umbrello - en to tr translation catalogue (1106 entries)

en: Class Diagram
tr: Sınıf Diyagramı

en: Use Case Diagram
tr: Use Case Diyagramı

en: Sequence Diagram
tr: Sıralı Diyagram

en: Collaboration Diagram
tr: Birlikte Çalışma Tablosu

en: State Diagram
tr: Durum Diyagramı

en: Activity Diagram
tr: Etkinlik Diyagramı

en: Component Diagram
tr: Bileşen Diyagramı

en: Deployment Diagram
tr: Dağılım Diyagramı

en: Entity Relationship Diagram
tr: İçerik İlişkileri Diyagramı

en: Object Diagram
tr: Nesne Diyagramı

en: No Diagram
tr: Diyagram Yok

en: Generalization
tr: Genelleştirme

en: Aggregation
tr: Toplama

en: Dependency
tr: Bağımlılık

en: Association
tr: Bağıntı

en: Self Association
tr: Kendi İlişkisi

en: Collaboration Asynchronous Message
tr: Asenkron İşbirliği Mesajı

en: Collaboration Synchronous Message
tr: Senkron İşbirliği Mesajı

en: Sequence Message
tr: Sıralı Mesaj

en: Collaboration Self Message
tr: Kendi İşbirliği Mesajı

en: Sequence Self Message
tr: Kendi Sıralı Mesajı

en: Containment
tr: Kapsayıcı

en: Composition
tr: Bileşim

en: Realization
tr: Gerçekleme

en: Anchor
tr: Çapa

en: State Transition
tr: Durum Aktarımı

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Exception
tr: İstisna

en: Category to Parent
tr: Sınıflandırmadan Aileye

en: Child to Category
tr: Çocuktan Sınıflandırmaya

en: Relationship
tr: İlişki

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: ? AssociationType ?
tr: ? İlişki Türü ?

en: At least one of the items in the clipboard could not be pasted because an item of the same name already exists.  Any other items have been pasted.
tr: Panodaki ögelerden en azından birisi yapıştırılamıyor çünkü öge ile aynı isimde bir öge bulunuyor.  Diğer ögeler yapıştırıldı.

en: Paste Error
tr: Yapıştırma Hatası

en: Create diagram %1: %2
tr: %1 diyagramını oluştur: %2

en: Change text : %1 to %2
tr: Metni değiştir: %1 - %2 şeklinde

en: Remove diagram %1
tr: %1 diyagramını sil

en: Set stereotype : %1 to %2
tr: Stereotipini ayarla: %1 den %2 ye

en: Change visibility : %1
tr: Görünürlüğü değiştir: %1

en: Create UML object : %1
tr: UML nesnesi oluştur : %1

en: Remove UML object : %1
tr: UML nesnesini Kaldır : %1

en: Rename object : %1 to %2
tr: Nesneyi yeniden adlandır: %1 - %2 şeklinde

en: Change fill color : %1
tr: Doldurma rengini değiştir : %1

en: Change font : %1
tr: Yazıtipini değiştir : %1

en: Change line color : %1
tr: Çizgi rengini değiştir : %1

en: Change line width : %1
tr: Çizgi genişliğini değiştir : %1

en: Change multiplicity : %1 to %2
tr: Çoklu oluşumu değiştir : %1 den %2 ye

en: Change text color : %1
tr: Metin rengini değiştir: %1

en: Use fill color : %1
tr: Doldurma rengi kullan : %1

en: No fill color : %1
tr: Doldurma rengini yok : %1

en: Change visual property : %1
tr: Görünürlüğü değiştir : %1

en: Create widget : %1
tr: Parçacık oluştur : %1

en: Move widget : %1
tr: Parçacığı taşı: %1

en: Remove widget : %1
tr: Parçacığı sil : %1

en: Resize widget : %1
tr: Parçacığı yeniden boyutlandır: %1

en: Set name : %1 to %2
tr: İsini ayarla: %1 den %2 ye

en: Set text : %1 to %2
tr: Metni ayarla: %1 den %2 ye

en: Cannot open file %1 for writing. Please make sure the folder exists and you have permissions to write to it.
tr: %1 dosyasını yazmak için açılamadı. Lütfen dizinin var olduğundan ve sizin de yazma hakkınızın olduğundan emin olunuz.

en: Cannot Open File
tr: Dosya Açılamadı

en: Cannot create the folder:
tr: Dzin oluşturulamadı:

en: 
    Please check the access rights
tr: 
    Lütfen erişim haklarını kontrol edin

en: Cannot Create Folder
tr: Dizin Oluşturulamadı

en: Package is a namespace
tr: Paket bir isim alanıdır

en: Virtual destructors
tr: Sanal yıkıcılar

en: Generate empty constructors
tr: Boş yapıcıları oluştur

en: Generate accessor methods
tr: Erişim yöntemlerini oluştur

en: Operations are inline
tr: İşlemler içeride

en: Accessors are inline
tr: Erişimler içeride

en: Accessors are public
tr: Erişimler herkese açık

en: Use '\' as documentation tag instead of '@'
tr: Dökümantasyon etiketi olarak '@' yerine '\' kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">C++ Code Generation</p>
tr: <p align="center">C++ Kod Oluşturma</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabGeneral)
en: General
tr: Genel

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabMethodBodyGeneration)
en: Method Body Generation
tr: Yöntem Gövdesi Oluştur

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget
en: vector
tr: vektör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelVariable)
en: <b>Variable</b>
tr: <b>Değişken</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStringClass)
en: <p align="center">String</p>
tr: <p align="center">İfade</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelListClass)
en: <p align="center">List</p>
tr: <p align="center">Liste</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelClassName)
en: Class name
tr: Sınıf adı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelIncludeFile)
en: <i><p align="center">Include file</p></i>
tr: <i><p align="center">İçerilecek dosya</p></i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelHelpMethodBodyGen)
en: Use following for classes in generated code:
tr: Üretilmiş kod içinde sınıflar için aşağıdakini kullan:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
tr: Belgeler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
tr: Biçem:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Slash (//)
tr: Bölü-Bölü (//)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Star (/**  */)
tr: Bölü-Yıldız (/**  */)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Project Generation
tr: Proje Oluşturma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_makeANTDocumentCheckBox)
en: Create ANT build document
tr: Bir ANT inşa belgesi oluştur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Auto-Generate Methods
tr: Otomatik-Oluşturulmuş Yöntemler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateConstructors)
en: Empty constructor methods
tr: Boş Yapıcı Yöntemler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAssocAccessors)
en: Association accessor methods
tr: Bağlantı erişim yöntemleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAttribAccessors)
en: Attribute accessor methods
tr: Öznitelik erişim yöntemleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAccessorScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Default attribute accessor scope:
tr: Öntanımlı öznitelik erişim kapsamı:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPublicRB)
en: Public
tr: Genel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPrivateRB)
en: Private
tr: Özel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pProtectedRB)
en: Protected
tr: Korumalı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB)
en: From Parent Object
tr: Üst Nesneden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssocFieldScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssFieldScope)
en: Default association field scope:
tr: Öntanımlı bağlantı alanı kapsamı:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB)
en: From Parent Role
tr: Üst rolden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">D Code Generation</p>
tr: <p align="center">D Kod Oluşturma</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Java Code Generation</p>
tr: <p align="center">Java Kod Oluşturma</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Ruby Code Generation</p>
tr: <p align="center">Ruby Kod Oluşturma</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Begin-End (=begin  =end)
tr: Başlangıç-Bitiş(=begin  =end)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxAutoGeneratedMethods)
en: Auto-Generated Methods
tr: Otomatik-Oluşturulmuş Yöntemler

en: Code Generation Wizard
tr: Kod Oluşturma Sihirbazı

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenOptionsPage) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeImpSelectPage)
en: Code Generation Options
tr: Kod Oluşturma Seçenekleri

en: Adjust code generation options.
tr: Kod oluşturma seçeneklerini ayarla.

en: Language Options
tr: Dil Seçenekleri

en: The output folder exists, but it is not writable.
    Please set the appropriate permissions or choose another folder.
tr: Çıktı dizini bulunuyor ancak yazılabilir değildir.
    Lütfen uygun yetkilendirmeyi yapınız ya da başka bir dizin seçiniz.

en: Error Writing to Output Folder
tr: Çıktı Dizinine Yazma Hatası

en: %1 does not seem to be a folder. Please choose a valid folder.
tr: %1 dizin gibi görünmüyor. Lütfen geçerli bir dizin seçiniz.

en: Please Choose Valid Folder
tr: Lütfen Geçerli Bir Dizin Seçin

en: The folder %1 does not exist. Do you want to create it now?
tr: %1 dizini yok. Oluşturmak istiyor musunuz?

en: Output Folder Does Not Exist
tr: Çıktı Dizini Yok

en: Create Folder
tr: Dizin Oluştur

en: Do Not Create
tr: Oluşturma

en: The folder could not be created.
    Please make sure you have write access to its parent folder or select another, valid, folder.
tr: Dizin oluşturulamadı.
    Lütfen üst dizine yazma hakkınız olduğuna emin olunuz ya da başka geçerli bir dizin seçiniz.

en: Error Creating Folder
tr: Dizin Oluşturma Hatası

en: Please select a valid folder.
tr: Lütfen geçerli bir dizin seçin.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
tr: Dil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
tr: Dizinler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelFolder)
en: Write all generated files to folder:
tr: Oluşturulmuş tüm dosyaları dizine yaz:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_outputDir)
en: Files generated by Code Generator will be written to this folder
tr: Kod oluşturucusu ile oluşturulmuş dosyalar dizine yazılacaktır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
tr: &Göz At...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeadings)
en: &Include heading files from folder:
tr: D&izinde bulunan başlık dosyalarını dahil et:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_headingsDir)
en: Files in this folder will be used as heading files in the generated code
tr: Dizin içerisinde bulunan dosyalar kod oluşturucusunda başlık dosyası olarak kullanılacaktır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
tr: &Göz At...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxOverwritePolicy) i18n: ectx: label, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: Overwrite Policy
tr: Üzerine Yazma Politikası

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelOverwritePolicy)
en: If a file with the same name as the name code 
    generator wants to use as output file already exists:
tr: Kod üretecinin çıktı dosyası adı olarak kullanmak 
    istediği bir dosya adı halihazırda varsa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: Overwrite existing files if they exist in the destination folder
tr: Hedef dizinindeki var olan dosyanın üzerine yazılsın

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: O&verwrite
tr: Ü&zerine yaz

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: If a file with the same name already exists, ask what to do
tr: Eğer aynı isimli dosya varsa ne yapılacağını sorsun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
tr: &Sor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: If a file already exists in the destination folder, select a different name to use by adding a suffix to the file name
tr: Eğer hedef dizinde aynı isimli dosya var ise, dosya isminin sonuna ek ekleyerek başka bir isim seçilsin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: &Use a different name
tr: &Farklı bir isim kullan

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
tr: Biçimlendirme

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxComment)
en: Comment Verbosity
tr: Açıklama Ayrıntısı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: Write comments &for class and method documentation even if empty
tr: Sını&f ve yöntem belgelemesi için boş bile olsalar yorum yazınız

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: &Write documentation comments even if empty
tr: &Boş olsa bile belgelemek için yorum yaz

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Writes comments to indicate the different sections (public, private etc) in a class, even if the sections are empty
tr: Bölümler boş olsa bile farklı bölümleri belirtmek için(genel, özel gibi) açıklama yaz

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
tr: Satır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelType)
en: Indentation type:
tr: Girinti türü:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: No Indentation
tr: Girinti Yok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Tab
tr: Sekme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
tr: Boşluk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAmount)
en: Indentation amount:
tr: Girinti miktarı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Line ending style:
tr: Satır bitiş biçimi:

en: Select Classes
tr: Sınıfları Seç

en: Place all the classes you want to generate code
    for in the right hand side list.
tr: Oluşturulmasını istediğiniz tüm sınıfları sağ taraftaki
    listeye konumlayınız.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenSelectPage)
en: Code Generation Selection
tr: Kod Oluşturma Seçimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListAvailable)
en: Classes Available
tr: Mevcut Sınıflar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add class for code generation
tr: Kod oluşturulması için sınıf ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add >>
tr: Ekle >>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: Remove class from Code Generation
tr: Sınıfı Kod Oluşturma İşleminden Çıkar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: << Remove
tr: << Kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListSelected)
en: Classes Selected
tr: Seçilen Sınıflar

en: Status of Code Generation Progress
tr: Kod Oluşturma İşleminin Durumu

en: Press the button Generate to start the code generation.
    Check the success state for every class.
tr: Kod oluşturulmasını başlatmak içinoluştur düğmesine bas.
    Her sınıf için başarı durumunu kontrol ediniz.

en: Not Yet Generated
tr: Henüz Oluşturulmadı

en: Code Generated
tr: Kod Oluşturuldu

en: Not Generated
tr: Oluşturulmadı

en: Cannot open file!
tr: Dosya açılamadı!

en: Umbrello Code Generation - Logger Export
tr: Umbrello Kod Oluşturma - Günlük Tutucuyu Aktar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_statusTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus)
en: Status
tr: Durum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
tr: Sınıf

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_loggerTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabLogger)
en: Logger
tr: Günlük Kaydı Tutucu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonClear)
en: Clear
tr: Temizle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonExport)
en: Export...
tr: Dışarıya Aktar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonGenerate)
en: Generate
tr: Oluştur

en: Importing file: %1 Progress: %2/%3
tr: Dosya içeriye aktarılıyor: %1 İlerleme: %2/%3

[ctx: ready to status bar]
en: Ready.
tr: Hazır.

[ctx: failed to status bar]
en: Failed.
tr: Başarısız oldu.

en: Code Importing Wizard
tr: İçeriye Kod Aktarma Sihirbazı

en: Code Importing Path
tr: Kodu İçeriye Aktarma Yolu

en: Select the code importing path.
tr: İçeriye aktarılacak kodun yolunu seçiniz.

en: File System Model
tr: Dosya Sistemi Modeli

en: Select the desired language to filter files.
tr: Dosyaları filtrelemek için arzulanan dili seçiniz.

en: Select also all the files in the subdirectories.
tr: Alt dizinlerdeki tüm dosyaları da seç.

en: Select all the files below the current directory.
tr: Dizinin altındaki tüm dosyaları seç.

en: Clear all selections.
tr: Tüm seçimleri temizle.

en: Add file extensions like e.g. '*.h *.hpp'.
tr: '*.h *.hpp' gibi dosya uzantısı ekle.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: The language of the project.
tr: Projenin programlama dili.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: Programming Language:
tr: Programlama Dili:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_subdirCheckBox)
en: Include Subdirectories.
tr: Alt Dizinleri Dahil Et.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_fileExtLabel)
en: List of file extensions:
tr: Dosya uzantılarının listesi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_deselectAllButton)
en: Deselect all
tr: Hiçbirini Seçme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_selectAllButton)
en: Select all
tr: Tümünü seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_filesLabel)
en: Number of files:
tr: Dosya sayısı:

en: Status of Code Importing Progress
tr: İçeriye Kod Aktarma İşleminin Durumu

en: Press the button 'Start import' to start the code import.
    Check the success state for every class.
tr: Kodu içeriye aktarımını başlatmak için 'İçe aktarmayı başlat' düğmesine basınız.
    Her sınıf için başarı durumunu kontrol ediniz.

en: <b>Code import of 1 file:</b><br> | <b>Code import of %1 files:</b><br>
tr[0]: <b>1 dosyasının kodu içeriye aktarıldı:</b><br>
tr[1]: <b>%1 dosyalarının kodları içeriye aktarıldı:</b><br>

en: importing file ... DONE<br>
tr: dosya içeriye aktarılıyor ... TAMAMLANDI<br>

en: Import Done
tr: İçeriye Aktarma İşlemi Tamamlandı

en: importing file ... FAILED<br>
tr: dosya içeriye aktarılıyor ... BAŞARISIZ OLDU<br>

en: Import Failed
tr: İçeriye Aktarma İşlemi Başarısız Oldu

en: importing file ...
tr: dosya içeriye aktarılıyor ...

en: importing file ... stopped<br>
tr: dosya içeriye aktarılıyor ... durdu<br>

en: Import stopped
tr: İçeriye aktarma işlemi durdu

en: Not Imported
tr: İçeriye Aktarılmadı

en: Umbrello Code Import - Logger Export
tr: Umbrello Kod İçeriye Aktarıcı - Günlük Tutucuyu Dışarı Aktar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabStatus)
en: Import Status
tr: İçeriye aktarma durumu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStart)
en: Start import
tr: İçeriye aktarma işlemini başlat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStop)
en: Stop
tr: Durdur

en: Importing file: %1
tr: Dosya içeriye aktarılıyor: %1

[ctx: show failed on status bar]
en: Failed.
tr: Başarısız oldu.

[ctx: show Ready on status bar]
en: Ready.
tr: Hazır.

en: No code importer for file: %1
tr: Dosya için kodu içeriye aktarıcı yok: %1

en: Class Name
tr: Sınıf Adı

en: Properties
tr: Özellikler

en: Initial activity
tr: İlk etkinlik

en: End activity
tr: Bitiş etkinliği

en: Final activity
tr: Bitiş etkinliği

note: i18n("Attribute...")); break;
en: Branch/Merge
tr: Ayrıl/Birleş

en: Invoke action
tr: Çağırma eylemi

en: Parameter activity
tr: Parametre etkinliği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General Properties
tr: Genel Özellikler

[ctx: general properties page]
en: General
tr: Genel

en: Activity type:
tr: Etkinlik türü:

en: Activity name:
tr: Etkinlik adı:

en: Precondition :
tr: Ön koşul :

en: Postcondition :
tr: Son koşul :

en: &Normal activity
tr: &Normal etkinlik

en: &Invoke action
tr: &Eylem başlat

en: &Parameter activity node
tr: &Parametre etkinlik düğümü

en: Association Properties
tr: İlişkilendirme Özellikleri

[ctx: general settings page name]
en: General
tr: Genel

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

[ctx: display option page name]
en: Display
tr: Göster

en: Display Options
tr: Görünüm Seçenekleri

en: Attributes
tr: Öznitelikler

en: Attribute Settings
tr: Öznitelik Ayarları

en: Operations
tr: İşlemler

en: Operation Settings
tr: İşlem Ayarları

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Templates Settings
tr: Şablon Ayarları

en: Entity Attributes
tr: Varlık Öznitelikleri

en: Entity Attributes Settings
tr: Varlık Özniteliği Ayarları

[ctx: contents settings page name]
en: Contents
tr: İçindekiler

en: Contents Settings
tr: İçerik Ayarları

en: Associations
tr: Bağıntılar

en: Class Associations
tr: Sınıf Bağıntıları

[ctx: instance general settings page name]
en: General
tr: Genel

en: new_class
tr: yeni_sınıf

en: Class Wizard
tr: Sınıf Sihirbazı

en: New Class
tr: Yeni Sınıf

en: Add general info about the new class.
tr: Yeni sınıf hakkında genel bilgiler ekle.

en: Class Attributes
tr: Sınıf Öznitelikleri

en: Add attributes to the new class.
tr: Yeni sınıfa öznitelikler ekle.

en: Class Operations
tr: Sınıf İşlemleri

en: Add operations to the new class.
tr: Yeni sınıfa işlemler ekle.

en: Hide
tr: Gizle

en: Show
tr: Göster

en: Hide Comment
tr: Açıklamayı Gizle

en: Show Comment
tr: Açıklamayı Göster

en: Insert Code Block Before
tr: Bundan Önce Kod Bloğu Ekle

en: Insert Code Block After
tr: Bundan Sonra Kod Bloğu Ekle

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Cut
tr: Kes

en: Code Viewer - %1
tr: Kod Görüntüleyicisi - %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showHiddenCodeCB)
en: Show hidden blocks
tr: Gizli sütunları göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_componentLabel)
en: <p align="center">component name here</p>
tr: <p align="center">bileşen adı buraya gelecek</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_highlightCheckBox)
en: Show block type
tr: Blok türünü göster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
tr: Renkler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
tr: Yazıtipi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
tr: Kağıt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
tr: Seçili:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">UML object block:</p>
tr: <p align="right">UML nesne bloğu:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: <p align="right">Hidden block:</p>
tr: <p align="right">Gizli sütun:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <p align="right">Uneditable text:</p>
tr: <p align="right">Düzenlenemez metin:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Editable text:</p>
tr: <p align="right">Düzenlenebilir metin:</p>

en: You are about to delete the entire diagram.
    Are you sure?
tr: Tüm diyagramı siliyorsunuz.
    Emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete diagram %1?
tr: %1 diyagramını silmek istediğinize emin misiniz?

en: Delete Diagram?
tr: Diyagramı Silinsin mi?

en: &Delete
tr: &Sil

en: The format that the images will be exported to
tr: Resimlerin dışarıya aktarılacağı biçim

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportAllViewsDialogBase)
en: Export All Views
tr: Tüm Görünümleri Dışarıya Aktar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kURLRequesterLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_kURL)
en: The base directory used to save the images
tr: Resimlerin kayıt edilmesinde kullanılacak temel dizin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kURLRequesterLabel)
en: &Directory to save the diagrams in:
tr: &Diyagramların kayıt edileceği dizin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Create in the target directory the same tree structure used
    in the document to store the views
tr: Dökümanların görünümde saklandığı ağaç yapısı ile aynı yapıyla
    hedef dizini oluştur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Use &folders
tr: &Dizinleri kullan

en: Find
tr: Ara

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
tr: Filtre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_treeView)
en: Tree View
tr: Ağaç Görünümü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_CurrentDiagram)
en: &Current diagram
tr: &Güncel diyagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_Diagrams)
en: &All diagrams
tr: &Tüm diyagramlar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
tr: Kategori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAll)
en: All
tr: Hepsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
tr: Paket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryInterface)
en: Interface
tr: Arayüz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryOperation)
en: Operation
tr: İşlem

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
tr: Öznitelik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search Term:
tr: Arama Terimi:

en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: general settings]
en: General
tr: Genel

note: i18n: ectx: label, entry (uiFont), group (UI Options) i18n: ectx: label, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font
tr: Yazıtipi

en: Font Settings
tr: Yazıtipi Ayarları

[ctx: widget style page]
en: Style
tr: Biçem

en: Widget Style
tr: Parçacık Biçemi

[ctx: style page name]
en: Style
tr: Biçem

[ctx: role page name]
en: Roles
tr: Roller

en: Role Settings
tr: Rol Ayarları

en: Central Buffer
tr: Merkezi Tampon

en: Data Store
tr: Veri Deposu

en: ObjectFlow
tr: NesneAkışı

[ctx: properties group title]
en: Properties
tr: Özellikler

en: Object Node type:
tr: Nesne Düğüm türü:

en: Object Node name:
tr: Nesne Düğüm adı:

[ctx: enter state label]
en: State :
tr: Durum :

en: &Central Buffer
tr: &Merkezi Tampon

en: &Data Store
tr: &Veri Deposu

en: &Object Flow
tr: &Nesne Akışı

en: Destination File Already Exists
tr: Hedef Dosya Mevcut

en: &Overwrite
tr: Ü&zerine yaz

en: &Generate Similar File Name
tr: &Benzer Bir Dosya Adı Oluştur

en: &Do Not Generate File
tr: &Dosya Oluşturma

en: The file %1 already exists in %2.
    
    Umbrello can overwrite the file, generate a similar
    file name or not generate this file.
tr: %1 dosyası %2 içerisine hali hazırda bulunuyor.
    
    Umbrello dosyanın üzerine yazabilir, benzer isimli dosya
    oluşturabilir ya da dosyayı oluşturmayabilir.

en: &Apply to all remaining files
tr: &Kalan tüm dosyalara uygula

en: Activities
tr: Etkinlikler

en: Move selected item to the top
tr: Seçili ögeyi en üste taşı

en: Move selected item up
tr: Seçili ögeyi yukarı taşı

en: Move selected item down
tr: Seçili ögeyi aşağı taşı

en: Move selected item to the bottom
tr: Seçili ögeyi en alta taşı

en: New Activity...
tr: Yeni Etkinlik...

en: Delete
tr: Sil

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

[ctx: name of association widget]
en: Name:
tr: İsim:

en: Stereotype
tr: Stereotip

en: Type:
tr: Tür:

en: Role A Properties
tr: A Rolünün Özellikleri

en: Role B Properties
tr: B Rolünün Özellikleri

en: Role A Changeability
tr: A Rolünün Değişebilirliği

en: Role B Changeability
tr: B Rolünün Değişebilirliği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelRoleName)
en: Rolename:
tr: Rol adı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelMultiplicity)
en: Multiplicity:
tr: Çoklu Oluşum:

[ctx: changeability for A is changeable]
en: Changeable
tr: Değişebilir

[ctx: changeability for A is frozen]
en: Frozen
tr: Donmuş

[ctx: changeability for A is add only]
en: Add only
tr: Yalnızca ekle

[ctx: changeability for B is changeable]
en: Changeable
tr: Değişebilir

[ctx: changeability for B is frozen]
en: Frozen
tr: Donmuş

[ctx: changeability for B is add only]
en: Add only
tr: Yalnızca ekle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Generator
tr: Düzen Oluşturucu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Generator executable path:
tr: Üretici yürütülebiliri yolu:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Other)
en: Miscellaneous
tr: Diğer

en: Reference:
tr: Referans:

[ctx: component is executable]
en: &Executable
tr: &Yürütülebilir

en: Draw as actor
tr: Aktör olarak çiz

en: Multiple instance
tr: Çoklu gerçekleme

en: The name you have chosen
    is already being used.
    The name has been reset.
tr: Seçtiğiniz isim hali hazırda
    kullanılmaktadır.
    İsim sıfırlanmıştır.

en: Name is Not Unique
tr: Bu İsim Biricik Değil

en: N&ew Attribute...
tr: &Yeni Öznitelik...

en: N&ew Operation...
tr: &Yeni İşlem...

en: N&ew Template...
tr: &Yeni Şablon...

en: N&ew Entity Attribute...
tr: &Yeni Varlık Özniteliği...

en: Constraints
tr: Kısıtlamalar

en: N&ew Constraint...
tr: &Yeni Sabit...

en: Instance Attribute
tr: Varlık Öznitelikleri

en: N&ew Instance Attribute...
tr: Yeni Varlık Özniteliği...

en: &Properties
tr: Ö&zellikler

en: Comment
tr: Açıklama

en: Source Code
tr: Kaynak Kod

en: &Documentation
tr: &Belgeler

en: Operatio&ns
tr: İş&lemler

en: &Visibility
tr: &Görünürlük

en: O&peration signature
tr: İşle&m imzası

en: Pac&kage
tr: &Paket

en: Att&ributes
tr: Özn&itelikler

en: Attr&ibute signature
tr: Öznitelik imzası

en: &Public Only
tr: &Yalnızca Genel

en: Draw as circle
tr: Çember olarak çiz

en: Starting Scope
tr: Başlama Kapsamı

en: Default attribute scope:
tr: Öntanımlı öznitelik kapsamı:

en: Default operation scope:
tr: Öntanımlı işlem kapsamı:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Include search paths
tr: Arama yollarını içer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional include search paths could be added by specifying environment variable UMBRELLO_INCPATH.
tr: Ek arama yollarını çevre değişkeni UMBRELLO_INCPATH ile de dahil edilebilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, resolveDependenciesCheckBox)
en: Resolve dependencies (reduces import speed)
tr: Bağımlılıkları çöz (içeriye aktarım hızı azalır)

en: Unique Constraint...
tr: Biricik Sabit...

en: Primary Key Constraint...
tr: Birincil Anahtar Sabiti...

en: Check Constraint...
tr: Kısıtlamaları Kontrol et...

en: <p align="center">No Options Available.</p>
tr: <p align="center">Kullanılabilir Seçenek Yok.</p>

en: &Diagrams
tr: &Diyagramlar

en: &Select diagrams
tr: &Diyagramları seç

en: &Type of diagram
tr: D&iyagram türü

[ctx: diagram selection for printing]
en: Selection
tr: Seçim

en: No diagrams selected.
tr: Hiç diyagram seçilmedi.

en: The name you have entered is invalid.
tr: Verdiğiniz isim geçerli değildir.

en: Invalid Name
tr: Geçersiz İsim

en: The name you have entered is not unique.
tr: Verdiğiniz isim başka bir isimle çakışıyor.

en: Name Not Unique
tr: Bu İsim Kullanılıyor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDiagramProperties)
en: Diagram Properties
tr: Diyagram Özellikleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
tr: İsim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoom)
en: Zoom:
tr: Odakla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
tr: Kılavuzları &göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
tr: &Kılavuza uydur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelGridSpacing)
en: Grid spacing:
tr: Izgara boşluklandırması:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_autoIncrementSequence)
en: Autoincrement Sequence
tr: Otomatik artan

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
tr: Diğer

en: Enable undo
tr: Geri almayı etkinleştir

en: Use tabbed diagrams
tr: Sekmelenmiş diyagramlar kullan

en: Use new C++/Java/Ruby generators
tr: Yeni C++/Java/Ruby oluşturucular kullan

en: Turn on footer and page numbers when printing
tr: Yazdırılırken alt bilgi ve sayva sayısını aç

en: Autosave
tr: Otomatik kaydet

en: E&nable autosave
tr: &Otomatik kaydetmeyi etkinleştir

en: Select auto-save time interval (mins):
tr: Otomatik kaydetme zaman aralığını seç (dakika):

en: Set autosave suffix:
tr: Otomatik kaydet soneki:

en: Startup
tr: Başlangıç

en: &Load last project
tr: &Son projeyi yükle

en: Start new project with:
tr: Yeni bir projeye başla:

en: Default Language :
tr: Öntanımlı Dil :

en: Contained Items
tr: İçerilen Ögeler

en: Select Operation
tr: İşlemi Seçin

en: Sequence number:
tr: Sıra numarası:

en: Auto increment:
tr: Otomatik artan:

en: Class operation:
tr: Sınıf işlemi:

en: New Operation...
tr: Yeni İşlem...

en: Custom operation:
tr: Özel işlem:

[ctx: color group box]
en: Color
tr: Renk

en: Custom background color
tr: Özel arka plan rengi

en: &Use fill color
tr: &Doldurma rengi kullan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_propsGroupBox)
en: Role Properties
tr: Rol Özellikleri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_visibilityButtonGroup)
en: Role Visibility
tr: Rol Görünürlüğü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pImplementationRB)
en: Implementation
tr: Gerçekleme

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_changeabilityButtonGroup)
en: Role Changeability
tr: Rol Değiştirilebirliği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pChangeableRB)
en: Changeable
tr: Değiştirilebilir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pFrozenRB)
en: Frozen
tr: Donmuş

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pAddOnlyRB)
en: Add only
tr: Yalnızca ekleme

[ctx: title of color group]
en: Color
tr: Renk

[ctx: text color]
en: &Text:
tr: &Metin:

[ctx: default text color button]
en: Defaul&t
tr: Ö&ntanımlı

[ctx: line color]
en: &Line:
tr: &Satır:

[ctx: default line color button]
en: &Default
tr: Ö&ntanımlı

en: &Fill:
tr: &Doldur:

[ctx: default fill color button]
en: D&efault
tr: Ö&ntanımlı

en: &Use fill
tr: Doldurmayı k&ullan

[ctx: background color]
en: &Background:
tr: &Arka plan:

[ctx: default background color button]
en: De&fault
tr: Ö&ntanımlı

[ctx: grid dot color]
en: &Grid dot:
tr: Iz&gara noktası:

[ctx: default grid dot color button]
en: Def&ault
tr: Ö&ntanımlı

[ctx: title of width group]
en: Width
tr: Genişlik

[ctx: line width]
en: Line &width:
tr: Çizgi &genişliği:

[ctx: default line width button]
en: Defa&ult
tr: Ö&ntanımlı

en: Parameter Properties
tr: Parametre Özellikleri

[ctx: property name]
en: &Name:
tr: İsi&m:

en: Passing Direction
tr: Geçiş Yönü

en: "in" is a readonly parameter, "out" is a writeonly parameter and "inout" is a parameter for reading and writing.
tr: "in" salt okunur parametresi, "out" salt yazma parametresi ve "inout" yazma ve okuma parametresidir.

en: You have entered an invalid parameter name.
tr: Geçersiz bir parametre adı verdiniz.

en: Parameter Name Invalid
tr: Geçersiz Parametre Adı

en: Umbrello Setup
tr: Umbrello Kurulumu

en: User Interface
tr: Kullanıcı Arayüzü

en: User Interface Settings
tr: Kullanıcı Arayüzü Ayarları

[ctx: general settings page]
en: General
tr: Genel

[ctx: class settings page]
en: Class
tr: Sınıf

en: Class Settings
tr: Sınıf Ayarları

en: Code Importer
tr: İçeriye Kod Aktarıcı

en: Code Import Settings
tr: İçeriye Kod Aktarma Ayarları

en: Code Generation
tr: Kod Oluşturma

en: Code Generation Settings
tr: Kod Oluşturma Ayarları

en: Code Viewer
tr: Kod Görüntüleyicisi

en: Code Viewer Settings
tr: Kod Görüntüleyicisi Ayarları

en: Auto Layout
tr: Otomatik Düzen

en: Auto Layout Settings
tr: Otomatik Düzen Ayarları

en: Search
tr: Ara

[ctx: general page]
en: General
tr: Genel

[ctx: initial state in statechart]
en: Initial state
tr: İlk durum

[ctx: state in statechart]
en: State
tr: Durum

[ctx: end state in statechart]
en: End state
tr: Bitiş durumu

[ctx: fork state in statechart]
en: Fork
tr: Çatalla

[ctx: join state in statechart]
en: Join
tr: Katıl

[ctx: deep history state in statechart]
en: DeepHistory
tr: DerinGeçmiş

[ctx: shallow history state in statechart]
en: ShallowHistory
tr: SığGeçmiş

[ctx: choice state in statechart]
en: Choice
tr: Seçim

en: State type:
tr: Durum türü:

en: State name:
tr: Durum adı:

[ctx: attribute name]
en: &Name:
tr: İsi&m:

en: Attribute Properties
tr: Öznitelik Özellikleri

en: &Initial value:
tr: İ&lk değer:

en: You have entered an invalid attribute name.
tr: Geçersiz bir öznitelik adı verdiniz.

en: Attribute Name Invalid
tr: Öznitelik Adı Geçersiz

en: The attribute name you have chosen is already being used in this operation.
tr: Verilen öznitelik adı bu işlemde zaten kullanılıyor.

en: Attribute Name Not Unique
tr: Öznitelik Adı Geçersiz

en: Check Constraint Properties
tr: Kısıt Özelliklerini Kontrol Et

[ctx: name label]
en: Name
tr: İsim

en: Check Condition :
tr: Koşulları Kontrol Et :

en: Entity Attribute Properties
tr: Varlık Özniteliği Özellikleri

[ctx: name of entity attribute]
en: &Name:
tr: İsi&m:

en: &Auto increment
tr: &Otomatik artan

en: Attributes:
tr: Öznitelikler:

en: Indexing
tr: Dizinleniyor

en: Entity Attribute Name Invalid
tr: Varlık Özniteliği Adı Geçersiz

en: Entity Attribute Name Not Unique
tr: Varlık Özniteliği Adı Biricik Değil

[ctx: literal name]
en: &Name:
tr: &İsim:

en: &Value:
tr: &Değer:

en: Foreign Key Setup
tr: İkincil Anahtar Kurulumu

[ctx: general page title]
en: General
tr: Genel

[ctx: general group title]
en: General
tr: Genel

[ctx: label for entering name]
en: Name
tr: İsim

en: Actions
tr: Eylemler

en: On Update
tr: Güncellemede

en: On Delete
tr: Silindiğinde

en: No Action
tr: Eylem Yok

en: Restrict
tr: Sınırla

en: Cascade
tr: Basamakla

en: Set Null
tr: Belirsiz Olarak Ayarla

en: Set Default
tr: Öntanımlı Olarak Ayarla

en: Columns
tr: Sütunlar

[ctx: column header local]
en: Local
tr: Yerel

[ctx: column header referenced]
en: Referenced
tr: Referans verilen

en: Local Column
tr: Yerel Sütun

en: Referenced Column
tr: Referans Verilen Sütun

en: &Add
tr: &Ekle

en: Object Attribute Properties
tr: Nesne Özniteliğinin Özellikleri

en: You have entered an invalid attribute value.
tr: Geçersiz bir öznitelik değeri verdiniz.

en: Value Invalid
tr: Geçersiz Değer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Attribute Name:
tr: Öznitelikler İsmi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Value:
tr: Değer:

en: Operation Properties
tr: İşlem Özellikleri

[ctx: operation name]
en: &Name:
tr: İsi&m:

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Ne&w Parameter...
tr: &Yeni Parametre...

en: The parameter name you have chosen
    is already being used in this operation.
tr: Seçilen parametre adı
    bu işlemde zaten kullanılıyor.

en: Parameter Name Not Unique
tr: Parametre Adı Kullanılıyor

en: The parameter name you have chosen is already being used in this operation.
tr: Verilen parametre adı bu işlemde zaten kullanılıyor.

en: You have entered an invalid operation name.
tr: Geçersiz bir işlem adı girdiniz.

en: Operation Name Invalid
tr: Geçersiz İşlem Adı

en: Choose a different name or parameter list.
tr: Farklı bir isim ya da parametre listesi kullanın.

en: Template Properties
tr: Şablon Özellikleri

[ctx: template name]
en: &Name:
tr: İsi&m:

en: You have entered an invalid template name.
tr: Geçersiz bir şablon adı girdiniz.

en: Template Name Invalid
tr: Geçersiz Şablon Adı

en: The template parameter name you have chosen is already being used in this operation.
tr: Verilen şablon parametre adı bu işlemde zaten kullanılıyor.

en: Template Name Not Unique
tr: Şablon Adı Biricik Değil

en: Attribute Details
tr: Öznitelik Ayrıntıları

[ctx: classes display options page]
en: Display
tr: Göster

en: Classes Display Options
tr: Sınıf Görünüm Seçenekleri

[ctx: diagram style page]
en: Style
tr: Biçem

en: Diagram Style
tr: Diyagram Biçemi

en: &Image type:
tr: Gö&rsel türü:

en: &Resolution:
tr: &Çözünürlük:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
tr: &Dosya

en: &Library
tr: &Kitaplık

en: &Table
tr: &Tablo

[ctx: draw as default]
en: &Default
tr: Ö&ntanımlı

en: Draw As
tr: Farklı Çiz

en: &Type:
tr: &Tür:

en: Package path:
tr: Paketin yolu:

en: Stereotype &name:
tr: Stereotip &ismi:

[ctx: public visibility]
en: P&ublic
tr: &Genel

[ctx: protected visibility]
en: Pro&tected
tr: &Korumalı

[ctx: private visibility]
en: P&rivate
tr: Ö&zel

en: Imple&mentation
tr: Gerçekle&me

en: Visibility
tr: Görünürlük

[ctx: scope for A is public]
en: Public
tr: Genel

[ctx: scope for A is protected]
en: Protected
tr: Korumalı

[ctx: scope for A is private]
en: Private
tr: Özel

[ctx: scope for A is implementation]
en: Implementation
tr: Gerçekleme

en: Role A Visibility
tr: A Rolünün Görünürlüğü

[ctx: scope for B is public]
en: Public
tr: Genel

[ctx: scope for B is protected]
en: Protected
tr: Korumalı

[ctx: scope for B is private]
en: Private
tr: Özel

[ctx: scope for B is implementation]
en: Implementation
tr: Gerçekleme

en: Role B Visibility
tr: B Rolünün Görünürlüğü

en: Exporting to XHTML...
tr: XHTML olarak Dışarıya Aktarılıyor...

en: Exporting all views...
tr: Tüm görünümler dışarıya aktarılıyor...

en: Some errors happened when exporting the images:
tr: Resmi dışarıya aktarırken bazı hatalar oluştu:

en: Generating Docbook...
tr: Docbook Oluşturuluyor...

en: Docbook Generation Complete...
tr: Docbook Oluşturuma İşlemi Tamamlandı...

en: Docbook Generation Failed...
tr: Docbook Oluşturuma İşlemi Başarısız Oldu...

en: Exporting to DocBook...
tr: DockBook olarak Dışarıya Aktarılıyor...

en: Umbrello UML Modeller autonomous code generator
tr: Umbrello UML Modelleyici otonom kod oluşturucu

en: Umbrello UML Modeller Authors
tr: Umbrello UML Modelleyici Yazarları

en: File to transform
tr: Dönüştürülecek dosya

en: The XSLT file to use
tr: Kullanılacak XSLT dosyası

en: Generating XHTML...
tr: XHTML Oluşturuluyor...

en: XHTML Generation Complete...
tr: XHTML Oluşturma İşlemi Tamamlandı...

en: Copying CSS...
tr: CSS Kopyalanıyor...

en: Finished Copying CSS...
tr: CSS Dosyalarının Kopyalanması Tamamlandı...

en: Failed Copying CSS...
tr: CSS Dosyalarının Kopyalanması Başarısız Oldu...

en: Documentation type
tr: Döküman türü

en: Apply layout
tr: Düzeni uygula

en: Umbrello UML Modeller
tr: Umbrello UML Modelleyici

en: Author of initial version.
tr: Başlanıç sürümünün yazarı.

en: Bug fixing, porting work, code cleanup, new features.
tr: Hata düzeltmesi, geçiş çalışmaları, kod temizlenmesi, yeni özellikler eklemesi.

en: Porting work, code cleanup, new features.
tr: Geçiş çalışması, kod temizlemesi, yeni özellikler eklemesi.

en: Current maintainer.
tr: Güncel bakımcı.

en: A lot of work for C++ and Java code generation. Codeeditor.
tr: C++ ve java kod oluşturulması için bir çok çalışma. Codeeditor.

en: File to open
tr: Açılacak dosya

en: Delete Anchor
tr: Çapayı Sil

en: Add Point
tr: Nokta Ekle

en: Delete Point
tr: Nokta sil

en: Change Association Name...
tr: Bağıntılar Adını Değiştir...

en: Change Role A Name...
tr: A Rolünün Adını Değiştir...

en: Change Role B Name...
tr: B Rolünün Adını Değiştir...

en: Select Operation...
tr: İşlemi Seç...

[ctx: Layout menu]
en: Layout
tr: Düzen

en: Polyline
tr: Çoklu çizgi

en: Direct
tr: Direkt

en: Spline
tr: Eğri

en: Orthogonal
tr: Dikey

en: New Template...
tr: Yeni Şablon...

en: Activity...
tr: Etkinlik...

en: Activity Transition
tr: Etkinlik Aktarımı

en: Actor
tr: Aktör

note: i18n("Category...")); break;
en: Change Font...
tr: Yazıtipini Değiştir...

en: Choice
tr: Seçim

[ctx: new class menu item]
en: Class...
tr: Sınıf...

[ctx: duplicate action]
en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Collapse All
tr: Tümünü Topla

en: Component
tr: Bileşen

en: Folder
tr: Dizin

en: Datatype...
tr: Veri türü...

en: Deep History
tr: Derin Geçmiş

en: End Activity
tr: Bitiş Aktivitesi

en: End State
tr: Bitiş Durumu

en: Entity
tr: Varlık

note: i18n("Entity...")); break;
en: Entity Attribute...
tr: Varlık Özniteliği...

en: Expand All
tr: Tümünü Aç

en: Export as Picture...
tr: Resim Olarak Kaydet...

en: Externalize Folder...
tr: Dışında Bırakılmış Dizin...

en: Fill Color...
tr: Doldurma Rengi...

en: Final Activity
tr: Bitiş Etkinliği

en: Flip Horizontal
tr: Yatay Çevir

en: Flip Vertical
tr: Dikey Çevir

en: Text Line...
tr: Metin Satırı...

en: Fork
tr: Çatalla

en: Import File(s)...
tr: Dosya(ları) İçeriye Aktar...

en: Import from Directory...
tr: Dizinden İçeriye Aktar...

en: Initial Activity
tr: İlk Etkinlik

en: Initial State
tr: Başlangıç Durumu

en: New Attribute...
tr: Yeni Öznitelik...

en: Internalize Folder
tr: İçine Dahil Edilmiş Dizin

en: Line Color...
tr: Çizgi Rengi...

en: Asynchronous Message
tr: Asenkron Mesaj

en: Found Message
tr: Bulunan İleti

en: Lost Message
tr: Kayıp İleti

en: Synchronous Message
tr: Senkron Mesaj

en: New Entity Attribute...
tr: Yeni Varlık Özniteliği...

en: New Literal...
tr: Yeni Gerçek...

en: New Parameter...
tr: Yeni Parametre...

en: Node
tr: Düğüm

en: Object...
tr: Nesne...

en: Object Node
tr: Nesne Düğümü

note: i18n("Operation...")); break;
en: Package...
tr: Paket...

en: Redo
tr: Yinele

en: Region
tr: Bölge

en: Rename...
tr: Yeniden adlandır...

en: Rename Object...
tr: Nesnenin Adını Değiştir...

en: Reset Label Positions
tr: Etiket Konumlarını Sıfırla

en: Resize
tr: Yeniden boyutlandır

[ctx: add new state]
en: State...
tr: Durum...

en: Join
tr: Katıl

en: Subsystem
tr: Alt sistem

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
tr: Şablon

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
tr: Geri Al

[ctx: new container menu]
en: New
tr: Yeni

[ctx: new sub menu]
en: New
tr: Yeni

en: Change into Package
tr: Paket bilgisini değiştir

en: Clear Diagram
tr: Şekli Temizle

en: Snap to Grid
tr: Kılavuza Uydur

en: Show Grid
tr: Kılavuzu Göster

en: apply '%1'
tr: '%1' Uygula

en: Public Only
tr: Yalnızca Genel

en: Operation Signature
tr: İşlem İmzası

en: Attribute Signature
tr: Öznitelik İmzası

en: Show Signatures
tr: İmzayı Göster

en: Hide Signatures
tr: İmzayı Gizle

en: Packages
tr: Paketler

en: Stereotypes
tr: Stereotip

en: View Code
tr: Kodu Görüntüle

en: Draw as Circle
tr: Çember Olarak Çiz

en: Rename Class...
tr: Sınıfın Adını Değiştir...

en: Name as Tooltip
tr: İpucu olarak ad

en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

[ctx: clear note]
en: Clear
tr: Temizle

en: Change Text...
tr: Metni Değiştir...

en: Auto resize
tr: Otomatik olarak yeniden boyutlandır

en: Change State Name...
tr: Durum Adını Değiştir...

en: Change Activity Name...
tr: Etkinlik Adını Değiştir...

en: Change Object Node Name...
tr: Nesne Düğüm Adını Değiştir...

[ctx: clear precondition]
en: Clear
tr: Temizle

en: Add Interaction Operand
tr: Etkileşimli İşlenen Ekle

[ctx: clear combined fragment]
en: Clear
tr: Temizle

en: Change Multiplicity...
tr: Çoklu oluşumu değiştir...

en: Change Name
tr: İsmi Değiştir

[ctx: color menu]
en: Color
tr: Renk

note: i18n: ectx: label, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Use Fill Color
tr: Doldurma Rengi Kullan

en: No Fill Color
tr: Doldurma Rengi Yok

[ctx: align menu]
en: Align
tr: Hizala

en: Align Right
tr: Sağa Yasla

en: Align Left
tr: Sola Yasla

en: Align Top
tr: Yukarıya Hizala

en: Align Bottom
tr: Aşağıya Hizala

en: new_actor
tr: yeni_aktör

en: new_association
tr: yeni_bağıntı

en: new_attribute
tr: yeni_öznitelik

en: new_category
tr: yeni_kategori

en: new_component
tr: yeni_bileşen

en: new_datatype
tr: yeni_veritürü

en: new_entity
tr: yeni_varlık

en: new_folder
tr: yeni_dizin

en: new_interface
tr: yeni_arayüz

en: new_node
tr: yeni_uç

en: new_operation
tr: yeni_işlem

en: new_package
tr: yeni_paket

en: new_port
tr: yeni_port

en: new_template
tr: yeni_şablon

en: new_object
tr: yeni_nesne

en: OK
tr: Tamam

[ctx: parse status]
en: Empty
tr: Boş

en: Malformed argument
tr: Bozuk argüman

en: Unknown argument type
tr: Bilinmeyen argüman türü

en: Illegal method name
tr: Geçersiz yöntem adı

en: Unknown return type
tr: Bilinmeyen dönüş türü

en: Unspecified error
tr: Belirtilmemiş hata

en: Name
tr: İsim

en: Type
tr: Tür

en: Saved
tr: Kaydedildi

en: Parent
tr: Üst

en: Pointer
tr: İşaretçi

en: Usage
tr: Kullanım

en: That is an invalid name.
tr: Bu geçersiz bir isim.

en: This is a reserved keyword for the language of the configured code generator.
tr: Bu kelime yapılandırılmış olan kod oluşturucu için ayrılmıştır.

en: Reserved Keyword
tr: Ayrılmış Anahtar Sözcükler

en: That name is already being used.
tr: Bu isim halen kullanılıyor.

en: Not a Unique Name
tr: Biricik bir İsim Değil

en: Add Base Class
tr: Temel Sınıf Ekle

en: Add Derived Class
tr: Türetilmiş Sınıf Ekle

note: i18n("Add Interface Implementation"), SLOT(addInterfaceImplementation()), Icon_Utils::it_Implementation));
en: Add Operation
tr: İşlem Ekle

en: Add Attribute
tr: Öznitelik Ekle

en: Add Base Interface
tr: Temel Arayüz Ekle

en: Add Derived Interface
tr: Türetilmiş Arayüz Ekle

en: Base Classifiers
tr: Temel Sınıflayıcılar

en: Derived Classifiers
tr: Türetilmiş Tanımlayıcılar

en: An attribute with that name already exists in %1.
tr: %1 isimde başka bir öznitelik zaten mevcut.

en: Choose a different name.
tr: Farklı bir isim seçin.

en: Incorrect use of associations.
tr: ilişkilendirmenin hatalı kullanılmıştır.

en: Association Error
tr: İlişkilendirme Hatası

en: Enter Activity Name
tr: Etkinlik Adını Gir

en: new activity
tr: yeni etkinlik

en: Enter the name of the new activity:
tr: Yeni etkinliğin adını girin:

en: Enter Signal Name
tr: Sinyal Adını Gir

en: Enter Signal
tr: Sinyali Gir

en: new Signal
tr: yeni Sinyal

en: Enter Time Event Name
tr: Zaman Olayının İsmini Girin

en: Enter Time Event
tr: Zaman Olayı Girin

en: new time event
tr: yeni zaman olayı

en: Enter Combined Fragment Name
tr: Birleşmiş Parça İsmi Girin

en: Enter the Combined Fragment
tr: Birleşmiş Parça Girin

en: new Combined Fragment
tr: yeni Birleşmiş Parça

en: Enter State Name
tr: Yeni Durum İsmi

en: new state
tr: yeni durum

en: Enter the name of the new state:
tr: Yeni Durum İsmi Girin:

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
tr: Geometri

note: i18n: ectx: label, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: Image Mime Type
tr: Resim Mime Türü

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: The Mime Type of the Images
tr: Resimlerin Mime Türü

note: i18n: ectx: label, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support
tr: Geri Al Desteği

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support is enabled when this is true
tr: Bu doğru olduğunda geri alma etkindir

note: i18n: ectx: label, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Tabbed Diagrams
tr: Sekmelenmiş Diyagramlar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Enables/Disables Tabbed View of Diagrams in the view area
tr: Görünüm alanındaki diyagramların sekmeli görünümünü etkinleştir/pasifleştir

note: i18n: ectx: label, entry (newcodegen), group (General Options)
en: New Code Generator
tr: Yeni Kod Oluşturucu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (newcodegen), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for the New Code Generator
tr: Yeni Kod Oluşturucu için desteği etkinleştir/pasifleştir

note: i18n: ectx: label, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Footer Printing
tr: Dipnot Yazdırma

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for footer printing
tr: Dipnot yazdırma desteğini etkinleştir/pasifleştir

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
tr: Otomatik Kaydet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosave), group (General Options)
en: Enables/Disables Auto Saving at Regular Intervals
tr: Düzenli aralıklarla otomatik kaydetmeyi etkinleştir/pasifleştir

note: i18n: ectx: label, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time ( Old )
tr: Otomatik Kaydetme Süresi ( Eski )

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time Interval ( Old )
tr: Otomatik Kaydetme Aralığı ( Eski )

note: i18n: ectx: label, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: Auto Save Suffix
tr: Otomatik Kaydetme Soneki

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: The Suffix for the auto save file
tr: Otomatik kaydedilen dosya için sonek

note: i18n: ectx: label, entry (loadlast), group (General Options)
en: Load Last
tr: Sonuncuyu Yükle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (loadlast), group (General Options)
en: Enables/Disables Loading of the last open file
tr: Son açık olan dosyayı yüklemeyi aktifleştir/pasifleştir

note: i18n: ectx: label, entry (diagram), group (General Options)
en: Diagram To Load at Startup
tr: Açılışta Yüklenecek Diyagram

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (diagram), group (General Options)
en: The Diagram to load at startup
tr: Açılışta yüklenecek diyagram

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: Default Language at Startup
tr: Açılışta Kullanılacak Öntanımlı Dil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: The Language that Umbrello should start with by default
tr: Umbrello için açılışta kullanılacak öntanımlı dil

note: i18n: ectx: label, entry (uml2), group (General Options)
en: Use UML-2.x Notation
tr: UML-2.x Simgelemini Kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uml2), group (General Options)
en: Enables/Disables UML2 notation
tr: UML2 notasyonunu aktifleştir/pasifleştir

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Enables/Disables usage of fill color
tr: Doldurma renginin kullanımını aktifleştir/pasifleştir

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
tr: Doldurma Rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fillColor), group (UI Options)
en: The Fill Color to be used
tr: Kullanılacak Doldurma Rengi

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
tr: Çizgi Rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineColor), group (UI Options)
en: The Color of the Lines
tr: Çizgilerin Rengi

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
tr: Çizgi Genişliği

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: The Width of the Line
tr: Çizginin Genişliği

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (UI Options)
en: Text Color
tr: Metin Rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (textColor), group (UI Options)
en: The Color of the Text
tr: Metnin Rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Enables/Disables showing of the doc window
tr: Dök penceresinin gösterimini aktifleştir/pasifleştir

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uiFont), group (UI Options)
en: The Font to be used
tr: Kullanılacak Yazıtipi

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: Background Color
tr: Arka Plan Rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: The Color of the diagram background
tr: Diyagram arka planının rengi

note: i18n: ectx: label, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: Grid Dot Color
tr: Izgaranın Noktasının Rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: The Color of the grid dots
tr: Izgaranın noktalarının rengi

note: i18n: ectx: label, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show Visibility
tr: Görünürlüğü Göster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show the Visibility of the Attributes ( eg: private, public, protected)
tr: Özniteliklerin Görünümü Göster (ör: özel, genel, korumalı)

note: i18n: ectx: label, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show Attributes
tr: Öznitelikleri Göster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show attributes of the class
tr: Sınıfın özniteliklerini göster

note: i18n: ectx: label, entry (showOps), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showOps), group (Class Options)
en: Show Operations
tr: İşlemleri Göster

note: i18n: ectx: label, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Show Package
tr: Paketi Göster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of packages
tr: Paketlerin gösterimini aktifleştir/pasifleştir

note: i18n: ectx: label, entry (showStereoType), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showStereoType), group (Class Options)
en: Show Stereotypes
tr: Sterotipleri Göster

note: i18n: ectx: label, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Show Public Only
tr: Yalnızca Genel Göster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of public attributes/methods
tr: Genel özniteliklerin/metodların gösterimini aktifleştir/pasifleştir

note: i18n: ectx: label, entry (showAttSig), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttSig), group (Class Options)
en: Show Attribute Signature
tr: Öznitelik İmzasını Göster

note: i18n: ectx: label, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show Operation Signature
tr: İşlem İmzasını Göster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show operation signature
tr: İşlem imzasını göster

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options)
en: Default Attribute Scope
tr: Öntanımlı Öznitelik Kapsamı

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOperationScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultOperationScope), group (Class Options)
en: Default Operation Scope
tr: Öntanımlı İşlem Kapsamı

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
tr: Yükseklik

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height of the code viewer
tr: Kod görüntüleyicisinin yüksekliği

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
tr: Genişlik

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width of the Code Viewer
tr: Kod Görüntüleyicisi Genişliği

note: i18n: ectx: label, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options)
en: Show Hidden Blocks
tr: Gizli Sütunları Göster

note: i18n: ectx: label, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Highlight Blocks
tr: Sütunları Vurgula

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Enables/Disables Highlighting of blocks
tr: Blokların vurgulanmasını aktifleştir/pasifleştir

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font to be used in the Code Viewer
tr: Kod Görüntüleyici içinde kullanılacak yazıtipi

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
tr: Kağıt Rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Paper
tr: Kağıdın Rengi

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
tr: Yazıtipi Rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Font
tr: Yazıtipinin Rengi

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
tr: Seçili Rengi

[ctx: Color of the Edit Block]
note: i18n: ectx: label, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Edit Block Color
tr: Sütun Rengini Düzenle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Edit Block
tr: Blogu Düzenleme Rengi

note: i18n: ectx: label, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Non Edit Block Color
tr: Düzenlenemez Blogun Rengi

note: i18n: ectx: label, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: UML Object Color
tr: UML Nesne Rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the UML Object
tr: UML Nesnesinin Rengi

note: i18n: ectx: label, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options)
en: Hidden Color
tr: Gizli Rengi

note: i18n: ectx: label, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies
tr: Bağımlılıkları Çözümle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies when importing file
tr: Bağımlılıkları dosya içe aktarılırken çözümle

note: i18n: ectx: label, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Comment Style
tr: Açıklama Biçemi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Sets the Style of Comments to be used
tr: Kullanılacak Yorumların Biçemini Ayarlar

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Default Association Field Scope
tr: Öntanımlı İlişkilendirme Alanının Kapsamı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Sets the default Association field scope
tr: Öntanımlı ilişkilendirme alanının kapsamını ayarlar

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Default Attribute Accessor Scope
tr: Öntanımlı Öznitelik Erişimci Kapsamı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Sets the default attribute accessor scope
tr: Öntanımlı öznitellik erişimci kapsamını ayarlar

note: i18n: ectx: label, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Force Documentation
tr: Belgelendirmeyi Zorla

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Verbose Documentation
tr: Ayrıntılı Belgelendirmeyi Etkinleştir/Pasifleştir

note: i18n: ectx: label, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: Headings Directory
tr: Başlıkların Dizini

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: The Path in which the headings are stored
tr: Başlıkların saklandığı dosya yolu

note: i18n: ectx: label, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Include headings
tr: Başlıkları içer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Enables/Disables inclusion of headings
tr: Başlıkları içermesini aktifleştir/pasifleştir

note: i18n: ectx: label, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: Indentation Amount
tr: Girinti Miktarı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: The amount of indentation
tr: Girinti miktarı

note: i18n: ectx: label, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: Indentation Type
tr: Girinti Türü

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: The Type of Indentation
tr: Girinti Türü

note: i18n: ectx: label, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: Line Ending Type
tr: Satır Sonu Türü

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: The type of line ending ( or new line type )
tr: Satır sonu türü ( ya da yeni satır türü )

note: i18n: ectx: label, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: Output Directory
tr: Çıktı Dizini

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: The policy to be followed when there are name conflicts
tr: İsim çakışmaları olduğunda takip edilecek kural

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Auto Generate Accessors
tr: Erişimciyi Otomatik Oluştur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of accessors
tr: Erişimciyi otomatik oluşturmayı aktifleştir/pasifleştir

note: i18n: ectx: label, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Inline Accessors
tr: Satır içi erişimci

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline accessors
tr: Satır içi erişimciyi aktifleştir/pasifleştir

note: i18n: ectx: label, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Inline operations
tr: Satır içi işlemler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline Operations
tr: Satır içi işlemleri aktifleştir/pasifleştir

note: i18n: ectx: label, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Package is namespace
tr: Paket isim uzayıdır

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables treating a package as a namespace
tr: Pakete isim uzayı gibi davranmayı aktifleştir/pasifleştir

note: i18n: ectx: label, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Public Accessors
tr: Genel Erişimciler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables public accessors
tr: Genel erişimcileri aktifleştir/pasifleştir

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name
tr: Sınıf İsmi Karakter Dizisi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class
tr: Sınıf isminin karakter dizisi

note: i18n: ectx: label, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: Documentation tags
tr: Belgelendirme etiketleri

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
tr: Dü&zen

note: i18n: ectx: Menu (views)
en: &Diagram
tr: &Diyagram

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
tr: &Yeni

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
tr: &Göster

note: i18n: ectx: Menu (zoom_menu)
en: &Zoom
tr: &Yakınlaştırma

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
tr: &Hizala

note: i18n: ectx: Menu (code)
en: &Code
tr: &Kod

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
tr: Ayar&lar

en: &Export model to DocBook
tr: Modeli &Dockbook olarak Dışarıya Aktar

en: &Export model to XHTML
tr: Modeli &XHTML olarak Dışarıya Aktar

en: &New Class Wizard...
tr: &Yeni Sınıf Sihirbazı...

en: Code &Importing Wizard...
tr: İçeriye &Kod Aktarma Sihirbazı...

en: &Code Generation Wizard...
tr: &Kod Oluşturma Sihirbazı...

en: &Generate All Code
tr: &Tüm Kodu Oluştur

en: Creates a new document
tr: Yeni bir dosya oluştururur

en: Opens an existing document
tr: Mevcut dosyalardan birisini açar

en: Opens a recently used file
tr: Son kullanılan dosyalardan birisini açar

en: Saves the document
tr: Belgeyi kaydeder

en: Saves the document as...
tr: Belgeyi farklı kaydeder...

en: Closes the document
tr: Belgeyi kapatır

en: Prints out the document
tr: Belgeyi yazdırır

en: Print Preview of the document
tr: Belgenin yazdırma önizlemesi

en: Quits the application
tr: Uygulamadan çıkar

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
tr: Seçili bölümü keser ve panoya koyar

en: Copies the selected section to the clipboard
tr: Seçilen bölümü keser ve bunu panoya ekler

en: Pastes the contents of the clipboard
tr: Pano içeriğini yapıştırır

en: Set the default program preferences
tr: Öntanımlı uygulama tercilerini ayarla

[ctx: delete selected widget]
en: Delete &Selected
tr: &Seçileni Sil

en: &Class Diagram...
tr: &Sınıf Diyagramı...

en: &Object Diagram...
tr: &Nesne Diyagramı...

en: &Sequence Diagram...
tr: &Sıra Diyagramı...

en: C&ommunication Diagram...
tr: &İletişim Diyagramı...

en: &Use Case Diagram...
tr: &Use Case Diyagramı...

en: S&tate Diagram...
tr: D&urum Diyagramı...

en: &Activity Diagram...
tr: Etkinli&k Diyagramı...

en: Co&mponent Diagram...
tr: Bileşen &Diyagramı...

en: &Tree View
tr: &Ağaç Görünümü

en: &Command history
tr: &Komut geçmişi

en: &Clear Diagram
tr: &Diyagramı Temizle

en: &Snap to Grid
tr: &Kılavuza Uydur

en: S&how Grid
tr: &Kılavuzları Göster

en: &Delete Diagram
tr: &Diyagramı Sil

en: &Export as Picture...
tr: &Resim Olarak Kaydet...

en: Z&oom to 100%
tr: %​100'e Yakınlaştır

en: &Move Tab Left
tr: Sekmeyi &Sola Taşı

en: &Move Tab Right
tr: Sekmeyi Sağa Taşı

[ctx: init status bar]
en: Ready
tr: Hazır

en: Diagram Toolbar
tr: Diyagram Araç Çubuğu

en: Doc&umentation
tr: Belgelen&dirme

en: Co&mmand history
tr: &Komut geçmişi

en: &Debug
tr: &Hata ayıkla

en: &Log
tr: &Günlük

en: Opening file...
tr: Dosya açılıyor...

en: Untitled
tr: İsimsiz

en: Creating new document...
tr: Yeni belge oluşturuluyor...

en: Open File
tr: Dosya Aç

en: Saving file...
tr: Dosya kaydediliyor...

en: Saving file with a new filename...
tr: Dosya bir isimle kaydediliyor...

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: *.xmi | XMI File (*.xmi);;*.xmi.tgz | Gzip Compressed XMI File (*.xmi.tgz);;*.xmi.tar.bz2 | Bzip2 Compressed XMI File (*.xmi.tar.bz2);;* | All Files (*)
tr: *.xmi | XMI Dosyası (*.xmi);;*.xmi.tgz | Gzip Sıkıştırılmış XMI Dosyası (*.xmi.tgz);;*.xmi.tar.bz2 | Bzip2 Sıkıştırılmış XMI Dosyası (*.xmi.tar.bz2);;* | Tüm Dosyalar (*)

en: The file %1 exists.
    Do you wish to overwrite it?
tr: %1 dosyası mevcut.
    Bunun üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: Warning
tr: Uyarı

en: Overwrite
tr: Üzerine Yaz

en: Closing file...
tr: Dosya kapatılıyor...

en: No search term entered
tr: Arama terimi girilmedi

en: '%1': %2 found
tr: '%1': %2 bulundu

en: Print Preview...
tr: Yazdırma Önizlemesi...

en: Printing...
tr: Yazdırılıyor...

en: Print %1
tr: Yazdır %1

en: Exiting...
tr: Çıkılıyor...

en: Cutting selection...
tr: Seçim kesiliyor...

en: Copying selection to clipboard...
tr: Seçim panoya kopyalanıyor...

en: Inserting clipboard contents...
tr: Pano içeriği aktarılıyor...

[ctx: reset status bar]
en: Ready.
tr: Hazır.

en: Cannot view code until you generate some first.
tr: Kod oluşturuncaya kadar kodu göremezsiniz.

en: Cannot View Code
tr: Kod Görüntülenemedi

en: Cannot view code from simple code writer.
tr: Basit kod yazıcıdan kodu göremezsiniz.

en: Select file(s) to import:
tr: İçeri aktarılacak dosya(ları) seçin:

en: Select directory to import:
tr: İçeriye Aktarılacak dizini seçin:

en: XHTML Generation failed .
tr: XHTML oluşturma işlemi başarısız oldu .

en: &UML Objects
tr: &UML Nesneleri

en: &Stereotypes
tr: &Stereotipler

en: Welcome
tr: Hoş Geldiniz

en: UML Model
tr: UML Modeli

en: Logical View
tr: Mantıksal Görünüm

en: Use Case View
tr: Use Case Görünümü

en: Component View
tr: Bileşen Görünümü

en: Deployment View
tr: Dağıtım Görünümü

en: Entity Relationship Model
tr: Varlık İlişkisi Modeli

en: Datatypes
tr: Veri türleri

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
tr: Geçerli dosya değiştirildi.
    Bunu kaydetmek istiyor musunuz?

[ctx: warning message]
en: Warning
tr: Uyarı

en: The file <%1> does not exist.
tr: <%1> dosyası bulunamadı.

en: Load Error
tr: Yükleme Hatası

en: The file %1 seems to be corrupted.
tr: %1 dosyası bozuk görünüyor.

en: There was no XMI file found in the compressed file %1.
tr: %1 sıkıştırılmış dosyasında XMI dosyası bulunamadı.

en: There was a problem loading the extracted file: %1
tr: Çıkarılmış dosyayı yüklerken bir hata oluştu: %1

en: There was a problem loading file: %1
tr: Dosyayı yüklerken bir hata oluştu: %1

en: Reason: %1
tr: Neden: %1

en: There was a problem saving: %1
tr: Kaydederken bir hata oluştu: %1

en: Save Error
tr: Kaydetme Hatası

en: There was a problem uploading: %1
tr: Karşıya yüklerken bir hata oluştu: %1

en: use case diagram
tr: use case diyagramı

en: class diagram
tr: sınıf diyagramı

en: sequence diagram
tr: sıra diyagramı

en: communication diagram
tr: İletişim diyagramı

en: object diagram
tr: nesne diyagramı

en: state diagram
tr: durum diyagramı

en: activity diagram
tr: etkinlik diyagramı

en: component diagram
tr: bileşen diyagramı

en: deployment diagram
tr: Dağıtım diyagramı

[ctx: diagram name]
en: Name
tr: İsim

en: Enter name:
tr: İsim girin:

en: That is an invalid name for a diagram.
tr: Bu bir diyagram için geçersiz bir isim.

en: A diagram is already using that name.
tr: Başka bir diyagram bu ismi kullanıyor.

[ctx: renaming diagram]
en: Name
tr: İsim

[ctx: renaming uml object]
en: Name
tr: İsim

[ctx: renaming child uml object]
en: Name
tr: İsim

en: The name you entered was not unique.
    Is this what you wanted?
tr: Girdiğiniz isim benzersiz değildir.
    Bunu istediğinize emin misiniz?

en: Use Name
tr: İsim Kullan

en: Enter New Name
tr: Yeni Bir İsim Girin

en: Setting up the document...
tr: Belge düzenleniyor...

en: Resolving object references...
tr: Nesne referansları çözümleniyor...

en: Loading UML elements...
tr: UML ögeleri yükleniyor...

en: Loading diagrams...
tr: Diyagramlar yükleniyor...

en: Externalize Folder
tr: Dışında Bırakılmış Dizin

en: Folder %1 must be relative to the main model directory, %2.
tr: %1 dizini %2 ana model dizin ile mutlaka ilişkili olmalıdır.

en: Path Error
tr: Yol Hatası

en: File %1 already exists!
    The existing file will be overwritten.
tr: %1 dosyası zaten var!
    Var olan dosyanın üzerine yazılacak.

en: There was a problem saving file: %1
tr: Dosyayı kaydederken bir hata oluştu: %1

en: Enter Model Name
tr: Model Adını Girin

en: Enter the new name of the model:
tr: Modelin yeni adını girin:

en: Views
tr: Görünümler

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Loading listview...
tr: Liste görünümü yükleniyor...

en: The folder must be emptied before it can be deleted.
tr: Dizin silinmeden önce boşaltılmalıdır.

en: Folder Not Empty
tr: Dizin Boş Değil

en: Rename canceled
tr: Yeniden isimlendirme işlemi iptal edildi

en: Renaming an item of listview type %1 is not yet implemented.
tr: %1 liste görünümü türündeki bir ögenin yeniden isimlendirilmesi daha gerçeklenmemiştir.

en: Function Not Implemented
tr: Fonksiyon Gerçeklenmemiştir

en: The name you entered was invalid.
    Renaming process has been canceled.
tr: Girilen isim geçersiz.
    Yeniden isimlendirme işlemi iptal edildi.

en: Name Not Valid
tr: Geçersiz İsim

en: An operation with the same name and signature already exists. You cannot add it again.
tr: Aynı isim ve imza ile bir işlem zaten mevcuttur. Tekrar ekleyemezsiniz.

en: The folderfile %1 does not exist.
tr: %1 dizin-dosyası yok.

en: The folderfile %1 cannot be opened.
tr: %1 dizin-dosyası açılamadı.

[ctx: object name]
en: Name
tr: İsim

en: An object with the name %1
    already exists in the package %2.
    Please enter a new name:
tr: %1 isiminde bir nesne zaten
    %2 paketininde bulunuyor.
    Lütfen yeni bir isim giriniz:

en: new_field
tr: yeni_alan

en: Actor &name:
tr: Aktör &adı:

en: Association &name:
tr: İlişkilendirme &adı:

en: Class &name:
tr: Sınıf &adı:

en: Component &name:
tr: &Bileşen adı:

en: Datatype &name:
tr: &Veri türü adı:

en: Entity &name:
tr: Varlık &adı:

en: Folder &name:
tr: Dizi&n ismi:

en: Interface &name:
tr: &Arayüz adı:

en: Node &name:
tr: &Düğüm adı:

en: Package &name:
tr: Paket a&dı:

en: Port &name:
tr: Port &ismi:

en: Use case &name:
tr: &Use case adı:

en: Diagram: %2 Page %1
tr: Diyagram: %2 Sayfa %1

en: Use fill color
tr: Doldurma rengi kullan

en: Change font
tr: Yazıtipini değiştir

en: Enter Diagram Name
tr: Diyagram Adını Gir

en: Enter the new name of the diagram:
tr: Yeni diyagram ismini girin:

en: Exporting view...
tr: Görünüm dışarıya aktarılıyor...

en: An error happened when exporting the image:
tr: Resmi dışarıya aktarırken bir hata gerçekleşti:

en: The selected file %1 exists.
    Do you want to overwrite it?
tr: %1 dosyası var.
    Üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: File Already Exists
tr: Bu Dosya Zaten Var

en: Empty scene
tr: Boş ekran

en: Cannot create directory: %1
tr: Dizin oluşturulamadı: %1

en: A problem occurred while saving diagram in %1
tr: %1 içerisine diyagram kaydedilirken bir problem oluştu

en: Multiplicity
tr: Çoklu oluşum

en: Enter multiplicity:
tr: Çoklu oluşumu girin:

en: Association Name
tr: Bağıntı Adı

en: Enter association name:
tr: Bağıntı adını girin:

en: Role Name
tr: Rol Adı

en: Enter role name:
tr: Rol adını girin:

en: Enter the name of the diagram referenced
tr: Diyagramı refaransının adını girin

en: Diagram name
tr: Diyagram adı

en: Enter the guard of the loop
tr: Döngünün koruyucusunu girin

en: Enter the first alternative name
tr: İlk alternatif ismi girin

en: Enter first alternative
tr: İlk alternatifi girin

en: Enter first alternative :
tr: İlk alternatifi girin :

en: Enter referenced diagram name
tr: Referans diyagramının adını girin

en: Enter referenced diagram name :
tr: Referans diyagramının adını girin :

en: Enter the guard of the loop:
tr: Döngünün koruyucusunu girin:

en: Enter alternative Name
tr: İkincil Adı Gir

en: Enter the alternative:
tr: Alternatifi girin:

en: Change Text
tr: Metni Değiştir

en: Enter new text:
tr: Yeni metin girin:

en: ERROR
tr: HATA

[ctx: operation name]
en: Name
tr: İsim

en: Enter operation name:
tr: İşlem adını girin:

en: Precondition
tr: Ön koşul

en: Postcondition
tr: Son koşul

en: Transformation
tr: Dönüştürme

en: Note Type
tr: Not Türü

en: Select the Note Type
tr: Düğüm Türünü Seç

en: Enter Object Node Name
tr: Nesne Düğümü Adını Girin

en: Enter the name of the object node :
tr: Nesne düğümünün adını girin :

en: Select Object node type
tr: Nesne düğümü adını seç

en: Select the object node type
tr: Nesne düğüm türünü seçin

en: Enter the name of the data store node
tr: Veri saklama düğümünün adını girin

en: data store name
tr: veri depolama ismi

en: Enter the name of the buffer node
tr: Tampon düğümünün ismini girin

en: Enter the name of the buffer
tr: Tamponun ismini girin

en: centralBuffer
tr: merkeziTampon

en: Enter the name of the object flow
tr: Nesne akışının ismini girin

en: object flow
tr: Nesne akışı

en: Enter Object Flow State
tr: Nesne Akış Durumunu Girin

en: Enter State (keep '-' if there is no state for the object)
tr: Durum Girin (nesne için bir durum yok ise '-' koruyun)

en: Enter signal name
tr: Sinyal adını girin

en: Enter the signal name :
tr: Sinyal adını girin :

en: Enter Activity
tr: Etklinlik Girin

en: Move widgets
tr: Parçacıkları taşı

en: Rename Object
tr: Nesnenin Adını Değiştir

en: Enter object name:
tr: Nesne adını gir:

en: new precondition
tr: yeni ön koşul

en: Enter the new name of the activity:
tr: Aktivitenin yeni adını yazın:

en: Box
tr: Kutu

en: CombinedFragment
tr: BirleşmişParça

en: Datatype
tr: Veri türü

en: ForkJoin
tr: ÇatallaKatıl

en: Message
tr: Mesaj

en: Note
tr: Not

en: Object
tr: Nesne

en: ObjectNode
tr: NesneDüğümü

en: Signal
tr: Sinyal

en: State
tr: Durum

en: Text
tr: Metin

en: UseCase
tr: KullanımSenaryosu

[ctx: selection arrow]
en: Select
tr: Seç

en: Combined Fragment
tr: Birleştirilmiş Parça

en: Label
tr: Etiket

en: Directional Association
tr: Doğrusal İşbirliği

[ctx: UML class]
en: Class
tr: Sınıf

en: Send signal
tr: Sinyal gönder

en: Accept signal
tr: Kabul sinyali

en: Accept time event
tr: Zaman olayını kabul et

en: Fork/Join
tr: Çatalla/Katıl

[ctx: join states]
en: Join
tr: Katıl

[ctx: state choice]
en: Choice
tr: Seçim

note: i18n("Choice"),                  Icon_Utils::it_Choice_Round,            SLOT(slotChoice()) },          //NotYetImplemented
en: And Line
tr: Bitiş Satırı

[ctx: state diagram]
en: State
tr: Durum

en: Pre/Post condition
tr: Ön/Son koşul
