umbrello - en to hi translation catalogue (801 entries)

en: Class Diagram
hi: वर्ग आरेख

en: Use Case Diagram
hi: केस आरेख इस्तेमाल करें

en: Sequence Diagram
hi: आरेख अनुक्रम

en: Collaboration Diagram
hi: कोलाबरेशन आरेख

en: State Diagram
hi: आरेख अवस्था

en: Activity Diagram
hi: क्रिया आरेख

en: Component Diagram
hi: आरेख अवयव

en: Deployment Diagram
hi: डिपोलायमेंट आरेख

en: Entity Relationship Diagram
hi: एंटिटी रिलेशनशिप डायग्राम

en: No Diagram
hi: कोई आरेख नहीं

en: Generalization
hi: सामान्यीकरण

en: Aggregation
hi: एग्रीगेशन

en: Dependency
hi: डिपेंडेंसी

en: Association
hi: सम्बद्धता

en: Self Association
hi: स्वतः सम्बद्धता

en: Sequence Message
hi: अनुक्रम संदेश

en: Collaboration Self Message
hi: कोलाबरेशन सेल्फ संदेश

en: Sequence Self Message
hi: सीक्वेंस सेल्फ संदेश

en: Containment
hi: कन्टेनमेंट

en: Composition
hi: कम्पोज़िशन

en: Realization
hi: रीयलाइज़ेशन

en: Uni Association
hi: यूनी सम्बद्धता

en: Anchor
hi: एंकर

en: State Transition
hi: अवस्था परिवर्तन

en: Activity
hi: क्रियाएँ

en: Exception
hi: एक्सेप्शन

en: Category to Parent
hi: अभिभावक में वर्ग

en: Child to Category
hi: वर्ग में शिशु

en: Relationship
hi: संबन्ध

en: Paste Error
hi: चिपकाने में त्रुटि

en: Cannot open file %1 for writing. Please make sure the folder exists and you have permissions to write to it.
hi: फ़ाइल %1 को लिखने के लिए खोल नहीं सका. कृपया सुनिश्चित हों कि फ़ोल्डर उपलब्ध है तथा आपके पास इस पर लिखने की अनुमतियाँ हैं.

en: Cannot Open File
hi: फ़ाइल खोल नहीं सका

en: Cannot create the folder:
hi: फ़ोल्डर बना नहीं सकता:

en: 
    Please check the access rights
hi: 
    कृपया पहुँच अधिकार जाँचें

en: Cannot Create Folder
hi: फ़ोल्डर बना नहीं सकता

en: Package is a namespace
hi: पैकेज नेमस्पेस है

en: Virtual destructors
hi: आभासी डिस्ट्रक्टर्स

en: Generate empty constructors
hi: खाली कंस्ट्रक्टर्स तैयार करें

en: Generate accessor methods
hi: एक्सेसर विधियाँ तैयार करें

en: Operations are inline
hi: संचालन इनलाइन हैं

en: Accessors are inline
hi: एक्सेसर्स इनलाइन हैं

en: Accessors are public
hi: एक्सेसर्स सार्वजनिक हैं

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">C++ Code Generation</p>
hi: <p align="center">सी++ कोड तैयार करना</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabGeneral)
en: General
hi: सामान्य

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabMethodBodyGeneration)
en: Method Body Generation
hi: विधि मुख्य भाग तैयार करना

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget
en: vector
hi: सदिश

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelVariable)
en: <b>Variable</b>
hi: <b>चर</b>

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo)
en: QString
hi: क्यू-स्ट्रिंग

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, 
en: string
hi: स्ट्रिंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStringClass)
en: <p align="center">String</p>
hi: <p align="center">स्ट्रिंग</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelListClass)
en: <p align="center">List</p>
hi: <p align="center">सूची</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelGlobal)
en: <i>global?</i>
hi: <i>वैश्विक?</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelClassName)
en: Class name
hi: वर्ग नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelIncludeFile)
en: <i><p align="center">Include file</p></i>
hi: <i><p align="center">फ़ाइल सम्मिलित</p></i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelHelpMethodBodyGen)
en: Use following for classes in generated code:
hi: जनरेटेट कोड में निम्न क्लास प्रयोग करें:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
hi: दस्तावेज़ीकरण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
hi: शैली:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Slash (//)
hi: स्लैश-स्लैश (//)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Star (/**  */)
hi: स्लैश-तारा (/**  */)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Project Generation
hi: परियोजना तैयार करना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_makeANTDocumentCheckBox)
en: Create ANT build document
hi: एएनटी बिल्ड दस्तावेज़ तैयार करें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Auto-Generate Methods
hi: विधियाँ स्वचलित तैयार करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateConstructors)
en: Empty constructor methods
hi: कंस्ट्रक्टर विधियाँ खाली करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAssocAccessors)
en: Association accessor methods
hi: असोसिएशन एक्सेसर विधियाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAttribAccessors)
en: Attribute accessor methods
hi: एट्रिब्यूट एक्सेसर विधियाँ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPublicRB)
en: Public
hi: सार्वजनिक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPrivateRB)
en: Private
hi: निजी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pProtectedRB)
en: Protected
hi: सुरक्षित

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB)
en: From Parent Object
hi: पैरेन्ट ऑब्जेक्ट से

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB)
en: From Parent Role
hi: पैरेन्ट भूमिका से

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">D Code Generation</p>
hi: <p align="center">डी कोड जनरेशन</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Java Code Generation</p>
hi: <p align="center">जावा कोड तैयार करना</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Ruby Code Generation</p>
hi: <p align="center">रूबी कोड जनरेशन</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Hash (#)
hi: हैश (#)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Begin-End (=begin  =end)
hi: प्रारंभ-अंत (=begin  =end)

en: Code Generation Wizard
hi: कोड बनाने का विज़ार्ड...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenOptionsPage) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeImpSelectPage)
en: Code Generation Options
hi: कोड बनाने का विकल्प

en: Language Options
hi: भाषा विकल्प

en: Error Writing to Output Folder
hi: आउटपुट फ़ोल्डर में लिखने में त्रुटि

en: %1 does not seem to be a folder. Please choose a valid folder.
hi: प्रतीत होता है कि %1 फ़ोल्डर नहीं है. कृपया एक वैध फ़ोल्डर चुनें.

en: Please Choose Valid Folder
hi: कृपया वैध फ़ोल्डर चुनें

en: The folder %1 does not exist. Do you want to create it now?
hi: फ़ोल्डर %1 उपलब्ध नहीं है. क्या आप इसे अभी तैयार करना चाहेंगे?

en: Output Folder Does Not Exist
hi: आउटपुट फ़ोल्डर अस्तित्व में नहीं है

en: Create Folder
hi: फ़ोल्डर बनाएँ

en: Do Not Create
hi: बनाएँ नहीं

en: Error Creating Folder
hi: फ़ोल्डर बनाने में त्रुटि

en: Please select a valid folder.
hi: कृपया वैध फ़ोल्डर चुनें.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
hi: भाषा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
hi: फ़ोल्डर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelFolder)
en: Write all generated files to folder:
hi: सभी तैयार फ़ाइलों को फ़ोल्डर में लिखें:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_outputDir)
en: Files generated by Code Generator will be written to this folder
hi: कोड ज़ेनरेटर द्वारा तैयार की गई फ़ाइलें इस फ़ोल्डर में लिखी जाएंगी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
hi: ब्राउज़ करें... (&w)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeadings)
en: &Include heading files from folder:
hi: फ़ोल्डर से हेडिंग फ़ाइल शामिल करें... (&I)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_headingsDir)
en: Files in this folder will be used as heading files in the generated code
hi: इस फ़ोल्डर की फ़ाइलों का प्रयोग जनरेटेड कोड में हेडिंग फ़ाइलों के लिए प्रयोग किया जाएगा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
hi: ब्राउज... (&r)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxOverwritePolicy) i18n: ectx: label, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: Overwrite Policy
hi: मिटाकर लिखने की नीति

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: Overwrite existing files if they exist in the destination folder
hi: गंतव्य फ़ोल्डर में यदि मौजूदा फ़ाइलें हों तो उन्हें मिटाकर लिखें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: O&verwrite
hi: मिटाकर लिखें (&v)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: If a file with the same name already exists, ask what to do
hi: यदि कोई फ़ाइल पहले से ही मौजूद हो तो पूछें कि क्या करना है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
hi: पूछें (&k)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: &Use a different name
hi: भिन्न नाम इस्तेमाल करें (&U)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
hi: फार्मेट किया जा रहा है

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxComment)
en: Comment Verbosity
hi: टिप्पणी वाचालता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: &Write documentation comments even if empty
hi: यदि रिक्त है तो दस्तावेज़ टिप्पणी लिखें (&W)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
hi: पंक्तियाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelType)
en: Indentation type:
hi: हाशिया क़िस्मः

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: No Indentation
hi: हाशिया नहीं

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Tab
hi: टैब

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
hi: खाली जगह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAmount)
en: Indentation amount:
hi: हाशिए की मात्राः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Line ending style:
hi: पंक्ति ख़त्म होने की शैलीः

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: *NIX ("\n")
hi: *निक्स ("\n")

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: Windows ("\r\n")
hi: विंडोज़ ("\r\n")

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: Mac ("\r")
hi: मैक ("\r")

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListAvailable)
en: Classes Available
hi: वर्ग उपलब्ध

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add class for code generation
hi: कोड बनाने के लिए वर्ग जोड़ें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: Remove class from Code Generation
hi: कोड बनाने में से वर्ग मिटाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListSelected)
en: Classes Selected
hi: वर्ग चयनित

en: Not Yet Generated
hi: अभी नहीं बना

en: Code Generated
hi: कोड बन गया

en: Not Generated
hi: नहीं बना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
hi: वर्ग

en: Importing file: %1 Progress: %2/%3
hi: फ़ाइल : %1 आयात किया जा रहा है. प्रगति: %2/%3

en: Properties
hi: गुण

en: Initial activity
hi: आरंभिक गतिविधि

en: End activity
hi: क्रियाएँ बन्द

note: i18n("Attribute...")); break;
en: Branch/Merge
hi: शाखा/मिलाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General Properties
hi: सामान्य गुण

en: Activity type:
hi: गतिविधि क़िस्मः

en: Activity name:
hi: गतिविधि नामः

en: Precondition :
hi: पूर्वशर्त :

en: Postcondition :
hi: पश्च-शर्त :

en: &Normal activity
hi: सामान्य क्रियाएँ (&N)

en: &Invoke action
hi: इनवोक क्रिया (&I)

en: &Parameter activity node
hi: पैरामीटर सक्रियता नोड (&P)

en: Association Properties
hi: सम्बद्धता गुण

en: General Settings
hi: सामान्य विन्यास

en: Display Options
hi: प्रदर्शक विकल्प

en: Attributes
hi: गुणधर्म

en: Operations
hi: संचालन

en: Operation Settings
hi: संचालन विन्यास

en: Templates
hi: प्रारूप

en: Templates Settings
hi: टेम्प्लेट्स विन्यास

en: Enum Literals
hi: ईन्यूम लिटरल्स

en: Enum Literals Settings
hi: ईन्यूम लिटरल्स विन्यास

en: Entity Attributes
hi: एंटिटी गुण

en: Entity Attributes Settings
hi: एंटिटी गुण विन्यास

en: Entity Constraints
hi: एंटिटी प्रतिबन्ध

en: Entity Constraints Settings
hi: एंटिटी प्रतिबंध विन्यास

en: Contents Settings
hi: विषय-वस्तु विन्यास

en: Associations
hi: सम्बद्धता

en: Class Associations
hi: वर्ग सम्बद्धता

en: new_class
hi: नया_वर्ग

en: New Class
hi: नया वर्ग

en: Class Attributes
hi: वर्ग गुणधर्म

en: Class Operations
hi: क्लास संचालन

en: Hide
hi: छुपाएँ

en: Show
hi: दिखाएँ

en: Hide Comment
hi: टिप्पणी छुपाएँ

en: Show Comment
hi: टिप्पणी दिखाएँ

en: Insert Code Block Before
hi: कोड ब्लॉक पहले प्रविष्ट करें

en: Insert Code Block After
hi: कोड ब्लॉक बाद में प्रविष्ट करें

en: Copy
hi: नक़ल

en: Paste
hi: चिपकाएँ

en: Cut
hi: काटें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showHiddenCodeCB)
en: Show hidden blocks
hi: छुपे ब्लॉक्स दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_componentLabel)
en: <p align="center">component name here</p>
hi: <p align="center">अवयव नाम यहाँ</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_highlightCheckBox)
en: Show block type
hi: ब्लॉक क़िस्म दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
hi: रंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
hi: फ़ॉन्टः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
hi: कागजः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
hi: चुने गएः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">UML object block:</p>
hi: <p align="right">यूएमएल ऑब्जेक्ट ब्लॉक:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: <p align="right">Hidden block:</p>
hi: <p align="right">छुपे ब्लॉक:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <p align="right">Uneditable text:</p>
hi: <p align="right">असंपादन योग्य पाठ:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Editable text:</p>
hi: <p align="right">संपादन योग्य पाठ:</p>

en: You are about to delete the entire diagram.
    Are you sure?
hi: आप सम्पूर्ण आरेख को मिटाने वाले हैं.
    क्या आप सुनिश्चित हैं?

en: Are you sure you want to delete diagram %1?
hi: क्या आप वाक़ई आरेख %1 को मिटाना चाहते हैं?

en: Delete Diagram?
hi: आरेख मिटाएँ?

en: &Delete
hi: मिटाएँ (&D)

en: The format that the images will be exported to
hi: छवियाँ जिस फ़ॉर्मेट में निर्यात किया जाना है

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kURLRequesterLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_kURL)
en: The base directory used to save the images
hi: बेस डिरेक्ट्री जहाँ इमेज़ सहेजी जानी हैं

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kURLRequesterLabel)
en: &Directory to save the diagrams in:
hi: डिरेक्ट्री जहाँ डायग्राम सहेजे जाने हैं: (&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Use &folders
hi: फ़ोल्डर प्रयोग करें (&f)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
hi: फ़िल्टर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_CurrentDiagram)
en: &Current diagram
hi: मौज़ूदा आरेख (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_Diagrams)
en: &All diagrams
hi: सभी आरेख (&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
hi: श्रेणी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
hi: पैकेज

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryInterface)
en: Interface
hi: इंटरफेस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryOperation)
en: Operation
hi: ऑपरेशन

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
hi: विशेषता

note: i18n: ectx: label, entry (uiFont), group (UI Options) i18n: ectx: label, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font
hi: फ़ॉन्ट

en: Font Settings
hi: फ़ॉन्ट विन्यास

en: Role Settings
hi: भूमिका विन्यास

en: Central Buffer
hi: केंद्रीय बफर

en: Data Store
hi: डाटा भंडार

en: ObjectFlow
hi: ऑब्जैक्टफ़्लो

en: Object Node type:
hi: ऑब्जेक्ट नोड क़िस्म:

en: Object Node name:
hi: ऑब्जैक्ट नोड नाम:

en: &Central Buffer
hi: केंद्रीय बफर (&C)

en: &Data Store
hi: डाटा भंडार (&D)

en: &Object Flow
hi: ऑब्जैक्ट फ्लो (&O)

en: Destination File Already Exists
hi: गंतव्य फ़ाइल पहले से मौज़ूद है

en: &Overwrite
hi: मिटाकर लिखें (&O)

en: &Generate Similar File Name
hi: एक जैसे फ़ाइल नाम तैयार करें (&G)

en: &Do Not Generate File
hi: फ़ाइल तैयार नहीं करें (&D)

en: &Apply to all remaining files
hi: सभी बची फ़ाइलों में लागू करें (&A)

en: Activities
hi: क्रियाएँ

en: Move selected item to the top
hi: चयनित वस्तु को शीर्ष पर ले जाएँ

en: Move selected item up
hi: चयनित वस्तु को ऊपर ले जाएँ

en: Move selected item down
hi: चयनित वस्तु को नीचे ले जाएँ

en: Move selected item to the bottom
hi: चयनित वस्तु को तल में ले जाएँ

en: New Activity...
hi: नई क्रिया...

en: Delete
hi: मिटाएँ

en: Rename
hi: नाम बदलें

en: Stereotype
hi: स्टीरियो-टाइप

en: Type:
hi: क़िस्मः

en: Role A Properties
hi: भूमिका ए गुण

en: Role B Properties
hi: भूमिका बी गुण

en: Role A Changeability
hi: भूमिका ए परिवर्तनीयता

en: Role B Changeability
hi: भूमिका बी परिवर्तनीयता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelRoleName)
en: Rolename:
hi: भूमिका-नामः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelMultiplicity)
en: Multiplicity:
hi: गुणनताः

en: A&bstract class
hi: गुणधर्म वर्ग (&b)

en: A&bstract use case
hi: एब्सट्रैक्ट यूज केस (&b)

en: Draw as actor
hi: अभिनेता की तरह आरेखित करें

en: Multiple instance
hi: बहु इंस्टेंस

en: Show destruction
hi: डिस्ट्रक्शन्स दिखाएँ

en: Name is Not Unique
hi: नाम बेजोड़ नहीं है

en: N&ew Attribute...
hi: नया गुणधर्म... (&e)

en: N&ew Operation...
hi: नया संचालन... (&e)

en: N&ew Template...
hi: नया टैम्प्लेट... (&e)

en: N&ew Enum Literal...
hi: नया ईन्यूम लिटरल्स... (&e)

en: N&ew Entity Attribute...
hi: नया एंटिटी गुणधर्म... (&e)

en: Constraints
hi: प्रतिबन्ध

en: N&ew Constraint...
hi: नए प्रतिबन्ध... (&e)

en: &Properties
hi: गुण (&P)

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Source Code
hi: स्रोत कोड

en: Operatio&ns
hi: संचालन (&n)

en: &Visibility
hi: दृश्यता (&V)

en: O&peration signature
hi: संचालन हस्ताक्षर (&p)

en: Pac&kage
hi: पैकेज (&k)

en: Att&ributes
hi: एट्रिब्यूट्स (&r)

en: Attr&ibute signature
hi: एट्रिब्यूट हस्ताक्षर (&i)

en: Draw as circle
hi: वृत्त की तरह आरेखित करें

en: &Attribute associations
hi: गुण असोसिएशन (&A)

en: Starting Scope
hi: स्कोप प्रारंभ किया जा रहा है

en: Default attribute scope:
hi: डिफ़ॉल्ट गुणधर्म स्कोपः

en: Default operation scope:
hi: डिफ़ॉल्ट संचालन स्कोपः

en: Unique Constraint...
hi: विशिष्ट प्रतिबन्ध...

en: Primary Key Constraint...
hi: प्राथमिक कुंजी प्रतिबंध...

en: Foreign Key Constraint...
hi: विदेशी कुंजी प्रतिबंध...

en: Check Constraint...
hi: प्रतिबन्ध जांचें...

en: <p align="center">No Options Available.</p>
hi: <p align="center">कोई विकल्प उपलब्ध नहीं है.</p>

en: &Diagrams
hi: आरेख (&D)

en: &Select diagrams
hi: आरेख चुनें (&S)

en: &Type of diagram
hi: आरेख क़िस्म (&T)

en: No diagrams selected.
hi: कोई आरेख चुना नहीं गया.

en: The name you have entered is invalid.
hi: जो नाम आपने भरा है वह अवैध है.

en: Invalid Name
hi: अवैध नाम

en: The name you have entered is not unique.
hi: जो नाम आपने भरा है वह बेजोड़ नहीं है.

en: Name Not Unique
hi: नाम बेजोड़ नहीं है

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDiagramProperties)
en: Diagram Properties
hi: आरेख गुण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
hi: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoom)
en: Zoom:
hi: ज़ूमः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
hi: ग्रिड दिखाएँ (&g)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
hi: ग्रिड में स्नेप करें (&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap component size
hi: अवयव आकार स्नैप करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelGridSpacing)
en: Grid spacing:
hi: ग्रिड स्पेसिंगः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelX)
en: X
hi: एक्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelY)
en: Y
hi: वाई

en: Enable undo
hi: पूर्ववत् करना सक्षम करें

en: Use tabbed diagrams
hi: टैब्ड आरेख बनाएँ

en: Use new C++/Java/Ruby generators
hi: नया सी++/जाावा/रूबी जनरेटर इस्तेमाल करें

en: Turn on footer and page numbers when printing
hi: जब छापा जा रहा हो तो पाद-टिप्पणी तथा पृष्ठ संख्या चालू करें

en: Autosave
hi: स्वतः सहेजें

en: E&nable autosave
hi: स्वचलित सहेजना सक्षम करें (&n)

en: Select auto-save time interval (mins):
hi: स्वचालित सहेजने का समय अंतराल चुनें (मि.):

en: Set autosave suffix:
hi: स्वचालित प्रत्यय सेट करें:

en: Startup
hi: प्रारंभ में

en: &Load last project
hi: पिछली परियोजना लोड करें (&L)

en: Start new project with:
hi: के साथ नई परियोजना प्रारंभ करें:

en: Default Language :
hi: डिफ़ॉल्ट भाषा :

en: Contained Items
hi: रखी हुई वस्तुएँ

en: Select Operation
hi: संचालन चुनें

en: Sequence number:
hi: अनुक्रम क्रमांक:

en: Class operation:
hi: क्लास संचालन:

en: New Operation...
hi: नया संचालन...

en: Custom operation:
hi: मनपसंद संचालन:

en: &Use fill color
hi: भराव रंग इस्तेमाल करें... (&U)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_propsGroupBox)
en: Role Properties
hi: भूमिका गुण

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_visibilityButtonGroup)
en: Role Visibility
hi: भूमिका दृश्यता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pImplementationRB)
en: Implementation
hi: इम्प्लीमेंटेशन

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_changeabilityButtonGroup)
en: Role Changeability
hi: भूमिका परिवर्तनशीलता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pChangeableRB)
en: Changeable
hi: परिवर्तनीय

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pFrozenRB)
en: Frozen
hi: फ्रोजन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pAddOnlyRB)
en: Add only
hi: सिर्फ जोड़ें

en: &Fill:
hi: भरें: (&F)

en: &Use fill
hi: भराव इस्तेमाल करें (&U)

en: Parameter Properties
hi: पैरामीटर गुण

en: Passing Direction
hi: पासिंग दिशा

en: You have entered an invalid parameter name.
hi: आपने एक अवैध पैरामीटर नाम भरा है.

en: Parameter Name Invalid
hi: पैरामीटर नाम अवैध है

en: Umbrello Setup
hi: अम्बेरेलो सेटअप

en: User Interface
hi: यूज़र इंटरफेस

en: User Interface Settings
hi: उपयोक्ता इंटरफेस विन्यास

en: Class Settings
hi: क्लास विन्यास

en: Code Generation
hi: कोड तैयार करना

en: Code Generation Settings
hi: कोड बनाने के लिए विन्यास

en: Code Viewer
hi: कोड प्रदर्शक

en: Code Viewer Settings
hi: कोड प्रदर्शक विन्यास

en: State type:
hi: अवस्था क़िस्मः

en: State name:
hi: अवस्था नामः

en: Attribute Properties
hi: एट्रीब्यूट गुण

en: &Initial value:
hi: आरंभिक मानः (&I)

en: You have entered an invalid attribute name.
hi: आपने एक अवैध गुणधर्म नाम भरा है.

en: Attribute Name Invalid
hi: अवैध गुणधर्म नाम

en: The attribute name you have chosen is already being used in this operation.
hi: गुणधर्म नाम जो आपने चुना है इस संचालन में पहले से ही उपयोग में है.

en: Attribute Name Not Unique
hi: गुणधर्म नाम बेजोड़ नहीं है

en: Check Constraint Properties
hi: प्रतिबंध गुणों को जाँचें

en: Check Condition :
hi: कंडीशन जांचें:

en: Entity Attribute Properties
hi: एंटिटी गुणधर्म विशेषताएँ

en: &Auto increment
hi: स्वचालित वृद्धि (&A)

en: Attributes:
hi: गुण:

en: Indexing
hi: निर्देशिका बनाई जा रही है

en: You have entered an invalid entity attribute name.
hi: आपने अवैध एंटिटी गुण नाम भरा है.

en: Entity Attribute Name Invalid
hi: एंटिटी गुणधर्म नाम अवैध है

en: The entity attribute name you have chosen is already being used in this operation.
hi: एंटिटी गुणधर्म नाम जो आपने चुना है इस संचालन में पहले से ही उपयोग में है.

en: Entity Attribute Name Not Unique
hi: एंटिटी गुणधर्म नाम बेजोड़ नहीं है

en: Foreign Key Setup
hi: विदेशी कुंजी सेटअप

en: Referenced Entity
hi: रेफ़रेंस्ड एंटिटी

en: Actions
hi: क्रियाएं

en: On Update
hi: अद्यतन पर

en: On Delete
hi: मिटाने पर

en: No Action
hi: कोई क्रिया नहीं

en: Restrict
hi: सीमित

en: Cascade
hi: एक के बाद एक

en: Set Null
hi: 'नल' सेट करें

en: Set Default
hi: डिफ़ॉल्ट नियत करें

en: Columns
hi: स्तम्भ

en: Local Column
hi: स्थानीय स्तम्भ

en: &Add
hi: जोड़ें (&A)

en: Operation Properties
hi: संचालन गुण

en: Parameters
hi: पैरामीटर्स

en: Ne&w Parameter...
hi: नया पैरामीटर... (&w)

en: The parameter name you have chosen
    is already being used in this operation.
hi: पैरामीटर नाम जो आपने चुना है
    इस संचालन में पहले से ही उपयोग में है.

en: Parameter Name Not Unique
hi: पैरामीटर नाम बेजोड़ नहीं है

en: The parameter name you have chosen is already being used in this operation.
hi: पैरामीटर नाम जो आपने चुना है इस संचालन में पहले से ही उपयोग में है.

en: You have entered an invalid operation name.
hi: आपने एक अवैध संचालन नाम भरा है.

en: Operation Name Invalid
hi: अवैध संचालन नाम

en: An operation with that signature already exists in %1.
hi: %1 में उस हस्ताक्षर के साथ एक संचालन पहले ही मौज़ूद है.

en: Choose a different name or parameter list.
hi: एक भिन्न नाम या पैरामीटर सूची चुनें.

en: Template Properties
hi: टेम्प्लेट गुण

en: You have entered an invalid template name.
hi: आपने एक अवैध टेम्प्लेट नाम भरा है.

en: Template Name Invalid
hi: अवैध टेम्प्लेट नाम

en: The template parameter name you have chosen is already being used in this operation.
hi: टैम्प्लेट पैरामीटर नाम जो आपने चुना है वह पहले से ही इस प्रक्रिया में प्रयोग में है.

en: Template Name Not Unique
hi: टैम्प्लेट नाम बेजोड़ नहीं है

en: Unique Constraint Properties
hi: बेजोड़ प्रतिबंध गुण

en: Attribute Details
hi: गुण विवरण

en: You have entered an invalid constraint name.
hi: आपने एक अवैध प्रतिबंध नाम भरा है.

en: Constraint Name Invalid
hi: प्रतिबंध नाम अवैध है

en: Classes Display Options
hi: क्लासेज़ प्रदर्शक विकल्प

en: &Image type:
hi: इमेज क़िस्म: (&I)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hi: फ़ाइल (&F)

en: &Library
hi: लाइब्रेरी (&L)

en: &Table
hi: टेबल (&T)

en: Draw As
hi: ऐसे आरेखित करें

en: &Type:
hi: क़िस्मः (&T)

en: Imple&mentation
hi: इम्प्लीमेंटेशन (&m)

en: Visibility
hi: दृश्यता

en: Role A Visibility
hi: भूमिका ए दृश्यता

en: Role B Visibility
hi: भूमिका बी दृश्यता

en: Exporting to XHTML...
hi: एक्सएचटीएमएल में निर्यात किया जा रहा है...

en: Exporting all views...
hi: सभी दृश्य निर्यात किया जा रहा है...

en: Some errors happened when exporting the images:
hi: छवियों को निर्यात किए जाने के दौरान कुछ त्रुटियाँ आईं :

en: Generating Docbook...
hi: डॉकबुक बनाया जा रहा है...

en: Docbook Generation Complete...
hi: डॉकबुक बनाना सम्पन्न...

en: Docbook Generation Failed...
hi: डॉकबुग बनाना असफल...

en: Exporting to DocBook...
hi: डाकबुक में निर्यात किया जा रहा है...

en: Umbrello UML Modeller autonomous code generator
hi: अम्बरैलो यूएमएल मॉडलर ऑटोनॉामस कोड जनरेटर

en: Gael de Chalendar (aka Kleag)
hi: गेल दे चालेंदर (उर्फ क्लीएग)

en: Umbrello UML Modeller Authors
hi: अम्बरैलो यूएमएल मॉडलर लेखक गण

en: File to transform
hi: रूपांतरण हेतु फ़ाइल

en: The XSLT file to use
hi: एक्सएसएलटी फ़ाइल जिसे उपयोग करना है

en: Generating XHTML...
hi: एक्सएचटीएमएल बनाया जा रहा है...

en: XHTML Generation Complete...
hi: एक्सएचटीएमएल बनााना पूर्ण...

en: Copying CSS...
hi: सीएसएस की नक़ल बनाई जा रही है...

en: Finished Copying CSS...
hi: सीएसएस नक़ल किया जाना सम्पन्न...

en: Failed Copying CSS...
hi: सीएसएस नक़ल बनाने में असफल...

en: Umbrello UML Modeller
hi: अम्बरैलो यूएमएल मॉडलर

en: File to open
hi: फ़ाइल जिसे खोलना है

en: export diagrams to extension and exit
hi: डायग्राम को एक्सटेंशन में निर्यात कर बाहर हों

en: the local directory to save the exported diagrams in
hi: स्थानीय डिरेक्ट्री जहाँ निर्यात किए गए डायग्राम सहेजे जाने हैं

en: Delete Anchor
hi: एंकर मिटाएँ

en: Change Association Name...
hi: सम्बद्धता नाम बदलें...

en: Change Role A Name...
hi: भूमिका ए नाम बदलें...

en: Change Role B Name...
hi: भूमिका बी नाम बदलें...

en: Select Operation...
hi: संचालन चुनें...

en: New Template...
hi: नया टैम्प्लेट...

en: Activity...
hi: क्रिया...

en: Activity Transition
hi: सक्रियता परिवर्तन

en: Actor
hi: कर्ता

note: i18n("Actor...")); break;
en: Artifact
hi: आर्टिफेक्ट

note: i18n("Category...")); break;
en: Change Font...
hi: फ़ॉन्ट बदलें...

en: Collapse All
hi: सभी समेंटें

en: Component
hi: अवयव

en: Folder
hi: फ़ोल्डर

en: Datatype...
hi: डाटाटाइप...

en: Deep History
hi: डीप इतिहास

en: End Activity
hi: अंतिम गतिविधि

en: End State
hi: अंत अवस्था

en: Entity
hi: एंटिटी

note: i18n("Entity...")); break;
en: Entity Attribute...
hi: एंटिटी गुणधर्म...

en: Enum...
hi: ईन्यूम

en: Enum Literal...
hi: ईन्यूम लिटरल...

en: Expand All
hi: सभी फैलाएँ

en: Export as Picture...
hi: छवि के रूप में निर्यात करें...

en: Externalize Folder...
hi: फ़ोल्डर एक्सटर्नलाइज़ करें...

en: Fill Color...
hi: भराव रंग...

en: Final Activity
hi: अंतिम क्रियाएँ

en: Flip Horizontal
hi: आड़ा पलटें

en: Flip Vertical
hi: खड़ा पलटें

en: Text Line...
hi: पाठ की पंक्ति...

en: Fork
hi: फ़ॉर्क

en: Initial Activity
hi: आरंभिक गतिविधि

en: Initial State
hi: आरंभिक अवस्था

en: New Attribute...
hi: नया गुणधर्म...

en: Internalize Folder
hi: फ़ोल्डर इंटरनलाइज करें

en: Junction
hi: जंक्शन

en: Line Color...
hi: रेखा का रंग...

en: Asynchronous Message
hi: एसिंक्रोनस संदेश

en: Found Message
hi: संदेश मिला

en: Lost Message
hi: संदेश गुम हैं

en: Synchronous Message
hi: सिंक्रोनस संदेश

en: New Entity Attribute...
hi: नया एंटिटी गुणधर्म...

en: New Literal...
hi: नया लिटरल...

en: New Parameter...
hi: नया-पैरामीटर...

en: Node
hi: नोड

en: Object...
hi: वस्तु...

en: Object Node
hi: ऑब्जैक्ट नोड

note: i18n("Operation...")); break;
en: Package...
hi: पैकेज...

en: Pin
hi: पिन

en: Redo
hi: दोहराएँ

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Rename...
hi: नाम बदलें...

en: Rename Object...
hi: ऑब्जेक्ट को नया नाम दें...

en: Reset Label Positions
hi: लेबल स्थिति रीसेट करें

en: Shallow History
hi: शैलो इतिहास

en: Subsystem
hi: सबसिस्टम

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
hi: टेम्पलेट

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
hi: पहले जैसा

en: Use Case
hi: केस इस्तेमाल करें

en: Disjoint(Specialisation)
hi: डिस्जॉइन्ट(विशेषज्ञता)

en: Overlapping(Specialisation)
hi: ओवरलेपिंग (स्पेशियलाइज़ेशन)

en: Union
hi: संघ

en: Change into Class
hi: क्लास में बदलें

en: Clear Diagram
hi: आरेख साफ करें

en: Snap to Grid
hi: ग्रिड में स्नेप करें

en: Show Grid
hi: ग्रिड दिखाएँ

en: Public Only
hi: सिर्फ सार्वजनिक

en: Operation Signature
hi: संचालन हस्ताक्षर

en: Attribute Signature
hi: गुणधर्म हस्ताक्षर

en: Refactor
hi: रीफैक्टर

en: View Code
hi: कोड दिखाएँ

en: Change into Interface
hi: इंटरफ़ेस में बदलें

en: Draw as Circle
hi: वृत्त की तरह आरेखित करें

en: Rename Class...
hi: वर्ग को नया नाम दें...

en: Move Up
hi: ऊपर जाएँ

en: Move Down
hi: नीचे जाएँ

en: Change Text...
hi: पाठ बदलें...

en: Change State Name...
hi: अवस्था नाम बदलें...

en: Change Activity Name...
hi: गतिविधि नाम बदलें...

en: Change Object Node Name...
hi: ऑब्जैक्ट नोड नाम बदलें...

en: Add Interaction Operand
hi: इंटरेक्शन ऑपरेण्ड जोड़ें

en: Change Multiplicity...
hi: गुणनता बदलें...

en: Change Name
hi:  नाम बदलें

note: i18n: ectx: label, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Use Fill Color
hi: भराव रंग इस्तेमाल करें

en: Align Right
hi: दायाँ पंक्तिबद्ध करें

en: Align Left
hi: बायाँ पंक्तिबद्ध करें

en: Align Top
hi: शीर्ष में पंक्तिबद्ध करें

en: Align Bottom
hi: तल में पंक्तिबद्ध करें

en: Align Vertical Middle
hi: खड़ा मध्य में पंक्तिबद्ध करें

en: Align Horizontal Middle
hi: आड़ा मध्य में पंक्तिबद्ध करें

en: Align Vertical Distribute
hi: डिस्ट्रीब्यूट को खड़े में पंक्तिबद्ध करें

en: Align Horizontal Distribute
hi: डिस्ट्रीब्यूट को आड़े में पंक्तिबद्ध करें

en: new_actor
hi: नया_अभिनेता

en: new_artifact
hi: नया_शिल्पतथ्य

en: new_association
hi: नया_सम्बद्धता

en: new_attribute
hi: नया_गुणधर्म

en: new_category
hi: नया_वर्ग

en: new_check_constraint
hi: नया_चेक_कॉस्ट्रैंट

en: new_component
hi: नया_अवयव

en: new_datatype
hi: नया_डाटाटाइप

en: new_entity
hi: नया_एंटिटी

en: new_enum
hi: नया_ईन्यूम

en: new_folder
hi: नया_फ़ोल्डर

en: new_interface
hi: नया_इंटरफेस

en: new_node
hi: नया_नोड

en: new_operation
hi: नया_संचालन

en: new_package
hi: नया_पैकेज

en: new_template
hi: नया-टैम्प्लेट

en: new_unique_constraint
hi: नया_बेजोड़_कॉन्स्ट्रैंट

en: new_object
hi: नया_ऑब्जैक्ट

en: OK
hi: ठीक है

en: Malformed argument
hi: खराब आर्गुमेंट

en: Unknown argument type
hi: अज्ञात आर्गुमेंट क़िस्म

en: Illegal method name
hi: अवैध विधि नाम

en: Unknown return type
hi: अज्ञात रिटर्न क़िस्म

en: Unspecified error
hi: अ-निर्दिष्ट त्रुटि

en: That is an invalid name.
hi: वह एक अवैध नाम है.

en: This is a reserved keyword for the language of the configured code generator.
hi: कॉन्फ़िगर्ड कोड जनरेटर की भाषा के लिए यह सुरक्षित कुंजीशब्द है.

en: Reserved Keyword
hi: सुरक्षित कुंजीशब्द

en: That name is already being used.
hi: वह नाम पहले ही उपयोग में है.

en: Not a Unique Name
hi: नाम बेजोड़ नहीं है

en: Add Base Class
hi: बेस वर्ग जोड़ें

en: Add Derived Class
hi: डिराइव्ड वर्ग जोड़ें

note: i18n("Add Interface Implementation"), SLOT(addInterfaceImplementation()), Icon_Utils::it_Implementation));
en: Add Operation
hi: संचालन जोड़ें

en: Add Attribute
hi: एट्रीब्यूट जोड़ें

en: Add Base Interface
hi: बेस इंटरफेस जोड़ें

en: Add Derived Interface
hi: डिराइव्ड इंटरफेस जोड़ें

en: Base Classifiers
hi: बेस क्लॉसीफ़ायर्स

en: Derived Classifiers
hi: डिराइव्ड क्लासीफ़ायर्स

en: Incorrect use of associations.
hi: सम्बद्धता का गलत उपयोग.

en: Association Error
hi: सम्बद्धता त्रुटि

en: Enter Activity Name
hi: गतिविधि नाम भरें

en: new activity
hi: नई क्रिया

en: Enter the name of the new activity:
hi: नई क्रिया का नाम भरें:

en: Enter Signal Name
hi: सिग्नल नाम भरें

en: Enter Signal
hi: सिग्नल भरें

en: new Signal
hi: नया सिग्नल

en: Enter Time Event Name
hi: समय कार्यक्रम नाम भरें

en: Enter Time Event
hi: समय कार्यक्रम भरें

en: new time event
hi: नया समय घटना

en: Enter Combined Fragment Name
hi: एकीकृत फ्रेगमेंट नाम भरें

en: Enter the Combined Fragment
hi: एकीकृत फ्रेगमेंट भरें

en: new Combined Fragment
hi: नया एकीकृत फ्रेगमेंट

en: Enter State Name
hi: अवस्था नाम भरें

en: new state
hi: नई अवस्था

en: Enter the name of the new state:
hi: नई अवस्था का नाम भरें:

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
hi: ज्यामिति

note: i18n: ectx: label, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: Image Mime Type
hi: छवि माइम क़िस्म

note: i18n: ectx: label, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support
hi: पहले जैसा करने हेतु समर्थन

note: i18n: ectx: label, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Tabbed Diagrams
hi: टैब्ड आरेख

note: i18n: ectx: label, entry (newcodegen), group (General Options)
en: New Code Generator
hi: नया कोड जनरेटर

note: i18n: ectx: label, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Footer Printing
hi: पाद-टिप्पणी छपाई

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
hi: स्वचलित सहेजें

note: i18n: ectx: label, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time ( Old )
hi: स्वचालित सहेजने का समय (पुराना)

note: i18n: ectx: label, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: Auto Save Suffix
hi: स्वचालित सहेजने का सफ़िक्स

note: i18n: ectx: label, entry (loadlast), group (General Options)
en: Load Last
hi: पिछला लोड करें

note: i18n: ectx: label, entry (diagram), group (General Options)
en: Diagram To Load at Startup
hi: प्रारंभ होने पर लोड करने के लिए डायग्राम

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: Default Language at Startup
hi: प्रारंभ होने पर डिफ़ॉल्ट भाषा

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
hi: भराव रंग

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
hi: रेखा का रंग

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
hi: लकीर की चौड़ाई

note: i18n: ectx: label, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Show Doc Window
hi: डॉक विंडो दिखाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show Visibility
hi: दृश्यता दिखाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show Attributes
hi: विशेषताएँ दिखाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (showOps), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showOps), group (Class Options)
en: Show Operations
hi: संचालन दिखाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Show Package
hi: पैकेज दिखाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (showStereoType), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showStereoType), group (Class Options)
en: Show Stereotypes
hi: स्टीरियोटाइप्स दिखाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (showAttribAssocs), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttribAssocs), group (Class Options)
en: Show Attribute Associations
hi: गुणधर्म असोशिएसन दिखाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (showAttSig), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttSig), group (Class Options)
en: Show Attribute Signature
hi: गुणधर्म हस्ताक्षर दिखाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show Operation Signature
hi: संचालन हस्ताक्षर दिखाएँ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show operation signature
hi: संचालन हस्ताक्षर दिखाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options)
en: Default Attribute Scope
hi: डिफ़ॉल्ट गुणधर्म स्कोप

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOperationScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultOperationScope), group (Class Options)
en: Default Operation Scope
hi: डिफ़ॉल्ट संचालन स्कोप

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
hi: ऊंचाई

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
hi: चौड़ाई

note: i18n: ectx: label, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options)
en: Show Hidden Blocks
hi: छुपे ब्लॉक्स दिखाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Highlight Blocks
hi: ब्लॉक्स उभारें

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
hi: कागज़ रंग

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
hi: फ़ॉन्ट रंग

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
hi: चयनित रंग

note: i18n: ectx: label, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Non Edit Block Color
hi: नॉन एडिट ब्लॉक रंग

note: i18n: ectx: label, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: UML Object Color
hi: यूएमएल वस्तु रंग

note: i18n: ectx: label, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options)
en: Hidden Color
hi: छिपा रंग

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Auto Generate Empty Constructors
hi: रिक्त कंस्ट्रक्टर स्वचालित जनरेट करें

note: i18n: ectx: label, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Comment Style
hi: टिप्पणी शैली

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Default Association Field Scope
hi: डिफ़ॉल्ट असोशिएसन फ़ील्ड स्कोप

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Default Attribute Accessor Scope
hi: डिफ़ॉल्ट एट्रिब्यूट एक्सेसर स्कोप

note: i18n: ectx: label, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Force Documentation
hi: फोर्स दस्तावेज़ीकरण

note: i18n: ectx: label, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: Headings Directory
hi: हेडिंग्स डिरेक्ट्री

note: i18n: ectx: label, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Include headings
hi: हेडिंग्स जोड़ें

note: i18n: ectx: label, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: Indentation Amount
hi: हाशिए की मात्रा

note: i18n: ectx: label, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: Indentation Type
hi: हाशिया क़िस्म

note: i18n: ectx: label, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: Line Ending Type
hi: पंक्ति ख़त्म होने की शैली

note: i18n: ectx: label, entry (modnamePolicy), group (Code Generation) i18n: ectx: whatsthis, entry (modnamePolicy), group (Code Generation)
en: Modifier Name Policy
hi: मॉडिफ़ॉयर नाम पॉलिसी

note: i18n: ectx: label, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: Output Directory
hi: आउटपुट डिरेक्ट्री

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Auto Generate Accessors
hi: एक्सेसर्स स्वचलित तैयार करें

note: i18n: ectx: label, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Inline Accessors
hi: एक्सेसर्स इनलाइन

note: i18n: ectx: label, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Inline operations
hi: संचालन इनलाइन

note: i18n: ectx: label, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Package is namespace
hi: पैकेज नेमस्पेस है

note: i18n: ectx: label, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Public Accessors
hi: सार्वजनिक एक्सेसर्स

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name
hi: स्ट्रिंग क्लास नाम

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name Include
hi: स्ट्रिंग क्लास नाम शामिल करें

note: i18n: ectx: label, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: String Include is Global
hi: स्ट्रिंग शामिल वैश्विक है

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name
hi: वेक्टर क्लास नाम

note: i18n: ectx: label, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Vector include is global
hi: वेक्टर शामिल वैश्विक है

note: i18n: ectx: label, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Virtual Destructors
hi: आभासी डिस्ट्रक्टर्स

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors ( D )
hi: एसॉक एक्सेसर्स स्वचालित जनरेट करें (डी)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Java)
hi: एट्रिब्यूट एक्सेसर्स स्वचालित जनरेट करें (जावा)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Ruby)
hi: एसॉक एक्सेसर्स स्वचालित जनरेट करें (रूबी)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hi: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (views)
en: &Diagram
hi: आरेख (&D)

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
hi: नया (&N)

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
hi: दिखाएँ (&o)

note: i18n: ectx: Menu (zoom_menu)
en: &Zoom
hi: ज़ूम (&Z)

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
hi: पंक्तिबद्ध (&A)

note: i18n: ectx: Menu (code)
en: &Code
hi: कोड (&C)

en: &Export model to DocBook
hi: मॉडल को डॉकबुक में निर्यात करें (&E)

en: &Export model to XHTML
hi: मॉडल को एक्सएचटीएमएल में निर्यात करें (&E)

en: &New Class Wizard...
hi: नया वर्ग विज़ार्ड... (&N)

en: &Add Default Datatypes for Active Language
hi: सक्रिय भाषा के लिए डिफ़ॉल्ट डाटाटाइप्स जोड़ें (&A)

en: &Code Generation Wizard...
hi: कोड बनाने का विज़ार्ड... (&C)

en: &Generate All Code
hi: सारे कोड बनाएँ (&G)

en: Creates a new document
hi: नया दस्तावेज़ बनाता है

en: Opens an existing document
hi: एक उपलब्ध दस्तावेज़ खोलता है

en: Opens a recently used file
hi: हाल ही में उपयोग में आया फ़ाइल खोलता है

en: Saves the document
hi: दस्तावेज़ सहेजता है

en: Saves the document as...
hi: वास्तविक दस्तावेज़ ऐसे सहेजता है...

en: Closes the document
hi: दस्तावेज़ बन्द करता है

en: Prints out the document
hi: दस्तावेज़ मुद्रित करता है

en: Quits the application
hi: अनुप्रयोग से बाहर होता है

en: Exports the model to the docbook format
hi: मॉडल को डाकबुक फॉर्मेट में निर्यात करता है

en: Exports the model to the XHTML format
hi: मॉडल को एक्सएचटीएमएल फ़ॉर्मेट में निर्यात करता है

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
hi: चयनित पाठ काटता है तथा इसे क्लिपबोर्ड में ले जाता है

en: Copies the selected section to the clipboard
hi: चुने हुए अंश को क्लिपबोर्ड पर नक़ल करता है

en: Pastes the contents of the clipboard
hi: क्लिपबोर्ड सामग्रियों को चिपकाता है

en: Set the default program preferences
hi: डिफ़ॉल्ट प्रोग्राम प्राथमिकताएँ नियत करें

en: &Class Diagram...
hi: वर्ग आरेख... (&C)

en: &Sequence Diagram...
hi: आरेख अनुक्रम... (&S)

en: &Use Case Diagram...
hi: केस आरेख इस्तेमाल करें... (&U)

en: S&tate Diagram...
hi: आरेख अवस्था... (&t)

en: &Activity Diagram...
hi: क्रिया आरेख... (&A)

en: Co&mponent Diagram...
hi: आरेख अवयव... (&m)

en: &Deployment Diagram...
hi: डिपोलायमेंट आरेख... (&D)

en: &Entity Relationship Diagram...
hi: एंटिटी रिलेशनशिप डायग्राम... (&E)

en: &Tree View
hi: ट्री दृश्य (&T)

en: &Clear Diagram
hi: आरेख साफ करें (&C)

en: &Snap to Grid
hi: ग्रिड में स्नेप करें (&S)

en: S&how Grid
hi: ग्रिड दिखाएँ (&h)

en: &Export as Picture...
hi: छवि के रूप में निर्यात करें... (&E)

en: Z&oom to 100%
hi: 100% पर ज़ूम करें (&o)

en: &Move Tab Left
hi: टैब बायें ले जाएँ (&M)

en: &Move Tab Right
hi: टैब दाएँ ले जाएँ (&M)

en: Select Diagram on Left
hi: बायाँ आरेख चुनें

en: Select Diagram on Right
hi: दायाँ आरेख चुनें

en: Diagram Toolbar
hi: आरेख औज़ार पट्टी

en: Doc&umentation
hi: दस्तावेज़ीकरण (&u)

en: Co&mmand history
hi: कमांड इतिहास (&m)

en: Opening file...
hi: फ़ाइल खोला जा रहा है...

en: Untitled
hi: बिना शीर्षक

en: Creating new document...
hi: नया दस्तावेज़ बनाया जा रहा है...

en: Open File
hi: फ़ाइल खोलें

en: Saving file...
hi: फ़ाइल सहेजा जा रहा है...

en: Saving file with a new filename...
hi: फ़ाइल नए फ़ाइलनाम के साथ सहेजा जा रहा है...

en: Save As
hi: ऐसे सहेजें

en: The file %1 exists.
    Do you wish to overwrite it?
hi: फ़ाइल  %1 पहले से ही मौजूद है. 
    क्या आप इसके ऊपर लिखना चाहते हैं?

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Overwrite
hi: मिटाकर लिखें

en: Closing file...
hi: फ़ाइल बंद किया जा रहा है...

en: Printing...
hi: छापा जा रहा है...

en: Print %1
hi: छापें %1

en: Exiting...
hi: बाहर हो रहे हैं...

en: Cutting selection...
hi: चयन को काटा जा रहा है...

en: Copying selection to clipboard...
hi: चुने हुए की नकल क्लिपबोर्ड पर बनाया जा रहा है...

en: Inserting clipboard contents...
hi: क्लिपबोर्ड के वस्तुओं को प्रविष्ट किया जा रहा है...

en: Cannot view code until you generate some first.
hi: कोड दिखा नहीं सकते जब तक कि पहले आप कुछ तैयार नहीं कर लेते.

en: Cannot View Code
hi: कोड दिखा नहीं सका

en: Cannot view code from simple code writer.
hi: सादा कोड लेखक से कोड दिखा नहीं सकते.

en: XHTML Generation failed .
hi: एक्सएचटीएमएल बनाने में असफल.

en: UML Model
hi: यूएमएल मॉडल

en: Logical View
hi: लॉजिकल दृश्य

en: Use Case View
hi: केस दृश्य इस्तेमाल करें

en: Component View
hi: अवयव दृश्य

en: Deployment View
hi: डिपोलायमेंट दृश्य

en: Entity Relationship Model
hi: एंटिटी रिलेशनशिप मॉडल

en: Datatypes
hi: डाटाटाइप्स

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
hi: मौज़ूदा फ़ाइल परिवर्धित किया गया है.
     क्या आप इसे सहेजना चाहते हैं?

en: Load Error
hi: लोड त्रुटि

en: The file %1 seems to be corrupted.
hi: फ़ाइल %1 प्रतीत होता है कि खराब है.

en: There was no XMI file found in the compressed file %1.
hi: संपीडित फ़ाइल %1 में कोई एक्सएमआई फ़ाइल नहीं मिला.

en: There was a problem loading the extracted file: %1
hi: निकाली गई फ़ाइल लोड करने में समस्या आईः %1

en: There was a problem loading file: %1
hi: फ़ाइल लोड करने में समस्या आईः %1

en: Save Error
hi: सहेजने में त्रुटि

en: use case diagram
hi: केस आरेख इस्तेमाल करें

en: class diagram
hi: वर्ग आरेख

en: sequence diagram
hi: आरेख अनुक्रम

en: state diagram
hi: आरेख अवस्था

en: activity diagram
hi: क्रिया आरेख

en: component diagram
hi: आरेख अवयव

en: deployment diagram
hi: डिपोलायमेंट आरेख

en: entity relationship diagram
hi: एंटिटी रिलेशनशिप डायग्राम

en: Enter name:
hi: नाम भरें:

en: That is an invalid name for a diagram.
hi: आरेख के लिए यह एक अवैध नाम है.

en: A diagram is already using that name.
hi: एक आरेख पहले ही उस नाम का उपयोग कर रहा है.

en: The name you entered was not unique.
    Is this what you wanted?
hi: जो नाम आपने प्रविष्ट किया है बेजोड़ नहीं है.
    क्या यही आप चाहते हैं?

en: Use Name
hi: नाम इस्तेमाल करें

en: Enter New Name
hi: नया नाम भरें

en: Setting up the document...
hi: दस्तावेज़ विन्यासित किया जा रहा है...

en: Resolving object references...
hi: ऑब्जैक्ट रेफ़रेंसेस हल किया जा रहा है...

en: Loading UML elements...
hi: यूएमएल अवयव लोड किया जा रहा है...

en: Loading diagrams...
hi: आरेख लोड किया जा रहा है...

en: /autosave%1
hi: /स्वचलित-सहेजें%1

en: Externalize Folder
hi: एक्सटर्नलाइज़ फ़ोल्डर

en: There was a problem saving file: %1
hi: फ़ाइल सहेजने में त्रुटि आईः %1

en: Enter Model Name
hi: मॉडल नाम भरें

en: Enter the new name of the model:
hi: मॉडल का नया नाम भरें:

en: Views
hi: दृश्य

en: Loading listview...
hi: सूचीदृश्य लोड किया जा रहा है...

en: The folder must be emptied before it can be deleted.
hi: फ़ोल्डर को मिटा सकें इस के लिए पहले इसे खाली करना होगा.

en: Folder Not Empty
hi: फ़ोल्डर खाली नहीं है

en: Rename canceled
hi: नाम बदलना रद्द

en: Renaming an item of listview type %1 is not yet implemented.
hi: किसी वस्तु के सूची दृश्य क़िस्म %1 का नाम बदला जाना अभी तक लागू नहीं है.

en: Function Not Implemented
hi: फंक्शन लागू नहीं है

en: The name you entered was invalid.
    Renaming process has been canceled.
hi: जो नाम आपने प्रविष्ट किया है अवैध है.
    नया नाम देने की प्रक्रिया रद्द कर दी गई है.

en: Name Not Valid
hi: नाम वैध नहीं है

en: The folderfile %1 does not exist.
hi: फ़ोल्डरफ़ाइल %1 अस्तित्व में नहीं है.

en: The folderfile %1 cannot be opened.
hi: फ़ोल्डरफ़ाइल %1 खोला नहीं जा सका.

en: new_parameter
hi: नया-पैरामीटर

en: new_literal
hi: नया_लिटरल

en: new_field
hi: नया_फ़ील्ड

en: new_fkey_constraint
hi: नया_एफ़की_कांस्ट्रैंट

en: Actor &name:
hi: अभिनेता नामः (&n)

en: Artifact &name:
hi: शिल्पतथ्य नामः (&n)

en: Class &name:
hi: वर्ग नामः (&n)

en: Component &name:
hi: अवयव नामः (&n)

en: Datatype &name:
hi: डाटाटाइप नामः (&n)

en: Entity &name:
hi: एंटिटी नाम: (&n)

en: Enum &name:
hi: ईन्यूम नामः (&n)

en: Interface &name:
hi: इंटरफेस नामः (&n)

en: Node &name:
hi: नोड नाम: (&n)

en: Package &name:
hi: पैकेज नामः (&n)

en: Use case &name:
hi: केस नाम इस्तेमाल करें: (&n)

en: Instance name:
hi: इंटरफेस नामः

en: Diagram: %2 Page %1
hi: आरेखः %2 पृष्ठ %1

en: Enter Diagram Name
hi: आरेख नाम भरें

en: Enter the new name of the diagram:
hi: आरेख का नया नाम भरें:

en: Exporting view...
hi: दृश्य निर्यात किया जा रहा है...

en: An error happened when exporting the image:
hi: छवि को निर्यात करने के दौरान एक त्रुटि हुई:

en: The selected file %1 exists.
    Do you want to overwrite it?
hi: फ़ाइल %1 पहले से ही मौजूद है. 
    क्या आप इसके ऊपर लिखना चाहते हैं?

en: File Already Exists
hi: फ़ाइल पहले से ही अस्तित्व में है.

en: A problem occurred while saving diagram in %1
hi: डायग्राम को %1 पर सहेजने में एक समस्या आई

en: Multiplicity
hi: गुणनता

en: Enter multiplicity:
hi: गुणनता भरें:

en: Association Name
hi: सम्बद्धता नाम

en: Enter association name:
hi: सम्बद्धता नाम भरें:

en: Role Name
hi: भूमिका नाम

en: Enter role name:
hi: भूमिका नाम भरें:

en: Enter the name of the diagram referenced
hi: संदर्भित डायग्राम का नाम भरें

en: Diagram name
hi: डायग्राम नाम

en: Enter the guard of the loop
hi: लूप का गार्ड भरें

en: Enter the first alternative name
hi: प्रथम वैकल्पिक नाम भरें

en: Enter first alternative
hi: प्रथम वैकल्पिक भरें

en: Enter first alternative :
hi: प्रथम वैकल्पिक भरें :

en: Enter referenced diagram name
hi: संदर्भित डायग्राम नाम भरें

en: Enter referenced diagram name :
hi: संदर्भिद डायग्राम नाम भरें :

en: Enter the guard of the loop:
hi: लूप का गार्ड भरें :

en: Enter alternative Name
hi: वैकल्पिक नाम भरें

en: Change Text
hi: पाठ बदलें

en: Enter new text:
hi: नया पाठ भरें:

en: ERROR
hi: त्रुटि

en: Enter operation name:
hi: ऑपरेशन नाम भरें:

en: Precondition
hi: पूर्वशर्त

en: Note Type
hi: नोट क़िस्म

en: Select the Note Type
hi: नोट क़िस्म चुनें.

en: Enter Object Node Name
hi: ऑब्जैक्ट नोड नाम प्रविष्ट करें

en: Enter the name of the object node :
hi: ऑब्जैक्ट नोड का नाम प्रविष्ट करें :

en: Select Object node type
hi: ऑब्जेक्ट नोड टाइप चुनें

en: Select the object node type
hi: ऑब्जेक्ट नोड टाइप चुनें

en: Enter the name of the data store node
hi: डाटा स्टोर नोड का नाम भरें

en: data store name
hi: डाटा स्टोर नाम

en: Enter the name of the buffer node
hi: बफर नोड का नाम प्रविष्ट करें

en: Enter the name of the buffer
hi: बफर का नाम भरें

en: centralBuffer
hi: सेंट्रल बफर

en: Enter the name of the object flow
hi: ऑब्जेक्ट फ्लो का नाम भरें

en: object flow
hi: ऑब्जैक्ट फ्लो

en: Enter Object Flow State
hi: ऑब्जैक्ट फ्लो की स्थिति भरें

en: Enter signal name
hi: सिग्नल नाम भरें

en: Enter the signal name :
hi: सिग्नल नाम भरें :

en: Enter Activity
hi: क्रिया भरें

en: Rename Object
hi: ऑब्जेक्ट को नया नाम दें

en: Enter object name:
hi: ऑब्जेक्ट नाम भरें:

en: new precondition
hi: नया पूर्वशर्त

en: Enter the new name of the activity:
hi: गतिविधि का नया नाम भरें:

en: Box
hi: बक्सा

en: Datatype
hi: डाटाटाइप

en: Enum
hi: एन्यूम

en: Message
hi: संदेश

en: Note
hi: टिप्पणी

en: Object
hi: वस्तु

en: Combined Fragment
hi: कम्बाइंड फ्रेग्मेंट

en: Label
hi: लेबल

en: Directional Association
hi: डायरेक्शनल सम्बद्धता

en: Send signal
hi: संकेत भेजें

en: Accept signal
hi: सिग्नल स्वीकारें

en: Accept time event
hi: समय घटना स्वीकारें

en: Fork/Join
hi: तोड़ें/मिलाएँ

en: Pre/Post condition
hi: प्री/पोस्ट कंडीशन
