umbrello - en to nb translation catalogue (1163 entries)

en: Class Diagram
nb: Klassediagram

en: Use Case Diagram
nb: Bruksmønster-diagram

en: Sequence Diagram
nb: Sekvensdiagram

en: Collaboration Diagram
nb: Samarbeidsdiagram

en: State Diagram
nb: Tilstandsdiagram

en: Activity Diagram
nb: Aktivitetsdiagram

en: Component Diagram
nb: Komponentdiagram

en: Deployment Diagram
nb: Utplasseringsdiagram

en: Entity Relationship Diagram
nb: Entitetsrelasjonsdiagram

en: No Diagram
nb: Ikke noe diagram

en: Generalization
nb: Generalisering

en: Aggregation
nb: Sammenhopning

en: Dependency
nb: Avhengighet

en: Association
nb: Forbindelse

en: Self Association
nb: Selvassosiasjon

en: Collaboration Asynchronous Message
nb: Asynkron samarbeidsmelding

en: Collaboration Synchronous Message
nb: Synkron samarbeidsmelding

en: Sequence Message
nb: Sekvensmelding

en: Collaboration Self Message
nb: Samarbeidsegenmelding

en: Sequence Self Message
nb: Sekvens-egenmelding

en: Containment
nb: Oppsamling

en: Composition
nb: Sammensetting

en: Realization
nb: Realisering

en: Uni Association
nb: Uni-forbindelse

en: Anchor
nb: Anker

en: State Transition
nb: Tilstandsoverføring

en: Activity
nb: Aktivitet

en: Exception
nb: Unntak

en: Category to Parent
nb: Kategori til overliggende objekt

en: Child to Category
nb: Underliggende objekt til kategori

en: Relationship
nb: Slektskap

en: Unknown
nb: Ukjent

en: ? AssociationType ?
nb: ? Assosiasjonstype ?

en: At least one of the items in the clipboard could not be pasted because an item of the same name already exists.  Any other items have been pasted.
nb: Minst ett av objektene på utklippstavla kunne ikke limes inn fordi det alt finnes en fil med det navnet. Alle andre objekter er blitt limt inn.

en: Paste Error
nb: Feil ved innliming

en: Create diagram %1: %2
nb: Opprett diagram %1: %2

en: Change text : %1 to %2
nb: Endre tekst: %1 til %2

en: Remove diagram %1
nb: Fjern diagram %1

en: Set stereotype : %1 to %2
nb: Sett stereotype : %1 til %2

en: Change visibility : %1
nb: Endre synlighet: %1

en: Create UML object : %1
nb: Opprett UML-objekt: %1

en: Remove UML object : %1
nb: Fjern UML-objekt: %1

en: Rename object : %1 to %2
nb: Endre navn på objekt: %1 til %2

en: Change fill color : %1
nb: Endre fyllfarge : %1

en: Change font : %1
nb: Endre skrift : %1

en: Change line color : %1
nb: Endre linjefarge : %1

en: Change line width : %1
nb: Endre linjebredde : %1

en: Change multiplicity : %1 to %2
nb: Endre mangfold: %1 til %2

en: Change text color : %1
nb: Endre tekstfarge : %1

en: Use fill color : %1
nb: Bruk fyllfarge : %1

en: No fill color : %1
nb: Ingen fyllfarge : %1

en: Change visual property : %1
nb: Endre synlig egenskap: %1

en: Create widget : %1
nb: Opprett skjermelement: %1

en: Move widget : %1
nb: Flytt skjermelement: %1

en: Remove widget : %1
nb: Fjern skjermelement: %1

en: Resize widget : %1
nb: Endre størrelse på skjermelement: %1

en: Set name : %1 to %2
nb: Angi navn: %1 til %2

en: Set text : %1 to %2
nb: Angi tekst: %1 til %2

en: Cannot open file %1 for writing. Please make sure the folder exists and you have permissions to write to it.
nb: Kan ikke åpne fila %1 for skriving. Kontroller at mappa finnes, og at du har skrivetilgang til den.

en: Cannot Open File
nb: Klarte ikke å åpne fil

en: Cannot create the folder:
nb: Kan ikke opprette mappa:

en: 
    Please check the access rights
nb: 
    Vennligst sjekk tilgangsrettighetene

en: Cannot Create Folder
nb: Kan ikke opprette mappe

en: Package is a namespace
nb: Pakka er et navnerom

en: Virtual destructors
nb: Virtuelle destruktorer

en: Generate empty constructors
nb: Opprett tomme konstruktør-metoder

en: Generate accessor methods
nb: Opprett tilgangsmetoder

en: Operations are inline
nb: Operasjoner er innebygget

en: Accessors are inline
nb: Tilgangsmetoder er innebygget

en: Accessors are public
nb: Tilgangsmetoder er offentlige (public)

en: Use '\' as documentation tag instead of '@'
nb: Bruk «\» som dokumentasjonsmerke i stedet for «@»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">C++ Code Generation</p>
nb: <p align="center">Kodegenerering i C++</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabGeneral)
en: General
nb: Generelt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabMethodBodyGeneration)
en: Method Body Generation
nb: Generering av metodekropp

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget
en: vector
nb: vektor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelVariable)
en: <b>Variable</b>
nb: <b>Variabel</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseStringButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseListButton)
en: ...
nb:  …

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, 
en: string
nb: streng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStringClass)
en: <p align="center">String</p>
nb: <p align="center">Streng</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelListClass)
en: <p align="center">List</p>
nb: <p align="center">Liste</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelClassName)
en: Class name
nb: Klassenavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelIncludeFile)
en: <i><p align="center">Include file</p></i>
nb: <i><p align="center">Include-fil</p></i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelHelpMethodBodyGen)
en: Use following for classes in generated code:
nb: Bruk følgende for klasser i generert kode:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
nb: Dokumentasjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
nb: Stil:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Slash (//)
nb: Skråstrek – skråstrek (//)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Star (/**  */)
nb: Skråstrek – stjerne (/**  */)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Project Generation
nb: Prosjektgenerering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_makeANTDocumentCheckBox)
en: Create ANT build document
nb: Opprett ANT-byggedokument

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Auto-Generate Methods
nb: Autogenerer metoder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateConstructors)
en: Empty constructor methods
nb: Tomme konstruktør-metoder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAssocAccessors)
en: Association accessor methods
nb: Assosiasjonstilgangsmetoder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAttribAccessors)
en: Attribute accessor methods
nb: Attributtilgangsmetoder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAccessorScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Default attribute accessor scope:
nb: Standard område for attributtilgangsmetoder:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPublicRB)
en: Public
nb: Offentlig (public)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPrivateRB)
en: Private
nb: Privat (private)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pProtectedRB)
en: Protected
nb: Beskyttet (protected)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB)
en: From Parent Object
nb: Fra foreldreobjekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssocFieldScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssFieldScope)
en: Default association field scope:
nb: Standard assosiasjonsfeltområde:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB)
en: From Parent Role
nb: Fra foreldrerolle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">D Code Generation</p>
nb: <p align="center">Kodegenerering i D</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Java Code Generation</p>
nb: <p align="center">Generering av Java-kode</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Ruby Code Generation</p>
nb: <p align="center">Generering av Ruby-kode</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Begin-End (=begin  =end)
nb: Start-Slutt (=start  =slutt)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxAutoGeneratedMethods)
en: Auto-Generated Methods
nb: Autogenererte metoder

en: Code Generation Wizard
nb: Veiviser for kodegenerering

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenOptionsPage) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeImpSelectPage)
en: Code Generation Options
nb: Valg for kodegenerering

en: Adjust code generation options.
nb: Still inn valg for kodegenerering

en: Language Options
nb: Språkinnstillinger

en: The output folder exists, but it is not writable.
    Please set the appropriate permissions or choose another folder.
nb: Utdata-mappa finnes, men kan ikke skrives.
    Sett opp riktige rettigheter eller velg en annen mappe.

en: Error Writing to Output Folder
nb: Feil ved skriving til utdata-mappe

en: %1 does not seem to be a folder. Please choose a valid folder.
nb: %1 ser ikke ut til å være en mappe. Velg en gyldig mappe.

en: Please Choose Valid Folder
nb: Velg en gyldig mappe

en: The folder %1 does not exist. Do you want to create it now?
nb: Mappa %1 finnes ikke. Vil du opprette den nå?

en: Output Folder Does Not Exist
nb: Utdata-mappa finnes ikke

en: Create Folder
nb: Opprett mappe

en: Do Not Create
nb: Ikke opprett

en: The folder could not be created.
    Please make sure you have write access to its parent folder or select another, valid, folder.
nb: Mappa  kunne ikke opprettes.
    Kontroller at du har skrivetilgang til den overliggende mappa, eller velg en annen, gyldig mappe.

en: Error Creating Folder
nb: Feil ved mappeoppretting

en: Please select a valid folder.
nb: Velg en gyldig mappe.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
nb: Språk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
nb: Mapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelFolder)
en: Write all generated files to folder:
nb: Skriv alle genererte filer til mappa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_outputDir)
en: Files generated by Code Generator will be written to this folder
nb: Filer laget av kodegeneratoren vil bli skrevet til denne mappa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
nb: Bla &gjennom …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeadings)
en: &Include heading files from folder:
nb: &Ta med hodefiler fra mappe:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_headingsDir)
en: Files in this folder will be used as heading files in the generated code
nb: Filer i denne mappa vil bli brukt som hode-filer i den genererte koden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
nb: B&la gjennom …

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxOverwritePolicy) i18n: ectx: label, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: Overwrite Policy
nb: Overskrivningsregler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelOverwritePolicy)
en: If a file with the same name as the name code 
    generator wants to use as output file already exists:
nb: Hvis det finnes fra før en fil med samme navn 
    som kodegeneratoren vil bruke som utdata-fil:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: Overwrite existing files if they exist in the destination folder
nb: Overskriv eksisterende filer hvis de finnes i målmappa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: O&verwrite
nb: O&verskriv

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: If a file with the same name already exists, ask what to do
nb: Gi spørsmål om hva som skal gjøres hvis en fil med det samme allerede finnes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
nb: &Spør

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: If a file already exists in the destination folder, select a different name to use by adding a suffix to the file name
nb: Hvis det finnes en fil i målmappa, velg et annet navn ved å legge til et suffiks til filnavnet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: &Use a different name
nb: &Bruk et annet navn

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
nb: Formatering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxComment)
en: Comment Verbosity
nb: Kommentarnivå

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: Write comments &for class and method documentation even if empty
nb: Skriv kommentarer &for klasse og metodedokumentasjon selv når de er tomme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: &Write documentation comments even if empty
nb: Skri&v dokumentasjonskommentarer selv om det er tomt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Writes comments to indicate the different sections (public, private etc) in a class, even if the sections are empty
nb: Skriver kommentarer som viser de forskjellige delene (offentlig, privat osv.) i en klasse, selv om delene er tomme

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
nb: Linjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelType)
en: Indentation type:
nb: Innrykksstil:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: No Indentation
nb: Ingen innrykk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Tab
nb: Tabulator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
nb: Mellomrom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAmount)
en: Indentation amount:
nb: Innrykksavstand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Line ending style:
nb: Linjesluttstil:

en: Select Classes
nb: Velg klasser

en: Place all the classes you want to generate code
    for in the right hand side list.
nb: Plasser alle klasser du vil generere kode for 
    i lista på høyre side

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenSelectPage)
en: Code Generation Selection
nb: Valg for kodegenerering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListAvailable)
en: Classes Available
nb: Tilgjengelige klasser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add class for code generation
nb: Legg til klasse for kodegenerering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add >>
nb: Legg til >>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: Remove class from Code Generation
nb: Fjern klasse fra kodegenerering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: << Remove
nb: << Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListSelected)
en: Classes Selected
nb: Valgte klasser

en: Status of Code Generation Progress
nb: Framgangsstatus for kodegenerering

en: Press the button Generate to start the code generation.
    Check the success state for every class.
nb: Trykk på Generer-knappen for å starte kodegenerering.
    Kontroller for hver klasse om det gikk bra.

en: Not Yet Generated
nb: Ikke generert  ennå

en: Code Generated
nb: Kode generert

en: Not Generated
nb: Ikke generert

en: Cannot open file!
nb: Kan ikke åpne fila.

en: Umbrello Code Generation - Logger Export
nb: Umbrello kodegenerering – Logger-eksport

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_statusTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus)
en: Status
nb: Tilstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
nb: Klasse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonClear)
en: Clear
nb: Nullstill

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonExport)
en: Export...
nb: Eksporter …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonGenerate)
en: Generate
nb: Generer

en: Importing file: %1 Progress: %2/%3
nb: Imporerer fil: %1 framgang: %2/%3

[ctx: ready to status bar]
en: Ready.
nb: Klar.

[ctx: failed to status bar]
en: Failed.
nb: Mislykket.

en: Code Importing Wizard
nb: Veiviser for kodeimport

en: Code Importing Path
nb: Sti for kodeimport

en: Select the code importing path.
nb: Velg sti for kodeimport.

en: File System Model
nb: Filsystemmodell

en: Select the desired language to filter files.
nb: Velg ønsket språk for å filtrere filer.

en: Select also all the files in the subdirectories.
nb: Velg også alle filer i undermappene.

en: Select all the files below the current directory.
nb: Velg alle filer under gjeldende mappe.

en: Clear all selections.
nb: Tøm alle utvalg.

en: Add file extensions like e.g. '*.h *.hpp'.
nb: Legg til filetternavn som f.eks. «*.h *hpp».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: The language of the project.
nb: Språket til prosjektet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: Programming Language:
nb: Programmeringsspråk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_subdirCheckBox)
en: Include Subdirectories.
nb: Ta med undermapper.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_fileExtLabel)
en: List of file extensions:
nb: Liste over filetternavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_deselectAllButton)
en: Deselect all
nb: Fravelg alt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_selectAllButton)
en: Select all
nb: Velg alt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_filesLabel)
en: Number of files:
nb: Antall filer:

en: Status of Code Importing Progress
nb: Framgangsstatus for kodeimportering

en: Press the button 'Start import' to start the code import.
    Check the success state for every class.
nb: Trykk på «Start import» for å starte kodeimportering.
    Kontroller for hver klasse om det gikk bra.

en: <b>Code import of 1 file:</b><br> | <b>Code import of %1 files:</b><br>
nb[0]: <b>Kodeimport av %1 fil:</b><br>
nb[1]: <b>Kodeimport av %1 filer:</b><br>

en: importing file ... DONE<br>
nb: importerer fil … FERDIG<br>

en: Import Done
nb: Import fullført

en: importing file ... FAILED<br>
nb: importerer fil … MISLYKKET<br>

en: Import Failed
nb: Import mislyktes

en: importing file ...
nb: importerer fil …

en: importing file ... stopped<br>
nb: importerer fil … stoppet<br>

en: Import stopped
nb: Import stoppet

en: Not Imported
nb: Ikke importert

en: Umbrello Code Import - Logger Export
nb: Umbrello kodeimport – Logger-eksport

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabStatus)
en: Import Status
nb: Importstatus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStop)
en: Stop
nb: Stopp

en: Importing file: %1
nb: Importerer fil: %1

[ctx: show failed on status bar]
en: Failed.
nb: Mislykket.

[ctx: show Ready on status bar]
en: Ready.
nb: Klar.

en: No code importer for file: %1
nb: Ingen kodeimporterer for fil: %1

en: Class Name
nb: Klassenavn

en: Properties
nb: Egenskaper

en: Initial activity
nb: Startaktivitet

en: End activity
nb: Sluttaktivitet

en: Final activity
nb: Endelig aktivitet

note: i18n("Attribute...")); break;
en: Branch/Merge
nb: Forgrening/Fletting

en: Invoke action
nb: Utfør operasjon

en: Parameter activity
nb: Parameteraktivitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General Properties
nb: Generelle egenskaper

[ctx: general properties page]
en: General
nb: Generelt

en: Activity type:
nb: Aktivitetstype:

en: Activity name:
nb: Aktivitetsnavn:

en: Precondition :
nb: Forbetingelse:

en: Postcondition :
nb: Etterbetingelse;

en: &Normal activity
nb: &Normal aktivitet

en: &Invoke action
nb: &Utfør operasjon

en: &Parameter activity node
nb: &Parameter aktivitetsnode

en: Association Properties
nb: Assosiasjonsegenskaper

[ctx: general settings page name]
en: General
nb: Generelt

en: General Settings
nb: Generelle innstillinger

[ctx: display option page name]
en: Display
nb: Vis

en: Display Options
nb: Visningsvalg

en: Attributes
nb: Egenskaper

en: Attribute Settings
nb: Attributtinnstillinger

en: Operations
nb: Operasjoner

en: Operation Settings
nb: Operasjonsinnstllinger

en: Templates
nb: Maler

en: Templates Settings
nb: Malinnstillinger

en: Enum Literals
nb: Oppregningsverdier

en: Enum Literals Settings
nb: Innstillinger for oppregningsverdier

en: Entity Attributes
nb: Entitetsattributter

en: Entity Attributes Settings
nb: Innstillinger for objektsattributter

en: Entity Constraints
nb: Entitetsskranker

en: Entity Constraints Settings
nb: Innstillinger for objektsskranker

[ctx: contents settings page name]
en: Contents
nb: Innhold

en: Contents Settings
nb: Innholdsinnstillinger

en: Associations
nb: Assosiasjoner

en: Class Associations
nb: Klasseassosiasjoner

[ctx: instance general settings page name]
en: General
nb: Generelt

en: new_class
nb: ny_klasse

en: Class Wizard
nb: Klasseveiviser

en: New Class
nb: Ny klasse

en: Add general info about the new class.
nb: Legg til generell informasjon om den nye klassen.

en: Class Attributes
nb: Klasseattributter

en: Add attributes to the new class.
nb: Legg til attributter til den nye klassen.

en: Class Operations
nb: Klasseoperasjoner

en: Add operations to the new class.
nb: Legg til operasjoner til den nye klassen.

en: Hide
nb: Gjem

en: Show
nb: Vis

en: Hide Comment
nb: Gjem kommentar

en: Show Comment
nb: Vis kommentar

en: Insert Code Block Before
nb: Sett inn kodeblokk før

en: Insert Code Block After
nb: Sett inn kodeblokk etter

en: Copy
nb: Kopier

en: Paste
nb: Lim inn

en: Cut
nb: Klipp ut

en: Code Viewer - %1
nb: Kodevisning –  %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showHiddenCodeCB)
en: Show hidden blocks
nb: Vis gjemte blokker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_componentLabel)
en: <p align="center">component name here</p>
nb: <p align="center">komponentnavn her</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_highlightCheckBox)
en: Show block type
nb: Vis blokktype

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
nb: Farger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
nb: Skrift:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
nb: Papir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
nb: Valgt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">UML object block:</p>
nb: <p align="right">UML objektblokk:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: <p align="right">Hidden block:</p>
nb: <p align="right">Gjemt blokk:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <p align="right">Uneditable text:</p>
nb: <p align="right">Tekst som ikke kan redigeres:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Editable text:</p>
nb: <p align="right">Tekst som kan redigeres:</p>

en: You are about to delete the entire diagram.
    Are you sure?
nb: Du er i ferd med å slette hele diagrammet.
    Er du sikker?

en: Are you sure you want to delete diagram %1?
nb: Er du sikker på at du vil slette diagrammet %1?

en: Delete Diagram?
nb: Slett diagram?

en: &Delete
nb: &Slett

en: The format that the images will be exported to
nb: Formatet bildene vil bli eksportert til

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportAllViewsDialogBase)
en: Export All Views
nb: Eksporter alle visninger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kURLRequesterLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_kURL)
en: The base directory used to save the images
nb: Mappa som bildefilene skal lagres i

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kURLRequesterLabel)
en: &Directory to save the diagrams in:
nb: &Mappa som diagrammene skal lagres i:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Create in the target directory the same tree structure used
    in the document to store the views
nb: Opprett i målmappa den samme trestrukturen som er brukt
    i dokumentet for å lagre visningene

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: The views are stored in folders in the document. The same tree structure used in the document to store the views can be created in the selected base directory with this option.
    Only the folders made by the user are created in the base directory (Logical view, use case view and so on are not created).
nb: Visningene lagres i mapper i dokumentet. Den samme trestukturen som er brukt for å lagre visningene i dokumentet kan lages i den valgte basismappa, med dette valget.
    Bare mapper som brukeren har laget blir lagret i basismappa. (Logisk visning, bruksmønster-visning og så videre blir ikke opprettet).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Use &folders
nb: Bruk &mapper

en: Find
nb: Finn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_treeView)
en: Tree View
nb: Trevisning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_CurrentDiagram)
en: &Current diagram
nb: &Gjeldende diagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_Diagrams)
en: &All diagrams
nb: &Alle diagrammer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
nb: Kategori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
nb: Pakke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryInterface)
en: Interface
nb: Grensesnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryOperation)
en: Operation
nb: Operasjon

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
nb: Attributt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search Term:
nb: Søkebegrep:

en: Default
nb: Standard

[ctx: general settings]
en: General
nb: Generelt

note: i18n: ectx: label, entry (uiFont), group (UI Options) i18n: ectx: label, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font
nb: Skrift

en: Font Settings
nb: Skriftinnstillinger

[ctx: widget style page]
en: Style
nb: Stil

en: Widget Style
nb: Skjermelementstil

[ctx: style page name]
en: Style
nb: Stil

[ctx: role page name]
en: Roles
nb: Roller

en: Role Settings
nb: Rolleinnstillinger

en: Central Buffer
nb: Sentralbuffer

en: Data Store
nb: Datalager

en: ObjectFlow
nb: Objektflyt

[ctx: properties group title]
en: Properties
nb: Egenskaper

en: Object Node type:
nb: Objektnodetype:

en: Object Node name:
nb: Objektnodenavn:

[ctx: enter state label]
en: State :
nb: Tilstand:

en: &Central Buffer
nb: &Sentralbuffer

en: &Data Store
nb: &Datalager

en: &Object Flow
nb: &Objektflyt

en: Destination File Already Exists
nb: Målfila finnes fra før

en: &Overwrite
nb: &Overskriv

en: &Generate Similar File Name
nb: &Generer liknende filnavn

en: &Do Not Generate File
nb: &Ikke generer fila

en: The file %1 already exists in %2.
    
    Umbrello can overwrite the file, generate a similar
    file name or not generate this file.
nb: Fila %1 finnes fra før i %2.
    
    Umbrello kan overskrive fila, lage et liknende
     filnavn eller la være å generere fila.

en: &Apply to all remaining files
nb: &Bruk på alle gjenstående filer

en: Activities
nb: Aktiviteter

en: Move selected item to the top
nb: Flytt det valgte objektet til toppen

en: Move selected item up
nb: Flytt det valgte objektet opp

en: Move selected item down
nb: Flytt det valgte objektet ned

en: Move selected item to the bottom
nb: Flytt det valgte objektet til bunnen

en: New Activity...
nb: Ny aktivitet …

en: Delete
nb: Slett

en: Rename
nb: Endre navn

[ctx: name of association widget]
en: Name:
nb: Navn:

en: Role A Properties
nb: Rolle A egenskaper

en: Role B Properties
nb: Rolle B egenskaper

en: Role A Changeability
nb: Endringsbarhet for rolle A

en: Role B Changeability
nb: Endringsbarhet for rolle B

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelRoleName)
en: Rolename:
nb: Rollenavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelMultiplicity)
en: Multiplicity:
nb: Mangfold:

[ctx: changeability for A is changeable]
en: Changeable
nb: Endringsbar

[ctx: changeability for A is frozen]
en: Frozen
nb: Fryst

[ctx: changeability for A is add only]
en: Add only
nb: Bare legg til

[ctx: changeability for B is changeable]
en: Changeable
nb: Endringsbar

[ctx: changeability for B is frozen]
en: Frozen
nb: Fryst

[ctx: changeability for B is add only]
en: Add only
nb: Bare legg til

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Generator
nb: Utformingsgenerator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoDotPath)
en: Auto detect layout generator
nb: Finn utformingsgenerator automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Generator executable path:
nb: Sti til generatorprogram:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Other)
en: Miscellaneous
nb: Diverse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: <p>Dot file export is performed by using the export layout.</p><p>With this option checked, the export layout is added to the list of available diagram layouts and enables a quick dot export preview.</p>
nb: <p>Dot-fileksport utføres ved å bruke eksportutformingen.</p><p>Når dette er krysset av blir eksportutformingen lagt til lista over tilgjengelige diagramutforminger og gjør det mulig med en rask forhåndsvisning av dot-eksport.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: Show export layout in diagram context menu
nb: Vis eksportutforming i diagram-kontekstmeny

en: A&bstract class
nb: A&bstrakt klasse

en: A&bstract use case
nb: A&bstrakt bruksmønster

[ctx: component is executable]
en: &Executable
nb: &Programfil

en: Draw as actor
nb: Tegn som aktør

en: Multiple instance
nb: Flere instanser

en: Show destruction
nb: Vis destruksjon

en: The name you have chosen
    is already being used.
    The name has been reset.
nb: Det navnet du har valgt
    er allerede i bruk.
    Navnet er tilbakestilt.

en: Name is Not Unique
nb: Navnet er ikke unikt

en: N&ew Attribute...
nb: N&ytt attributt

en: N&ew Operation...
nb: &Ny operasjon

en: N&ew Template...
nb: Ny &mal …

en: N&ew Enum Literal...
nb: N&y oppregningsverdi …

en: N&ew Entity Attribute...
nb: N&ytt objektsattributt …

en: Constraints
nb: Skranker

en: N&ew Constraint...
nb: N&y skranke …

en: &Properties
nb: &Egenskaper

en: Comment
nb: Kommentar

en: Source Code
nb: Kildekode

en: &Documentation
nb: &Dokumentasjon

en: Operatio&ns
nb: Ha&ndlinger

en: &Visibility
nb: &Synlighet

en: O&peration signature
nb: Han&dlingssignatur

en: Pac&kage
nb: Pa&kke

en: Att&ributes
nb: Att&ributter

en: Attr&ibute signature
nb: Attr&ibuttsignatur

en: &Public Only
nb: &Bare offentlig

en: Draw as circle
nb: Tegn som sirkel

en: &Attribute associations
nb: &Attributassosiasjoner

en: Starting Scope
nb: Startområde

en: Default attribute scope:
nb: Standard område for attributter:

en: Default operation scope:
nb: Standard område for operasjoner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, createArtifactCheckBox)
en: For each imported file create an artifact in the component view
nb: For hver importert fil opprett en artefakt i komponentvisningen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, resolveDependenciesCheckBox)
en: Resolve dependencies (reduces import speed)
nb: Løs avhengigheter (minsker importfarten)

en: Unique Constraint...
nb: Entydig skranke …

en: Primary Key Constraint...
nb: Skranke for primærnøkkel …

en: Foreign Key Constraint...
nb: Skranke for fremmed nøkkel …

en: Check Constraint...
nb: Kontroller skranke …

en: <p align="center">No Options Available.</p>
nb: <p align="center">Ingen tilgjengelige valg.</p>

en: &Diagrams
nb: &Diagrammer

en: &Select diagrams
nb: &Velg  diagrammer

en: &Type of diagram
nb: &Type diagram

[ctx: diagram selection for printing]
en: Selection
nb: Valg

en: No diagrams selected.
nb: Det er ikke valgt noen diagrammer.

en: The name you have entered is invalid.
nb: Navnet du har oppgitt er ugyldig.

en: Invalid Name
nb: Ugyldig navn

en: The name you have entered is not unique.
nb: Navnet du skrev inn var ikke unikt.

en: Name Not Unique
nb: Navnet er ikke unikt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDiagramProperties)
en: Diagram Properties
nb: Diagramegenskaper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
nb: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoom)
en: Zoom:
nb: Vis større/mindre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
nb: Vis &rutenett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
nb: Lås &til rutenettet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap the size of the components to be a multiple of the grid spacing.
    If 'Snap to Grid' is enabled a component will always be aligned with the grid on all 4 sides.
nb: Lås størrelsen av komponentene til et multiplum av rutenettavstanden.
    Hvis «Lås til rutenett» er slått på vil en komponent alltid bli innrettet med rutenettet på alle 4 sider.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap component size
nb: Lås komponentstørrelse til rutenettet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelGridSpacing)
en: Grid spacing:
nb: Mellomrom i rutenettet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_autoIncrementSequence)
en: Autoincrement Sequence
nb: Sekvens med automatisk øking

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
nb: Diverse

en: Enable undo
nb: Slå på angring

en: Use tabbed diagrams
nb: Bruk diagrammer med faner

en: Use new C++/Java/Ruby generators
nb: Bruk nye C++/Java/Ruby generatorer

en: Turn on footer and page numbers when printing
nb: Slå på bunntekst of sidenumre ved utskrift

en: Autosave
nb: Autolagre

en: E&nable autosave
nb: Slå på &autolagring

en: Select auto-save time interval (mins):
nb: Velg autolagringsintervall (min):

en: Set autosave suffix:
nb: Oppgi suffiks for autolagring:

en: <qt><p>The autosave file will be saved to ~/autosave.xmi if the autosaving occurs before you have manually saved the file.</p><p>If you have already saved it, the autosave file will be saved in the same folder as the file and will be named like the file's name, followed by the suffix specified.</p><p>If the suffix is equal to the suffix of the file you have saved, the autosave will overwrite your file automatically.</p></qt>
nb: <qt><p>Autolagringsfila vil bli lagret til ~/autosave.xmi hvis autolagring skjer før du har lagret fila manuelt.</p><p>Hvis du alt har lagret den, så blir autolagringsfila lagret i samme mappe som fila og får et liknende navn som fila, fulgt av det oppgitte suffikset.</p><p>Hvis suffikset er likt suffikset til fila du har lagret, så vil autolagring automatisk overskrive fila di.</p></qt>

en: Startup
nb: Oppstart

en: &Load last project
nb: &Last inn siste prosjekt

en: Start new project with:
nb: Start nytt prosjekt med:

en: Default Language :
nb: Standardspråk:

en: Contained Items
nb: Inneholdte elementer

en: Select Operation
nb: Velg operasjon

en: Sequence number:
nb: Sekvensnummer:

en: Auto increment:
nb: Automatisk øking:

en: Class operation:
nb: Klasseoperasjon:

en: New Operation...
nb: Ny operasjon …

en: Custom operation:
nb: Tilpasset operasjon:

[ctx: color group box]
en: Color
nb: Farge

en: &Use fill color
nb: Bruk &fyllfarge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_propsGroupBox)
en: Role Properties
nb: Rolleegenskaper

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_visibilityButtonGroup)
en: Role Visibility
nb: Rollesynlighet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pImplementationRB)
en: Implementation
nb: Implementasjon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_changeabilityButtonGroup)
en: Role Changeability
nb: Endringsbarhet for rolle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pChangeableRB)
en: Changeable
nb: Endringsbar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pFrozenRB)
en: Frozen
nb: Fryst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pAddOnlyRB)
en: Add only
nb: Bare legg til

[ctx: title of color group]
en: Color
nb: Farge

[ctx: text color]
en: &Text:
nb: &Tekst:

[ctx: default text color button]
en: Defaul&t
nb: S&tandard

[ctx: line color]
en: &Line:
nb: &Linje:

[ctx: default line color button]
en: &Default
nb: Stan&dard

en: &Fill:
nb: &Fyll:

[ctx: default fill color button]
en: D&efault
nb: S&tandard

en: &Use fill
nb: Br&uk fyll

[ctx: background color]
en: &Background:
nb: &Bakgrunn:

[ctx: default background color button]
en: De&fault
nb: Stan&dard

[ctx: grid dot color]
en: &Grid dot:
nb: &Rutenettspunkt:

[ctx: default grid dot color button]
en: Def&ault
nb: Stan&dard

[ctx: title of width group]
en: Width
nb: Bredde

[ctx: line width]
en: Line &width:
nb: Linje&bredde:

[ctx: default line width button]
en: Defa&ult
nb: Standa&rd

en: Parameter Properties
nb: Parameteregenskaper

[ctx: property name]
en: &Name:
nb: &Navn:

en: Passing Direction
nb: Parameterretning

en: "in" is a readonly parameter, "out" is a writeonly parameter and "inout" is a parameter for reading and writing.
nb: «inn» er en skrivebeskyttet parameter, «ut» er en som bare skrives, og «innut» er en som både leses og skrives.

en: You have entered an invalid parameter name.
nb: Du har oppgitt et ugyldig parameternavn.

en: Parameter Name Invalid
nb: Parameternavnet er ugyldig

en: Umbrello Setup
nb: Oppsett av Umbrello

en: User Interface
nb: Brukerflate

en: User Interface Settings
nb: Innstillinger for brukerflate

[ctx: general settings page]
en: General
nb: Generelt

[ctx: class settings page]
en: Class
nb: Klasse

en: Class Settings
nb: Innstillinger for klasser

en: Code Importer
nb: Kodeimporterer

en: Code Import Settings
nb: Innstillinger for kodeimport

en: Code Generation
nb: Kodegenerering

en: Code Generation Settings
nb: Innstillinger for kodegenerering

en: Code Viewer
nb: Kodevisning

en: Code Viewer Settings
nb: Innstillinger for kodevisning

en: Auto Layout
nb: Auto-utforming

en: Auto Layout Settings
nb: Innstillinger for automatisk utforming

en: Search
nb: Søk

[ctx: general page]
en: General
nb: Generelt

[ctx: initial state in statechart]
en: Initial state
nb: Starttilstand

[ctx: state in statechart]
en: State
nb: Tilstand

[ctx: end state in statechart]
en: End state
nb: Sluttilstand

[ctx: fork state in statechart]
en: Fork
nb: Forgren

[ctx: join state in statechart]
en: Join
nb: Slå sammen

[ctx: junction state in statechart]
en: Junction
nb: Sammenkobling

[ctx: deep history state in statechart]
en: DeepHistory
nb: Dyp historie

[ctx: shallow history state in statechart]
en: ShallowHistory
nb: Grunn historie

[ctx: choice state in statechart]
en: Choice
nb: Valg

en: State type:
nb: Tilstandstype:

en: State name:
nb: Tilstandsnavn:

[ctx: attribute name]
en: &Name:
nb: &Navn:

en: Attribute Properties
nb: Attributtegenskaper

en: &Initial value:
nb: &Startverdi:

en: Classifier &scope ("static")
nb: &Område for klassifiserer ("static")

en: You have entered an invalid attribute name.
nb: Du har oppgitt et ugyldig attributtnavn.

en: Attribute Name Invalid
nb: Attributtnavnet er ugyldig

en: The attribute name you have chosen is already being used in this operation.
nb: Attributtnavnet du har valgt er allerede i bruk i denne operasjonen.

en: Attribute Name Not Unique
nb: Attributtnavnet er ikke unikt

en: Check Constraint Properties
nb: Kontroller skrankeegenskaper

[ctx: name label]
en: Name
nb: Navn

en: Check Condition :
nb: Kontroller betingelse :

en: Entity Attribute Properties
nb: Egenskaper for objektattributter

[ctx: name of entity attribute]
en: &Name:
nb: &Navn:

en: Length/Values:
nb: Lengde/verdier:

en: &Auto increment
nb: &Automatisk øking

en: Allow &null
nb: Tillat &null

en: Attributes:
nb: Attributter:

en: Indexing
nb: Indeksering

en: &Not Indexed
nb: Ikke i&ndeksert

note: i18n("&Primary"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pPublicRB); m_pProtectedRB = new QRadioButton(i18n("&Unique"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pProtectedRB);
en: &Indexed
nb: &Indeksert

en: You have entered an invalid entity attribute name.
nb: Du har oppgitt et ugyldig navn for et objektsattributt.

en: Entity Attribute Name Invalid
nb: Entitetsattributtnavnet er ugyldig

en: The entity attribute name you have chosen is already being used in this operation.
nb: Entitetsattributtnavnet du har valgt er allerede i bruk i denne operasjonen.

en: Entity Attribute Name Not Unique
nb: Entitetsattributtnavnet er ikke unikt

en: &Value:
nb: &Verdi:

en: Foreign Key Setup
nb: Oppsett for fremmed nøkkel

[ctx: general page title]
en: General
nb: Generelt

[ctx: general group title]
en: General
nb: Generelt

[ctx: label for entering name]
en: Name
nb: Navn

en: Referenced Entity
nb: Referert objekt

en: Actions
nb: Handlinger

en: On Update
nb: Ved oppdatering

en: On Delete
nb: Ved sletting

en: No Action
nb: Ingen handling

en: Restrict
nb: Begrens

en: Cascade
nb: Stabel

en: Set Null
nb: Sett null

en: Set Default
nb: Sett som Standard

en: Columns
nb: Kolonner

[ctx: column header local]
en: Local
nb: Lokal

[ctx: column header referenced]
en: Referenced
nb: Referert

en: Local Column
nb: Lokal kolonne

en: Referenced Column
nb: Referert kolonne

en: &Add
nb: &Legg til

en: You are attempting to change the Referenced Entity of this ForeignKey Constraint. Any unapplied changes to the mappings between local and referenced entities will be lost. Are you sure you want to continue ?
nb: Du forsøker å endre referert entitet for en skranke med fremmed nøkkel.Alle endringer som ikke er tatt i bruk for avbildningene mellom lokale ogrefererte entiteter kommer til å gå tapt. Er du sikker på att du vil fortsette?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Value:
nb: Verdi:

en: Operation Properties
nb: Operasjonsegenskaper

[ctx: operation name]
en: &Name:
nb: &Navn:

en: &Abstract operation
nb: &Abstrakt operasjon

en: &Query ("const")
nb: &Spørring («const»)

en: Parameters
nb: Parametre

en: Ne&w Parameter...
nb: Ny &parameter …

en: The parameter name you have chosen
    is already being used in this operation.
nb: Parameternavnet du har valgt er allerede
    i bruk i denne operasjonen.

en: Parameter Name Not Unique
nb: Parameternavnet er ikke unikt

en: The parameter name you have chosen is already being used in this operation.
nb: Parameternavnet du har valgt er allerede i bruk i denne operasjonen.

en: You have entered an invalid operation name.
nb: Du har oppgitt et ugyldig operasjonsnavn.

en: Operation Name Invalid
nb: Operasjonsnavnet er ugyldig

en: An operation with that signature already exists in %1.
nb: Det finnes allerede en operasjon med denne signaturen i %1.

en: Choose a different name or parameter list.
nb: Velg et annet navn eller parameterliste.

en: Template Properties
nb: Malegenskaper

[ctx: template name]
en: &Name:
nb: &Navn:

en: You have entered an invalid template name.
nb: Du har oppgitt et ugyldig malnavn.

en: Template Name Invalid
nb: Malnavn ugyldig

en: The template parameter name you have chosen is already being used in this operation.
nb: Malnavnet du har valgt er allerede i bruk i denne operasjonen.

en: Template Name Not Unique
nb: Malnavnet er ikke unikt

en: Unique Constraint Properties
nb: Unike skrankeegenskaper

en: Attribute Details
nb: Attributtdetaljer

en: You have entered an invalid constraint name.
nb: Du har oppgitt et ugyldig skrankenavn.

en: Constraint Name Invalid
nb: Skrankenavn ugyldig

[ctx: classes display options page]
en: Display
nb: Vis

en: Classes Display Options
nb: Innstillinger for klassevisningen

[ctx: diagram style page]
en: Style
nb: Stil

en: Diagram Style
nb: Diagramstil

en: &Default value:
nb: Stan&dardverdi:

en: &Image type:
nb: &Bildetype:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nb: &Fil

en: &Library
nb: &Bibliotek

en: &Table
nb: &Tabell

[ctx: draw as default]
en: &Default
nb: Stan&dard

en: Draw As
nb: Tegn som

en: Package path:
nb: Pakkesti:

[ctx: public visibility]
en: P&ublic
nb: O&ffentlig (public)

[ctx: protected visibility]
en: Pro&tected
nb: Besky&ttet (protected)

[ctx: private visibility]
en: P&rivate
nb: P&rivat

en: Imple&mentation
nb: Imple&mentasjon

en: Visibility
nb: Synlighet

[ctx: scope for A is public]
en: Public
nb: Offentlig (public)

[ctx: scope for A is protected]
en: Protected
nb: Beskyttet (protected)

[ctx: scope for A is private]
en: Private
nb: Privat (private)

[ctx: scope for A is implementation]
en: Implementation
nb: Implementasjon

en: Role A Visibility
nb: Rolle A synlighet

[ctx: scope for B is public]
en: Public
nb: Offentlig (public)

[ctx: scope for B is protected]
en: Protected
nb: Beskyttet (protected)

[ctx: scope for B is private]
en: Private
nb: Privat (private)

[ctx: scope for B is implementation]
en: Implementation
nb: Implementasjon

en: Role B Visibility
nb: Rolle B synlighet

en: Exporting to XHTML...
nb: Eksporterer til XHTML …

en: Exporting all views...
nb:  Eksporterer alle visninger …

en: Some errors happened when exporting the images:
nb: Noen feil oppsto under eksport av bildene:

en: Generating Docbook...
nb: Genererer Docbook …

en: Docbook Generation Complete...
nb: Docbook-generering fullført …

en: Docbook Generation Failed...
nb: Docbook-generering feilet …

en: Exporting to DocBook...
nb: Eksporterer til DocBook …

en: Umbrello UML Modeller autonomous code generator
nb: Umbrello UML-modellerer selvstendig kodegenerator

en: (c) 2006 Gael de Chalendar (aka Kleag), (c) 2002-2006 Umbrello UML Modeller Authors
nb: © 2006 Gael de Chalendar (aka Kleag), © 2002-2006 Umbrello UML Modellerer-forfatterne

en: Umbrello UML Modeller Authors
nb: Umbrello UML-modelleringsforfattere

en: File to transform
nb: Fila som skal omdannes

en: The XSLT file to use
nb: XSLT-fila som skal brukes

en: Generating XHTML...
nb: Generer XHTML …

en: XHTML Generation Complete...
nb: XHTML-generering fullført …

en: Copying CSS...
nb: Kopierer CSS …

en: Finished Copying CSS...
nb: Ferdig med å kopiere CSS …

en: Failed Copying CSS...
nb: Klarte ikke å kopiere CSS …

en: Documentation type
nb: Dokumentasjonstype

en: Umbrello UML Modeller
nb: Umbrello UML-modellerer

en: File to open
nb: Fil som skal åpnes

en: export diagrams to extension and exit
nb: eksporter diagrammer med filendelse og avslutt

en: list available export extensions
nb: list opp tilgjengelige eksport-endelser

en: the local directory to save the exported diagrams in
nb: den lokale mappa der eksporterte diagrammer skal lagres

en: import files
nb: importerer filer

en: keep the tree structure used to store the views in the document in the target directory
nb: behold i målmappa den trestrukturen som er brukt i dokumentet for å lagre visningene

en: Delete Anchor
nb: Slett anker

en: Add Point
nb: Legg til punkt

en: Delete Point
nb: Slett punkt

en: Change Association Name...
nb: Endre assosiasjonsnavn …

en: Change Role A Name...
nb: Endre navn på rolle A …

en: Change Role B Name...
nb: Endre navn på rolle B …

en: Select Operation...
nb: Velg operasjon …

[ctx: Layout menu]
en: Layout
nb: Utforming

en: Direct
nb: Direkte

en: Orthogonal
nb: Ortogonal

en: New Template...
nb: Ny mal …

en: Activity...
nb: Aktivitet …

en: Activity Transition
nb: Aktivitetsoverføring

en: Actor
nb: Aktør

note: i18n("Actor...")); break;
en: Artifact
nb: Artifakt

note: i18n("Category...")); break;
en: Change Font...
nb: Endre skrift …

en: Choice
nb: Valg

[ctx: new class menu item]
en: Class...
nb: Klasse …

[ctx: duplicate action]
en: Duplicate
nb: Lag kopi

en: Collapse All
nb: Fold sammen alle

en: Component
nb: Komponent

en: Folder
nb: Mappe

en: Datatype...
nb: Datatype …

en: Deep History
nb: Dyp historie

en: End Activity
nb: Sluttaktivitet

en: End State
nb: Sluttilstand

en: Entity
nb: Entitet

note: i18n("Entity...")); break;
en: Entity Attribute...
nb: Entitetsattributt …

en: Enum...
nb: Enum …

en: Enum Literal...
nb: Oppregningsverdi …

en: Expand All
nb: Fold ut alle

en: Export as Picture...
nb: Eksporter som bilde …

en: Externalize Folder...
nb: Gjør mappe ekstern …

en: Fill Color...
nb: Fyllfarge …

en: Final Activity
nb: Endelig aktivitet

en: Flip Horizontal
nb: Speilvend vannrett

en: Flip Vertical
nb: Speilvend loddrett

en: Text Line...
nb: Tekstlinje …

en: Fork
nb: Forgren

en: Import File(s)...
nb: Importer fil(er) …

en: Initial Activity
nb: Startaktivitet

en: Initial State
nb: Starttilstand

en: New Attribute...
nb: Nytt attributt …

en: Internalize Folder
nb: Gjør mappe intern

en: Junction
nb: Sammenkobling

en: Line Color...
nb: Linjefarge …

en: Asynchronous Message
nb: Asynkron melding

en: Found Message
nb: Funnet melding

en: Lost Message
nb: Tapt melding

en: Synchronous Message
nb: Synkron melding

en: New Entity Attribute...
nb: Nytt entitetsattributt …

en: New Literal...
nb: Ny verdi …

en: New Parameter...
nb: Ny parameter …

en: Object...
nb: Objekt …

en: Object Node
nb: Objektnode

note: i18n("Operation...")); break;
en: Package...
nb: Pakke …

en: Pin
nb: Stift

en: Redo
nb: Gjør om

en: Rename...
nb: Endre navn …

en: Rename Object...
nb: Gi objekt nytt navn …

en: Reset Label Positions
nb: Tilbakestill etikettposisjoner

en: Resize
nb: Endre størrelse

en: Shallow History
nb: Grunn historie

[ctx: add new state]
en: State...
nb: Tilstand …

en: Join
nb: Slå sammen

en: Subsystem
nb: Delsystem

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
nb: Mal

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
nb: Angre

en: Use Case
nb: Bruksmønster

[ctx: new container menu]
en: New
nb: Ny

[ctx: new sub menu]
en: New
nb: Ny

en: Disjoint(Specialisation)
nb: Disjunkt (spesialisering)

en: Overlapping(Specialisation)
nb: Overlappende (spesialisering)

en: Change into Class
nb: Endre til Klasse

en: Clear Diagram
nb: Tøm diagram

en: Snap to Grid
nb: Lås til rutenenettet

en: Show Grid
nb: Vis rutenett

en: Show Documentation Indicator
nb: Vis dokumentasjonsindikator

en: apply '%1'
nb: bruk «%1»

en: Public Only
nb: Offentlig nøkkel

en: Operation Signature
nb: Operasjonssignatur

en: Attribute Signature
nb: Attributtsignatur

en: Show Signatures
nb: Vis signaturer

en: Hide Signatures
nb: Skjul signaturer

en: Hide Non-public members
nb: Skjul medlemmer som ikke er public

en: Show Non-public members
nb: Vis medlemmer som ikke er public

en: Packages
nb: Pakker

en: Stereotypes
nb: Stereotyper

en: Refactor
nb: Refraktor

en: View Code
nb: Vis kode

en: Change into Interface
nb: Endre til grensesnitt

en: Draw as Circle
nb: Tegn som sirkel

en: Rename Class...
nb: Endre navn på klasse …

en: Move Up
nb: Flytt opp

en: Move Down
nb: Flytt ned

[ctx: clear note]
en: Clear
nb: Tøm

en: Change Text...
nb: Endre tekst …

en: Change State Name...
nb: Endre navn på tilstand …

en: Change Activity Name...
nb: Endre altivitetsnavn …

en: Change Object Node Name...
nb: Endre objektnodenavn …

[ctx: clear precondition]
en: Clear
nb: Tøm

en: Add Interaction Operand
nb: Legg til interaksjonsoperand

[ctx: clear combined fragment]
en: Clear
nb: Tøm

en: Change Multiplicity...
nb: Endre mangfold …

en: Change Name
nb: Endre navn

[ctx: color menu]
en: Color
nb: Farge

note: i18n: ectx: label, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Use Fill Color
nb: Bruk fyllfarge

en: No Fill Color
nb: Ingen fyllfarge

[ctx: align menu]
en: Align
nb: Rett inn

en: Align Right
nb: Høyrejuster

en: Align Left
nb: Venstrejuster

en: Align Top
nb: Toppjuster

en: Align Bottom
nb: Bunnjuster

en: Align Vertical Middle
nb: Midtstill loddrett

en: Align Horizontal Middle
nb: Midtstill vannrett

en: Align Vertical Distribute
nb: Rett inn fordelt loddrett

en: Align Horizontal Distribute
nb: Rett inn fordelt vannrett

en: new_actor
nb: ny_aktør

en: new_artifact
nb: nytt_artifakt

en: new_association
nb: ny_assosiasjon

en: new_attribute
nb: ny_attributt

en: new_category
nb: ny_kategori

en: new_check_constraint
nb: ny_kontroll_skranke

en: new_component
nb: ny_komponent

en: new_datatype
nb: ny_datatype

en: new_entity
nb: ny_entitet

en: new_enum
nb: ny_oppregning

en: new_folder
nb: ny_mappe

en: new_interface
nb: nytt_grensesnitt

en: new_node
nb: ny_node

en: new_operation
nb: ny_operasjon

en: new_package
nb: ny_pakke

en: new_template
nb: ny_mal

en: new_unique_constraint
nb: ny_unik_skranke

en: new_object
nb: nytt_objekt

[ctx: parse status]
en: Empty
nb: Tom

en: Malformed argument
nb: Feil i argument

en: Unknown argument type
nb: Ukjent argumenttype

en: Illegal method name
nb: Ulovlig navn på metode

en: Unknown return type
nb: Ukjent tilbakemeldingstype

en: Unspecified error
nb: Uspesifisert feil

en: Name
nb: Navn

en: Saved
nb: Lagret

en: Parent
nb: Forelder

en: Pointer
nb: Peker

en: Usage
nb: Bruk

en: That is an invalid name.
nb: Det er et ugyldig navn:

en: This is a reserved keyword for the language of the configured code generator.
nb: Dette er et reservert nøkkelord for språket til den konfigurerte kodegeneratoren.

en: Reserved Keyword
nb: Reservert nøkkelord

en: That name is already being used.
nb: Navnet er allerede i bruk.

en: Not a Unique Name
nb: Navnet er ikke unikt

en: Add Base Class
nb: Legg til basisklasse

en: Add Derived Class
nb: Legg til avledet klasse

note: i18n("Add Interface Implementation"), SLOT(addInterfaceImplementation()), Icon_Utils::it_Implementation));
en: Add Operation
nb: Legg til operasjon

en: Add Attribute
nb: Legg til attributt

en: Add Base Interface
nb: Legg til basisgrensesnitt

en: Add Derived Interface
nb: Legg til avledet grensesnitt

en: Base Classifiers
nb: Basisklassifiserere

en: Derived Classifiers
nb: Avledede klassifiserere

en: An attribute with that name already exists in %1.
nb: Et attributt med det navnet finnes i %1 fra før.

en: Choose a different name.
nb: Velg et annet navn.

en: Incorrect use of associations.
nb: Feil bruk av assosiasjoner.

en: Association Error
nb: Assosiasjonsfeil

en: Enter Activity Name
nb: Oppgi aktivitetsnavn

en: new activity
nb: ny aktivitet

en: Enter the name of the new activity:
nb: Navn på den nye aktiviteten:

en: Enter Signal Name
nb: Oppgi signalnavn

en: Enter Signal
nb: Oppgi signal

en: new Signal
nb: nytt signal

en: Enter Time Event Name
nb: Oppgi tidshendelsens navn

en: Enter Time Event
nb: Oppgi tidshendelse

en: new time event
nb: ny tidshendelse

en: Enter Combined Fragment Name
nb: Skriv inn navn på det kombinerte fragmentet

en: Enter the Combined Fragment
nb: Skriv inn det kombinerte fragmentet

en: new Combined Fragment
nb: nytt kombinert fragment

en: Enter State Name
nb: Skriv inn tilstandsnavn

en: new state
nb: ny tilstand

en: Enter the name of the new state:
nb: Oppgi navn på den nye tilstanden:

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
nb: Geometri

note: i18n: ectx: label, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: Image Mime Type
nb: Mimetype for bilde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: The Mime Type of the Images
nb: Mimetype for bildene

note: i18n: ectx: label, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support
nb: Støtte for angring

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support is enabled when this is true
nb: Når dette settes sant er det støtte for angring

note: i18n: ectx: label, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Tabbed Diagrams
nb: Diagrammer med faner

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Enables/Disables Tabbed View of Diagrams in the view area
nb: Slå på/av fanevisning av diagrammer i visningsfeltet

note: i18n: ectx: label, entry (newcodegen), group (General Options)
en: New Code Generator
nb: Ny kodegenerator

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (newcodegen), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for the New Code Generator
nb: Slår på/av støtte for den nye kodegeneratoren

note: i18n: ectx: label, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Footer Printing
nb: Bunntekst-utskrift

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for footer printing
nb: Slå på/av støtte for å skrive ut bunntekst

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
nb: Autolagre

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosave), group (General Options)
en: Enables/Disables Auto Saving at Regular Intervals
nb: Slår på/av regelmessig autolagring

note: i18n: ectx: label, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time ( Old )
nb: Tid for autolagring (gammel)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time Interval ( Old )
nb: Intervall for autolagring (gammelt)

note: i18n: ectx: label, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: Auto Save Suffix
nb: Suffiks for autolagring

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: The Suffix for the auto save file
nb: Etterstavelse for autolagringsfila

note: i18n: ectx: label, entry (loadlast), group (General Options)
en: Load Last
nb: Last inn siste

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (loadlast), group (General Options)
en: Enables/Disables Loading of the last open file
nb: Slå på/av lasting av den fila som sist ble åpnet

note: i18n: ectx: label, entry (diagram), group (General Options)
en: Diagram To Load at Startup
nb: Diagram som skal lastes inn ved oppstart

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (diagram), group (General Options)
en: The Diagram to load at startup
nb: Diagrammet som skal lastes inn ved oppstart

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: Default Language at Startup
nb: Standardspråk ved oppstart

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: The Language that Umbrello should start with by default
nb: Språket som Umbrello skal starte med som standard

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Enables/Disables usage of fill color
nb: Slår bruk av fyllfarge av/på

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
nb: Fyllfarge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fillColor), group (UI Options)
en: The Fill Color to be used
nb: Fyllfarge som skal brukes

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
nb: Linjefarge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineColor), group (UI Options)
en: The Color of the Lines
nb: Farge på linjene

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
nb: Linjebredde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: The Width of the Line
nb: Bredden på linja

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (UI Options)
en: Text Color
nb: Tekstfarge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (textColor), group (UI Options)
en: The Color of the Text
nb: Farge på teksten

note: i18n: ectx: label, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Show Doc Window
nb: Vis dokumentvindu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Enables/Disables showing of the doc window
nb: Slår på/av visning av dokumentvinduet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uiFont), group (UI Options)
en: The Font to be used
nb: Skriften som skal brukes

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: Background Color
nb: Bakgrunnsfarge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: The Color of the diagram background
nb: Farge på bakgrunnen for diagrammer

note: i18n: ectx: label, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: Grid Dot Color
nb: Farge på rutenettspunkter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: The Color of the grid dots
nb: Fargen brukt på rutenettpunktene

note: i18n: ectx: label, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show Visibility
nb: Vis synlighet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show the Visibility of the Attributes ( eg: private, public, protected)
nb: Vis attributters synlighet (f.eks. privat, offentlig, beskyttet)

note: i18n: ectx: label, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show Attributes
nb: Vis attributter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show attributes of the class
nb: Vis klassens attributter

note: i18n: ectx: label, entry (showOps), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showOps), group (Class Options)
en: Show Operations
nb: Vis operasjoner

note: i18n: ectx: label, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Show Package
nb: Vis pakke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of packages
nb: Slår på/av visning av pakker

note: i18n: ectx: label, entry (showStereoType), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showStereoType), group (Class Options)
en: Show Stereotypes
nb: Vis stereotyper

note: i18n: ectx: label, entry (showAttribAssocs), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttribAssocs), group (Class Options)
en: Show Attribute Associations
nb: Vis attributassosiasjoner

note: i18n: ectx: label, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Show Public Only
nb: Vis bare offentlig

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of public attributes/methods
nb: Slå på/av visning av offentlige attributter/metoder

note: i18n: ectx: label, entry (showAttSig), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttSig), group (Class Options)
en: Show Attribute Signature
nb: Vis attributtsignatur

note: i18n: ectx: label, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show Operation Signature
nb: Vis operasjonssignatur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show operation signature
nb: Vis operasjonssignatur

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options)
en: Default Attribute Scope
nb: Standard område for attributter

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOperationScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultOperationScope), group (Class Options)
en: Default Operation Scope
nb: Standard område for operasjoner

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
nb: Høyde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height of the code viewer
nb: Høyde for kodeviseren

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
nb: Bredde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width of the Code Viewer
nb: Bredde for kodeviseren

note: i18n: ectx: label, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options)
en: Show Hidden Blocks
nb: Vis gjemte blokker

note: i18n: ectx: label, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Highlight Blocks
nb: Uthev blokker

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Enables/Disables Highlighting of blocks
nb: Slår på eller av utheving av blokker

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font to be used in the Code Viewer
nb: Skrift brukt i kodeviseren

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
nb: Papirfarge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Paper
nb: Farge for papiret

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
nb: Skriftfarge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Font
nb: Farge for skriften

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
nb: Valgt farge

[ctx: Color of the Edit Block]
note: i18n: ectx: label, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Edit Block Color
nb: Redigeringsblokkens farge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Edit Block
nb: Farge på redigeringsblokken

note: i18n: ectx: label, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Non Edit Block Color
nb: Farge på annen blokk enn redigeringsblokken

note: i18n: ectx: label, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: UML Object Color
nb: UML objektfarge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the UML Object
nb: Farge for UML-objektet

note: i18n: ectx: label, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options)
en: Hidden Color
nb: Gjemt farge

note: i18n: ectx: label, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create Artifacts for imported files
nb: Opprett artefakter for importerte filer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create an artifact in the component view for each imported file
nb: Opprett en artefakt i komponentvisningen for hver importert fil

note: i18n: ectx: label, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies
nb: Løs opp avhengigheter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies when importing file
nb: Løs opp avhengigheter når en fil importeres

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Auto Generate Empty Constructors
nb: Auto-generer tomme konstruktør-metoder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Auto Generation of Empty Constructors
nb: Slår på/av automatisk generering av tomme konstruktør-metoder

note: i18n: ectx: label, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Comment Style
nb: Kommentarstil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Sets the Style of Comments to be used
nb: Velger stil som skal brukes for kommentarer

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Default Association Field Scope
nb: Standard assosiasjonsfeltområde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Sets the default Association field scope
nb: Bestemmr standard assosiasjonsfeltområde

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Default Attribute Accessor Scope
nb: Standard område for attributtilgangsmetoder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Sets the default attribute accessor scope
nb: Bestemmer standard område for attributtilgangsmetoder

note: i18n: ectx: label, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Force Documentation
nb: Tving dokumentasjon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Verbose Documentation
nb: Slå på/av detaljert dokumentasjon

note: i18n: ectx: label, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: Headings Directory
nb: Mappe for deklarasjonsfiler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: The Path in which the headings are stored
nb: Stien der deklarasjonsfiler lagres

note: i18n: ectx: label, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Include headings
nb: Ta med deklarasjonsfiler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Enables/Disables inclusion of headings
nb: Skru av/på inkludering av deklarasjonsfiler

note: i18n: ectx: label, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: Indentation Amount
nb: Innrykksavstand

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: The amount of indentation
nb: Hvor mye det skal rykkes inn

note: i18n: ectx: label, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: Indentation Type
nb: Innrykksstil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: The Type of Indentation
nb: Typen innrykk

note: i18n: ectx: label, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: Line Ending Type
nb: Linjesluttstil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: The type of line ending ( or new line type )
nb: Type linjeslutt (eller type ny linje)

note: i18n: ectx: label, entry (modnamePolicy), group (Code Generation) i18n: ectx: whatsthis, entry (modnamePolicy), group (Code Generation)
en: Modifier Name Policy
nb: Praksis for valgtastnavn

note: i18n: ectx: label, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: Output Directory
nb: Utdatamappe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: The directory to which the code has to be outputted
nb: Sti til mappa som koden skal sendes til

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: The policy to be followed when there are name conflicts
nb: Praksis som skal følges når det oppstår navnekonflikter

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Auto Generate Accessors
nb: Autogenerer tilgangsmetoder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of accessors
nb: Slår på/av automatisk generering av tilgangsmetoder

note: i18n: ectx: label, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Inline Accessors
nb: Tilgangsmetoder er innebygget

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline accessors
nb: Slår på/av innebygde tilgangsmetoder

note: i18n: ectx: label, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Inline operations
nb: Innebygde operasjoner

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline Operations
nb: Slå av/på innebygde operasjoner

note: i18n: ectx: label, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Package is namespace
nb: Pakka er et navnerom

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables treating a package as a namespace
nb: Slå på/av behandling av pakka som et navnerom

note: i18n: ectx: label, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Public Accessors
nb: Offentlige tilgangsmetoder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables public accessors
nb: Slår på/av offentlige tilgangsmetoder

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name
nb: Strengklassenavn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class
nb: Navn på streng-klassen

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name Include
nb: Deklarasjonsfil for strengklassen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class to be included
nb: Navnet på streng-klassen som skal inluderes

note: i18n: ectx: label, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: String Include is Global
nb: Deklarasjonsfil for strenger er global

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of string
nb: Slår på/av global inkludering av strenger

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name
nb: Vektorklassenavn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class
nb: Navn på vektorklassen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class to be included
nb: Navn på vektorklassen som skal inkluderes

note: i18n: ectx: label, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Vector include is global
nb: Deklarasjonsfil for vektoer er global

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of vector class
nb: Slår på/av global inkludering av vektorklassen

note: i18n: ectx: label, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Virtual Destructors
nb: Virtuelle destruktorer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables virtual destructors
nb: Slår på/av virtuelle destruktorer

note: i18n: ectx: label, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: Documentation tags
nb: Dokumentasjonstagger

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: The tag used for generating doxygen documentation (\\, @)
nb: Taggen som brukes til å generere doxygen-dokumentasjon (\\,@)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors ( D )
nb: Slår på/av automatisk generering av tilgangsmetoder for attributter (D)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors ( D )
nb: Lag automatisk tilgangsmetoder for assosiasjoner (D)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors ( D )
nb: Slår på/av automatisk generering av tilgangsmetoder for assosiasjoner (D)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Java)
nb: Lag automatisk  tilgangsmetoder for attributter (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Java)
nb: Slår på/av automatisk generering av tilgangsmetoder for attributter (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Ruby)
nb: Slår på/av automatisk generering av tilgangsmetoder for attributter (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Ruby)
nb: Lag automatisk tilgangsmetoder for assosiasjoner (Ruby)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Ruby)
nb: Slår på/av automatisk generering av tilgangsmetoder for assosiasjoner (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: Automatic Dot Path
nb: Automatisk dot-sti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: determine automatically the path of dot executable
nb: bestem automatisk stien til dot-programmet

note: i18n: ectx: label, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: Dot Path
nb: Dotsti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: set path to dot executable (optional)
nb: angi stien til dot-programmet (valgfritt)

note: i18n: ectx: label, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: Show Export Layout
nb: Vis eksportutforming

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: show export layout
nb: vis eksportutforming

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
nb: &Rett inn

en: &Export model to DocBook
nb: &Eksporter modell til DocBook

en: &Export model to XHTML
nb: &Eksporter modell til XHTML

en: &New Class Wizard...
nb: &Ny klasseveiviser …

en: &Add Default Datatypes for Active Language
nb: &Legg til standard datatyper for det aktive språket

en: Code &Importing Wizard...
nb: Veiviser for kode&importering …

en: &Code Generation Wizard...
nb: &Veiviser for kodegenerering …

en: &Generate All Code
nb: &Generer all kode

en: Creates a new document
nb: Lager et nytt dokument

en: Opens an existing document
nb: Åpner et eksisterende dokument

en: Opens a recently used file
nb: Åpner en nylig brukt fil

en: Saves the document
nb: Lagrer dokumentet

en: Saves the document as...
nb: Lagrer dokumentet som …

en: Closes the document
nb: Lukker dokumentet

en: Prints out the document
nb: Skriver ut dokumentet

en: Print Preview of the document
nb: Skriv ut forhåndsvisning av dokumentet

en: Quits the application
nb: Avslutter programmet

en: Exports the model to the docbook format
nb: Eksporterer modellen til docbook-formatet

en: Exports the model to the XHTML format
nb: Eksporterer modellen til  XHTML-format

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
nb: Klipper ut utvalget og legger det på utklippstavla

en: Copies the selected section to the clipboard
nb: Kopierer det valgte utvalgte til utklippstavla

en: Pastes the contents of the clipboard
nb: Limer inn innholdet fra utklippstavla

en: Set the default program preferences
nb: Angi standardinnstillinger for programmet

[ctx: delete selected widget]
en: Delete &Selected
nb: Slett &valgte

en: &Class Diagram...
nb: &Klassediagram …

en: &Sequence Diagram...
nb: &Sekvensdiagram …

en: &Use Case Diagram...
nb: Br&ukstilfelle-diagram …

en: S&tate Diagram...
nb: &Tilstandsdiagram …

en: &Activity Diagram...
nb: &Aktivitetsdiagram …

en: Co&mponent Diagram...
nb: &Komponentdiagram …

en: &Deployment Diagram...
nb: Utplasserings&diagram …

en: &Entity Relationship Diagram...
nb: &Entitetrelasjonsdiagram …

en: &Tree View
nb: &Trevisning

en: &Debugging
nb: &Feilsøking

en: &Command history
nb: Historie over ko&mmandoer

en: &Clear Diagram
nb: &Rensk diagram …

en: &Snap to Grid
nb: &Fest til rutenett

en: S&how Grid
nb: &Vis rutenett

en: &Delete Diagram
nb: Slett &diagram

en: &Export as Picture...
nb: &Eksporter som bilde …

en: Z&oom to 100%
nb: S&kaler til 100 %

en: &Move Tab Left
nb: &Flytt fane til venstre

en: &Move Tab Right
nb: &Flytt fane til høyre

en: Select Diagram on Left
nb: Velg diagrammet til venstre

en: Select Diagram on Right
nb: Velg diagrammet til høyre

[ctx: init status bar]
en: Ready
nb: Klar

en: Fit
nb: Tilpass

en: Diagram Toolbar
nb: Verktøylinje for diagrammer

en: Doc&umentation
nb: Dok&umentasjon

en: Co&mmand history
nb: Historie over ko&mmandoer

en: &Debug
nb: &Feilsøk

en: &Log
nb: &Logg

en: Opening file...
nb: Åpner fil …

en: Untitled
nb: Uten tittel

en: Creating new document...
nb: Oppretter nytt dokument …

en: Open File
nb: Åpne fil

en: Saving file...
nb: Lagrer fil …

en: Saving file with a new filename...
nb: Lagrer fil med nytt filnavn …

en: Save As
nb: Lagre som

en: The file %1 exists.
    Do you wish to overwrite it?
nb: Fila %1 finnes.
    Vil du overskrive den?

en: Warning
nb: Advarsel

en: Overwrite
nb: Overskriv

en: Closing file...
nb: Lukker fil …

en: No search term entered
nb: Ikke oppgitt noe søkebegrep

en: Print Preview...
nb: Skriv ut forhåndsvisning …

en: Printing...
nb: Skriver ut …

en: Print %1
nb: Skriv ut %1

en: Exiting...
nb: Avslutter …

en: Cutting selection...
nb: Klipper ut utvalg …

en: Copying selection to clipboard...
nb: Kopier utvalg til utklippstavle …

en: Inserting clipboard contents...
nb: Sett inn innhold fra utklippstavla …

en: Umbrello could not paste the clipboard contents.  The objects in the clipboard may be of the wrong type to be pasted here.
nb: Umbrello klarte ikke å lime inn innholdet fra utklippstavla. Objektene på utklippstavla kan være av en annen type enn den som kan limes inn her.

[ctx: reset status bar]
en: Ready.
nb: Klar.

en: Cannot view code until you generate some first.
nb: Kan ikke vise kode før du har laget noe først.

en: Cannot View Code
nb: Kan ikke vise kode

en: Cannot view code from simple code writer.
nb: Kan ikke vise kode fra enkel kodeskriver.

en: Select file(s) to import:
nb: Velg fil(er) som skal importeres:

en: Select directory to import:
nb: Velg mappe som skal importeres:

en: XHTML Generation failed .
nb: XHTML-generering mislyktes.

en: Welcome
nb: Velkommen

en: UML Model
nb: UML-modell

en: Logical View
nb: Logisk visning

en: Use Case View
nb: Brukstilfelle-visning

en: Component View
nb: Komponentvisning

en: Deployment View
nb: Utplasseringsvisning

en: Entity Relationship Model
nb: Entitetsrelasjonmodell

en: Datatypes
nb: Datatyper

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
nb: Den gjeldende fila er endret.
    Vil du lagre den?

[ctx: warning message]
en: Warning
nb: Advarsel

en: Load Error
nb: Innlastingsfeil

en: The file %1 seems to be corrupted.
nb: Fila %1 ser ut til å være ødelagt.

en: There was no XMI file found in the compressed file %1.
nb: Det ble ikke funnet en XMI-fil i den komprimerte fila %1.

en: There was a problem loading the extracted file: %1
nb: Det oppsto en feil ved lasting av den utpakkede fila: %1

en: There was a problem loading file: %1
nb: Det oppsto en feil ved lasting av fila: %1

en: Save Error
nb: Lagringsfeil

en: use case diagram
nb: brukstilfelle-diagram

en: class diagram
nb: klassediagram

en: sequence diagram
nb: sekvensdiagram

en: state diagram
nb: tilstandsdiagram

en: activity diagram
nb: aktivitetsdiagram

en: component diagram
nb: komponentdiagram

en: deployment diagram
nb: utplasseringsdiagram

en: entity relationship diagram
nb: entitetsrelasjonsdiagram

[ctx: diagram name]
en: Name
nb: Navn

en: Enter name:
nb: Oppgi navn:

en: That is an invalid name for a diagram.
nb: Dette er et ugyldig navn for et diagram.

en: A diagram is already using that name.
nb: En annet diagram bruker dette navnet.

[ctx: renaming diagram]
en: Name
nb: Navn

[ctx: renaming uml object]
en: Name
nb: Navn

[ctx: renaming child uml object]
en: Name
nb: Navn

en: The name you entered was not unique.
    Is this what you wanted?
nb: Navnet du skrev inn var ikke unikt.
    Er dette det du ønsker?

en: Use Name
nb: Bruk navn

en: Enter New Name
nb: Skriv inn nytt navn

en: Setting up the document...
nb: Setter opp dokumentet …

en: Resolving object references...
nb: Løser opp objektreferanser …

en: Loading UML elements...
nb: Laster UML-elementer …

en: Loading diagrams...
nb: Laster diagrammer …

en: Externalize Folder
nb: Gjør mappe ekstern

en: Folder %1 must be relative to the main model directory, %2.
nb: Mappe %1 må være relativ til modellens hovedmappe. %2.

en: Path Error
nb: Feil med sti

en: File %1 already exists!
    The existing file will be overwritten.
nb: Fila %1 finnes fra før.
    Den eksisterende fila blir overskrevet.

en: There was a problem saving file: %1
nb: Det oppsto en feil ved lagring av fila: %1

en: Enter Model Name
nb: Angi modellnavn:

en: Enter the new name of the model:
nb: Skriv inn et nytt navn på modellen:

en: Views
nb: Visninger

en: Settings
nb: Innstillinger

en: Loading listview...
nb: Laster listevisning …

en: The folder must be emptied before it can be deleted.
nb: Mappa må være tom før den kan slettes.

en: Folder Not Empty
nb: Mappa er ikke tom

en: Rename canceled
nb: Tildeling av nytt navn ble avbrutt

en: Renaming an item of listview type %1 is not yet implemented.
nb: Det er ikke implementert ennå å endre navn på et element av listevisningstype %1.

en: Function Not Implemented
nb: Funksjonen er ikke implementert

en: The name you entered was invalid.
    Renaming process has been canceled.
nb: Navnet du anga var ugyldig.
    Prosessen med å gi nytt navn ble avbrutt.

en: Name Not Valid
nb: Ugyldig navn

en: An operation with the same name and signature already exists. You cannot add it again.
nb: Det finnes allerede en operasjon med dette navnet og signaturen. Du kan ikke legge den til igjen.

en: The folderfile %1 does not exist.
nb: Mappefila %1 finnes ikke.

en: The folderfile %1 cannot be opened.
nb: Mappefila %1 kan ikke åpnes.

en: new_parameter
nb: ny_parameter

[ctx: object name]
en: Name
nb: Navn

en: An object with the name %1
    already exists in the package %2.
    Please enter a new name:
nb: Et objekt med navnet %1
    finnes fra før i pakka %2.
    Skriv inn et nytt navn:

en: new_literal
nb: ny_verdi

en: new_field
nb: nytt_felt

en: new_fkey_constraint
nb: ny_fkey_skranke

en: Actor &name:
nb: Aktør&navn:

en: Artifact &name:
nb: Artifakt-&navn:

en: Class &name:
nb: Klasse&navn:

en: Component &name:
nb: Komponent&navn:

en: Datatype &name:
nb: Datatype-&navn:

en: Entity &name:
nb: Entitets&navn:

en: Enum &name:
nb: Enum-&navn:

en: Interface &name:
nb: Grensesnitt-&navn:

en: Node &name:
nb: Node&navn:

en: Package &name:
nb: Pakke&navn:

en: Use case &name:
nb: Bruksmønster-&navn:

en: Instance name:
nb: Instansnavn:

en: Diagram: %2 Page %1
nb: Diagram: %2 side %1

en: Use fill color
nb: Bruk fyllfarge

en: No fill color
nb: Ingen fyllfarge

en: Change font
nb: Endre skrift

en: Change line color
nb: Endre linjefarge

en: Change line width
nb: Endre linjebredde

en: Change fill color
nb: Endre fyllfarge

en: Change visual property
nb: Endre synlig egenskap

en: Delete widgets
nb: Slett skjermelementer

en: Resize widgets
nb: Endre størrelse på skjermelementer

en: Enter Diagram Name
nb: Oppgi diagramnavn

en: Enter the new name of the diagram:
nb: Skriv inn et nytt navn på diagrammet:

en: Exporting view...
nb: Eksporterer visning …

en: An error happened when exporting the image:
nb: En feil oppsto ved eksport av bildet:

en: The selected file %1 exists.
    Do you want to overwrite it?
nb: Den valgte fiila %1 finnes.
    Vil du overskrive den?

en: File Already Exists
nb: Fila finnes fra før

en: Empty scene
nb: Tom scene

en: Cannot create directory: %1
nb: Kan ikke lage mappe: %1

en: A problem occurred while saving diagram in %1
nb: Det oppsto et problem ved lagring av diagram i %1

en: Multiplicity
nb: Mangfold

en: Enter multiplicity:
nb: Oppgi mangfold:

en: Association Name
nb: Assosiasjonsnavn

en: Enter association name:
nb: Oppgi assosiasjonsnavn:

en: Role Name
nb: Rollenavn

en: Enter role name:
nb: Oppgi rollenavn:

en: Press Ctrl with left mouse click to delete a point
nb: Trykk Ctrl med venstre museklikk for å slette et punkt

en: Enter the name of the diagram referenced
nb: Oppgi navnet på det refererte diagrammet

en: Diagram name
nb: Diagramnavn

en: Enter the guard of the loop
nb: Skriv inn sløyfens betingelse

en: Enter the first alternative name
nb: Skriv inn det første alternative navnet

en: Enter first alternative
nb: Skriv inn det første alternativet

en: Enter first alternative :
nb: Skriv inn det første alternativet:

en: Enter referenced diagram name
nb: Skriv inn det refererte diagramnavnet

en: Enter referenced diagram name :
nb: Skriv inn det refererte diagramnavnet:

en: Enter the guard of the loop:
nb: Skriv inn sløyfens betingelse:

en: Enter alternative Name
nb: Skriv inn alternativt navn

en: Enter the alternative:
nb: Skriv inn alternativet:

en: Change Text
nb: Endre tekst

en: Enter new text:
nb: Skriv inn ny tekst:

en: ERROR
nb: FEIL

[ctx: operation name]
en: Name
nb: Navn

en: Enter operation name:
nb: Skriv inn operasjonsnavn:

en: Precondition
nb: Forbetingelse

en: Postcondition
nb: Etterbetingelse

en: Transformation
nb: Transformasjon

en: Note Type
nb: Notattype

en: Select the Note Type
nb: Velg notattype:

en: Enter Object Node Name
nb: Skriv inn objektnodenavn

en: Enter the name of the object node :
nb: Skriv inn navn på objektnoden:

en: Select Object node type
nb: Velg objektnodetype

en: Select the object node type
nb: Velg objektnodetypen

en: Enter the name of the data store node
nb: Skriv inn navnet på datalagringsnoden

en: data store name
nb: navn på datalager

en: Enter the name of the buffer node
nb: Skriv inn navn på buffernoden:

en: Enter the name of the buffer
nb: Skriv inn navnet på bufferen

en: centralBuffer
nb: sentralBuffer

en: Enter the name of the object flow
nb: Skriv inn navn på objektflyten

en: object flow
nb: objektflyt

en: Enter Object Flow State
nb: Skriv inn status for objektflyten

en: Enter State (keep '-' if there is no state for the object)
nb: Skriv inn status (behold «-» hvis det ikke er noen status for objektet)

en: Enter signal name
nb: Skriv inn signalnavn

en: Enter the signal name :
nb: Skriv inn signalnavnet:

en: Enter Activity
nb: Skriv inn aktivitet

en: Hold shift or ctrl to move in X axis. Hold shift and control to move in Y axis. Right button click to cancel move.
nb: Hold Shift eller Ctrl for å flytte i X-aksen. Hold Shift og Ctrl for å flytte i Yaksen. Trykk høyre  knapp for å kansellere flytting.

en: Move widgets
nb: Flytt skjermelementer

en: Rename Object
nb: Gi objekt nytt navn

en: Enter object name:
nb: Skriv inn objektnavn:

en: new precondition
nb: ny forbetingelse

en: Enter the new name of the activity:
nb: Nytt navn på aktiviteten:

en: Box
nb: Boks

en: Message
nb: Melding

en: Note
nb: Notat

en: Object
nb: Objekt

en: Text
nb: Tekst

[ctx: selection arrow]
en: Select
nb: Velg

en: Combined Fragment
nb: Kombinert fragment

en: Label
nb: Merkelapp

en: Directional Association
nb: Retningsbestemt assosiasjon

[ctx: UML class]
en: Class
nb: Klasse

en: Accept signal
nb: Ta imot signal

en: Accept time event
nb: Ta imot tidshendelse

en: Fork/Join
nb: Splitte/Slå sammen

[ctx: join states]
en: Join
nb: Slå sammen

[ctx: state choice]
en: Choice
nb: Valg

note: i18n("Choice"),                  Icon_Utils::it_Choice_Round,            SLOT(slotChoice()) },          //NotYetImplemented
en: And Line
nb: Og-linje

[ctx: state diagram]
en: State
nb: Tilstand

en: Pre/Post condition
nb: For/etterbetingelse
