umbrello - en to ro translation catalogue (218 entries)

en: Aggregation
ro: Agregare

en: Dependency
ro: Dependență

en: Association
ro: Asociere

en: Composition
ro: Compoziție

en: Anchor
ro: Ancoră

en: State Transition
ro: Tranziție stare

en: Activity
ro: Activitate

en: Exception
ro: Excepție

en: Relationship
ro: Relație

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
ro: Documentație

en: Create Folder
ro: Creează dosar

en: Do Not Create
ro: Nu crea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
ro: &Răsfoiește...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
ro: În&treabă

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
ro: Formatare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
ro: Linii

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
ro: Spațiu

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_statusTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus)
en: Status
ro: Stare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonGenerate)
en: Generate
ro: Generează

[ctx: ready to status bar]
en: Ready.
ro: Gata.

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Initial activity
ro: Activitate inițială

en: End activity
ro: Activitate finală

en: Activity type:
ro: Tip activitate:

en: Activity name:
ro: Denumire activitate:

en: Precondition :
ro: Precondiție:

en: Postcondition :
ro: Postcondiție:

en: &Normal activity
ro: Activitate &normală

en: General Settings
ro: Configurări generale

[ctx: display option page name]
en: Display
ro: Afișaj

en: Display Options
ro: Opțiuni afișare

en: Attributes
ro: Atribute

en: Attribute Settings
ro: Configurări atribut

en: Operations
ro: Operații

en: Operation Settings
ro: Configurări operație

en: Templates
ro: Șabloane

en: Templates Settings
ro: Configurări șablon

[ctx: contents settings page name]
en: Contents
ro: Conținut

en: Contents Settings
ro: Configurări conținut

en: Associations
ro: Asocieri

en: Class Wizard
ro: Expert clase

en: New Class
ro: Clasă nouă

en: Class Attributes
ro: Atribute clasă

en: Add attributes to the new class.
ro: Adaugă atribute la noua clasă.

en: Class Operations
ro: Operații clasă

en: Add operations to the new class.
ro: Adaugă operații la noua clasă.

en: Hide
ro: Ascunde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
ro: Culori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
ro: Selectat:

en: &Delete
ro: Ș&terge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
ro: Filtru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_CurrentDiagram)
en: &Current diagram
ro: Diagrama &curentă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_Diagrams)
en: &All diagrams
ro: To&ate diagramele

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
ro: Categorie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
ro: Pachet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryInterface)
en: Interface
ro: Interfață

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryOperation)
en: Operation
ro: Operație

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
ro: Atribut

en: Font Settings
ro: Configurări font

[ctx: properties group title]
en: Properties
ro: Proprietăți

[ctx: enter state label]
en: State :
ro: Stare:

en: Destination File Already Exists
ro: Fișierul-destinație există deja

en: &Overwrite
ro: &Suprascrie

en: Activities
ro: Activități

en: Move selected item to the top
ro: Mută elementul ales la vârf

en: Move selected item up
ro: Mută elementul ales în sus

en: Move selected item down
ro: Mută elementul ales în jos

en: Move selected item to the bottom
ro: Mută elementul ales la fund

en: New Activity...
ro: Activitate nouă...

en: Delete
ro: Șterge

en: Rename
ro: Redenumește

en: Type:
ro: Tip:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelMultiplicity)
en: Multiplicity:
ro: Multiplicitate:

[ctx: changeability for A is changeable]
en: Changeable
ro: Modificabil

[ctx: changeability for A is frozen]
en: Frozen
ro: Înghețat

[ctx: changeability for A is add only]
en: Add only
ro: Numai adăugare

[ctx: changeability for B is changeable]
en: Changeable
ro: Modificabil

[ctx: changeability for B is frozen]
en: Frozen
ro: Înghețat

[ctx: changeability for B is add only]
en: Add only
ro: Numai adăugare

[ctx: component is executable]
en: &Executable
ro: &Executabil

en: N&ew Attribute...
ro: Atribut &nou...

en: N&ew Operation...
ro: Op&erație nouă...

en: N&ew Template...
ro: Șa&blon nou...

en: Constraints
ro: Constrângeri

en: N&ew Constraint...
ro: Constrân&gere nouă...

en: &Properties
ro: &Proprietăți

en: Comment
ro: Comentariu

en: Source Code
ro: Cod-sursă

en: Unique Constraint...
ro: Constrângere de unicitate...

en: Primary Key Constraint...
ro: Constrângere de cheie primară...

en: Foreign Key Constraint...
ro: Constrângere de cheie străină...

en: &Diagrams
ro: &Diagrame

en: &Select diagrams
ro: Ale&ge diagrame

en: &Type of diagram
ro: &Tipul diagramei

[ctx: diagram selection for printing]
en: Selection
ro: Selecție

en: No diagrams selected.
ro: Nicio diagramă aleasă.

en: The name you have entered is invalid.
ro: Denumirea introdusă nu este validă.

en: Invalid Name
ro: Denumire nevalidă

en: The name you have entered is not unique.
ro: Denumirea introdusă nu este unică.

en: Name Not Unique
ro: Denumire ne-unică

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Autosave
ro: Salvare automată

[ctx: default line color button]
en: &Default
ro: &Implicit

en: Parameter Properties
ro: Proprietăți parametru

[ctx: property name]
en: &Name:
ro: De&numire:

en: Parameter Name Invalid
ro: Denumire de parametru nevalidă

en: User Interface Settings
ro: Configurări interfață cu utilizatorul

[ctx: initial state in statechart]
en: Initial state
ro: Stare inițială

[ctx: state in statechart]
en: State
ro: Stare

[ctx: end state in statechart]
en: End state
ro: Stare finală

en: State type:
ro: Tip stare:

en: State name:
ro: Denumire stare:

[ctx: attribute name]
en: &Name:
ro: De&numire:

en: Attribute Properties
ro: Proprietăți atribut

en: &Initial value:
ro: Valoare &inițială:

[ctx: name label]
en: Name
ro: Denumire

en: Indexing
ro: Indexare

en: Foreign Key Setup
ro: Configurare cheie străină

[ctx: label for entering name]
en: Name
ro: Denumire

en: Actions
ro: Acțiuni

en: On Update
ro: La actualizare

en: On Delete
ro: La ștergere

en: No Action
ro: Nicio acțiune

en: Cascade
ro: Cascadă

en: Set Default
ro: Stabilește ca implicit

en: Columns
ro: Coloane

[ctx: column header referenced]
en: Referenced
ro: Referențiat

en: Local Column
ro: Coloană locală

en: Referenced Column
ro: Coloană referențiată

en: &Add
ro: &Adaugă

en: Operation Properties
ro: Proprietăți operație

[ctx: operation name]
en: &Name:
ro: De&numire:

en: Parameters
ro: Parametri

en: Operation Name Invalid
ro: Denumire operație nevalidă

[ctx: classes display options page]
en: Display
ro: Afișaj

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

en: &Library
ro: Bib&liotecă

en: &Table
ro: &Tabel

[ctx: draw as default]
en: &Default
ro: &Implicit

en: &Type:
ro: &Tip:

[ctx: public visibility]
en: P&ublic
ro: Pub&lică

[ctx: protected visibility]
en: Pro&tected
ro: Pro&tejat

[ctx: private visibility]
en: P&rivate
ro: P&rivată

en: Imple&mentation
ro: Imple&mentare

en: Visibility
ro: Vizibilitate

[ctx: scope for A is private]
en: Private
ro: Privat

[ctx: scope for A is implementation]
en: Implementation
ro: Implementare

[ctx: scope for B is private]
en: Private
ro: Privat

[ctx: scope for B is implementation]
en: Implementation
ro: Implementare

en: Activity Transition
ro: Tranziție activitate

note: i18n("Actor...")); break;
en: Artifact
ro: Artefact

[ctx: duplicate action]
en: Duplicate
ro: Duplică

en: Folder
ro: Dosar

en: Deep History
ro: Istoric profund

en: End State
ro: Stare finală

en: Entity
ro: Entitate

en: Final Activity
ro: Activitate finală

en: Initial Activity
ro: Activitate inițială

en: Initial State
ro: Stare inițială

en: Junction
ro: Joncționare

en: Asynchronous Message
ro: Mesaj asincron

en: Found Message
ro: Mesaj găsit

en: Lost Message
ro: Mesaj pierdut

en: Synchronous Message
ro: Mesaj sincron

en: Node
ro: Nod

en: Redo
ro: Refă

en: Region
ro: Regiune

en: Subsystem
ro: Subsistem

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
ro: Șablon

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
ro: Desfă

en: Union
ro: Uniune

en: Snap to Grid
ro: Aliniază la grilă

en: Move Up
ro: Mută în sus

en: Move Down
ro: Mută în jos

en: Change Text...
ro: Modifică textul...

en: Align Right
ro: Aliniază la dreapta

en: Align Left
ro: Aliniază la stânga

[ctx: parse status]
en: Empty
ro: Gol

en: new activity
ro: activitatea nouă

en: Enter the name of the new activity:
ro: Introduceți denumirea noii activități:

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
ro: Geometrie

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
ro: Înălțime

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
ro: Lățime

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
ro: &Arată

note: i18n: ectx: Menu (zoom_menu)
en: &Zoom
ro: &Lupă

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
ro: Taie secțiunea selectată și o pune în clipboard

en: Copies the selected section to the clipboard
ro: Copiază secțiunea selectată în clipboard

en: Open File
ro: Deschide fișier

en: Saving file...
ro: Salvare fișier...

en: Closing file...
ro: Închidere fișier...

en: Printing...
ro: Tipăresc...

en: Exiting...
ro: Termin...

en: Cutting selection...
ro: Tai selecția...

en: Copying selection to clipboard...
ro: Copiez selecția în clipboard...

en: Inserting clipboard contents...
ro: Inserez conținutul clipboard-ului...

[ctx: reset status bar]
en: Ready.
ro: Gata.

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
ro: Fișierul curent a fost modificat.
    Doriți să îl salvați?

en: Save Error
ro: Eroare salvare

en: Enter name:
ro: Introduceți numele:

en: Class &name:
ro: De&numire clasă:

en: Component &name:
ro: De&numire componentă:

en: Interface &name:
ro: De&numire interfață:

en: Node &name:
ro: Denumire &nod:

en: Package &name:
ro: De&numire pachet:

en: File Already Exists
ro: Fișierul există deja

en: Box
ro: Cutie

en: Message
ro: Mesaj

en: Note
ro: Notă

en: Object
ro: Obiect

[ctx: selection arrow]
en: Select
ro: Alegere

en: Label
ro: Etichetă

en: Directional Association
ro: Asociere direcțională

[ctx: UML class]
en: Class
ro: Clasă

en: Send signal
ro: Trimite semnal

en: Accept signal
ro: Acceptă semnal

[ctx: join states]
en: Join
ro: Alăturare

[ctx: state choice]
en: Choice
ro: Alegere

[ctx: state diagram]
en: State
ro: Stare
