UKUI Desktop Environment - en to ur translation catalogue (37 entries)

en: Sound & Video
ur: آواز اور ویڈیو

en: Multimedia menu
ur: ملٹی میڈیا فہرست

en: Programming
ur: پروگرامنگ

en: Tools for software development
ur: اوزار برائے سوفٹ ویئر ترقی

en: Education
ur: تعلیم

en: Games
ur: کھیل

en: Games and amusements
ur: کھیل اور تفریح

en: Graphics
ur: ترسیمیات

en: Graphics applications
ur: ترسیمیات کے اطلاقیے

en: Hardware
ur: ہارڈ ویئر

en: Settings for several hardware devices
ur: متعدد ہارڈ ویئر آلات کی ترتیبات

en: Internet and Network
ur: انٹرنیٹ اور نیٹ ورک

en: Network-related settings
ur: نیٹ ورک سے متعلقہ ترتیبات

en: Look and Feel
ur: منظر اور احساس

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
ur: ڈیسک ٹاپ کی شکل وصورت سے متعلقہ ترتیبات

en: Internet
ur: انٹرنیٹ

en: Programs for Internet access such as web and email
ur: اطلاقیے برائے انٹرنیٹ رسائی جیسے ویب اور ای میل وغیرہ

en: Office
ur: دفتر

en: Office Applications
ur: دفتری اطلاقیے

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
ur: ذاتی

en: Personal settings
ur: ذاتی ترتیبات

en: Administration
ur: انتظام

en: Change system-wide settings (affects all users)
ur: نظام کی ترتیبات بدلیں (تمام صارفین پر اثر انداز ہوں گی)

en: Preferences
ur: ترجیحات

en: Personal preferences
ur: ذاتی ترجیحات

en: System
ur: نظام

en: System settings
ur: ترتیباتِ نظام

en: System Tools
ur: نظام اوزار

en: System configuration and monitoring
ur: نظام کی تشکیل

en: Universal Access
ur: آفاقی رسائی

en: Universal Access Settings
ur: آفاقی رسائی ترتیبات

en: Accessories
ur: لوازمات

en: Desktop accessories
ur: ڈیسک ٹاپ لوازمات

en: Applications
ur: اطلاقیہ جات

en: Personal preferences and administration settings
ur: ذاتی ترجیحات اور انتظامی ترتیبات

en: Other
ur: دیگر

en: Applications that did not fit in other categories
ur: اطلاقیے جو کسی اور زمرے میں نہیں آتے
