umbrello - en to oc translation catalogue (101 entries)

en: Association
oc: Associacion

en: Composition
oc: Composicion

en: Anchor
oc: Ancora

en: Activity
oc: Activitat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
oc: Documentacion

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPrivateRB)
en: Private
oc: Privat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pProtectedRB)
en: Protected
oc: Protegit

en: Create Folder
oc: Crear un repertòri

en: Do Not Create
oc: Crear pas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
oc: Lenga

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
oc: Repertòris

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
oc: Formatatge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
oc: Linhas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Tab
oc: Onglet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
oc: Espaci

en: Properties
oc: Propietats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General Properties
oc: _Propietats generalas

en: General Settings
oc: Paramètres generals

en: Attributes
oc: Atributs

en: Operations
oc: Operacions

en: Templates
oc: Modèls

en: Hide
oc: Amagar

en: Show
oc: Visualizar

en: Copy
oc: Copiar

en: Paste
oc: Pegar

en: Cut
oc: Talhar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
oc: Poliça :

en: &Delete
oc: &Suprimir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
oc: Filtre

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
oc: Categoria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
oc: Paquetatge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryInterface)
en: Interface
oc: Interfaç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryOperation)
en: Operation
oc: Operacion

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
oc: Atribut

note: i18n: ectx: label, entry (uiFont), group (UI Options) i18n: ectx: label, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font
oc: Poliça

en: &Overwrite
oc: &Espotir

en: Delete
oc: Suprimir

en: Rename
oc: Renommar

en: Type:
oc: Mena :

en: &Properties
oc: &Propietats

en: Comment
oc: Comentari

en: Source Code
oc: Còdi sorga

en: Invalid Name
oc: Lo nom es pas corrèct

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
oc: Nom :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoom)
en: Zoom:
oc: Zoom :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelY)
en: Y
oc: O

en: Autosave
oc: Enregistrar automaticament

en: Startup
oc: Aviada

en: User Interface
oc: Interfaç utilizaire

en: Actions
oc: Accions

en: Columns
oc: Colomnas

en: &Add
oc: &Apondre

en: Parameters
oc: Paramètres

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
oc: &Fichièr

en: Visibility
oc: Visibilitat

en: File to open
oc: Fichièr de dobrir

en: Folder
oc: Repertòri

en: Object...
oc: Objècte...

en: Redo
oc: Tornar far

en: Rename...
oc: Renommar...

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
oc: Modèl

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
oc: Anullar

en: Snap to Grid
oc: Alinhar s~us la gresilha

en: Move Up
oc: Montar

en: Move Down
oc: Davalar

en: Align Right
oc: Alinhar a drecha

en: Align Left
oc: Alinhar a esquèrra

en: Align Top
oc: Alinhar amont

en: Align Bottom
oc: Alinhar aval

en: new_folder
oc: novèl_repertòri

en: OK
oc: Validar

en: Unspecified error
oc: Error pas precisada

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
oc: Geometria

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
oc: Enregistrament automatic

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
oc: Color d'empliment

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
oc: Color

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
oc: Nautor

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
oc: Largor

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
oc: Color del papièr

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
oc: Color de poliça

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
oc: Seleccion

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
oc: &Edicion

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
oc: &Novèl

en: Quits the application
oc: Sortís del programa

en: Untitled
oc: Sens nom

en: Open File
oc: Dobrir un fichièr

en: Saving file...
oc: Enregistrament del fichièr...

en: Save As
oc: Enregistrar coma

en: Warning
oc: Alèrta

en: Overwrite
oc: Remplaçar

en: Printing...
oc: Estampatge...

en: Print %1
oc: Estampar %1

en: Exiting...
oc: Sortir...

en: Load Error
oc: Cargar l'error

en: Views
oc: Visualizacions

en: Box
oc: Brústia

en: Message
oc: Messatge

en: Note
oc: Nòta

en: Object
oc: Objècte

en: Label
oc: Etiqueta

[ctx: state choice]
en: Choice
oc: Causida
