umbrello - en to sv translation catalogue (1574 entries)

en: Class Diagram
sv: Klassdiagram

en: Use Case Diagram
sv: Användningsfallsdiagram

en: Sequence Diagram
sv: Sekvensdiagram

en: Collaboration Diagram
sv: Samarbetsdiagram

en: State Diagram
sv: Tillståndsdiagram

en: Activity Diagram
sv: Aktivitetsdiagram

en: Component Diagram
sv: Komponentdiagram

en: Deployment Diagram
sv: Utplaceringsdiagram

en: Entity Relationship Diagram
sv: Objektsambandsdiagram

en: Object Diagram
sv: Objektdiagram

en: No Diagram
sv: Inget diagram

en: Generalization
sv: Generalisering

en: Aggregation
sv: Aggregering

en: Dependency
sv: Beroende

en: Self Association
sv: Egenassociation

en: Collaboration Asynchronous Message
sv: Asynkront samarbetsmeddelande

en: Collaboration Synchronous Message
sv: Synkront samarbetsmeddelande

en: Sequence Message
sv: Sekvensmeddelande

en: Collaboration Self Message
sv: Samarbets-egenmeddelande

en: Sequence Self Message
sv: Sekvens-egenmeddelande

en: Containment
sv: Omgivning

en: Composition
sv: Sammansättning

en: Realization
sv: Realisation

en: Uni Association
sv: Enkelriktad association

en: Anchor
sv: Ankare

en: State Transition
sv: Tillståndsövergång

en: Activity
sv: Aktivitet

en: Exception
sv: Undantag

en: Category to Parent
sv: Kategori till ovanliggande objekt

en: Child to Category
sv: Underliggande objekt till kategori

en: Relationship
sv: Samband

en: Unknown
sv: Okänd

en: ? AssociationType ?
sv: ? Associationstyp ?

en: At least one of the items in the clipboard could not be pasted because an item of the same name already exists.  Any other items have been pasted.
sv: Åtminstone ett av objekten på klippbordet kunde inte klistras in, eftersom ett objekt med samma namn redan fins. Alla andra objekt har klistrats in.

en: Paste Error
sv: Inklistringsfel

en: Create diagram %1: %2
sv: Skapa diagram %1: %2

en: Change text : %1 to %2
sv: Ändra text: %1 till %2

en: Remove diagram %1
sv: Ta bort diagram %1

en: Set stereotype : %1 to %2
sv: Ställ in stereotyp: %1 till %2

en: Change visibility : %1
sv: Ändra synlighet: %1

en: Create UML object : %1
sv: Skapa UML-objekt: %1

en: Remove UML object : %1
sv: Ta bort UML-objekt: %1

en: Rename object : %1 to %2
sv: Byt namn på objekt: %1 till %2

en: Change fill color : %1
sv: Ändra fyllnadsfärg: %1

en: Change font : %1
sv: Ändra teckensnitt: %1

en: Change line color : %1
sv: Ändra linjefärg: %1

en: Change line width : %1
sv: Ändra linjebredd: %1

en: Change multiplicity : %1 to %2
sv: Ändra mångfald: %1 till %2

en: Change text color : %1
sv: Ändra linjefärg: %1

en: Use fill color : %1
sv: Använd fyllnadsfärg: %1

en: No fill color : %1
sv: Ingen fyllnadsfärg: %1

en: Change visual property : %1
sv: Ändra visuell egenskap: %1

en: Create widget : %1
sv: Skapa grafisk komponent: %1

en: Move widget : %1
sv: Flytta grafisk komponent: %1

en: Remove widget : %1
sv: Ta bort grafisk komponent: %1

en: Resize widget : %1
sv: Ändra storlek på grafisk komponent: %1

en: Set name : %1 to %2
sv: Ställ in namn: %1 till %2

en: Set text : %1 to %2
sv: Ställ in text: %1 till %2

en: Cannot open file %1 for writing. Please make sure the folder exists and you have permissions to write to it.
sv: Kan inte öppna filen %1 för skriving. Fösäkra dig om att katalogen finns och att du har rättighet att skriva till den.

en: Cannot Open File
sv: Kan inte öppna fil

en: Cannot create the folder:
sv: Kan inte skapa katalogen:

en: 
    Please check the access rights
sv: 
    Kontrollera åtkomsträttigheter.

en: Cannot Create Folder
sv: Kan inte skapa katalog

en: Package is a namespace
sv: Paket är en namnrymd

en: Virtual destructors
sv: Virtuella destruktorer

en: Generate empty constructors
sv: Skapa tomma konstruktormetoder

en: Generate accessor methods
sv: Skapa åtkomstmetoder

en: Operations are inline
sv: Operationer är infogade

en: Accessors are inline
sv: Åtkomstobjekt är infogade

en: Accessors are public
sv: Åtkomstobjekt är öppna

en: Create getters with 'get' prefix
sv: Skapa hämtningsfunktioner med prefixet 'get'

en: Remove prefix '[a-zA-Z]_' from accessor method names
sv: Ta bort prefix '[a-zA-Z]_' från åtkomstmetodnamn

note: i18n: ectx: label, entry (accessorMethodsStartWithUpperCase), group (CPP Code Generation)
en: Accessor methods start with capital letters
sv: Åtkomstmetoder börjar med stora bokstäver

en: Use '\' as documentation tag instead of '@'
sv: Använd '\' som dokumentationstagg istället för '@'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">C++ Code Generation</p>
sv: <p align="center">C++ kodgenerering</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabGeneral)
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: label, entry (classMemberPrefix), group (CPP Code Generation)
en: Class member prefix
sv: Prefix för klassmedlem

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabMethodBodyGeneration)
en: Method Body Generation
sv: Skapa metodimplementering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelVariable)
en: <b>Variable</b>
sv: <b>Variabel</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStringClass)
en: <p align="center">String</p>
sv: <p align="center">Sträng</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelListClass)
en: <p align="center">List</p>
sv: <p align="center">Lista</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelClassName)
en: Class name
sv: Klassnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelIncludeFile)
en: <i><p align="center">Include file</p></i>
sv: <i><p align="center">Deklarationsfil</p></i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelHelpMethodBodyGen)
en: Use following for classes in generated code:
sv: Använd följande för klasser i skapad kod:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
sv: Dokumentation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
sv: Stil:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Slash (//)
sv: Snedstreck, snedstreck (//)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Star (/**  */)
sv: Snedstreck, asterisk (/**  */)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Project Generation
sv: Projektgenerering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_makeANTDocumentCheckBox)
en: Create ANT build document
sv: Skapa ANT-byggdokument

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Auto-Generate Methods
sv: Skapa metoder automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateConstructors)
en: Empty constructor methods
sv: Tomma konstruktormetoder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAssocAccessors)
en: Association accessor methods
sv: Associationsåtkomstmetoder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAttribAccessors)
en: Attribute accessor methods
sv: Attributåtkomstmetoder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAccessorScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Default attribute accessor scope:
sv: Förvalt attributåtkomstområde:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPublicRB)
en: Public
sv: Öppen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPrivateRB)
en: Private
sv: Privat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pProtectedRB)
en: Protected
sv: Skyddad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB)
en: From Parent Object
sv: Från ovanliggande objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssocFieldScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssFieldScope)
en: Default association field scope:
sv: Förvalt associationsfältområde:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB)
en: From Parent Role
sv: Från ovanliggande roll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">D Code Generation</p>
sv: <p align="center">D kodgenerering</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Java Code Generation</p>
sv: <p align="center">Java kodgenerering</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Ruby Code Generation</p>
sv: <p align="center">Ruby kodgenerering</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Hash (#)
sv: Nummertecken (#)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Begin-End (=begin  =end)
sv: Början, slut (=begin  =end)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxAutoGeneratedMethods)
en: Auto-Generated Methods
sv: Automatiskt skapade metoder

en: Code Generation Wizard
sv: Kodgenereringsguide

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenOptionsPage) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeImpSelectPage)
en: Code Generation Options
sv: Kodgenereringsalternativ

en: Adjust code generation options.
sv: Anpassa kodgenereringsalternativ.

en: Language Options
sv: Språkalternativ

en: The output folder exists, but it is not writable.
    Please set the appropriate permissions or choose another folder.
sv: Utmatningskatalogen finns, men är inte skrivbar.
    Ställ in lämpliga rättigheter eller välj en annan katalog.

en: Error Writing to Output Folder
sv: Fel vid skrivning till utmatningskatalog

en: %1 does not seem to be a folder. Please choose a valid folder.
sv: %1 verkar inte vara en katalog. Välj en giltig katalog.

en: Please Choose Valid Folder
sv: Välj en giltig katalog

en: The folder %1 does not exist. Do you want to create it now?
sv: Katalogen %1 finns inte. Vill du skapa den nu?

en: Output Folder Does Not Exist
sv: Utmatningskatalogen finns inte

en: Create Folder
sv: Skapa katalog

en: Do Not Create
sv: Skapa inte

en: The folder could not be created.
    Please make sure you have write access to its parent folder or select another, valid, folder.
sv: Katalogen kunde inte skapas.
    Försäkra dig om att du har skrivrättighet i dess överliggande katalog eller välj en annan, giltig, katalog.

en: Error Creating Folder
sv: Fel när katalog skulle skapas

en: Please select a valid folder.
sv: Välj en giltig katalog.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
sv: Språk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
sv: Kataloger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelFolder)
en: Write all generated files to folder:
sv: Skriv alla filer som skapas till katalog:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_outputDir)
en: Files generated by Code Generator will be written to this folder
sv: Filer som skapas av kodgeneratorn kommer att skrivas i den här katalogen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
sv: Blä&ddra...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeadings)
en: &Include heading files from folder:
sv: &Infoga huvudfiler från katalog:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_headingsDir)
en: Files in this folder will be used as heading files in the generated code
sv: Filer i den här katalogen används som huvudfiler i den skapade koden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
sv: B&läddra...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxOverwritePolicy) i18n: ectx: label, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: Overwrite Policy
sv: Överskrivningspolicy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelOverwritePolicy)
en: If a file with the same name as the name code 
    generator wants to use as output file already exists:
sv: Om en fil med samma namn som namnet kodgeneratorn
    vill använda som utmatningsfil redan finns:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: Overwrite existing files if they exist in the destination folder
sv: Skriv över befintliga filer om de finns i destinationskatalogen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: O&verwrite
sv: Skriv &över

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: If a file with the same name already exists, ask what to do
sv: Om en fil med samma namn redan finns, tala om vad som ska göras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
sv: F&råga

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: If a file already exists in the destination folder, select a different name to use by adding a suffix to the file name
sv: Om en fil redan finns i destinationskatalogen, välj ett annat namn att använda genom att lägga till ett suffix till filnamnet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: &Use a different name
sv: An&vänd annat namn

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
sv: Formatering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxComment)
en: Comment Verbosity
sv: Kommentarnivå

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: Write comments &for class and method documentation even if empty
sv: Skriv kommentarer för klass- och &metoddokumentation även om tomma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: &Write documentation comments even if empty
sv: &Skriv dokumenteringskommentarer även om tomma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelSectionComments)
en: Write section comments:
sv: Skriv avsnittskommentarer:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Writes comments to indicate the different sections (public, private etc) in a class, even if the sections are empty
sv: Skriver kommentarer för att ange de olika sektionerna (öppen, privat, etc.) i en klass, även om sektionerna är tomma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: None
sv: Inga

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: When section is non empty
sv: När avsnittet inte är tomt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Always
sv: Alltid

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
sv: Rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelType)
en: Indentation type:
sv: Intenteringstyp:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: No Indentation
sv: Ingen indentering

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Tab
sv: Tabulator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
sv: Mellanslag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAmount)
en: Indentation amount:
sv: Indenteringssteg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Line ending style:
sv: Radslutstil:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: *NIX ("\n")
sv: Unix ("\n")

en: Select Classes
sv: Markera klasser

en: Place all the classes you want to generate code
    for in the right hand side list.
sv: Placera alla klasser som du vill skapa kod
    för i listan till höger.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenSelectPage)
en: Code Generation Selection
sv: Val av kodgenerering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListAvailable)
en: Classes Available
sv: Tillgängliga klasser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add class for code generation
sv: Lägg till klass för kodgenerering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add >>
sv: Lägg till >>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: Remove class from Code Generation
sv: Ta bort klass från kodgenerering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: << Remove
sv: << Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListSelected)
en: Classes Selected
sv: Markerade klasser

en: Status of Code Generation Progress
sv: Status för kodgenereringens förlopp

en: Press the button Generate to start the code generation.
    Check the success state for every class.
sv: Tryck på knappen Skapa för att starta kodgenereringen.
    Kontrollera att resultatet är lyckat för varje klass.

en: Not Yet Generated
sv: Inte ännu skapad

en: Code Generated
sv: Kod skapad

en: Not Generated
sv: Inte skapad

en: Skipped
sv: Hoppades över

en: Cannot open file!
sv: Kan inte öppna fil.

en: Umbrello Code Generation - Logger Export
sv: Umbrello kodgenerering - loggexport

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
sv: Klass

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_loggerTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabLogger)
en: Logger
sv: Loggning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonClear)
en: Clear
sv: Rensa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonExport)
en: Export...
sv: Exportera...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonGenerate)
en: Generate
sv: Skapa

en: Importing file: %1 Progress: %2/%3
sv: Importerar fil: %1, Förlopp: %2/%3

[ctx: ready to status bar]
en: Ready.
sv: Klar.

[ctx: failed to status bar]
en: Failed.
sv: Misslyckades.

en: Code Importing Wizard
sv: Kodimportguide

en: Code Importing Path
sv: Sökväg för kodimport

en: Select the code importing path.
sv: Välj sökväg för kodimport.

en: File System Model
sv: Filsystemets modell

en: Select the desired language to filter files.
sv: Välj önskat språk för att filtrera filer.

en: Select also all the files in the subdirectories.
sv: Välj också alla filerna i underkataloger.

en: Select all the files below the current directory.
sv: Välj alla filer under aktuell katalog.

en: Clear all selections.
sv: Rensa alla val.

en: Add file extensions like e.g. '*.h *.hpp'.
sv: Lägg till filändelser som t.ex.  '*.h *.hpp'.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: The language of the project.
sv: Projektets språk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: Programming Language:
sv: Programspråk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_subdirCheckBox)
en: Include Subdirectories.
sv: Inkludera underkataloger.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_fileExtLabel)
en: List of file extensions:
sv: Lista med filändelser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_deselectAllButton)
en: Deselect all
sv: Avmarkera alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_selectAllButton)
en: Select all
sv: Markera alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_filesLabel)
en: Number of files:
sv: Antal filer:

en: Status of Code Importing Progress
sv: Status för kodimportens förlopp

en: Press the button 'Start import' to start the code import.
    Check the success state for every class.
sv: Tryck på knappen 'Starta import' för att starta kodimporten.
    Kontrollera att resultatet är lyckat för varje klass.

en: <b>Code import of 1 file:</b><br> | <b>Code import of %1 files:</b><br>
sv[0]: <b>Kodimport av 1 fil:</b><br>
sv[1]: <b>Kodimport av %1 filer:</b><br>

en: importing file ... DONE<br>
sv: Importerar fil... KLAR<br>

en: Import Done
sv: Import klar

en: importing file ... FAILED<br>
sv: Importerar fil... MISSLYCKADES<br>

en: Import Failed
sv: Import misslyckades

en: importing file ...
sv: Importerar fil...

en: importing file ... stopped<br>
sv: Importerar fil... stoppad<br>

en: Import stopped
sv: Import stoppad

en: Not Imported
sv: Inte importerad

en: Umbrello Code Import - Logger Export
sv: Umbrello kodimport - loggexport

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabStatus)
en: Import Status
sv: Importstatus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStart)
en: Start import
sv: Starta import

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStop)
en: Stop
sv: Stoppa

en: Importing file: %1
sv: Importerar fil: %1

[ctx: show failed on status bar]
en: Failed.
sv: Misslyckades.

[ctx: show Ready on status bar]
en: Ready.
sv: Klar.

en: No code importer for file: %1
sv: Inget kodimportverktyg för filen: %1

en: Class Name
sv: Klassnamn

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Initial activity
sv: Startaktivitet

en: End activity
sv: Slutaktivitet

en: Final activity
sv: Avslutningsaktivitet

note: i18n("Attribute...")); break;
en: Branch/Merge
sv: Grena ut/slå ihop

en: Invoke action
sv: Utför åtgärd

en: Parameter activity
sv: Parameteraktivitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General Properties
sv: Allmänna egenskaper

[ctx: general properties page]
en: General
sv: Allmänt

en: Activity type:
sv: Aktivitetstyp:

en: Activity name:
sv: Aktivitetsnamn:

en: Precondition :
sv: Förvillkor:

en: Postcondition :
sv: Eftervillkor:

en: &Normal activity
sv: &Normalaktivitet

en: &Invoke action
sv: &Utför åtgärd

en: &Parameter activity node
sv: &Parameter aktivitetsnod

en: Association Properties
sv: Associationsegenskaper

[ctx: general settings page name]
en: General
sv: Allmänt

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

[ctx: display option page name]
en: Display
sv: Visning

en: Display Options
sv: Visningsalternativ

en: Attributes
sv: Attribut

en: Attribute Settings
sv: Attributalternativ

en: Operations
sv: Operationer

en: Operation Settings
sv: Operationsalternativ

en: Templates
sv: Mallar

en: Templates Settings
sv: Mallinställningar

en: Enum Literals
sv: Uppräkningsvärden

en: Enum Literals Settings
sv: Alternativ för uppräkningsvärden

en: Entity Attributes
sv: Objektattribut

en: Entity Attributes Settings
sv: Objektattributalternativ

en: Entity Constraints
sv: Objektbegränsningar

en: Entity Constraints Settings
sv: Inställningar av objektbegränsningar

[ctx: contents settings page name]
en: Contents
sv: Innehåll

en: Contents Settings
sv: Innehållsinställningar

en: Associations
sv: Associationer

en: Class Associations
sv: Klassassociationer

[ctx: instance general settings page name]
en: General
sv: Allmänt

en: new_class
sv: ny_klass

en: Class Wizard
sv: Klassguide

en: New Class
sv: Ny klass

en: Add general info about the new class.
sv: Lägg till allmän information om den nya klassen.

en: Class Attributes
sv: Klassattribut

en: Add attributes to the new class.
sv: Lägg till attribut i den nya klassen.

en: Class Operations
sv: Klassoperationer

en: Add operations to the new class.
sv: Lägg till operationer i den nya klassen.

en: Hide
sv: Dölj

en: Show
sv: Visa

en: Hide Comment
sv: Dölj kommentar

en: Show Comment
sv: Visa kommentar

en: Insert Code Block Before
sv: Infoga kodblock innan

en: Insert Code Block After
sv: Infoga kodblock efter

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Code Viewer - %1
sv: Kodvisning - %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showHiddenCodeCB)
en: Show hidden blocks
sv: Visa gömda block

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_componentLabel)
en: <p align="center">component name here</p>
sv: <p align="center">komponentnamn här</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_highlightCheckBox)
en: Show block type
sv: Visa blocktyp

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
sv: Färger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
sv: Teckensnitt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
sv: Papper:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
sv: Markerad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">UML object block:</p>
sv: <p align="right">UML-objektblock:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: <p align="right">Hidden block:</p>
sv: <p align="right">Gömt block:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <p align="right">Uneditable text:</p>
sv: <p align="right">Text som inte kan redigeras:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Editable text:</p>
sv: <p align="right">Text som kan redigeras:</p>

en: Enable all messages
sv: Aktivera alla meddelanden

en: Enable 'delete association' related messages
sv: Aktivera meddelanden relaterade till 'ta bort association'

en: Enable 'delete diagram' related messages
sv: Aktivera meddelanden relaterade till 'ta bort diagram'

en: You are about to delete an association. Do you really want to continue?
sv: Du är på väg att ta bort en association. Vill du verkligen fortsätta?

en: Delete Association
sv: Ta bort association

en: You are about to delete the entire diagram.
    Are you sure?
sv: Du ska just ta bort hela diagrammet.
    Är du säker?

en: Are you sure you want to delete diagram %1?
sv: Är du säker på att du vill ta bort diagrammet %1?

en: Delete Diagram?
sv: Ta bort diagram?

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: Notifications
sv: Underrättelser

en: The format that the images will be exported to
sv: Formatet som bilderna kommer att exporteras till

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportAllViewsDialogBase)
en: Export All Views
sv: Exportera alla vyer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kURLRequesterLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_kURL)
en: The base directory used to save the images
sv: Baskatalogen som används för att spara bilderna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kURLRequesterLabel)
en: &Directory to save the diagrams in:
sv: &Katalog att spara diagram i:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Create in the target directory the same tree structure used
    in the document to store the views
sv: Skapa samma trädstruktur som används i dokumentet för att
    lagra vyerna i målkatalogen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: The views are stored in folders in the document. The same tree structure used in the document to store the views can be created in the selected base directory with this option.
    Only the folders made by the user are created in the base directory (Logical view, use case view and so on are not created).
sv: Vyerna lagras i kataloger i dokumentet. Samma trädstruktur som används i dokumentet för att lagra vyerna kan skapas i den valda baskatalogen med det här alternativet.
    Bara kataloger som skapats av användaren skapas i baskatalogen (logisk vy, användningsfallsvy med flera, skapas inte).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Use &folders
sv: Använd &kataloger

en: Find
sv: Hitta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_treeView)
en: Tree View
sv: Trädvy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_CurrentDiagram)
en: &Current diagram
sv: Akt&uellt diagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_Diagrams)
en: &All diagrams
sv: &Alla diagram

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
sv: Kategori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAll)
en: All
sv: Alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
sv: Paket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryInterface)
en: Interface
sv: Gränssnitt

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
sv: Attribut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search Term:
sv: Sökbegrepp:

en: Default
sv: Standard

[ctx: general settings]
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: label, entry (uiFont), group (UI Options) i18n: ectx: label, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font
sv: Teckensnitt

en: Font Settings
sv: Teckensnittsinställningar

[ctx: widget style page]
en: Style
sv: Stil

en: Widget Style
sv: Komponentstil

[ctx: style page name]
en: Style
sv: Stil

en: Line Style
sv: Linjestil

[ctx: role page name]
en: Roles
sv: Roller

en: Role Settings
sv: Rollinställningar

en: Note Properties
sv: Anteckningsegenskaper

en: Central Buffer
sv: Centralbuffer

en: Data Store
sv: Datalagring

en: ObjectFlow
sv: Objektflöde

[ctx: properties group title]
en: Properties
sv: Egenskaper

en: Object Node type:
sv: Objektnodtyp:

en: Object Node name:
sv: Objektnodnamn:

[ctx: enter state label]
en: State :
sv: Tillstånd:

en: &Central Buffer
sv: &Centralbuffer

en: &Data Store
sv: &Datalagring

en: &Object Flow
sv: &Objektflöde

en: Destination File Already Exists
sv: Målfilen finns redan

en: &Overwrite
sv: Skriv &över

en: &Generate Similar File Name
sv: &Skapa ett liknande filnamn

en: &Do Not Generate File
sv: Skapa &inte en fil

en: The file %1 already exists in %2.
    
    Umbrello can overwrite the file, generate a similar
    file name or not generate this file.
sv: Filen %1 finns redan i %2.
    
    Umbrello kan skriva över filen, skapa ett liknande
    filnamn eller inte skapa den här filen.

en: &Apply to all remaining files
sv: &Tillämpa för alla återstående filer

en: Activities
sv: Aktiviteter

en: Move selected item to the top
sv: Flyttar markerat objekt överst

en: Move selected item up
sv: Flyttar markerat objekt uppåt

en: Move selected item down
sv: Flyttar markerat objekt neråt

en: Move selected item to the bottom
sv: Flyttar markerat objekt underst

en: New Activity...
sv: Ny aktivitet...

en: Delete
sv: Ta bort

en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: name of association widget]
en: Name:
sv: Namn:

en: Stereotype
sv: Stereotyp

en: Type:
sv: Typ:

en: Role A Properties
sv: Egenskaper för roll A

en: Role B Properties
sv: Egenskaper för roll B

en: Role A Changeability
sv: Ändringsbarhet för roll A

en: Role B Changeability
sv: Ändringsbarhet för roll B

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelRoleName)
en: Rolename:
sv: Rollnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelMultiplicity)
en: Multiplicity:
sv: Mångfald:

[ctx: changeability for A is changeable]
en: Changeable
sv: Ändringsbar

[ctx: changeability for A is frozen]
en: Frozen
sv: Fryst

[ctx: changeability for A is add only]
en: Add only
sv: Bara tillägg

[ctx: changeability for B is changeable]
en: Changeable
sv: Ändringsbar

[ctx: changeability for B is frozen]
en: Frozen
sv: Fryst

[ctx: changeability for B is add only]
en: Add only
sv: Bara tillägg

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Generator
sv: Layoutgenerering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoDotPath)
en: <p>The auto layout feature depends on layout generators provided by the GraphViz package, which is normally installed aside Umbrello by a package manager.</p>
    <p>Umbrello has built in support for detecting the install location of  these layout generators. For cases where this dependency is not available or do not fit, a different installation path could be provided.</p>
sv: <p>Funktionen för automatisk layout beror på layout-generatorer som tillhandahålls av GraphViz-paketet, som normalt installeras vid sidan om Umbrello av en pakethanterare.</p>
    <p>Umbrello har inbyggt stöd för att detektera installationsplatsen av layout-generatorerna. I fall då beroenden inte är tillgänglig eller inte är lämpliga, kan en annan installationssökväg tillhandahållas.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoDotPath)
en: Auto detect layout generator
sv: Detektera layoutgenerering automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Generator executable path:
sv: Sökväg till körbart program för generering:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Other)
en: Miscellaneous
sv: Diverse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: <p>Dot file export is performed by using the export layout.</p><p>With this option checked, the export layout is added to the list of available diagram layouts and enables a quick dot export preview.</p>
sv: <p>Export av dot-filer utförs genom att använda exportera layout.</p><p>När alternativet är markerat läggs den exporterade layouten till i listan med tillgängliga diagramlayouter och gör det möjligt att se en snabb förhandsgranskning av dot-export.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: Show export layout in diagram context menu
sv: Visa Exportera layout i diagrammets sammanhangsberoende meny

en: Reference:
sv: Referens:

en: A&bstract class
sv: Abs&trakt klass

en: A&bstract use case
sv: A&bstrakt användarfall

[ctx: component is executable]
en: &Executable
sv: &Körbart program

en: Draw as actor
sv: Rita som aktör

en: Multiple instance
sv: Flera instanser

en: Show destruction
sv: Visa borttagning

en: The name you have chosen
    is already being used.
    The name has been reset.
sv: Namnet du har valt
    används redan.
    Namnet har återställts.

en: Name is Not Unique
sv: Namnet är inte unikt

en: N&ew Attribute...
sv: N&ytt attribut...

en: N&ew Operation...
sv: N&y operation...

en: N&ew Template...
sv: N&y mall...

en: N&ew Enum Literal...
sv: N&ytt uppräkningsvärde...

en: N&ew Entity Attribute...
sv: N&ytt objektattribut...

en: Constraints
sv: Begränsningar

en: N&ew Constraint...
sv: N&y begränsning...

en: Instance Attribute
sv: Instansattribut

en: N&ew Instance Attribute...
sv: N&ytt instansattribut...

en: &Properties
sv: Egenska&per

en: Comment
sv: Kommentar

en: Source Code
sv: Källkod

en: &Documentation
sv: &Dokumentation

en: Operatio&ns
sv: Operatio&ner

en: &Visibility
sv: S&ynlighet

en: O&peration signature
sv: O&perationssignatur

en: Pac&kage
sv: Pa&ket

en: Att&ributes
sv: Att&ribut

en: Attr&ibute signature
sv: Attr&ibutsignatur

en: &Public Only
sv: Bara ö&ppen

en: Draw as circle
sv: Rita som cirkel

en: &Attribute associations
sv: &Attributassociationer

en: Starting Scope
sv: Startområde

en: Default attribute scope:
sv: Förvalt attributområde:

en: Default operation scope:
sv: Förvalt operationsområde:

en: Attribute Signatures
sv: Attributsignaturer

en: No Stereotype
sv: Ingen stereotyp

en: Stereotype Name
sv: Stereotypnamn

en: Stereotype with Tags
sv: Stereotyp med taggar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Include search paths
sv: Inkludera sökvägar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional include search paths could be added by specifying environment variable UMBRELLO_INCPATH.
sv: Ytterligare inkluderingssökvägar skulle kunna läggas till genom att ange miljövariabeln UMBRELLO_INCPATH.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: C++ Import
sv: Import av C++

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, createArtifactCheckBox)
en: For each imported file create an artifact in the component view
sv: Skapa en artefakt i komponentvyn för varje importerad fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, resolveDependenciesCheckBox)
en: Resolve dependencies (reduces import speed)
sv: Lös upp beroenden (minskar importhastighet)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, supportCPP11CheckBox)
en: Enable C++11 standard (experimental)
sv: Aktivera C++ 11-standard (experimentellt)

en: Unique Constraint...
sv: Unik begränsning...

en: Primary Key Constraint...
sv: Primär nyckelbegränsning...

en: Foreign Key Constraint...
sv: Främmande nyckelbegränsning...

en: Check Constraint...
sv: Begränsningskontroll...

en: <p align="center">No Options Available.</p>
sv: <p align="center">Inga alternativ tillgängliga.</p>

en: &Diagrams
sv: &Diagram

en: &Select diagrams
sv: &Markera diagram

en: &Type of diagram
sv: Diagram&typ

[ctx: diagram selection for printing]
en: Selection
sv: Markering

en: No diagrams selected.
sv: Inga diagram markerade.

en: The name you have entered is invalid.
sv: Namnet du har skrivit in är ogiltigt.

en: Invalid Name
sv: Ogiltigt namn

en: The name you have entered is not unique.
sv: Namnet du skrev in är inte unikt.

en: Name Not Unique
sv: Namnet är inte unikt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDiagramProperties)
en: Diagram Properties
sv: Diagramegenskaper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoom)
en: Zoom:
sv: Zooma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelWidth)
en: Width:
sv: Bredd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelHeight)
en: Height:
sv: Höjd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
sv: Visa r&utnät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
sv: Lås &till rutnät

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap the size of the components to be a multiple of the grid spacing.
    If 'Snap to Grid' is enabled a component will always be aligned with the grid on all 4 sides.
sv: Lås komponentens storlek till en multipel av rutnätets storlek.
    Om "Lås till rutnät" är aktiverat, justeras alltid komponenter till rutnätet längs alla fyra sidor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap component size
sv: Lås komponentstorlek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelGridSpacing)
en: Grid spacing:
sv: Rutnätsmellanrum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_autoIncrementSequence)
en: Autoincrement Sequence
sv: Automatisk uppräkningssekvens

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Enable undo
sv: Aktivera ångra

en: Use tabbed diagrams
sv: Använd flikdiagram

en: Use new C++/Java/Ruby generators
sv: Använd nya C++, Java och Ruby kodgeneratorer

en: Turn on footer and page numbers when printing
sv: Använd sidfot och sidnummer vid utskrift

en: Enable UML2 support
sv: Aktivera stöd för UML 2

en: Autosave
sv: Spara automatiskt

en: E&nable autosave
sv: Aktivera spara a&utomatiskt

en: Select auto-save time interval (mins):
sv: Välj intervall för spara automatiskt (minuter):

en: Set autosave suffix:
sv: Ange ändelse för spara automatiskt:

en: <qt><p>The autosave file will be saved to ~/autosave.xmi if the autosaving occurs before you have manually saved the file.</p><p>If you have already saved it, the autosave file will be saved in the same folder as the file and will be named like the file's name, followed by the suffix specified.</p><p>If the suffix is equal to the suffix of the file you have saved, the autosave will overwrite your file automatically.</p></qt>
sv: <qt><p>Filen använd för att spara automatiskt kommer att sparas som ~/autosave.xmi om den sparas automatiskt innan du har sparat filen manuellt.</p><p>Om du redan har sparat den, sparas filen använd för att spara automatiskt i samma katalog som filen, och namnges enligt filnamnet, följt av angivet suffix.</p><p>Om suffixet är samma som suffixet för filen du har sparat, skriver spara automatiskt över filen automatiskt.</p></qt>

en: Startup
sv: Start

en: &Load last project
sv: &Ladda senaste projekt

en: Start new project with:
sv: Starta nytt projekt med:

en: Default Language :
sv: Standardspråk:

en: Contained Items
sv: Innehållsobjekt

en: Select Operation
sv: Välj operation

en: Sequence number:
sv: Sekvensnummer:

en: Auto increment:
sv: Automatisk uppräkning:

en: Class operation:
sv: Klassoperation:

en: New Operation...
sv: Ny operation...

en: Custom operation:
sv: Egen operation:

[ctx: General options]
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: label, entry (rightToLeftUI), group (UI Options)
en: Right to left user interface
sv: Användargränssnitt från höger till vänster

[ctx: Association options]
en: Associations
sv: Associationer

en: Create new association lines as:
sv: Skapa nya associationslinjer som:

[ctx: color group box]
en: Color
sv: Färg

en: Custom text color
sv: Egen textfärg

en: Custom line color
sv: Egen linjefärg

note: i18n("D&efault Color"), m_colorGB); colorLayout->addWidget(m_lineDefaultB, 0, 2);
en: Custom fill color
sv: Egen fyllnadsfärg

en: Custom grid color
sv: Egen rutnätsfärg

en: Custom background color
sv: Egen bakgrundsfärg

en: Custom line width
sv: Egen linjebredd

en: &Use fill color
sv: An&vänd fyllnadsfärg

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_propsGroupBox)
en: Role Properties
sv: Rollegenskaper

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_visibilityButtonGroup)
en: Role Visibility
sv: Synlighet för roll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pImplementationRB)
en: Implementation
sv: Implementering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_changeabilityButtonGroup)
en: Role Changeability
sv: Ändringsbarhet för roll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pChangeableRB)
en: Changeable
sv: Ändringsbar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pFrozenRB)
en: Frozen
sv: Fryst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pAddOnlyRB)
en: Add only
sv: Bara tillägg

[ctx: title of color group]
en: Color
sv: Färg

[ctx: default text color button]
en: Defaul&t
sv: Stan&dard

[ctx: line color]
en: &Line:
sv: &Linje:

[ctx: default line color button]
en: &Default
sv: Stan&dard

en: &Fill:
sv: &Fyllnad:

[ctx: default fill color button]
en: D&efault
sv: S&tandard

en: &Use fill
sv: An&vänd fyllnad

[ctx: background color]
en: &Background:
sv: &Bakgrund:

[ctx: default background color button]
en: De&fault
sv: Stan&dard

[ctx: grid dot color]
en: &Grid dot:
sv: &Rutnätspunkt:

[ctx: default grid dot color button]
en: Def&ault
sv: Stan&dard

[ctx: title of width group]
en: Width
sv: Bredd

[ctx: line width]
en: Line &width:
sv: Linje&bredd:

[ctx: default line width button]
en: Defa&ult
sv: Stan&dard

en: Layout of the line:
sv: Linjens layout:

en: Parameter Properties
sv: Parameteregenskaper

[ctx: property name]
en: &Name:
sv: &Namn:

en: Passing Direction
sv: Överföringsriktning

en: "in" is a readonly parameter, "out" is a writeonly parameter and "inout" is a parameter for reading and writing.
sv: "in" är en läsbar parameter, "out" är en skrivbar parameter och "inout" är en parameter som kan läsas och skrivas.

en: You have entered an invalid parameter name.
sv: Du har skrivit in ett ogiltigt parameternamn.

en: Parameter Name Invalid
sv: Ogiltigt parameternamn

en: Select diagram
sv: Markera diagram

en: Umbrello Setup
sv: Inställning av Umbrello

en: User Interface
sv: Användargränssnitt

en: User Interface Settings
sv: Inställning av användargränssnitt

[ctx: general settings page]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: class settings page]
en: Class
sv: Klass

en: Class Settings
sv: Klassinställningar

en: Code Importer
sv: Kodimport

en: Code Import Settings
sv: Inställningar av kodimport

en: Code Generation
sv: Kodgenerering

en: Code Generation Settings
sv: Inställningar av kodgenerering

en: Code Viewer
sv: Kodvisning

en: Code Viewer Settings
sv: Inställningar av kodvisning

en: Auto Layout
sv: Automatisk layout

en: Auto Layout Settings
sv: Inställningar för automatisk layout

en: Search
sv: Sök

[ctx: general page]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: initial state in statechart]
en: Initial state
sv: Starttillstånd

[ctx: state in statechart]
en: State
sv: Tillstånd

[ctx: end state in statechart]
en: End state
sv: Sluttillstånd

[ctx: fork state in statechart]
en: Fork
sv: Dela upp

[ctx: join state in statechart]
en: Join
sv: Sammanfoga

[ctx: junction state in statechart]
en: Junction
sv: Korsning

[ctx: deep history state in statechart]
en: DeepHistory
sv: Lång historik

[ctx: shallow history state in statechart]
en: ShallowHistory
sv: Kort historik

[ctx: choice state in statechart]
en: Choice
sv: Val

[ctx: combined state in statechart]
en: Combined
sv: Kombinerat

en: State type:
sv: Tillståndstyp:

en: State name:
sv: Tillståndsnamn:

en: Linked diagram:
sv: Länkat diagram:

en: Stereotype Properties
sv: Stereotypegenskaper

en: Stereotype Attributes for
sv: Objektattribut för

[ctx: attribute name]
en: &Name:
sv: &Namn:

[ctx: attribute type]
en: &Type:
sv: &Typ:

[ctx: default value]
en: &Default:
sv: Stan&dard:

en: Attribute Properties
sv: Attributegenskaper

en: &Initial value:
sv: &Ursprungligt värde:

en: Classifier &scope ("static")
sv: Omfattning av klassificering ("&statisk")

en: You have entered an invalid attribute name.
sv: Du har skrivit in ett ogiltigt attributnamn.

en: Attribute Name Invalid
sv: Ogiltigt attributnamn

en: The attribute name you have chosen is already being used in this operation.
sv: Attributnamnet du har valt används redan i den här operationen.

en: Attribute Name Not Unique
sv: Attributnamn inte unikt

en: Check Constraint Properties
sv: Begränsningskontrollegenskaper

[ctx: name label]
en: Name
sv: Namn

en: Check Condition :
sv: Begränsningskontroll:

en: Entity Attribute Properties
sv: Objektattributegenskaper

[ctx: name of entity attribute]
en: &Name:
sv: &Namn:

en: Length/Values:
sv: Längd eller värden:

en: &Auto increment
sv: &Automatisk uppräkning

en: Allow &null
sv: Tillåt &null

en: Attributes:
sv: Attribut:

en: Indexing
sv: Indexerande

en: &Not Indexed
sv: I&nte indexerad

note: i18n("&Primary"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pPublicRB); m_pProtectedRB = new QRadioButton(i18n("&Unique"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pProtectedRB);
en: &Indexed
sv: &Indexerad

en: You have entered an invalid entity attribute name.
sv: Du har skrivit in ett ogiltigt objektattributnamn.

en: Entity Attribute Name Invalid
sv: Ogiltigt objektattributnamn

en: The entity attribute name you have chosen is already being used in this operation.
sv: Objektattributnamnet du har valt används redan i den här operationen.

en: Entity Attribute Name Not Unique
sv: Objektattributnamnet är inte unikt

en: EnumLiteral Properties
sv: Egenskaper för uppräkningsvärden

[ctx: literal name]
en: &Name:
sv: &Namn:

en: &Value:
sv: &Värde:

en: Foreign Key Setup
sv: Inställning av främmande nyckel

[ctx: general page title]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: general group title]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: label for entering name]
en: Name
sv: Namn

en: Referenced Entity
sv: Refererat objekt

en: Actions
sv: Åtgärder

en: On Update
sv: Vid uppdatering

en: On Delete
sv: Vid borttagning

en: No Action
sv: Ingen verkan

en: Restrict
sv: Begränsa

en: Cascade
sv: Kaskad

en: Set Null
sv: Ange Null

en: Set Default
sv: Ange standardvärden

en: Columns
sv: Kolumner

[ctx: column header local]
en: Local
sv: Lokal

[ctx: column header referenced]
en: Referenced
sv: Refererad

en: Local Column
sv: Lokal kolumn

en: Referenced Column
sv: Refererad kolumn

en: &Add
sv: &Lägg till

en: You are attempting to change the Referenced Entity of this ForeignKey Constraint. Any unapplied changes to the mappings between local and referenced entities will be lost. Are you sure you want to continue ?
sv: Du försöker ändra refererat objekt för en begränsning med främmande nyckel. Alla ändringar som inte verkställts för avbildningarna mellan lokala och refererade objekt kommer att gå förlorade. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Object Attribute Properties
sv: Objektattributegenskaper

en: You have entered an invalid attribute value.
sv: Du har skrivit in ett ogiltigt attributvärde.

en: Value Invalid
sv: Ogiltigt värde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Attribute Name:
sv: Attributnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Value:
sv: Värde:

en: Operation Properties
sv: Operationsegenskaper

[ctx: operation name]
en: &Name:
sv: &Namn:

en: &Abstract operation
sv: &Abstrakt operation

en: &Query ("const")
sv: Förfrågan ("&konstant")

en: &virtual
sv: &virtuell

en: &Override
sv: Ö&verskrid

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Ne&w Parameter...
sv: N&y parameter...

en: The parameter name you have chosen
    is already being used in this operation.
sv: Parameternamnet som du har valt
    används redan i den här operationen.

en: Parameter Name Not Unique
sv: Parameternamn inte unikt

en: The parameter name you have chosen is already being used in this operation.
sv: Parameternamnet som du har valt används redan i den här operationen.

en: You have entered an invalid operation name.
sv: Du har skrivit in ett ogiltigt operationsnamn.

en: Operation Name Invalid
sv: Ogiltigt operationsnamn.

en: An operation with that signature already exists in %1.
sv: En operation med samma signatur finns redan i %1.

en: Choose a different name or parameter list.
sv: Använd ett annat namn eller en annan parameterlista.

en: Template Properties
sv: Mallegenskaper

[ctx: template name]
en: &Name:
sv: &Namn:

en: You have entered an invalid template name.
sv: Du har skrivit in ett ogiltigt mallnamn.

en: Template Name Invalid
sv: Ogiltigt mallnamn.

en: The template parameter name you have chosen is already being used in this operation.
sv: Mallparameternamnet som du har valt används redan i den här operationen.

en: Template Name Not Unique
sv: Mallnamn inte unikt

en: Unique Constraint Properties
sv: Egenskaper för unik begränsning

en: Attribute Details
sv: Attributinformation

en: You have entered an invalid constraint name.
sv: Du har skrivit in ett ogitligt begränsningsnamn.

en: Constraint Name Invalid
sv: Ogiltigt begränsningsnamn

[ctx: classes display options page]
en: Display
sv: Visning

en: Classes Display Options
sv: Klassvisningsalternativ

[ctx: diagram style page]
en: Style
sv: Stil

en: Diagram Style
sv: Diagramstil

en: &Default value:
sv: Stan&dardvärde:

en: &Image type:
sv: B&ildtyp:

en: &Resolution:
sv: &Upplösning:

en: DPI
sv: Punkter per tum

en: New
sv: Ny

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

en: &Library
sv: &Bibliotek

en: &Table
sv: &Tabell

[ctx: draw as default]
en: &Default
sv: Stan&dard

en: Draw As
sv: Rita som

en: &Type:
sv: &Typ:

en: Package path:
sv: Paketsökväg:

en: Stereotype &name:
sv: Stereotyp&namn:

[ctx: public visibility]
en: P&ublic
sv: Öpp&et

[ctx: protected visibility]
en: Pro&tected
sv: Sky&ddat

[ctx: private visibility]
en: P&rivate
sv: P&rivat

en: Imple&mentation
sv: Imple&mentering

en: Visibility
sv: Synlighet

[ctx: scope for A is public]
en: Public
sv: Öppet

[ctx: scope for A is protected]
en: Protected
sv: Skyddat

[ctx: scope for A is private]
en: Private
sv: Privat

[ctx: scope for A is implementation]
en: Implementation
sv: Implementering

en: Role A Visibility
sv: Synlighet för roll A

[ctx: scope for B is public]
en: Public
sv: Öppet

[ctx: scope for B is protected]
en: Protected
sv: Skyddat

[ctx: scope for B is private]
en: Private
sv: Privat

[ctx: scope for B is implementation]
en: Implementation
sv: Implementering

en: Role B Visibility
sv: Synlighet för roll B

en: Exporting to XHTML...
sv: Exporterar till XHTML...

en: Exporting all views...
sv: Exporterar alla vyer...

en: Some errors happened when exporting the images:
sv: Ett antal fel uppstod vid export av bilderna:

en: Generating Docbook...
sv: Skapar Docbook...

en: Docbook Generation Complete...
sv: Skapa Docbook klar...

en: Docbook Generation Failed...
sv: Misslyckades skapa Docbook...

en: Exporting to DocBook...
sv: Exporterar till Docbook...

en: Umbrello UML Modeller autonomous code generator
sv: Umbrello UML-modellering autonom kodgenerering

en: (c) 2006 Gael de Chalendar (aka Kleag), (c) 2002-2006 Umbrello UML Modeller Authors
sv: © 2006 Gael de Chalendar (alias Kleag), © 2002-2006 Upphovsmän till Umbrello UML-modellering

en: Gael de Chalendar (aka Kleag)
sv: Gael de Chalendar (alias Kleag)

en: Umbrello UML Modeller Authors
sv: Upphovsmän till Umbrello UML-modellering

en: File to transform
sv: Fil att omvandla

en: The XSLT file to use
sv: XSLT-fil att använda

en: Generating XHTML...
sv: Skapar XHTML...

en: XHTML Generation Complete...
sv: Skapa XHTML klar...

en: Copying CSS...
sv: Kopierar CSS...

en: Finished Copying CSS...
sv: Kopiera CSS klar...

en: Failed Copying CSS...
sv: Misslyckades kopiera CSS...

en: Flag whether documentation was modified. Press left mouse button to apply modified content.
sv: Flagga om dokumentation har ändrats. Tryck på vänster musknapp för att införa ändrat innehåll.

en: Documentation type
sv: Dokumentationstyp

en: Activate documentation edit after focus change.
sv: Aktivera redigering av dokument efter fokusändring.

en: Apply layout
sv: Verkställ layout

en: Umbrello UML Modeller
sv: Umbrello UML-modellering

en: Umbrello – Visual development environment for software, based on the industry standard Unified Modelling Language (UML).<br/>See also <a href="http://www.omg.org/spec/">http://www.omg.org/spec/</a>.
sv: Umbrello – Visuell utvecklingsmiljö för programvara, baserad på industristandarden Unified Modelling Language (UML).<br/>Se också <a href=’http://www.omg.org/spec/’>http://www.omg.org/spec/</a>.

en: Copyright © 2001 Paul Hensgen,
    Copyright © 2002-2022 Umbrello UML Modeller Authors
sv: Copyright © 2001 Paul Hensgen,
    Copyright © 2002-2022 Upphovsmän till Umbrello UML-modellering

en: Author of initial version.
sv: Upphovsman till den ursprungliga versionen.

en: Bug fixing, porting work, code cleanup, new features.
sv: Felrättning, konverteringsarbete, kodstädning, nya funktioner.

en: Porting work, code cleanup, new features.
sv: Konverteringsarbete, kodstädning, nya funktioner.

en: Current maintainer.
sv: Nuvarande underhåll.

en: A lot of work for C++ and Java code generation. Codeeditor.
sv: En mängd arbete för C++ och Java-kodgenerering. Kodeditor.

en: File to open
sv: Fil att öppna

en: export diagrams to extension and exit
sv: Exportera diagram med filändelse och avsluta

en: list available export extensions
sv: lista tillgängliga exportändelser

en: the local directory to save the exported diagrams in
sv: den lokala katalogen där exporterade diagram ska lagras

en: import files
sv: Importerar filer

en: list supported languages
sv: lista språk som stöds

en: keep the tree structure used to store the views in the document in the target directory
sv: behåll trädstrukturen som används för att lagra vyerna i dokumentet i målkatalogen

en: import files from directory <dir>
sv: Importera filer från katalogen <kat>

en: set language
sv: ange språk

en: Delete Anchor
sv: Ta bort ankare

en: Add Point
sv: Lägg till punkt

en: Delete Point
sv: Ta bort punkt

en: Choose Spline points automatically
sv: Välj spline-punkter automatiskt

en: Change Association Name...
sv: Ändra associationsnamn...

en: Change Role A Name...
sv: Ändra namn för roll A...

en: Change Role B Name...
sv: Ändra namn för roll B...

en: Select Operation...
sv: Välj operation...

en: Polyline
sv: Flerlinje

en: Direct
sv: Direkt

en: Orthogonal
sv: Rätvinklig

en: New Template...
sv: Ny mall...

en: Accept Signal
sv: Acceptera signal

en: Accept Time Event
sv: Acceptera tidshändelse

en: Activity...
sv: Aktivitet...

en: Activity Transition
sv: Aktivitetsövergång

en: Actor
sv: Aktör

note: i18n("Actor...")); break;
en: Artifact
sv: Artefakt

note: i18n("Category...")); break;
en: Change Font...
sv: Ändra teckensnitt...

en: Choice
sv: Val

[ctx: new class menu item]
en: Class...
sv: Klass...

[ctx: duplicate action]
en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Collapse All
sv: Dra ihop allt

[ctx: add new combined state]
en: Combined state...
sv: Kombinerat tillstånd...

en: Component
sv: Komponent

en: Folder
sv: Mapp

en: Datatype...
sv: Datatyp...

en: Deep History
sv: Lång historik

en: Edit combined state
sv: Redigera kombinerat tillstånd

en: End Activity
sv: Slutaktivitet

en: End State
sv: Sluttillstånd

en: Entity
sv: Objekt

note: i18n("Entity...")); break;
en: Entity Attribute...
sv: Objektattribut...

en: Enum...
sv: Uppräkningstyp...

en: Enum Literal...
sv: Uppräkningsvärde...

en: Expand All
sv: Expandera allt

en: Export as Picture...
sv: Exportera som bild...

en: Externalize Folder...
sv: Gör katalog extern...

en: Fill Color...
sv: Fyllnadsfärg...

en: Final Activity
sv: Avslutningsaktivitet

en: Flip Horizontal
sv: Vänd horisontellt

en: Flip Vertical
sv: Vänd vertikalt

en: Text Line...
sv: Textrad...

en: Fork
sv: Dela upp

en: Go to state diagram
sv: Gå till tillståndsdiagram

en: Hide destruction box
sv: Dölj borttagningsruta

en: Import File(s)...
sv: Importera fil(er)...

en: Import from Directory...
sv: Importera från katalog...

en: from file...
sv: från fil...

en: Initial Activity
sv: Startaktivitet

en: Initial State
sv: Starttillstånd

[ctx: new instance menu item]
en: Instance...
sv: Instans...

en: New Attribute...
sv: Nytt attribut...

en: Provided interface
sv: Tillhandahållet gränssnitt

en: Required interface
sv: Nödvändigt gränssnitt

en: Internalize Folder
sv: Gör katalog intern

en: Junction
sv: Korsning

en: Line Color...
sv: Linjefärg...

en: Asynchronous Message
sv: Asynkront meddelande

en: Creation Message
sv: Skapelsemeddelande

en: Destroy Message
sv: Förstör meddelande

en: Found Message
sv: Hittat meddelande

en: Lost Message
sv: Förlorat meddelande

en: Synchronous Message
sv: Synkront meddelande

en: New Entity Attribute...
sv: Nytt objektattribut...

en: New Literal...
sv: Nytt värde...

en: New Parameter...
sv: Ny parameter...

en: Node
sv: Nod

note: i18n("Node...")); break;
en: Note...
sv: Anmärkning...

en: Object...
sv: Objekt...

en: Object Node
sv: Objektnod

en: Open file
sv: Öppna fil

note: i18n("Operation...")); break;
en: Package...
sv: Paket...

en: Pin
sv: Stift

note: i18n("Port...")); break;
en: Pre Post Condition
sv: För- och eftervillkor

en: Redo
sv: Klar

en: Region
sv: Område

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove state diagram
sv: Ta bort tillståndsdiagram

en: Rename...
sv: Byt namn...

en: Rename Object...
sv: Byt namn på objekt...

en: Return to combined state
sv: Returnera kombinerat tillstånd

en: Return to class
sv: Returnera till klass

en: Reset Label Positions
sv: Återställ rubrikpositioner

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Select state diagram
sv: Välj tillståndsdiagram

en: Send Signal
sv: Skicka signal

en: Shallow History
sv: Kort historik

en: Show destruction box
sv: Visa borttagningsruta

[ctx: add new state]
en: State...
sv: Tillstånd...

en: Join
sv: Sammanfoga

en: Subsystem
sv: Delsystem

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
sv: Mall

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
sv: Ångra

en: Use Case
sv: Användningsfall

[ctx: new container menu]
en: New
sv: Ny

[ctx: new sub menu]
en: New
sv: Ny

[ctx: category type sub menu]
en: Category Type
sv: Kategorityp

en: Disjoint(Specialisation)
sv: Separerad (specialisering)

en: Overlapping(Specialisation)
sv: Överlappande (specialisering)

en: Change into Class
sv: Ändra till klass

en: Change into Package
sv: Ändra till paket

en: Clear Diagram
sv: Rensa diagram

en: Snap to Grid
sv: Lås till rutnät

en: Snap Component Size to Grid
sv: Lås komponentstorlek till rutnät

en: Show Grid
sv: Visa rutnät

en: Show Documentation Indicator
sv: Visa dokumentationsindikering

en: apply '%1'
sv: verkställ '%1'

en: Public Only
sv: Bara öppen

en: Operation Signature
sv: Operationssignatur

en: Attribute Signature
sv: Attributsignatur

en: Show Signatures
sv: Visa signaturer

en: Hide Signatures
sv: Dölj signaturer

en: Hide Non-public members
sv: Dölj icke-publika medlemmar

en: Show Non-public members
sv: Visa icke-publika medlemmar

en: Packages
sv: Paket

en: Stereotypes
sv: Stereotyper

en: Refactor
sv: Omstrukturera

en: View Code
sv: Visa kod

en: Change into Interface
sv: Ändra till gränssnitt

en: Draw as Circle
sv: Rita som cirkel

en: Rename Class...
sv: Byt namn på klass...

en: Name as Tooltip
sv: Namn som verktygstips

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move Down
sv: Flytta ner

[ctx: clear note]
en: Clear
sv: Rensa

en: Change Text...
sv: Ändra text...

en: Auto resize
sv: Automatisk storleksändring

en: Change State Name...
sv: Ändra tillståndsnamn...

en: Change Activity Name...
sv: Ändra aktivitetsnamn...

en: Change Object Node Name...
sv: Ändra objektnodens namn...

[ctx: clear precondition]
en: Clear
sv: Rensa

en: Add Interaction Operand
sv: Lägg till interaktionsoperand

[ctx: clear combined fragment]
en: Clear
sv: Rensa

en: Change Multiplicity...
sv: Ändra mångfald...

en: Change Name
sv: Ändra namn

[ctx: color menu]
en: Color
sv: Färg

note: i18n: ectx: label, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Use Fill Color
sv: Använd fyllnadsfärg

en: No Fill Color
sv: Ingen fyllnadsfärg

[ctx: align menu]
en: Align
sv: Justera

en: Align Right
sv: Högerjustera

en: Align Left
sv: Vänsterjustera

en: Align Top
sv: Justera uppåt

en: Align Bottom
sv: Justera nedåt

en: Align Vertical Middle
sv: Justera vertikalt i mitten

en: Align Horizontal Middle
sv: Justera horisontellt i mitten

en: Align Vertical Distribute
sv: Justera vertikal fördelning

en: Align Horizontal Distribute
sv: Justera horisontell fördelning

en: new_actor
sv: ny_aktör

en: new_artifact
sv: ny_artefakt

en: new_association
sv: ny_association

en: new_attribute
sv: nytt_attribut

en: new_category
sv: ny_kategori

en: new_check_constraint
sv: ny_begränsningskontroll

en: new_component
sv: ny_komponent

en: new_datatype
sv: ny_datatyp

en: new_entity
sv: nytt_objekt

en: new_entity_attribute
sv: nytt_objektattribut

en: new_entity_constraint
sv: ny_objektbegränsning

en: new_enum
sv: ny_uppräkningstyp

en: new_enum_literal
sv: nytt_uppräkningsliteral

en: new_folder
sv: ny_katalog

en: new_foreign_key_constraint
sv: ny_främmande_nyckel_begränsning

en: new_instance
sv: nytt_gränssnitt

en: new_instance_attribute
sv: nytt_gränssnittsattribut

en: new_interface
sv: nytt_gränssnitt

en: new_node
sv: ny_nod

en: new_operation
sv: ny_operation

en: new_package
sv: nytt_paket

en: new_port
sv: ny_port

en: new_role
sv: ny_roll

en: new_stereotype
sv: ny_stereotyp

en: new_template
sv: ny_mall

en: new_unique_constraint
sv: ny_unik_begränsning

en: new_use_case
sv: nytt_användningsfall

en: new_object
sv: nytt_objekt

en: New actor
sv: Ny aktör

en: New artifact
sv: Ny artefakt

en: New association
sv: Ny association

en: New attribute
sv: Nytt attribut

en: New category
sv: Ny kategori

en: New check constraint
sv: Ny begränsningskontroll

en: New class
sv: Ny klass

en: New component
sv: Ny komponent

en: New datatype
sv: Ny datatyp

en: New entity
sv: Nytt objekt

en: New entity attribute
sv: Nytt objektattribut...

en: New entity constraint
sv: Ny objektbegränsning

en: New enum
sv: Ny uppräkningstyp

en: New enum literal
sv: Nytt uppräkningsvärde

en: New folder
sv: Ny katalog

en: New foreign key constraint
sv: Ny främmande nyckelbegränsning

en: New instance
sv: Ny instans

en: New instance attribute
sv: Nytt instansattribut

en: New interface
sv: Nytt gränssnitt

en: New node
sv: Ny nod

en: New operation
sv: Ny operation

en: New package
sv: Nytt paket

en: New port
sv: Ny port

en: New role
sv: Ny roll

en: New stereotype
sv: Ny stereotyp

en: New template
sv: Ny mall

en: New unique constraint
sv: Ny unik begränsning

en: New use case
sv: Nytt användningsfall

en: New UML object
sv: Nytt UML-objekt

en: Enter the name of the new actor:
sv: Skriv in namnet på den nya aktören:

en: Enter the name of the new artifact:
sv: Skriv in namnet på den nya artefakten:

en: Enter the name of the new association:
sv: Skriv in namnet på den nya associationen:

en: Enter the name of the new attribute:
sv: Skriv in namnet på det nya attributet:

en: Enter the name of the new category:
sv: Skriv in namnet på den nya kategorin:

en: Enter the name of the new check constraint:
sv: Skriv in namnet på den nya begränsningskontrollen:

en: Enter the name of the new class:
sv: Skriv in namnet på den nya klassen:

en: Enter the name of the new component:
sv: Skriv in namnet på den nya komponenten:

en: Enter the name of the new datatype:
sv: Skriv in namnet på den nya datatypen:

en: Enter the name of the new entity:
sv: Skriv in namnet på det nya objektet:

en: Enter the name of the new entity attribute:
sv: Skriv in namnet på den nya objektattributet:

en: Enter the name of the new entity constraint:
sv: Skriv in namnet på det nya objektattributet:

en: Enter the name of the new enum:
sv: Skriv in namnet på den nya uppräkningstypen:

en: Enter the name of the new enum literal:
sv: Skriv in namnet på det nya uppräkningsvärdet:

en: Enter the name of the new folder:
sv: Skriv in namnet på den nya katalogen:

en: Enter the name of the new foreign key constraint:
sv: Skriv in namnet på den nya främmande nyckelbegränsningen:

en: Enter the name of the new instance:
sv: Skriv in namnet på den nya instansen:

en: Enter the name of the new instance attribute:
sv: Skriv in namnet på det nya instansattributet:

en: Enter the name of the new interface:
sv: Skriv in namnet på det nya gränssnittet:

en: Enter the name of the new node:
sv: Skriv in namnet på den nya noden:

en: Enter the name of the new operation:
sv: Skriv in namnet på den nya operationen:

en: Enter the name of the new package:
sv: Skriv in namnet på det nya paketet:

en: Enter the name of the new port:
sv: Skriv in namnet på den nya porten:

en: Enter the name of the new role:
sv: Skriv in namnet på den nya rollen:

en: Enter the name of the new stereotype:
sv: Skriv in namnet på den nya stereotypen:

en: Enter the name of the new template:
sv: Skriv in namnet på den nya mallen:

en: Enter the name of the new unique constraint:
sv: Skriv in namnet på den nya unika begränsningen:

en: Enter the name of the new use case:
sv: Skriv in namnet på det nya användningsfallet:

en: Enter the name of the new UML object
sv: Skriv in namnet på det nya UML-objektet

en: Rename actor
sv: Byt namn på aktör

en: Rename artifact
sv: Byt namn på artefakt

en: Rename association
sv: Byt namn på association

en: Rename attribute
sv: Byt namn på attribut

en: Rename category
sv: Byt namn på kategori

en: Rename check constraint
sv: Byt namn på begränsningskontroll

en: Rename class
sv: Byt namn på klass

en: Rename component
sv: Byt namn på komponent

en: Rename datatype
sv: Byt namn på datatyp

en: Rename entity
sv: Byt namn på objekt

en: Rename entity attribute
sv: Byt namn på objektattribut

en: Rename entity constraint
sv: Byt namn på objektbegränsning

en: Rename enum
sv: Byt namn på uppräkningstyp

en: Rename enum literal
sv: Byt namn på uppräkningsvärde

en: Rename folder
sv: Byt namn på katalog

en: Rename foreign key constraint
sv: Byt namn på främmande nyckelbegränsning

en: Rename instance
sv: Byt namn på instans

en: Rename instance attribute
sv: Byt namn på instansattribut

en: Rename interface
sv: Byt namn på gränssnitt

en: Rename node
sv: Byt namn på nod

en: Rename operation
sv: Byt namn på operation

en: Rename package
sv: Byt namn på paket

en: Rename port
sv: Byt namn på port

en: Rename role
sv: Byt namn på rollen

en: Rename stereotype
sv: Byt namn på stereotyp

en: Rename template
sv: Byt namn på mall

en: Rename unique constraint
sv: Byt namn på unik begränsning

en: Rename use case
sv: Byt namn på användningsfall

en: Rename UML object
sv: Byt namn på UML-objekt

en: Enter the new name of the actor:
sv: Skriv in aktörens nya namn:

en: Enter the new name of the artifact:
sv: Skriv in artefaktens nya namn:

en: Enter the new name of the association:
sv: Skriv in associationens nya namn:

en: Enter the new name of the attribute:
sv: Skriv in attributets nya namn:

en: Enter the new name of the category:
sv: Skriv in kategorins nya namn:

en: Enter the new name of the check constraint:
sv: Skriv in begränsningskontrollens nya namn:

en: Enter the new name of the class:
sv: Skriv in klassens nya namn:

en: Enter the new name of the component:
sv: Skriv in komponentens nya namn:

en: Enter the new name of the datatype:
sv: Skriv in datatypens nya namn:

en: Enter the new name of the entity:
sv: Skriv in objektets nya namn:

en: Enter the new name of the entity attribute:
sv: Skriv in objektattributets nya namn:

en: Enter the new name of the entity constraint:
sv: Skriv in objektbegränsningens nya namn:

en: Enter the new name of the enum:
sv: Skriv in uppräkningstypens nya namn:

en: Enter the new name of the enum literal:
sv: Skriv in uppräkningsvärdets nya namn:

en: Enter the new name of the folder:
sv: Skriv in katalogens nya namn:

en: Enter the new name of the foreign key constraint:
sv: Skriv in den främmande nyckelbegränsningens nya namn:

en: Enter the new name of the instance:
sv: Skriv in instansens nya namn:

en: Enter the new name of the instance attribute:
sv: Skriv in instansattributets nya namn:

en: Enter the new name of the interface:
sv: Skriv in gränssnittets nya namn:

en: Enter the new name of the node:
sv: Skriv in nodens nya namn:

en: Enter the new name of the operation:
sv: Skriv in operationens nya namn:

en: Enter the new name of the package:
sv: Skriv in paketets nya namn:

en: Enter the new name of the port:
sv: Skriv in portens nya namn:

en: Enter the new name of the role:
sv: Skriv in rollens nya namn:

en: Enter the new name of the stereotype:
sv: Skriv in stereotypens nya namn:

en: Enter the new name of the template:
sv: Skriv in mallens nya namn:

en: Enter the new name of the unique constraint:
sv: Skriv in den unika begränsningens nya namn:

en: Enter the new name of the use case:
sv: Skriv in användningsfallets nya namn:

en: Enter the new name of the UML object
sv: Skriv in UML-objektets nya namn:

en: OK
sv: Ok

[ctx: parse status]
en: Empty
sv: Tom

en: Malformed argument
sv: Felaktigt argument

en: Unknown argument type
sv: Okänd argumenttyp

en: Illegal method name
sv: Felaktigt metodnamn

en: Unknown return type
sv: Okänd returtyp

en: Unspecified error
sv: Ospecificerat fel

en: Name
sv: Namn

en: Type
sv: Typ

en: Widgets/Associations
sv: Grafiska komponenter eller associationer

en: ID
sv: Id

en: Saved
sv: Sparad

en: Parent
sv: Överliggande

en: Pointer
sv: Pekare

en: Usage
sv: Användning

en: That is an invalid name.
sv: Detta är ett ogiltigt namn.

en: This is a reserved keyword for the language of the configured code generator.
sv: Det här är ett reserverat nyckelord i språket som är inställt för kodgenerering.

en: Reserved Keyword
sv: Reserverade nyckelord

en: That name is already being used.
sv: Namnet används redan.

en: Not a Unique Name
sv: Namnet är inte unikt

en: Add Base Class
sv: Lägg till basklass

en: Add Derived Class
sv: Lägg till härledd klass

note: i18n("Add Interface Implementation"), SLOT(addInterfaceImplementation()), Icon_Utils::it_Implementation));
en: Add Operation
sv: Lägg till operation

en: Add Attribute
sv: Lägg till attribut

en: Add Base Interface
sv: Lägg till basgränssnitt

en: Add Derived Interface
sv: Lägg till härlett gränssnitt

en: Base Classifiers
sv: Basklassificeringar

en: Derived Classifiers
sv: Härledda klassificeringar

en: An attribute with that name already exists in %1.
sv: Ett attribut med det namnet finns redan i %1.

en: Choose a different name.
sv: Välj ett annat namn.

en: Incorrect use of associations.
sv: Felaktig användning av associationer.

en: Association Error
sv: Associationsfel

en: destroy
sv: förstör

en: Enter Activity Name
sv: Skriv in aktivitetsnamn

en: new activity
sv: ny aktivitet

en: Enter the name of the new activity:
sv: Skriv in namnet på den nya aktiviteten:

en: Enter Signal Name
sv: Skriv in signalnamn

en: Enter Signal
sv: Skriv in signal

en: new Signal
sv: ny signal

en: Enter Time Event Name
sv: Skriv in tidshändelsens namn

en: Enter Time Event
sv: Skriv in tidshändelse

en: new time event
sv: ny tidshändelse

en: Enter Combined Fragment Name
sv: Skriv in det kombinerade fragmentets namn

en: Enter the Combined Fragment
sv: Skriv in det kombinerade fragmentet

en: new Combined Fragment
sv: nytt kombinerat fragment

en: Enter State Name
sv: Skriv in tillståndsnamn

en: new state
sv: nytt tillstånd

en: Enter the name of the new state:
sv: Skriv in namnet på det nya tillståndet:

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
sv: Geometri

note: i18n: ectx: label, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: Image Mime Type
sv: Mime-typ för bilder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: The Mime Type of the Images
sv: Bildernas Mime-typ

note: i18n: ectx: label, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support
sv: Stöd för ångra

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support is enabled when this is true
sv: Stöd för att ångra är aktiverat när det här är sant

note: i18n: ectx: label, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Tabbed Diagrams
sv: Flikdiagram

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Enables/Disables Tabbed View of Diagrams in the view area
sv: Aktiverar eller inaktiverar flikvy för diagram i vyområdet

note: i18n: ectx: label, entry (newcodegen), group (General Options)
en: New Code Generator
sv: Ny kodgenerering

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (newcodegen), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for the New Code Generator
sv: Aktiverar eller inaktiverar stöd för den nya kodgenereringen

note: i18n: ectx: label, entry (layoutType), group (General Options)
en: Layout Type
sv: Layouttyp

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (layoutType), group (General Options)
en: The layout type to use for new lines
sv: Typ av layout att använda för nya rader

note: i18n: ectx: label, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Footer Printing
sv: Utskrift av sidfot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for footer printing
sv: Aktiverar eller inaktiverar stöd för utskrift av sidfot

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
sv: Spara automatiskt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosave), group (General Options)
en: Enables/Disables Auto Saving at Regular Intervals
sv: Aktiverar eller inaktiverar spara automatiskt med regelbundna intervall

note: i18n: ectx: label, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time ( Old )
sv: Tid för spara automatiskt (gammal)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time Interval ( Old )
sv: Tid för spara automatiskt (gammal)

note: i18n: ectx: label, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: Auto Save Suffix
sv: Ändelse för spara automatiskt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: The Suffix for the auto save file
sv: Ändelse för filen som sparas automatiskt

note: i18n: ectx: label, entry (loadlast), group (General Options)
en: Load Last
sv: Ladda senaste

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (loadlast), group (General Options)
en: Enables/Disables Loading of the last open file
sv: Aktiverar eller inaktiverar laddning av den senast öppnade filen

note: i18n: ectx: label, entry (diagram), group (General Options)
en: Diagram To Load at Startup
sv: Diagram att ladda vid start

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (diagram), group (General Options)
en: The Diagram to load at startup
sv: Diagram att ladda vid start

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: Default Language at Startup
sv: Standardspråk vid start

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: The Language that Umbrello should start with by default
sv: Språket som Umbrello normalt ska starta med

note: i18n: ectx: label, entry (uml2), group (General Options)
en: Use UML-2.x Notation
sv: Använd UML 2.x-notation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uml2), group (General Options)
en: Enables/Disables UML2 notation
sv: Aktiverar eller inaktiverar UML 2-notation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Enables/Disables usage of fill color
sv: Aktiverar eller inaktiverar användning av fyllnadsfärg

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
sv: Fyllnadsfärg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fillColor), group (UI Options)
en: The Fill Color to be used
sv: Fyllnadsfärg att använda

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
sv: Linjefärg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineColor), group (UI Options)
en: The Color of the Lines
sv: Linjernas färg

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
sv: Linjebredd

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: The Width of the Line
sv: Linjens bredd

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (UI Options)
en: Text Color
sv: Textfärg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (textColor), group (UI Options)
en: The Color of the Text
sv: Färgen på texten

note: i18n: ectx: label, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Show Doc Window
sv: Visa dokumentfönster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Enables/Disables showing of the doc window
sv: Aktiverar eller inaktiverar visning av dokumentfönstret

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uiFont), group (UI Options)
en: The Font to be used
sv: Teckensnitt att använda

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: The Color of the diagram background
sv: Färgen på diagrammets bakgrund

note: i18n: ectx: label, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: Grid Dot Color
sv: Rutnätspunkternas färg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: The Color of the grid dots
sv: Färgen på rutnätets punkter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (rightToLeftUI), group (UI Options)
en: Enable/disable user interface direction from right to left
sv: Aktivera eller inaktivera användargränssnittets riktning från höger till vänster

note: i18n: ectx: label, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show Visibility
sv: Visa synlighet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show the Visibility of the Attributes ( eg: private, public, protected)
sv: Visa attributens synlighet (t.ex. privat, öppen, skyddad)

note: i18n: ectx: label, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show Attributes
sv: Visa attribut

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show attributes of the class
sv: Visa klassens attribut

note: i18n: ectx: label, entry (showOps), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showOps), group (Class Options)
en: Show Operations
sv: Visa operationer

note: i18n: ectx: label, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Show Package
sv: Visa paket

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of packages
sv: Aktiverar eller inaktiverar att visa paket

note: i18n: ectx: label, entry (showStereoType), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showStereoType), group (Class Options)
en: Show Stereotypes
sv: Visa stereotyper

note: i18n: ectx: label, entry (showAttribAssocs), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttribAssocs), group (Class Options)
en: Show Attribute Associations
sv: Visa attributassociationer

note: i18n: ectx: label, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Show Public Only
sv: Visa bara öppen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of public attributes/methods
sv: Aktiverar eller inaktiverar visning av öppna attribut och metoder

note: i18n: ectx: label, entry (showAttSig), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttSig), group (Class Options)
en: Show Attribute Signature
sv: Visa attributsignatur

note: i18n: ectx: label, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show Operation Signature
sv: Visa operationssignatur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show operation signature
sv: Visa operationssignatur

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options)
en: Default Attribute Scope
sv: Förvalt attributområde

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOperationScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultOperationScope), group (Class Options)
en: Default Operation Scope
sv: Förvalt operationsområde

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
sv: Höjd

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height of the code viewer
sv: Kodvisningens höjd

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
sv: Bredd

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width of the Code Viewer
sv: Kodvisningens bredd

note: i18n: ectx: label, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options)
en: Show Hidden Blocks
sv: Visa gömda block

note: i18n: ectx: label, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Highlight Blocks
sv: Markera block

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Enables/Disables Highlighting of blocks
sv: Aktiverar eller inaktiverar markering av block

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font to be used in the Code Viewer
sv: Teckensnitt att använda i kodvisningen

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
sv: Pappersfärg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Paper
sv: Färg på papper

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
sv: Teckenfärg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Font
sv: Teckensnittets färg

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
sv: Markerad färg

[ctx: Color of the Edit Block]
note: i18n: ectx: label, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Edit Block Color
sv: Redigeringsblockets färg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Edit Block
sv: Färg på redigeringsblocket

note: i18n: ectx: label, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Non Edit Block Color
sv: Färg på annat än redigeringsblocket

note: i18n: ectx: label, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: UML Object Color
sv: UML-objektfärg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the UML Object
sv: Färg på UML-objektet

note: i18n: ectx: label, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options)
en: Hidden Color
sv: Dold färg

note: i18n: ectx: label, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create Artifacts for imported files
sv: Skapa artefakter för importerade filer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create an artifact in the component view for each imported file
sv: Skapa en artefakt i komponentvyn för varje importerad fil

note: i18n: ectx: label, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies
sv: Lös upp beroenden

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies when importing file
sv: Lös upp beroenden vid import av filer

note: i18n: ectx: label, entry (supportCPP11), group (Code Importer)
en: Support C++11 standard
sv: Stöd för C++ 11-standard

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (supportCPP11), group (Code Importer)
en: Support C++11 standard on code import
sv: Stöd för C++ 11-standard vid kodimport

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Auto Generate Empty Constructors
sv: Skapa automatiskt tomma konstruktormetoder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Auto Generation of Empty Constructors
sv: Aktiverar eller inaktiverar att automatiskt skapa tomma konstruktormetoder

note: i18n: ectx: label, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Comment Style
sv: Kommentarstil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Sets the Style of Comments to be used
sv: Ställer in kommentarstilen som ska användas

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Default Association Field Scope
sv: Förvalt associationsfältområde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Sets the default Association field scope
sv: Ställer in förvalt associationsfältområde

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Default Attribute Accessor Scope
sv: Förvalt attributåtkomstområde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Sets the default attribute accessor scope
sv: Ställer in förvalt attributåtkomstområde

note: i18n: ectx: label, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Force Documentation
sv: Tvinga dokumentation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Verbose Documentation
sv: Aktiverar eller inaktiverar detaljerad dokumentation

note: i18n: ectx: label, entry (writeSectionComments), group (Code Generation)
en: Section Comment Policy
sv: Princip för avsnittskommentarer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (writeSectionComments), group (Code Generation)
en: Whether section comments shall be written
sv: Om avsnittskommentarer ska skrivas

note: i18n: ectx: label, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: Headings Directory
sv: Katalog för deklarationsfiler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: The Path in which the headings are stored
sv: Sökvägen där deklarationer lagras

note: i18n: ectx: label, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Include headings
sv: Infoga deklarationsfiler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Enables/Disables inclusion of headings
sv: Aktiverar eller inaktiverar att infoga deklarationer

note: i18n: ectx: label, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: Indentation Amount
sv: Indenteringssteg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: The amount of indentation
sv: Indenteringens storlek

note: i18n: ectx: label, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: Indentation Type
sv: Indenteringstyp

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: The Type of Indentation
sv: Typ av indentering

note: i18n: ectx: label, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: Line Ending Type
sv: Radslutstyp

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: The type of line ending ( or new line type )
sv: Typ av radslut (eller typ av nyrad)

note: i18n: ectx: label, entry (modnamePolicy), group (Code Generation) i18n: ectx: whatsthis, entry (modnamePolicy), group (Code Generation)
en: Modifier Name Policy
sv: Namnprincip för väljare

note: i18n: ectx: label, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: Output Directory
sv: Utdatakatalog

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: The directory to which the code has to be outputted
sv: Katalogen där koden ska matas ut

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: The policy to be followed when there are name conflicts
sv: Policy att följa när namnkonflikter uppstår

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Auto Generate Accessors
sv: Skapa åtkomstmetoder automatiskt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of accessors
sv: Aktiverar eller inaktiverar att automatiskt skapa åtkomstmetoder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (classMemberPrefix), group (CPP Code Generation)
en: The prefix for class members
sv: Prefixet för klassmedlemmar

note: i18n: ectx: label, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Inline Accessors
sv: Infogade åtkomstmetoder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline accessors
sv: Aktiverar eller inaktiverar infogade åtkomstmetoder

note: i18n: ectx: label, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Inline operations
sv: Infogade operationer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline Operations
sv: Aktiverar eller inaktiverar infogade operationer

note: i18n: ectx: label, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Package is namespace
sv: Paket är namnrymd

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables treating a package as a namespace
sv: Aktiverar eller inaktiverar att behandla ett paket som en namnrymd

note: i18n: ectx: label, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Public Accessors
sv: Öppna åtkomstmetoder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables public accessors
sv: Aktiverar eller inaktiverar öppna åtkomstmetoder

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name
sv: Strängklassnamn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class
sv: Strängklassens namn

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name Include
sv: Deklarationsfil för strängklass

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class to be included
sv: Namnet på strängklassen som ska inkluderas

note: i18n: ectx: label, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: String Include is Global
sv: Deklarationsfil för strängar är global

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of string
sv: Aktiverar eller inaktiverar att infoga strängar globalt

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name
sv: Vektorklassnamn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class
sv: Vektorklassens namn

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name Include
sv: Vektorklassens namn att inkludera

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class to be included
sv: Namnet på vektorklassen som ska inkluderas

note: i18n: ectx: label, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Vector include is global
sv: Deklarationsfil för vektorer är global

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of vector class
sv: Aktiverar eller inaktiverar att infoga vektorklass globalt

note: i18n: ectx: label, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Virtual Destructors
sv: Virtuella destruktorer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables virtual destructors
sv: Aktiverar eller inaktiverar virtuella destruktorer

note: i18n: ectx: label, entry (getterWithGetPrefix), group (CPP Code Generation)
en: Getters with 'get' prefix
sv: Hämtningsfunktioner med prefixet 'get'

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (getterWithGetPrefix), group (CPP Code Generation)
en: If enabled, create getters with 'get' prefix
sv: Om aktiverat, skapar hämtningsfunktioner med prefixed 'get'

note: i18n: ectx: label, entry (removePrefixFromAccessorMethods), group (CPP Code Generation)
en: Remove prefix '[a-zA-Z]_' from accessor methods
sv: Ta bort prefix '[a-zA-Z]_' från åtkomstmetoder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (removePrefixFromAccessorMethods), group (CPP Code Generation)
en: If enabled, remove prefix '[a-zA-Z]_' from accessor methods
sv: Om aktiverat, ta bort prefix '[a-zA-Z]_' från åtkomstmetoder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (accessorMethodsStartWithUpperCase), group (CPP Code Generation)
en: If enabled, accessor methods start with capital letters
sv: Om aktiverat, börjar åtkomstmetoder med stora bokstäver

note: i18n: ectx: label, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: Documentation tags
sv: Dokumentationstaggar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: The tag used for generating doxygen documentation (\\, @)
sv: Taggen som används för att skapa dokumentation med Doxygen (\\, @)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors ( D )
sv: Skapa automatiskt åtkomstmetoder för attribut (D)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors ( D )
sv: Aktiverar eller inaktiverar att automatiskt skapa åtkomstmetoder för attribut (D)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors ( D )
sv: Skapa automatiskt åtkomstmetoder för associationer (D)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors ( D )
sv: Aktiverar eller inaktiverar att automatiskt skapa åtkomstmetoder för associationer (D)

note: i18n: ectx: label, entry (buildANTDocumentD), group (D Code Generation)
en: Build ANT Document (D)
sv: Bygg ANT-dokumentation (D)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (buildANTDocumentD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables building of ANT Document (D)
sv: Aktiverar eller inaktiverar att bygga ANT-dokumentation (D)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Java)
sv: Skapa automatiskt åtkomstmetoder för attribut (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Java)
sv: Aktiverar eller inaktiverar att automatiskt skapa åtkomstmetoder för attribut (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Java)
sv: Skapa automatiskt åtkomstmetoder för associationer (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Java)
sv: Aktiverar eller inaktiverar att automatiskt skapa åtkomstmetoder för associationer (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (buildANTDocumentJava), group (Java Code Generation)
en: Build ANT Document (Java)
sv: Bygg ANT-dokumentation (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (buildANTDocumentJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables building of ANT Document (Java)
sv: Aktiverar eller inaktiverar att bygga ANT-dokumentation (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Ruby)
sv: Skapa automatiskt åtkomstmetoder för attribut (Ruby)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Ruby)
sv: Aktiverar eller inaktiverar att automatiskt skapa åtkomstmetoder för attribut (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Ruby)
sv: Skapa automatiskt åtkomstmetoder för associationer (Ruby)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Ruby)
sv: Aktiverar eller inaktiverar att automatiskt skapa åtkomstmetoder för associationer (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: Automatic Dot Path
sv: Automatisk Dot-sökväg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: determine automatically the path of dot executable
sv: Bestäm automatiskt sökvägen till det körbara programmet dot

note: i18n: ectx: label, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: Dot Path
sv: Sökväg till dot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: set path to dot executable (optional)
sv: Ange sökväg till det körbara programmet dot (valfri)

note: i18n: ectx: label, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: Show Export Layout
sv: Visa Exportera layout

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: show export layout
sv: Visa Exportera layout

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export model
sv: &Exportera modell

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
sv: &Nytt

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (zoom_menu)
en: &Zoom
sv: &Zooma

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
sv: &Justera

note: i18n: ectx: Menu (code)
en: &Code
sv: &Kod

note: i18n: ectx: Menu (active_lang_menu)
en: Active &Language
sv: Aktivt s&pråk

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

en: &Export model to DocBook
sv: &Exportera modell till Docbook

en: &Export model to XHTML
sv: &Exportera modell till XHTML

en: &New Class Wizard...
sv: &Ny klassguide...

en: &Add Default Datatypes for Active Language
sv: &Lägg till förvalda datatyper för aktivt språk

en: Code &Importing Wizard...
sv: Kod&importguide...

en: &Code Generation Wizard...
sv: &Kodgenereringsguide...

en: &Generate All Code
sv: Skapa &all kod

en: Creates a new document
sv: Skapar ett nytt dokument

en: Opens an existing document
sv: Öppnar ett befintligt dokument

en: Opens a recently used file
sv: Öppnar en nyligen använd fil

en: Saves the document
sv: Sparar dokumentet

en: Saves the document as...
sv: Sparar dokumentet som...

en: Closes the document
sv: Stänger dokumentet

en: Prints out the document
sv: Skriver ut dokumentet

en: Print Preview of the document
sv: Förhandsgranskning av dokumentets utskrift

en: Quits the application
sv: Avslutar programmet

en: Exports the model to the docbook format
sv: Exporterar modellen till Docbook-format

en: Exports the model to the XHTML format
sv: Exporterar modellen till XHTML-format

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
sv: Klipper ut markerat avsnitt och placerar den på klippbordet

en: Copies the selected section to the clipboard
sv: Kopierar markerat avsnitt till klippbordet

en: Pastes the contents of the clipboard
sv: Klistrar in klippbordets innehåll

en: Undo last action
sv: Ångra senaste åtgärd

en: Redo last undone action
sv: Gör om senast ångrade åtgärd

en: Set the default program preferences
sv: Ställer in standardalternativ för programmet

[ctx: delete selected widget]
en: Delete &Selected
sv: Ta &bort markerad

en: &Class Diagram...
sv: &Klassdiagram...

en: &Object Diagram...
sv: &Objektdiagram...

en: &Sequence Diagram...
sv: &Sekvensdiagram...

en: C&ommunication Diagram...
sv: K&ommunikationsdiagram...

en: &Use Case Diagram...
sv: An&vändningsfallsdiagram...

en: S&tate Diagram...
sv: &Tillståndsdiagram...

en: &Activity Diagram...
sv: &Aktivitetsdiagram...

en: Co&mponent Diagram...
sv: Ko&mponentdiagram...

en: &Deployment Diagram...
sv: &Utplaceringsdiagram...

en: &Entity Relationship Diagram...
sv: O&bjektsambandsdiagram...

en: &Tree View
sv: &Trädvy

en: &Debugging
sv: &Felsökning

en: &Logging
sv: &Loggning

en: &Command history
sv: &Kommandohistorik

note: i18n("&Properties"), this); m_propertyDock->setObjectName(QStringLiteral("PropertyDock")); addDockWidget(Qt::LeftDockWidgetArea, m_propertyDock);  //:TODO: create the bird's eye view
en: &Bird's eye view
sv: Ö&versiktsvy

en: &Clear Diagram
sv: Rensa &diagram

en: &Snap to Grid
sv: &Lås till rutnät

en: S&how Grid
sv: Visa &rutnät

en: &Delete Diagram
sv: Ta bort &diagram

en: &Export as Picture...
sv: &Exportera som bild...

en: Export &Diagrams as Pictures...
sv: Exportera &diagram som bilder...

en: Z&oom to 100%
sv: Z&ooma till 100%

en: &Move Tab Left
sv: Flytta fliken åt &vänster

en: &Move Tab Right
sv: Flytta fliken åt &höger

en: Select Diagram on Left
sv: Välj diagram till vänster

en: Select Diagram on Right
sv: Välj diagram till höger

[ctx: %1 percent value from 20 to 500]
en:  &%1%
sv:  &%1 %

[ctx: init status bar]
en: Ready
sv: Klar

en: 100%
sv: 100 %

en: Fit
sv: Anpassa

en: Diagram Toolbar
sv: Diagramverktygsrad

en: Doc&umentation
sv: Dok&umentation

en: Co&mmand history
sv: Ko&mmandohistorik

en: &Debug
sv: &Felsök

en: &Log
sv: &Logg

en: Opening file...
sv: Öppnar fil...

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Creating new document...
sv: Skapar nytt dokument...

en: Open File
sv: Öppna fil

en: *.xmi *.xmi.tgz *.xmi.tar.bz2 *.uml *.mdl *.zargo|All Supported Files (*.xmi, *.xmi.tgz, *.xmi.tar.bz2, *.uml, *.mdl, *.zargo)
    *.xmi|Uncompressed XMI Files (*.xmi)
    *.xmi.tgz|Gzip Compressed XMI Files (*.xmi.tgz)
    *.xmi.tar.bz2|Bzip2 Compressed XMI Files (*.xmi.tar.bz2)
    *.uml|Eclipse PapyrusUML files (*.uml)
    *.mdl|Rose model files (*.mdl)
    *.zargo|Compressed argo Files(*.zargo)
sv: *.xmi *.xmi.tgz *.xmi.tar.bz2 *.uml *.mdl *.zargo|Alla filer som stöds (*.xmi, *.xmi.tgz, *.xmi.tar.bz2, *.uml, *.mdl, *.zargo)
    *.xmi|OkomprimeradeXMI-filer (*.xmi)
    *.xmi.tgz|Gzip-komprimerade XMI-filer (*.xmi.tgz)
    *.xmi.tar.bz2|Bzip2-komprimerade XMI-filer (*.xmi.tar.bz2)
    *.uml|Eclipse PapyrusUML-filer (*.uml)
    *.mdl|Rose modellfiler (*.mdl)
    *.zargo|Komprimerade argo-filer (*.zargo)

en: Saving file...
sv: Sparar fil...

en: Saving file with a new filename...
sv: Sparar fil med nytt filnamn...

en: Save As
sv: Spara som

en: *.xmi | XMI File (*.xmi);;*.xmi.tgz | Gzip Compressed XMI File (*.xmi.tgz);;*.xmi.tar.bz2 | Bzip2 Compressed XMI File (*.xmi.tar.bz2);;* | All Files (*)
sv: *.xmi|XMI-fil (*.xmi);;*.xmi.tgz|Gzip-komprimerad XMI-fil (*.xmi.tgz);;*.xmi.tar.bz2|Bzip2-komprimerad XMI-fil (*.xmi.tar.bz2);;*|Alla filer (*)

en: The file %1 exists.
    Do you wish to overwrite it?
sv: Filen %1 finns redan.
    Vill du skriva över den?

en: Warning
sv: Varning

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Closing file...
sv: Stänger fil...

en: No search term entered
sv: Inget sökbegrepp inmatat

en: '%1': %2 found
sv: '%1': %2 hittad

en: Print Preview...
sv: Förhandsgranska utskrift...

en: Printing...
sv: Skriver ut...

en: Print %1
sv: Skriv ut %1

en: Exiting...
sv: Avslutar...

en: Cutting selection...
sv: Klipper ut markering...

en: Copying selection to clipboard...
sv: Kopierar markering till klippbordet...

en: Inserting clipboard contents...
sv: Infogar klippbordets innehåll...

en: Umbrello could not paste the clipboard contents.  The objects in the clipboard may be of the wrong type to be pasted here.
sv: Umbrello kunde inte klistra in klippbordets innehåll. Objekten på klippbordet kan ha fel typ för att kunna klistras in här.

[ctx: reset status bar]
en: Ready.
sv: Klar.

en: Cannot view code until you generate some first.
sv: Kan inte visa kod innan du först skapat någon.

en: Cannot View Code
sv: Kan inte visa kod

en: Cannot view code from simple code writer.
sv: Kan inte visa kod från enkel kodskrivning.

en: Select file(s) to import:
sv: Välj fil(er) att importera:

en: Select directory to import:
sv: Välj katalog att importera:

en: XHTML Generation failed .
sv: Misslyckades skapa XHTML.

en: &UML Objects
sv: &UML-objekt

en: &Stereotypes
sv: &Stereotyper

en: Welcome
sv: Välkommen

en: UML Model
sv: UML-model

en: Logical View
sv: Logisk vy

en: Use Case View
sv: Användningsfallsvy

en: Component View
sv: Komponentvy

en: Deployment View
sv: Utplaceringsvy

en: Entity Relationship Model
sv: Objektsambandsmodell

en: Datatypes
sv: Datatyper

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
sv: Aktuell fil har ändrats.
    Vill du spara den?

[ctx: warning message]
en: Warning
sv: Varning

en: The file <%1> does not exist.
sv: Filen <%1> finns inte.

en: Load Error
sv: Laddningsfel

en: The file %1 seems to be corrupted.
sv: Filen %1 verkar vara förstörd.

en: There was no XMI file found in the compressed file %1.
sv: Ingen XMI-fil hittades i den komprimerade filen %1.

en: There was a problem loading the extracted file: %1
sv: Ett problem uppstod vid laddning av den extraherade filen: %1

en: There was a problem loading file: %1
sv: Ett problem uppstod vid laddning av filen: %1

en: Reason: %1
sv: Orsak: %1

en: There was a problem saving: %1
sv: Ett problem uppstod att spara: %1

en: Save Error
sv: Fel vid spara

en: There was a problem uploading: %1
sv: Ett problem uppstod att ladda upp: %1

en: use case diagram
sv: användningsfallsdiagram

en: class diagram
sv: klassdiagram

en: sequence diagram
sv: sekvensdiagram

en: communication diagram
sv: kommunikationsdiagram

en: object diagram
sv: objektdiagram

en: state diagram
sv: tillståndsdiagram

en: activity diagram
sv: aktivitetsdiagram

en: component diagram
sv: komponentdiagram

en: deployment diagram
sv: utplaceringsdiagram

en: entity relationship diagram
sv: objektsambandsdiagram

[ctx: diagram name]
en: Name
sv: Namn

en: Enter name:
sv: Skriv in namn:

en: That is an invalid name for a diagram.
sv: Detta är ett ogiltigt namn på ett diagram.

en: A diagram is already using that name.
sv: Ett diagram använder redan detta namn.

[ctx: renaming diagram]
en: Name
sv: Namn

[ctx: renaming uml object]
en: Name
sv: Namn

[ctx: renaming child uml object]
en: Name
sv: Namn

en: The name you entered was not unique.
    Is this what you wanted?
sv: Namnet du skrev in var inte unikt.
    Är det vad du avsåg?

en: Use Name
sv: Använd namn

en: Enter New Name
sv: Skriv in nytt namn

en: Unsupported xmi file version: %1
sv: Version av xmi-fil stöds inte: %1

en: Setting up the document...
sv: Ställer in dokument...

en: Resolving object references...
sv: Löser upp objektreferenser...

en: Loading UML elements...
sv: Laddar UML-komponenter...

en: Loading diagrams...
sv: Laddar diagram...

en: /autosave%1
sv: /spara %1 automatiskt

en: Externalize Folder
sv: Gör katalog extern

en: Folder %1 must be relative to the main model directory, %2.
sv: Katalogen %1 måste vara relativ till modellens huvudkatalog, %2.

en: Path Error
sv: Sökvägsfel

en: File %1 already exists!
    The existing file will be overwritten.
sv: Filen %1 finns redan.
    Den befintliga filen kommer att skrivas över.

en: File Exists
sv: Filen finns redan

en: There was a problem saving file: %1
sv: Ett problem uppstod när filen skulle sparas: %1

en: Enter Model Name
sv: Skriv in modellnamn

en: Enter the new name of the model:
sv: Skriv in modellens nya namn:

en: Views
sv: Vyer

en: Settings
sv: Inställningar

en: Loading listview...
sv: Laddar listvy...

en: The class must be emptied before it can be deleted.
sv: Klassen måste tömmas innan den kan tas bort.

en: Class Not Empty
sv: Klass inte tom

en: The package must be emptied before it can be deleted.
sv: Paketet måste tömmas innan det kan tas bort.

en: Package Not Empty
sv: Paket inte tom

en: The folder must be emptied before it can be deleted.
sv: Mappen måste tömmas innan den kan tas bort.

en: Folder Not Empty
sv: Mapp inte tom

en: Rename canceled
sv: Namnbyte avbrutet

en: Renaming an item of listview type %1 is not yet implemented.
sv: Att byta namn på ett objekt av listvytypen %1 är ännu inte implementerat.

en: Function Not Implemented
sv: Funktion inte implementerad

en: The name you entered was invalid.
    Renaming process has been canceled.
sv: Namnet du skrev in var ogiltigt!
    Namnbytesprocessen har avbrutits.

en: Name Not Valid
sv: Namnet inte giltigt

en: An operation with the same name and signature already exists. You cannot add it again.
sv: En operation med samma namn och signatur finns redan. Du kan inte lägga till den igen.

en: The folderfile %1 does not exist.
sv: Katalogfilen %1 finns inte.

en: The folderfile %1 cannot be opened.
sv: Katalogfilen %1 kan inte öppnas.

en: new_parameter
sv: ny_parameter

[ctx: object name]
en: Name
sv: Namn

en: An object with the name %1
    already exists in the package %2.
    Please enter a new name:
sv: Ett objekt med namnet %1
    finns redan i paketet %2.
    Ange ett nytt namn:

en: new_literal
sv: nytt_värde

en: new_field
sv: nytt_fält

en: new_fkey_constraint
sv: ny_fnyckel_begränsning

en: Actor &name:
sv: Aktörs&namn:

en: Artifact &name:
sv: Artefakt&namn:

en: Association &name:
sv: Associations&namn:

en: Class &name:
sv: Klass&namn:

en: Component &name:
sv: Komponent&namn:

en: Datatype &name:
sv: Datatypens &namn:

en: Entity &name:
sv: Objekt&namn:

en: Enum &name:
sv: Uppräknings&namn:

en: Folder &name:
sv: Katalog&namn:

en: Interface &name:
sv: Gränssnitts&namn:

en: Node &name:
sv: &Nodnamn:

en: Package &name:
sv: Paket&namn:

en: Port &name:
sv: Port&namn:

en: Use case &name:
sv: Användningsfalls&namn:

en: Instance name:
sv: Instansnamn:

en: Diagram: %2 Page %1
sv: Diagram: %2 Sida %1

en: Use fill color
sv: Använd fyllnadsfärg

en: No fill color
sv: Ingen fyllnadsfärg

en: Change font
sv: Ändra teckensnitt

en: Change line color
sv: Ändra linjefärg

en: Change line width
sv: Ändra linjebredd

en: Change fill color
sv: Ändra fyllnadsfärg

en: Change visual property
sv: Ändra visuell egenskap

en: Delete widgets
sv: Ta bort grafiska komponenter

en: Resize widgets
sv: Ändra storlek på grafiska komponenter

en: Enter Diagram Name
sv: Skriv in diagramnamn

en: Enter the new name of the diagram:
sv: Skriv in diagrammets nya namn:

en: Failed to import from file.
sv: Misslyckades importera från fil.

en: Exporting view...
sv: Exporterar vy...

en: An error happened when exporting the image:
sv: Ett fel uppstod under export av bilden:

en: The selected file %1 exists.
    Do you want to overwrite it?
sv: Den markerade filen %1 finns redan.
    Vill du skriva över den?

en: File Already Exists
sv: Filen finns redan

en: Empty scene
sv: Tom scen

en: Cannot create directory: %1
sv: Kan inte skapa katalog: %1

en: A problem occurred while saving diagram in %1
sv: Ett problem uppstod medan diagrammet sparades i %1

en: Multiplicity
sv: Mångfald

en: Enter multiplicity:
sv: Skriv in mångfald:

en: Association Name
sv: Associationsnamn

en: Enter association name:
sv: Skriv in associationsnamn:

en: Role Name
sv: Rollnamn

en: Enter role name:
sv: Skriv in rollnamn:

en: Press Ctrl with left mouse click to delete a point
sv: Tryck på Ctrl och klicka med vänster musknapp för att ta bort en punkt

en: Enter the name of the diagram referenced
sv: Skriv in namnet på refererat diagram

en: Diagram name
sv: Diagramnamn

en: Enter the guard of the loop
sv: Skriv in snurrans villkor

en: Enter the first alternative name
sv: Skriv in första alternativnamn

en: Enter first alternative
sv: Skriv in första alternativet

en: Enter first alternative :
sv: Skriv in första alternativet:

en: Enter referenced diagram name
sv: Skriv in refererat diagramnamn

en: Enter referenced diagram name :
sv: Skriv in refererat diagramnamn:

en: Enter the guard of the loop:
sv: Skriv in snurrans villkor:

en: Enter alternative Name
sv: Skriv in alternativt namn

en: Enter the alternative:
sv: Skriv in alternativet:

en: Change Text
sv: Ändra text

en: Enter new text:
sv: Skriv in ny text:

en: ERROR
sv: FEL

[ctx: operation name]
en: Name
sv: Namn

en: Enter operation name:
sv: Skriv in operationsnamn:

en: Precondition
sv: Förvillkor

en: Postcondition
sv: Eftervillkor

en: Note Type
sv: Anmärkningstyp

en: Select the Note Type
sv: Välj anmärkningstyp

en: Enter Object Node Name
sv: Skriv in objektnodens namn

en: Enter the name of the object node :
sv: Skriv in objektnodens namn:

en: Select Object node type
sv: Välj objektnodens typ

en: Select the object node type
sv: Välj objektnodens typ

en: Enter the name of the data store node
sv: Skriv in datalagringsnodens namn

en: data store name
sv: Datalagringsnamn

en: Enter the name of the buffer node
sv: Skriv in buffernodens namn

en: Enter the name of the buffer
sv: Skriv in bufferns namn

en: centralBuffer
sv: Centralbuffer

en: Enter the name of the object flow
sv: Skriv in objektflödets namn

en: object flow
sv: Objektflöde

en: Enter Object Flow State
sv: Skriv in objektflödets tillstånd

en: Enter State (keep '-' if there is no state for the object)
sv: Skriv in tillstånd (behåll '-' om objektet inte har något tillstånd)

en: Enter signal name
sv: Skriv in signalnamn

en: Enter the signal name :
sv: Skriv in signalnamnet:

en: Enter Activity
sv: Skriv in aktivitet

en: Hold shift or ctrl to move in X axis. Hold shift and control to move in Y axis. Right button click to cancel move.
sv: Håll nere Skift eller Ctrl för att flytta längs X-axeln. Håll nere Skift och Ctrl för att flytta längs Y-axeln. Ett klick med höger musknapp avbryter förflyttningen.

en: Move widgets
sv: Flytta grafiska komponenter

en: Rename Object
sv: Byt namn på objekt

en: Enter object name:
sv: Skriv in objektnamn:

en: Hold shift or control to move in X axis.
sv: Håll nere Skift eller Ctrl för att flytta längs X-axeln.

en: Hold shift and control to move in Y axis.
sv: Håll nere Skift och Ctrl för att flytta längs Y-axeln.

en: new actor
sv: ny aktör

en: new artifact
sv: ny artefakt

en: new association
sv: ny association

en: new box
sv: ny låda

en: new category
sv: ny kategori

en: new class
sv: ny klass

en: new combined fragment
sv: nytt kombinerat fragment

en: new component
sv: ny komponent

en: new datatype
sv: ny datatyp

en: new entity
sv: nytt objekt

en: new enum
sv: ny uppräkningstyp

en: new floating dash line
sv: ny lös streckad linje

en: new fork/join
sv: ny dela upp/samla ihop

en: new instance
sv: ny instans

en: new interface
sv: nytt gränssnitt

en: new message
sv: nytt meddelande

en: new node
sv: ny nod

en: new note
sv: ny anmärkning

en: new object
sv: nytt objekt

en: new object node
sv: ny objektnod

en: new package
sv: nytt paket

en: new pin
sv: nytt stift

en: new port
sv: ny port

en: new precondition
sv: nytt förvillkor

en: new region
sv: ny region

en: new signal
sv: ny signal

en: new text
sv: ny text

en: new UML widget
sv: ny grafisk UML-komponent

en: new use case
sv: nytt användningsfall

en: new widget
sv: ny grafisk komponent

en: New activity
sv: ny aktivitet

en: New box
sv: Ny låda

en: New combined fragment
sv: Nytt kombinerat fragment

en: New floating dash line
sv: Ny lös streckad linje

en: New fork/join
sv: Ny dela upp/samla ihop

en: New message
sv: Nytt meddelande

en: New note
sv: Ny anmärkning

en: New object
sv: Nytt objekt

en: New object node
sv: Ny objektnod

en: New pin
sv: Nytt stift

en: New precondition
sv: Nytt förvillkor

en: New region
sv: Nytt område

en: New signal
sv: Ny signal

en: New state
sv: Nytt tillstånd

en: New text
sv: Ny text

en: New UML widget
sv: Ny grafisk UML-komponent

en: New widget
sv: Ny grafisk komponent

en: Enter the name of the new box:
sv: Skriv in namnet på den nya lådan:

en: Enter the name of the new combined fragment:
sv: Skriv in namnet på det nya kombinerade fragmentet:

en: Enter the name of the new floating dash line:
sv: Skriv in namnet på den nya lösa streckade linjen:

en: Enter the name of the new fork/join:
sv: Skriv in namnet på den nya dela upp/sampla ihop:

en: Enter the name of the new message:
sv: Skriv in namnet på det nya meddelandet:

en: Enter the name of the new note:
sv: Skriv in namnet på den nya anmärkningen:

en: Enter the name of the new object:
sv: Skriv in namnet på det nya objektet:

en: Enter the name of the new object node:
sv: Skriv in namnet på den nya objektnoden:

en: Enter the name of the new pin:
sv: Skriv in namnet på det nya stiftet:

en: Enter the name of the new precondition:
sv: Skriv in namnet på det nya förvillkoret:

en: Enter the name of the new region:
sv: Skriv in namnet på det nya området:

en: Enter the name of the new signal:
sv: Skriv in namnet på den nya signalen:

en: Enter the name of the new text:
sv: Skriv in namnet på den nya texten:

en: Enter the name of the new uml widget:
sv: Skriv in namnet på den nya grafiska UML-komponenten:

en: Enter the name of the new widget:
sv: Skriv in namnet på den nya grafiska komponenten:

en: Rename activity
sv: Byt namn på aktivitet

en: Rename box
sv: Byt namn på låda

en: Rename combined fragment
sv: Byt namn på kombinerat fragment

en: Rename floating dash line
sv: Byt namn på lös streckad linje

en: Rename fork/join
sv: Byt namn på dela upp/samla ihop

en: Rename message
sv: Byt namn på meddelanden

en: Rename note
sv: Byt namn på anmärkning

en: Rename object
sv: Byt namn på objekt

en: Rename object node
sv: Byt namn på objektnoden

en: Rename pin
sv: Byt namn på stift

en: Rename precondition
sv: Byt namn på förvillkor

en: Rename region
sv: Byt namn på region

en: Rename signal
sv: Byt namn på signal

en: Rename state
sv: Byt namn på tillstånd

en: Rename text
sv: Byt namn på text

en: Rename UML widget
sv: Byt namn på grafisk UML-komponent

en: Rename widget
sv: Byt namn på grafisk komponent

en: Enter the new name of the activity:
sv: Skriv in det nya namnet på aktiviteten:

en: Enter the new name of the box:
sv: Skriv in lådans nya namn:

en: Enter the new name of the combined fragment:
sv: Skriv in det kombinerade fragmentets nya namn:

en: Enter the new name of the floating dash line:
sv: Skriv in den lösa streckade linjens nya namn:

en: Enter the new name of the fork/join widget:
sv: Skriv in det nya namnet på dela upp/sampla ihop:

en: Enter the new name of the message:
sv: Skriv in meddelandets nya namn:

en: Enter the new name of the note:
sv: Skriv in anmärkningens nya namn:

en: Enter the new name of the object:
sv: Skriv in objektets nya namn:

en: Enter the new name of the object node:
sv: Skriv in objektnodens nya namn:

en: Enter the new name of the pin:
sv: Skriv in stiftets nya namn:

en: Enter the new name of the precondition:
sv: Skriv in förvillkorets nya namn:

en: Enter the new name of the region:
sv: Skriv in regionens nya namn:

en: Enter the new name of the signal:
sv: Skriv in signalens nya namn:

en: Enter the new name of the state:
sv: Skriv in tillståndets nya namn:

en: Enter the new name of the text:
sv: Skriv in textens nya namn:

en: Enter the new name of the uml widget:
sv: Skriv in den grafiska UML-komponentens nya namn:

en: Enter the new name of the widget:
sv: Skriv in den grafiska komponentens nya namn:

en: Box
sv: Ruta

en: CombinedFragment
sv: Kombinerat fragment

en: Datatype
sv: Datatyp

en: Enum
sv: Uppräkningstyp

en: FloatingDashLine
sv: Lös streckad linje

en: ForkJoin
sv: Samla ihop

en: Message
sv: Meddelande

en: Note
sv: Anmärkning

en: Object
sv: Objekt

en: ObjectNode
sv: Objektnod

en: State
sv: Tillstånd

en: UseCase
sv: Användningsfall

en: Instance
sv: Instans

[ctx: selection arrow]
en: Select
sv: Val

en: Creation
sv: Skapa

en: Destroy
sv: Förstör

en: Combined Fragment
sv: Kombinerat fragment

en: Label
sv: Etikett

en: Directional Association
sv: Riktad association

[ctx: UML class]
en: Class
sv: Klass

en: Send signal
sv: Skicka signal

en: Accept signal
sv: Acceptera signal

en: Accept time event
sv: Acceptera tidshändelse

en: Fork/Join
sv: Dela upp/samla ihop

en: Interface Provider
sv: Gränssnittsleverantör

en: Interface required
sv: Gränssnitt krävs

[ctx: join states]
en: Join
sv: Sammanfoga

[ctx: state choice]
en: Choice
sv: Val

note: i18n("Choice"),                  Icon_Utils::it_Choice_Round,            SLOT(slotChoice()) },          //NotYetImplemented
en: And Line
sv: Och linje

[ctx: state diagram]
en: State
sv: Tillstånd

en: Pre/Post condition
sv: Förutsättning och eftervillkor
