umbrello - en to nds translation catalogue (1028 entries)

en: Class Diagram
nds: Klass-Diagramm

en: Use Case Diagram
nds: Bruukbispeel-Diagramm

en: Sequence Diagram
nds: Reeg-Diagramm

en: Collaboration Diagram
nds: Tosamenarbeit-Diagramm

en: State Diagram
nds: Tostand-Diagramm

en: Activity Diagram
nds: Aktiviteet-Diagramm

en: Component Diagram
nds: Komponenten-Diagramm

en: Deployment Diagram
nds: Insetten-Diagramm

en: Entity Relationship Diagram
nds: Eenheitenbetog-Diagramm

en: No Diagram
nds: Keen Diagramm

en: Generalization
nds: Generaliseren

en: Aggregation
nds: Tosamenstellen

en: Dependency
nds: Afhängigkeit

en: Association
nds: Towiesen

en: Self Association
nds: Sülvst-Towiesen

en: Sequence Message
nds: Reegnaricht

en: Collaboration Self Message
nds: Tosamenarbeit-Egennaricht

en: Sequence Self Message
nds: Reeg-Egennaricht

en: Containment
nds: Schell

en: Composition
nds: Tosamensetten

en: Realization
nds: Realiseren

en: Uni Association
nds: Allmeen Towiesen

en: Anchor
nds: Anker

en: State Transition
nds: Tostand-Övergang

en: Activity
nds: Aktiviteet

en: Exception
nds: Utnahm

en: Category to Parent
nds: Kategorie na överornt Element

en: Child to Category
nds: Ünnerornt Element na Kategorie

en: Relationship
nds: Betog

en: Unknown
nds: Nich begäng

en: ? AssociationType ?
nds: Towiesentyp?

en: At least one of the items in the clipboard could not be pasted because an item of the same name already exists.  Any other items have been pasted.
nds: Tominnst een Element in de Twischenaflaag lett sik nich infögen, wiel dat al en Element mit den sülven Naam gifft. All anner Elementen wöörn inföögt.

en: Paste Error
nds: Inföög-Fehler

en: Change text : %1 to %2
nds: Text ännern: %1 na %2

en: Set stereotype : %1 to %2
nds: Stereotyp fastleggen: %1 na %2

en: Change visibility : %1
nds: Sichtborkeit wesseln: %1

en: Rename object : %1 to %2
nds: Objekt ümnömen: %1 na %2

en: Change fill color : %1
nds: Rebeetklöör wesseln: %1

en: Change font : %1
nds: Schriftoort wesseln: %1

en: Change line color : %1
nds: Lienklöör wesseln: %1

en: Change multiplicity : %1 to %2
nds: Veeltall ännern: %1 na %2

en: Create widget : %1
nds: Element opstellen: %1

en: Move widget : %1
nds: Element verschuven: %1

en: Resize widget : %1
nds: Elementgrött ännern: %1

en: Set name : %1 to %2
nds: Naam fastleggen: %1 na %2

en: Set text : %1 to %2
nds: Text fastleggen: %1 na %2

en: Cannot open file %1 for writing. Please make sure the folder exists and you have permissions to write to it.
nds: Datei "%1" lett sik nich för't Schrieven opmaken. Bitte prööv, wat dat den Orner gifft, un wat Du na em schrieven dörvst.

en: Cannot Open File
nds: Datei lett sik nich opmaken

en: Cannot create the folder:
nds: Orner lett sik nich opstellen:

en: 
    Please check the access rights
nds: 
    Bitte prööv de Togriepverlöven

en: Cannot Create Folder
nds: Orner lett sik nich opstellen

en: Package is a namespace
nds: Paket is en Naamruum

en: Virtual destructors
nds: Virtuell Destruktoren

en: Generate empty constructors
nds: Leddig Konstruktoren opstellen

en: Generate accessor methods
nds: Togriepmetoden opstellen

en: Operations are inline
nds: Akschonen sünd binnenreegs

en: Accessors are inline
nds: Togriepers sünd binnenreegs

en: Accessors are public
nds: Togriepers sünd apen

en: Use '\' as documentation tag instead of '@'
nds: Bruuk bitte "\" ansteed vun "@" as Beteker för de Dokmentatschoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">C++ Code Generation</p>
nds: <p align="center">"C++"-Kodeopstellen</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabGeneral)
en: General
nds: Allgemeen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabMethodBodyGeneration)
en: Method Body Generation
nds: Opstellen vun Metood-Hööftdeel

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget
en: vector
nds: vektor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStringClass)
en: <p align="center">String</p>
nds: <p align="center">Tekenkeed</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelGlobal)
en: <i>global?</i>
nds: <i>globaal?</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelClassName)
en: Class name
nds: Klassnaam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelIncludeFile)
en: <i><p align="center">Include file</p></i>
nds: <i><p align="center"><b>Koppdatei</b></p></i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelHelpMethodBodyGen)
en: Use following for classes in generated code:
nds: Disse Klassen binnen den opstellten Kode bruken:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
nds: Dokmentatschoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
nds: Stil:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Slash (//)
nds: 2 Dwarsstreken (//)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Star (/**  */)
nds: Dwarsstreek-Steern (/**  */)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Project Generation
nds: Projektopstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_makeANTDocumentCheckBox)
en: Create ANT build document
nds: ANT-Opstelldokment opstellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Auto-Generate Methods
nds: Metoden automaatsch opstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateConstructors)
en: Empty constructor methods
nds: Leddig Konstruktormetoden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAssocAccessors)
en: Association accessor methods
nds: Toornen-Togriepmetoden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAttribAccessors)
en: Attribute accessor methods
nds: Attribut-Togriepmetoden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAccessorScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Default attribute accessor scope:
nds: Standard-Attributtogrieperrebeet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPublicRB)
en: Public
nds: Apen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPrivateRB)
en: Private
nds: Privaat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pProtectedRB)
en: Protected
nds: Schuult

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB)
en: From Parent Object
nds: Vun överornt Objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssocFieldScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssFieldScope)
en: Default association field scope:
nds: Standard-Towiesfeldrebeet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB)
en: From Parent Role
nds: Vun överornt Rull

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">D Code Generation</p>
nds: <p align="center">"D"-Kodeopstellen</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Java Code Generation</p>
nds: <p align="center">Java-Kodeopstellen</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Ruby Code Generation</p>
nds: <p align="center">Ruby-Kodeopstellen</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Hash (#)
nds: Gadderteken (#)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Begin-End (=begin  =end)
nds: Anfang-Enn (=begin  =end)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxAutoGeneratedMethods)
en: Auto-Generated Methods
nds: Automaatsch opstellt Metoden

en: Code Generation Wizard
nds: Kodeopstell-Hölper

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenOptionsPage) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeImpSelectPage)
en: Code Generation Options
nds: Kodeopstell-Optschonen

en: Adjust code generation options.
nds: Kodeopstell-Optschonen topassen

en: Language Options
nds: Spraakoptschonen

en: The output folder exists, but it is not writable.
    Please set the appropriate permissions or choose another folder.
nds: Den Utgaavorner gifft dat, man he is nich schriefbor.
    Bitte stell de passen Verlöven in, oder söök en anner Orner ut.

en: Error Writing to Output Folder
nds: Fehler bi't Schrieven na Utgaavorner

en: %1 does not seem to be a folder. Please choose a valid folder.
nds: As dat lett is "%1" keen Orner. Bitte söök en gellen Orner ut.

en: Please Choose Valid Folder
nds: Bitte en gellen Orner utsöken

en: The folder %1 does not exist. Do you want to create it now?
nds: Den Orner "%1" gifft dat nich. Wullt Du em nu opstellen?

en: Output Folder Does Not Exist
nds: Den Utgaavorner gifft dat nich

en: Create Folder
nds: Orner opstellen

en: Do Not Create
nds: Nich opstellen

en: The folder could not be created.
    Please make sure you have write access to its parent folder or select another, valid, folder.
nds: De Orner lett sik nich opstellen.
    Bitte prööv, wat Du Schriefverlööf för em sien överornt Orner hest oder söök en anner, gellen Orner ut.

en: Error Creating Folder
nds: Orner-Opstellen fehlslaan

en: Please select a valid folder.
nds: Bitte en gellen Orner utsöken.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
nds: Spraak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
nds: Ornern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelFolder)
en: Write all generated files to folder:
nds: Orner för opstellt Dateien:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_outputDir)
en: Files generated by Code Generator will be written to this folder
nds: De vun den Kode-Opsteller opstellten Dateien warrt na dissen Orner schreven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
nds: &Utsöken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeadings)
en: &Include heading files from folder:
nds: Koppdateien binnen dissen &Orner bruken:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_headingsDir)
en: Files in this folder will be used as heading files in the generated code
nds: Dateien in dissen Orner warrt as Koppdateien för den opstellten Kode bruukt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
nds: U&tsöken...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxOverwritePolicy) i18n: ectx: label, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: Overwrite Policy
nds: Överschriev-Regeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelOverwritePolicy)
en: If a file with the same name as the name code 
    generator wants to use as output file already exists:
nds: Wenn dat al en Datei mit den sülven Naam gifft, den ok
    de Naam-Kodeopsteller för sien Utgaavdatei bruken will:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: Overwrite existing files if they exist in the destination folder
nds: Dateien överschrieven, wenn se dat al binnen den Teelorner gifft

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: O&verwrite
nds: Ö&verschrieven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: If a file with the same name already exists, ask what to do
nds: Wenn dat al en Datei mit den sülven Naam gifft, nafragen, wat to doon is

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
nds: &Nafragen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: If a file already exists in the destination folder, select a different name to use by adding a suffix to the file name
nds: Wenn dat de Datei al binnen den Teelorner, dör Tofögen vun en Dateiennen en annern Naam utsöken, de bruukt warrn schall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: &Use a different name
nds: Anner Naam &bruken

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
nds: Formateren

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxComment)
en: Comment Verbosity
nds: Kommentar-Snackhaftigkeit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: Write comments &for class and method documentation even if empty
nds: Schrifft Kommentaren för Klass- un Metood-Dokmentatschonen, ok wenn se leddig sünd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: &Write documentation comments even if empty
nds: &Dokmentatschoon-Anmarken infögen, ok wenn leddig

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Writes comments to indicate the different sections (public, private etc) in a class, even if the sections are empty
nds: Schrifft Kommentaren för't Markeren vun de verscheden Afsneed (apen, privaat, usw.) binnen en Klass, ok wenn de Afsneed leddig sünd

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
nds: Regen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelType)
en: Indentation type:
nds: Inrücktyp:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: No Indentation
nds: Keen Inrücken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Tab
nds: Tabulator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
nds: Freeteken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAmount)
en: Indentation amount:
nds: Inrückbreed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Line ending style:
nds: Reeg-Ennstil:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: Mac ("\r")
nds: Macintosh ("\r")

en: Select Classes
nds: Klassen utsöken

en: Place all the classes you want to generate code
    for in the right hand side list.
nds: Sett all Klassen, för de Du Kode opstellen wullt,
    op de List rechterhand

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenSelectPage)
en: Code Generation Selection
nds: Kodeopstell-Köör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListAvailable)
en: Classes Available
nds: Verföögbor Klassen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add class for code generation
nds: Klass na Kodeopstell-List tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add >>
nds: Tofögen >>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: Remove class from Code Generation
nds: Klass ut Kodeopstell-List wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: << Remove
nds: << Wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListSelected)
en: Classes Selected
nds: Utsöcht Klassen

en: Status of Code Generation Progress
nds: Vörankamen bi't Kodeopstellen

en: Press the button Generate to start the code generation.
    Check the success state for every class.
nds: Klick op den Knoop "Opstellen", wenn Du mit dat Kodeopstellen anfangen wullt.
    Du kannst den Spood för elkeen enkelte Klass bekieken.

en: Not Yet Generated
nds: Noch nich opstellt

en: Code Generated
nds: Kode opstellt

en: Not Generated
nds: Nich opstellt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
nds: Klass

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_loggerTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabLogger)
en: Logger
nds: Logbook

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonClear)
en: Clear
nds: Leddig maken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonExport)
en: Export...
nds: Exporteren...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonGenerate)
en: Generate
nds: Opstellen

en: Importing file: %1 Progress: %2/%3
nds: Datei warrt importeert: %1 Vörankamen: %2/%3

[ctx: ready to status bar]
en: Ready.
nds: Fardig.

en: Code Importing Wizard
nds: Kode-Importhölper

en: File System Model
nds: Dateisysteemmodell

en: Clear all selections.
nds: Heel Köör leddig maken

en: Add file extensions like e.g. '*.h *.hpp'.
nds: Dateiverwiedern as a.B. "*.h *.hpp" tofögen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: The language of the project.
nds: De Projektspraak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: Programming Language:
nds: Programmspraak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_subdirCheckBox)
en: Include Subdirectories.
nds: Ünnerornern insluten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_deselectAllButton)
en: Deselect all
nds: All afkören

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_selectAllButton)
en: Select all
nds: All utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_filesLabel)
en: Number of files:
nds: Tall vun Dateien:

en: Import Done
nds: Importeren afslaten

en: importing file ...
nds: Datei warrt importeert...

en: Not Imported
nds: Nich importeert

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabStatus)
en: Import Status
nds: Importeren-Status

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStart)
en: Start import
nds: Importeren starten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStop)
en: Stop
nds: Anhollen

en: Importing file: %1
nds: Datei warrt importeert: %1

[ctx: show Ready on status bar]
en: Ready.
nds: Afslaten

en: Class Name
nds: Klassnaam

en: Properties
nds: Egenschappen

en: Initial activity
nds: Anfangaktiviteet

en: End activity
nds: Ennaktiviteet

en: Final activity
nds: Ennaktiviteet

note: i18n("Attribute...")); break;
en: Branch/Merge
nds: Tweel/Tosamenföhren

en: Invoke action
nds: Akschoon opropen

en: Parameter activity
nds: Parameter-Aktiviteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General Properties
nds: Allgemeen Egenschappen

[ctx: general properties page]
en: General
nds: Allmeen

en: Activity type:
nds: Aktiviteet-Typ:

en: Activity name:
nds: Aktiviteet-Naam:

en: Precondition :
nds: Beding:

en: Postcondition :
nds: Nabeding:

en: &Normal activity
nds: &Normaal Aktiviteet

en: &Invoke action
nds: Akschoon &opropen

en: &Parameter activity node
nds: &Parameter-Aktiviteetknütt

en: Association Properties
nds: Towiesen-Egenschappen

[ctx: general settings page name]
en: General
nds: Allgemeen

en: General Settings
nds: Allgemeen Instellen

[ctx: display option page name]
en: Display
nds: Dorstellen

en: Display Options
nds: Dorstelloptschonen

en: Attributes
nds: Attributen

en: Attribute Settings
nds: Attribut-Instellen

en: Operations
nds: Akschonen

en: Operation Settings
nds: Akschoon-Instellen

en: Templates
nds: Vörlagen

en: Templates Settings
nds: Vörlagen-Instellen

en: Enum Literals
nds: Optell-Betekers

en: Enum Literals Settings
nds: Optellbeteker-Instellen

en: Entity Attributes
nds: Eenheiten-Attributen

en: Entity Attributes Settings
nds: Eenheitenattribut-Instellen

en: Entity Constraints
nds: Eenheiten-Bedingen

en: Entity Constraints Settings
nds: Eenheitenbedingen-Instellen

[ctx: contents settings page name]
en: Contents
nds: Inholt

en: Contents Settings
nds: Inholt-Instellen

en: Associations
nds: Towiesen

en: Class Associations
nds: Klasstowiesen

[ctx: instance general settings page name]
en: General
nds: Allgemeen

en: new_class
nds: nieg_klass

en: Class Wizard
nds: Klass-Hölper

en: New Class
nds: Nieg Klass

en: Add general info about the new class.
nds: Allmeen Informatschonen över de niege Klass tofögen

en: Class Attributes
nds: Klassattributen

en: Add attributes to the new class.
nds: Attributen na de niege Klass tofögen

en: Class Operations
nds: Klassakschonen

en: Add operations to the new class.
nds: Operatschonen na de niege Klass tofögen

en: Hide
nds: Versteken

en: Show
nds: Wiesen

en: Hide Comment
nds: Kommentar versteken

en: Show Comment
nds: Kommentar wiesen

en: Insert Code Block Before
nds: Kodeblock infögen vör

en: Insert Code Block After
nds: Kodeblock infögen achter

en: Copy
nds: Koperen

en: Paste
nds: Infögen

en: Cut
nds: Knippen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showHiddenCodeCB)
en: Show hidden blocks
nds: Versteken Blöck wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_componentLabel)
en: <p align="center">component name here</p>
nds: <p align="center">hier de Komponent-Naam</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_highlightCheckBox)
en: Show block type
nds: Blocktyp wiesen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
nds: Klören

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
nds: Schriftoort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
nds: Achtergrund:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
nds: Utsöcht:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">UML object block:</p>
nds: <p align="right">UML-Objektblock:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: <p align="right">Hidden block:</p>
nds: <p align="right">Versteken Block:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <p align="right">Uneditable text:</p>
nds: <p align="right">Nich ännerbor Text:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Editable text:</p>
nds: <p align="right">Ännerbor Text:</p>

en: You are about to delete the entire diagram.
    Are you sure?
nds: Du wullt dat hele Diagramm wegdoon.
    Büst Du seker?

en: Are you sure you want to delete diagram %1?
nds: Wullt Du Diagramm "%1" redig wegdoon?

en: Delete Diagram?
nds: Diagramm wegdoon?

en: &Delete
nds: &Wegdoon

en: The format that the images will be exported to
nds: Dat Formaat, na dat de Biller exporteert warrt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportAllViewsDialogBase)
en: Export All Views
nds: All Ansichten exporteren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kURLRequesterLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_kURL)
en: The base directory used to save the images
nds: Basisorner för't Sekern vun Biller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kURLRequesterLabel)
en: &Directory to save the diagrams in:
nds: &Orner för't Sekern vun Diagrammen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Create in the target directory the same tree structure used
    in the document to store the views
nds: Binnen den Teelorner de sülve Boomstruktuur bruken,
    as för't Sekern vun de Ansichten in't Dokment

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: The views are stored in folders in the document. The same tree structure used in the document to store the views can be created in the selected base directory with this option.
    Only the folders made by the user are created in the base directory (Logical view, use case view and so on are not created).
nds: De Ansichten warrt in Ornern binnen dat Dokment sekert. Mit disse Optschoon lett sik binnen den utsöcht Basisorner de sülve Boomanornen opstellen, as se ok binnen dat Dokment bruukt warrt.
    Bloots de vun den Bruker opstellten Ornern warrt ok binnen den Basisorner opstellt. (Logisch Ansicht, Bruukbispill-Ansicht usw. warrt nich opstellt).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Use &folders
nds: &Ornern bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_CurrentDiagram)
en: &Current diagram
nds: &Aktuell Diagramm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_Diagrams)
en: &All diagrams
nds: &All Diagrammen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
nds: Kategorie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
nds: Paket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryInterface)
en: Interface
nds: Koppelsteed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryOperation)
en: Operation
nds: Akschoon

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
nds: Attribut

[ctx: general settings]
en: General
nds: Allgemeen

note: i18n: ectx: label, entry (uiFont), group (UI Options) i18n: ectx: label, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font
nds: Schriftoort

en: Font Settings
nds: Schriftoort-Instellen

en: Role Settings
nds: Rull-Instellen

en: Central Buffer
nds: Zentraalpuffer

en: Data Store
nds: Datenaflaag

en: ObjectFlow
nds: Objektfleten

[ctx: properties group title]
en: Properties
nds: Egenschappen

en: Object Node type:
nds: Objektknütt-Typ:

en: Object Node name:
nds: Objektknütt-Naam:

[ctx: enter state label]
en: State :
nds: Tostand:

en: &Central Buffer
nds: &Zentraalpuffer

en: &Data Store
nds: &Datenaflaag

en: &Object Flow
nds: &Objekt-Fleten

en: Destination File Already Exists
nds: Teeldatei gifft dat al

en: &Overwrite
nds: Ö&verschrieven

en: &Generate Similar File Name
nds: Liek Dateinaam &opstellen

en: &Do Not Generate File
nds: Datei nich &opstellen

en: The file %1 already exists in %2.
    
    Umbrello can overwrite the file, generate a similar
    file name or not generate this file.
nds: De Datei "%1" gifft dat al binnen "%2".
    
    Umbrello kann de Datei överschrieven, en Naam liek
    to dissen bruken, oder disse Datei nich opstellen.

en: &Apply to all remaining files
nds: Op all övrige Dateien &anwennen

en: Activities
nds: Aktiviteten

en: Move selected item to the top
nds: Utsöcht Indrag heel na baven schuven

en: Move selected item up
nds: Utsöcht Indrag na baven schuven

en: Move selected item down
nds: Utsöcht Indrag na nerrn schuven

en: Move selected item to the bottom
nds: Utsöcht Indrag heel na nerrn schuven

en: New Activity...
nds: Nieg Aktiviteet...

en: Delete
nds: Wegdoon

en: Rename
nds: Ümnömen

[ctx: name of association widget]
en: Name:
nds: Naam:

en: Stereotype
nds: Stereotyp

en: Type:
nds: Typ:

en: Role A Properties
nds: Egenschappen vun Rull A

en: Role B Properties
nds: Egenschappen vun Rull B

en: Role A Changeability
nds: Ännerborkeit vun Rull A

en: Role B Changeability
nds: Ännerborkeit vun Rull B

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelRoleName)
en: Rolename:
nds: Rullnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelMultiplicity)
en: Multiplicity:
nds: Veeltall:

[ctx: changeability for A is changeable]
en: Changeable
nds: Ännerbor

[ctx: changeability for A is frozen]
en: Frozen
nds: Infroren

[ctx: changeability for A is add only]
en: Add only
nds: Bloots tofögen

[ctx: changeability for B is changeable]
en: Changeable
nds: Ännerbor

[ctx: changeability for B is frozen]
en: Frozen
nds: Infroren

[ctx: changeability for B is add only]
en: Add only
nds: Bloots tofögen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Other)
en: Miscellaneous
nds: Anner Saken

en: A&bstract class
nds: A&fstrakt Klass

en: A&bstract use case
nds: A&fstrakt Bruukbispill

[ctx: component is executable]
en: &Executable
nds: &Utföhrbor

en: Draw as actor
nds: As Aktöör teken

en: Multiple instance
nds: Mehr Utgaven

en: Show destruction
nds: Destrukschoon wiesen

en: The name you have chosen
    is already being used.
    The name has been reset.
nds: De Naam, den Du utsöcht
    hest, warrt al bruukt.
    De Naam wöör torüchsett.

en: Name is Not Unique
nds: Naam is nich eensoortet

en: N&ew Attribute...
nds: &Nieg Attribut...

en: N&ew Operation...
nds: &Nieg Akschoon...

en: N&ew Template...
nds: &Nieg Vörlaag...

en: N&ew Enum Literal...
nds: &Nieg Optell-Beteker...

en: N&ew Entity Attribute...
nds: &Nieg Eenheiten-Attribut...

en: Constraints
nds: Bedingen

en: N&ew Constraint...
nds: Nieg &Beding...

en: &Properties
nds: &Egenschappen

en: Comment
nds: Kommentar

en: Source Code
nds: Bornkode

en: Operatio&ns
nds: Akscho&nen

en: &Visibility
nds: &Sichtborkeit

en: O&peration signature
nds: &Akschoonsignatuur

en: Pac&kage
nds: Pa&ket

en: Att&ributes
nds: Att&ributen

en: Attr&ibute signature
nds: Attr&ibutsignatuur

en: &Public Only
nds: Bloots &apen

en: Draw as circle
nds: As Krink teken

en: &Attribute associations
nds: &Attribut-Towiesen

en: Starting Scope
nds: Startrebeet

en: Default attribute scope:
nds: Standard-Attributrebeet:

en: Default operation scope:
nds: Standard-Akschoonrebeet:

en: Unique Constraint...
nds: Eenkennig Beding...

en: Primary Key Constraint...
nds: Primeerslötel-Beding...

en: Foreign Key Constraint...
nds: Frömdslötel-Beding...

en: Check Constraint...
nds: Beding pröven...

en: <p align="center">No Options Available.</p>
nds: <p align="center">Keen Optschonen verföögbor.</p>

en: &Diagrams
nds: &Diagrammen

en: &Select diagrams
nds: Diagrammen &utsöken

en: &Type of diagram
nds: Diagramm&typ

[ctx: diagram selection for printing]
en: Selection
nds: Köör

en: No diagrams selected.
nds: Keen Diagrammen utsöcht.

en: The name you have entered is invalid.
nds: Du hest en leeg Naam ingeven.

en: Invalid Name
nds: Leeg Naam

en: The name you have entered is not unique.
nds: Du hest en nich eensoortet Naam ingeven.

en: Name Not Unique
nds: Nich eensoortet Naam

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDiagramProperties)
en: Diagram Properties
nds: Diagramm-Egenschappen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
nds: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoom)
en: Zoom:
nds: Ansichtgrött:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
nds: &Gadder wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
nds: &Backig Gadder

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap the size of the components to be a multiple of the grid spacing.
    If 'Snap to Grid' is enabled a component will always be aligned with the grid on all 4 sides.
nds: De Komponent-Ecken fallt jümmers mit en Gadderknütt tosamen.
    Wenn ok "Backig Gadder" anmaakt is, is en Komponent jümmers op all veer Sieden an't Gadder utricht.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap component size
nds: Backig Komponentgrött

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelGridSpacing)
en: Grid spacing:
nds: Gadderafstand:

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
nds: Annerswat

en: Enable undo
nds: Torüchnehmen anmaken

en: Use tabbed diagrams
nds: Paneels bruken

en: Use new C++/Java/Ruby generators
nds: Nieg "C++"-/"Java"-/"Ruby"-Opstellers bruken

en: Turn on footer and page numbers when printing
nds: Footreeg un Sietnummer drucken

en: Autosave
nds: Automaatsch sekern

en: E&nable autosave
nds: Automaatsch sekern a&nmaken

en: Select auto-save time interval (mins):
nds: Automaatsch Sekern all (Minuten):

en: Set autosave suffix:
nds: Dateiennen för't Automaatsche Sekern:

en: <qt><p>The autosave file will be saved to ~/autosave.xmi if the autosaving occurs before you have manually saved the file.</p><p>If you have already saved it, the autosave file will be saved in the same folder as the file and will be named like the file's name, followed by the suffix specified.</p><p>If the suffix is equal to the suffix of the file you have saved, the autosave will overwrite your file automatically.</p></qt>
nds: <qt><p>De automaatsch sekerte Datei warrt as "~/autosave.xmi" opstellt, wenn Du de Datei nich al vördem vun Hand sekert hest.</p><p>Hest Du ehr al vun Hand sekert, warrt se mit den sülven Naam na den sülven Orner sekert, man mit de angeven Dateiverwiedern.</p><p>Wenn disse Verwiedern de sülve is as de vun Dien sekerte Datei, warrt Dien Datei överschreven.</p></qt>

en: Startup
nds: Start

en: &Load last project
nds: &Verleden Projekt laden

en: Start new project with:
nds: Nieg Projekt starten mit:

en: Default Language :
nds: Standardspraak:

en: Contained Items
nds: Bargt Elementen

en: Select Operation
nds: Akschoon utsöken

en: Sequence number:
nds: Reegnummer:

en: Class operation:
nds: Klassakschoon:

en: New Operation...
nds: Nieg Akschoon...

en: Custom operation:
nds: Egen Akschoon:

[ctx: color group box]
en: Color
nds: Klöör

en: &Use fill color
nds: &Rebeden utfüllen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_propsGroupBox)
en: Role Properties
nds: Rull-Egenschappen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_visibilityButtonGroup)
en: Role Visibility
nds: Rull-Sichtborkeit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pImplementationRB)
en: Implementation
nds: Ümsetten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_changeabilityButtonGroup)
en: Role Changeability
nds: Rull-Ännerborkeit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pChangeableRB)
en: Changeable
nds: Ännerbor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pFrozenRB)
en: Frozen
nds: Infroren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pAddOnlyRB)
en: Add only
nds: Bloots tofögen

[ctx: title of color group]
en: Color
nds: Klöör

[ctx: line color]
en: &Line:
nds: &Lienenklöör:

[ctx: default line color button]
en: &Default
nds: &Standard

en: &Fill:
nds: &Utfüllen:

[ctx: default fill color button]
en: D&efault
nds: &Standard

en: &Use fill
nds: Rebeden u&tfüllen

[ctx: background color]
en: &Background:
nds: &Achtergrund:

[ctx: default background color button]
en: De&fault
nds: &Standard

[ctx: grid dot color]
en: &Grid dot:
nds: &Gadderpünkt:

[ctx: default grid dot color button]
en: Def&ault
nds: &Standard

en: Parameter Properties
nds: Parameter-Egenschappen

[ctx: property name]
en: &Name:
nds: &Naam:

en: Passing Direction
nds: Övergevenricht

en: "in" is a readonly parameter, "out" is a writeonly parameter and "inout" is a parameter for reading and writing.
nds: "in" bedüüdt "bloots lesen", "out" bedüüdt "bloots schrieven", un "inout" steiht för "lesen un schrieven".

en: You have entered an invalid parameter name.
nds: Du hest en leeg Parameternaam ingeven.

en: Parameter Name Invalid
nds: Leeg Parameternaam

en: Umbrello Setup
nds: Umbrello-Instellen

en: User Interface
nds: Böversiet

en: User Interface Settings
nds: Böversiet-Instellen

[ctx: general settings page]
en: General
nds: Allgemeen

[ctx: class settings page]
en: Class
nds: Klass

en: Class Settings
nds: Klass-Instellen

en: Code Generation
nds: Kodeopstellen

en: Code Generation Settings
nds: Kodeopstell-Instellen

en: Code Viewer
nds: Kodekieker

en: Code Viewer Settings
nds: Kodekieker-Instellen

[ctx: general page]
en: General
nds: Allgemeen

[ctx: initial state in statechart]
en: Initial state
nds: Anfangtostand

[ctx: state in statechart]
en: State
nds: Tostand

[ctx: end state in statechart]
en: End state
nds: Enntostand

en: State type:
nds: Tostandtyp:

en: State name:
nds: Tostandnaam:

[ctx: attribute name]
en: &Name:
nds: &Naam:

en: Attribute Properties
nds: Attributegenschappen

en: &Initial value:
nds: &Anfangweert:

en: You have entered an invalid attribute name.
nds: Du hest en leeg Attributnaam ingeven.

en: Attribute Name Invalid
nds: Leeg Attributnaam

en: The attribute name you have chosen is already being used in this operation.
nds: De Attributnaam, den Du utsöcht hest, warrt al binnen disse Akschoon bruukt.

en: Attribute Name Not Unique
nds: Attributnaam nich eensoortet

en: Check Constraint Properties
nds: Beding-Egenschappen pröven

[ctx: name label]
en: Name
nds: Naam

en: Check Condition :
nds: Beding pröven:

en: Entity Attribute Properties
nds: Eenheitenattribut-Egenschappen

[ctx: name of entity attribute]
en: &Name:
nds: &Naam:

en: &Auto increment
nds: &Automaatsch Towass

en: Attributes:
nds: Attributen:

en: Indexing
nds: Indizeren

en: You have entered an invalid entity attribute name.
nds: Du hest en leeg Eenheiten-Attributnaam ingeven.

en: Entity Attribute Name Invalid
nds: Leeg Eenheitenattributnaam

en: The entity attribute name you have chosen is already being used in this operation.
nds: De Eenheitenattributnaam, den Du utsöcht hest, warrt al binnen disse Akschoon bruukt.

en: Entity Attribute Name Not Unique
nds: Eenheitenattributnaam nich eensoortet

en: Foreign Key Setup
nds: Frömdslötel inrichten

[ctx: general page title]
en: General
nds: Allgemeen

[ctx: general group title]
en: General
nds: Allgemeen

[ctx: label for entering name]
en: Name
nds: Naam

en: Referenced Entity
nds: Bitrocken Eenheit

en: Actions
nds: Akschonen

en: On Update
nds: Bi't Opfrischen

en: On Delete
nds: Bi't Wegdoon

en: No Action
nds: Keen Akschoon

en: Restrict
nds: Ingrenzen

en: Cascade
nds: Wiederledden

en: Set Null
nds: Op Null setten

en: Set Default
nds: As Standard bruken

en: Columns
nds: Striepen

[ctx: column header local]
en: Local
nds: Lokaal

[ctx: column header referenced]
en: Referenced
nds: Bitrocken

en: Local Column
nds: Lokaal Striep

en: Referenced Column
nds: Bitrocken Striep

en: &Add
nds: &Tofögen

en: You are attempting to change the Referenced Entity of this ForeignKey Constraint. Any unapplied changes to the mappings between local and referenced entities will be lost. Are you sure you want to continue ?
nds: Du wullt de bitrocken Eenheit vun disse Frömdslötel-Beding ännern. All Ännern an de Afbillen vun bitrocken op lokaal Eenheiten warrt wegkamen. Wullt Du redig wiedermaken?

en: Operation Properties
nds: Akschoon-Egenschappen

[ctx: operation name]
en: &Name:
nds: &Naam:

en: Ne&w Parameter...
nds: &Nieg Parameter...

en: The parameter name you have chosen
    is already being used in this operation.
nds: De Parameternaam, den Du utsöcht hest,
    warrt al binnen disse Akschoon bruukt.

en: Parameter Name Not Unique
nds: Parameternaam nich eensoortet

en: The parameter name you have chosen is already being used in this operation.
nds: De Parameternaam, den Du utsöcht hest, warrt al binnen disse Akschoon bruukt.

en: You have entered an invalid operation name.
nds: Du hest en leeg Akschoonnaam ingeven.

en: Operation Name Invalid
nds: Leeg Akschoonnaam

en: An operation with that signature already exists in %1.
nds: Dat gifft al en Akschoon mit disse Signatuur in "%1".

en: Choose a different name or parameter list.
nds: Söök en anner Naam oder Parameterlist ut.

en: Template Properties
nds: Vörlaag-Egenschappen

[ctx: template name]
en: &Name:
nds: &Naam:

en: You have entered an invalid template name.
nds: Du hest en leeg Vörlaagnaam ingeven.

en: Template Name Invalid
nds: Leeg Vörlaagnaam

en: The template parameter name you have chosen is already being used in this operation.
nds: De Vörlaag-Parameternaam, den Du utsöcht hest, warrt al binnen disse Akschoon bruukt.

en: Template Name Not Unique
nds: Vörlaagnaam nich eensoortet

en: Unique Constraint Properties
nds: Egenschappen vun eenkennig Beding

en: Attribute Details
nds: Attribut-Enkelheiten

en: You have entered an invalid constraint name.
nds: Du hest en leeg Bedingnaam ingeven.

en: Constraint Name Invalid
nds: Leeg Bedingnaam

[ctx: classes display options page]
en: Display
nds: Dorstellen

en: Classes Display Options
nds: Klass-Dorstelloptschonen

en: &Image type:
nds: &Bildtyp:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

en: &Library
nds: &Bibliotheek

en: &Table
nds: &Tabell

[ctx: draw as default]
en: &Default
nds: &Standard

en: Draw As
nds: Teken as

en: &Type:
nds: &Typ:

[ctx: public visibility]
en: P&ublic
nds: &Apen

[ctx: protected visibility]
en: Pro&tected
nds: &Schuult

[ctx: private visibility]
en: P&rivate
nds: P&rivaat

en: Imple&mentation
nds: Ü&msetten

en: Visibility
nds: Sichtborkeit

[ctx: scope for A is public]
en: Public
nds: Apen

[ctx: scope for A is protected]
en: Protected
nds: Schuult

[ctx: scope for A is private]
en: Private
nds: Privaat

[ctx: scope for A is implementation]
en: Implementation
nds: Ümsetten

en: Role A Visibility
nds: Sichtborkeit vun Rull A

[ctx: scope for B is public]
en: Public
nds: Apen

[ctx: scope for B is protected]
en: Protected
nds: Schuult

[ctx: scope for B is private]
en: Private
nds: Privaat

[ctx: scope for B is implementation]
en: Implementation
nds: Ümsetten

en: Role B Visibility
nds: Sichtborkeit vun Rull B

en: Exporting to XHTML...
nds: Bi to exporteren na't XHTML-Formaat...

en: Exporting all views...
nds: All Ansichten warrt exporteert...

en: Some errors happened when exporting the images:
nds: Dat hett en poor Fehlers bi't Exporteren vun de Biller geven:

en: Generating Docbook...
nds: Docbook warrt opstellt...

en: Docbook Generation Complete...
nds: Docbook-Opstellen afslaten...

en: Docbook Generation Failed...
nds: Docbook-Opstellen fehlslaan...

en: Exporting to DocBook...
nds: Bi to exporteren na't DocBook-Formaat...

en: Umbrello UML Modeller autonomous code generator
nds: De egenstahn Kode-Opsteller vun den UML-Modellmaker Umbrello

en: Umbrello UML Modeller Authors
nds: Schrievers vun den UML-Modellmaker Umbrello

en: File to transform
nds: Datei, de ümwannelt warrn schall

en: The XSLT file to use
nds: De XSLT-Datei, de bruukt warrn schall

en: Generating XHTML...
nds: XHTML warrt opstellt...

en: XHTML Generation Complete...
nds: XHTML-Opstellen afslaten...

en: Copying CSS...
nds: CSS warrt kopeert...

en: Finished Copying CSS...
nds: CSS-Koperen afslaten...

en: Failed Copying CSS...
nds: CSS-Koperen fehlslaan

en: Umbrello UML Modeller
nds: Umbrello

en: File to open
nds: Datei, de opmaakt warrn schall

en: export diagrams to extension and exit
nds: Diagrammen na Verwiedern exporteren un denn beennen

en: list available export extensions
nds: Verföögbor Export-Verwiedern oplisten

en: the local directory to save the exported diagrams in
nds: De lokaal Orner, na den de exporteert Diagrammen sekert warrn schöölt

en: keep the tree structure used to store the views in the document in the target directory
nds: Binnen den Teelorner de sülve Boomstruktuur bruken, as för't Sekern vun de Ansichten in't Dokment

en: Delete Anchor
nds: Anker wegdoon

en: Change Association Name...
nds: Towiesennaam ännern...

en: Change Role A Name...
nds: Rullnaam A ännern...

en: Change Role B Name...
nds: Rullnaam B ännern...

en: Select Operation...
nds: Akschoon utsöken...

en: New Template...
nds: Nieg Vörlaag...

en: Activity...
nds: Aktiviteet...

en: Activity Transition
nds: Aktiviteet-Övergang

en: Actor
nds: Aktöör

note: i18n("Actor...")); break;
en: Artifact
nds: Artefakt

note: i18n("Category...")); break;
en: Change Font...
nds: Schriftoort ännern...

en: Choice
nds: Köör

[ctx: new class menu item]
en: Class...
nds: Klass...

[ctx: duplicate action]
en: Duplicate
nds: Verdubbeln

en: Collapse All
nds: All tosamenfoolden

en: Component
nds: Komponent

en: Folder
nds: Orner

en: Datatype...
nds: Datentyp...

en: Deep History
nds: Deep Vörgeschicht

en: End Activity
nds: Ennaktiviteet

en: End State
nds: Enntostand

en: Entity
nds: Eenheit

note: i18n("Entity...")); break;
en: Entity Attribute...
nds: Eenheitattribut...

en: Enum...
nds: Optellen...

en: Enum Literal...
nds: Optell-Beteker...

en: Expand All
nds: All utfoolden

en: Export as Picture...
nds: As Bild exporteren...

en: Externalize Folder...
nds: Orner utlagern...

en: Fill Color...
nds: Füllklöör...

en: Final Activity
nds: Ennaktiviteet

en: Flip Horizontal
nds: Kimmrecht ümdreihen

en: Flip Vertical
nds: Pielrecht ümdreihen

en: Text Line...
nds: Textreeg...

en: Fork
nds: Gaveln

en: Initial Activity
nds: Anfangaktiviteet

en: Initial State
nds: Anfangtostand

en: New Attribute...
nds: Nieg Attribut...

en: Internalize Folder
nds: Orner inlagern

en: Junction
nds: Verbinnen

en: Line Color...
nds: Lienenklöör...

en: Asynchronous Message
nds: Asynkroon Naricht

en: Found Message
nds: Funnen Naricht

en: Lost Message
nds: Wegkamen Naricht

en: Synchronous Message
nds: Synkroon Naricht

en: New Entity Attribute...
nds: Nieg Eenheitattribut...

en: New Literal...
nds: Nieg Beteker...

en: New Parameter...
nds: Nieg Parameter...

en: Node
nds: Knütt

en: Object...
nds: Objekt...

en: Object Node
nds: Objektknütt

note: i18n("Operation...")); break;
en: Package...
nds: Paket...

en: Redo
nds: Wedderhalen

en: Region
nds: Regioon

en: Rename...
nds: Ümnömen...

en: Rename Object...
nds: Objekt ümnömen...

en: Reset Label Positions
nds: Betekerpositschonen torüchsetten

en: Shallow History
nds: Siet Vörgeschicht

[ctx: add new state]
en: State...
nds: Tostand...

en: Join
nds: Tosamenfögen

en: Subsystem
nds: Ünnersysteem

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
nds: Vörlaag

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
nds: Torüchnehmen

en: Use Case
nds: Bruukbispill

[ctx: new container menu]
en: New
nds: Nieg

[ctx: new sub menu]
en: New
nds: Nieg

en: Disjoint(Specialisation)
nds: Trennen(Spezialiseren)

en: Overlapping(Specialisation)
nds: Överlappen(Spezialiseren)

en: Union
nds: Verbinnen

en: Change into Class
nds: Na Klass ümwanneln

en: Clear Diagram
nds: Diagramm leddig maken

en: Snap to Grid
nds: Backig Gadder

en: Show Grid
nds: Gadder wiesen

en: Public Only
nds: Bloots apen

en: Operation Signature
nds: Akschoonsignatuur

en: Attribute Signature
nds: Attributsignatuur

en: Refactor
nds: Ümfaktoreren

en: View Code
nds: Kode wiesen

en: Change into Interface
nds: Na Koppelsteed ümwanneln

en: Draw as Circle
nds: As Krink wiesen

en: Rename Class...
nds: Klass ümnömen...

en: Move Up
nds: Na baven

en: Move Down
nds: Na nerrn

[ctx: clear note]
en: Clear
nds: Wegdoon

en: Change Text...
nds: Text ännern...

en: Change State Name...
nds: Tostandnaam ännern...

en: Change Activity Name...
nds: Aktiviteetnaam ännern...

en: Change Object Node Name...
nds: Objektknütt-Naam ännern...

[ctx: clear precondition]
en: Clear
nds: Wegdoon

en: Add Interaction Operand
nds: Interakschoon-Operand tofögen

[ctx: clear combined fragment]
en: Clear
nds: Wegdoon

en: Change Multiplicity...
nds: Veeltall ännern...

en: Change Name
nds: Naam ännern

[ctx: color menu]
en: Color
nds: Klöör

note: i18n: ectx: label, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Use Fill Color
nds: Rebeden utfüllen

en: Align Right
nds: Rechts utrichten

en: Align Left
nds: Links utrichten

en: Align Top
nds: Baven utrichten

en: Align Bottom
nds: Nerrn utrichten

en: Align Vertical Middle
nds: Pielrecht in de Merrn utrichten

en: Align Horizontal Middle
nds: Kimmrecht in de Merrn utrichten

en: Align Vertical Distribute
nds: Pielrecht opdeelt utrichten

en: Align Horizontal Distribute
nds: Kimmrecht opdeelt utrichten

en: new_actor
nds: nieg_aktöör

en: new_artifact
nds: nieg_artefakt

en: new_association
nds: nieg_towiesen

en: new_attribute
nds: nieg_attribut

en: new_category
nds: nieg_kategorie

en: new_check_constraint
nds: nieg_proev_beding

en: new_component
nds: nieg_komponent

en: new_datatype
nds: nieg_datentyp

en: new_entity
nds: nieg_eenheit

en: new_enum
nds: nieg_optellen

en: new_folder
nds: nieg_orner

en: new_interface
nds: nieg_koppelsteed

en: new_node
nds: nieg_knütt

en: new_operation
nds: nieg_akschoon

en: new_package
nds: nieg_paket

en: new_template
nds: nieg_voerlaag

en: new_unique_constraint
nds: nieg_eenkennig_beding

en: new_object
nds: nieg_objekt

[ctx: parse status]
en: Empty
nds: Leddig

en: Malformed argument
nds: Leegformt Argument

en: Unknown argument type
nds: Nich begäng Argumenttyp

en: Illegal method name
nds: Leeg Metoodnaam

en: Unknown return type
nds: Nich begäng Torüchgaavtyp

en: Unspecified error
nds: Nich angeven Fehler

en: Name
nds: Naam

en: That is an invalid name.
nds: Dat is en leeg Naam.

en: This is a reserved keyword for the language of the configured code generator.
nds: Dit is en schuult Slötelwoort vun den instellten Kode-Opsteller.

en: Reserved Keyword
nds: Schuult Slötelwoort

en: That name is already being used.
nds: De Naam warrt al bruukt.

en: Not a Unique Name
nds: Keen eensoortet Naam

en: Add Base Class
nds: Basisklass tofögen

en: Add Derived Class
nds: Afleddt Klass tofögen

note: i18n("Add Interface Implementation"), SLOT(addInterfaceImplementation()), Icon_Utils::it_Implementation));
en: Add Operation
nds: Akschoon tofögen

en: Add Attribute
nds: Attribut tofögen

en: Add Base Interface
nds: Basiskoppelsteed tofögen

en: Add Derived Interface
nds: Afleddt Koppelsteed tofögen

en: Base Classifiers
nds: Basis-Klassifikaters

en: Derived Classifiers
nds: Afleddt Klassifikaters

en: An attribute with that name already exists in %1.
nds: Dat gifft al en Attribut mit dissen Naam binnen "%1".

en: Choose a different name.
nds: Söök en anner Naam ut.

en: Incorrect use of associations.
nds: Leeg Bruuk vun Towiesen.

en: Association Error
nds: Towiesenfehler

en: Enter Activity Name
nds: Aktiviteetnaam ingeven

en: new activity
nds: Nieg Aktiviteet

en: Enter the name of the new activity:
nds: Giff den Naam för de niege Aktiviteet in:

en: Enter Signal Name
nds: Signaalnaam ingeven

en: Enter Signal
nds: Signaal ingeven

en: new Signal
nds: Nieg Signaal

en: Enter Time Event Name
nds: Tietbegeefnis-Naam ingeven

en: Enter Time Event
nds: Tietbegeefnis ingeven

en: new time event
nds: Nieg Tietbegeefnis

en: Enter Combined Fragment Name
nds: Naam för tosamensett Brookstück ingeven

en: Enter the Combined Fragment
nds: Tosamensett Brookstück ingeven

en: new Combined Fragment
nds: Nieg tosamensett Brookstück

en: Enter State Name
nds: Tostandnaam ingeven

en: new state
nds: Nieg Tostand

en: Enter the name of the new state:
nds: Giff den Naam vun den niegen Tostand in:

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
nds: Grött

note: i18n: ectx: label, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: Image Mime Type
nds: Bild-MIME-Typ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: The Mime Type of the Images
nds: De MIME-Typ vun de Biller

note: i18n: ectx: label, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support
nds: Ünnerstütten för Torüchnehmen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support is enabled when this is true
nds: Torüchnehmen warrt ünnerstütt, wenn dit Wohr is

note: i18n: ectx: label, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Tabbed Diagrams
nds: Diagramm-Paneels

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Enables/Disables Tabbed View of Diagrams in the view area
nds: Maakt Paneels binnen dat Wiesrebeet för Diagrammen an oder ut

note: i18n: ectx: label, entry (newcodegen), group (General Options)
en: New Code Generator
nds: Nieg Kodeopstellen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (newcodegen), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for the New Code Generator
nds: Maakt de Ünnerstütten för den niegen Kodeopsteller an oder ut

note: i18n: ectx: label, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Footer Printing
nds: Footregen bi't Drucken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for footer printing
nds: Maakt de Ünnerstütten för't Drucken vun Footregen an oder ut

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
nds: Automaatsch sekern

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosave), group (General Options)
en: Enables/Disables Auto Saving at Regular Intervals
nds: Maakt dat automaatsche Sekern na en fastleggt Tiet an oder ut

note: i18n: ectx: label, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time ( Old )
nds: Tiet för't automatsche Sekern (oolt)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time Interval ( Old )
nds: Tiet för't automatsche Sekern (oolt)

note: i18n: ectx: label, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: Auto Save Suffix
nds: Dateiverwiedern bi't automaatsche Sekern

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: The Suffix for the auto save file
nds: De Ennen för de automaatsch sekerte Datei

note: i18n: ectx: label, entry (loadlast), group (General Options)
en: Load Last
nds: Tolest laden

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (loadlast), group (General Options)
en: Enables/Disables Loading of the last open file
nds: Maakt dat Laden vun de tolest apen Datei an oder ut

note: i18n: ectx: label, entry (diagram), group (General Options)
en: Diagram To Load at Startup
nds: Diagramm, dat Du bi't Starten laden wullt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (diagram), group (General Options)
en: The Diagram to load at startup
nds: Dat Diagramm, dat Du bi't Starten laden wullt

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: Default Language at Startup
nds: Standardspraak bi't Starten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: The Language that Umbrello should start with by default
nds: De Spraak, mit de Umbrello standardwies starten schall

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Enables/Disables usage of fill color
nds: Maakt den Bruuk vun de Rebeetklöör an oder ut

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
nds: Rebeetklöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fillColor), group (UI Options)
en: The Fill Color to be used
nds: De Rebeetklöör, de Du bruken wullt

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
nds: Lienklöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineColor), group (UI Options)
en: The Color of the Lines
nds: De Klöör vun de Lienen

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
nds: Lienbreed

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: The Width of the Line
nds: De Breed vun de Lien

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (UI Options)
en: Text Color
nds: Textklöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (textColor), group (UI Options)
en: The Color of the Text
nds: De Klöör vun Text

note: i18n: ectx: label, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Show Doc Window
nds: Dok-Finster wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Enables/Disables showing of the doc window
nds: Maakt dat Wiesen vun't Dokmentfinster an oder ut

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uiFont), group (UI Options)
en: The Font to be used
nds: Dat Foto, dat Du bruken wullt

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: Background Color
nds: Achtergrundklöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: The Color of the diagram background
nds: De Klöör vun den Diagramm-Achtergrund

note: i18n: ectx: label, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: Grid Dot Color
nds: Gadderpünktklöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: The Color of the grid dots
nds: De Klöör vun de Gadderpünkt

note: i18n: ectx: label, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show Visibility
nds: Sichtborkeit wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show the Visibility of the Attributes ( eg: private, public, protected)
nds: De Sichtborkeit vun de Attributen (privaat, apen, schuult) wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show Attributes
nds: Attributen wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show attributes of the class
nds: Attributen vun de Klass wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (showOps), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showOps), group (Class Options)
en: Show Operations
nds: Akschonen wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Show Package
nds: Paket wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of packages
nds: Maakt dat Wiesen vun Paketen an oder ut

note: i18n: ectx: label, entry (showStereoType), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showStereoType), group (Class Options)
en: Show Stereotypes
nds: Stereotyp wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (showAttribAssocs), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttribAssocs), group (Class Options)
en: Show Attribute Associations
nds: Attribut-Towiesen wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Show Public Only
nds: Bloots apenmaakte wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of public attributes/methods
nds: Maakt dat Wiesen vun apen Attributen un Metoden an oder ut

note: i18n: ectx: label, entry (showAttSig), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttSig), group (Class Options)
en: Show Attribute Signature
nds: Attributsignatuur wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show Operation Signature
nds: Akschoonsignatuur wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show operation signature
nds: Akschoonsignatuur wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options)
en: Default Attribute Scope
nds: Standard-Attributrebeet

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOperationScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultOperationScope), group (Class Options)
en: Default Operation Scope
nds: Standard-Akschoonrebeet

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
nds: Hööchde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height of the code viewer
nds: Hööchde vun den Kodekieker

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
nds: Breed

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width of the Code Viewer
nds: Breed vun den Kodekieker

note: i18n: ectx: label, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options)
en: Show Hidden Blocks
nds: Versteken Blöck wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Highlight Blocks
nds: Blöck rutheven

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Enables/Disables Highlighting of blocks
nds: Maakt dat Rutheven vun Blöck an oder ut

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font to be used in the Code Viewer
nds: Schriftoort för den Kodekieker

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
nds: Papeerklöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Paper
nds: De Klöör vun't Papeer

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
nds: Schriftklöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Font
nds: De Klöör vun de Bookstaven

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
nds: Utsöcht Klöör

[ctx: Color of the Edit Block]
note: i18n: ectx: label, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Edit Block Color
nds: Klöör för bewarkt Block

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Edit Block
nds: De Klöör vun den bewarkten Block

note: i18n: ectx: label, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Non Edit Block Color
nds: Klöör för nich bewarkt Block

note: i18n: ectx: label, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: UML Object Color
nds: UML-Objekt-Klöör

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the UML Object
nds: Klöör vun't UML-Objekt

note: i18n: ectx: label, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options)
en: Hidden Color
nds: Versteken Klöör

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Auto Generate Empty Constructors
nds: Automaatsch leddig Konstruktern opstellen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Auto Generation of Empty Constructors
nds: Maakt dat automaatsche Opstellen vun leddig Konstruktern an oder ut

note: i18n: ectx: label, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Comment Style
nds: Kommentarstil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Sets the Style of Comments to be used
nds: Leggt den Stil vun Kommentaren fast, den Du bruken wullt

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Default Association Field Scope
nds: Standard-Towiesfeldrebeet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Sets the default Association field scope
nds: Leggt dat Standard-Towiesfeldrebeet fast

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Default Attribute Accessor Scope
nds: Standard-Attributtogrieperrebeet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Sets the default attribute accessor scope
nds: Leggt dat Standard-Attributtogrieprebeet fast

note: i18n: ectx: label, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Force Documentation
nds: Dokmentatschoon verdwingen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Verbose Documentation
nds: Maakt Utföhrlich Dokmentatschoon an oder ut

note: i18n: ectx: label, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: Headings Directory
nds: Koppdatei-Orner

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: The Path in which the headings are stored
nds: De Orner, binnen den de Koppdateien wohrt warrt

note: i18n: ectx: label, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Include headings
nds: Koppdateien insluten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Enables/Disables inclusion of headings
nds: Maakt dat Insluten vun Koppdateien an oder ut

note: i18n: ectx: label, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: Indentation Amount
nds: Inrückbreed

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: The amount of indentation
nds: De Breed bi't Inrücken

note: i18n: ectx: label, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: Indentation Type
nds: Inrücktyp

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: The Type of Indentation
nds: De Typ vun't Inrücken

note: i18n: ectx: label, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: Line Ending Type
nds: Reegenn-Typ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: The type of line ending ( or new line type )
nds: De Typ vun't Reegenn (oder Reegümbrook-Typ)

note: i18n: ectx: label, entry (modnamePolicy), group (Code Generation) i18n: ectx: whatsthis, entry (modnamePolicy), group (Code Generation)
en: Modifier Name Policy
nds: Sünnertast-Naamregel

note: i18n: ectx: label, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: Output Directory
nds: Utgaavorner

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: The directory to which the code has to be outputted
nds: De Orner, na den Du den Kode utgeven wullt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: The policy to be followed when there are name conflicts
nds: De Regel, de bruukt warrt, wenn dat Naamkonflikten gifft

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Auto Generate Accessors
nds: Togriepers automaatsch opstellen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of accessors
nds: Maakt dat automaatsche Opstellen vun Togriepers an oder ut

note: i18n: ectx: label, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Inline Accessors
nds: Inbett Togriepers

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline accessors
nds: Maakt inbett Togriepers an oder ut

note: i18n: ectx: label, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Inline operations
nds: Inbett Akschonen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline Operations
nds: Maakt inbett Akschonen an oder ut

note: i18n: ectx: label, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Package is namespace
nds: Paket is en Naamruum

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables treating a package as a namespace
nds: Maakt dat an oder ut, dat Paketen as Naamrüüm bruukt warrt

note: i18n: ectx: label, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Public Accessors
nds: Apen Togriepers

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables public accessors
nds: Maakt apen Togriepers an oder ut

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name
nds: Tekenkeedklass-Naam

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class
nds: De Tekenkeedklass ehr Naam

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name Include
nds: Insluten vun Tekenkeedklass

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class to be included
nds: Den Naam vun de Tekenkeedklass, de Du insluten wullt

note: i18n: ectx: label, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: String Include is Global
nds: Insluten för Tekenkeed is globaal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of string
nds: Maakt dat Insluten vun de Tekenkeed globaal

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name
nds: Vektorklass-Naam

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class
nds: De Naam vun de Vektorklass

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class to be included
nds: Den Naam vun de Vektorklass, de Du insluten wullt

note: i18n: ectx: label, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Vector include is global
nds: Koppdatei för Vektor is globaal

note: i18n: ectx: label, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Virtual Destructors
nds: Virtuell Destruktern

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables virtual destructors
nds: Maakt virtuell Destruktoren an oder ut

note: i18n: ectx: label, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: Documentation tags
nds: Beteker för Dokmentatschoon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: The tag used for generating doxygen documentation (\\, @)
nds: De Beteker, de för't Opstellen vun Doxygen-Dokmentatschoon bruukt warrt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors ( D )
nds: Maakt dat automaatsche Opstellen vun Attributtogriepers an  oder ut ( D )

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors ( D )
nds: Towiesentogriepers ( D ) automaatsch opstellen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors ( D )
nds: Maakt dat automaatsche Opstellen vun Towiesentogriepers  an  oder ut ( D )

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Java)
nds: Attributtogriepers automaatsch opstellen Attribut (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Java)
nds: Maakt dat automaatsche Opstellen vun Attributtogriepers  an  oder ut (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Ruby)
nds: Maakt dat automaatsche Opstellen vun Attributtogriepers an  oder ut (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Ruby)
nds: Towiesentogriepers automaatsch opstellen (Ruby)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Ruby)
nds: Maakt dat automaatsche Opstellen vun Towiesentogriepers  an  oder ut (Ruby)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (views)
en: &Diagram
nds: &Diagramm

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
nds: &Nieg

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
nds: &Wiesen

note: i18n: ectx: Menu (zoom_menu)
en: &Zoom
nds: &Ansichtgrött

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
nds: &Utrichten

note: i18n: ectx: Menu (code)
en: &Code
nds: &Kode

en: &Export model to DocBook
nds: Modell na DocBook &exporteren

en: &Export model to XHTML
nds: Modell na XHTML &exporteren

en: &New Class Wizard...
nds: "&Nieg Klass"-Hölper...

en: &Add Default Datatypes for Active Language
nds: Standarddatentypen för aktive Spraak &tofögen

en: &Code Generation Wizard...
nds: &Kodeopstell-Hölper...

en: &Generate All Code
nds: Heel Kode &opstellen

en: Creates a new document
nds: Stellt en nieg Dokment op

en: Opens an existing document
nds: Maakt en vörhannen Dokment op

en: Opens a recently used file
nds: Maakt en annerlest bruukte Datei op

en: Saves the document
nds: Sekert dat Dokment

en: Saves the document as...
nds: Sekert dat Dokment as...

en: Closes the document
nds: Maakt dat Dokment to

en: Prints out the document
nds: Druckt dat Dokment

en: Print Preview of the document
nds: Druckvöransicht vun't Dokment

en: Quits the application
nds: Beendt dat Programm

en: Exports the model to the docbook format
nds: Exporteert dat Modell na't DocBook-Formaat

en: Exports the model to the XHTML format
nds: Exporteert dat Modell na't XHTML-Formaat

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
nds: Verschufft dat utsöchte Rebeet na de Twischenaflaag

en: Copies the selected section to the clipboard
nds: Kopeert dat utsöcht Rebeet na de Twischenaflaag

en: Pastes the contents of the clipboard
nds: Föögt den Inholt vun de Twischenaflaag in

en: Set the default program preferences
nds: Programmvörinstellen fastleggen

[ctx: delete selected widget]
en: Delete &Selected
nds: Utsöchte weg&doon

en: &Class Diagram...
nds: &Klass-Diagramm...

en: &Sequence Diagram...
nds: &Reeg-Diagramm...

en: &Use Case Diagram...
nds: &Bruukbispeel-Diagramm...

en: S&tate Diagram...
nds: &Tostand-Diagramm...

en: &Activity Diagram...
nds: &Aktiviteet-Diagramm...

en: Co&mponent Diagram...
nds: Ko&mponenten-Diagramm...

en: &Deployment Diagram...
nds: &Insetten-Diagramm...

en: &Entity Relationship Diagram...
nds: &Eenheitenbetog-Diagramm...

en: &Tree View
nds: &Boomansicht

en: &Clear Diagram
nds: Diagramm &leddig maken

en: &Snap to Grid
nds: &Backig Gadder

en: S&how Grid
nds: Gadder &wiesen

en: &Export as Picture...
nds: As Bild &exporteren...

en: Z&oom to 100%
nds: Ansicht&grött op 100%

en: &Move Tab Left
nds: &Koort na links verschuven

en: &Move Tab Right
nds: &Koort na rechts verschuven

en: Select Diagram on Left
nds: Diagramm linkerhand utsöken

en: Select Diagram on Right
nds: Diagramm rechterhand utsöken

[ctx: init status bar]
en: Ready
nds: Praat

en: Diagram Toolbar
nds: Diagramm-Warktüüchbalken

en: Doc&umentation
nds: Do&kmentatschoon

en: Co&mmand history
nds: Befehlen-&Vörgeschicht

en: Opening file...
nds: Datei warrt opmaakt...

en: Untitled
nds: ahn Naam

en: Creating new document...
nds: Nieg Dokment warrt opstellt...

en: Open File
nds: Datei opmaken

en: Saving file...
nds: Datei warrt sekert...

en: Saving file with a new filename...
nds: Datei warrt mit nieg Dateinaam sekert...

en: Save As
nds: Sekern as

en: The file %1 exists.
    Do you wish to overwrite it?
nds: De Datei "%1" gifft dat al.
    Wullt Du ehr överschrieven?

en: Warning
nds: Wohrschoen

en: Overwrite
nds: Överschrieven

en: Closing file...
nds: Datei warrt tomaakt...

en: Print Preview...
nds: Druckvöransicht...

en: Printing...
nds: An't Drucken...

en: Print %1
nds: "%1" drucken

en: Exiting...
nds: An't Beennen...

en: Cutting selection...
nds: Köör warrt knippt...

en: Copying selection to clipboard...
nds: Köör warrt na de Twischenaflaag kopeert...

en: Inserting clipboard contents...
nds: Twischenaflaag-Inholt warrt inföögt...

en: Umbrello could not paste the clipboard contents.  The objects in the clipboard may be of the wrong type to be pasted here.
nds: Umbrello kann den Inholt vun de Twischenaflaag nich infögen. De Objekten in de Twischenaflaag hebbt villicht den falschen Typ för't Infögen an disse Steed.

[ctx: reset status bar]
en: Ready.
nds: Fardig.

en: Cannot view code until you generate some first.
nds: Kode lett sik nich ankieken, ehr Du em nich opstellt hest.

en: Cannot View Code
nds: Kode lett sik nich wiesen

en: Cannot view code from simple code writer.
nds: Kode vun eenfach Kodeopsteller lett sik nich ankieken.

en: XHTML Generation failed .
nds: XHTML-Opstellen is fehlslaan.

en: UML Model
nds: UML-Modell

en: Logical View
nds: Logisch Ansicht

en: Use Case View
nds: Bruukbispeel-Ansicht

en: Component View
nds: Komponenten-Ansicht

en: Deployment View
nds: Insetten-Ansicht

en: Entity Relationship Model
nds: Eenheitenbetog-Modell

en: Datatypes
nds: Datentypen

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
nds: De aktuelle Datei wöör ännert.
    Wullt Du ehr sekern?

[ctx: warning message]
en: Warning
nds: Wohrschoen

en: Load Error
nds: Fehler bi't Laden

en: The file %1 seems to be corrupted.
nds: As dat lett is de Datei "%1" schaadhaftig.

en: There was no XMI file found in the compressed file %1.
nds: Binnen de komprimeerte Datei "%1" lett sik keen XMI-Datei finnen.

en: There was a problem loading the extracted file: %1
nds: Dat geev en Problem bi't Laden vun de ruttrocken Datei "%1"

en: There was a problem loading file: %1
nds: Dat geev en Problem bi't Laden vun Datei "%1"

en: Save Error
nds: Fehler bi't Sekern

en: use case diagram
nds: Bruukbispeel-Diagramm

en: class diagram
nds: Klass-Diagramm

en: sequence diagram
nds: Reeg-Diagramm

en: state diagram
nds: Tostand-Diagramm

en: activity diagram
nds: Aktiviteet-Diagramm

en: component diagram
nds: Komponenten-Diagramm

en: deployment diagram
nds: Instten-Diagramm

en: entity relationship diagram
nds: Eenheitenbetog-Diagramm

[ctx: diagram name]
en: Name
nds: Naam

en: Enter name:
nds: Naam ingeven:

en: That is an invalid name for a diagram.
nds: Dat is en leeg Naam för en Diagramm.

en: A diagram is already using that name.
nds: En Diagramm bruukt den Naam al.

[ctx: renaming diagram]
en: Name
nds: Naam

[ctx: renaming uml object]
en: Name
nds: Naam

[ctx: renaming child uml object]
en: Name
nds: Naam

en: The name you entered was not unique.
    Is this what you wanted?
nds: Du hest en nich eensoortet Naam ingeven.
    Wullt Du dat redig so?

en: Use Name
nds: Naam bruken

en: Enter New Name
nds: Nieg Naam ingeven

en: Setting up the document...
nds: Dokment waart torechtmaakt...

en: Resolving object references...
nds: Objektbetöög warrt oplööst...

en: Loading UML elements...
nds: UML-Elementen warrt laadt...

en: Loading diagrams...
nds: Diagrammen warrt laadt...

en: Externalize Folder
nds: Orner utlagern

en: There was a problem saving file: %1
nds: Dat geev en Problem bi't Sekern vun Datei "%1"

en: Enter Model Name
nds: Modellnaaam ingeven

en: Enter the new name of the model:
nds: Giff den niegen Naam för dat Modell in:

en: Views
nds: Ansichten

en: Loading listview...
nds: Listansicht warrt laadt...

en: The folder must be emptied before it can be deleted.
nds: De Orner mutt ehr't Wegdoon leddig maakt warrn.

en: Folder Not Empty
nds: Orner nich leddig

en: Rename canceled
nds: Ümnömen afbraken

en: Renaming an item of listview type %1 is not yet implemented.
nds: Dat Ümnömen vun en Indrag mit den Listansicht-Typ "%1" is noch nich inbuut.

en: Function Not Implemented
nds: Funkschoon nich inbuut

en: The name you entered was invalid.
    Renaming process has been canceled.
nds: Du hest en leeg Naam ingeven.
    De Ümnöömperzess warrt afbraken.

en: Name Not Valid
nds: Leeg Naam

en: The folderfile %1 does not exist.
nds: De Ornerdatei "%1" gifft dat nich.

en: The folderfile %1 cannot be opened.
nds: De Ornerdatei "%1" lett sik nich opmaken.

en: new_parameter
nds: nieg_parameter

[ctx: object name]
en: Name
nds: Naam

en: An object with the name %1
    already exists in the package %2.
    Please enter a new name:
nds: Dat gifft al en Objekt mit den Naam "%1"
    binnen dat Paket "%2".
    Giff bitte en anner Naam in:

en: new_literal
nds: nieg_beteker

en: new_field
nds: nieg_feld

en: new_fkey_constraint
nds: nieg_fsloetel_beding

en: Actor &name:
nds: Aktöör&naam:

en: Artifact &name:
nds: Artefakt&naam:

en: Class &name:
nds: Klass&naam:

en: Component &name:
nds: Komponent&naam:

en: Datatype &name:
nds: Datentyp&naaam:

en: Entity &name:
nds: Eenheit&naam:

en: Enum &name:
nds: Optell&naam:

en: Interface &name:
nds: Koppelsteed&naam:

en: Node &name:
nds: &Knüttnaam:

en: Package &name:
nds: Paket&naam:

en: Use case &name:
nds: Bruukbispill&naam:

en: Instance name:
nds: Utgaavnaam:

en: Diagram: %2 Page %1
nds: Diagramm: %2, Siet %1

en: Enter Diagram Name
nds: Diagrammnaam ingeven

en: Enter the new name of the diagram:
nds: Giff en nieg Naam för dat Diagramm in:

en: Exporting view...
nds: Ansicht warrt exporteert...

en: An error happened when exporting the image:
nds: Dat hett en Fehler bi't Exporteren vun dat Bild geven:

en: The selected file %1 exists.
    Do you want to overwrite it?
nds: De utsöcht Datei "%1" gifft dat al.
    Wullt Du ehr överschrieven?

en: File Already Exists
nds: Gifft Datei al

en: A problem occurred while saving diagram in %1
nds: Dat geev en Problem bi't Sekern vun't Diagramm as "%1"

en: Multiplicity
nds: Veeltall

en: Enter multiplicity:
nds: Veeltall ingeven:

en: Association Name
nds: Towiesen-Naam

en: Enter association name:
nds: Towiesnaam ingeven:

en: Role Name
nds: Rullnaam

en: Enter role name:
nds: Rullnaam ingeven:

en: Enter the name of the diagram referenced
nds: Den Naam för't bitrockene Diagramm ingeven

en: Diagram name
nds: Diagrammnaam

en: Enter the guard of the loop
nds: Den Wachter för de Slööp ingeven

en: Enter the first alternative name
nds: Den eersten annern Naam ingeven

en: Enter first alternative
nds: De eerste Alternative ingeven

en: Enter first alternative :
nds: Eerst Alternative ingeven:

en: Enter referenced diagram name
nds: Naam vun bitrocken Diagramm ingeven

en: Enter referenced diagram name :
nds: Giff den Naam vun't bitrockene Diagramm in:

en: Enter the guard of the loop:
nds: Giff den Naam för den Slöpenwachter in:

en: Enter alternative Name
nds: Alternatievnaam ingeven

en: Change Text
nds: Text ännern

en: Enter new text:
nds: Nieg Text ingeven:

en: ERROR
nds: Fehler

[ctx: operation name]
en: Name
nds: Naam

en: Enter operation name:
nds: Akschoonnaam ingeven:

en: Precondition
nds: Bedingen

en: Note Type
nds: Notiztyp

en: Select the Note Type
nds: Den Notiztyp utsöken

en: Enter Object Node Name
nds: Objektknütt-Naam ingeven

en: Enter the name of the object node :
nds: Giff den Naam för den Objektknütt in:

en: Select Object node type
nds: Objektknütt-Typ utsöken

en: Select the object node type
nds: Den Objektknütt-Typ utsöken

en: Enter the name of the data store node
nds: Den Naam vun de Datenaflaagknütt ingeven

en: data store name
nds: Datenaflaag-Naam

en: Enter the name of the buffer node
nds: Den Naam för den Pufferknütt ingeven

en: Enter the name of the buffer
nds: Den Naam för den Puffer ingeven

en: centralBuffer
nds: Zentraalpuffer

en: Enter the name of the object flow
nds: Den Naam för't Objektfleten ingeven

en: object flow
nds: Objektfleten

en: Enter Object Flow State
nds: Objektfleten-Tostand ingeven

en: Enter State (keep '-' if there is no state for the object)
nds: Tostand ingeven ("-" laten, wenn dat Objekt keen Tostand hett)

en: Enter signal name
nds: Signaalnaam ingeven

en: Enter the signal name :
nds: Giff den Signaalnaam in:

en: Enter Activity
nds: Aktiviteet ingeven

en: Hold shift or ctrl to move in X axis. Hold shift and control to move in Y axis. Right button click to cancel move.
nds: Mit daalhollen Ümschalt- oder Strg-Tast kannst Du langs de X-Ass, mit daalhollen Ümschalt+Strg-Tasten langs de de Y-Ass verschuven. Mit en Rechtsklick lett sik dat Verschuven afbreken.

en: Rename Object
nds: Objekt ümnömen

en: Enter object name:
nds: Objektnaam ingeven:

en: new precondition
nds: Nieg Beding

en: Enter the new name of the activity:
nds: Giff den niegen Naam för de Aktiviteet in:

en: Box
nds: Rahmen

en: Datatype
nds: Datentyp

en: Enum
nds: Optellen

en: Message
nds: Naricht

en: Note
nds: Anmarken

en: Object
nds: Objekt

[ctx: selection arrow]
en: Select
nds: Kören

en: Combined Fragment
nds: Tosamensett Brookstück

en: Label
nds: Beteken

en: Directional Association
nds: Richt Towiesen

[ctx: UML class]
en: Class
nds: Klass

en: Send signal
nds: Signaal loosstüern

en: Accept signal
nds: Signaal annehmen

en: Accept time event
nds: Tiet-Begeefnis annehmen

en: Fork/Join
nds: Gaveln/Tosamenfögen

[ctx: join states]
en: Join
nds: Tosamenfögen

[ctx: state choice]
en: Choice
nds: Köör

note: i18n("Choice"),                  Icon_Utils::it_Choice_Round,            SLOT(slotChoice()) },          //NotYetImplemented
en: And Line
nds: Lien mit Plustekens

[ctx: state diagram]
en: State
nds: Tostand

en: Pre/Post condition
nds: Vör-/Nabeding
