umbrello - en to nn translation catalogue (172 entries)

en: Class Diagram
nn: Klassediagram

en: State Diagram
nn: Tilstandsdiagram

en: Activity Diagram
nn: Aktivitetsdiagram

en: Component Diagram
nn: Komponentdiagram

en: No Diagram
nn: Inkje diagram

en: Generalization
nn: Generalisering

en: Anchor
nn: Anker

en: State Transition
nn: Tilstandsovergang

en: Activity
nn: Aktivitet

en: Exception
nn: Unntak

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Paste Error
nn: Feil ved innliming

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_selectAllButton)
en: Select all
nn: Merk alt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStop)
en: Stop
nn: Stopp

[ctx: general settings page name]
en: General
nn: Generelt

en: General Settings
nn: Generelle innstillingar

[ctx: display option page name]
en: Display
nn: Vising

en: Display Options
nn: Innstillingar for vising

en: Templates
nn: Malar

en: Templates Settings
nn: Innstillingar for malar

[ctx: instance general settings page name]
en: General
nn: Generelt

en: Hide
nn: Gøym

en: Show
nn: Vis

en: Hide Comment
nn: Gøym merknad

en: Show Comment
nn: Vis merknad

en: Copy
nn: Kopier

en: Paste
nn: Lim inn

en: Cut
nn: Klipp ut

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
nn: Fargar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
nn: Skrift:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
nn: Papir:

en: Enable all messages
nn: Vis alle meldingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_treeView)
en: Tree View
nn: Trevising

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
nn: Kategori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAll)
en: All
nn: Alle

en: Default
nn: Standard

[ctx: general settings]
en: General
nn: Generelt

[ctx: properties group title]
en: Properties
nn: Eigenskapar

en: &Overwrite
nn: &Skriv over

en: New Activity...
nn: Ny aktivitet …

en: Delete
nn: Slett

en: Rename
nn: Endra namn

[ctx: name of association widget]
en: Name:
nn: Namn:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Other)
en: Miscellaneous
nn: Ymse

en: Reference:
nn: Referanse:

en: N&ew Template...
nn: Ny &mal …

en: &Properties
nn: &Eigenskapar

en: Comment
nn: Merknad

en: Source Code
nn: Kjeldekode

en: Pac&kage
nn: &Pakke

en: &Public Only
nn: Berre &offentleg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
nn: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
nn: Vis &rutenett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
nn: &Lås til rutenett

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
nn: Ymse

en: Autosave
nn: Autolagring

en: Default Language :
nn: Standardspråk:

[ctx: color group box]
en: Color
nn: Farge

[ctx: title of color group]
en: Color
nn: Farge

[ctx: line color]
en: &Line:
nn: &Linje:

[ctx: default line color button]
en: &Default
nn: &Standard

en: &Fill:
nn: &Fyll:

[ctx: default fill color button]
en: D&efault
nn: S&tandard

en: &Use fill
nn: &Bruk fyll

[ctx: property name]
en: &Name:
nn: &Namn:

en: User Interface
nn: Brukargrensesnitt

[ctx: general settings page]
en: General
nn: Generelt

en: Search
nn: Søk

[ctx: name label]
en: Name
nn: Namn

[ctx: name of entity attribute]
en: &Name:
nn: &Namn:

en: &Value:
nn: &Verdi:

[ctx: general page title]
en: General
nn: Generelt

[ctx: general group title]
en: General
nn: Generelt

[ctx: label for entering name]
en: Name
nn: Namn

en: Actions
nn: Handlingar

en: On Update
nn: Ved oppdatering

en: On Delete
nn: Ved sletting

en: No Action
nn: Inga handling

en: Columns
nn: Kolonnar

en: &Add
nn: &Legg til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Value:
nn: Verdi:

[ctx: operation name]
en: &Name:
nn: &Namn:

[ctx: template name]
en: &Name:
nn: &Namn:

[ctx: classes display options page]
en: Display
nn: Vising

en: &Default value:
nn: &Standardverdi:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

en: &Library
nn: &Bibliotek

en: &Table
nn: &Tabell

[ctx: draw as default]
en: &Default
nn: &Standard

[ctx: public visibility]
en: P&ublic
nn: &Offentleg

[ctx: protected visibility]
en: Pro&tected
nn: &Verna

[ctx: private visibility]
en: P&rivate
nn: &Privat

[ctx: scope for A is public]
en: Public
nn: Offentleg

[ctx: scope for A is protected]
en: Protected
nn: Verna

[ctx: scope for A is private]
en: Private
nn: Privat

[ctx: scope for B is public]
en: Public
nn: Offentleg

[ctx: scope for B is protected]
en: Protected
nn: Verna

[ctx: scope for B is private]
en: Private
nn: Privat

en: Exporting to XHTML...
nn: Eksporterer til XHTML …

en: Exporting all views...
nn: Eksporterer alle visingar …

en: (c) 2006 Gael de Chalendar (aka Kleag), (c) 2002-2006 Umbrello UML Modeller Authors
nn: © 2006 Gael «Kleag» de Chalendar
    © 2002–2006 Umbrello UML Modeller-utviklarane

en: Gael de Chalendar (aka Kleag)
nn: Gael «Kleag» de Chalendar

en: Umbrello UML Modeller Authors
nn: Umbrello UML Modeller-utviklarane

en: The XSLT file to use
nn: XSLT-fila som skal brukast

en: Copying CSS...
nn: Kopierer CSS …

en: Finished Copying CSS...
nn: CSS er kopiert …

en: Failed Copying CSS...
nn: Klarte ikkje kopiera CSS …

en: File to open
nn: Fil som skal opnast

en: New Template...
nn: Ny mal …

note: i18n("Category...")); break;
en: Change Font...
nn: Endra skrift …

en: Component
nn: Komponent

en: Folder
nn: Mappe

en: Fill Color...
nn: Fyllfarge …

en: Line Color...
nn: Linjefarge …

en: Redo
nn: Gjer om

en: Remove
nn: Fjern

en: Rename...
nn: Endra namn …

en: Resize
nn: Endra storleik

en: Join
nn: Vert med

en: Subsystem
nn: Undersystem

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
nn: Mal

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
nn: Angra

[ctx: new container menu]
en: New
nn: Ny

[ctx: new sub menu]
en: New
nn: Ny

en: Snap to Grid
nn: Lås til rutenett

en: Show Grid
nn: Vis rutenett

en: Move Up
nn: Flytt opp

en: Move Down
nn: Flytt ned

[ctx: clear note]
en: Clear
nn: Tøm

en: Change Text...
nn: Endra tekst …

[ctx: clear precondition]
en: Clear
nn: Tøm

[ctx: clear combined fragment]
en: Clear
nn: Tøm

en: Change Name
nn: Endra namn

[ctx: color menu]
en: Color
nn: Farge

note: i18n: ectx: label, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Use Fill Color
nn: Bruk fyllfarge

en: Name
nn: Namn

en: Saved
nn: Lagra

en: Pointer
nn: Peikar

en: Usage
nn: Bruk

en: new activity
nn: Ny aktivitet

en: Enter the name of the new activity:
nn: Skriv inn namn på den nye aktiviteten:

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
nn: Geometri

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
nn: Fyllfarge

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
nn: Linjefarge

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
nn: Linjebreidd

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: Background Color
nn: Bakgrunnsfarge

note: i18n: ectx: label, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Show Package
nn: Vis pakke

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
nn: Høgde

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
nn: Breidd

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
nn: Papirfarge

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
nn: Skriftfarge

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
nn: Vald farge

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nn: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
nn: &Ny

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
nn: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
nn: &Juster

note: i18n: ectx: Menu (code)
en: &Code
nn: &Kode

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

en: Saves the document
nn: Lagrar dokumentet

en: Saves the document as...
nn: Lagrar dokumentet som …

en: Closes the document
nn: Lukkar dokumentet

en: Prints out the document
nn: Skriv ut dokumentet

en: Quits the application
nn: Avsluttar programmet

en: 100%
nn: 100 %

en: &Log
nn: &Logg

en: Untitled
nn: Namnlaus

en: Welcome
nn: Velkommen

en: Load Error
nn: Innlastingsfeil

en: Enter name:
nn: Skriv inn namn:

[ctx: object name]
en: Name
nn: Namn

en: Enter the new name of the activity:
nn: Skriv inn det nye namnet på aktiviteten:

en: Text
nn: Tekst
