Unknown Horizons e124229 - en to bg translation catalogue (391 entries)

en: Thank you for using Unknown Horizons!
bg: Благодарим Ви, че играете Unknown Horizons!

en: Unknown Horizons has crashed.
bg: Unknown Horizons спря да работи.

en: We are very sorry for this and want to fix the underlying error.
bg: Извиняваме се за това и искаме да отстраним причината за проблема.

en: In order to do this, we need the information from the logfile:
bg: За да го направим се нуждаем от информацията в лог файла:

en: Please give it to us via IRC or our forum, for both see http://unknown-horizons.org .
bg: Молим да ни го предоставите чрез IRC или нашия форум. За повече информация посетете http://unknown-horizons.org .

en: Return to editor
bg: Върнете се в редактора

en: Save map
bg: Запази картата

en: Load map
bg: Зареди картата

note: Main / in-game menu entry
en: Settings
bg: Настройки

note: Main / in-game menu entry
en: Help
bg: Помощ

en: Exit editor
bg: Излез от редактора

en: Select brush size:
bg: Избери размер на четката:

en: Select terrain:
bg: Избери терен:

en: (right click to stop)
bg: (десен клик за спиране)

en: Game start
bg: Начало на играта

en: You need to found a settlement before you can construct buildings!
bg: Трябва да основете селище, за да можете да строите сгради!

en: Select your ship and approach the coast via right-click.
bg: Изберете Вашият кораб и доближете пристанището чрез десен клик.

en: Afterwards, press the large button in the ship overview tab.
bg: След това, натиснете големият бутон в раздела за преглед на кораба.

en: Build
bg: Построй

en: Running costs:
bg: Текущи разходи:

en: Related buildings
bg: Свързани сгради

en: Inhabitants
bg: Жители

en: Increase game speed ({key})
bg: Увеличи скоростта на игра ({key})

en: Decrease game speed ({key})
bg: Намали скоростта на игра ({key})

en: Rotate map counterclockwise ({key})
bg: Завъртане на картата обратно на посоката на часовника ({key})

en: Rotate map clockwise ({key})
bg: Завъртане на картата по посоката на часовника ({key})

en: Zoom in
bg: Приближи

en: Zoom out
bg: Отдалечи

en: Destroy ({key})
bg: Разруши ({key})

en: Captain's log ({key})
bg: Дневник на капитана ({key})

en: Build menu ({key})
bg: Построй ({key})

en: Diplomacy
bg: Дипломация

en: Game menu ({key})
bg: Игрово меню ({key})

en: Change name
bg: Промени име

en: Old name:
bg: Старо име:

en: Enter new name:
bg: Въведи ново име:

en: Apply the new name
bg: Приложи новото име

en: Chat
bg: Чат

en: Enter your message:
bg: Въведи съобщение:

en: Running costs
bg: Текущи разходи

en: To build a groundunit, click on one of the class tabs, select the desired groundunit and confirm the order.
bg: За да построите наземна единица, кликнете на един от класовете, изберете желаната наземна единица и потвърдете командата.

note: Information about the ship currently under construction at the boat builder Information about the groundunit currently under construction at the groundunit builder
en: Currently building:
bg: Текущо изграждане:

note: Pauses the current ship production, can be resumed later Pauses the current groundunit production, can be resumed later
en: Pause
bg: Пауза

note: Resumes the currently paused ship production Resumes the currently paused groundunit production
en: Resume
bg: Продължи

note: Refers to the resources still missing to complete the current boat builder task Refers to the resources still missing to complete the current groundunit builder task
en: Construction progress:
bg: Напредък на изграждането:

en: Resources still needed:
bg: Оставащи необходими ресурси:

note: abort construction of a ship, lose invested resources abort construction of a groundunit, lose invested resources
en: Cancel building:
bg: Отмени изграждане:

note: abort construction of a ship, lose invested resources abort construction of a groundunit, lose invested resources
en: (lose all resources)
bg: (всички инвестирани ресурси ще бъдат изгубени)

note: abort construction of a ship, lose invested resources abort construction of a groundunit, lose invested resources
en: Cancel all building progress
bg: Отмени целия напредък по изграждането

en: Confirm order
bg: Потвърди поръчка

en: (like in the selection tabs)
bg: (както в разделите за избор)

en: 24t
bg: 24т

en: 14t
bg: 14т

en: 06t
bg: 06т

en: Sloop-o'-war
bg: Шлюп

en: Three-masted most common classified war ship with one gun deck.
bg: Три мачтов боен кораб с една оръдейна палуба.

en: Buy Upgrades
bg: Купи подобрения

en: Cannons
bg: Оръдия

en: Hull
bg: Корпус

en: + 24t
bg: + 24т

en: + 14t
bg: + 14т

en: + 06t
bg: + 06т

en: Build groundunit:
bg: Изгради наземна единица:

en: Build this groundunit!
bg: Изгради тази наземна единица!

en: To build a boat, click on one of the class tabs, select the desired ship and confirm the order.
bg: За да построите кораб, кликнете на един от класовете, изберете желания кораб и потвърдете поръчката.

en: Build ship:
bg: Построй кораб:

en: Build this ship!
bg: Построй този кораб!

note: Diplomacy state of player
en: ally
bg: съюзник

note: Diplomacy state of player
en: neutral
bg: неутрален

note: Diplomacy state of player
en: enemy
bg: неприятел

en: Building overview
bg: Преглед на сградата

en: Capacity utilization
bg: Използван капацитет

en: Click to change the name of this groundunit
bg: Кликнете за да промените името на тази наземна единица

en: Settlement inventory
bg: Инвентар на селището

en: Settler overview
bg: Преглед на заселника

en: Paid taxes
bg: Платени данъци

en: Taxes:
bg: Данъци:

en: Tax rate
bg: Размер на данъците

en: Upgrade permissions:
bg: Разрешени подобрения:

en: Happiness per house
bg: Щастие за къща

en: sad
bg: тъжен

en: satisfied
bg: доволен

en: happy
bg: щастлив

en: Amount of houses with this happiness
bg: Брой къщи с тази стойност на щастие

en: Residents per house
bg: Живущи за къща

en: Number of inhabitants per house
bg: Брой обитатели на къща

en: Houses with this amount of inhabitants
bg: Къщи с този брой обитатели

en: Summary
bg: Резюме

en: houses
bg: къщи

en: residents
bg: живущи

en: Provides security for your settlement.
bg: Осигурява сигурност за Вашетп селище.

en: Selling
bg: Продава

en: Buying
bg: Купува

en: Name:
bg: Име:

en: Weapons:
bg: Оръжия:

en: Resource deposit
bg: Ресурсен залеж

en: This is a resource deposit where you can build a mine to dig up resources.
bg: Това е ресурсен залеж, където можете да построите мина за добиване на ресурси.

note: It == The resource deposit
en: It contains these resources:
bg: Съдържа следните ресурси:

en: Click to change the name of your settlement
bg: Кликнете за да смените името на селището

en: Happiness
bg: Щастие

en: Residents
bg: Живущи

en: Needed resources:
bg: Необходими ресурси:

en: The signal fire shows the free trader how to reach your settlement in case you want to buy or sell goods.
bg: Сигналният огън указва на независимият търговец как да достигне до Вашето селище в случай, че искате да купувате или продавате стоки.

en: This is the free trader's ship. It will visit you from time to time to buy or sell goods.
bg: Това е корабът на независимият търговец. Ще Ви посещава от време на време, за да купува или продава стоки.

en: Click to change the name of this ship
bg: Кликнете за да промените името на този кораб

en: Trade
bg: Търговия

en: Build settlement
bg: Построй селище

en: Configure trading route
bg: Задай търговски маршрут

en: Discard all resources
bg: Изхвърлете всички ресурси

en: Ship:
bg: Кораб:

en: Exchange:
bg: Обмяна:

en: Trade partner:
bg: Търговски партньор:

en: Buy or sell resources
bg: Купи или продавай ресурси

en: Trade history
bg: Търговска история

en: Select resources:
bg: Избери ресурси:

note: Percentage describing how busy the collectors were (100% = always going for / already carrying full load of goods)
en: Collector utilization
bg: Заетост на събирачите

en: Income:
bg: Приходи:

en: Taxes
bg: Данъци

en: Sale
bg: Продажба

en: Expenses:
bg: Разходи:

en: Balance:
bg: Баланс:

en: Show resources produced in this settlement
bg: Покажи ресурси прозивеждани в това селище

en: Pause production
bg: Паузирай производството

en: Start production
bg: Стартирай производството

note: Please keep the translation similarly short and concise, else the tooltip is not well understood by players.
en: Select resource:
bg: Избери ресурс:

note: Please keep the translation similarly short and concise, else the tooltip is not well understood by players.
en: The resource you select is displayed instead of the current one. Empty by clicking on X.
bg: Избраният ресурс е показан вместо текущия. Изчисти чрез кликане на Х.

en: Save current resource configuration as default for all settlements.
bg: Запази текущата конфигурация на ресурсите да е по подразбиране за всички селища.

en: Reset default resource configuration for all settlements.
bg: Нулирай конфигурацията на ресурсите по подразбиране за всички селища.

note: Trade route entry
en: Move up
bg: Премести нагоре

note: Trade route entry
en: Delete entry
bg: Изтрий записа

note: Trade route entry
en: Move down
bg: Премести надолу

note: Entry of Captain's Log (logbook/diary used in scenarios)
en: Read previous entries
bg: Прочети предишният запис

note: Entry of Captain's Log (logbook/diary used in scenarios)
en: Read next entries
bg: Прочети следващият запис

en: Statistics
bg: Статистика

en: Players
bg: Играчи

en: My ships
bg: Моите кораби

en: My settlements
bg: Моите селища

en: Game messages
bg: Игрови съобщения

note: Displays all notifications and game messages
en: Whole world
bg: Целият свят

note: Sends the chat messages to all players (default)
en: Everybody
bg: Всички играчи

note: Sends the chat messages to all players (default)
en: Sends the chat messages to all players.
bg: Изпраща чат съобщения до всички играчи.

en: Enter your message here
bg: Въведи съобщение тук

en: Return to game
bg: Обратно към играта

en: Island Name:
bg: Име на острова:

en: Player Name:
bg: Име на играча:

note: Trade route setting: Whether to wait until all goods could be loaded.
en: Wait at load:
bg: Чакай докато натовари:

note: Trade route setting: Whether to wait until all goods could be unloaded.
en: Wait at unload:
bg: Чакай докато разтовари:

en: Select a resource:
bg: Избери ресурс:

en: Route activity:
bg: Дейност по маршрута:

note: Trade route
en: Start route
bg: Стартирай маршрут

en: Exit
bg: Изход

en: Go to previous page
bg: Върни се към предишна страница

en: Go to next page
bg: Отиди на следваща страница

en: Close
bg: Затвори

en: Player scores
bg: Резултат на играча

en: Name
bg: Име

en: Player Name
bg: Име на играча

en: Money
bg: Пари

en: Player's current treasury + income expected in near future
bg: Текущо богатство на играча + очаквани бъдещи приходи

en: Land
bg: Земя

en: Value of usable land i.e Amount of Land that can be used to create buildings
bg: Стойност на използваемата земя, т.е размер на земята, която може да се използва за строителство на сгради

en: Resources
bg: Ресурси

en: Value of resources generated from all the possible sources in the player's settlement(s)
bg: Стойност на всички ресурси генерирани от всички източници в селището/селищата на играча

en: Buildings
bg: Сгради

en: Value of all the buildings in the player's settlement(s)
bg: Стойност на всички сгради в селището/селищата на играча

note: headline of gui_buildmenu:build_menu_per_type This is a database entry: the name of an inhabitant tier (level)
en: Settlers
bg: Заселници

en: Value denoting the progress of the settlement(s) in terms of inhabitants, buildings and overall happiness
bg: Стойност обозначаваща прогреса на селището/селищата поотношение на обитатели и общо щастие

en: Units
bg: Единици

en: Value of all the units owned by the player
bg: Стойност на всички единици на играча

en: The total value from all individual entities or in short : Total Player Score
bg: Обща стойност от всички единици или накратко: Общ резултат на играча

en: Total
bg: Общо

en: Balance
bg: Баланс

en: Type
bg: Тип

en: Weapons
bg: Оръжия

en: Health
bg: Здраве

en: Status
bg: Статус

note: Description of combat stance (how units behave when fighting)
en: Aggressive
bg: Агресивно

note: Description of combat stance (how units behave when fighting)
en: Hold ground
bg: Задръж позицията

note: Description of combat stance (how units behave when fighting)
en: Passive
bg: Пасивно

note: Description of combat stance (how units behave when fighting)
en: Flee
bg: Отстъпление

en: Exit to main menu
bg: Изход към главното меню

en: Choose a map size:
bg: Избери размер на картата:

en: Choose a map:
bg: Избери карта:

en: Choose a saved game's map:
bg: Избери карта на запазена игра:

en: Select map source
bg: Избери източник на картата

en: Create new map
bg: Създай нова карта

en: Load existing map
bg: Зареди съществуваща карта

en: Load saved game's map
bg: Зареди карта от записана игра

en: Start editor
bg: Стартирай редактора

en: Return
bg: Обратно

en: Actions
bg: Действия

en: Scroll left
bg: Скролирай наляво

en: Scroll right
bg: Скролирай надясно

en: Scroll up
bg: Скролирай нагоре

en: Scroll down
bg: Скролирай надолу

en: Rotate building or map clockwise
bg: Завърти сградата или картата по посока на часовника

en: Rotate building or map counterclockwise
bg: Завърти сградата или картата обратно на часовника

en: Increase game speed
bg: Увеличи скоростта на игра

en: Decrease game speed
bg: Намали скоростта на игра

en: Pause game
bg: Пауза

en: Show build menu
bg: Покажи менюто за строеж

en: Enable destruct mode
bg: Разреши режима за разрушаване

en: Enable road building mode
bg: Разреши режима за строене на пътища

en: Enable pipette mode (clone buildings)
bg: Разреши капкомер (клониране на сгради)

en: Show player scores
bg: Покажи резултатите на играчите

en: Show settlement list
bg: Покажи списък със селищата

en: Show ship list
bg: Покажи списък с кораби

en: Toggle Captain's log
bg: Вкл/изкл дневник на капитана

en: Quicksave
bg: Бърз запис

en: Quickload
bg: Бързо зареждане

en: Toggle translucency of ambient buildings
bg: Вкл/изкл. прозрачност на околните сгради

en: Highlight tile ownership
bg: Покажи собственика на полето

en: Toggle health bars
bg: Вкл/Изкл. индикатора за здраве

en: Focus camera on selection
bg: Фокусирай камерата на селекцията

en: Remove selected units / buildings
bg: Премахни избраните единици/сгради

en: Display help
bg: Покажи помощ

en: Screenshot
bg: Снимка на екрана

en: Toggle showing FPS on/off
bg: Вкл/Изкл. кадри в секунда

en: Toggle grid on/off
bg: Вкл/Изкл. мрежата

en: Show coordinate values (Debug)
bg: Покажи координатите (Debug)

note: First hotkey assigned to this action
en: Primary
bg: Първи бърз клавиш назначен за това действие

note: Second hotkey assigned to this action
en: Secondary
bg: Вторичен бърз клавиш

en: Reset to default
bg: Върни към стойност по подразбиране

en: Reset to default keys
bg: Върни към клавиши по подразбиране

en: Save game
bg: Запази игра

note: Open a widget to select which game to load
en: Load game
bg: Зареди игра

en: Cancel game
bg: Отмени игра

en: Loading…
bg: Зареждане…

en: Change Background
bg: Промени фона

note: Opens widget to create singleplayer games (scenarios, random maps, free play)
en: Singleplayer
bg: Солова игра

note: Opens widget to join or create multiplayer games
en: Multiplayer
bg: Мултиплейър

note: Completely shut down UH
en: Quit
bg: Изход

note: Map editor
en: Editor
bg: Редактор

en: Credits
bg: Кредити

en: Create game - Multiplayer
bg: Създай игра - Мултиплейър

en: Player limit:
bg: Лимит на брой играчи:

en: Exit to multiplayer menu
bg: Изход до меню за мултиплейър

en: Name of the game:
bg: Име на игра:

en: This will be displayed to other players so they recognize the game.
bg: Това ще бъде видимо за другите играчи за да разпознаят играта.

en: Unnamed Game
bg: Безименна игра

en: Password of the game:
bg: Парола на играта:

en: This game's password. Required to join this game.
bg: Паролата на тази игра. Необходима за да се присъедините.

en: Create this new game
bg: Създай тази нова игра

en: Gamelobby
bg: Лоби на играта

en: Chat:
bg: Чат:

en: Exit gamelobby
bg: Излез от лобито

en: The game will start as soon as all players are ready.
bg: Играта ще започне, когато всички играчи са готови.

en: Game details:
bg: Детайли за играта:

en: Color
bg: Цвят

en: Ready:
bg: Готов:

en: Sets your state to ready (necessary for the game to start)
bg: Променя статуса на готов (необходимо за да започне играта)

en: New game - Multiplayer
bg: Нова игра - Мултиплейър

en: Load game:
bg: Зареди игра:

en: Load a saved game
bg: Зареди запазена игра

en: Active games:
bg: Активни игри:

en: Refresh list:
bg: Опресни списъка:

en: Refresh list of active games
bg: Опресни списъка с активни игри

en: Create game:
bg: Създай игра:

en: Create a new game
bg: Създай нова игра

en: Join game:
bg: Присъедини се към игра:

en: Join the selected game
bg: Присъедини се към избраната игра

en: Change player details
bg: Промени детайлите на играча

en: Graphics
bg: Графични настройки

en: Screen resolution:
bg: Резолюция на екрана:

en: Full screen:
bg: Цял екран:

en: Frame rate limit:
bg: Ограничение на кадрите в секунда:

en: Set the maximum frame rate used. Default: 60 fps.
bg: Задай максимум на кадрите в секунда. По подразбиране: 60 fps.

en: Sound
bg: Звук

en: Music volume:
bg: Сила на музиката:

en: Effects volume:
bg: Сила на звуковите ефекти:

en: Enable sound:
bg: Включи звук:

en: Mouse
bg: Мишка

en: Scroll at map edge:
bg: Скролирай до ръба на картата:

en: Whether to move the viewport when the mouse pointer is close to map edges
bg: Къде да се премести екрана, когато курсорът на мишката е близо до ръба на картата

en: Cursor centered zoom:
bg: Центрирай увеличенето върху курсора:

en: When enabled, mouse wheel zoom will use the cursor position as new viewport center. When disabled, always zoom to current viewport center.
bg: Когато е включено, приближаване чрез колелцето на мишката ще използва позицията на курсора за нов център на екрана. Когатое е изключено, винаги ще увеличава до центъра на текущия екран.

en: Middle mouse button pan:
bg: Премествана не екрана със средния бутон на мишката:

en: When enabled, dragging the middle mouse button will pan the camera
bg: Когато е влючено, влаченето със средния бутон на мишката ще премести камерата

en: 0 is default system settings
bg: 0 е стойността по подразбиране за системните настройки

en: Mouse sensitivity:
bg: Чувствителност на мишката:

en: Saving
bg: Запазване на играта

en: Autosave interval in minutes:
bg: Интервал на автоматичното запазване в минути:

en: Number of autosaves:
bg: Брой на автоматичните запазвания:

en: Number of quicksaves:
bg: Брой на бързите запазвания:

en: Language
bg: Език

en: General
bg: Общи

en: Rotate minimap with map:
bg: Завътай мини-картата с главната карта:

en: Whether to also rotate the minimap whenever the regular map is rotated
bg: Дали да завърта и мини-картата, когато главната карта се върти

en: Uninterrupted building:
bg: Изграждане без прекъсване:

en: When enabled, do not exit the build mode after successful construction
bg: Когато е включено не излиза от режима на изграждане след успешен строеж

en: Auto-unload ship:
bg: Автоматично разтоварване на корабите:

en: Whether to unload the ship after founding a settlement
bg: Дали автоматично да разтоварва кораба след основаване на селище

en: Don't use in normal game session. Decides whether to write debug information in the logging directory of your user directory. Slows the game down.
bg: Не използвайте по време на нормална игра. Избира дали да записва инофрмация за дебъгване в лог директорията на потребителската директория. Забавя играта.

en: Enable logging:
bg: Включи създаване на логове:

en: Production indicators:
bg: Индикатори за производството:

en: Whether to show resource icons over buildings whenever they finish production
bg: Дали да се показва иконата за ресурс над сградите, когато приключат с производството

en: Higher values slow down scrolling.
bg: По-високи стойности забавят скролирането.

en: Scroll delay:
bg: Забавяне на скролирането:

en: Choose a quote type:
bg: Избери тип на цитата:

en: What kind of quote to display while loading a game
bg: Какъв цитат да се показва при зареждане на игра

en: Network
bg: Мрежа

en: If set to 0, use the router default
bg: Ако е 0, използва настройките по подразбиране

en: Network port:
bg: Мрежов порт:

en: Discard current changes
bg: Отмени текущите промени

en: Reset to default settings
bg: Върни към настройките по подразбиране

en: Save changes
bg: Запази промените

en: Your saved games:
bg: Вашите запазени игри:

en: Password of the game. Required to join this game
bg: Парола на играта. Необходима за да се присъедините към играта

en: Cancel
bg: Отмени

en: Enter filename:
bg: Въведи име на файла:

note: More text describing the savegame
en: Details:
bg: Детайли:

en: Delete selected savegame
bg: Изтрий избраната запазена игра

en: New game - Singleplayer
bg: Нова игра - Солова игра

en: Scenario
bg: Сценарий

en: Random map
bg: Произволна карта

en: Free play
bg: Свободна игра

en: Start game
bg: Започни игра

en: Choose a map to play:
bg: Избери карта за игра:

en: Map settings:
bg: Настройки на картата:

note: String to initialize random number generator with
en: Seed:
bg: Начална стойност за генериране карта:

en: Select a language:
bg: Избери език:

en: AI players:
bg: Играчи командвани от компютъра:

en: Game settings:
bg: Настройки на играта:

note: Whether to create this kind of player in the game.
en: Free Trader
bg: Независим търговец

note: Whether to create this kind of player in the game.
en: Pirates
bg: Пират

note: Whether there should be disasters in the game.
en: Disasters
bg: Бедствия

en: Player name:
bg: Име на играча:

en: Color:
bg: Цвят:

en: Invalid filename
bg: Невалидно име на файла

en: Received an invalid filename for a save command.
bg: Въведено е невалидно име на файла за запазване на играта.

note: There was a problem during the 'save game' procedure.
en: Error
bg: Грешка

en: Failed to save.
bg: Не успя да запази играта.

en: The trade partner does not sell this.
bg: Търговският партньор не продава това.

en: You can not store this.
bg: Не може да слакдираш това.

en: You can not afford to buy this.
bg: Нямаш достатъчно средства за покупка.

en: The trade partner does not sell more of this.
bg: Търговският партньор не продава повече от това.

en: The trade partner does not buy this.
bg: Търговският партньор не изкупува това.

en: You do not possess this.
bg: Не притежаваш това.

en: The trade partner can not store more of this.
bg: Търговският партньор не може да складира повече от това.

en: The trade partner can not afford to buy this.
bg: Търговският партньор не може да си позволи да изкупи това.

en: The trade partner does not buy more of this.
bg: Търговският партньор не купува повече от това.

en: Failed to quicksave.
bg: Неуспешен бърз запис.

en: An error happened during quicksave.
bg: Възникна грешка при бързото запазване.

en: Your map has not been saved.
bg: Картата не беше запазена.

en: If this error happens again, please contact the development team: {website}
bg: Ако тази грешка се повтори, молим да се свържете с разработчиците: {website}

en: Are you sure you want to quit Unknown Horizons?
bg: Сигурни ли сте, че искате да излезете от Unknown Horizons?

en: Quit Game
bg: Излез от играта

en: No diplomacy possible
bg: Няма възможност за дипломация

en: Cannot do diplomacy as there are no other players.
bg: Не може да използвате дипломация, защото няма други играчи.

en: Are you sure you want to delete these objects?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изтриете тези обекти?

en: Delete
bg: Изтрий

note: size of empty map in map editor
en: {size}x{size} tiles
bg: {size}х{size} полета

en: Press key…
bg: Натисни клавиш…

en: {key} is already set to {action}.
bg: {key} е вече назначен за {action}.

en: Would you like to overwrite it?
bg: Искате ли да презапишете файла?

note: keep the pop-up non-modal because otherwise it is double-modal (#1876)
en: Confirmation for overwriting
bg: Потвърждение за презаписване

en: Quotes
bg: Цитати

en: Gameplay Tips
bg: Съвети за игра

en: Press 'ESC' to access Game Menu.
bg: Натисни 'ESC' за достъп до игровото меню.

en: Use 'SHIFT' to place multiple buildings.
bg: Натисни 'SHIFT' за да поставите множество сгради.

note: TODO: This tip should be removed when all tiers are playable!!
en: Currently only the first {tier} tiers are playable.
bg: Към момента може да играте само с първите {tier} класа.

en: You can pause the game with 'P'.
bg: Може да паузирате играта с  'P'.

en: You can drag roads by holding the left mouse button.
bg: Можете да влачите пътищата, като задържите левия бутон на мишката.

en: You can build multiple buildings by holding the 'SHIFT' key.
bg: Може да построите множество сгради като задържите 'SHIFT'.

en: You can increase the happiness of your inhabitants by lowering the taxes.
bg: Може да увеличите щастието на заселниците си като намалите данъците.

en: Build fire stations and doctors to protect your inhabitants from fire and disease.
bg: Постройте пожарни и лечебници за да защитите вашите заселници от пожари и болести.

en: Build storage tents to increase your storage capacity.
bg: Постройте складови палатки за да увеличите складовия капацитет.

en: Make sure every house is in range of a marketplace.
bg: Уверете се, че вдяка къща е вобхвата на пазар.

en: Press 'T' to make trees transparent.
bg: Натиснете 'Т' за прозрачни дървета.

en: Build storage tents and lookouts to expand your settlement range.
bg: Постройте складови палатки и наблюдателници, за да разширите обхвата на селището.

en: To easily see whether the pavilion's range cover all your tents, select it from the build menu and hover it over your existing pavilion. Uncovered tents are shown in yellow. It's a good idea to build a new pavilion in their neighborhood.
bg: За да проверите дали обхвата на павилиона покрива всички платки изберете го от менюто за строеж и го задръжте над съществуващия павилион. Палатките извън обхвата се виждат в жълто. Добре е да построите нов павилион в техния квартал.

en: Make singleplayer more fun with additional computer players by increasing 'AI players' when starting a new game.
bg: Направете соловата игра по-забавна с допълнителни играчи контролирани от компютъра като увеличите броя на 'AI players' при започване на играта.

en: First steps are easier by looking at how AI players are setting up their settlement.
bg: Началните стъпки са по-лесни ако наблюдавате как AI играчите изграждат селището си.

en: Want funny quotes only? Change the quote types shown here in the settings menu on the game page.
bg: Искате забавни цитати? Променете типа на цитатите в менюто за настройки.

en: A marketplace links your buildings like a road.
bg: Пазарът свързва сградите като път.

note: This are the options you can select in the Settings what type of quotes should be displayed during load
en: Mixed
bg: Общи

note: translators: these are descriptions of the current task while loading a game
en: Starting engine…
bg: Двигателят пали…

en: Catching fish…
bg: Рибата се наловява…

en: Drawing user interface…
bg: Интерфейса се боядисва…

en: Activating timer…
bg: Активиране на таймера…

en: Chomping game data…
bg: Предъвкване на данни…

en: Shaping islands…
bg: Оформяне на острови…

en: Preparing blueprints…
bg: Подготвяне на чертежи…

en: Filling world with water…
bg: Пълнене на света с вода…

en: Raising animals…
bg: Отглеждане на животни…

en: Convincing AI…
bg: Убеждаване на AI…

en: Burying treasures…
bg: Заравяне на съкровища…

en: Unable to find pyenet
bg: Не може да намери pyеnet

en: The multiplayer feature requires the library "pyenet", which could not be found on your system.
bg: Играта в мрежа изисква библиотеката "pyenet", която не е открита на вашия компютър.

en: Linux users: Try to install pyenet through your package manager.
bg: Linux юзъри: Инсталирайте pyenet чрез package manager.

en: Failed to initialize networking.
bg: Не може да инициализира мрежа.
