util-linux 2.42-rc2 - en to ar translation catalogue (5561 entries)

en:  %s <disk device> <partition number> <start> <length>
ar:  %s <جهاز القرص> <رقم القسم> <البداية> <الطول>

en: Tell the kernel about the existence of a specified partition.
ar: إخبار النواة بوجود قسم محدد.

en: not enough arguments
ar: المعطيات غير كافية

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file
en: cannot open %s
ar: يتعذر فتح %s

en: invalid partition number argument
ar: معطى رقم القسم غير صالح

en: invalid start argument
ar: معطى البداية غير صالح

en: invalid length
ar: طول غير صالح

en: failed to add partition
ar: فشل إضافة القسم

en: set read-only
ar: ضبط كقراءة فقط

en: set read-write
ar: ضبط كقراءة وكتابة

en: get read-only
ar: جلب حالة القراءة فقط

en: get discard zeroes support status
ar: جلب حالة دعم إهمال الأصفار

en: get logical block (sector) size
ar: جلب حجم الكتلة المنطقية (القطاع)

en: get physical block (sector) size
ar: جلب حجم الكتلة الفيزيائية (القطاع)

en: get minimum I/O size
ar: جلب الحد الأدنى لحجم الإدخال والإخراج

en: get optimal I/O size
ar: جلب الحجم الأمثل للإدخال والإخراج

en: get alignment offset in bytes
ar: جلب إزاحة المحاذاة بالبايت

en: get max sectors per request
ar: جلب أقصى عدد قطاعات لكل طلب

en: get blocksize
ar: جلب حجم الكتلة

en: set blocksize on file descriptor opening the block device
ar: ضبط حجم الكتلة على واصف الملف الذي يفتح جهاز الكتلة

en: get 32-bit sector count (deprecated, use --getsz)
ar: جلب عدد القطاعات 32-بت (مهجور، استخدم --getsz)

en: get size in bytes
ar: جلب الحجم بالبايت

en: set readahead
ar: ضبط القراءة الاستباقية

en: get readahead
ar: جلب القراءة المسبقة

en: set filesystem readahead
ar: ضبط القراءة المسبقة لنظام الملفات

en: get filesystem readahead
ar: جلب القراءة المسبقة لنظام الملفات

en: get disk sequence number
ar: جلب رقم تسلسل القرص

en: get zone size
ar: جلب حجم المنطقة

en: flush buffers
ar: تفريغ الصوارم

en: reread partition table
ar: إعادة قراءة جدول الأقسام

en:  %1$s [-v|-q] commands devices
     %1$s --report [devices]
     %1$s -h|-V
ar:  %1$s [-v|-q] الأوامر الأجهزة
     %1$s --report [الأجهزة]
     %1$s -h|-V

en: Call block device ioctls from the command line.
ar: استدعاء ioctls لأجهزة الكتل من سطر الأوامر.

en:  -q             quiet mode
ar:  -q             الوضع الصامت

en:  -v             verbose mode
ar:  -v             الوضع المسهب

en:      --report   print report for specified (or all) devices
ar:      --report   طباعة تقرير عن الأجهزة المحددة (أو الجميع)

en: Available commands:
ar: الأوامر المتاحة:

en:  %-25s get size in 512-byte sectors
ar:  %-25s جلب الحجم بقطاعات سعتها 512 بايت

en: no device specified
ar: لا يوجد جهاز محدد

en: get size in 512-byte sectors:
ar: جلب الحجم بقطاعات سعتها 512 بايت:

en: could not get device size
ar: تعذر جلب حجم الجهاز

en: Unknown command: %s
ar: أمر غير معروف: %s

en: %s requires an argument
ar: يتطلب %s معطى

en: failed to parse command argument
ar: فشل تحليل معطى الأمر

en: ioctl error on %s
ar: خطأ ioctl على %s

en: %s failed.
ar: فشل %s.

en: %s succeeded.
ar: نجح %s.

note: TRANSLATORS: Start sector not available. Max. 15 letters.
en: N/A
ar: غير متاح

en: RO    RA   SSZ   BSZ        StartSec            Size   Device
ar: ‎قراءة_فقط   ‎قراءة_مسبقة   ‎حجم_القطاع   ‎‎حجم_الكتلة        ‎قطاع_البداية        ‎الحجم   ‎الجهاز

en: Bootable
ar: قابل_للإقلاع

en: Toggle bootable flag of the current partition
ar: تبديل وسم القابلية للإقلاع للقسم الحالي

en: Delete
ar: احذف

en: Delete the current partition
ar: احذف القسم الحالي

en: Resize
ar: غيّر الحجم

en: Reduce or enlarge the current partition
ar: تقليص أو تكبير القسم الحالي

en: New
ar: جديد

en: Create new partition from free space
ar: أنشئ قسم جديد من المساحة الفارغة

en: Quit
ar: اخرج

en: Quit program without writing changes
ar: اخرج من البرنامج دون كتابة التغييرات

en: Type
ar: النوع

en: Change the partition type
ar: غيّر نوع القسم

en: Help
ar: مساعدة

en: Print help screen
ar: اطبع شاشة المساعدة

en: Sort
ar: افرز

en: Fix partitions order
ar: أصلح ترتيب الأقسام

en: Write
ar: اكتب

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
ar: اكتب جدول الأقسام على القرص (قد يؤدي هذا لتدمير البيانات)

en: Dump
ar: أفرغ

en: Dump partition table to sfdisk compatible script file
ar: أفرغ جدول الأقسام إلى ملف نصي متوافق مع sfdisk

en: internal error: unsupported dialog type %d
ar: خطأ داخلي: نوع الحوار %d غير مدعوم

en: %s (mounted)
ar: %s (موصول)

en: Partition name:
ar: اسم القسم:

en: Partition UUID:
ar: المعرف الفريد للقسم (UUID):

en: Partition type:
ar: نوع القسم:

en: Attributes:
ar: السمات:

en: Filesystem UUID:
ar: المعرف الفريد لنظام الملفات (UUID):

en: Filesystem LABEL:
ar: لصيقة نظام الملفات:

en: Filesystem:
ar: نظام الملفات:

en: Mountpoint:
ar: نقطة الوصل:

en: Disk: %s
ar: القرص: %s

en: Size: %s, %<PRIu64> bytes, %ju sectors
ar: الحجم: %s، %<PRIu64> بايت، %ju قطاع

en: Label: %s, identifier: %s
ar: اللصيقة: %s، المعرف: %s

en: Label: %s
ar: اللصيقة: %s

en: May be followed by M for MiB, G for GiB, T for TiB, or S for sectors.
ar: قد يتبع بـ M للميجابايت، G للجيجابايت، T للتيرابايت، أو S للقطاعات.

en: Please, specify size.
ar: الرجاء تحديد الحجم.

en: Minimum size is %<PRIu64> bytes.
ar: الحد الأدنى للحجم هو %<PRIu64> بايت.

en: Maximum size is %<PRIu64> bytes.
ar: الحد الأقصى للحجم هو %<PRIu64> بايت.

en: Failed to parse size.
ar: فشل تحليل الحجم.

en: Select partition type
ar: اختر نوع القسم

en: Enter script file name:
ar: أدخل اسم ملف البرنامج النصي:

en: The script file will be applied to in-memory partition table.
ar: سيطبق ملف البرنامج النصي على جدول الأقسام في الذاكرة.

en: Cannot open %s
ar: يتعذر فتح %s

en: Failed to parse script file %s
ar: فشل تحليل ملف البرنامج النصي %s

en: Failed to apply script %s
ar: فشل تطبيق السكريبت %s

en: The current in-memory partition table will be dumped to the file.
ar: سيتم تفريغ جدول الأقسام الحالي في الذاكرة إلى الملف.

en: Failed to allocate script handler
ar: فشل تخصيص معالج السكريبت

en: Failed to read disk layout into script.
ar: فشل في قراءة مخطط القرص إلى البرنامج النصي.

en: Disk layout successfully dumped.
ar: أُفرِغ مخطط القرص بنجاح.

en: Failed to write script %s
ar: فشل في كتابة البرنامج النصي %s

en: Select label type
ar: اختر نوع الملصقة

en: Device does not contain a recognized partition table.
ar: الجهاز لا يحتوي جدول تقسيم معروف.

en: Select a type to create a new label, press 'L' to load script file, 'Q' quits.
ar: اختر نوعاً لإنشاء لصيقة جديدة، اضغط 'L' لتحميل ملف سكربت، 'Q' للخروج.

en: This is cfdisk, a curses-based disk partitioning program.
ar: هذا cfdisk، برنامج لتقسيم القرص مبني على curses.

en: It lets you create, delete, and modify partitions on a block device.
ar: يتيح لك إنشاء وحذف وتعديل الأقسام على جهاز كتلوي.

en: Command      Meaning
ar: ‎الأمر      ‎المعنى

en:   b          Toggle bootable flag of the current partition;
ar:   b          تبديل وسم قابلية الإقلاع للقسم الحالي؛

en:                implemented for DOS (MBR) and SGI labels only
ar: ‎               مطبق لـ لصائق DOS (MBR) و SGI فقط

en:   d          Delete the current partition
ar:   d          حذف القسم الحالي

en:   h          Print this screen
ar:   h          طباعة هذه الشاشة

en:   n          Create new partition from free space
ar:   n          إنشاء قسم جديد من المساحة الفارغة

en:   q          Quit program without writing partition table
ar:   q          الخروج من البرنامج دون كتابة جدول التقسيم

en:   r          Reduce or enlarge the current partition
ar:   r          تصغير أو تكبير القسم الحالي

en:   s          Fix partitions order (only when in disarray)
ar:   s          إصلاح ترتيب الأقسام (فقط عندما تكون مشوشة)

en:   t          Change the partition type
ar:   t          تغيير نوع القسم

en:   u          Dump disk layout to sfdisk compatible script file
ar:   u          تفريغ تخطيط القرص إلى ملف سكربت متوافق مع sfdisk

en:   W          Write partition table to disk (you must enter uppercase W);
ar:   W          كتابة جدول التقسيم إلى القرص (يجب إدخال W بحرف كبير)؛

en:                since this might destroy data on the disk, you must either
ar: ‎               بما أن هذا قد يدمر البيانات على القرص، يجب عليك إما

en:                confirm or deny the write by entering 'yes' or 'no'
ar: ‎               تأكيد أو رفض الكتابة بإدخال 'yes' أو 'no'

en:   x          Display/hide extra information about a partition
ar:   x          عرض/إخفاء معلومات إضافية عن القسم

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
ar: ‎السهم للأعلى     ‎نقل المؤشر إلى القسم السابق

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
ar: ‎السهم للأسفل   ‎نقل المؤشر إلى القسم التالي

en: Left Arrow   Move cursor to the previous menu item
ar: ‎السهم للأيسر   ‎نقل المؤشر إلى عنصر القائمة السابق

en: Right Arrow  Move cursor to the next menu item
ar: ‎السهم للأيمن  ‎نقل المؤشر إلى عنصر القائمة التالي

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
ar: ملاحظة: كل الأوامر يمكن إدخالها بحروف كبيرة أو صغيرة

en: case letters (except for Write).
ar: (باستثناء الكتابة Write).

en: Use lsblk(8) or partx(8) to see more details about the device.
ar: استخدم lsblk(8) أو partx(8) لرؤية مزيد من التفاصيل حول الجهاز.

en: Press a key to continue.
ar: اضغط على أي مفتاح للاستمرار.

en: Could not toggle the flag.
ar: تعذر تبديل الوسم.

en: Could not delete partition %zu.
ar: تعذر حذف القسم %zu.

en: Partition %zu has been deleted.
ar: القسم %zu محذوف.

en: Partition size:
ar: حجم القسم:

en: Changed type of partition %zu.
ar: تغير نوع القسم %zu.

en: The type of partition %zu is unchanged.
ar: نوع القسم %zu غير متغير.

en: New size:
ar: الحجم الجديد:

en: Partition %zu resized.
ar: تغير حجم القسم %zu.

en: Device is open in read-only mode.
ar: الجهاز مفتوح في وضع القراءة فقط.

en: Are you sure you want to write the partition table to disk?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد كتابة جدول التقسيم إلى القرص؟

en: Type "yes" or "no", or press ESC to leave this dialog.
ar: اكتب "yes" أو "no"، أو اضغط ESC لمغادرة هذا الحوار.

en: yes
ar: نعم

en: Did not write partition table to disk.
ar: لا يوجد كتابة لجدول التقسيم إلى القرص.

en: Failed to write disklabel.
ar: فشل في كتابة لصيقة القرص.

en: The partition table has been altered.
ar: تغير جدول التقسيم.

en: Note that partition table entries are not in disk order now.
ar: لاحظ أن مدخلات جدول التقسيم ليست بترتيب القرص الآن.

en: Device already contains a %s signature.
ar: الجهاز يحتوي بالفعل على توقيع %s.

en: Do you want to remove it? [Y]es/[N]o:
ar: هل تريد إزالته؟ [Y]نعم/[N]لا:

en: failed to create a new disklabel
ar: فشل في إنشاء لصيقة قرص جديدة

en: failed to read partitions
ar: فشل في قراءة الأقسام

en: Device is open in read-only mode. Changes will remain in memory only.
ar: الجهاز مفتوح في وضع القراءة فقط. التغييرات ستبقى في الذاكرة فقط.

en: Device is currently in use, repartitioning is probably a bad idea.
ar: الجهاز قيد الاستخدام حالياً، إعادة التقسيم ربما فكرة سيئة.

en:  %1$s [options] <disk>
ar:  %1$s [خيارات] <قرص>

en: Display or manipulate a disk partition table.
ar: عرض أو معالجة جدول تقسيم القرص.

en:  -L, --color[=<when>]     colorize output (%s, %s or %s)
ar:  -L, --color[=<متى>]     تلوين المخرجات (%s، %s أو %s)

en:  -z, --zero               start with zeroed partition table
ar:  -z, --zero               البدء بجدول تقسيم مصفر

en:      --lock[=<mode>]      use exclusive device lock (%s, %s or %s)
ar:      --lock[=<وضع>]      استخدام قفل جهاز حصري (%s، %s أو %s)

en:  -r, --read-only          forced open cfdisk in read-only mode
ar:  -r, --read-only          فرض فتح cfdisk في وضع القراءة فقط

en:  -b, --sector-size <size> physical and logical sector size
ar:  -b, --sector-size <حجم> حجم القطاع الفيزيائي والمنطقي

en: invalid sector size argument
ar: معطى حجم القطاع غير صالح

en: failed to allocate libfdisk context
ar: فشل في تخصيص سياق libfdisk

en:  %s <disk device> <partition number>
ar:  %s <جهاز القرص> <رقم القسم>

en: Tell the kernel to forget about a specified partition.
ar: إخبار النواة بنسيان قسم محدد.

en: failed to remove partition
ar: فشل في إزالة القسم

en: Formatting ...
ar: ينسق ...

en: done
ar: انتهى

en: Verifying ...
ar: يحقق ...

en: Read:
ar: قراءة:

en: Problem reading track/head %u/%u, expected %zu, read %zd
ar: مشكلة أثناء قراءة المسار/الرأس %u/%u، المتوقع %zu، المقروء %zd

en: bad data in track/head %u/%u
    Continuing ...
ar: بيانات تالفة في المسار/الرأس %u/%u
    يتابع ...

en:  %s [options] <device>
ar:  %s [خيارات] <الجهاز>

en: Do a low-level formatting of a floppy disk.
ar: إجراء تهيئة منخفضة المستوى لقرص مرن.

en:  -f, --from <N>    start at the track N (default 0)
ar:  -f, --from <N>    البدء من المسار N (مبدئي 0)

en:  -t, --to <N>      stop at the track N
ar:  -t, --to <N>      التوقف عند المسار N

en:  -r, --repair <N>  try to repair tracks failed during
                         the verification (max N retries)
ar:  -r, --repair <N>  محاولة إصلاح المسارات التي فشلت أثناء
                         التحقق (الحد الأقصى للمحاولات N)

en:  -n, --no-verify   disable the verification after the format
ar:  -n, --no-verify   تعطيل التحقق بعد التهيئة

en: invalid argument - from
ar: معامل غير صالح - from

en: invalid argument - to
ar: معطى غير صالح - إلى

en: invalid argument - repair
ar: معطى غير صالح - إصلاح

en: stat of %s failed
ar: فشل استعلام حالة %s

en: %s: not a block device
ar: %s: ليس جهاز كتل

en: could not determine current format type
ar: تعذر تحديد نوع التنسيق الحالي

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
ar: ذو جانب %s، %d مسارات، %d قطاع/مسار. السعة الإجمالية %d ك.بايت.

en: Double
ar: مزدوج

en: Single
ar: فردي

en: user defined start track exceeds the medium specific maximum
ar: المسار البادئ المحدد بواسطة المستخدم يتخطى الحد الأقصى الخاص بالوسيط

en: user defined end track exceeds the medium specific maximum
ar: المسار النهائي المحدد بواسطة المستخدم يتخطى الحد الأقصى الخاص بالوسيط

en: user defined start track exceeds the user defined end track
ar: المسار البادئ المحدد بواسطة المستخدم يتخطى المسار النهائي المحدد بواسطة المستخدم

en: close failed
ar: فشل الإغلاق

en: Select (default %c):
ar: اختر (مبدئي %c):

en: Using default response %c.
ar: استخدام الاستجابة المبدئية %c.

en: Value out of range.
ar: القيمة خارج النطاق.

en: %s (%s, default %c):
ar: %s (%s، مبدئي %c):

en: %s (%s, default %<PRIu64>):
ar: %s (%s، مبدئي %<PRIu64>):

en: %s (%c-%c, default %c):
ar: %s (%c-%c، مبدئي %c):

en: %s (%<PRIu64>-%<PRIu64>, default %<PRIu64>):
ar: %s (%<PRIu64>-%<PRIu64>، مبدئي %<PRIu64>):

en:  [Y]es/[N]o:
ar:  [ن]عم/[ل]ا:

en: Hex code or alias (type L to list all):
ar: رمز سداسي عشري أو اسم مستعار (اكتب L لسرد الجميع):

en: Partition type or alias (type L to list all):
ar: نوع القسم أو اسم مستعار (اكتب L لسرد الجميع):

en: Hex code (type L to list all codes):
ar: رمز سداسي عشري (اكتب L لسرد كافة الرموز):

en: Partition type (type L to list all types):
ar: نوع القسم (اكتب L لسرد كافة الأنواع):

en: Failed to parse '%s' partition type.
ar: فشل تحليل نوع القسم '%s'.

en: 
    Aliases:
ar: 
    الأسماء المستعارة:

en: DOS Compatibility flag is set (DEPRECATED!)
ar: علامة توافقية DOS مضبوطة (مهجور!)

en: DOS Compatibility flag is not set
ar: علامة توافقية DOS ليست مضبوطة

en: New <size>{K,M,G,T,P} in bytes or <size>S in sectors (default %s)
ar: حجم جديد <حجم>{K,M,G,T,P} بالبايت أو <حجم>S بالقطاعات (مبدئي %s)

en: Invalid size
ar: حجم غير صالح

en: Partition %zu has been resized.
ar: تغير حجم القسم %zu.

en: Could not resize partition %zu: %s
ar: تعذر تغيير حجم القسم %zu: %s

en: Partition %zu does not exist yet!
ar: القسم %zu غير موجود بعد!

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Changed type of partition '%s' to '%s'.
ar: تغير نوع القسم من '%s' إلى '%s'.

en: Type of partition %zu is unchanged: %s.
ar: نوع القسم %zu لم يتغير: %s.

en: All data in the region (%<PRIu64>-%<PRIu64>) will be lost! Continue?
ar: ستفقد كافة البيانات في المنطقة (%<PRIu64>-%<PRIu64>)! هل تود الاستمرار؟

en: BLKDISCARD ioctl failed
ar: فشل BLKDISCARD ioctl

en: 
    The partition sectors will be immediately discarded.
    You can exit this dialog by pressing CTRL+C.
ar: 
    ستُهمل قطاعات القسم فوراً.
    يمكنك الخروج من محاورة الحوار هذه بالضغط على CTRL+C.

en: Partition %zu has an unspecified range.
ar: القسم %zu له نطاق غير محدد.

en: Discarded sectors on partition %zu.
ar: أُهملت القطاعات في القسم %zu.

en: No free space.
ar: لا توجد مساحة خالية.

en: 
    The unused sectors will be immediately discarded.
    You can exit this dialog by pressing CTRL+C.
ar: 
    ستُهمل القطاعات غير المستخدمة فوراً.
    يمكنك الخروج من محاورة الحوار هذه بالضغط على CTRL+C.

en: Free space number
ar: رقم المساحة الخالية

en: Free space %<PRIu64>has an unspecified range
ar: المساحة الخالية %<PRIu64> لها نطاق غير محدد

en: Discarded sectors on free space.
ar: أُهملت القطاعات في المساحة الخالية.

en: Discarding sectors is not possible in read-only mode.
ar: إهمال القطاعات غير ممكن في وضع القراءة فقط.

en: Type of area to be discarded
ar: نوع المنطقة المراد إهمالها

en: partition sectors
ar: قطاعات القسم

en: free space sectors
ar: قطاعات المساحة الخالية

en: Discard unsupported on your system.
ar: الإهمال غير مدعوم في نظامك.

en: 
    %s: offset = %<PRIu64>, size = %zu bytes.
ar: 
    %s: الإزاحة = %<PRIu64>، الحجم = %zu بايت.

en: cannot seek
ar: لا يمكن السعي (seek)

en: cannot read
ar: لا يمكن القراءة

en: First sector
ar: القطاع الأول

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s
ar: فشل BLKGETSIZE ioctl على %s

en: The device contains a '%s' signature in the first sector; it will not be wiped unless you create a new partition table. Alternatively, use wipefs(8).
ar: يحتوي الجهاز على توقيع '%s' في القطاع الأول؛ لن يُمحى إلا إذا أُنشئ جدول أقسام جديد. بدلاً من ذلك، استخدم wipefs(8).

en: The device contains '%s' signature and it will be removed by a write command. See fdisk(8) man page and --wipe option for more details.
ar: يحتوي الجهاز على توقيع '%s' وسيزال بأمر كتابة. انظر صفحة الدليل fdisk(8) وخيار --wipe لمزيد من التفاصيل.

en: The device contains '%s' signature and it may remain on the device. It is recommended to wipe the device with wipefs(8) or fdisk --wipe, in order to avoid possible collisions.
ar: يحتوي الجهاز على توقيع '%s' وقد يظل على الجهاز. يوصى بمسح الجهاز باستخدام wipefs(8) أو fdisk --wipe لتجنب التضاربات المحتملة.

en:  %1$s [options] <disk>         change partition table
     %1$s [options] -l [<disk>...] list partition table(s)
ar:  %1$s [خيارات] <قرص>         ‎تغيير جدول الأقسام
     %1$s [خيارات] -l [<قرص>...] سرد جداول الأقسام

en:  -b, --sector-size <size>      physical and logical sector size
ar:  -b, --sector-size <حجم>      ‎حجم القطاع الفيزيائي والمنطقي

en:  -B, --protect-boot            don't erase bootbits when creating a new label
ar:  -B, --protect-boot            لا تمسح بتات الإقلاع عند إنشاء لصيقة جديدة

en:  -c, --compatibility[=<mode>]  mode is 'dos' or 'nondos' (default)
ar:  -c, --compatibility[=<وضع>]  الوضع هو 'dos' أو 'nondos' (مبدئي)

en:  -L, --color[=<when>]          colorize output (%s, %s or %s)
ar:  -L, --color[=<متى>]          تلوين المخرجات (%s، أو %s، أو %s)

en:  -l, --list                    display partitions and exit
ar:  -l, --list                    عرض الأقسام والخروج

en:  -x, --list-details            like --list but with more details
ar:  -x, --list-details            مثل --list ولكن مع تفاصيل أكثر

en:  -n, --noauto-pt               don't create default partition table on empty devices
ar:  -n, --noauto-pt               لا تنشئ جدول أقسام مبدئي على الأجهزة الفارغة

en:  -o, --output <list>           output columns
ar:  -o, --output <قائمة>           ‎أعمدة المخرجات

en:  -t, --type <type>             recognize specified partition table type only
ar:  -t, --type <نوع>             ‎التعرف على نوع جدول الأقسام المحدد فقط

en:  -u, --units[=<unit>]          display units: 'cylinders' or 'sectors' (default)
ar:  -u, --units[=<وحدة>]          وحدات العرض: 'cylinders' أو 'sectors' (مبدئي)

en:  -s, --getsz                   display device size in 512-byte sectors [DEPRECATED]
ar:  -s, --getsz                   عرض حجم الجهاز بقطاعات سعة 512 بايت [مهجور]

en:      --bytes                   print SIZE in bytes rather than in human readable format
ar:      --bytes                   طباعة الحجم بالبايت بدلاً من تنسيق يسهل على البشر قراءته

en:      --lock[=<mode>]           use exclusive device lock (%s, %s or %s)
ar:      --lock[=<وضع>]           استخدام قفل جهاز حصري (%s، أو %s، أو %s)

en:  -w, --wipe <mode>             wipe signatures (%s, %s or %s)
ar:  -w, --wipe <وضع>             ‎مسح التواقيع (%s، أو %s، أو %s)

en:  -W, --wipe-partitions <mode>  wipe signatures from new partitions (%s, %s or %s)
ar:  -W, --wipe-partitions <الوضع>  ‎مسح التواقيع من الأقسام الجديدة (%s، %s أو %s)

en:  -C, --cylinders <number>      specify the number of cylinders
ar:  -C, --cylinders <رقم>      ‎تحديد عدد الأسطوانات

en:  -H, --heads <number>          specify the number of heads
ar:  -H, --heads <رقم>          ‎تحديد عدد الرؤوس

en:  -S, --sectors <number>        specify the number of sectors per track
ar:  -S, --sectors <رقم>        ‎تحديد عدد القطاعات في كل مسار

en: invalid cylinders argument
ar: معطى أسطوانات غير صالح

en: not found DOS label driver
ar: لم يعثر على مشغل لصيقة DOS

en: unknown compatibility mode '%s'
ar: وضع توافقية غير معروف '%s'

en: invalid heads argument
ar: معطى رؤوس غير صالح

en: invalid sectors argument
ar: معطى قطاعات غير صالح

en: unsupported disklabel: %s
ar: لصيقة قرص غير مدعومة: %s

en: unsupported unit
ar: وحدة غير مدعومة

en: unsupported wipe mode
ar: وضع مسح غير مدعوم

en: The device properties (sector size and geometry) should be used with one specified device only.
ar: يجب استخدام خصائص الجهاز (حجم القطاع والأبعاد) مع جهاز واحد محدد فقط.

en: bad usage
ar: استخدام سيء

en: Welcome to fdisk (%s).
ar: مرحباً بك في fdisk (%s).

en: Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
    Be careful before using the write command.
ar: سوف تبقى التغييرات في الذاكرة فقط، حتى تقرر كتابتها.
    كن حذراً قبل استخدام أمر الكتابة.

en: This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    It's recommended to umount all file systems, and swapoff all swap
    partitions on this disk.
ar: هذا القرص قيد الاستخدام حالياً - من المحتمل أن تكون إعادة التقسيم فكرة سيئة.
    يوصى بفك تركيب جميع أنظمة الملفات، وإيقاف جميع أقسام التبديل
    على هذا القرص.

en: A hybrid GPT was detected. You have to sync the hybrid MBR manually (expert command 'M').
ar: اكتُشف GPT هجين. يجب مزامنة MBR الهجين يدوياً (أمر الخبير 'M').

en: Disklabel type: %s
ar: نوع لصيقة القرص: %s

en: Disk identifier: %s
ar: معرف القرص: %s

en: Disk %s: %s, %ju bytes, %ju sectors
ar: القرص %s: %s، %ju بايت، %ju قطاع

en: Disk model: %s
ar: طراز القرص: %s

en: Geometry: %d heads, %ju sectors/track, %ju cylinders
ar: الأبعاد: %d رؤوس، %ju قطاع/مسار، %ju أسطوانة

en: Units: %s of %d * %ld = %ld bytes
ar: الوحدات: %s من %d * %ld = %ld بايت

en: Sector size (logical/physical): %lu bytes / %lu bytes
ar: حجم القطاع (منطقي/فيزيائي): %lu بايت / %lu بايت

en: I/O size (minimum/optimal): %lu bytes / %lu bytes
ar: حجم الإدخال والإخراج (الأدنى/الأمثل): %lu بايت / %lu بايت

en: Alignment offset: %lu bytes
ar: إزاحة المحاذاة: %lu بايت

en: failed to allocate iterator
ar: فشل تخصيص المكرر

en: failed to allocate output table
ar: فشل تخصيص جدول المخرجات

en: failed to allocate output line
ar: فشل تخصيص سطر المخرجات

en: failed to add output data
ar: فشل في إضافة بيانات المخرجات

en: Partition %zu does not start on physical sector boundary.
ar: القسم %zu لا يبدأ عند حدود قطاع فيزيائي.

en: Filesystem/RAID signature on partition %zu will be wiped.
ar: توقيع نظام الملفات/RAID على القسم %zu سيمسح.

en: Partition table entries are not in disk order.
ar: مدخلات جدول التقسيم ليست مرتبة حسب ترتيب القرص.

en: Start
ar: بداية

en: End
ar: نهاية

en: Sectors
ar: قطاعات

en: Size
ar: حجم

en: Unpartitioned space %s: %s, %ju bytes, %ju sectors
ar: المساحة غير المقسمة %s: %s، %ju بايت، %ju قطاع

en: %s unknown column: %s
ar: %s عمود غير معروف: %s

en: Generic
ar: عام

en: delete a partition
ar: حذف قسم

en: list free unpartitioned space
ar: سرد المساحة الحرة غير المقسمة

en: list known partition types
ar: سرد أنواع الأقسام المعروفة

en: add a new partition
ar: إضافة قسم جديد

en: print the partition table
ar: طباعة جدول التقسيم

en: change a partition type
ar: تغيير نوع القسم

en: verify the partition table
ar: التحقق من جدول التقسيم

en: print information about a partition
ar: طباعة معلومات عن القسم

en: resize a partition
ar: تغيير حجم قسم

en: discard (trim) sectors
ar: إهمال (trim) القطاعات

en: print the raw data of the first sector from the device
ar: طباعة البيانات الخام لأول قطاع من الجهاز

en: print the raw data of the disklabel from the device
ar: طباعة البيانات الخام لملصق القرص من الجهاز

en: fix partitions order
ar: إصلاح ترتيب الأقسام

en: Misc
ar: متفرقات

en: print this menu
ar: طباعة هذه القائمة

en: change display/entry units
ar: تغيير وحدات العرض/الإدخال

en: extra functionality (experts only)
ar: وظائف إضافية (للخبراء فقط)

en: Script
ar: سكربت

en: load disk layout from sfdisk script file
ar: تحميل تخطيط القرص من ملف سكربت sfdisk

en: dump disk layout to sfdisk script file
ar: تفريغ تخطيط القرص إلى ملف سكربت sfdisk

en: Save & Exit
ar: حفظ وخروج

en: write table to disk and exit
ar: كتابة الجدول على القرص والخروج

en: write table to disk
ar: كتابة الجدول على القرص

en: quit without saving changes
ar: خروج دون حفظ التغييرات

en: return to main menu
ar: العودة إلى القائمة الرئيسية

en: return from BSD to DOS (MBR)
ar: العودة من BSD إلى DOS (MBR)

en: return from protective/hybrid MBR to GPT
ar: العودة من MBR الوقائي/الهجين إلى GPT

en: Create a new label
ar: إنشاء ملصق جديد

en: create a new empty GPT partition table
ar: إنشاء جدول أقسام GPT فارغ جديد

en: create a new empty SGI (IRIX) partition table
ar: إنشاء جدول أقسام SGI (IRIX) فارغ جديد

en: create a new empty MBR (DOS) partition table
ar: إنشاء جدول أقسام MBR (DOS) فارغ جديد

en: create a new empty Sun partition table
ar: إنشاء جدول أقسام Sun فارغ جديد

en: create an IRIX (SGI) partition table
ar: إنشاء جدول أقسام IRIX (SGI)

en: Geometry (for the current label)
ar: الأبعاد (للملصق الحالي)

en: change number of cylinders
ar: تغيير عدد الأسطوانات

en: change number of heads
ar: تغيير عدد الرؤوس

en: change number of sectors/track
ar: تغيير عدد القطاعات/المسار

en: change disk GUID
ar: تغيير GUID القرص

en: change partition name
ar: تغيير اسم القسم

en: change partition UUID
ar: تغيير UUID القسم

en: change table length
ar: تغيير طول الجدول

en: enter protective/hybrid MBR
ar: الدخول إلى MBR الوقائي/الهجين

en: toggle the legacy BIOS bootable flag
ar: تبديل علامة الإقلاع لـ BIOS القديم

en: toggle the no block IO protocol flag
ar: تبديل علامة ميفاق IO غير المكتلي

en: toggle the required partition flag
ar: تبديل علامة القسم المطلوب

en: toggle the GUID specific bits
ar: تبديل بتات GUID المحددة

en: toggle the read-only flag
ar: تبديل علامة القراءة فقط

en: toggle the mountable flag
ar: تبديل علامة القابلية للوصل

en: change number of alternate cylinders
ar: تغيير عدد الأسطوانات البديلة

en: change number of extra sectors per cylinder
ar: تغيير عدد القطاعات الإضافية لكل أسطوانة

en: change interleave factor
ar: تغيير عامل التداخل

en: change rotation speed (rpm)
ar: تغيير سرعة الدوران (دورة في الدقيقة)

en: change number of physical cylinders
ar: تغيير عدد الأسطوانات الفيزيائية

en: select bootable partition
ar: اختيار قسم قابل للإقلاع

en: edit bootfile entry
ar: تحرير مدخلة ملف الإقلاع

en: select sgi swap partition
ar: اختيار قسم التبادل sgi

en: create SGI info
ar: إنشاء معلومات SGI

en: toggle a bootable flag
ar: تبديل علامة قابلية الإقلاع

en: edit nested BSD disklabel
ar: تحرير ملصق قرص BSD المتداخل

en: toggle the dos compatibility flag
ar: تبديل علامة التوافق مع dos

en: move beginning of data in a partition
ar: نقل بداية البيانات في قسم

en: fix partitions C/H/S values
ar: إصلاح قيم C/H/S للأقسام

en: change the disk identifier
ar: تغيير معرف القرص

en: edit drive data
ar: تحرير بيانات القرص

en: install bootstrap
ar: تثبيت محمل الإقلاع

en: show complete disklabel
ar: إظهار ملصق القرص كاملاً

en: link BSD partition to non-BSD partition
ar: ربط قسم BSD بقسم غير تابع لـ BSD

en: 
    Help (expert commands):
ar: 
    مساعدة (أوامر الخبراء):

en: 
    Help:
ar: 
    مساعدة:

en: You're editing nested '%s' partition table, primary partition table is '%s'.
ar: أنت تحرر جدول أقسام '%s' متداخل، جدول الأقسام الأساسي هو '%s'.

en: Expert command (m for help):
ar: أمر الخبراء (m للمساعدة):

en: Command (m for help):
ar: الأمر (m للمساعدة):

en: 
    All unwritten changes will be lost, do you really want to quit? (y/n)
ar: 
    ستفقد كل التغييرات غير المكتوبة، هل تريد الخروج حقاً؟ (y/n)

en: %c: unknown command
ar: %c: أمر غير معروف

en: Enter script file name
ar: أدخل اسم ملف السكربت

en: Resetting fdisk!
ar: إعادة ضبط fdisk!

en: Script successfully applied.
ar: تطبيق السكربت بنجاح.

en: Failed to transform disk layout into script
ar: فشل تحويل تخطيط القرص إلى سكربت

en: Script successfully saved.
ar: حفظ السكربت بنجاح.

en: Partition #%zu contains a %s signature.
ar: القسم رقم %zu يحتوي على توقيع %s.

en: Do you want to remove the signature?
ar: هل تريد إزالة التوقيع؟

en: The signature will be removed by a write command.
ar: يزال التوقيع بواسطة أمر كتابة.

en: failed to write disklabel
ar: فشل كتابة ملصق القرص

en: Could not delete partition %zu
ar: تعذر حذف القسم %zu

en: Changing display/entry units to cylinders (DEPRECATED!).
ar: تغيير وحدات العرض/الإدخال إلى أسطوانات (مهجور!).

en: Changing display/entry units to sectors.
ar: تغيير وحدات العرض/الإدخال إلى قطاعات.

en: Leaving nested disklabel.
ar: مغادرة ملصق القرص المتداخل.

en: New maximum entries
ar: الحد الأقصى الجديد للمدخلات

en: Entering protective/hybrid MBR disklabel.
ar: الدخول إلى ملصق قرص MBR الوقائي/الهجين.

en: New UUID (in 8-4-4-4-12 format)
ar: UUID جديد (بصيغة 8-4-4-4-12)

en: New name
ar: اسم جديد

en: Entering nested BSD disklabel.
ar: الدخول إلى ملصق قرص BSD المتداخل.

en: C/H/S values fixed.
ar: إصلاح قيم C/H/S.

en: Nothing to do. C/H/S values are correct already.
ar: لا يوجد ما يفعله. قيم C/H/S صحيحة بالفعل.

en: Number of cylinders
ar: عدد الأسطوانات

en: Number of heads
ar: عدد الرؤوس

en: Number of sectors
ar: عدد القطاعات

en: Failed to create '%s' disk label
ar: فشل إنشاء ملصق القرص '%s'

en: failed to initialize libmount table
ar: فشل في تهيئة جدول libmount

en: %s is mounted
ar: %s موصول

en: %s is not mounted
ar: %s غير موصول

en: cannot read %s
ar: لا يمكن قراءة %s

en: parse error: %s
ar: خطأ في التحليل: %s

en: cannot create directory %s
ar: لا يمكن إنشاء الدليل %s

en: Locking disk by %s ...
ar: قفل القرص بواسطة %s ...

en: (waiting)
ar: (انتظار)

note: TRANSLATORS: These are followups to "Locking disk...".
en: succeeded
ar: نجح

en: failed
ar: فشل

en: Unlocking %s.
ar: إلغاء قفل %s.

en: failed to set up description for %s
ar: فشل إعداد وصف لـ %s

en: %s: parse error at line %d -- ignored
ar: %s: خطأ في التحليل في السطر %d -- تُجوهل

en: %s: failed to parse fstab
ar: %s: فشل تحليل fstab

en: fork failed
ar: فشل التفريع (fork)

en: %s: execute failed
ar: %s: فشل التنفيذ

en: wait: no more child process?!?
ar: انتظار: لا يوجد المزيد من العمليات الابنة؟!؟

en: waitpid failed
ar: فشل waitpid

en: Warning... %s for device %s exited with signal %d.
ar: تحذير... %s للجهاز %s خرج مع الإشارة %d.

en: %s %s: status is %x, should never happen.
ar: %s %s: الحالة هي %x، لا ينبغي أن يحدث هذا أبداً.

en: Finished with %s (exit status %d)
ar: انتهى بـ %s (حالة الخروج %d)

en: fsck.%s not found; ignore %s
ar: fsck.%s غير موجود؛ تجاهل %s

en: error %d (%s) while executing fsck.%s for %s
ar: خطأ %d (%s) أثناء تنفيذ fsck.%s لـ %s

en: Either all or none of the filesystem types passed to -t must be prefixed
    with 'no' or '!'.
ar: يجب أن تُسبق إما كافة أنواع أنظمة الملفات الممرة لـ -t أو لا شيء منها
    بـ 'no' أو '!'.

en: %s: skipping bad line in /etc/fstab: bind mount with nonzero fsck pass number
ar: %s: يتخطى سطراً سيئاً في /etc/fstab: وصل ربط برقم تمرير fsck غير صفري

en: %s: skipping nonexistent device
ar: %s: يتخطى جهازاً غير موجود

en: %s: nonexistent device ("nofail" fstab option may be used to skip this device)
ar: %s: جهاز غير موجود (يمكن استخدام خيار fstab "nofail" لتخطي هذا الجهاز)

en: %s: skipping unknown filesystem type
ar: %s: يتخطى نوع نظام ملفات غير معروف

en: cannot check %s: fsck.%s not found
ar: تعذر فحص %s: fsck.%s غير موجود

en: Checking all file systems.
ar: يفحص كافة أنظمة الملفات.

en: --waiting-- (pass %d)
ar: --انتظار-- (التمريرة %d)

en:  %s [options] -- [fs-options] [<filesystem> ...]
ar:  %s [خيارات] -- [خيارات-نظام-الملفات] [<نظام-الملفات> ...]

en: Check and repair a Linux filesystem.
ar: يفحص ويصلح نظام ملفات لينكس.

en:  -A         check all filesystems
ar:  -A         يفحص كافة أنظمة الملفات

en:  -C [<fd>]  display progress bar; file descriptor is for GUIs
ar:  -C [<fd>]  يعرض شريط التقدم؛ واصف الملف مخصص لواجهات المستخدم الرسومية

en:  -l         lock the device to guarantee exclusive access
ar:  -l         يقفل الجهاز لضمان الوصول الحصري

en:  -M         do not check mounted filesystems
ar:  -M         لا يفحص أنظمة الملفات الموصولة

en:  -N         do not execute, just show what would be done
ar:  -N         لا ينفذ، يظهر فقط ما الذي سيُفعل

en:  -P         check filesystems in parallel, including root
ar:  -P         يفحص أنظمة الملفات بالتوازي، بما في ذلك الجذر

en:  -R         skip root filesystem; useful only with '-A'
ar:  -R         يتخطى نظام ملفات الجذر؛ مفيد فقط مع '-A'

en:  -r [<fd>]  report statistics for each device checked;
                file descriptor is for GUIs
ar:  -r [<fd>]  يقدم تقريراً بالإحصائيات لكل جهاز فُحص؛
    ‎            واصف الملف مخصص لواجهات المستخدم الرسومية

en:  -s         serialize the checking operations
ar:  -s         يجعل عمليات الفحص متسلسلة

en:  -T         do not show the title on startup
ar:  -T         لا يظهر العنوان عند بدء التشغيل

en:  -t <type>  specify filesystem types to be checked;
                <type> is allowed to be a comma-separated list
ar:  -t <نوع>  ‎يحدد أنواع أنظمة الملفات المراد فحصها؛
    ‎            يسمح لـ <نوع> أن يكون قائمة مفصولة بفواصل

en:  -V         explain what is being done
ar:  -V         يشرح ما الذي يُفعل حالياً

en: See the specific fsck.* commands for available fs-options.
ar: انظر أوامر fsck.* المحددة لخيارات نظام الملفات المتاحة.

en: too many devices
ar: أجهزة كثيرة جداً

en: Is /proc mounted?
ar: هل /proc موصول؟

en: must be root to scan for matching filesystems: %s
ar: يجب أن تكون جذراً (root) لمسح أنظمة الملفات المطابقة: %s

en: couldn't find matching filesystem: %s
ar: تعذر العثور على نظام ملفات مطابق: %s

en: too many arguments
ar: وسطاء كثيرة جداً

en: too many options
ar: خيارات كثيرة جداً

en: invalid argument of -r
ar: وسيط غير صالح لـ -r

en: option '%s' may be specified only once
ar: الخيار '%s' يمكن تحديده مرة واحدة فقط

en: option '%s' requires an argument
ar: الخيار '%s' يتطلب وسيطاً

en: invalid argument of -r: %d
ar: وسيط غير صالح لـ -r: %d

en: the -l option can be used with one device only -- ignore
ar: يمكن استخدام الخيار -l مع جهاز واحد فقط -- تجاهل

en:  %s [options] <file>
ar:  %s [خيارات] <ملف>

en: Check and repair a compressed ROM filesystem.
ar: يفحص ويصلح نظام ملفات ROM مضغوط.

en:  -a                       for compatibility only, ignored
ar:  -a                       للتوافق فقط، تُجوهل

en:  -v, --verbose            be more verbose
ar:  -v, --verbose            يكون أكثر إسهاباً

en:  -y                       for compatibility only, ignored
ar:  -y                       للتوافق فقط، تُجوهل

en:  -b, --blocksize <size>   use this blocksize, defaults to page size
ar:  -b, --blocksize <حجم>   ‎يستخدم حجم الكتلة هذا، مبدئي إلى حجم الصفحة

en:      --extract[=<dir>]    test uncompression, optionally extract into <dir>
ar:      --extract[=<مجلد>]    يختبر فك الضغط، ويستخرج اختيارياً إلى المجلد المحدد

en: ioctl failed: unable to determine device size: %s
ar: فشل ioctl: تعذر تحديد حجم الجهاز: %s

en: not a block device or file: %s
ar: ليس جهاز كتلة أو ملفاً: %s

en: file length too short
ar: طول الملف قصير جداً

en: seek on %s failed
ar: فشل السعي (seek) في %s

en: superblock magic not found
ar: سحر الكتلة الفائقة (superblock magic) غير موجود

en: cramfs endianness is %s
ar: ترتيب البايتات (endianness) لـ cramfs هو %s

en: big
ar: كبير

en: little
ar: صغير

en: unsupported filesystem features
ar: ميزات نظام ملفات غير مدعومة

en: superblock size (%d) too small
ar: حجم الكتلة الفائقة (%d) صغير جداً

en: zero file count
ar: عدد الملفات صفر

en: file extends past end of filesystem
ar: الملف يمتد إلى ما بعد نهاية نظام الملفات

en: old cramfs format
ar: تنسيق cramfs قديم

en: unable to test CRC: old cramfs format
ar: تعذر اختبار CRC: تنسيق cramfs قديم

en: failed to read %<PRIu32> bytes from file %s
ar: فشل قراءة %<PRIu32> بايت من الملف %s

en: crc error
ar: خطأ crc

en: seek failed
ar: فشل السعي (seek)

en: read romfs failed
ar: فشل قراءة romfs

en: root inode is not directory
ar: آينود (inode) الجذر ليس مجلداً

en: bad root offset (%lu)
ar: إزاحة جذر سيئة (%lu)

en: data block too large
ar: كتلة البيانات كبيرة جداً

en: decompression error: %s
ar: خطأ في فك الضغط: %s

en:   hole at %lu (%zu)
ar:   ثقب عند %lu (%zu)

en:   uncompressing block at %lu to %lu (%lu)
ar:   يفك ضغط الكتلة عند %lu إلى %lu (%lu)

en: non-block (%ld) bytes
ar: بايتات ليست من نوع كتلة (%ld)

en: non-size (%ld vs %ld) bytes
ar: بايتات ليست من نوع حجم (%ld مقابل %ld)

en: write failed: %s
ar: فشلت الكتابة: %s

en: lchown failed: %s
ar: فشل lchown: %s

en: chmod failed: %s
ar: فشل chmod: %s

en: utimes failed: %s
ar: فشل utimes: %s

en: directory inode has zero offset and non-zero size: %s
ar: آينود (inode) المجلد له إزاحة صفرية وحجم غير صفري: %s

en: mkdir failed: %s
ar: فشل mkdir: %s

en: illegal filename
ar: اسم ملف غير قانوني

en: dangerous filename
ar: اسم ملف خطير

en: filename length is zero
ar: طول اسم الملف صفر

en: filename length is too large
ar: طول اسم الملف كبير جداً

en: bad filename length
ar: طول اسم ملف سيئ

en: bad inode offset
ar: إزاحة آينود (inode) سيئة

en: file inode has zero offset and non-zero size
ar: آينود (inode) الملف له إزاحة صفرية وحجم غير صفري

en: file inode has zero size and non-zero offset
ar: آينود (inode) الملف له حجم صفري وإزاحة غير صفرية

en: symbolic link has zero offset
ar: الرابط الرمزي له إزاحة صفرية

en: symbolic link has zero size
ar: الرابط الرمزي له حجم صفري

en: size error in symlink: %s
ar: خطأ في الحجم في الرابط الرمزي: %s

en: symlink failed: %s
ar: فشل الوصل الرمزي: %s

en: special file has non-zero offset: %s
ar: الملف الخاص له إزاحة غير صفرية: %s

en: fifo has non-zero size: %s
ar: ملف fifo له حجم غير صفري: %s

en: socket has non-zero size: %s
ar: المقبس له حجم غير صفري: %s

en: bogus mode: %s (%o)
ar: نمط زائف: %s (%o)

en: mknod failed: %s
ar: فشل mknod: %s

en: directory data start (%lu) < sizeof(struct cramfs_super) + start (%zu)
ar: بداية بيانات الدليل (%lu) < حجم (struct cramfs_super) + البداية (%zu)

en: directory data end (%lu) != file data start (%lu)
ar: نهاية بيانات الدليل (%lu) != بداية بيانات الملف (%lu)

en: invalid file data offset
ar: إزاحة بيانات ملف غير صالحة

en: invalid blocksize argument
ar: معامل حجم الكتلة غير صالح

en: %s: OK
ar: %s: سليم

en: Check the consistency of a Minix filesystem.
ar: افحص اتساق نظام ملفات Minix.

en:  -l, --list       list all filenames
ar:  -l, --list       اسرد كافة أسماء الملفات

en:  -a, --auto       automatic repair
ar:  -a, --auto       إصلاح آلي

en:  -r, --repair     interactive repair
ar:  -r, --repair     إصلاح تفاعلي

en:  -v, --verbose    be verbose
ar:  -v, --verbose    كن مسهباً

en:  -s, --super      output super-block information
ar:  -s, --super      أخرج معلومات الكتلة الفائقة (super-block)

en:  -m, --uncleared  activate mode not cleared warnings
ar:  -m, --uncleared  نشط تحذيرات النمط غير الممسوح

en:  -f, --force      force check
ar:  -f, --force      افرض الفحص

note: TRANSLATORS: these yes no questions uses rpmatch(), and should be * translated.
en: %s (y/n)?
ar: %s (ن/ل)؟

en: %s (n/y)?
ar: %s (ل/ن)؟

en: y
ar: ن

en: n
ar: ل

en: %s is mounted.
ar: %s موصول.

en: Do you really want to continue
ar: هل تريد الاستمرار حقاً

en: check aborted.
ar: أُلغي الفحص.

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
ar: رقم المنطقة < FIRSTZONE في الملف `%s'.

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
ar: رقم المنطقة >= ZONES في الملف `%s'.

en: Remove block
ar: أزل الكتلة

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
ar: خطأ في القراءة: يتعذر الانتقال إلى الكتلة في الملف '%s'

en: Read error: bad block in file '%s'
ar: خطأ في القراءة: كتلة تالفة في الملف '%s'

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
ar: خطأ داخلي: محاولة كتابة كتلة تالفة
    تُجوهل طلب الكتابة

en: seek failed in write_block
ar: فشل الانتقال في write_block

en: Write error: bad block in file '%s'
ar: خطأ في الكتابة: كتلة تالفة في الملف '%s'

en: Warning: block out of range
ar: تحذير: الكتلة خارج النطاق

en: seek failed in write_super_block
ar: فشل الانتقال في write_super_block

en: unable to write super-block
ar: تعذر كتابة الكتلة الفائقة (super-block)

en: Unable to write inode map
ar: تعذر كتابة خارطة الآينود (inode map)

en: Unable to write zone map
ar: تعذر كتابة خارطة المنطقة (zone map)

en: Unable to write inodes
ar: تعذر كتابة الآينودات

en: unable to alloc buffer for superblock
ar: تعذر تخصيص خبيئة للكتلة الفائقة

en: unable to read super block
ar: تعذر قراءة الكتلة الفائقة

en: bad magic number in super-block
ar: رقم سحري تالف في الكتلة الفائقة

en: Only 1k blocks/zones supported
ar: يُدعم الكتل/المناطق بحجم 1 كب فقط

en: bad s_ninodes field in super-block
ar: حقل s_ninodes تالف في الكتلة الفائقة

en: bad s_imap_blocks field in super-block
ar: حقل s_imap_blocks تالف في الكتلة الفائقة

en: bad s_firstdatazone field in super-block
ar: حقل s_firstdatazone تالف في الكتلة الفائقة

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
ar: حقل s_zmap_blocks تالف في الكتلة الفائقة

en: Unable to allocate buffer for inode map
ar: تعذر تخصيص خبيئة لخارطة الآينود

en: Unable to allocate buffer for zone map
ar: تعذر تخصيص خبيئة لخارطة المنطقة

en: Unable to allocate buffer for inodes
ar: تعذر تخصيص خبيئة للآينودات

en: Unable to allocate buffer for inode count
ar: تعذر تخصيص خبيئة لعدد الآينودات

en: Unable to allocate buffer for zone count
ar: تعذر تخصيص خبيئة لعدد المناطق

en: Unable to read inode map
ar: تعذر قراءة خارطة الآينود

en: Unable to read zone map
ar: تعذر قراءة خارطة المنطقة

en: Unable to read inodes
ar: تعذر قراءة الآينودات

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
ar: تحذير: Firstzone != Norm_firstzone

en: %ld inodes
ar: %ld آينود

en: %ld blocks
ar: %ld كتلة

en: Zonesize=%d
ar: حجم المنطقة=%d

en: Maxsize=%zu
ar: الحجم الأقصى=%zu

en: Filesystem state=%d
ar: حالة نظام الملفات=%d

en: namelen=%zd
ar: طول الاسم=%zd

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
ar: الآينود %d مُعلم كغير مستخدم، لكنه مستخدم للملف '%s'

en: Mark in use
ar: علم كقيد الاستخدام

en: The file `%s' has mode %05o
ar: الملف `%s' له نمط %05o

en: Warning: inode count too big.
ar: تحذير: عدد الآينودات كبير جداً.

en: root inode isn't a directory
ar: آينود الجذر ليس دليلاً

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
ar: الكتلة استُخدمت من قبل. الآن في الملف `%s'.

en: Clear
ar: امسح

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
ar: الكتلة %d في الملف `%s' معلمة كغير مستخدمة.

en: Correct
ar: صحح

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
ar: الدليل '%s' يحتوي على رقم آينود تالف للملف '%.*s'.

en:  Remove
ar:  أزل

en: %s: bad directory: '.' isn't first
ar: %s: دليل تالف: '.' ليس في البداية

en: %s: bad directory: '..' isn't second
ar: %s: دليل تالف: '..' ليس ثانياً

en: internal error
ar: خطأ داخلي

en: %s: bad directory: size < 32
ar: %s: دليل تالف: الحجم < 32

en: %s: bad directory: invalid i_zone, use --repair to fix
ar: %s: دليل تالف: i_zone غير صالح، استخدم --repair للإصلاح

en: seek failed in bad_zone
ar: فشل الانتقال في bad_zone

en: Inode %lu mode not cleared.
ar: الآينود %lu نمطه غير ممسوح.

en: Inode %lu not used, marked used in the bitmap.
ar: الآينود %lu غير مستخدم، لكنه معلم كمستخدم في خارطة البت.

en: Inode %lu used, marked unused in the bitmap.
ar: الآينود %lu مستخدم، لكنه معلم كغير مستخدم في خارطة البت.

en: Set
ar: اضبط

en: Inode %lu (mode = %07o), i_nlinks=%d, counted=%d.
ar: الآينود %lu (النمط = %07o)، i_nlinks=%d، المحصى=%d.

en: Set i_nlinks to count
ar: اضبط i_nlinks ليكون طبقاً للإحصاء

en: Zone %lu: marked in use, no file uses it.
ar: المنطقة %lu: معلمة كمستخدمة، ولا يوجد ملف يستخدمها.

en: Unmark
ar: أزل العلامة

en: Zone %lu: in use, counted=%d
ar: المنطقة %lu: قيد الاستخدام، المحصى=%d

en: Zone %lu: not in use, counted=%d
ar: المنطقة %lu: ليست قيد الاستخدام، المحصى=%d

en: bad inode size
ar: حجم آينود تالف

en: bad v2 inode size
ar: حجم آينود v2 تالف

en: need terminal for interactive repairs
ar: تتطلب عملية الإصلاح التفاعلي وجود طرفية

en: cannot open %s: %s
ar: تعذر فتح %s: %s

en: %s is clean, no check.
ar: %s نظيف، لا يوجد فحص.

en: Forcing filesystem check on %s.
ar: فرض فحص نظام الملفات على %s.

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
ar: نظام الملفات على %s غير نظيف، يحتاج للفحص.

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
ar: 
    %6ld آينوداً مستخدماً (%ld%%)

en: %6ld zones used (%ld%%)
ar: %6ld منطقة مستخدمة (%ld%%)

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
ar: 
    %6d ملفات عادية
    %6d أدلة
    %6d ملفات أجهزة محرفية
    %6d ملفات أجهزة كتلية
    %6d روابط
    %6d روابط رمزية
    ------
    %6d ملفات

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
ar: ----------------------------
    تغيّر نظام الملفات
    ----------------------------

en: write failed
ar: فشلت الكتابة

en: %s: might not be an ISO filesystem
ar: %s: قد لا يكون نظام ملفات ISO

en: read error on %s
ar: خطأ في القراءة على %s

en: sector count: %d, sector size: %d
ar: عدد القطاعات: %d، حجم القطاع: %d

en:  %s [options] <iso9660_image_file> ...
ar:  %s [خيارات] <iso9660_image_file> ...

en: Show the length of an ISO-9660 filesystem.
ar: عرض طول نظام ملفات ISO-9660.

en:  -d, --divisor=<number>  divide the amount of bytes by <number>
ar:  -d, --divisor=<رقم>     ‎قسمة كمية البايتات على الرقم المعطى

en:  -x, --sectors           show sector count and size
ar:  -x, --sectors           عرض عدد وحجم القطاعات

en: invalid divisor argument
ar: معطى القاسم غير صالح

en: Usage: %s [options] device [block-count]
ar: الاستخدام: %s [خيارات] الجهاز [عدد-الكتل]

en: Make an SCO bfs filesystem.
ar: إنشاء نظام ملفات SCO bfs.

en: 
    Options:
     -N, --inodes=NUM    specify desired number of inodes
     -V, --vname=NAME    specify volume name
     -F, --fname=NAME    specify file system name
     -v, --verbose       explain what is being done
     -c                  this option is silently ignored
     -l                  this option is silently ignored
     --lock[=<mode>]     use exclusive device lock (yes, no or nonblock)
ar: 
    الخيارات:
     -N, --inodes=NUM    تحديد العدد المطلوب من الفهارس (inodes)
     -V, --vname=اسم    ‎تحديد اسم الجزء
     -F, --fname=اسم    ‎تحديد اسم نظام الملفات
     -v, --verbose       شرح ما يجري
     -c                  يتجاهل هذا الخيار بصمت
     -l                  يتجاهل هذا الخيار بصمت
     --lock[=<وضع>]      استخدام قفل جهاز حصري (yes، no أو nonblock)

en: invalid number of inodes
ar: عدد فهارس (inodes) غير صالح

en: more than one volume
ar: أكثر من وحدة تخزين واحدة

en: volume name too long
ar: اسم الجزء طويل جداً

en: more than one fsname
ar: أكثر من اسم نظام ملفات واحد

en: fsname name too long
ar: اسم نظام الملفات طويل جداً

en: invalid block-count
ar: عدد كتل غير صالح

en: cannot get size of %s
ar: لا يمكن الحصول على حجم %s

en: blocks argument too large, max is %llu
ar: معطى الكتل كبير جداً، الحد الأقصى هو %llu

en: too many inodes - max is 512
ar: فهارس (inodes) كثيرة جداً - الحد الأقصى 512

en: not enough space, need at least %llu blocks
ar: المساحة غير كافية، تحتاج %llu كتل على الأقل

en: Device: %s
ar: الجهاز: %s

en: Volume: <%.6s>
ar: وحدة التخزين: <%.6s>

en: FSname: <%.6s>
ar: اسم نظام الملفات: <%.6s>

en: BlockSize: %d
ar: حجم الكتلة: %d

en: Inodes: %ld (in 1 block)
ar: الفهارس (Inodes): %ld (في كتلة واحدة)

en: Inodes: %ld (in %llu blocks)
ar: الفهارس (Inodes): %ld (في %llu كتل)

en: Blocks: %llu
ar: الكتل: %llu

en: Inode end: %d, Data end: %d
ar: نهاية الفهرس: %d، نهاية البيانات: %d

en: error writing superblock
ar: خطأ في كتابة الكتلة الفائقة

en: error writing root inode
ar: خطأ في كتابة فهرس الجذر

en: error writing inode
ar: خطأ في كتابة الفهرس

en: seek error
ar: خطأ في السعي (seek)

en: error writing . entry
ar: خطأ في كتابة مدخلة .

en: error writing .. entry
ar: خطأ في كتابة مدخلة ..

en: error closing %s
ar: خطأ في إغلاق %s

en:  %s [options] [-t <type>] [fs-options] <device> [<size>]
ar:  %s [خيارات] [-t <نوع>] [fs-options] ‎<‎جهاز> [<‎حجم>]

en: Make a Linux filesystem.
ar: إنشاء نظام ملفات لينكس.

en:  -t, --type=<type>  filesystem type; when unspecified, ext2 is used
ar:  -t, --type=<نوع>   ‎نوع نظام الملفات؛ عند عدم التحديد، يستخدم ext2

en:      fs-options     parameters for the real filesystem builder
ar:      fs-options     معاملات لباني نظام الملفات الحقيقي

en:      <device>       path to the device to be used
ar: ‎     <جهاز>         ‎مسار الجهاز المراد استخدامه

en:      <size>         number of blocks to be used on the device
ar: ‎     <حجم>          ‎عدد الكتل المراد استخدامها على الجهاز

en:  -V, --verbose      explain what is being done;
                          specifying -V more than once will cause a dry-run
ar:  -V, --verbose      شرح ما يجري؛
                          تحديد -V أكثر من مرة يؤدي إلى تشغيل تجريبي

en: failed to execute %s
ar: فشل تنفيذ %s

en:  %s [options] dirname outfile
ar:  %s [خيارات] اسم_الدليل ملف_المخرج

en: Make a compressed ROM file system.
ar: إنشاء نظام ملفات ROM مضغوط.

en:  dirname        root of the filesystem to be compressed
ar:  dirname        جذر نظام الملفات المراد ضغطه

en:  outfile        output file
ar:  outfile        ملف المخرجات

en:  -v             be verbose
ar:  -v             الإسهاب في المعلومات

en:  -E             make all warnings errors (non-zero exit status)
ar:  -E             جعل جميع التحذيرات أخطاء (حالة خروج غير صفرية)

en:  -b blksize     use this blocksize, must equal page size
ar:  -b blksize     استخدام حجم الكتلة هذا، يجب أن يساوي حجم الصفحة

en:  -e edition     set edition number (part of fsid)
ar:  -e الإصدار     ‎ضبط رقم الإصدار (جزء من معرف نظام الملفات)

en:  -N endian      set cramfs endianness (%s|%s|%s), default %s
ar:  -N endian      ضبط ترتيب البايتات لـ cramfs (%s|%s|%s)، مبدئي %s

en:  -i file        insert a file image into the filesystem
ar:  -i ملف        ‎إدراج صورة ملف في نظام الملفات

en:  -n name        set name of cramfs filesystem
ar:  -n الاسم        ‎ضبط اسم نظام ملفات cramfs

en:  -p             pad by %d bytes for boot code
ar:  -p             حشو بمقدار %d بايت لرمز الإقلاع

en:  -z             make explicit holes
ar:  -z             إنشاء فجوات صريحة

en:  -l[=<mode>]    use exclusive device lock (yes, no or nonblock)
ar:  -l[=<الوضع>]    استخدام قفل جهاز حصري (نعم، لا أو غير مانع)

en: readlink failed: %s
ar: فشل readlink: %s

en: could not read directory %s
ar: تعذر قراءة الدليل %s

en: filesystem too big.  Exiting.
ar: نظام الملفات كبير جداً. جارٍ الخروج.

en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
ar: AIEEE: الكتلة "ضُغِطت" لتصبح أكبر من ضعف طول الكتلة (%ld)

en: %6.2f%% (%+ld bytes)	%s
ar: %6.2f%% (%+ld بايت)	%s

en: cannot map %s
ar: تعذر تخطيط %s

en: cannot close file %s
ar: تعذر إغلاق الملف %s

en: invalid edition number argument
ar: معطى رقم الإصدار غير صالح

en: invalid endianness given; must be 'big', 'little', or 'host'
ar: تحديد ترتيب البايتات (endianness) غير صالح؛ يجب أن يكون 'big' أو 'little' أو 'host'

en: warning: guestimate of required size (upper bound) is %lldMB, but maximum image size is %uMB.  We might die prematurely.
ar: تحذير: التقدير التقريبي للحجم المطلوب (الحد الأقصى) هو %lld ميجابايت، لكن الحجم الأقصى للملف هو %u ميجابايت. قد يتوقف العمل قبل الأوان.

en: ROM image map
ar: خريطة صورة ROM

en: Including: %s
ar: يتضمن: %s

en: Directory data: %zd bytes
ar: بيانات الدليل: %zd بايت

en: Everything: %zd kilobytes
ar: الكل: %zd كيلوبايت

en: Super block: %zd bytes
ar: كتلة فائقة (Super block): %zd بايت

en: not enough space allocated for ROM image (%lld allocated, %zu used)
ar: المساحة المخصصة لصورة ROM غير كافية (%lld مخصص، %zu مستخدم)

en: ROM image write failed (%zd %zd)
ar: فشلت كتابة صورة ROM (%zd %zd)

en: ROM image
ar: صورة ROM

en: warning: filenames truncated to %u bytes.
ar: تحذير: أسماء الملفات قُطعت إلى %u بايت.

en: warning: files were skipped due to errors.
ar: تحذير: تجاوز بعض الملفات بسبب أخطاء.

en: warning: file sizes truncated to %luMB (minus 1 byte).
ar: تحذير: أحجام الملفات قُطعت إلى %lu ميجابايت (ناقص 1 بايت).

en: warning: uids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
ar: تحذير: معرفات المستخدمين (uids) قُطعت إلى %u بت. (قد يسبب هذا مخاوف أمنية.)

en: warning: gids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
ar: تحذير: معرفات المجموعات (gids) قُطعت إلى %u بت. (قد يسبب هذا مخاوف أمنية.)

en: WARNING: device numbers truncated to %u bits.  This almost certainly means
    that some device files will be wrong.
ar: تحذير: أرقام الأجهزة قُطعت إلى %u بت. هذا يعني بالتأكيد
    أن بعض ملفات الأجهزة ستكون خاطئة.

en:  %s [options] /dev/name [blocks]
ar:  %s [الخيارات] /dev/name [الكتل]

en:  -1                      use Minix version 1
ar: ‎ -1                      استخدام إصدار Minix رقم 1

en:  -2, -v                  use Minix version 2
ar:  -2, -v                  استخدام إصدار مينيكس 2

en:  -3                      use Minix version 3
ar: ‎ -3                      استخدام إصدار مينيكس 3

en:  -n, --namelength <num>  maximum length of filenames
ar:  -n, --namelength <رقم>  ‎أقصى طول لأسماء الملفات

en:  -i, --inodes <num>      number of inodes for the filesystem
ar:  -i, --inodes <رقم>      ‎عدد الفهارس (inodes) لنظام الملفات

en:  -c, --check             check the device for bad blocks
ar:  -c, --check             فحص الجهاز بحثاً عن كتل تالفة

en:  -l, --badblocks <file>  list of bad blocks from file
ar:  -l, --badblocks <ملف>   ‎قائمة الكتل التالفة من ملف

en:      --lock[=<mode>]     use exclusive device lock (%s, %s or %s)
ar:      --lock[=<وضع>]      استخدام قفل جهاز حصري (%s أو %s أو %s)

en: %s: seek to boot block failed  in write_tables
ar: %s: فشل الانتقال (seek) إلى كتلة الإقلاع في write_tables

en: %s: unable to clear boot sector
ar: %s: لا يمكن مسح قطاع الإقلاع

en: %s: seek failed in write_tables
ar: %s: فشل الانتقال (seek) في write_tables

en: %s: unable to write super-block
ar: %s: لا يمكن كتابة الكتلة الفائقة (super-block)

en: %s: unable to write inode map
ar: %s: لا يمكن كتابة خريطة الآينود (inode map)

en: %s: unable to write zone map
ar: %s: لا يمكن كتابة خريطة المنطقة (zone map)

en: %s: unable to write inodes
ar: %s: لا يمكن كتابة الآينودات (inodes)

en: %s: seek failed in write_block
ar: %s: فشل التحرك (seek) في write_block

en: %s: write failed in write_block
ar: %s: فشلت الكتابة في write_block

en: %s: too many bad blocks
ar: %s: كتل سيئة كثيرة جداً

en: %s: not enough good blocks
ar: %s: لا توجد كتل جيدة كافية

en: First data block at %jd, which is too far (max %d).
    Try specifying fewer inodes by passing --inodes <num>
ar: كتلة البيانات الأولى عند %jd، وهي بعيدة جداً (الأقصى %d).
    حاول تحديد عدد أقل من الآينودات (inodes) عبر تمرير --inodes <رقم>

en: %lu inode
     | %lu inodes
ar[0]: لا يوجد آينودات
ar[1]: آينود واحد %lu
ar[2]: آينودان %lu
ar[3]: %lu آينودات
ar[4]: %lu آينوداً
ar[5]: %lu آينود

en: %lu block
     | %lu blocks
ar[0]: لا توجد كتل
ar[1]: كتلة واحدة %lu
ar[2]: كتلتان %lu
ar[3]: %lu كتل
ar[4]: %lu كتلة
ar[5]: %lu كتلة

en: Zonesize=%zu
ar: حجم المنطقة (Zonesize)=%zu

en: Maxsize=%zu
ar: الحجم الأقصى=%zu

en: %s: seek failed during testing of blocks
ar: %s: فشل التحرك (seek) أثناء فحص الكتل

en: Weird values in do_check: probably bugs
ar: قيم غريبة في do_check: من المحتمل وجود أخطاء برمجية

en: %s: seek failed in check_blocks
ar: %s: فشل التحرك (seek) في check_blocks

en: %s: bad blocks before data-area: cannot make fs
ar: %s: كتل سيئة قبل منطقة البيانات: لا يمكن إنشاء نظام ملفات

en: %d bad block
     | %d bad blocks
ar[0]: لا توجد كتل سيئة
ar[1]: كتلة سيئة واحدة %d
ar[2]: كتلتان سيئتان %d
ar[3]: %d كتل سيئة
ar[4]: %d كتلة سيئة
ar[5]: %d كتلة سيئة

en: %s: can't open file of bad blocks
ar: %s: لا يمكن فتح ملف الكتل السيئة

en: badblock number input error on line %d
ar: خطأ في إدخال رقم الكتلة السيئة في السطر %d

en: %s: cannot read badblocks file
ar: %s: لا يمكن قراءة ملف الكتل السيئة

en: block size smaller than physical sector size of %s
ar: حجم الكتلة أصغر من حجم القطاع الفيزيائي لـ %s

en: cannot determine size of %s
ar: لا يمكن تحديد حجم %s

en: %s: requested blocks (%llu) exceeds available (%llu) blocks
ar: %s: الكتل المطلوبة (%llu) تتجاوز الكتل المتاحة (%llu)

en: %s: number of blocks too small
ar: %s: عدد الكتل صغير جداً

en: unsupported name length: %d
ar: طول اسم غير مدعوم: %d

en: unsupported minix file system version: %d
ar: نسخة نظام ملفات minix غير مدعومة: %d

en: -v is ambiguous, use '-2' instead
ar: الخيار -v غامض، استخدم '-2' بدلاً منه

en: failed to parse maximum length of filenames
ar: فشل تحليل الطول الأقصى لأسماء الملفات

en: failed to parse number of inodes
ar: فشل تحليل عدد الآينودات

en: failed to parse number of blocks
ar: فشل تحليل عدد الكتل

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
ar: %s مدمج (mounted)؛ لن يتم إنشاء نظام ملفات هنا!

en: Bad user-specified page size %u
ar: حجم الصفحة المحدد من قبل المستخدم سيئ %u

en: Using user-specified page size %d, instead of the system value %d
ar: استخدام حجم الصفحة المحدد من المستخدم %d، بدلاً من قيمة النظام %d

en: Label was truncated.
ar: بُترت اللصيقة (Label).

en: no label,
ar: لا توجد لصيقة،

en: no uuid
ar: لا يوجد uuid

en:  %s [options] device [size]
ar:  %s [خيارات] الجهاز [الحجم]

en: Set up a Linux swap area.
ar: إعداد منطقة تبديل (swap) لينكس.

en:  -c, --check               check bad blocks before creating the swap area
ar:  -c, --check               افحص الكتل السيئة قبل إنشاء منطقة التبديل

en:  -f, --force               allow swap size area be larger than device
ar:  -f, --force               اسمح لمساحة منطقة التبديل بأن تكون أكبر من الجهاز

en:  -q, --quiet               suppress output and warning messages
ar:  -q, --quiet               اكتم المخرجات ورسائل التحذير

en:  -p, --pagesize SIZE       specify page size in bytes
ar:  -p, --pagesize حجم       ‎حدد حجم الصفحة بالبايت

en:  -L, --label LABEL         specify label
ar:  -L, --label لصيقة         ‎حدد اللصيقة

en:  -v, --swapversion NUM     specify swap-space version number
ar:  -v, --swapversion رقم     ‎حدد رقم نسخة مساحة التبديل

en:  -U, --uuid UUID           specify the uuid to use
ar:  -U, --uuid UUID           حدد الـ uuid للاستخدام

en:  -e, --endianness=<value>  specify the endianness to use (%s, %s or %s)
ar:  -e, --endianness=<القيمة> ‎حدد الطرفانية (endianness) للاستخدام (%s، %s أو %s)

en:  -o, --offset OFFSET       specify the offset in the device
ar:  -o, --offset إزاحة       ‎حدد الإزاحة في الجهاز

en:  -s, --size SIZE           specify the size of a swap file in bytes
ar:  -s, --size حجم           ‎حدد حجم ملف التبديل بالبايت

en:  -F, --file                create a swap file
ar:  -F, --file                أنشئ ملف تبديل

en:      --verbose             verbose output
ar:      --verbose             مخرجات مسهبة

en:      --lock[=<mode>]       use exclusive device lock (%s, %s or %s)
ar:      --lock[=<الوضع>]       استخدم قفل جهاز حصري (%s، %s أو %s)

en: too many bad pages: %lu
ar: صفحات سيئة كثيرة جداً: %lu

en: seek failed in check_blocks
ar: فشل التحرك (seek) في check_blocks

en: %lu bad page
     | %lu bad pages
ar[0]: لا توجد صفحات سيئة
ar[1]: صفحة سيئة واحدة %lu
ar[2]: صفحتان سيئتان %lu
ar[3]: %lu صفحات سيئة
ar[4]: %lu صفحة سيئة
ar[5]: %lu صفحة سيئة

en: mkswap: %s contains holes or other unsupported extents.
            This swap file can be rejected by kernel on swap activation!
ar: mkswap: %s يحتوي على ثقوب أو امتدادات أخرى غير مدعومة.
    ‎        ملف التبديل هذا قد يرفضه النواة عند تفعيل التبديل!

en:         Use --verbose for more details.
ar:         استخدم --verbose لمزيد من التفاصيل.

en: hole detected at offset %ju
ar: اكتشاف ثقب عند الإزاحة %ju

en: data inline extent at offset %ju
ar: امتداد بيانات ضمني (inline) عند الإزاحة %ju

en: shared extent at offset %ju
ar: امتداد مشترك عند الإزاحة %ju

en: unallocated extent at offset %ju
ar: امتداد غير مخصص عند الإزاحة %ju

en: offset larger than file size
ar: الإزاحة أكبر من حجم الملف

en: unable to alloc new libblkid probe
ar: عجز عن تخصيص فاحص libblkid جديد

en: unable to assign device to libblkid probe
ar: عجز عن تعيين الجهاز لفاحص libblkid

en: cannot create swap file %s: node isn't regular file
ar: لا يمكن إنشاء ملف التبديل %s: العقدة ليست ملفاً عادياً

en: cannot set permissions on swap file %s
ar: لا يمكن ضبط الأذونات على ملف التبديل %s

en: failed to set 'nocow' attribute
ar: فشل ضبط سمة 'nocow'

en: couldn't allocate swap file %s
ar: لم يمكن تخصيص ملف التبديل %s

en: warning: checking bad blocks from swap file is not supported: %s
ar: تحذير: فحص الكتل السيئة من ملف التبديل غير مدعوم: %s

en: unable to rewind swap-device
ar: عجز عن إعادة لف (rewind) جهاز التبديل

en: unable to erase bootbits sectors
ar: عجز عن مسح قطاعات bootbits

en: %s: warning: wiping old %s signature.
ar: %s: تحذير: مسح توقيع %s القديم.

en: %s: warning: don't erase bootbits sectors
ar: %s: تحذير: لا تمسح قطاعات bootbits

en:         (%s partition table detected).
ar:         (اكتشاف جدول تقسيم %s).

en:         (compiled without libblkid).
ar:         (مجمع بدون libblkid).

en: Use -f to force.
ar: استخدم -f للإجبار.

en: %s: unable to write signature page
ar: %s: عجز عن كتابة صفحة التوقيع

en: parsing page size failed
ar: فشل تحليل حجم الصفحة

en: parsing version number failed
ar: فشل تحليل رقم النسخة

en: swapspace version %d is not supported
ar: نسخة مساحة التبديل %d غير مدعومة

en: warning: ignoring -U (UUIDs are unsupported by %s)
ar: تحذير: تجاهل -U (الـ UUIDs غير مدعومة بواسطة %s)

en: invalid endianness %s is not supported
ar: الطرفانية (endianness) غير الصالحة %s غير مدعومة

en: invalid offset
ar: إزاحة غير صالحة

en: invalid size
ar: حجم غير صالح

en: only one device argument is currently supported
ar: معطى جهاز واحد فقط مدعوم حالياً

en: error: parsing UUID failed
ar: خطأ: فشل تحليل UUID

en: error: Nowhere to set up swap on?
ar: خطأ: لا يوجد مكان لإعداد التبديل عليه؟

en: invalid block count argument
ar: معطى عدد كتل غير صالح

en: error: size %llu KiB is larger than device size %<PRIu64> KiB
ar: خطأ: الحجم %llu كيلوبايت أكبر من حجم الجهاز %<PRIu64> كيلوبايت

en: error: swap area needs to be at least %ld KiB
ar: خطأ: مساحة التبديل يجب أن تكون على الأقل %ld كيلوبايت

en: warning: truncating swap area to %llu KiB
ar: تحذير: بتر مساحة التبديل إلى %llu كيلوبايت

en: error: %s is mounted; will not make swapspace
ar: خطأ: %s مدمج (mounted)؛ لن يتم إنشاء مساحة تبديل

en: %s: insecure permissions %04o, fix with: chmod %04o %s
ar: %s: أذونات غير آمنة %04o، أصلحها باستخدام: chmod %04o %s

en: %s: insecure file owner %d, fix with: chown 0:0 %s
ar: %s: مالك ملف غير آمن %d، أصلحه باستخدام: chown 0:0 %s

en: Unable to set up swap-space: unreadable
ar: عجز عن إعداد مساحة التبديل: غير مقروءة

en: Setting up swapspace version %d, size = %s (%<PRIu64> bytes)
ar: إعداد مساحة التبديل النسخة %d، الحجم = %s (%<PRIu64> بايت)

en: %s: unable to obtain selinux file label
ar: %s: عجز عن الحصول على لصيقة ملف selinux

en: %s: unable to obtain default selinux file label
ar: %s: عجز عن الحصول على لصيقة ملف selinux المبدئية

en: unable to create new selinux context
ar: عجز عن إنشاء سياق selinux جديد

en: couldn't compute selinux context
ar: لم يمكن حساب سياق selinux

en: unable to relabel %s to %s
ar: عجز عن إعادة تسمية لصيقة %s إلى %s

en: partition number
ar: رقم القسم

en: start of the partition in sectors
ar: بداية القسم بالقطاعات

en: end of the partition in sectors
ar: نهاية القسم بالقطاعات

en: number of sectors
ar: عدد القطاعات

en: human readable size
ar: حجم مقروء للبشر

en: partition name
ar: اسم القسم

en: partition UUID
ar: المعرف الفريد العالمي (UUID) للقسم

en: partition table type (dos, gpt, ...)
ar: نوع جدول الأقسام (dos، gpt، ...)

en: partition flags
ar: أعلام القسم

en: partition type (a string, a UUID, or hex)
ar: نوع القسم (سلسلة نصية، UUID، أو سداسي عشر)

en: failed to initialize loopcxt
ar: فشل في تهيئة loopcxt

en: %s: failed to find unused loop device
ar: %s: فشل في العثور على جهاز حلقي غير مستخدم

en: Trying to use '%s' for the loop device
ar: محاولة استخدام '%s' للجهاز الحلقي

en: %s: failed to set backing file
ar: %s: فشل في تعيين الملف الخلفي

en: %s: failed to set up loop device
ar: %s: فشل في إعداد الجهاز الحلقي

en: unknown column: %s
ar: عمود غير معروف: %s

en: %s: failed to get partition number
ar: %s: فشل في الحصول على رقم القسم

en: specified range <%d:%d> does not make sense
ar: النطاق المحدد <%d:%d> غير منطقي

en: range recount: max partno=%d, lower=%d, upper=%d
ar: إعادة حساب النطاق: أقصى رقم قسم=%d، أدنى=%d، أعلى=%d

en: %s: error deleting partition %d
ar: %s: خطأ أثناء حذف القسم %d

en: %s: error deleting partitions %d-%d
ar: %s: خطأ أثناء حذف الأقسام %d-%d

en: %s: partition #%d removed
ar: %s: أزيل القسم رقم %d

en: %s: partition #%d doesn't exist
ar: %s: القسم رقم %d غير موجود

en: %s: deleting partition #%d failed
ar: %s: فشل حذف القسم رقم %d

en: %s: error adding partition %d
ar: %s: خطأ أثناء إضافة القسم %d

en: %s: error adding partitions %d-%d
ar: %s: خطأ أثناء إضافة الأقسام %d-%d

en: %s: partition #%d added
ar: %s: أضيف القسم رقم %d

en: %s: adding partition #%d failed
ar: %s: فشل إضافة القسم رقم %d

en: %s: error updating partition %d
ar: %s: خطأ أثناء تحديث القسم %d

en: %s: error updating partitions %d-%d
ar: %s: خطأ أثناء تحديث الأقسام %d-%d

en: %s: no partition #%d
ar: %s: لا يوجد قسم رقم %d

en: %s: partition #%d resized
ar: %s: تغير حجم القسم رقم %d

en: %s: updating partition #%d failed
ar: %s: فشل تحديث القسم رقم %d

en: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sector, %6ju MB)
     | #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sectors, %6ju MB)
ar[0]: #%2d: %9ju-%9ju (0 قطاع، %6ju ميجابايت)
ar[1]: #%2d: %9ju-%9ju (قطاع واحد، %6ju ميجابايت)
ar[2]: #%2d: %9ju-%9ju (قطاعان، %6ju ميجابايت)
ar[3]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju قطاعات، %6ju ميجابايت)
ar[4]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju قطاعًا، %6ju ميجابايت)
ar[5]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju قطاع، %6ju ميجابايت)

en: failed to allocate output column
ar: فشل في تخصيص عمود المخرجات

en: failed to initialize blkid filter for '%s'
ar: فشل في تهيئة مرشح blkid لـ '%s'

en: %s: failed to read partition table
ar: %s: فشل في قراءة جدول الأقسام

en: %s: partition table type '%s' detected
ar: %s: اكتشف نوع جدول الأقسام '%s'

en: %s: partition table with no partitions
ar: %s: جدول أقسام بلا أقسام

en:  %s [-a|-d|-s|-u] [--nr <n:m> | <partition>] <disk>
ar:  %s [-a|-d|-s|-u] [--nr <n:m> | <القسم>] <القرص>

en: Tell the kernel about the presence and numbering of partitions.
ar: إخبار النواة بوجود وترقيم الأقسام.

en:  -a, --add            add specified partitions or all of them
ar:  -a, --add            إضافة الأقسام المحددة أو جميعها

en:  -d, --delete         delete specified partitions or all of them
ar:  -d, --delete         حذف الأقسام المحددة أو جميعها

en:  -u, --update         update specified partitions or all of them
ar:  -u, --update         تحديث الأقسام المحددة أو جميعها

en:  -s, --show           list partitions
ar:  -s, --show           سرد الأقسام

en:  -b, --bytes          print SIZE in bytes rather than in human readable format
ar:  -b, --bytes          طباعة الحجم بالبايت بدلاً من صيغة مقروءة للبشر

en:  -g, --noheadings     don't print headings for --show
ar:  -g, --noheadings     عدم طباعة العناوين عند استخدام --show

en:  -n, --nr <n:m>       specify the range of partitions (e.g. --nr 2:4)
ar:  -n, --nr <n:m>       تحديد نطاق الأقسام (مثال: --nr 2:4)

en:  -o, --output <list>  define which output columns to use
ar:  -o, --output <قائمة>  ‎تحديد أعمدة المخرجات المطلوب استخدامها

en:      --output-all     output all columns
ar:      --output-all     إخراج كافة الأعمدة

en:  -P, --pairs          use key="value" output format
ar:  -P, --pairs          استخدام صيغة المخرجات مفتاح="قيمة"

en:  -r, --raw            use raw output format
ar:  -r, --raw            استخدام صيغة مخرجات خام

en:  -S, --sector-size <num>  overwrite sector size
ar:  -S, --sector-size <رقم>  ‎تجاوز حجم القطاع

en:  -t, --type <type>    specify the partition type
ar:  -t, --type <نوع>    ‎تحديد نوع القسم

en:      --list-types     list supported partition types and exit
ar:      --list-types     عرض قائمة أنواع الأقسام المدعومة والخروج

en:  -v, --verbose        verbose mode
ar:  -v, --verbose        الوضع المسهب

en: failed to parse --nr <M-N> range
ar: فشل تحليل نطاق --nr <M-N>

en: partition and disk name do not match
ar: اسم القسم والقرص غير متطابقين

en: --nr and <partition> are mutually exclusive
ar: --nr و <القسم> لا يجتمعان

en: partition: %s, disk: %s, lower: %d, upper: %d
ar: القسم: %s، القرص: %s، الأدنى: %d، الأعلى: %d

en: %s: cannot delete partitions
ar: %s: تعذر حذف الأقسام

en: %s: partitioned loop devices unsupported
ar: %s: أجهزة الحلقة المقسمة غير مدعومة

en: %s: failed to initialize blkid prober
ar: %s: فشل في بدء فاحص blkid

en:  %1$s %2$srawN <major> <minor>
     %1$s %2$srawN /dev/<blockdevice>
     %1$s -q %2$srawN
     %1$s -qa
ar:  %1$s %2$srawN <رئيسي> <فرعي>
     %1$s %2$srawN /dev/<جهاز_كتل>
     %1$s -q %2$srawN
     %1$s -qa

en: Bind a raw character device to a block device.
ar: ربط جهاز محارف خام بجهاز كتل.

en:  -q, --query    set query mode
ar:  -q, --query    ضبط وضع الاستعلام

en:  -a, --all      query all raw devices
ar:  -a, --all      استعلام عن كافة الأجهزة الخام

en: Device '%s' is the control raw device (use raw<N> where <N> is greater than zero)
ar: الجهاز '%s' هو جهاز التحكم الخام (استخدم raw<N> حيث <N> أكبر من صفر)

en: Cannot locate block device '%s'
ar: تعذر تحديد موقع جهاز الكتل '%s'

en: Device '%s' is not a block device
ar: الجهاز '%s' ليس جهاز كتل

en: failed to parse argument
ar: فشل تحليل المعطى

en: Cannot open master raw device '%s'
ar: تعذر فتح جهاز الخام الرئيسي '%s'

en: Cannot locate raw device '%s'
ar: تعذر تحديد موقع الجهاز الخام '%s'

en: Raw device '%s' is not a character dev
ar: الجهاز الخام '%s' ليس جهاز محارف

en: Device '%s' is not a raw dev
ar: الجهاز '%s' ليس جهازاً خاماً

en: Error querying raw device
ar: خطأ أثناء الاستعلام عن الجهاز الخام

en: %sraw%d:  bound to major %d, minor %d
ar: %sraw%d: مربوط بالرئيسي %d، والفرعي %d

en: Error setting raw device
ar: خطأ أثناء ضبط الجهاز الخام

en:  %s <disk device> <partition number> <length>
ar:  %s <جهاز القرص> <رقم القسم> <الطول>

en: Tell the kernel about the new size of a partition.
ar: إخبار النواة بالحجم الجديد للقسم.

en: %s: failed to get start of the partition number %s
ar: %s: فشل الحصول على بداية القسم رقم %s

en: failed to resize partition
ar: فشل تغيير حجم القسم

en: failed to allocate nested libfdisk context
ar: فشل تخصيص سياق libfdisk متداخل

en: cannot seek %s
ar: تعذر الانتقال (seek) في %s

en: cannot write %s
ar: تعذر كتابة %s

en: %12s (offset %5ju, size %5ju): %s
ar: %12s (إزاحة %5ju، حجم %5ju): %s

en: %s: failed to create a backup
ar: %s: فشل إنشاء نسخة احتياطية

en: failed to create a backup file, $HOME undefined
ar: فشل إنشاء ملف نسخة احتياطية، $HOME غير معرف

en: Backup files:
ar: ملفات النسخ الاحتياطي:

en: failed to read new partition from device; ignoring --move-data
ar: فشل في قراءة القسم الجديد من الجهاز؛ تجاهل --move-data

en: failed to get size of the new partition; ignoring --move-data
ar: فشل في الحصول على حجم القسم الجديد؛ تجاهل --move-data

en: failed to get start of the new partition; ignoring --move-data
ar: فشل في الحصول على بداية القسم الجديد؛ تجاهل --move-data

en: failed to get size of the old partition; ignoring --move-data
ar: فشل في الحصول على حجم القسم القديم؛ تجاهل --move-data

en: failed to get start of the old partition; ignoring --move-data
ar: فشل في الحصول على بداية القسم القديم؛ تجاهل --move-data

en: start of the partition has not been moved; ignoring --move-data
ar: بداية القسم لم تنقل؛ تجاهل --move-data

en: new partition is smaller than original; ignoring --move-data
ar: القسم الجديد أصغر من الأصلي؛ تجاهل --move-data

en: Data move: (--no-act)
ar: نقل البيانات: (--no-act)

en: Data move:
ar: نقل البيانات:

en:  typescript file: %s
ar:  ملف المخطوطة: %s

en:   start sector: (from/to) %ju / %ju
ar:   قطاع البداية: (من/إلى) %ju / %ju

en:   sectors: %ju
ar:   قطاعات: %ju

en:   step size: %zu bytes
ar:   حجم الخطوة: %zu بايت

en: Do you want to move partition data?
ar: هل تريد نقل بيانات القسم؟

en: Leaving.
ar: مغادرة.

en: cannot read at offset: %ju; continue
ar: تعذر القراءة عند الإزاحة: %ju؛ الاستمرار

en: cannot write at offset: %ju; continue
ar: تعذر الكتابة عند الإزاحة: %ju؛ الاستمرار

en: cannot fsync at offset: %ju; continue
ar: تعذر إجراء fsync عند الإزاحة: %ju؛ الاستمرار

en: Moved %ju from %ju sectors (%.3f%%, %.1f MiB/s).
ar: نُقِل %ju من أصل %ju قطاع (%.3f%%، %.1f ميجابايت/ثانية).

en: Moved %ju from %ju sectors (%.3f%%).
ar: نُقِل %ju من أصل %ju قطاع (%.3f%%).

en: Moved %ju from %ju sectors (%.0f%%).
ar: نُقِل %ju من أصل %ju قطاع (%.0f%%).

en: Your data has not been moved (--no-act).
ar: بياناتك لم تُنقل (--no-act).

en: %zu I/O errors detected!
ar: اكتُشِف %zu خطأ إدخال/إخراج!

en: %s: failed to move data
ar: %s: فشل نقل البيانات

en: The partition table is unchanged (--no-act).
ar: جدول الأقسام لم يتغير (--no-act).

en: 
    The partition table has been altered.
ar: 
    جدول الأقسام عُدِّل.

en: unsupported label '%s'
ar: ملصق غير مدعوم '%s'

en: Id  Name
ar: المعرف  الاسم

en: unrecognized partition table type
ar: نوع جدول أقسام غير معروف

en: Cannot get size of %s
ar: تعذر الحصول على حجم %s

en: total: %ju blocks
ar: الإجمالي: %ju كتلة

en: no disk device specified
ar: لم يُحدد جهاز قرص

en: toggle boot flags is unsupported for Hybrid GPT/MBR
ar: تبديل أعلام الإقلاع غير مدعوم لـ Hybrid GPT/MBR

en: cannot switch to PMBR
ar: تعذر التبديل إلى PMBR

en: Activation is unsupported for GPT -- entering nested PMBR.
ar: التنشيط غير مدعوم لـ GPT -- الدخول إلى PMBR متداخل.

en: toggle boot flags is supported for MBR or PMBR only
ar: تبديل أعلام الإقلاع مدعوم لـ MBR أو PMBR فقط

en: failed to parse partition number
ar: فشل تحليل رقم القسم

en: %s: partition %d: failed to toggle bootable flag
ar: %s: القسم %d: فشل تبديل علم قابلية الإقلاع

en: %s: partition %zu: failed to delete
ar: %s: القسم %zu: فشل الحذف

en: partition number must be a positive number
ar: يجب أن يكون رقم القسم رقماً موجباً

en: unexpected arguments
ar: وسطاء غير متوقعة

en: %s: does not contain a recognized partition table
ar: %s: لا يحتوي على جدول أقسام معروف

en: failed to allocate dump struct
ar: فشل تخصيص هيكل التفريغ

en: %s: failed to dump partition table
ar: %s: فشل تفريغ جدول الأقسام

en: %s: no partition table found
ar: %s: لم يُعثر على جدول أقسام

en: %s: partition %zu: partition table contains only %zu partitions
ar: %s: القسم %zu: جدول الأقسام يحتوي على %zu أقسام فقط

en: %s: partition %zu: partition is unused
ar: %s: القسم %zu: القسم غير مستخدم

en: no partition number specified
ar: لم يُحدد رقم القسم

en: %s: partition %zu: failed to get partition type
ar: %s: القسم %zu: فشل الحصول على نوع القسم

en: failed to parse %s partition type '%s'
ar: فشل تحليل نوع القسم %s لـ '%s'

en: %s: partition %zu: failed to set partition type
ar: %s: القسم %zu: فشل ضبط نوع القسم

en: %s: partition %zu: failed to get partition UUID
ar: %s: القسم %zu: فشل الحصول على UUID القسم

en: failed to allocate partition object
ar: فشل تخصيص كائن القسم

en: %s: partition %zu: failed to set partition UUID
ar: %s: القسم %zu: فشل ضبط UUID القسم

en: %s: partition %zu: failed to get partition name
ar: %s: القسم %zu: فشل الحصول على اسم القسم

en: %s: partition %zu: failed to set partition name
ar: %s: القسم %zu: فشل ضبط اسم القسم

en: %s: partition %zu: failed to set partition attributes
ar: %s: القسم %zu: فشل ضبط سمات القسم

en: failed to gather unpartitioned space
ar: فشل جمع المساحة غير المقسمة

en: Discarding region %<PRIu64>-%<PRIu64>
ar: إهمال المنطقة %<PRIu64>-%<PRIu64>

en: %s: failed to set disklabel ID
ar: %s: فشل ضبط معرف ملصق القرص

en: no relocate operation specified
ar: لم تُحدد عملية إعادة توطين

en: unsupported relocation operation
ar: عملية إعادة توطين غير مدعومة

en:  Commands:
ar:  الأوامر:

en:    write    write table to disk and exit
ar:    write    كتابة الجدول على القرص والخروج

en:    quit     show new situation and wait for user's feedback before write
ar:    quit     اعرض الوضع الجديد وانتظر ملاحظات المستخدم قبل الكتابة

en:    abort    exit sfdisk shell
ar:    abort    اخرج من صدفة sfdisk

en:    print    display the partition table
ar:    print    اعرض جدول الأقسام

en:    help     show this help text
ar:    help     اعرض نص المساعدة هذا

en:    Ctrl-D   the same as 'quit'
ar:    Ctrl-D   نفس مفعول 'quit'

en:  Input format:
ar:  تنسيق الإدخال:

en:    <start>, <size>, <type>, <bootable>
ar:    <البداية>، <الحجم>، <النوع>، <قابل-للإقلاع>

en:    <start>  Beginning of the partition in sectors, or bytes if
                specified in the format <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                The default is the first free space.
ar:    <البداية>  بداية القسم بالقطاعات، أو بالبايت إذا
                حددت بالتنسيق <الرقم>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                الوضع المبدئي هو أول مساحة فارغة.

en:    <size>   Size of the partition in sectors, or bytes if
                specified in the format <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                The default is all available space.
ar:    <الحجم>   حجم القسم بالقطاعات، أو بالبايت إذا
                حددت بالتنسيق <الرقم>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                الوضع المبدئي هو كل المساحة المتاحة.

en:    <type>   The partition type.  Default is a Linux data partition.
ar:    <النوع>   نوع القسم. المبدئي هو قسم بيانات لينكس.

en:             MBR: hex or L,S,Ex,X,U,R,V shortcuts.
ar:             MBR: سداسي عشر أو اختصارات L,S,Ex,X,U,R,V.

en:             GPT: UUID or L,S,H,U,R,V shortcuts.
ar:             GPT: معرف فريد (UUID) أو اختصارات L,S,H,U,R,V.

en:    <bootable>  Use '*' to mark an MBR partition as bootable.
ar:    <قابل-للإقلاع>  استخدم '*' لوضع علامة إقلاع على قسم MBR.

en:  Example:
ar:  مثال:

en:    , 4G     Creates a 4GiB partition at default start offset.
ar:    , 4G     ينشئ قسماً بحجم 4 جيبي بايت عند إزاحة البداية المبدئية.

en: unsupported command
ar: أمر غير مدعوم

en: line %d: unsupported command
ar: السطر %d: أمر غير مدعوم

en: The device contains '%s' signature and it may remain on the device. It is recommended to wipe the device with wipefs(8) or sfdisk --wipe, in order to avoid possible collisions.
ar: يحتوي الجهاز على توقيع '%s' وقد يتبقى على الجهاز. يوصى بمسح الجهاز باستخدام wipefs(8) أو sfdisk --wipe، لتجنب أي تضارب محتمل.

en: The device contains '%s' signature and it may be removed by a write command. See sfdisk(8) man page and --wipe option for more details.
ar: يحتوي الجهاز على توقيع '%s' وقد يزال بأمر كتابة. راجع صفحة الدليل sfdisk(8) وخيار --wipe لمزيد من التفاصيل.

en: failed to allocate partition name
ar: فشل تخصيص اسم القسم

en: failed to allocate script handler
ar: فشل تخصيص معالج البرنامج النصي

en: %s: cannot modify partition %d: no partition table was found
ar: %s: لا يمكن تعديل القسم %d: لا يوجد جدول أقسام

en: %s: cannot modify partition %d: partition table contains only %zu partitions
ar: %s: لا يمكن تعديل القسم %d: جدول الأقسام يحتوي على %zu أقسام فقط

en: warning: %s: partition %d is not defined yet
ar: تحذير: %s: القسم %d غير معرف بعد

en: 
    Welcome to sfdisk (%s).
ar: 
    مرحباً بك في sfdisk (%s).

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
ar: يجري التحقق من عدم وجود مستخدم لهذا القرص حالياً...

en:  FAILED
ar:  فشل

en: This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    Umount all file systems, and swapoff all swap partitions on this disk.
    Use the --no-reread flag to suppress this check.
ar: هذا القرص قيد الاستخدام حالياً - إعادة التقسيم فكرة سيئة على الأرجح.
    افصل جميع أنظمة الملفات، وعطل جميع أقسام التبديل (swap) على هذا القرص.
    استخدم خيار --no-reread لتخطي هذا الفحص.

en: Use the --force flag to overrule all checks.
ar: استخدم خيار --force لتجاوز جميع الفحوصات.

en:  OK
ar:  حسناً

en: 
    Old situation:
ar: 
    الوضع القديم:

en: failed to set script header
ar: فشل ضبط ترويسة البرنامج النصي

en: 
    sfdisk is going to create a new '%s' disk label.
    Use 'label: <name>' before you define a first partition
    to override the default.
ar: 
    يستعد sfdisk لإنشاء لصيقة قرص '%s' جديدة.
    استخدم 'label: <الاسم>' قبل تعريف أول قسم
    لتجاوز المبدئي.

en: 
    Type 'help' to get more information.
ar: 
    اكتب 'help' للحصول على مزيد من المعلومات.

en: All partitions used.
ar: كل الأقسام مستخدمة.

en: Unknown script header '%s' -- ignore.
ar: ترويسة برنامج نصي مجهولة '%s' -- تجاهل.

en: Done.
ar: انتهى.

en: Ignoring partition.
ar: تجاهل القسم.

en: Ignoring last-lba script header.
ar: تجاهل ترويسة البرنامج النصي last-lba.

en: Failed to apply script headers, disk label not created
ar: فشل تطبيق ترويسات البرنامج النصي، لم تنشأ لصيقة القرص

en: Failed to add #%zu partition
ar: فشل إضافة القسم رقم %zu

en: Script header accepted.
ar: قُبلت ترويسة البرنامج النصي.

en: Failed to apply script headers, disk label not created.
ar: فشل تطبيق ترويسات البرنامج النصي، لم تنشأ لصيقة القرص.

en: 
    New situation:
ar: 
    الوضع الجديد:

en: Do you want to write this to disk?
ar: هل تريد كتابة هذا على القرص؟

en: Leaving.
ar: مغادرة.

en:  %1$s [options] <dev> [[-N] <part>]
     %1$s [options] <command>
ar:  %1$s [خيارات] <الجهاز> [[-N] <القسم>]
     %1$s [خيارات] <الأمر>

en:  -A, --activate <dev> [<part> ...] list or set bootable (P)MBR partitions
ar:  -A, --activate <dev> [<part> ...] اسرد أو اضبط أقسام (P)MBR القابلة للإقلاع

en:  -d, --dump <dev>                  dump partition table (usable for later input)
ar:  -d, --dump <dev>                  تفريغ جدول الأقسام (صالح كمدخلات لاحقاً)

en:  -J, --json <dev>                  dump partition table in JSON format
ar:  -J, --json <dev>                  تفريغ جدول الأقسام بتنسيق JSON

en:  -B, --backup-pt-sectors <dev>     binary partition table backup (see -b and -O)
ar:  -B, --backup-pt-sectors <dev>     نسخة احتياطية ثنائية لجدول الأقسام (راجع -b و -O)

en:  -g, --show-geometry [<dev> ...]   list geometry of all or specified devices
ar:  -g, --show-geometry [<dev> ...]   اسرد أبعاد كل الأجهزة أو المحددة منها

en:  -l, --list [<dev> ...]            list partitions of each device
ar:  -l, --list [<dev> ...]            اسرد أقسام كل جهاز

en:  -F, --list-free [<dev> ...]       list unpartitioned free areas of each device
ar:  -F, --list-free [<dev> ...]       اسرد المساحات الحرة غير المقسمة لكل جهاز

en:  -r, --reorder <dev>               fix partitions order (by start offset)
ar:  -r, --reorder <dev>               أصلح ترتيب الأقسام (بناءً على إزاحة البداية)

en:  -s, --show-size [<dev> ...]       list sizes of all or specified devices
ar:  -s, --show-size [<dev> ...]       اسرد أحجام كل الأجهزة أو المحددة منها

en:  -T, --list-types                  print the recognized types (see -X)
ar:  -T, --list-types                  اطبع الأنواع المعروفة (انظر -X)

en:  -V, --verify [<dev> ...]          test whether partitions seem correct
ar:  -V, --verify [<dev> ...]          اختبر ما إذا كانت الأقسام تبدو سليمة

en:      --delete <dev> [<part> ...]   delete all or specified partitions
ar:      --delete <dev> [<part> ...]   احذف كل الأقسام أو المحددة منها

en:  --part-label <dev> <part> [<str>] print or change partition label
ar:  --part-label <dev> <part> [<str>] اطبع أو غير لَصيقة القسم

en:  --part-type <dev> <part> [<type>] print or change partition type
ar:  --part-type <dev> <part> [<نوع>] اطبع أو غير نوع القسم

en:  --part-uuid <dev> <part> [<uuid>] print or change partition uuid
ar:  --part-uuid <dev> <part> [<uuid>] اطبع أو غير المعرف الفريد العالمي (uuid) للقسم

en:  --part-attrs <dev> <part> [<str>] print or change partition attributes
ar:  --part-attrs <dev> <part> [<str>] اطبع أو غير سمات القسم

en:  --discard-free <dev>              discard (trim) unpartitioned areas
ar:  --discard-free <dev>              أهمل (trim) المساحات غير المقسمة

en:  --disk-id <dev> [<str>]           print or change disk label ID (UUID)
ar:  --disk-id <dev> [<str>]           اطبع أو غير معرف لَصيقة القرص (UUID)

en:  --relocate <oper> <dev>           move partition header
ar:  --relocate <oper> <dev>           انقل ترويسة القسم

en:  <dev>                     device (usually disk) path
ar:  <dev>                     مسار الجهاز (غالباً قرص)

en:  <part>                    partition number
ar:  <part>                    رقم القسم

en:  <type>                    partition type, GUID for GPT, hex for MBR
ar: ‎ <نوع>                    ‎نوع القسم، GUID لـ GPT، و hex لـ MBR

en:  -a, --append              append partitions to existing partition table
ar:  -a, --append              ألحق أقساماً بجدول الأقسام الموجود

en:  -b, --backup              backup partition table sectors (see -O)
ar:  -b, --backup              انسخ قطاعات جدول الأقسام احتياطياً (انظر -O)

en:      --bytes               print SIZE in bytes rather than in human readable format
ar:      --bytes               اطبع الحجم بالبايت بدلاً من صيغة يسهل على البشر قراءتها

en:      --move-data[=<typescript>] move partition data after relocation (requires -N)
ar:      --move-data[=<typescript>] انقل بيانات القسم بعد إعادة التموضع (يتطلب -N)

en:      --move-use-fsync      use fsync after each write when move data
ar:      --move-use-fsync      استخدم fsync بعد كل كتابة عند نقل البيانات

en:  -f, --force               disable all consistency checking
ar:  -f, --force               عطل كل فحوصات الاتساق

en:      --color[=<when>]      colorize output (%s, %s or %s)
ar:      --color[=<متى>]      لون المخرجات (%s، %s أو %s)

en:      --sector-size <size>  physical and logical sector size
ar:      --sector-size <حجم>  ‎حجم القطاع الفيزيائي والمنطقي

en:  -N, --partno <num>        specify partition number
ar:  -N, --partno <رقم>        ‎حدد رقم القسم

en:  -n, --no-act              do everything except write to device
ar:  -n, --no-act              نفذ كل شيء عدا الكتابة على الجهاز

en:      --no-reread           do not check whether the device is in use
ar:      --no-reread           لا تتحقق مما إذا كان الجهاز قيد الاستخدام

en:      --no-tell-kernel      do not tell kernel about changes
ar:      --no-tell-kernel      لا تبلغ النواة بالتغييرات

en:  -O, --backup-file <path>  override default backup file name
ar:  -O, --backup-file <مسار>  ‎تجاوز اسم ملف النسخ الاحتياطي المبدئي

en:  -o, --output <list>       output columns
ar:  -o, --output <قائمة>       ‎أعمدة المخرجات

en:  -q, --quiet               suppress extra info messages
ar:  -q, --quiet               أخمد رسائل المعلومات الإضافية

en:  -w, --wipe <mode>         wipe signatures (%s, %s or %s)
ar:  -w, --wipe <وضع>         ‎امسح التواقيع (%s، %s أو %s)

en:  -X, --label <name>        specify label type (dos, gpt, ...)
ar:  -X, --label <اسم>        ‎حدد نوع اللَصيقة (dos، gpt، ...)

en:  -Y, --label-nested <name> specify nested label type (dos, bsd)
ar:  -Y, --label-nested <اسم> ‎حدد نوع اللَصيقة المتداخلة (dos، bsd)

en:  -G, --show-pt-geometry    deprecated, alias to --show-geometry
ar:  -G, --show-pt-geometry    مهجور، اسم مستعار لـ --show-geometry

en:  -L, --Linux               deprecated, only for backward compatibility
ar:  -L, --Linux               مهجور، فقط للتوافقية مع الإصدارات القديمة

en:  -u, --unit S              deprecated, only sector unit is supported
ar:  -u, --unit S              مهجور، وحدة القطاع فقط هي المدعومة

en: %s is deprecated in favour of --part-type
ar: %s مهجور لصالح --part-type

en: --id is deprecated in favour of --part-type
ar: --id مهجور لصالح --part-type

en: --show-pt-geometry is no more implemented. Using --show-geometry.
ar: --show-pt-geometry لم يعد مفعلاً. يجري استخدام --show-geometry.

en: --Linux option is unnecessary and deprecated
ar: خيار --Linux غير ضروري ومهجور

en: unsupported unit '%c'
ar: وحدة غير مدعومة '%c'

en: --movedata requires -N
ar: --movedata يتطلب -N

en: failed to parse UUID: %s
ar: فشل تحليل المعرف الفريد العالمي (UUID): %s

en: %s: failed to seek to swap UUID
ar: %s: فشل السعي إلى UUID الخاص بالمبادلة (swap)

en: %s: failed to write UUID
ar: %s: فشلت كتابة UUID

en: %s: failed to seek to swap label
ar: %s: فشل السعي إلى لَصيقة المبادلة (swap)

en: label is too long. Truncating it to '%s'
ar: اللَصيقة طويلة جداً. يجري بترها إلى '%s'

en: %s: failed to write label
ar: %s: فشلت كتابة اللَصيقة

en: Display or change the label or UUID of a swap area.
ar: اعرض أو غير اللَصيقة أو UUID لمنطقة المبادلة (swap).

en:  -L, --label <label> specify a new label
     -U, --uuid <uuid>   specify a new uuid
ar:  -L, --label <لصاقة> ‎حدد لَصيقة جديدة
     -U, --uuid <uuid>   حدد UUID جديداً

en: ignore -U (UUIDs are unsupported)
ar: تجاهل -U (UUIDs غير مدعومة)

en: Try '%s --help' for more information.
ar: جرب '%s --help' للمزيد من المعلومات.

en: 
    Usage:
ar: 
    الاستخدام:

en: 
    Options:
ar: 
    الخيارات:

en: 
    Functions:
ar: 
    الدوال:

en: 
    Commands:
ar: 
    الأوامر:

en: 
    Arguments:
ar: 
    المعطيات:

en: 
    Available output columns:
ar: 
    أعمدة المخرجات المتاحة:

en: 
    Default columns:
ar: 
    الأعمدة المبدئية:

en: list the available columns
ar: سرد الأعمدة المتاحة

en: display this help
ar: اعرض هذه المساعدة

en: display version
ar: اعرض الإصدار

en:  Values for %s may be followed by a suffix: KiB, MiB,
     GiB, TiB, PiB, EiB, ZiB, or YiB (where the "iB" is optional).
ar:  قيم %s يمكن أن تتبع بلاحقة: KiB، MiB،
     GiB، TiB، PiB، EiB، ZiB، أو YiB (حيث "iB" اختيارية).

en: 
    For more details see %s.
ar: 
    للمزيد من التفاصيل انظر %s.

en: %s from %s
ar: %s من %s

en: %s from %s
ar: %s من %s

en: features:
ar: الميزات:

en: write error
ar: خطأ كتابة

en: colors are enabled by default
ar: الألوان مفعلة مبدئياً

en: colors are disabled by default
ar: الألوان معطلة مبدئياً

en: failed to set the %s environment variable
ar: فشل ضبط متغير البيئة %s

en: fgetwc() failed
ar: فشل fgetwc()

en: options %s%s and %s%s cannot be combined
ar: لا يمكن دمج الخيارين %s%s و %s%s

en: EFI System
ar: نظام EFI

en: MBR partition scheme
ar: مخطط تقسيم MBR

en: BIOS boot
ar: إقلاع BIOS

en: Sony boot partition
ar: قسم إقلاع Sony

en: Lenovo boot partition
ar: قسم إقلاع Lenovo

en: PowerPC PReP boot
ar: إقلاع PowerPC PReP

en: ONIE boot
ar: إقلاع ONIE

en: ONIE config
ar: تكوين ONIE

en: Microsoft reserved
ar: Microsoft محجوز

en: Microsoft basic data
ar: بيانات Microsoft الأساسية

en: Microsoft LDM metadata
ar: بيانات Microsoft LDM الوصفية

en: Microsoft LDM data
ar: بيانات Microsoft LDM

en: Windows recovery environment
ar: بيئة استرداد Windows

en: HP-UX data
ar: بيانات HP-UX

en: HP-UX service
ar: خدمة HP-UX

en: Linux swap
ar: مبادلة لينكس

en: Linux filesystem
ar: نظام ملفات لينكس

en: Linux server data
ar: بيانات خادم لينكس

en: Linux root (x86)
ar: جذر لينكس (x86)

en: Linux root (x86-64)
ar: جذر لينكس (x86-64)

en: Linux root (Alpha)
ar: جذر لينكس (Alpha)

en: Linux root (ARC)
ar: جذر لينكس (ARC)

en: Linux root (ARM)
ar: جذر لينكس (ARM)

en: Linux root (ARM-64)
ar: جذر لينكس (ARM-64)

en: Linux root (IA-64)
ar: جذر لينكس (IA-64)

en: Linux root (LoongArch-64)
ar: جذر لينكس (LoongArch-64)

en: Linux root (MIPS-32 LE)
ar: جذر لينكس (MIPS-32 LE)

en: Linux root (MIPS-64 LE)
ar: جذر لينكس (MIPS-64 LE)

en: Linux root (HPPA/PARISC)
ar: جذر لينكس (HPPA/PARISC)

en: Linux root (PPC)
ar: جذر لينكس (PPC)

en: Linux root (PPC64)
ar: جذر لينكس (PPC64)

en: Linux root (PPC64LE)
ar: جذر لينكس (PPC64LE)

en: Linux root (RISC-V-32)
ar: جذر لينكس (RISC-V-32)

en: Linux root (RISC-V-64)
ar: جذر لينكس (RISC-V-64)

en: Linux root (S390)
ar: جذر لينكس (S390)

en: Linux root (S390X)
ar: جذر لينكس (S390X)

en: Linux root (TILE-Gx)
ar: جذر لينكس (TILE-Gx)

en: Linux reserved
ar: محجوز للينكس

en: Linux home
ar: موطن لينكس

en: Linux RAID
ar: لينكس RAID

en: Linux LVM
ar: لينكس LVM

en: Linux variable data
ar: بيانات لينكس المتغيرة

en: Linux temporary data
ar: بيانات لينكس المؤقتة

en: Linux /usr (x86)
ar: لينكس /usr (x86)

en: Linux /usr (x86-64)
ar: لينكس /usr (x86-64)

en: Linux /usr (Alpha)
ar: لينكس /usr (Alpha)

en: Linux /usr (ARC)
ar: لينكس /usr (ARC)

en: Linux /usr (ARM)
ar: لينكس /usr (ARM)

en: Linux /usr (ARM-64)
ar: لينكس /usr (ARM-64)

en: Linux /usr (IA-64)
ar: لينكس /usr (IA-64)

en: Linux /usr (LoongArch-64)
ar: لينكس /usr (LoongArch-64)

en: Linux /usr (MIPS-32 LE)
ar: لينكس /usr (MIPS-32 LE)

en: Linux /usr (MIPS-64 LE)
ar: لينكس /usr (MIPS-64 LE)

en: Linux /usr (HPPA/PARISC)
ar: لينكس /usr (HPPA/PARISC)

en: Linux /usr (PPC)
ar: لينكس /usr (PPC)

en: Linux /usr (PPC64)
ar: لينكس /usr (PPC64)

en: Linux /usr (PPC64LE)
ar: لينكس /usr (PPC64LE)

en: Linux /usr (RISC-V-32)
ar: لينكس /usr (RISC-V-32)

en: Linux /usr (RISC-V-64)
ar: لينكس /usr (RISC-V-64)

en: Linux /usr (S390)
ar: لينكس /usr (S390)

en: Linux /usr (S390X)
ar: لينكس /usr (S390X)

en: Linux /usr (TILE-Gx)
ar: لينكس /usr (TILE-Gx)

en: Linux root verity (x86)
ar: صحة جذر لينكس (x86)

en: Linux root verity (x86-64)
ar: صحة جذر لينكس (x86-64)

en: Linux root verity (Alpha)
ar: صحة جذر لينكس (Alpha)

en: Linux root verity (ARC)
ar: صحة جذر لينكس (ARC)

en: Linux root verity (ARM)
ar: صحة جذر لينكس (ARM)

en: Linux root verity (ARM-64)
ar: صحة جذر لينكس (ARM-64)

en: Linux root verity (IA-64)
ar: صحة جذر لينكس (IA-64)

en: Linux root verity (LoongArch-64)
ar: صحة جذر لينكس (LoongArch-64)

en: Linux root verity (MIPS-32 LE)
ar: صحة جذر لينكس (MIPS-32 LE)

en: Linux root verity (MIPS-64 LE)
ar: صحة جذر لينكس (MIPS-64 LE)

en: Linux root verity (HPPA/PARISC)
ar: صحة جذر لينكس (HPPA/PARISC)

en: Linux root verity (PPC)
ar: صحة جذر لينكس (PPC)

en: Linux root verity (PPC64)
ar: صحة جذر لينكس (PPC64)

en: Linux root verity (PPC64LE)
ar: صحة جذر لينكس (PPC64LE)

en: Linux root verity (RISC-V-32)
ar: صحة جذر لينكس (RISC-V-32)

en: Linux root verity (RISC-V-64)
ar: صحة جذر لينكس (RISC-V-64)

en: Linux root verity (S390)
ar: صحة جذر لينكس (S390)

en: Linux root verity (S390X)
ar: صحة جذر لينكس (S390X)

en: Linux root verity (TILE-Gx)
ar: صحة جذر لينكس (TILE-Gx)

en: Linux /usr verity (x86)
ar: صحة لينكس /usr (x86)

en: Linux /usr verity (x86-64)
ar: صحة لينكس /usr (x86-64)

en: Linux /usr verity (Alpha)
ar: صحة لينكس /usr (Alpha)

en: Linux /usr verity (ARC)
ar: صحة لينكس /usr (ARC)

en: Linux /usr verity (ARM)
ar: صحة لينكس /usr (ARM)

en: Linux /usr verity (ARM-64)
ar: صحة لينكس /usr (ARM-64)

en: Linux /usr verity (IA-64)
ar: صحة لينكس /usr (IA-64)

en: Linux /usr verity (LoongArch-64)
ar: صحة لينكس /usr (LoongArch-64)

en: Linux /usr verity (MIPS-32 LE)
ar: صحة لينكس /usr (MIPS-32 LE)

en: Linux /usr verity (MIPS-64 LE)
ar: صحة لينكس /usr (MIPS-64 LE)

en: Linux /usr verity (HPPA/PARISC)
ar: صحة لينكس /usr (HPPA/PARISC)

en: Linux /usr verity (PPC)
ar: صحة لينكس /usr (PPC)

en: Linux /usr verity (PPC64)
ar: صحة لينكس /usr (PPC64)

en: Linux /usr verity (PPC64LE)
ar: صحة لينكس /usr (PPC64LE)

en: Linux /usr verity (RISC-V-32)
ar: صحة لينكس /usr (RISC-V-32)

en: Linux /usr verity (RISC-V-64)
ar: صحة لينكس /usr (RISC-V-64)

en: Linux /usr verity (S390)
ar: صحة لينكس /usr (S390)

en: Linux /usr verity (S390X)
ar: صحة لينكس /usr (S390X)

en: Linux /usr verity (TILE-Gx)
ar: صحة لينكس /usr (TILE-Gx)

en: Linux root verity sign. (x86)
ar: توقيع صحة جذر لينكس (x86)

en: Linux root verity sign. (x86-64)
ar: توقيع صحة جذر لينكس (x86-64)

en: Linux root verity sign. (Alpha)
ar: توقيع صحة جذر لينكس (Alpha)

en: Linux root verity sign. (ARC)
ar: توقيع صحة جذر لينكس (ARC)

en: Linux root verity sign. (ARM)
ar: توقيع صحة جذر لينكس (ARM)

en: Linux root verity sign. (ARM-64)
ar: توقيع صحة جذر لينكس (ARM-64)

en: Linux root verity sign. (IA-64)
ar: توقيع صحة جذر لينكس (IA-64)

en: Linux root verity sign. (LoongArch-64)
ar: توقيع صحة جذر لينكس (LoongArch-64)

en: Linux root verity sign. (MIPS-32 LE)
ar: توقيع صحة جذر لينكس (MIPS-32 LE)

en: Linux root verity sign. (MIPS-64 LE)
ar: توقيع صحة جذر لينكس (MIPS-64 LE)

en: Linux root verity sign. (HPPA/PARISC)
ar: توقيع صحة جذر لينكس (HPPA/PARISC)

en: Linux root verity sign. (PPC)
ar: توقيع صحة جذر لينكس (PPC)

en: Linux root verity sign. (PPC64)
ar: توقيع صحة جذر لينكس (PPC64)

en: Linux root verity sign. (PPC64LE)
ar: توقيع صحة جذر لينكس (PPC64LE)

en: Linux root verity sign. (RISC-V-32)
ar: توقيع صحة جذر لينكس (RISC-V-32)

en: Linux root verity sign. (RISC-V-64)
ar: توقيع صحة جذر لينكس (RISC-V-64)

en: Linux root verity sign. (S390)
ar: توقيع صحة جذر لينكس (S390)

en: Linux root verity sign. (S390X)
ar: توقيع صحة جذر لينكس (S390X)

en: Linux root verity sign. (TILE-Gx)
ar: توقيع صحة جذر لينكس (TILE-Gx)

en: Linux /usr verity sign. (x86)
ar: توقيع صحة لينكس /usr (x86)

en: Linux /usr verity sign. (x86-64)
ar: توقيع صحة لينكس /usr (x86-64)

en: Linux /usr verity sign. (Alpha)
ar: توقيع صحة لينكس /usr (Alpha)

en: Linux /usr verity sign. (ARC)
ar: توقيع Linux /usr verity (بنية ARC)

en: Linux /usr verity sign. (ARM)
ar: توقيع Linux /usr verity (بنية ARM)

en: Linux /usr verity sign. (ARM-64)
ar: توقيع Linux /usr verity (بنية ARM-64)

en: Linux /usr verity sign. (IA-64)
ar: توقيع Linux /usr verity (بنية IA-64)

en: Linux /usr verity sign. (LoongArch-64)
ar: توقيع Linux /usr verity (بنية LoongArch-64)

en: Linux /usr verity sign. (MIPS-32 LE)
ar: توقيع Linux /usr verity (بنية MIPS-32 LE)

en: Linux /usr verity sign. (MIPS-64 LE)
ar: توقيع Linux /usr verity (بنية MIPS-64 LE)

en: Linux /usr verity sign. (HPPA/PARISC)
ar: توقيع Linux /usr verity (بنية HPPA/PARISC)

en: Linux /usr verity sign. (PPC)
ar: توقيع Linux /usr verity (بنية PPC)

en: Linux /usr verity sign. (PPC64)
ar: توقيع Linux /usr verity (بنية PPC64)

en: Linux /usr verity sign. (PPC64LE)
ar: توقيع Linux /usr verity (بنية PPC64LE)

en: Linux /usr verity sign. (RISC-V-32)
ar: توقيع Linux /usr verity (بنية RISC-V-32)

en: Linux /usr verity sign. (RISC-V-64)
ar: توقيع Linux /usr verity (بنية RISC-V-64)

en: Linux /usr verity sign. (S390)
ar: توقيع Linux /usr verity (بنية S390)

en: Linux /usr verity sign. (S390X)
ar: توقيع Linux /usr verity (بنية S390X)

en: Linux /usr verity sign. (TILE-Gx)
ar: توقيع Linux /usr verity (بنية TILE-Gx)

en: Linux extended boot
ar: إقلاع لينكس الممتد

en: Linux user's home
ar: منزل مستخدم لينكس

en: FreeBSD data
ar: بيانات FreeBSD

en: FreeBSD boot
ar: إقلاع FreeBSD

en: FreeBSD swap
ar: تبديل (swap) في FreeBSD

en: FreeBSD UFS
ar: نظام UFS في FreeBSD

en: FreeBSD ZFS
ar: نظام ZFS في FreeBSD

en: FreeBSD Vinum
ar: نظام Vinum في FreeBSD

en: Apple HFS/HFS+
ar: نظام Apple HFS/HFS+

en: Apple APFS
ar: نظام Apple APFS

en: Apple UFS
ar: نظام Apple UFS

en: Apple RAID
ar: مصفوفة Apple RAID

en: Apple RAID offline
ar: مصفوفة Apple RAID غير متصلة

en: Apple boot
ar: إقلاع Apple

en: Apple label
ar: لصيقة Apple

en: Apple TV recovery
ar: استعادة Apple TV

en: Apple Core storage
ar: تخزين Apple Core

en: Apple Silicon boot
ar: إقلاع Apple Silicon

en: Apple Silicon recovery
ar: استعادة Apple Silicon

en: Solaris boot
ar: إقلاع Solaris

en: Solaris root
ar: جذر Solaris

en: ZFS pool member
ar: عضو في مجمع ZFS

en: Solaris swap
ar: تبادل Solaris

en: Solaris backup
ar: نسخ احتياطي Solaris

en: Solaris alternate sector
ar: قطاع Solaris بديل

en: Solaris reserved 1
ar: Solaris محجوز 1

en: Solaris reserved 2
ar: Solaris محجوز 2

en: Solaris reserved 3
ar: Solaris محجوز 3

en: Solaris reserved 4
ar: Solaris محجوز 4

en: Solaris reserved 5
ar: Solaris محجوز 5

en: NetBSD swap
ar: تبادل NetBSD

en: NetBSD concatenated
ar: NetBSD متسلسل

en: NetBSD encrypted
ar: NetBSD مشفر

en: ChromeOS kernel
ar: نواة ChromeOS

en: ChromeOS root fs
ar: نظام ملفات جذر ChromeOS

en: ChromeOS reserved
ar: ChromeOS محجوز

en: ChromeOS firmware
ar: برمجيات ChromeOS ثابتة

en: ChromeOS hibernate
ar: إسبات ChromeOS

en: MidnightBSD data
ar: بيانات MidnightBSD

en: MidnightBSD boot
ar: إقلاع MidnightBSD

en: MidnightBSD swap
ar: تبادل MidnightBSD

en: Ceph Journal
ar: يومية Ceph

en: Ceph Encrypted Journal
ar: يومية Ceph مشفرة

en: Ceph crypt OSD
ar: Ceph OSD مشفر

en: Ceph disk in creation
ar: قرص Ceph قيد الإنشاء

en: Ceph crypt disk in creation
ar: قرص Ceph مشفر قيد الإنشاء

en: VMware Diagnostic
ar: تشخيص VMware

en: VMware Reserved
ar: VMware محجوز

en: OpenBSD data
ar: بيانات OpenBSD

en: QNX6 file system
ar: نظام ملفات QNX6

en: Plan 9 partition
ar: قسم Plan 9

en: Marvell Armada 3700 Boot partition
ar: قسم إقلاع Marvell Armada 3700

en: DragonFlyBSD Label32
ar: لصيقة DragonFlyBSD 32

en: DragonFlyBSD Swap
ar: تبادل DragonFlyBSD

en: DragonFlyBSD Label64
ar: لصيقة DragonFlyBSD 64

en: DragonFlyBSD Legacy
ar: DragonFlyBSD موروث

en: U-Boot environment
ar: بيئة U-Boot

en: Atari TOS basic data
ar: بيانات Atari TOS أساسية

en: Atari TOS raw data (XHDI)
ar: بيانات Atari TOS خام (XHDI)

en: Minix filesystem
ar: نظام ملفات Minix

en: Empty
ar: فارغ

en: XENIX root
ar: جذر XENIX

en: FAT16 <32M
ar: FAT16 <32 ميجا

en: Extended
ar: ممتد

en: AIX bootable
ar: AIX قابل للإقلاع

en: OS/2 Boot Manager
ar: مدير إقلاع OS/2

en: Hidden FAT12
ar: FAT12 مخفي

en: Compaq diagnostics
ar: تشخيصات Compaq

en: Hidden FAT16 <32M
ar: FAT16 مخفي <32 ميجا

en: Hidden FAT16
ar: FAT16 مخفي

en: Hidden HPFS/NTFS
ar: HPFS/NTFS مخفي

en: Hidden W95 FAT32
ar: W95 FAT32 مخفي

en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
ar: W95 FAT32 (LBA) مخفي

en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
ar: W95 FAT16 (LBA) مخفي

en: Hidden NTFS WinRE
ar: NTFS WinRE مخفي

en: PartitionMagic recovery
ar: استعادة PartitionMagic

en: QNX4.x 2nd part
ar: QNX4.x الجزء الثاني

en: QNX4.x 3rd part
ar: QNX4.x الجزء الثالث

en: GNU HURD or SysV
ar: GNU HURD أو SysV

en: Novell Netware 286
ar: نوفل نت-وير 286

en: Novell Netware 386
ar: نوفل نت-وير 386

en: DiskSecure Multi-Boot
ar: إقلاع متعدد DiskSecure

en: Old Minix
ar: Minix قديم

en: Minix / old Linux
ar: Minix / لينكس قديم

en: Linux swap / Solaris
ar: لينكس swap / سولاريس

en: Linux
ar: لينكس

en: OS/2 hidden or Intel hibernation
ar: OS/2 مخفي أو إسبات Intel

en: Linux extended
ar: لينكس ممتد

en: NTFS volume set
ar: مجموعة وحدات تخزين NTFS

en: Linux plaintext
ar: لينكس نص مجرد

en: IBM Thinkpad hibernation
ar: إسبات IBM Thinkpad

en: Darwin boot
ar: إقلاع Darwin

en: BSDI fs
ar: نظام ملفات BSDI

en: Boot Wizard hidden
ar: مساعد الإقلاع مخفي

en: Solaris
ar: سولاريس

en: DRDOS/sec (FAT-16 < 32M)
ar: DRDOS/sec (FAT-16 < 32 ميجا)

en: Non-FS data
ar: بيانات ليست بنظام ملفات

en: Dell Utility
ar: أداة Dell المساعدة

en: DOS access
ar: وصول DOS

en: DOS R/O
ar: DOS للقراءة فقط

en: BeOS fs
ar: نظام ملفات BeOS

en: Linux/PA-RISC boot
ar: إقلاع Linux/PA-RISC

en: DOS secondary
ar: DOS ثانوي

en: EBBR protective
ar: EBBR وقائي

en: Linux raid autodetect
ar: اكتشاف آلي لـ RAID لينكس

en: warning: %s is misaligned
ar: تحذير: %s غير محاذٍ بشكل صحيح

en: unsupported lock mode: %s
ar: وضع القفل غير مدعوم: %s

en: %s: %s: device already locked, waiting to get lock ...
ar: %s: %s: الجهاز مقفل بالفعل، بانتظار الحصول على القفل ...

en: %s: device already locked
ar: %s: الجهاز مقفل بالفعل

en: %s: failed to get lock
ar: %s: فشل الحصول على القفل

en: OK
ar: حسناً

en: capget failed
ar: فشل capget

en: capset failed
ar: فشل capset

en: prctl(PR_CAP_AMBIENT) failed
ar: فشل prctl(PR_CAP_AMBIENT)

en: unsupported color mode: %s
ar: وضع ألوان غير مدعوم: %s

en: Selected partition %ju
ar: القسم المختار %ju

en: No partition is defined yet!
ar: لا يوجد قسم محدد بعد!

en: No free partition available!
ar: لا يوجد قسم حر متاح!

en: Partition number
ar: رقم القسم

en: Created a new partition %d of type '%s' and of size %s.
ar: أنشئ قسم جديد %d بنوع '%s' وبحجم %s.

en: Partition %zd: has invalid starting sector 0.
ar: القسم %zd: يحتوي على قطاع بدء 0 غير صالح.

en: There is no *BSD partition on %s.
ar: لا يوجد قسم *BSD على %s.

en: First cylinder
ar: الأسطوانة الأولى

en: Last cylinder, +/-cylinders or +/-size{K,M,G,T,P}
ar: الأسطوانة الأخيرة، أسطوانات +/- أو حجم +/- {K,M,G,T,P}

en: Last sector, +/-sectors or +/-size{K,M,G,T,P}
ar: القطاع الأخير، قطاعات +/- أو حجم +/- {K,M,G,T,P}

en: The device %s does not contain BSD disklabel.
ar: الجهاز %s لا يحتوي على عنوان قرص (disklabel) لـ BSD.

en: Do you want to create a BSD disklabel?
ar: هل تريد إنشاء عنوان قرص لـ BSD؟

en: Disk
ar: قرص

en: Packname
ar: اسم الحزمة

en: Flags
ar: أعلام

en:  removable
ar:  قابل للإزالة

en:  ecc
ar:  تصحيح الخطأ (ecc)

en:  badsect
ar:  قطاع تالف

en: Bytes/Sector
ar: بايت/قطاع

en: Tracks/Cylinder
ar: مسارات/أسطوانة

en: Sectors/Cylinder
ar: قطاعات/أسطوانة

en: Cylinders
ar: أسطوانات

en: Rpm
ar: دورة في الدقيقة

en: Interleave
ar: تشبيك

en: Trackskew
ar: انحراف المسار

en: Cylinderskew
ar: انحراف الأسطوانة

en: Headswitch
ar: تبديل الرأس

en: Track-to-track seek
ar: بحث من مسار إلى مسار

en: bytes/sector
ar: بايت/قطاع

en: sectors/track
ar: قطاعات/مسار

en: tracks/cylinder
ar: مسارات/أسطوانة

en: cylinders
ar: أسطوانات

en: sectors/cylinder
ar: قطاعات/أسطوانة

en: rpm
ar: دورة في الدقيقة

en: interleave
ar: تشبيك

en: trackskew
ar: انحراف المسار

en: cylinderskew
ar: انحراف الأسطوانة

en: headswitch
ar: تبديل الرأس

en: track-to-track seek
ar: بحث من مسار إلى مسار

en: The bootstrap file %s successfully loaded.
ar: ملح تحميل الإقلاع %s حُمِّل بنجاح.

en: Bootstrap: %1$sboot -> boot%1$s (default %1$s)
ar: تحميل الإقلاع: %1$sboot -> boot%1$s (مبدئي %1$s)

en: Bootstrap overlaps with disklabel!
ar: تحميل الإقلاع يتداخل مع عنوان القرص!

en: Bootstrap installed on %s.
ar: تحميل الإقلاع ثُبِّت على %s.

en: Too many partitions (%d, maximum is %d).
ar: أقسام كثيرة جداً (%d، الحد الأقصى هو %d).

en: Disklabel written to %s.  (Don't forget to write the %s disklabel too.)
ar: عنوان القرص كُتِب في %s. (لا تنسَ كتابة عنوان القرص لـ %s أيضاً.)

en: Disklabel written to %s.
ar: عنوان القرص كُتِب في %s.

en: Syncing disks.
ar: مزامنة الأقراص.

en: BSD label is not nested within a DOS partition.
ar: ملصق BSD ليس متداخلاً ضمن قسم DOS.

en: BSD partition '%c' linked to DOS partition %zu.
ar: قسم BSD '%c' مرتبط بقسم DOS %zu.

en: Slice
ar: شريحة

en: Fsize
ar: حجم الملف

en: Bsize
ar: حجم الكتلة

en: Cpg
ar: أسطوانة لكل مجموعة

en: %s: fsync device failed
ar: %s: فشل fsync للجهاز

en: %s: close device failed
ar: %s: فشل إغلاق الجهاز

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
ar: استدعاء ioctl() لإعادة قراءة جدول الأقسام.

en: Re-reading the partition table failed.
ar: فشلت إعادة قراءة جدول الأقسام.

en: The kernel still uses the old table. The new table will be used at the next reboot or after you run partprobe(8) or partx(8).
ar: لا تزال النواة تستخدم الجدول القديم. سيُستخدم الجدول الجديد عند إعادة التشغيل التالية أو بعد تشغيل partprobe(8) أو partx(8).

en: Failed to remove partition %zu from system
ar: فشل إزالة القسم %zu من النظام

en: Failed to update system information about partition %zu
ar: فشل تحديث معلومات النظام حول القسم %zu

en: Failed to add partition %zu to system
ar: فشل إضافة القسم %zu إلى النظام

en: The kernel still uses the old partitions. The new table will be used at the next reboot.
ar: لا تزال النواة تستخدم الأقسام القديمة. سيُستخدم الجدول الجديد عند إعادة التشغيل التالية.

en: cylinder | cylinders
ar[0]: أسطوانة
ar[1]: أسطوانة واحدة
ar[2]: أسطوانتان
ar[3]: أسطوانات
ar[4]: أسطوانة
ar[5]: أسطوانة

en: sector | sectors
ar[0]: قطاع
ar[1]: قطاع واحد
ar[2]: قطاعان
ar[3]: قطاعات
ar[4]: قطاعاً
ar[5]: قطاع

en: Incomplete geometry setting.
ar: إعداد هندسي غير مكتمل.

en: All primary partitions have been defined already.
ar: جميع الأقسام الأساسية عُرِّفت بالفعل.

en: Primary partition not available.
ar: القسم الأساسي غير متاح.

en: Failed to read extended partition table (offset=%ju)
ar: فشلت قراءة جدول الأقسام الممتد (الإزاحة=%ju)

en: You can set geometry from the extra functions menu.
ar: يمكنك ضبط الأبعاد من قائمة الوظائف الإضافية.

en: DOS-compatible mode is deprecated.
ar: وضع متوافق مع DOS مهجور.

en: The device presents a logical sector size that is smaller than the physical sector size. Aligning to a physical sector (or optimal I/O) size boundary is recommended, or performance may be impacted.
ar: يعرض الجهاز حجماً للقطاع المنطقي أصغر من حجم القطاع الفعلي. يوصى بالمحاذاة إلى حدود حجم القطاع الفعلي (أو الإدخال/الإخراج الأمثل)، وإلا فقد يتأثر الأداء.

en: Cylinders as display units are deprecated.
ar: استخدام الأسطوانات كوحدات عرض مهجور.

en: The size of this disk is %s (%ju bytes). DOS partition table format cannot be used on drives for volumes larger than %lu bytes for %lu-byte sectors. Use GUID partition table format (GPT).
ar: حجم هذا القرص هو %s (%ju بايت). تنسيق جدول أقسام DOS لا يمكن استخدامه على المحركات للمجلدات الأكبر من %lu بايت لقطاعات بحجم %lu بايت. استخدم تنسيق جدول أقسام GUID (GPT).

en: Bad offset in primary extended partition.
ar: إزاحة سيئة في القسم الممتد الرئيسي.

en: Omitting partitions after #%zu. They will be deleted if you save this partition table.
ar: إهمال الأقسام بعد رقم %zu. ستحذف إذا حفظت جدول الأقسام هذا.

en: Extra link pointer in partition table %zu.
ar: مؤشر رابط إضافي في جدول الأقسام %zu.

en: Ignoring extra data in partition table %zu.
ar: تجاهل البيانات الإضافية في جدول الأقسام %zu.

en: omitting empty partition (%zu)
ar: إهمال قسم فارغ (%zu)

en: Created a new DOS (MBR) disklabel with disk identifier 0x%08x.
ar: إنشاء وسم قرص DOS (MBR) جديد بمعرف قرص 0x%08x.

en: Enter the new disk identifier
ar: أدخل معرف القرص الجديد

en: Incorrect value.
ar: قيمة غير صحيحة.

en: Disk identifier changed from 0x%08x to 0x%08x.
ar: تغير معرف القرص من 0x%08x إلى 0x%08x.

en: Ignoring extra extended partition %zu
ar: تجاهل القسم الممتد الإضافي %zu

en: Invalid flag 0x%02x%02x of EBR (for partition %zu) will be corrected by w(rite).
ar: علامة غير صالحة 0x%02x%02x لـ EBR (للقسم %zu) ستصحح عند الكتابة (w).

en: Start sector %ju out of range.
ar: قطاع البداية %ju خارج النطاق.

en: Partition %zu is already defined.  Delete it before re-adding it.
ar: القسم %zu معرف بالفعل. احذفه قبل إعادة إضافته.

en: No free sectors available.
ar: لا توجد قطاعات فارغة متاحة.

en: Sector %ju is already allocated.
ar: القطاع %ju مخصص بالفعل.

en: Adding logical partition %zu
ar: إضافة قسم منطقي %zu

en: Partition %zu: contains sector 0
ar: القسم %zu: يحتوي على القطاع 0

en: Partition %zu: head %d greater than maximum %d
ar: القسم %zu: الرأس %d أكبر من الحد الأقصى %d

en: Partition %zu: sector %d greater than maximum %ju
ar: القسم %zu: القطاع %d أكبر من الحد الأقصى %ju

en: Partition %zu: cylinder %d greater than maximum %ju
ar: القسم %zu: الأسطوانة %d أكبر من الحد الأقصى %ju

en: Partition %zu: LBA sector %u disagrees with C/H/S calculated sector %u
ar: القسم %zu: قطاع LBA %u يختلف عن قطاع C/H/S المحسوب %u

en: Partition %zu: different physical/logical beginnings (non-Linux?): phys=(%d, %d, %d), logical=(%d, %d, %d)
ar: القسم %zu: بدايات فيزيائية/منطقية مختلفة (ربما لغير لينكس؟): فيزيائي=(%d, %d, %d)، منطقي=(%d, %d, %d)

en: Partition %zu: different physical/logical endings: phys=(%d, %d, %d), logical=(%d, %d, %d)
ar: القسم %zu: نهايات فيزيائية/منطقية مختلفة: فيزيائي=(%d, %d, %d)، منطقي=(%d, %d, %d)

en: Partition %zu: does not end on cylinder boundary.
ar: القسم %zu: لا ينتهي عند حدود الأسطوانة.

en: Partition %zu: bad start-of-data.
ar: القسم %zu: بداية بيانات سيئة.

en: Partition %zu: overlaps partition %zu.
ar: القسم %zu: يتداخل مع القسم %zu.

en: Partition %zu: empty.
ar: القسم %zu: فارغ.

en: Logical partition %zu: not entirely in partition %zu.
ar: القسم المنطقي %zu: ليس بالكامل داخل القسم %zu.

en: No errors detected.
ar: لا يوجد أخطاء مكتشفة.

en: Total allocated sectors %ju greater than the maximum %ju.
ar: إجمالي القطاعات المخصصة %ju أكبر من الحد الأقصى %ju.

en: Remaining %ju unallocated %ld-byte sectors.
ar: المتبقي %ju قطاع غير مخصص بحجم %ld بايت.

en: %d error detected. | %d errors detected.
ar[0]: لم يُكتشف أي خطأ.
ar[1]: اكتشف خطأ واحد.
ar[2]: اكتشف خطآن.
ar[3]: اكتشف %d أخطاء.
ar[4]: اكتشف %d خطأ.
ar[5]: اكتشف %d خطأ.

en: The maximum number of partitions has been created.
ar: الوصول للحد الأقصى لعدد الأقسام المنشأة.

en: Extended partition already exists.
ar: القسم الممتد موجود بالفعل.

en: Extended partition does not exists. Failed to add logical partition.
ar: القسم الممتد غير موجود. فشل في إضافة قسم منطقي.

en: All primary partitions are in use.
ar: جميع الأقسام الرئيسية قيد الاستخدام.

en: All space for primary partitions is in use.
ar: جميع المساحة المخصصة للأقسام الرئيسية قيد الاستخدام.

note: TRANSLATORS: Try to keep this within 80 characters.
en: To create more partitions, first replace a primary with an extended partition.
ar: لإنشاء المزيد من الأقسام، استبدل أولاً قسماً رئيسياً بقسم ممتد.

en: Partition type
ar: نوع القسم

en: %u primary, %d extended, %u free
ar: %u رئيسي، %d ممتد، %u حر

en: primary
ar: رئيسي

en: extended
ar: ممتد

en: container for logical partitions
ar: حاوية للأقسام المنطقية

en: logical
ar: منطقي

en: numbered from 5
ar: مرقمة من 5

en: Invalid partition type `%c'.
ar: نوع قسم غير صالح `%c'.

en: Cannot write sector %jd: seek failed
ar: لا يمكن كتابة القطاع %jd: فشل البحث

en: Disk identifier
ar: معرف القرص

en: Type 0 means free space to many systems. Having partitions of type 0 is probably unwise.
ar: النوع 0 يعني مساحة حرة للعديد من الأنظمة. وجود أقسام من النوع 0 ربما يكون غير حكيم.

en: Cannot change type of the extended partition which is already used by logical partitions. Delete logical partitions first.
ar: لا يمكن تغيير نوع القسم الممتد المستخدم حالياً بواسطة أقسام منطقية. احذف الأقسام المنطقية أولاً.

en: Partition %zu: no data area.
ar: القسم %zu: لا توجد منطقة بيانات.

en: New beginning of data
ar: بداية بيانات جديدة

en: The new beginning of the partition overlaps the disk label area. Be very careful when using the partition. You can lose all your partitions on the disk.
ar: البداية الجديدة للقسم تتداخل مع منطقة لصائق القرص. كن حذراً جداً عند استخدام القسم. قد تفقد جميع أقسامك على القرص.

en: Partition %zu: is an extended partition.
ar: القسم %zu: هو قسم ممتد.

en: The bootable flag on partition %zu is enabled now.
ar: علامة الإقلاع على القسم %zu مفعلة الآن.

en: The bootable flag on partition %zu is disabled now.
ar: علامة الإقلاع على القسم %zu معطلة الآن.

en: Device
ar: الجهاز

en: Boot
ar: إقلاع

en: Id
ar: المعرف

en: Start-C/H/S
ar: بداية-C/H/S

en: End-C/H/S
ar: نهاية-C/H/S

en: Attrs
ar: السمات

en: failed to allocate GPT header
ar: فشل في تخصيص رأس GPT

en: First LBA specified by script is out of range.
ar: أول LBA محدد بواسطة السكريبت خارج النطاق.

en: Last LBA specified by script is out of range.
ar: آخر LBA محدد بواسطة السكريبت خارج النطاق.

en: GPT PMBR size mismatch (%<PRIu64> != %<PRIu64>) will be corrected by write.
ar: عدم تطابق حجم GPT PMBR (%<PRIu64> != %<PRIu64>) سيصحح عند الكتابة.

en: gpt: stat() failed
ar: gpt: فشل stat()

en: gpt: cannot handle files with mode %o
ar: gpt: لا يمكن التعامل مع ملفات بالوضع %o

en: GPT Header
ar: رأس GPT

en: GPT Entries
ar: مدخلات GPT

en: GPT Backup Entries
ar: مدخلات GPT الاحتياطية

en: GPT Backup Header
ar: رأس GPT الاحتياطي

en: First usable LBA
ar: أول LBA قابل للاستخدام

en: Last usable LBA
ar: آخر LBA قابل للاستخدام

note: TRANSLATORS: The LBA (Logical Block Address) of the backup GPT header.
en: Alternative LBA
ar: LBA بديل

note: TRANSLATORS: The start of the array of partition entries.
en: Partition entries starting LBA
ar: LBA لبداية مدخلات الأقسام

note: TRANSLATORS: The end of the array of partition entries.
en: Partition entries ending LBA
ar: LBA لنهاية مدخلات الأقسام

en: Allocated partition entries
ar: مدخلات الأقسام المخصصة

en: The backup GPT table is corrupt, but the primary appears OK, so that will be used.
ar: جدول GPT الاحتياطي تالف، ولكن الرئيسي يبدو جيداً، لذا سيستخدم هو.

en: The primary GPT table is corrupt, but the backup appears OK, so that will be used.
ar: جدول GPT الأساسي تالف، ولكن النسخة الاحتياطية تبدو سليمة، لذا سيتخذ استخدامها.

en: The backup GPT table is not on the end of the device.
ar: جدول GPT الاحتياطي ليس في نهاية الجهاز.

en: The backup GPT table is not on the end of the device. This problem will be corrected by write.
ar: جدول GPT الاحتياطي ليس في نهاية الجهاز. يصحح الكتابة هذا الخلل.

en: Failed to recalculate backup GPT table location
ar: فشل إعادة حساب موقع جدول GPT الاحتياطي

en: unsupported GPT attribute bit '%s'
ar: بت سمة GPT غير مدعوم '%s'

en: failed to parse GPT attribute string '%s'
ar: فشل تحليل سلسلة سمات GPT '%s'

en: Partition UUID changed from %s to %s.
ar: تغير معرف القسم (UUID) من %s إلى %s.

en: Failed to translate partition name, name not changed.
ar: فشلت ترجمة اسم القسم، لم يتغير الاسم.

en: Partition name changed from '%s' to '%.*s'.
ar: تغير اسم القسم من '%s' إلى '%.*s'.

en: The start of the partition understeps FirstUsableLBA.
ar: بداية القسم تتجاوز FirstUsableLBA نزولاً.

en: The end of the partition oversteps LastUsableLBA.
ar: نهاية القسم تتجاوز LastUsableLBA صعوداً.

en: The device contains hybrid MBR -- writing GPT only.
ar: يحتوي الجهاز على MBR هجين -- يكتب GPT فقط.

en: Disk does not contain a valid backup header.
ar: لا يحتوي القرص على ترويسة احتياطية صالحة.

en: Invalid primary header CRC checksum.
ar: مجموع التحقق (CRC) للترویسة الأساسية غير صالح.

en: Invalid backup header CRC checksum.
ar: مجموع التحقق (CRC) للترویسة الاحتياطية غير صالح.

en: Invalid partition entry checksum.
ar: مجموع التحقق لمدخلة القسم غير صالح.

en: Invalid primary header LBA sanity checks.
ar: فحوصات سلامة LBA للترويسة الأساسية غير صالحة.

en: Invalid backup header LBA sanity checks.
ar: فحوصات سلامة LBA للترويسة الاحتياطية غير صالحة.

en: MyLBA mismatch with real position at primary header.
ar: عدم تطابق MyLBA مع الموقع الحقيقي عند الترويسة الأساسية.

en: MyLBA mismatch with real position at backup header.
ar: عدم تطابق MyLBA مع الموقع الحقيقي عند الترويسة الاحتياطية.

en: Disk is too small to hold all data.
ar: القرص صغير جداً ولا يتسع لكل البيانات.

en: Primary and backup header mismatch.
ar: عدم تطابق بين الترويسة الأساسية والاحتياطية.

en: Partition %u overlaps with partition %u.
ar: القسم %u يتداخل مع القسم %u.

en: Partition %u is too big for the disk.
ar: القسم %u أكبر من سعة القرص.

en: Partition %u ends before it starts.
ar: ينتهي القسم %u قبل أن يبدأ.

en: Header version: %s
ar: إصدار الترويسة: %s

en: Using %zu out of %zu partitions.
ar: يستخدم %zu من أصل %zu قسماً.

en: A total of %ju free sectors is available in %u segment. | A total of %ju free sectors is available in %u segments (the largest is %s).
ar[0]: لا تتوفر قطاعات حرة في أي قطعة.
ar[1]: يتوفر إجمالي %ju قطاع حر في قطعة واحدة %u.
ar[2]: يتوفر إجمالي %ju قطاع حر في قطعتين %u.
ar[3]: يتوفر إجمالي %ju قطاع حر في %u قطع (أكبرها %s).
ar[4]: يتوفر إجمالي %ju قطاع حر في %u قطعة (أكبرها %s).
ar[5]: يتوفر إجمالي %ju قطاع حر في %u قطعة (أكبرها %s).

en: All partitions are already in use.
ar: كل الأقسام مستخدمة بالفعل.

en: No enough free sectors available.
ar: لا تتوفر قطاعات حرة كافية.

en: Sector %ju already used.
ar: القطاع %ju مستخدم بالفعل.

en: Could not create partition %zu
ar: تعذر إنشاء القسم %zu

en: The last usable GPT sector is %ju, but %ju is requested.
ar: آخر قطاع GPT قابل للاستخدام هو %ju، ولكن المطلوب هو %ju.

en: The first usable GPT sector is %ju, but %ju is requested.
ar: أول قطاع GPT قابل للاستخدام هو %ju، ولكن المطلوب هو %ju.

en: Created a new GPT disklabel (GUID: %s).
ar: أنشئت تسمية قرص GPT جديدة (GUID: %s).

en: The maximal number of partitions is %zu (default is %zu).
ar: أقصى عدد للأقسام هو %zu (المبدئي هو %zu).

en: Enter new disk UUID (in 8-4-4-4-12 format)
ar: أدخل معرف القرص (UUID) الجديد (بصيغة 8-4-4-4-12)

en: Failed to parse your UUID.
ar: فشل تحليل معرف الـ UUID الخاص بك.

en: Disk identifier changed from %s to %s.
ar: تغير معرف القرص من %s إلى %s.

en: Not enough space for new partition table!
ar: لا توجد مساحة كافية لجدول أقسام جديد!

en: Partition #%zu out of range (minimal start is %<PRIu64> sectors)
ar: القسم رقم %zu خارج النطاق (أدنى بداية هي %<PRIu64> قطاعاً)

en: Partition #%zu out of range (maximal end is %<PRIu64> sectors)
ar: القسم رقم %zu خارج النطاق (أقصى نهاية هي %<PRIu64> قطاعاً)

en: The partition entry size is zero.
ar: حجم مدخلة القسم صفر.

en: The number of the partition has to be smaller than %zu.
ar: يجب أن يكون رقم القسم أصغر من %zu.

en: Cannot allocate memory!
ar: تعذر تخصيص ذاكرة!

en: Partition table length changed from %<PRIu32> to %<PRIu32>.
ar: تغير طول جدول الأقسام من %<PRIu32> إلى %<PRIu32>.

en: The attributes on partition %zu changed to 0x%016<PRIx64>.
ar: تغيرت سمات القسم %zu إلى 0x%016<PRIx64>.

en: Enter GUID specific bit
ar: أدخل البت الخاص بـ GUID

en: failed to toggle unsupported bit %lu
ar: فشل تبديل البت غير المدعوم %lu

en: The GUID specific bit %d on partition %zu is enabled now.
ar: البت الخاص بـ GUID رقم %d في القسم %zu مفعل الآن.

en: The GUID specific bit %d on partition %zu is disabled now.
ar: البت الخاص بـ GUID رقم %d في القسم %zu معطل الآن.

en: The %s flag on partition %zu is enabled now.
ar: العلم %s في القسم %zu مفعل الآن.

en: The %s flag on partition %zu is disabled now.
ar: العلم %s في القسم %zu معطل الآن.

en: Type-UUID
ar: نوع-UUID

en: Name
ar: الاسم

en: Partitions order fixed.
ar: أصلح ترتيب الأقسام.

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
ar: لا يوجد ما يفعله. الترتيب صحيح بالفعل.

en: Failed to fix partitions order.
ar: فشل إصلاح ترتيب الأقسام.

en: Free space
ar: مساحة حرة

en: Failed to resize partition #%zu.
ar: فشل تغيير حجم القسم رقم %zu.

note: TRANSLATORS: unknown network interface, maximum 15 * (IF_NAMESIZE-1) bytes
en: unknown
ar: غير معروف

en: The script and device sector size differ; the sizes will be recalculated to match the device.
ar: يختلف حجم قطاع السكربت عن حجم قطاع الجهاز؛ يعاد حساب الأحجام لتطابق الجهاز.

en: Can't recalculate partition start to the device sectors
ar: تعذر إعادة حساب بداية القسم لتناسب قطاعات الجهاز

en: Can't recalculate partition size to the device sectors
ar: تعذر إعادة حساب حجم القسم لتناسب قطاعات الجهاز

en: Ignore "first-lba" header due to sector size mismatch.
ar: تجاهل ترويسة "first-lba" بسبب عدم تطابق حجم القطاع.

en: Ignore "last-lba" header due to sector size mismatch.
ar: تجاهل ترويسة "last-lba" بسبب عدم تطابق حجم القطاع.

en: SGI raw
ar: SGI خام

en: SGI volume
ar: SGI حجم

en: Linux native
ar: لينكس أصلي

en: SGI info created on second sector.
ar: أُنشئت معلومات SGI على القطاع الثاني.

en: Detected an SGI disklabel with wrong checksum.
ar: رُصدت لَصيقة قرص SGI بمجموع تدقيق خاطئ.

en: Physical cylinders
ar: أسطوانات فيزيائية

en: Extra sects/cyl
ar: قطاعات إضافية لكل أسطوانة

en: Bootfile
ar: ملف الإقلاع

en: Invalid bootfile!  The bootfile must be an absolute non-zero pathname, e.g. "/unix" or "/unix.save".
ar: ملف إقلاع غير صالح! يجب أن يكون ملف الإقلاع مساراً مطلقاً غير صفري، مثل "/unix" أو "/unix.save".

en: Name of bootfile is too long: %zu byte maximum. | Name of bootfile is too long: %zu bytes maximum.
ar[0]: اسم ملف الإقلاع طويل جداً: الحد الأقصى 0 بايت.
ar[1]: اسم ملف الإقلاع طويل جداً: الحد الأقصى بايت واحد.
ar[2]: اسم ملف الإقلاع طويل جداً: الحد الأقصى بايتان.
ar[3]: اسم ملف الإقلاع طويل جداً: الحد الأقصى %zu بايتات.
ar[4]: اسم ملف الإقلاع طويل جداً: الحد الأقصى %zu بايتاً.
ar[5]: اسم ملف الإقلاع طويل جداً: الحد الأقصى %zu بايت.

en: Bootfile must have a fully qualified pathname.
ar: يجب أن يكون لملف الإقلاع مسار كامل ومؤهل.

en: Be aware that the bootfile is not checked for existence.  SGI's default is "/unix", and for backup "/unix.save".
ar: كن على علم بأنه لا يُتحقق من وجود ملف الإقلاع. المبدئي في SGI هو "/unix"، وللاحتياط "/unix.save".

en: The current boot file is: %s
ar: ملف الإقلاع الحالي هو: %s

en: Enter full path of the new boot file
ar: أدخل المسار الكامل لملف الإقلاع الجديد

en: Boot file is unchanged.
ar: ملف الإقلاع لم يتغير.

en: Bootfile has been changed to "%s".
ar: تغير ملف الإقلاع إلى "%s".

en: More than one entire disk entry present.
ar: يوجد أكثر من مدخل لكامل القرص.

en: No partitions defined.
ar: لا توجد أقسام معرفة.

en: IRIX likes it when partition 11 covers the entire disk.
ar: يفضل IRIX أن يغطي القسم 11 القرص بأكمله.

en: The entire disk partition should start at block 0, not at block %d.
ar: يجب أن يبدأ قسم كامل القرص عند الكتلة 0، وليس عند الكتلة %d.

en: Partition 11 should cover the entire disk.
ar: يجب أن يغطي القسم 11 القرص بأكمله.

en: Partitions %d and %d overlap by %d sector. | Partitions %d and %d overlap by %d sectors.
ar[0]: يتداخل القسمان %d و %d بمقدار 0 قطاع.
ar[1]: يتداخل القسمان %d و %d بمقدار قطاع واحد.
ar[2]: يتداخل القسمان %d و %d بمقدار قطاعين.
ar[3]: يتداخل القسمان %d و %d بمقدار %d قطاعات.
ar[4]: يتداخل القسمان %d و %d بمقدار %d قطاعاً.
ar[5]: يتداخل القسمان %d و %d بمقدار %d قطاع.

en: Unused gap of %8u sector: sector %8u | Unused gap of %8u sectors: sectors %8u-%u
ar[0]: فجوة غير مستخدمة بمقدار 0 قطاع: قطاع 0
ar[1]: فجوة غير مستخدمة بمقدار قطاع واحد: قطاع %8u
ar[2]: فجوة غير مستخدمة بمقدار قطاعين: قطاعين %8u
ar[3]: فجوة غير مستخدمة بمقدار %8u قطاعات: قطاعات %8u-%u
ar[4]: فجوة غير مستخدمة بمقدار %8u قطاعاً: قطاعات %8u-%u
ar[5]: فجوة غير مستخدمة بمقدار %8u قطاع: قطاعات %8u-%u

en: The boot partition does not exist.
ar: قسم الإقلاع غير موجود.

en: The swap partition does not exist.
ar: قسم التبديل (swap) غير موجود.

en: The swap partition has no swap type.
ar: قسم التبديل ليس له نوع تبديل.

en: You have chosen an unusual bootfile name.
ar: اخترت اسم ملف إقلاع غير معتاد.

en: Partition overlap on the disk.
ar: تداخل في الأقسام على القرص.

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
ar: محاولة توليد مدخل كامل القرص آلياً.

en: The entire disk is already covered with partitions.
ar: كامل القرص مغطى بالفعل بالأقسام.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
ar: لديك تداخل في أقسام القرص. أصلحه أولاً!

en: First %s
ar: أول %s

en: It is highly recommended that the eleventh partition covers the entire disk and is of type 'SGI volume'.
ar: يوصى بشدة أن يغطي القسم الحادي عشر القرص بأكمله وأن يكون من نوع 'SGI volume'.

en: Last %s or +%s or +size{K,M,G,T,P}
ar: آخر %s أو +%s أو +الحجم{K,M,G,T,P}

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s. Using geometry cylinder value of %ju. This value may be truncated for devices > 33.8 GB.
ar: فشل BLKGETSIZE ioctl على %s. استخدام قيمة أبعاد الأسطوانة %ju. قد تُبتر هذه القيمة للأجهزة التي تزيد عن 33.8 جيجابايت.

en: Created a new SGI disklabel.
ar: أُنشئت لَصيقة قرص SGI جديدة.

en: Sorry, only for non-empty partitions you can change the tag.
ar: عذراً، يمكنك تغيير الوسم للأقسام غير الفارغة فقط.

en: Consider leaving partition 9 as volume header (0), and partition 11 as entire volume (6), as IRIX expects it.
ar: فكر في ترك القسم 9 كرأس وحدة التخزين (0)، والقسم 11 كوحدة تخزين كاملة (6)، كما يتوقع IRIX.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0 is of type "SGI volhdr", the IRIX system will rely on it to retrieve from its directory standalone tools like sash and fx. Only the "SGI volume" entire disk section may violate this. Are you sure about tagging this partition differently?
ar: يوصى بشدة أن يكون القسم عند الإزاحة 0 من نوع "SGI volhdr"، حيث سيعتمد نظام IRIX عليه لاسترداد أدوات مستقلة مثل sash و fx من دليله. فقط قسم القرص الكامل "SGI volume" قد يخالف ذلك. هل أنت متأكد من وسم هذا القسم بشكل مختلف؟

en: Unassigned
ar: غير مخصص

en: SunOS root
ar: جذر SunOS

en: SunOS swap
ar: تبديل SunOS

en: Whole disk
ar: كامل القرص

en: SunOS alt sectors
ar: قطاعات SunOS البديلة

en: SunOS reserved
ar: SunOS محجوز

en: #%zu: start cylinder overflows Sun label limits
ar: #%zu: أسطوانة البداية تتجاوز حدود لَصيقة Sun

en: #%zu: number of sectors overflow Sun label limits
ar: #%zu: عدد القطاعات يتجاوز حدود لَصيقة Sun

en: Detected sun disklabel with wrong checksum. Probably you'll have to set all the values, e.g. heads, sectors, cylinders and partitions or force a fresh label (s command in main menu)
ar: رُصدت لَصيقة قرص sun بمجموع تدقيق خاطئ. ربما سيتعين عليك ضبط كل القيم، مثل الرؤوس والقطاعات والأسطوانات والأقسام أو فرض لَصيقة جديدة (أمر s في القائمة الرئيسية)

en: Detected sun disklabel with wrong version [%d].
ar: رُصدت لَصيقة قرص sun بإصدار خاطئ [%d].

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.sanity [0x%08x].
ar: رُصدت لَصيقة قرص sun بـ vtoc.sanity خاطئ [0x%08x].

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.nparts [%u].
ar: رُصدت لَصيقة قرص sun بـ vtoc.nparts خاطئ [%u].

en: Warning: Wrong values need to be fixed up and will be corrected by w(rite)
ar: تحذير: القيم الخاطئة تحتاج إلى إصلاح وسيتم تصحيحها بواسطة w(rite)

en: Heads
ar: رؤوس

en: Sectors/track
ar: قطاعات/مسار

en: Created a new Sun disklabel.
ar: أُنشئت لَصيقة قرص Sun جديدة.

en: Partition %u doesn't end on cylinder boundary.
ar: القسم %u لا ينتهي عند حدود الأسطوانة.

en: Partition %u overlaps with others in sectors %u-%u.
ar: القسم %u يتداخل مع أقسام أخرى في القطاعات %u-%u.

en: Unused gap - sectors 0-%u.
ar: فجوة غير مستخدمة - القطاعات 0-%u.

en: Unused gap - sectors %u-%u.
ar: فجوة غير مستخدمة - القطاعات %u-%u.

en: Other partitions already cover the whole disk. Delete some/shrink them before retry.
ar: أقسام أخرى تغطي كامل القرص بالفعل. احذف بعضها أو قلصها قبل إعادة المحاولة.

en: It is highly recommended that the third partition covers the whole disk and is of type `Whole disk'
ar: يوصى بشدة أن يغطي القسم الثالث كامل القرص وأن يكون من نوع `Whole disk'

en: Aligning the first sector from %u to %u to be on cylinder boundary.
ar: محاذاة القطاع الأول من %u إلى %u ليكون على حدود الأسطوانة.

en: Sector %d is already allocated
ar: القطاع %d مخصص بالفعل

en: Last %s or +/-%s or +/-size{K,M,G,T,P}
ar: آخر %s أو +/-%s أو +/-الحجم{K,M,G,T,P}

en: You haven't covered the whole disk with the 3rd partition, but your value
    %lu %s covers some other partition. Your entry has been changed
    to %lu %s
ar: لم تغطِ كامل القرص بالقسم الثالث، لكن قيمتك
    %lu %s تغطي قسماً آخر. تغير مدخلك
    إلى %lu %s

en: If you want to maintain SunOS/Solaris compatibility, consider leaving this partition as Whole disk (5), starting at 0, with %u sectors
ar: إذا كنت ترغب في الحفاظ على التوافق مع SunOS/Solaris، فكر في ترك هذا القسم كـ Whole disk (5)، يبدأ من 0، بـ %u قطاع

en: Label ID
ar: معرف اللَصيقة

en: Volume ID
ar: معرف وحدة التخزين

en: Alternate cylinders
ar: أسطوانات بديلة

en: Number of alternate cylinders
ar: عدد الأسطوانات البديلة

en: Extra sectors per cylinder
ar: قطاعات إضافية لكل أسطوانة

en: Interleave factor
ar: عامل التشبيك

en: Rotation speed (rpm)
ar: سرعة الدوران (دورة في الدقيقة)

en: Number of physical cylinders
ar: عدد الأسطوانات الفيزيائية

en: Consider leaving partition 3 as Whole disk (5),
    as SunOS/Solaris expects it and even Linux likes it.
ar: فكر في ترك القسم 3 كـ Whole disk (5)،
    كما يتوقع SunOS/Solaris وحتى لينكس يفضل ذلك.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is UFS, EXT2FS filesystem or SunOS swap. Putting Linux swap
    there may destroy your partition table and bootblock.
    Are you sure you want to tag the partition as Linux swap?
ar: يوصى بشدة أن يكون القسم عند الإزاحة 0
    هو نظام ملفات UFS أو EXT2FS أو تبديل SunOS. وضع تبديل لينكس
    هناك قد يدمر جدول الأقسام وكتلة الإقلاع الخاصة بك.
    هل أنت متأكد من وسم القسم كـ Linux swap؟

en: %s: %s contains invalid numerical value: %s
ar: %s: يحتوي %s على قيمة رقمية غير صالحة: %s

en: Error reading login.defs: %s
ar: خطأ أثناء قراءة login.defs: %s

en: couldn't fetch %s: %s
ar: تعذر جلب %s: %s

en: hush login status: restore original IDs failed
ar: حالة الولوج الصامت: فشل استعادة المعرفات الأصلية

en: operation failed: %m
ar: فشلت العملية: %m

en: WARNING: failed to apply propagation flags
ar: تحذير: فشل تطبيق أعلام الانتشار

en: WARNING: source write-protected, mounted read-only
ar: تحذير: المصدر محمي ضد الكتابة، رُكب للقراءة فقط

en: operation permitted for root only
ar: العملية مسموح بها للجذر (root) فقط

en: %s is already mounted
ar: %s مركّب بالفعل

en: can't find in %s
ar: تعذر العثور في %s

en: can't find mount point in %s
ar: تعذر العثور على نقطة التركيب في %s

en: can't find mount source %s in %s
ar: تعذر العثور على مصدر التركيب %s في %s

en: more filesystems detected on %s; use -t <type> or wipefs(8)
ar: رُصد أكثر من نظام ملفات على %s؛ استخدم -t <النوع> أو wipefs(8)

en: failed to determine filesystem type
ar: فشل تحديد نوع نظام الملفات

en: no valid filesystem type specified
ar: لم يحدد نوع نظام ملفات صالح

en: can't find %s
ar: تعذر العثور على %s

en: no mount source specified
ar: لم يحدد مصدر للتركيب

en: failed to parse mount options '%s': %m
ar: فشل تحليل خيارات التركيب '%s': %m

en: failed to parse mount options '%s'
ar: فشل تحليل خيارات التركيب '%s'

en: failed to parse mount options: %m
ar: فشل تحليل خيارات التركيب: %m

en: failed to parse mount options
ar: فشل تحليل خيارات التركيب

en: failed to set up loop device for %s
ar: فشل إعداد جهاز الحلقة (loop) لـ %s

en: overlapping loop device exists for %s
ar: يوجد جهاز حلقة (loop) متداخل لـ %s

en: locking failed
ar: فشل القفل

en: failed to switch namespace
ar: فشل تبديل مساحة الأسماء

en: filesystem already mounted
ar: نظام الملفات مركّب بالفعل

en: mount failed: %m
ar: فشل التركيب: %m

en: filesystem was mounted, but failed to apply flags
ar: رُكب نظام الملفات، لكن فشل تطبيق الأعلام

en: filesystem was mounted, but failed to update userspace mount table
ar: رُكب نظام الملفات، لكن فشل تحديث جدول تركيب مساحة المستخدم

en: filesystem was mounted, but failed to switch namespace back
ar: رُكب نظام الملفات، لكن فشل إعادة تبديل مساحة الأسماء

en: filesystem was mounted, but failed to change ownership: %m
ar: رُكب نظام الملفات، لكن فشل تغيير الملكية: %m

en: filesystem was mounted, but failed to change mode: %m
ar: رُكب نظام الملفات، لكن فشل تغيير الوضع: %m

en: filesystem was mounted, but failed to attach idmapping
ar: رُكب نظام الملفات، لكن فشل إرفاق idmapping

en: filesystem was mounted, but any subsequent operation failed: %m
ar: رُكب نظام الملفات، لكن فشلت أي عملية لاحقة: %m

en: %s() failed:
ar: فشل ()%s:

en: permission denied
ar: رُفض الإذن

en: mount point is not a directory
ar: نقطة التركيب ليست دليلاً

en: must be superuser to use mount
ar: يجب أن تكون مستخدماً خارقاً لاستخدام mount

en: mount point is busy
ar: نقطة التركيب مشغولة

en: %s already mounted on %s
ar: %s مركّب بالفعل على %s

en: %s already mounted or mount point busy
ar: %s مركّب بالفعل أو نقطة التركيب مشغولة

en: mount point does not exist
ar: نقطة التركيب غير موجودة

en: mount point is a symbolic link to nowhere
ar: نقطة التركيب هي وصلة رمزية لا تؤدي لمكان

en: special device %s does not exist
ar: الجهاز الخاص %s غير موجود

en: special device %s does not exist (a path prefix is not a directory)
ar: الجهاز الخاص %s غير موجود (بادئة المسار ليست دليلاً)

en: mount point not mounted or bad option
ar: نقطة التركيب ليست مركبة أو خيار سيء

en: not mount point or bad option
ar: ليست نقطة تركيب أو خيار سيء

en: bad option; moving a mount residing under a shared mount is unsupported
ar: خيار سيء؛ نقل تركيب يقع تحت تركيب مشترك غير مدعوم

en: bad option; for several filesystems (e.g. nfs, cifs) you might need a /sbin/mount.<type> helper program
ar: خيار سيء؛ لعدة أنظمة ملفات (مثل nfs و cifs) قد تحتاج لبرنامج مساعد /sbin/mount.<نوع>

en: wrong fs type, bad option, bad superblock on %s, missing codepage or helper program, or other error
ar: نوع نظام ملفات خاطئ، خيار سيء، كتلة فائقة (superblock) سيئة على %s، صفحة رموز مفقودة أو برنامج مساعد، أو خطأ آخر

en: mount table full
ar: جدول التركيب ممتلئ

en: can't read superblock on %s
ar: تعذر قراءة الكتلة الفائقة على %s

en: unknown filesystem type '%s'
ar: نوع نظام ملفات غير معروف '%s'

en: unknown filesystem type
ar: نوع نظام ملفات غير معروف

en: %s is not a block device, and stat(2) fails?
ar: %s ليس جهاز كتل، وفشل (2)stat؟

en: the kernel does not recognize %s as a block device; maybe "modprobe driver" is necessary
ar: النواة لا تتعرف على %s كجهاز كتل؛ ربما استخدام "modprobe driver" ضروري

en: %s is not a block device; try "-o loop"
ar: %s ليس جهاز كتل؛ جرب "-o loop"

en: %s is not a block device
ar: %s ليس جهاز كتل

en: %s is not a valid block device
ar: %s ليس جهاز كتل صالح

en: cannot mount %s read-only
ar: تعذر تركيب %s للقراءة فقط

en: %s is write-protected but explicit read-write mode requested
ar: %s محمي ضد الكتابة ولكن طُلب وضع قراءة-كتابة صريح

en: cannot remount %s read-write, is write-protected
ar: تعذر إعادة تركيب %s قراءة-كتابة، فهو محمي ضد الكتابة

en: bind %s failed
ar: فشل ربط %s

en: no medium found on %s
ar: لم يعثر على وسيط في %s

en: cannot mount; probably corrupted filesystem on %s
ar: تعذر التركيب؛ غالباً نظام ملفات تالف على %s

en: %s() failed: %m
ar: فشل ()%s: %m

en: not mounted
ar: غير مركّب

en: umount failed: %m
ar: فشل فك التركيب (umount): %m

en: filesystem was unmounted, but failed to update userspace mount table
ar: فُك تركيب نظام الملفات، لكن فشل تحديث جدول تركيب مساحة المستخدم

en: filesystem was unmounted, but failed to switch namespace back
ar: فُك تركيب نظام الملفات، لكن فشل إعادة تبديل مساحة الأسماء

en: filesystem was unmounted, but any subsequent operation failed: %m
ar: فُك تركيب نظام الملفات، لكن فشلت أي عملية لاحقة: %m

en: invalid block device
ar: جهاز كتل غير صالح

en: can't write superblock
ar: تعذر كتابة الكتلة الفائقة

en: target is busy
ar: الهدف مشغول

en: no mount point specified
ar: لم تحدد نقطة تركيب

en: must be superuser to unmount
ar: يجب أن تكون مستخدماً خارقاً لفك التركيب

en: block devices are not permitted on filesystem
ar: أجهزة الكتل غير مسموح بها في نظام الملفات

en: umount(2) system call failed: %m
ar: فشل استدعاء النظام umount(2): %m

note: TRANSLATORS: Don't translate "e ". It's a message classifier.
en: e cannot set ID-mapping: %m
ar: e تعذر ضبط ID-mapping: %m

note: TRANSLATORS: Do not translate "e ". It is a message classifier.
en: e device node %s (%u:%u) is lost
ar: e عقدة الجهاز %s (%u:%u) مفقودة

note: TRANSLATORS: Don't translate "e ". It's a message classifier.
en: e device's hash does not match with root hash
ar: e لا يتطابق وسم (hash) الجهاز مع الوسم الرئيس

note: TRANSLATORS: Don't translate "e ". It's a message classifier.
en: e device and mount have to either be both opened with signature or both without
ar: e يجب فتح كل من الجهاز والوصل بتوقيع معاً أو بدونه معاً

en: failed to statx() pidfd
ar: فشل تنفيذ statx()‎ على pidfd

en: failed to obtain a valid file descriptor for PID %d
ar: فشل الحصول على واصف ملف صالح لمعرف العملية %d

en: failed to parse PID argument '%s'
ar: فشل تحليل معطى معرف العملية (PID) '%s'

en: cannot open UNIX socket
ar: لا يمكن فتح مقبس يونكس

en: cannot set option for UNIX socket
ar: لا يمكن ضبط خيار لمقبس يونكس

en: cannot connect on UNIX socket
ar: لا يمكن الاتصال عبر مقبس يونكس

en: the plymouth request %c is not implemented
ar: طلب plymouth %c غير مدعوم

en: getrandom() function
ar: دالة getrandom()

en: libc pseudo-random functions
ar: دوال الأرقام شبه العشوائية في libc

en: Cannot parse shells files: %s
ar: لا يمكن تحليل ملفات الأطر (shells): %s

en: Cannot evaluate entries in shells files: %s
ar: لا يمكن تقييم المدخلات في ملفات الأطر (shells): %s

en: unsupported argument: %s
ar: وسيط غير مدعوم: %s

en: invalid argument of --hyperlink: %s
ar: معطى غير صالح لـ --hyperlink: %s

en: invalid argument of --annotate: %s
ar: معطى غير صالح لـ --annotate: %s

en: unsupported option format: %s
ar: تنسيق خيار غير مدعوم: %s

en: %s: unable to probe device
ar: %s: تعذر فحص الجهاز

en: %s: ambiguous probing result; use wipefs(8)
ar: %s: نتيجة فحص غامضة؛ استخدم wipefs(8)

en: %s: not a valid swap partition
ar: %s: ليس قسماً صالحاً لمساحة التبديل (swap)

en: %s: unsupported swap version '%s'
ar: %s: إصدار مساحة تبديل غير مدعوم '%s'

en: format_iso_time: buffer overflow.
ar: format_iso_time: تجاوز سعة الذاكرة الوسيطة.

en: time %<PRId64> is out of range.
ar: الوقت %<PRId64> خارج النطاق.

en: format_reltime: buffer overflow.
ar: format_reltime: تجاوز سعة الذاكرة الوسيطة.

en:  %s [options] [<username>|<UID>]
ar:  %s [خيارات] [<اسم_المستخدم>|<UID>]

en: Change your finger information.
ar: تغيير معلومات finger الخاصة بك.

en:  -f, --full-name <full-name>  real name
ar:  -f, --full-name <اسم_كامل>  ‎الاسم الحقيقي

en:  -o, --office <office>        office number
ar:  -o, --office <مكتب>        ‎رقم المكتب

en:  -p, --office-phone <phone>   office phone number
ar:  -p, --office-phone <هاتف>   ‎رقم هاتف المكتب

en:  -h, --home-phone <phone>     home phone number
ar:  -h, --home-phone <هاتف>     ‎رقم هاتف المنزل

en: field %s is too long
ar: الحقل %s طويل جداً

en: %s: has illegal characters
ar: %s: يحتوي على محارف غير صالحة

en: login.defs forbids setting %s
ar: login.defs يمنع ضبط %s

en: Office
ar: المكتب

en: Office Phone
ar: هاتف المكتب

en: Home Phone
ar: هاتف المنزل

en: cannot handle multiple usernames or UIDs
ar: يتعذر التعامل مع أسماء مستخدمين أو معرفات UID متعددة

en: Aborted.
ar: أُجهِض.

en: %s: CHFN_RESTRICT has unexpected value: %s
ar: %s: القيمة في CHFN_RESTRICT غير متوقعة: %s

en: %s: CHFN_RESTRICT does not allow any changes
ar: %s: لا يسمح CHFN_RESTRICT بأي تغييرات

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
ar: معلومات Finger *لم* تتغير. حاول مرة أخرى لاحقاً.

en: Finger information changed.
ar: تغيرت معلومات Finger.

en: your user %d does not exist
ar: المستخدم %d الخاص بك غير موجود

en: user "%s" does not exist
ar: المستخدم "%s" غير موجود

en: can only change local entries
ar: يمكن تغيير المدخلات المحلية فقط

en: %s is not authorized to change the finger info of %s
ar: %s غير مخول بتغيير معلومات finger الخاصة بـ %s

en: Unknown user context
ar: سياق مستخدم غير معروف

en: can't set default context for %s
ar: يتعذر ضبط السياق المبدئي لـ %s

en: running UID doesn't match UID of the user you are attempting to alter, change denied
ar: رقم UID الجاري لا يطابق UID المستخدم المراد تعديله، رُفض التغيير

en: Changing finger information for %s.
ar: يجري تغيير معلومات finger لـ %s.

en: Finger information not changed.
ar: لم تتغير معلومات finger.

en: Change your login shell.
ar: تغيير شل تسجيل الدخول الخاص بك.

en:  -s, --shell <shell>  specify login shell
ar:  -s, --shell <شل>  تحديد شل تسجيل الدخول

en:  -l, --list-shells    print list of shells and exit
ar:  -l, --list-shells    طباعة قائمة الأصداف والخروج

en: cannot handle multiple usernames
ar: يتعذر التعامل مع أسماء مستخدمين متعددة

en: shell must be a full path name
ar: يجب أن تكون الصدفة مساراً كاملاً

en: "%s" does not exist
ar: "%s" غير موجود

en: "%s" is not executable
ar: "%s" غير قابل للتنفيذ

en: Warning: "%s" is not listed in %s.
ar: تحذير: "%s" غير مدرج في %s.

en: "%s" is not listed in %s.
    Use %s -l to see list.
ar: "%s" غير مدرج في %s.
    استخدم %s -l لرؤية القائمة.

en: you (user %d) don't exist.
ar: أنت (المستخدم %d) غير موجود.

en: user "%s" does not exist.
ar: المستخدم "%s" غير موجود.

en: %s is not authorized to change the shell of %s
ar: %s غير مخول بتغيير شل %s

en: running UID doesn't match UID of user we're altering, shell change denied
ar: رقم UID الجاري لا يطابق UID المستخدم المراد تعديله، رُفض تغيير الصدفة

en: your shell is not in %s, shell change denied
ar: صدفتك ليست في %s، رُفض تغيير الصدفة

en: Changing shell for %s.
ar: يجري تغيير الصدفة لـ %s.

en: New shell
ar: شل جديد

en: Shell not changed.
ar: لم تتغير الصدفة.

en: Shell *NOT* changed.  Try again later.
ar: الصدفة *لم* تتغير. حاول مرة أخرى لاحقاً.

en: setpwnam failed
    Shell *NOT* changed.  Try again later.
ar: فشل setpwnam
    الصدفة *لم* تتغير. حاول مرة أخرى لاحقاً.

en: Shell changed.
ar: تغيرت الصدفة.

en: Usage: %s <passwordfile> <username>...
ar: الاستخدام: %s <ملف_كلمات_السر> <اسم_المستخدم>...

en: unknown time format: %s
ar: تنسيق وقت غير معروف: %s

en: preallocation size exceeded
ar: تجاوز حجم التخصيص المسبق

en:  %s [options] [<username>...] [<tty>...]
ar:  %s [خيارات] [<اسم_المستخدم>...] [<tty>...]

en: Show a listing of last logged in users.
ar: إظهار قائمة بآخر المستخدمين الذين سجلوا دخولهم.

en:  -<number>            how many lines to show
ar: ‎ -<رقم>            ‎عدد الأسطر التي ستُعرض

en:  -a, --hostlast       display hostnames in the last column
ar:  -a, --hostlast       عرض أسماء المضيفين في العمود الأخير

en:  -d, --dns            translate the IP number back into a hostname
ar:  -d, --dns            ترجمة رقم IP إلى اسم مضيف

en:  -f, --file <file>    use a specific file instead of %s
ar:  -f, --file <ملف>    ‎استخدام ملف محدد بدلاً من %s

en:  -F, --fulltimes      print full login and logout times and dates
ar:  -F, --fulltimes      طباعة كامل أوقات وتواريخ تسجيل الدخول والخروج

en:  -i, --ip             display IP numbers in numbers-and-dots notation
ar:  -i, --ip             عرض أرقام IP بتنسيق الأرقام والنقاط

en:  -n, --limit <number> how many lines to show
ar:  -n, --limit <رقم> ‎عدد الأسطر التي ستُعرض

en:  -p, --present <time> display who were present at the specified time
ar:  -p, --present <وقت> ‎عرض من كان حاضراً في الوقت المحدد

en:  -R, --nohostname     don't display the hostname field
ar:  -R, --nohostname     عدم عرض حقل اسم المضيف

en:  -s, --since <time>   display the lines since the specified time
ar:  -s, --since <وقت>   ‎عرض الأسطر منذ الوقت المحدد

en:  -t, --until <time>   display the lines until the specified time
ar:  -t, --until <وقت>   ‎عرض الأسطر حتى الوقت المحدد

en:  -T, --tab-separated  use tabs as delimiters
ar:  -T, --tab-separated  استخدام علامات الجدولة كفواصل

en:      --time-format <format>  show timestamps in the specified <format>:
                                   notime|short|full|iso
ar:      --time-format <تنسيق>  ‎إظهار الطوابع الزمنية بالتنسيق المحدد:
                                   notime|short|full|iso

en:  -w, --fullnames      display full user and domain names
ar:  -w, --fullnames      عرض أسماء المستخدمين والنطاقات كاملة

en:  -x, --system         display system shutdown entries and run level changes
ar:  -x, --system         عرض مدخلات إيقاف تشغيل النظام وتغييرات مستوى التشغيل

en: 
    %s begins %s
ar: 
    %s يبدأ %s

en: failed to parse number
ar: فشل تحليل الرقم

en: invalid time value "%s"
ar: قيمة وقت غير صالحة "%s"

en: Couldn't drop group privileges
ar: يتعذر التخلي عن صلاحيات المجموعة

en: libuser initialization failed: %s.
ar: فشل تهيئة libuser: %s.

en: changing user attribute failed
ar: فشل تغيير سمة المستخدم

en: user attribute not changed: %s
ar: لم تتغير سمة المستخدم: %s

en: You have new mail.
ar: لديك بريد جديد.

en: You have mail.
ar: لديك بريد.

en: FATAL: can't reopen tty: %m
ar: خطأ فادح: لا يمكن إعادة فتح tty: %m

en: FATAL: %s is not a terminal
ar: خطأ فادح: %s ليس طرفية

en: chown (%s, %u, %u) failed: %m
ar: فشل chown (%s, %u, %u): %m

en: chmod (%s, %u) failed: %m
ar: فشل chmod (%s, %u): %m

en: FATAL: bad tty
ar: خطأ فادح: tty سيء

en: TIOCGWINSZ ioctl failed: %m
ar: فشل TIOCGWINSZ ioctl: %m

en: FATAL: %s: change permissions failed: %m
ar: خطأ فادح: %s: فشل تغيير الأذونات: %m

en: TIOCSWINSZ ioctl failed: %m
ar: فشل TIOCSWINSZ ioctl: %m

en: Last login: %.*s
ar: آخر ولوج: %.*s

en: from %s
ar: من %s

en: on %s
ar: على %s

en: write lastlog failed
ar: فشل كتابة lastlog

en: DIALUP AT %s BY %s
ar: اتصال هاتفي في %s بواسطة %s

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
ar: ولوج الجذر (ROOT) على %s من %s

en: ROOT LOGIN ON %s
ar: ولوج الجذر (ROOT) على %s

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
ar: ولوج على %s بواسطة %s من %s

en: LOGIN ON %s BY %s
ar: ولوج على %s بواسطة %s

en: login:
ar: اسم الولوج:

en: PAM failure, aborting: %s
ar: فشل PAM، يجري الإلغاء: %s

en: Couldn't initialize PAM: %s
ar: يتعذر تهيئة PAM: %s

en: FAILED LOGIN %u FROM %s FOR %s, %s
ar: فشل الولوج %u من %s لـ %s، %s

en: Login incorrect
ar: بيانات الولوج غير صحيحة

en: Password incorrect
ar: كلمة السر غير صحيحة

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%u) FROM %s FOR %s, %s
ar: محاولات ولوج كثيرة جداً (%u) من %s لـ %s، %s

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
ar: فشل جلسة الولوج من %s لـ %s، %s

en: 
    Login incorrect
ar: 
    بيانات الولوج غير صحيحة

en: 
    Session setup problem, abort.
ar: 
    مشكلة في إعداد الجلسة، إلغاء.

en: NULL user name. Abort.
ar: اسم مستخدم فارغ (NULL). إلغاء.

en: TIOCSCTTY failed: %m
ar: فشل TIOCSCTTY: %m

en: failed to set the environment variables
ar: فشل ضبط متغيرات البيئة

en: failed to set the PATH environment variable
ar: فشل ضبط متغير بيئة المسار (PATH)

en:  %s [-p] [-s <shell>] [-h <host>] [-H] [[-f] <username|UID>]
ar:  %s [-p] [-s <صدفة>] [-h <مضيف>] [-H] [[-f] <اسم_المستخدم|UID>]

en: Begin a session on the system.
ar: بدء جلسة على النظام.

en:  -p                  do not destroy the environment
ar:  -p                  عدم تدمير البيئة

en:  -f                  skip a login authentication
ar:  -f                  تخطي الاستيثاق للولوج

en:  -h <host>           hostname to be used for utmp logging
ar:  -h <مضيف>           ‎اسم المضيف المستخدم لسجل utmp

en:  -H                  suppress hostname in the login prompt
ar:  -H                  إخفاء اسم المضيف في مطالبة الولوج

en:  -s, --shell <path>  define the shell to log in to
ar:  -s, --shell <مسار>  ‎تحديد الصدفة المراد الولوج إليها

en: failed to initialize path context
ar: فشل تهيئة سياق المسار

note: TRANSLATORS: The standard value for %u is 60.
en: %s: timed out after %u seconds
ar: %s: انتهت المهلة بعد %u ثانية

en: login: -h is for superuser only
ar: login: الخيار -h للمستخدم الجذر فقط

en: Invalid user name "%s". Abort.
ar: اسم مستخدم غير صالح "%s". إلغاء.

en: groups initialization failed: %m
ar: فشل تهيئة المجموعات: %m

en: setgid() failed
ar: فشل setgid()

en: setuid() failed
ar: فشل setuid()

en: %s: change directory failed
ar: %s: فشل تغيير المجلد

en: Logging in with home = "/".
ar: يجري الولوج بالمجلد المنزلي = "/".

en: no available shell
ar: لا توجد صدفة متاحة

en: couldn't exec shell script
ar: يتعذر تنفيذ نص الصدفة

en: no shell
ar: لا يوجد صدفة

en: no
ar: لا

en: user name
ar: اسم المستخدم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: user ID
ar: معرف المستخدم

en: password not defined
ar: كلمة السر غير معرفة

en: Password not required (empty)
ar: كلمة السر غير مطلوبة (فارغة)

en: login by password disabled
ar: الولوج بكلمة السر معطل

en: Login by password disabled
ar: الولوج بكلمة السر معطل

en: password defined, but locked
ar: كلمة السر معرفة ولكنها مقفولة

en: Password is locked
ar: كلمة السر مقفولة

en: password encryption method
ar: طريقة تعمية كلمة السر

en: Password encryption method
ar: طريقة تعمية كلمة السر

en: log in disabled by nologin(8) or pam_nologin(8)
ar: الولوج معطل بواسطة nologin(8) أو pam_nologin(8)

en: No login
ar: لا يوجد ولوج

en: primary group name
ar: اسم المجموعة الأساسية

en: Primary group
ar: المجموعة الأساسية

en: primary group ID
ar: معرف المجموعة الأساسية

en: supplementary group names
ar: أسماء المجموعات الإضافية

en: Supplementary groups
ar: المجموعات الإضافية

en: supplementary group IDs
ar: معرفات المجموعات الإضافية

en: Supplementary group IDs
ar: معرفات المجموعات الإضافية

en: home directory
ar: مجلد المنزل

en: Home directory
ar: مجلد المنزل

en: login shell
ar: صدفة الولوج

en: Shell
ar: الصدفة

en: full user name
ar: اسم المستخدم الكامل

en: Gecos field
ar: حقل Gecos

en: date of last login
ar: تاريخ آخر ولوج

en: Last login
ar: آخر ولوج

en: last tty used
ar: آخر tty استُخدم

en: Last terminal
ar: آخر طرفية

en: hostname during the last session
ar: اسم المضيف خلال الجلسة الأخيرة

en: Last hostname
ar: آخر اسم مضيف

en: date of last failed login
ar: تاريخ آخر ولوج فشل

en: Failed login
ar: ولوج فشل

en: where did the login fail?
ar: أين فشل الولوج؟

en: Failed login terminal
ar: طرفية الولوج الفاشل

en: user's hush settings
ar: إعدادات السكون للمستخدم

en: Hushed
ar: ساكن

en: days user is warned of password expiration
ar: الأيام التي يُحذر فيها المستخدم من انتهاء صلاحية كلمة السر

en: Password expiration warn interval
ar: فترة التحذير من انتهاء صلاحية كلمة السر

en: password expiration date
ar: تاريخ انتهاء صلاحية كلمة السر

en: Password expiration
ar: انتهاء صلاحية كلمة السر

en: date of last password change
ar: تاريخ آخر تغيير لكلمة السر

en: Password changed
ar: تغيرت كلمة السر

en: number of days required between changes
ar: عدد الأيام المطلوبة بين التغييرات

en: Minimum change time
ar: الحد الأدنى لوقت التغيير

en: max number of days a password may remain unchanged
ar: أقصى عدد أيام يمكن أن تبقى فيها كلمة السر دون تغيير

en: Maximum change time
ar: الحد الأقصى لوقت التغيير

en: the user's security context
ar: سياق المستخدم الأمني

en: Selinux context
ar: سياق Selinux

en: number of processes run by the user
ar: عدد العمليات التي يشغلها المستخدم

en: Running processes
ar: العمليات الجارية

en: too many columns specified, the limit is %zu columns
ar: عُددت أعمدة كثيرة جداً، الحد هو %zu أعمدة

en: unsupported time type
ar: نوع وقت غير مدعوم

en: failed to compose time string
ar: فشل إنشاء سلسلة الوقت

en: failed to get supplementary groups
ar: فشل الحصول على المجموعات الإضافية

en: cannot find '%s'
ar: يتعذر إيجاد '%s'

en: internal error: unknown column
ar: خطأ داخلي: عمود غير معروف

en: 
    Last logs:
ar: 
    آخر السجلات:

en:  %s [options] [<username>]
ar:  %s [خيارات] [<اسم المستخدم>]

en: Display information about known users in the system.
ar: اعرض معلومات حول المستخدمين المعروفين في النظام.

en:  -a, --acc-expiration     display info about passwords expiration
ar:  -a, --acc-expiration     اعرض معلومات حول انتهاء صلاحية كلمات السر

en:  -c, --colon-separate     display data in a format similar to /etc/passwd
ar:  -c, --colon-separate     اعرض البيانات بتنسيق مشابه لملف /etc/passwd

en:  -e, --export             display in an export-able output format
ar:  -e, --export             اعرض بتنسيق مخرجات قابل للتصدير

en:  -f, --failed             display data about the users' last failed logins
ar:  -f, --failed             اعرض بيانات حول آخر محاولات ولوج فاشلة للمستخدمين

en:  -G, --supp-groups        display information about groups
ar:  -G, --supp-groups        اعرض معلومات حول المجموعات

en:  -g, --groups=<groups>    display users belonging to a group in <groups>
ar:  -g, --groups=<مجموعات>    ‎اعرض المستخدمين المنتمين إلى مجموعة في مجموعات المعطاة

en:  -L, --last               show info about the users' last login sessions
ar:  -L, --last               أظهر معلومات حول آخر جلسات ولوج للمستخدمين

en:  -l, --logins=<logins>    display only users from <logins>
ar:  -l, --logins=<قائمة مستخدمين>    ‎اعرض فقط المستخدمين من القائمة المعطاة

en:  -n, --newline            display each piece of information on a new line
ar:  -n, --newline            اعرض كل معلومة في سطر جديد

en:      --noheadings         don't print headings
ar:      --noheadings         لا تطبع الترويسات

en:      --notruncate         don't truncate output
ar:      --notruncate         لا تقتطع المخرجات

en:  -o, --output[=<list>]    define the columns to output
ar:  -o, --output[=<قائمة>]    حدد الأعمدة المراد إخراجها

en:      --output-all         output all columns
ar:      --output-all         أخرج جميع الأعمدة

en:  -p, --pwd                display information related to login by password
ar:  -p, --pwd                اعرض المعلومات المتعلقة بالولوج بواسطة كلمة السر

en:  -r, --raw                display in raw mode
ar:  -r, --raw                اعرض بالوضع الخام

en:  -J, --json               display in JSON format mode
ar:  -J, --json               اعرض بتنسيق JSON

en:  -s, --system-accs        display system accounts
ar:  -s, --system-accs        اعرض حسابات النظام

en:      --time-format=<type> display dates in short, full or iso format
ar:      --time-format=<نوع> ‎اعرض التواريخ بتنسيق قصير، كامل أو iso

en:  -u, --user-accs          display user accounts
ar:  -u, --user-accs          اعرض حسابات المستخدمين

en:  -y, --shell              use column names to be usable as shell variable identifiers
ar:  -y, --shell              استخدم أسماء أعمدة صالحة كمعرفات لمتغيرات الصدفة

en:  -Z, --context            display SELinux contexts
ar:  -Z, --context            اعرض سياقات SELinux

en:  -z, --print0             delimit user entries with a nul character
ar:  -z, --print0             افصل بين مدخلات المستخدمين بمحرف nul

en:      --wtmp-file <path>   set an alternate path for wtmp
ar:      --wtmp-file <مسار>   ‎اضبط مساراً بديلًا لملف wtmp

en:      --btmp-file <path>   set an alternate path for btmp
ar:      --btmp-file <مسار>   ‎اضبط مساراً بديلًا لملف btmp

en:      --lastlog-file <path>
                              set an alternate path for lastlog
ar:      --lastlog-file <مسار>
                              ضبط مسار بديل لملف lastlog

en:      --lastlog2-file <path>
                              set an alternate path for lastlog2
ar:      --lastlog2-file <مسار>
                              ضبط مسار بديل لملف lastlog2

en: failed to request selinux state
ar: فشل طلب حالة selinux

en: Only one user may be specified. Use -l for multiple users.
ar: يمكن تحديد مستخدم واحد فقط. استخدم -l لعدة مستخدمين.

en: could not set terminal attributes
ar: تعذر ضبط سمات الطرفية

en: getline() failed
ar: فشل getline()

en: Password:
ar: كلمة السر:

en: crypt failed
ar: فشل crypt

en:  %s <group> [[-c] <command>]
ar:  %s <المجموعة> [[-c] <الأمر>]

en: Log in to a new group; optionally executing a shell command.
ar: ولوج إلى مجموعة جديدة؛ مع خيار تنفيذ أمر صدفة.

en:  -c, --command <command>  pass a command to the user's shell with -c
ar:  -c, --command <أمر>  ‎تمرير أمر إلى صدفة المستخدم عبر -c

en: who are you?
ar: من أنت؟

en: no such group
ar: لا توجد مجموعة كهذه

en:  %s [options]
ar:  %s [خيارات]

en: Politely refuse a login.
ar: رفض الولوج بأدب.

en:  -c, --command <command>  does nothing (for compatibility with su -c)
ar:  -c, --command <الأمر>  لا يفعل شيئاً (للتوافق مع su -c)

en: This account is currently not available.
ar: هذا الحساب غير متوفر حالياً.

en:  (core dumped)
ar:  (أُفرغ اللب)

en: change owner or mode for pseudo-terminal failed
ar: فشل تغيير المالك أو الوضع للطرفية الوهمية

en: failed to modify environment
ar: فشل تعديل البيئة

en: may not be used by non-root users
ar: لا يمكن استخدامه من قبل مستخدمين غير الجذر (root)

en: authentication failed
ar: فشل الاستيثاق

en: cannot open session: %s
ar: يتعذر فتح الجلسة: %s

en: cannot block signals
ar: يتعذر حجب الإشارات

en: cannot initialize signal mask for session
ar: يتعذر بدء قناع الإشارة للجلسة

en: cannot initialize signal mask
ar: يتعذر بدء قناع الإشارة

en: cannot set signal handler for session
ar: يتعذر ضبط معالج الإشارة للجلسة

en: cannot set signal handler
ar: يتعذر ضبط معالج الإشارة

en: cannot set signal mask
ar: يتعذر ضبط قناع الإشارة

en: failed to create pseudo-terminal
ar: فشل إنشاء طرفية وهمية

en: failed to initialize signals handler
ar: فشل بدء معالج الإشارات

en: cannot set child signal handler
ar: يتعذر ضبط معالج إشارة الابن

en: cannot create child process
ar: يتعذر إنشاء عملية ابن

en: cannot change directory to %s
ar: يتعذر تغيير الدليل إلى %s

en: 
    Session terminated, killing shell...
ar: 
    انتهت الجلسة، يجري إنهاء الصدفة...

en:  ...killed.
ar:  ...أُنهي.

en: failed to set environment variables
ar: فشل ضبط متغيرات البيئة

en: cannot set groups
ar: يتعذر ضبط المجموعات

en: failed to establish user credentials: %s
ar: فشل إنشاء بيانات اعتماد المستخدم: %s

en: cannot set group id
ar: يتعذر ضبط معرف المجموعة

en: cannot set user id
ar: يتعذر ضبط معرف المستخدم

en:  -m, -p, --preserve-environment      do not reset environment variables
ar:  -m, -p, --preserve-environment      عدم إعادة ضبط متغيرات البيئة

en:  -w, --whitelist-environment <list>  don't reset specified variables
ar:  -w, --whitelist-environment <قائمة>  ‎عدم إعادة ضبط متغيرات محددة

en:  -g, --group <group>             specify the primary group
ar:  -g, --group <مجموعة>             ‎تحديد المجموعة الأولية

en:  -G, --supp-group <group>        specify a supplemental group
ar:  -G, --supp-group <مجموعة>        ‎تحديد مجموعة تكميلية

en:  -, -l, --login                  make the shell a login shell
ar:  -, -l, --login                  جعل الصدفة صدفة ولوج

en:  -c, --command <command>         pass a single command to the shell with -c
ar:  -c, --command <أمر>         ‎تمرير أمر واحد إلى الصدفة عبر -c

en:  --session-command <command>     pass a single command to the shell with -c
                                       and do not create a new session
ar:  --session-command <أمر>     ‎تمرير أمر واحد إلى الصدفة عبر -c
                                       ‎دون إنشاء جلسة جديدة

en:  -f, --fast                      pass -f to the shell (for csh or tcsh)
ar:  -f, --fast                      تمرير -f إلى الصدفة (لأجل csh أو tcsh)

en:  -s, --shell <shell>             run <shell> if /etc/shells allows it
ar:  -s, --shell <صدفة>             ‎تشغيل <صدفة> إذا كان /etc/shells يسمح به

en:  -P, --pty                       create a new pseudo-terminal
ar:  -P, --pty                       إنشاء طرفية وهمية جديدة

en:  -T, --no-pty                    do not create a new pseudo-terminal (bad security!)
ar:  -T, --no-pty                    عدم إنشاء طرفية وهمية جديدة (أمن سيء!)

en:  %1$s [options] -u <user> [[--] <command>]
     %1$s [options] [-] [<user> [<argument>...]]
ar:  %1$s [خيارات] -u <مستخدم> [[--] <أمر>]
     %1$s [خيارات] [-] [<مستخدم> [<معامل>...]]

en: Run <command> with the effective user ID and group ID of <user>.  If -u is
    not given, fall back to su(1)-compatible semantics and execute standard shell.
    The options -c, -f, -l, and -s are mutually exclusive with -u.
ar: تشغيل <أمر> بمعرف المستخدم الفعلي ومعرف المجموعة لـ <مستخدم>. إذا لم يُعطَ -u،
    يتم الرجوع إلى دلالات su(1) وتنفيذ الصدفة القياسية.
    الخيارات -c و -f و -l و -s تتعارض مع -u.

en:  -u, --user <user>               username
ar:  -u, --user <مستخدم>               ‎اسم المستخدم

en:  %s [options] [-] [<user> [<argument>...]]
ar:  %s [خيارات] [-] [<مستخدم> [<معامل>...]]

en: Change the effective user ID and group ID to that of <user>.
    A mere - implies -l.  If <user> is not given, root is assumed.
ar: تغيير معرف المستخدم الفعلي ومعرف المجموعة إلى معرفات <مستخدم>.
    مجرد - يعني -l. إذا لم يُذكر <مستخدم>، يُفترض أنه root.

en: specifying more than %d supplemental group is not possible | specifying more than %d supplemental groups is not possible
ar[0]: لا يمكن تحديد أكثر من 0 مجموعة تكميلية
ar[1]: لا يمكن تحديد أكثر من مجموعة تكميلية واحدة
ar[2]: لا يمكن تحديد أكثر من مجموعتين تكميليتين
ar[3]: لا يمكن تحديد أكثر من %d مجموعات تكميلية
ar[4]: لا يمكن تحديد أكثر من %d مجموعة تكميلية
ar[5]: لا يمكن تحديد أكثر من %d مجموعة تكميلية

en: group %s does not exist
ar: المجموعة %s غير موجودة

en: --pty is not supported for your system
ar: --pty غير مدعوم في نظامك

en: ignoring --preserve-environment, it's mutually exclusive with --login
ar: تجاهل --preserve-environment، إنه يتعارض مع --login

en: options --{shell,fast,command,session-command,login} and --user are mutually exclusive
ar: الخيارات --{shell,fast,command,session-command,login} و --user متعارضة

en: no command was specified
ar: لم يتم تحديد أي أمر

en: only root can specify alternative groups
ar: root فقط يمكنه تحديد مجموعات بديلة

en: user %s does not exist or the user entry does not contain all the required fields
ar: المستخدم %s غير موجود أو أن مدخل المستخدم لا يحتوي على كافة الحقول المطلوبة

en: using restricted shell %s
ar: استخدام الصدفة المقيد %s

en: failed to allocate pty handler
ar: فشل تخصيص معالج pty

en: warning: cannot change directory to %s
ar: تحذير: يتعذر تغيير الدليل إلى %s

en: failed to compute seuser
ar: فشل حساب seuser

en: failed to compute default context
ar: فشل حساب السياق المبدئي

en: failed to get context of terminal %s
ar: فشل الحصول على سياق الطرفية %s

en: security class chr_file not available
ar: فئة الأمان chr_file غير متاحة

en: failed to compute relabel context of terminal
ar: فشل حساب سياق إعادة التوسيم للطرفية

en: tcgetattr failed
ar: فشل tcgetattr

en: tcsetattr failed
ar: فشل tcsetattr

en: %s: no entry for root
ar: %s: لا يوجد مدخل لـ root

en: %s: no entry for root
ar: %s: لا يوجد مدخل لـ root

en: %s: root password garbled
ar: %s: كلمة سر root مشوهة

en: 
    Cannot open access to console, the root account is locked.
    See sulogin(8) man page for more details.
    
    Press Enter to continue.
ar: 
    يتعذر فتح الوصول إلى وحدة التحكم، حساب root مغلق.
    راجع صفحة دليل sulogin(8) لمزيد من التفاصيل.
    
    اضغط Enter للمتابعة.

en: Enter root password for login:
ar: أدخل كلمة سر root للولوج:

en: Press Enter for login:
ar: اضغط Enter للولوج:

en: Enter root password for system maintenance
ar: أدخل كلمة سر root لصيانة النظام

en: Press Enter for system maintenance
ar: اضغط Enter لصيانة النظام

en: (or press Control-D to continue):
ar: (أو اضغط Control-D للمتابعة):

en: change directory to system root failed
ar: فشل تغيير الدليل إلى جذر النظام

en: failed to set context to %s for terminal %s
ar: فشل ضبط السياق إلى %s للطرفية %s

en: failed to set exec context to %s
ar: فشل ضبط سياق التنفيذ إلى %s

en: failed to reset context to %s for terminal %s
ar: فشل إعادة ضبط السياق إلى %s للطرفية %s

en:  %s [options] [tty device]
ar:  %s [خيارات] [جهاز tty]

en: Single-user login.
ar: ولوج مستخدم واحد.

en:  -p, --login-shell        start a login shell
     -t, --timeout <seconds>  max time to wait for a password (default: no limit)
     -e, --force              examine password files directly if getpwnam(3) fails
ar:  -p, --login-shell        بدء صدفة ولوج
     -t, --timeout <ثوانٍ>  ‎أقصى وقت لانتظار كلمة السر (مبدئي: بلا حدود)
     -e, --force              فحص ملفات كلمة السر مباشرة في حال فشل getpwnam(3)

en: invalid timeout
ar: مهلة غير صالحة

en: only superuser can run this program
ar: المستخدم الخارق فقط يمكنه تشغيل هذا البرنامج

en: cannot open console
ar: يتعذر فتح وحدة التحكم

en: cannot open password database
ar: يتعذر فتح قاعدة بيانات كلمات السر

en: cannot execute su shell
ar: يتعذر تنفيذ شل su

en: Timed out
ar: انتهت المهلة

en: cannot wait on su shell
ar: يتعذر انتظار شل su

en: %s: cannot get file position
ar: %s: يتعذر الحصول على موضع الملف

en: %s: cannot add inotify watch.
ar: %s: يتعذر إضافة مراقبة inotify.

en: %s: cannot read inotify events
ar: %s: تعذر قراءة أحداث inotify

en: Extraneous newline in file. Exiting.
ar: سطر جديد زائد في الملف. جارٍ الخروج.

en:  %s [options] [filename]
ar:  %s [خيارات] [اسم_الملف]

en: Dump UTMP and WTMP files in raw format.
ar: تفريغ ملفات UTMP و WTMP بالتنسيق الخام.

en:  -f, --follow         output appended data as the file grows
ar:  -f, --follow         إخراج البيانات الملحقة مع نمو الملف

en:  -r, --reverse        write back dumped data into utmp file
ar:  -r, --reverse        إعادة كتابة البيانات المفرغة في ملف utmp

en:  -o, --output <file>  write to file instead of standard output
ar:  -o, --output <ملف>  ‎الكتابة إلى ملف بدلاً من المخرج القياسي

en: following standard input is unsupported
ar: تتبع المدخل القياسي غير مدعوم

en: Utmp undump of %s
ar: إلغاء تفريغ Utmp لـ %s

en: Utmp dump of %s
ar: تفريغ Utmp لـ %s

en: can't open temporary file
ar: تعذر فتح الملف المؤقت

en: %s: create a link to %s failed
ar: %s: فشل إنشاء رابط إلى %s

en: Can't get context for %s
ar: تعذر الحصول على سياق لـ %s

en: Can't set context for %s
ar: تعذر تعيين سياق لـ %s

en: cannot write %s: %s (your changes are still in %s)
ar: تعذرت كتابة %s: %s (تغييراتك لا تزال في %s)

en: %s unchanged
ar: %s لم يتغير

en: cannot get lock
ar: تعذر الحصول على قفل

en: no changes made
ar: لم تجرَ أي تغييرات

en: cannot chmod file
ar: تعذر تغيير صلاحيات الملف

en: Edit the password or group file.
ar: تحرير ملف كلمة السر أو المجموعة.

en: You are using shadow groups on this system.
ar: أنت تستخدم مجموعات الظل على هذا النظام.

en: You are using shadow passwords on this system.
ar: أنت تستخدم كلمات سر الظل على هذا النظام.

note: TRANSLATORS: this program uses for y and n rpmatch(3), * which means they can be translated.
en: Would you like to edit %s now [y/n]?
ar: هل تود تحرير %s الآن [ن/ل]؟

en: failed to allocate UID cache
ar: فشل تخصيص خبيئة معرف المستخدم (UID)

en: class of anonymous inode
ar: فئة عقدة الفهرسة (inode) المجهولة

en: association between file and process
ar: الارتباط بين الملف والعملية

en: block device driver name resolved by /proc/devices
ar: اسم تعريف جهاز الكتلة المستخرج من /proc/devices

en: bpf map id associated with the fd
ar: معرف خريطة bpf المرتبط بـ fd

en: bpf map type (decoded)
ar: نوع خريطة bpf (مفكك الترميز)

en: bpf map type (raw)
ar: نوع خريطة bpf (خام)

en: bpf object name
ar: اسم كائن bpf

en: bpf program id associated with the fd
ar: معرف برنامج bpf المرتبط بـ fd

en: bpf program tag
ar: وسم برنامج bpf

en: bpf program type (decoded)
ar: نوع برنامج bpf (مفكك الترميز)

en: bpf program type (raw)
ar: نوع برنامج bpf (خام)

en: character device driver name resolved by /proc/devices
ar: اسم تعريف جهاز المحارف المستخرج من /proc/devices

en: command of the process opening the file
ar: أمر العملية التي تفتح الملف

en: reachability from the file system
ar: إمكانية الوصول من نظام الملفات

en: ID of device containing file
ar: معرف الجهاز الذي يحتوي على الملف

en: device type (blk, char, or nodev)
ar: نوع الجهاز (كتلة، محرف، أو لا جهاز)

en: IPC endpoints information communicated with the fd
ar: معلومات نقاط نهاية IPC المتصلة بـ fd

en: eventfd ID
ar: معرف eventfd

en: file descriptors targeted by the eventpoll file
ar: واصفات الملف المستهدفة من قبل ملف eventpoll

en: file descriptor for the file
ar: واصف الملف (fd) الخاص بالملف

en: flags specified when opening the file
ar: الأعلام المحددة عند فتح الملف

en: user ID number of the file's owner
ar: رقم معرف المستخدم لمالك الملف

en: local IP address
ar: عنوان IP المحلي

en: remote IP address
ar: عنوان IP البعيد

en: local IPv6 address
ar: عنوان IPv6 المحلي

en: remote IPv6 address
ar: عنوان IPv6 البعيد

en: inode number
ar: رقم عقدة الفهرسة (inode)

en: list of monitoring inodes (cooked)
ar: قائمة عقد الفهرسة المراقبة (مُعالجة)

en: list of monitoring inodes (raw, don't decode devices)
ar: قائمة عقد الفهرسة المراقبة (خام، بدون فك ترميز الأجهزة)

en: name of the file (raw)
ar: اسم الملف (خام)

en: opened by a kernel thread
ar: مفتوح بواسطة خيط نواة

en: device ID for special, or ID of device containing file
ar: معرف الجهاز للملف الخاص، أو معرف الجهاز الذي يحتوي الملف

en: length of file mapping (in page)
ar: طول تخطيط الملف (بالصفحات)

en: misc character device name resolved by /proc/misc
ar: اسم جهاز محارف متنوع مستخرج من /proc/misc

en: mount id
ar: معرف الوصل (mount id)

en: access mode (rwx)
ar: وضع الوصول (rwx)

en: name of the file (cooked)
ar: اسم الملف (مُعالج)

en: netlink multicast groups
ar: مجموعات البث المتعدد لـ netlink

en: netlink local port id
ar: معرف المنفذ المحلي لـ netlink

en: netlink protocol
ar: ميفاق netlink

en: link count
ar: عدد الروابط

en: name of the namespace (NS.TYPE:[INODE])
ar: اسم فضاء الأسماء (NS.TYPE:[INODE])

en: type of the namespace
ar: نوع فضاء الأسماء

en: owner of the file
ar: مالك الملف

en: net interface associated with the packet socket
ar: واجهة الشبكة المرتبطة بمقبس الحزم

en: L2 protocol name associated with the packet socket (decoded)
ar: اسم ميفاق L2 المرتبط بمقبس الحزم (مفكوك الترميز)

en: L2 protocol number associated with the packet socket (raw)
ar: رقم ميفاق L2 المرتبط بمقبس الحزم (خام)

en: block device name resolved by /proc/partition
ar: اسم جهاز الكتلة المستخرج من /proc/partition

en: PID of the process opening the file
ar: معرف العملية (PID) التي تفتح الملف

en: command of the process targeted by the pidfd
ar: أمر العملية المستهدفة بواسطة pidfd

en: NSpid field in fdinfo of the pidfd
ar: حقل NSpid في fdinfo الخاص بـ pidfd

en: PID of the process targeted by the pidfd
ar: معرف العملية (PID) المستهدفة بواسطة pidfd

en: ICMP echo request ID
ar: معرف طلب صدى ICMP

en: file position
ar: موضع الملف

en: tty index of the counterpart
ar: فهرس tty للطرف المقابل

en: protocol name of the raw socket (decoded)
ar: اسم ميفاق المقبس الخام (مفكوك الترميز)

en: protocol number of the raw socket (raw)
ar: رقم ميفاق المقبس الخام (خام)

en: device ID (if special file)
ar: معرف الجهاز (إذا كان ملفاً خاصاً)

en: masked signals
ar: الإشارات المقنعة

en: file size
ar: حجم الملف

en: listening socket
ar: مقبس استماع

en: inode identifying network namespace where the socket belongs
ar: فهرس العقدة (inode) الذي يحدد نطاق تسمية الشبكة الذي ينتمي إليه المقبس

en: protocol name
ar: اسم الميفاق

en: shutdown state of socket ([-r?][-w?])
ar: حالة إغلاق المقبس ([-r?][-w?])

en: state of socket
ar: حالة المقبس

en: type of socket
ar: نوع المقبس

en: file system, partition, or device containing file
ar: نظام الملفات، أو القسم، أو الجهاز الذي يحتوي على الملف

en: file type (raw)
ar: نوع الملف (خام)

en: local TCP address (INET address:TCP port)
ar: عنوان TCP المحلي (عنوان INET:منفذ TCP)

en: remote TCP address (INET address:TCP port)
ar: عنوان TCP البعيد (عنوان INET:منفذ TCP)

en: local TCP port
ar: منفذ TCP المحلي

en: remote TCP port
ar: منفذ TCP البعيد

en: thread ID of the process opening the file
ar: معرف الخيط للعملية التي تفتح الملف

en: clockid
ar: معرف الساعة

en: interval
ar: الفترة الزمنية

en: remaining time
ar: الوقت المتبقي

en: inode identifying network namespace where the device belongs
ar: فهرس العقدة (inode) الذي يحدد نطاق تسمية الشبكة الذي ينتمي إليه الجهاز

en: network interface behind the tun device
ar: واجهة الشبكة خلف جهاز tun

en: file type (cooked)
ar: نوع الملف (معالج)

en: local UDP address (INET address:UDP port)
ar: عنوان UDP المحلي (عنوان INET:منفذ UDP)

en: remote UDP address (INET address:UDP port)
ar: عنوان UDP البعيد (عنوان INET:منفذ UDP)

en: local UDP port
ar: منفذ UDP المحلي

en: remote UDP port
ar: منفذ UDP البعيد

en: local UDPLite address (INET address:UDPLite port)
ar: عنوان UDPLite المحلي (عنوان INET:منفذ UDPLite)

en: remote UDPLite address (INET address:UDPLite port)
ar: عنوان UDPLite البعيد (عنوان INET:منفذ UDPLite)

en: local UDPLite port
ar: منفذ UDPLite المحلي

en: remote UDPLite port
ar: منفذ UDPLite البعيد

en: user ID number of the process
ar: رقم معرف المستخدم للعملية

en: inode number for the peer of the UNIX domain socket
ar: رقم فهرس العقدة لقرين مقبس نطاق UNIX

en: filesystem pathname for UNIX domain socket
ar: مسار نظام الملفات لمقبس نطاق UNIX

en: user of the process
ar: مستخدم العملية

en: local VSOCK context identifier
ar: معرف سياق VSOCK المحلي

en: remote VSOCK context identifier
ar: معرف سياق VSOCK البعيد

en: local VSOCK port
ar: منفذ VSOCK المحلي

en: remote VSOCK port
ar: منفذ VSOCK البعيد

en: local VSOCK address (CID:PORT)
ar: عنوان VSOCK المحلي (CID:PORT)

en: remote VSOCK address (CID:PORT)
ar: عنوان VSOCK البعيد (CID:PORT)

en: extended version of MODE (rwxD[Ll]m)
ar: نسخة موسعة من MODE (rwxD[Ll]m)

en: processes
ar: العمليات

en: root owned processes
ar: العمليات المملوكة للجذر

en: kernel threads
ar: خيوط النواة

en: open files
ar: الملفات المفتوحة

en: RO open files
ar: ملفات مفتوحة للقراءة فقط

en: WO open files
ar: ملفات مفتوحة للكتابة فقط

en: shared mappings
ar: تخطيطات مشتركة

en: RO shared mappings
ar: تخطيطات مشتركة للقراءة فقط

en: WO shared mappings
ar: تخطيطات مشتركة للكتابة فقط

en: regular files
ar: ملفات عادية

en: directories
ar: أدلة

en: sockets
ar: مقابس

en: fifos/pipes
ar: أنابيب/FIFOs

en: character devices
ar: أجهزة محرفية

en: block devices
ar: أجهزة كتلية

en: unknown types
ar: أنواع مجهولة

en: too many columns are added via filter expression
ar: أضيفت أعمدة كثيرة جدا عبر تعبير المرشح

en: failed to allocate memory
ar: فشل تخصيص الذاكرة

en: failed to apply filter
ar: فشل تطبيق المرشح

en: failed to allocate an idcache
ar: فشل تخصيص idcache

en: (unknown)
ar: (مجهول)

en: unexpected value for pid specification: %s
ar: قيمة غير متوقعة لتخصيص pid: %s

en: garbage at the end of pid specification: %s
ar: بيانات مهملة في نهاية تخصيص pid: %s

en: out of range value for pid specification: %ld
ar: قيمة خارج النطاق لتخصيص pid: %ld

en: failed to alloc procfs handler
ar: فشل تخصيص معالج procfs

en: failed to open /proc
ar: فشل فتح /proc

en:  -l, --threads                list in threads level
ar:  -l, --threads                سرد على مستوى الخيوط

en:  -J, --json                   use JSON output format
ar:  -J, --json                   استخدام تنسيق مخرجات JSON

en:  -n, --noheadings             don't print headings
ar:  -n, --noheadings             عدم طباعة العناوين

en:  -o, --output <list>          output columns (see --list-columns)
ar:  -o, --output <قائمة>          ‎أعمدة المخرجات (راجع --list-columns)

en:  -r, --raw                    use raw output format
ar:  -r, --raw                    استخدام تنسيق المخرجات الخام

en:  -u, --notruncate             don't truncate text in columns
ar:  -u, --notruncate             عدم بتر النص في الأعمدة

en:  -p, --pid <list>             collect information only for specified processes
ar:  -p, --pid <قائمة>            ‎جمع المعلومات للعمليات المحددة فقط

en:  -i[4|6], --inet[=4|=6]       list only IPv4 and/or IPv6 sockets
ar:  -i[4|6], --inet[=4|=6]       سرد مقابس IPv4 و/أو IPv6 فقط

en:  -Q, --filter <expr>          apply display filter
ar:  -Q, --filter <تعبير>          ‎تطبيق مرشح العرض

en:      --debug-filter           dump the internal data structure of filter and exit
ar:      --debug-filter           تفريغ بنية البيانات الداخلية للمرشح ثم الخروج

en:  -C, --counter <name>:<expr>  define custom counter for --summary output
ar:  -C, --counter <اسم>:<تعبير>  ‎تعريف عداد مخصص لمخرجات --summary

en:      --dump-counters          dump counter definitions
ar:      --dump-counters          تفريغ تعريفات العدادات

en:      --hyperlink[=<when>]     print paths as hyperlinks (always|never|auto)
ar:      --hyperlink[=<متى>]      طباعة المسارات كارتباطات تشعبية (always|never|auto)

en:      --summary[=<mode>]       print summary information (append|only|never)
ar:      --summary[=<الوضع>]      طباعة معلومات الملخص (append|only|never)

en:      --_drop-privilege        (testing purpose) do setuid(1) just after starting
ar:      --_drop-privilege        (لغرض الاختبار) تنفيذ setuid(1) فور البدء

en: Default
ar: مبدئي

en: With --threads
ar: باستخدام --threads

en: failed to allocate filter
ar: فشل تخصيص المُرشِّح

en: failed to parse "%s": %s
ar: فشل تحليل "%s": %s

en: too short counter specification: -C/--counter %s
ar: تخصيص العداد قصير جداً: -C/--counter %s

en: no name for counter: -C/--counter %s
ar: لا يوجد اسم للعداد: -C/--counter %s

en: empty counter expression given: -C/--counter %s
ar: أُعطي تعبير عداد فارغ: -C/--counter %s

en: don't use `{' in the name of a counter: %s
ar: لا تستخدم `{' في اسم العداد: %s

en: failed to allocate counter
ar: فشل تخصيص العداد

en: failed to allocate summary table
ar: فشل تخصيص جدول الملخص

en: VALUE
ar: القيمة

en: failed to allocate summary column
ar: فشل تخصيص عمود الملخص

en: COUNTER
ar: العداد

en: failed to allocate summary line
ar: فشل تخصيص سطر الملخص

en: failed to add summary data
ar: فشل إضافة بيانات الملخص

en: unknown -i/--inet argument: %s
ar: معطى -i/--inet غير معروف: %s

en: unsupported --summary argument
ar: معطى --summary غير مدعوم

en: failed to drop privilege
ar: فشل إسقاط الامتيازات

en: failed to alloc path context for /var/run/netns
ar: فشل تخصيص سياق المسار لـ /var/run/netns

en:  %s --label <label> | --uuid <uuid>
ar:  %s --label <لصيقة> | --uuid <uuid>

en:  %s [--cache-file <file>] [-ghlLv] [--output <format>] [--match-tag <tag>] 
           [--match-token <token>] [<dev> ...]
ar:  %s [--cache-file <ملف>] [-ghlLv] [--output <تنسيق>] [--match-tag <وسم>] 
           [--match-token <رمز>] [<جهاز> ...]

en:  %s -p [--match-tag <tag>] [--offset <offset>] [--size <size>] 
           [--output <format>] <dev> ...
ar:  %s -p [--match-tag <وسم>] [--offset <إزاحة>] [--size <حجم>] 
           [--output <تنسيق>] <جهاز> ...

en:  %s -i [--match-tag <tag>] [--output <format>] <dev> ...
ar:  %s -i [--match-tag <وسم>] [--output <تنسيق>] <جهاز> ...

en:  -c, --cache-file <file>    read from <file> instead of reading from the default
                                  cache file (-c /dev/null means no cache)
ar:  -c, --cache-file <ملف>    ‎القراءة من <ملف> بدلاً من القراءة من ملف
    ‎                              الخبيئة المبدئي (-c /dev/null تعني لا خبيئة)

en:  -d, --no-encoding          don't encode non-printing characters
ar:  -d, --no-encoding          عدم ترميز المحارف غير القابلة للطباعة

en:  -g, --garbage-collect      garbage collect the blkid cache
ar:  -g, --garbage-collect      جمع المهملات لخبيئة blkid

en:  -o, --output <format>      output format; can be one of:
                                  value, device, export, json or full; (default: full)
ar:  -o, --output <تنسيق>      ‎تنسيق المخرجات؛ يمكن أن يكون أحد:
                                  value، device، export، json أو full؛ (المبدئي: full)

en:  -k, --list-filesystems     list all known filesystems/RAIDs and exit
ar:  -k, --list-filesystems     سرد جميع أنظمة الملفات/RAIDs المعروفة والخروج

en:  -s, --match-tag <tag>      show specified tag(s) (default show all tags)
ar:  -s, --match-tag <وسم>      ‎إظهار الوسوم المحددة (المبدئي إظهار جميع الوسوم)

en:  -t, --match-token <token>  find device with a specific token (NAME=value pair)
ar:  -t, --match-token <رمز>  ‎العثور على جهاز برمز معين (زوج NAME=value)

en:  -l, --list-one             look up only first device with token specified by -t
ar:  -l, --list-one             البحث عن أول جهاز فقط بالرمز المحدد بواسطة -t

en:  -L, --label <label>        convert LABEL to device name
ar:  -L, --label <لصيقة>        ‎تحويل اللصيقة إلى اسم جهاز

en:  -U, --uuid <uuid>          convert UUID to device name
ar:  -U, --uuid <uuid>          تحويل UUID إلى اسم جهاز

en: Low-level probing options:
ar: خيارات الفحص منخفض المستوى:

en:  -p, --probe                low-level superblocks probing (bypass cache)
ar:  -p, --probe                فحص الكتل الفائقة منخفض المستوى (تجاوز الخبيئة)

en:  -i, --info                 gather information about I/O limits
ar:  -i, --info                 جمع معلومات حول حدود الإدخال/الإخراج

en:  -H, --hint <value>         set hint for probing function
ar:  -H, --hint <قيمة>         ‎ضبط تلميحة لدالة الفحص

en:  -S, --size <size>          override device size
ar:  -S, --size <حجم>          ‎تجاوز حجم الجهاز

en:  -O, --offset <offset>      probe at the given offset
ar:  -O, --offset <إزاحة>      ‎الفحص عند الإزاحة المعطاة

en:  -u, --usages <list>        filter by "usage" (e.g. -u filesystem,raid)
ar:  -u, --usages <قائمة>        ‎الترشيح حسب "الاستخدام" (مثلاً -u filesystem,raid)

en:  -n, --match-types <list>   filter by filesystem type (e.g. -n vfat,ext3)
ar:  -n, --match-types <قائمة>   ‎الترشيح حسب نوع نظام الملفات (مثلاً -n vfat,ext3)

en:  -D, --no-part-details      don't print info from partition table
ar:  -D, --no-part-details      عدم طباعة معلومات من جدول الأقسام

en: <size> and <offset>
ar: <الحجم> و <الإزاحة>

en:  <dev> specify device(s) to probe (default: all devices)
ar:  <جهاز> تحديد الأجهزة لفحصها (المبدئي: جميع الأجهزة)

en: (mounted, mtpt unknown)
ar: (موصول، نقطة الوصل غير معروفة)

en: (in use)
ar: (قيد الاستخدام)

en: (not mounted)
ar: (غير موصول)

en: error: %s
ar: خطأ: %s

en: %s: ambivalent result (probably more filesystems on the device, use wipefs(8) to see more details)
ar: %s: نتيجة ملتبسة (ربما يوجد أكثر من نظام ملفات على الجهاز، استخدم wipefs(8) لرؤية مزيد من التفاصيل)

en: unknown keyword in -u <list> argument: '%s'
ar: كلمة مفتاحية غير معروفة في معطى -u <قائمة>: '%s'

en: invalid argument: %s
ar: وسيط غير صالح: %s

en: unsupported output format %s
ar: تنسيق مخرجات غير مدعوم %s

en: Too many tags specified
ar: وسوم كثيرة جداً محددة

en: Can only search for one NAME=value pair
ar: يمكن البحث عن زوج واحد فقط NAME=value

en: -t needs NAME=value pair
ar: -t يتطلب زوج NAME=value

en: %s from %s  (libblkid %s, %s)
ar: %s من %s  (libblkid %s, %s)

en: The low-level probing mode does not support 'list' output format
ar: وضع الفحص منخفض المستوى لا يدعم تنسيق المخرجات 'list'

en: The low-level probing mode requires a device
ar: وضع الفحص منخفض المستوى يتطلب جهازاً

en: The lookup option requires a search type specified using -t
ar: خيار البحث يتطلب تحديد نوع البحث باستخدام -t

en: Failed to use probing hint: %s
ar: فشل استخدام تلميحة الفحص: %s

en: invalid month argument
ar: معطى شهر غير صالح

en: invalid week argument
ar: معطى أسبوع غير صالح

en: illegal week value: use 1-54
ar: قيمة أسبوع غير قانونية: استخدم 1-54

en: failed to parse columns
ar: فشل تحليل الأعمدة

en: failed to parse timestamp or unknown month name: %s
ar: فشل تحليل الطابع الزمني أو اسم شهر غير معروف: %s

en: illegal day value
ar: قيمة يوم غير قانونية

en: illegal day value: use 1-%d
ar: قيمة يوم غير قانونية: استخدم 1-%d

en: illegal month value: use 1-12
ar: قيمة شهر غير قانونية: استخدم 1-12

en: unknown month name: %s
ar: اسم شهر غير معروف: %s

en: illegal year value
ar: قيمة سنة غير قانونية

en: illegal year value: use positive integer
ar: قيمة سنة غير قانونية: استخدم عدداً صحيحاً موجباً

en: illegal week value: year %d doesn't have week %d
ar: قيمة أسبوع غير قانونية: السنة %d لا تحتوي على الأسبوع %d

en:  %s [options] [[[day] month] year]
ar:  %s [خيارات] [[[يوم] شهر] سنة]

en:  %s [options] <timestamp|monthname>
ar:  %s [خيارات] <طابع_زمني|اسم_الشهر>

en: Display a calendar, or some part of it.
ar: عرض التقويم، أو جزء منه.

en: Without any arguments, display the current month.
ar: بدون أي معطيات، عرض الشهر الحالي.

en:  -1, --one             show only a single month (default)
ar:  -1, --one             إظهار شهر واحد فقط (المبدئي)

en:  -3, --three           show three months spanning the date
ar:  -3, --three           إظهار ثلاثة أشهر تشمل التاريخ

en:  -n, --months <num>    show num months starting with date's month
ar:  -n, --months <رقم>    ‎عرض عدد الأشهر بدءًا من شهر التاريخ المعطى

en:  -S, --span            span the date when displaying multiple months
ar:  -S, --span            مد التاريخ عند عرض عدة أشهر

en:  -s, --sunday          Sunday as first day of week
ar:  -s, --sunday          الأحد هو أول أيام الأسبوع

en:  -m, --monday          Monday as first day of week
ar:  -m, --monday          الاثنين هو أول أيام الأسبوع

en:  -j, --julian          use day-of-year for all calendars
ar:  -j, --julian          استخدام نظام يوم-السنة لجميع التقاويم

en:      --reform <val>    Gregorian reform date (1752|gregorian|iso|julian)
ar:      --reform <val>    تاريخ الإصلاح الغريغوري (1752|gregorian|iso|julian)

en:      --iso             alias for --reform=iso
ar:      --iso             اسم مستعار لـ reform=iso--

en:  -y, --year            show the whole year
ar:  -y, --year            عرض السنة كاملة

en:  -Y, --twelve          show the next twelve months
ar:  -Y, --twelve          عرض الاثني عشر شهرًا القادمة

en:  -w, --week[=<num>]    show US or ISO-8601 week numbers
ar:  -w, --week[=<رقم>]    عرض أرقام الأسابيع حسب النظام الأمريكي أو ISO-8601

en:  -v, --vertical        show day vertically instead of line
ar:  -v, --vertical        عرض اليوم رأسيًا بدلًا من الخط

en:  -c, --columns <width> amount of columns to use
ar:  -c, --columns <عرض> ‎عدد الأعمدة المراد استخدامها

en:      --color[=<when>]  colorize messages (%s, %s or %s)
ar:      --color[=<متى>]  تلوين الرسائل (%s، أو %s، أو %s)

en:  %1$s [options] <source> <destination> <range>...
ar:  %1$s [خيارات] <المصدر> <‎الوجهة> <‎النطاق‎>...

en: Copy the specified range(s) from source to destination file.
ar: نسخ النطاق (أو النطاقات) المحددة من المصدر إلى ملف الوجهة.

en:  -r, --ranges <file>     read ranges separated by newlines from this file
ar:  -r, --ranges <ملف>      ‎قراءة النطاقات المفصولة بأسطر جديدة من هذا الملف

en:  -v, --verbose           verbose mode
ar:  -v, --verbose           الوضع المسهب

en:  <range> is of the form <source_offset>:<destination_offset>:<length>,
     with all values in bytes. If <length> is 0, as much data as available
     is copied. When an offset is omitted, the last file position is used.
ar:  <النطاق> يكون على الشكل <إزاحة_المصدر>:<إزاحة_الوجهة>:<الطول>،
     مع كون جميع القيم بالبايت. إذا كان <الطول> 0، تُنسخ أكبر قدر ممكن من
     البيانات المتاحة. عند حذف الإزاحة، يُستخدم آخر موضع للملف.

en: %s offset %<PRId64> is beyond file size of %<PRId64>
ar: إزاحة %s المتمثلة في %<PRId64> تتجاوز حجم الملف البالغ %<PRId64>

en: failed to copy range %<PRId64>:%<PRId64>:%ju from %s to %s with %ju remaining: %m
ar: فشل نسخ النطاق %<PRId64>:%<PRId64>:%ju من %s إلى %s مع بقاء %ju: %m

en: invalid range format: %s
ar: تنسيق نطاق غير صالح: %s

en: cannot open range file %s
ar: تعذر فتح ملف النطاق %s

en: Empty line in range file %s is not allowed
ar: لا يُسمح بوجود سطر فارغ في ملف النطاق %s

en: too few arguments
ar: معطيات قليلة جدًا

en: cannot open source %s
ar: تعذر فتح المصدر %s

en: cannot determine size of source file %s
ar: لا يمكن تحديد حجم ملف المصدر %s

en: cannot open destination %s
ar: تعذر فتح الوجهة %s

en:  %s [options] <command>
ar:  %s [خيارات] <أمر>

en: Block certain system calls while running a command.
ar: حجب نداءات نظام معينة أثناء تشغيل أمر.

en:  -s, --syscall <name>|<nr>    system call to block
ar:  -s, --syscall <اسم>|<‎رقم>    ‎نداء نظام للحجب

en:  -i, --ioctl <name>|<nr>      ioctl to block
ar:  -i, --ioctl <اسم>|<‎رقم>      ioctl للحجب

en:  -l, --list                   list known system calls
ar:  -l, --list                   سرد نداءات النظام المعروفة

en:  -m, --list-ioctl             list known ioctls
ar:  -m, --list-ioctl             سرد عمليات ioctl المعروفة

en:  -d, --dump[=<file>]          dump bytecode of seccomp filter
ar:  -d, --dump[=<ملف>]           تفريغ الشفرة الثنائية لمرشح seccomp

en: Unknown errno
ar: رقم خطأ غير معروف

en: Unknown syscall
ar: نداء نظام غير معروف

en: Could not open %s
ar: تعذر فتح %s

en: filter too big
ar: المرشح كبير جدًا

en: Could not dump seccomp filter
ar: تعذر تفريغ مرشح seccomp

en: Seccomp non-functional
ar: تقنية Seccomp لا تعمل

en: Could not run prctl(PR_SET_NO_NEW_PRIVS)
ar: تعذر تشغيل prctl(PR_SET_NO_NEW_PRIVS)

en: Could not set seccomp filter
ar: تعذر ضبط مرشح seccomp

en: Could not exec
ar: تعذر التنفيذ

en:  %s [options] oldpath newpath
ar:  %s [خيارات] المسار_القديم المسار_الجديد

en: Atomically exchanges paths between two files.
ar: تبادل المسارات بين ملفين بشكل ذري.

en: failed to exchange "%s" and "%s"
ar: فشل تبادل "%s" و "%s"

en:  %s [options] file
ar:  %s [خيارات] ملف

en:  %s [options] --fd|-d file-descriptor
ar:  %s [خيارات] --fd|-d واصف-الملف

en:  -a, --advice <advice> applying advice to the file (default: "dontneed")
ar:  -a, --advice <advice> ‎تطبيق النصيحة على الملف (مبدئي: "dontneed")

en:  -d, --fd <num>        applying advice to the file descriptor
ar:  -d, --fd <رقم>        ‎تطبيق النصيحة على واصف الملف

en:  -l, --length <num>    length for range operations, in bytes
ar:  -l, --length <رقم>    ‎الطول لعمليات النطاق، بالبايت

en:  -o, --offset <num>    offset for range operations, in bytes
ar:  -o, --offset <رقم>    ‎الإزاحة لعمليات النطاق، بالبايت

en: 
    Available values for advice:
ar: 
    القيم المتاحة للنصيحة:

en: invalid fd argument
ar: معطى واصف ملف (fd) غير صالح

en: no file specified
ar: لم يُحدد ملف

en: specify either file descriptor or file name
ar: حدد إما واصف الملف أو اسم الملف

en: specify one file descriptor or file name
ar: حدد واصف ملف واحد أو اسم ملف واحد

en: failed to advise: %s
ar: فشل تقديم النصيحة: %s

en: file data resident in memory in pages
ar: بيانات الملف المقيمة في الذاكرة بالصفحات

en: file data resident in memory in bytes
ar: بيانات الملف المقيمة في الذاكرة بالبايت

en: size of the file
ar: حجم الملف

en: file name
ar: اسم الملف

en: number of dirty pages
ar: عدد الصفحات المتسخة

en: number of dirty bytes
ar: عدد البايتات المتسخة

en: number of pages marked for writeback
ar: عدد الصفحات المؤشر عليها لإعادة الكتابة

en: number of bytes marked for writeback
ar: عدد البايتات المؤشر عليها لإعادة الكتابة

en: number of evicted pages
ar: عدد الصفحات المطرودة من الخبيئة

en: number of evicted bytes
ar: عدد البايتات المطرودة من الخبيئة

en: number of recently evicted pages
ar: عدد الصفحات المطرودة حديثًا من الخبيئة

en: number of recently evicted bytes
ar: عدد البايتات المطرودة حديثًا من الخبيئة

en: failed to do mincore: %s
ar: فشل تنفيذ mincore: %s

en: failed to do mmap: %s
ar: فشل تنفيذ mmap: %s

en: failed to do cachestat: %s
ar: فشل تنفيذ إحصاء الخبيئة (cachestat): %s

en: failed to open: %s
ar: فشل فتح: %s

en: failed to do fstat: %s
ar: فشل تنفيذ fstat: %s

en: failed ioctl to get size: %s
ar: فشل نداء ioctl للحصول على الحجم: %s

en:  %s [options] file...
ar:  %s [خيارات] ملف...

en:  -J, --json            use JSON output format
ar:  -J, --json            استخدام تنسيق مخرج JSON

en:  -b, --bytes           print sizes in bytes rather than in human readable format
ar:  -b, --bytes           طباعة الأحجام بالبايت بدلًا من التنسيق المقروء بشريًا

en:  -c, --total           produce a grand total
ar:  -c, --total           إنتاج إجمالي كلي

en:  -n, --noheadings      don't print headings
ar:  -n, --noheadings      عدم طباعة العناوين

en:  -o, --output <list>   output columns
ar:  -o, --output <قائمة>   ‎أعمدة المخرج

en:      --output-all      output all columns
ar:      --output-all      إخراج كافة الأعمدة

en:  -r, --raw             use raw output format
ar:  -r, --raw             استخدام تنسيق المخرج الخام

en:  -R, --recursive       recursively check all files in directories
ar:  -R, --recursive       فحص كافة الملفات في الأدلة تكرارياً

en:  -C, --cachestat       force usage of cachestat syscall
ar:  -C, --cachestat       فرض استخدام نداء النظام cachestat

en: cachestat option is not supported
ar: خيار cachestat غير مدعوم

en: recursive option is not supported
ar: الخيار التكراري (recursive) غير مدعوم

en: failed to iterate tree
ar: فشل تكرار الشجرة

en:  %s [options] {LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL}=<value>
ar:  %s [خيارات] {LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL}=<القيمة>

en: Find a filesystem by label or UUID.
ar: البحث عن نظام ملفات بواسطة اللصائق أو UUID.

en: unable to resolve '%s'
ar: تعذر حل '%s'

en: action detected by --poll
ar: إجراء اكتشف بواسطة poll--

en: filesystem size available, use <number> if --bytes is given
ar: حجم نظام الملفات المتاح، استخدم <الرقم> إذا أعطي الخيار bytes--

en: dump(8) period in days [fstab only]
ar: فترة التفريغ (8) بالأيام [fstab فقط]

en: filesystem root
ar: جذر نظام الملفات

en: filesystem type
ar: نوع نظام الملفات

en: FS specific mount options
ar: خيارات وصل خاصة بنظام الملفات

en: mount ID
ar: معرف الوصل

en: number of available inodes
ar: عدد الفهارس (inodes) المتاحة

en: total number of inodes
ar: إجمالي عدد الفهارس (inodes)

en: number of used inodes
ar: عدد الفهارس (inodes) المستخدمة

en: percentage of INO.USED divided by INO.TOTAL
ar: النسبة المئوية لـ INO.USED مقسومة على INO.TOTAL

en: filesystem label
ar: لصيقة نظام الملفات

en: major:minor device number
ar: رقم الجهاز الرئيسي:الفرعي

en: old mount options saved by --poll
ar: خيارات الوصل القديمة المحفوظة بواسطة --poll

en: old mountpoint saved by --poll
ar: نقطة الوصل القديمة المحفوظة بواسطة --poll

en: all mount options
ar: كل خيارات الوصل

en: optional mount fields
ar: حقول الوصل الاختيارية

en: mount parent ID
ar: معرف الوصل الأب

en: partition label
ar: لصيقة القسم

en: pass number on parallel fsck(8) [fstab only]
ar: رقم التمرير في fsck(8) المتوازي [fstab فقط]

en: VFS propagation flags
ar: أعلام انتشار VFS

en: filesystem size, use <number> if --bytes is given
ar: حجم نظام الملفات، استخدم <number> إذا أعطي الخيار --bytes

en: all possible source devices
ar: جميع أجهزة المصدر الممكنة

en: source device
ar: جهاز المصدر

en: mountpoint
ar: نقطة الوصل

en: task ID
ar: معرف المهمة

en: mount 64-bit ID (requires --kernel=listmount)
ar: معرف الوصل 64-بت (يتطلب --kernel=listmount)

en: filesystem size used, use <number> if --bytes is given
ar: حجم نظام الملفات المستخدم، استخدم <number> إذا أعطي الخيار --bytes

en: filesystem use percentage
ar: نسبة استخدام نظام الملفات

en: filesystem UUID
ar: UUID لنظام الملفات

en: VFS specific mount options
ar: خيارات وصل VFS المحددة

en: unknown action: %s
ar: إجراء غير معروف: %s

en: mount
ar: وصل

en: umount
ar: فصل

en: remount
ar: إعادة وصل

en: move
ar: نقل

en: can't read %s
ar: لا يمكن قراءة %s

en: failed to allocate statmnt handler
ar: فشل في تخصيص معالج statmnt

en: failed to fetch mount nodes
ar: فشل في جلب عقد الوصل

en: failed to initialize libmount iterator
ar: فشل في تهيئة مكرر libmount

en: failed to initialize libmount tabdiff
ar: فشل في تهيئة libmount tabdiff

en: poll() failed
ar: فشل ()poll

en:  %1$s [options]
     %1$s [options] <device> | <mountpoint>
     %1$s [options] <device> <mountpoint>
     %1$s [options] [--source <device>] [--target <path> | --mountpoint <dir>]
ar:  %1$s [خيارات]
     %1$s [خيارات] <الجهاز> | <نقطة_الوصل>
     %1$s [خيارات] <الجهاز> <نقطة_الوصل>
     %1$s [خيارات] [--source <الجهاز>] [--target <مسار> | --mountpoint <المجلد>]

en: Find a (mounted) filesystem.
ar: البحث عن نظام ملفات (موصول).

en: 
    Data sources:
ar: 
    مصادر البيانات:

en:  -F, --tab-file <path>  alternative file for -s, -m or -k options
ar:  -F, --tab-file <مسار>  ‎ملف بديل للخيارات -s أو -m أو -k

en:  -m, --mtab             search in table of mounted filesystems
                              (includes user space mount options)
ar:  -m, --mtab             البحث في جدول أنظمة الملفات الموصولة
    ‎                          (يتضمن خيارات الوصل لمساحة المستخدم)

en:  -k                     an alias for '--kernel=mountinfo'
ar:  -k                     اسم مستعار لـ '--kernel=mountinfo'

en:  --kernel[=<method>]    search in kernel mount table (default behavior);
                              <method> is mountinfo or listmount
ar:  --kernel[=<الطريقة>]    البحث في جدول وصل النواة (سلوك مبدئي)؛
                              <الطريقة> هي mountinfo أو listmount

en:  -N, --task <tid>       use alternative namespace (/proc/<tid>/mountinfo file)
ar:  -N, --task <tid>       استخدام مساحة أسماء بديلة (ملف /proc/<tid>/mountinfo)

en:  -p, --poll[=<list>]    monitor changes in table of mounted filesystems
ar:  -p, --poll[=<قائمة>]    مراقبة التغييرات في جدول أنظمة الملفات الموصولة

en:  -s, --fstab            search in static table of filesystems
ar:  -s, --fstab            البحث في جدول أنظمة الملفات الثابت

en: 
    Data filters:
ar: 
    مرشحات البيانات:

en:  -A, --all              disable all built-in filters, print all filesystems
ar:  -A, --all              تعطيل كافة المرشحات المدمجة، طباعة كافة أنظمة الملفات

en:  -d, --direction <word> direction of search, 'forward' or 'backward'
ar:  -d, --direction <كلمة> ‎اتجاه البحث، 'forward' (للأمام) أو 'backward' (للخلف)

en:  -f, --first-only       print the first found filesystem only
ar:  -f, --first-only       طباعة أول نظام ملفات عثر عليه فقط

en:  -i, --invert           invert the sense of matching
ar:  -i, --invert           عكس منطق المطابقة

en:      --id <num>         filter by mount node ID
ar:      --id <رقم>         ‎الترشيح حسب معرف عقدة الوصل

en:      --uniq-id <num>    filter by mount node 64-bit ID (requires --kernel=listmount)
ar:      --uniq-id <رقم>    ‎الترشيح حسب معرف عقدة الوصل 64-بت (يتطلب --kernel=listmount)

en:      --pseudo           print only pseudo-filesystems
ar:      --pseudo           طباعة أنظمة الملفات الوهمية فقط

en:  -Q, --filter <expr>    apply display filter
ar:  -Q, --filter <تعبير>    ‎تطبيق مرشح العرض

en:  -M, --mountpoint <dir> the mountpoint directory
ar:  -M, --mountpoint <مجلد> ‎مجلد نقطة الوصل

en:      --shadowed         print only filesystems over-mounted by another filesystem
ar:      --shadowed         طباعة أنظمة الملفات التي غطاها نظام ملفات آخر فقط

en:  -R, --submounts        print all submounts for the matching filesystems
ar:  -R, --submounts        طباعة كافة الوصلات الفرعية لأنظمة الملفات المطابقة

en:      --real             print only real filesystems
ar:      --real             طباعة أنظمة الملفات الحقيقية فقط

en:  -S, --source <string>  the device to mount (by name, maj:min, 
                              LABEL=, UUID=, PARTUUID=, PARTLABEL=)
ar:  -S, --source <سلسلة_محارف>   ‎الجهاز المراد وصله (بواسطة الاسم، maj:min،
                              LABEL=، UUID=، PARTUUID=، PARTLABEL=)

en:  -T, --target <path>    the path to the filesystem to use
ar:  -T, --target <مسار>    ‎المسار إلى نظام الملفات المراد استخدامه

en:  -t, --types <list>     limit the set of filesystems by FS types
ar:  -t, --types <قائمة>     ‎قصر مجموعة أنظمة الملفات حسب أنواع نظام الملفات

en:  -U, --uniq             ignore filesystems with duplicate target
ar:  -U, --uniq             تجاهل أنظمة الملفات ذات الهدف المكرر

en:  -a, --ascii            use ASCII chars for tree formatting
ar:  -a, --ascii            استخدام محارف ASCII لتنسيق الشجرة

en:  -b, --bytes            print sizes in bytes rather than in human readable format
ar:  -b, --bytes            طباعة الأحجام بالبايت بدلاً من الصيغة المقروءة بشرياً

en:  -C, --nocanonicalize   don't canonicalize when comparing paths
ar:  -C, --nocanonicalize   عدم استخدام الصيغة المعيارية عند مقارنة المسارات

en:  -c, --canonicalize     canonicalize printed paths
ar:  -c, --canonicalize     استخدام الصيغة المعيارية للمسارات المطبوعة

en:  -D, --df               imitate the output of df(1)
ar:  -D, --df               محاكاة مخرج df(1)

en:  -e, --evaluate         convert tags (LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL) 
                              to device names
ar:  -e, --evaluate         تحويل الوسوم (LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL)
    ‎                          إلى أسماء الأجهزة

en:      --hyperlink[=<when>]
                            print paths as hyperlinks (always|never|auto)
ar:      --hyperlink[=<متى>]
                            طباعة المسارات كارتباطات تشعبية (always|never|auto)

en:  -I, --dfi              imitate the output of df(1) with -i option
ar:  -I, --dfi              محاكاة مخرج df(1) مع الخيار -i

en:  -J, --json             use JSON output format
ar:  -J, --json             استخدام صيغة مخرج JSON

en:  -l, --list             use list format output
ar:  -l, --list             استخدام صيغة القائمة للمخرج

en:  -n, --noheadings       don't print column headings
ar:  -n, --noheadings       عدم طباعة ترويسات الأعمدة

en:  -O, --options <list>   limit the set of filesystems by mount options
ar:  -O, --options <قائمة>   ‎قصر مجموعة أنظمة الملفات حسب خيارات الوصل

en:  -o, --output <list>    output columns (see --list-columns)
ar:  -o, --output <قائمة>    ‎أعمدة المخرج (انظر --list-columns)

en:      --output-all       output all available columns
ar:      --output-all       إخراج كافة الأعمدة المتاحة

en:  -P, --pairs            use key="value" output format
ar:  -P, --pairs            استخدام صيغة المخرج مفتاح="قيمة"

en:  -r, --raw              use raw output format
ar:  -r, --raw              استخدام صيغة المخرج الخام

en:      --tree             enable tree format output if possible
ar:      --tree             تمكين صيغة مخرج الشجرة إن أمكن

en:  -u, --notruncate       don't truncate text in columns
ar:  -u, --notruncate       عدم بتر النص في الأعمدة

en:  -v, --nofsroot         don't print [/dir] for bind or btrfs mounts
ar:  -v, --nofsroot         عدم طباعة [/dir] لوصلات bind أو btrfs

en:  -w, --timeout <num>    upper limit in milliseconds that --poll will block
ar:  -w, --timeout <رقم>    ‎الحد الأقصى بالملي ثانية الذي سيتوقف عنده --poll

en:  -y, --shell            use column names to be usable as shell variable identifiers
ar:  -y, --shell            استخدام أسماء الأعمدة لتكون صالحة كمعرفات لمتغيرات الصدفة

en:  -x, --verify           verify mount table content (default is fstab)
ar:  -x, --verify           تحقق من محتوى جدول الوصل (المبدئي هو fstab)

en:      --verbose          print more details
ar:      --verbose          اطبع مزيداً من التفاصيل

en:      --vfs-all          print all VFS options
ar:      --vfs-all          اطبع كافة خيارات VFS

en: %s column is requested, but --poll is not enabled
ar: العمود %s مطلوب، لكن --poll غير مفعّل

en: failed to initialize filter
ar: فشل تجهيز المُرشِّح

en: unknown direction '%s'
ar: اتجاه مجهول '%s'

en: invalid --kernel argument
ar: مُعطى --kernel غير صالح

en: invalid TID argument
ar: مُعطى TID غير صالح

en: invalid id argument
ar: مُعطى id غير صالح

en: invalid uniq-id argument
ar: مُعطى uniq-id غير صالح

en: --poll accepts only one file, but more specified by --tab-file
ar: يقبل --poll ملفاً واحداً فقط، لكن حُدد أكثر من ذلك بواسطة --tab-file

en: options --kernel=listmount and --tab-file or --task can't be used together
ar: لا يمكن استخدام الخيارات --kernel=listmount و --tab-file أو --task معاً

en: options --target and --source can't be used together with command line element that is not an option
ar: لا يمكن استخدام الخيارين --target و --source معاً مع عنصر سطر أوامر ليس خياراً

en: failed to initialize libmount cache
ar: فشل تجهيز خبيئة libmount

en: target specified more than once
ar: حُدد الهدف أكثر من مرة

en: wrong order: %s specified before %s
ar: ترتيب خاطئ: حُدد %s قبل %s

en: undefined target (fs_file)
ar: الهدف غير معرف (fs_file)

en: non-canonical target path (real: %s)
ar: مسار الهدف غير معيارى (الحقيقي: %s)

en: unreachable on boot required target: %m
ar: يتعذر الوصول إلى الهدف المطلوب عند الإقلاع: %m

en: unreachable target: %m
ar: يتعذر الوصول للهدف: %m

en: target is not a directory
ar: الهدف ليس دليلاً

en: target exists
ar: الهدف موجود

en: unreachable on boot required source: %s=%s
ar: يتعذر الوصول للمصدر المطلوب عند الإقلاع: %s=%s

en: unreachable: %s=%s
ar: يتعذر الوصول: %s=%s

en: %s=%s translated to %s
ar: تُرجم %s=%s إلى %s

en: undefined source (fs_spec)
ar: المصدر غير معرف (fs_spec)

en: unsupported source tag: %s
ar: وسم مصدر غير مدعوم: %s

en: do not check %s source (pseudo/net)
ar: لا تفحص مصدر %s (وهمي/شبكة)

en: unreachable source: %s: %m
ar: يتعذر الوصول للمصدر: %s: %m

en: non-bind mount source %s is a directory or regular file
ar: مصدر الوصل غير المرتبط %s عبارة عن دليل أو ملف عادي

en: source %s is not a block device
ar: المصدر %s ليس جهاز كتلة

en: source %s exists
ar: المصدر %s موجود

en: VFS options: %s
ar: خيارات VFS: %s

en: FS options: %s
ar: خيارات FS: %s

en: userspace options: %s
ar: خيارات فضاء المستخدم: %s

en: unsupported swaparea discard policy: %s
ar: سياسة تجاهل منطقة التبديل غير مدعومة: %s

en: failed to parse swaparea priority option
ar: فشل تحليل خيار أولوية منطقة التبديل

en: do not check %s FS type (pseudo/net)
ar: لا تفحص نوع نظام ملفات %s (وهمي/شبكة)

en: "none" FS type is recommended for bind or move operations only
ar: يُوصى بنوع نظام الملفات "none" لعمليات الربط (bind) أو النقل فقط

en: %s seems unsupported by the current kernel
ar: يبدو أن %s غير مدعوم من النواة الحالية

en: reason unknown
ar: السبب مجهول

en: cannot detect on-disk filesystem type (%s)
ar: يتعذر كشف نوع نظام الملفات على القرص (%s)

en: %s does not match with on-disk %s
ar: %s لا يتطابق مع %s الموجود على القرص

en: on-disk %s seems unsupported by the current kernel
ar: %s على القرص يبدو غير مدعوم من النواة الحالية

en: FS type is %s
ar: نوع نظام الملفات هو %s

en: recommended root FS passno is 1 (current is %d)
ar: قيمة passno الموصى بها لنظام ملفات الجذر هي 1 (الحالية هي %d)

en: your fstab has been modified, but systemd still uses the old version;
           use 'systemctl daemon-reload' to reload
ar: جرت تعديلات على fstab، لكن systemd لا يزال يستخدم النسخة القديمة؛
           استخدم 'systemctl daemon-reload' لإعادة التحميل

en: %d parse error | %d parse errors
ar[0]: %d خطأ تحليل
ar[1]: خطأ تحليل واحد
ar[2]: خطآ تحليل
ar[3]: %d أخطاء تحليل
ar[4]: %d خطأ تحليل
ar[5]: %d خطأ تحليل

en: , %d error | , %d errors
ar[0]: ، %d خطأ
ar[1]: ، خطأ واحد
ar[2]: ، خطآن
ar[3]: ، %d أخطاء
ar[4]: ، %d خطأ
ar[5]: ، %d خطأ

en: , %d warning | , %d warnings
ar[0]: ، %d تحذير
ar[1]: ، تحذير واحد
ar[2]: ، تحذيران
ar[3]: ، %d تحذيرات
ar[4]: ، %d تحذير
ar[5]: ، %d تحذير

en: Success, no errors or warnings detected
ar: نجاح، لم يُكشف عن أخطاء أو تحذيرات

en: no appropriate ioctl for the desired namespace
ar: لا توجد ioctl مناسبة لنطاق التسمية المطلوب

en: failed to determine %s namespace for process %d
ar: فشل تحديد نطاق تسمية %s للعملية %d

en:  %s [options] PID[:inode]...
ar:  %s [خيارات] PID[:فهرس_العقدة]...

en: Print the unique inode number of a process's file descriptor or namespace.
ar: طباعة رقم فهرس العقدة الفريد لواصف ملف العملية أو نطاق تسميتها.

en:  -p, --print-pid     enable PID:inode format printing
ar:  -p, --print-pid     تمكين الطباعة بتنسيق PID:inode

en:      --cgroupns      act on the cgroup namespace
ar:      --cgroupns      العمل على نطاق تسمية cgroup

en:      --ipcns         act on the ipc namespace
ar:      --ipcns         العمل على نطاق تسمية ipc

en:      --mntns         act on the mount namespace
ar:      --mntns         العمل على نطاق تسمية الوصل

en:      --netns         act on the net namespace
ar:      --netns         العمل على نطاق تسمية الشبكة

en:      --pidfs         act on the pidfs file descriptor (default)
ar:      --pidfs         العمل على واصف ملف pidfs (مبدئي)

en:      --pidns         act on the pid namespace
ar:      --pidns         العمل على نطاق تسمية معرف العملية

en:      --timens        act on the time namespace
ar:      --timens        العمل على نطاق تسمية الوقت

en:      --userns        act on the user namespace
ar:      --userns        العمل على نطاق تسمية المستخدم

en:      --utsns         act on the uts namespace
ar:      --utsns         العمل على نطاق تسمية uts

en: no process specified
ar: لم تحدد أي عملية

en: invalid PID argument '%s'
ar: معطى معرف عملية (PID) غير صالح '%s'

en: empty long option after -l or --long argument
ar: خيار طويل فارغ بعد معطى -l أو --long

en: unknown shell after -s or --shell argument
ar: صدفة مجهولة بعد معطى -s أو --shell

en:  %1$s <optstring> <parameters>
     %1$s [options] [--] <optstring> <parameters>
     %1$s [options] -o|--options <optstring> [options] [--] <parameters>
ar:  %1$s <سلسلة_خيارات> <معاملات>
     %1$s [خيارات] [--] <سلسلة_خيارات> <معاملات>
     %1$s [خيارات] -o|--options <سلسلة_خيارات> [خيارات] [--] <معاملات>

en: Parse command options.
ar: تحليل خيارات الأمر.

en:  -a, --alternative             allow long options starting with single -
ar:  -a, --alternative             السماح بالخيارات الطويلة التي تبدأ بـ - واحدة

en:  -l, --longoptions <longopts>  the long options to be recognized
ar:  -l, --longoptions <خيارات_طويلة>  ‎الخيارات الطويلة التي يجب التعرف عليها

en:  -n, --name <progname>         the name under which errors are reported
ar:  -n, --name <اسم_برنامج>         ‎الاسم الذي تبلغ الأخطاء تحته

en:  -o, --options <optstring>     the short options to be recognized
ar:  -o, --options <اسم_الخيارات>     ‎الخيارات القصيرة التي يجب التعرف عليها

en:  -q, --quiet                   disable error reporting by getopt(3)
ar:  -q, --quiet                   تعطيل الإبلاغ عن الأخطاء بواسطة getopt(3)

en:  -Q, --quiet-output            no normal output
ar:  -Q, --quiet-output            لا مخرجات عادية

en:  -s, --shell <shell>           set quoting conventions to those of <shell>
ar:  -s, --shell <صدفة>           ‎اضبط قواعد الاقتباس لتوافق تلك الخاصة الصدفة المعطاة

en:  -T, --test                    test for getopt(1) version
ar:  -T, --test                    اختبار إصدار getopt(1)

en:  -u, --unquoted                do not quote the output
ar:  -u, --unquoted                لا تقتبس المخرجات

en:  -U, --unknown                 leave unknown options as they are (implies -q)
ar:  -U, --unknown                 ترك الخيارات المجهولة كما هي (يتضمن -q)

en: missing optstring argument
ar: مُعطى سلسلة الخيارات مفقود

en: internal error, contact the author.
ar: خطأ داخلي، تواصل مع المؤلف.

en: could not compile regular expression %s: %s
ar: تعذر تصريف التعبير النمطي %s: %s

en: Mode:
ar: الوضع:

en: dry-run
ar: تجربة وهمية

en: real
ar: حقيقي

en: Method:
ar: الطريقة:

en: Files:
ar: الملفات:

en: %-25s %zu files
ar: %-25s %zu ملفات

en: Linked:
ar: موصول:

en: %-25s %zu xattrs
ar: %-25s %zu سمات إضافية

en: Compared:
ar: مقارن:

en: Skipped reflinks:
ar: وصلات مرجعية متخطاة:

en: Saved:
ar: محفوظ:

en: %-25s %<PRId64>.%06<PRId64> seconds
ar: %-25s %<PRId64>.%06<PRId64> ثوانٍ

en: Duration:
ar: المدة:

en: cannot get xattr names for %s
ar: يتعذر الحصول على أسماء xattr لـ %s

en: cannot get xattr value of %s for %s
ar: يتعذر الحصول على قيمة xattr لـ %s في %s

en: Comparing xattrs of %s to %s
ar: مقارنة xattrs لـ %s مع %s

en: Reflinking failed, fallback to hardlinking
ar: فشل الربط المرجعي (Reflinking)، العودة إلى الربط الصلب (hardlinking)

en: %s%sLinking %s to %s (-%s)
ar: %s%sربط %s بـ %s (-%s)

en: [DryRun]
ar: [تجربة وهمية]

en: cannot link %s to %s
ar: يتعذر ربط %s بـ %s

en: cannot rename %s to %s
ar: يتعذر تغيير اسم %s إلى %s

en: Skipped (excluded subtree) %s
ar: تخطى (شجرة فرعية مستبعدة) %s

en: Skipped (excluded) %s
ar: تخطى (مستبعد) %s

en: Skipped (smaller than configured size) %s
ar: تخطى (أصغر من الحجم المضبوط) %s

en: Skipped (greater than configured size) %s
ar: تخطى (أكبر من الحجم المضبوط) %s

en: Skipped (specified more than once) %s
ar: تخطى (محدد أكثر من مرة) %s

en: cannot continue
ar: يتعذر الاستمرار

en: Skipped (memory constraints) %s
ar: تُخطي (بسبب قيود الذاكرة) %s

en: Skipped (attributes mismatch) %s
ar: تخطى (عدم تطابق السمات) %s

en: Skipped (already reflink) %s
ar: تخطى (ربط مرجعي بالفعل) %s

en: Skipped (content mismatch) %s
ar: تخطى (عدم تطابق المحتوى) %s

en:  %s [options] <directory>|<file> ...
ar:  %s [خيارات] <دليل>|<‎ملف> ...

en: Consolidate duplicate files using hardlinks.
ar: دمج الملفات المكررة باستخدام الروابط الصلبة.

en:  -c, --content              compare only file contents, same as -pot
ar:  -c, --content              مقارنة محتويات الملفات فقط، مثل -pot

en:  -b, --io-size <size>       I/O buffer size for file reading
                                  (speedup, using more RAM)
ar:  -b, --io-size <حجم>       ‎حجم ذاكرة الإدخال/الإخراج الوسيطة لقراءة الملفات
    ‎                              (تسريع، يستهلك ذاكرة وصول عشوائي أكبر)

en:  -d, --respect-dir          directory names have to be identical
ar:  -d, --respect-dir          يجب أن تكون أسماء الأدلة متطابقة

en:  -f, --respect-name         filenames have to be identical
ar:  -f, --respect-name         يجب أن تكون أسماء الملفات متطابقة

en:  -F, --prioritize-trees     files found in the earliest specified top-level
                                  directory have higher priority (but this has
                                  lower precedence than --maximize/--minimize)
ar:  -F, --prioritize-trees     الملفات الموجودة في أول دليل مستوى رئيس محدد
                                  لها أولوية أعلى (لكن لها أسبقية أقل
                                  من --maximize/--minimize)

en:  -i, --include <regex>      regular expression to include files/dirs
ar:  -i, --include <تعبير_نمطي>      ‎تعبير نمطي لتضمين الملفات/الأدلة

en:  -l, --list-duplicates      just list paths of duplicates, don't link them
ar:  -l, --list-duplicates      طباعة كل مجموعة من الملفات المكررة

en:  -m, --maximize             keep the file with the most links
ar:  -m, --maximize             الإبقاء على الملف صاحب أكثر عدد من الوصلات

en:  -M, --minimize             keep the file with the fewest links
ar:  -M, --minimize             الإبقاء على الملف صاحب أقل عدد من الوصلات

en:      --mount                stay within the same filesystem
ar:      --mount                البقاء داخل نفس نظام الملفات

en:  -n, --dry-run              don't actually link anything
ar:  -n, --dry-run              عدم ربط أي شيء فعلياً

en:  -o, --ignore-owner         ignore owner changes
ar:  -o, --ignore-owner         تجاهل تغييرات المالك

en:  -O, --keep-oldest          keep the oldest file of multiple equal files
                                  (lower precedence than minimize/maximize)
ar:  -O, --keep-oldest          الاحتفاظ بأقدم ملف من عدة ملفات متساوية
    ‎                              (أسبقية أقل من minimize/maximize)

en:  -p, --ignore-mode          ignore changes of file mode
ar:  -p, --ignore-mode          تجاهل التغييرات في نمط الملف

en:  -q, --quiet                quiet mode - don't print anything
ar:  -q, --quiet                الوضع الهادئ - لا تطبع أي شيء

en:  -r, --cache-size <size>    memory limit for cached file content data
ar:  -r, --cache-size <حجم>    ‎حد الذاكرة لبيانات محتوى الملفات في الخبيئة

en:      --reflink[=<when>]     create clone/CoW copies (auto, always, never)
ar:      --reflink[=<متى>]     إنشاء نسخ clone/CoW (آليauto، دائماًalways، البتةnever)

en:      --skip-reflinks        skip already cloned files (enabled on --reflink)
ar:      --skip-reflinks        تخطي الملفات المستنسخة بالفعل (مفعل مع --reflink)

en:  -s, --minimum-size <size>  minimum size for files
ar:  -s, --minimum-size <حجم>  ‎الحد الأدنى لحجم الملفات

en:  -S, --maximum-size <size>  maximum size for files
ar:  -S, --maximum-size <حجم>  ‎الحد الأقصى لحجم الملفات

en:  -t, --ignore-time          ignore timestamps (when testing for equality)
ar:  -t, --ignore-time          تجاهل الطوابع الزمنية (عند اختبار التساوي)

en:  -v, --verbose              verbose output (repeat for more verbosity)
ar:  -v, --verbose              مخرجات مفصلة (كرر الخيار لمزيد من التفصيل)

en:  -x, --exclude <regex>      regular expression to exclude files
ar:  -x, --exclude <تعبير_نمطي>      ‎تعبير نمطي لاستبعاد الملفات

en:      --exclude-subtree <regex>  regular expression to exclude directories
ar:      --exclude-subtree <تعبير_نمطي>  ‎تعبير نمطي لاستبعاد الأدلة

en:  -X, --respect-xattrs       respect extended attributes
ar:  -X, --respect-xattrs       مراعاة السمات الممتدة

en:  -y, --method <name>        file content comparison method
ar:  -y, --method <اسم>        ‎طريقة مقارنة محتوى الملفات

en:  -z, --zero                 delimit output with NULs instead of newlines
ar:  -z, --zero                 فصل المخرجات برمز NUL بدلاً من السطور الجديدة

en: failed to parse minimum size
ar: فشل تحليل الحد الأدنى للحجم

en: failed to parse maximum size
ar: فشل تحليل الحد الأقصى للحجم

en: failed to parse cache size
ar: فشل تحليل حجم الخبيئة

en: failed to parse I/O size
ar: فشل تحليل حجم الإدخال/الإخراج

en: unsupported reflink mode: %s
ar: وضع reflink غير مدعوم: %s

en: cannot register exit handler
ar: يتعذر تسجيل معالج الخروج

en: no directory or file specified
ar: لم يُحدد دليل أو ملف

en: cannot initialize %s method, use 'memcmp' fallback
ar: يتعذر تهيئة طريقة %s، استخدام 'memcmp' كبديل

en: failed to initialize files comparer
ar: فشل تهيئة مقارن الملفات

en: Scanning [device/inode/links]:
ar: فحص [الجهاز/inode/الروابط]:

en: cannot get realpath: %s
ar: يتعذر الحصول على المسار الحقيقي: %s

en: cannot process %s
ar: يتعذر معالجة %s

en: Pending (thread)
ar: معلق (خيط)

en: Pending (process)
ar: معلق (عملية)

en: Blocked
ar: محجوب

en: Ignored
ar: متجاهل

en: Caught
ar: مقتنص

en: failed to initialize procfs handler
ar: فشل تهيئة معالج procfs

en: cannot open /proc/%d/status
ar: يتعذر فتح /proc/%d/status

en: unexpected sigmask format: %s (%s)
ar: تنسيق sigmask غير متوقع: %s (%s)

en: unknown signal %s; valid signals:
ar: إشارة غير معروفة %s؛ الإشارات الصالحة:

en:  %s [options] <pid>|<pid>:<pidfd_ino>|<name>...
ar:  %s [خيارات] <pid>|<pid>:<pidfd_ino>|<الاسم>...

en: Forcibly terminate a process.
ar: إنهاء عملية قسراً.

en:  -a, --all              do not restrict the name-to-pid conversion to processes
                              with the same uid as the present process
ar:  -a, --all              لا تقيد تحويل الاسم إلى pid للعمليات
    ‎                          التي تملك نفس uid العملية الحالية

en:  -s, --signal <signal>  send this <signal> instead of SIGTERM
ar:  -s, --signal <إشارة>  ‎إرسال هذه الـإشارة المعطاة بدلاً من SIGTERM

en:  -q, --queue <value>    use sigqueue(2), not kill(2), and pass <value> as data
ar:  -q, --queue<قيمة>    ‎استخدام sigqueue(2)، وليس kill(2)، وتمرير<قيمة> كبيانات

en:      --timeout <milliseconds> <follow-up signal>
                            wait up to timeout and send follow-up signal
ar:      --timeout <ملي_ثانية> <‎إشارة_متابعة>
    ‎                        الانتظار حتى انتهاء المهلة وإرسال إشارة متابعة

en:  -p, --pid              print pids without signaling them
ar:  -p, --pid              طباعة pids دون إرسال إشارات إليها

en:  -l, --list[=<signal>|=0x<sigmask>]
                            list signal names, convert a signal number to a name,
                              or convert a signal mask to names
ar:  -l, --list[=<الإشارة>|=0x<قناع_الإشارة>]
                            سرد أسماء الإشارات، أو تحويل رقم الإشارة إلى اسم،
                              أو تحويل قناع الإشارة إلى أسماء

en:  -L, --table            list signal names and numbers
ar:  -L, --table            سرد أسماء وأرقام الإشارات

en:  -r, --require-handler  do not send signal if signal handler is not present
ar:  -r, --require-handler  لا ترسل إشارة إذا لم يكن معالج الإشارة موجوداً

en:  -d, --show-process-state <pid>
                            show signal related fields in /proc/<pid>/status
ar:  -d, --show-process-state <pid>
    ‎                        إظهار الحقول المتعلقة بالإشارات في /proc/<pid>/status

en:      --verbose          print pids that will be signaled
ar:      --verbose          طباعة pids التي سيُرسل إشارة إليها

en:  (with:
ar:  (بواسطة:

en: invalid sigmask format: %s
ar: تنسيق قناع الإشارة غير صالح: %s

en: unknown signal: %s
ar: إشارة مجهولة: %s

en: invalid PID argument
ar: معطى PID غير صالح

en: %s and %s are mutually exclusive
ar: %s و %s متنافيان

en: argument error
ar: خطأ في المعطى

en: invalid signal name or number: %s
ar: اسم أو رقم إشارة غير صالح: %s

en: pidfd_send_signal() failed
ar: فشل pidfd_send_signal()

en: timeout, sending signal %d to pid %d
ar: انتهت المهلة، يرسل الإشارة %d إلى pid %d

en: sending signal %d to pid %d
ar: يرسل الإشارة %d إلى pid %d

en: sending signal to %s failed
ar: فشل إرسال الإشارة إلى %s

en: not signalling pid %d, it has no userspace handler for signal %d
ar: لا يرسل إشارة إلى pid %d، لعدم وجود معالج في مساحة المستخدم للإشارة %d

en: cannot find process "%s"
ar: يتعذر العثور على العملية "%s"

en:  -a, --active            print lastlog excluding '**Never logged in**' users
ar:  -a, --active            طباعة السجل الأخير مع استبعاد المستخدمين الذين لم يسجلوا دخولهم قط

en:  -b, --before DAYS       print only records older than DAYS
ar:  -b, --before أيام       ‎طباعة السجلات الأقدم من عدد أيام معين فقط

en:  -C, --clear             clear record of a user (requires -u)
ar:  -C, --clear             مسح سجل مستخدم (يتطلب -u)

en:  -d, --database FILE     use FILE as lastlog2 database
ar:  -d, --database ملف     ‎استخدام الملف كقاعدة بيانات lastlog2

en:  -i, --import FILE       import data from old lastlog file
ar:  -i, --import ملف       ‎استيراد البيانات من ملف lastlog قديم

en:  -r, --rename NEWNAME    rename existing user to NEWNAME (requires -u)
ar:  -r, --rename إسم_جديد    ‎إعادة تسمية مستخدم موجود إلى الاسم الجديد (يتطلب -u)

en:  -s, --service           display PAM service
ar:  -s, --service           عرض خدمة PAM

en:  -S, --set               set lastlog record to current time (requires -u)
ar:  -S, --set               ضبط سجل lastlog على الوقت الحالي (يتطلب -u)

en:  -t, --time DAYS         print only lastlog records more recent than DAYS
ar:  -t, --time أيام         ‎طباعة سجلات lastlog الأحدث من عدد أيام معين فقط

en:  -u, --user LOGIN        print lastlog record of the specified LOGIN
ar:  -u, --user ولوج        ‎طباعة سجل الولوج لاسم الدخول المحدد

en: Cannot parse days
ar: يتعذر تحليل الأيام

en: Option -C, -i and -S cannot be used together
ar: لا يمكن استخدام الخيارات -C و -i و -S معاً

en: Couldn't initialize lastlog2 environment
ar: تعذر تهيئة بيئة lastlog2

en: Couldn't import entries from '%s'
ar: تعذر استيراد المدخلات من '%s'

en: Options -C, -r and -S require option -u to specify the user
ar: تتطلب الخيارات -C و -r و -S الخيار -u لتحديد المستخدم

en: User '%s' does not exist.
ar: المستخدم '%s' غير موجود.

en: Couldn't remove entry for '%s'
ar: تعذر إزالة مدخلة '%s'

en: Could not determine current time
ar: تعذر تحديد الوقت الحالي

en: Couldn't update login time for '%s'
ar: تعذر تحديث وقت الدخول لـ '%s'

en: Couldn't rename entry '%s' to '%s'
ar: تعذر إعادة تسمية المدخلة '%s' إلى '%s'

en: Couldn't read entries for all users
ar: تعذر قراءة المدخلات لجميع المستخدمين

en: unknown facility name: %s
ar: اسم مرفق مجهول: %s

en: unknown priority name: %s
ar: اسم أولوية مجهول: %s

en: openlog %s: pathname too long
ar: openlog %s: مسار الاسم طويل جداً

en: socket %s
ar: مقبس %s

en: failed to resolve name %s port %s: %s
ar: فشل تحليل الاسم %s المنفذ %s: %s

en: failed to connect to %s port %s
ar: فشل الاتصال بـ %s المنفذ %s

en: maximum input lines (%d) exceeded
ar: تجاوز الحد الأقصى لخطوط الإدخال (%d)

en: gettimeofday() failed
ar: فشل gettimeofday()

en: send message failed
ar: فشل إرسال الرسالة

en: structured data ID '%s' is not unique
ar: معرف البيانات المهيكلة '%s' ليس فريداً

en: --sd-id was not specified for --sd-param %s
ar: لم يتم تحديد --sd-id لـ --sd-param %s

en: localtime() failed
ar: فشل localtime()

en: hostname '%s' is too long
ar: اسم المضيف '%s' طويل جداً

en: tag '%s' is too long
ar: الوسم '%s' طويل جداً

en: ignoring unknown option argument: %s
ar: تجاهل معطى خيار مجهول: %s

en: invalid argument: %s: using automatic errors
ar: معطى غير صالح: %s: يستخدم أخطاء آليّة

en:  %s [options] [<message>]
ar:  %s [خيارات] [<رسالة>]

en: Enter messages into the system log.
ar: إدخال الرسائل في سجل النظام.

en:  -i                       log the logger command's PID
ar:  -i                       تسجيل معرف عملية (PID) أمر المسجل

en:      --id[=<id>]          log the given <id>, or otherwise the PID
ar:      --id[=<معرف>]          تسجيل المعرف المعطى، أو معرف العملية (PID) بخلاف ذلك

en:  -f, --file <file>        log the contents of this file
ar:  -f, --file <ملف>        ‎تسجيل محتويات هذا الملف

en:  -e, --skip-empty         do not log empty lines when processing files
ar:  -e, --skip-empty         عدم تسجيل الخطوط الفارغة عند معالجة الملفات

en:      --no-act             do everything except the write the log
ar:      --no-act             القيام بكل شيء عدا كتابة السجل

en:  -p, --priority <prio>    mark given message with this priority
ar:  -p, --priority <أولوية>    ‎تحديد الرسالة المعطاة بهذه الأولوية

en:      --octet-count        use rfc6587 octet counting
ar:      --octet-count        استخدام عد الثمانيات rfc6587

en:      --prio-prefix        look for a prefix on every line read from stdin
ar:      --prio-prefix        البحث عن بادئة في كل خط يقرأ من المدخل القياسي

en:  -s, --stderr             output message to standard error as well
ar:  -s, --stderr             إخراج الرسالة إلى الخطأ القياسي أيضاً

en:  -S, --size <size>        maximum size for a single message
ar:  -S, --size <حجم>        ‎الحجم الأقصى لرسالة واحدة

en:  -t, --tag <tag>          mark every line with this tag
ar:  -t, --tag <وسم>          ‎تحديد كل سطر بهذا الوسم

en:  -n, --server <name>      write to this remote syslog server
ar:  -n, --server <اسم>      ‎الكتابة إلى خادم سجل النظام البعيد هذا

en:  -P, --port <port>        use this port for UDP or TCP connection
ar:  -P, --port <منفذ>        ‎استخدام هذا المنفذ لاتصال UDP أو TCP

en:  -T, --tcp                use TCP only
ar:  -T, --tcp                استخدام TCP فقط

en:  -d, --udp                use UDP only
ar:  -d, --udp                استخدام UDP فقط

en:      --rfc3164            use the obsolete BSD syslog protocol
ar:      --rfc3164            استخدام ميفاق سجل نظام BSD المتروك

en:      --rfc5424[=<snip>]   use the syslog protocol (the default for remote);
                                <snip> can be notime, or notq, and/or nohost
ar:      --rfc5424[=<snip>]   ‎استخدام ميفاق سجل النظام (المبدئي للبعيد)؛
                                <snip> قد يكون notime، أو notq، و/أو nohost

en:      --sd-id <id>         rfc5424 structured data ID
ar:      --sd-id <معرف>         ‎معرف البيانات المهيكلة rfc5424

en:      --sd-param <data>    rfc5424 structured data name=value
ar:      --sd-param <بيانات>    ‎بيانات مهيكلة rfc5424 الاسم=القيمة

en:      --msgid <msgid>      set rfc5424 message id field
ar:      --msgid <معرف_رسالة>      ‎ضبط حقل معرف رسالة rfc5424

en:  -u, --socket <socket>    write to this Unix socket
ar:  -u, --socket <مقبس>    ‎الكتابة إلى مقبس يونكس هذا

en:      --socket-errors on|off|auto
                              print connection errors when using Unix sockets
ar:      --socket-errors on|off|auto
    ‎                          طباعة أخطاء الاتصال عند استخدام مقابس يونكس

en:      --journald[=<file>]  write journald entry
ar:      --journald[=<ملف>]  كتابة مدخلة journald

en: file %s
ar: ملف %s

en: failed to parse id
ar: فشل تحليل المعرف

en: failed to parse message size
ar: فشل تحليل حجم الرسالة

en: --msgid cannot contain space
ar: لا يمكن لـ --msgid احتواء مسافة

en: invalid structured data ID: '%s'
ar: معرف بيانات مهيكل غير صالح: '%s'

en: invalid structured data parameter: '%s'
ar: معامل بيانات مهيكل غير صالح: '%s'

en: --file <file> and <message> are mutually exclusive; file is ignored
ar: --file <ملف> و <رسالة> متعارضان؛ جرى تجاهل الملف

en: journald entry could not be written
ar: تعذر كتابة مدخلة journald

en:  %s [options] <string> [<file>...]
ar:  %s [خيارات] <سلسلة_محارف> [<‎ملف>...]

en: Display lines beginning with a specified string.
ar: عرض الأسطر التي تبدأ بسلسلة محددة.

en:  -a, --alternative        use the alternative dictionary
ar:  -a, --alternative        استخدام القاموس البديل

en:  -d, --alphanum           compare only blanks and alphanumeric characters
ar:  -d, --alphanum           مقارنة الفراغات والمحارف الأبجدية الرقمية فقط

en:  -f, --ignore-case        ignore case differences when comparing
ar:  -f, --ignore-case        تجاهل حالة الأحرف عند المقارنة

en:  -t, --terminate <char>   define the string-termination character
ar:  -t, --terminate <محرف>   ‎تحديد محرف إنهاء السلسلة

en: alignment offset
ar: إزاحة المحاذاة

en: udev ID (based on ID-LINK)
ar: معرف udev (بناءً على ID-LINK)

en: the shortest udev /dev/disk/by-id link name
ar: أقصر اسم لرابط udev /dev/disk/by-id

en: discard alignment offset
ar: إزاحة محاذاة المهملات

en: dax-capable device
ar: جهاز يدعم dax

en: discard granularity, use <number> if --bytes is given
ar: دقة المهملات، استخدم <رقم> إذا أعطي الخيار --bytes

en: disk sequence number
ar: رقم تسلسل القرص

en: discard max bytes, use <number> if --bytes is given
ar: أقصى بايتات للمهملات، استخدم <رقم> إذا أعطي الخيار --bytes

en: discard zeroes data
ar: المهملات تصفر البيانات

en: filesystem size available for unprivileged users, use <number> if --bytes is given
ar: حجم نظام الملفات المتاح للمستخدمين غير المفوضين، استخدم <رقم> إذا أعطي الخيار --bytes

en: mounted filesystem roots
ar: جذور نظام الملفات الموصولة

en: filesystem version
ar: إصدار نظام الملفات

en: group name
ar: اسم المجموعة

en: Host:Channel:Target:Lun for SCSI
ar: Host:Channel:Target:Lun لـ SCSI

en: removable or hotplug device (usb, pcmcia, ...)
ar: جهاز قابل للإزالة أو التوصيل السريع (usb، pcmcia، ...)

en: internal kernel device name
ar: اسم جهاز النواة الداخلي

en: filesystem LABEL
ar: ملصق (LABEL) نظام الملفات

en: logical sector size
ar: حجم القطاع المنطقي

en: major device number
ar: رقم الجهاز الرئيسي

en: minor device number
ar: رقم الجهاز الفرعي

en: minimum I/O size
ar: أدنى حجم إدخال/إخراج

en: device identifier
ar: معرف الجهاز

en: device node permissions
ar: أذونات عقدة الجهاز

en: device queues
ar: طوابير الجهاز

en: device name
ar: اسم الجهاز

en: optimal I/O size
ar: حجم الإدخال/إخراج الأمثل

en: partition LABEL
ar: ملصق (LABEL) القسم

en: partition number as read from the partition table
ar: رقم القسم كما هو مقروء من جدول الأقسام

en: partition type name
ar: اسم نوع القسم

en: partition type code or UUID
ar: رمز نوع القسم أو UUID

en: path to the device node
ar: مسار عقدة الجهاز

en: physical sector size
ar: حجم القطاع الفعلي

en: internal parent kernel device name
ar: اسم جهاز النواة الأب الداخلي

en: partition table type
ar: نوع جدول الأقسام

en: partition table identifier (usually UUID)
ar: معرف جدول الأقسام (عادة UUID)

en: adds randomness
ar: يضيف عشوائية

en: read-ahead of the device
ar: القراءة المسبقة للجهاز

en: device revision
ar: مراجعة الجهاز

en: removable device
ar: جهاز قابل للإزالة

en: rotational device
ar: جهاز دوار

en: read-only device
ar: جهاز للقراءة فقط

en: request queue size
ar: حجم طابور الطلبات

en: I/O scheduler name
ar: اسم جدولة الإدخال/إخراج

en: disk serial number
ar: الرقم التسلسلي للقرص

en: size of the device, use <number> if --bytes is given
ar: حجم الجهاز، استخدم <رقم> إذا أعطي الخيار --bytes

en: partition start offset (in 512-byte sectors)
ar: إزاحة بداية القسم (بقطاعات سعة 512 بايت)

en: state of the device
ar: حالة الجهاز

en: de-duplicated chain of subsystems
ar: سلسلة الأنظمة الفرعية المزيلة للتكرار

en: all locations where device is mounted
ar: جميع المواقع التي وصل الجهاز بها

en: where the device is mounted
ar: أين جرى وصل الجهاز

en: device transport type
ar: نوع نقل الجهاز

en: device type
ar: نوع الجهاز

en: device vendor
ar: مورد الجهاز

en: write same max bytes, use <number> if --bytes is given
ar: أقصى بايتات لكتابة نفس القيمة، استخدم <رقم> إذا أعطي الخيار --bytes

en: unique storage identifier
ar: معرف التخزين الفريد

en: zone model
ar: نموذج المنطقة

en: zone size, use <number> if --bytes is given
ar: حجم المنطقة، استخدم <رقم> إذا أعطي الخيار --bytes

en: zone write granularity, use <number> if --bytes is given
ar: دقة كتابة المنطقة، استخدم <رقم> إذا أعطي الخيار --bytes

en: zone append max bytes, use <number> if --bytes is given
ar: أقصى بايتات لإلحاق المنطقة، استخدم <رقم> إذا أعطي الخيار --bytes

en: number of zones
ar: عدد المناطق

en: maximum number of open zones
ar: أقصى عدد من المناطق المفتوحة

en: maximum number of active zones
ar: أقصى عدد من المناطق النشطة

en: failed to allocate device
ar: فشل في تخصيص الجهاز

en: failed to open device directory in sysfs
ar: فشل في فتح دليل الجهاز في sysfs

en: %s: failed to get sysfs name
ar: %s: فشل في الحصول على اسم sysfs

en: %s: failed to get whole-disk device number
ar: %s: فشل في الحصول على رقم جهاز القرص بالكامل

en: failed to allocate /sys handler
ar: فشل في تخصيص معالج /sys

en: failed to parse list '%s'
ar: فشل في تحليل القائمة '%s'

note: TRANSLATORS: The standard value for %d is 256.
en: the list of excluded devices is too large (limit is %d devices)
ar: قائمة الأجهزة المستثناة كبيرة جداً (الحد هو %d من الأجهزة)

note: TRANSLATORS: The standard value for %d is 256.
en: the list of included devices is too large (limit is %d devices)
ar: قائمة الأجهزة المشمولة كبيرة جداً (الحد هو %d من الأجهزة)

en: unexpected counter specification: %s
ar: تخصيص عداد غير متوقع: %s

en: counter not properly specified
ar: العداد غير مخصص بشكل صحيح

en: unsupported counter type: %s
ar: نوع عداد غير مدعوم: %s

en: Summary:
ar: ملخص:

en:  %s [options] [<device> ...]
ar:  %s [خيارات] [<جهاز> ...]

en: List information about block devices.
ar: يسرد معلومات حول أجهزة الكتل.

en:  -A, --noempty        don't print empty devices
ar:  -A, --noempty        لا تطبع الأجهزة الفارغة

en:  -D, --discard        print discard capabilities
ar:  -D, --discard        اطبع قدرات الإهمال (discard)

en:  -E, --dedup <column> de-duplicate output by <column>
ar:  -E, --dedup <العمود> ‎أزل تكرار المخرجات حسب العمود ا لمعطى

en:  -I, --include <list> show only devices with specified major numbers
ar:  -I, --include <قائمة> ‎أظهر فقط الأجهزة ذات الأرقام الرئيسية المحددة

en:  -J, --json           use JSON output format
ar:  -J, --json           استخدم تنسيق مخرجات JSON

en:  -M, --merge          group parents of sub-trees (RAIDs, Multi-path)
ar:  -M, --merge          جمّع أصول الأشجار الفرعية (RAIDs، ومسارات متعددة)

en:  -O, --output-all     output all columns
ar:  -O, --output-all     أخرج كافة الأعمدة

en:  -Q, --filter <expr>  print only lines matching the expression
ar:  -Q, --filter <تعبير> ‎اطبع فقط الأسطر التي تطابق التعبير

en:      --highlight <expr> colorize lines matching the expression
ar:      --highlight <تعبير> ‎لون الأسطر التي تطابق التعبير

en:      --ct-filter <expr> restrict the next counter
ar:      --ct-filter <تعبير> ‎قيد العداد التالي

en:      --ct <name>[:<param>[:<func>]] define a custom counter
ar:      --ct <الاسم>[:<‎المعامل>[:<‎الدالة>]] ‎عرف عدادًا مخصصًا

en:  -S, --scsi           output info about SCSI devices
ar:  -S, --scsi           أخرج معلومات حول أجهزة SCSI

en:  -N, --nvme           output info about NVMe devices
ar:  -N, --nvme           أخرج معلومات حول أجهزة NVMe

en:  -v, --virtio         output info about virtio devices
ar:  -v, --virtio         أخرج معلومات حول أجهزة virtio

en:  -T, --tree[=<column>] use tree format output
ar:  -T, --tree[=<العمود>] استخدم تنسيق الشجرة للمخرجات

en:  -a, --all            print all devices
ar:  -a, --all            اطبع كافة الأجهزة

en:  -b, --bytes          print SIZE in bytes instead of a human-readable format
ar:  -b, --bytes          اطبع الحجم بالبايت بدلاً من التنسيق المقروء بشريًا

en:  -d, --nodeps         don't print slaves or holders
ar:  -d, --nodeps         لا تطبع التوابع أو الحائزين

en:  -e, --exclude <list> exclude devices by major number (default: RAM disks)
ar:  -e, --exclude <قائمة> ‎استبعد الأجهزة حسب الرقم الرئيسي (مبدئي: أقراص RAM)

en:  -f, --fs             output info about filesystems
ar:  -f, --fs             أخرج معلومات حول أنظمة الملفات

en:      --hyperlink[=<when>]
                          print paths as hyperlinks (always|never|auto)
ar:      --hyperlink[=<متى>]
                          طباعة المسارات كارتباطات تشعبية (always|never|auto)

en:  -i, --ascii          use ascii characters only
ar:  -i, --ascii          استخدم محارف ascii فقط

en:  -l, --list           use list format output
ar:  -l, --list           استخدم تنسيق القائمة للمخرجات

en:  -m, --perms          output info about permissions
ar:  -m, --perms          أخرج معلومات حول الأذونات

en:  -n, --noheadings     don't print headings
ar:  -n, --noheadings     لا تطبع الترويسات

en:  -o, --output <list>  output columns (see --list-columns)
ar:  -o, --output <القائمة>  ‎أعمدة المخرجات (انظر --list-columns)

en:  -p, --paths          print complete device path
ar:  -p, --paths          اطبع مسار الجهاز الكامل

en:  -s, --inverse        inverse dependencies
ar:  -s, --inverse        اعكس التبعيات

en:  -t, --topology       output info about topology
ar:  -t, --topology       أخرج معلومات حول الطوبولوجيا

en:  -w, --width <num>    specifies output width as number of characters
ar:  -w, --width <الرقم>    ‎يحدد عرض المخرجات بعدد المحارف

en:  -x, --sort <column>  sort output by <column>
ar:  -x, --sort <عمود>  ‎فرز المخرجات حسب العمود المعطى

en:  -y, --shell          use column names that can be used as shell variables
ar:  -y, --shell          استخدم أسماء الأعمدة التي يمكن استخدامها كمتغيرات شل

en:  -z, --zoned          print zone related information
ar:  -z, --zoned          اطبع المعلومات المتعلقة بالنطاقات

en:      --sysroot <dir>  use specified directory as system root
ar:      --sysroot <المجلد>  ‎استخدم المجلد المحدد كجذر للنظام

en:      --properties-by <list>
                          methods used to gather data (default: file,udev,blkid)
ar:      --properties-by <القائمة>
    ‎                      الطرق المستخدمة لجمع البيانات (مبدئي: file,udev,blkid)

en: failed to access sysfs directory: %s
ar: فشل الوصول إلى مجلد sysfs: %s

en: invalid output width number argument
ar: معامل عرض المخرجات الرقمي غير صالح

en: failed to allocate device tree
ar: فشل تخصيص شجرة الأجهزة

en: unknown properties probing method: %s
ar: طريقة سبر خصائص غير معروفة: %s

en: Unknown clock type %d
ar: نوع ساعة غير معروف %d

en: type
ar: النوع

en: numeric id
ar: المعرف الرقمي

en: symbolic name
ar: الاسم الرمزي

en: readable name
ar: الاسم المقروء

en: numeric time
ar: الوقت الرقمي

en: human readable ISO time
ar: وقت ISO المقروء بشريًا

en: human readable resolution
ar: الدقة المقروءة بشريًا

en: resolution
ar: الدقة

en: human readable relative time
ar: الوقت النسبي المقروء بشريًا

en: namespace offset
ar: إزاحة مساحة الأسماء

en:  -J, --json                 use JSON output format
ar:  -J, --json                 استخدم تنسيق مخرجات JSON

en:  -n, --noheadings           don't print headings
ar:  -n, --noheadings           لا تطبع الترويسات

en:  -o, --output <list>        output columns
ar:  -o, --output <قائمة>        ‎أعمدة المخرجات

en:      --output-all           output all columns
ar:      --output-all           أخرج كافة الأعمدة

en:  -r, --raw                  use raw output format
ar:  -r, --raw                  استخدم تنسيق المخرجات الخام

en:  -t, --time <clock>         show current time of single clock
ar:  -t, --time <ساعة>         ‎أظهر الوقت الحالي لساعة واحدة

en:  --no-discover-dynamic      do not try to discover dynamic clocks
ar:  --no-discover-dynamic      لا تحاول اكتشاف الساعات الديناميكية

en:  -d, --dynamic-clock <path> also display specified dynamic clock
ar:  -d, --dynamic-clock <مسار> ‎اعرض أيضًا الساعة الديناميكية المحددة

en:  -c, --cpu-clock <pid>      also display CPU clock of specified process
ar:  -c, --cpu-clock <pid>      اعرض أيضًا ساعة وحدة المعالجة المركزية لعملية محددة

en:  -x, --rtc <path>           also display specified RTC
ar:  -x, --rtc <مسار>           ‎عرض ساعة RTC المحددة أيضاً

en: Unknown clock: %s
ar: ساعة غير معروفة: %s

en: failed to format iso time
ar: فشل تنسيق وقت iso

en: failed to format relative time
ar: فشل تنسيق الوقت النسبي

en: Could not glob: %d
ar: تعذر تنفيذ المطابقة (glob): %d

en: ioctl(RTC_RD_NAME) to %s to read the time failed
ar: فشل ioctl(RTC_RD_NAME) إلى %s لقراءة الوقت

en: Could not get CPU clock of process %jd: %s
ar: تعذر الحصول على ساعة وحدة المعالجة المركزية للعملية %jd: %s

en: failed to get time
ar: فشل الحصول على الوقت

en: command of the process holding the lock
ar: أمر العملية التي تحتجز القفل

en: PID of the process holding the lock
ar: معرف العملية التي تحتجز القفل

en: kind of lock
ar: نوع القفل

en: size of the lock, use <number> if --bytes is given
ar: حجم القفل، استخدم <الرقم> إذا أعطي الخيار --bytes

en: lock access mode
ar: وضع الوصول للقفل

en: mandatory state of the lock: 0 (none), 1 (set)
ar: حالة القفل الإلزامية: 0 (لا شيء)، 1 (محدد)

en: relative byte offset of the lock
ar: إزاحة البايت النسبية للقفل

en: ending offset of the lock
ar: إزاحة نهاية القفل

en: path of the locked file
ar: مسار الملف المقفل

en: PID of the process blocking the lock
ar: معرف العملية (PID) التي تعيق القفل

en: holders of the lock
ar: حاملو القفل

en: failed to parse '%s'
ar: فشل تحليل '%s'

en: failed to parse ID
ar: فشل تحليل المعرف

en: failed to parse start
ar: فشل تحليل البداية

en: failed to parse end
ar: فشل تحليل النهاية

en: (undefined)
ar: (غير محدد)

en: List local system locks.
ar: يسرد أقفال النظام المحلية.

en:  -b, --bytes            print SIZE in bytes rather than in human readable format
ar:  -b, --bytes            يطبع الحجم بالبايت بدلاً من صيغة سهلة القراءة

en:  -i, --noinaccessible   ignore locks without read permissions
ar:  -i, --noinaccessible   يتجاهل الأقفال التي لا تملك صلاحيات قراءة

en:  -n, --noheadings       don't print headings
ar:  -n, --noheadings       لا يطبع الترويسات

en:      --output-all       output all columns
ar:      --output-all       يخرج كافة الأعمدة

en:  -p, --pid <pid>        display only locks held by this process
ar:  -p, --pid <pid>        يعرض الأقفال التي تملكها هذه العملية فقط

en:  -r, --raw              use the raw output format
ar:  -r, --raw              يستخدم صيغة الإخراج الخام

en: Generate magic cookies for xauth.
ar: يولد ملفات تعريف الارتباط السحرية (magic cookies) لـ xauth.

en:  -f, --file <file>     use file as a cookie seed
ar:  -f, --file <ملف>     ‎يستخدم ملفاً كبذرة لملف تعريف الارتباط

en:  -m, --max-size <num>  limit how much is read from seed files
ar:  -m, --max-size <رقم>  ‎يحدد الكمية المقروءة من ملفات البذرة

en:  -v, --verbose         explain what is being done
ar:  -v, --verbose         يشرح ما يجري القيام به

en: <num>
ar: <رقم>

en: Got %zu byte from %s
     | Got %zu bytes from %s
ar[0]: وصل %zu بايت من %s
ar[1]: وصل %zu بايت واحد من %s
ar[2]: وصل %zu بايتان من %s
ar[3]: وصلت %zu بايتات من %s
ar[4]: وصل %zu بايتاً من %s
ar[5]: وصل %zu بايت من %s

en: closing %s failed
ar: فشل إغلاق %s

en: failed to parse length
ar: فشل تحليل الطول

en: --max-size ignored when used without --file
ar: يجاهل --max-size عند استخدامه بدون --file

en: Got %d byte from %s
     | Got %d bytes from %s
ar[0]: وصل %d بايت من %s
ar[1]: وصل %d بايت واحد من %s
ar[2]: وصل %d بايتان من %s
ar[3]: وصلت %d بايتات من %s
ar[4]: وصل %d بايتاً من %s
ar[5]: وصل %d بايت من %s

en: failed to read symlink: %s
ar: فشل قراءة الوصلة الرمزية: %s

en:  %s [options] <pathname>...
ar:  %s [خيارات] <اسم_المسار>...

en: Follow a pathname until a terminal point is found.
ar: يتتبع اسم المسار حتى العثور على نقطة نهائية.

en:  -x, --mountpoints   show mount point directories with a 'D'
     -m, --modes         show the mode bits of each file
     -o, --owners        show owner and group name of each file
     -l, --long          use a long listing format (-m -o -v) 
     -n, --nosymlinks    don't follow symlinks
     -v, --vertical      vertical align of modes and owners
ar:  -x, --mountpoints   يعرض أدلة نقاط الوصل بالعلامة 'D'
     -m, --modes         يعرض بتات الوضع لكل ملف
     -o, --owners        يعرض اسم المالك والمجموعة لكل ملف
     -l, --long          يستخدم صيغة إدراج طويلة (-m -o -v) 
     -n, --nosymlinks    لا يتبع الوصلات الرمزية
     -v, --vertical      محاذاة رأسية للأوضاع والمالكين

en:  -Z, --context       print any security context of each file
ar:  -Z, --context       يطبع أي سياق أمني لكل ملف

en: pathname argument is missing
ar: معطى اسم المسار مفقود

en: failed to allocate GID cache
ar: فشل تخصيص خبيئة معرف المجموعة (GID cache)

en: %s: exceeded limit of symlinks
ar: %s: تجاوز الحد المسموح للوصلات الرمزية

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a system file
en: cannot parse %s
ar: لا يمكن تحليل %s

en:  %s [options] [--set <size>] [--] [command]
ar:  %s [خيارات] [--set <حجم>] [--] [أمر]

en:  %s [options] --get
ar:  %s [خيارات] --get

note: TRANSLATORS: 'command' refers to a program argument
en: Set or examine pipe buffer sizes and optionally execute command.
ar: يضبط أو يفحص أحجام مخزن الأنبوب المؤقت وينفذ أمراً اختيارياً.

en:  -g, --get          examine pipe buffers
ar:  -g, --get          يفحص مخازن الأنبوب المؤقتة

en:  -s, --set <size>   the buffer size to be used (default: %u)
ar:  -s, --set <حجم>    ‎حجم المخزن المؤقت المراد استخدامه (مبدئي: %u)

en:  -f, --file <path>  act on a file
ar:  -f, --file <مسار>  ‎يعمل على ملف

en:  -n, --fd <num>     act on a file descriptor
ar:  -n, --fd <رقم>     ‎يعمل على واصف ملف

en:  -i, --stdin        act on standard input
ar:  -i, --stdin        يعمل على المدخل القياسي

en:  -o, --stdout       act on standard output
ar:  -o, --stdout       يعمل على المخرج القياسي

en:  -e, --stderr       act on standard error
ar:  -e, --stderr       يعمل على الخطأ القياسي

en:  -c, --check        do not continue after an error
ar:  -c, --check        لا يكمل بعد وقوع خطأ

en:  -q, --quiet        do not warn of non-fatal errors
ar:  -q, --quiet        لا يحذر من الأخطاء غير القاتلة

en:  -v, --verbose      provide detailed output
ar:  -v, --verbose      يوفر إخراجاً مفصلاً

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file
en: cannot get pipe buffer size of %s
ar: لا يمكن الحصول على حجم مخزن الأنبوب المؤقت لـ %s

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file
en: cannot set pipe buffer size of %s
ar: لا يمكن ضبط حجم مخزن الأنبوب المؤقت لـ %s

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file, '%d' to a buffer size in bytes
en: %s pipe buffer size set to %d
ar: ضبط حجم مخزن أنبوب %s إلى %d

en: cannot specify a command with --get
ar: لا يمكن تحديد أمر مع --get

note: TRANSLATORS: a column that contains the names of files that are unix pipes
en: pipe
ar: أنبوب

note: TRANSLATORS: a column that contains buffer sizes in bytes
en: size
ar: الحجم

note: TRANSLATORS: a column that contains an amount of data which has not been used by a program
en: unread
ar: غير مقروء

en: using last specified size
ar: يستخدم آخر حجم محدد

en: %s: overwrite `%s'?
ar: %s: هل تريد الكتابة فوق `%s'؟

en: %s: not accessible
ar: %s: لا يمكن الوصول إليه

en: %s: not a symbolic link
ar: %s: ليس وصلة رمزية

en: %s: readlink failed
ar: %s: فشل readlink

en: Skipping existing link: `%s' -> `%s'
ar: يتخطى الوصلة الموجودة: `%s' -> `%s'

en: %s: unlink failed
ar: %s: فشل unlink

en: %s: symlinking to %s failed
ar: %s: فشل إنشاء الوصلة الرمزية إلى %s

en: Skipping existing file: `%s'
ar: يتخطى الملف الموجود: `%s'

en: %s: rename to %s failed
ar: %s: فشل تغيير الاسم إلى %s

en:  %s [options] <substring> <replacement> <file>...
ar:  %s [خيارات] <‎سلسلة_فرعية> <‎بديل> <‎ملف>...

en: Rename files.
ar: يغير أسماء الملفات.

en:  -v, --verbose       explain what is being done
ar:  -v, --verbose       يشرح ما يجري القيام به

en:  -s, --symlink       act on the target of symlinks
ar:  -s, --symlink       يعمل على هدف الوصلات الرمزية

en:  -n, --no-act        do not make any changes
ar:  -n, --no-act        لا يجري أي تغييرات

en:  -a, --all           replace all occurrences
ar:  -a, --all           يستبدل كافة التكرارات

en:  -l, --last          replace only the last occurrence
ar:  -l, --last          يستبدل التكرار الأخير فقط

en:  -o, --no-overwrite  don't overwrite existing files
ar:  -o, --no-overwrite  لا يكتب فوق الملفات الموجودة

en:  -i, --interactive   prompt before overwrite
ar:  -i, --interactive   يسأل قبل الكتابة فوق الملفات

en: failed to get terminal attributes
ar: فشل الحصول على سمات الطرفية

en: A daemon for generating UUIDs.
ar: عفريت لتوليد معرفات UUID.

en:  -p, --pid <path>        path to pid file
ar:  -p, --pid <مسار>        ‎المسار لملف pid

en:  -s, --socket <path>     path to socket
ar:  -s, --socket <مسار>     ‎المسار للمقبس

en:  -T, --timeout <sec>     specify inactivity timeout
ar:  -T, --timeout <ثانية>   ‎يحدد مهلة الخمول

en:  -k, --kill              kill running daemon
ar:  -k, --kill              إنهاء الخدمة الخلفية القائمة

en:  -r, --random            test random-based generation
ar:  -r, --random            اختبار التوليد العشوائي

en:  -t, --time              test time-based generation
ar:  -t, --time              اختبار التوليد المعتمد على الوقت

en:  -n, --uuids <num>       request number of uuids
ar:  -n, --uuids <رقم>       ‎طلب عدد من المعرفات الفريدة (uuids)

en:  -P, --no-pid            do not create pid file
ar:  -P, --no-pid            عدم إنشاء ملف معرف العملية (pid)

en:  -F, --no-fork           do not daemonize using double-fork
ar:  -F, --no-fork           عدم العمل كخدمة خلفية باستخدام double-fork

en:  -S, --socket-activation do not create listening socket
ar:  -S, --socket-activation عدم إنشاء مقبس استماع

en:  -C, --cont-clock[=<number>[hd]]
                             activate continuous clock handling
ar:  -C, --cont-clock[=<number>[hd]]
                             تنشيط التعامل المستمر مع الساعة

en:  -d, --debug             run in debugging mode
ar:  -d, --debug             التشغيل في وضع التنقيح

en:  -q, --quiet             turn on quiet mode
ar:  -q, --quiet             تفعيل الوضع الهادئ

en: bad arguments
ar: معطيات غير صالحة

en: socket
ar: مقبس

en: connect
ar: اتصال

en: write
ar: كتابة

en: read count
ar: عدد القراءات

en: bad response length
ar: طول استجابة غير صالح

en: cannot lock %s
ar: يتعذر قفل %s

en: couldn't create unix stream socket
ar: تعذر إنشاء مقبس تدفق يونكس

en: couldn't bind unix socket %s
ar: تعذر ربط مقبس يونكس %s

en: receiving signal failed
ar: فشل استقبال الإشارة

en: cannot set up timer
ar: يتعذر إعداد المؤقت

en: uuidd daemon is already running at pid %s
ar: خدمة uuidd تعمل بالفعل بالمعرف %s

en: couldn't listen on unix socket %s
ar: تعذر الاستماع على مقبس يونكس %s

en: could not truncate file: %s
ar: تعذر تقليص الملف: %s

en: sd_listen_fds() failed
ar: فشل sd_listen_fds()

en: no file descriptors received, check systemctl status uuidd.socket
ar: لا يوجد واصفات ملفات مستلمة، تحقق من حالة uuidd.socket عبر systemctl

en: too many file descriptors received, check uuidd.socket
ar: عدد واصفات الملفات المستلمة كبير جداً، تحقق من uuidd.socket

en: poll failed
ar: فشل الاقتراع (poll)

en: timeout [%d sec]
ar: مهلة الانتهاء [%d ثانية]

en: read failed
ar: فشلت القراءة

en: error reading from client, len = %d
ar: خطأ أثناء القراءة من العميل، الطول = %d

en: operation %d, incoming num = %d
ar: العملية %d، الرقم الوارد = %d

en: operation %d
ar: العملية %d

en: failed to open/lock clock counter
ar: فشل فتح/قفل عداد الساعة

en: Generated time UUID: %s
ar: معرف UUID زمني مولد: %s

en: Generated random UUID: %s
ar: معرف UUID عشوائي مولد: %s

en: Generated time UUID %s and %d following
     | Generated time UUID %s and %d following
ar[0]: جرى توليد معرف UUID زمني %s ويليه %d
ar[1]: جرى توليد معرف UUID زمني %s ويليه %d
ar[2]: جرى توليد معرف UUID زمني %s ويليهما %d
ar[3]: جرى توليد معرف UUID زمني %s ويليها %d
ar[4]: جرى توليد معرف UUID زمني %s ويليها %d
ar[5]: جرى توليد معرف UUID زمني %s ويليها %d

en: Generated %d UUID:
     | Generated %d UUIDs:
ar[0]: جرى توليد %d معرف UUID:
ar[1]: جرى توليد معرف %d واحد:
ar[2]: جرى توليد معرفين %d:
ar[3]: جرى توليد %d معرفات:
ar[4]: جرى توليد %d معرفاً:
ar[5]: جرى توليد %d معرف:

en: Invalid operation %d
ar: عملية غير صالحة %d

en: Unexpected reply length from server %d
ar: طول رد غير متوقع من الخادم %d

en: failed to parse --cont-clock/-C
ar: فشل تحليل --cont-clock/-C

en: failed to parse --uuids
ar: فشل تحليل --uuids

en: uuidd has been built without support for socket activation
ar: بناء uuidd جرى بدون دعم لتنشيط المقبس

en: failed to parse --timeout
ar: فشل تحليل --timeout

en: socket name too long: %s
ar: اسم المقبس طويل جداً: %s

en: Both --socket-activation and --socket specified. Ignoring --socket.
ar: جرى تحديد --socket-activation و --socket معاً. جرى تجاهل --socket.

en: error calling uuidd daemon (%s)
ar: خطأ أثناء استدعاء خدمة uuidd الخلفية (%s)

en: unexpected error
ar: خطأ غير متوقع

en: %s and %d subsequent UUID
     | %s and %d subsequent UUIDs
ar[0]: %s و %d معرف UUID لاحق
ar[1]: %s ومعرف UUID لاحق واحد
ar[2]: %s ومعرفان لاحقان
ar[3]: %s و %d معرفات لاحقة
ar[4]: %s و %d معرفاً لاحقاً
ar[5]: %s و %d معرف لاحق

en: List of UUIDs:
ar: قائمة المعرفات الفريدة (UUIDs):

en: failed to parse pid
ar: فشل تحليل معرف العملية (pid)

en: couldn't kill uuidd running at pid %d
ar: تعذر إنهاء uuidd القائم بالمعرف %d

en: Killed uuidd running at pid %d.
ar: جرى إنهاء uuidd القائم بالمعرف %d.

en: Create a new UUID value.
ar: إنشاء قيمة UUID جديدة.

en:  -r, --random          generate random-based uuid
ar:  -r, --random          توليد معرف uuid عشوائي آلي

en:  -t, --time            generate time-based uuid
ar:  -t, --time            توليد معرف uuid معتمد على الوقت

en:  -n, --namespace <ns>  generate hash-based uuid in this namespace
ar:  -n, --namespace <ns>  توليد معرف uuid معتمد على التجزئة في فضاء الأسماء هذا

en:                         available namespaces: %s
ar:                         فضاءات الأسماء المتاحة: %s

en:  -N, --name <name>     generate hash-based uuid from this name
ar:  -N, --name <اسم>     ‎توليد معرف uuid معتمد على التجزئة من هذا الاسم

en:  -m, --md5             generate md5 hash
ar:  -m, --md5             توليد تجزئة md5

en:  -C, --count <num>     generate more uuids in loop
ar:  -C, --count <رقم>     ‎توليد المزيد من المعرفات في حلقة

en:  -s, --sha1            generate sha1 hash
ar:  -s, --sha1            توليد تجزئة sha1

en:  -6, --time-v6         generate time-based v6 uuid
ar:  -6, --time-v6         توليد معرف uuid الإصدار 6 المعتمد على الوقت

en:  -7, --time-v7         generate time-based v7 uuid
ar:  -7, --time-v7         توليد معرف uuid الإصدار 7 المعتمد على الوقت

en:  -x, --hex             interpret name as hex string
ar:  -x, --hex             تفسير الاسم كسلسلة ست عشرية

en: not a valid hex string
ar: ليست سلسلة ست عشرية صالحة

en: invalid count
ar: عدد غير صالح

en: --namespace requires --name argument
ar: --namespace يتطلب معطى --name

en: --namespace requires --md5 or --sha1
ar: --namespace يتطلب --md5 أو --sha1

en: --name requires --namespace argument
ar: --name يتطلب معطى --namespace

en: --md5 or --sha1 requires --namespace argument
ar: --md5 أو --sha1 يتطلب معطى --namespace

en: unknown namespace alias: '%s'
ar: اسم مستعار لفضاء الأسماء غير معروف: '%s'

en: invalid uuid for namespace: '%s'
ar: معرف uuid غير صالح لفضاء الأسماء: '%s'

en: unique identifier
ar: المعرف الفريد

en: variant name
ar: اسم المتغير

en: type name
ar: اسم النوع

en: timestamp
ar: الطابع الزمني

en:  %s [options] <uuid ...>
ar:  %s [خيارات] <uuid ...>

en:  -J, --json             use JSON output format
ar:  -J, --json             استخدام تنسيق مخرجات JSON

en:  -n, --noheadings       don't print headings
ar:  -n, --noheadings       عدم طباعة العناوين

en:  -o, --output <list>    COLUMNS to display (see below)
ar:  -o, --output <قائمة>    ‎أعمدة لعرضها (انظر أدناه)

en:  -r, --raw              use the raw output format
ar:  -r, --raw              استخدم تنسيق المخرجات الخام

en: invalid
ar: غير صالح

en: other
ar: آخر

en: nil
ar: صفر

en: time-based
ar: قائم على الوقت

en: time-v6
ar: وقت-v6

en: time-v7
ar: وقت-v7

en: name-based
ar: قائم على الاسم

en: random
ar: عشوائي

en: sha1-based
ar: قائم على sha1

en: vendor
ar: المصنّع

en: failed to initialize output column
ar: فشل تهيئة عمود المخرجات

en: pidfd inode %<PRIu64> not found for PID %d
ar: لم يُعثر على فهرس عقدة pidfd رقم %<PRIu64> لمعرف العملية %d

en: PID %d has exited, skipping
ar: معرف العملية %d خرج، يتجاوز

en: could not open PID %d
ar: تعذر فتح معرف العملية (PID) %d

en: could not create timerfd
ar: تعذر إنشاء timerfd

en: could not set timer
ar: تعذر ضبط المؤقت

en: could not add timerfd
ar: تعذر إضافة timerfd

en: could not add listener
ar: تعذر إضافة مستمع

en: failure during wait
ar: فشل أثناء الانتظار

en: Timeout expired
ar: انتهت مهلة الانتظار

en: PID %d finished
ar: انتهى معرف العملية %d

en:  %s [options] %s...
ar:  %s [خيارات] %s...

en:  -v, --verbose           be more verbose
ar:  -v, --verbose           كن أكثر تفصيلاً

en:  -t, --timeout=<timeout> wait at most timeout seconds
ar:  -t, --timeout=<مهلة> ‎انتظر بحد أقصى ثواني المهلة

en:  -e, --exited            allow exited PIDs
ar:  -e, --exited            السماح بمعرفات العمليات الخارجة

en:  -c, --count=<count>     number of process exits to wait for
ar:  -c, --count=<عدد>‎     عدد عمليات الخروج التي يجب انتظارها

en: no PIDs specified
ar: لم تحدد معرفات عمليات

en: can't wait for %zu of %zu PIDs
ar: يتعذر انتظار %zu من أصل %zu من معرفات العمليات

en: could not create epoll
ar: تعذر إنشاء epoll

en:  %s [options] [-BMS <dir>... -f] <name>
ar:  %s [خيارات] [-BMS <دليل>... -f] <اسم>

en: Locate the binary, source, and manual-page files for a command.
ar: حدد موقع ملفات البرمجية، والمصدر، وصفحة الدليل لأمر ما.

en:  -b         search only for binaries
ar:  -b         بحث عن البرمجيات فقط

en:  -B <dirs>  define binaries lookup path
ar:  -B <أدلة>  ‎حدد مسار البحث عن البرمجيات

en:  -m         search only for manuals and infos
ar:  -m         بحث عن الأدلة والمعلومات فقط

en:  -M <dirs>  define man and info lookup path
ar:  -M <أدلة>  ‎حدد مسار البحث عن الأدلة والمعلومات

en:  -s         search only for sources
ar:  -s         بحث عن المصادر فقط

en:  -S <dirs>  define sources lookup path
ar:  -S <أدلة>  ‎حدد مسار البحث عن المصادر

en:  -f         terminate <dirs> argument list
ar:  -f         أنهِ قائمة وسائط الأدلة

en:  -u         search for unusual entries
ar:  -u         بحث عن مدخلات غير عادية

en:  -g         interpret name as glob (pathnames pattern)
ar:  -g         فسر الاسم كنمط مسار (glob)

en:  -l         output effective lookup paths
ar:  -l         أخرج مسارات البحث الفعلية

en: option -f is missing
ar: الخيار -f مفقود

en: partition/filesystem UUID
ar: UUID للقسم/نظام الملفات

en: magic string length
ar: طول السلسلة السحرية

en: superblock type
ar: نوع الكتلة الفائقة

en: magic string offset
ar: إزاحة السلسلة السحرية

en: type description
ar: وصف النوع

en: block device name
ar: اسم جهاز الكتلة

en: partition-table
ar: جدول الأقسام

en: error: %s: probing initialization failed
ar: خطأ: %s: فشل تهيئة الفحص

en: %s: failed to erase %s magic string at offset 0x%08jx
ar: %s: فشل مسح السلسلة السحرية %s عند الإزاحة 0x%08jx

en: %s: %zd byte was erased at offset 0x%08jx (%s):  | %s: %zd bytes were erased at offset 0x%08jx (%s):
ar[0]: %s: لم يمسح أي بايت %zd عند الإزاحة 0x%08jx (%s):
ar[1]: %s: مسح %zd بايت واحد عند الإزاحة 0x%08jx (%s):
ar[2]: %s: مسح %zd بايتان عند الإزاحة 0x%08jx (%s):
ar[3]: %s: مسح %zd بايتات عند الإزاحة 0x%08jx (%s):
ar[4]: %s: مسح %zd بايتًا عند الإزاحة 0x%08jx (%s):
ar[5]: %s: مسح %zd بايت عند الإزاحة 0x%08jx (%s):

en: %s: failed to create a signature backup
ar: %s: فشل إنشاء نسخة احتياطية للتوقيع

en: %s: calling ioctl to re-read partition table: %m
ar: %s: يستدعي ioctl لإعادة قراءة جدول الأقسام: %m

en: %s: ignoring nested "%s" partition table on non-whole disk device
ar: %s: يتجاهل جدول أقسام "%s" المتداخل على جهاز ليس قرصًا كاملاً

en: %s: offset 0x%jx not found
ar: %s: الإزاحة 0x%jx غير موجودة

en: Use the --force option to force erase.
ar: استخدم خيار --force لفرض المسح.

en: %s: cannot flush modified buffers
ar: %s: لا يمكن تفريغ المخازن المؤقتة المعدلة

en: Wipe signatures from a device.
ar: امسح التواقيع من الجهاز.

en:  -a, --all            wipe all magic strings (BE CAREFUL!)
ar:  -a, --all            امسح كل السلاسل السحرية (كن حذرًا!)

en:  -b, --backup[=<dir>] create a signature backup in <dir> or $HOME
ar:  -b, --backup[=<دليل>] ‎أنشئ نسخة احتياطية للتوقيع في الدليل المعطى أو $HOME

en:  -f, --force          force erasure
ar:  -f, --force          فرض المسح

en:  -i, --noheadings     don't print headings
ar:  -i, --noheadings     لا تطبع الترويسات

en:  -J, --json           use JSON output format
ar:  -J, --json           استخدم تنسيق مخرجات JSON

en:  -n, --no-act         do everything except the actual write() call
ar:  -n, --no-act         افعل كل شيء باستثناء استدعاء write() الفعلي

en:  -o, --offset <num>   offset to erase, in bytes
ar:  -o, --offset <عدد>   ‎الإزاحة للمسح، بالبايت

en:  -O, --output <list>  COLUMNS to display (see below)
ar:  -O, --output <قائمة> ‎أعمدة لعرضها (انظر أدناه)

en:  -p, --parsable       print out in parsable instead of printable format
ar:  -p, --parsable       اطبع بتنسيق قابل للتحليل بدلاً من التنسيق القابل للطباعة

en:  -q, --quiet          suppress output messages
ar:  -q, --quiet          اكتم رسائل المخرجات

en:  -t, --types <list>   limit the set of filesystem, RAIDs or partition tables
ar:  -t, --types <قائمة> ‎حدد مجموعة أنظمة الملفات أو RAID أو جداول الأقسام

en:      --lock[=<mode>] use exclusive device lock (%s, %s or %s)
ar:      --lock[=<وضع>] استخدم قفل الجهاز الحصري (%s، %s أو %s)

en: failed to create a signature backup, $HOME undefined
ar: فشل إنشاء نسخة احتياطية للتوقيع، $HOME غير معرف

en: The --backup option is meaningless in this context
ar: الخيار --backup لا معنى له في هذا السياق

en: Show or change the real-time scheduling attributes of a process.
ar: اعرض أو غير سمات جدولة الوقت الحقيقي لعملية ما.

en: Set policy:
     chrt [options] [<priority>] <command> [<argument>...]
     chrt --pid <policy-option> [options] [<priority>] <PID>
ar: اضبط السياسة:
     chrt [خيارات] [<أولوية>] <أمر‎> [<‎معطى>...]
     chrt --pid <‎خيارات-السياسة> [‎خيارات] [<‎أولوية>] <PID>

en: Get policy:
     chrt --pid <PID>
ar: احصل على السياسة:
     chrt --pid <PID>

en: Policy options:
ar: خيارات السياسة:

en:  -b, --batch          set policy to SCHED_BATCH
ar:  -b, --batch          ضبط السياسة إلى SCHED_BATCH

en:  -d, --deadline       set policy to SCHED_DEADLINE
ar:  -d, --deadline       ضبط السياسة إلى SCHED_DEADLINE

en:  -e, --ext            set policy to SCHED_EXT
ar:  -e, --ext            ضبط السياسة إلى SCHED_EXT

en:  -f, --fifo           set policy to SCHED_FIFO
ar:  -f, --fifo           ضبط السياسة إلى SCHED_FIFO

en:  -i, --idle           set policy to SCHED_IDLE
ar:  -i, --idle           ضبط السياسة إلى SCHED_IDLE

en:  -o, --other          set policy to SCHED_OTHER
ar:  -o, --other          ضبط السياسة إلى SCHED_OTHER

en:  -r, --rr             set policy to SCHED_RR (default)
ar:  -r, --rr             ضبط السياسة إلى SCHED_RR (مبدئي)

en: Scheduling options:
ar: خيارات الجدولة:

en:  -R, --reset-on-fork       set reset-on-fork flag
ar:  -R, --reset-on-fork       ضبط علم إعادة الضبط عند التفريع (reset-on-fork)

en:  -T, --sched-runtime <ns>  runtime parameter for DEADLINE
ar:  -T, --sched-runtime <ns>  معامل وقت التشغيل لـ DEADLINE

en:  -P, --sched-period <ns>   period parameter for DEADLINE
ar:  -P, --sched-period <ns>   معامل الفترة لـ DEADLINE

en:  -D, --sched-deadline <ns> deadline parameter for DEADLINE
ar:  -D, --sched-deadline <ns> معامل الموعد النهائي لـ DEADLINE

en: Other options:
ar: خيارات أخرى:

en:  -a, --all-tasks      operate on all the tasks (threads) for a given pid
ar:  -a, --all-tasks      العمل على كافة المهام (الخيوط) لمعرف عملية (pid) معين

en:  -m, --max            show min and max valid priorities
ar:  -m, --max            إظهار الحد الأدنى والأقصى للأولويات الصالحة

en:  -p, --pid            operate on existing given pid
ar:  -p, --pid            العمل على معرف عملية (pid) موجود

en:  -v, --verbose        display status information
ar:  -v, --verbose        عرض معلومات الحالة بالتفصيل

en: SCHED_OTHER, SCHED_BATCH and SCHED_DEADLINE
ar: SCHED_OTHER و SCHED_BATCH و SCHED_DEADLINE

en: SCHED_OTHER and SCHED_BATCH
ar: SCHED_OTHER و SCHED_BATCH

en: SCHED_OTHER and SCHED_DEADLINE
ar: SCHED_OTHER و SCHED_DEADLINE

en: failed to get pid %d's policy
ar: فشل جلب سياسة معرف العملية %d

en: failed to get pid %d's attributes
ar: فشل جلب سمات معرف العملية %d

en: pid %d's new scheduling policy: %s
ar: سياسة الجدولة الجديدة لمعرف العملية %d هي: %s

en: pid %d's current scheduling policy: %s
ar: سياسة الجدولة الحالية لمعرف العملية %d هي: %s

en: pid %d's new scheduling priority: %d
ar: أولوية الجدولة الجديدة لمعرف العملية %d هي: %d

en: pid %d's current scheduling priority: %d
ar: أولوية الجدولة الحالية لمعرف العملية %d هي: %d

en: pid %d's new runtime parameter: %ju
ar: معامل وقت التشغيل الجديد لمعرف العملية %d هو: %ju

en: pid %d's current runtime parameter: %ju
ar: معامل وقت التشغيل الحالي لمعرف العملية %d هو: %ju

en: pid %d's new runtime/deadline/period parameters: %ju/%ju/%ju
ar: معاملات وقت التشغيل/الموعد النهائي/الفترة الجديدة لمعرف العملية %d هي: %ju/%ju/%ju

en: pid %d's current runtime/deadline/period parameters: %ju/%ju/%ju
ar: معاملات وقت التشغيل/الموعد النهائي/الفترة الحالية لمعرف العملية %d هي: %ju/%ju/%ju

en: cannot obtain the list of tasks
ar: يتعذر الحصول على قائمة المهام

en: %s min/max priority	: %d/%d
ar: الأولوية الدنيا/القصوى لـ %s	: %d/%d

en: %s not supported?
ar: هل %s غير مدعوم؟

en: failed to set tid %d's policy
ar: فشل ضبط سياسة معرف الخيط %d

en: failed to set pid %d's policy
ar: فشل ضبط سياسة معرف العملية %d

en: invalid runtime argument
ar: معامل وقت تشغيل غير صالح

en: invalid period argument
ar: معامل فترة غير صالح

en: invalid deadline argument
ar: معامل موعد نهائي غير صالح

en: invalid priority argument
ar: معامل أولوية غير صالح

en: policy %s requires a priority argument
ar: تتطلب السياسة %s معطى للأولوية

en: --sched-runtime option is supported for %s
ar: خيار --sched-runtime مدعوم لـ %s

en: --sched-{deadline,period} options are supported for SCHED_DEADLINE only
ar: خيارات --sched-{deadline,period} مدعومة لـ SCHED_DEADLINE فقط

en: SCHED_DEADLINE is unsupported
ar: SCHED_DEADLINE غير مدعوم

en: unsupported priority value for the policy: %d: see --max for valid range
ar: قيمة أولوية غير مدعومة للسياسة: %d: انظر --max للنطاق الصالح

en: no command specified
ar: لم يُحدد أمر

en:  %s new [-t <TYPE>] -- PROGRAM [ARGS...]
ar:  %s new [-t <TYPE>] -- البرنامج [الوسطاء...]

en:  %s copy [--source <PID>] [-t <TYPE>] -- PROGRAM [ARGS...]
ar:  %s copy [--source <PID>] [-t <TYPE>] -- البرنامج [الوسطاء...]

en: Manage core-scheduling cookies for tasks.
ar: إدارة كعكات جدولة الأنوية للمهام.

en:  get      retrieve the core-scheduling cookie of a PID
ar:  get      استعادة كعكة جدولة الأنوية لمعرف عملية (PID)

en:  new      assign a new cookie to an existing PID,
                or execute a program with a new cookie
ar:  new      خصّص كعكة جديدة لمعرف عملية (PID) موجود،
                أو نفّذ برنامجاً بكعكة جديدة

en:  copy     copy the cookie from an existing PID to another PID,
                or execute a program with that copied cookie
ar:  copy     انسخ الكعكة من معرف عملية (PID) موجود إلى معرف عملية آخر،
                أو نفّذ برنامجاً بتلك الكعكة المنسوخة

en:  -s, --source <PID>       which PID to get the cookie from; if this option
                                is omitted, the PID of %s itself is used
ar:  -s, --source <PID>       أي معرف عملية (PID) تُجلب الكعكة منه؛ إذا حُذف
                                هذا الخيار، سيُستخدم معرف عملية %s نفسه

en:  -d, --dest <PID>         which PID to modify the cookie of
ar:  -d, --dest <PID>         أي معرف عملية (PID) تُعدّل كعكته

en:  -t, --dest-type <TYPE>   type of the new or destination PID; can be one
                                of: pid, tgid, pgid; default: tgid
ar:  -t, --dest-type <النوع>   ‎نوع معرف العملية الجديد أو الهدف؛ يمكن أن يكون
                                أحد: pid، tgid، pgid؛ المبدئي: tgid

en:  -v, --verbose      verbose
ar:  -v, --verbose      تفصيلي

en: Failed to get cookie from PID %d
ar: فشل جلب الكعكة من معرف العملية %d

en: Failed to create cookie for PID %d
ar: فشل إنشاء كعكة لمعرف العملية %d

en: Failed to pull cookie from PID %d
ar: فشل سحب الكعكة من معرف العملية %d

en: Failed to push cookie to PID %d
ar: فشل دفع الكعكة إلى معرف العملية %d

en: copied cookie 0x%llx from PID %d to PID %d
ar: نسخ الكعكة 0x%llx من معرف العملية %d إلى معرف العملية %d

en: set cookie of PID %d to 0x%llx
ar: ضبط كعكة معرف العملية %d إلى 0x%llx

en: '%s' is an invalid option. Must be one of pid/tgid/pgid
ar: '%s' خيار غير صالح. يجب أن يكون أحد pid/tgid/pgid

en: invalid PID for -s/--source
ar: معرف عملية غير صالح لـ -s/--source

en: invalid PID for -d/--dest
ar: معرف عملية غير صالح لـ -d/--dest

en: Unknown function
ar: وظيفة مجهولة

en: get does not accept the --dest option
ar: get لا تقبل الخيار --dest

en: new does not accept the --source option
ar: new لا تقبل الخيار --source

en: bad usage of the get function
ar: استخدام سيئ لوظيفة get

en: new requires either a -d/--dest or a command
ar: new تتطلب إما -d/--dest أو أمراً

en: copy requires either a -d/--dest or a command
ar: copy تتطلب إما -d/--dest أو أمراً

en: Core scheduling is not supported on this system. Either SMT is unavailable or your kernel does not support CONFIG_SCHED_CORE.
ar: جدولة الأنوية غير مدعومة على هذا النظام. إما أن SMT غير متاح أو أن نواتك لا تدعم CONFIG_SCHED_CORE.

en: cookie of PID %d is 0x%llx
ar: كعكة معرف العملية %d هي 0x%llx

en: ioprio_get failed
ar: فشل ioprio_get

en: %s: prio %lu
ar: %s: الأولوية %lu

en: ioprio_set failed
ar: فشل ioprio_set

en:  %1$s [options] -p <pid>...
     %1$s [options] -P <pgid>...
     %1$s [options] -u <uid>...
     %1$s [options] <command>
ar:  %1$s [خيارات] -p <pid>...
     %1$s [خيارات] -P <pgid>...
     %1$s [خيارات] -u <uid>...
     %1$s [خيارات] <أمر>

en: Show or change the I/O-scheduling class and priority of a process.
ar: إظهار أو تغيير فئة جدولة الإدخال/الإخراج وأولوية عملية ما.

en:  -c, --class <class>    name or number of scheduling class,
                              0: none, 1: realtime, 2: best-effort, 3: idle
ar:  -c, --class <فئة>    ‎اسم أو رقم فئة الجدولة،
    ‎                          0: لا شيء، 1: الوقت الحقيقي، 2: أفضل جهد، 3: خامل

en:  -n, --classdata <num>  priority (0..7) in the specified scheduling class,
                              only for the realtime and best-effort classes
ar:  -n, --classdata <رقم>  ‎الأولوية (0..7) في فئة الجدولة المحددة،
                              فقط لفئات الوقت الحقيقي وأفضل جهد

en:  -p, --pid <pid>...     act on these already running processes
ar:  -p, --pid <pid>...     العمل على هذه العمليات المشغلة مسبقًا

en:  -P, --pgid <pgrp>...   act on already running processes in these groups
ar:  -P, --pgid <pgrp>...   العمل على العمليات المشغلة مسبقًا في هذه المجموعات

en:  -t, --ignore           ignore failures
ar:  -t, --ignore           تجاهل الإخفاقات

en:  -u, --uid <uid>...     act on already running processes owned by these users
ar:  -u, --uid <uid>...     العمل على العمليات المشغلة مسبقًا والمملوكة لهؤلاء المستخدمين

en: invalid class data argument
ar: معطى بيانات الفئة غير صالح

en: invalid class argument
ar: معطى الفئة غير صالح

en: unknown scheduling class: '%s'
ar: فئة جدولة مجهولة: '%s'

en: can handle only one of pid, pgid or uid at once
ar: يمكن التعامل مع واحد فقط من pid أو pgid أو uid في المرة الواحدة

en: invalid PGID argument
ar: معطى PGID غير صالح

en: invalid UID argument
ar: معطى UID غير صالح

en: ignoring given class data for none class
ar: تجاهل بيانات الفئة المعطاة لفئة 'لا شيء'

en: ignoring given class data for idle class
ar: تجاهل بيانات الفئة المعطاة لفئة 'الخمول'

en: unknown prio class %d
ar: فئة أولوية مجهولة %d

en: Usage: %s [options] [mask | cpu-list] [pid|cmd [args...]]
ar: الاستخدام: %s [خيارات] [قناع | قائمة-المعالجات] [pid|الأمر [المعطيات...]]

en: Show or change the CPU affinity of a process.
ar: عرض أو تغيير تقارب المعالج لعملية ما.

en: Options:
     -a, --all-tasks         operate on all the tasks (threads) for a given pid
     -p, --pid               operate on existing given pid
     -c, --cpu-list          display and specify cpus in list format
ar: الخيارات:
     -a, --all-tasks         العمل على كافة المهام (الخيوط) لـ pid معين
     -p, --pid               العمل على pid موجود
     -c, --cpu-list          عرض وتحديد المعالجات بتنسيق قائمة

en: The default behavior is to run a new command:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    You can retrieve the mask of an existing task:
        %1$s -p 700
    Or set it:
        %1$s -p 03 700
    List format uses a comma-separated list instead of a mask:
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    Ranges in list format can take a stride argument:
        e.g. 0-31:2 is equivalent to mask 0x55555555
ar: السلوك المبدئي هو تشغيل أمر جديد:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    يمكنك استرجاع قناع مهمة موجودة:
        %1$s -p 700
    أو ضبطه:
        %1$s -p 03 700
    تنسيق القائمة يستخدم قائمة مفصولة بفاصلة بدلًا من القناع:
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    النطاقات في تنسيق القائمة يمكن أن تأخذ معطى خطوة:
        مثال: 0-31:2 يكافئ القناع 0x55555555

en: pid %d's new affinity list: %s
ar: قائمة التقارب الجديدة لـ pid %d هي: %s

en: pid %d's current affinity list: %s
ar: قائمة التقارب الحالية لـ pid %d هي: %s

en: pid %d's new affinity mask: %s
ar: قناع التقارب الجديد لـ pid %d هو: %s

en: pid %d's current affinity mask: %s
ar: قناع التقارب الحالي لـ pid %d هو: %s

en: internal error: conversion from cpuset to string failed
ar: خطأ داخلي: إخفاق التحويل من cpuset إلى نص

en: failed to set pid %d's affinity
ar: إخفاق ضبط تقارب pid %d

en: failed to get pid %d's affinity
ar: إخفاق جلب تقارب pid %d

en: affinity cannot be set due to PF_NO_SETAFFINITY flag set
ar: لا يمكن ضبط التقارب بسبب تعيين علامة PF_NO_SETAFFINITY

en: cannot determine NR_CPUS; aborting
ar: يتعذر تحديد NR_CPUS؛ جاري الإجهاض

en: cpuset_alloc failed
ar: إخفاق cpuset_alloc

en: failed to parse CPU list: %s
ar: إخفاق تحليل قائمة المعالج: %s

en: failed to parse CPU mask: %s
ar: إخفاق تحليل قناع المعالج: %s

en:  %1$s [options] --pid <pid> | <command> [<arg>...] | --system
ar:  %1$s [خيارات] --pid <pid> | <أمر> [‎<معطى>...] | --system

en: Show or change the utilization clamping attributes.
ar: عرض أو تغيير سمات تقييد الاستخدام.

en:  -m <value>           minimum utilization value to set
ar:  -m <قيمة>           ‎أدنى قيمة استخدام للضبط

en:  -M <value>           maximum utilization value to set
ar:  -M <قيمة>           ‎أقصى قيمة استخدام للضبط

en:  -p, --pid <pid>      operate on existing given pid
ar:  -p, --pid <pid>      العمل على pid موجود

en:  -s, --system         operate on system
ar:  -s, --system         العمل على النظام

en:  -R, --reset-on-fork  set reset-on-fork flag
ar:  -R, --reset-on-fork  ضبط علامة reset-on-fork

en: Utilization value range is [0:1024]. Use special -1 value to reset to system's default.
ar: نطاق قيمة الاستخدام هو [0:1024]. استخدم القيمة الخاصة -1 لإعادة الضبط إلى مبدئي النظام.

en: failed to get pid %d's uclamp values
ar: إخفاق جلب قيم uclamp لـ pid %d

en: %s (%d) util_clamp: min: %d max: %d
ar: %s (%d) util_clamp: الأدنى: %d الأقصى: %d

en: System util_clamp: min: %u max: %u
ar: util_clamp للنظام: الأدنى: %u الأقصى: %u

en: failed to set tid %d's uclamp values
ar: إخفاق ضبط قيم uclamp لـ tid %d

en: failed to set pid %d's uclamp values
ar: إخفاق ضبط قيم uclamp لـ pid %d

en: util_min must be <= util_max
ar: يجب أن تكون util_min أصغر من أو تساوي util_max

en: invalid util_min argument
ar: معطى util_min غير صالح

en: invalid util_max argument
ar: معطى util_max غير صالح

en: missing -p option
ar: الخيار -p مفقود

en: no cmd to execute
ar: لا يوجد أمر للتنفيذ

en: %s: Zero-filled %<PRIu64> bytes from the offset %<PRIu64>
ar: %s: ملء بالأصفار لـ %<PRIu64> بايت من الإزاحة %<PRIu64>

en: %s: Discarded %<PRIu64> bytes from the offset %<PRIu64>
ar: %s: إهمال %<PRIu64> بايت من الإزاحة %<PRIu64>

en: Discard the content of sectors on a device.
ar: إهمال محتوى القطاعات على جهاز ما.

en:  -f, --force         disable all checking
ar:  -f, --force         تعطيل كافة عمليات التحقق

en:  -l, --length <num>  length of bytes to discard from the offset
ar:  -l, --length <رقم>  ‎طول البايتات المراد إهمالها من الإزاحة

en:  -o, --offset <num>  offset in bytes to discard from
ar:  -o, --offset <رقم>  ‎الإزاحة بالبايتات المراد البدء بالإهمال منها

en:  -p, --step <num>    size of the discard iterations within the offset
ar:  -p, --step <رقم>    ‎حجم تكرارات الإهمال ضمن الإزاحة

en:  -q, --quiet         suppress warning messages
ar:  -q, --quiet         كتم رسائل التحذير

en:  -s, --secure        perform secure discard
ar:  -s, --secure        تنفيذ إهمال آمن

en:  -v, --verbose       print aligned length and offset
ar:  -v, --verbose       طباعة الطول والإزاحة المحاذيين

en:  -z, --zeroout       zero-fill rather than discard
ar:  -z, --zeroout       ملء بالأصفار بدلًا من الإهمال

en: %s: %s ioctl failed
ar: %s: إخفاق ioctl %s

en: failed to parse offset
ar: إخفاق تحليل الإزاحة

en: failed to parse step
ar: إخفاق تحليل الخطوة

en: unexpected number of arguments
ar: عدد غير متوقع من المعطيات

en: %s: BLKGETSIZE64 ioctl failed
ar: %s: إخفاق ioctl BLKGETSIZE64

en: %s: BLKSSZGET ioctl failed
ar: %s: إخفاق ioctl BLKSSZGET

en: %s: offset %<PRIu64> is not aligned to sector size %i
ar: %s: الإزاحة %<PRIu64> ليست محاذية لحجم القطاع %i

en: %s: offset is greater than device size
ar: %s: الإزاحة أكبر من حجم الجهاز

en: %s: length %<PRIu64> is not aligned to sector size %i
ar: %s: الطول %<PRIu64> ليس محاذيًا لحجم القطاع %i

en: Operation forced, data will be lost!
ar: العملية مفروضة قسرًا، ستفقد البيانات!

en: This is destructive operation, data will be lost! Use the -f option to override.
ar: هذه عملية تدميرية، ستفقد البيانات! استخدم الخيار -f للتجاوز.

en: failed to probe the device
ar: إخفاق فحص الجهاز

en:     Only the initiator that owns the reservation can write to the device. Any
        initiator can read from the device.
ar:     يمكن للمبادر الذي يملك الحجز فقط الكتابة على الجهاز. يمكن لأي
        مبادر القراءة من الجهاز.

en:     Only the initiator that owns the reservation can access the device.
ar:     يمكن للمبادر الذي يملك الحجز فقط الوصول إلى الجهاز.

en:     Only initiators with a registered key can write to the device, any initiator
        can read from the device.
ar:     يمكن للمبادرين ذوي المفاتيح المسجلة فقط الكتابة على الجهاز، ويمكن لأي مبادر
        القراءة من الجهاز.

en:     Only initiators with a registered key can access the device.
ar:     يمكن للمبادرين ذوي المفاتيح المسجلة فقط الوصول إلى الجهاز.

en:     Only initiators with a registered key can access the device. All initiators
        with a registered key are considered reservation holders. Please reference
        the SPC spec on the meaning of a reservation holder if you want to use this
        type.
ar:     يمكن للمبادرين ذوي المفاتيح المسجلة فقط الوصول إلى الجهاز. يُعتبر كل المبادرين
        ذوي المفاتيح المسجلة أصحاب حجز. يرجى مراجعة مواصفات SPC
        حول معنى صاحب الحجز إذا أردت استخدام هذا النوع.

en:     This command registers a new reservation if the key argument
        is non-null. If no existing reservation exists oldkey must be zero, if
        an existing reservation should be replaced oldkey must contain the old
        reservation key. If the key argument is 0 it unregisters the existing
        reservation passed in oldkey.
ar:     يسجل هذا الأمر حجزاً جديداً إذا كان معطى المفتاح (key)
        غير فارغ. إذا لم يوجد حجز سابق فيجب أن يكون oldkey صفراً، وإذا
        وجب استبدال حجز موجود فيجب أن يحتوي oldkey على مفتاح الحجز القديم.
        إذا كان معطى المفتاح 0 فسيُلغى تسجيل الحجز الموجود الممرر في oldkey.

en:     This command reserves the device and thus restricts access for other devices
        based on the type argument.  The key argument must be the existing
        reservation key for the device as acquired by the register, preempt,
        preempt-abort commands.
ar:     يحجز هذا الأمر الجهاز وبالتالي يقيّد الوصول للأجهزة الأخرى بناءً على
        معطى النوع. يجب أن يكون معطى المفتاح هو مفتاح الحجز الموجود للجهاز
        كما هو مكتسب عبر أوامر register أو preempt أو preempt-abort.

en:     This command releases the reservation specified by key and flags and thus
        removes any access restriction implied by it.
ar:     يحرر هذا الأمر الحجز المحدد بواسطة المفتاح والأعلام وبالتالي يزيل
        أي قيود وصول ناتجة عنه.

en:     This command releases the existing reservation referred to by old_key and
        replaces it with a new reservation of type for the reservation key key.
ar:     يحرر هذا الأمر الحجز الموجود المشار إليه بواسطة old_key ويستبدله
        بحجز جديد من النوع المذكور للمفتاح key.

en:     This command works like preempt except that it also aborts any outstanding
        command sent over a connection identified by oldkey.
ar:     يعمل هذا الأمر مثل preempt باستثناء أنه يجهض أيضاً أي أمر معلق
        أُرسل عبر اتصال معرف بواسطة oldkey.

en:     This command unregisters both key and any other reservation key registered
        with the device and drops any existing reservation.
ar:     يلغي هذا الأمر تسجيل المفتاح وأي مفتاح حجز آخر مسجل مع الجهاز
        ويُسقط أي حجز موجود.

en:     This command lists reservation keys currently registered with the device.
ar:     يسرد هذا الأمر مفاتيح الحجز المسجلة حالياً مع الجهاز.

en:     This command shows the current reservation.
ar:     يعرض هذا الأمر الحجز الحالي.

en:     Ignore the existing reservation key.  This is commonly supported for
        register command, and some implementation may support the flag for reserve
        command.
ar:     تجاهل مفتاح الحجز الموجود. هذا مدعوم بشكل شائع لأمر register،
        وقد تدعم بعض التطبيقات هذا العلم لأمر reserve.

en: No registered keys
ar: لا توجد مفاتيح مسجلة

en: Key: %#<PRIx64>
ar: المفتاح: %#<PRIx64>

en: Generation: %#x
ar: الجيل: %#x

en: Type: %s
ar: النوع: %s

en: No reservation
ar: لا يوجد حجز

en: unknown command
ar: أمر مجهول

en: pr ioctl failed
ar: إخفاق ioctl pr

en: error code 0x%x, for more detailed information see specification of device model.
ar: رمز الخطأ 0x%x، لمزيد من المعلومات التفصيلية راجع مواصفات طراز الجهاز.

en: Manage persistent reservations on a device.
ar: إدارة الحجوزات المستمرة على جهاز.

en:  -c, --command <cmd>      command for persistent reservations
ar:  -c, --command <cmd>      أمر للحجوزات المستمرة

en:  -k, --key <num>          key to operate on
ar:  -k, --key <رقم>          ‎المفتاح المراد العمل عليه

en:  -K, --oldkey <num>       old key to operate on
ar:  -K, --oldkey <رقم>       ‎المفتاح القديم المراد العمل عليه

en:  -f, --flag <flag>        command flag
ar:  -f, --flag <علامة>        ‎علامة الأمر

en:  -t, --type <type>        command type
ar:  -t, --type <نوع>        ‎نوع الأمر

en:  <cmd> is a command; available commands are:
ar:  <أمر> هو أمر المعطى؛ الأوامر المتاحة هي:

en:  <flag> is a command flag; available flags are:
ar:  <علامة> هي علامة أمر المعطاة؛ العلامات المتاحة هي:

en:  <type> is a command type; available types are:
ar:  <نوع> هو نوع أمر؛ الأنواع المتاحة هي:

en: failed to parse key
ar: فشل تحليل المفتاح

en: failed to parse old key
ar: فشل تحليل المفتاح القديم

en: unknown type
ar: نوع غير معروف

en: unknown flag
ar: علامة غير معروفة

en: Report zone information about the given device
ar: تقرير معلومات المنطقة عن الجهاز المعطى

en: Report sum of zone capacities for the given device
ar: تقرير مجموع سعات المناطق للجهاز المعطى

en: Reset a range of zones.
ar: تصفير نطاق من المناطق.

en: Open a range of zones.
ar: فتح نطاق من المناطق.

en: Close a range of zones.
ar: إغلاق نطاق من المناطق.

en: Set a range of zones to Full.
ar: ضبط نطاق من المناطق إلى ممتلئ.

en: %s: failed to get number of sectors
ar: %s: فشل الحصول على عدد القطاعات

en: %s: offset is greater than or equal to device size
ar: %s: الإزاحة أكبر من أو تساوي حجم الجهاز

en: %s: unable to determine zone size
ar: %s: تعذر تحديد حجم المنطقة

en: %s: BLKREPORTZONE ioctl failed
ar: %s: فشل BLKREPORTZONE ioctl

en: Found %d zones from 0x%<PRIx64>
ar: عُثر على %d مناطق من 0x%<PRIx64>

en:   start: 0x%09<PRIx64>, len 0x%06<PRIx64>, cap 0x%06<PRIx64>, wptr %s reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [type: %u(%s)]
ar:   البداية: 0x%09<PRIx64>، الطول 0x%06<PRIx64>، السعة 0x%06<PRIx64>، مؤشر الكتابة %s تصفير:%u غير تسلسلي:%u، حالة المنطقة:%2u(%s) [النوع: %u(%s)]

en:   start: 0x%09<PRIx64>, len 0x%06<PRIx64>, wptr %s reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [type: %u(%s)]
ar:   البداية: 0x%09<PRIx64>، الطول 0x%06<PRIx64>، مؤشر الكتابة %s تصفير:%u غير تسلسلي:%u، حالة المنطقة:%2u(%s) [النوع: %u(%s)]

en: %s: offset %<PRIu64> is not aligned to zone size %lu
ar: %s: الإزاحة %<PRIu64> غير محاذية لحجم المنطقة %lu

en: %s: number of sectors %<PRIu64> is not aligned to zone size %lu
ar: %s: عدد القطاعات %<PRIu64> غير محاذٍ لحجم المنطقة %lu

en: %s: successful %s of zones in range from %<PRIu64>, to %<PRIu64>
ar: %s: نجاح %s للمناطق في النطاق من %<PRIu64>، إلى %<PRIu64>

en:  %s <command> [options] <device>
ar:  %s <الأمر> [‎الخيارات] <الجهاز‎>

en: Run zone command on the given block device.
ar: تشغيل أمر المنطقة على جهاز الكتل المعطى.

en:  -o, --offset <sector>  start sector of zone to act (in 512-byte sectors)
ar:  -o, --offset <قطاع>    ‎قطاع البداية للمنطقة المستهدفة (بقطاعات سعة 512 بايت)

en:  -l, --length <sectors> maximum sectors to act (in 512-byte sectors)
ar:  -l, --length <قطاعات>   ‎أقصى عدد قطاعات للاستهداف (بقطاعات سعة 512 بايت)

en:  -c, --count <number>   maximum number of zones
ar:  -c, --count <عدد>      ‎أقصى عدد للمناطق

en:  -f, --force            enforce on block devices used by the system
ar:  -f, --force            فرض التنفيذ على أجهزة الكتل المستخدمة بواسطة النظام

en:  -v, --verbose          display more details
ar:  -v, --verbose          عرض مزيد من التفاصيل

en: <sector> and <sectors>
ar: <قطاع> و <قطاعات>

en: %s is not valid command name
ar: %s ليس اسم أمر صالح

en: failed to parse number of zones
ar: فشل تحليل عدد المناطق

en: failed to parse number of sectors
ar: فشل تحليل عدد القطاعات

en: failed to parse zone offset
ar: فشل تحليل إزاحة المنطقة

en: CPU %u does not exist
ar: المعالج %u غير موجود

en: CPU %u is not hot pluggable
ar: المعالج %u لا يدعم التوصيل السريع

en: CPU %u is already enabled
ar: المعالج %u مفعّل بالفعل

en: CPU %u is already disabled
ar: المعالج %u معطل بالفعل

en: CPU %u enable failed (CPU is deconfigured)
ar: فشل تفعيل المعالج %u (المعالج غير مضبوط)

en: CPU %u enable failed
ar: فشل تفعيل المعالج %u

en: CPU %u enabled
ar: المعالج %u مفعّل

en: CPU %u disable failed (last enabled CPU)
ar: فشل تعطيل المعالج %u (آخر معالج مفعّل)

en: CPU %u disable failed
ar: فشل تعطيل المعالج %u

en: CPU %u disabled
ar: المعالج %u معطّل

en: This system does not support rescanning of CPUs
ar: هذا النظام لا يدعم إعادة فحص المعالجات

en: Failed to trigger rescan of CPUs
ar: فشل إطلاق إعادة فحص المعالجات

en: Triggered rescan of CPUs
ar: أُطلق إعادة فحص المعالجات

en: This system does not support setting the dispatching mode of CPUs
ar: هذا النظام لا يدعم ضبط وضع إرسال المعالجات

en: Failed to set horizontal dispatch mode
ar: فشل ضبط وضع الإرسال الأفقي

en: Successfully set horizontal dispatching mode
ar: ضبط وضع الإرسال الأفقي بنجاح

en: Failed to set vertical dispatch mode
ar: فشل ضبط وضع الإرسال الرأسي

en: Successfully set vertical dispatching mode
ar: ضبط وضع الإرسال الرأسي بنجاح

en: CPU %u is not configurable
ar: المعالج %u غير قابل للضبط

en: CPU %u is already configured
ar: المعالج %u مضبوط بالفعل

en: CPU %u is already deconfigured
ar: المعالج %u غير مضبوط بالفعل

en: CPU %u deconfigure failed (CPU is enabled)
ar: فشل إلغاء ضبط المعالج %u (المعالج مفعّل)

en: CPU %u configure failed
ar: فشل ضبط المعالج %u

en: CPU %u configured
ar: المعالج %u مضبوط

en: CPU %u deconfigure failed
ar: فشل إلغاء ضبط المعالج %u

en: CPU %u deconfigured
ar: إلغاء ضبط المعالج %u

en: invalid CPU number in CPU list: %s
ar: رقم معالج غير صالح في قائمة المعالجات: %s

en: 
    Usage:
     %s [options]
ar: 
    الاستخدام:
     %s [الخيارات]

en: Configure CPUs in a multi-processor system.
ar: اضبط المعالجات في نظام متعدد المعالجات.

en:  -e, --enable <cpu-list>       enable cpus
     -d, --disable <cpu-list>      disable cpus
     -c, --configure <cpu-list>    configure cpus
     -g, --deconfigure <cpu-list>  deconfigure cpus
     -p, --dispatch <mode>         set dispatching mode
     -r, --rescan                  trigger rescan of cpus
ar:  -e, --enable <قائمة-المعالجات>       ‎تفعيل المعالجات
     -d, --disable <قائمة-المعالجات>      ‎تعطيل المعالجات
     -c, --configure <قائمة-المعالجات>    ‎اضبط المعالجات
     -g, --deconfigure <قائمة-المعالجات>  ‎إلغاء ضبط المعالجات
     -p, --dispatch <الوضع>               ‎ضبط وضع الإرسال
     -r, --rescan                         إطلاق إعادة فحص المعالجات

en: failed to initialize sysfs handler
ar: فشل تهيئة معالج sysfs

en: Memory Block %<PRIu64> (0x%016<PRIx64>-0x%016<PRIx64>)
ar: كتلة الذاكرة %<PRIu64> (0x%016<PRIx64>-0x%016<PRIx64>)

en: Failed to parse index
ar: فشل تحليل الفهرس

en: %s memmap-on-memory failed
ar: فشل memmap-on-memory لـ %s

en: %s must be deconfigured before using -m option
ar: يجب إلغاء ضبط %s قبل استخدام خيار -m

en: %s already configured
ar: %s مضبوط بالفعل

en: %s must be offline before deconfiguration
ar: يجب أن يكون %s غير متصل (offline) قبل إلغاء الضبط

en: %s already deconfigured
ar: %s ملغى ضبطه بالفعل

en: %s configure failed
ar: فشل ضبط %s

en: %s deconfigure failed
ar: فشل إلغاء ضبط %s

en: %s configure failed
ar: فشل ضبط %s

en: %s deconfigure failed
ar: فشل إلغاء ضبط %s

en: %s configured
ar: ضُبط %s

en: %s deconfigured
ar: أُلغي ضبط %s

en: %s enable failed
ar: فشل تفعيل %s

en: %s disable failed
ar: فشل تعطيل %s

en: %s enabled
ar: %s مفعّل

en: %s disabled
ar: %s معطّل

en: Could only enable %s of memory
ar: أمكن تفعيل %s فقط من الذاكرة

en: Could only disable %s of memory
ar: أمكن تعطيل %s فقط من الذاكرة

en: Cannot configure. Use -e instead.
ar: لا يمكن الضبط. استخدم -e بدلاً من ذلك.

en: Cannot deconfigure. Use -d instead.
ar: لا يمكن إلغاء الضبط. استخدم -d بدلاً من ذلك.

en: Could only configure %s of memory
ar: أمكن ضبط %s فقط من الذاكرة

en: Could only deconfigure %s of memory
ar: أمكن إلغاء ضبط %s فقط من الذاكرة

en: %s already enabled
ar: %s مفعّل بالفعل

en: %s already disabled
ar: %s معطّل بالفعل

en: %s enable failed: Zone mismatch
ar: فشل تفعيل %s: عدم تطابق المنطقة

en: %s disable failed: Zone mismatch
ar: فشل تعطيل %s: عدم تطابق المنطقة

en: %s enable failed
ar: فشل تفعيل %s

en: %s disable failed
ar: فشل تعطيل %s

en: Failed to read %s
ar: فشلت قراءة %s

en: Failed to parse block number
ar: فشل تحليل رقم الكتلة

en: Failed to parse size
ar: فشل تحليل الحجم

en: Size must be aligned to memory block size (%s)
ar: يجب أن يكون الحجم محاذياً لحجم كتلة الذاكرة (%s)

en: Invalid range
ar: نطاق غير صالح

en: Failed to parse start
ar: فشل تحليل نقطة البداية

en: Failed to parse end
ar: فشل تحليل نقطة النهاية

en: Invalid start address format: %s
ar: تنسيق عنوان البداية غير صالح: %s

en: Invalid end address format: %s
ar: تنسيق عنوان النهاية غير صالح: %s

en: Failed to parse start address
ar: فشل تحليل عنوان البداية

en: Failed to parse end address
ar: فشل تحليل عنوان النهاية

en: Start address and (end address + 1) must be aligned to memory block size (%s)
ar: يجب محاذاة عنوان البداية و (عنوان النهاية + 1) مع حجم كتلة الذاكرة (%s)

en: Invalid parameter: %s
ar: معلمة غير صالحة: %s

en: Invalid range: %s
ar: نطاق غير صالح: %s

en:  %s [options] [SIZE|RANGE|BLOCKRANGE]
ar:  %s [خيارات] [الحجم|‎النطاق|‎نطاق_الكتل‎]

en: Set a particular size or range of memory online or offline.
ar: ضبط حجم معين أو نطاق من الذاكرة ليكون متصلاً أو منفصلاً.

en:  -e, --enable       enable memory
ar:  -e, --enable       تفعيل الذاكرة

en:  -d, --disable      disable memory
ar:  -d, --disable      تعطيل الذاكرة

en:  -b, --blocks       use memory blocks
ar:  -b, --blocks       استخدام كتل الذاكرة

en:  -z, --zone <name>  select memory zone (see below)
ar:  -z, --zone <اسم>  ‎اختيار منطقة الذاكرة (انظر أدناه)

en:  -c, --configure    configure range
ar:  -c, --configure    اضبط النطاق

en:  -g, --deconfigure  deconfigure range
ar:  -g, --deconfigure  إلغاء ضبط النطاق

en:  -m, --memmap-on-memory select memmap-on-memory
ar:  -m, --memmap-on-memory اختر memmap-on-memory

en:  -v, --verbose      verbose output
ar:  -v, --verbose      مخرجات مفصلة

en: 
    Supported zones:
ar: 
    المناطق المدعومة:

en: failed to initialize %s handler
ar: فشل تهيئة معالج %s

en: zone ignored, no valid_zones sysfs attribute present
ar: تجاهل المنطقة، لا توجد سمة valid_zones في sysfs

en: unknown memory zone: %s
ar: منطقة ذاكرة مجهولة: %s

en:  %1$s [options] -p pid
     %1$s [options] -n number -p pid
     %1$s [options] -n number [--] command [args...]]
ar:  %1$s [خيارات] -p معرف_العملية
     %1$s [خيارات] -n الرقم -p معرف_العملية
     %1$s [خيارات] -n ‎رقم [--] ‎الأمر [‎وسائط...]]

en: Display and adjust OOM-killer score.
ar: عرض واضبط درجة OOM-killer.

en:  -n, --adjust <num>     specify the adjust score value
ar:  -n, --adjust <رقم>     ‎تحديد قيمة ضبط الدرجة

en:  -p, --pid <num>        process ID
ar:  -p, --pid <رقم>        ‎معرف العملية

en: failed to read OOM score value
ar: فشلت قراءة قيمة درجة OOM

en: failed to read OOM score adjust value
ar: فشلت قراءة قيمة ضبط درجة OOM

en: invalid adjust argument
ar: وسيط ضبط غير صالح

en: no PID or COMMAND specified
ar: لم يتم تحديد معرف عملية (PID) أو أمر

en: no OOM score adjust value specified
ar: لم يتم تحديد قيمة ضبط درجة OOM

en: pid %d's current OOM score: %d
ar: درجة OOM الحالية للعملية رقم %d هي: %d

en: pid %d's current OOM score adjust value: %d
ar: قيمة ضبط درجة OOM الحالية للعملية رقم %d هي: %d

en: failed to set score adjust value
ar: فشل ضبط قيمة ضبط الدرجة

en: pid %d's OOM score adjust value changed from %d to %d
ar: تغيرت قيمة ضبط درجة OOM للعملية رقم %d من %d إلى %d

en: Set the function of the Ctrl-Alt-Del combination.
ar: ضبط وظيفة مفاتيح Ctrl-Alt-Del المجتمعة.

en: implicit
ar: ضمني

en: unexpected value in %s: %ju
ar: قيمة غير متوقعة في %s: %ju

en: unknown argument: %s
ar: وسيط مجهول: %s

en: system is unusable
ar: النظام غير قابل للاستخدام

en: action must be taken immediately
ar: يجب اتخاذ إجراء فوراً

en: critical conditions
ar: ظروف حرجة

en: error conditions
ar: ظروف خطأ

en: warning conditions
ar: ظروف تحذير

en: normal but significant condition
ar: ظرف عادي ولكنه مهم

en: informational
ar: معلوماتي

en: debug-level messages
ar: رسائل مستوى التنقيح

en: kernel messages
ar: رسائل النواة

en: random user-level messages
ar: رسائل مستوى المستخدم العشوائية

en: mail system
ar: نظام البريد

en: system daemons
ar: شياطين (عفريتات) النظام

en: security/authorization messages
ar: رسائل الأمن/الاستيثاق

en: messages generated internally by syslogd
ar: رسائل ولدت داخلياً بواسطة syslogd

en: line printer subsystem
ar: نظام طابعة الأسطر الفرعي

en: network news subsystem
ar: نظام أخبار الشبكة الفرعي

en: UUCP subsystem
ar: نظام UUCP الفرعي

en: clock daemon
ar: شيطان (عفريت) الساعة

en: security/authorization messages (private)
ar: رسائل الأمن/الاستيثاق (خاصة)

en: FTP daemon
ar: شيطان (عفريت) FTP

en: reserved 0
ar: محجوز 0

en: reserved 1
ar: محجوز 1

en: reserved 2
ar: محجوز 2

en: reserved 3
ar: محجوز 3

en: local use 0
ar: استخدام محلي 0

en: local use 1
ar: استخدام محلي 1

en: local use 2
ar: استخدام محلي 2

en: local use 3
ar: استخدام محلي 3

en: local use 4
ar: استخدام محلي 4

en: local use 5
ar: استخدام محلي 5

en: local use 6
ar: استخدام محلي 6

en: local use 7
ar: استخدام محلي 7

en: Display or control the kernel ring buffer.
ar: عرض أو التحكم في مخزن الحلقة المؤقت للنواة.

en:  -C, --clear                 clear the kernel ring buffer
ar:  -C, --clear                 مسح مخزن الحلقة المؤقت للنواة

en:  -c, --read-clear            read and clear all messages
ar:  -c, --read-clear            قراءة ومسح جميع الرسائل

en:  -D, --console-off           disable printing messages to console
ar:  -D, --console-off           عطّل طباعة الرسائل إلى وحدة التحكم

en:  -E, --console-on            enable printing messages to console
ar:  -E, --console-on            فعّل طباعة الرسائل إلى وحدة التحكم

en:  -F, --file <file>           use the file instead of the kernel log buffer
ar:  -F, --file <ملف>           ‎استخدم الملف بدلاً من مخزن سجلات النواة المؤقت

en:  -K, --kmsg-file <file>      use the file in kmsg format
ar:  -K, --kmsg-file <ملف>      ‎استخدم الملف بتنسيق kmsg

en:  -f, --facility <list>       restrict output to defined facilities
ar:  -f, --facility <قائمة>       ‎قيد المخرجات لمرافق محددة

en:  -H, --human                 human readable output
ar:  -H, --human                 مخرجات قابلة للقراءة البشرية

en:  -J, --json                  use JSON output format
ar:  -J, --json                  استخدم تنسيق مخرجات JSON

en:  -k, --kernel                display kernel messages
ar:  -k, --kernel                اعرض رسائل النواة

en:  -L, --color[=<when>]        colorize messages (%s, %s or %s)
ar:  -L, --color[=<متى>]        لوّن الرسائل (%s، أو %s، أو %s)

en:  -l, --level <list>          restrict output to defined levels
ar:  -l, --level <قائمة>          ‎قيد المخرجات لمستويات محددة

en:  -n, --console-level <level> set level of messages printed to console
ar:  -n, --console-level <مستوى> ‎اضبط مستوى الرسائل المطبوعة في وحدة التحكم

en:  -P, --nopager               do not pipe output into a pager
ar:  -P, --nopager               لا توجه المخرجات إلى برنامج تصفح (pager)

en:  -p, --force-prefix          force timestamp output on each line of multi-line messages
ar:  -p, --force-prefix          أجبر إخراج الطابع الزمني على كل سطر من الرسائل متعددة الأسطر

en:  -r, --raw                   print the raw message buffer
ar:  -r, --raw                   اطبع مخزن الرسائل الخام

en:      --noescape              don't escape unprintable character
ar:      --noescape              لا تتجاهل (escape) المحارف غير القابلة للطباعة

en:  -S, --syslog                force to use syslog(2) rather than /dev/kmsg
ar:  -S, --syslog                أجبر استخدام syslog(2) بدلاً من /dev/kmsg

en:  -s, --buffer-size <size>    buffer size to query the kernel ring buffer
ar:  -s, --buffer-size <حجم>    ‎حجم المخزن المؤقت للاستعلام من مخزن النواة الحلقي

en:  -u, --userspace             display userspace messages
ar:  -u, --userspace             اعرض رسائل مساحة المستخدم

en:  -w, --follow                wait for new messages
ar:  -w, --follow                انتظر الرسائل الجديدة

en:  -W, --follow-new            wait and print only new messages
ar:  -W, --follow-new            انتظر واطبع الرسائل الجديدة فقط

en:  -x, --decode                decode facility and level to readable string
ar:  -x, --decode                فك ترميز المرفق والمستوى إلى سلسلة نصية مفهومة

en:  -d, --show-delta            show time delta between printed messages
ar:  -d, --show-delta            أظهر فرق الوقت بين الرسائل المطبوعة

en:  -e, --reltime               show local time and time delta in readable format
ar:  -e, --reltime               أظهر الوقت المحلي وفرق الوقت بتنسيق مقروء

en:  -T, --ctime                 show human-readable timestamp (may be inaccurate!)
ar:  -T, --ctime                 أظهر طابعاً زمنياً مقروءاً للبشر (قد لا يكون دقيقاً!)

en:  -t, --notime                don't show any timestamp with messages
ar:  -t, --notime                لا تظهر أي طابع زمني مع الرسائل

en:      --time-format <format>  show timestamp using the given format:
                                   [delta|reltime|ctime|notime|iso|raw]
    Suspending/resume will make ctime and iso timestamps inaccurate.
ar:      --time-format <تنسيق>  ‎أظهر الطابع الزمني باستخدام التنسيق المعطى:
                                   [delta|reltime|ctime|notime|iso|raw]
    ‎عمليات التعليق/الاستئناف تجعل طوابع ctime و iso غير دقيقة.

en:      --since <time>          display the lines since the specified time
ar:      --since <وقت>          ‎اعرض الأسطر منذ الوقت المحدد

en:      --until <time>          display the lines until the specified time
ar:      --until <وقت>          ‎اعرض الأسطر حتى الوقت المحدد

en: 
    Supported log facilities:
ar: 
    مرافق السجل المدعومة:

en: 
    Supported log levels (priorities):
ar: 
    مستويات السجل المدعومة (الأولويات):

en: failed to parse level '%s'
ar: فشل تحليل المستوى '%s'

en: unknown level '%s'
ar: مستوى مجهول '%s'

en: failed to parse facility '%s'
ar: فشل تحليل المرفق '%s'

en: unknown facility '%s'
ar: مرفق مجهول '%s'

en: %s is too large
ar: %s كبير جداً

en: cannot mmap: %s
ar: تعذر إجراء mmap: %s

note: TRANSLATORS: dmesg uses strftime() fo generate date-time string where %a is abbreviated name of the day, %b is abbreviated month name and %e is day of the month as a decimal number. Please, set proper month/day order here
en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
ar: %a %e %b %Y %H:%M:%S

note: TRANSLATORS: dmesg uses strftime() fo generate date-time string where: %b is abbreviated month and %e is day of the month as a decimal number. Please, set proper month/day order here.
en: %b%e %H:%M
ar: %e %b %H:%M

en: record too large
ar: السجل ضخم جداً

en: invalid buffer size argument
ar: معطى حجم المخزن المؤقت غير صالح

en: buffer size %s is too large (maximum is %zu)
ar: حجم المخزن %s كبير جداً (الأقصى هو %zu)

en: failed to determine boot time, timestamps will be inaccurate
ar: فشل تحديد وقت الإقلاع، ستكون الطوابع الزمنية غير دقيقة

en: --raw can be used together with --level or --facility only when reading messages from /dev/kmsg
ar: يمكن استخدام --raw مع --level أو --facility فقط عند قراءة الرسائل من /dev/kmsg

en: only kmsg supports multi-line messages
ar: kmsg فقط يدعم الرسائل متعددة الأسطر

en: read kernel buffer failed
ar: فشلت قراءة مخزن النواة المؤقت

en: clear kernel buffer failed
ar: فشل مسح مخزن النواة المؤقت

en: klogctl failed
ar: فشل klogctl

en:  %s [options] [<device>|<mountpoint>]
ar:  %s [خيارات] [<‎جهاز>|<‎نقطة_الوصل>]

en: Eject removable media.
ar: أخرج الوسائط القابلة للإزالة.

en:  -a, --auto <on|off>         turn auto-eject feature on or off
     -c, --changerslot <slot>    switch discs on a CD-ROM changer
     -d, --default               display default device
     -f, --floppy                eject floppy
     -F, --force                 don't care about device type
     -i, --manualeject <on|off>  toggle manual eject protection on/off
     -m, --no-unmount            do not unmount device even if it is mounted
     -M, --no-partitions-unmount do not unmount another partitions
     -n, --noop                  don't eject, just show device found
     -p, --proc                  use /proc/mounts instead of /etc/mtab
     -q, --tape                  eject tape
     -r, --cdrom                 eject CD-ROM
     -s, --scsi                  eject SCSI device
     -t, --trayclose             close tray
     -T, --traytoggle            toggle tray
     -v, --verbose               enable verbose output
     -x, --cdspeed <speed>       set CD-ROM max speed
     -X, --listspeed             list CD-ROM available speeds
ar:  -a, --auto <on|off>         فعّل أو عطّل ميزة الإخراج الآلي
     -c, --changerslot <slot>    بدل الأقراص في مغير الأقراص المدمجة
     -d, --default               اعرض الجهاز المبدئي
     -f, --floppy                أخرج القرص المرن
     -F, --force                 تجاهل نوع الجهاز
     -i, --manualeject <on|off>  بدّل حماية الإخراج اليدوي
     -m, --no-unmount            لا تفك وصل الجهاز حتى لو كان موصولاً
     -M, --no-partitions-unmount لا تفك وصل الأقسام الأخرى
     -n, --noop                  لا تخرج، فقط أظهر الجهاز الذي عُثر عليه
     -p, --proc                  استخدم /proc/mounts بدلاً من /etc/mtab
     -q, --tape                  أخرج الشريط
     -r, --cdrom                 أخرج القرص المدمج
     -s, --scsi                  أخرج جهاز SCSI
     -t, --trayclose             أغلق الدرج
     -T, --traytoggle            بدّل حالة الدرج
     -v, --verbose               فعّل المخرجات المفصلة
     -x, --cdspeed <سرعة>       ‎اضبط السرعة القصوى للقرص المدمج
     -X, --listspeed             اسرد سرعات القرص المدمج المتاحة

en: 
    By default tries -r, -s, -f, and -q in order until success.
ar: 
    بشكل مبدئي يحاول -r، و -s، و -f، و -q بالترتيب حتى النجاح.

en: invalid argument to --changerslot/-c option
ar: معطى غير صالح لخيار --changerslot/-c

en: invalid argument to --cdspeed/-x option
ar: معطى غير صالح لخيار --cdspeed/-x

en: CD-ROM auto-eject command failed
ar: فشل أمر الإخراج الآلي للقرص المدمج

en: CD-ROM door lock is not supported
ar: قفل باب القرص المدمج غير مدعوم

en: other users have the drive open and not CAP_SYS_ADMIN
ar: مستخدمون آخرون لديهم المحرك مفتوحاً وليس لديهم CAP_SYS_ADMIN

en: CD-ROM lock door command failed
ar: فشل أمر قفل باب القرص المدمج

en: CD-Drive may NOT be ejected with device button
ar: قد لا يخرج محرك الأقراص المدمجة باستخدام زر الجهاز

en: CD-Drive may be ejected with device button
ar: يمكن إخراج محرك الأقراص المدمجة باستخدام زر الجهاز

en: CD-ROM select disc command failed
ar: فشل أمر اختيار قرص المدمج

en: CD-ROM load from slot command failed
ar: فشل أمر تحميل القرص المدمج من الفتحة

en: IDE/ATAPI CD-ROM changer not supported by this kernel
ar: مغير الأقراص المدمجة IDE/ATAPI غير مدعوم في هذه النواة

en: CD-ROM tray close command failed
ar: فشل أمر إغلاق درج القرص المدمج

en: CD-ROM tray close command not supported by this kernel
ar: أمر إغلاق درج القرص المدمج غير مدعوم في هذه النواة

en: CD-ROM eject unsupported
ar: إخراج القرص المدمج غير مدعوم

en: CD-ROM eject command failed
ar: فشل أمر إخراج القرص المدمج

en: no CD-ROM information available
ar: لا تتوفر معلومات عن القرص المدمج

en: CD-ROM drive is not ready
ar: محرك الأقراص المدمجة ليس جاهزاً

en: CD-ROM status command failed
ar: فشل أمر حالة القرص المدمج

en: CD-ROM select speed command failed
ar: فشل أمر اختيار سرعة القرص المدمج

en: CD-ROM select speed command not supported by this kernel
ar: أمر اختيار سرعة القرص المدمج غير مدعوم في هذه النواة

en: %s: failed to finding CD-ROM name
ar: %s: فشل العثور على اسم القرص المدمج

en: %s: failed to read speed
ar: %s: فشلت قراءة السرعة

en: failed to read speed
ar: فشلت قراءة السرعة

en: not an sg device, or old sg driver
ar: ليس جهاز sg، أو أن المشغل قديم

en: %s: unmounting
ar: %s: يجري فك الوصل

en: drop permissions failed
ar: فشل إسقاط الصلاحيات

en: unable to fork
ar: تعذر إجراء تفريع (fork)

en: unmount of `%s' did not exit normally
ar: فك وصل `%s' لم ينتهِ بشكل طبيعي

en: unmount of `%s' failed
ar: فشل فصل (unmount) `%s'

en: failed to parse mount table
ar: فشل تحليل جدول الوصل

en: %s: mounted on %s
ar: %s: موصول في %s

en: setting CD-ROM speed to auto
ar: ضبط سرعة القرص المدمج لتكون آلية

en: setting CD-ROM speed to %ldX
ar: ضبط سرعة القرص المدمج لتكون %ldX

en: default device: `%s'
ar: الجهاز المبدئي: `%s'

en: using default device `%s'
ar: استخدام الجهاز المبدئي `%s'

en: unable to find device
ar: تعذر العثور على الجهاز

en: device name is `%s'
ar: اسم الجهاز هو `%s'

en: %s: not mounted
ar: %s: غير موصول

en: %s: disc device: %s (disk device will be used for eject)
ar: %s: جهاز قرص: %s (يستخدم جهاز القرص للإخراج)

en: %s: not found mountpoint or device with the given name
ar: %s: لم يعثر على نقطة وصل أو جهاز بالاسم المعطى

en: %s: is whole-disk device
ar: %s: جهاز قرص كامل

en: %s: is not ejectable device
ar: %s: ليس جهازا قابلاً للإخراج

en: device is `%s'
ar: الجهاز هو `%s'

en: exiting due to -n/--noop option
ar: الخروج بسبب خيار -n/--noop

en: %s: enabling auto-eject mode
ar: %s: تفعيل وضع الإخراج الآلي

en: %s: disabling auto-eject mode
ar: %s: تعطيل وضع الإخراج الآلي

en: %s: closing tray
ar: %s: إغلاق الدرج

en: %s: toggling tray
ar: %s: تبديل حالة الدرج

en: %s: listing CD-ROM speed
ar: %s: سرد سرعة القرص المدمج

en: error: %s: device in use
ar: خطأ: %s: الجهاز قيد الاستخدام

en: %s: selecting CD-ROM disc #%ld
ar: %s: اختيار القرص المدمج رقم %ld

en: %s: trying to eject using CD-ROM eject command
ar: %s: محاولة الإخراج باستخدام أمر إخراج القرص المدمج

en: CD-ROM eject command succeeded
ar: نجح أمر إخراج القرص المدمج

en: %s: trying to eject using SCSI commands
ar: %s: محاولة الإخراج باستخدام أوامر سكزي (SCSI)

en: SCSI eject succeeded
ar: نجح إخراج سكزي (SCSI)

en: SCSI eject failed
ar: فشل إخراج سكزي (SCSI)

en: %s: trying to eject using floppy eject command
ar: %s: محاولة الإخراج باستخدام أمر إخراج القرص المرن

en: floppy eject command succeeded
ar: نجح أمر إخراج القرص المرن

en: floppy eject command failed
ar: فشل أمر إخراج القرص المرن

en: %s: trying to eject using tape offline command
ar: %s: محاولة الإخراج باستخدام أمر فصل الشريط

en: tape offline command succeeded
ar: نجح أمر فصل الشريط

en: tape offline command failed
ar: فشل أمر فصل الشريط

en: unable to eject
ar: تعذر الإخراج

en:  %s [options] <filename>
ar:  %s [خيارات] <اسم_الملف>

en: Preallocate space to, or deallocate space from a file.
ar: تخصيص مساحة مسبقاً للملف، أو إلغاء تخصيص مساحة منه.

en:  -c, --collapse-range remove a range from the file
ar:  -c, --collapse-range إزالة نطاق من الملف

en:  -d, --dig-holes      detect zeroes and replace with holes
ar:  -d, --dig-holes      اكتشاف الأصفار واستبدالها بـ ثقوب

en:  -i, --insert-range   insert a hole at range, shifting existing data
ar:  -i, --insert-range   إدراج ثقب عند نطاق، مع إزاحة البيانات الموجودة

en:  -l, --length <num>   length for range operations, in bytes
ar:  -l, --length <عدد>   ‎الطول لعمليات النطاق، بالبايت

en:  -n, --keep-size      maintain the apparent size of the file
ar:  -n, --keep-size      الحفاظ على الحجم الظاهري للملف

en:  -o, --offset <num>   offset for range operations, in bytes
ar:  -o, --offset <عدد>   ‎الإزاحة لعمليات النطاق، بالبايت

en:  -p, --punch-hole     replace a range with a hole (implies -n)
ar:  -p, --punch-hole     استبدال نطاق بـ ثقب (يتضمن -n)

en:  -r, --report-holes   report file holes and data holes info
ar:  -r, --report-holes   أبلغ عن معلومات ثقوب الملفات وثقوب البيانات

en:  -w, --write-zeroes   write zeroes and ensure allocation of a range
ar:  -w, --write-zeroes   اكتب أصفاراً واضمن تخصيص النطاق

en:  -x, --posix          use posix_fallocate(3) instead of fallocate(2)
ar:  -x, --posix          استخدام posix_fallocate(3) بدلاً من fallocate(2)

en:  -z, --zero-range     zero and ensure allocation of a range
ar:  -z, --zero-range     تصفير وضمان تخصيص النطاق

en: fallocate failed: keep size mode is unsupported
ar: فشل fallocate: وضع الحفاظ على الحجم غير مدعوم

en: fallocate failed
ar: فشل fallocate

en: file hole: offset %ju - %ju (%ju bytes)
ar: ثقب ملف: الإزاحة %ju - %ju (%ju بايت)

en: data hole: offset %ju - %ju (%ju bytes)
ar: ثقب بيانات: الإزاحة %ju - %ju (%ju بايت)

en: file holes: %ju holes, %s (%ju bytes, %.2f%% of the file)
ar: ثقوب الملف: %ju ثقوب، %s (%ju بايت، %.2f%% من الملف)

en: data holes: %ju holes, %s (%ju bytes, %.2f%% of the file)
ar: ثقوب البيانات: %ju ثقوب، %s (%ju بايت، %.2f%% من الملف)

en: %s: %ju holes, %s (%ju bytes, %.2f%% of the file) converted to sparse holes.
ar: %s: حُوّلت %ju ثقوب، %s (%ju بايت، %.2f%% من الملف) إلى ثقوب متفرقة.

en: %s: read failed
ar: %s: فشلت القراءة

en: 
    Summary:
ar: 
    ملخص:

en: no filename specified
ar: لم يحدد اسم ملف

en: no length argument specified
ar: لم يحدد معطى للطول

en: %s: %s (%ju bytes) hole created.
ar: %s: إنشاء ثقب بمساحة %s (%ju بايت).

en: %s: %s (%ju bytes) removed.
ar: %s: إزالة %s (%ju بايت).

en: %s: %s (%ju bytes) inserted.
ar: %s: إدراج %s (%ju بايت).

en: %s: %s (%ju bytes) zeroed.
ar: %s: تصفير %s (%ju بايت).

en: %s: %s (%ju bytes) written as zeroes.
ar: %s: كُتب %s (%ju بايت) كأصفار.

en: %s: %s (%ju bytes) allocated.
ar: %s: تخصيص %s (%ju بايت).

en:  %1$s [options] <file>|<directory> <command> [<argument>...]
     %1$s [options] <file>|<directory> -c <command>
     %1$s [options] <file descriptor number>
ar:  %1$s [خيارات] <ملف>|<‎دليل> <‎أمر‎> [<‎معطى>...]‎
     %1$s [خيارات] <‎ملف>|<‎دليل> -c <أمر‎>
     %1$s [خيارات] <رقم واصف الملف>

en: Manage file locks from shell scripts.
ar: إدارة أقفال الملفات من سكربتات الصدفة.

en:  -s, --shared             get a shared lock
ar:  -s, --shared             الحصول على قفل مشترك

en:  -x, --exclusive          get an exclusive lock (default)
ar:  -x, --exclusive          الحصول على قفل حصري (مبدئي)

en:  -u, --unlock             remove a lock
ar:  -u, --unlock             إزالة قفل

en:  -n, --nb, --nonblocking  fail rather than wait
ar:  -n, --nb, --nonblocking  افشل بدلاً من الانتظار

en:  -w, --timeout <secs>     wait for a limited amount of time
ar:  -w, --timeout <ثوانٍ>     ‎الانتظار لوقت محدود

en:  -E, --conflict-exit-code <number>  exit code after conflict or timeout
ar:  -E, --conflict-exit-code <عدد>  ‎رمز الخروج بعد حصول تعارض أو انتهاء المهلة

en:  -o, --close              close file descriptor before running command
ar:  -o, --close              إغلاق واصف الملف قبل تشغيل الأمر

en:  -c, --command <command>  run a single command string through the shell
ar:  -c, --command <أمر>  ‎تشغيل سلسلة أمر واحدة عبر الصدفة

en:  -F, --no-fork            execute command without forking
ar:  -F, --no-fork            تنفيذ الأمر بدون تفرع (forking)

en:      --wait               same as --timeout
ar:      --wait               مطابق لـ --timeout

en:      --fcntl              use fcntl(F_OFD_SETLK) rather than flock()
ar:      --fcntl              استخدام fcntl(F_OFD_SETLK) بدلاً من flock()

en:      --start <offset>     starting offset for lock (implies --fcntl)
ar:      --start <إزاحة>     ‎إزاحة البداية للقفل (يتضمن --fcntl)

en:      --length <number>    number of bytes to lock (implies --fcntl)
ar:      --length <رقم>    ‎عدد البايتات المراد قفلها (يتضمن --fcntl)

en:      --verbose            increase verbosity
ar:      --verbose            زيادة الإسهاب

en: cannot open lock file %s
ar: تعذر فتح ملف القفل %s

en: internal error, unknown operation %d
ar: خطأ داخلي، عملية مجهولة %d

en: internal error, unknown api %d
ar: خطأ داخلي، واجهة برمجة تطبيقات (API) مجهولة %d

en: invalid exit code
ar: رمز خروج غير صالح

en: exit code out of range (expected 0 to 255)
ar: رمز الخروج خارج النطاق (المتوقع من 0 إلى 255)

en: invalid as start offset
ar: إزاحة بداية غير صالحة

en: invalid as length of lock range
ar: طول نطاق القفل غير صالح

en: the --no-fork and --close options are incompatible
ar: خيارا --no-fork و --close غير متوافقين

en: %s requires exactly one command argument
ar: %s يتطلب معطى أمر واحد بالضبط

en: bad file descriptor
ar: واصف ملف سيء

en: requires file descriptor, file or directory
ar: يتطلب واصف ملف، أو ملف أو دليل

en: failed to get lock
ar: فشل الحصول على قفل

en: timeout while waiting to get lock
ar: انتهت المهلة أثناء انتظار الحصول على القفل

en: %s: getting lock took %<PRId64>.%06<PRId64> seconds
ar: %s: استغرق الحصول على القفل %<PRId64>.%06<PRId64> ثانية

en: %s: executing %s
ar: %s: ينفذ %s

en:  %s [options] <mountpoint>
ar:  %s [خيارات] <نقطة_الوصل>

en: Suspend access to a filesystem.
ar: إيقاف الوصول إلى نظام الملفات مؤقتاً.

en:  -f, --freeze      freeze the filesystem
ar:  -f, --freeze      تجميد نظام الملفات

en:  -u, --unfreeze    unfreeze the filesystem
ar:  -u, --unfreeze    إلغاء تجميد نظام الملفات

en: neither --freeze or --unfreeze specified
ar: لم يحدد أي من --freeze أو --unfreeze

en: %s: is not a directory
ar: %s: ليس دليلاً

en: %s: freeze failed
ar: %s: فشل التجميد

en: %s: unfreeze failed
ar: %s: فشل إلغاء التجميد

en: %s: not a directory
ar: %s: ليس دليلاً

en: %s: 0 B (dry run) trimmed on %s
ar: %s: 0 بايت (تجربة جافة) تم قصها على %s

en: %s: 0 B (dry run) trimmed
ar: %s: 0 بايت (تجربة جافة) تم قصها

en: %s: FITRIM ioctl failed
ar: %s: فشل FITRIM ioctl

note: TRANSLATORS: The standard value here is a very large number.
en: %s: %s (%<PRIu64> bytes) trimmed on %s
ar: %s: %s (%<PRIu64> بايت) تم قصها على %s

note: TRANSLATORS: The standard value here is a very large number.
en: %s: %s (%<PRIu64> bytes) trimmed
ar: %s: %s (%<PRIu64> بايت) تم قصها

en: failed to parse %s
ar: فشل تحليل %s

en: failed to allocate FS handler
ar: فشل تخصيص معالج نظام الملفات

en: %s: the discard operation is not supported
ar: %s: عملية الإهمال غير مدعومة

en:  %s [options] -A|-a|<mountpoint>
ar:  %s [خيارات] -A|-a|<نقطة_وصل>

en: Discard unused blocks on a mounted filesystem.
ar: إهمال الكتل غير المستخدمة في نظام ملفات موصول.

en:  -a, --all                trim mounted filesystems
ar:  -a, --all                قص أنظمة الملفات الموصولة

en:  -A, --fstab              trim filesystems from /etc/fstab
ar:  -A, --fstab              قص أنظمة الملفات من /etc/fstab

en:  -I, --listed-in <list>   trim filesystems listed in specified files
ar:  -I, --listed-in <قائمة>   ‎قص أنظمة الملفات المدرجة في ملفات محددة

en:  -o, --offset <num>       the offset in bytes to start discarding from
ar:  -o, --offset <رقم>       ‎الإزاحة بالبايت للبدء بالإهمال منها

en:  -l, --length <num>       the number of bytes to discard
ar:  -l, --length <رقم>       ‎عدد البايتات المراد إهمالها

en:  -m, --minimum <num>      the minimum extent length to discard
ar:  -m, --minimum <رقم>      ‎الحد الأدنى لطول المدى المراد إهماله

en:  -t, --types <list>       limit the set of filesystem types
ar:  -t, --types <قائمة>       ‎قصر مجموعة أنواع أنظمة الملفات

en:  -v, --verbose            print number of discarded bytes
ar:  -v, --verbose            طباعة عدد البايتات المهملة

en:      --quiet-unsupported  suppress error messages if trim unsupported
ar:      --quiet-unsupported  كتم رسائل الخطأ إذا كان القص غير مدعوم

en:  -n, --dry-run            does everything, but trim
ar:  -n, --dry-run            يفعل كل شيء عدا القص فعلياً

en: failed to parse minimum extent length
ar: فشل تحليل الحد الأدنى لطول المدى

en: no mountpoint specified
ar: لم تحدد نقطة وصل

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
ar: افتراض أن ساعة العتاد مضبوطة على وقت %s.

en: local
ar: محلي

en: Warning: unrecognized line in adjtime file: %s
ar: تحذير: سطر غير معروف في ملف adjtime: %s

en: Warning: unrecognized third line in adjtime file
    (Expected: `UTC' or `LOCAL' or nothing.)
ar: تحذير: السطر الثالث غير معروف في ملف adjtime
    (المتوقع: `UTC' أو `LOCAL' أو لا شيء.)

en: Last drift adjustment done at %<PRId64> seconds after 1969
ar: آخر ضبط للانحراف أجري عند %<PRId64> ثانية بعد 1969

en: Last calibration done at %<PRId64> seconds after 1969
ar: آخر معايرة أجريت عند %<PRId64> ثانية بعد 1969

en: Hardware clock is on %s time
ar: ساعة العتاد على وقت %s

en: Waiting for clock tick...
ar: انتظار تكة الساعة...

en: ...synchronization failed
ar: ...فشلت المزامنة

en: ...got clock tick
ar: ...وصلت تكة الساعة

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
ar: قيم غير صالحة في ساعة العتاد: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> seconds since 1969
ar: وقت ساعة العتاد : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> ثانية منذ 1969

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
ar: الوقت المقروء من ساعة العتاد: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> seconds since 1969
ar: ضبط ساعة العتاد إلى %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> ثانية منذ 1969

en: RTC type: '%s'
ar: نوع RTC: '%s'

en: Using delay: %.6f seconds
ar: استخدام التأخير: %.6f ثانية

en: time jumped backward %.6f seconds to %<PRId64>.%06<PRId64> - retargeting
ar: قفز الوقت للخلف %.6f ثانية إلى %<PRId64>.%06<PRId64> - إعادة الاستهداف

en: missed it - %<PRId64>.%06<PRId64> is too far past %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f > %.6f)
ar: فقدت - %<PRId64>.%06<PRId64> بعيد جداً خلف %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f > %.6f)

en: %<PRId64>.%06<PRId64> is close enough to %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f < %.6f)
    Set RTC to %<PRId64> (%<PRId64> + %d; refsystime = %<PRId64>.%06<PRId64>)
ar: %<PRId64>.%06<PRId64> قريب كفاية من %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f < %.6f)
    اضبط RTC إلى %<PRId64> (%<PRId64> + %d; refsystime = %<PRId64>.%06<PRId64>)

en: Calling settimeofday(NULL, 0) to lock the warp_clock function.
ar: استدعاء settimeofday(NULL, 0) لقفل دالة warp_clock.

en: Calling settimeofday(NULL, %d) to set the kernel timezone.
ar: استدعاء settimeofday(NULL, %d) لضبط المنطقة الزمنية للنواة.

en: Calling settimeofday(NULL, %d) to warp System time, set PCIL and the kernel tz.
ar: استدعاء settimeofday(NULL, %d) لطي وقت النظام، وضبط PCIL والمنطقة الزمنية للنواة.

en: Calling settimeofday(%<PRId64>.%06<PRId64>, NULL) to set the System time.
ar: استدعاء settimeofday(%<PRId64>.%06<PRId64>, NULL) لضبط وقت النظام.

en: settimeofday() failed
ar: فشل settimeofday()

en: Not adjusting drift factor because the --update-drift option was not used.
ar: لا يجرى ضبط عامل الانحراف لأن الخيار --update-drift لم يستخدم.

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
ar: لا يجرى ضبط عامل الانحراف لأن وقت آخر معايرة هو صفر،
    لذا السجل سيئ وبدء المعايرة من جديد ضروري.

en: Not adjusting drift factor because it has been less than four hours since the last calibration.
ar: لا يجرى ضبط عامل الانحراف لأنه مضى أقل من أربع ساعات منذ آخر معايرة.

en: Clock drift factor was calculated as %f seconds/day.
    It is far too much. Resetting to zero.
ar: حسب عامل انحراف الساعة كـ %f ثانية/يوم.
    هذا كثير جداً. إعادة الضبط إلى الصفر.

en: Clock drifted %f seconds in the past %f seconds
    in spite of a drift factor of %f seconds/day.
    Adjusting drift factor by %f seconds/day
ar: انحرفت الساعة بمقدار %f ثانية في آخر %f ثانية
    بالرغم من وجود عامل انحراف قدره %f ثانية/يوم.
    ضبط عامل الانحراف بمقدار %f ثانية/يوم

en: Time since last adjustment is %<PRId64> second
     | Time since last adjustment is %<PRId64> seconds
ar[0]: الوقت منذ آخر ضبط هو %<PRId64> ثانية
ar[1]: الوقت منذ آخر ضبط هو ثانية واحدة
ar[2]: الوقت منذ آخر ضبط هو ثانيتان
ar[3]: الوقت منذ آخر ضبط هو %<PRId64> ثوانٍ
ar[4]: الوقت منذ آخر ضبط هو %<PRId64> ثانية
ar[5]: الوقت منذ آخر ضبط هو %<PRId64> ثانية

en: Calculated Hardware Clock drift is %<PRId64>.%06<PRId64> seconds
ar: انحراف ساعة العتاد المحسوب هو %<PRId64>.%06<PRId64> ثانية

en: New %s data:
    %s
ar: بيانات %s الجديدة:
    %s

en: cannot update %s
ar: لا يمكن تحديث %s

en: Not setting clock because last adjustment time is zero, so history is bad.
ar: لا تضبط الساعة لأن وقت آخر ضبط هو صفر، لذا السجل سيئ.

en: Not setting clock because drift factor %f is far too high.
ar: لا تضبط الساعة لأن عامل الانحراف %f عالٍ جداً.

en: No usable clock interface found.
ar: لم يعثر على واجهة ساعة صالحة للاستخدام.

en: Cannot access the Hardware Clock via any known method.
ar: لا يمكن الوصول إلى ساعة العتاد عبر أي طريقة معروفة.

en: Use the --verbose option to see the details of our search for an access method.
ar: استخدم خيار --verbose لرؤية تفاصيل بحثنا عن طريقة وصول.

en: Target date:   %<PRId64>
ar: التاريخ المستهدف:   %<PRId64>

en: Predicted RTC: %<PRId64>
ar: RTC المتوقع: %<PRId64>

en: RTC read returned an invalid value.
ar: أعادت قراءة RTC قيمة غير صالحة.

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
ar: الضبط المطلوب أقل من ثانية واحدة، لذا لا تضبط الساعة.

en: unable to read the RTC epoch.
ar: غير قادر على قراءة عصر RTC.

en: The RTC epoch is set to %lu.
ar: عصر RTC مضبوط على %lu.

en: --epoch is required for --setepoch.
ar: --epoch مطلوب من أجل --setepoch.

en: unable to set the RTC epoch.
ar: يتعذر ضبط عصر RTC (ساعة الوقت الحقيقي).

en: unable to read the RTC parameter %s
ar: يتعذر قراءة معامل RTC %s

en: The RTC parameter 0x%jx is set to 0x%jx.
ar: معامل RTC 0x%jx مضبوط على 0x%jx.

en:  %s [function] [option...]
ar:  %s [الدالة] [الخيار...]

en: Time clocks utility.
ar: أداة ساعات الوقت.

en:  -r, --show                      display the RTC time
ar:  -r, --show                      يعرض وقت RTC

en:      --get                       display drift corrected RTC time
ar:      --get                       يعرض وقت RTC المصحح من الانجراف

en:      --set                       set the RTC according to --date
ar:      --set                       يضبط RTC وفقاً لـ --date

en:  -s, --hctosys                   set the system time from the RTC
ar:  -s, --hctosys                   يضبط وقت النظام من الـ RTC

en:  -w, --systohc                   set the RTC from the system time
ar:  -w, --systohc                   يضبط RTC من وقت النظام

en:      --systz                     send timescale configurations to the kernel
ar:      --systz                     يرسل تشكيلات مقياس الوقت إلى النواة

en:  -a, --adjust                    adjust the RTC to account for systematic drift
ar:  -a, --adjust                    يعدل RTC لمراعاة الانجراف المنتظم

en:      --getepoch                  display the RTC epoch
ar:      --getepoch                  يعرض عصر RTC

en:      --setepoch                  set the RTC epoch according to --epoch
ar:      --setepoch                  يضبط عصر RTC وفقاً لـ --epoch

en:      --param-get <param>         display the RTC parameter
ar:      --param-get <معامل>         ‎يعرض معامل RTC

en:      --param-set <param>=<value> set the RTC parameter
ar:      --param-set <معامل>=<‎قيمة‎> ‎يضبط معامل RTC

en:      --param-index <number>      parameter index (default 0)
ar:      --param-index <رقم>      ‎فهرس المعامل (مبدئي 0)

en:      --vl-read                   read voltage low information
ar:      --vl-read                   يقرأ معلومات انخفاض الجهد

en:      --vl-clear                  clear voltage low information
ar:      --vl-clear                  يمسح معلومات انخفاض الجهد

en:      --predict                   predict the drifted RTC time according to --date
ar:      --predict                   يتوقع وقت RTC المنجرف وفقاً لـ --date

en:  -u, --utc                       the RTC timescale is UTC
ar:  -u, --utc                       مقياس وقت RTC هو UTC

en:  -l, --localtime                 the RTC timescale is Local
ar:  -l, --localtime                 مقياس وقت RTC هو المحلي

en:  -f, --rtc <file>                use an alternate file to %1$s
ar:  -f, --rtc <ملف>                ‎يستخدم ملفاً بديلاً لـ %1$s

en:      --directisa                 use the ISA bus instead of %1$s access
ar:      --directisa                 يستخدم ناقل ISA بدلاً من الوصول عبر %1$s

en:      --date <time>               date/time input for --set and --predict
ar:      --date <وقت>               ‎إدخال التاريخ/الوقت لـ --set و --predict

en:      --delay <sec>               delay used when set new RTC time
ar:      --delay <ثانية>               ‎التأخير المستخدم عند ضبط وقت RTC جديد

en:      --epoch <year>              epoch input for --setepoch
ar:      --epoch <سنة>              ‎إدخال العصر لـ --setepoch

en:      --update-drift              update the RTC drift factor
ar:      --update-drift              يحدث عامل انجراف RTC

en:      --noadjfile                 do not use %1$s
ar:      --noadjfile                 لا يستخدم %1$s

en:      --adjfile <file>            use an alternate file to %1$s
ar:      --adjfile <ملف>            ‎يستخدم ملفاً بديلاً لـ %1$s

en:      --test                      dry run; implies --verbose
ar:      --test                      تشغيل تجريبي؛ يتضمن --verbose

en:  -v, --verbose                   display more details
ar:  -v, --verbose                   يعرض المزيد من التفاصيل

en:  <param> is either a numeric RTC parameter value or one of these aliases:
ar:  <معامل> هو إما قيمة معامل RTC عددية أو أحد هذه الأسماء المستعارة:

en:    See Kernel's include/uapi/linux/rtc.h for parameters and values.
ar:    انظر include/uapi/linux/rtc.h الخاص بالنواة للمعاملات والقيم.

en:  <param> and <value> accept hexadecimal values if prefixed with 0x, otherwise decimal.
ar:  <معامل> و<قيمة> يقبلان القيم الست عشرية إذا بدأت بـ 0x، وإلا فهما بالنظام العشري.

en: Unable to connect to audit system
ar: يتعذر الاتصال بنظام التدقيق

en: use --verbose, --debug has been deprecated.
ar: استخدم --verbose، فقد أصبحت --debug مهجورة.

en: failed to parse param-index
ar: فشل تحليل param-index

en: --update-drift requires --set or --systohc
ar: --update-drift يتطلب --set أو --systohc

en: With --noadjfile, you must specify either --utc or --localtime
ar: مع --noadjfile، يجب عليك تحديد إما --utc أو --localtime

en: --date is required for --set or --predict
ar: --date مطلوب لـ --set أو --predict

en: invalid date '%s'
ar: تاريخ غير صالح '%s'

en: System Time: %<PRId64>.%06<PRId64>
ar: وقت النظام: %<PRId64>.%06<PRId64>

en: Test mode: nothing was changed.
ar: وضع الاختبار: لم يتغير شيء.

en: could not send audit message
ar: تعذر إرسال رسالة التدقيق

en: ISA port access is not implemented
ar: الوصول إلى منفذ ISA غير مطبق

en: iopl() port access failed
ar: فشل الوصول إلى منفذ iopl()

en: Using direct ISA access to the clock
ar: يستخدم وصول ISA المباشر إلى الساعة

en: supported features
ar: الميزات المدعومة

en: time correction
ar: تصحيح الوقت

en: backup switch mode
ar: وضع تبديل الاحتياطي

en: Trying to open: %s
ar: يحاول فتح: %s

en: cannot open rtc device
ar: لا يمكن فتح جهاز rtc

en: Waiting in loop for time from %s to change
ar: ينتظر في حلقة لتغير الوقت من %s

en: Timed out waiting for time change.
ar: انتهت المهلة أثناء انتظار تغير الوقت.

en: select() to %s to wait for clock tick timed out
ar: انتهت مهلة select() إلى %s بانتظار دقة الساعة

en: select() to %s to wait for clock tick failed
ar: فشل select() إلى %s بانتظار دقة الساعة

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
ar: فشل ioctl() إلى %s لإيقاف مقاطعات التحديث

en: ioctl(%d, RTC_UIE_ON, 0) to %s failed
ar: فشل ioctl(%d, RTC_UIE_ON, 0) إلى %s

en: ioctl(RTC_SET_TIME) to %s to set the time failed
ar: فشل ioctl(RTC_SET_TIME) إلى %s لضبط الوقت

en: ioctl(RTC_SET_TIME) was successful.
ar: نجح ioctl(RTC_SET_TIME).

en: Using the rtc interface to the clock.
ar: يستخدم واجهة rtc للساعة.

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) to %s failed
ar: فشل ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) إلى %s

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) to %s succeeded.
ar: نجح ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) إلى %s.

en: invalid epoch '%s'.
ar: عصر غير صالح '%s'.

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) to %s failed
ar: فشل ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) إلى %s

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) to %s succeeded.
ar: نجح ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) إلى %s.

en: could not convert parameter name to number
ar: تعذر تحويل اسم المعامل إلى رقم

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) to %s failed
ar: فشل ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) إلى %s

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) to %s succeeded.
ar: نجح ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) إلى %s.

en: expected <param>=<value>
ar: متوقع <معامل>=<قيمة>

en: could not convert parameter value to number
ar: تعذر تحويل قيمة المعامل إلى رقم

en: skipping ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) to %s: value unchanged
ar: تخطي ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) لـ %s: القيمة لم تتغير

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) to %s failed
ar: فشل ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) إلى %s

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) to %s succeeded.
ar: نجح ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) إلى %s.

en: Voltage too low, RTC data is invalid
ar: الجهد منخفض جداً، بيانات RTC غير صالحة

en: Backup voltage is low
ar: جهد الاحتياطي منخفض

en: Backup empty or not present
ar: الاحتياطي فارغ أو غير موجود

en: Voltage is low, RTC accuracy is reduced
ar: الجهد منخفض، دقة RTC منخفضة

en: Backup switchover happened
ar: حدث تبديل إلى الاحتياطي

en: ioctl(%d, RTC_VL_READ) on %s failed
ar: فشل ioctl(%d, RTC_VL_READ) على %s

en: ioctl(%d, RTC_VL_READ) on %s returned 0x%x
ar: أرجع ioctl(%d, RTC_VL_READ) على %s القيمة 0x%x

en: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) on %s failed
ar: فشل ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) على %s

en: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) on %s succeeded.
ar: نجح ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) على %s.

en: POSIX shared memory is not supported
ar: ذاكرة POSIX المشتركة غير مدعومة

en: POSIX shared memory name: %s
ar: اسم ذاكرة POSIX المشتركة: %s

en: POSIX message queue is not supported
ar: طابور رسائل POSIX غير مدعوم

en: POSIX message queue name: %s
ar: اسم طابور رسائل POSIX: %s

en: POSIX semaphore is not supported
ar: سيمافور POSIX غير مدعوم

en: POSIX semaphore name: %s
ar: اسم سيمافور POSIX: %s

en: Create various IPC resources.
ar: إنشاء موارد IPC متنوعة.

en:  -M, --shmem <size>       create shared memory segment of size <size>
ar:  -M, --shmem <حجم>       ‎إنشاء مقطع ذاكرة مشتركة بحجم المعطى

en:  -m, --posix-shmem <size> create POSIX shared memory segment of size <size>
ar:  -m, --posix-shmem <حجم> ‎إنشاء مقطع ذاكرة POSIX مشتركة بحجم المعطى

en:  -S, --semaphore <number> create semaphore array with <number> elements
ar:  -S, --semaphore <رقم> ‎إنشاء مصفوفة سيمافور تحتوي على العدد المعطى من العناصر

en:  -s, --posix-semaphore    create POSIX semaphore
ar:  -s, --posix-semaphore    إنشاء سيمافور POSIX

en:  -Q, --queue              create message queue
ar:  -Q, --queue              إنشاء طابور رسائل

en:  -q, --posix-mqueue       create POSIX message queue
ar:  -q, --posix-mqueue       إنشاء طابور رسائل POSIX

en:  -p, --mode <mode>        permission for the resource (default is 0644)
ar:  -p, --mode <وضع>        ‎صلاحية المورد (القيمة المبدئية هي 0644)

en:  -n, --name <name>        name of the POSIX resource
ar:  -n, --name <اسم>        ‎اسم مورد POSIX

en: <size>
ar: <الحجم>

en:  -n, --name <name> option is required for POSIX IPC
ar:  الخيار -n, --name <اسم> مطلوب لـ POSIX IPC

en: failed to parse size
ar: فشل تحليل الحجم

en: failed to parse elements
ar: فشل تحليل العناصر

en: failed to parse mode
ar: فشل تحليل الوضع

en: name is required for POSIX IPC
ar: الاسم مطلوب لـ POSIX IPC

en: create share memory failed
ar: فشل إنشاء الذاكرة المشتركة

en: Shared memory id: %d
ar: معرف الذاكرة المشتركة: %d

en: create POSIX shared memory failed
ar: فشل إنشاء ذاكرة POSIX المشتركة

en: create message queue failed
ar: فشل إنشاء طابور الرسائل

en: Message queue id: %d
ar: معرف طابور الرسائل: %d

en: create POSIX message queue failed
ar: فشل إنشاء طابور رسائل POSIX

en: create semaphore failed
ar: فشل إنشاء السيمافور

en: Semaphore id: %d
ar: معرف السيمافور: %d

en: create POSIX semaphore failed
ar: فشل إنشاء سيمافور POSIX

en:  %1$s [options]
     %1$s shm|msg|sem <id>...
ar:  %1$s [خيارات]
     %1$s shm|msg|sem <المعرف>...

en: Remove certain IPC resources.
ar: إزالة موارد IPC معينة.

en:  -m, --shmem-id <id>           remove shared memory segment by id
ar:  -m, --shmem-id <معرف>           ‎أزل مقطع الذاكرة المشتركة بواسطة المعرف

en:  -M, --shmem-key <key>         remove shared memory segment by key
ar:  -M, --shmem-key <مفتاح>         ‎أزل مقطع الذاكرة المشتركة بواسطة المفتاح

en:      --posix-shmem <name>      remove POSIX shared memory segment by name
ar:      --posix-shmem <الاسم>      ‎أزل مقطع ذاكرة POSIX المشتركة بواسطة الاسم

en:  -q, --queue-id <id>           remove message queue by id
ar:  -q, --queue-id <معرف>           ‎أزل طابور الرسائل بواسطة المعرف

en:  -Q, --queue-key <key>         remove message queue by key
ar:  -Q, --queue-key <مفتاح>         ‎أزل طابور الرسائل بواسطة المفتاح

en:      --posix-mqueue <name>     remove POSIX message queue by name
ar:      --posix-mqueue <الاسم>     ‎أزل طابور رسائل POSIX بواسطة الاسم

en:  -s, --semaphore-id <id>       remove semaphore by id
ar:  -s, --semaphore-id <id>       أزل السيمافور بواسطة المعرف

en:  -S, --semaphore-key <key>     remove semaphore by key
ar:  -S, --semaphore-key <key>     أزل السيمافور بواسطة المفتاح

en:      --posix-semaphore <name>  remove POSIX semaphore by name
ar:      --posix-semaphore <الاسم>  ‎أزل سيمافور POSIX بواسطة الاسم

en:  -a, --all[=shm|pshm|msg|pmsg|sem|psem]
                                   remove all (in the specified category)
ar:  -a, --all[=shm|pshm|msg|pmsg|sem|psem]
                                   أزل الكل (في الفئة المحددة)

en:  -v, --verbose                 explain what is being done
ar:  -v, --verbose                 اشرح ما يجري القيام به

en: removing shared memory segment id `%d'
ar: إزالة مقطع الذاكرة المشتركة ذو المعرف `%d'

en: removing message queue id `%d'
ar: إزالة طابور الرسائل ذو المعرف `%d'

en: removing semaphore id `%d'
ar: إزالة السيمافور ذو المعرف `%d'

en: permission denied for key
ar: الصلاحية مرفوضة للمفتاح

en: permission denied for id
ar: الصلاحية مرفوضة للمعرف

en: invalid key
ar: مفتاح غير صالح

en: invalid id
ar: معرف غير صالح

en: already removed key
ar: أزيل المفتاح سابقاً

en: already removed id
ar: أزيل المعرف سابقاً

en: key failed
ar: فشل المفتاح

en: id failed
ar: فشل المعرف

en: invalid id: %s
ar: معرف غير صالح: %s

en: resource(s) deleted
ar: حُذفت الموارد

en: failed to parse argument: '%s'
ar: فشل تحليل المعطى: '%s'

en: illegal key (%s)
ar: مفتاح غير قانوني (%s)

en: removing POSIX shared memory `%s'
ar: إزالة ذاكرة POSIX المشتركة `%s'

en: POSIX message queues are not supported
ar: طوابير رسائل POSIX غير مدعومة

en: removing POSIX message queue `%s'
ar: إزالة طابور رسائل POSIX `%s'

en: POSIX semaphores are not supported
ar: سيمافورات POSIX غير مدعومة

en: removing POSIX semaphore `%s'
ar: إزالة سيمافور POSIX `%s'

en: permission denied for name `%s'
ar: الصلاحية مرفوضة للاسم `%s'

en: name `%s' not found
ar: الاسم `%s' غير موجود

en: name `%s' too long
ar: الاسم `%s' طويل جداً

en: name failed
ar: فشل الاسم

en: kernel not configured for shared memory
ar: النواة لم تضبط للذاكرة المشتركة

en: kernel not configured for semaphores
ar: النواة لم تضبط للسيمافورات

en: kernel not configured for message queues
ar: النواة لم تضبط لطوابير الرسائل

en:  %1$s [resource-option...] [output-option]
     %1$s -m|-q|-s -i <id>
ar:  %1$s [خيارات-المورد...] [خيارات-المخرج]
     %1$s -m|-q|-s -i <المعرف>

en: Show information on IPC facilities.
ar: عرض معلومات حول مرافق IPC.

en:  -i, --id <id>     print details on resource identified by <id>
ar:  -i, --id <id>     اطبع التفاصيل حول المورد المعرف بواسطة <id>

en: Resource options:
ar: خيارات المورد:

en:  -m, --shmems      shared memory segments
ar:  -m, --shmems      مقاطع الذاكرة المشتركة

en:  -q, --queues      message queues
ar:  -q, --queues      طوابير الرسائل

en:  -s, --semaphores  semaphores
ar:  -s, --semaphores  السيمافورات

en:  -a, --all         all (default)
ar:  -a, --all         الكل (مبدئي)

en: Output options:
ar: خيارات المخرجات:

en:  -t, --time        show attach, detach and change times
ar:  -t, --time        عرض أوقات الربط، والفك والتغيير

en:  -p, --pid         show PIDs of creator and last operator
ar:  -p, --pid         عرض معرفات العمليات (PIDs) للمنشئ وآخر مشغل

en:  -c, --creator     show creator and owner
ar:  -c, --creator     عرض المنشئ والمالك

en:  -l, --limits      show resource limits
ar:  -l, --limits      عرض حدود الموارد

en:  -u, --summary     show status summary
ar:  -u, --summary     عرض ملخص الحالة

en:      --human       show sizes in human-readable format
ar:      --human       عرض الأحجام بصيغة مقروءة للبشر

en:  -b, --bytes       show sizes in bytes
ar:  -b, --bytes       عرض الأحجام بالبايت

en: failed to parse id argument
ar: فشل تحليل معطى المعرف (id)

en: when using an ID, a single resource must be specified
ar: عند استخدام معرف (ID)، يجب تحديد مورد واحد فقط

en: unable to fetch shared memory limits
ar: تعذر جلب حدود الذاكرة المشتركة

en: ------ Shared Memory Limits --------
ar: ------ حدود الذاكرة المشتركة --------

en: max number of segments = %ju
ar: أقصى عدد من المقاطع = %ju

en: max seg size
ar: أقصى حجم للمقطع

en: max total shared memory (kbytes)
ar: أقصى إجمالي للذاكرة المشتركة (كيلوبايت)

en: max total shared memory
ar: أقصى إجمالي للذاكرة المشتركة

en: min seg size
ar: أدنى حجم للمقطع

en: kernel not configured for shared memory
ar: لم تضبط النواة للذاكرة المشتركة

en: ------ Shared Memory Status --------
ar: ------ حالة الذاكرة المشتركة --------

note: TRANSLATORS: This output format is maintained for backward compatibility as ipcs is used in scripts. For consistency with the rest, the translated form can follow this model: * "segments allocated = %d\n" "pages allocated = %ld\n" "pages resident = %ld\n" "pages swapped = %ld\n" "swap performance = 
en: segments allocated %d
    pages allocated %ld
    pages resident  %ld
    pages swapped   %ld
    Swap performance: %ld attempts	 %ld successes
ar: المقاطع المحجوزة %d
    الصفحات المحجوزة %ld
    الصفحات المقيمة  %ld
    الصفحات المتبادلة %ld
    أداء التبادل: %ld محاولات	 %ld نجاحات

en: ------ Shared Memory Segment Creators/Owners --------
ar: ------ منشئو/مُلاك مقاطع الذاكرة المشتركة --------

en: perms
ar: الأذونات

en: ------ Shared Memory Attach/Detach/Change Times --------
ar: ------ أوقات الربط/الفك/التغيير للذاكرة المشتركة --------

en: owner
ar: المالك

en: attached
ar: مربوط

en: detached
ar: مفكوك

en: changed
ar: مُغيّر

en: ------ Shared Memory Creator/Last-op PIDs --------
ar: ------ معرفات عمليات المنشئ/آخر-عملية للذاكرة المشتركة --------

en: ------ Shared Memory Segments --------
ar: ------ مقاطع الذاكرة المشتركة --------

en: key
ar: المفتاح

en: bytes
ar: بايتات

en: status
ar: الحالة

en: Not set
ar: غير معين

en: dest
ar: الهدف

en: locked
ar: مقفل

en: unable to fetch semaphore limits
ar: تعذر جلب حدود السيمافور

en: ------ Semaphore Limits --------
ar: ------ حدود السيمافور --------

en: max number of arrays = %d
ar: أقصى عدد من المصفوفات = %d

en: max semaphores per array = %d
ar: أقصى عدد سيمافورات لكل مصفوفة = %d

en: max semaphores system wide = %d
ar: أقصى عدد سيمافورات على مستوى النظام = %d

en: max ops per semop call = %d
ar: أقصى عدد عمليات لكل استدعاء semop = %d

en: semaphore max value = %u
ar: أقصى قيمة للسيمافور = %u

en: kernel not configured for semaphores
ar: لم تضبط النواة للسيمافورات

en: ------ Semaphore Status --------
ar: ------ حالة السيمافور --------

en: used arrays = %d
ar: المصفوفات المستخدمة = %d

en: allocated semaphores = %d
ar: السيمافورات المحجوزة = %d

en: ------ Semaphore Arrays Creators/Owners --------
ar: ------ منشئو/مُلاك مصفوفات السيمافور --------

en: ------ Semaphore Operation/Change Times --------
ar: ------ أوقات العملية/التغيير للسيمافور --------

en: last-op
ar: آخر عملية

en: last-changed
ar: آخر تغيير

en: ------ Semaphore Arrays --------
ar: ------ مصفوفات السيمافور --------

en: unable to fetch message limits
ar: تعذر جلب حدود الرسائل

en: ------ Messages Limits --------
ar: ------ حدود الرسائل --------

en: max queues system wide = %d
ar: أقصى عدد طوابير على مستوى النظام = %d

en: max size of message
ar: أقصى حجم للرسالة

en: default max size of queue
ar: أقصى حجم مبدئي للطابور

en: kernel not configured for message queues
ar: لم تضبط النواة لطوابير الرسائل

en: ------ Messages Status --------
ar: ------ حالة الرسائل --------

en: allocated queues = %d
ar: الطوابير المحجوزة = %d

en: used headers = %d
ar: الترويسات المستخدمة = %d

en: used space
ar: المساحة المستخدمة

en:  bytes
ar:  بايتات

en: ------ Message Queues Creators/Owners --------
ar: ------ منشئو/مُلاك طوابير الرسائل --------

en: ------ Message Queues Send/Recv/Change Times --------
ar: ------ أوقات الإرسال/الاستقبال/التغيير لطوابير الرسائل --------

en: send
ar: إرسال

en: recv
ar: استقبال

en: change
ar: تغيير

en: ------ Message Queues PIDs --------
ar: ------ معرفات عمليات (PIDs) طوابير الرسائل --------

en: ------ Message Queues --------
ar: ------ طوابير الرسائل --------

en: used-bytes
ar: البايتات-المستخدمة

en: messages
ar: رسائل

en: id %d not found
ar: المعرف %d غير موجود

en: 
    Shared memory Segment shmid=%d
ar: 
    مقطع ذاكرة مشتركة shmid=%d

en: mode=%#o	access_perms=%#o
ar: الوضع=%#o	أذونات_الوصول=%#o

en: size=
ar: الحجم=

en: bytes=
ar: بايتات=

en: att_time=%-26.24s
ar: وقت_الربط=%-26.24s

en: det_time=%-26.24s
ar: وقت_الفصل=%-26.24s

en: change_time=%-26.24s
ar: وقت_التغيير=%-26.24s

en: 
    Message Queue msqid=%d
ar: 
    طابور رسائل msqid=%d

en: uid=%u	gid=%u	cuid=%u	cgid=%u	mode=%#o
ar: uid=%u	gid=%u	cuid=%u	cgid=%u	الوضع=%#o

en: csize=
ar: الحجم_الحالي=

en: cbytes=
ar: البايتات_الحالية=

en: qsize=
ar: حجم_الطابور=

en: qbytes=
ar: بايتات_الطابور=

en: send_time=%-26.24s
ar: وقت_الإرسال=%-26.24s

en: rcv_time=%-26.24s
ar: وقت_الاستلام=%-26.24s

en: 
    Semaphore Array semid=%d
ar: 
    مصفوفة إشارات (Semaphore) semid=%d

en: mode=%#o, access_perms=%#o
ar: الوضع=%#o، أذونات_الوصول=%#o

en: otime = %-26.24s
ar: وقت_العملية = %-26.24s

en: ctime = %-26.24s
ar: وقت_التغيير = %-26.24s

en: semnum
ar: رقم_الإشارة

en: value
ar: القيمة

en: %s failed
ar: فشل %s

en: %s does not seem to be mounted. Use 'mount -t mqueue none %s' to mount it.
ar: يبدو أن %s غير موصول. استخدم 'mount -t mqueue none %s' لوصله.

en: message queue name must start with '/': %s
ar: يجب أن يبدأ اسم طابور الرسائل بـ '/': %s

en: %s (bytes) =
ar: %s (بايت) =

en: %s (kbytes) =
ar: %s (كيلوبايت) =

en: interrupts
ar: مقاطعات

en: total count
ar: العدد الإجمالي

en: delta count
ar: عدد الفرق (delta)

en: name
ar: الاسم

en: failed to initialize output table
ar: فشل تهيئة جدول المخرجات

en: failed to add line to output
ar: فشل إضافة سطر للمخرجات

en: unsupported column name to sort output
ar: اسم عمود غير مدعوم لفرز المخرجات

en: cpu-interrupts
ar: مقاطعات-المعالج

en: %delta:
ar: %الفرق:

en: irqtop | total: %ld delta: %ld | %s | %s
ar: irqtop | الإجمالي: %ld الفرق: %ld | %s | %s

en: cannot create timerfd
ar: يتعذر إنشاء timerfd

en: cannot set timerfd
ar: يتعذر ضبط timerfd

en: epoll_ctl failed
ar: فشل epoll_ctl

en: sigfillset failed
ar: فشل sigfillset

en: sigprocmask failed
ar: فشل sigprocmask

en: cannot create signalfd
ar: يتعذر إنشاء signalfd

en: Display kernel interrupt information.
ar: اعرض معلومات مقاطعات النواة.

en:  -b, --batch            send tables to stdout, not to a static screen
ar:  -b, --batch            أرسل الجداول إلى المخرج القياسي، وليس إلى شاشة ثابتة

en:  -c, --cpu-stat <when>  whether to show the per-cpu stats (auto|never|always)
ar:  -c, --cpu-stat <متى>  ‎سواء أكانت ستعرض إحصائيات كل معالج (auto|never|always)

en:  -C, --cpu-list <list>  show IRQs only for the specified cpus
ar:  -C, --cpu-list <قائمة>  اعرض مقاطعات IRQ للمعالجات المحددة فقط

en:  -d, --delay <secs>     wait this number of seconds between updates
ar:  -d, --delay <ثوان>     ‎انتظر هذا العدد من الثواني بين التحديثات

en:  -J, --json             use JSON output format (implies --batch)
ar:  -J, --json             استخدم تنسيق مخرجات JSON (يتضمن --batch)

en:  -n, --iter <number>    the maximum number of iterations
ar:  -n, --iter <رقم>    ‎أقصى عدد من التكرارات

en:  -o, --output <list>    which columns to show, and in which order
ar:  -o, --output <قائمة>    ‎أي أعمدة ستعرض، وبأي ترتيب

en:  -s, --sort <column>    sort the table on this column
ar:  -s, --sort <العمود>    ‎فرز الجدول بناءً على هذا العمود

en:  -S, --softirq          show softirqs instead of interrupts
ar:  -S, --softirq          اعرض softirqs بدلاً من المقاطعات

en:  -t, --threshold <num>  show only IRQs with counters above this number
ar:  -t, --threshold <رقم>  ‎اعرض فقط مقاطعات IRQ ذات العدادات التي تتجاوز هذا الرقم

en: 
    The following interactive key commands are valid:
ar: 
    أوامر المفاتيح التفاعلية التالية صالحة:

en:   i      sort by IRQ
ar:   i      فرز حسب IRQ

en:   t      sort by TOTAL
ar:   t      فرز حسب الإجمالي

en:   d      sort by DELTA
ar:   d      فرز حسب الفرق

en:   n      sort by NAME
ar:   n      فرز حسب الاسم

en:   q      quit program
ar:   q      أنهِ البرنامج

en: failed to parse delay argument
ar: فشل تحليل معطى التأخير

en: failed to parse iter argument
ar: فشل تحليل معطى التكرار (iter)

en: error: --threshold
ar: خطأ: --threshold

en: invalid iflag
ar: iflag غير صالح

en:  %s [options] <ldisc> <device>
ar:  %s [خيارات] <ldisc> <الجهاز>

en: Attach a line discipline to a serial line.
ar: ربط خط نظام (line discipline) بخط متسلسل.

en:  -d, --debug             print verbose messages to stderr
ar:  -d, --debug             طباعة رسائل تنقيح مفصلة إلى stderr

en:  -s, --speed <value>     set serial line speed
ar:  -s, --speed<قيمة>     ضبط سرعة الخط المتسلسل

en:  -c, --intro-command <string> intro sent before ldattach
ar:  -c, --intro-command <سلسلة_محارف> ‎مقدمة مرسلة قبل ldattach

en:  -p, --pause <seconds>   pause between intro and ldattach
ar:  -p, --pause <ثواني>   ‎توقف مؤقت بين المقدمة و ldattach

en:  -7, --sevenbits         set character size to 7 bits
ar:  -7, --sevenbits         ضبط حجم المحرف إلى 7 بتات

en:  -8, --eightbits         set character size to 8 bits
ar:  -8, --eightbits         اضبط حجم المحارف إلى 8 بت

en:  -n, --noparity          set parity to none
ar:  -n, --noparity          اضبط التماثل إلى لا شيء

en:  -e, --evenparity        set parity to even
ar:  -e, --evenparity        اضبط التماثل إلى زوجي

en:  -o, --oddparity         set parity to odd
ar:  -o, --oddparity         اضبط التماثل إلى فردي

en:  -1, --onestopbit        set stop bits to one
ar:  -1, --onestopbit        اضبط بتات التوقف إلى واحد

en:  -2, --twostopbits       set stop bits to two
ar:  -2, --twostopbits       اضبط بتات التوقف إلى اثنين

en:  -i, --iflag [-]<iflag>  set input mode flag
ar:  -i, --iflag [-]<iflag>  اضبط علم وضع الإدخال

en: 
    Options relevant to GSM0710:
ar: 
    الخيارات المتعلقة بـ GSM0710:

en:  -m, --mtu <value>  set CMUX maximum frame size
ar:  -m, --mtu <قيمة>  اضبط أقصى حجم لإطار CMUX

en: 
    Known <ldisc> names:
ar: 
    أسماء <ldisc> المعروفة:

en: 
    Known <iflag> names:
ar: 
    أسماء <iflag> المعروفة:

en: invalid speed argument
ar: معطى السرعة غير صالح

en: invalid pause argument
ar: معطى التوقف المؤقت غير صالح

en: invalid MTU argument
ar: معطى MTU غير صالح

en: invalid line discipline argument
ar: معطى تهذيب السطر (line discipline) غير صالح

en: %s is not a serial line
ar: %s ليس سطراً تسلسلياً

en: cannot get terminal attributes for %s
ar: تعذر الحصول على سمات الطرفية لـ %s

en: speed %d unsupported
ar: السرعة %d غير مدعومة

en: cannot set terminal attributes for %s
ar: تعذر ضبط سمات الطرفية لـ %s

en: cannot write intro command to %s
ar: تعذر كتابة أمر التقديم إلى %s

en: cannot set line discipline
ar: تعذر ضبط تهذيب السطر

en: cannot daemonize
ar: تعذر التشغيل كخادم خفي (daemonize)

en: autoclear flag set
ar: ضبط علم المسح الآلي

en: device backing file
ar: ملف الإسناد للجهاز

en: backing file inode number
ar: رقم الآينود (inode) لملف الإسناد

en: backing file major:minor device number
ar: رقم الجهاز الرئيسي:الثانوي لملف الإسناد

en: backing file major device number
ar: رقم الجهاز الرئيسي لملف الإسناد

en: backing file minor device number
ar: رقم الجهاز الثانوي لملف الإسناد

en: loop device name
ar: اسم جهاز الحلقة (loop device)

en: offset from the beginning
ar: الإزاحة من البداية

en: partscan flag set
ar: ضبط علم فحص الأقسام

en: loop device reference string
ar: سلسلة مرجع جهاز الحلقة

en: size limit of the file in bytes
ar: حد حجم الملف بالبايت

en: loop device major:minor number
ar: رقم جهاز الحلقة الرئيسي:الثانوي

en: loop device major number
ar: رقم جهاز الحلقة الرئيسي

en: loop device minor number
ar: رقم جهاز الحلقة الثانوي

en: access backing file with direct-io
ar: الوصول لملف الإسناد عبر direct-io

en: logical sector size in bytes
ar: حجم القطاع المنطقي بالبايت

en: , offset %ju
ar: ، إزاحة %ju

en: , sizelimit %ju
ar: ، حد الحجم %ju

en: , encryption %s (type %u)
ar: ، تعمية %s (نوع %u)

en: %s: detach failed
ar: %s: فشل الفصل

en: %s: remove failed
ar: %s: فشلت الإزالة

en:  %1$s [options] [<loopdev>]
     %1$s [options] -f | <loopdev> <file>
ar:  %1$s [خيارات] [<loopdev>]
     %1$s [خيارات] -f | <loopdev> <ملف>

en: Set up and control loop devices.
ar: إعداد والتحكم في أجهزة الحلقة.

en:  -a, --all                     list all used devices
ar:  -a, --all                     أدرج كافة الأجهزة المستخدمة

en:  -d, --detach <loopdev>...     detach one or more devices
ar:  -d, --detach <loopdev>...     افصل جهازاً أو أكثر

en:  -D, --detach-all              detach all used devices
ar:  -D, --detach-all              افصل كافة الأجهزة المستخدمة

en:  -f, --find                    find first unused device
ar:  -f, --find                    اعثر على أول جهاز غير مستخدم

en:  -c, --set-capacity <loopdev>  resize the device
ar:  -c, --set-capacity <loopdev>  أعد تحجيم الجهاز

en:  -j, --associated <file>       list all devices associated with <file>
ar:  -j, --associated <ملف>       ‎أدرج كافة الأجهزة المرتبطة بـالملف المعطى

en:  -L, --nooverlap               avoid possible conflict between devices
ar:  -L, --nooverlap               تجنب التداخل المحتمل بين الأجهزة

en:      --remove <loopdev>...     remove one or more devices
ar:      --remove <loopdev>...     أزل جهازاً أو أكثر

en:  -o, --offset <num>            start at offset <num> into file
ar:  -o, --offset <رقم>            ‎ابدأ عند الإزاحة ذات الرقم المعطى داخل الملف

en:      --sizelimit <num>         device is limited to <num> bytes of the file
ar:      --sizelimit <رقم>         ‎الجهاز محدود بـالرقم المعطى من بايتات من الملف

en:  -b, --sector-size <num>       set the logical sector size to <num>
ar:  -b, --sector-size <رقم>       ‎اضبط حجم القطاع المنطقي إلى الرقم المعطى

en:  -P, --partscan                create a partitioned loop device
ar:  -P, --partscan                أنشئ جهاز حلقة مقسماً

en:  -r, --read-only               set up a read-only loop device
ar:  -r, --read-only               أعد جهاز حلقة للقراءة فقط

en:      --direct-io[=<on|off>]    open backing file with O_DIRECT
ar:      --direct-io[=<on|off>]    افتح ملف الإسناد باستخدام O_DIRECT

en:      --loop-ref <string>       loop device reference
ar:      --loop-ref <سلسلة_محارف>       ‎مرجع جهاز الحلقة

en:      --show                    print device name after setup (with -f)
ar:      --show                    اطبع اسم الجهاز بعد الإعداد (مع -f)

en:  -J, --json                    use JSON --list output format
ar:  -J, --json                    استخدم تنسيق مخرجات JSON لـ --list

en:  -l, --list                    list info about all or specified (default)
ar:  -l, --list                    أدرج معلومات عن الكل أو المحدد (مبدئي)

en:  -n, --noheadings              don't print headings for --list output
ar:  -n, --noheadings              لا تطبع الترويسات لمخرجات --list

en:  -O, --output <cols>           specify columns to output for --list
ar:  -O, --output <أعمدة>           ‎حدد الأعمدة لإخراجها في --list

en:      --output-all              output all columns
ar:      --output-all              أخرج كافة الأعمدة

en:      --raw                     use raw --list output format
ar:      --raw                     استخدم تنسيق المخرجات الخام لـ --list

en: %s: Warning: file is smaller than 512 bytes; the loop device may be useless or invisible for system tools.
ar: %s: تحذير: الملف أصغر من 512 بايت؛ قد يكون جهاز الحلقة بلا فائدة أو غير مرئي لأدوات النظام.

en: %s: Warning: file does not end on a 512-byte sector boundary; the remaining end of the file will be ignored.
ar: %s: تحذير: لا ينتهي الملف عند حدود قطاع 512 بايت؛ سيتم تجاهل ما تبقى من نهاية الملف.

en: cannot find an unused loop device
ar: تعذر العثور على جهاز حلقة غير مستخدم

en: %s: overlapping loop device exists
ar: %s: يوجد جهاز حلقة متداخل

en: %s: overlapping read-only loop device exists
ar: %s: يوجد جهاز حلقة متداخل للقراءة فقط

en: %s: overlapping encrypted loop device exists
ar: %s: يوجد جهاز حلقة معمي متداخل

en: %s: failed to re-use loop device
ar: %s: فشل في إعادة استخدام جهاز الحلقة

en: failed to inspect loop devices
ar: فشل في فحص أجهزة الحلقة

en: %s: failed to check for conflicting loop devices
ar: %s: فشل التحقق من تعارض أجهزة الحلقة

en: cannot set loop reference string
ar: تعذر ضبط سلسلة مرجع الحلقة

en: %s: failed to use backing file
ar: %s: فشل استخدام ملف الإسناد

en: failed to parse logical block size
ar: فشل تحليل حجم الكتلة المنطقية

en: no loop device specified
ar: لا يوجد جهاز حلقة محدد

en: %s: failed to use device
ar: %s: فشل استخدام الجهاز

en: the options %s are allowed during loop device setup only
ar: الخيارات %s مسموح بها أثناء إعداد جهاز الحلقة فقط

en: the option --offset is not allowed in this context
ar: الخيار --offset غير مسموح به في هذا السياق

en: %s: set capacity failed
ar: %s: فشل ضبط السعة

en: %s: set direct io failed
ar: %s: فشل ضبط الإدخال/الإخراج المباشر

en: %s: set logical block size failed
ar: %s: فشل ضبط حجم الكتلة المنطقية

en: id
ar: المعرف

en: implementer not found
ar: لم يُعثر على المُنفذ

en: model not found
ar: لم يُعثر على النموذج

en: none
ar: بلا

en: para
ar: شبه

en: full
ar: كامل

en: container
ar: حاوية

en: horizontal
ar: أفقي

en: vertical
ar: عمودي

en: crude measurement of CPU speed
ar: قياس تقريبي لسرعة وحدة المعالجة المركزية

en: logical CPU number
ar: رقم وحدة المعالجة المركزية المنطقية

en: logical core number
ar: رقم النواة المنطقية

en: logical cluster number
ar: رقم العنقود المنطقي

en: logical socket number
ar: رقم المقبس المنطقي

en: logical NUMA node number
ar: رقم عقدة NUMA المنطقية

en: logical book number
ar: رقم الكتاب المنطقي

en: logical drawer number
ar: رقم الدرج المنطقي

en: shows how caches are shared between CPUs
ar: يوضح كيفية مشاركة الخبيئة بين وحدات المعالجة المركزية

en: CPU dispatching mode on virtual hardware
ar: وضع إرسال وحدة المعالجة المركزية على العتاد الافتراضي

en: physical address of a CPU
ar: العنوان المادي لوحدة المعالجة المركزية

en: shows if the hypervisor has allocated the CPU
ar: يوضح ما إذا كان المشرف الفائق قد خصص وحدة المعالجة المركزية

en: shows if Linux currently makes use of the CPU
ar: يوضح ما إذا كان لينكس يستخدم وحدة المعالجة المركزية حاليًا

en: shows the loaded CPU microcode version
ar: يعرض إصدار الرمز الدقيق (microcode) للمعالج المحمل

en: shows the current MHz of the CPU
ar: يوضح الميغاهرتز الحالي لوحدة المعالجة المركزية

en: shows scaling percentage of the CPU frequency
ar: يوضح نسبة تحجيم تردد وحدة المعالجة المركزية

en: shows the maximum MHz of the CPU
ar: يوضح أقصى ميغاهرتز لوحدة المعالجة المركزية

en: shows the minimum MHz of the CPU
ar: يوضح أدنى ميغاهرتز لوحدة المعالجة المركزية

en: shows CPU model name
ar: يوضح اسم طراز وحدة المعالجة المركزية

en: size of all system caches
ar: حجم جميع خبيئات النظام

en: cache level
ar: مستوى الخبيئة

en: cache name
ar: اسم الخبيئة

en: size of one cache
ar: حجم خبيئة واحدة

en: cache type
ar: نوع الخبيئة

en: ways of associativity
ar: طرق الارتباط

en: allocation policy
ar: سياسة التخصيص

en: write policy
ar: سياسة الكتابة

en: number of physical cache lines per cache tag
ar: عدد خطوط الخبيئة المادية لكل وسم خبيئة

en: number of sets in the cache (lines in a set have the same cache index)
ar: عدد المجموعات في الخبيئة (الخطوط في المجموعة لها نفس فهرس الخبيئة)

en: minimum amount of data in bytes transferred from memory to cache
ar: الحد الأدنى من البيانات بالبايت المنقولة من الذاكرة إلى الخبيئة

en: failed to initialize rootfs handler
ar: فشل تهيئة معالج rootfs

en: failed to initialize CPUs sysfs handler
ar: فشل تهيئة معالج sysfs لوحدات المعالجة المركزية

en: Y
ar: نعم

en: N
ar: لا

en: # The following is the parsable format, which can be fed to other
    # programs. Each different item in every column has an unique ID
    # starting usually from zero.
ar: # فيما يلي التنسيق القابل للتحليل، والذي يمكن تغذيته لبرامج
    # أخرى. كل عنصر مختلف في كل عمود له معرف فريد
    # يبدأ عادةً من الصفر.

en: Model name:
ar: اسم الطراز:

en: BIOS Model name:
ar: اسم طراز BIOS:

en: BIOS CPU family:
ar: عائلة وحدة معالجة BIOS:

en: Machine type:
ar: نوع الآلة:

en: CPU family:
ar: عائلة وحدة المعالجة:

en: Model:
ar: الطراز:

en: Thread(s) per core:
ar: خيوط لكل نواة:

en: Core(s) per cluster:
ar: نوى لكل عنقود:

en: Core(s) per socket:
ar: نوى لكل مقبس:

en: Socket(s) per book:
ar: مقابس لكل كتاب:

en: Book(s) per drawer:
ar: كتب لكل درج:

en: Drawer(s):
ar: أدراج:

en: Book(s):
ar: كتب:

en: Socket(s):
ar: مقابس:

en: Cluster(s):
ar: عناقيد:

en: Stepping:
ar: خطوة:

en: Microcode version:
ar: إصدار الرمز الدقيق:

en: Frequency boost:
ar: تعزيز التردد:

en: enabled
ar: مفعل

en: disabled
ar: معطل

en: CPU dynamic MHz:
ar: ميغاهرتز وحدة المعالجة الديناميكي:

en: CPU static MHz:
ar: ميغاهرتز وحدة المعالجة الثابت:

en: CPU(s) scaling MHz:
ar: ميغاهرتز تحجيم وحدة المعالجة:

en: CPU max MHz:
ar: أقصى ميغاهرتز لوحدة المعالجة:

en: CPU min MHz:
ar: أدنى ميغاهرتز لوحدة المعالجة:

en: Dispatching mode:
ar: وضع الإرسال:

en: Physical sockets:
ar: مقابس مادية:

en: Physical chips:
ar: رقائق مادية:

en: Physical cores/chip:
ar: نوى مادية لكل رقاقة:

en: Flags:
ar: أعلام:

en: Architecture:
ar: البنية:

en: CPU op-mode(s):
ar: أوضاع تشغيل وحدة المعالجة:

en: Address sizes:
ar: أحجام العناوين:

en: Byte Order:
ar: ترتيب البايت:

en: CPU(s):
ar: وحدات المعالجة:

en: On-line CPU(s) mask:
ar: قناع وحدات المعالجة المتصلة:

en: On-line CPU(s) list:
ar: قائمة وحدات المعالجة المتصلة:

en: failed to allocate cpu set
ar: فشل تخصيص مجموعة المعالجات

en: Off-line CPU(s) mask:
ar: قناع وحدة (وحدات) المعالجة المركزية غير المتصلة:

en: Off-line CPU(s) list:
ar: قائمة وحدة (وحدات) المعالجة المركزية غير المتصلة:

en: Vendor ID:
ar: معرف البائع:

en: BIOS Vendor ID:
ar: معرف بائع BIOS:

en: Virtualization features:
ar: ميزات المحاكاة الافتراضية:

en: Virtualization:
ar: المحاكاة الافتراضية:

en: Hypervisor:
ar: فرط المراقب:

en: Hypervisor vendor:
ar: بائع فرط المراقب:

en: Virtualization type:
ar: نوع المحاكاة الافتراضية:

en: Caches (sum of all):
ar: الخبايئ (مجموع الكل):

en: %s cache:
ar: خبيئة %s:

en: %<PRIu64> (%d instance) | %<PRIu64> (%d instances)
ar[0]: %<PRIu64> (لا توجد نماذج)
ar[1]: %<PRIu64> (نموذج واحد)
ar[2]: %<PRIu64> (نموذجان)
ar[3]: %<PRIu64> (%d نماذج)
ar[4]: %<PRIu64> (%d نموذجاً)
ar[5]: %<PRIu64> (%d نموذج)

en: %s (%d instance) | %s (%d instances)
ar[0]: %s (لا توجد نماذج)
ar[1]: %s (نموذج واحد)
ar[2]: %s (نموذجان)
ar[3]: %s (%d نماذج)
ar[4]: %s (%d نموذجاً)
ar[5]: %s (%d نموذج)

en: Caches:
ar: الخبايئ:

en: NUMA node(s):
ar: عقدة (عقد) NUMA:

en: NUMA node%d CPU(s):
ar: وحدة (وحدات) المعالجة لعقدة NUMA %d:

en: Vulnerabilities:
ar: الثغرات:

en: Vulnerability %s:
ar: الثغرة %s:

en: Display information about the CPU architecture.
ar: عرض معلومات حول معمارية وحدة المعالجة المركزية.

en:  -a, --all               print both online and offline CPUs (default for -e)
ar:  -a, --all               طباعة المعالجات المتصلة وغير المتصلة (مبدئي لـ -e)

en:  -b, --online            print online CPUs only (default for -p)
ar:  -b, --online            طباعة المعالجات المتصلة فقط (مبدئي لـ -p)

en:  -B, --bytes             print sizes in bytes rather than in human readable format
ar:  -B, --bytes             طباعة الأحجام بالبايت بدلاً من الصيغة المقروءة بشرياً

en:  -C, --caches[=<list>]   info about caches in extended readable format
ar:  -C, --caches[=<قائمة>]   معلومات حول الخبايئ بصيغة مقروءة ممتدة

en:  -c, --offline           print offline CPUs only
ar:  -c, --offline           طباعة المعالجات غير المتصلة فقط

en:  -J, --json              use JSON for default or extended format
ar:  -J, --json              استخدام JSON للصيغة المبدئية أو الممتدة

en:  -e, --extended[=<list>] print out an extended readable format
ar:  -e, --extended[=<قائمة>] طباعة صيغة مقروءة ممتدة

en:  -p, --parse[=<list>]    print out a parsable format
ar:  -p, --parse[=<قائمة>]    طباعة صيغة قابلة للتحليل

en:  -r, --raw               use raw output format (for -e, -p and -C)
ar:  -r, --raw               استخدام صيغة المخرجات الخام (لـ -e و -p و -C)

en:  -s, --sysroot <dir>     use specified directory as system root
ar:  -s, --sysroot <دليل>     ‎استخدام المجلد المحدد كجذر للنظام

en:  -x, --hex               print hexadecimal masks rather than lists of CPUs
ar:  -x, --hex               طباعة الأقنعة الست عشرية بدلاً من قوائم المعالجات

en:      --annotate[=<when>] annotate columns with a tooltip (always|never|auto)
ar:      --annotate[=<متى>] ارفق الأعمدة بتلميحات (always|never|auto)

en:  -y, --physical          print physical instead of logical IDs
ar:  -y, --physical          طباعة المعرفات الفيزيائية بدلاً من المنطقية

en:      --hierarchic[=when] use subsections in summary (auto, never, always)
ar:      --hierarchic[=متى] استخدام أقسام فرعية في الملخص (آليauto، دائماًalways، البتةnever)

en:      --output-all        print all available columns for -e, -p or -C
ar:      --output-all        ‎طباعة كافة الأعمدة المتاحة لـ -e أو -p أو -C

en:      --arm-id[=<id>]     print the known ARM implementers and their names. If an id is given, print all the cores for that implementer.
ar:      --arm-id[=<id>]     اطبع منفذي ARM المعروفين وأسماءهم. إذا أُعطي معرف، فستُطبع كافة الأنوية لذلك المنفذ.

en:      --arm-model <id>    print the name of the given ARM implementer and model. Requires --arm-id=<id>.
ar:      --arm-model <id>    اطبع اسم منفذ ونموذج ARM المعطى. يتطلب --arm-id=<id>.

en: Available output columns for -e or -p:
ar: أعمدة المخرج المتاحة لـ -e أو -p:

en: 
    Available output columns for -C:
ar: 
    أعمدة المخرجات المتاحة لـ -C:

en: unsupported --flat argument
ar: معطى --flat غير مدعوم

en: failed to parse implementer id
ar: فشل تحليل معرف المنفذ

en: failed to parse model id
ar: فشل تحليل معرف النموذج

en: %s: options --all, --online and --offline may only be used with options --extended or --parse.
ar: %s: الخيارات --all و --online و --offline تستخدم فقط مع الخيارات --extended أو --parse.

en: --arm-model option needs to be used with --arm-id
ar: خيار --arm-model يجب أن يُستخدم مع --arm-id

en: error: uname failed
ar: خطأ: فشل uname

en: failed to determine number of CPUs: %s
ar: فشل تحديد عدد وحدات المعالجة المركزية: %s

en: Failed to extract the node number
ar: فشل استخراج رقم العقدة

en: cannot restore signal mask
ar: يتعذر استعادة قناع الإشارة

en: cannot unblock signal
ar: يتعذر إلغاء حظر الإشارة

en: cannot restore signal handler
ar: يتعذر استعادة معالج الإشارة

en: Resource key
ar: مفتاح المورد

en: Key
ar: المفتاح

en: Resource ID
ar: معرف المورد

en: ID
ar: المعرف

en: Owner's username or UID
ar: اسم مستخدم المالك أو UID

en: Owner
ar: المالك

en: Permissions
ar: الأذونات

en: Creator UID
ar: UID المنشئ

en: Creator user
ar: مستخدم المنشئ

en: Creator GID
ar: GID المنشئ

en: Creator group
ar: مجموعة المنشئ

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: User name
ar: اسم المستخدم

en: Group ID
ar: معرف المجموعة

en: Group name
ar: اسم المجموعة

en: Time of the last change
ar: وقت التغيير الأخير

en: Last change
ar: التغيير الأخير

en: POSIX resource name
ar: اسم مورد POSIX

en: Time of last action
ar: وقت الإجراء الأخير

en: Last action
ar: الإجراء الأخير

en: Bytes used
ar: البايتات المستخدمة

en: Number of messages
ar: عدد الرسائل

en: Messages
ar: الرسائل

en: Time of last msg sent
ar: وقت إرسال آخر رسالة

en: Msg sent
ar: الرسالة المرسلة

en: Time of last msg received
ar: وقت استلام آخر رسالة

en: Msg received
ar: الرسالة المستلمة

en: PID of the last msg sender
ar: PID لمرسل آخر رسالة

en: Msg sender
ar: مرسل الرسالة

en: PID of the last msg receiver
ar: PID لمستلم آخر رسالة

en: Msg receiver
ar: مستلم الرسالة

en: Segment size
ar: حجم المقطع

en: Number of attached processes
ar: عدد العمليات المرفقة

en: Attached processes
ar: العمليات الملحقة

en: Status
ar: الحالة

en: Attach time
ar: وقت الإلحاق

en: Detach time
ar: وقت الفصل

en: Creator command line
ar: سطر أمر المنشئ

en: Creator command
ar: أمر المنشئ

en: PID of the creator
ar: معرف عملية المنشئ

en: Creator PID
ar: معرف المنشئ

en: PID of last user
ar: معرف عملية آخر مستخدم

en: Last user PID
ar: معرف آخر مستخدم

en: Number of semaphores
ar: عدد السيمافورات

en: Semaphores
ar: السيمافورات

en: Time of the last operation
ar: وقت العملية الأخيرة

en: Last operation
ar: العملية الأخيرة

en: Resource name
ar: اسم المورد

en: Resource
ar: المورد

en: Resource description
ar: وصف المورد

en: Description
ar: الوصف

en: Currently used
ar: المستخدم حالياً

en: Used
ar: مستخدم

en: Currently use percentage
ar: نسبة الاستخدام الحالية

en: Use
ar: الاستخدام

en: System-wide limit
ar: الحد الأقصى على مستوى النظام

en: Limit
ar: الحد

en: Semaphore value
ar: قيمة السيمافور

en: Value
ar: القيمة

en: column %s does not apply to the specified IPC
ar: العمود %s لا ينطبق على اتصال IPC المحدد

en:  -m, --shmems             shared memory segments
ar:  -m, --shmems             مقاطع الذاكرة المشتركة

en:  -M, --posix-shmems       POSIX shared memory segments
ar:  -M, --posix-shmems       مقاطع ذاكرة POSIX المشتركة

en:  -q, --queues             message queues
ar:  -q, --queues             طوابير الرسائل

en:  -Q, --posix-mqueues      POSIX message queues
ar:  -Q, --posix-mqueues      طوابير رسائل POSIX

en:  -s, --semaphores         semaphores
ar:  -s, --semaphores         السيمافورات

en:  -S, --posix-semaphores   POSIX semaphores
ar:  -S, --posix-semaphores   سيمافورات POSIX

en:  -g, --global             info about system-wide usage
                                (may be used with -m, -q and -s)
ar:  -g, --global             معلومات حول الاستخدام على مستوى النظام
    ‎                            (يمكن استخدامها مع -m و -q و -s)

en:  -i, --id <id>            System V resource identified by <id>
ar:  -i, --id <معرف>            ‎مورد System V محدد بواسطة <معرف>

en:  -N, --name <name>        POSIX resource identified by <name>
ar:  -N, --name <اسم>        ‎مورد POSIX محدد بواسطة <اسم>

en:  -b, --bytes              print SIZE in bytes rather than in human-readable form
ar:  -b, --bytes              اطبع الحجم بالبايت بدلاً من الصيغة المقروءة بشرياً

en:  -c, --creator            show creator and owner
ar:  -c, --creator            أظهر المنشئ والمالك

en:  -J, --json               use the JSON output format
ar:  -J, --json               استخدم تنسيق إخراج JSON

en:  -l, --list               force list output format (for example with --id)
ar:  -l, --list               فرض تنسيق إخراج القائمة (على سبيل المثال مع --id)

en:  -P, --numeric-perms      print numeric permissions (PERMS column)
ar:  -P, --numeric-perms      اطبع الأذونات الرقمية (عمود PERMS)

en:  -t, --time               show attach, detach and change times
ar:  -t, --time               أظهر أوقات الإلحاق والفصل والتغيير

en:  -y, --shell              use column names to be usable as shell variables
ar:  -y, --shell              استخدم أسماء أعمدة صالحة للاستخدام كمتغيرات شل

en: 
    Generic System V columns:
ar: 
    أعمدة System V العامة:

en: 
    Generic POSIX columns:
ar: 
    أعمدة POSIX العامة:

en: 
    System V Shared-memory columns (--shmems):
ar: 
    أعمدة ذاكرة System V المشتركة (--shmems):

en: 
    System V Message-queue columns (--queues):
ar: 
    أعمدة طوابير رسائل System V ‏(--queues):

en: 
    System V Semaphore columns (--semaphores):
ar: 
    أعمدة سيمافور System V ‏(--semaphores):

en: 
    POSIX Semaphore columns (--posix-semaphores):
ar: 
    أعمدة سيمافور POSIX ‏(--posix-semaphores):

en: 
    Summary columns (--global):
ar: 
    أعمدة الملخص (--global):

en: Elements:
ar: العناصر:

en: failed to set data
ar: فشل ضبط البيانات

en: Number of semaphore identifiers
ar: عدد معرفات السيمافور

en: Total number of semaphores
ar: العدد الإجمالي للسيمافورات

en: Max semaphores per semaphore set.
ar: الحد الأقصى للسيمافورات لكل مجموعة سيمافور.

en: Max number of operations per semop(2)
ar: الحد الأقصى لعدد العمليات لكل semop(2)

en: Semaphore max value
ar: القيمة القصوى للسيمافور

en: message queue %s not found
ar: لم يُعثر على طابور الرسائل %s

en: Number of System V message queues
ar: عدد طوابير رسائل System V

en: Max size of System V message (bytes)
ar: الحجم الأقصى لرسالة System V (بالبايت)

en: Default max size of System V queue (bytes)
ar: الحجم الأقصى المبدئي لطابور System V (بالبايت)

en: Number of POSIX message queues
ar: عدد طوابير رسائل POSIX

en: Max size of POSIX message (bytes)
ar: الحجم الأقصى لرسالة POSIX (بالبايت)

en: Number of messages in POSIX message queue
ar: عدد الرسائل في طابور رسائل POSIX

en: shared memory segment %s not found
ar: لم يُعثر على مقطع الذاكرة المشتركة %s

en: Shared memory segments
ar: مقاطع الذاكرة المشتركة

en: Shared memory pages
ar: صفحات الذاكرة المشتركة

en: Max size of shared memory segment (bytes)
ar: الحجم الأقصى لمقطع الذاكرة المشتركة (بالبايت)

en: Min size of shared memory segment (bytes)
ar: الحجم الأدنى لمقطع الذاكرة المشتركة (بالبايت)

en: failed to parse IPC identifier
ar: فشل تحليل معرف IPC

en: --global is mutually exclusive with --creator, --id, --name and --time
ar: --global يتعارض مع الخيارات --creator و --id و --name و --time

en: Utility to display kernel interrupt information.
ar: أداة لعرض معلومات مقاطعات النواة.

en:  -i, --input          read data from input file
ar:  -i, --input          اقرأ البيانات من ملف المدخلات

en:  -s, --sort <column>  specify sort column
ar:  -s, --sort <عمود>  ‎حدد عمود الفرز

en:  -S, --softirq        show softirqs instead of interrupts
ar:  -S, --softirq        عرض softirqs بدلاً من المقاطعات

en:  -t, --threshold <N>  only IRQs with counters above <N>
ar:  -t, --threshold <رقم>  ‎فقط IRQs التي تتجاوز عداداتها الرقم المعطى

en:  -C, --cpu-list <list> only show counters for these CPUs
ar:  -C, --cpu-list <قائمة> ‎أظهر العدادات لوحدات المعالجة المركزية هذه فقط

en: start and end address of the memory range
ar: عنوان البداية والنهاية لنطاق الذاكرة

en: size of the memory range
ar: حجم نطاق الذاكرة

en: online status of the memory range
ar: حالة الاتصال لنطاق الذاكرة

en: memory is removable
ar: الذاكرة قابلة للإزالة

en: memory block number or blocks range
ar: رقم كتلة الذاكرة أو نطاق الكتل

en: numa node of memory
ar: عقدة numa للذاكرة

en: valid zones for the memory range
ar: نطاقات صالحة لنطاق الذاكرة

en: configuration status of the memory range
ar: حالة ضبط نطاق الذاكرة

en: memmap-on-memory status of the memory range
ar: حالة memmap-on-memory لنطاق الذاكرة

en: online
ar: متصل

en: offline
ar: منفصل

en: on->off
ar: متصل->منفصل

en: force
ar: إجبار

en: Memory block size:
ar: حجم كتلة الذاكرة:

en: Total online memory:
ar: إجمالي الذاكرة المتصلة:

en: Total offline memory:
ar: إجمالي الذاكرة المنفصلة:

en: Memmap on memory parameter:
ar: معطى Memmap on memory:

en: Failed to open %s
ar: فشل فتح %s

en: failed to read memory block size
ar: فشلت قراءة حجم كتلة الذاكرة

en: This system does not support memory blocks
ar: هذا النظام لا يدعم كتل الذاكرة

en: List the ranges of available memory with their online status.
ar: يسرد نطاقات الذاكرة المتوفرة مع حالة اتصالها.

en:  -a, --all            list each individual memory block
ar:  -a, --all            يسرد كل كتلة ذاكرة على حدة

en:  -o, --output <list>  output columns
ar:  -o, --output <قائمة>  ‎أعمدة المخرجات

en:  -S, --split <list>   split ranges by specified columns
ar:  -S, --split <قائمة>   ‎يفصل النطاقات حسب الأعمدة المحددة

en:  -s, --sysroot <dir>  use the specified directory as system root
ar:  -s, --sysroot <مسار>  ‎يستخدم المجلد المحدد كجذر للنظام

en:      --summary[=when] print summary information (never,always or only)
ar:      --summary[=متى] يطبع معلومات ملخصة (never، always أو only)

en: options --{raw,json,pairs} and --summary=only are mutually exclusive
ar: الخيارات --{raw,json,pairs} و --summary=only متنافرة تبادلياً

en: invalid argument to --sysroot
ar: معطى غير صالح لـ --sysroot

en: namespace identifier (inode number)
ar: معرف نطاق الأسماء (رقم inode)

en: kind of namespace
ar: نوع نطاق الأسماء

en: path to the namespace
ar: المسار إلى نطاق الأسماء

en: number of processes in the namespace
ar: عدد العمليات في نطاق الأسماء

en: lowest PID in the namespace
ar: أدنى PID في نطاق الأسماء

en: PPID of the PID
ar: PPID لـ PID

en: command line of the PID
ar: سطر أوامر الـ PID

en: UID of the PID
ar: UID لـ PID

en: username of the PID
ar: اسم مستخدم الـ PID

en: namespace ID as used by network subsystem
ar: معرف نطاق الأسماء كما يستخدمه النظام الفرعي للشبكة

en: nsfs mountpoint (usually used network subsystem)
ar: نقطة وصل nsfs (تستخدم عادة للنظام الفرعي للشبكة)

en: parent namespace identifier (inode number)
ar: معرف نطاق الأسماء الأب (رقم inode)

en: owner namespace identifier (inode number)
ar: معرف نطاق الأسماء المالك (رقم inode)

en:  %s [options] [<namespace ID>]
ar:  %s [خيارات] [<معرف مساحة الأسماء>]

en: List system namespaces.
ar: يسرد نطاقات أسماء النظام.

en:  -o, --output <list>    define which output columns to use
ar:  -o, --output <قائمة>    ‎يحدد أي أعمدة المخرجات ستستخدم

en:  -P, --persistent       namespaces without processes
ar:  -P, --persistent       نطاقات الأسماء بدون عمليات

en:  -p, --task <pid>       print process namespaces
ar:  -p, --task <pid>       يطبع نطاقات أسماء العمليات

en:  -W, --nowrap           don't use multi-line representation
ar:  -W, --nowrap           لا يستخدم التمثيل متعدد الأسطر

en:  -t, --type <name>      namespace type (mnt, net, ipc, user, pid, uts, cgroup, time)
ar:  -t, --type <اسم>      ‎نوع نطاق الأسماء (mnt, net, ipc, user, pid, uts, cgroup, time)

en:  -T, --tree[=<rel>]     use tree format (parent, owner, or process)
ar:  -T, --tree[=<علاقة>]     يستخدم تنسيق الشجرة (parent، owner، أو process)

en: unknown namespace type: %s
ar: نوع نطاق أسماء مجهول: %s

en: unknown tree type: %s
ar: نوع شجرة مجهول: %s

en: --task is mutually exclusive with <namespace>
ar: --task متنافر تبادلياً مع نطاق الأسماء المعطى>

en: invalid namespace argument
ar: معطى نطاق أسماء غير صالح

en: --tree={parent|owner} is unsupported for your system
ar: --tree={parent|owner} غير مدعوم في نظامك

en: not found namespace: %ju
ar: لم يعثر على نطاق الأسماء: %ju

en: drop permissions failed.
ar: فشل التخلي عن الصلاحيات.

en: %s from %s (libmount %s
ar: %s من %s (libmount %s

en: failed to read mtab
ar: فشلت قراءة mtab

en: %-25s: ignored
ar: %-25s: تم تجاهله

en: %-25s: already mounted
ar: %-25s: موصول بالفعل

en: %s: %s moved to %s.
ar: %s: نقل %s إلى %s.

en: %s: %s bound on %s.
ar: %s: ربط %s على %s.

en: %s: %s mounted on %s.
ar: %s: وصل %s على %s.

en: %s: %s propagation flags changed.
ar: %s: تغيرت علامات انتشار %s.

en: mount: %s does not contain SELinux labels.
           You just mounted a file system that supports labels which does not
           contain labels, onto an SELinux box. It is likely that confined
           applications will generate AVC messages and not be allowed access to
           this file system.  For more details see restorecon(8) and mount(8).
ar: mount: %s لا يحتوي على لصائق SELinux.
           لقد وصلت للتو نظام ملفات يدعم اللصائق لكنه لا
           يحتوي عليها، وذلك على جهاز SELinux. من المرجح أن التطبيقات
           المقيدة ستولد رسائل AVC ولن يسمح لها بالوصول إلى
           نظام الملفات هذا. لمزيد من التفاصيل انظر restorecon(8) و mount(8).

en: mount: (hint) your fstab has been modified, but systemd still uses
           the old version; use 'systemctl daemon-reload' to reload.
ar: mount: (تلميح) عُدل fstab الخاص بك، ولكن لا يزال systemd يستخدم
           النسخة القديمة؛ استخدم 'systemctl daemon-reload' لإعادة التحميل.

en: mount error:
     | mount errors:
ar[0]: خطأ وصل:
ar[1]: خطأ وصل:
ar[2]: خطأا وصل:
ar[3]: أخطاء وصل:
ar[4]: أخطاء وصل:
ar[5]: أخطاء وصل:

en: mount warning:
     | mount warnings:
ar[0]: تحذير وصل:
ar[1]: تحذير وصل:
ar[2]: تحذيرا وصل:
ar[3]: تحذيرات وصل:
ar[4]: تحذيرات وصل:
ar[5]: تحذيرات وصل:

en: mount info:
     | mount infos:
ar[0]: معلومة وصل:
ar[1]: معلومة وصل:
ar[2]: معلومتا وصل:
ar[3]: معلومات وصل:
ar[4]: معلومات وصل:
ar[5]: معلومات وصل:

en:        dmesg(1) may have more information after failed mount system call.
ar:        قد يحتوي dmesg(1) على معلومات أكثر بعد فشل استدعاء نظام الوصل.

en: %s: failed to parse
ar: %s: فشل التحليل

en: failed to append option '%s'
ar: فشل إلحاق الخيار '%s'

en:  %1$s [-lhV]
     %1$s -a [options]
     %1$s [options] [--source] <source> | [--target] <directory>
     %1$s [options] <source> <directory>
     %1$s <operation> <mountpoint> [<target>]
ar:  %1$s [-lhV]
     %1$s -a [خيارات]
     %1$s [خيارات] [--source] <‎مصدر> | [--target] <‎مجلد>
     %1$s [خيارات] <‎مصدر> <‎مجلد>
     %1$s <‎عملية> <‎نقطة_الوصل> [<‎هدف>]

en: Mount a filesystem.
ar: يصل نظام ملفات.

en:  -a, --all               mount all filesystems mentioned in fstab
ar:  -a, --all               يصل كل أنظمة الملفات المذكورة في fstab

en:  -c, --no-canonicalize   don't canonicalize paths
ar:  -c, --no-canonicalize   لا يجعل المسارات معيارية

en:      --beneath           attach the filesystem beneath the top mount
ar:      --beneath           ألحق نظام الملفات أسفل الوصلة العليا

en:      --exclusive         allow only one filesystem instance
ar:      --exclusive         اسمح بنسخة واحدة فقط من نظام الملفات

en:  -f, --fake              dry run; skip the mount(2) syscall
ar:  -f, --fake              تشغيل تجريبي؛ يتخطى استدعاء نظام mount(2)

en:  -F, --fork              fork off for each device (use with -a)
ar:  -F, --fork              يتفرع لكل جهاز (يستخدم مع -a)

en:  -T, --fstab <path>      alternative file to /etc/fstab
ar:  -T, --fstab <مسار>      ‎ملف بديل لـ /etc/fstab

en:  -i, --internal-only     don't call the mount.<type> helpers
ar:  -i, --internal-only     لا يستدعي mount. مساعدي النوع

en:  -l, --show-labels       show also filesystem labels
ar:  -l, --show-labels       يظهر أيضاً لصائق نظام الملفات

en:      --map-groups <inner>:<outer>:<count>
                             add the specified GID map to an ID-mapped mount
ar:      --map-groups <‎داخلي>:<‎خارجي>:<‎عدد>
    ‎                         يضيف خريطة GID المحددة إلى وصل معين بـ ID

en:      --map-users <inner>:<outer>:<count>
                             add the specified UID map to an ID-mapped mount
ar:      --map-users <‎‎داخلي>:<‎خارجي>:<‎عدد>
                             يضيف خريطة UID المحددة إلى وصل معين بـ ID

en:      --map-users /proc/<pid>/ns/user
                             specify the user namespace for an ID-mapped mount
ar:      --map-users /proc/<pid>/ns/user
                             يحدد نطاق أسماء المستخدم لوصل معين بـ ID

en:  -m, --mkdir[=<mode>]    alias to '-o X-mount.mkdir[=<mode>]'
ar:  -m, --mkdir[=<نمط>]    اسم مستعار لـ '-o X-mount.mkdir[=<نمط>]'

en:  -n, --no-mtab           don't write to /etc/mtab
ar:  -n, --no-mtab           لا يكتب في /etc/mtab

en:      --options-mode <mode>
                             what to do with options loaded from fstab
ar:      --options-mode <نمط>
                             ما يجب فعله بالخيارات المحملة من fstab

en:      --options-source <source>
                             mount options source
ar:      --options-source <مصدر>
                             مصدر خيارات الوصل

en:      --options-source-force
                             force use of options from fstab/mtab
ar:      --options-source-force
                             فرض استخدام الخيارات من fstab/mtab

en:      --onlyonce          check if filesystem is already mounted on target
ar:      --onlyonce          تحقق مما إذا كان نظام الملفات موصولاً بالفعل على الهدف

en:  -o, --options <list>    comma-separated list of mount options
ar:  -o, --options <قائمة>    ‎قائمة خيارات وصل مفصولة بفاصلة

en:  -O, --test-opts <list>  limit the set of filesystems (use with -a)
ar:  -O, --test-opts <قائمة>  ‎تقييد مجموعة أنظمة الملفات (تستخدم مع -a)

en:  -r, --ro, --read-only   mount the filesystem read-only (same as -o ro)
ar:  -r, --ro, --read-only   صل نظام الملفات للقراءة فقط (مطابق لـ -o ro)

en:  -t, --types <list>      limit the set of filesystem types
ar:  -t, --types <قائمة>      ‎تقييد مجموعة أنواع أنظمة الملفات

en:      --source <src>      explicitly specifies source (path, label, uuid)
ar:      --source <مصدر>      ‎تحديد المصدر صراحة (مسار، لصيقة، uuid)

en:      --target <target>   explicitly specifies mountpoint
ar:      --target <هدف>   ‎تحديد نقطة الوصل صراحة

en:      --target-prefix <path>
                             specifies path used for all mountpoints
ar:      --target-prefix <مسار>
                             تحديد المسار المستخدم لجميع نقاط الوصل

en:  -v, --verbose           say what is being done
ar:  -v, --verbose           سرد ما يجري تنفيذه

en:  -w, --rw, --read-write  mount the filesystem read-write (default)
ar:  -w, --rw, --read-write  وصل نظام الملفات للقراءة والكتابة (مبدئي)

en:  -N, --namespace <ns>    perform mount in another namespace
ar:  -N, --namespace <ns>    إجراء الوصل في مساحة أسماء أخرى

en: Source:
ar: المصدر:

en:  -L, --label <label>     synonym for LABEL=<label>
ar:  -L, --label <لصاقة>     ‎‎مرادف لـ LABEL=<لصاقة>

en:  -U, --uuid <uuid>       synonym for UUID=<uuid>
ar:  -U, --uuid <uuid>       مرادف لـ UUID=<uuid>

en:  LABEL=<label>           specifies device by filesystem label
ar:  LABEL=<لصاقة>           ‎تحديد الجهاز بواسطة لصيقة نظام الملفات

en:  UUID=<uuid>             specifies device by filesystem UUID
ar:  UUID=<uuid>             تحديد الجهاز بواسطة UUID الخاص بنظام الملفات

en:  PARTLABEL=<label>       specifies device by partition label
ar:  PARTLABEL=<لصاقة>       ‎تحديد الجهاز بواسطة لصيقة القسم

en:  PARTUUID=<uuid>         specifies device by partition UUID
ar:  PARTUUID=<uuid>         تحديد الجهاز بواسطة UUID الخاص بالقسم

en:  ID=<id>                 specifies device by udev hardware ID
ar:  ID=<معرف>                 ‎تحديد الجهاز بواسطة معرف أجهزة udev

en:  <device>                specifies device by path
ar: ‎ <جهاز>                ‎تحديد الجهاز بواسطة المسار

en:  <directory>             mountpoint for bind mounts (see --bind/rbind)
ar: ‎ <دليل>             ‎نقطة وصل لعمليات الوصل الرابطة (راجع --bind/rbind)

en:  <file>                  regular file for loopdev setup
ar: ‎ <ملف>                  ‎ملف عادي لإعداد loopdev

en: Operations:
ar: العمليات:

en:  -B, --bind              mount a subtree somewhere else (same as -o bind)
ar:  -B, --bind              وصل شجرة فرعية في مكان آخر (مثل -o bind)

en:  -M, --move              move a subtree to some other place
ar:  -M, --move              نقل شجرة فرعية إلى مكان آخر

en:  -R, --rbind             mount a subtree and all submounts somewhere else
ar:  -R, --rbind             وصل شجرة فرعية وجميع الوصلات الفرعية في مكان آخر

en:  --make-shared           mark a subtree as shared
ar:  --make-shared           وسم شجرة فرعية كمشتركة

en:  --make-slave            mark a subtree as slave
ar:  --make-slave            وسم شجرة فرعية كابعة

en:  --make-private          mark a subtree as private
ar:  --make-private          وسم شجرة فرعية كخاصة

en:  --make-unbindable       mark a subtree as unbindable
ar:  --make-unbindable       وسم شجرة فرعية كغير قابلة للربط

en:  --make-rshared          recursively mark a whole subtree as shared
ar:  --make-rshared          وسم شجرة فرعية كاملة تكرارياً كمشتركة

en:  --make-rslave           recursively mark a whole subtree as slave
ar:  --make-rslave           وسم شجرة فرعية كاملة تكرارياً كابعة

en:  --make-rprivate         recursively mark a whole subtree as private
ar:  --make-rprivate         وسم شجرة فرعية كاملة تكرارياً كخاصة

en:  --make-runbindable      recursively mark a whole subtree as unbindable
ar:  --make-runbindable      وسم شجرة فرعية كاملة تكرارياً كغير قابلة للربط

en: libmount context allocation failed
ar: فشل تخصيص سياق libmount

en: failed to set options pattern
ar: فشل ضبط نمط الخيارات

en: failed to set target namespace to %s
ar: فشل ضبط مساحة أسماء الهدف إلى %s

en: source specified more than once
ar: المصدر محدد أكثر من مرة

en: --show is not supported on this system
ar: --show غير مدعوم في هذا النظام

en:  %1$s [-qd] /path/to/directory
     %1$s -x /dev/device
ar:  %1$s [-qd] /‎مسار/‎إلى/‎دليل
     %1$s -x /dev/الجهاز

en: Check whether a directory or file is a mountpoint.
ar: التحقق مما إذا كان الدليل أو الملف يمثل نقطة وصل.

en:  -q, --quiet        quiet mode - don't print anything
         --nofollow     do not follow symlink
     -d, --fs-devno     print maj:min device number of the filesystem
     -x, --devno        print maj:min device number of the block device
         --show         print mountpoint for given path
ar:  -q, --quiet        الوضع الهادئ - لا تطبع أي شيء
         --nofollow     لا تتبع الروابط الرمزية
     -d, --fs-devno     اطبع رقم الجهاز maj:min لنظام الملفات
     -x, --devno        اطبع رقم الجهاز maj:min للجهاز الكتلي
         --show         اطبع نقطة الوصل للمسار المعطى

en: %s is not a mountpoint
ar: %s لا يمثل نقطة وصل

en: %s is a mountpoint
ar: %s يمثل نقطة وصل

en:  %s [options] [<program> [<argument>...]]
ar:  %s [خيارات] [<‎برنامج> [<‎معاملات>...]]

en: Run a program with namespaces of other processes.
ar: تشغيل برنامج بمساحات أسماء خاصة بعمليات أخرى.

en:  -a, --all                     enter all namespaces
ar:  -a, --all                     ادخل كافة مساحات الأسماء

en:  -t, --target <PID>            target process to get namespaces from
ar:  -t, --target <PID>            العملية الهدف لجلب مساحات الأسماء منها

en:  -m, --mount[=<file>|=:<nsid>] enter mount namespace
ar:  -m, --mount[=<ملف>|=:<nsid>] ادخل مساحة أسماء الوصل

en:  -u, --uts[=<file>|=:<nsid>]   enter UTS namespace (hostname etc)
ar:  -u, --uts[=<ملف>|=:<nsid>]   ادخل مساحة أسماء UTS (اسم المضيف وغيره)

en:  -i, --ipc[=<file>|=:<nsid>]   enter System V IPC namespace
ar:  -i, --ipc[=<ملف>|=:<nsid>]   ادخل مساحة أسماء System V IPC

en:  -n, --net[=<file>|=:<nsid>]   enter network namespace
ar:  -n, --net[=<ملف>|=:<nsid>]   ادخل مساحة أسماء الشبكة

en:  -N, --net-socket <fd>         enter socket's network namespace (needs --target)
ar:  -N, --net-socket <fd>         ادخل مساحة أسماء شبكة المقبس (يتطلب --target)

en:  -p, --pid[=<file>|=:<nsid>]   enter pid namespace
ar:  -p, --pid[=<ملف>|=:<nsid>]   ادخل مساحة أسماء pid

en:  -C, --cgroup[=<file>|=:<nsid>]  enter cgroup namespace
ar:  -C, --cgroup[=<ملف>|=:<nsid>]  ادخل مساحة أسماء cgroup

en:  -U, --user[=<file>|=:<nsid>]  enter user namespace
ar:  -U, --user[=<ملف>|=:<nsid>]  ادخل مساحة أسماء المستخدم

en:      --user-parent             enter parent user namespace
ar:      --user-parent             ادخل مساحة أسماء المستخدم الأب

en:  -T, --time[=<file>|=:<nsid>]  enter time namespace
ar:  -T, --time[=<ملف>|=:<nsid>]  ادخل مساحة أسماء الوقت

en:  -S, --setuid[=<uid>]          set uid in entered namespace
ar:  -S, --setuid[=<uid>]          عيّن معرف المستخدم (uid) في مساحة الأسماء المدخلة

en:  -G, --setgid[=<gid>]          set gid in entered namespace
ar:  -G, --setgid[=<gid>]          عيّن معرف المجموعة (gid) في مساحة الأسماء المدخلة

en:      --preserve-credentials    do not touch uids or gids
ar:      --preserve-credentials    لا تلمس معرفات المستخدمين أو المجموعات

en:      --keep-caps               retain capabilities granted in user namespaces
ar:      --keep-caps               أبقِ على القدرات الممنوحة في مساحات أسماء المستخدمين

en:  -r, --root[=<dir>]            set the root directory
ar:  -r, --root[=<دليل>]            عيّن دليل الجذر

en:  -w, --wd[=<dir>]              set the working directory
ar:  -w, --wd[=<دليل>]              عيّن دليل العمل

en:  -W, --wdns <dir>              set the working directory in namespace
ar:  -W, --wdns <دليل>              ‎عيّن دليل العمل داخل مساحة الأسماء

en:  -e, --env                     inherit environment variables from target process
ar:  -e, --env                     ورث متغيرات البيئة من العملية الهدف

en:  -F, --no-fork                 do not fork before exec'ing <program>
ar:  -F, --no-fork                 لا تجرِ تفرعاً (fork) قبل تنفيذ <البرنامج>

en:  -c, --join-cgroup             join the cgroup of the target process
ar:  -c, --join-cgroup             انضم إلى cgroup للعملية الهدف

en:  -Z, --follow-context          set SELinux context according to --target PID
ar:  -Z, --follow-context          عيّن سياق SELinux وفقاً لمعرف العملية الهدف

en: neither filename nor target pid supplied for %s
ar: لم يتم تزويد اسم ملف ولا معرف عملية هدف لـ %s

en: failed to parse nsid: %s
ar: فشل تحليل nsid: %s

en: failed to fill namespace file handle
ar: فشل ملء مقبض ملف مساحة الأسماء

en: cannot open namespace of id %<PRIu64>
ar: لا يمكن فتح مساحة أسماء ذات المعرف %<PRIu64>

en: reassociate to namespace '%s' failed
ar: فشلت إعادة الربط بمساحة الأسماء '%s'

en: reassociate to namespaces failed
ar: فشلت إعادة الربط بمساحات الأسماء

en: failed to open parent namespace
ar: فشل فتح مساحة أسماء الأب

en: failed to pidfd_open() for %d
ar: فشل pidfd_open() لـ %d

en: failed to get cgroup path
ar: فشل الحصول على مسار cgroup

en: failed to open cgroup.procs
ar: فشل فتح cgroup.procs

en: statfs %s failed
ar: فشل statfs %s

en: write cgroup.procs failed
ar: فشل كتابة cgroup.procs

en: failed to parse file descriptor
ar: فشل تحليل واصف الملف

en: failed to parse uid
ar: فشل تحليل معرف المستخدم (uid)

en: failed to parse gid
ar: فشل تحليل معرف المجموعة (gid)

en: no target PID specified for --follow-context
ar: لم يحدد معرف عملية (PID) هدف لـ --follow-context

en: failed to get %d SELinux context
ar: فشل جلب سياق SELinux لـ %d

en: failed to set exec context to '%s'
ar: فشل ضبط سياق التنفيذ إلى '%s'

en: no target PID specified
ar: لم يحدد معرف عملية (PID) هدف

en: --join-cgroup is only supported in cgroup v2
ar: --join-cgroup مدعوم فقط في cgroup v2

en: no namespace specified
ar: لم يحدد نطاق تسمية

en: cannot open current working directory
ar: تعذر فتح دليل العمل الحالي

en: change directory by root file descriptor failed
ar: فشل تغيير الدليل بواسطة واصف ملف الجذر

en: chroot failed
ar: فشل chroot

en: change directory by working directory file descriptor failed
ar: فشل تغيير الدليل بواسطة واصف ملف دليل العمل

en: failed to get environment variables
ar: فشل جلب متغيرات البيئة

en: can not get process stat
ar: تعذر جلب حالة العملية

en: setgroups failed
ar: فشل setgroups

en:  %s [options] new_root put_old
ar:  %s [خيارات] new_root put_old

en: Change the root filesystem.
ar: تغيير نظام ملفات الجذر.

en: failed to change root from `%s' to `%s'
ar: فشل تغيير الجذر من `%s' إلى `%s'

en: address space limit
ar: حد مساحة العنوان

en: max core file size
ar: أقصى حجم لملف core

en: CPU time
ar: وقت وحدة المعالجة المركزية

en: seconds
ar: ثواني

en: max data size
ar: أقصى حجم للبيانات

en: max file size
ar: أقصى حجم للملف

en: max number of file locks held
ar: أقصى عدد من أقفال الملفات المحتفظ بها

en: locks
ar: أقفال

en: max locked-in-memory address space
ar: أقصى مساحة عنوان مقفلة في الذاكرة

en: max bytes in POSIX mqueues
ar: أقصى عدد بايتات في طوابير رسائل POSIX

en: max nice prio allowed to raise
ar: أقصى أولوية nice مسموح برفعها

en: max number of open files
ar: أقصى عدد من الملفات المفتوحة

en: files
ar: ملفات

en: max number of processes
ar: أقصى عدد من العمليات

en: max resident set size
ar: أقصى حجم لمجموعة مقيمة (rss)

en: max real-time priority
ar: أقصى أولوية للوقت الحقيقي

en: timeout for real-time tasks
ar: مهلة مهام الوقت الحقيقي

en: microsecs
ar: ميكروثانية

en: max number of pending signals
ar: أقصى عدد من الإشارات المعلقة

en: signals
ar: إشارات

en: max stack size
ar: أقصى حجم للمكدس

en: resource name
ar: اسم المورد

en: resource description
ar: وصف المورد

en: soft limit
ar: الحد المرن

en: hard limit (ceiling)
ar: الحد الصارم (السقف)

en: units
ar: وحدات

en:  %s [options] [--<resource>=<limit>] [-p PID]
ar:  %s [خيارات] [--<‎مورد>=<‎مهلة>] [-p PID]

en:  %s [options] [--<resource>=<limit>] COMMAND
ar:  %s [خيارات] [--<مورد‎>=<‎حد>] الأمر

en: Show or change the resource limits of a process.
ar: إظهار أو تغيير حدود الموارد لعملية ما.

en:  -p, --pid <pid>        process id
     -o, --output <list>    define which output columns to use
         --noheadings       don't print headings
         --raw              use the raw output format
         --verbose          verbose output
ar:  -p, --pid <pid>        معرف العملية
     -o, --output <قائمة>    ‎حدد أعمدة الإخراج المراد استخدامها
         --noheadings       عدم طباعة العناوين
         --raw              استخدام تنسيق الإخراج الخام
         --verbose          إخراج تفصيلي

en: 
    Resources:
ar: 
    الموارد:

en:  -c, --core             maximum size of core files created
     -d, --data             maximum size of a process's data segment
     -e, --nice             maximum nice priority allowed to raise
     -f, --fsize            maximum size of files written by the process
     -i, --sigpending       maximum number of pending signals
     -l, --memlock          maximum size a process may lock into memory
     -m, --rss              maximum resident set size
     -n, --nofile           maximum number of open files
     -q, --msgqueue         maximum bytes in POSIX message queues
     -r, --rtprio           maximum real-time scheduling priority
     -s, --stack            maximum stack size
     -t, --cpu              maximum amount of CPU time in seconds
     -u, --nproc            maximum number of user processes
     -v, --as               size of virtual memory
     -x, --locks            maximum number of file locks
     -y, --rttime           CPU time in microseconds a process scheduled
                            under real-time scheduling
ar:  -c, --core             أقصى حجم لملفات core المنشأة
     -d, --data             أقصى حجم لقطاع بيانات العملية
     -e, --nice             أقصى أولوية nice مسموح برفعها
     -f, --fsize            أقصى حجم للملفات المكتوبة بواسطة العملية
     -i, --sigpending       أقصى عدد من الإشارات المعلقة
     -l, --memlock          أقصى حجم يمكن للعملية قفله في الذاكرة
     -m, --rss              أقصى حجم للمجموعة المقيمة
     -n, --nofile           أقصى عدد من الملفات المفتوحة
     -q, --msgqueue         أقصى عدد بايتات في طوابير رسائل POSIX
     -r, --rtprio           أقصى أولوية لجدولة الوقت الحقيقي
     -s, --stack            أقصى حجم للمكدس
     -t, --cpu              أقصى مقدار لوقت وحدة المعالجة المركزية بالثواني
     -u, --nproc            أقصى عدد من عمليات المستخدم
     -v, --as               حجم الذاكرة الافتراضية
     -x, --locks            أقصى عدد من أقفال الملفات
     -y, --rttime           وقت وحدة المعالجة المركزية بالميكروثانية لعملية مجدولة
    ‎                        تحت جدولة الوقت الحقيقي

en:  <limit> is defined as a range soft:hard, soft:, :hard or a value to
             define both limits (e.g. -e=0:10 -r=:10).
ar:  <حد> معرف كنطاق soft:hard أو soft: أو :hard أو قيمة
             لتعريف كلا الحدين (مثلاً -e=0:10 -r=:10).

en: unlimited
ar: غير محدود

en: failed to get old %s limit
ar: فشل جلب حد %s القديم

en: the soft limit %s cannot exceed the hard limit
ar: الحد المرن %s لا يمكن أن يتجاوز الحد الصارم

en: the %s resource limit is not allowed to exceed %u (fs.nr_open)
ar: غير مسموح لحد المورد %s بتجاوز %u (fs.nr_open)

en: New %s limit for pid %d:
ar: حد %s الجديد لمعرف العملية %d:

en: failed to set the %s resource limit
ar: فشل ضبط حد المورد %s

en: failed to get the %s resource limit
ar: فشل جلب حد المورد %s

en: failed to parse %s limit
ar: فشل تحليل حد %s

en: option --pid may be specified only once
ar: يمكن تحديد الخيار --pid مرة واحدة فقط

en: options --pid and COMMAND are mutually exclusive
ar: الخيارات --pid و COMMAND متعارضة

en: Display kernel profiling information.
ar: عرض معلومات تشكيلة النواة.

en:  -m, --mapfile <mapfile>   (defaults: "%s" and
                                          "%s")
ar:  -m, --mapfile <mapfile>   (مبدئي: "%s" و
    ‎                                      "%s")

en:  -p, --profile <pro-file>  (default:  "%s")
ar:  -p, --profile <pro-file>  (مبدئي:  "%s")

en:  -M, --multiplier <mult>   set the profiling multiplier to <mult>
ar:  -M, --multiplier <mult>   اضبط مضاعف التشكيلة إلى <mult>

en:  -i, --info                print only info about the sampling step
ar:  -i, --info                طباعة معلومات فقط حول خطوة أخذ العينات

en:  -v, --verbose             print verbose data
ar:  -v, --verbose             طباعة بيانات تفصيلية

en:  -a, --all                 print all symbols, even if count is 0
ar:  -a, --all                 طباعة كافة الرموز، حتى لو كان العدد 0

en:  -b, --histbin             print individual histogram-bin counts
ar:  -b, --histbin             طباعة أعداد خانات المدرج التكراري الفردية

en:  -s, --counters            print individual counters within functions
ar:  -s, --counters            طباعة العدادات الفردية داخل الدوال

en:  -r, --reset               reset all the counters (root only)
ar:  -r, --reset               إعادة ضبط كافة العدادات (للجذر فقط)

en:  -n, --no-auto             disable byte order auto-detection
ar:  -n, --no-auto             تعطيل الكشف الآلي لترتيب البايتات

en: failed to parse multiplier
ar: فشل تحليل المضاعف

en: error writing %s
ar: خطأ أثناء كتابة %s

en: input file is empty
ar: ملف الإدخال فارغ

en: Assuming reversed byte order. Use -n to force native byte order.
ar: افتراض ترتيب بايتات معكوس. استخدم -n لفرض ترتيب البايتات الأصلي.

en: Sampling_step: %u
ar: خطوة_أخذ_العينات: %u

en: %s(%i): wrong map line
ar: %s(%i): سطر خريطة خاطئ

en: can't find "_stext" in %s
ar: تعذر العثور على "_stext" في %s

en: profile address out of range. Wrong map file?
ar: عنوان التشكيلة خارج النطاق. هل ملف الخريطة خاطئ؟

en: total
ar: الإجمالي

en: process ID
ar: معرف العملية

en: process group ID
ar: معرف مجموعة العملية

en:  %1$s [-n|--priority|--relative] <priority> [-p|--pid] <pid>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <priority>  -g|--pgrp <pgid>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <priority>  -u|--user <user>...
ar:  %1$s [-n|--priority|--relative] <الأولوية> [-p|--pid] <معرف_العملية>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <الأولوية>  -g|--pgrp <معرف_المجموعة>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <الأولوية>  -u|--user <المستخدم>...

en: Alter the priority of running processes.
ar: تعديل أولوية العمليات الجارية.

en:  -n <num>               specify the 'absolute' nice value,
                              but 'relative' when POSIXLY_CORRECT is set
ar:  -n <رقم>               ‎حدد قيمة لطافة 'مطلقة'،
                              ولكنها 'نسبية' عند ضبط POSIXLY_CORRECT

en:  --priority <num>       specify the 'absolute' nice value
ar:  --priority <رقم>       ‎حدد قيمة اللطافة (nice) 'المطلقة'

en:  --relative <num>       specify the 'relative' nice value
ar:  --relative <رقم>       ‎حدد قيمة اللطافة (nice) 'النسبية'

en:  -p, --pid              interpret arguments as process ID (default)
ar:  -p, --pid              فسر المعطيات كمعرف عملية (مبدئي)

en:  -g, --pgrp             interpret arguments as process group ID
ar:  -g, --pgrp             فسر المعطيات كمعرف مجموعة عملية

en:  -u, --user             interpret arguments as username or user ID
ar:  -u, --user             فسر المعطيات كاسم مستخدم أو معرف مستخدم

en: failed to get priority for %d (%s)
ar: فشل الحصول على الأولوية لـ %d (%s)

en: failed to set priority for %d (%s)
ar: فشل ضبط الأولوية لـ %d (%s)

en: %d (%s) old priority %d, new priority %d
ar: %d (%s) الأولوية القديمة %d، الأولوية الجديدة %d

en: invalid priority '%s'
ar: أولوية غير صالحة '%s'

en: unknown user %s
ar: مستخدم مجهول %s

note: TRANSLATORS: The first %s is one of the above * three ID names. Read: "bad value for %s: %s"
en: bad %s value: %s
ar: قيمة %s سيئة: %s

en: kernel device name
ar: اسم جهاز النواة

en: device identifier value
ar: قيمة معرف الجهاز

en: device type name that can be used as identifier
ar: اسم نوع الجهاز الذي يمكن استخدامه كمعرف

en: device type description
ar: وصف نوع الجهاز

en: status of software block
ar: حالة الحظر البرمجي

en: status of hardware block
ar: حالة الحظر العتادي

en: cannot set non-blocking %s
ar: لا يمكن ضبط %s كغير حاجب

en: wrong size of rfkill event: %zu < %zu
ar: حجم حدث rfkill خاطئ: %zu < %zu

en: failed to poll %s
ar: فشل استطلاع %s

en: invalid identifier
ar: معرف غير صالح

en: blocked
ar: محظور

en: unblocked
ar: غير محظور

en: invalid identifier: %s
ar: معرف غير صالح: %s

en:  %s [options] command [identifier ...]
ar:  %s [خيارات] أمر [‎معرف ...]

en: Tool for enabling and disabling wireless devices.
ar: أداة لتفعيل وتعطيل الأجهزة اللاسلكية.

note: TRANSLATORS: command names should not be translated, explaining them as additional field after identifier is fine, for example * list   [identifier]   (lista [tarkenne])
en:  help
ar:  help (مساعدة)

en:  event
ar:  event (حدث)

en:  list   [identifier]
ar:  list   [معرف]

en:  block   identifier
ar:  block   معرف

en:  unblock identifier
ar:  unblock معرف

en:  toggle  identifier
ar:  toggle  معرف

en: Enter a system sleep state until a specified wakeup time.
ar: الدخول في حالة نوم للنظام حتى وقت استيقاظ محدد.

en:  -a, --auto               reads the clock mode from adjust file (default)
ar:  -a, --auto               يقرأ وضع الساعة من ملف الضبط (مبدئي)

en:  -A, --adjfile <file>     specifies the path to the adjust file
                                the default is %s
ar:  -A, --adjfile <ملف>      ‎يحدد المسار إلى ملف الضبط
    ‎                            المبدئي هو %s

en:      --date <timestamp>   date time of timestamp to wake
ar:      --date <طابع_زمني>   ‎تاريخ ووقت الطابع الزمني للاستيقاظ

en:  -d, --device <device>    select rtc device (rtc0|rtc1|...)
ar:  -d, --device <جهاز>      ‎اختر جهاز rtc (rtc0|rtc1|...)

en:  -n, --dry-run            does everything, but suspend
ar:  -n, --dry-run            ينفذ كل شيء عدا التعليق الفعلي

en:  -l, --local              RTC uses local timezone
ar:  -l, --local              تستخدم RTC المنطقة الزمنية المحلية

en:      --list-modes         list available modes
ar:      --list-modes         سرد الأوضاع المتاحة

en:  -m, --mode <mode>        standby|mem|... sleep mode
ar:  -m, --mode <وضع>         ‎وضع النوم standby|mem|...

en:  -s, --seconds <seconds>  seconds to sleep
ar:  -s, --seconds <ثواني>    ‎عدد ثواني النوم

en:  -t, --time <time_t>      time to wake
ar:  -t, --time <time_t>      وقت الاستيقاظ

en:  -u, --utc                RTC uses UTC
ar:  -u, --utc                تستخدم RTC التوقيت العالمي المنسق UTC

en:  -v, --verbose            verbose messages
ar:  -v, --verbose            رسائل مفصلة

en: read rtc time failed
ar: فشلت قراءة وقت rtc

en: read system time failed
ar: فشلت قراءة وقت النظام

en: convert rtc time failed
ar: فشل تحويل وقت rtc

en: set rtc wake alarm failed
ar: فشل ضبط منبه استيقاظ rtc

en: discarding stdin
ar: تجاهل الإدخال القياسي

en: unexpected third line in: %s: %s
ar: سطر ثالث غير متوقع في: %s: %s

en: read rtc alarm failed
ar: فشلت قراءة منبه rtc

en: alarm: off
ar: المنبه: متوقف

en: convert time failed
ar: فشل تحويل الوقت

en: alarm: on  %s
ar: المنبه: يعمل  %s

en: %s: unable to find device
ar: %s: تعذر العثور على الجهاز

en: could not read: %s
ar: تعذرت قراءة: %s

en: unrecognized suspend state '%s'
ar: حالة تعليق غير معروفة '%s'

en: invalid seconds argument
ar: معطى الثواني غير صالح

en: invalid time argument
ar: معطى الوقت غير صالح

en: %s: assuming RTC uses UTC ...
ar: %s: يفترض أن RTC تستخدم UTC ...

en: Using UTC time.
ar: يستخدم توقيت UTC.

en: Using local time.
ar: يستخدم التوقيت المحلي.

en: must provide wake time (see --seconds, --time and --date options)
ar: يجب توفير وقت الاستيقاظ (انظر الخيارات --seconds و --time و --date)

en: %s not enabled for wakeup events
ar: %s غير مفعل لأحداث الاستيقاظ

en: alarm %<PRId64>, sys_time %<PRId64>, rtc_time %<PRId64>, seconds %<PRIu64>
ar: المنبه %<PRId64>، وقت_النظام %<PRId64>، وقت_rtc %<PRId64>، الثواني %<PRIu64>

en: time doesn't go backward to %s
ar: الوقت لا يعود للخلف إلى %s

en: %s: wakeup using %s at %s
ar: %s: استيقاظ باستخدام %s في %s

en: %s: wakeup from "%s" using %s at %s
ar: %s: استيقاظ من "%s" باستخدام %s في %s

en: suspend mode: no; leaving
ar: وضع التعليق: لا؛ جاري المغادرة

en: suspend mode: off; executing %s
ar: وضع التعليق: متوقف؛ جاري تنفيذ %s

en: failed to find shutdown command
ar: فشل العثور على أمر الإيقاف

en: suspend mode: on; reading rtc
ar: وضع التعليق: يعمل؛ جاري قراءة rtc

en: rtc read failed
ar: فشلت قراءة ساعة الوقت الحقيقي (rtc)

en: suspend mode: disable; disabling alarm
ar: وضع التعليق: تعطيل؛ يجري تعطيل التنبيه

en: suspend mode: show; printing alarm info
ar: وضع التعليق: عرض؛ يجري طباعة معلومات التنبيه

en: suspend mode: %s; suspending system
ar: وضع التعليق: %s؛ يجري تعليق النظام

en: disable rtc alarm interrupt failed
ar: فشل تعطيل مقاطعة تنبيه ساعة الوقت الحقيقي

en: Switching on %s.
ar: الانتقال إلى %s.

en:  %s [<arch>] [options] [<program> [<argument>...]]
ar:  %s [<arch>] [خيارات] [<‎برنامج> [<‎معطى>...]]

en: Change the reported architecture and set personality flags.
ar: تغيير البنية المُبلغ عنها وضبط أعلام الشخصية.

en:  -B, --32bit              turns on ADDR_LIMIT_32BIT
ar:  -B, --32bit              يُفعل ADDR_LIMIT_32BIT

en:  -F, --fdpic-funcptrs     makes function pointers point to descriptors
ar:  -F, --fdpic-funcptrs     يجعل مؤشرات الدوال تشير إلى الواصفات

en:  -I, --short-inode        turns on SHORT_INODE
ar:  -I, --short-inode        يُفعل SHORT_INODE

en:  -L, --addr-compat-layout changes the way virtual memory is allocated
ar:  -L, --addr-compat-layout يغير طريقة تخصيص الذاكرة الافتراضية

en:  -R, --addr-no-randomize  disables randomization of the virtual address space
ar:  -R, --addr-no-randomize  يعطل عشوائية مساحة العناوين الافتراضية

en:  -S, --whole-seconds      turns on WHOLE_SECONDS
ar:  -S, --whole-seconds      يُفعل WHOLE_SECONDS

en:  -T, --sticky-timeouts    turns on STICKY_TIMEOUTS
ar:  -T, --sticky-timeouts    يُفعل STICKY_TIMEOUTS

en:  -X, --read-implies-exec  turns on READ_IMPLIES_EXEC
ar:  -X, --read-implies-exec  يُفعل READ_IMPLIES_EXEC

en:  -Z, --mmap-page-zero     turns on MMAP_PAGE_ZERO
ar:  -Z, --mmap-page-zero     يُفعل MMAP_PAGE_ZERO

en:  -3, --3gb                limits the used address space to a maximum of 3 GB
ar:  -3, --3gb                يقيد مساحة العناوين المستخدمة بحد أقصى 3 جيجابايت

en:      --4gb                ignored (for backward compatibility only)
ar:      --4gb                مُتجاهل (للتوافقية مع الإصدارات السابقة فقط)

en:      --uname-2.6          turns on UNAME26
ar:      --uname-2.6          يُفعل UNAME26

en:  -v, --verbose            say what options are being switched on
ar:  -v, --verbose            يوضح الخيارات التي يجري تفعيلها

en:      --list               list settable architectures, and exit
ar:      --list               يسرد البنيات القابلة للضبط ويخرج

en:      --show[=personality] show current or specific personality and exit
ar:      --show[=personality] يعرض الشخصية الحالية أو المحددة ويخرج

en:  -p, --pid=PID            show the personality of the process using with --show
ar:  -p, --pid=PID            اعرض شخصية العملية باستخدام --show

en: Kernel cannot set architecture to %s
ar: لا تستطيع النواة ضبط البنية إلى %s

en: Can not get current kernel personality
ar: لا يمكن الحصول على شخصية النواة الحالية

en: Can not get the personality for process(%d)
ar: لا يمكن الحصول على الشخصية للعملية (%d)

en: could not parse personality
ar: تعذر تحليل الشخصية

en: Not enough arguments
ar: المعطيات غير كافية

en: unrecognized option '--list'
ar: خيار غير معروف '--list'

en: out of range value for pid specification: %d
ar: قيمة خارج النطاق لتخصيص pid: %d

en: unrecognized option '%s'
ar: خيار غير معروف '%s'

en: unrecognized option '--show'
ar: خيار غير معروف '--show'

en: use -p/--pid option with --show option
ar: استخدم خيار -p/--pid مع خيار --show

en: no architecture argument or personality flags specified
ar: لم يتم تحديد معطى البنية أو أعلام الشخصية

en: %s: Unrecognized architecture
ar: %s: بنية غير معروفة

en: failed to set personality to %s
ar: فشل ضبط الشخصية إلى %s

en: Execute command `%s'.
ar: تنفيذ الأمر `%s'.

en:  %s [options] <program> [<argument>...]
ar:  %s [خيارات] <‎برنامج> [<‎معطى>...]

en: Run a program in a new process group.
ar: تشغيل برنامج في مجموعة عمليات جديدة.

en:  -f, --foreground    Make a foreground process group
ar:  -f, --foreground    إنشاء مجموعة عمليات في الواجهة

en: setpgid failed
ar: فشل setpgid

en: sigemptyset failed
ar: فشل sigemptyset

en: sigaddset failed
ar: فشل sigaddset

en: tcsetpgrp failed
ar: فشل tcsetpgrp

en: Run a program with different privilege settings.
ar: تشغيل برنامج بإعدادات امتيازات مختلفة.

en:  -d, --dump                  show current state (and do not exec)
ar:  -d, --dump                  عرض الحالة الحالية (دون تنفيذ)

en:  --nnp, --no-new-privs       disallow granting new privileges
ar:  --nnp, --no-new-privs       عدم السماح بمنح امتيازات جديدة

en:  --ambient-caps <caps>       set ambient capabilities
ar:  --ambient-caps <caps>       ضبط القدرات المحيطة

en:  --inh-caps <caps>           set inheritable capabilities
ar:  --inh-caps <caps>           ضبط القدرات الموروثة

en:  --bounding-set <caps>       set capability bounding set
ar:  --bounding-set <caps>       ضبط مجموعة حدود القدرات

en:  --ruid <uid|user>           set real uid
ar:  --ruid <uid|user>           ضبط معرف المستخدم (uid) الحقيقي

en:  --euid <uid|user>           set effective uid
ar:  --euid <uid|user>           ضبط معرف المستخدم (uid) الفعلي

en:  --rgid <gid|group>          set real gid
ar:  --rgid <gid|group>          ضبط معرف المجموعة (gid) الحقيقي

en:  --egid <gid|group>          set effective gid
ar:  --egid <gid|group>          ضبط معرف المجموعة (gid) الفعلي

en:  --reuid <uid|user>          set real and effective uid
ar:  --reuid <uid|user>          ضبط معرف المستخدم الحقيقي والفعلي

en:  --regid <gid|group>         set real and effective gid
ar:  --regid <gid|group>         ضبط معرف المجموعة الحقيقي والفعلي

en:  --clear-groups              clear supplementary groups
ar:  --clear-groups              مسح المجموعات الإضافية

en:  --keep-groups               keep supplementary groups
ar:  --keep-groups               إبقاء المجموعات الإضافية

en:  --init-groups               initialize supplementary groups
ar:  --init-groups               تهيئة المجموعات الإضافية

en:  --list-caps                 list all known capabilities
ar:  --list-caps                 اسرد كافة القدرات المعروفة

en:  --groups <group>[,...]      set supplementary group(s) by GID or name
ar:  --groups <group>[,...]      ضبط المجموعات الإضافية بواسطة المعرف أو الاسم

en:  --securebits <bits>         set securebits
ar:  --securebits <bits>         ضبط بتات الأمان

en:  --pdeathsig keep|clear|<signame>
                                 set or clear parent death signal
ar:  --pdeathsig keep|clear|<اسم_إشارة>
                                 ضبط أو مسح إشارة وفاة الأب

en:  --ptracer <pid>|any|none    allow ptracing from the given process
ar:  --ptracer <pid>|any|none    السماح بتتبع العمليات (ptracing) من العملية المعطاة

en:  --selinux-label <label>     set SELinux label
ar:  --selinux-label <لصاقة>     ‎ضبط لصيقة SELinux

en:  --apparmor-profile <pr>     set AppArmor profile
ar:  --apparmor-profile <تشكيلة>     ‎ضبط تشكيلة AppArmor

en:  --landlock-access <access>  add Landlock access
ar:  --landlock-access <وصول>  ‎إضافة وصول Landlock

en:  --landlock-rule <rule>      add Landlock rule
ar:  --landlock-rule <قاعدة>      ‎إضافة قاعدة Landlock

en:  --seccomp-filter <file>     load seccomp filter from file
ar:  --seccomp-filter <ملف>     ‎تحميل مرشح seccomp من ملف

en:  --reset-env                 clear all environment and initialize
                                   HOME, SHELL, USER, LOGNAME and PATH
ar:  --reset-env                 مسح كل البيئة وتهيئة
                                   HOME و SHELL و USER و LOGNAME و PATH

en: This tool can be dangerous.  Read the manpage, and be careful.
ar: هذه الأداة قد تكون خطيرة. اقرأ صفحة الدليل، وكن حذراً.

en: invalid capability type
ar: نوع قدرة غير صالح

en: cap %d: libcap-ng is broken
ar: القدرة %d: مكتبة libcap-ng معطوبة

en: getting process secure bits failed
ar: فشل الحصول على بتات أمان العملية

en: Securebits:
ar: بتات الأمان:

en: [none]
ar: [لا يوجد]

en: %s: too long
ar: %s: طويل جدًا

en: Supplementary groups:
ar: المجموعات الإضافية:

en: [none]
ar: [لا يوجد]

en: failed to get parent death signal
ar: فشل الحصول على إشارة وفاة الأب

en: Parent death signal:
ar: إشارة وفاة الأب:

en: uid: %u
ar: معرف المستخدم (uid): %u

en: euid: %u
ar: معرف المستخدم الفعلي (euid): %u

en: suid: %u
ar: معرف المستخدم المحفوظ (suid): %u

en: getresuid failed
ar: فشل getresuid

en: getresgid failed
ar: فشل getresgid

en: Effective capabilities:
ar: القدرات الفعلية:

en: Permitted capabilities:
ar: القدرات المسموح بها:

en: Inheritable capabilities:
ar: القدرات القابلة للتوريث:

en: Ambient capabilities:
ar: القدرات المحيطة:

en: [unsupported]
ar: [غير مدعوم]

en: Capability bounding set:
ar: مجموعة حدود القدرات:

en: SELinux label
ar: وسم SELinux

en: AppArmor profile
ar: تشكيلة AppArmor

en: Invalid supplementary group id
ar: معرف مجموعة إضافي غير صالح

en: setresuid failed
ar: فشل setresuid

en: setresgid failed
ar: فشل setresgid

en: unsupported capability type
ar: نوع قدرة غير مدعوم

en: bad capability string
ar: سلسلة قدرات رديئة

en: unknown capability "%s"
ar: قدرة غير معروفة "%s"

en: unrecognized securebit set -- refusing to adjust
ar: مجموعة بتات أمان (securebit) غير معروفة -- رفض الضبط

en: bad securebits string
ar: سلسلة بتات أمان رديئة

en: +all securebits is not allowed
ar: لا يسمح بـ +all في بتات الأمان

en: adjusting keep_caps does not make sense
ar: ضبط keep_caps ليس له معنى

en: unrecognized securebit
ar: بت أمان غير معروف

en: SELinux is not running
ar: نظام SELinux لا يعمل

en: close failed: %s
ar: فشل الإغلاق: %s

en: invalid filter
ar: مرشح غير صالح

en: Could not load seccomp filter
ar: تعذر تحميل مرشح seccomp

en: duplicate --no-new-privs option
ar: خيار --no-new-privs مكرر

en: duplicate ruid
ar: ruid مكرر

en: failed to parse ruid
ar: فشل تحليل ruid

en: duplicate euid
ar: euid مكرر

en: failed to parse euid
ar: فشل تحليل euid

en: duplicate ruid or euid
ar: ruid أو euid مكرر

en: failed to parse reuid
ar: فشل تحليل reuid

en: duplicate rgid
ar: rgid مكرر

en: failed to parse rgid
ar: فشل تحليل rgid

en: duplicate egid
ar: egid مكرر

en: failed to parse egid
ar: فشل تحليل egid

en: duplicate rgid or egid
ar: rgid أو egid مكرر

en: failed to parse regid
ar: فشل تحليل regid

en: duplicate --clear-groups option
ar: خيار --clear-groups مكرر

en: duplicate --keep-groups option
ar: خيار --keep-groups مكرر

en: duplicate --init-groups option
ar: خيار --init-groups مكرر

en: duplicate --groups option
ar: خيار --groups مكرر

en: duplicate --keep-pdeathsig option
ar: خيار --keep-pdeathsig مكرر

en: duplicate --ptracer option
ar: خيار --ptracer مكرر

en: duplicate --inh-caps option
ar: خيار --inh-caps مكرر

en: duplicate --ambient-caps option
ar: خيار --ambient-caps مكرر

en: duplicate --bounding-set option
ar: خيار --bounding-set مكرر

en: duplicate --securebits option
ar: خيار --securebits مكرر

en: duplicate --selinux-label option
ar: خيار --selinux-label مكرر

en: duplicate --apparmor-profile option
ar: خيار --apparmor-profile مكرر

en: duplicate --seccomp-filter option
ar: خيار --seccomp-filter مكرر

en: --dump is incompatible with all other options
ar: خيار --dump غير متوافق مع كافة الخيارات الأخرى

en: --list-caps must be specified alone
ar: يجب تحديد --list-caps بمفرده

en: No program specified
ar: لم يُحدد برنامج

en: --[re]gid requires --keep-groups, --clear-groups, --init-groups, or --groups
ar: يتطلب --[re]gid استخدام --keep-groups، أو --clear-groups، أو --init-groups، أو --groups

en: --init-groups requires --ruid or --reuid
ar: يتطلب --init-groups استخدام --ruid أو --reuid

en: uid %ld not found, --init-groups requires an user that can be found on the system
ar: uid %ld غير موجود، يتطلب --init-groups مستخدماً يمكن العثور عليه في النظام

en: disallow granting new privileges failed
ar: فشل منع منح امتيازات جديدة

en: keep process capabilities failed
ar: فشل إبقاء قدرات العملية

en: activate capabilities
ar: تنشيط القدرات

en: reactivate capabilities
ar: إعادة تنشيط القدرات

en: initgroups failed
ar: فشل initgroups

en: set process securebits failed
ar: فشل ضبط بتات أمان العملية

en: apply bounding set
ar: تطبيق مجموعة الحدود

en: apply capabilities
ar: تطبيق القدرات

en: set parent death signal failed
ar: فشل ضبط إشارة موت الأب

en: set ptracer
ar: ضبط المقتفي (ptracer)

en: execute a file
ar: نفّذ ملفاً

en: open a file with write access
ar: افتح ملفاً بصلاحية كتابة

en: open a file with read access
ar: افتح ملفاً بصلاحية قراءة

en: open a directory or list its content
ar: افتح دليلاً أو اسرد محتوياته

en: remove an empty directory or rename one
ar: أزل دليلاً فارغاً أو غيّر اسمه

en: unlink (or rename) a file
ar: احذف رابط (أو غيّر اسم) ملف

en: create (or rename or link) a character device
ar: أنشئ (أو غيّر اسم أو اربط) جهازاً محرفياً

en: create (or rename) a directory
ar: أنشئ (أو غيّر اسم) دليلاً

en: create (or rename or link) a regular file
ar: أنشئ (أو غيّر اسم أو اربط) ملفاً عادياً

en: create (or rename or link) a UNIX domain socket
ar: أنشئ (أو غيّر اسم أو اربط) مقبس نطاق UNIX

en: create (or rename or link) a named pipe
ar: أنشئ (أو غيّر اسم أو اربط) أنبوباً مسمى

en: create (or rename or link) a block device
ar: أنشئ (أو غيّر اسم أو اربط) جهازاً كتلياً

en: create (or rename or link) a symbolic link
ar: أنشئ (أو غيّر اسم أو اربط) رابطاً رمزياً

en: link or rename a file from or to a different directory
ar: اربط أو غيّر اسم ملف من أو إلى دليل مختلف

en: truncate a file with truncate(2)
ar: قلم ملفاً باستخدام truncate(2)

en: invoke ioctl(2) on an opened character or block device
ar: استدعِ ioctl(2) على جهاز محرفي أو كتلي مفتوح

en: could not parse landlock fs access: %s
ar: تعذر تحليل وصول نظام ملفات landlock: %s

en: invalid landlock rule: %s
ar: قاعدة landlock غير صالحة: %s

en: could not open file for landlock: %s
ar: تعذر فتح ملف لأجل landlock: %s

en: landlock_create_ruleset failed
ar: فشل landlock_create_ruleset

en: adding landlock rule failed
ar: فشل إضافة قاعدة landlock

en: disallow granting new privileges for landlock failed
ar: فشل منع منح امتيازات جديدة لأجل landlock

en: landlock_restrict_self failed
ar: فشل landlock_restrict_self

en:  <access> is a landlock access; syntax is fs[:<right>, ...>]
ar:  <access> هو وصول landlock؛ ‎الصيغة هي fs[:<صلاحية>, ...>]

en:  <rule> is a landlock rule; syntax is <type>:<right>:<argument>
ar:  <rule> هي قاعدة landlock؛ ‎الصيغة هي <النوع>:<الصلاحية>:<المعطى>

en:  available landlock rule types are:
ar:  أنواع قواعد landlock المتاحة هي:

note: TRANSLATORS: Keep *{path-beneath}* untranslated, it's a type name
en:   path-beneath - filesystem based rule; <argument> is a path
ar:   path-beneath - قاعدة مبنية على نظام الملفات؛ <المعطى> هو مسار

en:  available landlock filesystems rights are:
ar:  صلاحيات أنظمة ملفات landlock المتاحة هي:

en: no support for landlock
ar: لا يوجد دعم لـ landlock

en: Run a program in a new session.
ar: تشغيل برنامج في جلسة جديدة.

en:  -c, --ctty     set the controlling terminal to the current one
ar:  -c, --ctty     اضبط الطرفية المتحكمة لتكون هي الحالية

en:  -f, --fork     always fork
ar:  -f, --fork     اشتق (fork) دائماً

en:  -w, --wait     wait program to exit, and use the same return
ar:  -w, --wait     انتظر خروج البرنامج، واستخدم نفس القيمة المرجعة

en: fork
ar: تشعب (fork)

en: child %d did not exit normally
ar: العملية الابنة %d لم تنتهِ بشكل طبيعي

en: setsid failed
ar: فشل setsid

en: failed to set the controlling terminal
ar: فشل تعيين الطرفية المتحكمة

en: swapoff %s
ar: إيقاف الإبدال (swapoff) %s

en: Not superuser.
ar: ليست لديك صلاحيات المستخدم الخارق.

en: %s: swapoff failed
ar: %s: فشل إيقاف الإبدال (swapoff)

en:  %s [options] [<spec>]
ar:  %s [خيارات] [<‎مواصفات>]

en: Disable devices and files for paging and swapping.
ar: عطّل الأجهزة والملفات المستخدمة للتبديل (swapping) والترقيم.

en:  -a, --all              disable all swaps from /proc/swaps
     -v, --verbose          verbose mode
ar:  -a, --all              تعطيل كافة مساحات الإبدال من /proc/swaps
     -v, --verbose          الوضع المسهب

en: 
    The <spec> parameter:
     -L <label>             LABEL of device to be used
     -U <uuid>              UUID of device to be used
     LABEL=<label>          LABEL of device to be used
     UUID=<uuid>            UUID of device to be used
     <device>               name of device to be used
     <file>                 name of file to be used
ar: 
    معامل <المواصفات>:
     -L <لصاقة>             ‎لصيقة الجهاز المستخدم
     -U <uuid>              المعرف الفريد (UUID) للجهاز المستخدم
     LABEL=<لصاقة>          ‎لصيقة الجهاز المستخدم
     UUID=<uuid>            المعرف الفريد (UUID) للجهاز المستخدم
    ‎ <جهاز>               ‎اسم الجهاز المستخدم
    ‎ <ملف>                 ‎اسم الملف المستخدم

en: device file or partition path
ar: ملف الجهاز أو مسار القسم

en: type of the device
ar: نوع الجهاز

en: size of the swap area
ar: حجم منطقة الإبدال

en: bytes in use
ar: البايتات المستخدمة

en: swap priority
ar: أولوية الإبدال

en: swap uuid
ar: المعرف الفريد (UUID) للإبدال

en: swap label
ar: لصيقة الإبدال

note: TRANSLATORS: The tabs make each field a multiple of 8 characters. * Please keep the translation aligned with the original.
en: Filename				Type		Size		Used		Priority
ar: اسم الملف				النوع		الحجم		المستخدم		الأولوية

en: %s: reinitializing the swap.
ar: %s: إعادة تهيئة الإبدال.

en: %s: lseek failed
ar: %s: فشل lseek

en: %s: write signature failed
ar: %s: فشل كتابة التوقيع

en: %s: insecure permissions %04o, %04o suggested.
ar: %s: صلاحيات غير آمنة %04o، المقترح هو %04o.

en: %s: insecure file owner %d, 0 (root) suggested.
ar: %s: مالك ملف غير آمن %d، المقترح هو 0 (الجذر).

en: %s: skipping - it appears to have holes.
ar: %s: التخطي - يبدو أن به فجوات.

en: %s: get size failed
ar: %s: فشل جلب الحجم

en: %s: read swap header failed
ar: %s: فشل قراءة ترويسة الإبدال

en: %s: found signature [pagesize=%d, signature=%s]
ar: %s: وجد توقيع [pagesize=%d, signature=%s]

en: %s: last_page 0x%08llx is larger than actual size of swapspace
ar: %s: الصفحة الأخيرة 0x%08llx أكبر من الحجم الفعلي لمساحة الإبدال

en: %s: swap format pagesize does not match.
ar: %s: حجم صفحة تنسيق الإبدال لا يتطابق.

en: %s: swap format pagesize does not match. (Use --fixpgsz to reinitialize it.)
ar: %s: حجم صفحة تنسيق الإبدال لا يتطابق. (استخدم --fixpgsz لإعادة تهيئته.)

en: %s: software suspend data detected. Rewriting the swap signature.
ar: %s: اكتشاف بيانات تعليق برمجية. إعادة كتابة توقيع الإبدال.

en: swapon %s
ar: تفعيل الإبدال (swapon) %s

en: %s: swapon failed
ar: %s: فشل تفعيل الإبدال (swapon)

en: %s: noauto option -- ignored
ar: %s: خيار noauto -- تم تجاهله

en: %s: already active -- ignored
ar: %s: نشط بالفعل -- تُجاهل

en: %s: inaccessible -- ignored
ar: %s: لا يمكن الوصول إليه -- تُجاهل

en: Enable devices and files for paging and swapping.
ar: تفعيل الأجهزة والملفات المستخدمة للترقيم والتبديل (swapping).

en:  -a, --all                enable all swaps from /etc/fstab
ar:  -a, --all                تفعيل كافة مساحات الإبدال من /etc/fstab

en:  -d, --discard[=<policy>] enable swap discards, if supported by device
ar:  -d, --discard[=<السياسة>] تفعيل تجاهل الإبدال (discard)، إذا كان الجهاز يدعمه

en:  -e, --ifexists           silently skip devices that do not exist
ar:  -e, --ifexists           تخطي الأجهزة غير الموجودة بصمت

en:  -f, --fixpgsz            reinitialize the swap space if necessary
ar:  -f, --fixpgsz            إعادة تهيئة مساحة الإبدال عند الضرورة

en:  -o, --options <list>     comma-separated list of swap options
ar:  -o, --options <قائمة>     ‎قائمة خيارات الإبدال مفصولة بفاصلة

en:  -p, --priority <prio>    specify the priority of the swap device
ar:  -p, --priority <أولوية>    ‎تحديد أولوية جهاز الإبدال

en:  -s, --summary            display summary about used swap devices (DEPRECATED)
ar:  -s, --summary            عرض ملخص عن أجهزة الإبدال المستخدمة (مهجور)

en:  -T, --fstab <path>       alternative file to /etc/fstab
ar:  -T, --fstab <مسار>       ‎ملف بديل لـ /etc/fstab

en:      --show[=<columns>]   display summary in definable table
ar:      --show[=<الأعمدة>]   عرض الملخص في جدول قابل للتعريف

en:      --output-all         output all available columns
ar:      --output-all         أخرج كافة الأعمدة المتاحة

en:      --annotate[=<when>]  annotate columns with a tooltip (always|never|auto)
ar:      --annotate[=<متى>]  ارفق الأعمدة بتلميحات (always|never|auto)

en:      --noheadings         don't print table heading (with --show)
ar:      --noheadings         عدم طباعة ترويسة الجدول (مع --show)

en:      --raw                use the raw output format (with --show)
ar:      --raw                استخدام تنسيق المخرجات الخام (مع --show)

en:      --bytes              display swap size in bytes in --show output
ar:      --bytes              عرض حجم الإبدال بالبايت في مخرجات --show

en:  -v, --verbose            verbose mode
ar:  -v, --verbose            الوضع المسهب

en: 
    The <spec> parameter:
     -L <label>             synonym for LABEL=<label>
     -U <uuid>              synonym for UUID=<uuid>
     LABEL=<label>          specifies device by swap area label
     UUID=<uuid>            specifies device by swap area UUID
     PARTLABEL=<label>      specifies device by partition label
     PARTUUID=<uuid>        specifies device by partition UUID
     <device>               name of device to be used
     <file>                 name of file to be used
ar: 
    معامل <المواصفات>:
     -L <لصاقة>             ‎مرادف لـ LABEL=<لصاقة>
     -U <uuid>              مرادف لـ UUID=<uuid>
     LABEL=<لصاقة>          ‎يحدد الجهاز عبر لصيقة منطقة الإبدال
     UUID=<uuid>            يحدد الجهاز عبر المعرف الفريد (UUID) لمنطقة الإبدال
     PARTLABEL=<لصاقة>      ‎يحدد الجهاز عبر لصيقة القسم
     PARTUUID=<uuid>        يحدد الجهاز عبر المعرف الفريد (UUID) للقسم
     ‎<جهاز>               ‎اسم الجهاز المستخدم
    ‎ <ملف>                 ‎اسم الملف المستخدم

en: 
    Available discard policy types (for --discard):
     once    : only single-time area discards are issued
     pages   : freed pages are discarded before they are reused
    If no policy is selected, both discard types are enabled (default).
ar: 
    أنواع سياسة التجاهل (discard) المتاحة (لـ --discard):
     once    : إصدار أوامر تجاهل المنطقة لمرة واحدة فقط
     pages   : يتم تجاهل الصفحات المحررة قبل إعادة استخدامها
    إذا لم يتم اختيار سياسة، يتم تفعيل كلا النوعين (مبدئي).

en: failed to parse priority
ar: فشل تحليل الأولوية

en: unsupported discard policy: %s
ar: سياسة تجاهل (discard) غير مدعومة: %s

en: cannot find the device for %s
ar: تعذر العثور على الجهاز لـ %s

en: failed to open directory
ar: فشل فتح الدليل

en: stat failed
ar: فشل stat

en: failed to read directory
ar: فشل قراءة الدليل

en: failed to unlink %s
ar: فشل إلغاء ربط %s

en: failed to mount moving %s to %s
ar: فشل وصل (mount) نقل %s إلى %s

en: forcing unmount of %s
ar: إجبار فصل (unmount) %s

en: failed to change directory to %s
ar: فشل تغيير الدليل إلى %s

en: failed to mount moving %s to /
ar: فشل وصل (mount) نقل %s إلى /

en: failed to change root
ar: فشل تغيير الجذر (root)

en: old root filesystem is not an initramfs
ar: نظام ملفات الجذر القديم ليس initramfs

en:  %s [options] <newrootdir> <init> <args to init>
ar:  %s [خيارات] <newrootdir> <init> <وسطاء init>

en: Switch to another filesystem as the root of the mount tree.
ar: التبديل إلى نظام ملفات آخر كجذر لشجرة الوصل.

en: failed. Sorry.
ar: فشل. نعتذر.

en: cannot access %s
ar: تعذر الوصول إلى %s

en: Set various parameters for the line printer.
ar: ضبط معاملات متنوعة للطابعة السطرية.

en:  -i, --irq <num>              specify parallel port irq
ar:  -i, --irq <رقم>              ‎تحديد irq للمنفذ المتوازي

en:  -t, --time <ms>              driver wait time in milliseconds
ar:  -t, --time <ملي ثانية>       ‎وقت انتظار المشغل بالملي ثانية

en:  -c, --chars <num>            number of output characters before sleep
ar:  -c, --chars <رقم>            ‎عدد محارف المخرجات قبل النوم

en:  -w, --wait <us>              strobe wait in micro seconds
ar:  -w, --wait <ميكرو ثانية>      ‎انتظار strobe بالميكرو ثانية

note: TRANSLATORS: do not translate <on|off> arguments. The argument reader does not recognize locale, unless `on' is exactly that very same string.
en:  -a, --abort <on|off>         abort on error
ar:  -a, --abort <on|off>         إجهاض عند الخطأ

en:  -o, --check-status <on|off>  check printer status before printing
ar:  -o, --check-status <on|off>  التحقق من حالة الطابعة قبل الطباعة

en:  -C, --careful <on|off>       extra checking to status check
ar:  -C, --careful <on|off>       تحقق إضافي لفحص الحالة

en:  -s, --status                 query printer status
ar:  -s, --status                 الاستعلام عن حالة الطابعة

en:  -r, --reset                  reset the port
ar:  -r, --reset                  إعادة ضبط المنفذ

en:  -q, --print-irq <on|off>     display current irq setting
ar:  -q, --print-irq <on|off>     عرض إعداد irq الحالي

en: %s not an lp device
ar: %s ليس جهاز طابعة (lp)

en: LPGETSTATUS error
ar: خطأ في LPGETSTATUS

en: %s status is %d
ar: حالة %s هي %d

en: , busy
ar: ، مشغول

en: , ready
ar: ، جاهز

en: , out of paper
ar: ، نفد الورق

en: , on-line
ar: ، متصل

en: , error
ar: ، خطأ

en: ioctl failed
ar: فشل ioctl

en: LPGETIRQ error
ar: خطأ في LPGETIRQ

en: %s using IRQ %d
ar: %s يستخدم IRQ %d

en: %s using polling
ar: %s يستخدم الاستطلاع (polling)

en:  %1$s [-hV]
     %1$s -a [options]
     %1$s [options] <source> | <directory>
ar:  %1$s [-hV]
     %1$s -a [خيارات]
     %1$s [خيارات] <‎مصدر> | <‎دليل>

en: Unmount filesystems.
ar: فصل أنظمة الملفات.

en:  -a, --all               unmount all filesystems
ar:  -a, --all               فصل جميع أنظمة الملفات

en:  -A, --all-targets       unmount all mountpoints for the given device in the
                               current namespace
ar:  -A, --all-targets       فصل جميع نقاط الوصل للجهاز المحدد في
    ‎                           نطاق التسمية الحالي

en:  -d, --detach-loop       if mounted loop device, also free this loop device
ar:  -d, --detach-loop       إذا كان جهاز حلقة موصولاً، حرر جهاز الحلقة هذا أيضاً

en:      --fake              dry run; skip the umount(2) syscall
ar:      --fake              تشغيل تجريبي؛ تخطى نداء النظام umount(2)

en:  -f, --force             force unmount (in case of an unreachable NFS system)
ar:  -f, --force             فرض الفصل (في حالة عدم إمكانية الوصول لنظام NFS)

en:  -i, --internal-only     don't call the umount.<type> helpers
ar:  -i, --internal-only     عدم استدعاء مساعدي umount.<نوع>

en:  -l, --lazy              detach the filesystem now, clean up things later
ar:  -l, --lazy              فصل نظام الملفات الآن، وتنظيف الأشياء لاحقاً

en:  -R, --recursive         recursively unmount a target with all its children
ar:  -R, --recursive         فصل الهدف تكرارياً مع كافة أبنائه

en:  -r, --read-only         in case unmounting fails, try to remount read-only
ar:  -r, --read-only         في حال فشل الفصل، حاول إعادة الوصل للقراءة فقط

en:  -q, --quiet             suppress 'not mounted' error messages
ar:  -q, --quiet             كتم رسائل الخطأ 'غير موصول'

en:  -N, --namespace <ns>    perform umount in another namespace
ar:  -N, --namespace <ns>    تنفيذ الفصل في نطاق تسمية آخر

en: %s (%s) unmounted
ar: فُصِل ‎%s (%s)

en: %s unmounted
ar: فُصِل %s

en: failed to set umount target
ar: فشل تعيين هدف الفصل

en: libmount table allocation failed
ar: فشل تخصيص جدول libmount

en: libmount iterator allocation failed
ar: فشل تخصيص مكرر libmount

en: failed to get child fs of %s
ar: فشل الحصول على نظام الملفات الابن لـ %s

en: %s: not found
ar: %s: غير موجود

en: %s: failed to determine source (--all-targets is unsupported on systems with regular mtab file).
ar: %s: فشل تحديد المصدر (--all-targets غير مدعوم في الأنظمة ذات ملف mtab اعتيادي).

en: unsupported --setgroups argument '%s'
ar: معطى --setgroups غير مدعوم '%s'

en: write failed %s
ar: فشلت الكتابة %s

en: unsupported propagation mode: %s
ar: نمط انتشار غير مدعوم: %s

en: cannot change root filesystem propagation
ar: يتعذر تغيير انتشار نظام ملفات الجذر

en: mount %s on %s failed
ar: فشل وصل %s على %s

en: failed to open /proc/self/timens_offsets
ar: فشل فتح /proc/self/timens_offsets

en: failed to write to /proc/self/timens_offsets
ar: فشلت الكتابة في ‎/proc/self/timens_offsets

en: eventfd failed
ar: فشل eventfd

en: failed to read eventfd
ar: فشلت قراءة eventfd

en: failed to parse uid '%s'
ar: فشل تحليل معرف المستخدم (uid) '%s'

en: failed to parse gid '%s'
ar: فشل تحليل معرف المجموعة (gid) '%s'

en: invalid mapping '%s'
ar: تخطيط غير صالح '%s'

en: could not open '%s'
ar: تعذر فتح '%s'

en: failed to parse subid map
ar: فشل تحليل خريطة subid

en: no line matching user "%s" in %s
ar: لا يوجد سطر يطابق المستخدم "%s" في %s

en: %s too large for kernel 4k limit
ar: %s كبير جداً بالنسبة لحد النواة‏ 4k

en: failed to open %s
ar: فشل فتح %s

en: failed to write %s
ar: فشلت كتابة %s

en: cannot open %s/register
ar: تعذر فتح ‎%s/register

en: write failed %s/register
ar: فشلت الكتابة ‎%s/register

en: Run a program with some namespaces unshared from the parent.
ar: تشغيل برنامج مع بعض نطاقات التسمية غير المشتركة مع الأصل.

en:  -m, --mount[=<file>]      unshare mounts namespace
ar:  -m, --mount[=<ملف>]      عدم مشاركة نطاق تسمية الوصلات

en:  -u, --uts[=<file>]        unshare UTS namespace (hostname etc)
ar:  -u, --uts[=<ملف>]        عدم مشاركة نطاق تسمية UTS (اسم المضيف إلخ)

en:  -i, --ipc[=<file>]        unshare System V IPC namespace
ar:  -i, --ipc[=<ملف>]        عدم مشاركة نطاق تسمية System V IPC

en:  -n, --net[=<file>]        unshare network namespace
ar:  -n, --net[=<ملف>]        عدم مشاركة نطاق تسمية الشبكة

en:  -p, --pid[=<file>]        unshare pid namespace
ar:  -p, --pid[=<ملف>]        عدم مشاركة نطاق تسمية معرفات العمليات (pid)

en:  -U, --user[=<file>]       unshare user namespace
ar:  -U, --user[=<ملف>]       عدم مشاركة نطاق تسمية المستخدمين

en:  -C, --cgroup[=<file>]     unshare cgroup namespace
ar:  -C, --cgroup[=<ملف>]     عدم مشاركة نطاق تسمية cgroup

en:  -T, --time[=<file>]       unshare time namespace
ar:  -T, --time[=<ملف>]       عدم مشاركة نطاق تسمية الوقت

en:  --mount-proc[=<dir>]      mount proc filesystem first (implies --mount)
ar:  --mount-proc[=<دليل>]      وصل نظام ملفات proc أولاً (يتضمن --mount)

en:  --mount-binfmt[=<dir>]    mount binfmt filesystem first (implies --user and --mount)
ar:  --mount-binfmt[=<دليل>]    وصل نظام ملفات binfmt أولاً (يتضمن --user و --mount)

en:  -l, --load-interp <file>  load binfmt definition in the namespace (implies --mount-binfmt)
ar:  -l, --load-interp <ملف>  ‎تحميل تعريف binfmt في نطاق التسمية (يتضمن --mount-binfmt)

en:  --propagation slave|shared|private|unchanged
                               modify mount propagation in mount namespace
ar:  --propagation slave|shared|private|unchanged
                               تعديل انتشار الوصل في نطاق تسمية الوصلات

en:  -R, --root <dir>          run the command with root directory set to <dir>
ar:  -R, --root <دليل>          ‎تشغيل الأمر مع تعيين دليل الجذر إلى الدليل المعطى

en:  -w, --wd <dir>            change working directory to <dir>
ar:  -w, --wd <دليل>            ‎تغيير دليل العمل إلى الدليل المعطى

en:  -S, --setuid <uid>        set uid in entered namespace
ar:  -S, --setuid <uid>        تعيين معرف المستخدم (uid) في نطاق التسمية المدخل

en:  -G, --setgid <gid>        set gid in entered namespace
ar:  -G, --setgid <gid>        تعيين معرف المجموعة (gid) في نطاق التسمية المدخل

en:  --map-user <uid>|<name>   map current user to uid (implies --user)
ar:  --map-user <uid>|<اسم>   ‎تخطيط المستخدم الحالي إلى معرف مستخدم (يتضمن --user)

en:  --map-group <gid>|<name>  map current group to gid (implies --user)
ar:  --map-group <gid>|<اسم>  ‎تخطيط المجموعة الحالية إلى معرف مجموعة (يتضمن --user)

en:  -r, --map-root-user       map current user to root (implies --user)
ar:  -r, --map-root-user       تخطيط المستخدم الحالي إلى الجذر (root) (يتضمن --user)

en:  -c, --map-current-user    map current user to itself (implies --user)
ar:  -c, --map-current-user    تخطيط المستخدم الحالي لنفسه (يتضمن --user)

en:  --map-auto                map users and groups automatically (implies --user)
ar:  --map-auto                تخطيط المستخدمين والمجموعات آلياً (يتضمن --user)

en:  --map-subids              map the first block of user IDs owned by euid (implies --user)
ar:  --map-subids              خطط أول كتلة من معرفات المستخدمين المملوكة بواسطة euid (يتضمن --user)

en:  --map-users <inneruid>:<outeruid>:<count>
                               map count users from outeruid to inneruid (implies --user)
ar:  --map-users <inneruid>:<outeruid>:<count>
                               تخطيط عدد المستخدمين من outeruid إلى inneruid (يتضمن --user)

en:  --map-groups <innergid>:<outergid>:<count>
                               map count groups from outergid to innergid (implies --user)
ar:  --map-groups <innergid>:<outergid>:<count>
                               تخطيط عدد المجموعات من outergid إلى innergid (يتضمن --user)

en:  --owner <uid>:<gid>       set the user namespace owner (implies --user)
ar:  --owner <uid>:<gid>       عيّن مالك مساحة أسماء المستخدم (يتضمن --user)

en:  -f, --fork                fork before launching <program>
ar:  -f, --fork                تفرع (fork) قبل إطلاق البرنامج المعطى

en:  --kill-child[=<signame>]  when dying, kill the forked child (implies --fork)
                                 defaults to SIGKILL
ar:  --kill-child[=<اسم_إشارة>]  عند الانتهاء، اقتل الابن المتفرع (يتضمن --fork)
    ‎                             مبدئي إلى SIGKILL

en:  --forward-signals         forward SIGTERM and SIGINT to child (implies --fork)
ar:  --forward-signals         مرر إشارات SIGTERM و SIGINT للابن (يتضمن --fork)

en:  --setgroups allow|deny    control the setgroups syscall in user namespaces
ar:  --setgroups allow|deny    التحكم في استدعاء النظام setgroups في نطاقات أسماء المستخدمين

en:  --keep-caps               retain capabilities granted in user namespaces
ar:  --keep-caps               الإبقاء على القدرات الممنوحة في نطاقات أسماء المستخدمين

en:  --monotonic <offset>      set clock monotonic offset (seconds) in time namespaces
ar:  --monotonic <إزاحة>      ‎ضبط إزاحة الساعة الرتيبة (بالثواني) في نطاقات أسماء الوقت

en:  --boottime <offset>       set clock boottime offset (seconds) in time namespaces
ar:  --boottime <إزاحة>       ‎ضبط إزاحة وقت الإقلاع (بالثواني) في نطاقات أسماء الوقت

en: failed to parse owner
ar: فشل تحليل المالك

en: failed to parse monotonic offset
ar: فشل تحليل الإزاحة الرتيبة

en: failed to parse boottime offset
ar: فشل تحليل إزاحة وقت الإقلاع

en: options --monotonic and --boottime require unsharing of a time namespace (-T)
ar: الخياران --monotonic و --boottime يتطلبان إلغاء مشاركة نطاق أسماء الوقت (-T)

en: unshare failed
ar: فشل إلغاء المشاركة

en: sigaction SIGTERM failed
ar: فشل sigaction لـ SIGTERM

en: sigaction SIGINT failed
ar: فشل sigaction لـ SIGINT

en: sigprocmask block failed
ar: فشل حظر sigprocmask

en: pidfd_open failed
ar: فشل pidfd_open

en: sigprocmask restore failed
ar: فشلت استعادة sigprocmask

en: signal handler reset failed
ar: فشلت إعادة ضبط معالج الإشارة

en: sigprocmask unblock failed
ar: فشل إلغاء حظر sigprocmask

en: child exit failed
ar: فشل خروج العملية الابن

en: options --setgroups=allow and --map-group are mutually exclusive
ar: الخياران --setgroups=allow و --map-group متعارضان

en: mount %s failed
ar: فشل وصل %s

en: cannot change root directory to '%s'
ar: يتعذر تغيير الدليل الجذري إلى '%s'

en: cannot change %s filesystem propagation
ar: يتعذر تغيير انتشار نظام ملفات %s

en: Card previously reset the CPU
ar: البطاقة أعادت ضبط وحدة المعالجة المركزية مسبقاً

en: External relay 1
ar: المرحل الخارجي 1

en: External relay 2
ar: المرحل الخارجي 2

en: Fan failed
ar: فشلت المروحة

en: Keep alive ping reply
ar: رد نداء البقاء على قيد الحياة

en: Supports magic close char
ar: يدعم محرف الإغلاق السحري

en: Reset due to CPU overheat
ar: إعادة الضبط بسبب حرارة زائدة في وحدة المعالجة المركزية

en: Power over voltage
ar: جهد طاقة زائد

en: Power bad/power fault
ar: طاقة سيئة/خطأ في الطاقة

en: Pretimeout (in seconds)
ar: ما قبل المهلة (بالثواني)

en: Set timeout (in seconds)
ar: ضبط المهلة (بالثواني)

en: Not trigger reboot
ar: عدم إطلاق إعادة الإقلاع

en: flag name
ar: اسم العلم

en: flag description
ar: وصف العلم

en: flag status
ar: حالة العلم

en: flag boot status
ar: حالة إقلاع العلم

en: watchdog device name
ar: اسم جهاز الكلب الحارس

en: unknown flag: %s
ar: علم مجهول: %s

en: Show the status of the hardware watchdog.
ar: عرض حالة الكلب الحارس العتادي.

en:  -f, --flags <list>     print selected flags only
     -F, --noflags          don't print information about flags
     -I, --noident          don't print watchdog identity information
     -n, --noheadings       don't print headings for flags table
     -O, --oneline          print all information on one line
     -o, --output <list>    output columns of the flags
     -p, --setpretimeout <sec> set watchdog pre-timeout
     -g, --setpregovernor <name> set pre-timeout governor
     -r, --raw              use raw output format for flags table
     -T, --notimeouts       don't print watchdog timeouts
     -s, --settimeout <sec> set watchdog timeout
     -x, --flags-only       print only flags table (same as -I -T)
ar:  -f, --flags <قائمة>    ‎طباعة الأعلام المختارة فقط
     -F, --noflags          عدم طباعة معلومات حول الأعلام
     -I, --noident          عدم طباعة معلومات هوية الكلب الحارس
     -n, --noheadings       عدم طباعة ترويسات لجدول الأعلام
     -O, --oneline          طباعة كافة المعلومات في سطر واحد
     -o, --output <قائمة>   ‎أعمدة المخرجات للأعلام
     -p, --setpretimeout <ثوانٍ> ‎ضبط ما قبل مهلة الكلب الحارس
     -g, --setpregovernor <اسم> ‎ضبط حاكم ما قبل المهلة
     -r, --raw              استخدام تنسيق مخرجات خام لجدول الأعلام
     -T, --notimeouts       عدم طباعة مهلات الكلب الحارس
     -s, --settimeout <ثوانٍ> ‎ضبط مهلة الكلب الحارس
     -x, --flags-only       طباعة جدول الأعلام فقط (مثل -I -T)

en: The default device is %s.
ar: الجهاز المبدئي هو %s.

en: No default device is available.
ar: لا يتوفر جهاز مبدئي.

en: %s: unknown flags 0x%x
ar: %s: أعلام مجهولة 0x%x

en: %s: watchdog already in use, terminating.
ar: %s: الكلب الحارس قيد الاستخدام بالفعل، يتم الإنهاء.

en: %s: failed to disarm watchdog
ar: %s: فشل تعطيل الكلب الحارس

en: cannot set timeout for %s
ar: يتعذر ضبط المهلة لـ %s

en: Timeout has been set to %d second.
     | Timeout has been set to %d seconds.
ar[0]: ضبطت المهلة إلى 0 ثانية.
ar[1]: ضبطت المهلة إلى ثانية واحدة.
ar[2]: ضبطت المهلة إلى ثانتين.
ar[3]: ضبطت المهلة إلى %d ثوانٍ.
ar[4]: ضبطت المهلة إلى %d ثانية.
ar[5]: ضبطت المهلة إلى %d ثانية.

en: cannot set pretimeout for %s
ar: يتعذر ضبط ما قبل المهلة لـ %s

en: Pre-timeout has been set to %d second.
     | Pre-timeout has been set to %d seconds.
ar[0]: ضبطت ما قبل المهلة إلى 0 ثانية.
ar[1]: ضبطت ما قبل المهلة إلى ثانية واحدة.
ar[2]: ضبطت ما قبل المهلة إلى ثانتين.
ar[3]: ضبطت ما قبل المهلة إلى %d ثوانٍ.
ar[4]: ضبطت ما قبل المهلة إلى %d ثانية.
ar[5]: ضبطت ما قبل المهلة إلى %d ثانية.

en: cannot set pre-timeout governor
ar: يتعذر ضبط حاكم ما قبل المهلة

en: %s: failed to get information about watchdog
ar: %s: فشل الحصول على معلومات حول الكلب الحارس

en: cannot read information about %s
ar: يتعذر قراءة معلومات حول %s

en: %-14s %2i second
     | %-14s %2i seconds
ar[0]: %-14s %2i ثانية
ar[1]: %-14s %2i ثانية
ar[2]: %-14s %2i ثانية
ar[3]: %-14s %2i ثوانٍ
ar[4]: %-14s %2i ثانية
ar[5]: %-14s %2i ثانية

en: Timeout:
ar: المهلة:

en: Timeleft:
ar: الوقت المتبقي:

en: Pre-timeout:
ar: ما قبل المهلة:

en: Pre-timeout governor:
ar: حاكم ما قبل المهلة:

en: Available pre-timeout governors:
ar: حكام ما قبل المهلة المتاحون:

en: Device:
ar: الجهاز:

en: Identity:
ar: الهوية:

en: version
ar: الإصدار

en: invalid pretimeout
ar: ما قبل المهلة غير صالح

en: No default device is available.
ar: لا يتوفر جهاز مبدئي.

en: zram device name
ar: اسم جهاز zram

en: limit on the uncompressed amount of data
ar: الحد الأقصى لكمية البيانات غير المضغوطة

en: uncompressed size of stored data
ar: الحجم غير المضغوط للبيانات المخزنة

en: compressed size of stored data
ar: الحجم المضغوط للبيانات المخزنة

en: the selected compression algorithm
ar: خوارزمية الضغط المختارة

en: number of concurrent compress operations
ar: عدد عمليات الضغط المتزامنة

en: empty pages with no allocated memory
ar: صفحات فارغة بدون ذاكرة مخصصة

en: all memory including allocator fragmentation and metadata overhead
ar: كافة الذاكرة بما في ذلك تجزئة المخصص وعبء البيانات الوصفية

en: memory limit used to store compressed data
ar: حد الذاكرة المستخدم لتخزين البيانات المضغوطة

en: peak memory usage to store compressed data
ar: ذروة استخدام الذاكرة لتخزين البيانات المضغوطة

en: number of objects migrated by compaction
ar: عدد الكائنات المنقولة بواسطة الرص

en: compression ratio: DATA/TOTAL
ar: نسبة الضغط: DATA/TOTAL

en: Failed to parse mm_stat
ar: فشل تحليل mm_stat

en:  %1$s [options] <device>
     %1$s -r <device> [...]
     %1$s [options] -f | <device> -s <size>
ar:  %1$s [خيارات] <‎جهاز>
     %1$s -r <‎جهاز> [...]
     %1$s [خيارات] -f | <‎جهاز> -s <‎حجم>

en: Set up and control zram devices.
ar: إعداد والتحكم في أجهزة zram.

en:  -a, --algorithm <alg>     compression algorithm to use
ar:  -a, --algorithm <alg>     خوارزمية الضغط المراد استخدامها

en:  -b, --bytes               print sizes in bytes, not in human-readable form
ar:  -b, --bytes               اطبع الأحجام بالبايت، وليس بصيغة مقروءة بشرياً

en:  -f, --find                find a free device
ar:  -f, --find                ابحث عن جهاز شاغر

en:  -n, --noheadings          don't print headings
ar:  -n, --noheadings          لا تطبع الترويسات

en:  -o, --output <list>       columns to use for status output
ar:  -o, --output <قائمة>       ‎أعمدة ستُستخدم لمخرجات الحالة

en:      --output-all          output all columns
ar:      --output-all          أخرج كافة الأعمدة

en:  -p, --algorithm-params <parameter>...
                               parameters for the compression algorithm
ar:  -p, --algorithm-params <معطى>...
                               معطيات لخوارزمية الضغط

en:  -r, --reset <device>...   reset the specified zram devices
ar:  -r, --reset <جهاز>...   ‎صَفّر أجهزة zram المحددة

en:      --raw                 use raw status output format
ar:      --raw                 استخدم تنسيق مخرجات الحالة الخام

en:  -s, --size <size>         device size
ar:  -s, --size <الحجم>         ‎حجم الجهاز

en:  -t, --streams <number>    number of compression streams
ar:  -t, --streams <رقم>    ‎عدد تدفقات الضغط

en:  <alg> is the name of an algorithm; supported are:
ar:  <alg> هو اسم الخوارزمية؛ المدعومة هي:

en:    (List may be inaccurate, consult man page.)
ar:    (القائمة قد لا تكون دقيقة، راجع صفحة الدليل.)

en: failed to parse streams
ar: فشل تحليل التدفقات

en: option --find is mutually exclusive with <device>
ar: الخيار --find يتعارض مع <جهاز>

en: only one <device> at a time is allowed
ar: يسمح بجهاز واحد فقط في المرة الواحدة

en: options --algorithm, --algorithm-params, and --streams must be combined with --size
ar: الخيارات --algorithm و --algorithm-params و --streams يجب أن تقترن بـ --size

en: %s: failed to reset
ar: %s: فشل التصفير

en: no free zram device found
ar: لم يعثر على جهاز zram شاغر

en: %s: failed to wait for initialized
ar: %s: فشل انتظار الحالة المبدئية

en: %s: failed to lock
ar: %s: فشل القفل

en: %s: failed to set number of streams
ar: %s: فشل ضبط عدد التدفقات

en: %s: failed to set algorithm
ar: %s: فشل ضبط الخوارزمية

en: %s: failed to set algorithm params
ar: %s: فشل ضبط معلمات الخوارزمية

en: %s: failed to set disksize (%ju bytes)
ar: %s: فشل ضبط حجم القرص (%ju بايت)

en: %s%s (automatic login)
ar: %s%s (ولوج آلي)

en: %s: can't change root directory %s: %m
ar: %s: تعذر تغيير المجلد الجذري %s: %m

en: %s: can't change working directory %s: %m
ar: %s: تعذر تغيير مجلد العمل %s: %m

en: %s: can't change process priority: %m
ar: %s: تعذر تغيير أولوية العملية: %m

en: %s: can't exec %s: %m
ar: %s: تعذر تنفيذ %s: %m

en: failed to allocate memory: %m
ar: فشل تخصيص الذاكرة: %m

en: invalid delay argument
ar: معطى التأخير غير صالح

en: invalid argument of --local-line
ar: معطى --local-line غير صالح

en: invalid nice argument
ar: معطى الأولوية (nice) غير صالح

en: could not get terminal name: %d
ar: تعذر الحصول على اسم الطرفية: %d

en: bad speed: %s
ar: سرعة رديئة: %s

en: too many alternate speeds
ar: سرعات بديلة كثيرة جداً

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
ar: /dev/%s: تعذر الفتح كمدخل قياسي: %m

en: /dev/%s: not a character device
ar: /dev/%s: ليس جهازاً محرفياً

en: /dev/%s: not a tty
ar: /dev/%s: ليس tty

en: /dev/%s: cannot get controlling tty: %m
ar: /dev/%s: تعذر الحصول على tty التحكم: %m

en: /dev/%s: vhangup() failed: %m
ar: /dev/%s: فشل vhangup(): %m

en: %s: not open for read/write
ar: %s: ليس مفتوحاً للقراءة/الكتابة

en: /dev/%s: cannot set process group: %m
ar: /dev/%s: تعذر ضبط مجموعة العمليات: %m

en: %s: dup problem: %m
ar: %s: مشكلة في التكرار (dup): %m

en: %s: failed to get terminal attributes: %m
ar: %s: فشل الحصول على سمات الطرفية: %m

en: setting terminal attributes failed: %m
ar: فشل ضبط سمات الطرفية: %m

en: cannot open os-release file
ar: تعذر فتح ملف إصدار نظام التشغيل

en: failed to create reload file: %s: %m
ar: فشل إنشاء ملف إعادة التحميل: %s: %m

en: failed to get terminal attributes: %m
ar: فشل الحصول على سمات الطرفية: %m

en: [press ENTER to login]
ar: [اضغط ENTER للولوج]

en: Num Lock off
ar: إيقاف Num Lock

en: Num Lock on
ar: تشغيل Num Lock

en: Caps Lock on
ar: تشغيل Caps Lock

en: Scroll Lock on
ar: تشغيل Scroll Lock

en: Hint: %s
ar: تلميحة: %s

en: %s: read: %m
ar: %s: قراءة: %m

en: %s: input overrun
ar: %s: تجاوز سعة المدخلات

en: %s: invalid character conversion for login name
ar: %s: تحويل محارف غير صالح لاسم الولوج

en: %s: invalid character 0x%x in login name
ar: %s: محرف غير صالح 0x%x في اسم الولوج

en: %s: failed to set terminal attributes: %m
ar: %s: فشل ضبط سمات الطرفية: %m

en:  %1$s [options] <line> [<baud_rate>,...] [<termtype>]
     %1$s [options] <baud_rate>,... <line> [<termtype>]
ar:  %1$s [خيارات] <‎سطر> [<‎معدل_بود>,...] [<‎نوع_الطرفية>]
     %1$s [خيارات] <‎معدل_بود>,... <‎سطر> [<‎نوع_الطرفية>]

en: Open a terminal and set its mode.
ar: فتح طرفية وضبط نمطها.

en:  -8, --8bits                assume 8-bit tty
ar:  -8, --8bits                افتراض tty بـ 8 بتات

en:  -a, --autologin <user>     login the specified user automatically
ar:  -a, --autologin <مستخدم>     ‎ولوج المستخدم المحدد آلياً

en:  -c, --noreset              do not reset control mode
ar:  -c, --noreset              عدم تصفير نمط التحكم

en:  -E, --remote               use -r <hostname> for login(1)
ar:  -E, --remote               استخدام‎ -r <اسم_المضيف> للولوج(1)

en:  -f, --issue-file <list>    display issue files or directories
ar:  -f, --issue-file <قائمة>    ‎عرض ملفات أو مجلدات الإصدار (issue)

en:      --show-issue           display issue file and exit
ar:      --show-issue           عرض ملف الإصدار والخروج

en:  -h, --flow-control         enable hardware flow control
ar:  -h, --flow-control         تفعيل التحكم في التدفق عبر العتاد

en:  -H, --host <hostname>      specify login host
ar:  -H, --host <اسم_مضيف>      ‎تحديد مضيف الولوج

en:  -i, --noissue              do not display issue file
ar:  -i, --noissue              عدم عرض ملف الإصدار

en:  -I, --init-string <string> set init string
ar:  -I, --init-string <سلسلة_محارف> ‎ضبط سلسلة التهيئة

en:  -J, --noclear              do not clear the screen before prompt
ar:  -J, --noclear              عدم مسح الشاشة قبل الطلب

en:  -l, --login-program <file> specify login program
ar:  -l, --login-program <ملف> ‎تحديد برنامج الولوج

en:  -L, --local-line[=<mode>]  control the local line flag
ar:  -L, --local-line[=<وضع>]  التحكم في علامة الخط المحلي

en:  -m, --extract-baud         extract baud rate during connect
ar:  -m, --extract-baud         استخراج معدل بود أثناء الاتصال

en:  -n, --skip-login           do not prompt for login
ar:  -n, --skip-login           عدم المطالبة بالولوج

en:  -N, --nonewline            do not print a newline before issue
ar:  -N, --nonewline            عدم طباعة سطر جديد قبل الإصدار

en:  -o, --login-options <opts> options that are passed to login
ar:  -o, --login-options <خيارات> ‎خيارات تمرر إلى برنامج الولوج

en:  -p, --login-pause          wait for any key before the login
ar:  -p, --login-pause          الانتظار لأي مفتاح قبل الولوج

en:  -r, --chroot <dir>         change root to the directory
ar:  -r, --chroot <دليل>         ‎تغيير الجذر إلى المجلد

en:  -R, --hangup               do virtually hangup on the tty
ar:  -R, --hangup               إنهاء الاتصال افتراضياً على tty

en:  -s, --keep-baud            try to keep baud rate after break
ar:  -s, --keep-baud            محاولة الاحتفاظ بمعدل بود بعد الانقطاع

en:  -t, --timeout <number>     login process timeout
ar:  -t, --timeout <رقم>     ‎مهلة عملية الولوج

en:  -U, --detect-case          detect uppercase terminal
ar:  -U, --detect-case          اكتشاف حالة الأحرف الكبيرة للطرفية

en:  -w, --wait-cr              wait carriage-return
ar:  -w, --wait-cr              انتظار محرف العودة (carriage-return)

en:      --nohints              do not print hints
ar:      --nohints              لا تطبع تلميحات

en:      --nohostname           no hostname at all will be shown
ar:      --nohostname           لن يظهر اسم المضيف إطلاقاً

en:      --long-hostname        show full qualified hostname
ar:      --long-hostname        إظهار اسم المضيف الكامل (FQDN)

en:      --erase-chars <string> additional backspace chars
ar:      --erase-chars <سلسلة_محارف> ‎محارف مسح (backspace) إضافية

en:      --kill-chars <string>  additional kill chars
ar:      --kill-chars <سلسلة_محارف>  ‎محارف إنهاء (kill) إضافية

en:      --chdir <directory>    chdir before the login
ar:      --chdir <مجلد>    ‎تغيير المجلد قبل الولوج

en:      --delay <number>       sleep seconds before prompt
ar:      --delay <رقم>       ‎ثواني الانتظار قبل إظهار المحث

en:      --nice <number>        run login with this priority
ar:      --nice <رقم>        ‎تشغيل الولوج بهذه الأولوية

en:      --reload               reload prompts on running agetty instances
ar:      --reload               إعادة تحميل المحثات في نسخ agetty التي تعمل

en:      --list-speeds          display supported baud rates
ar:      --list-speeds          عرض سرعات الباود (baud rates) المدعومة

en: %d user | %d users
ar[0]: %d مستخدم
ar[1]: مستخدم واحد
ar[2]: مستخدمان
ar[3]: %d مستخدمين
ar[4]: %d مستخدماً
ar[5]: %d مستخدم

en: checkname failed: %m
ar: فشل checkname: %m

en: cannot touch file %s
ar: يتعذر تحديث (touch) الملف %s

en: --reload is unsupported on your system
ar: --reload غير مدعوم في نظامك

en: failed to open credentials directory
ar: فشل فتح مجلد بيانات الاستيثاق

en:  %s [options] [y | n]
ar:  %s [خيارات] [y | n]

en: Control write access of other users to your terminal.
ar: التحكم في صلاحية الكتابة للمستخدمين الآخرين إلى طرفيتك.

en:  -v, --verbose  explain what is being done
ar:  -v, --verbose  شرح ما يجري فعله

en: no tty
ar: لا يوجد tty

en: ttyname() failed, attempting to go around using: %s
ar: فشل ttyname()، محاولة الالتفاف باستخدام: %s

en: is y
ar: هو y

en: is n
ar: هو n

en: change %s mode failed
ar: فشل تغيير وضع %s

en: write access to your terminal is allowed
ar: صلاحية الكتابة إلى طرفيتك مسموحة

en: write access to your terminal is denied
ar: صلاحية الكتابة إلى طرفيتك مرفوضة

en:  %s [options] [<file>] [-- <command> [<argument>...]]
ar:  %s [خيارات] [<‎ملف>] [-- <أمر‎> [<‎معطى>...]]

en: Make a typescript of a terminal session.
ar: إنشاء نسخة نصية (typescript) لجلسة طرفية.

en:  -I, --log-in <file>           log stdin to file
ar:  -I, --log-in <ملف>           ‎تسجيل المدخلات القياسية (stdin) في ملف

en:  -O, --log-out <file>          log stdout to file (default)
ar:  -O, --log-out <ملف>          ‎تسجيل المخرجات القياسية (stdout) في ملف (مبدئي)

en:  -B, --log-io <file>           log stdin and stdout to file
ar:  -B, --log-io <ملف>           ‎تسجيل المدخلات والمخرجات القياسية في ملف

en:  -T, --log-timing <file>       log timing information to file
ar:  -T, --log-timing <ملف>       ‎تسجيل معلومات التوقيت في ملف

en:  -t[<file>], --timing[=<file>] deprecated alias to -T (default file is stderr)
ar:  -t[<ملف>], --timing[=<ملف>] اسم مستعار مهجور لـ -T (الملف المبدئي هو stderr)

en:  -m, --logging-format <name>   force to 'classic' or 'advanced' format
ar:  -m, --logging-format <اسم>   ‎فرض تنسيق 'classic' أو 'advanced'

en:  -a, --append                  append to the log file
ar:  -a, --append                  إلحاق بسجل الملف

en:  -c, --command <command>       run <command> rather than an interactive shell
                                     (alternative to '-- <command> [<argument...>]')
ar:  -c, --command <الأمر>       ‎نفّذ <الأمر> بدلاً من صدفة تفاعلية
                                     (بديل لـ '-- <الأمر> [<المعطيات...>]')

en:  -e, --return                  return exit code of the child process
ar:  -e, --return                  إرجاع رمز الخروج للعملية الابنة

en:  -f, --flush                   run flush after each write
ar:  -f, --flush                   إجراء إفراغ (flush) بعد كل كتابة

en:      --force                   use output file even when it is a link
ar:      --force                   استخدام ملف المخرجات حتى لو كان رابطاً

en:  -E, --echo <when>             echo input in session (auto, always or never)
ar:  -E, --echo <متى>             ‎صدى المدخلات في الجلسة (آليauto، دائماًalways، البتةnever)

en:  -o, --output-limit <size>     terminate if output files exceed size
ar:  -o, --output-limit <حجم>     ‎إنهاء العمل إذا تجاوزت ملفات المخرجات الحجم

en:  -q, --quiet                   be quiet
ar:  -q, --quiet                   وضع صامت

en: 
    Script done on %s [<%s>]
ar: 
    انتهى السكريبت في %s [<%s>]

en: 
    Script done on %s [COMMAND_EXIT_CODE="%d"]
ar: 
    انتهى السكريبت في %s [COMMAND_EXIT_CODE="%d"]

en: Script started on %s [
ar: بدأ السكريبت في %s [

en: %*s<not executed on terminal>
ar: %*s<لم يُنفذ على طرفية>

en: Script terminated, max output files size %<PRIu64> exceeded.
ar: توقف السكريبت، تم تجاوز الحجم الأقصى لملفات المخرجات %<PRIu64>.

en: max output size exceeded
ar: تجاوز الحجم الأقصى للمخرجات

en: output file `%s' is a link
    Use --force if you really want to use it.
    Program not started.
ar: ملف المخرجات `%s' هو رابط
    استخدم --force إذا كنت تريد استخدامه حقاً.
    لم يبدأ البرنامج.

en: unsupported echo mode: '%s'
ar: وضع صدى غير مدعوم: '%s'

en: failed to parse output limit size
ar: فشل تحليل حجم حد المخرجات

en: unsupported logging format: '%s'
ar: تنسيق سجل غير مدعوم: '%s'

en: failed to concatenate arguments
ar: فشل دمج المعطيات

en: log multiple streams is mutually exclusive with 'classic' format
ar: تسجيل دفقات متعددة يتعارض مع التنسيق 'classic'

en: Script started
ar: بدأ السكريبت

en: , output log file is '%s'
ar: ، ملف سجل المخرجات هو '%s'

en: , input log file is '%s'
ar: ، ملف سجل المدخلات هو '%s'

en: , timing file is '%s'
ar: ، ملف التوقيت هو '%s'

en: Script done.
ar: انتهى السكريبت.

en:  %s [options] <timingfile> <typescript>
ar:  %s [خيارات] <ملف_التوقيت> <typescript>

en: Execute terminal typescript.
ar: تنفيذ ملف طرفية نصي (typescript).

en:  -t, --timing <file>     script timing log file
ar:  -t, --timing <ملف>     ملف سجل توقيت السكريبت

en:  -T, --log-timing <file> alias to -t
ar:  -T, --log-timing <ملف> ‎اسم مستعار لـ -t

en:  -I, --log-in <file>     script stdin log file
ar:  -I, --log-in <ملف>     ‎ملف سجل المدخلات القياسية للسكريبت

en:  -B, --log-io <file>     script stdin and stdout log file
ar:  -B, --log-io <ملف>     ‎ملف سجل المدخلات والمخرجات القياسية للسكريبت

en:  -c, --command <command> run command rather than interactive shell
ar:  -c, --command <أمر> ‎تشغيل أمر بدلاً من صدفة تفاعلية

en:  -d, --divisor <num>     speed up or slow down execution with time divisor
ar:  -d, --divisor <رقم>     ‎تسريع أو إبطاء التنفيذ باستخدام مقسم الوقت

en:  -E, --echo <when>       echo input in session (auto, always or never)
ar:  -E, --echo <متى>       ‎صدى المدخلات في الجلسة(آليauto، دائماًalways، البتةnever)

en:  -m, --maxdelay <num>    wait at most this many seconds between updates
ar:  -m, --maxdelay <رقم>    ‎الانتظار لهذا القدر من الثواني كحد أقصى بين التحديثات

en: failed to parse maximal delay argument
ar: فشل تحليل معطى التأخير الأقصى

en: timing file not specified
ar: ملف التوقيت غير محدد

en: stdin typescript file not specified
ar: ملف المدخلات القياسية (typescript) غير محدد

en: >>> scriptlive: Starting your typescript execution by %s.
ar: >>> scriptlive: بدء تنفيذ الـ typescript بواسطة %s.

en: failed to allocate PTY handler
ar: فشل تخصيص معالج PTY

en: 
    >>> scriptlive: done.
ar: 
    >>> scriptlive: انتهى.

en:  %s [options] <timingfile> [<typescript> [<divisor>]]
ar:  %s [خيارات] <ملف_التوقيت> [<typescript> [<المقسم>]]

en: Play back terminal typescripts, using timing information.
ar: إعادة تشغيل نسخ الطرفية النصية (typescripts) باستخدام معلومات التوقيت.

en:  -O, --log-out <file>    script stdout log file (default)
ar:  -O, --log-out <ملف>    ‎ملف سجل المخرجات القياسية للسكريبت (مبدئي)

en:  -s, --typescript <file> deprecated alias to -O
ar:  -s, --typescript <ملف> ‎اسم مستعار مهجور لـ -O

en:      --summary           display overview about recorded session and exit
ar:      --summary           اعرض نظرة عامة حول الجلسة المسجلة واخرج

en:  -x, --stream <name>     stream type (out, in, signal or info)
ar:  -x, --stream <اسم>     ‎نوع الدفق (out، in، signal أو info)

en:  -c, --cr-mode <type>    CR char mode (auto, never, always)
ar:  -c, --cr-mode <نوع>    ‎نمط محرف CR (آلي، never، always)

en: Key bindings:
ar: ارتباطات المفاتيح:

en:  space        toggles between pause and play
ar:  المسافة        تبدل بين الإيقاف المؤقت والتشغيل

en:  up-arrow     increases playback speed with ten percent
ar:  السهم العلوي     يزيد سرعة التشغيل بنسبة 10%

en:  down-arrow   decreases playback speed with ten percent
ar:  السهم السفلي     ينقص سرعة التشغيل بنسبة 10%

en: unexpected fcntl failure
ar: فشل fcntl غير متوقع

en: unexpected tcgetattr failure
ar: فشل tcgetattr غير متوقع

en: unsupported mode name: '%s'
ar: اسم نمط غير مدعوم: '%s'

en: unsupported stream name: '%s'
ar: اسم دفق غير مدعوم: '%s'

en: data log file not specified
ar: ملف سجل البيانات غير محدد

en: %s: log file error
ar: %s: خطأ في ملف السجل

en: %s: line %d: timing file error
ar: %s: السطر %d: خطأ في ملف التوقيت

en: argument error: bright color %s is not supported
ar: خطأ في المعطى: اللون الساطع %s غير مدعوم

en: too many tabs
ar: علامات جدولة كثيرة جداً

en: Set the attributes of a terminal.
ar: اضبط سمات الطرفية.

en:  --term <terminal_name>        override TERM environment variable
ar:  --term <اسم_الطرفية>        ‎تجاوز متغير البيئة TERM

en:  --reset                       reset terminal to power-on state
ar:  --reset                       أعد ضبط الطرفية إلى حالة التشغيل

en:  --resize                      reset terminal rows and columns
ar:  --resize                      أعد ضبط صفوف وأعمدة الطرفية

en:  --initialize                  display init string, and use default settings
ar:  --initialize                  اعرض سلسلة التهيئة، واستخدم الإعدادات المبدئية

en:  --default                     use default terminal settings
ar:  --default                     استخدم إعدادات الطرفية المبدئية

en:  --store                       save current terminal settings as default
ar:  --store                       احفظ إعدادات الطرفية الحالية كإعدادات مبدئية

en:  --cursor on|off               display cursor
ar:  --cursor on|off               اعرض المؤشر

en:  --repeat on|off               keyboard repeat
ar:  --repeat on|off               تكرار لوحة المفاتيح

en:  --appcursorkeys on|off        cursor key application mode
ar:  --appcursorkeys on|off        نمط تطبيق مفاتيح المؤشر

en:  --linewrap on|off             continue on a new line when a line is full
ar:  --linewrap on|off             واصل في سطر جديد عندما يمتلئ السطر

en:  --inversescreen on|off        swap colors for the whole screen
ar:  --inversescreen on|off        اقلب ألوان الشاشة بأكملها

en:  --msg on|off                  send kernel messages to console
ar:  --msg on|off                  أرسل رسائل النواة إلى الكونسول

en:  --msglevel <0-8>              kernel console log level
ar:  --msglevel <0-8>              مستوى سجل كونسول النواة

en:  --foreground default|<color>  set foreground color
ar:  --foreground مبدئي|<‎لون>  ‎اضبط لون الواجهة

en:  --background default|<color>  set background color
ar:  --background مبدئي|<‎لون>  ‎اضبط لون الخلفية

en:  --ulcolor [bright] <color>    set underlined text color
ar:  --ulcolor [bright] <لون>    ‎اضبط لون النص المسطر

en:  --hbcolor [bright] <color>    set half-bright text color
ar:  --hbcolor [bright] <لون>    ‎اضبط لون النص نصف الساطع

en:         <color>: black blue cyan green grey magenta red white yellow
ar:         <لون>: black blue cyan green grey magenta red white yellow

en:  --bold on|off                 bold
ar:  --bold on|off                 عريض

en:  --half-bright on|off          dim
ar:  --half-bright on|off          باهت

en:  --blink on|off                blink
ar:  --blink on|off                وميض

en:  --underline on|off            underline
ar:  --underline on|off            تسطير

en:  --reverse  on|off             swap foreground and background colors
ar:  --reverse  on|off             اقلب ألوان الواجهة والخلفية

en:  --clear[=<all|rest>]          clear screen and set cursor position
ar:  --clear[=<all|rest>]          امسح الشاشة واضبط موضع المؤشر

en:  --tabs[=<number>...]          set these tab stop positions, or show them
ar:  --tabs[=<رقم>...]          اضبط مواضع توقف الجدولة هذه، أو اعرضها

en:  --clrtabs[=<number>...]       clear these tab stop positions, or all
ar:  --clrtabs[=<رقم>...]       امسح مواضع توقف الجدولة هذه، أو الكل

en:  --regtabs[=1-160]             set a regular tab stop interval
ar:  --regtabs[=1-160]             اضبط فاصل توقف الجدولة منتظم

en:  --blank[=0-60|force|poke]     set time of inactivity before screen blanks
ar:  --blank[=0-60|force|poke]     اضبط وقت الخمول قبل إظلام الشاشة

en:  --dump[=<number>]             write vcsa<number> console dump to file
ar:  --dump[=<رقم>]             اكتب تفريغ الطرفية vcsa ذات الرقم المعطى إلى ملف

en:  --append <number>             append vcsa<number> console dump to file
ar:  --append <رقم>             ‎ألحق تفريغ كونسول vcsa<رقم> بملف

en:  --file <filename>             name of the dump file
ar:  --file <اسم_الملف>             ‎اسم ملف التفريغ

en:  --powersave on|vsync|hsync|powerdown|off
                                   set vesa powersaving features
ar:  --powersave on|vsync|hsync|powerdown|off
                                   اضبط ميزات توفير الطاقة vesa

en:  --powerdown[=<0-60>]          set vesa powerdown interval in minutes
ar:  --powerdown[=<0-60>]          اضبط فاصل إيقاف تشغيل vesa بالدقائق

en:  --blength[=<0-2000>]          duration of the bell in milliseconds
ar:  --blength[=<0-2000>]          مدة الجرس بالملي ثانية

en:  --bfreq[=<number>]            bell frequency in Hertz
ar:  --bfreq[=<رقم>]            تردد الجرس بالهرتز

en: duplicate use of an option
ar: استخدام مكرر لخيار

en: cannot force blank
ar: يتعذر فرض الإظلام

en: cannot force unblank
ar: يتعذر فرض إلغاء الإظلام

en: cannot get blank status
ar: يتعذر الحصول على حالة الإظلام

en: cannot open dump file %s for output
ar: يتعذر فتح ملف التفريغ %s للإخراج

en: terminal %s does not support %s
ar: الطرفية %s لا تدعم %s

en: fcntl failed
ar: فشل fcntl

en: select failed
ar: فشل select

en: stdin does not refer to a terminal
ar: stdin لا يشير إلى طرفية

en: invalid cursor position: %s
ar: موضع مؤشر غير صالح: %s

en: reset failed
ar: فشل إعادة الضبط

en: cannot (un)set powersave mode
ar: يتعذر (إلغاء) ضبط نمط توفير الطاقة

en: klogctl error
ar: خطأ klogctl

en: $TERM is not defined.
ar: $TERM غير معرف.

en: terminfo database cannot be found
ar: يتعذر العثور على قاعدة بيانات terminfo

en: %s: unknown terminal type
ar: %s: نوع طرفية غير معروف

en: terminal is hardcopy
ar: الطرفية هي نسخة ورقية

en: internal error: too many iov's
ar: خطأ داخلي: iov's كثيرة جداً

en: excessively long line arg
ar: معطى سطر طويل بشكل مفرط

en: open failed
ar: فشل الفتح

en: fork: %m
ar: فرع: %m

en: cannot fork
ar: يتعذر الفرع

en: fcntl failed: %s
ar: فشل fcntl: %s

en: %s: BAD ERROR, message is far too long
ar: %s: خطأ سيئ، الرسالة طويلة جداً

en:  %s [options] [<file> | <message>]
ar:  %s [خيارات] [<ملف> | <‎رسالة>]

en: Write a message to all users.
ar: اكتب رسالة إلى جميع المستخدمين.

en:  -g, --group <group>     only send message to group
ar:  -g, --group <مجموعة>     ‎أرسل الرسالة للمجموعة فقط

en:  -n, --nobanner          do not print banner, works only for root
ar:  -n, --nobanner          لا تطبع الشعار، تعمل للجذر (root) فقط

en:  -t, --timeout <timeout> write timeout in seconds
ar:  -t, --timeout <مهلة> ‎مهلة الكتابة بالثواني

en: invalid group argument
ar: معطى المجموعة غير صالح

en: %s: unknown gid
ar: %s: معرف المجموعة (gid) غير معروف

en: getgrouplist found more groups than sysconf allows
ar: عثرت getgrouplist على مجموعات أكثر مما يسمح به sysconf

en: --nobanner is available only for root
ar: --nobanner متاح للمستخدم الجذر (root) فقط

en: invalid timeout: %s
ar: مهلة غير صالحة: %s

en: error getting sessions: %s
ar: خطأ أثناء جلب الجلسات: %s

en: get user name failed: %s
ar: فشل جلب اسم المستخدم: %s

en: failed to allocate lines list
ar: فشل تخصيص قائمة الأسطر

en: cannot get passwd uid
ar: يتعذر جلب معرف المستخدم (uid) من passwd

en: Broadcast message from %s@%s (%s) (%s):
ar: رسالة بث من %s@%s (%s) (%s):

en: will not read %s - use stdin.
ar: لا يمكن قراءة %s - استخدم المدخل القياسي (stdin).

en:  %s [options] <user> [<ttyname>]
ar:  %s [خيارات] <‎مستخدم> [<اسم_tty>]

en: Send a message to another user.
ar: إرسال رسالة إلى مستخدم آخر.

en: effective gid does not match group of %s
ar: معرف المجموعة (gid) الفعلي لا يطابق مجموعة %s

en: %s is not logged in
ar: %s غير مسجل الدخول

en: can't find your tty's name
ar: يتعذر العثور على اسم tty الخاص بك

en: %s has messages disabled
ar: الرسائل معطلة لدى %s

en: %s is logged in more than once; writing to %s
ar: %s مسجل الدخول أكثر من مرة؛ تجري الكتابة إلى %s

en: Message from %s@%s (as %s) on %s at %02d:%02d ...
ar: رسالة من %s@%s (باسم %s) على %s الساعة %02d:%02d ...

en: Message from %s@%s on %s at %02d:%02d ...
ar: رسالة من %s@%s على %s الساعة %02d:%02d ...

en: carefulputc failed
ar: فشل carefulputc

en: you have write permission turned off
ar: صلاحية الكتابة لديك معطلة

en: %s is not logged in on %s
ar: %s غير مسجل الدخول على %s

en: %s has messages disabled on %s
ar: الرسائل معطلة لدى %s على %s

en: error: cannot allocate bit mask
ar: خطأ: يتعذر تخصيص قناع البتات

en: error: invalid bit mask: %s
ar: خطأ: قناع بتات غير صالح: %s

en: error: invalid bit list: %s
ar: خطأ: قائمة بتات غير صالحة: %s

en:  %s [options] [<mask_or_list>...]
ar:  %s [خيارات] [<قناع_أو_قائمة>...]

en: Convert bit masks from/to various formats.
ar: تحويل أقنعة البتات من/إلى تنسيقات متنوعة.

en:  <mask_or_list>      bits specified as a hex mask (e.g. 0xeec2)
                           or as a comma-separated list of bit IDs
ar:  <قناع_أو_قائمة>      بتات محددة كقناع ست عشري (مثلاً 0xeec2)
                           أو كقائمة معرفات بتات مفصولة بفاصلة

en:  If not specified, arguments will be read from stdin.
ar:  في حال عدم التحديد، تقرأ المعطيات من المدخل القياسي (stdin).

en:  -w <num>, --width <num>
                         maximum width of bit masks (default 8192)
ar:  -w <عدد>, --width <عدد>
                         أقصى عرض لأقنعة البتات (مبدئي 8192)

en: 
    Output modes:
ar: 
    أنماط المخرجات:

en:  -m, --mask          display bits as a hex mask value (default)
ar:  -m, --mask          عرض البتات كقيمة قناع ست عشري (مبدئي)

en:  -g, --grouped-mask  display bits as a hex mask value in 32bit
                           comma separated groups
ar:  -g, --grouped-mask  عرض البتات كقيمة قناع ست عشري في مجموعات
                           32 بت مفصولة بفاصلة

en:  -b, --binary        display bits as a binary mask value
ar:  -b, --binary        عرض البتات كقيمة قناع ثنائي

en:  -l, --list          display bits as a compressed list of bit IDs
ar:  -l, --list          عرض البتات كقائمة مضغوطة لمعرفات البتات

en: invalid --width
ar: عرض (--width) غير صالح

en: cannot allocate memory
ar: يتعذر تخصيص الذاكرة

en: Filter out reverse line feeds from standard input.
ar: تصفية تغذية السطور العكسية من المدخل القياسي.

en: 
    Options:
     -b, --no-backspaces    do not output backspaces
     -f, --fine             permit forward half line feeds
     -p, --pass             pass unknown control sequences
     -h, --tabs             convert spaces to tabs
     -x, --spaces           convert tabs to spaces
     -l, --lines NUM        buffer at least NUM lines
ar: 
    الخيارات:
     -b, --no-backspaces    عدم إخراج مسافات الرجوع
     -f, --fine             السماح بتغذية نصف السطر للأمام
     -p, --pass             تمرير تسلسلات التحكم غير المعروفة
     -h, --tabs             تحويل المسافات إلى ألسنة
     -x, --spaces           تحويل علامات الجدولة إلى مسافات
     -l, --lines عدد        ‎تخزين ما لا يقل عن (عدد) من الأسطر

en: warning: can't back up %s.
ar: تحذير: لا يمكن الرجوع للخلف في %s.

en: past first line
ar: تجاوز السطر الأول

en: -- line already flushed
ar: -- السطر أفرغ بالفعل

en: bad -l argument
ar: معطى -l سيئ

en:  %s [options] [<file>...]
ar:  %s [خيارات] [<ملف>...]

en: Filter nroff output for CRT previewing.
ar: تصفية مخرجات nroff لمعاينة CRT.

en:  -,  --no-underlining    suppress all underlining
ar:  -,  --no-underlining    منع كافة عمليات التسطير

en:  -2, --half-lines        print all half-lines
ar:  -2, --half-lines        طباعة كافة أنصاف الأسطر

en: 
    Usage:
     %s [startcol [endcol]]
ar: 
    الاستخدام:
     %s [عمود_البداية [عمود_النهاية]]

en: Filter out the specified columns from standard input.
ar: تصفية الأعمدة المحددة من المدخل القياسي.

en: invalid first argument
ar: المعطى الأول غير صالح

en: invalid second argument
ar: المعطى الثاني غير صالح

en: failed to parse column
ar: فشل تحليل العمود

en: undefined column name '%s'
ar: اسم العمود '%s' غير معرف

en: failed to parse --table-order list
ar: فشل تحليل قائمة --table-order

en: failed to parse --table-hide list
ar: فشل تحليل قائمة --table-hide

en: failed to parse --table-right list
ar: فشل تحليل قائمة --table-right

en: failed to parse --table-trunc list
ar: فشل تحليل قائمة --table-trunc

en: failed to parse --table-noextreme list
ar: فشل تحليل قائمة --table-noextreme

en: failed to parse --table-wrap list
ar: فشل تحليل قائمة --table-wrap

en: failed to allocate column name
ar: فشل تخصيص اسم العمود

en: failed to allocate input line
ar: فشل تخصيص سطر المدخلات

en: line %zu: for JSON the name of the column %zu is required
ar: السطر %zu: مطلوب اسم العمود %zu لتنسيق JSON

en: failed to allocate output data
ar: فشل تخصيص بيانات المخرجات

en: Columnate lists.
ar: جدولة القوائم.

en:  -t, --table                      create a table
ar:  -t, --table                      إنشاء جدول

en:  -n, --table-name <name>          table name for JSON output
ar:  -n, --table-name <اسم>          ‎اسم الجدول لمخرجات JSON

en:  -O, --table-order <columns>      specify order of output columns
ar:  -O, --table-order <أعمدة>      ‎تحديد ترتيب أعمدة المخرجات

en:      --table-colorscheme <name>   specify color scheme name
ar:      --table-colorscheme <الاسم>   ‎حدد اسم مخطط الألوان

en:  -C, --table-column <properties>  define column
ar:  -C, --table-column <خصائص>  ‎تعريف العمود

en:  -N, --table-columns <names>      comma separated columns names
ar:  -N, --table-columns <أسماء>      ‎أسماء الأعمدة مفصولة بفاصلة

en:  -l, --table-columns-limit <num>  maximal number of input columns
ar:  -l, --table-columns-limit <عدد>  ‎أقصى عدد لأعمدة المدخلات

en:  -E, --table-noextreme <columns>  don't count long text in these columns
                                        to the column's width
ar:  -E, --table-noextreme <الأعمدة>  ‎لا تحسب النص الطويل في هذه الأعمدة
                                        ضمن عرض العمود

en:  -d, --table-noheadings           don't print header
ar:  -d, --table-noheadings           عدم طباعة الترويسة

en:  -m, --table-maxout               fill all available space
ar:  -m, --table-maxout               ملء كافة المساحة المتاحة

en:  -e, --table-header-repeat        repeat header for each page
ar:  -e, --table-header-repeat        تكرار الترويسة لكل صفحة

en:  -K, --table-header-as-columns    use the first row as table header
ar:  -K, --table-header-as-columns    استخدام الصف الأول كترويسة للجدول

en:  -H, --table-hide <columns>       don't print the columns
ar:  -H, --table-hide <أعمدة>       ‎عدم طباعة الأعمدة

en:  -R, --table-right <columns>      right align text in these columns
ar:  -R, --table-right <أعمدة>      ‎محاذاة النص لليمين في هذه الأعمدة

en:  -T, --table-truncate <columns>   truncate text in the columns when necessary
ar:  -T, --table-truncate <أعمدة>   ‎بتر النص في الأعمدة عند الضرورة

en:  -W, --table-wrap <columns>       wrap text in the columns when necessary
ar:  -W, --table-wrap <أعمدة>       ‎لف النص في الأعمدة عند الضرورة

en:      --wrap-separator <string>    wrap at this separator (requires --table-wrap)
ar:      --wrap-separator <سلسلة>    ‎الالتفاف عند هذا الفاصل (يتطلب --table-wrap)

en:  -L, --keep-empty-lines           don't ignore empty lines
ar:  -L, --keep-empty-lines           لا تتجاهل الأسطر الفارغة

en:  -J, --json                       use JSON output format for table
ar:  -J, --json                       استخدم تنسيق مخرج JSON للجدول

en:  -r, --tree <column>              column to use tree-like output for the table
ar:  -r, --tree <عمود>              ‎العمود المراد استخدامه لمخرج شبيه بالشجرة للجدول

en:  -i, --tree-id <column>           line ID to specify child-parent relation
ar:  -i, --tree-id <عمود>           ‎معرف السطر لتحديد علاقة الابن-الأب

en:  -p, --tree-parent <column>       parent to specify child-parent relation
ar:  -p, --tree-parent <عمود>       ‎الأب لتحديد علاقة الابن-الأب

en:  -c, --output-width <width>       width of output in number of characters
ar:  -c, --output-width <عرض>       ‎عرض المخرج بعدد المحارف

en:  -o, --output-separator <string>  columns separator for table output
                                        (default is two spaces)
ar:  -o, --output-separator <سلسلة>  ‎فاصل الأعمدة لمخرج الجدول
                                        (المبدئي هو مسافتان)

en:  -s, --input-separator, --separator <string>
                                        possible table delimiters
ar:  -s, --input-separator, --separator <سلسلة>
                                        محددات الجدول الممكنة

en:  -x, --fillrows                   fill rows before columns
ar:  -x, --fillrows                   املأ الصفوف قبل الأعمدة

en:  -S, --use-spaces <number>        minimal whitespaces between columns (no tabs)
ar:  -S, --use-spaces <عدد>        ‎أقل عدد مسافات بين الأعمدة (بدون جدولة)

en:      --color[=<when>]             colorize output (%s, %s or %s)
ar:      --color[=<متى>]             لوّن المخرجات (%s، %s أو %s)

en: invalid columns argument
ar: معطى أعمدة غير صالح

en: invalid columns limit argument
ar: معطى حد الأعمدة غير صالح

en: columns limit must be greater than zero
ar: يجب أن يكون حد الأعمدة أكبر من صفر

en: failed to parse column names
ar: فشل تحليل أسماء الأعمدة

en: invalid spaces argument
ar: معطى مسافات غير صالح

en: failed to parse input separator
ar: فشل تحليل فاصل المدخلات

en: options --tree-id and --tree-parent are required for tree formatting
ar: الخياران --tree-id و --tree-parent مطلوبان لتنسيق الشجرة

en: option --table required for all --table-*
ar: الخيار --table مطلوب لكل خيارات --table-*

en: option --table-columns or --table-column required for --json
ar: الخيار --table-columns أو --table-column مطلوب من أجل --json

en:  %s [options] <file>...
ar:  %s [خيارات] <ملف>...

en: Display file contents in hexadecimal, decimal, octal, or ascii.
ar: اعرض محتويات الملف بنظام سداسي عشر، عشري، ثماني، أو أسكي.

en:  -b, --one-byte-octal      one-byte octal display
ar:  -b, --one-byte-octal      عرض ثماني ببايت واحد

en:  -X, --one-byte-hex        one-byte hexadecimal display
ar:  -X, --one-byte-hex        عرض سداسي عشر ببايت واحد

en:  -c, --one-byte-char       one-byte character display
ar:  -c, --one-byte-char       عرض محرف ببايت واحد

en:  -C, --canonical           canonical hex+ASCII display
ar:  -C, --canonical           عرض سداسي عشر+أسكي قياسي

en:  -d, --two-bytes-decimal   two-byte decimal display
ar:  -d, --two-bytes-decimal   عرض عشري ببايتين

en:  -o, --two-bytes-octal     two-byte octal display
ar:  -o, --two-bytes-octal     عرض ثماني ببايتين

en:  -x, --two-bytes-hex       two-byte hexadecimal display
ar:  -x, --two-bytes-hex       عرض سداسي عشر ببايتين

en:  -L, --color[=<mode>]      interpret color formatting specifiers
ar:  -L, --color[=<وضع>]      فسّر محددات تنسيق الألوان

en:  -e, --format <format>     format string to be used for displaying data
ar:  -e, --format <تنسيق>     ‎سلسلة التنسيق لاستخدامها في عرض البيانات

en:  -f, --format-file <file>  file that contains format strings
ar:  -f, --format-file <ملف>  ‎ملف يحتوي على سلاسل التنسيق

en:  -n, --length <length>     interpret only length bytes of input
ar:  -n, --length <طول>     ‎فسّر طول بايتات معين فقط من المدخلات

en:  -s, --skip <offset>       skip offset bytes from the beginning
ar:  -s, --skip <إزاحة>       ‎تخطّ إزاحة من البايتات من البداية

en:  -v, --no-squeezing        output identical lines
ar:  -v, --no-squeezing        أخرج الأسطر المتطابقة

en: <length> and <offset>
ar: <الطول> و <الإزاحة>

en: all input file arguments failed
ar: فشلت كل معطيات ملفات المدخلات

en: bad byte count for conversion character %s
ar: عدد بايتات سيئ لمحرف التحويل %s

en: %%s requires a precision or a byte count
ar: %%s يتطلب دقة أو عدد بايتات

en: bad format {%s}
ar: تنسيق سيئ {%s}

en: bad conversion character %%%s
ar: محرف تحويل سيئ %%%s

en: byte count with multiple conversion characters
ar: عدد بايتات مع محارف تحويل متعددة

en: Read one line.
ar: اقرأ سطراً واحداً.

en: Display the contents of a file in a terminal.
ar: اعرض محتويات ملف في الطرفية.

en:  -d, --silent          display help instead of ringing bell
ar:  -d, --silent          اعرض المساعدة بدلاً من رنين الجرس

en:  -f, --logical         count logical rather than screen lines
ar:  -f, --logical         احسب الأسطر المنطقية بدلاً من أسطر الشاشة

en:  -l, --no-pause        suppress pause after form feed
ar:  -l, --no-pause        امنع التوقف بعد تغذية النموذج

en:  -c, --print-over      do not scroll, display text and clean line ends
ar:  -c, --print-over      لا تمرر، اعرض النص ونظف نهايات الأسطر

en:  -p, --clean-print     do not scroll, clean screen and display text
ar:  -p, --clean-print     لا تمرر، نظف الشاشة واعرض النص

en:  -e, --exit-on-eof     exit on end-of-file
ar:  -e, --exit-on-eof     اخرج عند نهاية الملف

en:  -s, --squeeze         squeeze multiple blank lines into one
ar:  -s, --squeeze         اضغط الأسطر الفارغة المتعددة في سطر واحد

en:  -u, --plain           suppress underlining and bold
ar:  -u, --plain           امنع التسطير والتغليظ

en:  -n, --lines <number>  the number of lines per screenful
ar:  -n, --lines <رقم>  ‎عدد الأسطر لكل شاشة

en:  -<number>             same as --lines
ar: ‎ -<رقم>             ‎مثل --lines

en:  +<number>             display file beginning from line number
ar: ‎ +<رقم>             ‎اعرض الملف بدءاً من رقم السطر

en:  +/<pattern>           display file beginning from pattern match
ar: ‎ +/<نمط>           ‎اعرض الملف بدءاً من مطابقة النمط

en: MORE environment variable
ar: متغير البيئة MORE

en: magic failed
ar: فشل السحر

en: 
    ******** %s: Not a text file ********
ar: 
    ******** %s: ليس ملف نصي ********

en: 
    *** %s: directory ***
ar: 
    *** %s: دليل ***

en: --More--
ar: --المزيد--

en: (Next file: %s)
ar: (الملف التالي: %s)

en: (END)
ar: (النهاية)

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
ar: [اضغط مسافة للاستمرار، 'q' للخروج.]

en: 
    ...Skipping
ar: 
    ...تخطي

en: ...Skipping to file
ar: ...تخطي إلى الملف

en: ...Skipping back to file
ar: ...تخطي للخلف إلى الملف

en: Line too long
ar: السطر طويل جداً

en: No previous command to substitute for
ar: لا يوجد أمر سابق للاستبدال به

en: [Use q or Q to quit]
ar: [استخدم q أو Q للخروج]

en: exec failed
ar: فشل التنفيذ

en: can't fork
ar: تعذر التفريع

en: ...skipping
ar: ...تخطي

en: 
    Pattern not found
ar: 
    النمط غير موجود

en: Pattern not found
ar: النمط غير موجود

en: Most commands optionally preceded by integer argument k.  Defaults in brackets.
    Star (*) indicates argument becomes new default.
ar: معظم الأوامر تُسبق اختيارياً بمعطى رقم صحيح. القيم المبدئية بين أقواس.
    النجمة (*) تشير إلى أن المعطى يصبح القيمة المبدئية الجديدة.

en: <space>                 Display next k lines of text [current screen size]
    z                       Display next k lines of text [current screen size]*
    <return>                Display next k lines of text [1]*
    d or ctrl-D             Scroll k lines [current scroll size, initially 11]*
    q or Q or <interrupt>   Exit from more
    s                       Skip forward k lines of text [1]
    f                       Skip forward k screenfuls of text [1]
    b or ctrl-B             Skip backwards k screenfuls of text [1]
    '                       Go to place where previous search started
    =                       Display current line number
    /<regular expression>   Search for kth occurrence of regular expression [1]
    n                       Search for kth occurrence of last r.e [1]
    !<cmd> or :!<cmd>       Execute <cmd> in a subshell
    v                       Start up '%s' at current line
    ctrl-L                  Redraw screen
    :n                      Go to kth next file [1]
    :p                      Go to kth previous file [1]
    :f                      Display current file name and line number
    .                       Repeat previous command
ar: <space>                 اعرض عدد أسطر التالية من النص [حجم الشاشة الحالي]
    z                       اعرض الأسطر التالية من النص [حجم الشاشة الحالي]*
    <return>                اعرض الأسطر التالية من النص [1]*
    d أو ctrl-D             مرر الأسطر [حجم التمرير الحالي، مبدئياً 11]*
    q أو Q أو <interrupt>   اخرج من more
    s                       تخطّ الأسطر التالية من النص [1]
    f                       تخطّ الصفحات التالية من النص [1]
    b أو ctrl-B             ارجع للخلف صفحات من النص [1]
    ‎'                       اذهب للمكان حيث بدأ البحث السابق
    ‎=                       اعرض رقم السطر الحالي
    /<تعبير_نمطي>   ‎ابحث عن عدد مرات الظهور للتعبير النمطي [1]
    n                       ابحث عن عدد مرات الظهور لآخر تعبير نمطي [1]
    !<cmd> أو :!<cmd>       نفذ الأمر المعطى في صدفة فرعية
    v                       ابدأ '%s' عند السطر الحالي
    ctrl-L                  أعد رسم الشاشة
    :n                      اذهب إلى الملف التالي  [1]
    :p                      اذهب إلى الملف السابق ‏ [1]
    :f                      اعرض اسم الملف الحالي ورقم السطر
    ‎.                       كرر الأمر السابق

en: ...back %d page | ...back %d pages
ar[0]: ...للخلف 0 صفحة
ar[1]: ...للخلف صفحة واحدة
ar[2]: ...للخلف صفحتين
ar[3]: ...للخلف %d صفحات
ar[4]: ...للخلف %d صفحة
ar[5]: ...للخلف %d صفحة

en: ...skipping %d line | ...skipping %d lines
ar[0]: ...تخطي 0 سطر
ar[1]: ...تخطي سطر واحد
ar[2]: ...تخطي سطرين
ar[3]: ...تخطي %d أسطر
ar[4]: ...تخطي %d سطراً
ar[5]: ...تخطي %d سطراً

en: 
    ***Back***
ar: 
    ***للخلف***

en: "%s" line %d
ar: "%s" السطر %d

en: [Not a file] line %d
ar: [ليس ملفاً] السطر %d

en: No previous regular expression
ar: لا يوجد تعبير نمطي سابق

en: Command not available in secure mode
ar: الأمر غير متاح في الوضع الآمن

en: [Press 'h' for instructions.]
ar: [اضغط 'h' للحصول على تعليمات.]

en: -------------------------------------------------------
      h                       this screen
      q or Q                  quit program
      <newline>               next page
      f                       skip a page forward
      d or ^D                 next halfpage
      l                       next line
      $                       last page
      /regex/                 search forward for regex
      ?regex? or ^regex^      search backward for regex
      . or ^L                 redraw screen
      w or z                  set page size and go to next page
      s filename              save current file to filename
      !command                shell escape
      p                       go to previous file
      n                       go to next file
    
    Many commands accept preceding numbers, for example:
    +1<newline> (next page); -1<newline> (previous page); 1<newline> (first page).
    
    See pg(1) for more information.
    -------------------------------------------------------
ar: -------------------------------------------------------
      h                       هذه الشاشة
      q أو Q                  الخروج من البرنامج
    ‎  <newline>               ‎الصفحة التالية
      f                       تخطي صفحة للأمام
      d أو D^                 نصف الصفحة التالي
      l                       السطر التالي
    ‎  $                       الصفحة الأخيرة
      /regex/                 بحث للأمام عن تعبير نمطي
      ?regex? أو ^regex^      بحث للخلف عن تعبير نمطي
    ‎  . أو L^                 إعادة رسم الشاشة
      w أو z                  ضبط حجم الصفحة والانتقال للصفحة التالية
      s filename              حفظ الملف الحالي باسم ملف
      !command                هروب إلى الصدفة
      p                       الذهاب إلى الملف السابق
      n                       الذهاب إلى الملف التالي
    
    تقبل العديد من الأوامر أرقاماً تسبقها، على سبيل المثال:
    +1<سطر جديد> (الصفحة التالية)؛ -1<سطر جديد> (الصفحة السابقة)؛ 1<سطر جديد> (الصفحة الأولى).
    
    راجع pg(1) لمزيد من المعلومات.
    -------------------------------------------------------

en:  %s [options] [+line] [+/pattern/] [files]
ar:  %s [خيارات] [+السطر] [+/النمط/] [ملفات]

en: Browse pagewise through text files.
ar: تصفح ملفات النصوص صفحة بصفحة.

en:  -number      lines per page
ar: ‎ -رقم       ‎عدد الأسطر في الصفحة

en:  -c           clear screen before displaying
ar:  -c           مسح الشاشة قبل العرض

en:  -e           do not pause at end of a file
ar:  -e           عدم التوقف المؤقت عند نهاية الملف

en:  -f           do not split long lines
ar:  -f           عدم تقسيم الأسطر الطويلة

en:  -n           terminate command with new line
ar:  -n           إنهاء الأمر بسطر جديد

en:  -p <prompt>  specify prompt
ar:  -p <المحث>   ‎تحديد المحث

en:  -r           disallow shell escape
ar:  -r           عدم السماح بالهروب إلى الصدفة

en:  -s           print messages to stdout
ar:  -s           طباعة الرسائل إلى المخرج القياسي (stdout)

en:  +number      start at the given line
ar: ‎ +رقم       ‎البدء عند السطر المحدد

en:  +/pattern/   start at the line containing pattern
ar: ‎ +/النمط/     ‎البدء عند السطر الذي يحتوي على النمط

en: option requires an argument -- %s
ar: الخيار يتطلب وسيطاً -- %s

en: illegal option -- %s
ar: خيار غير قانوني -- %s

en: ...skipping forward
ar: ...تخطي للأمام

en: ...skipping backward
ar: ...تخطي للخلف

en: No next file
ar: لا يوجد ملف تالٍ

en: No previous file
ar: لا يوجد ملف سابق

en: Read error from %s file
ar: خطأ في القراءة من الملف %s

en: Unexpected EOF in %s file
ar: نهاية ملف غير متوقعة في الملف %s

en: Unknown error in %s file
ar: خطأ غير معروف في الملف %s

en: Cannot create temporary file
ar: يتعذر إنشاء ملف مؤقت

en: RE error:
ar: خطأ في التعبير النمطي:

en: (EOF)
ar: (نهاية الملف)

en: No remembered search string
ar: لا يوجد نص بحث محفوظ

en: cannot open
ar: يتعذر فتح

en: saved
ar: حُفظ

en: : !command not allowed in rflag mode.
ar: : !الأمر غير مسموح به في وضع rflag.

en: fork() failed, try again later
ar: فشل fork()، حاول مرة أخرى لاحقاً

en: (Next file:
ar: (الملف التالي:

en: %s %s Copyright (c) 2000-2001 Gunnar Ritter. All rights reserved.
ar: %s %s حقوق النشر © 2000-2001 غونار ريتر. جميع الحقوق محفوظة.

en: failed to parse number of lines per page
ar: فشل تحليل عدد الأسطر في الصفحة

en:  %s [options] [<file> ...]
ar:  %s [خيارات] [<ملف> ...]

en: Reverse lines characterwise.
ar: عكس الأسطر حرفاً بحرف.

en:  -0, --zero     use the NUL byte as line separator
ar:  -0, --zero     استخدام بايت NUL كفاصل أسطر

en: Do underlining.
ar: إجراء التسطير السفلي.

en:  -t, -T, --terminal TERMINAL  override the TERM environment variable
ar:  -t, -T, --terminal TERMINAL  تجاوز متغير البيئة TERM

en:  -i, --indicated              underlining is indicated via a separate line
ar:  -i, --indicated              يُشار إلى التسطير السفلي عبر سطر منفصل

en: unknown escape sequence in input: %o, %o
ar: تسلسل هروب غير معروف في المدخلات: %o, %o

en: trouble reading terminfo
ar: مشكلة في قراءة terminfo

en: terminal `%s' is not known, defaulting to `dumb'
ar: الطرفية `%s' غير معروفة، يجري استخدام الإعداد المبدئي `dumb'
