util-linux 2.42-rc2 - en to ro translation catalogue (5550 entries)

en:  %s <disk device> <partition number> <start> <length>
ro:  %s <dispozitiv-disc> <număr-partiție> <start> <lungimea>

en: Tell the kernel about the existence of a specified partition.
ro: Informează nucleul despre existența partiției specificate.

en: not enough arguments
ro: nu sunt suficiente argumente

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file
en: cannot open %s
ro: nu se poate deschide %s

en: invalid partition number argument
ro: argument nevalid pentru numărul partiției

en: invalid start argument
ro: argument de „începe la” nevalid

en: invalid length
ro: lungime nevalidă

en: failed to add partition
ro: nu s-a reușit adăugarea partiției

en: set read-only
ro: stabilește dispozitivul numai-pentru-citire

en: set read-write
ro: stabilește dispozitivul numai-pentru-scriere

en: get read-only
ro: află dacă dispozitivul este numai-pentru-citire

en: get discard zeroes support status
ro: obține starea suportului pentru eliminarea zerourilor

en: get logical block (sector) size
ro: obține dimensiunea blocului logic (sector)

en: get physical block (sector) size
ro: obține dimensiunea blocului fizic (sector)

en: get minimum I/O size
ro: obține dimensiunea minimă de In/Ieș

en: get optimal I/O size
ro: obține dimensiunea optimă de In/Ieș

en: get alignment offset in bytes
ro: obține decalajul de aliniere în octeți

en: get max sectors per request
ro: obține numărul maxim de sectoare pe cerere

en: get blocksize
ro: obține dimensiunea blocului

en: set blocksize on file descriptor opening the block device
ro: stabilește dimensiunea blocului pe descriptorul de fișier care deschide dispozitivul bloc

en: get 32-bit sector count (deprecated, use --getsz)
ro: obține numărul de sectoare pe 32 de biți (depreciat, utilizați --getsz)

en: get size in bytes
ro: obține dimensiunea în octeți

en: set readahead
ro: stabilește citirea în avans „readahead”

en: get readahead
ro: obține citirea în avans „readahead”

en: set filesystem readahead
ro: stabilește citirea în avans „readahead” a sistemului de fișiere

en: get filesystem readahead
ro: obține citirea în avans „readahead” a sistemului de fișiere

en: get disk sequence number
ro: obține numărul de ordine(serie) al discului

en: get zone size
ro: obține dimensiunea zonei

en: flush buffers
ro: golește memoriile tampon

en: reread partition table
ro: recitește tabelul de partiții

en:  %1$s [-v|-q] commands devices
     %1$s --report [devices]
     %1$s -h|-V
ro:  %1$s [-v|-q] comenzi dispozitive
     %1$s --report [dispozitive]
     %1$s -h|-V

en: Call block device ioctls from the command line.
ro: Apelează ioctls ale dispozitivului de bloc din linia de comandă.

en:  -q             quiet mode
ro:  -q             modul silențios

en:  -v             verbose mode
ro:  -v             modul super-descriptiv

en:      --report   print report for specified (or all) devices
ro:      --report   afișează informații pentru dispozitivele specificate (sau pentru toate)

en: Available commands:
ro: Comenzi disponibile:

en:  %-25s get size in 512-byte sectors
ro:  %-25s obține dimensiunea în sectoare de 512 octeți

en: no device specified
ro: nu este specificat niciun dispozitiv

en: get size in 512-byte sectors:
ro: obține dimensiunea în sectoare de 512 octeți:

en: could not get device size
ro: nu s-a putut obține dimensiunea dispozitivului

en: Unknown command: %s
ro: Comandă necunoscută: %s

en: %s requires an argument
ro: %s necesită un argument

en: failed to parse command argument
ro: nu s-a reușit să se analizeze argumentul

en: ioctl error on %s
ro: eroare ioctl() pe %s

en: %s failed.
ro: %s a eșuat.

en: %s succeeded.
ro: %s a reușit.

note: TRANSLATORS: Start sector not available. Max. 15 letters.
en: N/A
ro: nu este disponibilă

en: RO    RA   SSZ   BSZ        StartSec            Size   Device
ro: RO    RA   SSZ   BSZ     StartSector      Dimensiune   Dispozitiv

en: Bootable
ro: Pornibil

en: Toggle bootable flag of the current partition
ro: Activează/dezactivează fanionul de pornire al partiției curente

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete the current partition
ro: Șterge partiția curentă

en: Resize
ro: Redimensionează

en: Reduce or enlarge the current partition
ro: Reduce sau mărește partiția curentă

en: New
ro: Nouă

en: Create new partition from free space
ro: Creează o partiție nouă folosind spațiul liber

en: Quit
ro: Părăsire

en: Quit program without writing changes
ro: Părăsește programul fără a scrie modificările

en: Type
ro: Tip

en: Change the partition type
ro: Schimbă tipul partiției

en: Help
ro: Ajutor

en: Print help screen
ro: Afișează mesajul de ajutor

en: Sort
ro: Sortează

en: Fix partitions order
ro: Corectează ordinea partițiilor

en: Write
ro: Scriere

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
ro: Scrie tabelul de partiții pe disc (acest lucru ar putea distruge datele)

en: Dump
ro: Transferă

en: Dump partition table to sfdisk compatible script file
ro: Transferă structura discului într-un fișier script compatibil cu «sfdisk»

en: internal error: unsupported dialog type %d
ro: eroare internă: tip de dialog neacceptat %d

en: %s (mounted)
ro: %s (montată)

en: Partition name:
ro: Numele partiției:

en: Partition UUID:
ro: UUID-ul partiției:

en: Partition type:
ro: Tipul partiției               :

en: Attributes:
ro: Atribute                      :

en: Filesystem UUID:
ro: UUID-ul sistemului de fișiere :

en: Filesystem LABEL:
ro: Eticheta sistemului de fișiere:

en: Filesystem:
ro: Sistemul de fișiere           :

en: Mountpoint:
ro: Punctul de montare            :

en: Disk: %s
ro: Disc: %s

en: Size: %s, %<PRIu64> bytes, %ju sectors
ro: Dimensiune: %s, %<PRIu64> octeți, %ju sectoare

en: Label: %s, identifier: %s
ro: Eticheta: %s, identificatorul: %s

en: Label: %s
ro: Eticheta: %s

en: May be followed by M for MiB, G for GiB, T for TiB, or S for sectors.
ro: Poate fi urmată de M pentru Mio, G pentru Gio, T pentru Tio sau S pentru sectoare.

en: Please, specify size.
ro: Trebuie să specificați dimensiunea.

en: Minimum size is %<PRIu64> bytes.
ro: Dimensiunea minimă este de %<PRIu64> octeți.

en: Maximum size is %<PRIu64> bytes.
ro: Dimensiunea maximă este de %<PRIu64> octeți.

en: Failed to parse size.
ro: Nu s-a reușit să se analizeze dimensiunea.

en: Select partition type
ro: Selectați tipul de partiție

en: Enter script file name:
ro: Introduceți numele fișierului script:

en: The script file will be applied to in-memory partition table.
ro: Fișierul script va fi aplicat tabelului de partiții în memorie.

en: Cannot open %s
ro: Nu s-a putut deschide %s

en: Failed to parse script file %s
ro: Nu s-a putut analiza fișierul script %s

en: Failed to apply script %s
ro: Nu s-a reușit aplicarea scriptului %s

en: The current in-memory partition table will be dumped to the file.
ro: Tabelul de partiții curent din memorie va fi transferat în fișier.

en: Failed to allocate script handler
ro: Nu s-a reușit alocarea gestionarului de scripturi

en: Failed to read disk layout into script.
ro: Nu s-a reușit să se citească structura discului din script.

en: Disk layout successfully dumped.
ro: Structura discului a fost transferată cu succes.

en: Failed to write script %s
ro: Nu s-a reușit scrierea scriptului %s

en: Select label type
ro: Selectați tipul de etichetă

en: Device does not contain a recognized partition table.
ro: Dispozitivul nu conține un tabel de partiții recunoscut.

en: Select a type to create a new label, press 'L' to load script file, 'Q' quits.
ro: Selectați un tip pentru a crea o nouă etichetă, apăsați „L” pentru a încărca fișierul script, sau „Q” pentru a ieși.

en: This is cfdisk, a curses-based disk partitioning program.
ro: Acesta este «cfdisk», un program de partiționare a discurilor bazat pe „curses”.

en: It lets you create, delete, and modify partitions on a block device.
ro: Vă permite să creați, să ștergeți și să modificați partiții pe un dispozitiv bloc.

en: Command      Meaning
ro: Comanda       Semnificație

en: -------      -------
ro: -------       ------------

en:   b          Toggle bootable flag of the current partition;
ro:   b           Activează/dezactivează fanionul de pornire al partiției curente;

en:                implemented for DOS (MBR) and SGI labels only
ro:               implementat numai pentru etichetele DOS (MBR) și SGI

en:   d          Delete the current partition
ro:   d           Șterge partiția curentă

en:   h          Print this screen
ro:   h           Afișează acest mesaj de ajutor

en:   n          Create new partition from free space
ro:   n           Creează o partiție nouă folosind spațiul liber

en:   q          Quit program without writing partition table
ro:   q           Părăsește programul fără a scrie tabelul de partiții

en:   r          Reduce or enlarge the current partition
ro:   r           Reduce sau mărește partiția curentă

en:   s          Fix partitions order (only when in disarray)
ro:   s           Corectează ordinea partițiilor (numai atunci când sunt dezordonate)

en:   t          Change the partition type
ro:   t           Schimbă tipul partiției

en:   u          Dump disk layout to sfdisk compatible script file
ro:   u           Transferă structura discului într-un fișier script compatibil cu «sfdisk»

en:   W          Write partition table to disk (you must enter uppercase W);
ro:   W           Scrie tabelul de partiții pe disc (trebuie să introduceți W cu majusculă);

en:                since this might destroy data on the disk, you must either
ro:               deoarece acest lucru ar putea distruge datele de pe disc, trebuie

en:                confirm or deny the write by entering 'yes' or 'no'
ro:               să confirmați sau să refuzați scrierea, introducând „da” sau „nu”

en:   x          Display/hide extra information about a partition
ro:   x           Afișează/ascunde informații suplimentare despre o partiție

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
ro: Săgeata în sus      Mută cursorul la partiția precedentă

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
ro: Săgeata în jos      Mută cursorul la partiția următoare

en: Left Arrow   Move cursor to the previous menu item
ro: Săgeata la stânga   Mută cursorul la elementul de meniu anterior

en: Right Arrow  Move cursor to the next menu item
ro: Săgeata la dreapta  Mută cursorul la elementul de meniu următor

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
ro: Notă: Toate comenzile pot fi introduse fie cu majuscule, fie cu minuscule (cu excepția

en: case letters (except for Write).
ro: comenzii Write).

en: Use lsblk(8) or partx(8) to see more details about the device.
ro: Utilizați lsblk(8) sau partx(8) pentru a afla mai multe detalii despre dispozitiv.

en: Press a key to continue.
ro: Apăsați orice tastă pentru a continua.

en: Could not toggle the flag.
ro: Nu s-a putut comuta fanionul.

en: Could not delete partition %zu.
ro: Nu s-a putut șterge partiția %zu.

en: Partition %zu has been deleted.
ro: Partiția %zu a fost ștearsă.

en: Partition size:
ro: Dimensiunea partiției:

en: Changed type of partition %zu.
ro: A fost schimbat tipul partiției %zu.

en: The type of partition %zu is unchanged.
ro: Tipul partiției %zu a rămas neschimbat.

en: New size:
ro: Dimensiunea nouă:

en: Partition %zu resized.
ro: Partiția %zu a fost redimensionată.

en: Device is open in read-only mode.
ro: Dispozitivul este deschis în modul numai-pentru-citire.

en: Are you sure you want to write the partition table to disk?
ro: Sunteți sigur că doriți să scrieți tabelul de partiții pe disc?

en: Type "yes" or "no", or press ESC to leave this dialog.
ro: Tastați „Da” sau „Nu” sau apăsați «ESC» pentru a părăsi acest dialog.

en: yes
ro: da

en: Did not write partition table to disk.
ro: Nu s-a scris tabelul de partiții pe disc.

en: Failed to write disklabel.
ro: Nu s-a reușit scrierea etichetei discului.

en: The partition table has been altered.
ro: Tabelul de partiții a fost modificat.

en: Note that partition table entries are not in disk order now.
ro: Rețineți că intrările din tabelul de partiții nu sunt acum în ordinea de pe disc.

en: Device already contains a %s signature.
ro: Dispozitivul conține deja o semnătură %s.

en: Do you want to remove it? [Y]es/[N]o:
ro: Doriți să o eliminați? [D]a/[N]u:

en: failed to create a new disklabel
ro: nu s-a reușit crearea unei noi etichete de disc

en: failed to read partitions
ro: nu s-a reușit citirea partițiilor

en: Device is open in read-only mode. Changes will remain in memory only.
ro: Dispozitivul este deschis în modul numai-pentru-citire. Modificările vor rămâne doar în memorie.

en: Device is currently in use, repartitioning is probably a bad idea.
ro: Dispozitivul este utilizat în prezent, repartiționarea este probabil o idee proastă.

en:  %1$s [options] <disk>
ro:  %1$s [opțiuni] <disc>

en: Display or manipulate a disk partition table.
ro: Afișează sau manipulează un tabel de partiții de disc.

en:  -L, --color[=<when>]     colorize output (%s, %s or %s)
ro:  -L, --color[=<când>]     colorează ieșirea („%s”, „%s” (întotdeauna) sau „%s” (niciodată))

en:  -z, --zero               start with zeroed partition table
ro:  -z, --zero               începe cu un tabel de partiții gol

en:      --lock[=<mode>]      use exclusive device lock (%s, %s or %s)
ro:      --lock[=<mod>]       utilizează blocarea exclusivă a dispozitivului („%s” (da), „%s” (nu) sau „%s” (fără blocare))

en:  -r, --read-only          forced open cfdisk in read-only mode
ro:  -r, --read-only          forțează deschiderea lui «cfdisk» în modul numai-pentru-citire

en:  -b, --sector-size <size> physical and logical sector size
ro:  -b, --sector-size <dim.> dimensiunea sectorului fizic și logic

en: invalid sector size argument
ro: argument nevalid pentru dimensiunea sectorului

en: failed to allocate libfdisk context
ro: nu s-a reușit alocarea contextului libfdisk

en:  %s <disk device> <partition number>
ro:  %s <dispozitiv-disc> <număr-partiție>

en: Tell the kernel to forget about a specified partition.
ro: Informează nucleul să uite de partiția specificată.

en: failed to remove partition
ro: nu s-a reușit să se elimine partiția

en: Formatting ...
ro: Se formatează ...

en: done
ro: gata, s-a făcut

en: Verifying ...
ro: Se verifică ...

en: Read:
ro: Citește:

en: Problem reading track/head %u/%u, expected %zu, read %zd
ro: Problemă la citirea pistei/capului %u/%u, se așteptau %zu, s-au citit %zd

en: bad data in track/head %u/%u
    Continuing ...
ro: date incorecte în pista/capul %u/%u
    Se continuă ...

en:  %s [options] <device>
ro:  %s [opțiuni] <dispozitiv>

en: Do a low-level formatting of a floppy disk.
ro: Efectuează o formatare la nivel scăzut a unei dischete.

en:  -f, --from <N>    start at the track N (default 0)
ro:  -f, --from <N>    începe de la pista N (implicit 0)

en:  -t, --to <N>      stop at the track N
ro:  -t, --to <N>      se oprește la pista N

en:  -r, --repair <N>  try to repair tracks failed during
                         the verification (max N retries)
ro:  -r, --repair <N>  încearcă să repare pistele eșuate în timpul
                       verificării (maxim N încercări)

en:  -n, --no-verify   disable the verification after the format
ro:  -n, --no-verify   dezactivează verificarea după formatare

en: invalid argument - from
ro: argument nevalid - de la

en: invalid argument - to
ro: argument nevalid - până la

en: invalid argument - repair
ro: argument nevalid - reparare

en: stat of %s failed
ro: obținerea stării pentru %s a eșuat

en: %s: not a block device
ro: %s nu este un dispozitiv bloc

en: could not determine current format type
ro: nu s-a putut determina tipul de format curent

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
ro: %s-față/fețe, %d piste, %d sectoare/pistă. Capacitate totală %d kB.

en: Double
ro: Dublă densitate

en: Single
ro: Simplă densitate

en: user defined start track exceeds the medium specific maximum
ro: pista de pornire definită de utilizator depășește limita maximă specifică suportului

en: user defined end track exceeds the medium specific maximum
ro: pista finală definită de utilizator depășește nivelul maxim specific mediului

en: user defined start track exceeds the user defined end track
ro: pista de început definită de utilizator depășește pista de sfârșit definită de utilizator

en: close failed
ro: închidere eșuată

en: Select (default %c):
ro: Selectați (implicit %c):

en: Using default response %c.
ro: Se utilizează răspunsul implicit %c.

en: Value out of range.
ro: Valoare în afara intervalului.

en: %s (%s, default %c):
ro: %s (%s, implicit %c):

en: %s (%s, default %<PRIu64>):
ro: %s (%s, implicit %<PRIu64>):

en: %s (%c-%c, default %c):
ro: %s (%c-%c, implicit %c):

en: %s (%<PRIu64>-%<PRIu64>, default %<PRIu64>):
ro: %s (%<PRIu64>-%<PRIu64>, implicit %<PRIu64>):

en:  [Y]es/[N]o:
ro:  [D]a/[N]u:

en: Hex code or alias (type L to list all):
ro: Cod hexazecimal sau alias (tastați L pentru a le enumera pe toate):

en: Partition type or alias (type L to list all):
ro: Tipul de partiție sau alias (tastați L pentru a le enumera pe toate):

en: Hex code (type L to list all codes):
ro: Cod hexazecimal (tastați L pentru a enumera toate codurile):

en: Partition type (type L to list all types):
ro: Tipul de partiție (tastați L pentru a enumera toate tipurile):

en: Failed to parse '%s' partition type.
ro: Nu s-a reușit analizarea tipului de partiție „%s”.

en: 
    Aliases:
ro: 
    Alias:

en: DOS Compatibility flag is set (DEPRECATED!)
ro: Fanionul de compatibilitate DOS este activat (DEPRECIAT!)

en: DOS Compatibility flag is not set
ro: Fanionul de compatibilitate DOS nu este activat

en: New <size>{K,M,G,T,P} in bytes or <size>S in sectors (default %s)
ro: Noua <dimensiune>{K,M,G,T,P} în octeți sau <dimensiunea>S în sectoare (implicit %s)

en: Invalid size
ro: Dimensiune nevalidă

en: Partition %zu has been resized.
ro: Partiția %zu a fost redimensionată.

en: Could not resize partition %zu: %s
ro: Nu s-a putut redimensiona partiția %zu: %s

en: Partition %zu does not exist yet!
ro: Partiția %zu nu există încă!

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Changed type of partition '%s' to '%s'.
ro: A fost schimbat tipul partiției „%s” în „%s”.

en: Type of partition %zu is unchanged: %s.
ro: Tipul partiției %zu nu s-a schimbat: %s.

en: All data in the region (%<PRIu64>-%<PRIu64>) will be lost! Continue?
ro: Toate datele din regiunea (%<PRIu64>-%<PRIu64>) vor fi pierdute! Continuați?

en: BLKDISCARD ioctl failed
ro: ioctl(BLKDISCARD) a eșuat

en: 
    The partition sectors will be immediately discarded.
    You can exit this dialog by pressing CTRL+C.
ro: 
    Sectoarele partiției vor fi eliminate imediat.
    Puteți ieși din această fereastră de dialog apăsând CTRL+C.

en: Partition %zu has an unspecified range.
ro: Partiția %zu are un interval nespecificat.

en: Discarded sectors on partition %zu.
ro: Sectoare înlăturate pe partiția %zu.

en: No free space.
ro: Nu există spațiu liber.

en: 
    The unused sectors will be immediately discarded.
    You can exit this dialog by pressing CTRL+C.
ro: 
    Sectoarele neutilizate vor fi înlăturate imediat.
    Puteți ieși din această fereastră de dialog apăsând CTRL+C.

en: Free space number
ro: Numărul spațiului liber

en: Free space %<PRIu64>has an unspecified range
ro: Spațiul liber %<PRIu64>are un interval nespecificat

en: Discarded sectors on free space.
ro: Sectoare eliminate din spațiul liber.

en: Discarding sectors is not possible in read-only mode.
ro: Înlăturarea sectoarelor nu este posibilă în modul numai-pentru-citire.

en: Type of area to be discarded
ro: Tipul de zonă care urmează să fie eliminată

en: partition sectors
ro: sectoarele partiției

en: free space sectors
ro: sectoare ale spațiului liber

en: Discard unsupported on your system.
ro: Eliminarea nu este admisă pe sistemul dvs.

en: 
    %s: offset = %<PRIu64>, size = %zu bytes.
ro: 
    %s: poziție = %<PRIu64>, dimensiune = %zu octeți.

en: cannot seek
ro: nu se poate efectua examinarea

en: cannot read
ro: nu se poate citi

en: First sector
ro: Primul sector

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s
ro: ioctl(BLKGETSIZE) a eșuat pe %s

en: The device contains a '%s' signature in the first sector; it will not be wiped unless you create a new partition table. Alternatively, use wipefs(8).
ro: Dispozitivul conține o semnătură „%s” în primul sector; aceasta nu va fi ștersă decât dacă creați un nou tabel de partiții. Alternativ, utilizați comanda wipefs(8).

en: The device contains '%s' signature and it will be removed by a write command. See fdisk(8) man page and --wipe option for more details.
ro: Dispozitivul conține semnătura „%s” și aceasta va fi eliminată printr-o comandă de scriere. Pentru mai multe detalii, consultați pagina de manual fdisk(8) și opțiunea „--wipe”.

en: The device contains '%s' signature and it may remain on the device. It is recommended to wipe the device with wipefs(8) or fdisk --wipe, in order to avoid possible collisions.
ro: Dispozitivul conține semnătura „%s” și este posibil ca aceasta să rămână pe dispozitiv. Se recomandă să ștergeți dispozitivul cu wipefs(8) sau «fdisk --wipe», pentru a evita posibilele conflicte.

en:  %1$s [options] <disk>         change partition table
     %1$s [options] -l [<disk>...] list partition table(s)
ro:  %1$s [opțiuni] <disc>         modifică tabelul de partiții
     %1$s [opțiuni] -l [<disc>...] listează tabelele de partiții

en:  -b, --sector-size <size>      physical and logical sector size
ro:  -b, --sector-size <dim.>      dimensiunea sectorului fizic și logic

en:  -B, --protect-boot            don't erase bootbits when creating a new label
ro:  -B, --protect-boot            nu șterge biții de pornire când se creează o nouă etichetă

en:  -c, --compatibility[=<mode>]  mode is 'dos' or 'nondos' (default)
ro:  -c, --compatibility[=<mod>]   modul este „dos” sau „nondos” (implicit)

en:  -L, --color[=<when>]          colorize output (%s, %s or %s)
ro:  -L, --color[=<când>]          colorează ieșirea („%s”, „%s” (întotdeauna) sau „%s” (niciodată))

en:  -l, --list                    display partitions and exit
ro:  -l, --list                    afișează partițiile și iese

en:  -x, --list-details            like --list but with more details
ro:  -x, --list-details            la fel ca „--list”, dar cu mai multe detalii

en:  -n, --noauto-pt               don't create default partition table on empty devices
ro:  -n, --noauto-pt               nu creează implicit tabel de partiții pe dispozitive goale

en:  -o, --output <list>           output columns
ro:  -o, --output <listă>          afișează coloanele enumerate în listă

en:  -t, --type <type>             recognize specified partition table type only
ro:  -t, --type <tip>              recunoaște doar tipul de tabel de partiții specificat

en:  -u, --units[=<unit>]          display units: 'cylinders' or 'sectors' (default)
ro:  -u, --units[=<unități>]       unitățile afișate: „cylinders”(cilindri) sau „sectors”(sectoare, implicit)

en:  -s, --getsz                   display device size in 512-byte sectors [DEPRECATED]
ro:  -s, --getsz                   afișează dimensiunea dispozitivului în sectoare de 512 octeți [DEPRECIAT]

en:      --bytes                   print SIZE in bytes rather than in human readable format
ro:      --bytes                   afișează DIM. în octeți, și nu într-un format ce poate fi ușor de citit de către om

en:      --lock[=<mode>]           use exclusive device lock (%s, %s or %s)
ro:      --lock[=<mod>]            utilizează blocarea exclusivă a dispozitivului („%s” (da), „%s” (nu) sau „%s” (fără blocare))

en:  -w, --wipe <mode>             wipe signatures (%s, %s or %s)
ro:  -w, --wipe <mod>              șterge semnăturile („%s”, „%s”(întotdeauna) sau „%s”(niciodată))

en:  -W, --wipe-partitions <mode>  wipe signatures from new partitions (%s, %s or %s)
ro:  -W, --wipe-partitions <mod>   șterge semnăturile de pe noile partiții („%s”, „%s”(întotdeauna) sau „%s”(niciodată))

en:  -C, --cylinders <number>      specify the number of cylinders
ro:  -C, --cylinders <număr>       specifică numărul de cilindri

en:  -H, --heads <number>          specify the number of heads
ro:  -H, --heads <număr>           specifică numărul de capete

en:  -S, --sectors <number>        specify the number of sectors per track
ro:  -S, --sectors <număr>         specifică numărul de sectoare pe pistă

en: invalid cylinders argument
ro: argument nevalid pentru cilindri

en: not found DOS label driver
ro: nu a fost găsit controlorul de etichete DOS

en: unknown compatibility mode '%s'
ro: mod de compatibilitate necunoscut „%s”

en: invalid heads argument
ro: argument de capete nevalid

en: invalid sectors argument
ro: argument de sectoare nevalid

en: unsupported disklabel: %s
ro: etichetă de disc incompatibilă: %s

en: unsupported unit
ro: unitate neacceptată

en: unsupported wipe mode
ro: mod de ștergere neacceptat

en: The device properties (sector size and geometry) should be used with one specified device only.
ro: Proprietățile dispozitivului (dimensiunea și geometria sectorului) trebuie să fie utilizate numai cu un singur dispozitiv specificat.

en: bad usage
ro: utilizare greșită

en: Welcome to fdisk (%s).
ro: Bine ați venit la fdisk (%s).

en: Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
    Be careful before using the write command.
ro: Modificările vor rămâne doar în memorie, până când vă decideți să le scrieți.
    Trebuie să aveți mare grijă înainte de a utiliza comanda „write”.

en: This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    It's recommended to umount all file systems, and swapoff all swap
    partitions on this disk.
ro: Acest disc este utilizat în prezent - repartiționarea este probabil o idee proastă.
    Este recomandat să demontați toate sistemele de fișiere și să dezactivați toate
    partițiile de interschimb(swap) de pe acest disc (cu «swapoff»).

en: A hybrid GPT was detected. You have to sync the hybrid MBR manually (expert command 'M').
ro: A fost detectat un GPT hibrid. Trebuie să sincronizați manual MBR hibrid (comanda expert „M”).

en: Disklabel type: %s
ro: Tipul etichetei de disc: %s

en: Disk identifier: %s
ro: Identificatorul de disc: %s

en: Disk %s: %s, %ju bytes, %ju sectors
ro: Disc %s: %s, %ju octeți, %ju sectoare

en: Disk model: %s
ro: Modelul discului: %s

en: Geometry: %d heads, %ju sectors/track, %ju cylinders
ro: Geometrie: %d capete, %ju sectoare/pistă, %ju cilindri

en: Units: %s of %d * %ld = %ld bytes
ro: Unități: %s din %d * %ld = %ld octeți

en: Sector size (logical/physical): %lu bytes / %lu bytes
ro: Dimensiunea sectorului (logic/fizic): %lu octeți / %lu octeți

en: I/O size (minimum/optimal): %lu bytes / %lu bytes
ro: Dimensiunea In/Ieș (minimă/optimă): %lu octeți / %lu octeți

en: Alignment offset: %lu bytes
ro: Decalajul de aliniere: %lu bytes

en: failed to allocate iterator
ro: nu s-a reușit alocarea iteratorului

en: failed to allocate output table
ro: nu s-a reușit alocarea tabelului de ieșire

en: failed to allocate output line
ro: nu s-a reușit alocarea liniei de ieșire

en: failed to add output data
ro: nu s-a reușit adăugarea datelor de ieșire

en: Partition %zu does not start on physical sector boundary.
ro: Partiția %zu nu începe la limita sectorului fizic.

en: Filesystem/RAID signature on partition %zu will be wiped.
ro: Semnătura sistemului de fișiere/RAID de pe partiția %zu va fi ștearsă.

en: Partition table entries are not in disk order.
ro: Intrările din tabela de partiții nu sunt în ordinea de pe disc.

en: Start
ro: Începe

en: End
ro: Termină

en: Sectors
ro: Sectoare

en: Size
ro: Dim.

en: Unpartitioned space %s: %s, %ju bytes, %ju sectors
ro: Spațiu nepartiționat %s: %s, %ju octeți, %ju sectoare

en: %s unknown column: %s
ro: %s coloană necunoscută: %s

en: delete a partition
ro: șterge o partiție

en: list free unpartitioned space
ro: listează spațiul liber nepartiționat

en: list known partition types
ro: listează tipurile de partiții cunoscute

en: add a new partition
ro: adaugă o nouă partiție

en: print the partition table
ro: afișează tabelul de partiții

en: change a partition type
ro: schimbă tipul unei partiții

en: verify the partition table
ro: verifică tabelul de partiții

en: print information about a partition
ro: afișează informații despre o partiție

en: resize a partition
ro: redimensionează o partiție

en: discard (trim) sectors
ro: înlătură (decupează) sectoare

en: print the raw data of the first sector from the device
ro: afișează datele brute ale primului sector de pe dispozitiv

en: print the raw data of the disklabel from the device
ro: afișează datele brute ale etichetei discului de pe dispozitiv

en: fix partitions order
ro: corectează ordinea partițiilor

en: Misc
ro: Diverse

en: print this menu
ro: afișează acest meniu

en: change display/entry units
ro: schimbă unitățile de afișare/intrare

en: extra functionality (experts only)
ro: funcționalitate suplimentară (numai pentru experți)

en: load disk layout from sfdisk script file
ro: încarcă structura discului din fișierul script sfdisk

en: dump disk layout to sfdisk script file
ro: transferă structura discului într-un fișier script sfdisk

en: Save & Exit
ro: Salvare și ieșire

en: write table to disk and exit
ro: scrie tabelul pe disc și iese

en: write table to disk
ro: scrie tabelul pe disc

en: quit without saving changes
ro: iese fără a salva modificările

en: return to main menu
ro: revenire la meniul principal

en: return from BSD to DOS (MBR)
ro: revenire de la BSD la DOS (MBR)

en: return from protective/hybrid MBR to GPT
ro: revenire de la MBR protector/hibrid la GPT

en: Create a new label
ro: Creează o nouă etichetă

en: create a new empty GPT partition table
ro: creează un nou tabel de partiții GPT gol

en: create a new empty SGI (IRIX) partition table
ro: creează un nou tabel de partiții SGI (IRIX) gol

en: create a new empty MBR (DOS) partition table
ro: creează un nou tabel de partiții MBR (DOS) gol

en: create a new empty Sun partition table
ro: creează un nou tabel de partiții Sun gol

en: create an IRIX (SGI) partition table
ro: creează un nou tabel de partiții SGI (IRIX) gol

en: Geometry (for the current label)
ro: Geometria (pentru eticheta actuală)

en: change number of cylinders
ro: modifică numărul de cilindri

en: change number of heads
ro: modifică numărul de capete

en: change number of sectors/track
ro: modifică numărul de sectoare/pistă

en: change disk GUID
ro: modifică GUID-ul discului

en: change partition name
ro: schimbă numele partiției

en: change partition UUID
ro: modifică UUID-ul partiției

en: change table length
ro: modifică lungimea tabelului

en: enter protective/hybrid MBR
ro: introduce un MBR protector/hibrid

en: toggle the legacy BIOS bootable flag
ro: activează/dezactivează fanionul de pornire al BIOS-ului tradițional

en: toggle the no block IO protocol flag
ro: activează/dezactivează fanionul protocolului fără blocare In/Ieș

en: toggle the required partition flag
ro: activează/dezactivează fanionul de partiție necesară

en: toggle the GUID specific bits
ro: activează/dezactivează biții specifici GUID

en: toggle the read-only flag
ro: activează/dezactivează fanionul numai-pentru-citire

en: toggle the mountable flag
ro: activează/dezactivează fanionul de montare

en: change number of alternate cylinders
ro: modifică numărul de cilindri alternativi

en: change number of extra sectors per cylinder
ro: modifică numărul de sectoare suplimentare pe cilindru

en: change interleave factor
ro: modifică factorul de intercalare

en: change rotation speed (rpm)
ro: modifică viteza de rotație (rpm)

en: change number of physical cylinders
ro: modifică numărul de cilindri fizici

en: select bootable partition
ro: selectează partiția care poate fi pornită

en: edit bootfile entry
ro: editează intrarea fișierului de pornire

en: select sgi swap partition
ro: selectează partiția swap sgi

en: create SGI info
ro: creează informațiile SGI

en: toggle a bootable flag
ro: activează/dezactivează un fanion de pornire

en: edit nested BSD disklabel
ro: editează eticheta de disc BSD imbricată

en: toggle the dos compatibility flag
ro: activează/dezactivează fanionul de compatibilitate DOS

en: move beginning of data in a partition
ro: mută începutul datelor într-o partiție

en: fix partitions C/H/S values
ro: fixează valorile C/H/S ale partițiilor

en: change the disk identifier
ro: modifică identificatorul de disc

en: edit drive data
ro: editează datele unității

en: install bootstrap
ro: instalează secvența de pornire (bootstrap)

en: show complete disklabel
ro: afișează eticheta completă a discului

en: link BSD partition to non-BSD partition
ro: vinculează partiția BSD cu partiția non-BSD

en: 
    Help (expert commands):
ro: 
    Ajutor (comenzi pentru experți):

en: 
    Help:
ro: 
    Ajutor:

en: You're editing nested '%s' partition table, primary partition table is '%s'.
ro: Editați tabelul de partiții „%s” imbricat, tabelul de partiții primar este „%s”.

en: Expert command (m for help):
ro: Comandă pentru experți (m pentru ajutor):

en: Command (m for help):
ro: Comanda (m pentru ajutor):

en: 
    All unwritten changes will be lost, do you really want to quit? (y/n)
ro: 
    Toate modificările nescrise vor fi pierdute, chiar doriți să renunțați? (d/n)

en: %c: unknown command
ro: %c: comandă necunoscută

en: Enter script file name
ro: Introduceți numele fișierului script

en: Resetting fdisk!
ro: Se reinițiază «fdisk»!

en: Script successfully applied.
ro: Scriptul a fost aplicat cu succes.

en: Failed to transform disk layout into script
ro: Transformarea etichetei de disc într-un script, a eșuat

en: Script successfully saved.
ro: Scriptul a fost salvat cu succes.

en: Partition #%zu contains a %s signature.
ro: Partiția nr. %zu conține o semnătură %s.

en: Do you want to remove the signature?
ro: Doriți să eliminați semnătura?

en: The signature will be removed by a write command.
ro: Semnătura va fi eliminată de o comandă de scriere.

en: failed to write disklabel
ro: scrierea etichetei de disc, a eșuat

en: Could not delete partition %zu
ro: Nu s-a putut șterge partiția %zu

en: Changing display/entry units to cylinders (DEPRECATED!).
ro: Se schimbă unitățile de afișare/intrare pentru cilindri (DEPRECIAT!).

en: Changing display/entry units to sectors.
ro: Se schimbă unitățile de afișare/intrare pentru sectoare.

en: Leaving nested disklabel.
ro: Se lasă eticheta de disc imbricată.

en: New maximum entries
ro: Noua valoare a intrărilor maxime

en: Entering protective/hybrid MBR disklabel.
ro: Se introduce eticheta discului MBR de protecție/hibrid.

en: New UUID (in 8-4-4-4-12 format)
ro: UUID nou (în format 8-4-4-4-12)

en: New name
ro: Nume nou

en: Entering nested BSD disklabel.
ro: Se introduce eticheta de disc BSD imbricată.

en: C/H/S values fixed.
ro: Valori C/H/S (cilindri/capete/sectoare) corectate.

en: Nothing to do. C/H/S values are correct already.
ro: Nimic de făcut. Valorile C/H/S (cilindri/capete/sectoare) sunt deja corecte.

en: Number of cylinders
ro: Numărul de cilindri

en: Number of heads
ro: Numărul de capete

en: Number of sectors
ro: Numărul de sectoare

en: Failed to create '%s' disk label
ro: Crearea etichetei de disc „%s”, a eșuat

en: failed to initialize libmount table
ro: nu s-a putut inițializa tabelul „libmount”

en: %s is mounted
ro: %s este montat

en: %s is not mounted
ro: %s nu este montat

en: cannot read %s
ro: nu se poate citi %s

en: parse error: %s
ro: eroare de analiză: %s

en: cannot create directory %s
ro: nu se poate crea directorul %s

en: Locking disk by %s ...
ro: Se blochează discul de către %s ...

en: (waiting)
ro: (se așteaptă)

note: TRANSLATORS: These are followups to "Locking disk...".
en: succeeded
ro: a reușit

en: failed
ro: a eșuat

en: Unlocking %s.
ro: Se deblochează %s.

en: failed to set up description for %s
ro: nu s-a putut configura descrierea pentru %s

en: %s: parse error at line %d -- ignored
ro: %s: eroare de analizare la linia %d -- se ignoră

en: %s: failed to parse fstab
ro: %s: nu s-a putut analiza „fstab”

en: fork failed
ro: fork() a eșuat

en: %s: execute failed
ro: %s: executarea a eșuat

en: wait: no more child process?!?
ro: wait(): nu mai există niciun proces-copil?!?

en: waitpid failed
ro: waitpid() a eșuat

en: Warning... %s for device %s exited with signal %d.
ro: Atenție... %s pentru dispozitivul %s a ieșit cu semnalul %d.

en: %s %s: status is %x, should never happen.
ro: %s %s: starea este %x, nu ar trebui să se întâmple niciodată.

en: Finished with %s (exit status %d)
ro: Terminat cu %s (starea de ieșire %d)

en: fsck.%s not found; ignore %s
ro: fsck.%s nu a fost găsit; se ignoră %s

en: error %d (%s) while executing fsck.%s for %s
ro: eroare %d (%s) la executarea fsck.%s pentru %s

en: Either all or none of the filesystem types passed to -t must be prefixed
    with 'no' or '!'.
ro: Toate sau niciunul dintre tipurile de sisteme de fișiere transmise ca
    argumente pentru opțiunea „-t” trebuie să aibă prefixul „no” sau „!”.

en: %s: skipping bad line in /etc/fstab: bind mount with nonzero fsck pass number
ro: %s: se omite linia greșită din „/etc/fstab”: montare asociată cu un număr „pass” (ordinea de verificare a discului/partiției) «fsck» diferit de zero

en: %s: skipping nonexistent device
ro: %s: se omite dispozitivul inexistent

en: %s: nonexistent device ("nofail" fstab option may be used to skip this device)
ro: %s: dispozitiv inexistent (opțiunea fstab „nofail” poate fi folosită pentru a omite acest dispozitiv)

en: %s: skipping unknown filesystem type
ro: %s: se omite tipul de sistem de fișiere necunoscut

en: cannot check %s: fsck.%s not found
ro: nu se poate verifica %s: fsck.%s nu a fost găsit

en: Checking all file systems.
ro: Se verifică toate sistemele de fișiere.

en: --waiting-- (pass %d)
ro: --se așteaptă-- (pasul %d)

en:  %s [options] -- [fs-options] [<filesystem> ...]
ro:  %s [opțiuni] -- [opțiuni_sistem-fișiere] [<sistemul-de-fișiere> ...]

en: Check and repair a Linux filesystem.
ro: Verifică și repară un sistem de fișiere Linux.

en:  -A         check all filesystems
ro:  -A         verifică toate sistemele de fișiere

en:  -C [<fd>]  display progress bar; file descriptor is for GUIs
ro:  -C [<fd>]  afișează bara de progres; descriptorul de fișier este pentru
                interfețele grafice de utilizator

en:  -l         lock the device to guarantee exclusive access
ro:  -l         blochează dispozitivul pentru a garanta accesul exclusiv

en:  -M         do not check mounted filesystems
ro:  -M         nu verifică sistemele de fișiere montate

en:  -N         do not execute, just show what would be done
ro:  -N         nu execută, doar arată ceea ce s-ar face

en:  -P         check filesystems in parallel, including root
ro:  -P         verifică sistemele de fișiere în paralel, inclusiv sistemul de fișiere rădăcină

en:  -R         skip root filesystem; useful only with '-A'
ro:  -R         omite sistemul de fișiere rădăcină; util doar cu „-A”

en:  -r [<fd>]  report statistics for each device checked;
                file descriptor is for GUIs
ro:  -r [<fd>]  raportează statisticile pentru fiecare dispozitiv verificat;
                descriptorul de fișiere este pentru interfețele grafice de utilizator

en:  -s         serialize the checking operations
ro:  -s         serializează operațiile de verificare

en:  -T         do not show the title on startup
ro:  -T         nu afișează titlul la pornire

en:  -t <type>  specify filesystem types to be checked;
                <type> is allowed to be a comma-separated list
ro:  -t <tip>   specifică tipurile de sisteme de fișiere care urmează să fie verificate;
                <tip> poate fi o listă separată prin virgule

en:  -V         explain what is being done
ro:  -V         explică ce se face

en: See the specific fsck.* commands for available fs-options.
ro: Consultați comenzile specifice fsck.* pentru opțiunile disponibile pentru sistemele de fișiere.

en: too many devices
ro: prea multe dispozitive

en: Is /proc mounted?
ro: Este „/proc” montat?

en: must be root to scan for matching filesystems: %s
ro: trebuie să fiți „root” pentru a scana sistemele de fișiere: %s

en: couldn't find matching filesystem: %s
ro: nu s-a putut găsi sistemul de fișiere ce să coincidă: %s

en: too many arguments
ro: prea multe argumente

en: too many options
ro: prea multe opțiuni

en: invalid argument of -r
ro: argument nevalid al opțiunii „-r”

en: option '%s' may be specified only once
ro: opțiunea „%s” poate fi specificată doar o dată

en: option '%s' requires an argument
ro: opțiunea „%s” necesită un argument

en: invalid argument of -r: %d
ro: argument nevalid al opțiunii „-r”: %d

en: the -l option can be used with one device only -- ignore
ro: opțiunea „-l” poate fi utilizată doar cu un singur dispozitiv -- se ignoră

en:  %s [options] <file>
ro:  %s [opțiuni] <fișier>

en: Check and repair a compressed ROM filesystem.
ro: Verifică și repară un sistem de fișiere ROM comprimat.

en:  -a                       for compatibility only, ignored
ro:  -a                       doar pentru compatibilitate, se ignoră

en:  -v, --verbose            be more verbose
ro:  -v, --verbose            oferă informații detaliate

en:  -y                       for compatibility only, ignored
ro:  -y                       doar pentru compatibilitate, se ignoră

en:  -b, --blocksize <size>   use this blocksize, defaults to page size
ro:  -b, --blocksize <dim.>   utilizează această dimensiune de bloc, valoarea
                              implicită pentru dimensiunea paginii

en:      --extract[=<dir>]    test uncompression, optionally extract into <dir>
ro:      --extract[=<dir>]    testează decomprimarea, opțional extrage în <dir>

en: ioctl failed: unable to determine device size: %s
ro: ioctl() a eșuat: nu se poate determina dimensiunea dispozitivului: %s

en: not a block device or file: %s
ro: nu este un dispozitiv bloc sau un fișier: %s

en: file length too short
ro: lungimea fișierului este prea mică

en: seek on %s failed
ro: examinarea pe %s a eșuat

en: superblock magic not found
ro: super bloc magic negăsit

en: cramfs endianness is %s
ro: tipul de „endianness” (ordinea octeților) cramfs este %s

en: unsupported filesystem features
ro: caracteristici ale sistemului de fișiere neacceptate

en: superblock size (%d) too small
ro: dimensiunea super blocului (%d) este prea mică

en: zero file count
ro: numărul de fișiere este zero

en: file extends past end of filesystem
ro: fișierul se extinde dincolo de sfârșitul sistemului de fișiere

en: old cramfs format
ro: vechiul format cramfs

en: unable to test CRC: old cramfs format
ro: imposibil de testat CRC: format vechi cramfs

en: failed to read %<PRIu32> bytes from file %s
ro: nu s-au putut citi %<PRIu32> octeți din fișierul %s

en: crc error
ro: eroare crc

en: seek failed
ro: examinarea a eșuat

en: read romfs failed
ro: citirea romfs a eșuat

en: root inode is not directory
ro: nodul-i rădăcină nu este un director

en: bad root offset (%lu)
ro: indice al rădăcinii incorect (%lu)

en: data block too large
ro: bloc de date prea mare

en: decompression error: %s
ro: eroare de decomprimare: %s

en:   hole at %lu (%zu)
ro:   gaură la %lu (%zu)

en:   uncompressing block at %lu to %lu (%lu)
ro:   decomprimarea blocului de la %lu la %lu (%lu)

en: non-block (%ld) bytes
ro: fără bloc (%ld) octeți

en: non-size (%ld vs %ld) bytes
ro: fără dimensiune (%ld vs %ld) octeți

en: write failed: %s
ro: scrierea a eșuat: %s

en: lchown failed: %s
ro: «lchown» a eșuat: %s

en: chmod failed: %s
ro: «chmod» a eșuat: %s

en: utimes failed: %s
ro: «utimes» a eșuat: %s

en: directory inode has zero offset and non-zero size: %s
ro: nodul-i al directorului are decalajul zero și dimensiunea diferită de zero: %s

en: mkdir failed: %s
ro: «mkdir» a eșuat: %s

en: illegal filename
ro: nume de fișier ilegal

en: dangerous filename
ro: nume de fișier periculos

en: filename length is zero
ro: lungimea numelui fișierului este zero

en: filename length is too large
ro: lungimea numelui fișierului este prea mare

en: bad filename length
ro: lungime incorectă a numelui fișierului

en: bad inode offset
ro: indice de nod-i incorect

en: file inode has zero offset and non-zero size
ro: nodul-i al fișierului are indicele zero și dimensiunea diferită de zero

en: file inode has zero size and non-zero offset
ro: nodul-i al fișierului are dimensiunea zero și indicele diferit de zero

en: symbolic link has zero offset
ro: legătura simbolică are decalajul zero

en: symbolic link has zero size
ro: legătura simbolică are dimensiune zero

en: size error in symlink: %s
ro: eroare de dimensiune în legătura simbolică: %s

en: symlink failed: %s
ro: legătura simbolică a eșuat: %s

en: special file has non-zero offset: %s
ro: fișierul special are o decalare diferită de zero: %s

en: fifo has non-zero size: %s
ro: fifo are o dimensiune diferită de zero: %s

en: socket has non-zero size: %s
ro: soclul are o dimensiune diferită de zero: %s

en: bogus mode: %s (%o)
ro: mod fictiv(bogus): %s (%o)

en: mknod failed: %s
ro: «mknod» a eșuat: %s

en: directory data start (%lu) < sizeof(struct cramfs_super) + start (%zu)
ro: începutul datelor din directorul (%lu) < sizeof(struct cramfs_super) + începutul (%zu)

en: directory data end (%lu) != file data start (%lu)
ro: sfârșitul datelor din directorul de date (%lu) != începutul datelor din fișierul de date (%lu)

en: invalid file data offset
ro: poziție nevalidă a datelor din fișier

en: invalid blocksize argument
ro: argument de dimensiune a blocului nevalid

en: Check the consistency of a Minix filesystem.
ro: Verifică consistența sistemului de fișiere Minix

en:  -l, --list       list all filenames
ro:  -l, --list       listează toate numele fișierelor

en:  -a, --auto       automatic repair
ro:  -a, --auto       reparare automată

en:  -r, --repair     interactive repair
ro:  -r, --repair     reparare interactivă

en:  -v, --verbose    be verbose
ro:  -v, --verbose    oferă informații detaliate

en:  -s, --super      output super-block information
ro:  -s, --super      afișează informații despre super-blocuri

en:  -m, --uncleared  activate mode not cleared warnings
ro:  -m, --uncleared  activează modul de non-eliminare a avertismentelor

en:  -f, --force      force check
ro:  -f, --force      forțează verificarea

note: TRANSLATORS: these yes no questions uses rpmatch(), and should be * translated.
en: %s (y/n)?
ro: %s (d/n)?

en: %s (n/y)?
ro: %s (n/d)?

en: y
ro: d

en: %s is mounted.
ro: %s este montată.

en: Do you really want to continue
ro: Chiar doriți să continuați

en: check aborted.
ro: verificarea a fost anulată.

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
ro: Numărul de zonă <= FIRSTZONE din fișierul „%s”.

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
ro: Numărul de zonă >= ZONES din fișierul „%s”.

en: Remove block
ro: Elimină blocul

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
ro: Eroare de citire: nu se poate examina blocul din fișierul „%s”

en: Read error: bad block in file '%s'
ro: Eroare de citire: bloc defect în fișierul „%s”

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
ro: Eroare internă: încercare de a scrie într-un bloc defect
    Solicitarea de scriere a fost ignorată

en: seek failed in write_block
ro: examinare eșuată în write_block

en: Write error: bad block in file '%s'
ro: Eroare de scriere: bloc defect în fișierul „%s”

en: Warning: block out of range
ro: Avertisment: bloc în afara intervalului

en: seek failed in write_super_block
ro: examinare eșuată în write_super_block

en: unable to write super-block
ro: nu se poate scrie super-blocul

en: Unable to write inode map
ro: Nu se poate scrie tabelul nodurilor-i

en: Unable to write zone map
ro: Nu se poate scrie tabelul zonelor

en: Unable to write inodes
ro: Nu se pot scrie nodurile-i

en: unable to alloc buffer for superblock
ro: nu se poate aloca memorie tampon pentru super-bloc

en: unable to read super block
ro: nu se poate citi super-blocul

en: bad magic number in super-block
ro: număr magic greșit în super-bloc

en: Only 1k blocks/zones supported
ro: Sunt acceptate doar blocurile/zonele cu dimensiunea de 1ko

en: bad s_ninodes field in super-block
ro: câmp s_ninodes incorect în super-bloc

en: bad s_imap_blocks field in super-block
ro: câmp s_imap_blocks incorect în super-bloc

en: bad s_firstdatazone field in super-block
ro: câmp s_firstdatazone incorect în super-bloc

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
ro: câmp s_zmap_blocks incorect în super-bloc

en: Unable to allocate buffer for inode map
ro: Nu se poate aloca memorie tampon pentru tabelul nodurilor-i

en: Unable to allocate buffer for zone map
ro: Nu se poate aloca memorie tampon pentru tabelul zonelor

en: Unable to allocate buffer for inodes
ro: Nu se poate aloca memorie tampon pentru nodurile-i

en: Unable to allocate buffer for inode count
ro: Nu se poate aloca memorie tampon pentru numărul de noduri-i

en: Unable to allocate buffer for zone count
ro: Nu se poate aloca memorie tampon pentru numărul de zone

en: Unable to read inode map
ro: Nu se poate citi tabelul nodurilor-i

en: Unable to read zone map
ro: Nu se poate citi tabelul zonelor

en: Unable to read inodes
ro: Nu se pot citi nodurile-i

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
ro: Avertisment: Firstzone != Norm_firstzone

en: %ld inodes
ro: %ld noduri-i

en: %ld blocks
ro: %ld blocuri

en: Firstdatazone=%jd (%jd)
ro: Prima zonă de date=%jd (%jd)

en: Zonesize=%d
ro: Dimensiune zonă=%d

en: Maxsize=%zu
ro: Dimensiunea maximă=%zu

en: Filesystem state=%d
ro: Starea sistemului de fișiere=%d

en: namelen=%zd
ro: lungime nume=%zd

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
ro: Nodul-i %d marcat ca neutilizat, dar utilizat pentru fișierul „%s”

en: Mark in use
ro: Marcați ca utilizat

en: The file `%s' has mode %05o
ro: Fișierul „%s” are modul %05o

en: Warning: inode count too big.
ro: Avertisment: numărul de noduri-i este prea mare.

en: root inode isn't a directory
ro: nodul-i rădăcină nu este un director

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
ro: Blocul a mai fost folosit înainte. Acum în fișierul „%s”.

en: Clear
ro: Curăța

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
ro: Blocul %d din fișierul „%s” este marcat ca neutilizat.

en: Correct
ro: Corect

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
ro: Directorul „%s” conține un număr de nod-i greșit pentru fișierul „%.*s”.

en:  Remove
ro:  Elimina

en: %s: bad directory: '.' isn't first
ro: %s: director incorect: „.” nu este primul

en: %s: bad directory: '..' isn't second
ro: %s: director incorect: „..” nu este al doilea

en: internal error
ro: eroare internă

en: %s: bad directory: size < 32
ro: %s: director incorect: dimensiunea < 32

en: %s: bad directory: invalid i_zone, use --repair to fix
ro: %s: director incorect: i_zone nevalidă, utilizați opțiunea „--repair” pentru a repara

en: seek failed in bad_zone
ro: examinare eșuată în bad_zone

en: Inode %lu mode not cleared.
ro: Modul nodului-i %lu nu a fost eliminat.

en: Inode %lu not used, marked used in the bitmap.
ro: Nodul-i %lu neutilizat, marcat ca fiind utilizat în harta de biți.

en: Inode %lu used, marked unused in the bitmap.
ro: Nodul-i %lu utilizat, marcat ca neutilizat în harta de biți.

en: Set
ro: Stabilire (marcare)

en: Inode %lu (mode = %07o), i_nlinks=%d, counted=%d.
ro: Nod-i %lu (mod = %07o), i_nlinks=%d, contorizat=%d.

en: Set i_nlinks to count
ro: Stabilește i_nlinks pentru contorizare

en: Zone %lu: marked in use, no file uses it.
ro: Zona %lu: marcată ca fiind în uz, niciun fișier nu o utilizează.

en: Unmark
ro: Demarcare

en: Zone %lu: in use, counted=%d
ro: Zona %lu: în uz, contorizate=%d

en: Zone %lu: not in use, counted=%d
ro: Zona %lu: neutilizate, contorizate=%d

en: bad inode size
ro: dimensiunea nodului-i incorectă

en: bad v2 inode size
ro: dimensiunea nodului-i v2 incorectă

en: need terminal for interactive repairs
ro: este nevoie de un terminal pentru reparații interactive

en: cannot open %s: %s
ro: nu se poate deschide %s: %s

en: %s is clean, no check.
ro: %s este curat, nu se verifică.

en: Forcing filesystem check on %s.
ro: Se forțează verificarea sistemului de fișiere pe %s.

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
ro: Sistemul de fișiere de pe %s este corupt, trebuie verificat.

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
ro: 
    %6ld noduri-i utilizate (%ld%%)

en: %6ld zones used (%ld%%)
ro: %6ld zone utilizate (%ld%%)

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
ro: 
    %6d fișiere obișnuite
    %6d directoare
    %6d fișiere de dispozitiv de caractere
    %6d fișiere de dispozitiv de blocuri
    %6d legături
    %6d legături simbolice
    ------
    %6d fișiere

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
ro: ------------------------------------
    SISTEMUL DE FIȘIERE A FOST MODIFICAT
    ------------------------------------

en: write failed
ro: scrierea a eșuat

en: %s: might not be an ISO filesystem
ro: %s: s-ar putea să nu fie un sistem de fișiere ISO

en: read error on %s
ro: eroare de citire pe %s

en: sector count: %d, sector size: %d
ro: numărul de sectoare: %d, dimensiunea sectorului: %d

en:  %s [options] <iso9660_image_file> ...
ro:  %s [opțiuni] <fișier_imagine_iso9660> ...

en: Show the length of an ISO-9660 filesystem.
ro: Afișează lungimea unui sistem de fișiere iso9660.

en:  -d, --divisor=<number>  divide the amount of bytes by <number>
ro:  -d, --divisor=<număr>   împarte cantitatea de octeți la <număr>

en:  -x, --sectors           show sector count and size
ro:  -x, --sectors           afișează numărul și dimensiunea sectorului

en: invalid divisor argument
ro: argument de divizor nevalid

en: Usage: %s [options] device [block-count]
ro: Utilizare: %s [opțiuni] dispozitiv [număr-blocuri]

en: Make an SCO bfs filesystem.
ro: Creează un sistem de fișiere bfs SCO.

en: 
    Options:
     -N, --inodes=NUM    specify desired number of inodes
     -V, --vname=NAME    specify volume name
     -F, --fname=NAME    specify file system name
     -v, --verbose       explain what is being done
     -c                  this option is silently ignored
     -l                  this option is silently ignored
     --lock[=<mode>]     use exclusive device lock (yes, no or nonblock)
ro: 
    Opțiuni:
     -N, --inodes=NUMĂR  specifică numărul dorit de noduri-i
     -V, --vname=NUME    specifică numele volumului
     -F, --fname=NUME    specifică numele sistemului de fișiere
     -v, --verbose       explică ceea ce se face
     -c                  această opțiune este ignorată în mod silențios
     -l                  această opțiune este ignorată în mod silențios
     --lock[=<mod>]      utilizează blocarea exclusivă a dispozitivului
                         („yes” (da), „no” (nu) sau „nonblock” (fără blocare))

en: invalid number of inodes
ro: număr nevalid de noduri-i

en: more than one volume
ro: mai mult de un volum

en: volume name too long
ro: numele volumului este prea lung

en: more than one fsname
ro: fsnamemai mult de un nume de sistem de fișiere

en: fsname name too long
ro: numele sistemului de fișiere este prea lung

en: invalid block-count
ro: număr de blocuri nevalid

en: cannot get size of %s
ro: nu se poate obține dimensiunea de %s

en: blocks argument too large, max is %llu
ro: argumentul de blocuri este prea mare, maximul este %llu

en: too many inodes - max is 512
ro: prea multe noduri-i - maximul este de 512

en: not enough space, need at least %llu blocks
ro: nu este suficient spațiu, este nevoie de cel puțin %llu blocuri

en: Device: %s
ro: Dispozitiv: %s

en: Volume: <%.6s>
ro: Volum: <%.6s>

en: FSname: <%.6s>
ro: NumeSistemFișiere: <%.6s>

en: BlockSize: %d
ro: Dimensiunea blocului: %d

en: Inodes: %ld (in 1 block)
ro: Noduri-i: %ld (într-un bloc)

en: Inodes: %ld (in %llu blocks)
ro: Noduri-i: %ld (în %llu blocuri)

en: Blocks: %llu
ro: Blocuri: %llu

en: Inode end: %d, Data end: %d
ro: Sfârșitul nodurilor-i: %d, Sfârșitul datelor: %d

en: error writing superblock
ro: eroare la scrierea super-blocului

en: error writing root inode
ro: eroare la scrierea nodului-i rădăcină

en: error writing inode
ro: eroare la scrierea nodului-i

en: seek error
ro: eroare de examinare

en: error writing . entry
ro: eroare de scriere a intrării .

en: error writing .. entry
ro: eroare de scriere a intrării ..

en: error closing %s
ro: eroare la închiderea %s

en:  %s [options] [-t <type>] [fs-options] <device> [<size>]
ro:  %s [opțiuni] [-t <tip>] [opțiuni-sistem-fișiere] <dispozitiv> [<dimensiunea>]

en: Make a Linux filesystem.
ro: Construiește un sistem de fișiere Linux

en:  -t, --type=<type>  filesystem type; when unspecified, ext2 is used
ro:  -t, --type=<tip>    tipul de sistem de fișiere; dacă nu este specificat,
                         se utilizează ext2

en:      fs-options     parameters for the real filesystem builder
ro:      opțiuni-sistem-fișiere
                         parametrii pentru constructorul sistemului de fișiere real

en:      <device>       path to the device to be used
ro:      <dispozitiv>    ruta către dispozitivul care urmează să fie utilizat

en:      <size>         number of blocks to be used on the device
ro:      <dimensiunea>   numărul de blocuri care urmează să fie utilizate pe
                         dispozitiv

en:  -V, --verbose      explain what is being done;
                          specifying -V more than once will cause a dry-run
ro:  -V, --verbose       explică ceea ce se face; dacă se specifică „-V” de mai
                         multe ori, se va produce o execuție în gol

en: failed to execute %s
ro: nu se poate executa %s

en:  %s [options] dirname outfile
ro:  %s [opțiuni] nume-director fișier-ieșire

en: Make a compressed ROM file system.
ro: Creează un sistem de fișiere ROM comprimat.

en:  dirname        root of the filesystem to be compressed
ro:  nume-director  rădăcina sistemului de fișiere care urmează să fie comprimat

en:  outfile        output file
ro:  fișier-ieșire  fișierul de ieșire

en:  -v             be verbose
ro:  -v             oferă informații detaliate despre operațiile realizate

en:  -E             make all warnings errors (non-zero exit status)
ro:  -E             face ca toate avertismentele să fie erori (stare de ieșire
                    diferită de zero)

en:  -b blksize     use this blocksize, must equal page size
ro:  -b dimens-bloc utilizează această dimensiune a blocurilor, trebuie să fie
                    egală cu dimensiunea paginii

en:  -e edition     set edition number (part of fsid)
ro:  -e ediția      stabilește numărul de ediție (parte a fsid)

en:  -N endian      set cramfs endianness (%s|%s|%s), default %s
ro:  -N tip-endian  stabilește tipul endian de cramfs (%s|%s|%s), implicit %s

en:  -i file        insert a file image into the filesystem
ro:  -i fișier      inserează o imagine de fișier în sistemul de fișiere

en:  -n name        set name of cramfs filesystem
ro:  -n nume        stabilește numele sistemului de fișiere cramfs

en:  -p             pad by %d bytes for boot code
ro:  -p             umplere cu %d bytes pentru codul de pornire

en:  -z             make explicit holes
ro:  -z             face găuri explicite

en:  -l[=<mode>]    use exclusive device lock (yes, no or nonblock)
ro:  -l[=<mod>]     utilizează blocarea exclusivă a dispozitivului („yes” da,
                    „no” nu sau „nonblock” fără blocare)

en: readlink failed: %s
ro: readlink a eșuat: %s

en: could not read directory %s
ro: nu s-a putut citi directorul %s

en: filesystem too big.  Exiting.
ro: sistem de fișiere prea mare.  Se iese.

en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
ro: AIEEE: bloc „comprimat” la > 2* lungime bloc (%ld)

en: %6.2f%% (%+ld bytes)	%s
ro: %6.2f%% (%+ld octeți) %s

en: cannot map %s
ro: nu s-a putut efectua asocierea %s

en: cannot close file %s
ro: nu se poate închide fișierul %s

en: invalid edition number argument
ro: argument nevalid pentru numărul ediției

en: invalid endianness given; must be 'big', 'little', or 'host'
ro: tip de endian nevalid dat; trebuie să fie „big”, „little” sau „host”.

en: warning: guestimate of required size (upper bound) is %lldMB, but maximum image size is %uMB.  We might die prematurely.
ro: avertisment: estimarea dimensiunii necesare (limita superioară) este %lldMo, dar dimensiunea maximă a imaginii este %uMo.  Programul s-ar putea termina prematur.

en: ROM image map
ro: harta imaginii ROM

en: Including: %s
ro: Se include: %s

en: Directory data: %zd bytes
ro: Date director: %zd octeți

en: Everything: %zd kilobytes
ro: Totul: %zd kiloocteți

en: Super block: %zd bytes
ro: Super-bloc: %zd octeți

en: not enough space allocated for ROM image (%lld allocated, %zu used)
ro: nu există suficient spațiu alocat pentru imaginea ROM (%lld alocat, %zu utilizat)

en: ROM image write failed (%zd %zd)
ro: Scrierea imaginii ROM a eșuat (%zd %zd)

en: ROM image
ro: imagine ROM

en: warning: filenames truncated to %u bytes.
ro: avertisment: nume de fișiere trunchiate la %u octeți.

en: warning: files were skipped due to errors.
ro: avertisment: fișierele au fost omise din cauza erorilor.

en: warning: file sizes truncated to %luMB (minus 1 byte).
ro: avertisment: dimensiunile fișierelor trunchiate la %luMo (minus 1 octet).

en: warning: uids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
ro: avertisment: uids trunchiate la %u biț; (aceasta poate fi o problemă de securitate).

en: warning: gids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
ro: avertisment: gids trunchiate la %u biț; (aceasta poate fi o problemă de securitate).

en: WARNING: device numbers truncated to %u bits.  This almost certainly means
    that some device files will be wrong.
ro: AVERTISMENT: numere de dispozitive trunchiate la %u biți.  Acest lucru înseamnă
    aproape sigur că unele fișiere de dispozitive vor fi greșite.

en:  %s [options] /dev/name [blocks]
ro:  %s [opțiuni] /dev/nume [blocuri]

en:  -1                      use Minix version 1
ro:  -1                        utilizează Minix versiunea 1

en:  -2, -v                  use Minix version 2
ro:  -2, -v                    utilizează Minix versiunea 2

en:  -3                      use Minix version 3
ro:  -3                        utilizează Minix versiunea 3

en:  -n, --namelength <num>  maximum length of filenames
ro:  -n, --namelength <număr>  lungimea maximă a numelor de fișiere

en:  -i, --inodes <num>      number of inodes for the filesystem
ro:  -i, --inodes <număr>      numărul de noduri-i pentru sistemul de fișiere

en:  -c, --check             check the device for bad blocks
ro:  -c, --check               verifică dacă există blocuri defecte în dispozitiv

en:  -l, --badblocks <file>  list of bad blocks from file
ro:  -l, --badblocks <fișier>  listează blocurile defecte din fișier

en:      --lock[=<mode>]     use exclusive device lock (%s, %s or %s)
ro:      --lock[=<mod>]        utilizează blocarea exclusivă a dispozitivului
                               („%s”, „%s” sau „%s” fără blocare)

en: %s: seek to boot block failed  in write_tables
ro: %s: examinarea blocului de pornire a eșuat în write_tables

en: %s: unable to clear boot sector
ro: %s: nu se poate șterge sectorul de pornire

en: %s: seek failed in write_tables
ro: %s: examinarea a eșuat în write_tables

en: %s: unable to write super-block
ro: %s: nu se poate scrie super-blocul

en: %s: unable to write inode map
ro: %s: nu se poate scrie tabelul nodurilor-i

en: %s: unable to write zone map
ro: %s: nu se poate scrie tabelul zonelor

en: %s: unable to write inodes
ro: %s: nu se pot scrie nodurile-i

en: %s: seek failed in write_block
ro: %s: examinarea a eșuat în write_block

en: %s: write failed in write_block
ro: %s: scrierea a eșuat în write_block

en: %s: too many bad blocks
ro: %s: prea multe blocuri defecte

en: %s: not enough good blocks
ro: %s: nu există suficiente blocuri bune

en: First data block at %jd, which is too far (max %d).
    Try specifying fewer inodes by passing --inodes <num>
ro: Primul bloc de date la %jd, care este prea departe (max %d).
    Încercați să specificați mai puține noduri-i prin pasarea opțiunii „--inodes <num>”.

en: %lu inode
     | %lu inodes
ro[0]: %lu nod-i
ro[1]: %lu noduri-i
ro[2]: %lu de noduri-i

en: %lu block
     | %lu blocks
ro[0]: %lu bloc
ro[1]: %lu blocuri
ro[2]: %lu de blocuri

en: Zonesize=%zu
ro: Dimensiune zonă=%zu

en: Maxsize=%zu
ro: Dimensiunea maximă=%zu

en: %s: seek failed during testing of blocks
ro: %s: examinarea a eșuat în timpul testării blocurilor

en: Weird values in do_check: probably bugs
ro: Valori ciudate în do_check: probabil erori

en: %s: seek failed in check_blocks
ro: %s: examinarea a eșuat în check_blocks

en: %s: bad blocks before data-area: cannot make fs
ro: %s: blocuri defecte înainte de zona de date: nu se poate construi sistemul de fișiere

en: %d bad block
     | %d bad blocks
ro[0]: %d bloc defect
ro[1]: %d blocuri defecte
ro[2]: %d de blocuri defecte

en: %s: can't open file of bad blocks
ro: %s: nu se poate deschide un fișier cu blocuri defecte

en: badblock number input error on line %d
ro: eroare în intrarea de număr de blocuri defecte din linia %d

en: %s: cannot read badblocks file
ro: %s: nu se poate citi fișierul de blocuri defecte

en: block size smaller than physical sector size of %s
ro: dimensiunea blocului este mai mică decât dimensiunea fizică a sectorului %s

en: cannot determine size of %s
ro: nu se poate determina dimensiunea lui %s

en: %s: requested blocks (%llu) exceeds available (%llu) blocks
ro: %s: blocurile solicitate (%llu) depășesc blocurile disponibile (%llu)

en: %s: number of blocks too small
ro: %s: numărul de blocuri este prea mic

en: unsupported name length: %d
ro: lungime a numelui neacceptată: %d

en: unsupported minix file system version: %d
ro: versiune de sistem de fișiere minix neacceptată: %d

en: -v is ambiguous, use '-2' instead
ro: „-v” este ambiguu, folosiți „-2” în loc

en: failed to parse maximum length of filenames
ro: eșec la analizarea lungimii maxime a numelor de fișiere

en: failed to parse number of inodes
ro: eșec la analizarea numărului de noduri-i

en: failed to parse number of blocks
ro: eșec la analizarea numărului de blocuri

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
ro: %s este montat; nu se va crea un sistem de fișiere aici!

en: Bad user-specified page size %u
ro: Dimensiunea paginii specificată de utilizator este greșită %u

en: Using user-specified page size %d, instead of the system value %d
ro: Se utilizează dimensiunea paginii specificată de utilizator %d, în loc de valoarea de sistem %d

en: Label was truncated.
ro: Eticheta a fost trunchiată.

en: no label,
ro: fără etichetă,

en: no uuid
ro: fără uuid

en:  %s [options] device [size]
ro:  %s [opțiuni] dispozitiv [dimensiune]

en: Set up a Linux swap area.
ro: Configurează un spațiu de interschimb (swap) Linux

en:  -c, --check               check bad blocks before creating the swap area
ro:  -c, --check                 verifică blocurile defecte înainte de a crea
                                 spațiul de interschimb (swap)

en:  -f, --force               allow swap size area be larger than device
ro:  -f, --force                 permite ca dimensiunea spațiului de interschimb
                                 (swap)să fie mai mare decât dispozitivul

en:  -q, --quiet               suppress output and warning messages
ro:  -q, --quiet                 suprimă mesajele de ieșire și de avertizare

en:  -p, --pagesize SIZE       specify page size in bytes
ro:  -p, --pagesize DIMENSIUNE   specifică dimensiunea paginii în octeți

en:  -L, --label LABEL         specify label
ro:  -L, --label ETICHETA        specifică eticheta

en:  -v, --swapversion NUM     specify swap-space version number
ro:  -v, --swapversion NUMĂR     specifică numărul de versiune al spațiului de
                                 interschimb (swap)

en:  -U, --uuid UUID           specify the uuid to use
ro:  -U, --uuid UUID             specifică uuid-ul care trebuie utilizat

en:  -e, --endianness=<value>  specify the endianness to use (%s, %s or %s)
ro:  -e, --endianness=<valoare>  specifică tipul de endianness care trebuie utilizat
                                 („%s”, „%s” sau „%s”)

en:  -o, --offset OFFSET       specify the offset in the device
ro:  -o, --offset POZIȚIA        specifică poziția în dispozitiv

en:  -s, --size SIZE           specify the size of a swap file in bytes
ro:  -s, --size DIMENSIUNE       specifică dimensiunea unui fișier swap în octețin

en:  -F, --file                create a swap file
ro:  -F, --file                  creează un fișier swap

en:      --verbose             verbose output
ro:      --verbose               ieșire cu mesje informative detaliate

en:      --lock[=<mode>]       use exclusive device lock (%s, %s or %s)
ro:      --lock[=<mod>]          utilizează blocarea exclusivă a dispozitivului
                                 („%s”, „%s” sau „%s” fără blocare)

en: too many bad pages: %lu
ro: prea multe pagini incorecte: %lu

en: seek failed in check_blocks
ro: examinarea a eșuat în check_blocks

en: %lu bad page
     | %lu bad pages
ro[0]: %lu pagină incorectă
ro[1]: %lu pagini incorecte
ro[2]: %lu de pagini incorecte

en: mkswap: %s contains holes or other unsupported extents.
            This swap file can be rejected by kernel on swap activation!
ro: mkswap: %s conține găuri sau alte „extents” (extent: o zonă contiguă de stocare rezervată pentru un fișier într-un sistem de fișiere) neacceptate.
            Acest fișier de spațiu de interschimb (swap) poate fi respins de către nucleu la activarea swap!

en:         Use --verbose for more details.
ro:         Utilizați „--verbose” pentru mai multe detalii.

en: hole detected at offset %ju
ro: gaură detectată la poziția %ju

en: data inline extent at offset %ju
ro: „extent” (extent: o zonă contiguă de stocare rezervată pentru un fișier într-un sistem de fișiere) în linie de date la poziția %ju

en: shared extent at offset %ju
ro: „extent” partajat la poziția %ju

en: unallocated extent at offset %ju
ro: „extent” nealocat la poziția %ju

en: offset larger than file size
ro: decalajul este mai mare decât dimensiunea fișierului

en: unable to alloc new libblkid probe
ro: nu se poate aloca o nouă sondare libblkid

en: unable to assign device to libblkid probe
ro: nu se poate atribui un dispozitiv pentru sondarea libblkid

en: cannot create swap file %s: node isn't regular file
ro: nu se poate crea fișierul swap %s: nodul nu este un fișier obișnuit

en: cannot set permissions on swap file %s
ro: nu se pot stabili permisiunile pentru fișierul swap %s

en: failed to set 'nocow' attribute
ro: definirea atributului „nocow” a eșuat

en: couldn't allocate swap file %s
ro: nu s-a putut aloca fișierul swap %s

en: warning: checking bad blocks from swap file is not supported: %s
ro: avertisment: verificarea blocurilor defecte din fișierul de spațiu de interschimb (swap) nu este acceptată: %s

en: unable to rewind swap-device
ro: nu se poate remonta dispozitivul spațiului de interschimb (swap)

en: unable to erase bootbits sectors
ro: nu se pot șterge sectoarele biților de pornire

en: %s: warning: wiping old %s signature.
ro: %s: avertisment: se șterge vechea semnătură %s.

en: %s: warning: don't erase bootbits sectors
ro: %s: avertisment: nu se șterg sectoarele biților de pornire

en:         (%s partition table detected).
ro:         (tabel de partiții %s detectat).

en:         (compiled without libblkid).
ro:         (compilat fără libblkid).

en: Use -f to force.
ro: Utilizați „-f” pentru a forța.

en: %s: unable to write signature page
ro: %s: nu se poate scrie pagina de semnătură

en: parsing page size failed
ro: analizarea dimensiunii paginii a eșuat

en: parsing version number failed
ro: analizarea numărului de versiune a eșuat

en: swapspace version %d is not supported
ro: versiunea spațiului de interschimb %d nu este acceptată

en: warning: ignoring -U (UUIDs are unsupported by %s)
ro: avertizare: se ignoră opțiunea -U (UUID-urile nu sunt acceptate de %s)

en: invalid endianness %s is not supported
ro: tipul nevalid de endian %s nu este acceptat

en: invalid offset
ro: poziție nevalidă

en: invalid size
ro: dimensiune nevalidă

en: only one device argument is currently supported
ro: în prezent este acceptat doar un singur argument de dispozitiv

en: error: parsing UUID failed
ro: eroare: analizarea UUID a eșuat

en: error: Nowhere to set up swap on?
ro: eroare: Niciun loc pentru a defini spațiul de interschimb (swap)?

en: invalid block count argument
ro: argument nevalid pentru numărul de blocuri

en: error: size %llu KiB is larger than device size %<PRIu64> KiB
ro: eroare: dimensiunea %llu Kio este mai mare decât dimensiunea dispozitivului %<PRIu64> Kio

en: error: swap area needs to be at least %ld KiB
ro: eroare: zona spațiului de interschimb trebuie să fie de cel puțin %ld Kio

en: warning: truncating swap area to %llu KiB
ro: avertizare: trunchierea zonei spațiului de interschimb la %llu Kio

en: error: %s is mounted; will not make swapspace
ro: eroare: %s este montat; nu se va crea spațiul de interschimb (swap)

en: %s: insecure permissions %04o, fix with: chmod %04o %s
ro: %s: permisiuni nesigure %04o, corectați cu: «chmod %04o %s»

en: %s: insecure file owner %d, fix with: chown 0:0 %s
ro: %s: proprietarul de fișier %d nu este sigur, corectați cu: «chown 0:0 %s»

en: Unable to set up swap-space: unreadable
ro: Nu se poate configura spațiul de interschimb (swap): nu se poate citi

en: Setting up swapspace version %d, size = %s (%<PRIu64> bytes)
ro: Configurând spațiul de interschimb versiunea %d, dimensiune = %s (%<PRIu64> bytes)

en: %s: unable to obtain selinux file label
ro: %s: nu se poate obține eticheta fișierului SELinux

en: %s: unable to obtain default selinux file label
ro: %s: nu se poate obține eticheta implicită a fișierului SElinux

en: unable to create new selinux context
ro: nu se poate crea un nou context SELinux

en: couldn't compute selinux context
ro: nu se poate crea un nou context SELinux

en: unable to relabel %s to %s
ro: nu se poate re-eticheta %s în %s

en: partition number
ro: numărul partiției

en: start of the partition in sectors
ro: începutul partiției în sectoare

en: end of the partition in sectors
ro: sfârșitul partiției în sectoare

en: number of sectors
ro: numărul de sectoare

en: human readable size
ro: dimensiunea într-un format ușor de citit de către om

en: partition name
ro: numele partiției

en: partition UUID
ro: UUID-ul partiției

en: partition table type (dos, gpt, ...)
ro: tipul de tabel de partiții (dos, gpt, ...)

en: partition flags
ro: fanioane de partiție

en: partition type (a string, a UUID, or hex)
ro: tipul de partiție (un șir de caractere, un UUID sau hexazecimal)

en: failed to initialize loopcxt
ro: nu s-a reușit inițializarea loopcxt

en: %s: failed to find unused loop device
ro: %s: nu s-a putut găsi un dispozitiv de buclă nefolosit

en: Trying to use '%s' for the loop device
ro: Se încearcă să se utilizeze „%s” pentru dispozitivul de buclă

en: %s: failed to set backing file
ro: %s: nu s-a putut configura fișierul de rezervă

en: %s: failed to set up loop device
ro: %s: nu s-a reușit configurarea dispozitivului de buclă

en: unknown column: %s
ro: coloană necunoscută: %s

en: %s: failed to get partition number
ro: %s: nu s-a putut obține numărul partiției

en: specified range <%d:%d> does not make sense
ro: intervalul specificat <%d:%d> nu are sens

en: range recount: max partno=%d, lower=%d, upper=%d
ro: recalcularea intervalului: max nr.part=%d, limită inferioară=%d, limită superioară=%d

en: %s: error deleting partition %d
ro: %s: eroare la ștergerea partiției %d

en: %s: error deleting partitions %d-%d
ro: %s: eroare la ștergerea partițiilor %d-%d

en: %s: partition #%d removed
ro: %s: partiția nr. %d a fost eliminată

en: %s: partition #%d doesn't exist
ro: %s: partiția nr. %d nu există

en: %s: deleting partition #%d failed
ro: %s: ștergerea partiției nr. %d a eșuat

en: %s: error adding partition %d
ro: %s: eroare la adăugarea partiției %d

en: %s: error adding partitions %d-%d
ro: %s: eroare la adăugarea partițiilor %d-%d

en: %s: partition #%d added
ro: %s: partiția nr. %d a fost adăugată

en: %s: adding partition #%d failed
ro: %s: adăugarea partiției nr. %d a eșuat

en: %s: error updating partition %d
ro: %s: eroare la actualizarea partiției %d

en: %s: error updating partitions %d-%d
ro: %s: eroare la actualizarea partițiilor %d-%d

en: %s: no partition #%d
ro: %s: nu există partiția nr. %d

en: %s: partition #%d resized
ro: %s: partiția nr. %d a fost redimensionată

en: %s: updating partition #%d failed
ro: %s: actualizarea partiției nr. %d a eșuat

en: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sector, %6ju MB)
     | #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sectors, %6ju MB)
ro[0]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sector, %6ju Mo)
ro[1]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sectoare, %6ju Mo)
ro[2]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju de sectoare, %6ju Mo)

en: failed to allocate output column
ro: nu s-a reușit alocarea coloanei de ieșire

en: failed to initialize blkid filter for '%s'
ro: nu s-a reușit să se inițializeze filtrul blkid pentru „%s”

en: %s: failed to read partition table
ro: %s: nu s-a putut citi tabelul de partiții

en: %s: partition table type '%s' detected
ro: %s: tip tabel de partiții „%s” detectat

en: %s: partition table with no partitions
ro: %s: tabel de partiții fără partiții

en:  %s [-a|-d|-s|-u] [--nr <n:m> | <partition>] <disk>
ro:  %s [-a|-d|-s|-u] [--nr <n:m> | <partiția>] <disc>

en: Tell the kernel about the presence and numbering of partitions.
ro: Informează nucleul despre prezența și numerotarea partițiilor de pe disc

en:  -a, --add            add specified partitions or all of them
ro:  -a, --add              adaugă partițiile specificate sau toate partițiile

en:  -d, --delete         delete specified partitions or all of them
ro:  -d, --delete           șterge partițiile specificate sau toate partițiile

en:  -u, --update         update specified partitions or all of them
ro:  -u, --update           actualizează partițiile specificate sau toate partițiile

en:  -s, --show           list partitions
ro:  -s, --show             listează partițiile

en:  -b, --bytes          print SIZE in bytes rather than in human readable format
ro:  -b, --bytes            afișează DIMENSIUNEA în octeți, mai degrabă decât
                            într-un format ușor de citit de către om

en:  -g, --noheadings     don't print headings for --show
ro:  -g, --noheadings       nu imprimă titlurile pentru --show

en:  -n, --nr <n:m>       specify the range of partitions (e.g. --nr 2:4)
ro:  -n, --nr <n:m>         specifică intervalul de partiții de afișat
                            (de exemplu, --nr 2:4)

en:  -o, --output <list>  define which output columns to use
ro:  -o, --output <listă>   definește ce coloane de ieșire se utilizează

en:      --output-all     output all columns
ro:      --output-all       afișează toate coloanele

en:  -P, --pairs          use key="value" output format
ro:  -P, --pairs            utilizează formatul de ieșire cheie=„valoare”

en:  -r, --raw            use raw output format
ro:  -r, --raw              utilizează formatul de ieșire brut

en:  -S, --sector-size <num>  overwrite sector size
ro:  -S, --sector-size <num>  suprascrie dimensiunea sectorului

en:  -t, --type <type>    specify the partition type
ro:  -t, --type <tip>       specifică tipul de partiție

en:      --list-types     list supported partition types and exit
ro:      --list-types       listează tipurile de partiții acceptate și iese

en:  -v, --verbose        verbose mode
ro:  -v, --verbose          oferă informații detaliate

en: failed to parse --nr <M-N> range
ro: analizarea intervalului „--nr <M-N>” a eșuat

en: partition and disk name do not match
ro: partiția și numele discului nu se potrivesc

en: --nr and <partition> are mutually exclusive
ro: „--nr” și <partiția> se exclud reciproc

en: partition: %s, disk: %s, lower: %d, upper: %d
ro: partiția: %s, discul: %s, limita inferioară: %d, limita superioară: %d

en: %s: cannot delete partitions
ro: %s: nu se pot șterge partițiile

en: %s: partitioned loop devices unsupported
ro: %s: dispozitivele de buclă partiționate nu sunt acceptate

en: %s: failed to initialize blkid prober
ro: %s: nu s-a reușit inițializarea sondării blkid

en:  %1$s %2$srawN <major> <minor>
     %1$s %2$srawN /dev/<blockdevice>
     %1$s -q %2$srawN
     %1$s -qa
ro:  %1$s %2$srawN <major> <minor>
     %1$s %2$srawN /dev/<dispozitiv-bloc>
     %1$s -q %2$srawN
     %1$s -qa

en: Bind a raw character device to a block device.
ro: Asociază un dispozitiv de caractere brut cu un dispozitiv de bloc.

en:  -q, --query    set query mode
ro:  -q, --query    stabilește modul de consultare

en:  -a, --all      query all raw devices
ro:  -a, --all      consultă toate dispozitivele brute

en: Device '%s' is the control raw device (use raw<N> where <N> is greater than zero)
ro: Dispozitivul „%s” este dispozitivul brut de control (utilizați «raw<N>» unde <N> este mai mare decât zero).

en: Cannot locate block device '%s'
ro: Nu se poate localiza dispozitivul de bloc „%s”

en: Device '%s' is not a block device
ro: Dispozitivul „%s” nu este un dispozitiv de bloc

en: failed to parse argument
ro: nu s-a reușit să se analizeze argumentul

en: Cannot open master raw device '%s'
ro: Nu se poate deschide dispozitivul brut principal „%s”

en: Cannot locate raw device '%s'
ro: Nu se poate localiza dispozitivul brut „%s”

en: Raw device '%s' is not a character dev
ro: Dispozitivul brut „%s” nu este un dispozitiv de caractere

en: Device '%s' is not a raw dev
ro: Dispozitivul „%s” nu este un dispozitiv brut

en: Error querying raw device
ro: Eroare la consultarea dispozitivului brut

en: %sraw%d:  bound to major %d, minor %d
ro: %sraw%d: asociat la nr.major %d, nr.minor %d

en: Error setting raw device
ro: Eroare la configurarea dispozitivului brut

en:  %s <disk device> <partition number> <length>
ro:  %s <dispozitiv-disc> <număr-partiție> <lungimea>

en: Tell the kernel about the new size of a partition.
ro: Informează nucleul despre noua dimensiune a unei partiții

en: %s: failed to get start of the partition number %s
ro: %s: nu s-a reușit să se obțină începutul partiției cu numărul %s

en: failed to resize partition
ro: redimensionarea partiției a eșuat

en: failed to allocate nested libfdisk context
ro: nu s-a reușit să se aloce contextul libfdisk imbricat

en: cannot seek %s
ro: nu se poate examina %s

en: cannot write %s
ro: nu se poate scrie %s

en: %12s (offset %5ju, size %5ju): %s
ro: %12s (poziția %5ju, dimensiune %5ju): %s

en: %s: failed to create a backup
ro: %s: nu s-a reușit crearea unei copii de rezervă

en: failed to create a backup file, $HOME undefined
ro: nu s-a reușit să se creeze un fișier de copie de rezervă, variabila de mediu $HOME nu este definită

en: Backup files:
ro: Fișiere de copie de rezervă:

en: failed to read new partition from device; ignoring --move-data
ro: nu s-a reușit să se citească noua partiție de pe dispozitiv; se ignoră „--move-data”

en: failed to get size of the new partition; ignoring --move-data
ro: nu s-a putut obține dimensiunea noii partiții; se ignoră „--move-data”

en: failed to get start of the new partition; ignoring --move-data
ro: nu s-a putut obține începutul noii partiții; se ignoră „--move-data”

en: failed to get size of the old partition; ignoring --move-data
ro: nu s-a putut obține dimensiunea vechii partiții; se ignoră „--move-data”

en: failed to get start of the old partition; ignoring --move-data
ro: nu s-a putut obține începutul partiției vechi; se ignoră „--move-data”

en: start of the partition has not been moved; ignoring --move-data
ro: începutul partiției nu a fost mutat; se ignoră „--move-data”

en: new partition is smaller than original; ignoring --move-data
ro: noua partiție este mai mică decât cea originală; se ignoră --move-data

en: Data move: (--no-act)
ro: Mutare de date: (--no-act)

en: Data move:
ro: Mutare de date:

en:  typescript file: %s
ro:  fișier de script-tipizat: %s

en:   start sector: (from/to) %ju / %ju
ro:   sector de start: (de la/la) %ju / %ju

en:   sectors: %ju
ro:   sectoare: %ju

en:   step size: %zu bytes
ro:   dimensiunea pasului: %zu octeți

en: Do you want to move partition data?
ro: Doriți să mutați datele partițiilor?

en: Leaving.
ro: Se părăsește.

en: cannot read at offset: %ju; continue
ro: nu se poate citi la poziția: %ju; se continuă

en: cannot write at offset: %ju; continue
ro: nu se poate scrie la poziția: %ju; se continuă

en: cannot fsync at offset: %ju; continue
ro: nu se poate efectua fsync() la poziția: %ju; se continuă

en: Moved %ju from %ju sectors (%.3f%%, %.1f MiB/s).
ro: S-au mutat %ju din %ju sectoare (%.3f%%, %.1f Mio/s).

en: Moved %ju from %ju sectors (%.3f%%).
ro: S-au mutat %ju din %ju sectoare (%.3f%%).

en: Moved %ju from %ju sectors (%.0f%%).
ro: S-au mutat %ju din %ju sectoare (%.0f%%).

en: Your data has not been moved (--no-act).
ro: Datele dvs. nu au fost mutate (--no-act).

en: %zu I/O errors detected!
ro: %zu erori de In/Ieș detectate!

en: %s: failed to move data
ro: %s: nu s-au putut muta datele

en: The partition table is unchanged (--no-act).
ro: Tabelul de partiții este neschimbat (--no-act).

en: 
    The partition table has been altered.
ro: 
    Tabelul de partiții a fost modificat.

en: unsupported label '%s'
ro: etichetă neacceptată „%s”

en: Id  Name
ro: Id  Nume

en: unrecognized partition table type
ro: tip de tabel de partiții nerecunoscut

en: Cannot get size of %s
ro: Nu se poate obține dimensiunea lui %s

en: total: %ju blocks
ro: total: %ju blocuri

en: no disk device specified
ro: nu este specificat niciun dispozitiv de disc

en: toggle boot flags is unsupported for Hybrid GPT/MBR
ro: activarea/dezactivarea fanioanelor de pornire nu este acceptată pentru GPT/MBR hibrid

en: cannot switch to PMBR
ro: nu se poate comuta la PMBR

en: Activation is unsupported for GPT -- entering nested PMBR.
ro: Activarea nu este acceptată pentru GPT -- se intră în PMBR imbricat.

en: toggle boot flags is supported for MBR or PMBR only
ro: activarea/dezactivarea fanioanelor de boot este acceptată doar pentru MBR sau PMBR

en: failed to parse partition number
ro: nu s-a reușit să se analizeze numărul partiției

en: %s: partition %d: failed to toggle bootable flag
ro: %s: partiția %d: nu s-a putut activa fanionul de pornire

en: %s: partition %zu: failed to delete
ro: %s: partiția %zu: nu s-a putut șterge

en: partition number must be a positive number
ro: numărul partiției trebuie să fie un număr pozitiv

en: unexpected arguments
ro: argumente neașteptate

en: %s: does not contain a recognized partition table
ro: %s: nu conține un tabel de partiții recunoscut

en: failed to allocate dump struct
ro: nu s-a putut aloca structura de transfer

en: %s: failed to dump partition table
ro: %s: nu s-a putut descărca tabelul de partiții

en: %s: no partition table found
ro: %s: nu a fost găsit niciun tabel de partiții

en: %s: partition %zu: partition table contains only %zu partitions
ro: %s: partiție %zu: tabelul de partiții conține doar partiții %zu

en: %s: partition %zu: partition is unused
ro: %s: partiție %zu: partiția este neutilizată

en: no partition number specified
ro: niciun număr de partiție specificat

en: %s: partition %zu: failed to get partition type
ro: %s: partiție %zu: nu s-a reușit să se obțină tipul de partiție

en: failed to parse %s partition type '%s'
ro: nu s-a putut analiza %s tipul de partiție „%s”

en: %s: partition %zu: failed to set partition type
ro: %s: partiție %zu: nu s-a reușit definirea tipului de partiție

en: %s: partition %zu: failed to get partition UUID
ro: %s: partiție %zu: nu s-a reușit să se obțină UUID-ul partiției

en: failed to allocate partition object
ro: nu s-a reușit să se aloce memorie pentru obiectul partiție

en: %s: partition %zu: failed to set partition UUID
ro: %s: partiție %zu: nu s-a reușit definirea UUID-ului partiției

en: %s: partition %zu: failed to get partition name
ro: %s: partiție %zu: nu s-a reușit să se obțină numele partiției

en: %s: partition %zu: failed to set partition name
ro: %s: partiție %zu: nu s-a reușit definirea numelui partiției

en: %s: partition %zu: failed to set partition attributes
ro: %s: partiție %zu: nu s-a reușit definirea atributelor partiției

en: failed to gather unpartitioned space
ro: nu s-a putut calcula spațiul nepartiționat

en: Discarding region %<PRIu64>-%<PRIu64>
ro: Se elimină regiunea %<PRIu64>-%<PRIu64>

en: %s: failed to set disklabel ID
ro: %s: nu s-a reușit definirea ID-ului etichetei de disc

en: no relocate operation specified
ro: nu este specificată nicio operație de realocare

en: unsupported relocation operation
ro: operație de realocare neacceptată

en:  Commands:
ro:  Comenzi:

en:    write    write table to disk and exit
ro:    write   scrie tabelul pe disc și iese

en:    quit     show new situation and wait for user's feedback before write
ro:    quit     afișează noua situație și așteaptă răspunsul utilizatorului înainte
                de a scrie

en:    abort    exit sfdisk shell
ro:    abort    iese din shell-ul sfdisk

en:    print    display the partition table
ro:    print    afișează tabelul de partiții

en:    help     show this help text
ro:    help     afișează acest mesaj de ajutor

en:    Ctrl-D   the same as 'quit'
ro:    Ctrl-D   la fel precum „quit”

en:  Input format:
ro:  Formatul de intrare:

en:    <start>, <size>, <type>, <bootable>
ro:    <început>, <dimensiune>, <tip>, <fanion-pornire>

en:    <start>  Beginning of the partition in sectors, or bytes if
                specified in the format <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                The default is the first free space.
ro:    <început>     Începutul partiției în sectoare sau octeți,
                     dacă este specificat în formatul <număr>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                     Valoarea implicită este primul spațiu liber.

en:    <size>   Size of the partition in sectors, or bytes if
                specified in the format <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                The default is all available space.
ro:    <dimensiune>  Dimensiunea partiției în sectoare sau în octeți,
                     dacă este specificată în formatul <număr>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                     Valoarea implicită este tot spațiul disponibil.

en:    <type>   The partition type.  Default is a Linux data partition.
ro:    <tip>         Tipul de partiție.  Valoarea implicită este
                     o partiție de date Linux.

en:             MBR: hex or L,S,Ex,X,U,R,V shortcuts.
ro:                  MBR: hexazecimal sau abreviere L,S,Ex,X,U,R,V.

en:             GPT: UUID or L,S,H,U,R,V shortcuts.
ro:                  GPT: UUID sau abreviere L,S,H,U,R,V.

en:    <bootable>  Use '*' to mark an MBR partition as bootable.
ro:    <fanion-pornire>
                     Utilizați "*" pentru a marca o partiție MBR ca fiind pornibilă.

en:  Example:
ro:  Exemplu:

en:    , 4G     Creates a 4GiB partition at default start offset.
ro:    , 4G          Creează o partiție de 4Gio la poziția de pornire implicită.

en: unsupported command
ro: comandă neacceptată

en: line %d: unsupported command
ro: linia %d: comandă neacceptată

en: The device contains '%s' signature and it may remain on the device. It is recommended to wipe the device with wipefs(8) or sfdisk --wipe, in order to avoid possible collisions.
ro: Dispozitivul conține semnătura „%s” și este posibil ca aceasta să rămână pe dispozitiv. Se recomandă să ștergeți dispozitivul cu wipefs(8) sau «fdisk --wipe», pentru a evita posibilele conflicte.

en: The device contains '%s' signature and it may be removed by a write command. See sfdisk(8) man page and --wipe option for more details.
ro: Dispozitivul conține semnătura „%s” și aceasta poate fi eliminată printr-o comandă de scriere. Pentru mai multe detalii, consultați pagina de manual fdisk(8) și opțiunea „--wipe”.

en: failed to allocate partition name
ro: nu s-a putut aloca numele partiției

en: failed to allocate script handler
ro: nu s-a reușit alocarea gestionarului de scripturi

en: %s: cannot modify partition %d: no partition table was found
ro: %s: nu se poate modifica partiția %d: nu a fost găsit niciun tabel de partiții

en: %s: cannot modify partition %d: partition table contains only %zu partitions
ro: %s: nu se poate modifica partiția %d: tabelul de partiții conține doar partiții %zu

en: warning: %s: partition %d is not defined yet
ro: avertisment: %s: partiția %d nu este încă definită

en: 
    Welcome to sfdisk (%s).
ro: 
    Bine ați venit la sfdisk (%s).

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
ro: Verificând că nimeni nu folosește acest disc în acest moment...

en:  FAILED
ro:  EȘEC

en: This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    Umount all file systems, and swapoff all swap partitions on this disk.
    Use the --no-reread flag to suppress this check.
ro: Acest disc este utilizat în prezent - repartiționarea este probabil
    o idee proastă.
    Demontați toate sistemele de fișiere și dezactivați toate partițiile
    de spațiu de interschimb (swap) de pe acest disc.
    Utilizați opțiunea --no-reread pentru a suprima această verificare.

en: Use the --force flag to overrule all checks.
ro: Utilizați opțiunea „--force” pentru a anula toate verificările.

en:  OK
ro:  Ok

en: 
    Old situation:
ro: 
    Vechea situație:

en: failed to set script header
ro: nu s-a putut defini antetul scriptului

en: 
    sfdisk is going to create a new '%s' disk label.
    Use 'label: <name>' before you define a first partition
    to override the default.
ro: 
    «sfdisk» va crea o nouă etichetă de disc „%s”.
    Folosiți „label: <nume>” înainte de a defini o primă partiție
    pentru a anula valoarea implicită.

en: 
    Type 'help' to get more information.
ro: 
    Tastați „help” pentru a obține mai multe informații.

en: All partitions used.
ro: Toate partițiile utilizate.

en: Unknown script header '%s' -- ignore.
ro: Antet de script necunoscut „%s” -- se ignoră.

en: Done.
ro: Gata.

en: Ignoring partition.
ro: Se ignoră partiția.

en: Ignoring last-lba script header.
ro: Se ignoră antetul scriptului last-lba.

en: Failed to apply script headers, disk label not created
ro: Nu s-au putut aplica antetele scriptului, eticheta discului nu a fost creată

en: Failed to add #%zu partition
ro: Nu s-a reușit adăugarea partiției nr. %zu

en: Script header accepted.
ro: Antetul scriptului a fost acceptat.

en: Failed to apply script headers, disk label not created.
ro: Nu s-au putut aplica antetele scriptului, eticheta discului nu a fost creată.

en: 
    New situation:
ro: 
    Noua situație:

en: Do you want to write this to disk?
ro: Doriți să scrieți acest lucru pe disc?

en: Leaving.
ro: Se părăsește.

en:  %1$s [options] <dev> [[-N] <part>]
     %1$s [options] <command>
ro:  %1$s [opțiuni] <dispozitiv> [[-N] <partiția>]
     %1$s [opțiuni] <comanda>

en:  -A, --activate <dev> [<part> ...] list or set bootable (P)MBR partitions
ro:  -A, --activate <disp> [<part> ...] listează sau activează fanioanele de pornire
                                        ale partițiilor (P)MBR

en:  -d, --dump <dev>                  dump partition table (usable for later input)
ro:  -d, --dump <disp>                  descarcă tabelul de partiții (utilizabil
                                        pentru introducerea ulterioară)

en:  -J, --json <dev>                  dump partition table in JSON format
ro:  -J, --json <disp>                  descarcă tabelul de partiții în format JSON

en:  -B, --backup-pt-sectors <dev>     binary partition table backup (see -b and -O)
ro:  -B, --backup-pt-sectors <disp>     creează o copie de rezervă a tabelului de
                                        partiții binar (vedeți -b și -O)

en:  -g, --show-geometry [<dev> ...]   list geometry of all or specified devices
ro:  -g, --show-geometry [<disp> ...]   listează geometria tuturor dispozitivelor
                                        sau a dispozitivelor specificate

en:  -l, --list [<dev> ...]            list partitions of each device
ro:  -l, --list [<disp> ...]            listează partițiile fiecărui dispozitiv

en:  -F, --list-free [<dev> ...]       list unpartitioned free areas of each device
ro:  -F, --list-free [<disp> ...]       listează zonele libere nepartiționate ale
                                        fiecărui dispozitiv

en:  -r, --reorder <dev>               fix partitions order (by start offset)
ro:  -r, --reorder <disp>               fixează ordinea partițiilor (în funcție de
                                        poziția de început)

en:  -s, --show-size [<dev> ...]       list sizes of all or specified devices
ro:  -s, --show-size [<disp> ...]       listează dimensiunile tuturor dispozitivelor
                                        sau ale unor dispozitive specificate

en:  -T, --list-types                  print the recognized types (see -X)
ro:  -T, --list-types                   afișează tipurile recunoscute (vedeți -X)

en:  -V, --verify [<dev> ...]          test whether partitions seem correct
ro:  -V, --verify [<disp> ...]          testează dacă partițiile par să fie corecte

en:      --delete <dev> [<part> ...]   delete all or specified partitions
ro:      --delete <dev> [<part> ...]    șterge toate sau doar partițiile specificate

en:  --part-label <dev> <part> [<str>] print or change partition label
ro:  --part-label <disp> <part> [<șir>] afișează sau modifică eticheta partiției

en:  --part-type <dev> <part> [<type>] print or change partition type
ro:  --part-type <disp> <part> [<tip>]  afișează sau modifică tipul partiției

en:  --part-uuid <dev> <part> [<uuid>] print or change partition uuid
ro:  --part-uuid <disp> <part> [<uuid>] afișează sau modifică UUID-ul partiției

en:  --part-attrs <dev> <part> [<str>] print or change partition attributes
ro:  --part-attrs <disp> <part> [<șir>] afișează sau modifică atributele partiției

en:  --discard-free <dev>              discard (trim) unpartitioned areas
ro:  --discard-free <dispozitiv>        înlătură (decupează) zonele nepartiționate

en:  --disk-id <dev> [<str>]           print or change disk label ID (UUID)
ro:  --disk-id <disp> [<șir>]           afișează sau modifică ID-ul etichetei
                                        discului (UUID-ul)

en:  --relocate <oper> <dev>           move partition header
ro:  --relocate <oper> <disp>           mută antetul partiției

en:  <dev>                     device (usually disk) path
ro:  <disp>                    ruta dispozitivului (de obicei a discului)

en:  <part>                    partition number
ro:  <part>                    numărul partiției

en:  <type>                    partition type, GUID for GPT, hex for MBR
ro:  <tip>                     tipul de partiție, GUID pentru GPT,
                               hexazecimal pentru MBR

en:  -a, --append              append partitions to existing partition table
ro:  -a, --append              adaugă partiții la tabelul de partiții existent

en:  -b, --backup              backup partition table sectors (see -O)
ro:  -b, --backup              face o copie de rezervă a sectoarelor tabelului
                               de partiții (vedeți -O)

en:      --bytes               print SIZE in bytes rather than in human readable format
ro:      --bytes               afișează DIMENSIUNEA în octeți, mai degrabă decât
                               într-un format ușor de citit de către omn

en:      --move-data[=<typescript>] move partition data after relocation (requires -N)
ro:      --move-data[=<script-tipizat>] mută datele partiției după realocare
                               (necesită -N)

en:      --move-use-fsync      use fsync after each write when move data
ro:      --move-use-fsync      utilizează fsync() după fiecare scriere atunci când
                               mută datele

en:  -f, --force               disable all consistency checking
ro:  -f, --force               dezactivează toate verificările de consistență

en:      --color[=<when>]      colorize output (%s, %s or %s)
ro:      --color[=<când>]      colorează ieșirea (%s, %s sau %s)

en:      --sector-size <size>  physical and logical sector size
ro:  -b, --sector-size <dim.>  dimensiunea sectorului fizic și logic

en:  -N, --partno <num>        specify partition number
ro:  -N, --partno <num>        specifică numărul partiției

en:  -n, --no-act              do everything except write to device
ro:  -n, --no-act              face totul, cu excepția scrierii pe dispozitiv

en:      --no-reread           do not check whether the device is in use
ro:      --no-reread           nu verifică dacă dispozitivul este în uz

en:      --no-tell-kernel      do not tell kernel about changes
ro:      --no-tell-kernel      nu informează nucleul despre modificări

en:  -O, --backup-file <path>  override default backup file name
ro:  -O, --backup-file <ruta>  înlocuiește numele implicit al fișierului de copie
                               de rezervă

en:  -o, --output <list>       output columns
ro:  -o, --output <listă>      coloanele de afișat

en:  -q, --quiet               suppress extra info messages
ro:  -q, --quiet               suprimă mesajele informative suplimentare

en:  -w, --wipe <mode>         wipe signatures (%s, %s or %s)
ro:  -w, --wipe <mod>          șterge semnăturile (%s, %s sau %s)

en:  -X, --label <name>        specify label type (dos, gpt, ...)
ro:  -X, --label <nume>        specifică tipul etichetei (dos, gpt, ...)

en:  -Y, --label-nested <name> specify nested label type (dos, bsd)
ro:  -Y, --label-nested <nume> specifică tipul de etichetă imbricată (dos, bsd)

en:  -G, --show-pt-geometry    deprecated, alias to --show-geometry
ro:  -G, --show-pt-geometry    depreciată, alias pentru „--show-geometry”

en:  -L, --Linux               deprecated, only for backward compatibility
ro:  -L, --Linux               depreciată, doar pentru compatibilitate retroactivă

en:  -u, --unit S              deprecated, only sector unit is supported
ro:  -u, --unit S              depreciată, este acceptată doar unitatea de sector

en: %s is deprecated in favour of --part-type
ro: opțiunea „%s” este depreciată în favoarea opțiunii „--part-type”

en: --id is deprecated in favour of --part-type
ro: opțiunea „--id” este depreciată în favoarea opțiunii „--part-type”

en: --show-pt-geometry is no more implemented. Using --show-geometry.
ro: „--show-pt-geometry” nu mai este implementată. Se utilizează „--show-geometry”.

en: --Linux option is unnecessary and deprecated
ro: Opțiunea „--Linux” este inutilă și depreciată

en: unsupported unit '%c'
ro: unitate neacceptată „%c”

en: --movedata requires -N
ro: „--movedata” necesită „-N”

en: failed to parse UUID: %s
ro: nu s-a putut analiza UUID-ul: %s

en: %s: failed to seek to swap UUID
ro: %s: nu s-a putut examina UUID-ul spațiului de interschimb (swap)

en: %s: failed to write UUID
ro: %s: nu s-a putut scrie UUID-ul

en: %s: failed to seek to swap label
ro: %s: nu s-a putut examina eticheta spațiului de interschimb (swap)

en: label is too long. Truncating it to '%s'
ro: eticheta este prea lungă. Se trunchiază la „%s”

en: %s: failed to write label
ro: %s: nu s-a putut scrie eticheta

en: Display or change the label or UUID of a swap area.
ro: Afișează sau modifică eticheta sau UUID-ul unei zone de interschimb (swap)

en:  -L, --label <label> specify a new label
     -U, --uuid <uuid>   specify a new uuid
ro:  -L, --label <eticheta>  specifică o nouă etichetă
     -U, --uuid <uuid>       specifică un nou uuid

en: ignore -U (UUIDs are unsupported)
ro: se ignoră opțiunea „-U” (UUID-urile nu sunt acceptate)

en: Try '%s --help' for more information.
ro: Încercați «%s --help» pentru mai multe informații.

en: 
    Usage:
ro: 
    Utilizare:

en: 
    Options:
ro: 
    Opțiuni:

en: 
    Functions:
ro: 
    Funcții:

en: 
    Commands:
ro: 
    Comenzi:

en: 
    Arguments:
ro: 
    Argumente:

en: 
    Available output columns:
ro: 
    Coloane de ieșire disponibile:

en: 
    Default columns:
ro: 
    Coloane implicite:

en: list the available columns
ro: listează coloanele disponibile

en: display this help
ro: afișează acest ajutor și iese

en: display version
ro: afișează informațiile de versiune și iese

en:  Values for %s may be followed by a suffix: KiB, MiB,
     GiB, TiB, PiB, EiB, ZiB, or YiB (where the "iB" is optional).
ro:  Valorile pentrule %s pot fi urmate de sufixele: Kio, Mio,\n
     Gio, Tio, Tio, Pio, Eio, Zio și Yio („io” este opțional).

en: 
    For more details see %s.
ro: 
    Pentru mai multe detalii, consultați %s.

en: %s from %s
ro: %s din %s

en: %s from %s
ro: %s din %s

en: features:
ro: caracteristici:

en: write error
ro: eroare de scriere

en: colors are enabled by default
ro: culorile sunt activate în mod implicit

en: colors are disabled by default
ro: culorile sunt dezactivate în mod implicit

en: failed to set the %s environment variable
ro: nu s-a putut defini variabila de mediu %s

en: fgetwc() failed
ro: fgetwc() a eșuat

en: options %s%s and %s%s cannot be combined
ro: opțiunile %s%s și %s%s nu pot fi utilizate împreună

en: EFI System
ro: Sistem EFI

en: MBR partition scheme
ro: Schema de partiționare MBR

en: BIOS boot
ro: Pornire din BIOS

en: Sony boot partition
ro: Partiție de pornire Sony

en: Lenovo boot partition
ro: Partiție de pornire Lenovo

en: PowerPC PReP boot
ro: Pornire PReP PowerPC

en: ONIE boot
ro: Pornire ONIE

en: ONIE config
ro: Configurație ONIE

en: Microsoft reserved
ro: Rezervat Microsoft

en: Microsoft basic data
ro: Date de bază Microsoft

en: Microsoft LDM metadata
ro: Metadate LDM de Microsoft

en: Microsoft LDM data
ro: Date LDM de Microsoft

en: Windows recovery environment
ro: Mediul de recuperare Windows

en: IBM General Parallel Fs
ro: Sistemul de fișiere paralel general de IBM

en: Microsoft Storage Spaces
ro: Spații de stocare Microsoft

en: HP-UX data
ro: Date HP-UX

en: HP-UX service
ro: Serviciu HP-UX

en: Linux swap
ro: Spațiu de interschimb (swap) Linux

en: Linux filesystem
ro: Sistem de fișiere Linux

en: Linux server data
ro: Date server Linux

en: Linux root (x86)
ro: Rădăcină Linux (x86)

en: Linux root (x86-64)
ro: Rădăcină Linux (x86-64)

en: Linux root (Alpha)
ro: Rădăcină Linux (Alpha)

en: Linux root (ARC)
ro: Rădăcină Linux (ARC)

en: Linux root (ARM)
ro: Rădăcină Linux (ARM)

en: Linux root (ARM-64)
ro: Rădăcină Linux (ARM-64)

en: Linux root (IA-64)
ro: Rădăcină Linux (IA-64)

en: Linux root (LoongArch-64)
ro: Rădăcină Linux (LoongArch-64)

en: Linux root (MIPS-32 LE)
ro: Rădăcină Linux (MIPS-32 LE)

en: Linux root (MIPS-64 LE)
ro: Rădăcină Linux (MIPS-64 LE)

en: Linux root (HPPA/PARISC)
ro: Rădăcină Linux (HPPA/PARISC)

en: Linux root (PPC)
ro: Rădăcină Linux (PPC)

en: Linux root (PPC64)
ro: Rădăcină Linux (PPC64)

en: Linux root (PPC64LE)
ro: Rădăcină Linux (PPC64LE)

en: Linux root (RISC-V-32)
ro: Rădăcină Linux (RISC-V-32)

en: Linux root (RISC-V-64)
ro: Rădăcină Linux (RISC-V-64)

en: Linux root (S390)
ro: Rădăcină Linux (S390)

en: Linux root (S390X)
ro: Rădăcină Linux (S390X)

en: Linux root (TILE-Gx)
ro: Rădăcină Linux (TILE-Gx)

en: Linux reserved
ro: Rezervat Linux

en: Linux home
ro: Partiția /home Linux

en: Linux RAID
ro: RAID Linux

en: Linux LVM
ro: LVM Linux

en: Linux variable data
ro: Date variabile Linux

en: Linux temporary data
ro: Date temporare Linux

en: Linux /usr (x86)
ro: /usr Linux (x86)

en: Linux /usr (x86-64)
ro: /usr Linux (x86-64)

en: Linux /usr (Alpha)
ro: /usr Linux (Alpha)

en: Linux /usr (ARC)
ro: /usr Linux (ARC)

en: Linux /usr (ARM)
ro: /usr Linux (ARM)

en: Linux /usr (ARM-64)
ro: /usr Linux (ARM-64)

en: Linux /usr (IA-64)
ro: /usr Linux (IA-64)

en: Linux /usr (LoongArch-64)
ro: /usr Linux (LoongArch-64)

en: Linux /usr (MIPS-32 LE)
ro: /usr Linux (MIPS-32 LE)

en: Linux /usr (MIPS-64 LE)
ro: /usr Linux (MIPS-64 LE)

en: Linux /usr (HPPA/PARISC)
ro: /usr Linux (HPPA/PARISC)

en: Linux /usr (PPC)
ro: /usr Linux (PPC)

en: Linux /usr (PPC64)
ro: /usr Linux (PPC64)

en: Linux /usr (PPC64LE)
ro: /usr Linux (PPC64LE)

en: Linux /usr (RISC-V-32)
ro: /usr Linux (RISC-V-32)

en: Linux /usr (RISC-V-64)
ro: /usr Linux (RISC-V-64)

en: Linux /usr (S390)
ro: /usr Linux (S390)

en: Linux /usr (S390X)
ro: /usr Linux (S390X)

en: Linux /usr (TILE-Gx)
ro: /usr Linux (TILE-Gx)

en: Linux root verity (x86)
ro: Rădăcină Linux verity (x86)

en: Linux root verity (x86-64)
ro: Rădăcină Linux verity (x86-64)

en: Linux root verity (Alpha)
ro: Rădăcină Linux verity (Alpha)

en: Linux root verity (ARC)
ro: Rădăcină Linux verity (ARC)

en: Linux root verity (ARM)
ro: Rădăcină Linux verity (ARM)

en: Linux root verity (ARM-64)
ro: Rădăcină Linux verity (ARM-64)

en: Linux root verity (IA-64)
ro: Rădăcină Linux verity (IA-64)

en: Linux root verity (LoongArch-64)
ro: Rădăcină Linux verity (LoongArch-64)

en: Linux root verity (MIPS-32 LE)
ro: Rădăcină Linux verity (MIPS-32 LE)

en: Linux root verity (MIPS-64 LE)
ro: Rădăcină Linux verity (MIPS-64 LE)

en: Linux root verity (HPPA/PARISC)
ro: Rădăcină Linux verity (HPPA/PARISC)

en: Linux root verity (PPC)
ro: Rădăcină Linux verity (PPC)

en: Linux root verity (PPC64)
ro: Rădăcină Linux verity (PPC64)

en: Linux root verity (PPC64LE)
ro: Rădăcină Linux verity (PPC64LE)

en: Linux root verity (RISC-V-32)
ro: Rădăcină Linux verity (RISC-V-32)

en: Linux root verity (RISC-V-64)
ro: Rădăcină Linux verity (RISC-V-64)

en: Linux root verity (S390)
ro: Rădăcină Linux verity (S390)

en: Linux root verity (S390X)
ro: Rădăcină Linux verity (S390X)

en: Linux root verity (TILE-Gx)
ro: Rădăcină Linux verity (TILE-Gx)

en: Linux /usr verity (x86)
ro: /usr Linux verity (x86)

en: Linux /usr verity (x86-64)
ro: /usr Linux verity (x86-64)

en: Linux /usr verity (Alpha)
ro: /usr Linux verity (Alpha)

en: Linux /usr verity (ARC)
ro: /usr Linux verity (ARC)

en: Linux /usr verity (ARM)
ro: /usr Linux verity (ARM)

en: Linux /usr verity (ARM-64)
ro: /usr Linux verity (ARM-64)

en: Linux /usr verity (IA-64)
ro: /usr Linux verity (IA-64)

en: Linux /usr verity (LoongArch-64)
ro: /usr Linux verity (LoongArch-64)

en: Linux /usr verity (MIPS-32 LE)
ro: /usr Linux verity (MIPS-32 LE)

en: Linux /usr verity (MIPS-64 LE)
ro: /usr Linux verity (MIPS-64 LE)

en: Linux /usr verity (HPPA/PARISC)
ro: /usr Linux verity (HPPA/PARISC)

en: Linux /usr verity (PPC)
ro: /usr Linux verity (PPC)

en: Linux /usr verity (PPC64)
ro: /usr Linux verity (PPC64)

en: Linux /usr verity (PPC64LE)
ro: /usr Linux verity (PPC64LE)

en: Linux /usr verity (RISC-V-32)
ro: /usr Linux verity (RISC-V-32)

en: Linux /usr verity (RISC-V-64)
ro: /usr Linux verity (RISC-V-64)

en: Linux /usr verity (S390)
ro: /usr Linux verity (S390)

en: Linux /usr verity (S390X)
ro: /usr Linux verity (S390X)

en: Linux /usr verity (TILE-Gx)
ro: /usr Linux verity (TILE-Gx)

en: Linux root verity sign. (x86)
ro: Semnătură rădăcină Linux verity (x86)

en: Linux root verity sign. (x86-64)
ro: Semnătură rădăcină Linux verity (x86-64)

en: Linux root verity sign. (Alpha)
ro: Semnătură rădăcină Linux verity (Alpha)

en: Linux root verity sign. (ARC)
ro: Semnătură rădăcină Linux verity (ARC)

en: Linux root verity sign. (ARM)
ro: Semnătură rădăcină Linux verity (ARM)

en: Linux root verity sign. (ARM-64)
ro: Semnătură rădăcină Linux verity (ARM-64)

en: Linux root verity sign. (IA-64)
ro: Semnătură rădăcină Linux verity (IA-64)

en: Linux root verity sign. (LoongArch-64)
ro: Semnătură rădăcină Linux verity (LoongArch-64)

en: Linux root verity sign. (MIPS-32 LE)
ro: Semnătură rădăcină Linux verity (MIPS-32 LE)

en: Linux root verity sign. (MIPS-64 LE)
ro: Semnătură rădăcină Linux verity (MIPS-64 LE)

en: Linux root verity sign. (HPPA/PARISC)
ro: Semnătură rădăcină Linux verity (HPPA/PARISC)

en: Linux root verity sign. (PPC)
ro: Semnătură rădăcină Linux verity (PPC)

en: Linux root verity sign. (PPC64)
ro: Semnătură rădăcină Linux verity (PPC64)

en: Linux root verity sign. (PPC64LE)
ro: Semnătură rădăcină Linux verity (PPC64LE)

en: Linux root verity sign. (RISC-V-32)
ro: Semnătură rădăcină Linux verity (RISC-V-32)

en: Linux root verity sign. (RISC-V-64)
ro: Semnătură rădăcină Linux verity (RISC-V-64)

en: Linux root verity sign. (S390)
ro: Semnătură rădăcină Linux verity (S390)

en: Linux root verity sign. (S390X)
ro: Semnătură rădăcină Linux verity (S390X)

en: Linux root verity sign. (TILE-Gx)
ro: Semnătură rădăcină Linux verity (TILE-Gx)

en: Linux /usr verity sign. (x86)
ro: Semnătură /usr Linux verity (x86)

en: Linux /usr verity sign. (x86-64)
ro: Semnătură /usr Linux verity (x86-64)

en: Linux /usr verity sign. (Alpha)
ro: Semnătură /usr Linux verity (Alpha)

en: Linux /usr verity sign. (ARC)
ro: Semnătură /usr Linux verity (ARC)

en: Linux /usr verity sign. (ARM)
ro: Semnătură /usr Linux verity (ARM)

en: Linux /usr verity sign. (ARM-64)
ro: Semnătură /usr Linux verity (ARM-64)

en: Linux /usr verity sign. (IA-64)
ro: Semnătură /usr Linux verity (IA-64)

en: Linux /usr verity sign. (LoongArch-64)
ro: Semnătură /usr Linux verity (LoongArch-64)

en: Linux /usr verity sign. (MIPS-32 LE)
ro: Semnătură /usr Linux verity (MIPS-32 LE)

en: Linux /usr verity sign. (MIPS-64 LE)
ro: Semnătură /usr Linux verity (MIPS-64 LE)

en: Linux /usr verity sign. (HPPA/PARISC)
ro: Semnătură /usr Linux verity (HPPA/PARISC)

en: Linux /usr verity sign. (PPC)
ro: Semnătură /usr Linux verity (PPC)

en: Linux /usr verity sign. (PPC64)
ro: Semnătură /usr Linux verity (PPC64)

en: Linux /usr verity sign. (PPC64LE)
ro: Semnătură /usr Linux verity (PPC64LE)

en: Linux /usr verity sign. (RISC-V-32)
ro: Semnătură /usr Linux verity (RISC-V-32)

en: Linux /usr verity sign. (RISC-V-64)
ro: Semnătură /usr Linux verity (RISC-V-64)

en: Linux /usr verity sign. (S390)
ro: Semnătură /usr Linux verity (S390)

en: Linux /usr verity sign. (S390X)
ro: Semnătură /usr Linux verity (S390X)

en: Linux /usr verity sign. (TILE-Gx)
ro: Semnătură /usr Linux verity (TILE-Gx)

en: Linux extended boot
ro: Pornire extinsă Linux

en: Linux user's home
ro: Directorul personal al utilizatorului Linux

en: FreeBSD data
ro: Date FreeBSD

en: FreeBSD boot
ro: Pornire FreeBSD

en: FreeBSD swap
ro: Spațiu de interschimb (swap) FreeBSD

en: FreeBSD UFS
ro: UFS FreeBSD

en: FreeBSD ZFS
ro: ZFS FreeBSD

en: FreeBSD Vinum
ro: Vinum FreeBSD

en: Apple HFS/HFS+
ro: HFS/HFS+ Apple

en: Apple APFS
ro: APFS Apple

en: Apple UFS
ro: UFS Apple

en: Apple RAID
ro: RAID Apple

en: Apple RAID offline
ro: RAID Apple deconectat

en: Apple boot
ro: Pornire Apple

en: Apple label
ro: Etichetă Apple

en: Apple TV recovery
ro: Recuperare Apple TV

en: Apple Core storage
ro: Stocare Apple Core

en: Apple Silicon boot
ro: Pornire Apple Silicon

en: Apple Silicon recovery
ro: Recuperare Apple Silicon

en: Solaris boot
ro: Pornire Solaris

en: Solaris root
ro: Rădăcină Solaris

en: ZFS pool member
ro: Membru al grupului ZFS

en: Solaris swap
ro: Spațiu de interschimb (swap) Solaris

en: Solaris backup
ro: Copie de rezervă Solaris

en: Solaris /var
ro: /var Solaris

en: Solaris /home
ro: /home Solaris

en: Solaris alternate sector
ro: Sector alternativ Solaris

en: Solaris reserved 1
ro: Rezervat Solaris 1

en: Solaris reserved 2
ro: Rezervat Solaris 2

en: Solaris reserved 3
ro: Rezervat Solaris 3

en: Solaris reserved 4
ro: Rezervat Solaris 4

en: Solaris reserved 5
ro: Rezervat Solaris 5

en: NetBSD swap
ro: Spațiu de interschimb (swap) NetBSD

en: NetBSD FFS
ro: FFS NetBSD

en: NetBSD LFS
ro: LFS NetBSD

en: NetBSD concatenated
ro: NetBSD concatenat

en: NetBSD encrypted
ro: NetBSD criptat

en: NetBSD RAID
ro: RAID NetBSD

en: ChromeOS kernel
ro: Nucleu ChromeOS

en: ChromeOS root fs
ro: Sistem de fișiere rădăcină ChromeOS

en: ChromeOS reserved
ro: Rezervat ChromeOS

en: ChromeOS firmware
ro: Firmware ChromeOS

en: ChromeOS miniOS
ro: miniOS ChromeOS

en: ChromeOS hibernate
ro: Hibernare ChromeOS

en: MidnightBSD data
ro: Date MidnightBSD

en: MidnightBSD boot
ro: Pornire MidnightBSD

en: MidnightBSD swap
ro: Spațiu de interschimb (swap) MidnightBSD

en: MidnightBSD UFS
ro: UFS MidnightBSD

en: MidnightBSD ZFS
ro: ZFS MidnightBSD

en: MidnightBSD Vinum
ro: Vinum MidnightBSD

en: Ceph Journal
ro: Jurnal Ceph

en: Ceph Encrypted Journal
ro: Jurnal criptat Ceph

en: Ceph OSD
ro: OSD Ceph

en: Ceph crypt OSD
ro: OSD Ceph criptat

en: Ceph disk in creation
ro: Disc Ceph în curs de creare

en: Ceph crypt disk in creation
ro: Disc Ceph criptat în curs de creare

en: VMware VMFS
ro: VMFS VMware

en: VMware Diagnostic
ro: Diagnosticare VMware

en: VMware Virtual SAN
ro: SAN virtual VMware

en: VMware Virsto
ro: Stocare virtuală (virsto) VMware

en: VMware Reserved
ro: Rezervat VMware

en: OpenBSD data
ro: Date OpenBSD

en: QNX6 file system
ro: Sistem de fișiere QNX6

en: Plan 9 partition
ro: Partiție Plan 9

en: HiFive FSBL
ro: FSBL HiFive

en: HiFive BBL
ro: BBL HiFive

en: Haiku BFS
ro: BFS Haiku

en: Marvell Armada 3700 Boot partition
ro: Partiție de pornire Marvell Armada 3700

en: DragonFlyBSD Label32
ro: Label32 DragonFlyBSD

en: DragonFlyBSD Swap
ro: Swap DragonFlyBSD

en: DragonFlyBSD UFS1
ro: UFS1 DragonFlyBSD

en: DragonFlyBSD Vinum
ro: Vinum DragonFlyBSD

en: DragonFlyBSD CCD
ro: CCD DragonFlyBSD

en: DragonFlyBSD Label64
ro: Label64 DragonFlyBSD

en: DragonFlyBSD Legacy
ro: Moștenire (legacy) DragonFlyBSD

en: DragonFlyBSD HAMMER
ro: HAMMER DragonFlyBSD

en: DragonFlyBSD HAMMER2
ro: HAMMER2 DragonFlyBSD

en: U-Boot environment
ro: Mediul U-Boot

en: Atari TOS basic data
ro: Date de bază Atari TOS

en: Atari TOS raw data (XHDI)
ro: Date brute Atari TOS (XHDI)

en: Minix filesystem
ro: Sistem de fișiere Minix

en: Empty
ro: Goală

en: XENIX root
ro: root XENIX

en: XENIX usr
ro: usr XENIX

en: Extended
ro: Extinsă

en: AIX bootable
ro: AIX pornibilă

en: OS/2 Boot Manager
ro: Manager de pornire OS/2

en: W95 Ext'd (LBA)
ro: W95 extinsă (LBA)

en: Hidden FAT12
ro: FAT12 ascunsă

en: Compaq diagnostics
ro: Diagnosticare Compaq

en: Hidden FAT16 <32M
ro: FAT16 ascunsă <32M

en: Hidden FAT16
ro: FAT16 ascunsă

en: Hidden HPFS/NTFS
ro: HPFS/NTFS ascunsă

en: Hidden W95 FAT32
ro: W95 FAT32 ascunsă

en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
ro: W95 FAT32 ascunsă (LBA)

en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
ro: W95 FAT16 ascunsă (LBA)

en: Hidden NTFS WinRE
ro: NTFS WinRE ascunsă

en: PartitionMagic recovery
ro: Recuperare PartitionMagic

en: PPC PReP Boot
ro: Pornire PReP PPC

en: QNX4.x 2nd part
ro: QNX4.x partea a 2-a

en: QNX4.x 3rd part
ro: QNX4.x partea a 3-a

en: GNU HURD or SysV
ro: GNU HURD sau SysV

en: Old Minix
ro: Minix vechi

en: Minix / old Linux
ro: Minix / Linux vechi

en: Linux swap / Solaris
ro: Spațiu de interschimb (swap) Linux / Solaris

en: OS/2 hidden or Intel hibernation
ro: OS/2 ascunsă sau hibernare Intel

en: Linux extended
ro: Linux extinsă

en: NTFS volume set
ro: Set de volume NTFS

en: Linux plaintext
ro: Linux text-în-clar

en: IBM Thinkpad hibernation
ro: Hibernare IBM Thinkpad

en: Darwin UFS
ro: UFS Darwin

en: Darwin boot
ro: Pornire Darwin

en: BSDI fs
ro: Sistem de fișiere BSDI

en: BSDI swap
ro: Spațiu de interschimb (swap) BSDI

en: Boot Wizard hidden
ro: Boot Wizard ascunsă

en: Non-FS data
ro: Date fără sistem de fișiere

en: Dell Utility
ro: Utilitatea Dell

en: BeOS fs
ro: Sistem de fișiere BeOS

en: Linux/PA-RISC boot
ro: Pornire Linux/PA-RISC

en: DOS secondary
ro: DOS secundar

en: EBBR protective
ro: EBBR protejat

en: VMware VMKCORE
ro: VMKCORE VMware

en: Linux raid autodetect
ro: Autodetecție RAID Linux

en: warning: %s is misaligned
ro: avertisment: %s nu este aliniat corect

en: unsupported lock mode: %s
ro: mod de blocare neacceptat: %s

en: %s: %s: device already locked, waiting to get lock ...
ro: %s: %s: dispozitiv deja blocat, se așteaptă pentru a obține blocarea ...

en: %s: device already locked
ro: %s: dispozitivul este deja blocat

en: %s: failed to get lock
ro: %s: nu s-a putut obține blocarea

en: OK
ro: Ok

en: capget failed
ro: capget() a eșuat

en: capset failed
ro: capset() a eșuat

en: prctl(PR_CAP_AMBIENT) failed
ro: prctl(PR_CAP_AMBIENT) a eșuat

en: unsupported color mode: %s
ro: mod de culoare neacceptat: %s

en: Selected partition %ju
ro: Partiție selectată %ju

en: No partition is defined yet!
ro: Nici o partiție nu este încă definită!

en: No free partition available!
ro: Nu există nicio partiție liberă disponibilă!

en: Partition number
ro: Numărul partiției

en: Created a new partition %d of type '%s' and of size %s.
ro: A fost creată o nouă partiție %d de tip „%s” și dimensiunea de %s.

en: Partition %zd: has invalid starting sector 0.
ro: Partiția %zd: are sectorul de început 0 nevalid.

en: There is no *BSD partition on %s.
ro: Nu există nicio partiție *BSD pe %s.

en: First cylinder
ro: Primul cilindru

en: Last cylinder, +/-cylinders or +/-size{K,M,G,T,P}
ro: Ultimul cilindru, +/-cilindri sau +/dimensiunea{K,M,G,T,P}

en: Last sector, +/-sectors or +/-size{K,M,G,T,P}
ro: Ultimul sector, +/-sectoare sau +/-dimensiunea{K,M,G,T,P}

en: The device %s does not contain BSD disklabel.
ro: Dispozitivul %s nu conține eticheta de disc BSD.

en: Do you want to create a BSD disklabel?
ro: Doriți să creați o etichetă de disc BSD?

en: Disk
ro: Disc

en: Packname
ro: Nume de pachet

en: Flags
ro: Indicatori

en:  removable
ro:  detașabil

en:  badsect
ro:  sect.defect.

en: Bytes/Sector
ro: Octeți/Sector

en: Tracks/Cylinder
ro: Piste/Cilindru

en: Sectors/Cylinder
ro: Sectoare/Cilindru

en: Cylinders
ro: Cilindri

en: Rpm
ro: rot/min

en: Interleave
ro: Intercalare

en: Trackskew
ro: Deviație pistă

en: Cylinderskew
ro: Deviație cilindru

en: Headswitch
ro: Comutare capete

en: Track-to-track seek
ro: Urmărirea de la o pistă la alta

en: bytes/sector
ro: octeți/sector

en: sectors/track
ro: sectoare/pistă

en: tracks/cylinder
ro: piste/cilindru

en: cylinders
ro: cilindri

en: sectors/cylinder
ro: sectoare/cilindru

en: rpm
ro: rot/min

en: interleave
ro: intercalare

en: trackskew
ro: deviație pistă

en: cylinderskew
ro: deviație cilindru

en: headswitch
ro: comutare capete

en: track-to-track seek
ro: urmărirea de la o pistă la alta

en: The bootstrap file %s successfully loaded.
ro: Fișierul cu secvența de pornire %s a fost încărcat cu succes.

en: Bootstrap: %1$sboot -> boot%1$s (default %1$s)
ro: Secvența de pornire: %1$sboot -> boot%1$s (implicilt %1$s)

en: Bootstrap overlaps with disklabel!
ro: Secvența de pornire se suprapune cu eticheta de disc!

en: Bootstrap installed on %s.
ro: Secvența de pornire a fost instalată pe %s.

en: Too many partitions (%d, maximum is %d).
ro: Prea multe partiții (%d, numărul maxim este %d).

en: Disklabel written to %s.  (Don't forget to write the %s disklabel too.)
ro: Eticheta discului a fost scrisă pe %s.  (Nu uitați să scrieți și eticheta discului %s.)

en: Disklabel written to %s.
ro: Eticheta discului a fost scrisă pe %s.

en: Syncing disks.
ro: Se sincronizează discurile.

en: BSD label is not nested within a DOS partition.
ro: Eticheta BSD nu este imbricată într-o partiție DOS.

en: BSD partition '%c' linked to DOS partition %zu.
ro: Partiția BSD „%c” este legată la partiția DOS %zu.

en: Slice
ro: Felie

en: Fsize
ro: DimFiș

en: Bsize
ro: DimBloc

en: %s: fsync device failed
ro: %s: fsync() pe dispozitiv a eșuat

en: %s: close device failed
ro: %s: închiderea dispozitivului a eșuat

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
ro: Se apelează ioctl() pentru a citi din nou tabelul de partiții.

en: Re-reading the partition table failed.
ro: Recitirea tabelului de partiții a eșuat.

en: The kernel still uses the old table. The new table will be used at the next reboot or after you run partprobe(8) or partx(8).
ro: Nucleul utilizează în continuare vechiul tabel. Noul tabel va fi utilizat la următoarea repornire sau după ce veți rula partprobe(8) sau partx(8).

en: Failed to remove partition %zu from system
ro: Nu s-a putut elimina partiția %zu din sistem

en: Failed to update system information about partition %zu
ro: Nu s-a reușit actualizarea informațiilor de sistem despre partiția %zu

en: Failed to add partition %zu to system
ro: Nu s-a reușit adăugarea partiției %zu în sistem

en: The kernel still uses the old partitions. The new table will be used at the next reboot.
ro: Nucleul utilizează în continuare partițiile vechi. Noul tabel va fi utilizat la următoarea repornire.

en: cylinder | cylinders
ro[0]: cilindru
ro[1]: cilindri
ro[2]: de cilindri

en: sector | sectors
ro[0]: sector
ro[1]: sectoare
ro[2]: de sectoare

en: Incomplete geometry setting.
ro: Configurare incompletă a geometriei.

en: All primary partitions have been defined already.
ro: Toate partițiile primare au fost deja definite.

en: Primary partition not available.
ro: Partiție primară indisponibilă.

en: Failed to read extended partition table (offset=%ju)
ro: Nu s-a reușit citirea tabelului de partiții extinse (poziția=%ju)

en: You can set geometry from the extra functions menu.
ro: Puteți ajusta geometria din meniul de funcții suplimentare.

en: DOS-compatible mode is deprecated.
ro: Modul compatibil cu DOS este depășit.

en: The device presents a logical sector size that is smaller than the physical sector size. Aligning to a physical sector (or optimal I/O) size boundary is recommended, or performance may be impacted.
ro: Dispozitivul prezintă o dimensiune logică a sectorului care este mai mică decât dimensiunea fizică a sectorului. Se recomandă alinierea la o limită de dimensiune a sectorului fizic (sau la o dimensiune optimă de In/Ieș), în caz contrar performanța poate fi afectată.

en: Cylinders as display units are deprecated.
ro: Cilindrii ca unități de afișare sunt depreciați.

en: The size of this disk is %s (%ju bytes). DOS partition table format cannot be used on drives for volumes larger than %lu bytes for %lu-byte sectors. Use GUID partition table format (GPT).
ro: Dimensiunea acestui disc este %s (%ju octeți). Formatul tabelului de partiții DOS nu poate fi utilizat pe unități pentru volume mai mari de %lu octeți pentru sectoare de %lu octeți. Folosiți formatul tabelului de partiții GUID (GPT).

en: Bad offset in primary extended partition.
ro: Poziție greșită în partiția extinsă primară.

en: Omitting partitions after #%zu. They will be deleted if you save this partition table.
ro: Se omit partițiile după nr %zu. Acestea vor fi șterse dacă salvați acest tabel de partiții.

en: Extra link pointer in partition table %zu.
ro: Indicator de legătură extra în tabelul de partiții %zu.

en: Ignoring extra data in partition table %zu.
ro: Se ignoră datele extra din tabelul de partiții %zu.

en: omitting empty partition (%zu)
ro: se omite partiția goală (%zu)

en: Created a new DOS (MBR) disklabel with disk identifier 0x%08x.
ro: S-a creat o nouă etichetă de disc DOS (MBR) cu identificatorul de disc 0x%08x.

en: Enter the new disk identifier
ro: Introduceți noul identificator de disc

en: Incorrect value.
ro: Valoare incorectă.

en: Disk identifier changed from 0x%08x to 0x%08x.
ro: Identificatorul discului a fost modificat de la 0x%08x la 0x%08x.

en: Ignoring extra extended partition %zu
ro: Se ignoră partiția extra extinsă %zu

en: Invalid flag 0x%02x%02x of EBR (for partition %zu) will be corrected by w(rite).
ro: Identificatorul nevalid 0x%02x%02x din EBR (pentru partiția %zu) va fi corectat de «w(rite)», scriere.

en: Start sector %ju out of range.
ro: Sectorul de început %ju în afara intervalului.

en: Partition %zu is already defined.  Delete it before re-adding it.
ro: Partiția %zu este deja definită.  Ștergeți-o înainte de a o adăuga din nou.

en: No free sectors available.
ro: Nu există sectoare libere disponibile.

en: Sector %ju is already allocated.
ro: Sectorul %ju este deja alocat.

en: Adding logical partition %zu
ro: Se adaugă partiția logică %zu

en: Partition %zu: contains sector 0
ro: Partiția %zu: conține sectorul 0

en: Partition %zu: head %d greater than maximum %d
ro: Partiția %zu: capul %d mai mare decât maximul %d

en: Partition %zu: sector %d greater than maximum %ju
ro: Partiția %zu: sectorul %d mai mare decât maximul %ju

en: Partition %zu: cylinder %d greater than maximum %ju
ro: Partiția %zu: cilindrul %d mai mare decât maximul %ju

en: Partition %zu: LBA sector %u disagrees with C/H/S calculated sector %u
ro: Partiția %zu: sectorul LBA %u nu corespunde cu sectorul calculat de C/H/S %u

en: Partition %zu: different physical/logical beginnings (non-Linux?): phys=(%d, %d, %d), logical=(%d, %d, %d)
ro: Partiția %zu: începuturi fizice/logice diferite (non-Linux?): fizice=(%d, %d, %d), logice=(%d, %d, %d)

en: Partition %zu: different physical/logical endings: phys=(%d, %d, %d), logical=(%d, %d, %d)
ro: Partiția %zu: sfârșituri fizice/logice diferite: fizice=(%d, %d, %d), logice=(%d, %d, %d)

en: Partition %zu: does not end on cylinder boundary.
ro: Partiție %zu: nu se termină la limita cilindrului.

en: Partition %zu: bad start-of-data.
ro: Partiția %zu: început de date greșit.

en: Partition %zu: overlaps partition %zu.
ro: Partiția %zu: se suprapune partiției %zu.

en: Partition %zu: empty.
ro: Partiția %zu: goală.

en: Logical partition %zu: not entirely in partition %zu.
ro: Partiția logică %zu: nu se află în întregime în partiția %zu.

en: No errors detected.
ro: Nu au fost detectate erori.

en: Total allocated sectors %ju greater than the maximum %ju.
ro: Totalul sectoarelor alocate %ju mai mare decât %ju maxim.

en: Remaining %ju unallocated %ld-byte sectors.
ro: Sectoare rămase %ju nealocate %ld-octeți.

en: %d error detected. | %d errors detected.
ro[0]: %d eroare detectată.
ro[1]: %d erori detectate.
ro[2]: %d de erori detectate.

en: The maximum number of partitions has been created.
ro: A fost creat numărul maxim de partiții.

en: Extended partition already exists.
ro: Partiția extinsă există deja.

en: Extended partition does not exists. Failed to add logical partition.
ro: Partiția extinsă nu există. Nu s-a reușit adăugarea partiției logice.

en: All primary partitions are in use.
ro: Toate partițiile primare sunt în uz.

en: All space for primary partitions is in use.
ro: Tot spațiul pentru partițiile primare este în uz.

note: TRANSLATORS: Try to keep this within 80 characters.
en: To create more partitions, first replace a primary with an extended partition.
ro: Pentru a crea mai multe partiții, înlocuiți mai întâi o partiție primară cu o partiție extinsă.

en: Partition type
ro: Tip de partiție

en: %u primary, %d extended, %u free
ro: %u primare, %d extinse, %u libere

en: primary
ro: primară

en: extended
ro: extinsă

en: container for logical partitions
ro: container pentru partiții logice

en: logical
ro: logică

en: numbered from 5
ro: numerotate de la 5

en: Invalid partition type `%c'.
ro: Tip de partiție nevalid „%c”.

en: Cannot write sector %jd: seek failed
ro: Nu se poate scrie sectorul %jd: examinarea a eșuat

en: Disk identifier
ro: Identificator de disc

en: Type 0 means free space to many systems. Having partitions of type 0 is probably unwise.
ro: Tipul 0 înseamnă spațiu liber pentru multe sisteme. Existența unor partiții de tip 0 nu este probabil înțeleaptă.

en: Cannot change type of the extended partition which is already used by logical partitions. Delete logical partitions first.
ro: Nu se poate schimba tipul partiției extinse, care este deja utilizată de partiții logice. Ștergeți mai întâi partițiile logice.

en: Partition %zu: no data area.
ro: Partiția %zu: nu există o zonă de date.

en: New beginning of data
ro: Nou început de date

en: The new beginning of the partition overlaps the disk label area. Be very careful when using the partition. You can lose all your partitions on the disk.
ro: Noul început al partiției se suprapune peste zona de etichetare a discului. Fiți foarte atenți atunci când utilizați partiția. Puteți pierde toate partițiile de pe disc.

en: Partition %zu: is an extended partition.
ro: Partiția %zu: este o partiție extinsă.

en: The bootable flag on partition %zu is enabled now.
ro: Fanionul de pornire de pe partiția %zu este activat acum.

en: The bootable flag on partition %zu is disabled now.
ro: Fanionul de pornire de pe partiția %zu este dezactivat acum.

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Boot
ro: Pornire

en: Start-C/H/S
ro: Început-C/H/S

en: End-C/H/S
ro: Sfârșit-C/H/S

en: Attrs
ro: Atrib.

en: failed to allocate GPT header
ro: nu s-a putut aloca antetul GPT

en: First LBA specified by script is out of range.
ro: Prima LBA specificată de script este în afara intervalului.

en: Last LBA specified by script is out of range.
ro: Ultima LBA specificată de script este în afara intervalului.

en: GPT PMBR size mismatch (%<PRIu64> != %<PRIu64>) will be corrected by write.
ro: Necorelările de dimensiune GPT PMBR (%<PRIu64> != %<PRIu64>) vor fi corectate de «write», prin scriere.

en: gpt: stat() failed
ro: gpt: stat() a eșuat

en: gpt: cannot handle files with mode %o
ro: gpt: nu se pot gestiona fișiere cu modul %o

en: GPT Header
ro: Antet GPT

en: GPT Entries
ro: Intrări GPT

en: GPT Backup Entries
ro: Intrări de rezervă GPT

en: GPT Backup Header
ro: Antet de rezervă GPT

en: First usable LBA
ro: Prima LBA utilizabilă

en: Last usable LBA
ro: Ultima LBA utilizabilă

note: TRANSLATORS: The LBA (Logical Block Address) of the backup GPT header.
en: Alternative LBA
ro: LBA alternativă

note: TRANSLATORS: The start of the array of partition entries.
en: Partition entries starting LBA
ro: Intrări de partiție care încep cu LBA

note: TRANSLATORS: The end of the array of partition entries.
en: Partition entries ending LBA
ro: Intrări de partiție care se termină cu LBA

en: Allocated partition entries
ro: Intrări de partiții alocate

en: The backup GPT table is corrupt, but the primary appears OK, so that will be used.
ro: Tabelul GPT de rezervă este corupt, dar tabelul primar pare în regulă, așa că acesta va fi utilizat.

en: The primary GPT table is corrupt, but the backup appears OK, so that will be used.
ro: Tabelul GPT primar este corupt, dar copia de rezervă pare în regulă, așa că va fi utilizată.

en: The backup GPT table is not on the end of the device.
ro: Tabelul GPT de rezervă nu se află la sfârșitul dispozitivului.

en: The backup GPT table is not on the end of the device. This problem will be corrected by write.
ro: Tabelul GPT de rezervă nu se află la sfârșitul dispozitivului. Această problemă va fi corectată de «write», prin scriere.

en: Failed to recalculate backup GPT table location
ro: Nu s-a reușit să se recalculeze locația tabelului GPT de rezervă

en: unsupported GPT attribute bit '%s'
ro: bit de atribut GPT neacceptat „%s”

en: failed to parse GPT attribute string '%s'
ro: nu s-a reușit să se analizeze șirul de atribute GPT „%s”

en: Partition UUID changed from %s to %s.
ro: UUID-ul partiției s-a schimbat din %s în %s.

en: Failed to translate partition name, name not changed.
ro: Nu s-a reușit conversia numelui partiției, numele nu a fost schimbat.

en: Partition name changed from '%s' to '%.*s'.
ro: Numele partiției s-a schimbat din „%s” în „%.*s”.

en: The start of the partition understeps FirstUsableLBA.
ro: Începutul partiției se află sub FirstUsableLBA.

en: The end of the partition oversteps LastUsableLBA.
ro: Sfârșitul partiției se află dincolo de LastUsableLBA.

en: The device contains hybrid MBR -- writing GPT only.
ro: Dispozitivul conține MBR hibrid - se scrie doar GPT.

en: Disk does not contain a valid backup header.
ro: Discul nu conține un antet de rezervă valid.

en: Invalid primary header CRC checksum.
ro: Suma de control CRC a antetului primar nu este validă.

en: Invalid backup header CRC checksum.
ro: Suma de control CRC a antetului de rezervă nu este validă.

en: Invalid partition entry checksum.
ro: Suma de verificare a intrării partiției nu este validă.

en: Invalid primary header LBA sanity checks.
ro: Verificările de integritate LBA ale antetului primar nu sunt valide.

en: Invalid backup header LBA sanity checks.
ro: Verificări de integritate LBA ale antetului de rezervă nu sunt valide.

en: MyLBA mismatch with real position at primary header.
ro: Neconcordanță între MyLBA și poziția reală în antetul primar.

en: MyLBA mismatch with real position at backup header.
ro: Nepotrivire între MyLBA și poziția reală în antetul de rezervă.

en: Disk is too small to hold all data.
ro: Discul este prea mic pentru a cuprinde toate datele.

en: Primary and backup header mismatch.
ro: Nepotrivire între antetul principal și cel de rezervă.

en: Partition %u overlaps with partition %u.
ro: Partiția %u se suprapune cu partiția %u.

en: Partition %u is too big for the disk.
ro: Partiția %u este prea mare pentru disc.

en: Partition %u ends before it starts.
ro: Partiția %u se termină înainte de a începe.

en: Header version: %s
ro: Versiunea antetului: %s

en: Using %zu out of %zu partitions.
ro: Se utilizează %zu din %zu partiții.

en: A total of %ju free sectors is available in %u segment. | A total of %ju free sectors is available in %u segments (the largest is %s).
ro[0]: Un total de %ju sectoare libere sunt disponibile în %u segment.
ro[1]: Un total de %ju sectoare libere sunt disponibile în %u segmente (cel mai mare este %s).
ro[2]: Un total de %ju sectoare libere sunt disponibile în %u de segmente (cel mai mare este %s).

en: All partitions are already in use.
ro: Toate partițiile sunt deja în uz.

en: No enough free sectors available.
ro: Nu există suficiente sectoare libere disponibile.

en: Sector %ju already used.
ro: Sectorul %ju este deja utilizat.

en: Could not create partition %zu
ro: Nu s-a putut crea partiția %zu

en: The last usable GPT sector is %ju, but %ju is requested.
ro: Ultimul sector GPT utilizabil este %ju, dar se solicită %ju.

en: The first usable GPT sector is %ju, but %ju is requested.
ro: Primul sector GPT utilizabil este %ju, dar se solicită %ju.

en: Created a new GPT disklabel (GUID: %s).
ro: A fost creată o nouă etichetă de disc GPT (GUID: %s).

en: The maximal number of partitions is %zu (default is %zu).
ro: Numărul maxim de partiții este %zu (valoarea implicită este %zu).

en: Enter new disk UUID (in 8-4-4-4-12 format)
ro: Introduceți noul UUID al discului (în format 8-4-4-4-4-12)

en: Failed to parse your UUID.
ro: Nu s-a reușit analizarea UUID-ului introdus.

en: Disk identifier changed from %s to %s.
ro: Identificatorul discului s-a schimbat din %s în %s.

en: Not enough space for new partition table!
ro: Nu există suficient spațiu pentru un nou tabel de partiții!

en: Partition #%zu out of range (minimal start is %<PRIu64> sectors)
ro: Partiția #%zu a ieșit din interval (începutul minim este %<PRIu64> sectoare)

en: Partition #%zu out of range (maximal end is %<PRIu64> sectors)
ro: Partiția #%zu a ieșit din interval (capătul maxim este %<PRIu64> sectoare)

en: The partition entry size is zero.
ro: Dimensiunea de intrare a partiției este zero.

en: The number of the partition has to be smaller than %zu.
ro: Numărul partiției trebuie să fie mai mic decât %zu.

en: Cannot allocate memory!
ro: Nu se poate aloca memorie!

en: Partition table length changed from %<PRIu32> to %<PRIu32>.
ro: Lungimea tabelului de partiții s-a schimbat de la %<PRIu32> la %<PRIu32>.

en: The attributes on partition %zu changed to 0x%016<PRIx64>.
ro: Atributele partiției %zu au fost modificate la 0x%016<PRIx64>.

en: Enter GUID specific bit
ro: Introduceți bitul specific GUID

en: failed to toggle unsupported bit %lu
ro: nu s-a reușit să se activeze bitul neacceptat %lu

en: The GUID specific bit %d on partition %zu is enabled now.
ro: Bitul specific GUID %d de pe partiția %zu este activat acum.

en: The GUID specific bit %d on partition %zu is disabled now.
ro: Bitul specific GUID %d de pe partiția %zu este dezactivat acum.

en: The %s flag on partition %zu is enabled now.
ro: Indicatorul %s de pe partiția %zu este activat acum.

en: The %s flag on partition %zu is disabled now.
ro: Indicatorul %s de pe partiția %zu este dezactivat acum.

en: Type-UUID
ro: Tip-UUID

en: Name
ro: Nume

en: Partitions order fixed.
ro: Ordinea partițiilor a fost corectată.

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
ro: Nimic de făcut. Ordinea este deja corectă.

en: Failed to fix partitions order.
ro: Nu s-a reușit să se stabilească ordinea partițiilor.

en: Free space
ro: Spațiu liber

en: Failed to resize partition #%zu.
ro: Nu s-a reușit redimensionarea partiției #%zu.

note: TRANSLATORS: unknown network interface, maximum 15 * (IF_NAMESIZE-1) bytes
en: unknown
ro: necunoscut

en: The script and device sector size differ; the sizes will be recalculated to match the device.
ro: Dimensiunea sectorului din script și din dispozitiv diferă; dimensiunile vor fi recalculate pentru a corespunde dispozitivului.

en: Can't recalculate partition start to the device sectors
ro: Nu se poate recalcula începutul partiției în sectoarele dispozitivului

en: Can't recalculate partition size to the device sectors
ro: Nu se poate recalcula dimensiunea partiției în sectoarele dispozitivului

en: Ignore "first-lba" header due to sector size mismatch.
ro: Se ignoră antetul „first-lba” din cauza nepotrivirii dimensiunii sectorului.

en: Ignore "last-lba" header due to sector size mismatch.
ro: Se ignoră antetul „last-lba” din cauza nepotrivirii dimensiunii sectorului.

en: SGI volume
ro: Volum SGI

en: Linux native
ro: Linux nativ

en: SGI info created on second sector.
ro: Informații SGI create pe al doilea sector.

en: Detected an SGI disklabel with wrong checksum.
ro: A fost detectată o etichetă de disc SGI cu o sumă de control greșită.

en: Physical cylinders
ro: Cilindri fizici

en: Extra sects/cyl
ro: Sectoare suplimentare pe cilindru

en: Bootfile
ro: Fișier de pornire

en: Invalid bootfile!  The bootfile must be an absolute non-zero pathname, e.g. "/unix" or "/unix.save".
ro: Fișier de pornire nevalid!  Fișierul de pornire trebuie să fie o rută absolută diferită de zero, de exemplu „/unix” sau „/unix.save”.

en: Name of bootfile is too long: %zu byte maximum. | Name of bootfile is too long: %zu bytes maximum.
ro[0]: Numele fișierului de pornire este prea lung: %zu octet maxim.
ro[1]: Numele fișierului de pornire este prea lung: %zu octeți maxim.
ro[2]: Numele fișierului de pornire este prea lung: %zu de octeți maxim.

en: Bootfile must have a fully qualified pathname.
ro: Fișierul de pornire trebuie să aibă un nume de rută complet calificat.

en: Be aware that the bootfile is not checked for existence.  SGI's default is "/unix", and for backup "/unix.save".
ro: Rețineți că nu se verifică existența fișierului de pornire.  Valoarea implicită a SGI este „/unix”, iar pentru backup „/unix.save”.

en: The current boot file is: %s
ro: Fișierul de pornire curent este: %s

en: Enter full path of the new boot file
ro: Introduceți ruta completă a noului fișier de pornire

en: Boot file is unchanged.
ro: Fișierul de pornire rămâne neschimbat.

en: Bootfile has been changed to "%s".
ro: Fișierul de pornire a fost schimbat în „%s”.

en: More than one entire disk entry present.
ro: Este prezentă mai mult de o intrare de disc întreg.

en: No partitions defined.
ro: Nu există partiții definite.

en: IRIX likes it when partition 11 covers the entire disk.
ro: IRIX preferă ca partiția 11 să acopere întregul disc.

en: The entire disk partition should start at block 0, not at block %d.
ro: Întreaga partiție a discului ar trebui să înceapă de la blocul 0, nu de la blocul %d.

en: Partition 11 should cover the entire disk.
ro: Partiția 11 trebuie să acopere întregul disc.

en: Partitions %d and %d overlap by %d sector. | Partitions %d and %d overlap by %d sectors.
ro[0]: Partițiile %d și %d se suprapun pe %d sector.
ro[1]: Partițiile %d și %d se suprapun pe %d sectoare.
ro[2]: Partițiile %d și %d se suprapun pe %d de sectoare.

en: Unused gap of %8u sector: sector %8u | Unused gap of %8u sectors: sectors %8u-%u
ro[0]: Spațiu neutilizat din %8u sector: sectorul %8u
ro[1]: Spațiu neutilizat din %8u sectoare: sectoarele %8u-%u
ro[2]: Spațiu neutilizat din %8u de sectoare: sectoarele %8u-%u

en: The boot partition does not exist.
ro: Partiția de pornire nu există.

en: The swap partition does not exist.
ro: Partiția spațiului de interschimb (swap) nu există.

en: The swap partition has no swap type.
ro: Partiția spațiului de interschimb (swap) nu are un tip de swap.

en: You have chosen an unusual bootfile name.
ro: Ați ales un nume de fișier de pornire neobișnuit.

en: Partition overlap on the disk.
ro: Suprapunere de partiții pe disc.

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
ro: Se încearcă generarea automată a întregii intrări pe disc.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
ro: Aveți o partiție suprapusă pe disc. Rezolvați mai întâi acest lucru!

en: First %s
ro: Prima %s

en: It is highly recommended that the eleventh partition covers the entire disk and is of type 'SGI volume'.
ro: Este foarte recomandat ca cea de-a unsprezecea partiție să acopere întregul disc și să fie de tip „volum SGI”.

en: Last %s or +%s or +size{K,M,G,T,P}
ro: Ultima %s sau +%s sau +dimensiunea{K,M,G,T,P}

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s. Using geometry cylinder value of %ju. This value may be truncated for devices > 33.8 GB.
ro: ioctl BLKGETSIZE a eșuat pe %s. Se utilizează valoarea geometriei cilindrului de %ju. Această valoare poate fi trunchiată pentru dispozitive > 33,8 GB.

en: Created a new SGI disklabel.
ro: A fost creată o nouă etichetă de disc SGI.

en: Sorry, only for non-empty partitions you can change the tag.
ro: Scuze, numai pentru partițiile care nu sunt goale puteți schimba eticheta.

en: Consider leaving partition 9 as volume header (0), and partition 11 as entire volume (6), as IRIX expects it.
ro: Luați în considerare posibilitatea de a lăsa partiția 9 ca antet de volum (0), iar partiția 11 ca volum întreg (6), așa cum se așteaptă IRIX.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0 is of type "SGI volhdr", the IRIX system will rely on it to retrieve from its directory standalone tools like sash and fx. Only the "SGI volume" entire disk section may violate this. Are you sure about tagging this partition differently?
ro: Este foarte recomandat ca partiția de la poziția 0 să fie de tip „SGI volhdr”, deoarece sistemul IRIX se va baza pe ea pentru a prelua din directorul său instrumente autonome precum «sash» și «fx». Doar secțiunea de disc întreg „SGI volume” poate încălca acest lucru. Sunteți sigur că etichetați această partiție în mod diferit?

en: Unassigned
ro: Neatribuită

en: SunOS root
ro: Rădăcină SunOS

en: SunOS swap
ro: Spațiu de interschimb (swap) SunOS

en: SunOS usr
ro: usr SunOS

en: Whole disk
ro: Întregul disc

en: SunOS stand
ro: stand SunOS

en: SunOS var
ro: var SunOS

en: SunOS home
ro: home SunOS

en: SunOS alt sectors
ro: Sectoare alt. SunOS

en: SunOS cachefs
ro: Cachefs SunOS

en: SunOS reserved
ro: Rezervat SunOS

en: #%zu: start cylinder overflows Sun label limits
ro: #%zu: cilindrul de început depășește limitele etichetei Sun

en: #%zu: number of sectors overflow Sun label limits
ro: #%zu: numărul de sectoare depășește limitele etichetei Sun

en: Detected sun disklabel with wrong checksum. Probably you'll have to set all the values, e.g. heads, sectors, cylinders and partitions or force a fresh label (s command in main menu)
ro: A fost detectată o etichetă de disc Sun cu o sumă de control greșită. Probabil că va trebui să definiți toate valorile, de exemplu, capetele, sectoarele, cilindrii și partițiile sau să forțați o nouă etichetă (comanda «s» din meniul principal).

en: Detected sun disklabel with wrong version [%d].
ro: A fost detectată o etichetă de disc Sun cu versiunea greșită [%d].

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.sanity [0x%08x].
ro: A fost detectată o etichetă de disc Sun cu vtoc.sanity greșit [0x%08x].

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.nparts [%u].
ro: A fost detectată o etichetă de disc Sun cu vtoc.nparts [%u] greșit.

en: Warning: Wrong values need to be fixed up and will be corrected by w(rite)
ro: Avertisment: Valorile greșite trebuie să fie corectate și vor fi corectate de către w(rite), prin scriere

en: Heads
ro: Capete

en: Sectors/track
ro: Sectoare/pistă

en: Created a new Sun disklabel.
ro: A fost creată o nouă etichetă de disc Sun.

en: Partition %u doesn't end on cylinder boundary.
ro: Partiția %u nu se termină la limita cilindrului.

en: Partition %u overlaps with others in sectors %u-%u.
ro: Partiția %u se suprapune cu alte partiții din sectoarele %u-%u.

en: Unused gap - sectors 0-%u.
ro: Spațiu nefolosit - sectoarele 0-%u.

en: Unused gap - sectors %u-%u.
ro: Spațiu nefolosit - sectoarele %u-%u.

en: Other partitions already cover the whole disk. Delete some/shrink them before retry.
ro: Alte partiții acoperă deja întregul disc. Ștergeți unele/reduceți-le înainte de a încerca din nou.

en: It is highly recommended that the third partition covers the whole disk and is of type `Whole disk'
ro: Este foarte recomandat ca a treia partiție să acopere tot discul și să fie de tipul „Întregul disc”.

en: Aligning the first sector from %u to %u to be on cylinder boundary.
ro: Se aliniază primul sector de la %u la %u pentru a se afla pe limita cilindrului.

en: Sector %d is already allocated
ro: Sectorul %d este deja alocat

en: Last %s or +/-%s or +/-size{K,M,G,T,P}
ro: Ultimul %s sau +%s sau +dimensiunea{K,M,G,T,P}

en: You haven't covered the whole disk with the 3rd partition, but your value
    %lu %s covers some other partition. Your entry has been changed
    to %lu %s
ro: Nu ați acoperit întregul disc cu cea de-a treia partiție, dar valoarea
    indicată %lu %s acoperă o altă partiție. Intrarea dvs. a fost modificată
    la %lu %s

en: If you want to maintain SunOS/Solaris compatibility, consider leaving this partition as Whole disk (5), starting at 0, with %u sectors
ro: Dacă doriți să păstrați compatibilitatea cu SunOS/Solaris, luați în considerare posibilitatea de a lăsa această partiție ca disc întreg (5), începând de la 0, cu %u sectoare.

en: Label ID
ro: ID etichetă

en: Volume ID
ro: ID volum

en: Alternate cylinders
ro: Cilindri alternativi

en: Number of alternate cylinders
ro: Numărul de cilindri alternativi

en: Extra sectors per cylinder
ro: Sectoare suplimentare per cilindru

en: Interleave factor
ro: Factor de intercalare

en: Rotation speed (rpm)
ro: Viteza de rotație (rot/min)

en: Number of physical cylinders
ro: Numărul de cilindri fizici

en: Consider leaving partition 3 as Whole disk (5),
    as SunOS/Solaris expects it and even Linux likes it.
ro: Luați în considerare posibilitatea de a lăsa partiția 3 ca disc întreg (5),
    deoarece SunOS/Solaris se așteaptă la aceasta și chiar și Linux o preferă.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is UFS, EXT2FS filesystem or SunOS swap. Putting Linux swap
    there may destroy your partition table and bootblock.
    Are you sure you want to tag the partition as Linux swap?
ro: Este foarte recomandat ca partiția de la poziția 0 să fie un sistem
    de fișiere UFS, EXT2FS sau spațiul de interschimb (swap) SunOS. Dacă
    puneți spațiul de interschimb (swap) Linux acolo, puteți distruge
    tabela de partiții și blocul de pornire.
    Sunteți sigur că doriți să marcați partiția ca swap Linux?

en: %s: %s contains invalid numerical value: %s
ro: %s: %s conține o valoare numerică nevalidă: %s

en: Error reading login.defs: %s
ro: Eroare la citirea login.defs: %s

en: couldn't fetch %s: %s
ro: nu s-a putut prelua %s: %s

en: hush login status: restore original IDs failed
ro: starea de conectare silențioasă: restaurarea ID-urilor originale a eșuat

en: operation failed: %m
ro: operația a eșuat: %m

en: WARNING: failed to apply propagation flags
ro: AVERTISMENT: nu s-a reușit aplicarea indicatoarelor de propagare

en: WARNING: source write-protected, mounted read-only
ro: AVERTISMENT: sursă protejată la scriere, montată numai-pentru-citire

en: operation permitted for root only
ro: operație permisă doar pentru root

en: %s is already mounted
ro: %s este deja montată

en: can't find in %s
ro: nu se poate găsi în %s

en: can't find mount point in %s
ro: nu se poate găsi punctul de montare în %s

en: can't find mount source %s in %s
ro: nu se poate găsi sursa de montare %s în %s

en: more filesystems detected on %s; use -t <type> or wipefs(8)
ro: mai multe sisteme de fișiere detectate pe %s; utilizați „-t <tip>” sau wipefs(8)

en: failed to determine filesystem type
ro: nu s-a reușit să se determine tipul de sistem de fișiere

en: no valid filesystem type specified
ro: nu este specificat un tip de sistem de fișiere valid

en: can't find %s
ro: nu se poate găsi %s

en: no mount source specified
ro: nu este specificată nicio sursă de montare

en: failed to parse mount options '%s': %m
ro: nu s-au putut analiza opțiunile de montare „%s”: %m

en: failed to parse mount options '%s'
ro: nu s-au putut analiza opțiunile de montare „%s”

en: failed to parse mount options: %m
ro: nu s-au putut analiza opțiunile de montare: %m

en: failed to parse mount options
ro: nu s-au putut analiza opțiunile de montare

en: failed to set up loop device for %s
ro: nu s-a reușit să se configureze dispozitivul de buclă pentru %s

en: overlapping loop device exists for %s
ro: există un dispozitiv de buclă suprapus pentru %s

en: locking failed
ro: blocarea a eșuat

en: failed to switch namespace
ro: nu s-a putut schimba spațiul de nume

en: filesystem already mounted
ro: sistemul de fișiere este deja montat

en: mount failed: %m
ro: montare eșuată: %m

en: filesystem was mounted, but failed to apply flags
ro: sistemul de fișiere a fost montat, dar nu s-a reușit să se aplice fanioanele

en: filesystem was mounted, but failed to update userspace mount table
ro: sistemul de fișiere a fost montat, dar nu s-a reușit să se actualizeze tabelul de montare din spațiul utilizatorului

en: filesystem was mounted, but failed to switch namespace back
ro: sistemul de fișiere a fost montat, dar nu s-a reușit să se schimbe spațiul de nume înapoi (la cel dinainte)

en: filesystem was mounted, but failed to change ownership: %m
ro: sistemul de fișiere a fost montat, dar nu s-a reușit să se schimbe proprietarul: %m

en: filesystem was mounted, but failed to change mode: %m
ro: sistemul de fișiere a fost montat, dar nu s-a reușit să se schimbe modul: %m

en: filesystem was mounted, but failed to attach idmapping
ro: sistemul de fișiere a fost montat, dar nu s-a reușit să se atașeze idmapping

en: filesystem was mounted, but any subsequent operation failed: %m
ro: sistemul de fișiere a fost montat, dar orice operație ulterioară a eșuat: %m

en: %s() failed:
ro: %s() a eșuat

en: permission denied
ro: permisiune refuzată

en: mount point is not a directory
ro: punctul de montare nu este un director

en: must be superuser to use mount
ro: trebuie să fiți superutilizator pentru a utiliza «mount»

en: mount point is busy
ro: punctul de montare este ocupat

en: %s already mounted on %s
ro: %s este deja montat pe %s

en: %s already mounted or mount point busy
ro: %s este deja montat sau punctul de montare este ocupat

en: mount point does not exist
ro: punctul de montare nu există

en: mount point is a symbolic link to nowhere
ro: punctul de montare este o legătură simbolică către nicăieri

en: special device %s does not exist
ro: dispozitivul special %s nu există

en: special device %s does not exist (a path prefix is not a directory)
ro: dispozitivul special %s nu există (un prefix de rută nu este un director)

en: mount point not mounted or bad option
ro: punctul de montare nu este montat sau opțiunea este incorectă

en: not mount point or bad option
ro: nu este punct de montare sau opțiune incorectă

en: bad option; moving a mount residing under a shared mount is unsupported
ro: opțiune greșită; mutarea unei montări care se află sub o montare partajată nu este admisă

en: bad option; for several filesystems (e.g. nfs, cifs) you might need a /sbin/mount.<type> helper program
ro: opțiune incorectă; pentru mai multe sisteme de fișiere (de exemplu, nfs, cifs) s-ar putea să aveți nevoie de un program auxiliar «/sbin/mount.<tip>».

en: wrong fs type, bad option, bad superblock on %s, missing codepage or helper program, or other error
ro: tip de sistem de fișiere incorect, opțiune incorectă, super-bloc incorect pe %s, pagină de cod sau program auxiliar lipsă sau altă eroare

en: mount table full
ro: tabelul de montare este plin

en: can't read superblock on %s
ro: nu se poate citi super-blocul de pe %s

en: unknown filesystem type '%s'
ro: tip de sistem de fișiere necunoscut „%s”

en: unknown filesystem type
ro: tip de sistem de fișiere necunoscut

en: %s is not a block device, and stat(2) fails?
ro: %s nu este un dispozitiv de blocuri, iar stat(2) eșuează?

en: the kernel does not recognize %s as a block device; maybe "modprobe driver" is necessary
ro: nucleul nu recunoaște %s ca fiind un dispozitiv de bloc; poate că este necesar să rulați «modprobe „controlor-dispozitiv”».

en: %s is not a block device; try "-o loop"
ro: %s nu este un dispozitiv de blocuri; încercați „-o loop”

en: %s is not a block device
ro: %s nu este un dispozitiv de blocuri

en: %s is not a valid block device
ro: %s nu este un dispozitiv de blocuri valid

en: cannot mount %s read-only
ro: nu se poate monta %s numai-pentru-citire

en: %s is write-protected but explicit read-write mode requested
ro: %s este protejat la scriere, dar se solicită modul explicit de citire-scriere

en: cannot remount %s read-write, is write-protected
ro: nu se poate remonta %s pentru citire-scriere, este protejat la scriere

en: bind %s failed
ro: „bind” %s a eșuat

en: no medium found on %s
ro: nu s-a găsit nici un mediu de stocare pe %s

en: cannot mount; probably corrupted filesystem on %s
ro: nu se poate monta; probabil sistem de fișiere corupt pe %s

en: %s() failed: %m
ro: %s() a eșuat: %m

en: not mounted
ro: nu este montat

en: umount failed: %m
ro: «umount» a eșuat: %m

en: filesystem was unmounted, but failed to update userspace mount table
ro: sistemul de fișiere a fost demontat, dar nu s-a reușit să se actualizeze tabelul de montare din spațiul utilizatorului

en: filesystem was unmounted, but failed to switch namespace back
ro: sistemul de fișiere a fost demontat, dar nu s-a reușit să se schimbe spațiul de nume înapoi (la cel dinainte)

en: filesystem was unmounted, but any subsequent operation failed: %m
ro: sistemul de fișiere a fost demontat, dar orice operație ulterioară a eșuat: %m

en: invalid block device
ro: dispozitiv de blocuri nevalid

en: can't write superblock
ro: nu se poate scrie super-blocul

en: target is busy
ro: ținta este ocupată

en: no mount point specified
ro: niciun punct de montare specificat

en: must be superuser to unmount
ro: trebuie să fiți superutilizator pentru a utiliza «unmount»

en: block devices are not permitted on filesystem
ro: dispozitivele de blocuri nu sunt permise pe sistemul de fișiere

en: umount(2) system call failed: %m
ro: apelul de sistem unmount(2) a eșuat: %m

note: TRANSLATORS: Don't translate "e ". It's a message classifier.
en: e cannot set ID-mapping: %m
ro: e nu poate stabili corespondența ID-ului: %m

note: TRANSLATORS: Do not translate "e ". It is a message classifier.
en: e device node %s (%u:%u) is lost
ro: e nodul dispozitivului %s (%u:%u) este pierdut

note: TRANSLATORS: Don't translate "e ". It's a message classifier.
en: e device's hash does not match with root hash
ro: e suma de control a dispozitivului nu corespunde cu suma de control a rădăcinii

note: TRANSLATORS: Don't translate "e ". It's a message classifier.
en: e device and mount have to either be both opened with signature or both without
ro: e dispozitivul și punctul de montare trebuie să fie deschise fie amândouă cu semnătură, fie amândouă fără

en: failed to statx() pidfd
ro: statx() pidfd a eșuat

en: failed to obtain a valid file descriptor for PID %d
ro: nu s-a putut obține un descriptor de fișier valid pentru PID-ul %d

en: failed to parse PID argument '%s'
ro: nu s-a putut analiza argumentul PID „%s“

en: cannot open UNIX socket
ro: nu se poate deschide soclul UNIX

en: cannot set option for UNIX socket
ro: nu se poate defini opțiunea pentru soclul UNIX

en: cannot connect on UNIX socket
ro: nu se poate conecta la soclul UNIX

en: the plymouth request %c is not implemented
ro: cererea «plymouth» %c nu este implementată

en: getrandom() function
ro: funcția getrandom()

en: libc pseudo-random functions
ro: funcții pseudo-aleatorii libc

en: Cannot parse shells files: %s
ro: Nu se pot analiza fișierele shell-urilor: %s

en: Cannot evaluate entries in shells files: %s
ro: Nu se pot evalua intrările din fișierele shell: %s

en: unsupported argument: %s
ro: argument neacceptat: %s

en: invalid argument of --hyperlink: %s
ro: argument nevalid al opțiunii „--hyperlink”: %s

en: invalid argument of --annotate: %s
ro: argument nevalid al opțiunii „--annotate”: %s

en: unsupported option format: %s
ro: format de opțiune neacceptat: %s

en: %s: unable to probe device
ro: %s: nu se poate sonda dispozitivul

en: %s: ambiguous probing result; use wipefs(8)
ro: %s: rezultat ambiguu de sondare; utilizați wipefs(8)

en: %s: not a valid swap partition
ro: %s: nu este o partiție de spațiu de interschimb (swap) validă

en: %s: unsupported swap version '%s'
ro: %s: versiune de spațiu de interschimb (swap) neacceptată „%s”

en: format_iso_time: buffer overflow.
ro: format_iso_time: depășire a memoriei tampon.

en: time %<PRId64> is out of range.
ro: timpul %<PRId64> este în afara intervalului.

en: format_reltime: buffer overflow.
ro: format_reltime: depășire a memoriei tampon.

en:  %s [options] [<username>|<UID>]
ro:  %s [opțiuni] [<nume-utilizator>|<UID>]

en: Change your finger information.
ro: Schimbă informațiile despre datele dumneavoastră personale

en:  -f, --full-name <full-name>  real name
ro:  -f, --full-name <numele-complet>  numele adevărat

en:  -o, --office <office>        office number
ro:  -o, --office <serviciu>           numărul încăperii de la serviciu

en:  -p, --office-phone <phone>   office phone number
ro:  -p, --office-phone <telefon>      numărul de telefon de la serviciu

en:  -h, --home-phone <phone>     home phone number
ro:  -h, --home-phone <telefon>        numărul de telefon de acasă

en: field %s is too long
ro: câmpul %s este prea lung

en: %s: has illegal characters
ro: %s: conține caractere ilegale

en: login.defs forbids setting %s
ro: login.defs interzice configurarea %s

en: Office
ro: Serviciu

en: Office Phone
ro: Telefonul de la serviciu

en: Home Phone
ro: Telefonul de acasă

en: cannot handle multiple usernames or UIDs
ro: nu se pot gestiona nume de utilizator multiple sau UID-uri

en: Aborted.
ro: Se renunță.

en: %s: CHFN_RESTRICT has unexpected value: %s
ro: %s: CHFN_RESTRICT are valoarea neașteptată: %s

en: %s: CHFN_RESTRICT does not allow any changes
ro: %s: CHFN_RESTRICT nu permite nicio modificare

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
ro: Informațiile despre datele dumneavoastră personale *NU s-au schimbat*.  Încercați din nou mai târziu.

en: Finger information changed.
ro: Informațiile despre datele dumneavoastră personale au fost modificate.

en: your user %d does not exist
ro: utilizatorul dvs. %d nu există

en: user "%s" does not exist
ro: utilizatorul „%s” nu există

en: can only change local entries
ro: poate modifica doar intrările locale

en: %s is not authorized to change the finger info of %s
ro: %s nu este autorizat să modifice informațiile despre datele personale ale lui %s

en: Unknown user context
ro: Context de utilizator necunoscut

en: can't set default context for %s
ro: nu se poate defini contextul implicit pentru %s

en: running UID doesn't match UID of the user you are attempting to alter, change denied
ro: UID-ul care rulează nu corespunde cu UID-ul utilizatorului ale cărui date încercați să le modificați; modificare refuzată

en: Changing finger information for %s.
ro: Se modifică informațiile privind datele personale pentru %s.

en: Finger information not changed.
ro: Informațiile privind datele personale nu au fost modificate.

en: Change your login shell.
ro: Schimbă shell-ul de autentificare.

en:  -s, --shell <shell>  specify login shell
ro:  -s, --shell <shell>  specifică shell-ul de autentificare

en:  -l, --list-shells    print list of shells and exit
ro:  -l, --list-shells    afișează lista de shell-uri și iese

en: cannot handle multiple usernames
ro: nu se pot gestiona nume de utilizator multiple

en: shell must be a full path name
ro: „shell” trebuie să fie un nume de rută completă

en: "%s" does not exist
ro: „%s” nu există

en: "%s" is not executable
ro: „%s” nu este executabil

en: Warning: "%s" is not listed in %s.
ro: Avertisment: „%s” nu este listat în %s.

en: "%s" is not listed in %s.
    Use %s -l to see list.
ro: „%s” nu este listat în %s.
    Utilizați «%s -l» pentru a vedea lista.

en: you (user %d) don't exist.
ro: dvs. (utilizatorul %d) nu există.

en: user "%s" does not exist.
ro: utilizatorul „%s” nu există.

en: %s is not authorized to change the shell of %s
ro: %s nu este autorizat să schimbe shell-ul lui %s

en: running UID doesn't match UID of user we're altering, shell change denied
ro: UID-ul care rulează nu se potrivește cu UID-ul utilizatorului al cărui shell se modifică, schimbare de shell refuzată

en: your shell is not in %s, shell change denied
ro: shell-ul dvs. nu este în %s, schimbare de shell refuzată

en: Changing shell for %s.
ro: Se schimbă shell-ul pentru %s.

en: New shell
ro: Shell nou

en: Shell not changed.
ro: Shell-ul nu a fost schimbat.

en: Shell *NOT* changed.  Try again later.
ro: Shell-ul *NU* a fost schimbat.  Încercați din nou mai târziu.

en: setpwnam failed
    Shell *NOT* changed.  Try again later.
ro: setpwnam a eșuat
    Shell-ul *NU* a fost schimbat.  Încercați din nou mai târziu.

en: Shell changed.
ro: Shell-ul a fost schimbat.

en: Usage: %s <passwordfile> <username>...
ro: Utilizare: %s <fișier-parole> <nume-utilizator>...

en: unknown time format: %s
ro: format de timp necunoscut: %s

en: preallocation size exceeded
ro: dimensiunea prealocată depășită

en:  %s [options] [<username>...] [<tty>...]
ro:  %s [opțiuni] [<nume-utilizator>...] [<tty>...]

en: Show a listing of last logged in users.
ro: Afișează o listă a ultimilor utilizatori autentificați

en:  -<number>            how many lines to show
ro:  -<număr>             câte linii să se afișeze

en:  -a, --hostlast       display hostnames in the last column
ro:  -a, --hostlast       afișează numele de gazdă în ultima coloană

en:  -d, --dns            translate the IP number back into a hostname
ro:  -d, --dns            convertește numărul IP înapoi într-un nume de gazdă

en:  -f, --file <file>    use a specific file instead of %s
ro:  -f, --file <fișier>  utilizează fișierul specificat în loc de %s

en:  -F, --fulltimes      print full login and logout times and dates
ro:  -F, --fulltimes      afișează orele și datele complete de conectare și
                          deconectare

en:  -i, --ip             display IP numbers in numbers-and-dots notation
ro:  -i, --ip             afișează numerele IP în notația numere și puncte

en:  -n, --limit <number> how many lines to show
ro:  -n, --limit <număr>  câte linii să se afișeze

en:  -p, --present <time> display who were present at the specified time
ro:  -p, --present <timp> afișează utilizatorii care au fost prezenți la data și
                          ora specificate

en:  -R, --nohostname     don't display the hostname field
ro:  -R, --nohostname     nu afișează câmpul de nume de gazdă

en:  -s, --since <time>   display the lines since the specified time
ro:  -s, --since <timp>   afișează liniile de la data și ora specificate

en:  -t, --until <time>   display the lines until the specified time
ro:  -t, --until <timp>   afișează liniile până la data și ora specificate

en:  -T, --tab-separated  use tabs as delimiters
ro:  -T, --tab-separated  utilizează tabulatoare ca delimitatori

en:      --time-format <format>  show timestamps in the specified <format>:
                                   notime|short|full|iso
ro:      --time-format <format>  afișează marcajele de timp în <formatul> specificat:
                                 notime|short|full|iso

en:  -w, --fullnames      display full user and domain names
ro:  -w, --fullnames      afișează numele complete de utilizator și de domeniu

en:  -x, --system         display system shutdown entries and run level changes
ro:  -x, --system         afișează intrările de închidere ale sistemului și
                          modificările nivelului de execuție

en: 
    %s begins %s
ro: 
    %s începe la %s

en: failed to parse number
ro: nu s-a putut analiza numărul

en: invalid time value "%s"
ro: valoare de timp nevalidă „%s”

en: Couldn't drop group privileges
ro: Nu s-au putut elimina privilegiile de grup

en: libuser initialization failed: %s.
ro: inițializarea „libuser” a eșuat: %s.

en: changing user attribute failed
ro: modificarea atributului utilizatorului a eșuat

en: user attribute not changed: %s
ro: atributul utilizatorului nu a fost modificat: %s

en: You have new mail.
ro: Aveți un mesaj nou în căsuța poștală.

en: You have mail.
ro: Aveți un mesaj în căsuța poștală.

en: FATAL: can't reopen tty: %m
ro: FATAL: nu se poate redeschide tty: %m

en: FATAL: %s is not a terminal
ro: FATAL: %s nu este un terminal

en: chown (%s, %u, %u) failed: %m
ro: chown (%s, %u, %u) a eșuat: %m

en: chmod (%s, %u) failed: %m
ro: chmod (%s, %u) a eșuat: %m

en: FATAL: bad tty
ro: FATAL: tty nevalid

en: TIOCGWINSZ ioctl failed: %m
ro: ioctl TIOCGWINSZ a eșuat: %m

en: FATAL: %s: change permissions failed: %m
ro: FATAL: %s: schimbarea permisiunilor a eșuat: %m

en: TIOCSWINSZ ioctl failed: %m
ro: ioctl TIOCSWINSZ a eșuat: %m

en: Last login: %.*s
ro: Ultima autentificare: %.*s

en: from %s
ro: de la %s

en: on %s
ro: pe %s

en: write lastlog failed
ro: scrierea fișierului „lastlog” a eșuat

en: DIALUP AT %s BY %s
ro: APELARE LA %s PRIN %s

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
ro: AUTENTIFICARE SUPERUTILIZATOR PE %s DE LA %s

en: ROOT LOGIN ON %s
ro: AUTENTIFICARE SUPERUTILIZATOR PE %s

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
ro: AUTENTIFICARE PE %s PRIN %s DE LA %s

en: LOGIN ON %s BY %s
ro: AUTENTIFICARE PE %s PRIN %s

en: login:
ro: autentificare:

en: PAM failure, aborting: %s
ro: Eșec PAM, se abandonează: %s

en: Couldn't initialize PAM: %s
ro: Nu s-a putut inițializa PAM: %s

en: FAILED LOGIN %u FROM %s FOR %s, %s
ro: A EȘUAT AUTENTIFICAREA %u DE LA %s PENTRU %s, %s

en: Login incorrect
ro: Autentificare incorectă

en: Password incorrect
ro: Parolă incorectă

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%u) FROM %s FOR %s, %s
ro: PREA MULTE ÎNCERCĂRI DE CONECTARE (%u) DE LA %s PENTRU %s, %s

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
ro: A EȘUAT SESIUNEA DE AUTENTIFICARE DE LA %s PENTRU %s, %s

en: 
    Login incorrect
ro: 
    Autentificare incorectă

en: 
    Session setup problem, abort.
ro: 
    Probleme de configurare a sesiunii, se anulează.

en: NULL user name. Abort.
ro: Nume de utilizator NULL. Anulare.

en: TIOCSCTTY failed: %m
ro: TIOCSCTTY a eșuat: %m

en: failed to set the environment variables
ro: nu s-au putut defini variabilele de mediu

en: failed to set the PATH environment variable
ro: nu s-a reușit definirea variabilei de mediu $PATH

en:  %s [-p] [-s <shell>] [-h <host>] [-H] [[-f] <username|UID>]
ro:  %s [-p] [-s <shell>] [-h <gazda>] [-H] [[-f] <nume-utilizator>|UID>]

en: Begin a session on the system.
ro: Începe o sesiune în sistem.

en:  -p                  do not destroy the environment
ro:  -p                  îi indică lui «login» să nu distrugă mediul

en:  -f                  skip a login authentication
ro:  -f                  omite o autentificare de conectare

en:  -h <host>           hostname to be used for utmp logging
ro:  -h <gazda>          numele de gazdă care va fi utilizat pentru jurnalizarea utmp

en:  -H                  suppress hostname in the login prompt
ro:  -H                 suprimă numele de gazdă în promptul de conectare

en:  -s, --shell <path>  define the shell to log in to
ro:  -s, --shell <ruta>   specifică shell-ul de autentificare

en: failed to initialize path context
ro: nu s-a reușit să se inițializeze contextul rutei

note: TRANSLATORS: The standard value for %u is 60.
en: %s: timed out after %u seconds
ro: %s: a expirat după %u secunde

en: login: -h is for superuser only
ro: login: opțiunea „-h” este doar pentru superutilizator

en: Invalid user name "%s". Abort.
ro: Nume de utilizator nevalid „%s”. Se anulează.

en: groups initialization failed: %m
ro: inițializarea grupurilor a eșuat: %m

en: setgid() failed
ro: setgid() a eșuat

en: setuid() failed
ro: setuid() a eșuat

en: %s: change directory failed
ro: %s: schimbarea directorului a eșuat

en: Logging in with home = "/".
ro: Conectarea cu directorul personal (home) = „/”.

en: no available shell
ro: nu este disponibil niciun shell

en: couldn't exec shell script
ro: nu s-a putut executa scriptul shell

en: no shell
ro: fără shell

en: no
ro: nu

en: user name
ro: numele utilizatorului

en: Username
ro: Numele utilizatorului

en: user ID
ro: Id utilizator

en: password not defined
ro: parola nu este definită

en: Password not required (empty)
ro: Parola nu este necesară (goală)

en: login by password disabled
ro: autentificarea prin parolă este dezactivată

en: Login by password disabled
ro: Autentificarea prin parolă este dezactivată

en: password defined, but locked
ro: parola este definită, dar blocată

en: Password is locked
ro: Parola este blocată

en: password encryption method
ro: metoda de criptare a parolei

en: Password encryption method
ro: Metoda de criptare a parolei

en: log in disabled by nologin(8) or pam_nologin(8)
ro: autentificare dezactivată de nologin(8) sau pam_nologin(8)

en: No login
ro: Fără autentificare

en: primary group name
ro: numele grupului primar

en: Primary group
ro: Grupul primar

en: primary group ID
ro: Id-ul grupului primar

en: supplementary group names
ro: nume de grupuri suplimentare

en: Supplementary groups
ro: Grupuri suplimentare

en: supplementary group IDs
ro: Id-urile de grupuri suplimentare

en: Supplementary group IDs
ro: ID-urile de grupuri suplimentare

en: home directory
ro: directorul personal al utilizatorului

en: Home directory
ro: Directorul personal al utilizatorului

en: login shell
ro: shell-ul de autentificare

en: full user name
ro: numele complet al utilizatorului

en: Gecos field
ro: Câmp GECOS

en: date of last login
ro: data ultimei autentificări

en: Last login
ro: Ultima autentificare

en: last tty used
ro: ultimul tty utilizat

en: Last terminal
ro: Ultimul terminal

en: hostname during the last session
ro: numele de gazdă din ultima sesiune

en: Last hostname
ro: Ultimul nume de gazdă

en: date of last failed login
ro: data ultimei autentificări eșuate

en: Failed login
ro: Autentificare eșuată

en: where did the login fail?
ro: unde a eșuat autentificarea?

en: Failed login terminal
ro: Terminalul de autentificare eșuată

en: user's hush settings
ro: configurări de utilizator pentru autentificare silențioasă

en: Hushed
ro: Silențios

en: days user is warned of password expiration
ro: numărul de zile cu care utilizatorul este avertizat înainte de expirarea parolei

en: Password expiration warn interval
ro: Intervalul de avertizare a expirării parolei

en: password expiration date
ro: data de expirare a parolei

en: Password expiration
ro: Expirare parolă

en: date of last password change
ro: data ultimei schimbări a parolei

en: Password changed
ro: Parolă schimbată

en: number of days required between changes
ro: numărul de zile necesar între modificări

en: Minimum change time
ro: Timpul minim de schimbare

en: max number of days a password may remain unchanged
ro: numărul maxim de zile în care o parolă poate rămâne neschimbată

en: Maximum change time
ro: Timpul maxim de schimbare

en: the user's security context
ro: contextul de securitate al utilizatorului

en: Selinux context
ro: Contextul SELinux

en: number of processes run by the user
ro: numărul de procese rulate de către utilizator

en: Running processes
ro: Procese în curs de execuție

en: too many columns specified, the limit is %zu columns
ro: prea multe coloane specificate, limita este de %zu coloane

en: unsupported time type
ro: tip de timp neacceptat

en: failed to compose time string
ro: nu s-a putut compune șirul de timp (data și ora)

en: failed to get supplementary groups
ro: nu s-a reușit să se obțină grupuri suplimentare

en: cannot find '%s'
ro: nu s-a găsit „%s”

en: internal error: unknown column
ro: eroare internă: coloană necunoscută

en: 
    Last logs:
ro: 
    Ultimele autentificări:

en:  %s [options] [<username>]
ro:  %s [opțiuni] [<nume-utilizator>]

en: Display information about known users in the system.
ro: Afișează informații despre utilizatorii cunoscuți din sistem.

en:  -a, --acc-expiration     display info about passwords expiration
ro:  -a, --acc-expiration     afișează informații despre expirarea parolelor

en:  -c, --colon-separate     display data in a format similar to /etc/passwd
ro:  -c, --colon-separate     afișează datele într-un format similar cu „/etc/passwd”

en:  -e, --export             display in an export-able output format
ro:  -e, --export             afișează ieșirea într-un format care poate fi exportat

en:  -f, --failed             display data about the users' last failed logins
ro:  -f, --failed             afișează date despre ultimele autentificări eșuate ale
                              utilizatorilor

en:  -G, --supp-groups        display information about groups
ro:  -G, --supp-groups        afișează informații despre grupuri

en:  -g, --groups=<groups>    display users belonging to a group in <groups>
ro:  -g, --groups=<grupuri>   afișează utilizatorii aparținând unui grup din <grupuri>

en:  -L, --last               show info about the users' last login sessions
ro:  -L, --last               afișează informații despre ultimele sesiuni de autentificare
                              ale utilizatorilor

en:  -l, --logins=<logins>    display only users from <logins>
ro:  -l, --logins=<utilizatori-înregistrați>
                              afișează numai utilizatorii din <utilizatori-înregistrați>

en:  -n, --newline            display each piece of information on a new line
ro:  -n, --newline            afișează fiecare informație pe o nouă linie

en:      --noheadings         don't print headings
ro:      --noheadings         nu imprimă titlurile

en:      --notruncate         don't truncate output
ro:      --notruncate         nu trunchiază ieșirea

en:  -o, --output[=<list>]    define the columns to output
ro:  -o, --output[=<listă>]   definește coloanele ce vor fi afișate

en:      --output-all         output all columns
ro:      --output-all         afișează toate coloanele

en:  -p, --pwd                display information related to login by password
ro:  -p, --pwd                afișează informații legate de autentificarea prin parolă

en:  -r, --raw                display in raw mode
ro:  -r, --raw                afișare în modul brut

en:  -J, --json               display in JSON format mode
ro:  -J, --json               afișare în modul de format JSON

en:  -s, --system-accs        display system accounts
ro:  -s, --system-accs        afișează conturile de sistem

en:      --time-format=<type> display dates in short, full or iso format
ro:      --time-format=<tip>  afișează datele în format „short” (scurt), „full” (complet)
                              sau iso

en:  -u, --user-accs          display user accounts
ro:  -u, --user-accs          afișează conturile de utilizator

en:  -y, --shell              use column names to be usable as shell variable identifiers
ro:  -y, --shell              utilizează nume de coloane pentru a putea fi utilizate
                              ca identificatori de variabile shell

en:  -Z, --context            display SELinux contexts
ro:  -Z, --context            afișează contextele SELinux

en:  -z, --print0             delimit user entries with a nul character
ro:  -z, --print0             delimitează intrările utilizatorilor cu un caracter null

en:      --wtmp-file <path>   set an alternate path for wtmp
ro:      --wtmp-file <ruta>   stabilește o rută alternativă pentru wtmp

en:      --btmp-file <path>   set an alternate path for btmp
ro:      --btmp-file <ruta>   stabilește o rută alternativă pentru btmp

en:      --lastlog-file <path>
                              set an alternate path for lastlog
ro:      --lastlog-file <ruta>
                              stabilește o rută alternativă pentru lastlog

en:      --lastlog2-file <path>
                              set an alternate path for lastlog2
ro:      --lastlog2-file <ruta>
                              stabilește o rută alternativă pentru lastlog2

en: failed to request selinux state
ro: nu s-a reușit să se solicite starea SELinux

en: Only one user may be specified. Use -l for multiple users.
ro: Se poate specifica doar un singur utilizator. Utilizați opțiunea „-l”, pentru mai mulți utilizatori.

en: could not set terminal attributes
ro: nu s-au putut defini atributele terminalului

en: getline() failed
ro: getline() a eșuat

en: Password:
ro: Parola:

en: crypt failed
ro: crypt() a eșuat

en:  %s <group> [[-c] <command>]
ro:  %s <grup> [[-c] <comanda>

en: Log in to a new group; optionally executing a shell command.
ro: Conectați-vă la un grup nou; opțional, executați o comandă shell.

en:  -c, --command <command>  pass a command to the user's shell with -c
ro:  -c, --command <comanda>  pasează o singură comandă către shell-ul
                              utilizatorului cu „-c”

en: who are you?
ro: cine sunteți?

en: no such group
ro: nu există acest grup

en:  %s [options]
ro:  %s [opțiuni]

en: Politely refuse a login.
ro: Refuză în mod politicos o autentificare.

en:  -c, --command <command>  does nothing (for compatibility with su -c)
ro:  -c, --command <comanda>  nu face nimic (pentru compatibilitate cu «su -c cmd»)

en: This account is currently not available.
ro: Acest cont nu este disponibil în prezent.

en:  (core dumped)
ro:  (conținutul memoriei descărcat)

en: change owner or mode for pseudo-terminal failed
ro: schimbarea proprietarului sau a modului pentru pseudo-terminal a eșuat

en: failed to modify environment
ro: nu s-a reușit să se modifice mediul

en: may not be used by non-root users
ro: nu poate fi utilizată de către utilizatorii non-root

en: authentication failed
ro: autentificarea a eșuat

en: cannot open session: %s
ro: nu se poate deschide sesiunea: %s

en: cannot block signals
ro: nu se pot bloca semnalele

en: cannot initialize signal mask for session
ro: nu se poate inițializa masca de semnal pentru sesiune4

en: cannot initialize signal mask
ro: nu se poate inițializa masca de semnal

en: cannot set signal handler for session
ro: nu se poate configura gestionarul de semnal pentru sesiune

en: cannot set signal handler
ro: nu se poate configura gestionarul de semnal

en: cannot set signal mask
ro: nu se poate configura masca de semnal

en: failed to create pseudo-terminal
ro: nu s-a reușit să se creeze un pseudo-terminal

en: failed to initialize signals handler
ro: nu s-a reușit să se inițializeze gestionarul de semnale

en: cannot set child signal handler
ro: nu se poate configura gestionarul de semnal-copil

en: cannot create child process
ro: nu se poate crea procesul-copil

en: cannot change directory to %s
ro: nu se poate schimba directorul la %s

en: 
    Session terminated, killing shell...
ro: 
    Sesiune terminată, se omoară shell-ul...

en:  ...killed.
ro:  ...omorât.

en: failed to set environment variables
ro: nu s-a reușit să se definească variabilele de mediu

en: cannot set groups
ro: nu se pot stabili grupurile

en: failed to establish user credentials: %s
ro: nu s-a reușit să se stabilească acreditările utilizatorului: %s

en: cannot set group id
ro: nu se poate stabili id-ul grupului

en: cannot set user id
ro: nu se poate stabili id-ul utilizatorului

en:  -m, -p, --preserve-environment      do not reset environment variables
ro:  -m, -p, --preserve-environment       nu reinițializează variabilele de mediu

en:  -w, --whitelist-environment <list>  don't reset specified variables
ro:  -w, --whitelist-environment <listă>  nu reinițializează variabilele specificate

en:  -g, --group <group>             specify the primary group
ro:  -g, --group <grup>              specifică grupul primar

en:  -G, --supp-group <group>        specify a supplemental group
ro:  -G, --supp-group <grup>         specifică un grup suplimentar

en:  -, -l, --login                  make the shell a login shell
ro:  -, -l, --login                  face shell-ul un shell de autentificare

en:  -c, --command <command>         pass a single command to the shell with -c
ro:  -c, --command <comanda>         pasează o singură comandă către shell cu „-c”

en:  --session-command <command>     pass a single command to the shell with -c
                                       and do not create a new session
ro:  --session-command <comanda>     pasează o singură comandă către shell cu „-c”
                                     și nu creează o sesiune nouă

en:  -f, --fast                      pass -f to the shell (for csh or tcsh)
ro:  -f, --fast                      pasează opțiunea „-f” către shell (pentru csh
                                     sau tcsh)

en:  -s, --shell <shell>             run <shell> if /etc/shells allows it
ro:  -s, --shell <shell>             rulează <shell> dacă /etc/shells o permite

en:  -P, --pty                       create a new pseudo-terminal
ro:  -P, --pty                       creează un nou pseudo-terminal

en:  -T, --no-pty                    do not create a new pseudo-terminal (bad security!)
ro:  -T, --no-pty                    nu creează un nou pseudo-terminal (securitate
                                     defectuoasă!)

en:  %1$s [options] -u <user> [[--] <command>]
     %1$s [options] [-] [<user> [<argument>...]]
ro:  %1$s [opțiuni] -u <utilizator> [[--] <comanda>]
     %1$s [opțiuni] [-] [<utilizator> [<argument>...]]

en: Run <command> with the effective user ID and group ID of <user>.  If -u is
    not given, fall back to su(1)-compatible semantics and execute standard shell.
    The options -c, -f, -l, and -s are mutually exclusive with -u.
ro: Execută <comanda> cu ID-ul efectiv de utilizator și ID-ul de grup al
    <utilizatorului>.  Dacă nu se dă „-u”, se revine la semantica compatibilă
    cu su(1) și se execută shell-ul standard.
    Opțiunile „-c”, „-f”, „-l” și „-s” se exclud reciproc cu „-u”.

en:  -u, --user <user>               username
ro:  -u, --user <utilizator>         numele utilizatorului

en:  %s [options] [-] [<user> [<argument>...]]
ro:  %s [opțiuni] [-] [<utilizator> [<argument>...]]

en: Change the effective user ID and group ID to that of <user>.
    A mere - implies -l.  If <user> is not given, root is assumed.
ro: Schimbă ID-ul efectiv al utilizatorului și ID-ul grupului cu cel al <utilizatorului>.
    Un simplu - implică -l.  Dacă <utilizator> nu este dat, se presupune că este vorba de root.

en: specifying more than %d supplemental group is not possible | specifying more than %d supplemental groups is not possible
ro[0]: specificarea a mai mult de %d grup suplimentar nu este posibilă
ro[1]: specificarea a mai mult de %d grupuri suplimentare nu este posibilă
ro[2]: specificarea a mai mult de %d de grupuri suplimentare nu este posibilă

en: group %s does not exist
ro: grupul %s nu există

en: --pty is not supported for your system
ro: opțiunea „--pty” nu este admisă de către sistemul dvs.

en: ignoring --preserve-environment, it's mutually exclusive with --login
ro: se ignoră opțiunea „--preserve-environment”, aceasta se exclude reciproc cu „--login”

en: options --{shell,fast,command,session-command,login} and --user are mutually exclusive
ro: opțiunile --{shell, fast, command, session-command, login} și „--user” se exclud reciproc

en: no command was specified
ro: nu a fost specificată nicio comandă

en: only root can specify alternative groups
ro: numai root poate specifica grupuri alternative

en: user %s does not exist or the user entry does not contain all the required fields
ro: utilizatorul %s nu există sau intrarea utilizatorului nu conține toate câmpurile necesare

en: using restricted shell %s
ro: utilizând shell-ul restricționat %s

en: failed to allocate pty handler
ro: nu s-a reușit să se aloce gestionarul pty

en: warning: cannot change directory to %s
ro: avertisment: nu se poate schimba directorul la %s

en: failed to compute seuser
ro: nu s-a reușit să se calculeze seuser

en: failed to compute default context
ro: nu s-a reușit să se calculeze contextul implicit

en: failed to get context of terminal %s
ro: nu s-a putut obține contextul terminalului %s

en: security class chr_file not available
ro: clasa de securitate chr_file nu este disponibilă

en: failed to compute relabel context of terminal
ro: nu s-a putut calcula contextul de reetichetare al terminalului

en: tcgetattr failed
ro: tcgetattr() a eșuat

en: tcsetattr failed
ro: tcsetattr() a eșuat

en: %s: no entry for root
ro: %s: nicio intrare pentru root

en: %s: no entry for root
ro: %s: nicio intrare pentru root

en: %s: root password garbled
ro: %s: parola de root este coruptă

en: 
    Cannot open access to console, the root account is locked.
    See sulogin(8) man page for more details.
    
    Press Enter to continue.
ro: 
    Nu se poate deschide accesul la consolă, contul root este blocat.
    Pentru mai multe detalii, consultați pagina de manual sulogin(8).
    
    Apăsați Enter pentru a continua.

en: Enter root password for login:
ro: Introduceți parola de root pentru autentificare:

en: Press Enter for login:
ro: Apăsați Enter pentru autentificare:

en: Enter root password for system maintenance
ro: Introduceți parola de root pentru întreținerea sistemului

en: Press Enter for system maintenance
ro: Apăsați «Enter» pentru întreținerea sistemului

en: (or press Control-D to continue):
ro: (sau apăsați «Control-D» pentru a continua):

en: change directory to system root failed
ro: schimbarea de la directorul curent la rădăcină de sistem a eșuat

en: failed to set context to %s for terminal %s
ro: nu s-a reușit să se stabilească contextul la %s pentru terminalul %s

en: failed to set exec context to %s
ro: nu s-a putut stabili contextul de execuție la %s

en: failed to reset context to %s for terminal %s
ro: nu s-a reușit să se restabilească contextul la %s pentru terminalul %s

en:  %s [options] [tty device]
ro:  %s [opțiuni] [dispozitiv-tty]

en: Single-user login.
ro: Autentificare pentru un singur utilizator.

en:  -p, --login-shell        start a login shell
     -t, --timeout <seconds>  max time to wait for a password (default: no limit)
     -e, --force              examine password files directly if getpwnam(3) fails
ro:  -p, --login-shell        pornește un shell de autentificare
     -t, --timeout <secunde>  timpul maxim de așteptare pentru o parolă
                              (implicit: fără limită)
     -e, --force              examinează direct fișierele de parole dacă getpwnam(3)
                              eșuează

en: invalid timeout
ro: valoare nevalidă a timpului de așteptare

en: only superuser can run this program
ro: doar superutilizatorul poate rula acest program

en: cannot open console
ro: nu se poate deschide consola

en: cannot open password database
ro: nu se poate deschide baza de date cu parole

en: cannot execute su shell
ro: nu se poate executa «su shell»

en: Timed out
ro: Limită de timp depășită.

en: cannot wait on su shell
ro: nu se poate aștepta pe «su shell»

en: %s: cannot get file position
ro: %s: nu se poate obține poziția fișierului

en: %s: cannot add inotify watch.
ro: %s: nu se poate adăuga monitorizarea inotify.

en: %s: cannot read inotify events
ro: %s: nu se pot citi evenimentele inotify

en: Extraneous newline in file. Exiting.
ro: Linie nouă anormală în fișier. Se iese.

en:  %s [options] [filename]
ro:  %s [opțiuni] [nume-fișier]

en: Dump UTMP and WTMP files in raw format.
ro: Descarcă fișierele UTMP și WTMP în format brut.

en:  -f, --follow         output appended data as the file grows
ro:  -f, --follow         afișează datele adăugate pe măsură ce fișierul crește

en:  -r, --reverse        write back dumped data into utmp file
ro:  -r, --reverse        scrie înapoi datele descărcate în fișierul utmp

en:  -o, --output <file>  write to file instead of standard output
ro:  -o, --output <fișier>  scrie în fișier în loc de ieșirea standard

en: following standard input is unsupported
ro: urmărirea intrării standard nu este acceptată

en: Utmp undump of %s
ro: Anulează descărcarea utmp din %s

en: Utmp dump of %s
ro: Descărcarea utmp din %s

en: can't open temporary file
ro: nu se poate deschide fișierul temporar

en: %s: create a link to %s failed
ro: %s: crearea unei legături către %s a eșuat

en: Can't get context for %s
ro: Nu se poate obține contextul pentru %s

en: Can't set context for %s
ro: Nu se poate defini contextul pentru %s

en: cannot write %s: %s (your changes are still in %s)
ro: nu se poate scrie în %s: %s (modificările dvs. se află încă în %s)

en: %s unchanged
ro: %s neschimbat

en: cannot get lock
ro: nu se poate obține blocarea

en: no changes made
ro: nu s-au făcut modificări

en: cannot chmod file
ro: nu se pot schimba permisiunile fișierului

en: Edit the password or group file.
ro: Editează fișierul de parole sau de grup.

en: You are using shadow groups on this system.
ro: Utilizați grupuri ascunse (shadow) pe acest sistem.

en: You are using shadow passwords on this system.
ro: Utilizați parole ascunse (shadow) pe acest sistem.

note: TRANSLATORS: this program uses for y and n rpmatch(3), * which means they can be translated.
en: Would you like to edit %s now [y/n]?
ro: Doriți să editați %s acum [d/n]?

en: failed to allocate UID cache
ro: nu s-a putut aloca cache-ul pentru UID

en: class of anonymous inode
ro: clasa nodului-i anonim

en: association between file and process
ro: asocierea dintre fișier și proces

en: block device driver name resolved by /proc/devices
ro: numele controlorului de dispozitiv de blocuri rezolvat de „/proc/devices”

en: bpf map id associated with the fd
ro: id-ul hărții bpf care este asociat cu descriptorul de fișier

en: bpf map type (decoded)
ro: tip de hartă bpf (decodificat)

en: bpf map type (raw)
ro: tip de hartă bpf (brut)

en: bpf object name
ro: nume de obiect bpf

en: bpf program id associated with the fd
ro: id-ul programului bpf care este asociat cu descriptorul de fișier

en: bpf program tag
ro: eticheta programului bpf

en: bpf program type (decoded)
ro: tip de program bpf (decodificat)

en: bpf program type (raw)
ro: tip de program bpf (brut)

en: character device driver name resolved by /proc/devices
ro: numele controlorului de dispozitiv de caractere rezolvat de „/proc/devices”

en: command of the process opening the file
ro: comanda procesului care deschide fișierul

en: reachability from the file system
ro: accesibilitatea din sistemul de fișiere

en: ID of device containing file
ro: Id-ul dispozitivului care conține fișierul.

en: device type (blk, char, or nodev)
ro: tipul dispozitivului („blk”, „char”, sau „nodev”)

en: IPC endpoints information communicated with the fd
ro: informații despre punctele finale IPC comunicate cu descriptorul de fișier

en: eventfd ID
ro: ID eventfd()

en: file descriptors targeted by the eventpoll file
ro: descriptori de fișier vizați de fișierul eventpoll

en: file descriptor for the file
ro: descriptor de fișier pentru fișierul

en: flags specified when opening the file
ro: fanioane specificate la deschiderea fișierului

en: user ID number of the file's owner
ro: numărul ID-ului de utilizator al proprietarului fișierului

en: local IP address
ro: adresa IP locală

en: remote IP address
ro: adresa IP de la distanță

en: local IPv6 address
ro: adresa IPv6 locală

en: remote IPv6 address
ro: adresa IPv6 de la distanță

en: inode number
ro: numărul nodului-i

en: list of monitoring inodes (cooked)
ro: lista de noduri-i de monitorizare (procesată)

en: list of monitoring inodes (raw, don't decode devices)
ro: lista de noduri-i de monitorizare (brută, nu decodifică dispozitivele)

en: name of the file (raw)
ro: numele fișierului (brut)

en: opened by a kernel thread
ro: deschis de un fir de execuție al nucleului

en: device ID for special, or ID of device containing file
ro: ID-ul dispozitivului special sau ID-ul dispozitivului care conține fișierul

en: length of file mapping (in page)
ro: lungimea cartografierii fișierului în memorie (în pagini)

en: misc character device name resolved by /proc/misc
ro: diverse nume de dispozitiv de caractere rezolvate de „/proc/misc”

en: mount id
ro: identificatorul montării

en: access mode (rwx)
ro: modul de acces (rwx)

en: name of the file (cooked)
ro: numele fișierului (procesat)

en: netlink multicast groups
ro: grupuri multicast Netlink

en: netlink local port id
ro: identificatorul portului local Netlink

en: netlink protocol
ro: protocolul Netlink

en: link count
ro: numărul de legături

en: name of the namespace (NS.TYPE:[INODE])
ro: numele spațiului de nume (TIP. SPAȚIU-NUME:[NOD-I])

en: type of the namespace
ro: tipul spațiului de nume

en: owner of the file
ro: proprietarul fișierului

en: net interface associated with the packet socket
ro: numele interfeței asociate cu soclul de pachete

en: L2 protocol name associated with the packet socket (decoded)
ro: numele protocolului L2 asociat cu soclul de pachete (decodificat)

en: L2 protocol number associated with the packet socket (raw)
ro: numărul protocolului L2 asociat cu soclul de pachete (brut)

en: block device name resolved by /proc/partition
ro: numele dispozitivului de blocuri rezolvat de „/proc/partition”

en: PID of the process opening the file
ro: PID-ul procesului care deschide fișierul

en: command of the process targeted by the pidfd
ro: comanda procesului vizat de pidfd

en: NSpid field in fdinfo of the pidfd
ro: câmpul NSpid din fdinfo al pidfd

en: PID of the process targeted by the pidfd
ro: PID-ul procesului vizat de pidfd

en: ICMP echo request ID
ro: ID-ul solicitării de ecou ICMP

en: file position
ro: poziția fișierului

en: tty index of the counterpart
ro: indicele tty al omologului

en: protocol name of the raw socket (decoded)
ro: numele protocolului al soclului brut (decodificat)

en: protocol number of the raw socket (raw)
ro: numărul protocolului al soclului brut (brut)

en: device ID (if special file)
ro: ID-ul dispozitivului (dacă este vorba de un fișier special)

en: masked signals
ro: semnale mascate

en: file size
ro: dimensiunea fișierului

en: listening socket
ro: soclu de ascultare

en: inode identifying network namespace where the socket belongs
ro: nodul-i care identifică spațiul de nume al rețelei căruia îi aparține soclul

en: protocol name
ro: numele protocolului

en: shutdown state of socket ([-r?][-w?])
ro: starea de închidere a soclului ([-r?][-w?])

en: state of socket
ro: starea soclului

en: type of socket
ro: tipul de soclu

en: file system, partition, or device containing file
ro: sistemul de fișiere, partiția sau dispozitivul care conține fișierul

en: file type (raw)
ro: tipul de fișier (brut)

en: local TCP address (INET address:TCP port)
ro: adresa TCP locală (adresă INET:port TCP)

en: remote TCP address (INET address:TCP port)
ro: adresa TCP de la distanță (adresă INET:port TCP)

en: local TCP port
ro: portul TCP local

en: remote TCP port
ro: portul TCP de la distanță

en: thread ID of the process opening the file
ro: ID-ul firului de execuție al procesului care deschide fișierul

en: remaining time
ro: timpul rămas

en: inode identifying network namespace where the device belongs
ro: nodul-i care identifică spațiul de nume al rețelei căruia îi aparține soclul

en: network interface behind the tun device
ro: interfața de rețea din spatele dispozitivului tun

en: file type (cooked)
ro: tipul fișierului (procesat)

en: local UDP address (INET address:UDP port)
ro: adresa UDP locală (adresă INET:port UDP)

en: remote UDP address (INET address:UDP port)
ro: adresa UDP la distanță (adresă INET:port UDP)

en: local UDP port
ro: portul UDP local

en: remote UDP port
ro: portul UDP de la distanță

en: local UDPLite address (INET address:UDPLite port)
ro: adresa UDPLite locală (adresă INET:port UDPLite)

en: remote UDPLite address (INET address:UDPLite port)
ro: adresa UDPLite de la distanță (adresă INET:port UDPLite)

en: local UDPLite port
ro: portul UDPLite local

en: remote UDPLite port
ro: portul UDPLite de la distanță

en: user ID number of the process
ro: numărul ID-ului de utilizator al procesului

en: inode number for the peer of the UNIX domain socket
ro: numărul nodului-i pentru omologul (peer) soclului de domeniu UNIX

en: filesystem pathname for UNIX domain socket
ro: numele rutei sistemului de fișiere pentru soclul de domeniu UNIX

en: user of the process
ro: utilizatorul procesului

en: local VSOCK context identifier
ro: identificatorul contextului VSOCK local

en: remote VSOCK context identifier
ro: identificatorul contextului VSOCK la distanță

en: local VSOCK port
ro: portul VSOCK local

en: remote VSOCK port
ro: portul VSOCK de la distanță

en: local VSOCK address (CID:PORT)
ro: adresa VSOCK locală (CID:PORT)

en: remote VSOCK address (CID:PORT)
ro: adresa VSOCK de la distanță (CID:PORT)

en: extended version of MODE (rwxD[Ll]m)
ro: versiunea extinsă a MODULUI (rwxD[Ll]m)

en: processes
ro: procese

en: root owned processes
ro: procese deținute de root

en: kernel threads
ro: fire de execuție ale nucleului

en: open files
ro: fișiere deschise

en: RO open files
ro: fișiere deschise numai-pentru-citire

en: WO open files
ro: fișiere deschise numai-pentru-scriere

en: shared mappings
ro: alocări partajate

en: RO shared mappings
ro: alocări partajate numai-pentru-citire

en: WO shared mappings
ro: alocări partajate numai-pentru-scriere

en: regular files
ro: fișiere obișnuite

en: directories
ro: directoare

en: sockets
ro: socluri

en: fifos/pipes
ro: conducte cu nume(fifo)/conducte

en: character devices
ro: dispozitive de caractere

en: block devices
ro: dispozitive de blocuri

en: unknown types
ro: tipuri necunoscute

en: too many columns are added via filter expression
ro: sunt adăugate prea multe coloane prin intermediul expresiei de filtrare

en: failed to allocate memory
ro: eșec la alocarea memoriei

en: failed to apply filter
ro: nu s-a reușit aplicarea filtrului

en: failed to allocate an idcache
ro: nu s-a reușit să se aloce un idcache

en: (unknown)
ro: (necunoscut)

en: unexpected value for pid specification: %s
ro: valoare neașteptată pentru specificația pid: %s

en: garbage at the end of pid specification: %s
ro: deșeuri la sfârșitul specificației pid: %s

en: out of range value for pid specification: %ld
ro: valoare în afara intervalului pentru specificația pid: %ld

en: failed to alloc procfs handler
ro: nu s-a putut aloca gestionarul procfs

en: failed to open /proc
ro: nu s-a putut deschide „/proc”

en:  -l, --threads                list in threads level
ro:  -l, --threads                afișează o listă la nivelul firelor de execuție

en:  -J, --json                   use JSON output format
ro:  -J, --json                   utilizează formatul de ieșire JSON

en:  -n, --noheadings             don't print headings
ro:  -n, --noheadings             nu imprimă titlurile coloanelor

en:  -o, --output <list>          output columns (see --list-columns)
ro:  -o, --output <listă>         afișează coloanele enumerate în listă

en:  -r, --raw                    use raw output format
ro:  -r, --raw                    utilizează formatul de ieșire brut

en:  -u, --notruncate             don't truncate text in columns
ro:  -u, --notruncate             nu se trunchiază textul din coloane

en:  -p, --pid <list>             collect information only for specified processes
ro:  -p, --pid <listă>            colectează informații numai pentru procesele specificate

en:  -i[4|6], --inet[=4|=6]       list only IPv4 and/or IPv6 sockets
ro:  -i[4|6], --inet[=4|=6]       listează numai socluri IPv4 și/sau IPv6

en:  -Q, --filter <expr>          apply display filter
ro:  -Q, --filter <expresie>      aplică un filtru de afișare

en:      --debug-filter           dump the internal data structure of filter and exit
ro:      --debug-filter           descarcă structura internă de date pentru filtru
                                  și iese

en:  -C, --counter <name>:<expr>  define custom counter for --summary output
ro:  -C, --counter <nume>:<expresie>
                                  definește un contor personalizat pentru ieșirea
                                  opțunii „--summary”

en:      --dump-counters          dump counter definitions
ro:      --dump-counters          descarcă definițiile contoarelor utilizate

en:      --hyperlink[=<when>]     print paths as hyperlinks (always|never|auto)
ro:      --hyperlink[=<când>]     imprimă rutele ca hiperlegături („always” întotdeauna,
                                  „never” niciodată sau „auto” automat)

en:      --summary[=<mode>]       print summary information (append|only|never)
ro:      --summary[=<mod>]        afișează informații rezumative „append” (adaugă),
                                  („only” (doar) sau „never” (niciodată)

en:      --_drop-privilege        (testing purpose) do setuid(1) just after starting
ro:      --_drop-privilege        (în scop de testare) execută setuid(1) imediat după pornire

en: Default
ro: Implicit

en: With --threads
ro: Cu opțiunea „--threads”

en: failed to allocate filter
ro: nu s-a reușit alocarea filtrului

en: failed to parse "%s": %s
ro: nu s-a putut analiza „%s”: %s

en: too short counter specification: -C/--counter %s
ro: specificație prea scurtă a contorului: -C/--contor %s

en: no name for counter: -C/--counter %s
ro: nici un nume pentru contor: -C/--contor %s

en: empty counter expression given: -C/--counter %s
ro: s-a specificat o expresie de contor goală: -C/--contor %s

en: don't use `{' in the name of a counter: %s
ro: nu utilizați „{” în numele unui contor: %s

en: failed to allocate counter
ro: nu s-a reușit alocarea contorului

en: failed to allocate summary table
ro: nu s-a putut aloca tabelul de rezumat

en: VALUE
ro: VALOARE

en: failed to allocate summary column
ro: nu s-a putut aloca coloana de rezumat

en: COUNTER
ro: CONTOR

en: failed to allocate summary line
ro: nu s-a reușit să se aloce linia de rezumat

en: failed to add summary data
ro: nu s-a reușit adăugarea datelor de rezumat

en: unknown -i/--inet argument: %s
ro: argument necunoscut al opțiunii „-i/--inet”: %s

en: unsupported --summary argument
ro: argument neacceptat pentru „--summary”

en: failed to drop privilege
ro: nu s-a reușit să se renunțe la privilegii

en: failed to alloc path context for /var/run/netns
ro: nu s-a reușit să se aloce contextul de rută pentru „/var/run/netns”

en:  %s --label <label> | --uuid <uuid>
ro:  %s --label <etichetal> | --uuid <uuid>

en:  %s [--cache-file <file>] [-ghlLv] [--output <format>] [--match-tag <tag>] 
           [--match-token <token>] [<dev> ...]
ro:  %s [--cache-file <fișier>] [-ghlLv] [--output <format>] [--match-tag <marcaj>] 
           [--match-token <jeton>] [<dispozitiv> ...]

en:  %s -p [--match-tag <tag>] [--offset <offset>] [--size <size>] 
           [--output <format>] <dev> ...
ro:  %s -p [--match-tag <marcaj>] [--offset <poziția>] [--size <dimensiune>] 
           [--output <format>] <dispozitiv> ...

en:  %s -i [--match-tag <tag>] [--output <format>] <dev> ...
ro:  %s -i [--match-tag <eticheta>] [--output <format>] <dispozitiv> ...

en:  -c, --cache-file <file>    read from <file> instead of reading from the default
                                  cache file (-c /dev/null means no cache)
ro:  -c, --cache-file <fișier>  citește din <fișier> în loc să citească din fișierul
                                cache implicit („-c /dev/null” înseamnă că nu există
                                cache)

en:  -d, --no-encoding          don't encode non-printing characters
ro:  -d, --no-encoding          nu codifică caracterele care nu sunt imprimabile

en:  -g, --garbage-collect      garbage collect the blkid cache
ro:  -g, --garbage-collect      colectează gunoiul din cache-ul «blkid»

en:  -o, --output <format>      output format; can be one of:
                                  value, device, export, json or full; (default: full)
ro:  -o, --output <format>      formatul de ieșire; poate fi unul dintre: „value”
                                (valoare), „device” (dispozitiv), export, json sau
                                „full” (complet); (implicit: „full”)

en:  -k, --list-filesystems     list all known filesystems/RAIDs and exit
ro:  -k, --list-filesystems     listează toate sistemele de fișiere/RAID-urile
                                cunoscute și iese

en:  -s, --match-tag <tag>      show specified tag(s) (default show all tags)
ro:  -s, --match-tag <marcaj>   afișează marcajele specificate (implicit afișează
                                toate marcajele)

en:  -t, --match-token <token>  find device with a specific token (NAME=value pair)
ro:  -t, --match-token <jeton>  găsește un dispozitiv cu un jeton specific (pereche
                                NUME=valoare)

en:  -l, --list-one             look up only first device with token specified by -t
ro:  -l, --list-one             caută doar primul dispozitiv cu jetonul specificat
                                de opțiunea „-t”

en:  -L, --label <label>        convert LABEL to device name
ro:  -L, --label <eticheta>     convertește ETICHETA în numele dispozitivului

en:  -U, --uuid <uuid>          convert UUID to device name
ro:  -U, --uuid <uuid>          convertește UUID în numele dispozitivului

en: Low-level probing options:
ro: Opțiuni de sondare de nivel scăzut:

en:  -p, --probe                low-level superblocks probing (bypass cache)
ro:  -p, --probe                sondarea de nivel scăzut a superblocurilor (ocolește
                                cache-ul)

en:  -i, --info                 gather information about I/O limits
ro:  -i, --info                 colectează informații despre limitele de In/Ieș

en:  -H, --hint <value>         set hint for probing function
ro:  -H, --hint <valoare>       stabilește indicii pentru funcția de sondare

en:  -S, --size <size>          override device size
ro:  -S, --size <dimensiune>    suprascrie dimensiunea dispozitivului

en:  -O, --offset <offset>      probe at the given offset
ro:  -O, --offset <poziție>     sondează la poziția dată

en:  -u, --usages <list>        filter by "usage" (e.g. -u filesystem,raid)
ro:  -u, --usages <listă>       filtrează după „utilizare” (de exemplu:
                                „-u filesystem,raid”)

en:  -n, --match-types <list>   filter by filesystem type (e.g. -n vfat,ext3)
ro:  -n, --match-types <listă>  filtrează după tipul de sistem de fișiere
                                (de exemplu: „-n vfat,ext3”)

en:  -D, --no-part-details      don't print info from partition table
ro:  -D, --no-part-details      nu afișează informații din tabelul de partiții

en: <size> and <offset>
ro: <dimensiunea> și <poziția>

en:  <dev> specify device(s) to probe (default: all devices)
ro:  <dispozitiv> specifică dispozitivele de sondat (implicit: toate dispozitivele)

en: (mounted, mtpt unknown)
ro: (montat, punct de montare necunoscut)

en: (in use)
ro: (în uz)

en: (not mounted)
ro: (nu este montat)

en: error: %s
ro: eroare: %s

en: %s: ambivalent result (probably more filesystems on the device, use wipefs(8) to see more details)
ro: %s: rezultat ambivalent (probabil mai multe sisteme de fișiere pe dispozitiv, utilizați wipefs(8) pentru a vedea mai multe detalii)

en: unknown keyword in -u <list> argument: '%s'
ro: cuvânt cheie necunoscut în argumentul „-u <listă>”: „%s”

en: invalid argument: %s
ro: argument nevalid: %s

en: unsupported output format %s
ro: format de ieșire neacceptat %s

en: Too many tags specified
ro: Prea multe marcaje specificate

en: Can only search for one NAME=value pair
ro: Se poate căuta doar o singură pereche NUME=valoare

en: -t needs NAME=value pair
ro: opțiunea „-t” are nevoie de perechea NUME=valoare ca argument

en: %s from %s  (libblkid %s, %s)
ro: %s din %s  (libblkid %s, %s)

en: The low-level probing mode does not support 'list' output format
ro: Modul de sondare de nivel scăzut nu acceptă formatul de ieșire „listă”.

en: The low-level probing mode requires a device
ro: Modul de sondare de nivel scăzut necesită un dispozitiv

en: The lookup option requires a search type specified using -t
ro: Opțiunea de căutare necesită un tip de căutare specificat folosind „-t NUME=valoare”

en: Failed to use probing hint: %s
ro: Nu s-a reușit utilizarea indicelui de sondare: %s

en: invalid month argument
ro: argument pentru lună nevalid

en: invalid week argument
ro: argument pentru săptămână nevalid

en: illegal week value: use 1-54
ro: valoare ilegală a săptămânii: utilizați 1-54

en: failed to parse columns
ro: analizarea coloanelor a eșuat

en: failed to parse timestamp or unknown month name: %s
ro: nu s-a reușit să se analizeze marcajul de timp sau nume de lună necunoscut: %s

en: illegal day value
ro: valoare ilegală a zilei

en: illegal day value: use 1-%d
ro: valoare ilegală a zilei: utilizați 1-%d

en: illegal month value: use 1-12
ro: valoare ilegală a lunii: utilizați 1-12

en: unknown month name: %s
ro: nume de lună necunoscut: %s

en: illegal year value
ro: valoare de an ilegală

en: illegal year value: use positive integer
ro: valoare ilegală a anului: utilizați un număr întreg pozitiv

en: illegal week value: year %d doesn't have week %d
ro: valoare ilegală a săptămânii: anul %d nu are săptămâna %d

en:  %s [options] [[[day] month] year]
ro:  %s [opțiuni] [[[ziua] luna] anul]

en:  %s [options] <timestamp|monthname>
ro:  %s [opțiuni] <marcaj-timp|nume-lună>

en: Display a calendar, or some part of it.
ro: Afișează un calendar sau o parte a acestuia.

en: Without any arguments, display the current month.
ro: Fără niciun argument, afișează luna curentă.

en:  -1, --one             show only a single month (default)
ro:  -1, --one             afișează doar o singură lună (implicit)

en:  -3, --three           show three months spanning the date
ro:  -3, --three           afișează trei luni de la data curentă (luna anterioară,
                           cea curentă și luna următoare)

en:  -n, --months <num>    show num months starting with date's month
ro:  -n, --months <număr>  afișează numărul de luni dat, începând cu luna curentă

en:  -S, --span            span the date when displaying multiple months
ro:  -S, --span            încadrează data curentă la afișarea mai multor luni

en:  -s, --sunday          Sunday as first day of week
ro:  -s, --sunday          Duminică ca primă zi a săptămânii

en:  -m, --monday          Monday as first day of week
ro:  -m, --monday          Luni ca primă zi a săptămânii

en:  -j, --julian          use day-of-year for all calendars
ro:  -j, --julian          utilizează ziua-din-an (numărul zilei) pentru toate
                           calendarele

en:      --reform <val>    Gregorian reform date (1752|gregorian|iso|julian)
ro:      --reform <valoare>  data reformei gregoriene (1752|gregorian|iso|julian)

en:      --iso             alias for --reform=iso
ro:      --iso             alias pentru „--reform=iso”

en:  -y, --year            show the whole year
ro:  -y, --year            afișează întregul an

en:  -Y, --twelve          show the next twelve months
ro:  -Y, --twelve          afișează următoarele douăsprezece luni

en:  -w, --week[=<num>]    show US or ISO-8601 week numbers
ro:  -w, --week[=<număr>]  afișează numerele săptămânilor din SUA sau ISO-8601

en:  -v, --vertical        show day vertically instead of line
ro:  -v, --vertical        afișează ziua pe verticală în loc de linie

en:  -c, --columns <width> amount of columns to use
ro:  -c, --columns <număr>  numărul de coloane de utilizat

en:      --color[=<when>]  colorize messages (%s, %s or %s)
ro:      --color[=<când>]  colorează mesajele (%s, %s sau %s)

en:  %1$s [options] <source> <destination> <range>...
ro:  %1$s [opțiuni] <sursa> <destinația> <interval>...

en: Copy the specified range(s) from source to destination file.
ro: Copiază intervalul (intervalele) specificat(e) din fișierul sursă în fișierul de destinație.

en:  -r, --ranges <file>     read ranges separated by newlines from this file
ro:  -r, --ranges <fișier>   citește intervalele separate de linii noi din acest fișier

en:  -v, --verbose           verbose mode
ro:  -v, --verbose           oferă informații detaliate

en:  <range> is of the form <source_offset>:<destination_offset>:<length>,
     with all values in bytes. If <length> is 0, as much data as available
     is copied. When an offset is omitted, the last file position is used.
ro:  <interval> are forma <poziție_sursă>:<poziție_destinație>:<lungime>,
     toate valorile fiind exprimate în octeți. Dacă <lungimea> este 0,
     se copiază toate datele disponibile. Atunci când se omite o poziție,
     se utilizează ultima poziție din fișier.

en: %s offset %<PRId64> is beyond file size of %<PRId64>
ro: %s: poziția %<PRId64> depășește dimensiunea fișierului %<PRId64>

en: failed to copy range %<PRId64>:%<PRId64>:%ju from %s to %s with %ju remaining: %m
ro: nu s-a reușit copierea intervalului %<PRId64>:%<PRId64>:%ju din %s în %s cu %ju, rămânând: %m

en: invalid range format: %s
ro: format nevalid al intervalului: %s

en: cannot open range file %s
ro: nu se poate deschide fișierul de intervale %s

en: Empty line in range file %s is not allowed
ro: Nu este permisă prezența unei linii goale în fișierul de intervale %s

en: too few arguments
ro: prea puține argumente

en: cannot open source %s
ro: nu se poate deschide sursa %s

en: cannot determine size of source file %s
ro: nu se poate determina dimensiunea fișierului sursă %s

en: cannot open destination %s
ro: nu se poate deschide destinația %s

en:  %s [options] <command>
ro:  %s [opțiuni] <comanda>

en: Block certain system calls while running a command.
ro: Blochează anumite apeluri de sistem în timpul executării unei comenzi.

en:  -s, --syscall <name>|<nr>    system call to block
ro:  -s, --syscall <nume>|<nr>    apelează syscall() pentru blocare

en:  -i, --ioctl <name>|<nr>      ioctl to block
ro:  -i, --ioctl <nume>|<nr>      apelează ioctl() pentru blocare

en:  -l, --list                   list known system calls
ro:  -l, --list                   listează apelurile de sistem cunoscute

en:  -m, --list-ioctl             list known ioctls
ro:  -m, --list-ioctl             listează apelurile ioctl cunoscute

en:  -d, --dump[=<file>]          dump bytecode of seccomp filter
ro:  -d, --dump[=<fișier>]        descarcă în <fișier> codul intermediar „bytecode”
                                  al filtrului seccomp

en: Unknown errno
ro: errno(cod de eroare) necunoscut

en: Unknown syscall
ro: Apel syscall() necunoscut

en: Could not open %s
ro: Nu s-a putut deschide „%s”

en: filter too big
ro: filtru prea mare

en: Could not dump seccomp filter
ro: Nu s-a putut descărca filtrul seccomp

en: Seccomp non-functional
ro: Seccomp nefuncțional

en: Could not run prctl(PR_SET_NO_NEW_PRIVS)
ro: Nu s-a putut rula prctl(PR_SET_NO_NEW_PRIVS)

en: Could not set seccomp filter
ro: Nu s-a putut configura filtrul seccomp

en: Could not exec
ro: Nu s-a putut executa

en:  %s [options] oldpath newpath
ro:  %s [opțiuni] ruta-veche ruta-nouă

en: Atomically exchanges paths between two files.
ro: Schimbă atomic rutele între două fișiere.

en: failed to exchange "%s" and "%s"
ro: nu s-a putut schimba „%s” și „%s”

en:  %s [options] file
ro:  %s [opțiuni] fișier

en:  %s [options] --fd|-d file-descriptor
ro:  %s [opțiuni] --fd|-d descriptor-fișier

en:  -a, --advice <advice> applying advice to the file (default: "dontneed")
ro:  -a, --advice <indicație> aplicarea unei indicații pentru fișier (implicit:
                           „dontneed” (nu este necesar))

en:  -d, --fd <num>        applying advice to the file descriptor
ro:  -d, --fd <număr>      aplicarea indicației la descriptorul de fișier

en:  -l, --length <num>    length for range operations, in bytes
ro:  -l, --length <număr>  lungimea pentru operațiile de interval, în octeți

en:  -o, --offset <num>    offset for range operations, in bytes
ro:  -o, --offset <număr>  poziția pentru operațiile de interval, în octeți

en: 
    Available values for advice:
ro: 
    Valorile disponibile pentru indicații:

en: invalid fd argument
ro: argument de descriptor de fișier nevalid

en: no file specified
ro: niciun fișier specificat

en: specify either file descriptor or file name
ro: specifică fie descriptorul de fișier, fie numele fișierului

en: specify one file descriptor or file name
ro: specifică un descriptor de fișier sau un nume de fișier

en: failed to advise: %s
ro: nu s-a reușit să se indice: %s

en: file data resident in memory in pages
ro: date de fișier rezidente în memorie în pagini

en: file data resident in memory in bytes
ro: date de fișier rezidente în memorie în octeți

en: size of the file
ro: dimensiunea fișierului

en: file name
ro: numele fișierului

en: number of dirty pages
ro: numărul de pagini murdare „dirty”

en: number of dirty bytes
ro: numărul de octeți murdari „dirty”

en: number of pages marked for writeback
ro: numărul de pagini marcate pentru rescriere

en: number of bytes marked for writeback
ro: numărul de octeți marcați pentru rescriere

en: number of evicted pages
ro: numărul de pagini evacuate

en: number of evicted bytes
ro: numărul de octeți evacuați

en: number of recently evicted pages
ro: numărul de pagini evacuate recent

en: number of recently evicted bytes
ro: numărul de octeți evacuați recent

en: failed to do mincore: %s
ro: nu s-a putut executa mincore: %s

en: failed to do mmap: %s
ro: nu s-a putut executa mmap: %s

en: failed to do cachestat: %s
ro: nu s-a putut executa cachestat: %s

en: failed to open: %s
ro: nu s-a putut deschide: %s

en: failed to do fstat: %s
ro: nu s-a putut executa fstat: %s

en: failed ioctl to get size: %s
ro: ioctl a eșuat să obțină dimensiunea: %s

en:  %s [options] file...
ro:  %s [opțiuni] fișier...

en:  -J, --json            use JSON output format
ro:  -J, --json            utilizează formatul de ieșire JSON

en:  -b, --bytes           print sizes in bytes rather than in human readable format
ro:  -b, --bytes           afișează dimensiunile în octeți și nu într-un format ușor
                           de citit de către om

en:  -c, --total           produce a grand total
ro:  -c, --total           generează totalul general

en:  -n, --noheadings      don't print headings
ro:  -n, --noheadings      nu imprimă titlurile

en:  -o, --output <list>   output columns
ro:  -o, --output <listă>  afișează coloanele din lista dată

en:      --output-all      output all columns
ro:      --output-all      afișează toate coloanele

en:  -r, --raw             use raw output format
ro:  -r, --raw             utilizează formatul de ieșire brut

en:  -R, --recursive       recursively check all files in directories
ro:  -R, --recursive       verifică recursiv toate fișierele din directoare

en:  -C, --cachestat       force usage of cachestat syscall
ro:  -C, --cachestat       forțează utilizarea apelului de sistem cachestat

en: cachestat option is not supported
ro: opțiunea „--cachestat” nu este acceptată

en: recursive option is not supported
ro: opțiunea „--recursive” nu este acceptată

en: failed to iterate tree
ro: iterarea arborelui a eșuat

en:  %s [options] {LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL}=<value>
ro:  %s [opțiuni] {LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL}=<valoare>

en: Find a filesystem by label or UUID.
ro: Găsește un sistem de fișiere după etichetă sau UUID.

en: unable to resolve '%s'
ro: nu se poate rezolva „%s”

en: action detected by --poll
ro: acțiune detectată prin intermediul opțiunii „--poll”

en: filesystem size available, use <number> if --bytes is given
ro: dimensiunea disponibilă a sistemului de fișiere, folosiți <număr> dacă este dată opțiunea „--bytes”

en: dump(8) period in days [fstab only]
ro: dump(8) perioada în zile [doar pentru fstab]

en: filesystem root
ro: rădăcina sistemului de fișiere

en: filesystem type
ro: tipul sistemului de fișiere

en: FS specific mount options
ro: opțiuni de montare specifice sistemului de fișiere

en: mount ID
ro: identificatorul montării

en: number of available inodes
ro: numărul de noduri-i disponibili

en: total number of inodes
ro: numărul total de noduri-i

en: number of used inodes
ro: numărul de noduri-i utilizațe

en: percentage of INO.USED divided by INO.TOTAL
ro: procentul de INO.USED (noduri-i utilizate) împărțit la INO.TOTAL (nr. de noduri-i total)

en: filesystem label
ro: eticheta sistemului de fișiere

en: major:minor device number
ro: numărul dispozitivului major:minor

en: old mount options saved by --poll
ro: opțiuni de montare vechi salvate de „--poll”

en: old mountpoint saved by --poll
ro: vechiul punct de montare salvat prin „--poll”

en: all mount options
ro: toate opțiunile de montare

en: optional mount fields
ro: câmpuri de montare opționale

en: mount parent ID
ro: identificatorul montării părinte

en: partition label
ro: eticheta partiției

en: pass number on parallel fsck(8) [fstab only]
ro: numărul de trecere în paralel de fsck(8) [doar pentru fstab]

en: VFS propagation flags
ro: indicatori de propagare VFS

en: filesystem size, use <number> if --bytes is given
ro: dimensiunea sistemului de fișiere, folosiți <număr> dacă este dată opțiunea „--bytes”

en: all possible source devices
ro: toate dispozitivele sursă posibile

en: source device
ro: dispozitiv sursă

en: mountpoint
ro: punct de montare

en: task ID
ro: identificatorul sarcinii

en: mount 64-bit ID (requires --kernel=listmount)
ro: Identificatorul de montare pe 64 de biți (necesită „--kernel=listmount”)

en: filesystem size used, use <number> if --bytes is given
ro: dimensiunea utilizată a sistemului de fișiere, folosiți <număr> dacă este dată opțiunea „--bytes”

en: filesystem use percentage
ro: procentul de utilizare a sistemului de fișiere

en: filesystem UUID
ro: UUID-ul sistemului de fișiere

en: VFS specific mount options
ro: Opțiuni de montare specifice VFS

en: unknown action: %s
ro: acțiune necunoscută: %s

en: mount
ro: montare (mount)

en: umount
ro: demontare (umount)

en: remount
ro: remontare (remount)

en: move
ro: mutare (move)

en: can't read %s
ro: nu se poate citi %s

en: failed to allocate statmnt handler
ro: nu s-a reușit să se aloce gestionarul statmnt

en: failed to fetch mount nodes
ro: nu s-a reușit să se obțină nodurile de montare

en: failed to initialize libmount iterator
ro: nu s-a putut inițializa iteratorul „libmount”

en: failed to initialize libmount tabdiff
ro: nu s-a putut inițializa tabelul de diferențe „libmount”

en: poll() failed
ro: poll() a eșuat

en:  %1$s [options]
     %1$s [options] <device> | <mountpoint>
     %1$s [options] <device> <mountpoint>
     %1$s [options] [--source <device>] [--target <path> | --mountpoint <dir>]
ro:  %1$s [opțiuni]
     %1$s [opțiuni] <dispozitiv> | <punct-montare>
     %1$s [opțiuni] <dispozitiv> <punct-montare>
     %1$s [opțiuni] [--source <dispozitiv>] [--target <ruta> | --mountpoint <director>]

en: Find a (mounted) filesystem.
ro: Găsește un sistem de fișiere (montat).

en: 
    Data sources:
ro: 
    Surse de date:

en:  -F, --tab-file <path>  alternative file for -s, -m or -k options
ro:  -F, --tab-file <ruta>  fișier alternativ pentru opțiunile „-s”, „-m” sau „-k”

en:  -m, --mtab             search in table of mounted filesystems
                              (includes user space mount options)
ro:  -m, --mtab             caută în tabelul de sisteme de fișiere montate
                            (include opțiuni de montare în spațiul utilizatorului)

en:  -k                     an alias for '--kernel=mountinfo'
ro:  -k                     un alias pentru „--kernel=mountinfo”

en:  --kernel[=<method>]    search in kernel mount table (default behavior);
                              <method> is mountinfo or listmount
ro:  --kernel[=<metoda>]    caută în tabelul de montare al nucleului (comportamentul
                            implicit); <metoda> este „mountinfo” sau „listmount”

en:  -N, --task <tid>       use alternative namespace (/proc/<tid>/mountinfo file)
ro:  -N, --task <tid>       utilizează un spațiu de nume alternativ (fișierul
                            „/proc/<tid>/mountinfo”)

en:  -p, --poll[=<list>]    monitor changes in table of mounted filesystems
ro:  -p, --poll[=<listă>]   monitorizează modificările din tabelul de sisteme de
                            fișiere montate

en:  -s, --fstab            search in static table of filesystems
ro:  -s, --fstab            caută în tabelul static al sistemelor de fișiere

en: 
    Data filters:
ro: 
    Filtre de date:

en:  -A, --all              disable all built-in filters, print all filesystems
ro:  -A, --all              dezactivează toate filtrele încorporate, afișează toate
                            sistemele de fișiere

en:  -d, --direction <word> direction of search, 'forward' or 'backward'
ro:  -d, --direction <sens> direcția de căutare, „forward” (înainte) sau
                            „backward” (înapoi)

en:  -f, --first-only       print the first found filesystem only
ro:  -f, --first-only       afișează doar primul sistem de fișiere găsit

en:  -i, --invert           invert the sense of matching
ro:  -i, --invert           inversează sensul potrivirii

en:      --id <num>         filter by mount node ID
ro:      --id <număr>       filtrare după ID-ul nodului de montare

en:      --uniq-id <num>    filter by mount node 64-bit ID (requires --kernel=listmount)
ro:      --uniq-id <număr>  filtrare după ID-ul de 64 de biți al nodului de montare
                            (necesită „--kernel=listmount”)

en:      --pseudo           print only pseudo-filesystems
ro:      --pseudo           afișează numai pseudo-sistemele de fișiere

en:  -Q, --filter <expr>    apply display filter
ro:  -Q, --filter <expresie> aplică un filtru de afișare

en:  -M, --mountpoint <dir> the mountpoint directory
ro:  -M, --mountpoint <dir> directorul punctului de montare

en:      --shadowed         print only filesystems over-mounted by another filesystem
ro:      --shadowed         afișează numai sistemele de fișiere montate peste un alt
                            sistem de fișiere

en:  -R, --submounts        print all submounts for the matching filesystems
ro:  -R, --submounts        afișează toate sub-montările pentru sistemele de fișiere
                            corespunzătoare

en:      --real             print only real filesystems
ro:      --real             afișează numai sistemele de fișiere reale

en:  -S, --source <string>  the device to mount (by name, maj:min, 
                              LABEL=, UUID=, PARTUUID=, PARTLABEL=)
ro:  -S, --source <șir>     dispozitivul de montat (după nume, maj:min, LABEL=,
                            UUID=, PARTUUID=, PARTLABEL=)

en:  -T, --target <path>    the path to the filesystem to use
ro:  -T, --target <ruta>    ruta către sistemul de fișiere care trebuie utilizat

en:  -t, --types <list>     limit the set of filesystems by FS types
ro:  -t, --types <listă>    limitează setul de sisteme de fișiere în funcție de
                            tipurile de sisteme de fișiere

en:  -U, --uniq             ignore filesystems with duplicate target
ro:  -U, --uniq             ignoră sistemele de fișiere cu țintă duplicată

en:  -a, --ascii            use ASCII chars for tree formatting
ro:  -a, --ascii            utilizează caractere ASCII pentru formarea arborelui

en:  -b, --bytes            print sizes in bytes rather than in human readable format
ro:  -b, --bytes            afișează dimensiunile în octeți și nu într-un format ușor
                            de citit de către om

en:  -C, --nocanonicalize   don't canonicalize when comparing paths
ro:  -C, --nocanonicalize   nu canonizează atunci când compară rutele

en:  -c, --canonicalize     canonicalize printed paths
ro:  -c, --canonicalize     canonizează rutele afișate

en:  -D, --df               imitate the output of df(1)
ro:  -D, --df               imită ieșirea lui df(1)

en:  -e, --evaluate         convert tags (LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL) 
                              to device names
ro:  -e, --evaluate         convertește marcajele (LABEL, UUID, PARTUUID, PARTLABEL)
                            în nume de dispozitive

en:      --hyperlink[=<when>]
                            print paths as hyperlinks (always|never|auto)
ro:      --hyperlink[=<când>]
                            imprimă rutele ca hiperlegături („always” întotdeauna|„never” niciodată|„auto” automat)

en:  -I, --dfi              imitate the output of df(1) with -i option
ro:  -I, --dfi              imită ieșirea lui df(1) cu opțiunea -i

en:  -J, --json             use JSON output format
ro:  -J, --json             utilizează formatul de ieșire JSON

en:  -l, --list             use list format output
ro:  -l, --list             utilizează formatul de ieșire din listă

en:  -n, --noheadings       don't print column headings
ro:  -n, --noheadings       nu imprimă titlurile coloanelor

en:  -O, --options <list>   limit the set of filesystems by mount options
ro:  -O, --options <listă>  limitează setul de sisteme de fișiere prin opțiuni de
                            montare

en:  -o, --output <list>    output columns (see --list-columns)
ro:  -o, --output <listă>   afișează coloanele din listă (a se vedea „--list-columns”)

en:      --output-all       output all available columns
ro:      --output-all       afișează toate coloanele disponibile

en:  -P, --pairs            use key="value" output format
ro:  -P, --pairs            utilizează formatul de ieșire cheie=„valoare”

en:  -r, --raw              use raw output format
ro:  -r, --raw              utilizează formatul de ieșire brut

en:      --tree             enable tree format output if possible
ro:      --tree             activează ieșirea în format arbore, dacă este posibil

en:  -u, --notruncate       don't truncate text in columns
ro:  -u, --notruncate       nu se trunchiază textul din coloane

en:  -v, --nofsroot         don't print [/dir] for bind or btrfs mounts
ro:  -v, --nofsroot         nu imprimă [/dir] pentru montări „bind” sau „btrfs”

en:  -w, --timeout <num>    upper limit in milliseconds that --poll will block
ro:  -w, --timeout <număr>  limita maximă în milisecunde pe care „--poll” o va bloca

en:  -y, --shell            use column names to be usable as shell variable identifiers
ro:  -y, --shell            utilizează nume de coloane pentru a putea fi utilizate
                            ca identificatori de variabile shell

en:  -x, --verify           verify mount table content (default is fstab)
ro:  -x, --verify           verifică conținutul tabelului de montare (implicit
                            este „fstab”)

en:      --verbose          print more details
ro:      --verbose          afișează mai multe detalii

en:      --vfs-all          print all VFS options
ro:      --vfs-all          afișează toate opțiunile VFS

en: %s column is requested, but --poll is not enabled
ro: coloana %s este solicitată, dar „--poll” nu este activată

en: failed to initialize filter
ro: nu s-a reușit inițializarea filtrului

en: unknown direction '%s'
ro: direcție necunoscută „%s”

en: invalid --kernel argument
ro: argument pentru „--kernel” nevalid

en: invalid TID argument
ro: argument TID nevalid

en: invalid id argument
ro: argument de id nevalid

en: invalid uniq-id argument
ro: argument de id-unic nevalid

en: --poll accepts only one file, but more specified by --tab-file
ro: opțiunea „--poll” acceptă doar un singur fișier, dar mai multe fișiere au fost specificate prin „--tab-file”

en: options --kernel=listmount and --tab-file or --task can't be used together
ro: opțiunile „--kernel=listmount” și „--tab-file” sau „--task” nu pot fi utilizate împreună

en: options --target and --source can't be used together with command line element that is not an option
ro: opțiunile „--target” și „--source” nu pot fi utilizate împreună cu un element din linia de comandă care nu este o opțiune

en: failed to initialize libmount cache
ro: nu s-a putut inițializa cache-ul „libmount”

en: target specified more than once
ro: țintă specificată de mai multe ori

en: wrong order: %s specified before %s
ro: ordine greșită: %s specificat înainte de %s

en: undefined target (fs_file)
ro: țintă nedefinită (fs_file)

en: non-canonical target path (real: %s)
ro: rută țintă necanonică (reală: %s)

en: unreachable on boot required target: %m
ro: ținta necesară la pornire este inaccesibilă: %m

en: unreachable target: %m
ro: țintă inaccesibilă: %m

en: target is not a directory
ro: ținta nu este un director

en: target exists
ro: ținta există

en: unreachable on boot required source: %s=%s
ro: sursa necesară la pornire este inaccesibilă: %s=%s

en: unreachable: %s=%s
ro: inaccesibilă: %s=%s

en: %s=%s translated to %s
ro: %s=%s tradus în %s

en: undefined source (fs_spec)
ro: sursă nedefinită (fs_spec)

en: unsupported source tag: %s
ro: marcaj sursă neacceptat: %s

en: do not check %s source (pseudo/net)
ro: nu verifică sursa %s (pseudo/net)

en: unreachable source: %s: %m
ro: sursă inaccesibilă: %s: %m

en: non-bind mount source %s is a directory or regular file
ro: sursa de montare „non-bind” %s este un director sau un fișier normal

en: source %s is not a block device
ro: sursa %s nu este un dispozitiv de blocuri

en: source %s exists
ro: sursa %s există

en: VFS options: %s
ro: opțiuni VFS: %s

en: FS options: %s
ro: opțiuni sistem de fișiere: %s

en: userspace options: %s
ro: opțiuni în spațiul utilizatorului: %s

en: unsupported swaparea discard policy: %s
ro: politică de respingere a spațiului de interschimb (swap) neacceptată: %s

en: failed to parse swaparea priority option
ro: nu s-a putut analiza opțiunea de prioritate a spațiului de interschimb (swap)

en: do not check %s FS type (pseudo/net)
ro: nu verifică tipul de sistem de fișiere %s (pseudo/net)

en: "none" FS type is recommended for bind or move operations only
ro: tipul de sistem de fișiere „none”, este recomandat numai pentru operațiile de legare „bind”, sau de mutare

en: %s seems unsupported by the current kernel
ro: %s pare să nu fie acceptat de nucleul actual

en: reason unknown
ro: motiv necunoscut

en: cannot detect on-disk filesystem type (%s)
ro: nu se poate detecta tipul de sistem de fișiere de pe disc (%s)

en: %s does not match with on-disk %s
ro: %s nu se potrivește cu %s de pe disc

en: on-disk %s seems unsupported by the current kernel
ro: %s de pe disc pare să nu fie compatibil cu nucleul actual

en: FS type is %s
ro: tipul de sistem de fișiere este %s

en: recommended root FS passno is 1 (current is %d)
ro: numărul de trecere „pass” recomandat pentru sistemul de fișiere rădăcină este 1 (în prezent %d)

en: your fstab has been modified, but systemd still uses the old version;
           use 'systemctl daemon-reload' to reload
ro: fișierul dvs. „ fstab” a fost modificat, dar systemd încă folosește versiunea veche;
           utilizați «systemctl daemon-reload» pentru a-l reîncărca

en: %d parse error | %d parse errors
ro[0]: %d eroare de analizare
ro[1]: %d erori de analizare
ro[2]: %d de erori de analizare

en: , %d error | , %d errors
ro[0]: , %d eroare
ro[1]: , %d erori
ro[2]: , %d de erori

en: , %d warning | , %d warnings
ro[0]: , %d avertisment
ro[1]: , %d avertismente
ro[2]: , %d de avertismente

en: Success, no errors or warnings detected
ro: Succes, nu au fost detectate erori sau avertismente

en: no appropriate ioctl for the desired namespace
ro: nu există un ioctl adecvat pentru spațiul de nume dorit

en: failed to determine %s namespace for process %d
ro: nu s-a putut identifica spațiul de nume %s pentru procesul %d

en:  %s [options] PID[:inode]...
ro:  %s [opțiuni] PID[:nod-i]...

en: Print the unique inode number of a process's file descriptor or namespace.
ro: Afișează numărul unic de nod-i al descriptorului de fișier sau al spațiului de nume al unui proces.

en:  -p, --print-pid     enable PID:inode format printing
ro:  -p, --print-pid     activează afișarea formatului PID:nod-i

en:      --cgroupns      act on the cgroup namespace
ro:      --cgroupns      acționează asupra spațiului de nume cgroup

en:      --ipcns         act on the ipc namespace
ro:      --ipcns         acționează asupra spațiului de nume ipc

en:      --mntns         act on the mount namespace
ro:      --mntns         acționează asupra spațiului de nume de montare

en:      --netns         act on the net namespace
ro:      --netns         acționează asupra spațiului de nume de rețea

en:      --pidfs         act on the pidfs file descriptor (default)
ro:      --pidfs          acționează asupra descriptorului de fișiere PIDF (implicit)

en:      --pidns         act on the pid namespace
ro:      --pidns         acționează asupra spațiului de nume pid

en:      --timens        act on the time namespace
ro:      --timens        acționează asupra spațiului de nume de timp

en:      --userns        act on the user namespace
ro:      --userns        acționează asupra spațiului de nume de utilizator

en:      --utsns         act on the uts namespace
ro:      --utsns         acționează asupra spațiului de nume uts

en: no process specified
ro: nu este specificat niciun proces

en: invalid PID argument '%s'
ro: argument PID nevalid „%s”

en: empty long option after -l or --long argument
ro: opțiune lungă goală după argumentul „-l” sau „--long”

en: unknown shell after -s or --shell argument
ro: shell necunoscut după argumentul „-s” sau „--shell”

en:  %1$s <optstring> <parameters>
     %1$s [options] [--] <optstring> <parameters>
     %1$s [options] -o|--options <optstring> [options] [--] <parameters>
ro:  %1$s <șir-opțiuni> <parametrii>
     %1$s [opțiuni] [--] <șir-opțiuni> <parametrii>
     %1$s [opțiuni] -o|--options <șir-opțiuni> [opțiuni] [--] <parametrii>

en: Parse command options.
ro: Analizează opțiunile de comandă.

en:  -a, --alternative             allow long options starting with single -
ro:  -a, --alternative             permite opțiuni lungi care încep cu o singură -

en:  -l, --longoptions <longopts>  the long options to be recognized
ro:  -l, --longoptions <opț-lungi> opțiunile lungi care urmează să fie recunoscute

en:  -n, --name <progname>         the name under which errors are reported
ro:  -n, --name <nume-program>     numele sub care se raportează erorile

en:  -o, --options <optstring>     the short options to be recognized
ro:  -o, --options <șir-opțiuni>   opțiunile scurte care trebuie recunoscute

en:  -q, --quiet                   disable error reporting by getopt(3)
ro:  -q, --quiet                   dezactivează raportarea erorilor de către getopt(3)

en:  -Q, --quiet-output            no normal output
ro:  -Q, --quiet-output            fără ieșire normală (execuție silențioasă)

en:  -s, --shell <shell>           set quoting conventions to those of <shell>
ro:  -s, --shell <shell>           stabilește convențiile de punere între ghilimele
                                   la cele din <shell>

en:  -T, --test                    test for getopt(1) version
ro:  -T, --test                    testare pentru versiunea getopt(1)

en:  -u, --unquoted                do not quote the output
ro:  -u, --unquoted                nu pune între ghilimele rezultatul

en:  -U, --unknown                 leave unknown options as they are (implies -q)
ro:  -U, --unknown                 lasă opțiunile necunoscute așa cum sunt (implică -q)

en: missing optstring argument
ro: argumentul șir-opțiuni lipsește

en: internal error, contact the author.
ro: eroare internă, contactați autorul.

en: could not compile regular expression %s: %s
ro: nu s-a putut compila expresia regulată %s: %s

en: Mode:
ro: Mod:

en: dry-run
ro: rulare-de-probă

en: Method:
ro: Metoda:

en: Files:
ro: Fișiere:

en: %-25s %zu files
ro: %-25s %zu fișiere

en: Linked:
ro: Vinculat:

en: Compared:
ro: Comparat:

en: Skipped reflinks:
ro: Legături de referință omise:

en: Saved:
ro: Salvat:

en: %-25s %<PRId64>.%06<PRId64> seconds
ro: %-25s %<PRId64>.%06<PRId64> secunde

en: Duration:
ro: Durata:

en: cannot get xattr names for %s
ro: nu se pot obține numele xattr pentru %s

en: cannot get xattr value of %s for %s
ro: nu se poate obține valoarea xattr din %s pentru %s

en: Comparing xattrs of %s to %s
ro: Se compară xattrs din %s cu %s

en: Reflinking failed, fallback to hardlinking
ro: Crearea de legături simbolice a eșuat, se revine la la crearea de legături dure

en: %s%sLinking %s to %s (-%s)
ro: %s%sSe creează legătura %s la %s (-%s)

en: [DryRun]
ro: [TEST]

en: cannot link %s to %s
ro: nu se poate face legătura lui %s cu %s

en: cannot rename %s to %s
ro: nu se poate redenumi %s la %s

en: Skipped (excluded subtree) %s
ro: S-a omis (subarbore exclus) %s

en: Skipped (excluded) %s
ro: S-a omis (exclus) %s

en: Skipped (smaller than configured size) %s
ro: S-a omis %s (mai mică decât dimensiunea configurată)

en: Skipped (greater than configured size) %s
ro: S-a omis %s (mai mare decât dimensiunea configurată)

en: Skipped (specified more than once) %s
ro: S-a omis %s (specificat(ă) de mai multe ori)

en: cannot continue
ro: nu se poate continua

en: Skipped (memory constraints) %s
ro: S-a omis (limitări de memorie) %s

en: Skipped (attributes mismatch) %s
ro: S-a omis (nepotrivire de atribute) %s

en: Skipped (already reflink) %s
ro: S-a omis (deja legătură de referință) %s

en: Skipped (content mismatch) %s
ro: S-a omis (neconcordanță de conținut) %s

en:  %s [options] <directory>|<file> ...
ro:  %s [opțiuni] <director>|<fișier> ...

en: Consolidate duplicate files using hardlinks.
ro: Consolidează fișierele duplicate utilizând legături dure.

en:  -c, --content              compare only file contents, same as -pot
ro:  -c, --content                compară numai conținutul fișierelor, la fel ca „-pot”

en:  -b, --io-size <size>       I/O buffer size for file reading
                                  (speedup, using more RAM)
ro:  -b, --io-size <dimens>       dimensiunea memoriei tampon de In/Ieș pentru
                                  citirea fișierelor (crește viteza de execuție,
                                  utilizând mai multă memorie RAM)

en:  -d, --respect-dir          directory names have to be identical
ro:  -d, --respect-dir            numele directoarelor trebuie să fie identice

en:  -f, --respect-name         filenames have to be identical
ro:  -f, --respect-name           numele fișierelor trebuie să fie identice

en:  -F, --prioritize-trees     files found in the earliest specified top-level
                                  directory have higher priority (but this has
                                  lower precedence than --maximize/--minimize)
ro:  -F, --prioritize-trees       fișierele găsite în cel mai vechi director de
                                  nivel superior specificat au prioritate mai mare
                                  (dar aceasta are o prioritate mai mică decât
                                  „--maximize”/„--minimize”)

en:  -i, --include <regex>      regular expression to include files/dirs
ro:  -i, --include <exp-reg>      expresie regulată pentru a include fișiere/dir.

en:  -l, --list-duplicates      just list paths of duplicates, don't link them
ro:  -l, --list-duplicates        listează doar rutele către fișierele duplicate,
                                  fără a le lega între ele

en:  -m, --maximize             keep the file with the most links
ro:  -m, --maximize               păstrează fișierul cu cele mai multe legături

en:  -M, --minimize             keep the file with the fewest links
ro:  -M, --minimize               păstrează fișierul cu cele mai puține legături

en:      --mount                stay within the same filesystem
ro:      --mount                  rămâne în același sistem de fișiere

en:  -n, --dry-run              don't actually link anything
ro:  -n, --dry-run                de fapt, nu leagă nimic

en:  -o, --ignore-owner         ignore owner changes
ro:  -o, --ignore-owner           ignoră schimbările de proprietar

en:  -O, --keep-oldest          keep the oldest file of multiple equal files
                                  (lower precedence than minimize/maximize)
ro:  -O, --keep-oldest            păstrează cel mai vechi fișier din mai multe
                                  fișiere egale (prioritate mai mică decât
                                  minimizarea/maximizarea)

en:  -p, --ignore-mode          ignore changes of file mode
ro:  -p, --ignore-mode            ignoră modificările aduse permisiunilor fișierului

en:  -q, --quiet                quiet mode - don't print anything
ro:  -q, --quiet                  modul silențios - nu afișează nimic

en:  -r, --cache-size <size>    memory limit for cached file content data
ro:  -r, --cache-size <dimens>    limita de memorie pentru datele conținutului
                                  fișierelor stocate în memoria cache

en:      --reflink[=<when>]     create clone/CoW copies (auto, always, never)
ro:      --reflink[=<când>]       creează copii clone/CoW („auto” automat,
                                  „always” întotdeauna, „never” niciodată)

en:      --skip-reflinks        skip already cloned files (enabled on --reflink)
ro:      --skip-reflinks          omite fișierele deja clonate
                                  (activată cu „--reflink”)

en:  -s, --minimum-size <size>  minimum size for files
ro:  -s, --minimum-size <dimens>  dimensiunea minimă a fișierelor

en:  -S, --maximum-size <size>  maximum size for files
ro:  -S, --maximum-size <dimens>  dimensiunea maximă a fișierelor

en:  -t, --ignore-time          ignore timestamps (when testing for equality)
ro:  -t, --ignore-time            ignoră marcajele de timp (atunci când se testează
                                  egalitatea)

en:  -v, --verbose              verbose output (repeat for more verbosity)
ro:  -v, --verbose                ieșire mai detaliată (se repetă pentru creșterea
                                  nivelului de detalii)

en:  -x, --exclude <regex>      regular expression to exclude files
ro:  -x, --exclude <exp-reg>      expresie regulată pentru a exclude fișiere

en:      --exclude-subtree <regex>  regular expression to exclude directories
ro:      --exclude-subtree <exp-reg>
                                  expresie regulată pentru a exclude directoare

en:  -X, --respect-xattrs       respect extended attributes
ro:  -X, --respect-xattrs         respectă atributele extinse

en:  -y, --method <name>        file content comparison method
ro:  -y, --method <nume>          metoda de comparare a conținutului fișierelor

en:  -z, --zero                 delimit output with NULs instead of newlines
ro:  -z, --zero                   delimitează ieșirea cu NUL în loc de cu linie nouă

en: failed to parse minimum size
ro: nu s-a reușit să se analizeze dimensiunea minimă

en: failed to parse maximum size
ro: nu s-a reușit să se analizeze dimensiunea maximă

en: failed to parse cache size
ro: nu s-a reușit să se analizeze dimensiunea cache-ului

en: failed to parse I/O size
ro: nu s-a reușit să se analizeze dimensiunea de In/Ieș

en: unsupported reflink mode: %s
ro: mod de legătură de referință neacceptat: %s

en: cannot register exit handler
ro: nu se poate înregistra gestionarul de ieșire

en: no directory or file specified
ro: niciun director sau fișier specificat

en: cannot initialize %s method, use 'memcmp' fallback
ro: nu se poate inițializa metoda %s, se utilizează metoda de rezervă „memcmp”

en: failed to initialize files comparer
ro: nu s-a reușit să se inițializeze comparatorul de fișiere

en: Scanning [device/inode/links]:
ro: Se scanează [dispozitiv/nod-i/legături]:

en: cannot get realpath: %s
ro: nu se poate obține ruta reală: %s

en: cannot process %s
ro: nu se poate procesa %s

en: Pending (thread)
ro: În așteptare (fir)

en: Pending (process)
ro: În așteptare (proces)

en: Blocked
ro: Blocat

en: Ignored
ro: Ignorat

en: Caught
ro: Capturat

en: failed to initialize procfs handler
ro: nu s-a reușit să se inițializeze gestionarul procfs

en: cannot open /proc/%d/status
ro: nu se poate deschide /proc/%d/status

en: unexpected sigmask format: %s (%s)
ro: format neașteptat de mască de semnal: %s (%s)

en: unknown signal %s; valid signals:
ro: semnal necunoscut %s; semnale valide:

en:  %s [options] <pid>|<pid>:<pidfd_ino>|<name>...
ro:  %s [opțiuni] <pid>|<pid>:<nod-i_pidfd>|<nume>...

en: Forcibly terminate a process.
ro: Forțează terminarea unui proces.

en:  -a, --all              do not restrict the name-to-pid conversion to processes
                              with the same uid as the present process
ro:  -a, --all              nu restricționează conversia de la nume la pid la
                            procesele cu același uid ca și procesul actual

en:  -s, --signal <signal>  send this <signal> instead of SIGTERM
ro:  -s, --signal <semnal>  trimite acest <semnal> în loc de SIGTERM

en:  -q, --queue <value>    use sigqueue(2), not kill(2), and pass <value> as data
ro:  -q, --queue <valoare>  utilizează sigqueue(2), nu kill(2), și pasează <valoarea>
                            ca date

en:      --timeout <milliseconds> <follow-up signal>
                            wait up to timeout and send follow-up signal
ro:      --timeout <millisecunde> <semnal de continuare>
                            așteaptă numărul de milisecunde specificat și trimite
                            semnalul de continuare

en:  -p, --pid              print pids without signaling them
ro:  -p, --pid              afișează pid-urile fără a le semnaliza

en:  -l, --list[=<signal>|=0x<sigmask>]
                            list signal names, convert a signal number to a name,
                              or convert a signal mask to names
ro:  -l, --list[=<semnal>|=0x<mască-semnal>]
                            listează numele semnalelor, convertește un număr de
                            semnal într-un nume sau convertește o mască de semnal
                            în nume

en:  -L, --table            list signal names and numbers
ro:  -L, --table            listează numele și numerele semnalelor

en:  -r, --require-handler  do not send signal if signal handler is not present
ro:  -r, --require-handler  nu trimite semnalul dacă gestionarul de semnal nu este
                            prezent

en:  -d, --show-process-state <pid>
                            show signal related fields in /proc/<pid>/status
ro:  -d, --show-process-state <pid>
                            afișează câmpurile referitoare la semnal din /proc/<pid>/status

en:      --verbose          print pids that will be signaled
ro:      --verbose          afișează pid-urile care vor fi semnalate

en:  (with:
ro:  (cu:

en: invalid sigmask format: %s
ro: format nevalid al măștii de semnal: %s

en: unknown signal: %s
ro: semnal necunoscut: %s

en: invalid PID argument
ro: argument PID nevalid

en: %s and %s are mutually exclusive
ro: %s și %s se exclud reciproc

en: argument error
ro: eroare de argument

en: invalid signal name or number: %s
ro: nume sau număr de semnal nevalid: %s

en: pidfd_send_signal() failed
ro: pidfd_send_signal() a eșuat

en: timeout, sending signal %d to pid %d
ro: limita de timp a fost atinsă, se trimite semnalul %d la pid %d

en: sending signal %d to pid %d
ro: se trimite semnalul %d la pid %d

en: sending signal to %s failed
ro: trimiterea semnalului către %s a eșuat

en: not signalling pid %d, it has no userspace handler for signal %d
ro: nu se semnalează pid-ul %d, nu are un gestionar în spațiul utilizatorului pentru semnalul %d

en: cannot find process "%s"
ro: nu se poate găsi procesul „%s”

en:  -a, --active            print lastlog excluding '**Never logged in**' users
ro:  -a, --active            imprimă lastlog excluzând utilizatorii „**Never logged in**”

en:  -b, --before DAYS       print only records older than DAYS
ro:  -b, --before ZILE       afișează doar înregistrările mai vechi de ZILE

en:  -C, --clear             clear record of a user (requires -u)
ro:  -C, --clear             șterge înregistrarea unui utilizator (necesită „-u”)

en:  -d, --database FILE     use FILE as lastlog2 database
ro:  -d, --database FIȘIER   utilizează FIȘIER ca bază de date lastlog2

en:  -i, --import FILE       import data from old lastlog file
ro:  -i, --import FIȘIER     importă date din vechiul fișier lastlog

en:  -r, --rename NEWNAME    rename existing user to NEWNAME (requires -u)
ro:  -r, --rename NUME_NOU   redenumește utilizatorul existent în NUME_NOU (necesită „-u”)

en:  -s, --service           display PAM service
ro:  -s, --service           afișează serviciul PAM

en:  -S, --set               set lastlog record to current time (requires -u)
ro:  -S, --set               stabilește ultima înregistrare din lastlog la ora curentă
                             (necesită „-u”)

en:  -t, --time DAYS         print only lastlog records more recent than DAYS
ro:  -t, --time ZILE         afișează numai înregistrările lastlog mai recente decât ZILE

en:  -u, --user LOGIN        print lastlog record of the specified LOGIN
ro:  -u, --user UTILIZATOR   afișează ultima înregistrare din jurnal a UTILIZATORULUI
                             specificat

en: Cannot parse days
ro: Nu se pot analiza zilele

en: Option -C, -i and -S cannot be used together
ro: Opțiunile „-C”, „-i” și „-S” nu pot fi utilizate împreună.

en: Couldn't initialize lastlog2 environment
ro: Nu s-a putut inițializa mediul lastlog2

en: Couldn't import entries from '%s'
ro: Nu s-au putut importa intrările din „%s”

en: Options -C, -r and -S require option -u to specify the user
ro: Opțiunile „-C”, „-r” și „-S” necesită opțiunea „-u” pentru a specifica utilizatorul

en: User '%s' does not exist.
ro: Utilizatorul „%s” nu există.

en: Couldn't remove entry for '%s'
ro: Nu s-a putut elimina intrarea pentru „%s”

en: Could not determine current time
ro: Nu s-a putut determina ora curentă

en: Couldn't update login time for '%s'
ro: Nu s-a putut actualiza ora de conectare pentru „%s”

en: Couldn't rename entry '%s' to '%s'
ro: Nu s-a putut redenumi intrarea „%s” în „%s”

en: Couldn't read entries for all users
ro: Nu s-au putut citi intrările pentru toți utilizatorii

en: unknown facility name: %s
ro: nume de facilitate necunoscut: %s

en: unknown priority name: %s
ro: nume de prioritate necunoscut: %s

en: openlog %s: pathname too long
ro: openlog %s: nume de rută prea lung

en: socket %s
ro: soclu %s

en: failed to resolve name %s port %s: %s
ro: nu s-a reușit să se rezolve numele %s port %s: %s

en: failed to connect to %s port %s
ro: nu s-a reușit conectarea la portul %s %s

en: maximum input lines (%d) exceeded
ro: numărul maxim de linii de intrare (%d) a fost depășit

en: gettimeofday() failed
ro: gettimeofday() a eșuat

en: send message failed
ro: trimiterea mesajului a eșuat

en: structured data ID '%s' is not unique
ro: identificatorul de date structurate „%s” nu este unic

en: --sd-id was not specified for --sd-param %s
ro: „--sd-id” nu a fost specificată pentru „--sd-param %s”

en: localtime() failed
ro: localtime() a eșuat

en: hostname '%s' is too long
ro: numele de gazdă „%s” este prea lung

en: tag '%s' is too long
ro: eticheta „%s” este prea lungă

en: ignoring unknown option argument: %s
ro: se ignoră argumentul necunoscut al opțiunii: %s

en: invalid argument: %s: using automatic errors
ro: argument nevalid: %s: se utilizează automat erori

en:  %s [options] [<message>]
ro:  %s [opțiuni] [<mesaj>]

en: Enter messages into the system log.
ro: Introduce mesaje în jurnalul sistemului

en:  -i                       log the logger command's PID
ro:  -i                       înregistrează PID-ul comenzii de logger

en:      --id[=<id>]          log the given <id>, or otherwise the PID
ro:      --id[=<id>]          înregistrează <id-ul> dat, sau dacă nu PID-u

en:  -f, --file <file>        log the contents of this file
ro:  -f, --file <fișier>      înregistrează conținutul fișierului dat

en:  -e, --skip-empty         do not log empty lines when processing files
ro:  -e, --skip-empty         nu înregistrează liniile goale când procesează fișiere

en:      --no-act             do everything except the write the log
ro:      --no-act             face totul, cu excepția scrierii în jurnal

en:  -p, --priority <prio>    mark given message with this priority
ro:  -p, --priority <prio>    marchează mesajul dat cu această prioritate

en:      --octet-count        use rfc6587 octet counting
ro:      --octet-count        utilizează numărarea octeților rfc6587

en:      --prio-prefix        look for a prefix on every line read from stdin
ro:      --prio-prefix        caută un prefix pe fiecare linie citită de la intrarea
                              standard

en:  -s, --stderr             output message to standard error as well
ro:  -s, --stderr             afișează, de asemenea, mesajul la ieșirea de eroare
                              standard

en:  -S, --size <size>        maximum size for a single message
ro:  -S, --size <dimensiune>  dimensiunea maximă pentru un singur mesaj

en:  -t, --tag <tag>          mark every line with this tag
ro:  -t, --tag <marcaj>       marchează fiecare linie cu acest marcaj

en:  -n, --server <name>      write to this remote syslog server
ro:  -n, --server <nume>      scrie în acest server syslog de la distanță

en:  -P, --port <port>        use this port for UDP or TCP connection
ro:  -P, --port <port>        utilizează acest port pentru conexiunea UDP sau TCP

en:  -T, --tcp                use TCP only
ro:  -T, --tcp                utilizează doar protocolul TCP

en:  -d, --udp                use UDP only
ro:  -d, --udp                utilizează doar protocolul UDP

en:      --rfc3164            use the obsolete BSD syslog protocol
ro:      --rfc3164            utilizează protocolul învechit syslog BSD

en:      --rfc5424[=<snip>]   use the syslog protocol (the default for remote);
                                <snip> can be notime, or notq, and/or nohost
ro:      --rfc5424[=<snip>]   utilizează protocolul syslog (implicit pentru
                              comunicația la distanță); <snip> poate fi:
                              notime, sau notq, și/sau nohost

en:      --sd-id <id>         rfc5424 structured data ID
ro:      --sd-id <id>         id-ul datelor structurate rfc5424

en:      --sd-param <data>    rfc5424 structured data name=value
ro:      --sd-param <date>    date structurate rfc5424 în formatul nume=valoare

en:      --msgid <msgid>      set rfc5424 message id field
ro:      --msgid <id-mesaj>   stabilește câmpul id al mesajului rfc5424

en:  -u, --socket <socket>    write to this Unix socket
ro:  -u, --socket <soclu>     scrie pe acest soclu Unix

en:      --socket-errors on|off|auto
                              print connection errors when using Unix sockets
ro:      --socket-errors on|off|auto
                              afișează erorile de conectare când se utilizează
                              socluri Unix

en:      --journald[=<file>]  write journald entry
ro:      --journald[=<fișier>]  scrie o intrare de jurnald

en: file %s
ro: fișier %s

en: failed to parse id
ro: nu s-a putut analiza id-ul

en: failed to parse message size
ro: nu s-a reușit să se analizeze dimensiunea mesajului

en: --msgid cannot contain space
ro: „--msgid” nu poate să conțină spații

en: invalid structured data ID: '%s'
ro: identificator de date structurate nevalid: „%s”

en: invalid structured data parameter: '%s'
ro: parametru de date structurate nevalid: „%s”

en: --file <file> and <message> are mutually exclusive; file is ignored
ro: --file <fișier> și <mesaj> se exclud reciproc; fișierul este ignorat

en: journald entry could not be written
ro: intrarea journald nu a putut fi scrisă

en:  %s [options] <string> [<file>...]
ro:  %s [opțiuni] <șir> [<fișier>...]

en: Display lines beginning with a specified string.
ro: Afișează liniile care încep cu un anumit șir de caractere.

en:  -a, --alternative        use the alternative dictionary
ro:  -a, --alternative        utilizează fișierul dicționar alternativ

en:  -d, --alphanum           compare only blanks and alphanumeric characters
ro:  -d, --alphanum           compară numai spațiile libere și caracterele alfanumerice

en:  -f, --ignore-case        ignore case differences when comparing
ro:  -f, --ignore-case        ignoră diferențele dintre majuscule și minuscule când
                              compară

en:  -t, --terminate <char>   define the string-termination character
ro:  -t, --terminate <caracter>
                              definește caracterul de terminare al șirului de caractere

en: alignment offset
ro: poziția de aliniere

en: udev ID (based on ID-LINK)
ro: ID udev (bazat pe ID-LINK)

en: the shortest udev /dev/disk/by-id link name
ro: cel mai scurt nume de legătură udev /dev/disk/by-id

en: discard alignment offset
ro: se renunță la poziția de aliniere

en: dax-capable device
ro: dispozitiv cu capacitate dax

en: discard granularity, use <number> if --bytes is given
ro: înlătură granulația (gradul de finețe), folosiți <număr> dacă este dată opțiunea „--bytes”

en: disk sequence number
ro: numărul secvențial al discului

en: discard max bytes, use <number> if --bytes is given
ro: înlătură maximum de octeți, folosește <număr> dacă este dată opțiunea „--bytes”

en: discard zeroes data
ro: se înlătură datele puse la zero

en: filesystem size available for unprivileged users, use <number> if --bytes is given
ro: dimensiunea sistemului de fișiere disponibilă pentru utilizatorii neprivilegiați, folosește <număr> dacă este dată opțiunea „--bytes

en: mounted filesystem roots
ro: rădăcini de sisteme de fișiere montate

en: filesystem version
ro: versiunea sistemului de fișiere

en: group name
ro: numele grupului

en: Host:Channel:Target:Lun for SCSI
ro: Gazdă:Canal:Țintă: LUN pentru SCSI

en: removable or hotplug device (usb, pcmcia, ...)
ro: dispozitiv detașabil sau cu conectare la cald (usb, pcmcia, ...)

en: internal kernel device name
ro: numele dispozitivului, intern al nucleului

en: filesystem LABEL
ro: ETICHETA sistemului de fișiere

en: logical sector size
ro: dimensiunea sectorului logic

en: major device number
ro: numărul major al dispozitivului

en: minor device number
ro: numărul minor al dispozitivului

en: minimum I/O size
ro: dimensiunea minimă de In/Ieș

en: device identifier
ro: identificatorul dispozitivului

en: device node permissions
ro: permisiunile nodului de dispozitiv

en: device queues
ro: cozi de dispozitiv

en: device name
ro: numele dispozitivului

en: optimal I/O size
ro: dimensiunea optimă de In/Ieș

en: partition LABEL
ro: ETICHETA partiției

en: partition number as read from the partition table
ro: numărul partiției citit din tabelul de partiții

en: partition type name
ro: numele tipului de partiție

en: partition type code or UUID
ro: codul tipului de partiție sau UUID

en: path to the device node
ro: ruta către nodul dispozitivului

en: physical sector size
ro: dimensiunea sectorului fizic

en: internal parent kernel device name
ro: numele dispozitivului părinte, intern al nucleului

en: partition table type
ro: tipul tabelului de partiții

en: partition table identifier (usually UUID)
ro: identificatorul tabelului de partiții (de obicei UUID)

en: adds randomness
ro: adaugă caracter aleatoriu

en: read-ahead of the device
ro: citire-în-avans a dispozitivului

en: device revision
ro: numărul de revizie al dispozitivului

en: removable device
ro: dispozitiv detașabil

en: rotational device
ro: dispozitiv rotativ

en: read-only device
ro: dispozitiv numai-pentru-citire

en: request queue size
ro: dimensiunea cozii de cereri

en: I/O scheduler name
ro: numele planificatorului de In/Ieș

en: disk serial number
ro: numărul de serie al discului

en: size of the device, use <number> if --bytes is given
ro: dimensiunea dispozitivului, folosește <număr> dacă este dată opțiunea „--bytes

en: partition start offset (in 512-byte sectors)
ro: poziția de început a partiției (în sectoare de 512 octeți)

en: state of the device
ro: starea dispozitivului

en: de-duplicated chain of subsystems
ro: lanț de subsisteme de-duplicat

en: all locations where device is mounted
ro: toate locațiile în care este montat dispozitivul

en: where the device is mounted
ro: unde este montat dispozitivul

en: device transport type
ro: tipul de transport al dispozitivului

en: device type
ro: tipul de dispozitiv

en: device vendor
ro: producătorul dispozitivului

en: write same max bytes, use <number> if --bytes is given
ro: scrie același număr maxim de octeți, folosește <număr> dacă este dată opțiunea „--bytes”

en: unique storage identifier
ro: identificator de stocare unic

en: zone model
ro: model de zonă

en: zone size, use <number> if --bytes is given
ro: dimensiunea zonei, folosește <număr> dacă este dată opțiunea „--bytes”

en: zone write granularity, use <number> if --bytes is given
ro: granularitatea de scriere în zonă, folosește <număr> dacă este dată opțiunea „--bytes”

en: zone append max bytes, use <number> if --bytes is given
ro: adaugă în zonă numărul maxim de octeți, folosește <număr> dacă este dată opțiunea „--bytes”

en: number of zones
ro: numărul de zone

en: maximum number of open zones
ro: numărul maxim de zone deschise

en: maximum number of active zones
ro: numărul maxim de zone active

en: failed to allocate device
ro: nu s-a reușit să se aloce dispozitivul

en: failed to open device directory in sysfs
ro: nu s-a putut deschide directorul de dispozitive din sysfs

en: %s: failed to get sysfs name
ro: %s: nu s-a putut obține numele sysfs

en: %s: failed to get whole-disk device number
ro: %s: nu s-a reușit să se obțină numărul de dispozitiv al întregului-disc

en: failed to allocate /sys handler
ro: nu s-a reușit să se aloce gestionarul pentru /sys

en: failed to parse list '%s'
ro: nu s-a putut analiza lista „%s”

note: TRANSLATORS: The standard value for %d is 256.
en: the list of excluded devices is too large (limit is %d devices)
ro: lista de dispozitive excluse este prea mare (limita este de %d dispozitive)

note: TRANSLATORS: The standard value for %d is 256.
en: the list of included devices is too large (limit is %d devices)
ro: lista de dispozitive incluse este prea mare (limita este de %d dispozitive)

en: unexpected counter specification: %s
ro: specificație neașteptată a contorului: %s

en: counter not properly specified
ro: contorul nu este specificat corespunzător

en: unsupported counter type: %s
ro: tip de contor neacceptat: %s

en: Summary:
ro: Rezumat:

en:  %s [options] [<device> ...]
ro:  %s [opțiuni] [<dispozitiv> ...]

en: List information about block devices.
ro: Listează informații despre dispozitivele de blocuri.

en:  -A, --noempty        don't print empty devices
ro:  -A, --noempty        nu afișează dispozitivele goale

en:  -D, --discard        print discard capabilities
ro:  -D, --discard        afișează capacitățile de înlăturare

en:  -E, --dedup <column> de-duplicate output by <column>
ro:  -E, --dedup <coloana> de-duplică ieșirea în funcție de <coloană>

en:  -I, --include <list> show only devices with specified major numbers
ro:  -I, --include <listă> afișează numai dispozitivele cu numerele majore specificate

en:  -J, --json           use JSON output format
ro:  -J, --json           utilizează formatul de ieșire JSON

en:  -M, --merge          group parents of sub-trees (RAIDs, Multi-path)
ro:  -M, --merge          grupează părinții subarborilor (RAID-uri, Multi-path)

en:  -O, --output-all     output all columns
ro:  -O, --output-all     afișează toate coloanele

en:  -Q, --filter <expr>  print only lines matching the expression
ro:  -Q, --filter <expresia>  afișează numai liniile care conțin expresia

en:      --highlight <expr> colorize lines matching the expression
ro:      --highlight <expresia>
                          colorează liniile care conțin expresia

en:      --ct-filter <expr> restrict the next counter
ro:      --ct-filter <expresia>
                          restricționează următorul contor

en:      --ct <name>[:<param>[:<func>]] define a custom counter
ro:      --ct <name>[:<param>[:<func>]]
                          definește un contor personalizat

en:  -S, --scsi           output info about SCSI devices
ro:  -S, --scsi           afișează informații despre dispozitivele SCSI

en:  -N, --nvme           output info about NVMe devices
ro:  -N, --nvme           afișează informații despre dispozitivele NVMe

en:  -v, --virtio         output info about virtio devices
ro:  -v, --virtio         afișează informații despre dispozitivele virtio

en:  -T, --tree[=<column>] use tree format output
ro:  -T, --tree[=<coloana] utilizează ieșirea în format arbore

en:  -a, --all            print all devices
ro:  -a, --all            afișează toate dispozitivele

en:  -b, --bytes          print SIZE in bytes instead of a human-readable format
ro:  -b, --bytes          afișează DIMENSIUNEA în octeți, în loc de într-un format
                          ușor de citit de către om

en:  -d, --nodeps         don't print slaves or holders
ro:  -d, --nodeps         nu afișează dispozitivele sclave sau purtătoare

en:  -e, --exclude <list> exclude devices by major number (default: RAM disks)
ro:  -e, --exclude <listă> exclude dispozitivele în funcție de numărul major
                          (implicit: discuri RAM)

en:  -f, --fs             output info about filesystems
ro:  -f, --fs             afișează informații despre sistemele de fișiere

en:      --hyperlink[=<when>]
                          print paths as hyperlinks (always|never|auto)
ro:      --hyperlink[=<când>]
                          imprimă rutele ca hiperlegături („always” întotdeauna|
                          „never” niciodată|„auto” automat)

en:  -i, --ascii          use ascii characters only
ro:  -i, --ascii          utilizează numai caractere ASCII

en:  -l, --list           use list format output
ro:  -l, --list           utilizează afișarea în format listă

en:  -m, --perms          output info about permissions
ro:  -m, --perms          afișează informații despre permisiuni

en:  -n, --noheadings     don't print headings
ro:  -n, --noheadings     nu imprimă titlurile

en:  -o, --output <list>  output columns (see --list-columns)
ro:  -o, --output <list>  afișează coloanele enumerate în listă (a se vedea „--list-columns”)

en:  -p, --paths          print complete device path
ro:  -p, --paths          imprimă ruta completă a dispozitivului

en:  -s, --inverse        inverse dependencies
ro:  -s, --inverse        dependențele inverse

en:  -t, --topology       output info about topology
ro:  -t, --topology       afișează informații despre topologie

en:  -w, --width <num>    specifies output width as number of characters
ro:  -w, --width <num>    specifică lățimea de ieșire ca număr de caractere

en:  -x, --sort <column>  sort output by <column>
ro:  -x, --sort <coloana> sortează ieșirea după <coloană>

en:  -y, --shell          use column names that can be used as shell variables
ro:  -y, --shell          utilizează nume de coloane care pot fi utilizate ca
                          variabile shell

en:  -z, --zoned          print zone related information
ro:  -z, --zoned          afișează informații referitoare la zonă

en:      --sysroot <dir>  use specified directory as system root
ro:      --sysroot <dir>  utilizează directorul specificat ca rădăcină a sistemului

en:      --properties-by <list>
                          methods used to gather data (default: file,udev,blkid)
ro:      --properties-by <listă>
                          metodele utilizate pentru colectarea datelor (implicit:
                          file,udev,blkid)

en: failed to access sysfs directory: %s
ro: nu s-a reușit să se acceseze directorul sysfs: %s

en: invalid output width number argument
ro: argument nevalid pentru numărul de lățime al ieșirii

en: failed to allocate device tree
ro: nu s-a reușit să se aloce arborele de dispozitive

en: unknown properties probing method: %s
ro: metodă necunoscută de testare a proprietăților: %s

en: Unknown clock type %d
ro: Tip de ceas necunoscut %d

en: type
ro: tip

en: numeric id
ro: identificator numeric

en: symbolic name
ro: nume simbolic

en: readable name
ro: nume lizibil

en: numeric time
ro: timp numeric

en: human readable ISO time
ro: timpul ISO într-un format ușor de citit de către om

en: human readable resolution
ro: rezoluția într-un format ușor de citit de către om

en: resolution
ro: rezoluție

en: human readable relative time
ro: timpul relativ într-un format ușor de citit de către om

en: namespace offset
ro: poziția spațiului de nume

en:  -J, --json                 use JSON output format
ro:  -J, --json                   utilizează formatul de ieșire JSON

en:  -n, --noheadings           don't print headings
ro:  -n, --noheadings           nu imprimă titlurile coloanelor

en:  -o, --output <list>        output columns
ro:  -o, --output <listă>       coloanele de afișat

en:      --output-all           output all columns
ro:      --output-all           afișează toate coloanele

en:  -r, --raw                  use raw output format
ro:  -r, --raw               utilizează formatul de ieșire brut

en:  -t, --time <clock>         show current time of single clock
ro:  -t, --time <ms>               timpul de așteptare al controlorului în milisecunde

en:  --no-discover-dynamic      do not try to discover dynamic clocks
ro:  --no-discover-dynamic      nu încearcă să descopere ceasuri dinamice

en:  -d, --dynamic-clock <path> also display specified dynamic clock
ro:  -d, --dynamic-clock <ruta> afișează, de asemenea, ceasul dinamic specificat

en:  -c, --cpu-clock <pid>      also display CPU clock of specified process
ro:  -c, --cpu-clock <pid>      afișează, de asemenea, ceasul CPU al procesului specificat

en:  -x, --rtc <path>           also display specified RTC
ro:  -x, --rtc <rută>           afișează, de asemenea, ceasul RTC specificat

en: Unknown clock: %s
ro: Ceas necunoscut: %s

en: failed to format iso time
ro: nu s-a reușit să se formateze timpul iso

en: failed to format relative time
ro: nu s-a reușit să se formateze timpul relativ

en: Could not glob: %d
ro: Nu s-a putut crea expresia comună: %d

en: ioctl(RTC_RD_NAME) to %s to read the time failed
ro: ioctl(RTC_RD_NAME) pe %s pentru a citi timpul a eșuat

en: Could not get CPU clock of process %jd: %s
ro: Nu s-a putut obține ceasul CPU al procesului %jd: %s

en: failed to get time
ro: nu s-a putut obține timpul

en: command of the process holding the lock
ro: comanda procesului care deține blocarea

en: PID of the process holding the lock
ro: PID-ul procesului care deține blocarea

en: kind of lock
ro: tipul de blocare

en: size of the lock, use <number> if --bytes is given
ro: dimensiunea blocajului, folosește <număr> dacă este dată opțiunea „--bytes”

en: lock access mode
ro: modul de acces la blocare

en: mandatory state of the lock: 0 (none), 1 (set)
ro: starea obligatorie a blocării: 0 (niciuna), 1 (definită)

en: relative byte offset of the lock
ro: poziția relativă a octetului de blocare

en: ending offset of the lock
ro: poziția finală a blocării

en: path of the locked file
ro: ruta către fișierul blocat

en: PID of the process blocking the lock
ro: PID-ul procesului care blochează blocarea

en: holders of the lock
ro: deținătorii blocării

en: failed to parse '%s'
ro: nu s-a putut analiza: „%s”

en: failed to parse ID
ro: nu s-a putut analiza id-ul

en: failed to parse start
ro: nu s-a putut analiza începutul

en: failed to parse end
ro: nu s-a putut analiza sfârșitul

en: (undefined)
ro: (nedefinit)

en: List local system locks.
ro: Listează blocările sistemului local

en:  -b, --bytes            print SIZE in bytes rather than in human readable format
ro:  -b, --bytes            afișează DIMENSIUNEA în octeți, mai degrabă decât
                            într-un format ușor de citit de către om

en:  -i, --noinaccessible   ignore locks without read permissions
ro:  -i, --noinaccessible   ignoră blocările fără permisiuni de citire

en:  -n, --noheadings       don't print headings
ro:  -n, --noheadings       nu imprimă titlurile

en:      --output-all       output all columns
ro:      --output-all       afișează toate coloanele

en:  -p, --pid <pid>        display only locks held by this process
ro:  -p, --pid <pid>        afișează numai blocările deținute de acest proces

en:  -r, --raw              use the raw output format
ro:  -r, --raw              utilizează formatul de ieșire brut

en: Generate magic cookies for xauth.
ro: Generează cookie-uri magice pentru xauth.

en:  -f, --file <file>     use file as a cookie seed
ro:  -f, --file <fișier>    utilizează fișierul ca sursă de date pentru cookie

en:  -m, --max-size <num>  limit how much is read from seed files
ro:  -m, --max-size <număr> limitează cât de mult este citit din fișierele sursă

en:  -v, --verbose         explain what is being done
ro:  -v, --verbose          explică ce se face în fiecare moment

en: <num>
ro: <număr>

en: Got %zu byte from %s
     | Got %zu bytes from %s
ro[0]: S-a primit %zu octet de la %s
ro[1]: S-au primit %zu octeți de la %s
ro[2]: S-au primit %zu de octeți de la %s

en: closing %s failed
ro: închiderea %s a eșuat

en: failed to parse length
ro: eșec la analizarea lungimii

en: --max-size ignored when used without --file
ro: opțiunea „--max-size” este ignorată atunci când este utilizată fără opțiunea „--file”

en: Got %d byte from %s
     | Got %d bytes from %s
ro[0]: S-a primit %d octet de la %s
ro[1]: S-au primit %d octeți de la %s
ro[2]: S-au primit %d de octeți de la %s

en: failed to read symlink: %s
ro: nu s-a reușit să se citească legătura simbolică: %s

en:  %s [options] <pathname>...
ro:  %s [opțiuni] <nume-rută>...

en: Follow a pathname until a terminal point is found.
ro: Urmărește un nume de rută până când este găsit un punct terminal.

en:  -x, --mountpoints   show mount point directories with a 'D'
     -m, --modes         show the mode bits of each file
     -o, --owners        show owner and group name of each file
     -l, --long          use a long listing format (-m -o -v) 
     -n, --nosymlinks    don't follow symlinks
     -v, --vertical      vertical align of modes and owners
ro:  -x, --mountpoints   afișează directoarele punctelor de montare cu un „D”
     -m, --modes         afișează biții de mod (permisiunile) ai fiecărui fișier
     -o, --owners        arată numele proprietarului și al grupului pentru fiecare fișier
     -l, --long          utilizează un format de listare lung („-m” „-o” „-v”)
     -n, --nosymlinks    nu urmărește legăturile simbolice
     -v, --vertical      alinierea verticală a modurilor și a proprietarilor

en:  -Z, --context       print any security context of each file
ro:  -Z, --context       afișează orice context de securitate al fiecărui fișier

en: pathname argument is missing
ro: argumentul nume-de-rută lipsește

en: failed to allocate GID cache
ro: nu s-a putut aloca cache-ul pentru GID

en: %s: exceeded limit of symlinks
ro: %s: s-a depășit limita de legături simbolice

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a system file
en: cannot parse %s
ro: nu se poate analiza %s

en:  %s [options] [--set <size>] [--] [command]
ro:  %s [opțiuni] [--set <dimensiune>] [--] [comanda]

en:  %s [options] --get
ro:  %s [opțiuni] --get

note: TRANSLATORS: 'command' refers to a program argument
en: Set or examine pipe buffer sizes and optionally execute command.
ro: Stabilește sau examinează dimensiunile memoriilor tampon ale conductelor și, opțional, execută «comanda».

en:  -g, --get          examine pipe buffers
ro:  -g, --get          examinează memoriile tampon ale conductelor

en:  -s, --set <size>   the buffer size to be used (default: %u)
ro:  -s, --set <dimensiune>
                        dimensiunea memoriei tampon care urmează să fie utilizată
                        (implicit: %u)

en:  -f, --file <path>  act on a file
ro:  -f, --file <ruta>  acționează asupra unui fișie

en:  -n, --fd <num>     act on a file descriptor
ro:  -n, --fd <număr>   acționează asupra unui descriptor de fișier

en:  -i, --stdin        act on standard input
ro:  -i, --stdin        acționează asupra intrării standard

en:  -o, --stdout       act on standard output
ro:  -o, --stdout       acționează asupra ieșirii standard

en:  -e, --stderr       act on standard error
ro:  -e, --stderr       acționează asupra ieșirii de eroare standard

en:  -c, --check        do not continue after an error
ro:  -c, --check        nu continuă după apariția unei erori

en:  -q, --quiet        do not warn of non-fatal errors
ro:  -q, --quiet        nu avertizează în cazul erorilor non-fatale

en:  -v, --verbose      provide detailed output
ro:  -v, --verbose      furnizează informații detaliate

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file
en: cannot get pipe buffer size of %s
ro: nu se poate obține dimensiunea memoriei tampon a conductei din %s

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file
en: cannot set pipe buffer size of %s
ro: nu se poate definii dimensiunea memoriei tampon a conductei din %s

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file, '%d' to a buffer size in bytes
en: %s pipe buffer size set to %d
ro: dimensiunea memoriei tampon a conductei %s a fost stabilită la %d

en: cannot specify a command with --get
ro: nu se poate specifica o comandă cu „--get”

note: TRANSLATORS: a column that contains the names of files that are unix pipes
en: pipe
ro: conductă

note: TRANSLATORS: a column that contains buffer sizes in bytes
en: size
ro: dimensiune

note: TRANSLATORS: a column that contains an amount of data which has not been used by a program
en: unread
ro: necitită

en: using last specified size
ro: se utilizează ultima dimensiune specificată

en: %s: overwrite `%s'?
ro: %s: suprascrieți %s?

en: %s: not accessible
ro: %s: nu este accesibil

en: %s: not a symbolic link
ro: %s: nu este o legătură simbolică

en: %s: readlink failed
ro: %s: readlink() a eșuat

en: Skipping existing link: `%s' -> `%s'
ro: Se omite legătura existentă: „%s” -> „%s”

en: %s: unlink failed
ro: %s: unlink() a eșuat

en: %s: symlinking to %s failed
ro: %s: crearea legăturii simbolice către %s a eșuat

en: Skipping existing file: `%s'
ro: Se omite fișierul existent: „%s”

en: %s: rename to %s failed
ro: %s: redenumirea la %s a eșuat

en:  %s [options] <substring> <replacement> <file>...
ro:  %s [opțiuni] <sub-șir> <înlocuirea> <fișier>...

en: Rename files.
ro: Redenumește fișiere.

en:  -v, --verbose       explain what is being done
ro:  -v, --verbose       explică ce se face în fiecare moment

en:  -s, --symlink       act on the target of symlinks
ro:  -s, --symlink       acționează asupra destinației legăturilor simbolice

en:  -n, --no-act        do not make any changes
ro:  -n, --no-act        nu face nicio modificare

en:  -a, --all           replace all occurrences
ro:  -a, --all           înlocuiește toate aparițiile(potrivirile)

en:  -l, --last          replace only the last occurrence
ro:  -l, --last          înlocuiește doar ultima apariție(potrivire)

en:  -o, --no-overwrite  don't overwrite existing files
ro:  -o, --no-overwrite  nu suprascrie fișierele existente

en:  -i, --interactive   prompt before overwrite
ro:  -i, --interactive   întreabă înainte de a suprascrie

en: failed to get terminal attributes
ro: nu s-a reușit să se obțină atributele terminalului

en: A daemon for generating UUIDs.
ro: Un demon pentru generarea de UUID-uri.

en:  -p, --pid <path>        path to pid file
ro:  -p, --pid <ruta>        ruta către fișierul pid

en:  -s, --socket <path>     path to socket
ro:  -s, --socket <ruta>     ruta către soclu

en:  -T, --timeout <sec>     specify inactivity timeout
ro:  -T, --timeout <secunde>  specifică timpul limită de inactivitate

en:  -k, --kill              kill running daemon
ro:  -k, --kill              omoară demonul care rulează

en:  -r, --random            test random-based generation
ro:  -r, --random            testează generarea bazată pe numere aleatorii a UUID-urilor

en:  -t, --time              test time-based generation
ro:  -t, --time              testează generarea bazată pe timp a UUID-urilor

en:  -n, --uuids <num>       request number of uuids
ro:  -n, --uuids <număr>     generează numărul de UUID-uri solicitate

en:  -P, --no-pid            do not create pid file
ro:  -P, --no-pid            nu creează fișierul pid

en:  -F, --no-fork           do not daemonize using double-fork
ro:  -F, --no-fork           nu creează demoni folosind un dublu-fork()

en:  -S, --socket-activation do not create listening socket
ro:  -S, --socket-activation nu creează soclul de ascultare

en:  -C, --cont-clock[=<number>[hd]]
                             activate continuous clock handling
ro:  -C, --cont-clock[=<număr>[hd]]
                             activează gestionarea continuă a ceasului

en:  -d, --debug             run in debugging mode
ro:  -d, --debug             rulează în modul de depanare

en:  -q, --quiet             turn on quiet mode
ro:  -q, --quiet             activează modul de rulare silențios

en: bad arguments
ro: argumente incorecte

en: socket
ro: soclu

en: connect
ro: conectare

en: write
ro: scrie

en: read count
ro: numărul de citiri

en: bad response length
ro: lungime a răspunsului incorectă

en: cannot lock %s
ro: nu se poate bloca %s

en: couldn't create unix stream socket
ro: nu se poate crea soclul pentru flux

en: couldn't bind unix socket %s
ro: nu s-a putut asocia soclul unix %s

en: receiving signal failed
ro: primirea semnalului a eșuat

en: cannot set up timer
ro: nu s-a putut configura temporizatorul

en: uuidd daemon is already running at pid %s
ro: demonul uuidd rulează deja la pid %s

en: couldn't listen on unix socket %s
ro: nu s-a putut asculta în soclul unix %s

en: could not truncate file: %s
ro: nu s-a putut trunchia fișierul: %s

en: sd_listen_fds() failed
ro: sd_listen_fds() a eșuat

en: no file descriptors received, check systemctl status uuidd.socket
ro: nu s-au primit descriptori de fișiere, verificați starea soclului „uuidd.socket”

en: too many file descriptors received, check uuidd.socket
ro: prea mulți descriptori de fișiere primiți, verificați „uuidd.socket”

en: poll failed
ro: poll() a eșuat

en: timeout [%d sec]
ro: timp limită [%d secunde]

en: read failed
ro: citirea a eșuat

en: error reading from client, len = %d
ro: eroare la citirea de la client, lungime = %d

en: operation %d, incoming num = %d
ro: operația %d, numărul de intrare = %d

en: operation %d
ro: operația %d

en: failed to open/lock clock counter
ro: nu s-a reușit să se deschidă/blocheze contorul de ceasuri

en: Generated time UUID: %s
ro: UUID generat de timp: %s

en: Generated random UUID: %s
ro: UUID generat aleatoriu: %s

en: Generated time UUID %s and %d following
     | Generated time UUID %s and %d following
ro[0]: UUID generat de timp %s și încă %d UUID
ro[1]: UUID generat de timp %s și încă %d UUID-uri
ro[2]: UUID generat de timp %s și încă %d de UUID-uri

en: Generated %d UUID:
     | Generated %d UUIDs:
ro[0]: %d UUID generat:
ro[1]: %d UUID-uri generate:
ro[2]: %d de UUID-uri generate:

en: Invalid operation %d
ro: Operație nevalidă %d

en: Unexpected reply length from server %d
ro: Lungime neașteptată a răspunsului de la server %d

en: failed to parse --cont-clock/-C
ro: nu s-a reușit să se analizeze „--cont-clock/-C”

en: failed to parse --uuids
ro: nu s-a reușit să se analizeze „--uuids”

en: uuidd has been built without support for socket activation
ro: uuidd a fost construit fără suport pentru activarea soclurilor

en: failed to parse --timeout
ro: nu s-a reușit să se analizeze „--timeout”

en: socket name too long: %s
ro: numele soclului este prea lung: %s

en: Both --socket-activation and --socket specified. Ignoring --socket.
ro: S-au specificat atât „--socket-activation”, cât și „--socket”. Se ignoră „--socket”.

en: error calling uuidd daemon (%s)
ro: eroare la apelarea demonului uuidd (%s)

en: unexpected error
ro: eroare neașteptată

en: %s and %d subsequent UUID
     | %s and %d subsequent UUIDs
ro[0]: %s și %d UUID ulterior
ro[1]: %s și %d UUID-uri ulterioare
ro[2]: %s și %d de UUID-uri ulterioare

en: List of UUIDs:
ro: Lista de UUID-uri:

en: failed to parse pid
ro: nu s-a putut analiza pid-ul

en: couldn't kill uuidd running at pid %d
ro: nu s-a putut omorî procesul uuidd care rulează la pid %d

en: Killed uuidd running at pid %d.
ro: S-a omorât procesul uuidd care rula la pid %d.

en: Create a new UUID value.
ro: Creează o nouă valoare UUID.

en:  -r, --random          generate random-based uuid
ro:  -r, --random          generează uuid bazat pe numere aleatorii

en:  -t, --time            generate time-based uuid
ro:  -t, --time            generează uuid bazat pe timp

en:  -n, --namespace <ns>  generate hash-based uuid in this namespace
ro:  -n, --namespace <ns>  generează uuid bazat pe sumă de control (hash) în acest

en:                         available namespaces: %s
ro:                        spațiu de nume „ns”; spații de nume disponibile: %s

en:  -N, --name <name>     generate hash-based uuid from this name
ro:  -N, --name <nume>     generează uuid bazat pe sumă de control (hash) din acest nume

en:  -m, --md5             generate md5 hash
ro:  -m, --md5             generează sumă de control (hash) md5

en:  -C, --count <num>     generate more uuids in loop
ro:  -C, --count <număr>   generează mai multe uid-uri în buclă, în cantitatea specficată

en:  -s, --sha1            generate sha1 hash
ro:  -s, --sha1            generează sumă de control (hash) sha1

en:  -6, --time-v6         generate time-based v6 uuid
ro:  -6, --time-v6         generează uuid v6 bazat pe timp

en:  -7, --time-v7         generate time-based v7 uuid
ro:  -7, --time-v7         generează uuid v7 bazat pe timp

en:  -x, --hex             interpret name as hex string
ro:  -x, --hex             interpretează numele ca șir hexazecimal

en: not a valid hex string
ro: nu este un șir hexazecimal valid

en: invalid count
ro: numărare nevalidă

en: --namespace requires --name argument
ro: „--namespace” necesită argumentul „--name”

en: --namespace requires --md5 or --sha1
ro: „--namespace” necesită „--md5” sau „--sha1”

en: --name requires --namespace argument
ro: „--name” necesită argumentul „--namespace”

en: --md5 or --sha1 requires --namespace argument
ro: „--md5” sau „--sha1” necesită argumentul „--namespace”

en: unknown namespace alias: '%s'
ro: alias necunoscut pentru spațiul de nume: „%s”

en: invalid uuid for namespace: '%s'
ro: uuid nevalid pentru spațiul de nume: „%s”

en: unique identifier
ro: identificator unic

en: variant name
ro: numele variantei

en: type name
ro: numele tipului

en: timestamp
ro: marcaj de timp

en:  %s [options] <uuid ...>
ro:  %s [opțiuni] <uuid ...>

en:  -J, --json             use JSON output format
ro:  -J, --json             utilizează formatul de ieșire JSON

en:  -n, --noheadings       don't print headings
ro:  -n, --noheadings       nu imprimă titlurile

en:  -o, --output <list>    COLUMNS to display (see below)
ro:  -o, --output <listă>   COLOANE de afișat (a se vedea mai jos)

en:  -r, --raw              use the raw output format
ro:  -r, --raw              utilizează formatul de ieșire brut

en: invalid
ro: nevalid

en: other
ro: altul

en: nil
ro: nul

en: time-based
ro: bazat pe timp

en: name-based
ro: bazat pe nume

en: random
ro: aleatoriu

en: sha1-based
ro: bazat pe sha1

en: vendor
ro: producător

en: failed to initialize output column
ro: nu s-a putut inițializa coloana de ieșire

en: pidfd inode %<PRIu64> not found for PID %d
ro: nu s-a găsit nodul-i pidfd %<PRIu64> pentru PID %d

en: PID %d has exited, skipping
ro: PID-ul %d a ieșit, se omite

en: could not open PID %d
ro: nu s-a putut deschide PID-ul %d

en: could not create timerfd
ro: nu s-a putut crea timerfd

en: could not set timer
ro: nu s-a putut configura temporizatorul

en: could not add timerfd
ro: nu s-a putut adăuga timerfd

en: could not add listener
ro: nu s-a putut adăuga ascultătorul

en: failure during wait
ro: eșec în timpul așteptării

en: Timeout expired
ro: Timpul de așteptare a expirat

en: PID %d finished
ro: PID-ul %d a terminat

en:  %s [options] %s...
ro:  %s [opțiuni] %s...

en:  -v, --verbose           be more verbose
ro:  -v, --verbose           oferă informații detaliate

en:  -t, --timeout=<timeout> wait at most timeout seconds
ro:  -t, --timeout=<așteptare> așteaptă cel mult <așteptare> secunde

en:  -e, --exited            allow exited PIDs
ro:  -e, --exited            permite PID-urile ce-au terminat

en:  -c, --count=<count>     number of process exits to wait for
ro:  -c, --count=<număr>     numărul de procese finalizate de așteptat

en: no PIDs specified
ro: niciun PID specificat

en: can't wait for %zu of %zu PIDs
ro: nu se poate aștepta pentru %zu din %zu PID-uri

en: could not create epoll
ro: nu s-a putut crea epoll

en:  %s [options] [-BMS <dir>... -f] <name>
ro:  %s [opțiuni] [-BMS <ruta>... -f] <nume>

en: Locate the binary, source, and manual-page files for a command.
ro: Localizează fișierele binare, sursă și pagina de manual pentru o comandă.

en:  -b         search only for binaries
ro:  -b         caută doar fișierele binare

en:  -B <dirs>  define binaries lookup path
ro:  -B <ruta>  definește ruta de căutare a fișierelor binare

en:  -m         search only for manuals and infos
ro:  -m         caută numai paginile de manual și fișierele info

en:  -M <dirs>  define man and info lookup path
ro:  -M <ruta>  definește ruta de căutare a paginilor de manual și a fișierelor info

en:  -s         search only for sources
ro:  -s         caută numai surse

en:  -S <dirs>  define sources lookup path
ro:  -S <ruta>  definește ruta de căutare a surselor

en:  -f         terminate <dirs> argument list
ro:  -f         termină lista de argumente <ruta>

en:  -u         search for unusual entries
ro:  -u         caută intrări neobișnuite

en:  -g         interpret name as glob (pathnames pattern)
ro:  -g         interpretează numele ca globale (modele de nume de rute)

en:  -l         output effective lookup paths
ro:  -l         afișează rutele efective de căutare

en: option -f is missing
ro: opțiunea „-f” lipsește

en: partition/filesystem UUID
ro: UUID de partiție/sistem de fișiere

en: magic string length
ro: lungimea șirului magic

en: superblock type
ro: tipul super-blocului

en: magic string offset
ro: poziția șirului magic

en: type description
ro: descrierea tipului

en: block device name
ro: numele dispozitivului de blocuri

en: partition-table
ro: tabel de partiții

en: error: %s: probing initialization failed
ro: eroare: %s: inițializarea sondării a eșuat

en: %s: failed to erase %s magic string at offset 0x%08jx
ro: %s: nu s-a reușit să se șteargă șirul magic %s la poziția 0x%08jx

en: %s: %zd byte was erased at offset 0x%08jx (%s):  | %s: %zd bytes were erased at offset 0x%08jx (%s):
ro[0]: %s: %zd octet a fost șters la poziția 0x%08jx (%s):
ro[1]: %s: %zd octeți au fost șterși la poziția 0x%08jx (%s):
ro[2]: %s: %zd de octeți au fost șterși la poziția 0x%08jx (%s):

en: %s: failed to create a signature backup
ro: %s: nu s-a putut crea o copie de rezervă a semnăturii

en: %s: calling ioctl to re-read partition table: %m
ro: %s: se apelează ioctl pentru a reciti tabelul de partiții: %m

en: %s: ignoring nested "%s" partition table on non-whole disk device
ro: %s: se ignoră tabelul de partiții „%s” imbricat pe un dispozitiv care nu este întregul-disc

en: %s: offset 0x%jx not found
ro: %s: poziția 0x%jx nu a fost găsită

en: Use the --force option to force erase.
ro: Utilizați opțiunea „--force” pentru a forța ștergerea.

en: %s: cannot flush modified buffers
ro: %s: nu se pot goli memoriile tampon modificate

en: Wipe signatures from a device.
ro: Șterge o semnătură de pe un dispozitiv.

en:  -a, --all            wipe all magic strings (BE CAREFUL!)
ro:  -a, --all            curăță toate șirurile magice (AVEȚI GRIJĂ!)

en:  -b, --backup[=<dir>] create a signature backup in <dir> or $HOME
ro:  -b, --backup[=<dir>] creează o copie de rezervă a semnăturii în $HOME

en:  -f, --force          force erasure
ro:  -f, --force          forțează ștergerea

en:  -i, --noheadings     don't print headings
ro:  -i, --noheadings     nu imprimă titlurile

en:  -J, --json           use JSON output format
ro:  -J, --json           u tilizează formatul de ieșire JSON

en:  -n, --no-act         do everything except the actual write() call
ro:  -n, --no-act         face totul, cu excepția apelului propriu-zis la write()

en:  -o, --offset <num>   offset to erase, in bytes
ro:  -o, --offset <num>   decalajul pentru ștergere, în octeți

en:  -O, --output <list>  COLUMNS to display (see below)
ro:  -O, --output <listă> COLOANE de afișat (a se vedea mai jos)

en:  -p, --parsable       print out in parsable instead of printable format
ro:  -p, --parsable       afișează în format analizabil în loc de format imprimabil

en:  -q, --quiet          suppress output messages
ro:  -q, --quiet          suprimă mesajele informative suplimentare

en:  -t, --types <list>   limit the set of filesystem, RAIDs or partition tables
ro:  -t, --types <listă>  limitează setul de sisteme de fișiere, RAID-uri sau tabele
                          de partiții

en:      --lock[=<mode>] use exclusive device lock (%s, %s or %s)
ro:      --lock[=<mod>]   utilizează blocarea exclusivă a dispozitivului (%s, %s sau %s)

en: failed to create a signature backup, $HOME undefined
ro: nu s-a reușit să se creeze o copie de rezervă a semnăturii, variabila de mediu $HOME nu este definită

en: The --backup option is meaningless in this context
ro: Opțiunea „--backup” este lipsită de sens în acest context

en: Show or change the real-time scheduling attributes of a process.
ro: Afișează sau modifică atributele de planificare în timp real ale unui proces.

en: Set policy:
     chrt [options] [<priority>] <command> [<argument>...]
     chrt --pid <policy-option> [options] [<priority>] <PID>
ro: Stabilește politica:
     chrt [opțiuni] <prioritatea> <comanda> [<argument>...]
     chrt --pid <opțiune-politică> [opțiuni] [<prioritatea>] <PID>

en: Get policy:
     chrt --pid <PID>
ro: Obține politica:
     chrt --pid <PID>

en: Policy options:
ro: Opțiunile de politică:

en:  -b, --batch          set policy to SCHED_BATCH
ro:  -b, --batch          stabilește politica la SCHED_BATCH

en:  -d, --deadline       set policy to SCHED_DEADLINE
ro:  -d, --deadline       stabilește politica la SCHED_DEADLINE

en:  -e, --ext            set policy to SCHED_EXT
ro:  -e, --ext            stabilește politica la SCHED_EXT

en:  -f, --fifo           set policy to SCHED_FIFO
ro:  -f, --fifo           stabilește politica la SCHED_FIFO

en:  -i, --idle           set policy to SCHED_IDLE
ro:  -i, --idle           stabilește politica la SCHED_IDLE

en:  -o, --other          set policy to SCHED_OTHER
ro:  -o, --other          stabilește politica la SCHED_OTHER

en:  -r, --rr             set policy to SCHED_RR (default)
ro:  -r, --rr             stabilește politica la SCHED_RR (politica implicită)

en: Scheduling options:
ro: Opțiunile de planificare:

en:  -R, --reset-on-fork       set reset-on-fork flag
ro:  -R, --reset-on-fork       activează fanionul reset-on-fork

en:  -T, --sched-runtime <ns>  runtime parameter for DEADLINE
ro:  -T, --sched-runtime <ns>  parametrul timp de execuție pentru DEADLINE

en:  -P, --sched-period <ns>   period parameter for DEADLINE
ro:  -P, --sched-period <ns>   parametrul perioadă pentru DEADLINE

en:  -D, --sched-deadline <ns> deadline parameter for DEADLINE
ro:  -D, --sched-deadline <ns> parametrul durata de viață pentru DEADLINE
                        NOTĂ: <ns> = <spațiu de nume>

en: Other options:
ro: Alte optiuni:

en:  -a, --all-tasks      operate on all the tasks (threads) for a given pid
ro:  -a, --all-tasks      operează pe toate sarcinile (firele) pentru un anumit pid

en:  -m, --max            show min and max valid priorities
ro:  -m, --max            afișează prioritățile minime și maxime valide

en:  -p, --pid            operate on existing given pid
ro:  -p, --pid            operează pe pid-ul existent dat

en:  -v, --verbose        display status information
ro:  -v, --verbose        afișează progresul și alte informații despre stare

en: SCHED_OTHER, SCHED_BATCH and SCHED_DEADLINE
ro: SCHED_OTHER, SCHED_BATCH și SCHED_DEADLINE

en: SCHED_OTHER and SCHED_BATCH
ro: SCHED_OTHER și SCHED_BATCH

en: SCHED_OTHER and SCHED_DEADLINE
ro: SCHED_OTHER și SCHED_DEADLINE

en: failed to get pid %d's policy
ro: nu s-a reușit să se obțină politica pid-ului %d's

en: failed to get pid %d's attributes
ro: nu s-a reușit să se obțină atributele pid-ului %d's

en: pid %d's new scheduling policy: %s
ro: noua politică de planificare a pid-ului %d: %s

en: pid %d's current scheduling policy: %s
ro: politica actuală de planificare a pid-ului %d: %s

en: pid %d's new scheduling priority: %d
ro: noua prioritate de planificare a pid-ului %d: %d

en: pid %d's current scheduling priority: %d
ro: prioritatea actuală de planificare a lui pid-ului %d: %d

en: pid %d's new runtime parameter: %ju
ro: noii parametri de: timp de execuție ai pid-ului %d: %ju

en: pid %d's current runtime parameter: %ju
ro: parametri actuali de: timp de execuție ai pid-ului %d: %ju/

en: pid %d's new runtime/deadline/period parameters: %ju/%ju/%ju
ro: noii parametri de: timp de execuție/durata de viață/perioadă ai pid-ului %d: %ju/%ju/%ju

en: pid %d's current runtime/deadline/period parameters: %ju/%ju/%ju
ro: parametri actuali de: timp de execuție/durata de viață/perioadă ai pid-ului %d: %ju/%ju/%ju

en: cannot obtain the list of tasks
ro: nu se poate obține lista de sarcini

en: %s min/max priority	: %d/%d
ro: %s prioritatea min/max : %d/%d

en: %s not supported?
ro: %s nu este acceptat?

en: failed to set tid %d's policy
ro: nu s-a reușit să se stabilească politica pentru tid %d

en: failed to set pid %d's policy
ro: nu s-a reușit să se stabilească politica pentru pid %d

en: invalid runtime argument
ro: argument de timp de execuție nevalid

en: invalid period argument
ro: argument de perioadă nevalid

en: invalid deadline argument
ro: argument de durată de viață nevalid

en: invalid priority argument
ro: argument de prioritate nevalid

en: policy %s requires a priority argument
ro: politica %s necesită un argument de prioritate

en: --sched-runtime option is supported for %s
ro: opțiunea „--sched-runtime” este acceptată pentru %s

en: --sched-{deadline,period} options are supported for SCHED_DEADLINE only
ro: opțiunile „--sched-{deadline,period}” sunt acceptate doar pentru SCHED_DEADLINE

en: SCHED_DEADLINE is unsupported
ro: SCHED_DEADLINE nu este acceptată

en: unsupported priority value for the policy: %d: see --max for valid range
ro: valoare de prioritate neacceptată pentru politica: %d: a se vedea „--max” pentru intervalul valid

en: no command specified
ro: nicio comandă specificată

en:  %s new [-t <TYPE>] --dest <PID>
ro:  %s new [-t <TIP>] --dest <PID>

en:  %s new [-t <TYPE>] -- PROGRAM [ARGS...]
ro:  %s new [-t <TIP>] -- PROGRAM [ARGUMENTE...]

en:  %s copy [--source <PID>] [-t <TYPE>] --dest <PID>
ro:  %s copy [--source <PID>] [-t <TIP>] --dest <PID>

en:  %s copy [--source <PID>] [-t <TYPE>] -- PROGRAM [ARGS...]
ro:  %s copy [--source <PID>] [-t <TIP>] -- PROGRAM [ARGUMENTE...]

en: Manage core-scheduling cookies for tasks.
ro: Gestionează cookie-urile de planificare a nucleului pentru sarcini.

en:  get      retrieve the core-scheduling cookie of a PID
ro:  get      obține cookie-ul de planificare a nucleului al unui PID

en:  new      assign a new cookie to an existing PID,
                or execute a program with a new cookie
ro:  new      atribuie un nou cookie de planificare a nucleului unui PID existent
              sau execută un program cu un nou cookie

en:  copy     copy the cookie from an existing PID to another PID,
                or execute a program with that copied cookie
ro:  copy     copiază cookie-ul de planificare a nucleului de la un PID existent
              la un alt PID sau execută un program cu acel cookie copiat

en:  -s, --source <PID>       which PID to get the cookie from; if this option
                                is omitted, the PID of %s itself is used
ro:  -s, --source <PID>       de la care PID să se obțină cookie-ul; dacă această
                              opțiune este omisă, se utilizează PID-ul lui %s

en:  -d, --dest <PID>         which PID to modify the cookie of
ro:  -d, --dest <PID>         care PID să modifice cookie-ul

en:  -t, --dest-type <TYPE>   type of the new or destination PID; can be one
                                of: pid, tgid, pgid; default: tgid
ro:  -t, --dest-type <TIP>    tipul noului PID sau al celui de destinație; poate fi
                              unul dintre următoarele: pid, tgid, pgid;
                              implicit: tgid

en:  -v, --verbose      verbose
ro:  -v, --verbose      oferă informații detaliate

en: Failed to get cookie from PID %d
ro: Nu s-a reușit să se obțină cookie-ul de la PID-ul %d

en: Failed to create cookie for PID %d
ro: Nu s-a reușit să se creeze cookie-ul pentru PID-ul %d

en: Failed to pull cookie from PID %d
ro: Nu s-a reușit să se extragă cookie-ul de la PID-ul %d

en: Failed to push cookie to PID %d
ro: Nu s-a reușit să se introducă cookie-ul în PID-ul %d

en: copied cookie 0x%llx from PID %d to PID %d
ro: s-a copiat cookie-ul 0x%llx de la PID-ul %d la PID-ul %d

en: set cookie of PID %d to 0x%llx
ro: setați cookie-ul PID-ului %d la 0x%llx

en: '%s' is an invalid option. Must be one of pid/tgid/pgid
ro: „%s” nu este o opțiune validă. Trebuie să fie una dintre pid/tgid/pgid

en: invalid PID for -s/--source
ro: PID nevalid pentru „-s/--source”

en: invalid PID for -d/--dest
ro: PID nevalid pentru „-d/--dest”

en: Unknown function
ro: Funcție necunoscută

en: get does not accept the --dest option
ro: «get» nu acceptă opțiunea „--dest”

en: new does not accept the --source option
ro: «new» nu acceptă opțiunea „--source”

en: bad usage of the get function
ro: utilizare greșită a funcției «get»

en: new requires either a -d/--dest or a command
ro: «new» necesită fie opțiunea „-d/--dest”, fie o comandă

en: copy requires either a -d/--dest or a command
ro: «copy» necesită fie opțiunea „-d/--dest”, fie o comandă

en: Core scheduling is not supported on this system. Either SMT is unavailable or your kernel does not support CONFIG_SCHED_CORE.
ro: Planificarea nucleului nu este acceptată pe acest sistem. Fie SMT nu este disponibil, fie nucleul dvs. nu acceptă CONFIG_SCHED_CORE.

en: cookie of PID %d is 0x%llx
ro: cookie-ul PID-ului %d este 0x%llx

en: ioprio_get failed
ro: ioprio_get() a eșuat

en: %s: prio %lu
ro: %s: prioritate %lu

en: ioprio_set failed
ro: ioprio_set() a eșuat

en:  %1$s [options] -p <pid>...
     %1$s [options] -P <pgid>...
     %1$s [options] -u <uid>...
     %1$s [options] <command>
ro:  %1$s [opțiuni] -p <pid>...
     %1$s [opțiuni] -P <pgid>...
     %1$s [opțiuni] -u <uid>...
     %1$s [opțiuni] <comanda>

en: Show or change the I/O-scheduling class and priority of a process.
ro: Stabilește sau obține clasa și prioritatea de planificare In/Ieș a unui proces.

en:  -c, --class <class>    name or number of scheduling class,
                              0: none, 1: realtime, 2: best-effort, 3: idle
ro:  -c, --class <clasa>    numele sau numărul clasei de planificare,
                            0: none, 1: realtime, 2: best-effort, 3: idle

en:  -n, --classdata <num>  priority (0..7) in the specified scheduling class,
                              only for the realtime and best-effort classes
ro:  -n, --classdata <număr>  prioritate (0..7) în clasa de planificare specificată,
                            numai pentru clasele realtime și best-effort

en:  -p, --pid <pid>...     act on these already running processes
ro:  -p, --pid <pid>...     acționează asupra acestor procese care rulează deja

en:  -P, --pgid <pgrp>...   act on already running processes in these groups
ro:  -P, --pgid <pgrp>...   acționează asupra proceselor care rulează deja în aceste
                            grupuri

en:  -t, --ignore           ignore failures
ro:  -t, --ignore           ignoră eșecurile

en:  -u, --uid <uid>...     act on already running processes owned by these users
ro:  -u, --uid <uid>...     acționează asupra proceselor care rulează deja, deținute
                            de acești utilizatori

en: invalid class data argument
ro: argument de date de clasă nevalid

en: invalid class argument
ro: argument de clasă nevalid

en: unknown scheduling class: '%s'
ro: clasă de planificare necunoscută: „%s”

en: can handle only one of pid, pgid or uid at once
ro: se poate gestiona doar unul dintre pid, pgid sau uid în același timp

en: invalid PGID argument
ro: argument PGID nevalid

en: invalid UID argument
ro: argument UID nevalid

en: ignoring given class data for none class
ro: se ignoră datele clasei date pentru clasa „none”

en: ignoring given class data for idle class
ro: se ignoră datele de clasă date pentru clasa „idle”

en: unknown prio class %d
ro: clasă de prioritate necunoscută %d

en: Usage: %s [options] [mask | cpu-list] [pid|cmd [args...]]
ro: Utilizare: %s [opțiuni] [masca | listă-cpu] [pid|comanda [argumente...]]

en: Show or change the CPU affinity of a process.
ro: Stabilește sau recuperează afinitatea CPU a unui proces

en: Options:
     -a, --all-tasks         operate on all the tasks (threads) for a given pid
     -p, --pid               operate on existing given pid
     -c, --cpu-list          display and specify cpus in list format
ro: Opțiuni:
     -a, --all-tasks         operează pe toate sarcinile (firele de execuție) pentru
                             un anumit pid
     -p, --pid               operează pe pid-ul existent dat
     -c, --cpu-list          afișează și specifică cpu-uri în format listă

en: The default behavior is to run a new command:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    You can retrieve the mask of an existing task:
        %1$s -p 700
    Or set it:
        %1$s -p 03 700
    List format uses a comma-separated list instead of a mask:
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    Ranges in list format can take a stride argument:
        e.g. 0-31:2 is equivalent to mask 0x55555555
ro: Comportamentul implicit este de a rula o nouă comandă:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    Puteți prelua masca unei sarcini existente:
        %1$s -p 700
    Sau să o stabiliți:
        %1$s -p 03 700
    Formatul listă utilizează o listă separată prin virgule în loc de o mască(tabel):
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    Intervalele din formatul listă pot primi un argument de tip pas:
        de exemplu, 0-31:2 este echivalent cu masca 0x555555555555

en: pid %d's new affinity list: %s
ro: noua listă de afinitate a pid-ului %d: %s

en: pid %d's current affinity list: %s
ro: lista de afinitate curentă a pid-ului %d: %s

en: pid %d's new affinity mask: %s
ro: noua mască de afinitate a pid-ului %d: %s

en: pid %d's current affinity mask: %s
ro: masca de afinitate curentă a pid-ului %d: %s

en: internal error: conversion from cpuset to string failed
ro: eroare internă: conversia din cpuset în șir a eșuat

en: failed to set pid %d's affinity
ro: nu s-a putut stabili afinitatea pid-ului %d

en: failed to get pid %d's affinity
ro: nu s-a putut obține afinitatea pid-ului %d

en: affinity cannot be set due to PF_NO_SETAFFINITY flag set
ro: afinitatea nu poate fi stabilită din cauza fanionului PF_NO_SETAFFINITY activat

en: cannot determine NR_CPUS; aborting
ro: nu se poate determina NR_CPUS; se renunță

en: cpuset_alloc failed
ro: cpuset_alloc() a eșuat

en: failed to parse CPU list: %s
ro: nu s-a putut analiza lista CPU: %s

en: failed to parse CPU mask: %s
ro: nu s-a putut analiza masca CPU: %s

en:  %1$s [options] --pid <pid> | <command> [<arg>...] | --system
ro:  %1$s [opțiuni] --pid <pid> | <comanda> [<argument>...] | --system

en: Show or change the utilization clamping attributes.
ro: Afișează sau modifică atributele de limitare a utilizării.

en:  -m <value>           minimum utilization value to set
ro:  -m <valoare>         stabilește valoarea minimă de utilizare

en:  -M <value>           maximum utilization value to set
ro:  -M <valoare>         stabilește valoarea maximă de utilizare

en:  -p, --pid <pid>      operate on existing given pid
ro:  -p, --pid <pid>      operează pe pid-ul existent dat

en:  -s, --system         operate on system
ro:  -s, --system         operează pe sistem

en:  -R, --reset-on-fork  set reset-on-fork flag
ro:  -R, --reset-on-fork  activează fanionul reset-on-fork

en: Utilization value range is [0:1024]. Use special -1 value to reset to system's default.
ro: Gama completă de utilizare este: [0:1024]. Valoarea specială -1 este utilizată pentru a restabili valoarea implicită a sistemului.

en: failed to get pid %d's uclamp values
ro: nu s-au putut obține valorile uclamp ale pid-ului %d

en: System util_clamp: min: %u max: %u
ro: util_clamp sistem: min: %u max: %u

en: failed to set tid %d's uclamp values
ro: nu s-au putut stabili valorile uclamp ale tid-ului %d

en: failed to set pid %d's uclamp values
ro: nu s-au putut stabili valorile uclamp ale pid-ului %d

en: util_min must be <= util_max
ro: util_min trebuie să fie <= util_max

en: invalid util_min argument
ro: argument util_min nevalid

en: invalid util_max argument
ro: argument util_max nevalid

en: missing -p option
ro: opțiunea „-p” lipsește

en: no cmd to execute
ro: nicio comandă de executat

en: %s: Zero-filled %<PRIu64> bytes from the offset %<PRIu64>
ro: %s: S-au umplut cu zerouri %<PRIu64> octeți de la poziția %<PRIu64>.

en: %s: Discarded %<PRIu64> bytes from the offset %<PRIu64>
ro: %s: S-au înlăturat %<PRIu64> octeți de la poziția %<PRIu64>.

en: Discard the content of sectors on a device.
ro: Elimină conținutul sectoarelor de pe un dispozitiv.

en:  -f, --force         disable all checking
ro:  -f, --force         dezactivează toate verificările

en:  -l, --length <num>  length of bytes to discard from the offset
ro:  -l, --length <număr>  lungimea de octeți de eliminat de la poziția dată de „-o”

en:  -o, --offset <num>  offset in bytes to discard from
ro:  -o, --offset <număr>  poziția în octeți de la care se elimină

en:  -p, --step <num>    size of the discard iterations within the offset
ro:  -p, --step <număr>  dimensiunea iterațiilor (pașilor) de eliminare din poziția
                         dată de „-o”

en:  -q, --quiet         suppress warning messages
ro:  -q, --quiet         suprimă mesajele de avertizare

en:  -s, --secure        perform secure discard
ro:  -s, --secure        efectuează o eliminare sigură

en:  -v, --verbose       print aligned length and offset
ro:  -v, --verbose       afișează lungimea și poziția aliniate

en:  -z, --zeroout       zero-fill rather than discard
ro:  -z, --zeroout       umple cu zerouri în loc să elimine

en: %s: %s ioctl failed
ro: %s: ioctl(%s) a eșuat

en: failed to parse offset
ro: nu s-a reușit să se analizeze poziția

en: failed to parse step
ro: nu s-a reușit să se analizeze pasul

en: unexpected number of arguments
ro: număr neașteptat de argumente

en: %s: BLKGETSIZE64 ioctl failed
ro: %s: ioctl(BLKGETSIZE64) a eșuat

en: %s: BLKSSZGET ioctl failed
ro: %s: ioctl(BLKSSZGET) a eșuat

en: %s: offset %<PRIu64> is not aligned to sector size %i
ro: %s: decalajul %<PRIu64> nu este aliniat la dimensiunea sectorului %i

en: %s: offset is greater than device size
ro: %s: decalajul este mai mare decât dimensiunea dispozitivului

en: %s: length %<PRIu64> is not aligned to sector size %i
ro: %s: lungimea %<PRIu64> nu este aliniată la dimensiunea sectorului %i

en: Operation forced, data will be lost!
ro: Operare forțată, datele vor fi pierdute!

en: This is destructive operation, data will be lost! Use the -f option to override.
ro: Aceasta este o operație distructivă, datele vor fi pierdute! Utilizați opțiunea -f pentru a anula această operație.

en: failed to probe the device
ro: nu s-a putut verifica dispozitivul

en:     Only the initiator that owns the reservation can write to the device. Any
        initiator can read from the device.
ro:     Numai inițiatorul care deține rezervarea poate scrie pe dispozitiv. Orice
        inițiator poate citi de pe dispozitiv.

en:     Only the initiator that owns the reservation can access the device.
ro:     Numai inițiatorul care deține rezervarea poate accesa dispozitivul.

en:     Only initiators with a registered key can write to the device, any initiator
        can read from the device.
ro:     Numai inițiatorii care dețin o cheie înregistrată pot scrie pe dispozitiv;
        orice inițiator poate citi de pe dispozitiv.

en:     Only initiators with a registered key can access the device.
ro:     Numai inițiatorii care dețin o cheie înregistrată pot accesa dispozitivul.

en:     Only initiators with a registered key can access the device. All initiators
        with a registered key are considered reservation holders. Please reference
        the SPC spec on the meaning of a reservation holder if you want to use this
        type.
ro:     Numai inițiatorii care dețin o cheie înregistrată pot accesa dispozitivul.
        Toți inițiatorii care dețin o cheie înregistrată sunt considerați dețină-
        tori de rezervare. Vă rugăm să consultați specificația SPC pentru a afla
        ce înseamnă „deținător de rezervare” dacă doriți să utilizați acest tip.

en:     This command registers a new reservation if the key argument
        is non-null. If no existing reservation exists oldkey must be zero, if
        an existing reservation should be replaced oldkey must contain the old
        reservation key. If the key argument is 0 it unregisters the existing
        reservation passed in oldkey.
ro:     Această comandă înregistrează o nouă rezervare dacă argumentul opțiunii
        „--key” nu este nul. Dacă nu există nicio rezervare, „--oldkey” trebuie
        să fie zero; dacă se dorește înlocuirea unei rezervări existente,
        „--oldkey” trebuie să conțină cheia vechii rezervări. Dacă argumentul
        opțiunii „--key” este 0, se anulează înregistrarea rezervării existente
        transmise prin „--oldkey”.

en:     This command reserves the device and thus restricts access for other devices
        based on the type argument.  The key argument must be the existing
        reservation key for the device as acquired by the register, preempt,
        preempt-abort commands.
ro:     Această comandă rezervă dispozitivul și, prin urmare, restricționează
        accesul altor dispozitive pe baza argumentului opțiunii „--type”. Argumentul
        opțiunii „--key” trebuie să fie cheia de rezervare existentă pentru
        dispozitiv, obținută prin comenzile „register”, „preempt” și „preempt-abort”.

en:     This command releases the reservation specified by key and flags and thus
        removes any access restriction implied by it.
ro:     Această comandă anulează rezervarea specificată de cheie și indicatori și,
        prin urmare, elimină orice restricție de acces asociată acesteia.

en:     This command releases the existing reservation referred to by old_key and
        replaces it with a new reservation of type for the reservation key key.
ro:     Această comandă anulează rezervarea existentă la care se referă „--oldkey”
        și o înlocuiește cu o nouă rezervare de tipul respectiv pentru cheia de
        rezervare „--key”.

en:     This command works like preempt except that it also aborts any outstanding
        command sent over a connection identified by oldkey.
ro:     Această comandă funcționează similar cu „preempt”, cu diferența că
        întrerupe și orice comandă în curs de execuție trimisă printr-o conexiune
        identificată de „--oldkey”.

en:     This command unregisters both key and any other reservation key registered
        with the device and drops any existing reservation.
ro:     Această comandă anulează înregistrarea atât a cheii respective, cât și a
        oricărei alte chei de rezervare înregistrate pe dispozitiv și anulează
        orice rezervare existentă.

en:     This command lists reservation keys currently registered with the device.
ro:     Această comandă listează cheile de rezervare înregistrate în prezent
        pe dispozitiv.

en:     This command shows the current reservation.
ro:     Această comandă afișează rezervarea curentă.

en:     Ignore the existing reservation key.  This is commonly supported for
        register command, and some implementation may support the flag for reserve
        command.
ro:     Ignoră cheia de rezervare existentă. Această opțiune este acceptată în
        mod obișnuit pentru comanda de înregistrare, iar unele implementări pot
        accepta acest fanion și pentru comanda de rezervare.

en: No registered keys
ro: Nu există chei înregistrate

en: Key: %#<PRIx64>
ro: Cheie: %#<PRIx64>

en: Generation: %#x
ro: Generare: %#x

en: Type: %s
ro: Tip: %s

en: No reservation
ro: Fără rezervare

en: unknown command
ro: comandă necunoscută

en: pr ioctl failed
ro: pr ioctl a eșuat

en: error code 0x%x, for more detailed information see specification of device model.
ro: codul de eroare 0x%x, pentru informații mai detaliate, consultați specificația modelului dispozitivului.

en: Manage persistent reservations on a device.
ro: Gestionează rezervările persistente pe un dispozitiv.

en:  -c, --command <cmd>      command for persistent reservations
ro:  -c, --command <cmd>      comanda pentru rezervări persistente

en:  -k, --key <num>          key to operate on
ro:  -k, --key <număr>        cheia pentru operare

en:  -K, --oldkey <num>       old key to operate on
ro:  -K, --oldkey <număr>     vechea cheie de operare

en:  -f, --flag <flag>        command flag
ro:  -f, --flag <opțiune>     opțiune pentru comanda <cmd>n

en:  -t, --type <type>        command type
ro:  -t, --type <tip>         specifică tipul de comandă

en:  <cmd> is a command; available commands are:
ro:  <cmd> este o comandă; comenzile disponibile sunt:

en:  <flag> is a command flag; available flags are:
ro:  <opțiune> este o opțiune de comandă, opțiunile disponibile sunt:

en:  <type> is a command type; available types are:
ro:  <tip> este un tip de comandă, tipurile disponibile sunt:

en: failed to parse key
ro: nu s-a putut analiza cheia

en: failed to parse old key
ro: nu s-a putut analiza cheia veche

en: unknown type
ro: tip necunoscut

en: unknown flag
ro: opțiune necunoscută

en: Report zone information about the given device
ro: Raportează informații de zonă despre dispozitivul dat

en: Report sum of zone capacities for the given device
ro: Raportează suma capacităților zonelor pentru dispozitivul dat

en: Reset a range of zones.
ro: Reinițiază o serie de zone.

en: Open a range of zones.
ro: Deschide o serie de zone.

en: Close a range of zones.
ro: Închide o serie de zone.

en: Set a range of zones to Full.
ro: Stabilește un interval de zone la Complet (Full).

en: %s: failed to get number of sectors
ro: %s: nu s-a reușit să se obțină numărul de sectoare

en: %s: offset is greater than or equal to device size
ro: %s: decalajul este mai mare sau egal cu dimensiunea dispozitivului

en: %s: unable to determine zone size
ro: %s: nu se poate determina dimensiunea zonei

en: %s: BLKREPORTZONE ioctl failed
ro: %s: ioctl(BLKREPORTZONE) a eșuat

en: Found %d zones from 0x%<PRIx64>
ro: S-au găsit %d zone din 0x%<PRIx64>

en:   start: 0x%09<PRIx64>, len 0x%06<PRIx64>, cap 0x%06<PRIx64>, wptr %s reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [type: %u(%s)]
ro:   începe: 0x%09<PRIx64>, lungime 0x%06<PRIx64>, capacități 0x%06<PRIx64>, wptr %s reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [tip: %u(%s)

en:   start: 0x%09<PRIx64>, len 0x%06<PRIx64>, wptr %s reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [type: %u(%s)]
ro:   începe: 0x%09<PRIx64>, lungime 0x%06<PRIx64>, wptr %s reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [tip: %u(%s)]

en: %s: offset %<PRIu64> is not aligned to zone size %lu
ro: %s: decalajul %<PRIu64> nu este aliniat la dimensiunea zonei %lu

en: %s: number of sectors %<PRIu64> is not aligned to zone size %lu
ro: %s: numărul de sectoare %<PRIu64> nu este aliniat la dimensiunea zonei %lu

en: %s: successful %s of zones in range from %<PRIu64>, to %<PRIu64>
ro: %s: %s de zone reușite în intervalul de la %<PRIu64>, la %<PRIu64>

en:  %s <command> [options] <device>
ro:  %s <comanda> [opțiuni] <dispozitiv>

en: Run zone command on the given block device.
ro: Rulează comanda de zonă pe dispozitivul de blocuri dat.

en:  -o, --offset <sector>  start sector of zone to act (in 512-byte sectors)
ro:  -o, --offset <sector>  sectorul de start al zonei de acțiune (în sectoare de
                            512 octeți)

en:  -l, --length <sectors> maximum sectors to act (in 512-byte sectors)
ro:  -l, --length <sectoare> numărul maxim de sectoare de acțiune (în sectoare de
                            512 octeți)

en:  -c, --count <number>   maximum number of zones
ro:  -c, --count <număr>    numărul maxim de zone

en:  -f, --force            enforce on block devices used by the system
ro:  -f, --force            forțează aplicarea pe dispozitivele de bloc utilizate
                            de sistem

en:  -v, --verbose          display more details
ro:  -v, --verbose          oferă informații detaliate

en: <sector> and <sectors>
ro: <sector> și <sectoare>

en: %s is not valid command name
ro: %s nu este un nume de comandă valid

en: failed to parse number of zones
ro: nu s-a putut analiza numărul de zone

en: failed to parse number of sectors
ro: nu s-a putut analiza numărul de sectoare

en: failed to parse zone offset
ro: nu s-a reușit să se analizeze poziția zonei

en: CPU %u does not exist
ro: CPU %u nu există

en: CPU %u is not hot pluggable
ro: Procesorul %u nu poate fi conectat la cald

en: CPU %u is already enabled
ro: CPU %u este deja activat

en: CPU %u is already disabled
ro: CPU %u este deja dezactivat

en: CPU %u enable failed (CPU is deconfigured)
ro: Activarea CPU %u a eșuat (CPU este deconfigurat)

en: CPU %u enable failed
ro: Activarea CPU %u a eșuat

en: CPU %u enabled
ro: CPU %u activat

en: CPU %u disable failed (last enabled CPU)
ro: Dezactivarea procesorului %u a eșuat (ultimul CPU activat)

en: CPU %u disable failed
ro: Dezactivarea procesorului %u a eșuat

en: CPU %u disabled
ro: CPU %u dezactivat

en: This system does not support rescanning of CPUs
ro: Acest sistem nu acceptă rescanarea CPU-urilor

en: Failed to trigger rescan of CPUs
ro: Nu s-a reușit să se declanșeze rescanarea CPU-urilor

en: Triggered rescan of CPUs
ro: Rescanarea CPU-urilor a fost declanșată

en: This system does not support setting the dispatching mode of CPUs
ro: Acest sistem nu acceptă configurarea modului de distribuire al CPU-urilor

en: Failed to set horizontal dispatch mode
ro: Nu s-a reușit configurarea modului de distribuire orizontală

en: Successfully set horizontal dispatching mode
ro: S-a configurat cu succes modul de distribuire orizontală

en: Failed to set vertical dispatch mode
ro: Nu s-a reușit configurarea modului de distribuire verticală

en: Successfully set vertical dispatching mode
ro: S-a configurat cu succes modul de distribuire verticală

en: CPU %u is not configurable
ro: CPU %u nu este configurabil

en: CPU %u is already configured
ro: CPU %u este deja configurat

en: CPU %u is already deconfigured
ro: CPU %u este deja deconfigurat

en: CPU %u deconfigure failed (CPU is enabled)
ro: Deconfigurarea CPU %u a eșuat (CPU este activat)

en: CPU %u configure failed
ro: Configurarea CPU %u a eșuat

en: CPU %u configured
ro: CPU %u configurat

en: CPU %u deconfigure failed
ro: Deconfigurarea CPU %u a eșuat

en: CPU %u deconfigured
ro: CPU %u deconfigurat

en: invalid CPU number in CPU list: %s
ro: număr CPU nevalid în lista CPU: %s

en: 
    Usage:
     %s [options]
ro: 
    Utilizare:
     %s [opțiuni]

en: Configure CPUs in a multi-processor system.
ro: Configurează CPU-urile într-un sistem multi-procesor.

en:  -e, --enable <cpu-list>       enable cpus
     -d, --disable <cpu-list>      disable cpus
     -c, --configure <cpu-list>    configure cpus
     -g, --deconfigure <cpu-list>  deconfigure cpus
     -p, --dispatch <mode>         set dispatching mode
     -r, --rescan                  trigger rescan of cpus
ro:  -e, --enable <listă-cpu>      activează cpu-urile
     -d, --disable <listă-cpu>     dezactivează cpu-urile
     -c, --configure <listă-cpu>   configurează cpu-urile
     -g, --deconfigure <listă-cpu> deconfigurează cpu-urile
     -p, --dispatch <mod>          stabilește modul de distribuire
     -r, --rescan                  declanșează rescanarea cpu-urilor

en: failed to initialize sysfs handler
ro: nu s-a reușit inițializarea gestionarului sysfs

en: Memory Block %<PRIu64> (0x%016<PRIx64>-0x%016<PRIx64>)
ro: Bloc de memorie %<PRIu64> (0x%016<PRIx64>-0x%016<PRIx64>)

en: Failed to parse index
ro: Nu s-a putut analiza indexul

en: %s memmap-on-memory failed
ro: %s: memmap-on-memory a eșuat

en: %s must be deconfigured before using -m option
ro: %s trebuie să fie deconfigurat înainte de a utiliza opțiunea „-m”

en: %s already configured
ro: %s este deja configurat

en: %s must be offline before deconfiguration
ro: %s trebuie să fie deconectat înainte de a se efectua deconfigurarea

en: %s already deconfigured
ro: %s este deja deconfigurat

en: %s configure failed
ro: configurarea %s a eșuat

en: %s deconfigure failed
ro: deconfigurarea %s a eșuat

en: %s configure failed
ro: configurarea %s a eșuat

en: %s deconfigure failed
ro: deconfigurarea %s a eșuat

en: %s configured
ro: %s configurat

en: %s deconfigured
ro: %s deconfigurat

en: %s enable failed
ro: activarea %s a eșuat

en: %s disable failed
ro: dezactivarea %s a eșuat

en: %s enabled
ro: %s activat

en: %s disabled
ro: %s dezactivat

en: Could only enable %s of memory
ro: S-a putut activa doar %s de memorie

en: Could only disable %s of memory
ro: S-a putut dezactiva doar %s de memorie

en: Cannot configure. Use -e instead.
ro: Nu se poate configura. Folosiți în schimb opțiunea „-e”.

en: Cannot deconfigure. Use -d instead.
ro: Nu se poate deconfigura. Folosiți în schimb opțiunea „-d”.

en: Could only configure %s of memory
ro: S-a putut configura doar %s de memorie

en: Could only deconfigure %s of memory
ro: S-a putut deconfigura doar %s de memorie

en: %s already enabled
ro: %s este deja activat

en: %s already disabled
ro: %s este deja dezactivat

en: %s enable failed: Zone mismatch
ro: activarea %s a eșuat: Neconcordanță de zonă

en: %s disable failed: Zone mismatch
ro: dezactivarea %s a eșuat: Neconcordanță de zonă

en: %s enable failed
ro: activarea %s a eșuat

en: %s disable failed
ro: dezactivarea %s a eșuat

en: Failed to read %s
ro: Nu s-a putut citi %s

en: Failed to parse block number
ro: Nu s-a putut analiza numărul blocului

en: Failed to parse size
ro: Nu s-a putut analiza dimensiunea

en: Size must be aligned to memory block size (%s)
ro: Dimensiunea trebuie să fie aliniată la dimensiunea blocului de memorie (%s)

en: Invalid range
ro: Interval nevalid

en: Failed to parse start
ro: Nu s-a putut analiza începutul

en: Failed to parse end
ro: Nu s-a putut analiza sfârșitul

en: Invalid start address format: %s
ro: Format nevalid al adresei de început: %s

en: Invalid end address format: %s
ro: Format nevalid al adresei de sfârșit: %s

en: Failed to parse start address
ro: Nu s-a putut analiza adresa de început

en: Failed to parse end address
ro: Nu s-a putut analiza adresa de sfârșit

en: Start address and (end address + 1) must be aligned to memory block size (%s)
ro: Adresa de început și (adresa de sfârșit + 1) trebuie să fie aliniate la dimensiunea blocului de memorie (%s)

en: Invalid parameter: %s
ro: Parametru nevalid: %s

en: Invalid range: %s
ro: Interval nevalid: %s

en:  %s [options] [SIZE|RANGE|BLOCKRANGE]
ro:  %s [opțiuni] [DIMENSIUNE|INTERVAL|INTERVAL-BLOC]

en: Set a particular size or range of memory online or offline.
ro: Sstabilește o anumită dimensiune sau un anumit interval de memorie ca fiind activat sau dezactivat.

en:  -e, --enable       enable memory
ro:  -e, --enable       activează memoria

en:  -d, --disable      disable memory
ro:  -d, --disable      dezactivează memoria

en:  -b, --blocks       use memory blocks
ro:  -b, --blocks       utilizează blocuri de memorie

en:  -z, --zone <name>  select memory zone (see below)
ro:  -z, --zone <nume>  selectează zona de memorie (a se vedea mai jos)

en:  -c, --configure    configure range
ro:  -c, --configure    configură intervalul

en:  -g, --deconfigure  deconfigure range
ro:  -g, --deconfigure  deconfigură intervalul

en:  -m, --memmap-on-memory select memmap-on-memory
ro:  -m, --memmap-on-memory selectează memmap-on-memory

en:  -v, --verbose      verbose output
ro:  -v, --verbose      oferă informații detaliate

en: 
    Supported zones:
ro: 
    Zonele acceptate:

en: failed to initialize %s handler
ro: nu s-a reușit să se inițializeze gestionarul %s

en: zone ignored, no valid_zones sysfs attribute present
ro: zonă ignorată, nu este prezent atributul sysfs valid_zones

en: unknown memory zone: %s
ro: zonă de memorie necunoscută: %s

en:  %1$s [options] -p pid
     %1$s [options] -n number -p pid
     %1$s [options] -n number [--] command [args...]]
ro:  %1$s [opțiuni] -p pid
     %1$s [opțiuni] -n număr -p pid
     %1$s [opțiuni] -n număr [--] comanda [argumente...]]

en: Display and adjust OOM-killer score.
ro: Afișează și ajustează nivelul OOM-killer (nivelul de finalizare a procesului datorită depășirii memoriei).

en:  -n, --adjust <num>     specify the adjust score value
ro:  -n, --adjust <număr>   specifică valoarea nivelului de ajustare

en:  -p, --pid <num>        process ID
ro:  -p, --pid <număr>      ID-ul procesului

en: failed to read OOM score value
ro: nu s-a putut citi valoarea nivelului OOM

en: failed to read OOM score adjust value
ro: nu s-a putut citi valoarea de ajustare a nivelului OOM

en: invalid adjust argument
ro: argument de ajustare nevalid

en: no PID or COMMAND specified
ro: nu s-a specificat niciun PID sau COMANDĂ

en: no OOM score adjust value specified
ro: nu s-a specificat nicio valoare de ajustare a nivelului OOM

en: pid %d's current OOM score: %d
ro: nivelul OOM actual al pid-ului %d: %d

en: pid %d's current OOM score adjust value: %d
ro: valoarea de ajustare a nivelului OOM curent al pid-ului %d: %d

en: failed to set score adjust value
ro: nu s-a putut stabili valoarea de ajustare a nivelului

en: pid %d's OOM score adjust value changed from %d to %d
ro: valoarea de ajustare a nivelului OOM al pid-ului %d s-a schimbat de la %d la %d

en: Set the function of the Ctrl-Alt-Del combination.
ro: Configurează funcția combinației de taste Ctrl-Alt-Del

en: unexpected value in %s: %ju
ro: valoare neașteptată în %s: %ju

en: unknown argument: %s
ro: argument necunoscut: %s

en: system is unusable
ro: sistemul este inutilizabil

en: action must be taken immediately
ro: trebuie să se ia imediat măsuri

en: critical conditions
ro: condiții critice

en: error conditions
ro: condiții de eroare

en: warning conditions
ro: condiții de avertizare

en: normal but significant condition
ro: condiție normală, dar semnificativă

en: informational
ro: informativ

en: debug-level messages
ro: mesaje de nivel de depanare

en: kernel messages
ro: mesaje de nucleu

en: random user-level messages
ro: mesaje aleatorii la nivel de utilizator

en: mail system
ro: sistem de poștă electronică

en: system daemons
ro: demoni de sistem

en: security/authorization messages
ro: mesaje de securitate/autorizare

en: messages generated internally by syslogd
ro: mesaje generate intern de syslogd

en: line printer subsystem
ro: subsistem de imprimantă de linie

en: network news subsystem
ro: subsistem de știri în rețea

en: UUCP subsystem
ro: subsistem UUCP

en: clock daemon
ro: demon de ceas

en: security/authorization messages (private)
ro: mesaje de securitate/autorizare (private)

en: FTP daemon
ro: demon FTP

en: reserved 0
ro: rezervat 0

en: reserved 1
ro: rezervat 1

en: reserved 2
ro: rezervat 2

en: reserved 3
ro: rezervat 3

en: local use 0
ro: utilizarea locală 0

en: local use 1
ro: utilizarea locală 1

en: local use 2
ro: utilizarea locală 2

en: local use 3
ro: utilizarea locală 3

en: local use 4
ro: utilizarea locală 4

en: local use 5
ro: utilizarea locală 5

en: local use 6
ro: utilizarea locală 6

en: local use 7
ro: utilizarea locală 7

en: Display or control the kernel ring buffer.
ro: Afișează sau controlează memoria tampon inelară a nucleului

en:  -C, --clear                 clear the kernel ring buffer
ro:  -C, --clear                 șterge memoria tampon inelară a nucleului

en:  -c, --read-clear            read and clear all messages
ro:  -c, --read-clear            citește și șterge toate mesajele

en:  -D, --console-off           disable printing messages to console
ro:  -D, --console-off           dezactivează imprimarea mesajelor în consolă

en:  -E, --console-on            enable printing messages to console
ro:  -E, --console-on            activează imprimarea mesajelor în consolă

en:  -F, --file <file>           use the file instead of the kernel log buffer
ro:  -F, --file <fișier>         utilizează fișierul în locul memoriei tampon de jurnal
                                 al nucleului

en:  -K, --kmsg-file <file>      use the file in kmsg format
ro:  -K, --kmsg-file <fișier>    utilizează fișierul în format kmsg

en:  -f, --facility <list>       restrict output to defined facilities
ro:  -f, --facility <listă>      restricționează ieșirea la facilitățile definite

en:  -H, --human                 human readable output
ro:  -H, --human                 afișează ieșirea într-un format care poate fi citit
                                 ușor de către om

en:  -J, --json                  use JSON output format
ro:  -J, --json                  utilizează formatul de ieșire JSON

en:  -k, --kernel                display kernel messages
ro:  -k, --kernel                afișează mesajele nucleului

en:  -L, --color[=<when>]        colorize messages (%s, %s or %s)
ro:  -L, --color[=<când>]        colorează mesajele (%s, %s sau %s)

en:  -l, --level <list>          restrict output to defined levels
ro:  -l, --level <listă>         restricționează ieșirea la nivelurile definite

en:  -n, --console-level <level> set level of messages printed to console
ro:  -n, --console-level <nivel> stabilește nivelul mesajelor imprimate în consolă

en:  -P, --nopager               do not pipe output into a pager
ro:  -P, --nopager               nu canalizează ieșirea către un paginator

en:  -p, --force-prefix          force timestamp output on each line of multi-line messages
ro:  -p, --force-prefix          forțează ieșirea marcajului de timp pe fiecare linie
                                 a mesajelor cu mai multe linii

en:  -r, --raw                   print the raw message buffer
ro:  -r, --raw                   afișează memoria tampon de mesaje brute

en:      --noescape              don't escape unprintable character
ro:      --noescape              nu eludează caracterele neimprimabile

en:  -S, --syslog                force to use syslog(2) rather than /dev/kmsg
ro:  -S, --syslog                forțează utilizarea a syslog(2) în loc de /dev/kmsg

en:  -s, --buffer-size <size>    buffer size to query the kernel ring buffer
ro:  -s, --buffer-size <dimens>  dimensiunea memoriei tampon pentru a interoga memoria
                                 tampon inelară a nucleului

en:  -u, --userspace             display userspace messages
ro:  -u, --userspace             afișează mesajele din spațiul utilizatorului

en:  -w, --follow                wait for new messages
ro:  -w, --follow                așteaptă mesaje noi

en:  -W, --follow-new            wait and print only new messages
ro:  -W, --follow-new            așteaptă și imprimă doar mesajele noi

en:  -x, --decode                decode facility and level to readable string
ro:  -x, --decode                decodifică facilitatea și nivelul în șir ce poate fi
                                 ușor de citit

en:  -d, --show-delta            show time delta between printed messages
ro:  -d, --show-delta            afișează diferența de timp dintre mesajele imprimate

en:  -e, --reltime               show local time and time delta in readable format
ro:  -e, --reltime               afișează ora locală și diferența de timp într-un
                                 format ușor de citit

en:  -T, --ctime                 show human-readable timestamp (may be inaccurate!)
ro:  -T, --ctime                 afișează marcajul de timp într-un format ușor de
                                 citit de către om (poate fi inexact!)

en:  -t, --notime                don't show any timestamp with messages
ro:  -t, --notime                nu afișează niciun marcaj de timp cu mesajele

en:      --time-format <format>  show timestamp using the given format:
                                   [delta|reltime|ctime|notime|iso|raw]
    Suspending/resume will make ctime and iso timestamps inaccurate.
ro:      --time-format <format>  afișează marcajul de timp folosind formatul dat:
                                 [delta|reltime|ctime|notime|iso|raw]
    Suspendarea/reluarea va face ca marcajele de timp ctime și iso să fie inexacte.

en:      --since <time>          display the lines since the specified time
ro:      --since <timp>          afișează liniile de la data și ora specificate

en:      --until <time>          display the lines until the specified time
ro:      --until <timp>          afișează liniile până la data și ora specificate

en: 
    Supported log facilities:
ro: 
    Facilitățile de jurnal acceptate:

en: 
    Supported log levels (priorities):
ro: 
    Nivelurile de jurnal acceptate (priorități):

en: failed to parse level '%s'
ro: nu s-a putut analiza nivelul „%s”

en: unknown level '%s'
ro: nivel necunoscut „%s”

en: failed to parse facility '%s'
ro: nu s-a putut analiza facilitatea „%s”

en: unknown facility '%s'
ro: facilitate necunoscută „%s”

en: %s is too large
ro: %s este prea mare

en: cannot mmap: %s
ro: nu s-a putut plasa în întregime în memorie fișierul: %s

note: TRANSLATORS: dmesg uses strftime() fo generate date-time string where %a is abbreviated name of the day, %b is abbreviated month name and %e is day of the month as a decimal number. Please, set proper month/day order here
en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
ro: %a %e %b %H:%M:%S %Y

note: TRANSLATORS: dmesg uses strftime() fo generate date-time string where: %b is abbreviated month and %e is day of the month as a decimal number. Please, set proper month/day order here.
en: %b%e %H:%M
ro: %e%b %H:%M

en: record too large
ro: înregistrare prea mare

en: invalid buffer size argument
ro: argument de dimensiune a memoriei tampon nevalid

en: buffer size %s is too large (maximum is %zu)
ro: dimensiunea memoriei tampon %s este prea mare (valoarea maximă este %zu)

en: failed to determine boot time, timestamps will be inaccurate
ro: nu s-a putut determina ora de pornire, marcajele de timp vor fi inexacte

en: --raw can be used together with --level or --facility only when reading messages from /dev/kmsg
ro: opțiunea „--raw” poate fi folosită împreună cu opțiunea „--level” sau „--facility” numai la citirea mesajelor de pe /dev/kmsg

en: only kmsg supports multi-line messages
ro: doar kmsg suportă mesajele cu mai multe linii

en: read kernel buffer failed
ro: citirea memoriei tampon a nucleului a eșuat

en: clear kernel buffer failed
ro: ștergerea memoriei tampon a nucleului a eșuat

en: klogctl failed
ro: klogctl() a eșuat

en:  %s [options] [<device>|<mountpoint>]
ro:  %s [opțiuni] [<dispozitiv>|<punct-montare>]

en: Eject removable media.
ro: Ejectează mediile amovibile.

en:  -a, --auto <on|off>         turn auto-eject feature on or off
     -c, --changerslot <slot>    switch discs on a CD-ROM changer
     -d, --default               display default device
     -f, --floppy                eject floppy
     -F, --force                 don't care about device type
     -i, --manualeject <on|off>  toggle manual eject protection on/off
     -m, --no-unmount            do not unmount device even if it is mounted
     -M, --no-partitions-unmount do not unmount another partitions
     -n, --noop                  don't eject, just show device found
     -p, --proc                  use /proc/mounts instead of /etc/mtab
     -q, --tape                  eject tape
     -r, --cdrom                 eject CD-ROM
     -s, --scsi                  eject SCSI device
     -t, --trayclose             close tray
     -T, --traytoggle            toggle tray
     -v, --verbose               enable verbose output
     -x, --cdspeed <speed>       set CD-ROM max speed
     -X, --listspeed             list CD-ROM available speeds
ro:  -a, --auto <on|off>         activează sau dezactivează funcția de ejectare automată
     -c, --changerslot <slot>    comută discurile pe un schimbător de CD-ROM
     -d, --default               afișează dispozitivul implicit
     -f, --floppy                ejectează discheta
     -F, --force                 nu-i pasă de tipul de dispozitiv
     -i, --manualeject <on|off>  activează/dezactivează protecția la ejectarea manuală
     -m, --no-unmount            nu demontează dispozitivul chiar dacă este montat
     -M, --no-partitions-unmount nu demontează alte partiții
     -n, --noop                  nu se ejectează, arată doar dispozitivul găsit
     -p, --proc                  utilizează /proc/mounts în loc de /etc/mtab
     -q, --tape                  ejectează caseta
     -r, --cdrom                 ejectează CD-ROM-ul
     -s, --scsi                  ejectează dispozitivul SCSI
     -t, --trayclose             închide tava
     -T, --traytoggle            comută starea tăviței
     -v, --verbose               activează ieșirea cu informații detaliate
     -x, --cdspeed <viteza>      stabilește viteza maximă a CD-ROM-ului
     -X, --listspeed             listează vitezele disponibile pentru CD-ROM

en: 
    By default tries -r, -s, -f, and -q in order until success.
ro: 
    În mod implicit, încearcă „-r”, „-s”, „-f” și „-q” în ordine până la succes.

en: invalid argument to --changerslot/-c option
ro: argument nevalid pentru opțiunea --changerslot/-c

en: invalid argument to --cdspeed/-x option
ro: argument nevalid pentru opțiunea -cdspeed/-x

en: CD-ROM auto-eject command failed
ro: Comanda de ejectare automată a CD-ROM-ului a eșuat

en: CD-ROM door lock is not supported
ro: Blocarea ușii CD-ROM-ului nu este acceptată

en: other users have the drive open and not CAP_SYS_ADMIN
ro: alți utilizatori au unitatea deschisă și nu au capacitatea CAP_SYS_ADMIN activată

en: CD-ROM lock door command failed
ro: Comanda de blocare a ușii CD-ROM a eșuat

en: CD-Drive may NOT be ejected with device button
ro: CD-ul NU poate fi ejectat cu butonul dispozitivului

en: CD-Drive may be ejected with device button
ro: CD-ul poate fi ejectat cu butonul dispozitivului

en: CD-ROM select disc command failed
ro: Comanda de selectare a discului CD-ROM a eșuat

en: CD-ROM load from slot command failed
ro: Comanda de încărcare a CD-ROM-ului din slot a eșuat

en: IDE/ATAPI CD-ROM changer not supported by this kernel
ro: Schimbătorul de CD-ROM IDE/ATAPI nu este suportat de acest nucleu

en: CD-ROM tray close command failed
ro: Comanda de închidere a tăvii CD-ROM a eșuat

en: CD-ROM tray close command not supported by this kernel
ro: Comanda de închidere a tăvii CD-ROM nu este acceptată de acest nucleu

en: CD-ROM eject unsupported
ro: Ejectarea CD-ROM-ului nu este acceptată

en: CD-ROM eject command failed
ro: Comanda de ejectare a CD-ROM-ului a eșuat

en: no CD-ROM information available
ro: nu există informații disponibile despre CD-ROM

en: CD-ROM drive is not ready
ro: Unitatea CD-ROM nu este încă pregătită

en: CD-ROM status command failed
ro: Comanda de stare a CD-ROM-ului a eșuat

en: CD-ROM select speed command failed
ro: Comanda de selectare a vitezei CD-ROM a eșuat

en: CD-ROM select speed command not supported by this kernel
ro: Comanda de selectare a vitezei CD-ROM nu este admisă de acest nucleu

en: %s: failed to finding CD-ROM name
ro: %s: nu s-a reușit să se găsească numele CD-ROM-ului

en: %s: failed to read speed
ro: %s: nu s-a reușit să se citească viteza

en: failed to read speed
ro: citirea vitezei a eșuat

en: not an sg device, or old sg driver
ro: nu este un dispozitiv sg, sau este un controlor sg vechi

en: %s: unmounting
ro: %s: se demontează

en: drop permissions failed
ro: eliminarea permisiunilor a eșuat

en: unable to fork
ro: nu se poate bifurca

en: unmount of `%s' did not exit normally
ro: procesul de demontare a „%s” nu a ieșit în mod normal

en: unmount of `%s' failed
ro: demontarea lui „%s” a eșuat

en: failed to parse mount table
ro: nu s-a putut analiza tabelul de montare

en: %s: mounted on %s
ro: %s: montat pe %s

en: setting CD-ROM speed to auto
ro: se stabilește viteza CD-ROM-ului la auto

en: setting CD-ROM speed to %ldX
ro: se stabilește viteza CD-ROM-ului la %ldX

en: default device: `%s'
ro: dispozitiv implicit: „%s”

en: using default device `%s'
ro: se utilizează dispozitivul implicit „%s”

en: unable to find device
ro: nu se poate găsi dispozitivul

en: device name is `%s'
ro: numele dispozitivului este „%s”

en: %s: not mounted
ro: %s: nu este montat

en: %s: disc device: %s (disk device will be used for eject)
ro: %s: dispozitiv de disc: %s (dispozitivul de disc va fi folosit pentru ejectare)

en: %s: not found mountpoint or device with the given name
ro: %s: nu a fost găsit punctul de montare sau dispozitivul cu numele dat

en: %s: is whole-disk device
ro: %s: este un dispozitiv de disc-întreg

en: %s: is not ejectable device
ro: %s: nu este un dispozitiv ejectabil

en: device is `%s'
ro: dispozitivul este „%s”

en: exiting due to -n/--noop option
ro: se iese din cauza opțiunii -n/--noop

en: %s: enabling auto-eject mode
ro: %s: se activează modul de ejectare automată

en: %s: disabling auto-eject mode
ro: %s: se dezactivează modul de ejectare automată

en: %s: closing tray
ro: %s: se închide tava

en: %s: toggling tray
ro: %s: se comută starea tăvii

en: %s: listing CD-ROM speed
ro: %s: se listează viteza CD-ROM-ului

en: error: %s: device in use
ro: eroare: %s: dispozitiv în uz

en: %s: selecting CD-ROM disc #%ld
ro: %s: se selectează discul CD-ROM nr. %ld

en: %s: trying to eject using CD-ROM eject command
ro: %s: se încearcă ejectarea folosind comanda de ejectare a CD-ROM-ului

en: CD-ROM eject command succeeded
ro: Comanda de ejectare a CD-ROM-ului a reușit

en: %s: trying to eject using SCSI commands
ro: %s: se încearcă ejectarea folosind comenzile de ejectare ale SCSI

en: SCSI eject succeeded
ro: Ejectarea SCSI a reușit

en: SCSI eject failed
ro: Ejectarea SCSI a eșuat

en: %s: trying to eject using floppy eject command
ro: %s: se încearcă ejectarea folosind comanda de ejectare a dischetei

en: floppy eject command succeeded
ro: Comanda de ejectare a dischetei a reușit

en: floppy eject command failed
ro: Comanda de ejectare a dischetei a eșuat

en: %s: trying to eject using tape offline command
ro: %s: se încearcă ejectarea cu ajutorul comenzii de deconectare a benzii

en: tape offline command succeeded
ro: comanda de deconectare a benzii a reușit

en: tape offline command failed
ro: comanda de deconectare a benzii a eșuat

en: unable to eject
ro: nu se poate ejecta

en:  %s [options] <filename>
ro:  %s [opțiuni] <nume-fișier>

en: Preallocate space to, or deallocate space from a file.
ro: Pre-alocă spațiu pentru un fișier sau eliberează spațiu de la un fișier.

en:  -c, --collapse-range remove a range from the file
ro:  -c, --collapse-range elimină un interval din fișier

en:  -d, --dig-holes      detect zeroes and replace with holes
ro:  -d, --dig-holes      detectează zerourile și le înlocuiește cu găuri

en:  -i, --insert-range   insert a hole at range, shifting existing data
ro:  -i, --insert-range   inserează o gaură în interval, schimbând datele existente

en:  -l, --length <num>   length for range operations, in bytes
ro:  -l, --length <număr> lungimea pentru operațiile cu intervale, în octeți

en:  -n, --keep-size      maintain the apparent size of the file
ro:  -n, --keep-size      menține dimensiunea aparentă a fișierului

en:  -o, --offset <num>   offset for range operations, in bytes
ro:  -o, --offset <număr> decalajul pentru operațiile de interval, în octeți

en:  -p, --punch-hole     replace a range with a hole (implies -n)
ro:  -p, --punch-hole     înlocuiește un interval cu o gaură (implică -n)

en:  -r, --report-holes   report file holes and data holes info
ro:  -r, --report-holes   raportează informații despre goluri în fișiere și goluri
                          în date

en:  -w, --write-zeroes   write zeroes and ensure allocation of a range
ro:  -w, --write-zeroes   scrie zerouri și se asigură de alocarea unui interval

en:  -x, --posix          use posix_fallocate(3) instead of fallocate(2)
ro:  -x, --posix          utilizează posix_fallocate(3) în loc de fallocate(2)

en:  -z, --zero-range     zero and ensure allocation of a range
ro:  -z, --zero-range     pune zerouri și asigură alocarea unui interval

en: fallocate failed: keep size mode is unsupported
ro: fallocate a eșuat: modul de păstrare a dimensiunii nu este admis

en: fallocate failed
ro: fallocate a eșuat

en: file hole: offset %ju - %ju (%ju bytes)
ro: gol în fișier: decalaj %ju - %ju (%ju octeți)

en: data hole: offset %ju - %ju (%ju bytes)
ro: gol în date: decalaj %ju - %ju (%ju octeți)

en: file holes: %ju holes, %s (%ju bytes, %.2f%% of the file)
ro: goluri în fișier: %ju goluri, %s (%ju octeți, %.2f%% din fișier)

en: data holes: %ju holes, %s (%ju bytes, %.2f%% of the file)
ro: goluri în date: %ju goluri, %s (%ju octeți, %.2f%% din fișier)

en: %s: %ju holes, %s (%ju bytes, %.2f%% of the file) converted to sparse holes.
ro: %s: %ju goluri, %s (%ju octeți, %.2f%% din fișier) convertiți în goluri disperse.

en: %s: read failed
ro: %s: citirea a eșuat

en: 
    Summary:
ro: 
    Rezumat:

en: no filename specified
ro: nu este specificat niciun nume de fișier

en: no length argument specified
ro: nu este specificat niciun argument de lungime

en: %s: %s (%ju bytes) hole created.
ro: %s: %s (%ju octeți) gaură creată.

en: %s: %s (%ju bytes) removed.
ro: %s: %s (%ju octeți) eliminat.

en: %s: %s (%ju bytes) inserted.
ro: %s: %s (%ju octeți) inserat.

en: %s: %s (%ju bytes) zeroed.
ro: %s: %s (%ju octeți) pus la zero.

en: %s: %s (%ju bytes) written as zeroes.
ro: %s: %s (%ju octeți) scriși ca zerouri.

en: %s: %s (%ju bytes) allocated.
ro: %s: %s (%ju octeți) alocat.

en:  %1$s [options] <file>|<directory> <command> [<argument>...]
     %1$s [options] <file>|<directory> -c <command>
     %1$s [options] <file descriptor number>
ro:  %1$s [opțiuni] <fișier>|<director> <comanda> [<argument>...]
     %1$s [opțiuni] <fișier>|<director> -c <comanda>
     %1$s [opțiuni] <număr de descriptor de fișier>

en: Manage file locks from shell scripts.
ro: Administrează blocările de fișiere din scripturi shell.

en:  -s, --shared             get a shared lock
ro:  -s, --shared             obține o blocare partajată

en:  -x, --exclusive          get an exclusive lock (default)
ro:  -x, --exclusive          obține o blocare exclusivă (implicit)

en:  -u, --unlock             remove a lock
ro:  -u, --unlock             elimină o blocare

en:  -n, --nb, --nonblocking  fail rather than wait
ro:  -n, --nb, --nonblocking  eșuează în loc decât să aștepte

en:  -w, --timeout <secs>     wait for a limited amount of time
ro:  -w, --timeout <secunde>  așteaptă o perioadă limitată de timp

en:  -E, --conflict-exit-code <number>  exit code after conflict or timeout
ro:  -E, --conflict-exit-code <număr>  codul de ieșire după conflict sau expirarea
                              timpului de așteptare

en:  -o, --close              close file descriptor before running command
ro:  -o, --close              închide descriptorul de fișier înainte de a rula comanda

en:  -c, --command <command>  run a single command string through the shell
ro:  -c, --command <comanda>  rulează un singur șir de comenzi prin shell

en:  -F, --no-fork            execute command without forking
ro:  -F, --no-fork            execută comanda fără bifurcare (nu creeaază un nou proces)

en:      --wait               same as --timeout
ro:      --wait               la fel ca „--timeout”

en:      --fcntl              use fcntl(F_OFD_SETLK) rather than flock()
ro:      --fcntl              utilizează fcntl(F_OFD_SETLK) în loc de flock()

en:      --start <offset>     starting offset for lock (implies --fcntl)
ro:      --start <poziția>    poziția inițială pentru blocare (implică „--fcntl”)

en:      --length <number>    number of bytes to lock (implies --fcntl)
ro:      --length <număr>     numărul de octeți de blocat (implică „--fcntl”)

en:      --verbose            increase verbosity
ro:      --verbose            mărește nivelul de detaliere

en: cannot open lock file %s
ro: nu se poate deschide fișierul de blocare %s

en: internal error, unknown operation %d
ro: eroare internă, operație necunoscută %d

en: internal error, unknown api %d
ro: eroare internă, api necunoscută %d

en: invalid exit code
ro: cod de ieșire nevalid

en: exit code out of range (expected 0 to 255)
ro: codul de ieșire este în afara intervalului (se aștepta între 0 și 255)

en: invalid as start offset
ro: valoare nevalidă ca poziție de început

en: invalid as length of lock range
ro: valoare nevalidă ca lungime a intervalului de blocare

en: the --no-fork and --close options are incompatible
ro: opțiunile „--no-fork” și „--close” sunt incompatibile

en: %s requires exactly one command argument
ro: %s necesită exact un singur argument de comandă

en: bad file descriptor
ro: descriptor de fișier incorect

en: requires file descriptor, file or directory
ro: necesită un descriptor de fișier, fișier sau director

en: failed to get lock
ro: nu s-a putut obține blocarea

en: timeout while waiting to get lock
ro: timpul de așteptare a expirat în timp ce se aștepta să se obțină blocarea

en: %s: getting lock took %<PRId64>.%06<PRId64> seconds
ro: %s: obținerea blocării a luat %<PRId64>.%06<PRId64> secunde

en: %s: executing %s
ro: %s: se execută %s

en:  %s [options] <mountpoint>
ro:  %s [opțiuni] <punct-montare>

en: Suspend access to a filesystem.
ro: Suspendă accesul la un sistem de fișiere.

en:  -f, --freeze      freeze the filesystem
ro:  -f, --freeze      îngheață sistemul de fișiere

en:  -u, --unfreeze    unfreeze the filesystem
ro:  -u, --unfreeze    dezgheață sistemul de fișiere

en: neither --freeze or --unfreeze specified
ro: nu s-a specificat nici --freeze, nici --unfreeze

en: %s: is not a directory
ro: %s: nu este un director

en: %s: freeze failed
ro: %s: înghețarea a eșuat

en: %s: unfreeze failed
ro: %s: dezghețarea a eșuat

en: %s: not a directory
ro: %s: nu este un director

en: %s: 0 B (dry run) trimmed on %s
ro: %s: 0 B (funcționare în gol), decupat pe %s

en: %s: 0 B (dry run) trimmed
ro: %s: 0 octeți (funcționare în gol) decupați

en: %s: FITRIM ioctl failed
ro: %s: ioctl(FITRIM) a eșuat

note: TRANSLATORS: The standard value here is a very large number.
en: %s: %s (%<PRIu64> bytes) trimmed on %s
ro: %s: %s (%<PRIu64> octeți) decupat pe %s

note: TRANSLATORS: The standard value here is a very large number.
en: %s: %s (%<PRIu64> bytes) trimmed
ro: %s: %s (%<PRIu64> octeți) decupat

en: failed to parse %s
ro: nu s-a putut analiza %s

en: failed to allocate FS handler
ro: nu s-a reușit să se aloce gestionarul sistemului de fișiere

en: %s: the discard operation is not supported
ro: %s: operația de înlăturare nu este acceptată

en:  %s [options] -A|-a|<mountpoint>
ro:  %s [opțiuni] -A|-a|<punct-montare>

en: Discard unused blocks on a mounted filesystem.
ro: Înlătură blocurile nefolosite pe un sistem de fișiere montat

en:  -a, --all                trim mounted filesystems
ro:  -a, --all                decupează sistemele de fișiere montate

en:  -A, --fstab              trim filesystems from /etc/fstab
ro:  -A, --fstab              decupează sistemele de fișiere din „/etc/fstab”

en:  -I, --listed-in <list>   trim filesystems listed in specified files
ro:  -I, --listed-in <listă>  decupează sistemele de fișiere enumerate în fișierele
                              specificate

en:  -o, --offset <num>       the offset in bytes to start discarding from
ro:  -o, --offset <număr>     poziția în octeți pentru a începe înlăturarea de la

en:  -l, --length <num>       the number of bytes to discard
ro:  -l, --length <număr>     numărul de octeți care trebuie înlăturați

en:  -m, --minimum <num>      the minimum extent length to discard
ro:  -m, --minimum <număr>    lungimea minimă a întinderii (extent) pentru a fi înlăturată

en:  -t, --types <list>       limit the set of filesystem types
ro:  -t, --types <listă>      limitează setul de tipuri de sisteme de fișiere

en:  -v, --verbose            print number of discarded bytes
ro:  -v, --verbose            afișează numărul de octeți înlăturați

en:      --quiet-unsupported  suppress error messages if trim unsupported
ro:      --quiet-unsupported  suprimă mesajele de eroare în cazul în care decuparea
                              nu este admisă

en:  -n, --dry-run            does everything, but trim
ro:  -n, --dry-run            face de toate, dar nu și decuparea

en: failed to parse minimum extent length
ro: nu s-a reușit să se analizeze lungimea minimă a „extent”

en: no mountpoint specified
ro: nu a fost specificat niciun punct de montare

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
ro: Se presupune că ceasul hardware este păstrat în timpul %s.

en: Warning: unrecognized third line in adjtime file
    (Expected: `UTC' or `LOCAL' or nothing.)
ro: Avertizare: a treia linie nu este recunoscută în fișierul adjtime
    (Se aștepta: „UTC” sau „LOCAL” sau nimic.)

en: Last drift adjustment done at %<PRId64> seconds after 1969
ro: Ultima ajustare a deviației s-a făcut la %<PRId64> secunde după 1969

en: Last calibration done at %<PRId64> seconds after 1969
ro: Ultima calibrare a fost efectuată la %<PRId64> secunde după 1969

en: Hardware clock is on %s time
ro: Ceasul hardware este la ora %s

en: Waiting for clock tick...
ro: Așteptând ticăitul ceasului...

en: ...synchronization failed
ro: ...sincronizarea a eșuat

en: ...got clock tick
ro: ... s-a obținut ticăitul ceasului

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
ro: Valori incorecte în ceasul hardware: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> seconds since 1969
ro: Ora ceasului hardware : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> secunde din 1969

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
ro: Ora citită de la ceasul hardware: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> seconds since 1969
ro: Fixarea ceasului hardware la %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> secunde din 1969

en: RTC type: '%s'
ro: Tipul RTC: „%s”

en: Using delay: %.6f seconds
ro: Folosind întârzierea de: %.6f secunde

en: time jumped backward %.6f seconds to %<PRId64>.%06<PRId64> - retargeting
ro: timpul a sărit înapoi de la %.6f secunde la %<PRId64>.%06<PRId64> - se reajustează

en: missed it - %<PRId64>.%06<PRId64> is too far past %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f > %.6f)
ro: s-a ratat - %<PRId64>.%06<PRId64> este prea departe de %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f > %.6f)

en: %<PRId64>.%06<PRId64> is close enough to %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f < %.6f)
    Set RTC to %<PRId64> (%<PRId64> + %d; refsystime = %<PRId64>.%06<PRId64>)
ro: %<PRId64>.%06<PRId64> este suficient de aproape de %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f < %.6f)
    Reglați RTC la %<PRId64> (%<PRId64> + %d; refsystime = %<PRId64>.%06<PRId64>)

en: Calling settimeofday(NULL, 0) to lock the warp_clock function.
ro: Se apelează settimeofday(NULL, 0) pentru a bloca funcția warp_clock.

en: Calling settimeofday(NULL, %d) to set the kernel timezone.
ro: Se apelează settimeofday(NULL, %d) pentru a stabili fusul orar al nucleului.

en: Calling settimeofday(NULL, %d) to warp System time, set PCIL and the kernel tz.
ro: Se apelează settimeofday(NULL, %d) pentru a schimba timpul sistemului, a stabili PCIL și fusul orar al nucleului.

en: Calling settimeofday(%<PRId64>.%06<PRId64>, NULL) to set the System time.
ro: Se apelează settimeofday(%<PRId64>.%06<PRId64>, NULL) pentru a stabili ora sistemului.

en: settimeofday() failed
ro: settimeofday() a eșuat

en: Not adjusting drift factor because the --update-drift option was not used.
ro: Nu se ajustează factorul de deviație deoarece nu a fost utilizată opțiunea „--update-drift”.

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
ro: Nu se ajustează factorul de deviație deoarece ultima calibrare este zero,
    deci istoricul este incorect și este necesară reluarea calibrării.

en: Not adjusting drift factor because it has been less than four hours since the last calibration.
ro: Nu se ajustează factorul de deviație deoarece au trecut mai puțin de patru ore de la ultima calibrare.

en: Clock drift factor was calculated as %f seconds/day.
    It is far too much. Resetting to zero.
ro: Factorul de deviație a ceasului a fost calculat ca %f secunde/zi.
    Este mult prea mult. Se readuce la zero.

en: Clock drifted %f seconds in the past %f seconds
    in spite of a drift factor of %f seconds/day.
    Adjusting drift factor by %f seconds/day
ro: Ceasul a deviat %f secunde în ultimele %f secunde
    în ciuda unui factor de deviație de %f secunde/zi.
    Se ajustează factorul de deviație la %f secunde/zi

en: Time since last adjustment is %<PRId64> second
     | Time since last adjustment is %<PRId64> seconds
ro[0]: Timpul scurs de la ultima ajustare este de %<PRId64> secundă
ro[1]: Timpul scurs de la ultima ajustare este de %<PRId64> secunde
ro[2]: Timpul scurs de la ultima ajustare este de %<PRId64> de secunde

en: Calculated Hardware Clock drift is %<PRId64>.%06<PRId64> seconds
ro: Deviația calculată a ceasului hardware este de %<PRId64>.%06<PRId64> secunde

en: New %s data:
    %s
ro: Noi date %s:
    %s

en: cannot update %s
ro: nu se poate actualiza %s

en: Not setting clock because last adjustment time is zero, so history is bad.
ro: Nu se reglează ceasul pentru că ultima oră de ajustare este zero, deci istoricul este eronat.

en: Not setting clock because drift factor %f is far too high.
ro: Nu se reglează ceasul deoarece factorul de deviație %f este mult prea mare.

en: No usable clock interface found.
ro: Nu s-a găsit nicio interfață de ceas utilizabilă.

en: Cannot access the Hardware Clock via any known method.
ro: Nu se poate accesa ceasul hardware prin nicio metodă cunoscută.

en: Use the --verbose option to see the details of our search for an access method.
ro: Utilizați opțiunea „--verbose” pentru a vedea detaliile căutării unei metode de acces.

en: Target date:   %<PRId64>
ro: Data țintă:    %<PRId64>

en: Predicted RTC: %<PRId64>
ro: RTC preconizat: %<PRId64>.

en: RTC read returned an invalid value.
ro: Citirea RTC a returnat o valoare incorectă.

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
ro: Ajustarea necesară este mai mică de o secundă, deci nu se reglează ceasul.

en: unable to read the RTC epoch.
ro: nu se poate citi epoca RTC.

en: The RTC epoch is set to %lu.
ro: Epoca RTC este fixată la %lu.

en: --epoch is required for --setepoch.
ro: „--epoch” este necesară pentru „--setepoch”.

en: unable to set the RTC epoch.
ro: nu se poate fixa epoca RTC.

en: unable to read the RTC parameter %s
ro: nu se poate citi parametrul RTC %s

en: The RTC parameter 0x%jx is set to 0x%jx.
ro: Parametrul RTC 0x%jx este fixat la 0x%jx.

en:  %s [function] [option...]
ro:  %s [funcție] [opțiune...]

en: Time clocks utility.
ro: Instrument pentru administrarea ceasurilor.

en:  -r, --show                      display the RTC time
ro:  -r, --show                      afișează ora RTC

en:      --get                       display drift corrected RTC time
ro:      --get                       afișează ora RTC corectată de deviație

en:      --set                       set the RTC according to --date
ro:      --set                       stabilește RTC în conformitate cu „--date”

en:  -s, --hctosys                   set the system time from the RTC
ro:  -s, --hctosys                   stabilește ora sistemului de la RTC

en:  -w, --systohc                   set the RTC from the system time
ro:  -w, --systohc                   stabilește RTC de la ora sistemului

en:      --systz                     send timescale configurations to the kernel
ro:      --systz                     trimite configurații de scară de timp către nucleu

en:  -a, --adjust                    adjust the RTC to account for systematic drift
ro:  -a, --adjust                    ajustează RTC pentru a ține cont de deviația sistematică

en:      --getepoch                  display the RTC epoch
ro:      --getepoch                  afișează epoca RTC

en:      --setepoch                  set the RTC epoch according to --epoch
ro:      --setepoch                  stabilește epoca RTC în conformitate cu „--epoch”

en:      --param-get <param>         display the RTC parameter
ro:      --param-get <param>         afișează parametrul RTC

en:      --param-set <param>=<value> set the RTC parameter
ro:      --param-set <param>=<valoare> definește parametrul RTC

en:      --param-index <number>      parameter index (default 0)
ro:      --param-index <număr>       indicele parametrului (implicit 0)

en:      --vl-read                   read voltage low information
ro:      --vl-read                   citește informații de joasă tensiune

en:      --vl-clear                  clear voltage low information
ro:      --vl-clear                  șterge informațiile de joasă tensiune

en:      --predict                   predict the drifted RTC time according to --date
ro:      --predict                   prezice deviația orei RTC în conformitate cu „--date”

en:  -u, --utc                       the RTC timescale is UTC
ro:  -u, --utc                       scala de timp RTC este UTC

en:  -l, --localtime                 the RTC timescale is Local
ro:  -l, --localtime                 scala de timp RTC este Local

en:  -f, --rtc <file>                use an alternate file to %1$s
ro:  -f, --rtc <fișier>              utilizează un fișier alternativ la „%1$s”

en:      --directisa                 use the ISA bus instead of %1$s access
ro:      --directisa                 utilizează magistrala ISA în locul accesului „%1$s”

en:      --date <time>               date/time input for --set and --predict
ro:      --date <timp>               data/ora de intrare pentru „--set” și „--predict”

en:      --delay <sec>               delay used when set new RTC time
ro:      --delay <secunde>           întârzierea utilizată la stabilirea noii ore RTC

en:      --epoch <year>              epoch input for --setepoch
ro:      --epoch <anul>              intrarea de epocă pentru „--setepoch”

en:      --update-drift              update the RTC drift factor
ro:      --update-drift              actualizează factorul de deviație RTC

en:      --noadjfile                 do not use %1$s
ro:      --noadjfile                 nu utilizează fișierul „%1$s”

en:      --adjfile <file>            use an alternate file to %1$s
ro:      --adjfile <fișier>          utilizează un fișier alternativ la „%1$s”

en:      --test                      dry run; implies --verbose
ro:      --test                      rulează în gol; implică --verbose

en:  -v, --verbose                   display more details
ro:  -v, --verbose                   oferă informații detaliate

en:  <param> is either a numeric RTC parameter value or one of these aliases:
ro:  <param> este fie o valoare numerică a parametrului RTC, fie unul dintre aceste alias:

en:    See Kernel's include/uapi/linux/rtc.h for parameters and values.
ro:    Consultați fișierul „include/uapi/linux/rtc.h” al nucleului pentru parametri și valori.

en:  <param> and <value> accept hexadecimal values if prefixed with 0x, otherwise decimal.
ro:  <param> și <valoare> acceptă valori hexazecimale dacă sunt prefixate cu 0x, în caz contrar valori zecimale.

en: Unable to connect to audit system
ro: Nu se poate conecta la sistemul de auditare

en: use --verbose, --debug has been deprecated.
ro: utilizați opțiunea „--verbose”, opțiunea „--debug” a fost eliminată.

en: failed to parse param-index
ro: nu s-a reușit să se analizeze indicele parametrului

en: --update-drift requires --set or --systohc
ro: opțiunea „--update-drift” necesită opțiunea „--set” sau „--systohc”

en: With --noadjfile, you must specify either --utc or --localtime
ro: Cu „--noadjfile”, trebuie să specificați fie „--utc”, fie „--localtime”

en: --date is required for --set or --predict
ro: „--date” este necesară pentru opțiunea „--set” sau „--predict”

en: invalid date '%s'
ro: dată nevalidă „%s”

en: System Time: %<PRId64>.%06<PRId64>
ro: Ora sistemului: %<PRId64>.%06<PRId64>

en: Test mode: nothing was changed.
ro: Modul de testare: nu s-a schimbat nimic.

en: could not send audit message
ro: nu se poate trimite mesajul de auditare

en: ISA port access is not implemented
ro: accesul la portul ISA nu este implementat

en: iopl() port access failed
ro: accesul la portul iopl() a eșuat

en: Using direct ISA access to the clock
ro: Se utilizează accesul direct ISA la ceas

en: supported features
ro: caracteristici acceptate

en: time correction
ro: corecție de timp

en: backup switch mode
ro: modul de comutare de rezervă

en: Trying to open: %s
ro: Se încearcă să se deschidă: %s

en: cannot open rtc device
ro: nu se poate deschide dispozitivul rtc

en: Waiting in loop for time from %s to change
ro: Așteptare în buclă pentru ca timpul de la %s să se schimbe

en: Timed out waiting for time change.
ro: A expirat timpul de așteptare pentru schimbarea orei.

en: select() to %s to wait for clock tick timed out
ro: select() la %s pentru a aștepta ticăitul ceasului a depășit timpul de așteptare

en: select() to %s to wait for clock tick failed
ro: select() la %s pentru a aștepta un ticăit de ceas a eșuat

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
ro: ioctl() la %s pentru a dezactiva întreruperile de actualizare a eșuat

en: ioctl(%d, RTC_UIE_ON, 0) to %s failed
ro: ioctl(%d, RTC_UIE_ON, 0) la %s a eșuat

en: ioctl(RTC_SET_TIME) to %s to set the time failed
ro: ioctl(RTC_SET_TIME) la %s pentru a fixa ora a eșuat

en: ioctl(RTC_SET_TIME) was successful.
ro: ioctl(RTC_SET_TIME) a avut succes.

en: Using the rtc interface to the clock.
ro: Se utilizează interfața rtc pentru ceas.

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) to %s failed
ro: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) la %s a eșuat

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) to %s succeeded.
ro: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) la %s a reușit.

en: invalid epoch '%s'.
ro: epocă nevalidă „%s”.

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) to %s failed
ro: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) la %s a eșuat

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) to %s succeeded.
ro: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) la %s a reușit.

en: could not convert parameter name to number
ro: nu s-a putut converti numele parametrului în număr

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) to %s failed
ro: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) la %s a eșuat

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) to %s succeeded.
ro: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) la %s a reușit.

en: expected <param>=<value>
ro: se aștepta <param>=<valoare>

en: could not convert parameter value to number
ro: nu s-a putut converti valoarea parametrului în număr

en: skipping ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) to %s: value unchanged
ro: se omite apelul ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) către %s: valoarea rămâne neschimbată

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) to %s failed
ro: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) la %s a eșuat

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) to %s succeeded.
ro: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) la %s a reușit.

en: Voltage too low, RTC data is invalid
ro: Tensiune prea mică, datele RTC nu sunt valide

en: Backup voltage is low
ro: Tensiunea de rezervă este scăzută

en: Backup empty or not present
ro: Copie de rezervă goală sau inexistentă

en: Voltage is low, RTC accuracy is reduced
ro: Tensiunea este scăzută, precizia RTC este redusă

en: Backup switchover happened
ro: Comutarea de rezervă a avut loc

en: ioctl(%d, RTC_VL_READ) on %s failed
ro: ioctl(%d, RTC_VL_READ) la %s a eșuat

en: ioctl(%d, RTC_VL_READ) on %s returned 0x%x
ro: ioctl(%d, RTC_VL_READ) la %s a returnat 0x%x

en: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) on %s failed
ro: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) la %s a eșuat

en: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) on %s succeeded.
ro: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) la %s a reușit.

en: POSIX shared memory is not supported
ro: memoria partajată POSIX nu este acceptată

en: POSIX shared memory name: %s
ro: numele memoriei partajate POSIX: %s

en: POSIX message queue is not supported
ro: coada de mesaje POSIX nu este acceptată

en: POSIX message queue name: %s
ro: numele cozii de mesaje POSIX: %s

en: POSIX semaphore is not supported
ro: semaforul POSIX nu este acceptat

en: POSIX semaphore name: %s
ro: numele semaforului POSIX: %s

en: Create various IPC resources.
ro: Creează diverse resurse IPC.

en:  -M, --shmem <size>       create shared memory segment of size <size>
ro:  -M, --shmem <dimensiune> creează un segment de memorie partajată cu dimensiunea <dimensiune>

en:  -m, --posix-shmem <size> create POSIX shared memory segment of size <size>
ro:  -m, --posix-shmem <dimensiune>
                              creează un segment de memorie partajată POSIX cu
                              dimensiunea <dimensiune>

en:  -S, --semaphore <number> create semaphore array with <number> elements
ro:  -S, --semaphore <număr>  creează o matrice de semafoare cu <număr> elemente

en:  -s, --posix-semaphore    create POSIX semaphore
ro:  -s, --posix-semaphore    creează un semafor POSIX

en:  -Q, --queue              create message queue
ro:  -Q, --queue              creează o coadă de mesaje

en:  -q, --posix-mqueue       create POSIX message queue
ro:  -q, --posix-mqueue       creează o coadă de mesaje POSIX

en:  -p, --mode <mode>        permission for the resource (default is 0644)
ro:  -p, --mode <mod>         permisiunile pentru resursă (valoarea implicită este 0644)

en:  -n, --name <name>        name of the POSIX resource
ro:  -n, --name <nume>        numele resursei POSIX

en: <size>
ro: <dimensiune>

en:  -n, --name <name> option is required for POSIX IPC
ro:  -n, --name <nume> este necesară pentru IPC POSIX

en: failed to parse size
ro: nu s-a reușit să se analizeze dimensiunea

en: failed to parse elements
ro: nu s-a reușit să se analizeze elementele

en: failed to parse mode
ro: nu s-a reușit să se analizeze modul

en: name is required for POSIX IPC
ro: numele este necesar pentru IPC POSIX

en: create share memory failed
ro: crearea memoriei partajate a eșuat

en: Shared memory id: %d
ro: Identificatorul memoriei partajate: %d

en: create POSIX shared memory failed
ro: crearea memoriei partajate POSIX a eșuat

en: create message queue failed
ro: crearea cozii de mesaje a eșuat

en: Message queue id: %d
ro: Identificatorul cozii de mesaje: %d

en: create POSIX message queue failed
ro: crearea cozii de mesaje POSIX a eșuat

en: create semaphore failed
ro: crearea semaforului a eșuat

en: Semaphore id: %d
ro: Identificatorul semaforului: %d

en: create POSIX semaphore failed
ro: crearea semaforului POSIX a eșuat

en:  %1$s [options]
     %1$s shm|msg|sem <id>...
ro:  %1$s [opțiuni]
     %1$s shm|msg|sem <identificator>...

en: Remove certain IPC resources.
ro: Elimină anumite resurse IPC.

en:  -m, --shmem-id <id>           remove shared memory segment by id
ro:  -m, --shmem-id <id>           elimină segmentul de memorie partajată specificat
                                   prin identificator

en:  -M, --shmem-key <key>         remove shared memory segment by key
ro:  -M, --shmem-key <cheie>       elimină segmentul de memorie partajată specificat
                                   prin cheie

en:      --posix-shmem <name>      remove POSIX shared memory segment by name
ro:      --posix-shmem <nume>      elimină segmentul de memorie partajată POSIX
                                   specificat prin nume

en:  -q, --queue-id <id>           remove message queue by id
ro:  -q, --queue-id <id>           elimină coada de mesaje specificată prin identificator

en:  -Q, --queue-key <key>         remove message queue by key
ro:  -Q, --queue-key <cheie>       elimină coada de mesaje specificată prin cheie

en:      --posix-mqueue <name>     remove POSIX message queue by name
ro:      --posix-mqueue <nume>     elimină coada de mesaje POSIX specificată prin nume

en:  -s, --semaphore-id <id>       remove semaphore by id
ro:  -s, --semaphore-id <id>       elimină semaforul specificat prin identificator

en:  -S, --semaphore-key <key>     remove semaphore by key
ro:  -S, --semaphore-key <cheie>   elimină semaforul specificat prin cheie

en:      --posix-semaphore <name>  remove POSIX semaphore by name
ro:      --posix-semaphore <nume>  elimină semaforul POSIX specificat prin nume

en:  -a, --all[=shm|pshm|msg|pmsg|sem|psem]
                                   remove all (in the specified category)
ro:  -a, --all[=shm|pshm|msg|pmsg|sem|psem]
                                   elimină toate elementele (din categoria specificată)

en:  -v, --verbose                 explain what is being done
ro:  -v, --verbose                 explică ce se face în fiecare moment

en: removing shared memory segment id `%d'
ro: se elimină segmentul de memorie partajată cu identificatorul „%d”

en: removing message queue id `%d'
ro: se elimină coada de mesaje cu identificatorul „%d”

en: removing semaphore id `%d'
ro: se elimină semaforul cu identificatorul „%d”

en: permission denied for key
ro: permisiune refuzată pentru cheie

en: permission denied for id
ro: permisiune refuzată pentru identificator

en: invalid key
ro: cheie nevalidă

en: invalid id
ro: identificator nevalid

en: already removed key
ro: cheie deja eliminată

en: already removed id
ro: identificator deja eliminat

en: key failed
ro: cheia a eșuat

en: id failed
ro: identificatorul a eșuat

en: invalid id: %s
ro: identificator nevalid: %s

en: resource(s) deleted
ro: resursă(e) eliminată(e)

en: failed to parse argument: '%s'
ro: nu s-a reușit să se analizeze argumentul: „%s”

en: illegal key (%s)
ro: cheie ilegală (%s)

en: removing POSIX shared memory `%s'
ro: se elimină memoria partajată POSIX „%s”

en: POSIX message queues are not supported
ro: cozile de mesaje POSIX nu sunt acceptate

en: removing POSIX message queue `%s'
ro: se elimină coada de mesaje POSIX „%s”

en: POSIX semaphores are not supported
ro: semafoarele POSIX nu sunt acceptate

en: removing POSIX semaphore `%s'
ro: se elimină semaforul POSIX „%s”

en: permission denied for name `%s'
ro: permisiune refuzată pentru numele „%s”

en: name `%s' not found
ro: numele „%s” nu a fost găsit

en: name `%s' too long
ro: numele „%s” este prea lung

en: name failed
ro: numele a eșuat

en: kernel not configured for shared memory
ro: nucleul nu este configurat pentru memorie partajată

en: kernel not configured for semaphores
ro: nucleul nu este configurat pentru semafoare

en: kernel not configured for message queues
ro: nucleul nu este configurat pentru cozile de mesaje

en:  %1$s [resource-option...] [output-option]
     %1$s -m|-q|-s -i <id>
ro:  %1$s [opțiune-resursă...] [opțiune-ieșire]
     %1$s -m|-q|-s -i <identificator>

en: Show information on IPC facilities.
ro: Afișează informații despre facilitățile IPC.

en:  -i, --id <id>     print details on resource identified by <id>
ro:  -i, --id <id>     afișează detalii despre resursa identificată prin <idr>

en: Resource options:
ro: Opțiuni pentru resurse:

en:  -m, --shmems      shared memory segments
ro:  -m, --shmems      segmente de memorie partajată

en:  -q, --queues      message queues
ro:  -q, --queues      cozi de mesaje

en:  -s, --semaphores  semaphores
ro:  -s, --semaphores  semafoare

en:  -a, --all         all (default)
ro:  -a, --all         toate (opțiunea implicită)

en: Output options:
ro: Opțiuni de ieșire:

en:  -t, --time        show attach, detach and change times
ro:  -t, --time        afișează orele de atașare, detașare și schimbare

en:  -p, --pid         show PIDs of creator and last operator
ro:  -p, --pid         afișează PID-urile creatorului și ultimului operator

en:  -c, --creator     show creator and owner
ro:  -c, --creator     afișează creatorul și proprietarul elementului

en:  -l, --limits      show resource limits
ro:  -l, --limits      afișează limitele resurselor

en:  -u, --summary     show status summary
ro:  -u, --summary     afișează rezumatul stării

en:      --human       show sizes in human-readable format
ro:      --human       afișează dimensiunile într-un format care poate fi citit ușor
                       de către om

en:  -b, --bytes       show sizes in bytes
ro:  -b, --bytes       afișează dimensiunile în octeți

en: failed to parse id argument
ro: nu s-a putut analiza identificatorul dat ca argument

en: when using an ID, a single resource must be specified
ro: atunci când se utilizează un identificator, o singură resursă trebuie să fie specificată

en: unable to fetch shared memory limits
ro: nu se pot obține limitele memoriei partajate

en: ------ Shared Memory Limits --------
ro: ------ Limitele memoriei partajate --------

en: max number of segments = %ju
ro: numărul maxim de segmente = %ju

en: max seg size
ro: dimensiunea maximă a segmentului

en: max total shared memory (kbytes)
ro: totalul maxim de memorie partajată (kiloocteți)

en: max total shared memory
ro: totalul maxim de memorie partajată

en: min seg size
ro: dimensiunea minimă a segmentului

en: kernel not configured for shared memory
ro: nucleul nu este configurat pentru memorie partajată

en: ------ Shared Memory Status --------
ro: ------ Starea memoriei partajate --------

note: TRANSLATORS: This output format is maintained for backward compatibility as ipcs is used in scripts. For consistency with the rest, the translated form can follow this model: * "segments allocated = %d\n" "pages allocated = %ld\n" "pages resident = %ld\n" "pages swapped = %ld\n" "swap performance = 
en: segments allocated %d
    pages allocated %ld
    pages resident  %ld
    pages swapped   %ld
    Swap performance: %ld attempts	 %ld successes
ro: segmente alocate      %d
    pagini alocate        %ld
    pagini rezidente      %ld
    pagini interschimbate %ld
    Performanță interschimbare: %ld încercări	 %ld reușite

en: ------ Shared Memory Segment Creators/Owners --------
ro: ------ Creatori/proprietari de segmente de memorie partajată --------

en: ------ Shared Memory Attach/Detach/Change Times --------
ro: ------ Timpii de atașare/detașare/schimbare a memoriei partajate --------

en: owner
ro: proprietar

en: attached
ro: atașat

en: detached
ro: detașat

en: changed
ro: schimbat

en: ------ Shared Memory Creator/Last-op PIDs --------
ro: ------ PID-urile creatorului/ultimului operator de memorie partajată --------

en: ------ Shared Memory Segments --------
ro: ------ Segmente de memorie partajată --------

en: key
ro: cheie

en: bytes
ro: octeți

en: status
ro: stare

en: Not set
ro: Nu este definit

en: dest
ro: destinație

en: locked
ro: blocat

en: unable to fetch semaphore limits
ro: nu se pot prelua limitele semaforului

en: ------ Semaphore Limits --------
ro: ------ Limitele semaforului --------

en: max number of arrays = %d
ro: numărul maxim de matrice = %d

en: max semaphores per array = %d
ro: nr. max. de semafoare pe matrice = %d

en: max semaphores system wide = %d
ro: nr. max. de semafoare la nivel de sistem = %d

en: max ops per semop call = %d
ro: numărul maxim de operații per apel semop() = %d

en: semaphore max value = %u
ro: valoarea maximă a semaforului = %u

en: kernel not configured for semaphores
ro: nucleul nu este configurat pentru semafoare

en: ------ Semaphore Status --------
ro: ------ Starea semaforului --------

en: used arrays = %d
ro: matrice utilizate = %d

en: allocated semaphores = %d
ro: semafoare alocate = %d

en: ------ Semaphore Arrays Creators/Owners --------
ro: ------ Creatori/proprietari de matrice de semafoare --------

en: ------ Semaphore Operation/Change Times --------
ro: ------ Timpii de operare/schimbare a semafoarelor --------

en: last-op
ro: ultima operație

en: last-changed
ro: ultima modificare

en: ------ Semaphore Arrays --------
ro: ------ Matrice de semafoare --------

en: unable to fetch message limits
ro: nu se pot prelua limitele mesajului

en: ------ Messages Limits --------
ro: ------ Limitele mesajelor --------

en: max queues system wide = %d
ro: nr. maxim de cozi la nivel de sistem = %d

en: max size of message
ro: dimensiunea maximă a mesajului

en: default max size of queue
ro: dimensiunea maximă implicită a cozii

en: kernel not configured for message queues
ro: nucleul nu este configurat pentru cozile de mesaje

en: ------ Messages Status --------
ro: ------ Starea mesajelor --------

en: allocated queues = %d
ro: cozi alocate = %d

en: used headers = %d
ro: antete utilizate = %d

en: used space
ro: spațiu utilizat

en:  bytes
ro:  octeți

en: ------ Message Queues Creators/Owners --------
ro: ------ Creatori/proprietari de cozi de mesaje --------

en: ------ Message Queues Send/Recv/Change Times --------
ro: ------ Timpii de trimitere/recepție/schimbare ai cozilor de mesaje --------

en: send
ro: trimitere

en: recv
ro: recepție

en: change
ro: schimbare

en: ------ Message Queues PIDs --------
ro: ------ PID-urile cozilor de mesaje --------

en: ------ Message Queues --------
ro: ------ Cozi de mesaje --------

en: used-bytes
ro: octeți utilizați

en: messages
ro: mesaje

en: id %d not found
ro: identificatorul %d nu a fost găsit

en: 
    Shared memory Segment shmid=%d
ro: 
    Segment de memorie partajată shmid=%d

en: mode=%#o	access_perms=%#o
ro: mod=%#o	perms_acces=%#o

en: size=
ro: dimensiune=

en: bytes=
ro: octeți=

en: att_time=%-26.24s
ro: timp_atașare  =%-26.24s

en: det_time=%-26.24s
ro: time_detașare =%-26.24s

en: change_time=%-26.24s
ro: timp_schimbare=%-26.24s

en: 
    Message Queue msqid=%d
ro: 
    Coada de mesaje msqid=%d

en: uid=%u	gid=%u	cuid=%u	cgid=%u	mode=%#o
ro: uid=%u	gid=%u	cuid=%u	cgid=%u	mod=%#o

en: csize=
ro: dimens-creator=

en: cbytes=
ro: octeți-creator=

en: qsize=
ro: dimens-coadă=

en: qbytes=
ro: octeți-coadă=

en: send_time=%-26.24s
ro: timp_trimitere=%-26.24s

en: rcv_time=%-26.24s
ro: timp_recepție =%-26.24s

en: 
    Semaphore Array semid=%d
ro: 
    Matrice de semafoare semid=%d

en: mode=%#o, access_perms=%#o
ro: mod=%#o, perms_acces=%#o

en: semnum
ro: num.sem

en: value
ro: valoare

en: %s failed
ro: %s a eșuat

en: %s does not seem to be mounted. Use 'mount -t mqueue none %s' to mount it.
ro: %s nu pare să fie montat. Utilizați „mount -t mqueue none %s” pentru a-l monta.

en: message queue name must start with '/': %s
ro: numele cozii de mesaje trebuie să înceapă cu „/”: %s

en: %s (bytes) =
ro: %s (octeți) =

en: %s (kbytes) =
ro: %s  (kiloocteți) =

en: interrupts
ro: întreruperi

en: total count
ro: număr total

en: delta count
ro: număr delta

en: name
ro: nume

en: failed to initialize output table
ro: nu s-a reușit să se inițializeze tabelul de ieșire

en: failed to add line to output
ro: nu s-a reușit să se adauge o linie la ieșire

en: unsupported column name to sort output
ro: nume de coloană neacceptat pentru sortarea ieșirii

en: cpu-interrupts
ro: întreruperi CPU

en: cannot create timerfd
ro: nu se poate crea timerfd

en: cannot set timerfd
ro: nu se poate defini timerfd

en: epoll_ctl failed
ro: epoll_ctl a eșuat

en: sigfillset failed
ro: sigfillset a eșuat

en: sigprocmask failed
ro: sigprocmask a eșuat

en: cannot create signalfd
ro: nu se poate crea signalfd

en: Display kernel interrupt information.
ro: Afișează informații despre întreruperile din nucleu.

en:  -b, --batch            send tables to stdout, not to a static screen
ro:  -b, --batch            trimite tabelele către ieșirea standard (stdout),
                            nu pe un ecran static

en:  -c, --cpu-stat <when>  whether to show the per-cpu stats (auto|never|always)
ro:  -c, --cpu-stat <când>  afișează starea per-cpu
                            („auto”|„enable” activat|„disable” dezactivat)

en:  -C, --cpu-list <list>  show IRQs only for the specified cpus
ro:  -C, --cpu-list <listă> afișează IRQ-uri doar pentru aceste CPU-uri

en:  -d, --delay <secs>     wait this number of seconds between updates
ro:  -d, --delay <nr-sec>   așteaptă acest număr de secunde între actualizări

en:  -J, --json             use JSON output format (implies --batch)
ro:  -J, --json             utilizează formatul de ieșire JSON (implică „--batch”)

en:  -n, --iter <number>    the maximum number of iterations
ro:  -n, --iter <număr>     numărul maxim de iterații

en:  -o, --output <list>    which columns to show, and in which order
ro:  -o, --output <listă>   definește ce coloane sunt afișate și în ce ordine

en:  -s, --sort <column>    sort the table on this column
ro:  -s, --sort <coloana> sortează tabelul la această coloană

en:  -S, --softirq          show softirqs instead of interrupts
ro:  -S, --softirq          afișează softirq-uri în loc de întreruperi

en:  -t, --threshold <num>  show only IRQs with counters above this number
ro:  -t, --threshold <num>  afișează numai IRQ-urile cu contoare peste acest număr

en: 
    The following interactive key commands are valid:
ro: 
    Sunt valabile următoarele comenzi de taste interactive:

en:   i      sort by IRQ
ro:   i      sortează după IRQ

en:   t      sort by TOTAL
ro:   t      sortează după TOTAL

en:   d      sort by DELTA
ro:   d      sortează după DELTA

en:   n      sort by NAME
ro:   n      sortează după NUME

en:   q      quit program
ro:   q      ieșire din program

en: failed to parse delay argument
ro: nu s-a reușit să se analizeze argumentul de întârziere

en: failed to parse iter argument
ro: nu s-a putut analiza argumentul de iterație

en: error: --threshold
ro: eroare: „--threshold”

en: invalid iflag
ro: indicatorul modului de intrare este incorect

en:  %s [options] <ldisc> <device>
ro:  %s [opțiuni] <protocol-linie> <dispozitiv>

en: Attach a line discipline to a serial line.
ro: Atașează un protocol de linie la o linie serială

en:  -d, --debug             print verbose messages to stderr
ro:  -d, --debug             afișează mesaje detaliate la ieșirea standard de eroare

en:  -s, --speed <value>     set serial line speed
ro:  -s, --speed <valoare>   stabilește viteza liniei seriale

en:  -c, --intro-command <string> intro sent before ldattach
ro:  -c, --intro-command <șir> comanda „intro” trimisă înainte de ldattach

en:  -p, --pause <seconds>   pause between intro and ldattach
ro:  -p, --pause <secunde>   pauza între introducere și ldattach

en:  -7, --sevenbits         set character size to 7 bits
ro:  -7, --sevenbits         stabilește dimensiunea caracterelor la 7 biți

en:  -8, --eightbits         set character size to 8 bits
ro:  -8, --eightbits         stabilește dimensiunea caracterelor la 8 biți

en:  -n, --noparity          set parity to none
ro:  -n, --noparity          definește paritatea la „niciuna” (fără paritate)

en:  -e, --evenparity        set parity to even
ro:  -e, --evenparity        definește paritatea la „par”

en:  -o, --oddparity         set parity to odd
ro:  -o, --oddparity         definește paritatea la „impar”

en:  -1, --onestopbit        set stop bits to one
ro:  -1, --onestopbit        stabilește biții de oprire la unu

en:  -2, --twostopbits       set stop bits to two
ro:  -2, --twostopbits       stabilește biții de oprire la doi

en:  -i, --iflag [-]<iflag>  set input mode flag
ro:  -i, --iflag [-]<indicIn>  definește indicatorul modului de intrare

en: 
    Options relevant to GSM0710:
ro: 
    Opțiuni relevante pentru GSM0710:

en:  -m, --mtu <value>  set CMUX maximum frame size
ro:  -m, --mtu <valoare>  stabilește dimensiunea maximă a cadrului CMUX

en: 
    Known <ldisc> names:
ro: 
    Nume <protocol-linie> cunoscute:

en: 
    Known <iflag> names:
ro: 
    Nume <indicIn> cunoscute:

en: invalid speed argument
ro: argument de viteză nevalid

en: invalid pause argument
ro: argument de pauză nevalid

en: invalid MTU argument
ro: argument MTU nevalid

en: invalid line discipline argument
ro: argument de protocol de linie nevalid

en: %s is not a serial line
ro: %s nu este o linie serială

en: cannot get terminal attributes for %s
ro: nu se pot obține atributele de terminal pentru %s

en: speed %d unsupported
ro: viteza de %d nu este acceptată

en: cannot set terminal attributes for %s
ro: nu se pot defini atributele terminalului pentru %s

en: cannot write intro command to %s
ro: nu se poate scrie comanda „intro” pe %s

en: cannot set line discipline
ro: nu se poate stabili protocolul de linie

en: cannot daemonize
ro: nu se poate crea demonul

en: autoclear flag set
ro: fanionul „autoclear” (ștergere automată) activat

en: device backing file
ro: fișierul asociat dispozitivului

en: backing file inode number
ro: numărul nodului-i al fișierului asociat dispozitivului

en: backing file major:minor device number
ro: numărul major:minor al fișierului asociat dispozitivului

en: backing file major device number
ro: numărul major al dispozitivului pentru fișierul de rezervă

en: backing file minor device number
ro: numărul minor al dispozitivului pentru fișierul de rezervă

en: loop device name
ro: numele dispozitivului de buclă

en: offset from the beginning
ro: poziția de la început

en: partscan flag set
ro: fanionul „partscan” (scanare partiție) activat

en: loop device reference string
ro: șirul de referință al dispozitivului de buclă

en: size limit of the file in bytes
ro: dimensiunea limită a fișierului în octeți

en: loop device major:minor number
ro: numărul major:minor al dispozitivului de buclă

en: loop device major number
ro: numărul major al dispozitivului de buclă

en: loop device minor number
ro: numărul minor al dispozitivului de buclă

en: access backing file with direct-io
ro: accesează fișierul asociat dispozitivului cu In/Ieș directă

en: logical sector size in bytes
ro: dimensiunea sectorului logic în octeți

en: , offset %ju
ro: , poziția %ju

en: , sizelimit %ju
ro: , dimensiunea limită %ju

en: , encryption %s (type %u)
ro: , criptare %s (tip %u)

en: %s: detach failed
ro: %s: detașarea a eșuat

en: %s: remove failed
ro: %s: eliminarea a eșuat

en:  %1$s [options] [<loopdev>]
     %1$s [options] -f | <loopdev> <file>
ro:  %1$s [opțiuni] [<dispozitiv-buclă>]
     %1$s [opțiuni] -f | <dispozitiv-buclă> <fișier>

en: Set up and control loop devices.
ro: Configurează și controlează dispozitivele de buclă.

en:  -a, --all                     list all used devices
ro:  -a, --all                     listează toate dispozitivele utilizate

en:  -d, --detach <loopdev>...     detach one or more devices
ro:  -d, --detach <disp-buclă>...  detașează unul sau mai multe dispozitive

en:  -D, --detach-all              detach all used devices
ro:  -D, --detach-all              detașează toate dispozitivele utilizate

en:  -f, --find                    find first unused device
ro:  -f, --find                    găsește primul dispozitiv neutilizat

en:  -c, --set-capacity <loopdev>  resize the device
ro:  -c, --set-capacity <disp-buclă>  redimensionează dispozitivul

en:  -j, --associated <file>       list all devices associated with <file>
ro:  -j, --associated <fișier>     listează toate dispozitivele asociate cu <fișier>

en:  -L, --nooverlap               avoid possible conflict between devices
ro:  -L, --nooverlap               evită posibilele conflicte între dispozitive

en:      --remove <loopdev>...     remove one or more devices
ro:      --remove <disp-buclă>...  elimină unul sau mai multe dispozitive

en:  -o, --offset <num>            start at offset <num> into file
ro:  -o, --offset <număr>          începe de la poziția <număr> din fișier

en:      --sizelimit <num>         device is limited to <num> bytes of the file
ro:      --sizelimit <număr>       dispozitivul este limitat la <numărul> de octeți
                                   din fișierul

en:  -b, --sector-size <num>       set the logical sector size to <num>
ro:  -b, --sector-size <număr>     stabilește dimensiunea sectorului logic la <număr>

en:  -P, --partscan                create a partitioned loop device
ro:  -P, --partscan                creează un dispozitiv de buclă partiționat

en:  -r, --read-only               set up a read-only loop device
ro:  -r, --read-only               configurează un dispozitiv de buclă numai-pentru-citire

en:      --direct-io[=<on|off>]    open backing file with O_DIRECT
ro:      --direct-io[=<on|off>]    deschide fișierul asociat dispozitivului cu O_DIRECT

en:      --loop-ref <string>       loop device reference
ro:      --loop-ref <șir>          referința dispozitivului de buclă

en:      --show                    print device name after setup (with -f)
ro:      --show                    afișează numele dispozitivului după configurare (cu „-f”)

en:  -J, --json                    use JSON --list output format
ro:  -J, --json                    utilizează formatul de ieșire JSON pentru „ --list”

en:  -l, --list                    list info about all or specified (default)
ro:  -l, --list                    listează informații despre toate dispozitivele sau
                                   despre cele specificate (implicit)

en:  -n, --noheadings              don't print headings for --list output
ro:  -n, --noheadings              nu imprimă titlurile pentru ieșirea „--list”

en:  -O, --output <cols>           specify columns to output for --list
ro:  -O, --output <coloane>        specifică coloanele de ieșire pentru „--list”

en:      --output-all              output all columns
ro:      --output-all              afișează toate coloanele

en:      --raw                     use raw --list output format
ro:      --raw                     utilizează formatul de ieșire brut pentru „--list”

en: %s: Warning: file is smaller than 512 bytes; the loop device may be useless or invisible for system tools.
ro: %s: Avertisment: fișierul este mai mic de 512 octeți; dispozitivul de buclă poate fi inutil sau invizibil pentru instrumentele de sistem.

en: %s: Warning: file does not end on a 512-byte sector boundary; the remaining end of the file will be ignored.
ro: %s: Avertisment: fișierul nu se termină pe o limită de sector de 512 octeți; restul sfârșitului de fișier va fi ignorat.

en: cannot find an unused loop device
ro: nu se poate găsi un dispozitiv de buclă neutilizat

en: %s: overlapping loop device exists
ro: %s: există un dispozitiv de buclă suprapus

en: %s: overlapping read-only loop device exists
ro: %s: există un dispozitiv de buclă de numai-citire suprapus

en: %s: overlapping encrypted loop device exists
ro: %s: există un dispozitiv cu buclă criptat suprapus

en: %s: failed to re-use loop device
ro: %s: nu s-a putut reutiliza dispozitivul de buclă

en: failed to inspect loop devices
ro: nu s-a reușit să se inspecteze dispozitivele de buclă

en: %s: failed to check for conflicting loop devices
ro: %s: nu s-a reușit să se verifice dacă există dispozitive de buclă aflate în conflict

en: cannot set loop reference string
ro: nu se poate defini șirul de referință al buclei

en: %s: failed to use backing file
ro: %s: nu s-a reușit să se utilizeze fișierul asociat dispozitivului

en: failed to parse logical block size
ro: nu s-a reușit să se analizeze dimensiunea blocului logic

en: no loop device specified
ro: nu s-a specificat niciun dispozitiv de buclă

en: %s: failed to use device
ro: %s: nu s-a reușit să se utilizeze dispozitivul

en: the options %s are allowed during loop device setup only
ro: opțiunile %s sunt permise numai în timpul configurării dispozitivului de buclă

en: the option --offset is not allowed in this context
ro: opțiunea „--offset” nu este permisă în acest context

en: %s: set capacity failed
ro: %s: configurarea capacității a eșuat

en: %s: set direct io failed
ro: %s: configurarea In/Ieș directe a eșuat

en: %s: set logical block size failed
ro: %s: stabilirea dimensiunii blocului logic a eșuat

en: implementer not found
ro: implementatorul nu a fost găsit

en: model not found
ro: modelul nu a fost găsit

en: none
ro: niciunul

en: para
ro: semi

en: full
ro: complet

en: horizontal
ro: orizontal

en: crude measurement of CPU speed
ro: măsurarea brută a vitezei CPU

en: logical CPU number
ro: numărul de CPU logic

en: logical core number
ro: numărul de nucleu logic

en: logical cluster number
ro: numărul de cluster logic

en: logical socket number
ro: numărul de soclu logic

en: logical NUMA node number
ro: numărul nodului NUMA logic

en: logical book number
ro: numărul de „book” (placă modulară) logică

en: logical drawer number
ro: numărul de sertar logic

en: shows how caches are shared between CPUs
ro: afișează modul în care zonele de prestocare (caches) sunt partajate între procesoare

en: CPU dispatching mode on virtual hardware
ro: modul de distribuire a CPU-ului pe hardware virtual

en: physical address of a CPU
ro: adresa fizică a unui CPU

en: shows if the hypervisor has allocated the CPU
ro: indică dacă hipervizorul a alocat CPU-ul

en: shows if Linux currently makes use of the CPU
ro: indică dacă Linux utilizează în prezent CPU-ul

en: shows the loaded CPU microcode version
ro: afișează versiunea microcodului procesorului încărcat

en: shows the current MHz of the CPU
ro: afișează frecvența actuală în MHz a procesorului

en: shows scaling percentage of the CPU frequency
ro: afișează procentul de scalare a frecvenței CPU

en: shows the maximum MHz of the CPU
ro: afișează frecvența maximă în MHz a CPU-ului

en: shows the minimum MHz of the CPU
ro: afișează frecvența minimă în MHz a CPU-ului

en: shows CPU model name
ro: afișează numele modelului de CPU

en: size of all system caches
ro: dimensiunea tuturor zonelor de prestocare (caches) din sistem

en: cache level
ro: nivelul zonei de prestocare (cache-ului)

en: cache name
ro: numele zonei de prestocare (cache-ului)

en: size of one cache
ro: dimensiunea unei zone de prestocare (cache)

en: cache type
ro: tipul zonei de prestocare (cache-ului)

en: ways of associativity
ro: moduri de asociativitate

en: allocation policy
ro: politica de alocare

en: write policy
ro: politica de scriere

en: number of physical cache lines per cache tag
ro: numărul de linii de cache fizice pentru fiecare etichetă de cache

en: number of sets in the cache (lines in a set have the same cache index)
ro: numărul de seturi din cache (liniile dintr-un set au același index cache)

en: minimum amount of data in bytes transferred from memory to cache
ro: cantitatea minimă de date în octeți transferată din memorie către cache

en: failed to initialize rootfs handler
ro: nu s-a reușit să se inițieze gestionarul rootfs

en: failed to initialize CPUs sysfs handler
ro: nu s-a reușit să se inițializeze gestionarul sysfs al CPU-urilor

en: Y
ro: D

en: # The following is the parsable format, which can be fed to other
    # programs. Each different item in every column has an unique ID
    # starting usually from zero.
ro: # Următorul este formatul analizabil, care poate fi transmis altor
    # programe. Fiecare element diferit din fiecare coloană are un
    # identificator unic care începe de obicei de la zero.

en: Model name:
ro: Numele modelului:

en: BIOS Model name:
ro: Numele modelului BIOS:

en: BIOS CPU family:
ro: Familia de procesoare BIOS:

en: Machine type:
ro: Tipul de mașină:

en: CPU family:
ro: Familia de CPU-uri:

en: Thread(s) per core:
ro: Fire de execuție pe nucleu:

en: Core(s) per cluster:
ro: Nuclee pe cluster:

en: Core(s) per socket:
ro: Nuclee pe soclu:

en: Socket(s) per book:
ro: Socluri per „book” (placă modulară):

en: Book(s) per drawer:
ro: „Books” (plăci modulare) pe sertar:

en: Drawer(s):
ro: Sertare:

en: Book(s):
ro: „Books” (plăci modulare):

en: Socket(s):
ro: Socluri:

en: Cluster(s):
ro: Clustere:

en: Stepping:
ro: Revizia:

en: Microcode version:
ro: Versiunea microcodului:

en: Frequency boost:
ro: Creșterea frecvenței:

en: enabled
ro: activată

en: disabled
ro: dezactivată

en: CPU dynamic MHz:
ro: Frecvența dinamică a procesorului în MHz:

en: CPU static MHz:
ro: Frecvența statică a procesorului în MHz:

en: CPU(s) scaling MHz:
ro: Scalarea frecvenței procesoarelor, în MHz:

en: CPU max MHz:
ro: Frecvența maximă a procesorului în MHz:

en: CPU min MHz:
ro: Frecvența minimă a procesorului în MHz:

en: Dispatching mode:
ro: Modul de distribuire:

en: Physical sockets:
ro: Socluri fizice:

en: Physical chips:
ro: Cipuri fizice:

en: Physical cores/chip:
ro: Nuclee/cipuri fizice:

en: Flags:
ro: Fanioane:

en: Architecture:
ro: Arhitectura:

en: CPU op-mode(s):
ro: Moduri de operare procesor:

en: Address sizes:
ro: Dimensiunile adreselor:

en: Byte Order:
ro: Ordinea octeților:

en: CPU(s):
ro: CPU-uri:

en: On-line CPU(s) mask:
ro: Masca CPU-urilor în linie (conectate):

en: On-line CPU(s) list:
ro: Lista CPU-urilor în linie (conectate):

en: failed to allocate cpu set
ro: alocarea pentru setul de CPU-uri a eșuat

en: Off-line CPU(s) mask:
ro: Masca CPU-urilor în afara liniei (deconectate):

en: Off-line CPU(s) list:
ro: Lista CPU-urilor în afara liniei (deconectate):

en: Vendor ID:
ro: Identificatorul producătorului:

en: BIOS Vendor ID:
ro: Identificatorul producătorului BIOS:

en: Virtualization features:
ro: Caracteristici de virtualizare:

en: Virtualization:
ro: Virtualizare:

en: Hypervisor:
ro: Hipervizor:

en: Hypervisor vendor:
ro: Fabricant hipervizor:

en: Virtualization type:
ro: Tipul de virtualizare:

en: Caches (sum of all):
ro: Caches (suma tuturor):

en: %<PRIu64> (%d instance) | %<PRIu64> (%d instances)
ro[0]: %<PRIu64> (%d instanță)
ro[1]: %<PRIu64> (%d instanțe)
ro[2]: %<PRIu64> (%d de instanțe)

en: %s (%d instance) | %s (%d instances)
ro[0]: %s (%d instanță)
ro[1]: %s (%d instanțe)
ro[2]: %s (%d de instanțe)

en: NUMA node(s):
ro: Noduri NUMA:

en: NUMA node%d CPU(s):
ro: CPU-uri pe nodul NUMA %d:

en: Vulnerabilities:
ro: Vulnerabilități:

en: Vulnerability %s:
ro: Vulnerabilitate %s:

en: Display information about the CPU architecture.
ro: Afișează informații despre arhitectura procesorului

en:  -a, --all               print both online and offline CPUs (default for -e)
ro:  -a, --all               afișează atât CPU-urile conectate, cât și cele deconectate
                             (implicit pentru „-e”)

en:  -b, --online            print online CPUs only (default for -p)
ro:  -b, --online            afișează numai CPU-urile conectate (implicit pentru „-p”)

en:  -B, --bytes             print sizes in bytes rather than in human readable format
ro:  -B, --bytes             afișează dimensiunile în octeți și nu într-un format ușor
                             de citit de către om

en:  -C, --caches[=<list>]   info about caches in extended readable format
ro:  -C, --caches[=<listă>]  informații despre cache-uri în format extins și ușor de citit

en:  -c, --offline           print offline CPUs only
ro:  -c, --offline           afișează numai CPU-urile deconectate

en:  -J, --json              use JSON for default or extended format
ro:  -J, --json              utilizează formatul JSON pentru formatul implicit sau extins

en:  -e, --extended[=<list>] print out an extended readable format
ro:  -e, --extended[=<listă>] afișează un format ușor de citit și extins

en:  -p, --parse[=<list>]    print out a parsable format
ro:  -p, --parse[=<listă>]   afișează un format analizabil

en:  -r, --raw               use raw output format (for -e, -p and -C)
ro:  -r, --raw               utilizează formatul de ieșire brut (pentru „-e”, „-p” și „-C”)

en:  -s, --sysroot <dir>     use specified directory as system root
ro:  -s, --sysroot <director> utilizează directorul specificat ca rădăcină a sistemului

en:  -x, --hex               print hexadecimal masks rather than lists of CPUs
ro:  -x, --hex               afișează mai degrabă măști hexazecimale decât liste de CPU-uri

en:      --annotate[=<when>] annotate columns with a tooltip (always|never|auto)
ro:      --annotate[=<când>] adaugă note explicative la coloane (always|never|auto)

en:  -y, --physical          print physical instead of logical IDs
ro:  -y, --physical          imprimă ID-uri fizice în loc de ID-uri logice

en:      --hierarchic[=when] use subsections in summary (auto, never, always)
ro:      --hierarchic[=când] utilizează subsecțiuni în rezumat („auto”, „never” niciodată,
                             „always” întotdeauna)

en:      --output-all        print all available columns for -e, -p or -C
ro:      --output-all        afișează toate coloanele disponibile pentru „-e”, „-p” sau „-C”

en:      --arm-id[=<id>]     print the known ARM implementers and their names. If an id is given, print all the cores for that implementer.
ro:      --arm-id[=<id>]     afișează implementatorii ARM cunoscuți și numele acestora; dacă se specifică un ID, afișează toate nucleele corespunzătoare acelui implementator

en:      --arm-model <id>    print the name of the given ARM implementer and model. Requires --arm-id=<id>.
ro:      --arm-model <id>    afișează numele implementatorului și modelului ARM specificat. Necesită opțiunea „--arm-id=<id>”

en: Available output columns for -e or -p:
ro: Coloane de ieșire disponibile pentru „-e” sau „-p”:

en: 
    Available output columns for -C:
ro: 
    Coloane de ieșire disponibile pentru „-C”:

en: unsupported --flat argument
ro: argument „--flat” neacceptat

en: failed to parse implementer id
ro: nu s-a putut analiza id-ul implementatorului

en: failed to parse model id
ro: nu s-a reușit să se analizeze id-ul modelului

en: %s: options --all, --online and --offline may only be used with options --extended or --parse.
ro: %s: opțiunile „--all”, „--online” și „--offline” pot fi utilizate numai cu opțiunile „--extended” sau „--parse”.

en: --arm-model option needs to be used with --arm-id
ro: opțiunea „--arm-model” trebuie utilizată împreună cu opțiunea „--arm-id”

en: error: uname failed
ro: eroare: uname() a eșuat

en: failed to determine number of CPUs: %s
ro: nu s-a putut determina numărul de CPU-uri: %s

en: Failed to extract the node number
ro: Nu s-a reușit să se extragă numărul nodului

en: cannot restore signal mask
ro: nu se poate restaura masca de semnal

en: cannot unblock signal
ro: nu se poate debloca semnalul

en: cannot restore signal handler
ro: nu poate restaura gestionarul de semnal

en: Resource key
ro: Cheie de resursă

en: Key
ro: Cheie

en: Resource ID
ro: ID resursă

en: Owner's username or UID
ro: Numele de utilizator al proprietarului sau UID-ul acestuia

en: Owner
ro: Proprietar

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Creator UID
ro: UID-ul creatorului

en: Creator user
ro: Utilizator-creator

en: Creator GID
ro: GID-ul creatorului

en: Creator group
ro: Grupul creatorului

en: User ID
ro: ID-ul utilizatorului

en: User name
ro: Numele utilizatorului

en: Group ID
ro: ID-ul grupului

en: Group name
ro: Numele grupului

en: Time of the last change
ro: Data și ora ultimei schimbări

en: Last change
ro: Ultima modificare

en: POSIX resource name
ro: numele resursei POSIX

en: Time of last action
ro: Data și ora ultimei acțiuni

en: Last action
ro: Ultima acțiune

en: Bytes used
ro: Octeți utilizați

en: Number of messages
ro: Numărul de mesaje

en: Messages
ro: Mesaje

en: Time of last msg sent
ro: Data și ora ultimului mesaj trimis

en: Msg sent
ro: Mesaj trimis

en: Time of last msg received
ro: Data și ora ultimului mesaj primit

en: Msg received
ro: Mesaj primit

en: PID of the last msg sender
ro: PID-ul expeditorului ultimului mesaj

en: Msg sender
ro: Expeditorul mesajului

en: PID of the last msg receiver
ro: PID-ul destinatarului ultimului mesaj

en: Msg receiver
ro: Destinatarul mesajului

en: Segment size
ro: Dimensiunea segmentului

en: Number of attached processes
ro: Numărul de procese atașate

en: Attached processes
ro: Procese atașate

en: Status
ro: Starea

en: Attach time
ro: Data și ora atașării

en: Detach time
ro: Data și ora detașării

en: Creator command line
ro: Linia de comandă a creatorului

en: Creator command
ro: Comanda creatorului

en: PID of the creator
ro: PID-ul creatorului

en: Creator PID
ro: PID al creatorului

en: PID of last user
ro: PID-ul ultimului utilizator

en: Last user PID
ro: PID al ultimului utilizator

en: Number of semaphores
ro: Numărul de semafoare

en: Semaphores
ro: Semafoare

en: Time of the last operation
ro: Data și ora ultimei operații

en: Last operation
ro: Ultima operație

en: Resource name
ro: Numele resursei

en: Resource
ro: Resursa

en: Resource description
ro: Descrierea resursei

en: Description
ro: Descriere

en: Currently used
ro: Utilizată în prezent

en: Used
ro: Utilizată

en: Currently use percentage
ro: Procentul de utilizare actual

en: Use
ro: Utilizare

en: System-wide limit
ro: Limita la nivel de sistem

en: Limit
ro: Limita

en: Semaphore value
ro: Valoarea semaforului

en: Value
ro: Valoare

en: column %s does not apply to the specified IPC
ro: coloana %s nu se aplică la IPC-ul specificat

en:  -m, --shmems             shared memory segments
ro:  -m, --shmems             segmente de memorie partajată

en:  -M, --posix-shmems       POSIX shared memory segments
ro:  -M, --posix-shmems       segmente de memorie partajată POSIX

en:  -q, --queues             message queues
ro:  -q, --queues             cozi de mesaje

en:  -Q, --posix-mqueues      POSIX message queues
ro:  -Q, --posix-mqueues      cozi de mesaje POSIX

en:  -s, --semaphores         semaphores
ro:  -s, --semaphores         semafoare

en:  -S, --posix-semaphores   POSIX semaphores
ro:  -S, --posix-semaphores   semafoare POSIX

en:  -g, --global             info about system-wide usage
                                (may be used with -m, -q and -s)
ro:  -g, --global             afișează informații despre utilizarea la nivel de
                              sistem (poate fi utilizată cu „-m”, „-q” și „-s”)

en:  -i, --id <id>            System V resource identified by <id>
ro:  -i, --id <id>            resursă System V identificată prin <id>

en:  -N, --name <name>        POSIX resource identified by <name>
ro:  -N, --name <nume>        resursă POSIX identificată prin <nume>

en:  -b, --bytes              print SIZE in bytes rather than in human-readable form
ro:  -b, --bytes              afișează DIMENSIUNEA în octeți, nu într-un format ușor
                              de citit de către om

en:  -c, --creator            show creator and owner
ro:  -c, --creator            afișează creatorul și proprietarul

en:  -J, --json               use the JSON output format
ro:  -J, --json               utilizează formatul de ieșire JSON

en:  -l, --list               force list output format (for example with --id)
ro:  -l, --list               forțează formatul de ieșire ca listă (de exemplu, cu „--id”)

en:  -P, --numeric-perms      print numeric permissions (PERMS column)
ro:  -P, --numeric-perms      afișează permisiunile numerice (coloana PERMS)

en:  -t, --time               show attach, detach and change times
ro:  -t, --time               afișează data și ora de atașare, detașare și schimbare

en:  -y, --shell              use column names to be usable as shell variables
ro:  -y, --shell              utilizează nume de coloane pentru a putea fi utilizate
                              ca variabile shell

en: 
    Generic System V columns:
ro: 
    Coloane System V generice:

en: 
    Generic POSIX columns:
ro: 
    Coloane POSIX generice:

en: 
    System V Shared-memory columns (--shmems):
ro: 
    Coloane de memorie partajată System V (--shmems):

en: 
    System V Message-queue columns (--queues):
ro: 
    Coloane de coadă de mesaje System V (--queues):

en: 
    System V Semaphore columns (--semaphores):
ro: 
    Coloane de semafoare System V (--semaphores):

en: 
    POSIX Semaphore columns (--posix-semaphores):
ro: 
    Coloane de semafoare POSIX (--posix-semaphores):

en: 
    Summary columns (--global):
ro: 
    Coloane de rezumat (--global):

en: Elements:
ro: Elemente:

en: failed to set data
ro: nu s-a reușit să se definească datele

en: Number of semaphore identifiers
ro: Numărul de identificatori de semafoare

en: Total number of semaphores
ro: Numărul total de semafoare

en: Max semaphores per semaphore set.
ro: Numărul maxim de semafoare pe set de semafoare.

en: Max number of operations per semop(2)
ro: Numărul maxim de operații pe semop(2)

en: Semaphore max value
ro: Valoarea maximă a semaforului

en: message queue %s not found
ro: coada de mesaje %s nu a fost găsită

en: Number of System V message queues
ro: Numărul de cozi de mesaje System V

en: Max size of System V message (bytes)
ro: Dimensiunea maximă a mesajului System V (octeți)

en: Default max size of System V queue (bytes)
ro: Dimensiunea maximă a cozii System V ( octeți)

en: Number of POSIX message queues
ro: Numărul de cozi de mesaje POSIX

en: Max size of POSIX message (bytes)
ro: Dimensiunea maximă a mesajului POSIX (octeți)

en: Number of messages in POSIX message queue
ro: Numărul de mesaje în coada de mesaje POSIX

en: noreserve
ro: fără rezervă

en: shared memory segment %s not found
ro: segmentul de memorie partajată %s nu a fost găsit

en: Shared memory segments
ro: Segmente de memorie partajată

en: Shared memory pages
ro: Pagini de memorie partajată

en: Max size of shared memory segment (bytes)
ro: Dimensiunea maximă a segmentului de memorie partajată (octeți)

en: Min size of shared memory segment (bytes)
ro: Dimensiunea minimă a segmentului de memorie partajată (octeți)

en: failed to parse IPC identifier
ro: nu s-a reușit să se analizeze identificatorul IPC

en: --global is mutually exclusive with --creator, --id, --name and --time
ro: opțiunea „--global” se exclude reciproc cu opțiunile „--creator”, „--id”, „--name” și „--time”

en: Utility to display kernel interrupt information.
ro: Instrument de afișare a informațiilor despre întreruperile din nucleu.

en:  -i, --input          read data from input file
ro:  -i, --input          citește datele din fișierul de intrare

en:  -s, --sort <column>  specify sort column
ro:  -s, --sort <coloana>  specifică coloana de sortare

en:  -S, --softirq        show softirqs instead of interrupts
ro:  -S, --softirq         afișează softirqs în loc de întreruperi

en:  -t, --threshold <N>  only IRQs with counters above <N>
ro:  -t, --threshold <N>   numai IRQ-urile cu contoare peste <N>

en:  -C, --cpu-list <list> only show counters for these CPUs
ro:  -C, --cpu-list <listă> afișează contoare doar pentru aceste CPU-uri

en: start and end address of the memory range
ro: adresa de început și de sfârșit a intervalului de memorie

en: size of the memory range
ro: dimensiunea intervalului de memorie

en: online status of the memory range
ro: starea de funcționare a intervalului de memorie

en: memory is removable
ro: memoria este detașabilă

en: memory block number or blocks range
ro: numărul de blocuri de memorie sau intervalul de blocuri

en: numa node of memory
ro: nod numa de memorie

en: valid zones for the memory range
ro: zone valide pentru intervalul de memorie

en: configuration status of the memory range
ro: starea de configurare a intervalului de memorie

en: memmap-on-memory status of the memory range
ro: starea memmap-on-memory a intervalului de memorie

en: online
ro: conectat

en: offline
ro: deconectat

en: on->off
ro: pornit->oprit

en: force
ro: forță

en: Memory block size:
ro: Dimensiunea blocului de memorie:

en: Total online memory:
ro: Memoria totală conectată:

en: Total offline memory:
ro: Memoria totală desconectată:

en: Memmap on memory parameter:
ro: Parametrul „memmap” pentru memorie:

en: Failed to open %s
ro: Nu s-a putut deschide %s

en: failed to read memory block size
ro: nu s-a reușit să se citească dimensiunea blocului de memorie

en: This system does not support memory blocks
ro: Acest sistem nu acceptă blocuri de memorie

en: List the ranges of available memory with their online status.
ro: Listează intervalele de memorie de care se dispune cu starea lor curentă.

en:  -a, --all            list each individual memory block
ro:  -a, --all            listează fiecare bloc de memorie individual

en:  -o, --output <list>  output columns
ro:  -o, --output <listă>          afișează coloanele enumerate în listă

en:  -S, --split <list>   split ranges by specified columns
ro:  -S, --split <listă>  împarte intervalele după coloanele specificate

en:  -s, --sysroot <dir>  use the specified directory as system root
ro:  -s, --sysroot <dir>  utilizează directorul specificat ca rădăcină a sistemului

en:      --summary[=when] print summary information (never,always or only)
ro:      --summary[=when] afișează informații rezumative („never” (niciodată),
                                  „always” (întotdeauna) sau „only” (doar)

en: options --{raw,json,pairs} and --summary=only are mutually exclusive
ro: opțiunile „--{raw,json,pairs}” și „--summary=only” se exclud reciproc

en: invalid argument to --sysroot
ro: argument nevalid pentru opțiunea „--sysroot”

en: namespace identifier (inode number)
ro: identificatorul spațiului de nume (numărul de nod-i)

en: kind of namespace
ro: tipul de spațiu de nume

en: path to the namespace
ro: ruta către spațiul de nume

en: number of processes in the namespace
ro: numărul de procese din spațiul de nume

en: lowest PID in the namespace
ro: cel mai mic PID din spațiul de nume

en: PPID of the PID
ro: PPID al PID

en: command line of the PID
ro: linia de comandă a PID-ului

en: UID of the PID
ro: UID al PID

en: username of the PID
ro: numele de utilizator al PID-ului

en: namespace ID as used by network subsystem
ro: identificatorul spațiului de nume utilizat de subsistemul de rețea

en: nsfs mountpoint (usually used network subsystem)
ro: punctul de montare nsfs (utilizat de obicei pentru subsistemul de rețea)

en: parent namespace identifier (inode number)
ro: identificatorul spațiului de nume părinte (numărul de nod-i)

en: owner namespace identifier (inode number)
ro: identificatorul spațiului de nume al proprietarului (numărul de nod-i)

en:  %s [options] [<namespace ID>]
ro:  %s [opțiuni] [<ID_spațiu-nume>]

en: List system namespaces.
ro: Listează spațiile de nume ale sistemului.

en:  -o, --output <list>    define which output columns to use
ro:  -o, --output <listă>   definește ce coloane de ieșire se utilizează

en:  -P, --persistent       namespaces without processes
ro:  -P, --persistent       spațiile de nume fără procese

en:  -p, --task <pid>       print process namespaces
ro:  -p, --task <pid>       afișează spațiile de nume ale procesului cu PID-ul specificat

en:  -W, --nowrap           don't use multi-line representation
ro:  -W, --nowrap           nu utilizează reprezentarea pe mai multe linii

en:  -t, --type <name>      namespace type (mnt, net, ipc, user, pid, uts, cgroup, time)
ro:  -t, --type <nume>      tipul de spațiu de nume (mnt, net, ipc, user, pid, uts,
                            cgroup, time)

en:  -T, --tree[=<rel>]     use tree format (parent, owner, or process)
ro:  -T, --tree[=<rel>]     utilizează formatul arbore („parent” părinte, „own”
                            proprietar, sau „process” proces)

en: unknown namespace type: %s
ro: tip de spațiu de nume necunoscut: %s

en: unknown tree type: %s
ro: tip de arbore necunoscut: %s

en: --task is mutually exclusive with <namespace>
ro: „--task” se exclude reciproc cu <spațiu de nume>

en: invalid namespace argument
ro: argument de spațiu de nume nevalid

en: --tree={parent|owner} is unsupported for your system
ro: --tree={parent|owner} nu este admisă de sistemul dvs.

en: not found namespace: %ju
ro: nu s-a găsit spațiul de nume: %ju

en: drop permissions failed.
ro: eliminarea permisiunilor a eșuat.

en: %s from %s (libmount %s
ro: %s din %s (libmount %s

en: failed to read mtab
ro: nu s-a putut citi fișierul mtab

en: %-25s: ignored
ro: %-25s: ignorat

en: %-25s: already mounted
ro: %-25s: deja montat

en: %s: %s moved to %s.
ro: %s: %s a fost mutat în %s.

en: %s: %s bound on %s.
ro: %s: %s legat de %s.

en: %s: %s mounted on %s.
ro: %s: %s montat pe %s.

en: %s: %s propagation flags changed.
ro: %s: %s fanioane de propagare modificate.

en: mount: %s does not contain SELinux labels.
           You just mounted a file system that supports labels which does not
           contain labels, onto an SELinux box. It is likely that confined
           applications will generate AVC messages and not be allowed access to
           this file system.  For more details see restorecon(8) and mount(8).
ro: mount: %s nu conține etichete SELinux.
           Tocmai ați montat un sistem de fișiere care suportă etichete, dar care
           nu conține etichete, într-o mașină cu SELinux. Este probabil ca aplicațiile
           confinate să genereze mesaje AVC și să nu li se permită accesul la acest
           sistem de fișiere.  Pentru mai multe detalii, consultați restorecon(8) și
           mount(8).

en: mount: (hint) your fstab has been modified, but systemd still uses
           the old version; use 'systemctl daemon-reload' to reload.
ro: mount: (indiciu) fișierul dvs. fstab a fost modificat, dar systemd încă folosește
           versiunea veche; utilizați «systemctl daemon-reload» pentru a reîncărca.

en: mount error:
     | mount errors:
ro[0]: eroare de montare:
ro[1]: erori de montare:
ro[2]: erori de montare:

en: mount warning:
     | mount warnings:
ro[0]: avertisment de montare:
ro[1]: avertismente de montare:
ro[2]: avertismente de montare:

en: mount info:
     | mount infos:
ro[0]: informație despre montare:
ro[1]: informații despre montare:
ro[2]: informații despre montare:

en:        dmesg(1) may have more information after failed mount system call.
ro:        dmesg(1) poate avea mai multe informații după un apel de sistem de montare eșuat.

en: %s: failed to parse
ro: %s: nu s-a putut analiza

en: failed to append option '%s'
ro: nu s-a putut adăuga opțiunea „%s”

en:  %1$s [-lhV]
     %1$s -a [options]
     %1$s [options] [--source] <source> | [--target] <directory>
     %1$s [options] <source> <directory>
     %1$s <operation> <mountpoint> [<target>]
ro:  %1$s [-lhV]
     %1$s -a [opțiuni]
     %1$s [opțiuni] [--source] <sursa> | [--target] <director>
     %1$s [opțiuni] <sursa> <director>
     %1$s <operația> <punct-montare> [<ținta>]

en: Mount a filesystem.
ro: Montează un sistem de fișiere.

en:  -a, --all               mount all filesystems mentioned in fstab
ro:  -a, --all               montează toate sistemele de fișiere menționate în fișierul „fstab”

en:  -c, --no-canonicalize   don't canonicalize paths
ro:  -c, --no-canonicalize   nu canonizează rutele

en:      --beneath           attach the filesystem beneath the top mount
ro:      --beneath           atașează sistemul de fișiere sub montarea de nivel superior

en:      --exclusive         allow only one filesystem instance
ro:      --exclusive         permite doar o singură instanță a sistemului de fișiere

en:  -f, --fake              dry run; skip the mount(2) syscall
ro:  -f, --fake              rulează în gol; omite apelul de sistem mount(2)

en:  -F, --fork              fork off for each device (use with -a)
ro:  -F, --fork              activează bifurcarea pentru fiecare dispozitiv (se utilizează cu opțiunea „-a”)

en:  -T, --fstab <path>      alternative file to /etc/fstab
ro:  -T, --fstab <ruta>      fișier alternativ pentru „/etc/fstab”

en:  -i, --internal-only     don't call the mount.<type> helpers
ro:  -i, --internal-only     nu apelează asistenții mount.<tip>

en:  -l, --show-labels       show also filesystem labels
ro:  -l, --show-labels       afișează de asemenea etichetele sistemului de fișiere

en:      --map-groups <inner>:<outer>:<count>
                             add the specified GID map to an ID-mapped mount
ro:      --map-groups <int>:<ext>:<număr>
                             adaugă harta GID specificată la o montare asociată cu ID

en:      --map-users <inner>:<outer>:<count>
                             add the specified UID map to an ID-mapped mount
ro:      --map-users <int>:<ext>:<număr>
                             adaugă harta UID specificată la o montare asociată cu ID

en:      --map-users /proc/<pid>/ns/user
                             specify the user namespace for an ID-mapped mount
ro:      --map-users /proc/<pid>/ns/user
                             specifică spațiul de nume al utilizatorului pentru o montare cu ID-ul asociat

en:  -m, --mkdir[=<mode>]    alias to '-o X-mount.mkdir[=<mode>]'
ro:  -m, --mkdir[=<mod>]     alias pentru „-o X-mount.mkdir[=<mod>]”

en:  -n, --no-mtab           don't write to /etc/mtab
ro:  -n, --no-mtab           nu scrie în „/etc/mtab”

en:      --options-mode <mode>
                             what to do with options loaded from fstab
ro:      --options-mode <mod>
                             indică ce se face cu opțiunile încărcate din fișierul „fstab”

en:      --options-source <source>
                             mount options source
ro:      --options-source <sursa>
                             sursa opțiunilor de montare

en:      --options-source-force
                             force use of options from fstab/mtab
ro:      --options-source-force
                             forțează utilizarea opțiunilor din fstab/mtab

en:      --onlyonce          check if filesystem is already mounted on target
ro:      --onlyonce          verifică dacă sistemul de fișiere este deja montat pe țintă

en:  -o, --options <list>    comma-separated list of mount options
ro:  -o, --options <listă>   listă de opțiuni de montare, separate prin virgule

en:  -O, --test-opts <list>  limit the set of filesystems (use with -a)
ro:  -O, --test-opts <listă> limitează setul de sisteme de fișiere (se utilizează cu opțiunea „-a”)

en:  -r, --ro, --read-only   mount the filesystem read-only (same as -o ro)
ro:  -r, --ro, --read-only   montează sistemul de fișiere numai-pentru-citire (la
                             fel ca „-o ro”)

en:  -t, --types <list>      limit the set of filesystem types
ro:  -t, --types <listă>     limitează setul de tipuri de sisteme de fișiere

en:      --source <src>      explicitly specifies source (path, label, uuid)
ro:      --source <src>      specifică în mod explicit sursa ( ruta, eticheta, uuid)

en:      --target <target>   explicitly specifies mountpoint
ro:      --target <ținta>    specifică în mod explicit punctul de montare

en:      --target-prefix <path>
                             specifies path used for all mountpoints
ro:     --target-prefix <ruta>
                             specifică ruta utilizată pentru toate punctele de montare

en:  -v, --verbose           say what is being done
ro:  -v, --verbose           explică ce se face în fiecare moment

en:  -w, --rw, --read-write  mount the filesystem read-write (default)
ro:  -w, --rw, --read-write  montează sistemul de fișiere în regim de citire-scriere (implicit)

en:  -N, --namespace <ns>    perform mount in another namespace
ro:  -N, --namespace <ns>    efectuează montarea în alt spațiu de nume

en: Source:
ro: Sursa:

en:  -L, --label <label>     synonym for LABEL=<label>
ro:  -L, --label <eticheta>  sinonim pentru LABEL=<eticheta>

en:  -U, --uuid <uuid>       synonym for UUID=<uuid>
ro:  -U, --uuid <uuid>       sinonim pentru UUID=<uuid>

en:  LABEL=<label>           specifies device by filesystem label
ro:  LABEL=<eticheta>        specifică dispozitivul prin eticheta sistemului de fișiere

en:  UUID=<uuid>             specifies device by filesystem UUID
ro:  UUID=<uuid>             specifică dispozitivul prin UUID-ul sistemului de fișiere

en:  PARTLABEL=<label>       specifies device by partition label
ro:  PARTLABEL=<eticheta>    specifică dispozitivul după eticheta partiției

en:  PARTUUID=<uuid>         specifies device by partition UUID
ro:  PARTUUID=<uuid>         specifică dispozitivul după UUID-ul partiției

en:  ID=<id>                 specifies device by udev hardware ID
ro:  ID=<id>                 specifică dispozitivul după identificatorul dispozitivului udev

en:  <device>                specifies device by path
ro:  <dispozitiv>            specifică dispozitivul în funcție de rută

en:  <directory>             mountpoint for bind mounts (see --bind/rbind)
ro:  <director>              punctul de montare pentru montările „bind” (a se vedea „--bind/rbind”)

en:  <file>                  regular file for loopdev setup
ro:  <fișier>                fișier obișnuit pentru configurarea dispozitivului de buclă (loopdev)

en: Operations:
ro: Operații:

en:  -B, --bind              mount a subtree somewhere else (same as -o bind)
ro:  -B, --bind              montează un subarbore în altă parte (la fel ca „-o bind”)

en:  -M, --move              move a subtree to some other place
ro:  -M, --move              mută un subarbore în alt loc

en:  -R, --rbind             mount a subtree and all submounts somewhere else
ro:  -R, --rbind             montează un subarbore și toți subarborii în altă parte

en:  --make-shared           mark a subtree as shared
ro:  --make-shared           marchează un subarbore ca fiind partajat

en:  --make-slave            mark a subtree as slave
ro:  --make-slave            marchează un subarbore ca sclav

en:  --make-private          mark a subtree as private
ro:  --make-private          marchează un subarbore ca fiind privat

en:  --make-unbindable       mark a subtree as unbindable
ro:  --make-unbindable       marchează un subarbore ca fiind de nelegat (unbindable)

en:  --make-rshared          recursively mark a whole subtree as shared
ro:  --make-rshared          marchează recursiv un întreg subarbore ca fiind partajat

en:  --make-rslave           recursively mark a whole subtree as slave
ro:  --make-rslave           marchează recursiv un întreg subarbore ca sclav

en:  --make-rprivate         recursively mark a whole subtree as private
ro:  --make-rprivate         marchează recursiv un întreg subarbore ca fiind privat

en:  --make-runbindable      recursively mark a whole subtree as unbindable
ro:  --make-runbindable      marchează recursiv un întreg subarbore ca fiind de nelegat

en: libmount context allocation failed
ro: alocarea contextului libmount a eșuat

en: failed to set options pattern
ro: nu s-a reușit să se stabilească modelul de opțiuni

en: failed to set target namespace to %s
ro: nu s-a reușit să se stabilească spațiul de nume țintă la %s

en: source specified more than once
ro: sursă specificată de mai multe ori

en: --show is not supported on this system
ro: opțiunea „--show” nu este admisă de către acest sistemul

en:  %1$s [-qd] /path/to/directory
     %1$s -x /dev/device
ro:  %1$s [-qd] /ruta/la/director
     %1$s -x /dev/dispozitiv

en: Check whether a directory or file is a mountpoint.
ro: Verifică dacă un director sau un fișier este un punct de montare

en:  -q, --quiet        quiet mode - don't print anything
         --nofollow     do not follow symlink
     -d, --fs-devno     print maj:min device number of the filesystem
     -x, --devno        print maj:min device number of the block device
         --show         print mountpoint for given path
ro:  -q, --quiet        modul silențios - nu afișează nimic
         --nofollow     nu urmărește legătura simbolică
     -d, --fs-devno     afișează numărul dispozitivului maj:min al sistemului de fișiere
     -x, --devno        afișează numărul dispozitivului maj:min al dispozitivului de blocuri
         --show         afișează punctul de montare pentru ruta specificată

en: %s is not a mountpoint
ro: %s nu este un punct de montare

en: %s is a mountpoint
ro: %s este un punct de montare

en:  %s [options] [<program> [<argument>...]]
ro:  %s [opțiuni] [<program> [<argument>...]]

en: Run a program with namespaces of other processes.
ro: Rulează un program cu spațiile de nume ale altor procese.

en:  -a, --all                     enter all namespaces
ro:  -a, --all                      introduce toate spațiile de nume

en:  -t, --target <PID>            target process to get namespaces from
ro:  -t, --target <PID>             procesul țintă de la care se obțin spațiile de nume

en:  -m, --mount[=<file>|=:<nsid>] enter mount namespace
ro:  -m, --mount[=<fișier>|=:<nsid>]
                                    introduce spațiul de nume de montare

en:  -u, --uts[=<file>|=:<nsid>]   enter UTS namespace (hostname etc)
ro:  -u, --uts[=<fișier>|=:<nsid>]  introduce spațiul de nume UTS (hostname, etc)

en:  -i, --ipc[=<file>|=:<nsid>]   enter System V IPC namespace
ro:  -i, --ipc[=[<fișier>|=:<nsid>] introduce spațiul de nume IPC System V

en:  -n, --net[=<file>|=:<nsid>]   enter network namespace
ro:  -n, --net[=<fișier>|=:<nsid>]  introduce spațiul de nume de rețea

en:  -N, --net-socket <fd>         enter socket's network namespace (needs --target)
ro:  -N, --net-socket <fd>          introduce spațiul de nume de rețea al soclului
                                    (se utilizează cu „--target”)

en:  -p, --pid[=<file>|=:<nsid>]   enter pid namespace
ro:  -p, --pid[=<fișier>|=:<nsid>]  introduce spațiul de nume pid

en:  -C, --cgroup[=<file>|=:<nsid>]  enter cgroup namespace
ro:  -C, --cgroup[=<fișier>|=:<nsid>]
                                    introduce spațiul de nume cgroup

en:  -U, --user[=<file>|=:<nsid>]  enter user namespace
ro:  -U, --user[=<fișier>|=:<nsid>] introduce spațiul de nume de utilizator

en:      --user-parent             enter parent user namespace
ro:      --user-parent              introduce spațiul de nume al utilizatorului părinte

en:  -T, --time[=<file>|=:<nsid>]  enter time namespace
ro:  -T, --time[=<fișier>|=:<nsid>] introduce spațiul de nume de timp

en:  -S, --setuid[=<uid>]          set uid in entered namespace
ro:  -S, --setuid[=<uid>]           stabilește uid-ul în spațiul de nume introdus

en:  -G, --setgid[=<gid>]          set gid in entered namespace
ro:  -G, --setgid[=<gid>]           stabilește gid-ul în spațiul de nume introdus

en:      --preserve-credentials    do not touch uids or gids
ro:      --preserve-credentials     nu modifică uid-urile sau gid-urile

en:      --keep-caps               retain capabilities granted in user namespaces
ro:      --keep-caps                reține capacitățile acordate în spațiile de nume
                                    de utilizator

en:  -r, --root[=<dir>]            set the root directory
ro:  -r, --root[=<director>]        stabilește directorul rădăcină

en:  -w, --wd[=<dir>]              set the working directory
ro:  -w, --wd[=<director>]          stabilește directorul de lucru

en:  -W, --wdns <dir>              set the working directory in namespace
ro:  -W, --wdns <director>          stabilește directorul de lucru în spațiul de nume

en:  -e, --env                     inherit environment variables from target process
ro:  -e, --env                      moștenește variabilele de mediu de la procesul
                                    țintă

en:  -F, --no-fork                 do not fork before exec'ing <program>
ro:  -F, --no-fork                  nu se bifurcă înainte de a executa <programul>

en:  -c, --join-cgroup             join the cgroup of the target process
ro:  -c, --join-cgroup              unește cu cgroup-ul procesului țintă

en:  -Z, --follow-context          set SELinux context according to --target PID
ro:  -Z, --follow-context           stabilește contextul SELinux în conformitate cu
                                    „--target PID”

en: neither filename nor target pid supplied for %s
ro: nici numele fișierului, nici pid-ul țintă nu au fost furnizate pentru %s

en: failed to parse nsid: %s
ro: nu s-a putut analiza nsid: %s

en: failed to fill namespace file handle
ro: nu s-a reușit completarea gestionarului de fișier al spațiului de nume

en: cannot open namespace of id %<PRIu64>
ro: nu s-a putut deschide spațiul de nume cu ID-ul %<PRIu64>

en: reassociate to namespace '%s' failed
ro: reasocierea la spațiul de nume „%s” a eșuat

en: reassociate to namespaces failed
ro: reasocierea la spațiul de nume a eșuat

en: failed to open parent namespace
ro: nu s-a reușit să se deschidă spațiul de nume părinte

en: failed to pidfd_open() for %d
ro: executarea apelului de sistem pidfd_open() pentru %d a eșuat

en: failed to get cgroup path
ro: nu s-a reușit să se obțină ruta cgroup

en: failed to open cgroup.procs
ro: nu s-a putut deschide cgroup.procs

en: statfs %s failed
ro: statfs %s a eșuat

en: write cgroup.procs failed
ro: scrierea cgroup.procs a eșuat

en: failed to parse file descriptor
ro: nu s-a putut analiza descriptorul de fișier

en: failed to parse uid
ro: nu s-a putut analiza uid-ul

en: failed to parse gid
ro: nu s-a putut analiza gid-ul

en: no target PID specified for --follow-context
ro: nu este specificat niciun PID țintă pentru „--follow-context”

en: failed to get %d SELinux context
ro: nu s-a reușit să se obțină contextul SELinux %d

en: failed to set exec context to '%s'
ro: nu s-a putut stabili contextul de execuție la „%s”

en: no target PID specified
ro: nu este specificat niciun PID țintă

en: --join-cgroup is only supported in cgroup v2
ro: opțiunea „--join-cgroup” este acceptată doar în cgroup v2

en: no namespace specified
ro: nu este specificat niciun spațiu de nume

en: cannot open current working directory
ro: nu se poate deschide directorul de lucru actual

en: change directory by root file descriptor failed
ro: schimbarea directorului prin descriptorul de fișiere root a eșuat

en: chroot failed
ro: «chroot» a eșuat

en: change directory by working directory file descriptor failed
ro: schimbarea directorului prin descriptorul de fișier al directorului de lucru a eșuat

en: failed to get environment variables
ro: nu s-a reușit să se obțină variabilele de mediu

en: can not get process stat
ro: nu se poate obține starea procesului

en: setgroups failed
ro: setgroups() a eșuat

en:  %s [options] new_root put_old
ro:  %s [opțiuni] noua_rădăcină amplasarea_veche

en: Change the root filesystem.
ro: Schimbă sistemul de fișiere rădăcină.

en: failed to change root from `%s' to `%s'
ro: nu s-a putut schimba rădăcina de la „%s” la „%s”

en: address space limit
ro: limita spațiului de adrese

en: max core file size
ro: dimensiunea maximă a unui fișier „core”

en: CPU time
ro: timp CPU

en: seconds
ro: secunde

en: max data size
ro: dimensiunea maximă a datelor

en: max file size
ro: dimensiunea maximă a fișierului

en: max number of file locks held
ro: numărul maxim de blocări de fișiere deținute

en: locks
ro: blocări

en: max locked-in-memory address space
ro: spațiul maxim de adrese blocat în memorie

en: max bytes in POSIX mqueues
ro: numărul maxim de octeți în cozile de mesaje POSIX

en: max nice prio allowed to raise
ro: prioritatea maximă de curtoazie „nice” care poate fi acordată

en: max number of open files
ro: numărul maxim de fișiere deschise

en: files
ro: fișiere

en: max number of processes
ro: numărul maxim de procese

en: max resident set size
ro: dimensiunea maximă a memoriei rezidente

en: max real-time priority
ro: prioritatea maximă în timp real

en: timeout for real-time tasks
ro: timpul de așteptare pentru sarcini în timp real

en: microsecs
ro: microsecunde

en: max number of pending signals
ro: numărul maxim de semnale în așteptare

en: signals
ro: semnale

en: max stack size
ro: dimensiunea maximă a stivei

en: resource name
ro: numele resursei

en: resource description
ro: descrierea resursei

en: soft limit
ro: limită moderată

en: hard limit (ceiling)
ro: limită maximală (plafonul)

en: units
ro: unități

en:  %s [options] [--<resource>=<limit>] [-p PID]
ro:  %s [opțiuni] [--<resource>=<limita>] [-p PID]

en:  %s [options] [--<resource>=<limit>] COMMAND
ro:  %s [opțiuni] [--<resource>=<limita>] COMANDA

en: Show or change the resource limits of a process.
ro: Afișează sau modifică limitele de resurse ale unui proces.

en:  -p, --pid <pid>        process id
     -o, --output <list>    define which output columns to use
         --noheadings       don't print headings
         --raw              use the raw output format
         --verbose          verbose output
ro:  -p, --pid <pid>        id-ul procesului
     -o, --output <listă>   definește ce coloane de ieșire se utilizează
         --noheadings       nu afișează titlurile coloanelor
         --raw              utilizează formatul de ieșire brut
         --verbose          oferă informații detaliate

en: 
    Resources:
ro: 
    Resurse:

en:  -c, --core             maximum size of core files created
     -d, --data             maximum size of a process's data segment
     -e, --nice             maximum nice priority allowed to raise
     -f, --fsize            maximum size of files written by the process
     -i, --sigpending       maximum number of pending signals
     -l, --memlock          maximum size a process may lock into memory
     -m, --rss              maximum resident set size
     -n, --nofile           maximum number of open files
     -q, --msgqueue         maximum bytes in POSIX message queues
     -r, --rtprio           maximum real-time scheduling priority
     -s, --stack            maximum stack size
     -t, --cpu              maximum amount of CPU time in seconds
     -u, --nproc            maximum number of user processes
     -v, --as               size of virtual memory
     -x, --locks            maximum number of file locks
     -y, --rttime           CPU time in microseconds a process scheduled
                            under real-time scheduling
ro:  -c, --core             dimensiunea maximă a fișierelor „core” create (conținutul
                            memoriei transferate)
     -d, --data             dimensiunea maximă a segmentului de date al unui proces
     -e, --nice             prioritatea maximă de curtoazie „nice” care poate fi atinsă
     -f, --fsize            dimensiunea maximă a fișierelor scrise de către proces
     -i, --sigpending       numărul maxim de semnale în așteptare
     -l, --memlock          dimensiunea maximă pe care un proces o poate bloca în memorie
     -m, --rss              dimensiunea maximă a memoriei rezidente
     -n, --nofile           numărul maxim de fișiere deschise
     -q, --msgqueue         numărul maxim de octeți în cozile de mesaje POSIX
     -r, --rtprio           prioritatea maximă de planificare în timp real
     -s, --stack            dimensiunea maximă a stivei
     -t, --cpu              valoarea maximă a timpului de CPU în secunde
     -u, --nproc            numărul maxim de procese de utilizator
     -v, --as               dimensiunea memoriei virtuale
     -x, --locks            numărul maxim de blocări de fișiere
     -y, --rttime           timpul de CPU în microsecunde al unui proces planificat
                            în baza planificării în timp real

en:  <limit> is defined as a range soft:hard, soft:, :hard or a value to
             define both limits (e.g. -e=0:10 -r=:10).
ro:  <limita> este definită ca un interval moderată:maximală, moderată:, :maximală
              sau o valoare care definește ambele limite (de exemplu -e=0:10 -r=:10)

en: unlimited
ro: nelimitată

en: failed to get old %s limit
ro: nu s-a putut obține limita %s veche

en: the soft limit %s cannot exceed the hard limit
ro: limita moderată %s nu poate depăși limita maximală

en: the %s resource limit is not allowed to exceed %u (fs.nr_open)
ro: limita de resurse %s nu poate depăși valoarea %u (fs.nr_open)

en: New %s limit for pid %d:
ro: Noua limită %s pentru pid-ul %d:

en: failed to set the %s resource limit
ro: nu s-a reușit să se stabilească limita resursei %s

en: failed to get the %s resource limit
ro: nu s-a reușit să se obțină limita resursei %s

en: failed to parse %s limit
ro: nu s-a putut analiza limita %s

en: option --pid may be specified only once
ro: opțiunea „--pid” poate fi specificată doar o singură dată

en: options --pid and COMMAND are mutually exclusive
ro: opțiunile „--pid” și COMANDA se exclud reciproc

en: Display kernel profiling information.
ro: Afișează informațiile de profilare a nucleului.

en:  -m, --mapfile <mapfile>   (defaults: "%s" and
                                          "%s")
ro:  -m, --mapfile <fișier-hartă> (implicite: „%s” și
                                           „%s”)

en:  -p, --profile <pro-file>  (default:  "%s")
ro:  -p, --profile <fiș-prof>  (implicit:  „%s”)

en:  -M, --multiplier <mult>   set the profiling multiplier to <mult>
ro:  -M, --multiplier <mult>   stabilește multiplicatorul de profilare la <mult>

en:  -i, --info                print only info about the sampling step
ro:  -i, --info                afișează numai informații despre etapa de eșantionare

en:  -v, --verbose             print verbose data
ro:  -v, --verbose             afișează datele în mod detaliat

en:  -a, --all                 print all symbols, even if count is 0
ro:  -a, --all                 afișează toate simbolurile, chiar dacă numărul este 0

en:  -b, --histbin             print individual histogram-bin counts
ro:  -b, --histbin             afișează numărul individual al intervalelor (marcajelor)
                               din histogramă

en:  -s, --counters            print individual counters within functions
ro:  -s, --counters            afișează contoarele individuale în cadrul funcțiilor

en:  -r, --reset               reset all the counters (root only)
ro:  -r, --reset               reinițiază toate contoarele (numai pentru root)

en:  -n, --no-auto             disable byte order auto-detection
ro:  -n, --no-auto             dezactivează detectarea automată a ordinii octeților

en: failed to parse multiplier
ro: nu s-a reușit să se analizeze multiplicatorul

en: error writing %s
ro: eroare la scrierea %s

en: input file is empty
ro: fișierul de intrare este gol

en: Assuming reversed byte order. Use -n to force native byte order.
ro: Presupunând ordinea inversă a octeților. Utilizați „-n” pentru a forța ordinea nativă a octeților.

en: Sampling_step: %u
ro: Pasul_de_eșantionare: %u

en: %s(%i): wrong map line
ro: %s(%i): linie de hartă greșită

en: can't find "_stext" in %s
ro: nu se poate găsi „_stext” în %s

en: profile address out of range. Wrong map file?
ro: adresa profilului este în afara intervalului. Fișier de hartă greșit?

en: process ID
ro: identificatorul procesului

en: process group ID
ro: identificatorul grupului de procese

en:  %1$s [-n|--priority|--relative] <priority> [-p|--pid] <pid>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <priority>  -g|--pgrp <pgid>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <priority>  -u|--user <user>...
ro:  %1$s [-n|--priority|--relative] <prioritatea> [-p|--pid] <pid>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <prioritatea>  -g|--pgrp <pgid>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <prioritatea>  -u|--user <utilizator>...

en: Alter the priority of running processes.
ro: Modifică prioritatea proceselor care rulează.

en:  -n <num>               specify the 'absolute' nice value,
                              but 'relative' when POSIXLY_CORRECT is set
ro:  -n <număr>             specifică valoarea „absolută” a nivelului de prioritate,
                            dar „relativă” atunci când este definită variabila POSIXLY_CORRECT

en:  --priority <num>       specify the 'absolute' nice value
ro:  --priority <număr>     specifică valoarea de curtoazie (nice) „absolută”

en:  --relative <num>       specify the 'relative' nice value
ro:  --relative <număr>     specifică valoarea de curtoazie (nice) „relativă”

en:  -p, --pid              interpret arguments as process ID (default)
ro:  -p, --pid              interpretează argumentele ca identificator de proces (implicit)

en:  -g, --pgrp             interpret arguments as process group ID
ro:  -g, --pgrp             interpretează argumentele ca identificator de grup de proces

en:  -u, --user             interpret arguments as username or user ID
ro:  -u, --user             interpretează argumentele ca nume de utilizator sau
                            identificator de utilizator

en: failed to get priority for %d (%s)
ro: nu s-a putut obține prioritatea pentru %d (%s)

en: failed to set priority for %d (%s)
ro: nu s-a putut definii prioritatea pentru %d (%s)

en: %d (%s) old priority %d, new priority %d
ro: %d (%s) prioritatea veche %d, noua prioritate %d

en: invalid priority '%s'
ro: prioritate nevalidă „%s”

en: unknown user %s
ro: utilizator necunoscut %s

note: TRANSLATORS: The first %s is one of the above * three ID names. Read: "bad value for %s: %s"
en: bad %s value: %s
ro: valoare incorectă pentru %s: %s

en: kernel device name
ro: numele dispozitivului nucleului

en: device identifier value
ro: valoarea identificatorului dispozitivului

en: device type name that can be used as identifier
ro: numele tipului de dispozitiv care poate fi utilizat ca identificator

en: device type description
ro: descrierea tipului de dispozitiv

en: status of software block
ro: starea blocului software

en: status of hardware block
ro: starea blocului hardware

en: cannot set non-blocking %s
ro: nu s-a putut defini %s fără blocare

en: wrong size of rfkill event: %zu < %zu
ro: dimensiune greșită a evenimentului rfkill: %zu < %zu

en: failed to poll %s
ro: nu s-a putut consulta %s

en: invalid identifier
ro: identificator nevalid

en: blocked
ro: blocat

en: unblocked
ro: deblocat

en: invalid identifier: %s
ro: identificator nevalid: %s

en:  %s [options] command [identifier ...]
ro:  %s [opțiuni] comandă [identificator ...]

en: Tool for enabling and disabling wireless devices.
ro: Instrument pentru activarea și dezactivarea dispozitivelor fără fir.

note: TRANSLATORS: command names should not be translated, explaining them as additional field after identifier is fine, for example * list   [identifier]   (lista [tarkenne])
en:  help
ro:  help (ajutor)

en:  event
ro:  event (eveniment)

en:  list   [identifier]
ro:  list   [identifier] (listă [identificator])

en:  block   identifier
ro:  block   identifier (blocare identificator)

en:  unblock identifier
ro:  unblock identifier (deblocare identificator)

en:  toggle  identifier
ro:  toggle  identifier (comutare identificator)

en: Enter a system sleep state until a specified wakeup time.
ro: Introduce o stare de somn a sistemului până la ora de trezire specificată.

en:  -a, --auto               reads the clock mode from adjust file (default)
ro:  -a, --auto               citește modul ceasului din fișierul de ajustare (implicit)

en:  -A, --adjfile <file>     specifies the path to the adjust file
                                the default is %s
ro:  -A, --adjfile <fișier>   specifică ruta de acces la fișierul de ajustare,
                              implicit este „%s”

en:      --date <timestamp>   date time of timestamp to wake
ro:      --date <marcaj-timp> data și ora ale marcajului de timp pentru trezire

en:  -d, --device <device>    select rtc device (rtc0|rtc1|...)
ro:  -d, --device <dispozitiv> selectează dispozitivul rtc (rtc0|rtc1|...)

en:  -n, --dry-run            does everything, but suspend
ro:  -n, --dry-run            face totul, mai puțin să suspende (să adoarmă)

en:  -l, --local              RTC uses local timezone
ro:  -l, --local              RTC utilizează fusul orar local

en:      --list-modes         list available modes
ro:      --list-modes         listează modurile disponibile

en:  -m, --mode <mode>        standby|mem|... sleep mode
ro:  -m, --mode <mod>         modul de dormire standby|mem|...

en:  -s, --seconds <seconds>  seconds to sleep
ro:  -s, --seconds <secunde>  secunde de somn

en:  -t, --time <time_t>      time to wake
ro:  -t, --time <timp_t>      stabilește timpul (data și ora) pentru trezire

en:  -u, --utc                RTC uses UTC
ro:  -u, --utc                RTC utilizează UTC

en:  -v, --verbose            verbose messages
ro:  -v, --verbose            oferă informații detaliate

en: read rtc time failed
ro: citirea timpului rtc a eșuat

en: read system time failed
ro: citirea timpului sistemului a eșuat

en: convert rtc time failed
ro: conversia timpului rtc a eșuat

en: set rtc wake alarm failed
ro: stabilirea alarmei de trezire rtc a eșuat

en: discarding stdin
ro: se respinge intrarea standard

en: unexpected third line in: %s: %s
ro: a treia linie neașteptată în: %s: %s

en: read rtc alarm failed
ro: citirea alarmei rtc a eșuat

en: alarm: off
ro: alarmă: dezactivată

en: convert time failed
ro: conversia timpului a eșuat

en: alarm: on  %s
ro: alarmă: activată  %s

en: %s: unable to find device
ro: %s: nu se poate găsi dispozitivul

en: could not read: %s
ro: nu s-a putut citi: %s

en: unrecognized suspend state '%s'
ro: stare de suspendare nerecunoscută „%s”

en: invalid seconds argument
ro: argument pentru secunde nevalid

en: invalid time argument
ro: argument de timp nevalid

en: %s: assuming RTC uses UTC ...
ro: %s: se presupune că RTC folosește UTC ...

en: Using UTC time.
ro: Se utilizează ora UTC.

en: Using local time.
ro: Se utilizează ora locală.

en: must provide wake time (see --seconds, --time and --date options)
ro: trebuie să se furnizeze ora de trezire (a se vedea opțiunile „--secunde”, „--time” și „--date”)

en: %s not enabled for wakeup events
ro: %s nu este activat pentru evenimente de trezire

en: alarm %<PRId64>, sys_time %<PRId64>, rtc_time %<PRId64>, seconds %<PRIu64>
ro: alarmă %<PRId64>, ora_sistemului %<PRId64>, ora_rtc %<PRId64>, secunde %<PRIu64>

en: time doesn't go backward to %s
ro: timpul nu poate reveni la %s

en: %s: wakeup using %s at %s
ro: %s: trezire folosind %s la %s

en: %s: wakeup from "%s" using %s at %s
ro: %s: trezire de la „%s” folosind %s la %s

en: suspend mode: no; leaving
ro: modul de suspendare: niciunul; ieșire...

en: suspend mode: off; executing %s
ro: modul de suspendare: oprit; se execută %s

en: failed to find shutdown command
ro: nu s-a găsit comanda «shutdown«

en: suspend mode: on; reading rtc
ro: modul de suspendare: activat; se citește rtc

en: rtc read failed
ro: citirea rtc a eșuat

en: suspend mode: disable; disabling alarm
ro: modul de suspendare: dezactivat; se dezactivează alarma

en: suspend mode: show; printing alarm info
ro: modul de suspendare: afișare; afișează informații despre alarmă

en: suspend mode: %s; suspending system
ro: modul de suspendare: %s; suspendarea sistemului

en: disable rtc alarm interrupt failed
ro: dezactivarea întreruperii alarmei rtc a eșuat

en: Switching on %s.
ro: Se comută la %s.

en:  %s [<arch>] [options] [<program> [<argument>...]]
ro:  %s [<arhitectura>] [opțiuni] [<program> [<argument>...]]

en: Change the reported architecture and set personality flags.
ro: Modifică arhitectura raportată și definește indicatorii de personalitate.

en:  -B, --32bit              turns on ADDR_LIMIT_32BIT
ro:  -B, --32bit              activează ADDR_LIMIT_32BIT

en:  -F, --fdpic-funcptrs     makes function pointers point to descriptors
ro:  -F, --fdpic-funcptrs     face ca indicatorii de funcție să indice descriptorii

en:  -I, --short-inode        turns on SHORT_INODE
ro:  -I, --short-inode        activează SHORT_INODE

en:  -L, --addr-compat-layout changes the way virtual memory is allocated
ro:  -L, --addr-compat-layout modifică modul în care este alocată memoria virtuală

en:  -R, --addr-no-randomize  disables randomization of the virtual address space
ro:  -R, --addr-no-randomize  dezactivează caracteristica aleatorie a spațiului de
                              adrese virtuale

en:  -S, --whole-seconds      turns on WHOLE_SECONDS
ro:  -S, --whole-seconds      activează WHOLE_SECONDS

en:  -T, --sticky-timeouts    turns on STICKY_TIMEOUTS
ro:  -T, --sticky-timeouts    activează STICKY_TIMEOUTS

en:  -X, --read-implies-exec  turns on READ_IMPLIES_EXEC
ro:  -X, --read-implies-exec  activează READ_IMPLIES_EXEC

en:  -Z, --mmap-page-zero     turns on MMAP_PAGE_ZERO
ro:  -Z, --mmap-page-zero     activează MMAP_PAGE_ZERO

en:  -3, --3gb                limits the used address space to a maximum of 3 GB
ro:  -3, --3gb                limitează spațiul de adrese utilizat la un maxim de 3Go

en:      --4gb                ignored (for backward compatibility only)
ro:      --4gb                ignorată (numai pentru compatibilitate retroactivă)

en:      --uname-2.6          turns on UNAME26
ro:      --uname-2.6          activează UNAME26

en:  -v, --verbose            say what options are being switched on
ro:  -v, --verbose            indică ce opțiuni sunt activate

en:      --list               list settable architectures, and exit
ro:      --list               enumeră arhitecturile ce pot fi definite și iese

en:      --show[=personality] show current or specific personality and exit
ro:      --show[=personalitate]
                              afișează personalitatea curentă sau o specifică, și iese

en:  -p, --pid=PID            show the personality of the process using with --show
ro:  -p, --pid=PID            afișează personalitatea procesului folosind opțiunea „--show”n

en: Kernel cannot set architecture to %s
ro: Nucleul nu poate defini arhitectura la %s

en: Can not get current kernel personality
ro: Nu se poate obține personalitatea curentă a nucleului

en: Can not get the personality for process(%d)
ro: Nu se poate obține personalitatea pentru procesul (%d)

en: could not parse personality
ro: nu s-a putut analiza personalitatea

en: Not enough arguments
ro: Nu sunt suficiente argumente

en: unrecognized option '--list'
ro: opțiune nerecunoscută „--list”

en: out of range value for pid specification: %d
ro: valoare în afara intervalului pentru specificația pid: %d

en: unrecognized option '%s'
ro: opțiune nerecunoscută „%s”

en: unrecognized option '--show'
ro: opțiune nerecunoscută „--show”

en: use -p/--pid option with --show option
ro: utilizați opțiunea „-p/--pid” împreună cu opțiunea „--show”

en: no architecture argument or personality flags specified
ro: nu este specificat niciun argument de arhitectură sau indicator de personalitate

en: %s: Unrecognized architecture
ro: %s: Arhitectură nerecunoscută

en: failed to set personality to %s
ro: nu s-a reușit să se definească personalitatea la %s

en: Execute command `%s'.
ro: Execută comanda „%s”.

en:  %s [options] <program> [<argument>...]
ro:  %s [opțiuni] <program> [<argument>...]

en: Run a program in a new process group.
ro: Rulează un program într-un grup de procese nou.

en:  -f, --foreground    Make a foreground process group
ro:  -f, --foreground    creează un grup de procese în prim-plan

en: setpgid failed
ro: setpgid() a eșuat

en: sigemptyset failed
ro: sigemptyset() a eșuat

en: sigaddset failed
ro: sigaddset() a eșuat

en: tcsetpgrp failed
ro: tcsetpgrp() a eșuat

en: Run a program with different privilege settings.
ro: Rulează un program cu diferite configurări de privilegii Linux

en:  -d, --dump                  show current state (and do not exec)
ro:  -d, --dump                  afișează starea curentă (și nu execută)

en:  --nnp, --no-new-privs       disallow granting new privileges
ro:  --nnp, --no-new-privs       nu permite acordarea de noi privilegii

en:  --ambient-caps <caps>       set ambient capabilities
ro:  --ambient-caps <caps>       stabilește capacitățile de ambient

en:  --inh-caps <caps>           set inheritable capabilities
ro:  --inh-caps <caps>           stabilește capacitățile ce pot fi moștenite

en:  --bounding-set <caps>       set capability bounding set
ro:  --bounding-set <caps>       stabilește setul de limitare a capacităților

en:  --ruid <uid|user>           set real uid
ro:  --ruid <uid|utilizator>     stabilește uid-ul real

en:  --euid <uid|user>           set effective uid
ro:  --euid <uid|utilizator>     stabilește uid-ul efectiv

en:  --rgid <gid|group>          set real gid
ro:  --rgid <gid|grup>           stabilește gid-ul real

en:  --egid <gid|group>          set effective gid
ro:  --egid <gid|grup>           stabilește gid-ul efectiv

en:  --reuid <uid|user>          set real and effective uid
ro:  --reuid <uid|utilizator>    stabilește uid-ul real și efectiv

en:  --regid <gid|group>         set real and effective gid
ro:  --regid <gid|grup>          stabilește gid-ul real și efectiv

en:  --clear-groups              clear supplementary groups
ro:  --clear-groups              șterge grupurile suplimentare

en:  --keep-groups               keep supplementary groups
ro:  --keep-groups               păstrează grupurile suplimentare

en:  --init-groups               initialize supplementary groups
ro:  --init-groups               inițializează grupurile suplimentare

en:  --list-caps                 list all known capabilities
ro:  --list-caps                 listează toate capacitățile cunoscute

en:  --groups <group>[,...]      set supplementary group(s) by GID or name
ro:  --groups <group>[,...]      definește grupuri suplimentare după GID sau nume

en:  --securebits <bits>         set securebits
ro:  --securebits <biți>         definește biții de securitate

en:  --pdeathsig keep|clear|<signame>
                                 set or clear parent death signal
ro:  --pdeathsig keep|clear|<nume-semnal>
                                 stabilește sau șterge semnalul de moarte al părintelui

en:  --ptracer <pid>|any|none    allow ptracing from the given process
ro:  --ptracer <pid>|any|none    permite ptracing din procesul dat

en:  --selinux-label <label>     set SELinux label
ro:  --selinux-label <eticheta>  stabilește eticheta SELinux

en:  --apparmor-profile <pr>     set AppArmor profile
ro:  --apparmor-profile <profil> stabilește profilul AppArmor

en:  --landlock-access <access>  add Landlock access
ro:  --landlock-access <acces>   adaugă acces Landlock

en:  --landlock-rule <rule>      add Landlock rule
ro:  --landlock-rule <regulă>    adaugă regulă Landlock

en:  --seccomp-filter <file>     load seccomp filter from file
ro:  --seccomp-filter <fișier>   încarcă filtrul seccomp din fișier

en:  --reset-env                 clear all environment and initialize
                                   HOME, SHELL, USER, LOGNAME and PATH
ro:  --reset-env                 șterge tot mediul (ambientele) și inițializează
                                 variabilele: HOME, SHELL, USER, LOGNAME și PATH

en: This tool can be dangerous.  Read the manpage, and be careful.
ro: Acest instrument poate fi periculos.  Citiți pagina de manual și fiți atenți.

en: invalid capability type
ro: tip de capacitate nevalid

en: cap %d: libcap-ng is broken
ro: capacitatea %d: libcap-ng este deteriorată

en: getting process secure bits failed
ro: obținerea de biți de securitate ai procesului a eșuat

en: Securebits:
ro: Biți de securitate:

en: [none]
ro: [niciunul]

en: %s: too long
ro: %s: prea lung

en: Supplementary groups:
ro: Grupuri suplimentare:

en: [none]
ro: [niciunul]

en: failed to get parent death signal
ro: nu s-a putut obține semnalul de moarte al părintelui

en: Parent death signal:
ro: Semnalul de moarte al părintelui:

en: getresuid failed
ro: getresuid() a eșuat

en: getresgid failed
ro: getresgid() a eșuat

en: Effective capabilities:
ro: Capacități efective:

en: Permitted capabilities:
ro: Capacități permise:

en: Inheritable capabilities:
ro: Capacități moștenite:

en: Ambient capabilities:
ro: Capacități de ambient:

en: [unsupported]
ro: [neacceptată]

en: Capability bounding set:
ro: Setul de limitare a capacităților:

en: SELinux label
ro: Eticheta SELinux

en: AppArmor profile
ro: Profilul AppArmor

en: Invalid supplementary group id
ro: Identificator de grup suplimentar nevalid

en: setresuid failed
ro: setresuid() a eșuat

en: setresgid failed
ro: setresgid() a eșuat

en: unsupported capability type
ro: tip de capacitate neadmis

en: bad capability string
ro: șir de capacitate incorect

en: unknown capability "%s"
ro: capacitate necunoscută „%s”

en: unrecognized securebit set -- refusing to adjust
ro: set de biți de securitate nerecunoscut -- se refuză ajustarea

en: bad securebits string
ro: șir de biți de securitate incorect

en: +all securebits is not allowed
ro: biții de securitate +all nu sunt permiși

en: adjusting keep_caps does not make sense
ro: ajustarea keep_caps nu are sens

en: unrecognized securebit
ro: securebit nerecunoscut

en: SELinux is not running
ro: SELinux nu rulează

en: close failed: %s
ro: închidere eșuată: %s

en: invalid filter
ro: filtru nevalid

en: Could not load seccomp filter
ro: Nu s-a putut încărca filtrul seccomp

en: duplicate --no-new-privs option
ro: opțiune „--no-new-privs” duplicată

en: duplicate ruid
ro: ruid duplicat

en: failed to parse ruid
ro: nu s-a reușit să se analizeze ruid

en: duplicate euid
ro: euid duplicat

en: failed to parse euid
ro: nu s-a reușit să se analizeze euid

en: duplicate ruid or euid
ro: euid sau ruid duplicat

en: failed to parse reuid
ro: nu s-a reușit să se analizeze reuid

en: duplicate rgid
ro: rgid duplicat

en: failed to parse rgid
ro: nu s-a reușit să se analizeze rgid

en: duplicate egid
ro: egid duplicat

en: failed to parse egid
ro: nu s-a reușit să se analizeze egid

en: duplicate rgid or egid
ro: egid sau rgid duplicat

en: failed to parse regid
ro: nu s-a reușit să se analizeze regid

en: duplicate --clear-groups option
ro: opțiune „--clear-groups” duplicată

en: duplicate --keep-groups option
ro: opțiune „--keep-groups” duplicată

en: duplicate --init-groups option
ro: opțiune „--init-groups” duplicată

en: duplicate --groups option
ro: opțiune „--groups” duplicată

en: duplicate --keep-pdeathsig option
ro: opțiune „--keep-pdeathsig” duplicată

en: duplicate --ptracer option
ro: opțiune „--ptracer” duplicată

en: duplicate --inh-caps option
ro: opțiune „--inh-caps” duplicată

en: duplicate --ambient-caps option
ro: opțiune „--ambient-caps” duplicată

en: duplicate --bounding-set option
ro: opțiune „--bounding-set” duplicată

en: duplicate --securebits option
ro: opțiune „--securebits” duplicată

en: duplicate --selinux-label option
ro: opțiune „--selinux-label” duplicată

en: duplicate --apparmor-profile option
ro: opțiune „--apparmor-profile” duplicată

en: duplicate --seccomp-filter option
ro: opțiune „--seccomp-filter” duplicată

en: --dump is incompatible with all other options
ro: opțiunea „--dump” este incompatibilă cu toate celelalte opțiuni

en: --list-caps must be specified alone
ro: opțiunea „--list-caps” trebuie să fie specificată singură

en: No program specified
ro: Nu s-a specificat niciun program

en: --[re]gid requires --keep-groups, --clear-groups, --init-groups, or --groups
ro: „--[re]gid” necesită „--keep-groups”, „--clear-groups”, „--init-groups”, sau „--groups”

en: --init-groups requires --ruid or --reuid
ro: „--init-groups” necesită „--ruid” sau „--reuid”

en: uid %ld not found, --init-groups requires an user that can be found on the system
ro: uid %ld nu a fost găsit, „--init-groups” necesită un utilizator care poate fi găsit în sistem

en: disallow granting new privileges failed
ro: nu s-a putut împiedica acordarea de noi privilegii

en: keep process capabilities failed
ro: păstrarea capacităților procesului a eșuat

en: activate capabilities
ro: activează capacitățile

en: reactivate capabilities
ro: reactivează capacitățile

en: initgroups failed
ro: initgroups a eșuat

en: set process securebits failed
ro: definirea biților de securitate a procesului a eșuat

en: apply bounding set
ro: aplică setul de limitare

en: apply capabilities
ro: aplică capacitățile

en: set parent death signal failed
ro: stabilirea semnalului de moarte a părintelui a eșuat

en: set ptracer
ro: activează instrumentul ptracer

en: execute a file
ro: execută un fișier

en: open a file with write access
ro: deschide un fișier cu acces la scriere

en: open a file with read access
ro: deschide un fișier cu acces la citire

en: open a directory or list its content
ro: deschide un director sau afișează conținutul acestuia

en: remove an empty directory or rename one
ro: elimină un director gol sau redenumește unul

en: unlink (or rename) a file
ro: dezleagă/elimină (sau redenumește) un fișier

en: create (or rename or link) a character device
ro: creează (sau redenumește sau leagă) un dispozitiv de caractere

en: create (or rename) a directory
ro: creează (sau redenumește) un director

en: create (or rename or link) a regular file
ro: creează (sau redenumește sau leagă) un fișier obișnuit

en: create (or rename or link) a UNIX domain socket
ro: creează (sau redenumește sau leagă) un soclu de domeniu UNIX

en: create (or rename or link) a named pipe
ro: creează (sau redenumește sau leagă) o conductă cu nume

en: create (or rename or link) a block device
ro: creează (sau se redenumește sau leagă) un dispozitiv de blocuri

en: create (or rename or link) a symbolic link
ro: creează (sau redenumește sau leagă) o legătură simbolică

en: link or rename a file from or to a different directory
ro: leagă sau redenumește un fișier dintr-un director sau într-un director diferit

en: truncate a file with truncate(2)
ro: trunchiază un fișier cu ajutorul funcției truncate(2)

en: invoke ioctl(2) on an opened character or block device
ro: invocă ioctl(2) pe un dispozitiv de caractere sau un dispozitiv de blocuri

en: could not parse landlock fs access: %s
ro: nu s-a putut analiza accesul la sistemul de fișiere landlock: %s

en: invalid landlock rule: %s
ro: regulă Landlock nevalidă: %s

en: could not open file for landlock: %s
ro: nu s-a putut deschide fișierul pentru landlock: %s

en: landlock_create_ruleset failed
ro: landlock_create_ruleset a eșuat

en: adding landlock rule failed
ro: adăugarea regulii landlock a eșuat

en: disallow granting new privileges for landlock failed
ro: interzicerea acordării de noi privilegii pentru landlock a eșuat

en: landlock_restrict_self failed
ro: landlock_restrict_self a eșuat

en:  <access> is a landlock access; syntax is fs[:<right>, ...>]
ro:  <access> este un acces blocant „landlock”; sintaxa este fs[:<dreptul>, ...>]

en:  <rule> is a landlock rule; syntax is <type>:<right>:<argument>
ro:  <rule> este o regulă de blocare „landlock”; sintaxa este <tip>:<dreptul>:<argument>

en:  available landlock rule types are:
ro:  tipurile de reguli de blocare „landlock” disponibile sunt:

note: TRANSLATORS: Keep *{path-beneath}* untranslated, it's a type name
en:   path-beneath - filesystem based rule; <argument> is a path
ro:   path-beneath – regulă bazată pe sistemul de fișiere; <argument> este o rută

en:  available landlock filesystems rights are:
ro:  drepturile disponibile pentru sistemele de fișiere „landlock” sunt:

en: no support for landlock
ro: nu există suport pentru landlock

en: Run a program in a new session.
ro: Rulează un program într-o sesiune nouă.

en:  -c, --ctty     set the controlling terminal to the current one
ro:  -c, --ctty     stabilește terminalul de control la cel curent

en:  -f, --fork     always fork
ro:  -f, --fork     întotdeauna se bifurcă

en:  -w, --wait     wait program to exit, and use the same return
ro:  -w, --wait     așteaptă ca programul să iasă, și utilizează aceeași valoare de
                    returnare

en: child %d did not exit normally
ro: procesul-copil %d nu a ieșit în mod normal

en: setsid failed
ro: setsid() a eșuat

en: failed to set the controlling terminal
ro: nu s-a putut stabili terminalul de control

en: Not superuser.
ro: Nu sunteți superutilizatorul.

en: %s: swapoff failed
ro: %s: swapoff a eșuat

en:  %s [options] [<spec>]
ro:  %s [opțiuni] [<specificare>]

en: Disable devices and files for paging and swapping.
ro: Dezactivează dispozitive și fișiere pentru paginare și spațiile de interschimb.

en:  -a, --all              disable all swaps from /proc/swaps
     -v, --verbose          verbose mode
ro:  -a, --all              dezactivează toate spațiile de interschimb (swaps)
                            din „/proc/swaps”
     -v, --verbose          oferă informații detaliate

en: 
    The <spec> parameter:
     -L <label>             LABEL of device to be used
     -U <uuid>              UUID of device to be used
     LABEL=<label>          LABEL of device to be used
     UUID=<uuid>            UUID of device to be used
     <device>               name of device to be used
     <file>                 name of file to be used
ro: 
    Parametrul <specificare>:
     -L <eticheta>          ETICHETA dispozitivului care urmează să fie utilizat
     -U <uuid>              UUID-ul dispozitivului care urmează să fie utilizat
     LABEL=<eticheta>       ETICHETA dispozitivului care urmează să fie utilizat
     UUID=<uuid>            UUID-ul dispozitivului care urmează să fie utilizat
     <dispozitiv>           numele dispozitivului care urmează să fie utilizat
     <fișier>               numele fișierului care urmează să fie utilizat

en: device file or partition path
ro: fișierul dispozitivului sau ruta partiției

en: type of the device
ro: tipul de dispozitiv

en: size of the swap area
ro: dimensiunea spațiului de interschimb

en: bytes in use
ro: octeți în uz

en: swap priority
ro: prioritatea spațiului de interschimb

en: swap uuid
ro: uuid-ul spațiului de interschimb

en: swap label
ro: eticheta spațiului de interschimb

note: TRANSLATORS: The tabs make each field a multiple of 8 characters. * Please keep the translation aligned with the original.
en: Filename				Type		Size		Used		Priority
ro: Numele fișierului		Tip  		Dim.		Util.		Prioritatea

en: %s: reinitializing the swap.
ro: %s: se reinițializează spațiul de interschimb (swap).

en: %s: lseek failed
ro: %s: lseek() a eșuat

en: %s: write signature failed
ro: %s: scrierea semnăturii a eșuat

en: %s: insecure permissions %04o, %04o suggested.
ro: %s: permisiuni nesigure %04o, %04o sugerate.

en: %s: insecure file owner %d, 0 (root) suggested.
ro: %s: proprietar de fișier nesigur %d, 0 (root) sugerat.

en: %s: skipping - it appears to have holes.
ro: %s: se omite - se pare că are găuri.

en: %s: get size failed
ro: %s: obținerea dimensiunii a eșuat

en: %s: read swap header failed
ro: %s: citirea antetului spațiului de interschimb a eșuat

en: %s: found signature [pagesize=%d, signature=%s]
ro: %s: s-a găsit semnătura [dim.pagină=%d, semnătura=%s]

en: %s: pagesize=%d, swapsize=%llu, devsize=%llu
ro: %s: dim.pagină=%d, dim.spațiu-interschimb=%llu, dim.dispozitiv=%llu

en: %s: last_page 0x%08llx is larger than actual size of swapspace
ro: %s: ultima_pagină 0x%08llx este mai mare decât dimensiunea reală a spațiului de interschimb

en: %s: swap format pagesize does not match.
ro: %s: dimensiunea paginilor în format swap nu se potrivește.

en: %s: swap format pagesize does not match. (Use --fixpgsz to reinitialize it.)
ro: %s: dimensiunea paginilor în format swap nu se potrivește. (Utilizați „--fixpgsz” pentru a o reinițializa.)

en: %s: software suspend data detected. Rewriting the swap signature.
ro: %s: date de suspendare software detectate. Se rescrie semnătura spațiului de interschimb.

en: %s: swapon failed
ro: %s: swapon a eșuat

en: %s: noauto option -- ignored
ro: %s: opțiunea noauto -- se ignoră

en: %s: already active -- ignored
ro: %s: deja activ -- se ignoră

en: %s: inaccessible -- ignored
ro: %s: inaccesibil -- se ignoră

en: Enable devices and files for paging and swapping.
ro: Activează dispozitive și fișiere pentru paginare și spațiile de interschimb

en:  -a, --all                enable all swaps from /etc/fstab
ro:  -a, --all                activează toate spațiile de interschimb din „/etc/fstab”

en:  -d, --discard[=<policy>] enable swap discards, if supported by device
ro:  -d, --discard[=<politica>] activează renunțările la spațiul de interschimb (swap),
                              dacă sunt acceptate de dispozitiv

en:  -e, --ifexists           silently skip devices that do not exist
ro:  -e, --ifexists           omite în mod silențios dispozitivele care nu există

en:  -f, --fixpgsz            reinitialize the swap space if necessary
ro:  -f, --fixpgsz            reinițializează spațiul de interschimb, dacă este necesar

en:  -o, --options <list>     comma-separated list of swap options
ro:  -o, --options <listă>    listă de opțiuni pentru spațiul de interschimb, separate
                              prin virgule

en:  -p, --priority <prio>    specify the priority of the swap device
ro:  -p, --priority <prioritatea> specifică prioritatea dispozitivului de spațiu de
                              interschimb (swap)

en:  -s, --summary            display summary about used swap devices (DEPRECATED)
ro:  -s, --summary            afișează un rezumat despre dispozitivele de spațiu de
                              interschimb utilizate (ÎNVECHITĂ)

en:  -T, --fstab <path>       alternative file to /etc/fstab
ro:  -T, --fstab <ruta>       fișier alternativ pentru „/etc/fstab”

en:      --show[=<columns>]   display summary in definable table
ro:       --show[=<coloane>]  afișează rezumatul într-un tabel definibil

en:      --output-all         output all available columns
ro:      --output-all         afișează toate coloanele disponibile

en:      --annotate[=<when>]  annotate columns with a tooltip (always|never|auto)
ro:      --annotate[=<când>]  adaugă note explicative la coloane (always|never|auto)

en:      --noheadings         don't print table heading (with --show)
ro:      --noheadings         nu afișează titlurile coloanelor din tabel (cu „--show”)

en:      --raw                use the raw output format (with --show)
ro:      --raw                utilizează formatul de ieșire brut (cu „--show”)

en:      --bytes              display swap size in bytes in --show output
ro:      --bytes              afișează dimensiunea spațiului de interschimb în octeți
                              în ieșirea generată de opțiunea „--show”

en:  -v, --verbose            verbose mode
ro:  -v, --verbose            oferă informații detaliate

en: 
    The <spec> parameter:
     -L <label>             synonym for LABEL=<label>
     -U <uuid>              synonym for UUID=<uuid>
     LABEL=<label>          specifies device by swap area label
     UUID=<uuid>            specifies device by swap area UUID
     PARTLABEL=<label>      specifies device by partition label
     PARTUUID=<uuid>        specifies device by partition UUID
     <device>               name of device to be used
     <file>                 name of file to be used
ro: 
    Parametrul <specificare>:
     -L <eticheta>          sinonim pentru LABEL=<eticheta>
     -U <uuid>              sinonim pentru UUID=<uuid>
     LABEL=<eticheta>       specifică dispozitivul prin eticheta zonei de swap
     UUID=<uuid>            specifică dispozitivul prin UUID-ul zonei de swap
     PARTLABEL=<eticheta>   specifică dispozitivul prin eticheta partiției
     PARTUUID=<uuid>        specifică dispozitivul prin UUID-ul partiției
     <dispozitiv>           numele dispozitivului care urmează să fie utilizat
     <fișier>               numele fișierului care urmează să fie utilizat

en: 
    Available discard policy types (for --discard):
     once    : only single-time area discards are issued
     pages   : freed pages are discarded before they are reused
    If no policy is selected, both discard types are enabled (default).
ro: 
    Tipuri de politici de renunțare disponibile (pentru „--discard”):
     once    : sunt utilizate numai renunțări de zonă unice
     pages   : paginile eliberate sunt înlăturate înainte de a fi reutilizate
    Dacă nu este selectată nicio politică, sunt activate ambele tipuri de renunțare (implicit).

en: failed to parse priority
ro: nu s-a putut analiza prioritatea

en: unsupported discard policy: %s
ro: politică de eliminare neacceptată: %s

en: cannot find the device for %s
ro: nu se poate găsi dispozitivul pentru %s

en: failed to open directory
ro: nu s-a putut deschide directorul

en: stat failed
ro: stat() a eșuat

en: failed to read directory
ro: nu s-a putut citi directorul

en: failed to unlink %s
ro: nu s-a putut elimina legătura %s

en: failed to mount moving %s to %s
ro: nu s-a putut monta mutând %s în %s

en: forcing unmount of %s
ro: se forțează demontarea lui %s

en: failed to change directory to %s
ro: nu s-a putut schimba directorul la %s

en: failed to mount moving %s to /
ro: nu s-a putut monta mutând %s în /

en: failed to change root
ro: nu s-a putut schimba rădăcina

en: old root filesystem is not an initramfs
ro: vechiul sistem de fișiere rădăcină nu este un initramfs

en:  %s [options] <newrootdir> <init> <args to init>
ro:  %s [opțiuni] <noul-director-rădăcină> <init> <argumente de init>

en: Switch to another filesystem as the root of the mount tree.
ro: Trece la un alt sistem de fișiere ca rădăcină a arborelui de montare.

en: failed. Sorry.
ro: a eșuat. Scuze.

en: cannot access %s
ro: nu se poate accesa %s

en: Set various parameters for the line printer.
ro: Configurează diverși parametri pentru imprimanta de linie.

en:  -i, --irq <num>              specify parallel port irq
ro:  -i, --irq <număr>            specifică irq-ul portului paralel

en:  -t, --time <ms>              driver wait time in milliseconds
ro:  -t, --time <ms>              timpul de așteptare al controlorului în milisecunde

en:  -c, --chars <num>            number of output characters before sleep
ro:  -c, --chars <număr>          numărul de caractere de ieșire înainte de a dormi

en:  -w, --wait <us>              strobe wait in micro seconds
ro:  -w, --wait <us>              timpul de așteptare în µs la încercarea semnalului
                                  stroboscopic

note: TRANSLATORS: do not translate <on|off> arguments. The argument reader does not recognize locale, unless `on' is exactly that very same string.
en:  -a, --abort <on|off>         abort on error
ro:  -a, --abort <on|off>         întrerupe în caz de eroare <activată|dezactivată>

en:  -o, --check-status <on|off>  check printer status before printing
ro:  -o, --check-status <on|off>  verifică starea imprimantei înainte de imprimare

en:  -C, --careful <on|off>       extra checking to status check
ro:  -C, --careful <on|off>       face verificări suplimentare la verificarea stării

en:  -s, --status                 query printer status
ro:  -s, --status                 interoghează starea imprimantei

en:  -r, --reset                  reset the port
ro:  -r, --reset                  reinițializează portul

en:  -q, --print-irq <on|off>     display current irq setting
ro:  -q, --print-irq <on|off>     afișează configurația irq curentă

en: %s not an lp device
ro: %s nu este un dispozitiv lp

en: LPGETSTATUS error
ro: eroare LPGETSTATUS

en: %s status is %d
ro: starea lui %s este %d

en: , busy
ro: , ocupată

en: , ready
ro: , pregătită

en: , out of paper
ro: , fără hârtie

en: , on-line
ro: , conectată

en: , error
ro: , eroare

en: ioctl failed
ro: ioctl() a eșuat

en: LPGETIRQ error
ro: eroare LPGETIRQ

en: %s using IRQ %d
ro: %s se utilizează IRQ %d

en: %s using polling
ro: %s se utilizează sondarea

en:  %1$s [-hV]
     %1$s -a [options]
     %1$s [options] <source> | <directory>
ro:  %1$s [-hV]
     %1$s -a [opțiuni]
     %1$s [opțiuni] <sursa> | <director>

en: Unmount filesystems.
ro: Demontează sistemele de fișiere.

en:  -a, --all               unmount all filesystems
ro:  -a, --all               demontează toate sistemele de fișiere

en:  -A, --all-targets       unmount all mountpoints for the given device in the
                               current namespace
ro:  -A, --all-targets       demontează toate punctele de montare pentru dispozitivul
                             dat în spațiul de nume curent

en:  -d, --detach-loop       if mounted loop device, also free this loop device
ro:  -d, --detach-loop       dacă este montat un dispozitiv de buclă, eliberează de
                             asemenea acest dispozitiv de buclă

en:      --fake              dry run; skip the umount(2) syscall
ro:      --fake              rulează în gol; omite apelul de sistem umount(2)

en:  -f, --force             force unmount (in case of an unreachable NFS system)
ro:  -f, --force             forțează demontarea (în cazul unui sistem NFS inaccesibil)

en:  -i, --internal-only     don't call the umount.<type> helpers
ro:  -i, --internal-only     nu apelează asistenții umount.<tip>

en:  -l, --lazy              detach the filesystem now, clean up things later
ro:  -l, --lazy              detașează sistemul de fișiere acum, curăță lucrurile
                             mai târziu

en:  -R, --recursive         recursively unmount a target with all its children
ro:  -R, --recursive         demontează recursiv o țintă cu toți copiii săi

en:  -r, --read-only         in case unmounting fails, try to remount read-only
ro:  -r, --read-only         în cazul în care demontarea eșuează, încearcă să
                             remonteze numai-pentru-citire

en:  -q, --quiet             suppress 'not mounted' error messages
ro:  -q, --quiet             suprimă mesajele de eroare „nu este montat”

en:  -N, --namespace <ns>    perform umount in another namespace
ro:  -N, --namespace <ns>    efectuează demontarea în alt spațiu de nume

en: %s (%s) unmounted
ro: %s (%s) nemontat

en: %s unmounted
ro: %s nemontat

en: failed to set umount target
ro: nu s-a reușit să se definească ținta de «umount»

en: libmount table allocation failed
ro: alocarea tabelului libmount a eșuat

en: libmount iterator allocation failed
ro: alocarea iteratorului libmount a eșuat

en: failed to get child fs of %s
ro: nu s-a reușit să se obțină sistemul de fișiere copil al %s

en: %s: not found
ro: %s: nu s-a găsit

en: %s: failed to determine source (--all-targets is unsupported on systems with regular mtab file).
ro: %s: nu s-a putut determina sursa (opțiunea „--all-targets” nu este admisă pe sistemele cu un fișier „mtab” obișnuit).

en: unsupported --setgroups argument '%s'
ro: argument „--setgroups” neacceptat „%s”

en: write failed %s
ro: scrierea a eșuat %s

en: unsupported propagation mode: %s
ro: mod de propagare neacceptat: %s

en: cannot change root filesystem propagation
ro: nu se poate modifica propagarea sistemului de fișiere rădăcină

en: mount %s on %s failed
ro: montarea lui %s pe %s a eșuat

en: failed to open /proc/self/timens_offsets
ro: nu s-a putut deschide „/proc/self/timens_offsets”

en: failed to write to /proc/self/timens_offsets
ro: nu s-a putut scrie în „/proc/self/timens_offsets”

en: eventfd failed
ro: eventfd() a eșuat

en: failed to read eventfd
ro: nu s-a putut citi eventfd

en: failed to parse uid '%s'
ro: nu s-a putut analiza uid-ul „%s”

en: failed to parse gid '%s'
ro: nu s-a putut analiza gid-ul „%s”

en: invalid mapping '%s'
ro: asociere nevalidă „%s”

en: could not open '%s'
ro: nu s-a putut deschide „%s”

en: failed to parse subid map
ro: nu s-a reușit să se analizeze harta sub-identificatorului

en: no line matching user "%s" in %s
ro: nicio linie nu corespunde utilizatorului „%s” din %s

en: %s too large for kernel 4k limit
ro: %s prea mare pentru limita de 4k a nucleului

en: failed to open %s
ro: nu s-a putut deschide %s

en: failed to write %s
ro: nu s-a putut scrie %s

en: cannot open %s/register
ro: nu se poate deschide %s/register

en: write failed %s/register
ro: scrierea %s/register a eșuat

en: Run a program with some namespaces unshared from the parent.
ro: Rulează un program cu anumite spații de nume nepartajate de la programul părinte.

en:  -m, --mount[=<file>]      unshare mounts namespace
ro:  -m, --mount[=<fișier>]    anulează partajarea spațiului de nume de montare

en:  -u, --uts[=<file>]        unshare UTS namespace (hostname etc)
ro:  -u, --uts[=<fișier>]      anulează partajarea spațiului de nume UTS (nume de gazdă, etc.)

en:  -i, --ipc[=<file>]        unshare System V IPC namespace
ro:  -i, --ipc[=<fișier>]      anulează partajarea spațiului de nume IPC System V

en:  -n, --net[=<file>]        unshare network namespace
ro:  -n, --net[=<fișier>]      anulează partajarea spațiului de nume de rețea

en:  -p, --pid[=<file>]        unshare pid namespace
ro:  -p, --pid[=<fișier>]      anulează partajarea spațiului de nume pid

en:  -U, --user[=<file>]       unshare user namespace
ro:  -U, --user[=<fișier>]     anulează partajarea spațiului de nume de utilizator

en:  -C, --cgroup[=<file>]     unshare cgroup namespace
ro:  -C, --cgroup[=<fișier>]   anulează partajarea spațiului de nume cgroup

en:  -T, --time[=<file>]       unshare time namespace
ro:  -T, --time[=<fișier>]     anulează partajarea spațiului de nume cgroup

en:  --mount-proc[=<dir>]      mount proc filesystem first (implies --mount)
ro:  --mount-proc[=<director>] montează mai întâi sistemul de fișiere „proc” (implică
                               „--mount”)

en:  --mount-binfmt[=<dir>]    mount binfmt filesystem first (implies --user and --mount)
ro:  --mount-binfmt[=<director>] montează mai întâi sistemul de fișiere binfmt (implică
                               „--user” și „--mount”)

en:  -l, --load-interp <file>  load binfmt definition in the namespace (implies --mount-binfmt)
ro:  -l, --load-interp <fișier>  încarcă definiția binfmt în spațiul de nume (implică
                               „--mount-binfmt”)

en:  --propagation slave|shared|private|unchanged
                               modify mount propagation in mount namespace
ro:  --propagation slave|shared|private|unchanged
                               modifică propagarea montării în spațiul de nume de montare

en:  -R, --root <dir>          run the command with root directory set to <dir>
ro:  -R, --root <director>     rulează comanda cu directorul rădăcină stabilit la <director>

en:  -w, --wd <dir>            change working directory to <dir>
ro:  -w, --wd <director>       schimbă directorul de lucru la <director>

en:  -S, --setuid <uid>        set uid in entered namespace
ro:  -S, --setuid <uid>        stabilește uid-ul în spațiul de nume introdus

en:  -G, --setgid <gid>        set gid in entered namespace
ro:  -G, --setgid <gid>        stabilește gid-ul în spațiul de nume introdus

en:  --map-user <uid>|<name>   map current user to uid (implies --user)
ro:  --map-user <uid>|<nume>   asociază utilizatorul curent cu uid-ul (implică „--user”)

en:  --map-group <gid>|<name>  map current group to gid (implies --user)
ro:  --map-group <gid>|<nume>  asociază grupul curent cu gid-ul (implică „--user”)

en:  -r, --map-root-user       map current user to root (implies --user)
ro:  -r, --map-root-user       asociază utilizatorul curent cu root (implică „--user”)

en:  -c, --map-current-user    map current user to itself (implies --user)
ro:  -c, --map-current-user    asociază utilizatorul curent cu el însuși (implică „--user”)

en:  --map-auto                map users and groups automatically (implies --user)
ro:  --map-auto                asociază automat utilizatorii și grupurile (implică „--user”)

en:  --map-subids              map the first block of user IDs owned by euid (implies --user)
ro:  --map-subids              asociază primul bloc de ID-uri de utilizator asociat
                               cu euid (implică „--user”)

en:  --map-users <inneruid>:<outeruid>:<count>
                               map count users from outeruid to inneruid (implies --user)
ro:  --map-users <inneruid>:<outeruid>:<count>
                               asociază numărul de utilizatori din outeruid la inneruid (implică „--user”)

en:  --map-groups <innergid>:<outergid>:<count>
                               map count groups from outergid to innergid (implies --user)
ro:  --map-groups <innergid>:<outergid>:<count>
                               asociază numărul de grupuri din outergid la innergid (implică „--user”)

en:  --owner <uid>:<gid>       set the user namespace owner (implies --user)
ro:  --owner <uid>:<gid>       stabilește proprietarul spațiului de nume al
                               utilizatorului (implică „--user”)

en:  -f, --fork                fork before launching <program>
ro:  -f, --fork                se bifurcă înainte de a lansa <programul>

en:  --kill-child[=<signame>]  when dying, kill the forked child (implies --fork)
                                 defaults to SIGKILL
ro:  --kill-child[=<nume-semnal>]
                               atunci când moare, omoară procesul-copil bifurcat (implică „--fork”), implicit SIGKILL

en:  --forward-signals         forward SIGTERM and SIGINT to child (implies --fork)
ro:  --forward-signals         redirecționează semnalele SIGTERM și SIGINT către
                               procesul-copil (implică opțiunea „--fork”)

en:  --setgroups allow|deny    control the setgroups syscall in user namespaces
ro:  --setgroups allow|deny    controlează apelul de sistem setgroups în spațiile de nume de utilizator

en:  --keep-caps               retain capabilities granted in user namespaces
ro:  --keep-caps               reține capacitățile acordate în spațiile de nume de utilizator

en:  --monotonic <offset>      set clock monotonic offset (seconds) in time namespaces
ro:  --monotonic <decalaj>     stabilește decalajul monoton al ceasului (secunde) în spațiile de nume de timp

en:  --boottime <offset>       set clock boottime offset (seconds) in time namespaces
ro:  --boottime <decalaj>      stabilește decalajul timpului de pornire al ceasului (secunde) în spațiile de nume de timp

en: failed to parse owner
ro: nu s-a putut analiza proprietarul

en: failed to parse monotonic offset
ro: nu s-a reușit să se analizeze decalajul monoton

en: failed to parse boottime offset
ro: nu s-a reușit să se analizeze intervalul timpului de pornire

en: options --monotonic and --boottime require unsharing of a time namespace (-T)
ro: opțiunile „--monotonic” și „--boottime” necesită anularea partajării unui spațiu de nume de timp (-T)

en: unshare failed
ro: unshare a eșuat

en: sigaction SIGTERM failed
ro: sigaction() SIGTERM a eșuat

en: sigaction SIGINT failed
ro: sigaction() SIGINT a eșuat

en: sigprocmask block failed
ro: blocarea sigprocmask a eșuat

en: pidfd_open failed
ro: pidfd_open() a eșuat

en: sigprocmask restore failed
ro: restaurarea sigprocmask a eșuat

en: signal handler reset failed
ro: reinițializarea gestionarului de semnal a eșuat

en: sigprocmask unblock failed
ro: deblocarea sigprocmask a eșuat

en: child exit failed
ro: ieșirea procesului-copil a eșuat

en: options --setgroups=allow and --map-group are mutually exclusive
ro: opțiunile „--setgroups=allow” și „--map-group” se exclud reciproc

en: mount %s failed
ro: montarea %s a eșuat

en: cannot change root directory to '%s'
ro: nu se poate schimba directorul rădăcină la „%s”

en: cannot change %s filesystem propagation
ro: nu se poate modifica propagarea sistemului de fișiere %s

en: Card previously reset the CPU
ro: Cardul a reinițializat anterior CPU-ul

en: External relay 1
ro: Releu extern 1

en: External relay 2
ro: Releu extern 2

en: Fan failed
ro: Ventilatorul a eșuat

en: Keep alive ping reply
ro: Răspunsul la ping-ul de „keep alive” (păstrare legătură)

en: Supports magic close char
ro: Acceptă caracterul magic de închidere

en: Reset due to CPU overheat
ro: Reinițiere din cauza supraîncălzirii CPU

en: Power over voltage
ro: Supratensiune de alimentare

en: Power bad/power fault
ro: Alimentare defectuoasă / defecțiune de alimentare

en: Pretimeout (in seconds)
ro: Timpul prealabil de așteptare (în secunde)

en: Set timeout (in seconds)
ro: Stabilește timpul de așteptare (în secunde)

en: Not trigger reboot
ro: Nu declanșează repornirea

en: flag name
ro: numele indicatorului

en: flag description
ro: descrierea indicatorului

en: flag status
ro: starea indicatorului

en: flag boot status
ro: starea indicatorului de pornire

en: watchdog device name
ro: numele dispozitivului watchdog

en: unknown flag: %s
ro: indicator necunoscut: %s

en: Show the status of the hardware watchdog.
ro: Afișează starea dispozitivelor watchdog.

en:  -f, --flags <list>     print selected flags only
     -F, --noflags          don't print information about flags
     -I, --noident          don't print watchdog identity information
     -n, --noheadings       don't print headings for flags table
     -O, --oneline          print all information on one line
     -o, --output <list>    output columns of the flags
     -p, --setpretimeout <sec> set watchdog pre-timeout
     -g, --setpregovernor <name> set pre-timeout governor
     -r, --raw              use raw output format for flags table
     -T, --notimeouts       don't print watchdog timeouts
     -s, --settimeout <sec> set watchdog timeout
     -x, --flags-only       print only flags table (same as -I -T)
ro:  -f, --flags <listă>    afișează numai indicatorii selectați
     -F, --noflags          nu afișează informații despre indicatori
     -I, --noident          nu afișează informații despre identitatea watchdog
     -n, --noheadings       nu imprimă titlurile pentru tabelul de indicatori
     -O, --oneline          afișează toate informațiile pe o singură linie
     -o, --output <listă>   afișează coloanele de ieșire ale indicatorilor
     -p, --setpretimeout <sec> stabilește timpul de pre-așteptare al watchdog
     -g, --setpregovernor <nume> stabilește guvernatorul de pre-așteptare
     -r, --raw              utilizează formatul de ieșire brut pentru tabelul
                            de indicatori
     -T, --notimeouts       nu afișează timpii de așteptare a watchdog
     -s, --settimeout <sec> stabilește timpul de așteptare al watchdog
     -x, --flags-only       afișează numai tabelul de indicatori (la fel ca -I -T)

en: The default device is %s.
ro: Dispozitivul implicit este %s.

en: No default device is available.
ro: Nu este disponibil niciun dispozitiv implicit.

en: %s: unknown flags 0x%x
ro: %s: indicatoare necunoscute 0x%x

en: %s: watchdog already in use, terminating.
ro: %s: watchdog deja în uz, se termină.

en: %s: failed to disarm watchdog
ro: %s: nu s-a reușit dezarmarea watchdog

en: cannot set timeout for %s
ro: nu se poate stabili timpul de așteptare pentru %s

en: Timeout has been set to %d second.
     | Timeout has been set to %d seconds.
ro[0]: Timpul de așteptare a fost stabilit la %d secundă.
ro[1]: Timpul de așteptare a fost stabilit la %d secunde.
ro[2]: Timpul de așteptare a fost stabilit la %d de secunde.

en: cannot set pretimeout for %s
ro: nu se poate stabili pre-așteptarea pentru %s

en: Pre-timeout has been set to %d second.
     | Pre-timeout has been set to %d seconds.
ro[0]: Timpul de pre-așteptare a fost stabilit la %d secundă.
ro[1]: Timpul de pre-așteptare a fost stabilit la %d secunde.
ro[2]: Timpul de pre-așteptare a fost stabilit la %d de secunde.

en: cannot set pre-timeout governor
ro: nu se poate defini un guvernator de pre-așteptare

en: %s: failed to get information about watchdog
ro: %s: nu s-au putut obține informații despre watchdog

en: cannot read information about %s
ro: nu se pot citi informațiile despre %s

en: %-14s %2i second
     | %-14s %2i seconds
ro[0]: %-14s %2i secundă
ro[1]: %-14s %2i secunde
ro[2]: %-14s %2i de secunde

en: Timeout:
ro: Timpul de așteptare:

en: Timeleft:
ro: Timpul rămas:

en: Pre-timeout:
ro: Pre-așteptare:

en: Pre-timeout governor:
ro: Guvernatorul pre-așteptare:

en: Available pre-timeout governors:
ro: Guvernatori disponibili pre-așteptare:

en: Device:
ro: Dispozitiv:

en: Identity:
ro: Identitate:

en: version
ro: versiunea

en: invalid pretimeout
ro: timp de pre-așteptare nevalid

en: No default device is available.
ro: Nu este disponibil niciun dispozitiv implicit.

en: zram device name
ro: numele dispozitivului zram

en: limit on the uncompressed amount of data
ro: limita cantității de date necomprimate

en: uncompressed size of stored data
ro: dimensiunea necomprimată a datelor stocate

en: compressed size of stored data
ro: dimensiunea comprimată a datelor stocate

en: the selected compression algorithm
ro: algoritmul de comprimare selectat

en: number of concurrent compress operations
ro: numărul de operații de comprimare simultane

en: empty pages with no allocated memory
ro: pagini goale fără memorie alocată

en: all memory including allocator fragmentation and metadata overhead
ro: toată memoria, inclusiv fragmentarea de alocare și supraîncărcarea metadatelor

en: memory limit used to store compressed data
ro: limita de memorie utilizată pentru stocarea datelor comprimate

en: peak memory usage to store compressed data
ro: utilizarea maximă a memoriei pentru stocarea datelor comprimate

en: number of objects migrated by compaction
ro: numărul de obiecte migrate prin compactare

en: compression ratio: DATA/TOTAL
ro: raportul de comprimare: DATE/TOTAL

en: Failed to parse mm_stat
ro: Nu s-a reușit să se analizeze mm_stat

en:  %1$s [options] <device>
     %1$s -r <device> [...]
     %1$s [options] -f | <device> -s <size>
ro:  %1$s [opțiuni] <dispozitiv>
     %1$s -r <dispozitiv> [...]
     %1$s [opțiuni] -f | <dispozitiv> -s <dimensiune>

en: Set up and control zram devices.
ro: Configurează și controlează dispozitivele zram.

en:  -a, --algorithm <alg>     compression algorithm to use
ro:  -a, --algorithm <alg>     algoritmul de comprimare de utilizat

en:  -b, --bytes               print sizes in bytes, not in human-readable form
ro:  -b, --bytes               afișează dimensiunile în octeți și nu într-un format
                               ușor de citit de către om

en:  -f, --find                find a free device
ro:  -f, --find                găsește un dispozitiv liber

en:  -n, --noheadings          don't print headings
ro:  -n, --noheadings          nu imprimă titlurile coloanelor

en:  -o, --output <list>       columns to use for status output
ro:  -o, --output <listă>      coloane de utilizat pentru afișarea stării

en:      --output-all          output all columns
ro:      --output-all          afișează toate coloanele

en:  -p, --algorithm-params <parameter>...
                               parameters for the compression algorithm
ro:  -p, --algorithm-params <parametru>...
                               parametrii algoritmului de comprimare

en:  -r, --reset <device>...   reset the specified zram devices
ro:  -r, --reset <disp.>...    reinițiază toate dispozitivele zram specificate

en:      --raw                 use raw status output format
ro:      --raw                 utilizează formatul de ieșire a stării brut

en:  -s, --size <size>         device size
ro:  -s, --size <dimensiune>   dimensiunea dispozitivului

en:  -t, --streams <number>    number of compression streams
ro:  -t, --streams <număr>     numărul de fluxuri de comprimare

en:  <alg> is the name of an algorithm; supported are:
ro:  <alg> este numele unui algoritm, algoritmule acceptate sunt:

en:    (List may be inaccurate, consult man page.)
ro:    Lista poate fi inexactă, consultați pagina de manual.

en: failed to parse streams
ro: nu s-a reușit să se analizeze fluxurile

en: option --find is mutually exclusive with <device>
ro: opțiunea „--find” se exclude reciproc cu <dispozitiv>

en: only one <device> at a time is allowed
ro: este permis doar un singur <dispozitiv> odată

en: options --algorithm, --algorithm-params, and --streams must be combined with --size
ro: opțiunile „--algoritm”, „--algorithm-params” și „--streams” trebuie să fie combinate cu opțiunea „--size”

en: %s: failed to reset
ro: %s: reinițierea a eșuat

en: no free zram device found
ro: nu s-a găsit niciun dispozitiv zram liber

en: %s: failed to wait for initialized
ro: %s: nu s-a putut aștepta inițializarea

en: %s: failed to lock
ro: %s: nu s-a putut bloca

en: %s: failed to set number of streams
ro: %s: nu s-a reușit să se stabilească numărul de fluxuri

en: %s: failed to set algorithm
ro: %s: nu s-a putut defini algoritmul

en: %s: failed to set algorithm params
ro: %s: configurarea parametrilor algoritmului a eșuat

en: %s: failed to set disksize (%ju bytes)
ro: %s: nu s-a reușit să se definească dimensiunea discului (%ju octeți)

en: %s%s (automatic login)
ro: %s%s (autentificare automată)

en: %s: can't change root directory %s: %m
ro: %s: nu se poate schimba directorul rădăcină %s: %m

en: %s: can't change working directory %s: %m
ro: %s: nu se poate schimba directorul de lucru %s: %m

en: %s: can't change process priority: %m
ro: %s: nu se poate schimba prioritatea procesului: %m

en: %s: can't exec %s: %m
ro: %s: nu se poate executa %s: %m

en: failed to allocate memory: %m
ro: nu s-a reușit să se aloce memorie: %m

en: invalid delay argument
ro: argument de întârziere nevalid

en: invalid argument of --local-line
ro: argument nevalid pentru opțiunea „--local-line”

en: invalid nice argument
ro: argument de curtoazie (nice) nevalid

en: could not get terminal name: %d
ro: nu s-a putut obține numele terminalului: %d

en: bad speed: %s
ro: viteză incorectă: %s

en: too many alternate speeds
ro: prea multe viteze alternative

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
ro: /dev/%s: nu se poate deschide ca intrare standard: %m

en: /dev/%s: not a character device
ro: /dev/%s: nu este un dispozitiv de caractere

en: /dev/%s: not a tty
ro: /dev/%s: nu este un terminal (tty)

en: /dev/%s: cannot get controlling tty: %m
ro: /dev/%s: nu se poate obține terminalul de control: %m

en: /dev/%s: vhangup() failed: %m
ro: /dev/%s: vhangup() a eșuat: %m

en: %s: not open for read/write
ro: %s: nu este deschis pentru citire/scriere

en: /dev/%s: cannot set process group: %m
ro: /dev/%s: nu se poate defini grupul de procese: %m

en: %s: dup problem: %m
ro: %s: problemă de dup: %m

en: %s: failed to get terminal attributes: %m
ro: %s: nu s-a reușit să se obțină atributele terminalului: %m

en: setting terminal attributes failed: %m
ro: definirea atributelor terminalului a eșuat: %m

en: cannot open os-release file
ro: nu se poate deschide fișierul „os-release”

en: failed to create reload file: %s: %m
ro: nu s-a putut crea fișierul de reîncărcare: %s: %m

en: failed to get terminal attributes: %m
ro: nu s-a reușit să se obțină atributele terminalului: %m

en: [press ENTER to login]
ro: [apăsați «Enter» pentru autentificare]

en: Num Lock off
ro: «Blocarea Numerelor» dezactivată

en: Num Lock on
ro: «Blocarea Numerelor» activată

en: Caps Lock on
ro: «Blocarea Majusculelor» activată

en: Scroll Lock on
ro: «Blocarea Derulării» activată

en: Hint: %s
ro: Sugestie: %s

en: %s: read: %m
ro: %s: citit: %m

en: %s: input overrun
ro: %s: depășire a memoriei tampon de intrare

en: %s: invalid character conversion for login name
ro: %s: conversie incorectă a caracterelor pentru numele de utilizator

en: %s: invalid character 0x%x in login name
ro: %s: caracter nevalid 0x%x în numele de autentificare

en: %s: failed to set terminal attributes: %m
ro: %s: definirea atributelor terminalului a eșuat: %m

en:  %1$s [options] <line> [<baud_rate>,...] [<termtype>]
     %1$s [options] <baud_rate>,... <line> [<termtype>]
ro:  %1$s [opțiuni] <linie> [<rata-baud>,...] [<tip-terminal>]
     %1$s [opțiuni] <rata-baud>,... <linie> [<tip-terminal>]

en: Open a terminal and set its mode.
ro: Deschide un terminal și stabilește modul acestuia.

en:  -8, --8bits                assume 8-bit tty
ro:  -8, --8bits                presupune un terminal (tty) pe 8 biți

en:  -a, --autologin <user>     login the specified user automatically
ro:  -a, --autologin <utilizator> autentifică automat utilizatorul specificat

en:  -c, --noreset              do not reset control mode
ro:  -c, --noreset              nu reinițiază modul de control

en:  -E, --remote               use -r <hostname> for login(1)
ro:  -E, --remote               utilizează „-r <nume-gazdă>” pentru login(1)

en:  -f, --issue-file <list>    display issue files or directories
ro:  -f, --issue-file <listă>   afișează fișierele sau directoarele „issue”

en:      --show-issue           display issue file and exit
ro:      --show-issue           afișează fișierele „issue” și iese

en:  -h, --flow-control         enable hardware flow control
ro:  -h, --flow-control         activează controlul fluxului hardware

en:  -H, --host <hostname>      specify login host
ro:  -H, --host <nume-gazdă>    specifică gazda (mașina) de autentificare

en:  -i, --noissue              do not display issue file
ro:  -i, --noissue              nu afișează fișierele „issue”

en:  -I, --init-string <string> set init string
ro:  -I, --init-string <șir>    definește șirul textului de întâmpinare

en:  -J, --noclear              do not clear the screen before prompt
ro:  -J, --noclear              nu curăță ecranul înainte de prompt

en:  -l, --login-program <file> specify login program
ro:  -l, --login-program <fișier> specifică programul de autentificare

en:  -L, --local-line[=<mode>]  control the local line flag
ro:  -L, --local-line[=<mod>]   controlează indicatorul liniei locale

en:  -m, --extract-baud         extract baud rate during connect
ro:  -m, --extract-baud         extrage rata de baud (viteza de transmisie) în timpul
                                conectării

en:  -n, --skip-login           do not prompt for login
ro:  -n, --skip-login           nu afișează solicitarea de autentificare

en:  -N, --nonewline            do not print a newline before issue
ro:  -N, --nonewline            nu scrie o linie nouă înainte de mesajul din „issue”

en:  -o, --login-options <opts> options that are passed to login
ro:  -o, --login-options <opț.> opțiuni care sunt pasate la «login» (autentificare)

en:  -p, --login-pause          wait for any key before the login
ro:  -p, --login-pause          așteaptă pulsarea oricărei taste înainte de autentificare

en:  -r, --chroot <dir>         change root to the directory
ro:  -r, --chroot <director>    stabilește ca rădăcină directorul specificat

en:  -R, --hangup               do virtually hangup on the tty
ro:  -R, --hangup               efectuează o închidere virtuală în terminal(tty)

en:  -s, --keep-baud            try to keep baud rate after break
ro:  -s, --keep-baud            încearcă să mențină viteza de transmisie după pauză

en:  -t, --timeout <number>     login process timeout
ro:  -t, --timeout <număr>      timpul de așteptare al procesului de autentificare

en:  -U, --detect-case          detect uppercase terminal
ro:  -U, --detect-case          detectează un terminal cu majuscule

en:  -w, --wait-cr              wait carriage-return
ro:  -w, --wait-cr              așteaptă returul de cărucior

en:      --nohints              do not print hints
ro:      --nohints              nu afișează sugestii

en:      --nohostname           no hostname at all will be shown
ro:      --nohostname           nu va fi afișat niciun nume de gazdă

en:      --long-hostname        show full qualified hostname
ro:      --long-hostname        afișează numele de gazdă complet

en:      --erase-chars <string> additional backspace chars
ro:      --erase-chars <șir>    caractere adiționale de „backspace” (ștergere)

en:      --kill-chars <string>  additional kill chars
ro:      --kill-chars <șir>     caractere adiționale de „kill” (omorâre/terminare)

en:      --chdir <directory>    chdir before the login
ro:      --chdir <director>     schimbă la directorul specificat înainte de-a face
                                autentificarea

en:      --delay <number>       sleep seconds before prompt
ro:      --delay <număr>        întârzierea în secunde înainte de afișarea promptului

en:      --nice <number>        run login with this priority
ro:      --nice <număr>         rulează «login» cu această prioritate

en:      --reload               reload prompts on running agetty instances
ro:      --reload               reîncarcă solicitările instanțelor «agetty» în execuție

en:      --list-speeds          display supported baud rates
ro:      --list-speeds          afișează vitezele de transmisie acceptate

en: %d user | %d users
ro[0]: %d utilizator
ro[1]: %d utilizatori
ro[2]: %d de utilizatori

en: checkname failed: %m
ro: checkname a eșuat: %m

en: cannot touch file %s
ro: nu se poate atinge (crea) fișierul %s

en: --reload is unsupported on your system
ro: opțiunea „--reload” nu este admisă pe sistemul dvs.

en: failed to open credentials directory
ro: nu s-a putut deschide directorul de acreditări

en:  %s [options] [y | n]
ro:  %s [opțiuni] [y | n]

en: Control write access of other users to your terminal.
ro: Controlează accesul de scriere al altor utilizatori la terminalul dvs.

en:  -v, --verbose  explain what is being done
ro:  -v, --verbose  explică ce se face în fiecare moment

en: no tty
ro: fără tty

en: ttyname() failed, attempting to go around using: %s
ro: ttyname() a eșuat, se încearcă ocolirea folosind: %s

en: is y
ro: este y

en: is n
ro: este n

en: change %s mode failed
ro: schimbarea modului %s a eșuat

en: write access to your terminal is allowed
ro: accesul de scriere la terminalul dvs. este permis

en: write access to your terminal is denied
ro: accesul de scriere la terminalul dvs. este refuzat

en:  %s [options] [<file>] [-- <command> [<argument>...]]
ro:  %s [opțiuni] [<fișier>] [-- <comandă> [<argument>...]]

en: Make a typescript of a terminal session.
ro: Face o transcriere a sesiunii de terminal.

en:  -I, --log-in <file>           log stdin to file
ro:  -I, --log-in <fișier>         înregistrează intrarea standard în fișier

en:  -O, --log-out <file>          log stdout to file (default)
ro:  -O, --log-out <fișier>        înregistrează ieșirea standard în fișier (implicit)

en:  -B, --log-io <file>           log stdin and stdout to file
ro:  -B, --log-io <fișier>         înregistrează intrarea și ieșirea standard în fișier

en:  -T, --log-timing <file>       log timing information to file
ro:  -T, --log-timing <fișier>     înregistrează informațiile de timp în fișier

en:  -t[<file>], --timing[=<file>] deprecated alias to -T (default file is stderr)
ro:  -t[<fișier>], --timing[=<fișier>] alias depreciat pentru -T (fișierul implicit
                                   este ieșirea de eroare standard)

en:  -m, --logging-format <name>   force to 'classic' or 'advanced' format
ro:  -m, --logging-format <nume>   forțează trecerea la formatul „classic” sau „avanced”

en:  -a, --append                  append to the log file
ro:  -a, --append                  adaugă la fișierul jurnal (de înregistrare)

en:  -c, --command <command>       run <command> rather than an interactive shell
                                     (alternative to '-- <command> [<argument...>]')
ro:  -c, --command <comanda>       execută <comandă> în loc de un shell interactiv
                                   (alternativă la „-- <commandă> [<argument...>]”)

en:  -e, --return                  return exit code of the child process
ro:  -e, --return                  returnează codul de ieșire al procesului-copil

en:  -f, --flush                   run flush after each write
ro:  -f, --flush                   execută curățarea după fiecare scriere

en:      --force                   use output file even when it is a link
ro:      --force                   utilizează fișierul de ieșire chiar și atunci când
                                   este o legătură

en:  -E, --echo <when>             echo input in session (auto, always or never)
ro:  -E, --echo <când>             repetă intrarea în sesiune („auto”, „always”
                                   (întotdeauna) sau „never” (niciodată))

en:  -o, --output-limit <size>     terminate if output files exceed size
ro:  -o, --output-limit <dimensiunea> termină dacă fișierele de ieșire depășesc dimensiunea

en:  -q, --quiet                   be quiet
ro:  -q, --quiet                   activează modul de rulare silențios

en: 
    Script done on %s [<%s>]
ro: 
    Script finalizat pe %s [<%s>]

en: 
    Script done on %s [COMMAND_EXIT_CODE="%d"]
ro: 
    Script finalizat pe %s [COMMAND_EXIT_CODE=„%d"]

en: Script started on %s [
ro: Script pornit pe %s [

en: %*s<not executed on terminal>
ro: %*s<neexecutat pe terminal>

en: Script terminated, max output files size %<PRIu64> exceeded.
ro: Script terminat, dimensiunea maximă a fișierelor de ieșire %<PRIu64> a fost depășită.

en: max output size exceeded
ro: dimensiunea maximă de ieșire a fost depășită

en: output file `%s' is a link
    Use --force if you really want to use it.
    Program not started.
ro: fișierul de ieșire „%s” este o legătură
    Folosiți „--force” dacă doriți cu adevărat să o utilizați.
    Programul nu a fost pornit.

en: unsupported echo mode: '%s'
ro: mod de ecou (repetare) neacceptat: „%s”

en: failed to parse output limit size
ro: nu s-a reușit să se analizeze dimensiunea limitei de ieșire

en: unsupported logging format: '%s'
ro: format de înregistrare neacceptat: „%s”

en: failed to concatenate arguments
ro: nu s-au putut concatena argumentele

en: log multiple streams is mutually exclusive with 'classic' format
ro: înregistrarea mai multor fluxuri se exclude reciproc cu formatul „classic”

en: Script started
ro: Script pornit

en: , output log file is '%s'
ro: , fișierul jurnal de ieșire este „%s”

en: , input log file is '%s'
ro: , fișierul jurnal de intrare este „%s”

en: , timing file is '%s'
ro: , fișierul de înregistrare a marcajelor de timp este „%s”

en: Script done.
ro: Script finalizat.

en:  %s [options] <timingfile> <typescript>
ro:  %s [opțiuni] fișier_marcaje-timp [-I|-B] fișier-transcriere

en: Execute terminal typescript.
ro: Execută fișierul de transcriere a terminalului.

en:  -t, --timing <file>     script timing log file
ro:  -t, --timing <fișier>   fișierul de înregistrare a marcajelor de timp al transcrierii

en:  -T, --log-timing <file> alias to -t
ro:  -T, --log-timing <fișier> sinonim cu „-t”

en:  -I, --log-in <file>     script stdin log file
ro:  -I, --log-in <fișier>   fișierul de înregistrare a intrării standard al transcrierii

en:  -B, --log-io <file>     script stdin and stdout log file
ro:  -B, --log-io <fișier>   fișierul de înregistrare a intrării și ieșirii standard
                             al transcrierii

en:  -c, --command <command> run command rather than interactive shell
ro:  -c, --command <comanda> rulează comanda mai degrabă decât shell-ul interactiv

en:  -d, --divisor <num>     speed up or slow down execution with time divisor
ro:  -d, --divisor <număr>   accelerează sau încetinește execuția cu ajutorul divi-
                             zorului de timp

en:  -E, --echo <when>       echo input in session (auto, always or never)
ro:  -E, --echo <când>       repetă intrarea în sesiune („auto”, „always” (întotdeauna)
                             sau „never” (niciodată))

en:  -m, --maxdelay <num>    wait at most this many seconds between updates
ro:  -m, --maxdelay <număr>  așteaptă cel mult atâtea secunde între actualizări

en: failed to parse maximal delay argument
ro: nu s-a reușit să se analizeze argumentul de întârziere maximă

en: timing file not specified
ro: fișierul de timp nu este specificat

en: stdin typescript file not specified
ro: fișierul de transcriere al intrării standard nu este specificat

en: >>> scriptlive: Starting your typescript execution by %s.
ro: >>> scriptlive: Se începe execuția fișierului de transcriere de către %s.

en: failed to allocate PTY handler
ro: nu s-a reușit să se aloce gestionarul PTY

en: 
    >>> scriptlive: done.
ro: 
    >>> scriptlive: finalizat.

en:  %s [options] <timingfile> [<typescript> [<divisor>]]
ro:  %s [opțiuni] fișier_marcaje-timp [fișier-transcriere] [divizor]

en: Play back terminal typescripts, using timing information.
ro: Redă fișierele de transcriere ale terminalului, folosind informații de sincronizare (marcaje de timp)

en:  -O, --log-out <file>    script stdout log file (default)
ro:  -O, --log-out <fișier>  fișierul de înregistrare a ieșirii standard al
                             transcrierii (implicit)

en:  -s, --typescript <file> deprecated alias to -O
ro:  -s, --typescript <fișier> alias învechit pentru „-O”

en:      --summary           display overview about recorded session and exit
ro:      --summary           afișează prezentarea generală a sesiunii înregistrate
                             și iese

en:  -x, --stream <name>     stream type (out, in, signal or info)
ro:  -x, --stream <nume>     tipul de flux (out, in, signal sau info)

en:  -c, --cr-mode <type>    CR char mode (auto, never, always)
ro:  -c, --cr-mode <tip>     modul caracterului de retur de cărucior („auto”,
                             „never” (niciodată), „always” (întotdeauna))

en: Key bindings:
ro: Asocieri de taste:

en:  space        toggles between pause and play
ro:  bară-spațiu   comută între pauză și redare

en:  up-arrow     increases playback speed with ten percent
ro:  săgeată-sus   mărește viteza de redare cu zece procente

en:  down-arrow   decreases playback speed with ten percent
ro:  săgeată-jos   micșorează viteza de redare cu zece procente

en: unexpected fcntl failure
ro: eșec neașteptat al fcntl

en: unexpected tcgetattr failure
ro: eșec neașteptat al tcgetattr

en: unsupported mode name: '%s'
ro: nume de mod neacceptat: „%s”

en: unsupported stream name: '%s'
ro: nume de flux neacceptat: „%s”

en: data log file not specified
ro: nu s-a specificat niciun fișier de înregistrare de date

en: %s: log file error
ro: %s: eroare în fișierul de înregistrare

en: %s: line %d: timing file error
ro: %s: linia %d: eroare în fișierul de marcaje de timp

en: argument error: bright color %s is not supported
ro: eroare de argument: culoarea strălucitoare %s nu este acceptată

en: too many tabs
ro: prea multe tabulatoare

en: Set the attributes of a terminal.
ro: Stabilește atributele terminalului.

en:  --term <terminal_name>        override TERM environment variable
ro:  --term <nume-terminal>        suprascrie variabila de mediu TERM

en:  --reset                       reset terminal to power-on state
ro:  --reset                       reinițiază terminalul la starea de pornire

en:  --resize                      reset terminal rows and columns
ro:  --resize                      restabilește rândurile și coloanele terminalului

en:  --initialize                  display init string, and use default settings
ro:  --initialize                  afișează șirul de inițializare și utilizează
                                   configurările implicite

en:  --default                     use default terminal settings
ro:  --default                     utilizează configurările implicite ale terminalului

en:  --store                       save current terminal settings as default
ro:  --store                       salvează configurările curente ale terminalului
                                   ca fiind implicite

en:  --cursor on|off               display cursor
ro:  --cursor on|off               activează/dezactivează afișarea cursorului

en:  --repeat on|off               keyboard repeat
ro:  --repeat on|off               activează/dezactivează repetiția tastelor

en:  --appcursorkeys on|off        cursor key application mode
ro:  --appcursorkeys on|off        activează/dezactivează modul de aplicare al
                                   tastelor de cursor

en:  --linewrap on|off             continue on a new line when a line is full
ro:  --linewrap on|off             activează/dezactivează continuarea pe o nouă linie
                                   atunci când o linie este plină

en:  --inversescreen on|off        swap colors for the whole screen
ro:  --inversescreen on|off        activează/dezactivează inversarea culorilor pentru
                                   tot ecranul

en:  --msg on|off                  send kernel messages to console
ro:  --msg on|off                  activează/dezactivează trimiterea mesajelor
                                   nucleului către consolă

en:  --msglevel <0-8>              kernel console log level
ro:  --msglevel <0-8>              nivelul de jurnalizare al nucleului pe consolă

en:  --foreground default|<color>  set foreground color
ro:  --foreground default|<culoare> stabilește culoarea de prim-plan

en:  --background default|<color>  set background color
ro:  --background default|<culoare> stabilește culoarea de fundal

en:  --ulcolor [bright] <color>    set underlined text color
ro:  --ulcolor [bright] <culoare>  stabilește culoarea textului subliniat

en:  --hbcolor [bright] <color>    set half-bright text color
ro:  --hbcolor [bright] <culoare>  stabilește culoarea textului semiluminos

en:         <color>: black blue cyan green grey magenta red white yellow
ro:         <culoare>: black blue cyan green grey magenta red white yellow

en:  --bold on|off                 bold
ro:  --bold on|off                 activează/dezactivează textul aldin

en:  --half-bright on|off          dim
ro:  --half-bright on|off          activează/dezactivează estomparea culorii

en:  --blink on|off                blink
ro:  --blink on|off                activează/dezactivează clipirea textului

en:  --underline on|off            underline
ro:  --underline on|off            activează/dezactivează sublinierea textului

en:  --reverse  on|off             swap foreground and background colors
ro:  --reverse  on|off             activează/dezactivează interschimbarea culorilor
                                   de prim-plan și de fundal

en:  --clear[=<all|rest>]          clear screen and set cursor position
ro:  --clear[=<all|rest>]          șterge ecranul și stabilește poziția cursorului

en:  --tabs[=<number>...]          set these tab stop positions, or show them
ro:  --tabs[=<număr>...]           stabilește aceste poziții de oprire a tabulației
                                   sau le afișează

en:  --clrtabs[=<number>...]       clear these tab stop positions, or all
ro:  --clrtabs[=<număr>...]        șterge aceste poziții de tabulare sau toate pozițiile

en:  --regtabs[=1-160]             set a regular tab stop interval
ro:  --regtabs[=1-160]             stabilește un interval regulat de oprire a tabulației

en:  --blank[=0-60|force|poke]     set time of inactivity before screen blanks
ro:  --blank[=0-60|force|poke]     stabilește timpul de inactivitate înainte ca
                                   ecranul să se închidă

en:  --dump[=<number>]             write vcsa<number> console dump to file
ro:  --dump[=<număr>]              scrie conținutul consolei vcsa<număr> în fișier

en:  --append <number>             append vcsa<number> console dump to file
ro:  --append <număr>              adaugă conținutul consolei vcsa<număr> în fișier

en:  --file <filename>             name of the dump file
ro:  --file <nume-fișier>          numele fișierului de descărcare

en:  --powersave on|vsync|hsync|powerdown|off
                                   set vesa powersaving features
ro:  --powersave on|vsync|hsync|powerdown|off
                                   stabilește caracteristicile de economisire a
                                   energiei vesa

en:  --powerdown[=<0-60>]          set vesa powerdown interval in minutes
ro:  --powerdown[=<0-60>]          stabilește intervalul de deconectare vesa în minute

en:  --blength[=<0-2000>]          duration of the bell in milliseconds
ro:  --blength[=<0-2000>]          durata clopoțelului în milisecunde

en:  --bfreq[=<number>]            bell frequency in Hertz
ro:  --bfreq[=<număr>]             frecvența clopoțelului în hertzi

en: duplicate use of an option
ro: utilizarea duplicată a unei opțiuni

en: cannot force blank
ro: nu s-a putut activa curățarea automată a ecranului

en: cannot force unblank
ro: nu s-a putut dezactiva curățarea automată a ecranului

en: cannot get blank status
ro: nu se poate obține starea curățării

en: cannot open dump file %s for output
ro: nu se poate deschide fișierul de descărcare %s pentru ieșire

en: terminal %s does not support %s
ro: terminalul %s nu acceptă %s

en: fcntl failed
ro: fcntl() a eșuat

en: select failed
ro: selecția a eșuat

en: stdin does not refer to a terminal
ro: intrarea standard nu se referă la un terminal

en: invalid cursor position: %s
ro: poziție nevalidă a cursorului: %s

en: reset failed
ro: reinițierea a eșuat

en: cannot (un)set powersave mode
ro: nu se poate (dez)activa modul de economisire a energiei

en: klogctl error
ro: eroare klogctl()

en: $TERM is not defined.
ro: variabila $TERM nu este definită.

en: terminfo database cannot be found
ro: baza de date terminfo nu poate fi găsită

en: %s: unknown terminal type
ro: %s: tip de terminal necunoscut

en: terminal is hardcopy
ro: terminalul este un terminal ce imprimă pe hârtie

en: internal error: too many iov's
ro: eroare internă: prea multe IOV-uri

en: excessively long line arg
ro: argument de linie excesiv de lung

en: open failed
ro: deschiderea a eșuat

en: fork: %m
ro: fork(): %m

en: cannot fork
ro: nu se poate bifurca

en: fcntl failed: %s
ro: fcntl() a eșuat: %s

en: %s: BAD ERROR, message is far too long
ro: %s: EROARE GRAVĂ, mesajul este mult prea lung

en:  %s [options] [<file> | <message>]
ro:  %s [opțiuni] [<fișier> | <mesaj>]

en: Write a message to all users.
ro: Scrie un mesaj pentru toți utilizatorii.

en:  -g, --group <group>     only send message to group
ro:  -g, --group <grup>      trimite mesajul doar grupului specificat

en:  -n, --nobanner          do not print banner, works only for root
ro:  -n, --nobanner          nu afișează mesajul de întâmpinare, funcționează doar
                             pentru root

en:  -t, --timeout <timeout> write timeout in seconds
ro:  -t, --timeout <secunde> scrie și contorizează timpul de așteptare ca numărătoare
                             inversă

en: invalid group argument
ro: argument de grup nevalid

en: %s: unknown gid
ro: %s: gid necunoscut

en: getgrouplist found more groups than sysconf allows
ro: getgrouplist a găsit mai multe grupuri decât permite sysconf

en: --nobanner is available only for root
ro: opțiunea „--nobanner” este disponibilă doar pentru root

en: invalid timeout: %s
ro: timp de așteptare nevalid: %s

en: error getting sessions: %s
ro: eroare la obținerea sesiunilor: %s

en: get user name failed: %s
ro: obținerea numelui de utilizator a eșuat: %s

en: failed to allocate lines list
ro: alocarea listei de linii a eșuat

en: cannot get passwd uid
ro: nu se poate obține parola pentru uid

en: Broadcast message from %s@%s (%s) (%s):
ro: Mesaj de difuzare de la %s@%s (%s) (%s):

en: will not read %s - use stdin.
ro: nu se va citi %s - folosiți intrarea standard.

en:  %s [options] <user> [<ttyname>]
ro:  %s [opțiuni] <utilizator> [<nume-tty>]

en: Send a message to another user.
ro: Trimite un mesaj către un alt utilizator.

en: effective gid does not match group of %s
ro: gid-ul efectiv nu se potrivește cu grupul de %s

en: %s is not logged in
ro: %s nu este autentificat

en: can't find your tty's name
ro: nu se poate găsi numele tty-ului dvs.

en: %s has messages disabled
ro: %s are mesajele dezactivate

en: %s is logged in more than once; writing to %s
ro: %s este autentificat de mai multe ori; se scrie în %s

en: Message from %s@%s (as %s) on %s at %02d:%02d ...
ro: Mesaj de la %s@%s (ca %s) pe %s la %02d:%02d ...

en: Message from %s@%s on %s at %02d:%02d ...
ro: Mesaj de la %s@%s pe %s la %02d:%02d ...

en: carefulputc failed
ro: carefulputc() a eșuat

en: you have write permission turned off
ro: aveți permisiunea de scriere dezactivată

en: %s is not logged in on %s
ro: %s nu este autentificat pe %s

en: %s has messages disabled on %s
ro: %s are mesajele dezactivate pe %s

en: error: cannot allocate bit mask
ro: eroare: nu se poate aloca masca de biți

en: error: invalid bit mask: %s
ro: eroare: mască de biți nevalidă: %s

en: error: invalid bit list: %s
ro: eroare: listă de biți nevalidă: %s

en:  %s [options] [<mask_or_list>...]
ro:  %s [opțiuni] [<mască_sau_listă>...]

en: Convert bit masks from/to various formats.
ro: Convertește măștile de biți din/în diferite formate.

en:  <mask_or_list>      bits specified as a hex mask (e.g. 0xeec2)
                           or as a comma-separated list of bit IDs
ro:  <mască_sau_listă>   biți specificați sub forma unei măști hexazecimale (de
                         exemplu, 0xeec2) sau a unei liste de ID-uri de biți
                         separate prin virgule

en:  If not specified, arguments will be read from stdin.
ro:  Dacă nu este specificată, argumentele vor fi citite de la intrarea standard.

en:  -w <num>, --width <num>
                         maximum width of bit masks (default 8192)
ro:  -w <număr>, --width <număr>
                         lățimea maximă a măștilor de biți (implicit 8192)

en: 
    Output modes:
ro: 
    Moduri de ieșire:

en:  -m, --mask          display bits as a hex mask value (default)
ro:  -m, --mask          afișează biții ca o valoare a măștii hexazecimale (implicit)

en:  -g, --grouped-mask  display bits as a hex mask value in 32bit
                           comma separated groups
ro:  -g, --grouped-mask  afișează biții ca o valoare a măștii hexazecimale în
                         grupuri de 32 de biți separate prin virgule

en:  -b, --binary        display bits as a binary mask value
ro:  -b, --binary        afișează biții ca valoare a unei măști binare

en:  -l, --list          display bits as a compressed list of bit IDs
ro:  -l, --list          afișează biții ca o listă comprimată de ID-uri de biți

en: invalid --width
ro: dimensiune nevalidă dată ca argument pentru „--width”

en: cannot allocate memory
ro: nu se poate aloca memorie

en: Filter out reverse line feeds from standard input.
ro: Filtrează avansurile de linie inverse de la intrare

en: 
    Options:
     -b, --no-backspaces    do not output backspaces
     -f, --fine             permit forward half line feeds
     -p, --pass             pass unknown control sequences
     -h, --tabs             convert spaces to tabs
     -x, --spaces           convert tabs to spaces
     -l, --lines NUM        buffer at least NUM lines
ro: 
    Opțiuni:
     -b, --no-backspaces    nu afișează spațiile din urmă
     -f, --fine             permite avansarea cu jumătate de linie
     -p, --pass             pasează secvențe de control necunoscute
     -h, --tabs             convertește spațiile în tabulatoare
     -x, --spaces           convertește tabulatoarele în spații
     -l, --lines NUM        memorie tampon de cel puțin NUM linii

en: warning: can't back up %s.
ro: avertizare: nu se poate face o copie de rezervă pentru %s.

en: past first line
ro: după prima linie

en: -- line already flushed
ro: -- linia a fost deja golită

en: bad -l argument
ro: argument greșit pentru opțiunea „-l”

en:  %s [options] [<file>...]
ro:  %s [opțiuni] [<fișier>...]

en: Filter nroff output for CRT previewing.
ro: Filtrează ieșirea nroff pentru previzualizare CRT.

en:  -,  --no-underlining    suppress all underlining
ro:  -,  --no-underlining    suprimă toate sublinierile

en:  -2, --half-lines        print all half-lines
ro:  -2, --half-lines        imprimă toate semi-liniile

en: 
    Usage:
     %s [startcol [endcol]]
ro: 
    Utilizare:
     %s [coloana-inițială [coloana-finală]]

en: Filter out the specified columns from standard input.
ro: Filtrează coloanele specificate de la intrarea standard.

en: invalid first argument
ro: primul argument nu este valid

en: invalid second argument
ro: al doilea argument nu este valid

en: failed to parse column
ro: analizarea coloanei a eșuat

en: undefined column name '%s'
ro: nume de coloană nedefinit „%s”

en: failed to parse --table-order list
ro: nu s-a reușit să se analizeze lista de la „--table-order”

en: failed to parse --table-hide list
ro: nu s-a reușit să se analizeze lista de la „--table-hide”

en: failed to parse --table-right list
ro: nu s-a reușit să se analizeze lista de la „--table-right”

en: failed to parse --table-trunc list
ro: nu s-a reușit să se analizeze lista de la „--table-trunc”

en: failed to parse --table-noextreme list
ro: nu s-a reușit să se analizeze lista de la „--table-noextreme”

en: failed to parse --table-wrap list
ro: nu s-a reușit să se analizeze lista de la „--table-wrap”

en: failed to allocate column name
ro: nu s-a reușit alocarea numelui coloanei

en: failed to allocate input line
ro: nu s-a reușit alocarea liniei de intrare

en: line %zu: for JSON the name of the column %zu is required
ro: linia %zu: pentru JSON este necesar numele coloanei %zu

en: failed to allocate output data
ro: alocarea datelor de ieșire a eșuat

en: Columnate lists.
ro: Afișează listele în coloane.

en:  -t, --table                      create a table
ro:  -t, --table                      creează un tabel

en:  -n, --table-name <name>          table name for JSON output
ro:  -n, --table-name <nume>          numele tabelului pentru ieșirea JSON

en:  -O, --table-order <columns>      specify order of output columns
ro:  -O, --table-order <coloane>      specifică ordinea coloanelor de ieșire

en:      --table-colorscheme <name>   specify color scheme name
ro:      --table-colorscheme <nume>   specifică numele schemei de culori

en:  -C, --table-column <properties>  define column
ro:  -C, --table-column <proprietăți> definește coloana

en:  -N, --table-columns <names>      comma separated columns names
ro:  -N, --table-columns <nume>       nume de coloane separate prin virgule

en:  -l, --table-columns-limit <num>  maximal number of input columns
ro:  -l, --table-columns-limit <num>  numărul maxim de coloane de intrare

en:  -E, --table-noextreme <columns>  don't count long text in these columns
                                        to the column's width
ro:  -E, --table-noextreme <coloane>  nu include textul lung din aceste coloane în
                                      lățimea coloanei

en:  -d, --table-noheadings           don't print header
ro:  -d, --table-noheadings           nu imprimă titlurile coloanelor

en:  -m, --table-maxout               fill all available space
ro:  -m, --table-maxout               umple tot spațiul disponibil

en:  -e, --table-header-repeat        repeat header for each page
ro:  -e, --table-header-repeat        repetă antetul (titlurile) pentru fiecare pagină

en:  -K, --table-header-as-columns    use the first row as table header
ro:  -K, --table-header-as-columns    utilizează primul rând ca antet al tabelului

en:  -H, --table-hide <columns>       don't print the columns
ro:  -H, --table-hide <coloane>       nu afișează coloanele specificate

en:  -R, --table-right <columns>      right align text in these columns
ro:  -R, --table-right <coloane>      aliniază la dreapta textul din aceste coloane

en:  -T, --table-truncate <columns>   truncate text in the columns when necessary
ro:  -T, --table-truncate <coloane>   trunchiază textul din coloane atunci când este necesar

en:  -W, --table-wrap <columns>       wrap text in the columns when necessary
ro:  -W, --table-wrap <coloane>       încadrează textul în coloane atunci când este necesar

en:      --wrap-separator <string>    wrap at this separator (requires --table-wrap)
ro:      --wrap-separator <șir>       încadrare la acest separator (necesită
                                      opțiunea „--table-wrap”)

en:  -L, --keep-empty-lines           don't ignore empty lines
ro:  -L, --keep-empty-lines           nu ignoră liniile goale

en:  -J, --json                       use JSON output format for table
ro:  -J, --json                       utilizează formatul de ieșire JSON pentru tabel

en:  -r, --tree <column>              column to use tree-like output for the table
ro:  -r, --tree <coloană>             coloana pentru a utiliza o ieșire de tip arbore pentru tabel

en:  -i, --tree-id <column>           line ID to specify child-parent relation
ro:  -i, --tree-id <coloană>          ID-ul liniei pentru a specifica relația copil-părinte

en:  -p, --tree-parent <column>       parent to specify child-parent relation
ro:  -p, --tree-parent <coloană>      părintele pentru a specifica relația copil-părinte

en:  -c, --output-width <width>       width of output in number of characters
ro:  -c, --output-width <lățime>      lățimea de ieșire în număr de caractere

en:  -o, --output-separator <string>  columns separator for table output
                                        (default is two spaces)
ro:  -o, --output-separator <șir>     separator de coloane pentru ieșirea tabelului
                                      (valoarea implicită este de două spații)

en:  -s, --input-separator, --separator <string>
                                        possible table delimiters
ro:  -s, --input-separator, --separator <șir>
                                      delimitatori de tabel posibili

en:  -x, --fillrows                   fill rows before columns
ro:  -x, --fillrows                   umple rândurile înaintea coloanelor

en:  -S, --use-spaces <number>        minimal whitespaces between columns (no tabs)
ro:  -S, --use-spaces <număr>         spații albe minime între coloane (fără tabulatoare)

en:      --color[=<when>]             colorize output (%s, %s or %s)
ro:      --color[=<când>]             colorează ieșirea (%s, %s sau %s)

en: invalid columns argument
ro: argument de coloane nevalid

en: invalid columns limit argument
ro: argument nevalid pentru limita coloanelor

en: columns limit must be greater than zero
ro: limita coloanelor trebuie să fie mai mare decât zero

en: failed to parse column names
ro: nu s-a reușit să se analizeze numele coloanelor

en: invalid spaces argument
ro: argument de spații nevalid

en: failed to parse input separator
ro: nu s-a putut analiza separatorul de intrare

en: options --tree-id and --tree-parent are required for tree formatting
ro: opțiunile „---treeid” și „--tree-parent” sunt necesare pentru formatarea arborelui

en: option --table required for all --table-*
ro: opțiunea „--table” este necesară pentru toate opțiunile „--table-*”

en: option --table-columns or --table-column required for --json
ro: opțiunea „--table-columns” sau „--table-column” necesară pentru opțiunea „--json”

en:  %s [options] <file>...
ro:  %s [opțiuni] <fișier>...

en: Display file contents in hexadecimal, decimal, octal, or ascii.
ro: Afișează conținutul fișierului în hexazecimal, zecimal, octal sau ascii.

en:  -b, --one-byte-octal      one-byte octal display
ro:  -b, --one-byte-octal      afișare octală pe un octet

en:  -X, --one-byte-hex        one-byte hexadecimal display
ro:  -X, --one-byte-hex        afișare hexazecimală pe unoctet

en:  -c, --one-byte-char       one-byte character display
ro:  -c, --one-byte-char       afișare a caracterelor pe un octet

en:  -C, --canonical           canonical hex+ASCII display
ro:  -C, --canonical           afișare canonică hexazecimală+ASCII

en:  -d, --two-bytes-decimal   two-byte decimal display
ro:  -d, --two-bytes-decimal   afișare zecimală pe doi octeți

en:  -o, --two-bytes-octal     two-byte octal display
ro:  -o, --two-bytes-octal     afișare octală pe doi octeți

en:  -x, --two-bytes-hex       two-byte hexadecimal display
ro:  -x, --two-bytes-hex       afișare hexazecimală pe doi octeți

en:  -L, --color[=<mode>]      interpret color formatting specifiers
ro:  -L, --color[=<mod>]       interpretează specificatorii de formatare a culorilor

en:  -e, --format <format>     format string to be used for displaying data
ro:  -e, --format <format>     șir de format care urmează să fie utilizat pentru
                               afișarea datelor

en:  -f, --format-file <file>  file that contains format strings
ro:  -f, --format-file <fișier> fișier care conține șiruri de formate

en:  -n, --length <length>     interpret only length bytes of input
ro:  -n, --length <lungime>    interpretează numai <lungimea> de octeți ai datelor
                               de intrare

en:  -s, --skip <offset>       skip offset bytes from the beginning
ro:  -s, --skip <poziția>      omite octeții de la început până la <poziția>

en:  -v, --no-squeezing        output identical lines
ro:  -v, --no-squeezing        afișează liniile identice

en: <length> and <offset>
ro: <lungimea> și <poziția>

en: all input file arguments failed
ro: toate argumentele din fișierul de intrare au eșuat

en: bad byte count for conversion character %s
ro: număr necorespunzător de octeți pentru caracterul de conversie %s

en: %%s requires a precision or a byte count
ro: %%s necesită o precizie sau un număr de octeți

en: bad format {%s}
ro: format greșit {%s}

en: bad conversion character %%%s
ro: caracter de conversie greșit %%%s

en: byte count with multiple conversion characters
ro: număr de octeți cu mai multe caractere de conversie

en: Read one line.
ro: Citește o linie.

en: Display the contents of a file in a terminal.
ro: Afișează conținutul unui fișier într-un terminal.

en:  -d, --silent          display help instead of ringing bell
ro:  -d, --silent          afișează ajutorul în loc să sune clopoțelul

en:  -f, --logical         count logical rather than screen lines
ro:  -f, --logical         numără liniile logice mai degrabă decât liniile de ecran

en:  -l, --no-pause        suppress pause after form feed
ro:  -l, --no-pause        suprimă pauza după saltul de pagină

en:  -c, --print-over      do not scroll, display text and clean line ends
ro:  -c, --print-over      nu derulează, afișează textul și curăță capetele de linie

en:  -p, --clean-print     do not scroll, clean screen and display text
ro:  -p, --clean-print     nu derulează, curăță ecranul și afișează textul

en:  -e, --exit-on-eof     exit on end-of-file
ro:  -e, --exit-on-eof     iese la sfârșitul fișierului

en:  -s, --squeeze         squeeze multiple blank lines into one
ro:  -s, --squeeze         strânge mai multe linii goale într-una singură

en:  -u, --plain           suppress underlining and bold
ro:  -u, --plain           suprimă textul subliniat și în aldin

en:  -n, --lines <number>  the number of lines per screenful
ro:  -n, --lines <număr>   numărul de linii pe ecranul complet

en:  -<number>             same as --lines
ro:  -<număr>              la fel ca „--lines”

en:  +<number>             display file beginning from line number
ro:  +<număr>              afișează fișierul începând de la linia <numărul>

en:  +/<pattern>           display file beginning from pattern match
ro:  +/<model>             afișează fișierul începând de la potrivirea modelului

en: MORE environment variable
ro: variabila de mediu MORE

en: magic failed
ro: magic() a eșuat

en: 
    ******** %s: Not a text file ********
ro: 
    ******** %s: Nu este un fișier text ********

en: 
    *** %s: directory ***
ro: 
    *** %s: director ***

en: --More--
ro: --Mai mult--

en: (Next file: %s)
ro: (Următorul fișier: %s)

en: (END)
ro: (SFÂRȘIT)

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
ro: [Apăsați bara de spațiu pentru a continua, «q» pentru a ieși.]

en: 
    ...Skipping
ro: 
    ...Se trece la

en: ...Skipping to file
ro: ...Se trece la fișierul

en: ...Skipping back to file
ro: ...Se revine la fișierul

en: Line too long
ro: Linia este prea lungă

en: No previous command to substitute for
ro: Nicio comandă anterioară pentru a înlocui

en: [Use q or Q to quit]
ro: [Utilizați «q» sau «Q» pentru a ieși]

en: exec failed
ro: exec() a eșuat

en: can't fork
ro: nu s-a putut efectua bifurcarea proceului

en: ...skipping
ro: ...se omite

en: 
    Pattern not found
ro: 
    Modelul nu a fost găsit

en: Pattern not found
ro: Modelul nu a fost găsit

en: Most commands optionally preceded by integer argument k.  Defaults in brackets.
    Star (*) indicates argument becomes new default.
ro: Cele mai multe comenzi sunt precedate opțional de un argument de număr întreg „k”.
    Valorile implicite sunt prezentate între paranteze.
    Steluța (*) indică faptul că argumentul devine noua valoare implicită.

en: <space>                 Display next k lines of text [current screen size]
    z                       Display next k lines of text [current screen size]*
    <return>                Display next k lines of text [1]*
    d or ctrl-D             Scroll k lines [current scroll size, initially 11]*
    q or Q or <interrupt>   Exit from more
    s                       Skip forward k lines of text [1]
    f                       Skip forward k screenfuls of text [1]
    b or ctrl-B             Skip backwards k screenfuls of text [1]
    '                       Go to place where previous search started
    =                       Display current line number
    /<regular expression>   Search for kth occurrence of regular expression [1]
    n                       Search for kth occurrence of last r.e [1]
    !<cmd> or :!<cmd>       Execute <cmd> in a subshell
    v                       Start up '%s' at current line
    ctrl-L                  Redraw screen
    :n                      Go to kth next file [1]
    :p                      Go to kth previous file [1]
    :f                      Display current file name and line number
    .                       Repeat previous command
ro: <bara_de_spațiu>        Afișează următoarele N linii de text
                             [dimensiunea curentă a ecranului]
    z                       Afișează următoarele N linii de text
                             [dimensiunea curentă a ecranului]*
    <return>                Afișează următoarele N linii de text [1]*
    d sau Ctrl-D            Derulează N linii [dimensiunea curentă de derulare,
                             inițial 11]*
    q sau Q sau Ctrl-C      Se iese din «more»
    s                       Sare înainte N linii de text [1]
    f                       Sare înainte N ecrane de text [1]
    b sau Ctrl-B            Sare înapoi N ecrane de text [1]
    '                       Merge la locul de unde a început căutarea anterioară
    =                       Afișează numărul liniei curente
    /<expresie_regulată>    Caută a N-a apariție a expresiei regulate [1]
    n                       Caută a N-a apariție a ultimei expresii regulate [1]
    !<cmd> sau :!<cmd>      Execută <cmd> într-un subshell
    v                       Pornește „%s” la linia curentă
    ctrl-L                  Redesenează ecranul
    :n                      Merge la al N-lea fișier următor [1]
    :p                      Merge la al N-lea fișier anterior [1]
    :f                      Afișează numele fișierului curent și numărul liniei
    .                       Repetă comanda anterioară

en: ...back %d page | ...back %d pages
ro[0]: ...înapoi %d pagină
ro[1]: ...înapoi %d pagini
ro[2]: ...înapoi %d de pagini

en: ...skipping %d line | ...skipping %d lines
ro[0]: ... se sare %d linie
ro[1]: ... se sare %d linii
ro[2]: ... se sare %d de linii

en: 
    ***Back***
ro: 
    ***Înapoi***

en: "%s" line %d
ro: „%s” linia %d

en: [Not a file] line %d
ro: [Nu este un fișier] linia %d

en: No previous regular expression
ro: Nu există o expresie regulată precedentă

en: Command not available in secure mode
ro: Comanda nu este disponibilă în modul securizat

en: [Press 'h' for instructions.]
ro: [Apăsați «h» pentru instrucțiuni.]

en: -------------------------------------------------------
      h                       this screen
      q or Q                  quit program
      <newline>               next page
      f                       skip a page forward
      d or ^D                 next halfpage
      l                       next line
      $                       last page
      /regex/                 search forward for regex
      ?regex? or ^regex^      search backward for regex
      . or ^L                 redraw screen
      w or z                  set page size and go to next page
      s filename              save current file to filename
      !command                shell escape
      p                       go to previous file
      n                       go to next file
    
    Many commands accept preceding numbers, for example:
    +1<newline> (next page); -1<newline> (previous page); 1<newline> (first page).
    
    See pg(1) for more information.
    -------------------------------------------------------
ro: -------------------------------------------------------------------------------------
      h                       acest ecran
      q sau Q                 părăsire program
      <Enter>                 pagina următoare
      f                       sare o pagină înainte
      d sau ^D                următoarea jumătate de pagină
      l                       linia următoare
      $                       ultima pagină
      /expreg/                caută înainte pentru expresia regulată
      ?expreg? sau ^expreg^   caută înapoi pentru expresia regulată
      . sau ^L                redesenează ecranul
      w sau z                 stabilește dimens. paginii și trece la pagina următoare
      s nume-fișier           salvează fișierul curent cu numele fișierului specificat
      !comanda                rulează comanda în shell
      p                       merge la fișierul anterior
      n                       merge la fișierul următor
    
    Multe comenzi acceptă numere ce le preced, de exemplu:
    +1<Enter> (pagina următoare); -1<Enter> (pagina anterioară); 1<Enter> (prima pagină).
    
    Consultați pg(1) pentru mai multe informații.
    -------------------------------------------------------------------------------------

en:  %s [options] [+line] [+/pattern/] [files]
ro:  %s [opțiuni] [+linie] [+/model/] [fișiere]

en: Browse pagewise through text files.
ro: Navighează prin fișierele text, pagină cu pagină.

en:  -number      lines per page
ro:  -number      linii pe pagină

en:  -c           clear screen before displaying
ro:  -c           curăță ecranul înainte de afișare

en:  -e           do not pause at end of a file
ro:  -e           nu face pauză la sfârșitul unui fișier

en:  -f           do not split long lines
ro:  -f           nu divizează liniile lungi

en:  -n           terminate command with new line
ro:  -n           termină comanda cu o linie nouă

en:  -p <prompt>  specify prompt
ro:  -p <prompt>  specifică promptul

en:  -r           disallow shell escape
ro:  -r           nu permite caracterele de eludare ale shell-ului

en:  -s           print messages to stdout
ro:  -s           afișează mesaje la ieșirea standard

en:  +number      start at the given line
ro:  +număr       începe de la linia specificată

en:  +/pattern/   start at the line containing pattern
ro:  +/model/     începe de la linia care conține modelul

en: option requires an argument -- %s
ro: opțiunea necesită un argument -- „%s”

en: illegal option -- %s
ro: opțiune ilegală -- %s

en: ...skipping forward
ro: ...se sare înainte

en: ...skipping backward
ro: ...se sare înapoi

en: No next file
ro: Nu există fișierul următor

en: No previous file
ro: Nu există fișierul anterior

en: Read error from %s file
ro: Eroare de citire din fișierul %s

en: Unexpected EOF in %s file
ro: Sfârșit de fișier neașteptat în fișierul %s

en: Unknown error in %s file
ro: Eroare necunoscută în fișierul %s

en: Cannot create temporary file
ro: Nu se poate crea fișierul temporar

en: RE error:
ro: Eroare în expresia regulată:

en: (EOF)
ro: Sfârșit de fișier(EOF)

en: No remembered search string
ro: Nici un șir de căutare memorat

en: cannot open
ro: nu se poate deschide

en: saved
ro: salvat

en: : !command not allowed in rflag mode.
ro: : !comanda nu este permisă în modul rflag.

en: fork() failed, try again later
ro: fork() a eșuat, încercați din nou mai târziu

en: (Next file:
ro: (Fișierul următor:

en: %s %s Copyright (c) 2000-2001 Gunnar Ritter. All rights reserved.
ro: %s %s Drepturi de autor © 2000-2001 Gunnar Ritter. Toate drepturile rezervate.

en: failed to parse number of lines per page
ro: nu s-a reușit să se analizeze numărul de linii pe pagină

en:  %s [options] [<file> ...]
ro:  %s [opțiuni] [<fișier> ...]

en: Reverse lines characterwise.
ro: Inversează liniile la nivel de caracter (caracter cu caracter).

en:  -0, --zero     use the NUL byte as line separator
ro:  -0, --zero     utilizează octetul NUL ca separator de linii

en: Do underlining.
ro: Face sublinieri.

en:  -t, -T, --terminal TERMINAL  override the TERM environment variable
ro:  -t, -T, --terminal TERMINAL  suprascrie variabila de mediu TERM

en:  -i, --indicated              underlining is indicated via a separate line
ro:  -i, --indicated              sublinierea este indicată printr-o linie separată

en: unknown escape sequence in input: %o, %o
ro: secvență de eludare necunoscută în intrare: %o, %o

en: trouble reading terminfo
ro: probleme la citirea terminfo

en: terminal `%s' is not known, defaulting to `dumb'
ro: terminalul „%s” nu este cunoscut, se trece la cel implicit, „dumb”
