umbrello - en to it translation catalogue (1582 entries)

en: Class Diagram
it: Diagramma delle classi

en: Use Case Diagram
it: Diagramma dei casi d'uso

en: Sequence Diagram
it: Diagramma di sequenza

en: Collaboration Diagram
it: Diagramma di collaborazione

en: State Diagram
it: Diagramma di stato

en: Activity Diagram
it: Diagramma di attività

en: Component Diagram
it: Diagramma dei componenti

en: Deployment Diagram
it: Diagramma di dispiegamento

en: Entity Relationship Diagram
it: Diagramma di relazione tra entità

en: Object Diagram
it: Diagramma degli oggetti

en: No Diagram
it: Nessun diagramma

en: Generalization
it: Generalizzazione

en: Aggregation
it: Aggregazione

en: Dependency
it: Dipendenza

en: Association
it: Associazione

en: Self Association
it: Autoassociazione

en: Collaboration Asynchronous Message
it: Messaggio di collaborazione asincrono

en: Collaboration Synchronous Message
it: Messaggio di collaborazione sincrono

en: Sequence Message
it: Messaggio di sequenza

en: Collaboration Self Message
it: Automessaggio di collaborazione

en: Sequence Self Message
it: Automessaggio di sequenza

en: Containment
it: Contenimento

en: Composition
it: Composizione

en: Realization
it: Realizzazione

en: Uni Association
it: Associazione Uni

en: Anchor
it: Àncora

en: State Transition
it: Transizione di stato

en: Activity
it: Attività

en: Exception
it: Eccezione

en: Category to Parent
it: Categoria a genitore

en: Child to Category
it: Figlio a categoria

en: Relationship
it: Relazione

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: ? AssociationType ?
it: ? Tipo di associazione ?

en: At least one of the items in the clipboard could not be pasted because an item of the same name already exists.  Any other items have been pasted.
it: Almeno uno degli elementi negli appunti non può essere incollato perché un elemento con lo stesso nome esiste già. Ogni altro elemento è stato incollato.

en: Paste Error
it: Errore di incollamento

en: Create diagram %1: %2
it: Crea diagramma %1: %2

en: Change text : %1 to %2
it: Cambia testo: %1 a %2

en: Remove diagram %1
it: Rimuovi diagramma %1

en: Set stereotype : %1 to %2
it: Imposta stereotipo: %1 a %2

en: Change visibility : %1
it: Cambia la visibilità: %1

en: Create UML object : %1
it: Crea oggetto UML: %1

en: Remove UML object : %1
it: Rimuovi oggetto UML: %1

en: Rename object : %1 to %2
it: Rinomina oggetto: %1 in %2

en: Change fill color : %1
it: Cambia il colore di riempimento: %1

en: Change font : %1
it: Cambia il carattere: %1

en: Change line color : %1
it: Cambia il colore delle linee: %1

en: Change line width : %1
it: Cambia lo spessore delle linee: %1

en: Change multiplicity : %1 to %2
it: Cambia la molteplicità: %1 a %2

en: Change text color : %1
it: Cambia il colore del testo: %1

en: Use fill color : %1
it: Usa colore di riempimento: %1

en: No fill color : %1
it: Senza colore di riempimento: %1

en: Change visual property : %1
it: Cambia la proprietà visiva: %1

en: Create widget : %1
it: Crea oggetto: %1

en: Move widget : %1
it: Sposta oggetto: %1

en: Remove widget : %1
it: Rimuovi oggetto: %1

en: Resize widget : %1
it: Ridimensiona oggetto: %1

en: Set name : %1 to %2
it: Imposta nome: %1 a %2

en: Set text : %1 to %2
it: Imposta testo: %1 a %2

en: Cannot open file %1 for writing. Please make sure the folder exists and you have permissions to write to it.
it: Impossibile aprire il file %1 in scrittura. Assicurati che la cartella esista e di averci i permessi di scrittura.

en: Cannot Open File
it: Impossibile aprire il file

en: Cannot create the folder:
it: Impossibile creare la cartella:

en: 
    Please check the access rights
it: 
    Controlla i diritti d'accesso

en: Cannot Create Folder
it: Impossibile creare la cartella

en: Package is a namespace
it: Il pacchetto è uno spazio di nomi

en: Virtual destructors
it: Distruttori virtuali

en: Generate empty constructors
it: Genera costruttori vuoti

en: Generate accessor methods
it: Genera metodi delle funzioni d'accesso

en: Operations are inline
it: Le operazioni sono in linea

en: Accessors are inline
it: Le funzioni d'accesso sono in linea

en: Accessors are public
it: Le funzioni d'accesso sono pubbliche

en: Create getters with 'get' prefix
it: Crea metodi getter con il prefisso «get»

en: Remove prefix '[a-zA-Z]_' from accessor method names
it: Rimuovi il prefisso '[a-zA-Z]_' dai nomi dei metodi accessori

note: i18n: ectx: label, entry (accessorMethodsStartWithUpperCase), group (CPP Code Generation)
en: Accessor methods start with capital letters
it: I metodi accessori iniziano con lettere maiuscole

en: Use '\' as documentation tag instead of '@'
it: Usa «\» come indicatore di documentazione invece di «@»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">C++ Code Generation</p>
it: <p align="center">Generazione di codice C++</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabGeneral)
en: General
it: Generale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: label, entry (classMemberPrefix), group (CPP Code Generation)
en: Class member prefix
it: Prefisso dei membri di classe

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabMethodBodyGeneration)
en: Method Body Generation
it: Metodo di generazione del corpo

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget
en: vector
it: vettore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelVariable)
en: <b>Variable</b>
it: <b>Variabile</b>

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, 
en: string
it: stringa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStringClass)
en: <p align="center">String</p>
it: <p align="center">Stringa</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelListClass)
en: <p align="center">List</p>
it: <p align="center">Lista</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelGlobal)
en: <i>global?</i>
it: <i>globale?</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelClassName)
en: Class name
it: Nome della classe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelIncludeFile)
en: <i><p align="center">Include file</p></i>
it: <i><p align="center">File di inclusione</p></i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelHelpMethodBodyGen)
en: Use following for classes in generated code:
it: Usa le seguenti per le classi nel codice generato:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
it: Documentazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
it: Stile:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Slash (//)
it: Barra-barra (//)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Star (/**  */)
it: Barra-asterisco (/**  */)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Project Generation
it: Generazione progetto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_makeANTDocumentCheckBox)
en: Create ANT build document
it: Crea documento di compilazione per ANT

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Auto-Generate Methods
it: Autogenera i metodi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateConstructors)
en: Empty constructor methods
it: Svuota i metodi dei costruttori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAssocAccessors)
en: Association accessor methods
it: Metodi di associazione delle funzioni di accesso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAttribAccessors)
en: Attribute accessor methods
it: Metodi degli attributi delle funzioni di accesso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAccessorScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Default attribute accessor scope:
it: Ambito predefinito delle funzioni d'accesso degli attributi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPublicRB)
en: Public
it: Pubblico

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPrivateRB)
en: Private
it: Privato

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pProtectedRB)
en: Protected
it: Protetto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB)
en: From Parent Object
it: Dall'oggetto genitore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssocFieldScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssFieldScope)
en: Default association field scope:
it: Ambito predefinito dei campi di associazione:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB)
en: From Parent Role
it: Dal ruolo del genitore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">D Code Generation</p>
it: <p align="center">Generazione di codice D</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Java Code Generation</p>
it: <p align="center">Generazione di codice Java</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Ruby Code Generation</p>
it: <p align="center">Generazione di codice Ruby</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Hash (#)
it: Cancelletto (#)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Begin-End (=begin  =end)
it: Inizio-fine (=begin  =end)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxAutoGeneratedMethods)
en: Auto-Generated Methods
it: Metodi autogenerati

en: Code Generation Wizard
it: Assistente di generazione del codice

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenOptionsPage) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeImpSelectPage)
en: Code Generation Options
it: Opzioni per la generazione del codice

en: Adjust code generation options.
it: Regola le opzioni di generazione del codice.

en: Language Options
it: Opzioni di linguaggio

en: The output folder exists, but it is not writable.
    Please set the appropriate permissions or choose another folder.
it: La cartella di output esiste, ma non è scrivibile.
    Imposta i permessi appropriati o scegli un'altra cartella.

en: Error Writing to Output Folder
it: Errore nella scrittura sulla cartella di output

en: %1 does not seem to be a folder. Please choose a valid folder.
it: %1 non sembra essere una cartella. Scegli una cartella valida.

en: Please Choose Valid Folder
it: Scegli una cartella valida

en: The folder %1 does not exist. Do you want to create it now?
it: La cartella %1 non esiste. Vuoi crearla adesso?

en: Output Folder Does Not Exist
it: La cartella di output non esiste

en: Create Folder
it: Crea cartella

en: Do Not Create
it: Non creare

en: The folder could not be created.
    Please make sure you have write access to its parent folder or select another, valid, folder.
it: La cartella non ha potuto essere creata.
    Assicurati di avere il permesso di scrittura nella cartella madre o seleziona una cartella valida.

en: Error Creating Folder
it: Errore nella creazione della cartella

en: Please select a valid folder.
it: Seleziona una cartella valida.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
it: Linguaggio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
it: Cartelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelFolder)
en: Write all generated files to folder:
it: Scrivi tutti i file generati nella cartella:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_outputDir)
en: Files generated by Code Generator will be written to this folder
it: I file generati dal generatore di codice saranno scritti in questa cartella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
it: &Sfoglia...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeadings)
en: &Include heading files from folder:
it: &Includi i file di intestazione dalla cartella:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_headingsDir)
en: Files in this folder will be used as heading files in the generated code
it: I file in questa cartella saranno usati come file di intestazione nel codice generato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
it: S&foglia...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxOverwritePolicy) i18n: ectx: label, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: Overwrite Policy
it: Linee guida di sovrascrittura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelOverwritePolicy)
en: If a file with the same name as the name code 
    generator wants to use as output file already exists:
it: Se un file con lo stesso nome di quello che il
    generatore di codice vuole usare per l'output esiste già:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: Overwrite existing files if they exist in the destination folder
it: Sovrascrivi i file esistenti se esistono nella cartella di destinazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: O&verwrite
it: So&vrascrivi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: If a file with the same name already exists, ask what to do
it: Se un file con lo stesso nome esiste già, chiedi cosa fare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
it: Chie&di

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: If a file already exists in the destination folder, select a different name to use by adding a suffix to the file name
it: Se un file esiste già nella cartella di destinazione, seleziona un nome diverso da usare aggiungendo un suffisso al nome file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: &Use a different name
it: &Usa un nome diverso

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
it: Formattazione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxComment)
en: Comment Verbosity
it: Verbosità dei commenti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: Write comments &for class and method documentation even if empty
it: Scrivi commenti &per la documentazione delle classi e dei metodi anche se sono vuoti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: &Write documentation comments even if empty
it: &Scrivi commenti di documentazione anche se vuoto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelSectionComments)
en: Write section comments:
it: Scrivi commenti di sezione:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Writes comments to indicate the different sections (public, private etc) in a class, even if the sections are empty
it: Scrive commenti per indicare le diverse sezioni (pubbliche, private, ecc.) in una classe, anche se le sezioni sono vuote

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: None
it: Nessuno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: When section is non empty
it: Quando la sezione non è vuota

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Always
it: Sempre

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
it: Righe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelType)
en: Indentation type:
it: Tipo di rientro:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: No Indentation
it: Nessun rientro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Tab
it: Tabulatore

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
it: Spazio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAmount)
en: Indentation amount:
it: Quantità di rientro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Line ending style:
it: Stile per terminare le righe:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: *NIX ("\n")
it: *NIX («\n»)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: Windows ("\r\n")
it: Windows («\r\n»)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: Mac ("\r")
it: Mac («\r»)

en: Select Classes
it: Seleziona classi

en: Place all the classes you want to generate code
    for in the right hand side list.
it: Metti tutte le classi per cui vuoi generare il codice
    nell'elenco a destra.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenSelectPage)
en: Code Generation Selection
it: Selezione della generazione del codice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListAvailable)
en: Classes Available
it: Classi disponibili

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add class for code generation
it: Aggiungi classe per la generazione del codice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add >>
it: Aggiungi >>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: Remove class from Code Generation
it: Rimuovi classe dal generatore di codice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: << Remove
it: << Rimuovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListSelected)
en: Classes Selected
it: Classi selezionate

en: Status of Code Generation Progress
it: Stato della generazione del codice

en: Press the button Generate to start the code generation.
    Check the success state for every class.
it: Premi il pulsante Genera per avviare la generazione del codice.
    Controlla lo stato di riuscita di ogni classe.

en: Not Yet Generated
it: Non ancora generato

en: Code Generated
it: Codice generato

en: Not Generated
it: Non generato

en: Skipped
it: Saltato

en: Cannot open file!
it: Impossibile aprire il file

en: Umbrello Code Generation - Logger Export
it: Generazione di codice di Umbrello: esportazione del registro

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_statusTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus)
en: Status
it: Stato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
it: Classe

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_loggerTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabLogger)
en: Logger
it: Registro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonClear)
en: Clear
it: Pulisci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonExport)
en: Export...
it: Esporta...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonGenerate)
en: Generate
it: Genera

en: Importing file: %1 Progress: %2/%3
it: Importazione del file: %1 Avanzamento: %2/%3

[ctx: ready to status bar]
en: Ready.
it: Pronto.

[ctx: failed to status bar]
en: Failed.
it: Non riuscito.

en: Code Importing Wizard
it: Assistente di importazione del codice

en: Code Importing Path
it: Percorso di importazione del codice

en: Select the code importing path.
it: Seleziona il percorso di importazione del codice.

en: File System Model
it: Modello del filesystem

en: Select the desired language to filter files.
it: Seleziona il linguaggio desiderato per filtrare i file.

en: Select also all the files in the subdirectories.
it: Seleziona anche tutti i file nelle sottocartelle.

en: Select all the files below the current directory.
it: Seleziona tutti i file sotto la cartella attuale.

en: Clear all selections.
it: Pulisci tutte le selezioni.

en: Add file extensions like e.g. '*.h *.hpp'.
it: Aggiungi estensioni dei file, come «*.h *.hpp».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: The language of the project.
it: Il linguaggio del progetto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: Programming Language:
it: Linguaggio di programmazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_subdirCheckBox)
en: Include Subdirectories.
it: Includi le sottocartelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_fileExtLabel)
en: List of file extensions:
it: Elenco di estensioni dei file:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_deselectAllButton)
en: Deselect all
it: Deseleziona tutto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_selectAllButton)
en: Select all
it: Seleziona tutto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_filesLabel)
en: Number of files:
it: Numero di file:

en: Status of Code Importing Progress
it: Stato dell'importazione del codice

en: Press the button 'Start import' to start the code import.
    Check the success state for every class.
it: Premi il pulsante «Avvia importazione» per avviare l'importazione del codice.
    Controlla lo stato di riuscita di ogni classe.

en: <b>Code import of 1 file:</b><br> | <b>Code import of %1 files:</b><br>
it[0]: <b>Importazione del codice di un file:</b><br>
it[1]: <b>Importazione del codice di %1 file:</b><br>

en: importing file ... DONE<br>
it: importazione del file... Fatto<br>

en: Import Done
it: Importazione completata

en: importing file ... FAILED<br>
it: importazione del file... non riuscita<br>

en: Import Failed
it: Importazione non riuscita

en: importing file ...
it: importazione del file...

en: importing file ... stopped<br>
it: importazione del file... interrotto<br>

en: Import stopped
it: Importazione interrotta

en: Not Imported
it: Non importato

en: Umbrello Code Import - Logger Export
it: Importazione di codice di Umbrello: esportazione del registro

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabStatus)
en: Import Status
it: Stato dell'importazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStart)
en: Start import
it: Avvia importazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStop)
en: Stop
it: Ferma

en: Importing file: %1
it: Importazione del file: %1

[ctx: show failed on status bar]
en: Failed.
it: Non riuscita.

[ctx: show Ready on status bar]
en: Ready.
it: Pronto.

en: No code importer for file: %1
it: Nessun importatore di codice per il file: %1

en: Class Name
it: Nome della classe

en: Properties
it: Proprietà

en: Initial activity
it: Attività iniziale

en: End activity
it: Fine attività

en: Final activity
it: Attività finale

note: i18n("Attribute...")); break;
en: Branch/Merge
it: Ramifica/fondi

en: Invoke action
it: Invoca azione

en: Parameter activity
it: Attività del parametro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General Properties
it: Proprietà generali

[ctx: general properties page]
en: General
it: Generale

en: Activity type:
it: Tipo attività:

en: Activity name:
it: Nome attività:

en: Precondition :
it: Precondizione:

en: Postcondition :
it: Postcondizione:

en: &Normal activity
it: Attività &normale

en: &Invoke action
it: &Invoca azione

en: &Parameter activity node
it: Nodo di attività del &parametro

en: Association Properties
it: Proprietà associazione

[ctx: general settings page name]
en: General
it: Generale

en: General Settings
it: Impostazioni generali

[ctx: display option page name]
en: Display
it: Visualizzazione

en: Display Options
it: Opzioni di visualizzazione

en: Attributes
it: Attributi

en: Attribute Settings
it: Impostazioni degli attributi

en: Operations
it: Operazioni

en: Operation Settings
it: Impostazioni delle operazioni

en: Templates
it: Modelli

en: Templates Settings
it: Impostazioni dei modelli

en: Enum Literals
it: Letterali enumerazione

en: Enum Literals Settings
it: Impostazioni dell'enumerazione letterale

en: Entity Attributes
it: Attributi dell'entità

en: Entity Attributes Settings
it: Impostazioni degli attributi dell'entità

en: Entity Constraints
it: Vincoli dell'entità

en: Entity Constraints Settings
it: Impostazioni di vincoli dell'entità

[ctx: contents settings page name]
en: Contents
it: Contenuti

en: Contents Settings
it: Impostazioni dei contenuti

en: Associations
it: Associazioni

en: Class Associations
it: Associazioni di classi

[ctx: instance general settings page name]
en: General
it: Generale

en: new_class
it: nuova_classe

en: Class Wizard
it: Assistente per le classi

en: New Class
it: Nuova classe

en: Add general info about the new class.
it: Aggiungi informazioni generali sulla nuova classe.

en: Class Attributes
it: Attributi della classe

en: Add attributes to the new class.
it: Aggiungi gli attributi della nuova classe.

en: Class Operations
it: Operazioni della classe

en: Add operations to the new class.
it: Aggiungi le operazioni della nuova classe.

en: Hide
it: Nascondi

en: Show
it: Mostra

en: Hide Comment
it: Nascondi commento

en: Show Comment
it: Mostra commento

en: Insert Code Block Before
it: Inserisci blocco di codice prima

en: Insert Code Block After
it: Inserisci blocco di codice dopo

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Cut
it: Taglia

en: Code Viewer - %1
it: Visore del codice - %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showHiddenCodeCB)
en: Show hidden blocks
it: Mostra i blocchi nascosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_componentLabel)
en: <p align="center">component name here</p>
it: <p align="center">nome componente qui</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_highlightCheckBox)
en: Show block type
it: Mostra tipo di blocco

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
it: Colori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
it: Tipo di carattere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
it: Carta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
it: Selezionato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">UML object block:</p>
it: <p align="right">Blocco oggetto UML:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: <p align="right">Hidden block:</p>
it: <p align="right">Blocco nascosto:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <p align="right">Uneditable text:</p>
it: <p align="right">Testo non modificabile:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Editable text:</p>
it: <p align="right">Testo modificabile:</p>

en: Enable all messages
it: Attiva tutti i messaggi

en: Enable 'delete association' related messages
it: Abilita i messaggi relativi all'eliminazione di associazioni

en: Enable 'delete diagram' related messages
it: Abilita i messaggi relativi all'eliminazione di diagrammi

en: You are about to delete an association. Do you really want to continue?
it: Stai per eliminare un'associazione. Vuoi davvero continuare?

en: Delete Association
it: Elimina associazione

en: You are about to delete the entire diagram.
    Are you sure?
it: Stai per eliminare l'intero diagramma.
    Sei sicuro?

en: Are you sure you want to delete diagram %1?
it: Sei sicuro di voler eliminare il diagramma %1?

en: Delete Diagram?
it: Elimina il diagramma?

en: &Delete
it: &Elimina

en: Notifications
it: Notifiche

en: The format that the images will be exported to
it: Il formato in cui saranno esportate le immagini

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportAllViewsDialogBase)
en: Export All Views
it: Esporta tutte le viste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kURLRequesterLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_kURL)
en: The base directory used to save the images
it: La cartella di base usata per salvare le immagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kURLRequesterLabel)
en: &Directory to save the diagrams in:
it: Cartella in cui salvare i &diagrammi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Create in the target directory the same tree structure used
    in the document to store the views
it: Crea nella cartella di destinazione la stessa struttura ad albero
    usata nel documento per salvare le viste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: The views are stored in folders in the document. The same tree structure used in the document to store the views can be created in the selected base directory with this option.
    Only the folders made by the user are created in the base directory (Logical view, use case view and so on are not created).
it: Le viste sono salvate nelle cartelle del documento. La stessa struttura ad albero usata nel documento per salvare le viste può essere creata nella cartella di base selezionata con questa opzione.
    Solo le cartelle fatte dall'utente sono create nella cartella di base (la vista logica, la vista di caso d'uso e così via non sono create).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Use &folders
it: Usa &cartelle

en: Find
it: Trova

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
it: Filtro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_treeView)
en: Tree View
it: Vista ad albero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_CurrentDiagram)
en: &Current diagram
it: Diagramma &attuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_Diagrams)
en: &All diagrams
it: &Tutti i diagrammi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
it: Categoria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAll)
en: All
it: Tutte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
it: Pacchetto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryInterface)
en: Interface
it: Interfaccia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryOperation)
en: Operation
it: Operazione

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
it: Attributo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search Term:
it: Cerca termine:

en: Default
it: Predefinito

[ctx: general settings]
en: General
it: Generale

note: i18n: ectx: label, entry (uiFont), group (UI Options) i18n: ectx: label, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font
it: Carattere

en: Font Settings
it: Impostazioni dei caratteri

[ctx: widget style page]
en: Style
it: Stile

en: Widget Style
it: Stile dell'oggetto

[ctx: style page name]
en: Style
it: Stile

en: Line Style
it: Stile della linea

[ctx: role page name]
en: Roles
it: Ruoli

en: Role Settings
it: Impostazioni ruoli

en: Note Properties
it: Proprietà della nota

en: Central Buffer
it: Buffer centrale

en: Data Store
it: Memorizzazione dei dati

en: ObjectFlow
it: Flusso degli oggetti

[ctx: properties group title]
en: Properties
it: Proprietà

en: Object Node type:
it: Tipo di nodo dell'oggetto:

en: Object Node name:
it: Nome del nodo dell'oggetto:

[ctx: enter state label]
en: State :
it: Stato:

en: &Central Buffer
it: Buffer &centrale

en: &Data Store
it: Memorizzazione dei &dati

en: &Object Flow
it: Flusso degli &oggetti

en: Destination File Already Exists
it: Il file di destinazione esiste già

en: &Overwrite
it: &Sovrascrivi

en: &Generate Similar File Name
it: &Genera un nome file simile

en: &Do Not Generate File
it: &Non generare nessun file

en: The file %1 already exists in %2.
    
    Umbrello can overwrite the file, generate a similar
    file name or not generate this file.
it: Il file %1 esiste già in %2.
    
    Umbrello può sovrascrivere il file, generarne uno con
    un nome simile o non generarlo affatto.

en: &Apply to all remaining files
it: &Applica a tutti i file rimanenti

en: Activities
it: Attività

en: Move selected item to the top
it: Sposta in cima l'elemento selezionato

en: Move selected item up
it: Sposta in su l'elemento selezionato

en: Move selected item down
it: Sposta in giù l'elemento selezionato

en: Move selected item to the bottom
it: Sposta in fondo l'elemento selezionato

en: New Activity...
it: Nuova attività...

en: Delete
it: Elimina

en: Rename
it: Rinomina

[ctx: name of association widget]
en: Name:
it: Nome:

en: Stereotype
it: Stereotipo

en: Type:
it: Tipo:

en: Role A Properties
it: Proprietà ruolo A

en: Role B Properties
it: Proprietà ruolo B

en: Role A Changeability
it: Cambiabilità del Ruolo A

en: Role B Changeability
it: Cambiabilità del Ruolo B

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelRoleName)
en: Rolename:
it: Nome ruolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelMultiplicity)
en: Multiplicity:
it: Molteplicità:

[ctx: changeability for A is changeable]
en: Changeable
it: Modificabile

[ctx: changeability for A is frozen]
en: Frozen
it: Bloccato

[ctx: changeability for A is add only]
en: Add only
it: Solo aggiunta

[ctx: changeability for B is changeable]
en: Changeable
it: Modificabile

[ctx: changeability for B is frozen]
en: Frozen
it: Bloccato

[ctx: changeability for B is add only]
en: Add only
it: Solo aggiunta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Generator
it: Generatore di disposizioni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoDotPath)
en: <p>The auto layout feature depends on layout generators provided by the GraphViz package, which is normally installed aside Umbrello by a package manager.</p>
    <p>Umbrello has built in support for detecting the install location of  these layout generators. For cases where this dependency is not available or do not fit, a different installation path could be provided.</p>
it: <p>La funzionalità di disposizione automatica dipende dai generatori di disposizioni presenti nel pacchetto GraphViz, che è solitamente installato assieme a Umbrello dal gestore dei pacchetti.</p>
    <p>Umbrello integra la funzione di rilevamento della posizione di questi generatori di disposizioni. Nel caso che questa dipendenza non sia disponibile o non sia quella giusta, è possibile fornire un altro percorso di installazione.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoDotPath)
en: Auto detect layout generator
it: Rileva automaticamente generatore di disposizioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Generator executable path:
it: Percorso dell'eseguibile del generatore:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Other)
en: Miscellaneous
it: Varie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: <p>Dot file export is performed by using the export layout.</p><p>With this option checked, the export layout is added to the list of available diagram layouts and enables a quick dot export preview.</p>
it: <p>L'esportazione dei file dot è effettuata usando la disposizione di esportazione.</p><p>Quando questa opzione è segnata, la disposizione di esportazione viene aggiunta all'elenco di disposizioni di diagrammi disponibili e abilita una rapida anteprima dell'esportazione a dot.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: Show export layout in diagram context menu
it: Mostra disposizione di esportazione nel menu contestuale del diagramma

en: Reference:
it: Referenza:

en: A&bstract class
it: Classe as&tratta

en: A&bstract use case
it: Caso d'uso as&tratto

[ctx: component is executable]
en: &Executable
it: &Eseguibile

en: Draw as actor
it: Disegna come attore

en: Multiple instance
it: Istanza multipla

en: Show destruction
it: Mostra distruzione

en: The name you have chosen
    is already being used.
    The name has been reset.
it: Il nome scelto è già usato.
    Il nome è stato annullato.

en: Name is Not Unique
it: Nome non univoco

en: N&ew Attribute...
it: N&uovo attributo...

en: N&ew Operation...
it: Nuova op&erazione...

en: N&ew Template...
it: Nuovo mod&ello...

en: N&ew Enum Literal...
it: N&uova enumerazione letterale...

en: N&ew Entity Attribute...
it: Nuovo attributo dell'&entità...

en: Constraints
it: Vincoli

en: N&ew Constraint...
it: N&uovo vincolo...

en: Instance Attribute
it: Attributo dell'istanza

en: N&ew Instance Attribute...
it: Nuovo attributo d&ell'istanza...

en: &Properties
it: &Proprietà

en: Comment
it: Commento

en: Source Code
it: Codice sorgente

en: &Documentation
it: &Documentazione

en: Operatio&ns
it: Operazio&ni

en: &Visibility
it: &Visibilità

en: O&peration signature
it: Firma delle o&perazioni

en: Pac&kage
it: Pac&chetto

en: Att&ributes
it: Att&ributi

en: Attr&ibute signature
it: Firma degli attr&ibuti

en: &Public Only
it: Solo &pubblico

en: Draw as circle
it: Disegna come cerchio

en: &Attribute associations
it: Associazioni degli &attributi

en: Starting Scope
it: Ambito di partenza

en: Default attribute scope:
it: Ambito predefinito degli attributi:

en: Default operation scope:
it: Ambito predefinito delle operazioni:

en: Attribute Signatures
it: Firme attributo

en: No Stereotype
it: Nessuno stereotipo

en: Stereotype Name
it: Nome dello stereotipo

en: Stereotype with Tags
it: Stereotipo con tag

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Include search paths
it: Percorsi di ricerca dei file di inclusione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional include search paths could be added by specifying environment variable UMBRELLO_INCPATH.
it: Ulteriori percorsi di ricerca possono essere aggiungi tramite la variabile d'ambiente UMBRELLO_INCPATH.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: C++ Import
it: Importazione C++

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, createArtifactCheckBox)
en: For each imported file create an artifact in the component view
it: Per ogni file importato crea un artefatto nella vista dei componenti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, resolveDependenciesCheckBox)
en: Resolve dependencies (reduces import speed)
it: Risolvi le dipendenze (riduce la velocità di importazione)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, supportCPP11CheckBox)
en: Enable C++11 standard (experimental)
it: Abilita lo standard C++11 (sperimentale)

en: Unique Constraint...
it: Vincolo di univocità...

en: Primary Key Constraint...
it: Vincolo di chiave primaria...

en: Foreign Key Constraint...
it: Vincolo di chiave esterna...

en: Check Constraint...
it: Vincolo di controllo...

en: <p align="center">No Options Available.</p>
it: <p align="center">Nessuna opzione disponibile.</p>

en: &Diagrams
it: &Diagrammi

en: &Select diagrams
it: &Seleziona diagrammi

en: &Type of diagram
it: &Tipo di diagramma

[ctx: diagram selection for printing]
en: Selection
it: Selezione

en: No diagrams selected.
it: Nessun diagramma selezionato.

en: The name you have entered is invalid.
it: Il nome inserito non è valido.

en: Invalid Name
it: Nome non valido

en: The name you have entered is not unique.
it: Il nome inserito non è univoco.

en: Name Not Unique
it: Nome non univoco

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDiagramProperties)
en: Diagram Properties
it: Proprietà diagramma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
it: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoom)
en: Zoom:
it: Ingrandimento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelWidth)
en: Width:
it: Larghezza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelHeight)
en: Height:
it: Altezza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
it: Mostra &griglia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
it: Allinea alla &griglia

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap the size of the components to be a multiple of the grid spacing.
    If 'Snap to Grid' is enabled a component will always be aligned with the grid on all 4 sides.
it: Ridimensiona i componenti per essere multipli della spaziatura di griglia.
    Se «Aggancia alla griglia» è abilitato, un componente sarà sempre agganciato alla griglia sui quattro lati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap component size
it: Allinea dimensione componente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelGridSpacing)
en: Grid spacing:
it: Spaziatura di griglia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_autoIncrementSequence)
en: Autoincrement Sequence
it: Sequenza di autoincremento

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
it: Varie

en: Enable undo
it: Abilita l'annullamento

en: Use tabbed diagrams
it: Usa diagrammi a scheda

en: Use new C++/Java/Ruby generators
it: Usa i nuovi generatori C++/Java/Ruby

en: Turn on footer and page numbers when printing
it: Attiva i piè e i numeri di pagina durante la stampa

en: Enable UML2 support
it: Abilita il supporto per UML2

en: Autosave
it: Salvataggio automatico

en: E&nable autosave
it: A&bilita il salvataggio automatico

en: Select auto-save time interval (mins):
it: Seleziona l'intervallo per il salvataggio automatico (minuti):

en: Set autosave suffix:
it: Imposta il suffisso per il salvataggio automatico:

en: <qt><p>The autosave file will be saved to ~/autosave.xmi if the autosaving occurs before you have manually saved the file.</p><p>If you have already saved it, the autosave file will be saved in the same folder as the file and will be named like the file's name, followed by the suffix specified.</p><p>If the suffix is equal to the suffix of the file you have saved, the autosave will overwrite your file automatically.</p></qt>
it: <qt><p>Il file di salvataggio automatico sarà salvato in ~/autosave.xmi se il salvataggio automatico avviene prima di aver salvato il file manualmente.</p><p>Se l'hai già salvato, il file di salvataggio automatico sarà salvato nella stessa cartella del file e avrà il suo stesso nome, seguito dal suffisso specificato.</p><p>Se il suffisso è uguale al suffisso del file che hai salvato, il salvataggio automatico sovrascriverà automaticamente il file.</p></qt>

en: Startup
it: Avvio

en: &Load last project
it: &Carica l'ultimo progetto

en: Start new project with:
it: Avvia nuovo progetto con:

en: Default Language :
it: Linguaggio predefinito:

en: Contained Items
it: Elementi contenuti

en: Select Operation
it: Seleziona operazione

en: Sequence number:
it: Numero sequenza:

en: Auto increment:
it: Autoincremento:

en: Class operation:
it: Operazione di classe:

en: New Operation...
it: Nuova operazione...

en: Custom operation:
it: Operazione personalizzata:

[ctx: General options]
en: General
it: Generale

note: i18n: ectx: label, entry (rightToLeftUI), group (UI Options)
en: Right to left user interface
it: Interfaccia utente da destra a sinistra

[ctx: Association options]
en: Associations
it: Associazioni

en: Create new association lines as:
it: Crea nuove linee di associazione come:

[ctx: color group box]
en: Color
it: Colore

en: Custom text color
it: Colore del testo personalizzato

en: Custom line color
it: Colore delle linee personalizzato

note: i18n("D&efault Color"), m_colorGB); colorLayout->addWidget(m_lineDefaultB, 0, 2);
en: Custom fill color
it: Colore di riempimento personalizzato

en: Custom grid color
it: Colore della griglia personalizzato

en: Custom background color
it: Colore di sfondo personalizzato

en: Custom line width
it: Spessore delle linee personalizzato

en: &Use fill color
it: &Usa colore di riempimento

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_propsGroupBox)
en: Role Properties
it: Proprietà del ruolo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_visibilityButtonGroup)
en: Role Visibility
it: Visibilità ruolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pImplementationRB)
en: Implementation
it: Implementazione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_changeabilityButtonGroup)
en: Role Changeability
it: Cambiabilità del ruolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pChangeableRB)
en: Changeable
it: Cambiabilità

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pFrozenRB)
en: Frozen
it: Bloccato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pAddOnlyRB)
en: Add only
it: Aggiungi solo

[ctx: title of color group]
en: Color
it: Colore

[ctx: text color]
en: &Text:
it: &Testo:

[ctx: default text color button]
en: Defaul&t
it: Predefini&to

[ctx: line color]
en: &Line:
it: &Linea:

[ctx: default line color button]
en: &Default
it: &Predefinito

en: &Fill:
it: &Riempi:

[ctx: default fill color button]
en: D&efault
it: Pr&edefinito

en: &Use fill
it: &Usa riempimento

[ctx: background color]
en: &Background:
it: S&fondo:

[ctx: default background color button]
en: De&fault
it: Prede&finito

[ctx: grid dot color]
en: &Grid dot:
it: Punto della &griglia:

[ctx: default grid dot color button]
en: Def&ault
it: Pred&efinito

[ctx: title of width group]
en: Width
it: Spessore

[ctx: line width]
en: Line &width:
it: S&pessore delle linee:

[ctx: default line width button]
en: Defa&ult
it: Prede&finita

en: Layout of the line:
it: Disposizione della linea:

en: Parameter Properties
it: Proprietà del parametro

[ctx: property name]
en: &Name:
it: &Nome:

en: Passing Direction
it: Direzione di passaggio

en: "in" is a readonly parameter, "out" is a writeonly parameter and "inout" is a parameter for reading and writing.
it: «in» è un parametro di sola lettura, «out» è un parametro di sola scrittura e «inout» è un parametro di lettura e scrittura.

en: You have entered an invalid parameter name.
it: Hai inserito un nome di parametro non valido.

en: Parameter Name Invalid
it: Nome del parametro non valido

en: Select diagram
it: Seleziona diagramma

en: Diagram
it: Diagramma

en: Umbrello Setup
it: Configurazione di Umbrello

en: User Interface
it: Interfaccia utente

en: User Interface Settings
it: Impostazioni per l'interfaccia utente

[ctx: general settings page]
en: General
it: Generale

[ctx: class settings page]
en: Class
it: Classe

en: Class Settings
it: Impostazioni della classe

en: Code Importer
it: Importatore di codice

en: Code Import Settings
it: Impostazioni di importazione del codice

en: Code Generation
it: Generazione del codice

en: Code Generation Settings
it: Impostazioni per la generazione del codice

en: Code Viewer
it: Visore del codice

en: Code Viewer Settings
it: Impostazioni per la visualizzazione del codice

en: Auto Layout
it: Disposizione automatica

en: Auto Layout Settings
it: Impostazioni della disposizione automatica

en: Search
it: Cerca

[ctx: general page]
en: General
it: Generale

[ctx: initial state in statechart]
en: Initial state
it: Stato iniziale

[ctx: state in statechart]
en: State
it: Stato

[ctx: end state in statechart]
en: End state
it: Stato finale

[ctx: fork state in statechart]
en: Fork
it: Separa

[ctx: join state in statechart]
en: Join
it: Unisci

[ctx: junction state in statechart]
en: Junction
it: Giunto

[ctx: deep history state in statechart]
en: DeepHistory
it: Cronologia dettagliata

[ctx: shallow history state in statechart]
en: ShallowHistory
it: Cronologia breve

[ctx: choice state in statechart]
en: Choice
it: Scelta

[ctx: combined state in statechart]
en: Combined
it: Combinato

en: State type:
it: Tipo stato:

en: State name:
it: Nome stato:

en: Linked diagram:
it: Diagramma collegato:

en: Stereotype Properties
it: Proprietà dello stereotipo

en: Stereotype Attributes for
it: Attributi dello stereotipo per

[ctx: attribute name]
en: &Name:
it: &Nome:

[ctx: attribute type]
en: &Type:
it: &Tipo:

[ctx: default value]
en: &Default:
it: Pre&definito:

en: Attribute Properties
it: Proprietà degli attributi

en: &Initial value:
it: Valore &iniziale:

en: Classifier &scope ("static")
it: Ambit&o del classificatore («statico»)

en: You have entered an invalid attribute name.
it: Hai inserito un nome di attributo non valido.

en: Attribute Name Invalid
it: Nome di attributo non valido

en: The attribute name you have chosen is already being used in this operation.
it: Il nome attributo scelto è già stato usato in questa operazione.

en: Attribute Name Not Unique
it: Nome di attributo non univoco

en: Check Constraint Properties
it: Proprietà del vincolo di controllo

[ctx: name label]
en: Name
it: Nome

en: Check Condition :
it: Condizione di controllo:

en: Entity Attribute Properties
it: Proprietà degli attributi dell'entità

[ctx: name of entity attribute]
en: &Name:
it: &Nome:

en: Length/Values:
it: Lunghezza/valori:

en: &Auto increment
it: &Autoincremento

en: Allow &null
it: Permetti &nullo

en: Attributes:
it: Attributi:

en: Indexing
it: Indicizzazione

en: &Not Indexed
it: &Non indicizzato

note: i18n("&Primary"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pPublicRB); m_pProtectedRB = new QRadioButton(i18n("&Unique"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pProtectedRB);
en: &Indexed
it: &Indicizzato

en: You have entered an invalid entity attribute name.
it: Hai inserito un nome di attributo dell'entità non valido.

en: Entity Attribute Name Invalid
it: Nome di attributo dell'entità non valido

en: The entity attribute name you have chosen is already being used in this operation.
it: Il nome dell'attributo dell'entità scelto è già stato usato in questa operazione.

en: Entity Attribute Name Not Unique
it: Nome di attributo dell'entità non univoco

en: EnumLiteral Properties
it: Proprietà EnumLiteral

[ctx: literal name]
en: &Name:
it: &Nome:

en: &Value:
it: &Valore:

en: Foreign Key Setup
it: Configurazione delle chiavi esterne

[ctx: general page title]
en: General
it: Generale

[ctx: general group title]
en: General
it: Generale

[ctx: label for entering name]
en: Name
it: Nome

en: Referenced Entity
it: Entità referenziata

en: Actions
it: Azioni

en: On Update
it: All'aggiornamento

en: On Delete
it: All'eliminazione

en: No Action
it: Nessuna azione

en: Restrict
it: Limita

en: Cascade
it: Cascata

en: Set Null
it: Imposta a nullo

en: Set Default
it: Imposta a predefinito

en: Columns
it: Colonne

[ctx: column header local]
en: Local
it: Locale

[ctx: column header referenced]
en: Referenced
it: Referenziata

en: Local Column
it: Colonna locale

en: Referenced Column
it: Colonna referenziata

en: &Add
it: &Aggiungi

en: You are attempting to change the Referenced Entity of this ForeignKey Constraint. Any unapplied changes to the mappings between local and referenced entities will be lost. Are you sure you want to continue ?
it: Stai cercando di cambiare l'entità referenziata di questo vincolo di chiave esterna. Tutte le modifiche non applicate alle mappature tra entità locali e referenziate saranno perse. Sei sicuro di voler continuare?

en: Object Attribute Properties
it: Proprietà degli attributi dell'oggetto

en: You have entered an invalid attribute value.
it: Hai inserito un valore di attributo non valido.

en: Value Invalid
it: Valore non valido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Attribute Name:
it: Nome attributo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Value:
it: Valore:

en: Operation Properties
it: Proprietà dell'operazione

[ctx: operation name]
en: &Name:
it: &Nome:

en: &Abstract operation
it: Operazione &astratta

en: &Query ("const")
it: &Interrogazione («costante»)

en: &Override
it: S&ovrascrivi

en: Parameters
it: Parametri

en: Ne&w Parameter...
it: &Nuovo parametro...

en: The parameter name you have chosen
    is already being used in this operation.
it: Il nome del parametro scelto è
    già usato in questa operazione.

en: Parameter Name Not Unique
it: Nome del parametro non univoco

en: The parameter name you have chosen is already being used in this operation.
it: Il nome del parametro scelto è già stato usato in questa operazione.

en: You have entered an invalid operation name.
it: Hai inserito un nome di operazione non valido.

en: Operation Name Invalid
it: Nome di operazione non valido

en: An operation with that signature already exists in %1.
it: Un'operazione con questa firma esiste già in %1.

en: Choose a different name or parameter list.
it: Scegli un nome diverso o un elenco di parametri.

en: Template Properties
it: Proprietà modello

[ctx: template name]
en: &Name:
it: &Nome:

en: You have entered an invalid template name.
it: Hai inserito un nome di modello non valido.

en: Template Name Invalid
it: Nome di modello non valido

en: The template parameter name you have chosen is already being used in this operation.
it: Il nome del parametro del modello che hai scelto è già in uso in questa operazione.

en: Template Name Not Unique
it: Nome del modello non univoco

en: Unique Constraint Properties
it: Proprietà del vincolo di univocità

en: Attribute Details
it: Dettagli dell'attributo

en: You have entered an invalid constraint name.
it: Hai inserito un nome di vincolo non valido.

en: Constraint Name Invalid
it: Nome di vincolo non valido

[ctx: classes display options page]
en: Display
it: Visualizzazione

en: Classes Display Options
it: Opzioni visualizzazione classi

[ctx: diagram style page]
en: Style
it: Stile

en: Diagram Style
it: Stile del diagramma

en: &Default value:
it: Valore pre&definito:

en: &Image type:
it: Tipo di &immagine:

en: &Resolution:
it: &Risoluzione:

en: New
it: Nuovo

en: &Library
it: &Libreria

en: &Table
it: &Tabella

[ctx: draw as default]
en: &Default
it: &Predefinito

en: Draw As
it: Disegna come

en: &Type:
it: &Tipo:

en: Package path:
it: Percorso del pacchetto:

en: Stereotype &name:
it: &Nome dello stereotipo:

[ctx: public visibility]
en: P&ublic
it: P&ubblica

[ctx: protected visibility]
en: Pro&tected
it: Pro&tetta

[ctx: private visibility]
en: P&rivate
it: P&rivata

en: Imple&mentation
it: Imple&mentazione

en: Visibility
it: Visibilità

[ctx: scope for A is public]
en: Public
it: Pubblico

[ctx: scope for A is protected]
en: Protected
it: Protetto

[ctx: scope for A is private]
en: Private
it: Privato

[ctx: scope for A is implementation]
en: Implementation
it: Implementazione

en: Role A Visibility
it: Visibilità ruolo A

[ctx: scope for B is public]
en: Public
it: Pubblico

[ctx: scope for B is protected]
en: Protected
it: Protetto

[ctx: scope for B is private]
en: Private
it: Privato

[ctx: scope for B is implementation]
en: Implementation
it: Implementazione

en: Role B Visibility
it: Visibilità ruolo B

en: Exporting to XHTML...
it: Esportazione a XHTML...

en: Exporting all views...
it: Esportazione di tutte le viste...

en: Some errors happened when exporting the images:
it: Si sono verificati degli errori nell'esportazione delle immagini:

en: Generating Docbook...
it: Generazione di DocBook...

en: Docbook Generation Complete...
it: Generazione di DocBook completa.

en: Docbook Generation Failed...
it: Generazione di DocBook non riuscita.

en: Exporting to DocBook...
it: Esportazione a DocBook...

en: Umbrello UML Modeller autonomous code generator
it: Generatore di codice autonomo del modellatore UML Umbrello

en: (c) 2006 Gael de Chalendar (aka Kleag), (c) 2002-2006 Umbrello UML Modeller Authors
it: © 2006 di Gael de Chalendar (detto Kleag), © 2002-2006 degli autori del modellatore UML Umbrello

en: Umbrello UML Modeller Authors
it: Autori del modellatore UML Umbrello

en: File to transform
it: File da trasformare

en: The XSLT file to use
it: Il file XSLT da usare

en: Generating XHTML...
it: Generazione di XHTML...

en: XHTML Generation Complete...
it: Generazione di XHTML completata.

en: Copying CSS...
it: Copia di CSS...

en: Finished Copying CSS...
it: Copia CSS completata.

en: Failed Copying CSS...
it: Copia CSS non riuscita.

en: Flag whether documentation was modified. Press left mouse button to apply modified content.
it: Indica se la documentazione è stata modificata. Premi il pulsante sinistro del mouse per applicare le modifiche al contenuto.

en: Documentation type
it: Tipo di documentazione

en: Activate documentation edit after focus change.
it: Attiva la modifica della documentazione dopo l'attivazione dell'elemento.

en: Apply layout
it: Applica disposizione

en: Umbrello UML Modeller
it: Modellatore UML Umbrello

en: Umbrello – Visual development environment for software, based on the industry standard Unified Modelling Language (UML).<br/>See also <a href="http://www.omg.org/spec/">http://www.omg.org/spec/</a>.
it: Umbrello – Ambiente di sviluppo visuale per software, basato sullo standard industriale UML.<br/>Vedi anche <a href="http://www.omg.org/spec/">http://www.omg.org/spec/</a>.

en: Copyright © 2001 Paul Hensgen,
    Copyright © 2002-2022 Umbrello UML Modeller Authors
it: Copyright © 2001 di Paul Hensgen,
    Copyright © 2002-2022 degli autori del modellatore UML Umbrello

en: Author of initial version.
it: Autore della versione iniziale.

en: Bug fixing, porting work, code cleanup, new features.
it: Correzioni, trasferimento, pulizia e nuove funzioni.

en: Porting work, code cleanup, new features.
it: Trasferimento, pulizia e nuove funzioni.

en: Current maintainer.
it: Responsabile attuale.

en: A lot of work for C++ and Java code generation. Codeeditor.
it: Molto lavoro per la generazione di codice C++ e Java, editor del codice.

en: File to open
it: File da aprire

en: export diagrams to extension and exit
it: esporta i diagrammi all'estensione ed esci

en: list available export extensions
it: elenca le estensioni di esportazione disponibili

en: the local directory to save the exported diagrams in
it: la cartella locale in cui salvare i diagrammi esportati

en: import files
it: importa file

en: list supported languages
it: elenco di linguaggi supportati

en: keep the tree structure used to store the views in the document in the target directory
it: mantieni la struttura ad albero usata per salvare le viste del documento nella cartella di destinazione

en: import files from directory <dir>
it: importa file dalla cartella <dir>

en: set language
it: imposta il linguaggio

en: Delete Anchor
it: Elimina àncora

en: Add Point
it: Aggiungi punto

en: Delete Point
it: Elimina punto

en: Choose Spline points automatically
it: Scegli i punti della spline automaticamente

en: Change Association Name...
it: Cambia nome dell'associazione...

en: Change Role A Name...
it: Cambia il nome del ruolo A...

en: Change Role B Name...
it: Cambia il nome del ruolo B...

en: Select Operation...
it: Scegli operazione...

[ctx: Layout menu]
en: Layout
it: Disposizione

en: Polyline
it: Polilinea

en: Direct
it: Diretta

en: Orthogonal
it: Ortogonale

en: New Template...
it: Nuovo modello...

en: Accept Signal
it: Accetta segnale

en: Accept Time Event
it: Accetta evento temporale

en: Activity...
it: Attività...

en: Activity Transition
it: Transizione di attività

en: Actor
it: Attore

note: i18n("Actor...")); break;
en: Artifact
it: Manufatto

note: i18n("Category...")); break;
en: Change Font...
it: Cambia carattere...

en: Choice
it: Scelta

[ctx: new class menu item]
en: Class...
it: Classe...

[ctx: duplicate action]
en: Duplicate
it: Duplica

en: Collapse All
it: Contrai tutto

[ctx: add new combined state]
en: Combined state...
it: Stato combinato...

en: Component
it: Componente

en: Folder
it: Cartella

en: Datatype...
it: Tipo di dati...

en: Deep History
it: Cronologia dettagliata

en: Edit combined state
it: Modifica lo stato combinato

en: End Activity
it: Attività finale

en: End State
it: Stato finale

en: Entity
it: Entità

note: i18n("Entity...")); break;
en: Entity Attribute...
it: Attributo dell'entità...

en: Enum...
it: Enumerazione...

en: Enum Literal...
it: Enumerazione letterale...

en: Expand All
it: Espandi tutto

en: Export as Picture...
it: Esporta come immagine...

en: Externalize Folder...
it: Esternalizza cartella...

en: Fill Color...
it: Colore di riempimento...

en: Final Activity
it: Attività finale

en: Flip Horizontal
it: Ribalta orizzontalmente

en: Flip Vertical
it: Ribalta verticalmente

en: Text Line...
it: Riga di testo...

en: Fork
it: Separa

en: Go to state diagram
it: Vai al diagramma di stato

en: Hide destruction box
it: Nascondi riquadro di distruzione

en: Import File(s)...
it: Importa file...

en: Import from Directory...
it: Importa da cartella...

en: from file...
it: da file...

en: Initial Activity
it: Attività iniziale

en: Initial State
it: Stato iniziale

[ctx: new instance menu item]
en: Instance...
it: Istanza...

en: New Attribute...
it: Nuovo attributo...

en: Provided interface
it: Interfaccia fornita

en: Required interface
it: Interfaccia richiesta

en: Internalize Folder
it: Internalizza cartella

en: Junction
it: Giunto

en: Line Color...
it: Colore delle linee...

en: Asynchronous Message
it: Messaggio asincrono

en: Creation Message
it: Messaggio di creazione

en: Destroy Message
it: Messaggio di distruzione

en: Found Message
it: Messaggio trovato

en: Lost Message
it: Messaggio perso

en: Synchronous Message
it: Messaggio sincrono

en: New Entity Attribute...
it: Nuovo attributo dell'entità...

en: New Literal...
it: Nuovo letterale...

en: New Parameter...
it: Nuovo parametro...

en: Node
it: Nodo

note: i18n("Node...")); break;
en: Note...
it: Nota...

en: Object...
it: Oggetto...

en: Object Node
it: Nodo dell'oggetto

en: Open file
it: Apri file

note: i18n("Operation...")); break;
en: Package...
it: Pacchetto...

en: Pin
it: Connettore

en: Port
it: Porta

note: i18n("Port...")); break;
en: Pre Post Condition
it: Pre- post-condizione

en: Redo
it: Rifai

en: Region
it: Regione

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove state diagram
it: Rimuovi diagramma di stato

en: Rename...
it: Rinomina...

en: Rename Object...
it: Rinomina oggetto...

en: Return to combined state
it: Ritorna allo stato combinato

en: Return to class
it: Ritorna alla classe

en: Reset Label Positions
it: Annulla la posizione delle etichette

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Select state diagram
it: Seleziona diagramma di stato

en: Send Signal
it: Invia segnale

en: Shallow History
it: Cronologia breve

en: Show destruction box
it: Mostra riquadro di distruzione

[ctx: add new state]
en: State...
it: Stato...

en: Join
it: Unisci

en: Subsystem
it: Sottosistema

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
it: Modello

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
it: Annulla

en: Use Case
it: Casi d'uso

[ctx: new container menu]
en: New
it: Nuovo

[ctx: new sub menu]
en: New
it: Nuovo

[ctx: category type sub menu]
en: Category Type
it: Tipo di categoria

en: Disjoint(Specialisation)
it: Scollegamento (specializzazione)

en: Overlapping(Specialisation)
it: Sovrapposizione (specializzazione)

en: Union
it: Unione

en: Change into Class
it: Cambia in classe

en: Change into Package
it: Cambia in pacchetto

en: Clear Diagram
it: Pulisci diagramma

en: Snap to Grid
it: Aggancia alla griglia

en: Snap Component Size to Grid
it: Allinea dimensione componente alla griglia

en: Show Grid
it: Mostra la griglia

en: Show Documentation Indicator
it: Mostra indicatore della documentazione

en: apply '%1'
it: applica «%1»

en: Public Only
it: Solo pubblico

en: Operation Signature
it: Firma operazione

en: Attribute Signature
it: Firma attributo

en: Show Signatures
it: Mostra le firme

en: Hide Signatures
it: Nascondi firme

en: Hide Non-public members
it: Nascondi membri non pubblici

en: Show Non-public members
it: Mostra membri non pubblici

en: Packages
it: Pacchetti

en: Stereotypes
it: Stereotipi

en: Refactor
it: Ricostruzione

en: View Code
it: Visualizza codice

en: Change into Interface
it: Cambia in interfaccia

en: Draw as Circle
it: Disegna come cerchio

en: Rename Class...
it: Rinomina classe...

en: Name as Tooltip
it: Nome come suggerimento

en: Move Up
it: Sposta in alto

en: Move Down
it: Sposta in basso

[ctx: clear note]
en: Clear
it: Pulisci

en: Change Text...
it: Cambia testo...

en: Auto resize
it: Ridimensiona automaticamente

en: Change State Name...
it: Cambia il nome dello stato...

en: Change Activity Name...
it: Cambia il nome dell'attività...

en: Change Object Node Name...
it: Cambia il nome del nodo dell'oggetto...

[ctx: clear precondition]
en: Clear
it: Pulisci

en: Add Interaction Operand
it: Aggiungi operando dell'iterazione

[ctx: clear combined fragment]
en: Clear
it: Pulisci

en: Change Multiplicity...
it: Cambia molteplicità...

en: Change Name
it: Cambia nome

[ctx: color menu]
en: Color
it: Colore

note: i18n: ectx: label, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Use Fill Color
it: Usa colore di riempimento

en: No Fill Color
it: Senza colore di riempimento

[ctx: align menu]
en: Align
it: Allinea

en: Align Right
it: Allinea a destra

en: Align Left
it: Allinea a sinistra

en: Align Top
it: Allinea in alto

en: Align Bottom
it: Allinea in basso

en: Align Vertical Middle
it: Allinea verticalmente al centro

en: Align Horizontal Middle
it: Allinea orizzontalmente al centro

en: Align Vertical Distribute
it: Allinea verticalmente distribuito

en: Align Horizontal Distribute
it: Allinea orizzontalmente distribuito

en: new_actor
it: nuovo_attore

en: new_artifact
it: nuovo_manufatto

en: new_association
it: nuova_associazione

en: new_attribute
it: nuovo_attributo

en: new_category
it: nuova_categoria

en: new_check_constraint
it: nuovo_vincolo_di_controllo

en: new_component
it: nuovo_componente

en: new_datatype
it: nuovo_tipodati

en: new_entity
it: nuova_entità

en: new_entity_attribute
it: nuovo_attributo_entità

en: new_entity_constraint
it: nuovo_vincolo_di_entità

en: new_enum
it: nuova_enumerazione

en: new_enum_literal
it: nuova_letterale_enum

en: new_folder
it: nuova_cartella

en: new_foreign_key_constraint
it: nuovo_vincolo_di_chiave_esterna

en: new_instance
it: nuova_istanza

en: new_instance_attribute
it: nuovo_attributo_di_istanza

en: new_interface
it: nuova_interfaccia

en: new_node
it: nuovo_nodo

en: new_operation
it: nuova_operazione

en: new_package
it: nuovo_pacchetto

en: new_port
it: nuova_porta

en: new_role
it: nuovo_ruolo

en: new_stereotype
it: nuovo_stereotipo

en: new_template
it: nuovo_modello

en: new_unique_constraint
it: nuovo_vincolo_di_univocita

en: new_use_case
it: nuovo_caso_duso

en: new_object
it: nuovo_oggetto

en: New actor
it: Nuovo attore

en: New artifact
it: Nuovo manufatto

en: New association
it: Nuova associazione

en: New attribute
it: Nuovo attributo

en: New category
it: Nuova categoria

en: New check constraint
it: Nuovo vincolo di controllo

en: New class
it: Nuova classe

en: New component
it: Nuovo componente

en: New datatype
it: Nuovo tipo di dati

en: New entity
it: Nuova entità

en: New entity attribute
it: Nuovo attributo di entità

en: New entity constraint
it: Nuovo vincolo di entità

en: New enum
it: Nuova enumerazione

en: New enum literal
it: Nuova letterale enumerazione

en: New folder
it: Nuova cartella

en: New foreign key constraint
it: Nuovo vincolo di chiave esterna

en: New instance
it: Nuova istanza

en: New instance attribute
it: Nuovo attributo d'istanza

en: New interface
it: Nuova interfaccia

en: New node
it: Nuovo nodo

en: New operation
it: Nuova operazione

en: New package
it: Nuovo pacchetto

en: New port
it: Nuova porta

en: New role
it: Nuovo ruolo

en: New stereotype
it: Nuovo stereotipo

en: New template
it: Nuovo modello

en: New unique constraint
it: Nuovo vincolo di univocità

en: New use case
it: Nuovo caso d'uso

en: New UML object
it: Nuovo oggetto UML

en: Enter the name of the new actor:
it: Inserisci il nome del nuovo attore:

en: Enter the name of the new artifact:
it: Inserisci il nome del nuovo manufatto:

en: Enter the name of the new association:
it: Inserisci il nome della nuova associazione:

en: Enter the name of the new attribute:
it: Inserisci il nome del nuovo attributo:

en: Enter the name of the new category:
it: Inserisci il nome della nuova categoria:

en: Enter the name of the new check constraint:
it: Inserisci il nome del nuovo vincolo di controllo:

en: Enter the name of the new class:
it: Inserisci il nome della nuova classe:

en: Enter the name of the new component:
it: Inserisci il nome del nuovo componente:

en: Enter the name of the new datatype:
it: Inserisci il nome del nuovo tipo di dati:

en: Enter the name of the new entity:
it: Inserisci il nome della nuova entità:

en: Enter the name of the new entity attribute:
it: Inserisci il nome del nuovo attributo di entità:

en: Enter the name of the new entity constraint:
it: Inserisci il nome del nuovo vincolo di entità:

en: Enter the name of the new enum:
it: Inserisci il nome della nuova enumerazione:

en: Enter the name of the new enum literal:
it: Inserisci il nome del nuovo letterale enumerazione:

en: Enter the name of the new folder:
it: Inserisci il nome della nuova cartella:

en: Enter the name of the new foreign key constraint:
it: Inserisci il nome del nuovo vincolo di chiave esterna:

en: Enter the name of the new instance:
it: Inserisci il nome della nuova istanza:

en: Enter the name of the new instance attribute:
it: Inserisci il nome del nuovo attributo d'istanza:

en: Enter the name of the new interface:
it: Inserisci il nome della nuova interfaccia:

en: Enter the name of the new node:
it: Inserisci il nome del nuovo nodo:

en: Enter the name of the new operation:
it: Inserisci il nome della nuova operazione:

en: Enter the name of the new package:
it: Inserisci il nome del nuovo pacchetto:

en: Enter the name of the new port:
it: Inserisci il nome della nuova porta:

en: Enter the name of the new role:
it: Inserisci il nome del nuovo ruolo:

en: Enter the name of the new stereotype:
it: Inserisci il nome del nuovo stereotipo:

en: Enter the name of the new template:
it: Inserisci il nome del nuovo modello:

en: Enter the name of the new unique constraint:
it: Inserisci il nome del nuovo vincolo di univocità:

en: Enter the name of the new use case:
it: Inserisci il nome del nuovo caso d'uso:

en: Enter the name of the new UML object
it: Inserisci il nome del nodo del nuovo oggetto UML:

en: Rename actor
it: Rinomina attore

en: Rename artifact
it: Rinomina manufatto

en: Rename association
it: Rinomina associazione

en: Rename attribute
it: Rinomina attributo

en: Rename category
it: Rinomina categoria

en: Rename check constraint
it: Rinomina vincolo di controllo

en: Rename class
it: Rinomina classe

en: Rename component
it: Rinomina componente

en: Rename datatype
it: Rinomina tipo di dati

en: Rename entity
it: Rinomina entità

en: Rename entity attribute
it: Rinomina attributo di entità

en: Rename entity constraint
it: Rinomina vincolo di entità

en: Rename enum
it: Rinomina enumerazione

en: Rename enum literal
it: Rinomina letterale enumerazione

en: Rename folder
it: Rinomina cartella

en: Rename foreign key constraint
it: Rinomina vincolo di chiave esterna

en: Rename instance
it: Rinomina istanza

en: Rename instance attribute
it: Rinomina attributo di istanza

en: Rename interface
it: Rinomina interfaccia

en: Rename node
it: Rinomina nodo

en: Rename operation
it: Rinomina operazione

en: Rename package
it: Rinomina pacchetto

en: Rename port
it: Rinomina porta

en: Rename role
it: Rinomina ruolo

en: Rename stereotype
it: Rinomina stereotipo

en: Rename template
it: Rinomina modello

en: Rename unique constraint
it: Rinomina vincolo di univocità

en: Rename use case
it: Rinomina caso d'uso

en: Rename UML object
it: Rinomina oggetto UML

en: Enter the new name of the actor:
it: Inserisci il nuovo nome dell'attore:

en: Enter the new name of the artifact:
it: Inserisci il nuovo nome del manufatto:

en: Enter the new name of the association:
it: Inserisci il nuovo nome dell'associazione:

en: Enter the new name of the attribute:
it: Inserisci il nuovo nome dell'attributo:

en: Enter the new name of the category:
it: Inserisci il nuovo nome della categoria:

en: Enter the new name of the check constraint:
it: Inserisci il nuovo nome del vincolo di controllo:

en: Enter the new name of the class:
it: Inserisci il nuovo nome della classe:

en: Enter the new name of the component:
it: Inserisci il nuovo nome del componente:

en: Enter the new name of the datatype:
it: Inserisci il nuovo nome del tipo di dati:

en: Enter the new name of the entity:
it: Inserisci il nuovo nome dell'entità:

en: Enter the new name of the entity attribute:
it: Inserisci il nuovo nome dell'attributo di entità:

en: Enter the new name of the entity constraint:
it: Inserisci il nuovo nome del vincolo di entità:

en: Enter the new name of the enum:
it: Inserisci il nuovo nome dell'enumerazione:

en: Enter the new name of the enum literal:
it: Inserisci il nuovo nome del letterale enumerazione:

en: Enter the new name of the folder:
it: Inserisci il nuovo nome della cartella:

en: Enter the new name of the foreign key constraint:
it: Inserisci il nuovo nome del vincolo di chiave esterna:

en: Enter the new name of the instance:
it: Inserisci il nuovo nome dell'istanza:

en: Enter the new name of the instance attribute:
it: Inserisci il nuovo nome dell'attributo di istanza:

en: Enter the new name of the interface:
it: Inserisci il nuovo nome dell'interfaccia:

en: Enter the new name of the node:
it: Inserisci il nuovo nome del nodo:

en: Enter the new name of the operation:
it: Inserisci il nuovo nome dell'operazione:

en: Enter the new name of the package:
it: Inserisci il nuovo nome del pacchetto:

en: Enter the new name of the port:
it: Inserisci il nuovo nome della porta:

en: Enter the new name of the role:
it: Inserisci il nuovo nome del ruolo:

en: Enter the new name of the stereotype:
it: Inserisci il nuovo nome dello stereotipo:

en: Enter the new name of the template:
it: Inserisci il nuovo nome del modello:

en: Enter the new name of the unique constraint:
it: Inserisci il nuovo nome del vincolo di univocità:

en: Enter the new name of the use case:
it: Inserisci il nuovo nome del caso d'uso:

en: Enter the new name of the UML object
it: Inserisci il nuovo nome dell'oggetto UML

[ctx: parse status]
en: Empty
it: Vuoto

en: Malformed argument
it: Argomento mal posto

en: Unknown argument type
it: Tipo di argomento sconosciuto

en: Illegal method name
it: Nome del metodo non consentito

en: Unknown return type
it: Tipo restituito sconosciuto

en: Unspecified error
it: Errore non specificato

en: Name
it: Nome

en: Type
it: Tipo

en: Widgets/Associations
it: Oggetti grafici/Associazioni

en: Saved
it: Salvato

en: Parent
it: Genitore

en: Pointer
it: Puntatore

en: Usage
it: Uso

en: That is an invalid name.
it: Questo è un nome non valido.

en: This is a reserved keyword for the language of the configured code generator.
it: Questa è una parola chiave riservata al linguaggio del generatore di codice configurato.

en: Reserved Keyword
it: Parola chiave riservata

en: That name is already being used.
it: Questo nome è già in uso.

en: Not a Unique Name
it: Non è un nome univoco

en: Add Base Class
it: Aggiungi classe base

en: Add Derived Class
it: Aggiungi classe derivata

note: i18n("Add Interface Implementation"), SLOT(addInterfaceImplementation()), Icon_Utils::it_Implementation));
en: Add Operation
it: Aggiungi operazione

en: Add Attribute
it: Aggiungi attributo

en: Add Base Interface
it: Aggiungi interfaccia base

en: Add Derived Interface
it: Aggiungi interfaccia derivata

en: Base Classifiers
it: Classificatori base

en: Derived Classifiers
it: Classificatori derivati

en: An attribute with that name already exists in %1.
it: Esiste già un attributo con quel nome in %1.

en: Choose a different name.
it: Scegli un altro nome.

en: Incorrect use of associations.
it: Uso errato delle associazioni.

en: Association Error
it: Errore di associazione

en: destroy
it: distruggi

en: Enter Activity Name
it: Inserisci il nome dell'attività

en: new activity
it: nuova attività

en: Enter the name of the new activity:
it: Inserisci il nome della nuova attività:

en: Enter Signal Name
it: Inserisci il nome del segnale

en: Enter Signal
it: Inserisci il segnale

en: new Signal
it: nuovo segnale

en: Enter Time Event Name
it: Inserisci il nome dell'evento temporale

en: Enter Time Event
it: Inserisci l'evento temporale

en: new time event
it: nuovo evento temporale

en: Enter Combined Fragment Name
it: Inserisci il nome del frammento combinato

en: Enter the Combined Fragment
it: Inserisci il frammento combinato

en: new Combined Fragment
it: nuovo frammento combinato

en: Enter State Name
it: Inserisci il nome dello stato

en: new state
it: nuovo stato

en: Enter the name of the new state:
it: Inserisci il nome del nuovo stato:

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
it: Geometria

note: i18n: ectx: label, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: Image Mime Type
it: Tipo di immagine

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: The Mime Type of the Images
it: Il tipo di file delle immagini

note: i18n: ectx: label, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support
it: Supporto per l'annullamento

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support is enabled when this is true
it: Il supporto per l'annullamento è abilitato quando questo è vero

note: i18n: ectx: label, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Tabbed Diagrams
it: Diagrammi a scheda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Enables/Disables Tabbed View of Diagrams in the view area
it: Abilita o disabilita la vista a schede dei diagrammi nell'area di visualizzazione

note: i18n: ectx: label, entry (newcodegen), group (General Options)
en: New Code Generator
it: Nuovo generatore di codice

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (newcodegen), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for the New Code Generator
it: Abilita o disabilita il supporto per il nuovo generatore di codice

note: i18n: ectx: label, entry (layoutType), group (General Options)
en: Layout Type
it: Tipo di disposizione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (layoutType), group (General Options)
en: The layout type to use for new lines
it: Il tipo di disposizione da usare per nuove righe

note: i18n: ectx: label, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Footer Printing
it: Stampa del piè di pagina

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for footer printing
it: Abilita o disabilita il supporto per la stampa del piè di pagina

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
it: Salvataggio automatico

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosave), group (General Options)
en: Enables/Disables Auto Saving at Regular Intervals
it: Abilita o disabilita il salvataggio automatico a intervalli regolari

note: i18n: ectx: label, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time ( Old )
it: Tempo di salvataggio automatico (vecchio)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time Interval ( Old )
it: Intervallo di tempo di salvataggio automatico (vecchio)

note: i18n: ectx: label, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: Auto Save Suffix
it: Suffisso di salvataggio automatico

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: The Suffix for the auto save file
it: Il suffisso per il file di salvataggio automatico

note: i18n: ectx: label, entry (loadlast), group (General Options)
en: Load Last
it: Carica l'ultimo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (loadlast), group (General Options)
en: Enables/Disables Loading of the last open file
it: Abilita o disabilita il caricamento dell'ultimo file aperto

note: i18n: ectx: label, entry (diagram), group (General Options)
en: Diagram To Load at Startup
it: Diagramma da caricare all'avvio

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (diagram), group (General Options)
en: The Diagram to load at startup
it: Il diagramma da caricare all'avvio

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: Default Language at Startup
it: Linguaggio predefinito all'avvio

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: The Language that Umbrello should start with by default
it: Il linguaggio predefinito all'avvio di Umbrello

note: i18n: ectx: label, entry (uml2), group (General Options)
en: Use UML-2.x Notation
it: Usa notazione UML-2.x

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uml2), group (General Options)
en: Enables/Disables UML2 notation
it: Abilita o disabilita la notazione UML2

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Enables/Disables usage of fill color
it: Abilita o disabilita l'uso del colore di riempimento

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
it: Colore di riempimento

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fillColor), group (UI Options)
en: The Fill Color to be used
it: Il colore di riempimento da usare

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
it: Colore delle linee

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineColor), group (UI Options)
en: The Color of the Lines
it: Il colore delle linee

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
it: Spessore della linea

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: The Width of the Line
it: Lo spessore della linea

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (UI Options)
en: Text Color
it: Colore del testo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (textColor), group (UI Options)
en: The Color of the Text
it: Il colore del testo

note: i18n: ectx: label, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Show Doc Window
it: Mostra finestra di documentazione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Enables/Disables showing of the doc window
it: Abilita o disabilita la visualizzazione della finestra di documentazione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uiFont), group (UI Options)
en: The Font to be used
it: Il carattere da usare

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: Background Color
it: Colore di sfondo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: The Color of the diagram background
it: Il colore dello sfondo del diagramma

note: i18n: ectx: label, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: Grid Dot Color
it: Colore dei punti della griglia

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: The Color of the grid dots
it: Il colore dei punti della griglia

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (rightToLeftUI), group (UI Options)
en: Enable/disable user interface direction from right to left
it: Abilita/disabilita la direzione da destra a sinistra dell'interfaccia utente

note: i18n: ectx: label, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show Visibility
it: Mostra la visibilità

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show the Visibility of the Attributes ( eg: private, public, protected)
it: Mostra la visibilità degli attributi (per esempio privato, pubblico, protetto)

note: i18n: ectx: label, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show Attributes
it: Mostra gli attributi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show attributes of the class
it: Mostra gli attributi della classe

note: i18n: ectx: label, entry (showOps), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showOps), group (Class Options)
en: Show Operations
it: Mostra le operazioni

note: i18n: ectx: label, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Show Package
it: Mostra il pacchetto

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of packages
it: Abilita o disabilita la visualizzazione dei pacchetti

note: i18n: ectx: label, entry (showStereoType), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showStereoType), group (Class Options)
en: Show Stereotypes
it: Mostra gli stereotipi

note: i18n: ectx: label, entry (showAttribAssocs), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttribAssocs), group (Class Options)
en: Show Attribute Associations
it: Mostra le associazioni degli attributi

note: i18n: ectx: label, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Show Public Only
it: Mostra solo pubblici

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of public attributes/methods
it: Abilita o disabilita la visualizzazione degli attributi e dei metodi pubblici

note: i18n: ectx: label, entry (showAttSig), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttSig), group (Class Options)
en: Show Attribute Signature
it: Mostra la firma degli attributi

note: i18n: ectx: label, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show Operation Signature
it: Mostra la firma delle operazioni

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show operation signature
it: Mostra la firma dell'operazione

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options)
en: Default Attribute Scope
it: Ambito predefinito degli attributi

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOperationScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultOperationScope), group (Class Options)
en: Default Operation Scope
it: Ambito predefinito delle operazioni

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
it: Altezza

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height of the code viewer
it: Altezza del visore del codice

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
it: Larghezza

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width of the Code Viewer
it: Larghezza del visore del codice

note: i18n: ectx: label, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options)
en: Show Hidden Blocks
it: Mostra i blocchi nascosti

note: i18n: ectx: label, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Highlight Blocks
it: Evidenzia i blocchi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Enables/Disables Highlighting of blocks
it: Abilita o disabilita l'evidenziazione dei blocchi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font to be used in the Code Viewer
it: Carattere da usare nel visore del codice

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
it: Colore della carta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Paper
it: Colore della carta

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
it: Colore del carattere

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Font
it: Colore del carattere

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
it: Colore selezionato

[ctx: Color of the Edit Block]
note: i18n: ectx: label, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Edit Block Color
it: Colore del blocco di modifica

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Edit Block
it: Colore del blocco di modifica

note: i18n: ectx: label, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Non Edit Block Color
it: Colore dei blocchi non di modifica

note: i18n: ectx: label, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: UML Object Color
it: Colore dell'oggetto UML

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the UML Object
it: Colore dell'oggetto UML

note: i18n: ectx: label, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options)
en: Hidden Color
it: Colore degli elementi nascosti

note: i18n: ectx: label, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create Artifacts for imported files
it: Crea artefatti per file importati

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create an artifact in the component view for each imported file
it: Crea un artefatto nella vista dei componenti per ogni file importato

note: i18n: ectx: label, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies
it: Risolvi le dipendenze

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies when importing file
it: Risolvi le dipendenze nell'importazione di un file

note: i18n: ectx: label, entry (supportCPP11), group (Code Importer)
en: Support C++11 standard
it: Supporta lo standard C++11

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (supportCPP11), group (Code Importer)
en: Support C++11 standard on code import
it: Supporta lo standard C++11 all'importazione del codice

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Auto Generate Empty Constructors
it: Genera automaticamente i costruttori vuoti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Auto Generation of Empty Constructors
it: Abilita o disabilita la generazione automatica di costruttori vuoti

note: i18n: ectx: label, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Comment Style
it: Stile dei commenti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Sets the Style of Comments to be used
it: Imposta lo stile dei commenti da usare

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Default Association Field Scope
it: Ambito predefinito dei campi di associazione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Sets the default Association field scope
it: Imposta l'ambito predefinito dei campi di associazione

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Default Attribute Accessor Scope
it: Ambito predefinito delle funzioni d'accesso degli attributi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Sets the default attribute accessor scope
it: Imposta l'ambito predefinito delle funzioni d'accesso degli attributi

note: i18n: ectx: label, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Force Documentation
it: Imponi la documentazione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Verbose Documentation
it: Abilita o disabilita la documentazione prolissa

note: i18n: ectx: label, entry (writeSectionComments), group (Code Generation)
en: Section Comment Policy
it: Politica per i commenti di sezione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (writeSectionComments), group (Code Generation)
en: Whether section comments shall be written
it: Indica se scrivere o meno i commenti di sezione

note: i18n: ectx: label, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: Headings Directory
it: Cartella delle intestazioni

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: The Path in which the headings are stored
it: Il percorso in cui sono tenuti i file di intestazione

note: i18n: ectx: label, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Include headings
it: Includi i file di intestazione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Enables/Disables inclusion of headings
it: Abilita o disabilita l'inclusione dei file di intestazione

note: i18n: ectx: label, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: Indentation Amount
it: Quantità di rientro

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: The amount of indentation
it: La quantità di rientro

note: i18n: ectx: label, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: Indentation Type
it: Tipo di rientro

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: The Type of Indentation
it: Il tipo di rientro

note: i18n: ectx: label, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: Line Ending Type
it: Tipo di fine riga

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: The type of line ending ( or new line type )
it: Il tipo di fine riga (o tipo di «a capo»)

note: i18n: ectx: label, entry (modnamePolicy), group (Code Generation) i18n: ectx: whatsthis, entry (modnamePolicy), group (Code Generation)
en: Modifier Name Policy
it: Linee guida per i modificatori dei nomi

note: i18n: ectx: label, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: Output Directory
it: Cartella di output

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: The directory to which the code has to be outputted
it: La cartella in cui produrre il codice

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: The policy to be followed when there are name conflicts
it: Le linee guida da seguire quando ci sono conflitti di denominazione

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Auto Generate Accessors
it: Genera automaticamente le funzioni d'accesso

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of accessors
it: Abilita o disabilita la generazione automatica delle funzioni d'accesso

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (classMemberPrefix), group (CPP Code Generation)
en: The prefix for class members
it: Il prefisso dei membri della classe

note: i18n: ectx: label, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Inline Accessors
it: Funzioni d'accesso in linea

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline accessors
it: Abilita o disabilita le funzioni d'accesso in linea

note: i18n: ectx: label, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Inline operations
it: Operazioni in linea

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline Operations
it: Abilita o disabilita le operazioni in linea

note: i18n: ectx: label, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Package is namespace
it: Il pacchetto è uno spazio di nomi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables treating a package as a namespace
it: Abilita o disabilita il trattamento di pacchetti come spazi di nomi

note: i18n: ectx: label, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Public Accessors
it: Funzioni d'accesso pubbliche

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables public accessors
it: Abilita o disabilita gli accessori pubblici

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name
it: Nome della classe stringa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class
it: Il nome della classe stringa

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name Include
it: Inclusione del nome della classe stringa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class to be included
it: Il nome della classe stringa da includere

note: i18n: ectx: label, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: String Include is Global
it: L'inclusione delle stringhe è globale

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of string
it: Abilita o disabilita l'inclusione globale delle stringhe

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name
it: Nome della classe vettoriale

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class
it: Il nome della classe vettoriale

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name Include
it: Inclusione del nome della classe vettoriale

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class to be included
it: Il nome della classe vettoriale da includere

note: i18n: ectx: label, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Vector include is global
it: L'inclusione dei vettori è globale

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of vector class
it: Abilita o disabilita l'inclusione globale della classe vettoriale

note: i18n: ectx: label, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Virtual Destructors
it: Distruttori virtuali

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables virtual destructors
it: Abilita o disabilita i distruttori virtuali

note: i18n: ectx: label, entry (getterWithGetPrefix), group (CPP Code Generation)
en: Getters with 'get' prefix
it: Metodi getter con il prefisso «get»

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (getterWithGetPrefix), group (CPP Code Generation)
en: If enabled, create getters with 'get' prefix
it: Se abilitato, crea metodi getter con il prefisso «get»

note: i18n: ectx: label, entry (removePrefixFromAccessorMethods), group (CPP Code Generation)
en: Remove prefix '[a-zA-Z]_' from accessor methods
it: Rimuovi il prefisso '[a-zA-Z]_' dai metodi accessori

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (removePrefixFromAccessorMethods), group (CPP Code Generation)
en: If enabled, remove prefix '[a-zA-Z]_' from accessor methods
it: Se abilitato, rimuove il prefisso '[a-zA-Z]_' dai metodi accessori

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (accessorMethodsStartWithUpperCase), group (CPP Code Generation)
en: If enabled, accessor methods start with capital letters
it: Se abilitato, i metodi accessori iniziano con lettere maiuscole

note: i18n: ectx: label, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: Documentation tags
it: Indicatori della documentazione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: The tag used for generating doxygen documentation (\\, @)
it: L'indicatore usato per generare la documentazione di Doxygen (\\, @)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors ( D )
it: Genera automaticamente funzioni d'accesso agli attributi (D)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors ( D )
it: Abilita o disabilita la generazione automatica delle funzioni d'accesso agli attributi (D)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors ( D )
it: Genera automaticamente funzioni d'accesso alle associazioni (D)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors ( D )
it: Abilita o disabilita la generazione automatica delle funzioni d'accesso alle associazioni (D)

note: i18n: ectx: label, entry (buildANTDocumentD), group (D Code Generation)
en: Build ANT Document (D)
it: Genera documento ANT (D)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (buildANTDocumentD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables building of ANT Document (D)
it: Abilita o disabilita la generazione dei documenti ANT (D)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Java)
it: Genera automaticamente funzioni d'accesso agli attributi (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Java)
it: Abilita o disabilita la generazione automatica delle funzioni d'accesso agli attributi (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Java)
it: Genera automaticamente funzioni d'accesso alle associazioni (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Java)
it: Abilita o disabilita la generazione automatica delle funzioni d'accesso alle associazioni (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (buildANTDocumentJava), group (Java Code Generation)
en: Build ANT Document (Java)
it: Genera documento ANT (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (buildANTDocumentJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables building of ANT Document (Java)
it: Abilita o disabilita la generazione dei documenti ANT (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Ruby)
it: Genera automaticamente funzioni d'accesso agli attributi (Ruby)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Ruby)
it: Abilita o disabilita la generazione automatica di funzioni d'accesso agli attributi (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Ruby)
it: Genera automaticamente funzioni d'accesso alle associazioni (Ruby)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Ruby)
it: Abilita o disabilita la generazione automatica di funzioni d'accesso alle associazioni (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: Automatic Dot Path
it: Percorso automatico di dot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: determine automatically the path of dot executable
it: determina automaticamente il percorso dell'eseguibile dot

note: i18n: ectx: label, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: Dot Path
it: Percorso di dot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: set path to dot executable (optional)
it: imposta il percorso all'eseguibile dot (facoltativo)

note: i18n: ectx: label, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: Show Export Layout
it: Mostra disposizione di esportazione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: show export layout
it: mostra disposizione di esportazione

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export model
it: &Esporta il modello

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n: ectx: Menu (views)
en: &Diagram
it: &Diagramma

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
it: &Nuovo

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
it: M&ostra

note: i18n: ectx: Menu (zoom_menu)
en: &Zoom
it: &Ingrandimento

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
it: &Allinea

note: i18n: ectx: Menu (code)
en: &Code
it: &Codice

note: i18n: ectx: Menu (active_lang_menu)
en: Active &Language
it: &Linguaggio attivo

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: Imp&ostazioni

en: &Export model to DocBook
it: &Esporta il modello come docbook

en: &Export model to XHTML
it: &Esporta il modello come XHTML

en: &New Class Wizard...
it: Assistente per &nuova classe...

en: &Add Default Datatypes for Active Language
it: &Aggiungi i tipi di dati predefiniti per il linguaggio attivo

en: Code &Importing Wizard...
it: Assistente di &importazione del codice...

en: &Code Generation Wizard...
it: Assistente per la generazione del &codice...

en: &Generate All Code
it: &Genera tutto il codice

en: Creates a new document
it: Crea un nuovo documento

en: Opens an existing document
it: Apre un documento esistente

en: Opens a recently used file
it: Apre un file usato recentemente

en: Saves the document
it: Salva il documento

en: Saves the document as...
it: Salva il documento come...

en: Closes the document
it: Chiude il documento

en: Prints out the document
it: Stampa il documento

en: Print Preview of the document
it: Anteprima di stampa del documento

en: Quits the application
it: Termina l'applicazione

en: Exports the model to the docbook format
it: Esporta il modello nel formato docbook

en: Exports the model to the XHTML format
it: Esporta il modello nel formato XHTML

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
it: Taglia la sezione selezionata e la mette negli appunti

en: Copies the selected section to the clipboard
it: Copia la sezione selezionata negli appunti

en: Pastes the contents of the clipboard
it: Incolla il contenuto degli appunti

en: Undo last action
it: Annulla l'ultima azione

en: Redo last undone action
it: Rifai l'ultima azione annullata

en: Set the default program preferences
it: Imposta le preferenze predefinite per il programma

[ctx: delete selected widget]
en: Delete &Selected
it: Elimina &selezionati

en: &Class Diagram...
it: Diagramma delle &classi...

en: &Object Diagram...
it: Diagramma degli &oggetti...

en: &Sequence Diagram...
it: Diagramma di &sequenza...

en: C&ommunication Diagram...
it: Diagramma di c&omunicazione...

en: &Use Case Diagram...
it: Diagramma dei casi d'&uso...

en: S&tate Diagram...
it: Diagramma di s&tato...

en: &Activity Diagram...
it: Di&agramma di attività...

en: Co&mponent Diagram...
it: Diagramma dei co&mponenti...

en: &Deployment Diagram...
it: Diagramma di &dispiegamento...

en: &Entity Relationship Diagram...
it: Diagramma di relazioni tra &entità...

en: &Tree View
it: &Vista ad albero

en: &Debugging
it: &Debug

en: &Logging
it: &Registrazione

en: &Command history
it: Cronologia dei co&mandi

note: i18n("&Properties"), this); m_propertyDock->setObjectName(QStringLiteral("PropertyDock")); addDockWidget(Qt::LeftDockWidgetArea, m_propertyDock);  //:TODO: create the bird's eye view
en: &Bird's eye view
it: &Vista a volo d'aquila

en: &Clear Diagram
it: &Pulisci diagramma

en: &Snap to Grid
it: Aggancia alla &griglia

en: S&how Grid
it: Mos&tra griglia

en: &Delete Diagram
it: Elimina &diagramma

en: &Export as Picture...
it: &Esporta come immagine...

en: Export &Diagrams as Pictures...
it: Esporta i &diagrammi come immagini...

en: Z&oom to 100%
it: Ingrandiment&o al 100%

en: &Move Tab Left
it: Sposta la scheda a &sinistra

en: &Move Tab Right
it: Sposta la scheda a &destra

en: Select Diagram on Left
it: Seleziona diagramma sulla sinistra

en: Select Diagram on Right
it: Seleziona diagramma sulla destra

[ctx: init status bar]
en: Ready
it: Pronto

en: Fit
it: Adatta

en: Diagram Toolbar
it: Barra degli strumenti dei diagrammi

en: Doc&umentation
it: Doc&umentazione

en: Co&mmand history
it: Cronologia dei co&mandi

en: &Log
it: &Registro

en: Opening file...
it: Apertura del file...

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Creating new document...
it: Creazione nuovo documento...

en: Open File
it: Apri file

en: *.xmi *.xmi.tgz *.xmi.tar.bz2 *.uml *.mdl *.zargo|All Supported Files (*.xmi, *.xmi.tgz, *.xmi.tar.bz2, *.uml, *.mdl, *.zargo)
    *.xmi|Uncompressed XMI Files (*.xmi)
    *.xmi.tgz|Gzip Compressed XMI Files (*.xmi.tgz)
    *.xmi.tar.bz2|Bzip2 Compressed XMI Files (*.xmi.tar.bz2)
    *.uml|Eclipse PapyrusUML files (*.uml)
    *.mdl|Rose model files (*.mdl)
    *.zargo|Compressed argo Files(*.zargo)
it: *.xmi *.xmi.tgz *.xmi.tar.bz2 *.uml *.mdl *.zargo|Tutti i file supportati (*.xmi, *.xmi.tgz, *.xmi.tar.bz2, *.uml, *.mdl, *.zargo)
    *.xmi|File XMI non compressi (*.xmi)
    *.xmi.tgz|File XMI compressi con gzip (*.xmi.tgz)
    *.xmi.tar.bz2|File XMI compressi con bzip2 (*.xmi.tar.bz2)
    *.uml|File UML di Eclipse Papyrus (*.uml)
    *.mdl|File modello Rose (*.mdl)
    *.zargo|File argo compressi (*.zargo)

en: Saving file...
it: Salvataggio file...

en: Saving file with a new filename...
it: Salvataggio del file con un nuovo nome file...

en: Save As
it: Salva come

en: *.xmi | XMI File (*.xmi);;*.xmi.tgz | Gzip Compressed XMI File (*.xmi.tgz);;*.xmi.tar.bz2 | Bzip2 Compressed XMI File (*.xmi.tar.bz2);;* | All Files (*)
it: *.xmi | File XMI (*.xmi);;*.xmi.tgz | File XMI compresso con gzip (*.xmi.tgz);;*.xmi.tar.bz2 | File XMI compresso con bzip2 (*.xmi.tar.bz2);;* | Tutti i file (*)

en: The file %1 exists.
    Do you wish to overwrite it?
it: Il file %1 esiste.
    Vuoi sovrascriverlo?

en: Warning
it: Attenzione

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Closing file...
it: Chiusura del file...

en: No search term entered
it: Nessun termine di ricerca inserito

en: '%1': %2 found
it: «%1»: trovati %2

en: Print Preview...
it: Anteprima di stampa...

en: Printing...
it: Stampa...

en: Print %1
it: Stampa %1

en: Exiting...
it: Uscita...

en: Cutting selection...
it: Taglio della selezione...

en: Copying selection to clipboard...
it: Copia della selezione negli appunti...

en: Inserting clipboard contents...
it: Inserimento del contenuto degli appunti...

en: Umbrello could not paste the clipboard contents.  The objects in the clipboard may be of the wrong type to be pasted here.
it: Umbrello non ha potuto incollare il contenuto degli appunti. Gli oggetti negli appunti potrebbero essere del tipo sbagliato da incollare qui.

[ctx: reset status bar]
en: Ready.
it: Pronto.

en: Cannot view code until you generate some first.
it: Impossibile visualizzare il codice finché prima non se ne genera.

en: Cannot View Code
it: Impossibile visualizzare il codice

en: Cannot view code from simple code writer.
it: Impossibile visualizzare il codice da un semplice editor di codice.

en: Select file(s) to import:
it: Seleziona file da importare:

en: Select directory to import:
it: Seleziona la cartella da importare:

en: XHTML Generation failed .
it: Generazione di XHTML non riuscita.

en: &UML Objects
it: Oggetti &UML

en: &Stereotypes
it: &Stereotipi

en: Welcome
it: Benvenuti

en: UML Model
it: Modello UML

en: Logical View
it: Vista logica

en: Use Case View
it: Vista dei casi d'uso

en: Component View
it: Vista dei componenti

en: Deployment View
it: Vista di dispiegamento

en: Entity Relationship Model
it: Modello di relazioni tra entità

en: Datatypes
it: Tipi di dati

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
it: Il file corrente è stato modificato.
    Vuoi salvarlo?

[ctx: warning message]
en: Warning
it: Attenzione

en: The file <%1> does not exist.
it: Il file <%1> non esiste.

en: Load Error
it: Errore di caricamento

en: The file %1 seems to be corrupted.
it: Il file %1 sembra essere difettoso.

en: There was no XMI file found in the compressed file %1.
it: Non è stato trovato nessun file XMI nel file compresso %1.

en: There was a problem loading the extracted file: %1
it: C'è stato un problema caricando il file estratto: %1

en: There was a problem loading file: %1
it: C'è stato un problema caricando il file: %1

en: Reason: %1
it: Motivo: %1

en: There was a problem saving: %1
it: C'è stato un problema nel salvataggio di: %1

en: Save Error
it: Errore di salvataggio

en: There was a problem uploading: %1
it: C'è stato un problema nell'invio di: %1

en: use case diagram
it: diagramma dei casi d'uso

en: class diagram
it: diagramma delle classi

en: sequence diagram
it: diagramma di sequenza

en: communication diagram
it: diagramma di comunicazione

en: object diagram
it: diagramma degli oggetti

en: state diagram
it: diagramma di stato

en: activity diagram
it: diagramma di attività

en: component diagram
it: diagramma dei componenti

en: deployment diagram
it: diagramma di dispiegamento

en: entity relationship diagram
it: diagramma di relazioni tra entità

[ctx: diagram name]
en: Name
it: Nome

en: Enter name:
it: Inserisci nome:

en: That is an invalid name for a diagram.
it: Questo è un nome non valido per un diagramma.

en: A diagram is already using that name.
it: Un diagramma sta già usando questo nome.

[ctx: renaming diagram]
en: Name
it: Nome

[ctx: renaming uml object]
en: Name
it: Nome

[ctx: renaming child uml object]
en: Name
it: Nome

en: The name you entered was not unique.
    Is this what you wanted?
it: Il nome inserito non era univoco.
    È quello che volevi?

en: Use Name
it: Usa nome

en: Enter New Name
it: Inserisci il nuovo nome

en: Unsupported xmi file version: %1
it: Versione del file xmi non supportata: %1

en: Setting up the document...
it: Impostazione del documento...

en: Resolving object references...
it: Risoluzione delle referenze degli oggetti...

en: Loading UML elements...
it: Caricamento elementi UML...

en: Loading diagrams...
it: Caricamento diagrammi...

en: Externalize Folder
it: Esternalizza cartella

en: Folder %1 must be relative to the main model directory, %2.
it: La cartella %1 deve essere relativa alla cartella dei modelli principale, %2.

en: Path Error
it: Errore di percorso

en: File %1 already exists!
    The existing file will be overwritten.
it: Il file %1 esiste già.
    Il file esistente sarà sovrascritto.

en: File Exists
it: Il file esiste

en: There was a problem saving file: %1
it: C'è stato un problema salvando il file: %1

en: Enter Model Name
it: Inserisci il nome del modello

en: Enter the new name of the model:
it: Inserisci il nuovo nome del modello:

en: Views
it: Viste

en: Settings
it: Impostazioni

en: Loading listview...
it: Caricamento vista a elenco...

en: The class must be emptied before it can be deleted.
it: La classe deve essere svuotata prima di essere eliminata.

en: Class Not Empty
it: Classe non vuota

en: The package must be emptied before it can be deleted.
it: Il pacchetto deve essere svuotato prima di essere eliminato.

en: Package Not Empty
it: Pacchetto non vuoto

en: The folder must be emptied before it can be deleted.
it: La cartella deve essere svuotata prima di essere eliminata.

en: Folder Not Empty
it: Cartella non vuota

en: Rename canceled
it: Rinomina annullata

en: Renaming an item of listview type %1 is not yet implemented.
it: La rinomina di un elemento della vista a elenco di tipo %1 non è ancora implementata.

en: Function Not Implemented
it: Funzione non implementata

en: The name you entered was invalid.
    Renaming process has been canceled.
it: Il nome inserito non era valido.
    Il processo di rinomina è stato annullato.

en: Name Not Valid
it: Nome non valido

en: An operation with the same name and signature already exists. You cannot add it again.
it: Un'operazione con gli stessi nome e firma esiste già. Non puoi aggiungerla di nuovo.

en: The folderfile %1 does not exist.
it: Il file %1 non esiste.

en: The folderfile %1 cannot be opened.
it: Il file %1 non può essere aperto.

en: new_parameter
it: nuovo_parametro

[ctx: object name]
en: Name
it: Nome

en: An object with the name %1
    already exists in the package %2.
    Please enter a new name:
it: Nel pacchetto %2 esiste già
    un oggetto chiamato %1.
    Inserisci un altro nome:

en: new_literal
it: nuovo_letterale

en: new_field
it: nuovo_campo

en: new_fkey_constraint
it: nuovo_vincolo_di_chiave_esterna

en: Actor &name:
it: &Nome dell'attore:

en: Artifact &name:
it: &Nome del manufatto:

en: Association &name:
it: &Nome dell'associazione:

en: Class &name:
it: &Nome della classe:

en: Component &name:
it: &Nome del componente:

en: Datatype &name:
it: &Nome del tipo di dato:

en: Entity &name:
it: &Nome dell'entità:

en: Enum &name:
it: &Nome dell'enumerazione:

en: Folder &name:
it: &Nome della cartella:

en: Interface &name:
it: &Nome dell'interfaccia:

en: Node &name:
it: &Nome del nodo:

en: Package &name:
it: &Nome del pacchetto:

en: Port &name:
it: &Nome della porta:

en: Use case &name:
it: &Nome dei casi d'uso:

en: Instance name:
it: Nome istanza:

en: Diagram: %2 Page %1
it: Diagramma: %2 Pagina %1

en: Use fill color
it: Usa colore di riempimento

en: No fill color
it: Senza colore di riempimento

en: Change font
it: Cambia il carattere

en: Change line color
it: Cambia il colore delle linee

en: Change line width
it: Cambia lo spessore delle linee

en: Change fill color
it: Cambia il colore di riempimento

en: Change visual property
it: Cambia la proprietà visiva

en: Delete widgets
it: Elimina oggetti

en: Resize widgets
it: Ridimensiona oggetti

en: Enter Diagram Name
it: Inserisci il nome del diagramma

en: Enter the new name of the diagram:
it: Inserisci il nuovo nome del diagramma:

en: Failed to import from file.
it: Impostazione da file non riuscita.

en: Exporting view...
it: Esportazione della vista...

en: An error happened when exporting the image:
it: Si è verificato un errore durante l'esportazione dell'immagine:

en: The selected file %1 exists.
    Do you want to overwrite it?
it: Il file selezionato %1 esiste.
    Vuoi sovrascriverlo?

en: File Already Exists
it: Il file esiste già

en: Empty scene
it: Scena vuota

en: Cannot create directory: %1
it: Impossibile creare la cartella: %1

en: A problem occurred while saving diagram in %1
it: Si è verificato un problema durante il salvataggio del diagramma in %1

en: Multiplicity
it: Molteplicità

en: Enter multiplicity:
it: Inserisci la molteplicità:

en: Association Name
it: Nome dell'associazione

en: Enter association name:
it: Inserisci il nome dell'associazione:

en: Role Name
it: Nome del ruolo

en: Enter role name:
it: Inserisci il nome del ruolo:

en: Press Ctrl with left mouse click to delete a point
it: Premi Ctrl e fai clic sinistro col mouse per eliminare un punto

en: Enter the name of the diagram referenced
it: Inserisci il nome del diagramma referenziato

en: Diagram name
it: Nome del diagramma

en: Enter the guard of the loop
it: Inserisci il guardiano del ciclo

en: Enter the first alternative name
it: Inserisci il nome della prima alternativa

en: Enter first alternative
it: Inserisci la prima alternativa

en: Enter first alternative :
it: Inserisci la prima alternativa:

en: Enter referenced diagram name
it: Inserisci il nome del diagramma referenziato

en: Enter referenced diagram name :
it: Inserisci il nome del diagramma referenziato:

en: Enter the guard of the loop:
it: Inserisci il guardiano del ciclo:

en: Enter alternative Name
it: Inserisci il nome dell'alternativa

en: Enter the alternative:
it: Inserisci l'alternativa:

en: Change Text
it: Cambia testo

en: Enter new text:
it: Inserisci nuovo testo:

en: ERROR
it: ERRORE

[ctx: operation name]
en: Name
it: Nome

en: Enter operation name:
it: Inserisci il nome dell'operazione:

en: Precondition
it: Precondizione

en: Postcondition
it: Postcondizione

en: Transformation
it: Trasformazione

en: Note Type
it: Tipo di nota

en: Select the Note Type
it: Seleziona il tipo di nota

en: Enter Object Node Name
it: Inserisci il nome del nodo dell'oggetto

en: Enter the name of the object node :
it: Inserisci il nome del nodo dell'oggetto:

en: Select Object node type
it: Seleziona il tipo di nodo dell'oggetto

en: Select the object node type
it: Seleziona il tipo di nodo dell'oggetto

en: Enter the name of the data store node
it: Inserisci il nome del nodo di memorizzazione dei dati

en: data store name
it: nome della memorizzazione dei dati

en: Enter the name of the buffer node
it: Inserisci il nome del nodo di buffer

en: Enter the name of the buffer
it: Inserisci il nome del buffer

en: centralBuffer
it: buffer centrale

en: Enter the name of the object flow
it: Inserisci il nome del flusso dell'oggetto

en: object flow
it: flusso dell'oggetto

en: Enter Object Flow State
it: Inserisci lo stato di flusso dell'oggetto

en: Enter State (keep '-' if there is no state for the object)
it: Inserisci lo stato (tieni «-» se non c'è uno stato per l'oggetto)

en: Enter signal name
it: Inserisci il nome del segnale

en: Enter the signal name :
it: Inserisci il nome del segnale:

en: Enter Activity
it: Inserisci l'attività

en: Hold shift or ctrl to move in X axis. Hold shift and control to move in Y axis. Right button click to cancel move.
it: Tieni premuto Maiusc o Ctrl per spostarti sull'asse X. Tieni premuto Maiusc e Ctrl per spostarti nell'asse Y. Fai clic con il pulsante destro per annullare lo spostamento.

en: Move widgets
it: Sposta oggetti

en: Rename Object
it: Rinomina oggetto

en: Enter object name:
it: Inserisci il nome dell'oggetto:

en: Hold shift or control to move in X axis.
it: Tieni premuto Maiusc o Ctrl per spostarti lungo l'asse X.

en: Hold shift and control to move in Y axis.
it: Tieni premuto Maiusc e Ctrl per spostarti lungo l'asse Y.

en: new actor
it: nuovo attore

en: new artifact
it: nuovo manufatto

en: new association
it: nuova associazione

en: new box
it: nuovo riquadro

en: new category
it: nuova categoria

en: new class
it: nuova classe

en: new combined fragment
it: nuovo frammento combinato

en: new component
it: nuovo componente

en: new datatype
it: nuovo tipo di dati

en: new entity
it: nuova entità

en: new enum
it: nuova enumerazione

en: new floating dash line
it: nuova linea tratteggiata mobile

en: new fork/join
it: nuovo fork/join

en: new instance
it: nuova istanza

en: new interface
it: nuova interfaccia

en: new message
it: nuovo messaggio

en: new node
it: nuovo nodo

en: new note
it: nuova nota

en: new object
it: nuovo oggetto

en: new object node
it: nuovo nodo dell'oggetto

en: new package
it: nuovo pacchetto

en: new pin
it: nuovo pin

en: new port
it: nuova porta

en: new precondition
it: nuova precondizione

en: new region
it: nuova regione

en: new signal
it: nuovo segnale

en: new text
it: nuovo testo

en: new UML widget
it: nuovo oggetto UML

en: new use case
it: nuovo caso d'uso

en: new widget
it: nuovo oggetto

en: New activity
it: Nuova attività

en: New box
it: Nuovo riquadro

en: New combined fragment
it: Nuovo frammento combinato

en: New floating dash line
it: Nuova linea tratteggiata mobile

en: New fork/join
it: Nuovo fork/join

en: New message
it: Nuovo messaggio

en: New note
it: Nuova nota

en: New object
it: Nuovo oggetto

en: New object node
it: Nuovo nodo dell'oggetto

en: New pin
it: Nuovo pin

en: New precondition
it: Nuova precondizione

en: New region
it: Nuova regione

en: New signal
it: Nuovo segnale

en: New state
it: Nuovo stato

en: New text
it: Nuovo testo

en: New UML widget
it: Nuovo oggetto UML

en: New widget
it: Nuovo oggetto

en: Enter the name of the new box:
it: Inserisci il nome del nuovo riquadro:

en: Enter the name of the new combined fragment:
it: Inserisci il nome del nuovo frammento combinato:

en: Enter the name of the new floating dash line:
it: Inserisci il nome della nuova linea tratteggiata mobile:

en: Enter the name of the new fork/join:
it: Inserisci il nome del nuovo oggetto fork/join:

en: Enter the name of the new message:
it: Inserisci il nome del nuovo messaggio:

en: Enter the name of the new note:
it: Inserisci il nome della nuova nota:

en: Enter the name of the new object:
it: Inserisci il nome del nuovo oggetto:

en: Enter the name of the new object node:
it: Inserisci il nome del nuovo nodo dell'oggetto:

en: Enter the name of the new pin:
it: Inserisci il nome del nuovo pin:

en: Enter the name of the new precondition:
it: Inserisci il nome della nuova precondizione:

en: Enter the name of the new region:
it: Inserisci il nome della nuova regione:

en: Enter the name of the new signal:
it: Inserisci il nome del nuovo segnale:

en: Enter the name of the new text:
it: Inserisci il nome del nuovo testo:

en: Enter the name of the new uml widget:
it: Inserisci il nome del nuovo oggetto UML:

en: Enter the name of the new widget:
it: Inserisci il nome del nuovo oggetto:

en: Rename activity
it: Rinomina attività

en: Rename box
it: Rinomina riquadro

en: Rename combined fragment
it: Rinomina frammento combinato

en: Rename floating dash line
it: Rinomina linea tratteggiata mobile

en: Rename fork/join
it: Rinomina fork/join

en: Rename message
it: Rinomina messaggio

en: Rename note
it: Rinomina nota

en: Rename object
it: Rinomina oggetto

en: Rename object node
it: Rinomina nodo dell'oggetto

en: Rename pin
it: Rinomina pin

en: Rename precondition
it: Rinomina precondizione

en: Rename region
it: Rinomina regione

en: Rename signal
it: Rinomina segnale

en: Rename state
it: Rinomina stato

en: Rename text
it: Rinomina testo

en: Rename UML widget
it: Rinomina oggetto UML

en: Rename widget
it: Rinomina oggetto

en: Enter the new name of the activity:
it: Inserisci il nuovo nome dell'attività:

en: Enter the new name of the box:
it: Inserisci il nuovo nome del riquadro:

en: Enter the new name of the combined fragment:
it: Inserisci il nuovo nome del frammento combinato:

en: Enter the new name of the floating dash line:
it: Inserisci il nuovo nome della linea tratteggiata mobile:

en: Enter the new name of the fork/join widget:
it: Inserisci il nuovo nome dell'oggetto fork/join:

en: Enter the new name of the message:
it: Inserisci il nuovo nome del messaggio:

en: Enter the new name of the note:
it: Inserisci il nuovo nome della nota:

en: Enter the new name of the object:
it: Inserisci il nuovo nome dell'oggetto:

en: Enter the new name of the object node:
it: Inserisci il nuovo nome del nodo dell'oggetto:

en: Enter the new name of the pin:
it: Inserisci il nuovo nome del pin:

en: Enter the new name of the precondition:
it: Inserisci il nuovo nome della precondizione:

en: Enter the new name of the region:
it: Inserisci il nuovo nome della regione:

en: Enter the new name of the signal:
it: Inserisci il nuovo nome del segnale:

en: Enter the new name of the state:
it: Inserisci il nuovo nome dello stato:

en: Enter the new name of the text:
it: Inserisci il nuovo nome del testo:

en: Enter the new name of the uml widget:
it: Inserisci il nuovo nome dell'oggetto UML:

en: Enter the new name of the widget:
it: Inserisci il nuovo nome dell'oggetto:

en: Box
it: Riquadro

en: CombinedFragment
it: FrammentoCombinato

en: Datatype
it: Tipo di dati

en: Enum
it: Enumerazione

en: FloatingDashLine
it: LineaTratteggiataMobile

en: ForkJoin
it: SeparaUnisci

en: Message
it: Messaggio

en: Note
it: Nota

en: Object
it: Oggetto

en: ObjectNode
it: NodoDiOggetto

en: Signal
it: Segnale

en: State
it: Stato

en: Text
it: Testo

en: UseCase
it: CasoDUso

en: Instance
it: Istanza

[ctx: selection arrow]
en: Select
it: Seleziona

en: Creation
it: Creazione

en: Destroy
it: Distruggi

en: Combined Fragment
it: Frammento combinato

en: Label
it: Etichetta

en: Directional Association
it: Associazione direzionale

[ctx: UML class]
en: Class
it: Classe

en: Send signal
it: Invia segnale

en: Accept signal
it: Accetta segnale

en: Accept time event
it: Accetta evento temporale

en: Fork/Join
it: Fork/join

en: Interface Provider
it: Fornitore di interfaccia

en: Interface required
it: Interfaccia richiesta

[ctx: join states]
en: Join
it: Unisci

[ctx: state choice]
en: Choice
it: Scelta

note: i18n("Choice"),                  Icon_Utils::it_Choice_Round,            SLOT(slotChoice()) },          //NotYetImplemented
en: And Line
it: Linea E

[ctx: state diagram]
en: State
it: Stato

en: Pre/Post condition
it: Pre- o postcondizione
