umbrello - en to ia translation catalogue (375 entries)

en: Dependency
ia: Dependentia

en: Anchor
ia: Ancora

en: Activity
ia: Activitate

en: Relationship
ia: Relation

en: Unknown
ia: Incognite

en: Change font : %1
ia: Cambia Font: %1

en: Change text color : %1
ia: Modifica color de texto : %1

en: Cannot Open File
ia: Il non pote aperir file

en: Cannot Create Folder
ia: Non pote crear dossier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelVariable)
en: <b>Variable</b>
ia: <b>Variabile</b>

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, 
en: string
ia: catena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStringClass)
en: <p align="center">String</p>
ia: <p align="center">catena</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelListClass)
en: <p align="center">List</p>
ia: <p align="center">Lista</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelGlobal)
en: <i>global?</i>
ia: <i>Global?</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
ia: Stilo:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pProtectedRB)
en: Protected
ia: Protegite

en: Create Folder
ia: Crea dossier

en: Do Not Create
ia: Non crea

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
ia: Linguage

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
ia: Dossieres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
ia: Naviga ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
ia: Naviga ...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxOverwritePolicy) i18n: ectx: label, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: Overwrite Policy
ia: Politica de superscriber

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: O&verwrite
ia: S&uper scribe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
ia: D&emanda

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
ia: Da formato

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
ia: Lineas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
ia: Spatio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add >>
ia: Adde >>

en: Skipped
ia: Saltate.

en: Cannot open file!
ia: Il non pote aperir file!

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_statusTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus)
en: Status
ia: Stato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
ia: Classe

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_loggerTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabLogger)
en: Logger
ia: Registrator (Logger)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonClear)
en: Clear
ia: Netta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonExport)
en: Export...
ia: Exporta...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonGenerate)
en: Generate
ia: Genera

[ctx: ready to status bar]
en: Ready.
ia: Preste.

[ctx: failed to status bar]
en: Failed.
ia: Fallite.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: Programming Language:
ia: Linguage de Programmation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_deselectAllButton)
en: Deselect all
ia: De-selectiona Omne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_selectAllButton)
en: Select all
ia: Selige toto

en: Import Failed
ia: Importation falleva

en: Not Imported
ia: Non importate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStop)
en: Stop
ia: Stoppa

[ctx: show failed on status bar]
en: Failed.
ia: Fallite.

[ctx: show Ready on status bar]
en: Ready.
ia: Preste.

en: Properties
ia: Proprietates

en: Invoke action
ia: Invoca action

en: Activity name:
ia: Nomine de activitate:

en: &Invoke action
ia: &Invoca action

en: General Settings
ia: Preferentias General

[ctx: display option page name]
en: Display
ia: Monstrator

en: Display Options
ia: Monstra optiones

en: Attributes
ia: Attributos

en: Operations
ia: Operationes

en: Templates
ia: Patronos

[ctx: contents settings page name]
en: Contents
ia: Contentos

en: New Class
ia: Nove classe

en: Hide
ia: Cela

en: Show
ia: Monstra

en: Copy
ia: Copia

en: Paste
ia: Colla

en: Cut
ia: Talia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
ia: Colores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
ia: Papiro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
ia: Seligite:

en: Enable all messages
ia: Habilita omne messages

en: &Delete
ia: &Dele

en: Notifications
ia: Notificationes

en: Find
ia: Trova

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
ia: Filtro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_treeView)
en: Tree View
ia: Vista a arbore

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
ia: Categoria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAll)
en: All
ia: Omne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
ia: Pacchetto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryInterface)
en: Interface
ia: Interfacie

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
ia: Attributo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search Term:
ia: Termino de cerca:

en: Default
ia: Predefinite

en: Font Settings
ia: Preferentias de font

[ctx: widget style page]
en: Style
ia: Stilo

en: Widget Style
ia: Stilo de Elemento Graphic de Fenestra (Widget)

[ctx: style page name]
en: Style
ia: Stilo

en: Line Style
ia: Stilo de linea

[ctx: role page name]
en: Roles
ia: Rolos:

en: Note Properties
ia: Proprietates de nota

[ctx: properties group title]
en: Properties
ia: Proprietates

[ctx: enter state label]
en: State :
ia: Stato :

en: &Overwrite
ia: &Super scribe

en: Activities
ia: Activitates

en: New Activity...
ia: Nove activitate...

en: Delete
ia: Dele

en: Rename
ia: Renomina

[ctx: name of association widget]
en: Name:
ia: Nomine:

en: Type:
ia: Typo:

[ctx: changeability for A is frozen]
en: Frozen
ia: Gelate

[ctx: changeability for B is frozen]
en: Frozen
ia: Gelate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Other)
en: Miscellaneous
ia: Miscellanea

en: Reference:
ia: Referentia:

[ctx: component is executable]
en: &Executable
ia: &Executabile

en: N&ew Template...
ia: No&ve patrono...

en: Constraints
ia: Coercitiones

en: &Properties
ia: &Proprietates

en: Comment
ia: Commento

en: Source Code
ia: Codice fonte

en: Operatio&ns
ia: Operatio&nes

en: &Visibility
ia: &Visibilitate

en: Pac&kage
ia: Pacc&hetto

en: Att&ributes
ia: Att&ributos

en: Invalid Name
ia: Nomine invalide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
ia: Nomine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelWidth)
en: Width:
ia: Largessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelHeight)
en: Height:
ia: Altessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
ia: Monstra &grillia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
ia: Instan&taneo a grilia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelGridSpacing)
en: Grid spacing:
ia: Spatiamento de grillia:

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
ia: Miscellanea

en: Autosave
ia: Salvamento de modo automatic

en: Startup
ia: Starta

en: Default Language :
ia: Linguage predefinite:

en: Sequence number:
ia: Numero de sequentia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pImplementationRB)
en: Implementation
ia: Implementation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pFrozenRB)
en: Frozen
ia: Gelate

[ctx: text color]
en: &Text:
ia: &Texto:

[ctx: default text color button]
en: Defaul&t
ia: Predefini&te

[ctx: line color]
en: &Line:
ia: &Linea:

[ctx: default line color button]
en: &Default
ia: Pre&definite

en: &Fill:
ia: Reimp&le:

[ctx: default fill color button]
en: D&efault
ia: Pr&edefinite

[ctx: background color]
en: &Background:
ia: &Fundo:

[ctx: default background color button]
en: De&fault
ia: Prede&finite

[ctx: default grid dot color button]
en: Def&ault
ia: P&redefinite

[ctx: title of width group]
en: Width
ia: Largessa

[ctx: line width]
en: Line &width:
ia: Largessa de &linea:

[ctx: default line width button]
en: Defa&ult
ia: Predefi&nite

[ctx: property name]
en: &Name:
ia: &Nomine:

en: User Interface
ia: Interfacie de usator

[ctx: class settings page]
en: Class
ia: Classe

en: Search
ia: Cerca

[ctx: state in statechart]
en: State
ia: Stato

[ctx: join state in statechart]
en: Join
ia: Uni te

[ctx: choice state in statechart]
en: Choice
ia: Selection

[ctx: combined state in statechart]
en: Combined
ia: Combinate

[ctx: attribute name]
en: &Name:
ia: &Nomine:

[ctx: attribute type]
en: &Type:
ia: &Typo:

[ctx: default value]
en: &Default:
ia: &Predefinite

en: &Initial value:
ia: Valor &initial

[ctx: name label]
en: Name
ia: Nomine

[ctx: name of entity attribute]
en: &Name:
ia: &Nomine:

en: Attributes:
ia: Attributos:

en: Indexing
ia: Indicisante

en: &Not Indexed
ia: &Non indicisate

note: i18n("&Primary"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pPublicRB); m_pProtectedRB = new QRadioButton(i18n("&Unique"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pProtectedRB);
en: &Indexed
ia: &Indicisate

[ctx: literal name]
en: &Name:
ia: &Nomine:

en: &Value:
ia: &Valor:

[ctx: label for entering name]
en: Name
ia: Nomine

en: Actions
ia: Actiones

en: No Action
ia: Nulle action

en: Cascade
ia: Cascada

en: Set Default
ia: Fixa predefinite

en: Columns
ia: Columnas

en: &Add
ia: &Adde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Attribute Name:
ia: Nomine de attributo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Value:
ia: Valor:

[ctx: operation name]
en: &Name:
ia: &Nomine:

en: &virtual
ia: &Virtual

en: &inline
ia: &incorpora...

en: &Override
ia: &Ultrapassar

en: Parameters
ia: Parametros

[ctx: template name]
en: &Name:
ia: &Nomine:

[ctx: classes display options page]
en: Display
ia: Monstrator

[ctx: diagram style page]
en: Style
ia: Stilo

en: &Default value:
ia: Valor pre&definite:

en: &Image type:
ia: Typo de &Image:

en: New
ia: Nove

en: &Library
ia: Bib&liotheca

en: &Table
ia: &Tabella

[ctx: draw as default]
en: &Default
ia: &Predefinite

en: &Type:
ia: &Typo:

[ctx: protected visibility]
en: Pro&tected
ia: Pro&tegite

[ctx: private visibility]
en: P&rivate
ia: Pri&vate

en: Visibility
ia: Visibilitate

[ctx: scope for A is protected]
en: Protected
ia: Protegite

[ctx: scope for B is protected]
en: Protected
ia: Protegite

en: Current maintainer.
ia: Mantenitor Currente.

en: File to open
ia: File de aperir

en: import files
ia: Importa Files

en: set language
ia: fixa Linguage

[ctx: Layout menu]
en: Layout
ia: Disposition

en: Direct
ia: Directe

en: New Template...
ia: Nove patrono...

en: Activity...
ia: Activitate...

en: Actor
ia: Actor/Actrice

note: i18n("Category...")); break;
en: Change Font...
ia: Cambia font...

en: Choice
ia: Selection

[ctx: new class menu item]
en: Class...
ia: Classe...

[ctx: duplicate action]
en: Duplicate
ia: Duplica

en: Collapse All
ia: Plica omne

en: Component
ia: Componente

en: Folder
ia: Dossier

en: Datatype...
ia: Typo de Datos...

en: Entity
ia: Entitate

en: Enum...
ia: Enum ...

en: Expand All
ia: Expande omne

en: Fill Color...
ia: Reimple Color...

en: Flip Horizontal
ia: Rota horizontal

en: Flip Vertical
ia: Rota vertical

en: from file...
ia: Ex File...

[ctx: new instance menu item]
en: Instance...
ia: Instantia...

en: Line Color...
ia: Color de linea...

en: Node
ia: Nodo

note: i18n("Node...")); break;
en: Note...
ia: Nota...

en: Object...
ia: Objecto...

en: Open file
ia: Aperi file

note: i18n("Operation...")); break;
en: Package...
ia: Pacchetto...

en: Port
ia: Porto

en: Redo
ia: Reface

en: Rename...
ia: Renomina...

en: Rename Object...
ia: Renomina Objecto...

en: Resize
ia: Redimensiona

en: Send Signal
ia: Invia signal

[ctx: add new state]
en: State...
ia: Stato...

en: Join
ia: Uni te

en: Subsystem
ia: Subsystema

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
ia: Patrono

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
ia: Annulla

[ctx: new container menu]
en: New
ia: Nove

[ctx: new sub menu]
en: New
ia: Nove

en: Union
ia: Syndicato

en: Snap to Grid
ia: Instantaneo a grilia

en: Show Grid
ia: Monstra grillia

en: apply '%1'
ia: Applica '%1'

en: Packages
ia: Pacchettos

en: Move Up
ia: Move in alto

en: Move Down
ia: Move a basso

[ctx: clear note]
en: Clear
ia: Netta

en: Change Text...
ia: Cambia Texto...

en: Auto resize
ia: Auto Redimensiona

[ctx: clear precondition]
en: Clear
ia: Netta

[ctx: clear combined fragment]
en: Clear
ia: Netta

[ctx: align menu]
en: Align
ia: Alinea

en: Align Right
ia: Alinea a  dextera

en: Align Left
ia: Alinea a sinistra

en: Align Top
ia: Alinea in alto

en: Align Bottom
ia: Alinea in basso

en: New category
ia: Nove categoria

en: New class
ia: Nove classe

en: New folder
ia: Nove dossier

en: New instance
ia: Nove instantia

en: New template
ia: Nove patrono

en: Rename attribute
ia: Renomina attributo

en: Rename folder
ia: Renomina dossier

[ctx: parse status]
en: Empty
ia: Vacue

en: Name
ia: Nomine

en: Type
ia: Typo

en: Saved
ia: Salveguardate

en: Parent
ia: Genitor

en: Pointer
ia: Punctator

en: Usage
ia: Uso

en: Add Attribute
ia: Adde attributo

en: new activity
ia: Nove activitate...

en: new Signal
ia: Nove signal

en: new state
ia: Nove Stato

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
ia: Geometria

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
ia: Auto Salveguarda

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
ia: Reimple Color

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
ia: Color de linea

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
ia: Largessa de linea

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (UI Options)
en: Text Color
ia: Color de texto

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: Background Color
ia: Color de fundo

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
ia: Altessa

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
ia: Largessa

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
ia: Color de papiro

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
ia: Color de Font

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
ia: Color selectionate

note: i18n: ectx: label, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: Output Directory
ia: Directorio de exito.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ia: &Edita

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
ia: &Nove

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
ia: Mo&nstra

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
ia: &Alinea

note: i18n: ectx: Menu (code)
en: &Code
ia: &Codice

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ia: Preferentia&s

en: Opens a recently used file
ia: Aperi un file usate recentemente

en: Quits the application
ia: Quita le application

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
ia: Talia le section seligite e pone lo al area de transferentia

en: Copies the selected section to the clipboard
ia: Copia le section seligite al area de transferentia

en: Undo last action
ia: Annulla ultime action

en: Redo last undone action
ia: Face de nove ultime action annullate

[ctx: delete selected widget]
en: Delete &Selected
ia: Delete &Seligite

en: &Tree View
ia: Vista a ar&bore

en: &Debugging
ia: &Cribrar

en: &Logging
ia: &Registrar

en: &Snap to Grid
ia: In&stantaneo a grilia

en: S&how Grid
ia: Monstra &grillia

en: Z&oom to 100%
ia: Exeque &zoom a 100%

en: &Move Tab Left
ia: &Move scheda a sinistra

en: &Move Tab Right
ia: &Move scheda a dextera

[ctx: init status bar]
en: Ready
ia: Preste

en: Fit
ia: Adapta

en: &Debug
ia: &Cribra (debug)

en: Opening file...
ia: Aperi file...

en: Untitled
ia: Sin titulo

en: Creating new document...
ia: Crea nove documento...

en: Open File
ia: Aperi file

en: Saving file...
ia: Salvante file...

en: Saving file with a new filename...
ia: Salveguardar file con un nove nomine de file...

en: Save As
ia: Salveguarda como

en: Warning
ia: Aviso

en: Overwrite
ia: Super scribe

en: Closing file...
ia: Claudente file...

en: '%1': %2 found
ia: '%1': %2 Trovate

en: Print Preview...
ia: Vista preliminar de imprimer...

en: Printing...
ia: Imprimente...

en: Print %1
ia: Imprime %1

en: Exiting...
ia: Exiente...

[ctx: reset status bar]
en: Ready.
ia: Preste.

en: Welcome
ia: Benvenite

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
ia: Le file currente ha essite modificate.
    Tu vole salveguardar lo?

[ctx: warning message]
en: Warning
ia: Aviso

en: The file <%1> does not exist.
ia: Le file <%1> non existe.

en: Load Error
ia: Error in aperir

en: Reason: %1
ia: Motivo: %1

en: Save Error
ia: Error in salvar

[ctx: diagram name]
en: Name
ia: Nomine

en: Enter name:
ia: Inserta le nomine:

[ctx: renaming diagram]
en: Name
ia: Nomine

[ctx: renaming uml object]
en: Name
ia: Nomine

[ctx: renaming child uml object]
en: Name
ia: Nomine

en: Enter New Name
ia: Inserta nove nomine:

en: File Exists
ia: File existe

en: Views
ia: Vistas

en: Settings
ia: Preferentias

[ctx: object name]
en: Name
ia: Nomine

en: Folder &name:
ia: &Nomine de dossier:

en: Interface &name:
ia: Nomi&ne de interfacie

en: Node &name:
ia: &Nomine de nodo:

en: Change font
ia: Cambia font

en: File Already Exists
ia: File Ja existe

en: Cannot create directory: %1
ia: Non pote crear directorio %1

en: Change Text
ia: Cambia texto

[ctx: operation name]
en: Name
ia: Nomine

en: Note Type
ia: Typo de nota

en: Rename Object
ia: Renomina Objecto

en: new category
ia: Nove categoria

en: new class
ia: nove classe

en: new instance
ia: Nove instantia

en: new message
ia: Nove message

en: new note
ia: Nove Nota

en: new pin
ia: Nove PIN

en: new signal
ia: Nove signal

en: new text
ia: Nove texto

en: New activity
ia: Nove activitate...

en: New message
ia: Nove message

en: New note
ia: Nove Nota

en: New pin
ia: Nove PIN

en: New signal
ia: Nove signal

en: New state
ia: Nove Stato

en: New text
ia: Nove texto

en: Rename note
ia: Crea nove nota

en: Rename object
ia: Renomina Objecto

en: Box
ia: Cassa

en: Datatype
ia: Typo de Datos

en: Note
ia: Nota

en: Object
ia: Objecto

en: State
ia: Stato

en: Text
ia: Texto

en: Instance
ia: Instantia

[ctx: selection arrow]
en: Select
ia: Selige

en: Label
ia: Etiquetta

[ctx: UML class]
en: Class
ia: Classe

en: Send signal
ia: Invia signal

[ctx: join states]
en: Join
ia: Uni te

[ctx: state choice]
en: Choice
ia: Selection

[ctx: state diagram]
en: State
ia: Stato
