umbrello - en to mai translation catalogue (184 entries)

en: Composition
mai: संरचना

en: Anchor
mai: एंकर

en: Activity
mai: क्रियासभ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabGeneral)
en: General
mai: सामान्य

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, 
en: string
mai: स्ट्रिंग

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
mai: दस्ताबेजीकरण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
mai: शैली:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPublicRB)
en: Public
mai: सार्वजनिक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPrivateRB)
en: Private
mai: निजी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pProtectedRB)
en: Protected
mai: सुरक्षित

en: Create Folder
mai: फोल्डर बनाबू

en: Do Not Create
mai: बनाउ नहि

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
mai: भाषा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
mai: फोल्डरसभ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
mai: ब्राउज करू (&w)...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
mai: संरूपित कए रहल अछि

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
mai: रेखासभ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Tab
mai: टैब कुँजी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
mai: अंतरिक्ष

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_statusTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus)
en: Status
mai: स्थिति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
mai: वर्ग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonGenerate)
en: Generate
mai: बनाबू (&G)

en: Properties
mai: गुण

[ctx: general properties page]
en: General
mai: सामान्य

[ctx: general settings page name]
en: General
mai: सामान्य

en: General Settings
mai: सामान्य जमावट

[ctx: display option page name]
en: Display
mai: देखाबू

en: Attributes
mai: गुण

en: Operations
mai: काजसभ

en: Templates
mai: नमूना

[ctx: contents settings page name]
en: Contents
mai: विषय सूची

[ctx: instance general settings page name]
en: General
mai: सामान्य

en: Hide
mai: नुकाबू

en: Show
mai: देखाबू

en: Copy
mai: कापी करू

en: Paste
mai: साटू

en: Cut
mai: काटू

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
mai: रँग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
mai: फान्टः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
mai: चयनित:

en: &Delete
mai: मेटाबू (&D)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
mai: फिल्टर

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
mai: श्रेणी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
mai: संकुल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryInterface)
en: Interface
mai: अंतरफलक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryOperation)
en: Operation
mai: सँक्रिया

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
mai: विशेषता

[ctx: general settings]
en: General
mai: सामान्य

note: i18n: ectx: label, entry (uiFont), group (UI Options) i18n: ectx: label, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font
mai: फोन्ट

en: Font Settings
mai: फौन्ट जमावट

[ctx: properties group title]
en: Properties
mai: गुण

en: &Overwrite
mai: मेटाकए लिखू (&O)

en: Delete
mai: मेटाबू

en: Rename
mai: नाम बदलू

[ctx: name of association widget]
en: Name:
mai: नाम:

en: Type:
mai: प्रकार:

en: Constraints
mai: निर्धारक

en: &Properties
mai: गुण (&P)

en: Comment
mai: टिप्पणी

[ctx: diagram selection for printing]
en: Selection
mai: चुनाव

en: Invalid Name
mai: अमान्य नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
mai: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoom)
en: Zoom:
mai: जूम:

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
mai: विविध

en: Autosave
mai: स्वतः सहेज

en: Startup
mai: प्रारंभमे

[ctx: color group box]
en: Color
mai: रंग

[ctx: title of color group]
en: Color
mai: रंग

[ctx: background color]
en: &Background:
mai: पृष्ठभूमि (&B):

[ctx: property name]
en: &Name:
mai: नाम (&N):

en: User Interface
mai: प्रयोक्ता अंतरफलक

[ctx: general settings page]
en: General
mai: सामान्य

[ctx: class settings page]
en: Class
mai: वर्ग

[ctx: general page]
en: General
mai: सामान्य

[ctx: state in statechart]
en: State
mai: स्थिति

[ctx: attribute name]
en: &Name:
mai: नाम (&N):

[ctx: name label]
en: Name
mai: नाम

[ctx: name of entity attribute]
en: &Name:
mai: नाम (&N):

en: Indexing
mai: सूचीकरण

[ctx: general page title]
en: General
mai: सामान्य

[ctx: general group title]
en: General
mai: सामान्य

[ctx: label for entering name]
en: Name
mai: नाम

en: Actions
mai: क्रियासभ

en: No Action
mai: कोनो क्रिया नहि

en: Restrict
mai: प्रतिबंधित

en: Cascade
mai: प्रपाती

en: Columns
mai: कालम

[ctx: column header local]
en: Local
mai: स्थानीय

en: &Add
mai: जोड़ू (&A)

[ctx: operation name]
en: &Name:
mai: नाम (&N):

en: Parameters
mai: पैरामीटर

[ctx: template name]
en: &Name:
mai: नाम (&N):

[ctx: classes display options page]
en: Display
mai: देखाबू

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
mai: फाइल (&F)

en: &Type:
mai: प्रकार (&T):

en: Visibility
mai: दृश्यता

[ctx: scope for A is public]
en: Public
mai: सार्वजनिक

[ctx: scope for A is protected]
en: Protected
mai: सुरक्षित

[ctx: scope for A is private]
en: Private
mai: निजी

[ctx: scope for B is public]
en: Public
mai: सार्वजनिक

[ctx: scope for B is protected]
en: Protected
mai: सुरक्षित

[ctx: scope for B is private]
en: Private
mai: निजी

en: Delete Anchor
mai: एंकर मेटाबू

en: Actor
mai: अभिनेता

[ctx: duplicate action]
en: Duplicate
mai: नकल

en: Collapse All
mai: सबहि समेटू

en: Component
mai: घटक

en: Folder
mai: फोल्डर

en: Entity
mai: एंटिटी

en: Expand All
mai: सबहि पसारू

en: Flip Horizontal
mai: क्षैतिज झटकू

en: Flip Vertical
mai: लम्बवत झटकू

en: Initial State
mai: आरंभिक स्थिति

en: Junction
mai: जंक्शन

en: Node
mai: नोड

en: Object...
mai: वस्तु...

en: Pin
mai: पिन

en: Redo
mai: फिनु सँ करू

en: Region
mai: क्षेत्र

en: Rename...
mai: नाम बदलू...

en: Subsystem
mai: सबसिस्टम

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
mai: टेम्पलेट

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
mai: अनावृत्ति

[ctx: new container menu]
en: New
mai: नवीन

[ctx: new sub menu]
en: New
mai: नवीन

en: Union
mai: यूनियन

en: Snap to Grid
mai: ग्रिडमे स्नेप करू

en: Move Up
mai: उप्पर जाउ

en: Move Down
mai: नीच्चाँ जाउ

[ctx: clear note]
en: Clear
mai: खाली

[ctx: clear precondition]
en: Clear
mai: खाली

[ctx: clear combined fragment]
en: Clear
mai: खाली

[ctx: color menu]
en: Color
mai: रंग

en: Align Right
mai: दहिन्ना संरेखण

en: Align Left
mai: बामाँ संरेखण

en: Align Top
mai: उप्पर संरेखण

en: Align Bottom
mai: तल संरेखण

en: OK
mai: बेस

[ctx: parse status]
en: Empty
mai: खाली

en: Unspecified error
mai: अनिर्दिष्ट त्रुटि

en: Name
mai: नाम

en: Add Attribute
mai: गुण जोडू

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
mai: ज्यामिति

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
mai: स्वचालित सहेजू

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
mai: रंग भरू

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
mai: रेखा रँग

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
mai: रेखाक चओड़ाइ

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (UI Options)
en: Text Color
mai: पाठ रंग

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: Background Color
mai: पृष्ठभूमि रँग

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
mai: उँचाइ

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
mai: चओड़ाइ

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
mai: फाँट रँग

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
mai: सँपादित करू (&E)

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
mai: नवीन (&N)

note: i18n: ectx: Menu (zoom_menu)
en: &Zoom
mai: छोट-पैघ करू (&Z)

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
mai: पंक्तिबद्ध (&A)

[ctx: init status bar]
en: Ready
mai: तैआर

en: Untitled
mai: अनाम

en: Open File
mai: फाइल खोलू

en: Save As
mai: एहिना सहेजू

en: Warning
mai: चेतावनी

en: Overwrite
mai: एकरासँ उप्पर लिखू

en: Printing...
mai: छपाइ भए रहल अछि...

[ctx: warning message]
en: Warning
mai: चेतावनी

[ctx: diagram name]
en: Name
mai: नाम

[ctx: renaming diagram]
en: Name
mai: नाम

[ctx: renaming uml object]
en: Name
mai: नाम

[ctx: renaming child uml object]
en: Name
mai: नाम

en: Views
mai: दृश्य

[ctx: object name]
en: Name
mai: नाम

en: File Already Exists
mai: फाइल पहिने सँ अस्तित्व मे अछि.

en: Change Text
mai: पाठ बदलू

en: ERROR
mai: त्रुटि

[ctx: operation name]
en: Name
mai: नाम

en: Box
mai: बक्सा

en: Message
mai: संदेश

en: Note
mai: नोट

en: Object
mai: वस्तु

[ctx: selection arrow]
en: Select
mai: चुनू

en: Label
mai: लेबल

[ctx: UML class]
en: Class
mai: वर्ग

[ctx: join states]
en: Join
mai: सामिल होउ

[ctx: state choice]
en: Choice
mai: पसंद

[ctx: state diagram]
en: State
mai: स्थिति
