Unknown Horizons Voices ded3d0901d - en to ro translation catalogue (15 entries)

note: Founding settlement - Player found settlement"
en: Strive so that this settlement shall evolve stately.
ro: Straduieste-te astfel încât această așezare să devină una impunătoare.

note: Founding settlement - Player found settlement"
en: Your inhabitants will certainly feel comfortable on this island.
ro: Locuitorii tăi se vor simti cu sigurantă confortabil pe această insulă.

note: Founding settlement - Player found settlement"
en: Call this patch of ground yours from now on.
ro: Consideră această bucată de pămant ca fiind a ta de acum inainte.

note: Founding settlement - Player found settlement"
en: This region now belongs to our colors.
ro: Regiunea aceasta apartine culorilor noastre acum.

note: Founding settlement - Player found settlement"
en: This piece of ground is now ours.
ro: Această bucată de pământ este acum a noastră.

note: Founding settlement - Somebody not player found settlement
en: Another player has settled on an island.
ro: Un alt jucător s-a stabilit pe o insulă.

note: Founding settlement - Somebody not player found settlement
en: A player develops a new settlement.
ro: Un jucător isi creează o nouă asezare.

note: Founding settlement - Somebody not player found settlement
en: One of your fellow players founded a settlement.
ro: Unul dintre amicii tai a fondat un asezamant

note: Founding settlement - Rival found settlement
en: A rival of ours seems to have founded a settlement.
ro: Un rival a fondat o nouă așezare!

note: Founding settlement - Rival found settlement
en: One of our opponents is said to have expanded.
ro: Unul dintre oponenți se află in expansiune.

note: Founding settlement - Ally found settlement
en: Our ally settles on another island.
ro: Aliatul nostru a descălecat pe o altă insulă.

note: Founding settlement - Ally found settlement
en: Our ally passes news about successfully founding a settlement.
ro: Aliatul nostru ne informează că si-a stabilit o nouă asezare.

note: Founding settlement - Somebody found settlement on your island
en: This island no longer is all ours.
ro: Aceasta insula nu ne mai apartine in intregime.

note: Founding settlement - Somebody found settlement on your island
en: We got new neighbors on this island!
ro: Avem vecini noi pe aceasta insula!

note: Resources - Construction material missing
en: You need more resources to build this.
ro: Ai nevoie de mai multe resurse pentru a construi asta.
