ukwm - en to th translation catalogue (52 entries)

en: Modifier to use for extended window management operations
th: ปุ่ม modifier เพื่อใช้เข้าสู่การจัดการหน้าต่างแบบพิเศษ

en: Attach modal dialogs
th: แนบกล่องโต้ตอบแบบโมดัล

en: When true, instead of having independent titlebars, modal dialogs appear attached to the titlebar of the parent window and are moved together with the parent window.
th: ถ้ากำหนดเป็นค่าจริง แทนที่กล่องโต้ตอบโมดัลจะมีแถบหัวหน้าต่างเป็นของตัวเอง ก็จะแนบติดไปกับแถบหัวหน้าต่างของหน้าต่างแม่ และจะเคลื่อนไปพร้อมกับหน้าต่างแม่ด้วย

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
th: เปิดใช้การปูหน้าต่างชิดขอบเมื่อวางหน้าต่างที่ขอบหน้าจอ

en: If enabled, dropping windows on vertical screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Dropping windows on the top screen edge maximizes them completely.
th: ถ้าเปิดใช้ จะทำให้การวางหน้าต่างที่ขอบหน้าจอด้านแนวตั้งกลายเป็นการขยายแผ่หน้าต่างเต็มแนวตั้ง และปรับขนาดให้วางปิดครึ่งหนึ่งของหน้าจอในแนวนอน และการวางหน้าต่างที่ขอบหน้าจอด้านบนจะขยายแผ่หน้าต่างเต็มที่

en: Workspaces are managed dynamically
th: จัดการพื้นที่ทำงานตามการใช้งานจริง

en: Workspaces only on primary
th: พื้นที่ทำงานอยู่บนจอภาพหลักเท่านั้น

en: Determines whether workspace switching should happen for windows on all monitors or only for windows on the primary monitor.
th: กำหนดว่าการสลับพื้นที่ทำงานควรเกิดเฉพาะกับหน้าต่างบนจอภาพทั้งหมด หรือเฉพาะหน้าต่างบนจอภาพหลักเท่านั้น

en: No tab popup
th: ไม่ใช้กล่องผุดขึ้นของปุ่มแท็บ

en: Determines whether the use of popup and highlight frame should be disabled for window cycling.
th: กำหนดว่าจะปิดการใช้กล่องผุดขึ้นและการเน้นกรอบหน้าต่างสำหรับการสลับหน้าต่างหรือไม่

en: Delay focus changes until the pointer stops moving
th: ชะลอการย้ายโฟกัสจนกว่าเคอร์เซอร์เมาส์จะหยุดเคลื่อน

en: Draggable border width
th: ความกว้างของขอบหน้าต่างส่วนที่ลากได้

en: Auto maximize nearly monitor sized windows
th: ขยายแผ่หน้าต่างที่มีขนาดใกล้เคียงกับจอภาพโดยอัตโนมัติ

en: If enabled, new windows that are initially the size of the monitor automatically get maximized.
th: ถ้าเปิดใช้ หน้าต่างใหม่ที่มีขนาดเริ่มแรกเท่ากับจอภาพจะขยายแผ่โดยอัตโนมัติ

en: Place new windows in the center
th: วางหน้าต่างใหม่กลางหน้าจอ

en: When true, the new windows will always be put in the center of the active screen of the monitor.
th: ถ้าเป็นจริง จะวางหน้าต่างใหม่ที่กลางหน้าจอที่จอภาพแสดงอยู่เสมอ

en: Select window from tab popup
th: เลือกหน้าต่างจากกล่องผุดขึ้นของปุ่มแท็บ

en: Cancel tab popup
th: ยกเลิกกล่องผุดขึ้นของปุ่มแท็บ

en: Switch to VT 1
th: สลับไป VT 1

en: Switch to VT 2
th: สลับไป VT 2

en: Switch to VT 3
th: สลับไป VT 3

en: Switch to VT 4
th: สลับไป VT 4

en: Switch to VT 5
th: สลับไป VT 5

en: Switch to VT 6
th: สลับไป VT 6

en: Switch to VT 7
th: สลับไป VT 7

en: Switch to VT 8
th: สลับไป VT 8

en: Switch to VT 9
th: สลับไป VT 9

en: Switch to VT 10
th: สลับไป VT 10

en: Switch to VT 11
th: สลับไป VT 11

en: Switch to VT 12
th: สลับไป VT 12

en: Built-in display
th: จอแสดงผลในตัว

en: Unknown
th: ไม่ทราบยี่ห้อ

en: Unknown Display
th: จอแสดงผลไม่ทราบรุ่น

en: Bell event
th: เหตุการณ์กระดิ่ง

en: Disable connection to session manager
th: ปิดการเชื่อมต่อไปยังโปรแกรมจัดการวาระ

en: Replace the running window manager
th: แทนที่โปรแกรมจัดการหน้าต่างที่กำลังทำงานอยู่

en: Specify session management ID
th: ระบุ ID ของการจัดการวาระ

en: X Display to use
th: ดิสเพลย์ X ที่จะใช้

en: Initialize session from savefile
th: ใช้ค่าเริ่มต้นของวาระจากแฟ้มที่บันทึกไว้

en: Make X calls synchronous
th: ให้การเรียกฟังก์ชัน X เป็นแบบซิงโครนัส

en: Run as a wayland compositor
th: เรียกทำงานในฐานะ compositor ของ wayland

en: Run as a full display server, rather than nested
th: เรียกทำงานในฐานเซิร์ฟเวอร์แสดงผลเต็มขั้น ไม่ใช่ซ้อนในเซิร์ฟเวอร์อื่น

note: Translators: %s is a window title
en: “%s” is not responding.
th: “%s” ไม่ตอบสนอง

en: Application is not responding.
th: โปรแกรมไม่ตอบสนอง

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
th: คุณอาจเลือกที่จะรอสักครู่ เพื่อให้โปรแกรมทำงานต่อ หรือจะบังคับโปรแกรมออกทันทีเลยก็ได้

en: _Force Quit
th: _บังคับออก

en: _Wait
th: _รอ

en: Print version
th: แสดงเลขรุ่น

en: Ukwm plugin to use
th: ปลั๊กอินของ ukwm ที่จะใช้

en: Workspace %d
th: พื้นที่ทำงาน %d

en: Ukwm was compiled without support for verbose mode
th: Ukwm ถูกคอมไพล์โดยไม่ได้เลือกรองรับโหมดข้อความละเอียด

en: %s (on %s)
th: %s (ที่เครื่อง %s)
