umbrello - en to hne translation catalogue (891 entries)

en: Class Diagram
hne: वर्ग आरेख

en: Use Case Diagram
hne: केस आरेख उपयोग करव

en: Sequence Diagram
hne: आरेख अनुक्रम

en: Collaboration Diagram
hne: कोलाबरेसन आरेख

en: State Diagram
hne: आरेख अवस्था

en: Activity Diagram
hne: काम आरेख

en: Component Diagram
hne: आरेख अवयव

en: Deployment Diagram
hne: डिपोलायमेंट आरेख

en: Entity Relationship Diagram
hne: एंटिटी रिलेसनसिप डायग्राम

en: No Diagram
hne: कोई आरेख नइ

en: Generalization
hne: सामान्यीकरन

en: Aggregation
hne: एग्रीगेसन

en: Dependency
hne: डिपेंडेंसी

en: Association
hne: सम्बद्धता

en: Self Association
hne: अपने अपन सम्बद्धता

en: Sequence Message
hne: अनुक्रम संदेस

en: Collaboration Self Message
hne: कोलाबरेसन सेल्फ संदेस

en: Sequence Self Message
hne: सीक्वेंस सेल्फ संदेस

en: Containment
hne: कन्टेनमेंट

en: Composition
hne: कम्पोजिसन

en: Realization
hne: रीयलाइजेसन

en: Uni Association
hne: यूनी सम्बद्धता

en: Anchor
hne: वकर

en: State Transition
hne: अवस्था बदलाव

en: Activity
hne: काम

en: Exception
hne: एक्सेप्सन

en: Category to Parent
hne: अभिभावक मं वर्ग

en: Child to Category
hne: वर्ग मं सिसु

en: Relationship
hne: संबन्ध

en: Paste Error
hne: चिपकाने मं गलती

en: Cannot open file %1 for writing. Please make sure the folder exists and you have permissions to write to it.
hne: फाइल %1 ल लिखे बर खोल नइ सकिस. किरपा करके, देख लेव कि  फोल्डर मिलत हे अउ आप मन के पास एखर मं लिखे के अनुमति हे.

en: Cannot Open File
hne: फ़ाइल खोल नइ सकिस

en: Cannot create the folder:
hne: फोल्डर बना नइ सकिस:

en: 
    Please check the access rights
hne: 
    किरपा करके, पहुंच अधिकार जांचव

en: Cannot Create Folder
hne: फोल्डर बना नइ सकिस

en: Package is a namespace
hne: पैकेज नेमस्पेस हे

en: Virtual destructors
hne: आभासी डिस्ट्रक्टर्स

en: Generate empty constructors
hne: खाली कंस्ट्रक्टर तैयार करव

en: Generate accessor methods
hne: एक्सेसर विधियाँ तैयार करव

en: Operations are inline
hne: संचालन इनलाइन हे

en: Accessors are inline
hne: एक्सेसर इनलाइन हे

en: Accessors are public
hne: एक्सेसर सार्वजनिक हे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">C++ Code Generation</p>
hne: <p align="center">सी++ कोड तैयार करना</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabGeneral)
en: General
hne: सामान्य

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabMethodBodyGeneration)
en: Method Body Generation
hne: विधि मुख्य हिस्सा तैयार करना

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget
en: vector
hne: सदिस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelVariable)
en: <b>Variable</b>
hne: <b>चर</b>

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo)
en: QString
hne: क्यू-स्ट्रिंग

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, 
en: string
hne: स्ट्रिंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStringClass)
en: <p align="center">String</p>
hne: <p align="center">स्ट्रिंग</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelListClass)
en: <p align="center">List</p>
hne: <p align="center">सूची</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelGlobal)
en: <i>global?</i>
hne: <i>वैस्विक?</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelClassName)
en: Class name
hne: वर्ग नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelIncludeFile)
en: <i><p align="center">Include file</p></i>
hne: <i><p align="center">फाइल सम्मिलित</p></i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelHelpMethodBodyGen)
en: Use following for classes in generated code:
hne: जनरेटेट कोड मं नीचे वाले क्लास परयोग करव:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
hne: कागद लिखना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
hne: सैली:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Slash (//)
hne: स्लैस-स्लैस (//)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Star (/**  */)
hne: स्लैस-तारा (/**  */)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Project Generation
hne: परियोजना तैयार करना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_makeANTDocumentCheckBox)
en: Create ANT build document
hne: एएनटी बिल्ड कागद तैयार करव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Auto-Generate Methods
hne: विधियाँ अपने अपन तैयार करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateConstructors)
en: Empty constructor methods
hne: कंस्ट्रक्टर विधियाँ खाली करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAssocAccessors)
en: Association accessor methods
hne: असोसिएसन एक्सेसर विधियाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAttribAccessors)
en: Attribute accessor methods
hne: एट्रिब्यूट एक्सेसर विधियाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAccessorScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Default attribute accessor scope:
hne: डिफाल्ट एट्रिब्यूट एक्सेसर स्कोप:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPublicRB)
en: Public
hne: सार्वजनिक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPrivateRB)
en: Private
hne: निजी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pProtectedRB)
en: Protected
hne: सुरक्छित

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB)
en: From Parent Object
hne: पैरेन्ट आब्जेक्ट से

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssocFieldScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssFieldScope)
en: Default association field scope:
hne: डिफाल्ट असोसिएसन फील्ड स्कोप:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB)
en: From Parent Role
hne: पैरेन्ट भूमिका से

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">D Code Generation</p>
hne: <p align="center">डी कोड जनरेसन</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Java Code Generation</p>
hne: <p align="center">जावा कोड तैयार करना</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Ruby Code Generation</p>
hne: <p align="center">रूबी कोड जनरेसन</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Hash (#)
hne: हेस (#)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Begin-End (=begin  =end)
hne: सुरू-आखरी (=begin  =end)

en: Code Generation Wizard
hne: कोड बनाए के विजार्ड...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenOptionsPage) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeImpSelectPage)
en: Code Generation Options
hne: कोड बनाए के विकल्प

en: Adjust code generation options.
hne: कोड बनाए के विकल्प एडजस्ट करव.

en: Language Options
hne: भाखा विकल्प

en: Error Writing to Output Folder
hne: आउटपुट फोल्डर मं लिखे मं गलती

en: %1 does not seem to be a folder. Please choose a valid folder.
hne: लगथे  कि %1 फोल्डर नइ हे. किरपा करके, एक वैध फोल्डर चुनव.

en: Please Choose Valid Folder
hne: किरपा करके, वैध फोल्डर चुनव

en: The folder %1 does not exist. Do you want to create it now?
hne: फोल्डर %1 नइ मिलत हे. का आप मन एला अभी तैयार करना चाहू?

en: Output Folder Does Not Exist
hne: आउटपुट फोल्डर अस्तित्व मं नइ हे

en: Create Folder
hne: फोल्डर बनाव

en: Do Not Create
hne: बनाव नइ

en: Error Creating Folder
hne: फोल्डर बनाए मं गलती

en: Please select a valid folder.
hne: किरपा करके, वैध फोल्डर चुनव.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
hne: भाखा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
hne: फोल्डर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelFolder)
en: Write all generated files to folder:
hne: सब्बो तैयार फाइल मन ल फोल्डर मं लिखव:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_outputDir)
en: Files generated by Code Generator will be written to this folder
hne: कोड जेनरेटर से तैयार करे गे फाइल मन ल ए फोल्डर मं लिखी जावगी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
hne: ब्राउज करव... (&w)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeadings)
en: &Include heading files from folder:
hne: फोल्डर से हेडिंग फाइल सामिल करव... (&I)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_headingsDir)
en: Files in this folder will be used as heading files in the generated code
hne: ये फोल्डर के फाइल मन के परयोग जनरेटेड कोड मं हेडिंग फाइल मन बर परयोग करे जाही

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
hne: ब्राउज... (&r)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxOverwritePolicy) i18n: ectx: label, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: Overwrite Policy
hne: मेटाय के लिखे के नीति

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: Overwrite existing files if they exist in the destination folder
hne: गंतव्य फोल्डर फेर यदि अभी हाल के फाइल मन ल होही तहां ओ मन ल मेटाय के लिखव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: O&verwrite
hne: मेटाय के लिखव (&v)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: If a file with the same name already exists, ask what to do
hne: यदि कोनो फाइल पहिली से ही मौजूद होही तहां पूछव कि का करना हे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
hne: पूछव (&k)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: &Use a different name
hne: भिन्न नाम उपयोग करव (&U)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
hne: फार्मेट करत हे

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxComment)
en: Comment Verbosity
hne: टिप्पनी वाचालता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: &Write documentation comments even if empty
hne: यदि खाली हे तहां कागद टिप्पनी लिखव (&W)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
hne: पंक्तियाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelType)
en: Indentation type:
hne: हासिया किसिमः

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: No Indentation
hne: हासिया नइ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Tab
hne: टैब

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
hne: खाली जगह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAmount)
en: Indentation amount:
hne: हासिया के मात्राः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Line ending style:
hne: लकीर खतम होए के सैलीः

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: *NIX ("\n")
hne: *निक्स ("\n")

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: Windows ("\r\n")
hne: विंडोज ("\r\n")

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: Mac ("\r")
hne: मैक ("\r")

en: Select Classes
hne: वर्ग चुनव

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenSelectPage)
en: Code Generation Selection
hne: कोड बनाना चयन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListAvailable)
en: Classes Available
hne: वर्ग मिलत

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add class for code generation
hne: कोड बनाए बर वर्ग जोड़व

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: Remove class from Code Generation
hne: कोड बनाए मं से वर्ग मेटाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListSelected)
en: Classes Selected
hne: वर्ग चुने गे

en: Status of Code Generation Progress
hne: कोड बनाए के प्रगति के स्थिति

en: Not Yet Generated
hne: अभी नइ बना

en: Code Generated
hne: कोड बन गिस

en: Not Generated
hne: नइ बना

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_statusTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus)
en: Status
hne: स्थिति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
hne: वर्ग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonGenerate)
en: Generate
hne: बनाव

en: Importing file: %1 Progress: %2/%3
hne: फाइल : %1 आयात करत हे. प्रगति: %2/%3

[ctx: ready to status bar]
en: Ready.
hne: तैयार.

en: Properties
hne: गुन

en: Initial activity
hne: सुरू के गतिविधि

en: End activity
hne: काम बन्द

note: i18n("Attribute...")); break;
en: Branch/Merge
hne: साखा/मिलाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General Properties
hne: सामान्य गुन

[ctx: general properties page]
en: General
hne: सामान्य

en: Activity type:
hne: गतिविधि किसिमः

en: Activity name:
hne: गतिविधि नामः

en: Precondition :
hne: पूर्वसर्त :

en: Postcondition :
hne: पस्च-सर्त :

en: &Normal activity
hne: सामान्य काम (&N)

en: &Invoke action
hne: इनवोक काम (&I)

en: &Parameter activity node
hne: पैरामीटर सक्रियता नोड (&P)

en: Association Properties
hne: सम्बद्धता गुन

[ctx: general settings page name]
en: General
hne: सामान्य

en: General Settings
hne: सामान्य सेटिंग

[ctx: display option page name]
en: Display
hne: प्रदर्सक

en: Display Options
hne: प्रदर्सक विकल्प

en: Attributes
hne: गुनधर्म

en: Operations
hne: संचालन

en: Operation Settings
hne: संचालन सेटिंग

en: Templates
hne: प्रारूप

en: Templates Settings
hne: टेम्प्लेट्स सेटिंग

en: Enum Literals
hne: ईन्यूम लिटरल्स

en: Enum Literals Settings
hne: ईन्यूम लिटरल्स सेटिंग

en: Entity Attributes
hne: एंटिटी गुन

en: Entity Attributes Settings
hne: एंटिटी गुन सेटिंग

en: Entity Constraints
hne: एंटिटी प्रतिबन्ध

en: Entity Constraints Settings
hne: एंटिटी प्रतिबंध सेटिंग

[ctx: contents settings page name]
en: Contents
hne: विसय सूची

en: Contents Settings
hne: विसय-चीज सेटिंग

en: Associations
hne: सम्बद्धता

en: Class Associations
hne: वर्ग सम्बद्धता

[ctx: instance general settings page name]
en: General
hne: सामान्य

en: new_class
hne: नवा_वर्ग

en: Class Wizard
hne: वर्ग विजार्ड

en: New Class
hne: नवा वर्ग

en: Class Attributes
hne: वर्ग गुनधर्म

en: Class Operations
hne: क्लास संचालन

en: Hide
hne: लुकाव

en: Show
hne: देखाव

en: Hide Comment
hne: टिप्पनी लुकाव

en: Show Comment
hne: टिप्पनी देखाव

en: Insert Code Block Before
hne: कोड ब्लाक पहिली भरव

en: Insert Code Block After
hne: कोड ब्लाक बाद मं भरव

en: Copy
hne: नकल

en: Paste
hne: चिपकाव

en: Cut
hne: काटव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showHiddenCodeCB)
en: Show hidden blocks
hne: छुपे ब्लाक्स देखाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_componentLabel)
en: <p align="center">component name here</p>
hne: <p align="center">अवयव नाम इहां</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_highlightCheckBox)
en: Show block type
hne: ब्लाक किसिम देखाव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
hne: रंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
hne: फोंटः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
hne: कागजः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
hne: चुने गेः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">UML object block:</p>
hne: <p align="right">यूएमएल आब्जेक्ट ब्लाक:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: <p align="right">Hidden block:</p>
hne: <p align="right">छुपे ब्लाक:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <p align="right">Uneditable text:</p>
hne: <p align="right">असंपादन जा सके पाठ:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Editable text:</p>
hne: <p align="right">संपादन जा सके पाठ:</p>

en: You are about to delete the entire diagram.
    Are you sure?
hne: आप पूरा आरेख ल मेटाय वाले हे.
    का आप मन सुनिस्चित हो?

en: Are you sure you want to delete diagram %1?
hne: का आप मन सही मं आरेख %1 ल मिटाना चाहथो ?

en: Delete Diagram?
hne: आरेख मेटाव?

en: &Delete
hne: मेटाव (&D)

en: The format that the images will be exported to
hne: फोटू जऊन फारमेट मं निर्यात करे जाही

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kURLRequesterLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_kURL)
en: The base directory used to save the images
hne: बेस डिरेक्टरी जहाँ इमेज सहेजी जानी हे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kURLRequesterLabel)
en: &Directory to save the diagrams in:
hne: डिरेक्टरी जहाँ डायग्राम सहेजे जाय हे: (&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Use &folders
hne: फोल्डर परयोग करव (&f)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
hne: फिल्टर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_CurrentDiagram)
en: &Current diagram
hne: अभी हाल के आरेख (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_Diagrams)
en: &All diagrams
hne: सब्बो आरेख (&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
hne: स्रेनी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
hne: पैकेज

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryInterface)
en: Interface
hne: इंटरफेस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryOperation)
en: Operation
hne: आपरेसन

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
hne: विसेसता

[ctx: general settings]
en: General
hne: सामान्य

note: i18n: ectx: label, entry (uiFont), group (UI Options) i18n: ectx: label, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font
hne: फोंट

en: Font Settings
hne: फोंट सेटिंग

en: Role Settings
hne: भूमिका सेटिंग

en: Central Buffer
hne: केंद्रीय बफर

en: Data Store
hne: डाटा भंडार

en: ObjectFlow
hne: ओब्जैक्टफ्लो

[ctx: properties group title]
en: Properties
hne: गुन

en: Object Node type:
hne: आब्जेक्ट नोड किसिम:

en: Object Node name:
hne: ओब्जैक्ट नोड नाम:

[ctx: enter state label]
en: State :
hne: स्थिति :

en: &Central Buffer
hne: केंद्रीय बफर (&C)

en: &Data Store
hne: डाटा भंडार (&D)

en: &Object Flow
hne: ओब्जैक्ट फ्लो (&O)

en: Destination File Already Exists
hne: गंतव्य फाइल पहिली से मौजूद हे

en: &Overwrite
hne: मेटाय के लिखव (&O)

en: &Generate Similar File Name
hne: एक जइसन फाइल नाम तैयार करव (&G)

en: &Do Not Generate File
hne: फाइल तैयार नइ करव (&D)

en: &Apply to all remaining files
hne: सब्बो बची फाइल मन  लगाव (&A)

en: Activities
hne: काम

en: Move selected item to the top
hne: चुने गे चीज ल सीर्स मं ले जाव

en: Move selected item up
hne: चुने गे चीज ल ऊपर ले जाव

en: Move selected item down
hne: चुने गे चीज ल नीचे ले जाव

en: Move selected item to the bottom
hne: चुने गे चीज ल तल मं ले जाव

en: New Activity...
hne: नवा काम...

en: Delete
hne: मेटाव

en: Rename
hne: नाम बदलव

[ctx: name of association widget]
en: Name:
hne: नांव:

en: Stereotype
hne: स्टीरियो-टाइप

en: Type:
hne: किसिमः

en: Role A Properties
hne: भूमिका ए गुन

en: Role B Properties
hne: भूमिका बी गुन

en: Role A Changeability
hne: भूमिका ए परिवर्तनीयता

en: Role B Changeability
hne: भूमिका बी परिवर्तनीयता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelRoleName)
en: Rolename:
hne: भूमिका-नामः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelMultiplicity)
en: Multiplicity:
hne: गुननताः

[ctx: changeability for A is changeable]
en: Changeable
hne: परिवर्तनीय

[ctx: changeability for A is frozen]
en: Frozen
hne: फ्रोजन

[ctx: changeability for A is add only]
en: Add only
hne: सिरिफ जोड़व

[ctx: changeability for B is changeable]
en: Changeable
hne: परिवर्तनीय

[ctx: changeability for B is frozen]
en: Frozen
hne: फ्रोजन

[ctx: changeability for B is add only]
en: Add only
hne: सिरिफ जोड़व

en: A&bstract class
hne: गुनधर्म वर्ग (&b)

en: A&bstract use case
hne: एब्सट्रैक्ट यूज केस (&b)

[ctx: component is executable]
en: &Executable
hne: चलाय-जा सकेः (&E)

en: Draw as actor
hne: अभिनेता के जइसन ड्राइंग बनाव

en: Multiple instance
hne: बहु इंस्टेंस

en: Show destruction
hne: डिस्ट्रक्सन्स देखाव

en: Name is Not Unique
hne: नाम बेजोड़ नइ हे

en: N&ew Attribute...
hne: नवा गुनधर्म... (&e)

en: N&ew Operation...
hne: नवा संचालन... (&e)

en: N&ew Template...
hne: नवा टैम्प्लेट... (&e)

en: N&ew Enum Literal...
hne: नवा ईन्यूम लिटरल्स... (&e)

en: N&ew Entity Attribute...
hne: नवा एंटिटी गुनधर्म... (&e)

en: Constraints
hne: प्रतिबन्ध

en: N&ew Constraint...
hne: नवा प्रतिबन्ध... (&e)

en: &Properties
hne: गुन (&P)

en: Comment
hne: टिप्पनी

en: Source Code
hne: स्रोत कोड

en: Operatio&ns
hne: संचालन (&n)

en: &Visibility
hne: दृस्यता (&V)

en: O&peration signature
hne: संचालन दसखत (&p)

en: Pac&kage
hne: पैकेज (&k)

en: Att&ributes
hne: एट्रिब्यूट्स (&r)

en: Attr&ibute signature
hne: एट्रिब्यूट दसखत (&i)

en: Draw as circle
hne: वृत्त के जइसन ड्राइंग बनाव

en: &Attribute associations
hne: गुन असोसिएसन (&A)

en: Starting Scope
hne: स्कोप चालू करत हे

en: Default attribute scope:
hne: डिफाल्ट गुनधर्म स्कोपः

en: Default operation scope:
hne: डिफाल्ट संचालन स्कोपः

en: Unique Constraint...
hne: विसिस्ट प्रतिबन्ध...

en: Primary Key Constraint...
hne: प्राथमिक कुंजी प्रतिबंध...

en: Foreign Key Constraint...
hne: विदेसी कुंजी प्रतिबंध...

en: Check Constraint...
hne: प्रतिबन्ध जांचव...

en: <p align="center">No Options Available.</p>
hne: <p align="center">कोई विकल्प नइ मिलत हे.</p>

en: &Diagrams
hne: आरेख (&D)

en: &Select diagrams
hne: आरेख चुनव (&S)

en: &Type of diagram
hne: आरेख किसिम (&T)

[ctx: diagram selection for printing]
en: Selection
hne: चयन

en: No diagrams selected.
hne: कोई आरेख चुने नइ गिस.

en: The name you have entered is invalid.
hne: जऊन नाम आप मन भरे हो  वो अवैध हे.

en: Invalid Name
hne: अवैध नाम

en: The name you have entered is not unique.
hne: जऊन नाम आप मन भरे हो  वो बेजोड़ नइ हे.

en: Name Not Unique
hne: नाम बेजोड़ नइ हे

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDiagramProperties)
en: Diagram Properties
hne: आरेख गुन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
hne: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoom)
en: Zoom:
hne: जूमः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
hne: ग्रिड देखाव (&g)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
hne: ग्रिड मं स्नेप करव (&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap component size
hne: अवयव आकार स्नैप करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelGridSpacing)
en: Grid spacing:
hne: ग्रिड स्पेसिंगः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelX)
en: X
hne: एक्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelY)
en: Y
hne: वाई

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
hne: विविध

en: Enable undo
hne: पूर्ववत् करना सक्छम करव

en: Use tabbed diagrams
hne: टैब्ड आरेख बनाव

en: Use new C++/Java/Ruby generators
hne: नवा सी++/जाावा/रूबी जनरेटर उपयोग करव

en: Turn on footer and page numbers when printing
hne: जब छापा जाही तहां पाद-टिप्पनी अउ पेज संख्या चालू करव

en: Autosave
hne: अपने अपन सहेजव

en: E&nable autosave
hne: अपने अपन सहेजना सक्छम करव (&n)

en: Select auto-save time interval (mins):
hne: अपने अपन सहेजे के समय अंतराल चुनव (मि.):

en: Set autosave suffix:
hne: अपने अपन प्रत्यय सेट करव:

en: Startup
hne: सुरू में

en: &Load last project
hne: पिछला परियोजना लोड करव (&L)

en: Start new project with:
hne: के साथ नवा परियोजना चालू करव:

en: Default Language :
hne: डिफाल्ट भाखा :

en: Contained Items
hne: रखी होइस चीज

en: Select Operation
hne: संचालन चुनव

en: Sequence number:
hne: अनुक्रम नंबर:

en: Class operation:
hne: क्लास संचालन:

en: New Operation...
hne: नवा संचालन...

en: Custom operation:
hne: मनमाफिक संचालन:

[ctx: color group box]
en: Color
hne: रंग

en: &Use fill color
hne: भराव रंग उपयोग करव... (&U)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_propsGroupBox)
en: Role Properties
hne: भूमिका गुन

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_visibilityButtonGroup)
en: Role Visibility
hne: भूमिका दृस्यता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pImplementationRB)
en: Implementation
hne: इम्प्लीमेंटेसन

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_changeabilityButtonGroup)
en: Role Changeability
hne: भूमिका बदलावसीलता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pChangeableRB)
en: Changeable
hne: परिवर्तनीय

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pFrozenRB)
en: Frozen
hne: फ्रोजन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pAddOnlyRB)
en: Add only
hne: सिरिफ जोड़व

[ctx: title of color group]
en: Color
hne: रंग

[ctx: line color]
en: &Line:
hne: पंक्तिः (&L)

[ctx: default line color button]
en: &Default
hne: डिफाल्ट (&D)

en: &Fill:
hne: भरव: (&F)

[ctx: default fill color button]
en: D&efault
hne: डिफाल्ट (&e)

en: &Use fill
hne: भराव उपयोग करव (&U)

en: Parameter Properties
hne: पैरामीटर गुन

[ctx: property name]
en: &Name:
hne: नांव: (&N)

en: Passing Direction
hne: पासिंग दिसा

en: You have entered an invalid parameter name.
hne: आप मन एक अवैध पैरामीटर नाम भरे हो .

en: Parameter Name Invalid
hne: पैरामीटर नाम अवैध हे

en: Umbrello Setup
hne: अम्बेरेलो सेटअप

en: User Interface
hne: यूजर इंटरफेस

en: User Interface Settings
hne: कमइया इंटरफेस सेटिंग

[ctx: general settings page]
en: General
hne: सामान्य

[ctx: class settings page]
en: Class
hne: वर्ग

en: Class Settings
hne: क्लास सेटिंग

en: Code Generation
hne: कोड तैयार करना

en: Code Generation Settings
hne: कोड बनाए बर सेटिंग

en: Code Viewer
hne: कोड प्रदर्सक

en: Code Viewer Settings
hne: कोड प्रदर्सक सेटिंग

[ctx: general page]
en: General
hne: सामान्य

[ctx: initial state in statechart]
en: Initial state
hne: सुरू के अवस्था

[ctx: state in statechart]
en: State
hne: स्थिति

[ctx: end state in statechart]
en: End state
hne: आखरी अवस्था

en: State type:
hne: अवस्था किसिमः

en: State name:
hne: अवस्था नामः

[ctx: attribute name]
en: &Name:
hne: नांव: (&N)

en: Attribute Properties
hne: एट्रीब्यूट गुन

en: &Initial value:
hne: सुरू के मानः (&I)

en: You have entered an invalid attribute name.
hne: आप मन एक अवैध गुनधर्म नाम भरे हो .

en: Attribute Name Invalid
hne: अवैध गुनधर्म नाम

en: The attribute name you have chosen is already being used in this operation.
hne: गुनधर्म नाम जऊन आप मन चुने हव  एखर संचालन मं पहिली से ही उपयोग मं हे.

en: Attribute Name Not Unique
hne: गुनधर्म नाम बेजोड़ नइ हे

en: Check Constraint Properties
hne: प्रतिबंध गुन मन ल जांचव

[ctx: name label]
en: Name
hne: नांव

en: Check Condition :
hne: कंडीसन जांचव:

en: Entity Attribute Properties
hne: एंटिटी गुनधर्म विसेसता

[ctx: name of entity attribute]
en: &Name:
hne: नांव: (&N)

en: &Auto increment
hne: अपने अपन वृद्धि (&A)

en: Attributes:
hne: गुन:

en: Indexing
hne: निर्देसिका बनावत हे

en: You have entered an invalid entity attribute name.
hne: आप मन अवैध एंटिटी गुन नाम भरे हो .

en: Entity Attribute Name Invalid
hne: एंटिटी गुनधर्म नाम अवैध हे

en: The entity attribute name you have chosen is already being used in this operation.
hne: एंटिटी गुनधर्म नाम जऊन आप मन चुने हव  एखर संचालन मं पहिली से ही उपयोग मं हे.

en: Entity Attribute Name Not Unique
hne: एंटिटी गुनधर्म नाम बेजोड़ नइ हे

en: Foreign Key Setup
hne: विदेसी कुंजी सेटअप

[ctx: general page title]
en: General
hne: सामान्य

[ctx: general group title]
en: General
hne: सामान्य

[ctx: label for entering name]
en: Name
hne: नांव

en: Referenced Entity
hne: रेफरेंस्ड एंटिटी

en: Actions
hne: काम

en: On Update
hne: अपडेट पर

en: On Delete
hne: मेटाय पर

en: No Action
hne: कोई काम नइ

en: Restrict
hne: सीमित

en: Cascade
hne: एक के बाद एक

en: Set Null
hne: 'नल' सेट करव

en: Set Default
hne: डिफाल्ट सेट करव

en: Columns
hne: खंभा

[ctx: column header local]
en: Local
hne: लोकल

[ctx: column header referenced]
en: Referenced
hne: रेफरेंस्ड

en: Local Column
hne: लोकल खंभा

en: Referenced Column
hne: रेफरेंस्ड खंभा

en: &Add
hne: जोड़व (&A)

en: Operation Properties
hne: संचालन गुन

[ctx: operation name]
en: &Name:
hne: नांव: (&N)

en: Parameters
hne: पैरामीटर्स

en: Ne&w Parameter...
hne: नवा पैरामीटर... (&w)

en: The parameter name you have chosen
    is already being used in this operation.
hne: पैरामीटर नाम जऊन आप मन चुने हव 
    ये संचालन मं पहिली से ही उपयोग मं हे.

en: Parameter Name Not Unique
hne: पैरामीटर नाम बेजोड़ नइ हे

en: The parameter name you have chosen is already being used in this operation.
hne: पैरामीटर नाम जऊन आप मन चुने हव  एखर संचालन मं पहिली से ही उपयोग मं हे.

en: You have entered an invalid operation name.
hne: आप मन एक अवैध संचालन नाम भरे हो .

en: Operation Name Invalid
hne: अवैध संचालन नाम

en: An operation with that signature already exists in %1.
hne: %1 मं ओ दसखत के साथ एक संचालन पहिली ही मौजूद हे.

en: Choose a different name or parameter list.
hne: एक भिन्न नाम या पैरामीटर सूची चुनव.

en: Template Properties
hne: टेम्प्लेट गुन

[ctx: template name]
en: &Name:
hne: नांव: (&N)

en: You have entered an invalid template name.
hne: आप मन एक अवैध टेम्प्लेट नाम भरे हो .

en: Template Name Invalid
hne: अवैध टेम्प्लेट नाम

en: The template parameter name you have chosen is already being used in this operation.
hne: टैम्प्लेट पैरामीटर नाम जऊन आप मन चुने हव  वो पहिली से ही एखर काम मं परयोग मं हे.

en: Template Name Not Unique
hne: टैम्प्लेट नाम बेजोड़ नइ हे

en: Unique Constraint Properties
hne: बेजोड़ प्रतिबंध गुन

en: Attribute Details
hne: गुन विवरन

en: You have entered an invalid constraint name.
hne: आप मन एक अवैध प्रतिबंध नाम भरे हो .

en: Constraint Name Invalid
hne: प्रतिबंध नाम अवैध हे

[ctx: classes display options page]
en: Display
hne: प्रदर्सक

en: Classes Display Options
hne: क्लासेज प्रदर्सक विकल्प

en: &Image type:
hne: इमेज किसिम: (&I)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hne: फाइल (&F)

en: &Library
hne: लाइब्रेरी (&L)

en: &Table
hne: टेबल (&T)

[ctx: draw as default]
en: &Default
hne: डिफाल्ट (&D)

en: Draw As
hne: अइसन ड्राइंग बनाव

en: &Type:
hne: किसिमः (&T)

[ctx: public visibility]
en: P&ublic
hne: सार्वजनिक (&u)

[ctx: protected visibility]
en: Pro&tected
hne: सुरक्छित (&t)

[ctx: private visibility]
en: P&rivate
hne: निजी (&r)

en: Imple&mentation
hne: इम्प्लीमेंटेसन (&m)

en: Visibility
hne: दृस्यता

[ctx: scope for A is public]
en: Public
hne: सार्वजनिक

[ctx: scope for A is protected]
en: Protected
hne: सुरक्छित

[ctx: scope for A is private]
en: Private
hne: निजी

[ctx: scope for A is implementation]
en: Implementation
hne: इम्प्लीमेंटेसन

en: Role A Visibility
hne: भूमिका ए दृस्यता

[ctx: scope for B is public]
en: Public
hne: सार्वजनिक

[ctx: scope for B is protected]
en: Protected
hne: सुरक्छित

[ctx: scope for B is private]
en: Private
hne: निजी

[ctx: scope for B is implementation]
en: Implementation
hne: इम्प्लीमेंटेसन

en: Role B Visibility
hne: भूमिका बी दृस्यता

en: Exporting to XHTML...
hne: एक्सएचटीएमएल मं निर्यात करत हे...

en: Exporting all views...
hne: सब्बो दृस्य निर्यात करत हे...

en: Some errors happened when exporting the images:
hne: फोटू मन ल निर्यात करे जाय के समय कुछ गलती होइस :

en: Generating Docbook...
hne: डाकबुक बनात हे...

en: Docbook Generation Complete...
hne: डाकबुक बनाना पूरा...

en: Docbook Generation Failed...
hne: डाकबुग बनाना फेल...

en: Exporting to DocBook...
hne: डाकबुक मं निर्यात करत हे...

en: Umbrello UML Modeller autonomous code generator
hne: अम्बरैलो यूएमएल माडलर ओटोनामस कोड जनरेटर

en: Gael de Chalendar (aka Kleag)
hne: गेल दे चालेंदर (उर्फ क्लीएग)

en: Umbrello UML Modeller Authors
hne: अम्बरैलो यूएमएल माडलर लिखइया मन

en: File to transform
hne: रूपांतरन बर फाइल

en: The XSLT file to use
hne: एक्सएसएलटी फाइल जऊन ल उपयोग करना हे

en: Generating XHTML...
hne: एक्सएचटीएमएल बनात हे...

en: XHTML Generation Complete...
hne: एक्सएचटीएमएल बनाना पूरा...

en: Copying CSS...
hne: सीएसएस के नकल बनावत हे...

en: Finished Copying CSS...
hne: सीएसएस नकल करे जाना पूरा...

en: Failed Copying CSS...
hne: सीएसएस नकल बनाए मं फेल...

en: Umbrello UML Modeller
hne: अम्बरैलो यूएमएल माडलर

en: File to open
hne: फाइल जऊन ल खोलना हे

en: export diagrams to extension and exit
hne: डायग्राम ल एक्सटेंसन मं निर्यात कर बाहिर हों

en: the local directory to save the exported diagrams in
hne: लोकल डिरेक्टरी जहाँ निर्यात करे डायग्राम सहेजे जाय हे

en: Delete Anchor
hne: वकर मेटाव

en: Change Association Name...
hne: सम्बद्धता नाम बदलव...

en: Change Role A Name...
hne: भूमिका ए नाम बदलव...

en: Change Role B Name...
hne: भूमिका बी नाम बदलव...

en: Select Operation...
hne: संचालन चुनव...

en: New Template...
hne: नवा टैम्प्लेट...

en: Activity...
hne: काम...

en: Activity Transition
hne: सक्रियता बदलाव

en: Actor
hne: कर्ता

note: i18n("Actor...")); break;
en: Artifact
hne: आर्टिफेक्ट

note: i18n("Category...")); break;
en: Change Font...
hne: फोंट बदलव...

[ctx: new class menu item]
en: Class...
hne: वर्ग...

[ctx: duplicate action]
en: Duplicate
hne: दुहरी प्रति

en: Collapse All
hne: सब्बो समेंटव

en: Component
hne: अवयव

en: Folder
hne: फोल्डर

en: Datatype...
hne: डाटाटाइप...

en: Deep History
hne: डीप इतिहास

en: End Activity
hne: आखरी गतिविधि

en: End State
hne: आखरी अवस्था

en: Entity
hne: एंटिटी

note: i18n("Entity...")); break;
en: Entity Attribute...
hne: एंटिटी गुनधर्म...

en: Enum...
hne: ईन्यूम

en: Enum Literal...
hne: ईन्यूम लिटरल...

en: Expand All
hne: सब्बो फैलाव

en: Export as Picture...
hne: फोटू के रूप मं निर्यात करव...

en: Externalize Folder...
hne: फोल्डर एक्सटर्नलाइज करव...

en: Fill Color...
hne: भराव रंग...

en: Final Activity
hne: आखरी काम

en: Flip Horizontal
hne: आड़ा लहुटाव

en: Flip Vertical
hne: खड़ा लहुटाव

en: Text Line...
hne: पाठ के पंक्ति...

en: Fork
hne: फार्क

en: Initial Activity
hne: सुरू के गतिविधि

en: Initial State
hne: सुरू के अवस्था

en: New Attribute...
hne: नवा गुनधर्म...

en: Internalize Folder
hne: फोल्डर इंटरनलाइज करव

en: Junction
hne: जंक्सन

en: Line Color...
hne: रेखा के रंग...

en: Asynchronous Message
hne: एसिंक्रोनस संदेस

en: Found Message
hne: संदेस मिलिस

en: Lost Message
hne: संदेस गंवा गे हे

en: Synchronous Message
hne: सिंक्रोनस संदेस

en: New Entity Attribute...
hne: नवा एंटिटी गुनधर्म...

en: New Literal...
hne: नवा लिटरल...

en: New Parameter...
hne: नवा-पैरामीटर...

en: Node
hne: नोड

en: Object...
hne: चीज...

en: Object Node
hne: ओब्जैक्ट नोड

note: i18n("Operation...")); break;
en: Package...
hne: पैकेज...

en: Pin
hne: पिन

en: Redo
hne: दुहराव

en: Region
hne: छेत्र

en: Rename...
hne: नाम बदलव...

en: Rename Object...
hne: आब्जेक्ट ल नवा नाम देव...

en: Reset Label Positions
hne: लेबल स्थिति रीसेट करव

en: Shallow History
hne: सैलो इतिहास

[ctx: add new state]
en: State...
hne: स्थिति...

en: Subsystem
hne: सबसिसटम

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
hne: टेम्पलेट

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
hne: पहिली जइसन

en: Use Case
hne: केस उपयोग करव

[ctx: new container menu]
en: New
hne: नवा

[ctx: new sub menu]
en: New
hne: नवा

en: Disjoint(Specialisation)
hne: डिस्जाइन्ट(विसेसग्यता)

en: Overlapping(Specialisation)
hne: ओवरलेपिंग (स्पेसियलाइजेसन)

en: Union
hne: संघ

en: Change into Class
hne: क्लास मं बदलव

en: Clear Diagram
hne: आरेख साफ करव

en: Snap to Grid
hne: ग्रिड मं स्नेप करव

en: Show Grid
hne: ग्रिड देखाव

en: Public Only
hne: सिरिफ सार्वजनिक

en: Operation Signature
hne: संचालन दसखत

en: Attribute Signature
hne: गुनधर्म दसखत

en: Refactor
hne: रीफैक्टर

en: View Code
hne: कोड देखाव

en: Change into Interface
hne: इंटरफेस मं बदलव

en: Draw as Circle
hne: वृत्त के जइसन ड्राइंग बनाव

en: Rename Class...
hne: वर्ग ल नवा नाम देव...

en: Move Up
hne: ऊपर जाव

en: Move Down
hne: नीचे जाव

[ctx: clear note]
en: Clear
hne: साफ करव

en: Change Text...
hne: पाठ बदलव...

en: Change State Name...
hne: अवस्था नाम बदलव...

en: Change Activity Name...
hne: गतिविधि नाम बदलव...

en: Change Object Node Name...
hne: ओब्जैक्ट नोड नाम बदलव...

[ctx: clear precondition]
en: Clear
hne: साफ करव

en: Add Interaction Operand
hne: इंटरेक्सन ओपरेन्ड जोड़व

[ctx: clear combined fragment]
en: Clear
hne: साफ करव

en: Change Multiplicity...
hne: गुननता बदलव...

en: Change Name
hne:  नाम बदलव

[ctx: color menu]
en: Color
hne: रंग

note: i18n: ectx: label, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Use Fill Color
hne: भराव रंग उपयोग करव

en: Align Right
hne: जेवनी पंक्तिबद्ध करव

en: Align Left
hne: डेरी पंक्तिबद्ध करव

en: Align Top
hne: सीर्स मं पंक्तिबद्ध करव

en: Align Bottom
hne: तल मं पंक्तिबद्ध करव

en: Align Vertical Middle
hne: खड़ा मध्य मं पंक्तिबद्ध करव

en: Align Horizontal Middle
hne: आड़ा मध्य मं पंक्तिबद्ध करव

en: Align Vertical Distribute
hne: डिस्ट्रीब्यूट ल खड़े मं पंक्तिबद्ध करव

en: Align Horizontal Distribute
hne: डिस्ट्रीब्यूट ल आड़े मं पंक्तिबद्ध करव

en: new_actor
hne: नवा_अभिनेता

en: new_artifact
hne: नवा_सिल्पतथ्य

en: new_association
hne: नवा_सम्बद्धता

en: new_attribute
hne: नवा_गुनधर्म

en: new_category
hne: नवा_वर्ग

en: new_check_constraint
hne: नवा_चेक_कास्ट्रैंट

en: new_component
hne: नवा_अवयव

en: new_datatype
hne: नवा_डाटाटाइप

en: new_entity
hne: नवा_एंटिटी

en: new_enum
hne: नवा_ईन्यूम

en: new_folder
hne: नवा_फोल्डर

en: new_interface
hne: नवा_इंटरफेस

en: new_node
hne: नवा_नोड

en: new_operation
hne: नवा_संचालन

en: new_package
hne: नवा_पैकेज

en: new_template
hne: नवा-टैम्प्लेट

en: new_unique_constraint
hne: नवा_बेजोड़_कान्स्ट्रैंट

en: new_object
hne: नवा_ओब्जैक्ट

en: OK
hne: ठीक

[ctx: parse status]
en: Empty
hne: खाली

en: Malformed argument
hne: खराब आर्गुमेंट

en: Unknown argument type
hne: अग्यात आर्गुमेंट किसिम

en: Illegal method name
hne: अवैध विधि नाम

en: Unknown return type
hne: अग्यात रिटर्न किसिम

en: Unspecified error
hne: अ-निरधारित गलती

en: That is an invalid name.
hne: वह एक अवैध नाम हे.

en: This is a reserved keyword for the language of the configured code generator.
hne: कान्फिगर कोड जनरेटर के भाखा बर ए सुरक्छित कुंजीसब्द हे.

en: Reserved Keyword
hne: सुरक्छित कुंजीसब्द

en: That name is already being used.
hne: वह नाम पहिली ही उपयोग मं हे.

en: Not a Unique Name
hne: नाम बेजोड़ नइ हे

en: Add Base Class
hne: बेस वर्ग जोड़व

en: Add Derived Class
hne: डिराइव्ड वर्ग जोड़व

note: i18n("Add Interface Implementation"), SLOT(addInterfaceImplementation()), Icon_Utils::it_Implementation));
en: Add Operation
hne: संचालन जोड़व

en: Add Attribute
hne: एट्रीब्यूट जोड़व

en: Add Base Interface
hne: बेस इंटरफेस जोड़व

en: Add Derived Interface
hne: डिराइव्ड इंटरफेस जोड़व

en: Base Classifiers
hne: बेस क्लासीफायर्स

en: Derived Classifiers
hne: डिराइव्ड क्लासीफायर्स

en: Incorrect use of associations.
hne: सम्बद्धता के गलत उपयोग.

en: Association Error
hne: सम्बद्धता गलती

en: Enter Activity Name
hne: गतिविधि नाम भरव

en: new activity
hne: नवा काम

en: Enter the name of the new activity:
hne: नवा काम के नाम भरव:

en: Enter Signal Name
hne: सिग्नल नाम भरव

en: Enter Signal
hne: सिग्नल भरव

en: new Signal
hne: नवा सिग्नल

en: Enter Time Event Name
hne: समय घटना नाम भरव

en: Enter Time Event
hne: समय घटना भरव

en: new time event
hne: नवा समय घटना

en: Enter Combined Fragment Name
hne: एकीकृत फ्रेगमेंट नाम भरव

en: Enter the Combined Fragment
hne: एकीकृत फ्रेगमेंट भरव

en: new Combined Fragment
hne: नवा एकीकृत फ्रेगमेंट

en: Enter State Name
hne: अवस्था नाम भरव

en: new state
hne: नवा अवस्था

en: Enter the name of the new state:
hne: नवा अवस्था के नाम भरव:

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
hne: ज्यामिति

note: i18n: ectx: label, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: Image Mime Type
hne: फोटू माइम किसिम

note: i18n: ectx: label, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support
hne: पहिली जइसन करे बर समर्थन

note: i18n: ectx: label, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Tabbed Diagrams
hne: टैब्ड आरेख

note: i18n: ectx: label, entry (newcodegen), group (General Options)
en: New Code Generator
hne: नवा कोड जनरेटर

note: i18n: ectx: label, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Footer Printing
hne: पाद-टिप्पनी छपाई

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
hne: अपने अपन सहेजव

note: i18n: ectx: label, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time ( Old )
hne: अपने अपन सहेजे के समय (जुन्ना)

note: i18n: ectx: label, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: Auto Save Suffix
hne: अपने अपन सहेजे के सफिक्स

note: i18n: ectx: label, entry (loadlast), group (General Options)
en: Load Last
hne: पिछला लोड करव

note: i18n: ectx: label, entry (diagram), group (General Options)
en: Diagram To Load at Startup
hne: सुरू होए मं लोड करे बर डायग्राम

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: Default Language at Startup
hne: सुरू होए मं डिफाल्ट भाखा

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
hne: भराव रंग

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
hne: रेखा के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
hne: लकीर के चौड़ाई

note: i18n: ectx: label, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Show Doc Window
hne: डाक विंडो देखाव

note: i18n: ectx: label, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show Visibility
hne: दृस्यता देखाव

note: i18n: ectx: label, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show Attributes
hne: विसेसता देखाव

note: i18n: ectx: label, entry (showOps), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showOps), group (Class Options)
en: Show Operations
hne: संचालन देखाव

note: i18n: ectx: label, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Show Package
hne: पैकेज देखाव

note: i18n: ectx: label, entry (showStereoType), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showStereoType), group (Class Options)
en: Show Stereotypes
hne: स्टीरियोटाइप्स देखाव

note: i18n: ectx: label, entry (showAttribAssocs), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttribAssocs), group (Class Options)
en: Show Attribute Associations
hne: गुनधर्म असोसिएसन देखाव

note: i18n: ectx: label, entry (showAttSig), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttSig), group (Class Options)
en: Show Attribute Signature
hne: गुनधर्म दसखत देखाव

note: i18n: ectx: label, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show Operation Signature
hne: संचालन दसखत देखाव

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show operation signature
hne: संचालन दसखत देखाव

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options)
en: Default Attribute Scope
hne: डिफाल्ट गुनधर्म स्कोप

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOperationScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultOperationScope), group (Class Options)
en: Default Operation Scope
hne: डिफाल्ट संचालन स्कोप

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
hne: ऊंचाई

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
hne: चौड़ाई

note: i18n: ectx: label, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options)
en: Show Hidden Blocks
hne: छुपे ब्लाक्स देखाव

note: i18n: ectx: label, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Highlight Blocks
hne: ब्लाक्स चमकाव

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
hne: कागज रंग

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
hne: फोंट रंग

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
hne: चुने गे रंग

note: i18n: ectx: label, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Non Edit Block Color
hne: नान एडिट ब्लाक रंग

note: i18n: ectx: label, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: UML Object Color
hne: यूएमएल चीज रंग

note: i18n: ectx: label, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options)
en: Hidden Color
hne: लुकाय रंग

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Auto Generate Empty Constructors
hne: खाली कंस्ट्रक्टर अपने अपन जनरेट करव

note: i18n: ectx: label, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Comment Style
hne: टिप्पनी सैली

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Default Association Field Scope
hne: डिफाल्ट असोसिएसन फील्ड स्कोप

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Default Attribute Accessor Scope
hne: डिफाल्ट एट्रिब्यूट एक्सेसर स्कोप

note: i18n: ectx: label, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Force Documentation
hne: फोर कागद लिखना

note: i18n: ectx: label, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: Headings Directory
hne: हेडिंग्स डिरेक्टरी

note: i18n: ectx: label, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Include headings
hne: हेडिंग्स जोड़व

note: i18n: ectx: label, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: Indentation Amount
hne: हासिया के मात्रा

note: i18n: ectx: label, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: Indentation Type
hne: हासिया किसिम

note: i18n: ectx: label, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: Line Ending Type
hne: लकीर खतम होए के सैली

note: i18n: ectx: label, entry (modnamePolicy), group (Code Generation) i18n: ectx: whatsthis, entry (modnamePolicy), group (Code Generation)
en: Modifier Name Policy
hne: माडिफायर नाम पालिसी

note: i18n: ectx: label, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: Output Directory
hne: आउटपुट डिरेक्टरी

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Auto Generate Accessors
hne: एक्सेसर अपने अपन तैयार करव

note: i18n: ectx: label, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Inline Accessors
hne: एक्सेसर इनलाइन

note: i18n: ectx: label, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Inline operations
hne: संचालन इनलाइन

note: i18n: ectx: label, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Package is namespace
hne: पैकेज नेमस्पेस हे

note: i18n: ectx: label, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Public Accessors
hne: सार्वजनिक एक्सेसर्स

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name
hne: स्ट्रिंग क्लास नाम

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name Include
hne: स्ट्रिंग क्लास नाम सामिल करव

note: i18n: ectx: label, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: String Include is Global
hne: स्ट्रिंग सामिल वैस्विक हे

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name
hne: वेक्टर क्लास नाम

note: i18n: ectx: label, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Vector include is global
hne: वेक्टर सामिल वैस्विक हे

note: i18n: ectx: label, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Virtual Destructors
hne: आभासी डिस्ट्रक्टर्स

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors ( D )
hne: एसाक एक्सेसर अपने अपन जनरेट करव (डी)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Java)
hne: एट्रिब्यूट एक्सेसर अपने अपन जनरेट करव (जावा)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Ruby)
hne: एसाक एक्सेसर अपने अपन जनरेट करव (रूबी)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hne: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (views)
en: &Diagram
hne: आरेख (&D)

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
hne: नवा (&N)

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
hne: देखाव (&o)

note: i18n: ectx: Menu (zoom_menu)
en: &Zoom
hne: जूम (&Z)

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
hne: पंक्तिबद्ध (&A)

note: i18n: ectx: Menu (code)
en: &Code
hne: कोड (&C)

en: &Export model to DocBook
hne: माडल ल डाकबुक मं निर्यात करव (&E)

en: &Export model to XHTML
hne: माडल ल एक्सएचटीएमएल मं निर्यात करव (&E)

en: &New Class Wizard...
hne: नवा वर्ग विजार्ड... (&N)

en: &Add Default Datatypes for Active Language
hne: सक्रिय भाखा बर डिफाल्ट डाटाटाइप्स जोड़व (&A)

en: &Code Generation Wizard...
hne: कोड बनाए के विजार्ड... (&C)

en: &Generate All Code
hne: सब्बो कोड बनाव (&G)

en: Creates a new document
hne: नवा कागद बनाथे

en: Opens an existing document
hne: एक मिलत कागद खोलथे

en: Opens a recently used file
hne: हाल ही मं उपयोग मं आया फाइल खोलथे

en: Saves the document
hne: कागद सहेजथे

en: Saves the document as...
hne: सही कागद अइसन सहेजथे ...

en: Closes the document
hne: कागद बन्द करथे

en: Prints out the document
hne: कागद छापथे

en: Quits the application
hne: अनुपरयोग से बाहिर होथे

en: Exports the model to the docbook format
hne: माडल ल डाकबुक फार्मेट मं निर्यात करथे

en: Exports the model to the XHTML format
hne: माडल ल एक्सएचटीएमएल फारमेट मं निर्यात करथे

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
hne: चुने गे पाठ काटथे  अउ एला क्लिपबोर्ड मं ले जाथे

en: Copies the selected section to the clipboard
hne: चुने हुए अंस ल क्लिपबोर्ड मं नकल करथे

en: Pastes the contents of the clipboard
hne: क्लिपबोर्ड चीज मन ल चिपकाथे

en: Set the default program preferences
hne: डिफाल्ट प्रोग्राम प्राथमिकता सेट करव

[ctx: delete selected widget]
en: Delete &Selected
hne: चुने गे ल मेटाव (&S)

en: &Class Diagram...
hne: वर्ग आरेख... (&C)

en: &Sequence Diagram...
hne: आरेख अनुक्रम... (&S)

en: &Use Case Diagram...
hne: केस आरेख उपयोग करव... (&U)

en: S&tate Diagram...
hne: आरेख अवस्था... (&t)

en: &Activity Diagram...
hne: काम आरेख... (&A)

en: Co&mponent Diagram...
hne: आरेख अवयव... (&m)

en: &Deployment Diagram...
hne: डिपोलायमेंट आरेख... (&D)

en: &Entity Relationship Diagram...
hne: एंटिटी रिलेसनसिप डायग्राम... (&E)

en: &Tree View
hne: ट्री दृस्य (&T)

en: &Clear Diagram
hne: आरेख साफ करव (&C)

en: &Snap to Grid
hne: ग्रिड मं स्नेप करव (&S)

en: S&how Grid
hne: ग्रिड देखाव (&h)

en: &Export as Picture...
hne: फोटू के रूप मं निर्यात करव... (&E)

en: Z&oom to 100%
hne: 100% मं जूम करव (&o)

en: &Move Tab Left
hne: टैब बायें ले जाव (&M)

en: &Move Tab Right
hne: टैब जेवनी ले जाव (&M)

en: Select Diagram on Left
hne: डेरी आरेख चुनव

en: Select Diagram on Right
hne: जेवनी आरेख चुनव

[ctx: init status bar]
en: Ready
hne: तैयार

en: Diagram Toolbar
hne: आरेख औजार पट्टी

en: Doc&umentation
hne: कागद लिखना (&u)

en: Co&mmand history
hne: कमांड इतिहास (&m)

en: Opening file...
hne: फाइल खोलत हे...

en: Untitled
hne: बिना सीर्सक

en: Creating new document...
hne: नवा कागद बनात हे...

en: Open File
hne: फाइल खोलव

en: Saving file...
hne: फाइल सहेजत हे...

en: Saving file with a new filename...
hne: फाइल नवा फाइलनाम के साथ सहेजत हे...

en: Save As
hne: अइसन सहेजव

en: The file %1 exists.
    Do you wish to overwrite it?
hne: फाइल  %1 पहिली से ही मौजूद हे. 
    का आप मन एखर ऊपर लिखना चाहथो ?

en: Warning
hne: चेतावनी

en: Overwrite
hne: मेटाय के लिखव

en: Closing file...
hne: फाइल बंद करत हे...

en: Printing...
hne: छापत हे...

en: Print %1
hne: छापव %1

en: Exiting...
hne: बाहिर होवत हे...

en: Cutting selection...
hne: चयन ल काटत हे...

en: Copying selection to clipboard...
hne: चुने हुए के नकल क्लिपबोर्ड मं बनात हे...

en: Inserting clipboard contents...
hne: क्लिपबोर्ड के चीज मन ल घुसात हे...

[ctx: reset status bar]
en: Ready.
hne: तैयार.

en: Cannot view code until you generate some first.
hne: कोड दिखा नइ सको जब तक कि पहिली आप मन कुछ तैयार नइ कर लेते.

en: Cannot View Code
hne: कोड दिखा नइ सकिस

en: Cannot view code from simple code writer.
hne: सादा कोड लेखक से कोड दिखा नइ सकहू.

en: XHTML Generation failed .
hne: एक्सएचटीएमएल बनाए मं फेल.

en: UML Model
hne: यूएमएल माडल

en: Logical View
hne: लाजिकल दृस्य

en: Use Case View
hne: केस दृस्य उपयोग करव

en: Component View
hne: अवयव दृस्य

en: Deployment View
hne: डिपोलायमेंट दृस्य

en: Entity Relationship Model
hne: एंटिटी रिलेसनसिप माडल

en: Datatypes
hne: डाटाटाइप्स

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
hne: अभी हाल के फाइल सुधार दे गे हे.
     का आप मन एला सहेजना चाहथो ?

[ctx: warning message]
en: Warning
hne: चेतावनी

en: Load Error
hne: लोड गलती

en: The file %1 seems to be corrupted.
hne: फाइल %1 लगथे  कि खराब हे.

en: There was no XMI file found in the compressed file %1.
hne: संपीडित फाइल %1 तिर कोनो एक्सएमआई फाइल नइ मिलिस.

en: There was a problem loading the extracted file: %1
hne: निकाली गे फाइल लोड करे मं समस्या आईः %1

en: There was a problem loading file: %1
hne: फाइल लोड करे मं समस्या आईः %1

en: Save Error
hne: सहेजे मं गलती

en: use case diagram
hne: केस आरेख उपयोग करव

en: class diagram
hne: वर्ग आरेख

en: sequence diagram
hne: आरेख अनुक्रम

en: state diagram
hne: आरेख अवस्था

en: activity diagram
hne: काम आरेख

en: component diagram
hne: आरेख अवयव

en: deployment diagram
hne: डिपोलायमेंट आरेख

en: entity relationship diagram
hne: एंटिटी रिलेसनसिप डायग्राम

[ctx: diagram name]
en: Name
hne: नांव

en: Enter name:
hne: नाम भरव:

en: That is an invalid name for a diagram.
hne: आरेख बर ए एक अवैध नाम हे.

en: A diagram is already using that name.
hne: एक आरेख पहिली ही ओ नाम के उपयोग करत हे.

[ctx: renaming diagram]
en: Name
hne: नांव

[ctx: renaming uml object]
en: Name
hne: नांव

[ctx: renaming child uml object]
en: Name
hne: नांव

en: The name you entered was not unique.
    Is this what you wanted?
hne: जऊन नाम आप मन घुसाय हो बेजोड़ नइ हे.
    का यही आप मन चाहथो ?

en: Use Name
hne: नाम उपयोग करव

en: Enter New Name
hne: नवा नाम भरव

en: Setting up the document...
hne: कागद सेटिंग करत हे...

en: Resolving object references...
hne: ओब्जैक्ट रेफरेंसेस हल करत हे...

en: Loading UML elements...
hne: यूएमएल अवयव लोड करत हे...

en: Loading diagrams...
hne: आरेख लोड करत हे...

en: /autosave%1
hne: /अपने अपन-सहेजव%1

en: Externalize Folder
hne: एक्सटर्नलाइज फोल्डर

en: There was a problem saving file: %1
hne: फाइल सहेजे मं गलती होइसः %1

en: Enter Model Name
hne: माडल नाम भरव

en: Enter the new name of the model:
hne: माडल के नवा नाम भरव:

en: Views
hne: दृस्य

en: Loading listview...
hne: सूचीदृस्य लोड करत हे...

en: The folder must be emptied before it can be deleted.
hne: फोल्डर ल मिटा सकें एखर बर पहिली एला खाली करना होही.

en: Folder Not Empty
hne: फोल्डर खाली नइ हे

en: Rename canceled
hne: नाम बदलना खारिज

en: Renaming an item of listview type %1 is not yet implemented.
hne: कोनो चीज के सूची दृस्य किसिम %1 के नाम बदले जाना अभी तक लागू नइ हे.

en: Function Not Implemented
hne: फंक्सन लागू नइ हे

en: The name you entered was invalid.
    Renaming process has been canceled.
hne: जऊन नाम आप मन घुसाय हो अवैध हे.
    नवा नाम दे के काम खारिज करे गे हे.

en: Name Not Valid
hne: नाम वैध नइ हे

en: The folderfile %1 does not exist.
hne: फोल्डरफाइल %1 अस्तित्व मं नइ हे.

en: The folderfile %1 cannot be opened.
hne: फोल्डरफाइल %1  खोले नइ जा सकिस.

en: new_parameter
hne: नवा-पैरामीटर

[ctx: object name]
en: Name
hne: नांव

en: new_literal
hne: नवा_लिटरल

en: new_field
hne: नवा_फील्ड

en: new_fkey_constraint
hne: नवा_एफकी_कांस्ट्रैंट

en: Actor &name:
hne: अभिनेता नामः (&n)

en: Artifact &name:
hne: सिल्पतथ्य नामः (&n)

en: Class &name:
hne: वर्ग नामः (&n)

en: Component &name:
hne: अवयव नामः (&n)

en: Datatype &name:
hne: डाटाटाइप नामः (&n)

en: Entity &name:
hne: एंटिटी नाम: (&n)

en: Enum &name:
hne: ईन्यूम नामः (&n)

en: Interface &name:
hne: इंटरफेस नामः (&n)

en: Node &name:
hne: नोड नाम: (&n)

en: Package &name:
hne: पैकेज नामः (&n)

en: Use case &name:
hne: केस नाम उपयोग करव: (&n)

en: Instance name:
hne: इंटरफेस नामः

en: Diagram: %2 Page %1
hne: आरेखः %2 पेज %1

en: Enter Diagram Name
hne: आरेख नाम भरव

en: Enter the new name of the diagram:
hne: आरेख के नवा नाम भरव:

en: Exporting view...
hne: दृस्य निर्यात करत हे...

en: An error happened when exporting the image:
hne: फोटू ल निर्यात करे के समय एक गलती होइस:

en: The selected file %1 exists.
    Do you want to overwrite it?
hne: फाइल %1 पहिली से ही मौजूद हे. 
    का आप मन एखर ऊपर लिखना चाहथो ?

en: File Already Exists
hne: फाइल पहिली से ही अस्तित्व मं हे.

en: A problem occurred while saving diagram in %1
hne: डायग्राम ल %1 मं सहेजे मं एक समस्या आई

en: Multiplicity
hne: गुननता

en: Enter multiplicity:
hne: गुननता भरव:

en: Association Name
hne: सम्बद्धता नाम

en: Enter association name:
hne: सम्बद्धता नाम भरव:

en: Role Name
hne: भूमिका नाम

en: Enter role name:
hne: भूमिका नाम भरव:

en: Enter the name of the diagram referenced
hne: संदर्भित डायग्राम के नाम भरव

en: Diagram name
hne: डायग्राम नाम

en: Enter the guard of the loop
hne: लूप के गार्ड भरव

en: Enter the first alternative name
hne: पहिली वैकल्पिक नाम भरव

en: Enter first alternative
hne: पहिली वैकल्पिक भरव

en: Enter first alternative :
hne: पहिली वैकल्पिक भरव :

en: Enter referenced diagram name
hne: संदर्भित डायग्राम नाम भरव

en: Enter referenced diagram name :
hne: संदर्भिद डायग्राम नाम भरव :

en: Enter the guard of the loop:
hne: लूप के गार्ड भरव :

en: Enter alternative Name
hne: वैकल्पिक नाम भरव

en: Change Text
hne: पाठ बदलव

en: Enter new text:
hne: नवा पाठ भरव:

en: ERROR
hne: गलती

[ctx: operation name]
en: Name
hne: नांव

en: Enter operation name:
hne: आपरेसन नाम भरव:

en: Precondition
hne: पूर्वसर्त

en: Note Type
hne: नोट किसिम

en: Select the Note Type
hne: नोट किसिम चुनव.

en: Enter Object Node Name
hne: ओब्जैक्ट नोड नाम भरव

en: Enter the name of the object node :
hne: ओब्जैक्ट नोड के नाम भरव :

en: Select Object node type
hne: आब्जेक्ट नोड टाइप चुनव

en: Select the object node type
hne: आब्जेक्ट नोड टाइप चुनव

en: Enter the name of the data store node
hne: डाटा स्टोर नोड के नाम भरव

en: data store name
hne: डाटा स्टोर नाम

en: Enter the name of the buffer node
hne: बफर नोड के नाम भरव

en: Enter the name of the buffer
hne: बफर के नाम भरव

en: centralBuffer
hne: सेंट्रल बफर

en: Enter the name of the object flow
hne: आब्जेक्ट फ्लो के नाम भरव

en: object flow
hne: ओब्जैक्ट फ्लो

en: Enter Object Flow State
hne: ओब्जैक्ट फ्लो के स्थिति भरव

en: Enter signal name
hne: सिग्नल नाम भरव

en: Enter the signal name :
hne: सिग्नल नाम भरव :

en: Enter Activity
hne: काम भरव

en: Rename Object
hne: आब्जेक्ट ल नवा नाम देव

en: Enter object name:
hne: आब्जेक्ट नाम भरव:

en: new precondition
hne: नवा पूर्वसर्त

en: Enter the new name of the activity:
hne: गतिविधि के नवा नाम भरव:

en: Box
hne: डब्बा

en: Datatype
hne: डाटाटाइप

en: Enum
hne: एन्यूम

en: Message
hne: संदेस

en: Note
hne: टिप्पनी

en: Object
hne: चीज

[ctx: selection arrow]
en: Select
hne: चुनव

en: Combined Fragment
hne: कम्बाइंड फ्रेग्मेंट

en: Label
hne: लेबल

en: Directional Association
hne: डायरेक्सनल सम्बद्धता

[ctx: UML class]
en: Class
hne: वर्ग

en: Send signal
hne: संकेत भेजव

en: Accept signal
hne: सिग्नल स्वीकारव

en: Accept time event
hne: समय घटना स्वीकारव

en: Fork/Join
hne: तोड़ें/मिलाव

[ctx: join states]
en: Join
hne: सामिल हों

[ctx: state choice]
en: Choice
hne: चुनाव

note: i18n("Choice"),                  Icon_Utils::it_Choice_Round,            SLOT(slotChoice()) },          //NotYetImplemented
en: And Line
hne: अउ लकीर

[ctx: state diagram]
en: State
hne: स्थिति

en: Pre/Post condition
hne: प्री/पोस्ट कंडीसन
