umbrello - en to mk translation catalogue (541 entries)

en: Class Diagram
mk: Класен дијаграм

en: Use Case Diagram
mk: Дијаграм за сценарио на употреба

en: State Diagram
mk: Дијаграм на состојби

en: Activity Diagram
mk: Дијаграм на активности

en: Component Diagram
mk: Дијаграм на компоненти

en: No Diagram
mk: Без дијаграм

en: Generalization
mk: Генерализација

en: Aggregation
mk: Агрегација

en: Dependency
mk: Зависност

en: Association
mk: Поврзување

en: Containment
mk: Содржател

en: Composition
mk: Композиција

en: Realization
mk: Реализација

en: Anchor
mk: Сидро

en: Activity
mk: Активност

en: Relationship
mk: Релација

en: At least one of the items in the clipboard could not be pasted because an item of the same name already exists.  Any other items have been pasted.
mk: Барем еден од објектите во таблата со исечоци неможе да биде вметнат поради објект со истото име кое постои.  Сите останати објекти беа вметнати.

en: Paste Error
mk: Грешка при вметнувањето

en: Cannot open file %1 for writing. Please make sure the folder exists and you have permissions to write to it.
mk: Не можам да ја отворам датотеката %1 за запишување. Осигурете се дека папката постои и дека имате дозвола за запишување.

en: Cannot create the folder:
mk: Не можам да ја креирам папката:

en: 
    Please check the access rights
mk: 
    Проверете ги дозволите за пристап

en: Cannot Create Folder
mk: Не можам да ја креирам папката

en: Virtual destructors
mk: Виртуелни уништувачи

en: Generate empty constructors
mk: Генерирај празни конструктори

en: Generate accessor methods
mk: Генерирај пристапни методи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">C++ Code Generation</p>
mk: <p align="center">C++ код генератор</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabGeneral)
en: General
mk: Општо

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabMethodBodyGeneration)
en: Method Body Generation
mk: Генерација на метод на основа

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget
en: vector
mk: вектор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelVariable)
en: <b>Variable</b>
mk: <b>Променлива</b>

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, 
en: string
mk: стринг

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStringClass)
en: <p align="center">String</p>
mk: <p align="center">Стринг</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelListClass)
en: <p align="center">List</p>
mk: <p align="center">Листа</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelGlobal)
en: <i>global?</i>
mk: <i>глобално?</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelClassName)
en: Class name
mk: Име на класата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelIncludeFile)
en: <i><p align="center">Include file</p></i>
mk: <i><p align="center">Вклучи ја датотеката</p></i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelHelpMethodBodyGen)
en: Use following for classes in generated code:
mk: Користете ги следните за класи во генерираниот код:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
mk: Документација

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
mk: Стил:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Project Generation
mk: Генерирање на проект

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_makeANTDocumentCheckBox)
en: Create ANT build document
mk: Креирај ANT документ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Auto-Generate Methods
mk: Автоматски генерирај методи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateConstructors)
en: Empty constructor methods
mk: Празни конструкторски методи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAssocAccessors)
en: Association accessor methods
mk: Генерирај асоцијациони методи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAttribAccessors)
en: Attribute accessor methods
mk: Методи на атрибут акцесор

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPublicRB)
en: Public
mk: Јавно

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPrivateRB)
en: Private
mk: Приватно

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pProtectedRB)
en: Protected
mk: Заштитено

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB)
en: From Parent Object
mk: Од обејктот родител

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB)
en: From Parent Role
mk: Од родителска улога

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Java Code Generation</p>
mk: <p align="center">Јава генерирање код</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Ruby Code Generation</p>
mk: <p align="center">Руби код генератор</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Hash (#)
mk: Хеш (#)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Begin-End (=begin  =end)
mk: Почеток-крај (=begin  =end)

en: Code Generation Wizard
mk: Волшебник за генерирање на код

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenOptionsPage) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeImpSelectPage)
en: Code Generation Options
mk: Опции за генерирање код

en: Language Options
mk: Јазични опции

en: The output folder exists, but it is not writable.
    Please set the appropriate permissions or choose another folder.
mk: Излезната датотека постои, но во неа не може да се запишува.
    Поставете ги соодветните дозволи или изберете друга папка.

en: Error Writing to Output Folder
mk: Грешка при запишувањето во излезната папка

en: %1 does not seem to be a folder. Please choose a valid folder.
mk: Изгледа дека %1 не е папка. Изберете валидна папка.

en: Please Choose Valid Folder
mk: Изберете валидна папка

en: The folder %1 does not exist. Do you want to create it now?
mk: Папката %1 на постои. Дали сакате да ја креирате сега?

en: Output Folder Does Not Exist
mk: Излезната папка не постои

en: Create Folder
mk: Креирај папка

en: Do Not Create
mk: Не креирај

en: The folder could not be created.
    Please make sure you have write access to its parent folder or select another, valid, folder.
mk: Папката не можеше да биде креирана.
    Проверете дали имате права за запишување до нејзината родителска папка или изберете друга папка.

en: Error Creating Folder
mk: Грешка при креирањето на папката

en: Please select a valid folder.
mk: Изберете валидна папка.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
mk: Јазик

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
mk: Датотеки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelFolder)
en: Write all generated files to folder:
mk: Запиши ги сите генерирани датотеки во папката:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_outputDir)
en: Files generated by Code Generator will be written to this folder
mk: Датотеките кои се генерирани од код генераторот ќе бидат зачувани во оваа папка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
mk: &Прелистај...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeadings)
en: &Include heading files from folder:
mk: &Вклучи ги заглавијата на датотеките од папката:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_headingsDir)
en: Files in this folder will be used as heading files in the generated code
mk: Датотеките во оваа папка ќе бидат користени како заглавија на датотеките во генерираниот код

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
mk: П&релистај...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxOverwritePolicy) i18n: ectx: label, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: Overwrite Policy
mk: Запиши врз политиката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelOverwritePolicy)
en: If a file with the same name as the name code 
    generator wants to use as output file already exists:
mk: Доколку датотеката со исто име како кодното име 
    генераторот сака да ја користи како излезна датотека која веќе постои:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: Overwrite existing files if they exist in the destination folder
mk: Запиши врз датотеките кои веќе постојат во одредената папка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: O&verwrite
mk: &Презапиши

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: If a file with the same name already exists, ask what to do
mk: Доколку постои датотека со исто име, прашај што да се прави

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
mk: &Прашај

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: If a file already exists in the destination folder, select a different name to use by adding a suffix to the file name
mk: Доколку датотеката веќе постои во одредената папка, изберете различно име на кое ќе се додаде суфикс на крајот од името на датотеката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: &Use a different name
mk: &Користи различно име

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
mk: Форматирање

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: Write comments &for class and method documentation even if empty
mk: Запиши коментар за класите и методите во документот иако е празен

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: &Write documentation comments even if empty
mk: З&апиши ги коментарите од документацијата иако е празна

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Writes comments to indicate the different sections (public, private etc) in a class, even if the sections are empty
mk: Запиши коментари кои индицираат различни секции (јавни, приватни и сл.) во класата, дури иако е празна

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
mk: Линии

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelType)
en: Indentation type:
mk: Вид на идентитет:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: No Indentation
mk: Без идентификација

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Tab
mk: Ливче

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
mk: Место

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAmount)
en: Indentation amount:
mk: Вредност на идентитетот:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Line ending style:
mk: Стил на завршување на линијата:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListAvailable)
en: Classes Available
mk: Достапни класи

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add class for code generation
mk: Додај класа за генерација на код

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: Remove class from Code Generation
mk: Отстрани ја класата од кодот за генерирање

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListSelected)
en: Classes Selected
mk: Избрани класи

en: Code Generated
mk: Кодот е генериран

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
mk: Класа

en: Importing file: %1 Progress: %2/%3
mk: Внесувам датотека:%1, прогрес:%2/%3

en: Initial activity
mk: Иницијална активност

en: End activity
mk: Крајна активност

note: i18n("Attribute...")); break;
en: Branch/Merge
mk: Разгранување/Спојување

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General Properties
mk: Општи својства

en: Activity type:
mk: Тип на активност:

en: Activity name:
mk: Име на активност:

en: Association Properties
mk: Својства на асоцијацијата

en: General Settings
mk: Општи поставувања

en: Display Options
mk: Опции за приказот

en: Attributes
mk: Атрибути

en: Operations
mk: Операции

en: Operation Settings
mk: Својства на операцијата

en: Templates
mk: Шаблони

en: Templates Settings
mk: Својства на шаблонот

en: Enum Literals
mk: Нумерирани константи

en: Enum Literals Settings
mk: Својства на енумерираните константи

en: Entity Attributes
mk: Атрибути на ентитетот

en: Entity Attributes Settings
mk: Својства на атрибутите на ентитетот

en: Contents Settings
mk: Својства на содржината

en: Associations
mk: Асоцијации

en: Class Associations
mk: Асоцијации на класа

en: new_class
mk: нова_класа

en: New Class
mk: Нова класа

en: Class Attributes
mk: Атрибути на класа

en: Class Operations
mk: Операции на класа

en: Show
mk: Прикажување

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showHiddenCodeCB)
en: Show hidden blocks
mk: Прикажи скриени блокови

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_componentLabel)
en: <p align="center">component name here</p>
mk: <p align="center">овде името на компонентата</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_highlightCheckBox)
en: Show block type
mk: Прикажи вид на блок

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
mk: Бои

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
mk: Фонт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
mk: Хартија:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
mk: Избрано:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">UML object block:</p>
mk: <p align="right">UML објектен блок:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: <p align="right">Hidden block:</p>
mk: <p align="right">Скриен блок:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <p align="right">Uneditable text:</p>
mk: <p align="right">Неуредувачки текст:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Editable text:</p>
mk: <p align="right">Уредувачки текст:</p>

en: You are about to delete the entire diagram.
    Are you sure?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете целиот дијаграм?

en: Are you sure you want to delete diagram %1?
mk: Дали навистина сакате да го избришете дијаграмот %1?

en: Delete Diagram?
mk: Отстранете го дијаграмот?

en: The format that the images will be exported to
mk: Формат во кој ќе бидат изнесени датотеките

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kURLRequesterLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_kURL)
en: The base directory used to save the images
mk: Основната папка за зачувување на слики

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kURLRequesterLabel)
en: &Directory to save the diagrams in:
mk: &Папка во која се зачувуваат дијаграмите:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Create in the target directory the same tree structure used
    in the document to store the views
mk: Во означената папка креирај ја истата структура на стебло која
    се користи во документот за зачувување на прегледот

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Use &folders
mk: &Користи папки

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
mk: Филтер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_CurrentDiagram)
en: &Current diagram
mk: &Тековен дијаграм

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_Diagrams)
en: &All diagrams
mk: Сите диј&аграми

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
mk: Пакет

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryInterface)
en: Interface
mk: Интерфејс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryOperation)
en: Operation
mk: Операција

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
mk: Атрибут

en: Font Settings
mk: Поставувања за фонт

en: Role Settings
mk: Својства за улога

en: Destination File Already Exists
mk: Одредишната датотека веќе постои

en: &Overwrite
mk: &Запиши

en: &Generate Similar File Name
mk: &Генерирај слично име

en: &Do Not Generate File
mk: Не генерирај &датотека

en: The file %1 already exists in %2.
    
    Umbrello can overwrite the file, generate a similar
    file name or not generate this file.
mk: Датотеката %1 веќе постои во %2.
    
    Umbrello може да запише врз датотеката, да генерира слично
    слично име или да не ја генерира датотеката.

en: &Apply to all remaining files
mk: Примени н&а сите останати датотеки

en: Activities
mk: Активности

en: New Activity...
mk: Нова активност...

en: Rename
mk: Преименувај

en: Stereotype
mk: Стереотип

en: Type:
mk: Тип:

en: Role A Properties
mk: Својства на улогата А

en: Role B Properties
mk: Својства на улогата Б

en: Role A Changeability
mk: Менливост на улогата А

en: Role B Changeability
mk: Менливост на улогата Б

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelRoleName)
en: Rolename:
mk: Име на улога:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelMultiplicity)
en: Multiplicity:
mk: Повеќекратност:

en: A&bstract class
mk: А&пстрактна класа

en: A&bstract use case
mk: А&пстрактно сценарио за употреба

en: Draw as actor
mk: Нацртај како актер

en: Multiple instance
mk: Повеќекратна инстанца

en: Show destruction
mk: Прикажи уништување

en: The name you have chosen
    is already being used.
    The name has been reset.
mk: Името што го избравте
    веќе се користи
    Името беше ресетирано.

en: Name is Not Unique
mk: Името не е единствено

en: N&ew Attribute...
mk: Н&ов атрибут...

en: N&ew Operation...
mk: Н&ова операција...

en: N&ew Template...
mk: Н&ов шаблон...

en: N&ew Enum Literal...
mk: Н&ова енумерирана константа...

en: N&ew Entity Attribute...
mk: Н&ов атрибут на ентитетот...

en: &Properties
mk: &Својства

en: &Documentation
mk: Документација

en: Operatio&ns
mk: Опе&рации

en: &Visibility
mk: &Видливост

en: Pac&kage
mk: Па&кет

en: Att&ributes
mk: Ат&рибути

en: Draw as circle
mk: Нацртај како круг

en: Starting Scope
mk: Почетен опсег

en: Default attribute scope:
mk: Стандарден опсег на атрибут:

en: Default operation scope:
mk: Стандарден опсег на операција:

en: <p align="center">No Options Available.</p>
mk: <p align="center">Нема достапни опции.</p>

en: &Diagrams
mk: &Дијаграми

en: &Select diagrams
mk: И&збери дијаграми

en: &Type of diagram
mk: &Тип на дијаграм

en: No diagrams selected.
mk: Нема избрани дијаграми.

en: The name you have entered is invalid.
mk: Името што го внесовте не е валидно.

en: Invalid Name
mk: Невалидно име

en: The name you have entered is not unique.
mk: Името што го внесовте не е единствено.

en: Name Not Unique
mk: Името не е единствено

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDiagramProperties)
en: Diagram Properties
mk: Својства на дијаграм

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
mk: Име:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoom)
en: Zoom:
mk: Фокусирање:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
mk: Прикажи &мрежа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
mk: &Прикачи за мрежа

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap the size of the components to be a multiple of the grid spacing.
    If 'Snap to Grid' is enabled a component will always be aligned with the grid on all 4 sides.
mk: Префрли се на компонентата за да биде поставена во мрежа.
    Доколку „Прилепи на мрежа“ е овозможено, компонентата секогаш ќе биде порамнета со мрежата од сите 4 страни.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap component size
mk: Префрлисе на големината на компонентата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelGridSpacing)
en: Grid spacing:
mk: Растојание на мрежата:

en: Enable undo
mk: Овозможи отповикување

en: Use tabbed diagrams
mk: Користи дијаграми со ливчиња

en: Use new C++/Java/Ruby generators
mk: Користи ги новите генератори за C++/Java/Ruby

en: Autosave
mk: Автоматско зачувување

en: E&nable autosave
mk: Овозможи а&втоматсо зачувување

en: Select auto-save time interval (mins):
mk: Временски интервал за зачувување (минути):

en: Set autosave suffix:
mk: Наставка за автом. зачувување:

en: Startup
mk: Почеток

en: &Load last project
mk: Вчитај го пос&ледниот проект

en: Start new project with:
mk: Почни нов проект со:

en: Contained Items
mk: Содржани елементи

en: Class operation:
mk: Класна операција:

en: New Operation...
mk: Нова операција...

en: Custom operation:
mk: Сопствена операција:

en: &Use fill color
mk: Користи боја на исполн&ување

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_propsGroupBox)
en: Role Properties
mk: Својства на улогата

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_visibilityButtonGroup)
en: Role Visibility
mk: Можност за гледање на улогата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pImplementationRB)
en: Implementation
mk: Имплементација

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_changeabilityButtonGroup)
en: Role Changeability
mk: Можност за променување на улогата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pChangeableRB)
en: Changeable
mk: Менливо

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pFrozenRB)
en: Frozen
mk: Замрзнато

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pAddOnlyRB)
en: Add only
mk: Само за додавање

en: &Fill:
mk: &Исполни:

en: &Use fill
mk: &Користи исполнување

en: Parameter Properties
mk: Својства на параметарот

en: Passing Direction
mk: Насока на поминување

en: "in" is a readonly parameter, "out" is a writeonly parameter and "inout" is a parameter for reading and writing.
mk: „in“ е параметар само за читање, „out“ е параметар само за запишување и „inout“ е параметар за читање и запишување.

en: You have entered an invalid parameter name.
mk: Внесовте погрешно име за параметарот.

en: Parameter Name Invalid
mk: Невалидно име на параметар

en: Umbrello Setup
mk: Поставување на Umbrello

en: User Interface
mk: Кориснички интерфејс

en: User Interface Settings
mk: Поставувања на кориснички интерфејс

en: Class Settings
mk: Својства на класа

en: Code Generation
mk: Генерирање код

en: Code Generation Settings
mk: Поставувања за генерирање код

en: Code Viewer
mk: Прегледувач за код

en: Code Viewer Settings
mk: Поставувања за прегледувачот на код

en: State type:
mk: Тип на состојба:

en: State name:
mk: Име на состојба:

en: Attribute Properties
mk: Својства на атрибутот

en: &Initial value:
mk: &Иницијална вредност:

en: You have entered an invalid attribute name.
mk: Внесовте невалидно име за атрибутот.

en: Attribute Name Invalid
mk: Невалидно име за атрибут

en: The attribute name you have chosen is already being used in this operation.
mk: Името на атрибутот што го избравте веќе се користи од оваа операција.

en: Attribute Name Not Unique
mk: Името на атрибутот не е единствено

en: Entity Attribute Properties
mk: Својства на атрибутот на ентитетот

en: &Auto increment
mk: &Автоматско зголемување

en: Attributes:
mk: Атрибути:

en: Indexing
mk: Индексирање

en: You have entered an invalid entity attribute name.
mk: Внесовте невалидно име за атрибут на ентитетот.

en: Entity Attribute Name Invalid
mk: Невалидно име на атрибут на ентитетот

en: The entity attribute name you have chosen is already being used in this operation.
mk: Името на атрибутот на ентитетот што го избравте веќе се користи од оваа операција.

en: Entity Attribute Name Not Unique
mk: Името на атрибутот на ентитетот не е единствено

en: Operation Properties
mk: Својства на операцијата

en: Parameters
mk: Параметри

en: Ne&w Parameter...
mk: Нов парам&етар...

en: The parameter name you have chosen
    is already being used in this operation.
mk: Името на параметарот што го избравте
    веќе се користи од оваа операција.

en: Parameter Name Not Unique
mk: Името на параметарот не е единствено

en: The parameter name you have chosen is already being used in this operation.
mk: Името на параметарот што го избравте веќе се користи од оваа операција.

en: You have entered an invalid operation name.
mk: Внесовте невалидно име за операцијата.

en: Operation Name Invalid
mk: Невалидно име на операција

en: Choose a different name or parameter list.
mk: Изберете друго име или листа на параметри.

en: Template Properties
mk: Својства на шаблонот

en: You have entered an invalid template name.
mk: Внесовте невалидно име за шаблон.

en: Template Name Invalid
mk: Невалидно име за шаблон

en: The template parameter name you have chosen is already being used in this operation.
mk: Името за параметарот за шаблонот што го внесовте веќе се користи во оваа операција.

en: Template Name Not Unique
mk: Името на шаблонот не е единствено

en: Classes Display Options
mk: Опции за приказ на класите

en: &Image type:
mk: Тип на &слика:

en: &Library
mk: Биб&иотека

en: &Table
mk: &Табела

en: Draw As
mk: Нацртај како

en: &Type:
mk: &Тип:

en: Imple&mentation
mk: И&мплементација

en: Visibility
mk: Видливост

en: Role A Visibility
mk: Видливост на улогата А

en: Role B Visibility
mk: Видливост на улогата Б

en: Exporting all views...
mk: Изнеси ги сите прикази...

en: Some errors happened when exporting the images:
mk: При експортирање на сликите се случиа неколку грешки:

en: File to open
mk: Датотека за отворање

en: export diagrams to extension and exit
mk: Ги изнесува дијаграмите со наставка „extension“ и напушта

en: the local directory to save the exported diagrams in
mk: локалната папка за зачувување на изнесените дијаграми

en: keep the tree structure used to store the views in the document in the target directory
mk: ја задржува структурата на стебло што се користи за зачувување на прегледите во документот во одредишната папка

en: Delete Anchor
mk: Избриши котва

en: Change Association Name...
mk: Измени име на асоцијација...

en: Change Role A Name...
mk: Измени име на улогата А

en: Change Role B Name...
mk: Измени име на улогата Б

en: Select Operation...
mk: Измебери операција...

en: New Template...
mk: Нов образец...

en: Activity...
mk: Активност...

en: Actor
mk: Актер

note: i18n("Actor...")); break;
en: Artifact
mk: Артифакт

note: i18n("Category...")); break;
en: Change Font...
mk: Измени фонт...

en: Collapse All
mk: Спушти ги сите

en: Component
mk: Компонента

en: Folder
mk: Папка

en: Datatype...
mk: Податочен тип...

en: Deep History
mk: Долга историја

en: End Activity
mk: Крајна активност

en: End State
mk: Крајна состојба

en: Entity
mk: Ентитет

en: Enum...
mk: Енумерација...

en: Expand All
mk: Рашири ги сите

en: Export as Picture...
mk: Изнеси како слика...

en: Fill Color...
mk: Боја на исполнување

en: Flip Horizontal
mk: Преврти хоризонтално

en: Flip Vertical
mk: Преврти вертикално

en: Text Line...
mk: Текстуална линија

en: Fork
mk: Раздели

en: Initial Activity
mk: Иницијална активност

en: Initial State
mk: Иницијална состојба

en: New Attribute...
mk: Нов атрибут...

en: Line Color...
mk: Боја на линија...

en: Asynchronous Message
mk: Асинхрона порака

en: Synchronous Message
mk: Синхронa порака

en: New Entity Attribute...
mk: Нов атрибут на ентитетот...

en: New Parameter...
mk: Нов параметар...

en: Node
mk: Јазол

en: Object...
mk: Објект...

note: i18n("Operation...")); break;
en: Package...
mk: Пакет...

en: Rename...
mk: Преименувај...

en: Rename Object...
mk: Преименувај објект

en: Shallow History
mk: Кратка историја

en: Subsystem
mk: Подсистем

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
mk: Образец

en: Use Case
mk: Сценарио на употреба

en: Change into Class
mk: Измени во класа

en: Clear Diagram
mk: Избриши дијаграм

en: Snap to Grid
mk: Прикачи на мрежа

en: Show Grid
mk: Прикажи мрежа

en: Public Only
mk: Само јавно

en: Operation Signature
mk: Потпис на операција

en: Attribute Signature
mk: Потпис на атрибут

en: View Code
mk: Види код

en: Change into Interface
mk: Измени во интерфејс

en: Draw as Circle
mk: Нацртај како круг

en: Rename Class...
mk: Преименувај класа

en: Move Up
mk: Премести горе

en: Move Down
mk: Премести долу

en: Change Text...
mk: Измени текст...

en: Change State Name...
mk: Измени име на состојба...

en: Change Activity Name...
mk: Измени име на активност...

en: Change Multiplicity...
mk: Измени повеќекратност...

en: Change Name
mk: Измени име

note: i18n: ectx: label, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Use Fill Color
mk: Користи боја на исполнување

en: Align Right
mk: Порамни десно

en: Align Left
mk: Порамни лево

en: Align Top
mk: Порамни на врв

en: Align Bottom
mk: Порамни на дно

en: Align Vertical Middle
mk: Порамни вертикално во средина

en: Align Horizontal Middle
mk: Порамни хоризонтално во средина

en: Align Vertical Distribute
mk: Порамни вертикално распределено

en: Align Horizontal Distribute
mk: Порамни хоризонтално распределено

en: new_actor
mk: нов_актер

en: new_artifact
mk: нов_артифакт

en: new_association
mk: нова_асоцијација

en: new_attribute
mk: нов_атрибут

en: new_component
mk: нова_компонента

en: new_datatype
mk: нов_тип_податок

en: new_entity
mk: нов_ентитет

en: new_enum
mk: нова_енумерација

en: new_interface
mk: нов_интерфејс

en: new_node
mk: нов_јазол

en: new_operation
mk: нова_операција

en: new_package
mk: нов_пакет

en: new_template
mk: нов_образец

en: new_object
mk: нов_објект

en: Malformed argument
mk: Погрешно формиран аргумент

en: Unknown argument type
mk: Непознат тип на аргумент

en: Illegal method name
mk: Нелегално име на метод

en: Unspecified error
mk: Неодредена грешка

en: That is an invalid name.
mk: Ова не е валидно име.

en: This is a reserved keyword for the language of the configured code generator.
mk: Ова е резервиран збор од програмскиот јазик кој е конфигуриран за генераторот на код.

en: Reserved Keyword
mk: Резервиран збор

en: That name is already being used.
mk: Името е веќе во употреба.

en: Not a Unique Name
mk: Името не е единствено

en: Add Base Class
mk: Додај основна класа

note: i18n("Add Interface Implementation"), SLOT(addInterfaceImplementation()), Icon_Utils::it_Implementation));
en: Add Operation
mk: Додај операција

en: Add Attribute
mk: Додај атрибут

en: Add Base Interface
mk: Додај основен интерфејс

en: Incorrect use of associations.
mk: Неточно употребени асоцијации.

en: Association Error
mk: Грешка при асоцијацијата

en: Enter Activity Name
mk: Внесете име на актвност

en: new activity
mk: нова активност

en: Enter the name of the new activity:
mk: Внесете го името за новата активност:

en: Enter State Name
mk: Внесете име на состојба

en: new state
mk: нова состојба

en: Enter the name of the new state:
mk: Внесете име на нова состојба:

note: i18n: ectx: Menu (views)
en: &Diagram
mk: &Дијаграм

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
mk: &Нов

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
mk: &Прикажи

note: i18n: ectx: Menu (code)
en: &Code
mk: &Код

en: &New Class Wizard...
mk: Волшебник за нова &класа...

en: &Add Default Datatypes for Active Language
mk: &Додај стандардни типови на податоци за активен јазик

en: &Code Generation Wizard...
mk: Волшебник за генерирање ко&д...

en: &Generate All Code
mk: &Генерирај го целиот код

en: Creates a new document
mk: Креира нов документ

en: Opens an existing document
mk: Отвора постоечки документ

en: Opens a recently used file
mk: Отвора скорешно користена датотека

en: Saves the document
mk: Го зачувува документот

en: Saves the document as...
mk: Го зачувува документот како...

en: Closes the document
mk: Го затвора документот

en: Prints out the document
mk: Го печати документот

en: Quits the application
mk: Излегува од апликацијата

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
mk: Ја сече избраната секција и ја става на таблата со исечоци

en: Copies the selected section to the clipboard
mk: Ја копира избраната секција на таблата со исечоци

en: Pastes the contents of the clipboard
mk: Ја вметнува содржината од таблата со исечоци

en: Set the default program preferences
mk: Постави ги стандардните апликациски подесувања

en: &Class Diagram...
mk: Дијаграм на &класа...

en: &Sequence Diagram...
mk: Дијаграм на &секвенци...

en: S&tate Diagram...
mk: Дијаграм на сос&тојба...

en: &Activity Diagram...
mk: Дијаграм на а&ктивност...

en: Co&mponent Diagram...
mk: Дијаграм на ко&мпоненти...

en: &Entity Relationship Diagram...
mk: Дијаграм на а&трибути...

en: &Tree View
mk: Поглед со &стебло

en: &Clear Diagram
mk: Избриши ди&јаграм

en: &Snap to Grid
mk: Прикачи за &мрежа

en: S&how Grid
mk: Прикажи м&режа

en: &Export as Picture...
mk: И&знеси како слика...

en: Z&oom to 100%
mk: Зголеми на &100%

en: &Move Tab Left
mk: Премести го ливчето &лево

en: &Move Tab Right
mk: Премести го ливчето &десно

en: Select Diagram on Left
mk: Избери го левиот дијаграм

en: Select Diagram on Right
mk: Избери го десниот дијаграм

en: Diagram Toolbar
mk: Дијаграм на лентата со алатки

en: Opening file...
mk: Отворам датотека...

en: Creating new document...
mk: Создавам нов документ...

en: Open File
mk: Отвори датотека

en: Saving file...
mk: Зачувувам датотека...

en: Saving file with a new filename...
mk: Зачувувам датотека со ново име...

en: The file %1 exists.
    Do you wish to overwrite it?
mk: Датотеката %1 веќе постои.
    Дали сакате да запишете врз неа.

en: Overwrite
mk: Презапиши

en: Closing file...
mk: Ја затворам датотеката...

en: Printing...
mk: Печатам...

en: Print %1
mk: Печати %1

en: Exiting...
mk: Излегувам...

en: Cutting selection...
mk: Го сечам избраното...

en: Copying selection to clipboard...
mk: Го копирам избраното во таблата со исечоци...

en: Inserting clipboard contents...
mk: Ја вметнувам содржината на таблата со исечоци...

en: Umbrello could not paste the clipboard contents.  The objects in the clipboard may be of the wrong type to be pasted here.
mk: Umbrello неможе да ја вметни содржината од таблата со исечоци.  Објектите од таблата со исечоци можат да бидат од погрешен вид и да бидат вметнати овде.

en: Cannot view code until you generate some first.
mk: Неможе да се прегледа кодот додека не се генерира.

en: Cannot View Code
mk: Неможе да се прегледа кодот

en: Cannot view code from simple code writer.
mk: Неможе да се прегледа кодот од едноставен пишувач на код.

en: UML Model
mk: UML-Модел

en: Logical View
mk: Логички - поглед

en: Use Case View
mk: Сценарио на употреба - поглед

en: Component View
mk: Компонентен - поглед

en: Deployment View
mk: Поставување - поглед

en: Entity Relationship Model
mk: Модел на ентитет-релација

en: Datatypes
mk: Типови на податоци

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
mk: Тековната датотека е сменета.
    Дали сакате да ја зачувате?

en: Load Error
mk: Грешка при вчитувањето

en: The file %1 seems to be corrupted.
mk: Изгледа дека датотеката %1 е оштетена.

en: There was no XMI file found in the compressed file %1.
mk: Не беше пронајдена XMI-датотека во компресираната датотека %1.

en: There was a problem loading the extracted file: %1
mk: Се појави грешка при вчитување на отпакуваната датотека: %1

en: There was a problem loading file: %1
mk: Се појави грешка при вчитувањето на датотеката: %1

en: Save Error
mk: Грешка при зачувување

en: class diagram
mk: Дијаграм на класи

en: sequence diagram
mk: Дијаграм на секвенци

en: state diagram
mk: Дијаграм на состојби

en: activity diagram
mk: Дијаграм на активности

en: component diagram
mk: Дијаграм на компоненти

en: entity relationship diagram
mk: Дијаграм на ентитет-релација

en: Enter name:
mk: Внесете име:

en: That is an invalid name for a diagram.
mk: Ова е невалидно име за дијаграм.

en: A diagram is already using that name.
mk: Веќе постои дијаграм со тоа име.

en: The name you entered was not unique.
    Is this what you wanted?
mk: Внесеното име не е единствено.
    Дали тоа го сакавте?

en: Use Name
mk: Користи име

en: Enter New Name
mk: Внеси ново име

en: Setting up the document...
mk: Го поставувам документот...

en: Resolving object references...
mk: Разрешувам референци до објекти...

en: Loading UML elements...
mk: Вчитувам UML-елементи...

en: Loading diagrams...
mk: Вчитувам дијаграми...

en: There was a problem saving file: %1
mk: Се појави проблем при зачувувањето на датотеката: %1

en: Enter Model Name
mk: Внесување име на модел

en: Enter the new name of the model:
mk: Внесете го новото име на моделот:

en: Views
mk: Прегледи

en: Loading listview...
mk: Вчитување на листа за преглед...

en: The folder must be emptied before it can be deleted.
mk: Папката мора да е празна пред да се избрише.

en: Folder Not Empty
mk: Папката не е празна

en: Rename canceled
mk: Преименувањето е откажано

en: Function Not Implemented
mk: Функцијата не е имплементирана

en: The name you entered was invalid.
    Renaming process has been canceled.
mk: Името што го внесовте не е валидно.
    Процесот на преименување е откажан.

en: Name Not Valid
mk: Невалидно име

en: The folderfile %1 cannot be opened.
mk: Датотечната папка %1 неможе да се отвори.

en: new_parameter
mk: нов_параметар

en: new_literal
mk: нов_литерал

en: new_field
mk: ново_поле

en: Actor &name:
mk: Име &на актерот:

en: Artifact &name:
mk: Име &на артифакт:

en: Class &name:
mk: Име &на класата:

en: Component &name:
mk: Име &на компонента:

en: Datatype &name:
mk: Име &на типот на податоци:

en: Entity &name:
mk: Име &на ентитет:

en: Enum &name:
mk: Име &на енумератор:

en: Interface &name:
mk: Име &на интерфејсот:

en: Package &name:
mk: Име &на пакетот:

en: Use case &name:
mk: Име &на сценариото на употреба:

en: Instance name:
mk: Име на инстанца:

en: Diagram: %2 Page %1
mk: Дијаграм: %2 страница %1

en: Enter Diagram Name
mk: Внесете име на дијаграм

en: Enter the new name of the diagram:
mk: Внесете ново име на дијаграмот:

en: Exporting view...
mk: Изнесување на погледот...

en: An error happened when exporting the image:
mk: Се појави грешка при изнесувањето на сликата:

en: The selected file %1 exists.
    Do you want to overwrite it?
mk: Избраната датотека %1 постои.
    Дали сакате да запишете врз неа?

en: File Already Exists
mk: Датотеката веќе постои

en: Multiplicity
mk: Повеќекратност

en: Enter multiplicity:
mk: Внеси повеќекратност:

en: Association Name
mk: Име на асоцијацијата

en: Enter association name:
mk: Внесете име на асоцијацијата:

en: Role Name
mk: Име на улога

en: Enter role name:
mk: Внесете име на улога:

en: Change Text
mk: Изменете текст

en: Enter new text:
mk: Внесете нов текст:

en: ERROR
mk: ГРЕШКА

en: Enter operation name:
mk: Внесете име на операција:

en: Enter Activity
mk: Внесете активност

en: Rename Object
mk: Преименување на објект

en: Enter object name:
mk: Внесете ново име на објектот:

en: Enter the new name of the activity:
mk: Внесете го името за новата активност:

en: Box
mk: Кутија

en: Datatype
mk: Податочен тип

en: Enum
mk: Енумерација

en: Message
mk: Порака

en: Note
mk: Забелешка

en: Object
mk: Објект

en: Label
mk: Натпис

en: Directional Association
mk: Насочена асоцијација

en: Fork/Join
mk: Разделување/Спојување
