umbrello - en to el translation catalogue (1100 entries)

en: Class Diagram
el: Διάγραμμα κλάσεων

en: Use Case Diagram
el: Διάγραμμα περιπτώσεων χρήσης

en: Sequence Diagram
el: Διάγραμμα ακολουθίας

en: Collaboration Diagram
el: Διάγραμμα συνεργασίας

en: State Diagram
el: Διάγραμμα κατάστασης

en: Activity Diagram
el: Διάγραμμα δραστηριοτήτων

en: Component Diagram
el: Διάγραμμα συστατικών

en: Deployment Diagram
el: Διάγραμμα ετοιμασίας

en: Entity Relationship Diagram
el: Διάγραμμα οντοτήτων συσχετίσεων

en: Object Diagram
el: Διαγράμματος αντικειμένου

en: No Diagram
el: Χωρίς διάγραμμα

en: Generalization
el: Γενίκευση

en: Aggregation
el: Αύξηση

en: Dependency
el: Εξάρτηση

en: Association
el: Συσχέτιση

en: Self Association
el: Ίδια συσχέτιση

en: Collaboration Asynchronous Message
el: Μήνυμα ασύγχρονης συνεργασίας

en: Collaboration Synchronous Message
el: Συγχρονισμένο μήνυμα συνεργασίας

en: Sequence Message
el: Μήνυμα ακολουθίας

en: Collaboration Self Message
el: Ίδιο μήνυμα συνεργασίας

en: Sequence Self Message
el: Ίδιο μήνυμα ακολουθίας

en: Containment
el: Περίληψη

en: Composition
el: Σύνθεση

en: Realization
el: Πραγματοποίηση

en: Uni Association
el: Ολική συσχέτιση

en: Anchor
el: Αγκύρωση

en: State Transition
el: Μετάβαση κατάστασης

en: Activity
el: Δραστηριότητα

en: Exception
el: Εξαίρεση

en: Category to Parent
el: Κατηγορία σε γονέα

en: Child to Category
el: Απόγονο σε κατηγορία

en: Relationship
el: Συσχέτιση

en: Unknown
el: Άγνωστη

en: At least one of the items in the clipboard could not be pasted because an item of the same name already exists.  Any other items have been pasted.
el: Τουλάχιστον ένα από τα αντικείμενα στο πρόχειρο δεν μπόρεσε να επικολληθεί επειδή ένα αντικείμενο με το ίδιο όνομα υπάρχει ήδη.  Όλα τα υπόλοιπα αντικείμενα επικολλήθηκαν.

en: Paste Error
el: Σφάλμα επικόλλησης

en: Create diagram %1: %2
el: Δημιουργία διαγράμματος %1: %2

en: Change text : %1 to %2
el: Τροποποίηση κειμένου : %1 σε %2

en: Remove diagram %1
el: Αφαίρεση διαγράμματος %1

en: Set stereotype : %1 to %2
el: Ορισμός στερεοτύπου : %1 σε %2

en: Change visibility : %1
el: Τροποποίηση ορατότητας : %1

en: Create UML object : %1
el: Δημιουργία αντικειμένου UML : %1

en: Remove UML object : %1
el: Δημιουργία αντικειμένου UML : %1

en: Rename object : %1 to %2
el: Μετονομασία αντικειμένου : %1 σε %2

en: Change fill color : %1
el: Αλλαγή χρώματος γεμίσματος : %1

en: Change font : %1
el: Αλλαγή γραμματοσειράς : %1

en: Change line color : %1
el: Αλλαγή χρώματος γραμμής : %1

en: Change line width : %1
el: Αλλαγή πλάτους γραμμής : %1

en: Change multiplicity : %1 to %2
el: Τροποποίηση πολλαπλότητας : %1 σε %2

en: Change text color : %1
el: Αλλαγή χρώματος κειμένου : %1

en: Use fill color : %1
el: Χρήση χρώματος γεμίσματος : %1

en: No fill color : %1
el: Χωρίς χρώμα γεμίσματος : %1

en: Change visual property : %1
el: Τροποποίηση ιδιότητας ορατότητας : %1

en: Create widget : %1
el: Δημιουργία συστατικού : %1

en: Move widget : %1
el: Μετακίνηση συστατικού : %1

en: Remove widget : %1
el: Αφαίρεση συστατικού : %1

en: Resize widget : %1
el: Αλλαγή μεγέθους συστατικού : %1

en: Set name : %1 to %2
el: Ορισμός ονόματος : %1 σε %2

en: Set text : %1 to %2
el: Ορισμός κειμένου : %1 σε %2

en: Cannot open file %1 for writing. Please make sure the folder exists and you have permissions to write to it.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου %1 για εγγραφή. Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ο φάκελος υπάρχει και έχετε δικαίωμα εγγραφής σε αυτόν.

en: Cannot Open File
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου

en: Cannot create the folder:
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου:

en: 
    Please check the access rights
el: 
    Παρακαλώ ελέγξτε τα δικαιώματα πρόσβασης

en: Cannot Create Folder
el: Αδυναμία δημιουργίας φακέλου

en: Package is a namespace
el: Το πακέτο είναι ένας χώρος ονομάτων

en: Virtual destructors
el: Εικονικοί καταστροφείς

en: Generate empty constructors
el: Δημιουργία κενών κατασκευαστών

en: Generate accessor methods
el: Δημιουργία μεθόδων πρόσβασης

en: Operations are inline
el: Οι λειτουργίες είναι εμβόλιμες

en: Accessors are inline
el: Οι μέθοδοι πρόσβασης είναι εμβόλιμες

en: Accessors are public
el: Οι μέθοδοι πρόσβασης είναι δημόσιες

en: Use '\' as documentation tag instead of '@'
el: Να γίνει χρήση του '\' ως ετικέτα τεκμηρίωσης αντί για το '@'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">C++ Code Generation</p>
el: <p align="center">C++ Δημιουργία Κώδικα</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabGeneral)
en: General
el: Γενικά

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabMethodBodyGeneration)
en: Method Body Generation
el: Δημιουργία σώματος μεθόδου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelVariable)
en: <b>Variable</b>
el: <b>Μεταβλητή</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStringClass)
en: <p align="center">String</p>
el: <p align="center">Αλφαριθμητικό</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelListClass)
en: <p align="center">List</p>
el: <p align="center">Λίστα</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelClassName)
en: Class name
el: Όνομα κλάσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelIncludeFile)
en: <i><p align="center">Include file</p></i>
el: <i><p align="center">Αρχείο ενσωμάτωσης</p></i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelHelpMethodBodyGen)
en: Use following for classes in generated code:
el: Χρήση των παρακάτω για τις κλάσεις στο δημιουργημένο κώδικα:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
el: Στιλ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Slash (//)
el: Κάθετος-Κάθετος (//)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Star (/**  */)
el: Κάθετος-Αστέρι (/**  */)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Project Generation
el: Δημιουργία έργου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_makeANTDocumentCheckBox)
en: Create ANT build document
el: Δημιουργία εγγράφου κατασκευής ANT

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Auto-Generate Methods
el: Αυτόματη δημιουργία μεθόδων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateConstructors)
en: Empty constructor methods
el: Κενές μέθοδοι κατασκευής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAssocAccessors)
en: Association accessor methods
el: Συσχέτιση μεθόδων πρόσβασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAttribAccessors)
en: Attribute accessor methods
el: Χαρακτηρισμός μεθόδων πρόσβασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAccessorScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Default attribute accessor scope:
el: Προκαθορισμένη εμβέλεια μεθόδου πρόσβασης:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPublicRB)
en: Public
el: Δημόσιο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPrivateRB)
en: Private
el: Προσωπικό

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pProtectedRB)
en: Protected
el: Προστατευμένο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB)
en: From Parent Object
el: Από το γονικό αντικείμενο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssocFieldScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssFieldScope)
en: Default association field scope:
el: Προκαθορισμένη εμβέλεια πεδίου συσχέτισης:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB)
en: From Parent Role
el: Από το ρόλο του γονέα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">D Code Generation</p>
el: <p align="center">Δημιουργία κώδικα D</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Java Code Generation</p>
el: <p align="center">Δημιουργία κώδικα Java</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Ruby Code Generation</p>
el: <p align="center">Δημιουργία κώδικα Ruby</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Hash (#)
el: Άγκιστρο (#)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Begin-End (=begin  =end)
el: Αρχή-Τέλος (=begin  =end)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxAutoGeneratedMethods)
en: Auto-Generated Methods
el: Αυτόματα δημιουργημένες μέθοδοι

en: Code Generation Wizard
el: Βοηθός δημιουργίας κώδικα

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenOptionsPage) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeImpSelectPage)
en: Code Generation Options
el: Επιλογές δημιουργίας κώδικα

en: Adjust code generation options.
el: Προσαρμογή επιλογών δημιουργίας κώδικα.

en: Language Options
el: Επιλογές γλώσσας

en: The output folder exists, but it is not writable.
    Please set the appropriate permissions or choose another folder.
el: Ο φάκελος εξόδου υπάρχει, αλλά δεν μπορεί να γραφτεί.
    Παρακαλώ ορίστε τα κατάλληλα δικαιώματα ή επιλέξτε κάποιον άλλο φάκελο.

en: Error Writing to Output Folder
el: Σφάλμα εγγραφής φακέλου εξόδου

en: %1 does not seem to be a folder. Please choose a valid folder.
el: Ο %1 δε φαίνεται να είναι ένας φάκελος. Παρακαλώ επιλέξτε έναν έγκυρο φάκελο.

en: Please Choose Valid Folder
el: Παρακαλώ επιλέξτε έναν έγκυρο φάκελο

en: The folder %1 does not exist. Do you want to create it now?
el: Ο φάκελος %1 δεν υπάρχει. Επιθυμείτε να τον δημιουργήσετε τώρα;

en: Output Folder Does Not Exist
el: Ο φάκελος εξόδου δεν υπάρχει

en: Create Folder
el: Δημιουργία φακέλου

en: Do Not Create
el: Να μη δημιουργηθεί

en: The folder could not be created.
    Please make sure you have write access to its parent folder or select another, valid, folder.
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου.
    Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι έχετε δικαιώματα εγγραφής στο γονικό φάκελο ή επιλέξτε κάποιον άλλο, έγκυρο φάκελο.

en: Error Creating Folder
el: Σφάλμα δημιουργίας φακέλου

en: Please select a valid folder.
el: Παρακαλώ επιλέξτε έναν έγκυρο φάκελο.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
el: Γλώσσα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
el: Φάκελοι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelFolder)
en: Write all generated files to folder:
el: Εγγραφή όλων των δημιουργημένων αρχείων στο φάκελο:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_outputDir)
en: Files generated by Code Generator will be written to this folder
el: Τα αρχεία που κατασκευάστηκαν από το δημιουργό κώδικα θα γραφτούν σε αυτόν το φάκελο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
el: Ε&ξερεύνηση...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeadings)
en: &Include heading files from folder:
el: Ε&νσωμάτωση αρχείων επικεφαλίδας από το φάκελο:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_headingsDir)
en: Files in this folder will be used as heading files in the generated code
el: Τα αρχεία αυτού του φακέλου θα χρησιμοποιηθούν ως επικεφαλίδες στο δημιουργημένο κώδικα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
el: Ανα&ζήτηση...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxOverwritePolicy) i18n: ectx: label, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: Overwrite Policy
el: Πολιτική αντικατάστασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelOverwritePolicy)
en: If a file with the same name as the name code 
    generator wants to use as output file already exists:
el: Αν ένα αρχείο με όνομα ίδιο με το όνομα που ο δημιουργός
    κώδικα θέλει να χρησιμοποιήσει ως αρχείο εξόδου υπάρχει ήδη:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: Overwrite existing files if they exist in the destination folder
el: Αντικατάσταση των υπαρχόντων αρχείων αν υπάρχουν στο φάκελο προορισμού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: O&verwrite
el: Α&ντικατάσταση

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: If a file with the same name already exists, ask what to do
el: Αν ένα αρχείο με το ίδιο όνομα υπάρχει ήδη, να γίνει ερώτηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
el: &Ερώτηση

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: If a file already exists in the destination folder, select a different name to use by adding a suffix to the file name
el: Αν ένα αρχείο υπάρχει ήδη στο φάκελο προορισμού, επιλογή ενός διαφορετικού ονόματος κάνοντας χρήση μιας κατάληξης στο όνομα αρχείου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: &Use a different name
el: &Χρήση διαφορετικού ονόματος

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
el: Μορφοποίηση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxComment)
en: Comment Verbosity
el: Βαθμός μηνυμάτων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: Write comments &for class and method documentation even if empty
el: Γραφή σχολίων τεκμηρίωσης για &κλάσεις και μεθόδους ακόμη και αν είναι κενές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: &Write documentation comments even if empty
el: &Γραφή σχολίων τεκμηρίωσης ακόμη και για κενά

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Writes comments to indicate the different sections (public, private etc) in a class, even if the sections are empty
el: Γραφή σχολίων για τη δήλωση διαφορετικών τμημάτων (δημόσια, ιδιωτικά κτλ) σε μια κλάση, ακόμη και για κενά τμήματα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
el: Γραμμές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelType)
en: Indentation type:
el: Τύπος χρήσης εσοχών:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: No Indentation
el: Χωρίς εσοχές

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Tab
el: Στηλοθέτης

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
el: Κενό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAmount)
en: Indentation amount:
el: Ποσότητα χρήσης εσοχών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Line ending style:
el: Στιλ τέλους γραμμής:

en: Select Classes
el: Επιλογή κλάσεων

en: Place all the classes you want to generate code
    for in the right hand side list.
el: Τοποθετήστε όλες τις κλάσεις για τις οποίες επιθυμείτε τη δημιουργία
    κώδικα στη δεξιά πλευρά της λίστας.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenSelectPage)
en: Code Generation Selection
el: Ρυθμίσεις δημιουργίας κώδικα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListAvailable)
en: Classes Available
el: Διαθέσιμες κλάσεις

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add class for code generation
el: Προσθήκη κλάσης για δημιουργία κώδικα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add >>
el: Προσθήκη >>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: Remove class from Code Generation
el: Αφαίρεση κλάσης από τη δημιουργία κώδικα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: << Remove
el: << Αφαίρεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListSelected)
en: Classes Selected
el: Επιλεγμένες κλάσεις

en: Status of Code Generation Progress
el: Κατάσταση της διαδικασίας δημιουργίας κώδικα

en: Press the button Generate to start the code generation.
    Check the success state for every class.
el: Πατήστε ο κουμπί δημιουργίας για να αρχίσει η δημιουργία του κώδικα.
    Ελέγξτε την επιτυχή κατάληξη για κάθε κλάση.

en: Not Yet Generated
el: Δε δημιουργήθηκε ακόμη

en: Code Generated
el: Δημιουργήθηκε κώδικας

en: Not Generated
el: Δε δημιουργήθηκε

en: Cannot open file!
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου!

en: Umbrello Code Generation - Logger Export
el: Δημιουργία κώδικα Umbrello - Εξαγωγή Καταγραφέα

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_statusTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus)
en: Status
el: Κατάσταση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
el: Κλάση

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_loggerTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabLogger)
en: Logger
el: Καταγραφέας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonClear)
en: Clear
el: Καθαρισμός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonExport)
en: Export...
el: Ε&ξαγωγή...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonGenerate)
en: Generate
el: Δημιουργία

en: Importing file: %1 Progress: %2/%3
el: Εισαγωγή αρχείου: %1 Πρόοδος: %2/%3

[ctx: ready to status bar]
en: Ready.
el: Έτοιμο.

[ctx: failed to status bar]
en: Failed.
el: Απέτυχε.

en: Code Importing Wizard
el: Βοηθός εισαγωγής κώδικα

en: Code Importing Path
el: Διαδρομή εισαγωγής κώδικα

en: Select the code importing path.
el: Επιλέξτε τη διαδρομή εισαγωγής κώδικα.

en: File System Model
el: Μοντέλο συστήματος αρχείων

en: Select the desired language to filter files.
el: Επιλέξτε την επιθυμητή γλώσσα για φιλτράρισμα αρχείων.

en: Select also all the files in the subdirectories.
el: Επιλέξτε επίσης όλα τα αρχεία στους υποκαταλόγους.

en: Select all the files below the current directory.
el: Επιλέξτε όλα τα αρχεία κάτω από τον τρέχοντα κατάλογο.

en: Clear all selections.
el: Καθαρισμός όλων των επιλογών.

en: Add file extensions like e.g. '*.h *.hpp'.
el: Προσθήκη επεκτάσεων αρχείων όπως π.χ. '*.h *.hpp'.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: The language of the project.
el: Η γλώσσα του έργου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: Programming Language:
el: Γλώσσα προγραμματισμού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_subdirCheckBox)
en: Include Subdirectories.
el: Να συμπεριληφθούν υποκατάλογοι.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_fileExtLabel)
en: List of file extensions:
el: Λίστα επεκτάσεων αρχείων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_deselectAllButton)
en: Deselect all
el: Αναίρεση επιλογής όλων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_selectAllButton)
en: Select all
el: Επιλογή όλων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_filesLabel)
en: Number of files:
el: Πλήθος αρχείων:

en: Status of Code Importing Progress
el: Κατάσταση της προόδου εισαγωγής κώδικα

en: Press the button 'Start import' to start the code import.
    Check the success state for every class.
el: Πατήστε ο κουμπί 'Έναρξη εισαγωγής' για να αρχίσει η εισαγωγή του κώδικα.
    Ελέγξτε την επιτυχή κατάληξη για κάθε class.

en: <b>Code import of 1 file:</b><br> | <b>Code import of %1 files:</b><br>
el[0]: <b>Εισαγωγή κώδικα για 1 αρχείο:</b><br>
el[1]: <b>Εισαγωγή κώδικα για %1 αρχεία:</b><br>

en: importing file ... DONE<br>
el: εισαγωγή αρχείου...ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ<br>

en: Import Done
el: Η εισαγωγή ολοκληρώθηκε

en: importing file ... FAILED<br>
el: εισαγωγή αρχείου...ΑΠΕΤΥΧΕ<br>

en: Import Failed
el: Η εισαγωγή απέτυχε

en: importing file ...
el: εισαγωγή αρχείου...

en: importing file ... stopped<br>
el: εισαγωγή αρχείου...διεκόπη<br>

en: Import stopped
el: Η εισαγωγή διεκόπη

en: Not Imported
el: Δεν έγινε εισαγωγή

en: Umbrello Code Import - Logger Export
el: Εισαγωγή κώδικα Umbrello - Εξαγωγή Καταγραφέα

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabStatus)
en: Import Status
el: Κατάσταση εισαγωγής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStart)
en: Start import
el: Έναρξη εισαγωγής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStop)
en: Stop
el: Διακοπή

en: Importing file: %1
el: Εισαγωγή αρχείου: %1

[ctx: show failed on status bar]
en: Failed.
el: Απέτυχε.

[ctx: show Ready on status bar]
en: Ready.
el: Έτοιμο.

en: No code importer for file: %1
el: Κανένας κώδικας δεν έγινε εισαγωγή για το αρχείο: %1

en: Class Name
el: Όνομα κλάσης

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Initial activity
el: Αρχική δραστηριότητα

en: End activity
el: Τελική δραστηριότητα

en: Final activity
el: Τελική δραστηριότητα

note: i18n("Attribute...")); break;
en: Branch/Merge
el: Κλάδος/συγχώνευση

en: Invoke action
el: Κλήση ενέργειας

en: Parameter activity
el: Δραστηριότητα παραμέτρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General Properties
el: Γενικές ιδιότητες

[ctx: general properties page]
en: General
el: Γενικά

en: Activity type:
el: Τύπος δραστηριότητας:

en: Activity name:
el: Όνομα δραστηριότητας:

en: Precondition :
el: Προσυνθήκη :

en: Postcondition :
el: Μετασυνθήκη :

en: &Normal activity
el: &Κανονική δραστηριότητα

en: &Invoke action
el: &Κλήση ενέργειας

en: &Parameter activity node
el: Κόμβος δραστηριότητας &παραμέτρου

en: Association Properties
el: Ιδιότητες συσχέτισης

[ctx: general settings page name]
en: General
el: Γενικά

en: General Settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

[ctx: display option page name]
en: Display
el: Εμφάνιση

en: Display Options
el: Επιλογές εμφάνισης

en: Attributes
el: Χαρακτηριστικά

en: Attribute Settings
el: Ρυθμίσεις χαρακτηριστικών

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: Operation Settings
el: Ρυθμίσεις λειτουργιών

en: Templates
el: Πρότυπα

en: Templates Settings
el: Ρυθμίσεις προτύπων

en: Enum Literals
el: Αρίθμηση ορισμών

en: Enum Literals Settings
el: Ρυθμίσεις αριθμήσεων όρων

en: Entity Attributes
el: Χαρακτηριστικά οντότητας

en: Entity Attributes Settings
el: Ρυθμίσεις χαρακτηριστικών οντότητας

en: Entity Constraints
el: Περιορισμοί οντότητας

en: Entity Constraints Settings
el: Ρυθμίσεις περιορισμών οντότητας

[ctx: contents settings page name]
en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Contents Settings
el: Ρυθμίσεις περιεχομένων

en: Associations
el: Συσχετίσεις

en: Class Associations
el: Συσχετίσεις κλάσεων

[ctx: instance general settings page name]
en: General
el: Γενικά

en: new_class
el: νέα_κλάση

en: Class Wizard
el: Βοηθός κλάσης

en: New Class
el: Νέα κλάση

en: Add general info about the new class.
el: Προσθήκη γενικών πληροφοριών σχετικά με τη νέα κλάση.

en: Class Attributes
el: Χαρακτηριστικά κλάσης

en: Add attributes to the new class.
el: Προσθήκη ιδιοτήτων στη νέα κλάση.

en: Class Operations
el: Λειτουργίες κλάσης

en: Add operations to the new class.
el: Προσθήκη λειτουργιών στη νέα κλάση.

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Hide Comment
el: Απόκρυψη σχολίου

en: Show Comment
el: Εμφάνιση σχολίου

en: Insert Code Block Before
el: Εισαγωγή τμήματος κώδικα πριν

en: Insert Code Block After
el: Εισαγωγή τμήματος κώδικα μετά

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Code Viewer - %1
el: Προβολέας κώδικα - %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showHiddenCodeCB)
en: Show hidden blocks
el: Εμφάνιση κρυμμένων τμημάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_componentLabel)
en: <p align="center">component name here</p>
el: <p align="center">όνομα συστατικού εδώ</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_highlightCheckBox)
en: Show block type
el: Εμφάνιση τύπου τμήματος

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
el: Χρώματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
el: Χαρτί:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
el: Επιλεγμένα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">UML object block:</p>
el: <p align="right">τμήμα αντικειμένου UML:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: <p align="right">Hidden block:</p>
el: <p align="right">Κρυμμένο τμήμα:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <p align="right">Uneditable text:</p>
el: <p align="right">Κείμενο χωρίς επεξεργασία:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Editable text:</p>
el: <p align="right">Κείμενο με επεξεργασία:</p>

en: Enable all messages
el: Ενεργοποίηση όλων των μηνυμάτων

en: Enable 'delete association' related messages
el: Ενεργοποιήστε τα μηνύματα σχετικά με τη διαγραφή

en: Enable 'delete diagram' related messages
el: Ενεργοποιήστε τα μηνύματα σχετικά με τη διαγραφή διαγραμμάτων

en: You are about to delete an association. Do you really want to continue?
el: Πρόκειται να διαγράψετε μια συσχέτιση. Θέλετε πραγματικά να συνεχίσετε;

en: Delete Association
el: Διαγραφή συσχέτισης

en: You are about to delete the entire diagram.
    Are you sure?
el: Πρόκειται να διαγράψετε ολόκληρο το διάγραμμα.
    Είστε σίγουροι;

en: Are you sure you want to delete diagram %1?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε τη διαγραφή του διαγράμματος %1;

en: Delete Diagram?
el: Διαγραφή διαγράμματος;

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: Notifications
el: Ειδοποιήσεις

en: The format that the images will be exported to
el: Η μορφή στην οποία θα εξαχθεί η εικόνα

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportAllViewsDialogBase)
en: Export All Views
el: Εξαγωγή όλων των προβολών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kURLRequesterLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_kURL)
en: The base directory used to save the images
el: Ο βασικός κατάλογος που θα χρησιμοποιηθεί για την αποθήκευση των εικόνων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kURLRequesterLabel)
en: &Directory to save the diagrams in:
el: &Κατάλογος αποθήκευσης των διαγραμμάτων:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Create in the target directory the same tree structure used
    in the document to store the views
el: Δημιουργία στον κατάλογο προορισμού της ίδιας δενδρικής δομής που
    χρησιμοποιήθηκε στο έγγραφο για την αποθήκευση των προβολών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: The views are stored in folders in the document. The same tree structure used in the document to store the views can be created in the selected base directory with this option.
    Only the folders made by the user are created in the base directory (Logical view, use case view and so on are not created).
el: Οι προβολές αποθηκεύονται σε φακέλους στο έγγραφο. Με την ενεργοποίηση αυτής της επιλογής, θα δημιουργηθεί στον επιλεγμένο βασικό κατάλογο η ίδια δενδρική δομή που χρησιμοποιείται στο έγγραφο για την αποθήκευση των προβολών.
    Μόνο οι φάκελοι που φτιάχτηκαν από το χρήστη θα δημιουργηθούν στο βασικό κατάλογο (Η λογική προβολή, η περίπτωση χρήσης κλπ. δε θα δημιουργηθούν).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Use &folders
el: Χρήση &φακέλων

en: Find
el: Αναζήτηση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
el: Φίλτρο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_treeView)
en: Tree View
el: Προβολή δέντρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_CurrentDiagram)
en: &Current diagram
el: &Τρέχον διάγραμμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_Diagrams)
en: &All diagrams
el: Ό&λα τα διαγράμματα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
el: Κατηγορία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAll)
en: All
el: Όλα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
el: Πακέτο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryInterface)
en: Interface
el: Διασύνδεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryOperation)
en: Operation
el: Λειτουργία

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
el: Χαρακτηριστικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search Term:
el: Όρος αναζήτησης:

en: Default
el: Προκαθορισμένο

[ctx: general settings]
en: General
el: Γενικά

note: i18n: ectx: label, entry (uiFont), group (UI Options) i18n: ectx: label, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Font Settings
el: Ρυθμίσεις γραμματοσειράς

[ctx: widget style page]
en: Style
el: Στιλ

en: Widget Style
el: Στιλ συστατικού

[ctx: style page name]
en: Style
el: Στιλ

[ctx: role page name]
en: Roles
el: Ρόλοι

en: Role Settings
el: Ρυθμίσεις ρόλων

en: Note Properties
el: Ιδιότητες σημείωσης

en: Central Buffer
el: Κεντρική ενδιάμεση μνήμη

en: Data Store
el: Αποθήκη δεδομένων

en: ObjectFlow
el: Ροή αντικειμένου

[ctx: properties group title]
en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Object Node type:
el: Τύπος κόμβου αντικειμένου:

en: Object Node name:
el: Όνομα κόμβου αντικειμένου:

[ctx: enter state label]
en: State :
el: Κατάσταση :

en: &Central Buffer
el: &Κεντρική ενδιάμεση μνήμη

en: &Data Store
el: &Αποθήκη δεδομένων

en: &Object Flow
el: &Ροή αντικειμένου

en: Destination File Already Exists
el: Το αρχείο προορισμού υπάρχει ήδη

en: &Overwrite
el: &Αντικατάσταση

en: &Generate Similar File Name
el: &Δημιουργία παρόμοιου ονόματος αρχείου

en: &Do Not Generate File
el: &Να μη δημιουργηθεί αρχείο

en: The file %1 already exists in %2.
    
    Umbrello can overwrite the file, generate a similar
    file name or not generate this file.
el: Το αρχείο %1 υπάρχει ήδη στο %2.
    
    Το Umbrello μπορεί να αντικαταστήσει το αρχείο, να δημιουργήσει ένα παρόμοιο
    όνομα αρχείου ή να μη δημιουργήσει αυτό το αρχείο.

en: &Apply to all remaining files
el: &Εφαρμογή σε όλα τα εναπομείναντα αρχεία

en: Activities
el: Δραστηριότητες

en: Move selected item to the top
el: Μετακίνηση του επιλεγμένου αντικειμένου στην κορυφή

en: Move selected item up
el: Μετακίνηση του επιλεγμένου αντικειμένου πάνω

en: Move selected item down
el: Μετακίνηση του επιλεγμένου αντικειμένου κάτω

en: Move selected item to the bottom
el: Μετακίνηση του επιλεγμένου αντικειμένου στο τέλος

en: New Activity...
el: Νέα δραστηριότητα...

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Rename
el: Μετονομασία

[ctx: name of association widget]
en: Name:
el: Όνομα:

en: Stereotype
el: Στερεότυπο

en: Type:
el: Τύπος:

en: Role A Properties
el: Ιδιότητες ρόλου Α

en: Role B Properties
el: Ιδιότητες ρόλου Β

en: Role A Changeability
el: Προσαρμοστικότητα ρόλου Α

en: Role B Changeability
el: Προσαρμοστικότητα ρόλου Β

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelRoleName)
en: Rolename:
el: Όνομα ρόλου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelMultiplicity)
en: Multiplicity:
el: Πολλαπλότητα:

[ctx: changeability for A is changeable]
en: Changeable
el: Προσαρμοστικό

[ctx: changeability for A is frozen]
en: Frozen
el: Παγιωμένο

[ctx: changeability for A is add only]
en: Add only
el: Μόνο προσθήκη

[ctx: changeability for B is changeable]
en: Changeable
el: Προσαρμοστικό

[ctx: changeability for B is frozen]
en: Frozen
el: Παγιωμένο

[ctx: changeability for B is add only]
en: Add only
el: Μόνο προσθήκη

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Generator
el: Γεννήτρια διαγράμματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoDotPath)
en: Auto detect layout generator
el: Αυτόματη ανίχνευση γεννήτριας διάταξης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Generator executable path:
el: Διαδρομή εκτελέσιμης γεννήτριας:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Other)
en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Reference:
el: Αναφορά:

en: A&bstract class
el: Α&φηρημένη κλάση

en: A&bstract use case
el: Αφη&ρημένη περίπτωση χρήσης

[ctx: component is executable]
en: &Executable
el: &Εκτελέσιμο

en: Draw as actor
el: Σχεδίαση ως δράστης

en: Multiple instance
el: Πολλαπλό αντίγραφο

en: Show destruction
el: Εμφάνιση καταστροφής

en: The name you have chosen
    is already being used.
    The name has been reset.
el: Το όνομα που επιλέξατε
    χρησιμοποιείται ήδη.
    Το όνομα επανήλθε στο παλιό.

en: Name is Not Unique
el: Μη μοναδικό όνομα

en: N&ew Attribute...
el: &Νέο χαρακτηριστικό...

en: N&ew Operation...
el: Νέα &λειτουργία...

en: N&ew Template...
el: Νέο &πρότυπο...

en: N&ew Enum Literal...
el: Νέ&α αρίθμηση ορισμών...

en: N&ew Entity Attribute...
el: Νέο χαρα&κτηριστικό οντότητας...

en: Constraints
el: Περιορισμοί

en: N&ew Constraint...
el: Νέος &περιορισμός...

en: &Properties
el: &Ιδιότητες

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Source Code
el: Πηγαίος κώδικας

en: Operatio&ns
el: Λειτουρ&γίες

en: &Visibility
el: &Ορατότητα

en: O&peration signature
el: Υ&πογραφή λειτουργίας

en: Pac&kage
el: Πα&κέτο

en: Att&ributes
el: Χα&ρακτηριστικά

en: Attr&ibute signature
el: Υπο&γραφή χαρακτηριστικού

en: &Public Only
el: &Μόνο δημόσιο

en: Draw as circle
el: Σχεδίαση ως κύκλο

en: &Attribute associations
el: &Συσχετίσεις χαρακτηριστικού

en: Starting Scope
el: Αρχική εμβέλεια

en: Default attribute scope:
el: Προκαθορισμένη εμβέλεια χαρακτηριστικού:

en: Default operation scope:
el: Προκαθορισμένη εμβέλεια λειτουργίας:

en: Unique Constraint...
el: Μοναδικός περιορισμός...

en: Primary Key Constraint...
el: Περιορισμός πρωτεύοντος κλειδιού...

en: Foreign Key Constraint...
el: Περιορισμός ξένου κλειδιού...

en: Check Constraint...
el: Έλεγχος περιορισμού...

en: <p align="center">No Options Available.</p>
el: <p align="center">Χωρίς διαθέσιμες επιλογές.</p>

en: &Diagrams
el: &Διαγράμματα

en: &Select diagrams
el: &Επιλογή διαγραμμάτων

en: &Type of diagram
el: &Τύπος διαγράμματος

[ctx: diagram selection for printing]
en: Selection
el: Επιλογή

en: No diagrams selected.
el: Δεν επιλέχθηκαν διαγράμματα.

en: The name you have entered is invalid.
el: Το όνομα που εισάγατε δεν είναι έγκυρο.

en: Invalid Name
el: Μη έγκυρο όνομα

en: The name you have entered is not unique.
el: Το όνομα που εισάγατε δεν είναι μοναδικό.

en: Name Not Unique
el: Μη μοναδικό όνομα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDiagramProperties)
en: Diagram Properties
el: Ιδιότητες διαγράμματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
el: Όνομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoom)
en: Zoom:
el: Εστίαση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
el: Εμφάνιση &καννάβου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
el: Προσαρμογή σ&τον κάνναβο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap the size of the components to be a multiple of the grid spacing.
    If 'Snap to Grid' is enabled a component will always be aligned with the grid on all 4 sides.
el: Προσαρμογή του μεγέθους των συστατικών έτσι ώστε να είναι πολλαπλάσιο του διαστήματος του καννάβου.
    
    Αν είναι ενεργοποιημένη η 'Προσαρμογή στον κάνναβο' ένα συστατικό θα είναι πάντα στοιχισμένο με τον κάνναβο και στις 4 πλευρές.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap component size
el: Προσαρμογή μεγέθους συστατικού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelGridSpacing)
en: Grid spacing:
el: Διάστημα καννάβου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelX)
en: X
el: Χ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelY)
en: Y
el: Υ

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Enable undo
el: Ενεργοποίηση αναίρεσης

en: Use tabbed diagrams
el: Χρήση διαγραμμάτων σε καρτέλες

en: Use new C++/Java/Ruby generators
el: Χρήση νέων δημιουργών C++/Java/Ruby

en: Turn on footer and page numbers when printing
el: Ενεργοποίηση υποσέλιδου και αριθμών σελίδας κατά την εκτύπωση

en: Autosave
el: Αυτόματη αποθήκευση

en: E&nable autosave
el: Ε&νεργοποίηση αυτόματης αποθήκευσης

en: Select auto-save time interval (mins):
el: Επιλογή χρονικού διαστήματος αυτόματης αποθήκευσης (λεπτά):

en: Set autosave suffix:
el: Ορισμός κατάληξης αυτόματης αποθήκευσης:

en: <qt><p>The autosave file will be saved to ~/autosave.xmi if the autosaving occurs before you have manually saved the file.</p><p>If you have already saved it, the autosave file will be saved in the same folder as the file and will be named like the file's name, followed by the suffix specified.</p><p>If the suffix is equal to the suffix of the file you have saved, the autosave will overwrite your file automatically.</p></qt>
el: <qt><p>Το αρχείο αυτόματης αποθήκευσης θα είναι το ~/autosave.xmi αν η αυτόματη αποθήκευση συμβεί πριν τη χειροκίνητη αποθήκευση του αρχείου.</p><p>Αν το έχετε ήδη αποθηκεύσει, το αρχείο αυτόματης αποθήκευσης θα βρίσκεται στον ίδιο κατάλογο με το αρχείο και θα έχει το όνομα του αρχείου, ακολουθούμενο από την καθορισμένη κατάληξη.</p><p>Αν η κατάληξη συμπίπτει με το αρχείο που αποθηκεύσατε, η αυτόματη αποθήκευση θα αντικαταστήσει το αρχείο σας.</p></qt>

en: Startup
el: Εκκίνηση

en: &Load last project
el: &Φόρτωση τελευταίου έργου

en: Start new project with:
el: Εκκίνηση νέου έργου με:

en: Default Language :
el: Προκαθορισμένη γλώσσα:

en: Contained Items
el: Περιεχόμενα αντικείμενα

en: Select Operation
el: Επιλογή λειτουργίας

en: Sequence number:
el: Αριθμός ακολουθίας:

en: Class operation:
el: Λειτουργία κλάσης:

en: New Operation...
el: Νέα λειτουργία...

en: Custom operation:
el: Προσαρμοσμένη λειτουργία:

[ctx: color group box]
en: Color
el: Χρώμα

en: &Use fill color
el: Χ&ρήση χρώματος γεμίσματος

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_propsGroupBox)
en: Role Properties
el: Ιδιότητες ρόλου

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_visibilityButtonGroup)
en: Role Visibility
el: Ορατότητα ρόλου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pImplementationRB)
en: Implementation
el: Υλοποίηση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_changeabilityButtonGroup)
en: Role Changeability
el: Προσαρμοστικότητα ρόλου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pChangeableRB)
en: Changeable
el: Προσαρμοστικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pFrozenRB)
en: Frozen
el: Παγιωμένο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pAddOnlyRB)
en: Add only
el: Μόνο προσθήκη

[ctx: title of color group]
en: Color
el: Χρώμα

[ctx: text color]
en: &Text:
el: &Κείμενο:

[ctx: default text color button]
en: Defaul&t
el: &Προκαθορισμένο

[ctx: line color]
en: &Line:
el: &Γραμμή:

[ctx: default line color button]
en: &Default
el: &Προκαθορισμένο

en: &Fill:
el: &Γέμισμα:

[ctx: default fill color button]
en: D&efault
el: Προ&καθορισμένο

en: &Use fill
el: &Χρήση γεμίσματος

[ctx: background color]
en: &Background:
el: &Φόντο:

[ctx: default background color button]
en: De&fault
el: Προκα&θορισμένο

[ctx: default grid dot color button]
en: Def&ault
el: Προκαθο&ρισμένο

[ctx: title of width group]
en: Width
el: Πλάτος

[ctx: line width]
en: Line &width:
el: Πλάτος γραμμής:

[ctx: default line width button]
en: Defa&ult
el: Προκαθορ&ισμένο

en: Parameter Properties
el: Ιδιότητες παραμέτρου

[ctx: property name]
en: &Name:
el: Ό&νομα:

en: Passing Direction
el: Κατεύθυνση αποστολής

en: "in" is a readonly parameter, "out" is a writeonly parameter and "inout" is a parameter for reading and writing.
el: "μέσα" είναι μια παράμετρος μόνο για ανάγνωση, "έξω" είναι μια παράμετρος μόνο για εγγραφή και "μέσα/έξω" είναι μια παράμετρος για εγγραφή και ανάγνωση.

en: You have entered an invalid parameter name.
el: Εισάγατε ένα μη έγκυρο όνομα παραμέτρου.

en: Parameter Name Invalid
el: Μη έγκυρο όνομα παραμέτρου

en: Umbrello Setup
el: Ρύθμιση Umbrello

en: User Interface
el: Περιβάλλον χρήστη

en: User Interface Settings
el: Ρυθμίσεις περιβάλλοντος χρήστη

[ctx: general settings page]
en: General
el: Γενικά

[ctx: class settings page]
en: Class
el: Κλάση

en: Class Settings
el: Ρυθμίσεις κλάσης

en: Code Import Settings
el: Ρυθμίσεις εισαγωγής κώδικα

en: Code Generation
el: Δημιουργία κώδικα

en: Code Generation Settings
el: Ρυθμίσεις δημιουργίας κώδικα

en: Code Viewer
el: Προβολέας κώδικα

en: Code Viewer Settings
el: Ρυθμίσεις προβολής κώδικα

[ctx: general page]
en: General
el: Γενικά

[ctx: initial state in statechart]
en: Initial state
el: Αρχική κατάσταση

[ctx: state in statechart]
en: State
el: Κατάσταση

[ctx: end state in statechart]
en: End state
el: Τελική κατάσταση

en: State type:
el: Τύπος κατάστασης:

en: State name:
el: Όνομα κατάστασης:

[ctx: attribute name]
en: &Name:
el: Ό&νομα:

en: Attribute Properties
el: Ιδιότητες χαρακτηριστικού

en: &Initial value:
el: Α&ρχική τιμή:

en: You have entered an invalid attribute name.
el: Εισάγατε ένα μη έγκυρο όνομα χαρακτηριστικού.

en: Attribute Name Invalid
el: Μη έγκυρο όνομα χαρακτηριστικού

en: The attribute name you have chosen is already being used in this operation.
el: Το όνομα χαρακτηριστικού που επιλέξατε χρησιμοποιείται ήδη σε αυτήν τη λειτουργία.

en: Attribute Name Not Unique
el: Μη μοναδικό όνομα χαρακτηριστικού

en: Check Constraint Properties
el: Έλεγχος ιδιοτήτων περιορισμού

[ctx: name label]
en: Name
el: Όνομα

en: Check Condition :
el: Έλεγχος συνθήκης :

en: Entity Attribute Properties
el: Ιδιότητες χαρακτηριστικού οντότητας

[ctx: name of entity attribute]
en: &Name:
el: Ό&νομα:

en: &Auto increment
el: &Αυτόματη αύξηση

en: Attributes:
el: Χαρακτηριστικά:

en: Indexing
el: Ευρετήριο

en: You have entered an invalid entity attribute name.
el: Εισάγατε ένα μη έγκυρο όνομα χαρακτηριστικού οντότητας.

en: Entity Attribute Name Invalid
el: Μη έγκυρο όνομα χαρακτηριστικού οντότητας

en: The entity attribute name you have chosen is already being used in this operation.
el: Το όνομα χαρακτηριστικού οντότητας που επιλέξατε χρησιμοποιείται ήδη σε αυτήν τη λειτουργία.

en: Entity Attribute Name Not Unique
el: Μη μοναδικό όνομα χαρακτηριστικού οντότητας

en: Foreign Key Setup
el: Ρύθμιση ξένου κλειδιού

[ctx: general page title]
en: General
el: Γενικά

[ctx: general group title]
en: General
el: Γενικά

[ctx: label for entering name]
en: Name
el: Όνομα

en: Referenced Entity
el: Οντότητα σε αναφορά

en: Actions
el: Ενέργειες

en: On Update
el: Κατά την ενημέρωση

en: On Delete
el: Κατά τη διαγραφή

en: No Action
el: Καμία ενέργεια

en: Restrict
el: Περιορισμός

en: Cascade
el: Διαδοχή

en: Set Null
el: Ορισμός κενού (null)

en: Set Default
el: Ορισμός προκαθορισμένου

en: Columns
el: Στήλες

[ctx: column header local]
en: Local
el: Τοπικό

[ctx: column header referenced]
en: Referenced
el: Σε αναφορά

en: Local Column
el: Τοπική στήλη

en: Referenced Column
el: Στήλη σε αναφορά

en: &Add
el: &Προσθήκη

en: You are attempting to change the Referenced Entity of this ForeignKey Constraint. Any unapplied changes to the mappings between local and referenced entities will be lost. Are you sure you want to continue ?
el: Προσπαθείτε να τροποποιήσετε την οντότητα σε αναφορά αυτού του περιορισμού ξένου κλειδιού. Οποιαδήποτε μη εφαρμοσμένη τροποποίηση στις αντιστοιχίες ανάμεσα στις τοπικές και τις οντότητες σε αναφορά θα χαθούν. Επιθυμείτε τη συνέχεια;

en: Operation Properties
el: Ιδιότητες λειτουργίας

[ctx: operation name]
en: &Name:
el: Ό&νομα:

en: Parameters
el: Παράμετροι

en: Ne&w Parameter...
el: &Νέα παράμετρος...

en: The parameter name you have chosen
    is already being used in this operation.
el: Το όνομα παραμέτρου που επιλέξατε
    χρησιμοποιείται ήδη σε αυτήν τη λειτουργία.

en: Parameter Name Not Unique
el: Το όνομα παραμέτρου δεν είναι μοναδικό

en: The parameter name you have chosen is already being used in this operation.
el: Το όνομα παραμέτρου που επιλέξατε χρησιμοποιείται ήδη από αυτήν τη λειτουργία.

en: You have entered an invalid operation name.
el: Εισάγατε ένα μη έγκυρο όνομα λειτουργίας.

en: Operation Name Invalid
el: Μη έγκυρο όνομα λειτουργίας

en: An operation with that signature already exists in %1.
el: Μια λειτουργία με αυτή την υπογραφή υπάρχει ήδη στο %1.

en: Choose a different name or parameter list.
el: Επιλέξτε ένα διαφορετικό όνομα ή λίστα παραμέτρων.

en: Template Properties
el: Ιδιότητες προτύπου

[ctx: template name]
en: &Name:
el: Ό&νομα:

en: You have entered an invalid template name.
el: Εισάγατε ένα μη έγκυρο όνομα προτύπου.

en: Template Name Invalid
el: Μη έγκυρο όνομα προτύπου

en: The template parameter name you have chosen is already being used in this operation.
el: Το όνομα παραμέτρου προτύπου που επιλέξατε χρησιμοποιείται ήδη σε αυτήν τη λειτουργία.

en: Template Name Not Unique
el: Μη μοναδικό όνομα προτύπου

en: Unique Constraint Properties
el: Ιδιότητες μοναδικού περιορισμού

en: Attribute Details
el: Λεπτομέρειες χαρακτηριστικού

en: You have entered an invalid constraint name.
el: Έχετε εισάγει ένα μη έγκυρο όνομα περιορισμού.

en: Constraint Name Invalid
el: Μη έγκυρο όνομα περιορισμού

[ctx: classes display options page]
en: Display
el: Εμφάνιση

en: Classes Display Options
el: Επιλογές εμφάνισης κλάσεων

[ctx: diagram style page]
en: Style
el: Στιλ

en: Diagram Style
el: Στιλ διαγράμματος

en: &Image type:
el: Τύπος ε&ικόνας:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

en: &Library
el: &Βιβλιοθήκη

en: &Table
el: &Πίνακας

[ctx: draw as default]
en: &Default
el: &Προκαθορισμένο

en: Draw As
el: Σχεδίαση ως

en: &Type:
el: &Τύπος:

en: Package path:
el: Διαδρομή πακέτου:

[ctx: public visibility]
en: P&ublic
el: Δη&μόσιο

[ctx: protected visibility]
en: Pro&tected
el: Προσ&τατευμένο

[ctx: private visibility]
en: P&rivate
el: Ι&διωτικό

en: Imple&mentation
el: Υλο&ποίηση

en: Visibility
el: Ορατότητα

[ctx: scope for A is public]
en: Public
el: Δημόσιο

[ctx: scope for A is protected]
en: Protected
el: Προστατευμένο

[ctx: scope for A is private]
en: Private
el: Ιδιωτικό

[ctx: scope for A is implementation]
en: Implementation
el: Υλοποίηση

en: Role A Visibility
el: Ορατότητα ρόλου Α

[ctx: scope for B is public]
en: Public
el: Δημόσιο

[ctx: scope for B is protected]
en: Protected
el: Προστατευμένο

[ctx: scope for B is private]
en: Private
el: Ιδιωτικό

[ctx: scope for B is implementation]
en: Implementation
el: Υλοποίηση

en: Role B Visibility
el: Ορατότητα ρόλου Β

en: Exporting to XHTML...
el: Εξαγωγή σε XHTML...

en: Exporting all views...
el: Εξαγωγή όλων των προβολών...

en: Some errors happened when exporting the images:
el: Παρουσιάστηκαν κάποια σφάλματα κατά την εξαγωγή των εικόνων:

en: Generating Docbook...
el: Δημιουργία Docbook...

en: Docbook Generation Complete...
el: Ολοκλήρωση δημιουργίας Docbook...

en: Docbook Generation Failed...
el: Αποτυχία δημιουργίας Docbook...

en: Exporting to DocBook...
el: Εξαγωγή σε DocBook...

en: Umbrello UML Modeller autonomous code generator
el: Αυτόνομη γεννήτρια κώδικα του μοντελοποιητή Umbrello UML

en: Umbrello UML Modeller Authors
el: Συγγραφείς μοντελοποιητή Umbrello UML

en: File to transform
el: Αρχείο για μετασχηματισμό

en: The XSLT file to use
el: Το αρχείο XSLT προς χρήση

en: Generating XHTML...
el: Δημιουργία XHTML...

en: XHTML Generation Complete...
el: Ολοκλήρωση δημιουργίας XHTML...

en: Copying CSS...
el: Αντιγραφή CSS...

en: Finished Copying CSS...
el: Τέλος αντιγραφής CSS...

en: Failed Copying CSS...
el: Αποτυχία αντιγραφής CSS...

en: Umbrello UML Modeller
el: Μοντελοποιητής Umbrello UML

en: File to open
el: Αρχείο για άνοιγμα

en: export diagrams to extension and exit
el: εξαγωγή διαγραμμάτων σε επέκταση και έξοδος

en: list available export extensions
el: λίστα διαθέσιμων επεκτάσεων εξαγωγής

en: the local directory to save the exported diagrams in
el: ο τοπικός κατάλογος στον οποίο θα αποθηκευτούν τα διαγράμματα

en: keep the tree structure used to store the views in the document in the target directory
el: διατήρηση της δενδρικής δομής που χρησιμοποιείται για την αποθήκευση των προβολών στο έγγραφο στον κατάλογο προορισμού

en: Delete Anchor
el: Διαγραφή αγκύρωσης

en: Change Association Name...
el: Αλλαγή ονόματος συσχέτισης...

en: Change Role A Name...
el: Αλλαγή ονόματος ρόλου Α...

en: Change Role B Name...
el: Αλλαγή ονόματος ρόλου Β...

en: Select Operation...
el: Επιλογή λειτουργίας...

en: New Template...
el: Νέο πρότυπο...

en: Activity...
el: Δραστηριότητα...

en: Activity Transition
el: Μετάβαση δραστηριότητας

en: Actor
el: Δράστης

note: i18n("Actor...")); break;
en: Artifact
el: Δημιούργημα

note: i18n("Category...")); break;
en: Change Font...
el: Αλλαγή γραμματοσειράς...

en: Choice
el: Επιλογή

[ctx: new class menu item]
en: Class...
el: Κλάση...

[ctx: duplicate action]
en: Duplicate
el: Αντιγραφή

en: Collapse All
el: Σύμπτυξη όλων

en: Component
el: Συστατικό

en: Folder
el: Φάκελος

en: Datatype...
el: Τύπος δεδομένων...

en: Deep History
el: Μακρύ ιστορικό

en: End Activity
el: Τελική δραστηριότητα

en: End State
el: Τελική κατάσταση

en: Entity
el: Οντότητα

note: i18n("Entity...")); break;
en: Entity Attribute...
el: Χαρακτηριστικό οντότητας...

en: Enum...
el: Αρίθμηση...

en: Enum Literal...
el: Αρίθμηση ορισμών...

en: Expand All
el: Ανάπτυξη όλων

en: Export as Picture...
el: Εξαγωγή ως εικόνα...

en: Externalize Folder...
el: Εξαγωγή φακέλου...

en: Fill Color...
el: Χρώμα γεμίσματος...

en: Final Activity
el: Τελική δραστηριότητα

en: Flip Horizontal
el: Αντιστροφή οριζόντια

en: Flip Vertical
el: Αντιστροφή κατακόρυφα

en: Text Line...
el: Γραμμή κειμένου...

en: Fork
el: Διακλάδωση

en: Initial Activity
el: Αρχική δραστηριότητα

en: Initial State
el: Αρχική κατάσταση

en: New Attribute...
el: Νέο χαρακτηριστικό...

en: Internalize Folder
el: Εισαγωγή φακέλου

en: Junction
el: Σύνδεσμος

en: Line Color...
el: Χρώμα γραμμής...

en: Asynchronous Message
el: Ασύγχρονο μήνυμα

en: Found Message
el: Βρέθηκε μήνυμα

en: Lost Message
el: Χαμένο μήνυμα

en: Synchronous Message
el: Σύγχρονο μήνυμα

en: New Entity Attribute...
el: Νέο χαρακτηριστικό οντότητας...

en: New Literal...
el: Νέος ορισμός...

en: New Parameter...
el: Νέα παράμετρος...

en: Node
el: Κόμβος

en: Object...
el: Αντικείμενο...

en: Object Node
el: Κόμβος αντικειμένου

note: i18n("Operation...")); break;
en: Package...
el: Πακέτο...

en: Pin
el: Καθήλωση

en: Redo
el: Επαναφορά

en: Region
el: Περιοχή

en: Rename...
el: Μετονομασία...

en: Rename Object...
el: Μετονομασία αντικειμένου...

en: Reset Label Positions
el: Επαναφορά θέσεων ετικετών

en: Resize
el: Αλλαγή μεγέθους

en: Shallow History
el: Σύντομο ιστορικό

[ctx: add new state]
en: State...
el: Κατάσταση...

en: Subsystem
el: Υποσύστημα

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
el: Πρότυπο

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
el: Αναίρεση

en: Use Case
el: Περίπτωση χρήσης

[ctx: new container menu]
en: New
el: Νέο

[ctx: new sub menu]
en: New
el: Νέο

en: Disjoint(Specialisation)
el: Αποσύνδεση(Ειδίκευση)

en: Overlapping(Specialisation)
el: Επικάλυψη(Ειδίκευση)

en: Union
el: Ένωση

en: Change into Class
el: Αλλαγή σε κλάση

en: Clear Diagram
el: Καθαρισμός διαγράμματος

en: Snap to Grid
el: Προσαρμογή στον κάνναβο

en: Show Grid
el: Εμφάνιση καννάβου

en: apply '%1'
el: εφαρμογή '%1'

en: Public Only
el: Δημόσιο μόνο

en: Operation Signature
el: Υπογραφή λειτουργίας

en: Attribute Signature
el: Υπογραφή χαρακτηριστικού

en: Refactor
el: Μεταποίηση

en: View Code
el: Προβολή κώδικα

en: Change into Interface
el: Αλλαγή σε διασύνδεση

en: Draw as Circle
el: Σχεδίαση ως κύκλο

en: Rename Class...
el: Μετονομασία κλάσης...

en: Move Up
el: Μετακίνηση πάνω

en: Move Down
el: Μετακίνηση κάτω

[ctx: clear note]
en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Change Text...
el: Αλλαγή κειμένου...

en: Change State Name...
el: Αλλαγή ονόματος κατάστασης...

en: Change Activity Name...
el: Αλλαγή ονόματος δραστηριότητας...

en: Change Object Node Name...
el: Αλλαγή ονόματος κόμβου αντικειμένου...

[ctx: clear precondition]
en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Add Interaction Operand
el: Προσθήκη τελεστή διαδραστικότητας

[ctx: clear combined fragment]
en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Change Multiplicity...
el: Αλλαγή πολλαπλότητας...

en: Change Name
el: Αλλαγή ονόματος

[ctx: color menu]
en: Color
el: Χρώμα

note: i18n: ectx: label, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Use Fill Color
el: Χρήση χρώματος γεμίσματος

en: Align Right
el: Στοίχιση δεξιά

en: Align Left
el: Στοίχιση αριστερά

en: Align Top
el: Στοίχιση πάνω

en: Align Bottom
el: Στοίχιση κάτω

en: Align Vertical Middle
el: Στοίχιση κατακόρυφη στο μέσο

en: Align Horizontal Middle
el: Στοίχιση οριζόντια στο μέσο

en: Align Vertical Distribute
el: Ισοκατανεμημένη κατακόρυφη στοίχιση

en: Align Horizontal Distribute
el: Ισοκατανεμημένη οριζόντια στοίχιση

en: new_actor
el: νέος_δράστης

en: new_artifact
el: νέο_δημιούργημα

en: new_association
el: νέα_συσχέτιση

en: new_attribute
el: νέο_χαρακτηριστικό

en: new_category
el: νέα_κατηγορία

en: new_check_constraint
el: νέος_έλεγχος_περιορισμού

en: new_component
el: νέο_συστατικό

en: new_datatype
el: νέος_τύποςδεδομένων

en: new_entity
el: νέα_οντότητα

en: new_enum
el: νέα_αρίθμηση

en: new_folder
el: νέος_φάκελος

en: new_interface
el: νέα_διασύνδεση

en: new_node
el: νέος_κόμβος

en: new_operation
el: νέα_λειτουργία

en: new_package
el: νέο_πακέτο

en: new_template
el: νέο_πρότυπο

en: new_unique_constraint
el: νέος_μοναδικός_περιορισμός

en: new_object
el: νέο_αντικείμενο

en: OK
el: Εντάξει

[ctx: parse status]
en: Empty
el: Κενό

en: Malformed argument
el: Κακώς ορισμένη παράμετρος

en: Unknown argument type
el: Άγνωστος τύπος παραμέτρου

en: Illegal method name
el: Μη έγκυρο όνομα μεθόδου

en: Unknown return type
el: Άγνωστος τύπος επιστροφής

en: Unspecified error
el: Απροσδιόριστο σφάλμα

en: Name
el: Όνομα

en: That is an invalid name.
el: Αυτό είναι ένα μη έγκυρο όνομα.

en: This is a reserved keyword for the language of the configured code generator.
el: Αυτή είναι μια χρησιμοποιούμενη λέξη κλειδί για τη γλώσσα του ρυθμισμένου δημιουργού κώδικα.

en: Reserved Keyword
el: Χρησιμοποιημένη λέξη

en: That name is already being used.
el: Αυτό το όνομα χρησιμοποιείται ήδη.

en: Not a Unique Name
el: Το όνομα δεν είναι μοναδικό

en: Add Base Class
el: Προσθήκη βασικής κλάσης

en: Add Derived Class
el: Προσθήκη απογόνου κλάσης

note: i18n("Add Interface Implementation"), SLOT(addInterfaceImplementation()), Icon_Utils::it_Implementation));
en: Add Operation
el: Προσθήκη λειτουργίας

en: Add Attribute
el: Προσθήκη χαρακτηριστικού

en: Add Base Interface
el: Προσθήκη βασικής διασύνδεσης

en: Add Derived Interface
el: Προσθήκη απογόνου διασύνδεσης

en: Base Classifiers
el: Βασικοί κατηγοριοποιητές

en: Derived Classifiers
el: Απόγονοι κατηγοριοποιητές

en: An attribute with that name already exists in %1.
el: Ένα χαρακτηριστικό με αυτό το όνομα υπάρχει ήδη στο %1.

en: Choose a different name.
el: Επιλέξτε ένα διαφορετικό όνομα.

en: Incorrect use of associations.
el: Εσφαλμένη χρήση των συσχετίσεων.

en: Association Error
el: Σφάλμα συσχέτισης

en: Enter Activity Name
el: Εισάγετε όνομα δραστηριότητας

en: new activity
el: νέα δραστηριότητα

en: Enter the name of the new activity:
el: Εισάγετε το όνομα μιας νέας δραστηριότητας:

en: Enter Signal Name
el: Εισάγετε όνομα σήματος

en: Enter Signal
el: Εισάγετε σήμα

en: new Signal
el: νέο σήμα

en: Enter Time Event Name
el: Εισάγετε όνομα χρονικού γεγονότος

en: Enter Time Event
el: Εισάγετε χρονικό γεγονός

en: new time event
el: νέο χρονικό γεγονός

en: Enter Combined Fragment Name
el: Εισάγετε όνομα συνδυασμένου τμήματος

en: Enter the Combined Fragment
el: Εισάγετε το συνδυασμένο τμήμα

en: new Combined Fragment
el: νέο συνδυασμένο τμήμα

en: Enter State Name
el: Εισάγετε όνομα κατάστασης

en: new state
el: νέα κατάσταση

en: Enter the name of the new state:
el: Εισάγετε το όνομα της νέας κατάστασης:

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
el: Γεωμετρία

note: i18n: ectx: label, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: Image Mime Type
el: Τύπος Mime της εικόνας

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: The Mime Type of the Images
el: Ο τύπος mime των εικόνων

note: i18n: ectx: label, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support
el: Υποστήριξη αναίρεσης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support is enabled when this is true
el: Η υποστήριξη αναίρεσης είναι ενεργή όταν αυτή η επιλογή είναι αληθής

note: i18n: ectx: label, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Tabbed Diagrams
el: Διαγράμματα σε καρτέλες

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Enables/Disables Tabbed View of Diagrams in the view area
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση προβολής καρτελών των διαγραμμάτων στην περιοχή προβολής

note: i18n: ectx: label, entry (newcodegen), group (General Options)
en: New Code Generator
el: Δημιουργία νέου κώδικα

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (newcodegen), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for the New Code Generator
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση της υποστήριξης του νέου δημιουργού κώδικα

note: i18n: ectx: label, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Footer Printing
el: Εκτύπωση υποσέλιδου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for footer printing
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση υποστήριξης εκτύπωσης υποσέλιδου

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
el: Αυτόματη αποθήκευση

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosave), group (General Options)
en: Enables/Disables Auto Saving at Regular Intervals
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αυτόματης αποθήκευσης σε τακτά χρονικά διαστήματα

note: i18n: ectx: label, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time ( Old )
el: Χρόνος αυτόματης αποθήκευσης ( Παλιό )

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time Interval ( Old )
el: Χρόνος αυτόματης αποθήκευσης ( Παλιό )

note: i18n: ectx: label, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: Auto Save Suffix
el: Κατάληξη αυτόματης αποθήκευσης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: The Suffix for the auto save file
el: Το επίθεμα για το αρχείο αυτόματης αποθήκευσης

note: i18n: ectx: label, entry (loadlast), group (General Options)
en: Load Last
el: Φόρτωση τελευταίου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (loadlast), group (General Options)
en: Enables/Disables Loading of the last open file
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση φόρτωσης του τελευταίου ανοιχτού αρχείου

note: i18n: ectx: label, entry (diagram), group (General Options)
en: Diagram To Load at Startup
el: Διάγραμμα για φόρτωση στη εκκίνηση

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (diagram), group (General Options)
en: The Diagram to load at startup
el: Το διάγραμμα για φόρτωση στη εκκίνηση

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: Default Language at Startup
el: Προκαθορισμένη γλώσσα στην εκκίνηση

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: The Language that Umbrello should start with by default
el: Η γλώσσα στην οποία προκαθορισμένα το Umbrello θα εκκινήσει

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Enables/Disables usage of fill color
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση χρήσης του χρώματος γεμίσματος

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
el: Χρώμα γεμίσματος

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fillColor), group (UI Options)
en: The Fill Color to be used
el: Το χρώμα γεμίσματος που θα χρησιμοποιηθεί

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
el: Χρώμα γραμμής

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineColor), group (UI Options)
en: The Color of the Lines
el: Το χρώμα των γραμμών

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
el: Πλάτος γραμμής

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: The Width of the Line
el: Το πλάτος της γραμμής

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (UI Options)
en: Text Color
el: Χρώμα κειμένου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (textColor), group (UI Options)
en: The Color of the Text
el: Το χρώμα του κειμένου

note: i18n: ectx: label, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Show Doc Window
el: Εμφάνιση παραθύρου τεκμηρίωσης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Enables/Disables showing of the doc window
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση εμφάνισης του παραθύρου doc

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uiFont), group (UI Options)
en: The Font to be used
el: Η γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: Background Color
el: Χρώμα φόντου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: The Color of the diagram background
el: Το χρώμα του φόντου στο διάγραμμα

note: i18n: ectx: label, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show Visibility
el: Εμφάνιση ορατότητας

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show the Visibility of the Attributes ( eg: private, public, protected)
el: Εμφάνιση της ορατότητας των χαρακτηριστικών (π.χ.: ιδιωτικό, δημόσιο, προστατευμένο)

note: i18n: ectx: label, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show Attributes
el: Εμφάνιση χαρακτηριστικών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show attributes of the class
el: Εμφάνιση χαρακτηριστικών της κλάσης

note: i18n: ectx: label, entry (showOps), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showOps), group (Class Options)
en: Show Operations
el: Εμφάνιση λειτουργιών

note: i18n: ectx: label, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Show Package
el: Εμφάνιση πακέτου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of packages
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση εμφάνισης των πακέτων

note: i18n: ectx: label, entry (showStereoType), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showStereoType), group (Class Options)
en: Show Stereotypes
el: Εμφάνιση στερεότυπων

note: i18n: ectx: label, entry (showAttribAssocs), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttribAssocs), group (Class Options)
en: Show Attribute Associations
el: Εμφάνιση συσχετίσεις χαρακτηριστικών

note: i18n: ectx: label, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Show Public Only
el: Εμφάνιση μόνο δημόσιων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of public attributes/methods
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση εμφάνισης των δημόσιων χαρακτηριστικών/μεθόδων

note: i18n: ectx: label, entry (showAttSig), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttSig), group (Class Options)
en: Show Attribute Signature
el: Εμφάνιση υπογραφής χαρακτηριστικού

note: i18n: ectx: label, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show Operation Signature
el: Εμφάνιση υπογραφής λειτουργίας

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show operation signature
el: Εμφάνιση υπογραφής λειτουργίας

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options)
en: Default Attribute Scope
el: Προκαθορισμένη εμβέλεια χαρακτηριστικού

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOperationScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultOperationScope), group (Class Options)
en: Default Operation Scope
el: Προκαθορισμένη εμβέλεια λειτουργίας

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
el: Ύψος

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height of the code viewer
el: Ύψος του προβολέα κώδικα

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
el: Πλάτος

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width of the Code Viewer
el: Πλάτος του προβολέα κώδικα

note: i18n: ectx: label, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options)
en: Show Hidden Blocks
el: Εμφάνιση κρυμμένων τμημάτων

note: i18n: ectx: label, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Highlight Blocks
el: Τονισμός τμημάτων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Enables/Disables Highlighting of blocks
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του τονισμού των τμημάτων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font to be used in the Code Viewer
el: Η γραμματοσειρά του προβολέα κώδικα

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
el: Χρώμα χαρτιού

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Paper
el: Χρώμα του χαρτιού

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
el: Χρώμα γραμματοσειράς

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Font
el: Χρώμα της γραμματοσειράς

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
el: Επιλεγμένο χρώμα

[ctx: Color of the Edit Block]
note: i18n: ectx: label, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Edit Block Color
el: Επεξεργασία χρώματος τμήματος

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Edit Block
el: Χρώμα του τμήματος επεξεργασίας

note: i18n: ectx: label, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Non Edit Block Color
el: Χρώμα μη επεξεργάσιμου τμήματος

note: i18n: ectx: label, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: UML Object Color
el: Χρώμα αντικειμένου UML

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the UML Object
el: Χρώμα του αντικειμένου UML

note: i18n: ectx: label, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options)
en: Hidden Color
el: Κρυφό χρώμα

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Auto Generate Empty Constructors
el: Αυτόματη δημιουργία κενών κατασκευαστών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Auto Generation of Empty Constructors
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αυτόματης δημιουργίας των κενών κατασκευαστών

note: i18n: ectx: label, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Comment Style
el: Στιλ σχολίου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Sets the Style of Comments to be used
el: Ορισμός του στιλ των σχολίων που θα χρησιμοποιηθεί

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Default Association Field Scope
el: Προκαθορισμένη εμβέλεια πεδίου συσχέτισης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Sets the default Association field scope
el: Ορισμός της προκαθορισμένης εμβέλειας του πεδίου συσχέτισης

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Default Attribute Accessor Scope
el: Προκαθορισμένη εμβέλεια μεθόδου πρόσβασης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Sets the default attribute accessor scope
el: Ορισμός της προκαθορισμένης εμβέλειας της μεθόδου πρόσβασης

note: i18n: ectx: label, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Force Documentation
el: Εξαναγκασμός τεκμηρίωσης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Verbose Documentation
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση εμφάνισης τεκμηρίωσης

note: i18n: ectx: label, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: Headings Directory
el: Κατάλογος κεφαλίδων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: The Path in which the headings are stored
el: Η διαδρομή αποθήκευσης των κεφαλίδων

note: i18n: ectx: label, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Include headings
el: Ενσωμάτωση κεφαλίδων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Enables/Disables inclusion of headings
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση συμπερίληψης των κεφαλίδων

note: i18n: ectx: label, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: Indentation Amount
el: Ποσότητα χρήσης εσοχών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: The amount of indentation
el: Ο βαθμός χρήσης των εσοχών

note: i18n: ectx: label, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: Indentation Type
el: Τύπος χρήσης εσοχών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: The Type of Indentation
el: Ο τύπος των εσοχών

note: i18n: ectx: label, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: Line Ending Type
el: Στιλ τέλους γραμμής

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: The type of line ending ( or new line type )
el: Ο τύπος του τέλους γραμμών (ή τύπου νέων γραμμών)

note: i18n: ectx: label, entry (modnamePolicy), group (Code Generation) i18n: ectx: whatsthis, entry (modnamePolicy), group (Code Generation)
en: Modifier Name Policy
el: Πολιτική ονόματος τροποποιητή

note: i18n: ectx: label, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: Output Directory
el: Κατάλογος εξόδου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: The directory to which the code has to be outputted
el: Ο κατάλογος για την έξοδο του πηγαίου κώδικα

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: The policy to be followed when there are name conflicts
el: Η πολιτική όταν υπάρχει σύγκρουση ονομάτων

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Auto Generate Accessors
el: Αυτόματη δημιουργία μεθόδων πρόσβασης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of accessors
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αυτόματης δημιουργίας μεθόδων πρόσβασης

note: i18n: ectx: label, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Inline Accessors
el: Εμβόλιμες μέθοδοι πρόσβασης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline accessors
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση εμβόλιμων μεθόδων πρόσβασης

note: i18n: ectx: label, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Inline operations
el: Εμβόλιμες λειτουργίες

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline Operations
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση εμβόλιμων λειτουργιών

note: i18n: ectx: label, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Package is namespace
el: Το πακέτο είναι ένας χώρος ονομάτων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables treating a package as a namespace
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση χειρισμού ενός πακέτου ως έναν χώρο ονομάτων

note: i18n: ectx: label, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Public Accessors
el: Δημόσιες μέθοδοι πρόσβασης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables public accessors
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση δημόσιων μεθόδων πρόσβασης

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name
el: Όνομα κλάσης συμβολοσειράς

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class
el: Το όνομα της κλάσης συμβολοσειράς

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name Include
el: Συμπερίληψη ονόματος κλάσης συμβολοσειράς

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class to be included
el: Το όνομα της κλάσης συμβολοσειράς που θα ενσωματωθεί

note: i18n: ectx: label, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: String Include is Global
el: Η συμπερίληψη συμβολοσειράς είναι καθολική

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of string
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση της συμπερίληψης της συμβολοσειράς

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name
el: Όνομα κλάσης διανύσματος

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class
el: Το όνομα της κλάσης διανύσματος

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class to be included
el: Το όνομα της κλάσης διανύσματος που θα ενσωματωθεί

note: i18n: ectx: label, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Vector include is global
el: Η συμπερίληψη διανύσματος είναι καθολική

note: i18n: ectx: label, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Virtual Destructors
el: Εικονικοί καταστροφείς

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables virtual destructors
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση εικονικών καταστροφέων

note: i18n: ectx: label, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: Documentation tags
el: Ετικέτες τεκμηρίωσης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: The tag used for generating doxygen documentation (\\, @)
el: Η ετικέτα για την παραγωγή τεκμηρίωσης doxygen (\\, @)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors ( D )
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αυτόματη δημιουργίας πρόσβασης ιδιοτήτων ( D )

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors ( D )
el: Αυτόματη δημιουργία πρόσβασης συσχετίσεων ( D )

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors ( D )
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αυτόματης δημιουργίας πρόσβασης συσχετίσεων ( D )

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Java)
el: Αυτόματη δημιουργία πρόσβασης ιδιοτήτων (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Java)
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αυτόματης δημιουργίας πρόσβασης ιδιοτήτων (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Ruby)
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αυτόματης δημιουργίας πρόσβασης ιδιοτήτων (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Ruby)
el: Αυτόματη δημιουργία πρόσβασης συσχετίσεων (Ruby)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Ruby)
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αυτόματης δημιουργίας πρόσβασης συσχετίσεων (Ruby)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

note: i18n: ectx: Menu (views)
en: &Diagram
el: &Διάγραμμα

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
el: &Νέο

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
el: Εμ&φάνιση

note: i18n: ectx: Menu (zoom_menu)
en: &Zoom
el: Εστίασ&η

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
el: &Στοίχιση

note: i18n: ectx: Menu (code)
en: &Code
el: &Κώδικας

en: &Export model to DocBook
el: &Εξαγωγή μοντέλου σε DocBook

en: &Export model to XHTML
el: &Εξαγωγή μοντέλου σε XHTML

en: &New Class Wizard...
el: Βοηθός &νέας κλάσης...

en: &Add Default Datatypes for Active Language
el: &Προσθήκη προκαθορισμένων τύπων δεδομένων για την ενεργή γλώσσα

en: Code &Importing Wizard...
el: Βοηθός ε&ισαγωγής κώδικα...

en: &Code Generation Wizard...
el: Βοηθός δημιουργίας &κώδικα...

en: &Generate All Code
el: &Δημιουργία όλου του κώδικα

en: Creates a new document
el: Δημιουργία ενός νέου εγγράφου

en: Opens an existing document
el: Άνοιγμα ενός υπάρχοντος εγγράφου

en: Opens a recently used file
el: Ανοίγει ένα πρόσφατα χρησιμοποιημένο αρχείο

en: Saves the document
el: Αποθήκευση του εγγράφου

en: Saves the document as...
el: Αποθήκευση του εγγράφου ως...

en: Closes the document
el: Κλείσιμο του εγγράφου

en: Prints out the document
el: Εκτύπωση του εγγράφου

en: Print Preview of the document
el: Εκτύπωση προεπισκόπησης του εγγράφου

en: Quits the application
el: Έξοδος από την εφαρμογή

en: Exports the model to the docbook format
el: Αποθηκεύει το μοντέλο σε μορφή docbook

en: Exports the model to the XHTML format
el: Αποθηκεύει το μοντέλο σε μορφή XHTML

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
el: Αποκοπή του επιλεγμένου τμήματος και τοποθέτηση στο πρόχειρο

en: Copies the selected section to the clipboard
el: Αντιγραφή του επιλεγμένου τμήματος στο πρόχειρο

en: Pastes the contents of the clipboard
el: Επικόλληση των περιεχομένων του πρόχειρου

en: Set the default program preferences
el: Ορισμός των προκαθορισμένων προτιμήσεων του προγράμματος

[ctx: delete selected widget]
en: Delete &Selected
el: Διαγραφή ε&πιλεγμένου

en: &Class Diagram...
el: Διάγραμμα &κλάσης...

en: &Sequence Diagram...
el: Διάγραμμα &ακολουθίας...

en: &Use Case Diagram...
el: Διάγραμμα &περίπτωσης χρήσης...

en: S&tate Diagram...
el: Διάγραμμα κα&τάστασης...

en: &Activity Diagram...
el: Διάγραμμα &δραστηριότητας...

en: Co&mponent Diagram...
el: Διάγραμμα συ&στατικού...

en: &Deployment Diagram...
el: Διάγραμμα ετο&ιμασίας...

en: &Entity Relationship Diagram...
el: Διάγραμμα σχέσεων ο&ντότητας...

en: &Tree View
el: Προβολή &δέντρου

en: &Clear Diagram
el: Κα&θαρισμός διαγράμματος

en: &Snap to Grid
el: &Προσαρμογή στον κάνναβο

en: S&how Grid
el: Εμ&φάνιση καννάβου

en: &Export as Picture...
el: Ε&ξαγωγή ως εικόνα...

en: Z&oom to 100%
el: Ε&στίαση στο 100%

en: &Move Tab Left
el: &Μετακίνηση καρτέλας αριστερά

en: &Move Tab Right
el: &Μετακίνηση καρτέλας δεξιά

en: Select Diagram on Left
el: Επιλογή διαγράμματος στα αριστερά

en: Select Diagram on Right
el: Επιλογή διαγράμματος στα δεξιά

[ctx: init status bar]
en: Ready
el: Έτοιμο

en: Diagram Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων διαγράμματος

en: Doc&umentation
el: Τεκ&μηρίωση

en: Co&mmand history
el: Ιστορικό &εντολών

en: Opening file...
el: Άνοιγμα αρχείου...

en: Untitled
el: Άτιτλο

en: Creating new document...
el: Δημιουργία νέου εγγράφου...

en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Saving file...
el: Αποθήκευση αρχείου...

en: Saving file with a new filename...
el: Αποθήκευση αρχείου με ένα νέο όνομα...

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: The file %1 exists.
    Do you wish to overwrite it?
el: Το αρχείο %1 υπάρχει.
    Επιθυμείτε την αντικατάστασή του;

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Overwrite
el: Αντικατάσταση

en: Closing file...
el: Κλείσιμο αρχείου...

en: Print Preview...
el: Εκτύπωση προεπισκόπησης...

en: Printing...
el: Εκτύπωση...

en: Print %1
el: Εκτύπωση %1

en: Exiting...
el: Έξοδος...

en: Cutting selection...
el: Αποκοπή επιλογής...

en: Copying selection to clipboard...
el: Αντιγραφή επιλογής στο πρόχειρο...

en: Inserting clipboard contents...
el: Εισαγωγή περιεχομένων πρόχειρου...

en: Umbrello could not paste the clipboard contents.  The objects in the clipboard may be of the wrong type to be pasted here.
el: Το Umbrello δεν μπόρεσε να επικολλήσει τα περιεχόμενα του πρόχειρου.  Τα αντικείμενα στο πρόχειρο μπορεί να είναι λάθος τύπου για την επικόλλησή τους εδώ.

[ctx: reset status bar]
en: Ready.
el: Έτοιμο.

en: Cannot view code until you generate some first.
el: Αδυναμία προβολής του κώδικα μέχρι να δημιουργηθεί κάτι πρώτα.

en: Cannot View Code
el: Αδυναμία προβολής κώδικα

en: Cannot view code from simple code writer.
el: Αδυναμία προβολής κώδικα από τον απλό συγγραφέα κώδικα.

en: XHTML Generation failed .
el: Αποτυχία δημιουργίας XHTML.

en: UML Model
el: Μοντέλο UML

en: Logical View
el: Λογική προβολή

en: Use Case View
el: Προβολή περιπτώσεων χρήσης

en: Component View
el: Προβολή συστατικών

en: Deployment View
el: Προβολή ετοιμασίας

en: Entity Relationship Model
el: Μοντέλο σχέσεων οντότητας

en: Datatypes
el: Τύποι δεδομένων

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
el: Το τρέχον αρχείο έχει τροποποιηθεί.
    Επιθυμείτε να το αποθηκεύσετε;

[ctx: warning message]
en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Load Error
el: Σφάλμα φόρτωσης

en: The file %1 seems to be corrupted.
el: Το αρχείο %1 μοιάζει να είναι χαλασμένο.

en: There was no XMI file found in the compressed file %1.
el: Δε βρέθηκε αρχείο XMI στο συμπιεσμένο αρχείο %1.

en: There was a problem loading the extracted file: %1
el: Υπήρξε ένα πρόβλημα κατά τη φόρτωση του εξαγόμενου αρχείου: %1

en: There was a problem loading file: %1
el: Υπήρξε ένα πρόβλημα κατά τη φόρτωση του αρχείου: %1

en: Save Error
el: Σφάλμα αποθήκευσης

en: use case diagram
el: διάγραμμα περίπτωσης χρήσης

en: class diagram
el: διάγραμμα κλάσης

en: sequence diagram
el: διάγραμμα ακολουθίας

en: state diagram
el: διάγραμμα κατάστασης

en: activity diagram
el: διάγραμμα δραστηριότητας

en: component diagram
el: διάγραμμα συστατικού

en: deployment diagram
el: διάγραμμα ετοιμασίας

en: entity relationship diagram
el: διάγραμμα σχέσεων οντότητας

[ctx: diagram name]
en: Name
el: Όνομα

en: Enter name:
el: Εισάγετε όνομα:

en: That is an invalid name for a diagram.
el: Αυτό είναι ένα μη έγκυρο όνομα διαγράμματος.

en: A diagram is already using that name.
el: Ένα διάγραμμα χρησιμοποιεί ήδη αυτό το όνομα.

[ctx: renaming diagram]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: renaming uml object]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: renaming child uml object]
en: Name
el: Όνομα

en: The name you entered was not unique.
    Is this what you wanted?
el: Το όνομα που εισάγατε δεν ήταν μοναδικό.
    Είναι αυτό που επιθυμείτε;

en: Use Name
el: Χρήση ονόματος

en: Enter New Name
el: Εισάγετε νέο όνομα

en: Setting up the document...
el: Ρύθμιση του εγγράφου...

en: Resolving object references...
el: Επίλυση αναφορών αντικειμένων...

en: Loading UML elements...
el: Φόρτωση στοιχείων UML...

en: Loading diagrams...
el: Φόρτωση διαγραμμάτων...

en: /autosave%1
el: /αυτόματηαποθήκευση%1

en: Externalize Folder
el: Εξαγωγή φακέλου

en: Path Error
el: Σφάλμα διαδρομής

en: File %1 already exists!
    The existing file will be overwritten.
el: Το αρχείο %1 ήδη υπάρχει!
    Το υφιστάμενο αρχείο θα αντικατασταθεί.

en: There was a problem saving file: %1
el: Υπήρξε ένα πρόβλημα κατά την αποθήκευση του αρχείου: %1

en: Enter Model Name
el: Εισάγετε όνομα μοντέλου

en: Enter the new name of the model:
el: Εισάγετε το νέο όνομα του μοντέλου:

en: Views
el: Προβολές

en: Loading listview...
el: Φόρτωση προβολής λίστας...

en: The folder must be emptied before it can be deleted.
el: Ο φάκελος πρέπει να αδειάσει πριν να μπορεί να διαγραφεί.

en: Folder Not Empty
el: Ο φάκελος δεν είναι κενός

en: Rename canceled
el: Η μετονομασία ακυρώθηκε

en: Renaming an item of listview type %1 is not yet implemented.
el: Η μετονομασία ενός αντικειμένου της προβολής λίστας με τύπο %1 δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα.

en: Function Not Implemented
el: Η συνάρτηση δεν έχει υλοποιηθεί

en: The name you entered was invalid.
    Renaming process has been canceled.
el: Το όνομα που εισάγατε δεν ήταν έγκυρο.
    Η διεργασία μετονομασίας ακυρώθηκε.

en: Name Not Valid
el: Μη έγκυρο όνομα

en: The folderfile %1 does not exist.
el: Το αρχείο φάκελος %1 δεν υπάρχει.

en: The folderfile %1 cannot be opened.
el: Το αρχείο φάκελος %1 δεν μπορεί να ανοιχτεί.

en: new_parameter
el: νέα_παράμετρος

[ctx: object name]
en: Name
el: Όνομα

en: An object with the name %1
    already exists in the package %2.
    Please enter a new name:
el: Ένα αντικείμενο με το όνομα %1
    υπάρχει ήδη στο πακέτο %2.
    Παρακαλώ εισάγετε ένα νέο όνομα:

en: new_literal
el: νέος_ορισμός

en: new_field
el: νέο_πεδίο

en: new_fkey_constraint
el: νέος_περιορισμός_ξένου_κλειδιού

en: Actor &name:
el: Όνομα &δράστη:

en: Artifact &name:
el: Όνομα δη&μιουργήματος:

en: Class &name:
el: Ό&νομα κλάσης:

en: Component &name:
el: Όνομα συ&στατικού:

en: Datatype &name:
el: Όνομα τύπου δε&δομένων:

en: Entity &name:
el: Όνομα ον&τότητας:

en: Enum &name:
el: Όνομα αρί&θμησης:

en: Interface &name:
el: Όνομα &διασύνδεσης:

en: Node &name:
el: Όνομα κόμ&βου:

en: Package &name:
el: Όνομα &πακέτου:

en: Use case &name:
el: Όνομα περίπτωσης &χρήσης:

en: Instance name:
el: Όνομα αντιγράφου:

en: Diagram: %2 Page %1
el: Διάγραμμα: %2 Σελίδα %1

en: Enter Diagram Name
el: Εισάγετε όνομα διαγράμματος

en: Enter the new name of the diagram:
el: Εισάγετε το νέο όνομα διαγράμματος:

en: Exporting view...
el: Εξαγωγή προβολής...

en: An error happened when exporting the image:
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εξαγωγή της εικόνας:
    Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα κατά την εξαγωγή της εικόνας:

en: The selected file %1 exists.
    Do you want to overwrite it?
el: Το επιλεγμένο αρχείο %1 υπάρχει.
    Επιθυμείτε την αντικατάστασή του;

en: File Already Exists
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη

en: A problem occurred while saving diagram in %1
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την αποθήκευση του διαγράμματος στο %1

en: Multiplicity
el: Πολλαπλότητα

en: Enter multiplicity:
el: Εισάγετε πολλαπλότητα:

en: Association Name
el: Όνομα συσχέτισης

en: Enter association name:
el: Εισάγετε όνομα συσχέτισης:

en: Role Name
el: Όνομα ρόλου

en: Enter role name:
el: Εισάγετε όνομα ρόλου:

en: Enter the name of the diagram referenced
el: Εισάγετε το όνομα του διαγράμματος με αναφορά

en: Diagram name
el: Όνομα διαγράμματος

en: Enter the guard of the loop
el: Εισάγετε το φύλακα του βρόχου

en: Enter the first alternative name
el: Εισάγετε το πρώτο εναλλακτικό όνομα

en: Enter first alternative
el: Εισάγετε το πρώτο εναλλακτικό

en: Enter first alternative :
el: Εισάγετε το πρώτο εναλλακτικό:

en: Enter referenced diagram name
el: Εισάγετε όνομα διαγράμματος με αναφορά

en: Enter referenced diagram name :
el: Εισάγετε όνομα διαγράμματος με αναφορά :

en: Enter the guard of the loop:
el: Εισάγετε το φύλακα του βρόχου:

en: Enter alternative Name
el: Εισάγετε εναλλακτικό όνομα

en: Change Text
el: Αλλαγή κειμένου

en: Enter new text:
el: Εισάγετε νέο κείμενο:

en: ERROR
el: ΣΦΑΛΜΑ

[ctx: operation name]
en: Name
el: Όνομα

en: Enter operation name:
el: Εισάγετε όνομα λειτουργίας:

en: Precondition
el: Προσυνθήκη

en: Postcondition
el: Μετασυνθήκη

en: Transformation
el: Μετασχηματισμός

en: Note Type
el: Τύπος σημείωσης

en: Select the Note Type
el: Επιλέξτε τον τύπο σημείωσης

en: Enter Object Node Name
el: Εισάγετε όνομα κόμβου αντικειμένου

en: Enter the name of the object node :
el: Εισάγετε το όνομα του κόμβου του αντικειμένου:

en: Select Object node type
el: Επιλέξτε τύπο κόμβου αντικειμένου

en: Select the object node type
el: Επιλέξτε τον τύπου του κόμβου αντικειμένου

en: Enter the name of the data store node
el: Εισάγετε το όνομα του κόμβου αποθήκης δεδομένων

en: data store name
el: όνομα αποθήκης δεδομένων

en: Enter the name of the buffer node
el: Εισάγετε το όνομα του κόμβου ενδιάμεσης μνήμης

en: Enter the name of the buffer
el: Εισάγετε το όνομα της ενδιάμεσης μνήμης

en: centralBuffer
el: κεντρική ενδιάμεση μνήμη

en: Enter the name of the object flow
el: Εισάγετε το όνομα της ροής αντικειμένου

en: object flow
el: ροή αντικειμένου

en: Enter Object Flow State
el: Εισάγετε κατάσταση της ροής αντικειμένου

en: Enter State (keep '-' if there is no state for the object)
el: Εισάγετε κατάσταση (αφήστε το '-' αν δεν υπάρχει κατάσταση για το αντικείμενο)

en: Enter signal name
el: Εισάγετε όνομα σήματος

en: Enter the signal name :
el: Εισάγετε το όνομα του σήματος:

en: Enter Activity
el: Εισάγετε δραστηριότητα

en: Hold shift or ctrl to move in X axis. Hold shift and control to move in Y axis. Right button click to cancel move.
el: Κρατήστε πατημένο το shift ή το ctrl για να μετακινηθείτε στον άξονα Χ. Κρατήστε πατημένο το shift και το ctrl για να μετακινηθείτε στον άξονα Y. Κάντε κλικ με το δεξί πλήκτρο του ποντικιού για ακύρωση.

en: Rename Object
el: Μετονομασία αντικειμένου

en: Enter object name:
el: Εισάγετε όνομα αντικειμένου:

en: new precondition
el: νέα προσυνθήκη

en: Enter the new name of the activity:
el: Εισάγετε το νέο όνομα της δραστηριότητας:

en: Box
el: Πλαίσιο

en: Datatype
el: Τύπος δεδομένων

en: Enum
el: Αρίθμηση

en: Message
el: Μήνυμα

en: Note
el: Σημείωση

en: Object
el: Αντικείμενο

[ctx: selection arrow]
en: Select
el: Επιλογή

en: Combined Fragment
el: Συνδυασμένο τμήμα

en: Label
el: Ετικέτα

en: Directional Association
el: Κατευθυντήρια συσχέτιση

[ctx: UML class]
en: Class
el: Κλάση

en: Send signal
el: Αποστολή σήματος

en: Accept signal
el: Αποδοχή σήματος

en: Accept time event
el: Αποδοχή χρονικού γεγονότος

en: Fork/Join
el: Διακλάδωση/σύνδεση

[ctx: join states]
en: Join
el: Σύνδεση

[ctx: state choice]
en: Choice
el: Επιλογή

note: i18n("Choice"),                  Icon_Utils::it_Choice_Round,            SLOT(slotChoice()) },          //NotYetImplemented
en: And Line
el: Προσθήκη γραμμής

[ctx: state diagram]
en: State
el: Κατάσταση

en: Pre/Post condition
el: Προ/μετά συνθήκη
