umbrello - en to ru translation catalogue (1556 entries)

en: Class Diagram
ru: Диаграмма классов

en: Use Case Diagram
ru: Диаграмма вариантов использования

en: Sequence Diagram
ru: Диаграмма последовательностей

en: Collaboration Diagram
ru: Диаграмма кооперации

en: State Diagram
ru: Диаграмма состояний

en: Activity Diagram
ru: Диаграмма деятельности

en: Component Diagram
ru: Диаграмма компонентов

en: Deployment Diagram
ru: Диаграмма развёртывания

en: Entity Relationship Diagram
ru: Диаграмма отношений сущностей

en: Object Diagram
ru: Диаграмма объектов

en: No Diagram
ru: Пустой

en: Generalization
ru: Обобщение

en: Aggregation
ru: Агрегация

en: Dependency
ru: Зависимость

en: Association
ru: Ассоциация

en: Self Association
ru: Самоассоциация

en: Collaboration Asynchronous Message
ru: Асинхронное сообщение кооперации

en: Collaboration Synchronous Message
ru: Синхронное сообщение кооперации

en: Sequence Message
ru: Cообщение последовательности

en: Collaboration Self Message
ru: Самосообщение кооперации

en: Sequence Self Message
ru: Cамосообщение последовательности

en: Containment
ru: Вместимость

en: Composition
ru: Композиция

en: Realization
ru: Реализация

en: Uni Association
ru: Однонаправленная ассоциация

en: Anchor
ru: Ссылка

en: State Transition
ru: Переход состояния

en: Activity
ru: Деятельность

en: Exception
ru: Исключение

en: Category to Parent
ru: Категория родителя

en: Child to Category
ru: Категория потомка

en: Relationship
ru: Отношение

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: ? AssociationType ?
ru: ? ТипАссоциации ?

en: At least one of the items in the clipboard could not be pasted because an item of the same name already exists.  Any other items have been pasted.
ru: Как минимум один из элементов, содержащихся в буфере обмена, не может быть вставлен из-за конфликта имён. Остальные элементы вставлены.

en: Paste Error
ru: Ошибка вставки

en: Create diagram %1: %2
ru: Создать диаграмму %1: %2

en: Change text : %1 to %2
ru: Изменить текст: %1 в %2

en: Remove diagram %1
ru: Удалить диаграмму %1

en: Set stereotype : %1 to %2
ru: Установить стереотип: %1 в %2

en: Change visibility : %1
ru: Изменить видимость: %1

en: Create UML object : %1
ru: Создать UML-объект: %1

en: Remove UML object : %1
ru: Удалить UML-объект: %1

en: Rename object : %1 to %2
ru: Переименовать объект: %1 в %2

en: Change fill color : %1
ru: Изменить цвет заливки: %1

en: Change font : %1
ru: Изменить шрифт: %1

en: Change line color : %1
ru: Изменить цвет линии: %1

en: Change line width : %1
ru: Изменить ширину линии: %1

en: Change multiplicity : %1 to %2
ru: Изменить множественность: %1 в %2

en: Change text color : %1
ru: Изменить цвет текста: %1

en: Use fill color : %1
ru: Применить цвет заливки: %1

en: No fill color : %1
ru: Без заливки: %1

en: Change visual property : %1
ru: Изменить визуальное свойство: %1

en: Create widget : %1
ru: Создать виджет: %1

en: Move widget : %1
ru: Переместить виджет: %1

en: Remove widget : %1
ru: Удалить виджет: %1

en: Resize widget : %1
ru: Изменить размер виджета: %1

en: Set name : %1 to %2
ru: Установить имя: %1 в %2

en: Set text : %1 to %2
ru: Установить текст: %1 в %2

en: Cannot open file %1 for writing. Please make sure the folder exists and you have permissions to write to it.
ru: Невозможно открыть файл %1 для записи. Убедитесь, что папка существует и у вас есть права записи в неё.

en: Cannot Open File
ru: Невозможно открыть файл

en: Cannot create the folder:
ru: Невозможно создать папку:

en: 
    Please check the access rights
ru: 
    Проверьте ваши права доступа

en: Cannot Create Folder
ru: Невозможно создать папку

en: Package is a namespace
ru: Пакет является пространством имён

en: Virtual destructors
ru: Виртуальные деструкторы

en: Generate empty constructors
ru: Генерировать пустые конструкторы

en: Generate accessor methods
ru: Генерировать методы доступа к атрибутам

en: Operations are inline
ru: Встроенные операции

en: Accessors are inline
ru: Встроенные методы доступа к атрибутам

en: Accessors are public
ru: Публичные методы доступа к атрибутам

en: Create getters with 'get' prefix
ru: Создавать методы получения значения с префиксом «get»

en: Remove prefix '[a-zA-Z]_' from accessor method names
ru: Удалять префикс «[a-zA-Z]_» из названий методов доступа

note: i18n: ectx: label, entry (accessorMethodsStartWithUpperCase), group (CPP Code Generation)
en: Accessor methods start with capital letters
ru: Методы доступа начинаются с заглавных букв

en: Use '\' as documentation tag instead of '@'
ru: Для документирования используйте метку «\», а не «@»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">C++ Code Generation</p>
ru: <p align="center">Генерация кода C++</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabGeneral)
en: General
ru: Общие

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: label, entry (classMemberPrefix), group (CPP Code Generation)
en: Class member prefix
ru: Префикс члена класса

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabMethodBodyGeneration)
en: Method Body Generation
ru: Генерация тела метода

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelVariable)
en: <b>Variable</b>
ru: <b>Переменная</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelClassName)
en: Class name
ru: Имя класса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelIncludeFile)
en: <i><p align="center">Include file</p></i>
ru: <i><p align="center">Включить файл</p></i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelHelpMethodBodyGen)
en: Use following for classes in generated code:
ru: Использовать следующие классы при генерации кода:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
ru: Документация

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
ru: Стиль:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Slash (//)
ru: Слеш-Слеш (//)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Star (/**  */)
ru: Слеш-Звёздочка (/**  */)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Project Generation
ru: Генерация проекта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_makeANTDocumentCheckBox)
en: Create ANT build document
ru: Создать сборочный файл ANT

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Auto-Generate Methods
ru: Генерировать методы автоматически

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateConstructors)
en: Empty constructor methods
ru: Пустые конструкторы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAssocAccessors)
en: Association accessor methods
ru: Методы доступа к ассоциациям

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAttribAccessors)
en: Attribute accessor methods
ru: Методы доступа к атрибутам

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAccessorScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Default attribute accessor scope:
ru: Область видимости методов доступа к атрибутам по умолчанию:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPublicRB)
en: Public
ru: Публичный

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPrivateRB)
en: Private
ru: Приватный

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pProtectedRB)
en: Protected
ru: Защищённый

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB)
en: From Parent Object
ru: От родительского объекта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssocFieldScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssFieldScope)
en: Default association field scope:
ru: Область видимости полей ассоциации по умолчанию:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB)
en: From Parent Role
ru: От родительской роли

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">D Code Generation</p>
ru: <p align="center">Генерация кода на D</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Java Code Generation</p>
ru: <p align="center">Генерация кода на Java</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Ruby Code Generation</p>
ru: <p align="center">Генерация кода Ruby</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Hash (#)
ru: Диез (#)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Begin-End (=begin  =end)
ru: Начало-конец (=begin  =end)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxAutoGeneratedMethods)
en: Auto-Generated Methods
ru: Генерировать методы автоматически

en: Code Generation Wizard
ru: Мастер генерации кода

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenOptionsPage) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeImpSelectPage)
en: Code Generation Options
ru: Параметры генерации кода

en: Adjust code generation options.
ru: Коррекция параметров генерации кода

en: Language Options
ru: Языки программирования

en: The output folder exists, but it is not writable.
    Please set the appropriate permissions or choose another folder.
ru: Конечная папка существует, но у вас отсутствуют права на запись в неё.
    Измените права или папку.

en: Error Writing to Output Folder
ru: Ошибка записи в папку вывода

en: %1 does not seem to be a folder. Please choose a valid folder.
ru: %1 не является папкой. Выберите другую папку.

en: Please Choose Valid Folder
ru: Выберите допустимую папку

en: The folder %1 does not exist. Do you want to create it now?
ru: Папка %1 не существует. Создать её?

en: Output Folder Does Not Exist
ru: Папка вывода не существует

en: Create Folder
ru: Создать папку

en: Do Not Create
ru: Не создавать

en: The folder could not be created.
    Please make sure you have write access to its parent folder or select another, valid, folder.
ru: Невозможно создать папку.
    Убедитесь, что у вас есть права на запись на родительской папке или выберите другую папку.

en: Error Creating Folder
ru: Ошибка создания папки

en: Please select a valid folder.
ru: Выберите допустимую папку.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
ru: Язык

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
ru: Папки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelFolder)
en: Write all generated files to folder:
ru: Сохранять сгенерированные файлы в папку:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_outputDir)
en: Files generated by Code Generator will be written to this folder
ru: Сгенерированные файлы будут сохранены в этой папке

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
ru: &Обзор...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeadings)
en: &Include heading files from folder:
ru: &Подключать заголовочные файлы из папки:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_headingsDir)
en: Files in this folder will be used as heading files in the generated code
ru: Файлы из этой папки будут использоваться как заголовочные при генерации кода

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
ru: О&бзор...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxOverwritePolicy) i18n: ectx: label, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: Overwrite Policy
ru: Политика замены

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelOverwritePolicy)
en: If a file with the same name as the name code 
    generator wants to use as output file already exists:
ru: Если файл с именем, которое будет использовано
    генератором кода, уже существует:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: Overwrite existing files if they exist in the destination folder
ru: Заменять существующие файлы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: O&verwrite
ru: &Заменять

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: If a file with the same name already exists, ask what to do
ru: Если файл с таким именем уже существует, спросить о дальнейших действиях

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
ru: &Спросить

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: If a file already exists in the destination folder, select a different name to use by adding a suffix to the file name
ru: Если файл уже существует в конечной папке, выберите суффикс для изменения имени

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: &Use a different name
ru: &Выбрать другое имя

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
ru: Оформление

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxComment)
en: Comment Verbosity
ru: Подробность комментариев

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: Write comments &for class and method documentation even if empty
ru: Вставлять комментарии для &классов и методов, даже если они пусты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: &Write documentation comments even if empty
ru: &Вставлять комментарии в документацию, даже если они пусты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelSectionComments)
en: Write section comments:
ru: Вставлять комментарии с названиями секций:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Writes comments to indicate the different sections (public, private etc) in a class, even if the sections are empty
ru: Вставлять комментарии с названиями секций (открытые, приватные...) в определении класса, даже если в этих секциях нет элементов

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: None
ru: Нет

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: When section is non empty
ru: Когда секция не пуста

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Always
ru: Всегда

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
ru: Строки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelType)
en: Indentation type:
ru: Тип отступов:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: No Indentation
ru: Без отступов

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Tab
ru: Табуляция

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
ru: Пробел

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAmount)
en: Indentation amount:
ru: Количество символов:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Line ending style:
ru: Конец строки:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: *NIX ("\n")
ru: Unix («\n»)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: Windows ("\r\n")
ru: Windows («\r\n»)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: Mac ("\r")
ru: Mac («\r»)

en: Select Classes
ru: Выберите классы

en: Place all the classes you want to generate code
    for in the right hand side list.
ru: Поместите классы, для которых вы хотите сгенерировать код,
    в список справа.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenSelectPage)
en: Code Generation Selection
ru: Генерация кода выделения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListAvailable)
en: Classes Available
ru: Доступные классы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add class for code generation
ru: Добавить класс для генерации кода

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add >>
ru: Добавить >>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: Remove class from Code Generation
ru: Удалить класс из генерации кода

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: << Remove
ru: << Удалить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListSelected)
en: Classes Selected
ru: Выбранные классы

en: Status of Code Generation Progress
ru: Состояние генерации кода

en: Press the button Generate to start the code generation.
    Check the success state for every class.
ru: Нажмите кнопку «Генерировать» для запуска генерации кода.
    Проверьте успешность генерации для каждого класса.

en: Not Yet Generated
ru: Ещё не сгенерирован

en: Code Generated
ru: Код сгенерирован

en: Not Generated
ru: Не сгенерирован

en: Skipped
ru: Пропущено

en: Cannot open file!
ru: Не удалось открыть файл!

en: Umbrello Code Generation - Logger Export
ru: Генерация кода Umbrello — экспорт журнала

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_statusTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus)
en: Status
ru: Состояние

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
ru: Класс

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_loggerTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabLogger)
en: Logger
ru: Журнал

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonClear)
en: Clear
ru: Очистка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonExport)
en: Export...
ru: Экспорт...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonGenerate)
en: Generate
ru: Генерировать

en: Importing file: %1 Progress: %2/%3
ru: Импорт файла: %1 Выполнено: %2/%3

[ctx: ready to status bar]
en: Ready.
ru: Готово.

[ctx: failed to status bar]
en: Failed.
ru: Сбой.

en: Code Importing Wizard
ru: Мастер импорта кода

en: Code Importing Path
ru: Путь импорта кода

en: Select the code importing path.
ru: Выберите путь для импорта кода.

en: File System Model
ru: Модель файловой системы

en: Select the desired language to filter files.
ru: Выберите нужный язык для фильтрации файлов.

en: Select also all the files in the subdirectories.
ru: Выберите также все файлы в подкаталогах.

en: Select all the files below the current directory.
ru: Выберите все файлы в подкаталоге.

en: Clear all selections.
ru: Очистить все выбранное.

en: Add file extensions like e.g. '*.h *.hpp'.
ru: Добавить расширения файла, например  '*.h *.hpp'.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: The language of the project.
ru: Язык проекта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: Programming Language:
ru: Язык программирования:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_subdirCheckBox)
en: Include Subdirectories.
ru: Включить подкаталоги.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_fileExtLabel)
en: List of file extensions:
ru: Список расширений файлов:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_deselectAllButton)
en: Deselect all
ru: Отменить выбор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_selectAllButton)
en: Select all
ru: Выбрать все

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_filesLabel)
en: Number of files:
ru: Число файлов:

en: Status of Code Importing Progress
ru: Состояние импорта кода

en: Press the button 'Start import' to start the code import.
    Check the success state for every class.
ru: Нажмите кнопку «Начать импорт» для начала импорта кода.
    Проверьте успешность импорта для каждого класса.

en: <b>Code import of 1 file:</b><br> | <b>Code import of %1 files:</b><br>
ru[0]: <b>Импорт кода %1 файла:</b><br>
ru[1]: <b>Импорт кода %1 файлов:</b><br>
ru[2]: <b>Импорт кода %1 файлов:</b><br>
ru[3]: <b>Импорт кода %1 файла:</b><br>

en: importing file ... DONE<br>
ru: импорт файла ... ВЫПОЛНЕНО<br>

en: Import Done
ru: Импорт выполнен

en: importing file ... FAILED<br>
ru: импорт файла ... ОШИБКА<br>

en: Import Failed
ru: Ошибка импорта

en: importing file ...
ru: импорт файла ...

en: importing file ... stopped<br>
ru: импорт файла ... остановлен<br>

en: Import stopped
ru: Импорт остановлен

en: Not Imported
ru: Не импортировано

en: Umbrello Code Import - Logger Export
ru: Импорт кода Umbrello — экспорт журнала

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabStatus)
en: Import Status
ru: Состояние импорта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStart)
en: Start import
ru: Начать импорт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStop)
en: Stop
ru: Остановить

en: Importing file: %1
ru: Импорт файла: %1

[ctx: show failed on status bar]
en: Failed.
ru: Ошибка.

[ctx: show Ready on status bar]
en: Ready.
ru: Готово.

en: No code importer for file: %1
ru: Отсутствует импорт кода для файла: %1

en: Class Name
ru: Имя класса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAll)
en: All
ru: Все

en: Properties
ru: Свойства

en: Initial activity
ru: Начальная деятельность

en: End activity
ru: Конец деятельности

en: Final activity
ru: Конечная деятельность

note: i18n("Attribute...")); break;
en: Branch/Merge
ru: Разделить или объединить

en: Invoke action
ru: Сослаться на действие

en: Parameter activity
ru: Параметр деятельности

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General Properties
ru: Общие параметры

[ctx: general properties page]
en: General
ru: Общие

en: Activity type:
ru: Тип деятельности:

en: Activity name:
ru: Имя деятельности:

en: Precondition :
ru: Предусловие:

en: Postcondition :
ru: Постусловие:

en: &Normal activity
ru: &Нормальная деятельность

en: &Invoke action
ru: &Ссылка на действие

en: &Parameter activity node
ru: &Параметр узла деятельности

en: Association Properties
ru: Свойства ассоциации

[ctx: general settings page name]
en: General
ru: Общие

en: General Settings
ru: Основные параметры

[ctx: display option page name]
en: Display
ru: Отображение

en: Display Options
ru: Параметры отображения

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Attribute Settings
ru: Настройка атрибутов

en: Operations
ru: Операции

en: Operation Settings
ru: Настройка операций

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Templates Settings
ru: Настройка шаблонов

en: Enum Literals
ru: Перечисляемые константы

en: Enum Literals Settings
ru: Конфигурация перечисляемых констант

en: Entity Attributes
ru: Атрибуты сущности

en: Entity Attributes Settings
ru: Атрибуты сущности

en: Entity Constraints
ru: Ограничения сущностей

en: Entity Constraints Settings
ru: Настройка ограничений сущностей

[ctx: contents settings page name]
en: Contents
ru: Содержание

en: Contents Settings
ru: Настройка содержания

en: Associations
ru: Ассоциации

en: Class Associations
ru: Ассоциации класса

[ctx: instance general settings page name]
en: General
ru: Общие

en: Class Wizard
ru: Мастер классов

en: New Class
ru: Новый класс

en: Add general info about the new class.
ru: Добавить общую информацию о новом классе.

en: Class Attributes
ru: Классовые атрибуты

en: Add attributes to the new class.
ru: Добавить атрибут новому классу.

en: Class Operations
ru: Операции класса

en: Add operations to the new class.
ru: Добавить операцию новому классу.

en: Hide
ru: Скрыть

en: Show
ru: Показать

en: Hide Comment
ru: Скрыть комментарий

en: Show Comment
ru: Показать комментарий

en: Insert Code Block Before
ru: Вставить блок кода перед

en: Insert Code Block After
ru: Вставить блок кода после

en: Copy
ru: Копировать

en: Paste
ru: Вставить

en: Cut
ru: Вырезать

en: Code Viewer - %1
ru: Просмотр кода — %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showHiddenCodeCB)
en: Show hidden blocks
ru: Отображать скрытые блоки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_componentLabel)
en: <p align="center">component name here</p>
ru: <p align="center">здесь имя компонента</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_highlightCheckBox)
en: Show block type
ru: Отображать тип блока

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
ru: Цвета

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
ru: Шрифт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
ru: Бумага:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
ru: Выделение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">UML object block:</p>
ru: <p align="right">Блок объекта UML:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: <p align="right">Hidden block:</p>
ru: <p align="right">Скрытый блок:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <p align="right">Uneditable text:</p>
ru: <p align="right">Неизменяемый текст:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Editable text:</p>
ru: <p align="right">Изменяемый текст:</p>

en: Enable all messages
ru: Включить все сообщения

en: Enable 'delete association' related messages
ru: Включить сообщения, связанные с удалением ассоциации

en: Enable 'delete diagram' related messages
ru: Включить сообщения, связанные с удалением диаграммы

en: You are about to delete an association. Do you really want to continue?
ru: Удалить ассоциацию?

en: Delete Association
ru: Удалить ассоциацию

en: You are about to delete the entire diagram.
    Are you sure?
ru: Удалить диаграмму целиком?

en: Are you sure you want to delete diagram %1?
ru: Удалить «%1»?

en: Delete Diagram?
ru: Удалить диаграмму?

en: &Delete
ru: &Удалить

en: Notifications
ru: Уведомления

en: The format that the images will be exported to
ru: Формат, в котором изображения были экспортированы в

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportAllViewsDialogBase)
en: Export All Views
ru: Экспортировать все представления

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kURLRequesterLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_kURL)
en: The base directory used to save the images
ru: Каталог для изображений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kURLRequesterLabel)
en: &Directory to save the diagrams in:
ru: &Каталог для сохранения диаграмм:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Create in the target directory the same tree structure used
    in the document to store the views
ru: Создать такую же иерархию каталогов на диске, что и иерархия папок в документе

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: The views are stored in folders in the document. The same tree structure used in the document to store the views can be created in the selected base directory with this option.
    Only the folders made by the user are created in the base directory (Logical view, use case view and so on are not created).
ru: Представления хранятся в «папках» документа. Аналогичное дерево каталогов можно создать и на диске в выбранном базовом каталоге.
    В него будут помещены только папки, созданные пользователем (то есть без логического представления, представления вариантов использования и так далее).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Use &folders
ru: Использовать &папки

en: Find
ru: Поиск

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
ru: Фильтр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_treeView)
en: Tree View
ru: Иерархия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_CurrentDiagram)
en: &Current diagram
ru: &Текущая диаграмма

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_Diagrams)
en: &All diagrams
ru: &Все диаграммы

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
ru: Категория

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
ru: Пакет

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryInterface)
en: Interface
ru: Интерфейс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryOperation)
en: Operation
ru: Операция

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
ru: Атрибут

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search Term:
ru: Условие поиска:

en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: general settings]
en: General
ru: Общие

note: i18n: ectx: label, entry (uiFont), group (UI Options) i18n: ectx: label, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font
ru: Шрифт

en: Font Settings
ru: Настройка шрифтов

[ctx: widget style page]
en: Style
ru: Стиль

en: Widget Style
ru: Стиль виджета

[ctx: style page name]
en: Style
ru: Стиль

en: Line Style
ru: Стиль линии

[ctx: role page name]
en: Roles
ru: Роли

en: Role Settings
ru: Конфигурация ролей

en: Note Properties
ru: Свойства примечания

en: Central Buffer
ru: Центральный буфер

en: Data Store
ru: Хранилище данных

en: ObjectFlow
ru: Объект потока

[ctx: properties group title]
en: Properties
ru: Свойства

en: Object Node type:
ru: Тип узлового объекта:

en: Object Node name:
ru: Имя узлового объекта:

[ctx: enter state label]
en: State :
ru: Состояние:

en: &Central Buffer
ru: &Центральный буфер

en: &Data Store
ru: &Хранилище данных

en: &Object Flow
ru: &Объект потока

en: Destination File Already Exists
ru: Конечный файл уже существует

en: &Overwrite
ru: &Заменить

en: &Generate Similar File Name
ru: &Предложить похожее имя

en: &Do Not Generate File
ru: &Не генерировать файл

en: The file %1 already exists in %2.
    
    Umbrello can overwrite the file, generate a similar
    file name or not generate this file.
ru: Файл %1 уже существует в %2.
    
    Вы можете заменить его, сохранить файл под другим именем, или не генерировать его вообще.

en: &Apply to all remaining files
ru: &Применить к остальным файлам

en: Activities
ru: Виды деятельности

en: Move selected item to the top
ru: Переместить выделенный элемент наверх

en: Move selected item up
ru: Переместить выделенный элемент выше

en: Move selected item down
ru: Переместить выделенный элемент ниже

en: Move selected item to the bottom
ru: Переместить выделенный элемент вниз

en: New Activity...
ru: Новая деятельность...

en: Delete
ru: Удалить

en: Rename
ru: Переименовать

[ctx: name of association widget]
en: Name:
ru: Имя:

en: Stereotype
ru: Стереотип

en: Type:
ru: Тип:

en: Role A Properties
ru: Свойства роли A

en: Role B Properties
ru: Свойства роли B

en: Role A Changeability
ru: Возможность изменения роли A

en: Role B Changeability
ru: Возможность изменения роли B

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelRoleName)
en: Rolename:
ru: Имя роли:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelMultiplicity)
en: Multiplicity:
ru: Множественность:

[ctx: changeability for A is changeable]
en: Changeable
ru: Изменяемо

[ctx: changeability for A is frozen]
en: Frozen
ru: Блокировано

[ctx: changeability for A is add only]
en: Add only
ru: Только добавление

[ctx: changeability for B is changeable]
en: Changeable
ru: Изменяемо

[ctx: changeability for B is frozen]
en: Frozen
ru: Блокировано

[ctx: changeability for B is add only]
en: Add only
ru: Только добавление

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Generator
ru: Генератор шаблона

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoDotPath)
en: <p>The auto layout feature depends on layout generators provided by the GraphViz package, which is normally installed aside Umbrello by a package manager.</p>
    <p>Umbrello has built in support for detecting the install location of  these layout generators. For cases where this dependency is not available or do not fit, a different installation path could be provided.</p>
ru: <p>Функция автошаблона зависит от генераторов шаблонов из пакета GraphViz, который обычно ставится пакетным менеджером вместе с Umbrello.</p>
    <p>Umbrello может автоматически определять расположение этих генераторов шаблонов. В случаях, когда требуемый пакет не установлен или несовместим, вы можете указать другой путь установки.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoDotPath)
en: Auto detect layout generator
ru: Автоопределение генераторов шаблонов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Generator executable path:
ru: Расположение генераторов:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Other)
en: Miscellaneous
ru: Разное

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: <p>Dot file export is performed by using the export layout.</p><p>With this option checked, the export layout is added to the list of available diagram layouts and enables a quick dot export preview.</p>
ru: <p>Экспорт файла dot выполняется с помощью шаблона экспорта.</p><p>Если эта опция отмечена, шаблон экспорта добавляется в список доступных шаблонов диаграмм и позволяет быстро просмотреть экспорт dot.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: Show export layout in diagram context menu
ru: Показывать шаблон экспорта в контекстном меню диаграммы

en: Reference:
ru: Ссылка:

en: A&bstract class
ru: &Абстрактный класс

en: A&bstract use case
ru: &Абстрактный вариант использования

[ctx: component is executable]
en: &Executable
ru: &Командный файл

en: Draw as actor
ru: Рисовать как действующее лицо

en: Multiple instance
ru: Несколько экземпляров

en: Show destruction
ru: Показать деструкцию

en: The name you have chosen
    is already being used.
    The name has been reset.
ru: Это имя уже используется.
    Оно сброшено.

en: Name is Not Unique
ru: Имя уже существует

en: N&ew Attribute...
ru: &Создать атрибут...

en: N&ew Operation...
ru: &Создать операцию...

en: N&ew Template...
ru: &Создать шаблон...

en: N&ew Enum Literal...
ru: &Добавить перечисляемую константу...

en: N&ew Entity Attribute...
ru: &Создать атрибут сущности...

en: Constraints
ru: Ограничения

en: N&ew Constraint...
ru: &Новое ограничение...

en: Instance Attribute
ru: Атрибут экземпляра

en: N&ew Instance Attribute...
ru: &Создать атрибут экземпляра...

en: &Properties
ru: С&войства

en: Comment
ru: Комментарий

en: Source Code
ru: Исходный код

en: &Documentation
ru: &Документация

en: Operatio&ns
ru: &Операции

en: &Visibility
ru: &Видимость

en: O&peration signature
ru: Сигнатура &операции

en: Pac&kage
ru: &Пакет

en: Att&ributes
ru: &Атрибуты

en: Attr&ibute signature
ru: &Сигнатура атрибута

en: &Public Only
ru: Только &публичный

en: Draw as circle
ru: Рисовать как окружность

en: &Attribute associations
ru: Ассоциации &атрибутов

en: Starting Scope
ru: Начальная область видимости

en: Default attribute scope:
ru: Область видимости атрибутов по умолчанию

en: Default operation scope:
ru: Область видимости операций по умолчанию

en: Attribute Signatures
ru: Сигнатуры атрибутов

en: No Stereotype
ru: Без стереотипа

en: Stereotype Name
ru: Имя стереотипа

en: Stereotype with Tags
ru: Стереотипы с метками

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Include search paths
ru: Пути поиска включений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional include search paths could be added by specifying environment variable UMBRELLO_INCPATH.
ru: Дополнительные пути поиска включений можно добавить, указав переменную среды UMBRELLO_INCPATH.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: C++ Import
ru: Импорт C++

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, createArtifactCheckBox)
en: For each imported file create an artifact in the component view
ru: Для каждого импортированного файла создать артефакт в диаграмме компонентов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, resolveDependenciesCheckBox)
en: Resolve dependencies (reduces import speed)
ru: Разрешать зависимости (замедляет процесс импорта)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, supportCPP11CheckBox)
en: Enable C++11 standard (experimental)
ru: Включить стандарт C++11 (экспериментальная возможность)

en: Unique Constraint...
ru: Уникальное ограничение...

en: Primary Key Constraint...
ru: Ограничение первичного ключа...

en: Foreign Key Constraint...
ru: Ограничение внешнего ключа...

en: Check Constraint...
ru: Проверочное ограничение...

en: <p align="center">No Options Available.</p>
ru: <p align="center">Нет доступных параметров.</p>

en: &Diagrams
ru: &Диаграммы

en: &Select diagrams
ru: &Выделить диаграммы

en: &Type of diagram
ru: &Тип диаграммы

[ctx: diagram selection for printing]
en: Selection
ru: Выделение

en: No diagrams selected.
ru: Нет выбранных диаграмм.

en: The name you have entered is invalid.
ru: Указано неправильное имя.

en: Invalid Name
ru: Неверное имя

en: The name you have entered is not unique.
ru: Такое имя уже существует.

en: Name Not Unique
ru: Имя существует

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDiagramProperties)
en: Diagram Properties
ru: Параметры диаграммы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
ru: Имя:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoom)
en: Zoom:
ru: Масштаб:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelWidth)
en: Width:
ru: Ширина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelHeight)
en: Height:
ru: Высота:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
ru: &Сетка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
ru: Привязать &к сетке

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap the size of the components to be a multiple of the grid spacing.
    If 'Snap to Grid' is enabled a component will always be aligned with the grid on all 4 sides.
ru: Привязать размер компонентов к шагу сетки.
    Если включён параметр «Привязать к сетке», все четыре стороны компонента будут располагаться по сетке.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap component size
ru: Привязать размер компонентов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelGridSpacing)
en: Grid spacing:
ru: Интервал сетки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_autoIncrementSequence)
en: Autoincrement Sequence
ru: Последовательность автоувеличения

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Enable undo
ru: Включить запись действий для отмены

en: Use tabbed diagrams
ru: Использовать вкладки

en: Use new C++/Java/Ruby generators
ru: Использовать новые генераторы классов C++, Java и Ruby

en: Turn on footer and page numbers when printing
ru: Печатать колонтитулы и номера страниц

en: Enable UML2 support
ru: Включить поддержку UML2

note: i18n: ectx: label, entry (showDebugWindows), group (General Options)
en: Show debug windows
ru: Показывать окна отладки

en: Autosave
ru: Автосохранение

en: E&nable autosave
ru: &Включить автосохранение

en: Select auto-save time interval (mins):
ru: Интервал автосохранения, мин:

en: Set autosave suffix:
ru: Расширение автосохранения:

en: <qt><p>The autosave file will be saved to ~/autosave.xmi if the autosaving occurs before you have manually saved the file.</p><p>If you have already saved it, the autosave file will be saved in the same folder as the file and will be named like the file's name, followed by the suffix specified.</p><p>If the suffix is equal to the suffix of the file you have saved, the autosave will overwrite your file automatically.</p></qt>
ru: <qt><p>Если при автосохранении имя нового файла не задано, будет использован файл ~/autosave.xmi.</p><p>Если файл уже был сохранён, файл автосохранения будет иметь такое же полное имя, как и редактируемый, только с указанными суффиксом в конце.</p><p>Если указанный суффикс равен суффиксу редактируемого файла, при автосохранении он будет перезаписываться автоматически.</p></qt>

en: Startup
ru: Запуск приложения

en: &Load last project
ru: &Открыть последний проект

en: Start new project with:
ru: Диаграмма по умолчанию для нового проекта:

en: Default Language :
ru: Язык по умолчанию:

en: Contained Items
ru: Содержимое

en: Select Operation
ru: Выберите операцию

en: Sequence number:
ru: Номер следования:

en: Auto increment:
ru: Автоувеличение:

en: Class operation:
ru: Классовая операция:

en: New Operation...
ru: Новая операция...

en: Custom operation:
ru: Другое действие:

[ctx: General options]
en: General
ru: Общие

note: i18n: ectx: label, entry (rightToLeftUI), group (UI Options)
en: Right to left user interface
ru: Интерфейс пользователя справа налево

en: Use alignment guides
ru: Использовать направляющие

[ctx: Association options]
en: Associations
ru: Ассоциации

en: Create new association lines as:
ru: Создавать новые соединительные линии как:

[ctx: color group box]
en: Color
ru: Цвет

en: Custom text color
ru: Другой цвет текста

en: Custom line color
ru: Другой цвет линии

note: i18n("D&efault Color"), m_colorGB); colorLayout->addWidget(m_lineDefaultB, 0, 2);
en: Custom fill color
ru: Другой цвет заливки

en: Custom grid color
ru: Другой цвет сетки

en: Custom background color
ru: Другой цвет фона

en: Custom line width
ru: Другая ширина линии

en: &Use fill color
ru: &Непрозрачный фон

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_propsGroupBox)
en: Role Properties
ru: Свойства ролей

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_visibilityButtonGroup)
en: Role Visibility
ru: Видимость роли

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pImplementationRB)
en: Implementation
ru: Реализация

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_changeabilityButtonGroup)
en: Role Changeability
ru: Возможность изменения роли

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pChangeableRB)
en: Changeable
ru: Возможность изменения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pFrozenRB)
en: Frozen
ru: Блокировано

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pAddOnlyRB)
en: Add only
ru: Только добавление

[ctx: title of color group]
en: Color
ru: Цвет

[ctx: text color]
en: &Text:
ru: &Текст:

[ctx: default text color button]
en: Defaul&t
ru: &По умолчанию

[ctx: line color]
en: &Line:
ru: &Линия:

[ctx: default line color button]
en: &Default
ru: &По умолчанию

en: &Fill:
ru: &Заливка:

[ctx: default fill color button]
en: D&efault
ru: &По умолчанию

en: &Use fill
ru: &Непрозрачный фон

[ctx: background color]
en: &Background:
ru: &Фон:

[ctx: default background color button]
en: De&fault
ru: &По умолчанию

[ctx: grid dot color]
en: &Grid dot:
ru: Точка &сетки:

[ctx: default grid dot color button]
en: Def&ault
ru: &По умолчанию

[ctx: title of width group]
en: Width
ru: Ширина

[ctx: line width]
en: Line &width:
ru: &Ширина линии:

[ctx: default line width button]
en: Defa&ult
ru: &По умолчанию

en: Layout of the line:
ru: Шаблон линии:

en: Parameter Properties
ru: Свойства параметра

[ctx: property name]
en: &Name:
ru: &Имя:

en: Passing Direction
ru: Направление передачи

en: "in" is a readonly parameter, "out" is a writeonly parameter and "inout" is a parameter for reading and writing.
ru: «in» — параметр только для чтения, «out» — параметр только для записи и «inout» — параметр как для чтения, так и для записи.

en: You have entered an invalid parameter name.
ru: Неправильное имя параметра.

en: Parameter Name Invalid
ru: Неправильное имя параметра

en: Select diagram
ru: Выберите диаграмму

en: Diagram
ru: Диаграмма

en: Umbrello Setup
ru: Настройка Umbrello

en: User Interface
ru: Интерфейс

en: User Interface Settings
ru: Интерфейс пользователя

[ctx: general settings page]
en: General
ru: Общие

[ctx: class settings page]
en: Class
ru: Класс

en: Class Settings
ru: Параметры класса

en: Code Importer
ru: Импортер кода

en: Code Import Settings
ru: Параметры импорта кода

en: Code Generation
ru: Генерация кода

en: Code Generation Settings
ru: Генерация кода

en: Code Viewer
ru: Просмотр кода

en: Code Viewer Settings
ru: Просмотр кода

en: Auto Layout
ru: Автоматический шаблон

en: Auto Layout Settings
ru: Параметры автоматического шаблона

en: Search
ru: Поиск

[ctx: general page]
en: General
ru: Общие

[ctx: initial state in statechart]
en: Initial state
ru: Начальное состояние

[ctx: state in statechart]
en: State
ru: Состояние

[ctx: end state in statechart]
en: End state
ru: Конечное состояние

[ctx: fork state in statechart]
en: Fork
ru: Отделение

[ctx: join state in statechart]
en: Join
ru: Присоединение

[ctx: junction state in statechart]
en: Junction
ru: Сочетание

[ctx: deep history state in statechart]
en: DeepHistory
ru: Глубже

[ctx: shallow history state in statechart]
en: ShallowHistory
ru: Выше

[ctx: choice state in statechart]
en: Choice
ru: Выбор

[ctx: combined state in statechart]
en: Combined
ru: Комбинированное

en: State type:
ru: Тип состояния:

en: State name:
ru: Имя состояния:

en: Linked diagram:
ru: Связанная диаграмма:

en: Stereotype Properties
ru: Свойства стереотипа

en: Stereotype Attributes for
ru: Атрибуты стереотипа

[ctx: attribute name]
en: &Name:
ru: &Имя:

[ctx: attribute type]
en: &Type:
ru: &Тип:

[ctx: default value]
en: &Default:
ru: &По умолчанию:

en: Attribute Properties
ru: Свойства атрибута

en: &Initial value:
ru: &Начальное значение:

en: Classifier &scope ("static")
ru: &Область видимости классификатора («static»)

en: You have entered an invalid attribute name.
ru: Недопустимое имя атрибута.

en: Attribute Name Invalid
ru: Имя атрибута недопустимо

en: The attribute name you have chosen is already being used in this operation.
ru: Такое имя атрибута уже используется.

en: Attribute Name Not Unique
ru: Имя атрибута уже используется

en: Check Constraint Properties
ru: Свойства проверочного ограничения

[ctx: name label]
en: Name
ru: Имя

en: Check Condition :
ru: Проверка условия:

en: Entity Attribute Properties
ru: Свойства атрибута сущности

[ctx: name of entity attribute]
en: &Name:
ru: &Имя:

en: Length/Values:
ru: Длина/Значения:

en: &Auto increment
ru: &Автоувеличение

en: Allow &null
ru: Разрешить значение &null

en: Attributes:
ru: Атрибуты:

en: Indexing
ru: Индексирование

en: &Not Indexed
ru: &Неиндексированный

note: i18n("&Primary"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pPublicRB); m_pProtectedRB = new QRadioButton(i18n("&Unique"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pProtectedRB);
en: &Indexed
ru: &Индексированный

en: You have entered an invalid entity attribute name.
ru: Недопустимое имя атрибута сущности.

en: Entity Attribute Name Invalid
ru: Имя атрибута сущности недопустимо

en: The entity attribute name you have chosen is already being used in this operation.
ru: Такое имя атрибута сущности уже используется в этой операции.

en: Entity Attribute Name Not Unique
ru: Имя атрибута сущности уже используется

en: EnumLiteral Properties
ru: Свойства перечисляемой константы

[ctx: literal name]
en: &Name:
ru: &Имя:

en: &Value:
ru: &Значение:

en: Foreign Key Setup
ru: Настройка внешнего ключа

[ctx: general page title]
en: General
ru: Общие

[ctx: general group title]
en: General
ru: Общие

[ctx: label for entering name]
en: Name
ru: Имя

en: Referenced Entity
ru: Сущность, на которую указывает ссылка

en: Actions
ru: Действия

en: On Update
ru: На обновление

en: On Delete
ru: На удаление

en: No Action
ru: Бездействие

en: Restrict
ru: Ограничить

en: Cascade
ru: Каскад

en: Set Null
ru: Обнулить

en: Set Default
ru: По умолчанию

en: Columns
ru: Столбцы

[ctx: column header local]
en: Local
ru: Локальный

[ctx: column header referenced]
en: Referenced
ru: Указывается в ссылке

en: Local Column
ru: Локальный столбец

en: Referenced Column
ru: Cтолбец, на который указывает ссылка

en: &Add
ru: &Добавить

en: You are attempting to change the Referenced Entity of this ForeignKey Constraint. Any unapplied changes to the mappings between local and referenced entities will be lost. Are you sure you want to continue ?
ru: Вы пытаетесь изменить сущность, на которую ссылаются ограничения внешнего ключа. Любые несохранённые изменения в соответствиях между локальными и адресуемыми элементами будут утрачены. Продолжить?

en: Object Attribute Properties
ru: Свойства атрибута объекта

en: You have entered an invalid attribute value.
ru: Недопустимое значение атрибута.

en: Value Invalid
ru: Недопустимое значение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Attribute Name:
ru: Имя атрибута:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Value:
ru: Значение:

en: Operation Properties
ru: Свойства операции

[ctx: operation name]
en: &Name:
ru: &Имя:

en: &Abstract operation
ru: &Абстрактная операция

en: &Query ("const")
ru: &Запрос («const»)

en: &virtual
ru: &виртуальная

en: &inline
ru: &встроенная

en: &Override
ru: &Переопределить

en: Parameters
ru: Параметры

en: Ne&w Parameter...
ru: &Новый параметр...

en: The parameter name you have chosen
    is already being used in this operation.
ru: Выбранное имя параметра уже
    используется в этой операции.

en: Parameter Name Not Unique
ru: Имя параметра не уникально

en: The parameter name you have chosen is already being used in this operation.
ru: Указанное имя параметра уже используется в этой операции.

en: You have entered an invalid operation name.
ru: Недопустимое имя операции.

en: Operation Name Invalid
ru: Недопустимое имя операции

en: An operation with that signature already exists in %1.
ru: Операция с такой же сигнатурой уже существует в %1.

en: Choose a different name or parameter list.
ru: Выберите другое имя или набор параметров.

en: Template Properties
ru: Свойства шаблона

[ctx: template name]
en: &Name:
ru: &Имя:

en: You have entered an invalid template name.
ru: Неверное имя шаблона.

en: Template Name Invalid
ru: Неверное имя шаблона

en: The template parameter name you have chosen is already being used in this operation.
ru: Указанное имя параметра шаблона уже используется в этой операции.

en: Template Name Not Unique
ru: Название шаблона не уникально

en: Unique Constraint Properties
ru: Свойства уникального ограничения

en: Attribute Details
ru: Атрибуты

en: You have entered an invalid constraint name.
ru: Недопустимое имя ограничения.

en: Constraint Name Invalid
ru: Недопустимое имя ограничения

[ctx: classes display options page]
en: Display
ru: Отображение

en: Classes Display Options
ru: Параметры отображения классов

[ctx: diagram style page]
en: Style
ru: Стиль

en: Diagram Style
ru: Стиль диаграммы

en: &Default value:
ru: &Значение по умолчанию:

en: &Image type:
ru: &Тип изображения:

en: &Resolution:
ru: &Разрешение:

en: New
ru: Создать

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ru: &Файл

en: &Library
ru: &Библиотека

en: &Table
ru: &Таблица

[ctx: draw as default]
en: &Default
ru: &По умолчанию

en: Draw As
ru: Показывать как

en: &Type:
ru: &Тип:

[ctx: @action:button]
en: Yes
ru: Да

[ctx: @action:button]
en: No
ru: Нет

en: Package path:
ru: Путь пакета:

en: Stereotype &name:
ru: &Имя стереотипа:

[ctx: public visibility]
en: P&ublic
ru: &Публичный

[ctx: protected visibility]
en: Pro&tected
ru: &Защищён

[ctx: private visibility]
en: P&rivate
ru: &Приватный

en: Imple&mentation
ru: &Реализация

en: Visibility
ru: Видимость

[ctx: scope for A is public]
en: Public
ru: Публичный

[ctx: scope for A is protected]
en: Protected
ru: Защищённый

[ctx: scope for A is private]
en: Private
ru: Приватный

[ctx: scope for A is implementation]
en: Implementation
ru: Реализация

en: Role A Visibility
ru: Видимость роли A

[ctx: scope for B is public]
en: Public
ru: Публичный

[ctx: scope for B is protected]
en: Protected
ru: Защищённый

[ctx: scope for B is private]
en: Private
ru: Приватный

[ctx: scope for B is implementation]
en: Implementation
ru: Реализация

en: Role B Visibility
ru: Видимость роли B

en: Exporting to XHTML...
ru: Экспорт модели в XHTML...

en: Exporting all views...
ru: Экспорт всех представлений...

en: Some errors happened when exporting the images:
ru: При экспорте изображений произошли ошибки:

en: Generating Docbook...
ru: Генерация Docbook...

en: Docbook Generation Complete...
ru: Генерация Docbook завершена...

en: Docbook Generation Failed...
ru: Ошибка генерации Docbook...

en: Exporting to DocBook...
ru: Экспорт модели в DocBook...

en: Umbrello UML Modeller autonomous code generator
ru: Генератор кода Umbrello

en: (c) 2006 Gael de Chalendar (aka Kleag), (c) 2002-2006 Umbrello UML Modeller Authors
ru: © Gael de Chalendar (aka Kleag), 2006
    © Авторы Umbrello, 2002—2006

en: Umbrello UML Modeller Authors
ru: Авторы Umbrello

en: File to transform
ru: Файл для преобразования

en: The XSLT file to use
ru: Файл XSLT

en: Generating XHTML...
ru: Генерация XHTML...

en: XHTML Generation Complete...
ru: Генерация XHTML завершена...

en: Copying CSS...
ru: Копирование CSS...

en: Finished Copying CSS...
ru: Копирование CSS завершено...

en: Failed Copying CSS...
ru: Ошибка копирования CSS...

en: Flag whether documentation was modified. Press left mouse button to apply modified content.
ru: Флаг, указывающий, была ли изменена документация. Щёлкните левой кнопкой мыши, чтобы применить изменённое содержимое.

en: Documentation type
ru: Тип документации

en: Activate documentation edit after focus change.
ru: Активировать правку документации после смены фокуса.

en: Apply layout
ru: Применить шаблон

en: Umbrello UML Modeller
ru: Umbrello

en: Umbrello – Visual development environment for software, based on the industry standard Unified Modelling Language (UML).<br/>See also <a href="http://www.omg.org/spec/">http://www.omg.org/spec/</a>.
ru: Umbrello — среда визуального проектирования программного обеспечения, основанная на универсальном языке моделирования (UML).<br/>Смотрите также <a href="http://www.omg.org/spec/">http://www.omg.org/spec/</a>.

en: Copyright © 2001 Paul Hensgen,
    Copyright © 2002-2022 Umbrello UML Modeller Authors
ru: © Paul Hensgen, 2001
    © Авторы Umbrello UML Modeller, 2002—2022

en: Author of initial version.
ru: Автор первоначальной версии.

en: Bug fixing, porting work, code cleanup, new features.
ru: Исправление ошибок, перенос и очистка кода, новые возможности.

en: Porting work, code cleanup, new features.
ru: Перенос и очистка кода, новые возможности.

en: Current maintainer.
ru: Текущий сопровождающий.

en: A lot of work for C++ and Java code generation. Codeeditor.
ru: Большая работа над генерацией кода C++ и Java. Редактор кода.

en: File to open
ru: Открыть файл

en: export diagrams to extension and exit
ru: экспортировать диаграммы и выйти

en: list available export extensions
ru: список доступных расширений для экспорта

en: the local directory to save the exported diagrams in
ru: локальный каталог для сохранения экспортируемых диаграмм

en: import files
ru: импортировать файлы

en: list supported languages
ru: список поддерживаемых языков

en: keep the tree structure used to store the views in the document in the target directory
ru: сохранить структуру папок на диске

en: import files from directory <dir>
ru: импорт файлов из каталога <dir>

en: set language
ru: установить язык

en: Delete Anchor
ru: Удалить ссылку

en: Add Point
ru: Добавить точку

en: Delete Point
ru: Удалить точку

en: Choose Spline points automatically
ru: Автоматически выбирать точки сплайна

en: Change Association Name...
ru: Изменить имя ассоциации...

en: Change Role A Name...
ru: Изменить имя роли A...

en: Change Role B Name...
ru: Изменить имя роли B...

en: Select Operation...
ru: Выбрать операцию...

[ctx: Layout menu]
en: Layout
ru: Раскладка

en: Polyline
ru: Ломаная

en: Direct
ru: Прямая

en: Spline
ru: Сплайн

en: Orthogonal
ru: Ортогональная

en: New Template...
ru: Новый шаблон...

en: Accept Signal
ru: Принять сигнал

en: Accept Time Event
ru: Принять событие-время

en: Activity...
ru: Деятельность...

en: Activity Transition
ru: Переход деятельности

en: Actor
ru: Действующее лицо

note: i18n("Actor...")); break;
en: Artifact
ru: Артефакт

note: i18n("Category...")); break;
en: Change Font...
ru: Изменение шрифта...

en: Choice
ru: Выбор

[ctx: new class menu item]
en: Class...
ru: Класс...

[ctx: duplicate action]
en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Collapse All
ru: Свернуть всё

[ctx: add new combined state]
en: Combined state...
ru: Комбинированное состояние...

en: Component
ru: Компонент

en: Folder
ru: Папка

en: Datatype...
ru: Тип данных...

en: Deep History
ru: Глубже

en: Edit combined state
ru: Изменить комбинированное состояние

en: End Activity
ru: Конец деятельности

en: End State
ru: Конечное состояние

en: Entity
ru: Сущность

note: i18n("Entity...")); break;
en: Entity Attribute...
ru: Атрибут сущности...

en: Enum...
ru: Перечисляемый тип...

en: Enum Literal...
ru: Перечисляемая константа...

en: Expand All
ru: Развернуть всё

en: Export as Picture...
ru: Экспорт в изображение...

en: Externalize Folder...
ru: Сделать папку внешней...

en: Fill Color...
ru: Цвет фона...

en: Final Activity
ru: Конечная деятельность

en: Flip Horizontal
ru: Отразить горизонтально

en: Flip Vertical
ru: Отразить вертикально

en: Text Line...
ru: Надпись...

en: Fork
ru: Отделение

en: Go to state diagram
ru: Перейти к диаграмме состояний

en: Hide destruction box
ru: Скрыть блок деструкции

en: Import File(s)...
ru: Импорт файла(ов)...

en: Import from Directory...
ru: Импорт из каталога...

en: from file...
ru: из файла...

en: Initial Activity
ru: Начальная деятельность

en: Initial State
ru: Начальное состояние

[ctx: new instance menu item]
en: Instance...
ru: Экземпляр...

en: New Attribute...
ru: Новый атрибут...

en: Provided interface
ru: Предоставленный интерфейс

en: Required interface
ru: Требуемый интерфейс

en: Internalize Folder
ru: Сделать папку внутренней

en: Junction
ru: Сочетание

en: Line Color...
ru: Цвет строки...

en: Asynchronous Message
ru: Асинхронное сообщение

en: Creation Message
ru: Сообщение создания

en: Destroy Message
ru: Cообщение деструкции

en: Found Message
ru: Сообщение найдено

en: Lost Message
ru: Сообщение потеряно

en: Synchronous Message
ru: Синхронное сообщение

en: New Entity Attribute...
ru: Новый атрибут сущности...

en: New Literal...
ru: Новая константа...

en: New Parameter...
ru: Новый параметр...

en: Node
ru: Узел

note: i18n("Node...")); break;
en: Note...
ru: Примечание...

en: Object...
ru: Объект...

en: Object Node
ru: Узловой объект

en: Open file
ru: Открыть файл

note: i18n("Operation...")); break;
en: Package...
ru: Пакет...

en: Pin
ru: Штекер

en: Port
ru: Порт

note: i18n("Port...")); break;
en: Pre Post Condition
ru: Условие

en: Redo
ru: Повторить

en: Region
ru: Область

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove state diagram
ru: Удалить диаграмму состояний

en: Rename...
ru: Переименовать...

en: Rename Object...
ru: Переименовать объект...

en: Return to combined state
ru: Вернуть в комбинированное состояние

en: Return to class
ru: Вернуться к классу

en: Reset Label Positions
ru: Сбросить позиции меток

en: Resize
ru: Изменить размер

en: Select state diagram
ru: Выбрать диаграмму состояний

en: Send Signal
ru: Послать сигнал

en: Shallow History
ru: Выше

en: Show destruction box
ru: Показать блок деструкции

[ctx: add new state]
en: State...
ru: Состояние...

en: Join
ru: Присоединение

en: Subsystem
ru: Подсистема

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
ru: Шаблон

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
ru: Отменить

en: Use Case
ru: Вариант использования

[ctx: new container menu]
en: New
ru: Создать

[ctx: new sub menu]
en: New
ru: Создать

[ctx: category type sub menu]
en: Category Type
ru: Тип категории

en: Disjoint(Specialisation)
ru: Разделение(Специализация)

en: Overlapping(Specialisation)
ru: Перекрытие(Специализация)

en: Union
ru: Объединение

en: Change into Class
ru: Преобразовать в класс

en: Change into Package
ru: Преобразовать в пакет

en: Clear Diagram
ru: Очистить диаграмму

en: Snap to Grid
ru: Привязать к сетке

en: Snap Component Size to Grid
ru: Привязать размер компонентов к сетке

en: Show Grid
ru: Отобразить сетку

en: Show Documentation Indicator
ru: Показать индикатор документации

en: apply '%1'
ru: применить «%1»

en: Public Only
ru: Только публичный

en: Operation Signature
ru: Сигнатура операции

en: Attribute Signature
ru: Сигнатура атрибута

en: Show Signatures
ru: Показать сигнатуры

en: Hide Signatures
ru: Скрыть сигнатуры

en: Hide Non-public members
ru: Скрыть закрытые члены

en: Show Non-public members
ru: Показать закрытые члены

en: Packages
ru: Пакеты

en: Stereotypes
ru: Стереотипы

en: Refactor
ru: Реорганизовать

en: View Code
ru: Просмотреть код

en: Change into Interface
ru: Преобразовать в интерфейс

en: Draw as Circle
ru: Рисовать как окружность

en: Rename Class...
ru: Переименовать класс...

en: Name as Tooltip
ru: Имя как всплывающая подсказка

en: Move Up
ru: Вверх

en: Move Down
ru: Вниз

[ctx: clear note]
en: Clear
ru: Очистить

en: Change Text...
ru: Изменить текст...

en: Auto resize
ru: Автоматическое изменение размера

en: Change State Name...
ru: Изменить имя состояния...

en: Change Activity Name...
ru: Изменить имя деятельности...

en: Change Object Node Name...
ru: Изменить имя узлового объекта...

[ctx: clear precondition]
en: Clear
ru: Очистить

en: Add Interaction Operand
ru: Добавить операнд взаимодействия

[ctx: clear combined fragment]
en: Clear
ru: Очистить

en: Change Multiplicity...
ru: Изменить множественность...

en: Change Name
ru: Изменить имя

[ctx: color menu]
en: Color
ru: Цвет

note: i18n: ectx: label, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Use Fill Color
ru: Непрозрачный фон

en: No Fill Color
ru: Без заливки

[ctx: align menu]
en: Align
ru: Выровнять

en: Align Right
ru: Выровнять по правому краю

en: Align Left
ru: Выровнять по левому краю

en: Align Top
ru: Выровнять по верхнему краю

en: Align Bottom
ru: Выровнять по нижнему краю

en: Align Vertical Middle
ru: Выровнять вертикально (по середине)

en: Align Horizontal Middle
ru: Выровнять горизонтально (по середине)

en: Align Vertical Distribute
ru: Выровнять вертикально (по краям)

en: Align Horizontal Distribute
ru: Выровнять горизонтально (по краям)

en: New actor
ru: Новое действующее лицо

en: New artifact
ru: Новый артефакт

en: New association
ru: Новая ассоциация

en: New attribute
ru: Новый атрибут

en: New category
ru: Новая категория

en: New check constraint
ru: Новое проверочное ограничение

en: New class
ru: Новый класс

en: New component
ru: Новый компонент

en: New datatype
ru: Новый тип данных

en: New entity
ru: Новая сущность

en: New entity attribute
ru: Новый атрибут сущности

en: New entity constraint
ru: Новое ограничение сущности

en: New enum
ru: Новый перечисляемый тип

en: New enum literal
ru: Новая перечисляемая константа

en: New folder
ru: Новая папка

en: New foreign key constraint
ru: Новое ограничение внешнего ключа

en: New instance
ru: Новый экземпляр

en: New instance attribute
ru: Новый атрибут экземпляра

en: New interface
ru: Новый интерфейс

en: New node
ru: Новый узел

en: New operation
ru: Новая операция

en: New package
ru: Новый пакет

en: New port
ru: Новый порт

en: New role
ru: Новая роль

en: New stereotype
ru: Новый стереотип

en: New template
ru: Новый шаблон

en: New unique constraint
ru: Новое уникальное ограничение

en: New use case
ru: Новый вариант использования

en: New UML object
ru: Новый объект UML

en: Enter the name of the new actor:
ru: Введите имя нового действующего лица:

en: Enter the name of the new artifact:
ru: Введите имя нового артефакта:

en: Enter the name of the new association:
ru: Введите имя новой ассоциации:

en: Enter the name of the new attribute:
ru: Введите имя нового атрибута:

en: Enter the name of the new category:
ru: Введите имя новой категории:

en: Enter the name of the new check constraint:
ru: Введите имя нового проверочного ограничения:

en: Enter the name of the new class:
ru: Введите имя нового класса:

en: Enter the name of the new component:
ru: Введите имя нового компонента:

en: Enter the name of the new datatype:
ru: Введите имя нового типа данных:

en: Enter the name of the new entity:
ru: Введите имя новой сущности:

en: Enter the name of the new entity attribute:
ru: Введите имя нового атрибута сущности:

en: Enter the name of the new entity constraint:
ru: Введите имя нового ограничения сущности:

en: Enter the name of the new enum:
ru: Введите имя нового перечисляемого типа:

en: Enter the name of the new enum literal:
ru: Введите имя новой перечисляемой константы:

en: Enter the name of the new folder:
ru: Введите имя новой папки:

en: Enter the name of the new foreign key constraint:
ru: Введите имя нового ограничения внешнего ключа:

en: Enter the name of the new instance:
ru: Введите имя нового экземпляра:

en: Enter the name of the new instance attribute:
ru: Введите имя нового атрибута экземпляра:

en: Enter the name of the new interface:
ru: Введите имя нового интерфейса:

en: Enter the name of the new node:
ru: Введите имя нового узла:

en: Enter the name of the new operation:
ru: Введите имя новой операции:

en: Enter the name of the new package:
ru: Введите имя нового пакета:

en: Enter the name of the new port:
ru: Введите имя нового порта:

en: Enter the name of the new role:
ru: Введите имя новой роли:

en: Enter the name of the new stereotype:
ru: Введите имя нового стереотипа:

en: Enter the name of the new template:
ru: Введите имя нового шаблона:

en: Enter the name of the new unique constraint:
ru: Введите имя нового уникального ограничения:

en: Enter the name of the new use case:
ru: Введите имя нового варианта использования:

en: Enter the name of the new UML object
ru: Введите имя нового объекта UML

en: Rename actor
ru: Переименовать действующее лицо

en: Rename artifact
ru: Переименовать артефакт

en: Rename association
ru: Переименовать ассоциацию

en: Rename attribute
ru: Переименовать атрибут

en: Rename category
ru: Переименовать категорию

en: Rename check constraint
ru: Переименовать проверочное ограничение

en: Rename class
ru: Переименовать класс

en: Rename component
ru: Переименовать компонент

en: Rename datatype
ru: Переименовать тип данных

en: Rename entity
ru: Переименовать сущность

en: Rename entity attribute
ru: Переименовать атрибут сущности

en: Rename entity constraint
ru: Переименовать ограничение сущности

en: Rename enum
ru: Переименовать перечисляемый тип

en: Rename enum literal
ru: Переименовать перечисляемую константу

en: Rename folder
ru: Переименовать папку

en: Rename foreign key constraint
ru: Переименовать ограничение внешнего ключа

en: Rename instance
ru: Переименовать экземпляр

en: Rename instance attribute
ru: Переименовать атрибут экземпляра

en: Rename interface
ru: Переименовать интерфейс

en: Rename node
ru: Переименовать узел

en: Rename operation
ru: Переименовать операцию

en: Rename package
ru: Переименовать пакет

en: Rename port
ru: Переименовать порт

en: Rename role
ru: Переименовать роль

en: Rename stereotype
ru: Переименовать стереотип

en: Rename template
ru: Переименовать шаблон

en: Rename unique constraint
ru: Переименовать уникальное ограничение

en: Rename use case
ru: Переименовать вариант использования

en: Rename UML object
ru: Переименовать объект UML

en: Enter the new name of the actor:
ru: Введите новое имя действующего лица:

en: Enter the new name of the artifact:
ru: Введите новое имя артефакта:

en: Enter the new name of the association:
ru: Введите новое имя ассоциации:

en: Enter the new name of the attribute:
ru: Введите новое имя атрибута:

en: Enter the new name of the category:
ru: Введите новое имя категории:

en: Enter the new name of the check constraint:
ru: Введите новое имя проверочного ограничения:

en: Enter the new name of the class:
ru: Введите новое имя класса:

en: Enter the new name of the component:
ru: Введите новое имя компонента:

en: Enter the new name of the datatype:
ru: Введите новое имя типа данных:

en: Enter the new name of the entity:
ru: Введите новое имя сущности:

en: Enter the new name of the entity attribute:
ru: Введите новое имя атрибута сущности:

en: Enter the new name of the entity constraint:
ru: Введите новое имя ограничения сущности:

en: Enter the new name of the enum:
ru: Введите новое имя перечисляемого типа:

en: Enter the new name of the enum literal:
ru: Введите новое имя перечисляемой константы:

en: Enter the new name of the folder:
ru: Введите новое имя папки:

en: Enter the new name of the foreign key constraint:
ru: Введите новое имя ограничения внешнего ключа:

en: Enter the new name of the instance:
ru: Введите новое имя экземпляра:

en: Enter the new name of the instance attribute:
ru: Введите новое имя атрибута экземпляра:

en: Enter the new name of the interface:
ru: Введите новое имя интерфейса:

en: Enter the new name of the node:
ru: Введите новое имя узла:

en: Enter the new name of the operation:
ru: Введите новое имя операции:

en: Enter the new name of the package:
ru: Введите новое имя пакета:

en: Enter the new name of the port:
ru: Введите новое имя порта:

en: Enter the new name of the role:
ru: Введите новое имя роли:

en: Enter the new name of the stereotype:
ru: Введите новое имя стереотипа:

en: Enter the new name of the template:
ru: Введите новое имя шаблона:

en: Enter the new name of the unique constraint:
ru: Введите новое имя уникального ограничения:

en: Enter the new name of the use case:
ru: Введите новое имя варианта использования:

en: Enter the new name of the UML object
ru: Введите новое имя объекта UML:

en: OK
ru: ОК

[ctx: parse status]
en: Empty
ru: Пусто

en: Malformed argument
ru: Недопустимый аргумент

en: Unknown argument type
ru: Неизвестный тип аргумента

en: Illegal method name
ru: Недопустимое имя метода

en: Unknown return type
ru: Неизвестный тип возвращаемого значения

en: Unspecified error
ru: Неопределённая ошибка

en: Name
ru: Имя

en: Type
ru: Тип

en: Widgets/Associations
ru: Виджеты/Ассоциации

en: Saved
ru: Сохранено

en: Parent
ru: Родитель

en: Pointer
ru: Указатель

en: Usage
ru: Использование

en: That is an invalid name.
ru: Неверное имя.

en: This is a reserved keyword for the language of the configured code generator.
ru: Это зарезервированное служебное слово активного языка.

en: Reserved Keyword
ru: Зарезервированное ключевое слово

en: That name is already being used.
ru: Имя уже используется.

en: Not a Unique Name
ru: Имя уже используется

en: Add Base Class
ru: Добавить базовый класс

en: Add Derived Class
ru: Добавить наследующий класс

note: i18n("Add Interface Implementation"), SLOT(addInterfaceImplementation()), Icon_Utils::it_Implementation));
en: Add Operation
ru: Добавить операцию

en: Add Attribute
ru: Добавить атрибут

en: Add Base Interface
ru: Добавить базовый интерфейс

en: Add Derived Interface
ru: Добавить наследующий интерфейс

en: Base Classifiers
ru: Базовые классификаторы

en: Derived Classifiers
ru: Производные классификаторы

en: An attribute with that name already exists in %1.
ru: Атрибут с таким именем уже существует в %1.

en: Choose a different name.
ru: Выбрать другое имя.

en: Incorrect use of associations.
ru: Недопустимое использование ассоциаций.

en: Association Error
ru: Ошибка ассоциации

en: destroy
ru: уничтожить

en: Enter Activity Name
ru: Введите имя деятельности

en: new activity
ru: новая деятельность

en: Enter the name of the new activity:
ru: Введите имя новой деятельности:

en: Enter Signal Name
ru: Введите имя сигнала

en: Enter Signal
ru: Введите сигнал

en: new Signal
ru: новый сигнал

en: Enter Time Event Name
ru: Введите имя события-времени

en: Enter Time Event
ru: Введите событие-время

en: new time event
ru: новое событие-время

en: Enter Combined Fragment Name
ru: Введите имя комбинированного фрагмента

en: Enter the Combined Fragment
ru: Ввод комбинированного фрагмента

en: new Combined Fragment
ru: новый Комбинированный Фрагмент

en: Enter State Name
ru: Введите имя состояния

en: new state
ru: новое состояние

en: Enter the name of the new state:
ru: Введите имя нового состояния:

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
ru: Геометрия

note: i18n: ectx: label, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: Image Mime Type
ru: &Тип изображения:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: The Mime Type of the Images
ru: Тип изображений

note: i18n: ectx: label, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support
ru: Поддержка отмены

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support is enabled when this is true
ru: Включение поддержки отмены

note: i18n: ectx: label, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Tabbed Diagrams
ru: Диаграммы во вкладках

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Enables/Disables Tabbed View of Diagrams in the view area
ru: Просмотр вкладок диаграмм в области просмотра

note: i18n: ectx: label, entry (newcodegen), group (General Options)
en: New Code Generator
ru: Генератор нового кода

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (newcodegen), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for the New Code Generator
ru: Поддержка генератора нового кода

note: i18n: ectx: label, entry (layoutType), group (General Options)
en: Layout Type
ru: Тип шаблона

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (layoutType), group (General Options)
en: The layout type to use for new lines
ru: Тип шаблона для новых строк

note: i18n: ectx: label, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Footer Printing
ru: Печать колонтитулов

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for footer printing
ru: Поддержка печати колонтитулов

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
ru: Автосохранение

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosave), group (General Options)
en: Enables/Disables Auto Saving at Regular Intervals
ru: Автосохранение через регулярные интервалы

note: i18n: ectx: label, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time ( Old )
ru: Время автосохранения ( старое )

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time Interval ( Old )
ru: Интервал автосохранения ( старый )

note: i18n: ectx: label, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: Auto Save Suffix
ru: Расширение автосохранения

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: The Suffix for the auto save file
ru: Расширение для файла автосохранения

note: i18n: ectx: label, entry (loadlast), group (General Options)
en: Load Last
ru: Загрузка последних

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (loadlast), group (General Options)
en: Enables/Disables Loading of the last open file
ru: Загрузка последнего открытого файла

note: i18n: ectx: label, entry (diagram), group (General Options)
en: Diagram To Load at Startup
ru: Загрузка диаграмм при запуске

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (diagram), group (General Options)
en: The Diagram to load at startup
ru: Загружать диаграммы при запуске

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: Default Language at Startup
ru: Значение по умолчанию при запуске

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: The Language that Umbrello should start with by default
ru: Язык, который по умолчанию будет использовать Umbrello при запуске

note: i18n: ectx: label, entry (uml2), group (General Options)
en: Use UML-2.x Notation
ru: Использовать нотацию UML-2.x

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uml2), group (General Options)
en: Enables/Disables UML2 notation
ru: Нотация UML2

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showDebugWindows), group (General Options)
en: Show or hide the debug window and UML objects window
ru: Показывать или скрывать окно отладки и окно объектов UML

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Enables/Disables usage of fill color
ru: Использование цвета заливки

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
ru: Цвет заливки

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fillColor), group (UI Options)
en: The Fill Color to be used
ru: Используемый цвет заливки

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
ru: Цвет линий

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineColor), group (UI Options)
en: The Color of the Lines
ru: Цвет линий

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
ru: Толщина линий

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: The Width of the Line
ru: Толщина линий

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (UI Options)
en: Text Color
ru: Цвет текста

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (textColor), group (UI Options)
en: The Color of the Text
ru: Цвет текста

note: i18n: ectx: label, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Show Doc Window
ru: Показать окно документации

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Enables/Disables showing of the doc window
ru: Показ окна документации

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uiFont), group (UI Options)
en: The Font to be used
ru: Используемый шрифт

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: Background Color
ru: Цвет фона

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: The Color of the diagram background
ru: Цвет фона диаграмм

note: i18n: ectx: label, entry (useBackgroundColor), group (UI Options)
en: Use background color
ru: Использовать цвет фона

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (useBackgroundColor), group (UI Options)
en: Enables/Disables the usage of a custom background color
ru: Включить/выключить использование пользовательского цвета фона

note: i18n: ectx: label, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: Grid Dot Color
ru: Цвет точек сетки

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: The Color of the grid dots
ru: Цвет точек сетки

note: i18n: ectx: label, entry (useAlignmentGuides), group (UI Options)
en: Use Alignment Guides
ru: Использовать направляющие

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (useAlignmentGuides), group (UI Options)
en: Enable/disable alignment guides when dragging or resizing widgets
ru: Включить или отключить направляющие при перемещении или изменении размера виджетов

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (rightToLeftUI), group (UI Options)
en: Enable/disable user interface direction from right to left
ru: Интерфейс пользователя в направлении справа налево

note: i18n: ectx: label, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show Visibility
ru: Показать видимость

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show the Visibility of the Attributes ( eg: private, public, protected)
ru: Показать видимость атрибутов (например: приватный, публичный, защищённый)

note: i18n: ectx: label, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show Attributes
ru: Показать атрибуты

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show attributes of the class
ru: Показать атрибуты класса

note: i18n: ectx: label, entry (showOps), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showOps), group (Class Options)
en: Show Operations
ru: Показать операции

note: i18n: ectx: label, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Show Package
ru: Показать пакет

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of packages
ru: Показ пакетов

note: i18n: ectx: label, entry (showStereoType), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showStereoType), group (Class Options)
en: Show Stereotypes
ru: Показать стереотипы

note: i18n: ectx: label, entry (showAttribAssocs), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttribAssocs), group (Class Options)
en: Show Attribute Associations
ru: Показать ассоциации атрибута

note: i18n: ectx: label, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Show Public Only
ru: Показать только публичный

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of public attributes/methods
ru: Показ публичных атрибутов/методов

note: i18n: ectx: label, entry (showAttSig), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttSig), group (Class Options)
en: Show Attribute Signature
ru: Показать сигнатуру атрибута

note: i18n: ectx: label, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show Operation Signature
ru: Показать сигнатуру операции

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show operation signature
ru: Показать сигнатуру операции

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options)
en: Default Attribute Scope
ru: Область видимости атрибутов по умолчанию

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOperationScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultOperationScope), group (Class Options)
en: Default Operation Scope
ru: Область видимости операций по умолчанию

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
ru: Высота

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height of the code viewer
ru: Высота просмотрщика кода

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
ru: Ширина

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width of the Code Viewer
ru: Ширина просмотрщика кода

note: i18n: ectx: label, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options)
en: Show Hidden Blocks
ru: Показать скрытые блоки

note: i18n: ectx: label, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Highlight Blocks
ru: Подсветка блоков

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Enables/Disables Highlighting of blocks
ru: Подсветка блоков

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font to be used in the Code Viewer
ru: Используемый в просмотрщике кода шрифт

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
ru: Цвет бумаги

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Paper
ru: Цвет бумаги

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
ru: Цвет шрифта

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Font
ru: Цвет шрифта

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
ru: Выделенный цвет

[ctx: Color of the Edit Block]
note: i18n: ectx: label, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Edit Block Color
ru: Правка цвета блока

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Edit Block
ru: Цвет редактируемого блока

note: i18n: ectx: label, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Non Edit Block Color
ru: Цвет нередактируемого блока

note: i18n: ectx: label, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: UML Object Color
ru: Цвет объекта UML

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the UML Object
ru: Цвет объекта UML

note: i18n: ectx: label, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options)
en: Hidden Color
ru: Цвет скрытого элемента

note: i18n: ectx: label, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create Artifacts for imported files
ru: Создать артефакт для импортированных файлов

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create an artifact in the component view for each imported file
ru: Создать артефакт в диаграмме компонентов для каждого импортированного файла

note: i18n: ectx: label, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies
ru: Разрешение зависимостей

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies when importing file
ru: Разрешение зависимостей при импорте файла

note: i18n: ectx: label, entry (supportCPP11), group (Code Importer)
en: Support C++11 standard
ru: Поддержка стандарта C++11

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (supportCPP11), group (Code Importer)
en: Support C++11 standard on code import
ru: Поддержка стандарта C++11 при импорте кода

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Auto Generate Empty Constructors
ru: Автоматически генерировать пустые конструкторы

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Auto Generation of Empty Constructors
ru: Автогенерация пустых конструкторов

note: i18n: ectx: label, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Comment Style
ru: Стиль комментария

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Sets the Style of Comments to be used
ru: Используемый стиль комментариев

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Default Association Field Scope
ru: Область видимости полей ассоциации по умолчанию

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Sets the default Association field scope
ru: Область видимости полей ассоциации по умолчанию

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Default Attribute Accessor Scope
ru: Область видимости методов доступа к атрибутам по умолчанию

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Sets the default attribute accessor scope
ru: Область видимости методов доступа к атрибутам по умолчанию

note: i18n: ectx: label, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Force Documentation
ru: Принудительное документирование

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Verbose Documentation
ru: Подробное документирование

note: i18n: ectx: label, entry (writeSectionComments), group (Code Generation)
en: Section Comment Policy
ru: Политика комментариев с названиями секций

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (writeSectionComments), group (Code Generation)
en: Whether section comments shall be written
ru: Следует ли вставлять комментарии с названиями секций

note: i18n: ectx: label, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: Headings Directory
ru: Каталог заголовочных файлов

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: The Path in which the headings are stored
ru: Путь к каталогу с заголовочными файлами

note: i18n: ectx: label, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Include headings
ru: Подключать заголовочные файлы

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Enables/Disables inclusion of headings
ru: Подключение заголовочных файлов

note: i18n: ectx: label, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: Indentation Amount
ru: Отступы

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: The amount of indentation
ru: Величина отступов

note: i18n: ectx: label, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: Indentation Type
ru: Тип отступов

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: The Type of Indentation
ru: Тип отступов

note: i18n: ectx: label, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: Line Ending Type
ru: Тип конца строки

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: The type of line ending ( or new line type )
ru: Тип конца строки (или тип новой строки)

note: i18n: ectx: label, entry (modnamePolicy), group (Code Generation) i18n: ectx: whatsthis, entry (modnamePolicy), group (Code Generation)
en: Modifier Name Policy
ru: Политика названия модификатора

note: i18n: ectx: label, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: Output Directory
ru: Каталог вывода

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: The directory to which the code has to be outputted
ru: Каталог, в который будет выводиться код

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: The policy to be followed when there are name conflicts
ru: Политика, которой необходимо следовать при возникновении конфликта имен

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Auto Generate Accessors
ru: Генерировать методы доступа автоматически

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of accessors
ru: Автогенерация методов доступа к атрибутам

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (classMemberPrefix), group (CPP Code Generation)
en: The prefix for class members
ru: Префикс для членов класса

note: i18n: ectx: label, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Inline Accessors
ru: Встроенные методы доступа

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline accessors
ru: Встроенные методы доступа

note: i18n: ectx: label, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Inline operations
ru: Встроенные операции

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline Operations
ru: Встроенные операции

note: i18n: ectx: label, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Package is namespace
ru: Пакет является пространством имён

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables treating a package as a namespace
ru: Трактовать пакеты как пространства имен

note: i18n: ectx: label, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Public Accessors
ru: Публичные методы доступа

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables public accessors
ru: Публичные методы доступа к атрибутам

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name
ru: Имя класса

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class
ru: Имя класса

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class to be included
ru: Название строкового класса, который необходимо включить

note: i18n: ectx: label, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: String Include is Global
ru: Включение строки является глобальным

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of string
ru: Глобальное включение строк

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name
ru: Имя векторного класса

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class
ru: Имя векторного класса

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class to be included
ru: Имя векторного класса, который необходимо включить

note: i18n: ectx: label, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Vector include is global
ru: Включение векторного класса является глобальным

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of vector class
ru: Глобальное включение векторного класса

note: i18n: ectx: label, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Virtual Destructors
ru: Виртуальные деструкторы

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables virtual destructors
ru: Виртуальные деструкторы

note: i18n: ectx: label, entry (getterWithGetPrefix), group (CPP Code Generation)
en: Getters with 'get' prefix
ru: Методы получения значения с префиксом «get»

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (getterWithGetPrefix), group (CPP Code Generation)
en: If enabled, create getters with 'get' prefix
ru: Если параметр включён, создавать методы получения значения с префиксом «get»

note: i18n: ectx: label, entry (removePrefixFromAccessorMethods), group (CPP Code Generation)
en: Remove prefix '[a-zA-Z]_' from accessor methods
ru: Удалять префикс «[a-zA-Z]_» из методов доступа

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (removePrefixFromAccessorMethods), group (CPP Code Generation)
en: If enabled, remove prefix '[a-zA-Z]_' from accessor methods
ru: Если параметр включён, удалять префикс «[a-zA-Z]_» из методов доступа

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (accessorMethodsStartWithUpperCase), group (CPP Code Generation)
en: If enabled, accessor methods start with capital letters
ru: Если параметр включён, методы доступа начинаются с заглавных букв

note: i18n: ectx: label, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: Documentation tags
ru: Признаки документации

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: The tag used for generating doxygen documentation (\\, @)
ru: Метки, используемые для генерации документации Doxygen (\\, @)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors ( D )
ru: Генерировать методы доступа к атрибутам автоматически (D)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors ( D )
ru: Автогенерация методов доступа к атрибутам ( D )

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors ( D )
ru: Генерировать методы доступа к ассоциациям автоматически ( D )

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors ( D )
ru: Автогенерация методов доступа к ассоциациям ( D )

note: i18n: ectx: label, entry (buildANTDocumentD), group (D Code Generation)
en: Build ANT Document (D)
ru: Создать документ ANT (D)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (buildANTDocumentD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables building of ANT Document (D)
ru: Создание документа ANT (D)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Java)
ru: Генерировать методы доступа к атрибутам автоматически (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Java)
ru: Автогенерация методов доступа к атрибутам (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Java)
ru: Генерировать методы доступа к ассоциациям автоматически (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Java)
ru: Автогенерация методов доступа к ассоциациям (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (buildANTDocumentJava), group (Java Code Generation)
en: Build ANT Document (Java)
ru: Создать документ ANT (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (buildANTDocumentJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables building of ANT Document (Java)
ru: Создание документа ANT (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Ruby)
ru: Генерировать методы доступа к атрибутам автоматически (Ruby)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Ruby)
ru: Автогенерация методов доступа к атрибутам (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Ruby)
ru: Генерировать методы доступа к ассоциациям автоматически (Ruby)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Ruby)
ru: Автогенерация методов доступа к ассоциациям (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: Automatic Dot Path
ru: Автоматический путь для файлов Dot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: determine automatically the path of dot executable
ru: автоматически находить исполняемый файл dot

note: i18n: ectx: label, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: Dot Path
ru: Путь до установленных файлов Dot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: set path to dot executable (optional)
ru: установить путь до исполняемого файла dot (необязательно)

note: i18n: ectx: label, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: Show Export Layout
ru: Показывать шаблон экспорта

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: show export layout
ru: показывать шаблон экспорта

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export model
ru: &Экспорт модели

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ru: &Правка

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ru: &Вид

note: i18n: ectx: Menu (view_window)
en: &Show/hide window
ru: &Показать или скрыть окно

note: i18n: ectx: Menu (diagram)
en: &Diagram
ru: &Диаграмма

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
ru: &Создать

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
ru: &Показать

note: i18n: ectx: Menu (zoom_menu)
en: &Zoom
ru: &Масштаб

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
ru: &Выровнять

note: i18n: ectx: Menu (code)
en: &Code
ru: &Код

note: i18n: ectx: Menu (active_lang_menu)
en: Active &Language
ru: Активный &язык

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ru: &Параметры

en: &Export model to DocBook
ru: &Экспорт модели в DocBook

en: &Export model to XHTML
ru: &Экспорт модели в XHTML

en: &New Class Wizard...
ru: Мастер новых &классов...

en: &Add Default Datatypes for Active Language
ru: &Добавить типы данных по умолчанию для активного языка

en: Code &Importing Wizard...
ru: Мастер &импорта кода...

en: &Code Generation Wizard...
ru: &Мастер генерации кода...

en: &Generate All Code
ru: &Генерировать весь код

en: Creates a new document
ru: Создать новый документ

en: Opens an existing document
ru: Открыть существующий документ

en: Opens a recently used file
ru: Открыть использовавшийся недавно документ

en: Saves the document
ru: Сохранить документ

en: Saves the document as...
ru: Сохранить документ как...

en: Closes the document
ru: Закрыть документ

en: Prints out the document
ru: Напечатать документ

en: Print Preview of the document
ru: Предварительный просмотр документа

en: Quits the application
ru: Выйти из программы

en: Exports the model to the docbook format
ru: Экспорт модели в формате docbook

en: Exports the model to the XHTML format
ru: Экспорт модели в формате XHTML

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
ru: Вырезать выделенный текст и скопировать его в буфер

en: Copies the selected section to the clipboard
ru: Копировать выделенный текст в буфер

en: Pastes the contents of the clipboard
ru: Вставить содержимое буфера обмена

en: Undo last action
ru: Отменить последнее действие

en: Redo last undone action
ru: Вернуть последнее отменённое действие

en: Set the default program preferences
ru: Восстановить параметры программы по умолчанию

[ctx: delete selected widget]
en: Delete &Selected
ru: Удалить &выделенное

en: &Class Diagram...
ru: Диаграмма &классов...

en: &Object Diagram...
ru: Диаграмма &объектов...

en: &Sequence Diagram...
ru: Диаграмма &последовательностей...

en: C&ommunication Diagram...
ru: Диаграмма к&оммуникации...

en: &Use Case Diagram...
ru: Диаграмма ва&риантов использования...

en: S&tate Diagram...
ru: Диаграмма &состояний...

en: &Activity Diagram...
ru: Диаграмма &деятельности...

en: Co&mponent Diagram...
ru: Диаграмма ко&мпонентов...

en: &Deployment Diagram...
ru: Диаграмма ра&звёртывания...

en: &Entity Relationship Diagram...
ru: Диаграмма о&тношений сущностей...

en: &Clear Diagram
ru: &Очистить диаграмму

en: &Snap to Grid
ru: Прив&язать к сетке

en: S&how Grid
ru: Показать с&етку

en: &Delete Diagram
ru: У&далить диаграмму

en: &Export as Picture...
ru: &Экспорт в изображение...

en: Export &Diagrams as Pictures...
ru: Экспорт &диаграмм в виде изображений...

en: Z&oom to 100%
ru: &100%

en: &Move Tab Left
ru: &Переместить вкладку влево

en: &Move Tab Right
ru: Переместить вкладку &вправо

en: Select Diagram on Left
ru: Перейти на вкладку слева

en: Select Diagram on Right
ru: Перейти на вкладку справа

[ctx: init status bar]
en: Ready
ru: Готово.

en: Fit
ru: Вместить в область просмотра

en: Diagram Toolbar
ru: Панель диаграмм

en: Opening file...
ru: Открытие файла...

en: Untitled
ru: Безымянный

en: Creating new document...
ru: Создание нового документа...

en: Open File
ru: Открыть файл

en: *.xmi *.xmi.tgz *.xmi.tar.bz2 *.uml *.mdl *.zargo|All Supported Files (*.xmi, *.xmi.tgz, *.xmi.tar.bz2, *.uml, *.mdl, *.zargo)
    *.xmi|Uncompressed XMI Files (*.xmi)
    *.xmi.tgz|Gzip Compressed XMI Files (*.xmi.tgz)
    *.xmi.tar.bz2|Bzip2 Compressed XMI Files (*.xmi.tar.bz2)
    *.uml|Eclipse PapyrusUML files (*.uml)
    *.mdl|Rose model files (*.mdl)
    *.zargo|Compressed argo Files(*.zargo)
ru: *.xmi *.xmi.tgz *.xmi.tar.bz2 *.uml *.mdl *.zargo|Все поддерживаемые форматы (*.xmi, *.xmi.tgz, *.xmi.tar.bz2, *.uml, *.mdl, *.zargo)
    *.xmi|Несжатые файлы XMI (*.xmi)
    *.xmi.tgz|Сжатые Gzip файлы XMI (*.xmi.tgz)
    *.xmi.tar.bz2|Сжатые Bzip2 файлы XMI (*.xmi.tar.bz2)
    *.uml|UML-файлы Eclipse Papyrus (*.uml)
    *.mdl|Модели Rose (*.mdl)
    *.zargo|Сжатые файлы Argo (*.zargo)

en: Saving file...
ru: Сохранение файла...

en: Saving file with a new filename...
ru: Сохранение файла под новым именем...

en: Save As
ru: Сохранить как

en: *.xmi | XMI File (*.xmi);;*.xmi.tgz | Gzip Compressed XMI File (*.xmi.tgz);;*.xmi.tar.bz2 | Bzip2 Compressed XMI File (*.xmi.tar.bz2);;* | All Files (*)
ru: *.xmi |Файл XMI (*.xmi);;*.xmi.tgz |Сжатый Gzip файл XMI (*.xmi.tgz);;*.xmi.tar.bz2 |Сжатый Bzip2 файл XMI (*.xmi.tar.bz2);;* |Все файлы (*)

en: The file %1 exists.
    Do you wish to overwrite it?
ru: Файл %1 уже существует.
    Заменить его?

en: Warning
ru: Внимание

en: Overwrite
ru: Заменить

en: Closing file...
ru: Закрытие файла...

en: No search term entered
ru: Условие поиска не задано

en: '%1': %2 found
ru: «%1»: найдено %2

en: Print Preview...
ru: Предварительный просмотр...

en: Printing...
ru: Печать...

en: Print %1
ru: Печать %1

en: Exiting...
ru: Выход...

en: Cutting selection...
ru: Вырезание выделенного фрагмента...

en: Copying selection to clipboard...
ru: Копирование выделенного фрагмента в буфер обмена...

en: Inserting clipboard contents...
ru: Вставка содержимого буфера обмена...

en: Umbrello could not paste the clipboard contents.  The objects in the clipboard may be of the wrong type to be pasted here.
ru: Невозможно вставить содержимое буфера обмена. Возможно объекты имеют недопустимый тип.

[ctx: reset status bar]
en: Ready.
ru: Готово.

en: Cannot view code until you generate some first.
ru: Для просмотра кода его нужно сгенерировать.

en: Cannot View Code
ru: Ошибка просмотра кода

en: Cannot view code from simple code writer.
ru: Невозможно вывести код в редакторе.

en: Select file(s) to import:
ru: Выберите файл(ы) для импорта:

en: Select directory to import:
ru: Выберите каталог для импорта:

en: XHTML Generation failed .
ru: Ошибка генерации XHTML.

en: Show/hide window
ru: Показать или скрыть окно

en: &Bird's eye view
ru: &Общее представление

en: Co&mmand history
ru: История &команд

en: &Debug
ru: Отла&дка

en: Doc&umentation
ru: Док&ументация

en: &Log
ru: &Журнал

en: &UML Objects
ru: Объекты &UML

en: &Stereotypes
ru: &Стереотипы

en: &Tree View
ru: &Иерархия

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: UML Model
ru: Модель UML

en: Logical View
ru: Логическое представление

en: Use Case View
ru: Варианты использования

en: Component View
ru: Компоненты

en: Deployment View
ru: Развёртывание

en: Entity Relationship Model
ru: Отношения

en: Datatypes
ru: Типы данных

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
ru: Текущий файл был изменён.
    Сохранить его?

[ctx: warning message]
en: Warning
ru: Внимание

en: The file <%1> does not exist.
ru: Файл <%1> не существует.

en: Load Error
ru: Ошибка загрузки

en: The file %1 seems to be corrupted.
ru: Файл %1 повреждён.

en: There was no XMI file found in the compressed file %1.
ru: Сжатый файл %1 не содержит XMI.

en: There was a problem loading the extracted file: %1
ru: Ошибка при загрузке распакованного файла: %1

en: There was a problem loading file: %1
ru: Ошибка при загрузке файла: %1

en: Reason: %1
ru: Причина: %1

en: There was a problem saving: %1
ru: Ошибка при сохранении: %1

en: Save Error
ru: Ошибка сохранения

en: There was a problem uploading: %1
ru: Ошибка при отправке на сервер: %1

en: use case diagram
ru: диаграмма вариантов использования

en: class diagram
ru: диаграмма классов

en: sequence diagram
ru: диаграмма последовательностей

en: communication diagram
ru: диаграмма коммуникации

en: object diagram
ru: диаграмма объектов

en: state diagram
ru: диаграмма состояний

en: activity diagram
ru: диаграмма деятельности

en: component diagram
ru: диаграмма компонентов

en: deployment diagram
ru: диаграмма развёртывания

en: entity relationship diagram
ru: диаграмма отношений сущностей

[ctx: diagram name]
en: Name
ru: Имя

en: Enter name:
ru: Введите название:

en: That is an invalid name for a diagram.
ru: Недопустимое имя диаграммы.

en: A diagram is already using that name.
ru: Диаграмма уже использует это имя.

[ctx: renaming diagram]
en: Name
ru: Имя

[ctx: renaming uml object]
en: Name
ru: Имя

[ctx: renaming child uml object]
en: Name
ru: Имя

en: The name you entered was not unique.
    Is this what you wanted?
ru: Такое имя уже существует.
    Вы хотите именно это?

en: Use Name
ru: Использовать указанное имя

en: Enter New Name
ru: Введите новое имя

en: Unsupported xmi file version: %1
ru: Неподдерживаемая версия файла XMI: %1

en: Setting up the document...
ru: Настройка документа...

en: Resolving object references...
ru: Разрешение ссылок на объекты...

en: Loading UML elements...
ru: Загрузка элементов UML...

en: Loading diagrams...
ru: Загрузка диаграмм...

en: Externalize Folder
ru: Сделать папку внешней

en: Folder %1 must be relative to the main model directory, %2.
ru: Каталог %1 должен быть задан относительно каталога главной модели, %2.

en: Path Error
ru: Ошибочный путь

en: File %1 already exists!
    The existing file will be overwritten.
ru: Файл %1 уже существует!
    Существующий файл будет перезаписан.

en: File Exists
ru: Файл уже существует

en: There was a problem saving file: %1
ru: Ошибка при сохранении файла: %1

en: Enter Model Name
ru: Введите имя модели

en: Enter the new name of the model:
ru: Введите новое имя модели:

en: Views
ru: Представления

en: Settings
ru: Параметры

en: Loading listview...
ru: Загрузка списка...

en: The class must be emptied before it can be deleted.
ru: Удаляемый класс должен быть пустым.

en: Class Not Empty
ru: Класс не пуст

en: The package must be emptied before it can be deleted.
ru: Удаляемый пакет должен быть пустым.

en: Package Not Empty
ru: Пакет не пуст

en: The folder must be emptied before it can be deleted.
ru: Удаляемая папка должна быть пустой.

en: Folder Not Empty
ru: Папка не пуста

en: Rename canceled
ru: Переименование отменено

en: Renaming an item of listview type %1 is not yet implemented.
ru: Переименование записи типа %1 в списке не поддерживается.

en: Function Not Implemented
ru: Функция не реализована

en: The name you entered was invalid.
    Renaming process has been canceled.
ru: Указанное имя недопустимо.
    Переименование отменено.

en: Name Not Valid
ru: Неправильное имя

en: An operation with the same name and signature already exists. You cannot add it again.
ru: Операция с таким же именем и сигнатурой уже существует. Добавить её ещё раз нельзя.

en: The folderfile %1 does not exist.
ru: Файл папки %1 не существует.

en: The folderfile %1 cannot be opened.
ru: Не удалось открыть файл папки %1.

en: Actor &name:
ru: &Имя действующего лица:

en: Artifact &name:
ru: &Имя артефакта:

en: Association &name:
ru: &Имя ассоциации

en: Class &name:
ru: &Имя класса:

en: Component &name:
ru: &Имя компонента:

en: Datatype &name:
ru: &Название типа данных:

en: Entity &name:
ru: Имя су&щности:

en: Enum &name:
ru: &Имя перечисляемого типа:

en: Folder &name:
ru: &Имя папки:

en: Interface &name:
ru: &Имя интерфейса:

en: Node &name:
ru: &Имя узла:

en: Package &name:
ru: &Имя пакета:

en: Port &name:
ru: &Имя порта:

en: Use case &name:
ru: &Имя варианта использования:

en: Instance name:
ru: Имя экземпляра:

[ctx: object name]
en: Name
ru: Имя

en: An object with the name %1
    already exists in the package %2.
    Please enter a new name:
ru: Объект с именем %1
    уже существует в пакете %2.
    Введите другое имя:

en: Diagram: %2 Page %1
ru: Диаграмма: %2 Страница %1

en: Use fill color
ru: Применить цвет заливки

en: No fill color
ru: Убрать заливку

en: Change font
ru: Изменить шрифт

en: Change line color
ru: Изменить цвет линий

en: Change line width
ru: Изменить толщину линий

en: Change fill color
ru: Изменить цвет заливки

en: Change visual property
ru: Изменить визуальное свойство

en: Delete widgets
ru: Удалить виджеты

en: Resize widgets
ru: Изменить размер виджетов

en: Enter Diagram Name
ru: Введите имя диаграммы

en: Enter the new name of the diagram:
ru: Введите новое имя диаграммы:

en: Failed to import from file.
ru: Не удалось выполнить импорт из файла.

en: Exporting view...
ru: Экспорт представления...

en: An error happened when exporting the image:
ru: При экспорте изображения произошла ошибка:

en: The selected file %1 exists.
    Do you want to overwrite it?
ru: Выбранный файл %1 уже существует.
    Заменить его?

en: File Already Exists
ru: Файл уже существует

en: Empty scene
ru: Пустая сцена

en: Cannot create directory: %1
ru: Невозможно создать каталог: %1

en: A problem occurred while saving diagram in %1
ru: При сохранении диаграммы в %1 произошла ошибка

en: Multiplicity
ru: Множественность

en: Enter multiplicity:
ru: Введите множественность:

en: Association Name
ru: Имя ассоциации

en: Enter association name:
ru: Введите имя ассоциации:

en: Role Name
ru: Имя роли

en: Enter role name:
ru: Введите имя роли:

en: Press Ctrl with left mouse click to delete a point
ru: Чтобы удалить точку, щёлкните по ней левой кнопкой мыши, удерживая клавишу Ctrl

en: Enter the name of the diagram referenced
ru: Введите имя диаграммы, на которую указывает ссылка

en: Diagram name
ru: Имя диаграммы

en: Enter the guard of the loop
ru: Введите ограничения цикла

en: Enter the first alternative name
ru: Введите первое альтернативное имя

en: Enter first alternative
ru: Ввод первого альтернативного имени

en: Enter first alternative :
ru: Введите первое альтернативное имя:

en: Enter referenced diagram name
ru: Ввод имени целевой диаграммы

en: Enter referenced diagram name :
ru: Введите имя целевой диаграммы:

en: Enter the guard of the loop:
ru: Введите ограничения цикла:

en: Enter alternative Name
ru: Ввод альтернативного имени

en: Enter the alternative:
ru: Введите другое имя:

en: Change Text
ru: Изменение текста

en: Enter new text:
ru: Введите новый текст:

en: ERROR
ru: ОШИБКА

[ctx: operation name]
en: Name
ru: Имя

en: Enter operation name:
ru: Введите имя операции:

en: Precondition
ru: Предусловие

en: Postcondition
ru: Постусловие

en: Transformation
ru: Трансформация

en: Note Type
ru: Тип примечания

en: Select the Note Type
ru: Выберите тип примечания

en: Enter Object Node Name
ru: Введите имя узлового объекта

en: Enter the name of the object node :
ru: Введите имя узлового объекта:

en: Select Object node type
ru: Выберите тип узла объекта

en: Select the object node type
ru: Выберите тип узла объекта

en: Enter the name of the data store node
ru: Введите имя узла хранилища данных

en: data store name
ru: имя хранилища данных

en: Enter the name of the buffer node
ru: Введите имя узла буфера

en: Enter the name of the buffer
ru: Введите имя буфера

en: Enter the name of the object flow
ru: Введите имя объекта потока

en: object flow
ru: объект потока

en: Enter Object Flow State
ru: Введите состояние объекта потока

en: Enter State (keep '-' if there is no state for the object)
ru: Введите состояние (проставьте знак «-», если у объекта нет состояния)

en: Enter signal name
ru: Введите имя сигнала

en: Enter the signal name :
ru: Введите имя сигнала:

en: Enter Activity
ru: Введите деятельность

en: Hold shift or ctrl to move in X axis. Hold shift and control to move in Y axis. Right button click to cancel move.
ru: Удерживайте Shift или Ctrl для перемещения по оси X или Shift и Ctrl для перемещения по оси Y. Щёлкните правой кнопкой мыши для отмены перемещения.

en: Move widgets
ru: Переместить виджеты

en: Rename Object
ru: Переименовать объект

en: Enter object name:
ru: Введите имя объекта:

en: Hold shift or control to move in X axis.
ru: Удерживайте клавишу Shift или Ctrl для перемещения по оси X.

en: Hold shift and control to move in Y axis.
ru: Удерживайте клавиши Shift и Ctrl для перемещения по оси Y.

en: new actor
ru: новое действующее лицо

en: new artifact
ru: новый артефакт

en: new association
ru: новая ассоциация

en: new box
ru: новый блок

en: new category
ru: новая категория

en: new class
ru: новый класс

en: new combined fragment
ru: новый комбинированный фрагмент

en: new component
ru: новый компонент

en: new datatype
ru: новый тип данных

en: new entity
ru: новая сущность

en: new enum
ru: новый перечисляемый тип

en: new floating dash line
ru: новая плавающая пунктирная линия

en: new fork/join
ru: новое отделение/присоединение

en: new instance
ru: новый экземпляр

en: new interface
ru: новый интерфейс

en: new message
ru: новое сообщение

en: new node
ru: новый узел

en: new note
ru: новое примечание

en: new object
ru: новый объект

en: new object node
ru: новый узловой объект

en: new package
ru: новый пакет

en: new pin
ru: новый штекер

en: new port
ru: новый порт

en: new precondition
ru: новое предусловие

en: new region
ru: новая область

en: new signal
ru: новый сигнал

en: new text
ru: новый текст

en: new UML widget
ru: новый виджет UML

en: new use case
ru: новый вариант использования

en: new widget
ru: новый виджет

en: New activity
ru: Новая деятельность

en: New box
ru: Новый блок

en: New combined fragment
ru: Новый комбинированный фрагмент

en: New floating dash line
ru: Новая плавающая пунктирная линия

en: New fork/join
ru: Новое отделение/присоединение

en: New message
ru: Новое сообщение

en: New note
ru: Новое примечание

en: New object
ru: Новый объект

en: New object node
ru: Новый узловой объект

en: New pin
ru: Новый штекер

en: New precondition
ru: Новое предусловие

en: New region
ru: Новая область

en: New signal
ru: Новый сигнал

en: New state
ru: Новое состояние

en: New text
ru: Новый текст

en: New UML widget
ru: Новый виджет UML

en: New widget
ru: Новый виджет

en: Enter the name of the new box:
ru: Введите имя нового блока:

en: Enter the name of the new combined fragment:
ru: Введите имя нового комбинированного фрагмента:

en: Enter the name of the new floating dash line:
ru: Введите имя новой плавающей пунктирной линии:

en: Enter the name of the new fork/join:
ru: Введите имя нового отделения/присоединения:

en: Enter the name of the new message:
ru: Введите имя нового сообщения:

en: Enter the name of the new note:
ru: Введите имя нового примечания:

en: Enter the name of the new object:
ru: Введите имя нового объекта:

en: Enter the name of the new object node:
ru: Введите имя нового узлового объекта:

en: Enter the name of the new pin:
ru: Введите имя нового штекера:

en: Enter the name of the new precondition:
ru: Введите имя нового предусловия:

en: Enter the name of the new region:
ru: Введите имя новой области:

en: Enter the name of the new signal:
ru: Введите имя нового сигнала:

en: Enter the name of the new text:
ru: Введите имя нового текста:

en: Enter the name of the new uml widget:
ru: Введите имя нового виджета UML:

en: Enter the name of the new widget:
ru: Введите имя нового виджета:

en: Rename activity
ru: Переименовать деятельность

en: Rename box
ru: Переименовать блок

en: Rename combined fragment
ru: Переименовать комбинированный фрагмент

en: Rename floating dash line
ru: Переименовать плавающую пунктирную линию

en: Rename fork/join
ru: Переименовать отделение/присоединение

en: Rename message
ru: Переименовать сообщение

en: Rename note
ru: Переименовать примечание

en: Rename object
ru: Переименовать объект

en: Rename object node
ru: Переименовать узловой объект

en: Rename pin
ru: Переименовать штекер

en: Rename precondition
ru: Переименовать предусловие

en: Rename region
ru: Переименовать область

en: Rename signal
ru: Переименовать сигнал

en: Rename state
ru: Переименовать состояние

en: Rename text
ru: Переименовать текст

en: Rename UML widget
ru: Переименовать виджет UML

en: Rename widget
ru: Переименовать виджет

en: Enter the new name of the activity:
ru: Введите новое имя деятельности:

en: Enter the new name of the box:
ru: Введите новое имя блока:

en: Enter the new name of the combined fragment:
ru: Введите новое имя комбинированного фрагмента:

en: Enter the new name of the floating dash line:
ru: Введите новое имя плавающей пунктирной линии:

en: Enter the new name of the fork/join widget:
ru: Введите новое имя виджета отделения/присоединения:

en: Enter the new name of the message:
ru: Введите новое имя сообщения:

en: Enter the new name of the note:
ru: Введите новое имя примечания:

en: Enter the new name of the object:
ru: Введите новое имя объекта:

en: Enter the new name of the object node:
ru: Введите новое имя узлового объекта:

en: Enter the new name of the pin:
ru: Введите новое имя штекера:

en: Enter the new name of the precondition:
ru: Введите новое имя предусловия:

en: Enter the new name of the region:
ru: Введите новое имя области:

en: Enter the new name of the signal:
ru: Введите новое имя сигнала:

en: Enter the new name of the state:
ru: Введите новое имя состояния:

en: Enter the new name of the text:
ru: Введите новое имя текста:

en: Enter the new name of the uml widget:
ru: Введите новое имя виджета UML:

en: Enter the new name of the widget:
ru: Введите новое имя виджета:

en: Box
ru: Блок

en: CombinedFragment
ru: Комбинированный фрагмент

en: Datatype
ru: Тип данных

en: Enum
ru: Перечисляемый тип

en: FloatingDashLine
ru: Плавающая пунктирная линия

en: ForkJoin
ru: Отделить или присоединить

en: Message
ru: Сообщение

en: Note
ru: Примечание

en: Object
ru: Объект

en: ObjectNode
ru: Узловой объект

en: Signal
ru: Сигнал

en: State
ru: Состояние

en: Text
ru: Текст

en: UseCase
ru: Вариант использования

en: Instance
ru: Экземпляр

[ctx: selection arrow]
en: Select
ru: Выделение

en: Creation
ru: Создание

en: Destroy
ru: Уничтожить

en: Combined Fragment
ru: Комбинированный фрагмент

en: Label
ru: Надпись

en: Directional Association
ru: Прямая ассоциация

[ctx: UML class]
en: Class
ru: Класс

en: Send signal
ru: Послать сигнал

en: Accept signal
ru: Принять сигнал

en: Accept time event
ru: Принять событие-время

en: Fork/Join
ru: Отделить или присоединить

en: Interface Provider
ru: Поставщик интерфейса

en: Interface required
ru: Требуемый интерфейс

[ctx: join states]
en: Join
ru: Присоединение

[ctx: state choice]
en: Choice
ru: Выбор

note: i18n("Choice"),                  Icon_Utils::it_Choice_Round,            SLOT(slotChoice()) },          //NotYetImplemented
en: And Line
ru: И строка

[ctx: state diagram]
en: State
ru: Состояние

en: Pre/Post condition
ru: Условие
