umbrello - en to be translation catalogue (15 entries)

en: Dependency
be: Залежнасць

en: Association
be: Асацыяцыя

en: Containment
be: Ёмістасць

en: Composition
be: Кампазіцыя

en: Anchor
be: Спасылка

en: Relationship
be: Дачыненне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
be: Клас

en: Initial State
be: Пачатковы стан

en: Asynchronous Message
be: Асінхроннае паведамленне

en: Synchronous Message
be: Сінхроннае паведамленне

en: Box
be: Блок

en: Note
be: Заўвагі

en: Object
be: Аб'ект

en: Label
be: Подпіс

en: Directional Association
be: Прамая асацыяцыя
