umbrello - en to fr translation catalogue (1556 entries)

en: Class Diagram
fr: Diagramme de classes

en: Use Case Diagram
fr: Diagramme de cas d'utilisations

en: Sequence Diagram
fr: Diagramme de séquences

en: Collaboration Diagram
fr: Diagramme de collaborations

en: State Diagram
fr: Diagramme d'états

en: Activity Diagram
fr: Diagramme d'activités

en: Component Diagram
fr: Diagramme de composants

en: Deployment Diagram
fr: Diagramme de déploiements

en: Entity Relationship Diagram
fr: Diagramme de relations entre entités

en: Object Diagram
fr: Diagramme d'objets

en: No Diagram
fr: Aucun diagramme

en: Generalization
fr: Généralisation

en: Aggregation
fr: Agrégation

en: Dependency
fr: Dépendance

en: Self Association
fr: Association automatique

en: Collaboration Asynchronous Message
fr: Message asynchrone de collaboration

en: Collaboration Synchronous Message
fr: Message synchrone de collaboration

en: Sequence Message
fr: Message de séquence

en: Collaboration Self Message
fr: Message automatique de collaboration

en: Sequence Self Message
fr: Message automatique de séquence

en: Containment
fr: Contenu

en: Realization
fr: Réalisation

en: Uni Association
fr: Association unidirectionnelle

en: Anchor
fr: Ancre de note

en: State Transition
fr: Transition d'état

en: Activity
fr: Activité

en: Category to Parent
fr: Catégorie vers parent

en: Child to Category
fr: Enfant vers catégorie

en: Relationship
fr: Relations

en: Unknown
fr: Inconnu

en: ? AssociationType ?
fr:  ? Type d'association ?

en: At least one of the items in the clipboard could not be pasted because an item of the same name already exists.  Any other items have been pasted.
fr: Il est impossible de coller au moins un des éléments contenus dans le presse-papiers car un élément du même nom existe déjà. Les autres éléments ont cependant été collés.

en: Paste Error
fr: Erreur lors du collage du presse-papiers

en: Create diagram %1: %2
fr: Créer un diagramme %1 : %2

en: Change text : %1 to %2
fr: Modifier le texte : %1 en %2

en: Remove diagram %1
fr: Supprimer le diagramme %1

en: Set stereotype : %1 to %2
fr: Définir un stéréotype : %1 en %2

en: Change visibility : %1
fr: Modifier la visibilité : %1

en: Create UML object : %1
fr: Créer un objet UML : %1

en: Remove UML object : %1
fr: Supprimer l'objet UML : %1

en: Rename object : %1 to %2
fr: Renommer un objet : %1 en %2

en: Change fill color : %1
fr: Modifier la couleur de remplissage : %1

en: Change font : %1
fr: Changer la police : %1

en: Change line color : %1
fr: Modifier la couleur de ligne : %1

en: Change line width : %1
fr: Modifier la largeur de ligne : %1

en: Change multiplicity : %1 to %2
fr: Modifier la multiplicité : %1 en %2

en: Change text color : %1
fr: Changer la couleur du texte : %1

en: Use fill color : %1
fr: Utiliser la couleur de remplissage : %1

en: No fill color : %1
fr: Aucune couleur de remplissage : %1

en: Change visual property : %1
fr: Modifier la propriété visuelle : %1

en: Create widget : %1
fr: Créer un composant graphique : %1

en: Move widget : %1
fr: Déplacer le composant graphique : %1

en: Remove widget : %1
fr: Supprimer le composant graphique : %1

en: Resize widget : %1
fr: Redimensionner un composant graphique : %1

en: Set name : %1 to %2
fr: Définir un nom : %1 en %2

en: Set text : %1 to %2
fr: Définir le texte : %1 en %2

en: Cannot open file %1 for writing. Please make sure the folder exists and you have permissions to write to it.
fr: Il est impossible d'ouvrir le fichier « %1 » en écriture. Veuillez vous assurer que le dossier existe et que vous avez les droits d'accès en écriture sur ce dossier.

en: Cannot Open File
fr: Il est impossible d'ouvrir le fichier

en: Cannot create the folder:
fr: Il est impossible de créer le dossier :

en: 
    Please check the access rights
fr: 
    Veuillez vérifier les droits d'accès

en: Cannot Create Folder
fr: Il est impossible de créer le dossier

en: Package is a namespace
fr: Le paquet est un espace de noms

en: Virtual destructors
fr: Destructeurs virtuels

en: Generate empty constructors
fr: Générer des constructeurs vides

en: Generate accessor methods
fr: Générer les méthodes d'accesseurs

en: Operations are inline
fr: Les opérations sont incorporées au texte

en: Accessors are inline
fr: Les accesseurs sont incorporés au texte

en: Accessors are public
fr: Les accesseurs sont publics

en: Create getters with 'get' prefix
fr: Créer les accesseurs avec le préfixe « get »

en: Remove prefix '[a-zA-Z]_' from accessor method names
fr: Supprimer le préfixe « [a-zA-Z]_ » des noms pour le mécanisme d'accès

note: i18n: ectx: label, entry (accessorMethodsStartWithUpperCase), group (CPP Code Generation)
en: Accessor methods start with capital letters
fr: Les méthodes pour le mécanisme d'accès commencent par des lettres majuscules

en: Use '\' as documentation tag instead of '@'
fr: Utiliser « \ » comme marque de documentation au lieu de « @ »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">C++ Code Generation</p>
fr: <p align="center">Génération de code C++</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabGeneral)
en: General
fr: Général

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: label, entry (classMemberPrefix), group (CPP Code Generation)
en: Class member prefix
fr: Préfixe de membre de classe

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabMethodBodyGeneration)
en: Method Body Generation
fr: Génération de corps des méthodes

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget
en: vector
fr: vecteur

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, 
en: string
fr: chaîne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStringClass)
en: <p align="center">String</p>
fr: <p align="center">Chaîne</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelListClass)
en: <p align="center">List</p>
fr: <p align="center">Liste</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelGlobal)
en: <i>global?</i>
fr: <i>global ?</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelClassName)
en: Class name
fr: Nom de la classe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelIncludeFile)
en: <i><p align="center">Include file</p></i>
fr: <i><p align="center">Fichier d'inclusion</p></i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelHelpMethodBodyGen)
en: Use following for classes in generated code:
fr: Utiliser ce qui suit pour les classes pour le code généré :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
fr: Style :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Slash (//)
fr: Barre oblique - Barre-oblique (//)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Star (/**  */)
fr: Barre-oblique-Étoile ( /** * /)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Project Generation
fr: Génération de projet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_makeANTDocumentCheckBox)
en: Create ANT build document
fr: Crée un document de compilation avec ANT

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Auto-Generate Methods
fr: Générer automatiquement les méthodes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateConstructors)
en: Empty constructor methods
fr: Méthodes de constructeurs vides

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAssocAccessors)
en: Association accessor methods
fr: Méthodes d'accesseurs des associations

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAttribAccessors)
en: Attribute accessor methods
fr: Méthodes d'accesseurs des attributs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAccessorScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Default attribute accessor scope:
fr: Portée par défaut de l'accesseur d'attribut :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPublicRB)
en: Public
fr: Publique

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPrivateRB)
en: Private
fr: Privée

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pProtectedRB)
en: Protected
fr: Protégée

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB)
en: From Parent Object
fr: Depuis l'objet parent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssocFieldScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssFieldScope)
en: Default association field scope:
fr: Portée par défaut des champs d'association :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB)
en: From Parent Role
fr: Depuis le rôle parent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">D Code Generation</p>
fr: <p align="center">Génération de code D</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Java Code Generation</p>
fr: <p align="center">Génération de code Java</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Ruby Code Generation</p>
fr: <p align="center">Génération de code Ruby</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Hash (#)
fr: Dièse (#)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Begin-End (=begin  =end)
fr: Début-Fin (=begin  =end)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxAutoGeneratedMethods)
en: Auto-Generated Methods
fr: Générer automatiquement les méthodes

en: Code Generation Wizard
fr: Assistant de génération de code

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenOptionsPage) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeImpSelectPage)
en: Code Generation Options
fr: Options de génération de code

en: Adjust code generation options.
fr: Ajustez les options de génération de code.

en: Language Options
fr: Options pour les langages de programmation

en: The output folder exists, but it is not writable.
    Please set the appropriate permissions or choose another folder.
fr: Le dossier de destination existe, mais il est impossible d'y écrire.
    Veuillez définir ses droits en écriture ou en choisir un autre.

en: Error Writing to Output Folder
fr: Erreur d'écriture dans le dossier de destination

en: %1 does not seem to be a folder. Please choose a valid folder.
fr: « %1 » ne semble pas être un dossier. Veuillez sélectionner un dossier valable.

en: Please Choose Valid Folder
fr: Veuillez choisir un dossier valable

en: The folder %1 does not exist. Do you want to create it now?
fr: Le dossier « %1 » n'existe pas. Voulez-vous le créer maintenant ?

en: Output Folder Does Not Exist
fr: Le dossier de destination n'existe pas

en: Create Folder
fr: Créer un dossier

en: Do Not Create
fr: Ne pas créer

en: The folder could not be created.
    Please make sure you have write access to its parent folder or select another, valid, folder.
fr: Il est impossible de créer le dossier.
    Veuillez vous assurer que vous avez les droits d'accès en écriture sur son dossier parent ou sélectionnez un autre dossier valable.

en: Error Creating Folder
fr: Erreur lors de la création du dossier

en: Please select a valid folder.
fr: Veuillez sélectionner un dossier valable.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
fr: Langage

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
fr: Dossiers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelFolder)
en: Write all generated files to folder:
fr: Écrire tous les fichiers générés dans le dossier :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_outputDir)
en: Files generated by Code Generator will be written to this folder
fr: Les fichiers générés par le générateur de code seront écrits dans ce dossier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
fr: &Parcourir...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeadings)
en: &Include heading files from folder:
fr: &Inclure les fichiers d'en-tête provenant du dossier :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_headingsDir)
en: Files in this folder will be used as heading files in the generated code
fr: Les fichiers contenus dans ce dossier seront utilisés en tant que fichiers d'en-tête dans le code généré

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
fr: Pa&rcourir...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxOverwritePolicy) i18n: ectx: label, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: Overwrite Policy
fr: Politique d'écrasement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelOverwritePolicy)
en: If a file with the same name as the name code 
    generator wants to use as output file already exists:
fr: Si un fichier ayant un nom identique à celui que le générateur de 
    code veut utiliser comme fichier de sortie existe déjà :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: Overwrite existing files if they exist in the destination folder
fr: Écraser les fichiers existants s'ils se trouvent dans le dossier de destination

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: O&verwrite
fr: Écra&ser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: If a file with the same name already exists, ask what to do
fr: Si un fichier du même nom existe déjà, demander ce qu'il faut faire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
fr: Deman&der

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: If a file already exists in the destination folder, select a different name to use by adding a suffix to the file name
fr: Si un fichier existe déjà dans le dossier de destination, sélectionne un nom différent en ajoutant un suffixe au nom du fichier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: &Use a different name
fr: &Utiliser un nom différent

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
fr: Mise en forme

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxComment)
en: Comment Verbosity
fr: Verbosité des commentaires

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: Write comments &for class and method documentation even if empty
fr: Écrire des commentaires pour la documentation des classes et des mét&hodes même si les sections sont vides

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: &Write documentation comments even if empty
fr: Écrire des commentaires pour la documentation même si les sections sont &vides

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelSectionComments)
en: Write section comments:
fr: Écrire des commentaires de section :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Writes comments to indicate the different sections (public, private etc) in a class, even if the sections are empty
fr: Écrire des commentaires pour indiquer les différentes sections (publique, privée, etc.) dans une classe, même si ces sections sont vides

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: None
fr: Aucun

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: When section is non empty
fr: Lorsque la section est non vide

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Always
fr: Toujours

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
fr: Lignes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelType)
en: Indentation type:
fr: Type d'indentation :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: No Indentation
fr: Aucune indentation

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Tab
fr: Tabulation

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
fr: Espace

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAmount)
en: Indentation amount:
fr: Quantité d'indentation :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Line ending style:
fr: Style de fin de ligne :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: *NIX ("\n")
fr: *NIX (« \n »)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: Windows ("\r\n")
fr: Windows (« \r\n »)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: Mac ("\r")
fr: Mac (« \r »)

en: Select Classes
fr: Sélectionner les classes

en: Place all the classes you want to generate code
    for in the right hand side list.
fr: Placez toutes les classes dont vous voulez générer le code
    dans la liste de droite.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenSelectPage)
en: Code Generation Selection
fr: Sélection de la génération de code

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListAvailable)
en: Classes Available
fr: Classes disponibles

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add class for code generation
fr: Ajoutez une classe pour la génération de code

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add >>
fr: Ajouter >>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: Remove class from Code Generation
fr: Supprimez une classe pour la génération de code

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: << Remove
fr: << Supprimer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListSelected)
en: Classes Selected
fr: Classes sélectionnées

en: Status of Code Generation Progress
fr: État de progression de la génération de code

en: Press the button Generate to start the code generation.
    Check the success state for every class.
fr: Cliquez sur le bouton « Générer » pour démarrer la génération de code.
    Vérifiez l'état de succès pour chaque classe.

en: Not Yet Generated
fr: Pas encore généré

en: Code Generated
fr: Code généré

en: Not Generated
fr: Non généré

en: Skipped
fr: Passé

en: Cannot open file!
fr: Il est impossible d'ouvrir le fichier !

en: Umbrello Code Generation - Logger Export
fr: Génération de code de Umbrello - Exportation de l'enregistreur

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_statusTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus)
en: Status
fr: État

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
fr: Classe

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_loggerTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabLogger)
en: Logger
fr: Journalisation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonClear)
en: Clear
fr: Effacer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonExport)
en: Export...
fr: Exporter...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonGenerate)
en: Generate
fr: Générer

en: Importing file: %1 Progress: %2/%3
fr: Importation du fichier : %1. Progression : %2/%3

[ctx: ready to status bar]
en: Ready.
fr: Prêt.

[ctx: failed to status bar]
en: Failed.
fr: Échec.

en: Code Importing Wizard
fr: Assistant d'importation de code

en: Code Importing Path
fr: Emplacement d'importation de code

en: Select the code importing path.
fr: Sélectionnez l'emplacement d'importation de code.

en: File System Model
fr: Modèle de système de fichiers

en: Select the desired language to filter files.
fr: Sélectionnez le langage souhaité pour filtrer les fichiers.

en: Select also all the files in the subdirectories.
fr: Sélectionnez également tous les fichiers dans les sous-dossiers.

en: Select all the files below the current directory.
fr: Sélectionnez tous les fichiers se trouvant sous le dossier actuel.

en: Clear all selections.
fr: Effacez toutes les sélections.

en: Add file extensions like e.g. '*.h *.hpp'.
fr: Ajoutez des extensions de fichiers comme par exemple « *.h *.hpp ».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: The language of the project.
fr: Le langage du projet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: Programming Language:
fr: Langage de programmation :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_subdirCheckBox)
en: Include Subdirectories.
fr: Incluez les sous-dossiers.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_fileExtLabel)
en: List of file extensions:
fr: Liste des extensions de fichiers :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_deselectAllButton)
en: Deselect all
fr: Tout désélectionner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_selectAllButton)
en: Select all
fr: Tout sélectionner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_filesLabel)
en: Number of files:
fr: Nombre de fichiers :

en: Status of Code Importing Progress
fr: État de progression de l'importation de code

en: Press the button 'Start import' to start the code import.
    Check the success state for every class.
fr: Cliquez sur le bouton « Démarrer l'importation » pour lancer l'importation de code.
    Vérifiez l'état de succès pour chaque classe.

en: <b>Code import of 1 file:</b><br> | <b>Code import of %1 files:</b><br>
fr[0]: <b>Importation de code d'un seul fichier :</b><br>
fr[1]: <b>Importation de code de %1 fichiers :</b><br>

en: importing file ... DONE<br>
fr: importation de fichier... EFFECTUÉE<br>

en: Import Done
fr: Importation terminée

en: importing file ... FAILED<br>
fr: importation de fichier... IMPOSSIBLE<br>

en: Import Failed
fr: L'importation a échoué

en: importing file ...
fr: Importation de fichier...

en: importing file ... stopped<br>
fr: importation de fichier... arrêtée<br>

en: Import stopped
fr: Importation arrêtée

en: Not Imported
fr: Non importé

en: Umbrello Code Import - Logger Export
fr: Importation de code de Umbrello - Exportation de l'enregistreur

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabStatus)
en: Import Status
fr: État d'importation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStart)
en: Start import
fr: Démarrer l'importation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStop)
en: Stop
fr: Arrêter

en: Importing file: %1
fr: Importation de fichier : %1

[ctx: show failed on status bar]
en: Failed.
fr: Échec.

[ctx: show Ready on status bar]
en: Ready.
fr: Prêt.

en: No code importer for file: %1
fr: Pas d'importation de code pour un fichier : %1

en: Class Name
fr: Nom de la classe

en: Properties
fr: Propriétés

en: Initial activity
fr: Activité initiale

en: End activity
fr: Activité finale

en: Final activity
fr: Activité finale

note: i18n("Attribute...")); break;
en: Branch/Merge
fr: Nœud de confluence (branch / merge)

en: Invoke action
fr: Exécuter l'action

en: Parameter activity
fr: Activité des paramètres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General Properties
fr: Propriétés générales

[ctx: general properties page]
en: General
fr: Général

en: Activity type:
fr: Type d'activité :

en: Activity name:
fr: Nom de l'activité :

en: Precondition :
fr: Précondition :

en: Postcondition :
fr: Post-condition :

en: &Normal activity
fr: Activité &normale

en: &Invoke action
fr: Exécuter l'act&ion

en: &Parameter activity node
fr: Nœud de &paramètre d'activité

en: Association Properties
fr: Propriétés de l'association

[ctx: general settings page name]
en: General
fr: Général

en: General Settings
fr: Paramètres généraux

[ctx: display option page name]
en: Display
fr: Affichage

en: Display Options
fr: Options d'affichage

en: Attributes
fr: Attributs

en: Attribute Settings
fr: Paramètres des attributs

en: Operations
fr: Opérations

en: Operation Settings
fr: Paramètres de l'opération

en: Templates
fr: Modèles

en: Templates Settings
fr: Paramètres des modèles

en: Enum Literals
fr: Énumérations littérales

en: Enum Literals Settings
fr: Paramètres des énumérations littérales

en: Entity Attributes
fr: Attributs de l'entité

en: Entity Attributes Settings
fr: Paramètres des attributs d'entités

en: Entity Constraints
fr: Contraintes des entités

en: Entity Constraints Settings
fr: Paramètres des contraintes d'entités

[ctx: contents settings page name]
en: Contents
fr: Contenu

en: Contents Settings
fr: Paramètres de contenu

en: Class Associations
fr: Associations de classes

[ctx: instance general settings page name]
en: General
fr: Général

en: new_class
fr: nouvelle-classe

en: Class Wizard
fr: Assistant de création de classe

en: New Class
fr: Nouvelle classe

en: Add general info about the new class.
fr: Ajoutez des informations générales sur la nouvelle classe.

en: Class Attributes
fr: Attributs de la classe

en: Add attributes to the new class.
fr: Ajoutez des attributs à la nouvelle classe.

en: Class Operations
fr: Opérations de la classe

en: Add operations to the new class.
fr: Ajoutez des opérations à la nouvelle classe.

en: Hide
fr: Cacher

en: Show
fr: Afficher

en: Hide Comment
fr: Cacher le commentaire

en: Show Comment
fr: Afficher le commentaire

en: Insert Code Block Before
fr: Insérer un bloc de code avant

en: Insert Code Block After
fr: Insérer un bloc de code après

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Cut
fr: Couper

en: Code Viewer - %1
fr: Afficheur de code - %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showHiddenCodeCB)
en: Show hidden blocks
fr: Afficher les blocs cachés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_componentLabel)
en: <p align="center">component name here</p>
fr: <p align="center">le nom du composant logiciel ici</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_highlightCheckBox)
en: Show block type
fr: Afficher les types de blocs

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
fr: Couleurs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
fr: Police :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
fr: Papier :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
fr: Sélection :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">UML object block:</p>
fr: <p align="right">Bloc objet UML : </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: <p align="right">Hidden block:</p>
fr: <p align="right">Bloc caché : </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <p align="right">Uneditable text:</p>
fr: <p align="right">Texte non modifiable : </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Editable text:</p>
fr: <p align="right">Texte modifiable : </p>

en: Enable all messages
fr: Autoriser tous les messages

en: Enable 'delete association' related messages
fr: Activer les messages relatifs à la « suppression d'association »

en: Enable 'delete diagram' related messages
fr: Activer les messages relatifs à la « suppression de diagramme »

en: You are about to delete an association. Do you really want to continue?
fr: Vous êtes sur le point de supprimer une association. Voulez-vous vraiment continuer ?

en: Delete Association
fr: Supprimer l'association

en: You are about to delete the entire diagram.
    Are you sure?
fr: Vous êtes sur le point de supprimer le diagramme entier.
    Voulez-vous continuer ?

en: Are you sure you want to delete diagram %1?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le diagramme « %1 » ?

en: Delete Diagram?
fr: Supprimer le diagramme ?

en: &Delete
fr: &Supprimer

en: The format that the images will be exported to
fr: Le format dans lequel l'image sera exportée

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportAllViewsDialogBase)
en: Export All Views
fr: Exporter toutes les vues

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kURLRequesterLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_kURL)
en: The base directory used to save the images
fr: Le dossier de base utilisé pour enregistrer les images

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kURLRequesterLabel)
en: &Directory to save the diagrams in:
fr: &Dossier dans lequel enregistrer les diagrammes :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Create in the target directory the same tree structure used
    in the document to store the views
fr: Créer dans le dossier cible la même structure arborescente utilisée dans
    le document pour mémoriser les vues

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: The views are stored in folders in the document. The same tree structure used in the document to store the views can be created in the selected base directory with this option.
    Only the folders made by the user are created in the base directory (Logical view, use case view and so on are not created).
fr: Les vues sont enregistrées dans des dossiers, dans le document. Grâce à cette option, la même structure arborescente utilisée dans le document pour mémoriser les vues peut être créée dans le dossier de base choisi.
    Seuls les dossiers propres à l'utilisateur sont créés dans le dossier de base (la vue logique, la vue des cas d'utilisations, etc. ne sont pas créées).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Use &folders
fr: Utiliser des &dossiers

en: Find
fr: Trouver

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
fr: Filtre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_treeView)
en: Tree View
fr: Vue arborescente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_CurrentDiagram)
en: &Current diagram
fr: Diagramme &actuel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_Diagrams)
en: &All diagrams
fr: Tous les di&agrammes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
fr: Catégorie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAll)
en: All
fr: Tout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
fr: Paquetage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryOperation)
en: Operation
fr: Opération

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
fr: Attribut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search Term:
fr: Terme à rechercher :

en: Default
fr: Par défaut

[ctx: general settings]
en: General
fr: Général

note: i18n: ectx: label, entry (uiFont), group (UI Options) i18n: ectx: label, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font
fr: Polices

en: Font Settings
fr: Paramètres des polices

en: Widget Style
fr: Style de composant graphique

en: Line Style
fr: Style de ligne

[ctx: role page name]
en: Roles
fr: Rôles

en: Role Settings
fr: Paramétrages des rôles

en: Note Properties
fr: Propriétés de la note

en: Central Buffer
fr: Tampon central

en: Data Store
fr: Stockage de données

en: ObjectFlow
fr: Flot d'objets

[ctx: properties group title]
en: Properties
fr: Propriétés

en: Object Node type:
fr: Type de nœud d'objet :

en: Object Node name:
fr: Nom du nœud d'objet :

[ctx: enter state label]
en: State :
fr: État :

en: &Central Buffer
fr: Tampon &central

en: &Data Store
fr: Stockage de &données

en: &Object Flow
fr: Flot d'&objet

en: Destination File Already Exists
fr: Le fichier de destination existe déjà

en: &Overwrite
fr: Écra&ser

en: &Generate Similar File Name
fr: &Générer un nom de fichier similaire

en: &Do Not Generate File
fr: &Ne pas générer de fichier

en: The file %1 already exists in %2.
    
    Umbrello can overwrite the file, generate a similar
    file name or not generate this file.
fr: Le fichier de destination « %1 » existe déjà dans « %2 ».
    
    Umbrello peut écraser le fichier, générer un nom de fichier similaire
    ou ne pas générer ce fichier.

en: &Apply to all remaining files
fr: &Appliquer à tous les fichiers restants

en: Activities
fr: Activités

en: Move selected item to the top
fr: Déplacer l'élément sélectionné vers le haut

en: Move selected item up
fr: Déplacer l'élément sélectionné vers le haut

en: Move selected item down
fr: Déplacer l'élément sélectionné vers le bas

en: Move selected item to the bottom
fr: Déplacer l'élément sélectionné vers le bas

en: New Activity...
fr: Nouvelle activité...

en: Delete
fr: Supprimer

en: Rename
fr: Renommer

[ctx: name of association widget]
en: Name:
fr: Nom :

en: Stereotype
fr: Stéréotype

en: Type:
fr: Type :

en: Role A Properties
fr: Propriétés du rôle A

en: Role B Properties
fr: Propriétés du rôle B

en: Role A Changeability
fr: Propriété de modification du rôle A

en: Role B Changeability
fr: Propriété de modification du rôle B

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelRoleName)
en: Rolename:
fr: Nom de rôle :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelMultiplicity)
en: Multiplicity:
fr: Multiplicité :

[ctx: changeability for A is changeable]
en: Changeable
fr: Modifiable

[ctx: changeability for A is frozen]
en: Frozen
fr: Gelé

[ctx: changeability for A is add only]
en: Add only
fr: Ajout seulement

[ctx: changeability for B is changeable]
en: Changeable
fr: Modifiable

[ctx: changeability for B is frozen]
en: Frozen
fr: Non modifiable

[ctx: changeability for B is add only]
en: Add only
fr: Ajout seulement

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Generator
fr: Générateur de dispositions

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoDotPath)
en: <p>The auto layout feature depends on layout generators provided by the GraphViz package, which is normally installed aside Umbrello by a package manager.</p>
    <p>Umbrello has built in support for detecting the install location of  these layout generators. For cases where this dependency is not available or do not fit, a different installation path could be provided.</p>
fr: <p>La fonctionnalité de disposition automatique dépend des générateurs de dispositions fournis par le paquet « GraphViz » normalement installé séparément de Umbrello par un gestionnaire de paquets.</p>
    <p>Umbrello comporte une prise en charge intégrée pour détecter l'emplacement d'installation de ces générateurs de dispositions. Pour les cas où cette dépendance n'est pas disponible ou ne convient pas, il est possible de fournir un emplacement d'installation différent.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoDotPath)
en: Auto detect layout generator
fr: Détecter automatiquement un générateur de dispositions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Generator executable path:
fr: Emplacement de l'exécutable du générateur :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Other)
en: Miscellaneous
fr: Divers

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: <p>Dot file export is performed by using the export layout.</p><p>With this option checked, the export layout is added to the list of available diagram layouts and enables a quick dot export preview.</p>
fr: <p>L'exportation de fichiers « dot » est effectuée à l'aide de la disposition d'exportation.</p><p>Si cette option est cochée, la disposition d'exportation est ajoutée à la liste des dispositions de diagrammes disponibles et permet d'avoir un aperçu rapide de l'exportation des fichiers « dot ».</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: Show export layout in diagram context menu
fr: Afficher une disposition d'exportation dans le menu contextuel des diagrammes

en: Reference:
fr: Référence :

en: A&bstract class
fr: Classe d'a&bstraction

en: A&bstract use case
fr: Cas d'utilisation a&bstrait

[ctx: component is executable]
en: &Executable
fr: &Exécutable

en: Draw as actor
fr: Dessiner en tant qu'acteur

en: Multiple instance
fr: Collection d'instances

en: Show destruction
fr: Afficher la marque de destruction

en: The name you have chosen
    is already being used.
    The name has been reset.
fr: Le nom que vous avez choisi
    est déjà utilisé.
    Le nom sera effacé.

en: Name is Not Unique
fr: Nom non unique

en: N&ew Attribute...
fr: Nouv&el attribut...

en: N&ew Operation...
fr: Nouv&elle opération...

en: N&ew Template...
fr: Nouv&eau modèle...

en: N&ew Enum Literal...
fr: Nouv&elle énumération littérale...

en: N&ew Entity Attribute...
fr: Nouv&el attribut pour l'entité...

en: Constraints
fr: Contraintes

en: N&ew Constraint...
fr: Nouv&elle contrainte...

en: Instance Attribute
fr: Attributs de l'instance

en: N&ew Instance Attribute...
fr: Nouv&el attribut pour l'instance...

en: &Properties
fr: &Propriétés

en: Comment
fr: Commentaire

en: Source Code
fr: Code source

en: Operatio&ns
fr: Opératio&ns

en: &Visibility
fr: &Visibilité

en: O&peration signature
fr: O&pération de la signature

en: Pac&kage
fr: Pa&quetage

en: Att&ributes
fr: Att&ributs

en: Attr&ibute signature
fr: Attr&ibut de la signature

en: &Public Only
fr: &Publique seulement

en: Draw as circle
fr: Dessiner comme un cercle

en: &Attribute associations
fr: &Associations de l'attribut

en: Starting Scope
fr: Portée initiale

en: Default attribute scope:
fr: Portée par défaut de l'attribut :

en: Default operation scope:
fr: Portée par défaut de l'opération :

en: Attribute Signatures
fr: Signature de l'attribut

en: No Stereotype
fr: Aucun stéréotype

en: Stereotype Name
fr: Nom du stéréotype

en: Stereotype with Tags
fr: Stéréotypes avec étiquettes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Include search paths
fr: Emplacements d'inclusion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional include search paths could be added by specifying environment variable UMBRELLO_INCPATH.
fr: Emplacements d'inclusion supplémentaires ajoutés en modifiant la variable d'environnement UMBRELLO_INCPATH.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: C++ Import
fr: Importation C++

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, createArtifactCheckBox)
en: For each imported file create an artifact in the component view
fr: Pour chaque fichier importé, créer un artefact dans la vue des composants

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, resolveDependenciesCheckBox)
en: Resolve dependencies (reduces import speed)
fr: Résoudre les dépendances (réduit la vitesse d'importation)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, supportCPP11CheckBox)
en: Enable C++11 standard (experimental)
fr: Activer le standard C++11 (expérimental)

en: Unique Constraint...
fr: Contrainte d'unicité...

en: Primary Key Constraint...
fr: Contrainte de clé primaire...

en: Foreign Key Constraint...
fr: Contrainte de clé étrangère...

en: Check Constraint...
fr: Vérifier la contrainte...

en: <p align="center">No Options Available.</p>
fr: <p align="center">Aucune option disponible.</p>

en: &Diagrams
fr: &Diagrammes

en: &Select diagrams
fr: &Sélectionner les diagrammes

en: &Type of diagram
fr: &Type de diagramme

[ctx: diagram selection for printing]
en: Selection
fr: Sélection

en: No diagrams selected.
fr: Aucun diagramme n'a été sélectionné.

en: The name you have entered is invalid.
fr: Le nom que vous avez saisi est incorrect.

en: Invalid Name
fr: Nom incorrect

en: The name you have entered is not unique.
fr: Le nom que vous avez saisi n'est pas unique.

en: Name Not Unique
fr: Le nom n'est pas unique

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDiagramProperties)
en: Diagram Properties
fr: Propriétés du diagramme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
fr: Nom :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoom)
en: Zoom:
fr: Zoom :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelWidth)
en: Width:
fr: Largeur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelHeight)
en: Height:
fr: Hauteur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
fr: Afficher le quadrilla&ge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
fr: Aligner sur le &quadrillage

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap the size of the components to be a multiple of the grid spacing.
    If 'Snap to Grid' is enabled a component will always be aligned with the grid on all 4 sides.
fr: Adapte la taille des composants de façon à obtenir un multiple de la valeur d'espacement du quadrillage.
    Si l'option « Aligner sur le quadrillage » est cochée, un composant sera toujours aligné avec le quadrillage sur l'ensemble des quatre côtés.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap component size
fr: Adapter la taille du composant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelGridSpacing)
en: Grid spacing:
fr: Espacement du quadrillage :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_autoIncrementSequence)
en: Autoincrement Sequence
fr: Séquence d'incrémentation automatique

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Enable undo
fr: Activer l'annulation

en: Use tabbed diagrams
fr: Utiliser des diagrammes en onglets

en: Use new C++/Java/Ruby generators
fr: Utiliser les nouveaux générateurs C++ / Java / Ruby

en: Turn on footer and page numbers when printing
fr: Insérer les pieds de pages et les numéros de pages lors de l'impression

en: Enable UML2 support
fr: Activer la prise en charge d'UML2

en: Autosave
fr: Enregistrement automatique

en: E&nable autosave
fr: Activer l'e&nregistrement automatique

en: Select auto-save time interval (mins):
fr: Définir l'intervalle de temps pour l'enregistrement automatique (minutes) :

en: Set autosave suffix:
fr: Définir le suffixe pour l'enregistrement automatique :

en: <qt><p>The autosave file will be saved to ~/autosave.xmi if the autosaving occurs before you have manually saved the file.</p><p>If you have already saved it, the autosave file will be saved in the same folder as the file and will be named like the file's name, followed by the suffix specified.</p><p>If the suffix is equal to the suffix of the file you have saved, the autosave will overwrite your file automatically.</p></qt>
fr: <qt><p>Le fichier d'enregistrement automatique sera enregistré sous ~/autosave.xmi, si cette opération se produit avant que vous n'ayez enregistré manuellement le fichier.</p> <p>Dans ce cas, le fichier d'enregistrement automatique sera mémorisé dans le même dossier que le fichier et portera le même nom, suivi du suffixe spécifié.</p> <p>Si le suffixe est identique au suffixe du fichier que vous avez enregistré, l'enregistrement automatique écrasera votre fichier automatiquement.</p></qt>

en: Startup
fr: Démarrage

en: &Load last project
fr: Charger &le dernier projet

en: Start new project with:
fr: Démarrer un nouveau projet avec :

en: Default Language :
fr: Langage par défaut :

en: Contained Items
fr: Éléments contenus

en: Select Operation
fr: Sélectionner l'opération

en: Sequence number:
fr: Séquence numéro :

en: Auto increment:
fr: Incrémentation automatique :

en: Class operation:
fr: Opération de la classe :

en: New Operation...
fr: Nouvelle opération...

en: Custom operation:
fr: Opération personnalisée :

[ctx: General options]
en: General
fr: Général

note: i18n: ectx: label, entry (rightToLeftUI), group (UI Options)
en: Right to left user interface
fr: Interface utilisateur de droite à gauche

en: Create new association lines as:
fr: Créer de nouvelles lignes d'association comme :

[ctx: color group box]
en: Color
fr: Couleur

en: Custom text color
fr: Couleur de texte personnalisée

en: Custom line color
fr: Couleur de ligne personnalisée

note: i18n("D&efault Color"), m_colorGB); colorLayout->addWidget(m_lineDefaultB, 0, 2);
en: Custom fill color
fr: Couleur de remplissage personnalisée

en: Custom grid color
fr: Couleur de grille personnalisée

en: Custom background color
fr: Couleur de fond personnalisée

en: Custom line width
fr: Largeur de ligne personnalisée

en: &Use fill color
fr: &Utiliser la couleur de remplissage

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_propsGroupBox)
en: Role Properties
fr: Propriétés du rôle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_visibilityButtonGroup)
en: Role Visibility
fr: Visibilité des rôles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pImplementationRB)
en: Implementation
fr: Implémentation

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_changeabilityButtonGroup)
en: Role Changeability
fr: Propriété de modification du rôle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pChangeableRB)
en: Changeable
fr: Modifiable

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pFrozenRB)
en: Frozen
fr: Gelé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pAddOnlyRB)
en: Add only
fr: Ajouter seulement

[ctx: title of color group]
en: Color
fr: Couleur

[ctx: text color]
en: &Text:
fr: &Texte :

[ctx: default text color button]
en: Defaul&t
fr: Par &défaut

[ctx: line color]
en: &Line:
fr: &Ligne :

[ctx: default line color button]
en: &Default
fr: Par &défaut

en: &Fill:
fr: Remp&lissage :

[ctx: default fill color button]
en: D&efault
fr: Par dé&faut

en: &Use fill
fr: &Utiliser le remplissage

[ctx: background color]
en: &Background:
fr: F&ond d'écran :

[ctx: default background color button]
en: De&fault
fr: Par &défaut

[ctx: grid dot color]
en: &Grid dot:
fr: Point de la &grille :

[ctx: default grid dot color button]
en: Def&ault
fr: Par &défaut

[ctx: title of width group]
en: Width
fr: Largeur

[ctx: line width]
en: Line &width:
fr: Lar&geur de ligne :

[ctx: default line width button]
en: Defa&ult
fr: Par &défaut

en: Layout of the line:
fr: Format de la ligne :

en: Parameter Properties
fr: Propriétés des paramètres

[ctx: property name]
en: &Name:
fr: &Nom :

en: Passing Direction
fr: Direction de passage

en: "in" is a readonly parameter, "out" is a writeonly parameter and "inout" is a parameter for reading and writing.
fr: « In » est un paramètre de lecture seule, « out » est un paramètre d'écriture seule et « inout » est un paramètre de lecture / écriture.

en: You have entered an invalid parameter name.
fr: Vous avez saisi un nom de paramètre incorrect.

en: Parameter Name Invalid
fr: Nom de paramètre incorrect

en: Select diagram
fr: Sélectionner le diagramme

en: Diagram
fr: Diagramme

en: Umbrello Setup
fr: Configuration de Umbrello

en: User Interface
fr: Interface utilisateur

en: User Interface Settings
fr: Paramètres de l'interface utilisateur

[ctx: general settings page]
en: General
fr: Général

[ctx: class settings page]
en: Class
fr: Classe

en: Class Settings
fr: Paramétrages des classes

en: Code Importer
fr: Importation de code

en: Code Import Settings
fr: Paramètres de l'importation de code

en: Code Generation
fr: Génération de code

en: Code Generation Settings
fr: Paramètres de la génération de code

en: Code Viewer
fr: Afficheur de code

en: Code Viewer Settings
fr: Paramètres de l'afficheur de code

en: Auto Layout
fr: Disposition automatique

en: Auto Layout Settings
fr: Configuration de la disposition automatique

en: Search
fr: Rechercher

[ctx: general page]
en: General
fr: Général

[ctx: initial state in statechart]
en: Initial state
fr: État initial

[ctx: state in statechart]
en: State
fr: État

[ctx: end state in statechart]
en: End state
fr: État final

[ctx: fork state in statechart]
en: Fork
fr: Fourche

[ctx: join state in statechart]
en: Join
fr: Jointure

[ctx: junction state in statechart]
en: Junction
fr: Jonction

[ctx: deep history state in statechart]
en: DeepHistory
fr: Historique complet

[ctx: shallow history state in statechart]
en: ShallowHistory
fr: Historique bref

[ctx: choice state in statechart]
en: Choice
fr: Choix

[ctx: combined state in statechart]
en: Combined
fr: Combiné

en: State type:
fr: Type d'état :

en: State name:
fr: Nom de l'état :

en: Linked diagram:
fr: Diagramme lié :

en: Stereotype Properties
fr: Propriétés des stéréotypes

en: Stereotype Attributes for
fr: Attributs des stéréotypes pour

[ctx: attribute name]
en: &Name:
fr: &Nom :

[ctx: attribute type]
en: &Type:
fr: &Type :

[ctx: default value]
en: &Default:
fr: Par &défaut :

en: Attribute Properties
fr: Propriétés de l'attribut

en: &Initial value:
fr: Valeur &initiale :

en: Classifier &scope ("static")
fr: Portée de cla&ssificateur (« static »)

en: You have entered an invalid attribute name.
fr: Vous avez saisi un nom d'attribut incorrect.

en: Attribute Name Invalid
fr: Nom d'attribut incorrect

en: The attribute name you have chosen is already being used in this operation.
fr: Le nom de l'attribut que vous avez choisi est déjà utilisé dans cette opération.

en: Attribute Name Not Unique
fr: Le nom de l'attribut n'est pas unique

en: Check Constraint Properties
fr: Vérifier les propriétés de la contrainte

[ctx: name label]
en: Name
fr: Nom

en: Check Condition :
fr: Vérifier la condition :

en: Entity Attribute Properties
fr: Propriétés de l'attribut de l'entité

[ctx: name of entity attribute]
en: &Name:
fr: &Nom :

en: Length/Values:
fr: Longueur/Valeurs :

en: &Auto increment
fr: Incrémentation &automatique

en: Allow &null
fr: Autoriser la valeur « &null »

en: Attributes:
fr: Attributs :

en: Indexing
fr: Indexation

en: &Not Indexed
fr: &Non indexé

note: i18n("&Primary"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pPublicRB); m_pProtectedRB = new QRadioButton(i18n("&Unique"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pProtectedRB);
en: &Indexed
fr: &Indexé

en: You have entered an invalid entity attribute name.
fr: Vous avez saisi un nom d'attribut d'entité incorrect.

en: Entity Attribute Name Invalid
fr: Nom d'attribut d'entité incorrect

en: The entity attribute name you have chosen is already being used in this operation.
fr: Le nom de l'attribut de l'entité que vous avez choisi est déjà utilisé dans cette opération.

en: Entity Attribute Name Not Unique
fr: Le nom de l'attribut de l'entité n'est pas unique

en: EnumLiteral Properties
fr: Propriétés EnumLiteral

[ctx: literal name]
en: &Name:
fr: &Nom :

en: &Value:
fr: &Valeur :

en: Foreign Key Setup
fr: Configuration de clé étrangère

[ctx: general page title]
en: General
fr: Général

[ctx: general group title]
en: General
fr: Général

[ctx: label for entering name]
en: Name
fr: Nom

en: Referenced Entity
fr: Entité référencée

en: On Update
fr: En cas de mise à jour

en: On Delete
fr: En cas de suppression

en: No Action
fr: Pas d'action

en: Restrict
fr: Restreindre

en: Set Null
fr: Définir la valeur à Null

en: Set Default
fr: Définir la valeur par défaut

en: Columns
fr: Colonnes

[ctx: column header local]
en: Local
fr: Local(e)

[ctx: column header referenced]
en: Referenced
fr: Référencé(e)

en: Local Column
fr: Colonne locale

en: Referenced Column
fr: Colonne référencée

en: &Add
fr: &Ajouter

en: You are attempting to change the Referenced Entity of this ForeignKey Constraint. Any unapplied changes to the mappings between local and referenced entities will be lost. Are you sure you want to continue ?
fr: Vous essayez de modifier l'entité référencée de cette contrainte de clé étrangère. Toute modification non appliquée aux associations entre entités locales et référencées sera perdue. Voulez-vous vraiment continuer ?

en: Object Attribute Properties
fr: Propriétés de l'attribut de l'objet

en: You have entered an invalid attribute value.
fr: Vous avez saisi une valeur d'attribut incorrecte.

en: Value Invalid
fr: Valeur incorrecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Attribute Name:
fr: Nom de l'attribut :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Value:
fr: Valeur :

en: Operation Properties
fr: Propriétés de l'opération

[ctx: operation name]
en: &Name:
fr: &Nom :

en: &Abstract operation
fr: Opér&ation d'abstraction

en: &Query ("const")
fr: Re&quête (« const »)

en: &Override
fr: F&orcer

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Ne&w Parameter...
fr: Nouvea&u paramètre...

en: The parameter name you have chosen
    is already being used in this operation.
fr: Le nom de paramètre que vous avez choisi
    est déjà utilisé dans cette opération.

en: Parameter Name Not Unique
fr: Le nom de paramètre n'est pas unique

en: The parameter name you have chosen is already being used in this operation.
fr: Le nom de paramètre que vous avez choisi est déjà utilisé dans cette opération.

en: You have entered an invalid operation name.
fr: Vous avez saisi un nom d'opération incorrect.

en: Operation Name Invalid
fr: Nom d'opération incorrect

en: An operation with that signature already exists in %1.
fr: Une opération comportant cette signature existe déjà dans « %1 ».

en: Choose a different name or parameter list.
fr: Choisissez un nom ou une liste de paramètres différents.

en: Template Properties
fr: Propriétés du modèle

[ctx: template name]
en: &Name:
fr: &Nom :

en: You have entered an invalid template name.
fr: Vous avez saisi un nom de modèle incorrect.

en: Template Name Invalid
fr: Nom de modèle incorrect

en: The template parameter name you have chosen is already being used in this operation.
fr: Le nom de paramètre du modèle que vous avez choisi est déjà utilisé dans cette opération.

en: Template Name Not Unique
fr: Le nom du modèle n'est pas unique

en: Unique Constraint Properties
fr: Propriétés de la contrainte d'unicité

en: Attribute Details
fr: Détails de l'attribut

en: You have entered an invalid constraint name.
fr: Vous avez saisi un nom de contrainte incorrect.

en: Constraint Name Invalid
fr: Nom de contrainte incorrect

[ctx: classes display options page]
en: Display
fr: Affichage

en: Classes Display Options
fr: Options d'affichage des classes

en: Diagram Style
fr: Style de diagramme

en: &Default value:
fr: Valeur par &défaut :

en: &Image type:
fr: Type d'&image :

en: &Resolution:
fr: &Résolution :

en: New
fr: Nouveau

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

en: &Library
fr: Bib&liothèque

[ctx: draw as default]
en: &Default
fr: Par &défaut

en: Draw As
fr: Représentation graphique

en: &Type:
fr: &Type :

en: Package path:
fr: Emplacement du paquet :

en: Stereotype &name:
fr: &Nom du stéréotype :

[ctx: public visibility]
en: P&ublic
fr: P&ublique

[ctx: protected visibility]
en: Pro&tected
fr: Pro&tégée

[ctx: private visibility]
en: P&rivate
fr: P&rivée

en: Imple&mentation
fr: I&mplémentation

en: Visibility
fr: Visibilité

[ctx: scope for A is public]
en: Public
fr: Publique

[ctx: scope for A is protected]
en: Protected
fr: Protégée

[ctx: scope for A is private]
en: Private
fr: Privée

[ctx: scope for A is implementation]
en: Implementation
fr: Implémentation

en: Role A Visibility
fr: Visibilité du rôle A

[ctx: scope for B is public]
en: Public
fr: Publique

[ctx: scope for B is protected]
en: Protected
fr: Protégée

[ctx: scope for B is private]
en: Private
fr: Privée

[ctx: scope for B is implementation]
en: Implementation
fr: Implémentation

en: Role B Visibility
fr: Visibilité du rôle B

en: Exporting to XHTML...
fr: Exportation vers XHTML...

en: Exporting all views...
fr: Exportation de toutes les vues...

en: Some errors happened when exporting the images:
fr: Des erreurs se sont produites lors de l'exportation des images :

en: Generating Docbook...
fr: Génération du DocBook...

en: Docbook Generation Complete...
fr: La génération du DocBook est terminée...

en: Docbook Generation Failed...
fr: La génération du DocBook a échoué...

en: Exporting to DocBook...
fr: Exporter en DocBook...

en: Umbrello UML Modeller autonomous code generator
fr: Générateur de code autonome de l'outil de modélisation UML Umbrello

en: (c) 2006 Gael de Chalendar (aka Kleag), (c) 2002-2006 Umbrello UML Modeller Authors
fr: (c) 2006 Gael de Chalendar (alias Kleag), (c) 2002-2006 Les auteurs de l'outil de modélisation UML Umbrello

en: Gael de Chalendar (aka Kleag)
fr: Gael de Chalendar (alias Kleag)

en: Umbrello UML Modeller Authors
fr: Les auteurs de l'outil de modélisation UML Umbrello

en: File to transform
fr: Fichier à transformer

en: The XSLT file to use
fr: Le fichier XSLT à utiliser

en: Generating XHTML...
fr: Génération du XHTML...

en: XHTML Generation Complete...
fr: La génération du « XHMTL » est terminée...

en: Copying CSS...
fr: Copie de la CSS...

en: Finished Copying CSS...
fr: La copie de la CSS est terminée...

en: Failed Copying CSS...
fr: La copie de la CSS a échoué...

en: Flag whether documentation was modified. Press left mouse button to apply modified content.
fr: Indiquer si la documentation a été modifiée. Cliquez sur le bouton gauche de la souris pour appliquer le contenu modifié.

en: Documentation type
fr: Type de documentation

en: Activate documentation edit after focus change.
fr: Activer l'édition de la documentation après un changement de focus.

en: Apply layout
fr: Appliquer la disposition

en: Umbrello UML Modeller
fr: Umbrello - Outil de modélisation UML

en: Umbrello – Visual development environment for software, based on the industry standard Unified Modelling Language (UML).<br/>See also <a href="http://www.omg.org/spec/">http://www.omg.org/spec/</a>.
fr: Umbrello - Environnement de développement de logiciel visuel, fondé sur le standard de l'industrie Unified Modelling Language (UML).<br/> Voir également <a href="http://www.omg.org/spec/">http://www.omg.org/spec/</a>.

en: Copyright © 2001 Paul Hensgen,
    Copyright © 2002-2022 Umbrello UML Modeller Authors
fr: Copyright © 2001 Paul Hensgen,
    Copyright © 2002-2022 Les auteurs de l'outil de modélisation « UML » Umbrello

en: Author of initial version.
fr: Auteur de la version initiale.

en: Bug fixing, porting work, code cleanup, new features.
fr: Correction de bogues, portage, nettoyage du code, nouvelles fonctionnalités.

en: Porting work, code cleanup, new features.
fr: Portage, nettoyage du code, nouvelles fonctionnalités.

en: Current maintainer.
fr: Mainteneur actuel.

en: A lot of work for C++ and Java code generation. Codeeditor.
fr: Beaucoup de travail autour de la génération de code C++ et Java. Codeeditor.

en: File to open
fr: Fichier à ouvrir

en: export diagrams to extension and exit
fr: exporter les diagrammes vers l'extension et quitter

en: list available export extensions
fr: répertorier les extensions d'exportation disponibles

en: the local directory to save the exported diagrams in
fr: le dossier local dans lequel enregistrer les diagrammes exportés

en: import files
fr: importer des fichiers

en: list supported languages
fr: afficher les langages pris en charge

en: keep the tree structure used to store the views in the document in the target directory
fr: conserver la structure arborescente utilisée pour mémoriser les vues du document dans le dossier cible

en: import files from directory <dir>
fr: importer les fichiers du dossier <dir>

en: set language
fr: définir une langue

en: Delete Anchor
fr: Supprimer l'ancre

en: Add Point
fr: Ajouter un point

en: Delete Point
fr: Supprimer un point

en: Choose Spline points automatically
fr: Sélectionner les points de la courbe automatiquement

en: Change Association Name...
fr: Modifier le nom de l'association...

en: Change Role A Name...
fr: Modifier le nom du rôle A...

en: Change Role B Name...
fr: Modifier le nom du rôle B...

en: Select Operation...
fr: Sélectionner une opération...

[ctx: Layout menu]
en: Layout
fr: Disposition

en: Polyline
fr: Polyligne

en: New Template...
fr: Nouveau modèle...

en: Accept Signal
fr: Accepter le signal

en: Accept Time Event
fr: Accepter l'évènement temporel

en: Activity...
fr: Activité...

en: Activity Transition
fr: Transition d'activité

en: Actor
fr: Acteur

note: i18n("Actor...")); break;
en: Artifact
fr: Artefact

note: i18n("Category...")); break;
en: Change Font...
fr: Changer de police...

en: Choice
fr: Choix

[ctx: new class menu item]
en: Class...
fr: Classe...

[ctx: duplicate action]
en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Collapse All
fr: Tout réduire

[ctx: add new combined state]
en: Combined state...
fr: État combiné…

en: Component
fr: Composant

en: Folder
fr: Dossier

en: Datatype...
fr: Type de données...

en: Deep History
fr: Historique complet

en: Edit combined state
fr: Modifier l'état combiné

en: End Activity
fr: Activité de fin

en: End State
fr: État final

en: Entity
fr: Entité

note: i18n("Entity...")); break;
en: Entity Attribute...
fr: Attribut d'entité...

en: Enum...
fr: Énumération...

en: Enum Literal...
fr: Énumération littérale...

en: Expand All
fr: Tout développer

en: Export as Picture...
fr: Exporter comme image...

en: Externalize Folder...
fr: Externaliser le dossier...

en: Fill Color...
fr: Couleur de remplissage...

en: Final Activity
fr: Activité finale

en: Flip Horizontal
fr: Retournement horizontal

en: Flip Vertical
fr: Retournement vertical

en: Text Line...
fr: Ligne de texte...

en: Fork
fr: Fourche

en: Go to state diagram
fr: Aller au diagramme d'états

en: Hide destruction box
fr: Masquer la marque de destruction

en: Import File(s)...
fr: Importer des fichiers...

en: Import from Directory...
fr: Importer depuis un dossier...

en: from file...
fr: depuis un fichier...

en: Initial Activity
fr: Activité de départ

en: Initial State
fr: État initial

en: New Attribute...
fr: Nouvel attribut...

en: Provided interface
fr: Interface fournie

en: Required interface
fr: Interface nécessaire

en: Internalize Folder
fr: Placer le dossier en interne

en: Junction
fr: Jonction

en: Line Color...
fr: Couleur des lignes...

en: Asynchronous Message
fr: Message asynchrone

en: Creation Message
fr: Message de création

en: Destroy Message
fr: Message de destruction

en: Found Message
fr: Message trouvé

en: Lost Message
fr: Message perdu

en: Synchronous Message
fr: Message synchrone

en: New Entity Attribute...
fr: Nouvel attribut d'entité...

en: New Literal...
fr: Nouvelle expression littérale...

en: New Parameter...
fr: Nouveau paramètre...

en: Node
fr: Nœud

note: i18n("Node...")); break;
en: Note...
fr: Remarque...

en: Object...
fr: Objet...

en: Object Node
fr: Nœud d'objet

en: Open file
fr: Ouvrir un fichier

note: i18n("Operation...")); break;
en: Package...
fr: Paquetage...

note: i18n("Port...")); break;
en: Pre Post Condition
fr: Pré / Post condition

en: Redo
fr: Refaire

en: Region
fr: Région

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove state diagram
fr: Supprimer le diagramme d'états

en: Rename...
fr: Renommer...

en: Rename Object...
fr: Renommer l'objet...

en: Return to combined state
fr: Retourner à l'état combiné

en: Return to class
fr: Retourner à la classe

en: Reset Label Positions
fr: Réinitialiser la position des libellés

en: Resize
fr: Redimensionner

en: Select state diagram
fr: Sélectionner le diagramme d'états

en: Send Signal
fr: Envoyer un signal

en: Shallow History
fr: Historique bref

en: Show destruction box
fr: Afficher le modèle de destruction

[ctx: add new state]
en: State...
fr: État...

en: Join
fr: Jointure

en: Subsystem
fr: Sous-système

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
fr: Modèle

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
fr: Annuler

en: Use Case
fr: Cas d'utilisation

[ctx: new container menu]
en: New
fr: Nouveau

[ctx: new sub menu]
en: New
fr: Nouveau

[ctx: category type sub menu]
en: Category Type
fr: Type de catégorie

en: Disjoint(Specialisation)
fr: Disjoint(Spécialisation)

en: Overlapping(Specialisation)
fr: Recouvrement(Spécialisation)

en: Change into Class
fr: Changer en classe

en: Change into Package
fr: Changer en paquet

en: Clear Diagram
fr: Effacer le diagramme

en: Snap to Grid
fr: Aligner sur le quadrillage

en: Snap Component Size to Grid
fr: Adapter la taille du composant à la grille

en: Show Grid
fr: Afficher le quadrillage

en: Show Documentation Indicator
fr: Afficher l'indicateur de documentation

en: apply '%1'
fr: appliquer « %1 »

en: Public Only
fr: Publique seulement

en: Operation Signature
fr: Signature de l'opération

en: Attribute Signature
fr: Signature de l'attribut

en: Show Signatures
fr: Afficher les signatures

en: Hide Signatures
fr: Cacher les signatures

en: Hide Non-public members
fr: Cacher les membres non publics

en: Show Non-public members
fr: Afficher les membres non publics

en: Packages
fr: Paquets

en: Stereotypes
fr: Stéréotypes

en: Refactor
fr: Remanier

en: View Code
fr: Voir le code

en: Change into Interface
fr: Changer en interface

en: Draw as Circle
fr: Tracer sous forme de cercle

en: Rename Class...
fr: Renommer la classe...

en: Name as Tooltip
fr: Nommer comme infobulle

en: Move Up
fr: Déplacer vers le haut

en: Move Down
fr: Déplacer vers le bas

[ctx: clear note]
en: Clear
fr: Effacer

en: Change Text...
fr: Modifier le texte...

en: Auto resize
fr: Redimensionnement automatique

en: Change State Name...
fr: Modifier le nom de l'état...

en: Change Activity Name...
fr: Modifier le nom de l'activité...

en: Change Object Node Name...
fr: Modifier le nom du nœud d'objet...

[ctx: clear precondition]
en: Clear
fr: Effacer

en: Add Interaction Operand
fr: Ajouter un opérande d'interaction

[ctx: clear combined fragment]
en: Clear
fr: Effacer

en: Change Multiplicity...
fr: Modifier la multiplicité...

en: Change Name
fr: Modifier le nom

[ctx: color menu]
en: Color
fr: Couleur

note: i18n: ectx: label, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Use Fill Color
fr: Utiliser la couleur de remplissage

en: No Fill Color
fr: Couleur de non-remplissage

[ctx: align menu]
en: Align
fr: Aligner

en: Align Right
fr: Aligner à droite

en: Align Left
fr: Aligner à gauche

en: Align Top
fr: Aligner en haut

en: Align Bottom
fr: Aligner en bas

en: Align Vertical Middle
fr: Aligner au milieu verticalement

en: Align Horizontal Middle
fr: Aligner au milieu horizontalement

en: Align Vertical Distribute
fr: Aligner verticalement de façon distribuée

en: Align Horizontal Distribute
fr: Aligner horizontalement de façon distribuée

en: new_actor
fr: nouvel-acteur

en: new_artifact
fr: nouvel-artefact

en: new_association
fr: nouvelle-association

en: new_attribute
fr: nouvel-attribut

en: new_category
fr: nouvelle-catégorie

en: new_check_constraint
fr: nouvelle-contrainte-vérification

en: new_component
fr: nouveau-composant

en: new_datatype
fr: nouveau-type-de-données

en: new_entity
fr: nouvelle-entité

en: new_entity_attribute
fr: nouvel-attribut-d-entité

en: new_entity_constraint
fr: nouvelle-contrainte-d-entité

en: new_enum
fr: nouvelle-énumération

en: new_enum_literal
fr: nouvelle-énumération-littérale

en: new_folder
fr: nouveau-dossier

en: new_foreign_key_constraint
fr: nouvelle-contrainte-clé-étrangère

en: new_instance
fr: nouvelle-instance

en: new_instance_attribute
fr: nouvel-attribut-d-instance

en: new_interface
fr: nouvelle-interface

en: new_node
fr: nouveau-nœud

en: new_operation
fr: nouvelle-opération

en: new_package
fr: nouveau-paquet

en: new_port
fr: nouveau-port

en: new_role
fr: nouveau-rôle

en: new_stereotype
fr: nouveau-stéréotype

en: new_template
fr: nouveau-modèle

en: new_unique_constraint
fr: nouvelle-contrainte-unicité

en: new_use_case
fr: nouveau_cas_d_utilisation

en: new_object
fr: nouvel-objet

en: New actor
fr: Nouvel acteur

en: New artifact
fr: Nouvel artefact

en: New association
fr: Nouvelle association

en: New attribute
fr: Nouvel attribut

en: New category
fr: Nouvelle catégorie

en: New check constraint
fr: Nouvelle contrainte de vérification

en: New class
fr: Nouvelle classe

en: New component
fr: Nouveau composant

en: New datatype
fr: Nouveau type de données

en: New entity
fr: Nouvelle entité

en: New entity attribute
fr: Nouvel attribut d'entité

en: New entity constraint
fr: Nouvelle contrainte d'entité

en: New enum
fr: Nouvelle énumération

en: New enum literal
fr: Nouvelle énumération littérale

en: New folder
fr: Nouveau dossier

en: New foreign key constraint
fr: Nouvelle contrainte de clé étrangère

en: New instance
fr: Nouvelle instance

en: New instance attribute
fr: Nouvel attribut pour l'instance

en: New interface
fr: Nouvelle interface

en: New node
fr: Nouveau nœud

en: New operation
fr: Nouvelle opération

en: New package
fr: Nouveau paquet

en: New port
fr: Nouveau port

en: New role
fr: Nouveau rôle

en: New stereotype
fr: Nouveau stéréotype

en: New template
fr: Nouveau modèle

en: New unique constraint
fr: Nouvelle contrainte d'unicité

en: New use case
fr: Nouveau cas d utilisation

en: New UML object
fr: Nouvel objet UML

en: Enter the name of the new actor:
fr: Saisissez le nom du nouvel acteur :

en: Enter the name of the new artifact:
fr: Saisissez le nom du nouvel artefact :

en: Enter the name of the new association:
fr: Saisissez le nom de la nouvelle association :

en: Enter the name of the new attribute:
fr: Saisissez le nom du nouvel attribut :

en: Enter the name of the new category:
fr: Saisissez le nom de la nouvelle catégorie :

en: Enter the name of the new check constraint:
fr: Saisissez le nom de la nouvelle contrainte de vérification :

en: Enter the name of the new class:
fr: Saisissez le nom de la nouvelle classe :

en: Enter the name of the new component:
fr: Saisissez le nom du nouveau composant :

en: Enter the name of the new datatype:
fr: Saisissez le nom du nouveau type de données :

en: Enter the name of the new entity:
fr: Saisissez le nom de la nouvelle entité :

en: Enter the name of the new entity attribute:
fr: Saisissez le nom du nouvel attribut d'entité :

en: Enter the name of the new entity constraint:
fr: Saisissez le nom de la nouvelle contrainte d'entité :

en: Enter the name of the new enum:
fr: Saisissez le nom du nouvel énuméré :

en: Enter the name of the new enum literal:
fr: Saisissez le nom  :

en: Enter the name of the new folder:
fr: Saisissez le nom du nouveau dossier :

en: Enter the name of the new foreign key constraint:
fr: Saisissez le nom de la nouvelle contrainte pour la clé extérieure :

en: Enter the name of the new instance:
fr: Saisissez le nom de la nouvelle instance :

en: Enter the name of the new instance attribute:
fr: Saisissez le nom du nouvel attribut d'instance :

en: Enter the name of the new interface:
fr: Saisissez le nom de la nouvelle interface :

en: Enter the name of the new node:
fr: Saisissez le nom du nouveau nœud :

en: Enter the name of the new operation:
fr: Saisissez le nom de la nouvelle opération :

en: Enter the name of the new package:
fr: Saisissez le nom du nouveau paquet :

en: Enter the name of the new port:
fr: Saisissez le nom du nouveau port :

en: Enter the name of the new role:
fr: Saisissez le nom du nouveau rôle :

en: Enter the name of the new stereotype:
fr: Saisissez le nom du nouveau stéréotype :

en: Enter the name of the new template:
fr: Saisissez le nom du nouveau modèle :

en: Enter the name of the new unique constraint:
fr: Saisissez le nom de la nouvelle contrainte unique :

en: Enter the name of the new use case:
fr: Saisissez le nom du nouveau cas d'utilisation :

en: Enter the name of the new UML object
fr: Saisissez le nom du nouvel objet UML

en: Rename actor
fr: Renommer l'acteur

en: Rename artifact
fr: Renommer l'artefact

en: Rename association
fr: Renommer l'association

en: Rename attribute
fr: Renommer l'attribut

en: Rename category
fr: Renommer la catégorie

en: Rename check constraint
fr: Renommer la contrainte de vérification

en: Rename class
fr: Renommer la classe

en: Rename component
fr: Renommer le composant

en: Rename datatype
fr: Renommer le type de données

en: Rename entity
fr: Renommer l'entité

en: Rename entity attribute
fr: Renommer l'attribut de l'entité

en: Rename entity constraint
fr: Renommer la contrainte de l'entité

en: Rename enum
fr: Renommer l'énumération

en: Rename enum literal
fr: Renommer l'énumération littérale

en: Rename folder
fr: Renommer le dossier

en: Rename foreign key constraint
fr: Renommer la contrainte de clé étrangère

en: Rename instance
fr: Renommer l'instance

en: Rename instance attribute
fr: Renommer l'attribut de l'instance

en: Rename interface
fr: Renommer l'interface

en: Rename node
fr: Renommer le nœud

en: Rename operation
fr: Renommer l'opération

en: Rename package
fr: Renommer le paquet

en: Rename port
fr: Renommer le port

en: Rename role
fr: Renommer le rôle

en: Rename stereotype
fr: Renomme le stéréotype

en: Rename template
fr: Renommer le modèle

en: Rename unique constraint
fr: Renommer la contrainte d'unicité

en: Rename use case
fr: Renommer le cas d'utilisation

en: Rename UML object
fr: Renommer l'objet UML

en: Enter the new name of the actor:
fr: Saisissez le nouveau nom de l'acteur :

en: Enter the new name of the artifact:
fr: Saisissez le nouveau nom de l'artefact :

en: Enter the new name of the association:
fr: Saisissez le nouveau nom de l'association :

en: Enter the new name of the attribute:
fr: Saisissez le nouveau nom de l'attribut :

en: Enter the new name of the category:
fr: Saisissez le nouveau nom de la catégorie :

en: Enter the new name of the check constraint:
fr: Saisissez le nouveau nom de la contrainte de vérification :

en: Enter the new name of the class:
fr: Saisissez le nouveau nom de la classe :

en: Enter the new name of the component:
fr: Saisissez le nouveau nom du composant :

en: Enter the new name of the datatype:
fr: Saisissez le nouveau nom du type de données :

en: Enter the new name of the entity:
fr: Saisissez le nouveau nom de l'entité :

en: Enter the new name of the entity attribute:
fr: Saisissez le nouveau nom de l'attribut de l'entité :

en: Enter the new name of the entity constraint:
fr: Saisissez le nouveau nom de la contrainte de l'entité :

en: Enter the new name of the enum:
fr: Saisissez le nouveau nom de l'énumération :

en: Enter the new name of the enum literal:
fr: Saisissez le nouveau nom de l'énumération littérale :

en: Enter the new name of the folder:
fr: Saisissez le nouveau nom du dossier :

en: Enter the new name of the foreign key constraint:
fr: Saisissez le nouveau nom de la clé de contrainte étrangère :

en: Enter the new name of the instance:
fr: Saisissez le nouveau nom de l'instance :

en: Enter the new name of the instance attribute:
fr: Saisissez le nouveau nom de l'attribut d'instance :

en: Enter the new name of the interface:
fr: Saisissez le nouveau nom de l'interface :

en: Enter the new name of the node:
fr: Saisissez le nouveau nom du nœud :

en: Enter the new name of the operation:
fr: Saisissez le nouveau nom de l'opération :

en: Enter the new name of the package:
fr: Saisissez le nouveau nom du paquet :

en: Enter the new name of the port:
fr: Saisissez le nouveau nom du port :

en: Enter the new name of the role:
fr: Saisissez le nouveau nom du rôle :

en: Enter the new name of the stereotype:
fr: Saisissez le nouveau nom du stéréotype :

en: Enter the new name of the template:
fr: Saisissez le nouveau nom du modèle :

en: Enter the new name of the unique constraint:
fr: Saisissez le nom de la contrainte d'unicité :

en: Enter the new name of the use case:
fr: Saisissez le nouveau nom du cas d'utilisation :

en: Enter the new name of the UML object
fr: Saisissez le nouveau nom de l'objet UML :

en: OK
fr: Ok

[ctx: parse status]
en: Empty
fr: Vide

en: Malformed argument
fr: Argument mal formé

en: Unknown argument type
fr: Type d'argument inconnu

en: Illegal method name
fr: Nom de méthode illégal

en: Unknown return type
fr: Type de retour inconnu

en: Unspecified error
fr: Erreur non spécifiée

en: Name
fr: Nom

en: Widgets/Associations
fr: Composants graphiques/Associations

en: Saved
fr: Enregistré

en: Pointer
fr: Pointeur

en: Usage
fr: Utilisation

en: That is an invalid name.
fr: C'est un nom incorrect.

en: This is a reserved keyword for the language of the configured code generator.
fr: C'est un mot clé réservé pour le langage du générateur de code configuré.

en: Reserved Keyword
fr: Mot clé réservé

en: That name is already being used.
fr: Ce nom est déjà en cours d'utilisation.

en: Not a Unique Name
fr: Nom non unique

en: Add Base Class
fr: Ajouter une classe de base

en: Add Derived Class
fr: Ajouter une classe dérivée

note: i18n("Add Interface Implementation"), SLOT(addInterfaceImplementation()), Icon_Utils::it_Implementation));
en: Add Operation
fr: Ajouter une opération

en: Add Attribute
fr: Ajouter un attribut

en: Add Base Interface
fr: Ajouter une interface de base

en: Add Derived Interface
fr: Ajouter une interface dérivée

en: Base Classifiers
fr: Classificateurs de base

en: Derived Classifiers
fr: Classificateurs dérivés

en: An attribute with that name already exists in %1.
fr: Un attribut de ce nom existe déjà dans %1.

en: Choose a different name.
fr: Choisissez un nom différent.

en: Incorrect use of associations.
fr: Utilisation incorrecte des associations.

en: Association Error
fr: Erreur d'association

en: destroy
fr: détruire

en: Enter Activity Name
fr: Saisissez le nom de l'activité

en: new activity
fr: Nouvelle activité

en: Enter the name of the new activity:
fr: Saisissez le nom de la nouvelle activité :

en: Enter Signal Name
fr: Saisissez le nom du signal

en: Enter Signal
fr: Saisissez un signal

en: new Signal
fr: Nouveau signal

en: Enter Time Event Name
fr: Saisissez le nom de l'évènement temporel

en: Enter Time Event
fr: Saisissez l'évènement temporel

en: new time event
fr: Nouvel évènement temporel

en: Enter Combined Fragment Name
fr: Saisissez le nom du fragment combiné

en: Enter the Combined Fragment
fr: Saisissez le fragment combiné

en: new Combined Fragment
fr: Nouveau fragment combiné

en: Enter State Name
fr: Saisissez le nom de l'état

en: new state
fr: nouvel état

en: Enter the name of the new state:
fr: Saisissez le nom du nouvel état :

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
fr: Géométrie

note: i18n: ectx: label, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: Image Mime Type
fr: Type MIME de l'image

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: The Mime Type of the Images
fr: Le type MIME des images

note: i18n: ectx: label, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support
fr: Prise en charge de l'annulation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support is enabled when this is true
fr: La prise en charge de l'annulation est activée lorsque ce paramètre est vrai

note: i18n: ectx: label, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Tabbed Diagrams
fr: Diagrammes en onglets

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Enables/Disables Tabbed View of Diagrams in the view area
fr: Active / Désactive la vue des diagrammes en onglets dans la zone d'affichage

note: i18n: ectx: label, entry (newcodegen), group (General Options)
en: New Code Generator
fr: Nouveau générateur de code source

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (newcodegen), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for the New Code Generator
fr: Active / Désactive la prise en charge du nouveau générateur de code

note: i18n: ectx: label, entry (layoutType), group (General Options)
en: Layout Type
fr: Type de mise en forme

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (layoutType), group (General Options)
en: The layout type to use for new lines
fr: Le type de mise en forme à utiliser pour les nouvelles lignes

note: i18n: ectx: label, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Footer Printing
fr: Impression des pieds de page

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for footer printing
fr: Active / Désactive la prise en charge de l'impression des pieds de page

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
fr: Enregistrement automatique

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosave), group (General Options)
en: Enables/Disables Auto Saving at Regular Intervals
fr: Active / Désactive l'enregistrement automatique à intervalles réguliers

note: i18n: ectx: label, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time ( Old )
fr: Délai de sauvegarde automatique ( Ancien )

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time Interval ( Old )
fr: Intervalle d'enregistrement automatique ( Ancien )

note: i18n: ectx: label, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: Auto Save Suffix
fr: Suffixe d'enregistrement automatique

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: The Suffix for the auto save file
fr: Le suffixe du fichier d'enregistrement automatique

note: i18n: ectx: label, entry (loadlast), group (General Options)
en: Load Last
fr: Dernier chargement

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (loadlast), group (General Options)
en: Enables/Disables Loading of the last open file
fr: Active / Désactive le chargement du dernier fichier ouvert

note: i18n: ectx: label, entry (diagram), group (General Options)
en: Diagram To Load at Startup
fr: Diagramme à charger au démarrage

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (diagram), group (General Options)
en: The Diagram to load at startup
fr: Le diagramme à charger au démarrage

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: Default Language at Startup
fr: Langage par défaut au démarrage

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: The Language that Umbrello should start with by default
fr: Le langage avec lequel Umbrello devra démarrer par défaut

note: i18n: ectx: label, entry (uml2), group (General Options)
en: Use UML-2.x Notation
fr: Utiliser la notation UML-2.x

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uml2), group (General Options)
en: Enables/Disables UML2 notation
fr: Active / désactive la notation UML2

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Enables/Disables usage of fill color
fr: Active / Désactive l'utilisation de la couleur de remplissage

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
fr: Couleur de remplissage

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fillColor), group (UI Options)
en: The Fill Color to be used
fr: La couleur de remplissage à utiliser

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
fr: Couleur des lignes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineColor), group (UI Options)
en: The Color of the Lines
fr: La couleur des lignes

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
fr: Largeur de ligne

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: The Width of the Line
fr: La largeur de la ligne

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (UI Options)
en: Text Color
fr: Couleur du texte

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (textColor), group (UI Options)
en: The Color of the Text
fr: La couleur du texte

note: i18n: ectx: label, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Show Doc Window
fr: Afficher la fenêtre de documentation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Enables/Disables showing of the doc window
fr: Active / Désactive l'affichage de la fenêtre de documentation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uiFont), group (UI Options)
en: The Font to be used
fr: La police à utiliser

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: Background Color
fr: Couleur de fond

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: The Color of the diagram background
fr: La couleur de fond du diagramme

note: i18n: ectx: label, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: Grid Dot Color
fr: Couleur des points de la grille

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: The Color of the grid dots
fr: La couleur des points de la grille

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (rightToLeftUI), group (UI Options)
en: Enable/disable user interface direction from right to left
fr: Activer ou désactiver la direction de l'interface utilisateur de la droite vers la gauche

note: i18n: ectx: label, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show Visibility
fr: Afficher la visibilité

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show the Visibility of the Attributes ( eg: private, public, protected)
fr: Afficher la visibilité des attributs (par ex. privé, public, protégé)

note: i18n: ectx: label, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show Attributes
fr: Afficher les attributs

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show attributes of the class
fr: Afficher les attributs de la classe

note: i18n: ectx: label, entry (showOps), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showOps), group (Class Options)
en: Show Operations
fr: Afficher les opérations

note: i18n: ectx: label, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Show Package
fr: Afficher le paquet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of packages
fr: Active / Désactive l'affichage des paquets

note: i18n: ectx: label, entry (showStereoType), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showStereoType), group (Class Options)
en: Show Stereotypes
fr: Afficher les stéréotypes

note: i18n: ectx: label, entry (showAttribAssocs), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttribAssocs), group (Class Options)
en: Show Attribute Associations
fr: Afficher les associations d'attribut

note: i18n: ectx: label, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Show Public Only
fr: Afficher la signature publique seulement

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of public attributes/methods
fr: Active / Désactive l'affichage des attributs et des méthodes publics

note: i18n: ectx: label, entry (showAttSig), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttSig), group (Class Options)
en: Show Attribute Signature
fr: Afficher la signature de l'attribut

note: i18n: ectx: label, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show Operation Signature
fr: Afficher la signature de l'opération

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show operation signature
fr: Afficher la signature de l'opération

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options)
en: Default Attribute Scope
fr: Portée par défaut de l'attribut

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOperationScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultOperationScope), group (Class Options)
en: Default Operation Scope
fr: Portée par défaut de l'opération

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
fr: Hauteur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height of the code viewer
fr: Hauteur de l'afficheur de code

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
fr: Largeur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width of the Code Viewer
fr: Largeur de l'afficheur de code

note: i18n: ectx: label, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options)
en: Show Hidden Blocks
fr: Afficher les blocs cachés

note: i18n: ectx: label, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Highlight Blocks
fr: Mettre les blocs en surbrillance

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Enables/Disables Highlighting of blocks
fr: Active / Désactive la mise en surbrillance des blocs

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font to be used in the Code Viewer
fr: Police à utiliser dans l'afficheur de code

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
fr: Couleur du papier

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Paper
fr: Couleur du papier

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
fr: Couleur de la police

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Font
fr: Couleur de la police

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
fr: Couleur sélectionnée

[ctx: Color of the Edit Block]
note: i18n: ectx: label, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Edit Block Color
fr: Couleur du bloc modifié

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Edit Block
fr: Couleur du bloc modifié

note: i18n: ectx: label, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Non Edit Block Color
fr: Couleur des blocs non modifiés

note: i18n: ectx: label, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: UML Object Color
fr: Couleur de l'objet UML

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the UML Object
fr: Couleur de l'objet UML

note: i18n: ectx: label, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options)
en: Hidden Color
fr: Couleur des éléments cachés

note: i18n: ectx: label, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create Artifacts for imported files
fr: Créer des artefacts pour les fichiers importés

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create an artifact in the component view for each imported file
fr: Créer un artefact dans la vue du composant pour chaque fichier importé

note: i18n: ectx: label, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies
fr: Résoudre les dépendances

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies when importing file
fr: Résoudre les dépendances lors de l'importation d'un fichier

note: i18n: ectx: label, entry (supportCPP11), group (Code Importer)
en: Support C++11 standard
fr: Prend en charge le standard C++11

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (supportCPP11), group (Code Importer)
en: Support C++11 standard on code import
fr: Prend en charge le standard C++11 pour l'importation de code

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Auto Generate Empty Constructors
fr: Générer automatiquement des constructeurs vides

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Auto Generation of Empty Constructors
fr: Active / Désactive la génération automatique des constructeurs vides

note: i18n: ectx: label, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Comment Style
fr: Style des commentaires

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Sets the Style of Comments to be used
fr: Définit le style des commentaires à utiliser

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Default Association Field Scope
fr: Portée par défaut des champs d'association

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Sets the default Association field scope
fr: Définit la portée par défaut des champs d'association

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Default Attribute Accessor Scope
fr: Portée par défaut des accesseurs d'attributs

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Sets the default attribute accessor scope
fr: Définit la portée par défaut de l'accesseur d'attributs

note: i18n: ectx: label, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Force Documentation
fr: Forcer la documentation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Verbose Documentation
fr: Active / Désactive la documentation verbeuse

note: i18n: ectx: label, entry (writeSectionComments), group (Code Generation)
en: Section Comment Policy
fr: Section sur la politique de commentaires

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (writeSectionComments), group (Code Generation)
en: Whether section comments shall be written
fr: Détermine si les commentaires de section doivent être enregistrés ou non

note: i18n: ectx: label, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: Headings Directory
fr: Dossier des en-têtes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: The Path in which the headings are stored
fr: L'emplacement dans lequel les en-têtes sont mémorisés

note: i18n: ectx: label, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Include headings
fr: Inclure les en-têtes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Enables/Disables inclusion of headings
fr: Active / Désactive l'inclusion des en-têtes

note: i18n: ectx: label, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: Indentation Amount
fr: Quantité d'indentation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: The amount of indentation
fr: La quantité d'indentation

note: i18n: ectx: label, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: Indentation Type
fr: Type d'indentation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: The Type of Indentation
fr: Le type d'indentation

note: i18n: ectx: label, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: Line Ending Type
fr: Type de fin de ligne

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: The type of line ending ( or new line type )
fr: Le type de fin de ligne ( ou type de saut de ligne )

note: i18n: ectx: label, entry (modnamePolicy), group (Code Generation) i18n: ectx: whatsthis, entry (modnamePolicy), group (Code Generation)
en: Modifier Name Policy
fr: Modifier la politique de nommage

note: i18n: ectx: label, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: Output Directory
fr: Dossier de sortie

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: The directory to which the code has to be outputted
fr: Le dossier dans lequel le code doit être produit en sortie

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: The policy to be followed when there are name conflicts
fr: La politique à suivre lorsqu'il y a des conflits de noms

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Auto Generate Accessors
fr: Générer automatiquement les accesseurs

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of accessors
fr: Active / Désactive la génération automatique des accesseurs

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (classMemberPrefix), group (CPP Code Generation)
en: The prefix for class members
fr: Le préfixe pour les membres de la classe

note: i18n: ectx: label, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Inline Accessors
fr: Accesseurs intégrés

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline accessors
fr: Active / Désactive les accesseurs intégrés

note: i18n: ectx: label, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Inline operations
fr: Opérations intégrées

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline Operations
fr: Active / Désactive les opérations intégrées

note: i18n: ectx: label, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Package is namespace
fr: Le paquet est un espace de noms

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables treating a package as a namespace
fr: Active / Désactive le traitement d'un paquet en tant qu'espace de noms

note: i18n: ectx: label, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Public Accessors
fr: Accesseurs publics

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables public accessors
fr: Active / Désactive les accesseurs publics

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name
fr: Nom de la classe « String »

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class
fr: Le nom de la classe « String »

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name Include
fr: Inclusion du nom de la classe « String »

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class to be included
fr: Le nom de la classe « String » à inclure

note: i18n: ectx: label, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: String Include is Global
fr: L'inclusion de « String » est globale

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of string
fr: Active / Désactive l'inclusion globale de chaînes

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name
fr: Nom de la classe « Vector »

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class
fr: Le nom de la classe « Vector »

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name Include
fr: Inclusion du nom de la classe « Vector »

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class to be included
fr: Le nom de la classe « Vector » à inclure

note: i18n: ectx: label, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Vector include is global
fr: L'inclusion de « Vector » est globale

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of vector class
fr: Active / Désactive l'inclusion globale de la classe « Vector »

note: i18n: ectx: label, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Virtual Destructors
fr: Destructeurs virtuels

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables virtual destructors
fr: Active / Désactive les destructeurs virtuels

note: i18n: ectx: label, entry (getterWithGetPrefix), group (CPP Code Generation)
en: Getters with 'get' prefix
fr: « getter » avec le préfixe « get »

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (getterWithGetPrefix), group (CPP Code Generation)
en: If enabled, create getters with 'get' prefix
fr: Si cette option est activée, créer des « getter » avec le préfixe « get »

note: i18n: ectx: label, entry (removePrefixFromAccessorMethods), group (CPP Code Generation)
en: Remove prefix '[a-zA-Z]_' from accessor methods
fr: Supprimer le préfixe « [a-zA-Z]_ » des méthodes pour le mécanisme d'accès

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (removePrefixFromAccessorMethods), group (CPP Code Generation)
en: If enabled, remove prefix '[a-zA-Z]_' from accessor methods
fr: Si cette option est activée, supprimer le préfixe « [a-zA-Z]_ » des méthodes pour le mécanisme d'accès

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (accessorMethodsStartWithUpperCase), group (CPP Code Generation)
en: If enabled, accessor methods start with capital letters
fr: Si cette option est activée,les méthodes pour le mécanisme d'accès commencent avec des lettres majuscules

note: i18n: ectx: label, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: Documentation tags
fr: Étiquettes de documentation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: The tag used for generating doxygen documentation (\\, @)
fr: L'étiquette utilisée pour générer la documentation doxygen (\\, @)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors ( D )
fr: Générer automatiquement les accesseurs d'attributs ( D )

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors ( D )
fr: Active / Désactive la génération automatique des accesseurs d'attributs ( D )

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors ( D )
fr: Générer automatiquement les accesseurs d'associations ( D )

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors ( D )
fr: Active / Désactive la génération automatique des accesseurs d'associations ( D )

note: i18n: ectx: label, entry (buildANTDocumentD), group (D Code Generation)
en: Build ANT Document (D)
fr: Construire un document « ANT » (D)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (buildANTDocumentD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables building of ANT Document (D)
fr: Active / Désactive la construction d'un document « ANT » (D)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Java)
fr: Générer automatiquement les accesseurs d'attributs (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Java)
fr: Active / Désactive la génération automatique des accesseurs d'attributs (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Java)
fr: Générer automatiquement les accesseurs d'associations (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Java)
fr: Active / Désactive la génération automatique des accesseurs d'associations (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (buildANTDocumentJava), group (Java Code Generation)
en: Build ANT Document (Java)
fr: Construire un document « ANT » (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (buildANTDocumentJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables building of ANT Document (Java)
fr: Active / Désactive la construction d'un document « ANT » (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Ruby)
fr: Générer automatiquement les accesseurs d'attributs (Ruby)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Ruby)
fr: Active / Désactive la génération automatique des accesseurs d'attributs (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Ruby)
fr: Générer automatiquement les accesseurs d'associations (Ruby)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Ruby)
fr: Active / Désactive la génération automatique des accesseurs d'associations (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: Automatic Dot Path
fr: Emplacement automatique des fichiers « dot »

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: determine automatically the path of dot executable
fr: déterminer automatiquement l'emplacement d'un exécutable « dot »

note: i18n: ectx: label, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: Dot Path
fr: Emplacement des fichiers « dot »

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: set path to dot executable (optional)
fr: définir l'emplacement d'un exécutable « dot » (optionnel)

note: i18n: ectx: label, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: Show Export Layout
fr: Afficher une disposition d'exportation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: show export layout
fr: afficher une disposition d'exportation

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export model
fr: &Exporter le modèle

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: &Édition

note: i18n: ectx: Menu (views)
en: &Diagram
fr: &Diagramme

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
fr: &Nouveau

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
fr: Aff&icher

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
fr: &Aligner

note: i18n: ectx: Menu (code)
en: &Code
fr: C&ode

note: i18n: ectx: Menu (active_lang_menu)
en: Active &Language
fr: &Langage actif

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fr: &Configuration

en: &Export model to DocBook
fr: &Exporter le modèle en DocBook

en: &Export model to XHTML
fr: &Exporter le modèle en XHTML

en: &New Class Wizard...
fr: Assistant de création d'une &nouvelle classe...

en: &Add Default Datatypes for Active Language
fr: &Ajouter des types de données par défaut pour le langage de programmation actuel

en: Code &Importing Wizard...
fr: Assistant d'importation de &code...

en: &Code Generation Wizard...
fr: Assistant de génération de &code...

en: &Generate All Code
fr: &Générer tout le code

en: Creates a new document
fr: Crée un nouveau document

en: Opens an existing document
fr: Ouvre un document existant

en: Opens a recently used file
fr: Ouvre un fichier récemment ouvert

en: Saves the document
fr: Enregistre le document

en: Saves the document as...
fr: Enregistre le document sous...

en: Closes the document
fr: Ferme le document

en: Prints out the document
fr: Imprime le document

en: Print Preview of the document
fr: Aperçu avant impression du document

en: Quits the application
fr: Quitte l'application

en: Exports the model to the docbook format
fr: Exporte le modèle au format DocBook

en: Exports the model to the XHTML format
fr: Exporte le modèle au format XHTML

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
fr: Coupe la sélection et la mettre dans le presse-papiers

en: Copies the selected section to the clipboard
fr: Copie la sélection dans le presse-papiers

en: Pastes the contents of the clipboard
fr: Colle le contenu du presse-papiers

en: Undo last action
fr: Annuler la dernière action

en: Redo last undone action
fr: Refaire la dernière action annulée

en: Set the default program preferences
fr: Paramétrer les préférences par défaut du programme

[ctx: delete selected widget]
en: Delete &Selected
fr: &Supprimer la sélection

en: &Class Diagram...
fr: Diagramme de &classes...

en: &Object Diagram...
fr: Diagramme d'&objets...

en: &Sequence Diagram...
fr: Diagramme de &séquences...

en: C&ommunication Diagram...
fr: Diagramme de c&ommunication...

en: &Use Case Diagram...
fr: Diagramme de cas d'&utilisations...

en: S&tate Diagram...
fr: Diagramme d'é&tats...

en: &Activity Diagram...
fr: Diagramme d'&activités...

en: Co&mponent Diagram...
fr: Diagramme de co&mposants...

en: &Deployment Diagram...
fr: Diagramme de &déploiements...

en: &Entity Relationship Diagram...
fr: Diagramme de relations entre &entités...

en: &Tree View
fr: &Vue en arbre

en: &Debugging
fr: &Débogage

en: &Logging
fr: &Journalisation

en: &Command history
fr: Historique des co&mmandes

note: i18n("&Properties"), this); m_propertyDock->setObjectName(QStringLiteral("PropertyDock")); addDockWidget(Qt::LeftDockWidgetArea, m_propertyDock);  //:TODO: create the bird's eye view
en: &Bird's eye view
fr: &Vue « bird's eye »

en: &Clear Diagram
fr: Effa&cer le diagramme

en: &Snap to Grid
fr: Aligner &sur le quadrillage

en: S&how Grid
fr: Affic&her le quadrillage

en: &Delete Diagram
fr: &Supprimer le diagramme

en: &Export as Picture...
fr: &Exporter comme image...

en: Export &Diagrams as Pictures...
fr: Exporter tous les &diagrammes sous forme d'images...

en: Z&oom to 100%
fr: &Zoomer à 100 %

en: &Move Tab Left
fr: &Déplacer l'onglet vers la gauche

en: &Move Tab Right
fr: &Déplacer l'onglet vers la droite

en: Select Diagram on Left
fr: Diagramme sélectionné à gauche

en: Select Diagram on Right
fr: Diagramme sélectionné à droite

[ctx: init status bar]
en: Ready
fr: Prêt

en: 100%
fr: 100 %

en: Fit
fr: Adapter

en: Diagram Toolbar
fr: Barre de diagrammes

en: Co&mmand history
fr: Historique des co&mmandes

en: &Debug
fr: &Déboguer

en: &Log
fr: &Journalisation

en: Opening file...
fr: Ouverture du fichier...

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Creating new document...
fr: Création du nouveau document...

en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

en: *.xmi *.xmi.tgz *.xmi.tar.bz2 *.uml *.mdl *.zargo|All Supported Files (*.xmi, *.xmi.tgz, *.xmi.tar.bz2, *.uml, *.mdl, *.zargo)
    *.xmi|Uncompressed XMI Files (*.xmi)
    *.xmi.tgz|Gzip Compressed XMI Files (*.xmi.tgz)
    *.xmi.tar.bz2|Bzip2 Compressed XMI Files (*.xmi.tar.bz2)
    *.uml|Eclipse PapyrusUML files (*.uml)
    *.mdl|Rose model files (*.mdl)
    *.zargo|Compressed argo Files(*.zargo)
fr: *.xmi *.xmi.tgz *.xmi.tar.bz2 *.uml *.mdl *.zargo| Tous les fichiers pris en charge (*.xmi, *.xmi.tgz, *.xmi.tar.bz2, *.uml, *.mdl, *.zargo)
    *.xmi|Fichiers « XMI » non compressés Files (*.xmi)
    *.xmi.tgz| Fichiers « XMI » Gzip » (*.xmi.tgz)
    *.xmi.tar.bz2| Fichiers « XMI » compressés « Bzip2 » (*.xmi.tar.bz2)
    *.uml| Fichiers Eclipse « PapyrusUML » (*.uml)
    *.mdl| Fichiers de modèle « Rose » (*.mdl)
    *.zargo| Fichiers « argo » compressés (*.zargo)

en: Saving file...
fr: Enregistrement du fichier...

en: Saving file with a new filename...
fr: Enregistrement du fichier avec un nouveau nom...

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: *.xmi | XMI File (*.xmi);;*.xmi.tgz | Gzip Compressed XMI File (*.xmi.tgz);;*.xmi.tar.bz2 | Bzip2 Compressed XMI File (*.xmi.tar.bz2);;* | All Files (*)
fr: *.xmi | Fichier XMI (*.xmi);;*.xmi.tgz | Fichier XMI compressé par Gzip (*.xmi.tgz);;*.xmi.tar.bz2 | Fichier XMI compressé par Bzip2 (*.xmi.tar.bz2);;* | Tous les fichiers (*)

en: The file %1 exists.
    Do you wish to overwrite it?
fr: Le fichier « %1 » existe déjà.
    Voulez-vous l'écraser ?

en: Warning
fr: Avertissement

en: Overwrite
fr: Écraser

en: Closing file...
fr: Fermeture du fichier...

en: No search term entered
fr: Aucune recherche saisie

en: '%1': %2 found
fr: « %1 » : %2 trouvé

en: Print Preview...
fr: Aperçu avant impression...

en: Printing...
fr: Impression...

en: Print %1
fr: Imprimer « %1 »

en: Exiting...
fr: Quitter...

en: Cutting selection...
fr: Couper la sélection...

en: Copying selection to clipboard...
fr: Copie de la sélection dans le presse-papiers...

en: Inserting clipboard contents...
fr: Insertion du contenu du presse-papiers...

en: Umbrello could not paste the clipboard contents.  The objects in the clipboard may be of the wrong type to be pasted here.
fr: Umbrello ne peut pas coller le contenu du presse-papiers. Les éléments du presse-papiers sont d'un type incompatible ou ne peuvent pas être collés à cet emplacement.

[ctx: reset status bar]
en: Ready.
fr: Prêt.

en: Cannot view code until you generate some first.
fr: Il est impossible d'afficher le code source avant de l'avoir généré.

en: Cannot View Code
fr: Il est impossible d'afficher le code source

en: Cannot view code from simple code writer.
fr: Il est impossible d'afficher le code source à partir d'un simple éditeur de code.

en: Select file(s) to import:
fr: Sélectionnez les fichiers à importer :

en: Select directory to import:
fr: Sélectionnez le dossier à importer :

en: XHTML Generation failed .
fr: Il est impossible de générer le XHTML.

en: &UML Objects
fr: Objets &UML

en: &Stereotypes
fr: &Stéréotypes

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: UML Model
fr: Modèle UML

en: Logical View
fr: Vue logique

en: Use Case View
fr: Vue des cas d'utilisations

en: Component View
fr: Vue des composants

en: Deployment View
fr: Vue des déploiements

en: Entity Relationship Model
fr: Modèle de relations entre entités

en: Datatypes
fr: Types de données

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
fr: Le fichier actuel a été modifié.
    Voulez-vous l'enregistrer ?

[ctx: warning message]
en: Warning
fr: Avertissement

en: The file <%1> does not exist.
fr: Le fichier <%1> n'existe pas.

en: Load Error
fr: Erreur lors du chargement

en: The file %1 seems to be corrupted.
fr: Il semble que le fichier %1 soit corrompu.

en: There was no XMI file found in the compressed file %1.
fr: Il est impossible de trouver un fichier XMI dans le fichier compressé %1.

en: There was a problem loading the extracted file: %1
fr: Erreur lors du chargement du fichier extrait : %1

en: There was a problem loading file: %1
fr: Erreur lors du chargement du fichier : %1

en: Reason: %1
fr: Motif : %1

en: There was a problem saving: %1
fr: Erreur lors de l'enregistrement du fichier : %1

en: Save Error
fr: Erreur lors de l'enregistrement

en: There was a problem uploading: %1
fr: Erreur lors de l'envoi du fichier : %1

en: use case diagram
fr: Diagramme de cas d'utilisations

en: class diagram
fr: Diagramme de classes

en: sequence diagram
fr: Diagramme de séquences

en: communication diagram
fr: diagramme de communication

en: object diagram
fr: diagramme d'objet

en: state diagram
fr: Diagramme d'états

en: activity diagram
fr: Diagramme d'activités

en: component diagram
fr: Diagramme de composants

en: deployment diagram
fr: Diagramme de déploiements

en: entity relationship diagram
fr: Diagramme de relations entre entités

[ctx: diagram name]
en: Name
fr: Nom

en: Enter name:
fr: Saisissez un nom :

en: That is an invalid name for a diagram.
fr: C'est un nom incorrect pour un diagramme.

en: A diagram is already using that name.
fr: Un diagramme utilise déjà ce nom.

[ctx: renaming diagram]
en: Name
fr: Nom

[ctx: renaming uml object]
en: Name
fr: Nom

[ctx: renaming child uml object]
en: Name
fr: Nom

en: The name you entered was not unique.
    Is this what you wanted?
fr: Le nom du paramètre que vous avez saisi n'est pas unique.
    Est-ce que ce que vous vouliez ?

en: Use Name
fr: Nom à utiliser

en: Enter New Name
fr: Saisissez le nouveau nom

en: Unsupported xmi file version: %1
fr: Version de fichier «  » non pris en charge : %1

en: Setting up the document...
fr: Paramétrage du document...

en: Resolving object references...
fr: Résolution des références des objets...

en: Loading UML elements...
fr: Chargement des éléments UML...

en: Loading diagrams...
fr: Chargement des diagrammes...

en: Externalize Folder
fr: Externaliser le dossier

en: Folder %1 must be relative to the main model directory, %2.
fr: Le dossier %1 doit être relatif au dossier principal de modèles, %2.

en: Path Error
fr: Erreur d'emplacement

en: File %1 already exists!
    The existing file will be overwritten.
fr: Le fichier %1 existe déjà !
    Le fichier existant sera écrasé.

en: File Exists
fr: Le fichier existe

en: There was a problem saving file: %1
fr: Erreur lors de l'enregistrement du fichier « %1 »

en: Enter Model Name
fr: Saisissez le nom du modèle

en: Enter the new name of the model:
fr: Saisissez le nouveau nom du modèle :

en: Views
fr: Vues

en: Settings
fr: Configuration

en: Loading listview...
fr: Chargement de la liste d'affichage...

en: The class must be emptied before it can be deleted.
fr: Il faut vider la classe avant de pouvoir la supprimer.

en: Class Not Empty
fr: Classe non vide

en: The package must be emptied before it can be deleted.
fr: Il faut vider le paquet avant de pouvoir le supprimer.

en: Package Not Empty
fr: Paquet non vide

en: The folder must be emptied before it can be deleted.
fr: Il faut vider le dossier avant de pouvoir le supprimer.

en: Folder Not Empty
fr: Dossier non vide

en: Rename canceled
fr: Renommage annulé

en: Renaming an item of listview type %1 is not yet implemented.
fr: Le renommage d'un élément du type de liste %1 n'est pas encore implémenté.

en: Function Not Implemented
fr: Fonction non implémentée

en: The name you entered was invalid.
    Renaming process has been canceled.
fr: Le nom que vous avez saisi était incorrect.
    Le processus de renommage a été annulé.

en: Name Not Valid
fr: Nom incorrect

en: An operation with the same name and signature already exists. You cannot add it again.
fr: Une opération ayant la même signature et le même nom existe déjà. Vous ne pouvez pas l'ajouter à nouveau.

en: The folderfile %1 does not exist.
fr: Le dossier « %1 » n'existe pas.

en: The folderfile %1 cannot be opened.
fr: Impossible d'ouvrir le dossier « %1 ».

en: new_parameter
fr: nouveau-paramètre

[ctx: object name]
en: Name
fr: Nom

en: An object with the name %1
    already exists in the package %2.
    Please enter a new name:
fr: Un objet portant le nom %1
    existe déjà dans le paquet %2.
    Veuillez saisir un nouveau nom :

en: new_literal
fr: nouvelle-expression-littérale

en: new_field
fr: nouveau-champ

en: new_fkey_constraint
fr: nouvelle-contrainte-clé-étrangère

en: Actor &name:
fr: &Nom de l'acteur :

en: Artifact &name:
fr: &Nom de l'artefact :

en: Association &name:
fr: &Nom de l'association :

en: Class &name:
fr: &Nom de la classe :

en: Component &name:
fr: &Nom du composant :

en: Datatype &name:
fr: &Nom du type de données :

en: Entity &name:
fr: &Nom de l'entité :

en: Enum &name:
fr: Nom de l'é&numération :

en: Folder &name:
fr: &Nom du dossier :

en: Interface &name:
fr: &Nom de l'interface :

en: Node &name:
fr: &Nom du nœud :

en: Package &name:
fr: &Nom du paquet :

en: Port &name:
fr: &Nom du port :

en: Use case &name:
fr: &Nom du cas d'utilisation :

en: Instance name:
fr: Nom de l'instance :

en: Diagram: %2 Page %1
fr: Diagramme : « %2 » page %1

en: Use fill color
fr: Utiliser la couleur de remplissage

en: No fill color
fr: Aucune couleur de remplissage

en: Change font
fr: Changer la police

en: Change line color
fr: Modifier la couleur de ligne

en: Change line width
fr: Modifier la largeur de ligne

en: Change fill color
fr: Modifier la couleur de remplissage

en: Change visual property
fr: Modifier une propriété visuelle

en: Delete widgets
fr: Supprimer les composants graphiques

en: Resize widgets
fr: Redimensionner les composants graphiques

en: Enter Diagram Name
fr: Saisissez le nom du diagramme

en: Enter the new name of the diagram:
fr: Saisissez le nouveau nom du diagramme :

en: Failed to import from file.
fr: Impossible de charger depuis le fichier.

en: Exporting view...
fr: Exportation de la vue...

en: An error happened when exporting the image:
fr: Erreur lors de l'exportation de l'image :

en: The selected file %1 exists.
    Do you want to overwrite it?
fr: Le fichier sélectionné %1 existe déjà.
    Voulez-vous l'écraser ?

en: File Already Exists
fr: Le fichier existe déjà

en: Empty scene
fr: Scène vide

en: Cannot create directory: %1
fr: Impossible de créer le dossier : %1

en: A problem occurred while saving diagram in %1
fr: Erreur lors de l'enregistrement du diagramme dans %1

en: Multiplicity
fr: Multiplicité

en: Enter multiplicity:
fr: Saisissez la multiplicité :

en: Association Name
fr: Nom de l'association

en: Enter association name:
fr: Saisissez le nom de l'association :

en: Role Name
fr: Nom du rôle

en: Enter role name:
fr: Saisissez le nom du rôle :

en: Press Ctrl with left mouse click to delete a point
fr: Gardez la touche CTRL appuyée en effectuant un clic gauche de la souris pour supprimer un point

en: Enter the name of the diagram referenced
fr: Saisissez le nom du diagramme référencé

en: Diagram name
fr: Nom du diagramme

en: Enter the guard of the loop
fr: Saisissez la protection de la boucle

en: Enter the first alternative name
fr: Saisissez le premier nom alternatif

en: Enter first alternative
fr: Saisissez la première alternative

en: Enter first alternative :
fr: Saisissez la première alternative :

en: Enter referenced diagram name
fr: Saisissez le nom du diagramme référencé

en: Enter referenced diagram name :
fr: Saisissez le nom du diagramme référencé :

en: Enter the guard of the loop:
fr: Saisissez la protection de la boucle :

en: Enter alternative Name
fr: Saisissez le nom de l'alternative

en: Enter the alternative:
fr: Saisissez l'alternative :

en: Change Text
fr: Modifier le texte

en: Enter new text:
fr: Saisissez le nouveau texte :

en: ERROR
fr: ERREUR

[ctx: operation name]
en: Name
fr: Nom

en: Enter operation name:
fr: Saisissez le nom de l'opération :

en: Precondition
fr: Précondition

en: Postcondition
fr: Post-condition

en: Note Type
fr: Type de note

en: Select the Note Type
fr: Sélectionnez le type de note

en: Enter Object Node Name
fr: Saisissez le nom du nœud d'objet

en: Enter the name of the object node :
fr: Saisissez le nom du nœud d'objet :

en: Select Object node type
fr: Sélectionner le type du nœud d'objet

en: Select the object node type
fr: Sélectionner le type du nœud d'objet

en: Enter the name of the data store node
fr: Saisissez le nom du nœud de stockage de données

en: data store name
fr: nom du stockage de données

en: Enter the name of the buffer node
fr: Saisissez le nom du nœud tampon

en: Enter the name of the buffer
fr: Saisissez le nom du tampon

en: centralBuffer
fr: Tampon central

en: Enter the name of the object flow
fr: Saisissez le nom du flux d'objet

en: object flow
fr: Flux d'objet

en: Enter Object Flow State
fr: Saisissez l'état du flux d'objet

en: Enter State (keep '-' if there is no state for the object)
fr: Saisissez l'état (laissez « - » s'il n'y a pas d'état pour l'objet)

en: Enter signal name
fr: Saisissez le nom du signal

en: Enter the signal name :
fr: Saisissez le nom du signal :

en: Enter Activity
fr: Saisissez le nom de l'activité

en: Hold shift or ctrl to move in X axis. Hold shift and control to move in Y axis. Right button click to cancel move.
fr: Maintenez les touches Maj ou Ctrl enfoncées pour vous déplacer dans l'axe de X. Maintenez Maj et Ctrl enfoncées pour vous déplacer dans l'axe de Y. Cliquez avec le bouton droit pour annuler le déplacement.

en: Move widgets
fr: Déplacer les composants graphiques

en: Rename Object
fr: Renommer l'objet

en: Enter object name:
fr: Saisissez le nom de l'objet :

en: Hold shift or control to move in X axis.
fr: Appuyez sur « Maj » ou contrôlez le déplacement sur l'axe « X ».

en: Hold shift and control to move in Y axis.
fr: Appuyez sur « Maj » ou contrôlez le déplacement sur l'axe « Y ».

en: new actor
fr: nouvel acteur

en: new artifact
fr: nouvel artefact

en: new association
fr: nouvelle association

en: new box
fr: nouveau modèle

en: new category
fr: nouvelle catégorie

en: new class
fr: nouvelle classe

en: new combined fragment
fr: nouveau fragment combiné

en: new component
fr: nouveau composant

en: new datatype
fr: nouveau type de données

en: new entity
fr: nouvelle entité

en: new enum
fr: nouvelle énumération

en: new floating dash line
fr: Nouvelle ligne pointillée flottante

en: new fork/join
fr: nouveau nœud de synchronisation (fork / join)

en: new instance
fr: nouvelle instance

en: new interface
fr: nouvelle interface

en: new message
fr: nouveau message

en: new node
fr: nouveau nœud

en: new note
fr: nouvelle remarque

en: new object
fr: nouvel objet

en: new object node
fr: nouveau nœud d'objet

en: new package
fr: nouveau paquet

en: new pin
fr: nouveau pin

en: new port
fr: nouveau port

en: new precondition
fr: nouvelle précondition

en: new region
fr: nouvelle zone

en: new signal
fr: Nouveau signal

en: new text
fr: nouveau texte

en: new UML widget
fr: nouveau composant graphique UML

en: new use case
fr: nouveau cas d'utilisation

en: new widget
fr: nouveau composant graphique

en: New activity
fr: Nouvelle activité

en: New box
fr: Nouvelle boîte

en: New combined fragment
fr: Nouveau fragment combiné

en: New floating dash line
fr: Nouvelle ligne pointillée flottante

en: New fork/join
fr: Nœud de synchronisation (fork / join)

en: New message
fr: Nouveau message

en: New note
fr: Nouvelle remarque

en: New object
fr: Nouvel objet

en: New object node
fr: Nouveau nœud d'objet

en: New pin
fr: Nouveau pin

en: New precondition
fr: Nouvelle précondition

en: New region
fr: Nouvelle région

en: New signal
fr: Nouveau signal

en: New state
fr: Nouvel état

en: New text
fr: Nouveau texte

en: New UML widget
fr: Nouveau composant graphique UML

en: New widget
fr: Nouveau composant graphique

en: Enter the name of the new box:
fr: Saisissez le nom du nouvel modèle :

en: Enter the name of the new combined fragment:
fr: Saisissez le nom du nouveau fragment combiné :

en: Enter the name of the new floating dash line:
fr: Saisissez le nom de la nouvelle ligne pointillée flottante :

en: Enter the name of the new fork/join:
fr: Saisissez le nom du nouveau fork / join :

en: Enter the name of the new message:
fr: Saisissez le nom du nouveau message :

en: Enter the name of the new note:
fr: Saisissez le nom de la nouvelle remarque :

en: Enter the name of the new object:
fr: Saisissez le nom du nouvel objet :

en: Enter the name of the new object node:
fr: Saisissez le nom du nouveau nœud d'objet :

en: Enter the name of the new pin:
fr: Saisissez le nom du nouveau pin :

en: Enter the name of the new precondition:
fr: Saisissez le nom de la nouvelle précondition :

en: Enter the name of the new region:
fr: Saisissez le nom de la nouvelle région :

en: Enter the name of the new signal:
fr: Saisissez le nom du nouveau signal :

en: Enter the name of the new text:
fr: Saisissez le nom du nouveau texte :

en: Enter the name of the new uml widget:
fr: Saisissez le nom du nouveau composant graphique UML :

en: Enter the name of the new widget:
fr: Saisissez le nom du nouveau composant graphique :

en: Rename activity
fr: Renommer l'activité

en: Rename box
fr: Renommer le modèle

en: Rename combined fragment
fr: Renommer le fragment combiné

en: Rename floating dash line
fr: Renommer la ligne pointillée flottante

en: Rename fork/join
fr: Renommer fork / join

en: Rename message
fr: Renommer le message

en: Rename note
fr: Renommer la remarque

en: Rename object
fr: Renommer l'objet

en: Rename object node
fr: Renommer le nœud de l'objet

en: Rename pin
fr: Renommer le pin

en: Rename precondition
fr: Renommer la précondition

en: Rename region
fr: Renommer la région

en: Rename signal
fr: Renommer le signal

en: Rename state
fr: Renommer l'état

en: Rename text
fr: Renommer le texte

en: Rename UML widget
fr: Renommer le composant graphique UML

en: Rename widget
fr: Renommer le composant graphique

en: Enter the new name of the activity:
fr: Saisissez le nouveau nom de l'activité :

en: Enter the new name of the box:
fr: Saisissez le nouveau nom du modèle :

en: Enter the new name of the combined fragment:
fr: Saisissez le nouveau nom du fragment combiné :

en: Enter the new name of the floating dash line:
fr: Saisissez le nouveau nom de la ligne pointillée flottante :

en: Enter the new name of the fork/join widget:
fr: Saisissez le nouveau nom du composant graphique fork / join :

en: Enter the new name of the message:
fr: Saisissez le nouveau nom du message :

en: Enter the new name of the note:
fr: Saisissez le nouveau nom de la remarque :

en: Enter the new name of the object:
fr: Saisissez le nouveau nom de l'objet :

en: Enter the new name of the object node:
fr: Saisissez le nouveau nom du nœud d'objet :

en: Enter the new name of the pin:
fr: Saisissez le nouveau nom du pin :

en: Enter the new name of the precondition:
fr: Saisissez le nouveau nom de la précondition :

en: Enter the new name of the region:
fr: Saisissez le nouveau nom de la région :

en: Enter the new name of the signal:
fr: Saisissez le nouveau nom du signal :

en: Enter the new name of the state:
fr: Saisissez le nouveau nom de l'état :

en: Enter the new name of the text:
fr: Saisissez le nouveau nom du texte :

en: Enter the new name of the uml widget:
fr: Saisissez le nouveau nom du composant graphique UML :

en: Enter the new name of the widget:
fr: Saisissez le nouveau nom du composant graphique :

en: Box
fr: Boîte

en: CombinedFragment
fr: Fragment Combiné

en: Datatype
fr: Type de données

en: Enum
fr: Énumération

en: FloatingDashLine
fr: Ligne pointillée flottante

en: ForkJoin
fr: Nœud de synchronisation (fork / join)

en: Object
fr: Objet

en: ObjectNode
fr: Nœud d'objet

en: State
fr: État

en: Text
fr: Texte

en: UseCase
fr: Cas d'utilisation

[ctx: selection arrow]
en: Select
fr: Sélection

en: Creation
fr: Création

en: Destroy
fr: Détruire

en: Combined Fragment
fr: Fragment combiné

en: Label
fr: Libellé

en: Directional Association
fr: Association directionnelle

[ctx: UML class]
en: Class
fr: Classe

en: Send signal
fr: Envoyer un signal

en: Accept signal
fr: Accepter un signal

en: Accept time event
fr: Accepter l'évènement temporel

en: Fork/Join
fr: Nœud de synchronisation (fork / join)

en: Interface Provider
fr: Fournisseur d'interface

en: Interface required
fr: Interface requise

[ctx: join states]
en: Join
fr: Jointure

[ctx: state choice]
en: Choice
fr: Choix

note: i18n("Choice"),                  Icon_Utils::it_Choice_Round,            SLOT(slotChoice()) },          //NotYetImplemented
en: And Line
fr: Ligne « Et »

[ctx: state diagram]
en: State
fr: État

en: Pre/Post condition
fr: Pré / Post condition
