util-linux 2.41.2-rc1 - en to sv translation catalogue (5058 entries)

en:  %s <disk device> <partition number> <start> <length>
sv:  %s <diskenhet> <partitionsnummer> <start> <längd>

en: Tell the kernel about the existence of a specified partition.
sv: Säg till kärnan om att en angiven partition existerar.

en: not enough arguments
sv: inte tillräckligt många argument

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file
en: cannot open %s
sv: kan inte öppna %s

en: invalid partition number argument
sv: ogiltigt partitionsnummerargument

en: invalid start argument
sv: ogiltigt startargument

en: failed to add partition
sv: misslyckades med att lägga till partition

en: set read-only
sv: ställ in som skrivskyddad

en: set read-write
sv: ställ in som läs och skriv

en: get read-only
sv: hämta skrivskyddad

en: get discard zeroes support status
sv: hämta status för nollkasseringsstöd

en: get logical block (sector) size
sv: hämta logisk blockstorlek (sektorstorlek)

en: get physical block (sector) size
sv: hämta fysisk blockstorlek (sektorstorlek)

en: get minimum I/O size
sv: hämta minsta I/O-storlek

en: get optimal I/O size
sv: hämta optimal I/O-storlek

en: get alignment offset in bytes
sv: hämta justeringsposition i byte

en: get max sectors per request
sv: hämta maximalt antal sektorer per begäran

en: get blocksize
sv: hämta blockstorlek

en: set blocksize on file descriptor opening the block device
sv: ställ in blockstorlek för fildeskriptorn som öppnar blockenheten

en: get 32-bit sector count (deprecated, use --getsz)
sv: hämta 32-bitars sektorantal (föråldrat, använd --getsz)

en: get size in bytes
sv: hämta storlek i byte

en: set readahead
sv: ställ in förinläsning

en: get readahead
sv: hämta förinläsning

en: set filesystem readahead
sv: ställ in förinläsning för filsystem

en: get filesystem readahead
sv: hämta förinläsning för filsystem

en: get disk sequence number
sv: hämta diskens sekvensnummer

en: get zone size
sv: hämta zonstorlek

en: flush buffers
sv: töm buffertar

en: reread partition table
sv: läs om partitionstabellen

en:  %1$s [-v|-q] commands devices
     %1$s --report [devices]
     %1$s -h|-V
sv:  %1$s [-v|-q] kommandon enheter
     %1$s --report [enheter]
     %1$s -h|-V

en: Call block device ioctls from the command line.
sv: Anrop blockerar enhets ioctl:er från kommandoraden.

en:  -q             quiet mode
sv:  -q             tyst läge

en:  -v             verbose mode
sv:  -v             utförligt läge

en:      --report   print report for specified (or all) devices
sv:      --report   skriv ut rapport för angiven (eller alla) enheter

en: Available commands:
sv: Tillgängliga kommandon:

en:  %-25s get size in 512-byte sectors
sv:  %-25s hämta storlek i 512-byte sektorer

en: no device specified
sv: ingen enhet angiven

en: get size in 512-byte sectors:
sv: hämta storlek i 512-byte-sektorer:

en: could not get device size
sv: kunde inte hämta enhetsstorlek

en: Unknown command: %s
sv: Okänt kommando: %s

en: %s requires an argument
sv: %s kräver ett argument

en: failed to parse command argument
sv: misslyckades med att tolka kommandoargument

en: ioctl error on %s
sv: ioctl-fel på %s

en: %s failed.
sv: %s misslyckades.

en: %s succeeded.
sv: %s lyckades.

en: RO    RA   SSZ   BSZ        StartSec            Size   Device
sv: RO    RA   SSZ   BSZ        Startsek            Strl   Enhet

en: Bootable
sv: Startbar

en: Toggle bootable flag of the current partition
sv: Slå på/av startbarhetsflaggan på aktuell partition

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete the current partition
sv: Ta bort aktuell partition

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Reduce or enlarge the current partition
sv: Reducera eller förstora aktuell partition

en: New
sv: Ny

en: Create new partition from free space
sv: Skapa ny partition från ledigt utrymme

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit program without writing changes
sv: Avsluta programmet utan att skriva förändringar

en: Type
sv: Typ

en: Change the partition type
sv: Ändra partitionstypen

en: Help
sv: Hjälp

en: Print help screen
sv: Visa hjälpskärm

en: Sort
sv: Sortera

en: Fix partitions order
sv: Fixa partitionsordningen

en: Write
sv: Skriv

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
sv: Skriv partitionstabellen till disk (detta kan förstöra data)

en: Dump
sv: Dumpa

en: Dump partition table to sfdisk compatible script file
sv: Dumpa partitionstabellen till en sfdisk-kompatibel skriptfil

en: internal error: unsupported dialog type %d
sv: internt fel: dialogtyp %d stöds inte

en: %s (mounted)
sv: %s (monterad)

en: Partition name:
sv: Partitionsnamn:

en: Partition UUID:
sv: Partitions-UUID:

en: Partition type:
sv: Partitionstyp:

en: Attributes:
sv: Attribut:

en: Filesystem UUID:
sv: Filsystems-UUID:

en: Filesystem LABEL:
sv: Filsystems-ETIKETT:

en: Filesystem:
sv: Filsystem:

en: Mountpoint:
sv: Monteringspunkt:

en: Size: %s, %<PRIu64> bytes, %ju sectors
sv: Storlek: %s, %<PRIu64> byte, %ju sektorer

en: Label: %s, identifier: %s
sv: Etikett: %s, identifierare: %s

en: Label: %s
sv: Etikett: %s

en: May be followed by M for MiB, G for GiB, T for TiB, or S for sectors.
sv: Kan efterföljas av M för MiB, G för GiB, T för TiB eller S för sektorer.

en: Please, specify size.
sv: Ange storlek.

en: Minimum size is %<PRIu64> bytes.
sv: Minsta storlek är %<PRIu64> byte.

en: Maximum size is %<PRIu64> bytes.
sv: Största storlek är %<PRIu64> byte.

en: Failed to parse size.
sv: Misslyckades med att tolka storlek.

en: Select partition type
sv: Välj partitionstyp

en: Enter script file name:
sv: Skriv in filnamn för skript:

en: The script file will be applied to in-memory partition table.
sv: Skriptfilen kommer att tillämpas för partitionstabellen i minnet.

en: Cannot open %s
sv: Kan inte öppna %s

en: Failed to parse script file %s
sv: Misslyckades att tolka skriptfil %s

en: Failed to apply script %s
sv: Misslyckades med att tillämpa skript %s

en: The current in-memory partition table will be dumped to the file.
sv: Partitionstabellen i minne kommer att dumpas till filen.

en: Failed to allocate script handler
sv: Misslyckades med att allokera skript-hanterare

en: Failed to read disk layout into script.
sv: Misslyckades med att läsa in disklayout i skript.

en: Disk layout successfully dumped.
sv: Disklayout dumpades framgångsrikt.

en: Failed to write script %s
sv: Misslyckades att skriva skript %s

en: Select label type
sv: Välj etikettstyp

en: Device does not contain a recognized partition table.
sv: Enheten innehåller inte en igenkänd partitionstabell.

en: Select a type to create a new label, press 'L' to load script file, 'Q' quits.
sv: Välj en typ för att skapa en ny etikett, tryck på "L" för att läsa in skriptfil, "Q" avslutar.

en: This is cfdisk, a curses-based disk partitioning program.
sv: Det här är cfdisk, ett curses-baserat diskpartitioneringsprogram.

en: It lets you create, delete, and modify partitions on a block device.
sv: Det låter dig skapa, ta bort och ändra partitioner på en blockenhet.

en: Command      Meaning
sv: Kommando     Betydelse

en: -------      -------
sv: --------     ---------

en:   b          Toggle bootable flag of the current partition;
sv:   b          Växla uppstartsflagga för den aktuella partitionen;

en:                implemented for DOS (MBR) and SGI labels only
sv:                endast implementerad för DOS (MBR) och SGI-etiketter

en:   d          Delete the current partition
sv:   d          Ta bort aktuell partition

en:   h          Print this screen
sv:   h          Visa denna hjälpskärm

en:   n          Create new partition from free space
sv:   n          Skapa en ny partition från ledigt utrymme

en:   q          Quit program without writing partition table
sv:   q          Avsluta programmet utan att skriva partitionstabellen

en:   r          Reduce or enlarge the current partition
sv:   r          Förminska eller förstora den aktuella partitionen

en:   s          Fix partitions order (only when in disarray)
sv:   s          Fixa partitionsordning (bara när de är i oordning)

en:   t          Change the partition type
sv:   t          Byt partitionstypen

en:   u          Dump disk layout to sfdisk compatible script file
sv:   u          Dumpa disklayout till sfdisk-kompatibel skriptfil

en:   W          Write partition table to disk (you must enter uppercase W);
sv:   W          Skriv partitionstabellen till disk (måste vara ett versalt W);

en:                since this might destroy data on the disk, you must either
sv:              eftersom detta kan förstöra data på disken måste du antingen

en:                confirm or deny the write by entering 'yes' or 'no'
sv:              bekräfta eller avvisa skrivningen genom att skriva in ”ja” eller ”nej”

en:   x          Display/hide extra information about a partition
sv:   x          Visa/dölj extra information om en partition

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
sv: Pil upp      Flytta markören till föregående partition

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
sv: Pil ned      Flytta markören till nästa partition

en: Left Arrow   Move cursor to the previous menu item
sv: Pil vänster  Flytta markör till föregående menyobjekt

en: Right Arrow  Move cursor to the next menu item
sv: Pil höger    Flytta markör till nästa menyobjekt

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
sv: Obs: Alla kommandon kan anges antingen med små eller stora bokstäver

en: case letters (except for Write).
sv: (förutom Skriv).

en: Use lsblk(8) or partx(8) to see more details about the device.
sv: Använd lsblk(8) eller partx(8) för att se fler detaljer om enheten.

en: Press a key to continue.
sv: Tryck på en tangent för att fortsätta.

en: Could not toggle the flag.
sv: Kunde inte växla flaggan.

en: Could not delete partition %zu.
sv: Kunde inte ta bort partition %zu.

en: Partition %zu has been deleted.
sv: Partition %zu har tagits bort.

en: Partition size:
sv: Partitionsstorlek:

en: Changed type of partition %zu.
sv: Ändrade typen för partition %zu.

en: The type of partition %zu is unchanged.
sv: Typen för partition %zu är oförändrad.

en: New size:
sv: Ny storlek:

en: Partition %zu resized.
sv: Partition %zu har ändrat storlek.

en: Device is open in read-only mode.
sv: Enheten är öppen i skrivskyddat läge.

en: Are you sure you want to write the partition table to disk?
sv: Är du säker på att du vill skriva partitionstabellen till disk?

en: Type "yes" or "no", or press ESC to leave this dialog.
sv: Skriv in ”ja” eller ”nej” eller tryck ESC för att lämna denna dialog.

en: yes
sv: ja

en: Did not write partition table to disk.
sv: Skrev inte partitionstabellen till disk.

en: Failed to write disklabel.
sv: Misslyckades med att skriva disketikett.

en: The partition table has been altered.
sv: Partitionstabellen har ändrats.

en: Note that partition table entries are not in disk order now.
sv: Notera att posterna i partitionstabellen inte är i diskordning nu.

en: Device already contains a %s signature.
sv: Enheten innehåller redan en %s-signatur.

en: Do you want to remove it? [Y]es/[N]o:
sv: Vill du ta bort den? [J]a/[N]inte:

en: failed to create a new disklabel
sv: misslyckades med att skapa en ny disketikett

en: failed to read partitions
sv: misslyckades med att läsa partitioner

en: Device is open in read-only mode. Changes will remain in memory only.
sv: Enheten är öppnad i skrivskyddat läge. Ändringar kommer endast att finnas kvar i minnet.

en: Device is currently in use, repartitioning is probably a bad idea.
sv: Enheten används för närvarande, ompartitionering är förmodligen en dålig idé.

en:  %1$s [options] <disk>
sv:  %1$s [flaggor] <disk>

en: Display or manipulate a disk partition table.
sv: Visa eller manipulera en diskpartitionstabell.

en:  -L, --color[=<when>]     colorize output (%s, %s or %s)
sv:  -L, --color[=<when>]     färglägg utmatning (%s, %s eller %s)

en:  -z, --zero               start with zeroed partition table
sv:  -z, --zero               börja med en nollställd partitionstabell

en:      --lock[=<mode>]      use exclusive device lock (%s, %s or %s)
sv:      --lock[=<läge>]      använd exklusivt enhetslås (%s, %s eller %s)

en:  -r, --read-only          forced open cfdisk in read-only mode
sv:  -r, --read-only          tvingar cfdisk att öppnas i skrivskyddat läge

en:  -b, --sector-size <size> physical and logical sector size
sv:  -b, --sector-size <storlek> fysisk och logisk sektorstorlek

en: invalid sector size argument
sv: ogiltigt argument för sektorstorlek

en: failed to allocate libfdisk context
sv: misslyckades med att allokera libfdisk-kontext

en:  %s <disk device> <partition number>
sv:  %s <diskenhet> <partitionsnummer>

en: Tell the kernel to forget about a specified partition.
sv: Säg till kärnan att glömma bort en angiven partition.

en: failed to remove partition
sv: misslyckades med att ta bort partition

en: Formatting ...
sv: Formaterar…

en: done
sv: klar

en: Verifying ...
sv: Verifierar…

en: Read:
sv: Läste:

en: Problem reading track/head %u/%u, expected %zu, read %zd
sv: Problem med att läsa spår/huvud %u/%u, förväntade %zu, läste %zd

en: bad data in track/head %u/%u
    Continuing ...
sv: felaktig data i spår/huvud %u/%u
    Fortsätter…

en:  %s [options] <device>
sv:  %s [flaggor] <enhet>

en: Do a low-level formatting of a floppy disk.
sv: Gör en lågnivåformatering av en diskett.

en:  -f, --from <N>    start at the track N (default 0)
sv:  -f, --from <N>    börja på spår N (standard 0)

en:  -t, --to <N>      stop at the track N
sv:  -t, --to <N>      sluta på spår N

en:  -r, --repair <N>  try to repair tracks failed during
                         the verification (max N retries)
sv:  -r, --repair <N>  försök att reparera spår som misslyckades
                         under verifieringen (max N försök)

en:  -n, --no-verify   disable the verification after the format
sv:  -n, --no-verify   inaktivera verifieringen efter formateringen

en: invalid argument - from
sv: felaktigt argument - från

en: invalid argument - to
sv: felaktigt argument - till

en: invalid argument - repair
sv: ogiltigt argument - reparera

en: stat of %s failed
sv: stat för %s misslyckades

en: %s: not a block device
sv: %s: inte en blockenhet

en: could not determine current format type
sv: kunde inte avgöra aktuell formattyp

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
sv: %ssidig, %d spår, %d sektorer/spår. Total kapacitet %d kB.

en: Double
sv: Dubbel

en: Single
sv: Enkel

en: user defined start track exceeds the medium specific maximum
sv: användardefinierat startspår överstiger mediets specificerade maximum

en: user defined end track exceeds the medium specific maximum
sv: användardefinierat slutspår överstiger mediets specificerade maximum

en: user defined start track exceeds the user defined end track
sv: användardefinierat startspår överstiger användardefinierat slutspår

en: close failed
sv: stängning misslyckades

en: Select (default %c):
sv: Välj (standard %c):

en: Using default response %c.
sv: Använder standardsvaret %c.

en: Value out of range.
sv: Värde utanför intervall.

en: %s (%s, default %c):
sv: %s (%s, standardvärde %c):

en: %s (%s, default %<PRIu64>):
sv: %s (%s, standardvärde %<PRIu64>):

en: %s (%c-%c, default %c):
sv: %s (%c-%c, standardvärde %c):

en: %s (%<PRIu64>-%<PRIu64>, default %<PRIu64>):
sv: %s (%<PRIu64>-%<PRIu64>, standardvärde %<PRIu64>):

en:  [Y]es/[N]o:
sv:  [J]a/[N]inte:

en: Hex code or alias (type L to list all):
sv: Hexadecimal kod eller alias (skriv L för att lista alla):

en: Partition type or alias (type L to list all):
sv: Partitionstyp eller alias (skriv L för att lista alla):

en: Hex code (type L to list all codes):
sv: Hexadecimal kod (skriv L för att lista alla koder):

en: Partition type (type L to list all types):
sv: Partitionstyp (skriv L för att lista alla typer):

en: Failed to parse '%s' partition type.
sv: Misslyckades med att tolka ”%s”-partitionstyp.

en: 
    Aliases:
sv: 
    Alias:

en: DOS Compatibility flag is set (DEPRECATED!)
sv: DOS-kompatibilitetsflagga är inställd (FÖRÅLDRAD!)

en: DOS Compatibility flag is not set
sv: DOS-kompatibilitetsflagga är inte inställd

en: New <size>{K,M,G,T,P} in bytes or <size>S in sectors (default %s)
sv: Ny <strl>{K,M,G,T,P} i byte eller <strl>S i sektorer (standard %s)

en: Invalid size
sv: Ogiltig storlek

en: Partition %zu has been resized.
sv: Partitionen %zu har ändrats i storlek.

en: Could not resize partition %zu: %s
sv: Kunde inte ändra storlek på partitionen %zu: %s

en: Partition %zu does not exist yet!
sv: Partition %zu finns inte än!

en: Unknown
sv: Okänd

en: Changed type of partition '%s' to '%s'.
sv: Ändrade partitionstypen ”%s” till ”%s”.

en: Type of partition %zu is unchanged: %s.
sv: Typen för partition %zu är oförändrad: %s.

en: All data in the region (%<PRIu64>-%<PRIu64>) will be lost! Continue?
sv: All data i regionen (%<PRIu64>-%<PRIu64>) kommer att gå förlorad! Fortsätta?

en: BLKDISCARD ioctl failed
sv: BLKDISCARD ioctl misslyckades

en: 
    The partition sectors will be immediately discarded.
    You can exit this dialog by pressing CTRL+C.
sv: 
    Partitionssektorerna kommer omedelbart att förkastas.
    Du kan avsluta den här dialogen genom att trycka på CTRL+C.

en: Partition %zu has an unspecified range.
sv: Partition %zu har ett ospecificerat intervall.

en: Discarded sectors on partition %zu.
sv: Bortkastade sektorer på partition %zu.

en: No free space.
sv: Inget ledigt utrymme.

en: 
    The unused sectors will be immediately discarded.
    You can exit this dialog by pressing CTRL+C.
sv: 
    De oanvända sektorerna kommer omedelbart att förkastas.
    Du kan avsluta den här dialogen genom att trycka på CTRL+C.

en: Free space number
sv: Antal lediga utrymmen

en: Free space %<PRIu64>has an unspecified range
sv: Ledigt utrymme %<PRIu64>har ett ospecificerat intervall

en: Discarded sectors on free space.
sv: Bortkastade sektorer på ledigt utrymme.

en: Discarding sectors is not possible in read-only mode.
sv: Kasta bort sektorer är inte möjligt i skrivskyddat läge.

en: Type of area to be discarded
sv: Typ av område som ska förkastas

en: partition sectors
sv: partitionssektorer

en: free space sectors
sv: lediga utrymmessektorer

en: Discard unsupported on your system.
sv: Förkasta icke-stödda på ditt system.

en: 
    %s: offset = %<PRIu64>, size = %zu bytes.
sv: 
    %s: position = %<PRIu64>, storlek = %zu byte.

en: cannot seek
sv: kan inte söka

en: cannot read
sv: kan inte läsa

en: First sector
sv: Första sektorn

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s
sv: BLKGETSIZE-ioctl misslyckades på %s

en: The device contains '%s' signature and it will be removed by a write command. See fdisk(8) man page and --wipe option for more details.
sv: Enheten innehåller en ”%s”-signatur och den kommer att tas bort genom ett skrivkommando. Se manualsidan fdisk(8) och flaggan --wipe för vidare information.

en: The device contains '%s' signature and it may remain on the device. It is recommended to wipe the device with wipefs(8) or fdisk --wipe, in order to avoid possible collisions.
sv: Enheten innehåller en ”%s”-signatur och den kan komma att finnas kvar på enheten. Det rekommenderas att radera enheten med wipefs(8) eller fdisk --wipe för att undvika möjliga kollisioner.

en:  %1$s [options] <disk>         change partition table
     %1$s [options] -l [<disk>...] list partition table(s)
sv:  %1$s [flaggor] <disk>         ändra partitionstabell
     %1$s [flaggor] -l [<disk>...] lista partitionstabell(er)

en:  -b, --sector-size <size>      physical and logical sector size
sv:  -b, --sector-size <storlek>   fysisk och logisk sektorstorlek

en:  -B, --protect-boot            don't erase bootbits when creating a new label
sv:  -B, --protect-boot            ta inte bort startbitar när en ny etikett skapas

en:  -c, --compatibility[=<mode>]  mode is 'dos' or 'nondos' (default)
sv:  -c, --compatibility[=<läge>]  läge är ”dos” eller ”nondos” (standard)

en:  -L, --color[=<when>]          colorize output (%s, %s or %s)
sv:  -L, --color[=<när>]           färglägg utmatning (%s, %s eller %s)

en:  -l, --list                    display partitions and exit
sv:  -l, --list                    visa partitioner och avsluta

en:  -x, --list-details            like --list but with more details
sv:  -x, --list-details            som --list men med mer information

en:  -n, --noauto-pt               don't create default partition table on empty devices
sv:  -n, --noauto-pt               skapa inte en standardpartition på tomma enheter

en:  -o, --output <list>           output columns
sv:  -o, --output <lista>          skriv ut kolumner

en:  -t, --type <type>             recognize specified partition table type only
sv:  -t, --type <typ>              känn endast igen angiven typ av partitionstabell

en:  -u, --units[=<unit>]          display units: 'cylinders' or 'sectors' (default)
sv:  -u, --units[=<enhet>]         visa enheter: ”cylinders” eller ”sectors” (standard)

en:  -s, --getsz                   display device size in 512-byte sectors [DEPRECATED]
sv:  -s, --getsz                   visa enhetsstorlek i 512-byte sektorer [FÖRÅLDRAD]

en:      --bytes                   print SIZE in bytes rather than in human readable format
sv:      --bytes                   skriv ut STORLEK i byte snarare än i ett format läsbart för människor

en:      --lock[=<mode>]           use exclusive device lock (%s, %s or %s)
sv:      --lock[=<läge>]           använd exklusivt enhetslås (%s, %s eller %s)

en:  -w, --wipe <mode>             wipe signatures (%s, %s or %s)
sv:  -w, --wipe <läge>             radera signaturer (%s, %s eller %s)

en:  -W, --wipe-partitions <mode>  wipe signatures from new partitions (%s, %s or %s)
sv:  -W, --wipe-partitions <läge>  radera signaturer från nya partitioner (%s, %s eller %s)

en:  -C, --cylinders <number>      specify the number of cylinders
sv:  -C, --cylinders <nummer>      ange antalet cylindrar

en:  -H, --heads <number>          specify the number of heads
sv:  -H, --heads <nummer>          ange antalet huvuden

en:  -S, --sectors <number>        specify the number of sectors per track
sv:  -S, --sectors <nummer>        ange antalet sektorer per spår

en: invalid cylinders argument
sv: ogiltigt argument för cylindrar

en: not found DOS label driver
sv: DOS-etikettsdrivrutin hittades inte

en: unknown compatibility mode '%s'
sv: okänt kompatibilitetsläge ”%s”

en: invalid heads argument
sv: ogiltigt argument för huvuden

en: invalid sectors argument
sv: ogiltigt argument för sektorer

en: unsupported disklabel: %s
sv: disketikett stöds inte: %s

en: unsupported unit
sv: enhet stöds inte

en: unsupported wipe mode
sv: raderingsläge stöds inte

en: The device properties (sector size and geometry) should be used with one specified device only.
sv: Enhetsegenskaperna (sektorstorlek och geometri) bör endast användas med en enhet.

en: bad usage
sv: felaktig användning

en: Welcome to fdisk (%s).
sv: Välkommen till fdisk (%s).

en: Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
    Be careful before using the write command.
sv: Ändringar kommer att förbli endast i minnet, till dess att du beslutar dig för att skriva dem.
    Var aktsam innan du använder skrivkommandot.

en: This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    It's recommended to umount all file systems, and swapoff all swap
    partitions on this disk.
sv: Den här disken används för närvarande - ompartitionering är förmodligen en dålig idé.
    Vi rekommenderar att du avmonterar alla filsystem och kör swapoff på alla
    växlingspartitioner på den här disken.

en: A hybrid GPT was detected. You have to sync the hybrid MBR manually (expert command 'M').
sv: En hybrid-GPT identifierades. Du måste synkronisera hybrid-MBR:en manuellt (expertkommandot ”M”).

en: Disklabel type: %s
sv: Disketikettstyp: %s

en: Disk identifier: %s
sv: Diskidentifierare: %s

en: Disk %s: %s, %ju bytes, %ju sectors
sv: Disk %s: %s, %ju byte, %ju sektorer

en: Disk model: %s
sv: Disk-modell: %s

en: Geometry: %d heads, %ju sectors/track, %ju cylinders
sv: Geometri: %d huvuden, %ju sektorer/spår, %ju cylindrar

en: Units: %s of %d * %ld = %ld bytes
sv: Enheter: %s av %d * %ld = %ld byte

en: Sector size (logical/physical): %lu bytes / %lu bytes
sv: Sektorstorlek (logisk/fysisk): %lu byte / %lu byte

en: I/O size (minimum/optimal): %lu bytes / %lu bytes
sv: I/O-storlek (minsta/optimal): %lu byte / %lu byte

en: Alignment offset: %lu bytes
sv: Justeringsposition: %lu byte

en: failed to allocate iterator
sv: misslyckades med att allokera iterator

en: failed to allocate output table
sv: misslyckades med att allokera utmatningstabell

en: failed to allocate output line
sv: misslyckades med att allokera utmatningsrad

en: failed to add output data
sv: misslyckades att lägga till utmatningsdata

en: Partition %zu does not start on physical sector boundary.
sv: Partition %zu börjar inte på en fysisk sektorgräns.

en: Filesystem/RAID signature on partition %zu will be wiped.
sv: Filsystem/RAID-signatur i partition %zu kommer att rensas bort.

en: Partition table entries are not in disk order.
sv: Poster i partitionstabell är inte i diskordning.

en: Start
sv: Början

en: End
sv: Slutet

en: Sectors
sv: Sektorer

en: Size
sv: Storlek

en: Unpartitioned space %s: %s, %ju bytes, %ju sectors
sv: Opartitionerat utrymme %s: %s, %ju byte, %ju sektorer

en: %s unknown column: %s
sv: %s: okänd kolumn: %s

en: Generic
sv: Allmänt

en: delete a partition
sv: ta bort en partition

en: list free unpartitioned space
sv: lista ledigt opartitionerat utrymme

en: list known partition types
sv: lista kända partitionstyper

en: add a new partition
sv: lägg till en ny partition

en: print the partition table
sv: skriv ut partitionstabellen

en: change a partition type
sv: ändra en partitionstyp

en: verify the partition table
sv: verifiera partitionstabellen

en: print information about a partition
sv: skriv ut information om en partition

en: resize a partition
sv: ändra storlek på en partition

en: discard (trim) sectors
sv: förkasta (trimma) sektorer

en: print the raw data of the first sector from the device
sv: skriv ut den råa datan från första sektorn från enheten

en: print the raw data of the disklabel from the device
sv: skriv ut den råa datan från disketiketten från enheten

en: fix partitions order
sv: fixa partitionsordningen

en: Misc
sv: Diverse

en: print this menu
sv: visa denna meny

en: change display/entry units
sv: ändra visnings-/postenheter

en: extra functionality (experts only)
sv: extra funktionalitet (endast experter)

en: Script
sv: Skript

en: load disk layout from sfdisk script file
sv: läs in disklayout från sfdisk-skriptfil

en: dump disk layout to sfdisk script file
sv: dumpa disklayout till sfdisk-skriptfil

en: Save & Exit
sv: Spara & avsluta

en: write table to disk and exit
sv: skriv tabell till disk och avsluta

en: write table to disk
sv: skriv tabell till disk

en: quit without saving changes
sv: avsluta utan att spara ändringar

en: return to main menu
sv: återgå till huvudmeny

en: return from BSD to DOS (MBR)
sv: återgå från BSD till DOS (MBR)

en: return from protective/hybrid MBR to GPT
sv: gå tillbaka från skyddande/hybrid-MBR till GPT

en: Create a new label
sv: Skapa en ny etikett

en: create a new empty GPT partition table
sv: skapa en ny tom GPT-partitionstabell

en: create a new empty SGI (IRIX) partition table
sv: skapa en ny tom SGI (IRIX)-partitionstabell

en: create a new empty MBR (DOS) partition table
sv: skapa en ny tom MBR (DOS)-partitionstabell

en: create a new empty Sun partition table
sv: skapa en ny tom Sun-partitionstabell

en: create an IRIX (SGI) partition table
sv: skapa en IRIX (SGI)-partitionstabell

en: Geometry (for the current label)
sv: Geometri (för den aktuella etiketten)

en: change number of cylinders
sv: ändra antalet cylindrar

en: change number of heads
sv: ändra antalet huvuden

en: change number of sectors/track
sv: ändra antalet sektorer/spår

en: change disk GUID
sv: ändra disk-GUID

en: change partition name
sv: ändra partitionsnamn

en: change partition UUID
sv: ändra partitions-UUID

en: change table length
sv: ändra tabellängd

en: enter protective/hybrid MBR
sv: gå in i skyddande/hybrid-MBR

en: toggle the legacy BIOS bootable flag
sv: slå på/av startbarhetsflaggan för föråldrade BIOS

en: toggle the no block IO protocol flag
sv: växla protokollflaggan ingen-block-IO

en: toggle the required partition flag
sv: slå på/av den nödvändiga partitionsflaggan

en: toggle the GUID specific bits
sv: växla de GUID-specifika bitarna

en: toggle the read-only flag
sv: slå på/av skrivskyddsflaggan

en: toggle the mountable flag
sv: slå på/av monterbarhetsflaggan

en: change number of alternate cylinders
sv: ändra antalet alternativa cylindrar

en: change number of extra sectors per cylinder
sv: ändra antalet extra sektorer per cylinder

en: change interleave factor
sv: ändra inflätningsfaktor

en: change rotation speed (rpm)
sv: ändra rotationshastighet (varv per minut)

en: change number of physical cylinders
sv: ändra antalet fysiska cylindrar

en: select bootable partition
sv: välj startbar partition

en: edit bootfile entry
sv: redigera startfilspost

en: select sgi swap partition
sv: välj sgi-växlingspartition

en: create SGI info
sv: skapa SGI-info

en: toggle a bootable flag
sv: slå på/av en startbarhetsflagga

en: edit nested BSD disklabel
sv: redigera nästlad BSD-disketikett

en: toggle the dos compatibility flag
sv: slå på/av dos-kompatibilitetsflaggan

en: move beginning of data in a partition
sv: flytta början på data i en partition

en: fix partitions C/H/S values
sv: fixera partitioners C/H/S-värden

en: change the disk identifier
sv: ändra diskidentifieraren

en: edit drive data
sv: redigera enhetsdata

en: install bootstrap
sv: installera förstartare

en: show complete disklabel
sv: visa fullständig disketikett

en: link BSD partition to non-BSD partition
sv: länka BSD-partition till icke-BSD-partition

en: 
    Help (expert commands):
sv: 
    Hjälp (expert-kommandon):

en: 
    Help:
sv: 
    Hjälp:

en: You're editing nested '%s' partition table, primary partition table is '%s'.
sv: Du redigerar den nästlade partitionstabellen ”%s”, primärpartitionstabell är ”%s”.

en: Expert command (m for help):
sv: Expertkommando (m för hjälp):

en: Command (m for help):
sv: Kommando (m för hjälp):

en: 
    All unwritten changes will be lost, do you really want to quit? (y/n)
sv: 
    Alla oskrivna ändringar kommer att gå förlorade. Vill du verkligen avsluta? (j/n)

en: %c: unknown command
sv: %c: okänt kommando

en: Enter script file name
sv: Skriv in filnamn för skript

en: Resetting fdisk!
sv: Återställer fdisk!

en: Script successfully applied.
sv: Skript tillämpades framgångsrikt.

en: Failed to transform disk layout into script
sv: Misslyckades med att göra om disklayouten till ett skript

en: Script successfully saved.
sv: Skript sparades framgångsrikt.

en: Partition #%zu contains a %s signature.
sv: Partition #%zu innehåller en %s-signatur.

en: Do you want to remove the signature?
sv: Vill du ta bort signaturen?

en: The signature will be removed by a write command.
sv: Signaturen kommer att tas bort genom ett skrivkommando.

en: failed to write disklabel
sv: misslyckades med att skriva disketikett

en: Could not delete partition %zu
sv: Kunde inte ta bort partition %zu

en: Changing display/entry units to cylinders (DEPRECATED!).
sv: Ändrar visnings-/inmatningsenheter till cylindrar (FÖRÅLDRAT!).

en: Changing display/entry units to sectors.
sv: Ändrar visnings-/inmatningsenheter till sektorer.

en: Leaving nested disklabel.
sv: Lämnar kvar nästlad disketikett.

en: New maximum entries
sv: Nytt maximalt antal poster

en: Entering protective/hybrid MBR disklabel.
sv: Gå in i skyddande/hybrid-MBR-disketikett.

en: New UUID (in 8-4-4-4-12 format)
sv: Ny UUID (i 8-4-4-4-12-format)

en: New name
sv: Nytt namn

en: Entering nested BSD disklabel.
sv: Matar in nästlad BSD-disketikett.

en: C/H/S values fixed.
sv: C/H/S-värden fastställda.

en: Nothing to do. C/H/S values are correct already.
sv: Ingenting att göra. C/H/S-värdena är redan korrekta.

en: Number of cylinders
sv: Antal cylindrar

en: Number of heads
sv: Antal huvuden

en: Number of sectors
sv: Antal sektorer

en: Failed to create '%s' disk label
sv: Misslyckades med att skapa disketikett för "%s"

en: failed to initialize libmount table
sv: misslyckades med att initiera libmount-tabell

en: %s is mounted
sv: %s är monterad

en: %s is not mounted
sv: %s är inte monterad

en: cannot read %s
sv: kan inte läsa %s

en: parse error: %s
sv: tolkningsfel: %s

en: cannot create directory %s
sv: kan inte skapa katalog %s

en: Locking disk by %s ...
sv: Låser disk genom %s …

en: (waiting)
sv: (väntar)

note: TRANSLATORS: These are followups to "Locking disk...".
en: succeeded
sv: lyckades

en: failed
sv: misslyckades

en: Unlocking %s.
sv: Låser upp %s.

en: %s: parse error at line %d -- ignored
sv: %s: tolkningsfel på rad %d -- hoppas över

en: %s: failed to parse fstab
sv: %s: misslyckades med att tolka fstab

en: fork failed
sv: fork misslyckades

en: %s: execute failed
sv: %s: körning misslyckades

en: wait: no more child process?!?
sv: vänta: inga fler barnprocesser?!?

en: waitpid failed
sv: waitpid misslyckades

en: Warning... %s for device %s exited with signal %d.
sv: Varning… %s för enhet %s avslutades med signal %d.

en: %s %s: status is %x, should never happen.
sv: %s %s: status är %x, ska aldrig hända.

en: Finished with %s (exit status %d)
sv: Avslutade med %s (avslutningsstatus %d)

en: fsck.%s not found; ignore %s
sv: fsck.%s hittades inte; ignorera %s

en: error %d (%s) while executing fsck.%s for %s
sv: fel %d (%s) under körning av fsck.%s för %s

en: Either all or none of the filesystem types passed to -t must be prefixed
    with 'no' or '!'.
sv: Antingen måste alla eller inga av filsystemstyperna som anges för -t
    föregås av ”no” eller ”!”.

en: %s: skipping bad line in /etc/fstab: bind mount with nonzero fsck pass number
sv: %s: hoppar över felaktig rad i /etc/fstab: bind-montering med fsck-stegnummer som inte är noll

en: %s: skipping nonexistent device
sv: %s: hoppar över enhet som saknas

en: %s: nonexistent device ("nofail" fstab option may be used to skip this device)
sv: %s: icke-existerande enhet (fstab-flaggan ”nofail” kan användas för att hoppa över denna enhet)

en: %s: skipping unknown filesystem type
sv: %s: hoppar över okänd filsystemstyp

en: cannot check %s: fsck.%s not found
sv: kan inte kontrollera %s: fsck.%s hittades inte

en: Checking all file systems.
sv: Kontrollerar alla filsystem.

en: --waiting-- (pass %d)
sv: --väntar-- (steg %d)

en:  %s [options] -- [fs-options] [<filesystem> ...]
sv:  %s [flaggor] -- [fs-flaggor] [<filsystem> …]

en: Check and repair a Linux filesystem.
sv: Kontrollera och reparera ett Linux-filsystem.

en:  -A         check all filesystems
sv:  -A         kontrollera alla filsystem

en:  -C [<fd>]  display progress bar; file descriptor is for GUIs
sv:  -C [<fd>]  visa förloppsindikator; fildeskriptor är till för grafiska användargränssnitt

en:  -l         lock the device to guarantee exclusive access
sv:  -l         lås enheten för att garantera exklusiv åtkomst

en:  -M         do not check mounted filesystems
sv:  -M         kontrollera inte monterade filsystem

en:  -N         do not execute, just show what would be done
sv:  -N         exekvera inte, bara visa vad som skulle ha gjorts

en:  -P         check filesystems in parallel, including root
sv:  -P         kontrollera filsystem parallellt, inklusive rot

en:  -R         skip root filesystem; useful only with '-A'
sv:  -R         hoppa över rotfilsystemet; endast meningsfull med ”-A”

en:  -r [<fd>]  report statistics for each device checked;
                file descriptor is for GUIs
sv:  -r [<fd>]  rapportera statistik för varje kontrollerad enhet;
                fildeskriptor är till för grafiska användargränssnitt

en:  -s         serialize the checking operations
sv:  -s         serialisera kontrollåtgärder

en:  -T         do not show the title on startup
sv:  -T         visa inte titel vid start

en:  -t <type>  specify filesystem types to be checked;
                <type> is allowed to be a comma-separated list
sv:  -t <typ>   ange filsystemstyper som ska kontrolleras;
                <typ> får vara en kommaseparerad lista

en:  -V         explain what is being done
sv:  -V         förklara vad som händer

en: See the specific fsck.* commands for available fs-options.
sv: Se de specifika fsck.*-kommandona för tillgängliga fs-flaggor.

en: too many devices
sv: allt för många enheter

en: Is /proc mounted?
sv: Är /proc monterat?

en: must be root to scan for matching filesystems: %s
sv: måste vara root för att leta efter matchande filsystem: %s

en: couldn't find matching filesystem: %s
sv: kunde inte hitta matchande filsystem: %s

en: too many arguments
sv: allt för många argument

en: invalid argument of -r
sv: ogiltigt argument för -r

en: option '%s' may be specified only once
sv: flaggan ”%s” kan endast anges en gång

en: option '%s' requires an argument
sv: flagga ”%s” kräver ett argument

en: invalid argument of -r: %d
sv: ogiltigt argument för -r: %d

en: the -l option can be used with one device only -- ignore
sv: flaggan -l kan endast användas med en enhet -- hoppar över

en:  %s [options] <file>
sv:  %s [flaggor] <fil>

en: Check and repair a compressed ROM filesystem.
sv: Kontrollera och reparera ett komprimerat ROM-filsystem.

en:  -a                       for compatibility only, ignored
sv:  -a                        endast för kompatibilitet, hoppas över

en:  -v, --verbose            be more verbose
sv:  -v, --verbose             var utförligare

en:  -y                       for compatibility only, ignored
sv:  -y                        endast för kompatibilitet, hoppas över

en:  -b, --blocksize <size>   use this blocksize, defaults to page size
sv:  -b, --blocksize <storlek> använd denna blockstorlek, standardvärdet är sidstorleken

en:      --extract[=<dir>]    test uncompression, optionally extract into <dir>
sv:      --extract[=<kat>]     testa dekomprimering, extrahera valfritt till <kat>

en: ioctl failed: unable to determine device size: %s
sv: ioctl misslyckades: kunde inte avgöra enhetsstorlek: %s

en: not a block device or file: %s
sv: ingen blockenhet eller fil: %s

en: file length too short
sv: fillängden är för kort

en: seek on %s failed
sv: sökning på %s misslyckades

en: superblock magic not found
sv: superblocksignatur hittades inte

en: cramfs endianness is %s
sv: cramfs endianness är %s

en: unsupported filesystem features
sv: filsystemsfunktioner stöds inte

en: superblock size (%d) too small
sv: superblocksstorlek (%d) är för liten

en: zero file count
sv: antal nollfiler

en: file extends past end of filesystem
sv: filen sträcker sig förbi slutet på filsystemet

en: old cramfs format
sv: gammalt cramfs-format

en: unable to test CRC: old cramfs format
sv: kan inte testa CRC: gammalt cramfs-format

en: failed to read %<PRIu32> bytes from file %s
sv: misslyckades med att läsa %<PRIu32> byte från fil %s

en: crc error
sv: crc-fel

en: seek failed
sv: sökning misslyckades

en: read romfs failed
sv: läsning av romfs misslyckades

en: root inode is not directory
sv: rot-inoden är inte en katalog

en: bad root offset (%lu)
sv: felaktig rotposition (%lu)

en: data block too large
sv: datablock för stort

en: decompression error: %s
sv: dekomprimeringsfel: %s

en:   hole at %lu (%zu)
sv:   hål vid %lu (%zu)

en:   uncompressing block at %lu to %lu (%lu)
sv:   dekomprimerar block vid %lu till %lu (%lu)

en: non-block (%ld) bytes
sv: icke-block (%ld) byte

en: non-size (%ld vs %ld) bytes
sv: icke-storlek (%ld versus %ld) byte

en: write failed: %s
sv: skrivning misslyckades: %s

en: lchown failed: %s
sv: lchown misslyckades: %s

en: chmod failed: %s
sv: chmod misslyckades: %s

en: utimes failed: %s
sv: utimes misslyckades: %s

en: directory inode has zero offset and non-zero size: %s
sv: katalog-inod har position noll och storlek som inte är noll: %s

en: mkdir failed: %s
sv: mkdir misslyckades: %s

en: illegal filename
sv: ogiltigt filnamn

en: dangerous filename
sv: farligt filnamn

en: filename length is zero
sv: filnamnslängd är noll

en: filename length is too large
sv: filnamnets längd är för stor

en: bad filename length
sv: felaktig filnamnslängd

en: bad inode offset
sv: felaktig inodsstorlek

en: file inode has zero offset and non-zero size
sv: fil-inod har position noll och storlek som inte är noll

en: file inode has zero size and non-zero offset
sv: fil-inod har storlek noll och position som inte är noll

en: symbolic link has zero offset
sv: symbolisk länk har position som är noll

en: symbolic link has zero size
sv: symbolisk länk har storlek noll

en: size error in symlink: %s
sv: storleksfel i symbolisk länk: %s

en: symlink failed: %s
sv: symlink misslyckades: %s

en: special file has non-zero offset: %s
sv: specialfil har position som inte är noll: %s

en: fifo has non-zero size: %s
sv: fifo har storlek som inte är noll: %s

en: socket has non-zero size: %s
sv: uttag har storlek som inte är noll: %s

en: bogus mode: %s (%o)
sv: felaktigt läge: %s (%o)

en: mknod failed: %s
sv: mknod misslyckades: %s

en: directory data start (%lu) < sizeof(struct cramfs_super) + start (%zu)
sv: katalogdatabörjan (%lu) < sizeof(struct cramfs_super) + början (%zu)

en: directory data end (%lu) != file data start (%lu)
sv: katalogdataslut (%lu) != fildatabörjan (%lu)

en: invalid file data offset
sv: ogiltig fildataposition

en: invalid blocksize argument
sv: ogiltigt argument till blockstorlek

en: Check the consistency of a Minix filesystem.
sv: Kontrollerar Minix-filsystem.

en:  -l, --list       list all filenames
sv:  -l, --list       lista alla filnamn

en:  -a, --auto       automatic repair
sv:  -a, --auto       automatisk reparation

en:  -r, --repair     interactive repair
sv:  -r, --repair     interaktiv reparation

en:  -v, --verbose    be verbose
sv:  -v, --verbose    var utförlig

en:  -s, --super      output super-block information
sv:  -s, --super      mata ut information om superblock

en:  -m, --uncleared  activate mode not cleared warnings
sv:  -m, --uncleared  aktivera läget ”inte rensat varningar”

en:  -f, --force      force check
sv:  -f, --force      tvinga kontroll

note: TRANSLATORS: these yes no questions uses rpmatch(), and should be * translated.
en: %s (y/n)?
sv: %s (j/n)?

en: %s (n/y)?
sv: %s (n/j)?

en: y
sv: j

en: %s is mounted.
sv: %s är monterad.

en: Do you really want to continue
sv: Vill du verkligen fortsätta

en: check aborted.
sv: kontroll avbruten.

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
sv: Zonnummer < FIRSTZONE i filen ”%s”.

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
sv: Zonnummer >= ZONES i filen ”%s”.

en: Remove block
sv: Ta bort block

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
sv: Läsfel: kan inte söka till blocket i filen ”%s”

en: Read error: bad block in file '%s'
sv: Läsfel: felaktigt block i filen ”%s”

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
sv: Internt fel: försöker att skriva felaktigt block
    Skrivbegäran ignoreras

en: seek failed in write_block
sv: sökning misslyckades i write_block

en: Write error: bad block in file '%s'
sv: Skrivfel: felaktigt block i filen "%s"

en: Warning: block out of range
sv: Varning: block utanför intervall

en: seek failed in write_super_block
sv: sökning misslyckades i write_super_block

en: unable to write super-block
sv: kan inte skriva superblock

en: Unable to write inode map
sv: Kan inte skriva inodstabell

en: Unable to write zone map
sv: Kan inte skriva zontabell

en: Unable to write inodes
sv: Kan inte skriva inoder

en: unable to alloc buffer for superblock
sv: kan inte allokera buffert för superblock

en: unable to read super block
sv: kan inte läsa superblock

en: bad magic number in super-block
sv: felaktig magisk siffra i superblocket

en: Only 1k blocks/zones supported
sv: Endast 1 kB stora block/zoner stöds

en: bad s_ninodes field in super-block
sv: felaktigt s_ninodes-fält i superblocket

en: bad s_imap_blocks field in super-block
sv: felaktigt s_imap_blocks-fält i superblocket

en: bad s_firstdatazone field in super-block
sv: felaktigt s_firstdatazone-fält i superblocket

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
sv: felaktigt s_zmap_blocks-fält i superblocket

en: Unable to allocate buffer for inode map
sv: Kan inte allokera buffert för inodstabell

en: Unable to allocate buffer for zone map
sv: Kan inte allokera buffert för zonkarta

en: Unable to allocate buffer for inodes
sv: Kan inte allokera buffert för inoder

en: Unable to allocate buffer for inode count
sv: Kan inte allokera buffert för inodsräknare

en: Unable to allocate buffer for zone count
sv: Kan inte allokera buffert för zonräknare

en: Unable to read inode map
sv: Kan inte läsa inodstabell

en: Unable to read zone map
sv: Kan inte läsa zontabell

en: Unable to read inodes
sv: Kan inte läsa inoder

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
sv: Varning: "Firstzone" != "Norm_firstzone"

en: %ld inodes
sv: %ld inoder

en: %ld blocks
sv: %ld block

en: Firstdatazone=%jd (%jd)
sv: Förstadatazon=%jd (%jd)

en: Zonesize=%d
sv: Zonstorlek=%d

en: Maxsize=%zu
sv: Maximal storlek=%zu

en: Filesystem state=%d
sv: Filsystemstillstånd=%d

en: namelen=%zd
sv: namnlgd=%zd

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
sv: Inod %d är markerad som oanvänd, men används för filen ”%s”

en: Mark in use
sv: Märk som använd

en: The file `%s' has mode %05o
sv: Filen ”%s” har rättigheterna %05o

en: Warning: inode count too big.
sv: Varning: antalet inoder är för stort.

en: root inode isn't a directory
sv: rot-inoden är inte en katalog

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
sv: Blocket har använts tidigare. Nu i filen ”%s”.

en: Clear
sv: Töm

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
sv: Block %d i filen ”%s” är markerat som oanvänt.

en: Correct
sv: Korrigera

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
sv: Katalogen ”%s” innehåller ett felaktigt inodsnummer för filen ”%.*s”.

en:  Remove
sv:  Ta bort

en: %s: bad directory: '.' isn't first
sv: %s: felaktig katalog: ”.” kommer inte först

en: %s: bad directory: '..' isn't second
sv: %s: felaktig katalog: ”..” kommer inte på andra plats

en: internal error
sv: internt fel

en: %s: bad directory: size < 32
sv: %s: felaktig katalog: storlek < 32

en: %s: bad directory: invalid i_zone, use --repair to fix
sv: %s: felaktig katalog: ogiltig i_zone, använd --repair för att fixa

en: seek failed in bad_zone
sv: sökning misslyckades i bad_zone

en: Inode %lu mode not cleared.
sv: Inod %lu är inte tömd.

en: Inode %lu not used, marked used in the bitmap.
sv: Inod %lu är oanvänd, markerad som använd i bittabellen.

en: Inode %lu used, marked unused in the bitmap.
sv: Inod %lu är använd, markerad som oanvänd i bittabellen.

en: Set
sv: Ställ in

en: Inode %lu (mode = %07o), i_nlinks=%d, counted=%d.
sv: Inod %lu (rättighet = %07o), i_nlinks=%d, räknade=%d.

en: Set i_nlinks to count
sv: Ställ i_nlinks till räknat antal

en: Zone %lu: marked in use, no file uses it.
sv: Zon %lu: markerad som använd, ingen fil använder den.

en: Unmark
sv: Avmarkera

en: Zone %lu: in use, counted=%d
sv: Zon %lu: används, räknade=%d

en: Zone %lu: not in use, counted=%d
sv: Zon %lu: används inte, räknade=%d

en: bad inode size
sv: felaktig storlek på inod

en: bad v2 inode size
sv: felaktig storlek på v2-inod

en: need terminal for interactive repairs
sv: behöver terminal för interaktiva reparationer

en: cannot open %s: %s
sv: kan inte öppna %s: %s

en: %s is clean, no check.
sv: %s är rent, ingen kontroll.

en: Forcing filesystem check on %s.
sv: Tvingar filsystemskontroll på %s.

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
sv: Filsystemet på %s är smutsigt, behöver kontroll.

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
sv: 
    %6ld inoder används (%ld%%)

en: %6ld zones used (%ld%%)
sv: %6ld zoner används (%ld%%)

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
sv: 
    %6d vanliga filer
    %6d kataloger
    %6d teckenenhetsfiler
    %6d blockenhetsfiler
    %6d länkar
    %6d symboliska länkar
    ------
    %6d filer

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
sv: -----------------------
    FILSYSTEMET HAR ÄNDRATS
    -----------------------

en: write failed
sv: skrivning misslyckades

en: %s: might not be an ISO filesystem
sv: %s: är kanske inte ett ISO-filsystem

en: read error on %s
sv: läsfel på %s

en: sector count: %d, sector size: %d
sv: sektorantal: %d, sektorstorlek: %d

en:  %s [options] <iso9660_image_file> ...
sv:  %s [flaggor] <iso-9660_avbildningsfil> …

en: Show the length of an ISO-9660 filesystem.
sv: Visa längden för ett ISO-9660-filsystem.

en:  -d, --divisor=<number>  divide the amount of bytes by <number>
sv:  -d, --divisor=<nummer>  dividera antalet byte med <nummer>

en:  -x, --sectors           show sector count and size
sv:  -x, --sectors           visa antal sektorer och storlek

en: invalid divisor argument
sv: ogiltigt nämnarargument

en: Usage: %s [options] device [block-count]
sv: Användning: %s [flaggor] enhet [antal-block]

en: Make an SCO bfs filesystem.
sv: Tillverka ett SCO bfs-filsystem.

en: 
    Options:
     -N, --inodes=NUM    specify desired number of inodes
     -V, --vname=NAME    specify volume name
     -F, --fname=NAME    specify file system name
     -v, --verbose       explain what is being done
     -c                  this option is silently ignored
     -l                  this option is silently ignored
     --lock[=<mode>]     use exclusive device lock (yes, no or nonblock)
sv: 
    Flaggor:
     -N, --inodes=NUM    ange önskat antal inoder
     -V, --vname=NAMN    ange volymnamn
     -F, --fname=NAMN    ange filsystemets namn
     -v, --verbose       förklara vad som görs
     -c                  denna flagga ignoreras i tysthet
     -l                  denna flagga ignoreras i tysthet
     --lock[=<läge>]     använd exklusivt enhetslås (yes, no eller nonblock)

en: invalid number of inodes
sv: ogiltigt antal inoder

en: volume name too long
sv: volymnamnet är för långt

en: fsname name too long
sv: filsystemsnamnet är för långt

en: invalid block-count
sv: ogiltigt antal block

en: cannot get size of %s
sv: kan inte hämta storleken på %s

en: blocks argument too large, max is %llu
sv: blockargumentet är för stort, max är %llu

en: too many inodes - max is 512
sv: för många inoder - max är 512

en: not enough space, need at least %llu blocks
sv: inte tillräckligt med utrymme, behöver minst %llu block

en: Device: %s
sv: Enhet: %s

en: BlockSize: %d
sv: Blockstorlek: %d

en: Inodes: %ld (in 1 block)
sv: Inoder: %ld (i 1 block)

en: Inodes: %ld (in %llu blocks)
sv: Inoder: %ld (i %llu block)

en: Blocks: %llu
sv: Block: %llu

en: Inode end: %d, Data end: %d
sv: Inodsslut: %d, dataslut: %d

en: error writing superblock
sv: fel vid skrivning av superblock

en: error writing root inode
sv: fel vid skrivning av rot-inod

en: error writing inode
sv: fel vid skrivning av inod

en: seek error
sv: sökfel

en: error writing . entry
sv: fel vid skrivning av ”.”-post

en: error writing .. entry
sv: fel vid skrivning av ”..”-post

en: error closing %s
sv: fel vid stängning av %s

en:  %s [options] [-t <type>] [fs-options] <device> [<size>]
sv:  %s [flaggor] [-t <typ>] [filsystemsflaggor] <enhet> [<storlek>]

en: Make a Linux filesystem.
sv: Skapa ett Linux-filsystem.

en:  -t, --type=<type>  filesystem type; when unspecified, ext2 is used
sv:  -t, --type=<typ>   filsystemstyp; när inte angiven används ext2

en:      fs-options     parameters for the real filesystem builder
sv:      fs-options     parametrar för den riktiga filsystemsbyggaren

en:      <device>       path to the device to be used
sv:      <enhet>        sökväg till enheten som ska användas

en:      <size>         number of blocks to be used on the device
sv:      <storlek>      antal block som ska användas från enheten

en:  -V, --verbose      explain what is being done;
                          specifying -V more than once will cause a dry-run
sv:  -V, --verbose      förklara vad som händer;
                          om -V anges mer än en gång kommer det att orsaka en testkörning

en: failed to execute %s
sv: misslyckades med att köra %s

en:  dirname        root of the filesystem to be compressed
sv:  katnamn        roten till filsystemet som ska komprimeras

en:  outfile        output file
sv:  utfil          utmatningsfil

en:  -v             be verbose
sv:  -v             utförligt läge

en:  -E             make all warnings errors (non-zero exit status)
sv:  -E             förvandlaalla varningar till fel (avslutningsstatus är inte noll)

en:  -b blksize     use this blocksize, must equal page size
sv:  -b blksize     använd denna blockstorlek, måste vara lika med sidstorlek

en:  -e edition     set edition number (part of fsid)
sv:  -e utgåva      ställ in utgåvonummer (dela av fsid)

en:  -N endian      set cramfs endianness (%s|%s|%s), default %s
sv:  -N byteordning ställ in byteordning för cramfs (%s|%s|%s), standard %s

en:  -i file        insert a file image into the filesystem
sv:  -i file        infoga en filavbild i filsystemet

en:  -n name        set name of cramfs filesystem
sv:  -n name        ställ in namnet för cramfs-filsystem

en:  -p             pad by %d bytes for boot code
sv:  -p             fyll ut med %d bytes för startkod

en:  -z             make explicit holes
sv:  -z             skapa explicita hål

en:  -l[=<mode>]    use exclusive device lock (yes, no or nonblock)
sv:  -l[=<läge>]    använd exklusivt enhetslås (yes, no eller nonblock)

en: readlink failed: %s
sv: readlink misslyckades: %s

en: could not read directory %s
sv: kunde inte läsa katalog %s

en: filesystem too big.  Exiting.
sv: filsystemet är för stort. Avslutar.

en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
sv: AIEEE: block ”komprimerat” till > 2*blocklängd (%ld)

en: %6.2f%% (%+ld bytes)	%s
sv: %6.2f%% (%+ld byte)	%s

en: cannot close file %s
sv: kan inte stänga fil %s

en: invalid edition number argument
sv: ogiltigt nummer till editionsargument

en: invalid endianness given; must be 'big', 'little', or 'host'
sv: ogiltig byteordning angiven; måste vara ”big”, ”little” eller ”host”

en: warning: guestimate of required size (upper bound) is %lldMB, but maximum image size is %uMB.  We might die prematurely.
sv: varning: uppskattning av begärd storlek (övre gräns) är %lldMB, men maximal avbildsstorlek är %uMB. Vi kan dö i förtid.

en: ROM image map
sv: ROM-avbildskarta

en: Including: %s
sv: Inklusive: %s

en: Directory data: %zd bytes
sv: Katalogdata: %zd byte

en: Everything: %zd kilobytes
sv: Allting: %zd kilobyte

en: Super block: %zd bytes
sv: Superblock: %zd byte

en: not enough space allocated for ROM image (%lld allocated, %zu used)
sv: inte tillräckligt med utrymme allokerat för ROM-avbild (%lld allokerat, %zu använt)

en: ROM image write failed (%zd %zd)
sv: Skrivning av ROM-avbild misslyckades (%zd %zd)

en: ROM image
sv: ROM-avbild

en: warning: filenames truncated to %u bytes.
sv: varning: filnamn avkortade till %u byte.

en: warning: files were skipped due to errors.
sv: varning: filer hoppades över på grund av fel.

en: warning: file sizes truncated to %luMB (minus 1 byte).
sv: varning: filstorlekar avkortade till %luMB (minus 1 byte).

en: warning: uids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
sv: varning: uid avkortade till %u bitar. (Detta kan vara ett säkerhetsproblem.)

en: warning: gids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
sv: varning: gid avkortade till %u bitar. (Detta kan vara ett säkerhetsproblem.)

en: WARNING: device numbers truncated to %u bits.  This almost certainly means
    that some device files will be wrong.
sv: VARNING: enhetsnummer avkortade till %u bitar. Detta betyder med största
    sannolikhet att en del enhetsfiler kommer att vara felaktiga.

en:  %s [options] /dev/name [blocks]
sv:  %s [flaggor] /dev/namn [block]

en:  -1                      use Minix version 1
sv:  -1                      använd Minix version 1

en:  -2, -v                  use Minix version 2
sv:  -2, -v                  använd Minix version 2

en:  -3                      use Minix version 3
sv:  -3                      använd Minix version 3

en:  -n, --namelength <num>  maximum length of filenames
sv:  -n, --namelength <num>  maximal längd för filnamn

en:  -i, --inodes <num>      number of inodes for the filesystem
sv:  -i, --inodes <num>      antal inoder för filsystemet

en:  -c, --check             check the device for bad blocks
sv:  -c, --check             kontrollera efter dåliga block på enheten

en:  -l, --badblocks <file>  list of bad blocks from file
sv:  -l, --badblocks <fil>   lista över dåliga block från fil

en:      --lock[=<mode>]     use exclusive device lock (%s, %s or %s)
sv:      --lock[=<läge>]     använd exklusivt enhetslås (%s, %s eller %s)

en: %s: seek to boot block failed  in write_tables
sv: %s: sökning till startblock misslyckades i write_tables

en: %s: unable to clear boot sector
sv: %s: kan inte tömma startsektor

en: %s: seek failed in write_tables
sv: %s: sökning misslyckades i write_tables

en: %s: unable to write super-block
sv: %s: kan inte skriva superblock

en: %s: unable to write inode map
sv: %s: kan inte skriva inodstabell

en: %s: unable to write zone map
sv: %s: kan inte skriva zonkarta

en: %s: unable to write inodes
sv: %s: kan inte skriva inoder

en: %s: seek failed in write_block
sv: %s: sökning misslyckades i write_block

en: %s: write failed in write_block
sv: %s: skrivning misslyckades i write_block

en: %s: too many bad blocks
sv: %s: allt för många felaktiga block

en: %s: not enough good blocks
sv: %s: inte tillräckligt med korrekta block

en: First data block at %jd, which is too far (max %d).
    Try specifying fewer inodes by passing --inodes <num>
sv: Första datablock vid %jd, vilket är att för långt (max %d).
    Prova att specificera färre inoder genom ange --inodes <num>

en: %lu inode
     | %lu inodes
sv[0]: %lu inod
sv[1]: %lu inoder

en: Zonesize=%zu
sv: Zonstorlek=%zu

en: Maxsize=%zu
sv: Maxstorlek=%zu

en: %s: seek failed during testing of blocks
sv: %s: sökning misslyckades under test av block

en: Weird values in do_check: probably bugs
sv: Konstiga värden i do_check: troligtvis programfel

en: %s: seek failed in check_blocks
sv: %s: sökning misslyckades i check_blocks

en: %s: bad blocks before data-area: cannot make fs
sv: %s: felaktiga block före dataområde: kan inte skapa filsystem

en: %d bad block
     | %d bad blocks
sv[0]: %d felaktigt block
sv[1]: %d felaktiga block

en: %s: can't open file of bad blocks
sv: %s: kan inte öppna fil med felaktiga block

en: badblock number input error on line %d
sv: felaktigt nummer för dåligt block på rad %d

en: %s: cannot read badblocks file
sv: %s: kan inte läsa fil med felaktiga block

en: block size smaller than physical sector size of %s
sv: blockstorlek mindre än fysisk sektorstorlek för %s

en: cannot determine size of %s
sv: kan inte avgöra storlek för %s

en: %s: requested blocks (%llu) exceeds available (%llu) blocks
sv: %s: begärt antal block (%llu) överstiger antalet tillgängliga (%llu) block

en: %s: number of blocks too small
sv: %s: antal block för litet

en: unsupported name length: %d
sv: namnlängd stöds inte: %d

en: unsupported minix file system version: %d
sv: version av minix-filsystem stöds inte: %d

en: -v is ambiguous, use '-2' instead
sv: -v är tvetydigt, använd ”-2” istället

en: failed to parse maximum length of filenames
sv: misslyckades med att tolka maximal längd för filnamn

en: failed to parse number of inodes
sv: misslyckades med att tolka antal inoder

en: failed to parse number of blocks
sv: misslyckades med att tolka antal block

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
sv: %s är monterad; kommer inte att skapa ett filsystem här!

en: Bad user-specified page size %u
sv: Användardefinierad sidstorlek %u är felaktig

en: Using user-specified page size %d, instead of the system value %d
sv: Använder användardefinierad sidstorlek %d istället för systemvärdet %d

en: Label was truncated.
sv: Etiketten blev trunkerad.

en: no label,
sv: ingen etikett,

en: no uuid
sv: inget uuid

en:  %s [options] device [size]
sv:  %s [flaggor] enhet [storlek]

en: Set up a Linux swap area.
sv: Ställer in en Linux-växlingsyta.

en:  -c, --check               check bad blocks before creating the swap area
sv:  -c, --check               kontrollera felaktiga block innan växlingsområdet skapas

en:  -f, --force               allow swap size area be larger than device
sv:  -f, --force               tillåt att växlingsstorleken är större än enheten

en:  -q, --quiet               suppress output and warning messages
sv:  -q, --quiet               undertryck utdata och varningsmeddelanden

en:  -p, --pagesize SIZE       specify page size in bytes
sv:  -p, --pagesize STORLEK    ange sidstorlek i byte

en:  -L, --label LABEL         specify label
sv:  -L, --label ETIKETT       ange etikett

en:  -v, --swapversion NUM     specify swap-space version number
sv:  -v, --swapversion NUM     ange versionsnummer för växlingsutrymme

en:  -U, --uuid UUID           specify the uuid to use
sv:  -U, --uuid UUID           ange vilken uuid som ska användas

en:  -e, --endianness=<value>  specify the endianness to use (%s, %s or %s)
sv:  -e, --endianness=<värde>  ange vilken endianness att använda (%s, %s eller %s)

en:  -o, --offset OFFSET       specify the offset in the device
sv:  -o, --offset OFFSET       ange offset i enheten

en:  -s, --size SIZE           specify the size of a swap file in bytes
sv:  -s, --size STRL           anger storleken på en växlingsfil i byte

en:  -F, --file                create a swap file
sv:  -F, --file                skapa en växlingsfil

en:      --verbose             verbose output
sv:      --verbose             utförlig utdata

en:      --lock[=<mode>]       use exclusive device lock (%s, %s or %s)
sv:      --lock[=<läge>]       använd exklusivt enhetslås (%s, %s eller %s)

en: too many bad pages: %lu
sv: för många felaktiga sidor: %lu

en: seek failed in check_blocks
sv: sökning misslyckades i check_blocks

en: %lu bad page
     | %lu bad pages
sv[0]: %lu felaktig sida
sv[1]: %lu felaktiga sidor

en: mkswap: %s contains holes or other unsupported extents.
            This swap file can be rejected by kernel on swap activation!
sv: mkswap: %s innehåller hål eller andra extenter som inte stöds.
            Denna växlingsfil kan avvisas av kärnan vid växlingsaktivering!

en:         Use --verbose for more details.
sv:         Använd --verbose för mer information.

en: hole detected at offset %ju
sv: hål upptäcktes vid offset %ju

en: data inline extent at offset %ju
sv: data inline extent vid offset %ju

en: shared extent at offset %ju
sv: delad omfattning vid offset %ju

en: unallocated extent at offset %ju
sv: oallokerad omfattning vid offset %ju

en: offset larger than file size
sv: offset större än filstorlek

en: unable to alloc new libblkid probe
sv: kan inte allokera ny libblkid-avsökare

en: unable to assign device to libblkid probe
sv: kan inte tilldela enhet till libblkid-avsökning

en: cannot create swap file %s: node isn't regular file
sv: kan inte skapa växlingsfilen %s: noden är inte en vanlig fil

en: cannot set permissions on swap file %s
sv: kan inte ställa in behörigheter på växlingsfilen %s

en: failed to set 'nocow' attribute
sv: misslyckades med att sätta attributet "nocow"

en: couldn't allocate swap file %s
sv: kunde inte allokera växlingsfilen %s

en: warning: checking bad blocks from swap file is not supported: %s
sv: varning: att kontrollera efter felaktiga block i växlingsfil stöds inte: %s

en: unable to rewind swap-device
sv: kan inte spola tillbaka växlingsenheten

en: unable to erase bootbits sectors
sv: kan inte tömma startbitssektorer

en: %s: warning: wiping old %s signature.
sv: %s: varning: städar bort gammal %s-signatur.

en: %s: warning: don't erase bootbits sectors
sv: %s: varning: radera inte startbitssektorer

en:         (%s partition table detected).
sv:         (%s-partitionstabell identifierad).

en:         (compiled without libblkid).
sv:         (kompilerat utan libblkid).

en: Use -f to force.
sv: Använd -f för att tvinga.

en: %s: unable to write signature page
sv: %s: kan inte skriva signatursida

en: parsing page size failed
sv: tolkning av sidstorlek misslyckades

en: parsing version number failed
sv: tolkning av versionsnummer misslyckades

en: swapspace version %d is not supported
sv: växlingsutrymme version %d stöds inte

en: warning: ignoring -U (UUIDs are unsupported by %s)
sv: varning: ignorerar -U (UUID:n stöds inte av %s)

en: invalid endianness %s is not supported
sv: ogiltig endianness %s stöds inte

en: only one device argument is currently supported
sv: bara ett enhetsargument stöds för närvarande

en: error: parsing UUID failed
sv: fel: tolkning av UUID misslyckades

en: error: Nowhere to set up swap on?
sv: fel: Ingenstans att skapa växlingsutrymme?

en: invalid block count argument
sv: ogiltigt argument till blockantal

en: error: size %llu KiB is larger than device size %<PRIu64> KiB
sv: fel: storleken %llu KiB är större än enhetsstorleken %<PRIu64> KiB

en: error: swap area needs to be at least %ld KiB
sv: fel: växlingsutrymmet måste vara minst %ld KiB

en: warning: truncating swap area to %llu KiB
sv: varning: trunkerar växlingsutrymmet till %llu KiB

en: error: %s is mounted; will not make swapspace
sv: fel: %s är monterad; kommer inte att skapa växlingsutrymme

en: %s: insecure permissions %04o, fix with: chmod %04o %s
sv: %s: osäkra behörigheter %04o, åtgärda med: chmod %04o %s

en: %s: insecure file owner %d, fix with: chown 0:0 %s
sv: %s: osäker filägare %d, åtgärdas med: chown 0:0 %s

en: Unable to set up swap-space: unreadable
sv: Kan inte ställa in växlingsutrymme: oläsbart

en: Setting up swapspace version %d, size = %s (%<PRIu64> bytes)
sv: Ställer in växlingsutrymmesversion %d, storlek = %s (%<PRIu64> byte)

en: %s: unable to obtain selinux file label
sv: %s: kunde inte erhålla selinux-filetikett

en: %s: unable to obtain default selinux file label
sv: %s: kan inte hämta standardfilmärkning för selinux

en: unable to create new selinux context
sv: kunde inte skapa nytt selinux-sammanhang

en: couldn't compute selinux context
sv: kunde inte beräkna selinux-sammanhang

en: unable to relabel %s to %s
sv: kan inte ometikettera %s till %s

en: partition number
sv: partitionsnummer

en: start of the partition in sectors
sv: början av partitionen i sektorer

en: end of the partition in sectors
sv: slutet av partitionen i sektorer

en: number of sectors
sv: antal sektorer

en: human readable size
sv: läsbart för människor

en: partition name
sv: partitionsnamn

en: partition UUID
sv: partitions-UUID

en: partition table type (dos, gpt, ...)
sv: partitionstabellstyp (dos, gpt, …)

en: partition flags
sv: partitionsflaggor

en: partition type (a string, a UUID, or hex)
sv: partitionstyp (en sträng, ett UUID, eller hex)

en: failed to initialize loopcxt
sv: misslyckades med att initialisera loopcxt

en: %s: failed to find unused loop device
sv: %s: kunde inte hitta någon ledig loopenhet

en: Trying to use '%s' for the loop device
sv: Försöker att använda ”%s” för loopenheten

en: %s: failed to set backing file
sv: %s: misslyckades med att ställa in underlagsfil

en: %s: failed to set up loop device
sv: %s: misslyckades med att ställa in loopenhet

en: unknown column: %s
sv: okänd kolumn: %s

en: %s: failed to get partition number
sv: %s: misslyckades med att hämta partitionsnummer

en: specified range <%d:%d> does not make sense
sv: angivet intervall <%d:%d> ger ingen mening

en: range recount: max partno=%d, lower=%d, upper=%d
sv: intervallomräkning: max partnr=%d, nedre=%d, övre=%d

en: %s: error deleting partition %d
sv: %s: fel vid borttagning av partition %d

en: %s: error deleting partitions %d-%d
sv: %s: fel vid borttagning av partitioner %d-%d

en: %s: partition #%d removed
sv: %s: partition #%d borttagen

en: %s: partition #%d doesn't exist
sv: %s: partition #%d existerar inte

en: %s: deleting partition #%d failed
sv: %s: misslyckades med att ta bort partition #%d

en: %s: error adding partition %d
sv: %s: fel då partition %d lades till

en: %s: error adding partitions %d-%d
sv: %s: fel då partitionerna %d-%d lades till

en: %s: partition #%d added
sv: %s: partition #%d tillagd

en: %s: adding partition #%d failed
sv: %s: misslyckades med att lägga till partition #%d

en: %s: error updating partition %d
sv: %s: fel vid uppdatering av partition %d

en: %s: error updating partitions %d-%d
sv: %s: fel vid uppdatering av partitioner %d-%d

en: %s: no partition #%d
sv: %s: det finns ingen partition #%d

en: %s: partition #%d resized
sv: %s: partition #%d har ändrat storlek

en: %s: updating partition #%d failed
sv: %s: uppdatering av partition #%d misslyckades

en: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sector, %6ju MB)
     | #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sectors, %6ju MB)
sv[0]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sektor, %6ju MB)
sv[1]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sektorer, %6ju MB)

en: failed to allocate output column
sv: misslyckades med att allokera utmatningskolumn

en: failed to initialize blkid filter for '%s'
sv: misslyckades med att initiera blkid-filter för ”%s”

en: %s: failed to read partition table
sv: %s: misslyckades med att läsa in partitionstabell

en: %s: partition table type '%s' detected
sv: %s: partitionstabellstyp ”%s” hittades

en: %s: partition table with no partitions
sv: %s: en partitionstabell utan några partitioner

en: Tell the kernel about the presence and numbering of partitions.
sv: Berätta för kärnan om närvaron och numreringen av partitioner.

en:  -a, --add            add specified partitions or all of them
sv:  -a, --add             lägg till angivna partitioner eller allihop

en:  -d, --delete         delete specified partitions or all of them
sv:  -d, --delete          ta bort angivna partitioner eller allihop

en:  -u, --update         update specified partitions or all of them
sv:  -u, --update          uppdatera angivna partitioner eller allihop

en:  -s, --show           list partitions
sv:  -s, --show            lista partitioner

en:  -b, --bytes          print SIZE in bytes rather than in human readable format
sv:  -b, --bytes           skriv ut STORLEK i byte istället för format läsbart för människor

en:  -g, --noheadings     don't print headings for --show
sv:  -g, --noheadings      skriv inte ut rubriker för --show

en:  -n, --nr <n:m>       specify the range of partitions (e.g. --nr 2:4)
sv:  -n, --nr <n:m>        ange intervallet för partitioner (t.ex. --nr 2:4)

en:  -o, --output <list>  define which output columns to use
sv:  -o, --output <lista>  definiera vilka utmatningskolumner som ska användas

en:      --output-all     output all columns
sv:      --output-all     skriv ut alla kolumner

en:  -P, --pairs          use key="value" output format
sv:  -P, --pairs           använd utmatningsformatet nyckel="värde"

en:  -r, --raw            use raw output format
sv:  -r, --raw             använd rått utmatningsformat

en:  -S, --sector-size <num>  overwrite sector size
sv:  -b, --sector-size <num>       skriv över sektorstorlek

en:  -t, --type <type>    specify the partition type
sv:  -t, --type <typ>      ange partitionstyp

en:      --list-types     list supported partition types and exit
sv:      --list-types      visa de kända partitionstyperna och avsluta

en:  -v, --verbose        verbose mode
sv:  -v, --verbose         utförligt läge

en: failed to parse --nr <M-N> range
sv: misslyckades med att tolka --nr <M-N>-intervall

en: partition and disk name do not match
sv: partition- och disknamn matchar inte

en: --nr and <partition> are mutually exclusive
sv: --nr och <partition> kan inte båda användas

en: partition: %s, disk: %s, lower: %d, upper: %d
sv: partition: %s, disk: %s, undre: %d, övre: %d

en: %s: cannot delete partitions
sv: %s: kan inte ta bort partitioner

en: %s: partitioned loop devices unsupported
sv: %s: partitionerade loopenheter stöds inte

en: %s: failed to initialize blkid prober
sv: %s: misslyckades med att initiera blkid-avsökare

en:  %1$s %2$srawN <major> <minor>
     %1$s %2$srawN /dev/<blockdevice>
     %1$s -q %2$srawN
     %1$s -qa
sv:  %1$s %2$sråN <övre> <undre>
     %1$s %2$sråN /dev/<blockenhet>
     %1$s -q %2$sråN
     %1$s -qa

en: Bind a raw character device to a block device.
sv: Bind en rå teckenenhet till en blockenhet.

en:  -q, --query    set query mode
sv:  -q, --query    ställ in frågeläge

en:  -a, --all      query all raw devices
sv:  -a, --all      fråga alla råa enheter

en: Device '%s' is the control raw device (use raw<N> where <N> is greater than zero)
sv: Enhet ”%s” är den råa kontrollenheten (använd rå<N> där <N> är större än noll)

en: Cannot locate block device '%s'
sv: Kan inte hitta blockenhet ”%s”

en: Device '%s' is not a block device
sv: Enhet ”%s” är inte en blockenhet

en: failed to parse argument
sv: misslyckades med att tolka argument

en: Cannot open master raw device '%s'
sv: Kan inte öppna rå huvudenhet ”%s”

en: Cannot locate raw device '%s'
sv: Kan inte hitta rå enhet ”%s”

en: Raw device '%s' is not a character dev
sv: Rå enhet ”%s” är inte en teckenenhet

en: Device '%s' is not a raw dev
sv: Enhet ”%s” är inte en rå enhet

en: Error querying raw device
sv: Fel vid förfrågan till rå enhet

en: %sraw%d:  bound to major %d, minor %d
sv: %srå%d:  bunden till övre %d, undre %d

en: Error setting raw device
sv: Fel vid inställning av rå enhet

en:  %s <disk device> <partition number> <length>
sv:  %s <diskenhet> <partitionsnummer> <längd>

en: Tell the kernel about the new size of a partition.
sv: Berättar för kärnan om den nya storleken på en partition.

en: %s: failed to get start of the partition number %s
sv: %s: misslyckades med att hämta början av partition nummer %s

en: failed to resize partition
sv: misslyckades med att ändra storlek för partition

en: failed to allocate nested libfdisk context
sv: misslyckades med att allokera nästlad libfdisk-kontext

en: cannot seek %s
sv: kan inte söka %s

en: cannot write %s
sv: kan inte skriva %s

en: %12s (offset %5ju, size %5ju): %s
sv: %12s (position %5ju, storlek %5ju): %s

en: %s: failed to create a backup
sv: %s: misslyckades med att skapa säkerhetskopia

en: failed to create a backup file, $HOME undefined
sv: misslyckades med att skapa en fil med säkerhetskopia, $HOME odefinierad

en: Backup files:
sv: Säkerhetskopieringsfiler:

en: failed to read new partition from device; ignoring --move-data
sv: misslyckades med att läsa in ny partition från enheten; ignorerar --move-data

en: failed to get size of the new partition; ignoring --move-data
sv: misslyckades med att hämta storleken på den nya partitionen; ignorerar --move-data

en: failed to get start of the new partition; ignoring --move-data
sv: misslyckades med att hämta början på den nya partitionen; ignorerar --move-data

en: failed to get size of the old partition; ignoring --move-data
sv: misslyckades med att hämta storleken på den gamla partitionen; ignorerar --move-data

en: failed to get start of the old partition; ignoring --move-data
sv: misslyckades med att hämta början på den gamla partitionen; ignorerar --move-data

en: start of the partition has not been moved; ignoring --move-data
sv: början av partitionen har inte flyttats; ignorerar --move-data

en: new partition is smaller than original; ignoring --move-data
sv: ny partition är mindre än originalet; ignorerar --move-data

en: Data move: (--no-act)
sv: Dataförflyttning: (--no-act)

en: Data move:
sv: Dataförflyttning:

en:  typescript file: %s
sv:  typescript-fil: %s

en:   start sector: (from/to) %ju / %ju
sv:   startsektor: (från/till) %ju / %ju

en:   sectors: %ju
sv:   sektorer: %ju

en:   step size: %zu bytes
sv:   stegstorlek: %zu byte

en: Do you want to move partition data?
sv: Vill du flytta partitionsdata?

en: Leaving.
sv: Lämnar.

en: cannot read at offset: %ju; continue
sv: kan inte läsa vid offset: %ju; fortsätt

en: cannot write at offset: %ju; continue
sv: kan inte skriva vid offset: %ju; fortsätt

en: cannot fsync at offset: %ju; continue
sv: kan inte fsync vid offset: %ju; fortsätt

en: Moved %ju from %ju sectors (%.3f%%, %.1f MiB/s).
sv: Flyttade %ju från %ju sektorer (%.3f%%, %.1f MiB/s).

en: Moved %ju from %ju sectors (%.3f%%).
sv: Flyttade %ju från %ju sektorer (%.3f%%).

en: Moved %ju from %ju sectors (%.0f%%).
sv: Flyttade %ju från %ju sektorer (%.0f%%).

en: Your data has not been moved (--no-act).
sv: Din data har inte flyttats (--no-act).

en: %zu I/O errors detected!
sv: %zu I/O-fel hittades!

en: %s: failed to move data
sv: %s: misslyckades med att flytta data

en: The partition table is unchanged (--no-act).
sv: Partitionstabellen är oförändrad (--no-act).

en: 
    The partition table has been altered.
sv: 
    Partitionstabellen har ändrats.

en: unsupported label '%s'
sv: etikett ”%s” stöds inte

en: Id  Name
sv: Id  Namn

en: unrecognized partition table type
sv: okänd typ av partitionstabell

en: Cannot get size of %s
sv: Kan inte hämta storleken på %s

en: total: %ju blocks
sv: totalt: %ju block

en: no disk device specified
sv: ingen diskenhet angavs

en: toggle boot flags is unsupported for Hybrid GPT/MBR
sv: att växla startflaggorna stöds inte för hybrid-GPT/MBR

en: cannot switch to PMBR
sv: kan inte växla till PMBR

en: Activation is unsupported for GPT -- entering nested PMBR.
sv: Aktivering stöds inte för GPT -- går in i nästlad PMBR.

en: toggle boot flags is supported for MBR or PMBR only
sv: att växla startflaggorna stöds enbart för MBR eller PMBR

en: failed to parse partition number
sv: misslyckades med att tolka partitionsnummer

en: %s: partition %d: failed to toggle bootable flag
sv: %s: partition %d: misslyckades med att växla startbarhetsflagga

en: %s: partition %zu: failed to delete
sv: %s: partition %zu: misslyckades med att ta bort

en: partition number must be a positive number
sv: partitionsnumret måste vara ett positivt tal

en: unexpected arguments
sv: oväntade argument

en: %s: does not contain a recognized partition table
sv: %s: innehåller inte en igenkänd partitionstabell

en: failed to allocate dump struct
sv: misslyckade att allokera dumpstruktur

en: %s: failed to dump partition table
sv: %s: misslyckades med att dumpa partitionstabell

en: %s: no partition table found
sv: %s: ingen partitionstabell hittades

en: %s: partition %zu: partition table contains only %zu partitions
sv: %s: partition %zu: partitionstabell innehåller bara %zu partitioner

en: %s: partition %zu: partition is unused
sv: %s: partition %zu: partitionen är oanvänd

en: no partition number specified
sv: inget partitionsnummer angivet

en: %s: partition %zu: failed to get partition type
sv: %s: partition %zu: misslyckades med att hämta partitionstyp

en: failed to parse %s partition type '%s'
sv: misslyckades med att tolka %s-partitionstyp ”%s”

en: %s: partition %zu: failed to set partition type
sv: %s: partition %zu: misslyckades med att ställa in partitionstyp

en: %s: partition %zu: failed to get partition UUID
sv: %s: partition %zu: misslyckades med att hämta partitions-UUID

en: failed to allocate partition object
sv: misslyckades med att allokera partitionsobjekt

en: %s: partition %zu: failed to set partition UUID
sv: %s: partition %zu: misslyckades med att ställa in partitions-UUID

en: %s: partition %zu: failed to get partition name
sv: %s: partition %zu: misslyckades med att hämta partitionsnamn

en: %s: partition %zu: failed to set partition name
sv: %s: partition %zu: misslyckades med att ställa in partitionsnamn

en: %s: partition %zu: failed to set partition attributes
sv: %s: partition %zu: misslyckades med att ställa in partitionsattribut

en: failed to gather unpartitioned space
sv: misslyckades med att samla in opartitionerat utrymme

en: Discarding region %<PRIu64>-%<PRIu64>
sv: Kastar bort region %<PRIu64>-%<PRIu64>

en: %s: failed to set disklabel ID
sv: %s: misslyckades med att sätta disketikettID

en: no relocate operation specified
sv: ingen omlokaliseringsoperation angiven

en: unsupported relocation operation
sv: omlokaliseringsåtgärd stöds inte

en:  Commands:
sv:  Kommandon:

en:    write    write table to disk and exit
sv:    write    skriv tabellen till disk och avsluta

en:    quit     show new situation and wait for user's feedback before write
sv:    quit     visa nytt tillstånd och invänta användarens återkoppling innan skrivning

en:    abort    exit sfdisk shell
sv:    abort    avsluta sfdisk-skal

en:    print    display the partition table
sv:    print    skriv ut partitionstabellen

en:    help     show this help text
sv:    help     visa denna hjälptext

en:    Ctrl-D   the same as 'quit'
sv:    Ctrl-D   samma som ”quit”

en:  Input format:
sv:  Inmatningsformat:

en:    <start>, <size>, <type>, <bootable>
sv:    <start>, <storlek>, <typ>, <startbar>

en:    <start>  Beginning of the partition in sectors, or bytes if
                specified in the format <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                The default is the first free space.
sv:    <start>  Början av partitionen i sektorer eller byte om
                angiven i formatet <nummer>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                Standardvärdet är det första lediga utrymmet.

en:    <size>   Size of the partition in sectors, or bytes if
                specified in the format <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                The default is all available space.
sv:    <storlek> Storlek på partitionen i sektorer eller byte om
                angiven i formatet <nummer>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                Standardvärdet är allt tillgängligt utrymme.

en:    <type>   The partition type.  Default is a Linux data partition.
sv:    <typ>    Partitionstypen. Standardvärdet är en Linux datapartition.

en:             MBR: hex or L,S,Ex,X,U,R,V shortcuts.
sv:             MBR: hex eller L,S,Ex,X,U,R,V-genvägar.

en:             GPT: UUID or L,S,H,U,R,V shortcuts.
sv:             GPT: UUID eller L,S,H,U,R,V-genvägar.

en:    <bootable>  Use '*' to mark an MBR partition as bootable.
sv:    <startbar>  Använd ”*” för att markera en MBR-partition som startbar.

en:  Example:
sv:  Exempel:

en:    , 4G     Creates a 4GiB partition at default start offset.
sv:    , 4G     Skapar en 4GiB-partition vid standard startposition.

en: unsupported command
sv: kommando stöds in

en: line %d: unsupported command
sv: rad %d: kommando stöds inte

en: The device contains '%s' signature and it may remain on the device. It is recommended to wipe the device with wipefs(8) or sfdisk --wipe, in order to avoid possible collisions.
sv: Enheten innehåller en ”%s”-signatur och den kan komma att finnas kvar på enheten. Det rekommenderas att radera enheten med wipefs(8) eller sfdisk --wipe, för att undvika möjliga kollisioner.

en: The device contains '%s' signature and it may be removed by a write command. See sfdisk(8) man page and --wipe option for more details.
sv: Enheten innehåller signaturen "%s" och den kan tas bort med ett skrivkommando. Se manualsidan för sfdisk(8) och flaggan --wipe för mer information.

en: failed to allocate partition name
sv: misslyckades med att allokera partitionsnamn

en: failed to allocate script handler
sv: misslyckades med att allokera skripthanterare

en: %s: cannot modify partition %d: no partition table was found
sv: %s: kan inte modifiera partition %d: ingen partitionstabell hittades

en: %s: cannot modify partition %d: partition table contains only %zu partitions
sv: %s: kan inte modifiera partition %d: partitionstabell innehåller bara %zu partitioner

en: warning: %s: partition %d is not defined yet
sv: varning: %s: partition %d är inte definierad än

en: 
    Welcome to sfdisk (%s).
sv: 
    Välkommen till sfdisk (%s).

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
sv: Kontrollerar att ingen använder denna disk just nu…

en:  FAILED
sv:  MISSLYCKADES

en: This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    Umount all file systems, and swapoff all swap partitions on this disk.
    Use the --no-reread flag to suppress this check.
sv: Disken används för tillfället - ompartitionering är troligtvis en dålig idé.
    Avmontera alla filsystem och använd swapoff för alla växlingspartitioner på denna disk.
    Använd flaggan --no-reread för att undertrycka denna kontroll.

en: Use the --force flag to overrule all checks.
sv: Använd flaggan --force för att åsidosätta alla kontroller.

en: 
    Old situation:
sv: 
    Tidigare situation:

en: failed to set script header
sv: misslyckades med att ställa in skripthuvud

en: 
    sfdisk is going to create a new '%s' disk label.
    Use 'label: <name>' before you define a first partition
    to override the default.
sv: 
    sfdisk kommer att skapa en ny ”%s” disketikett.
    Använd ”label: <namn>” innan du definierar en första partition
    för att åsidosätta standardvärdet.

en: 
    Type 'help' to get more information.
sv: 
    Skriv ”help” för mer information.

en: All partitions used.
sv: Alla partitioner använda.

en: Unknown script header '%s' -- ignore.
sv: Okänt skripthuvud ”%s” — hoppas över.

en: Done.
sv: Färdig.

en: Ignoring partition.
sv: Hoppar över partition.

en: Ignoring last-lba script header.
sv: Ignorerar last-lba-skriptrubrik.

en: Failed to apply script headers, disk label not created
sv: Misslyckades med att tillämpa skripthuvuden, disketikett skapades inte

en: Failed to add #%zu partition
sv: Misslyckades med att lägga till #%zu partition

en: Script header accepted.
sv: Skripthuvud accepterat.

en: Failed to apply script headers, disk label not created.
sv: Misslyckades med att tillämpa skripthuvuden, disketikett skapades inte.

en: 
    New situation:
sv: 
    Ny situation:

en: Do you want to write this to disk?
sv: Vill du skriva detta till disk?

en: Leaving.
sv: Lämnar.

en:  %1$s [options] <dev> [[-N] <part>]
     %1$s [options] <command>
sv:  %1$s [flaggor] <enh> [[-N] <part>]
     %1$s [flaggor] <kommando>

en:  -A, --activate <dev> [<part> ...] list or set bootable (P)MBR partitions
sv:  -A, --activate <enh> [<part> ...] lista eller ställ in startbara (P)MBR-partitioner

en:  -d, --dump <dev>                  dump partition table (usable for later input)
sv:  -d, --dump <enh>                  dumpa partitionstabell (användbar för senare inmatning)

en:  -J, --json <dev>                  dump partition table in JSON format
sv:  -J, --json <enh>                  dumpa partitionstabell i JSON-format

en:  -B, --backup-pt-sectors <dev>     binary partition table backup (see -b and -O)
sv:  -B, --backup-pt-sectors <enh>     säkerhetskopiering av binära partitionstabeller (se -b och -O)

en:  -g, --show-geometry [<dev> ...]   list geometry of all or specified devices
sv:  -g, --show-geometry [<enh> …]     lista geometri för att angivna enheter

en:  -l, --list [<dev> ...]            list partitions of each device
sv:  -l, --list [<enh> …]              lista partitioner för varje enhet

en:  -F, --list-free [<dev> ...]       list unpartitioned free areas of each device
sv:  -F, --list-free [<enh> …]         lista opartitionerade, lediga utrymmen för varje enhet

en:  -r, --reorder <dev>               fix partitions order (by start offset)
sv:  -r, --reorder <enh>               fixa partitionsordning (efter startposition)

en:  -s, --show-size [<dev> ...]       list sizes of all or specified devices
sv:  -s, --show-size [<enh> …]         lista storlekar för alla angivna enheter

en:  -T, --list-types                  print the recognized types (see -X)
sv:  -T, --list-types                  skriv ut identifierade typer (se -X)

en:  -V, --verify [<dev> ...]          test whether partitions seem correct
sv:  -V, --verify [<enh> …]            testa huruvida partitioner verkar korrekta

en:      --delete <dev> [<part> ...]   delete all or specified partitions
sv:      --delete <enh> [<part> …]     ta bort alla eller angivna partitioner

en:  --part-label <dev> <part> [<str>] print or change partition label
sv:  --part-label <enh> <part> [<str>] skriv ut eller ändra partitionsetikett

en:  --part-type <dev> <part> [<type>] print or change partition type
sv:  --part-type <enh> <part> [<typ>]  skriv ut eller ändra partitionstyp

en:  --part-uuid <dev> <part> [<uuid>] print or change partition uuid
sv:  --part-uuid <eng> <part> [<uuid>] skriv ut eller ändra partitions-UUID

en:  --part-attrs <dev> <part> [<str>] print or change partition attributes
sv:  --part-attrs <enh> <part> [<str>] skriv ut eller ändra partitionsattribut

en:  --discard-free <dev>              discard (trim) unpartitioned areas
sv:  --discard-free <enh>              förkasta (trimma) opartitionerade områden

en:  --disk-id <dev> [<str>]           print or change disk label ID (UUID)
sv:  --disk-id <enh> [<str>]           skriv ut eller ändra partitionsetikett ID (UUID)

en:  --relocate <oper> <dev>           move partition header
sv:  --relocate <åtgr> <enh>           flytta partitionshuvud

en:  <dev>                     device (usually disk) path
sv:  <enh>                     sökväg för enhet (vanligtvis disk)

en:  <part>                    partition number
sv:  <part>                    partitionsnummer

en:  <type>                    partition type, GUID for GPT, hex for MBR
sv:  <typ>                     partitionstyp, GUID för GPT, hex för MBR

en:  -a, --append              append partitions to existing partition table
sv:  -a, --append               lägg till partitioner till existerande partitionstabell

en:  -b, --backup              backup partition table sectors (see -O)
sv:  -b, --backup               säkerhetskopiera sektorer med partitionstabell (se -O)

en:      --bytes               print SIZE in bytes rather than in human readable format
sv:      --bytes                skriv ut STORLEK i byte snarare än i ett format läsbar av människor

en:      --move-data[=<typescript>] move partition data after relocation (requires -N)
sv:      --move-data[=<typskript>]  flytta partitionsdata efter omlokalisering (kräver -N)

en:      --move-use-fsync      use fsync after each write when move data
sv:      --move-use-fsync      använd fsync efter varje skrivning när data flyttas

en:  -f, --force               disable all consistency checking
sv:  -f, --force                inaktivera alla konsistenskontroller

en:      --color[=<when>]      colorize output (%s, %s or %s)
sv:      --color[=<när>]       färglägg utmatning (%s, %s eller %s)

en:      --sector-size <size>  physical and logical sector size
sv:      --sector-size <storlek> fysisk och logisk sektorstorlek

en:  -N, --partno <num>        specify partition number
sv:  -N, --partno <num>         ange partitionsnummer

en:  -n, --no-act              do everything except write to device
sv:  -n, --no-act               gör allt förutom att skriva till enhet

en:      --no-reread           do not check whether the device is in use
sv:      --no-reread            kontrollera inte huruvida enheten används

en:      --no-tell-kernel      do not tell kernel about changes
sv:      --no-tell-kernel       berätta inte för kärna om ändringar

en:  -O, --backup-file <path>  override default backup file name
sv:  -O, --backup-file <sökväg> åsidosätt standardfilnamnet för säkerhetskopia

en:  -o, --output <list>       output columns
sv:  -o, --output <lista>       mata ut kolumner

en:  -q, --quiet               suppress extra info messages
sv:  -q, --quiet                undertryck extra informationsmeddelanden

en:  -w, --wipe <mode>         wipe signatures (%s, %s or %s)
sv:  -w, --wipe <läge>         radera signaturer (%s, %s eller %s)

en:  -X, --label <name>        specify label type (dos, gpt, ...)
sv:  -X, --label <namn>         ange etikettyp (dos, gpt, …)

en:  -Y, --label-nested <name> specify nested label type (dos, bsd)
sv:  -Y, --label-nested <namn>  ange nästlad etikettyp (dos, bsd)

en:  -G, --show-pt-geometry    deprecated, alias to --show-geometry
sv:  -G, --show-pt-geometry     föråldrad, alias för --show-geometry

en:  -L, --Linux               deprecated, only for backward compatibility
sv:  -L, --Linux                föråldrad, endast för bakåtkompatibilitet

en:  -u, --unit S              deprecated, only sector unit is supported
sv:  -u, --unit S               föråldrad, endast enheten sektorer stöds

en: %s is deprecated in favour of --part-type
sv: %s är föråldrad i jämförelse med --part-type

en: --id is deprecated in favour of --part-type
sv: --id är föråldrad i jämförelse med --part-type

en: --show-pt-geometry is no more implemented. Using --show-geometry.
sv: --show-pt-geometry är inte implementerade längre. Använder --show-geometry.

en: --Linux option is unnecessary and deprecated
sv: --Linux-flaggan är onödig och föråldrad

en: unsupported unit '%c'
sv: enhet ”%c” stöds inte

en: --movedata requires -N
sv: --movedata kräver -N

en: failed to parse UUID: %s
sv: misslyckades med att tolka UUID: %s

en: %s: failed to seek to swap UUID
sv: %s: misslyckades med att söka till växlings-UUID

en: %s: failed to write UUID
sv: %s: misslyckades med att skriva UUID

en: %s: failed to seek to swap label
sv: %s: misslyckades med att söka till växlingsetikett

en: label is too long. Truncating it to '%s'
sv: etikett är för lång. Trunkerar till ”%s”

en: %s: failed to write label
sv: %s: misslyckades med att skriva etikett

en: Display or change the label or UUID of a swap area.
sv: Visa eller ändra etiketten eller UUID:t för en växlingsyta.

en:  -L, --label <label> specify a new label
     -U, --uuid <uuid>   specify a new uuid
sv:  -L, --label <etikett> ange en ny etikett
     -U, --uuid <uuid>     ange ett nytt uuid

en: ignore -U (UUIDs are unsupported)
sv: hoppa över -U (UUID:n stöds inte)

en: Try '%s --help' for more information.
sv: Försök med ”%s --help” för vidare information.

en: 
    Usage:
sv: 
    Användning:

en: 
    Options:
sv: 
    Flaggor:

en: 
    Functions:
sv: 
    Funktioner:

en: 
    Commands:
sv: 
    Kommandon:

en: 
    Arguments:
sv: 
    Argument:

en: 
    Available output columns:
sv: 
    Tillgängliga utdatakolumner:

en: 
    Default columns:
sv: 
    Standardkolumner:

en: display this help
sv: visa denna hjälp

en: display version
sv: visa version

en:  Values for %s may be followed by a suffix: KiB, MiB,
     GiB, TiB, PiB, EiB, ZiB, or YiB (where the "iB" is optional).
sv:  Värden för %s kan följas av ett suffix: KiB, MiB,
     GiB, TiB, PiB, EiB, ZiB eller YiB (där "iB" är valfritt).

en: 
    For more details see %s.
sv: 
    För mer information, se %s.
    Rapportera fel i översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: %s from %s
sv: %s från %s

en: %s from %s
sv: %s från %s

en: features:
sv: funktioner:

en: write error
sv: skrivfel

en: colors are enabled by default
sv: färger är aktiverade som standard

en: colors are disabled by default
sv: färger är inaktiverade som standard

en: failed to set the %s environment variable
sv: misslyckades med att ställa in miljövariabeln %s

en: fgetwc() failed
sv: fgetwc() misslyckades

en: EFI System
sv: EFI-system

en: MBR partition scheme
sv: MBR-partitionsschema

en: BIOS boot
sv: BIOS start

en: Sony boot partition
sv: Sony-startpartition

en: Lenovo boot partition
sv: Lenovo-startpartition

en: PowerPC PReP boot
sv: PowerPC PReP-start

en: ONIE boot
sv: ONIE start

en: ONIE config
sv: ONIE konfiguration

en: Microsoft reserved
sv: Microsoft reserverad

en: Microsoft basic data
sv: Microsoft grundläggande data

en: Microsoft LDM metadata
sv: Microsoft LDM-metadata

en: Microsoft LDM data
sv: Microsoft LDM-data

en: Windows recovery environment
sv: Windows återställningsmiljö

en: IBM General Parallel Fs
sv: IBM allmänt parallellt fs

en: Microsoft Storage Spaces
sv: Microsoft lagringsutrymmen

en: HP-UX data
sv: HP-UX-data

en: HP-UX service
sv: HP-UX-tjänst

en: Linux swap
sv: Linux växling

en: Linux filesystem
sv: Linux-filsystem

en: Linux server data
sv: Linux serverdata

en: Linux root (x86)
sv: Linux rot (x86)

en: Linux root (x86-64)
sv: Linux rot (x86-64)

en: Linux root (ARM)
sv: Linux rot (ARM)

en: Linux root (ARM-64)
sv: Linux rot (ARM-64)

en: Linux root (IA-64)
sv: Linux rot (IA-64)

en: Linux reserved
sv: Linux reserverat

en: Linux home
sv: Linux hemma

en: Linux variable data
sv: Linux variabel data

en: Linux temporary data
sv: Linux temporär data

en: Linux root verity (x86)
sv: Linux rot verity (x86)

en: Linux root verity (x86-64)
sv: Linux rot verity (x86-64)

en: Linux root verity (ARM)
sv: Linux rot verity (ARM)

en: Linux root verity (ARM-64)
sv: Linux rot verity (ARM-64)

en: Linux root verity (IA-64)
sv: Linux rot verity (IA-64)

en: Linux extended boot
sv: Linux utökad boot

en: Linux user's home
sv: Linux-användarens hem

en: FreeBSD data
sv: FreeBSD-data

en: FreeBSD boot
sv: FreeBSD-boot

en: FreeBSD swap
sv: FreeBSD-växling

en: FreeBSD ZFS
sv: FreeBSD ZFA

en: Apple RAID offline
sv: Apple RAID frånkopplad

en: Apple boot
sv: Apple start

en: Apple label
sv: Apple etikett

en: Apple TV recovery
sv: Apple TV återställning

en: Apple Core storage
sv: Apple Core lagring

en: Apple Silicon boot
sv: Apple Silicon uppstart

en: Apple Silicon recovery
sv: Apple Silicon återställning

en: Solaris boot
sv: Solaris start

en: Solaris root
sv: Solaris-rot

en: Solaris swap
sv: Solaris-växling

en: Solaris backup
sv: Solaris-säkerhetskopia

en: Solaris alternate sector
sv: Solaris alternativ-sektor

en: Solaris reserved 2
sv: Solaris reserverad 2

en: Solaris reserved 3
sv: Solaris reserverad 3

en: Solaris reserved 4
sv: Solaris reserverad 4

en: Solaris reserved 5
sv: Solaris reserverad 5

en: NetBSD swap
sv: NetBSD-växling

en: NetBSD concatenated
sv: NetBSD konkatenerad

en: NetBSD encrypted
sv: NetBSD krypterad

en: ChromeOS kernel
sv: ChromeOS kärna

en: ChromeOS root fs
sv: ChromeOS rotfilsystem

en: ChromeOS reserved
sv: ChromeOS reserverad

en: ChromeOS firmware
sv: Fast programvara för ChromeOS

en: ChromeOS hibernate
sv: ChromeOS viloläge

en: MidnightBSD data
sv: MidnightBSD-data

en: MidnightBSD boot
sv: MidnightBSD start

en: MidnightBSD swap
sv: MidnightBSD-växling

en: Ceph Journal
sv: Ceph-journal

en: Ceph crypt OSD
sv: Ceph krypt OSD

en: Ceph disk in creation
sv: Ceph disk sparas

en: Ceph crypt disk in creation
sv: Ceph kryptdisk skapas

en: VMware Diagnostic
sv: VMware-diagnostik

en: VMware Virtual SAN
sv: VMware Virtuell SAN

en: VMware Reserved
sv: VMware reserverad

en: OpenBSD data
sv: OpenBSD-data

en: QNX6 file system
sv: QNX6-filsystem

en: Plan 9 partition
sv: Plan 9-partition

en: Marvell Armada 3700 Boot partition
sv: Marvell Armada 3700 uppstartspartition

en: DragonFlyBSD Swap
sv: DragonFlyBSD växling

en: DragonFlyBSD Legacy
sv: DragonFlyBSD föråldrad

en: U-Boot environment
sv: U-Boot-miljö

en: Atari TOS basic data
sv: Atari TOS-grunddata

en: Atari TOS raw data (XHDI)
sv: Atari TOS-rådata (XHDI)

en: Minix filesystem
sv: Minix-filsystem

en: Empty
sv: Tom

en: XENIX root
sv: XENIX rot

en: FAT16 <32M
sv: FAT16 < 32 MB

en: Extended
sv: Utökad

en: AIX bootable
sv: AIX startbar

en: W95 Ext'd (LBA)
sv: W95 Utökad (LBA)

en: Hidden FAT12
sv: Dold FAT12

en: Compaq diagnostics
sv: Compaq-diagnostik

en: Hidden FAT16 <32M
sv: Dold FAT16 < 32 MB

en: Hidden FAT16
sv: Dold FAT16

en: Hidden HPFS/NTFS
sv: Dold HPFS/NTFS

en: Hidden W95 FAT32
sv: Dold W95 FAT32

en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
sv: Dold W95 FAT32 (LBA)

en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
sv: Dold W95 FAT16 (LBA)

en: Hidden NTFS WinRE
sv: Dold NTFS WinRE

en: PartitionMagic recovery
sv: PartitionMagic-återställning

en: PPC PReP Boot
sv: PPC PReP start

en: QNX4.x 2nd part
sv: QNX4.x 2:a delen

en: QNX4.x 3rd part
sv: QNX4.x 3:e delen

en: OnTrack DM6 Aux3
sv: Ontrack DM6 Aux3

en: GNU HURD or SysV
sv: GNU HURD / SysV

en: DiskSecure Multi-Boot
sv: DiskSecure Multi-start

en: Old Minix
sv: Gammal Minix

en: Minix / old Linux
sv: Minix / gammal Linux

en: Linux swap / Solaris
sv: Linux växling / Solaris

en: OS/2 hidden or Intel hibernation
sv: OS/2-gömd eller Intel-viloläge

en: Linux extended
sv: Linux utökad

en: NTFS volume set
sv: NTFS-volymsamling

en: Linux plaintext
sv: Linux klartext

en: IBM Thinkpad hibernation
sv: IBM Thinkpad-viloläge

en: Darwin boot
sv: Darwin start

en: BSDI swap
sv: BSDI växling

en: Boot Wizard hidden
sv: Boot Wizard dold

en: DRDOS/sec (FAT-16 < 32M)
sv: DRDOS/sec (FAT-16 < 32 MB)

en: Non-FS data
sv: Icke-filsystemsdata

en: CP/M / CTOS / ...
sv: CP/M / CTOS / …

en: Dell Utility
sv: Dell-verktyg

en: DOS access
sv: DOS-åtkomst

en: Linux/PA-RISC boot
sv: Linux/PA-RISC start

en: DOS secondary
sv: DOS sekundär

en: EBBR protective
sv: EBBR-skydd

en: Linux raid autodetect
sv: Linux raid autoidentifiering

en: warning: %s is misaligned
sv: varning: %s är feljusterad

en: unsupported lock mode: %s
sv: låsläge stöds inte: %s

en: %s: %s: device already locked, waiting to get lock ...
sv: %s: %s: enhet redan låst, väntar på att få lås …

en: %s: device already locked
sv: %s: enhet redan låst

en: %s: failed to get lock
sv: %s: misslyckades med att ta lås

en: capget failed
sv: capget misslyckades

en: capset failed
sv: capset misslyckades

en: prctl(PR_CAP_AMBIENT) failed
sv: prctl(PR_CAP_AMBIENT) misslyckades

en: Selected partition %ju
sv: Valde partition %ju

en: No partition is defined yet!
sv: Ingen partition är definierad än!

en: No free partition available!
sv: Ingen ledig partition tillgänglig!

en: Partition number
sv: Partitionsnummer

en: Created a new partition %d of type '%s' and of size %s.
sv: Skapad en ny partition %d av typen ”%s” med storlek %s.

en: Partition %zd: has invalid starting sector 0.
sv: Partition %zd: har ogiltig startsektor 0.

en: There is no *BSD partition on %s.
sv: Det finns ingen *BSD-partition på %s.

en: First cylinder
sv: Första cylindern

en: Last cylinder, +/-cylinders or +/-size{K,M,G,T,P}
sv: Sista cylinder, +/-cylindrar eller +/-storlek{K,M,G,T,P}

en: Last sector, +/-sectors or +/-size{K,M,G,T,P}
sv: Sista sektorn, +/-sektorer eller +/-storlek{K,M,G,T,P}

en: The device %s does not contain BSD disklabel.
sv: Enheten %s innehåller ingen BSD-disketikett.

en: Do you want to create a BSD disklabel?
sv: Vill du skapa en BSD-disketikett?

en: Packname
sv: Paketnamn

en: Flags
sv: Flaggor

en:  removable
sv:  löstagbar

en:  badsect
sv:  felsekt

en: Bytes/Sector
sv: Byte/sektor

en: Tracks/Cylinder
sv: Spår/cylinder

en: Sectors/Cylinder
sv: Sektorer/cylinder

en: Cylinders
sv: Cylindrar

en: Rpm
sv: Varv per minut

en: Interleave
sv: Inflätning

en: Trackskew
sv: Spårförskjutning

en: Cylinderskew
sv: Cylinderförskjutning

en: Headswitch
sv: Huvudbyte

en: Track-to-track seek
sv: Spår-till-spår-sökning

en: bytes/sector
sv: byte/sektor

en: sectors/track
sv: sektorer/spår

en: tracks/cylinder
sv: spår/cylinder

en: cylinders
sv: cylindrar

en: sectors/cylinder
sv: sektorer/cylinder

en: rpm
sv: varv per minut

en: interleave
sv: inflätning

en: trackskew
sv: spårförskjutning

en: cylinderskew
sv: cylinderförskjutning

en: headswitch
sv: huvudbyte

en: track-to-track seek
sv: spår-till-spår-sökning

en: The bootstrap file %s successfully loaded.
sv: Startfilen %s lästes in framgångsrikt.

en: Bootstrap: %1$sboot -> boot%1$s (default %1$s)
sv: Förstartare: %1$sboot -> boot%1$s (standard %1$s)

en: Bootstrap overlaps with disklabel!
sv: Förstartare överlappar med disketikett!

en: Bootstrap installed on %s.
sv: Förstartare installerad på %s.

en: Disklabel written to %s.  (Don't forget to write the %s disklabel too.)
sv: Disketikett skriven till %s. (Glöm inte att skriva disketiketten %s också.)

en: Disklabel written to %s.
sv: Disketikett skriven till %s.

en: Syncing disks.
sv: Synkroniserar diskar.

en: BSD label is not nested within a DOS partition.
sv: BSD-etikett är inte innesluten inuti in DOS-partitioner.

en: BSD partition '%c' linked to DOS partition %zu.
sv: BSD-partition ”%c” länkad till DOS-partition %zu.

en: Slice
sv: Remsa

en: Fsize
sv: F-storlek

en: Bsize
sv: B-storlek

en: %s: fsync device failed
sv: %s: fsync av enhet misslyckades

en: %s: close device failed
sv: %s: stängning av enhet misslyckades

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
sv: Anropar ioctl() för att läsa om partitionstabellen.

en: Re-reading the partition table failed.
sv: Omläsning av partitionstabellen misslyckades.

en: The kernel still uses the old table. The new table will be used at the next reboot or after you run partprobe(8) or partx(8).
sv: Kärnan använder fortfarande den gamla tabellen. Den nya tabellen kommer att användas vid nästa omstart eller efter att du kört partprobe(8) eller partx(8).

en: Failed to remove partition %zu from system
sv: Misslyckades med att ta bort partition %zu från systemet

en: Failed to update system information about partition %zu
sv: Misslyckades med att uppdatera systeminformation om partition %zu

en: Failed to add partition %zu to system
sv: Misslyckades med att lägga till partition %zu till systemet

en: The kernel still uses the old partitions. The new table will be used at the next reboot.
sv: Kärnan använder fortfarande de gamla partitionerna. Den nya tabellen kommer att användas vid nästa omstart.

en: cylinder | cylinders
sv[0]: cylinder
sv[1]: cylindrar

en: sector | sectors
sv[0]: sektor
sv[1]: sektorer

en: Incomplete geometry setting.
sv: Ofullständig geometriinställning.

en: All primary partitions have been defined already.
sv: Alla primära partitioner har redan definierats.

en: Primary partition not available.
sv: Primärpartition inte tillgänglig.

en: Failed to read extended partition table (offset=%ju)
sv: Misslyckades med att läsa utökad partitionstabell (position=%ju)

en: You can set geometry from the extra functions menu.
sv: Du kan ställa in geometri från extrafunktionsmenyn.

en: DOS-compatible mode is deprecated.
sv: DOS-kompatibilitetsläge är föråldrat.

en: The device presents a logical sector size that is smaller than the physical sector size. Aligning to a physical sector (or optimal I/O) size boundary is recommended, or performance may be impacted.
sv: Enheten presenterar en logisk sektorstorlek som är mindre än den fysiska sektorstorleken. Justering till en gräns för fysisk sektorstorlek (eller optimal I/O-storlek)  rekommenderas annars kan prestanda påverkas.

en: Cylinders as display units are deprecated.
sv: Cylindrar som visningsenhet är föråldrade.

en: The size of this disk is %s (%ju bytes). DOS partition table format cannot be used on drives for volumes larger than %lu bytes for %lu-byte sectors. Use GUID partition table format (GPT).
sv: Storleken på denna disk är %s (%ju byte). DOS partitionstabellsformat kan inte användas för enheter där volymerna är större än %lu byte för %lu-byte sektorer. Använd GUID partitionstabellsformat (GPT).

en: Bad offset in primary extended partition.
sv: Felaktigt position i primär utökad partition.

en: Omitting partitions after #%zu. They will be deleted if you save this partition table.
sv: Utelämnar partitioner efter nr %zu. De kommer att tas bort om du sparar denna partitionstabell.

en: Ignoring extra data in partition table %zu.
sv: Hoppar över extra data i partitionstabell %zu.

en: omitting empty partition (%zu)
sv: hoppar över tom partition (%zu)

en: Created a new DOS (MBR) disklabel with disk identifier 0x%08x.
sv: Skapade en ny DOS (MBR) disketikett med diskidentifieraren 0x%08x.

en: Enter the new disk identifier
sv: Mata in den nya diskidentifieraren

en: Incorrect value.
sv: Felaktigt värde.

en: Disk identifier changed from 0x%08x to 0x%08x.
sv: Diskidentifierare ändrades från 0x%08x till 0x%08x.

en: Ignoring extra extended partition %zu
sv: Hoppar över extra utökad partition %zu

en: Invalid flag 0x%02x%02x of EBR (for partition %zu) will be corrected by w(rite).
sv: Ogiltigt flagga 0x%02x%02x för EBR (för partition %zu) kommer ett korrigeras vid skrivning med w(skriv).

en: Start sector %ju out of range.
sv: Startsektor %ju är utanför intervall.

en: Partition %zu is already defined.  Delete it before re-adding it.
sv: Partition %zu är redan definierad. Ta bort den innan du lägger till den igen.

en: No free sectors available.
sv: Inga lediga sektorer är tillgängliga.

en: Sector %ju is already allocated.
sv: Sektor %ju är redan allokerad.

en: Adding logical partition %zu
sv: Lägger till logisk partition %zu

en: Partition %zu: contains sector 0
sv: Partition %zu innehåller sektor 0

en: Partition %zu: head %d greater than maximum %d
sv: Partition %zu: huvud %d är större än maximala %d

en: Partition %zu: sector %d greater than maximum %ju
sv: Partition %zu: sektor %d större än max %ju

en: Partition %zu: cylinder %d greater than maximum %ju
sv: Partition %zu: cylinder %d större än max %ju

en: Partition %zu: LBA sector %u disagrees with C/H/S calculated sector %u
sv: Partition %zu: LBA-sektor %u stämmer inte överens med C/H/S beräknad sektor %u

en: Partition %zu: different physical/logical beginnings (non-Linux?): phys=(%d, %d, %d), logical=(%d, %d, %d)
sv: Partition %zu: olika fysiska/logiska början (icke-Linux?): fys=(%d, %d, %d), logiskt=(%d, %d, %d)

en: Partition %zu: different physical/logical endings: phys=(%d, %d, %d), logical=(%d, %d, %d)
sv: Partition %zu: olika fysiska/logiska slut: phys=(%d, %d, %d), logiskt=(%d, %d, %d)

en: Partition %zu: does not end on cylinder boundary.
sv: Partition %zu: slutar inte på cylindergräns.

en: Partition %zu: bad start-of-data.
sv: Partition %zu: felaktig början på data.

en: Partition %zu: overlaps partition %zu.
sv: Partition %zu: överlappar med partition %zu.

en: Partition %zu: empty.
sv: Partition %zu: tom.

en: Logical partition %zu: not entirely in partition %zu.
sv: Logisk partition %zu: inte helt inuti partition %zu.

en: No errors detected.
sv: Inga fel hittades.

en: Total allocated sectors %ju greater than the maximum %ju.
sv: Totalt antal allokerade sektorer %ju är större än maximalt antal %ju.

en: Remaining %ju unallocated %ld-byte sectors.
sv: Återstående %ju oallokerade %ld-byte sektorer.

en: %d error detected. | %d errors detected.
sv[0]: %d fel hittades.
sv[1]: %d fel hittades.

en: The maximum number of partitions has been created.
sv: Det maximala antalet partitioner har skapats.

en: Extended partition already exists.
sv: Utökad partition existerar redan.

en: Extended partition does not exists. Failed to add logical partition.
sv: Utökad partition finns inte. Misslyckades med att lägga till logisk partition.

en: All primary partitions are in use.
sv: Alla logiska partitioner används.

en: All space for primary partitions is in use.
sv: Allt utrymmet för primära partitioner används.

note: TRANSLATORS: Try to keep this within 80 characters.
en: To create more partitions, first replace a primary with an extended partition.
sv: För att skapa fler partitioner måste du först ersätta en primär med en utökad partition.

en: Partition type
sv: Partitionstyp

en: %u primary, %d extended, %u free
sv: %u primär, %d utökat, %u ledigt

en: primary
sv: primär

en: extended
sv: utökad

en: container for logical partitions
sv: behållare för logiska partitioner

en: logical
sv: logisk

en: numbered from 5
sv: numrerade från 5

en: Invalid partition type `%c'.
sv: Ogiltig partitionstyp ”%c”.

en: Cannot write sector %jd: seek failed
sv: Kan inte skriva sektor %jd: sökning misslyckades

en: Disk identifier
sv: Diskidentifierare

en: Type 0 means free space to many systems. Having partitions of type 0 is probably unwise.
sv: Typ 0 betyder ledigt utrymme för många system. Att ha partitioner av typ 0 är förmodligen oklokt.

en: Cannot change type of the extended partition which is already used by logical partitions. Delete logical partitions first.
sv: Kan inte ändra typ för utökad partitions som redan används av logiska partitioner. Ta bort logiska partitioner först.

en: Partition %zu: no data area.
sv: Partition %zu: har inget dataområde.

en: New beginning of data
sv: Ny början utav data

en: The new beginning of the partition overlaps the disk label area. Be very careful when using the partition. You can lose all your partitions on the disk.
sv: Den nya början av partitionen överlappar diskens etikettområde. Var mycket försiktig när du använder partitionen. Du kan förlora alla dina partitioner på disken.

en: Partition %zu: is an extended partition.
sv: VARNING: Partition %zu är en utökad partition.

en: The bootable flag on partition %zu is enabled now.
sv: Startbarhetsflaggan för partition %zu är nu aktiverad.

en: The bootable flag on partition %zu is disabled now.
sv: Startbarhetsflaggan för partition %zu är nu inaktiverad.

en: Device
sv: Enhet

en: Boot
sv: Start

en: End-C/H/S
sv: Slut-C/H/S

en: Attrs
sv: Attribut

en: failed to allocate GPT header
sv: misslyckades med att allokera GPT-huvud

en: First LBA specified by script is out of range.
sv: Första LBA angiven av skript är utanför intervallet.

en: Last LBA specified by script is out of range.
sv: Sista LBA angiven av skript är utanför intervallet.

en: GPT PMBR size mismatch (%<PRIu64> != %<PRIu64>) will be corrected by write.
sv: GPT PMBR storleksfel (%<PRIu64> != %<PRIu64>) kommer att korrigeras vid skrivning.

en: gpt: stat() failed
sv: gpt: stat() misslyckades

en: gpt: cannot handle files with mode %o
sv: gpt: kan inte hantera filer med läge %o

en: GPT Header
sv: GPT-huvud

en: GPT Entries
sv: GPT-poster

en: GPT Backup Entries
sv: GPT-säkerhetskopieposter

en: GPT Backup Header
sv: GPT-säkerhetskopiehuvud

en: First usable LBA
sv: Första användbara LBA

en: Last usable LBA
sv: Sista användbara LBA

note: TRANSLATORS: The LBA (Logical Block Address) of the backup GPT header.
en: Alternative LBA
sv: Alternativ LBA

note: TRANSLATORS: The start of the array of partition entries.
en: Partition entries starting LBA
sv: Partitionsposter som påbörjar LBA

note: TRANSLATORS: The end of the array of partition entries.
en: Partition entries ending LBA
sv: Partitionsposter som avslutar LBA

en: Allocated partition entries
sv: Allokerade partitionsposter

en: The backup GPT table is corrupt, but the primary appears OK, so that will be used.
sv: Säkerhetskopian av GPT-tabellen är korrupt, men den primära verkar OK så den kommer att användas.

en: The primary GPT table is corrupt, but the backup appears OK, so that will be used.
sv: Den primära GPT-tabellen är korrupt, men säkerhetskopian verkar OK så den kommer att användas.

en: The backup GPT table is not on the end of the device.
sv: Säkerhetskopian av GTP-tabellen finns inte i slutet på enheten.

en: The backup GPT table is not on the end of the device. This problem will be corrected by write.
sv: Säkerhetskopian av GTP-tabellen finns inte i slutet på enheten. Detta problemet kommer att korrigeras genom en skrivning.

en: Failed to recalculate backup GPT table location
sv: Misslyckades med att omberäkna position för GPT-tabell

en: unsupported GPT attribute bit '%s'
sv: GPT-attributsbit ”%s” stöds inte

en: failed to parse GPT attribute string '%s'
sv: misslyckades med att tolka GPT-attributsträng ”%s”

en: Partition UUID changed from %s to %s.
sv: Partitions-UUID ändrat från %s till %s.

en: Failed to translate partition name, name not changed.
sv: Misslyckades med att översätta partitionsnamn, namn oförändrat.

en: Partition name changed from '%s' to '%.*s'.
sv: Partitionsnamn ändrades från ”%s” till ”%.*s”.

en: The start of the partition understeps FirstUsableLBA.
sv: Start för partitionen föregår FirstUsableLBA.

en: The end of the partition oversteps LastUsableLBA.
sv: Slutet på partitionen stegar över LastUsableLBA.

en: The device contains hybrid MBR -- writing GPT only.
sv: Enheten innehåller en hybrid-MBR -- skriver endast GPT.

en: Disk does not contain a valid backup header.
sv: Disk innehåller inte ett giltigt säkerhetshuvud.

en: Invalid primary header CRC checksum.
sv: Ogiltigt primärhuvud vid kontroll av CRC.

en: Invalid backup header CRC checksum.
sv: Ogiltigt huvud för säkerhetskopia vid kontroll av CRC.

en: Invalid partition entry checksum.
sv: Ogiltig kontrollsumma för partitionspost.

en: Invalid primary header LBA sanity checks.
sv: Ogiltigt primärhuvud vid kontroll av LBA.

en: Invalid backup header LBA sanity checks.
sv: Ogiltigt huvud för säkerhetskopia vid kontroll av LBA.

en: MyLBA mismatch with real position at primary header.
sv: MyLBA stämmer inte med riktig position vid primärt huvud.

en: MyLBA mismatch with real position at backup header.
sv: MyLBA stämmer inte med riktig position i huvudet på säkerhetskopian.

en: Disk is too small to hold all data.
sv: Disken är för liten för att hålla all data.

en: Primary and backup header mismatch.
sv: Primärt huvud och huvud i säkerhetskopia stämmer inte.

en: Partition %u overlaps with partition %u.
sv: Partition %u överlappar med partition %u.

en: Partition %u is too big for the disk.
sv: Partition %u är för stor för disken.

en: Partition %u ends before it starts.
sv: Partition %u slutar före den börjar.

en: Header version: %s
sv: Huvudversion: %s

en: Using %zu out of %zu partitions.
sv: Använder %zu av %zu partitioner.

en: A total of %ju free sectors is available in %u segment. | A total of %ju free sectors is available in %u segments (the largest is %s).
sv[0]: Totalt %ju lediga sektorer är tillgängliga i %u segment.
sv[1]: Totalt %ju lediga sektorer är tillgängliga i %u segment (det största är %s).

en: All partitions are already in use.
sv: Alla partitioner används redan.

en: No enough free sectors available.
sv: Det finns inte tillräckligt med lediga sektorer.

en: Sector %ju already used.
sv: Sektor %ju används redan.

en: Could not create partition %zu
sv: Kunde inte skapa inte partition %zu

en: The last usable GPT sector is %ju, but %ju is requested.
sv: Den sista användbara GPT-sektorn är %ju, men %ju begärdes.

en: The first usable GPT sector is %ju, but %ju is requested.
sv: Den första användbara GPT-sektorn är %ju, men %ju begärdes.

en: Created a new GPT disklabel (GUID: %s).
sv: Skapade en ny GPT-disketikett (GUID: %s).

en: The maximal number of partitions is %zu (default is %zu).
sv: Maximala antalet partitioner är %zu (standard är %zu).

en: Enter new disk UUID (in 8-4-4-4-12 format)
sv: Mata in ett nytt disk-UUID (i 8-4-4-4-12-format)

en: Failed to parse your UUID.
sv: Misslyckades med att tolka din UUID.

en: Disk identifier changed from %s to %s.
sv: Diskidentifierare ändrad från %s till %s.

en: Not enough space for new partition table!
sv: Inte tillräckligt ledigt utrymme för ny partitionstabell!

en: Partition #%zu out of range (minimal start is %<PRIu64> sectors)
sv: Partition #%zu utanför intervall (minsta start är %<PRIu64> sektorer)

en: Partition #%zu out of range (maximal end is %<PRIu64> sectors)
sv: Partition #%zu är utanför intervall (största slut är %<PRIu64> sektorer)

en: The partition entry size is zero.
sv: Partitionspostens storlek är noll.

en: The number of the partition has to be smaller than %zu.
sv: Partitionsnumret måste vara mindre än %zu.

en: Cannot allocate memory!
sv: Kan inte allokera minne!

en: Partition table length changed from %<PRIu32> to %<PRIu32>.
sv: Partitionstabellens längd ändrades från %<PRIu32> till %<PRIu32>.

en: The attributes on partition %zu changed to 0x%016<PRIx64>.
sv: Attributen för partition %zu ändrade till 0x%016<PRIx64>.

en: Enter GUID specific bit
sv: Mata in GUID-specifik bit

en: failed to toggle unsupported bit %lu
sv: misslyckades med att växla bit %lu som inte stöds

en: The GUID specific bit %d on partition %zu is enabled now.
sv: GUID-specifik bit %d för partition %zu är aktiverad nu.

en: The GUID specific bit %d on partition %zu is disabled now.
sv: GUID-specifik bit %d för partition %zu är inaktiverad nu.

en: The %s flag on partition %zu is enabled now.
sv: Flaggan %s för partition %zu är nu aktiverad.

en: The %s flag on partition %zu is disabled now.
sv: Flaggan %s för partition %zu är nu inaktiverad.

en: Type-UUID
sv: Typ-UUID

en: Name
sv: Namn

en: Partitions order fixed.
sv: Partitionsordning fixad.

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
sv: Ingenting att göra. Ordningen är redan korrekt.

en: Failed to fix partitions order.
sv: Misslyckades med att fixa partitionsordning.

en: Free space
sv: Ledigt utrymme

en: Failed to resize partition #%zu.
sv: Misslyckades med att ändra storlek på partitionen #%zu.

note: TRANSLATORS: unknown network interface, maximum 15 * (IF_NAMESIZE-1) bytes
en: unknown
sv: okänd

en: The script and device sector size differ; the sizes will be recalculated to match the device.
sv: Skriptets och enhetens sektorstorlek skiljer sig åt; storlekarna kommer att räknas om för att matcha enheten.

en: Can't recalculate partition start to the device sectors
sv: Kan inte räkna om partitionsstart till enhetssektorer

en: Can't recalculate partition size to the device sectors
sv: Kan inte räkna om partitionsstorleken till enhetssektorer

en: Ignore "first-lba" header due to sector size mismatch.
sv: Ignorera "first-lba"-rubrik på grund av att sektorstorleken inte stämmer överens.

en: Ignore "last-lba" header due to sector size mismatch.
sv: Ignorera "last-lba"-rubrik på grund av att sektorstorleken inte stämmer överens.

en: SGI volhdr
sv: SGI-volhvd

en: SGI trkrepl
sv: SGI-sprrepl

en: SGI secrepl
sv: SGI-secrepl

en: SGI raw
sv: SGI rå

en: SGI volume
sv: SGI-volym

en: SGI rlvol
sv: SGI rvol

en: Linux native
sv: Linux egen

en: SGI info created on second sector.
sv: SGI-info skapad i andra sektorn.

en: Detected an SGI disklabel with wrong checksum.
sv: Hittade SGI-disketikett med felaktig kontrollsumma.

en: Physical cylinders
sv: Fysiska cylindrar

en: Extra sects/cyl
sv: Extra sekt/cyl

en: Bootfile
sv: Startfil

en: Invalid bootfile!  The bootfile must be an absolute non-zero pathname, e.g. "/unix" or "/unix.save".
sv: Ogiltig startfil! Startfilen måste vara en absolut icke-tom sökväg, t.ex. ”/unix” eller ”/unix.save”.

en: Name of bootfile is too long: %zu byte maximum. | Name of bootfile is too long: %zu bytes maximum.
sv[0]: Namnet på startfilen är för långt: %zu byte är max.
sv[1]: Namnet på startfilen är för långt: %zu byte är max.

en: Bootfile must have a fully qualified pathname.
sv: Startfilen måste ha en fullständig sökväg.

en: Be aware that the bootfile is not checked for existence.  SGI's default is "/unix", and for backup "/unix.save".
sv: Observera att det inte kontrolleras om startfilen finns. SGI:s standardalternativ är ”/unix” respektive ”/unix.save” för säkerhetskopior.

en: The current boot file is: %s
sv: Aktuell startfil är: %s

en: Enter full path of the new boot file
sv: Ange fullständig sökväg till nya uppstartsfilen

en: Boot file is unchanged.
sv: Startfilen oförändrad.

en: Bootfile has been changed to "%s".
sv: Startfilen ändrades till ”%s”.

en: More than one entire disk entry present.
sv: Det finns fler än en diskpost.

en: No partitions defined.
sv: Inga partitioner är definierad.

en: IRIX likes it when partition 11 covers the entire disk.
sv: IRIX gillar om partition 11 täcker hela hårddisken.

en: The entire disk partition should start at block 0, not at block %d.
sv: Hela diskpartitionen bör börja vid block 0, inte vid block %d.

en: Partition 11 should cover the entire disk.
sv: Partition 11 bör täcka hela hårddisken.

en: Partitions %d and %d overlap by %d sector. | Partitions %d and %d overlap by %d sectors.
sv[0]: Partition %d och %d överlappar varandra med %d sektor.
sv[1]: Partition %d och %d överlappar varandra med %d sektorer.

en: Unused gap of %8u sector: sector %8u | Unused gap of %8u sectors: sectors %8u-%u
sv[0]: Oanvänt mellanrum på %8u sektor: sektor %8u
sv[1]: Oanvänt mellanrum på %8u sektorer: sektorer %8u-%u

en: The boot partition does not exist.
sv: Startpartitionen finns inte.

en: The swap partition does not exist.
sv: Växlingspartitionen finns inte.

en: The swap partition has no swap type.
sv: Växlingspartitionen har ingen växlingstyp.

en: You have chosen an unusual bootfile name.
sv: Du har valt ett ovanligt namn på startfilen.

en: Partition overlap on the disk.
sv: Partitioner överlappa på disken.

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
sv: Försöker att generera fullständig diskpost automatiskt.

en: The entire disk is already covered with partitions.
sv: Hela disken är redan täckt med partitioner.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
sv: Du har partitioner som överlappar varandra på disken. Fixa det först!

en: First %s
sv: Första %s

en: It is highly recommended that the eleventh partition covers the entire disk and is of type 'SGI volume'.
sv: Det rekommenderas varmt att den elfte partitionen täcker hela hårddisken och är av typen ”SGI-volym”.

en: Last %s or +%s or +size{K,M,G,T,P}
sv: Sista %s eller +%s eller +storlek{K,M,G,T,P}

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s. Using geometry cylinder value of %ju. This value may be truncated for devices > 33.8 GB.
sv: BLKGETSIZE ioctl misslyckades på %s. Använder geometricylindervärde på %ju. Detta värde kan vara förkortat för enheter > 33,8 GB.

en: Created a new SGI disklabel.
sv: Skapade en ny SGI-disketikett.

en: Sorry, only for non-empty partitions you can change the tag.
sv: Du kan endast ändra taggen för icke-tomma partitioner.

en: Consider leaving partition 9 as volume header (0), and partition 11 as entire volume (6), as IRIX expects it.
sv: Överväg att lämna partition 9 som volymhuvud (0) och partition 11 som hel volym (6) eftersom IRIX förväntar sig det.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0 is of type "SGI volhdr", the IRIX system will rely on it to retrieve from its directory standalone tools like sash and fx. Only the "SGI volume" entire disk section may violate this. Are you sure about tagging this partition differently?
sv: Det rekommenderas varmt att partitionen på position 0 är av typen ”SGI volhvd”, IRIX-systemet kommer att förlita sig på det för att hämta självständiga verktyg som sash och fx från dess katalog. Endast den fullständiga disksektionen ”SGI-volym” får lov att bryta mot detta. Är du säker på att du vill tagga denna partition annorlunda?

en: Unassigned
sv: Otilldelad

en: SunOS root
sv: SunOS rot

en: SunOS swap
sv: SunOS växling

en: Whole disk
sv: Hela disken

en: SunOS alt sectors
sv: SunOS alt sektorer

en: SunOS reserved
sv: SunOS reserverad

en: #%zu: start cylinder overflows Sun label limits
sv: #%zu: startcylindern överskrider gränser för Sun-etiketten

en: #%zu: number of sectors overflow Sun label limits
sv: #%zu: antal sektorer som överskrider gränserna för Sun-etiketten

en: Detected sun disklabel with wrong checksum. Probably you'll have to set all the values, e.g. heads, sectors, cylinders and partitions or force a fresh label (s command in main menu)
sv: Detekterade en sun-disketikett med felaktig kontrollsumma. Du måste troligtvis ställa in alla värden, t.ex. huvuden, sektorer, cylindrar och partitioner, eller tvinga en ny etikett (kommandot s i huvudmenyn)

en: Detected sun disklabel with wrong version [%d].
sv: Identifierade sun-disketikett med felaktig version [%d].

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.sanity [0x%08x].
sv: Identifierade sun-disketikett med felaktig vtoc.sanity [0x%08x].

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.nparts [%u].
sv: Identifierade sun-disketikett med felaktig vtoc.nparts [%u].

en: Warning: Wrong values need to be fixed up and will be corrected by w(rite)
sv: Varning: Felaktiga värden behöver rättas till och kommer att korrigeras av w(skriv)

en: Heads
sv: Huvuden

en: Sectors/track
sv: Sektorer/spår

en: Created a new Sun disklabel.
sv: Skapade en ny Sun-disketikett.

en: Partition %u doesn't end on cylinder boundary.
sv: Partition %u slutar inte på jämn cylindergräns.

en: Partition %u overlaps with others in sectors %u-%u.
sv: Partition %u överlappar med andra på sektorerna %u-%u.

en: Unused gap - sectors 0-%u.
sv: Oanvänt mellanrum - sektorerna 0-%u.

en: Unused gap - sectors %u-%u.
sv: Oanvänt mellanrum - sektorerna %u-%u.

en: Other partitions already cover the whole disk. Delete some/shrink them before retry.
sv: Andra partitioner täcker redan hela hårddisken. Ta bort några/krymp dem innan du försöker igen.

en: It is highly recommended that the third partition covers the whole disk and is of type `Whole disk'
sv: Det rekommenderas varmt att den elfte partitionen täcker hela disken och är av typen ”Hela disken”

en: Aligning the first sector from %u to %u to be on cylinder boundary.
sv: Justerar den första sektorn från %u till %u för att matcha cylindergräns.

en: Sector %d is already allocated
sv: Sektor %d är redan allokerad

en: Last %s or +/-%s or +/-size{K,M,G,T,P}
sv: Sista %s eller +/-%s eller +/-storlek{K,M,G,T,P}

en: You haven't covered the whole disk with the 3rd partition, but your value
    %lu %s covers some other partition. Your entry has been changed
    to %lu %s
sv: Du har inte täckt hela disken med den tredje partitionen, men ditt värde %lu %s täcker en annan partition. Din inmatning har ändrats till %lu %s

en: If you want to maintain SunOS/Solaris compatibility, consider leaving this partition as Whole disk (5), starting at 0, with %u sectors
sv: Om du vill behålla kompatibilitet med SunOS/Solaris bör du överväga att lämna denna partition som Hela disken (5), med början på 0, och med %u sektorer

en: Label ID
sv: Etikett-ID

en: Volume ID
sv: Volym-ID

en: Alternate cylinders
sv: Alternativa cylindrar

en: Number of alternate cylinders
sv: Antal alternerande cylindrar

en: Extra sectors per cylinder
sv: Extra sektorer per cylinder

en: Interleave factor
sv: Inflätningsfaktor

en: Rotation speed (rpm)
sv: Rotationshastighet (varv per minut)

en: Number of physical cylinders
sv: Antal fysiska cylindrar

en: Consider leaving partition 3 as Whole disk (5),
    as SunOS/Solaris expects it and even Linux likes it.
sv: Du bör överväga att lämna partition 3 som Hel disk (5), då
    SunOS/Solaris förväntar sig det och även Linux gillar det.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is UFS, EXT2FS filesystem or SunOS swap. Putting Linux swap
    there may destroy your partition table and bootblock.
    Are you sure you want to tag the partition as Linux swap?
sv: Det rekommenderas varmt att partitionen på avstånd 0 är
    UFS, filsystemet EXT2FS eller SunOS-växlingsyta. Att lägga
    Linux-växlingsyta där kan förstöra din partitionstabell och startblock.
    Är du säker på att du vill tagga partitionen som Linux-växlingsyta?

en: %s: %s contains invalid numerical value: %s
sv: %s: %s innehåller ett ogiltigt numeriskt värde: %s

en: Error reading login.defs: %s
sv: Fel vid läsning av login.defs: %s

en: couldn't fetch %s: %s
sv: kan inte hämta %s: %s

en: hush login status: restore original IDs failed
sv: inloggningsstatus för hush: återställning av original-ID:n misslyckades

en: operation failed: %m
sv: åtgärd misslyckades: %m

en: WARNING: failed to apply propagation flags
sv: VARNING: misslyckades med att tillämpa propageringsflaggor

en: WARNING: source write-protected, mounted read-only
sv: VARNING: källa skrivskyddad, monterad som endast läsbar

en: operation permitted for root only
sv: åtgärd endast tillåten för root

en: %s is already mounted
sv: %s är redan monterad

en: can't find in %s
sv: kan inte hitta i %s

en: can't find mount point in %s
sv: kan inte hitta monteringspunkt i %s

en: can't find mount source %s in %s
sv: kan inte hitta monteringskälla %s i %s

en: more filesystems detected on %s; use -t <type> or wipefs(8)
sv: ytterligare filsystemsdetektering för %s; använd -t <typ> eller wipefs(8)

en: failed to determine filesystem type
sv: misslyckades med att identifiera filsystemstyp

en: no valid filesystem type specified
sv: ingen giltig filsystemtyp angiven

en: can't find %s
sv: kan inte hitta %s

en: no mount source specified
sv: ingen monteringspunkt angiven

en: failed to parse mount options '%s': %m
sv: misslyckades med att tolka monteringsflaggor "%s": %m

en: failed to parse mount options '%s'
sv: misslyckades med att tolka monteringsflaggor "%s"

en: failed to parse mount options: %m
sv: misslyckades med att tolka monteringsflaggor: %m

en: failed to parse mount options
sv: misslyckades med att tolka monteringsflaggor

en: overlapping loop device exists for %s
sv: överlappande loopenhet existerar för %s

en: locking failed
sv: låsning misslyckades

en: failed to switch namespace
sv: misslyckades med att växla namnrymd

en: filesystem already mounted
sv: filsystemet är redan monterat

en: mount failed: %m
sv: mount misslyckades: %m

en: filesystem was mounted, but failed to apply flags
sv: filsystemet monterades men tillämpning av flaggor misslyckades

en: filesystem was mounted, but failed to update userspace mount table
sv: filsystemet monterades, men misslyckades med att uppdatera monteringstabell i användarrymd

en: filesystem was mounted, but failed to switch namespace back
sv: filsystemet monterades, men misslyckades med att växla tillbaka namnrymden

en: filesystem was mounted, but failed to change ownership: %m
sv: filsystemet monterades men ändring av ägarskap misslyckades: %m

en: filesystem was mounted, but failed to change mode: %m
sv: filsystemet var monterat, men kunde inte ändra läge: %m

en: filesystem was mounted, but failed to attach idmapping
sv: filsystemet monterades, men id-mappningen kunde inte kopplas

en: filesystem was mounted, but any subsequent operation failed: %m
sv: filsystemet monterades, men efterföljande åtgärd misslyckades: %m

en: %s() failed:
sv: %s() misslyckades:

en: permission denied
sv: åtkomst nekas

en: mount point is not a directory
sv: monteringspunkt är inte en katalog

en: must be superuser to use mount
sv: måste vara superanvändare för att använda mount

en: mount point is busy
sv: monteringspunkt är upptagen

en: %s already mounted on %s
sv: %s är redan monterad på %s

en: %s already mounted or mount point busy
sv: %s är redan monterad eller så är monteringspunkten upptagen

en: mount point does not exist
sv: monteringspunkt finns inte

en: mount point is a symbolic link to nowhere
sv: monteringspunkt är en symbolisk länk till ingenstans

en: special device %s does not exist
sv: specialenhet %s finns inte

en: special device %s does not exist (a path prefix is not a directory)
sv: specialenhet %s finns inte (ett sökvägsprefix är inte en katalog)

en: mount point not mounted or bad option
sv: monteringspunkt inte monterad eller felaktig flagga

en: not mount point or bad option
sv: inte en monteringspunkt eller felaktig flagga

en: bad option; moving a mount residing under a shared mount is unsupported
sv: felaktig flagga; att flytta en montering som finns under en delad montering stöds inte

en: bad option; for several filesystems (e.g. nfs, cifs) you might need a /sbin/mount.<type> helper program
sv: felaktig flagga; för flera filsystem (t.ex. nfs, cifs) kan du behöva ett hjälpprogram /sbin/mount.<typ>

en: wrong fs type, bad option, bad superblock on %s, missing codepage or helper program, or other error
sv: fel filsystemstyp, felaktig flagga, felaktigt superblock på %s, teckentabell eller hjälpprogram saknas, eller annat fel

en: mount table full
sv: monteringstabellen full

en: can't read superblock on %s
sv: kan inte läsa superblock på %s

en: unknown filesystem type '%s'
sv: okänd filsystemstyp ”%s”

en: unknown filesystem type
sv: okänd filsystemstyp

en: %s is not a block device, and stat(2) fails?
sv: %s är inte en blockenhet, och stat(2) misslyckas?

en: the kernel does not recognize %s as a block device; maybe "modprobe driver" is necessary
sv: kärnan känner inte igen %s som en blockenhet; kanske ”modprobe drivrutin” är nödvändigt

en: %s is not a block device; try "-o loop"
sv: %s är inte en blockenhet, prova med ”-o loop”

en: %s is not a block device
sv: %s är inte en blockenhet

en: %s is not a valid block device
sv: %s är inte en giltig blockenhet

en: cannot mount %s read-only
sv: kan inte montera %s som endast läsbar

en: %s is write-protected but explicit read-write mode requested
sv: %s är skrivskyddad men en explicit skrivbart läge begärdes

en: cannot remount %s read-write, is write-protected
sv: kan inte återmontera %s för läsning/skrivning, den är skrivskyddad

en: bind %s failed
sv: bind %s misslyckades

en: no medium found on %s
sv: inget media hittat på %s

en: cannot mount; probably corrupted filesystem on %s
sv: kan inte montera; förmodligen korrupt filsystem på %s

en: %s() failed: %m
sv: %s() misslyckades: %m

en: not mounted
sv: inte monterad

en: umount failed: %m
sv: umount misslyckades: %m

en: filesystem was unmounted, but failed to update userspace mount table
sv: filsystemet avmonterades, men misslyckades med att uppdatera monteringstabell i användarrymd

en: filesystem was unmounted, but failed to switch namespace back
sv: filsystemet avmonterades, men misslyckades med att växla tillbaka namnrymden

en: filesystem was unmounted, but any subsequent operation failed: %m
sv: filsystemet avmonterades, men efterföljande åtgärd misslyckades: %m

en: invalid block device
sv: ogiltig blockenhet

en: can't write superblock
sv: kan inte skriva superblock

en: target is busy
sv: mål upptaget

en: no mount point specified
sv: ingen monteringspunkt angavs

en: must be superuser to unmount
sv: måste vara superanvändare för att avmontera

en: block devices are not permitted on filesystem
sv: blockenheter är inte tillåtna på filsystem

en: umount(2) system call failed: %m
sv: umount(2) systemanrop misslyckades: %m

note: TRANSLATORS: Don't translate "e ". It's a message classifier.
en: e cannot set ID-mapping: %m
sv: e kan inte ställa in ID-mappning: %m

note: TRANSLATORS: Do not translate "e ". It is a message classifier.
en: e device node %s (%u:%u) is lost
sv: e enhetsnod %s (%u:%u) är förlorad

en: cannot open UNIX socket
sv: kan inte öppna UNIX-uttag

en: cannot set option for UNIX socket
sv: kan inte ställa in alternativ för UNIX-uttag

en: cannot connect on UNIX socket
sv: kan inte ansluta till UNIX-uttag

en: the plymouth request %c is not implemented
sv: plymouth-begäran %c är inte implementerad

en: getrandom() function
sv: getrandom()-funktion

en: libc pseudo-random functions
sv: pseudoslumpstalsfunktioner från libc

en: Cannot parse shells files: %s
sv: Kan inte tolka shells-filer: %s

en: Cannot evaluate entries in shells files: %s
sv: Kan inte utvärdera poster i shells-filer: %s

en: unsupported argument: %s
sv: argument stöds inte: %s

en: unsupported option format: %s
sv: flaggformat stöds inte: %s

en: %s: unable to probe device
sv: %s: kan inte avsöka enhet

en: %s: ambiguous probing result; use wipefs(8)
sv: %s: otydligt avsökningsresultat; använd wipefs(8)

en: %s: not a valid swap partition
sv: %s: inte en giltig växlingspartition

en: %s: unsupported swap version '%s'
sv: %s: växlingsversion ”%s” stöds inte

en: format_iso_time: buffer overflow.
sv: format_iso_time: buffertöverspill.

en: time %<PRId64> is out of range.
sv: tiden %<PRId64> är utanför intervallet.

en: format_reltime: buffer overflow.
sv: format_reltime: buffertöverskridning.

en: Change your finger information.
sv: Ändra din fingerinformation.

en:  -f, --full-name <full-name>  real name
sv:  -f, --full-name <fullständigt namn> riktigt namn

en:  -o, --office <office>        office number
sv:  -o, --office <kontor>               kontorsnummer

en:  -p, --office-phone <phone>   office phone number
sv:  -p, --office-phone <tfnnr>          telefonnummer till kontoret

en:  -h, --home-phone <phone>     home phone number
sv:  -h, --home-phone <telefon>          nummer till hemtelefon

en: field %s is too long
sv: fältet %s är för långt

en: %s: has illegal characters
sv: %s: har otillåtna tecken

en: login.defs forbids setting %s
sv: login.defs förbjuder inställningen %s

en: Office
sv: Kontor

en: Office Phone
sv: Kontorstelefon

en: Home Phone
sv: Hemtelefon

en: Aborted.
sv: Avbröts.

en: %s: CHFN_RESTRICT has unexpected value: %s
sv: %s: CHFN_RESTRICT har oväntat värde: %s

en: %s: CHFN_RESTRICT does not allow any changes
sv: %s: CHFN_RESTRICT tillåter inte några ändringar

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
sv: Fingerinformationen ändrades *INTE*. Försök igen senare.

en: Finger information changed.
sv: Fingerinformationen ändrades.

en: can only change local entries
sv: kan endast ändra lokala poster

en: %s is not authorized to change the finger info of %s
sv: %s tillåts inte ändra fingerinformationen för %s

en: Unknown user context
sv: Okänt användarsammanhang

en: can't set default context for %s
sv: kan inte ställa in standardkontext för %s

en: Changing finger information for %s.
sv: Ändrar fingerinformation för %s.

en: Finger information not changed.
sv: Fingerinformationen ändrades inte.

en: Change your login shell.
sv: Ändra ditt inloggningsskal.

en:  -s, --shell <shell>  specify login shell
sv:  -s, --shell <skal>   ange inloggningsskal

en:  -l, --list-shells    print list of shells and exit
sv:  -l, --list-shells    skriv ut en lista över skal och avsluta

en: cannot handle multiple usernames
sv: kan inte hantera flera användarnamn

en: shell must be a full path name
sv: skalet måste vara en fullständig sökväg

en: "%s" does not exist
sv: ”%s” finns inte

en: "%s" is not executable
sv: ”%s” är inte körbar

en: Warning: "%s" is not listed in %s.
sv: Varning: ”%s” finns inte med i %s.

en: "%s" is not listed in %s.
    Use %s -l to see list.
sv: ”%s” finns inte med i %s.
    Använd %s -l för att se lista.

en: you (user %d) don't exist.
sv: du (användare %d) finns inte.

en: user "%s" does not exist.
sv: användaren ”%s” finns inte.

en: %s is not authorized to change the shell of %s
sv: %s tillåts inte byta skalet för %s

en: running UID doesn't match UID of user we're altering, shell change denied
sv: det körande UID:et stämmer inte överens med UID för den användare vi försöker förändra, skalbyte nekades

en: your shell is not in %s, shell change denied
sv: ditt skal finns inte i %s, skalbyte nekades

en: Changing shell for %s.
sv: Byter skal för %s.

en: New shell
sv: Nytt skal

en: Shell not changed.
sv: Skalet byttes inte.

en: Shell *NOT* changed.  Try again later.
sv: Skalet byttes *INTE*. Försök igen senare.

en: setpwnam failed
    Shell *NOT* changed.  Try again later.
sv: setpwnam misslyckades
    Skalet byttes *INTE*. Försök igen senare.

en: Shell changed.
sv: Skalet byttes.

en: Usage: %s <passwordfile> <username>...
sv: Användning: %s <lösenordsfil> <användarnamn>…

en: unknown time format: %s
sv: okänt tidsformat: %s

en: preallocation size exceeded
sv: förallokeringsstorlek överskreds

en:  %s [options] [<username>...] [<tty>...]
sv:  %s [flaggor] [<användarnamn>…] [<tty>…]

en: Show a listing of last logged in users.
sv: Visa en lista över senast inloggade användare.

en:  -<number>            how many lines to show
sv:  -<nummer>            hur många rader som ska visas

en:  -a, --hostlast       display hostnames in the last column
sv:  -a, --hostlast       visa värdnamn i sista kolumnen

en:  -d, --dns            translate the IP number back into a hostname
sv:  -d, --dns            översätt IP-numret tillbaka till ett värdnamn

en:  -f, --file <file>    use a specific file instead of %s
sv:  -f, --file <fil>     använd en specifik fil istället för %s

en:  -F, --fulltimes      print full login and logout times and dates
sv:  -F, --fulltimes      skriv ut fullständig datum och tid för inloggning och utloggning

en:  -i, --ip             display IP numbers in numbers-and-dots notation
sv:  -i, --ip             visa IP-nummer med nummer-och-punkt-notation

en:  -n, --limit <number> how many lines to show
sv:  -n, --limit <nummer> hur många rader som ska visas

en:  -p, --present <time> display who were present at the specified time
sv:  -p, --present <tid>  visa vem som var närvarande vi den angivna tiden

en:  -R, --nohostname     don't display the hostname field
sv:  -R, --nohostname     visa inte fältet för värdnamn

en:  -s, --since <time>   display the lines since the specified time
sv:  -s, --since <tid>    visa rader sedan den angivna tiden

en:  -t, --until <time>   display the lines until the specified time
sv:  -t, --until <tid>    visa rader fram till den angivna tiden

en:      --time-format <format>  show timestamps in the specified <format>:
                                   notime|short|full|iso
sv:      --time-format <format>  visa tidsstämplar i angivet <format>:
                                   notime|short|full|iso

en:  -w, --fullnames      display full user and domain names
sv:  -w, --fullnames      visa fullständiga användar- och domännamn

en:  -x, --system         display system shutdown entries and run level changes
sv:  -x, --system         visa poster för systemnedstängning och när körnivån ändrats

en: 
    %s begins %s
sv: 
    %s inleder %s

en: failed to parse number
sv: misslyckades med att tolka nummer

en: invalid time value "%s"
sv: ogiltigt tidsvärde ”%s”

en: libuser initialization failed: %s.
sv: libuser initiering misslyckades: %s.

en: changing user attribute failed
sv: misslyckades med att ändra användarattribut

en: user attribute not changed: %s
sv: användarattribut inte ändrat: %s

en: You have new mail.
sv: Du har ny post.

en: You have mail.
sv: Du har post.

en: FATAL: can't reopen tty: %m
sv: ÖDESDIGERT: kan inte återöppna tty: %m

en: FATAL: %s is not a terminal
sv: FATALT: %s är inte en terminal

en: chown (%s, %u, %u) failed: %m
sv: chown (%s, %u, %u) misslyckades: %m

en: chmod (%s, %u) failed: %m
sv: chmod (%s, %u) misslyckades: %m

en: FATAL: bad tty
sv: ÖDESDIGERT: felaktig tty

en: TIOCGWINSZ ioctl failed: %m
sv: TIOCGWINSZ ioctl misslyckades: %m

en: FATAL: %s: change permissions failed: %m
sv: FATALT: %s: att ändra rättigheter misslyckades: %m

en: TIOCSWINSZ ioctl failed: %m
sv: TIOCSWINSZ ioctl misslyckades: %m

en: Last login: %.*s
sv: Senaste inloggning: %.*s

en: from %s
sv: från %s

en: on %s
sv: på %s

en: write lastlog failed
sv: skrivning av lastlog misslyckades

en: DIALUP AT %s BY %s
sv: UPPRINGNING PÅ %s AV %s

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
sv: ROOT-INLOGGNING PÅ %s FRÅN %s

en: ROOT LOGIN ON %s
sv: ROOT-INLOGGNING PÅ %s

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
sv: INLOGGNING PÅ %s AV %s FRÅN %s

en: LOGIN ON %s BY %s
sv: INLOGGNING PÅ %s AV %s

en: login:
sv: användarnamn:

en: PAM failure, aborting: %s
sv: PAM-fel, avbryter: %s

en: Couldn't initialize PAM: %s
sv: Kunde inte initiera PAM: %s

en: FAILED LOGIN %u FROM %s FOR %s, %s
sv: MISSLYCKAD INLOGGNING %u FRÅN %s FÖR %s, %s

en: Login incorrect
sv: Felaktig inloggning

en: Password incorrect
sv: Felaktigt lösenord

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%u) FROM %s FOR %s, %s
sv: FÖR MÅNGA INLOGGNINGSFÖRSÖK (%u) FRÅN %s FÖR %s, %s

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
sv: MISSLYCKAD INLOGGNINGSSESSION FRÅN %s FÖR %s, %s

en: 
    Login incorrect
sv: 
    Felaktig inloggning

en: 
    Session setup problem, abort.
sv: 
    Problem med upprättandet av sessionen, avbryter.

en: NULL user name. Abort.
sv: Användarnamnet är NULL. Avbryter.

en: TIOCSCTTY failed: %m
sv: TIOCSCTTY misslyckades: %m

en: failed to set the environment variables
sv: misslyckades med att ställa in miljövariablerna

en: failed to set the PATH environment variable
sv: misslyckades med att ställa in miljövariabeln PATH

en: Begin a session on the system.
sv: Börja en session på systemet.

en: failed to initialize path context
sv: misslyckades med att initiera sökvägskontext

en: login: -h is for superuser only
sv: login: -h endast till för superanvändare

en: Invalid user name "%s". Abort.
sv: Ogiltigt användarnamn ”%s”. Avbryter.

en: groups initialization failed: %m
sv: gruppinitiering misslyckades: %m

en: setgid() failed
sv: setgid() misslyckades

en: setuid() failed
sv: setuid() misslyckades

en: %s: change directory failed
sv: %s: ändring av katalog misslyckades

en: Logging in with home = "/".
sv: Loggar in med hemkatalog = ”/”.

en: couldn't exec shell script
sv: kunde inte köra skalskript

en: no shell
sv: inget skal

en: no
sv: nej

en: user name
sv: användarnamn

en: Username
sv: Användarnamn

en: user ID
sv: användar-ID

en: password not defined
sv: lösenordet är inte definierat

en: Password not required (empty)
sv: Lösenord krävs inte (tomt)

en: login by password disabled
sv: inloggning via lösenord inaktiverad

en: Login by password disabled
sv: Inloggning via lösenord inaktiverad

en: password defined, but locked
sv: lösenord definierat, men låst

en: Password is locked
sv: Lösenordet är låst

en: password encryption method
sv: krypteringsmetod för lösenord

en: Password encryption method
sv: Krypteringsmetod för lösenord

en: log in disabled by nologin(8) or pam_nologin(8)
sv: inloggning inaktiverad av nologin(8) eller pam_nologin(8)

en: No login
sv: Ingen inloggning

en: primary group name
sv: namn för primärgrupp

en: Primary group
sv: Primärgrupp

en: primary group ID
sv: ID för primärgrupp

en: supplementary group names
sv: namn för tilläggsgrupper

en: Supplementary groups
sv: Tilläggsgrupper

en: supplementary group IDs
sv: ID:n för tilläggsgrupper

en: Supplementary group IDs
sv: ID:n för tilläggsgrupper

en: home directory
sv: hemkatalog

en: Home directory
sv: Hemkatalog

en: login shell
sv: inloggningsskal

en: Shell
sv: Skal

en: full user name
sv: fullständigt användarnamn

en: Gecos field
sv: Gecos-fält

en: date of last login
sv: datum för senaste inloggning

en: Last login
sv: Senaste inloggning

en: last tty used
sv: senaste använda tty

en: Last terminal
sv: Senaste terminal

en: hostname during the last session
sv: värdnamn under senaste session

en: Last hostname
sv: Senaste värdnamn

en: date of last failed login
sv: datum för senaste misslyckade inloggning

en: Failed login
sv: Inloggning misslyckades

en: where did the login fail?
sv: var misslyckades inloggningen?

en: Failed login terminal
sv: Misslyckades att logga in via terminal

en: user's hush settings
sv: användarens hush-inställningar

en: Hushed
sv: Hush:ad

en: days user is warned of password expiration
sv: dagar under vilka användaren varnas om lösenordsutgång

en: Password expiration warn interval
sv: Varningsintervall för lösenordsutgång

en: password expiration date
sv: datum för lösenordsutgång

en: Password expiration
sv: Lösenordsutgång

en: date of last password change
sv: datum för senaste lösenordsändring

en: Password changed
sv: Lösenordet ändrat

en: number of days required between changes
sv: antal dagar som krävs mellan ändringar

en: Minimum change time
sv: Minsta ändringstid

en: max number of days a password may remain unchanged
sv: maximalt antal dagar ett lösenord får lov att vara oförändrat

en: Maximum change time
sv: Maximal ändringstid

en: the user's security context
sv: användarens säkerhetskontext

en: Selinux context
sv: Selinux-kontext

en: number of processes run by the user
sv: antal processer som användaren kör

en: Running processes
sv: Körande processer

en: too many columns specified, the limit is %zu columns
sv: för många kolumner angivna, begränsningen är %zu kolumner

en: unsupported time type
sv: tidstyp stöds inte

en: failed to compose time string
sv: misslyckades med att komponera tidssträng

en: failed to get supplementary groups
sv: misslyckades med att hämta tilläggsgrupper

en: internal error: unknown column
sv: internt fel: okänd kolumn

en: 
    Last logs:
sv: 
    Senaste loggar:

en:  %s [options] [<username>]
sv:  %s [flaggor] [<användarnamn>]

en: Display information about known users in the system.
sv: Visa information om kända användare på systemet.

en:  -a, --acc-expiration     display info about passwords expiration
sv:  -a, --acc-expiration        visa information om lösenordsutgång

en:  -c, --colon-separate     display data in a format similar to /etc/passwd
sv:  -c, --colon-separate        visa data i ett format liknande det i /etc/passwd

en:  -e, --export             display in an export-able output format
sv:  -e, --export                visa data i ett exporterbart utmatningsformat

en:  -f, --failed             display data about the users' last failed logins
sv:  -f, --failed                visa data om användarnas senaste misslyckade inloggningar

en:  -G, --supp-groups        display information about groups
sv:  -G, --supp-groups           visa information om grupper

en:  -g, --groups=<groups>    display users belonging to a group in <groups>
sv:  -g, --groups=<grupper>      visa användare som hör till en grupp i <grupper>

en:  -L, --last               show info about the users' last login sessions
sv:  -L, --last                  visa information om användarens senaste inloggningssessioner

en:  -l, --logins=<logins>    display only users from <logins>
sv:  -l, --logins=<inloggningar> visa endast användare från <inloggningar>

en:  -n, --newline            display each piece of information on a new line
sv:  -n, --newline               visa varje bit av information på en ny rad

en:      --noheadings         don't print headings
sv:      --noheadings            skriv inte ut rubriker

en:      --notruncate         don't truncate output
sv:      --notruncate            trunkera inte utmatning

en:  -o, --output[=<list>]    define the columns to output
sv:  -o, --output[=<lista>]      definiera kolumnerna som ska matas ut

en:      --output-all         output all columns
sv:      --output-all         skriv ut alla kolumner

en:  -p, --pwd                display information related to login by password
sv:  -p, --pwd                visa information relaterad till inloggning med lösenord

en:  -r, --raw                display in raw mode
sv:  -r, --raw                   visa i råläge

en:  -s, --system-accs        display system accounts
sv:  -s, --system-accs           visa systemkonton

en:      --time-format=<type> display dates in short, full or iso format
sv:      --time-format=<typ>     visa datum i formatet short, full eller iso

en:  -u, --user-accs          display user accounts
sv:  -u, --user-accs             visa användarkonton

en:  -y, --shell              use column names to be usable as shell variable identifiers
sv:  -y, --shell              använd kolumnnamn att använda som identifierare för skalvariabler

en:  -Z, --context            display SELinux contexts
sv:  -Z, --context               visa SELinux-kontexter

en:  -z, --print0             delimit user entries with a nul character
sv:  -z, --print0                separera användarposter med ett nul-tecken

en:      --wtmp-file <path>   set an alternate path for wtmp
sv:      --wtmp-file <sökväg>    ställ in en alternativ sökväg för wtmp

en:      --btmp-file <path>   set an alternate path for btmp
sv:      --btmp-file <sökväg>    ställ in en alternativ sökväg för btmp

en: failed to request selinux state
sv: misslyckades med att begäran selinux-tillstånd

en: Only one user may be specified. Use -l for multiple users.
sv: Bara en användare får anges. Använd -l för multipla användare.

en: could not set terminal attributes
sv: kan inte ställa in terminalattribut

en: getline() failed
sv: getline() misslyckades

en: Password:
sv: Lösenord:

en: crypt failed
sv: crypt misslyckades

en:  %s <group> [[-c] <command>]
sv:  %s <grupp> [[-c] <kommando>]

en: Log in to a new group; optionally executing a shell command.
sv: Logga in i en ny grupp och kör valfritt skalkommando.

en: who are you?
sv: vem är du?

en: no such group
sv: ingen sådan grupp

en:  %s [options]
sv:  %s [flaggor]

en: Politely refuse a login.
sv: Avböj en inloggning.

en:  -c, --command <command>  does nothing (for compatibility with su -c)
sv:  -c, --command <kommando> gör ingenten (för kompatibilitet med su -c)

en: This account is currently not available.
sv: Detta konto är inte tillgängligt för tillfället.

en:  (core dumped)
sv:  (minnesfil dumpad)

en: change owner or mode for pseudo-terminal failed
sv: ändra ägare eller läge för pseudoterminal misslyckades

en: failed to modify environment
sv: misslyckades med att modifiera miljö

en: may not be used by non-root users
sv: får inte användas av användare som inte är root

en: authentication failed
sv: authenticering misslyckades

en: cannot open session: %s
sv: kan inte öppna session: %s

en: cannot block signals
sv: kan inte blockera signaler

en: cannot initialize signal mask for session
sv: kan inte initialisera signalmask för session

en: cannot initialize signal mask
sv: kan inte initialisera signalmask

en: cannot set signal handler for session
sv: kan inte ställa in signalhanterare för session

en: cannot set signal handler
sv: kan inte ställa in signalhanterare

en: cannot set signal mask
sv: kan inte ställa in signalmask

en: failed to create pseudo-terminal
sv: misslyckades med att skapa pseudoterminal

en: failed to initialize signals handler
sv: misslyckades med att initiera signalhandtag

en: cannot set child signal handler
sv: kan inte ställa in barnsignalhandtag

en: cannot create child process
sv: kan inte skapa barnprocess

en: cannot change directory to %s
sv: kan inte ändra katalog till %s

en: 
    Session terminated, killing shell...
sv: 
    Session avslutad, dödar skal…

en:  ...killed.
sv:  …dödad.

en: failed to set environment variables
sv: misslyckades med att ställa in miljövariabler

en: cannot set groups
sv: kan inte ställa in grupper

en: failed to establish user credentials: %s
sv: misslyckades med etablera inloggingsuppgifter: %s

en: cannot set group id
sv: kan inte ställa in grupp-ID

en: cannot set user id
sv: kan inte ställa in användar-ID

en:  -m, -p, --preserve-environment      do not reset environment variables
sv:  -m, -p, --preserve-environment      återställ inte miljövariabler

en:  -w, --whitelist-environment <list>  don't reset specified variables
sv:  -w, --whitelist-environment <lista> återställ inte angivna variabler

en:  -g, --group <group>             specify the primary group
sv:  -g, --group <grupp>             ange primärgruppen

en:  -G, --supp-group <group>        specify a supplemental group
sv:  -G, --supp-group <grupp>        ange en tilläggsgrupp

en:  -, -l, --login                  make the shell a login shell
sv:  -, -l, --login                  gör skalet till ett inloggningsskal

en:  -c, --command <command>         pass a single command to the shell with -c
sv:  -c, --command <kommando>        skicka ett enkelt kommando till skalet med -c

en:  --session-command <command>     pass a single command to the shell with -c
                                       and do not create a new session
sv:  --session-command <kommando>    skicka ett enkelt kommando till skalet med -c
                                       och skapa inte en ny session

en:  -f, --fast                      pass -f to the shell (for csh or tcsh)
sv:  -f, --fast                      skicka -f till skalet (för csh eller tcsh)

en:  -s, --shell <shell>             run <shell> if /etc/shells allows it
sv:  -s, --shell <skal>              kör <skal> om /etc/shells tillåter det

en:  -P, --pty                       create a new pseudo-terminal
sv:  -P, --pty                       skapa en ny pseudoterminal

en:  -T, --no-pty                    do not create a new pseudo-terminal (bad security!)
sv:  -T, --no-pty                    skapa inte en ny pseudoterminal (dålig säkerhet!)

en:  %1$s [options] -u <user> [[--] <command>]
     %1$s [options] [-] [<user> [<argument>...]]
sv:  %1$s [flaggor] -u <användare> [[--] <kommando>]
     %1$s [flaggor] [-] [<användare> [<argument>…]]

en: Run <command> with the effective user ID and group ID of <user>.  If -u is
    not given, fall back to su(1)-compatible semantics and execute standard shell.
    The options -c, -f, -l, and -s are mutually exclusive with -u.
sv: Kör <kommando> med det effektiva användar-ID:t och grupp-ID:t för <användare>. Om -u inte
    anges fall tillbaka till su(1)-kompatibel semantik och kör standardskalet.
    Bara en utav flaggorna -c, -f, -l och -s får förekomma tillsammans med -u.

en:  -u, --user <user>               username
sv:  -u, --user <användare>          användarnamn

en:  %s [options] [-] [<user> [<argument>...]]
sv:  %s [flaggor] [-] [<användare> [<argument>…]]

en: Change the effective user ID and group ID to that of <user>.
    A mere - implies -l.  If <user> is not given, root is assumed.
sv: Ändra det effektiva användare-ID:t och grupp-ID:t till det för <användare>.
    Ett enkelt - medför -l. Om <användare> inte anges antas root.

en: specifying more than %d supplemental group is not possible | specifying more than %d supplemental groups is not possible
sv[0]: att ange mer än %d tilläggsgrupp är inte möjligt
sv[1]: att ange mer än %d tilläggsgrupper är inte möjligt

en: group %s does not exist
sv: gruppen %s existerar inte

en: --pty is not supported for your system
sv: --pty stöds inte på ditt system

en: ignoring --preserve-environment, it's mutually exclusive with --login
sv: hoppar över --preserve-environment, den är ömsesidigt uteslutande med --login

en: options --{shell,fast,command,session-command,login} and --user are mutually exclusive
sv: flaggorna --{shell,fast,command,session-command,login} och --user är ömsesidigt uteslutande

en: no command was specified
sv: inget kommando angavs

en: only root can specify alternative groups
sv: endast root kan ange alternativa grupper

en: user %s does not exist or the user entry does not contain all the required fields
sv: användare %s finns inte eller så innehåller posten inte alla fält som krävs

en: using restricted shell %s
sv: använder begränsat skal %s

en: failed to allocate pty handler
sv: misslyckades med att allokera pty-hanterare

en: warning: cannot change directory to %s
sv: varning: kan inte ändra katalog till %s

en: failed to compute seuser
sv: misslyckades med att beräkna seuser

en: failed to compute default context
sv: misslyckades med att beräkna standardkontext

en: failed to get context of terminal %s
sv: misslyckades med att få kontext för terminalen %s

en: security class chr_file not available
sv: säkerhetsklass chr_file inte tillgänglig

en: failed to compute relabel context of terminal
sv: misslyckades med att beräkna relabel-kontext för terminal

en: tcgetattr failed
sv: tcgetattr misslyckades

en: tcsetattr failed
sv: tcsetattr misslyckades

en: %s: no entry for root
sv: %s: inloggning förbjuden för root

en: %s: no entry for root
sv: %s: inloggning förbjuden för root

en: %s: root password garbled
sv: %s: root-lösenord förvanskat

en: 
    Cannot open access to console, the root account is locked.
    See sulogin(8) man page for more details.
    
    Press Enter to continue.
sv: 
    Kan inte öppna tillgång till konsol, root-kontot är låst.
    Se manualsidan sulogin(8) för vidare information.
    
    Tryck på Retur för att fortsätta.

en: Enter root password for login:
sv: Ange root-lösenord för inloggning:

en: Press Enter for login:
sv: Tryck på Retur för inloggning:

en: Enter root password for system maintenance
sv: Ange root-lösenord för systemunderhåll

en: Press Enter for system maintenance
sv: Tryck på Enter för systemunderhåll

en: (or press Control-D to continue):
sv: (eller tryck Ctrl-D för att fortsätta):

en: change directory to system root failed
sv: misslyckades med att byta katalog till systemroten

en: failed to set context to %s for terminal %s
sv: misslyckades med att ställa in kontext till %s för terminal %s

en: failed to set exec context to %s
sv: misslyckades med att ställa in exekveringskontext till %s

en: failed to reset context to %s for terminal %s
sv: misslyckades med att återställa kontext till %s för terminal %s

en:  %s [options] [tty device]
sv:  %s [flaggor] [tty-enhet]

en: Single-user login.
sv: En-användarinloggning.

en:  -p, --login-shell        start a login shell
     -t, --timeout <seconds>  max time to wait for a password (default: no limit)
     -e, --force              examine password files directly if getpwnam(3) fails
sv:  -p, --login-shell        starta ett inloggningsskal
     -t, --timeout <sekunder> maximal tid att vänta på ett lösenord (standardvärde: ingen begränsning)
     -e, --force              undersök lösenordsfiler direkt om getpwnam(3) misslyckas

en: only superuser can run this program
sv: endast superanvändaren kan köra detta program

en: cannot open console
sv: kan inte öppna konsol

en: cannot open password database
sv: kan inte öppna lösenordsdatabas

en: cannot execute su shell
sv: kan inte köra su-skal

en: Timed out
sv: Tidsgräns uppnåddes

en: cannot wait on su shell
sv: kan inte vänta på su-skal

en: %s: cannot get file position
sv: %s: kan inte hämta filposition

en: %s: cannot add inotify watch.
sv: %s: kan inte lägga till inotify-bevakning.

en: %s: cannot read inotify events
sv: %s: kan inte läsa inotify-händelser

en: Extraneous newline in file. Exiting.
sv: Extra nyrad i fil. Avslutar.

en:  %s [options] [filename]
sv:  %s [flaggor] [filnamn]

en: Dump UTMP and WTMP files in raw format.
sv: Dumpa UTMP- och WTMP-filer i råformat.

en:  -f, --follow         output appended data as the file grows
sv:  -f, --follow         mata ut tillagd data allt eftersom filen växer

en:  -r, --reverse        write back dumped data into utmp file
sv:  -r, --reverse        skriv tillbaka dumpad data i utmp-filen

en:  -o, --output <file>  write to file instead of standard output
sv:  -o, --output <fil>   skriv till fil istället för standard ut

en: following standard input is unsupported
sv: att följa standard in stöds inte

en: Utmp undump of %s
sv: Utmp omvänd dump av %s

en: Utmp dump of %s
sv: Utmp-dump av %s

en: can't open temporary file
sv: kan inte öppna temporär fil

en: %s: create a link to %s failed
sv: %s: att skapa en länk till %s misslyckades

en: Can't get context for %s
sv: Kan inte hämta kontext för %s

en: Can't set context for %s
sv: Kan inte ställa in kontext för %s

en: %s unchanged
sv: %s är oförändrad

en: cannot get lock
sv: kan inte hämta lås

en: no changes made
sv: inga ändringar gjordes

en: cannot chmod file
sv: kan inte köra chmod på fil

en: Edit the password or group file.
sv: Redigera lösenords- eller gruppfilen.

en: You are using shadow groups on this system.
sv: Du använder skuggrupper på detta system.

en: You are using shadow passwords on this system.
sv: Du använder skugglösenord på detta system.

note: TRANSLATORS: this program uses for y and n rpmatch(3), * which means they can be translated.
en: Would you like to edit %s now [y/n]?
sv: Vill du redigera %s nu [j/n]?

en: failed to allocate UID cache
sv: misslyckades med att allokera UID-cache

en: class of anonymous inode
sv: klass för anonym inode

en: association between file and process
sv: koppling mellan fil och process

en: block device driver name resolved by /proc/devices
sv: blockenhetens drivrutinsnamn uppslagen av /proc/devices

en: bpf map id associated with the fd
sv: bpf-kart-id associerat med fd:n

en: bpf map type (decoded)
sv: bpf-karttyp (avkodad)

en: bpf map type (raw)
sv: bpf-karttyp (rå)

en: bpf object name
sv: bpf-objektnamn

en: bpf program id associated with the fd
sv: bpf-program-id associerat med fd:n

en: bpf program tag
sv: bpf-programtagg

en: bpf program type (decoded)
sv: bpf-programtyp (avkodad)

en: bpf program type (raw)
sv: bpf-programtyp (rå)

en: character device driver name resolved by /proc/devices
sv: teckenenhetens drivrutinsnamn uppslagen av /proc/devices

en: command of the process opening the file
sv: kommandot för den process som öppnar filen

en: reachability from the file system
sv: nåbarhet från filsystemet

en: ID of device containing file
sv: ID för enheten som innehåller filen

en: device type (blk, char, or nodev)
sv: enhetstyp (blk, char eller nodev)

en: IPC endpoints information communicated with the fd
sv: information om IPC-slutpunkter som kommuniceras med fd

en: file descriptors targeted by the eventpoll file
sv: filbeskrivare som är inriktade på eventpoll-filen

en: file descriptor for the file
sv: filbeskrivare för filen

en: flags specified when opening the file
sv: flaggor som anges när filen öppnas

en: user ID number of the file's owner
sv: användarens ID-nummer för filens ägare

en: local IP address
sv: lokal IP-adress

en: remote IP address
sv: IP-fjärradress

en: local IPv6 address
sv: lokal IPv6-adress

en: remote IPv6 address
sv: IPv6-fjärradress

en: inode number
sv: inode-nummer

en: list of monitoring inodes (cooked)
sv: lista över övervakningsinoder (tillagad)

en: list of monitoring inodes (raw, don't decode devices)
sv: lista över övervakningsinoder (råa, avkoda inte enheter)

en: name of the file (raw)
sv: filens namn (raw)

en: opened by a kernel thread
sv: öppnad av en kärntråd

en: device ID for special, or ID of device containing file
sv: enhets-ID för special, eller ID för enheten som innehåller filen

en: length of file mapping (in page)
sv: längd på filmappningen (i sidor)

en: misc character device name resolved by /proc/misc
sv: diverse teckenenhetsnamn uppslaget av /proc/misc

en: mount id
sv: mount-id

en: access mode (rwx)
sv: åtkomstläge (rwx)

en: name of the file (cooked)
sv: filens namn (tillagad)

en: netlink multicast groups
sv: netlink multicast-grupper

en: netlink local port id
sv: netlink lokalt port-id

en: netlink protocol
sv: netlink-protokoll

en: link count
sv: länkantal

en: name of the namespace (NS.TYPE:[INODE])
sv: namn på namnrymden (NS.TYPE:[INODE])

en: type of the namespace
sv: typ för namnrymden

en: owner of the file
sv: ägare av filen

en: net interface associated with the packet socket
sv: nätgränssnitt associerat med paketuttaget

en: block device name resolved by /proc/partition
sv: blockenhetsnamn uppslagen av /proc/partition

en: PID of the process opening the file
sv: PID för den process som öppnar filen

en: command of the process targeted by the pidfd
sv: kommandot för den process som pidfd riktar sig till

en: NSpid field in fdinfo of the pidfd
sv: NSpid-fält i fdinfo för pidfd

en: PID of the process targeted by the pidfd
sv: PID för den process som pidfd riktar sig till

en: ICMP echo request ID
sv: ID för begäran om ICMP-eko

en: file position
sv: filposition

en: tty index of the counterpart
sv: tty-index för motparten

en: device ID (if special file)
sv: enhets-ID (om speciell fil)

en: masked signals
sv: maskerade signaler

en: file size
sv: filstorlek

en: listening socket
sv: lyssnande uttag

en: protocol name
sv: protokollnamn

en: shutdown state of socket ([-r?][-w?])
sv: nedstängningstillstånd för uttag ([-r?][-w?])

en: state of socket
sv: tillstånd för uttag

en: type of socket
sv: typ av uttag

en: file system, partition, or device containing file
sv: filsystem, partition eller enhet som innehåller fil

en: file type (raw)
sv: filtyp (rå)

en: local TCP address (INET address:TCP port)
sv: lokal TCP-adress (INET-adress:TCP-port)

en: remote TCP address (INET address:TCP port)
sv: TCP-fjärradress (INET-adress:TCP-port)

en: local TCP port
sv: lokal TCP-port

en: remote TCP port
sv: TCP-fjärrport

en: thread ID of the process opening the file
sv: tråd-ID för den process som öppnar filen

en: clockid
sv: klockid

en: interval
sv: intervall

en: remaining time
sv: återstående tid

en: network interface behind the tun device
sv: nätverksgränssnitt bakom tun-enheten

en: file type (cooked)
sv: filtyp (tillagad)

en: local UDP address (INET address:UDP port)
sv: lokal UDP-adress (INET-adress:UDP-port)

en: remote UDP address (INET address:UDP port)
sv: UDP-fjärradress (INET-adress:UDP-port)

en: local UDP port
sv: lokal UDP-port

en: remote UDP port
sv: UDP-fjärrport

en: local UDPLite address (INET address:UDPLite port)
sv: lokal UDPLite-adress (INET-adress:UDPLite-port)

en: remote UDPLite address (INET address:UDPLite port)
sv: UDPLite-fjärradress (INET-adress:UDPLite-port)

en: local UDPLite port
sv: lokal UDPLite-port

en: remote UDPLite port
sv: UDPLite-fjärrport

en: user ID number of the process
sv: användarens ID-nummer för processen

en: filesystem pathname for UNIX domain socket
sv: sökvägsnamn för filsystem för UNIX-domänuttag

en: user of the process
sv: användare för processen

en: local VSOCK context identifier
sv: lokal identifierare för VSOCK-kontext

en: remote VSOCK context identifier
sv: identifierare för VSOCK-fjärrkontext

en: local VSOCK port
sv: lokal VSOCK-port

en: remote VSOCK port
sv: VSOCK-fjärrport

en: local VSOCK address (CID:PORT)
sv: lokal VSOCK-adress (CID:PORT)

en: remote VSOCK address (CID:PORT)
sv: VSOCK-fjärradress (CID:PORT)

en: extended version of MODE (rwxD[Ll]m)
sv: utökad version av MODE (rwxD[Ll]m)

en: processes
sv: processer

en: root owned processes
sv: rotägda processer

en: kernel threads
sv: kärntrådar

en: open files
sv: öppna filer

en: RO open files
sv: RO-öppna filer

en: WO open files
sv: WO-öppna filer

en: shared mappings
sv: delade mappningar

en: RO shared mappings
sv: RO-delade mappningar

en: WO shared mappings
sv: WO-delade mappningar

en: regular files
sv: vanliga filer

en: directories
sv: kataloger

en: sockets
sv: uttag

en: fifos/pipes
sv: fifos/rör

en: character devices
sv: teckenenheter

en: block devices
sv: blockenheter

en: unknown types
sv: okända typer

en: too many columns are added via filter expression
sv: för många kolumner läggs till via filteruttryck

en: failed to allocate memory
sv: misslyckades med att allokera minne

en: failed to apply filter
sv: misslyckades med att tillämpa filter

en: failed to allocate an idcache
sv: misslyckades med att allokera en idcache

en: (unknown)
sv: (okänd)

en: unexpected value for pid specification: %s
sv: oväntat värde för pid-specifikation: %s

en: garbage at the end of pid specification: %s
sv: skräp i slutet av pid-specifikationen: %s

en: out of range value for pid specification: %ld
sv: värde utanför intervallet för pid-specifikation: %ld

en: failed to alloc procfs handler
sv: misslyckades med att allokera procfs-handtag

en: failed to open /proc
sv: misslyckades med att öppna /proc

en:  -l, --threads                list in threads level
sv:  -l, --threads                lista i trådnivå

en:  -J, --json                   use JSON output format
sv:  -J, --json                   använd JSON-utdataformat

en:  -n, --noheadings             don't print headings
sv:  -n, --noheadings             skriv inte ut rubriker

en:  -o, --output <list>          output columns (see --list-columns)
sv:  -o, --output <lista>         utdatakolumner (se --list-columns)

en:  -r, --raw                    use raw output format
sv:  -r, --raw                    använd råformat för utdata

en:  -u, --notruncate             don't truncate text in columns
sv:  -u, --notruncate             kortar inte av text i kolumner

en:  -i[4|6], --inet[=4|=6]       list only IPv4 and/or IPv6 sockets
sv:  -i[4|6], --inet[=4|=6]       lista endast IPv4- och/eller IPv6-uttag

en:  -Q, --filter <expr>          apply display filter
sv:  -Q, --filter <uttr>          tillämpa visningsfilter

en:      --debug-filter           dump the internal data structure of filter and exit
sv:      --debug-filter           dumpa den interna datastrukturen i filter och avsluta

en:  -C, --counter <name>:<expr>  define custom counter for --summary output
sv:  -C, --counter <namn>:<uttr>  definiera anpassad räknare för utdata för --summary

en:      --dump-counters          dump counter definitions
sv:      --dump-counters          dumpa räknardefinitioner

en:      --_drop-privilege        (testing purpose) do setuid(1) just after starting
sv:      --_drop-privilege        (teständamål) gör setuid(1) precis efter start

en: Default
sv: Standard

en: With --threads
sv: Med --threads

en: failed to allocate filter
sv: misslyckades med att allokera filter

en: failed to parse "%s": %s
sv: kunde inte tolka "%s": %s

en: too short counter specification: -C/--counter %s
sv: för kort räknarspecifikation: -C/--counter %s

en: no name for counter: -C/--counter %s
sv: inget namn för räknare: -C/--counter %s

en: empty counter expression given: -C/--counter %s
sv: tomt räknaruttryck angavs: -C/--counter %s

en: don't use `{' in the name of a counter: %s
sv: använd inte `{' i namnet på en räknare: %s

en: failed to allocate counter
sv: misslyckades med att allokera räknare

en: failed to allocate summary table
sv: misslyckades med att allokera sammandragstabell

en: VALUE
sv: VÄRDE

en: failed to allocate summary column
sv: misslyckades med att allokera sammandragskolumn

en: COUNTER
sv: RÄKNARE

en: failed to allocate summary line
sv: misslyckades med att allokera sammandragsrad

en: failed to add summary data
sv: misslyckades med att lägga till sammanfattande data

en: unknown -i/--inet argument: %s
sv: okänt argument för -i/--inet: %s

en: unsupported --summary argument
sv: argumentet --summary stöds inte

en: failed to drop privilege
sv: misslyckades med att släppa privilegie

en: failed to alloc path context for /var/run/netns
sv: misslyckades med att allokera sökvägskontext för /var/run/netns

en:  %s --label <label> | --uuid <uuid>
sv:  %s --label <etikett> | --uuid <uuid>

en:  %s [--cache-file <file>] [-ghlLv] [--output <format>] [--match-tag <tag>] 
           [--match-token <token>] [<dev> ...]
sv:  %s [--cache-file <fil>] [-ghlLv] [--output <format>] [--match-tag <tagg>] 
           [--match-token <symbol>] [<enh> …]

en:  %s -p [--match-tag <tag>] [--offset <offset>] [--size <size>] 
           [--output <format>] <dev> ...
sv:  %s -p [--match-tag <tagg>] [--offset <position>] [--size <storlek>] 
           [--output <format>] <enh> …

en:  %s -i [--match-tag <tag>] [--output <format>] <dev> ...
sv:  %s -i [--match-tag <tagg>] [--output <format>] <enh> …

en:  -c, --cache-file <file>    read from <file> instead of reading from the default
                                  cache file (-c /dev/null means no cache)
sv:  -c, --cache-file <fil>     läs från <fil> istället för att läsa från standard
                                  cachefil (-c /dev/null innebär ingen cache)

en:  -d, --no-encoding          don't encode non-printing characters
sv:  -d, --no-encoding          koda inte tecken som inte kan skrivas ut

en:  -g, --garbage-collect      garbage collect the blkid cache
sv:  -g, --garbage-collect      skräpsamla blkid-cachen

en:  -o, --output <format>      output format; can be one of:
                                  value, device, export, json or full; (default: full)
sv:  -o, --output <format>      utdataformat; kan vara ett av:
                                  value, device, export, json eller full; (standard: full)

en:  -k, --list-filesystems     list all known filesystems/RAIDs and exit
sv:  -k, --list-filesystems     lista alla kända filsystem/RAID:er och avsluta

en:  -s, --match-tag <tag>      show specified tag(s) (default show all tags)
sv:  -s, --match-tag <tagg>     visa angivna taggar (standard visa alla taggar)

en:  -t, --match-token <token>  find device with a specific token (NAME=value pair)
sv:  -t, --match-token <symbol> hitta enhet med angiven symbol (NAMN=värde-par)

en:  -l, --list-one             look up only first device with token specified by -t
sv:  -l, --list-one             slå upp endast första enhet med symbol angiven av -t

en:  -L, --label <label>        convert LABEL to device name
sv:  -L, --label <etikett>      konvertera ETIKETT to enhetsnamn

en:  -U, --uuid <uuid>          convert UUID to device name
sv:  -U, --uuid <uuid>          konvertera UUID till enhetsnamn

en: Low-level probing options:
sv: Lågnivåavsönkningsflaggor:

en:  -p, --probe                low-level superblocks probing (bypass cache)
sv:  -p, --probe                lågnivåavsökning för superblock (förbigå cache)

en:  -i, --info                 gather information about I/O limits
sv:  -i, --info                 samla endast information om I/O-begränsningar

en:  -H, --hint <value>         set hint for probing function
sv:  -H, --hint <värde>         ange hint för sonderingsfunktion

en:  -S, --size <size>          override device size
sv:  -S, --size <storlek>       åsidosätt enhetens storlek

en:  -O, --offset <offset>      probe at the given offset
sv:  -O, --offset <position>    avsök vid angiven position

en:  -u, --usages <list>        filter by "usage" (e.g. -u filesystem,raid)
sv:  -u, --usages <lista>       filtrera efter ”användning” (t.ex. -u filesystem,raid)

en:  -n, --match-types <list>   filter by filesystem type (e.g. -n vfat,ext3)
sv:  -n, --match-types <lista>  filtrera efter filsystemstyp (t.ex. -n vfat,ext3)

en:  -D, --no-part-details      don't print info from partition table
sv:  -D, --no-part-details      skriv inte ut info från partitionstabell

en: <size> and <offset>
sv: <storlek> och <position>

en:  <dev> specify device(s) to probe (default: all devices)
sv:  <dev> ange enhet(er) att avsöka (standardvärde: alla enheter)

en: (mounted, mtpt unknown)
sv: (monterad, mtpt okänd)

en: (in use)
sv: (används)

en: (not mounted)
sv: (inte monterad)

en: error: %s
sv: fel: %s

en: %s: ambivalent result (probably more filesystems on the device, use wipefs(8) to see more details)
sv: %s: tvetydigt resultat (troligtvis flera filsystem på enheten, använd wipefs(8) för att se ytterligare detaljer)

en: unknown keyword in -u <list> argument: '%s'
sv: okänt nyckelord i -u <lista>-argument: ”%s”

en: invalid argument: %s
sv: ogiltigt argument: %s

en: unsupported output format %s
sv: utmatningsformat %s stöds inte

en: Too many tags specified
sv: För många taggar angavs

en: Can only search for one NAME=value pair
sv: Kan endast söka efter ett NAMN=värde-par

en: -t needs NAME=value pair
sv: -t kräver NAMN=värde-par

en: %s from %s  (libblkid %s, %s)
sv: %s från %s  (libblkid %s, %s)

en: The low-level probing mode does not support 'list' output format
sv: Lågnivåavsökningsläget har inte stöd för utmatningsformatet ”list”

en: The low-level probing mode requires a device
sv: Lågnivåavsökningsläget kräver en enhet

en: The lookup option requires a search type specified using -t
sv: Uppslagsflaggan kräver att en söktyp anges med -t

en: Failed to use probing hint: %s
sv: Misslyckades med att använda avläsningsledtråd: %s

en: invalid month argument
sv: ogiltigt månadsargument

en: invalid week argument
sv: ogiltigt veckoargument

en: illegal week value: use 1-54
sv: ogiltigt veckovärde: använd 1-54

en: failed to parse columns
sv: kunde inte tolka kolumner

en: failed to parse timestamp or unknown month name: %s
sv: misslyckades med att tolka tidsstämpel eller okänt månadsnamn: %s

en: illegal day value
sv: ogiltigt dagsvärde

en: illegal day value: use 1-%d
sv: ogiltigt dagsvärde: använd 1-%d

en: illegal month value: use 1-12
sv: ogiltigt månadsvärde: använd 1-12

en: unknown month name: %s
sv: okänt månadsnamn: %s

en: illegal year value
sv: ogiltigt årsvärde

en: illegal year value: use positive integer
sv: ogiltigt årsvärde: använd ett positivt heltal

en: illegal week value: year %d doesn't have week %d
sv: ogiltigt veckovärde: år %d har inte vecka %d

en:  %s [options] [[[day] month] year]
sv:  %s [flaggor] [[[dag] månad] år]

en:  %s [options] <timestamp|monthname>
sv:  %s [flaggor] <tidsstämpel|månadsnamn>

en: Display a calendar, or some part of it.
sv: Visa en kalender, eller en del av den.

en: Without any arguments, display the current month.
sv: Utan argument visas den aktuella månaden.

en:  -1, --one             show only a single month (default)
sv:  -1, --one             visa bara en enstaka månad (standard)

en:  -3, --three           show three months spanning the date
sv:  -3, --three           visa tre månader som innefattar datumet

en:  -n, --months <num>    show num months starting with date's month
sv:  -n, --months <num>    visa num månader med början på datumets månad

en:  -S, --span            span the date when displaying multiple months
sv:  -S, --span            innefatta datumet när flera månader visas

en:  -s, --sunday          Sunday as first day of week
sv:  -s, --sunday          söndag som första dag i veckan

en:  -m, --monday          Monday as first day of week
sv:  -m, --monday          månad som första dag i veckan

en:  -j, --julian          use day-of-year for all calendars
sv:  -j, --julian          mata ut dag på året för alla kalendrar

en:      --reform <val>    Gregorian reform date (1752|gregorian|iso|julian)
sv:      --reform <val>    datum enligt den Gregorianska reformen (1752|gregorian|iso|julian)

en:      --iso             alias for --reform=iso
sv:      --iso             alias för --reform=iso

en:  -y, --year            show the whole year
sv:  -y, --year            visa hela året

en:  -Y, --twelve          show the next twelve months
sv:  -Y, --twelve          visa nästa tolv månader

en:  -w, --week[=<num>]    show US or ISO-8601 week numbers
sv:  -w, --week[=<num>]    visa US- eller ISO-8601-veckonummer

en:  -v, --vertical        show day vertically instead of line
sv:  -v, --vertical        visa dag vertikalt istället för på rad

en:  -c, --columns <width> amount of columns to use
sv:  -c, --columns <bredd> antal kolumner att använda

en:      --color[=<when>]  colorize messages (%s, %s or %s)
sv:      --color[=<när>]   färglägg meddelanden (%s, %s eller %s)

en: too few arguments
sv: för få argument

en: Unknown errno
sv: Okänd errno

en: Unknown syscall
sv: Okänd syscall

en: Could not open %s
sv: Kunde inte öppna %s

en: filter too big
sv: filtret är för stort

en: Could not dump seccomp filter
sv: Kunde inte dumpa seccomp-filter

en: Seccomp non-functional
sv: Seccomp icke-funktionell

en: Could not run prctl(PR_SET_NO_NEW_PRIVS)
sv: Kunde inte köra prctl (PR_SET_NO_NEW_PRIVS)

en: Could not exec
sv: Kunde inte köra

en:  %s [options] oldpath newpath
sv:  %s [flaggor] gammal-sökväg ny-sökväg

en: Atomically exchanges paths between two files.
sv: Utbyter sökvägar mellan två filer på atomisk väg.

en: failed to exchange "%s" and "%s"
sv: misslyckades med att byta ut "%s" och "%s"

en:  %s [options] file
sv:  %s [flaggor] fil

en:  %s [options] --fd|-d file-descriptor
sv:  %s [flaggor] --fd|-d filbeskrivare

en:  -a, --advice <advice> applying advice to the file (default: "dontneed")
sv:  -a, --advice <råd>    tillämpar råd till filen (standard: "dontneed")

en:  -l, --length <num>    length for range operations, in bytes
sv:  -l, --length <num>    längd för intervalloperationer, i byte

en:  -o, --offset <num>    offset for range operations, in bytes
sv:  -o, --offset <num>    offset för intervalloperationer, i byte

en: 
    Available values for advice:
sv: 
    Tillgängliga värden för råd:

en: invalid fd argument
sv: ogiltigt fd-argument

en: no file specified
sv: ingen fil angiven

en: specify either file descriptor or file name
sv: ange antingen filbeskrivare eller filnamn

en: specify one file descriptor or file name
sv: ange en filbeskrivare eller filnamn

en: failed to advise: %s
sv: misslyckades med att ge råd: %s

en: file data resident in memory in pages
sv: fildata resident i minne i sidor

en: file data resident in memory in bytes
sv: fildata resident i minne i byte

en: size of the file
sv: filstorlek

en: file name
sv: filnamn

en: number of dirty pages
sv: antal smutsiga sidor

en: number of dirty bytes
sv: antal smutsiga byte

en: number of pages marked for writeback
sv: antal sidor markerade för återskrivning

en: number of bytes marked for writeback
sv: antal byte markerade för återskrivning

en: number of evicted pages
sv: antal sidor som evakuerats

en: number of evicted bytes
sv: antal byte som evakuerats

en: number of recently evicted pages
sv: antal sidor som nyligen evakuerats

en: number of recently evicted bytes
sv: antal byte som nyligen evakuerats

en: failed to do mincore: %s
sv: misslyckades med att köra mincore: %s

en: failed to do mmap: %s
sv: misslyckades med att köra mmap: %s

en: failed to do cachestat: %s
sv: misslyckades med att göra cachestat: %s

en: failed to open: %s
sv: misslyckades med att öppna: %s

en: failed to do fstat: %s
sv: misslyckades med att köra fstat: %s

en: failed ioctl to get size: %s
sv: misslyckades med ioctl för att få storlek: %s

en:  %s [options] file...
sv:  %s [flaggor] fil…

en:  -J, --json            use JSON output format
sv:  -J, --json            använd JSON-utmatningsformat

en:  -b, --bytes           print sizes in bytes rather than in human readable format
sv:  -b, --bytes           skriv ut storlekar i byte snarare än i ett format läsbart för människor

en:  -n, --noheadings      don't print headings
sv:  -n, --noheadings      skriv inte ut rubriker

en:  -o, --output <list>   output columns
sv:  -o, --output <lista>  skriv ut kolumner

en:      --output-all      output all columns
sv:      --output-all      mata ut alla kolumner

en:  -r, --raw             use raw output format
sv:  -r, --raw             använd rått utmatningsformat

en:  %s [options] {LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL}=<value>
sv:  %s [flaggor] {LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL}=<värde>

en: Find a filesystem by label or UUID.
sv: Sök filsystem efter etikett eller UUID.

en: unable to resolve '%s'
sv: kan inte slå upp ”%s”

en: action detected by --poll
sv: åtgärd identifierad av --poll

en: filesystem size available, use <number> if --bytes is given
sv: tillgänglig filsystemstorlek, använd <nummer> om --bytes anges

en: dump(8) period in days [fstab only]
sv: dump(8) period i dagar [endast fstab]

en: filesystem root
sv: filsystemsrot

en: filesystem type
sv: filsystemstyp

en: FS specific mount options
sv: FS-specifika monteringsflaggor

en: mount ID
sv: monterings-ID

en: number of available inodes
sv: antal tillgängliga inoder

en: total number of inodes
sv: totalt antal inoder

en: number of used inodes
sv: antal använda inoder

en: percentage of INO.USED divided by INO.TOTAL
sv: procentandel av INO.USED dividerat med INO.TOTAL

en: filesystem label
sv: filsystemsetikett

en: major:minor device number
sv: huvud-:bienhetsnummer

en: old mount options saved by --poll
sv: gamla monteringsflaggor sparade av --poll

en: old mountpoint saved by --poll
sv: gammal monteringspunkt sparad av --poll

en: all mount options
sv: alla monteringsflaggor

en: optional mount fields
sv: valfria monteringsfält

en: mount parent ID
sv: monteringens föräldra-ID

en: partition label
sv: partitionsetikett

en: pass number on parallel fsck(8) [fstab only]
sv: stegnummer i parallell fsck(8) [endast fstab]

en: VFS propagation flags
sv: VFS-propageringsflaggor

en: filesystem size, use <number> if --bytes is given
sv: filsystemets storlek, använd <nummer> om --bytes anges

en: all possible source devices
sv: alla möjliga källenheter

en: source device
sv: källenhet

en: mountpoint
sv: monteringspunkt

en: task ID
sv: uppgifts-ID

en: mount 64-bit ID (requires --kernel=listmount)
sv: montera 64-bitars ID (kräver --kernel=listmount)

en: filesystem size used, use <number> if --bytes is given
sv: filsystemets storlek som används, använd <nummer> om --bytes anges

en: filesystem use percentage
sv: användningsprocent av filsystem

en: filesystem UUID
sv: filsystems-UUID

en: VFS specific mount options
sv: VFS-specifika monteringsflaggor

en: unknown action: %s
sv: okänd åtgärd: %s

en: mount
sv: montera

en: umount
sv: avmontera

en: remount
sv: återmontera

en: move
sv: flytta

en: can't read %s
sv: kan inte läsa %s

en: failed to allocate statmnt handler
sv: kunde inte allokera statmnt-handtag

en: failed to fetch mount nodes
sv: misslyckades med att hämta monteringsnoder

en: failed to initialize libmount iterator
sv: misslyckades med att initiera libmount-iterator

en: failed to initialize libmount tabdiff
sv: misslyckades med att initiera libmount-tabdiff

en: poll() failed
sv: poll() misslyckades

en:  %1$s [options]
     %1$s [options] <device> | <mountpoint>
     %1$s [options] <device> <mountpoint>
     %1$s [options] [--source <device>] [--target <path> | --mountpoint <dir>]
sv:  %1$s [flaggor]
     %1$s [flaggor] <enhet> | <monteringspunkt>
     %1$s [flaggor] <enhet> <monteringspunkt>
     %1$s [flaggor] [--source <enhet>] [--target <sökväg> | --mountpoint <kat>]

en: Find a (mounted) filesystem.
sv: Hitta ett (monterat) filsystem.

en: 
    Data sources:
sv: 
    Datakällor:

en:  -F, --tab-file <path>  alternative file for -s, -m or -k options
sv:  -F, --tab-file <sökväg> alternativ fil för flaggorna -s, -m eller -k

en:  -m, --mtab             search in table of mounted filesystems
                              (includes user space mount options)
sv:  -m, --mtab              sök i tabell över monterade filsystem
                               (inkluderar monteringsflaggor från användarrymd)

en:  -k                     an alias for '--kernel=mountinfo'
sv:  -k                     ett alias för '--kernel=mountinfo'

en:  --kernel[=<method>]    search in kernel mount table (default behavior);
                              <method> is mountinfo or listmount
sv:  --kernel[=<metod>]     sök i monteringstabellen för kärnan (standardbeteende);
                              <metod> är mountinfo eller listmount

en:  -N, --task <tid>       use alternative namespace (/proc/<tid>/mountinfo file)
sv:  -N, --task <tid>        använd alternativ namnrymd  (/proc/<tid>/mountinfo-filen)

en:  -p, --poll[=<list>]    monitor changes in table of mounted filesystems
sv:  -p, --poll[=<lista>]    övervaka ändringar i tabellen över monterade filsystem

en:  -s, --fstab            search in static table of filesystems
sv:  -s, --fstab             sök i statisk tabell över filsystem

en: 
    Data filters:
sv: 
    Datafilter:

en:  -A, --all              disable all built-in filters, print all filesystems
sv:  -A, --all               inaktivera alla inbyggda filter, skriv ut alla filsystem

en:  -d, --direction <word> direction of search, 'forward' or 'backward'
sv:  -d, --direction <ord>   sökriktning, ”forward” eller ”backward”

en:  -f, --first-only       print the first found filesystem only
sv:  -f, --first-only        skriv bara ut det första filsystemet som hittas

en:  -i, --invert           invert the sense of matching
sv:  -i, --invert            invertera matchningen

en:      --id <num>         filter by mount node ID
sv:      --id <num>         filtrera efter ID för monteringsnod

en:      --uniq-id <num>    filter by mount node 64-bit ID (requires --kernel=listmount)
sv:      --uniq-id <num>    filtrera efter 64-bitars ID för monteringsnod (kräver --kernel=listmount)

en:      --pseudo           print only pseudo-filesystems
sv:      --pseudo           skriv endast ut pseudofilsystem

en:  -Q, --filter <expr>    apply display filter
sv:  -Q, --filter <uttr>    tillämpa visningsfilter

en:  -M, --mountpoint <dir> the mountpoint directory
sv:  -M, --mountpoint <kat>  katalogen som är monteringspunkten

en:      --shadowed         print only filesystems over-mounted by another filesystem
sv:      --shadowed         skriv endast ut filsystem som är övermonterade av annat filsystem

en:  -R, --submounts        print all submounts for the matching filesystems
sv:  -R, --submounts         skriv ut alla undermonteringar för matchande filsystem

en:      --real             print only real filesystems
sv:      --real             skriv endast ut riktiga filsystem

en:  -S, --source <string>  the device to mount (by name, maj:min, 
                              LABEL=, UUID=, PARTUUID=, PARTLABEL=)
sv:  -S, --source <sträng>   enheten att montera (efter namn, övr:undr, 
                               LABEL=, UUID=, PARTUUID=, PARTLABEL=)

en:  -T, --target <path>    the path to the filesystem to use
sv:  -T, --target <sökväg>   sökvägen till filsystemet som ska användas

en:  -t, --types <list>     limit the set of filesystems by FS types
sv:  -t, --types <lista>     begränsa uppsättningen av filsystem till FS-typer

en:  -U, --uniq             ignore filesystems with duplicate target
sv:  -U, --uniq              hoppa över filsystem med ett dubblerat mål

en:  -a, --ascii            use ASCII chars for tree formatting
sv:  -a, --ascii             använd ASCII-tecken för trädformatering

en:  -b, --bytes            print sizes in bytes rather than in human readable format
sv:  -b, --bytes             skriv ut storlekar i byte snarare än i ett format läsbart för människor

en:  -C, --nocanonicalize   don't canonicalize when comparing paths
sv:  -C, --nocanonicalize    gör inte sökvägar kanoniska vid jämförelser

en:  -c, --canonicalize     canonicalize printed paths
sv:  -c, --canonicalize      gör sökvägar kanoniska vid utskrift

en:  -D, --df               imitate the output of df(1)
sv:  -D, --df                imitera utmatning från df(1)

en:  -e, --evaluate         convert tags (LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL) 
                              to device names
sv:  -e, --evaluate          konvertera taggar (LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL) 
                               till enhetsnamn

en:  -I, --dfi              imitate the output of df(1) with -i option
sv:  -I, --dfi              efterlikna utdata från df(1) med flaggan -i

en:  -J, --json             use JSON output format
sv:  -J, --json              använd JSON-utmatningsformat

en:  -l, --list             use list format output
sv:  -l, --list              använd listutmatningsformat

en:  -n, --noheadings       don't print column headings
sv:  -n, --noheadings        skriv inte ut kolumnrubriker

en:  -O, --options <list>   limit the set of filesystems by mount options
sv:  -O, --options <lista>   begränsa mängden filsystem efter monteringsflaggor

en:  -o, --output <list>    output columns (see --list-columns)
sv:  -o, --output <lista>   skriv ut kolumner (se --list-columns)

en:      --output-all       output all available columns
sv:      --output-all       skriv ut alla tillgängliga kolumner

en:  -P, --pairs            use key="value" output format
sv:  -P, --pairs             använd utmatningsformat med nyckel="värde"

en:  -r, --raw              use raw output format
sv:  -r, --raw               använd rått utmatningsformat

en:      --tree             enable tree format output if possible
sv:      --tree             aktivera utmatning i trädformat om möjligt

en:  -u, --notruncate       don't truncate text in columns
sv:  -u, --notruncate        trunkera inte text i kolumner

en:  -v, --nofsroot         don't print [/dir] for bind or btrfs mounts
sv:  -v, --nofsroot          skriv inte ut [/kat] för bind- eller btrfs-monteringar

en:  -w, --timeout <num>    upper limit in milliseconds that --poll will block
sv:  -w, --timeout <num>     övre gräns i millisekunder som --poll kommer att blockera

en:  -y, --shell            use column names to be usable as shell variable identifiers
sv:  -y, --shell            använd kolumnnamn att använda som identifierare för skalvariabler

en:  -x, --verify           verify mount table content (default is fstab)
sv:  -x, --verify            verifiera innehållet i monteringstabell (standardvärdet är fstab)

en:      --verbose          print more details
sv:      --verbose           skriv ut utförlig information

en:      --vfs-all          print all VFS options
sv:      --vfs-all          skriv ut alla VFS-flaggor

en: %s column is requested, but --poll is not enabled
sv: %s-kolumnen är begärd, men --poll är inte aktiverad

en: failed to initialize filter
sv: misslyckades med att initiera filtret

en: unknown direction '%s'
sv: okänd riktning ”%s”

en: invalid --kernel argument
sv: ogiltigt --kernel-argument

en: invalid TID argument
sv: ogiltigt TID-argument

en: invalid id argument
sv: ogiltigt id-argument

en: invalid uniq-id argument
sv: ogiltigt uniq-id-argument

en: --poll accepts only one file, but more specified by --tab-file
sv: --poll accepterar bara en fil, men fler angivna av --tab-file

en: options --kernel=listmount and --tab-file or --task can't be used together
sv: flaggorna --kernel=listmount och --tab-file eller --task kan inte användas tillsammans

en: options --target and --source can't be used together with command line element that is not an option
sv: flaggorna --target och --source kan inte användas tillsammans med kommandoradselement som inte är en flagga

en: failed to initialize libmount cache
sv: misslyckades med att initiera libmount-cachen

en: target specified more than once
sv: mål angivet mer än en gång

en: wrong order: %s specified before %s
sv: felaktig ordning: %s angavs före %s

en: undefined target (fs_file)
sv: odefinierat mål (fs_file)

en: non-canonical target path (real: %s)
sv: icke-kanonisk målsökväg (verklig: %s)

en: unreachable on boot required target: %m
sv: nåbart mål som krävs vid uppstart: %m

en: unreachable target: %m
sv: onåbart mål: %m

en: target is not a directory
sv: mål är inte en katalog

en: target exists
sv: mål existerar

en: unreachable on boot required source: %s=%s
sv: onåbar källa som krävs vid uppstart: %s=%s

en: unreachable: %s=%s
sv: onåbar: %s=%s

en: %s=%s translated to %s
sv: %s= %s översatt till %s

en: undefined source (fs_spec)
sv: odefinierat mål (fs_spec)

en: unsupported source tag: %s
sv: källtagg stöds inte: %s

en: do not check %s source (pseudo/net)
sv: kontrollera inte %s-källa (pseudo/net)

en: unreachable source: %s: %m
sv: onåbar enhet: %s: %m

en: non-bind mount source %s is a directory or regular file
sv: källa %s för icke-bindningsmontering är en katalog eller en vanlig fil

en: source %s is not a block device
sv: källa %s är inte en blockenhet

en: source %s exists
sv: källa %s existerar

en: VFS options: %s
sv: VFS-flaggor: %s

en: FS options: %s
sv: FS-flaggor: %s

en: userspace options: %s
sv: flaggor för användarrymd: %s

en: unsupported swaparea discard policy: %s
sv: kasseringspolicy för växlingsområde stöds inte: %s

en: failed to parse swaparea priority option
sv: misslyckades med att tolka flagga för växlingsområdesprioritet

en: do not check %s FS type (pseudo/net)
sv: kontrollera inte %s-FS-typ (pseudo/net)

en: "none" FS type is recommended for bind or move operations only
sv: FS-typen "none" rekommenderas endast för bindnings- eller flyttoperationer

en: %s seems unsupported by the current kernel
sv: %s verkar sakna stöd hos den aktuella kärnan

en: reason unknown
sv: okänd anledning

en: cannot detect on-disk filesystem type (%s)
sv: kan inte upptäcka filsystemtyp på disken (%s)

en: %s does not match with on-disk %s
sv: %s matchar inte den på disk: %s

en: on-disk %s seems unsupported by the current kernel
sv: %s på disk verkar sakna stöd hos den aktuella kärnan

en: FS type is %s
sv: FS-typ är %s

en: recommended root FS passno is 1 (current is %d)
sv: rekommenderat root-FS passno är 1 (är %d nu)

en: your fstab has been modified, but systemd still uses the old version;
           use 'systemctl daemon-reload' to reload
sv: din fstab har ändrats, men systemd använder fortfarande den gamla versionen;
           använd 'systemctl daemon-reload' för att läsa om

en: %d parse error | %d parse errors
sv[0]: %d tolkningsfel
sv[1]: %d tolkningsfel

en: , %d error | , %d errors
sv[0]: , %d fel
sv[1]: , %d fel

en: , %d warning | , %d warnings
sv[0]: , %d varning
sv[1]: , %d varningar

en: Success, no errors or warnings detected
sv: Framgång, inga fel eller varningar detekterade

en: empty long option after -l or --long argument
sv: tom lång flagga efter argumenten -l eller --long

en: unknown shell after -s or --shell argument
sv: okänt skal efter argumenten -s eller --shell

en:  %1$s <optstring> <parameters>
     %1$s [options] [--] <optstring> <parameters>
     %1$s [options] -o|--options <optstring> [options] [--] <parameters>
sv:  %1$s <flaggsträng> <parametrar>
     %1$s [flaggor] [--] <flaggsträng> <parametrar>
     %1$s [flaggor] -o|--options <flaggsträng> [flaggor] [--] <parametrar>

en: Parse command options.
sv: Tolka kommandoradsflaggor.

en:  -a, --alternative             allow long options starting with single -
sv:  -a, --alternative             tillåt att långa flaggor börjar med ett enstaka -

en:  -l, --longoptions <longopts>  the long options to be recognized
sv:   -l, --longoptions <långflag> de långa flaggor som ska identifieras

en:  -n, --name <progname>         the name under which errors are reported
sv:  -n, --name <programnamn>      namnet under vilket fel rapporteras

en:  -o, --options <optstring>     the short options to be recognized
sv:  -o, --options <flaggsträng>   de korta flaggor som ska identifieras

en:  -q, --quiet                   disable error reporting by getopt(3)
sv:  -q, --quiet                   inaktivera felrapportering från getopt(3)

en:  -Q, --quiet-output            no normal output
sv:  -Q, --quiet-output            ingen normal utmatning

en:  -s, --shell <shell>           set quoting conventions to those of <shell>
sv:  -s, --shell <skal>            ställ in citeringskonventioner till de för <skal>

en:  -T, --test                    test for getopt(1) version
sv:  -T, --test                    testa vilken getopt(1) version som finns

en:  -u, --unquoted                do not quote the output
sv:  -u, --unquoted                citera inte utmatning

en: missing optstring argument
sv: flaggsträngsargument saknas

en: internal error, contact the author.
sv: internt fel, kontakta författaren.

en: could not compile regular expression %s: %s
sv: kunde inte kompilera reguljärt uttryck %s: %s

en: Mode:
sv: Läge:

en: dry-run
sv: torrkörning

en: real
sv: verklig

en: Method:
sv: Metod:

en: Files:
sv: Filer:

en: %-25s %zu files
sv: %-25s %zu filer

en: Linked:
sv: Länkad:

en: Compared:
sv: Jämfört:

en: Skipped reflinks:
sv: Hoppade över reflinks:

en: Saved:
sv: Sparade:

en: %-25s %<PRId64>.%06<PRId64> seconds
sv: %-25s %<PRId64>.%06<PRId64> sekunder

en: Duration:
sv: Varaktighet:

en: cannot get xattr names for %s
sv: kan inte få xattr-namn för %s

en: cannot get xattr value of %s for %s
sv: kan inte få xattr-värde för %s för %s

en: Comparing xattrs of %s to %s
sv: Jämförelse av xattrs för %s till %s

en: Reflinking failed, fallback to hardlinking
sv: Reflinking misslyckades, faller tillbaka på hårdlänkning

en: %s%sLinking %s to %s (-%s)
sv: %s%sLänkar %s till %s (-%s)

en: [DryRun]
sv: [Torrkörning]

en: cannot link %s to %s
sv: kan inte länka %s till %s

en: cannot rename %s to %s
sv: kan inte byta namn på %s till %s

en: Skipped (excluded subtree) %s
sv: Hoppades över (exkluderat underträd) %s

en: Skipped (excluded) %s
sv: Hoppade över (exkluderad) %s

en: Skipped (smaller than configured size) %s
sv: Hoppades över (mindre än konfigurerad storlek) %s

en: Skipped (greater than configured size) %s
sv: Hoppades över (större än konfigurerad storlek) %s

en: Skipped (specified more than once) %s
sv: Hoppades över (anges mer än en gång) %s

en: cannot continue
sv: kan inte fortsätta

en: Skipped (attributes mismatch) %s
sv: Hoppades över (attribut som inte stämmer överens) %s

en: Skipped (already reflink) %s
sv: Hoppades över (redan reflink) %s

en: Skipped (content mismatch) %s
sv: Hoppades över (innehåll stämmer inte) %s

en:  %s [options] <directory>|<file> ...
sv:  %s [flaggor] <katalog>|<fil>...

en: Consolidate duplicate files using hardlinks.
sv: Konsolidera dubbletter av filer med hjälp av hårda länkar.

en:  -c, --content              compare only file contents, same as -pot
sv:  -c, --content              jämför endast filinnehåll, samma som -pot

en:  -b, --io-size <size>       I/O buffer size for file reading
                                  (speedup, using more RAM)
sv:  -b, --io-size <strl>       I/O-buffertstorlek för läsning av filer
                                  (snabbare, använder mer RAM)

en:  -d, --respect-dir          directory names have to be identical
sv:  -d, --respect-dir          katalognamnen måste vara identiska

en:  -f, --respect-name         filenames have to be identical
sv:  -f, --respect-name         filnamnen måste vara identiska

en:  -i, --include <regex>      regular expression to include files/dirs
sv:  -i, --include <regex>      reguljärt uttryck för att inkludera filer/kat

en:      --mount                stay within the same filesystem
sv:      --mount                stanna kvar inom samma filsystem

en:  -n, --dry-run              don't actually link anything
sv:  -n, --dry-run              länka faktiskt inte någonting

en:  -o, --ignore-owner         ignore owner changes
sv:  -o, --ignore-owner         ignorera ägarändringar

en:  -O, --keep-oldest          keep the oldest file of multiple equal files
                                  (lower precedence than minimize/maximize)
sv:  -O, --keep-oldest          behåll den äldsta filen av flera lika stora filer
                                  (lägre prioritet än minimera/maximera)

en:  -p, --ignore-mode          ignore changes of file mode
sv:  -p, --ignore-mode          ignorera ändringar av filläge

en:  -q, --quiet                quiet mode - don't print anything
sv:  -q, --quiet                tyst läge - skriver inte ut något

en:  -r, --cache-size <size>    memory limit for cached file content data
sv:  -r, --cache-size <strl>    minnesgräns för cachat data om filinnehåll

en:      --reflink[=<when>]     create clone/CoW copies (auto, always, never)
sv:      --reflink[=<när>]      skapa klon/CoW-kopior (auto, always, never)

en:      --skip-reflinks        skip already cloned files (enabled on --reflink)
sv:      --skip-reflinks        hoppa över redan klonade filer (aktiverat på --reflink)

en:  -t, --ignore-time          ignore timestamps (when testing for equality)
sv:  -t, --ignore-time          ignorera tidsstämplar (vid test av likhet)

en:  -v, --verbose              verbose output (repeat for more verbosity)
sv:  -v, --verbose              utförlig utdata (upprepa för mer utförlig utdata)

en:  -x, --exclude <regex>      regular expression to exclude files
sv:  -x, --exclude <regex>      reguljärt uttryck för att exkludera filer

en:      --exclude-subtree <regex>  regular expression to exclude directories
sv:      --exclude-subtree <regex>  reguljärt uttryck för att exkludera kataloger

en:  -X, --respect-xattrs       respect extended attributes
sv:  -X, --respect-xattrs       respektera utökade attribut

en:  -y, --method <name>        file content comparison method
sv:  -y, --method <namn>        jämförelsemetod för filinnehåll

en:  -z, --zero                 delimit output with NULs instead of newlines
sv:  -z, --zero                 avgränsa utdata med NUL i stället för nyrader

en: failed to parse minimum size
sv: misslyckades med att tolka minsta storlek

en: failed to parse maximum size
sv: misslyckades med att tolka maximal storlek

en: failed to parse cache size
sv: misslyckades med att tolka cachestorlek

en: failed to parse I/O size
sv: misslyckades med att tolka I/O-storlek

en: cannot register exit handler
sv: kan inte registrera exit-handtag

en: no directory or file specified
sv: ingen katalog eller fil angiven

en: cannot initialize %s method, use 'memcmp' fallback
sv: kan inte initiera %s-metoden, använd 'memcmp' som reserv

en: failed to initialize files comparer
sv: misslyckades med att initiera filjämförare

en: Scanning [device/inode/links]:
sv: Söker igenom [device/inode/links]:

en: cannot get realpath: %s
sv: kan inte hämta realpath: %s

en: cannot process %s
sv: kan inte bearbeta %s

en: Pending (thread)
sv: Väntar (tråd)

en: Pending (process)
sv: Väntar (process)

en: Blocked
sv: Blockerad

en: Ignored
sv: Ignorerad

en: Caught
sv: Fångad

en: failed to initialize procfs handler
sv: misslyckades med att initiera procfs-hanterare

en: cannot open /proc/%d/status
sv: kan inte öppna /proc/%d/status

en: unexpected sigmask format: %s (%s)
sv: oväntat format för sigmask: %s (%s)

en: unknown signal %s; valid signals:
sv: okänd signal %s; giltiga signaler:

en: Forcibly terminate a process.
sv: Tvinga fram att en process avslutas.

en:  -a, --all              do not restrict the name-to-pid conversion to processes
                              with the same uid as the present process
sv:  -a, --all              begränsa inte namn-till-pid-konverteringen till processer
                              med samma uid som den aktuella processen

en:  -s, --signal <signal>  send this <signal> instead of SIGTERM
sv:  -s, --signal <signal>  skicka <signal> istället för SIGTERM

en:  -q, --queue <value>    use sigqueue(2), not kill(2), and pass <value> as data
sv:  -q, --queue <värde>    använd sigqueue(2), inte kill(2), och skicka <värde> som data

en:      --timeout <milliseconds> <follow-up signal>
                            wait up to timeout and send follow-up signal
sv:      --timeout <millisekunder> <uppföljningssignal>
                            vänta i upp till tidsgräns och skicka uppföljningssignal

en:  -p, --pid              print pids without signaling them
sv:  -p, --pid              skriv ut PID:ar utan att signalera dem

en:  -L, --table            list signal names and numbers
sv:  -L, --table            lista signalnamn och signalnummer

en:  -r, --require-handler  do not send signal if signal handler is not present
sv:  -r, --require-handler  skicka inte signalen om signalhandtaget inte finns

en:  -d, --show-process-state <pid>
                            show signal related fields in /proc/<pid>/status
sv:  -d, --show-process-state <pid>
                            visa signalrelaterade fält i /proc/<pid>/status

en:      --verbose          print pids that will be signaled
sv:      --verbose          skriv ut PID:ar som kommer att signaleras

en:  (with:
sv:  (med:

en: invalid sigmask format: %s
sv: ogiltigt sigmask-format: %s

en: unknown signal: %s
sv: okänd signal: %s

en: invalid PID argument
sv: ogiltigt PID-argument

en: %s and %s are mutually exclusive
sv: %s och %s är ömsesidigt uteslutande

en: argument error
sv: argumentfel

en: invalid signal name or number: %s
sv: ogiltigt signalnamn eller nummer: %s

en: pidfd_send_signal() failed
sv: pidfd_send_signal() misslyckades

en: timeout, sending signal %d to pid %d
sv: tidsutlösning, skickar signal %d till pid %d

en: sending signal %d to pid %d
sv: skickar signal %d till pid %d

en: sending signal to %s failed
sv: att skicka signal till %s misslyckades

en: not signalling pid %d, it has no userspace handler for signal %d
sv: signalerar inte pid %d, den har inget userspace-handtag för signal %d

en: cannot find process "%s"
sv: kan inte hitta process ”%s”

en:  -a, --active            print lastlog excluding '**Never logged in**' users
sv:  -a, --active            skriv ut lastlog med undantag för användare som "**aldrig loggat in**

en:  -b, --before DAYS       print only records older than DAYS
sv:  -b, --before DAGAR      skriv endast ut poster äldre än DAGAR

en:  -C, --clear             clear record of a user (requires -u)
sv:  -C, --clear             rensa post för en användares (kräver -u)

en:  -d, --database FILE     use FILE as lastlog2 database
sv:  -d, --database FIL      använd FIL som databas för lastlog2

en:  -i, --import FILE       import data from old lastlog file
sv:  -i, --import FIL        importera data från gammal lastlog-fil

en:  -r, --rename NEWNAME    rename existing user to NEWNAME (requires -u)
sv:  -r, --rename NYTTNAMN   byt namn på befintlig användare till NYTTNAMN (kräver -u)

en:  -s, --service           display PAM service
sv:  -s, --service           visa PAM-tjänst

en:  -S, --set               set lastlog record to current time (requires -u)
sv:  -S, --set               ställ in lastlog-post till aktuell tid (kräver -u)

en:  -t, --time DAYS         print only lastlog records more recent than DAYS
sv:  -t, --time DAGAR        skriv bara ut sista loggposter som är nyare än DAGAR

en:  -u, --user LOGIN        print lastlog record of the specified LOGIN
sv:  -u, --user INLOGG       skriv ut lastlog-posten för angiven INLOGG

en: Cannot parse days
sv: Kan inte tolka dagar

en: Option -C, -i and -S cannot be used together
sv: Flaggan -C, -i och -S kan inte användas tillsammans

en: Couldn't initialize lastlog2 environment
sv: Kunde inte initiera lastlog2-miljön

en: Couldn't import entries from '%s'
sv: Kunde inte importera poster från "%s"

en: Options -C, -r and -S require option -u to specify the user
sv: Flaggorna -C, -r och -S kräver flaggan -u för att ange användaren

en: User '%s' does not exist.
sv: Användaren "%s" finns inte.

en: Couldn't remove entry for '%s'
sv: Kunde inte ta bort posten för "%s"

en: Could not determine current time
sv: Kunde inte fastställa aktuell tid

en: Couldn't update login time for '%s'
sv: Kunde inte uppdatera inloggningstiden för "%s"

en: Couldn't rename entry '%s' to '%s'
sv: Kunde inte byta namn på posten "%s" till "%s"

en: Couldn't read entries for all users
sv: Kunde inte läsa poster för alla användare

en: unknown facility name: %s
sv: okänt resursnamn: %s

en: unknown priority name: %s
sv: okänt prioritetsnamn: %s

en: openlog %s: pathname too long
sv: openlog %s: sökvägsnamnet är för långt

en: socket %s
sv: uttag %s

en: failed to resolve name %s port %s: %s
sv: misslyckades med att slå upp namn %s port %s: %s

en: failed to connect to %s port %s
sv: misslyckades med att ansluta till %s port %s

en: maximum input lines (%d) exceeded
sv: maximalt antal indatarader (%d) överskreds

en: gettimeofday() failed
sv: gettimeofday() misslyckades

en: send message failed
sv: misslyckades med att skicka meddelande

en: structured data ID '%s' is not unique
sv: strukturdata-ID ”%s” är inte unikt

en: --sd-id was not specified for --sd-param %s
sv: --sd-id angavs inte för --sd-param %s

en: localtime() failed
sv: localtime() misslyckades

en: hostname '%s' is too long
sv: värdnamn ”%s” är för långt

en: tag '%s' is too long
sv: tagg ”%s” är för lång

en: ignoring unknown option argument: %s
sv: hoppar över okänt flaggargument: %s

en: invalid argument: %s: using automatic errors
sv: ogiltigt argument: %s: använder automatiska fel

en:  %s [options] [<message>]
sv:  %s [flaggor] [<meddelande>]

en: Enter messages into the system log.
sv: Mata in meddelanden i systemloggen.

en:  -i                       log the logger command's PID
sv:  -i                       logga logger-kommandots PID

en:      --id[=<id>]          log the given <id>, or otherwise the PID
sv:      --id[=<id>]          logga det givna ID:t <id>, annars PID

en:  -f, --file <file>        log the contents of this file
sv:  -f, --file <fil>         logga innehållet i denna fil

en:  -e, --skip-empty         do not log empty lines when processing files
sv:  -e, --skip-empty         logga inte tomma rader när filer behandlas

en:      --no-act             do everything except the write the log
sv:      --no-act             gör allt utom att skriva till loggen

en:  -p, --priority <prio>    mark given message with this priority
sv:  -p, --priority <prio>    markera angivet meddelande med denna prioritet

en:      --octet-count        use rfc6587 octet counting
sv:      --octet-count        använd oktetträkning från rfc6587

en:      --prio-prefix        look for a prefix on every line read from stdin
sv:      --prio-prefix        leta efter ett prefix på varje rad som läses från standard in

en:  -s, --stderr             output message to standard error as well
sv:  -s, --stderr             mata även ut meddelanden till standard fel

en:  -S, --size <size>        maximum size for a single message
sv:  -S, --size <storlek>     maximal storlek för ett enstaka meddelande

en:  -t, --tag <tag>          mark every line with this tag
sv:  -t, --tag <tagg>         markera varje rad med denna tagg

en:  -n, --server <name>      write to this remote syslog server
sv:  -n, --server <namn>      skriv till denna fjärrsyslog-server

en:  -P, --port <port>        use this port for UDP or TCP connection
sv:  -P, --port <port>        använd denna port för UDP- eller TCP-anslutningar

en:  -T, --tcp                use TCP only
sv:  -T, --tcp                använd endast TCP

en:  -d, --udp                use UDP only
sv:  -d, --udp                använd endast UDP

en:      --rfc3164            use the obsolete BSD syslog protocol
sv:      --rfc3164            använd det föråldrade BSD-syslog-protokollet

en:      --rfc5424[=<snip>]   use the syslog protocol (the default for remote);
                                <snip> can be notime, or notq, and/or nohost
sv:      --rfc5424[=<bort>]   använd syslog-protokollet (standard för fjärr);
                                <bort> kan vara notime, eller notq, och/eller nohost

en:      --sd-id <id>         rfc5424 structured data ID
sv:      --sd-id <id>         rfc5424-strukturerad data-ID

en:      --sd-param <data>    rfc5424 structured data name=value
sv:      --sd-param <data>    rfc5424-strukturerad data namn=värde

en:      --msgid <msgid>      set rfc5424 message id field
sv:      --msgid <medd-id>    ställ in rfc5424-fältet för meddelande-ID

en:  -u, --socket <socket>    write to this Unix socket
sv:  -u, --socket <uttag>     skriv till detta Unix-uttag

en:      --socket-errors on|off|auto
                              print connection errors when using Unix sockets
sv:      --socket-errors on|off|auto
                              skriv ut anslutningsfel vid användning av Unix-uttag

en:      --journald[=<file>]  write journald entry
sv:      --journald[=<fil>]   skriv journald-post

en: file %s
sv: fil %s

en: failed to parse id
sv: misslyckades med att tolka id

en: failed to parse message size
sv: misslyckades med att tolka meddelandestorlek

en: --msgid cannot contain space
sv: --msgid kan inte innehålla blanksteg

en: invalid structured data ID: '%s'
sv: ogiltigt strukturdata-ID: ”%s”

en: invalid structured data parameter: '%s'
sv: ogiltig strukturerad dataparameter: ”%s”

en: --file <file> and <message> are mutually exclusive; file is ignored
sv: --file <fil> och <meddelande> är ömsesidigt uteslutande; filen ignoreras

en: journald entry could not be written
sv: journald-post kunde inte skrivas

en:  %s [options] <string> [<file>...]
sv:  %s [flaggor] <sträng> [<fil>…]

en: Display lines beginning with a specified string.
sv: Visar rader som börjar med en angiven sträng.

en:  -a, --alternative        use the alternative dictionary
sv:  -a, --alternative        använd alternativ ordbok

en:  -d, --alphanum           compare only blanks and alphanumeric characters
sv:  -d, --alphanum           jämför endast blanktecken och alfanumeriska tecken

en:  -f, --ignore-case        ignore case differences when comparing
sv:  -f, --ignore-case        skiftlägesokänslig vid jämförelser

en:  -t, --terminate <char>   define the string-termination character
sv:  -t, --terminate <tekn>   definiera tecknet som används för strängslut

en: alignment offset
sv: justeringsposition

en: udev ID (based on ID-LINK)
sv: udev-ID (baserat på ID-LINK)

en: the shortest udev /dev/disk/by-id link name
sv: kortaste länknamnet för udev /dev/disk/by-id

en: discard alignment offset
sv: kasseringsjusteringsposition

en: dax-capable device
sv: dax-kapabel enhet

en: discard granularity, use <number> if --bytes is given
sv: bortse från granularitet, använd <nummer> om --bytes anges

en: disk sequence number
sv: diskens sekvensnummer

en: discard max bytes, use <number> if --bytes is given
sv: förkasta max byte, använd <nummer> om --bytes anges

en: discard zeroes data
sv: kassering nollar data

en: filesystem size available for unprivileged users, use <number> if --bytes is given
sv: filsystemstorlek tillgänglig för obehöriga användare, använd <nummer> om --bytes anges

en: mounted filesystem roots
sv: monterade filsystemsrötter

en: filesystem version
sv: filsystemsversion

en: group name
sv: gruppnamn

en: Host:Channel:Target:Lun for SCSI
sv: Värd:Kanal:Mål:Lun för SCSI

en: removable or hotplug device (usb, pcmcia, ...)
sv: borttagningsbar eller hotplug-enhet (usb, pcmcia, …)

en: internal kernel device name
sv: kärninternt enhetsnamn

en: filesystem LABEL
sv: filsystems ETIKETT

en: logical sector size
sv: logisk sektorstorlek

en: major device number
sv: huvudenhetsnummer

en: minor device number
sv: bienhetsnummer

en: minimum I/O size
sv: minsta I/O-storlek

en: device identifier
sv: enhetsidentifierare

en: device node permissions
sv: rättigheter för enhetsnod

en: device queues
sv: enhetsköer

en: device name
sv: enhetsnamn

en: optimal I/O size
sv: optimal I/O-storlek

en: partition LABEL
sv: partitions ETIKETT

en: partition number as read from the partition table
sv: partitionsnummer som läses från partitionstabellen

en: partition type name
sv: typnamn för partition

en: partition type code or UUID
sv: typkod för partition eller UUID

en: path to the device node
sv: sökväg till enhetsnod

en: physical sector size
sv: fysisk sektorstorlek

en: internal parent kernel device name
sv: kärninternt överordnat enhetsnamn

en: partition table type
sv: partitionstabellstyp

en: partition table identifier (usually UUID)
sv: identifierare för partitionstabell (vanligtvis UUID)

en: adds randomness
sv: lägga till slumpmässighet

en: read-ahead of the device
sv: förinläsning för enhet

en: device revision
sv: enhetsversion

en: removable device
sv: borttagningsbar enhet

en: rotational device
sv: roterande enhet

en: read-only device
sv: skrivskyddad enhet

en: request queue size
sv: storlek på kö för begäran

en: I/O scheduler name
sv: Namn för I/O-schemaläggare

en: disk serial number
sv: serienummer för disk

en: size of the device, use <number> if --bytes is given
sv: enhetens storlek, använd <nummer> om --bytes anges

en: partition start offset (in 512-byte sectors)
sv: startoffset för partition (i 512-byte-sektorer)

en: state of the device
sv: tillstånd för enhet

en: de-duplicated chain of subsystems
sv: reducerade kedjor av undersystem

en: all locations where device is mounted
sv: alla platser där enheten är monterad

en: where the device is mounted
sv: där enheten är monterad

en: device transport type
sv: enhetstransporteringstyp

en: device type
sv: enhetstyp

en: device vendor
sv: enhetstillverkare

en: write same max bytes, use <number> if --bytes is given
sv: skriv samma maxbyte, använd <nummer> om --bytes anges

en: unique storage identifier
sv: unik lagringsidentifierare

en: zone model
sv: zonmodell

en: zone size, use <number> if --bytes is given
sv: zonstorlek, använd <nummer> om --bytes anges

en: zone write granularity, use <number> if --bytes is given
sv: granularitet för zonskrivning, använd <nummer> om --bytes anges

en: zone append max bytes, use <number> if --bytes is given
sv: zonen lägger till max byte, använd <nummer> om --bytes anges

en: number of zones
sv: antal zoner

en: maximum number of open zones
sv: maximalt antal öppna zoner

en: maximum number of active zones
sv: maximalt antal aktiva zoner

en: failed to allocate device
sv: misslyckades med att allokera enhet

en: failed to open device directory in sysfs
sv: misslyckades med att öppna enhetskatalog i sysfs

en: %s: failed to get sysfs name
sv: %s: misslyckades med att hämta sysfs-namn

en: %s: failed to get whole-disk device number
sv: %s: misslyckades med att hämta enhetsnummer för hela disken

en: failed to allocate /sys handler
sv: misslyckades med att allokera /sys-hanterare

en: failed to parse list '%s'
sv: misslyckades med att tolka lista ”%s”

note: TRANSLATORS: The standard value for %d is 256.
en: the list of excluded devices is too large (limit is %d devices)
sv: listan exkluderar enheter som är för stora (begränsningen är %d enheter)

note: TRANSLATORS: The standard value for %d is 256.
en: the list of included devices is too large (limit is %d devices)
sv: listan över inkluderade enheter är för stor (begränsningen är %d enheter)

en: unexpected counter specification: %s
sv: oväntad räknarspecifikation: %s

en: counter not properly specified
sv: räknaren inte korrekt angiven

en: unsupported counter type: %s
sv: counter-typen stöds inte: %s

en: Summary:
sv: Sammanfattning:

en:  %s [options] [<device> ...]
sv:  %s [flaggor] [<enhet> …]

en: List information about block devices.
sv: Lista information om blockenheter.

en:  -A, --noempty        don't print empty devices
sv:  -A, --noempty        skriv inte ut tomma enheter

en:  -D, --discard        print discard capabilities
sv:  -D, --discard         skriv ut kasseringsförmågor

en:  -E, --dedup <column> de-duplicate output by <column>
sv:  -E, --dedup <kolumn> reducera utmaning med <kolumn>

en:  -I, --include <list> show only devices with specified major numbers
sv:  -I, --include <lista> visa bara enheter med angivna övrenummer

en:  -J, --json           use JSON output format
sv:  -J, --json            använd utmatningsformatet JSON

en:  -M, --merge          group parents of sub-trees (RAIDs, Multi-path)
sv:  -M, --merge          gruppera föräldrar till underträd (RAID:ar, Multi-path)

en:  -O, --output-all     output all columns
sv:  -O, --output-all      skriv ut alla kolumner

en:  -Q, --filter <expr>  print only lines matching the expression
sv:  -Q, --filter <uttr>  skriv bara ut rader som matchar uttrycket

en:      --highlight <expr> colorize lines matching the expression
sv:      --highlight <uttr> färglägg rader som matchar uttrycket

en:      --ct-filter <expr> restrict the next counter
sv:      --ct-filter <uttr> begränsa nästa räknare

en:      --ct <name>[:<param>[:<func>]] define a custom counter
sv:      --ct <namn>[:<param>[:<func>]] definiera en anpassad räknare

en:  -S, --scsi           output info about SCSI devices
sv:  -S, --scsi            mata ut information om SCSI-enheter

en:  -N, --nvme           output info about NVMe devices
sv:  -N, --nvme           skriv ut information om NVMe-enheter

en:  -v, --virtio         output info about virtio devices
sv:  -v, --virtio         skriv ut information om virtio-enheter

en:  -T, --tree[=<column>] use tree format output
sv:  -T, --tree[=<kolumn>] använd trädutmatningsformat

en:  -a, --all            print all devices
sv:  -a, --all             skriv ut alla enheter

en:  -b, --bytes          print SIZE in bytes instead of a human-readable format
sv:  -b, --bytes          skriv ut STRL i byte istället för i ett mänskligt läsbart format

en:  -d, --nodeps         don't print slaves or holders
sv:  -d, --nodeps          skriv inte ute slavar eller hållare

en:  -e, --exclude <list> exclude devices by major number (default: RAM disks)
sv:  -e, --exclude <lista> exkludera enheter efter övrenummer (standard: RAM-diskar)

en:  -f, --fs             output info about filesystems
sv:  -f, --fs              skriv ut information om filsystem

en:  -i, --ascii          use ascii characters only
sv:  -i, --ascii           använd endast ascii-tecken

en:  -l, --list           use list format output
sv:  -l, --list            använd listutmatningsformatet

en:  -m, --perms          output info about permissions
sv:  -m, --perms           skriv ut information om rättigheter

en:  -n, --noheadings     don't print headings
sv:  -n, --noheadings      skriv inte ut rubriker

en:  -o, --output <list>  output columns (see --list-columns)
sv:  -o, --output <lista> skriv ut kolumner (se --list-columns)

en:  -p, --paths          print complete device path
sv:  -p, --paths           skriv ut fullständig enhetssökväg

en:  -s, --inverse        inverse dependencies
sv:  -s, --inverse         omvända beroenden

en:  -t, --topology       output info about topology
sv:  -t, --topology        mata ut information om topologi

en:  -w, --width <num>    specifies output width as number of characters
sv:  -w, --width <num>    anger utmatningsbredd som antal tecken

en:  -x, --sort <column>  sort output by <column>
sv:  -x, --sort <kolumn>   sortera utmatning efter <kolumn>

en:  -y, --shell          use column names that can be used as shell variables
sv:  -y, --shell          använd kolumnnamn som kan användas som skalvariabler

en:  -z, --zoned          print zone related information
sv:  -z, --zoned          skriv ut zonrelaterad information

en:      --sysroot <dir>  use specified directory as system root
sv:      --sysroot <kat>  använd angiven katalog som systemrot

en:      --properties-by <list>
                          methods used to gather data (default: file,udev,blkid)
sv:      --properties-by <lista>
                          metoder som används för att samla in data (standard: file,udev,blkid)

en: failed to access sysfs directory: %s
sv: misslyckades med att komma åt sysfs-katalog: %s

en: invalid output width number argument
sv: ogiltigt argument för utdatabreddnummer

en: failed to allocate device tree
sv: misslyckades med att allokera enhetsträd

en: unknown properties probing method: %s
sv: okänd metod för egenskapsavläsning: %s

en: Unknown clock type %d
sv: Okänd klocktyp %d

en: type
sv: typ

en: numeric id
sv: numeriskt id

en: symbolic name
sv: symboliskt namn

en: readable name
sv: läsbart namn

en: numeric time
sv: numerisk tid

en: human readable ISO time
sv: mänskligt läsbar ISO-tid

en: human readable resolution
sv: mänsklig läsbar upplösning

en: resolution
sv: upplösning

en: human readable relative time
sv: mänskligt läsbar relativ tid

en: namespace offset
sv: namnrymdsoffset

en:  -J, --json                 use JSON output format
sv:  -J, --json                 använd JSON-utdataformat

en:  -n, --noheadings           don't print headings
sv:  -n, --noheadings           skriv inte ut rubriker

en:  -o, --output <list>        output columns
sv:  -o, --output <lista>       skriv ut kolumner

en:      --output-all           output all columns
sv:      --output-all           skriv ut alla kolumner

en:  -r, --raw                  use raw output format
sv:  -r, --raw                  använd råformat för utdata

en:  -t, --time <clock>         show current time of single clock
sv:  -t, --time <klocka>        visa aktuell tid för en enskild klocka

en:  --no-discover-dynamic      do not try to discover dynamic clocks
sv:  --no-discover-dynamic      försök inte upptäcka dynamiska klockor

en:  -d, --dynamic-clock <path> also display specified dynamic clock
sv:  -d, --dynamic-clock <sökv> visa även angiven dynamisk klocka

en:  -c, --cpu-clock <pid>      also display CPU clock of specified process
sv:  -c, --cpu-clock <pid>      visa även CPU-klockan för angiven process

en: Unknown clock: %s
sv: Okänd klocka: %s

en: failed to format iso time
sv: misslyckades med att formatera iso-tid

en: failed to format relative time
sv: misslyckades med att formatera relativ tid

en: Could not glob: %d
sv: Kunde inte glob: %d

en: ioctl(RTC_RD_NAME) to %s to read the time failed
sv: ioctl(RTC_RD_NAME) till %s för att läsa tiden misslyckades

en: Could not get CPU clock of process %jd: %s
sv: Kunde inte hämta CPU-klockan för process %jd: %s

en: failed to get time
sv: misslyckades med att få tid

en: command of the process holding the lock
sv: kommando för processen som håller låset

en: PID of the process holding the lock
sv: PID för processen som håller låset

en: kind of lock
sv: låstyp

en: size of the lock, use <number> if --bytes is given
sv: storlek på låset, använd <nummer> om --bytes anges

en: lock access mode
sv: åtkomstläge för lås

en: mandatory state of the lock: 0 (none), 1 (set)
sv: obligatoriskt tillstånd för låset: 0 (inget), 1 (satt)

en: relative byte offset of the lock
sv: relativ byteposition för låset

en: ending offset of the lock
sv: avslutande position för låset

en: path of the locked file
sv: sökväg för den låsta filen

en: PID of the process blocking the lock
sv: PID för processen som blockerar låset

en: holders of the lock
sv: innehavare av låset

en: failed to parse '%s'
sv: misslyckades med att tolka "%s"

en: failed to parse ID
sv: misslyckades med att tolka ID

en: failed to parse start
sv: misslyckades med att tolka start

en: failed to parse end
sv: misslyckades med att tolka end

en: (undefined)
sv: (odefinierad)

en: List local system locks.
sv: Lista lokala systemlås.

en:  -b, --bytes            print SIZE in bytes rather than in human readable format
sv:  -b, --bytes            skriv ut STORLEK i byte snarare än i format läsligt för människor

en:  -i, --noinaccessible   ignore locks without read permissions
sv:  -i, --noinaccessible    ignorera lås utan läsrättigheter

en:  -n, --noheadings       don't print headings
sv:  -n, --noheadings        skriv inte ut rubriker

en:      --output-all       output all columns
sv:      --output-all       skriv ut alla kolumner

en:  -p, --pid <pid>        display only locks held by this process
sv:  -p, --pid <pid>         visa bara lås som hålls av denna process

en:  -r, --raw              use the raw output format
sv:  -r, --raw               använd rått utmatningsformat

en: Generate magic cookies for xauth.
sv: Generera magiska kakor för xauth.

en:  -f, --file <file>     use file as a cookie seed
sv:  -f, --file <fil>      använd fil som frö till kakor

en:  -m, --max-size <num>  limit how much is read from seed files
sv:  -m, --max-size <num>  begränsa hur mycket som ska läsas från fröfiler

en:  -v, --verbose         explain what is being done
sv:  -v, --verbose         förklara vad som händer

en: Got %zu byte from %s
     | Got %zu bytes from %s
sv[0]: Fick %zu byte från %s
sv[1]: Fick %zu byte från %s

en: closing %s failed
sv: stängning av %s misslyckades

en: failed to parse length
sv: misslyckades med att tolka längd

en: --max-size ignored when used without --file
sv: --max-size hoppas över när den används utan --file

en: Got %d byte from %s
     | Got %d bytes from %s
sv[0]: Fick %d byte från %s
sv[1]: Fick %d byte från %s

en: failed to read symlink: %s
sv: misslyckades med att läsa symbolisk länk: %s

en:  %s [options] <pathname>...
sv:  %s [flaggor] <sökvägsnamn>…

en: Follow a pathname until a terminal point is found.
sv: Följ ett sökvägsnamn till en slutpunkt hittas.

en:  -x, --mountpoints   show mount point directories with a 'D'
     -m, --modes         show the mode bits of each file
     -o, --owners        show owner and group name of each file
     -l, --long          use a long listing format (-m -o -v) 
     -n, --nosymlinks    don't follow symlinks
     -v, --vertical      vertical align of modes and owners
sv:  -x, --mountpoints   visa kataloger med monteringspunkter som ett ”D”
     -m, --modes         visa lägesbitarna för varje fil
     -o, --owners        visa ägare och gruppnamn för varje fil
     -l, --long          använd ett långt listformat (-m -o -v) 
     -n, --nosymlinks    följ inte symboliska länkar
     -v, --vertical      justera lägen och ägare vertikalt

en:  -Z, --context       print any security context of each file
sv:  -Z, --context       skriv ut säkerhetskontext för varje fil

en: pathname argument is missing
sv: sökvägsargument saknas

en: failed to allocate GID cache
sv: misslyckades med att allokera GID-cache

en: %s: exceeded limit of symlinks
sv: %s: begränsning för symboliska länkar överskreds

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a system file
en: cannot parse %s
sv: kan inte tolka %s

en:  %s [options] [--set <size>] [--] [command]
sv:  %s [flaggor] [--set <strl>] [--] [kommando]

en:  %s [options] --get
sv:  %s [flaggor] --get

note: TRANSLATORS: 'command' refers to a program argument
en: Set or examine pipe buffer sizes and optionally execute command.
sv: Ställ in eller undersök storlek på rörbufferten och utför eventuellt kommando.

en:  -g, --get          examine pipe buffers
sv:  -g, --get          undersök rörbuffertar

en:  -f, --file <path>  act on a file
sv:  -f, --file <sökväg> agera på en fil

en:  -n, --fd <num>     act on a file descriptor
sv:  -n, --fd <num>     agera på en filbeskrivare

en:  -i, --stdin        act on standard input
sv:  -i, --stdin        agera på standard in

en:  -o, --stdout       act on standard output
sv:  -o, --stdout       agera på standard ut

en:  -e, --stderr       act on standard error
sv:  -e, --stderr       agera på standard fel

en:  -c, --check        do not continue after an error
sv:  -c, --check        fortsätt inte efter ett fel

en:  -q, --quiet        do not warn of non-fatal errors
sv:  -q, --quiet        varnar inte för fel som inte är allvarliga

en:  -v, --verbose      provide detailed output
sv:  -v, --verbose      ger detaljerad utdata

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file
en: cannot get pipe buffer size of %s
sv: kan inte få rörbuffertstorlek för %s

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file
en: cannot set pipe buffer size of %s
sv: kan inte ställa in rörbuffertstorlek på %s

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file, '%d' to a buffer size in bytes
en: %s pipe buffer size set to %d
sv: %s rörbuffertstorlek inställd till %d

en: cannot specify a command with --get
sv: kan inte ange ett kommando med --get

note: TRANSLATORS: a column that contains the names of files that are unix pipes
en: pipe
sv: rör

note: TRANSLATORS: a column that contains buffer sizes in bytes
en: size
sv: storlek

note: TRANSLATORS: a column that contains an amount of data which has not been used by a program
en: unread
sv: oläst

en: using last specified size
sv: använder senast angivna storlek

en: %s: overwrite `%s'?
sv: %s: skriv över ”%s”?

en: %s: not accessible
sv: %s: inte tillgänglig

en: %s: not a symbolic link
sv: %s: inte en symbolisk länk

en: %s: readlink failed
sv: %s: readlink misslyckades

en: Skipping existing link: `%s' -> `%s'
sv: Hoppar över existerande länk: ”%s” -> ”%s”

en: %s: unlink failed
sv: %s: unlink misslyckades

en: %s: symlinking to %s failed
sv: %s: symbolisk länkning till %s misslyckades

en: Skipping existing file: `%s'
sv: Hoppar över fil : ”%s”

en: %s: rename to %s failed
sv: %s: namnbyte till %s misslyckades

en: Rename files.
sv: Byt namn på filer.

en:  -v, --verbose       explain what is being done
sv:  -v, --verbose       förklara vad som händer

en:  -s, --symlink       act on the target of symlinks
sv:  -s, --symlink       agera på målet för symboliska länkar

en:  -n, --no-act        do not make any changes
sv:  -n, --no-act        gör inte några ändringar

en:  -a, --all           replace all occurrences
sv:  -a, --all           ersätt alla förekomster

en:  -l, --last          replace only the last occurrence
sv:  -l, --last          ersätt endast den sista förekomsten

en:  -o, --no-overwrite  don't overwrite existing files
sv:  -o, --no-overwrite  skriv inte över existerande filer

en:  -i, --interactive   prompt before overwrite
sv:  -i, --interactive   fråga innan överskrivning

en: failed to get terminal attributes
sv: misslyckades med att hämta terminalattribut

en: A daemon for generating UUIDs.
sv: En demon för att generera UUID:n.

en:  -p, --pid <path>        path to pid file
sv:  -p, --pid <sökväg>      sökväg till pid-fil

en:  -s, --socket <path>     path to socket
sv:  -s, --socket <sökväg>   sökväg till uttag

en:  -T, --timeout <sec>     specify inactivity timeout
sv:  -T, --timeout <sek>     ange tidsgräns för inaktivitet

en:  -k, --kill              kill running daemon
sv:  -k, --kill              döda körande demon

en:  -r, --random            test random-based generation
sv:  -r, --random            testa slumpmässig generering

en:  -t, --time              test time-based generation
sv:  -t, --time              testa tidsbaserad generering

en:  -n, --uuids <num>       request number of uuids
sv:  -n, --uuids <num>       begär antal UUID:n

en:  -P, --no-pid            do not create pid file
sv:  -P, --no-pid            skapa inte PID-fil

en:  -F, --no-fork           do not daemonize using double-fork
sv:  -F, --no-fork           demonisera inte via dubbelanrop av fork

en:  -S, --socket-activation do not create listening socket
sv:  -S, --socket-activation skapa inte ett uttag som lyssnas på

en:  -d, --debug             run in debugging mode
sv:  -d, --debug             kör i felsökningsläge

en:  -q, --quiet             turn on quiet mode
sv:  -q, --quiet             aktivera tyst läge

en: bad arguments
sv: dåliga argument

en: socket
sv: uttag

en: connect
sv: anslut

en: write
sv: skriv

en: read count
sv: läsningsantal

en: bad response length
sv: felaktig svarslängd

en: cannot lock %s
sv: kan inte låsa %s

en: couldn't create unix stream socket
sv: kan inte skapa unix-strömuttag

en: couldn't bind unix socket %s
sv: kunde inte binda unix-uttag %s

en: receiving signal failed
sv: mottagning av signal misslyckades

en: cannot set up timer
sv: kan inte ställa in timer

en: uuidd daemon is already running at pid %s
sv: uuidd-demonen kör redan som pid %s

en: couldn't listen on unix socket %s
sv: kunde inte lyssna på unix-uttag %s

en: could not truncate file: %s
sv: kunde inte trunkera fil: %s

en: sd_listen_fds() failed
sv: sd_listen_fds() misslyckades

en: no file descriptors received, check systemctl status uuidd.socket
sv: inga fildeskriptorer mottagna, kontrollera systemctl status uuidd.socket

en: too many file descriptors received, check uuidd.socket
sv: för många fildeskriptorer mottagna, kontrollera uuidd.socket

en: poll failed
sv: poll misslyckades

en: timeout [%d sec]
sv: tidsgräns [%d sek]

en: read failed
sv: läsning misslyckades

en: error reading from client, len = %d
sv: fel vid läsning från klient, längd = %d

en: operation %d, incoming num = %d
sv: åtgärd %d, inkommande num = %d

en: operation %d
sv: åtgärd %d

en: failed to open/lock clock counter
sv: misslyckades med att öppna/låsa klockräknaren

en: Generated time UUID: %s
sv: Genererade tidsbaserad UUID: %s

en: Generated random UUID: %s
sv: Genererade slumpmässig UUID: %s

en: Generated time UUID %s and %d following
     | Generated time UUID %s and %d following
sv[0]: Genererade tidsbaserad UUID %s och %d efterföljande
sv[1]: Genererade tidsbaserad UUID %s och %d efterföljande

en: Generated %d UUID:
     | Generated %d UUIDs:
sv[0]: Genererade %d UUID:
sv[1]: Genererade %d UUID:er:

en: Invalid operation %d
sv: Ogiltig åtgärd %d

en: Unexpected reply length from server %d
sv: Oväntad svarslängd från server %d

en: failed to parse --cont-clock/-C
sv: misslyckades med att tolka --cont-clock/-C

en: failed to parse --uuids
sv: misslyckades med att tolka --uuids

en: uuidd has been built without support for socket activation
sv: uuidd har byggts utan stöd för uttagsaktivering

en: failed to parse --timeout
sv: misslyckades med att tolka --timeout

en: socket name too long: %s
sv: kontaktnamnet är för långt: %s

en: Both --socket-activation and --socket specified. Ignoring --socket.
sv: Både --socket-activation och --socket angivet. Ignorerar --socket.

en: error calling uuidd daemon (%s)
sv: fel vid anrop av uuidd-demon(%s)

en: unexpected error
sv: oväntat fel

en: %s and %d subsequent UUID
     | %s and %d subsequent UUIDs
sv[0]: %s och %d efterföljande UUID
sv[1]: %s och %d efterföljande UUID:er

en: List of UUIDs:
sv: Lista över UUID:er:

en: failed to parse pid
sv: misslyckades med att tolka pid

en: couldn't kill uuidd running at pid %d
sv: kunde inte döda uuidd körandes som pid %d

en: Killed uuidd running at pid %d.
sv: Dödade uuidd körandes som pid %d.

en: Create a new UUID value.
sv: Skapa ett nytt UUID-värde.

en:  -r, --random          generate random-based uuid
sv:  -r, --random          generera slumpbaserad uuid

en:  -t, --time            generate time-based uuid
sv:  -t, --time            generera tidsbaserad uuid

en:  -n, --namespace <ns>  generate hash-based uuid in this namespace
sv:  -n, --namespace <ns>  generera hash-baserat uuid i denna namnrymd

en:                         available namespaces: %s
sv:                         tillgängliga namnrymder: %s

en:  -N, --name <name>     generate hash-based uuid from this name
sv:  -N, --name <namn>     generera hashbaserad uuid från detta namn

en:  -m, --md5             generate md5 hash
sv:  -m, --md5             generera md5-kontrollsumma

en:  -C, --count <num>     generate more uuids in loop
sv:  -C, --count <num>     generera fler uuids i slinga

en:  -s, --sha1            generate sha1 hash
sv:  -s, --sha1            generera sha1-kontrollsumma

en:  -6, --time-v6         generate time-based v6 uuid
sv:  -6, --time-v6         generera tidsbaserad v6 uuid

en:  -7, --time-v7         generate time-based v7 uuid
sv:  -7, --time-v7         generera tidsbaserad v7 uuid

en:  -x, --hex             interpret name as hex string
sv:  -x, --hex             tolka namn som hex-sträng

en: not a valid hex string
sv: inte en giltig hex-sträng

en: --namespace requires --name argument
sv: --namespace kräver argumentet --name

en: --namespace requires --md5 or --sha1
sv: --namespace kräver --md5 eller --sha1

en: --name requires --namespace argument
sv: --name kräver argumentet --namespace

en: --md5 or --sha1 requires --namespace argument
sv: --md5 eller --sha1 kräver argumentet --namespace

en: unknown namespace alias: '%s'
sv: okänt namnrymdsalias: "%s"

en: invalid uuid for namespace: '%s'
sv: ogiltig uuid för namnrymd: "%s"

en: unique identifier
sv: unik identifierare

en: variant name
sv: variantnamn

en: type name
sv: typnamn

en: timestamp
sv: tidsstämpel

en:  %s [options] <uuid ...>
sv:  %s [flaggor] <uuid …>

en:  -J, --json             use JSON output format
sv:  -J, --json              använd JSON-utmatningsformat

en:  -n, --noheadings       don't print headings
sv:  -n, --noheadings        skriv inte ut rubriker

en:  -o, --output <list>    COLUMNS to display (see below)
sv:  -o, --output <lista>    KOLUMNER att visa (se nedan)

en:  -r, --raw              use the raw output format
sv:  -r, --raw               använd rått utmatningsformat

en: invalid
sv: ogiltigt

en: other
sv: övrigt

en: time-based
sv: tidsbaserad

en: name-based
sv: namnbaserad

en: random
sv: slumpmässig

en: sha1-based
sv: sha1-baserad

en: vendor
sv: leverantör

en: failed to initialize output column
sv: misslyckades att initiera utmatningskolumn

en: PID %d has exited, skipping
sv: PID %d har avslutats, hoppar över

en: could not create timerfd
sv: kunde inte skapa timerfd

en: could not set timer
sv: kunde inte ställa in timern

en: could not add timerfd
sv: kunde inte lägga till timerfd

en: could not add listener
sv: kunde inte lägga till lyssnare

en: failure during wait
sv: fel under väntan

en: Timeout expired
sv: Tidsgräns har löpt ut

en: PID %d finished
sv: PID %d färdig

en:  -v, --verbose           be more verbose
sv:  -v, --verbose           var mer utförlig

en:  -t, --timeout=<timeout> wait at most timeout seconds
sv:  -t, --timeout=<tidsgräns> vänta högst tidsgräns sekunder

en:  -e, --exited            allow exited PIDs
sv:  -e, --exited            tillåt avslutade PID:ar

en:  -c, --count=<count>     number of process exits to wait for
sv:  -c, --count=<antal>     antal processavslut att vänta på

en: no PIDs specified
sv: inga PID:ar angivna

en: can't wait for %zu of %zu PIDs
sv: kan inte vänta på %zu av %zu PID:ar

en: could not create epoll
sv: kunde inte skapa epoll

en:  %s [options] [-BMS <dir>... -f] <name>
sv:  %s [flaggor] [-BMS <kat>… -f] <namn>

en: Locate the binary, source, and manual-page files for a command.
sv: Leta upp filerna med binären, källkoden och manualsidan för ett kommando.

en:  -b         search only for binaries
sv:  -b         sök endast efter binärer

en:  -B <dirs>  define binaries lookup path
sv:  -B <sökv>  definiera binärernas sökväg

en:  -m         search only for manuals and infos
sv:  -m         sök endast efter manual- och infosidor

en:  -M <dirs>  define man and info lookup path
sv:  -M <sökv>  definiera man- och infosökväg

en:  -s         search only for sources
sv:  -s         sök endast efter källkod

en:  -S <dirs>  define sources lookup path
sv:  -S <sökv>  definiera sökväg för källkod

en:  -f         terminate <dirs> argument list
sv:  -f         avsluta argumentlistan <sökv>

en:  -u         search for unusual entries
sv:  -u         sök efter ovanliga poster

en:  -g         interpret name as glob (pathnames pattern)
sv:  -g         tolka namn som glob (sökvägsnamnmönster)

en:  -l         output effective lookup paths
sv:  -l         mata ut effektiva sökvägar

en: option -f is missing
sv: flaggan -f saknas

en: partition/filesystem UUID
sv: partitions/filsystems-UUID

en: magic string length
sv: längd för magisk sträng

en: superblock type
sv: typ av superblock

en: magic string offset
sv: position för magisk sträng

en: type description
sv: typbeskrivning

en: block device name
sv: blockenhetsnamn

en: partition-table
sv: partitionstabell

en: error: %s: probing initialization failed
sv: fel: %s: avsökningsinitiering misslyckades

en: %s: failed to erase %s magic string at offset 0x%08jx
sv: %s: misslyckades med att ta bort %s magisk sträng vid position 0x%08jx

en: %s: %zd byte was erased at offset 0x%08jx (%s):  | %s: %zd bytes were erased at offset 0x%08jx (%s):
sv[0]: %s: %zd byte raderades vid position 0x%08jx (%s):
sv[1]: %s: %zd byte raderades vid position 0x%08jx (%s):

en: %s: failed to create a signature backup
sv: %s: misslyckades med att skapa säkerhetskopia av signatur

en: %s: calling ioctl to re-read partition table: %m
sv: %s: anropar ioctl för att läsa om partitionstabellen: %m

en: %s: ignoring nested "%s" partition table on non-whole disk device
sv: %s: ignorerar nästlad partitionstabell ”%s” på en icke-fullständig diskenhet

en: %s: offset 0x%jx not found
sv: %s: position 0x%jx hittades inte

en: Use the --force option to force erase.
sv: Använd flaggan --force för att tvinga fram radering.

en: %s: cannot flush modified buffers
sv: %s: kan inte tömma ändrade buffertar

en: Wipe signatures from a device.
sv: Radera signaturer från en enhet.

en:  -a, --all            wipe all magic strings (BE CAREFUL!)
sv:  -a, --all            rensa alla magiska strängar (VAR FÖRSIKTIG!)

en:  -b, --backup[=<dir>] create a signature backup in <dir> or $HOME
sv:  -b, --backup[=<kat>] skapa en signatursäkerhetskopia i <kat> eller $HOME

en:  -f, --force          force erasure
sv:  -f, --force          tvinga radering

en:  -i, --noheadings     don't print headings
sv:  -i, --noheadings     skriver inte ut rubriker

en:  -J, --json           use JSON output format
sv:  -J, --json           använd JSON-utdataformat

en:  -n, --no-act         do everything except the actual write() call
sv:  -n, --no-act         gör allt utom det faktiska write()-anropet

en:  -o, --offset <num>   offset to erase, in bytes
sv:  -o, --offset <num>   offset att radera, i byte

en:  -O, --output <list>  COLUMNS to display (see below)
sv:  -O, --output <lista> KOLUMNER att visa (se nedan)

en:  -p, --parsable       print out in parsable instead of printable format
sv:  -p, --parsable       skriv ut i tolkningsbart format istället för utskriftsformat

en:  -q, --quiet          suppress output messages
sv:  -q, --quiet          undertryck utdatameddelanden

en:  -t, --types <list>   limit the set of filesystem, RAIDs or partition tables
sv:  -t, --types <lista>  begränsa uppsättningen av filsystem, RAID eller partitionstabeller

en:      --lock[=<mode>] use exclusive device lock (%s, %s or %s)
sv:      --lock[=<läge>] använd exklusivt enhetslås (%s, %s eller %s)

en: failed to create a signature backup, $HOME undefined
sv: misslyckades med att skapa en signatursäkerhetskopia, $HOME är odefinierat

en: The --backup option is meaningless in this context
sv: Flaggan --backup är meningslös i detta sammanhang

en: Show or change the real-time scheduling attributes of a process.
sv: Visa eller ändra realtids-schemaläggningsattributen för en process.

en: Policy options:
sv: Policyflaggor:

en:  -b, --batch          set policy to SCHED_BATCH
sv:  -b, --batch          ställ in policy på SCHED_BATCH

en:  -d, --deadline       set policy to SCHED_DEADLINE
sv:  -d, --deadline       ställ in policy på SCHED_DEADLINE

en:  -f, --fifo           set policy to SCHED_FIFO
sv:  -f, --fifo           ställ in policy på SCHED_FIFO

en:  -i, --idle           set policy to SCHED_IDLE
sv:  -i, --idle           ställ in policy på SCHED_IDLE

en:  -o, --other          set policy to SCHED_OTHER
sv:  -o, --other          ställ in policy på SCHED_OTHER

en:  -r, --rr             set policy to SCHED_RR (default)
sv:  -r, --rr             ställ in policy på SCHED_RR (standard)

en: Scheduling options:
sv: Schemaläggningsflaggor:

en:  -R, --reset-on-fork       set reset-on-fork flag
sv:  -R, --reset-on-fork       ställ in flaggan reset-on-fork

en:  -T, --sched-runtime <ns>  runtime parameter for DEADLINE
sv:  -T, --sched-runtime <ns>  körtidsparameter för DEADLINE

en:  -P, --sched-period <ns>   period parameter for DEADLINE
sv:  -P, --sched-period <ns>   periodparameter för DEADLINE

en:  -D, --sched-deadline <ns> deadline parameter for DEADLINE
sv:  -D, --sched-deadline <ns> tidsgränsparameter för DEADLINE

en: Other options:
sv: Andra flaggor:

en:  -a, --all-tasks      operate on all the tasks (threads) for a given pid
sv:  -a, --all-tasks      arbeta på alla trådar för en given pid

en:  -m, --max            show min and max valid priorities
sv:  -m, --max            visa minsta och största giltiga prioriteter

en:  -p, --pid            operate on existing given pid
sv:  -p, --pid            arbeta på existerande, angiven pid

en:  -v, --verbose        display status information
sv:  -v, --verbose        visa statusinformation

en: SCHED_OTHER, SCHED_BATCH and SCHED_DEADLINE
sv: SCHED_OTHER, SCHED_BATCH och SCHED_DEADLINE

en: SCHED_OTHER and SCHED_BATCH
sv: SCHED_OTHER och SCHED_BATCH

en: SCHED_OTHER and SCHED_DEADLINE
sv: SCHED_OTHER och SCHED_DEADLINE

en: failed to get pid %d's policy
sv: misslyckades med att hämta pid %d:s policy

en: failed to get pid %d's attributes
sv: misslyckades med att hämta pid %d:s attribut

en: pid %d's new scheduling policy: %s
sv: pid %d:s nya schemaläggningspolicy: %s

en: pid %d's current scheduling policy: %s
sv: pid %d:s aktuella schemaläggningspolicy: %s

en: pid %d's new scheduling priority: %d
sv: pid %d:s nya schemaläggningspolicy: %d

en: pid %d's current scheduling priority: %d
sv: pid %d:s aktuella schemaläggningspolicy %d

en: pid %d's new runtime parameter: %ju
sv: pid %d:s nya körtidsparameter: %ju

en: pid %d's current runtime parameter: %ju
sv: pid %d:s aktuella körtidsparameter: %ju

en: pid %d's new runtime/deadline/period parameters: %ju/%ju/%ju
sv: pid %d:s nya körtid/tidsgräns/period-parametrar: %ju/%ju/%ju

en: pid %d's current runtime/deadline/period parameters: %ju/%ju/%ju
sv: pid %d:s aktuella körtid/tidsgräns/period-parametrar: %ju/%ju/%ju

en: cannot obtain the list of tasks
sv: kan inte hämta listan över uppgifter

en: %s min/max priority	: %d/%d
sv: %s min/max-prioritet	: %d/%d

en: %s not supported?
sv: %s stöds inte?

en: failed to set tid %d's policy
sv: misslyckades med att ställa in tid %d:s policy

en: failed to set pid %d's policy
sv: misslyckades med att ställa in pid %d:s policy

en: invalid runtime argument
sv: ogiltigt körtidsargument

en: invalid period argument
sv: ogiltigt periodargument

en: invalid deadline argument
sv: ogiltigt tidsgränsargument

en: invalid priority argument
sv: ogiltigt prioritetsargument

en: --sched-runtime option is supported for %s
sv: flaggan --sched-runtime stöds för %s

en: --sched-{deadline,period} options are supported for SCHED_DEADLINE only
sv: flaggorna --sched-{deadline,period} stöds endast för SCHED_DEADLINE

en: SCHED_DEADLINE is unsupported
sv: SCHED_DEADLINE stöds inte

en: unsupported priority value for the policy: %d: see --max for valid range
sv: prioritetsvärde för policyn stöds inte: %d: se --max för ogiltigt intervall

en: no command specified
sv: inget kommando angivet

en:  %s new [-t <TYPE>] --dest <PID>
sv:  %s new [-t <TYP>] --dest <PID>

en:  %s new [-t <TYPE>] -- PROGRAM [ARGS...]
sv:  %s new [-t <TYP>] -- PROGRAM [ARG...]

en:  %s copy [--source <PID>] [-t <TYPE>] --dest <PID>
sv:  %s copy [--source <PID>] [-t <TYP>] --dest <PID>

en:  %s copy [--source <PID>] [-t <TYPE>] -- PROGRAM [ARGS...]
sv:  %s copy [--source <PID>] [-t <TYP>] -- PROGRAM [ARG...]

en:  -v, --verbose      verbose
sv:  -v, --verbose      utförlig

en: Failed to get cookie from PID %d
sv: Misslyckades med att hämta cookie från PID %d

en: Failed to create cookie for PID %d
sv: Misslyckades med att skapa cookie för PID %d

en: Failed to pull cookie from PID %d
sv: Misslyckades med att hämta cookie från PID %d

en: Failed to push cookie to PID %d
sv: Misslyckades med att skicka cookie till PID %d

en: copied cookie 0x%llx from PID %d to PID %d
sv: kopierade cookie 0x%llx från PID %d till PID %d

en: set cookie of PID %d to 0x%llx
sv: ställ in cookie för PID %d till 0x%llx

en: '%s' is an invalid option. Must be one of pid/tgid/pgid
sv: "%s" är en ogiltig flagga. Måste vara en av pid/tgid/pgid

en: Unknown function
sv: Okänd funktion

en: get does not accept the --dest option
sv: get accepterar inte flaggan --dest

en: new does not accept the --source option
sv: new accepterar inte flaggan --source

en: bad usage of the get function
sv: felaktig användning av get-funktion

en: new requires either a -d/--dest or a command
sv: new kräver antingen en -d/--dest eller ett kommando

en: copy requires either a -d/--dest or a command
sv: kopiering kräver antingen en -d/--dest eller ett kommando

en: Core scheduling is not supported on this system. Either SMT is unavailable or your kernel does not support CONFIG_SCHED_CORE.
sv: Kärnschemaläggning stöds inte på det här systemet. Antingen är SMT inte tillgängligt eller så har din kärna inte stöd för CONFIG_SCHED_CORE.

en: ioprio_get failed
sv: ioprio_get misslyckades

en: %s: prio %lu
sv: %s: prioritet %lu

en: ioprio_set failed
sv: ioprio_set misslyckades

en:  %1$s [options] -p <pid>...
     %1$s [options] -P <pgid>...
     %1$s [options] -u <uid>...
     %1$s [options] <command>
sv:  %1$s [flaggor] -p <pid>…
     %1$s [flaggor] -P <pgid>…
     %1$s [flaggor] -u <uid>…
     %1$s [flaggor] <kommando>

en: Show or change the I/O-scheduling class and priority of a process.
sv: Visa eller ändra schemaläggningsklass för I/O och prioritet för en process.

en:  -c, --class <class>    name or number of scheduling class,
                              0: none, 1: realtime, 2: best-effort, 3: idle
sv:  -c, --class <klass>    namn eller nummer för schemaläggningsklass,
                              0: ingen, 1: realtid, 2: bästa insats, 3: overksam

en:  -n, --classdata <num>  priority (0..7) in the specified scheduling class,
                              only for the realtime and best-effort classes
sv:  -n, --classdata <num>  prioritet (0..7) inom den angivna schemaläggningsklassen,
                              endast för realtids- och bästa-insatsklasserna

en:  -p, --pid <pid>...     act on these already running processes
sv:  -p, --pid <pid>…       agera på dessa redan körande processer

en:  -P, --pgid <pgrp>...   act on already running processes in these groups
sv:  -P, --pgid <pgrp>…     agera på redan körande processer i dessa grupper

en:  -t, --ignore           ignore failures
sv:  -t, --ignore           ignorera fel

en:  -u, --uid <uid>...     act on already running processes owned by these users
sv:  -u, --uid <uid>…       agera på redan körande processer som ägs av dessa användare

en: invalid class data argument
sv: ogiltigt klassdataargument

en: invalid class argument
sv: ogiltigt klassargument

en: unknown scheduling class: '%s'
sv: okänd schemaläggningsklass: ”%s”

en: can handle only one of pid, pgid or uid at once
sv: kan bara hantera en utav pid, pgid eller uid åt gången

en: invalid PGID argument
sv: ogiltigt PGID-argument

en: invalid UID argument
sv: ogiltigt UID-argument

en: ignoring given class data for none class
sv: ignorerar angiven klassdata utan klass

en: ignoring given class data for idle class
sv: ignorerar angiven klassdata för overksamhetsklass

en: unknown prio class %d
sv: okänd prioritetsklass %d

en: Usage: %s [options] [mask | cpu-list] [pid|cmd [args...]]
sv: Användning: %s [flaggor] [mask | cpu-lista] [pid | kmd [arg…]]

en: Show or change the CPU affinity of a process.
sv: Visa eller ändra CPU-affinitet för en process.

en: Options:
     -a, --all-tasks         operate on all the tasks (threads) for a given pid
     -p, --pid               operate on existing given pid
     -c, --cpu-list          display and specify cpus in list format
sv: Flaggor:
     -a, --all-tasks         arbeta på alla trådar för en angiven pid
     -p, --pid               arbeta på existerande, angiven pid
     -c, --cpu-list          visa och ange CPU:er i listformat

en: The default behavior is to run a new command:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    You can retrieve the mask of an existing task:
        %1$s -p 700
    Or set it:
        %1$s -p 03 700
    List format uses a comma-separated list instead of a mask:
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    Ranges in list format can take a stride argument:
        e.g. 0-31:2 is equivalent to mask 0x55555555
sv: Standardbeteendet är att köra ett nytt kommando:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    Du kan hämta masken för en existerande tråd:
        %1$s -p 700
    Eller ställa in den:
        %1$s -p 03 700
    Listformatet använder en kommaseparerad lista istället för en mask:
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    Intervall i listformatet kan ta ett stegargument:
        t.ex är 0-31:2 ekvivalent med mask 0x55555555

en: pid %d's new affinity list: %s
sv: pid %d:s nya affinitetslista: %s

en: pid %d's current affinity list: %s
sv: pid %d:s aktuella affinitetslista: %s

en: pid %d's new affinity mask: %s
sv: pid %d:s nya affinitetsmask: %s

en: pid %d's current affinity mask: %s
sv: pid %d:s aktuella affinitetsmask: %s

en: internal error: conversion from cpuset to string failed
sv: internt fel: konvertering från cpu-uppsättning till sträng misslyckades

en: failed to set pid %d's affinity
sv: misslyckades med att ställa in pid %d:s affinitet

en: failed to get pid %d's affinity
sv: misslyckades med att hämta pid %d:s affinitet

en: affinity cannot be set due to PF_NO_SETAFFINITY flag set
sv: affinitet kan inte ställas in på grund av att flaggan PF_NO_SETAFFINITY är inställd

en: cannot determine NR_CPUS; aborting
sv: kan inte bestämma NR_CPUS; avslutar

en: cpuset_alloc failed
sv: cpuset_alloc misslyckades

en: failed to parse CPU list: %s
sv: misslyckades med att tolka CPU-lista: %s

en: failed to parse CPU mask: %s
sv: misslyckades med att tolka CPU-mask: %s

en: Show or change the utilization clamping attributes.
sv: Visa eller ändra användningens clamping-attribut.

en:  -p, --pid <pid>      operate on existing given pid
sv:  -p, --pid <pid>      operera på befintligt angiven pid

en:  -s, --system         operate on system
sv:  -s, --system         agera på system

en:  -R, --reset-on-fork  set reset-on-fork flag
sv:  -R, --reset-on-fork  ställ in flaggan reset-on-fork

en: Utilization value range is [0:1024]. Use special -1 value to reset to system's default.
sv: Intervallet för användningsvärdet är [0:1024]. Använd specialvärdet -1 för att återställa till systemets standardvärde.

en: failed to get pid %d's uclamp values
sv: misslyckades med att få pid %d:s uclamp-värden

en: failed to set tid %d's uclamp values
sv: misslyckades med att ställa in tid %d's uclamp-värden

en: failed to set pid %d's uclamp values
sv: misslyckades med att ställa in pid %d:s uclamp-värden

en: util_min must be <= util_max
sv: util_min måste vara <= util_max

en: invalid util_min argument
sv: ogiltigt util_min-argument

en: invalid util_max argument
sv: ogiltigt util_max-argument

en: missing -p option
sv: flaggan -p saknas

en: no cmd to execute
sv: ingen cmd att utföra

en: %s: Zero-filled %<PRIu64> bytes from the offset %<PRIu64>
sv: %s: Fyllde %<PRIu64> byte med nollor från position %<PRIu64>

en: %s: Discarded %<PRIu64> bytes from the offset %<PRIu64>
sv: %s: Kasserade %<PRIu64> byte från position %<PRIu64>

en: Discard the content of sectors on a device.
sv: Kassera innehållet i sektorerna på en enhet.

en:  -f, --force         disable all checking
sv:  -f, --force         inaktivera alla kontroller

en:  -l, --length <num>  length of bytes to discard from the offset
sv:  -l, --length <num>  längd i byte att kassera med början från positionen

en:  -o, --offset <num>  offset in bytes to discard from
sv:  -o, --offset <num>  position i byte att kassera från

en:  -p, --step <num>    size of the discard iterations within the offset
sv:  -p, --step <num>    storlek för kasseringsiterationerna inom positionen

en:  -q, --quiet         suppress warning messages
sv:  -q, --quiet         undertryck varningsmeddelanden

en:  -s, --secure        perform secure discard
sv:  -s, --secure        utför säker kassering

en:  -v, --verbose       print aligned length and offset
sv:  -v, --verbose       skriv ut justerad längd och position

en:  -z, --zeroout       zero-fill rather than discard
sv:  -z, --zeroout       fyll med nollor istället för att kassera

en: %s: %s ioctl failed
sv: %s: %s ioctl misslyckades

en: failed to parse offset
sv: misslyckades med att tolka position

en: failed to parse step
sv: misslyckades med att tolka steg

en: unexpected number of arguments
sv: oväntat antal argument

en: %s: BLKGETSIZE64 ioctl failed
sv: %s: BLKGETSIZE64 ioctl misslyckades

en: %s: BLKSSZGET ioctl failed
sv: %s: BLKSSZGET ioctl misslyckades

en: %s: offset %<PRIu64> is not aligned to sector size %i
sv: %s: position %<PRIu64> är inte justerad till sektorstorlek %i

en: %s: offset is greater than device size
sv: %s: positionen är större än enhetsstorlek

en: %s: length %<PRIu64> is not aligned to sector size %i
sv: %s: längd %<PRIu64> är inte justerad till sektorstorlek %i

en: Operation forced, data will be lost!
sv: Operation tvingad, data kommer att gå förlorad!

en: This is destructive operation, data will be lost! Use the -f option to override.
sv: Detta är en destruktiv åtgärd, data kommer att förloras! Använd flaggan -f för att åsidosätta.

en: failed to probe the device
sv: misslyckades med att avsöka enhet

en: unknown command
sv: okänt kommando

en: pr ioctl failed
sv: pr ioctl misslyckades

en: error code 0x%x, for more detailed information see specification of device model.
sv: felkod 0x%x, för mer detaljerad information se specifikationen för enhetsmodellen.

en: Manage persistent reservations on a device.
sv: Hantera permanenta reservationer på en enhet.

en:  -c, --command <cmd>      command for persistent reservations
sv:  -c, --command <cmd>      kommando för permanenta reservationer

en:  -k, --key <num>          key to operate on
sv:  -k, --key <num>          tangent att arbeta med

en:  -K, --oldkey <num>       old key to operate on
sv:  -K, --oldkey <num>       gammal nyckel att arbeta på

en:  -f, --flag <flag>        command flag
sv:  -f, --flag <flag>        kommandoflagga

en:  -t, --type <type>        command type
sv:  -t, --type <typ>         kommandotyp

en:  <cmd> is a command; available commands are:
sv:  <cmd> är ett kommando; tillgängliga kommandon är:

en:  <flag> is a command flag; available flags are:
sv:  <flag> är en kommandoflagga; tillgängliga flaggor är:

en:  <type> is a command type; available types are:
sv:  <typ> är en kommandotyp; tillgängliga typer är:

en: failed to parse key
sv: misslyckades med att tolka nyckel

en: failed to parse old key
sv: misslyckades med att tolka gammal nyckel

en: unknown type
sv: okänd typ

en: unknown flag
sv: okänd flagga

en: Report zone information about the given device
sv: Rapportera zoninformation för angiven enhet

en: Report sum of zone capacities for the given device
sv: Rapportera summan av zonkapaciteterna för angiven enhet

en: Reset a range of zones.
sv: Återställ ett intervall av zoner.

en: Open a range of zones.
sv: Öppna ett intervall av zoner.

en: Close a range of zones.
sv: Stäng ett intervall av zoner.

en: Set a range of zones to Full.
sv: Ställ in ett intervall av zoner på Full.

en: %s: failed to get number of sectors
sv: %s: misslyckades med att få antal sektorer

en: %s: offset is greater than or equal to device size
sv: %s: positionen är större än eller lika med enhetsstorleken

en: %s: unable to determine zone size
sv: %s: kan inte avgöra zonstorlek

en: %s: BLKREPORTZONE ioctl failed
sv: %s: BLKREPORTZONE ioctl misslyckades

en: Found %d zones from 0x%<PRIx64>
sv: Hittade %d zoner från 0x%<PRIx64>

en: %s: offset %<PRIu64> is not aligned to zone size %lu
sv: %s: position %<PRIu64> är inte justerad till zonstorlek %lu

en: %s: number of sectors %<PRIu64> is not aligned to zone size %lu
sv: %s: antal sektorer %<PRIu64> är inte justerat till zonstorlek %lu

en: %s: successful %s of zones in range from %<PRIu64>, to %<PRIu64>
sv: %s: lyckad %s av zoner i intervallet från %<PRIu64>, till %<PRIu64>

en:  %s <command> [options] <device>
sv:  %s <kommando> [flaggor] <enhet>

en: Run zone command on the given block device.
sv: Kör zonkommando på den givna blockenheten.

en:  -o, --offset <sector>  start sector of zone to act (in 512-byte sectors)
sv:  -o, --offset <sektor>  startsektor för zone att agera på (i 512-byte sektorer)

en:  -l, --length <sectors> maximum sectors to act (in 512-byte sectors)
sv:  -l, --length <sektorer> största sektorstorlek att aktivera (i 512-byte sektorer)

en:  -c, --count <number>   maximum number of zones
sv:  -c, --count <antal>    maximalt antal zoner

en:  -f, --force            enforce on block devices used by the system
sv:  -f, --force            tvinga för blockenheter som används av systemet

en:  -v, --verbose          display more details
sv:  -v, --verbose          visa ytterligare detaljer

en: <sector> and <sectors>
sv: <sektor> och <sektorer>

en: %s is not valid command name
sv: %s är inte ett giltigt kommandonamn

en: failed to parse number of zones
sv: misslyckades med att tolk antal zoner

en: failed to parse number of sectors
sv: misslyckades med att tolka antal sektorer

en: failed to parse zone offset
sv: misslyckades med att tolka zonposition

en: CPU %u does not exist
sv: CPU %u existerar inte

en: CPU %u is not hot pluggable
sv: CPU %u är inte hotplug-bar

en: CPU %u is already enabled
sv: CPU %u är redan aktiverad

en: CPU %u is already disabled
sv: CPU %u är redan inaktiverad

en: CPU %u enable failed (CPU is deconfigured)
sv: CPU %u aktivering misslyckades (CPU är bortkonfigurerad)

en: CPU %u enable failed
sv: Aktivering av CPU %u misslyckades

en: CPU %u enabled
sv: CPU %u aktiverad

en: CPU %u disable failed (last enabled CPU)
sv: CPU %u inaktivering misslyckades (senast aktiverad CPU)

en: CPU %u disable failed
sv: Inaktivering av CPU %u misslyckades

en: CPU %u disabled
sv: CPU %u inaktiverad

en: This system does not support rescanning of CPUs
sv: Detta system har inte stöd för omdetektering av CPU:er

en: Failed to trigger rescan of CPUs
sv: Misslyckades med att utlösa en omdetektering av CPU:er

en: Triggered rescan of CPUs
sv: Utlöste omdetektering av CPU:er

en: This system does not support setting the dispatching mode of CPUs
sv: Detta system har inte stöd för inställning av avsändarläge för CPU:er

en: Failed to set horizontal dispatch mode
sv: Misslyckades att ställa in horisontellt avsändarläge

en: Successfully set horizontal dispatching mode
sv: Ställde framgångsrikt in horisontellt avsändarläge

en: Failed to set vertical dispatch mode
sv: Misslyckades att ställa in vertikalt avsändarläge

en: Successfully set vertical dispatching mode
sv: Ställde framgångsrikt in vertikalt avsändarläge

en: CPU %u is not configurable
sv: CPU %u är inte konfigurerbar

en: CPU %u is already configured
sv: CPU %u är redan konfigurerad

en: CPU %u is already deconfigured
sv: CPU %u är redan bortkonfigurerad

en: CPU %u deconfigure failed (CPU is enabled)
sv: CPU %u misslyckades med bortkonfigurering (CPU:n är aktiverad)

en: CPU %u configure failed
sv: Konfigurering av CPU %u misslyckades

en: CPU %u configured
sv: CPU %u konfigurerad

en: CPU %u deconfigure failed
sv: Avkonfigurering av CPU %u misslyckades

en: CPU %u deconfigured
sv: CPU %u bortkonfigurerad

en: invalid CPU number in CPU list: %s
sv: ogiltigt CPU-nummer i CPU-lista: %s

en: 
    Usage:
     %s [options]
sv: 
    Användning:
     %s [flaggor]

en: Configure CPUs in a multi-processor system.
sv: Konfigurera CPU:er i ett multi-processorsystem.

en:  -e, --enable <cpu-list>       enable cpus
     -d, --disable <cpu-list>      disable cpus
     -c, --configure <cpu-list>    configure cpus
     -g, --deconfigure <cpu-list>  deconfigure cpus
     -p, --dispatch <mode>         set dispatching mode
     -r, --rescan                  trigger rescan of cpus
sv:   -e, --enable <cpu-lista>      aktivera CPU:er
      -d, --disable <cpu-lista>     inaktivera CPU:er
      -c, --configure <cpu-lista>   konfigurera CPU:er
      -g, --deconfigure <cpu-lista> bortkonfigurera CPU:er
      -p, --dispatch <läge>         ställ in avsändarläge
      -r, --rescan                  utlös omdetektering av CPU:er

en: failed to initialize sysfs handler
sv: misslyckades med att initiera sysfs-hanterare

en: Memory Block %<PRIu64> (0x%016<PRIx64>-0x%016<PRIx64>)
sv: Minnesblock %<PRIu64> (0x%016<PRIx64>-0x%016<PRIx64>)

en: Failed to parse index
sv: Misslyckades med att tolka index

en: %s enable failed
sv: %s-aktivering misslyckades

en: %s disable failed
sv: %s-inaktivering misslyckades

en: %s enabled
sv: %s aktiverad

en: %s disabled
sv: %s inaktiverad

en: Could only enable %s of memory
sv: Kunde endast aktivera %s minne

en: Could only disable %s of memory
sv: Kunde endast inaktivera %s minne

en: %s already enabled
sv: %s redan aktiverad

en: %s already disabled
sv: %s redan inaktiverad

en: %s enable failed: Zone mismatch
sv: %s-aktivering misslyckades: Zon stämmer inte

en: %s disable failed: Zone mismatch
sv: %s-inaktivering misslyckades: Zon stämmer inte

en: %s enable failed
sv: %s-aktivering misslyckades

en: %s disable failed
sv: %s-inaktivering misslyckades

en: Failed to read %s
sv: Misslyckades med att läsa %s

en: Failed to parse block number
sv: Misslyckades med att tolka blocknummer

en: Failed to parse size
sv: Misslyckades med att tolka storlek

en: Size must be aligned to memory block size (%s)
sv: Storlek måste vara justerad enligt minnesblocksstorlek (%s)

en: Failed to parse start
sv: Misslyckades med att tolka start

en: Failed to parse end
sv: Misslyckades med att tolka slut

en: Invalid start address format: %s
sv: Ogiltigt startadressformat: %s

en: Invalid end address format: %s
sv: Ogiltigt slutadressformat: %s

en: Failed to parse start address
sv: Misslyckades med att tolka startadress

en: Failed to parse end address
sv: Misslyckades med att tolka slutadress

en: Start address and (end address + 1) must be aligned to memory block size (%s)
sv: Startadress och (slutadress + 1) måste vara justerade till minnesblocksstorlek (%s)

en: Invalid parameter: %s
sv: Ogiltig parameter: %s

en: Invalid range: %s
sv: Ogiltigt intervall: %s

en:  %s [options] [SIZE|RANGE|BLOCKRANGE]
sv:  %s [flaggor] [STORLEK|INTERVALL|BLOCKINTERVALL]

en: Set a particular size or range of memory online or offline.
sv: Ställ in en särskild storlek eller intervall av minne som inkopplat eller urkopplat.

en:  -e, --enable       enable memory
sv:  -e, --enable       aktivera minne

en:  -d, --disable      disable memory
sv:  -d, --disable      inaktivera minne

en:  -b, --blocks       use memory blocks
sv:  -b, --blocks       använd minnesblock

en:  -z, --zone <name>  select memory zone (see below)
sv:  -z, --zone <namn>  välj minneszon (se nedan)

en:  -v, --verbose      verbose output
sv:  -v, --verbose      utförlig utmatning

en: 
    Supported zones:
sv: 
    Zoner som stöds:

en: failed to initialize %s handler
sv: misslyckades med att initiera %s-hanterare

en: zone ignored, no valid_zones sysfs attribute present
sv: zon överhoppad, inget valid_zones sysfs-attribut

en: unknown memory zone: %s
sv: okänt minneszon: %s

en:  %1$s [options] -p pid
     %1$s [options] -n number -p pid
     %1$s [options] -n number [--] command [args...]]
sv:  %1$s [flaggor] -p pid
     %1$s [flaggor] -n nummer -p pid
     %1$s [flaggor] -n nummer [--] kommando [argument…]]

en: Display and adjust OOM-killer score.
sv: Visa och justera OOM-dödarpoäng.

en:  -n, --adjust <num>     specify the adjust score value
sv:  -n, --adjust <num>     ange poängjusteringsvärdet

en:  -p, --pid <num>        process ID
sv:  -p, --pid <num>        process-ID

en: failed to read OOM score value
sv: misslyckades med att läsa OOM-poängvärde

en: failed to read OOM score adjust value
sv: misslyckades med att läsa OOM-poängjusteringsvärde

en: invalid adjust argument
sv: ogiltigt justeringsargument

en: no PID or COMMAND specified
sv: varken PID eller kommando angivet

en: no OOM score adjust value specified
sv: inget OOM-poängjusteringsvärde angivet

en: pid %d's current OOM score: %d
sv: pid %d:s aktuella OOM-poäng: %d

en: pid %d's current OOM score adjust value: %d
sv: pid %d:s aktuella OOM-poängjusteringsvärde: %d

en: failed to set score adjust value
sv: misslyckades med att ställa in poängjusteringsvärde

en: pid %d's OOM score adjust value changed from %d to %d
sv: pid %d's OOM-poängjusteringsvärde ändrat från %d till %d

en: Set the function of the Ctrl-Alt-Del combination.
sv: Ställ in funktionen för kombinationen Ctrl-Alt-Del.

en: unexpected value in %s: %ju
sv: oväntat värde i %s: %ju

en: unknown argument: %s
sv: okänt argument: %s

en: system is unusable
sv: systemet är oanvändbart

en: action must be taken immediately
sv: åtgärder måste vidtas omedelbart

en: critical conditions
sv: kritiskt tillstånd

en: error conditions
sv: feltillstånd

en: warning conditions
sv: varningstillstånd

en: normal but significant condition
sv: normalt men väsentligt tillstånd

en: informational
sv: information

en: debug-level messages
sv: felsökningsmeddelanden

en: kernel messages
sv: kärnmeddelanden

en: random user-level messages
sv: slumpmässiga användarmeddelanden

en: mail system
sv: postsystem

en: system daemons
sv: systemdemoner

en: security/authorization messages
sv: säkerhets-/autentiseringsmeddelanden

en: messages generated internally by syslogd
sv: meddelanden genererade internt av syslogd

en: line printer subsystem
sv: undersystem för radskrivare

en: network news subsystem
sv: nätverksnyhetsundersystem

en: UUCP subsystem
sv: UUCP-undersystem

en: clock daemon
sv: klockdemon

en: security/authorization messages (private)
sv: säkerhets-/autentiseringsmeddelanden (privat)

en: FTP daemon
sv: FTP-demon

en: reserved 0
sv: reserverad 0

en: reserved 1
sv: reserverad 1

en: reserved 2
sv: reserverad 2

en: reserved 3
sv: reserverad 3

en: local use 0
sv: lokal användning 0

en: local use 1
sv: lokal användning 1

en: local use 2
sv: lokal användning 2

en: local use 3
sv: lokal användning 3

en: local use 4
sv: lokal användning 4

en: local use 5
sv: lokal användning 5

en: local use 6
sv: lokal användning 6

en: local use 7
sv: lokal användning 7

en: Display or control the kernel ring buffer.
sv: Visa eller kontrollera kärnans ringbuffert.

en:  -C, --clear                 clear the kernel ring buffer
sv:  -C, --clear                 töm kärnans ringbuffert

en:  -c, --read-clear            read and clear all messages
sv:  -c, --read-clear            läs och töm alla meddelanden

en:  -D, --console-off           disable printing messages to console
sv:  -D, --console-off           inaktivera utskrift av meddelanden till konsol

en:  -E, --console-on            enable printing messages to console
sv:  -E, --console-on            aktivera utskrift av meddelanden till konsol

en:  -F, --file <file>           use the file instead of the kernel log buffer
sv:  -F, --file <fil>            använd filen istället för kärnans loggbuffert

en:  -K, --kmsg-file <file>      use the file in kmsg format
sv:  -K, --kmsg-file <fil>       använd filen i kmsg-format

en:  -f, --facility <list>       restrict output to defined facilities
sv:  -f, --facility <lista>      begränsa utmatning till definierade resurser

en:  -H, --human                 human readable output
sv:  -H, --human                 utmatning läsbar för människor

en:  -J, --json                  use JSON output format
sv:  -J, --json                  använd JSON-utdataformat

en:  -k, --kernel                display kernel messages
sv:  -k, --kernel                visa kärnmeddelanden

en:  -L, --color[=<when>]        colorize messages (%s, %s or %s)
sv:  -L, --color[=<när>]         färglägg meddelanden (%s, %s eller %s)

en:  -l, --level <list>          restrict output to defined levels
sv:  -l, --level <lista>         begränsa utskrifter till definierade nivåer

en:  -n, --console-level <level> set level of messages printed to console
sv:  -n, --console-level <nivå>  ställ in nivå för meddelanden som skrivs ut till konsol

en:  -P, --nopager               do not pipe output into a pager
sv:  -P, --nopager               skicka inte utdata via rörledning till sidvisare

en:  -p, --force-prefix          force timestamp output on each line of multi-line messages
sv:  -p, --force-prefix          tvinga utmatning av tidsstämpel för varje rad i ett flerradsmeddelande

en:  -r, --raw                   print the raw message buffer
sv:  -r, --raw                   skriv ut den råa meddelandebufferten

en:      --noescape              don't escape unprintable character
sv:      --noescape              använd inte kontrollsekvens för tecken som inte kan skrivas ut

en:  -S, --syslog                force to use syslog(2) rather than /dev/kmsg
sv:  -S, --syslog                tvinga användning av syslog(2) snarare än /dev/kmsg

en:  -s, --buffer-size <size>    buffer size to query the kernel ring buffer
sv:  -s, --buffer-size <storlek> buffertstorlek för att fråga kärnans ringbuffert

en:  -u, --userspace             display userspace messages
sv:  -u, --userspace             visa meddelanden från användarrymden

en:  -w, --follow                wait for new messages
sv:  -w, --follow                vänta på nya meddelanden

en:  -W, --follow-new            wait and print only new messages
sv:  -W, --follow-new            vänta och skriv endast ut nya meddelanden

en:  -x, --decode                decode facility and level to readable string
sv:  -x, --decode                avkoda resurs och nivå till läsbar sträng

en:  -d, --show-delta            show time delta between printed messages
sv:  -d, --show-delta            visa tidsdelta mellan utskrivna meddelanden

en:  -e, --reltime               show local time and time delta in readable format
sv:  -e, --reltime               visa lokal tid och tidsdelta i läsbart format

en:  -T, --ctime                 show human-readable timestamp (may be inaccurate!)
sv:  -T, --ctime                 visa tidsstämplar läsbara för människor (kan vara felaktiga!)

en:  -t, --notime                don't show any timestamp with messages
sv:  -t, --notime                visa inte någon tidsstämpel för meddelanden

en:      --time-format <format>  show timestamp using the given format:
                                   [delta|reltime|ctime|notime|iso|raw]
    Suspending/resume will make ctime and iso timestamps inaccurate.
sv:      --time-format <format>  visa tidsstämpel med det angivna formatet:
                                   [delta|reltime|ctime|notime|iso|raw]
    Vänteläge/återupptagning gör att tidsstämplar för ctime och iso blir felaktiga.

en:      --since <time>          display the lines since the specified time
sv:      --since <tid>           visa raderna sedan den angivna tiden

en:      --until <time>          display the lines until the specified time
sv:      --until <tid>           visa raderna tills den angivna tiden

en: 
    Supported log facilities:
sv: 
    Loggresurser som stöds:

en: 
    Supported log levels (priorities):
sv: 
    Loggnivåer (prioriteter) som stöds:

en: failed to parse level '%s'
sv: misslyckades med att tolka nivå ”%s”

en: unknown level '%s'
sv: okänd nivå ”%s”

en: failed to parse facility '%s'
sv: misslyckades med att tolka resurs ”%s”

en: unknown facility '%s'
sv: okänd resurs ”%s”

en: cannot mmap: %s
sv: mmap misslyckades: %s

note: TRANSLATORS: dmesg uses strftime() fo generate date-time string where %a is abbreviated name of the day, %b is abbreviated month name and %e is day of the month as a decimal number. Please, set proper month/day order here
en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
sv: %a %e %b %Y %H.%M.%S

note: TRANSLATORS: dmesg uses strftime() fo generate date-time string where: %b is abbreviated month and %e is day of the month as a decimal number. Please, set proper month/day order here.
en: %b%e %H:%M
sv: %e%b %H.%M

en: record too large
sv: posten för stor

en: invalid buffer size argument
sv: ogiltigt buffertstorleksargument

en: --raw can be used together with --level or --facility only when reading messages from /dev/kmsg
sv: --raw kan användas tillsammans med --level eller --facility endast när meddelanden läses från /dev/kmsg

en: only kmsg supports multi-line messages
sv: endast kmsg har stöd för flerradiga meddelanden

en: read kernel buffer failed
sv: läsning av kärnbuffert misslyckades

en: clear kernel buffer failed
sv: tömning av kärnbuffert misslyckades

en: klogctl failed
sv: klogctl misslyckades

en:  %s [options] [<device>|<mountpoint>]
sv:  %s [flaggor] [<enhet>|<monteringspunkt>]

en: Eject removable media.
sv: Mata ut borttagningsbar media.

en:  -a, --auto <on|off>         turn auto-eject feature on or off
     -c, --changerslot <slot>    switch discs on a CD-ROM changer
     -d, --default               display default device
     -f, --floppy                eject floppy
     -F, --force                 don't care about device type
     -i, --manualeject <on|off>  toggle manual eject protection on/off
     -m, --no-unmount            do not unmount device even if it is mounted
     -M, --no-partitions-unmount do not unmount another partitions
     -n, --noop                  don't eject, just show device found
     -p, --proc                  use /proc/mounts instead of /etc/mtab
     -q, --tape                  eject tape
     -r, --cdrom                 eject CD-ROM
     -s, --scsi                  eject SCSI device
     -t, --trayclose             close tray
     -T, --traytoggle            toggle tray
     -v, --verbose               enable verbose output
     -x, --cdspeed <speed>       set CD-ROM max speed
     -X, --listspeed             list CD-ROM available speeds
sv:  -a, --auto <on|off>         slå på/stäng av automatisk utmatning
     -c, --changerslot <fack>    växla diskar i en CD-ROM-växlare
     -d, --default               visa standardenhet
     -f, --floppy                mata ut diskett
     -F, --force                 ignorera enhetstyp
     -i, --manualeject <on|off>  slå på/stäng av manuellt utmatningsskydd
     -m, --no-unmount            avmontera inte enhet även om den är monterad
     -M, --no-partitions-unmount avmontera inte andra partitioner
     -n, --noop                  mata inte ut, bara visa enheter som hittats
     -p, --proc                  använd /proc/mounts istället för /etc/mtab
     -q, --tape                  mata ut kassett
     -r, --cdrom                 mata ut CD-ROM
     -s, --scsi                  mata ut SCSI-enhet
     -t, --trayclose             stäng släde
     -T, --traytoggle            växla släde
     -v, --verbose               aktivera utförlig utmatning
     -x, --cdspeed <hastighet>   ställ in högsta hastighet för CD-ROM
     -X, --listspeed             lista alla tillgängliga CD-ROM-hastigheter

en: 
    By default tries -r, -s, -f, and -q in order until success.
sv: 
    Provar som standard -r, -s, -f, och -q i ordning tills det lyckas.

en: invalid argument to --changerslot/-c option
sv: ogiltigt argument till flaggan --changerslot/-c

en: invalid argument to --cdspeed/-x option
sv: ogiltigt argument till flaggan --cdspeed/-x

en: CD-ROM auto-eject command failed
sv: automatiskt utmatningskommando för CD-ROM misslyckades

en: CD-ROM door lock is not supported
sv: Lås för CD-ROM-lucka stöds inte

en: other users have the drive open and not CAP_SYS_ADMIN
sv: andra användare har enheten öppen och CAP_SYS_ADMIN saknas

en: CD-ROM lock door command failed
sv: kommandot för att låsa CD-ROM-dörren misslyckades

en: CD-Drive may NOT be ejected with device button
sv: CD-enhet kan INTE matas ut med enhetsknappen

en: CD-Drive may be ejected with device button
sv: CD-enhet kan matas ut med enhetsknappen

en: CD-ROM select disc command failed
sv: kommando för att välja CD-ROM-disk misslyckades

en: CD-ROM load from slot command failed
sv: kommandot för att läsa in CD-ROM från fack misslyckades

en: IDE/ATAPI CD-ROM changer not supported by this kernel
sv: IDE/ATAPI CD-ROM-växlare stöds inte av denna kärna

en: CD-ROM tray close command failed
sv: kommandot för att stänga CD-ROM-släden misslyckades

en: CD-ROM tray close command not supported by this kernel
sv: Kommando för att stänga CD-ROM-släde stöds inte av denna kärna

en: CD-ROM eject unsupported
sv: utmatning av CD-ROM stöds inte

en: CD-ROM eject command failed
sv: kommando för att mata ut CD-ROM misslyckades

en: no CD-ROM information available
sv: ingen CD-ROM-information tillgänglig

en: CD-ROM drive is not ready
sv: CD-ROM-enhet är inte redo

en: CD-ROM status command failed
sv: kommando för CD-ROM-status misslyckades

en: CD-ROM select speed command failed
sv: kommando för att välja CD-ROM-hastighet misslyckades

en: CD-ROM select speed command not supported by this kernel
sv: Kommando för att välja CD-ROM-hastighet stöds inte av denna kärna

en: %s: failed to finding CD-ROM name
sv: %s: misslyckades med att hitta CD-ROM-namn

en: %s: failed to read speed
sv: %s: misslyckades med att läsa hastighet

en: failed to read speed
sv: misslyckades med att läsa hastighet

en: not an sg device, or old sg driver
sv: inte en sg-enhet, eller så är sg-drivrutinen gammal

en: %s: unmounting
sv: %s: avmonterar

en: drop permissions failed
sv: släppa behörigheter misslyckades

en: unable to fork
sv: kan inte använda fork

en: unmount of `%s' did not exit normally
sv: avmontering av ”%s” avslutades inte normalt

en: failed to parse mount table
sv: misslyckades med att tolka monteringstabell

en: %s: mounted on %s
sv: %s: monterad på %s

en: setting CD-ROM speed to auto
sv: ställer in CD-ROM-hastighet till automatisk

en: setting CD-ROM speed to %ldX
sv: ställer in CD-ROM-hastighet till %ldX

en: default device: `%s'
sv: standardenhet: ”%s”

en: using default device `%s'
sv: använder standardenhet ”%s”

en: unable to find device
sv: kan inte hitta enhet

en: device name is `%s'
sv: enhetsnamn är ”%s”

en: %s: not mounted
sv: %s: inte monterad

en: %s: disc device: %s (disk device will be used for eject)
sv: %s: diskenhet: %s (diskenhet kommer att användas för utmatning)

en: %s: not found mountpoint or device with the given name
sv: %s: kunde inte hitta monteringspunkt eller enhet med det angivna namnet

en: %s: is whole-disk device
sv: %s: är en fullständig diskenhet

en: %s: is not ejectable device
sv: %s: är inte utmatningsbar enhet

en: device is `%s'
sv: enheten är ”%s”

en: exiting due to -n/--noop option
sv: avslutar på grund av flaggan -n/--noop

en: %s: enabling auto-eject mode
sv: %s: aktiverar automatiskt utmatningsläge

en: %s: disabling auto-eject mode
sv: %s: inaktiverar automatiskt utmatningsläge

en: %s: closing tray
sv: %s: stänger släde

en: %s: toggling tray
sv: %s: växlar släde

en: %s: listing CD-ROM speed
sv: %s: listar CD-ROM-hastighet

en: error: %s: device in use
sv: fel: %s: enheten används

en: %s: selecting CD-ROM disc #%ld
sv: %s: väljer CD-ROM disk #%ld

en: %s: trying to eject using CD-ROM eject command
sv: %s: försöker att mata ut CD-ROM via utmatningskommando

en: CD-ROM eject command succeeded
sv: CD-ROM-utmatningskommando lyckades

en: %s: trying to eject using SCSI commands
sv: %s: försöker att mata ut via SCSI-kommandon

en: SCSI eject succeeded
sv: SCIS-utmatning lyckades

en: SCSI eject failed
sv: SCSI-utmatning misslyckades

en: %s: trying to eject using floppy eject command
sv: %s: försöker mata ut via utmatningskommando för diskett

en: floppy eject command succeeded
sv: utmatningskommando för diskett lyckades

en: floppy eject command failed
sv: utmatningskommando för diskett misslyckades

en: %s: trying to eject using tape offline command
sv: %s: försöker mata ut via kommando kassett-frånkopplad

en: tape offline command succeeded
sv: kommandot kassett-frånkopplad lyckades

en: tape offline command failed
sv: kommando för att koppla från kassett misslyckades

en: unable to eject
sv: kunde inte mata ut

en:  %s [options] <filename>
sv:  %s [flaggor] <filnamn>

en: Preallocate space to, or deallocate space from a file.
sv: Förallokera utrymme åt, eller avallokera utrymme från en fil.

en:  -c, --collapse-range remove a range from the file
sv:  -c, --collapse-range ta bort ett intervall från filen

en:  -d, --dig-holes      detect zeroes and replace with holes
sv:  -d, --dig-holes      identifiera nollor och ersätt med hål

en:  -i, --insert-range   insert a hole at range, shifting existing data
sv:  -i, --insert-range   infoga ett hål vid intervall, skifta existerande data

en:  -l, --length <num>   length for range operations, in bytes
sv:  -l, --length <num>   längd för intervallåtgärder, i byte

en:  -n, --keep-size      maintain the apparent size of the file
sv:  -n, --keep-size      behåll filens uppenbara storlek

en:  -o, --offset <num>   offset for range operations, in bytes
sv:  -o, --offset <num>   position för intervallåtgärder, i byte

en:  -p, --punch-hole     replace a range with a hole (implies -n)
sv:  -p, --punch-hole     ersätt ett intervall med ett hål (medför -n)

en:  -x, --posix          use posix_fallocate(3) instead of fallocate(2)
sv:  -x, --posix          använd posix_fallocate(3) istället för fallocate(2)

en:  -z, --zero-range     zero and ensure allocation of a range
sv:  -z, --zero-range     nolla och säkerställ allokering för ett intervall

en: fallocate failed: keep size mode is unsupported
sv: fallocate misslyckades: läget att behålla storleken stöds inte

en: fallocate failed
sv: fallocate misslyckades

en: %s: read failed
sv: %s: läsning misslyckades

en: no filename specified
sv: inget filnamn angivet

en: no length argument specified
sv: inget längdargument angivet

en: %s: %s (%ju bytes) hole created.
sv: %s: %s (%ju byte) hål skapat.

en: %s: %s (%ju bytes) removed.
sv: %s: %s (%ju byte) borttaget.

en: %s: %s (%ju bytes) inserted.
sv: %s: %s (%ju byte) infogat.

en: %s: %s (%ju bytes) zeroed.
sv: %s: %s (%ju byte) nollställt.

en: %s: %s (%ju bytes) allocated.
sv: %s: %s (%ju byte) allokerat.

en:  %1$s [options] <file>|<directory> <command> [<argument>...]
     %1$s [options] <file>|<directory> -c <command>
     %1$s [options] <file descriptor number>
sv:  %1$s [flaggor] <fil>|<katalog> <kommando> [<argument>…]
     %1$s [flaggor] <fil>|<katalog> -c <kommando>
     %1$s [flaggor] <fildeskriptornummer>

en: Manage file locks from shell scripts.
sv: Hantera fillås från skalskript.

en:  -s, --shared             get a shared lock
sv:  -s, --shared             hämta ett delat lås

en:  -x, --exclusive          get an exclusive lock (default)
sv:  -x, --exclusive          ta ett exklusivt lås (standard)

en:  -u, --unlock             remove a lock
sv:  -u, --unlock             ta bort ett lås

en:  -w, --timeout <secs>     wait for a limited amount of time
sv:  -w, --timeout <sekunder> vänta under en begränsad tidsperiod

en:  -E, --conflict-exit-code <number>  exit code after conflict or timeout
sv:  -E, --conflict-exit-code <nummer>  felkod efter konflikt eller nådd tidsgräns

en:  -o, --close              close file descriptor before running command
sv:  -o, --close              stäng fildeskriptor innan kommando körs

en:  -c, --command <command>  run a single command string through the shell
sv:  -c, --command <kommando> kör en enstaka kommandosträng genom skalet

en:  -F, --no-fork            execute command without forking
sv:  -F, --no-fork           exekvera kommando utan fork

en:      --fcntl              use fcntl(F_OFD_SETLK) rather than flock()
sv:      --fcntl              använd fcntl(F_OFD_SETLK) istället för flock()

en:      --verbose            increase verbosity
sv:      --verbose            öka utförlighet

en: cannot open lock file %s
sv: kan inte öppna låsfil %s

en: internal error, unknown operation %d
sv: internt fel, okänd operation %d

en: internal error, unknown api %d
sv: internt fel, okänt api %d

en: invalid exit code
sv: ogiltig avslutningskod

en: exit code out of range (expected 0 to 255)
sv: avslutskod utanför intervallet (förväntade 0 till 255)

en: the --no-fork and --close options are incompatible
sv: flaggorna --no-fork och --close är inkompatibla

en: %s requires exactly one command argument
sv: %s kräver exakt ett kommandoargument

en: bad file descriptor
sv: ogiltig fildeskriptor

en: requires file descriptor, file or directory
sv: kräver fildeskriptor, fil eller katalog

en: failed to get lock
sv: misslyckades med att ta lås

en: timeout while waiting to get lock
sv: tidsgräns nådd medan lås väntades på

en: %s: getting lock took %<PRId64>.%06<PRId64> seconds
sv: %s: det tog %<PRId64>.%06<PRId64> sekunder att få låset

en: %s: executing %s
sv: %s: kör %s

en:  %s [options] <mountpoint>
sv:  %s [flaggor] <monteringspunkt>

en: Suspend access to a filesystem.
sv: Stäng av åtkomst till ett filsystem.

en:  -f, --freeze      freeze the filesystem
sv:  -f, --freeze      frys filsystemet

en:  -u, --unfreeze    unfreeze the filesystem
sv:  -u, --unfreeze    töa filsystemet

en: neither --freeze or --unfreeze specified
sv: varken --freeze eller --unfreeze angiven

en: %s: is not a directory
sv: %s: är inte en katalog

en: %s: freeze failed
sv: %s: frysning misslyckades

en: %s: unfreeze failed
sv: %s: töande misslyckades

en: %s: not a directory
sv: %s: är inte en katalog

en: %s: 0 B (dry run) trimmed on %s
sv: %s: 0 B (testkörning) trimmad på %s

en: %s: 0 B (dry run) trimmed
sv: %s: 0 B (testkörning) trimmat

en: %s: FITRIM ioctl failed
sv: %s: FITRIM ioctl misslyckades

note: TRANSLATORS: The standard value here is a very large number.
en: %s: %s (%<PRIu64> bytes) trimmed on %s
sv: %s: %s (%<PRIu64> byte) trimmad på %s

note: TRANSLATORS: The standard value here is a very large number.
en: %s: %s (%<PRIu64> bytes) trimmed
sv: %s: %s (%<PRIu64> byte) trimmade

en: failed to parse %s
sv: misslyckades med att tolka %s

en: failed to allocate FS handler
sv: misslyckades med att allokera FS-hanterare

en: %s: the discard operation is not supported
sv: %s: kasseringsoperationen stöds inte

en: Discard unused blocks on a mounted filesystem.
sv: Kassera oanvända block för ett monterat filsystem.

en:  -a, --all                trim mounted filesystems
sv:  -a, --all                trimma monterade filsystem

en:  -A, --fstab              trim filesystems from /etc/fstab
sv:  -A, --fstab              trimma filsystem från /etc/fstab

en:  -I, --listed-in <list>   trim filesystems listed in specified files
sv:  -I, --listed-in <lista>  trimma filsystem listade i angivna filer

en:  -o, --offset <num>       the offset in bytes to start discarding from
sv:  -o, --offset <num>       positionen i byte att börja kassera från

en:  -l, --length <num>       the number of bytes to discard
sv:  -l, --length <num>       antalet byte att kassera

en:  -m, --minimum <num>      the minimum extent length to discard
sv:  -m, --minimum <num>      minsta utsträckningslängd att kassera

en:  -t, --types <list>       limit the set of filesystem types
sv:  -t, --types <lista>      begränsa uppsättningen av filsystemstyper

en:  -v, --verbose            print number of discarded bytes
sv:  -v, --verbose            skriv ut antalet kasserade byte

en:      --quiet-unsupported  suppress error messages if trim unsupported
sv:      --quiet-unsupported  undertryck felmeddelanden om trim stöds

en:  -n, --dry-run            does everything, but trim
sv:  -n, --dry-run            gör allting förutom att trimma

en: failed to parse minimum extent length
sv: misslyckades med att tolka minsta utsträckning

en: no mountpoint specified
sv: ingen monteringspunkt angavs

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
sv: Antar att hårdvaruklockan håller %s-tid.

en: local
sv: lokal

en: Warning: unrecognized line in adjtime file: %s
sv: Varning: rad i adjtime-filen känns inte igen: %s

en: Warning: unrecognized third line in adjtime file
    (Expected: `UTC' or `LOCAL' or nothing.)
sv: Varning: okänd tredje rad i adjtime-fil
    (Förväntade: ”UTC” eller ”LOCAL” eller ingenting.)

en: Last drift adjustment done at %<PRId64> seconds after 1969
sv: Sista avvikelsejusteringen gjordes vid %<PRId64> sekunder efter 1969

en: Last calibration done at %<PRId64> seconds after 1969
sv: Senaste kalibreringen gjordes %<PRId64> sekunder efter 1969

en: Hardware clock is on %s time
sv: Hårdvaruklockan håller %s-tid

en: Waiting for clock tick...
sv: Väntar på klocktick…

en: ...synchronization failed
sv: …synkronisering misslyckades

en: ...got clock tick
sv: …fick klocktick

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
sv: Ogiltiga värden i hårdvaruklockan: %4d-%.2d-%.2d %.2d:%.2d:%.2d

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> seconds since 1969
sv: Hårdvaruklocktid : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> sekunder sedan 1969

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
sv: Tid som lästs från hårdvaruklockan: %4d-%.2d-%.2d %02d:%02d:%02d

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> seconds since 1969
sv: Ställer in hårdvaruklockan till %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> sekunder sedan 1969

en: RTC type: '%s'
sv: RTC-typ: ”%s”

en: Using delay: %.6f seconds
sv: Använder fördröjning: %.6f sekunder

en: time jumped backward %.6f seconds to %<PRId64>.%06<PRId64> - retargeting
sv: tiden hoppade bakåt %.6f sekunder till %<PRId64>.%06<PRId64> - ändrar målet

en: missed it - %<PRId64>.%06<PRId64> is too far past %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f > %.6f)
sv: missade det - %<PRId64>.%06<PRId64> är för långt förbi %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f > %.6f)

en: %<PRId64>.%06<PRId64> is close enough to %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f < %.6f)
    Set RTC to %<PRId64> (%<PRId64> + %d; refsystime = %<PRId64>.%06<PRId64>)
sv: %<PRId64>.%06<PRId64> är tillräckligt nära %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f &lt; %.6f)
    Ställ in RTC till %<PRId64> (%<PRId64> + %d; refsystime = %<PRId64>.%06<PRId64>)

en: Calling settimeofday(NULL, 0) to lock the warp_clock function.
sv: Anropar settimeofday(NULL, 0) för att låsa warp_clock-funktionen.

en: Calling settimeofday(NULL, %d) to set the kernel timezone.
sv: Anropar settimeofday(NULL, %d) för att sätta kärntidszon.

en: Calling settimeofday(NULL, %d) to warp System time, set PCIL and the kernel tz.
sv: Anropar settimeofday(NULL, %d) för att ändra systemtid, ställa in PCIL och kernel tz.

en: Calling settimeofday(%<PRId64>.%06<PRId64>, NULL) to set the System time.
sv: Anropar settimeofday(%<PRId64>.%06<PRId64>, NULL) för att ställa in systemtiden.

en: settimeofday() failed
sv: settimeofday() misslyckades

en: Not adjusting drift factor because the --update-drift option was not used.
sv: Justerar inte avvikelsefaktorn eftersom flaggan --update-drift inte användes.

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
sv: Justerar inte avvikelsefaktorn eftersom senaste kalibreringstiden
    är noll, så historiken är trasig och en omstart av kalibreringen
    är nödvändig.

en: Not adjusting drift factor because it has been less than four hours since the last calibration.
sv: Justerar inte avvikelsefaktorn eftersom det har gått mindre än fyra timmar sedan den senaste kalibreringen.

en: Clock drift factor was calculated as %f seconds/day.
    It is far too much. Resetting to zero.
sv: Avvikelsefaktorn för klockan beräknades som %f sekunder/dag.
    Det är alldeles för mycket. Återställer till noll.

en: Clock drifted %f seconds in the past %f seconds
    in spite of a drift factor of %f seconds/day.
    Adjusting drift factor by %f seconds/day
sv: Klockan drog sig %f sekunder under de senaste %f sekunderna
    trots en avvikelsefaktor på %f sekunder/dag.
    Justerar avvikelsefaktorn med %f sekunder/dag

en: Time since last adjustment is %<PRId64> second
     | Time since last adjustment is %<PRId64> seconds
sv[0]: Tid sedan senaste justering är %<PRId64> sekund
sv[1]: Tid sedan senaste justering är %<PRId64> sekunder

en: Calculated Hardware Clock drift is %<PRId64>.%06<PRId64> seconds
sv: Beräknad avvikelse för hårdvaruklockan är %<PRId64>.%06<PRId64> sekunder

en: New %s data:
    %s
sv: Ny %s-data: 
    %s

en: cannot update %s
sv: kan inte uppdatera %s

en: Not setting clock because last adjustment time is zero, so history is bad.
sv: Ställer inte in klocka eftersom senaste justeringstid är noll, så historiken är dålig.

en: Not setting clock because drift factor %f is far too high.
sv: Ställer inte in klockan eftersom avvikelsefaktorn %f är alldeles för stor.

en: No usable clock interface found.
sv: Inget användbart klockgränssnitt hittades.

en: Cannot access the Hardware Clock via any known method.
sv: Kan inte komma åt hårdvaruklockan via någon känd metod.

en: Use the --verbose option to see the details of our search for an access method.
sv: Använd flaggan --verbose för att se detaljer om vår sökning efter en åtkomstmetod.

en: Target date:   %<PRId64>
sv: Måldatum: %<PRId64>

en: Predicted RTC: %<PRId64>
sv: Förutsedd RTC: %<PRId64>

en: RTC read returned an invalid value.
sv: RTC-läsning returnerade ett ogiltigt värde.

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
sv: Den justering som behövs är mindre än en sekund, så ställer inte klockan.

en: unable to read the RTC epoch.
sv: kan inte läsa RTC-epoken.

en: The RTC epoch is set to %lu.
sv: RTC-epoken är inställd på %lu.

en: --epoch is required for --setepoch.
sv: --epoch krävs för --setepoch.

en: unable to set the RTC epoch.
sv: kunde inte ställa in RTC-epoken.

en: unable to read the RTC parameter %s
sv: kunde inte läsa RTC-parametern %s

en: The RTC parameter 0x%jx is set to 0x%jx.
sv: RTC-parametern 0x%jx är inställd på 0x%jx.

en:  %s [function] [option...]
sv:  %s [funktion] [flagga…]

en: Time clocks utility.
sv: Klocktidsverktyg.

en:  -r, --show                      display the RTC time
sv:  -r, --show                      visa RTC-tiden

en:      --get                       display drift corrected RTC time
sv:      --get                       visa avvikelsekorrigerad RTC-tid

en:      --set                       set the RTC according to --date
sv:      --set                       ställ in RTC enligt --date

en:  -s, --hctosys                   set the system time from the RTC
sv:  -s, --hctosys                   ställ in systemtiden från RTC

en:  -w, --systohc                   set the RTC from the system time
sv:  -w, --systohc                   ställ in RTC från systemtiden

en:      --systz                     send timescale configurations to the kernel
sv:      --systz                     skicka tidsskalekonfigurationer till kärnan

en:  -a, --adjust                    adjust the RTC to account for systematic drift
sv:  -a, --adjust                    justera RTC för att ta hänsyn till systematisk avvikelse

en:      --getepoch                  display the RTC epoch
sv:      --getepoch                  visa RTC-epoken

en:      --setepoch                  set the RTC epoch according to --epoch
sv:      --setepoch                  ställ in RTC-epoken enligt --epoch

en:      --param-get <param>         display the RTC parameter
sv:      --param-get <param>         visa RTC-parametern

en:      --param-set <param>=<value> set the RTC parameter
sv:      --param-set <param>=<värde> ställ in RTC-parametern

en:      --param-index <number>      parameter index (default 0)
sv:      --param-index <nummer>      parameterindex (standard 0)

en:      --vl-read                   read voltage low information
sv:      --vl-read                   läs information om låg spänning

en:      --vl-clear                  clear voltage low information
sv:      --vl-clear                  töm information om låg spänning

en:      --predict                   predict the drifted RTC time according to --date
sv:      --predict                   förutsäg den avvikande RTC-tiden enligt --date

en:  -u, --utc                       the RTC timescale is UTC
sv:  -u, --utc                       RTC:s tidsskala är UTC

en:  -l, --localtime                 the RTC timescale is Local
sv:  -l, --localtime                 RTC:s tidsskala är lokal

en:  -f, --rtc <file>                use an alternate file to %1$s
sv:  -f, --rtc <fil>                 använd en alternativ fil för %1$s

en:      --directisa                 use the ISA bus instead of %1$s access
sv:      --directisa                 använd ISA-bussen istället för %1$s-åtkomst

en:      --date <time>               date/time input for --set and --predict
sv:      --date <tid>                datum/tid som inmatning för --set och --predict

en:      --delay <sec>               delay used when set new RTC time
sv:      --delay <s>                 fördröjning att använda vid inställning av ny RTC-tid

en:      --epoch <year>              epoch input for --setepoch
sv:      --epoch <år>                epokinmatning för --setepoch

en:      --update-drift              update the RTC drift factor
sv:      --update-drift              uppdatera RTC:s avvikelsefaktor

en:      --noadjfile                 do not use %1$s
sv:      --noadjfile                 använd inte %1$s

en:      --adjfile <file>            use an alternate file to %1$s
sv:      --adjfile <fil>             använd en alternativ fil till %1$s

en:      --test                      dry run; implies --verbose
sv:      --test                      torrkörning; medför --verbose

en:  -v, --verbose                   display more details
sv:  -v, --verbose                   visa mer detaljer

en:  <param> is either a numeric RTC parameter value or one of these aliases:
sv:  <param> är antingen ett numeriskt RTC-parametervärde eller ett av dessa alias:

en:    See Kernel's include/uapi/linux/rtc.h for parameters and values.
sv:    Se Kernel's include/uapi/linux/rtc.h för parametrar och värden.

en:  <param> and <value> accept hexadecimal values if prefixed with 0x, otherwise decimal.
sv:  <param> och <värde> accepterar hexadecimala värden om de föregås av 0x, annars decimala.

en: Unable to connect to audit system
sv: Kan inte ansluta till granskningssystem

en: use --verbose, --debug has been deprecated.
sv: använd --verbose, --debug har redan blivit föråldrad.

en: failed to parse param-index
sv: misslyckades med att tolka param-index

en: --update-drift requires --set or --systohc
sv: --update-drift krävs för --set eller --systohc

en: With --noadjfile, you must specify either --utc or --localtime
sv: Med --noadjfile måste du ange antingen --utc eller --localtime

en: --date is required for --set or --predict
sv: --date krävs för --set eller --predict

en: invalid date '%s'
sv: ogiltigt datum ”%s”

en: System Time: %<PRId64>.%06<PRId64>
sv: Systemtid: %<PRId64>.%06<PRId64>

en: Test mode: nothing was changed.
sv: Testläge: inget ändrades.

en: could not send audit message
sv: kunde inte skicka revisionsmeddelande

en: ISA port access is not implemented
sv: ISA-portåtkomst inte implementerad

en: iopl() port access failed
sv: iopl()-portåtkomst misslyckades

en: Using direct ISA access to the clock
sv: Använd direkt ISA-åtkomst till klockan

en: supported features
sv: funktioner som stöds

en: time correction
sv: tidskorrigering

en: backup switch mode
sv: lägesväxling för säkerhetskopia

en: Trying to open: %s
sv: Försöker att öppna: %s

en: cannot open rtc device
sv: kan inte öppna rtc-enhet

en: Waiting in loop for time from %s to change
sv: Väntar i slinga på att tiden från %s ska ändras

en: Timed out waiting for time change.
sv: Tidsgräns uppnåddes under väntan på att tiden skulle ändras.

en: select() to %s to wait for clock tick timed out
sv: select() på %s för att vänta på klocktick fick tid att löpa ut

en: select() to %s to wait for clock tick failed
sv: select() på %s för att vänta på klocktick misslyckades

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
sv: ioctl() på %s för att slå av uppdateringsavbrott misslyckades

en: ioctl(%d, RTC_UIE_ON, 0) to %s failed
sv: ioctl(%d, RTC_UIE_ON, 0) på %s misslyckades

en: ioctl(RTC_SET_TIME) to %s to set the time failed
sv: ioctl(RTC_SET_TIME) till %s för att ställa in tiden misslyckades

en: ioctl(RTC_SET_TIME) was successful.
sv: ioctl(RTC_SET_TIME) lyckades.

en: Using the rtc interface to the clock.
sv: Använd rtc-gränssnittet för klockan.

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) to %s failed
sv: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) på %s misslyckades

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) to %s succeeded.
sv: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) på %s misslyckades.

en: invalid epoch '%s'.
sv: ogiltig epok ”%s”.

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) to %s failed
sv: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) på %s misslyckades

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) to %s succeeded.
sv: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) på %s lyckades.

en: could not convert parameter name to number
sv: kunde inte konvertera parameternamn till nummer

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) to %s failed
sv: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) till %s misslyckades

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) to %s succeeded.
sv: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) till %s lyckades.

en: expected <param>=<value>
sv: förväntade <param>=<värde>

en: could not convert parameter value to number
sv: kunde inte konvertera parametervärde till nummer

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) to %s failed
sv: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) till %s misslyckades

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) to %s succeeded.
sv: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) till %s lyckades.

en: Voltage too low, RTC data is invalid
sv: Spänningen är för låg, RTC-data är ogiltiga

en: Backup voltage is low
sv: Reservspänningen är låg

en: Backup empty or not present
sv: Säkerhetskopia tom eller finns inte

en: Voltage is low, RTC accuracy is reduced
sv: Spänningen är låg, RTC-noggrannheten försämras

en: Backup switchover happened
sv: Övergång till säkerhetskopia har skett

en: ioctl(%d, RTC_VL_READ) on %s failed
sv: ioctl(%d, RTC_VL_READ) på %s misslyckades

en: ioctl(%d, RTC_VL_READ) on %s returned 0x%x
sv: ioctl(%d, RTC_VL_READ) på %s returnerade 0x%x

en: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) on %s failed
sv: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) på %s misslyckades

en: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) on %s succeeded.
sv: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) på %s lyckades.

en: POSIX shared memory is not supported
sv: Delat POSIX-minne stöds inte

en: POSIX shared memory name: %s
sv: Namn på delat POSIX-minne: %s

en: POSIX message queue is not supported
sv: POSIX-meddelandekö stöds inte

en: POSIX message queue name: %s
sv: Namn på POSIX-meddelandekö: %s

en: POSIX semaphore is not supported
sv: POSIX-semafor stöds inte

en: POSIX semaphore name: %s
sv: POSIX-semafornamn: %s

en: Create various IPC resources.
sv: Skapa diverse IPC-resurser.

en:  -M, --shmem <size>       create shared memory segment of size <size>
sv:  -M, --shmem <storlek>    skapa delat minnessegment av storlek <storlek>

en:  -m, --posix-shmem <size> create POSIX shared memory segment of size <size>
sv:  -m, --posix-shmem <strl> skapa ett delat POSIX-minnessegment av storleken <strl>

en:  -S, --semaphore <number> create semaphore array with <number> elements
sv:  -S, --semaphore <nummer> skapa semaforvektor med <nummer> element

en:  -s, --posix-semaphore    create POSIX semaphore
sv:  -s, --posix-semaphore    skapa POSIX-semafor

en:  -Q, --queue              create message queue
sv:  -Q, --queue              skapa meddelandekö

en:  -q, --posix-mqueue       create POSIX message queue
sv:  -q, --posix-mqueue       skapa POSIX-meddelandekö

en:  -p, --mode <mode>        permission for the resource (default is 0644)
sv:  -p, --mode <läge>        rättigheter för resursen (standard är 0644)

en:  -n, --name <name>        name of the POSIX resource
sv:  -n, --name <namn>        namnet på POSIX-resursen

en: <size>
sv: <storlek>

en:  -n, --name <name> option is required for POSIX IPC
sv:  -n, --name <namn> flaggan krävs för POSIX IPC

en: failed to parse size
sv: misslyckades med att tolka storlek

en: failed to parse elements
sv: misslyckades med att tolka element

en: failed to parse mode
sv: misslyckades med att tolka läget

en: name is required for POSIX IPC
sv: namn krävs för POSIX IPC

en: create share memory failed
sv: skapande av delat minne misslyckades

en: Shared memory id: %d
sv: Delat minnessegments-ID: %d

en: create POSIX shared memory failed
sv: skapande av delat POSIX-minne misslyckades

en: create message queue failed
sv: skapande av meddelandekö misslyckades

en: Message queue id: %d
sv: Meddelandekö-ID: %d

en: create POSIX message queue failed
sv: skapande av POSIX-meddelandekö misslyckades

en: create semaphore failed
sv: skapande av semafor misslyckades

en: Semaphore id: %d
sv: Semafor-ID: %d

en: create POSIX semaphore failed
sv: skapande av POSIX-semafor misslyckades

en:  %1$s [options]
     %1$s shm|msg|sem <id>...
sv:  %1$s [flaggor]
     %1$s shm|msg|sem <id>…

en: Remove certain IPC resources.
sv: Ta bort specifika IPC-resurser.

en: removing shared memory segment id `%d'
sv: tar bort delat minnessegment-ID ”%d”

en: removing message queue id `%d'
sv: tar bort meddelandekö-ID ”%d”

en: removing semaphore id `%d'
sv: tar bort semafor-ID ”%d”

en: permission denied for key
sv: åtkomst nekas för nyckel

en: permission denied for id
sv: åtkomst nekas för id

en: invalid key
sv: ogiltig nyckel

en: invalid id
sv: ogiltigt id

en: already removed key
sv: redan borttagen nyckel

en: already removed id
sv: redan borttaget id

en: key failed
sv: nyckel misslyckades

en: id failed
sv: id misslyckades

en: invalid id: %s
sv: ogiltigt id: %s

en: resource(s) deleted
sv: resurser borttagna

en: illegal key (%s)
sv: otillåten nyckel (%s)

en: removing POSIX shared memory `%s'
sv: tar bort POSIX-delat minne `%s'

en: POSIX message queues are not supported
sv: POSIX-meddelandeköer stöds inte

en: removing POSIX message queue `%s'
sv: tar bort POSIX-meddelandekö `%s'

en: POSIX semaphores are not supported
sv: POSIX-semaforer stöds inte

en: removing POSIX semaphore `%s'
sv: tar bort POSIX-semafor `%s'

en: permission denied for name `%s'
sv: behörighet nekad för namnet `%s'

en: name `%s' not found
sv: namnet `%s' hittades inte

en: name `%s' too long
sv: namnet `%s' för långt

en: name failed
sv: namn misslyckades

en: kernel not configured for shared memory
sv: kärnan är inte konfigurerad för delat minne

en: kernel not configured for semaphores
sv: kärnan är inte konfigurerad för semaforer

en: kernel not configured for message queues
sv: kärnan är inte konfigurerad för meddelandeköer

en:  %1$s [resource-option...] [output-option]
     %1$s -m|-q|-s -i <id>
sv:  %1$s [resursflagga…] [utmatningsflagga]
     %1$s -m|-q|-s -i <id>

en: Show information on IPC facilities.
sv: Visa information om IPC-resurser.

en: Resource options:
sv: Resursflaggor:

en:  -m, --shmems      shared memory segments
sv:  -m, --shmems      delade minnessegment

en:  -q, --queues      message queues
sv:  -q, --queues      meddelandeköer

en:  -s, --semaphores  semaphores
sv:  -s, --semaphores  semaforer

en:  -a, --all         all (default)
sv:  -a, --all         alla (standard)

en: Output options:
sv: Utmatningsflaggor:

en:  -t, --time        show attach, detach and change times
sv:  -t, --time        visa fäst-, lösgörings- och ändringstider

en:  -p, --pid         show PIDs of creator and last operator
sv:  -p, --pid         visa PID:ar för skapare och senaste operatör

en:  -c, --creator     show creator and owner
sv:  -c, --creator     visa skapare och ägare

en:  -l, --limits      show resource limits
sv:  -l, --limits      visa resursbegränsningar

en:  -u, --summary     show status summary
sv:  -u, --summary     visa statussammanfattning

en:      --human       show sizes in human-readable format
sv:      --human       visa storlekar i format läsbart för människor

en:  -b, --bytes       show sizes in bytes
sv:  -b, --bytes       visa storlekar i byte

en: failed to parse id argument
sv: misslyckades med att tolka id-argument

en: when using an ID, a single resource must be specified
sv: när ett ID används måste en enstaka resurs anges

en: unable to fetch shared memory limits
sv: kan inte hämta begränsningar för delat minne

en: ------ Shared Memory Limits --------
sv: ------ Gränser för delat minne --------

en: max number of segments = %ju
sv: maximalt antal segment = %ju

en: max seg size
sv: största segmentstorlek

en: max total shared memory (kbytes)
sv: max totalt delat minne (kbyte)

en: max total shared memory
sv: största totala delade minne

en: min seg size
sv: minimal segmentstorlek

en: kernel not configured for shared memory
sv: kärnan är inte konfigurerad för delat minne

en: ------ Shared Memory Status --------
sv: ------ Status för delat minne --------

note: TRANSLATORS: This output format is maintained for backward compatibility as ipcs is used in scripts. For consistency with the rest, the translated form can follow this model: * "segments allocated = %d\n" "pages allocated = %ld\n" "pages resident = %ld\n" "pages swapped = %ld\n" "swap performance = 
en: segments allocated %d
    pages allocated %ld
    pages resident  %ld
    pages swapped   %ld
    Swap performance: %ld attempts	 %ld successes
sv: allokerade segment %d
    allokerade sidor %ld
    residenta sidor  %ld
    växlade sidor    %ld
    Växlingsprestanda: %ld försök	 %ld framgångar

en: ------ Shared Memory Segment Creators/Owners --------
sv: ------ Skapare/Ägare av delade minnessegment --------

en: perms
sv: rättigh

en: ------ Shared Memory Attach/Detach/Change Times --------
sv: ------ Fäst-/lösgörings-/ändringstider för delat minne --------

en: owner
sv: ägare

en: attached
sv: tillagd

en: detached
sv: lösgjord

en: changed
sv: ändrad

en: ------ Shared Memory Creator/Last-op PIDs --------
sv: ------ Delat minne Skapare/Senaste operation PID:ar --------

en: ------ Shared Memory Segments --------
sv: ------ Delade minnessegment --------

en: key
sv: nyckel

en: bytes
sv: byte

en: nattch
sv: nfäst

en: Not set
sv: Inte inställd

en: dest
sv: mål

en: locked
sv: låst

en: unable to fetch semaphore limits
sv: kan inte hämta semaforbegränsningar

en: ------ Semaphore Limits --------
sv: ------ Semaforgränser --------

en: max number of arrays = %d
sv: maximalt antal vektorer = %d

en: max semaphores per array = %d
sv: maximalt antal semaforer per vektor = %d

en: max semaphores system wide = %d
sv: maximalt antal semaforer på systemet = %d

en: max ops per semop call = %d
sv: maximalt antal operationer per semop-anrop = %d

en: semaphore max value = %u
sv: maximalt värde för semafor = %u

en: kernel not configured for semaphores
sv: kärnan är inte konfigurerad för semaforer

en: ------ Semaphore Status --------
sv: ------ Semaforstatus --------

en: used arrays = %d
sv: använda vektorer = %d

en: allocated semaphores = %d
sv: allokerade semaforer = %d

en: ------ Semaphore Arrays Creators/Owners --------
sv: ------ Skapare/Ägare av semaforvektorer --------

en: ------ Semaphore Operation/Change Times --------
sv: ------ Semaforoperation/Ändringstider --------

en: last-op
sv: senaste-op

en: last-changed
sv: senast-ändrad

en: ------ Semaphore Arrays --------
sv: ------ Semaforvektorer --------

en: nsems
sv: antsem

en: unable to fetch message limits
sv: kunde inte hämta meddelandebegränsningar

en: ------ Messages Limits --------
sv: ------ Meddelanden Begränsningar --------

en: max queues system wide = %d
sv: maximalt antal köer på hela systemet = %d

en: max size of message
sv: största meddelandestorlek

en: default max size of queue
sv: standardmaxstorlek för kö

en: kernel not configured for message queues
sv: kärnan är inte konfigurerad för meddelandeköer

en: ------ Messages Status --------
sv: ------ Meddelande Status --------

en: allocated queues = %d
sv: allokerade köer = %d

en: used headers = %d
sv: använda huvuden = %d

en: used space
sv: använt utrymme

en:  bytes
sv:  byte

en: ------ Message Queues Creators/Owners --------
sv: ------ Meddelandeköer Skapare/Ägare --------

en: msqid
sv: meddköid

en: ------ Message Queues Send/Recv/Change Times --------
sv: ------ Meddelandeköernas sändnings-/mottagnings-/ändringstider --------

en: send
sv: sänt

en: recv
sv: mottaget

en: change
sv: ändring

en: ------ Message Queues PIDs --------
sv: ------ PID för meddelandeköer --------

en: ------ Message Queues --------
sv: ------ Meddelandeköer --------

en: used-bytes
sv: använda-byte

en: messages
sv: meddelanden

en: id %d not found
sv: id %d hittades inte

en: 
    Shared memory Segment shmid=%d
sv: 
    Delat minnessegment shmid=%d

en: mode=%#o	access_perms=%#o
sv: rättighet=%#o	åtkomsträttigheter=%#o

en: size=
sv: storlek=

en: bytes=
sv: byte=

en: att_time=%-26.24s
sv: attid=%-26.24s

en: det_time=%-26.24s
sv: dettid=%-26.24s

en: change_time=%-26.24s
sv: ändringstid=%-26.24s

en: 
    Message Queue msqid=%d
sv: 
    Meddelandekö meddköid=%d

en: uid=%u	gid=%u	cuid=%u	cgid=%u	mode=%#o
sv: uid=%u	gid=%u	cuid=%u	cgid=%u	läge=%#o

en: csize=
sv: cstorlek=

en: cbytes=
sv: cbyte=

en: qsize=
sv: qstorlek=

en: qbytes=
sv: qbyte=

en: send_time=%-26.24s
sv: sändningstid=%-26.24s

en: rcv_time=%-26.24s
sv: mottagningstid=%-26.24s

en: 
    Semaphore Array semid=%d
sv: 
    Semaforvektor semid=%d

en: mode=%#o, access_perms=%#o
sv: rättighet=%#o, åtkomsträttigheter=%#o

en: nsems = %ju
sv: nsema = %ju

en: otime = %-26.24s
sv: otid = %-26.24s

en: ctime = %-26.24s
sv: ctid = %-26.24s

en: value
sv: värde

en: ncount
sv: nräkn

en: zcount
sv: zräkn

en: %s failed
sv: %s misslyckades

en: %s does not seem to be mounted. Use 'mount -t mqueue none %s' to mount it.
sv: %s verkar inte vara monterad. Använd "mount -t mqueue none %s" för att montera den.

en: %s (bytes) =
sv: %s (byte) =

en: %s (kbytes) =
sv: %s (kbyte) =

en: interrupts
sv: avbrott

en: total count
sv: totalt antal

en: delta count
sv: deltaantal

en: name
sv: namn

en: failed to initialize output table
sv: misslyckades att initiera utmatningstabell

en: failed to add line to output
sv: misslyckades med att lägga till rad till utmatning

en: unsupported column name to sort output
sv: kolumnnamn stöds inte för sortering av utdata

en: cpu-interrupts
sv: cpu-avbrott

en: cannot create timerfd
sv: kan inte skapa timerfd

en: cannot set timerfd
sv: kan inte ställa in timerfd

en: epoll_ctl failed
sv: epoll_ctl misslyckades

en: sigfillset failed
sv: sigfillset misslyckades

en: sigprocmask failed
sv: sigprocmask misslyckades

en: cannot create signalfd
sv: kan inte skapa signalfd

en: 
    The following interactive key commands are valid:
sv: 
    Följande interaktiva tangentkommandon är giltiga:

en:   i      sort by IRQ
sv:   i      sortera efter IRQ

en:   t      sort by TOTAL
sv:   t      sortera efter TOTAL

en:   d      sort by DELTA
sv:   d      sortera efter DELTA

en:   n      sort by NAME
sv:   n      sortera efter NAMN

en: failed to parse delay argument
sv: misslyckades med att tolka fördröjningsargument

en: error: --threshold
sv: fel: --threshold

en: invalid iflag
sv: ogiltig iflagga

en:  %s [options] <ldisc> <device>
sv:  %s [flaggor] <ldisc> <enhet>

en: Attach a line discipline to a serial line.
sv: Ställ in en linjedisciplin för en seriell linje.

en:  -d, --debug             print verbose messages to stderr
sv:  -d, --debug              skriv ut utförliga meddelanden till standard fel

en:  -s, --speed <value>     set serial line speed
sv:  -s, --speed <värde>      ställ in hastighet för seriell linje

en:  -c, --intro-command <string> intro sent before ldattach
sv:  -c, --intro-command <sträng>  introduktion skickad före ldattach

en:  -p, --pause <seconds>   pause between intro and ldattach
sv:  -p, --pause <sekunder>   paus mellan introduktion och ldattach

en:  -7, --sevenbits         set character size to 7 bits
sv:  -7, --sevenbits          ställ in teckenstorlek på 7 bitar

en:  -8, --eightbits         set character size to 8 bits
sv:  -8, --eightbits          ställ in teckenstorlek till 8 bitar

en:  -n, --noparity          set parity to none
sv:  -n, --noparity           ställ in paritet på ingen

en:  -e, --evenparity        set parity to even
sv:  -e, --evenparity         ställ in paritet på jämn

en:  -o, --oddparity         set parity to odd
sv:  -o, --oddparity          ställ in paritet på udda

en:  -1, --onestopbit        set stop bits to one
sv:  -1, --onestopbit         ställ in stoppbitar på en

en:  -2, --twostopbits       set stop bits to two
sv:  -2, --twostopbits        ställ in stoppbitar på två

en:  -i, --iflag [-]<iflag>  set input mode flag
sv:  -i, --iflag [-]<iflagga> ställ in flagga för indataläge

en: 
    Known <ldisc> names:
sv: 
    Kända namn för <ldisc>:

en: 
    Known <iflag> names:
sv: 
    Kända namn för <iflagga>:

en: invalid speed argument
sv: ogiltigt hastighetsargument

en: invalid pause argument
sv: ogiltigt pausargument

en: invalid line discipline argument
sv: ogiltigt argument för linjedisciplin

en: %s is not a serial line
sv: %s är inte en seriell linje

en: cannot get terminal attributes for %s
sv: kan inte hämta terminalattribut för %s

en: speed %d unsupported
sv: hastigheten %d stöds inte

en: cannot set terminal attributes for %s
sv: kan inte ställa in terminalattribut för %s

en: cannot write intro command to %s
sv: kan inte skriva introduktionskommando till %s

en: cannot set line discipline
sv: kan inte ställa in linjedisciplin

en: cannot daemonize
sv: kan inte demonisera

en: autoclear flag set
sv: flagga för autotömning inställd

en: device backing file
sv: underlagsfil för enhet

en: backing file inode number
sv: inodsnummer för underlagsfil

en: backing file major:minor device number
sv: stödfilens huvud-:bienhetsnummer

en: backing file major device number
sv: stödfilens huvudenhetsnummer

en: backing file minor device number
sv: stödfilens bienhetsnummer

en: loop device name
sv: loopenhetsnamn

en: offset from the beginning
sv: position från början

en: partscan flag set
sv: partitionssökningsflagga inställd

en: loop device reference string
sv: referenssträng för loop-enhet

en: size limit of the file in bytes
sv: storleksbegränsning för filen i byte

en: loop device major:minor number
sv: loopenhet övre:undre-nummer

en: loop device major number
sv: loop-enhetens större nummer

en: loop device minor number
sv: loop-enhetens mindre nummer

en: access backing file with direct-io
sv: använd direkt-io för åtkomst till underlagsfil

en: logical sector size in bytes
sv: logisk sektorstorlek i byte

en: , offset %ju
sv: , position %ju

en: , sizelimit %ju
sv: , storleksgräns %ju

en: , encryption %s (type %u)
sv: , kryptering %s (typ %u)

en: %s: detach failed
sv: %s: lösgörning misslyckades

en:  %1$s [options] [<loopdev>]
     %1$s [options] -f | <loopdev> <file>
sv:  %1$s [flaggor] [<loopenh>]
     %1$s [flaggor] -f | <loopenh> <fil>

en: Set up and control loop devices.
sv: Ställ in och kontrollera loopenheter.

en:  -a, --all                     list all used devices
sv:  -a, --all                     lista alla använda enheter

en:  -d, --detach <loopdev>...     detach one or more devices
sv:  -d, --detach <loopenh>…       lösgör en eller flera enheter

en:  -D, --detach-all              detach all used devices
sv:  -D, --detach-all              lösgör alla använda enheter

en:  -f, --find                    find first unused device
sv:  -f, --find                    hitta första oanvända enhet

en:  -c, --set-capacity <loopdev>  resize the device
sv:  -c, --set-capacity <loopenh>  ändra storlek på enheten

en:  -j, --associated <file>       list all devices associated with <file>
sv:  -j, --associated <fil>        lista alla enheter som är associerade med <fil>

en:  -L, --nooverlap               avoid possible conflict between devices
sv:  -L, --nooverlap               undvik möjliga konflikter mellan enheter

en:  -o, --offset <num>            start at offset <num> into file
sv:  -o, --offset <num>            börja vid position <num> i filen

en:      --sizelimit <num>         device is limited to <num> bytes of the file
sv:      --sizelimit <num>         enhet är begränsad till <num> byte i filen

en:  -b, --sector-size <num>       set the logical sector size to <num>
sv:  -b, --sector-size <storlek>   ställ in logisk sektorstorlek till <storlek>

en:  -P, --partscan                create a partitioned loop device
sv:  -P, --partscan                skapa en partitionerad loopenhet

en:  -r, --read-only               set up a read-only loop device
sv:  -r, --read-only               ställ in skrivskyddad loopenhet

en:      --direct-io[=<on|off>]    open backing file with O_DIRECT
sv:      --direct-io[=<on|off>]    öppna underlagsfil med O_DIRECT

en:      --loop-ref <string>       loop device reference
sv:      --loop-ref <sträng>       referens för loop-enhet

en:      --show                    print device name after setup (with -f)
sv:      --show                    skriv ut enhetsnamn efter inställning (med -f)

en:  -J, --json                    use JSON --list output format
sv:  -J, --json                    använd utmatningformatet JSON för --list

en:  -l, --list                    list info about all or specified (default)
sv:  -l, --list                    lista information om alla eller angivna (standard)

en:  -n, --noheadings              don't print headings for --list output
sv:  -n, --noheadings              skriv inte ut rubriker för utmatning via --list

en:  -O, --output <cols>           specify columns to output for --list
sv:  -O, --output <kolumner>       ange kolumner att skriva ut för --list

en:      --output-all              output all columns
sv:      --output-all               skriv ut alla kolumner

en:      --raw                     use raw --list output format
sv:      --raw                     använd rått utmatningsformat för --list

en: %s: Warning: file is smaller than 512 bytes; the loop device may be useless or invisible for system tools.
sv: %s: Varning: filen är mindre än 512 byte; loopenheten kan vara oanvändbar eller osynlig för systemverktyg.

en: %s: Warning: file does not end on a 512-byte sector boundary; the remaining end of the file will be ignored.
sv: %s: Varning: filen slutar inte på en 512-byte sektorgräns; den återstående delen av filen kommer att ignoreras.

en: cannot find an unused loop device
sv: kan inte hitta någon ledig loopenhet

en: %s: overlapping loop device exists
sv: %s: överlappande loopenhet existerar

en: %s: overlapping read-only loop device exists
sv: %s: överlappande, skrivskyddade loopenheter existerar

en: %s: overlapping encrypted loop device exists
sv: %s: överlappande, krypterade loopenheter existerar

en: %s: failed to re-use loop device
sv: %s: misslyckades med att återanvända loopenhet

en: failed to inspect loop devices
sv: misslyckades med att inspektera loopenheter

en: %s: failed to check for conflicting loop devices
sv: %s: misslyckades med leta efter motstridiga loopenheter

en: cannot set loop reference string
sv: kan inte ställa in loop-referenssträng

en: %s: failed to use backing file
sv: %s: misslyckades med att använda underlagsfil

en: failed to parse logical block size
sv: misslyckades med att tolka logisk blockstorlek

en: no loop device specified
sv: ingen loopenhet angiven

en: %s: failed to use device
sv: %s: misslyckades med att använda enhet

en: the options %s are allowed during loop device setup only
sv: flaggorna %s tillåts endast under inställning av en loopenhet

en: the option --offset is not allowed in this context
sv: flaggan --offset är inte tillåten i detta sammanhang

en: %s: set capacity failed
sv: %s: inställning av kapacitet misslyckades

en: %s: set direct io failed
sv: %s: inställning av direkt-I/O misslyckades

en: %s: set logical block size failed
sv: %s: misslyckades med att ställa in logisk blockstorlek

en: none
sv: ingen

en: container
sv: behållare

en: horizontal
sv: horisontell

en: vertical
sv: vertikal

en: crude measurement of CPU speed
sv: grov mätning av CPU-hastighet

en: logical CPU number
sv: logiskt CPU-nummer

en: logical core number
sv: logiskt kärnnummer

en: logical cluster number
sv: logiskt klusternummer

en: logical socket number
sv: logiskt uttagsnummer

en: logical NUMA node number
sv: logiskt nummer för NUMA-nod

en: logical book number
sv: logiskt boknummer

en: logical drawer number
sv: logiskt lådnummer

en: shows how caches are shared between CPUs
sv: visar hur cachar delas mellan CPU:er

en: CPU dispatching mode on virtual hardware
sv: CPU-avsändningsläge i virtuell hårdvara

en: physical address of a CPU
sv: fysisk adress för en CPU

en: shows if the hypervisor has allocated the CPU
sv: visar om hypervisorn har allokerat CPU:n

en: shows if Linux currently makes use of the CPU
sv: visar om Linux för närvarande använder CPU:n

en: shows the current MHz of the CPU
sv: visar CPU:ns aktuella MHz-värde

en: shows scaling percentage of the CPU frequency
sv: visar skalningsprocent av CPU-frekvensen

en: shows the maximum MHz of the CPU
sv: visar största MHz för CPU:n

en: shows the minimum MHz of the CPU
sv: visar minsta MHz för CPU:n

en: shows CPU model name
sv: visar CPU-modellens namn

en: size of all system caches
sv: storlek för alla systemcachar

en: cache level
sv: cachenivå

en: cache name
sv: cachenamn

en: size of one cache
sv: storlek för en cache

en: cache type
sv: cachetyp

en: ways of associativity
sv: vägars associativitet

en: allocation policy
sv: allokeringspolicy

en: write policy
sv: skrivpolicy

en: number of physical cache lines per cache tag
sv: antal fysiska cacherader per cachetagg

en: number of sets in the cache (lines in a set have the same cache index)
sv: antal uppsättningar i cachen (raderna i en uppsättning har samma cacheindex)

en: minimum amount of data in bytes transferred from memory to cache
sv: minimalt antal data i byte som överförs från minne till cache

en: failed to initialize rootfs handler
sv: misslyckades med att initiera rootfs-handtag

en: failed to initialize CPUs sysfs handler
sv: misslyckades med att initiera CPU:ns sysfs-hanterare

en: # The following is the parsable format, which can be fed to other
    # programs. Each different item in every column has an unique ID
    # starting usually from zero.
sv: # Följande är det tolkningsbara formatet, som kan matas till andra
    # program. Alla olika poster i varje kolumn har ett unikt ID
    # som vanligtvis börjar från noll.

en: Model name:
sv: Modellnamn:

en: BIOS Model name:
sv: BIOS-modellnamn:

en: BIOS CPU family:
sv: BIOS CPU-familj:

en: Machine type:
sv: Maskintyp:

en: CPU family:
sv: CPU-familj:

en: Model:
sv: Modell:

en: Thread(s) per core:
sv: Tråd(ar) per kärna:

en: Core(s) per cluster:
sv: Kärnor per kluster:

en: Core(s) per socket:
sv: Kärn(or) per uttag:

en: Socket(s) per book:
sv: Uttag per bok:

en: Book(s) per drawer:
sv: Böcker per låda:

en: Drawer(s):
sv: Lådor:

en: Book(s):
sv: Böcker:

en: Socket(s):
sv: Uttag:

en: Cluster(s):
sv: Kluster:

en: Stepping:
sv: Stegning:

en: Frequency boost:
sv: Frekvenshöjning:

en: enabled
sv: aktiverad

en: disabled
sv: inaktiverad

en: CPU dynamic MHz:
sv: CPU dynamisk MHz:

en: CPU static MHz:
sv: CPU statisk MHz:

en: CPU(s) scaling MHz:
sv: MHz-skalning för CPU(er):

en: Dispatching mode:
sv: Avsändningsläge:

en: Physical sockets:
sv: Fysiska uttag:

en: Physical chips:
sv: Fysiska chip:

en: Physical cores/chip:
sv: Fysiska kärnor/chip:

en: Flags:
sv: Flaggor:

en: Architecture:
sv: Arkitektur:

en: CPU op-mode(s):
sv: CPU op-läge(n):

en: Address sizes:
sv: Adresstorlekar:

en: Byte Order:
sv: Byteordning:

en: CPU(s):
sv: CPU(er):

en: On-line CPU(s) mask:
sv: Mask för aktiva CPU(er):

en: On-line CPU(s) list:
sv: Lista över aktiva CPU(er):

en: Off-line CPU(s) mask:
sv: Mask för inaktiva CPU(er):

en: Off-line CPU(s) list:
sv: Lista över inaktiva CPU(er):

en: Vendor ID:
sv: Tillverkar-ID:

en: BIOS Vendor ID:
sv: Tillverkar-ID för BIOS:

en: Virtualization features:
sv: Funktioner för virtualisering:

en: Virtualization:
sv: Virtualisering:

en: Hypervisor vendor:
sv: Hypervisortillverkare:

en: Virtualization type:
sv: Virtualiseringstyp:

en: Caches (sum of all):
sv: Cachar (summan av alla):

en: %<PRIu64> (%d instance) | %<PRIu64> (%d instances)
sv[0]: %<PRIu64> (%d instans)
sv[1]: %<PRIu64> (%d instanser)

en: %s (%d instance) | %s (%d instances)
sv[0]: %s (%d instans)
sv[1]: %s (%d instanser)

en: Caches:
sv: Cachar:

en: NUMA node(s):
sv: NUMA nod(er):

en: NUMA node%d CPU(s):
sv: NUMA-nod%d CPU(er):

en: Vulnerabilities:
sv: Sårbarheter:

en: Vulnerability %s:
sv: Sårbarhet %s:

en: Display information about the CPU architecture.
sv: Visa information om CPU-arkitekturen.

en:  -a, --all               print both online and offline CPUs (default for -e)
sv:  -a, --all                skriv ut både aktiva och inaktiva CPU:er (standard för -e)

en:  -b, --online            print online CPUs only (default for -p)
sv:  -b, --online             skriv endast ut aktiva CPU:er (standard för -p)

en:  -B, --bytes             print sizes in bytes rather than in human readable format
sv:  -B, --bytes             skriv ut storlekar i byte snarare än i ett format läsbart för människor

en:  -C, --caches[=<list>]   info about caches in extended readable format
sv:  -C, --caches[=<lista>]  information om cachar i utökat läsbart format

en:  -c, --offline           print offline CPUs only
sv:  -c, --offline            skriv endast ut inaktiva CPU:er

en:  -J, --json              use JSON for default or extended format
sv:  -J, --json               använd JSON som standard- eller utökat utmatningsformat

en:  -e, --extended[=<list>] print out an extended readable format
sv:  -e, --extended[=<lista>] skriv ut i ett utökat, läsbart format

en:  -p, --parse[=<list>]    print out a parsable format
sv:  -p, --parse[=<lista>]    skriv ut en lista i tolkningsbart format

en:  -r, --raw               use raw output format (for -e, -p and -C)
sv:  -r, --raw               använd råformat för utdata (för -e, -p och -C)

en:  -s, --sysroot <dir>     use specified directory as system root
sv:  -s, --sysroot <kat>      använd angiven katalog som systemrot

en:  -x, --hex               print hexadecimal masks rather than lists of CPUs
sv:  -x, --hex                skriv ut hexadecimala masker snarare än listor över CPU:er

en:  -y, --physical          print physical instead of logical IDs
sv:  -y, --physical           skriv ut fysiska istället för logiska ID

en:      --hierarchic[=when] use subsections in summary (auto, never, always)
sv:      --hierarchic[=när]  använd underavdelningar i sammanfattningen (auto, never, always)

en:      --output-all        print all available columns for -e, -p or -C
sv:      --output-all        skriv ut alla tillgängliga kolumner för -e, -p eller -C

en: 
    Available output columns for -C:
sv: 
    Tillgängliga utdatakolumner för -C:

en: unsupported --flat argument
sv: argumentet --flat stöds inte

en: %s: options --all, --online and --offline may only be used with options --extended or --parse.
sv: %s: flaggorna --all, --online och --offline kan endast användas med flaggorna --extended eller --parse.

en: error: uname failed
sv: fel: uname misslyckades

en: failed to determine number of CPUs: %s
sv: misslyckades med att avgöra antal CPU:er: %s

en: Failed to extract the node number
sv: Misslyckades med att extrahera nodnummer

en: cannot restore signal mask
sv: kan inte återställa signalmask

en: cannot unblock signal
sv: kan inte avblockera signal

en: cannot restore signal handler
sv: kan inte återställa signalhanterare

en: Resource key
sv: Resursnyckel

en: Key
sv: Nyckel

en: Resource ID
sv: Resurs-ID

en: Owner's username or UID
sv: Ägarens användarnamn eller UID

en: Owner
sv: Ägare

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Creator UID
sv: Skapar-UID

en: Creator user
sv: Skaparanvändare

en: Creator GID
sv: Skapar-GID

en: Creator group
sv: Skapargrupp

en: User ID
sv: Användar-ID

en: User name
sv: Användarnamn

en: Group ID
sv: Grupp-ID

en: Group name
sv: Gruppnamn

en: Time of the last change
sv: Tid för senaste ändring

en: Last change
sv: Senaste ändring

en: POSIX resource name
sv: POSIX-resursnamn

en: Time of last action
sv: Tidpunkt för senaste åtgärd

en: Last action
sv: Senaste åtgärd

en: Bytes used
sv: Använda byte

en: Number of messages
sv: Antal meddelanden

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Time of last msg sent
sv: Tid för senaste skickade meddelande

en: Msg sent
sv: Meddelande skickat

en: Time of last msg received
sv: Tid för senast mottagna meddelande

en: Msg received
sv: Meddelande mottaget

en: PID of the last msg sender
sv: PID för senaste avsändare av meddelande

en: Msg sender
sv: Avsändare av meddelande

en: PID of the last msg receiver
sv: PID för senaste mottagare av meddelande

en: Msg receiver
sv: Mottagare av meddelande

en: Segment size
sv: Segmentstorlek

en: Number of attached processes
sv: Antal fästa processer

en: Attached processes
sv: Fästa processer

en: Attach time
sv: Fästtid

en: Detach time
sv: Lösgörningstid

en: Creator command line
sv: Kommandorad för skapare

en: Creator command
sv: Kommando för skapare

en: PID of the creator
sv: PID för skapare

en: Creator PID
sv: Skapar-PID

en: PID of last user
sv: PID för senaste användare

en: Last user PID
sv: Senaste användar-PID

en: Number of semaphores
sv: Antal semaforer

en: Semaphores
sv: Semaforer

en: Time of the last operation
sv: Tid för senaste åtgärd

en: Last operation
sv: Senaste åtgärd

en: Resource name
sv: Resursnamn

en: Resource
sv: Resurs

en: Resource description
sv: Resursbeskrivning

en: Description
sv: Beskrivning

en: Currently used
sv: Används för närvarande

en: Used
sv: Använd

en: Currently use percentage
sv: Aktuell användningsandel

en: Use
sv: Användning

en: System-wide limit
sv: Systembegränsning

en: Limit
sv: Begränsning

en: Semaphore value
sv: Semaforvärde

en: Value
sv: Värde

en: column %s does not apply to the specified IPC
sv: kolumn %s gäller inte för den angivna IPC:n

en:  -m, --shmems             shared memory segments
sv:  -m, --shmems             delade minnessegment

en:  -M, --posix-shmems       POSIX shared memory segments
sv:  -M, --posix-shmems       POSIX-delade minnessegment

en:  -q, --queues             message queues
sv:  -q, --queues             meddelandeköer

en:  -Q, --posix-mqueues      POSIX message queues
sv:  -Q, --posix-mqueues      POSIX-meddelandeköer

en:  -s, --semaphores         semaphores
sv:  -s, --semaphores         semaforer

en:  -S, --posix-semaphores   POSIX semaphores
sv:  -S, --posix-semaphores   POSIX-semaforer

en:  -g, --global             info about system-wide usage
                                (may be used with -m, -q and -s)
sv:  -g, --global             information om systemomfattande användning
                                (kan användas med -m, -q och -s)

en:  -i, --id <id>            System V resource identified by <id>
sv:  -i, --id <id>            System V-resurs identifierad av <id>

en:  -N, --name <name>        POSIX resource identified by <name>
sv:  -N, --name <namn>        POSIX-resurs som identifieras med <namn>

en:  -c, --creator            show creator and owner
sv:  -c, --creator            visa skapare och ägare

en:  -J, --json               use the JSON output format
sv:  -J, --json               använd utmatningsformatet JSON

en:  -l, --list               force list output format (for example with --id)
sv:  -l, --list               tvinga utmatningsformatet lista (till exempel med --id)

en:  -P, --numeric-perms      print numeric permissions (PERMS column)
sv:  -P, --numeric-perms      skriv ut numeriska rättigheter (RÄTTIGH-kolumnen)

en:  -t, --time               show attach, detach and change times
sv:  -t, --time               visa fäst-, lösgörings- och ändringstider

en:  -y, --shell              use column names to be usable as shell variables
sv:  -y, --shell              använd kolumnnamn att använda som skalvariabler

en: 
    Generic System V columns:
sv: 
    Allmänna System V-kolumner:

en: 
    Generic POSIX columns:
sv: 
    Allmänna POSIX-kolumner:

en: 
    System V Shared-memory columns (--shmems):
sv: 
    System V-kolumner med delat minne (--shmems):

en: 
    System V Message-queue columns (--queues):
sv: 
    System V-kolumner för meddelandekö (--queues):

en: 
    System V Semaphore columns (--semaphores):
sv: 
    System V-semaforkolumner (--semaphores):

en: 
    POSIX Semaphore columns (--posix-semaphores):
sv: 
    POSIX Semaphore-kolumner (--posix-semaphores):

en: 
    Summary columns (--global):
sv: 
    Sammandragskolumner (--global):

en: Elements:
sv: Element:

en: failed to set data
sv: misslyckades med att ställa in data

en: Number of semaphore identifiers
sv: Antal semaforidentifierare

en: Total number of semaphores
sv: Totalt antal semaforer

en: Max semaphores per semaphore set.
sv: Maximalt antal semaforer per semaforuppsättning.

en: Max number of operations per semop(2)
sv: Största antalet åtgärder per semop(2)

en: Semaphore max value
sv: Maximalt värde för semafor

en: Number of System V message queues
sv: Antal System V-meddelandeköer

en: Max size of System V message (bytes)
sv: Max storlek på System V-meddelande (byte)

en: Default max size of System V queue (bytes)
sv: Maxstorlek som standard för System V-kö (byte)

en: Number of POSIX message queues
sv: Antal POSIX-meddelandeköer

en: Max size of POSIX message (bytes)
sv: Max storlek på POSIX-meddelande (byte)

en: Number of messages in POSIX message queue
sv: Antal meddelanden i POSIX-meddelandekö

en: hugetlb
sv: stortlb

en: noreserve
sv: icke-reserverad

en: Shared memory segments
sv: Delade minnessegment

en: Shared memory pages
sv: Delade minnessidor

en: Max size of shared memory segment (bytes)
sv: Största storlek för delat minnessegment (byte)

en: Min size of shared memory segment (bytes)
sv: Minsta storlek för delat minnessegment (byte)

en: failed to parse IPC identifier
sv: misslyckades med att tolka IPC-identifierare

en: --global is mutually exclusive with --creator, --id, --name and --time
sv: --global är ömsesidigt uteslutande med --creator, --id, --name och --time

en: Utility to display kernel interrupt information.
sv: Verktyg för att visa information om kärnavbrott.

en:  -s, --sort <column>  specify sort column
sv:  -s, --sort <kolumn>  ange sorteringskolumn

en:  -S, --softirq        show softirqs instead of interrupts
sv:  -S, --softirq        visa softirqs i stället för avbrott

en:  -t, --threshold <N>  only IRQs with counters above <N>
sv:  -t, --threshold <N>  endast IRQ:er med räknare över <N>

en:  -C, --cpu-list <list> only show counters for these CPUs
sv:  -C, --cpu-list <lista> visa endast räknare för dessa CPU:er

en: start and end address of the memory range
sv: start- och slutadress för minnesintervallet

en: size of the memory range
sv: storlek på minnesintervall

en: online status of the memory range
sv: inkopplingsstatus för minnesintervallet

en: memory is removable
sv: minne är löstagbart

en: memory block number or blocks range
sv: nummer för minnesblock eller blockintervall

en: numa node of memory
sv: numa minnesnod

en: valid zones for the memory range
sv: giltiga zoner för minnesintervallet

en: online
sv: inkopplad

en: offline
sv: urkopplad

en: on->off
sv: på->av

en: Memory block size:
sv: Minnesblockstorlek:

en: Total online memory:
sv: Totalt minne inkopplat:

en: Total offline memory:
sv: Totalt minne urkopplat:

en: Failed to open %s
sv: Misslyckades med att öppna %s

en: failed to read memory block size
sv: misslyckades med att läsa minnesblockstorlek

en: This system does not support memory blocks
sv: Detta system har inte stöd för minnesblock

en: List the ranges of available memory with their online status.
sv: Lista intervallerna för tillgängligt minne med deras inkopplingsstatus.

en:  -a, --all            list each individual memory block
sv:  -a, --all            lista varje individuellt minnesblock

en:  -o, --output <list>  output columns
sv:  -o, --output <lista>  skriv ut kolumner

en:  -S, --split <list>   split ranges by specified columns
sv:  -S, --split <lista>  dela upp intervall efter angivna kolumner

en:  -s, --sysroot <dir>  use the specified directory as system root
sv:  -s, --sysroot <kat>   använd den angivna katalogen som systemrot

en:      --summary[=when] print summary information (never,always or only)
sv:      --summary[=när]   skriv ut sammanfattning (never,always eller only)

en: options --{raw,json,pairs} and --summary=only are mutually exclusive
sv: flaggorna --{raw,json,pairs} och --summary=only är ömsesidigt uteslutande

en: invalid argument to --sysroot
sv: ogiltigt argument to --sysroot

en: namespace identifier (inode number)
sv: namnrymdsidentifierare (inodsnummer)

en: kind of namespace
sv: typ av namnrymd

en: path to the namespace
sv: sökväg till namnrymden

en: number of processes in the namespace
sv: antal processer i namnrymden

en: lowest PID in the namespace
sv: lägsta PID i namnrymden

en: PPID of the PID
sv: PPID för PID:en

en: command line of the PID
sv: kommandorad för PID:en

en: UID of the PID
sv: UID för PID:en

en: username of the PID
sv: användarnamn för PID:en

en: namespace ID as used by network subsystem
sv: namnrymds-ID så som använt av nätverksundersystemet

en: nsfs mountpoint (usually used network subsystem)
sv: nsfs-monteringspunkt (vanligen använt nätverksundersystem)

en: parent namespace identifier (inode number)
sv: identifierare för överordnad namnrymd (inodnummer)

en: owner namespace identifier (inode number)
sv: identifierare för ägarens namnrymd (inode-nummer)

en: List system namespaces.
sv: Lista systemnamnrymden.

en:  -o, --output <list>    define which output columns to use
sv:  -o, --output <lista>    definiera vilka utmatningskolumner som ska användas

en:  -P, --persistent       namespaces without processes
sv:  -P, --persistent       namnrymder utan processer

en:  -p, --task <pid>       print process namespaces
sv:  -p, --task <pid>        skriv ut processnamnrymd

en:  -W, --nowrap           don't use multi-line representation
sv:  -W, --nowrap           använd inte flerradsrepresentation

en:  -t, --type <name>      namespace type (mnt, net, ipc, user, pid, uts, cgroup, time)
sv:  -t, --type <namn>      namnrymdstyp (mnt, net, ipc, user, pid, uts, cgroup, time)

en:  -T, --tree[=<rel>]     use tree format (parent, owner, or process)
sv:  -T, --tree[=<rel>]     använd trädformat (parent, owner eller process)

en: unknown namespace type: %s
sv: okänd namnrymdstyp: %s

en: unknown tree type: %s
sv: okänd trädtyp: %s

en: --task is mutually exclusive with <namespace>
sv: --task är ömsesidigt uteslutande med <namnrymd>

en: invalid namespace argument
sv: ogiltigt namnrymdsargument

en: --tree={parent|owner} is unsupported for your system
sv: --tree={parent|owner} stöds inte av ditt system

en: not found namespace: %ju
sv: hittade inte namnrymd: %ju

en: drop permissions failed.
sv: misslyckades med att släppa rättigheterna.

en: %s from %s (libmount %s
sv: %s från %s (libmount %s

en: failed to read mtab
sv: misslyckades med att läsa mtab

en: %-25s: ignored
sv: %-25s: hoppas över

en: %-25s: already mounted
sv: %-25s: redan monterad

en: %s: %s moved to %s.
sv: %s: %s flyttad till %s.

en: %s: %s bound on %s.
sv: %s: %s bunden till %s.

en: %s: %s mounted on %s.
sv: %s: %s monterad på %s.

en: %s: %s propagation flags changed.
sv: %s: %s propageringsflaggor ändrade.

en: mount: %s does not contain SELinux labels.
           You just mounted a file system that supports labels which does not
           contain labels, onto an SELinux box. It is likely that confined
           applications will generate AVC messages and not be allowed access to
           this file system.  For more details see restorecon(8) and mount(8).
sv: mount: %s innehåller inte SELinux-märkning.
           Du har just monterat ett filsystem som stöder märkning som inte
           innehåller märkning, till en SELinux-box. Det är troligt att begränsade
           applikationer kommer att generera AVC-meddelanden och inte tillåtas åtkomst
           till detta filsystem.  För mer information se restorecon(8) och mount(8).

en: mount: (hint) your fstab has been modified, but systemd still uses
           the old version; use 'systemctl daemon-reload' to reload.
sv: mount: (tips) din fstab har ändrats, men systemd använder fortfarande
           den gamla versionen; använd "systemctl daemon-reload" för att uppdatera.

en: mount error:
     | mount errors:
sv[0]: monteringsfel:
sv[1]: monteringsfel:

en: mount warning:
     | mount warnings:
sv[0]: monteringsvarning:
sv[1]: monteringsvarningar:

en: mount info:
     | mount infos:
sv[0]: monteringsinformation:
sv[1]: monteringsinformation:

en:        dmesg(1) may have more information after failed mount system call.
sv:        dmesg(1) kan ha mer information efter ett misslyckat mount-systemanrop.

en: %s: failed to parse
sv: %s: tolkning misslyckades

en: failed to append option '%s'
sv: misslyckades med att lägga till flagga ”%s”

en:  %1$s [-lhV]
     %1$s -a [options]
     %1$s [options] [--source] <source> | [--target] <directory>
     %1$s [options] <source> <directory>
     %1$s <operation> <mountpoint> [<target>]
sv:  %1$s [-lhV]
     %1$s -a [flaggor]
     %1$s [flaggor] [--source] <källa> | [--target] <katalog>
     %1$s [flaggor] <källa> <katalog>
     %1$s <åtgärd> <monteringspunkt> [<mål>]

en: Mount a filesystem.
sv: Montera ett filsystem.

en:  -a, --all               mount all filesystems mentioned in fstab
sv:  -a, --all               montera alla filsystem som nämns i fstab

en:  -c, --no-canonicalize   don't canonicalize paths
sv:  -c, --no-canonicalize   gör inte sökvägar kanoniska

en:  -f, --fake              dry run; skip the mount(2) syscall
sv:  -f, --fake              torrkörning; hoppa över mount(2) syscall

en:  -F, --fork              fork off for each device (use with -a)
sv:  -F, --fork              förgrena för varje enhet (använd med -a)

en:  -T, --fstab <path>      alternative file to /etc/fstab
sv:  -T, --fstab <sökväg>    alternativ fil till /etc/fstab

en:  -i, --internal-only     don't call the mount.<type> helpers
sv:  -i, --internal-only     anropa inte hjälpprogrammet mount.<typ>

en:  -l, --show-labels       show also filesystem labels
sv:  -l, --show-labels       visa också filsystemsetiketter

en:      --map-groups <inner>:<outer>:<count>
                             add the specified GID map to an ID-mapped mount
sv:      --map-groups <inner>:<outer>:<antal>
                             lägg till angiven GID-mappning till en ID-mappad montering

en:      --map-users <inner>:<outer>:<count>
                             add the specified UID map to an ID-mapped mount
sv:      --map-users <inner>:<outer>:<antal>
                             lägg till angivna UID-mappningen till en ID-mappad montering

en:      --map-users /proc/<pid>/ns/user
                             specify the user namespace for an ID-mapped mount
sv:      --map-users /proc/<pid>/ns/user
                             ange användarnamnrymden för en ID-mappad montering

en:  -m, --mkdir[=<mode>]    alias to '-o X-mount.mkdir[=<mode>]'
sv:  -m, --mkdir[=<läge>]    alias till "-o X-mount.mkdir[=<läge>]

en:  -n, --no-mtab           don't write to /etc/mtab
sv:  -n, --no-mtab           skriv inte till /etc/mtab

en:      --options-mode <mode>
                             what to do with options loaded from fstab
sv:      --options-mode <läge>
                             vad som ska göras med flaggor som läses in från fstab

en:      --options-source <source>
                             mount options source
sv:      --options-source <källa>
                             källa för monteringsflaggor

en:      --options-source-force
                             force use of options from fstab/mtab
sv:      --options-source-force
                             tvinga användning av flaggor från fstab/mtab

en:  -o, --options <list>    comma-separated list of mount options
sv:  -o, --options <lista>   kommaseparerad lista med monteringsflaggor

en:  -O, --test-opts <list>  limit the set of filesystems (use with -a)
sv:  -O, --test-opts <lista> begränsa mängden filsystem (använd med -a)

en:  -t, --types <list>      limit the set of filesystem types
sv:  -t, --types <lista>     begränsa uppsättningen av filsystemstyper

en:      --source <src>      explicitly specifies source (path, label, uuid)
sv:      --source <källa>    anger explicit källa (path, label, uuid)

en:      --target <target>   explicitly specifies mountpoint
sv:      --target <mål>      anger uttryckligen monteringspunkt

en:      --target-prefix <path>
                             specifies path used for all mountpoints
sv:      --target-prefix <sökväg>
                             anger sökväg som används för alla monteringspunkter

en:  -v, --verbose           say what is being done
sv:  -v, --verbose           förklara vad som händer

en:  -w, --rw, --read-write  mount the filesystem read-write (default)
sv:  -w, --rw, --read-write  montera filsystemet skrivbart (standard)

en:  -N, --namespace <ns>    perform mount in another namespace
sv:  -N, --namespace <ns>    utför montering i annan namnrymd

en: Source:
sv: Källa:

en:  -L, --label <label>     synonym for LABEL=<label>
sv:  -L, --label <etikett>   synonym för LABEL=<etikett>

en:  -U, --uuid <uuid>       synonym for UUID=<uuid>
sv:  -U, --uuid <uuid>       synonym för UUID=<uuid>

en:  LABEL=<label>           specifies device by filesystem label
sv:  LABEL=<etikett>         anger enhet efter filsystemsetikett

en:  UUID=<uuid>             specifies device by filesystem UUID
sv:  UUID=<uuid>             anger enhet efter filsystemets UUID

en:  PARTLABEL=<label>       specifies device by partition label
sv:  PARTLABEL=<etikett>     anger enhet efter partitionsetikett

en:  PARTUUID=<uuid>         specifies device by partition UUID
sv:  PARTUUID=<uuid>         anger enhet efter partitionens UUID

en:  ID=<id>                 specifies device by udev hardware ID
sv:  ID=<id>                 anger enhet efter udev-hårdvaru-ID

en:  <device>                specifies device by path
sv:  <enhet>                 anger enhet efter sökväg

en:  <directory>             mountpoint for bind mounts (see --bind/rbind)
sv:  <katalog>               monteringspunkt för bind-monteringar (se --bind/rbind)

en:  <file>                  regular file for loopdev setup
sv:  <fil>                   vanlig fil för loopdev-konfiguration

en: Operations:
sv: Operationer:

en:  -B, --bind              mount a subtree somewhere else (same as -o bind)
sv:  -B, --bind              montera ett underträd någon annanstans (samma som -o bind)

en:  -M, --move              move a subtree to some other place
sv:  -M, --move              flytta ett underträd till någon annan plats

en:  -R, --rbind             mount a subtree and all submounts somewhere else
sv:  -R, --rbind             montera ett underträd och alla undermonteringar någon annanstans

en:  --make-shared           mark a subtree as shared
sv:  --make-shared           markera ett underträd som delat

en:  --make-slave            mark a subtree as slave
sv:  --make-slave            markera ett underträd som slav

en:  --make-private          mark a subtree as private
sv:  --make-private          markera ett underträd som privat

en:  --make-unbindable       mark a subtree as unbindable
sv:  --make-unbindable       markera ett underträd som obindbart

en:  --make-rshared          recursively mark a whole subtree as shared
sv:  --make-rshared          rekursivt markera ett helt underträd som delat

en:  --make-rslave           recursively mark a whole subtree as slave
sv:  --make-rslave           rekursivt markera ett helt underträd som slav

en:  --make-rprivate         recursively mark a whole subtree as private
sv:  --make-rprivate         rekursivt markera ett helt underträd som privat

en:  --make-runbindable      recursively mark a whole subtree as unbindable
sv:  --make-runbindable      rekursivt markera ett helt underträd som obindbart

en: libmount context allocation failed
sv: allokering av libmount-kontext misslyckades

en: failed to set options pattern
sv: misslyckades med att ställa in flaggmönster

en: failed to set target namespace to %s
sv: misslyckades med att ställa in namnrymd till %s

en: source specified more than once
sv: källa angiven mer än en gång

en:  %1$s [-qd] /path/to/directory
     %1$s -x /dev/device
sv:  %1$s [-qd] /sökväg/till/katalog
     %1$s -x /dev/enhet

en: Check whether a directory or file is a mountpoint.
sv: Kontrollera huruvida en katalog eller en fil är en monteringspunkt.

en: %s is not a mountpoint
sv: %s är inte en monteringspunkt

en: %s is a mountpoint
sv: %s är en monteringspunkt

en:  %s [options] [<program> [<argument>...]]
sv:  %s [flaggor] [<program> [<argument>…]]

en: Run a program with namespaces of other processes.
sv: Kör ett program med namnrymder från andra processer.

en: neither filename nor target pid supplied for %s
sv: varken filnamn eller mål-PID angiven för %s

en: reassociate to namespace '%s' failed
sv: återassociering till namnrymd ”%s” misslyckades

en: reassociate to namespaces failed
sv: omassociering till namnrymder misslyckades

en: failed to open parent namespace
sv: misslyckades med att öppna överordnad namnrymd

en: failed to pidfd_open() for %d
sv: misslyckades med pidfd_open() för %d

en: failed to get cgroup path
sv: misslyckades med att få cgroup-sökväg

en: failed to open cgroup.procs
sv: misslyckades med att öppna cgroup.procs

en: statfs %s failed
sv: statfs %s misslyckades

en: write cgroup.procs failed
sv: skrivning av cgroup.procs misslyckades

en: failed to parse file descriptor
sv: misslyckades med att tolka filbeskrivare

en: failed to parse uid
sv: misslyckades med att tolka uid

en: failed to parse gid
sv: misslyckades med att tolka gid

en: no target PID specified for --follow-context
sv: ingen mål-PID angiven för --follow-context

en: failed to get %d SELinux context
sv: misslyckades med att hämta %d SELinux-kontext

en: failed to set exec context to '%s'
sv: misslyckades med att ställa in exekveringsmiljö till ”%s”

en: no target PID specified
sv: ingen mål-PID angiven

en: --join-cgroup is only supported in cgroup v2
sv: --join-cgroup stöds endast i cgroup v2

en: no namespace specified
sv: ingen namnrymd angiven

en: cannot open current working directory
sv: kan inte öppna aktuell arbetskatalog

en: change directory by root file descriptor failed
sv: ändring av katalog efter rotfildeskriptor misslyckades

en: chroot failed
sv: chroot misslyckades

en: change directory by working directory file descriptor failed
sv: ändring av katalog efter fildeskriptor för arbetskatalog misslyckades

en: failed to get environment variables
sv: misslyckades med att hämta miljövariabler

en: can not get process stat
sv: kan inte få processens stat

en: setgroups failed
sv: setgroups misslyckades

en:  %s [options] new_root put_old
sv:  %s [flaggor] ny_rot spara_gammal

en: Change the root filesystem.
sv: Ändra rotfilsystemet.

en: failed to change root from `%s' to `%s'
sv: misslyckades med att ändra rot från ”%s” till ”%s”

en: address space limit
sv: adressrymdsbegränsning

en: max core file size
sv: största storlek för minnesfil

en: CPU time
sv: CPU-tid

en: seconds
sv: sekunder

en: max data size
sv: största datastorlek

en: max file size
sv: maximal filstorlek

en: max number of file locks held
sv: maximalt antal hållna fillås

en: locks
sv: lås

en: max locked-in-memory address space
sv: största adressrymd som kan låsas i minnet

en: max bytes in POSIX mqueues
sv: högsta antal byte i POSIX meddelandeköer

en: max nice prio allowed to raise
sv: högsta tillåtna höjning av nice-prioritet

en: max number of open files
sv: maximalt antal öppna filer

en: files
sv: filer

en: max number of processes
sv: maximalt antal processer

en: max resident set size
sv: största storlek för residentuppsättning

en: max real-time priority
sv: maximal realtidsprioritet

en: timeout for real-time tasks
sv: tidsgräns för realtidsuppgifter

en: microsecs
sv: mikrosekunder

en: max number of pending signals
sv: maximalt antal väntande signaler

en: signals
sv: signaler

en: max stack size
sv: största stackstorlek

en: resource name
sv: resursnamn

en: resource description
sv: resursbeskrivning

en: soft limit
sv: mjuk gräns

en: hard limit (ceiling)
sv: hård gräns (tak)

en: units
sv: enheter

en:  %s [options] [--<resource>=<limit>] [-p PID]
sv:  %s [flaggor] [--<resurs>=<gräns>] [-p PID]

en:  %s [options] [--<resource>=<limit>] COMMAND
sv:  %s [flaggor] [--<resurs>=<gräns>] KOMMANDO

en: Show or change the resource limits of a process.
sv: Visa eller ändra resursbegränsningarna för en process.

en:  -p, --pid <pid>        process id
     -o, --output <list>    define which output columns to use
         --noheadings       don't print headings
         --raw              use the raw output format
         --verbose          verbose output
sv:  -p, --pid <pid>        process-ID
     -o, --output <lista>   definiera vilka utmatningskolumner som ska användas
         --noheadings       skriv inte ut rubriker
         --raw              använd rått utdataformat
         --verbose          utförlig utdata

en: 
    Resources:
sv: 
    Resurser:

en:  -c, --core             maximum size of core files created
     -d, --data             maximum size of a process's data segment
     -e, --nice             maximum nice priority allowed to raise
     -f, --fsize            maximum size of files written by the process
     -i, --sigpending       maximum number of pending signals
     -l, --memlock          maximum size a process may lock into memory
     -m, --rss              maximum resident set size
     -n, --nofile           maximum number of open files
     -q, --msgqueue         maximum bytes in POSIX message queues
     -r, --rtprio           maximum real-time scheduling priority
     -s, --stack            maximum stack size
     -t, --cpu              maximum amount of CPU time in seconds
     -u, --nproc            maximum number of user processes
     -v, --as               size of virtual memory
     -x, --locks            maximum number of file locks
     -y, --rttime           CPU time in microseconds a process scheduled
                            under real-time scheduling
sv:  -c, --core             största storlek för skapade minnesfiler
     -d, --data             största storlek för en process datasegment
     -e, --nice             högst nice-prioritet tillåten för höjning
     -f, --fsize            största storlek för filer som skrivs av processen
     -i, --sigpending       högsta antalet väntade signaler
     -l, --memlock          största storlek en process få lov att låsa i minnet
     -m, --rss              största residenta mängdstorleken
     -n, --nofile           högsta antalet öppna filer
     -q, --msgqueue         största antalet byte i POSIX-meddelandeköer
     -r, --rtprio           högsta prioritet för realtidsschemaläggning
     -s, --stack            största stackstorlek
     -t, --cpu              maximal mängd CPU-tid i sekunder
     -u, --nproc            högsta antalet användarprocesser
     -v, --as               virtuell minnesstorlek
     -x, --locks            högsta antal fillås
     -y, --rttime           CPU-tid i mikrosekunder som en process schemaläggs
                            under realtidsschemaläggning

en:  <limit> is defined as a range soft:hard, soft:, :hard or a value to
             define both limits (e.g. -e=0:10 -r=:10).
sv:  <gräns> definieras som ett intervall soft:hard, soft:, :hard eller ett värde
             för att definiera båda gränserna (t.ex. -e=0:10 -r=:10).

en: unlimited
sv: obegränsad

en: failed to get old %s limit
sv: misslyckades med att hämta gammal %s-begränsning

en: the soft limit %s cannot exceed the hard limit
sv: den mjuka gränsen %s kan inte överstiga den hårda gränsen

en: New %s limit for pid %d:
sv: Ny %s-begränsning för pid %d:

en: failed to set the %s resource limit
sv: misslyckades med att ställa in resursbegränsning för %s

en: failed to get the %s resource limit
sv: misslyckades med att hämta resursbegränsning för %s

en: failed to parse %s limit
sv: misslyckades med att tolka %s-begränsning

en: option --pid may be specified only once
sv: flaggan --pid kan endast anges en gång

en: options --pid and COMMAND are mutually exclusive
sv: endast en av flaggorna --pid och KOMMANDO kan användas åt gången

en: Display kernel profiling information.
sv: Visa information om kärnprofilering.

en:  -m, --mapfile <mapfile>   (defaults: "%s" and
                                          "%s")
sv:  -m, --mapfile <kartfil>   (standard: "%s" och
                                          "%s")

en:  -p, --profile <pro-file>  (default:  "%s")
sv:  -p, --profile <profil>    (standard:  ”%s”)

en:  -M, --multiplier <mult>   set the profiling multiplier to <mult>
sv:  -M, --multiplier <mult>   ställ in profileringsmultiplikatorn till <mult>

en:  -i, --info                print only info about the sampling step
sv:  -i, --info                skriv endast ut information om samplingssteget

en:  -v, --verbose             print verbose data
sv:  -v, --verbose             skriv ut utförlig data

en:  -a, --all                 print all symbols, even if count is 0
sv:  -a, --all                 skriv ut alla symboler, även om antal är 0

en:  -b, --histbin             print individual histogram-bin counts
sv:  -b, --histbin             skriv ut antal per individuell histogramklass

en:  -s, --counters            print individual counters within functions
sv:  -s, --counters            skriv ut individuella räknare inom funktioner

en:  -r, --reset               reset all the counters (root only)
sv:  -r, --reset               återställ alla räknare (endast root)

en:  -n, --no-auto             disable byte order auto-detection
sv:  -n, --no-auto             inaktivera automatisk identifiering av byteordning

en: failed to parse multiplier
sv: misslyckades med att tolka multiplikator

en: error writing %s
sv: fel vid skrivning av %s

en: input file is empty
sv: indatafil är tom

en: Assuming reversed byte order. Use -n to force native byte order.
sv: Antar omvänd byteordning. Använd -n för att tvinga inbyggd byteordning.

en: Sampling_step: %u
sv: Samplingssteg: %u

en: %s(%i): wrong map line
sv: %s(%i): felaktig kartrad

en: can't find "_stext" in %s
sv: kan inte hitta ”_stext” i %s

en: profile address out of range. Wrong map file?
sv: profiladress är utanför intervall. Fel kartfil?

en: total
sv: totalt

en: process ID
sv: process-ID

en: process group ID
sv: processgrupp-ID

en:  %1$s [-n|--priority|--relative] <priority> [-p|--pid] <pid>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <priority>  -g|--pgrp <pgid>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <priority>  -u|--user <user>...
sv:  %1$s [-n|--priority|--relative] <prioritet> [-p|--pid] <pid>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <prioritet>  -g|--pgrp <pgid>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <prioritet>  -u|--user <användare>...

en: Alter the priority of running processes.
sv: Ändra prioriteten för körande processer.

en:  --priority <num>       specify the 'absolute' nice value
sv:  --priority <num>       ange det "absoluta" nice-värdet

en:  --relative <num>       specify the 'relative' nice value
sv:  --relative <num>       ange det "relativa" nice-värdet

en:  -p, --pid              interpret arguments as process ID (default)
sv:  -p, --pid              tolka argument som process-ID (standard)

en:  -g, --pgrp             interpret arguments as process group ID
sv:  -g, --pgrp             tolka argument som processgrupps-ID

en:  -u, --user             interpret arguments as username or user ID
sv:  -u, --user             tolka argument som användarnamn eller användar-ID

en: failed to get priority for %d (%s)
sv: misslyckades med att hämta prioritet för %d (%s)

en: failed to set priority for %d (%s)
sv: misslyckades med att ställa in prioritet för %d (%s)

en: %d (%s) old priority %d, new priority %d
sv: %d (%s) gammal prioritet %d, ny prioritet %d

en: invalid priority '%s'
sv: ogiltigt prioritet ”%s”

en: unknown user %s
sv: okänd användare %s

note: TRANSLATORS: The first %s is one of the above * three ID names. Read: "bad value for %s: %s"
en: bad %s value: %s
sv: felaktigt %s-värde: %s

en: kernel device name
sv: enhetsnamn i kärna

en: device identifier value
sv: värde för enhetsidentifierare

en: device type name that can be used as identifier
sv: namn på enhetstyp som kan användas som identifierare

en: device type description
sv: enhetstypsbeskrivning

en: status of software block
sv: status för programvarulås

en: status of hardware block
sv: status för hårdvarublock

en: cannot set non-blocking %s
sv: kan inte ställa in icke-blockerande %s

en: wrong size of rfkill event: %zu < %zu
sv: fel storlek för rfkill-händelse: %zu < %zu

en: failed to poll %s
sv: misslyckades med att fråga %s

en: invalid identifier
sv: ogiltig identifierare

en: blocked
sv: blockerad

en: unblocked
sv: oblockerad

en: invalid identifier: %s
sv: ogiltig identifierare: %s

en:  %s [options] command [identifier ...]
sv:  %s [flaggor] kommando [identifierare …]

en: Tool for enabling and disabling wireless devices.
sv: Verktyg för att aktivera och inaktivera trådlösa enheter.

note: TRANSLATORS: command names should not be translated, explaining them as additional field after identifier is fine, for example * list   [identifier]   (lista [tarkenne])
en:  help
sv:  help                      hjälp

en:  event
sv:  unblock identifier

en:  list   [identifier]
sv:  list   [identifier]       lista [identifierare]

en:  block   identifier
sv:  block   identifierare        blockera identifierare

en:  unblock identifier
sv:  unblock identifierare        avblockera identifierare

en:  toggle  identifier
sv:  toggle  identifierare

en: Enter a system sleep state until a specified wakeup time.
sv: Gå in i ett sovläge för systemet fram till en angiven uppvakningstid.

en:  -a, --auto               reads the clock mode from adjust file (default)
sv:  -a, --auto               läser klockläget från justeringsfil (standard)

en:  -A, --adjfile <file>     specifies the path to the adjust file
                                the default is %s
sv:  -A, --adjfile <fil>      anger sökvägen till justeringsfilen
                                standard är %s

en:      --date <timestamp>   date time of timestamp to wake
sv:      --date <tidsstämpel> datum och tid för uppvakningstidsstämpel

en:  -d, --device <device>    select rtc device (rtc0|rtc1|...)
sv:  -d, --device <enhet>     välj rtc-enhet (rtc0|rtc1|…)

en:  -n, --dry-run            does everything, but suspend
sv:  -n, --dry-run            gör allting, förutom att gå i viloläge

en:  -l, --local              RTC uses local timezone
sv:  -l, --local              RTC använder lokal tidszon

en:      --list-modes         list available modes
sv:      --list-modes         lista tillgängliga lägen

en:  -m, --mode <mode>        standby|mem|... sleep mode
sv:  -m, --mode <läge>        standby|mem|... sleep-läge

en:  -s, --seconds <seconds>  seconds to sleep
sv:  -s, --seconds <sekunder> sekunder tills vila

en:  -t, --time <time_t>      time to wake
sv:  -t, --time <tid_t>       tid att vakna upp

en:  -u, --utc                RTC uses UTC
sv:  -u, --utc                RTC använder UTC

en:  -v, --verbose            verbose messages
sv:  -v, --verbose            utförliga meddelanden

en: read rtc time failed
sv: läsning av rtc-tid misslyckades

en: read system time failed
sv: läsning av systemtid misslyckades

en: convert rtc time failed
sv: konvertering av rtc-tid misslyckades

en: set rtc wake alarm failed
sv: inställning av rtc-uppvakningsalarm misslyckades

en: discarding stdin
sv: kasserar stdin

en: unexpected third line in: %s: %s
sv: oväntad tredje rad i: %s: %s

en: read rtc alarm failed
sv: läsning av rtc-alarm misslyckades

en: alarm: off
sv: alarm: av

en: convert time failed
sv: konvertering av rtc-tid misslyckades

en: alarm: on  %s
sv: alarm: på  %s

en: %s: unable to find device
sv: %s: kan inte hitta enhet

en: could not read: %s
sv: kunde inte läsa: %s

en: unrecognized suspend state '%s'
sv: okänt vilolägestillstånd ”%s”

en: invalid seconds argument
sv: ogiltigt sekundargument

en: invalid time argument
sv: ogiltigt tidsargument

en: %s: assuming RTC uses UTC ...
sv: %s: antar att RTC använder UTC …

en: Using UTC time.
sv: Använder UTC-tid.

en: Using local time.
sv: Använder lokaltid.

en: must provide wake time (see --seconds, --time and --date options)
sv: måste tillhandahålla uppvakningstid (se --seconds, --time och --date-flaggorna)

en: %s not enabled for wakeup events
sv: %s är inte aktiverad för uppvakningshändelser

en: alarm %<PRId64>, sys_time %<PRId64>, rtc_time %<PRId64>, seconds %<PRIu64>
sv: alarm %<PRId64>, sys_time %<PRId64>, rtc_time %<PRId64>, sekunder %<PRIu64>

en: time doesn't go backward to %s
sv: tiden går inte baklänges till %s

en: %s: wakeup using %s at %s
sv: %s: uppvakning via %s vid %s

en: %s: wakeup from "%s" using %s at %s
sv: %s: uppvakning från ”%s” via %s vid %s

en: suspend mode: no; leaving
sv: viloläge: nej; lämnar

en: suspend mode: off; executing %s
sv: viloläge: av; exekverar %s

en: failed to find shutdown command
sv: misslyckades med att hitta nedstängningskommando

en: suspend mode: on; reading rtc
sv: viloläge: på; läser rtc

en: rtc read failed
sv: läsning av rtc misslyckades

en: suspend mode: disable; disabling alarm
sv: viloläge: inaktivera; inaktiverar alarm

en: suspend mode: show; printing alarm info
sv: viloläge: visa; skriv ut alarminfo

en: suspend mode: %s; suspending system
sv: viloläge: %s; försätter system i viloläge

en: disable rtc alarm interrupt failed
sv: inaktivering av rtc-alarmavbrott misslyckades

en: Switching on %s.
sv: Slår på %s.

en:  %s [<arch>] [options] [<program> [<argument>...]]
sv:  %s [<ark>] [flaggor] [<program> [<argument>…]]

en: Change the reported architecture and set personality flags.
sv: Ändra rapporterad arkitektur och ställ in personlighetsflaggor.

en:  -B, --32bit              turns on ADDR_LIMIT_32BIT
sv:  -B, --32bit              slår på ADDR_LIMIT_32BIT

en:  -F, --fdpic-funcptrs     makes function pointers point to descriptors
sv:  -F, --fdpic-funcptrs     får funktionspekare att peka på deskriptorer

en:  -I, --short-inode        turns on SHORT_INODE
sv:  -I, --short-inode        slår på SHORT_INODE

en:  -L, --addr-compat-layout changes the way virtual memory is allocated
sv:  -L, --addr-compat-layout ändrar sättet på vilket virtuellt minne allokeras

en:  -R, --addr-no-randomize  disables randomization of the virtual address space
sv:  -R, --addr-no-randomize  inaktiverar slumpmässighet i den virtuella adressrymden

en:  -S, --whole-seconds      turns on WHOLE_SECONDS
sv:  -S, --whole-seconds      slår på WHOLE_SECONDS

en:  -T, --sticky-timeouts    turns on STICKY_TIMEOUTS
sv:  -T, --sticky-timeouts    slår på STICKY_TIMEOUTS

en:  -X, --read-implies-exec  turns on READ_IMPLIES_EXEC
sv:  -X, --read-implies-exec  slår på READ_IMPLIES_EXEC

en:  -Z, --mmap-page-zero     turns on MMAP_PAGE_ZERO
sv:  -Z, --mmap-page-zero     slår på MMAP_PAGE_ZERO

en:  -3, --3gb                limits the used address space to a maximum of 3 GB
sv:  -3, --3gb                begränsar den använda adressrymden till maximalt 3 GB

en:      --4gb                ignored (for backward compatibility only)
sv:      --4gb                hoppas över (endast för bakåtkompatibilitet)

en:      --uname-2.6          turns on UNAME26
sv:      --uname-2.6          slår på UNAME26

en:  -v, --verbose            say what options are being switched on
sv:  -v, --verbose            berätta vilka flaggor som slås på

en:      --list               list settable architectures, and exit
sv:      --list               lista inställningsbara arkitekturer och avsluta

en:      --show[=personality] show current or specific personality and exit
sv:      --show[=personality] visa aktuell eller specifik personlighet och avsluta

en: Kernel cannot set architecture to %s
sv: Kärna kan inte ställa in arkitektur på %s

en: Can not get current kernel personality
sv: Kan inte få aktuell kärnpersonlighet

en: could not parse personality
sv: kunde inte tolka personlighet

en: Not enough arguments
sv: Inte tillräckligt många argument

en: unrecognized option '--list'
sv: okänd flagga ”--list”

en: unrecognized option '--show'
sv: okänd flagga "--show"

en: no architecture argument or personality flags specified
sv: inget arkitekturargument eller personlighetsflaggor angivna

en: %s: Unrecognized architecture
sv: %s: Arkitekturen är okänd

en: failed to set personality to %s
sv: misslyckades med att ställa in personlighet till %s

en: Execute command `%s'.
sv: Exekvera kommando ”%s”.

en:  %s [options] <program> [<argument>...]
sv:  %s [flaggor] <program> [<argument>…]

en: Run a program in a new process group.
sv: Kör ett program i en ny processgrupp.

en:  -f, --foreground    Make a foreground process group
sv:  -f, --foreground    Skapa en förgrundsprocessgrupp

en: setpgid failed
sv: setpgid misslyckades

en: sigemptyset failed
sv: sigemptyset misslyckades

en: sigaddset failed
sv: sigaddset misslyckades

en: tcsetpgrp failed
sv: tcsetpgrp misslyckades

en: Run a program with different privilege settings.
sv: Kör ett program med andra rättighetsinställningar.

en:  -d, --dump                  show current state (and do not exec)
sv:  -d, --dump                  visa aktuellt tillstånd (och kör inte något)

en:  --nnp, --no-new-privs       disallow granting new privileges
sv:  --nnp, --no-new-privs       förbjud beviljande av nya rättigheter

en:  --ambient-caps <caps>       set ambient capabilities
sv:  --ambient-caps <caps>       ställ in omgivningsförmågor

en:  --inh-caps <caps>           set inheritable capabilities
sv:  --inh-caps <caps>           ställ in ärftliga förmågor

en:  --bounding-set <caps>       set capability bounding set
sv:  --bounding-set <förm>       ställ in begränsningsuppsättning för förmågor

en:  --ruid <uid|user>           set real uid
sv:  --ruid <uid|användare>      ställ in verkligt uid

en:  --euid <uid|user>           set effective uid
sv:  --euid <uid|användare>      ställ in effektivt uid

en:  --rgid <gid|group>          set real gid
sv:  --rgid <gid|group>          ställ in verklig gid

en:  --egid <gid|group>          set effective gid
sv:  --egid <gid|grupp>          ställ in effektivt gid

en:  --reuid <uid|user>          set real and effective uid
sv:  --reuid <uid|användare>     ställ in verkligt och effektivt uid

en:  --regid <gid|group>         set real and effective gid
sv:  --regid <gid|grupp>         ställ in verkligt och effektivt gid

en:  --clear-groups              clear supplementary groups
sv:  --clear-groups              töm tilläggsgrupper

en:  --keep-groups               keep supplementary groups
sv:  --keep-groups               behåll tilläggsgrupper

en:  --init-groups               initialize supplementary groups
sv:  --init-groups               initialisera tilläggsgrupper

en:  --groups <group>[,...]      set supplementary group(s) by GID or name
sv:  --groups <grupp>[,...]      ställ in kompletterande grupp(er) efter GID eller namn

en:  --securebits <bits>         set securebits
sv:  --securebits <bitar>        ställ in säkra bitar

en:  --pdeathsig keep|clear|<signame>
                                 set or clear parent death signal
sv:  --pdeathsig keep|clear|<signamn>
                                 ställ in eller rensa dödssignal för förälder

en:  --ptracer <pid>|any|none    allow ptracing from the given process
sv:  --ptracer <pid>|any|none    tillåt ptracing från den angivna processen

en:  --selinux-label <label>     set SELinux label
sv:  --selinux-label <etikett>   ställ in SELinux-etikett

en:  --apparmor-profile <pr>     set AppArmor profile
sv:  --apparmor-profile <pr>     ställ in AppArmor-profil

en:  --landlock-access <access>  add Landlock access
sv:  --landlock-access <åtkomst> lägg till Landlock-åtkomst

en:  --landlock-rule <rule>      add Landlock rule
sv:  --landlock-rule <regel>     lägg till Landlock-regel

en:  --seccomp-filter <file>     load seccomp filter from file
sv:  --seccomp-filter <fil>      läs in seccomp-filter från fil

en:  --reset-env                 clear all environment and initialize
                                   HOME, SHELL, USER, LOGNAME and PATH
sv:  --reset-env                 rensa all miljö och initialisera
                                   HOME, SHELL, USER, LOGNAME och PATH

en: invalid capability type
sv: felaktig förmågetyp

en: cap %d: libcap-ng is broken
sv: cap %d: libcap-ng är trasig

en: getting process secure bits failed
sv: att hämta processens säkra bitar misslyckades

en: Securebits:
sv: Säkra bitar:

en: [none]
sv: [ingen]

en: %s: too long
sv: %s: för långt

en: Supplementary groups:
sv: Tilläggsgrupper:

en: [none]
sv: [ingen]

en: failed to get parent death signal
sv: misslyckades med att få tag i dödssignal för förälder

en: Parent death signal:
sv: Överordnad dödssignal:

en: getresuid failed
sv: getresuid misslyckades

en: getresgid failed
sv: getresgid misslyckades

en: Effective capabilities:
sv: Effektiva förmågor:

en: Permitted capabilities:
sv: Tillåtna förmågor:

en: Inheritable capabilities:
sv: Förmågor som kan ärvas:

en: Ambient capabilities:
sv: Allmänna förmågor:

en: [unsupported]
sv: [stöds inte]

en: Capability bounding set:
sv: Förmågebegränsningar inställda:

en: SELinux label
sv: SELinux-etikett

en: AppArmor profile
sv: AppArmor-profil

en: Invalid supplementary group id
sv: Ogiltigt ID för tilläggsgrupp

en: setresuid failed
sv: setresuid misslyckades

en: setresgid failed
sv: setresgid misslyckades

en: unsupported capability type
sv: förmågetyp stöds inte

en: bad capability string
sv: felaktig förmågesträng

en: unknown capability "%s"
sv: okänd förmåga ”%s”

en: unrecognized securebit set -- refusing to adjust
sv: okänd säker bit inställd -- vägrar att justera

en: bad securebits string
sv: felaktig sträng för säkra bitar

en: +all securebits is not allowed
sv: +all säkra bitar tillåts inte

en: adjusting keep_caps does not make sense
sv: att justera keep_caps ger ingen mening

en: unrecognized securebit
sv: okänd securebit

en: SELinux is not running
sv: SELinux kör inte

en: close failed: %s
sv: stängning misslyckades: %s

en: invalid filter
sv: ogiltigt filter

en: Could not load seccomp filter
sv: Kunde inte läsa in seccomp-filter

en: duplicate --no-new-privs option
sv: flaggan --no-new-privs duplicerad

en: duplicate ruid
sv: duplicerat ruid

en: failed to parse ruid
sv: misslyckades med att tolka ruid

en: duplicate euid
sv: duplicerat euid

en: failed to parse euid
sv: misslyckades med att tolka euid

en: duplicate ruid or euid
sv: duplicerat ruid eller euid

en: failed to parse reuid
sv: misslyckades med att tolka reuid

en: duplicate rgid
sv: duplicerat rgid

en: failed to parse rgid
sv: misslyckades med att tolka rgid

en: duplicate egid
sv: duplicerat egid

en: failed to parse egid
sv: misslyckades med att tolka egid

en: duplicate rgid or egid
sv: duplicerat rgid eller egid

en: failed to parse regid
sv: misslyckades med att tolka regid

en: duplicate --clear-groups option
sv: flaggan --clear-groups duplicerad

en: duplicate --keep-groups option
sv: flaggan --keep-groups duplicerad

en: duplicate --init-groups option
sv: flaggan --init-groups duplicerad

en: duplicate --groups option
sv: flaggan --groups duplicerad

en: duplicate --keep-pdeathsig option
sv: flaggan --keep-pdeathsig duplicerad

en: duplicate --ptracer option
sv: dubblettflagga för --ptracer

en: duplicate --inh-caps option
sv: flaggan --inh-caps duplicerad

en: duplicate --ambient-caps option
sv: flaggan --ambient-caps duplicerad

en: duplicate --bounding-set option
sv: flaggan --bounding-set duplicerad

en: duplicate --securebits option
sv: flaggan --securebits duplicerad

en: duplicate --selinux-label option
sv: flaggan --selinux-label duplicerad

en: duplicate --apparmor-profile option
sv: flaggan --apparmor-profile duplicerad

en: --dump is incompatible with all other options
sv: --dump är inkompatibel med alla andra flaggor

en: --list-caps must be specified alone
sv: --list-caps måste anges ensam

en: No program specified
sv: Inget program angivet

en: --[re]gid requires --keep-groups, --clear-groups, --init-groups, or --groups
sv: --[re]gid kräver --keep-groups, --clear-groups, --init-groups eller --groups

en: --init-groups requires --ruid or --reuid
sv: --init-groups kräver --ruid eller --reuid

en: uid %ld not found, --init-groups requires an user that can be found on the system
sv: uid %ld hittades inte, --init-gropus kräver en användare som kan hittas på systemet

en: disallow granting new privileges failed
sv: att förbjuda beviljande av nya rättigheter misslyckades

en: keep process capabilities failed
sv: att behålla processförmågor misslyckades

en: activate capabilities
sv: aktivera förmågor

en: reactivate capabilities
sv: återaktivera förmågor

en: initgroups failed
sv: initgroups misslyckades

en: set process securebits failed
sv: inställning av processens säkra-bitar misslyckades

en: apply bounding set
sv: tillämpar begränsningsuppsättning

en: apply capabilities
sv: tillämpar förmågor

en: set parent death signal failed
sv: inställning av förälders dödssignal misslyckades

en: set ptracer
sv: ställ in ptracer

en: could not parse landlock fs access: %s
sv: kunde inte tolka landlock fs-åtkomst: %s

en: invalid landlock rule: %s
sv: ogiltig landlock-regel: %s

en: could not open file for landlock: %s
sv: kunde inte öppna filen för landlock: %s

en: landlock_create_ruleset failed
sv: landlock_create_ruleset misslyckades

en: adding landlock rule failed
sv: tillägg av landlock-regel misslyckades

en: disallow granting new privileges for landlock failed
sv: misslyckades med att inte tillåta beviljande av nya privilegier för landlock

en: landlock_restrict_self failed
sv: landlock_restrict_self misslyckades

en: no support for landlock
sv: inget stöd för landlock

en: Run a program in a new session.
sv: Kör ett program i en ny session.

en:  -c, --ctty     set the controlling terminal to the current one
sv:  -c, --ctty     ställ in kontrollerande terminal till den aktuella

en:  -f, --fork     always fork
sv:  -f, --fork     kör alltid fork

en:  -w, --wait     wait program to exit, and use the same return
sv:  -w, --wait     vänta på att program avslutar, använd samma avslutningsstatus

en: fork
sv: gren

en: child %d did not exit normally
sv: barn %d avslutades inte normalt

en: setsid failed
sv: setsid misslyckades

en: failed to set the controlling terminal
sv: misslyckades med att ställa in den kontrollerande terminalen

en: Not superuser.
sv: Inte superanvändare.

en: %s: swapoff failed
sv: %s: swapoff misslyckades

en:  %s [options] [<spec>]
sv:  %s [flaggor] [<spec>]

en: Disable devices and files for paging and swapping.
sv: Inaktivera enheter och filer för växling.

en:  -a, --all              disable all swaps from /proc/swaps
     -v, --verbose          verbose mode
sv:  -a, --all              inaktivera alla växlingsytor i  /proc/swaps
     -v, --verbose          utförligt läge

en: 
    The <spec> parameter:
     -L <label>             LABEL of device to be used
     -U <uuid>              UUID of device to be used
     LABEL=<label>          LABEL of device to be used
     UUID=<uuid>            UUID of device to be used
     <device>               name of device to be used
     <file>                 name of file to be used
sv: 
    <spec>-parametern:
     -L <etikett>           ETIKETT för enhet som ska användas
     -U <uuid>              UUID för enhet som ska användas
     LABEL=<label>          ETIKETT för enhet som ska användas
     UUID=<uuid>            UUID för enhet som ska användas
     <enhet>                namn på enhet som ska användas
     <fil>                  namn på fil som ska användas

en: device file or partition path
sv: enhetsfil eller partitionssökväg

en: type of the device
sv: typ av enhet

en: size of the swap area
sv: storlek på växlingsytan

en: bytes in use
sv: byte som används

en: swap priority
sv: växlingsprioritet

en: swap uuid
sv: växlings-UUID

en: swap label
sv: växlingsetikett

note: TRANSLATORS: The tabs make each field a multiple of 8 characters. * Please keep the translation aligned with the original.
en: Filename				Type		Size		Used		Priority
sv: Filnamn				Typ		Storlek		Använt		Prioritet

en: %s: reinitializing the swap.
sv: %s: återinitiera växlingsytan.

en: %s: lseek failed
sv: %s: lseek misslyckades

en: %s: write signature failed
sv: %s: skrivning av signatur misslyckades

en: %s: insecure permissions %04o, %04o suggested.
sv: %s: osäkra rättigheter %04o, %04o föreslagna.

en: %s: insecure file owner %d, 0 (root) suggested.
sv: %s: osäker filägare %d, 0 (root) föreslagen.

en: %s: skipping - it appears to have holes.
sv: %s: hoppar över - den verkar ha hål.

en: %s: get size failed
sv: %s: hämtning av storlek misslyckades

en: %s: read swap header failed
sv: %s: inläsning av växlingshuvud misslyckades

en: %s: found signature [pagesize=%d, signature=%s]
sv: %s: hittade signatur [sidstorlek=%d, signatur=%s]

en: %s: pagesize=%d, swapsize=%llu, devsize=%llu
sv: %s: sidstorlek=%d, växlingsstorlek=%llu, enhetsstorlek=%llu

en: %s: last_page 0x%08llx is larger than actual size of swapspace
sv: %s: sista_sida 0x%08llx är större än den verkliga storleken för växlingsutrymmet

en: %s: swap format pagesize does not match.
sv: %s: sidstorlek för växlingsformat stämmer inte.

en: %s: swap format pagesize does not match. (Use --fixpgsz to reinitialize it.)
sv: %s: sidstorlek för växlingsformat stämmer inte. (Använd --fixpgsz för att återinitiera den.)

en: %s: software suspend data detected. Rewriting the swap signature.
sv: %s: programmatisk vilolägesdata identifierad. Skriver om växlingssignaturen.

en: %s: swapon failed
sv: %s: swapon misslyckades

en: %s: noauto option -- ignored
sv: %s: noauto-flagga --hoppas över

en: %s: already active -- ignored
sv: %s: redan aktiv -- hoppas över

en: %s: inaccessible -- ignored
sv: %s: otillgänglig -- hoppas över

en: Enable devices and files for paging and swapping.
sv: Aktivera enheter och filer för växling.

en:  -a, --all                enable all swaps from /etc/fstab
sv:  -a, --all                aktivera alla växlingsområden i /etc/fstab

en:  -d, --discard[=<policy>] enable swap discards, if supported by device
sv:  -d, --discard[=<policy>] aktivera växlingskasseringar, om det stöds av enhet

en:  -e, --ifexists           silently skip devices that do not exist
sv:  -e, --ifexists           hoppa i tysthet över enheter som inte existerar

en:  -f, --fixpgsz            reinitialize the swap space if necessary
sv:  -f, --fixpgsz            återinitiera växlingsutrymmet om det behövs

en:  -o, --options <list>     comma-separated list of swap options
sv:  -o, --options <lista>    kommaseparerad lista över växlingsflaggor

en:  -p, --priority <prio>    specify the priority of the swap device
sv:  -p, --priority <prio>    ange prioriteten för växlingsenheten

en:  -s, --summary            display summary about used swap devices (DEPRECATED)
sv:  -s, --summary            visa sammanfattning om använda växlingsenheter (FÖRÅLDRAD)

en:  -T, --fstab <path>       alternative file to /etc/fstab
sv:  -T, --fstab <sökväg>     alternativ fil till /etc/fstab

en:      --show[=<columns>]   display summary in definable table
sv:      --show[=<kolumner>]  visa sammanfattning i definierbar tabell

en:      --noheadings         don't print table heading (with --show)
sv:      --noheadings         skriv inte ut tabellrubriker (med --show)

en:      --raw                use the raw output format (with --show)
sv:      --raw                använd rått utmatningsformat (med --show)

en:      --bytes              display swap size in bytes in --show output
sv:      --bytes              visa växlingsstorlek i byte i utskrift från --show

en:  -v, --verbose            verbose mode
sv:  -v, --verbose            utförligt läge

en: 
    The <spec> parameter:
     -L <label>             synonym for LABEL=<label>
     -U <uuid>              synonym for UUID=<uuid>
     LABEL=<label>          specifies device by swap area label
     UUID=<uuid>            specifies device by swap area UUID
     PARTLABEL=<label>      specifies device by partition label
     PARTUUID=<uuid>        specifies device by partition UUID
     <device>               name of device to be used
     <file>                 name of file to be used
sv: 
    <spec>-parametern:
     -L <etikett>           synonym för LABEL=<etikett>
     -U <uuid>              synonym för UUID=<uuid>
     LABEL=<etikett>        anger enhet för växlingsyta via etikett
     UUID=<uuid>            anger enhet för växlingsyta via UUID
     PARTLABEL=<etikett>    anger enhet via partitionsetikett
     PARTUUID=<uuid>        anger enhet via partitions-UUID
     <enhet>                namn på enheten som ska användas
     <fil>                  namn på filen som ska användas

en: 
    Available discard policy types (for --discard):
     once    : only single-time area discards are issued
     pages   : freed pages are discarded before they are reused
    If no policy is selected, both discard types are enabled (default).
sv: 
    Tillgängliga kasseringspolicytyper (för --discard):
     once    : utrymmeskasseringar skickas endast ut en gång
     pages   : frigjorda sidor kasseras innan de återanvänds
    Om ingen policy väljs kommer båda kasseringstyperna att aktiveras (standard).

en: failed to parse priority
sv: misslyckades med att tolka prioritet

en: unsupported discard policy: %s
sv: kasseringspolicy stöds inte: %s

en: cannot find the device for %s
sv: kan inte hitta enheten för %s

en: failed to open directory
sv: misslyckades med att öppna katalog

en: stat failed
sv: stat misslyckades

en: failed to read directory
sv: misslyckades med att läsa katalog

en: failed to unlink %s
sv: misslyckades med att avlänka %s

en: failed to mount moving %s to %s
sv: misslyckades med att montera vid flytt %s till %s

en: forcing unmount of %s
sv: försöker tvinga avmontering av %s

en: failed to change directory to %s
sv: misslyckades med att ändra katalog till %s

en: failed to mount moving %s to /
sv: misslyckades med att montera vid flytt %s till /

en: failed to change root
sv: misslyckades med att ändra rot

en: old root filesystem is not an initramfs
sv: gammalt rotfilsystem är inte ett initramfs

en:  %s [options] <newrootdir> <init> <args to init>
sv:  %s [flaggor] <nyrotkat> <init> <argument till init>

en: Switch to another filesystem as the root of the mount tree.
sv: Växla till ett annat filsystem som rot i monteringsträdet.

en: failed. Sorry.
sv: misslyckades.

en: cannot access %s
sv: kan inte komma åt %s

en: Set various parameters for the line printer.
sv: Ställ in diverse parametrar för radskrivaren.

en:  -i, --irq <num>              specify parallel port irq
sv:  -i, --irq <num>              ange irq för parallellport

en:  -t, --time <ms>              driver wait time in milliseconds
sv:  -t, --time <ms>              väntetid för drivrutin i millisekunder

en:  -c, --chars <num>            number of output characters before sleep
sv:  -c, --chars <num>            antal utmatningstecken innan fördröjning

en:  -w, --wait <us>              strobe wait in micro seconds
sv:  -w, --wait <us>              strobväntan i mikrosekunder

note: TRANSLATORS: do not translate <on|off> arguments. The argument reader does not recognize locale, unless `on' is exactly that very same string.
en:  -a, --abort <on|off>         abort on error
sv:  -a, --abort <on|off>         avbryt vid fel

en:  -o, --check-status <on|off>  check printer status before printing
sv:  -o, --check-status <on|off>  kontrollera skrivarens status innan utskrift

en:  -C, --careful <on|off>       extra checking to status check
sv:  -C, --careful <on|off>       extra grundlig statuskontroll

en:  -s, --status                 query printer status
sv:  -s, --status                 fråga efter skrivarstatus

en:  -r, --reset                  reset the port
sv:  -r, --reset                  återställ porten

en:  -q, --print-irq <on|off>     display current irq setting
sv:  -q, --print-irq <on|off>     visa aktuell irq-inställning

en: %s not an lp device
sv: %s är ingen lp-enhet

en: LPGETSTATUS error
sv: LPGETSTATUS-fel

en: %s status is %d
sv: statusen för %s är %d

en: , busy
sv: , upptagen

en: , ready
sv: , redo

en: , out of paper
sv: , slut på papper

en: , on-line
sv: , inkopplad

en: , error
sv: , fel

en: ioctl failed
sv: ioctl misslyckades

en: LPGETIRQ error
sv: LPGETIRQ-fel

en: %s using IRQ %d
sv: %s använder IRQ %d

en: %s using polling
sv: %s använder pollning

en:  %1$s [-hV]
     %1$s -a [options]
     %1$s [options] <source> | <directory>
sv:  %1$s [-hV]
     %1$s -a [flaggor]
     %1$s [flaggor] <källa> | <katalog>

en: Unmount filesystems.
sv: Avmontera filsystem.

en:  -a, --all               unmount all filesystems
sv:  -a, --all               avmontera alla filsystem

en:  -A, --all-targets       unmount all mountpoints for the given device in the
                               current namespace
sv:  -A, --all-targets       avmonterar alla monteringspunkter för den angivna enheten i
                               aktuell namnrymd

en:  -d, --detach-loop       if mounted loop device, also free this loop device
sv:  -d, --detach-loop       om det är en monterad loopenhet, frigör också denna loopenhet

en:      --fake              dry run; skip the umount(2) syscall
sv:      --fake              torrkörning; hoppa över systemanropet umount(2)

en:  -f, --force             force unmount (in case of an unreachable NFS system)
sv:  -f, --force             tvinga avmontering (i fallet med ett onåbart NFS-system)

en:  -i, --internal-only     don't call the umount.<type> helpers
sv:  -i, --internal-only     anropa inte hjälparna umount.<typ>

en:  -l, --lazy              detach the filesystem now, clean up things later
sv:  -l, --lazy              lösgör filsystemet nu, städa upp senare

en:  -R, --recursive         recursively unmount a target with all its children
sv:  -R, --recursive         avmontera ett mål rekursivt med alla dess barn

en:  -r, --read-only         in case unmounting fails, try to remount read-only
sv:  -r, --read-only         om avmontering misslyckas, försök att återmontera skrivskyddat

en:  -q, --quiet             suppress 'not mounted' error messages
sv:  -q, --quiet             undertryck ”ej monterad”-felmeddelanden

en:  -N, --namespace <ns>    perform umount in another namespace
sv:  -N, --namespace <ns>    utför avmontering i annan namnrymd

en: %s (%s) unmounted
sv: %s (%s) avmonterad

en: %s unmounted
sv: %s avmonterad

en: failed to set umount target
sv: misslyckades med att ställa in mål för umount

en: libmount table allocation failed
sv: tabellallokering för libmount misslyckades

en: libmount iterator allocation failed
sv: allokering av libmount-iterator misslyckades

en: failed to get child fs of %s
sv: misslyckades att hämta barnfilsystem för %s

en: %s: not found
sv: %s hittades inte

en: %s: failed to determine source (--all-targets is unsupported on systems with regular mtab file).
sv: %s: misslyckades med att identifiera källa (--all-target stöds inte på system med en vanlig mtab-fil).

en: unsupported --setgroups argument '%s'
sv: argumentet ”%s” till --setgroups stöds inte

en: write failed %s
sv: write misslyckades %s

en: unsupported propagation mode: %s
sv: propageringsläge stöds inte: %s

en: cannot change root filesystem propagation
sv: kan inte ändra propagering för rotfilsystem

en: mount %s on %s failed
sv: montering av %s på %s misslyckades

en: failed to open /proc/self/timens_offsets
sv: misslyckades med att öppna /proc/self/timens_offsets

en: failed to write to /proc/self/timens_offsets
sv: misslyckades med att skriva till /proc/self/timens_offsets

en: eventfd failed
sv: eventfd misslyckades

en: failed to read eventfd
sv: misslyckades med att läsa eventfd

en: invalid mapping '%s'
sv: ogiltig mappning "%s"

en: could not open '%s'
sv: kunde inte öppna "%s"

en: failed to parse subid map
sv: misslyckades med att tolka subid-karta

en: no line matching user "%s" in %s
sv: ingen rad matchar användaren "%s" i %s

en: %s too large for kernel 4k limit
sv: %s för stor för kärnans 4k-gräns

en: failed to open %s
sv: misslyckades med att öppna %s

en: failed to write %s
sv: misslyckades med att skriva %s

en: cannot open %s/register
sv: kan inte öppna %s/register

en: write failed %s/register
sv: skrivning misslyckades %s/register

en: Run a program with some namespaces unshared from the parent.
sv: Kör ett program med några namnrymder som inte delas av föräldern.

en:  -m, --mount[=<file>]      unshare mounts namespace
sv:  -m, --mount[=<fil>]       dela inte namnrymd för monteringar

en:  -u, --uts[=<file>]        unshare UTS namespace (hostname etc)
sv:  -u, --uts[=<fil>]         dela inte namnrymd för UTS (värdnamn etc)

en:  -i, --ipc[=<file>]        unshare System V IPC namespace
sv:  -i, --ipc[=<fil>]         dela inte namnrymd för System V-IPC

en:  -n, --net[=<file>]        unshare network namespace
sv:  -n, --net[=<fil>]         dela inte namnrymd för nätverk

en:  -p, --pid[=<file>]        unshare pid namespace
sv:  -p, --pid[=<fil>]         dela inte namnrymd för pid

en:  -U, --user[=<file>]       unshare user namespace
sv:  -U, --user[=<fil>]        dela inte namnrymd för användare

en:  -C, --cgroup[=<file>]     unshare cgroup namespace
sv:  -C, --cgroup[=<fil>]      dela inte namnrymd för cgroup

en:  -T, --time[=<file>]       unshare time namespace
sv:  -T, --time[=<fil>]        dela inte tidsnamnrymd

en:  --mount-proc[=<dir>]      mount proc filesystem first (implies --mount)
sv:  --mount-proc[=<kat>]      montera proc-filsystem först (medför --mount)

en:  --mount-binfmt[=<dir>]    mount binfmt filesystem first (implies --user and --mount)
sv:  --mount-binfmt[=<kat>]    montera binfmt-filsystemet först (medför --user och --mount)

en:  -l, --load-interp <file>  load binfmt definition in the namespace (implies --mount-binfmt)
sv:  -l, --load-interp <fil>   läs in binfmt-definition i namnrymden (medför --mount-binfmt)

en:  --propagation slave|shared|private|unchanged
                               modify mount propagation in mount namespace
sv:  --propagation slave|shared|private|unchanged
                               modifiera monteringspropagering i namnrymd för montering

en:  -R, --root <dir>          run the command with root directory set to <dir>
sv:  -R, --root <kat>          kör kommandot med rotkatalogen inställd till <kat>

en:  -w, --wd <dir>            change working directory to <dir>
sv:  -w, --wd <kat>            ändra arbetskatalog till <kat>

en:  -S, --setuid <uid>        set uid in entered namespace
sv:  -S, --setuid <uid>        ställ in uid i tillträdd namnrymd

en:  -G, --setgid <gid>        set gid in entered namespace
sv:  -G, --setgid <gid>        ställ in gid i tillträdd namnrymd

en:  --map-user <uid>|<name>   map current user to uid (implies --user)
sv:  --map-user <uid>|<namn>   mappa aktuell användare till uid (medför --user)

en:  --map-group <gid>|<name>  map current group to gid (implies --user)
sv:  --map-group <gid>|<namn>  mappa aktuell grupp till gid (medför --user)

en:  -r, --map-root-user       map current user to root (implies --user)
sv:  -r, --map-root-user       mappa aktuell användare till root (medför --user)

en:  -c, --map-current-user    map current user to itself (implies --user)
sv:  -c, --map-current-user    mappa aktuell användare till sig själv (medför --user)

en:  --map-auto                map users and groups automatically (implies --user)
sv:  --map-auto                mappa användare och grupper automatiskt (medför --user)

en:  --map-users <inneruid>:<outeruid>:<count>
                               map count users from outeruid to inneruid (implies --user)
sv:  --map-users <inneruid>:<outeruid>:<antal>
                               mappa räkningsanvändare från outeruid till inneruid (medför --user)

en:  --map-groups <innergid>:<outergid>:<count>
                               map count groups from outergid to innergid (implies --user)
sv:  --map-groups <innergid>:<outergid>:<antal>
                               mappa räkningsgrupper från outergid till innergid (medför --user)

en:  -f, --fork                fork before launching <program>
sv:  -f, --fork                grena innan start av <program>

en:  --kill-child[=<signame>]  when dying, kill the forked child (implies --fork)
                                 defaults to SIGKILL
sv:  --kill-child[=<signamn>]  vid död, döda det grenade barnet
                                  (medför --fork); standardvärdet är SIGKILL

en:  --setgroups allow|deny    control the setgroups syscall in user namespaces
sv:  --setgroups allow|deny    styr systemanropet setgroups i användarnamnrymder

en:  --keep-caps               retain capabilities granted in user namespaces
sv:  --keep-caps               behåll alla förmågor som getts i användarnamnrymder

en:  --monotonic <offset>      set clock monotonic offset (seconds) in time namespaces
sv:  --monotonic <position>    ställ in position för monotonisk klock (sekunder) i tidsnamnrymd

en:  --boottime <offset>       set clock boottime offset (seconds) in time namespaces
sv:  --boottime <position>     ställ in position för starttidsklocka (sekunder) i tidsnamnrymd

en: failed to parse monotonic offset
sv: misslyckades med att tolka monotonisk position

en: failed to parse boottime offset
sv: misslyckades med att tolka starttidsposition

en: options --monotonic and --boottime require unsharing of a time namespace (-T)
sv: flaggorna --monotonic och --boottime kräver att en tidsnamnrymd inte delas (-T)

en: unshare failed
sv: unshare misslyckades

en: sigprocmask block failed
sv: blockering av sigprocmask misslyckades

en: pidfd_open failed
sv: pidfd_open misslyckades

en: sigprocmask restore failed
sv: återställning av sigprocmask misslyckades

en: signal handler reset failed
sv: återställning av signalhandtag misslyckades

en: sigprocmask unblock failed
sv: avblockering av sigprocmask misslyckades

en: child exit failed
sv: avslutning av barn misslyckades

en: options --setgroups=allow and --map-group are mutually exclusive
sv: flaggorna --setgroups=allow och --map-group är ömsesidigt uteslutande

en: mount %s failed
sv: montering av %s misslyckades

en: cannot change root directory to '%s'
sv: kan inte ändra rotkatalog till ”%s”

en: cannot change %s filesystem propagation
sv: kan inte ändra %s-filsystemets propagering

en: Card previously reset the CPU
sv: Kort som tidigare startade om CPU:n

en: External relay 1
sv: Externt relä 1

en: External relay 2
sv: Externt relä 2

en: Fan failed
sv: Fläkt misslyckades

en: Keep alive ping reply
sv: Ping-svar för att hållas vid liv

en: Supports magic close char
sv: Har stöd för magiskt avstängningstecken

en: Reset due to CPU overheat
sv: Omstart på grund av överhettad CPU

en: Power over voltage
sv: Överspänning i strömmatning

en: Power bad/power fault
sv: Dålig ström/strömfel

en: Pretimeout (in seconds)
sv: Förtidsgräns (i sekunder)

en: Set timeout (in seconds)
sv: Ställ in tidsgräns (i sekunder)

en: Not trigger reboot
sv: Utlös inte omstart

en: flag name
sv: flaggnamn

en: flag description
sv: flaggbeskrivning

en: flag status
sv: flaggstatus

en: flag boot status
sv: flagga för startbarhet

en: watchdog device name
sv: enhetsnamn för vakthund

en: unknown flag: %s
sv: okänd flagga: %s

en: Show the status of the hardware watchdog.
sv: Visa status för hårdvaruvakthund.

en:  -f, --flags <list>     print selected flags only
     -F, --noflags          don't print information about flags
     -I, --noident          don't print watchdog identity information
     -n, --noheadings       don't print headings for flags table
     -O, --oneline          print all information on one line
     -o, --output <list>    output columns of the flags
     -p, --setpretimeout <sec> set watchdog pre-timeout
     -g, --setpregovernor <name> set pre-timeout governor
     -r, --raw              use raw output format for flags table
     -T, --notimeouts       don't print watchdog timeouts
     -s, --settimeout <sec> set watchdog timeout
     -x, --flags-only       print only flags table (same as -I -T)
sv:  -f, --flags <lista>    skriv endast ut valda flaggor
     -F, --noflags          skriv inte ut information om flaggor
     -I, --noident          skriv inte ut information om watchdog-identitet
     -n, --noheadings       skriv inte ut rubriker för flaggtabellen
     -O, --oneline          skriv ut all information på en rad
     -o, --output <lista>   utdatakolumner för flaggorna
     -p, --setpretimeout <s>   ställ in förtidsavbrott för watchdog
     -g, --setpregovernor <namn> ställ in förtidsavbrott för styrfaktor
     -r, --raw              använd råformat för flaggtabellen
     -T, --notimeouts       skriv inte ut watchdog-tidsgränser
     -s, --settimeout <s>   ställ in tidsgräns för watchdog
     -x, --flags-only       skriv endast ut flaggtabellen (samma som -I -T)

en: The default device is %s.
sv: Standardenheten är %s.

en: No default device is available.
sv: Ingen standardenheten är tillgänglig.

en: %s: unknown flags 0x%x
sv: %s: okända flaggor 0x%x

en: %s: watchdog already in use, terminating.
sv: %s: vakthund används redan, avslutar.

en: %s: failed to disarm watchdog
sv: %s: misslyckades med att avväpna vakthund

en: cannot set timeout for %s
sv: kan inte ställa in tidsgräns för %s

en: Timeout has been set to %d second.
     | Timeout has been set to %d seconds.
sv[0]: Tidsgräns har ställts in på %d sekund.
sv[1]: Tidsgräns har ställts in på %d sekunder.

en: cannot set pretimeout for %s
sv: kan inte ställa in pretimeout för %s

en: Pre-timeout has been set to %d second.
     | Pre-timeout has been set to %d seconds.
sv[0]: Pre-timeout har ställts in på %d sekund.
sv[1]: Pre-timeout har ställts in på %d sekunder.

en: cannot set pre-timeout governor
sv: kan inte ställa in styrfaktor för pre-timeout

en: %s: failed to get information about watchdog
sv: %s: misslyckades med att få information om vakthund

en: cannot read information about %s
sv: kan inte läsa information om %s

en: %-14s %2i second
     | %-14s %2i seconds
sv[0]: %-14s %2i sekund
sv[1]: %-14s %2i sekunder

en: Timeout:
sv: Tidsgräns:

en: Timeleft:
sv: Tid kvar:

en: Pre-timeout:
sv: För-tidsgräns:

en: Pre-timeout governor:
sv: Styrfaktor före tidsgräns:

en: Available pre-timeout governors:
sv: Tillgängliga styrfaktorer före tidsgräns:

en: Device:
sv: Enhet:

en: Identity:
sv: Identitet:

en: No default device is available.
sv: Ingen standardenheten är tillgänglig.

en: zram device name
sv: zram-enhetsnamn

en: limit on the uncompressed amount of data
sv: begränsning av mängden dekomprimerad data

en: uncompressed size of stored data
sv: dekomprimerad storlek för lagrad data

en: compressed size of stored data
sv: komprimerad storlek av lagrad data

en: the selected compression algorithm
sv: den valda komprimeringsalgoritmen

en: number of concurrent compress operations
sv: antal samtidiga komprimeringsåtgärder

en: empty pages with no allocated memory
sv: tomma sidor utan allokerat minne

en: all memory including allocator fragmentation and metadata overhead
sv: allt minne inklusive allokatorfragmentering och metadataomkostnader

en: memory limit used to store compressed data
sv: minnesbegränsning använd för att spara komprimerad data

en: peak memory usage to store compressed data
sv: högsta minnesanvändning för att lagra komprimerad data

en: number of objects migrated by compaction
sv: antal objekt som flyttats på grund av komprimering

en: compression ratio: DATA/TOTAL
sv: komprimeringsgrad: DATA/TOTALT

en: Failed to parse mm_stat
sv: Misslyckades med att tolka mm_stat

en:  %1$s [options] <device>
     %1$s -r <device> [...]
     %1$s [options] -f | <device> -s <size>
sv:  %1$s [flaggor] <enhet>
     %1$s -r <enhet> […]
     %1$s [flaggor] -f | <enhet> -s <storlek>

en: Set up and control zram devices.
sv: Ställ in och kontrollera zram-enheter.

en:  <alg> is the name of an algorithm; supported are:
sv:  <alg> är namnet på en algoritm; de som stöds är:

en:    (List may be inaccurate, consult man page.)
sv:    (Listan kan vara felaktig, se manualsidan.)

en: failed to parse streams
sv: misslyckades med att tolka strömmar

en: option --find is mutually exclusive with <device>
sv: flaggan --find är ömsesidigt uteslutande med <enhet>

en: only one <device> at a time is allowed
sv: endast en <enhet> tillåts åt gången

en: options --algorithm, --algorithm-params, and --streams must be combined with --size
sv: flaggorna --algorithm, --algorithm-params och --streams måste kombineras med --size

en: %s: failed to reset
sv: %s: misslyckades med att återställa

en: no free zram device found
sv: ingen ledig zram-enhet hittades

en: %s: failed to set number of streams
sv: %s: misslyckades med att ställa in antal strömmar

en: %s: failed to set algorithm
sv: %s: misslyckades med att ställa in algoritm

en: %s: failed to set algorithm params
sv: %s: misslyckades med att ställa in algoritmparametrar

en: %s: failed to set disksize (%ju bytes)
sv: %s: misslyckades med att ställa diskstorlek (%ju byte)

en: %s%s (automatic login)
sv: %s%s (automatisk inloggning)

en: %s: can't change root directory %s: %m
sv: %s: kan inte ändra rotkatalog %s: %m

en: %s: can't change working directory %s: %m
sv: %s: kan inte ändra arbetskatalog %s: %m

en: %s: can't change process priority: %m
sv: %s: kan inte ändra processprioritet: %m

en: %s: can't exec %s: %m
sv: %s: kan inte köra %s: %m

en: failed to allocate memory: %m
sv: misslyckades med att allokera minne: %m

en: invalid delay argument
sv: ogiltigt fördröjningsargument

en: invalid argument of --local-line
sv: ogiltigt argument till --local-line

en: invalid nice argument
sv: ogiltigt nice-argument

en: could not get terminal name: %d
sv: kunde inte hämta terminalens namn: %d

en: bad speed: %s
sv: felaktig hastighet: %s

en: too many alternate speeds
sv: för många alternativa hastigheter

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
sv: /dev/%s: kan inte öppna som standard in: %m

en: /dev/%s: not a character device
sv: /dev/%s: ingen teckenenhet

en: /dev/%s: not a tty
sv: /dev/%s: inte en tty

en: /dev/%s: cannot get controlling tty: %m
sv: /dev/%s: kan inte öppna kontrollerande tty: %m

en: /dev/%s: vhangup() failed: %m
sv: /dev/%s: vhangup() misslyckades: %m

en: %s: not open for read/write
sv: %s: inte öppen för läsning/skrivning

en: /dev/%s: cannot set process group: %m
sv: /dev/%s: kan inte ställa in processgrupp: %m

en: %s: dup problem: %m
sv: %s: dupliceringsproblem: %m

en: %s: failed to get terminal attributes: %m
sv: %s: misslyckades med att hämta terminalattribut: %m

en: setting terminal attributes failed: %m
sv: inställning av terminalattribut misslyckades: %m

en: cannot open os-release file
sv: kan inte öppna os-release-fil

en: failed to create reload file: %s: %m
sv: misslyckades med att skapa återinläsningsfil: %s: %m

en: failed to get terminal attributes: %m
sv: misslyckades med att hämta terminalattribut: %m

en: [press ENTER to login]
sv: [tryck på RETUR för att logga in]

en: Num Lock off
sv: Num Lock är av

en: Num Lock on
sv: Num Lock är på

en: Caps Lock on
sv: Caps Lock är på

en: Scroll Lock on
sv: Scroll Lock är på

en: Hint: %s
sv: Tips: %s

en: %s: read: %m
sv: %s: läste: %m

en: %s: input overrun
sv: %s: indataspill

en: %s: invalid character conversion for login name
sv: %s: ogiltig teckenkonvertering för inloggningsnamn

en: %s: invalid character 0x%x in login name
sv: %s: ogiltigt tecken 0x%x i inloggningsnamn

en: %s: failed to set terminal attributes: %m
sv: %s misslyckades med att ställa in terminalattribut: %m

en:  %1$s [options] <line> [<baud_rate>,...] [<termtype>]
     %1$s [options] <baud_rate>,... <line> [<termtype>]
sv:  %1$s [flaggor] <linje> [<baud_hastighet>,…] [<termtyp>]
     %1$s [flaggor] <baud_hastighet>,… <linje> [<termtyp>]

en: Open a terminal and set its mode.
sv: Öppna en terminal och ställ in dess läge.

en:  -8, --8bits                assume 8-bit tty
sv:  -8, --8bits                   antag att det är en 8-bitars tty

en:  -a, --autologin <user>     login the specified user automatically
sv:  -a, --autologin <användare>   logga in den angivna användaren automatiskt

en:  -c, --noreset              do not reset control mode
sv:  -c, --noreset                 återställ inte kontrolläge

en:  -E, --remote               use -r <hostname> for login(1)
sv:  -E, --remote                  använd -r <värdnamn> för login(1)

en:  -f, --issue-file <list>    display issue files or directories
sv:  -f, --issue-file <lista>   visa issue-filer eller kataloger

en:      --show-issue           display issue file and exit
sv:      --show-issue           visa issue-fil och avsluta

en:  -h, --flow-control         enable hardware flow control
sv:  -h, --flow-control            aktivera hårdvarubaserad flödeskontroll

en:  -H, --host <hostname>      specify login host
sv:  -H, --host <värdnamn>         ange inloggningsvärd

en:  -i, --noissue              do not display issue file
sv:  -i, --noissue                 visa inte issue-fil

en:  -I, --init-string <string> set init string
sv:  -I, --init-string <sträng>    ställ in initierings-sträng

en:  -J, --noclear              do not clear the screen before prompt
sv:  -J, --noclear              rensa inte skärmen före prompten

en:  -l, --login-program <file> specify login program
sv:  -l, --login-program <fil>     ange inloggningsprogram

en:  -L, --local-line[=<mode>]  control the local line flag
sv:  -L, --local-line[=<läge>]     styr flaggan för den lokala linjen

en:  -m, --extract-baud         extract baud rate during connect
sv:  -m, --extract-baud            extrahera baud-hastighet under anslutning

en:  -n, --skip-login           do not prompt for login
sv:  -n, --skip-login              fråga inte efter inloggning

en:  -N, --nonewline            do not print a newline before issue
sv:  -N, --nonewline            skriv inte ut en nyrad före utfärdandet

en:  -o, --login-options <opts> options that are passed to login
sv:  -o, --login-options <flaggor> flaggor som skickas vidare till login

en:  -p, --login-pause          wait for any key before the login
sv:  -p, --login-pause             vänta på valfri tangent innan inloggning

en:  -r, --chroot <dir>         change root to the directory
sv:  -r, --chroot <kat>            ändra rot till angiven katalog

en:  -R, --hangup               do virtually hangup on the tty
sv:  -R, --hangup                  avring tty:n virtuellt

en:  -s, --keep-baud            try to keep baud rate after break
sv:  -s, --keep-baud               försök att behålla baud-hastighet efter avbrott

en:  -t, --timeout <number>     login process timeout
sv:  -t, --timeout <nummer>        tidsgräns för inloggningsprocess

en:  -U, --detect-case          detect uppercase terminal
sv:  -U, --detect-case             identifiera terminal som använder versaler

en:  -w, --wait-cr              wait carriage-return
sv:  -w, --wait-cr                 vänta på vagnretur

en:      --nohints              do not print hints
sv:      --nohints                 skriv inte ut tips

en:      --nohostname           no hostname at all will be shown
sv:      --nohostname              värdnamnet kommer inte att visas alls

en:      --long-hostname        show full qualified hostname
sv:      --long-hostname           visa fullständigt värdnamn

en:      --erase-chars <string> additional backspace chars
sv:      --erase-chars <sträng>    ytterligare backstegstecken

en:      --kill-chars <string>  additional kill chars
sv:      --kill-chars <sträng>     ytterligare tecken som ignorerar alla tidigare tecken

en:      --chdir <directory>    chdir before the login
sv:      --chdir <katalog>         byt katalog innan inloggning

en:      --delay <number>       sleep seconds before prompt
sv:      --delay <nummer>          antal sekunder fördröjning innan prompt

en:      --nice <number>        run login with this priority
sv:      --nice <nummer>           kör inloggning med denna prioritet

en:      --reload               reload prompts on running agetty instances
sv:      --reload                  återinläs prompt i körande agetty-instanser

en:      --list-speeds          display supported baud rates
sv:      --list-types      visa baud-hastigheter som stöds

en: %d user | %d users
sv[0]: %d användare
sv[1]: %d användare

en: checkname failed: %m
sv: checkname misslyckades: %m

en: cannot touch file %s
sv: kan inte röra filen %s

en: --reload is unsupported on your system
sv: --reload stöds inte på ditt system

en: failed to open credentials directory
sv: misslyckades med att öppna katalog med autentiseringsuppgifter

en:  %s [options] [y | n]
sv:  %s [flaggor] [y | n ]

en: Control write access of other users to your terminal.
sv: Styr skrivåtkomst för andra användare på din terminal.

en:  -v, --verbose  explain what is being done
sv:  -v, --verbose  förklara vad som händer

en: no tty
sv: ingen tty

en: ttyname() failed, attempting to go around using: %s
sv: ttyname() misslyckades, försöker att kringgå via: %s

en: is y
sv: är på (y)

en: is n
sv: är av (n)

en: change %s mode failed
sv: ändring av %s-läge misslyckades

en: write access to your terminal is allowed
sv: skrivåtkomst för din terminal är tillåten

en: write access to your terminal is denied
sv: skrivåtkomst för din terminal avböjs

en: Make a typescript of a terminal session.
sv: Skapa ett inmatningsskript från en terminalsession.

en:  -I, --log-in <file>           log stdin to file
sv:  -I, --log-in <fil>            logga standard in till fil

en:  -O, --log-out <file>          log stdout to file (default)
sv:  -O, --log-out <fil>           logga standard ut till fil (standard)

en:  -B, --log-io <file>           log stdin and stdout to file
sv:  -B, --log-io <fil>            logga standard in och standard ut till fil

en:  -T, --log-timing <file>       log timing information to file
sv:  -T, --log-timing <fil>        logga tidmätningsinformation till fil

en:  -t[<file>], --timing[=<file>] deprecated alias to -T (default file is stderr)
sv:  -t[<fil>], --timing[=<fil>]   föråldrat alias för -T (standardfil är standard fel)

en:  -m, --logging-format <name>   force to 'classic' or 'advanced' format
sv:  -m, --logging-format <namn>   tvinga till ”classic” eller ”advanced” format

en:  -a, --append                  append to the log file
sv:  -a, --append                  lägg till på slutet av loggfilen

en:  -e, --return                  return exit code of the child process
sv:  -e, --return                  returnera avslutningskod för barnprocessen

en:  -f, --flush                   run flush after each write
sv:  -f, --flush                   kör spolning efter varje skrivning

en:      --force                   use output file even when it is a link
sv:      --force                   använd utmatningsfil även om det är en länk

en:  -E, --echo <when>             echo input in session (auto, always or never)
sv:  -E, --echo <när>              eka inmatning i sessionen (auto, always eller never)

en:  -o, --output-limit <size>     terminate if output files exceed size
sv:  -o, --output-limit <storlek>  avsluta om utmatningsfiler överstiger storlek

en:  -q, --quiet                   be quiet
sv:  -q, --quiet                   aktivera tyst läge

en: 
    Script done on %s [<%s>]
sv: 
    Skriptet färdigt %s [<%s]>

en: 
    Script done on %s [COMMAND_EXIT_CODE="%d"]
sv: 
    Skriptet färdigt %s [COMMAND_EXIT_CODE=”%d”]

en: Script started on %s [
sv: Skriptet startade på %s [

en: %*s<not executed on terminal>
sv: %*s<körs inte på terminal>

en: Script terminated, max output files size %<PRIu64> exceeded.
sv: Skript avslutat, maximal utdatafilstorlek %<PRIu64> överskriden.

en: max output size exceeded
sv: maximal utdatastorlek överskreds

en: output file `%s' is a link
    Use --force if you really want to use it.
    Program not started.
sv: utdatafil ”%s” är en länk
    Använd --force om du verkligen vill använda den.
    Programmet startades inte.

en: unsupported echo mode: '%s'
sv: ekoläge stöds inte: "%s"

en: failed to parse output limit size
sv: misslyckades med att tolka utdata begränsningsstorlek

en: unsupported logging format: '%s'
sv: loggformat stöds inte: ”%s”

en: log multiple streams is mutually exclusive with 'classic' format
sv: att logga flera strömmar är ömsesidigt uteslutet med ”classic”-format

en: Script started
sv: Skriptet startade

en: , output log file is '%s'
sv: , utdataloggfil är ”%s”

en: , input log file is '%s'
sv: , indataloggfil är ”%s”

en: , timing file is '%s'
sv: , tidmätningsfil är %s

en: Script done.
sv: Skriptet färdigt.

en:  %s [options] <timingfile> <typescript>
sv:  %s [flaggor] <timingfile> <typescript>

en: Execute terminal typescript.
sv: Kör terminalinmatningsskript.

en:  -t, --timing <file>     script timing log file
sv:  -t, --timing <fil>      loggfil för tidmätning av skript

en:  -T, --log-timing <file> alias to -t
sv:  -T, --log-timing <fil>  alias för -t

en:  -I, --log-in <file>     script stdin log file
sv:  -I, --log-in <fil>      loggfil för standard in

en:  -B, --log-io <file>     script stdin and stdout log file
sv:  -B, --log-io <fil>      loggfil för standard in/ut för skript

en:  -c, --command <command> run command rather than interactive shell
sv:  -c, --command <kommando> kör kommando snarare än interaktivt skal

en:  -d, --divisor <num>     speed up or slow down execution with time divisor
sv:  -d, --divisor <num>     snabba upp eller ner körtid med tidsdelare

en:  -E, --echo <when>       echo input in session (auto, always or never)
sv:  -E, --echo <när>        eka inmatning i sessionen (auto, always eller never)

en:  -m, --maxdelay <num>    wait at most this many seconds between updates
sv:  -m, --maxdelay <num>    vänta så här många sekunder som längst mellan uppdateringar
    a

en: failed to parse maximal delay argument
sv: misslyckades med att tolka maximalt fördröjningsargument

en: timing file not specified
sv: tidmätningsfil inte angiven

en: stdin typescript file not specified
sv: ingen standard in inmatningsskriptsfil angiven

en: >>> scriptlive: Starting your typescript execution by %s.
sv: >>> scriptlive: Påbörja din inmatningsskriptskörning genom %s.

en: failed to allocate PTY handler
sv: misslyckades med att allokera PTY-hanterare

en: 
    >>> scriptlive: done.
sv: 
    >>> scriptlive: klart.

en:  %s [options] <timingfile> [<typescript> [<divisor>]]
sv:  %s [flaggor] <timingfile> [<typescript> [<divisor>]]

en: Play back terminal typescripts, using timing information.
sv: Återuppspela inmatningsskript för terminaler med hjälp av tidmätningsinformation.

en:  -O, --log-out <file>    script stdout log file (default)
sv:  -O, --log-out <fil>     loggfil standard ut för skript (standard)

en:  -s, --typescript <file> deprecated alias to -O
sv:  -s, --typescript <fil>  föråldrasalias för -O

en:      --summary           display overview about recorded session and exit
sv:      --summary           visa överblock om inspelad session och avsluta

en:  -x, --stream <name>     stream type (out, in, signal or info)
sv:  -x, --stream <namn>     strömtyp (out, in, signal eller info)

en:  -c, --cr-mode <type>    CR char mode (auto, never, always)
sv:  -c, --cr-mode <typ>     CR-teckenläge (auto, never, always)

en: Key bindings:
sv: Nyckelbindningar:

en:  space        toggles between pause and play
sv:  space        växlar mellan paus och uppspelning

en:  up-arrow     increases playback speed with ten percent
sv:  up-arrow     ökar uppspelningshastigheten med tio procent

en:  down-arrow   decreases playback speed with ten percent
sv:  down-arrow   minskar uppspelningshastigheten med tio procent

en: unexpected fcntl failure
sv: oväntat fel i fcntl

en: unexpected tcgetattr failure
sv: oväntat fel i tcgetattr

en: unsupported mode name: '%s'
sv: lägesnamn stöds inte: ”%s”

en: unsupported stream name: '%s'
sv: strömnamn stöds inte: ”%s”

en: data log file not specified
sv: dataloggfil inte angiven

en: %s: log file error
sv: %s: loggfilsfel

en: %s: line %d: timing file error
sv: %s: rad %d: fel i tidsmätningsfil

en: argument error: bright color %s is not supported
sv: argumentfel: ljus färg %s stöds inte

en: too many tabs
sv: för många tabbar

en: Set the attributes of a terminal.
sv: Ställ in en terminals attribut.

en:  --term <terminal_name>        override TERM environment variable
sv:  --term <terminalnamn>         åsidosätt miljövariabeln TERM

en:  --reset                       reset terminal to power-on state
sv:  --reset                       återställ terminal till uppstartsläget

en:  --resize                      reset terminal rows and columns
sv:  --resize                      återställ terminalrader och kolumner

en:  --initialize                  display init string, and use default settings
sv:  --initialize                  visa initieringssträng och använd standardinställningar

en:  --default                     use default terminal settings
sv:  --default                     använd standardinställningar för terminal

en:  --store                       save current terminal settings as default
sv:  --store                       spara aktuella terminalinställningar som standardvärden

en:  --cursor on|off               display cursor
sv:  --cursor on|off               visa markör

en:  --repeat on|off               keyboard repeat
sv:  --repeat on|off               tangentbordsrepetering

en:  --appcursorkeys on|off        cursor key application mode
sv:  --appcursorkeys on|off        programläge för markörtangenter

en:  --linewrap on|off             continue on a new line when a line is full
sv:  --linewrap on|off             fortsätt på en ny rad när en rad är full

en:  --inversescreen on|off        swap colors for the whole screen
sv:  --inversescreen on|off        växla färger för hela skärmen

en:  --msg on|off                  send kernel messages to console
sv:  --msg on|off                  skicka kärnmeddelanden till konsolen

en:  --msglevel <0-8>              kernel console log level
sv:  --msglevel <0-8>              loggnivå för kärnkonsol

en:  --foreground default|<color>  set foreground color
sv:  --foreground default|<färg>   ställ in förgrundsfärg

en:  --background default|<color>  set background color
sv:  --background default|<färg>   ställ in bakgrundsfärg

en:  --ulcolor [bright] <color>    set underlined text color
sv:  --ulcolor [bright] <färg>     ställ in färg för understruken text

en:  --hbcolor [bright] <color>    set half-bright text color
sv:  --hbcolor [bright] <färg>     ställ in färg för halvljus text

en:         <color>: black blue cyan green grey magenta red white yellow
sv:         <färg>: black blue cyan green grey magenta red white yellow

en:  --bold on|off                 bold
sv:  --bold on|off                 fetstil

en:  --half-bright on|off          dim
sv:  --half-bright on|off          halvljus

en:  --blink on|off                blink
sv:  --blink on|off                blinkning

en:  --underline on|off            underline
sv:  --underline on|off            understrykning

en:  --reverse  on|off             swap foreground and background colors
sv:  --reverse  on|off             växla förgrunds- och bakgrundsfärger

en:  --clear[=<all|rest>]          clear screen and set cursor position
sv:  --clear[=<all|rest>]          töm skärmen och ställ in markörpositionen

en:  --tabs[=<number>...]          set these tab stop positions, or show them
sv:  --tabs[=<nummer>…]            ställ in, eller visa, dessa tabbpositioner

en:  --clrtabs[=<number>...]       clear these tab stop positions, or all
sv:  --clrtabs[=<nummer>…]         rensa bort dessa, eller alla, tabbpositioner

en:  --regtabs[=1-160]             set a regular tab stop interval
sv:  --regtabs[=1-160]             ställer in ett periodiskt tabbstoppsintervall

en:  --blank[=0-60|force|poke]     set time of inactivity before screen blanks
sv:  --blank[=0-60|force|poke]     ställ in tidgräns för inaktivitet innan skärmen töms

en:  --dump[=<number>]             write vcsa<number> console dump to file
sv:  --dump[=<nummer>]             skriv vcsa<nummer> konsoldump till fil

en:  --append <number>             append vcsa<number> console dump to file
sv:  --append <nummer>             lägg till vcsa<nummer> konsoldump till fil

en:  --file <filename>             name of the dump file
sv:  --file <filnamn>              namn på dumpfilen

en:  --powersave on|vsync|hsync|powerdown|off
                                   set vesa powersaving features
sv:  --powersave on|vsync|hsync|powerdown|off
                                   ställ in vesas energisparfunktioner

en:  --powerdown[=<0-60>]          set vesa powerdown interval in minutes
sv:  --powerdown[=<0-60>]          ställ in vesa-nedstängningsintervall i minuter

en:  --blength[=<0-2000>]          duration of the bell in milliseconds
sv:  --blength[=<0-2000>]          varaktighet för ljud i millisekunder

en:  --bfreq[=<number>]            bell frequency in Hertz
sv:  --bfreq[=<nummer>]            ljudfrekvens i Hertz

en: duplicate use of an option
sv: duplicerad användning av en flagga

en: cannot force blank
sv: kan inte tvinga tömning

en: cannot force unblank
sv: kan inte tvinga återställning

en: cannot get blank status
sv: kan inte hämta tömningsstatus

en: cannot open dump file %s for output
sv: kan inte öppna dumpfil %s för utmatning

en: terminal %s does not support %s
sv: terminal %s har inte stöd för %s

en: fcntl failed
sv: fcntl misslyckades

en: select failed
sv: select misslyckades

en: stdin does not refer to a terminal
sv: stdin refererar inte till en terminal

en: invalid cursor position: %s
sv: ogiltig markörposition: %s

en: reset failed
sv: reset misslyckades

en: cannot (un)set powersave mode
sv: kan inte ställa in/återställa strömsparläge

en: klogctl error
sv: klogctl-fel

en: $TERM is not defined.
sv: $TERM är inte definierad.

en: terminfo database cannot be found
sv: terminfo-databas kan inte hittas

en: %s: unknown terminal type
sv: %s: okänd terminaltyp

en: terminal is hardcopy
sv: terminal är en hårdkopia

en: internal error: too many iov's
sv: internt fel: för många iov:er

en: excessively long line arg
sv: onödigt långt linjeargument

en: open failed
sv: open misslyckades

en: cannot fork
sv: kan inte grena

en: %s: BAD ERROR, message is far too long
sv: %s: DÅLIGT FEL, meddelandet är alldeles för långt

en:  %s [options] [<file> | <message>]
sv:  %s [flaggor] [<fil> | <meddelande>]

en: Write a message to all users.
sv: Skriv ett meddelande till alla användare.

en:  -g, --group <group>     only send message to group
sv:  -g, --group <group>     skicka meddelande endast till grupp

en:  -n, --nobanner          do not print banner, works only for root
sv:  -n, --nobanner          skriv inte ut banderoll, fungerar endast för root

en:  -t, --timeout <timeout> write timeout in seconds
sv:  -t, --timeout <tidsgräns> tidsgräns för skrivning i sekunder

en: invalid group argument
sv: ogiltigt gruppargument

en: %s: unknown gid
sv: %s: okänd gid

en: getgrouplist found more groups than sysconf allows
sv: getgrouplist hittade fler grupper än sysconf tillåter

en: --nobanner is available only for root
sv: --nobanner är endast tillgänglig för root

en: error getting sessions: %s
sv: fel vid hämtning av sessioner: %s

en: get user name failed: %s
sv: hämta användarnamn misslyckades: %s

en: failed to allocate lines list
sv: misslyckades med att allokera radlista

en: cannot get passwd uid
sv: kan inte hämta passwd uid

en: Broadcast message from %s@%s (%s) (%s):
sv: Meddelande till alla från %s@%s (%s) (%s):

en: will not read %s - use stdin.
sv: kommer inte att läsa %s - använd standard in.

en:  %s [options] <user> [<ttyname>]
sv:  %s [flaggor] <användare> [<tty-namn>]

en: Send a message to another user.
sv: Skicka ett meddelande till en annan användare.

en: effective gid does not match group of %s
sv: effektivt gid matchar inte det för gruppen %s

en: %s is not logged in
sv: %s är inte inloggad

en: can't find your tty's name
sv: kan inte hitta namnet på din tty

en: %s has messages disabled
sv: %s har meddelanden inaktiverade

en: %s is logged in more than once; writing to %s
sv: %s är inloggad mer än en gång; skriver till %s

en: Message from %s@%s (as %s) on %s at %02d:%02d ...
sv: Meddelande från %s@%s (som %s) på %s vid %02d:%02d …

en: Message from %s@%s on %s at %02d:%02d ...
sv: Meddelande från %s@%s på %s vid %02d:%02d …

en: carefulputc failed
sv: carefulputc misslyckades

en: you have write permission turned off
sv: du har inte skrivrättighet aktiverad

en: %s is not logged in on %s
sv: %s är inte inloggad på %s

en: %s has messages disabled on %s
sv: %s har meddelanden inaktiverade på %s

en: error: cannot allocate bit mask
sv: fel: kan inte allokera bitmask

en: error: invalid bit mask: %s
sv: fel: ogiltig bitmask: %s

en: error: invalid bit list: %s
sv: fel: ogiltig bitlista: %s

en:  %s [options] [<mask_or_list>...]
sv:  %s [flaggor] [<mask_eller_lista>...]

en: Convert bit masks from/to various formats.
sv: Konvertera bitmasker från/till olika format.

en:  <mask_or_list>      bits specified as a hex mask (e.g. 0xeec2)
                           or as a comma-separated list of bit IDs
sv:  <mask_eller_lista>  bitar angivna som en hexmask (t.ex. 0xeec2)
                           eller som en kommaseparerad lista med bit-ID:n

en:  If not specified, arguments will be read from stdin.
sv:  Om inget anges kommer argumenten att läsas från stdin.

en:  -w <num>, --width <num>
                         maximum width of bit masks (default 8192)
sv:  -w <num>, --width <num>
                         maximal bredd för bitmasker (standard 8192)

en: 
    Output modes:
sv: 
    Utmatningslägen:

en:  -m, --mask          display bits as a hex mask value (default)
sv:  -m, --mask          visa bitar som ett hex-maskvärde (standard)

en:  -g, --grouped-mask  display bits as a hex mask value in 32bit
                           comma separated groups
sv:  -g, --grouped-mask  visa bitar som ett hex-maskvärde i 32-bitars
                           kommaseparerade grupper

en:  -b, --binary        display bits as a binary mask value
sv:  -b, --binary        visa bitar som ett binärt maskvärde

en:  -l, --list          display bits as a compressed list of bit IDs
sv:  -l, --list          visa bitar som en komprimerad lista med bit-ID:n

en: invalid --width
sv: ogiltig --width

en: cannot allocate memory
sv: kan inte allokera minne

en: Filter out reverse line feeds from standard input.
sv: Filtrera bort omvända radflöden från standard in.

en: 
    Options:
     -b, --no-backspaces    do not output backspaces
     -f, --fine             permit forward half line feeds
     -p, --pass             pass unknown control sequences
     -h, --tabs             convert spaces to tabs
     -x, --spaces           convert tabs to spaces
     -l, --lines NUM        buffer at least NUM lines
sv: 
    Flaggor:
     -b, --no-backspaces    mata inte ut backsteg
     -f, --fine             tillåt halva nyrader
     -p, --pass             skicka vidare okända kontrollsekvenser
     -h, --tabs             konvertera blanksteg till tabbar
     -x, --spaces           konvertera tabbar till blanksteg
     -l, --lines NUM        buffra åtminstone NUM rader

en: warning: can't back up %s.
sv: varning: kan inte säkerhetskopiera %s.

en: past first line
sv: förbi första raden

en: -- line already flushed
sv: -- raden redan spolad

en: bad -l argument
sv: felaktigt -l-argument

en:  %s [options] [<file>...]
sv:  %s [flaggor] [<fil>…]

en: Filter nroff output for CRT previewing.
sv: Filtrera nroff-utmatning för CRT-granskning.

en:  -,  --no-underlining    suppress all underlining
sv:  -,  --no-underlining    undertryck all understrykning

en:  -2, --half-lines        print all half-lines
sv:  -2, --half-lines        skriv ut halvrader

en: 
    Usage:
     %s [startcol [endcol]]
sv: 
    Användning:
     %s [startkol [slutkol]]

en: Filter out the specified columns from standard input.
sv: Filtrera bort de angivna kolumnerna från standard in.

en: failed to parse column
sv: misslyckades med att tolka kolumn

en: undefined column name '%s'
sv: odefinierat kolumnnamn ”%s”

en: failed to parse --table-order list
sv: misslyckades med att tolka --table-order-lista

en: failed to parse --table-hide list
sv: misslyckades med att tolka --table-hide-lista

en: failed to parse --table-right list
sv: misslyckades med att tolka --table-right-lista

en: failed to parse --table-trunc list
sv: misslyckades med att tolka --table-trunc-lista

en: failed to parse --table-noextreme list
sv: misslyckades med att tolka --table-noextreme-lista

en: failed to parse --table-wrap list
sv: misslyckades med att tolka --table-wrap-lista

en: failed to allocate input line
sv: misslyckades med att allokera inmatningsrad

en: line %zu: for JSON the name of the column %zu is required
sv: rad %zu: för JSON krävs namnat för kolumn %zu

en: failed to allocate output data
sv: misslyckades med att allokera utmatningsdata

en: Columnate lists.
sv: Kolumnlistor.

en:  -t, --table                      create a table
sv:  -t, --table                      skapa en tabell

en:  -n, --table-name <name>          table name for JSON output
sv:  -n, --table-name <namn>          tabellnamn för JSON-utmatning

en:  -O, --table-order <columns>      specify order of output columns
sv:  -O, --table-order <kolumner>     ange ordning för utmatningskolumner

en:  -C, --table-column <properties>  define column
sv:  -C, --table-column <egenskaper>  definiera kolumn

en:  -N, --table-columns <names>      comma separated columns names
sv:  -N, --table-columns <namn>       kommaseparerade kolumnnamn

en:  -l, --table-columns-limit <num>  maximal number of input columns
sv:  -l, --table-columns-limit <num>  maximalt antal inmatningskolumner

en:  -d, --table-noheadings           don't print header
sv:  -d, --table-noheadings           skriv inte ut rubriker

en:  -m, --table-maxout               fill all available space
sv:  -m, --table-maxout               fyll hela det tillgängliga utrymmet

en:  -e, --table-header-repeat        repeat header for each page
sv:  -e, --table-header-repeat        repetera rubrik för varje sida

en:  -H, --table-hide <columns>       don't print the columns
sv:  -H, --table-hide <kolumner>      skriv inte ut kolumnerna

en:  -R, --table-right <columns>      right align text in these columns
sv:  -R, --table-right <kolumner>     högerjustera text i dessa kolumner

en:  -T, --table-truncate <columns>   truncate text in the columns when necessary
sv:  -T, --table-truncate <kolumner>  trunkera text i kolumnerna när nödvändigt

en:  -W, --table-wrap <columns>       wrap text in the columns when necessary
sv:  -W, --table-wrap <kolumner>      radbryt text i kolumnerna när nödvändigt

en:  -L, --keep-empty-lines           don't ignore empty lines
sv:  -L, --keep-empty-lines           ignorera inte tomma rader

en:  -J, --json                       use JSON output format for table
sv:  -J, --json                       använd JSON som utmatningsformat för tabell

en:  -r, --tree <column>              column to use tree-like output for the table
sv:  -r, --tree <kolumn>              kolumn som ska använda trädlik utmatning för tabellen

en:  -i, --tree-id <column>           line ID to specify child-parent relation
sv:  -i, --tree-id <kolumn>           rad-ID som anger barn-förälder-relation

en:  -p, --tree-parent <column>       parent to specify child-parent relation
sv:  -p, --tree-parent <kolumn>       förälder som anger barn-förälder-relation

en:  -c, --output-width <width>       width of output in number of characters
sv:  -c, --output-width <bredd>       utmatningsbredd i antal tecken

en:  -x, --fillrows                   fill rows before columns
sv:  -x, --fillrows                   fyll rader före kolumner

en:  -S, --use-spaces <number>        minimal whitespaces between columns (no tabs)
sv:  -S, --use-spaces <nummer>        minsta antal blanksteg mellan kolumner (inga tabbar)

en: invalid columns argument
sv: ogiltigt kolumnargument

en: invalid columns limit argument
sv: ogiltigt argument för kolumngräns

en: columns limit must be greater than zero
sv: kolumngränsen måste vara större än noll

en: failed to parse column names
sv: misslyckades med att tolka kolumnnamn

en: invalid spaces argument
sv: ogiltigt spaces-argument

en: failed to parse input separator
sv: kunde inte tolka inmatningsseparator

en: options --tree-id and --tree-parent are required for tree formatting
sv: flaggorna --tree-id och --tree-parent krävs för trädformatering

en: option --table required for all --table-*
sv: flaggan --table krävs för alla --table-*

en: option --table-columns or --table-column required for --json
sv: flaggan --table-columns eller --table-column krävs för --json

en:  %s [options] <file>...
sv:  %s [flaggor] <fil>…

en: Display file contents in hexadecimal, decimal, octal, or ascii.
sv: Visa filinnehållet hexadecimalt, decimalt, oktalt eller i ascii.

en:  -b, --one-byte-octal      one-byte octal display
sv:  -b, --one-byte-octal      oktal en-bytesvisning

en:  -X, --one-byte-hex        one-byte hexadecimal display
sv:  -X, --one-byte-hex        hexadecimal visning med en byte

en:  -c, --one-byte-char       one-byte character display
sv:  -c, --one-byte-char       en-teckensvisning

en:  -C, --canonical           canonical hex+ASCII display
sv:  -C, --canonical           kanonisk hexadecimal+ASCII-visning

en:  -d, --two-bytes-decimal   two-byte decimal display
sv:  -d, --two-bytes-decimal   decimal två-bytesvisning

en:  -o, --two-bytes-octal     two-byte octal display
sv:  -o, --two-bytes-octal     oktal två-bytesvisning

en:  -x, --two-bytes-hex       two-byte hexadecimal display
sv:  -x, --two-bytes-hex       hexadecimal två-bytesvisning

en:  -L, --color[=<mode>]      interpret color formatting specifiers
sv:  -L, --color[=<läge>]      tolka färgformateringsangivare

en:  -e, --format <format>     format string to be used for displaying data
sv:  -e, --format <format>     formatsträng som ska användas för att visa data

en:  -f, --format-file <file>  file that contains format strings
sv:  -f, --format-file <fil>   fil som innehåller formatsträngar

en:  -n, --length <length>     interpret only length bytes of input
sv:  -n, --length <längd>      tolka endast längd antal byte indata

en:  -s, --skip <offset>       skip offset bytes from the beginning
sv:  -s, --skip <position>     hoppa över positionsbyte från början

en:  -v, --no-squeezing        output identical lines
sv:  -v, --no-squeezing        identiska utmatningsrader

en: <length> and <offset>
sv: <längd> och <position>

en: all input file arguments failed
sv: alla indatafilsargument misslyckades

en: bad byte count for conversion character %s
sv: felaktigt antal byte för konverteringstecken %s

en: %%s requires a precision or a byte count
sv: %%s kräver ett precisionsvärde eller ett byteantal

en: bad format {%s}
sv: felaktigt format {%s}

en: bad conversion character %%%s
sv: felaktigt konverteringstecken %%%s

en: byte count with multiple conversion characters
sv: byteantal med flera konverteringstecken

en: Read one line.
sv: Läs en rad.

en: Display the contents of a file in a terminal.
sv: Visa innehållet i en fil i en terminal.

en:  -d, --silent          display help instead of ringing bell
sv:  -d, --silent          visa hjälp istället för att använda ljudsignal

en:  -f, --logical         count logical rather than screen lines
sv:  -f, --logical         räkna antalet logiska snarare än skärmrader

en:  -l, --no-pause        suppress pause after form feed
sv:  -l, --no-pause        undertryck paus efter sidmatning

en:  -c, --print-over      do not scroll, display text and clean line ends
sv:  -c, --print-over      rulla inte, visa text och rensa bort radslut

en:  -p, --clean-print     do not scroll, clean screen and display text
sv:  -p, --clean-print     rulla inte, rensa skärmen och visa text

en:  -e, --exit-on-eof     exit on end-of-file
sv:  -e, --exit-on-eof     avsluta vid filslutet

en:  -s, --squeeze         squeeze multiple blank lines into one
sv:  -s, --squeeze         pressa ihop flera tomrader till en

en:  -u, --plain           suppress underlining and bold
sv:  -u, --plain           undertryck understrykning och fetstil

en:  -n, --lines <number>  the number of lines per screenful
sv:  -n, --lines <nummer>  antal rader per skärm

en:  -<number>             same as --lines
sv:  -<nummer>             samma som --lines

en:  +<number>             display file beginning from line number
sv:  +<nummer>             visa filen med början från rad nummer

en:  +/<pattern>           display file beginning from pattern match
sv:  +/<mönster>           visa fil med början från mönstermatchning

en: MORE environment variable
sv: Miljövariabeln MORE

en: magic failed
sv: magic misslyckades

en: 
    ******** %s: Not a text file ********
sv: 
    ******** %s: Inte en textfil ********

en: 
    *** %s: directory ***
sv: 
    *** %s: katalog ***

en: --More--
sv: --Mer--

en: (Next file: %s)
sv: (Nästa fil: %s)

en: (END)
sv: (SLUT)

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
sv: [Tryck blanksteg för att fortsätta, ”q” för att avsluta.]

en: 
    ...Skipping
sv: 
    …Hoppar över

en: ...Skipping to file
sv: …Hoppar över till fil

en: ...Skipping back to file
sv: …Hoppar tillbaka till fil

en: Line too long
sv: Raden är för lång

en: No previous command to substitute for
sv: Inget tidigare kommando att ersätta

en: [Use q or Q to quit]
sv: [Använd q eller Q för att avsluta]

en: exec failed
sv: körning misslyckades

en: can't fork
sv: kan inte grena

en: ...skipping
sv: …hoppar över

en: 
    Pattern not found
sv: 
    Mönstret hittades inte

en: Pattern not found
sv: Mönstret hittades inte

en: Most commands optionally preceded by integer argument k.  Defaults in brackets.
    Star (*) indicates argument becomes new default.
sv: De flesta kommandon valfritt föregångna av ett heltalsargument k.
    Standardalternativ inom hakparenteser.
    Stjärna (*) indikerar att argumentet blir nytt standardalternativ.

en: <space>                 Display next k lines of text [current screen size]
    z                       Display next k lines of text [current screen size]*
    <return>                Display next k lines of text [1]*
    d or ctrl-D             Scroll k lines [current scroll size, initially 11]*
    q or Q or <interrupt>   Exit from more
    s                       Skip forward k lines of text [1]
    f                       Skip forward k screenfuls of text [1]
    b or ctrl-B             Skip backwards k screenfuls of text [1]
    '                       Go to place where previous search started
    =                       Display current line number
    /<regular expression>   Search for kth occurrence of regular expression [1]
    n                       Search for kth occurrence of last r.e [1]
    !<cmd> or :!<cmd>       Execute <cmd> in a subshell
    v                       Start up '%s' at current line
    ctrl-L                  Redraw screen
    :n                      Go to kth next file [1]
    :p                      Go to kth previous file [1]
    :f                      Display current file name and line number
    .                       Repeat previous command
sv: <blanksteg>             Visa nästa k rader med text [aktuell skärmstorlek]
    z                       Visa nästa k rader med text [aktuell skärmstorlek]*
    <retur>                 Visa nästa k rader med text [1]*
    d eller ctrl-D          Rulla k rader [aktuell rullningsstorlek, initialt 11]*
    q, Q eller <avbrott>    Avsluta more
    s                       Hoppa framåt k rader med text [1]
    f                       Hoppa framåt k skärmlängder med text [1]
    b eller ctrl-B          Hoppa bakåt k skärmlängder med text [1]
    '                       Gå till platsen där föregående sökning började
    =                       Visa aktuellt radnummer
    /<reguljärt uttryck>    Sök efter den k:te förekomsten av reguljärt uttryck [1]
    n                       Sök efter den k:te förekomsten av senaste reguljära uttryck[1]
    !<kmdo> eller :!<kmdo>  Kör <kmdo> i ett underskal
    v                       Starta ”%s” vid aktuell rad
    ctrl-L                  Rita om skärmen
    :n                      Gå till k:te nästa fil [1]
    :p                      Gå till k:te föregående fil [1]
    :f                      Visa aktuellt filnamn och radnummer
    .                       Upprepa föregående kommando

en: ...back %d page | ...back %d pages
sv[0]: …tillbaka %d sida
sv[1]: …tillbaka %d sidor

en: ...skipping %d line | ...skipping %d lines
sv[0]: …hoppar över %d rad
sv[1]: …hoppar över %d rader

en: 
    ***Back***
sv: 
    ***Tillbaka***

en: "%s" line %d
sv: ”%s” rad %d

en: [Not a file] line %d
sv: [Inte en fil] rad %d

en: No previous regular expression
sv: Inget föregående reguljärt uttryck

en: [Press 'h' for instructions.]
sv: [Tryck ”h” för instruktioner.]

en: -------------------------------------------------------
      h                       this screen
      q or Q                  quit program
      <newline>               next page
      f                       skip a page forward
      d or ^D                 next halfpage
      l                       next line
      $                       last page
      /regex/                 search forward for regex
      ?regex? or ^regex^      search backward for regex
      . or ^L                 redraw screen
      w or z                  set page size and go to next page
      s filename              save current file to filename
      !command                shell escape
      p                       go to previous file
      n                       go to next file
    
    Many commands accept preceding numbers, for example:
    +1<newline> (next page); -1<newline> (previous page); 1<newline> (first page).
    
    See pg(1) for more information.
    -------------------------------------------------------
sv: -------------------------------------------------------
      h                       denna skärm
      q eller Q               avsluta program
      <nyrad>                 nästa sida
      f                       hoppa framåt en sida
      d eller ^D              nästa halvsida
      l                       nästa rad
      $                       sista sidan
      /regex/                 sök framåt efter reguljärt uttryck
      ?regex? eller ^regex^   sök bakåt efter reguljärt uttryck
      . eller ^L              rita om skärmen
      w eller z               ställ in sidstorlek och gå till nästa sida
      s filnamn               spara aktuell fil till filnamn
      !kommando               kör skalkommando
      p                       gå till föregående fil
      n                       gå till nästa fil
    
    Många kommandon accepterar att föregås av nummer, till exempel:
    +1<nyrad> (nästa sida); -1<nyrad> (föregående sida); 1<nyrad> (första sidan).
    
    Se pg(1) för vidare information.
    -------------------------------------------------------

en:  %s [options] [+line] [+/pattern/] [files]
sv:  %s [flaggor] [+rad] [+/mönster/] [filer]

en: Browse pagewise through text files.
sv: Bläddra sidvis genom textfiler.

en:  -number      lines per page
sv:  -number      rader per sida

en:  -c           clear screen before displaying
sv:  -c           töm skärmen innan visning

en:  -e           do not pause at end of a file
sv:  -e           pausa inte vid filslut

en:  -f           do not split long lines
sv:  -f           radbryt inte långa rader

en:  -n           terminate command with new line
sv:  -n           avsluta kommando med nyrad

en:  -p <prompt>  specify prompt
sv:  -p <prompt>  ange prompt

en:  -r           disallow shell escape
sv:  -r           tillåt inte körning av skalkommandon

en:  -s           print messages to stdout
sv:  -s           skriv ut meddelanden till standard ut

en:  +number      start at the given line
sv:  +nummer      börja på angiven rad

en:  +/pattern/   start at the line containing pattern
sv:  +/mönster/   börja på raden som innehåller mönster

en: option requires an argument -- %s
sv: flaggan kräver ett argument -- %s

en: illegal option -- %s
sv: otillåten flagga -- %s

en: ...skipping forward
sv: …hoppar framåt

en: ...skipping backward
sv: …hoppar bakåt

en: No next file
sv: Ingen nästa fil

en: No previous file
sv: Ingen tidigare fil

en: Read error from %s file
sv: Läsfel från %s-fil

en: Unexpected EOF in %s file
sv: Oväntat filslut i %s-fil

en: Unknown error in %s file
sv: Okänt fel i %s-fil

en: Cannot create temporary file
sv: Kan inte skapa temporär fil

en: RE error:
sv: RE-fel:

en: (EOF)
sv: (Filslut)

en: No remembered search string
sv: Ingen ihågkommen söksträng

en: cannot open
sv: kan inte öppna

en: saved
sv: sparad

en: : !command not allowed in rflag mode.
sv: : !kommando inte tillåtet i rflag-läge.

en: fork() failed, try again later
sv: fork() misslyckades, försök igen senare

en: (Next file:
sv: (Nästa fil:

en: %s %s Copyright (c) 2000-2001 Gunnar Ritter. All rights reserved.
sv: %s %s Copyright © 2000-2001 Gunnar Ritter. Med ensamrätt.

en: failed to parse number of lines per page
sv: misslyckades med att tolka antal rader per sida

en:  %s [options] [<file> ...]
sv:  %s [flaggor] [<fil> …]

en: Reverse lines characterwise.
sv: Skriv ut rader teckenvis i omvänd ordning.

en:  -0, --zero     use the NUL byte as line separator
sv:  -0, --zero     använd NUL-byte som radavgränsare

en: Do underlining.
sv: Gör understrykning.

en:  -t, -T, --terminal TERMINAL  override the TERM environment variable
sv:  -t, -T, --terminal TERMINAL  åsidosätt miljövariabeln TERM

en:  -i, --indicated              underlining is indicated via a separate line
sv:  -i, --indicated              understrykning indikeras via en separat linje

en: unknown escape sequence in input: %o, %o
sv: okänd kontrollsekvens i indata: %o, %o

en: trouble reading terminfo
sv: problem vid läsning av terminfo

en: terminal `%s' is not known, defaulting to `dumb'
sv: terminal ”%s" är inte känd, faller tillbaka till standardvärdet ”dumb”
