ukwm - en to sv translation catalogue (72 entries)

en: Modifier to use for extended window management operations
sv: Modifierare att använda för utökade fönsterhanteringsåtgärder

en: This key will initiate the “overlay”, which is a combination window overview and application launching system. The default is intended to be the “Windows key” on PC hardware. It’s expected that this binding either the default or set to the empty string.
sv: Denna nyckel kommer att initiera ”overlay”, som är en kombinerad fönsteröversikt och programstartare. Standard är tänkt att vara ”Windows-tangenten” på PC-maskinvara. Det är förväntat att denna bindning antingen är standard eller inställd till en tom sträng.

en: Attach modal dialogs
sv: Bifoga modala dialogfönster

en: When true, instead of having independent titlebars, modal dialogs appear attached to the titlebar of the parent window and are moved together with the parent window.
sv: När true kommer, istället för att ha oberoende namnlister, modala dialogfönster att visas anslutna till namnlisten i föräldrafönstret och flyttas tillsammans med föräldrafönstret.

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
sv: Aktivera kantframhävning när fönster släpps på skärmkanter

en: If enabled, dropping windows on vertical screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Dropping windows on the top screen edge maximizes them completely.
sv: Om aktiverad, släppa fönster på vertikala skärmkanter kommer att maximera dem vertikalt och storleksändra dem horisontellt till att täcka hälften av den tillgängliga ytan. Släppa fönster på övre skärmkanten maximerar dem helt.

en: Workspaces are managed dynamically
sv: Arbetsytor hanteras dynamiskt

en: Determines whether workspaces are managed dynamically or whether there’s a static number of workspaces (determined by the num-workspaces key in org.gnome.desktop.wm.preferences).
sv: Bestämmer huruvida arbetsytor hanteras dynamiskt eller huruvida det finns ett fast antal arbetsytor (bestäms av nyckeln num-workspaces i org.gnome.desktop.wm.preferences).

en: Workspaces only on primary
sv: Arbetsytor endast på primär

en: Determines whether workspace switching should happen for windows on all monitors or only for windows on the primary monitor.
sv: Bestämmer huruvida arbetsyteväxling ska hända för alla fönster på alla skärmar eller endast för fönster på den primära skärmen.

en: No tab popup
sv: Ingen flik-popup

en: Determines whether the use of popup and highlight frame should be disabled for window cycling.
sv: Bestämmer huruvida användning av popup och framhävning av kontur ska inaktiveras vid fönsterväxling.

en: Delay focus changes until the pointer stops moving
sv: Fördröj fokusändringar till muspekaren hålls still

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focus will not be changed immediately when entering a window, but only after the pointer stops moving.
sv: Om satt till true (sant), och fokusläget är antingen ”sloppy” eller ”mouse” kommer fokus inte att ändras omedelbart när muspekaren går in över ett fönster, utan först efter att muspekaren slutar röra sig.

en: Draggable border width
sv: Dragbar rambredd

en: The amount of total draggable borders. If the theme’s visible borders are not enough, invisible borders will be added to meet this value.
sv: Mängd av totalt dragbara ramar. Om temats synliga ramar inte är tillräckliga kommer osynliga ramar att läggas till för att möta detta värde.

en: Auto maximize nearly monitor sized windows
sv: Automatiskt maximera fönster vars storlek ligger nära skärmens storlek

en: If enabled, new windows that are initially the size of the monitor automatically get maximized.
sv: Om aktiverad kommer nya fönster med nästan samma storlek som skärmen att bli automatiskt maximerade.

en: Place new windows in the center
sv: Placera nya fönster centrerat

en: When true, the new windows will always be put in the center of the active screen of the monitor.
sv: När satt till "true", kommer nya fönster alltid att placeras centrerat på den aktiva skärmen.

en: Enable experimental features
sv: Aktivera experimentella funktioner

en: To enable experimental features, add the feature keyword to the list. Whether the feature requires restarting the compositor depends on the given feature. Any experimental feature is not required to still be available, or configurable. Don’t expect adding anything in this setting to be future proof. Currently possible keywords: • “scale-monitor-framebuffer” — makes ukwm default to layout logical monitors in a logical pixel coordinate space, while scaling monitor framebuffers instead of window content, to manage HiDPI monitors. Does not require a restart. • “remote-desktop” — enables remote desktop support. To support remote desktop with screen sharing, “screen-cast” must also be enabled. • “screen-cast” — enables screen cast support.
sv: För att aktivera experimentella funktioner, lägg till funktionens nyckelord till listan. Huruvida funktionen kräver att kompositionshanteraren startas om beror på den angivna funktionen. En experimentell funktion har inget krav på sig att fortfarande vara tillgänglig eller konfigurerbar. Förvänta dig inte att något som läggs till i denna inställning garanterat kommer att fungera i framtiden. För närvarande möjliga nyckelord: • ”scale-monitor-framebuffer” — gör så att ukwm som standard använder en layout med logiska skärmar i en rymd av logiska bildpunktskoordinater, medan skärmars rambuffert skalas i stället för fönsterinnehållet, för att hantera HiDPI-skärmar. Kräver inte en omstart. • ”remote-desktop” — aktiverar stöd för fjärrskrivbord. För stöd för fjärrskrivbord med skärmdelning måste “screen-cast” också vara aktiverat. • “screen-cast” — aktiverar stöd för skärminspelning.

en: Select window from tab popup
sv: Välj fönster från flik-popup

en: Cancel tab popup
sv: Avbryt flik-popup

en: Switch monitor configurations
sv: Växla skärmkonfiguration

en: Rotates the built-in monitor configuration
sv: Roterar den inbyggda skärmkonfigurationen

en: Switch to VT 1
sv: Växla till VT 1

en: Switch to VT 2
sv: Växla till VT 2

en: Switch to VT 3
sv: Växla till VT 3

en: Switch to VT 4
sv: Växla till VT 4

en: Switch to VT 5
sv: Växla till VT 5

en: Switch to VT 6
sv: Växla till VT 6

en: Switch to VT 7
sv: Växla till VT 7

en: Switch to VT 8
sv: Växla till VT 8

en: Switch to VT 9
sv: Växla till VT 9

en: Switch to VT 10
sv: Växla till VT 10

en: Switch to VT 11
sv: Växla till VT 11

en: Switch to VT 12
sv: Växla till VT 12

en: Re-enable shortcuts
sv: Återaktivera genvägar

note: TRANSLATORS: This string refers to a button that switches between * different modes.
en: Mode Switch (Group %d)
sv: Lägesväxel (grupp %d)

note: TRANSLATORS: This string refers to an action, cycles drawing tablets' * mapping through the available outputs.
en: Switch monitor
sv: Växla skärm

en: Show on-screen help
sv: Visa hjälp på skärmen

en: Built-in display
sv: Inbyggd display

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Display
sv: Okänd display

note: This probably means that a non-WM compositor like xcompmgr is running; * we have no way to get it to exit
en: Another compositing manager is already running on screen %i on display “%s”.
sv: En annan kompositionshanterare körs redan på skärm %i på display ”%s”.

en: Bell event
sv: Ljudsignalhändelse

en: Failed to open X Window System display “%s”
sv: Misslyckades med att öppna X Window System-displayen ”%s”

en: Disable connection to session manager
sv: Inaktivera anslutning till sessionshanteraren

en: Replace the running window manager
sv: Ersätt körande fönsterhanteraren

en: Specify session management ID
sv: Ange sessionshanteringsid

en: X Display to use
sv: X-display att använda

en: Initialize session from savefile
sv: Initiera session från sparandefil

en: Make X calls synchronous
sv: Gör X-anrop synkrona

en: Run as a wayland compositor
sv: Kör som en wayland-kompositionshanterare

en: Run as a nested compositor
sv: Kör som en nästlad kompositionshanterare

en: Run as a full display server, rather than nested
sv: Kör som en full display-tjänst, i stället för nästlad

note: Translators: %s is a window title
en: “%s” is not responding.
sv: ”%s” svarar inte.

en: Application is not responding.
sv: Programmet svarar inte.

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
sv: Du kan välja att vänta en kort stund på det för att fortsätta eller tvinga programmet att helt avslutas.

en: _Force Quit
sv: _Tvinga avslut

en: _Wait
sv: _Vänta

en: ukwm %s
    Copyright © 2001-%d Havoc Pennington, Red Hat, Inc., and others
    This is free software; see the source for copying conditions.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
sv: ukwm %s
    Copyright © 2001-%d Havoc Pennington, Red Hat, Inc. och andra
    Det här är fri programvara; se källkoden för kopieringsvillkor.
    Det finns INGA garantier; inte ens för SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL.

en: Print version
sv: Skriv ut version

en: Ukwm plugin to use
sv: Ukwm-insticksmodul att använda

en: Workspace %d
sv: Arbetsyta %d

en: Display “%s” already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
sv: Display ”%s” har redan en fönsterhanterare; försök med flaggan --replace för att ersätta den aktuella fönsterhanteraren.

en: Screen %d on display “%s” is invalid
sv: Skärm %d på display ”%s” är ogiltig

en: Ukwm was compiled without support for verbose mode
sv: Ukwm kompilerades utan stöd för utförligt läge

en: Mode Switch: Mode %d
sv: Lägesväxel: Läge %d

en: These windows do not support “save current setup” and will have to be restarted manually next time you log in.
sv: Dessa fönster saknar stöd för ”spara nuvarande inställningar” och kommer att behöva startas om manuellt nästa gång du loggar in.

en: %s (on %s)
sv: %s (på %s)
