ukwm master - en to ja translation catalogue (24 entries)

en: Modifier to use for extended window management operations
ja: ウィンドウの拡張管理の操作で使用する修飾キー

en: Attach modal dialogs
ja: モーダルなダイアログを統合するかどうか

en: When true, instead of having independent titlebars, modal dialogs appear attached to the titlebar of the parent window and are moved together with the parent window.
ja: TRUE にすると、タイトルバーを持つ通常のモーダルなダイアログを表示する代わりに、親ウィンドウのタイトルバーに統合したダイアログを表示します (親ウィンドウを移動すると一緒にモーダルなダイアログも移動します)。

en: Workspaces only on primary
ja: プライマリモニターのみワークスペースを切り替えるかどうか

en: Determines whether workspace switching should happen for windows on all monitors or only for windows on the primary monitor.
ja: 全てのモニターにあるウィンドウに対してワークスペースの切り替えを可能にするか、またはプライマリモニターにあるウィンドウに対してのみワークスペースの切り替えを提供するかどうかです。

en: Draggable border width
ja: ドラッグが可能になる境界線の幅

en: Select window from tab popup
ja: タブのポップアップでウィンドウを選択します

en: Bell event
ja: ベルイベント

en: Disable connection to session manager
ja: セッションマネージャーに接続しない

en: Replace the running window manager
ja: 実行中のウィンドウマネージャーを置き換える

en: Specify session management ID
ja: セッション管理 ID を指定する

en: X Display to use
ja: 使用する X ディスプレイを指定する

en: Initialize session from savefile
ja: 保存ファイルからセッションを初期化する

en: Make X calls synchronous
ja: X の呼び出しを同期する

note: Translators: %s is a window title
en: “%s” is not responding.
ja: “%s” から応答がありません

en: Application is not responding.
ja: アプリケーションから応答がありません

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
ja: 応答があるまで少し待つか、または強制的にアプリケーションを終了するか選択してください。

en: _Force Quit
ja: 強制終了する(_F)

en: _Wait
ja: 待機する(_W)

en: Print version
ja: バージョンを表示する

en: Ukwm plugin to use
ja: 使用する Ukwm のプラグイン

en: Workspace %d
ja: ワークスペース %d

en: Ukwm was compiled without support for verbose mode
ja: この ukwm は詳細ログモードをサポートしていません

en: %s (on %s)
ja: %s (%s)
