umbrello - en to tr translation catalogue (1602 entries)

en: Class Diagram
tr: Sınıf Diyagramı

en: Use Case Diagram
tr: Kullanım Senaryosu Diyagramı

en: Sequence Diagram
tr: Sıralama Diyagramı

en: Collaboration Diagram
tr: Birlikte Çalışma Diyagramı

en: State Diagram
tr: Durum Diyagramı

en: Activity Diagram
tr: Etkinlik Diyagramı

en: Component Diagram
tr: Bileşen Diyagramı

en: Deployment Diagram
tr: Dağılım Diyagramı

en: Entity Relationship Diagram
tr: Varlık İlişkisi Diyagramı

en: Object Diagram
tr: Nesne Diyagramı

en: No Diagram
tr: Diyagram Yok

en: Generalization
tr: Genelleştirme

en: Aggregation
tr: Toplama

en: Dependency
tr: Bağımlılık

en: Association
tr: İlişkilendirme

en: Self Association
tr: Kendi İlişkilendirmesi

en: Collaboration Asynchronous Message
tr: Eşzamansız İleti İşbirliği

en: Collaboration Synchronous Message
tr: Eşzamanlı İleti İşbirliği

en: Sequence Message
tr: Sıralama İletisi

en: Collaboration Self Message
tr: Kendi İletisi İşbirliği

en: Sequence Self Message
tr: Kendi İletisi Sıralaması

en: Containment
tr: Kapsama

en: Composition
tr: Bileşim

en: Realization
tr: Gerçekleme

en: Uni Association
tr: Tek Yönlü İlişkilendirme

en: Anchor
tr: Tutturucu

en: State Transition
tr: Durum Geçişi

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Exception
tr: İstisna

en: Category to Parent
tr: Kategoriden Üst Ögeye

en: Child to Category
tr: Alt Ögeden Kategoriye

en: Relationship
tr: İlişki

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: ? AssociationType ?
tr: ? İlişkilendirme Türü ?

en: At least one of the items in the clipboard could not be pasted because an item of the same name already exists.  Any other items have been pasted.
tr: Aynı adda bir öge halihazırda var olduğundan panodaki ögelerden en az biri yapıştırılamadı. Diğer ögeler yapıştırıldı.

en: Paste Error
tr: Yapıştırma Hatası

en: Create diagram %1: %2
tr: %1 diyagramını oluştur: %2

en: Change text : %1 to %2
tr: Metni değiştir: %1 → %2 olarak

en: Remove diagram %1
tr: %1 Diyagramını Kaldır

en: Set stereotype : %1 to %2
tr: Stereotip ayarla: %1 → %2 olarak

en: Change visibility : %1
tr: Görünürlüğü değiştir: %1

en: Create UML object : %1
tr: UML nesnesi oluştur: %1

en: Remove UML object : %1
tr: UML nesnesini kaldır: %1

en: Rename object : %1 to %2
tr: Nesneyi yeniden adlandır: %1 → %2 olarak

en: Change fill color : %1
tr: Dolgu rengini değiştir: %1

en: Change font : %1
tr: Yazıtipini değiştir: %1

en: Change line color : %1
tr: Çizgi rengini değiştir: %1

en: Change line width : %1
tr: Çizgi genişliğini değiştir: %1

en: Change multiplicity : %1 to %2
tr: Çeşitliliği değiştir: %1 → %2 olarak

en: Change text color : %1
tr: Metin rengini değiştir: %1

en: Use fill color : %1
tr: Dolgu rengi kullan: %1

en: No fill color : %1
tr: Dolgu rengi yok: %1

en: Change visual property : %1
tr: Görünürlüğü değiştir: %1

en: Create widget : %1
tr: Araç takımı oluştur: %1

en: Move widget : %1
tr: Araç takımını taşı: %1

en: Remove widget : %1
tr: Araç takımını kaldır: %1

en: Resize widget : %1
tr: Araç takımını yeniden boyutlandır: %1

en: Set name : %1 to %2
tr: Adını ayarla: %1 → %2 olarak

en: Set text : %1 to %2
tr: Metni ayarla: %1 → %2 olarak

en: Cannot open file %1 for writing. Please make sure the folder exists and you have permissions to write to it.
tr: %1 dosyası yazmak için açılamıyor. Lütfen klasörün var olduğundan ve bu klasöre yazma izniniz olduğundan emin olun.

en: Cannot Open File
tr: Dosya Açılamıyor

en: Cannot create the folder:
tr: Klasör oluşturulamıyor:

en: 
    Please check the access rights
tr: 
    Lütfen erişim haklarını denetleyin

en: Cannot Create Folder
tr: Klasör Oluşturulamıyor

en: Package is a namespace
tr: Paket bir ad alanı

en: Virtual destructors
tr: Sanal yıkıcılar

en: Generate empty constructors
tr: Boş yapıcılar üret

en: Generate accessor methods
tr: Erişimci yöntemleri üret

en: Operations are inline
tr: İşlemler satır içinde

en: Accessors are inline
tr: Erişimciler satır içinde

en: Accessors are public
tr: Erişimciler herkese açık

en: Create getters with 'get' prefix
tr: “get” önekiyle alıcılar oluştur

en: Remove prefix '[a-zA-Z]_' from accessor method names
tr: Erişimci yöntemi adlarından “[a-zA-Z]_” önekini kaldır

note: i18n: ectx: label, entry (accessorMethodsStartWithUpperCase), group (CPP Code Generation)
en: Accessor methods start with capital letters
tr: Erişimci yöntemleri BÜYÜK harfle başlar

en: Use '\' as documentation tag instead of '@'
tr: Belgelendirme etiketi olarak “@” yerine “\” kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">C++ Code Generation</p>
tr: <p align="center">C++ Kodu Üretimi</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabGeneral)
en: General
tr: Genel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: label, entry (classMemberPrefix), group (CPP Code Generation)
en: Class member prefix
tr: Sınıf üyesi öneki

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabMethodBodyGeneration)
en: Method Body Generation
tr: Yöntem Gövdesi Oluşturması

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_listClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_listIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget
en: vector
tr: vektör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelVariable)
en: <b>Variable</b>
tr: <b>Değişken</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseStringButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseListButton)
en: ...
tr: …

note: i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KHistoryComboBox, ui_stringClassHCombo) i18n: ectx: property (historyItems), widget (KHistoryComboBox, ui_stringIncludeFileHistoryCombo) i18n: ectx: property (text), item, 
en: string
tr: dizi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStringClass)
en: <p align="center">String</p>
tr: <p align="center">Dizi</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelListClass)
en: <p align="center">List</p>
tr: <p align="center">Liste</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelClassName)
en: Class name
tr: Sınıf adı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelIncludeFile)
en: <i><p align="center">Include file</p></i>
tr: <i><p align="center">Include dosyası</p></i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelHelpMethodBodyGen)
en: Use following for classes in generated code:
tr: Üretilen kod içinde sınıflar için aşağıdakileri kullan:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDocumentation) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Documentation
tr: Belgelendirme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Style:
tr: Biçem:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Slash (//)
tr: Bölü–Bölü (//)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_selectCommentStyle) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Slash-Star (/**  */)
tr: Bölü–Yıldız (/**  */)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Project Generation
tr: Proje Üretimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_makeANTDocumentCheckBox)
en: Create ANT build document
tr: ANT yapı belgesi oluştur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Auto-Generate Methods
tr: Kendiliğinden Oluşturulan Yöntemler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateConstructors)
en: Empty constructor methods
tr: Boş yapıcı yöntemleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAssocAccessors)
en: Association accessor methods
tr: İlişkilendirme erişimci yöntemleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_generateAttribAccessors)
en: Attribute accessor methods
tr: Öznitelik erişimci yöntemleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAccessorScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Default attribute accessor scope:
tr: Öntanımlı öznitelik erişimcisi kapsamı:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPublicRB)
en: Public
tr: Genel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pPrivateRB)
en: Private
tr: Özel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pProtectedRB)
en: Protected
tr: Korumalı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_accessorScopeCB)
en: From Parent Object
tr: Üst nesneden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssocFieldScope) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAssFieldScope)
en: Default association field scope:
tr: Öntanımlı ilişkilendirme alanı kapsamı:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_assocFieldScopeCB)
en: From Parent Role
tr: Üst rolden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">D Code Generation</p>
tr: <p align="center">D Kodu Üretimi</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Java Code Generation</p>
tr: <p align="center">Java Kodu Üretimi</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelTitle)
en: <p align="center">Ruby Code Generation</p>
tr: <p align="center">Ruby Kodu Üretimi</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Hash (#)
tr: Kare (#)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_SelectCommentStyle)
en: Begin-End (=begin  =end)
tr: Başlangıç–Bitiş(=begin  =end)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxAutoGeneratedMethods)
en: Auto-Generated Methods
tr: Kendiliğinden Oluşturulan Yöntemler

en: Code Generation Wizard
tr: Kod Üretim Sihirbazı

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenOptionsPage) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeImpSelectPage)
en: Code Generation Options
tr: Kod Üretim Seçenekleri

en: Adjust code generation options.
tr: Kod üretimi seçeneklerini ayarlayın.

en: Language Options
tr: Dil Seçenekleri

en: The output folder exists, but it is not writable.
    Please set the appropriate permissions or choose another folder.
tr: Çıkış klasörü var; ancak yazılabilir değil.
    Lütfen uygun izinleri ayarlayın veya başka bir klasör seçin.

en: Error Writing to Output Folder
tr: Çıktı Klasörüne Yazma Hatası

en: %1 does not seem to be a folder. Please choose a valid folder.
tr: %1, bir klasör gibi görünmüyor. Lütfen geçerli bir klasör seçin.

en: Please Choose Valid Folder
tr: Lütfen Geçerli Bir Klasör Seçin

en: The folder %1 does not exist. Do you want to create it now?
tr: %1 klasörü yok. Oluşturmak istiyor musunuz?

en: Output Folder Does Not Exist
tr: Çıktı Klasörü Yok

en: Create Folder
tr: Klasörü Oluştur

en: Do Not Create
tr: Oluşturma

en: The folder could not be created.
    Please make sure you have write access to its parent folder or select another, valid, folder.
tr: Klasör oluşturulamadı.
    Lütfen ana klasörüne yazma erişiminiz olduğundan emin olun veya geçerli başka bir klasör seçin.

en: Error Creating Folder
tr: Klasör Oluşturulurken Hata

en: Please select a valid folder.
tr: Lütfen geçerli bir klasör seçin.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLanguage)
en: Language
tr: Dil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxFolders)
en: Folders
tr: Klasörler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelFolder)
en: Write all generated files to folder:
tr: Şu klasöre üretilen tüm dosyaları yaz:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_outputDir)
en: Files generated by Code Generator will be written to this folder
tr: Kod Üreteci tarafından oluşturulan dosyalar bu klasöre yazılacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseOutput)
en: Bro&wse...
tr: &Göz At…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeadings)
en: &Include heading files from folder:
tr: Klasördeki üstbilgi dosyalarını &içer:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, ui_headingsDir)
en: Files in this folder will be used as heading files in the generated code
tr: Bu klasördeki dosyalar üretilen kodda üstbilgi dosyaları olarak kullanılır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_browseHeadings)
en: B&rowse...
tr: &Göz At…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxOverwritePolicy) i18n: ectx: label, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: Overwrite Policy
tr: Üzerine Yazma Politikası

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelOverwritePolicy)
en: If a file with the same name as the name code 
    generator wants to use as output file already exists:
tr: Ad kodu üreteciyle aynı ada sahip bir dosya 
    halihazırda çıktı dosyası olarak kullanmak istiyorsa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: Overwrite existing files if they exist in the destination folder
tr: Hedef klasörde varsa var olan dosyaların üzerine yaz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonOverwrite)
en: O&verwrite
tr: Ü&zerine yaz

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: If a file with the same name already exists, ask what to do
tr: Aynı adda bir dosya halihazırda varsa ne yapmak gerektiğini sor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonAsk)
en: As&k
tr: &Sor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: If a file already exists in the destination folder, select a different name to use by adding a suffix to the file name
tr: Hedef klasörde bir dosya halihazırda varsa dosya adına bir sonek ekleyerek kullanılacak farklı bir ad seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_radioButtonChangeName)
en: &Use a different name
tr: &Farklı bir ad kullan

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabFormatting)
en: Formatting
tr: Biçimlendirme

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxComment)
en: Comment Verbosity
tr: Yorum Açıklığı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: Write comments &for class and method documentation even if empty
tr: Boş olsa &bile sınıf ve yöntem belgeleri için yorum yaz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_forceDoc)
en: &Write documentation comments even if empty
tr: Boş &olsa bile belgelendirme yorumları yaz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelSectionComments)
en: Write section comments:
tr: Bölüm yorumları yaz:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Writes comments to indicate the different sections (public, private etc) in a class, even if the sections are empty
tr: Bölümler boş olsa bile bir sınıftaki farklı bölümleri (genel, özel vb.) belirtmek için yorumlar yazar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: None
tr: Yok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: When section is non empty
tr: Bölüm boş olmadığında

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_writeSectionComments)
en: Always
tr: Her zaman

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxLines)
en: Lines
tr: Satırlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelType)
en: Indentation type:
tr: Girintileme türü:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: No Indentation
tr: Girintileme yok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Tab
tr: Sekme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectIndentationTypeBox)
en: Space
tr: Boşluk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelAmount)
en: Indentation amount:
tr: Girintileme miktarı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_textLabelStyle)
en: Line ending style:
tr: Satır sonu biçemi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: *NIX ("\n")
tr: *NIX (“\n”)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: Windows ("\r\n")
tr: Windows (“\r\n”)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ui_SelectEndLineCharsBox)
en: Mac ("\r")
tr: Mac OS (“\r”)

en: Select Classes
tr: Sınıflar Seç

en: Place all the classes you want to generate code
    for in the right hand side list.
tr: Kodunu üretmek istediğiniz tüm sınıfları sağdaki
    listeye yerleştirin.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CodeGenSelectPage)
en: Code Generation Selection
tr: Kod Üretim Seçimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListAvailable)
en: Classes Available
tr: Kullanılabilir Sınıflar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add class for code generation
tr: Kod üretimi için sınıf ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_addButton)
en: Add >>
tr: Ekle >>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: Remove class from Code Generation
tr: Kod üretiminden sınıfı kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_removeButton)
en: << Remove
tr: << Kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelListSelected)
en: Classes Selected
tr: Seçili sınıflar

en: Status of Code Generation Progress
tr: Kod Üretim İşleminin Durumu

en: Press the button Generate to start the code generation.
    Check the success state for every class.
tr: Kod üretimini başlatmak için Üret düğmesine basın.
    Her sınıfın başarı durumunu denetleyin.

en: Not Yet Generated
tr: Henüz Üretilmedi

en: Code Generated
tr: Kod Üretildi

en: Not Generated
tr: Üretilmedi

en: Skipped
tr: Atlandı

en: Cannot open file!
tr: Dosya açılamıyor!

en: Umbrello Code Generation - Logger Export
tr: Umbrello Kod Üretimi — Günlükçüyü Dışa Aktar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_statusTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus)
en: Status
tr: Durum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, ui_tableWidgetStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryClass)
en: Class
tr: Sınıf

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_loggerTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabLogger)
en: Logger
tr: Günlükçü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonClear)
en: Clear
tr: Temizle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonExport)
en: Export...
tr: Dışa Aktar…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonGenerate)
en: Generate
tr: Üret

en: Importing file: %1 Progress: %2/%3
tr: Dosya içe aktarılıyor: %1, ilerleme: %2/%3

[ctx: ready to status bar]
en: Ready.
tr: Hazır.

[ctx: failed to status bar]
en: Failed.
tr: Başarısız oldu.

en: Code Importing Wizard
tr: Kod İçe Aktarma Sihirbazı

en: Code Importing Path
tr: Kod İçe Aktarma Yolu

en: Select the code importing path.
tr: Kod içe aktarma yolunu seçin.

en: File System Model
tr: Dosya Sistemi Modeli

en: Select the desired language to filter files.
tr: Dosyaları süzmek için istenen dili seçin.

en: Select also all the files in the subdirectories.
tr: Alt dizinlerdeki tüm dosyaları da seçin.

en: Select all the files below the current directory.
tr: Geçerli dizinin altındaki tüm dosyaları seçin.

en: Clear all selections.
tr: Tüm seçimleri temizleyin.

en: Add file extensions like e.g. '*.h *.hpp'.
tr: “*.h *.hpp” gibi dosya uzantılarını ekleyin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: The language of the project.
tr: Projenin programlama dili.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_languageLabel)
en: Programming Language:
tr: Programlama dili:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_subdirCheckBox)
en: Include Subdirectories.
tr: Alt dizinleri içer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_fileExtLabel)
en: List of file extensions:
tr: Dosya uzantılarının listesi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_deselectAllButton)
en: Deselect all
tr: Tümünün Seçimini Kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_selectAllButton)
en: Select all
tr: Tümünü Seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_filesLabel)
en: Number of files:
tr: Dosya sayısı:

en: Status of Code Importing Progress
tr: Kod İçe Aktarma İşleminin Durumu

en: Press the button 'Start import' to start the code import.
    Check the success state for every class.
tr: Kodu içe aktarmayı başlatmak için “İçe Aktarmayı Başlat” düğmesine basın.
    Her sınıfın başarı durumunu denetleyin.

en: <b>Code import of 1 file:</b><br> | <b>Code import of %1 files:</b><br>
tr[0]: <b>1 dosyanın kodunun içe aktarımı:</b><br>
tr[1]: <b>%1 dosyanın kodunun içe aktarımı:</b><br>

en: importing file ... DONE<br>
tr: Dosya içe aktarılıyor… BİTTİ<br>

en: Import Done
tr: İçe Aktarma İşlemi Bitti

en: importing file ... FAILED<br>
tr: Dosya içe aktarılıyor… BAŞARISIZ OLDU<br>

en: Import Failed
tr: İçe Aktarma İşlemi Başarısız Oldu

en: importing file ...
tr: Dosya içe aktarılıyor…

en: importing file ... stopped<br>
tr: Dosya içe aktarılıyor… DURDURULDU<br>

en: Import stopped
tr: İçe aktarma işlemi durduruldu

en: Not Imported
tr: İçe Aktarılmadı

en: Umbrello Code Import - Logger Export
tr: Umbrello Kod İçe Aktarıcısı — Günlükçüyü Dışa Aktar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_tabStatus)
en: Import Status
tr: İçe Aktarma Durumu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStart)
en: Start import
tr: İçe Aktarmayı Başlat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_pushButtonStop)
en: Stop
tr: Durdur

en: Importing file: %1
tr: Dosya içe aktarılıyor: %1

[ctx: show failed on status bar]
en: Failed.
tr: Başarısız oldu.

[ctx: show Ready on status bar]
en: Ready.
tr: Hazır.

en: No code importer for file: %1
tr: Dosya için kod içe aktarıcısı yok: %1

en: Class Name
tr: Sınıf Adı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAll)
en: All
tr: Tümü

en: Properties
tr: Özellikler

en: Initial activity
tr: İlk etkinlik

en: End activity
tr: Son etkinlik

en: Final activity
tr: Bitiş etkinliği

note: i18n("Attribute...")); break;
en: Branch/Merge
tr: Dallandır/Birleştir

en: Invoke action
tr: Eylem çağır

en: Parameter activity
tr: Parametre etkinliği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General Properties
tr: Genel Özellikler

[ctx: general properties page]
en: General
tr: Genel

en: Activity type:
tr: Etkinlik türü:

en: Activity name:
tr: Etkinlik adı:

en: Precondition :
tr: Ön koşul:

en: Postcondition :
tr: Son koşul:

en: &Normal activity
tr: &Normal etkinlik

en: &Invoke action
tr: &Eylem çağır

en: &Parameter activity node
tr: &Parametre etkinliği düğümü

en: Association Properties
tr: İlişkilendirme Özellikleri

[ctx: general settings page name]
en: General
tr: Genel

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

[ctx: display option page name]
en: Display
tr: Görüntü

en: Display Options
tr: Görüntü Seçenekleri

en: Attributes
tr: Öznitelikler

en: Attribute Settings
tr: Öznitelik Ayarları

en: Operations
tr: İşlemler

en: Operation Settings
tr: İşlem Ayarları

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Templates Settings
tr: Şablon Ayarları

en: Enum Literals
tr: Enümerasyon Düz Değerleri

en: Enum Literals Settings
tr: Enümerasyon Düz Değerleri Ayarları

en: Entity Attributes
tr: Varlık Öznitelikleri

en: Entity Attributes Settings
tr: Varlık Öznitelikleri Ayarları

en: Entity Constraints
tr: Varlık Kısıtlamaları

en: Entity Constraints Settings
tr: Varlık Kısıtlamaları Ayarları

[ctx: contents settings page name]
en: Contents
tr: İçerik

en: Contents Settings
tr: İçerik Ayarları

en: Associations
tr: İlişkilendirmeler

en: Class Associations
tr: Sınıf İlişkilendirmeleri

[ctx: instance general settings page name]
en: General
tr: Genel

en: new_class
tr: yeni_sınıf

en: Class Wizard
tr: Sınıf Sihirbazı

en: New Class
tr: Yeni Sınıf

en: Add general info about the new class.
tr: Yeni sınıf hakkında genel bilgiler ekleyin.

en: Class Attributes
tr: Sınıf Öznitelikleri

en: Add attributes to the new class.
tr: Yeni sınıfa öznitelikler ekleyin.

en: Class Operations
tr: Sınıf İşlemleri

en: Add operations to the new class.
tr: Yeni sınıfa işlemler ekleyin.

en: Hide
tr: Gizle

en: Show
tr: Göster

en: Hide Comment
tr: Yorumu Gizle

en: Show Comment
tr: Yorumu Göster

en: Insert Code Block Before
tr: Bundan Önce Kod Bloku Ekle

en: Insert Code Block After
tr: Bundan Sonra Kod Bloku Ekle

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Cut
tr: Kes

en: Code Viewer - %1
tr: Kod Görüntüleyicisi — %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showHiddenCodeCB)
en: Show hidden blocks
tr: Gizli sütunları göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_componentLabel)
en: <p align="center">component name here</p>
tr: <p align="center">bileşen adı buraya</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_highlightCheckBox)
en: Show block type
tr: Blok türünü göster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorGroupBox)
en: Colors
tr: Renkler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
tr: Yazıtipi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperLabel)
en: Paper:
tr: Kağıt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedLabel)
en: Selected:
tr: Seçili:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">UML object block:</p>
tr: <p align="right">UML nesnesi bloku:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: <p align="right">Hidden block:</p>
tr: <p align="right">Gizli sütun:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <p align="right">Uneditable text:</p>
tr: <p align="right">Düzenlenemez metin:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Editable text:</p>
tr: <p align="right">Düzenlenebilir metin:</p>

en: Enable all messages
tr: Tüm iletileri etkinleştir

en: Enable 'delete association' related messages
tr: “İlişkilendirmeyi sil” ile ilgili iletileri etkinleştir

en: Enable 'delete diagram' related messages
tr: “Diyagramı sil” ile ilgili iletileri etkinleştir

en: You are about to delete an association. Do you really want to continue?
tr: Bir ilişkilendirmeyi silmek üzeresiniz. Sürdürmeyi gerçekten istiyor musunuz?

en: Delete Association
tr: İlişkilendirmeyi Sil

en: You are about to delete the entire diagram.
    Are you sure?
tr: Bütün diyagramı silmek üzeresiniz.
    Emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete diagram %1?
tr: %1 diyagramını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Delete Diagram?
tr: Diyagramı Sil?

en: &Delete
tr: &Sil

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: The format that the images will be exported to
tr: Görsellerin dışa aktarılacağı biçim

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExportAllViewsDialogBase)
en: Export All Views
tr: Tüm Görünümleri Dışa Aktar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, kURLRequesterLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, m_kURL)
en: The base directory used to save the images
tr: Görselleri kaydetmekte kullanılacak taban dizin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kURLRequesterLabel)
en: &Directory to save the diagrams in:
tr: &Diyagramların kayıt edileceği dizin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Create in the target directory the same tree structure used
    in the document to store the views
tr: Görünümleri depolamak için belgede kullanılan ağaç yapısının
    aynısını hedef dizinde oluşturun

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: The views are stored in folders in the document. The same tree structure used in the document to store the views can be created in the selected base directory with this option.
    Only the folders made by the user are created in the base directory (Logical view, use case view and so on are not created).
tr: Görünümler belgedeki klasörlerde saklanır. Görünümleri depolamak için belgede kullanılan ağaç yapısının aynısı, bu seçenekle seçilen temel dizinde oluşturulabilir.
    Temel dizinde yalnızca kullanıcı tarafından oluşturulan klasörler oluşturulur (Mantıksal görünüm, kullanım durumu görünümü vb. oluşturulmaz).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useFolders)
en: Use &folders
tr: &Klasörler kullan

en: Find
tr: Bul

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
tr: Süzgeç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_treeView)
en: Tree View
tr: Ağaç Görünümü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_CurrentDiagram)
en: &Current diagram
tr: &Geçerli diyagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_Diagrams)
en: &All diagrams
tr: &Tüm diyagramlar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Category
tr: Kategori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryPackage)
en: Package
tr: Paket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryInterface)
en: Interface
tr: Arayüz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryOperation)
en: Operation
tr: İşlem

note: i18n("Artifact...")); break; i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_categoryAttribute)
en: Attribute
tr: Öznitelik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search Term:
tr: Arama terimi:

en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: general settings]
en: General
tr: Genel

note: i18n: ectx: label, entry (uiFont), group (UI Options) i18n: ectx: label, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font
tr: Yazıtipi

en: Font Settings
tr: Yazıtipi Ayarları

[ctx: widget style page]
en: Style
tr: Biçem

en: Widget Style
tr: Araç Takımı Biçemi

[ctx: style page name]
en: Style
tr: Biçem

en: Line Style
tr: Çizgi Biçemi

[ctx: role page name]
en: Roles
tr: Roller

en: Role Settings
tr: Rol Ayarları

en: Note Properties
tr: Not Özellikleri

en: Central Buffer
tr: Merkezi Arabellek

en: Data Store
tr: Veri Deposu

en: ObjectFlow
tr: NesneAkışı

[ctx: properties group title]
en: Properties
tr: Özellikler

en: Object Node type:
tr: Nesne düğümü türü:

en: Object Node name:
tr: Nesne düğümü adı:

[ctx: enter state label]
en: State :
tr: Durum:

en: &Central Buffer
tr: &Merkezi Arabellek

en: &Data Store
tr: &Veri Deposu

en: &Object Flow
tr: &Nesne Akışı

en: Destination File Already Exists
tr: Hedef Dosya Var

en: &Overwrite
tr: Ü&zerine Yaz

en: &Generate Similar File Name
tr: &Benzer Dosya Adı Üret

en: &Do Not Generate File
tr: &Dosya Üretme

en: The file %1 already exists in %2.
    
    Umbrello can overwrite the file, generate a similar
    file name or not generate this file.
tr: %1 dosyası halihazırda %2 içinde var.
    
    Umbrello dosyanın üzerine yazabilir, benzer bir
    dosya adı üretebilir veya bu dosyayı üretmeyebilir.

en: &Apply to all remaining files
tr: &Kalan tüm dosyalara uygula

en: Activities
tr: Etkinlikler

en: Move selected item to the top
tr: Seçili ögeyi en üste taşı

en: Move selected item up
tr: Seçili ögeyi yukarı taşı

en: Move selected item down
tr: Seçili ögeyi aşağı taşı

en: Move selected item to the bottom
tr: Seçili ögeyi en alta taşı

en: New Activity...
tr: Yeni Etkinlik…

en: Delete
tr: Sil

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

[ctx: name of association widget]
en: Name:
tr: Ad:

en: Stereotype
tr: Stereotip

en: Type:
tr: Tür:

en: Role A Properties
tr: A Rolünün Özellikleri

en: Role B Properties
tr: B Rolünün Özellikleri

en: Role A Changeability
tr: A Rolünün Değişebilirliği

en: Role B Changeability
tr: B Rolünün Değişebilirliği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelRoleName)
en: Rolename:
tr: Rol adı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelMultiplicity)
en: Multiplicity:
tr: Çeşitlilik:

[ctx: changeability for A is changeable]
en: Changeable
tr: Değişebilir

[ctx: changeability for A is frozen]
en: Frozen
tr: Donmuş

[ctx: changeability for A is add only]
en: Add only
tr: Yalnızca ekle

[ctx: changeability for B is changeable]
en: Changeable
tr: Değişebilir

[ctx: changeability for B is frozen]
en: Frozen
tr: Donmuş

[ctx: changeability for B is add only]
en: Add only
tr: Yalnızca ekle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Layout Generator
tr: Yerleşim Üreteci

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_autoDotPath)
en: <p>The auto layout feature depends on layout generators provided by the GraphViz package, which is normally installed aside Umbrello by a package manager.</p>
    <p>Umbrello has built in support for detecting the install location of  these layout generators. For cases where this dependency is not available or do not fit, a different installation path could be provided.</p>
tr: <p>Kendiliğinden yerleşim özelliği, normalde bir paket yöneticisi tarafından Umbrello’nun yanına kurulan GraphViz paketi tarafından sağlanan düzen oluşturuculara bağlıdır.</p>
    <p>Umbrello, bu yerleşim oluşturucuların kurulum konumunu algılamak için yerleşik desteğe sahiptir. Bu bağımlılığın bulunmadığı veya uymadığı durumlarda farklı bir kurulum yolu sağlanabilir.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoDotPath)
en: Auto detect layout generator
tr: Yerleşim üretecini kendiliğinden algıla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Generator executable path:
tr: Üretici yürütülebiliri yolu:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, Other)
en: Miscellaneous
tr: Diğer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: <p>Dot file export is performed by using the export layout.</p><p>With this option checked, the export layout is added to the list of available diagram layouts and enables a quick dot export preview.</p>
tr: <p>Nokta dosyası dışa aktarması, dışa aktarma yerleşimi kullanılarak gerçekleştirilir.</p><p>Bu seçenek işaretlendiğinde, dışa aktarma yerleşimi, kullanılabilir diyagram yerleşimleri listesine eklenir ve hızlı bir nokta dışa aktarma önizlemesine olanak tanır.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showExportLayout)
en: Show export layout in diagram context menu
tr: Diyagram bağlam menüsünde dışa aktarma yerleşimini göster

en: Reference:
tr: Başvuru:

en: A&bstract class
tr: S&oyut sınıf

en: A&bstract use case
tr: Soy&ut kullanım senaryosu

[ctx: component is executable]
en: &Executable
tr: &Yürütülebilir

en: Draw as actor
tr: Aktör olarak çiz

en: Multiple instance
tr: Birden çok örnek

en: Show destruction
tr: Yıkımı göster

en: The name you have chosen
    is already being used.
    The name has been reset.
tr: Seçtiğiniz ad
    halihazırda kullanılıyor.
    Ad sıfırlandı.

en: Name is Not Unique
tr: Ad Benzersiz Değil

en: N&ew Attribute...
tr: &Yeni Öznitelik…

en: N&ew Operation...
tr: &Yeni İşlem…

en: N&ew Template...
tr: &Yeni Şablon…

en: N&ew Enum Literal...
tr: &Yeni Enümerasyon Düz Değeri…

en: N&ew Entity Attribute...
tr: &Yeni Varlık Özniteliği…

en: Constraints
tr: Kısıtlamalar

en: N&ew Constraint...
tr: &Yeni Sabit…

en: Instance Attribute
tr: Örnek Özniteliği

en: N&ew Instance Attribute...
tr: Yeni Örnek Özniteliği…

en: &Properties
tr: Ö&zellikler

en: Comment
tr: Yorum

en: Source Code
tr: Kaynak Kod

en: &Documentation
tr: &Belgelendirme

en: Operatio&ns
tr: İş&lemler

en: &Visibility
tr: &Görünürlük

en: O&peration signature
tr: İşle&m imzası

en: Pac&kage
tr: &Paket

en: Att&ributes
tr: Özn&itelikler

en: Attr&ibute signature
tr: Öznitelik imzası

en: &Public Only
tr: &Yalnızca genel

en: Draw as circle
tr: Çember olarak çiz

en: &Attribute associations
tr: Öznitel&ik ilişkilendirmeleri

en: Starting Scope
tr: Başlangıç Kapsamı

en: Default attribute scope:
tr: Öntanımlı öznitelik kapsamı:

en: Default operation scope:
tr: Öntanımlı işlem kapsamı:

en: Attribute Signatures
tr: Öznitelik İmzaları

en: No Stereotype
tr: Stereotip Yok

en: Stereotype Name
tr: Stereotip Adı

en: Stereotype with Tags
tr: Stereotip, Etiketlerle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Include search paths
tr: Arama Yollarını İçer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Additional include search paths could be added by specifying environment variable UMBRELLO_INCPATH.
tr: UMBRELLO_INCPATH çevre değişkeni belirtilerek ek arama yolları eklenebilir.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: C++ Import
tr: C++ İçe Aktar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, createArtifactCheckBox)
en: For each imported file create an artifact in the component view
tr: İçe aktarılan her dosya için bileşen görünümünde bir kalıntı oluştur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, resolveDependenciesCheckBox)
en: Resolve dependencies (reduces import speed)
tr: Bağımlılıkları çöz (içe aktarım hızını azaltır)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, supportCPP11CheckBox)
en: Enable C++11 standard (experimental)
tr: C++11 standardını etkinleştir

en: Unique Constraint...
tr: Benzersiz Kısıtlama…

en: Primary Key Constraint...
tr: Birincil Anahtar Kısıtlaması…

en: Foreign Key Constraint...
tr: Yabancı Anahtar Kısıtlaması…

en: Check Constraint...
tr: Kısıtlamaları Denetle…

en: <p align="center">No Options Available.</p>
tr: <p align="center">Kullanılabilir seçenek yok.</p>

en: &Diagrams
tr: &Diyagramlar

en: &Select diagrams
tr: &Diyagramlar seç

en: &Type of diagram
tr: D&iyagram türü

[ctx: diagram selection for printing]
en: Selection
tr: Seçim

en: No diagrams selected.
tr: Seçili diyagram yok.

en: The name you have entered is invalid.
tr: Girdiğiniz ad geçersiz.

en: Invalid Name
tr: Geçersiz Ad

en: The name you have entered is not unique.
tr: Girdiğiniz ad benzersiz değil.

en: Name Not Unique
tr: Ad Benzersiz Değil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_groupBoxDiagramProperties)
en: Diagram Properties
tr: Diyagram Özellikleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelDiagramName)
en: Name:
tr: Ad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelZoom)
en: Zoom:
tr: Yakınlaştır:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelWidth)
en: Width:
tr: Genişlik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelHeight)
en: Height:
tr: Yükseklik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_checkBoxShowGrid)
en: Show &grid
tr: Izgarayı &göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapToGrid)
en: Snap &to grid
tr: &Izgaraya tuttur

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap the size of the components to be a multiple of the grid spacing.
    If 'Snap to Grid' is enabled a component will always be aligned with the grid on all 4 sides.
tr: Bileşenlerin boyutunu ızgara aralığının katı olacak şekilde tutturun.
    “Izgaraya tuttur” etkinleştirilirse bir bileşen her zaman ızgaranın 4 tarafıyla hizalanacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_snapComponentSizeToGrid)
en: Snap component size
tr: Bileşen boyutunu tuttur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_labelGridSpacing)
en: Grid spacing:
tr: Izgara boşluklandırması:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_autoIncrementSequence)
en: Autoincrement Sequence
tr: Kendiliğinden artan sıra

[ctx: miscellaneous group box]
en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Enable undo
tr: Geri almayı etkinleştir

en: Use tabbed diagrams
tr: Sekmeli diyagramlar kullan

en: Use new C++/Java/Ruby generators
tr: Yeni C++/Java/Ruby üreteçlerini kullan

en: Turn on footer and page numbers when printing
tr: Yazdırırken altbilgi ve sayfa sayısını aç

en: Enable UML2 support
tr: UML2 desteğini etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (showDebugWindows), group (General Options)
en: Show debug windows
tr: Günlük pencerelerini göster

en: Autosave
tr: Kendiliğinden Kaydet

en: E&nable autosave
tr: &Kendiliğinden kaydetmeyi etkinleştir

en: Select auto-save time interval (mins):
tr: Kendiliğinden kaydetme zaman aralığı (dakika):

en: Set autosave suffix:
tr: Kendiliğinden kaydetme soneki:

en: <qt><p>The autosave file will be saved to ~/autosave.xmi if the autosaving occurs before you have manually saved the file.</p><p>If you have already saved it, the autosave file will be saved in the same folder as the file and will be named like the file's name, followed by the suffix specified.</p><p>If the suffix is equal to the suffix of the file you have saved, the autosave will overwrite your file automatically.</p></qt>
tr: <qt><p>Kendiliğinden kaydetme işlemi siz dosyayı elle kaydetmeden önce gerçekleşirse kendiliğinden kaydetme dosyası ~/autosave.xmi dosyasına kaydedilecektir.</p><p>Zaten kaydettiyseniz kendiliğinden kaydetme dosyası, dosyayla aynı klasöre kaydedilecek ve dosyanın adı gibi adlandırılacak ve ardından belirtilen sonek gelecektir.</p><p>Sonek, kaydettiğiniz dosyanın sonekine eşitse kendiliğinden kaydetme, dosyanızın üzerine hemen yazar.</p></qt>

en: Startup
tr: Başlangıç

en: &Load last project
tr: &Son projeyi yükle

en: Start new project with:
tr: Şununla yeni bir projeye başla:

en: Default Language :
tr: Öntanımlı dil:

en: Contained Items
tr: İçerilen Ögeler

en: Select Operation
tr: İşlem Seç

en: Sequence number:
tr: Sıra numarası:

en: Auto increment:
tr: Kendiliğinden artan:

en: Class operation:
tr: Sınıf işlemi:

en: New Operation...
tr: Yeni İşlem…

en: Custom operation:
tr: Özel işlem:

[ctx: General options]
en: General
tr: Genel

note: i18n: ectx: label, entry (rightToLeftUI), group (UI Options)
en: Right to left user interface
tr: Sağdan sola kullanıcı arayüzü

en: Use alignment guides
tr: Hizalama kılavuzlarını kullan

[ctx: Association options]
en: Associations
tr: İlişkilendirmeler

en: Create new association lines as:
tr: Farklı yeni ilişkilendirme çizgileri oluştur:

[ctx: color group box]
en: Color
tr: Renk

en: Custom text color
tr: Özel metin rengi

en: Custom line color
tr: Özel çizgi rengi

note: i18n("D&efault Color"), m_colorGB); colorLayout->addWidget(m_lineDefaultB, 0, 2);
en: Custom fill color
tr: Özel dolgu rengi

en: Custom grid color
tr: Özel ızgara rengi

en: Custom background color
tr: Özel arka plan rengi

en: Custom line width
tr: Özel çizgi genişliği

en: &Use fill color
tr: &Dolgu rengi kullan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_propsGroupBox)
en: Role Properties
tr: Rol Özellikleri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_visibilityButtonGroup)
en: Role Visibility
tr: Rol Görünürlüğü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pImplementationRB)
en: Implementation
tr: Gerçekleme

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_changeabilityButtonGroup)
en: Role Changeability
tr: Rol Değiştirilebirliği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pChangeableRB)
en: Changeable
tr: Değiştirilebilir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pFrozenRB)
en: Frozen
tr: Donmuş

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_pAddOnlyRB)
en: Add only
tr: Yalnızca ekle

[ctx: title of color group]
en: Color
tr: Renk

[ctx: text color]
en: &Text:
tr: &Metin:

[ctx: default text color button]
en: Defaul&t
tr: Ö&ntanımlı

[ctx: line color]
en: &Line:
tr: &Çizgi:

[ctx: default line color button]
en: &Default
tr: Ö&ntanımlı

en: &Fill:
tr: &Dolgu:

[ctx: default fill color button]
en: D&efault
tr: Ö&ntanımlı

en: &Use fill
tr: Dolgu k&ullan

[ctx: background color]
en: &Background:
tr: &Arka plan:

[ctx: default background color button]
en: De&fault
tr: Ö&ntanımlı

[ctx: grid dot color]
en: &Grid dot:
tr: Iz&gara noktası:

[ctx: default grid dot color button]
en: Def&ault
tr: Ö&ntanımlı

[ctx: title of width group]
en: Width
tr: Genişlik

[ctx: line width]
en: Line &width:
tr: Çizgi &genişliği:

[ctx: default line width button]
en: Defa&ult
tr: Ö&ntanımlı

en: Layout of the line:
tr: Çizginin yerleşimi:

en: Parameter Properties
tr: Parametre Özellikleri

[ctx: property name]
en: &Name:
tr: &Ad:

en: Passing Direction
tr: Geçiş Yönü

en: "in" is a readonly parameter, "out" is a writeonly parameter and "inout" is a parameter for reading and writing.
tr: “in”, saltokunur bir parametredir; “out”, saltyazılır bir parametredir ve “inout” okuma ve yazma için bir parametredir.

en: You have entered an invalid parameter name.
tr: Geçersiz bir parametre adı girdiniz.

en: Parameter Name Invalid
tr: Geçersiz Parametre Adı

en: Select diagram
tr: Diyagram seç

en: Diagram
tr: Diyagram

en: Umbrello Setup
tr: Umbrello Ayarları

en: User Interface
tr: Kullanıcı Arayüzü

en: User Interface Settings
tr: Kullanıcı Arayüzü Ayarları

[ctx: general settings page]
en: General
tr: Genel

[ctx: class settings page]
en: Class
tr: Sınıf

en: Class Settings
tr: Sınıf Ayarları

en: Code Importer
tr: Kod İçe Aktarıcısı

en: Code Import Settings
tr: Kod İçe Aktarma Ayarları

en: Code Generation
tr: Kod Üretimi

en: Code Generation Settings
tr: Kod Üretimi Ayarları

en: Code Viewer
tr: Kod Görüntüleyicisi

en: Code Viewer Settings
tr: Kod Görüntüleyicisi Ayarları

en: Auto Layout
tr: Kendiliğinden Yerleşim

en: Auto Layout Settings
tr: Kendiliğinden Yerleşim Ayarları

en: Search
tr: Ara

[ctx: general page]
en: General
tr: Genel

[ctx: initial state in statechart]
en: Initial state
tr: Başlangıç durumu

[ctx: state in statechart]
en: State
tr: Durum

[ctx: end state in statechart]
en: End state
tr: Bitiş durumu

[ctx: fork state in statechart]
en: Fork
tr: Çatalla

[ctx: join state in statechart]
en: Join
tr: Birleşim

[ctx: junction state in statechart]
en: Junction
tr: Ağız

[ctx: deep history state in statechart]
en: DeepHistory
tr: DerinGeçmiş

[ctx: shallow history state in statechart]
en: ShallowHistory
tr: SığGeçmiş

[ctx: choice state in statechart]
en: Choice
tr: Seçenek

[ctx: combined state in statechart]
en: Combined
tr: Birleşmiş

en: State type:
tr: Durum türü:

en: State name:
tr: Durum adı:

en: Linked diagram:
tr: Bağlantılı diyagram:

en: Stereotype Properties
tr: Stereotip Özellikleri

en: Stereotype Attributes for
tr: Şunun için stereotip öznitelikleri:

[ctx: attribute name]
en: &Name:
tr: &Ad:

[ctx: attribute type]
en: &Type:
tr: &Tür:

[ctx: default value]
en: &Default:
tr: Ö&ntanımlı:

en: Attribute Properties
tr: Öznitelik Özellikleri

en: &Initial value:
tr: &Başlangıç değeri:

en: Classifier &scope ("static")
tr: Sınıflandırıcı &kapsamı (“static”)

en: You have entered an invalid attribute name.
tr: Geçersiz bir öznitelik adı girdiniz.

en: Attribute Name Invalid
tr: Geçersiz Öznitelik Adı

en: The attribute name you have chosen is already being used in this operation.
tr: Seçtiğiniz öznitelik adı bu işlemde halihazırda kullanılıyor.

en: Attribute Name Not Unique
tr: Benzersiz Olmayan Öznitelik Adı

en: Check Constraint Properties
tr: Kısıtlama Özelliklerini Denetle

[ctx: name label]
en: Name
tr: Ad

en: Check Condition :
tr: Koşulu denetle:

en: Entity Attribute Properties
tr: Varlık Özniteliği Özellikleri

[ctx: name of entity attribute]
en: &Name:
tr: &Ad:

en: Length/Values:
tr: Uzunluk/Değerler:

en: &Auto increment
tr: &Kendiliğinden artan

en: Allow &null
tr: Boş değere izin &ver

en: Attributes:
tr: Öznitelikler:

en: Indexing
tr: İndeksleme

en: &Not Indexed
tr: &İndekslenmiyor

note: i18n("&Primary"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pPublicRB); m_pProtectedRB = new QRadioButton(i18n("&Unique"), m_pScopeGB); scopeLayout->addWidget(m_pProtectedRB);
en: &Indexed
tr: İ&ndeksleniyor

en: You have entered an invalid entity attribute name.
tr: Geçersiz bir varlık özniteliği adı girdiniz.

en: Entity Attribute Name Invalid
tr: Geçersiz Varlık Özniteliği Adı

en: The entity attribute name you have chosen is already being used in this operation.
tr: Seçtiğiniz varlık özniteliği adı bu işlemde halihazırda kullanılıyor.

en: Entity Attribute Name Not Unique
tr: Benzersiz Olmayan Varlık Özniteliği Adı

en: EnumLiteral Properties
tr: Enümerasyon Düz Değeri Özellikleri

[ctx: literal name]
en: &Name:
tr: &Ad:

en: &Value:
tr: &Değer:

en: Foreign Key Setup
tr: Yabancı Anahtar Ayarları

[ctx: general page title]
en: General
tr: Genel

[ctx: general group title]
en: General
tr: Genel

[ctx: label for entering name]
en: Name
tr: Ad

en: Referenced Entity
tr: Başvurulan Varlık

en: Actions
tr: Eylemler

en: On Update
tr: Güncellemede

en: On Delete
tr: Silindiğinde

en: No Action
tr: Eylem Yok

en: Restrict
tr: Kısıtla

en: Cascade
tr: Basamakla

en: Set Null
tr: Boş Değer Olarak Ayarla

en: Set Default
tr: Öntanımlı Olarak Ayarla

en: Columns
tr: Sütunlar

[ctx: column header local]
en: Local
tr: Yerel

[ctx: column header referenced]
en: Referenced
tr: Başvurulan

en: Local Column
tr: Yerel Sütun

en: Referenced Column
tr: Başvurulan Sütun

en: &Add
tr: &Ekle

en: You are attempting to change the Referenced Entity of this ForeignKey Constraint. Any unapplied changes to the mappings between local and referenced entities will be lost. Are you sure you want to continue ?
tr: Bu Yabancı Anahtar Kısıtlamasının Başvurulan Varlığını değiştirmeye çalışıyorsunuz. Yerel ve başvurulan varlıklar arasındaki eşlemelerde uygulanmayan tüm değişiklikler kaybolacaktır. Sürdürmek istediğinden emin misiniz?

en: Object Attribute Properties
tr: Nesne Özniteliği Özellikleri

en: You have entered an invalid attribute value.
tr: Geçersiz bir öznitelik değeri girdiniz.

en: Value Invalid
tr: Geçersiz Değer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Attribute Name:
tr: Öznitelik adı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Value:
tr: Değer:

en: Operation Properties
tr: İşlem Özellikleri

[ctx: operation name]
en: &Name:
tr: &Ad:

en: &Abstract operation
tr: &Soyut işlem

en: &Query ("const")
tr: &Sorgu (“const”)

en: &virtual
tr: &Sanal

en: &inline
tr: S&atır içi

en: &Override
tr: &Geçersiz kıl

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Ne&w Parameter...
tr: &Yeni Parametre…

en: The parameter name you have chosen
    is already being used in this operation.
tr: Seçitiğiniz parametre adı bu
    işlemde halihazırda kullanılıyor.

en: Parameter Name Not Unique
tr: Benzersiz Olmayan Parametre Adı

en: The parameter name you have chosen is already being used in this operation.
tr: Seçtiğiniz parametre adı bu işlemde halihazırda kullanılıyor.

en: You have entered an invalid operation name.
tr: Geçersiz bir işlem adı girdiniz.

en: Operation Name Invalid
tr: Geçersiz İşlem Adı

en: An operation with that signature already exists in %1.
tr: %1 içinde bu imzaya sahip bir işlem halihazırda var.

en: Choose a different name or parameter list.
tr: Başka bir ad veya parametre listesi seçin.

en: Template Properties
tr: Şablon Özellikleri

[ctx: template name]
en: &Name:
tr: &Ad:

en: You have entered an invalid template name.
tr: Geçersiz bir şablon adı girdiniz.

en: Template Name Invalid
tr: Geçersiz Şablon Adı

en: The template parameter name you have chosen is already being used in this operation.
tr: Seçtiğiniz şablon parametresi adı bu işlemde halihazırda kullanılıyor.

en: Template Name Not Unique
tr: Benzersiz Olmayan Şablon Adı

en: Unique Constraint Properties
tr: Benzersiz Kısıtlama Özellikleri

en: Attribute Details
tr: Öznitelik Ayrıntıları

en: You have entered an invalid constraint name.
tr: Geçersiz bir kısıtlama adı girdiniz.

en: Constraint Name Invalid
tr: Geçersiz Kısıtlama Adı

[ctx: classes display options page]
en: Display
tr: Görüntü

en: Classes Display Options
tr: Sınıf Görüntüleme Seçenekleri

[ctx: diagram style page]
en: Style
tr: Biçem

en: Diagram Style
tr: Diyagram Biçemi

en: &Default value:
tr: Ö&ntanımlı değer:

en: &Image type:
tr: &Görsel türü:

en: &Resolution:
tr: &Çözünürlük:

en: New
tr: Yeni

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
tr: &Dosya

en: &Library
tr: &Kitaplık

en: &Table
tr: &Tablo

[ctx: draw as default]
en: &Default
tr: Ö&ntanımlı

en: Draw As
tr: Farklı Çiz

en: &Type:
tr: &Tür:

[ctx: @action:button]
en: Yes
tr: Evet

[ctx: @action:button]
en: No
tr: Hayır

en: Package path:
tr: Paket yolu:

en: Stereotype &name:
tr: Stereotip &adı:

[ctx: public visibility]
en: P&ublic
tr: &Genel

[ctx: protected visibility]
en: Pro&tected
tr: &Korumalı

[ctx: private visibility]
en: P&rivate
tr: Ö&zel

en: Imple&mentation
tr: Gerçekle&me

en: Visibility
tr: Görünürlük

[ctx: scope for A is public]
en: Public
tr: Genel

[ctx: scope for A is protected]
en: Protected
tr: Korumalı

[ctx: scope for A is private]
en: Private
tr: Özel

[ctx: scope for A is implementation]
en: Implementation
tr: Gerçekleme

en: Role A Visibility
tr: A Rolünün Görünürlüğü

[ctx: scope for B is public]
en: Public
tr: Genel

[ctx: scope for B is protected]
en: Protected
tr: Korumalı

[ctx: scope for B is private]
en: Private
tr: Özel

[ctx: scope for B is implementation]
en: Implementation
tr: Gerçekleme

en: Role B Visibility
tr: B Rolünün Görünürlüğü

en: Exporting to XHTML...
tr: XHTML olarak dışa aktarılıyor…

en: Exporting all views...
tr: Tüm görünümler dışa aktarılıyor…

en: Some errors happened when exporting the images:
tr: Görseli dışa aktarırken bazı hatalar oluştu:

en: Generating Docbook...
tr: Docbook üretiliyor…

en: Docbook Generation Complete...
tr: Docbook üretimi tamamlandı…

en: Docbook Generation Failed...
tr: Docbook üretimi başarısız oldu…

en: Exporting to DocBook...
tr: DockBook olarak dışa aktarılıyor…

en: Umbrello UML Modeller autonomous code generator
tr: Umbrello UML Modelleyicisi otonom kod üreteci

en: (c) 2006 Gael de Chalendar (aka Kleag), (c) 2002-2006 Umbrello UML Modeller Authors
tr: © 2006 Gael de Chalendar (nam-ı diğer Kleag), © 2002–2006 Umbrello UML Modelleyicisi Yazarları

en: Gael de Chalendar (aka Kleag)
tr: Gael de Chalendar (nam-ı diğer Kleag)

en: Umbrello UML Modeller Authors
tr: Umbrello UML Modelleyicisi Yazarları

en: File to transform
tr: Dönüşüm yapılacak dosya

en: The XSLT file to use
tr: Kullanılacak XSLT dosyası

en: Generating XHTML...
tr: XHTML üretiliyor…

en: XHTML Generation Complete...
tr: XHTML üretimi tamamlandı…

en: Copying CSS...
tr: CSS kopyalanıyor…

en: Finished Copying CSS...
tr: CSS kopyalaması tamamlandı…

en: Failed Copying CSS...
tr: CSS kopyalanamadı…

en: Flag whether documentation was modified. Press left mouse button to apply modified content.
tr: Belgelerin değiştirilip değiştirilmediğini işaretleyin. Değiştirilen içeriği uygulamak için farenin sol düğmesine basın.

en: Documentation type
tr: Belgelendirme türü

en: Activate documentation edit after focus change.
tr: Odak değişikliğinden sonra belge düzenlemeyi etkinleştirin.

en: Apply layout
tr: Yerleşimi uygula

en: Umbrello UML Modeller
tr: Umbrello UML Modelleyicisi

en: Umbrello – Visual development environment for software, based on the industry standard Unified Modelling Language (UML).<br/>See also <a href="http://www.omg.org/spec/">http://www.omg.org/spec/</a>.
tr: Umbrello — Yazılım için endüstri standardı Birleşik Modelleme Dili’ni (UML) temel alan görsel geliştirme ortamı.<br/>Ayrıca <a href="http://www.omg.org/spec/">http://www.omg.org/spec/</a> adresine bakın.

en: Copyright © 2001 Paul Hensgen,
    Copyright © 2002-2022 Umbrello UML Modeller Authors
tr: © 2001 Paul Hensgen,
    © 2002–2022 Umbrello UML Modelleyicisi Yazarları

en: Author of initial version.
tr: İlk sürümün yazarı.

en: Bug fixing, porting work, code cleanup, new features.
tr: Hata düzeltmesi, geçiş çalışmaları, kod temizliği, yeni özellikler.

en: Porting work, code cleanup, new features.
tr: Geçiş çalışması, kod temizliği, yeni özellikler.

en: Current maintainer.
tr: Şu anki bakımcı.

en: A lot of work for C++ and Java code generation. Codeeditor.
tr: C++ ve Java kodu üretimi için birçok çalışma. Kod düzenleyicisi.

en: File to open
tr: Açılacak dosya

en: export diagrams to extension and exit
tr: Diyagramları uzantıya dışa aktar ve çık

en: list available export extensions
tr: Kullanılabilir dışa aktarma uzantılarını listele

en: the local directory to save the exported diagrams in
tr: Dışa aktarılan diyagramların kaydedileceği yerel dizin

en: import files
tr: Dosyalar içe aktar

en: list supported languages
tr: Desteklenen dilleri listele

en: keep the tree structure used to store the views in the document in the target directory
tr: belgedeki görünümleri hedef dizinde saklamak için kullanılan ağaç yapısını koru

en: import files from directory <dir>
tr: <dizin>’den dosyalar içe aktar

en: set language
tr: dil ayarla

en: Delete Anchor
tr: Tutturucuyu Sil

en: Add Point
tr: Nokta Ekle

en: Delete Point
tr: Noktayı Sil

en: Choose Spline points automatically
tr: Eğri Noktalarını Kendiliğinden Seç

en: Change Association Name...
tr: İlişkilendirme Adını Değiştir…

en: Change Role A Name...
tr: A Rolünün Adını Değiştir…

en: Change Role B Name...
tr: B Rolünün Adını Değiştir…

en: Select Operation...
tr: İşlem Seç…

[ctx: Layout menu]
en: Layout
tr: Yerleşim

en: Polyline
tr: Çoklu Çizgi

en: Direct
tr: Doğrudan

en: Spline
tr: Eğri

en: Orthogonal
tr: Dikey

en: New Template...
tr: Yeni Şablon…

en: Accept Signal
tr: Sinyali Kabul Et

en: Accept Time Event
tr: Zaman Olayını Kabul Et

en: Activity...
tr: Etkinlik…

en: Activity Transition
tr: Etkinlik Geçişi

en: Actor
tr: Aktör

note: i18n("Actor...")); break;
en: Artifact
tr: Kalıntı

note: i18n("Category...")); break;
en: Change Font...
tr: Yazıtipini Değiştir…

en: Choice
tr: Seçenek

[ctx: new class menu item]
en: Class...
tr: Sınıf…

[ctx: duplicate action]
en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Collapse All
tr: Tümünü Daralt

[ctx: add new combined state]
en: Combined state...
tr: Birleştirilmiş Durum…

en: Component
tr: Bileşen

en: Folder
tr: Klasör

en: Datatype...
tr: Veri Türü…

en: Deep History
tr: Derin Geçmiş

en: Edit combined state
tr: Birleştirilmiş Durumu Düzenle

en: End Activity
tr: Bitiş Etkinliği

en: End State
tr: Bitiş Durumu

en: Entity
tr: Varlık

note: i18n("Entity...")); break;
en: Entity Attribute...
tr: Varlık Özniteliği…

en: Enum...
tr: Enümerasyon…

en: Enum Literal...
tr: Enümerasyon Düz Değeri..

en: Expand All
tr: Tümünü Genişlet

en: Export as Picture...
tr: Resim Olarak Dışa Aktar…

en: Externalize Folder...
tr: Klasörü Dışla…

en: Fill Color...
tr: Dolgu Rengi…

en: Final Activity
tr: Son Etkinlik

en: Flip Horizontal
tr: Yatay Çevir

en: Flip Vertical
tr: Dikey Çevir

en: Text Line...
tr: Metin Satırı…

en: Fork
tr: Çatalla

en: Go to state diagram
tr: Durum Diyagramına Git

en: Hide destruction box
tr: Yıkım Kutusunu Gizle

en: Import File(s)...
tr: Dosya(lar) İçe Aktar…

en: Import from Directory...
tr: Dizinden İçe Aktar…

en: from file...
tr: Dosyadan…

en: Initial Activity
tr: Başlangıç Etkinliği

en: Initial State
tr: Başlangıç Durumu

[ctx: new instance menu item]
en: Instance...
tr: Örnek…

en: New Attribute...
tr: Yeni Öznitelik…

en: Provided interface
tr: Sağlanan Arayüz

en: Required interface
tr: Gereken Arayüz

en: Internalize Folder
tr: Klasörü İçselleştir

en: Junction
tr: Ağız

en: Line Color...
tr: Çizgi Rengi…

en: Asynchronous Message
tr: Eşzamansız İleti

en: Creation Message
tr: Oluşturma İletisi

en: Destroy Message
tr: Yıkım İletisi

en: Found Message
tr: Bulunan İleti

en: Lost Message
tr: Kayıp İleti

en: Synchronous Message
tr: Eşzamanlı İleti

en: New Entity Attribute...
tr: Yeni Varlık Özniteliği…

en: New Literal...
tr: Yeni Düz Değer…

en: New Parameter...
tr: Yeni Parametre…

en: Node
tr: Düğüm

note: i18n("Node...")); break;
en: Note...
tr: Not…

en: Object...
tr: Nesne…

en: Object Node
tr: Nesne Düğümü

en: Open file
tr: Dosya Aç

note: i18n("Operation...")); break;
en: Package...
tr: Paketle…

en: Pin
tr: Pim

en: Port
tr: Kapı

note: i18n("Port...")); break;
en: Pre Post Condition
tr: Ön/Son Koşul

en: Redo
tr: Yinele

en: Region
tr: Bölge

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove state diagram
tr: Durum Diyagramını Kaldır

en: Rename...
tr: Yeniden Adlandır…

en: Rename Object...
tr: Nesneyi Yeniden Adlandır…

en: Return to combined state
tr: Birleştirilmiş Duruma Dön

en: Return to class
tr: Sınıfa Dön

en: Reset Label Positions
tr: Etiket Konumlarını Sıfırla

en: Resize
tr: Yeniden Boyutlandır

en: Select state diagram
tr: Durum Diyagramı Seç

en: Send Signal
tr: Sinyal Gönder

en: Shallow History
tr: Sığ Geçmiş

en: Show destruction box
tr: Yıkım Kutusunu Göster

[ctx: add new state]
en: State...
tr: Durum…

en: Join
tr: Birleşim

en: Subsystem
tr: Alt Sistem

note: i18n("Subsystem...")); break;
en: Template
tr: Şablon

note: i18n("Template...")); break;
en: Undo
tr: Geri Al

en: Use Case
tr: Kullanım Senaryosu

[ctx: new container menu]
en: New
tr: Yeni

[ctx: new sub menu]
en: New
tr: Yeni

[ctx: category type sub menu]
en: Category Type
tr: Kategori Türü

en: Disjoint(Specialisation)
tr: Ayrık (Uzmanlık)

en: Overlapping(Specialisation)
tr: Üst Üste Binmiş (Uzmanlık)

en: Union
tr: Birlik

en: Change into Class
tr: Sınıfa Dönüştür

en: Change into Package
tr: Pakete Dönüştür

en: Clear Diagram
tr: Diyagramı Temizle

en: Snap to Grid
tr: Izgaraya Tuttur

en: Snap Component Size to Grid
tr: Bileşen Boyutunu Izgaraya Tuttur

en: Show Grid
tr: Izgarayı Göster

en: Show Documentation Indicator
tr: Belgelendirme Göstergesini Göster

en: apply '%1'
tr: Uygula: “%1”

en: Public Only
tr: Yalnızca Genel

en: Operation Signature
tr: İşlem İmzası

en: Attribute Signature
tr: Öznitelik İmzası

en: Show Signatures
tr: İmzaları Göster

en: Hide Signatures
tr: İmzaları Gizle

en: Hide Non-public members
tr: Genel Olmayan Üyeleri Gizle

en: Show Non-public members
tr: Genel Olmayan Üyeleri Göster

en: Packages
tr: Paketler

en: Stereotypes
tr: Stereotip

en: Refactor
tr: Yeniden Düzenle

en: View Code
tr: Kodu Görüntüle

en: Change into Interface
tr: Arayüze Dönüştür

en: Draw as Circle
tr: Çember Olarak Çiz

en: Rename Class...
tr: Sınıfı Yeniden Adlandır…

en: Name as Tooltip
tr: İpucu Olarak Ad

en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

[ctx: clear note]
en: Clear
tr: Temizle

en: Change Text...
tr: Metni Değiştir…

en: Auto resize
tr: Kendiliğinden Yeniden Boyutlandır

en: Change State Name...
tr: Durum Adını Değiştir…

en: Change Activity Name...
tr: Etkinlik Adını Değiştir…

en: Change Object Node Name...
tr: Nesne Düğümü Adını Değiştir…

[ctx: clear precondition]
en: Clear
tr: Temizle

en: Add Interaction Operand
tr: Etkileşimli İşlenen Ekle

[ctx: clear combined fragment]
en: Clear
tr: Temizle

en: Change Multiplicity...
tr: Çeşitliliği Değiştir…

en: Change Name
tr: Adı Değiştir

[ctx: color menu]
en: Color
tr: Renk

note: i18n: ectx: label, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Use Fill Color
tr: Dolgu Rengi Kullan

en: No Fill Color
tr: Dolgu Rengi Yok

[ctx: align menu]
en: Align
tr: Hizala

en: Align Right
tr: Sağa Hizala

en: Align Left
tr: Sola Hizala

en: Align Top
tr: Yukarı Hizala

en: Align Bottom
tr: Aşağı Hizala

en: Align Vertical Middle
tr: Dikey Ortaya Hizala

en: Align Horizontal Middle
tr: Yatay Ortaya Hizala

en: Align Vertical Distribute
tr: Dikey Dağıtıma Hizala

en: Align Horizontal Distribute
tr: Yatay Dağıtıma Hizala

en: new_actor
tr: yeni_aktör

en: new_artifact
tr: yeni_kalıntı

en: new_association
tr: yeni_ilişkilendirme

en: new_attribute
tr: yeni_öznitelik

en: new_category
tr: yeni_kategori

en: new_check_constraint
tr: yeni_denetim_kısıtlaması

en: new_component
tr: yeni_bileşen

en: new_datatype
tr: yeni_veri_türü

en: new_entity
tr: yeni_varlık

en: new_entity_attribute
tr: yeni_varlık_özniteliği

en: new_entity_constraint
tr: yeni_varlık_kısıtlaması

en: new_enum
tr: yeni_enümerasyon

en: new_enum_literal
tr: yeni_enümerasyon_düz_değeri

en: new_folder
tr: yeni_klasör

en: new_foreign_key_constraint
tr: yeni_yabancı_anahtar_kısıtlaması

en: new_instance
tr: yeni_örnek

en: new_instance_attribute
tr: yeni_örnek_özniteliği

en: new_interface
tr: yeni_arayüz

en: new_node
tr: yeni_düğüm

en: new_operation
tr: yeni_işlem

en: new_package
tr: yeni_paket

en: new_port
tr: yeni_kapı

en: new_role
tr: yeni_rol

en: new_stereotype
tr: yeni_stereotip

en: new_template
tr: yeni_şablon

en: new_unique_constraint
tr: yeni_benzersiz_kısıtlama

en: new_use_case
tr: yeni_kullanım_senaryosu

en: new_object
tr: yeni_nesne

en: New actor
tr: Yeni Aktör

en: New artifact
tr: Yeni Kalıntı

en: New association
tr: Yeni İlişkilendirme

en: New attribute
tr: Yeni Öznitelik

en: New category
tr: Yeni Kategori

en: New check constraint
tr: Yeni Denetim Kısıtlaması

en: New class
tr: Yeni Sınıf

en: New component
tr: Yeni Bileşen

en: New datatype
tr: Yeni Veri Türü

en: New entity
tr: Yeni Varlık

en: New entity attribute
tr: Yeni Varlık Özniteliği

en: New entity constraint
tr: Yeni Varlık Kısıtlaması

en: New enum
tr: Yeni Enümerasyon

en: New enum literal
tr: Yeni Enümerasyon Düz Değeri

en: New folder
tr: Yeni Klasör

en: New foreign key constraint
tr: Yeni Yabancı Anahtar Kısıtlaması

en: New instance
tr: Yeni Örnek

en: New instance attribute
tr: Yeni Örnek Özniteliği

en: New interface
tr: Yeni Arayüz

en: New node
tr: Yeni Düğüm

en: New operation
tr: Yeni İşlem

en: New package
tr: Yeni Paket

en: New port
tr: Yeni Kapı

en: New role
tr: Yeni Rol

en: New stereotype
tr: Yeni Stereotip

en: New template
tr: Yeni Şablon

en: New unique constraint
tr: Yeni Benzersiz Kısıtlama

en: New use case
tr: Yeni Kullanım Senaryosu

en: New UML object
tr: Yeni UML Nesnesi

en: Enter the name of the new actor:
tr: Yeni aktörün adını girin:

en: Enter the name of the new artifact:
tr: Yeni kalıntının adını girin:

en: Enter the name of the new association:
tr: Yeni ilişkilendirmenin adını girin:

en: Enter the name of the new attribute:
tr: Yeni özniteliğin adını girin:

en: Enter the name of the new category:
tr: Yeni kategorinin adını girin:

en: Enter the name of the new check constraint:
tr: Yeni denetim kısıtlamasının adını girin:

en: Enter the name of the new class:
tr: Yeni sınıfın adını girin:

en: Enter the name of the new component:
tr: Yeni bileşenin adını girin:

en: Enter the name of the new datatype:
tr: Yeni veri türünün adını girin:

en: Enter the name of the new entity:
tr: Yeni varlığın adını girin:

en: Enter the name of the new entity attribute:
tr: Yeni varlık özniteliğinin adını girin:

en: Enter the name of the new entity constraint:
tr: Yeni varlık kısıtlamasının adını girin:

en: Enter the name of the new enum:
tr: Yeni enümerasyonun adını girin:

en: Enter the name of the new enum literal:
tr: Yeni enümerasyon düz değerinin adını girin:

en: Enter the name of the new folder:
tr: Yeni klasörün adını girin:

en: Enter the name of the new foreign key constraint:
tr: Yeni yabancı anahtar kısıtlamasının adını girin:

en: Enter the name of the new instance:
tr: Yeni örneğin adını girin:

en: Enter the name of the new instance attribute:
tr: Yeni örnek özniteliğinin adını girin:

en: Enter the name of the new interface:
tr: Yeni arayüzün adını girin:

en: Enter the name of the new node:
tr: Yeni düğümün adını girin:

en: Enter the name of the new operation:
tr: Yeni işlemin adını girin:

en: Enter the name of the new package:
tr: Yeni paketin adını girin:

en: Enter the name of the new port:
tr: Yeni kapının adını girin:

en: Enter the name of the new role:
tr: Yeni rolün adını girin:

en: Enter the name of the new stereotype:
tr: Yeni stereotipin adını girin:

en: Enter the name of the new template:
tr: Yeni şablonun adını girin:

en: Enter the name of the new unique constraint:
tr: Yeni benzersiz kısıtlamanın adını girin:

en: Enter the name of the new use case:
tr: Yeni kullanım senaryosunun adını girin:

en: Enter the name of the new UML object
tr: Yeni UML nesnesinin adını girin:

en: Rename actor
tr: Aktörü Yeniden Adlandır

en: Rename artifact
tr: Kalıntıyı Yeniden Adlandır

en: Rename association
tr: İlişkilendirmeyi Yeniden Adlandır

en: Rename attribute
tr: Özniteliği Yeniden Adlandır

en: Rename category
tr: Kategoriyi Yeniden Adlandır

en: Rename check constraint
tr: Denetim Kısıtlamasını Yeniden Adlandır

en: Rename class
tr: Sınıfı Yeniden Adlandır

en: Rename component
tr: Bileşeni Yeniden Adlandır

en: Rename datatype
tr: Veri Türünü Yeniden Adlandır

en: Rename entity
tr: Varlığı Yeniden Adlandır

en: Rename entity attribute
tr: Varlık Özniteliğini Yeniden Adlandır

en: Rename entity constraint
tr: Varlık Sabitini Yeniden Adlandır

en: Rename enum
tr: Enümerasyonu Yeniden Adlandır

en: Rename enum literal
tr: Enümerasyon Düz Değerini Yeniden Adlandır

en: Rename folder
tr: Klasörü Yeniden Adlandır

en: Rename foreign key constraint
tr: Yabancı Anahtar Kısıtlamasını Yeniden Adlandır

en: Rename instance
tr: Örneği Yeniden Adlandır

en: Rename instance attribute
tr: Örnek Özniteliğini Yeniden Adlandır

en: Rename interface
tr: Arayüzü Yeniden Adlandır

en: Rename node
tr: Düğümü Yeniden Adlandır

en: Rename operation
tr: İşlemi Yeniden Adlandır

en: Rename package
tr: Paketi Yeniden Adlandır

en: Rename port
tr: Kapıyı Yeniden Adlandır

en: Rename role
tr: Rolü Yeniden Adlandır

en: Rename stereotype
tr: Stereotipi Yeniden Adlandır

en: Rename template
tr: Şablonu Yeniden Adlandır

en: Rename unique constraint
tr: Benzersiz Kısıtlamayı Yeniden Adlandır

en: Rename use case
tr: Kullanım Senaryosunu Yeniden Adlandır

en: Rename UML object
tr: UML Nesnesini Yeniden Adlandır

en: Enter the new name of the actor:
tr: Aktörün yeni adını girin:

en: Enter the new name of the artifact:
tr: Kalıntının yeni adını girin:

en: Enter the new name of the association:
tr: İlişkilendirmenin yeni adını girin:

en: Enter the new name of the attribute:
tr: Etkinliğin yeni adını girin:

en: Enter the new name of the category:
tr: Kategorinin yeni adını girin:

en: Enter the new name of the check constraint:
tr: Denetim kısıtlamasının yeni adını girin:

en: Enter the new name of the class:
tr: Sınıfın yeni adını girin:

en: Enter the new name of the component:
tr: Bileşenin yeni adını girin:

en: Enter the new name of the datatype:
tr: Veri türünün yeni adını girin:

en: Enter the new name of the entity:
tr: Varlığın yeni adını girin:

en: Enter the new name of the entity attribute:
tr: Varlık özniteliğinin yeni adını girin:

en: Enter the new name of the entity constraint:
tr: Varlık kısıtlamasının yeni adını girin:

en: Enter the new name of the enum:
tr: Enümerasyonun yeni adını girin:

en: Enter the new name of the enum literal:
tr: Enümerasyon düz değerinin yeni adını girin:

en: Enter the new name of the folder:
tr: Klasörün yeni adını girin:

en: Enter the new name of the foreign key constraint:
tr: Yabancı anahtar kısıtlamasının yeni adını girin:

en: Enter the new name of the instance:
tr: Örneğin yeni adını girin:

en: Enter the new name of the instance attribute:
tr: Örnek özniteliğinin yeni adını girin:

en: Enter the new name of the interface:
tr: Arayüzün yeni adını girin:

en: Enter the new name of the node:
tr: Düğümün yeni adını girin:

en: Enter the new name of the operation:
tr: İşlemin yeni adını girin:

en: Enter the new name of the package:
tr: Paketin yeni adını girin:

en: Enter the new name of the port:
tr: Kapının yeni adını girin:

en: Enter the new name of the role:
tr: Rolün yeni adını girin:

en: Enter the new name of the stereotype:
tr: Stereotipin yeni adını girin:

en: Enter the new name of the template:
tr: Şablonun yeni adını girin:

en: Enter the new name of the unique constraint:
tr: Benzersiz kısıtlamanın yeni adını girin:

en: Enter the new name of the use case:
tr: Kullanım senaryosunun yeni adını girin:

en: Enter the new name of the UML object
tr: UML nesnesinin yeni adını girin:

en: OK
tr: Tamam

[ctx: parse status]
en: Empty
tr: Boş

en: Malformed argument
tr: Hatalı oluşturulmuş argüman

en: Unknown argument type
tr: Bilinmeyen argüman türü

en: Illegal method name
tr: İzin verilmeyen yöntem adı

en: Unknown return type
tr: Bilinmeyen dönüş türü

en: Unspecified error
tr: Belirtilmemiş hata

en: Name
tr: Ad

en: Type
tr: Tür

en: Widgets/Associations
tr: A. Takımları/İliş…meler

en: ID
tr: Kimlik

en: Saved
tr: Kaydedildi

en: Parent
tr: Üst

en: Pointer
tr: İşaretçi

en: Usage
tr: Kullanım

en: That is an invalid name.
tr: Bu, geçersiz bir ad.

en: This is a reserved keyword for the language of the configured code generator.
tr: Bu, yapılandırılmış kod üretecinin dili için ayrılmış bir anahtar sözcüktür.

en: Reserved Keyword
tr: Ayrılmış Anahtar Sözcükler

en: That name is already being used.
tr: Bu ad halihazırda kullanılıyor.

en: Not a Unique Name
tr: Benzersiz Ad Değil

en: Add Base Class
tr: Taban Sınıf Ekle

en: Add Derived Class
tr: Türetilmiş Sınıf Ekle

note: i18n("Add Interface Implementation"), SLOT(addInterfaceImplementation()), Icon_Utils::it_Implementation));
en: Add Operation
tr: İşlem Ekle

en: Add Attribute
tr: Öznitelik Ekle

en: Add Base Interface
tr: Taban Arayüz Ekle

en: Add Derived Interface
tr: Türetilmiş Arayüz Ekle

en: Base Classifiers
tr: Taban Sınıflayıcıları

en: Derived Classifiers
tr: Türetilmiş Sınıflayıcılar

en: An attribute with that name already exists in %1.
tr: %1 içinde aynı adlı bir öznitelik halihazırda var.

en: Choose a different name.
tr: Farklı bir ad seçin.

en: Incorrect use of associations.
tr: İlişkilendirmelerin hatalı kullanımı.

en: Association Error
tr: İlişkilendirme Hatası

en: destroy
tr: yık

en: Enter Activity Name
tr: Etkinlik Adı Gir

en: new activity
tr: yeni etkinlik

en: Enter the name of the new activity:
tr: Yeni etkinliğin adını girin:

en: Enter Signal Name
tr: Sinyal Adı Gir

en: Enter Signal
tr: Sinyal Gir

en: new Signal
tr: yeni sinyal

en: Enter Time Event Name
tr: Zaman Olayı Adını Gir

en: Enter Time Event
tr: Zaman Olayını Gir

en: new time event
tr: yeni zaman olayı

en: Enter Combined Fragment Name
tr: Birleşmiş Parçacık Adını Gir

en: Enter the Combined Fragment
tr: Birleşmiş Parçacığı Gir

en: new Combined Fragment
tr: yeni birleşmiş parçacık

en: Enter State Name
tr: Durum Adı Gir

en: new state
tr: yeni durum

en: Enter the name of the new state:
tr: Yeni durumun adını girin:

note: i18n: ectx: label, entry (Geometry), group (General Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (Geometry), group (General Options)
en: Geometry
tr: Geometri

note: i18n: ectx: label, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: Image Mime Type
tr: Görsel MIME Türü

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (imageMimeType), group (General Options)
en: The Mime Type of the Images
tr: Görsellerin MIME türü

note: i18n: ectx: label, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support
tr: Geri Al Desteği

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (undo), group (General Options)
en: Undo Support is enabled when this is true
tr: Bu doğru iken geri alma desteği etkindir

note: i18n: ectx: label, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Tabbed Diagrams
tr: Sekmeli Diyagramlar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (tabdiagrams), group (General Options)
en: Enables/Disables Tabbed View of Diagrams in the view area
tr: Görünüm alanındaki diyagramların sekmeli görünümünü etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (newcodegen), group (General Options)
en: New Code Generator
tr: Yeni Kod Üreteci

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (newcodegen), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for the New Code Generator
tr: Yeni kod üreteci için desteği etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (layoutType), group (General Options)
en: Layout Type
tr: Yerleşim Türü

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (layoutType), group (General Options)
en: The layout type to use for new lines
tr: Yeni çizgiler için kullanılacak yerleşim türü

note: i18n: ectx: label, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Footer Printing
tr: Altbilgi Yazdırma

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (footerPrinting), group (General Options)
en: Enables/Disables Support for footer printing
tr: Albilgi yazdırma için desteği etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (autosave), group (General Options)
en: Auto Save
tr: Kendiliğinden Kaydet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosave), group (General Options)
en: Enables/Disables Auto Saving at Regular Intervals
tr: Düzenli aralıklarla kendiliğinden kaydetmeyi etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time ( Old )
tr: Kendiliğinden Kaydetme Süresi (Eski)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (time), group (General Options)
en: Auto Save Time Interval ( Old )
tr: Kendiliğinden Kaydetme Aralığı (Eski)

note: i18n: ectx: label, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: Auto Save Suffix
tr: Kendiliğinden Kaydetme Soneki

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autosavesuffix), group (General Options)
en: The Suffix for the auto save file
tr: Kendiliğinden kaydedilen dosya için sonek

note: i18n: ectx: label, entry (loadlast), group (General Options)
en: Load Last
tr: Sonuncuyu Yükle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (loadlast), group (General Options)
en: Enables/Disables Loading of the last open file
tr: Son açık olan dosyanın yüklenmesini etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (diagram), group (General Options)
en: Diagram To Load at Startup
tr: Başlangıçta Yüklenecek Diyagram

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (diagram), group (General Options)
en: The Diagram to load at startup
tr: Başlangıçta yüklenecek olan diyagram

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: Default Language at Startup
tr: Başlangıçtaki Öntanımlı Dil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultLanguage), group (General Options)
en: The Language that Umbrello should start with by default
tr: Umbrello’nun öntanımlı olarak başlaması gereken dil

note: i18n: ectx: label, entry (uml2), group (General Options)
en: Use UML-2.x Notation
tr: UML-2.x Simgelemini Kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uml2), group (General Options)
en: Enables/Disables UML2 notation
tr: UML2 simgelemini etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showDebugWindows), group (General Options)
en: Show or hide the debug window and UML objects window
tr: UML nesneleri ve hata ayıklama pencerelerini gösterin veya gizleyin.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (useFillColor), group (UI Options)
en: Enables/Disables usage of fill color
tr: Dolgu renginin kullanımını etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (fillColor), group (UI Options)
en: Fill Color
tr: Dolgu Rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fillColor), group (UI Options)
en: The Fill Color to be used
tr: Kullanılacak dolgu rengi

note: i18n: ectx: label, entry (lineColor), group (UI Options)
en: Line Color
tr: Çizgi Rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineColor), group (UI Options)
en: The Color of the Lines
tr: Çizgilerin rengi

note: i18n: ectx: label, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: Line Width
tr: Çizgi Genişliği

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineWidth), group (UI Options)
en: The Width of the Line
tr: Çizginin genişliği

note: i18n: ectx: label, entry (textColor), group (UI Options)
en: Text Color
tr: Metin Rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (textColor), group (UI Options)
en: The Color of the Text
tr: Metnin rengi

note: i18n: ectx: label, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Show Doc Window
tr: Belge Penceresini Göster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showDocWindow), group (UI Options)
en: Enables/Disables showing of the doc window
tr: Belge penceresinin gösterilmesini etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (uiFont), group (UI Options)
en: The Font to be used
tr: Kullanılacak yazıtipi

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: Background Color
tr: Arka Plan Rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundColor), group (UI Options)
en: The Color of the diagram background
tr: Diyagram arka planının rengi

note: i18n: ectx: label, entry (useBackgroundColor), group (UI Options)
en: Use background color
tr: Arka plan rengi kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (useBackgroundColor), group (UI Options)
en: Enables/Disables the usage of a custom background color
tr: Özel bir arka plan renginin kullanımını etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: Grid Dot Color
tr: Izgara Noktası Rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (gridDotColor), group (UI Options)
en: The Color of the grid dots
tr: Izgara noktalarının rengi

note: i18n: ectx: label, entry (useAlignmentGuides), group (UI Options)
en: Use Alignment Guides
tr: Hizalama kılavuzlarını kullan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (useAlignmentGuides), group (UI Options)
en: Enable/disable alignment guides when dragging or resizing widgets
tr: Araç takımlarını sürüklerken veya yeniden boyutlandırırken hizalama kılavuzlarını etkinleştirin/devre dışı bırakın.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (rightToLeftUI), group (UI Options)
en: Enable/disable user interface direction from right to left
tr: Sağdan sola kullanıcı arayüzü yönünü etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show Visibility
tr: Görünürlüğü göster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showVisibility), group (Class Options)
en: Show the Visibility of the Attributes ( eg: private, public, protected)
tr: Özniteliklerin görünürlüğünü göster (örneğin, özel, genel, korumalı)

note: i18n: ectx: label, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show Attributes
tr: Öznitelikleri göster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showAtts), group (Class Options)
en: Show attributes of the class
tr: Sınıfın özniteliklerini göster

note: i18n: ectx: label, entry (showOps), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showOps), group (Class Options)
en: Show Operations
tr: İşlemleri göster

note: i18n: ectx: label, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Show Package
tr: Paketi göster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPackage), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of packages
tr: Paketlerin gösterimini etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (showStereoType), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showStereoType), group (Class Options)
en: Show Stereotypes
tr: Sterotipleri göster

note: i18n: ectx: label, entry (showAttribAssocs), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttribAssocs), group (Class Options)
en: Show Attribute Associations
tr: Öznitelik ilişkilendirmelerini göster

note: i18n: ectx: label, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Show Public Only
tr: Yalnızca genel olanları göster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showPublicOnly), group (Class Options)
en: Enables/Disables showing of public attributes/methods
tr: Genel özniteliklerin/yöntemlerin gösterimini etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (showAttSig), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAttSig), group (Class Options)
en: Show Attribute Signature
tr: Öznitelik imzasını göster

note: i18n: ectx: label, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show Operation Signature
tr: İşlem imzasını göster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showOpSig), group (Class Options)
en: Show operation signature
tr: İşlem imzasını göster

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeScope), group (Class Options)
en: Default Attribute Scope
tr: Öntanımlı öznitelik kapsamı

note: i18n: ectx: label, entry (defaultOperationScope), group (Class Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultOperationScope), group (Class Options)
en: Default Operation Scope
tr: Öntanımlı işlem kapsamı

note: i18n: ectx: label, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height
tr: Yükseklik

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (height), group (Code Viewer Options)
en: Height of the code viewer
tr: Kod görüntüleyicisinin yüksekliği

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width
tr: Genişlik

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (width), group (Code Viewer Options)
en: Width of the Code Viewer
tr: Kod görüntüleyicisinin genişliği

note: i18n: ectx: label, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (showHiddenBlocks), group (Code Viewer Options)
en: Show Hidden Blocks
tr: Gizli blokları göster

note: i18n: ectx: label, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Highlight Blocks
tr: Blokları vurgula

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (blocksAreHighlighted), group (Code Viewer Options)
en: Enables/Disables Highlighting of blocks
tr: Blokların vurgulanmasını etkinleştir/devre dışı bırak

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (codeViewerFont), group (Code Viewer Options)
en: Font to be used in the Code Viewer
tr: Kod görüntüleyicisinde kullanılacak yazıtipi

note: i18n: ectx: label, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Paper Color
tr: Kağıt rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (paperColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Paper
tr: Kağıdın rengi

note: i18n: ectx: label, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Font Color
tr: Yazıtipi rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (fontColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Font
tr: Yazıtipinin rengi

note: i18n: ectx: label, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (selectedColor), group (Code Viewer Options)
en: Selected Color
tr: Seçili rengi

[ctx: Color of the Edit Block]
note: i18n: ectx: label, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Edit Block Color
tr: Düzenleme bloku rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (editBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the Edit Block
tr: Düzenleme blokunun rengi

note: i18n: ectx: label, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (nonEditBlockColor), group (Code Viewer Options)
en: Non Edit Block Color
tr: Düzenlenemez bloku rengi

note: i18n: ectx: label, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: UML Object Color
tr: UML nesnesi rengi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (umlObjectColor), group (Code Viewer Options)
en: Color of the UML Object
tr: UML nesnesinin rengi

note: i18n: ectx: label, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options) i18n: ectx: whatsthis, entry (hiddenColor), group (Code Viewer Options)
en: Hidden Color
tr: Gizli rengi

note: i18n: ectx: label, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create Artifacts for imported files
tr: İçe aktarılan dosyalar için kalıntılar oluştur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (createArtifacts), group (Code Importer)
en: Create an artifact in the component view for each imported file
tr: Her bir içe aktarılan dosya için bileşen görünümünde bir kalıntı oluştur

note: i18n: ectx: label, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies
tr: Bağımlılıkları çöz

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (resolveDependencies), group (Code Importer)
en: Resolve dependencies when importing file
tr: Dosya içe aktarırken bağımlılıkları çöz

note: i18n: ectx: label, entry (supportCPP11), group (Code Importer)
en: Support C++11 standard
tr: C++11 standardını destekle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (supportCPP11), group (Code Importer)
en: Support C++11 standard on code import
tr: Kod içe aktarımında C++11 standardını destekle

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Auto Generate Empty Constructors
tr: Boş yapıcıları kendiliğinden üret

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenEmptyConstructors), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Auto Generation of Empty Constructors
tr: Boş yapıcıların kendiliğinden üretimini etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Comment Style
tr: Yorum biçemi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (commentStyle), group (Code Generation)
en: Sets the Style of Comments to be used
tr: Kullanılacak yorumların biçemini ayarlar

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Default Association Field Scope
tr: Öntanımlı ilişkilendirme alanın kapsamı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAssocFieldScope), group (Code Generation)
en: Sets the default Association field scope
tr: Öntanımlı ilişkilendirme alanının kapsamını ayarlar

note: i18n: ectx: label, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Default Attribute Accessor Scope
tr: Öntanımlı öznitelik erişimcisi kapsamı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (defaultAttributeAccessorScope), group (Code Generation)
en: Sets the default attribute accessor scope
tr: Öntanımlı öznitellik erişimcisinin kapsamını ayarlar

note: i18n: ectx: label, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Force Documentation
tr: Belgelendirmeyi zorla

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (forceDoc), group (Code Generation)
en: Enables/Disables Verbose Documentation
tr: Ayrıntılı belgelendirmeyi etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (writeSectionComments), group (Code Generation)
en: Section Comment Policy
tr: Bölüm Yorumu Politikası

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (writeSectionComments), group (Code Generation)
en: Whether section comments shall be written
tr: Bölüm yorumlarının yazılıp yazılmaması gerektiği

note: i18n: ectx: label, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: Headings Directory
tr: Üstbilgiler Dizini

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (headingsDirectory), group (Code Generation)
en: The Path in which the headings are stored
tr: Üstbilgilerin depolandığı yol

note: i18n: ectx: label, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Include headings
tr: Üstbilgileri içer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (includeHeadings), group (Code Generation)
en: Enables/Disables inclusion of headings
tr: Üstbilgilerin içerilmesini etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: Indentation Amount
tr: Girintileme miktarı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationAmount), group (Code Generation)
en: The amount of indentation
tr: Girintilemenin miktarı

note: i18n: ectx: label, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: Indentation Type
tr: Girintileme türü

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (indentationType), group (Code Generation)
en: The Type of Indentation
tr: Girintilemenin türü

note: i18n: ectx: label, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: Line Ending Type
tr: Satır sonu türü

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (lineEndingType), group (Code Generation)
en: The type of line ending ( or new line type )
tr: Satır sonunun türü (veya yeni satır türü)

note: i18n: ectx: label, entry (modnamePolicy), group (Code Generation) i18n: ectx: whatsthis, entry (modnamePolicy), group (Code Generation)
en: Modifier Name Policy
tr: Niteleyici adı politikası

note: i18n: ectx: label, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: Output Directory
tr: Çıktı dizini

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (outputDirectory), group (Code Generation)
en: The directory to which the code has to be outputted
tr: Kodun çıktılanması gereken dizin

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (overwritePolicy), group (Code Generation)
en: The policy to be followed when there are name conflicts
tr: Ad çakışmaları olduğunda takip edilmesi gereken politika

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Auto Generate Accessors
tr: Erişimcileri kendiliğinden oluştur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of accessors
tr: Erişimcilerin kendiliğinden üretimini etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (classMemberPrefix), group (CPP Code Generation)
en: The prefix for class members
tr: Sınıf üyeleri için önek

note: i18n: ectx: label, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Inline Accessors
tr: Satır içi erişimciler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline accessors
tr: Satır içi erişimcileri etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Inline operations
tr: Satır içi işlemler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (inlineOps), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables Inline Operations
tr: Satır içi işlemleri etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Package is namespace
tr: Paket, ad alanıdır

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (packageIsNamespace), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables treating a package as a namespace
tr: Pakete bir ad alanı gibi davranılmasını etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Public Accessors
tr: Genel erişimciler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (publicAccessors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables public accessors
tr: Genel erişimcileri etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name
tr: Dizi sınıfı adı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class
tr: Dizi sınıfının adı

note: i18n: ectx: label, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: String Class Name Include
tr: Dizi sınıfı adı include’u

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the string class to be included
tr: İçerilecek dizi sınıfının adı

note: i18n: ectx: label, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: String Include is Global
tr: Dizi include’u global

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (stringIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of string
tr: Dizinin global bir biçimde içerilmesini etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name
tr: Vektör sınıfı adı

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassName), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class
tr: Vektör sınıfının adı

note: i18n: ectx: label, entry (vectorClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: Vector Class Name Include
tr: Vektör sınıfı adı include’u

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorClassNameInclude), group (CPP Code Generation)
en: The name of the vector class to be included
tr: İçerilecek vektör sınıfının adı

note: i18n: ectx: label, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Vector include is global
tr: Vektör include’u global

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (vectorIncludeIsGlobal), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables global inclusion of vector class
tr: Vektör sınıfının global bir biçimde içerilmesini etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Virtual Destructors
tr: Sanal yıkıcılar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (virtualDestructors), group (CPP Code Generation)
en: Enables/Disables virtual destructors
tr: Sanal yıkıcıları etkinleştirir/devre dışı bırakır

note: i18n: ectx: label, entry (getterWithGetPrefix), group (CPP Code Generation)
en: Getters with 'get' prefix
tr: “get” önekine sahip alıcılar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (getterWithGetPrefix), group (CPP Code Generation)
en: If enabled, create getters with 'get' prefix
tr: Etkinleştirilirse “get” önekine sahip alıcılar oluştur

note: i18n: ectx: label, entry (removePrefixFromAccessorMethods), group (CPP Code Generation)
en: Remove prefix '[a-zA-Z]_' from accessor methods
tr: Erişimci yöntemlerinden “[a-zA-Z]_” önekini kaldır

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (removePrefixFromAccessorMethods), group (CPP Code Generation)
en: If enabled, remove prefix '[a-zA-Z]_' from accessor methods
tr: Etkinleştirilirse erişimci yöntemlerinden “[a-zA-Z]_” önekini kaldır

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (accessorMethodsStartWithUpperCase), group (CPP Code Generation)
en: If enabled, accessor methods start with capital letters
tr: Etkinleştirilire erişimci yöntemleri BÜYÜK harfle başlar

note: i18n: ectx: label, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: Documentation tags
tr: Belgelendirme etiketleri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (docToolTag), group (CPP Code Generation)
en: The tag used for generating doxygen documentation (\\, @)
tr: Bu etiket, doxygen belgelendirmesi üretmek için kullanılır (\\, @)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors ( D )
tr: Öznitelik erişimcilerini kendiliğinden üret (D)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors ( D )
tr: Öznitelik erişimcilerinin kendiliğinden üretimini etkinleştirir/devre dışı bırakır (D)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors ( D )
tr: İlişkilendirme erişimcilerini kendiliğinden üret (D)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors ( D )
tr: İlişkilendirme erişimcilerinin kendiliğinden üretimini etkinleştirir/devre dışı bırakır (D)

note: i18n: ectx: label, entry (buildANTDocumentD), group (D Code Generation)
en: Build ANT Document (D)
tr: ANT belgesi yap (D)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (buildANTDocumentD), group (D Code Generation)
en: Enables/Disables building of ANT Document (D)
tr: ANT belgesinin yapımını etkinleştirir/devre dışı bırakır (D)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Java)
tr: Öznitelik erişimcilerini kendiliğinden üret (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Java)
tr: Öznitelik erişimcilerinin kendiliğinden üretimini etkinleştirir/devre dışı bırakır (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Java)
tr: İlişkilendirme erişimcilerini kendiliğinden üret (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Java)
tr: İlişkilendirme erişimcilerinin kendiliğinden üretimini etkinleştirir/devre dışı bırakır (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (buildANTDocumentJava), group (Java Code Generation)
en: Build ANT Document (Java)
tr: ANT belgesi yap (Java)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (buildANTDocumentJava), group (Java Code Generation)
en: Enables/Disables building of ANT Document (Java)
tr: ANT belgesinin yapımını etkinleştirir/devre dışı bırakır (Java)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Attribute Accessors (Ruby)
tr: Öznitelik erişimcilerini kendiliğinden üret (Ruby)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAttributeAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of attribute accessors (Ruby)
tr: Öznitelik erişimcilerinin kendiliğinden üretimini etkinleştirir/devre dışı bırakır (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Auto Generate Assoc Accessors (Ruby)
tr: İlişkilendirme erişimcilerini kendiliğinden üret (Ruby)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoGenerateAssocAccessorsRuby), group (Ruby Code Generation)
en: Enables/Disables auto generation of association accessors (Ruby)
tr: İlişkilendirme erişimcilerinin kendiliğinden üretimini etkinleştirir/devre dışı bırakır (Ruby)

note: i18n: ectx: label, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: Automatic Dot Path
tr: Kendiliğinden nokta yolu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (autoDotPath), group (Auto Layout)
en: determine automatically the path of dot executable
tr: Noktalı yürütülebilirin yolunu kendiliğinden belirle

note: i18n: ectx: label, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: Dot Path
tr: Nokta yolu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (dotPath), group (Auto Layout)
en: set path to dot executable (optional)
tr: Yolu, noktalı yürütülebilire ayarla (isteğe bağlı)

note: i18n: ectx: label, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: Show Export Layout
tr: Dışa aktarma yerleşimini göster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (showExportLayout), group (Auto Layout)
en: show export layout
tr: Dışa aktarma yerleşimini göster

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Export model
tr: Modeli &Dışa Aktar

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
tr: Dü&zen

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
tr: Görü&nüm

note: i18n: ectx: Menu (view_window)
en: &Show/hide window
tr: Pencereyi &Göster/Gizle

note: i18n: ectx: Menu (diagram)
en: &Diagram
tr: &Diyagram

note: i18n: ectx: Menu (new_view)
en: &New
tr: &Yeni

note: i18n: ectx: Menu (show_view)
en: Sh&ow
tr: &Göster

note: i18n: ectx: Menu (zoom_menu)
en: &Zoom
tr: &Yakınlaştırma

note: i18n: ectx: Menu (align_menu)
en: &Align
tr: &Hizala

note: i18n: ectx: Menu (code)
en: &Code
tr: &Kod

note: i18n: ectx: Menu (active_lang_menu)
en: Active &Language
tr: &Etkin Dil

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
tr: Ayar&lar

en: &Export model to DocBook
tr: Modeli &DocBook Olarak Dışa Aktar

en: &Export model to XHTML
tr: Modeli &XHTML Olarak Dışa Aktar

en: &New Class Wizard...
tr: &Yeni Sınıf Sihirbazı…

en: &Add Default Datatypes for Active Language
tr: Etkin Dil için Öntanımlı Veri Türlerini &Ekle

en: Code &Importing Wizard...
tr: &Kod İçe Aktarma Sihirbazı…

en: &Code Generation Wizard...
tr: &Kod Üretim Sihirbazı…

en: &Generate All Code
tr: &Tüm Kodu Üret

en: Creates a new document
tr: Yeni bir dosya oluşturur

en: Opens an existing document
tr: Var olan bir dosyayı açar

en: Opens a recently used file
tr: Son kullanılan dosyalardan birini açar

en: Saves the document
tr: Belgeyi kaydeder

en: Saves the document as...
tr: Belgeyi farklı kaydeder…

en: Closes the document
tr: Belgeyi kapatır

en: Prints out the document
tr: Belgeyi yazdırır

en: Print Preview of the document
tr: Belgenin yazdırma önizlemesi

en: Quits the application
tr: Uygulamadan çıkar

en: Exports the model to the docbook format
tr: Modeli, DocBook biçimine dışa aktarır

en: Exports the model to the XHTML format
tr: Modeli, XHTML biçimine dışa aktarır

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
tr: Seçili bölümü keser ve panoya yerleştirir

en: Copies the selected section to the clipboard
tr: Seçili bölümü panoya kopyalar

en: Pastes the contents of the clipboard
tr: Pano içeriğini yapıştırır

en: Undo last action
tr: Son eylemi geri al

en: Redo last undone action
tr: Geri alınan son eylemi yinele

en: Set the default program preferences
tr: Öntanımlı uygulama tercilerini ayarla

[ctx: delete selected widget]
en: Delete &Selected
tr: &Seçiliyi Sil

en: &Class Diagram...
tr: &Sınıf Diyagramı…

en: &Object Diagram...
tr: &Nesne Diyagramı…

en: &Sequence Diagram...
tr: &Sıra Diyagramı…

en: C&ommunication Diagram...
tr: &İletişim Diyagramı…

en: &Use Case Diagram...
tr: &Kullanım Senaryosu Diyagramı…

en: S&tate Diagram...
tr: D&urum Diyagramı…

en: &Activity Diagram...
tr: Etkinli&k Diyagramı…

en: Co&mponent Diagram...
tr: Bileşen &Diyagramı…

en: &Deployment Diagram...
tr: &Konuşlandırma Diyagramı…

en: &Entity Relationship Diagram...
tr: Varlık İlişki&si Diyagramı…

en: &Clear Diagram
tr: &Diyagramı Temizle

en: &Snap to Grid
tr: &Izgaraya Tuttur

en: S&how Grid
tr: I&zgarayı Göster

en: &Delete Diagram
tr: &Diyagramı Sil

en: &Export as Picture...
tr: &Resim Olarak Dışa Aktar…

en: Export &Diagrams as Pictures...
tr: &Diyagramları Resimler Olarak Dışa Aktar…

en: Z&oom to 100%
tr: %​100’e Yakınlaştır

en: &Move Tab Left
tr: Sekmeyi &Sola Taşı

en: &Move Tab Right
tr: S&ekmeyi Sağa Taşı

en: Select Diagram on Left
tr: Soldaki Diyagramı Seç

en: Select Diagram on Right
tr: Sağdaki Diyagramı Seç

[ctx: %1 percent value from 20 to 500]
en:  &%1%
tr:  &%​%1

[ctx: init status bar]
en: Ready
tr: Hazır

en: 100%
tr: %​100

en: Fit
tr: Sığdır

en: Diagram Toolbar
tr: Diyagram Araç Çubuğu

en: Opening file...
tr: Dosya açılıyor…

en: Untitled
tr: Adsız

en: Creating new document...
tr: Yeni belge oluşturuluyor…

en: Open File
tr: Dosya Aç

en: *.xmi *.xmi.tgz *.xmi.tar.bz2 *.uml *.mdl *.zargo|All Supported Files (*.xmi, *.xmi.tgz, *.xmi.tar.bz2, *.uml, *.mdl, *.zargo)
    *.xmi|Uncompressed XMI Files (*.xmi)
    *.xmi.tgz|Gzip Compressed XMI Files (*.xmi.tgz)
    *.xmi.tar.bz2|Bzip2 Compressed XMI Files (*.xmi.tar.bz2)
    *.uml|Eclipse PapyrusUML files (*.uml)
    *.mdl|Rose model files (*.mdl)
    *.zargo|Compressed argo Files(*.zargo)
tr: *.xmi *.xmi.tgz *.xmi.tar.bz2 *.uml *.mdl *.zargo|Tüm Desteklenen Dosyalar (*.xmi, *.xmi.tgz, *.xmi.tar.bz2, *.uml, *.mdl, *.zargo)
    *.xmi|Sıkıştırılmamış XMI Dosyaları (*.xmi)
    *.xmi.tgz|Gzip Sıkıştırılmış XMI Dosyaları (*.xmi.tgz)
    *.xmi.tar.bz2|Bzip2 Sıkıştırılmış XMI Dosyaları (*.xmi.tar.bz2)
    *.uml|Eclipse PapyrusUML Dosyaları (*.uml)
    *.mdl|Rose Model Dosyaları (*.mdl)
    *.zargo|Sıkıştırılmış argo Dosyaları (*.zargo)

en: Saving file...
tr: Dosya kaydediliyor…

en: Saving file with a new filename...
tr: Dosya yeni bir adla kaydediliyor…

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: *.xmi | XMI File (*.xmi);;*.xmi.tgz | Gzip Compressed XMI File (*.xmi.tgz);;*.xmi.tar.bz2 | Bzip2 Compressed XMI File (*.xmi.tar.bz2);;* | All Files (*)
tr: *.xmi | XMI File (*.xmi);;*.xmi.tgz | Gzip Sıkıştırılmış XMI Dosyası (*.xmi.tgz);;*.xmi.tar.bz2 | Bzip2 Sıkıştırılmış XMI Dosyası (*.xmi.tar.bz2);;* | Tüm Dosyalar (*)

en: The file %1 exists.
    Do you wish to overwrite it?
tr: %1 dosyası var.
    Üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: Warning
tr: Uyarı

en: Overwrite
tr: Üzerine Yaz

en: Closing file...
tr: Dosya kapatılıyor…

en: No search term entered
tr: Girilen arama terimi yok

en: '%1': %2 found
tr: “%1”: %2 bulundu

en: Print Preview...
tr: Yazdırma Önizlemesi…

en: Printing...
tr: Yazdırılıyor…

en: Print %1
tr: Yazdır: %1

en: Exiting...
tr: Çıkılıyor…

en: Cutting selection...
tr: Seçim kesiliyor…

en: Copying selection to clipboard...
tr: Seçim panoya kopyalanıyor…

en: Inserting clipboard contents...
tr: Pano içeriği ekleniyor…

en: Umbrello could not paste the clipboard contents.  The objects in the clipboard may be of the wrong type to be pasted here.
tr: Umbrello pano içeriğini yapıştıramadı. Panodaki nesneler buraya yapıştırılmak için yanlış türde olabilir.

[ctx: reset status bar]
en: Ready.
tr: Hazır.

en: Cannot view code until you generate some first.
tr: Önce biraz kod üretmeden kodu görüntüleyemezsiniz.

en: Cannot View Code
tr: Kod Görüntülenemiyor

en: Cannot view code from simple code writer.
tr: Basit kod yazıcısından olan kod görüntülenemiyor.

en: Select file(s) to import:
tr: İçe aktarılacak dosya(ları) seçin:

en: Select directory to import:
tr: İçe aktarılacak dizini seçin:

en: XHTML Generation failed .
tr: XHTML üretimi işlemi başarısız oldu.

en: Show/hide window
tr: Pencereyi Göster/Gizle

en: &Bird's eye view
tr: &Kuşbakışı Görünüm

en: Co&mmand history
tr: &Komut Geçmişi

en: &Debug
tr: &Hata Ayıklama

en: Doc&umentation
tr: Belgelen&dirme

en: &Log
tr: &Günlük

en: &UML Objects
tr: &UML Nesneleri

en: &Stereotypes
tr: &Stereotipler

en: &Tree View
tr: &Ağaç Görünümü

en: Welcome
tr: Hoş Geldiniz

en: UML Model
tr: UML Modeli

en: Logical View
tr: Mantıksal Görünüm

en: Use Case View
tr: Kullanım Senaryosu Görünümü

en: Component View
tr: Bileşen Görünümü

en: Deployment View
tr: Konuşlandırma Görünümü

en: Entity Relationship Model
tr: Varlık İlişkisi Modeli

en: Datatypes
tr: Veri Türleri

en: The current file has been modified.
    Do you want to save it?
tr: Geçerli dosya değiştirildi.
    Kaydetmek istiyor musunuz?

[ctx: warning message]
en: Warning
tr: Uyarı

en: The file <%1> does not exist.
tr: <%1> dosyası yok.

en: Load Error
tr: Yükleme Hatası

en: The file %1 seems to be corrupted.
tr: %1 dosyası bozuk görünüyor.

en: There was no XMI file found in the compressed file %1.
tr: %1 sıkıştırılmış dosyasında XMI dosyası bulunamadı.

en: There was a problem loading the extracted file: %1
tr: Çıkarılmış dosyayı yüklerken bir hata oluştu: %1

en: There was a problem loading file: %1
tr: Dosyayı yüklerken bir hata oluştu: %1

en: Reason: %1
tr: Gerekçe: %1

en: There was a problem saving: %1
tr: Kaydederken bir hata oluştu: %1

en: Save Error
tr: Kaydetme Hatası

en: There was a problem uploading: %1
tr: Karşıya yüklerken bir hata oluştu: %1

en: use case diagram
tr: kullanım senaryosu diyagramı

en: class diagram
tr: Sınıf Diyagramı

en: sequence diagram
tr: sıra diyagramı

en: communication diagram
tr: iletişim diyagramı

en: object diagram
tr: nesne diyagramı

en: state diagram
tr: durum diyagramı

en: activity diagram
tr: etkinlik diyagramı

en: component diagram
tr: bileşen diyagramı

en: deployment diagram
tr: konuşlandırma diyagramı

en: entity relationship diagram
tr: varlık ilişkisi diyagramı

[ctx: diagram name]
en: Name
tr: Ad

en: Enter name:
tr: Ad girin:

en: That is an invalid name for a diagram.
tr: Bu, bir diyagram için geçersiz bir ad.

en: A diagram is already using that name.
tr: Bu adı başka bir diyagram halihazırda kullanıyor.

[ctx: renaming diagram]
en: Name
tr: Ad

[ctx: renaming uml object]
en: Name
tr: Ad

[ctx: renaming child uml object]
en: Name
tr: Ad

en: The name you entered was not unique.
    Is this what you wanted?
tr: Girdiğiniz ad benzersiz değil.
    Bunu girmek istediğinizden emin miydiniz?

en: Use Name
tr: Ad Kullan

en: Enter New Name
tr: Yeni Bir Ad Gir

en: Unsupported xmi file version: %1
tr: Desteklenmeyen XML dosyası sürümü: %1

en: Setting up the document...
tr: Belge ayarlanıyor…

en: Resolving object references...
tr: Nesne başvuruları çözülüyor…

en: Loading UML elements...
tr: UML ögeleri yükleniyor…

en: Loading diagrams...
tr: Diyagramlar yükleniyor…

en: /autosave%1
tr: /otokayıt%1

en: Externalize Folder
tr: Klasörü Dışla

en: Folder %1 must be relative to the main model directory, %2.
tr: %1 klasörü, ana model dizini %2 ile kesinlikle ilişkili olmalıdır.

en: Path Error
tr: Yol Hatası

en: File %1 already exists!
    The existing file will be overwritten.
tr: %1 dosyası halihazırda var!
    Var olan dosyanın üzerine yazılacak.

en: File Exists
tr: Dosya Var

en: There was a problem saving file: %1
tr: Dosyayı kaydederken bir hata oluştu: %1

en: Enter Model Name
tr: Model Adını Gir

en: Enter the new name of the model:
tr: Modelin yeni adını girin:

en: Views
tr: Görünümler

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Loading listview...
tr: Liste görünümü yükleniyor…

en: The class must be emptied before it can be deleted.
tr: Sınıf, silinmeden önce boşaltılmalıdır.

en: Class Not Empty
tr: Sınıf Boş Değil

en: The package must be emptied before it can be deleted.
tr: Paket, silinmeden önce boşaltılmalıdır.

en: Package Not Empty
tr: Paket Boş Değil

en: The folder must be emptied before it can be deleted.
tr: Klasör, silinmeden önce boşaltılmalıdır.

en: Folder Not Empty
tr: Klasör Boş Değil

en: Rename canceled
tr: Yeniden adlandırma iptal edildi

en: Renaming an item of listview type %1 is not yet implemented.
tr: %1 liste görünümü türündeki bir ögenin yeniden adlandırılması henüz gerçeklenmedi.

en: Function Not Implemented
tr: İşlev Gerçeklenmedi

en: The name you entered was invalid.
    Renaming process has been canceled.
tr: Girdiğiniz ad geçersizdi.
    Yeniden adlandırma işlemi iptal edildi.

en: Name Not Valid
tr: Ad Geçerli Değil

en: new_literal
tr: yeni_düz_değer

en: new_field
tr: yeni_alan

en: new_fkey_constraint
tr: yeni_yabancı_anahtar_kısıtlaması

en: An operation with the same name and signature already exists. You cannot add it again.
tr: Girdiğiniz ad geçersizdi.
    Yeniden adlandırma işlemi iptal edildi. Aynı ada ve imzaya sahip bir işlem halihazırda var. Yeniden ekleyemezsiniz.

en: The folderfile %1 does not exist.
tr: Klasör dosyası %1 yok.

en: The folderfile %1 cannot be opened.
tr: Klasör dosyası %1 açılamadı.

en: Actor &name:
tr: Aktör &adı:

en: Artifact &name:
tr: Kalıntı &adı:

en: Association &name:
tr: İlişkilendirme &adı:

en: Class &name:
tr: Sınıf &adı:

en: Component &name:
tr: &Bileşen adı:

en: Datatype &name:
tr: &Veri türü adı:

en: Entity &name:
tr: Varlık &adı:

en: Enum &name:
tr: Enümerasyon a&dı:

en: Folder &name:
tr: Klasö&r adı:

en: Interface &name:
tr: A&rayüz adı:

en: Node &name:
tr: &Düğüm adı:

en: Package &name:
tr: Paket a&dı:

en: Port &name:
tr: Ka&pı adı:

en: Use case &name:
tr: &Kullanım senaryosu adı:

en: Instance name:
tr: Örnek adı:

en: new_parameter
tr: yeni_parametre

[ctx: object name]
en: Name
tr: Ad

en: An object with the name %1
    already exists in the package %2.
    Please enter a new name:
tr: %2 paketinde %1
    adında bir nesne halihazırda var.
    Lütfen yeni bir ad girin:

en: Diagram: %2 Page %1
tr: Diyagram: %2, %1. sayfa

en: Use fill color
tr: Dolgu rengi kullan

en: No fill color
tr: Dolgu rengi yok

en: Change font
tr: Yazıtipini değiştir

en: Change line color
tr: Çizgi rengini değiştir

en: Change line width
tr: Çizgi genişliğini değiştir

en: Change fill color
tr: Dolgu rengini değiştir

en: Change visual property
tr: Görsel özelliği değiştir

en: Delete widgets
tr: Araç takımlarını sil

en: Resize widgets
tr: Araç takımlarını yeniden boyutlandır

en: Enter Diagram Name
tr: Diyagram Adı Gir

en: Enter the new name of the diagram:
tr: Diyagramın yeni adını girin:

en: Failed to import from file.
tr: Dosyadan içe aktarılamadı.

en: Exporting view...
tr: Görünüm dışa aktarılıyor…

en: An error happened when exporting the image:
tr: Görseli dışa aktarırken bir hata oluştu:

en: The selected file %1 exists.
    Do you want to overwrite it?
tr: Seçili %1 dosyası var.
    Üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: File Already Exists
tr: Dosya Halihazırda Var

en: Empty scene
tr: Boş sahne

en: Cannot create directory: %1
tr: Dizin oluşturulamıyor: %1

en: A problem occurred while saving diagram in %1
tr: %1 içine diyagram kaydedilirken bir sorun oluştu

en: Multiplicity
tr: Çeşitlilik

en: Enter multiplicity:
tr: Çeşitliliği gir:

en: Association Name
tr: İlişkilendirme Adı

en: Enter association name:
tr: İlişkilendirme adını girin:

en: Role Name
tr: Rol Adı

en: Enter role name:
tr: Rol adını girin:

en: Press Ctrl with left mouse click to delete a point
tr: Bir noktayı silmek için sol fare tıklamasıyla Kontrol düğmesine bas

en: Enter the name of the diagram referenced
tr: Başvurulan diyagramın adını gir

en: Diagram name
tr: Diyagram adı

en: Enter the guard of the loop
tr: Döngünün guard’ını gir

en: Enter the first alternative name
tr: İlk alternatif adı gir

en: Enter first alternative
tr: İlk alternatifi gir

en: Enter first alternative :
tr: İlk alternatifi gir:

en: Enter referenced diagram name
tr: Başvurulan diyagramın adını gir

en: Enter referenced diagram name :
tr: Başvurulan diyagramın adını gir:

en: Enter the guard of the loop:
tr: Döngünün guard’ını gir:

en: Enter alternative Name
tr: Alternatif adı gir

en: Enter the alternative:
tr: Alternatifi girin:

en: Change Text
tr: Metni Değiştir

en: Enter new text:
tr: Yeni metin girin:

en: ERROR
tr: HATA

[ctx: operation name]
en: Name
tr: Ad

en: Enter operation name:
tr: İşlem adını girin:

en: Precondition
tr: Ön koşul

en: Postcondition
tr: Son koşul

en: Transformation
tr: Dönüşüm

en: Note Type
tr: Not Türü

en: Select the Note Type
tr: Düğüm türünü seç

en: Enter Object Node Name
tr: Nesne düğümü adını gir

en: Enter the name of the object node :
tr: Nesne düğümünün adını girin:

en: Select Object node type
tr: Nesne düğümü adını seç

en: Select the object node type
tr: Nesne düğümü türünü seç

en: Enter the name of the data store node
tr: Veri depolama düğümünün adını gir

en: data store name
tr: veri deposu adı

en: Enter the name of the buffer node
tr: Arabellek düğümünün adını gir

en: Enter the name of the buffer
tr: Arabelleğin adını gir

en: centralBuffer
tr: merkeziArabellek

en: Enter the name of the object flow
tr: Nesne akışının adını gir

en: object flow
tr: nesne akışı

en: Enter Object Flow State
tr: Nesne akışı durumunu gir

en: Enter State (keep '-' if there is no state for the object)
tr: Durum gir (nesne için bir durum yok ise “-”i tut)

en: Enter signal name
tr: Sinyal adını gir

en: Enter the signal name :
tr: Sinyal adını girin:

en: Enter Activity
tr: Etkinlik gir

en: Hold shift or ctrl to move in X axis. Hold shift and control to move in Y axis. Right button click to cancel move.
tr: X ekseninde hareket etmek için Üst Karakter veya Kontrol düğmelerini basılı tutun. Y ekseninde hareket etmek için Üst Karakter ve Kontrol düğmelerini basılı tutun. Taşımayı iptal etmek için sağ düğme ile tıklayın.

en: Move widgets
tr: Araç takımlarını taşı

en: Rename Object
tr: Nesneyi Yeniden Adlandır

en: Enter object name:
tr: Nesne adını girin:

en: Hold shift or control to move in X axis.
tr: X ekseninde hareket etmek için Üst Karakter veya Kontrol düğmelerini basılı tutun.

en: Hold shift and control to move in Y axis.
tr: Y ekseninde hareket etmek için Üst Karakter ve Kontrol düğmelerini basılı tutun.

en: new actor
tr: yeni aktör

en: new artifact
tr: yeni kalıntı

en: new association
tr: yeni ilişkilendirme

en: new box
tr: yeni kutu

en: new category
tr: yeni kategori

en: new class
tr: yeni sınıf

en: new combined fragment
tr: yeni birleşmiş parçacık

en: new component
tr: yeni bileşen

en: new datatype
tr: yeni veri türü

en: new entity
tr: yeni varlık

en: new enum
tr: yeni enümerasyon

en: new floating dash line
tr: yeni kayan tire çizgisi

en: new fork/join
tr: yeni çatal/birleşim

en: new instance
tr: yeni örnek

en: new interface
tr: yeni arayüz

en: new message
tr: yeni ileti

en: new node
tr: yeni düğüm

en: new note
tr: yeni not

en: new object
tr: yeni nesne

en: new object node
tr: yeni nesne düğümü

en: new package
tr: yeni paket

en: new pin
tr: yeni pim

en: new port
tr: yeni kapı

en: new precondition
tr: yeni ön koşul

en: new region
tr: yeni bölge

en: new signal
tr: yeni sinyal

en: new text
tr: yeni metin

en: new UML widget
tr: yeni UML araç takımı

en: new use case
tr: yeni kullanım senaryosu

en: new widget
tr: yeni araç takımı

en: New activity
tr: Yeni Etkinlik

en: New box
tr: Yeni Kutu

en: New combined fragment
tr: Yeni Birleşmiş Parçacık

en: New floating dash line
tr: Yeni Kayan Tire Çizgisi

en: New fork/join
tr: Yeni Çatal/Birleşim

en: New message
tr: Yeni İleti

en: New note
tr: Yeni Not

en: New object
tr: Yeni Nesne

en: New object node
tr: Yeni Nesne Düğümü

en: New pin
tr: Yeni Pim

en: New precondition
tr: Yeni Ön Koşul

en: New region
tr: Yeni Bölge

en: New signal
tr: Yeni Sinyal

en: New state
tr: Yeni Durum

en: New text
tr: Yeni Metin

en: New UML widget
tr: Yeni UML Araç Takımı

en: New widget
tr: Yeni Araç Takımı

en: Enter the name of the new box:
tr: Yeni kutunun adını girin:

en: Enter the name of the new combined fragment:
tr: Yeni birleşmiş parçacığın adını girin:

en: Enter the name of the new floating dash line:
tr: Yeni kayan tireli çizginin adını girin:

en: Enter the name of the new fork/join:
tr: Yeni çatalın/birleşimin adını girin:

en: Enter the name of the new message:
tr: Yeni iletinin adını girin:

en: Enter the name of the new note:
tr: Yeni notun adını girin:

en: Enter the name of the new object:
tr: Yeni nesnenin adını girin:

en: Enter the name of the new object node:
tr: Yeni nesne düğümünün adını girin:

en: Enter the name of the new pin:
tr: Yeni pimin adını girin:

en: Enter the name of the new precondition:
tr: Yeni ön koşulun adını girin:

en: Enter the name of the new region:
tr: Yeni bölgenin adını girin:

en: Enter the name of the new signal:
tr: Yeni sinyalin adını girin:

en: Enter the name of the new text:
tr: Yeni metnin adını girin:

en: Enter the name of the new uml widget:
tr: Yeni UML araç takımının adını girin:

en: Enter the name of the new widget:
tr: Yeni araç takımının adını girin:

en: Rename activity
tr: Etkinliği Yeniden Adlandır

en: Rename box
tr: Kutuyu Yeniden Adlandır

en: Rename combined fragment
tr: Birleşmiş Parçayı Yeniden Adlandır

en: Rename floating dash line
tr: Kayan Tireli Çizgiyi Yeniden Adlandır

en: Rename fork/join
tr: Çatalı/Birleşimi Yeniden Adlandır

en: Rename message
tr: İletiyi Yeniden Adlandır

en: Rename note
tr: Notu Yeniden Adlandır

en: Rename object
tr: Nesneyi Yeniden Adlandır

en: Rename object node
tr: Nesne Düğümünü Yeniden Adlandır

en: Rename pin
tr: Pimi Yeniden Adlandır

en: Rename precondition
tr: Ön Koşulu Yeniden Adlandır

en: Rename region
tr: Bölgeyi Yeniden Adlandır

en: Rename signal
tr: Sinyali Yeniden Adlandır

en: Rename state
tr: Durumu Yeniden Adlandır

en: Rename text
tr: Metni Yeniden Adlandır

en: Rename UML widget
tr: UML Araç Takımını Yeniden Adlandır

en: Rename widget
tr: Araç Takımını Yeniden Adlandır

en: Enter the new name of the activity:
tr: Etkinliğin yeni adını girin:

en: Enter the new name of the box:
tr: Kutunun yeni adını girin:

en: Enter the new name of the combined fragment:
tr: Birleşmiş parçacığın yeni adını girin:

en: Enter the new name of the floating dash line:
tr: Kayan tireli çizginin yeni adını girin:

en: Enter the new name of the fork/join widget:
tr: Çatal/Birleşim araç takımının yeni adını girin:

en: Enter the new name of the message:
tr: İletinin yeni adını girin:

en: Enter the new name of the note:
tr: Notun yeni adını girin:

en: Enter the new name of the object:
tr: Nesnenin yeni adını girin:

en: Enter the new name of the object node:
tr: Nesne düğümünün yeni adını girin:

en: Enter the new name of the pin:
tr: Pimin yeni adını girin:

en: Enter the new name of the precondition:
tr: Ön koşulun yeni adını girin:

en: Enter the new name of the region:
tr: Bölgenin yeni adını girin:

en: Enter the new name of the signal:
tr: Sinyalin yeni adını girin:

en: Enter the new name of the state:
tr: Durumun yeni adını girin:

en: Enter the new name of the text:
tr: Metnin yeni adını girin:

en: Enter the new name of the uml widget:
tr: UML araç takımının yeni adını girin:

en: Enter the new name of the widget:
tr: Araç takımının yeni adını girin:

en: Box
tr: Kutu

en: CombinedFragment
tr: BirleşmişParçacık

en: Datatype
tr: VeriTürü

en: Enum
tr: Enümerasyon

en: FloatingDashLine
tr: KayanTireliÇizgi

en: ForkJoin
tr: ÇatalBirleşim

en: Message
tr: İleti

en: Note
tr: Not

en: Object
tr: Nesne

en: ObjectNode
tr: NesneDüğümü

en: Signal
tr: Sinyal

en: State
tr: Durum

en: Text
tr: Metin

en: UseCase
tr: KullanımSenaryosu

en: Instance
tr: Örnek

[ctx: selection arrow]
en: Select
tr: Seç

en: Creation
tr: Oluşum

en: Destroy
tr: Yık

en: Combined Fragment
tr: Birleşmiş Parçacık

en: Label
tr: Etiket

en: Directional Association
tr: Yönelimli İlişkilendirme

[ctx: UML class]
en: Class
tr: Sınıf

en: Send signal
tr: Sinyal Gönder

en: Accept signal
tr: Sinyali Kabul Et

en: Accept time event
tr: Zaman Olayını Kabul Et

en: Fork/Join
tr: Çatal/Birleşim

en: Interface Provider
tr: Arayüz Sağlayıcısı

en: Interface required
tr: Gereken Arayüz

[ctx: join states]
en: Join
tr: Birleşim

[ctx: state choice]
en: Choice
tr: Seçim

note: i18n("Choice"),                  Icon_Utils::it_Choice_Round,            SLOT(slotChoice()) },          //NotYetImplemented
en: And Line
tr: Ve Satırı

[ctx: state diagram]
en: State
tr: Durum

en: Pre/Post condition
tr: Ön/Son Koşul
