umbrello - en to nl translation catalogue (1541 entries)

en: Class Diagram
nl: Klassendiagram

en: Use Case Diagram
nl: Use Case-diagram

en: Sequence Diagram
nl: Sequentiediagram

en: Collaboration Diagram
nl: Collaboratiediagram

en: State Diagram
nl: Toestandsdiagram

en: Activity Diagram
nl: Activiteitendiagram

en: Component Diagram
nl: Componentdiagram

en: Deployment Diagram
nl: Inzetdiagram

en: Entity Relationship Diagram
nl: Entiteitrelatiediagram

en: Object Diagram
nl: Object-diagram

en: No Diagram
nl: Geen diagram

en: Generalization
nl: Generalisatie

en: Aggregation
nl: Aggregatie

en: Dependency
nl: Afhankelijkheid

en: Association
nl: Associatie

en: Self Association
nl: Zelfassociatie

en: Collaboration Asynchronous Message
nl: Asynchroon samenwerkingsbericht

en: Collaboration Synchronous Message
nl: Synchroon samenwerkingsbericht

en: Sequence Message
nl: Sequentiebericht

en: Collaboration Self Message
nl: Samenwerkingsbericht aan zichzelf

en: Sequence Self Message
nl: Sequentiebericht aan zichzelf

en: Containment
nl: Insluiting

en: Composition
nl: Compositie

en: Realization
nl: Realisatie

en: Uni Association
nl: Algemene associatie

en: Anchor
nl: Anker

en: State Transition
nl: Toestandsovergang

en: Activity
nl: Activiteit

en: Exception
nl: Uitzondering

en: Category to Parent
nl: Categorie naar parent

en: Child to Category
nl: Child naar categorie

en: Relationship
nl: Relatie

en: Unknown
nl: Onbekend

en: ? AssociationType ?
nl: ? Type associatie ?

en: At least one of the items in the clipboard could not be pasted because an item of the same name already exists.  Any other items have been pasted.
nl: Minstens een van de objecten op het klembord kon niet geplakt worden: een object met dezelfde naam bestaat reeds.  Alle andere objecten zijn geplakt.

en: Paste Error
nl: Fout bij plakken

en: Create diagram %1: %2
nl: Diagram %1 aanmaken: %2

en: Change text : %1 to %2
nl: Tekst wijzigen : %1 naar %2

en: Remove diagram %1
nl: Diagram %1 verwijderen

en: Set stereotype : %1 to %2
nl: Stereotype instellen : %1 naar %2

en: Change visibility : %1
nl: Zichtbaarheid wijzigen : %1

en: Create UML object : %1
nl: UML-object aanmaken : %1

en: Remove UML object : %1
nl: UML-object verwijderen : %1

en: Rename object : %1 to %2
nl: Object hernoemen : %1 naar %2

en: Change fill color : %1
nl: Vulkleur wijzigen : %1

en: Change font : %1
nl: Lettertype wijzigen : %1

en: Change line color : %1
nl: Lijnkleur veranderen : %1

en: Change line width : %1
nl: Lijndikte wijzigen : %1

en: Change multiplicity : %1 to %2
nl: Multipliciteit wijzigen : %1 naar %2

en: Change text color : %1
nl: Tekstkleur wijzigen : %1

en: Use fill color : %1
nl: Vulkleur gebruiken : %1

en: No fill color : %1
nl: Geen vulkleur : %1

en: Change visual property : %1
nl: Zichtbaarheidseigenschap wijzigen : %1

en: Create widget : %1
nl: Widget aanmaken : %1

en: Move widget : %1
nl: Widget verplaatsen : %1

en: Remove widget : %1
nl: Widget verwijderen : %1

en: Resize widget : %1
nl: Grootte wijzigen van widget : %1

en: Set name : %1 to %2
nl: Setnaam : %1 naar %2

en: Set text : %1 to %2
nl: Settekst : %1 naar %2

en: Cannot open file %1 for writing. Please make sure the folder exists and you have permissions to write to it.
nl: Het bestand %1 kan niet worden geopend. Controleer of de map bestaat en dat u schrijftoegang hebt tot de map.

en: Cannot Open File
nl: Het bestand kan niet worden geopend

en: Cannot create the folder:
nl: Deze map kan niet worden aangemaakt:

en: 
    Please check the access rights
nl: 
    Controleer de toegangsrechten

en: Cannot Create Folder
nl: De map kan niet worden aangemaakt

en: Package is a namespace
nl: Pakket als namespace

en: Virtual destructors
nl: Virtuele destructors

en: Generate empty constructors
nl: Lege constructors aanmaken

en: Generate accessor methods
nl: Accessormethodes aanmaken

en: Operations are inline
nl: Operaties zijn inline

en: Accessors are inline
nl: Accessors zijn inline

en: Accessors are public
nl: Accessors zijn openbaar

en: Create getters with 'get' prefix
nl: Ophalers aanmaken met voorvoegsel 'get'

en: Remove prefix '[a-zA-Z]_' from accessor method names
nl: Voorvoegsel '[a-zA-Z]_' verwijderen uit namen van toegangsmethode

note: i18n: ectx: label, entry (accessorMethodsStartWithUpperCase), group (CPP Code Generation)
en: Accessor methods start with capital letters
nl: Toegangsmethoden beginnen met hoofdletters

en: Use '\' as documentation tag instead of '@'
nl: '\' gebruiken als documentatie-tag inplaats van '@'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">C++ Code Generation</p>
nl: <p align="center">C++ codegeneratie</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabGeneral)
en: General
nl: Algemeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: label, entry (classMemberPrefix), group (CPP Code Generation)
en: Class member prefix
nl: Voorvoegsel van klasselid

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabMethodBodyGeneration)
en: Method Body Generation
nl: Genereren van de body van de Methode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelVariable)
en: <b>Variable</b>
nl: <b>Variabele</b>

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, 
en: string
nl: tekenreeks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStringClass)
en: <p align="center">String</p>
nl: <p align="center">Tekenreeks</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelListClass)
en: <p align="center">List</p>
nl: <p align="center">Lijst</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelGlobal)
en: <i>global?</i>
nl: <i>globaal?</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelClassName)
en: Class name
nl: Klassenaam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelIncludeFile)
en: <i><p align="center">Include file</p></i>
nl: <i><p align="center">Include-bestand</p></i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelHelpMethodBodyGen)
en: Use following for classes in generated code:
nl: Het volgende gebruiken voor klassen in de gegenereerde code:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
nl: Documentatie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
nl: Stijl:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Slash (//)
nl: Slash-slash (//)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Star (/**  */)
nl: Slash-ster (/**  */)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Project Generation
nl: Generatie van Project

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_makeANTDocumentCheckBox)
en: Create ANT build document
nl: ANT-builddocument aanmaken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Auto-Generate Methods
nl: Autogeneratie van methoden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateConstructors)
en: Empty constructor methods
nl: Lege constructormethoden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAssocAccessors)
en: Association accessor methods
nl: Association accessor-methoden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAttribAccessors)
en: Attribute accessor methods
nl: Attribute accessor-methoden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAccessorScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Default attribute accessor scope:
nl: Standaard reikwijdte (scope) van de attribute accessor:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPublicRB)
en: Public
nl: Publiek

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPrivateRB)
en: Private
nl: Privé

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pProtectedRB)
en: Protected
nl: Beveiligd

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB)
en: From Parent Object
nl: Uit Parentobject

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssocFieldScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssFieldScope)
en: Default association field scope:
nl: Standaard reikwijdte (scope) van de association field:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB)
en: From Parent Role
nl: Uit Parent Role

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">D Code Generation</p>
nl: <p align="center">D codegeneratie</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Java Code Generation</p>
nl: <p align="center">Java codegeneratie</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Ruby Code Generation</p>
nl: <p align="center">Ruby codegeneratie</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Hash (#)
nl: Hekje (#)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Begin-End (=begin  =end)
nl: Begin-Einde (=begin  =einde)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxAutoGeneratedMethods)
en: Auto-Generated Methods
nl: Autogeneratiemethoden

en: Code Generation Wizard
nl: Codegeneratieassistent

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenOptionsPage) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeImpSelectPage)
en: Code Generation Options
nl: Instellingen voor Codegeneratie

en: Adjust code generation options.
nl: Instellingen voor codegeneratie aanpassen.

en: Language Options
nl: Taalopties

en: The output folder exists, but it is not writable.
    Please set the appropriate permissions or choose another folder.
nl: De uitvoermap bestaat, maar er kan niet in geschreven worden.
    Stel de juiste toegangsrechten in of kies een andere map.

en: Error Writing to Output Folder
nl: Fout bij het schrijven naar de uitvoermap

en: %1 does not seem to be a folder. Please choose a valid folder.
nl: %1 is waarschijnlijk geen map. Gelieve een geldige map te selecteren.

en: Please Choose Valid Folder
nl: Kies een geldige map

en: The folder %1 does not exist. Do you want to create it now?
nl: De map %1 bestaat nog niet. Wilt u de map nu aanmaken?

en: Output Folder Does Not Exist
nl: De uitvoermap bestaat niet

en: Create Folder
nl: Map aanmaken

en: Do Not Create
nl: Niet aanmaken

en: The folder could not be created.
    Please make sure you have write access to its parent folder or select another, valid, folder.
nl: De map kon niet aangemaakt worden.
    Selecteer een geldige map of controleer uw toegangsrechten tot de bovenliggende map.

en: Error Creating Folder
nl: Fout bij het aanmaken van de map

en: Please select a valid folder.
nl: Selecteer een geldige map.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
nl: Taal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
nl: Mappen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelFolder)
en: Write all generated files to folder:
nl: Alle gegenereerde bestanden naar map schrijven:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_outputDir)
en: Files generated by Code Generator will be written to this folder
nl: Bestanden gegenereerd door de Codegenerator zullen naar deze map geschreven worden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
nl: Bla&deren...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeadings)
en: &Include heading files from folder:
nl: Header-bestanden uit deze map &insluiten:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_headingsDir)
en: Files in this folder will be used as heading files in the generated code
nl: Bestanden in deze map zullen als header-bestanden voor de gegenereerde code gebruikten worden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
nl: Blade&ren...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxOverwritePolicy) i18n: ectx: label, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: Overwrite Policy
nl: Overschrijfbeleid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelOverwritePolicy)
en: If a file with the same name as the name code 
    generator wants to use as output file already exists:
nl: Als de bestandsnaam die de codegenerator wilt gebruiken
    voor haar uitvoerbestand al bestaat:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: Overwrite existing files if they exist in the destination folder
nl: Overschrijf reeds bestaande bestanden in de doelmap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: O&verwrite
nl: O&verschrijven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: If a file with the same name already exists, ask what to do
nl: Als een bestand met dezelfde naam al bestaat, vraag om bevestiging

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
nl: Vra&gen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: If a file already exists in the destination folder, select a different name to use by adding a suffix to the file name
nl: Als een bestand reeds bestaat in de doelmap, selecteer dan een andere naam door een achtervoegsel toe te voegen aan de bestandsnaam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: &Use a different name
nl: Andere naam gebr&uiken

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
nl: Opmaak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxComment)
en: Comment Verbosity
nl: Uitvoerigheid commentaar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: Write comments &for class and method documentation even if empty
nl: Toelichtingen schrijven voor klasse- en met&hodendocumentatie zelfs als deze leeg zijn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: &Write documentation comments even if empty
nl: Documentatie-toelichting schrij&ven zelfs als deze leeg zijn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelSectionComments)
en: Write section comments:
nl: Toelichting schrijven bij sectie:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Writes comments to indicate the different sections (public, private etc) in a class, even if the sections are empty
nl: Schrijft toelichting om de verschillende secties (public, private, etc.) in een klasse aan te duiden, zelfs als de secties leeg zijn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: None
nl: Geen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: When section is non empty
nl: Wanneer sectie niet leeg is

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Always
nl: Altijd

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
nl: Regels

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelType)
en: Indentation type:
nl: Type insprong:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: No Indentation
nl: Niet inspringen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
nl: Spatie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAmount)
en: Indentation amount:
nl: Inspringafstand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Line ending style:
nl: Type regeleinde:

en: Select Classes
nl: Klassen selecteren

en: Place all the classes you want to generate code
    for in the right hand side list.
nl: Alle klassen waarvoor u code wilt genereren
    in de lijst rechts plaatsen.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenSelectPage)
en: Code Generation Selection
nl: Codegeneratie-selectie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListAvailable)
en: Classes Available
nl: Beschikbare klassen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add class for code generation
nl: Klasse toevoegen voor codegeneratie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add >>
nl: Toevoegen >>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: Remove class from Code Generation
nl: Klasse uit Codegeneratie verwijderen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: << Remove
nl: << Verwijderen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListSelected)
en: Classes Selected
nl: Geselecteerde klassen

en: Status of Code Generation Progress
nl: Status van codegeneratie-voortgang

en: Press the button Generate to start the code generation.
    Check the success state for every class.
nl: Druk op de Aanmaken-knop om de codegeneratie te starten.
    Controleer de successtatus voor elke klasse.

en: Not Yet Generated
nl: Nog niet aangemaakt

en: Code Generated
nl: Code is aangemaakt

en: Not Generated
nl: Niet aangemaakt

en: Skipped
nl: Overgeslagen

en: Cannot open file!
nl: Kan bestand niet openen!

en: Umbrello Code Generation - Logger Export
nl: Umbrello codegeneratie - exporteren van logger

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_statusTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus)
en: Status
nl: Toestand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
nl: Klasse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonClear)
en: Clear
nl: Wissen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonExport)
en: Export...
nl: Exporteren...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonGenerate)
en: Generate
nl: Aanmaken

en: Importing file: %1 Progress: %2/%3
nl: Bestand wordt geïmporteerd: %1 Voortgang: %2/%3

[ctx: ready to status bar]
en: Ready.
nl: Gereed.

[ctx: failed to status bar]
en: Failed.
nl: Mislukt.

en: Code Importing Wizard
nl: Assistent voor code importeren

en: Code Importing Path
nl: Pad voor code importeren

en: Select the code importing path.
nl: Het pad voor code importeren selecteren

en: File System Model
nl: Model voor bestandssysteem

en: Select the desired language to filter files.
nl: De gewenste taal selecteren om bestanden te filteren.

en: Select also all the files in the subdirectories.
nl: Ook alle bestanden in de submappen selecteren.

en: Select all the files below the current directory.
nl: Alle bestanden onder de huidige map selecteren.

en: Clear all selections.
nl: Alle selecties wissen.

en: Add file extensions like e.g. '*.h *.hpp'.
nl: Bestandsextensies toevoegen, zoals bijv. '*.h *.hpp'.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: The language of the project.
nl: De taal voor het project.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: Programming Language:
nl: Programmeertaal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_subdirCheckBox)
en: Include Subdirectories.
nl: Submappen meenemen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_fileExtLabel)
en: List of file extensions:
nl: Lijst met bestandsextensies:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_deselectAllButton)
en: Deselect all
nl: Alles deselecteren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_selectAllButton)
en: Select all
nl: Alles selecteren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_filesLabel)
en: Number of files:
nl: Aantal bestanden:

en: Status of Code Importing Progress
nl: Status van voortgang van code importeren

en: Press the button 'Start import' to start the code import.
    Check the success state for every class.
nl: Druk op de knop 'Beginnen met importeren' om het importeren van code te starten.
    Controleer de successtatus voor elke klasse.

en: <b>Code import of 1 file:</b><br> | <b>Code import of %1 files:</b><br>
nl[0]: <b>Importeren van code van 1 bestand:</b><br>
nl[1]: <b>Importeren van code van %1 bestanden:</b><br>

en: importing file ... DONE<br>
nl: bestand importeren ... GEREED<br>

en: Import Done
nl: Importeren gereed

en: importing file ... FAILED<br>
nl: bestand importeren ... MISLUKT<br>

en: Import Failed
nl: Importeren mislukt

en: importing file ...
nl: bestand wordt geïmporteerd...

en: importing file ... stopped<br>
nl: bestand importeren ... gestopt<br>

en: Import stopped
nl: Importeren gestopt

en: Not Imported
nl: Niet geïmporteerd

en: Umbrello Code Import - Logger Export
nl: Umbrello code importeren - exporteren van logger

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabStatus)
en: Import Status
nl: Importstatus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStart)
en: Start import
nl: Beginnen met importeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStop)
en: Stop
nl: Stoppen

en: Importing file: %1
nl: Bestand wordt geïmporteerd: %1

[ctx: show failed on status bar]
en: Failed.
nl: Mislukt.

[ctx: show Ready on status bar]
en: Ready.
nl: Gereed.

en: No code importer for file: %1
nl: Geen code-importeerprogramma voor bestand: %1

en: Class Name
nl: Klassenaam

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Initial activity
nl: Beginactiviteit

en: End activity
nl: Eindactiviteit

en: Final activity
nl: Eindactiviteit

note: i18n("Attribute...")); break;
en: Branch/Merge
nl: Splitsen/samenvoegen

en: Invoke action
nl: Actie aanroepen

en: Parameter activity
nl: Parameter-activiteit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General Properties
nl: Algemene opties

[ctx: general properties page]
en: General
nl: Algemeen

en: Activity type:
nl: Activiteittype:

en: Activity name:
nl: Activiteitnaam:

en: Precondition :
nl: Preconditie :

en: Postcondition :
nl: Postconditie :

en: &Normal activity
nl: &Normale activiteit

en: &Invoke action
nl: &Actie aanroepen

en: &Parameter activity node
nl: &Parameter activiteitennode

en: Association Properties
nl: Associatie-eigenschappen

[ctx: general settings page name]
en: General
nl: Algemeen

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

[ctx: display option page name]
en: Display
nl: Scherm

en: Display Options
nl: Weergaveopties

en: Attributes
nl: Attributen

en: Attribute Settings
nl: Attribuutinstellingen

en: Operations
nl: Operaties

en: Operation Settings
nl: Operatie-instellingen

en: Templates
nl: Sjablonen

en: Templates Settings
nl: Sjablooninstellingen

en: Enum Literals
nl: Enumeratiecontanten

en: Enum Literals Settings
nl: Instellingen voor enummeratieconstanten

en: Entity Attributes
nl: Entiteitattributen

en: Entity Attributes Settings
nl: Instellingen van entiteitsattributen

en: Entity Constraints
nl: Entiteitconstraint

en: Entity Constraints Settings
nl: Entiteitconstraintinstellingen

[ctx: contents settings page name]
en: Contents
nl: Inhoud

en: Contents Settings
nl: Inhoudinstellingen

en: Associations
nl: Associaties

en: Class Associations
nl: Klasse-associaties

[ctx: instance general settings page name]
en: General
nl: Algemeen

en: new_class
nl: nieuwe_klasse

en: Class Wizard
nl: Klassen-assistent

en: New Class
nl: Nieuwe Klasse

en: Add general info about the new class.
nl: Algemene info over de nieuwe klasse toevoegen.

en: Class Attributes
nl: Klasseattributen

en: Add attributes to the new class.
nl: Attributen aan de nieuwe klasse toevoegen.

en: Class Operations
nl: Klasseoperaties

en: Add operations to the new class.
nl: Bewerkingen aan de nieuwe klasse toevoegen.

en: Hide
nl: Verbergen

en: Show
nl: Tonen

en: Hide Comment
nl: Toelichting verbergen

en: Show Comment
nl: Toelichting tonen

en: Insert Code Block Before
nl: Voeg codeblok in voor

en: Insert Code Block After
nl: Voeg codeblok in na

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Paste
nl: Plakken

en: Cut
nl: Knippen

en: Code Viewer - %1
nl: Codeviewer - %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showHiddenCodeCB)
en: Show hidden blocks
nl: Verborgen blokken tonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_componentLabel)
en: <p align="center">component name here</p>
nl: <p align="center">plaats hier de componentnaam</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_highlightCheckBox)
en: Show block type
nl: Bloktype tonen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
nl: Kleuren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
nl: Lettertype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
nl: Papier:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
nl: Geselecteerd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">UML object block:</p>
nl: <p align="right">UML-objectblock:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: <p align="right">Hidden block:</p>
nl: <p align="right">Verborgen blok:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <p align="right">Uneditable text:</p>
nl: <p align="right">Onbewerkbare tekst:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Editable text:</p>
nl: <p align="right">Bewerkbare tekst:</p>

en: Enable all messages
nl: Alle berichten inschakelen

en: Enable 'delete association' related messages
nl: Meldingen gerelateerd aan 'associatie verwijderen' inschakelen

en: Enable 'delete diagram' related messages
nl: Aan 'diagram verwijderen' gerelateerde meldingen inschakelen

en: You are about to delete an association. Do you really want to continue?
nl: U staat op het punt deze associatie te verwijderen. Wilt u doorgaan?

en: Delete Association
nl: Associatie verwijderen

en: You are about to delete the entire diagram.
    Are you sure?
nl: U gaat het hele diagram verwijderen.
    Wilt u doorgaan?

en: Are you sure you want to delete diagram %1?
nl: Wilt u diagram %1 verwijderen?

en: Delete Diagram?
nl: Diagram verwijderen?

en: &Delete
nl: Verwij&deren

en: Notifications
nl: Meldingen

en: The format that the images will be exported to
nl: Het formaat waarnaar de afbeeldingen geëxporteerd worden

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportAllViewsDialogBase)
en: Export All Views
nl: Alle weergaven exporteren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kURLRequesterLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_kURL)
en: The base directory used to save the images
nl: De basismap waarin alle afbeeldingen opgeslagen worden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kURLRequesterLabel)
en: &Directory to save the diagrams in:
nl: Map om de &diagrammen in op te slaan:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Create in the target directory the same tree structure used
    in the document to store the views
nl: In de doelmap dezelfde boomstructuur als in het document
    aanmaken om de weergaven op te slaan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: The views are stored in folders in the document. The same tree structure used in the document to store the views can be created in the selected base directory with this option.
    Only the folders made by the user are created in the base directory (Logical view, use case view and so on are not created).
nl: De weergaven worden opgeslagen in mappen in het document. Met deze optie wordt dezelfde boomstructuur, die wordt gebruikt in het document, aangemaakt in de geselecteerde basismap.
    Alleen mappen van de gebruiker zullen aangemaakt worden in de basismap (Logische weergave, weergave van use case en dergelijke worden niet aangemaakt).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Use &folders
nl: Mappen ge&bruiken

en: Find
nl: Zoeken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_treeView)
en: Tree View
nl: Boomstructuurweergave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_CurrentDiagram)
en: &Current diagram
nl: &Huidige diagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_Diagrams)
en: &All diagrams
nl: &Alle diagrammen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
nl: Categorie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAll)
en: All
nl: Alles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
nl: Pakket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryOperation)
en: Operation
nl: Bewerking

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
nl: Attribuut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search Term:
nl: Zoekterm:

en: Default
nl: Standaard

[ctx: general settings]
en: General
nl: Algemeen

note: i18n: ectx: label, entry (uiFont), group (UI Options) i18n: ectx: label, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font
nl: Lettertype

en: Font Settings
nl: Lettertype-instellingen

[ctx: widget style page]
en: Style
nl: Stijl

en: Widget Style
nl: Widget-stijl

[ctx: style page name]
en: Style
nl: Stijl

en: Line Style
nl: Lijnstijl

[ctx: role page name]
en: Roles
nl: Rollen

en: Role Settings
nl: Rolinstellingen

en: Note Properties
nl: Eigenschappen van notities

en: Central Buffer
nl: Centraalbuffer

en: Data Store
nl: Gegevensopslag

en: ObjectFlow
nl: Objectflow

[ctx: properties group title]
en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Object Node type:
nl: Objectnodetype:

en: Object Node name:
nl: Objectnodenaam:

[ctx: enter state label]
en: State :
nl: Toestand :

en: &Central Buffer
nl: &Centraalbuffer

en: &Data Store
nl: &Gegevensopslag

en: &Object Flow
nl: &Objectflow

en: Destination File Already Exists
nl: Doelbestand bestaat reeds

en: &Overwrite
nl: &Overschrijven

en: &Generate Similar File Name
nl: Ver&gelijkbare bestandsnaam aanmaken

en: &Do Not Generate File
nl: Bestan&d niet aanmaken

en: The file %1 already exists in %2.
    
    Umbrello can overwrite the file, generate a similar
    file name or not generate this file.
nl: Het bestand %1 bestaat reeds in %2.
    
    Umbrello kan het bestand overschrijven, een vergelijkbare
    bestandsnaam aanmaken of dit bestand niet aanmaken.

en: &Apply to all remaining files
nl: Toep&assen op alle overgebleven bestanden

en: Activities
nl: Activiteiten

en: Move selected item to the top
nl: Verplaats geselecteerde item helemaal naar boven

en: Move selected item up
nl: Geselecteerd item omhoog verplaatsen

en: Move selected item down
nl: Geselecteerd item omlaag verplaatsen

en: Move selected item to the bottom
nl: Verplaats geselecteerde item helemaal naar beneden

en: New Activity...
nl: Nieuwe activiteit...

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Rename
nl: Hernoemen

[ctx: name of association widget]
en: Name:
nl: Naam:

en: Role A Properties
nl: Eigenschappen van rol A

en: Role B Properties
nl: Eigenschappen van rol B

en: Role A Changeability
nl: Veranderbaarheid van rol A

en: Role B Changeability
nl: Veranderbaarheid van rol B

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelRoleName)
en: Rolename:
nl: Rolenaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelMultiplicity)
en: Multiplicity:
nl: Multipliciteit:

[ctx: changeability for A is changeable]
en: Changeable
nl: Veranderbaar

[ctx: changeability for A is frozen]
en: Frozen
nl: Bevroren

[ctx: changeability for A is add only]
en: Add only
nl: Alleen-toevoegen

[ctx: changeability for B is changeable]
en: Changeable
nl: Veranderbaar

[ctx: changeability for B is frozen]
en: Frozen
nl: Bevroren

[ctx: changeability for B is add only]
en: Add only
nl: Alleen-toevoegen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Generator
nl: Generator voor opmaak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoDotPath)
en: <p>The auto layout feature depends on layout generators provided by the GraphViz package, which is normally installed aside Umbrello by a package manager.</p>
    <p>Umbrello has built in support for detecting the install location of  these layout generators. For cases where this dependency is not available or do not fit, a different installation path could be provided.</p>
nl: <p>De functie automatische opmaak hangt af van generators voor opmaak geleverd door het pakket GraphViz, wat normaal naast Umbrello wordt geïnstalleerd door een pakketbeheerder.</p>
    <p>Umbrello is gebouwd met ondersteuning voor het detecteren van de locatie van de installatie van deze generators voor opmaak. Voor gevallen waar deze afhankelijkheid niet beschikbaar is of niet past, kan een ander installatiepad worden geleverd.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoDotPath)
en: Auto detect layout generator
nl: Generator voor opmaak automatisch detecteren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Generator executable path:
nl: Pad naar generator voor opmaak:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Other)
en: Miscellaneous
nl: Diversen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: <p>Dot file export is performed by using the export layout.</p><p>With this option checked, the export layout is added to the list of available diagram layouts and enables a quick dot export preview.</p>
nl: <p>Een .dot-bestand exporteren wordt gedaan met de export-indeling.</p><p>Met deze optie geactiveerd, wordt de export-indeling toegevoegd aan de beschikbare diagram-indelingen en schakelt een snel voorbeeld in van .dot exporteren.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: Show export layout in diagram context menu
nl: Export-indeling in diagram-contextmenu

en: Reference:
nl: Referentie:

en: A&bstract class
nl: A&bstracte klasse

en: A&bstract use case
nl: A&bstracte use case

[ctx: component is executable]
en: &Executable
nl: Uitvo&erbaar

en: Draw as actor
nl: Tekenen als acteur

en: Multiple instance
nl: Meerdere instanties

en: Show destruction
nl: Destructie tonen

en: The name you have chosen
    is already being used.
    The name has been reset.
nl: De naam die u gekozen hebt
    is reeds in gebruik.
    De naam is teruggezet.

en: Name is Not Unique
nl: Naam is niet uniek

en: N&ew Attribute...
nl: Ni&euw attribuut...

en: N&ew Operation...
nl: Ni&euwe operatie...

en: N&ew Template...
nl: Ni&euw sjabloon...

en: N&ew Enum Literal...
nl: Ni&euwe enumeratieconstante...

en: N&ew Entity Attribute...
nl: Ni&euw entiteitsattribuut...

en: N&ew Constraint...
nl: Nie&uwe constraint...

en: Instance Attribute
nl: Attributen van exemplaar

en: N&ew Instance Attribute...
nl: Ni&euw attribuut van exemplaar...

en: &Properties
nl: Eigenscha&ppen

en: Comment
nl: Toelichting

en: Source Code
nl: Broncode

en: &Documentation
nl: &Documentatie

en: Operatio&ns
nl: O&peraties

en: &Visibility
nl: &Zichtbaarheid

en: O&peration signature
nl: O&peratie-signatuur

en: Pac&kage
nl: Pa&kket

en: Att&ributes
nl: Att&ributen

en: Attr&ibute signature
nl: Signatuur van attr&ibuut

en: &Public Only
nl: Uitsluitend &public

en: Draw as circle
nl: Tekenen als cirkel

en: &Attribute associations
nl: &Attribuutassociaties

en: Starting Scope
nl: Startscope

en: Default attribute scope:
nl: Standaard-scope van attribuut:

en: Default operation scope:
nl: Standaard-operatie-scope:

en: Attribute Signatures
nl: Signaturen van attribuut

en: No Stereotype
nl: Geen stereotype

en: Stereotype Name
nl: Naam van stereotype

en: Stereotype with Tags
nl: Stereotype met tags

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Include search paths
nl: Zoekpaden meenemen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional include search paths could be added by specifying environment variable UMBRELLO_INCPATH.
nl: Extra mee te nemen zoekpaden kunnen worden toegevoegd door het specificeren van de omgevingsvariabele UMBRELLO_INCPATH

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: C++ Import
nl: Uit C++ geïmporteerd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, createArtifactCheckBox)
en: For each imported file create an artifact in the component view
nl: Maak voor elk geïmporteerd bestand een artifact aan in de componentenweergave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, resolveDependenciesCheckBox)
en: Resolve dependencies (reduces import speed)
nl: Afhankelijkheden oplossen (reduceert snelheid van importeren)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, supportCPP11CheckBox)
en: Enable C++11 standard (experimental)
nl: C++11 standaard inschakelen (experimenteel)

en: Unique Constraint...
nl: Unieke beperking...

en: Check Constraint...
nl: Constraint controleren...

en: <p align="center">No Options Available.</p>
nl: <p align="center">Geen opties beschikbaar.</p>

en: &Diagrams
nl: &Diagrammen

en: &Select diagrams
nl: Diagrammen &selecteren

en: &Type of diagram
nl: Diagram&type

[ctx: diagram selection for printing]
en: Selection
nl: Selectie

en: No diagrams selected.
nl: Geen diagrammen geselecteerd.

en: The name you have entered is invalid.
nl: De naam die u opgegeven hebt is ongeldig.

en: Invalid Name
nl: Ongeldige naam

en: The name you have entered is not unique.
nl: De door u opgegeven naam is niet uniek.

en: Name Not Unique
nl: Naam is niet uniek

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDiagramProperties)
en: Diagram Properties
nl: Diagrameigenschappen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
nl: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelWidth)
en: Width:
nl: Breedte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelHeight)
en: Height:
nl: Hoogte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
nl: R&aster tonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
nl: Magne&tisch raster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap the size of the components to be a multiple of the grid spacing.
    If 'Snap to Grid' is enabled a component will always be aligned with the grid on all 4 sides.
nl: Stel de grootte van de componenten zo in dat ze een veelvoud zijn van de afstand tussen de rasterlijnen.
     Als "Magnetisch raster" is ingeschakeld zal een component altijd met alle 4 zijden worden uitgelijnd in het raster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap component size
nl: Componentgrootte aanpassen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelGridSpacing)
en: Grid spacing:
nl: Rasterafstand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_autoIncrementSequence)
en: Autoincrement Sequence
nl: Volgorde automatisch ophogen

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
nl: Diversen

en: Enable undo
nl: Ongedaan maken activeren

en: Use tabbed diagrams
nl: Getabte diagrammen gebruiken

en: Use new C++/Java/Ruby generators
nl: Nieuwe C++/Java-generatoren gebruiken

en: Turn on footer and page numbers when printing
nl: Print onderregel en paginanummer

en: Enable UML2 support
nl: UML2 ondersteuning inschakelen

en: Autosave
nl: Automatisch opslaan

en: E&nable autosave
nl: Automatisch opslaan activere&n

en: Select auto-save time interval (mins):
nl: Selecteer interval voor automatisch opslaan (in minuten):

en: Set autosave suffix:
nl: Achtervoegsel bij automatisch opslaan instellen:

en: <qt><p>The autosave file will be saved to ~/autosave.xmi if the autosaving occurs before you have manually saved the file.</p><p>If you have already saved it, the autosave file will be saved in the same folder as the file and will be named like the file's name, followed by the suffix specified.</p><p>If the suffix is equal to the suffix of the file you have saved, the autosave will overwrite your file automatically.</p></qt>
nl: <qt><p>Het bestand, dat automatisch opgeslagen wordt, zal in ~/autosave.xmi opgeslagen worden wanneer het automatisch opslaan plaats vindt voordat u het zelf handmatig opslaat.</p><p>Wanneer u het zelf reeds opgeslagen hebt voordat de automatische opslaan functie dit doet, dan zal het opgeslagen worden in de zelfde map als het bestand met gelijke naam, aangevuld met het opgegeven achtervoegsel.</p><p>Wanneer het achtervoegsel gelijk is aan het achtervoegsel van bestand dat u zelf opgeslagen hebt, dan zal de automatische opslaan functie uw opgeslagen bestand automatisch overschrijven.</p></qt>

en: Startup
nl: Starten

en: &Load last project
nl: Laatste project &laden

en: Start new project with:
nl: Nieuw project starten met:

en: Default Language :
nl: Standaard taal:

en: Contained Items
nl: Inbegrepen items

en: Select Operation
nl: Operatie selecteren

en: Sequence number:
nl: Volgnummer:

en: Auto increment:
nl: Automatisch ophogen

en: Class operation:
nl: Klasse-operatie:

en: New Operation...
nl: Nieuwe bewerking...

en: Custom operation:
nl: Aangepaste operatie:

[ctx: General options]
en: General
nl: Algemeen

note: i18n: ectx: label, entry (rightToLeftUI), group (UI Options)
en: Right to left user interface
nl: Interface voor rechts naar links

[ctx: Association options]
en: Associations
nl: Associaties

en: Create new association lines as:
nl: Nieuwe associatielijnen aanmaken zoals:

[ctx: color group box]
en: Color
nl: Kleur

en: Custom text color
nl: Eigen tekstkleur

en: Custom line color
nl: Eigen lijnkleur

note: i18n("D&efault Color"), m_colorGB); colorLayout->addWidget(m_lineDefaultB, 0, 2);
en: Custom fill color
nl: Eigen vulkleur

en: Custom grid color
nl: Eigen rasterkleur

en: Custom background color
nl: Eigen achtergrondkleur

en: Custom line width
nl: Eigen lijndikte

en: &Use fill color
nl: Vulkleur gebr&uiken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_propsGroupBox)
en: Role Properties
nl: Role-eigenschappen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_visibilityButtonGroup)
en: Role Visibility
nl: Zichtbaarheid van Role

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pImplementationRB)
en: Implementation
nl: Implementatie

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_changeabilityButtonGroup)
en: Role Changeability
nl: Aanpasbaarheid van Role

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pChangeableRB)
en: Changeable
nl: Veranderbaar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pFrozenRB)
en: Frozen
nl: Bevroren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pAddOnlyRB)
en: Add only
nl: Alleen-toevoegen

[ctx: title of color group]
en: Color
nl: Kleur

[ctx: text color]
en: &Text:
nl: &Tekst:

[ctx: default text color button]
en: Defaul&t
nl: S&tandaard

[ctx: line color]
en: &Line:
nl: Rege&l:

[ctx: default line color button]
en: &Default
nl: Stan&daard

en: &Fill:
nl: &Opvullen:

[ctx: default fill color button]
en: D&efault
nl: St&andaard

en: &Use fill
nl: Opv&ullen gebruiken

[ctx: background color]
en: &Background:
nl: &Achtergrond:

[ctx: default background color button]
en: De&fault
nl: Stan&daard

[ctx: grid dot color]
en: &Grid dot:
nl: &Rasterpunt:

[ctx: default grid dot color button]
en: Def&ault
nl: Stan&daard

[ctx: title of width group]
en: Width
nl: Breedte

[ctx: line width]
en: Line &width:
nl: Lijn&dikte:

[ctx: default line width button]
en: Defa&ult
nl: Sta&ndaard

en: Layout of the line:
nl: De indeling van de lijn:

en: Parameter Properties
nl: Parametereigenschappen

[ctx: property name]
en: &Name:
nl: &Naam:

en: Passing Direction
nl: Passeerrichting

en: "in" is a readonly parameter, "out" is a writeonly parameter and "inout" is a parameter for reading and writing.
nl: "in" is een alleen lezen parameter, "out" is een alleen schrijven parameter en "inout" is een parameter voor het lezen en schrijven.

en: You have entered an invalid parameter name.
nl: U hebt een ongeldige parameternaam opgegeven.

en: Parameter Name Invalid
nl: Parameternaam ongeldig

en: Select diagram
nl: Diagrammen selecteren

en: Umbrello Setup
nl: Umbrello-instellingen

en: User Interface
nl: Gebruikersinterface

en: User Interface Settings
nl: Instellingen voor de gebruikersinterface

[ctx: general settings page]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: class settings page]
en: Class
nl: Klasse

en: Class Settings
nl: Klasse-instellingen

en: Code Importer
nl: Importeur van code

en: Code Import Settings
nl: Instellingen voor code importeren

en: Code Generation
nl: Codegeneratie

en: Code Generation Settings
nl: Instellingen voor de codegeneratie

en: Code Viewer
nl: Codeweergave

en: Code Viewer Settings
nl: Instellingen voor de codeviewer

en: Auto Layout
nl: Automatische opmaak

en: Auto Layout Settings
nl: Instellingen voor automatische opmaak

en: Search
nl: Zoeken

[ctx: general page]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: initial state in statechart]
en: Initial state
nl: Begintoestand

[ctx: state in statechart]
en: State
nl: Toestand

[ctx: end state in statechart]
en: End state
nl: Eindtoestand

[ctx: fork state in statechart]
en: Fork
nl: Afsplitsen

[ctx: join state in statechart]
en: Join
nl: Samenvoegen

[ctx: junction state in statechart]
en: Junction
nl: Knooppunt

[ctx: deep history state in statechart]
en: DeepHistory
nl: Gedetailleerde-geschiedenis

[ctx: shallow history state in statechart]
en: ShallowHistory
nl: Oppervlakkige-geschiedenis

[ctx: choice state in statechart]
en: Choice
nl: Keuze

[ctx: combined state in statechart]
en: Combined
nl: Samengesteld

en: State type:
nl: Toestandstype:

en: State name:
nl: Toestandsnaam:

en: Linked diagram:
nl: Gekoppeld diagram:

en: Stereotype Properties
nl: Eigenschappen van stereotype

en: Stereotype Attributes for
nl: Stereotype attributen voor

[ctx: attribute name]
en: &Name:
nl: &Naam:

[ctx: default value]
en: &Default:
nl: &Standaard:

en: Attribute Properties
nl: Attribuuteigenschappen

en: &Initial value:
nl: Beg&inwaarde:

en: Classifier &scope ("static")
nl: Zichtbaarheid kla&ssificeerder ("statisch")

en: You have entered an invalid attribute name.
nl: U hebt een ongeldige attribuutnaam opgegeven.

en: Attribute Name Invalid
nl: Attribuutnaam is ongeldig

en: The attribute name you have chosen is already being used in this operation.
nl: De attribuutnaam die u gekozen hebt is reeds in gebruik door deze operatie.

en: Attribute Name Not Unique
nl: Attribuutnaam is niet uniek

en: Check Constraint Properties
nl: Constrainteigenschappen controleren

[ctx: name label]
en: Name
nl: Naam

en: Check Condition :
nl: Conditie controleren :

en: Entity Attribute Properties
nl: Eigenschappen van entiteitsattribuut

[ctx: name of entity attribute]
en: &Name:
nl: &Naam:

en: Length/Values:
nl: Lengte/waarden:

en: &Auto increment
nl: &Automatisch ophogen

en: Allow &null
nl: &Null toestaan

en: Attributes:
nl: Attributen:

en: Indexing
nl: Indexeren

en: &Not Indexed
nl: &Niet geïndexeerd

note: i18n("&Primary"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pPublicRB); m_pProtectedRB = new QRadioButton(i18n("&Unique"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pProtectedRB);
en: &Indexed
nl: Ge&ïndexeerd

en: You have entered an invalid entity attribute name.
nl: U hebt een ongeldige naam van een entiteitsattribuut opgegeven.

en: Entity Attribute Name Invalid
nl: Naam van entiteitsattribuut is ongeldig

en: The entity attribute name you have chosen is already being used in this operation.
nl: De naam van entiteitsattribuut dat u gekozen hebt is reeds in gebruik door deze operatie.

en: Entity Attribute Name Not Unique
nl: Naam van entiteitsattribuut is niet uniek

en: EnumLiteral Properties
nl: Eigenschappen van EnumLiteral

[ctx: literal name]
en: &Name:
nl: &Naam:

en: &Value:
nl: &Waarde:

en: Foreign Key Setup
nl: Foreign Key instellen

[ctx: general page title]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: general group title]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: label for entering name]
en: Name
nl: Naam

en: Referenced Entity
nl: Referentie-entiteit

en: Actions
nl: Acties

en: On Update
nl: Bij het bijwerken

en: On Delete
nl: Bij het verwijderen

en: No Action
nl: Geen actie

en: Restrict
nl: Beperken

en: Cascade
nl: Trapsgewijs

en: Set Null
nl: Null instellen

en: Set Default
nl: Standaard instellen

en: Columns
nl: Kolommen

[ctx: column header local]
en: Local
nl: Lokaal

[ctx: column header referenced]
en: Referenced
nl: Referentie

en: Local Column
nl: Lokale kolom

en: Referenced Column
nl: Referentiekolom

en: &Add
nl: Toe&voegen

en: You are attempting to change the Referenced Entity of this ForeignKey Constraint. Any unapplied changes to the mappings between local and referenced entities will be lost. Are you sure you want to continue ?
nl: U probeert de referentie-entiteit van de ForeignKey Constraint te veranderen. Elke niet-toegepaste wijzigingen aan de mapping tussen de lokale en de referentie-entiteiten zullen verloren gaan. Wilt u doorgaan ?

en: Object Attribute Properties
nl: Eigenschappen van object-attribuut

en: You have entered an invalid attribute value.
nl: U hebt een ongeldige attribuutwaarde ingegeven.

en: Value Invalid
nl: Waarde ongeldig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Attribute Name:
nl: Attribuutnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Value:
nl: Waarde:

en: Operation Properties
nl: Operatie-eigenschappen

[ctx: operation name]
en: &Name:
nl: &Naam:

en: &Abstract operation
nl: &Abstracte operatie

en: &virtual
nl: &Virtueel

en: &Override
nl: &Overschrijven

en: Ne&w Parameter...
nl: Nieu&we parameter...

en: The parameter name you have chosen
    is already being used in this operation.
nl: De parameternaam die u gekozen hebt
    is reeds in gebruik in deze operatie.

en: Parameter Name Not Unique
nl: Parameternaam is niet uniek

en: The parameter name you have chosen is already being used in this operation.
nl: De parameternaam die u gekozen hebt is reeds in gebruik in deze operatie.

en: You have entered an invalid operation name.
nl: U hebt een ongeldige parameternaam opgegeven.

en: Operation Name Invalid
nl: Operatienaam ongeldig

en: An operation with that signature already exists in %1.
nl: Een operatie met deze signatuur bestaat reeds in %1.

en: Choose a different name or parameter list.
nl: Kies een andere naam of parameterlijst.

en: Template Properties
nl: Sjablooneigenschappen

[ctx: template name]
en: &Name:
nl: &Naam:

en: You have entered an invalid template name.
nl: U hebt een ongeldige sjabloonnaam opgegeven.

en: Template Name Invalid
nl: Sjabloonnaam is ongeldig

en: The template parameter name you have chosen is already being used in this operation.
nl: De sjabloonparameternaam die u gekozen hebt is reeds in gebruik in deze operatie.

en: Template Name Not Unique
nl: Sjabloonnaam is niet uniek

en: Unique Constraint Properties
nl: Eigenschappen van unieke beperking

en: Attribute Details
nl: Attribuutdetails

en: You have entered an invalid constraint name.
nl: U hebt een ongeldige constraintnaam opgegeven.

en: Constraint Name Invalid
nl: Constraintnaam is ongeldig

[ctx: classes display options page]
en: Display
nl: Weergave

en: Classes Display Options
nl: Klasseweergave-opties

[ctx: diagram style page]
en: Style
nl: Stijl

en: Diagram Style
nl: Stijl van diagram

en: &Default value:
nl: Stan&daardwaarde:

en: &Image type:
nl: Afbeeld&ingstype:

en: &Resolution:
nl: &Resolutie:

en: New
nl: Nieuw

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nl: &Bestand

en: &Library
nl: Bib&liotheek

en: &Table
nl: &Tabel

[ctx: draw as default]
en: &Default
nl: Stan&daard

en: Draw As
nl: Tekenen als

en: Package path:
nl: Pad van pakket:

en: Stereotype &name:
nl: Stereotype&naam:

[ctx: public visibility]
en: P&ublic
nl: P&ubliek

[ctx: protected visibility]
en: Pro&tected
nl: Beveilig&d

[ctx: private visibility]
en: P&rivate
nl: P&rivaat

en: Imple&mentation
nl: Imple&mentatie

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

[ctx: scope for A is public]
en: Public
nl: Publiek

[ctx: scope for A is protected]
en: Protected
nl: Beveiligd

[ctx: scope for A is private]
en: Private
nl: Privaat

[ctx: scope for A is implementation]
en: Implementation
nl: Implementatie

en: Role A Visibility
nl: Zichtbaarheid van rol A

[ctx: scope for B is public]
en: Public
nl: Publiek

[ctx: scope for B is protected]
en: Protected
nl: Beveiligd

[ctx: scope for B is private]
en: Private
nl: Privaat

[ctx: scope for B is implementation]
en: Implementation
nl: Implementatie

en: Role B Visibility
nl: Zichtbaarheid van rol B

en: Exporting to XHTML...
nl: Bezig met exporteren naar XHTML...

en: Exporting all views...
nl: Alle weergaven exporteren...

en: Some errors happened when exporting the images:
nl: Er deden zich fouten voor bij het exporteren van de afbeeldingen:

en: Generating Docbook...
nl: Docbook wordt aangemaakt...

en: Docbook Generation Complete...
nl: Docbook is aangemaakt...

en: Docbook Generation Failed...
nl: Aanmaken van Docbook mislukt...

en: Exporting to DocBook...
nl: Bezig met exporteren naar DocBook...

en: Umbrello UML Modeller autonomous code generator
nl: Autonome codegenerator voor Umbrello UML-modelleerder

en: (c) 2006 Gael de Chalendar (aka Kleag), (c) 2002-2006 Umbrello UML Modeller Authors
nl: (c) 2006 Gael de Chalendar (Kleag), (c) 2002-2006 Auteurs van Umbrello UML-modelleerder

en: Umbrello UML Modeller Authors
nl: De auteurs van Umbrello UML Modeller

en: File to transform
nl: Om te zetten bestand

en: The XSLT file to use
nl: Te gebruiken XSLT-bestand

en: Generating XHTML...
nl: XHTML wordt aangemaakt...

en: XHTML Generation Complete...
nl: XHTML is aangemaakt...

en: Copying CSS...
nl: CSS wordt wordt gekopieerd...

en: Finished Copying CSS...
nl: CSS is gekopieerd...

en: Failed Copying CSS...
nl: Kopiëren van CSS is mislukt...

en: Flag whether documentation was modified. Press left mouse button to apply modified content.
nl: Geef aan of documentatie is gewijzigd. Druk op de linker muisknop op de gewijzigde inhoud toe te passen.

en: Documentation type
nl: Type documentatie

en: Activate documentation edit after focus change.
nl: Documentatie bewerken activeren na wijziging van focus.

en: Apply layout
nl: Opmaak toepassen

en: Umbrello – Visual development environment for software, based on the industry standard Unified Modelling Language (UML).<br/>See also <a href="http://www.omg.org/spec/">http://www.omg.org/spec/</a>.
nl: Umbrello – Visuele ontwikkelomgeving voor software, gebaseerd op de industriestandaard Unified Modelling Language (UML).<br/>Zie ook <a href="http://www.omg.org/spec/">http://www.omg.org/spec/</a>.

en: Copyright © 2001 Paul Hensgen,
    Copyright © 2002-2022 Umbrello UML Modeller Authors
nl: Copyright © 2001 Paul Hensgen,
    Copyright © 2002-2022 Auteurs van Umbrello UML Modelleerder

en: Author of initial version.
nl: Auteur van de oorspronkelijke versie.

en: Bug fixing, porting work, code cleanup, new features.
nl: Bug repareren, werken aan overzetten, opschonen van code, nieuwe functies.

en: Porting work, code cleanup, new features.
nl: Werken aan overzetten, opschonen van code, nieuwe functies.

en: Current maintainer.
nl: Huidige onderhouder

en: A lot of work for C++ and Java code generation. Codeeditor.
nl: Veel werk voor C++ en generatie van Java code. Bewerker van code.

en: File to open
nl: Te openen bestand

en: export diagrams to extension and exit
nl: Diagrammen naar extensie exporteren en afsluiten

en: list available export extensions
nl: lijst met beschikbare exportextensies

en: the local directory to save the exported diagrams in
nl: de lokale map waarin de geëxporteerde diagrammen bewaard moeten worden

en: import files
nl: bestanden importeren

en: list supported languages
nl: ondersteunde talen tonen

en: keep the tree structure used to store the views in the document in the target directory
nl: boomstructuur om de weergaven van het document op te slaan bewaren in de doelmap

en: import files from directory <dir>
nl: bestanden uit map <dir> importeren

en: set language
nl: taal instellen

en: Delete Anchor
nl: Anker verwijderen

en: Add Point
nl: Punt toevoegen

en: Delete Point
nl: Punt verwijderen

en: Choose Spline points automatically
nl: Spline-punten automatisch kiezen

en: Change Association Name...
nl: Associatienaam wijzigen...

en: Change Role A Name...
nl: Rolenaam A wijzigen...

en: Change Role B Name...
nl: Rolenaam B wijzigen...

en: Select Operation...
nl: Bewerking selecteren...

[ctx: Layout menu]
en: Layout
nl: Opmaak

en: Polyline
nl: Gebroken lijn

en: Orthogonal
nl: Orthogonaal

en: New Template...
nl: Nieuw sjabloon...

en: Accept Signal
nl: Signaal accepteren

en: Accept Time Event
nl: Time-event accepteren

en: Activity...
nl: Activiteit...

en: Activity Transition
nl: Activiteitsovergang

en: Actor
nl: Acteur

note: i18n("Actor...")); break;
en: Artifact
nl: Artefact

note: i18n("Category...")); break;
en: Change Font...
nl: Lettertype wijzigen...

en: Choice
nl: Keuze

[ctx: new class menu item]
en: Class...
nl: Klasse...

[ctx: duplicate action]
en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: Collapse All
nl: Alles invouwen

[ctx: add new combined state]
en: Combined state...
nl: Gecombineerde status...

en: Folder
nl: Map

en: Datatype...
nl: Gegevenstype...

en: Deep History
nl: Gedetailleerde geschiedenis

en: Edit combined state
nl: Gecombineerde status bewerken

en: End Activity
nl: Eindactiviteit

en: End State
nl: Eindtoestand

en: Entity
nl: Entiteit

note: i18n("Entity...")); break;
en: Entity Attribute...
nl: Entiteitsattribuut...

en: Enum Literal...
nl: Enumeratieconstante...

en: Expand All
nl: Alles uitvouwen

en: Export as Picture...
nl: Exporteren als afbeelding...

en: Externalize Folder...
nl: Map extern maken...

en: Fill Color...
nl: Vulkleur...

en: Final Activity
nl: Eindactiviteit

en: Flip Horizontal
nl: Horizontaal omklappen

en: Flip Vertical
nl: Vertikaal omklappen

en: Text Line...
nl: Tekstregel...

en: Fork
nl: Afsplitsen

en: Go to state diagram
nl: Ga naar toestandsdiagram

en: Hide destruction box
nl: Destructievak verbergen

en: Import File(s)...
nl: Bestand(en) importeren...

en: Import from Directory...
nl: Uit map importeren...

en: from file...
nl: uit bestand...

en: Initial Activity
nl: Beginactiviteit

en: Initial State
nl: Begintoestand

[ctx: new instance menu item]
en: Instance...
nl: Exemplaar...

en: New Attribute...
nl: Nieuw attribuut...

en: Provided interface
nl: Geleverde interface

en: Required interface
nl: Vereiste interface

en: Internalize Folder
nl: Map intern maken

en: Junction
nl: Knooppunt

en: Line Color...
nl: Lijnkleur...

en: Asynchronous Message
nl: Asynchroon bericht

en: Creation Message
nl: Bericht over aanmaken

en: Destroy Message
nl: Bericht vernietigen

en: Found Message
nl: Gevonden bericht

en: Lost Message
nl: Verloren gegaan bericht

en: Synchronous Message
nl: Synchroon bericht

en: New Entity Attribute...
nl: Nieuw entiteitsattribuut...

en: New Literal...
nl: Nieuwe constante...

en: New Parameter...
nl: Nieuwe parameter...

note: i18n("Node...")); break;
en: Note...
nl: Notitie...

en: Object Node
nl: Objectnode

en: Open file
nl: Bestand openen

note: i18n("Operation...")); break;
en: Package...
nl: Pakket...

en: Port
nl: Poort

note: i18n("Port...")); break;
en: Pre Post Condition
nl: Pre Post-conditie

en: Redo
nl: Opnieuw

en: Region
nl: Gebied

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove state diagram
nl: Toestandsdiagram verwijderen

en: Rename...
nl: Hernoemen...

en: Rename Object...
nl: Object hernoemen...

en: Return to combined state
nl: Naar gecombineerde status teruggaan

en: Return to class
nl: Naar klasse terugkeren

en: Reset Label Positions
nl: Labelposities terugzetten

en: Resize
nl: Grootte wijzigen

en: Select state diagram
nl: Toestandsdiagram selecteren

en: Send Signal
nl: Signaal sturen

en: Shallow History
nl: Oppervlakkige geschiedenis

en: Show destruction box
nl: Destructievak tonen

[ctx: add new state]
en: State...
nl: Toestand...

en: Join
nl: Samenvoegen

en: Subsystem
nl: Subsysteem

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
nl: Sjabloon

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
nl: Ongedaan maken

[ctx: new container menu]
en: New
nl: Nieuw

[ctx: new sub menu]
en: New
nl: Nieuw

[ctx: category type sub menu]
en: Category Type
nl: Type categorie

en: Disjoint(Specialisation)
nl: Geen overlap(Specialisatie)

en: Overlapping(Specialisation)
nl: Overlappend(Specialisatie)

en: Union
nl: Vereniging

en: Change into Class
nl: In een klasse veranderen

en: Change into Package
nl: In pakket veranderen

en: Clear Diagram
nl: Diagram leegmaken

en: Snap to Grid
nl: Raster magnetisch

en: Snap Component Size to Grid
nl: Componentgrootte op raster vastklikken

en: Show Grid
nl: Raster tonen

en: Show Documentation Indicator
nl: Documentatie-indicator tonen

en: apply '%1'
nl: '%1' toepassen

en: Public Only
nl: Uitsluitend public

en: Operation Signature
nl: Signatuur van bewerking

en: Attribute Signature
nl: Signatuur van attribuut

en: Show Signatures
nl: Ondertekeningen tonen

en: Hide Signatures
nl: Ondertekeningen verbergen

en: Hide Non-public members
nl: Niet-publieke leden verbergen

en: Show Non-public members
nl: Niet-publieke leden tonen

en: Packages
nl: Pakketten

en: Stereotypes
nl: Stereotypen

en: Refactor
nl: Opschonen van de code

en: View Code
nl: Code tonen

en: Change into Interface
nl: In een interface veranderen

en: Draw as Circle
nl: Tekenen als cirkel

en: Rename Class...
nl: Klasse hernoemen...

en: Name as Tooltip
nl: Naam als tekstballon

en: Move Up
nl: Omhoog

en: Move Down
nl: Omlaag

[ctx: clear note]
en: Clear
nl: Wissen

en: Change Text...
nl: Tekst wijzigen...

en: Auto resize
nl: Grootte automatisch wijzigen

en: Change State Name...
nl: Toestandsnaam wijzigen...

en: Change Activity Name...
nl: Activiteitsnaam wijzigen...

en: Change Object Node Name...
nl: Naam objectnode wijzigen...

[ctx: clear precondition]
en: Clear
nl: Wissen

en: Add Interaction Operand
nl: Interactieoperand toevoegen

[ctx: clear combined fragment]
en: Clear
nl: Wissen

en: Change Multiplicity...
nl: Multipliciteit wijzigen...

en: Change Name
nl: Naam wijzigen

[ctx: color menu]
en: Color
nl: Kleur

note: i18n: ectx: label, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Use Fill Color
nl: Vulkleur gebruiken

en: No Fill Color
nl: Geen vulkleur

[ctx: align menu]
en: Align
nl: Uitlijnen

en: Align Right
nl: Rechts uitlijnen

en: Align Left
nl: Links uitlijnen

en: Align Top
nl: Boven uitlijnen

en: Align Bottom
nl: Onder uitlijnen

en: Align Vertical Middle
nl: Verticaal centreren

en: Align Horizontal Middle
nl: Horizontaal centreren

en: Align Vertical Distribute
nl: Verticaal verdeeld centreren

en: Align Horizontal Distribute
nl: Horizontaal verdeeld centreren

en: new_actor
nl: nieuwe_actor

en: new_artifact
nl: nieuwe_artefact

en: new_association
nl: nieuwe_associatie

en: new_attribute
nl: nieuw_attribuut

en: new_category
nl: nieuwe_categorie

en: new_check_constraint
nl: nieuwe_check_constraint

en: new_component
nl: nieuwe_component

en: new_datatype
nl: nieuw_gegevenstype

en: new_entity
nl: nieuwe_entiteit

en: new_enum
nl: nieuwe_enum

en: new_folder
nl: nieuwe_map

en: new_interface
nl: nieuwe_interface

en: new_node
nl: nieuwe_node

en: new_operation
nl: nieuwe_bewerking

en: new_package
nl: nieuw_pakket

en: new_port
nl: nieuwe_poort

en: new_template
nl: nieuw_sjabloon

en: new_unique_constraint
nl: nieuwe_unique_constraint

en: new_object
nl: nieuw_object

en: New actor
nl: Nieuwe acteur

en: New artifact
nl: Nieuw artifact

en: New association
nl: Nieuwe associatie

en: New attribute
nl: Nieuw attribuut

en: New category
nl: Nieuwe categorie

en: New check constraint
nl: Nieuwe controlebeperking

en: New class
nl: Nieuwe klasse

en: New component
nl: Nieuwe component

en: New datatype
nl: Nieuw gegevenstype

en: New entity
nl: Nieuwe entiteit

en: New entity attribute
nl: Nieuw entiteitsattribuut

en: New entity constraint
nl: Nieuwe entiteitsbeperking

en: New enum
nl: Nieuwe enum

en: New enum literal
nl: Nieuwe enumeratieconstante

en: New folder
nl: Nieuwe map

en: New foreign key constraint
nl: Nieuw Foreign Key Constraint

en: New instance
nl: Nieuw exemplaar

en: New instance attribute
nl: Nieuw attribuut van exemplaar

en: New interface
nl: Nieuw interface

en: New node
nl: Nieuwe node

en: New operation
nl: Nieuw operatie

en: New package
nl: Nieuw pakket

en: New port
nl: Nieuwe poort

en: New role
nl: Nieuw rol

en: New stereotype
nl: Nieuw stereotype

en: New template
nl: Nieuw sjabloon

en: New unique constraint
nl: Nieuwe unieke beperking

en: New use case
nl: Nieuwe use-case

en: New UML object
nl: Nieuw UML-object

en: Enter the name of the new actor:
nl: De naam invoeren van de nieuwe actor:

en: Enter the name of the new artifact:
nl: De naam invoeren van het nieuwe artifact:

en: Enter the name of the new association:
nl: De naam invoeren van de nieuwe associatie:

en: Enter the name of the new attribute:
nl: De naam invoeren van het nieuwe attribuut:

en: Enter the name of the new category:
nl: De naam invoeren van de nieuwe categorie:

en: Enter the name of the new check constraint:
nl: De naam invoeren van de nieuwe controlebeperking:

en: Enter the name of the new class:
nl: De naam invoeren van de nieuwe klasse:

en: Enter the name of the new component:
nl: De naam invoeren van de nieuwe component:

en: Enter the name of the new datatype:
nl: De naam invoeren van het nieuwe gegevenstype:

en: Enter the name of the new entity:
nl: De naam invoeren van de nieuwe entiteit:

en: Enter the name of the new entity attribute:
nl: De naam invoeren van het attribuut van de nieuwe entiteit:

en: Enter the name of the new entity constraint:
nl: De naam invoeren van de nieuwe beperking van de entiteit:

en: Enter the name of the new enum:
nl: De naam invoeren van de nieuwe enum:

en: Enter the name of the new enum literal:
nl: De naam invoeren van de nieuwe enum-constante:

en: Enter the name of the new folder:
nl: De naam invoeren van de nieuwe map:

en: Enter the name of the new foreign key constraint:
nl: De naam invoeren van de nieuwe beperking op foreign key:

en: Enter the name of the new instance:
nl: De naam invoeren van het nieuwe exemplaar:

en: Enter the name of the new instance attribute:
nl: De naam invoeren van het nieuwe attribuut van het exemplaar:

en: Enter the name of the new interface:
nl: De naam invoeren van het nieuwe interface:

en: Enter the name of the new node:
nl: De naam invoeren van de nieuwe node:

en: Enter the name of the new operation:
nl: De naam invoeren van de nieuwe handeling:

en: Enter the name of the new package:
nl: De naam invoeren van het nieuwe pakket:

en: Enter the name of the new port:
nl: De naam invoeren van de nieuwe poort:

en: Enter the name of the new role:
nl: De naam invoeren van de nieuwe rol:

en: Enter the name of the new stereotype:
nl: De naam invoeren van het nieuwe stereotype:

en: Enter the name of the new template:
nl: De naam invoeren van het nieuwe sjabloon:

en: Enter the name of the new unique constraint:
nl: De naam invoeren van de nieuwe unieke beperking:

en: Enter the name of the new use case:
nl: De naam invoeren van het nieuwe gebruiksgeval:

en: Enter the name of the new UML object
nl: De naam invoeren van het nieuwe UWL-object

en: Rename actor
nl: Acteur hernoemen

en: Rename artifact
nl: Artefact hernoemen

en: Rename association
nl: Associatie hernoemen

en: Rename attribute
nl: Attribuut hernoemen

en: Rename category
nl: Categorie hernoemen

en: Rename check constraint
nl: Controlebeperking hernoemen

en: Rename class
nl: Klasse hernoemen

en: Rename component
nl: Component hernoemen

en: Rename datatype
nl: Gegevenstype hernoemen

en: Rename entity
nl: Entiteit hernoemen

en: Rename entity attribute
nl: Entiteitsattribuut hernoemen

en: Rename entity constraint
nl: Entiteitsbeperking hernoemen

en: Rename enum
nl: Enumeratie hernoemen

en: Rename enum literal
nl: Enumeratieconstante hernoemen

en: Rename folder
nl: Hernoem map

en: Rename foreign key constraint
nl: Foreign key constraint hernoemen

en: Rename instance
nl: Exemplaar hernoemen

en: Rename instance attribute
nl: Attribuut van exemplaar hernoemen

en: Rename interface
nl: Interface hernoemen

en: Rename node
nl: Node hernoemen

en: Rename operation
nl: Bewerking hernoemen

en: Rename package
nl: Pakket hernoemen

en: Rename port
nl: Poort hernoemen

en: Rename role
nl: Rol hernoemen

en: Rename stereotype
nl: Stereotype hernoemen

en: Rename template
nl: Sjabloon hernoemen

en: Rename unique constraint
nl: Unieke beperking hernoemen

en: Rename use case
nl: Gebruiksgeval hernoemen

en: Rename UML object
nl: UML-object hernoemen

en: Enter the new name of the actor:
nl: De nieuwe naam van de actor invoeren:

en: Enter the new name of the artifact:
nl: De nieuwe naam van het artifact invoeren:

en: Enter the new name of the association:
nl: De nieuwe naam van de associatie invoeren:

en: Enter the new name of the attribute:
nl: De nieuwe naam van het attribuut invoeren:

en: Enter the new name of the category:
nl: De nieuwe naam van de categorie invoeren:

en: Enter the new name of the check constraint:
nl: De nieuwe naam van de controlebeperking invoeren:

en: Enter the new name of the class:
nl: De nieuwe naam van de klasse invoeren:

en: Enter the new name of the component:
nl: De nieuwe naam van de component invoeren:

en: Enter the new name of the datatype:
nl: De nieuwe naam van het gegevenstype invoeren:

en: Enter the new name of the entity:
nl: De nieuwe naam van de entiteit invoeren:

en: Enter the new name of the entity attribute:
nl: De nieuwe naam van het entiteitsattribuut invoeren:

en: Enter the new name of the entity constraint:
nl: De nieuwe naam van de entiteitsbeperking invoeren:

en: Enter the new name of the enum:
nl: De nieuwe naam van de enumeratie invoeren:

en: Enter the new name of the enum literal:
nl: De nieuwe naam van de enumeratieconstante invoeren:

en: Enter the new name of the folder:
nl: De nieuwe naam van de map invoeren:

en: Enter the new name of the foreign key constraint:
nl: De nieuwe naam van de beperking op foreign key invoeren:

en: Enter the new name of the instance:
nl: De nieuwe naam van het exemplaar invoeren:

en: Enter the new name of the instance attribute:
nl: De nieuwe naam van het attribuut van het exemplaar invoeren:

en: Enter the new name of the interface:
nl: De nieuwe naam van het interface invoeren:

en: Enter the new name of the node:
nl: De nieuwe naam van de node invoeren:

en: Enter the new name of the operation:
nl: De nieuwe naam van de handeling invoeren:

en: Enter the new name of the package:
nl: De nieuwe naam van het pakket invoeren:

en: Enter the new name of the port:
nl: De nieuwe naam van de poort invoeren:

en: Enter the new name of the role:
nl: De nieuwe naam van de rol invoeren:

en: Enter the new name of the stereotype:
nl: De nieuwe naam van de stereotype invoeren:

en: Enter the new name of the template:
nl: De nieuwe naam van het sjabloon invoeren:

en: Enter the new name of the unique constraint:
nl: De nieuwe naam van de unieke beperking invoeren:

en: Enter the new name of the use case:
nl: De nieuwe naam van het gebruiksgeval invoeren:

en: Enter the new name of the UML object
nl: De nieuwe naam van het UML-object invoeren:

[ctx: parse status]
en: Empty
nl: Leeg

en: Malformed argument
nl: Slecht geformuleerd argument

en: Unknown argument type
nl: Onbekend argumenttype

en: Illegal method name
nl: Ongeldige methodenaam

en: Unknown return type
nl: Ongeldig returntype

en: Unspecified error
nl: Onbekende fout

en: Name
nl: Naam

en: Widgets/Associations
nl: Widgets/associaties

en: Saved
nl: Opgeslagen

en: Parent
nl: Ouder

en: Pointer
nl: Aanwijzer

en: Usage
nl: Gebruik

en: That is an invalid name.
nl: Dat is een ongeldige naam.

en: This is a reserved keyword for the language of the configured code generator.
nl: Dit is een gereserveerd trefwoord voor de taal van de geconfigureerde codegenerator.

en: Reserved Keyword
nl: Gereserveerd trefwoord

en: That name is already being used.
nl: De naam is reeds in gebruik.

en: Not a Unique Name
nl: Geen unieke naam

en: Add Base Class
nl: Basisklasse toevoegen

en: Add Derived Class
nl: Afgeleide klasse toevoegen

note: i18n("Add Interface Implementation"), SLOT(addInterfaceImplementation()), Icon_Utils::it_Implementation));
en: Add Operation
nl: Operatie toevoegen

en: Add Attribute
nl: Attribuut toevoegen

en: Add Base Interface
nl: Basisinterface toevoegen

en: Add Derived Interface
nl: Afgeleide interface toevoegen

en: Base Classifiers
nl: Basisklassificeerder

en: Derived Classifiers
nl: Afgeleide klassificeerders

en: An attribute with that name already exists in %1.
nl: Een attribuut met die naam bestaat reeds in %1.

en: Choose a different name.
nl: Een andere naam gebruiken.

en: Incorrect use of associations.
nl: Onjuist gebruik van associaties.

en: Association Error
nl: Associatiefout

en: destroy
nl: vernietigen

en: Enter Activity Name
nl: Activiteitennaam invoeren

en: new activity
nl: nieuwe activiteit

en: Enter the name of the new activity:
nl: Geef de naam van de nieuwe activiteit:

en: Enter Signal Name
nl: Signalnaam invoeren

en: Enter Signal
nl: Signal invoeren

en: new Signal
nl: nieuwe signal

en: Enter Time Event Name
nl: Geef naam van Time Event

en: Enter Time Event
nl: Geef Time Event

en: new time event
nl: nieuwe time event

en: Enter Combined Fragment Name
nl: Naam voor Combined Fragment invoeren

en: Enter the Combined Fragment
nl: De Combined Fragment invoeren

en: new Combined Fragment
nl: Nieuwe Combined Fragment

en: Enter State Name
nl: Toestandsnaam invoeren

en: new state
nl: nieuwe toestand

en: Enter the name of the new state:
nl: Geef de naam van de nieuwe toestand:

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
nl: Afmeting

note: i18n: ectx: label, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: Image Mime Type
nl: Afbeelding Mime Type

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: The Mime Type of the Images
nl: Het Mime-type van de afbeeldingen

note: i18n: ectx: label, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support
nl: Ondersteuning ongedaan maken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support is enabled when this is true
nl: Ondersteuning voor ongedaanmaken is ingeschakeld als dit waar is

note: i18n: ectx: label, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Tabbed Diagrams
nl: Getabte diagrammen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Enables/Disables Tabbed View of Diagrams in the view area
nl: In/uitschakelen van het tonen van diagrammen in tabbladen in het weergavegebied

note: i18n: ectx: label, entry (newcodegen), group (General Options)
en: New Code Generator
nl: Nieuwe codegenerator

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (newcodegen), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for the New Code Generator
nl: In/uitschakelen van ondersteuning van de nieuwe codegenerator

note: i18n: ectx: label, entry (layoutType), group (General Options)
en: Layout Type
nl: Type indeling

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (layoutType), group (General Options)
en: The layout type to use for new lines
nl: Het voor nieuwe regels te gebruiken type indeling

note: i18n: ectx: label, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Footer Printing
nl: Voettekst afdrukken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for footer printing
nl: In/uitschakelen van ondersteuning voor afdrukken van een voettekst

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
nl: Automatisch opslaan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosave), group (General Options)
en: Enables/Disables Auto Saving at Regular Intervals
nl: In/uitschakelen van automatisch opslaan op regelmatige tijden

note: i18n: ectx: label, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time ( Old )
nl: Tijdinterval voor automatisch opslaan ( Oud )

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time Interval ( Old )
nl: Tijdsinterval voor automatisch opslaan ( Oud )

note: i18n: ectx: label, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: Auto Save Suffix
nl: Achtervoegsel bij automatisch opslaan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: The Suffix for the auto save file
nl: Het achtervoegsel van het bestand voor automatisch opslaan

note: i18n: ectx: label, entry (loadlast), group (General Options)
en: Load Last
nl: Laatste geladen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (loadlast), group (General Options)
en: Enables/Disables Loading of the last open file
nl: In/uitschakelen van het laden van het laatste open bestand

note: i18n: ectx: label, entry (diagram), group (General Options)
en: Diagram To Load at Startup
nl: Het te laden diagram bij opstarten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (diagram), group (General Options)
en: The Diagram to load at startup
nl: Het te laden diagram bij opstarten

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: Default Language at Startup
nl: Standaard taal bij opstarten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: The Language that Umbrello should start with by default
nl: De taal waarmee Umbrello standaard moet starten

note: i18n: ectx: label, entry (uml2), group (General Options)
en: Use UML-2.x Notation
nl: Notatie van UML-2.x gebruiken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uml2), group (General Options)
en: Enables/Disables UML2 notation
nl: UML2 notatie in-/uitschakelen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Enables/Disables usage of fill color
nl: In/uitschakelen van het gebruik van een vulkleur

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
nl: Vulkleur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fillColor), group (UI Options)
en: The Fill Color to be used
nl: De te gebruiken vulkleur

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
nl: Lijnkleur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineColor), group (UI Options)
en: The Color of the Lines
nl: De kleur van de lijnen

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
nl: Lijndikte

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: The Width of the Line
nl: De breedte van de lijn

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (UI Options)
en: Text Color
nl: Tekstkleur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (textColor), group (UI Options)
en: The Color of the Text
nl: De kleur van de tekst

note: i18n: ectx: label, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Show Doc Window
nl: Docvenster tonen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Enables/Disables showing of the doc window
nl: Schakelt in/uit het tonen van het doc-venster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uiFont), group (UI Options)
en: The Font to be used
nl: Het te gebruiken lettertype

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: The Color of the diagram background
nl: De kleur van de achtergrond van het diagram

note: i18n: ectx: label, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: Grid Dot Color
nl: Kleur van het rasterpunt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: The Color of the grid dots
nl: De kleur van de rasterpunten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (rightToLeftUI), group (UI Options)
en: Enable/disable user interface direction from right to left
nl: Gebruikersinterface voor richting rechts naar links in-/uitschakelen

note: i18n: ectx: label, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show Visibility
nl: Zichtbaarheid tonen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show the Visibility of the Attributes ( eg: private, public, protected)
nl: Toon de zichtbaarheid van attributen (bijv.: privé, publiek, beschermd)

note: i18n: ectx: label, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show Attributes
nl: Attributen tonen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show attributes of the class
nl: Attributen van de klasse tonen

note: i18n: ectx: label, entry (showOps), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showOps), group (Class Options)
en: Show Operations
nl: Operaties tonen

note: i18n: ectx: label, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Show Package
nl: Pakket tonen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of packages
nl: In/uitschakelen van het tonen van pakketten

note: i18n: ectx: label, entry (showStereoType), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showStereoType), group (Class Options)
en: Show Stereotypes
nl: Stereotypen tonen

note: i18n: ectx: label, entry (showAttribAssocs), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttribAssocs), group (Class Options)
en: Show Attribute Associations
nl: Attribuutassociaties tonen

note: i18n: ectx: label, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Show Public Only
nl: Uitsluitend public tonen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of public attributes/methods
nl: In/uitschakelen van het tonen van publieke attributen/methoden

note: i18n: ectx: label, entry (showAttSig), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttSig), group (Class Options)
en: Show Attribute Signature
nl: Signatuur van attribuut tonen

note: i18n: ectx: label, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show Operation Signature
nl: Operatiesignatuur tonen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show operation signature
nl: Operation signature tonen

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options)
en: Default Attribute Scope
nl: Standaard-scope van attribuut

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOperationScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultOperationScope), group (Class Options)
en: Default Operation Scope
nl: Standaard-scope van operatie

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
nl: Hoogte

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height of the code viewer
nl: Hoogte van de codeweergave

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
nl: Breedte

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width of the Code Viewer
nl: Breedte van codeviewer

note: i18n: ectx: label, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options)
en: Show Hidden Blocks
nl: Verborgen blokken tonen

note: i18n: ectx: label, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Highlight Blocks
nl: Blokken accentueren

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Enables/Disables Highlighting of blocks
nl: In/uitschakelen van oplichten van blokken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font to be used in the Code Viewer
nl: Te gebruiken lettertype voor de codeviewer

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
nl: Papierkleur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Paper
nl: Kleur van het papier

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
nl: Tekstkleur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Font
nl: Kleur van het lettertype

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
nl: Geselecteerde kleur

[ctx: Color of the Edit Block]
note: i18n: ectx: label, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Edit Block Color
nl: Kleur van blok bewerken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Edit Block
nl: Kleur van het bewerkingsblok

note: i18n: ectx: label, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Non Edit Block Color
nl: Kleur van blok niet bewerken

note: i18n: ectx: label, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: UML Object Color
nl: UML-objectkleur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the UML Object
nl: Kleur van het UML-object

note: i18n: ectx: label, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options)
en: Hidden Color
nl: Verborgen kleur

note: i18n: ectx: label, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create Artifacts for imported files
nl: Artifacts aanmaken voor geïmporteerde bestanden

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create an artifact in the component view for each imported file
nl: Maak voor elk geïmporteerd bestand een artifact aan in de componentenweergave

note: i18n: ectx: label, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies
nl: Afhankelijkheden oplossen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies when importing file
nl: Afhankelijkheden oplossen bij importeren van bestand

note: i18n: ectx: label, entry (supportCPP11), group (Code Importer)
en: Support C++11 standard
nl: C++11 standaard ondersteunen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (supportCPP11), group (Code Importer)
en: Support C++11 standard on code import
nl: C++11 standaard bij importeren van code ondersteunen

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Auto Generate Empty Constructors
nl: Lege constructors automatisch aanmaken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Auto Generation of Empty Constructors
nl: Schakel in/uit de het automatisch aanmaken van lege constructors

note: i18n: ectx: label, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Comment Style
nl: Toelichtingstijl

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Sets the Style of Comments to be used
nl: Bepaalt de te gebruiken stijl van de toelichting

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Default Association Field Scope
nl: Standaard reikwijdte (scope) van de association field

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Sets the default Association field scope
nl: Stelt de standaard reikwijdte (scope) in van het 'association field'

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Default Attribute Accessor Scope
nl: Standaard reikwijdte (scope) van de 'attribute accessor'

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Sets the default attribute accessor scope
nl: Stelt de standaard reikwijdte (scope) in van de 'attribute accessor'

note: i18n: ectx: label, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Force Documentation
nl: Documentatie afdwingen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Verbose Documentation
nl: In/uitschakelen van uitgebreide documentatie

note: i18n: ectx: label, entry (writeSectionComments), group (Code Generation)
en: Section Comment Policy
nl: Beleid voor toelichting bij sectie

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (writeSectionComments), group (Code Generation)
en: Whether section comments shall be written
nl: Of toelichting bij sectie geschreven moet worden

note: i18n: ectx: label, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: Headings Directory
nl: Kopteksten map

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: The Path in which the headings are stored
nl: Het pad waarin de kopteksten worden opgeslagen

note: i18n: ectx: label, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Include headings
nl: Kopteksten invoegen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Enables/Disables inclusion of headings
nl: In/uitschakelen van het invoegen van kopteksten

note: i18n: ectx: label, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: Indentation Amount
nl: Inspringafstand

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: The amount of indentation
nl: Inspringhoeveelheid

note: i18n: ectx: label, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: Indentation Type
nl: Inspringtype

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: The Type of Indentation
nl: Het type inspringen

note: i18n: ectx: label, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: Line Ending Type
nl: Type regeleinde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: The type of line ending ( or new line type )
nl: Het type regelbewerking ( of nieuweregel type)

note: i18n: ectx: label, entry (modnamePolicy), group (Code Generation) i18n: ectx: whatsthis, entry (modnamePolicy), group (Code Generation)
en: Modifier Name Policy
nl: Beleid voor modificatienaam

note: i18n: ectx: label, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: Output Directory
nl: Uitvoermap

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: The directory to which the code has to be outputted
nl: De map waarnaar de code moet worden uitgebracht

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: The policy to be followed when there are name conflicts
nl: Het te volgen beleid als er naamconflicten zijn

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Auto Generate Accessors
nl: Accessors automatisch aanmaken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of accessors
nl: In/uitschakelen van automatisch aanmaken van accessors

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (classMemberPrefix), group (CPP Code Generation)
en: The prefix for class members
nl: Het voorvoegsel voor klasseleden

note: i18n: ectx: label, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Inline Accessors
nl: Inline accessors

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline accessors
nl: In/uitschakelen van 'inline accessors'

note: i18n: ectx: label, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Inline operations
nl: Inline operaties

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline Operations
nl: In/uitschakelen van 'inline operaties'

note: i18n: ectx: label, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Package is namespace
nl: Pakket is nameruimte

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables treating a package as a namespace
nl: In/uitschakelen van het behandelen van een pakket als een naamruimte

note: i18n: ectx: label, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Public Accessors
nl: Publieke accessors

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables public accessors
nl: In/uitschakelen van 'public accessors'

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name
nl: Naam van tekenreeksklasse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class
nl: De naam van de tekenreeksklasse

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name Include
nl: Naam van tekenreeksklasse invoegen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class to be included
nl: De naam van de in te voegen tekenreeksklasse

note: i18n: ectx: label, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: String Include is Global
nl: Tekenreeks invoegen is globaal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of string
nl: In/uitschakelen van globaal invoegen van tekenreeks

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name
nl: Vectorklassenaam

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class
nl: De naam van de vectorklasse

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name Include
nl: Vectorklassenaam invoegen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class to be included
nl: De naam van de in te voegen vectorklasse

note: i18n: ectx: label, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Vector include is global
nl: Vector invoegen is globaal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of vector class
nl: In/uitschakelen van globaal invoegen van vectorklasse

note: i18n: ectx: label, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Virtual Destructors
nl: Virtuele destructors

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables virtual destructors
nl: In/uitschakelen van 'virtuele destructors'

note: i18n: ectx: label, entry (getterWithGetPrefix), group (CPP Code Generation)
en: Getters with 'get' prefix
nl: Ophalers met voorvoegsel 'get'

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (getterWithGetPrefix), group (CPP Code Generation)
en: If enabled, create getters with 'get' prefix
nl: Indien ingeschakeld, ophalers aanmaken met voorvoegsel 'get'

note: i18n: ectx: label, entry (removePrefixFromAccessorMethods), group (CPP Code Generation)
en: Remove prefix '[a-zA-Z]_' from accessor methods
nl: Voorvoegsel '[a-zA-Z]_' verwijderen uit toegangsmethoden

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (removePrefixFromAccessorMethods), group (CPP Code Generation)
en: If enabled, remove prefix '[a-zA-Z]_' from accessor methods
nl: Indien ingeschakeld, voorvoegsel '[a-zA-Z]_' verwijderen uit toegangsmethoden

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (accessorMethodsStartWithUpperCase), group (CPP Code Generation)
en: If enabled, accessor methods start with capital letters
nl: Indien ingeschakeld, toegangsmethoden beginnen met hoofdletters

note: i18n: ectx: label, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: Documentation tags
nl: Documentatie-tags

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: The tag used for generating doxygen documentation (\\, @)
nl: De gebruikte tag voor het genereren van doxygen-documentatie (\\, @)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors ( D )
nl: Attribute accessor automatisch aanmaken ( D )

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors ( D )
nl: In/uitschakelen van 'attribute accessor' automatisch aanmaken( D )

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors ( D )
nl: Assoc accessors automatisch aanmaken ( D )

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors ( D )
nl: In/uitschakelen van 'association accessors' automatisch aanmaken ( D )

note: i18n: ectx: label, entry (buildANTDocumentD), group (D Code Generation)
en: Build ANT Document (D)
nl: ANT-document opbouwen (D)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (buildANTDocumentD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables building of ANT Document (D)
nl: In/uitschakelen van ANT-document opbouwen (D)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Java)
nl: Attribute accessor automatisch aanmaken (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Java)
nl: Inschakelen van 'attribute accessor' automatisch aanmaken (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Java)
nl: Association accessors automatisch aanmaken (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Java)
nl: In/uitschakelen van 'association accessors' automatisch aanmaken (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (buildANTDocumentJava), group (Java Code Generation)
en: Build ANT Document (Java)
nl: ANT-document opbouwen (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (buildANTDocumentJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables building of ANT Document (Java)
nl: In/uitschakelen van ANT-document opbouwen (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Ruby)
nl: Attribute accessors automatisch aanmaken (Ruby)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Ruby)
nl: In/uitschakelen van 'attribute accessors' automatisch aanmaken (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Ruby)
nl: Assoc accessors automatisch aanmaken (Ruby )

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Ruby)
nl: In/uitschakelen van 'association accessors' automatisch aanmaken (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: Automatic Dot Path
nl: Automatisch .dot-pad

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: determine automatically the path of dot executable
nl: bepaalt automatisch het pad van het .dot-uitvoeringsprogramma

note: i18n: ectx: label, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: Dot Path
nl: Dot-pad

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: set path to dot executable (optional)
nl: stelt pad naar .dot-uitvoeringsprogramma (optioneel)

note: i18n: ectx: label, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: Show Export Layout
nl: Export-indeling tonen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: show export layout
nl: export-indeling tonen

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export model
nl: Model &exporteren

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nl: Be&werken

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
nl: &Nieuw

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
nl: T&onen

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
nl: U&itlijnen

note: i18n: ectx: Menu (active_lang_menu)
en: Active &Language
nl: Actieve taa&l

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nl: &Instellingen

en: &Export model to DocBook
nl: Model naar DocBook &exporteren

en: &Export model to XHTML
nl: Model naar XHTML e&xporteren

en: &New Class Wizard...
nl: &Nieuwe Klassen-assistent...

en: &Add Default Datatypes for Active Language
nl: St&andaardgegevenstypes voor actieve taal toevoegen

en: Code &Importing Wizard...
nl: Assistent voor code &importeren...

en: &Code Generation Wizard...
nl: &Codegeneratie-assistent...

en: &Generate All Code
nl: Alle code &genereren

en: Creates a new document
nl: Maakt een nieuw document aan

en: Opens an existing document
nl: Opent een bestaand document

en: Opens a recently used file
nl: Opent een recent gebruikt bestand

en: Saves the document
nl: Slaat het document op

en: Saves the document as...
nl: Slaat het document op als...

en: Closes the document
nl: Sluit het document af

en: Prints out the document
nl: Drukt het document af

en: Print Preview of the document
nl: Drukt het voorbeeld van het document af

en: Quits the application
nl: Sluit de toepassing af

en: Exports the model to the docbook format
nl: Exporteert het model naar het DocBook-formaat

en: Exports the model to the XHTML format
nl: Exporteert het model naar het XHTML-formaat

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
nl: Knipt de geselecteerde sectie uit en plaatst deze op het klembord

en: Copies the selected section to the clipboard
nl: Kopieert de geselecteerde sectie naar het klembord

en: Pastes the contents of the clipboard
nl: Plakt de inhoud van het klembord

en: Undo last action
nl: Laatste actie ongedaan maken

en: Redo last undone action
nl: Laatste ongedaan gemaakte actie opnieuw uitvoeren

en: Set the default program preferences
nl: Stelt de standaard programmainstellingen in

[ctx: delete selected widget]
en: Delete &Selected
nl: &Selectie verwijderen

en: &Class Diagram...
nl: &Klassendiagram...

en: &Object Diagram...
nl: &Object-diagram...

en: &Sequence Diagram...
nl: &Sequentiediagram...

en: C&ommunication Diagram...
nl: C&ommunicatiediagram...

en: &Use Case Diagram...
nl: &Use Case-diagram...

en: S&tate Diagram...
nl: &Toestandsdiagram...

en: &Activity Diagram...
nl: &Activiteitendiagram...

en: Co&mponent Diagram...
nl: Co&mponentendiagram...

en: &Deployment Diagram...
nl: Inzet&diagram...

en: &Entity Relationship Diagram...
nl: &Entiteitrelatiediagram...

en: &Tree View
nl: Booms&tructuurweergave

en: &Debugging
nl: &Debuggen

en: &Logging
nl: &Loggen

en: &Command history
nl: O&pdrachtengeschiedenis

note: i18n("&Properties"), this); m_propertyDock->setObjectName(QStringLiteral("PropertyDock")); addDockWidget(Qt::LeftDockWidgetArea, m_propertyDock);  //:TODO: create the bird's eye view
en: &Bird's eye view
nl: &Vogelvlucht-overzicht

en: &Clear Diagram
nl: Dia&gram leegmaken

en: &Snap to Grid
nl: Magneti&sch raster

en: S&how Grid
nl: Ra&ster tonen

en: &Delete Diagram
nl: Diagram ver&wijderen

en: &Export as Picture...
nl: &Exporteren als afbeelding...

en: Export &Diagrams as Pictures...
nl: &Diagrammen als afbeeldingen exporteren...

en: Z&oom to 100%
nl: Tot 100% z&oomen

en: &Move Tab Left
nl: &Tab naar links verplaatsen

en: &Move Tab Right
nl: T&ab naar rechts verplaatsen

en: Select Diagram on Left
nl: Linker diagram selecteren

en: Select Diagram on Right
nl: Rechter diagram selecteren

[ctx: init status bar]
en: Ready
nl: Gereed

en: Fit
nl: Passend

en: Diagram Toolbar
nl: Diagramwerkbalk

en: Doc&umentation
nl: Doc&umentatie

en: Co&mmand history
nl: O&pdrachtengeschiedenis

en: &Debug
nl: &Debuggen

en: &Log
nl: U&Log

en: Opening file...
nl: Bezig met het openen van het bestand...

en: Untitled
nl: Naamloos

en: Creating new document...
nl: Bezig met het aanmaken van een nieuw document...

en: Open File
nl: Bestand openen

en: *.xmi *.xmi.tgz *.xmi.tar.bz2 *.uml *.mdl *.zargo|All Supported Files (*.xmi, *.xmi.tgz, *.xmi.tar.bz2, *.uml, *.mdl, *.zargo)
    *.xmi|Uncompressed XMI Files (*.xmi)
    *.xmi.tgz|Gzip Compressed XMI Files (*.xmi.tgz)
    *.xmi.tar.bz2|Bzip2 Compressed XMI Files (*.xmi.tar.bz2)
    *.uml|Eclipse PapyrusUML files (*.uml)
    *.mdl|Rose model files (*.mdl)
    *.zargo|Compressed argo Files(*.zargo)
nl: *.xmi *.xmi.tgz *.xmi.tar.bz2 *.uml *.mdl *.zargo|Alle ondersteunde bestanden (*.xmi, *.xmi.tgz, *.xmi.tar.bz2, *.uml *.mdl en *.zargo)
    *.xmi|Ongecomprimeerde XMI-bestanden (*.xmi)
    *.xmi.tgz|Gzip-gecomprimeerde XMI-bestanden (*.xmi.tgz)
    *.xmi.tar.bz2|Bzip2-gecomprimeerde XMI-bestanden (*.xmi.tar.bz2)
    *.uml|Eclipse PapyrusUML bestanden (*.uml)
    *.mdl|Rose-modelbestanden (*.mdl)
    *.zargo|Gecomprimeerde argo-bestanden(*.zargo)

en: Saving file...
nl: Bestand wordt opgeslagen...

en: Saving file with a new filename...
nl: Bestand wordt opgeslagen met een nieuwe naam...

en: Save As
nl: Opslaan als

en: *.xmi | XMI File (*.xmi);;*.xmi.tgz | Gzip Compressed XMI File (*.xmi.tgz);;*.xmi.tar.bz2 | Bzip2 Compressed XMI File (*.xmi.tar.bz2);;* | All Files (*)
nl: *.xmi | XMI-bestand (*.xmi);;*.xmi.tgz | Gzip gecomprimeerd XMI-bestand (*.xmi.tgz);;*.xmi.tar.bz2 | Bzip2 gecomprimeerd XMI-bestand (*.xmi.tar.bz2);;* | Alle bestanden (*)

en: The file %1 exists.
    Do you wish to overwrite it?
nl: Het bestand %1 bestaat reeds.
    Wilt u het overschrijven?

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Overwrite
nl: Overschrijven

en: Closing file...
nl: Het bestand wordt afgesloten...

en: No search term entered
nl: Geen zoekterm ingevoerd

en: '%1': %2 found
nl: '%1': %2 gevonden

en: Print Preview...
nl: Afdrukvoorbeeld...

en: Printing...
nl: Bezig met afdrukken...

en: Print %1
nl: %1 afdrukken

en: Exiting...
nl: Bezig met beëindigen...

en: Cutting selection...
nl: Bezig met het knippen van de selectie...

en: Copying selection to clipboard...
nl: De selectie wordt naar het klembord gekopiëerd...

en: Inserting clipboard contents...
nl: De inhoud van het klembord wordt ingevoegd...

en: Umbrello could not paste the clipboard contents.  The objects in the clipboard may be of the wrong type to be pasted here.
nl: Umbrello kan de inhoud van het klembord niet plakken. De objecten op het klembord zijn mogelijk niet van het juiste type om hier geplakt te kunnen worden.

[ctx: reset status bar]
en: Ready.
nl: Gereed.

en: Cannot view code until you generate some first.
nl: Code kan niet bekeken worden voordat u code genereert.

en: Cannot View Code
nl: Er kan geen code worden getoond

en: Cannot view code from simple code writer.
nl: Er kan geen code worden getoond uit de eenvoudige codeschrijver.

en: Select file(s) to import:
nl: Te importeren bestand(en) selecteren:

en: Select directory to import:
nl: Te importeren map selecteren:

en: XHTML Generation failed .
nl: Genereren van XHTML is mislukt .

en: &UML Objects
nl: &UML-objecten

en: &Stereotypes
nl: &Stereotypen

en: Welcome
nl: Welkom

en: UML Model
nl: UML-model

en: Logical View
nl: Logische weergave

en: Use Case View
nl: Use Case-weergave

en: Component View
nl: Componentweergave

en: Deployment View
nl: Inzetweergave

en: Entity Relationship Model
nl: Entiteitrelatiemodel

en: Datatypes
nl: Gegevenstypes

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
nl: Het huidige bestand is gewijzigd.
    Wilt u het opslaan?

[ctx: warning message]
en: Warning
nl: Waarschuwing

en: The file <%1> does not exist.
nl: Het bestand <%1> bestaat niet.

en: Load Error
nl: Inleesfout

en: The file %1 seems to be corrupted.
nl: Het bestand %1 lijkt corrupt.

en: There was no XMI file found in the compressed file %1.
nl: Geen XMI-bestand gevonden in het gecomprimeerde bestand %1.

en: There was a problem loading the extracted file: %1
nl: Er deed zich een fout voor tijdens het laden van het uitgepakte bestand: %1

en: There was a problem loading file: %1
nl: Er deed zich een fout voor tijdens het laden van bestand: %1

en: Reason: %1
nl: Reden: %1

en: There was a problem saving: %1
nl: Er deed zich een fout voor bij het opslaan van: %1

en: Save Error
nl: Opslagfout

en: There was a problem uploading: %1
nl: Er deed zich een fout voor bij het uploaden van: %1

en: use case diagram
nl: use case-diagram

en: class diagram
nl: klassendiagram

en: sequence diagram
nl: sequentiediagram

en: communication diagram
nl: communicatiediagram

en: object diagram
nl: Object-diagram

en: state diagram
nl: toestandsdiagram

en: activity diagram
nl: activiteitendiagram

en: component diagram
nl: componentendiagram

en: deployment diagram
nl: inzetdiagram

en: entity relationship diagram
nl: Entiteitrelatiediagram

[ctx: diagram name]
en: Name
nl: Naam

en: Enter name:
nl: Naam invoeren:

en: That is an invalid name for a diagram.
nl: Dat is een ongeldige naam voor een diagram.

en: A diagram is already using that name.
nl: Er is al een ander diagram met deze naam.

[ctx: renaming diagram]
en: Name
nl: Naam

[ctx: renaming uml object]
en: Name
nl: Naam

[ctx: renaming child uml object]
en: Name
nl: Naam

en: The name you entered was not unique.
    Is this what you wanted?
nl: De door u gegeven naam is niet uniek.
    Wilt u dat?

en: Use Name
nl: Naam gebruiken

en: Enter New Name
nl: Nieuwe naam invoeren

en: Unsupported xmi file version: %1
nl: Niet ondersteunde xmi-bestandsversie: %1

en: Setting up the document...
nl: Document aan het instellen...

en: Resolving object references...
nl: Herleiden objectreferenties...

en: Loading UML elements...
nl: UML-elementen worden geladen...

en: Loading diagrams...
nl: Diagrammen worden ingelezen...

en: /autosave%1
nl: /auto-opslag%1

en: Externalize Folder
nl: Map extern maken

en: Folder %1 must be relative to the main model directory, %2.
nl: Map %1 moet relatief zijn tot de hoofdmap van het model, %2.

en: Path Error
nl: Fout in pad

en: File %1 already exists!
    The existing file will be overwritten.
nl: Bestand %1 bestaat al!
    Het bestaande bestand zal worden overschreven.

en: File Exists
nl: Bestand bestaat

en: There was a problem saving file: %1
nl: Er deed zich een fout voor tijdens het opslaan van bestand: %1

en: Enter Model Name
nl: Modelnaam invoeren

en: Enter the new name of the model:
nl: Geef de nieuwe naam van het model:

en: Views
nl: Weergaven

en: Settings
nl: Instellingen

en: Loading listview...
nl: Lijstweergave wordt ingelezen...

en: The class must be emptied before it can be deleted.
nl: De klasse moet leeg zijn voordat u deze verwijderd.

en: Class Not Empty
nl: Klasse is niet leeg

en: The package must be emptied before it can be deleted.
nl: Het pakket moet leeg zijn voordat u deze verwijderd.

en: Package Not Empty
nl: Pakket is niet leeg

en: The folder must be emptied before it can be deleted.
nl: Maak eerst de map leeg voordat u deze verwijderd.

en: Folder Not Empty
nl: Map is niet leeg

en: Rename canceled
nl: Hernoemen afgebroken

en: Renaming an item of listview type %1 is not yet implemented.
nl: Het hernoemen van een bestand van het type lijstweergave %1 is nog niet geïmplementeerd.

en: Function Not Implemented
nl: Functie nog niet geïmplementeerd

en: The name you entered was invalid.
    Renaming process has been canceled.
nl: De door u opgegeven naam is ongeldig.
    Het hernoemen is geannuleerd.

en: Name Not Valid
nl: Ongeldige naam

en: An operation with the same name and signature already exists. You cannot add it again.
nl: Een bewerking met deze naam en signatuur bestaat reeds. U kunt die niet nogmaals toevoegen.

en: The folderfile %1 does not exist.
nl: Het mapbestand %1 bestaat niet.

en: The folderfile %1 cannot be opened.
nl: Het mapbestand %1 kan niet geopend worden.

en: new_parameter
nl: nieuwe_parameter

[ctx: object name]
en: Name
nl: Naam

en: An object with the name %1
    already exists in the package %2.
    Please enter a new name:
nl: Er bestaat al een object met de naam %1
    in het pakket %2.
    Kies een andere naam:

en: new_literal
nl: nieuwe_constante

en: new_field
nl: nieuw_veld

en: new_fkey_constraint
nl: nieuwe_fkey_constraint

en: Actor &name:
nl: &Naam acteur:

en: Artifact &name:
nl: Artefact&naam:

en: Association &name:
nl: Associatie&naam

en: Class &name:
nl: Klasse&naam:

en: Component &name:
nl: Component&naam:

en: Datatype &name:
nl: Gegevenstype&naam:

en: Entity &name:
nl: Entiteit&naam:

en: Enum &name:
nl: &Naam van enumeratie:

en: Folder &name:
nl: Map&naam:

en: Interface &name:
nl: Interface&naam:

en: Node &name:
nl: Node&naam:

en: Package &name:
nl: Pakket&naam:

en: Port &name:
nl: Poort&naam:

en: Use case &name:
nl: &Naam Use Case:

en: Instance name:
nl: Naam van exemplaar:

en: Diagram: %2 Page %1
nl: Diagram: %2 pagina %1

en: Use fill color
nl: Vulkleur gebruiken

en: No fill color
nl: Geen vulkleur

en: Change font
nl: Wijzig het lettertype

en: Change line color
nl: Lijnkleur wijzigen

en: Change line width
nl: Lijndikte wijzigen

en: Change fill color
nl: Vulkleur wijzigen

en: Change visual property
nl: Zichtbaarheidseigenschap wijzigen

en: Delete widgets
nl: Widgets verwijderen

en: Resize widgets
nl: Widgetgrootte aanpassen

en: Enter Diagram Name
nl: Diagramnaam invoeren

en: Enter the new name of the diagram:
nl: Geef de naam van het nieuwe diagram:

en: Failed to import from file.
nl: Importeren uit bestand is mislukt.

en: Exporting view...
nl: Weergave wordt geëxporteerd...

en: An error happened when exporting the image:
nl: Er deed zich een fout voor bij het exporteren van de afbeelding:

en: The selected file %1 exists.
    Do you want to overwrite it?
nl: Het bestand %1 bestaat reeds.
    Wilt u het overschrijven?

en: File Already Exists
nl: Bestand bestaat al

en: Empty scene
nl: Lege scène

en: Cannot create directory: %1
nl: De map %1 kon niet worden aangemaakt

en: A problem occurred while saving diagram in %1
nl: Er deed zich een fout voor bij het opslaan van het diagram in %1

en: Multiplicity
nl: Multipliciteit

en: Enter multiplicity:
nl: Multipliciteit invoeren:

en: Association Name
nl: Associatienaam invoeren

en: Enter association name:
nl: Associatienaam invoeren:

en: Role Name
nl: Rolenaam

en: Enter role name:
nl: Rolenaam invoeren:

en: Press Ctrl with left mouse click to delete a point
nl: Druk Crtl in met een linker muisklik om een punt te verwijderen

en: Enter the name of the diagram referenced
nl: Voer de naam in van het diagram

en: Diagram name
nl: Diagramnaam

en: Enter the guard of the loop
nl: Geef de guard van de lus

en: Enter the first alternative name
nl: Voer de eerste alternatieve naam in

en: Enter first alternative
nl: Voer het eerste alternatief in

en: Enter first alternative :
nl: Eerste alternatief invoeren:

en: Enter referenced diagram name
nl: Genoemde diagramnaam invoeren

en: Enter referenced diagram name :
nl: Genoemde diagramnaam invoeren:

en: Enter the guard of the loop:
nl: Geef de guard van de lus:

en: Enter alternative Name
nl: Alternatieve naam invoeren

en: Enter the alternative:
nl: Voer het alternatief in:

en: Change Text
nl: Tekst wijzigen

en: Enter new text:
nl: Nieuwe tekst invoeren:

en: ERROR
nl: FOUT

[ctx: operation name]
en: Name
nl: Naam

en: Enter operation name:
nl: Bewerkingsnaam invoeren:

en: Precondition
nl: Preconditie

en: Postcondition
nl: Post-conditie

en: Transformation
nl: Transformatie

en: Note Type
nl: Notitietype

en: Select the Note Type
nl: Selecteer het type notitie

en: Enter Object Node Name
nl: Geef naam van de Objectnode

en: Enter the name of the object node :
nl: Geef de naam van de objectnode:

en: Select Object node type
nl: Selecteer type van objectnode

en: Select the object node type
nl: Selecteer het type voor de objectnode

en: Enter the name of the data store node
nl: geef de naam van de node voor de gegevensopslag

en: data store name
nl: naam gegevensopslag

en: Enter the name of the buffer node
nl: Geef de naam de buffernode

en: Enter the name of the buffer
nl: Geef de naam van de buffer

en: centralBuffer
nl: centraleBuffer

en: Enter the name of the object flow
nl: Geef de naam van de objectflow

en: object flow
nl: objectflow

en: Enter Object Flow State
nl: Geef toestand Object flow

en: Enter State (keep '-' if there is no state for the object)
nl: Geef toestand (behoudt '-' als er geen toestand is voor het object)

en: Enter signal name
nl: Signalnaam invoeren

en: Enter the signal name :
nl: Signalnaam invoeren:

en: Enter Activity
nl: Activiteit invoeren

en: Hold shift or ctrl to move in X axis. Hold shift and control to move in Y axis. Right button click to cancel move.
nl: Houd Shift of Ctrl ingedrukt om langs de X-as te verplaatsen. Houd Shift en Control ingedrukt om langs de Y-as te verplaatsen. Klik met de rechtermuisknop om de verplaatsing te annuleren.

en: Move widgets
nl: Widgets verplaatsen

en: Rename Object
nl: Object hernoemen

en: Enter object name:
nl: Objectnaam invoeren:

en: Hold shift or control to move in X axis.
nl: Shift of control ingedrukt houden om in X as te verplaatsen.

en: Hold shift and control to move in Y axis.
nl: Shift of control ingedrukt houden om in Y as te verplaatsen.

en: new actor
nl: nieuwe acteur

en: new artifact
nl: nieuw artifact

en: new association
nl: nieuwe associatie

en: new box
nl: nieuw vak

en: new category
nl: nieuwe categorie

en: new class
nl: nieuwe klasse

en: new combined fragment
nl: nieuw gecombineerd fragment

en: new component
nl: nieuwe component

en: new datatype
nl: nieuw gegevenstype

en: new entity
nl: nieuwe entiteit

en: new enum
nl: nieuwe enumeratie

en: new floating dash line
nl: nieuwe zwevende streepjeslijn

en: new fork/join
nl: nieuwe afsplitsing/samenvoeging

en: new instance
nl: nieuw exemplaar

en: new interface
nl: nieuw interface

en: new message
nl: nieuw bericht

en: new node
nl: nieuwe node

en: new note
nl: nieuwe notitie

en: new object
nl: nieuw_object

en: new object node
nl: nieuwe objectnode

en: new package
nl: nieuw pakket

en: new pin
nl: nieuwe pin

en: new port
nl: nieuwe poort

en: new precondition
nl: nieuwe preconditie

en: new region
nl: nieuwe regio

en: new signal
nl: nieuw signaal

en: new text
nl: nieuwe tekst

en: new UML widget
nl: nieuw UML-widget

en: new use case
nl: nieuwe use-case

en: new widget
nl: Nieuw widget

en: New activity
nl: Nieuwe activiteit

en: New box
nl: Nieuw vak

en: New combined fragment
nl: Nieuw gecombineerd fragment

en: New floating dash line
nl: Nieuwe zwevende streepjeslijn

en: New fork/join
nl: Nieuwe afsplitsing/samenvoeging

en: New message
nl: Nieuw bericht

en: New note
nl: Nieuwe notitie

en: New object
nl: Nieuw object

en: New object node
nl: Nieuwe objectnode

en: New pin
nl: Nieuwe pin

en: New precondition
nl: Nieuwe preconditie

en: New region
nl: Nieuwe regio

en: New signal
nl: Nieuw signaal

en: New state
nl: Nieuwe status

en: New text
nl: Nieuwe tekst

en: New UML widget
nl: Nieuw UML-widget

en: New widget
nl: Nieuw widget

en: Enter the name of the new box:
nl: De naam van het nieuwe vakje invoeren:

en: Enter the name of the new combined fragment:
nl: De naam van het nieuwe gecombineerde fragment invoeren:

en: Enter the name of the new floating dash line:
nl: De naam van de nieuwe zwevende streepjeslijn invoeren:

en: Enter the name of the new fork/join:
nl: De naam van de nieuwe afsplitsing/samenvoeging invoeren:

en: Enter the name of the new message:
nl: De naam van het nieuwe bericht invoeren:

en: Enter the name of the new note:
nl: De naam van de nieuwe notitie invoeren:

en: Enter the name of the new object:
nl: De naam van het nieuwe object invoeren:

en: Enter the name of the new object node:
nl: De naam van de nieuwe objectnode invoeren:

en: Enter the name of the new pin:
nl: De naam van de nieuwe pin invoeren:

en: Enter the name of the new precondition:
nl: De naam van de nieuwe preconditie invoeren:

en: Enter the name of the new region:
nl: Geef de naam van de nieuwe status:

en: Enter the name of the new signal:
nl: Geef de naam van de nieuwe status:

en: Enter the name of the new text:
nl: Geef de naam van de nieuwe status:

en: Enter the name of the new uml widget:
nl: Geef de naam van de nieuwe status:

en: Enter the name of the new widget:
nl: Geef de naam van de nieuwe status:

en: Rename activity
nl: Activiteit hernoemen

en: Rename box
nl: Vak hernoemen

en: Rename combined fragment
nl: Gecombineerd fragment hernoemen

en: Rename floating dash line
nl: Zwevende streepjeslijn hernoemen

en: Rename fork/join
nl: Afsplitsten/samenvoegen hernoemen

en: Rename message
nl: Bericht hernoemen

en: Rename note
nl: Notitie hernoemen

en: Rename object
nl: Object hernoemen

en: Rename object node
nl: Objectnode hernoemen

en: Rename pin
nl: Pin hernoemen

en: Rename precondition
nl: Preconditie hernoemen

en: Rename region
nl: Regio hernoemen

en: Rename signal
nl: Signaal hernoemen

en: Rename state
nl: Status hernoemen

en: Rename text
nl: Tekst hernoemen

en: Rename UML widget
nl: UML-widget hernoemen

en: Rename widget
nl: Widget hernoemen

en: Enter the new name of the activity:
nl: Geef de naam van de nieuwe activiteit:

en: Enter the new name of the box:
nl: De nieuwe naam van het vakje invoeren:

en: Enter the new name of the combined fragment:
nl: De nieuwe naam van het gecombineerde fragment invoeren:

en: Enter the new name of the floating dash line:
nl: De nieuwe naam van de zwevende streepjeslijn invoeren:

en: Enter the new name of the fork/join widget:
nl: De nieuwe naam van het widget voor afsplitsing/samenvoeging invoeren:

en: Enter the new name of the message:
nl: De nieuwe naam van het bericht invoeren:

en: Enter the new name of the note:
nl: De nieuwe naam van de notitie invoeren:

en: Enter the new name of the object:
nl: De nieuwe naam van het object invoeren:

en: Enter the new name of the object node:
nl: De nieuwe naam van de objectnode invoeren:

en: Enter the new name of the pin:
nl: De nieuwe naam van de pin invoeren:

en: Enter the new name of the precondition:
nl: De nieuwe naam van de preconditie invoeren:

en: Enter the new name of the region:
nl: De nieuwe naam van de regio invoeren:

en: Enter the new name of the signal:
nl: De nieuwe naam van het signaal invoeren:

en: Enter the new name of the state:
nl: De nieuwe naam van de status:

en: Enter the new name of the text:
nl: De nieuwe naam van de tekst invoeren:

en: Enter the new name of the uml widget:
nl: De nieuwe naam van het UML-widget invoeren:

en: Enter the new name of the widget:
nl: De nieuwe naam van het widget invoeren:

en: Box
nl: Vak

en: CombinedFragment
nl: GecombineerdFragment

en: Datatype
nl: Gegevenstype

en: FloatingDashLine
nl: ZwevendeStippelLijn

en: ForkJoin
nl: AfsplitsingSamenvoeging

en: Message
nl: Bericht

en: Note
nl: Notitie

en: Signal
nl: Signaal

en: State
nl: Status

en: Text
nl: Tekst

en: UseCase
nl: Gebruiksgeval

en: Instance
nl: Exemplaar

[ctx: selection arrow]
en: Select
nl: Selecteren

en: Creation
nl: Aanmaak

en: Destroy
nl: Vernietigen

en: Directional Association
nl: Directionele associatie

[ctx: UML class]
en: Class
nl: Klasse

en: Send signal
nl: Signal sturen

en: Accept signal
nl: Signal accepteren

en: Accept time event
nl: Time event accepteren

en: Fork/Join
nl: Afsplitsten/samenvoegen

en: Interface Provider
nl: Leverancier van interface

en: Interface required
nl: Interface vereist

[ctx: join states]
en: Join
nl: Samenvoegen

[ctx: state choice]
en: Choice
nl: Keuze

note: i18n("Choice"),                  Icon_Utils::it_Choice_Round,            SLOT(slotChoice()) },          //NotYetImplemented
en: And Line
nl: And lijn

[ctx: state diagram]
en: State
nl: Toestand

en: Pre/Post condition
nl: Pre/Post conditie
