umbrello - en to ja translation catalogue (893 entries)

en: Class Diagram
ja: クラス図

en: Use Case Diagram
ja: ユースケース図

en: Sequence Diagram
ja: シーケンス図

en: Collaboration Diagram
ja: コラボレーション図

en: State Diagram
ja: 状態図

en: Activity Diagram
ja: アクティビティ図

en: Component Diagram
ja: コンポーネント図

en: Deployment Diagram
ja: 配置図

en: Entity Relationship Diagram
ja: エンティティ関係図

en: No Diagram
ja: 図なし

en: Generalization
ja: 汎化

en: Aggregation
ja: 集約

en: Dependency
ja: 依存

en: Association
ja: 関連

en: Self Association
ja: 自己関連

en: Sequence Message
ja: シーケンスメッセージ

en: Collaboration Self Message
ja: コラボレーション自己メッセージ

en: Sequence Self Message
ja: シーケンス自己メッセージ

en: Containment
ja: 包含

en: Composition
ja: コンポジション

en: Realization
ja: 実現

en: Uni Association
ja: 一方向関連

en: Anchor
ja: アンカー

en: State Transition
ja: 状態遷移

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Exception
ja: 例外

en: Relationship
ja: 関係

en: At least one of the items in the clipboard could not be pasted because an item of the same name already exists.  Any other items have been pasted.
ja: 同じ名前のアイテムが既に存在するため、少なくともクリップボードのアイテムの 1 つを貼り付けることができませんでした。他のアイテムは既に貼り付けられています。

en: Paste Error
ja: 貼り付けエラー

en: Cannot open file %1 for writing. Please make sure the folder exists and you have permissions to write to it.
ja: ファイル ‘%1’ を書き込みのために開けません。フォルダが存在し、書き込み権限があるかどうか確認してください。

en: Cannot Open File
ja: ファイルを開けません

en: Cannot create the folder:
ja: フォルダを作成できません。

en: 
    Please check the access rights
ja: 
    アクセス権限をチェックしてください

en: Cannot Create Folder
ja: フォルダを作成できません

en: Package is a namespace
ja: パッケージは名前空間です

en: Virtual destructors
ja: 仮想デストラクタ

en: Generate empty constructors
ja: 空のコンストラクタを生成

en: Generate accessor methods
ja: アクセサメソッドを生成

en: Operations are inline
ja: 操作はインラインです

en: Accessors are inline
ja: アクセサをインライン化

en: Accessors are public
ja: アクセサはパブリックです

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">C++ Code Generation</p>
ja: <p align="center">C++ コード生成</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabGeneral)
en: General
ja: 一般

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabMethodBodyGeneration)
en: Method Body Generation
ja: メソッド本体の生成

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelVariable)
en: <b>Variable</b>
ja: <b>変数</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelGlobal)
en: <i>global?</i>
ja: グローバル？

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelClassName)
en: Class name
ja: クラス名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelIncludeFile)
en: <i><p align="center">Include file</p></i>
ja: <i><p align="center">インクルードファイル</p></i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelHelpMethodBodyGen)
en: Use following for classes in generated code:
ja: 以下のものをコード生成においてクラスとして使う:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
ja: スタイル:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Project Generation
ja: プロジェクトの生成

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_makeANTDocumentCheckBox)
en: Create ANT build document
ja: Ant ビルド文書を生成

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Auto-Generate Methods
ja: 自動生成メソッド

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateConstructors)
en: Empty constructor methods
ja: 空のコンストラクタ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAssocAccessors)
en: Association accessor methods
ja: 関連のアクセサメソッド

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAttribAccessors)
en: Attribute accessor methods
ja: 属性のアクセサメソッド

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAccessorScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Default attribute accessor scope:
ja: 属性アクセサのデフォルトのスコープ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB)
en: From Parent Object
ja: 親オブジェクトから

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssocFieldScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssFieldScope)
en: Default association field scope:
ja: 関連フィールドのデフォルトのスコープ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB)
en: From Parent Role
ja: 親のロールから

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">D Code Generation</p>
ja: <p align="center">D コード生成</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Java Code Generation</p>
ja: <p align="center">Java コード生成</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Ruby Code Generation</p>
ja: <p align="center">Ruby コード生成</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Hash (#)
ja: ハッシュ (#)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Begin-End (=begin  =end)
ja: 始め - 終わり (=begin =end)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxAutoGeneratedMethods)
en: Auto-Generated Methods
ja: 自動生成されたメソッド

en: Code Generation Wizard
ja: コード生成ウィザード

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenOptionsPage) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeImpSelectPage)
en: Code Generation Options
ja: コード生成のオプション

en: Adjust code generation options.
ja: コード生成のオプションを調整します。

en: Language Options
ja: 言語のオプション

en: The output folder exists, but it is not writable.
    Please set the appropriate permissions or choose another folder.
ja: 出力フォルダは存在しますが、書き込みできません。
    適切なパーミッションを設定するか、他のフォルダを選択してください。

en: Error Writing to Output Folder
ja: 出力フォルダへの書き込みエラー

en: %1 does not seem to be a folder. Please choose a valid folder.
ja: ‘%1’ はフォルダではないようです。有効なフォルダを選択してください。

en: Please Choose Valid Folder
ja: 有効なフォルダを選択してください

en: The folder %1 does not exist. Do you want to create it now?
ja: フォルダ ‘%1’ は存在しません。今作成しますか？

en: Output Folder Does Not Exist
ja: 出力フォルダは存在しません

en: Create Folder
ja: フォルダを作成

en: Do Not Create
ja: 生成しない

en: The folder could not be created.
    Please make sure you have write access to its parent folder or select another, valid, folder.
ja: フォルダを作成できませんでした。
    親フォルダに書き込み権限があるか確認するか、
    他の有効なフォルダを選択してください。

en: Error Creating Folder
ja: フォルダ作成エラー

en: Please select a valid folder.
ja: 有効なフォルダを選択してください。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
ja: 言語

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
ja: フォルダ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelFolder)
en: Write all generated files to folder:
ja: 生成されたすべてのファイルを書き込むフォルダ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_outputDir)
en: Files generated by Code Generator will be written to this folder
ja: コード生成によってできるファイルはこのフォルダに格納されます

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
ja: ブラウズ(&W)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeadings)
en: &Include heading files from folder:
ja: 次のフォルダからヘッダファイルをインクルードする(&I):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_headingsDir)
en: Files in this folder will be used as heading files in the generated code
ja: このフォルダ内のファイルはコード生成においてヘッダファイルとして使われます

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
ja: ブラウズ(&R)...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxOverwritePolicy) i18n: ectx: label, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: Overwrite Policy
ja: ポリシーを上書き

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelOverwritePolicy)
en: If a file with the same name as the name code 
    generator wants to use as output file already exists:
ja: コードジェネレータの出力ファイルと同名のファイルが既に存在する場合:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: Overwrite existing files if they exist in the destination folder
ja: 出力先フォルダの既存のファイルを上書きします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: O&verwrite
ja: 上書き(&V)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: If a file with the same name already exists, ask what to do
ja: 同名のファイルが存在する場合は、どうするか尋ねます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
ja: 確認する(&K)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: If a file already exists in the destination folder, select a different name to use by adding a suffix to the file name
ja: 出力先フォルダの既存のファイルの名前に接尾辞を追加するとで、他の名前を選択します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: &Use a different name
ja: 他の名前を使う(&U)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
ja: フォーマット

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxComment)
en: Comment Verbosity
ja: コメントの頻度

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: Write comments &for class and method documentation even if empty
ja: クラスとメソッドに関するドキュメントが空であっても、コメントを記述する(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: &Write documentation comments even if empty
ja: 空であっても、ドキュメントのコメントを記述する(&W)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Writes comments to indicate the different sections (public, private etc) in a class, even if the sections are empty
ja: セクションが空であっても、セクションが違うことを示すコメント (public, private など) を記述します。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
ja: 行

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelType)
en: Indentation type:
ja: 行下げのタイプ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: No Indentation
ja: 行下げなし

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Tab
ja: タブ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
ja: スペース

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAmount)
en: Indentation amount:
ja: 行下げの量:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Line ending style:
ja: 改行スタイル:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: *NIX ("\n")
ja: *NIX (“\n”)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: Windows ("\r\n")
ja: Windows (“\r\n”)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: Mac ("\r")
ja: Mac (“\r”)

en: Select Classes
ja: クラスを選択

en: Place all the classes you want to generate code
    for in the right hand side list.
ja: コードを生成するすべてのクラスを
    右側のリストに置いてください。

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenSelectPage)
en: Code Generation Selection
ja: コード生成の選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListAvailable)
en: Classes Available
ja: 利用可能なクラス

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add class for code generation
ja: コード生成にクラスを追加する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: Remove class from Code Generation
ja: コード生成からクラスを外す

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListSelected)
en: Classes Selected
ja: 選択されたクラス

en: Status of Code Generation Progress
ja: コード生成の進捗

en: Press the button Generate to start the code generation.
    Check the success state for every class.
ja: 「生成」ボタンを押してコードの生成を開始します。
    クラスごとに成功したかどうかチェックします。

en: Not Yet Generated
ja: まだ生成されていません

en: Code Generated
ja: コードが生成されました

en: Not Generated
ja: 生成されていません

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_statusTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus)
en: Status
ja: 状態

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
ja: クラス

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonGenerate)
en: Generate
ja: 生成

en: Importing file: %1 Progress: %2/%3
ja: ファイル ‘%1’ をインポート中 (進捗: %2/%3)

[ctx: ready to status bar]
en: Ready.
ja: 準備完了。

en: Properties
ja: プロパティ

en: Initial activity
ja: 開始アクティビティ

en: End activity
ja: 終了アクティビティ

note: i18n("Attribute...")); break;
en: Branch/Merge
ja: ブランチ/マージ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General Properties
ja: 一般プロパティ

[ctx: general properties page]
en: General
ja: 一般

en: Activity type:
ja: アクティビティのタイプ:

en: Activity name:
ja: アクティビティ名:

en: Precondition :
ja: 事前条件:

en: Postcondition :
ja: 事後条件:

en: &Normal activity
ja: 普通のアクティビティ(&N)

en: &Invoke action
ja: アクションを呼び出し(&I)

en: &Parameter activity node
ja: アクティビティパラメータノード(&P)

en: Association Properties
ja: 関連のプロパティ

[ctx: general settings page name]
en: General
ja: 一般

en: General Settings
ja: 一般的な設定

[ctx: display option page name]
en: Display
ja: 表示

en: Display Options
ja: 表示のオプション

en: Attributes
ja: 属性

en: Attribute Settings
ja: 属性の設定

en: Operations
ja: 操作

en: Operation Settings
ja: 操作の設定

en: Templates
ja: テンプレート

en: Templates Settings
ja: テンプレートの設定

en: Enum Literals
ja: 列挙リテラル

en: Enum Literals Settings
ja: 列挙リテラルの設定

en: Entity Attributes
ja: エンティティ属性

en: Entity Attributes Settings
ja: エンティティ属性の設定

en: Entity Constraints
ja: エンティティ制約

en: Entity Constraints Settings
ja: エンティティ制約の設定

[ctx: contents settings page name]
en: Contents
ja: 内容

en: Contents Settings
ja: 内容の設定

en: Associations
ja: 関連

en: Class Associations
ja: クラス関連

[ctx: instance general settings page name]
en: General
ja: 一般

en: new_class
ja: 新規クラス

en: Class Wizard
ja: クラス作成ウィザード

en: New Class
ja: 新規クラス

en: Add general info about the new class.
ja: 新しいクラスの一般的な情報を追加します。

en: Class Attributes
ja: クラスの属性

en: Add attributes to the new class.
ja: 新しいクラスに属性を追加します。

en: Class Operations
ja: クラスの操作

en: Add operations to the new class.
ja: 新しいクラスに操作を追加します。

en: Hide
ja: 隠す

en: Show
ja: 表示

en: Hide Comment
ja: コメントを隠す

en: Show Comment
ja: コメントを表示

en: Insert Code Block Before
ja: コードブロックを前に挿入

en: Insert Code Block After
ja: コードブロックを後に挿入

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Cut
ja: 切り取り

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showHiddenCodeCB)
en: Show hidden blocks
ja: 隠しブロックを表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_componentLabel)
en: <p align="center">component name here</p>
ja: <p align="center">コンポーネント名をここに記入します</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_highlightCheckBox)
en: Show block type
ja: ブロックタイプを表示

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
ja: 色

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
ja: フォント:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
ja: 用紙:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
ja: 選択済み:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">UML object block:</p>
ja: <p align="right">UML オブジェクトブロック:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: <p align="right">Hidden block:</p>
ja: <p align="right">隠しブロック:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <p align="right">Uneditable text:</p>
ja: <p align="right">編集不可のテキスト:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Editable text:</p>
ja: <p align="right">編集可能なテキスト:</p>

en: You are about to delete the entire diagram.
    Are you sure?
ja: 図全体を削除しようとしています。
    よろしいですか？

en: Are you sure you want to delete diagram %1?
ja: 本当に図 “%1” を削除しますか？

en: Delete Diagram?
ja: 図を削除しますか？

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: The format that the images will be exported to
ja: 画像をエクスポートするフォーマット

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kURLRequesterLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_kURL)
en: The base directory used to save the images
ja: 画像を保存するベースフォルダ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kURLRequesterLabel)
en: &Directory to save the diagrams in:
ja: 図を保存するフォルダ(&D):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Create in the target directory the same tree structure used
    in the document to store the views
ja: ビューを格納するため文書内で使われた木構造を対象フォルダに作成する

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: The views are stored in folders in the document. The same tree structure used in the document to store the views can be created in the selected base directory with this option.
    Only the folders made by the user are created in the base directory (Logical view, use case view and so on are not created).
ja: ビューは文書内のフォルダに格納されます。このオプションを使うと、ビューを格納するために文書内で使われる木構造を、指定したベースフォルダ内に作成することができます。
    ユーザが作成したビューのみがベースフォルダに作成されます。(論理ビューやユースケースビューなどは作成されません)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Use &folders
ja: フォルダを使う(&F)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
ja: フィルタ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_CurrentDiagram)
en: &Current diagram
ja: 現在の図(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_Diagrams)
en: &All diagrams
ja: すべての図(&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
ja: カテゴリ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
ja: パッケージ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryInterface)
en: Interface
ja: インターフェース

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryOperation)
en: Operation
ja: 操作

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
ja: 属性

[ctx: general settings]
en: General
ja: 一般

note: i18n: ectx: label, entry (uiFont), group (UI Options) i18n: ectx: label, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font
ja: フォント

en: Font Settings
ja: フォントの設定

en: Role Settings
ja: ロールの設定

en: Central Buffer
ja: 中央バッファ

en: Data Store
ja: データストア

en: ObjectFlow
ja: オブジェクトフロー

[ctx: properties group title]
en: Properties
ja: プロパティ

en: Object Node type:
ja: オブジェクトノードのタイプ:

en: Object Node name:
ja: オブジェクトノード名:

[ctx: enter state label]
en: State :
ja: 状態:

en: &Central Buffer
ja: 中央バッファ(&C)

en: &Data Store
ja: データストア(&D)

en: &Object Flow
ja: オブジェクトフロー(&O)

en: Destination File Already Exists
ja: 目的のファイルは既に存在します

en: &Overwrite
ja: 上書き(&O)

en: &Generate Similar File Name
ja: 似たファイル名を生成(&G)

en: &Do Not Generate File
ja: ファイルを生成しない(&D)

en: The file %1 already exists in %2.
    
    Umbrello can overwrite the file, generate a similar
    file name or not generate this file.
ja: ファイル ‘%1’ は既に ‘%2’ に存在します。
    
    ファイルを上書きする、似たファイル名を生成する、
    ファイルを生成しないのいずれかを選択してください。

en: &Apply to all remaining files
ja: 残りのすべてのファイルに適用する(&A)

en: Activities
ja: アクティビティ

en: Move selected item to the top
ja: 選択したアイテムを最上位に移動

en: Move selected item up
ja: 選択したアイテムを上へ移動

en: Move selected item down
ja: 選択したアイテムを下へ移動

en: Move selected item to the bottom
ja: 選択したアイテムを最下位に移動

en: New Activity...
ja: 新規アクティビティ...

en: Delete
ja: 削除

en: Rename
ja: 名前変更

[ctx: name of association widget]
en: Name:
ja: 名前:

en: Stereotype
ja: ステレオタイプ

en: Type:
ja: タイプ:

en: Role A Properties
ja: ロール A のプロパティ

en: Role B Properties
ja: ロール B のプロパティ

en: Role A Changeability
ja: ロール A の可変性

en: Role B Changeability
ja: ロール B の可変性

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelRoleName)
en: Rolename:
ja: ロール名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelMultiplicity)
en: Multiplicity:
ja: 多重度:

[ctx: changeability for A is changeable]
en: Changeable
ja: 変更可

[ctx: changeability for A is frozen]
en: Frozen
ja: 変更不可

[ctx: changeability for A is add only]
en: Add only
ja: 追加のみ

[ctx: changeability for B is changeable]
en: Changeable
ja: 変更可

[ctx: changeability for B is frozen]
en: Frozen
ja: 変更不可

[ctx: changeability for B is add only]
en: Add only
ja: 追加のみ

en: A&bstract class
ja: 抽象クラス(&B)

en: A&bstract use case
ja: 抽象ユースケース(&B)

[ctx: component is executable]
en: &Executable
ja: 実行可能(&E)

en: Draw as actor
ja: アクターとして描画

en: Multiple instance
ja: 複数のインスタンス

en: Show destruction
ja: デストラクタを表示

en: The name you have chosen
    is already being used.
    The name has been reset.
ja: 選択された名前は既に
    使われています。
    名前はリセットされました。

en: Name is Not Unique
ja: 名前が重複

en: N&ew Attribute...
ja: 新規属性(&E)...

en: N&ew Operation...
ja: 新規操作(&E)...

en: N&ew Template...
ja: 新規テンプレート(&E)...

en: N&ew Enum Literal...
ja: 新規列挙リテラル(&E)...

en: N&ew Entity Attribute...
ja: 新規エンティティ属性(&E)...

en: Constraints
ja: 制約

en: N&ew Constraint...
ja: 新規制約(&E)...

en: &Properties
ja: プロパティ(&P)

en: Comment
ja: コメント

en: Source Code
ja: ソースコード

en: Operatio&ns
ja: 操作(&N)

en: &Visibility
ja: 可視性(&V)

en: O&peration signature
ja: 操作のシグニチャ(&P)

en: Pac&kage
ja: パッケージ(&K)

en: Att&ributes
ja: 属性(&R)

en: Attr&ibute signature
ja: 属性のシグニチャ(&I)

en: Draw as circle
ja: 円として描画

en: &Attribute associations
ja: 属性の関連(&A)

en: Starting Scope
ja: 開始スコープ

en: Default attribute scope:
ja: 属性のデフォルトのスコープ:

en: Default operation scope:
ja: 操作のデフォルトのスコープ:

en: Unique Constraint...
ja: 一意制約...

en: Primary Key Constraint...
ja: 主キー制約...

en: Foreign Key Constraint...
ja: 外部キー制約...

en: Check Constraint...
ja: チェック制約...

en: <p align="center">No Options Available.</p>
ja: <p align="center">利用可能なオプションがありません。</p>

en: &Diagrams
ja: 図(&D)

en: &Select diagrams
ja: 図を選択(&S)

en: &Type of diagram
ja: 図のタイプ(&T)

[ctx: diagram selection for printing]
en: Selection
ja: 選択

en: No diagrams selected.
ja: 図が選択されていません。

en: The name you have entered is invalid.
ja: 入力された名前は無効です。

en: Invalid Name
ja: 無効な名前

en: The name you have entered is not unique.
ja: 入力された名前は重複しています。

en: Name Not Unique
ja: 名前の重複

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDiagramProperties)
en: Diagram Properties
ja: 図のプロパティ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
ja: 名前:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoom)
en: Zoom:
ja: ズーム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
ja: グリッドを表示(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
ja: グリッドに合わせる(&T)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap the size of the components to be a multiple of the grid spacing.
    If 'Snap to Grid' is enabled a component will always be aligned with the grid on all 4 sides.
ja: グリッドの倍数になるように、コンポーネントのサイズを合わせます。
    「グリッドに合わせる」を有効にすると、コンポーネントは常にグリッドの四隅に合わせられます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap component size
ja: コンポーネントサイズを合わせる

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelGridSpacing)
en: Grid spacing:
ja: グリッドの大きさ:

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
ja: その他

en: Enable undo
ja: 元に戻す操作を有効にする

en: Use tabbed diagrams
ja: タブ図を使う

en: Use new C++/Java/Ruby generators
ja: 新しい C++/Java/Ruby ジェネレータを使う

en: Turn on footer and page numbers when printing
ja: 印刷時にフッタとページ番号を有効にする

en: Autosave
ja: 自動保存

en: E&nable autosave
ja: 自動保存を有効にする(&N)

en: Select auto-save time interval (mins):
ja: 自動保存の間隔を選択 (分):

en: Set autosave suffix:
ja: 自動保存のサフィックスを設定:

en: <qt><p>The autosave file will be saved to ~/autosave.xmi if the autosaving occurs before you have manually saved the file.</p><p>If you have already saved it, the autosave file will be saved in the same folder as the file and will be named like the file's name, followed by the suffix specified.</p><p>If the suffix is equal to the suffix of the file you have saved, the autosave will overwrite your file automatically.</p></qt>
ja: <qt><p>ユーザが保存する前に自動保存される場合、自動保存ファイルは ~/autosave.xmi に作成されます。</p><p>ユーザが既い保存した場合、自動保存ファイルは同じフォルダ内に、同じファイル名の後に指定されたサフィックスをつないで作成されます。</p><p>もしサフィックスが保存したファイルのサフィックスと同じ場合、自動保存はユーザのファイルを上書きします。</p></qt>

en: Startup
ja: 起動

en: &Load last project
ja: 最近のプロジェクトをロード(&L)

en: Start new project with:
ja: プロジェクト開始時の図:

en: Default Language :
ja: デフォルトの言語:

en: Contained Items
ja: 包含要素

en: Select Operation
ja: 操作を選択

en: Sequence number:
ja: シーケンス番号:

en: Class operation:
ja: クラス操作:

en: New Operation...
ja: 新規操作...

en: Custom operation:
ja: カスタム操作:

[ctx: color group box]
en: Color
ja: 色

en: &Use fill color
ja: 塗りつぶしの色を使う(&U)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_propsGroupBox)
en: Role Properties
ja: ロールのプロパティ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_visibilityButtonGroup)
en: Role Visibility
ja: ロールの可視性

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pImplementationRB)
en: Implementation
ja: 実装

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_changeabilityButtonGroup)
en: Role Changeability
ja: ロールの可変性

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pChangeableRB)
en: Changeable
ja: 変更可

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pFrozenRB)
en: Frozen
ja: 変更不可

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pAddOnlyRB)
en: Add only
ja: 追加のみ

[ctx: title of color group]
en: Color
ja: 色

[ctx: line color]
en: &Line:
ja: 線(&L):

[ctx: default line color button]
en: &Default
ja: 標準(&D)

en: &Fill:
ja: 塗りつぶし(&F):

[ctx: default fill color button]
en: D&efault
ja: 標準(&E)

en: &Use fill
ja: 塗りつぶした色を使う(&U)

en: Parameter Properties
ja: パラメータのプロパティ

[ctx: property name]
en: &Name:
ja: 名前(&N):

en: Passing Direction
ja: 一時的な指示

en: "in" is a readonly parameter, "out" is a writeonly parameter and "inout" is a parameter for reading and writing.
ja: “in” は、読み込み専用のパラメータ、“out” は書き込み専用のパラメータ、“inout” は読み書き用のパラメータです。

en: You have entered an invalid parameter name.
ja: 無効なパラメータ名が入力されました。

en: Parameter Name Invalid
ja: パラメータ名が無効

en: Umbrello Setup
ja: Umbrello の設定

en: User Interface
ja: ユーザインターフェース

en: User Interface Settings
ja: ユーザインターフェースの設定

[ctx: general settings page]
en: General
ja: 一般

[ctx: class settings page]
en: Class
ja: クラス

en: Class Settings
ja: クラスの設定

en: Code Generation
ja: コード生成

en: Code Generation Settings
ja: コード生成の設定

en: Code Viewer
ja: コードビューア

en: Code Viewer Settings
ja: コードビューアの設定

[ctx: general page]
en: General
ja: 一般

[ctx: initial state in statechart]
en: Initial state
ja: 開始状態

[ctx: state in statechart]
en: State
ja: 状態

[ctx: end state in statechart]
en: End state
ja: 終了状態

en: State type:
ja: 状態のタイプ:

en: State name:
ja: 状態名:

[ctx: attribute name]
en: &Name:
ja: 名前(&N):

en: Attribute Properties
ja: 属性のプロパティ

en: &Initial value:
ja: 初期値(&I):

en: Classifier &scope ("static")
ja: 分類子の範囲 (“static”) (&S)

en: You have entered an invalid attribute name.
ja: 無効な属性名が入力されました。

en: Attribute Name Invalid
ja: 属性名が無効

en: The attribute name you have chosen is already being used in this operation.
ja: 選択された属性名はこの操作で既に使われています。

en: Attribute Name Not Unique
ja: 属性名が重複

en: Check Constraint Properties
ja: チェック制約のプロパティ

[ctx: name label]
en: Name
ja: 名前

en: Check Condition :
ja: チェック条件:

en: Entity Attribute Properties
ja: エンティティ属性のプロパティ

[ctx: name of entity attribute]
en: &Name:
ja: 名前(&N):

en: Length/Values:
ja: 長さ/値:

en: &Auto increment
ja: 自動インクリメント(&A)

en: Allow &null
ja: Null を許可(&N)

en: Attributes:
ja: 属性:

en: Indexing
ja: インデックス

en: &Not Indexed
ja: インデックスなし(&N)

note: i18n("&Primary"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pPublicRB); m_pProtectedRB = new QRadioButton(i18n("&Unique"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pProtectedRB);
en: &Indexed
ja: インデックスあり(&I)

en: You have entered an invalid entity attribute name.
ja: 無効なエンティティ属性名が入力されました。

en: Entity Attribute Name Invalid
ja: エンティティ属性名が無効

en: The entity attribute name you have chosen is already being used in this operation.
ja: 選択されたエンティティ属性名はこの操作で既に使われています。

en: Entity Attribute Name Not Unique
ja: エンティティ属性名が重複

en: Foreign Key Setup
ja: 外部キーの設定

[ctx: general page title]
en: General
ja: 一般

[ctx: general group title]
en: General
ja: 一般

[ctx: label for entering name]
en: Name
ja: 名前

en: Referenced Entity
ja: 参照エンティティ

en: Actions
ja: アクション

en: On Update
ja: 更新時

en: On Delete
ja: 削除時

en: No Action
ja: アクションなし

en: Restrict
ja: RESTRICT

en: Cascade
ja: CASCADE

en: Set Null
ja: SET NULL

en: Set Default
ja: SET DEFAULT

en: Columns
ja: カラム

[ctx: column header local]
en: Local
ja: ローカル

[ctx: column header referenced]
en: Referenced
ja: 参照

en: Local Column
ja: ローカルカラム

en: Referenced Column
ja: 参照カラム

en: &Add
ja: 追加(&A)

en: You are attempting to change the Referenced Entity of this ForeignKey Constraint. Any unapplied changes to the mappings between local and referenced entities will be lost. Are you sure you want to continue ?
ja: この外部キー制約の参照エンティティを変更しようとしています。まだ適用されていないローカルと参照エンティティ間のマッピングの変更は失われます。本当に続けますか？

en: Operation Properties
ja: 操作のプロパティ

[ctx: operation name]
en: &Name:
ja: 名前(&N):

en: &Abstract operation
ja: 抽象操作(&A)

en: &Query ("const")
ja: クエリ (“const”) (&Q)

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Ne&w Parameter...
ja: 新規パラメータ(&W)...

en: The parameter name you have chosen
    is already being used in this operation.
ja: 選択されたパラメータはこの操作で既に
    使われています。

en: Parameter Name Not Unique
ja: パラメータ名が重複

en: The parameter name you have chosen is already being used in this operation.
ja: 選択されたパラメータはこの操作で既に
    使われています。

en: You have entered an invalid operation name.
ja: 無効な操作名が入力されました。

en: Operation Name Invalid
ja: 操作名が無効

en: An operation with that signature already exists in %1.
ja: そのシグニチャをもつ操作は既に %1 に存在します。

en: Choose a different name or parameter list.
ja: 他の名前かパラメータリストを選択してください。

en: Template Properties
ja: テンプレートのプロパティ

[ctx: template name]
en: &Name:
ja: 名前(&N):

en: You have entered an invalid template name.
ja: 無効なテンプレート名が入力されました。

en: Template Name Invalid
ja: テンプレート名が無効

en: The template parameter name you have chosen is already being used in this operation.
ja: 選択されたテンプレートパラメータは、この操作で既に使われています。

en: Template Name Not Unique
ja: テンプレート名が重複

en: Unique Constraint Properties
ja: 一意制約のプロパティ

en: Attribute Details
ja: 属性の詳細

en: You have entered an invalid constraint name.
ja: 無効な制約名が入力されました。

en: Constraint Name Invalid
ja: 制約名が無効

[ctx: classes display options page]
en: Display
ja: 表示

en: Classes Display Options
ja: クラス表示のオプション

en: &Default value:
ja: 既定値(&D):

en: &Image type:
ja: 画像のタイプ(&I):

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Library
ja: ライブラリ(&L)

en: &Table
ja: テーブル(&T)

[ctx: draw as default]
en: &Default
ja: 標準(&D)

en: Draw As
ja: 描画

en: &Type:
ja: タイプ(&T):

[ctx: public visibility]
en: P&ublic
ja: Public(&U)

[ctx: protected visibility]
en: Pro&tected
ja: Protected(&T)

[ctx: private visibility]
en: P&rivate
ja: Private(&R)

en: Imple&mentation
ja: 実装(&M)

en: Visibility
ja: 可視性

[ctx: scope for A is implementation]
en: Implementation
ja: 実装

en: Role A Visibility
ja: ロール A の可視性

[ctx: scope for B is implementation]
en: Implementation
ja: 実装

en: Role B Visibility
ja: ロール B の可視性

en: Exporting to XHTML...
ja: XHTML でエクスポート...

en: Exporting all views...
ja: すべてのビューをエクスポート...

en: Some errors happened when exporting the images:
ja: 画像のエクスポート中にエラーが発生しました:

en: Generating Docbook...
ja: Docbook を生成中...

en: Docbook Generation Complete...
ja: Docbook の生成完了...

en: Docbook Generation Failed...
ja: Docbook の生成失敗...

en: Exporting to DocBook...
ja: DocBook でエクスポート...

en: Umbrello UML Modeller autonomous code generator
ja: Umbrello UML モデラー 自立型コードジェネレータ

en: (c) 2006 Gael de Chalendar (aka Kleag), (c) 2002-2006 Umbrello UML Modeller Authors
ja: (c) 2006 Gael de Chalendar (aka Kleag), (c) 2002-2006 Umbrello UML モデラー作者

en: Gael de Chalendar (aka Kleag)
ja: Gael de Chalendar (別名 Kleag)

en: Umbrello UML Modeller Authors
ja: Umbrello UML モデラーの作者

en: File to transform
ja: 変換するファイル

en: The XSLT file to use
ja: 使用する XSLT ファイル

en: Generating XHTML...
ja: XHTML を生成中...

en: XHTML Generation Complete...
ja: XHTML の生成完了...

en: Copying CSS...
ja: CSS をコピー中...

en: Finished Copying CSS...
ja: CSS のコピー完了...

en: Failed Copying CSS...
ja: CSS のコピー失敗...

en: Umbrello UML Modeller
ja: Umbrello UML モデラー

en: File to open
ja: 開くファイル

en: export diagrams to extension and exit
ja: 図をエクスポートし、終了する

en: the local directory to save the exported diagrams in
ja: エクスポートする図を保存するローカルフォルダ

en: keep the tree structure used to store the views in the document in the target directory
ja: ビューを格納するため文書内で使われた木構造を対象フォルダに保持

en: Delete Anchor
ja: アンカーを削除

en: Change Association Name...
ja: 関連名を変更...

en: Change Role A Name...
ja: ロール A の名前を変更...

en: Change Role B Name...
ja: ロール B の名前を変更...

en: Select Operation...
ja: 操作を選択...

en: New Template...
ja: 新規テンプレート...

en: Activity...
ja: アクティビティ...

en: Activity Transition
ja: アクティビティ遷移

en: Actor
ja: アクター

note: i18n("Actor...")); break;
en: Artifact
ja: 成果物

note: i18n("Category...")); break;
en: Change Font...
ja: フォントを変更...

[ctx: new class menu item]
en: Class...
ja: クラス...

[ctx: duplicate action]
en: Duplicate
ja: 複製する

en: Collapse All
ja: すべてたたむ

en: Component
ja: コンポーネント

en: Folder
ja: フォルダ

en: Datatype...
ja: データタイプ...

en: Deep History
ja: 深い履歴

en: End Activity
ja: 終了アクティビティ

en: End State
ja: 終了状態

en: Entity
ja: エンティティ

note: i18n("Entity...")); break;
en: Entity Attribute...
ja: エンティティ属性...

en: Enum...
ja: 列挙...

en: Enum Literal...
ja: 列挙リテラル...

en: Expand All
ja: すべて展開

en: Export as Picture...
ja: 画像としてエクスポート...

en: Externalize Folder...
ja: フォルダを外部化...

en: Fill Color...
ja: 塗りつぶしの色...

en: Final Activity
ja: 最終アクティビティ

en: Flip Horizontal
ja: 左右反転

en: Flip Vertical
ja: 上下反転

en: Text Line...
ja: テキスト行...

en: Fork
ja: フォーク

en: Initial Activity
ja: 開始アクティビティ

en: Initial State
ja: 開始状態

en: New Attribute...
ja: 新規属性...

en: Internalize Folder
ja: フォルダを格納

en: Junction
ja: 結合

en: Line Color...
ja: 線の色...

en: Asynchronous Message
ja: 非同期メッセージ

en: Found Message
ja: 拾得メッセージ

en: Lost Message
ja: 消失メッセージ

en: Synchronous Message
ja: 同期メッセージ

en: New Entity Attribute...
ja: 新規エンティティ属性...

en: New Literal...
ja: 新規リテラル...

en: New Parameter...
ja: 新規パラメータ...

en: Node
ja: ノード

en: Object...
ja: オブジェクト...

en: Object Node
ja: オブジェクトノード

note: i18n("Operation...")); break;
en: Package...
ja: パッケージ...

en: Pin
ja: ピン

en: Redo
ja: やり直す

en: Region
ja: 領域

en: Rename...
ja: 名前変更...

en: Rename Object...
ja: オブジェクト名を変更...

en: Reset Label Positions
ja: ラベルの位置をリセット

en: Shallow History
ja: 浅い履歴

[ctx: add new state]
en: State...
ja: 状態...

en: Subsystem
ja: サブシステム

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
ja: テンプレート

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
ja: 元に戻す

en: Use Case
ja: ユースケース

[ctx: new container menu]
en: New
ja: 新規作成

[ctx: new sub menu]
en: New
ja: 新規作成

en: Change into Class
ja: クラスに変更

en: Clear Diagram
ja: 図をクリア

en: Snap to Grid
ja: グリッドに合わせる

en: Show Grid
ja: グリッドを表示

en: Public Only
ja: public のみ

en: Operation Signature
ja: 操作のシグニチャ

en: Attribute Signature
ja: 属性のシグニチャ

en: Refactor
ja: リファクタリング

en: View Code
ja: コードを表示

en: Change into Interface
ja: インターフェースに変更

en: Draw as Circle
ja: 円として描画

en: Rename Class...
ja: クラス名を変更...

en: Move Up
ja: 上へ移動

en: Move Down
ja: 下へ移動

[ctx: clear note]
en: Clear
ja: クリア

en: Change Text...
ja: テキストを変更...

en: Change State Name...
ja: 状態名を変更...

en: Change Activity Name...
ja: アクティビティ名を変更...

en: Change Object Node Name...
ja: オブジェクトノード名を変更...

[ctx: clear precondition]
en: Clear
ja: クリア

en: Add Interaction Operand
ja: 相互作用オペランドを追加

[ctx: clear combined fragment]
en: Clear
ja: クリア

en: Change Multiplicity...
ja: 多重度を変更...

en: Change Name
ja: 名前変更

[ctx: color menu]
en: Color
ja: 色

note: i18n: ectx: label, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Use Fill Color
ja: 塗りつぶしの色を使う

en: Align Right
ja: 右揃え

en: Align Left
ja: 左揃え

en: Align Top
ja: 上揃え

en: Align Bottom
ja: 下揃え

en: Align Vertical Middle
ja: 垂直方向中央揃え

en: Align Horizontal Middle
ja: 水平方向中央揃え

en: Align Vertical Distribute
ja: 垂直方向均等配置

en: Align Horizontal Distribute
ja: 水平方向均等配置

en: new_actor
ja: 新規アクター

en: new_artifact
ja: 新規成果物

en: new_association
ja: 新規関連

en: new_attribute
ja: 新規属性

en: new_category
ja: 新規カテゴリ

en: new_check_constraint
ja: 新規チェック制約

en: new_component
ja: 新規コンポーネント

en: new_datatype
ja: 新規データタイプ

en: new_entity
ja: 新規エンティティ

en: new_enum
ja: 新規列挙

en: new_folder
ja: 新規フォルダ

en: new_interface
ja: 新規インターフェース

en: new_node
ja: 新規ノード

en: new_operation
ja: 新規操作

en: new_package
ja: 新規パッケージ

en: new_template
ja: 新規テンプレート

en: new_unique_constraint
ja: 新規一意制約

en: new_object
ja: 新規オブジェクト

[ctx: parse status]
en: Empty
ja: 空

en: Malformed argument
ja: 不正な形式の引数

en: Unknown argument type
ja: 不明な引数の型

en: Illegal method name
ja: 不正なメソッド名

en: Unknown return type
ja: 不明な戻り値の型

en: Unspecified error
ja: 不明なエラー

en: That is an invalid name.
ja: 無効な名前です。

en: This is a reserved keyword for the language of the configured code generator.
ja: これは設定されたコード生成の言語における予約語です。

en: Reserved Keyword
ja: 予約語

en: That name is already being used.
ja: その名前は既に使われています。

en: Not a Unique Name
ja: 名前が重複

en: Add Base Class
ja: 親クラスを追加

en: Add Derived Class
ja: 派生クラスを追加

note: i18n("Add Interface Implementation"), SLOT(addInterfaceImplementation()), Icon_Utils::it_Implementation));
en: Add Operation
ja: 操作を追加

en: Add Attribute
ja: 属性を追加

en: Add Base Interface
ja: 親インターフェースを追加

en: Add Derived Interface
ja: 派生インターフェースを追加

en: Base Classifiers
ja: 基本分類子

en: Derived Classifiers
ja: 派生分類子

en: Incorrect use of associations.
ja: 関連が間違った使われ方をしています。

en: Association Error
ja: 関連エラー

en: Enter Activity Name
ja: アクティビティ名を入力

en: new activity
ja: 新規アクティビティ

en: Enter the name of the new activity:
ja: 新規アクティビティの名前を入力:

en: Enter Signal Name
ja: シグナル名を入力

en: Enter Signal
ja: シグナルを入力

en: new Signal
ja: 新規シグナル

en: Enter Time Event Name
ja: 時間イベント名を入力

en: Enter Time Event
ja: 時間イベントを入力

en: new time event
ja: 新規時間イベント

en: Enter Combined Fragment Name
ja: 結合フラグメント名を入力

en: Enter the Combined Fragment
ja: 結合フラグメントを入力

en: new Combined Fragment
ja: 新規結合フラグメント

en: Enter State Name
ja: 状態名を入力

en: new state
ja: 新規状態

en: Enter the name of the new state:
ja: 新規状態の名前を入力:

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
ja: ジオメトリ

note: i18n: ectx: label, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: Image Mime Type
ja: 画像の MIME タイプ

note: i18n: ectx: label, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Tabbed Diagrams
ja: タブ図

note: i18n: ectx: label, entry (newcodegen), group (General Options)
en: New Code Generator
ja: 新しいコードジェネレータ

note: i18n: ectx: label, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Footer Printing
ja: フッタの印刷

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
ja: 自動保存

note: i18n: ectx: label, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time ( Old )
ja: 自動保存の時間 (旧)

note: i18n: ectx: label, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: Auto Save Suffix
ja: 自動保存のサフィックス

note: i18n: ectx: label, entry (loadlast), group (General Options)
en: Load Last
ja: 最後の図をロード

note: i18n: ectx: label, entry (diagram), group (General Options)
en: Diagram To Load at Startup
ja: 起動時にロードする図

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: Default Language at Startup
ja: 起動時のデフォルトの言語

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
ja: 塗りつぶしの色

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
ja: 線の色

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
ja: 線の幅

note: i18n: ectx: label, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show Visibility
ja: 可視性を表示

note: i18n: ectx: label, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show Attributes
ja: 属性を表示

note: i18n: ectx: label, entry (showOps), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showOps), group (Class Options)
en: Show Operations
ja: 操作を表示

note: i18n: ectx: label, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Show Package
ja: パッケージを表示

note: i18n: ectx: label, entry (showStereoType), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showStereoType), group (Class Options)
en: Show Stereotypes
ja: ステレオタイプを表示

note: i18n: ectx: label, entry (showAttribAssocs), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttribAssocs), group (Class Options)
en: Show Attribute Associations
ja: 属性の関連を表示

note: i18n: ectx: label, entry (showAttSig), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttSig), group (Class Options)
en: Show Attribute Signature
ja: 属性のシグニチャを表示

note: i18n: ectx: label, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show Operation Signature
ja: 操作のシグニチャを表示

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show operation signature
ja: 操作のシグニチャを表示

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options)
en: Default Attribute Scope
ja: 属性のデフォルトのスコープ

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOperationScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultOperationScope), group (Class Options)
en: Default Operation Scope
ja: 操作のデフォルトのスコープ

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
ja: 高さ

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
ja: 幅

note: i18n: ectx: label, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options)
en: Show Hidden Blocks
ja: 隠しブロックを表示

note: i18n: ectx: label, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Highlight Blocks
ja: ブロックを強調表示

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
ja: 紙の色

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
ja: フォントの色

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
ja: 選択された色

note: i18n: ectx: label, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: UML Object Color
ja: UML オブジェクトの色

note: i18n: ectx: label, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options)
en: Hidden Color
ja: 隠された要素の色

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Auto Generate Empty Constructors
ja: 空のコンストラクタを自動生成

note: i18n: ectx: label, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Comment Style
ja: コメントのスタイル

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Default Association Field Scope
ja: 関連フィールドのデフォルトのスコープ

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Default Attribute Accessor Scope
ja: 属性アクセサのデフォルトのスコープ

note: i18n: ectx: label, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Force Documentation
ja: ドキュメンテーションを強制

note: i18n: ectx: label, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: Indentation Amount
ja: 行下げの量

note: i18n: ectx: label, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: Indentation Type
ja: 行下げのタイプ

note: i18n: ectx: label, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: Line Ending Type
ja: 改行スタイル

note: i18n: ectx: label, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: Output Directory
ja: 出力フォルダ

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Auto Generate Accessors
ja: アクセサを自動生成

note: i18n: ectx: label, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Inline Accessors
ja: インラインアクセサ

note: i18n: ectx: label, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Inline operations
ja: インライン操作

note: i18n: ectx: label, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Package is namespace
ja: パッケージは名前空間

note: i18n: ectx: label, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Public Accessors
ja: パブリックアクセサ

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name
ja: 文字列クラス名

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name
ja: ベクトルクラス名

note: i18n: ectx: label, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Virtual Destructors
ja: 仮想デストラクタ

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors ( D )
ja: 関連アクセサを自動生成 (D)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Java)
ja: 属性アクセサを自動生成 (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Ruby)
ja: 関連アクセサを自動生成 (Ruby)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (views)
en: &Diagram
ja: 図(&D)

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
ja: 新規(&N)

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
ja: 表示(&O)

note: i18n: ectx: Menu (zoom_menu)
en: &Zoom
ja: ズーム(&Z)

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
ja: 整列(&A)

note: i18n: ectx: Menu (code)
en: &Code
ja: コード(&C)

en: &Export model to DocBook
ja: モデルを DocBook でエクスポート(&D)

en: &Export model to XHTML
ja: モデルを XHTML でエクスポート(&X)

en: &New Class Wizard...
ja: 新規クラスウィザード(&N)...

en: &Add Default Datatypes for Active Language
ja: 有効な言語に対して標準のデータタイプを設定(&A)

en: &Code Generation Wizard...
ja: コード生成ウィザード(&W)...

en: &Generate All Code
ja: すべてのコードを生成(&G)

en: Creates a new document
ja: 新しい文書を作成します

en: Opens an existing document
ja: 既存の文書を開きます

en: Opens a recently used file
ja: 最近使ったファイルを開きます

en: Saves the document
ja: 文書を保存します

en: Saves the document as...
ja: 文書に名前を付けて保存します

en: Closes the document
ja: 文書を閉じます

en: Prints out the document
ja: 文書を印刷します

en: Quits the application
ja: アプリケーションを終了します

en: Exports the model to the docbook format
ja: モデルを docbook フォーマットでエクスポートします

en: Exports the model to the XHTML format
ja: モデルを XHTML フォーマットでエクスポートします

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
ja: 選択した部分を切り取りクリップボードにコピーします

en: Copies the selected section to the clipboard
ja: 選択した部分をクリップボードにコピーします

en: Pastes the contents of the clipboard
ja: クリップボードの内容を貼り付けます

en: Set the default program preferences
ja: プログラムのデフォルトの動作を設定します

[ctx: delete selected widget]
en: Delete &Selected
ja: 選択したウィジェットを削除(&S)

en: &Class Diagram...
ja: クラス図(&C)...

en: &Sequence Diagram...
ja: シーケンス図(&S)...

en: &Use Case Diagram...
ja: ユースケース図(&U)...

en: S&tate Diagram...
ja: 状態図(&S)...

en: &Activity Diagram...
ja: アクティビティ図(&A)...

en: Co&mponent Diagram...
ja: コンポーネント図(&M)...

en: &Deployment Diagram...
ja: 配置図(&D)...

en: &Entity Relationship Diagram...
ja: エンティティ関係図(&E)...

en: &Tree View
ja: ツリー表示(&T)

en: &Clear Diagram
ja: 図をクリア(&C)

en: &Snap to Grid
ja: グリッドに合わせる(&S)

en: S&how Grid
ja: グリッドを表示(&H)

en: &Export as Picture...
ja: 画像としてエクスポート(&E)...

en: Z&oom to 100%
ja: 100% にズーム(&O)

en: &Move Tab Left
ja: タブを左に移動(&M)

en: &Move Tab Right
ja: タブを右に移動(&M)

en: Select Diagram on Left
ja: 左の図を選択

en: Select Diagram on Right
ja: 右の図を選択

[ctx: init status bar]
en: Ready
ja: 準備完了

en: Diagram Toolbar
ja: 図に関するツールバー

en: Doc&umentation
ja: ドキュメンテーション(&U)

en: Co&mmand history
ja: コマンド履歴(&M)

en: Opening file...
ja: ファイルを開いています...

en: Untitled
ja: 名前なし

en: Creating new document...
ja: 新しい文書を作成しています...

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Saving file...
ja: ファイルを保存しています...

en: Saving file with a new filename...
ja: 新しい名前でファイルを保存しています...

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: The file %1 exists.
    Do you wish to overwrite it?
ja: ファイル ‘%1’ は存在します。
    上書きしますか？

en: Warning
ja: 警告

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Closing file...
ja: ファイルを閉じています...

en: Printing...
ja: 印刷中...

en: Print %1
ja: “%1” を印刷

en: Exiting...
ja: 終了中...

en: Cutting selection...
ja: 選択範囲を切り取り中...

en: Copying selection to clipboard...
ja: 選択内容をクリップボードにコピー中...

en: Inserting clipboard contents...
ja: クリップボードの内容を挿入中...

en: Umbrello could not paste the clipboard contents.  The objects in the clipboard may be of the wrong type to be pasted here.
ja: Umbrello はクリップボードの内容を貼り付けることができませんでした。クリップボードの内容はおそらくここに貼り付けるタイプではないのでしょう。

[ctx: reset status bar]
en: Ready.
ja: 準備完了。

en: Cannot view code until you generate some first.
ja: いくつかコードを生成した後にのみ、コードを見ることができます。

en: Cannot View Code
ja: コードを表示できません

en: Cannot view code from simple code writer.
ja: シンプルコードライターでコードを表示できません

en: XHTML Generation failed .
ja: XHTML の生成に失敗しました。

en: UML Model
ja: UML モデル

en: Logical View
ja: 論理ビュー

en: Use Case View
ja: ユースケースビュー

en: Component View
ja: コンポーネントビュー

en: Deployment View
ja: 配置ビュー

en: Entity Relationship Model
ja: エンティティ関係モデル

en: Datatypes
ja: データタイプ

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
ja: 現在のファイルは変更されています。
    保存しますか？

[ctx: warning message]
en: Warning
ja: 警告

en: Load Error
ja: ロードエラー

en: The file %1 seems to be corrupted.
ja: ファイル ‘%1’ は壊れているようです。

en: There was no XMI file found in the compressed file %1.
ja: 圧縮ファイル ‘%1’ 内に XMI ファイルが見つかりませんでした。

en: There was a problem loading the extracted file: %1
ja: 抽出ファイル ‘%1’ のロードで問題がありました。

en: There was a problem loading file: %1
ja: ファイル ‘%1’ のロードで問題がありました。

en: Save Error
ja: 保存エラー

en: use case diagram
ja: ユースケース図

en: class diagram
ja: クラス図

en: sequence diagram
ja: シーケンス図

en: state diagram
ja: 状態図

en: activity diagram
ja: アクティビティ図

en: component diagram
ja: コンポーネント図

en: deployment diagram
ja: 配置図

en: entity relationship diagram
ja: エンティティ関係図

[ctx: diagram name]
en: Name
ja: 名前

en: Enter name:
ja: 名前を入力:

en: That is an invalid name for a diagram.
ja: 無効な図の名前です。

en: A diagram is already using that name.
ja: その名前は既に図で使われています。

[ctx: renaming diagram]
en: Name
ja: 名前

[ctx: renaming uml object]
en: Name
ja: 名前

[ctx: renaming child uml object]
en: Name
ja: 名前

en: The name you entered was not unique.
    Is this what you wanted?
ja: 入力された名前は重複しています。
    本当にこれでよろしいですか？

en: Use Name
ja: 名前を使う

en: Enter New Name
ja: 新しい名前を入力

en: Setting up the document...
ja: 文書を設定...

en: Resolving object references...
ja: オブジェクト間参照を解決しています...

en: Loading UML elements...
ja: UML 要素をロード...

en: Loading diagrams...
ja: 図をロード...

en: Externalize Folder
ja: フォルダを外部化

en: There was a problem saving file: %1
ja: ファイル ‘%1’ の保存で問題がありました。

en: Enter Model Name
ja: モデル名を入力

en: Enter the new name of the model:
ja: モデルの新しい名前を入力:

en: Views
ja: 表示

en: Loading listview...
ja: リストビューをロードしています...

en: The folder must be emptied before it can be deleted.
ja: フォルダは削除する前に空にする必要があります。

en: Folder Not Empty
ja: フォルダが空ではありません

en: Rename canceled
ja: 名前の変更はキャンセルされました

en: Renaming an item of listview type %1 is not yet implemented.
ja: “%1” リストビューでのアイテム名の変更は、まだ実装されていません

en: Function Not Implemented
ja: 関数が実装されていません

en: The name you entered was invalid.
    Renaming process has been canceled.
ja: 入力された名前は無効です。
    名前変更はキャンセルされました。

en: Name Not Valid
ja: 名前が無効

en: The folderfile %1 does not exist.
ja: ファイル ‘%1’ は存在しません。

en: The folderfile %1 cannot be opened.
ja: ファイル ‘%1’ を開けません。

en: new_parameter
ja: 新規パラメータ

[ctx: object name]
en: Name
ja: 名前

en: An object with the name %1
    already exists in the package %2.
    Please enter a new name:
ja: “%1” という名前のオブジェクトは
    パッケージ “%2” に既に存在します。
    他の名前を入力してください:

en: new_literal
ja: 新規リテラル

en: new_field
ja: 新規フィールド

en: new_fkey_constraint
ja: 新規外部キー制約

en: Actor &name:
ja: アクター名(&N):

en: Artifact &name:
ja: 成果物名(&N):

en: Class &name:
ja: クラス名(&N):

en: Component &name:
ja: コンポーネント名(&N):

en: Datatype &name:
ja: データタイプ名(&N):

en: Entity &name:
ja: エンティティ名(&N):

en: Enum &name:
ja: 列挙名(&N):

en: Interface &name:
ja: インターフェース名(&N):

en: Node &name:
ja: ノード名(&N):

en: Package &name:
ja: パッケージ名(&N):

en: Use case &name:
ja: ユースケース名(&N):

en: Instance name:
ja: インスタンス名:

en: Diagram: %2 Page %1
ja: 図: %2 ページ: %1

en: Enter Diagram Name
ja: 図の名前を入力

en: Enter the new name of the diagram:
ja: 図の新しい名前を入力:

en: Exporting view...
ja: ビューをエクスポート...

en: An error happened when exporting the image:
ja: 画像のエクスポート中にエラーが発生しました:

en: The selected file %1 exists.
    Do you want to overwrite it?
ja: 選択されたファイル ‘%1’ は既に存在します。
    上書きしますか？

en: File Already Exists
ja: ファイルは既に存在します

en: A problem occurred while saving diagram in %1
ja: ‘%1’ に図を保存中にエラーが発生しました

en: Multiplicity
ja: 多重度

en: Enter multiplicity:
ja: 多重度を入力:

en: Association Name
ja: 関連名

en: Enter association name:
ja: 関連名を入力:

en: Role Name
ja: ロール名

en: Enter role name:
ja: ロール名を入力:

en: Enter the name of the diagram referenced
ja: 参照図の名前を入力

en: Diagram name
ja: 図の名前

en: Enter the guard of the loop
ja: ループのガード条件を入力

en: Enter the first alternative name
ja: 最初の代替名を入力

en: Enter first alternative
ja: 最初の代替名を入力

en: Enter first alternative :
ja: 最初の代替名を入力:

en: Enter referenced diagram name
ja: 参照図の名前を入力

en: Enter referenced diagram name :
ja: 参照図の名前を入力:

en: Enter the guard of the loop:
ja: ループのガード条件を入力:

en: Enter alternative Name
ja: 代替名を入力

en: Change Text
ja: テキストを変更

en: Enter new text:
ja: 新規テキストを入力:

en: ERROR
ja: エラー

[ctx: operation name]
en: Name
ja: 名前

en: Enter operation name:
ja: 操作名を入力:

en: Precondition
ja: 事前条件

en: Note Type
ja: ノートのタイプ

en: Select the Note Type
ja: ノートのタイプを選択

en: Enter Object Node Name
ja: オブジェクトノード名を入力

en: Enter the name of the object node :
ja: オブジェクトノード名を入力:

en: Select Object node type
ja: オブジェクトノードのタイプを選択

en: Select the object node type
ja: オブジェクトノードのタイプを選択

en: Enter the name of the data store node
ja: データストアノード名を入力

en: data store name
ja: データストア名

en: Enter the name of the buffer node
ja: バッファノード名を入力

en: Enter the name of the buffer
ja: バッファ名を入力

en: centralBuffer
ja: 中央バッファ

en: Enter the name of the object flow
ja: オブジェクトフロー名を入力

en: object flow
ja: オブジェクトフロー

en: Enter Object Flow State
ja: オブジェクトフローの状態を入力

en: Enter signal name
ja: シグナル名を入力

en: Enter the signal name :
ja: シグナル名を入力:

en: Enter Activity
ja: アクティビティを入力

en: Hold shift or ctrl to move in X axis. Hold shift and control to move in Y axis. Right button click to cancel move.
ja: Shift か Ctrl を押して X 軸方向へ移動。Shift と Ctrl を押して Y 軸方向へ移動。右ボタンクリックで移動をキャンセル。

en: Rename Object
ja: オブジェクト名を変更

en: Enter object name:
ja: オブジェクト名を入力:

en: new precondition
ja: 新規事前条件

en: Rename object
ja: オブジェクト名を変更

en: Enter the new name of the activity:
ja: アクティビティの新しい名前を入力:

en: Box
ja: ボックス

en: Datatype
ja: データタイプ

en: Enum
ja: 列挙

en: Message
ja: メッセージ

en: Note
ja: ノート

en: Object
ja: オブジェクト

[ctx: selection arrow]
en: Select
ja: 選択

en: Combined Fragment
ja: 結合フラグメント

en: Label
ja: ラベル

en: Directional Association
ja: 方向付き関連

[ctx: UML class]
en: Class
ja: クラス

en: Send signal
ja: シグナルを送信

en: Accept signal
ja: シグナルを受理

en: Accept time event
ja: 時間イベントを受理

en: Fork/Join
ja: フォーク/ジョイン

[ctx: join states]
en: Join
ja: ジョイン

[ctx: state choice]
en: Choice
ja: 選択

note: i18n("Choice"),                  Icon_Utils::it_Choice_Round,            SLOT(slotChoice()) },          //NotYetImplemented
en: And Line
ja: AND 行

[ctx: state diagram]
en: State
ja: 状態

en: Pre/Post condition
ja: 事前/事後条件
