umbrello - en to fi translation catalogue (1403 entries)

en: Class Diagram
fi: Luokkakaavio

en: Use Case Diagram
fi: Käyttötapauskaavio

en: Sequence Diagram
fi: Sekvenssikaavio

en: Collaboration Diagram
fi: Yhteistyökaavio

en: State Diagram
fi: Tilakaavio

en: Activity Diagram
fi: Aktiviteettikaavio

en: Component Diagram
fi: Komponenttikaavio

en: Deployment Diagram
fi: Sijoittelukaavio

en: Entity Relationship Diagram
fi: Käsitekaavio

en: No Diagram
fi: Ei kaaviota

en: Generalization
fi: Yleistäminen

en: Aggregation
fi: Kooste

en: Dependency
fi: Riippuvuus

en: Association
fi: Yhteys

en: Self Association
fi: Itseyhteys

en: Collaboration Asynchronous Message
fi: Asynkroninen yhteistyöviesti

en: Collaboration Synchronous Message
fi: Synkroninen yhteistyöviesti

en: Sequence Message
fi: Sekvenssiviesti

en: Collaboration Self Message
fi: Itseyhteistyöviesti

en: Sequence Self Message
fi: Itsesekvenssiviesti

en: Containment
fi: Säiliö

en: Composition
fi: Muodoste

en: Realization
fi: Todentaminen

en: Uni Association
fi: Suunnattu yhteys

en: Anchor
fi: Ankkuri

en: State Transition
fi: Tilasiirtymä

en: Activity
fi: Aktiviteetti

en: Exception
fi: Poikkeus

en: Category to Parent
fi: Luokkaa yläkäsitteeseen

en: Child to Category
fi: Alakäsite luokkaan

en: Relationship
fi: Suhde

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: ? AssociationType ?
fi: ? YhteysTyyppi ?

en: At least one of the items in the clipboard could not be pasted because an item of the same name already exists.  Any other items have been pasted.
fi: Ainakin yksi kohde on jäänyt tuomatta leikepöydältä, koska samanniminen kohde on jo olemassa. Kaikki muut on lisätty.

en: Paste Error
fi: Liittämisvirhe

en: Create diagram %1: %2
fi: Luo kaavio %1: %2

en: Change text : %1 to %2
fi: Muuta tekstiä : aiempi ”%1”, uusi ”%2”

en: Remove diagram %1
fi: Poista kaavio %1

en: Set stereotype : %1 to %2
fi: Vaihda stereotyyppi : aiempi ”%1”, uusi ”%2”

en: Change visibility : %1
fi: Muuta näkyvyyttä : %1

en: Create UML object : %1
fi: Luo UML-olio: %1

en: Remove UML object : %1
fi: Poista UML-olio: %1

en: Rename object : %1 to %2
fi: Muuta olion nimeä: ”%1” → ”%2”

en: Change fill color : %1
fi: Vaihda täyttöväri : %1

en: Change font : %1
fi: Vaihda fontti : %1

en: Change line color : %1
fi: Vaihda viivan väri : %1

en: Change line width : %1
fi: Vaihda viivan paksuus : %1

en: Change multiplicity : %1 to %2
fi: Vaihda kerrannaisuutta : aiempi ”%1”, uusi ”%2”

en: Change text color : %1
fi: Vaihda tekstin väri : %1

en: Use fill color : %1
fi: Käytä täyttöväriä : %1

en: No fill color : %1
fi: Ei täyttöväriä : %1

en: Change visual property : %1
fi: Muuta visuaalista ominaisuutta : %1

en: Create widget : %1
fi: Luo elementti : %1

en: Move widget : %1
fi: Siirrä elementtiä : %1

en: Remove widget : %1
fi: Poista elementti : %1

en: Resize widget : %1
fi: Muuta elementin kokoa : %1

en: Set name : %1 to %2
fi: Aseta nimi : aiempi ”%1”, uusi ”%2”

en: Set text : %1 to %2
fi: Aseta teksti : aiempi ”%1”, uusi ”%2”

en: Cannot open file %1 for writing. Please make sure the folder exists and you have permissions to write to it.
fi: Tiedostoa %1 ei voitu avata kirjoittamista varten. Varmista, että kansio on olemassa ja sinulla on kirjoitusoikeudet siihen.

en: Cannot Open File
fi: Tiedosta ei voitu avata

en: Cannot create the folder:
fi: Kansiota ei voitu luoda:

en: 
    Please check the access rights
fi: 
    Tarkista lukuoikeutesi

en: Cannot Create Folder
fi: Kansiota ei voitu luoda

en: Package is a namespace
fi: Pakkaus on nimiavaruus

en: Virtual destructors
fi: Virtuaalihajottimet

en: Generate empty constructors
fi: Luo tyhjät koodipohjat muodostimiin

en: Generate accessor methods
fi: Luo aksessorimetodit

en: Operations are inline
fi: Toiminnot ovat inline-tyyppiä

en: Accessors are inline
fi: Aksessorit ovat inline-tyyppiä

en: Accessors are public
fi: Aksessorit ovat julkisia

en: Use '\' as documentation tag instead of '@'
fi: Käytä dokumentaatiotagia ”\” tagin ”@” sijasta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">C++ Code Generation</p>
fi: <p align="center">C++-koodin luonti</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabGeneral)
en: General
fi: Perusasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: label, entry (classMemberPrefix), group (CPP Code Generation)
en: Class member prefix
fi: Luokan jäsenen etuliite

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabMethodBodyGeneration)
en: Method Body Generation
fi: Metodin koodipohjan luonti

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget
en: vector
fi: vektori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelVariable)
en: <b>Variable</b>
fi: <b>Muuttuja</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseStringButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseListButton)
en: ...
fi: …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelListClass)
en: <p align="center">List</p>
fi: <p align="center">Lista</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelGlobal)
en: <i>global?</i>
fi: <i>globaali?</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelClassName)
en: Class name
fi: Luokan nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelIncludeFile)
en: <i><p align="center">Include file</p></i>
fi: <i><p align="center">Sisällytettävä tiedosto</p></i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelHelpMethodBodyGen)
en: Use following for classes in generated code:
fi: Käytä luodussa koodissa seuraavaa luokille:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
fi: Dokumentaatio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
fi: Tyyli:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Slash (//)
fi: Slash-slash (//)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Star (/**  */)
fi: Slash-tähti (/**  */)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Project Generation
fi: Projektinluonti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_makeANTDocumentCheckBox)
en: Create ANT build document
fi: Luo ANT build -tiedosto (build.xml)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Auto-Generate Methods
fi: Luo metodien koodipohjat automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateConstructors)
en: Empty constructor methods
fi: Muodostimien koodipohjat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAssocAccessors)
en: Association accessor methods
fi: Yhteyksien aksessorimetodit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAttribAccessors)
en: Attribute accessor methods
fi: Attribuuttien aksessorimetodit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAccessorScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Default attribute accessor scope:
fi: Attribuuttiaksessorin oletusnäkyvyys:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPublicRB)
en: Public
fi: Julkinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPrivateRB)
en: Private
fi: Yksityinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB)
en: From Parent Object
fi: Ylätason oliolta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssocFieldScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssFieldScope)
en: Default association field scope:
fi: Yhteyden oletusnäkyvyys:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB)
en: From Parent Role
fi: Ylemmän tason roolilta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">D Code Generation</p>
fi: <p align="center">D-koodin luonti</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Java Code Generation</p>
fi: <p align="center">Java-koodin luonti</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Ruby Code Generation</p>
fi: <p align="center">Ruby-koodin luonti</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Hash (#)
fi: Ristikkomerkki (#)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxAutoGeneratedMethods)
en: Auto-Generated Methods
fi: Automaattisesti luodut metodit

en: Code Generation Wizard
fi: Opastettu koodinluonti

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenOptionsPage) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeImpSelectPage)
en: Code Generation Options
fi: Koodinluonnin valinnat

en: Adjust code generation options.
fi: Säädä koodinluonnin valintoja.

en: Language Options
fi: Kieliasetukset

en: The output folder exists, but it is not writable.
    Please set the appropriate permissions or choose another folder.
fi: Kohdekansio on olemassa, mutta ei kirjoitettavana.
    Aseta sen kirjoitusoikeudet tai valitse toinen kansio.

en: Error Writing to Output Folder
fi: Virhe kohdekansioon kirjoituksessa

en: %1 does not seem to be a folder. Please choose a valid folder.
fi: %1 ei näytä kansiolta. Ole hyvä ja valitse kelvollinen kansio.

en: Please Choose Valid Folder
fi: Ole hyvä ja valitse kelvollinen kansio

en: The folder %1 does not exist. Do you want to create it now?
fi: Kansiota %1 ei ole. Haluatko luoda sen nyt?

en: Output Folder Does Not Exist
fi: Tuloskansiota ei ole

en: Create Folder
fi: Luo kansio

en: Do Not Create
fi: Älä luo

en: The folder could not be created.
    Please make sure you have write access to its parent folder or select another, valid, folder.
fi: Kansiota ei voitu luoda.
    Tarkista kirjoitusoikeudet ylemmän tason kansioon tai valitse toinen kelvollinen kansio.

en: Error Creating Folder
fi: Virhe kansion luonnissa

en: Please select a valid folder.
fi: Ole hyvä ja valitse kelvollinen kansio.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
fi: Kieli

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
fi: Kansiot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelFolder)
en: Write all generated files to folder:
fi: Kirjoita luodut tiedostot kansioon:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_outputDir)
en: Files generated by Code Generator will be written to this folder
fi: Koodinluonnissa tuotetut tiedostot tulevat tähän kansioon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
fi: &Selaa…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeadings)
en: &Include heading files from folder:
fi: S&isällytä header-tiedostoja kansiosta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_headingsDir)
en: Files in this folder will be used as heading files in the generated code
fi: Tämän kansion tiedostot ovat header-tiedostoja koodin generoinnissa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
fi: S&elaa…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxOverwritePolicy) i18n: ectx: label, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: Overwrite Policy
fi: Tiedoston korvaussääntö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelOverwritePolicy)
en: If a file with the same name as the name code 
    generator wants to use as output file already exists:
fi: Jos koodinluonti yrittää luoda samannimistä
    tiedostoa, joka on jo olemassa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: Overwrite existing files if they exist in the destination folder
fi: Korvaa samannimiset nykyiset tiedostot kohdehakemistossa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: O&verwrite
fi: K&orvaa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: If a file with the same name already exists, ask what to do
fi: Jos samanniminen tiedosto on jo olemassa, kysy mitä tehdä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
fi: &Kysy

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: If a file already exists in the destination folder, select a different name to use by adding a suffix to the file name
fi: Jos tiedosto on jo olemassa kohdekansiossa, valitse toinen nimi lisäämällä tiedostopääte nimeen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: &Use a different name
fi: Käytä m&uuta nimeä

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
fi: Muotoilu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxComment)
en: Comment Verbosity
fi: Kommentin näkyvyys

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: Write comments &for class and method documentation even if empty
fi: Kirjoittaa kommentit jopa tyhjiin luokkiin ja metodeihin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: &Write documentation comments even if empty
fi: &Kirjoita dokumentoinnin kommentit jopa tyhjänä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Writes comments to indicate the different sections (public, private etc) in a class, even if the sections are empty
fi: Kirjoittaa kommentit jopa tyhjiin luokan eri osiin (public, private jne).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: None
fi: Ei mitään

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: When section is non empty
fi: Jollei osio ole tyhjä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Always
fi: Aina

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
fi: Rivit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelType)
en: Indentation type:
fi: Sisennyksen tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: No Indentation
fi: Ei sisennystä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Tab
fi: Tabulointi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
fi: Tila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAmount)
en: Indentation amount:
fi: Sisennyksen määrä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Line ending style:
fi: Rivinvaihtomerkin tyyli:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: *NIX ("\n")
fi: *NIX (”\n”)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: Windows ("\r\n")
fi: Windows (”\r\n”)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: Mac ("\r")
fi: Mac (”\r”)

en: Select Classes
fi: Valitse luokat

en: Place all the classes you want to generate code
    for in the right hand side list.
fi: Sijoita oikeanpuoleiseen listaan kaikki luokat,
    joista haluat luoda koodin.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenSelectPage)
en: Code Generation Selection
fi: Koodinluonnin valinta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListAvailable)
en: Classes Available
fi: Käytettävissä olevat luokat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add class for code generation
fi: Lisää luokka koodinluontiin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add >>
fi: Lisää >>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: Remove class from Code Generation
fi: Poista luokka koodinluonnista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: << Remove
fi: << Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListSelected)
en: Classes Selected
fi: Valitut luokat

en: Status of Code Generation Progress
fi: Koodinluonnin edistyminen

en: Press the button Generate to start the code generation.
    Check the success state for every class.
fi: Paina Luo-painiketta aloittaaksesi koodinluonnin.
    Tarkista jokaisen luokan onnistuminen.

en: Not Yet Generated
fi: Ei ole vielä luotu

en: Code Generated
fi: Koodinluonti

en: Not Generated
fi: Ei ole luotu

en: Skipped
fi: Ohitettu

en: Cannot open file!
fi: Tiedosta ei voi avata

en: Umbrello Code Generation - Logger Export
fi: Umbrellon koodin luonti – lokin vienti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_statusTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus)
en: Status
fi: Tila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
fi: Luokka

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_loggerTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabLogger)
en: Logger
fi: Loki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonClear)
en: Clear
fi: Tyhjennä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonExport)
en: Export...
fi: Vie…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonGenerate)
en: Generate
fi: Generoi

en: Importing file: %1 Progress: %2/%3
fi: Tuodaan tiedostoa: %1 Edistyminen: %2/%3

[ctx: ready to status bar]
en: Ready.
fi: Valmis.

[ctx: failed to status bar]
en: Failed.
fi: Epäonnistui.

en: Code Importing Wizard
fi: Opastettu koodintuonti

en: Code Importing Path
fi: Koodintuontipolku

en: Select the code importing path.
fi: Valitse koodintuontipolku.

en: File System Model
fi: Tiedostojärjestelmämalli

en: Select the desired language to filter files.
fi: Suodata tiedostoja valitsemalla haluttu kieli

en: Select also all the files in the subdirectories.
fi: Valitse myös kaikki tiedostot alikansioissa

en: Select all the files below the current directory.
fi: Valitse kaikki nykyisessä kansiossa olevat tiedostot

en: Clear all selections.
fi: Poista valinta kaikista

en: Add file extensions like e.g. '*.h *.hpp'.
fi: Lisää tiedostopäätteitä, esimerkiksi: *.h *.hpp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: The language of the project.
fi: Projektin kieli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: Programming Language:
fi: Ohjelmointikieli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_subdirCheckBox)
en: Include Subdirectories.
fi: Myös alikansiot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_fileExtLabel)
en: List of file extensions:
fi: Tiedostopääteluettelo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_deselectAllButton)
en: Deselect all
fi: Poista kaikki valinnat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_selectAllButton)
en: Select all
fi: Valitse kaikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_filesLabel)
en: Number of files:
fi: Tiedostojen määrä:

en: Status of Code Importing Progress
fi: Koodintuonnin edistyminen

en: Press the button 'Start import' to start the code import.
    Check the success state for every class.
fi: Paina Aloita tuonti -painiketta aloittaaksesi koodintuonnin.
    Tarkista jokaisen luokan onnistuminen.

en: <b>Code import of 1 file:</b><br> | <b>Code import of %1 files:</b><br>
fi[0]: <b>Yhden tiedoston koodintuonti:</b><br>
fi[1]: <b>%1 tiedoston koodintuonti:</b><br>

en: importing file ... DONE<br>
fi: tuodaan tiedostoa … VALMIS<br>

en: Import Done
fi: Tuonti valmis

en: importing file ... FAILED<br>
fi: tuodaan tiedostoa … EPÄONNISTUI<br>

en: Import Failed
fi: Tuonti epäonnistui

en: importing file ...
fi: tuodaan tiedostoa…

en: importing file ... stopped<br>
fi: tuodaan tiedostoa … pysäytetty<br>

en: Import stopped
fi: Tuonti pysäytetty

en: Not Imported
fi: Ei ole luotu

en: Umbrello Code Import - Logger Export
fi: Umbrellon koodin tuonti – lokin vienti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabStatus)
en: Import Status
fi: Tuonnin tila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStart)
en: Start import
fi: Aloita tuonti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStop)
en: Stop
fi: Pysäytä

en: Importing file: %1
fi: Tuodaan tiedostoa: %1

[ctx: show failed on status bar]
en: Failed.
fi: Epäonnistui.

[ctx: show Ready on status bar]
en: Ready.
fi: Valmis.

en: No code importer for file: %1
fi: Ei koodintuontia tiedostolle: %1

en: Class Name
fi: Luokan nimi

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Initial activity
fi: Alkupiste

en: End activity
fi: Päätepiste

en: Final activity
fi: Loppupiste

note: i18n("Attribute...")); break;
en: Branch/Merge
fi: Haarautuma/liittymä

en: Invoke action
fi: Toimintokutsu

en: Parameter activity
fi: Parametrisoitu aktiviteetti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General Properties
fi: Perusasetukset

[ctx: general properties page]
en: General
fi: Perusasetukset

en: Activity type:
fi: Aktiviteetin tyyppi:

en: Activity name:
fi: Aktiviteetin nimi:

en: Precondition :
fi: Ennakkoehto:

en: Postcondition :
fi: Jälkiehto :

en: &Normal activity
fi: Ta&vallinen aktiviteetti

en: &Invoke action
fi: To&imintokutsu

en: &Parameter activity node
fi: &Parametrisoitu aktiviteetti

en: Association Properties
fi: Yhteyden ominaisuudet

[ctx: general settings page name]
en: General
fi: Perusasetukset

en: General Settings
fi: Perusasetukset

[ctx: display option page name]
en: Display
fi: Näyttö

en: Display Options
fi: Näyttöasetukset

en: Attributes
fi: Attribuutit

en: Attribute Settings
fi: Attribuuttien asetukset

en: Operations
fi: Toiminnot

en: Operation Settings
fi: Toimintojen asetukset

en: Templates
fi: Mallit

en: Templates Settings
fi: Mallien asetukset

en: Enum Literals
fi: Luettelotyypin vakiot

en: Enum Literals Settings
fi: Luettelotyypin vakioiden asetukset

en: Entity Attributes
fi: Käsitteen attribuutit

en: Entity Attributes Settings
fi: Attribuuttien asetukset

en: Entity Constraints
fi: Käsitteen rajoitteet

en: Entity Constraints Settings
fi: Rajoiteasetukset

[ctx: contents settings page name]
en: Contents
fi: Sisältö

en: Contents Settings
fi: Sisältöasetukset

en: Associations
fi: Yhteydet

en: Class Associations
fi: Luokkayhteydet

[ctx: instance general settings page name]
en: General
fi: Perusasetukset

en: new_class
fi: uusi_luokka

en: Class Wizard
fi: Opastettu luokan luonti

en: New Class
fi: Uusi luokka

en: Add general info about the new class.
fi: Lisää uuden luokan yleiset tiedot.

en: Class Attributes
fi: Luokan attribuutit

en: Add attributes to the new class.
fi: Lisää attribuutteja uuteen luokkaan.

en: Class Operations
fi: Luokan toiminnot

en: Add operations to the new class.
fi: Lisää toimintoja uuteen luokkaan.

en: Hide
fi: Piilota

en: Show
fi: Näytä

en: Hide Comment
fi: Piilota kommentti

en: Show Comment
fi: Näytä kommentti

en: Insert Code Block Before
fi: Lisää koodilohko ennen

en: Insert Code Block After
fi: Lisää koodilohko jälkeen

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Code Viewer - %1
fi: Koodikatselin – %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showHiddenCodeCB)
en: Show hidden blocks
fi: Näytä piilotetut lohkot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_componentLabel)
en: <p align="center">component name here</p>
fi: <p align="center">komponentin nimi tähän</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_highlightCheckBox)
en: Show block type
fi: Näytä lohkon tyyppi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
fi: Värit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
fi: Fontti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
fi: Tausta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
fi: Valittu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">UML object block:</p>
fi: <p align="right">UML-olion lohko:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: <p align="right">Hidden block:</p>
fi: <p align="right">Piilotettu lohko:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <p align="right">Uneditable text:</p>
fi: <p align="right">Editoimaton teksti:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Editable text:</p>
fi: <p align="right">Editoitava teksti:</p>

en: Enable all messages
fi: Ota käyttöön kaikki viestit

en: Delete Association
fi: Poista yhteys

en: You are about to delete the entire diagram.
    Are you sure?
fi: Olet poistamassa kaaviota.
    Oletko varma?

en: Are you sure you want to delete diagram %1?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaavion %1?

en: Delete Diagram?
fi: Poista kaavio?

en: &Delete
fi: &Poista

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: The format that the images will be exported to
fi: Vietävän kuvan muoto

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportAllViewsDialogBase)
en: Export All Views
fi: Vie kaikki näkymät

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kURLRequesterLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_kURL)
en: The base directory used to save the images
fi: Peruskansio, jonne kuvat tallennetaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kURLRequesterLabel)
en: &Directory to save the diagrams in:
fi: &Kansio, jonne kaaviot tallennetaan:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Create in the target directory the same tree structure used
    in the document to store the views
fi: Luo kohdekansioon sama puurakenne kuin mihin näytöt
    tallennetaan mallinnuksessa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: The views are stored in folders in the document. The same tree structure used in the document to store the views can be created in the selected base directory with this option.
    Only the folders made by the user are created in the base directory (Logical view, use case view and so on are not created).
fi: Näytöt tallennetaan mallinnuksessa kansioissa. Tällä valinnalla sama puurakenne luodaan valittuun peruskansioon.
    Vain käyttäjän luomat kansiot luodaan. Kansioita loogiset kaaviot, käyttötapaukset ja niin edelleen ei luoda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Use &folders
fi: Käytä &kansioita

en: Find
fi: Etsi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
fi: Suodatin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_treeView)
en: Tree View
fi: Puunäkymä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_CurrentDiagram)
en: &Current diagram
fi: &Käytössäoleva kaavio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_Diagrams)
en: &All diagrams
fi: K&aikki kaaviot

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
fi: Luokka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAll)
en: All
fi: Kaikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
fi: Pakkaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryInterface)
en: Interface
fi: Rajapinta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryOperation)
en: Operation
fi: Toiminto

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
fi: Attribuutti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search Term:
fi: Hakusana:

en: Default
fi: Oletus

[ctx: general settings]
en: General
fi: Perusasetukset

note: i18n: ectx: label, entry (uiFont), group (UI Options) i18n: ectx: label, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font
fi: Fontti

en: Font Settings
fi: Fonttiasetukset

[ctx: widget style page]
en: Style
fi: Tyyli

en: Widget Style
fi: Elementtien tyyli

[ctx: style page name]
en: Style
fi: Tyyli

en: Line Style
fi: Viivan tyyli

[ctx: role page name]
en: Roles
fi: Roolit

en: Role Settings
fi: Roolin asetukset

en: Central Buffer
fi: Keskuspuskuri

en: Data Store
fi: Datasäilö

en: ObjectFlow
fi: Oliovuo

[ctx: properties group title]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Object Node type:
fi: Oliosolmun tyyppi:

en: Object Node name:
fi: Oliosolmun nimi:

[ctx: enter state label]
en: State :
fi: Tila :

en: &Central Buffer
fi: K&eskuspuskuri

en: &Data Store
fi: &Datasäilö

en: &Object Flow
fi: Olio&vuo

en: Destination File Already Exists
fi: Kohdetiedosto on jo olemassa

en: &Overwrite
fi: &Korvaa

en: &Generate Similar File Name
fi: &Luo samanlainen tiedostonnimi

en: &Do Not Generate File
fi: Ä&lä luo tiedostoa

en: The file %1 already exists in %2.
    
    Umbrello can overwrite the file, generate a similar
    file name or not generate this file.
fi: Tiedosto %1 on jo olemassa kansiossa %2.
    
    Umbrello voi korvata tiedoston, luoda samanlaisen
    tai olla luomatta tätä tiedostoa.

en: &Apply to all remaining files
fi: Tee k&aikille jäljelläoleville tiedostoille

en: Activities
fi: Aktiviteetit

en: Move selected item to the top
fi: Siirrä valittu kohta ylimmäiseksi

en: Move selected item up
fi: Siirrä valittua kohtaa ylemmäs

en: Move selected item down
fi: Siirrä valittua kohtaa alemmas

en: Move selected item to the bottom
fi: Siirrä valittu kohta alimmaiseksi

en: New Activity...
fi: Uusi aktiviteetti…

en: Delete
fi: Poista

en: Rename
fi: Muuta nimeä

[ctx: name of association widget]
en: Name:
fi: Nimi:

en: Stereotype
fi: Stereotyyppi

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Role A Properties
fi: Roolin A ominaisuudet

en: Role B Properties
fi: Roolin B ominaisuudet

en: Role A Changeability
fi: Roolin A muunneltavuus

en: Role B Changeability
fi: Roolin B muunneltavuus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelRoleName)
en: Rolename:
fi: Roolin nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelMultiplicity)
en: Multiplicity:
fi: Kerrannaisuus:

[ctx: changeability for A is changeable]
en: Changeable
fi: Muutettavissa

[ctx: changeability for A is frozen]
en: Frozen
fi: Jäädytetty

[ctx: changeability for A is add only]
en: Add only
fi: Vain lisääminen

[ctx: changeability for B is changeable]
en: Changeable
fi: Muutettavissa

[ctx: changeability for B is frozen]
en: Frozen
fi: Jäädytetty

[ctx: changeability for B is add only]
en: Add only
fi: Vain lisääminen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Generator
fi: Asetteluohjelma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoDotPath)
en: Auto detect layout generator
fi: Tunnista asetteluohjelma automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Generator executable path:
fi: Asettelunluomisohjelman polku:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Other)
en: Miscellaneous
fi: Sekalaista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: <p>Dot file export is performed by using the export layout.</p><p>With this option checked, the export layout is added to the list of available diagram layouts and enables a quick dot export preview.</p>
fi: <p>Dot-tiedostoon vienti tapahtuu vientiasettelulla.</p><p>Kun tämä on valittuna, vientiasettelu lisätään kaavioasetteluiden luetteloon, ja siten dot-tiedostoon viennin esikatselu on nopeaa.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: Show export layout in diagram context menu
fi: Näytä vientiasettelu kaavion kontekstivalikossa

en: Reference:
fi: Viittaus:

en: A&bstract class
fi: A&bstrakti luokka

en: A&bstract use case
fi: A&bstrakti käyttötapaus

[ctx: component is executable]
en: &Executable
fi: &Ohjelma:

en: Draw as actor
fi: Piirrä toimijana

en: Multiple instance
fi: Monitoteutus

en: Show destruction
fi: Näytä erillisinä

en: The name you have chosen
    is already being used.
    The name has been reset.
fi: Valitsemasi nimi
    on jo käytössä.
    Nimi on palautettu.

en: Name is Not Unique
fi: Nimi ei ole yksilöllinen

en: N&ew Attribute...
fi: &Uusi attribuutti…

en: N&ew Operation...
fi: Uusi &toiminto…

en: N&ew Template...
fi: Uusi &malli…

en: N&ew Enum Literal...
fi: Uusi &vakio…

en: N&ew Entity Attribute...
fi: &Uusi attribuutti…

en: Constraints
fi: Rajoitteet

en: N&ew Constraint...
fi: &Uusi rajoite…

en: &Properties
fi: &Ominaisuudet

en: Comment
fi: Kommentti

en: Source Code
fi: Lähdekoodi

en: &Documentation
fi: &Dokumentaatio

en: Operatio&ns
fi: Toimi&nnot

en: &Visibility
fi: Näky&vyys

en: O&peration signature
fi: T&oiminnon allekirjoitus

en: Pac&kage
fi: P&akkaus

en: Att&ributes
fi: Att&ribuutit

en: Attr&ibute signature
fi: Attr&ibuutin allekirjoitus

en: &Public Only
fi: Vain &julkiset

en: Draw as circle
fi: Piirrä ympyränä

en: &Attribute associations
fi: Attribuuttien aksessorimetodit

en: Starting Scope
fi: Alustava näkyvyys

en: Default attribute scope:
fi: Oletusnäkyvyys attribuutille:

en: Default operation scope:
fi: Oletusnäkyvyys toiminnolle:

en: No Stereotype
fi: Ei stereotyyppiä

en: Stereotype Name
fi: Stereotyypin nimi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: C++ Import
fi: C++-tuonti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, createArtifactCheckBox)
en: For each imported file create an artifact in the component view
fi: Luo jokaisesta tuodusta tiedostosta tuotos komponentteihin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, resolveDependenciesCheckBox)
en: Resolve dependencies (reduces import speed)
fi: Selvitä riippuvuudet (hidastaa tuontia)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, supportCPP11CheckBox)
en: Enable C++11 standard (experimental)
fi: Ota käyttöön C++11-standardi (kokeellinen)

en: Unique Constraint...
fi: Yksilöllisyysrajoite…

en: Primary Key Constraint...
fi: Perusavainrajoite…

en: Foreign Key Constraint...
fi: Viiteavainrajoite…

en: Check Constraint...
fi: Tarkistusrajoite…

en: <p align="center">No Options Available.</p>
fi: <p align="center">Ei valintoja saatavilla.</p>

en: &Diagrams
fi: &Kaaviot

en: &Select diagrams
fi: Valit&se kaaviot

en: &Type of diagram
fi: Kaavion &tyyppi

[ctx: diagram selection for printing]
en: Selection
fi: Valinta

en: No diagrams selected.
fi: Kaaviota ei ole valittu.

en: The name you have entered is invalid.
fi: Antamasi nimi on virheellinen.

en: Invalid Name
fi: Virheellinen nimi

en: The name you have entered is not unique.
fi: Antamasi nimi on jo käytössä.

en: Name Not Unique
fi: Nimi ei ole ainutkertainen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDiagramProperties)
en: Diagram Properties
fi: Kaavion ominaisuudet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoom)
en: Zoom:
fi: Suurennus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelWidth)
en: Width:
fi: Leveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelHeight)
en: Height:
fi: Korkeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
fi: Näytä &ruudukko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
fi: Sovi&ta ruudukkoon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap the size of the components to be a multiple of the grid spacing.
    If 'Snap to Grid' is enabled a component will always be aligned with the grid on all 4 sides.
fi: Napsauta komponentin kokoa kasvattaaksesi kokoa ruudukossa.
    Jos ruudukkoon sovittaminen on asetettu, kaikki 4 sivua sovitetaan ruudukkoon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap component size
fi: Sovita komponentin koko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelGridSpacing)
en: Grid spacing:
fi: Ruudukon välit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_autoIncrementSequence)
en: Autoincrement Sequence
fi: Automaattisesti kasvava sarja

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
fi: Sekalaista

en: Enable undo
fi: Komentojen kumous käytössä

en: Use tabbed diagrams
fi: Näytä kaaviot välilehdissä

en: Use new C++/Java/Ruby generators
fi: Käytä uutta C++/Java/Ruby-koodinluontia

en: Turn on footer and page numbers when printing
fi: Käytä alatunnistetta ja sivunumerointia tulostettaessa

en: Enable UML2 support
fi: Ota käyttöön UML2-tuki

en: Autosave
fi: Automaattinen tallennus

en: E&nable autosave
fi: Salli automaattin&en tallennus

en: Select auto-save time interval (mins):
fi: Automaattisen tallennuksen tallennusten aikaväli (minuuteissa):

en: Set autosave suffix:
fi: Automaattisen tallennuksen tiedostopääte:

en: <qt><p>The autosave file will be saved to ~/autosave.xmi if the autosaving occurs before you have manually saved the file.</p><p>If you have already saved it, the autosave file will be saved in the same folder as the file and will be named like the file's name, followed by the suffix specified.</p><p>If the suffix is equal to the suffix of the file you have saved, the autosave will overwrite your file automatically.</p></qt>
fi: <qt><p>Tiedosto tallennetaan automaattisesti nimellä ~/automaattitallennus.xmi, jos automaattinen tallentaminen tapahtuu kun tiedostoa ei ole vielä tallennettu manuaalisesti.</p><p>Jos tiedosto on jo tallennettu, automaattitallennus tallennetaan samaan kansioon kuin tiedosto ja nimetään tiedoston mukaisesti annetulla tiedostopäätteellä.</p><p>Jos tiedostopääte on sama kuin tallentamasi tiedoston pääte, automaattitallennus korvaa tiedostosi automaattisesti.</p></qt>

en: Startup
fi: Aloitus

en: &Load last project
fi: &Lataa viimeksitallennettu projekti

en: Start new project with:
fi: Aloita uusi projekti:

en: Default Language :
fi: Oletuskieli:

en: Contained Items
fi: Paketin osat

en: Select Operation
fi: Valitse toiminto

en: Sequence number:
fi: Sekvenssin numero:

en: Auto increment:
fi: Automaattinen kasvatus:

en: Class operation:
fi: Luokkatoiminto:

en: New Operation...
fi: Uusi toiminto…

en: Custom operation:
fi: Oma toiminto:

[ctx: General options]
en: General
fi: Perusasetukset

[ctx: Association options]
en: Associations
fi: Yhteydet

[ctx: color group box]
en: Color
fi: Väri

en: Custom text color
fi: Oma tekstin väri

en: Custom line color
fi: Oma viivan väri

note: i18n("D&efault Color"), m_colorGB); colorLayout->addWidget(m_lineDefaultB, 0, 2);
en: Custom fill color
fi: Oma täyttöväri

en: Custom grid color
fi: Oma ruudukkoväri

en: Custom background color
fi: Oma taustaväri

en: Custom line width
fi: Oma viivan paksuus

en: &Use fill color
fi: Käytä täyttöväriä olet&uksena

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_propsGroupBox)
en: Role Properties
fi: Roolien ominaisuudet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_visibilityButtonGroup)
en: Role Visibility
fi: Roolin näkyvyys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pImplementationRB)
en: Implementation
fi: Toteutus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_changeabilityButtonGroup)
en: Role Changeability
fi: Roolin muutettavuus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pChangeableRB)
en: Changeable
fi: Muutettavissa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pFrozenRB)
en: Frozen
fi: Jäädytetty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pAddOnlyRB)
en: Add only
fi: Lisää vain

[ctx: title of color group]
en: Color
fi: Väri

[ctx: text color]
en: &Text:
fi: &Teksti:

[ctx: default text color button]
en: Defaul&t
fi: &Oletus

[ctx: line color]
en: &Line:
fi: Viiva

[ctx: default line color button]
en: &Default
fi: Oletus

en: &Fill:
fi: Täyte:

[ctx: default fill color button]
en: D&efault
fi: Oletus

en: &Use fill
fi: K&äytä täytettä

[ctx: background color]
en: &Background:
fi: &Tausta:

[ctx: default background color button]
en: De&fault
fi: Ol&etus

[ctx: grid dot color]
en: &Grid dot:
fi: &Ruudukon pisteet:

[ctx: default grid dot color button]
en: Def&ault
fi: Olet&us

[ctx: title of width group]
en: Width
fi: Leveys

[ctx: line width]
en: Line &width:
fi: Viivan &paksuus:

[ctx: default line width button]
en: Defa&ult
fi: Olet&us

en: Layout of the line:
fi: Viivan asettelu:

en: Parameter Properties
fi: Parametrin ominaisuudet

[ctx: property name]
en: &Name:
fi: &Nimi:

en: Passing Direction
fi: Välityssuunta

en: "in" is a readonly parameter, "out" is a writeonly parameter and "inout" is a parameter for reading and writing.
fi: ”in” merkitsee vain lukuparametria, ”out” vain kirjoitusparametria ja  ”inout” parametria, josta sekä luetaan että siihen kirjoitetaan.

en: You have entered an invalid parameter name.
fi: Olet antanut virheellisen parametrin nimen.

en: Parameter Name Invalid
fi: Parametrin nimi virheellinen.

en: Select diagram
fi: Valitse diagrammi

en: Diagram
fi: Diagrammi

en: Umbrello Setup
fi: Umbrellon asetukset

en: User Interface
fi: Käyttöliittymä

en: User Interface Settings
fi: Käyttöliittymän asetukset

[ctx: general settings page]
en: General
fi: Perusasetukset

[ctx: class settings page]
en: Class
fi: Luokka

en: Class Settings
fi: Luokka-asetukset

en: Code Importer
fi: Koodintuonti

en: Code Import Settings
fi: Koodintuonnin asetukset

en: Code Generation
fi: Koodinluonti

en: Code Generation Settings
fi: Koodinluonnin asetukset

en: Code Viewer
fi: Koodin näyttö

en: Code Viewer Settings
fi: Koodin näytön asetukset

en: Auto Layout
fi: Automaattinen asettelu

en: Auto Layout Settings
fi: Automaattisen asettelun asetukset

en: Search
fi: Etsi

[ctx: general page]
en: General
fi: Perusominaisuudet

[ctx: initial state in statechart]
en: Initial state
fi: Alkutila

[ctx: state in statechart]
en: State
fi: Tila

[ctx: end state in statechart]
en: End state
fi: Lopputila

[ctx: fork state in statechart]
en: Fork
fi: Haarautuminen

[ctx: join state in statechart]
en: Join
fi: Yhdistyminen

[ctx: junction state in statechart]
en: Junction
fi: Liitos

[ctx: deep history state in statechart]
en: DeepHistory
fi: Syvä historia

[ctx: shallow history state in statechart]
en: ShallowHistory
fi: Matala historia

[ctx: choice state in statechart]
en: Choice
fi: Valinta

[ctx: combined state in statechart]
en: Combined
fi: Yhdistetty

en: State type:
fi: Tilan tyyppi:

en: State name:
fi: Tilan nimi:

[ctx: attribute name]
en: &Name:
fi: &Nimi:

[ctx: attribute type]
en: &Type:
fi: T&yyppi:

[ctx: default value]
en: &Default:
fi: &Oletus:

en: Attribute Properties
fi: Attribuutin ominaisuudet

en: &Initial value:
fi: &Alkuarvo:

en: Classifier &scope ("static")
fi: Luokittelijan &näkyvyys (”static”)

en: You have entered an invalid attribute name.
fi: Olet antanut virheellisen attribuutin nimen.

en: Attribute Name Invalid
fi: Attribuutin arvo virheellinen

en: The attribute name you have chosen is already being used in this operation.
fi: Valitsemasi attribuutin nimi on jo käytössä tässä toiminnossa.

en: Attribute Name Not Unique
fi: Attribuutin nimi ei ole yksilöllinen

en: Check Constraint Properties
fi: Tarkistusrajoitteen ominaisuudet

[ctx: name label]
en: Name
fi: Nimi

en: Check Condition :
fi: Tarkistusehto :

en: Entity Attribute Properties
fi: Käsitteen attribuutin ominaisuudet

[ctx: name of entity attribute]
en: &Name:
fi: &Nimi:

en: Length/Values:
fi: Pituus/arvot:

en: &Auto increment
fi: &Automaattinen kasvatus

en: Allow &null
fi: Salli &null

en: Attributes:
fi: Attribuutit

en: Indexing
fi: Indeksointi

en: &Not Indexed
fi: &Ei indeksoitu

note: i18n("&Primary"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pPublicRB); m_pProtectedRB = new QRadioButton(i18n("&Unique"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pProtectedRB);
en: &Indexed
fi: &Indeksoitu

en: You have entered an invalid entity attribute name.
fi: Olet antanut virheellisen attribuutin nimen.

en: Entity Attribute Name Invalid
fi: Attribuutin arvo virheellinen

en: The entity attribute name you have chosen is already being used in this operation.
fi: Valitsemasi attribuutin nimi on jo käytössä tässä toiminnossa.

en: Entity Attribute Name Not Unique
fi: Attribuutin nimi ei ole yksilöllinen

[ctx: literal name]
en: &Name:
fi: &Nimi:

en: &Value:
fi: &Arvo:

en: Foreign Key Setup
fi: Viiteavaimen asetukset

[ctx: general page title]
en: General
fi: Perusasetukset

[ctx: general group title]
en: General
fi: Perusasetukset

[ctx: label for entering name]
en: Name
fi: Nimi

en: Referenced Entity
fi: Viitattu käsite

en: Actions
fi: Toiminnot

en: On Update
fi: Päivitettäessä

en: On Delete
fi: Poistettaessa

en: No Action
fi: Ei toimintoa

en: Restrict
fi: Rajoita

en: Set Null
fi: Aseta null-arvoon

en: Set Default
fi: Aseta oletusarvoon

en: Columns
fi: Sarakkeet

[ctx: column header local]
en: Local
fi: Paikallinen

[ctx: column header referenced]
en: Referenced
fi: Viitattu

en: Local Column
fi: Paikallinen sarake

en: Referenced Column
fi: Viitattu sarake

en: &Add
fi: &Lisää

en: You are attempting to change the Referenced Entity of this ForeignKey Constraint. Any unapplied changes to the mappings between local and referenced entities will be lost. Are you sure you want to continue ?
fi: Yrität muuttaa käsitettä, johon tämä viiteavainrajoite viittaa. Kaikki käyttöön ottamattomat muutokset paikallisen ja viitatun käsitteen suhteissa menetetään. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Object Attribute Properties
fi: Oliomääritteen ominaisuudet

en: You have entered an invalid attribute value.
fi: Määritteelle on annettu virheellinen arvo.

en: Value Invalid
fi: Arvo virheellinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Attribute Name:
fi: Määritteen nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Value:
fi: Arvo:

en: Operation Properties
fi: Toimintojen ominaisuudet

[ctx: operation name]
en: &Name:
fi: &Nimi:

en: &Abstract operation
fi: &Abstrakti toiminto

en: &Query ("const")
fi: &Kysely (”const”)

en: &virtual
fi: &virtuaalinen

en: Parameters
fi: Parametrit

en: Ne&w Parameter...
fi: &Uusi parametri…

en: The parameter name you have chosen
    is already being used in this operation.
fi: Antamasi parametrin nimi on jo
    käytössä tässä toiminnossa.

en: Parameter Name Not Unique
fi: Parametrin nimi ei ole yksilöllinen

en: The parameter name you have chosen is already being used in this operation.
fi: Valitsemasi parametri on jo käytössä tässä toiminnossa.

en: You have entered an invalid operation name.
fi: Olet valinnut virheellisen toiminnon.

en: Operation Name Invalid
fi: Virheellinen toiminnon nimi

en: An operation with that signature already exists in %1.
fi: Toiminnolla on jo allekirjoitus %1:ssa.

en: Choose a different name or parameter list.
fi: Valitse toinen nimi tai parametrilista.

en: Template Properties
fi: Mallin ominaisuudet

[ctx: template name]
en: &Name:
fi: &Nimi:

en: You have entered an invalid template name.
fi: Olet antanut virheellisen mallin nimen.

en: Template Name Invalid
fi: Virheellinen mallin nimi

en: The template parameter name you have chosen is already being used in this operation.
fi: Valitsemasi mallipohjan parametrin nimi on jo käytössä tässä toiminnossa.

en: Template Name Not Unique
fi: Mallipohjan nimi ei ole yksilöllinen

en: Unique Constraint Properties
fi: Yksilöllisyysrajoitteen ominaisuudet

en: Attribute Details
fi: Attribuuttien tiedot

en: You have entered an invalid constraint name.
fi: Antamasi rajoitteen nimi on virheellinen.

en: Constraint Name Invalid
fi: Virheellinen rajoitteen nimi

[ctx: classes display options page]
en: Display
fi: Näyttö

en: Classes Display Options
fi: Luokkanäytön asetukset

[ctx: diagram style page]
en: Style
fi: Tyyli

en: Diagram Style
fi: Kaavion tyyli

en: &Default value:
fi: &Oletusarvo

en: &Image type:
fi: Kuvan tyypp&i:

en: &Resolution:
fi: &Tarkkuus:

en: New
fi: Uusi

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Library
fi: Kir&jasto

en: &Table
fi: &Taulukko

[ctx: draw as default]
en: &Default
fi: Oletus

en: Draw As
fi: Piirrä

en: &Type:
fi: &Tyyppi:

en: Package path:
fi: Paketin polku:

en: Stereotype &name:
fi: Stereotyypin &nimi:

[ctx: public visibility]
en: P&ublic
fi: J&ulkinen

[ctx: protected visibility]
en: Pro&tected
fi: Protected

[ctx: private visibility]
en: P&rivate
fi: Yksityinen

en: Imple&mentation
fi: &Toteutus

en: Visibility
fi: Näkyvyys

[ctx: scope for A is public]
en: Public
fi: Julkinen

[ctx: scope for A is private]
en: Private
fi: Yksityinen

[ctx: scope for A is implementation]
en: Implementation
fi: Toteutus

en: Role A Visibility
fi: Roolin A näkyvyys

[ctx: scope for B is public]
en: Public
fi: Julkinen

[ctx: scope for B is private]
en: Private
fi: Yksityinen

[ctx: scope for B is implementation]
en: Implementation
fi: Toteutus

en: Role B Visibility
fi: Roolin B näkyvyys

en: Exporting to XHTML...
fi: Viedään XHTML:ksi…

en: Exporting all views...
fi: Vie kaikki näkymät…

en: Some errors happened when exporting the images:
fi: Joitakin virheitä tapahtui kuvien viennissä:

en: Generating Docbook...
fi: Luodaan Docbook-tiedostoa…

en: Docbook Generation Complete...
fi: Docbook-luonti valmis…

en: Docbook Generation Failed...
fi: Docbook-luonti epäonnistui…

en: Exporting to DocBook...
fi: Viedään DocBookiksi…

en: Umbrello UML Modeller autonomous code generator
fi: Umbrello UML-mallinnuksen automaattinen koodinluonti

en: (c) 2006 Gael de Chalendar (aka Kleag), (c) 2002-2006 Umbrello UML Modeller Authors
fi: © 2006 Gael de Chalendar (eli Kleag), © 2002–2006 Umbrello UML-mallinnuksen tekijät

en: Gael de Chalendar (aka Kleag)
fi: Gael de Chalendar (eli Kleag)

en: Umbrello UML Modeller Authors
fi: Umbrello UML-mallinnuksen tekijät

en: File to transform
fi: Muunnettava tiedosto

en: The XSLT file to use
fi: Käytettävä XSLT-tiedosto

en: Generating XHTML...
fi: Luodaan XHTML:ää…

en: XHTML Generation Complete...
fi: XHTML-luonti valmis…

en: Copying CSS...
fi: Kopioidaan CSS:ää…

en: Finished Copying CSS...
fi: CSS:n kopiointi valmis…

en: Failed Copying CSS...
fi: CSS:n kopiointi epäonnistui…

en: Flag whether documentation was modified. Press left mouse button to apply modified content.
fi: Lippu, joka kertoo onko dokumentaatiota muutettu. Ota muutettu sisältö käyttään painamalla hiiren vasemmalla.

en: Documentation type
fi: Dokumentaatiotyyppi

en: Activate documentation edit after focus change.
fi: Aktivoi dokumentaation muokkaus kohdistusmuutoksen jälkeen.

en: Apply layout
fi: Toteuta asettelu

en: Umbrello UML Modeller
fi: Umbrello UML-mallinnus

en: Umbrello – Visual development environment for software, based on the industry standard Unified Modelling Language (UML).<br/>See also <a href="http://www.omg.org/spec/">http://www.omg.org/spec/</a>.
fi: Umbrello – UML-standardiin (Unified Modelling Language) perustuva visuaalinen ohjelmakehitysympäristö.<br/>Lue lisää: <a href="http://www.omg.org/spec/">http://www.omg.org/spec/</a>.

en: Copyright © 2001 Paul Hensgen,
    Copyright © 2002-2022 Umbrello UML Modeller Authors
fi: Tekijänoikeudet © 2001 Paul Hensgen
    Tekijänoikeudet © 2002–2022 Umbrello UML-mallinnuksen tekijät

en: Author of initial version.
fi: Alkuperäisen version tekijä.

en: Bug fixing, porting work, code cleanup, new features.
fi: Virhekorjauksia, sovitustyötä, koodin siivoamista, uusia ominaisuuksia

en: Porting work, code cleanup, new features.
fi: Sovitustyötä, koodin siivoamista, uusia ominaisuuksia

en: Current maintainer.
fi: Nykyinen ylläpitäjä.

en: A lot of work for C++ and Java code generation. Codeeditor.
fi: Teki paljon työtä C++- ja Java-koodin luontiin. Koodimuokkain.

en: File to open
fi: Avattava tiedosto

en: export diagrams to extension and exit
fi: vie kaaviot tiedostopäätteen mukaiseen muotoon ja lopettaa

en: list available export extensions
fi: listaa käytettävissä olevat vientimuodot (tiedostopäätteet)

en: the local directory to save the exported diagrams in
fi: paikallinen kansio, jonne viedyt kaaviot tallennetaan

en: import files
fi: tuo tiedostot

en: list supported languages
fi: luettele tuetut kielet

en: keep the tree structure used to store the views in the document in the target directory
fi: pidä kohdekansiossa sama puurakenne kuin mihin mallinnuksen näytöt on tallennettu

en: import files from directory <dir>
fi: tuo tiedostoja kansiosta <kansio>

en: set language
fi: aseta kieli

en: Delete Anchor
fi: Poista ankkuri

en: Add Point
fi: Lisää piste

en: Delete Point
fi: Poista piste

en: Change Association Name...
fi: Vaihda yhteyden nimeä…

en: Change Role A Name...
fi: Muuta roolin A nimeä…

en: Change Role B Name...
fi: Muuta roolin B nimeä…

en: Select Operation...
fi: Valitse toiminto…

[ctx: Layout menu]
en: Layout
fi: Asettelu

en: Polyline
fi: Murtoviiva

en: Direct
fi: Suora

en: Spline
fi: Splini

en: Orthogonal
fi: Kohtisuora

en: New Template...
fi: Uusi malli…

en: Accept Signal
fi: Hyväksy signaali

en: Activity...
fi: Aktiviteetti…

en: Activity Transition
fi: Aktiviteettisiirtymä

en: Actor
fi: Toimija

note: i18n("Actor...")); break;
en: Artifact
fi: Tuotos

note: i18n("Category...")); break;
en: Change Font...
fi: Vaihda fontti…

en: Choice
fi: Valinta

[ctx: new class menu item]
en: Class...
fi: Luokka

[ctx: duplicate action]
en: Duplicate
fi: Monista

en: Collapse All
fi: Supista kaikki

en: Component
fi: Komponentti

en: Folder
fi: Kansio

en: Datatype...
fi: Tietotyyppi…

en: Deep History
fi: Syvä historia

en: End Activity
fi: Päätepiste

en: End State
fi: Lopputila

en: Entity
fi: Käsite

note: i18n("Entity...")); break;
en: Entity Attribute...
fi: Käsitteen attribuutti…

en: Enum...
fi: Luettelotyyppi…

en: Enum Literal...
fi: Luettelotyypin vakio…

en: Expand All
fi: Laajenna kaikki

en: Export as Picture...
fi: Vie kuvana…

en: Externalize Folder...
fi: Ulkoista kansio…

en: Fill Color...
fi: Täyttöväri…

en: Final Activity
fi: Loppupiste

en: Flip Horizontal
fi: Käännä vaakatasoon

en: Flip Vertical
fi: Käännä pystysuuntaan

en: Text Line...
fi: Tekstirivi…

en: Fork
fi: Haarautuminen

en: Go to state diagram
fi: Siirry tilakaavioon

en: Import File(s)...
fi: Tuo tiedostoja…

en: Import from Directory...
fi: Tuo kansiosta…

en: from file...
fi: tiedostosta…

en: Initial Activity
fi: Alkupiste

en: Initial State
fi: Alkutila

[ctx: new instance menu item]
en: Instance...
fi: Instanssi…

en: New Attribute...
fi: Uusi attribuutti…

en: Provided interface
fi: Tarjottu rajapinta

en: Required interface
fi: Vaadittu rajapinta

en: Internalize Folder
fi: Sisäistä kansio

en: Junction
fi: Liitos

en: Line Color...
fi: Viivan väri…

en: Asynchronous Message
fi: Asynkroninen viesti

en: Creation Message
fi: Luomisviesti

en: Destroy Message
fi: Tuhoamisviesti

en: Found Message
fi: Löydetty viesti

en: Lost Message
fi: Kadonnut viesti

en: Synchronous Message
fi: Synkroninen viesti

en: New Entity Attribute...
fi: Uusi attribuutti…

en: New Literal...
fi: Uusi vakio

en: New Parameter...
fi: Uusi parametri…

en: Node
fi: Paketti

note: i18n("Node...")); break;
en: Note...
fi: Huomautus…

en: Object...
fi: Olio…

en: Object Node
fi: Oliosolmu

en: Open file
fi: Avaa tiedosto

note: i18n("Operation...")); break;
en: Package...
fi: Pakkaus…

en: Pin
fi: Pinni

en: Port
fi: Portti

note: i18n("Port...")); break;
en: Pre Post Condition
fi: Esi- tai jälkiehto

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Region
fi: Alue

en: Remove
fi: Poista

en: Remove state diagram
fi: Poista tilakaavio

en: Rename...
fi: Muuta nimeä…

en: Rename Object...
fi: Muuta olion nimeä…

en: Return to class
fi: Palaa luokkaan

en: Reset Label Positions
fi: Palauta nimikkeiden paikat

en: Resize
fi: Muuta kokoa

en: Send Signal
fi: Lähetä signaali

en: Shallow History
fi: Matala historia

[ctx: add new state]
en: State...
fi: Tila

en: Join
fi: Yhdistyminen

en: Subsystem
fi: Alijärjestelmä

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
fi: Malli

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
fi: Kumoa

en: Use Case
fi: Toiminto

[ctx: new container menu]
en: New
fi: Uusi

[ctx: new sub menu]
en: New
fi: Uusi

[ctx: category type sub menu]
en: Category Type
fi: Luokan tyyppi

en: Disjoint(Specialisation)
fi: Epäjatkuva (spesialisaatio)

en: Overlapping(Specialisation)
fi: Päällekkäinen (spesialisaatio)

en: Union
fi: Unioni

en: Change into Class
fi: Vaihda luokkaan

en: Change into Package
fi: Vaihda pakettiin

en: Clear Diagram
fi: Tyhjennä kaavio

en: Snap to Grid
fi: Sovita ruudukkoon

en: Show Grid
fi: Näytä ruudukko

en: Show Documentation Indicator
fi: Näytä dokumentaation ilmaisin

en: apply '%1'
fi: toteuta ”%1”

en: Public Only
fi: Vain julkiset

en: Operation Signature
fi: Toimenpiteen allekirjoitus

en: Attribute Signature
fi: Attribuutin allekirjoitus

en: Show Signatures
fi: Näytä allekirjoitukset

en: Hide Signatures
fi: Piilota allekirjoitukset

en: Hide Non-public members
fi: Piilota ei-julkiset jäsenet

en: Show Non-public members
fi: Näytä ei-julkiset jäsenet

en: Packages
fi: Paketit

en: Stereotypes
fi: Stereotyypit

en: Refactor
fi: Refaktoroi

en: View Code
fi: Näytä koodi

en: Change into Interface
fi: Vaihda rajapintaan

en: Draw as Circle
fi: Piirrä ympyränä

en: Rename Class...
fi: Muuta luokan nimeä…

en: Name as Tooltip
fi: Nimi työkaluvihjeenä

en: Move Up
fi: Siirrä ylös

en: Move Down
fi: Siirrä alas

[ctx: clear note]
en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Change Text...
fi: Muuta tekstiä…

en: Auto resize
fi: Muuta kokoa automaattisesti

en: Change State Name...
fi: Muuta tilan nimeä…

en: Change Activity Name...
fi: Muuta aktiviteetin nimeä…

en: Change Object Node Name...
fi: Muuta oliosolmun nimeä…

[ctx: clear precondition]
en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Add Interaction Operand
fi: Lisää vuorovaikutusoperandi

[ctx: clear combined fragment]
en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Change Multiplicity...
fi: Vaihda kerrannaisuutta…

en: Change Name
fi: Vaihda nimi

[ctx: color menu]
en: Color
fi: Väri

note: i18n: ectx: label, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Use Fill Color
fi: Käytä täyttöväriä

en: No Fill Color
fi: Ei täyttöväriä

[ctx: align menu]
en: Align
fi: Asettelu

en: Align Right
fi: Asettelu oikealle

en: Align Left
fi: Asettelu vasemmalle

en: Align Top
fi: Asettelu ylös

en: Align Bottom
fi: Asettelu alas

en: Align Vertical Middle
fi: Asettelu pystysuunnassa keskelle

en: Align Horizontal Middle
fi: Asettelu vaakasuunnassa keskelle

en: Align Vertical Distribute
fi: Asettelu pystysuunnassa levittäen

en: Align Horizontal Distribute
fi: Asettelu vaakatasossa levittäen

en: new_actor
fi: uusi_toimija

en: new_artifact
fi: uusi_tuotos

en: new_association
fi: uusi_yhteys

en: new_attribute
fi: uusi_attribuutti

en: new_category
fi: uusi_luokka

en: new_check_constraint
fi: uusi_tarkistusrajoite

en: new_component
fi: uusi_komponentti

en: new_datatype
fi: uusi_tietotyyppi

en: new_entity
fi: uusi_käsite

en: new_enum
fi: uusi_luettelotyyppi

en: new_folder
fi: uusi_kansio

en: new_interface
fi: uusi_rajapinta

en: new_node
fi: uusi_paketti

en: new_operation
fi: uusi_toiminto

en: new_package
fi: uusi_pakkaus

en: new_port
fi: uusi_portti

en: new_template
fi: uusi_malli

en: new_unique_constraint
fi: uusi_yksilöllisyysrajoite

en: new_object
fi: uusi_kohde

en: New association
fi: Uusi yhteys

en: New attribute
fi: Uusi määrite…

en: New class
fi: Uusi luokka

en: New datatype
fi: Uusi tietotyyppi

en: New folder
fi: Uusi kansio

en: New interface
fi: Uusi rajapinta

en: New node
fi: Uusi solmu

en: New operation
fi: Uusi toiminto

en: New package
fi: Uusi pakkaus

en: New port
fi: Uusi portti

en: New role
fi: Uusi rooli

en: New stereotype
fi: Uusi stereotyyppi

en: New template
fi: Uusi malli

en: New use case
fi: Uusi käyttötapaus

en: New UML object
fi: Uusi UML-olio

en: Enter the name of the new UML object
fi: Anna uuden UML-olion nimi

en: Rename folder
fi: Muuta kansion nimeä

en: Rename node
fi: Muuta solmun nimeä

en: Rename operation
fi: Muuta toiminnon nimeä

en: Rename package
fi: Muuta pakkauksen nimeä

en: Rename port
fi: Muuta portin nimeä

en: Rename role
fi: Muuta roolin nimeä

en: Rename stereotype
fi: Muuta stereotyypin nimeä

en: Rename template
fi: Muuta mallin nimeä

en: Rename UML object
fi: Muuta UML-olion nimeä

en: Enter the new name of the folder:
fi: Anna kansion uusi nimi:

en: Enter the new name of the node:
fi: Anna solmun uusi nimi:

en: Enter the new name of the operation:
fi: Anna toiminnon uusi nimi:

en: Enter the new name of the package:
fi: Anna pakkauksen uusi nimi:

en: Enter the new name of the port:
fi: Anna portin uusi nimi:

en: Enter the new name of the role:
fi: Anna roolin uusi nimi:

en: Enter the new name of the stereotype:
fi: Anna stereotyypin uusi nimi:

en: Enter the new name of the template:
fi: Anna mallin uusi nimi:

en: Enter the new name of the use case:
fi: Anna käyttötapauksen uusi nimi:

en: Enter the new name of the UML object
fi: Anna UML-olion uusi nimi

[ctx: parse status]
en: Empty
fi: Tyhjä

en: Malformed argument
fi: Huonostimuotoiltu argumentti

en: Unknown argument type
fi: Tuntematon argumentin tyyppi

en: Illegal method name
fi: Virheellinen metodin nimi

en: Unknown return type
fi: Tuntematon paluuarvon tyyppi

en: Unspecified error
fi: Määrittelemätön virhe

en: Name
fi: Nimi

en: Type
fi: Tyyppi

en: ID
fi: Tunniste

en: Saved
fi: Tallennettu

en: Pointer
fi: Osoitin

en: Usage
fi: Käyttö

en: That is an invalid name.
fi: Virheellinen nimi.

en: This is a reserved keyword for the language of the configured code generator.
fi: Tämä on koodigeneraattorin varattu sana.

en: Reserved Keyword
fi: Varattu sana

en: That name is already being used.
fi: Tämä nimi on jo käytössä.

en: Not a Unique Name
fi: Tämä nimi ei ole yksilöllinen

en: Add Base Class
fi: Lisää perusluokka

en: Add Derived Class
fi: Lisää johdettu luokka

note: i18n("Add Interface Implementation"), SLOT(addInterfaceImplementation()), Icon_Utils::it_Implementation));
en: Add Operation
fi: Lisää toiminto

en: Add Attribute
fi: Lisää attribuutti

en: Add Base Interface
fi: Lisää perusrajapinta

en: Add Derived Interface
fi: Lisää johdettu rajapinta

en: Base Classifiers
fi: Perusluokittelijat

en: Derived Classifiers
fi: Johdetut luokittelijat

en: An attribute with that name already exists in %1.
fi: Tämänniminen attribuutti on jo olemassa kohteessa %1.

en: Choose a different name.
fi: Valitse toinen nimi.

en: Incorrect use of associations.
fi: Yhteyden väärä käyttötapa.

en: Association Error
fi: Yhdistämisvirhe

en: Enter Activity Name
fi: Anna aktiviteetin nimi

en: new activity
fi: uusi aktiviteetti

en: Enter the name of the new activity:
fi: Anna uuden aktiviteetin nimi

en: Enter Signal Name
fi: Anna signaalin nimi

en: Enter Signal
fi: Anna signaali

en: new Signal
fi: uusi signaali

en: Enter Time Event Name
fi: Anna aikatapahtuman nimi

en: Enter Time Event
fi: Anna aikatapahtuma

en: new time event
fi: uusi aikatapahtuma

en: Enter Combined Fragment Name
fi: Valitse kootun palvelujoukon nimi

en: Enter the Combined Fragment
fi: Valitse koottu palvelujoukko

en: new Combined Fragment
fi: uusi koottu palvelujoukko

en: Enter State Name
fi: Anna tilan nimi

en: new state
fi: uusi tila

en: Enter the name of the new state:
fi: Anna uuden tilan nimi:

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
fi: Geometria

note: i18n: ectx: label, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: Image Mime Type
fi: Kuvan MIME-tyyppi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: The Mime Type of the Images
fi: Kuvien MIME-tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support
fi: Kumoustuki

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support is enabled when this is true
fi: Kumoustuki on käytössä tämän ollessa tosi

note: i18n: ectx: label, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Tabbed Diagrams
fi: Kaaviot välilehdissä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Enables/Disables Tabbed View of Diagrams in the view area
fi: Näytetäänkö näkymäalueen kaaviot välilehdissä

note: i18n: ectx: label, entry (newcodegen), group (General Options)
en: New Code Generator
fi: Uusi koodigeneraattori

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (newcodegen), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for the New Code Generator
fi: Tuetaanko uutta koodigeneraattoria

note: i18n: ectx: label, entry (layoutType), group (General Options)
en: Layout Type
fi: Asettelutyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Footer Printing
fi: Alatunnisteen tulostus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for footer printing
fi: Onko alatunnisteen tulostamisen tuki käytössä

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
fi: Automaattinen tallennus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosave), group (General Options)
en: Enables/Disables Auto Saving at Regular Intervals
fi: Tallentaa/ei tallenna automaattisesti tasaisin aikavälein

note: i18n: ectx: label, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time ( Old )
fi: Automaattisen tallennuksen aikaväli (vanha)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time Interval ( Old )
fi: Automaattisen tallennuksen aikaväli (vanha)

note: i18n: ectx: label, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: Auto Save Suffix
fi: Automaattisen tallennuksen tiedostopääte

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: The Suffix for the auto save file
fi: Automaattisesti tallennetun tiedoston pääte

note: i18n: ectx: label, entry (loadlast), group (General Options)
en: Load Last
fi: Avaa viimeisin

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (loadlast), group (General Options)
en: Enables/Disables Loading of the last open file
fi: Avaa/ei avaa viimeisintä avattua tiedostoa ohjelman käynnistyksessä

note: i18n: ectx: label, entry (diagram), group (General Options)
en: Diagram To Load at Startup
fi: Käynnistyessä avattava kaavio

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (diagram), group (General Options)
en: The Diagram to load at startup
fi: Kaavio, joka avataan kun ohjelma käynnistyy

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: Default Language at Startup
fi: Oletuskieli käynnistyessä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: The Language that Umbrello should start with by default
fi: Kieli, jota Umbrellon tulisi käyttää käynnistyessään

note: i18n: ectx: label, entry (uml2), group (General Options)
en: Use UML-2.x Notation
fi: Käytä UML-2.x-merkintätapaa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uml2), group (General Options)
en: Enables/Disables UML2 notation
fi: UML2-merkintätapa käytössä/pois käytöstä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Enables/Disables usage of fill color
fi: Täyttöväri käytössä/pois käytöstä

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
fi: Täyttöväri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fillColor), group (UI Options)
en: The Fill Color to be used
fi: Käytettävä täyttöväri

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
fi: Viivan väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineColor), group (UI Options)
en: The Color of the Lines
fi: Viivojen väri

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
fi: Viivan paksuus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: The Width of the Line
fi: Viivojen paksuus

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (UI Options)
en: Text Color
fi: Tekstin väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (textColor), group (UI Options)
en: The Color of the Text
fi: Tekstin väri

note: i18n: ectx: label, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Show Doc Window
fi: Näytä dokumentaatioikkuna

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Enables/Disables showing of the doc window
fi: Näyttää/piilottaa dokumentaatioikkunan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uiFont), group (UI Options)
en: The Font to be used
fi: Käytettävä fontti

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: Background Color
fi: Taustaväri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: The Color of the diagram background
fi: Kaavion taustaväri

note: i18n: ectx: label, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: Grid Dot Color
fi: Ruudukon pisteiden väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: The Color of the grid dots
fi: Ruudukon pisteiden väri

note: i18n: ectx: label, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show Visibility
fi: Näytä näkyvyys

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show the Visibility of the Attributes ( eg: private, public, protected)
fi: Näytä attribuuttien näkyvyys (esim. yksityinen, julkinen, suojattu)

note: i18n: ectx: label, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show Attributes
fi: Näytä attribuutit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show attributes of the class
fi: Näytä luokan attribuutit

note: i18n: ectx: label, entry (showOps), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showOps), group (Class Options)
en: Show Operations
fi: Näytä toiminnot

note: i18n: ectx: label, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Show Package
fi: Näytä pakkaus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of packages
fi: Näytä/piilottaa pakkaukset

note: i18n: ectx: label, entry (showStereoType), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showStereoType), group (Class Options)
en: Show Stereotypes
fi: Näytä stereotyypit

note: i18n: ectx: label, entry (showAttribAssocs), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttribAssocs), group (Class Options)
en: Show Attribute Associations
fi: Näytä attribuuttien suhteet

note: i18n: ectx: label, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Show Public Only
fi: Näytä vain julkiset

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of public attributes/methods
fi: Näyttää/piilottaa julkiset attribuutit/metodit

note: i18n: ectx: label, entry (showAttSig), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttSig), group (Class Options)
en: Show Attribute Signature
fi: Näytä attribuutin allekirjoitus

note: i18n: ectx: label, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show Operation Signature
fi: Näytä toiminnon allekirjoitus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show operation signature
fi: Näytä toiminnon allekirjoitus

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options)
en: Default Attribute Scope
fi: Oletusnäkyvyys attribuutille

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOperationScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultOperationScope), group (Class Options)
en: Default Operation Scope
fi: Oletusnäkyvyys toiminnolle

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
fi: Korkeus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height of the code viewer
fi: Koodikatselimen korkeus

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
fi: Leveys

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width of the Code Viewer
fi: Koodikatselimen leveys

note: i18n: ectx: label, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options)
en: Show Hidden Blocks
fi: Näytä piilotetut lohkot

note: i18n: ectx: label, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Highlight Blocks
fi: Väritä lohkot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Enables/Disables Highlighting of blocks
fi: Lohkojen väritys käytössä/pois käytöstä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font to be used in the Code Viewer
fi: Koodikatselimessa käytettävä fontti

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
fi: Paperin väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Paper
fi: Paperin väri

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
fi: Fontin väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Font
fi: Fontin väri

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
fi: Valittu väri

[ctx: Color of the Edit Block]
note: i18n: ectx: label, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Edit Block Color
fi: Editoitavan lohkon väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Edit Block
fi: Editoitavan lohkon väri

note: i18n: ectx: label, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Non Edit Block Color
fi: Editoimattoman lohkon väri

note: i18n: ectx: label, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: UML Object Color
fi: UML-olion väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the UML Object
fi: UML-olion väri

note: i18n: ectx: label, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options)
en: Hidden Color
fi: Piilotetun lohkon väri

note: i18n: ectx: label, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create Artifacts for imported files
fi: Luo tuotokset tuoduista tiedostoista

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create an artifact in the component view for each imported file
fi: Luo jokaisesta tuodusta tiedostosta tuotos komponentteihin

note: i18n: ectx: label, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies
fi: Selvitä riippuvuudet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies when importing file
fi: Selvitä riippuvuudet tiedostoa tuotaessa

note: i18n: ectx: label, entry (supportCPP11), group (Code Importer)
en: Support C++11 standard
fi: Tue C++11-standardia

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (supportCPP11), group (Code Importer)
en: Support C++11 standard on code import
fi: Tue koodia tuotaessa C++11-standardia

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Auto Generate Empty Constructors
fi: Luo tyhjät koodipohjat muodostimiin automaattisesti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Auto Generation of Empty Constructors
fi: Luo/ei luo tyhjät koodipohjat muodostimiin automaattisesti

note: i18n: ectx: label, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Comment Style
fi: Kommentointityyli

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Sets the Style of Comments to be used
fi: Asettaa kommentoinnissa käytettävän tyylin

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Default Association Field Scope
fi: Yhteyden oletusnäkyvyys

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Sets the default Association field scope
fi: Asettaa yhteyden oletusnäkyvyyden

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Default Attribute Accessor Scope
fi: Attribuuttiaksessorin oletusnäkyvyys

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Sets the default attribute accessor scope
fi: Asettaa attribuuttiaksessorin  oletusnäkyvyyden

note: i18n: ectx: label, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Force Documentation
fi: Pakota dokumentaatio

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Verbose Documentation
fi: Monisanainen dokumentaatio päällä/pois

note: i18n: ectx: label, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: Headings Directory
fi: Header-tiedostokansio

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: The Path in which the headings are stored
fi: Polku header-tiedostojen sijaintiin

note: i18n: ectx: label, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Include headings
fi: Sisällytä header-tiedostoja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Enables/Disables inclusion of headings
fi: Sisällytä/älä sisällytä header-tiedostoja

note: i18n: ectx: label, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: Indentation Amount
fi: Sisennyksen määrä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: The amount of indentation
fi: Sisennyksen määrä

note: i18n: ectx: label, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: Indentation Type
fi: Sisennyksen tyyppi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: The Type of Indentation
fi: Sisennyksen tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: Line Ending Type
fi: Rivinvaihtomerkin tyyppi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: The type of line ending ( or new line type )
fi: Rivinvaihtomerkin tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (modnamePolicy), group (Code Generation) i18n: ectx: whatsthis, entry (modnamePolicy), group (Code Generation)
en: Modifier Name Policy
fi: Nimienmuuttamissääntö

note: i18n: ectx: label, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: Output Directory
fi: Tuloskansio

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: The directory to which the code has to be outputted
fi: Kansio, johon koodi luodaan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: The policy to be followed when there are name conflicts
fi: Nimiristiriidoissa noudatettava sääntö

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Auto Generate Accessors
fi: Luo aksessorien koodipohjat automaattisesti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of accessors
fi: Luo/ei luo aksessorit automaattisesti

note: i18n: ectx: label, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Inline Accessors
fi: Inline-tyyppiset aksessorit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline accessors
fi: Inline-aksessorit päällä/pois

note: i18n: ectx: label, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Inline operations
fi: Inline-toiminnot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline Operations
fi: Inline-toiminnot päällä/pois

note: i18n: ectx: label, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Package is namespace
fi: Pakkaus on nimiavaruus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables treating a package as a namespace
fi: Käsittelee/ei käsittele pakettia nimiavaruutena

note: i18n: ectx: label, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Public Accessors
fi: Julkiset aksessorit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables public accessors
fi: Julkiset aksessorit päällä/pois

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name
fi: Merkkijonoluokan nimi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class
fi: Anna merkkijonoluokan nimi

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name Include
fi: Sisällytettävän merkkijonoluokan nimi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class to be included
fi: Sisällytettävän merkkijonoluokan nimi

note: i18n: ectx: label, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: String Include is Global
fi: Merkkijono sisällytetään globaalisti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of string
fi: Sisällyttää/ei sisällytä merkkijonoluokkaa globaalisti

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name
fi: Vektoriluokan nimi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class
fi: Vektoriluokan nimi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class to be included
fi: Sisällytettävän vektoriluokan nimi

note: i18n: ectx: label, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Vector include is global
fi: Vektori sisällytetään globaalisti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of vector class
fi: Sisällyttää/ei sisällytä vektoriluokkaa globaalisti

note: i18n: ectx: label, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Virtual Destructors
fi: Virtuaalihajottimet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables virtual destructors
fi: Ottaa virtuaalihajottimet käyttöön/pois käytöstä

note: i18n: ectx: label, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: Documentation tags
fi: Dokumentaatiotagit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: The tag used for generating doxygen documentation (\\, @)
fi: Doxygen-dokumentaation tagi (\\, @)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors ( D )
fi: Luo/ei luo attribuuttiaksessorit automaattisesti (D)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors ( D )
fi: Luo yhteysaksessorit automaattisesti (D)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors ( D )
fi: Luo/ei luo yhteysaksessorit automaattisesti (D)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Java)
fi: Luo attribuuttiaksessorit automaattisesti (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Java)
fi: Luo/ei luo attribuuttiaksessorit automaattisesti (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Ruby)
fi: Luo/ei luo attribuuttiaksessorit automaattisesti (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Ruby)
fi: Luo yhteysaksessorit automaattisesti (Ruby)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Ruby)
fi: Luo/ei luo yhteysaksessorit automaattisesti (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: Automatic Dot Path
fi: Automaattinen Dot-ohjelman polku

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: determine automatically the path of dot executable
fi: Päättele dot-ohjelmatiedoston polku automaattisesti

note: i18n: ectx: label, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: Dot Path
fi: Dot-ohjelman polku

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: set path to dot executable (optional)
fi: Aseta dot-ohjelmatiedoston polku (valinnainen)

note: i18n: ectx: label, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: Show Export Layout
fi: Näytä vientiasettelu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: show export layout
fi: Näytä vientiasettelu

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export model
fi: Vi&e malli

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (views)
en: &Diagram
fi: &Kaavio

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
fi: &Uusi

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
fi: Näy&tä

note: i18n: ectx: Menu (zoom_menu)
en: &Zoom
fi: &Suurennus

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
fi: &Asettelu

note: i18n: ectx: Menu (code)
en: &Code
fi: &Koodi

note: i18n: ectx: Menu (active_lang_menu)
en: Active &Language
fi: &Aktiivinen kieli

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

en: &Export model to DocBook
fi: Vi&e malli DocBookiksi

en: &Export model to XHTML
fi: Vi&e malli XHTML:ksi

en: &New Class Wizard...
fi: Opastettu luoka&nluonti…

en: &Add Default Datatypes for Active Language
fi: Lisää oletustietotyypit &aktiiviselle kielelle

en: Code &Importing Wizard...
fi: Opastettu koodin&tuonti…

en: &Code Generation Wizard...
fi: Opastettu koodin&luonti…

en: &Generate All Code
fi: &Luo kaikki koodi

en: Creates a new document
fi: Luo uusi tiedosto

en: Opens an existing document
fi: Avaa olemassa olevan tiedoston

en: Opens a recently used file
fi: Avaa viimeksi käytettyjä tiedostoja

en: Saves the document
fi: Tallentaa tiedoston

en: Saves the document as...
fi: Tallenna tiedosto nimellä…

en: Closes the document
fi: Sulkee tiedoston

en: Prints out the document
fi: Tulostaa tiedoston

en: Print Preview of the document
fi: Mallinnuksen tulostuksen esikatselu

en: Quits the application
fi: Lopettaa ohjelman

en: Exports the model to the docbook format
fi: Vie mallin docbook-muotoon

en: Exports the model to the XHTML format
fi: Vie mallin XHTML-muotoon

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
fi: Leikkaa valitun alueen ja vie sen leikepöydälle

en: Copies the selected section to the clipboard
fi: Kopioi valitun alueen leikepöydälle

en: Pastes the contents of the clipboard
fi: Lisää leikepöydän sisällön

en: Undo last action
fi: Kumoa viimeisin toiminto

en: Redo last undone action
fi: Tee viimeisin kumottu toiminto uudelleen

en: Set the default program preferences
fi: Aseta oletusohjelman asetukset

[ctx: delete selected widget]
en: Delete &Selected
fi: Poista valittu

en: &Class Diagram...
fi: &Luokkakaavio…

en: &Sequence Diagram...
fi: &Sekvenssikaavio…

en: C&ommunication Diagram...
fi: Kommunikointikaavi&o…

en: &Use Case Diagram...
fi: &Käyttötapauskaavio…

en: S&tate Diagram...
fi: &Tilakaavio…

en: &Activity Diagram...
fi: &Aktiviteettikaavio…

en: Co&mponent Diagram...
fi: Ko&mponenttikaavio…

en: &Deployment Diagram...
fi: Si&joittelukaavio…

en: &Entity Relationship Diagram...
fi: &Käsitekaavio…

en: &Tree View
fi: Puunä&kymä

en: &Debugging
fi: &Virheenpaikannus

en: &Logging
fi: &Lokitus

en: &Command history
fi: &Komentohistoria

note: i18n("&Properties"), this); m_propertyDock->setObjectName(QStringLiteral("PropertyDock")); addDockWidget(Qt::LeftDockWidgetArea, m_propertyDock);  //:TODO: create the bird's eye view
en: &Bird's eye view
fi: &Yleiskuva

en: &Clear Diagram
fi: Tyhjennä kaavio

en: &Snap to Grid
fi: A&seta ruudukkoon

en: S&how Grid
fi: Näytä &ruudukko

en: &Delete Diagram
fi: &Poista kaavio

en: &Export as Picture...
fi: Vi&e kuvana…

en: Export &Diagrams as Pictures...
fi: Vie k&aaviot kuvana…

en: Z&oom to 100%
fi: S&uurennus → 100 %

en: &Move Tab Left
fi: Siirry vase&mpaan välilehteen

en: &Move Tab Right
fi: Siirry &oikeaan välilehteen

en: Select Diagram on Left
fi: Valitse vasen kaavio

en: Select Diagram on Right
fi: Valitse oikea kaavio

[ctx: %1 percent value from 20 to 500]
en:  &%1%
fi:  &%1 %

[ctx: init status bar]
en: Ready
fi: Valmis

en: 100%
fi: 100 %

en: Fit
fi: Sovita

en: Diagram Toolbar
fi: Kaaviotyökalurivi

en: Doc&umentation
fi: Dok&umentaatio

en: Co&mmand history
fi: K&omentohistoria

en: &Debug
fi: &Virheenpaikannus

en: &Log
fi: &Loki

en: Opening file...
fi: Avaa tiedostoa…

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Creating new document...
fi: Luo uutta tiedostoa…

en: Open File
fi: Avaa tiedoston

en: Saving file...
fi: Tallentaa tiedostoa…

en: Saving file with a new filename...
fi: Tallentaa tiedoston uudella nimellä…

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: *.xmi | XMI File (*.xmi);;*.xmi.tgz | Gzip Compressed XMI File (*.xmi.tgz);;*.xmi.tar.bz2 | Bzip2 Compressed XMI File (*.xmi.tar.bz2);;* | All Files (*)
fi: *.xmi | XMI-tiedosto (*.xmi);;*.xmi.tgz | Gzip-pakattu XMI-tiedosto (*.xmi.tgz);;*.xmi.tar.bz2 | Bzip2-pakattu XMI-tiedosto (*.xmi.tar.bz2);;* | Kaikki tiedostot (*)

en: The file %1 exists.
    Do you wish to overwrite it?
fi: Tiedosto %1 on jo olemassa.
    Haluatko korvata sen?

en: Warning
fi: Varoitus

en: Overwrite
fi: Korvaa

en: Closing file...
fi: Sulkee tiedostoa…

en: No search term entered
fi: Hakusanaa ei annettu

en: '%1': %2 found
fi: ”%1”: %2 tulos

en: Print Preview...
fi: Tulostuksen esikatselu…

en: Printing...
fi: Tulostaa…

en: Print %1
fi: Tulosta %1

en: Exiting...
fi: Lopettaa…

en: Cutting selection...
fi: Leikkaa valittua aluetta…

en: Copying selection to clipboard...
fi: Kopioi valittua aluetta leikepöydälle…

en: Inserting clipboard contents...
fi: Liittää työpöydän sisältöä…

en: Umbrello could not paste the clipboard contents.  The objects in the clipboard may be of the wrong type to be pasted here.
fi: Umbrello ei pystynyt liittämään leikepöydän sisältöä. Leikepöydän oliot ovat epäsopivan tyyppisiä tähän.

[ctx: reset status bar]
en: Ready.
fi: Valmis.

en: Cannot view code until you generate some first.
fi: Koodia ei voi näyttää ennen kuin olet luonut (generoinut) jotain koodia.

en: Cannot View Code
fi: Ei pysty näyttämään koodia

en: Cannot view code from simple code writer.
fi: Ei voi näyttää koodia yksinkertaisessa editorissa,

en: Select file(s) to import:
fi: Valitse tuotavat tiedostot:

en: Select directory to import:
fi: Valitse tuotava kansio:

en: XHTML Generation failed .
fi: XHTML:n luonti epäonnistui.

en: &UML Objects
fi: &UML-oliot

en: &Stereotypes
fi: &Stereotyypit

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: UML Model
fi: Umbrello UML-mallinnus

en: Logical View
fi: Loogiset kaaviot

en: Use Case View
fi: Käyttötapaukset

en: Component View
fi: Komponentit

en: Deployment View
fi: Sijoittelukaaviot

en: Entity Relationship Model
fi: Käsitemallit

en: Datatypes
fi: Tietotyypit

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
fi: Nykyistä tiedostoa on muutettu.
    Haluatko tallentaa sen?

[ctx: warning message]
en: Warning
fi: Varoitus

en: The file <%1> does not exist.
fi: Tiedostoa <%1> ei löytynyt.

en: Load Error
fi: Tiedostonlukuvirhe

en: The file %1 seems to be corrupted.
fi: Tiedosto %1 näyttää vioittuneelta.

en: There was no XMI file found in the compressed file %1.
fi: Pakatussa tiedostossa %1 ei ollut XMI-tiedostoa.

en: There was a problem loading the extracted file: %1
fi: Paketista avatun tiedoston %1 lukemisessa tapahtui virhe

en: There was a problem loading file: %1
fi: Tiedoston %1 lukemisessa tapahtui virhe

en: Reason: %1
fi: Syy: %1

en: There was a problem saving: %1
fi: Tiedoston %1 tallentamisessa tapahtui virhe

en: Save Error
fi: Tallennusvirhe

en: There was a problem uploading: %1
fi: Tiedoston %1 lähettämisessä tapahtui virhe

en: use case diagram
fi: käyttötapauskaavio

en: class diagram
fi: luokkakaavio

en: sequence diagram
fi: sekvenssikaavio

en: communication diagram
fi: kommunikointikaavio

en: state diagram
fi: tilakaavio

en: activity diagram
fi: aktiviteettikaavio

en: component diagram
fi: komponenttikaavio

en: deployment diagram
fi: sijoittelukaavio

en: entity relationship diagram
fi: käsitekaavio

[ctx: diagram name]
en: Name
fi: Nimi

en: Enter name:
fi: Anna nimi:

en: That is an invalid name for a diagram.
fi: Tämä on virheellinen nimi kaaviolle.

en: A diagram is already using that name.
fi: Kaavio käyttää jo tätä nimeä.

[ctx: renaming diagram]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: renaming uml object]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: renaming child uml object]
en: Name
fi: Nimi

en: The name you entered was not unique.
    Is this what you wanted?
fi: Antamasi nimi ei ole yksilöllinen.
    Tarkoititko tätä?

en: Use Name
fi: Käyttönimi

en: Enter New Name
fi: Anna uusi nimi

en: Setting up the document...
fi: Alustaa tiedostoa…

en: Resolving object references...
fi: Selvitetään olion viitteitä…

en: Loading UML elements...
fi: Lataa UML-elementtejä…

en: Loading diagrams...
fi: Lataa diagrammeja…

en: /autosave%1
fi: /automaattitallennus%1

en: Externalize Folder
fi: Ulkoista kansio

en: Folder %1 must be relative to the main model directory, %2.
fi: Kansion %1 täytyy olla suhteessa mallin pääkansioon %2.

en: Path Error
fi: Virheellinen polku

en: File %1 already exists!
    The existing file will be overwritten.
fi: Tiedosto %1 on jo olemassa!
    Olemassa oleva tiedosto korvataan.

en: File Exists
fi: Tiedosto on olemassa

en: There was a problem saving file: %1
fi: Tiedoston %1 tallentamisessa tapahtui virhe

en: Enter Model Name
fi: Anna mallin nimi

en: Enter the new name of the model:
fi: Anna mallin uusi nimi:

en: Views
fi: Näytöt

en: Settings
fi: Asetukset

en: Loading listview...
fi: Lataa luettelonäkymää…

en: The class must be emptied before it can be deleted.
fi: Luokka pitää tyhjentää, ennen kun sen voi poistaa.

en: Class Not Empty
fi: Luokka ei ole tyhjä

en: The package must be emptied before it can be deleted.
fi: Pakkaus pitää tyhjentää, ennen kuin sen voi poistaa.

en: Package Not Empty
fi: Pakkaus ei ole tyhjä

en: The folder must be emptied before it can be deleted.
fi: Kansio pitää olla tyhjä ennen poistamista.

en: Folder Not Empty
fi: Kansio ei ole tyhjä

en: Rename canceled
fi: Nimen muuttaminen peruttiin

en: Renaming an item of listview type %1 is not yet implemented.
fi: Kohdan nimen muuttamista listanäkymätyypissä %1 ei ole vielä toteutettu.

en: Function Not Implemented
fi: Toimintoa ei ole toteutettu

en: The name you entered was invalid.
    Renaming process has been canceled.
fi: Antamasi nimi on virheellinen.
    Nimen muuttaminen on keskeytetty.

en: Name Not Valid
fi: Nimi on virheellinen

en: An operation with the same name and signature already exists. You cannot add it again.
fi: Samalla nimellä ja allekirjoituksella on jo olemassa toiminto. Et voi lisätä sitä uudelleen.

en: The folderfile %1 does not exist.
fi: Kansiota %1 ei ollut.

en: The folderfile %1 cannot be opened.
fi: Kansiota %1 ei voida avata.

en: new_parameter
fi: uusi_parametri

[ctx: object name]
en: Name
fi: Nimi

en: An object with the name %1
    already exists in the package %2.
    Please enter a new name:
fi: Pakkauksessa %2 on jo
    olio, jonka nimi on %1.
    Anna uusi nimi:

en: new_literal
fi: uusi_vakio

en: new_field
fi: uusi_kenttä

en: new_fkey_constraint
fi: uusi_viiteavainrajoite

en: Actor &name:
fi: Toimijan &nimi:

en: Artifact &name:
fi: Tuotoksen &nimi:

en: Association &name:
fi: Yhteyden &nimi:

en: Class &name:
fi: Luokan &nimi:

en: Component &name:
fi: Komponentin &nimi:

en: Datatype &name:
fi: Tietotyypin &nimi:

en: Entity &name:
fi: Käsitteen &nimi:

en: Enum &name:
fi: Luettelotyypin &nimi:

en: Folder &name:
fi: Kansion &nimi:

en: Interface &name:
fi: Rajapinnan &nimi:

en: Node &name:
fi: Solmun &nimi:

en: Package &name:
fi: Paketin &nimi:

en: Port &name:
fi: Portin &nimi:

en: Use case &name:
fi: Käyttötapauksen &nimi:

en: Instance name:
fi: Instanssin nimi:

en: Diagram: %2 Page %1
fi: Kaavio: %2 Sivu %1

en: Use fill color
fi: Käytä täyttöväriä

en: No fill color
fi: Ei täyttöväriä

en: Change font
fi: Vaihda fontti

en: Change line color
fi: Vaihda viivan väri

en: Change line width
fi: Vaihda viivan paksuus

en: Change fill color
fi: Vaihda täyttöväri

en: Change visual property
fi: Muuta visuaalista ominaisuutta

en: Delete widgets
fi: Poista elementtejä

en: Resize widgets
fi: Muuta elementtien kokoa

en: Enter Diagram Name
fi: Anna kaavion nimi

en: Enter the new name of the diagram:
fi: Anna kaavion uusi nimi:

en: Exporting view...
fi: Vie näkymää…

en: An error happened when exporting the image:
fi: Kuvan viennissä tapahtui virhe:

en: The selected file %1 exists.
    Do you want to overwrite it?
fi: Valittu tiedosto %1 on jo olemassa.
    Haluatko korvata sen?

en: File Already Exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

en: Empty scene
fi: Tyhjä skene

en: Cannot create directory: %1
fi: Ei voitu luoda kansiota: %1

en: A problem occurred while saving diagram in %1
fi: Tapahtui virhe tallennettaessa kaaviota kohteeseen %1

en: Multiplicity
fi: Kerrannaisuus

en: Enter multiplicity:
fi: Anna kerrannaisuus:

en: Association Name
fi: Yhteyden nimi

en: Enter association name:
fi: Anna yhteyden nimi:

en: Role Name
fi: Roolin nimi

en: Enter role name:
fi: Anna roolin nimi:

en: Press Ctrl with left mouse click to delete a point
fi: Poista piste painamalla Ctrl pohjaan ja napsauttamalla sitä

en: Enter the name of the diagram referenced
fi: Anna viitatun kaavion nimi

en: Diagram name
fi: Kaavion nimi

en: Enter the guard of the loop
fi: Anna silmukan vahti

en: Enter the first alternative name
fi: Anna ensimmäisen vaihtoehdon nimi

en: Enter first alternative
fi: Anna ensimmäinen vaihtoehto

en: Enter first alternative :
fi: Anna ensimmäinen vaihtoehto :

en: Enter referenced diagram name
fi: Anna viitatun kaavion nimi

en: Enter referenced diagram name :
fi: Anna viitatun kaavion nimi :

en: Enter the guard of the loop:
fi: Anna silmukan vahti:

en: Enter alternative Name
fi: Anna vaihtoehdon nimi

en: Enter the alternative:
fi: Anna vaihtoehto:

en: Change Text
fi: Muuta tekstiä

en: Enter new text:
fi: Anna uusi teksti:

en: ERROR
fi: VIRHE

[ctx: operation name]
en: Name
fi: Nimi

en: Enter operation name:
fi: Anna toiminnon nimi:

en: Precondition
fi: Ennakkoehto

en: Postcondition
fi: Jälkiehto

en: Transformation
fi: Muunnos

en: Note Type
fi: Huomautuksen tyyppi

en: Select the Note Type
fi: Valitse huomautuksen tyyppi

en: Enter Object Node Name
fi: Anna oliosolmun nimi

en: Enter the name of the object node :
fi: Anna oliosolmun nimi:

en: Select Object node type
fi: Valitse oliosolmun tyyppi

en: Select the object node type
fi: Valitse oliosolmun tyyppi

en: Enter the name of the data store node
fi: Anna datasäilön nimi

en: data store name
fi: datasäilön nimi

en: Enter the name of the buffer node
fi: Anna puskurin nimi

en: Enter the name of the buffer
fi: Anna puskurin nimi

en: centralBuffer
fi: keskuspuskuri

en: Enter the name of the object flow
fi: Anna oliovuon nimi

en: object flow
fi: oliovuo

en: Enter Object Flow State
fi: Anna oliovuon tila

en: Enter State (keep '-' if there is no state for the object)
fi: Anna tila (jätä ”-”, ellei oliolla ole tilaa)

en: Enter signal name
fi: Anna signaalin nimi

en: Enter the signal name :
fi: Anna signaalin nimi :

en: Enter Activity
fi: Syötä aktiviteetti

en: Hold shift or ctrl to move in X axis. Hold shift and control to move in Y axis. Right button click to cancel move.
fi: Pidä Vaihto tai Ctrl pohjassa liikkuaksesi X-akselin suunnassa. Pidä molempia pohjassa liikkuaksesi Y-akselin suunnassa. Oikean painikkeen napsautus peruu siirron.

en: Move widgets
fi: Siirrä elementtejä

en: Rename Object
fi: Muuta olion nimeä

en: Enter object name:
fi: Anna olion nimi:

en: Hold shift or control to move in X axis.
fi: Siirrä X-akselilla painamalla Vaihto tai Ctrl.

en: Hold shift and control to move in Y axis.
fi: Siirrä Y-akselilla painamalla Vaihto ja Ctrl.

en: new artifact
fi: uusi tuotos

en: new association
fi: uusi yhteys

en: new box
fi: uusi laatikko

en: new category
fi: uusi kategoria

en: new class
fi: uusi luokka

en: new component
fi: uusi komponentti

en: new datatype
fi: uusi tietotyyppi

en: new entity
fi: uusi käsite

en: new enum
fi: uusi luettelotyyppi

en: new floating dash line
fi: uusi kelluva katkoviiva

en: new fork/join
fi: uusi haarautuminen/yhdistyminen

en: new instance
fi: uusi instanssi

en: new interface
fi: uusi rajapinta

en: new message
fi: uusi viesti

en: new node
fi: uusi solmu

en: new note
fi: uusi muistiinpano

en: new object
fi: uusi olio

en: new object node
fi: uusi oliosolmu

en: new package
fi: uusi pakkaus

en: new port
fi: uusi portti

en: new precondition
fi: uusi ennakkoehto

en: New box
fi: Uusi laatikko

en: New floating dash line
fi: Uusi kelluva katkoviiva

en: New fork/join
fi: Uusi haarautuminen/yhdistyminen

en: New message
fi: Uusi viesti

en: New note
fi: Uusi muistiinpano

en: New object
fi: Uusi olio

en: New object node
fi: Uusi oliosolmu

en: New pin
fi: Uusi nasta

en: New precondition
fi: Uusi ennakkoehto

en: New region
fi: Uusi alue

en: New signal
fi: Uusi signaali

en: New state
fi: Uusi tila

en: New text
fi: Uusi teksti

en: New UML widget
fi: Uusi UML-alkio

en: New widget
fi: Siirrä alkio

en: Enter the name of the new object node:
fi: Anna uuden oliosolmun nimi:

en: Rename activity
fi: Muuta toiminnon nimeä

en: Rename box
fi: Muuta laatikon nimeä

en: Rename combined fragment
fi: Muuta kootun palvelujoukon nimeä

en: Rename floating dash line
fi: Muuta kelluvan katkoviivan nimeä

en: Rename message
fi: Muuta viestin nimeä

en: Rename note
fi: Muuta muistiinpanon nimeä

en: Rename object
fi: Muuta olion nimeä

en: Rename object node
fi: Muuta oliosolmun nimeä

en: Rename pin
fi: Muuta nastan nimeä

en: Rename precondition
fi: Muuta ennakkoehdon nimeä

en: Rename region
fi: Muuta alueen nimeä

en: Rename signal
fi: Muuta signaalin nimeä

en: Rename state
fi: Muuta tilan nimeä

en: Rename text
fi: Muuta tekstin nimeä

en: Enter the new name of the activity:
fi: Anna aktiviteetin uusi nimi:

en: Enter the new name of the message:
fi: Anna viestin uusi nimi:

en: Enter the new name of the note:
fi: Anna muistiinpanon uusi nimi:

en: Enter the new name of the object:
fi: Anna olion uusi nimi:

en: Enter the new name of the object node:
fi: Anna oliosolmun uusi nimi:

en: Enter the new name of the pin:
fi: Anna nastan uusi nimi:

en: Enter the new name of the precondition:
fi: Anna ennakkoehdon uusi nimi:

en: Enter the new name of the region:
fi: Anna alueen uusi nimi:

en: Enter the new name of the signal:
fi: Anna signaalin uusi nimi:

en: Enter the new name of the state:
fi: Anna tilan uusi nimi:

en: Enter the new name of the text:
fi: Anna tekstin uusi nimi:

en: Enter the new name of the uml widget:
fi: Anna UML-alkion uusi nimi:

en: Enter the new name of the widget:
fi: Anna alkion uusi nimi:

en: Box
fi: Laatikko

en: CombinedFragment
fi: KoottuPalvelujoukko

en: Datatype
fi: Tietotyyppi

en: Enum
fi: Luettelotyyppi

en: FloatingDashLine
fi: KelluvaKatkoviiva

en: ForkJoin
fi: HaarautuminenYhdistyminen

en: Message
fi: Viesti

en: Note
fi: Huomautus

en: Object
fi: Olio

en: ObjectNode
fi: Oliosolmu

en: Signal
fi: Signaali

en: State
fi: Tila

en: Text
fi: Teksti

en: UseCase
fi: Käyttötapaus

en: Instance
fi: Instanssi

[ctx: selection arrow]
en: Select
fi: Valinta

en: Creation
fi: Luontiaika

en: Combined Fragment
fi: Koottu palvelujoukko

en: Label
fi: Selite

en: Directional Association
fi: Suunnattu yhteys

[ctx: UML class]
en: Class
fi: Luokka

en: Send signal
fi: Signaalin lähetys

en: Accept signal
fi: Signaalin hyväksyntä

en: Accept time event
fi: Aikatapahtuman hyväksyntä

en: Fork/Join
fi: Haarautuminen/yhdistyminen

en: Interface Provider
fi: Rajapinnan tarjoaja

en: Interface required
fi: Rajapinta vaaditaan

[ctx: join states]
en: Join
fi: Yhdistyminen

[ctx: state choice]
en: Choice
fi: Valinta

note: i18n("Choice"),                  Icon_Utils::it_Choice_Round,            SLOT(slotChoice()) },          //NotYetImplemented
en: And Line
fi: And-viiva

[ctx: state diagram]
en: State
fi: Tila

en: Pre/Post condition
fi: Esi- tai jälkiehto
