ukwm - en to da translation catalogue (72 entries)

en: Modifier to use for extended window management operations
da: Modifikationstast til brug for udvidede vindueshåndteringsoperationer

en: This key will initiate the “overlay”, which is a combination window overview and application launching system. The default is intended to be the “Windows key” on PC hardware. It’s expected that this binding either the default or set to the empty string.
da: Denne nøgle vil klargøre “overlay”, som er en kombineret vinduesoversigt og programstartersystem. Standardværdien på PC-hardware er tiltænkt som “Windows”-tasten. Det forventes, at denne binding enten har standardværdien, eller er sat til den tomme streng.

en: Attach modal dialogs
da: Fastgør modaldialoger

en: When true, instead of having independent titlebars, modal dialogs appear attached to the titlebar of the parent window and are moved together with the parent window.
da: Når sand, vil modaldialoger hænge sammen med titellinjen af ophavsvinduet og flyttes sammen med dette, frem for at have uafhængige titellinjer.

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
da: Aktivér maksimering eller halvmaksimering når vinduer slippes over skærmranden

en: If enabled, dropping windows on vertical screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Dropping windows on the top screen edge maximizes them completely.
da: Hvis slået til, vil vinduer, der slippes på en lodret skærmrand, blive maksimeret lodret, og vil vandret blive tildelt halvdelen af det tilgængelige område. Vinduer, der slippes på øverste skærmrand, maksimeres helt.

en: Workspaces are managed dynamically
da: Arbejdsområder håndteres dynamisk

en: Determines whether workspaces are managed dynamically or whether there’s a static number of workspaces (determined by the num-workspaces key in org.gnome.desktop.wm.preferences).
da: Afgør om arbejdsområderne håndteres dynamisk, eller om der er et statisk antal arbejdsområder (angivet med nøglen num-workspaces i org.gnome.desktop.wm.preferences).

en: Workspaces only on primary
da: Arbejdsområder kun på primær skærm

en: Determines whether workspace switching should happen for windows on all monitors or only for windows on the primary monitor.
da: Angiver om skift mellem arbejdsområder skal ske for vinduer på alle skærme, eller kun for vinduer på den primære skærm.

en: No tab popup
da: Ingen tab-pop-op

en: Determines whether the use of popup and highlight frame should be disabled for window cycling.
da: Afgør om brugen af pop-op og fremhævet vinduesramme skal deaktiveres ved vinduesskifte.

en: Delay focus changes until the pointer stops moving
da: Lad fokusændringer vente indtil markøren holder op med at bevæge sig

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focus will not be changed immediately when entering a window, but only after the pointer stops moving.
da: Hvis sat til sand, og fokustilstanden er enten “sloppy” eller “mouse”, vil fokus ikke blive ændret omgående når man går ind i et nyt vindue, men først efter markøren holder op med at bevæge sig.

en: Draggable border width
da: Bredde af den trækbare kant

en: The amount of total draggable borders. If the theme’s visible borders are not enough, invisible borders will be added to meet this value.
da: Samlet mængde kant der kan trækkes. Hvis temaets synlige grænser ikke er nok, så vil usynlige kanter blive tilføjet for at møde denne værdi.

en: Auto maximize nearly monitor sized windows
da: Maksimér automatisk vinduer hvis størrelse næsten passer til skærmen

en: If enabled, new windows that are initially the size of the monitor automatically get maximized.
da: Hvis aktiveret vil nye vinduer, som i begyndelsen har samme størrelse som skærmen, blive automatisk maksimeret.

en: Place new windows in the center
da: Placér nye vinduer i midten

en: When true, the new windows will always be put in the center of the active screen of the monitor.
da: Når sand, vil nye vinduer altid blive placeret i midten af den aktive skærm.

en: Enable experimental features
da: Slå eksperimentelle funktioner til

en: To enable experimental features, add the feature keyword to the list. Whether the feature requires restarting the compositor depends on the given feature. Any experimental feature is not required to still be available, or configurable. Don’t expect adding anything in this setting to be future proof. Currently possible keywords: • “scale-monitor-framebuffer” — makes ukwm default to layout logical monitors in a logical pixel coordinate space, while scaling monitor framebuffers instead of window content, to manage HiDPI monitors. Does not require a restart. • “remote-desktop” — enables remote desktop support. To support remote desktop with screen sharing, “screen-cast” must also be enabled. • “screen-cast” — enables screen cast support.
da: For at slå eksperimentelle funktioner til, skal du tilføje funktionsnøgleordet til listen. Om funktionen kræver genstart af kompositoren afhænger af den givne funktion. Der er ingen garanti for at eksperimentelle funktion forbliver tilgængelige eller mulige at konfigurere. Forvent ikke at noget i denne indstilling nødvendigvis fungerer i fremtiden. Mulige nøgleord i øjeblikket: • “scale-monitor-framebuffer” — får ukwm til som standard at arrangere logiske skærme i et logisk pixelkoordinatrum, mens skærmes framebuffere skaleres frem for vinduesindholdet for at håndtere HiDPI-skærme. Fjernskrivebord med skærmdeling understøttes hvis “screen-cast” også er aktiveret. • “screen-cast” — aktiverer understøttelse af skærmoptagelse.

en: Select window from tab popup
da: Vælg vindue fra tab-pop-op

en: Cancel tab popup
da: Annullér faneblads-pop-op

en: Switch monitor configurations
da: Skift skærmkonfiguration

en: Rotates the built-in monitor configuration
da: Roterer den indbyggede skærmkonfiguration

en: Switch to VT 1
da: Skift til VT 1

en: Switch to VT 2
da: Skift til VT 2

en: Switch to VT 3
da: Skift til VT 3

en: Switch to VT 4
da: Skift til VT 4

en: Switch to VT 5
da: Skift til VT 5

en: Switch to VT 6
da: Skift til VT 6

en: Switch to VT 7
da: Skift til VT 7

en: Switch to VT 8
da: Skift til VT 8

en: Switch to VT 9
da: Skift til VT 9

en: Switch to VT 10
da: Skift til VT 10

en: Switch to VT 11
da: Skift til VT 11

en: Switch to VT 12
da: Skift til VT 12

en: Re-enable shortcuts
da: Genaktivér genveje

note: TRANSLATORS: This string refers to a button that switches between * different modes.
en: Mode Switch (Group %d)
da: Tilstandsskift (Gruppe %d)

note: TRANSLATORS: This string refers to an action, cycles drawing tablets' * mapping through the available outputs.
en: Switch monitor
da: Skift skærm

en: Show on-screen help
da: Vis integreret hjælp

en: Built-in display
da: Indbygget terminal

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown Display
da: Ukendt terminal

note: This probably means that a non-WM compositor like xcompmgr is running; * we have no way to get it to exit
en: Another compositing manager is already running on screen %i on display “%s”.
da: En anden komposithåndtering kører allerede på skærm %i på terminal “%s”.

en: Bell event
da: Bip-hændelse

en: Failed to open X Window System display “%s”
da: Kunne ikke åbne X Window System-terminalen “%s”

en: Disable connection to session manager
da: Deaktivér forbindelse til sessionshåndtering

en: Replace the running window manager
da: Erstat den kørende vindueshåndtering

en: Specify session management ID
da: Angiv sessionhåndterings-id

en: X Display to use
da: X-terminal som bruges

en: Initialize session from savefile
da: Initialisér session fra gemt fil

en: Make X calls synchronous
da: Gør kald til X synkrone

en: Run as a wayland compositor
da: Kør som en wayland-kompositor

en: Run as a nested compositor
da: Kør som en indlejret kompositor

en: Run as a full display server, rather than nested
da: Kør som fuld terminalserver, frem for indlejret

note: Translators: %s is a window title
en: “%s” is not responding.
da: “%s” svarer ikke.

en: Application is not responding.
da: Program svarer ikke.

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
da: Du kan vælge at vente et lille stykke tid på at programmet fortsætter, eller du kan tvinge programmet til at afslutte fuldstændigt.

en: _Force Quit
da: _Tving til at afslutte

en: _Wait
da: _Vent

en: ukwm %s
    Copyright © 2001-%d Havoc Pennington, Red Hat, Inc., and others
    This is free software; see the source for copying conditions.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
da: ukwm %s
    Copyright © 2001–%d Havoc Pennington, Red Hat, Inc., og andre
    Dette er frit programmel; se kildekoden for kopieringsbetingelser.
    Der er INGEN garanti; ikke engang for SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL.

en: Print version
da: Vis version

en: Ukwm plugin to use
da: Ukwm-udvidelsesmodul der skal bruges

en: Workspace %d
da: Arbejdsområde %d

en: Display “%s” already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
da: Terminalen “%s” har allerede en vindueshåndtering; prøv tilvalget --replace for at erstatte den aktuelle vindueshåndtering.

en: Screen %d on display “%s” is invalid
da: Skærm %d på terminal “%s” er ugyldig

en: Ukwm was compiled without support for verbose mode
da: Ukwm blev kompileret uden understøttelse for uddybende tilstand

en: Mode Switch: Mode %d
da: Tilstandsskift: Tilstand %d

en: These windows do not support “save current setup” and will have to be restarted manually next time you log in.
da: Disse vinduer understøtter ikke at gemme deres opsætning og skal genstartes manuelt næste gang, du logger på.

en: %s (on %s)
da: %s (på %s)
