umbrello - en to ar translation catalogue (398 entries)

en: Sequence Diagram
ar: مخطط التتابع

en: State Diagram
ar: مخطط الحالة

en: Activity Diagram
ar: مخطط النشاط

en: Generalization
ar: تعميم

en: Aggregation
ar: التّجميع

en: Dependency
ar: الاعتمادية

en: Association
ar: جمعية

en: Containment
ar: الاحتواء

en: Composition
ar: التّراكب

en: Realization
ar: التحقق

en: Anchor
ar: المرساة

en: Activity
ar: النّشاط

en: Exception
ar: استثناء

en: Unknown
ar: مجهول

en: Cannot Open File
ar: تعذّر فتح الملفّ

en: Cannot Create Folder
ar: تعذّر إنشاء المجلّد

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabGeneral)
en: General
ar: عامّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelVariable)
en: <b>Variable</b>
ar: <b>متغير</b>

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, 
en: string
ar: نصّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStringClass)
en: <p align="center">String</p>
ar: <p align="center">نصّ</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
ar: التوثيق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
ar: النمط:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPublicRB)
en: Public
ar: عام

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPrivateRB)
en: Private
ar: خاص

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pProtectedRB)
en: Protected
ar: محمي

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Hash (#)
ar: التلبيدة (#)

en: Create Folder
ar: أنشئ مجلّدًا

en: Do Not Create
ar: لا تنشيء

en: Error Creating Folder
ar: خطأ في إنشاء المجلّد

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
ar: اللغة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
ar: المجلّدات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
ar: &تصفّح...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
ar: &تصفّح...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: O&verwrite
ar: ا&ستبدل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
ar: اس&أل

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
ar: التهيئة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
ar: الخطوط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Tab
ar: محرف جدولة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
ar: مسافة

en: Cannot open file!
ar: تعذّر فتح الملفّ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_statusTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus)
en: Status
ar: الحالة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
ar: الفئة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonClear)
en: Clear
ar: امسح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonExport)
en: Export...
ar: صدّر...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonGenerate)
en: Generate
ar: ولّد

[ctx: ready to status bar]
en: Ready.
ar: جاهز.

[ctx: failed to status bar]
en: Failed.
ar: فشل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: Programming Language:
ar: لغة البرمجة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_deselectAllButton)
en: Deselect all
ar: ألغي خيار الكلّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_selectAllButton)
en: Select all
ar: حدّد الكلّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStart)
en: Start import
ar: ابدأ الاستيراد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStop)
en: Stop
ar: أوقف

[ctx: show failed on status bar]
en: Failed.
ar: فشل

[ctx: show Ready on status bar]
en: Ready.
ar: جاهز.

en: Properties
ar: الخصائص

en: Invoke action
ar: استدعِ إجراء

[ctx: general properties page]
en: General
ar: عامّ

en: Activity name:
ar: اسم النّشاط

en: &Invoke action
ar: ا&ستدعِ إجراء

[ctx: general settings page name]
en: General
ar: عامّ

en: General Settings
ar: الإعدادات العامة

[ctx: display option page name]
en: Display
ar: العرض

en: Display Options
ar: خيارات العرض

en: Attributes
ar: الصّفات

en: Operations
ar: العمليّات

en: Templates
ar: القوالب

[ctx: contents settings page name]
en: Contents
ar: المحتويات

[ctx: instance general settings page name]
en: General
ar: عامّ

en: Hide
ar: أخفِ

en: Show
ar: أظهر

en: Copy
ar: انسخ

en: Paste
ar: ألصق

en: Cut
ar: قصّ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
ar: الألوان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
ar: الخط:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
ar: الورقة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
ar: المحدّد:

en: Enable all messages
ar: فعّل كلّ الرّسائل

en: &Delete
ar: ا&حذف

en: Notifications
ar: الإخطارات

en: Find
ar: اعثر

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
ar: المرشّح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_treeView)
en: Tree View
ar: عرض الشّجرة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
ar: الفئة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAll)
en: All
ar: الكلّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
ar: الرزمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryInterface)
en: Interface
ar: الواجهة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryOperation)
en: Operation
ar: العملية

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
ar: الصّفات

en: Default
ar: المبدئيّ

[ctx: general settings]
en: General
ar: عامّ

note: i18n: ectx: label, entry (uiFont), group (UI Options) i18n: ectx: label, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font
ar: الخط

en: Font Settings
ar: إعدادات الخطّ

[ctx: widget style page]
en: Style
ar: النّمط

en: Widget Style
ar: نمط الودجات:

[ctx: style page name]
en: Style
ar: النّمط

en: Line Style
ar: نمط الخطّ

[ctx: properties group title]
en: Properties
ar: الخصائص

[ctx: enter state label]
en: State :
ar: الحالة:

en: &Overwrite
ar: ا&ستبدل

en: Activities
ar: الأنشطة

en: Move selected item up
ar: انقل العنصر المحدّد لأعلى

en: Move selected item down
ar: انقل العنصر المحدّد لأسفل

en: New Activity...
ar: نشاطًا جديدًا...

en: Delete
ar: احذف

en: Rename
ar: إعادة تسمية

[ctx: name of association widget]
en: Name:
ar: الاسم:

en: Stereotype
ar: صورة نمطية

en: Type:
ar: النوع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelMultiplicity)
en: Multiplicity:
ar: التعددية:

[ctx: changeability for A is frozen]
en: Frozen
ar: مجمّد

[ctx: changeability for A is add only]
en: Add only
ar: إضافة فقط

[ctx: changeability for B is frozen]
en: Frozen
ar: مجمّد

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Other)
en: Miscellaneous
ar: متنوّع

en: Reference:
ar: المرجع:

[ctx: component is executable]
en: &Executable
ar: ال&تنفيذيّ:

en: N&ew Template...
ar: قالب جديد...

en: &Properties
ar: &خصائص

en: Comment
ar: التعليق

en: Source Code
ar: الشيفرة المصدرية

en: &Documentation
ar: ال&توثيق

en: Operatio&ns
ar: ال&عمليّات

en: &Visibility
ar: ال&ظّهور

en: Pac&kage
ar: ال&رزمة

en: Att&ributes
ar: ال&صّفات

en: <p align="center">No Options Available.</p>
ar: <p align="center">لا خيارات متوفّرة.</p>

[ctx: diagram selection for printing]
en: Selection
ar: التحديد

en: Invalid Name
ar: الاسم غير صالح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
ar: الاسم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoom)
en: Zoom:
ar: التّكبير:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoomUnit)
en: %
ar: ٪

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
ar: اعرض الشـ&بكة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
ar: &مطابقة للشبكة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelX)
en: X
ar: س

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelY)
en: Y
ar: ص

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
ar: متنوّع

en: Startup
ar: بدء التشغيل

en: Default Language :
ar: اللغة الافتراضيّة:

[ctx: General options]
en: General
ar: عامّ

note: i18n: ectx: label, entry (rightToLeftUI), group (UI Options)
en: Right to left user interface
ar: واجهة من اليمين إلى اليسار

[ctx: color group box]
en: Color
ar: اللون

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pImplementationRB)
en: Implementation
ar: تنفيذ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pFrozenRB)
en: Frozen
ar: مجمّد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pAddOnlyRB)
en: Add only
ar: إضافة فقط

[ctx: title of color group]
en: Color
ar: اللون

[ctx: text color]
en: &Text:
ar: ال&نص:

[ctx: default text color button]
en: Defaul&t
ar: ال&مبدئيّ

[ctx: line color]
en: &Line:
ar: ال&سّطر:

[ctx: default line color button]
en: &Default
ar: الإ&فتراضيات

en: &Fill:
ar: ال&ملء:

[ctx: default fill color button]
en: D&efault
ar: ال&مبدئيّ

en: &Use fill
ar: ا&ستعمل الملء

[ctx: background color]
en: &Background:
ar: ال&خلفية:

[ctx: default background color button]
en: De&fault
ar: ال&مبدئيّ

[ctx: default grid dot color button]
en: Def&ault
ar: ال&مبدئيّ

[ctx: title of width group]
en: Width
ar: العرض

[ctx: line width]
en: Line &width:
ar: &عرض الخطّ:

[ctx: default line width button]
en: Defa&ult
ar: ال&مبدئيّ

[ctx: property name]
en: &Name:
ar: الا&سم:

en: Diagram
ar: رسم بياني

en: User Interface
ar: واجهة المستخدم

[ctx: general settings page]
en: General
ar: عامّ

[ctx: class settings page]
en: Class
ar: الفئة

en: Code Generation
ar: توليد الشيفرة

[ctx: state in statechart]
en: State
ar: الحالة

[ctx: fork state in statechart]
en: Fork
ar: فرّع

[ctx: join state in statechart]
en: Join
ar: انضم

[ctx: choice state in statechart]
en: Choice
ar: اختيار

[ctx: attribute name]
en: &Name:
ar: الا&سم:

[ctx: attribute type]
en: &Type:
ar: ال&نّوع:

[ctx: default value]
en: &Default:
ar: ال&مبدئيّ:

en: &Initial value:
ar: القيمة الأوّل&يّة:

[ctx: name label]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: name of entity attribute]
en: &Name:
ar: الا&سم:

en: Attributes:
ar: الصّفات

en: Indexing
ar: يفهرس

en: &Not Indexed
ar: &غير مفهرس

note: i18n("&Primary"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pPublicRB); m_pProtectedRB = new QRadioButton(i18n("&Unique"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pProtectedRB);
en: &Indexed
ar: &مفهرس

[ctx: literal name]
en: &Name:
ar: الا&سم:

en: &Value:
ar: ال&قيمة:

[ctx: general page title]
en: General
ar: عامّ

[ctx: general group title]
en: General
ar: عامّ

[ctx: label for entering name]
en: Name
ar: الاسم

en: Actions
ar: الإجراءات

en: No Action
ar: لا إجراء

en: Cascade
ar: تتالي

en: Set Default
ar: اضبط المبدئي

en: Columns
ar: الأعمدة

[ctx: column header local]
en: Local
ar: محليّ

en: &Add
ar: أ&ضف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Value:
ar: القيمة:

[ctx: operation name]
en: &Name:
ar: الا&سم:

en: Parameters
ar: المعاملات

[ctx: template name]
en: &Name:
ar: الا&سم:

[ctx: classes display options page]
en: Display
ar: العرض

[ctx: diagram style page]
en: Style
ar: النّمط

en: &Default value:
ar: ال&قيمة المبدئية:

en: &Image type:
ar: &نوع الصّورة:

en: &Resolution:
ar: المي&ز:

en: DPI
ar: نقطة لكل بوصة

en: New
ar: جديد

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

en: &Library
ar: م&كتبة

en: &Table
ar: &جدول

[ctx: draw as default]
en: &Default
ar: &مبدئيّ

en: &Type:
ar: ال&نّوع:

[ctx: public visibility]
en: P&ublic
ar: &عام

[ctx: protected visibility]
en: Pro&tected
ar: &محمي

[ctx: private visibility]
en: P&rivate
ar: &خاص

en: Visibility
ar: الظّهور

[ctx: scope for A is public]
en: Public
ar: عام

[ctx: scope for A is protected]
en: Protected
ar: محمي

[ctx: scope for A is private]
en: Private
ar: خاص

[ctx: scope for A is implementation]
en: Implementation
ar: تنفيذ

[ctx: scope for B is public]
en: Public
ar: عام

[ctx: scope for B is protected]
en: Protected
ar: محمي

[ctx: scope for B is private]
en: Private
ar: خاص

[ctx: scope for B is implementation]
en: Implementation
ar: التنفيذ

en: File to open
ar: الملف المراد فتحه

en: Add Point
ar: أضف نقطة

[ctx: Layout menu]
en: Layout
ar: التّخطيط

en: Direct
ar: مباشر

en: New Template...
ar: قالب جديد...

en: Activity...
ar: النّشاط...

en: Actor
ar: الممثّل

en: Choice
ar: اختيار

[ctx: new class menu item]
en: Class...
ar: الفئة...

[ctx: duplicate action]
en: Duplicate
ar: كرّر

en: Collapse All
ar: اطوِ الكل

en: Component
ar: المكون

en: Folder
ar: المجلد

en: Entity
ar: كيان

en: Expand All
ar: وسّع الكل

en: Fill Color...
ar: لون الملء...

en: Flip Horizontal
ar: اقلب أفقياً

en: Flip Vertical
ar: اقلب رأسياً

en: Fork
ar: فرّع

en: from file...
ar: من ملف...

[ctx: new instance menu item]
en: Instance...
ar: مثيل…

en: Line Color...
ar: لون الخطّ...

en: Asynchronous Message
ar: رسالة غير متزامنة

en: Synchronous Message
ar: رسالة متزامنة

en: Node
ar: عقدة

note: i18n("Node...")); break;
en: Note...
ar: الملاحظة...

en: Object...
ar: الكائن...

en: Open file
ar: افتح ملفًا

note: i18n("Operation...")); break;
en: Package...
ar: الرزمة...

en: Pin
ar: دبوس

en: Port
ar: المنفذ

en: Redo
ar: كرّر

en: Region
ar: المنطقة

en: Remove
ar: أزل

en: Rename...
ar: أعد التسمية...

en: Resize
ar: غيّر الحجم

en: Send Signal
ar: أرسل إشارة

[ctx: add new state]
en: State...
ar: الحالة...

en: Join
ar: ضم

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
ar: القالب

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
ar: تراجع

en: Use Case
ar: حالة الاستخدام

[ctx: new container menu]
en: New
ar: جديد

[ctx: new sub menu]
en: New
ar: جديد

[ctx: category type sub menu]
en: Category Type
ar: نوع الفئة

en: Union
ar: اتحاد

en: Snap to Grid
ar: مطابقة للشبكة

en: Show Grid
ar: أظهر الشبيكة

en: Packages
ar: الحزم

en: Move Up
ar: انقل لأعلى

en: Move Down
ar: انقل لأسفل

[ctx: clear note]
en: Clear
ar: امسح

en: Change Text...
ar: غيّر النص…

en: Auto resize
ar: تحجيم آلي

[ctx: clear precondition]
en: Clear
ar: امسح

[ctx: clear combined fragment]
en: Clear
ar: امسح

[ctx: color menu]
en: Color
ar: اللون

[ctx: align menu]
en: Align
ar: حاذِ إلى

en: Align Right
ar: حاذِ يمينًا

en: Align Left
ar: حاذِ يسارًا

en: Align Top
ar: حاذ لأعلى

en: Align Bottom
ar: حاذ لأسفل

en: New category
ar: فئة جديدة

en: New class
ar: طبقة جديدة

en: Rename folder
ar: إعادة تسمية مجلّد

en: OK
ar: حسنًا

[ctx: parse status]
en: Empty
ar: فارغ

en: Name
ar: الاسم

en: Type
ar: النّوع

en: ID
ar: المعرّف

en: Saved
ar: محفوظ

en: Parent
ar: والدان

en: Pointer
ar: المؤشر

en: Usage
ar: الاستخدام

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
ar: الأبعاد

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
ar: حفظ تلقائي

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
ar: لون التعبئة

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
ar: لون الخطّ

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
ar: عرض الخطّ

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (UI Options)
en: Text Color
ar: لون النّصّ

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
ar: الارتفاع

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
ar: العرض

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
ar: لون الورق

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
ar: لون الخط

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
ar: لون التّحديد

note: i18n: ectx: label, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: Output Directory
ar: مجلّد الإخراج

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ar: ت&حرير

note: i18n: ectx: Menu (views)
en: &Diagram
ar: رسم توضيحي

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
ar: &جديد

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
ar: أ&ظهر

note: i18n: ectx: Menu (zoom_menu)
en: &Zoom
ar: &كبر

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
ar: حا&ذِ

note: i18n: ectx: Menu (code)
en: &Code
ar: &كود

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

en: Opens a recently used file
ar: يفتح ملفًّا مستخدم مؤخّرًا

en: Quits the application
ar: ينهي التَّطبيق

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
ar: يقُصُ المقطع المُنتقَى ويضعه في حافظة القُصاصات

en: Copies the selected section to the clipboard
ar: ينسخ المقطع المُنتقى إلى حافظة القُصاصات

[ctx: delete selected widget]
en: Delete &Selected
ar: امسح ال&محدد

en: &Class Diagram...
ar: &مخطط الفئة

en: &Sequence Diagram...
ar: &مخطط التتابع

en: S&tate Diagram...
ar: مخطط ال&حالة…

en: &Activity Diagram...
ar: &مخطط النشاط...

en: &Tree View
ar: &عرض الشّجرة

en: &Debugging
ar: ال&تّنقيح

en: &Logging
ar: ال&سجل

note: i18n("&Properties"), this); m_propertyDock->setObjectName(QStringLiteral("PropertyDock")); addDockWidget(Qt::LeftDockWidgetArea, m_propertyDock);  //:TODO: create the bird's eye view
en: &Bird's eye view
ar: &منظور عين الطائر

en: &Snap to Grid
ar: &مطابقة للشبكة

en: S&how Grid
ar: أظهر ال&شبكة

en: Z&oom to 100%
ar: &قرّب إلى 100٪

en: &Move Tab Left
ar: انقل اللسان لل&يسار

en: &Move Tab Right
ar: انقل اللسان للي&مين

[ctx: init status bar]
en: Ready
ar: جاهز

en: Fit
ar: ناسب

en: Doc&umentation
ar: ال&توثيق

en: &Debug
ar: تن&قيح

en: &Log
ar: سجل

en: Opening file...
ar: يفتح الملف...

en: Untitled
ar: غير معنون

en: Creating new document...
ar: ينشئ مستندًا جديدًا...

en: Open File
ar: افتح الملف

en: Saving file...
ar: يحفظ الملفّ...

en: Saving file with a new filename...
ar: يحفظ الملفّ باسم ملفّ جديد...

en: Save As
ar: احفظ كَ‍

en: Warning
ar: تحذير

en: Overwrite
ar: استبدل

en: Closing file...
ar: يغلق الملفّ...

en: Print Preview...
ar: معاينة الطباعة...

en: Printing...
ar: يطبع...

en: Print %1
ar: اطبع %1

en: Cutting selection...
ar: جاري قطع الإختيار...

en: Copying selection to clipboard...
ar: جاري نسخ الإختيار الى الحافظة...

en: Inserting clipboard contents...
ar: جاري إدراج محتويات الحافظة...

[ctx: reset status bar]
en: Ready.
ar: جاهز.

en: Welcome
ar: مرحباً

en: Load Error
ar: خطأ أثناء التحميل

en: Reason: %1
ar: السّبب: %1

en: Save Error
ar: خطأ أثناء الحفظ

en: class diagram
ar: مخطط الفئة

en: sequence diagram
ar: مخطط التتابع

en: activity diagram
ar: مخطط النشاط

[ctx: diagram name]
en: Name
ar: الاسم

en: Enter name:
ar: أدخل الاسم:

[ctx: renaming diagram]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: renaming uml object]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: renaming child uml object]
en: Name
ar: الاسم

en: Enter New Name
ar: أدخل الاسم الجديد:

en: Views
ar: العروض

en: Settings
ar: إعدادات

[ctx: object name]
en: Name
ar: الاسم

en: Folder &name:
ar: اسم ال&مجلد:

en: Interface &name:
ar: اسم ال&واجهة:

en: File Already Exists
ar: الملفّ موجود فعلًا

en: Cannot create directory: %1
ar: تعذّر إنشاء الدّليل: %1

en: Multiplicity
ar: التعددية

en: Change Text
ar: غيّر النص

en: ERROR
ar: خطأ

[ctx: operation name]
en: Name
ar: الاسم

en: Transformation
ar: التحويل

en: Note Type
ar: نوع الملاحظة

en: new instance
ar: سيرورة جديدة

en: new message
ar: رسالة جديدة

en: new note
ar: ملاحظة جديدة

en: new text
ar: النص الجديد

en: New message
ar: رسالة جديدة

en: New note
ar: ملاحظة جديدة

en: Rename note
ar: غيّر اسم الملاحظة

en: Box
ar: الصندوق

en: Message
ar: الرسالة

en: Note
ar: الملاحظة

en: Object
ar: الكائن

en: Signal
ar: الاشارة

en: State
ar: الحالة

en: Text
ar: النص

en: Instance
ar: مثيل

[ctx: selection arrow]
en: Select
ar: اختر

en: Creation
ar: إنشاء

en: Label
ar: اللصيقة

[ctx: state choice]
en: Choice
ar: اختيار

[ctx: state diagram]
en: State
ar: الحالة
