util-linux 2.42-rc2 - en to cs translation catalogue (5552 entries)

en:  %s <disk device> <partition number> <start> <length>
cs:  %s <zařízení disku> <číslo oddílu> <začátek> <délka>

en: Tell the kernel about the existence of a specified partition.
cs: Řekne jádru o existenci zadaného oddílu.

en: not enough arguments
cs: málo argumentů

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file
en: cannot open %s
cs: %s nelze otevřít

en: invalid partition number argument
cs: neplatný argument čísla oddílu

en: invalid start argument
cs: neplatný argument začátku

en: invalid length
cs: neplatná délka

en: failed to add partition
cs: oddíl se nepodařilo přidat

en: set read-only
cs: nastaví pouze pro čtení

en: set read-write
cs: nastaví pro čtení/zápis

en: get read-only
cs: zjistí zda je zakázán zápis

en: get discard zeroes support status
cs: zjistí podporu zahazování nul

en: get logical block (sector) size
cs: zjistí velikost logického bloku (sektoru)

en: get physical block (sector) size
cs: zjistí velikost fyzického bloku (sektoru)

en: get minimum I/O size
cs: zjistí minimální velikost I/O

en: get optimal I/O size
cs: zjistí optimální velikost I/O

en: get alignment offset in bytes
cs: zjistí posun pro zarovnání v bajtech

en: get max sectors per request
cs: zjistí maximální počet sektorů v požadavku

en: get blocksize
cs: zjistí velikost bloku

en: set blocksize on file descriptor opening the block device
cs: nastaví velikost bloku na deskriptoru souboru otevírajícího blokové zařízení

en: get 32-bit sector count (deprecated, use --getsz)
cs: zjistí počet sektorů jako 32bitové číslo (zastaralé, použijte --getsz)

en: get size in bytes
cs: zjistí velikost v bajtech

en: set readahead
cs: nastaví dopředné čtení sektorů

en: get readahead
cs: zjistí nastavení dopředného čtení sektorů

en: set filesystem readahead
cs: nastaví dopředné načítání pro souborový systém

en: get filesystem readahead
cs: zjistí nastavení dopředného načítání pro souborový systém

en: get disk sequence number
cs: zjistí pořadové číslo blokového zařízení

en: get zone size
cs: zjistí velikost zóny

en: flush buffers
cs: vyprázdnit buffery

en: reread partition table
cs: načte znovu tabulku rozdělení disku

en:  %1$s [-v|-q] commands devices
     %1$s --report [devices]
     %1$s -h|-V
cs:  %1$s [-v|-q] příkazy zařízení
     %1$s --report [zařízení]
     %1$s -h|-V

en: Call block device ioctls from the command line.
cs: Zavolá z příkazové řádky IOCTL blokového zařízení.

en:  -q             quiet mode
cs:  -q             tichý režim

en:  -v             verbose mode
cs:  -v             upovídaný režim

en:      --report   print report for specified (or all) devices
cs:      --report   vypíše hlášení pro zadané (nebo všechna) zařízení

en: Available commands:
cs: Dostupné příkazy:

en:  %-25s get size in 512-byte sectors
cs:  %-25s vrátí velikost vyjádřenou v 512bajtových sektorech

en: no device specified
cs: žádné zařízení nebylo zadáno

en: get size in 512-byte sectors:
cs: vrátí velikost vyjádřenou v 512bajtových sektorech:

en: could not get device size
cs: velikost zařízení nebylo možné zjistit

en: Unknown command: %s
cs: Neznámý příkaz: %s

en: %s requires an argument
cs: přepínač %s vyžaduje argument

en: failed to parse command argument
cs: argument příkazu se nepodařilo rozebrat

en: ioctl error on %s
cs: chyba IOCTL na %s

en: %s failed.
cs: Příkaz „%s“ selhal.

en: %s succeeded.
cs: %s uspěl.

note: TRANSLATORS: Start sector not available. Max. 15 letters.
en: N/A
cs: ---

en: RO    RA   SSZ   BSZ        StartSec            Size   Device
cs: RO    RA   SSZ   BSZ     PrvníSekt.        Velikost Zařízení

en: Bootable
cs: Zavedit.

en: Toggle bootable flag of the current partition
cs: Přepne příznak zaveditelnosti aktuálnímu oddílu

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete the current partition
cs: Smaže aktuální oddíl

en: Resize
cs: Změnit velikost

en: Reduce or enlarge the current partition
cs: Zmenší nebo zvětší aktuální oddíl

en: New
cs: Nový

en: Create new partition from free space
cs: Vytvoří nový oddíl ve volném prostoru

en: Quit
cs: Konec

en: Quit program without writing changes
cs: Ukončí program bez uložení změn

en: Type
cs: Druh

en: Change the partition type
cs: Změní druh oddílu

en: Help
cs: Nápověda

en: Print help screen
cs: Vypíše nápovědu

en: Sort
cs: Seřadit

en: Fix partitions order
cs: Opraví řazení oddílů

en: Write
cs: Uložit

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
cs: Uloží tabulku rozdělení disku na disk (může zničit data)

en: Dump
cs: Exportovat

en: Dump partition table to sfdisk compatible script file
cs: Exportuje tabulku rozdělení disku jako skript pro sfdisk

en: internal error: unsupported dialog type %d
cs: vnitřní chyba: nepodporovaný druh dialogu %d

en: %s (mounted)
cs: %s (připojen)

en: Partition name:
cs: Název oddílu:

en: Partition UUID:
cs: UUID oddílu:

en: Partition type:
cs: Typ oddílu:

en: Attributes:
cs: Atributy:

en: Filesystem UUID:
cs: UUID souborového systému:

en: Filesystem LABEL:
cs: Jmenovka souborového systému:

en: Filesystem:
cs: Souborový systém:

en: Mountpoint:
cs: Bod připojení

en: Size: %s, %<PRIu64> bytes, %ju sectors
cs: Velikost: %s, %'<PRIu64> bajtů, %'ju sektorů

en: Label: %s, identifier: %s
cs: Popis: %s, identifikátor: %s

en: Label: %s
cs: Popis: %s

en: May be followed by M for MiB, G for GiB, T for TiB, or S for sectors.
cs: Smí být následováno M pro MiB, G pro GiB, T pro TiB nebo S pro sektory.

en: Please, specify size.
cs: Prosím, zadejte velikost.

en: Minimum size is %<PRIu64> bytes.
cs: Nejmenší velikost je %<PRIu64> bajtů.

en: Maximum size is %<PRIu64> bytes.
cs: Největší velikost je %<PRIu64> bajtů.

en: Failed to parse size.
cs: Velikost se nezdařilo rozebrat.

en: Select partition type
cs: Vybrat druh oddílu

en: Enter script file name:
cs: Zadejte název souboru pro skript:

en: The script file will be applied to in-memory partition table.
cs: Skript se použije na tabulku rozdělení disku v paměti.

en: Cannot open %s
cs: Nelze otevřít %s

en: Failed to parse script file %s
cs: Rozbor souboru se skriptem %s selhal

en: Failed to apply script %s
cs: Skript %s se nepodařilo použít

en: The current in-memory partition table will be dumped to the file.
cs: Současná tabulka rozdělení disku v paměti bude exportována do souboru.

en: Failed to allocate script handler
cs: Alokace obsluhy skriptu selhala

en: Failed to read disk layout into script.
cs: Načtení rozvržení disku do skriptu selhalo.

en: Disk layout successfully dumped.
cs: Rozvržení disku bylo úspěšně vyexportováno.

en: Failed to write script %s
cs: Zápis skriptu %s selhal.

en: Select label type
cs: Vybrat druh popisu

en: Device does not contain a recognized partition table.
cs: Zařízení neobsahuje známou tabulku rozdělení disku.

en: Select a type to create a new label, press 'L' to load script file, 'Q' quits.
cs: Vyberte druh popisu, který chcete vytvořit, stiskněte „L“, abyste zavedli skript ze souboru, „Q“, abyste skončili.

en: This is cfdisk, a curses-based disk partitioning program.
cs: Toto je cfdisk, program pro vytváření oddílů postavený na knihovně curses.

en: It lets you create, delete, and modify partitions on a block device.
cs: Umožňuje vytváření, mazání a úpravu oddílů na blokovém zařízení.

en: Command      Meaning
cs: Příkaz      Význam

en:   b          Toggle bootable flag of the current partition;
cs:   b          Přepne aktuálnímu oddílu příznak zaveditelnosti;

en:                implemented for DOS (MBR) and SGI labels only
cs:                implementováno pouze pro popisy disku DOS (MBR) and SGI

en:   d          Delete the current partition
cs:   d          Smaže aktuální oddíl

en:   h          Print this screen
cs:   h          Vypíše tuto nápovědu

en:   n          Create new partition from free space
cs:   n          Vytvořit na volném místě nový oddíl

en:   q          Quit program without writing partition table
cs:   q          Ukončí program bez uložení tabulky rozdělení disku

en:   r          Reduce or enlarge the current partition
cs:   r          Zmenší nebo zvětší aktuální oddíl

en:   s          Fix partitions order (only when in disarray)
cs:   s          Opraví pořadí oddílů (pouze při nepořádku)

en:   t          Change the partition type
cs:   t          Změní druh oddílu

en:   u          Dump disk layout to sfdisk compatible script file
cs:   u          Exportuje rozvržení disku jako skript kompatibilní se sfdiskem

en:   W          Write partition table to disk (you must enter uppercase W);
cs:   W          Uloží tabulku rozdělení disku na disk (musíte zadat velké W).

en:                since this might destroy data on the disk, you must either
cs:              Jelikož tímto může zničit data na disku, musíte to potvrdit

en:                confirm or deny the write by entering 'yes' or 'no'
cs:              nebo odmítnout napsáním „yes“ (ano) nebo „no“ (ne)

en:   x          Display/hide extra information about a partition
cs:   x          Zobrazí/skryje další údaje o oddílu

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
cs: Nahoru       Přesune kurzor na předcházející oddíl.

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
cs: Dolů         Přesune kurzor na další oddíl.

en: Left Arrow   Move cursor to the previous menu item
cs: Vlevo        Přesune kurzor na předcházející položku nabídky

en: Right Arrow  Move cursor to the next menu item
cs: Vpravo       Přesune kurzor na další položku nabídky

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
cs: Poznámka: Všechny příkazy mohou být zadány malými i velkými písmeny

en: case letters (except for Write).
cs: (s výjimkou zápisu - W).

en: Use lsblk(8) or partx(8) to see more details about the device.
cs: Další podrobnosti o zařízení lze získat nástroji lsblk(8) a partx(8).

en: Press a key to continue.
cs: Stiskněte klávesu pro pokračování.

en: Could not toggle the flag.
cs: Příznak nebylo možné přepnout.

en: Could not delete partition %zu.
cs: Oddíl %zu nebylo možné smazat.

en: Partition %zu has been deleted.
cs: Oddíl %zu je smazaný.

en: Partition size:
cs: Velikost oddílu:

en: Changed type of partition %zu.
cs: Druh oddílu %zu byl změněn.

en: The type of partition %zu is unchanged.
cs: Typ oddílu %zu je nezměněn.

en: New size:
cs: Nová velikost:

en: Partition %zu resized.
cs: Oddíl č. %zu změnil velikost.

en: Device is open in read-only mode.
cs: Zařízení otevřeno jen pro čtení.

en: Are you sure you want to write the partition table to disk?
cs: Jste si jisti, že chcete uložit tabulku rozdělení disku na disk?

en: Type "yes" or "no", or press ESC to leave this dialog.
cs: Napište „ano“ nebo „ne“ nebo stiskněte Esc pro opuštění dialogu.

en: yes
cs: ano

en: Did not write partition table to disk.
cs: Tabulka rozdělení disku nebyla na disk zapsána.

en: Failed to write disklabel.
cs: Zápis popisu disku selhal.

en: The partition table has been altered.
cs: Tabulka rozdělení disku byla změněna.

en: Note that partition table entries are not in disk order now.
cs: Vezměte na vědomí, že záznamy tabulky rozdělení disku nejsou nyní seřazeny.

en: Device already contains a %s signature.
cs: Zařízení již obsahuje vzorec %s.

en: Do you want to remove it? [Y]es/[N]o:
cs: Chcete jej odstranit? [A]no/[N]e:

en: failed to create a new disklabel
cs: vytvoření nového popisu disku selhal

en: failed to read partitions
cs: oddíly se nepodařilo načíst

en: Device is open in read-only mode. Changes will remain in memory only.
cs: Zařízení otevřeno jen pro čtení. Změny zůstanou pouze v paměti.

en: Device is currently in use, repartitioning is probably a bad idea.
cs: Zařízení se právě používá, měnit oddíly je asi špatný nápad.

en:  %1$s [options] <disk>
cs:  %1$s [přepínače] <disk>

en: Display or manipulate a disk partition table.
cs: Zobrazí nebo pracuje s tabulkou rozdělení disku.

en:  -L, --color[=<when>]     colorize output (%s, %s or %s)
cs:  -L, --color[=<kdy>]      obarví výstup (%s, %s nebo %s)

en:  -z, --zero               start with zeroed partition table
cs:  -z, --zero               začne s vynulovanou tabulkou rozdělení disku

en:      --lock[=<mode>]      use exclusive device lock (%s, %s or %s)
cs:      --lock[=<režim>]     použije výlučné zamykání zařízení (%s, %s nebo %s)

en:  -r, --read-only          forced open cfdisk in read-only mode
cs:  -r, --read-only          vynutí otevřít cfdisku v režimu jen pro čtení

en:  -b, --sector-size <size> physical and logical sector size
cs:  -b, --sector-size <velikost>
                              velikost fyzického a logického sektoru

en: invalid sector size argument
cs: neplatný argument velikosti sektoru

en: failed to allocate libfdisk context
cs: alokace kontextu libfdisku selhala

en:  %s <disk device> <partition number>
cs: %s <zařízení disku> <číslo oddílu>

en: Tell the kernel to forget about a specified partition.
cs: Řekne jádru, aby zapomnělo zadaný oddíl.

en: failed to remove partition
cs: oddíl se nepodařilo odstranit

en: Formatting ...
cs: Formátuje se…

en: done
cs: hotovo

en: Verifying ...
cs: Ověřuje se…

en: Read:
cs: Chyba při čtení:

en: Problem reading track/head %u/%u, expected %zu, read %zd
cs: Potíže při čtení cylindru/hlavy %u/%u, předpoklad %zu, přečteno %zd

en: bad data in track/head %u/%u
    Continuing ...
cs: chybná data v cylindru/hlavě %u/%u
    Pokračuje se…

en:  %s [options] <device>
cs:  %s [přepínače] <zařízení>

en: Do a low-level formatting of a floppy disk.
cs: Formátuje disketu na nízké úrovni.

en:  -f, --from <N>    start at the track N (default 0)
cs:  -f, --from <N>    začne na stopě N (výchozí je 0)

en:  -t, --to <N>      stop at the track N
cs:  -t, --to <N>      přestane na stopě N

en:  -r, --repair <N>  try to repair tracks failed during
                         the verification (max N retries)
cs:  -r, --repair <N>  pokusí se opravit stopy, které neuspěly při
                       ověřování (nejvýše N pokusů)

en:  -n, --no-verify   disable the verification after the format
cs:  -n, --no-verify   vypne ověřování po formátování

en: invalid argument - from
cs: neplatný argument – from

en: invalid argument - to
cs: neplatný argument – to

en: invalid argument - repair
cs: neplatný argument – repair

en: stat of %s failed
cs: volání stat nad %s selhalo

en: %s: not a block device
cs: %s: není blokové zařízení

en: could not determine current format type
cs: současný typ formátu nebylo možné určit

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
cs: stran: %s, stop: %d, sekt/stopu %d. Celková kapacita %'d kB.

en: Double
cs: 2

en: Single
cs: 1

en: user defined start track exceeds the medium specific maximum
cs: počáteční stopa zadaná uživatelem přesahuje hranici média

en: user defined end track exceeds the medium specific maximum
cs: koncová stopa zadaná uživatelem přesahuje hranici média

en: user defined start track exceeds the user defined end track
cs: počáteční stopa zadaná uživatelem přesahuje uživatelem zadanou koncovou stopu

en: close failed
cs: uzavření selhalo

en: Select (default %c):
cs: Vyberte (výchozí %c):

en: Using default response %c.
cs: Použije se výchozí odpověď %c.

en: Value out of range.
cs: Hodnota je mimo meze.

en: %s (%s, default %c):
cs: %s (%s, výchozí je %c):

en: %s (%s, default %<PRIu64>):
cs: %s (%s, výchozí je %<PRIu64>):

en: %s (%c-%c, default %c):
cs: %s (%c-%c, výchozí je %c):

en: %s (%<PRIu64>-%<PRIu64>, default %<PRIu64>):
cs: %s (%<PRIu64>-%<PRIu64>, výchozí je %<PRIu64>):

en:  [Y]es/[N]o:
cs:  [A]no/[N]e:

en: Hex code or alias (type L to list all):
cs: Šestnáctkový kód nebo alias (L vypíše všechny kódy):

en: Partition type or alias (type L to list all):
cs: Typ oddílu nebo alias (L vypíše všechny typy):

en: Hex code (type L to list all codes):
cs: Šestnáctkový kód (L vypíše všechny kódy):

en: Partition type (type L to list all types):
cs: Typ oddílu (L vypíše všechny typy):

en: Failed to parse '%s' partition type.
cs: Nezdařilo se rozebrat typ oddílu „%s“

en: 
    Aliases:
cs: 
    Aliasy:

en: DOS Compatibility flag is set (DEPRECATED!)
cs: Příznak kompatibility s DOSem je nastaven (ZASTARALÉ!)

en: DOS Compatibility flag is not set
cs: Příznak kompatibility s DOSem není nastaven

en: New <size>{K,M,G,T,P} in bytes or <size>S in sectors (default %s)
cs: Nová <velikost>{K,M,G,T,P} v bajtech nebo <velikost>S v sektorech (výchozí %s)

en: Invalid size
cs: Neplatná velikost

en: Partition %zu has been resized.
cs: Oddílu %zu byla změněna velikost.

en: Could not resize partition %zu: %s
cs: Oddílu %zu nebylo možné změnit velikost: %s

en: Partition %zu does not exist yet!
cs: Diskový oddíl %zu zatím neexistuje!

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Changed type of partition '%s' to '%s'.
cs: Typ oddílu „%s“ byl změněn na „%s“.

en: Type of partition %zu is unchanged: %s.
cs: Typ oddílu %zu je nezměněn: %s.

en: All data in the region (%<PRIu64>-%<PRIu64>) will be lost! Continue?
cs: Všechna data v oblasti (%<PRIu64>–%<PRIu64>) budou ztracena! Pokračovat?

en: BLKDISCARD ioctl failed
cs: IOCTL volání BLKDISCARD selhalo

en: 
    The partition sectors will be immediately discarded.
    You can exit this dialog by pressing CTRL+C.
cs: 
    Sektory oddílu budou okamžitě zahozeny.
    Tento dialog lze ukončit stiskem Ctrl+C.

en: Partition %zu has an unspecified range.
cs: Oddíl %zu nemá určený rozsah.

en: Discarded sectors on partition %zu.
cs: Sektory na oddílu %zu zahozeny.

en: No free space.
cs: Žádný volný prostor.

en: 
    The unused sectors will be immediately discarded.
    You can exit this dialog by pressing CTRL+C.
cs: 
    Nepoužité sektory budou okamžitě zahozeny.
    Tento dialog lze ukončit stiskem Ctrl+C.

en: Free space number
cs: Číslo volného prostoru

en: Free space %<PRIu64>has an unspecified range
cs: Volný prostor %<PRIu64> nemá zadaný rozsah

en: Discarded sectors on free space.
cs: Sektory prázdného prostoru byly zahozeny.

en: Discarding sectors is not possible in read-only mode.
cs: V režimu jen pro čtení zahazovat sektory nelze.

en: Type of area to be discarded
cs: Druh oblasti, která se má zahodit

en: partition sectors
cs: sektory oddílu

en: free space sectors
cs: sektory volného prostoru

en: Discard unsupported on your system.
cs: Zahazování není na vašem systému podporováno.

en: 
    %s: offset = %<PRIu64>, size = %zu bytes.
cs: 
    %s: posun = %'<PRIu64>, velikost = %'zu B.

en: cannot seek
cs: volání seek selhalo

en: cannot read
cs: nelze číst

en: First sector
cs: První sektor

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s
cs: volání ioctl BLKGETSIZE nad %s selhalo

en: The device contains a '%s' signature in the first sector; it will not be wiped unless you create a new partition table. Alternatively, use wipefs(8).
cs: Zařízení obsahuje v prvním sektoru vzorec „%s“. Nebude smazán, nevytváříte-li novou tabulku rozdělení disku. Rovněž lze použít wipefs(8).

en: The device contains '%s' signature and it will be removed by a write command. See fdisk(8) man page and --wipe option for more details.
cs: Zařízení obsahuje vzorec %s a příkazem k zápisu bude odstraněn. Pro podrobnosti vizte manuál fdisk(8) a přepínač --wipe.

en: The device contains '%s' signature and it may remain on the device. It is recommended to wipe the device with wipefs(8) or fdisk --wipe, in order to avoid possible collisions.
cs: Zařízení obsahuje vzorec „%s“ a možná zůstane na zařízení. Doporučuje se vyčistit zařízení příkazem wipefs(8) nebo fdisk --wipe, aby se předešlo možným kolizím.

en:  %1$s [options] <disk>         change partition table
     %1$s [options] -l [<disk>...] list partition table(s)
cs:  %1$s [přepínače] <disk>        změní tabulku rozdělení disku
     %1$s [přepínače] -l [<disk>…]  vypíše tabulku(y) rozdělení disku

en:  -b, --sector-size <size>      physical and logical sector size
cs:  -b, --sector-size <velikost>  velikost fyzického a logického sektoru

en:  -B, --protect-boot            don't erase bootbits when creating a new label
cs:  -B, --protect-boot            nemaže bity zavaděče, když se vytváří nový
                                   popis disku

en:  -c, --compatibility[=<mode>]  mode is 'dos' or 'nondos' (default)
cs:  -c, --compatibility[=<režim>] režim „dos“ nebo „nondos“ (výchozí)

en:  -L, --color[=<when>]          colorize output (%s, %s or %s)
cs:  -L, --color[=<kdy>]           obarví výstup (%s, %s nebo %s)

en:  -l, --list                    display partitions and exit
cs:  -l, --list                    zobrazí oddíly a skončí

en:  -x, --list-details            like --list but with more details
cs:  -x, --list-details            jako --list, ale s více podrobnostmi

en:  -n, --noauto-pt               don't create default partition table on empty devices
cs:  -n, --noauto-pt               nevytváří na prázdných zařízeních výchozí
                                   tabulky rozdělení disku

en:  -o, --output <list>           output columns
cs:  -o, --output <seznam>         zobrazí sloupce

en:  -t, --type <type>             recognize specified partition table type only
cs:  -t, --type <typ>              rozpozná jen zadaný typ tabulky rozdělení disku

en:  -u, --units[=<unit>]          display units: 'cylinders' or 'sectors' (default)
cs:  -u, --units[=<jednotka>]      zobrazuje v jednotkách: „cylinders“ (cylindry)
                                   nebo „sectors“ (sektory, výchozí)

en:  -s, --getsz                   display device size in 512-byte sectors [DEPRECATED]
cs:  -s, --getsz                   zobrazí velikost zařízení v 512bajtových
                                   sektorech (ZASTARALÉ)

en:      --bytes                   print SIZE in bytes rather than in human readable format
cs:      --bytes                   velikosti vypisuje v bajtech namísto v podobě
                                   vhodné pro člověka

en:      --lock[=<mode>]           use exclusive device lock (%s, %s or %s)
cs:      --lock[=<režim>]          použije výlučné zamykání zařízení (%s, %s nebo %s)

en:  -w, --wipe <mode>             wipe signatures (%s, %s or %s)
cs:  -w, --wipe <režim>            vymaže vzorce (%s, %s nebo %s)

en:  -W, --wipe-partitions <mode>  wipe signatures from new partitions (%s, %s or %s)
cs:  -W, --wipe-partitions <kdy>   vymaže vzorce z nových oddílů (%s, %s nebo %s)

en:  -C, --cylinders <number>      specify the number of cylinders
cs:  -C, --cylinders <počet>       určuje počet cylindrů

en:  -H, --heads <number>          specify the number of heads
cs:  -H, --heads <počet>           určuje počet hlav

en:  -S, --sectors <number>        specify the number of sectors per track
cs:  -S, --sectors <počet>         určuje počet sektorů na stopu

en: invalid cylinders argument
cs: neplatný argument cylindrů

en: not found DOS label driver
cs: ovladač popisu disku DOS nenalezen

en: unknown compatibility mode '%s'
cs: neznámý režim kompatibility „%s

en: invalid heads argument
cs: neplatný argument hlav

en: invalid sectors argument
cs: neplatný argument sektorů

en: unsupported disklabel: %s
cs: nepodporovaný popis disku: %s

en: unsupported unit
cs: nepodporovaná jednotka

en: unsupported wipe mode
cs: nepodporovaný režim výmazu

en: The device properties (sector size and geometry) should be used with one specified device only.
cs: Vlastnosti zařízení (velikost sektoru a geometrie) by měly být použity jen s jedním zadaným zařízením.

en: bad usage
cs: chybný způsob použití

en: Welcome to fdisk (%s).
cs: Vítejte v fdisku (%s).

en: Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
    Be careful before using the write command.
cs: Změny zůstanou pouze v paměti, dokud se nerozhodnete je uložit na disk.
    Při použití příkazu zápisu buďte obezřetní.

en: This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    It's recommended to umount all file systems, and swapoff all swap
    partitions on this disk.
cs: Tento disk se právě používá - měnit oddíly asi není dobrý nápad.
    Doporučuje se odpojit všechny systémy souborů a pomocí swapoff deaktivovat
    všechny odkládací prostory na tomto disku.

en: A hybrid GPT was detected. You have to sync the hybrid MBR manually (expert command 'M').
cs: Byla nalezena hybridní GPT. Hybridní MBR budete muset synchronizovat ručně (expertní příkaz „M“).

en: Disklabel type: %s
cs: Typ popisu disku: %s

en: Disk identifier: %s
cs: Identifikátor disku: %s

en: Disk %s: %s, %ju bytes, %ju sectors
cs: Disk %s: %s, %'ju bajtů, %'ju sektorů

en: Disk model: %s
cs: Model disku: %s

en: Geometry: %d heads, %ju sectors/track, %ju cylinders
cs: Geometrie: hlav: %'d, sektorů na stopu: %'ju, cylindrů: %'ju

en: Units: %s of %d * %ld = %ld bytes
cs: Jednotky: %s po %d * %ld = %'ld bajtech

en: Sector size (logical/physical): %lu bytes / %lu bytes
cs: Velikost sektoru (logického/fyzického): %lu bajtů / %lu bajtů

en: I/O size (minimum/optimal): %lu bytes / %lu bytes
cs: Velikost I/O (minimální/optimální): %lu bajtů / %lu bajtů

en: Alignment offset: %lu bytes
cs: Zarovnávací posun: %lu bajtů

en: failed to allocate iterator
cs: alokace iterátoru selhala

en: failed to allocate output table
cs: výstupní tabulku se nepodařilo alokovat

en: failed to allocate output line
cs: výstupní řádek se nepodařilo alokovat

en: failed to add output data
cs: přidání výstupních data selhalo

en: Partition %zu does not start on physical sector boundary.
cs: Oddíl %zu nezačíná na hranici fyzického sektoru.

en: Filesystem/RAID signature on partition %zu will be wiped.
cs: Vzorec souborového systému / diskového pole bude na oddílu %zu vymazán.

en: Partition table entries are not in disk order.
cs: Diskové oddíly jsou chybně seřazeny.

en: Start
cs: Začátek

en: End
cs: Konec

en: Sectors
cs: Sektory

en: Size
cs: Velikost

en: Unpartitioned space %s: %s, %ju bytes, %ju sectors
cs: Nerozdělené místo %s: %s, %'ju bajtů, %'ju sektorů

en: %s unknown column: %s
cs: neznámý sloupec %s: %s

en: Generic
cs: Obecné

en: delete a partition
cs: smaže oddíl

en: list free unpartitioned space
cs: vypíše volné nerozdělené místo

en: list known partition types
cs: vypíše známé typy oddílů

en: add a new partition
cs: přidá nový oddíl

en: print the partition table
cs: zobrazí tabulku rozdělení disku

en: change a partition type
cs: změní typ oddílu

en: verify the partition table
cs: ověří tabulku rozdělení disku

en: print information about a partition
cs: vypíše údaje o oddílu

en: resize a partition
cs: změní velikost oddílu

en: discard (trim) sectors
cs: zahodí (trim) sektory

en: print the raw data of the first sector from the device
cs: vypíše surová data z prvního sektoru zařízení

en: print the raw data of the disklabel from the device
cs: vypíše surová data tabulky rozdělení disku na zařízení

en: fix partitions order
cs: opraví řazení oddílů

en: Misc
cs: Ostatní

en: print this menu
cs: vypíše tuto nabídku

en: change display/entry units
cs: změní jednotky v nichž jsou vypisovány informace

en: extra functionality (experts only)
cs: rozšiřující funkce (pouze pro odborníky)

en: Script
cs: Skript

en: load disk layout from sfdisk script file
cs: zavede rozvržení disku ze souboru se sfdiskovým skriptem

en: dump disk layout to sfdisk script file
cs: exportuje rozvržení disku do souboru se sfdiskovým skriptem

en: Save & Exit
cs: Uložení a konec

en: write table to disk and exit
cs: uloží tabulku rozdělení disku a ukončí program

en: write table to disk
cs: uloží tabulku na disk

en: quit without saving changes
cs: ukončí program bez uložení změn

en: return to main menu
cs: návrat do hlavní nabídky

en: return from BSD to DOS (MBR)
cs: návrat z BSD do DOS (MBR)

en: return from protective/hybrid MBR to GPT
cs: návrat z ochranné/hybridní MBR do GPT

en: Create a new label
cs: Vytvoření nového popisu disku

en: create a new empty GPT partition table
cs: vytvoří prázdnou tabulku rozdělení disků typu GPT

en: create a new empty SGI (IRIX) partition table
cs: vytvoří prázdnou tabulku rozdělení disků typu SGI (IRIX)

en: create a new empty MBR (DOS) partition table
cs: vytvoří prázdnou tabulku rozdělení disků typu MBR (DOS)

en: create a new empty Sun partition table
cs: vytvoří prázdnou tabulku rozdělení disků typu Sun

en: create an IRIX (SGI) partition table
cs: vytvoří tabulku rozdělení disku typu IRIX (SGI)

en: Geometry (for the current label)
cs: Geometrie (pro současný popis disku)

en: change number of cylinders
cs: změní množství cylindrů

en: change number of heads
cs: změní množství hlav

en: change number of sectors/track
cs: změní počet sektorů na stopu

en: change disk GUID
cs: změní GUID disku

en: change partition name
cs: změní název oddílu

en: change partition UUID
cs: změní UUID oddílu

en: change table length
cs: změní délku tabulky

en: enter protective/hybrid MBR
cs: vloží ochrannou/hybridní MBR

en: toggle the legacy BIOS bootable flag
cs: přepne zastaralý příznak BIOSu „startovací“

en: toggle the no block IO protocol flag
cs: přepne příznak „žádný blokový I/O protokol“

en: toggle the required partition flag
cs: přepne vyžadovaný příznak oddílu

en: toggle the GUID specific bits
cs: přepne bity specifické pro GUID

en: toggle the read-only flag
cs: přepne příznak „pouze pro čtení“

en: toggle the mountable flag
cs: přepne příznak „připojitelný“

en: change number of alternate cylinders
cs: změní množství alternativních cylindrů

en: change number of extra sectors per cylinder
cs: změní množství extra sektorů na stopu

en: change interleave factor
cs: změní prokládací faktor

en: change rotation speed (rpm)
cs: změní rychlost otáčení

en: change number of physical cylinders
cs: změní počet fyzických cylindrů

en: select bootable partition
cs: nastaví startovací oddíl

en: edit bootfile entry
cs: úprava položky startovacího souboru

en: select sgi swap partition
cs: nastaví SGI odkládací oddíl

en: create SGI info
cs: vytvoří údaje SGI

en: toggle a bootable flag
cs: přepne příznak „startovací“

en: edit nested BSD disklabel
cs: upraví vnořený BSD popisu disku

en: toggle the dos compatibility flag
cs: přepne příznak kompatibility s DOSem

en: move beginning of data in a partition
cs: posune počátek dat v oddílu

en: fix partitions C/H/S values
cs: opraví C/H/S hodnoty oddílů

en: change the disk identifier
cs: změní identifikátor disku

en: edit drive data
cs: upraví data na disku

en: install bootstrap
cs: nainstaluje zavaděč

en: show complete disklabel
cs: zobrazí úplný popis disku

en: link BSD partition to non-BSD partition
cs: připojí BSD oddíl na ne-BSD oddíl

en: 
    Help (expert commands):
cs: 
    Nápověda (příkazy pro odborníky):

en: 
    Help:
cs: 
    Nápověda:

en: You're editing nested '%s' partition table, primary partition table is '%s'.
cs: Upravujete vnořenou tabulku rozdělení disku „%s“, prvotní tabulka je „%s“.

en: Expert command (m for help):
cs: Příkaz pro odborníky (m pro nápovědu):

en: Command (m for help):
cs: Příkaz (m pro nápovědu):

en: 
    All unwritten changes will be lost, do you really want to quit? (y/n)
cs: 
    Všechny nezapsané změny budou ztraceny. Opravdu chcete skončit? (a/n)

en: %c: unknown command
cs: %c: příkaz není znám

en: Enter script file name
cs: Zadejte název souboru se skriptem

en: Resetting fdisk!
cs: Program fdisk se resetuje!

en: Script successfully applied.
cs: Skript byl úspěšně použit.

en: Failed to transform disk layout into script
cs: Převod rozvržení disku do skriptu selhalo

en: Script successfully saved.
cs: Skript úspěšně uložen.

en: Partition #%zu contains a %s signature.
cs: Oddíl %zu obsahuje vzorec %s.

en: Do you want to remove the signature?
cs: Chcete vzorec odstranit?

en: The signature will be removed by a write command.
cs: Vzorec bude odstraněn příkazem k zápisu.

en: failed to write disklabel
cs: zápis popisu disku selhal

en: Could not delete partition %zu
cs: Oddíl %zu nebylo možné smazat

en: Changing display/entry units to cylinders (DEPRECATED!).
cs: Jednotky pro zobrazení/vstup změněny na cylindry (ZASTARALÉ!).

en: Changing display/entry units to sectors.
cs: Jednotky pro zobrazení/vstup změněny na sektory.

en: Leaving nested disklabel.
cs: Vnořený BSD popis disku ponechán.

en: New maximum entries
cs: Nové maximum položek

en: Entering protective/hybrid MBR disklabel.
cs: Vstupuje se do chráněného/hybridního popisu disku MBR.

en: New UUID (in 8-4-4-4-12 format)
cs: Nové UUID (formát 8-4-4-4-12)

en: New name
cs: Nový název

en: Entering nested BSD disklabel.
cs: Vstupuje se do vnořeného BSD popisu disku.

en: C/H/S values fixed.
cs: Hodnoty C/H/S opraveny.

en: Nothing to do. C/H/S values are correct already.
cs: Není co dělat. Hodnoty C/H/S již jsou správné.

en: Number of cylinders
cs: Počet cylindrů

en: Number of heads
cs: Počet hlav

en: Number of sectors
cs: Počet sektorů

en: Failed to create '%s' disk label
cs: Vytvoření popisu disku „%s“ selhalo

en: failed to initialize libmount table
cs: tabulku libmountu se nepodařilo inicializovat

en: %s is mounted
cs: %s je připojeno

en: %s is not mounted
cs: %s není připojeno

en: cannot read %s
cs: z %s nelze číst

en: parse error: %s
cs: chyba rozebírání: %s

en: cannot create directory %s
cs: adresář %s nelze vytvořit

en: Locking disk by %s ...
cs: Zamyká se disk pomocí %s…

en: (waiting)
cs: (čeká se)

note: TRANSLATORS: These are followups to "Locking disk...".
en: succeeded
cs: uspělo

en: failed
cs: selhalo

en: Unlocking %s.
cs: Odemyká se %s.

en: failed to set up description for %s
cs: nastavení popisu u %s selhalo

en: %s: parse error at line %d -- ignored
cs: %s: chyba rozboru na řádku %d – ignorováno

en: %s: failed to parse fstab
cs: %s: fstab se nepodařilo rozebrat

en: fork failed
cs: volání fork selhalo

en: %s: execute failed
cs: %s: spuštění se selhalo

en: wait: no more child process?!?
cs: wait: Žádní další potomci?!

en: waitpid failed
cs: volání waitpid selhalo

en: Warning... %s for device %s exited with signal %d.
cs: Varování… %s nad zařízením %s skončil signálem %d.

en: %s %s: status is %x, should never happen.
cs: %s %s: status je %x, to by nikdy nemělo přihodit.

en: Finished with %s (exit status %d)
cs: %s dokončeno (návratový kód %d)

en: fsck.%s not found; ignore %s
cs: fsck.%s nebyl nalezen, ignorovat %s

en: error %d (%s) while executing fsck.%s for %s
cs: chyba %d (%s) při provádění fsck.%s nad %s

en: Either all or none of the filesystem types passed to -t must be prefixed
    with 'no' or '!'.
cs: Buďto všechny, nebo žádný z typů souborových systémů předaných v -t musí
    být uvedeny s počátečním „no“ nebo „!“.

en: %s: skipping bad line in /etc/fstab: bind mount with nonzero fsck pass number
cs: %s: přeskakuje se chybný řádek v /etc/fstab: přípojný bod typu bind
    s nenulovým pořadím kontroly

en: %s: skipping nonexistent device
cs: %s: přeskakuje se neexistující zařízení

en: %s: nonexistent device ("nofail" fstab option may be used to skip this device)
cs: %s: neexistující zařízení (zařízení lze vynechat uvedením volby „nofail“ do fstabu)

en: %s: skipping unknown filesystem type
cs: %s: neznámý typ systému souborů bude přeskočen

en: cannot check %s: fsck.%s not found
cs: %s nelze zkontrolovat: fsck.%s nenalezen

en: Checking all file systems.
cs: Kontroluji všechny systému souborů.

en: --waiting-- (pass %d)
cs: – čeká se – (průchod %d)

en:  %s [options] -- [fs-options] [<filesystem> ...]
cs: %s [přepínače] -- [přepínače_ss] [<souborový_systém>…]

en: Check and repair a Linux filesystem.
cs: Zkontroluje a opraví linuxový souborový systém.

en:  -A         check all filesystems
cs:  -A         zkontroluje všechny souborové systémy

en:  -C [<fd>]  display progress bar; file descriptor is for GUIs
cs:  -C [<fd>]  zobrazí ukazatel postupu; deskriptor souboru je pro GUI

en:  -l         lock the device to guarantee exclusive access
cs:  -l         zamkne zařízení, aby byl zaručen výlučný přístup

en:  -M         do not check mounted filesystems
cs:  -M         nekontroluje připojené souborové systémy

en:  -N         do not execute, just show what would be done
cs:  -N         nic nevykoná, pouze zobrazí, co by se udělalo

en:  -P         check filesystems in parallel, including root
cs:  -P         souborové systémy kontroluje paralelně, včetně kořenového

en:  -R         skip root filesystem; useful only with '-A'
cs:  -R         vynechá kořenový souborový systém; užitečné je s „-A“

en:  -r [<fd>]  report statistics for each device checked;
                file descriptor is for GUIs
cs:  -r [<fd>]  hlásí statistické údaje pro každé kontrolované zařízení;
                deskriptor souboru je pro grafická rozhraní

en:  -s         serialize the checking operations
cs:  -s         kontrolní operace vykonává postupně

en:  -T         do not show the title on startup
cs:  -T         při spuštění nezobrazí nadpis

en:  -t <type>  specify filesystem types to be checked;
                <type> is allowed to be a comma-separated list
cs:  -t <typ>   určuje druhy souborových systémů, které se mají zkontrolovat;
                typ smí být čárkou oddělený seznam

en:  -V         explain what is being done
cs:  -V         vysvětlí, co se děje

en: See the specific fsck.* commands for available fs-options.
cs: Přepínače souborových systémů naleznete v dokumentaci jednotlivých příkazů fsck.*.

en: too many devices
cs: příliš mnoho zařízení

en: Is /proc mounted?
cs: Je /proc připojeno?

en: must be root to scan for matching filesystems: %s
cs: jen root může hledat odpovídající souborové systémy: %s

en: couldn't find matching filesystem: %s
cs: nebylo možné nalézt odpovídající systém souborů: %s

en: too many arguments
cs: příliš mnoho argumentů

en: too many options
cs: příliš mnoho přepínačů

en: invalid argument of -r
cs: neplatný argument přepínače –r

en: option '%s' may be specified only once
cs: přepínač „%s“ lze zadat jen jednou

en: option '%s' requires an argument
cs: přepínač „%s“ vyžaduje argument

en: invalid argument of -r: %d
cs: neplatný argument přepínače -r: %d

en: the -l option can be used with one device only -- ignore
cs: přepínač -l lze použít pouze s jedním zařízením – ignoruje se

en:  %s [options] <file>
cs:  %s [přepínače] <soubor>

en: Check and repair a compressed ROM filesystem.
cs: Zkontroluje a opraví komprimovaný souborový systém ROM.

en:  -a                       for compatibility only, ignored
cs:  -a                       jen z důvodů kompatibility, ignoruje se

en:  -v, --verbose            be more verbose
cs:  -v, --verbose                vypisuje podrobné hlášky

en:  -y                       for compatibility only, ignored
cs:  -y                       jen z důvodů kompatibility, ignoruje se

en:  -b, --blocksize <size>   use this blocksize, defaults to page size
cs:  -b, --blocksize <velikost>
                              použije tuto velikost bloku, výchozí je
                              velikost stránky

en:      --extract[=<dir>]    test uncompression, optionally extract into <dir>
cs:      --extract[=<adresář>]
                              vyzkouší dekompresi, volitelně rozbalení do
                              <adresáře>

en: ioctl failed: unable to determine device size: %s
cs: IOCTL selhalo: velikost zařízení není možné určit: %s

en: not a block device or file: %s
cs: není blokovým zařízením ani souborem: %s

en: file length too short
cs: délka souboru je příliš krátká

en: seek on %s failed
cs: chyba při změně pozice v %s

en: superblock magic not found
cs: magická značka superbloku nenalezena

en: cramfs endianness is %s
cs: endianita cramfs je %s

en: big
cs: velká

en: little
cs: malá

en: unsupported filesystem features
cs: nepodporované vlastnosti systému souborů

en: superblock size (%d) too small
cs: velikost superbloku (%d) je příliš malá

en: zero file count
cs: nulový počet souborů

en: file extends past end of filesystem
cs: soubor přesahuje za konec souborového systému

en: old cramfs format
cs: starý formát cramfs

en: unable to test CRC: old cramfs format
cs: CRC není možné zkontrolovat: starý formát cramfs

en: failed to read %<PRIu32> bytes from file %s
cs: načtení %<PRIu32> bajtů ze souboru %s selhalo

en: crc error
cs: chyba CRC

en: seek failed
cs: chyba při posunu ukazovátka

en: read romfs failed
cs: čtení romfs selhalo

en: root inode is not directory
cs: kořenový i-uzel není adresářem

en: bad root offset (%lu)
cs: chybné umístění kořene (%lu)

en: data block too large
cs: příliš velký datový blok

en: decompression error: %s
cs: chyba dekomprese: %s

en:   hole at %lu (%zu)
cs:   díra na %lu (%zu)

en:   uncompressing block at %lu to %lu (%lu)
cs:   rozbaluje se blok od %lu do %lu (%lu)

en: non-block (%ld) bytes
cs: ne-blokové (%ld) bajty

en: non-size (%ld vs %ld) bytes
cs: ne-velikostní (%ld místo %ld) bajty

en: write failed: %s
cs: volání write selhalo: %s

en: lchown failed: %s
cs: volání lchown selhalo: %s

en: chmod failed: %s
cs: volání chmod selhalo: %s

en: utimes failed: %s
cs: volání utimes selhalo: %s

en: directory inode has zero offset and non-zero size: %s
cs: i-uzel adresáře má nulovou pozici a nenulovou velikost: %s

en: mkdir failed: %s
cs: volání mkdir selhalo: %s

en: illegal filename
cs: zakázaný název souboru

en: dangerous filename
cs: nebezpečný název souboru

en: filename length is zero
cs: délka jména souboru je nulová

en: filename length is too large
cs: jméno souboru je příliš dlouhé

en: bad filename length
cs: chybná délka jména souboru

en: bad inode offset
cs: chybné umístění i-uzlu

en: file inode has zero offset and non-zero size
cs: i-uzel souboru má nulovou pozici a nenulovou velikost

en: file inode has zero size and non-zero offset
cs: i-uzel souboru má nulovou velikost a nenulovou pozici

en: symbolic link has zero offset
cs: symbolický odkaz má nulovou pozici

en: symbolic link has zero size
cs: symbolický odkaz má nulovou velikost

en: size error in symlink: %s
cs: chyba v symbolickém odkazu: %s

en: symlink failed: %s
cs: volání symlink selhalo: %s

en: special file has non-zero offset: %s
cs: zvláštní soubor má nenulovou pozici: %s

en: fifo has non-zero size: %s
cs: FIFO má nenulovou velikost: %s

en: socket has non-zero size: %s
cs: socket má nenulovou velikost: %s

en: bogus mode: %s (%o)
cs: podivný mód/práva: %s (%o)

en: mknod failed: %s
cs: volání mknod selhalo: %s

en: directory data start (%lu) < sizeof(struct cramfs_super) + start (%zu)
cs: počátek dat adresáře (%lu) < sizeof(struct cramfs_super) + počátek (%zu)

en: directory data end (%lu) != file data start (%lu)
cs: konec dat adresáře (%lu) != počátek dat souboru (%lu)

en: invalid file data offset
cs: chybné umístění dat souboru

en: invalid blocksize argument
cs: neplatný argument velikosti bloku

en: Check the consistency of a Minix filesystem.
cs: Zkontroluje souborový systém Minix.

en:  -l, --list       list all filenames
cs:  -l, --list       vypíše všechny názvy souborů

en:  -a, --auto       automatic repair
cs:  -a, --auto       automatická oprava

en:  -r, --repair     interactive repair
cs:  -r, --repair     oprava s účastí uživatele

en:  -v, --verbose    be verbose
cs:  -v, --verbose    podrobný režim

en:  -s, --super      output super-block information
cs:  -s, --super      vypíše údaje ze superbloku

en:  -m, --uncleared  activate mode not cleared warnings
cs:  -m, --uncleared  upozorňuje na nevymazaná přístupová práva

en:  -f, --force      force check
cs:  -f, --force      vynutí kontrolu

note: TRANSLATORS: these yes no questions uses rpmatch(), and should be * translated.
en: %s (y/n)?
cs: %s (a/n)?

en: %s (n/y)?
cs: %s (n/a)?

en: y
cs: a

en: %s is mounted.
cs: %s je již připojeno.

en: Do you really want to continue
cs: Chcete opravdu pokračovat

en: check aborted.
cs: prohlídka ukončena.

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
cs: Číslo zóny < PRVNÍ_ZÓNA v souboru „%s“.

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
cs: Číslo zóny >= počet ZÓN v souboru „%s“.

en: Remove block
cs: Odstranit blok

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
cs: Chyba při čtení: nelze se posunout na blok v souboru „%s“

en: Read error: bad block in file '%s'
cs: Chyba při čtení: chybný blok v souboru „%s“

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
cs: Vnitřní chyba: pokus o zápis chybného bloku.
    Žádost o zápis ignorována.

en: seek failed in write_block
cs: chyba při posunu ukazovátka ve write_block

en: Write error: bad block in file '%s'
cs: Chyba při zápisu: chybný blok v souboru „%s“

en: Warning: block out of range
cs: Pozor: blok je mimo rozsah

en: seek failed in write_super_block
cs: chyba při posunu ukazovátka ve write_super_block

en: unable to write super-block
cs: superblok nelze zapsat

en: Unable to write inode map
cs: mapu i-uzlů nelze zapsat

en: Unable to write zone map
cs: mapu zón nelze zapsat

en: Unable to write inodes
cs: i-uzly nelze zapsat

en: unable to alloc buffer for superblock
cs: buffer pro superblok nelze alokovat

en: unable to read super block
cs: superblok nelze číst

en: bad magic number in super-block
cs: superblok obsahuje chybné magické číslo

en: Only 1k blocks/zones supported
cs: Podporovány jsou pouze 1kilobajtové bloky/zóny

en: bad s_ninodes field in super-block
cs: superblok obsahuje chybnou položku s_ninodes

en: bad s_imap_blocks field in super-block
cs: superblok obsahuje chybnou položku s_imap_blocks

en: bad s_firstdatazone field in super-block
cs: superblok obsahuje chybnou položku s_firstdatazone

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
cs: superblok obsahuje chybnou položku s_zmap_blocks

en: Unable to allocate buffer for inode map
cs: Buffer pro mapu i-uzlů nelze alokovat

en: Unable to allocate buffer for zone map
cs: Buffer pro mapu zón nelze alokovat

en: Unable to allocate buffer for inodes
cs: Buffer pro i-uzly nelze alokovat

en: Unable to allocate buffer for inode count
cs: Buffer pro počítadlo i-uzlů nelze alokovat

en: Unable to allocate buffer for zone count
cs: Buffer pro počítadlo zón nelze alokovat

en: Unable to read inode map
cs: Mapu i-uzlů nelze číst

en: Unable to read zone map
cs: Mapu zón nelze číst

en: Unable to read inodes
cs: I-uzly nelze číst

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
cs: Varování: Firstzone != Norm_firstzone

en: %ld inodes
cs: i-uzlů: %ld

en: %ld blocks
cs: bloků: %ld

en: Firstdatazone=%jd (%jd)
cs: První_zóna_dat=%jd (%jd)

en: Zonesize=%d
cs: Velikost_zóny=%d

en: Maxsize=%zu
cs: Maxvelikost=%zu

en: Filesystem state=%d
cs: Stav systému souborů=%d

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
cs: I-uzel %d je označen jako nepoužívaný, ale je použit pro soubor „%s“

en: Mark in use
cs: Označen jako používaný

en: The file `%s' has mode %05o
cs: Typ souboru „%s“ je %05o

en: Warning: inode count too big.
cs: Varování: počet i-uzlů je příliš veliký.

en: root inode isn't a directory
cs: root i-uzel není adresářem

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
cs: Blok byl použit již předtím. Nyní v souboru „%s“.

en: Clear
cs: Smazat

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
cs: Blok %d v souboru „%s“ je označen jako nepoužívaný.

en: Correct
cs: Opravit

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
cs: Adresář „%s“ obsahuje pro soubor „%.*s“ chybné číslo i-uzlu.

en:  Remove
cs:  Odstranit

en: %s: bad directory: '.' isn't first
cs: %s: chybný adresář: „.“ není první

en: %s: bad directory: '..' isn't second
cs: %s: chybný adresář: „..“ není druhý

en: internal error
cs: vnitřní chyba

en: %s: bad directory: size < 32
cs: %s: chybný adresář: velikost < 32

en: %s: bad directory: invalid i_zone, use --repair to fix
cs: %s: chybný adresář: chybná i_zone, na opravu použijte --repair

en: seek failed in bad_zone
cs: chyba při posunu ukazovátka v bad_zone

en: Inode %lu mode not cleared.
cs: Mód i-uzlu %lu není smazán.

en: Inode %lu not used, marked used in the bitmap.
cs: I-uzel %lu není používán a v bitmapě označen jako používaný.

en: Inode %lu used, marked unused in the bitmap.
cs: I-uzel %lu je používán a v bitmapě označen jako nepoužívaný.

en: Set
cs: Nastavit

en: Inode %lu (mode = %07o), i_nlinks=%d, counted=%d.
cs: I-uzel %lu (mode = %07o), i_nlinks=%d, napočítáno=%d.

en: Set i_nlinks to count
cs: Nastavit i_nlinks na počet

en: Zone %lu: marked in use, no file uses it.
cs: Zóna %lu: je označena jako používaná a žádný soubor ji nepoužívá.

en: Unmark
cs: Odznačit

en: Zone %lu: in use, counted=%d
cs: Zóna %lu: je používaná, napočítáno=%d

en: Zone %lu: not in use, counted=%d
cs: Zóna %lu: není používaná, napočítáno=%d

en: bad inode size
cs: chybná velikost i-uzlu

en: bad v2 inode size
cs: chybná velikost v2 i-uzlu

en: need terminal for interactive repairs
cs: opravy s účastí uživatele vyžadují terminál

en: cannot open %s: %s
cs: %s nelze otevřít: %s

en: %s is clean, no check.
cs: %s je čisté, ověřování vynecháno.

en: Forcing filesystem check on %s.
cs: Kontrola systému souborů na %s vynucena.

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
cs: Systém souborů na %s je špinavý, je třeba jej zkontrolovat.

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
cs: 
    používaných i-uzlů: %6ld (%ld%%)

en: %6ld zones used (%ld%%)
cs: používaných zón: %6ld (%ld%%)

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
cs: 
     obyčejných souborů:  %6d
     adresářů:            %6d
     znakových zařízení:  %6d
     blokových zařízení:  %6d
     odkazů:              %6d
     symbolických odkazů: %6d
    ------
    souborů:              %6d

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
cs: -------------------------
    SYSTÉM SOUBORŮ BYL ZMĚNĚN
    -------------------------

en: write failed
cs: zápis selhal

en: %s: might not be an ISO filesystem
cs: %s: možná se nejedná o souborový systém ISO9660

en: read error on %s
cs: chyba čtení z %s

en: sector count: %d, sector size: %d
cs: počet sektorů: %d, velikost sektoru: %d

en:  %s [options] <iso9660_image_file> ...
cs:  %s [přepínače] <obraz_iso9660>…

en: Show the length of an ISO-9660 filesystem.
cs: Zobrazí délku souborového systému ISO-9660.

en:  -d, --divisor=<number>  divide the amount of bytes by <number>
cs:  -d, --divisor=<číslo>   podělí množství bajtů <číslem>

en:  -x, --sectors           show sector count and size
cs:  -x, --sectors           zobrazí počet a velikost sektorů

en: invalid divisor argument
cs: neplatný argument dělitele

en: Usage: %s [options] device [block-count]
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČE] ZAŘÍZENÍ [POČET_BLOKŮ]

en: Make an SCO bfs filesystem.
cs: Vytvoří souborový systéme SCO bfs.

en: 
    Options:
     -N, --inodes=NUM    specify desired number of inodes
     -V, --vname=NAME    specify volume name
     -F, --fname=NAME    specify file system name
     -v, --verbose       explain what is being done
     -c                  this option is silently ignored
     -l                  this option is silently ignored
     --lock[=<mode>]     use exclusive device lock (yes, no or nonblock)
cs: 
    Přepínače:
     -N, --inodes=POČET  určuje požadovaný počet i-uzlů
     -V, --vname=NÁZEV   určuje název svazku
     -F, --fname=NÁZEV   určuje název souborového systému
     -v, --verbose       vysvětluje, co se provádí
     -c                  tento přepínač je tiše ignorován
     -l                  tento přepínač je tiše ignorován
     --lock[=<režim>]    použije výlučné zamykání zařízení („yes“ [ano],
                         „no“ [ne] nebo „nonblock“ [neblokovat])

en: invalid number of inodes
cs: neplatný počet i-uzlů

en: more than one volume
cs: více jak jeden svazek

en: volume name too long
cs: název svazku je příliš dlouhý

en: more than one fsname
cs: více jak jeden název souborového systému

en: fsname name too long
cs: název souborového systému je příliš dlouhý

en: invalid block-count
cs: neplatný počet bloků

en: cannot get size of %s
cs: nelze zjistit velikost %s

en: blocks argument too large, max is %llu
cs: argument počet bloků je příliš veliký, maximum je %llu

en: too many inodes - max is 512
cs: příliš mnoho i-uzlů – maximum je 512

en: not enough space, need at least %llu blocks
cs: nedostatek místa, je třeba alespoň %llu bloků

en: Device: %s
cs: Zařízení: %s

en: Volume: <%.6s>
cs: Svazek: <%.6s>

en: FSname: <%.6s>
cs: NázevSS: <%.6s>

en: BlockSize: %d
cs: VelikostBloku: %d

en: Inodes: %ld (in 1 block)
cs: I-uzlů: %ld (v 1 bloku)

en: Inodes: %ld (in %llu blocks)
cs: I-uzlů: %ld (v %llu blocích)

en: Blocks: %llu
cs: Bloků: %llu

en: Inode end: %d, Data end: %d
cs: Konec i-uzlů: %d, Konec dat: %d

en: error writing superblock
cs: chyba při zápisu superbloku

en: error writing root inode
cs: chyba při zápisu kořenového i-uzlu

en: error writing inode
cs: chyba při zápisu i-uzlu

en: seek error
cs: volání seek selhalo

en: error writing . entry
cs: chyba při zápisu . položky

en: error writing .. entry
cs: chyba při zápisu .. položky

en: error closing %s
cs: Chyba při zavírání %s

en:  %s [options] [-t <type>] [fs-options] <device> [<size>]
cs:  %s [přepínače] [-t <typ>] [přepínače_ss] <zařízení> [<velikost>]

en: Make a Linux filesystem.
cs: Vytvoří linuxový souborový systém.

en:  -t, --type=<type>  filesystem type; when unspecified, ext2 is used
cs:  -t, --type=<typ>   druh souborového systému; výchozí je ext2

en:      fs-options     parameters for the real filesystem builder
cs:      přepínače_ss   parametry pro vlastního tvůrce souborového systému

en:      <device>       path to the device to be used
cs:      <zařízení>     cesta k zařízení, které se má použít

en:      <size>         number of blocks to be used on the device
cs:      <velikost>     počet bloků, které se mají ze zařízení použít

en:  -V, --verbose      explain what is being done;
                          specifying -V more than once will cause a dry-run
cs:  -V, --verbose      vysvětlí prováděné úkony
                        násobné použití -V způsobí bezzápisový běh

en: failed to execute %s
cs: spuštění %s selhalo

en:  %s [options] dirname outfile
cs:  %s [přepínače] název_adresáře výstupní_soubor

en: Make a compressed ROM file system.
cs: Vyrobí komprimovaný souborový systém ROM.

en:  dirname        root of the filesystem to be compressed
cs:  název_adresáře  kořen souborového systému, který má být zkomprimován

en:  outfile        output file
cs:  výstupní_soubor  výstupní soubor

en:  -v             be verbose
cs:  -v             bude upovídaný

en:  -E             make all warnings errors (non-zero exit status)
cs:  -E             všechna varování budou považována za chyby (nenulový návratový kód)

en:  -b blksize     use this blocksize, must equal page size
cs:  -b velikost_bloku  použije tuto velikost_bloku, musí být rovna velikosti stránky

en:  -e edition     set edition number (part of fsid)
cs:  -e verze       nastaví číslo verze [edice] (součást fsid)

en:  -N endian      set cramfs endianness (%s|%s|%s), default %s
cs:  -N endianita   vybere endianitu cramfs (%s|%s|%s),
                    výchozí je %s

en:  -i file        insert a file image into the filesystem
cs:  -i soubor      vloží obraz ze souboru do souborového systému

en:  -n name        set name of cramfs filesystem
cs:  -n název       nastaví název souborového systému cramfs

en:  -p             pad by %d bytes for boot code
cs:  -p             odsadí o %d bytů kvůli kódu zavaděče

en:  -z             make explicit holes
cs:  -z             vytvoří explicitní díry

en:  -l[=<mode>]    use exclusive device lock (yes, no or nonblock)
cs:  -l[=<režim>]   použije výlučné zamykání zařízení („yes“ [ano], „no“ [ne]
                    nebo „nonblock“ [neblokovat])

en: readlink failed: %s
cs: volání readlink selhalo: %s

en: could not read directory %s
cs: z adresáře %s nelze číst

en: filesystem too big.  Exiting.
cs: Souborový systém je příliš velký. Končí se.

en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
cs: AJAJ: blok „zkomprimováno“ > 2*blocklength (%ld)

en: %6.2f%% (%+ld bytes)	%s
cs: %6.2f%% (%+ld bytů)	%s

en: cannot map %s
cs: %s nelze do paměti namapovat

en: cannot close file %s
cs: soubor %s nelze zavřít

en: invalid edition number argument
cs: neplatný argument čísla edice

en: invalid endianness given; must be 'big', 'little', or 'host'
cs: zadána neplatná endianita; musí být „big“, „little“ nebo „host“

en: warning: guestimate of required size (upper bound) is %lldMB, but maximum image size is %uMB.  We might die prematurely.
cs: varování: požadovaná velikost (horní hranice) je odhadována na %lld MB, jenže největší velikost obrazu je %u MB. Můžeme zemřít předčasně.

en: ROM image map
cs: Mapa obrazu ROM

en: Including: %s
cs: Zahrnuji: %s

en: Directory data: %zd bytes
cs: Adresářová data: %zd bajtů

en: Everything: %zd kilobytes
cs: Celkem: %zd kilobajtů

en: Super block: %zd bytes
cs: Superblok: %zd bajtů

en: not enough space allocated for ROM image (%lld allocated, %zu used)
cs: pro obraz ROM nepřidělen dostatek prostoru (%lld přiděleno, %zu použito)

en: ROM image write failed (%zd %zd)
cs: Zápis obrazu ROM selhal (%zd %zd)

en: ROM image
cs: Obraz ROM

en: warning: filenames truncated to %u bytes.
cs: varování: jména souborů zkrácena na %u bajtů.

en: warning: files were skipped due to errors.
cs: varování: soubory byly přeskočeny kvůli chybám.

en: warning: file sizes truncated to %luMB (minus 1 byte).
cs: varování: velikosti souboru zkráceny na %'lu MB (mínus 1 bajt).

en: warning: uids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
cs: varování: UID zkrácena na %u bitů. (Může mít dopad na bezpečnost.)

en: warning: gids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
cs: varování: GID zkrácena na %u bitů. (Může mít dopad na bezpečnost.)

en: WARNING: device numbers truncated to %u bits.  This almost certainly means
    that some device files will be wrong.
cs: VAROVÁNÍ: čísla zařízení zkrácena na %u bitů. Toto jistě znamená, že některé
    soubory zařízení budou špatné.

en:  %s [options] /dev/name [blocks]
cs: %s [přepínače] /dev/název [bloky]

en:  -1                      use Minix version 1
cs:  -1                      použije verzi Minixu 1

en:  -2, -v                  use Minix version 2
cs:  -2, -v                  použije verzi Minixu 2

en:  -3                      use Minix version 3
cs:  -3                      použije verzi Minixu 3

en:  -n, --namelength <num>  maximum length of filenames
cs:  -n, --namelength <číslo>
                             maximální délka názvů souborů

en:  -i, --inodes <num>      number of inodes for the filesystem
cs:  -i, --inodes <počet>    počet i-uzlů v souborovém systému

en:  -c, --check             check the device for bad blocks
cs:  -c, --check             zkontroluje zařízení na vadné bloky

en:  -l, --badblocks <file>  list of bad blocks from file
cs:  -l, --badblocks <soubor>
                             soubor se sezname vadných bloků

en:      --lock[=<mode>]     use exclusive device lock (%s, %s or %s)
cs:      --lock[=<režim>]    použije výlučné zamykání zařízení (%s, %s nebo %s)

en: %s: seek to boot block failed  in write_tables
cs: %s: chyba při přesunu na startovací blok ve write_tables

en: %s: unable to clear boot sector
cs: %s: startovací blok nelze smazat

en: %s: seek failed in write_tables
cs: %s: chyba při změně pozice ve write_tables

en: %s: unable to write super-block
cs: %s: superblok nelze zapsat

en: %s: unable to write inode map
cs: %s: mapu i-uzlů nelze zapsat

en: %s: unable to write zone map
cs: %s: mapu zón nelze zapsat

en: %s: unable to write inodes
cs: %s: i-uzly nelze zapsat

en: %s: seek failed in write_block
cs: %s: chyba při změně pozice ve write_block

en: %s: write failed in write_block
cs: %s: chyba při zápisu ve write_block

en: %s: too many bad blocks
cs: %s: příliš mnoho chybných bloků

en: %s: not enough good blocks
cs: %s: nedostatek dobrých bloků

en: First data block at %jd, which is too far (max %d).
    Try specifying fewer inodes by passing --inodes <num>
cs: První datový blok na %jd, což je příliš daleko (maximum %d).
    Zkuste zadat méně i-uzlů pomocí --inodes <počet>

en: %lu inode
     | %lu inodes
cs[0]: %lu i-uzel
cs[1]: %lu i-uzly
cs[2]: %lu i-uzlů

en: %lu block
     | %lu blocks
cs[0]: %lu blok
cs[1]: %lu bloky
cs[2]: %lu bloků

en: Zonesize=%zu
cs: Velikost_zóny=%zu

en: Maxsize=%zu
cs: Maximální_velikost=%zu

en: %s: seek failed during testing of blocks
cs: %s: chyba při změně pozice v průběhu kontroly bloků

en: Weird values in do_check: probably bugs
cs: Nesprávné hodnoty v do_check: pravděpodobně chyby

en: %s: seek failed in check_blocks
cs: %s: chyba při změně pozice v check_blocks

en: %s: bad blocks before data-area: cannot make fs
cs: %s: chybné bloky před datovou oblastí: systém souborů nelze vytvořit

en: %d bad block
     | %d bad blocks
cs[0]: %d chybný blok
cs[1]: %d chybné bloky
cs[2]: %d chybných bloků

en: %s: can't open file of bad blocks
cs: %s: soubor chybných bloků nelze otevřít

en: badblock number input error on line %d
cs: chyba vstupu u čísla špatného bloku na řádku %d

en: %s: cannot read badblocks file
cs: %s: soubor chybných bloků nelze přečíst

en: block size smaller than physical sector size of %s
cs: velikost bloku je menší než velikost fyzického sektoru %s

en: cannot determine size of %s
cs: nelze zjistit velikost %s

en: %s: requested blocks (%llu) exceeds available (%llu) blocks
cs: %s: požadované bloky (%'llu) převyšují dostupné bloky (%'llu)

en: %s: number of blocks too small
cs: %s: počet bloků je příliš malý

en: unsupported name length: %d
cs: nepodporovaná délka názvu: %d

en: unsupported minix file system version: %d
cs: nepodporovaná verze minixového souborového systému: %d

en: -v is ambiguous, use '-2' instead
cs: přepínač -v není jednoznačný, namísto něj použijte „-2“

en: failed to parse maximum length of filenames
cs: nezdařilo se rozebrat maximální délku názvů souborů

en: failed to parse number of inodes
cs: nezdařilo se rozebrat počet i-uzlů

en: failed to parse number of blocks
cs: nezdařilo se rozebrat počet bloků

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
cs: %s je připojeno; systém souborů zde vytvářet nebudu!

en: Bad user-specified page size %u
cs: Uživatelem zadaná velikost stránky %u je chybná

en: Using user-specified page size %d, instead of the system value %d
cs: Použije se zadaná velikost stránky %d místo systémové hodnoty %d

en: Label was truncated.
cs: Jmenovka byla zkrácena.

en: no label,
cs: žádná jmenovka,

en: no uuid
cs: žádné UUID

en:  %s [options] device [size]
cs:  %s [přepínače] zařízení [velikost]

en: Set up a Linux swap area.
cs: Vytvoří linuxovou odkládací oblast.

en:  -c, --check               check bad blocks before creating the swap area
cs:  -c, --check               před vytvořením odkládací oblasti zkontroluje
                               vadné bloky

en:  -f, --force               allow swap size area be larger than device
cs:  -f, --force               dovolí, aby odkládací oblast byla větší než zařízení

en:  -q, --quiet               suppress output and warning messages
cs:  -q, --quiet               potlačí výstup a varovná hlášení

en:  -p, --pagesize SIZE       specify page size in bytes
cs:  -p, --pagesize VELIKOST   určí velikost stránky v bajtech

en:  -L, --label LABEL         specify label
cs:  -L, --label JMENOVKA      určí jmenovku

en:  -v, --swapversion NUM     specify swap-space version number
cs:  -v, --swapversion ČÍSLO   určí číslo verze odkládací oblasti

en:  -U, --uuid UUID           specify the uuid to use
cs:  -U, --uuid UUID           určí, jaké UUID se má použít

en:  -e, --endianness=<value>  specify the endianness to use (%s, %s or %s)
cs:  -e, --endianness=<hodnota> určí pořadí bajtů (%s, %s nebo %s)

en:  -o, --offset OFFSET       specify the offset in the device
cs:  -o, --offset POZICE       určí pozici v zařízení

en:  -s, --size SIZE           specify the size of a swap file in bytes
cs:  -s, --size VELIKOST       určí velikost odkládacího souboru v bajtech

en:  -F, --file                create a swap file
cs:  -F, --file                vytvoří odkládací soubor

en:      --verbose             verbose output
cs:      --verbose             podrobný výstup

en:      --lock[=<mode>]       use exclusive device lock (%s, %s or %s)
cs:      --lock[=<režim>]      použije výlučné zamykání zařízení (%s, %s nebo %s)

en: too many bad pages: %lu
cs: příliš mnoho chybných stránek: %lu

en: seek failed in check_blocks
cs: chyba při posunu ukazovátka v check_blocks

en: %lu bad page
     | %lu bad pages
cs[0]: %lu chybná stránka
cs[1]: %lu chybné stránky
cs[2]: %lu chybných stránek

en: mkswap: %s contains holes or other unsupported extents.
            This swap file can be rejected by kernel on swap activation!
cs: mkswap: %s obsahuje díry nebo jiné nepodporované rozsahy.
            Tento odkládací soubor může být odmítnut jádrem při aktivaci odkládání!

en:         Use --verbose for more details.
cs:         Podrobnosti zobrazíte přepínačem --verbose.

en: hole detected at offset %ju
cs: na pozici %ju nalezena díra

en: data inline extent at offset %ju
cs: na pozici %ju včleněný rozsah dat

en: shared extent at offset %ju
cs: na pozici %ju sdílený rozsah

en: unallocated extent at offset %ju
cs: na pozici %ju nealokovaný rozsah

en: offset larger than file size
cs: pozice je větší než velikost souboru

en: unable to alloc new libblkid probe
cs: nelze alokovat nový test libblkid

en: unable to assign device to libblkid probe
cs: zařízení nelze přidat do testu libblkid

en: cannot create swap file %s: node isn't regular file
cs: odkládací soubor %s nelze vytvořit: uzel není běžným souborem

en: cannot set permissions on swap file %s
cs: odkládacímu souboru %s nelze nastavit práva

en: failed to set 'nocow' attribute
cs: nastavení vlastnosti „nocow“ (bez kopírování při zápisu) selhalo

en: couldn't allocate swap file %s
cs: odkládací soubor nebylo možné alokovat: %s

en: warning: checking bad blocks from swap file is not supported: %s
cs: pozor: kontrola chybných bloků v odkládacím souboru není podporována: %s

en: unable to rewind swap-device
cs: odkládací prostor nelze převinout

en: unable to erase bootbits sectors
cs: zaváděcí bloky nelze smazat

en: %s: warning: wiping old %s signature.
cs: %s: pozor: odstraňuje se starý vzorec %s.

en: %s: warning: don't erase bootbits sectors
cs: %s: varování: nemažte zaváděcí sektory

en:         (%s partition table detected).
cs:         (nalezena tabulka rozdělení disku typu %s).

en:         (compiled without libblkid).
cs:         (přeloženo bez libblkid).

en: Use -f to force.
cs: Použijte -f k vynucení.

en: %s: unable to write signature page
cs: %s: stránku se vzorcem nelze zapsat

en: parsing page size failed
cs: nepodařilo se rozebrat velikost stránky

en: parsing version number failed
cs: nepodařilo se rozebrat číslo verze

en: swapspace version %d is not supported
cs: odkládací prostor verze %d není nepodporován

en: warning: ignoring -U (UUIDs are unsupported by %s)
cs: pozor: -U se ignoruje (%s nepodporuje UUID)

en: invalid endianness %s is not supported
cs: neplatné pořadí bajtů %s není nepodporován

en: invalid offset
cs: neplatná pozice

en: invalid size
cs: neplatná velikost

en: only one device argument is currently supported
cs: v současnosti je podporován pouze jeden argument se zařízením

en: error: parsing UUID failed
cs: chyba: rozbor UUID selhal

en: error: Nowhere to set up swap on?
cs: chyba: Kde se má vytvořit odkládací prostor?

en: invalid block count argument
cs: neplatný argument počtu bloků

en: error: size %llu KiB is larger than device size %<PRIu64> KiB
cs: chyba: velikost %llu KiB je větší než velikost zařízení %<PRIu64> KiB

en: error: swap area needs to be at least %ld KiB
cs: chyba: odkládací prostor potřebuje alespoň %ld KiB

en: warning: truncating swap area to %llu KiB
cs: varování: odkládací prostor zkrácen na %llu KiB

en: error: %s is mounted; will not make swapspace
cs: chyba: %s je připojeno; odkládací prostor nebude vytvořen.

en: %s: insecure permissions %04o, fix with: chmod %04o %s
cs: %s: přístupová práva %04o nejsou bezpečná, opravte pomocí: chmod %04o %s

en: %s: insecure file owner %d, fix with: chown 0:0 %s
cs: %s: vlastník souboru %d není bezpečný, opravte pomocí: chown 0:0 %s

en: Unable to set up swap-space: unreadable
cs: Odkládací prostor nelze nastavit: nečitelné

en: Setting up swapspace version %d, size = %s (%<PRIu64> bytes)
cs: Vytváří se odkládací prostor verze %d, velikost = %s (%<PRIu64> bajtů)

en: %s: unable to obtain selinux file label
cs: %s: nelze získat selinuxovou značku souboru

en: %s: unable to obtain default selinux file label
cs: %s: nelze získat výchozí selinuxovou značku souboru

en: unable to create new selinux context
cs: nový kontext selinuxu nelze vytvořit

en: couldn't compute selinux context
cs: nedokáži vypočíst kontext selinuxu

en: unable to relabel %s to %s
cs: nelze změnit jmenovku z %s na %s

en: partition number
cs: číslo oddílu

en: start of the partition in sectors
cs: začátek oddílu v sektorech

en: end of the partition in sectors
cs: konec oddílu v sektorech

en: number of sectors
cs: počet sektorů

en: human readable size
cs: přehledná velikost

en: partition name
cs: název oddílu

en: partition UUID
cs: UUID oddílu

en: partition table type (dos, gpt, ...)
cs: druh tabulky rozdělení disku (DOS, GPT, …)

en: partition flags
cs: příznaky oddílu

en: partition type (a string, a UUID, or hex)
cs: druh oddílu (řetězec, UUID nebo šestnáctkové číslo)

en: failed to initialize loopcxt
cs: loopctx se nepodařilo inicializovat

en: %s: failed to find unused loop device
cs: %s: žádné nepoužité loop zařízení nebylo možné najít

en: Trying to use '%s' for the loop device
cs: Pro zařízení loop se zkusí použít „%s“

en: %s: failed to set backing file
cs: %s: nastavení podkladového souboru selhalo

en: %s: failed to set up loop device
cs: %s: zařízení loop se nepodařilo nastavit

en: unknown column: %s
cs: neznámý sloupec: %s

en: %s: failed to get partition number
cs: %s: získání čísla oddílu selhalo

en: specified range <%d:%d> does not make sense
cs: zadaný rozsah <%d:%d> nedává smysl

en: range recount: max partno=%d, lower=%d, upper=%d
cs: přepočet rozsahu: maximální číslo oddílu=%d, dolní=%d, horní=%d

en: %s: error deleting partition %d
cs: %s: chyba při mazání oddílu %d

en: %s: error deleting partitions %d-%d
cs: %s: chyba při mazání oddílů %d–%d

en: %s: partition #%d removed
cs: %s: oddíl č. %d odstraněn

en: %s: partition #%d doesn't exist
cs: %s: oddíl č. %d neexistuje

en: %s: deleting partition #%d failed
cs: %s: odstranění oddílu č. %d selhalo

en: %s: error adding partition %d
cs: %s: chyba při přidávání oddílu %d

en: %s: error adding partitions %d-%d
cs: %s: chyb při přidávání oddílů %d–%d

en: %s: partition #%d added
cs: %s: přidán oddíl č. %d

en: %s: adding partition #%d failed
cs: %s: přidání oddílu č. %d selhalo

en: %s: error updating partition %d
cs: %s: chyba při aktualizaci oddílu %d

en: %s: error updating partitions %d-%d
cs: %s: chyba při aktualizaci oddílů %d–%d

en: %s: no partition #%d
cs: %s: žádný oddíl č. %d

en: %s: partition #%d resized
cs: %s: oddíl č. %d změnil velikost

en: %s: updating partition #%d failed
cs: %s: aktualizace oddílu č. %d selhala

en: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sector, %6ju MB)
     | #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sectors, %6ju MB)
cs[0]: č. %2d: %9ju–%9ju (%9ju sektor, %6ju MB)
cs[1]: č. %2d: %9ju–%9ju (%9ju sektory, %6ju MB)
cs[2]: č. %2d: %9ju–%9ju (%9ju sektorů, %6ju MB)

en: failed to allocate output column
cs: výstupní sloupec se nepodařilo alokovat

en: failed to initialize blkid filter for '%s'
cs: filtr blkid pro „%s“ se nepodařilo inicializovat

en: %s: failed to read partition table
cs: %s: tabulku rozdělení disku se nepodařilo načíst

en: %s: partition table type '%s' detected
cs: %s: nalezena tabulka rozdělení disku typu „%s“

en: %s: partition table with no partitions
cs: %s: tabulka rozdělení disku bez oddílů

en:  %s [-a|-d|-s|-u] [--nr <n:m> | <partition>] <disk>
cs:  %s [-a|-d|-s|-u] [--nr <n:m> | <oddíl>] <disk>

en: Tell the kernel about the presence and numbering of partitions.
cs: Řekne jádru o existenci a číslování oddílů.

en:  -a, --add            add specified partitions or all of them
cs:  -a, --add            přidá zadané nebo všechny oddíly

en:  -d, --delete         delete specified partitions or all of them
cs:  -d, --delete         smaže zadané nebo všechny oddíly

en:  -u, --update         update specified partitions or all of them
cs:  -u, --update         aktualizuje zadané nebo všechny oddíly

en:  -s, --show           list partitions
cs:  -s, --show           vypíše oddíly

en:  -b, --bytes          print SIZE in bytes rather than in human readable format
cs:  -b, --bytes          velikosti vypisuje v bajtech namísto podobě vhodné
                          pro člověka

en:  -g, --noheadings     don't print headings for --show
cs:  -g, --noheadings     nezobrazuje záhlaví ve výpisu --show

en:  -n, --nr <n:m>       specify the range of partitions (e.g. --nr 2:4)
cs:  -n, --nr <m:n>       určuje rozsah oddílů (např. --nr 2:4)

en:  -o, --output <list>  define which output columns to use
cs:  -o, --output <seznam>
                          určuje, které výstupní sloupce se použijí

en:      --output-all     output all columns
cs:      --output-all     vypíše všechny sloupce

en:  -P, --pairs          use key="value" output format
cs:  -P, --pairs          výstup ve formátu klíč="hodnota"

en:  -r, --raw            use raw output format
cs:  -r, --raw            neformátovaný výstup

en:  -S, --sector-size <num>  overwrite sector size
cs:  -S, --sector-size <velikost>  přebije velikost sektoru

en:  -t, --type <type>    specify the partition type
cs:  -t, --type <druh>    určuje druh oddílu

en:      --list-types     list supported partition types and exit
cs:      --list-types     vypíše známé typy oddílů a skončí

en:  -v, --verbose        verbose mode
cs:  -v, --verbose        podrobný režim

en: failed to parse --nr <M-N> range
cs: rozsah --nr <M–N> se nepodařilo rozebrat

en: partition and disk name do not match
cs: tabulka rozdělení disku a název disku si neodpovídají

en: --nr and <partition> are mutually exclusive
cs: argumenty --nr a ODDÍL se vzájemně vylučují

en: partition: %s, disk: %s, lower: %d, upper: %d
cs: oddíl: %s, disk %s, dolní: %d: horní: %d

en: %s: cannot delete partitions
cs: %s: oddíly nelze smazat

en: %s: partitioned loop devices unsupported
cs: %s: zařízení loop rozdělená na oddíly nejsou podporována

en: %s: failed to initialize blkid prober
cs: %s: nepodařilo inicializovat sondu blkid

en:  %1$s %2$srawN <major> <minor>
     %1$s %2$srawN /dev/<blockdevice>
     %1$s -q %2$srawN
     %1$s -qa
cs:  %1$s %2$srawN <hlavní> <vedlejší>
     %1$s %2$srawN /dev/<blokové_zařízení>
     %1$s -q %2$srawN
     %1$s -qa

en: Bind a raw character device to a block device.
cs: Napojí syrové znakové zařízení k blokovému zařízení.

en:  -q, --query    set query mode
cs:  -q, --query    nastaví dotazovací režim

en:  -a, --all      query all raw devices
cs:  -a, --all      dotáže se všech syrových zařízení

en: Device '%s' is the control raw device (use raw<N> where <N> is greater than zero)
cs: Zařízení „%s“ je řídicí syrové zařízení (použijte raw<N>, kde <N> je větší než nula)

en: Cannot locate block device '%s'
cs: Blokové zařízení „%s“ nelze nalézt

en: Device '%s' is not a block device
cs: Zařízení „%s“ není blokovým zařízením

en: failed to parse argument
cs: argument se nepodařilo rozebrat

en: Cannot open master raw device '%s'
cs: Hlavní syrové zařízení „%s“ nelze otevřít

en: Cannot locate raw device '%s'
cs: Syrové zařízení „%s“ nelze nalézt

en: Raw device '%s' is not a character dev
cs: Syrové zařízení „%s“ není znakovým zařízením

en: Device '%s' is not a raw dev
cs: Zařízení „%s“ není syrovým zařízením

en: Error querying raw device
cs: Chyba při dotazování se na syrové zařízené

en: %sraw%d:  bound to major %d, minor %d
cs: %sraw%d: napojeno na čísla hlavní %d, vedlejší %d

en: Error setting raw device
cs: Chyba při nastavování syrového zařízení

en:  %s <disk device> <partition number> <length>
cs:  %s <diskové_zařízení> <číslo_oddílu> <délka>

en: Tell the kernel about the new size of a partition.
cs: Řekne jádru o nové velikosti oddílů.

en: %s: failed to get start of the partition number %s
cs: %s: získání začátku oddílu číslo %s selhalo

en: failed to resize partition
cs: změnit velikost oddílu se nepodařilo

en: failed to allocate nested libfdisk context
cs: alokace vnořeného kontextu libfdisku selhala

en: cannot seek %s
cs: pohyb v %s selhal

en: cannot write %s
cs: %s nelze zapsat

en: %12s (offset %5ju, size %5ju): %s
cs: %12s (posun %5ju, velikost %5ju): %s

en: %s: failed to create a backup
cs: %s: zálohu se nepodařilo vytvořit

en: failed to create a backup file, $HOME undefined
cs: záložní soubor se nepodařilo vytvořit, $HOME není definována

en: Backup files:
cs: Záložní soubory:

en: failed to read new partition from device; ignoring --move-data
cs: načtení tabulky rozdělení disku ze zařízení selhalo, --move-data se ignoruje

en: failed to get size of the new partition; ignoring --move-data
cs: získání velikosti nového oddílu selhalo, --move-data se ignoruje

en: failed to get start of the new partition; ignoring --move-data
cs: získání začátku nového oddílu selhalo, --move-data se ignoruje

en: failed to get size of the old partition; ignoring --move-data
cs: získání velikosti starého oddílu selhalo, --move-data se ignoring

en: failed to get start of the old partition; ignoring --move-data
cs: získání začátku starého oddílu selhalo, --move-data se ignoring

en: start of the partition has not been moved; ignoring --move-data
cs: začátek oddílu nebyl přesunut, --move-date se ignoruje

en: new partition is smaller than original; ignoring --move-data
cs: nový oddíl je menší než původní, --move-data se ignoruje

en: Data move: (--no-act)
cs: Přesun dat: (--no-act)

en: Data move:
cs: Přesun dat:

en:  typescript file: %s
cs:  soubor se záznamem: %s

en:   start sector: (from/to) %ju / %ju
cs:   počáteční sektor: (z/do) %ju / %ju

en:   sectors: %ju
cs:   sektorů: %ju

en:   step size: %zu bytes
cs:   velikost kroku: %zu bajtů

en: Do you want to move partition data?
cs: Chcete přesunout data oddílu?

en: Leaving.
cs: Opouští se.

en: cannot read at offset: %ju; continue
cs: nelze číst na pozici %ju, pokračuje se

en: cannot write at offset: %ju; continue
cs: nelze zapsat na pozici %ju, pokračuje se

en: cannot fsync at offset: %ju; continue
cs: nelze vynutit propsání na disk na pozici %ju, pokračuje se

en: Moved %ju from %ju sectors (%.3f%%, %.1f MiB/s).
cs: Přesunuto %ju z %ju sektorů (%.3f %%, %.1f MiB/s).

en: Moved %ju from %ju sectors (%.3f%%).
cs: Přesunuto %ju z %ju sektorů (%.3f %%).

en: Moved %ju from %ju sectors (%.0f%%).
cs: Přesunuto %ju z %ju sektorů (%.0f %%).

en: Your data has not been moved (--no-act).
cs: Vaše data nebyla přesunuta (--no-act).

en: %zu I/O errors detected!
cs: Objeveno %zu chyb vstupu/výstupu!

en: %s: failed to move data
cs: %s: přesun dat selhal

en: The partition table is unchanged (--no-act).
cs: Tabulka rozdělení disku je nezměněna (--no-act).

en: 
    The partition table has been altered.
cs: 
    Tabulka rozdělení disku byla změněna.

en: unsupported label '%s'
cs: nepodporovaný popis „%s“

en: Id  Name
cs: Id  Název

en: unrecognized partition table type
cs: nerozpoznaný typ tabulky rozdělení disku

en: Cannot get size of %s
cs: Nelze zjistit velikost %s

en: total: %ju blocks
cs: celkový počet bloků: %'ju

en: no disk device specified
cs: žádné diskové zařízení nebylo zadáno

en: toggle boot flags is unsupported for Hybrid GPT/MBR
cs: přepínání příznaku zaveditelnosti není na hybridním GPT/MBR podporováno

en: cannot switch to PMBR
cs: nelze přepnout do PMBR

en: Activation is unsupported for GPT -- entering nested PMBR.
cs: Aktivace není na GPT podporována – vstupuje se do zanořené PMBR.

en: toggle boot flags is supported for MBR or PMBR only
cs: přepínání příznaku zaveditelnosti je podporováno jen na MBR a PMBR

en: failed to parse partition number
cs: rozbor čísla oddílu selhal

en: %s: partition %d: failed to toggle bootable flag
cs: %s: oddíl %d: přepnutí příznaku zaveditelnosti selhalo

en: %s: partition %zu: failed to delete
cs: %s: oddíl %zu: odstraňování selhalo

en: partition number must be a positive number
cs: číslo oddílu musí být kladné číslo

en: unexpected arguments
cs: neočekávané argumenty

en: %s: does not contain a recognized partition table
cs: %s: neobsahuje známou tabulku rozdělení disku

en: failed to allocate dump struct
cs: alokace exportní struktury selhala

en: %s: failed to dump partition table
cs: %s: tabulku rozdělení disku se nepodařilo vyexportovat

en: %s: no partition table found
cs: %s: nalezena žádná tabulka rozdělení disku

en: %s: partition %zu: partition table contains only %zu partitions
cs: %s: oddíl %zu: tabulka rozdělení disku obsahuje jen %zu oddílů

en: %s: partition %zu: partition is unused
cs: %s: oddíl %zu: oddíl není nevyužit

en: no partition number specified
cs: žádné číslo oddílu nebylo zadáno

en: %s: partition %zu: failed to get partition type
cs: %s: oddíl %zu: získání typu oddílu selhalo

en: failed to parse %s partition type '%s'
cs: nezdařilo se rozebrat typ oddílu %s „%s“

en: %s: partition %zu: failed to set partition type
cs: %s: oddíl %zu: nastavení typu oddílu selhalo

en: %s: partition %zu: failed to get partition UUID
cs: %s: oddíl %zu: nepodařilo se získat UUID oddílu

en: failed to allocate partition object
cs: alokace objektu oddílu selhala

en: %s: partition %zu: failed to set partition UUID
cs: %s: oddíl %zu: nepodařilo se nastavit UUID oddílu

en: %s: partition %zu: failed to get partition name
cs: %s: oddíl %zu: nepodařilo se získat název oddílu

en: %s: partition %zu: failed to set partition name
cs: %s: oddíl %zu: nepodařilo se nastavit název oddílu

en: %s: partition %zu: failed to set partition attributes
cs: %s: oddíl %zu: nepodařilo se nastavit atributy oddílu

en: failed to gather unpartitioned space
cs: nealokovaný prostor se nepodařilo sesbírat

en: Discarding region %<PRIu64>-%<PRIu64>
cs: Zahazuje se rozsah %<PRIu64>–%<PRIu64>

en: %s: failed to set disklabel ID
cs: %s: nastavení ID popisu disku selhalo

en: no relocate operation specified
cs: nezadána žádná operace přesunu

en: unsupported relocation operation
cs: nepodporovaná operace přesunu

en:  Commands:
cs:  Příkazy:

en:    write    write table to disk and exit
cs:    write    uloží tabulku rozdělení disku a skončí

en:    quit     show new situation and wait for user's feedback before write
cs:    quit     zobrazí novou situaci a před zápisem počká na potvrzení uživatele

en:    abort    exit sfdisk shell
cs:    abort    ukončí příkazové prostředí sfdisku

en:    print    display the partition table
cs:    print    zobrazí tabulku rozdělení disku

en:    help     show this help text
cs:    help     zobrazí tuto nápovědu

en:    Ctrl-D   the same as 'quit'
cs:    Ctrl-D   stejné jako příkaz „quit“

en:  Input format:
cs:  Formát vstupu:

en:    <start>, <size>, <type>, <bootable>
cs:    <začátek>, <velikost>, <typ>, <zaveditelný>

en:    <start>  Beginning of the partition in sectors, or bytes if
                specified in the format <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                The default is the first free space.
cs:    <začátek>      Začátek oddílu v sektorech. Je-li zadán ve tvaru
                      <číslo>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}, pak se jedná o bajty. Výchozí
                      je první volné místo.

en:    <size>   Size of the partition in sectors, or bytes if
                specified in the format <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                The default is all available space.
cs:    <velikost>     Velikost oddílu v sektorech. Je-li zadána ve tvaru
                      <číslo>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}, pak se jedná o bajty. Výchozí
                      je veškeré dostupné místo.

en:    <type>   The partition type.  Default is a Linux data partition.
cs:    <typ>    Druh oddílu. Výchozí je linuxový datový oddíl.

en:             MBR: hex or L,S,Ex,X,U,R,V shortcuts.
cs:             MBR: šestnáctkové nebo zkratky L, S, Ex, X, U, R, V.

en:             GPT: UUID or L,S,H,U,R,V shortcuts.
cs:             GPT: UUID nebo zkratky L, S, H, U, R, V.

en:    <bootable>  Use '*' to mark an MBR partition as bootable.
cs:    <zaveditelný>  Označte pomocí „*“ MBR oddíl jako zaveditelný.

en:  Example:
cs:  Příklad:

en:    , 4G     Creates a 4GiB partition at default start offset.
cs:    , 4G     Vytvoří 4GiB oddíl na výchozí počáteční pozici.

en: unsupported command
cs: nepodporovaný příkaz

en: line %d: unsupported command
cs: řádek %d: nepodporovaný příkaz

en: The device contains '%s' signature and it may remain on the device. It is recommended to wipe the device with wipefs(8) or sfdisk --wipe, in order to avoid possible collisions.
cs: Zařízení obsahuje vzorec „%s“ a možná zůstane na zařízení. Doporučuje se vyčistit zařízení příkazem wipefs(8) nebo sfdisk --wipe, aby se předešlo možným kolizím.

en: The device contains '%s' signature and it may be removed by a write command. See sfdisk(8) man page and --wipe option for more details.
cs: Zařízení obsahuje vzorec „%s“ a příkazem k zápisu by mohl být odstraněn. Pro podrobnosti vizte manuál sfdisk(8) a přepínač --wipe).

en: failed to allocate partition name
cs: název oddílu se nepodařilo alokovat

en: failed to allocate script handler
cs: alokace obsluhy skriptu selhala

en: %s: cannot modify partition %d: no partition table was found
cs: %s: oddíl %d nelze změnit: žádná tabulka rozdělení disku nebyl nalezena

en: %s: cannot modify partition %d: partition table contains only %zu partitions
cs: %s: oddíl %d nelze změnit: tabulka rozdělení disku obsahuje pouze %zu oddílů

en: warning: %s: partition %d is not defined yet
cs: pozor: %s: oddíl %d není ještě definován

en: 
    Welcome to sfdisk (%s).
cs: 
    Vítejte v sfdisku (%s).

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
cs: Ověřuje se, zda tento disk není právě používán…

en:  FAILED
cs:  SELHALO

en: This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    Umount all file systems, and swapoff all swap partitions on this disk.
    Use the --no-reread flag to suppress this check.
cs: Tento disk je právě používán - vytváření oddílů není dobrým
    nápadem. Odpojte všechny systémy souborů a pomocí swapoff deaktivujte
    všechny odkládací prostory na tomto disku. K potlačení této kontroly můžete
    použít přepínač --no-reread.

en: Use the --force flag to overrule all checks.
cs: Použijte přepínač --force k potlačení veškerých kontrol.

en: 
    Old situation:
cs: 
    Stará situace:

en: failed to set script header
cs: nastavení hlavičky skriptu selhalo

en: 
    sfdisk is going to create a new '%s' disk label.
    Use 'label: <name>' before you define a first partition
    to override the default.
cs: 
    sfdisk hodlá vytvořit nový „%s“ popis disku.
    Dříve než vytvoříte první oddíl, můžete výchozí hodnotu změnit pomocí
    „label: <název>“.

en: 
    Type 'help' to get more information.
cs: 
    Více informací získáte napsáním „help“.

en: All partitions used.
cs: Všechny oddíly jsou použity.

en: Unknown script header '%s' -- ignore.
cs: Neznámá hlavička skriptu „%s“ – ignoruje se.

en: Done.
cs: Hotovo.

en: Ignoring partition.
cs: Oddíl se ignoruje.

en: Ignoring last-lba script header.
cs: Ignoruje se hlavičku skriptu „last-lba“

en: Failed to apply script headers, disk label not created
cs: Hlavičky skriptu ne nepodařilo použít. Popis disku nebyl vytvořen

en: Failed to add #%zu partition
cs: Oddíl č. %zu se nepodařilo přidat

en: Script header accepted.
cs: Hlavička skriptu přijata.

en: Failed to apply script headers, disk label not created.
cs: Hlavičky skriptu ne nepodařilo použít. Popis disku nebyl vytvořen.

en: 
    New situation:
cs: 
    Nová situace:

en: Do you want to write this to disk?
cs: Uložit toto na disk?

en: Leaving.
cs: Opouští se.

en:  %1$s [options] <dev> [[-N] <part>]
     %1$s [options] <command>
cs:  %1$s [přepínače] <zařízení> [[-N] <oddíl>
     %1$s [přepínače] <příkaz>

en:  -A, --activate <dev> [<part> ...] list or set bootable (P)MBR partitions
cs:  -A, --activate <zařízení> [<oddíl> …]
                                       vypíše nebo nastaví zaveditelné oddíly (P)MBR

en:  -d, --dump <dev>                  dump partition table (usable for later input)
cs:  -d, --dump <zařízení>             exportuje tabulku rozdělení disku
                                       (použitelné později jako vstup)

en:  -J, --json <dev>                  dump partition table in JSON format
cs:  -J, --json <zařízení>             exportuje tabulku rozdělení disku v JSONu

en:  -B, --backup-pt-sectors <dev>     binary partition table backup (see -b and -O)
cs:  -B, --backup-pt-sectors <zařízení>
                                       binární záloha tabulky rozdělení disku
                                       (vize -b a -O)

en:  -g, --show-geometry [<dev> ...]   list geometry of all or specified devices
cs:  -g, --show-geometry [<zařízení> …]
                                       vypíše geometrii všech nebo zadaných zařízení

en:  -l, --list [<dev> ...]            list partitions of each device
cs:  -l, --list [<zařízení> …]         vypíše oddíly na každém zařízení

en:  -F, --list-free [<dev> ...]       list unpartitioned free areas of each device
cs:  -F, --list-free [<zařízení> …]    vypíše volné oblasti na každém zařízení

en:  -r, --reorder <dev>               fix partitions order (by start offset)
cs:  -r, --reorder <zařízení>          opraví řazení oddílů (podle pozice začátku)

en:  -s, --show-size [<dev> ...]       list sizes of all or specified devices
cs:  -s, --show-size [<zařízení> …]    vypíše velikosti všech nebo zadaných
                                       zařízení

en:  -T, --list-types                  print the recognized types (see -X)
cs:  -T, --list-types                  vypíše známé typy (vizte -X)

en:  -V, --verify [<dev> ...]          test whether partitions seem correct
cs:  -V, --verify [<zařízení> …]       zkontroluje, zda oddíly vypadají v pořádku

en:      --delete <dev> [<part> ...]   delete all or specified partitions
cs:      --delete <zařízení> [<oddíl> …]
                                       smaže všechny nebo uvedené oddíly

en:  --part-label <dev> <part> [<str>] print or change partition label
cs:  --part-label <zařízení> <oddíl> [<řetězec>]
                                      vypíše nebo změní název oddílu

en:  --part-type <dev> <part> [<type>] print or change partition type
cs:  --part-type <zařízení> <oddíl> [<typ>]
                                      vypíše nebo změní typ oddílu

en:  --part-uuid <dev> <part> [<uuid>] print or change partition uuid
cs:  --part-uuid <zařízení> <oddíl> [<UUID>]
                                      vypíše nebo změní UUID oddílu

en:  --part-attrs <dev> <part> [<str>] print or change partition attributes
cs:  --part-attrs <zařízení> <oddíl> [<řetězec>]
                                      vypíše nebo změní atributy oddílu

en:  --discard-free <dev>              discard (trim) unpartitioned areas
cs:  --discard-free <zařízení>         zahodí (trim) oblasti mimo oddíly

en:  --disk-id <dev> [<str>]           print or change disk label ID (UUID)
cs:  --disk-id <zařízení> [<řetězec>]  vypíše nebo změní ID disku (UUID)

en:  --relocate <oper> <dev>           move partition header
cs:  --relocate <operace> <zařízení>   přesune hlavičku oddílu

en:  <dev>                     device (usually disk) path
cs:  <zařízení>                cesta k zařízení (obvykle k disku)

en:  <part>                    partition number
cs:  <oddíl>                   číslo oddílu

en:  <type>                    partition type, GUID for GPT, hex for MBR
cs:  <typo>                    typ oddílu, GUID pro GPT, šestnáctkové číslo
                               pro MBR

en:  -a, --append              append partitions to existing partition table
cs:  -a, --append              připojí oddíly k existující tabulce rozdělení disku

en:  -b, --backup              backup partition table sectors (see -O)
cs:  -b, --backup              sektory záložní tabulky rozdělení disku (vize -O)

en:      --bytes               print SIZE in bytes rather than in human readable format
cs:      --bytes               velikosti vypisuje v bajtech namísto podobě vhodné
                               pro člověka

en:      --move-data[=<typescript>] move partition data after relocation (requires -N)
cs:      --move-data[=<soubor se záznamem>]
                                    po realokaci přesune data oddílu (vyžaduje -N)

en:      --move-use-fsync      use fsync after each write when move data
cs:      --move-use-fsync      při přesunu dat použije fsync za každým zápisem

en:  -f, --force               disable all consistency checking
cs:  -f, --force               vypne veškeré kontroly soudržnosti

en:      --color[=<when>]      colorize output (%s, %s or %s)
cs:      --color[=<kdy>]       obarví výstup (%s, %s nebo %s)

en:      --sector-size <size>  physical and logical sector size
cs:      --sector-size <velikost>
                               velikost fyzického a logického sektoru

en:  -N, --partno <num>        specify partition number
cs:  -N, --partno <číslo>      určuje číslo oddílu

en:  -n, --no-act              do everything except write to device
cs:  -n, --no-act              udělá vše kromě zápisu do zařízení

en:      --no-reread           do not check whether the device is in use
cs:      --no-reread           nekontroluje, zda-li se zařízení používá

en:      --no-tell-kernel      do not tell kernel about changes
cs:     --no-tell-kernel       neřekne jádru o změnách

en:  -O, --backup-file <path>  override default backup file name
cs:  -O, --backup-file <cesta> přebije výchozí název záložního souboru

en:  -o, --output <list>       output columns
cs:  -o, --output <seznam>     zobrazí zadané sloupce

en:  -q, --quiet               suppress extra info messages
cs:  -q, --quiet               potlačí informační hlášky

en:  -w, --wipe <mode>         wipe signatures (%s, %s or %s)
cs:  -w, --wipe <režim>        vymaže vzorce (%s, %s nebo %s)

en:  -X, --label <name>        specify label type (dos, gpt, ...)
cs:  -X, --label <název>       určuje název typu (dos, gpt, …)

en:  -Y, --label-nested <name> specify nested label type (dos, bsd)
cs:  -Y, --label-nested <název>
                               určuje typ vnořeného popisu (dos, bsd)

en:  -G, --show-pt-geometry    deprecated, alias to --show-geometry
cs:  -G, --show-pt-geometry    zastaralé, stejné jako --show-geometry

en:  -L, --Linux               deprecated, only for backward compatibility
cs:  -L, --Linux               zastaralé, pouze pro zpětnou kompatibilitu

en:  -u, --unit S              deprecated, only sector unit is supported
cs:  -u, --unit S              zastaralé, podporované jednotky jsou pouze sektory

en: %s is deprecated in favour of --part-type
cs: %s byl nahrazen přepínačem --part-type

en: --id is deprecated in favour of --part-type
cs: --id byl nahrazen přepínačem --part-type

en: --show-pt-geometry is no more implemented. Using --show-geometry.
cs: --show-pt-geometry již není implementováno. Použijte --show-geometry.

en: --Linux option is unnecessary and deprecated
cs: přepínač --Linux je zastaralý a již není třeba

en: unsupported unit '%c'
cs: nepodporovaná jednotka „%c“

en: --movedata requires -N
cs: přepínač --movedata vyžaduje přepínač -N

en: failed to parse UUID: %s
cs: UUID se nezdařilo rozebrat: %s

en: %s: failed to seek to swap UUID
cs: %s: přesun na UUID odkládacího prostoru selhal

en: %s: failed to write UUID
cs: %s: zápis UUID se nezdařil

en: %s: failed to seek to swap label
cs: %s: přesun na jmenovku odkládacího prostoru selhal

en: label is too long. Truncating it to '%s'
cs: jmenovka je příliš dlouhá. Zkrácena na „%s“

en: %s: failed to write label
cs: %s: chyba při zápisu jmenovky

en: Display or change the label or UUID of a swap area.
cs: Zobrazí nebo změní jmenovku nebo UUID odkládací oblasti.

en:  -L, --label <label> specify a new label
     -U, --uuid <uuid>   specify a new uuid
cs:  -L, --label <jmenovka> určuje novou jmenovku
     -U, --uuid <UUID>      určuje nové UUID

en: ignore -U (UUIDs are unsupported)
cs: ignoruje se -U (UUID není podporováno)

en: Try '%s --help' for more information.
cs: Více informací získáte příkazem „%s --help“.

en: 
    Usage:
cs: 
    Použití:

en: 
    Options:
cs: 
    Přepínače:

en: 
    Functions:
cs: 
    Funkce:

en: 
    Commands:
cs: 
    Příkazy:

en: 
    Arguments:
cs: 
    Argumenty:

en: 
    Available output columns:
cs: 
    Dostupné sloupce pro výstup:

en: 
    Default columns:
cs: 
    Výchozí sloupce:

en: list the available columns
cs: vypíše dostupné sloupce

en: display this help
cs: zobrazí tuto nápovědu

en: display version
cs: zobrazí verzi

en:  Values for %s may be followed by a suffix: KiB, MiB,
     GiB, TiB, PiB, EiB, ZiB, or YiB (where the "iB" is optional).
cs:  Hodnoty %s smí být následovány příponami: KiB, MiB,
     GiB, TiB, PiB, EiB, ZiB a YiB (část „iB“ není povinná)

en: 
    For more details see %s.
cs: 
    Podrobnosti naleznete v %s.

en: %s from %s
cs: %s z %s

en: %s from %s
cs: %s z %s

en: features:
cs: vlastnosti:

en: write error
cs: chyba při zápisu

en: colors are enabled by default
cs: barvy jsou ve výchozím nastavení zapnuty

en: colors are disabled by default
cs: barvy jsou ve výchozím nastavení vypnuty

en: failed to set the %s environment variable
cs: nepodařilo se nastavit proměnnou prostředí %s

en: fgetwc() failed
cs: funkce fgetwc() selhala

en: options %s%s and %s%s cannot be combined
cs: přepínače %s%s a %s%s nelze kombinovat

en: EFI System
cs: Systém EFI

en: MBR partition scheme
cs: Schéma oddílů MBR

en: Intel Fast Flash
cs: Rychlá flash Intelu

en: BIOS boot
cs: Startovací oddíl BIOSu

en: Sony boot partition
cs: Startovací oddíl Sony

en: Lenovo boot partition
cs: Startovací oddíl Lenova

en: PowerPC PReP boot
cs: PowerPC PReP Boot

en: ONIE boot
cs: Startovací oddíl ONIE

en: ONIE config
cs: Konfigurační oddíl ONIE

en: Microsoft reserved
cs: Vyhrazeno pro Microsoft

en: Microsoft basic data
cs: Základní data Microsoftu

en: Microsoft LDM metadata
cs: LDM metadata Microsoftu

en: Microsoft LDM data
cs: LDM data Microsoftu

en: Windows recovery environment
cs: Prostředí obnovy Windows

en: IBM General Parallel Fs
cs: Obecný paralelní systém IBM

en: Microsoft Storage Spaces
cs: Storage Spaces Microsoftu

en: HP-UX data
cs: Data systému HP-UX

en: HP-UX service
cs: Služba systému HP-UX

en: Linux filesystem
cs: Souborový systém Linuxu

en: Linux server data
cs: Serverová data Linuxu

en: Linux root (x86)
cs: Kořen Linuxu (x86)

en: Linux root (x86-64)
cs: Kořen Linuxu (x86-64)

en: Linux root (Alpha)
cs: Kořen Linuxu (Alpha)

en: Linux root (ARC)
cs: Kořen Linuxu (ARC)

en: Linux root (ARM)
cs: Kořen Linuxu (ARM)

en: Linux root (ARM-64)
cs: Kořen Linuxu (ARM-64)

en: Linux root (IA-64)
cs: Kořen Linuxu (IA-64)

en: Linux root (LoongArch-64)
cs: Kořen Linuxu (LoongArch-64)

en: Linux root (MIPS-32 LE)
cs: Kořen Linuxu (MIPS-32 LE)

en: Linux root (MIPS-64 LE)
cs: Kořen Linuxu (MIPS-64 LE)

en: Linux root (HPPA/PARISC)
cs: Kořen Linuxu (HPPA/PARISC)

en: Linux root (PPC)
cs: Kořen Linuxu (PowerPC)

en: Linux root (PPC64)
cs: Kořen Linuxu (PowerPC-64)

en: Linux root (PPC64LE)
cs: Kořen Linuxu (PowerPC-64 LE)

en: Linux root (RISC-V-32)
cs: Kořen Linuxu (RISC-V-32)

en: Linux root (RISC-V-64)
cs: Kořen Linuxu (RISC-V-64)

en: Linux root (S390)
cs: Kořen Linuxu (System/390)

en: Linux root (S390X)
cs: Kořen Linuxu (System/390-64)

en: Linux root (TILE-Gx)
cs: Kořen Linuxu (TILE-Gx)

en: Linux reserved
cs: Vyhrazeno Linuxu

en: Linux home
cs: Domovské adresáře Linuxu

en: Linux variable data
cs: Proměnná data Linuxu

en: Linux temporary data
cs: Dočasná data Linuxu

en: Linux /usr (x86)
cs: /usr Linuxu (x86)

en: Linux /usr (x86-64)
cs: /usr Linuxu (x86-64)

en: Linux /usr (Alpha)
cs: /usr Linuxu (Alpha)

en: Linux /usr (ARC)
cs: /usr Linuxu (ARC)

en: Linux /usr (ARM)
cs: /usr Linuxu (ARM)

en: Linux /usr (ARM-64)
cs: /usr Linuxu (ARM-64)

en: Linux /usr (IA-64)
cs: /usr Linuxu (IA-64)

en: Linux /usr (LoongArch-64)
cs: /usr Linuxu (LoongArch-64)

en: Linux /usr (MIPS-32 LE)
cs: /usr Linuxu (MIPS-32 LE)

en: Linux /usr (MIPS-64 LE)
cs: /usr Linuxu (MIPS-64 LE)

en: Linux /usr (HPPA/PARISC)
cs: /usr Linuxu (HPPA/PARISC)

en: Linux /usr (PPC)
cs: /usr Linuxu (PowerPC)

en: Linux /usr (PPC64)
cs: /usr Linuxu (PowerPC-64)

en: Linux /usr (PPC64LE)
cs: /usr Linuxu (PowerPC-64 LE)

en: Linux /usr (RISC-V-32)
cs: /usr Linuxu (RISC-V-32)

en: Linux /usr (RISC-V-64)
cs: /usr Linuxu (RISC-V-64)

en: Linux /usr (S390)
cs: /usr Linuxu (System/390)

en: Linux /usr (S390X)
cs: /usr Linuxu (System/390-64)

en: Linux /usr (TILE-Gx)
cs: /usr Linuxu (TILE-Gx)

en: Linux root verity (x86)
cs: Verity kořenu Linuxu (x86)

en: Linux root verity (x86-64)
cs: Verity kořenu Linuxu (x86-64)

en: Linux root verity (Alpha)
cs: Verity kořenu Linuxu (Alpha)

en: Linux root verity (ARC)
cs: Verity kořenu Linuxu (ARC)

en: Linux root verity (ARM)
cs: Verity kořenu Linuxu (ARM)

en: Linux root verity (ARM-64)
cs: Verity kořenu Linuxu (ARM-64)

en: Linux root verity (IA-64)
cs: Verity kořenu Linuxu (IA-64)

en: Linux root verity (LoongArch-64)
cs: Verity kořenu Linuxu (LoongArch-64)

en: Linux root verity (MIPS-32 LE)
cs: Verity kořenu Linuxu (MIPS-32 LE)

en: Linux root verity (MIPS-64 LE)
cs: Verity kořenu Linuxu (MIPS-64 LE)

en: Linux root verity (HPPA/PARISC)
cs: Verity kořenu Linuxu (HPPA/PARISC)

en: Linux root verity (PPC)
cs: Verity kořenu Linuxu (PowerPC)

en: Linux root verity (PPC64)
cs: Verity kořenu Linuxu (PowerPC-64)

en: Linux root verity (PPC64LE)
cs: Verity kořenu Linuxu (PowerPC-64 LE)

en: Linux root verity (RISC-V-32)
cs: Verity kořenu Linuxu (RISC-V-32)

en: Linux root verity (RISC-V-64)
cs: Verity kořenu Linuxu (RISC-V-64)

en: Linux root verity (S390)
cs: Verity kořenu Linuxu (System/390)

en: Linux root verity (S390X)
cs: Verity kořenu Linuxu (System/390-64)

en: Linux root verity (TILE-Gx)
cs: Verity kořenu Linuxu (TILE-Gx)

en: Linux /usr verity (x86)
cs: Verity /usr Linuxu (x86)

en: Linux /usr verity (x86-64)
cs: Verity /usr Linuxu (x86-64)

en: Linux /usr verity (Alpha)
cs: Verity /usr Linuxu (Alpha)

en: Linux /usr verity (ARC)
cs: Verity /usr Linuxu (ARC)

en: Linux /usr verity (ARM)
cs: Verity /usr Linuxu (ARM)

en: Linux /usr verity (ARM-64)
cs: Verity /usr Linuxu (ARM-64)

en: Linux /usr verity (IA-64)
cs: Verity /usr Linuxu (IA-64)

en: Linux /usr verity (LoongArch-64)
cs: Verity /usr Linuxu (LoongArch-64)

en: Linux /usr verity (MIPS-32 LE)
cs: Verity /usr Linuxu (MIPS-32 LE)

en: Linux /usr verity (MIPS-64 LE)
cs: Verity /usr Linuxu (MIPS-64 LE)

en: Linux /usr verity (HPPA/PARISC)
cs: Verity /usr Linuxu (HPPA/PARISC)

en: Linux /usr verity (PPC)
cs: Verity /usr Linuxu (PowerPC)

en: Linux /usr verity (PPC64)
cs: Verity /usr Linuxu (PowerPC-64)

en: Linux /usr verity (PPC64LE)
cs: Verity /usr Linuxu (PowerPC-64 LE)

en: Linux /usr verity (RISC-V-32)
cs: Verity /usr Linuxu (RISC-V-32)

en: Linux /usr verity (RISC-V-64)
cs: Verity /usr Linuxu (RISC-V-64)

en: Linux /usr verity (S390)
cs: Verity /usr Linuxu (System/390)

en: Linux /usr verity (S390X)
cs: Verity /usr Linuxu (System/390-64)

en: Linux /usr verity (TILE-Gx)
cs: Verity /usr Linuxu (TILE-Gx)

en: Linux root verity sign. (x86)
cs: Verity podpis kořenu Linuxu (x86)

en: Linux root verity sign. (x86-64)
cs: Verity podpis kořenu Linuxu (x86-64)

en: Linux root verity sign. (Alpha)
cs: Verity podpis kořenu Linuxu (Alpha)

en: Linux root verity sign. (ARC)
cs: Verity podpis kořenu Linuxu (ARC)

en: Linux root verity sign. (ARM)
cs: Verity podpis kořenu Linuxu (ARM)

en: Linux root verity sign. (ARM-64)
cs: Verity podpis kořenu Linuxu (ARM-64)

en: Linux root verity sign. (IA-64)
cs: Verity podpis kořenu Linuxu (IA-64)

en: Linux root verity sign. (LoongArch-64)
cs: Verity podpis kořenu Linuxu (LoongArch-64)

en: Linux root verity sign. (MIPS-32 LE)
cs: Verity podpis kořenu Linuxu (MIPS-32 LE)

en: Linux root verity sign. (MIPS-64 LE)
cs: Verity podpis kořenu Linuxu (MIPS-64 LE)

en: Linux root verity sign. (HPPA/PARISC)
cs: Verity podpis kořenu Linuxu (HPPA/PARISC)

en: Linux root verity sign. (PPC)
cs: Verity podpis kořenu Linuxu (PowerPC)

en: Linux root verity sign. (PPC64)
cs: Verity podpis kořenu Linuxu (PowerPC-64)

en: Linux root verity sign. (PPC64LE)
cs: Verity podpis kořenu Linuxu (PowerPC-64 LE)

en: Linux root verity sign. (RISC-V-32)
cs: Verity podpis kořenu Linuxu (RISC-V-32)

en: Linux root verity sign. (RISC-V-64)
cs: Verity podpis kořenu Linuxu (RISC-V-64)

en: Linux root verity sign. (S390)
cs: Verity podpis kořenu Linuxu (System/390)

en: Linux root verity sign. (S390X)
cs: Verity podpis kořenu Linuxu (System/390-64)

en: Linux root verity sign. (TILE-Gx)
cs: Verity podpis kořenu Linuxu (TILE-Gx)

en: Linux /usr verity sign. (x86)
cs: Verity podpis /usr Linuxu (x86)

en: Linux /usr verity sign. (x86-64)
cs: Verity podpis /usr Linuxu (x86-64)

en: Linux /usr verity sign. (Alpha)
cs: Verity podpis /usr Linuxu (Alpha)

en: Linux /usr verity sign. (ARC)
cs: Verity podpis /usr Linuxu (ARC)

en: Linux /usr verity sign. (ARM)
cs: Verity podpis /usr Linuxu (ARM)

en: Linux /usr verity sign. (ARM-64)
cs: Verity podpis /usr Linuxu (ARM-64)

en: Linux /usr verity sign. (IA-64)
cs: Verity podpis /usr Linuxu (IA-64)

en: Linux /usr verity sign. (LoongArch-64)
cs: Verity podpis /usr Linuxu (LoongArch-64)

en: Linux /usr verity sign. (MIPS-32 LE)
cs: Verity podpis /usr Linuxu (MIPS-32 LE)

en: Linux /usr verity sign. (MIPS-64 LE)
cs: Verity podpis /usr Linuxu (MIPS-64 LE)

en: Linux /usr verity sign. (HPPA/PARISC)
cs: Verity podpis /usr Linuxu (HPPA/PARISC)

en: Linux /usr verity sign. (PPC)
cs: Verity podpis /usr Linuxu (PowerPC)

en: Linux /usr verity sign. (PPC64)
cs: Verity podpis /usr Linuxu (PowerPC-64)

en: Linux /usr verity sign. (PPC64LE)
cs: Verity podpis /usr Linuxu (PowerPC-64 LE)

en: Linux /usr verity sign. (RISC-V-32)
cs: Verity podpis /usr Linuxu (RISC-V-32)

en: Linux /usr verity sign. (RISC-V-64)
cs: Verity podpis /usr Linuxu (RISC-V-64)

en: Linux /usr verity sign. (S390)
cs: Verity podpis /usr Linuxu (System/390)

en: Linux /usr verity sign. (S390X)
cs: Verity podpis /usr Linuxu (System/390-64)

en: Linux /usr verity sign. (TILE-Gx)
cs: Verity podpis /usr Linuxu (TILE-Gx)

en: Linux extended boot
cs: Linux rozšířený zaveditelný

en: Linux user's home
cs: Domovské adresáře uživatelů Linuxu

en: FreeBSD data
cs: Data FreeBSD

en: FreeBSD boot
cs: Startovací oddíl FreeBSD

en: FreeBSD swap
cs: Odkládací oddíl FreeBSD

en: FreeBSD UFS
cs: UFS FreeBSD

en: FreeBSD ZFS
cs: ZFS FreeBSD

en: FreeBSD Vinum
cs: Vinum FreeBSD

en: Apple HFS/HFS+
cs: HFS/HFS+ Applu

en: Apple APFS
cs: APFS Applu

en: Apple UFS
cs: UFS Applu

en: Apple RAID
cs: RAID Applu

en: Apple RAID offline
cs: Odpojený RAID Applu

en: Apple boot
cs: Startovací oddíl Applu

en: Apple label
cs: Popis Applu

en: Apple TV recovery
cs: Obnova televize Applu

en: Apple Core storage
cs: Úložiště Core Applu

en: Apple Silicon boot
cs: Startovací oddíl Apple Silicon

en: Apple Silicon recovery
cs: Obnova Apple Silicon

en: Solaris boot
cs: Zavaděč Solarisu

en: Solaris root
cs: Kořenový systém Solarisu

en: ZFS pool member
cs: Člen ZFS

en: Solaris swap
cs: Odkládací oddíl Solarisu

en: Solaris backup
cs: Záloha Solarisu

en: Solaris /var
cs: /var Solarisu

en: Solaris /home
cs: /home Solarisu

en: Solaris alternate sector
cs: Náhradní sektor Solarisu

en: Solaris reserved 1
cs: Vyhrazeno pro Solaris (1)

en: Solaris reserved 2
cs: Vyhrazeno pro Solaris (2)

en: Solaris reserved 3
cs: Vyhrazeno pro Solaris (3)

en: Solaris reserved 4
cs: Vyhrazeno pro Solaris (4)

en: Solaris reserved 5
cs: Vyhrazeno pro Solaris (5)

en: NetBSD swap
cs: Odkládací oddíl NetBSD

en: NetBSD FFS
cs: FFS NetBSD

en: NetBSD LFS
cs: LFS NetBSD

en: NetBSD concatenated
cs: Zřetězené NetBSD

en: NetBSD encrypted
cs: Šifrované NetBSD

en: NetBSD RAID
cs: RAID NetBSD

en: ChromeOS kernel
cs: Jádro ChromeOS

en: ChromeOS root fs
cs: Kořenový systém ChromeOS

en: ChromeOS reserved
cs: Vyhrazeno pro ChromeOS

en: ChromeOS firmware
cs: Firmware ChromeOS

en: ChromeOS miniOS
cs: MiniOS ChromeOS

en: ChromeOS hibernate
cs: Uspávací oblast ChromeOS

en: MidnightBSD data
cs: Data MidnightBSD

en: MidnightBSD boot
cs: Startovací oddíl MidnightBSD

en: MidnightBSD swap
cs: Odkládací oddíl MidnightBSD

en: MidnightBSD UFS
cs: UFS MidnightBSD

en: MidnightBSD ZFS
cs: ZFS MidnightBSD

en: MidnightBSD Vinum
cs: Vinum MidnightBSD

en: Ceph Journal
cs: Žurnál Cephu

en: Ceph Encrypted Journal
cs: Šifrovaný žurnál Cephu

en: Ceph OSD
cs: OSD Cephu

en: Ceph crypt OSD
cs: Šifrovaný OSD Cephu

en: Ceph disk in creation
cs: Vytváří se cephový disk

en: Ceph crypt disk in creation
cs: Vytváří se šifrovaný cephový disk

en: VMware Diagnostic
cs: Diagnostika VMware

en: VMware Virtual SAN
cs: Virtuální SAN VMware

en: VMware Reserved
cs: Vyhrazeno pro VMware

en: OpenBSD data
cs: Data OpenBSD

en: QNX6 file system
cs: Souborový systém QNX6

en: Plan 9 partition
cs: Oddíl Plan 9

en: HiFive FSBL
cs: FSBL HiFive

en: HiFive BBL
cs: BBL HiFive

en: Haiku BFS
cs: BFS Haiku

en: Marvell Armada 3700 Boot partition
cs: Zaváděcí oddíl Armady 3700 od Marvellu

en: DragonFlyBSD Label32
cs: Label32 DragonFlyBSD

en: DragonFlyBSD Swap
cs: Swap DragonFlyBSD

en: DragonFlyBSD UFS1
cs: UFS1 DragonFlyBSD

en: DragonFlyBSD Vinum
cs: Vinum DragonFlyBSD

en: DragonFlyBSD CCD
cs: CCD DragonFlyBSD

en: DragonFlyBSD Label64
cs: Label64 DragonFlyBSD

en: DragonFlyBSD Legacy
cs: Zastaralý DragonFlyBSD

en: DragonFlyBSD HAMMER
cs: HAMMER DragonFlyBSD

en: DragonFlyBSD HAMMER2
cs: HAMMER2 DragonFlyBSD

en: U-Boot environment
cs: Prostředí U-Boot

en: Atari TOS basic data
cs: Základní data Atari TOS

en: Atari TOS raw data (XHDI)
cs: Syrová data Atari TOS (XHDI)

en: Minix filesystem
cs: Souborový systém Minixu

en: Empty
cs: Prázdný prostor

en: Extended
cs: Rozšířený

en: AIX bootable
cs: AIX startovací

en: OS/2 Boot Manager
cs: OS/2 zavaděč

en: W95 Ext'd (LBA)
cs: W95 Rozš. (LBA)

en: Hidden FAT12
cs: Skrytá FAT12

en: Hidden FAT16 <32M
cs: Skrytá FAT16 <32M

en: Hidden FAT16
cs: Skrytá FAT16

en: Hidden HPFS/NTFS
cs: Skrytá HPFS/NTFS

en: Hidden W95 FAT32
cs: Skrytá W95 FAT32

en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
cs: Skrytá W95 FAT32 (LBA)

en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
cs: Skrytá W95 FAT16 (LBA)

en: Hidden NTFS WinRE
cs: Skrytá NTFS WinRE

en: QNX4.x 2nd part
cs: QNX4.x 2. část

en: QNX4.x 3rd part
cs: QNX4.x 3. část

en: GNU HURD or SysV
cs: GNU HURD či SysV

en: Novell Netware 286
cs: Novell NetWare 286

en: Novell Netware 386
cs: Novell NetWare 386

en: Old Minix
cs: Starý Minix

en: Minix / old Linux
cs: Minix / starý Linux

en: Linux swap / Solaris
cs: Linux swap/Solaris

en: OS/2 hidden or Intel hibernation
cs: Skrytý OS/2 nebo hibernace Intelu

en: Linux extended
cs: Linux rozšířený

en: NTFS volume set
cs: NTFS svazek

en: IBM Thinkpad hibernation
cs: IBM Thinkpad hibernace

en: Darwin boot
cs: Darwin zaveditelný

en: HFS / HFS+
cs: HFS/HFS+

en: BSDI fs
cs: BSDI SS

en: Boot Wizard hidden
cs: Skrytý Boot Wizard

en: Acronis FAT32 LBA
cs: Acronis FAT32 (LBA)

en: Non-FS data
cs: data mimo SS

en: CP/M / CTOS / ...
cs: CP/M / CTOS / …

en: DOS R/O
cs: DOS pro čtení

en: BeOS fs
cs: BeOS SS

en: Linux/PA-RISC boot
cs: zavaděč Linux/PA-RISCu

en: DOS secondary
cs: DOS sekundární

en: EBBR protective
cs: Chráněný EBBR

en: Linux raid autodetect
cs: Linux RAID samorozpoznatelný

en: warning: %s is misaligned
cs: pozor: %s není správně zarovnáno

en: unsupported lock mode: %s
cs: nepodporovaný režim zamykání: %s

en: %s: %s: device already locked, waiting to get lock ...
cs: %s: %s: zařízení je již zamknuto, čeká se na zámek…

en: %s: device already locked
cs: %s: zařízení je již připojeno

en: %s: failed to get lock
cs: %s: zámek se nepodařilo získat

en: capget failed
cs: volání capget selhalo

en: capset failed
cs: volání capset selhalo

en: prctl(PR_CAP_AMBIENT) failed
cs: volání prctl(PR_CAP_AMBIENT) selhalo

en: unsupported color mode: %s
cs: nepodporovaný režim barev: %s

en: Selected partition %ju
cs: Vybrán oddíl %ju

en: No partition is defined yet!
cs: Ještě nejsou definovány žádné oddíly!

en: No free partition available!
cs: Nejsou žádné volné sektory!

en: Partition number
cs: Číslo oddílu

en: Created a new partition %d of type '%s' and of size %s.
cs: Vytvořen nový oddíl %d typu „%s“ o velikosti %s.

en: Partition %zd: has invalid starting sector 0.
cs: Diskový oddíl %zd má chybný počáteční sektor 0.

en: There is no *BSD partition on %s.
cs: Na %s se nenachází žádný *BSD oddíl.

en: First cylinder
cs: První cylindr

en: Last cylinder, +/-cylinders or +/-size{K,M,G,T,P}
cs: Poslední cylindr, +/-cylindrů nebo +/-velikost{K,M,G,T,P}

en: Last sector, +/-sectors or +/-size{K,M,G,T,P}
cs: Poslední sektor, +/-sektorů nebo +/-velikost{K,M,G,T,P}

en: The device %s does not contain BSD disklabel.
cs: Zařízení %s neobsahuje žádný BSD popis disku.

en: Do you want to create a BSD disklabel?
cs: Chcete vytvořit BSD popis disku?

en: Packname
cs: Název svazku

en: Flags
cs: Příznaky

en:  removable
cs:  výměnný

en:  badsect
cs:  chybnýsekt

en: Bytes/Sector
cs: Bajtů/sektor

en: Tracks/Cylinder
cs: Stop/cylindr

en: Sectors/Cylinder
cs: Sektorů/cylindr

en: Cylinders
cs: Cylindry

en: Rpm
cs: o/m

en: Interleave
cs: Prokládání

en: Trackskew
cs: Zakřivení stopy

en: Cylinderskew
cs: Zakřivení cylindru

en: Headswitch
cs: Přesun hlavy

en: Track-to-track seek
cs: Posun stopa-stopa

en: bytes/sector
cs: bajtů/sektor

en: sectors/track
cs: sektorů/stopu

en: tracks/cylinder
cs: stop/cylindr

en: cylinders
cs: cylindry

en: sectors/cylinder
cs: sektorů/cylindr

en: rpm
cs: o/m

en: interleave
cs: prokládání

en: trackskew
cs: zakřivení stopy

en: cylinderskew
cs: zakřivení cylindru

en: headswitch
cs: přesun hlavy

en: track-to-track seek
cs: posun stopa-stopa

en: The bootstrap file %s successfully loaded.
cs: Soubor se zavaděčem %s byl úspěšně načten.

en: Bootstrap: %1$sboot -> boot%1$s (default %1$s)
cs: Zavaděč: %1$sstart -> start%1$s (výchozí %1$s)

en: Bootstrap overlaps with disklabel!
cs: Zavaděč přesahuje do tabulky rozdělení disku!

en: Bootstrap installed on %s.
cs: Zavaděč instalován na %s.

en: Too many partitions (%d, maximum is %d).
cs: Příliš mnoho oddílů (%d, maximum je %d).

en: Disklabel written to %s.  (Don't forget to write the %s disklabel too.)
cs: Popis disku zaps8n do %s. (Nezapomeňte zapsat také popis disku %s.)

en: Disklabel written to %s.
cs: Popis disku zapsán do %s.

en: Syncing disks.
cs: Synchronizují se disky.

en: BSD label is not nested within a DOS partition.
cs: BSD popis disku není zanořen do dosového oddílu.

en: BSD partition '%c' linked to DOS partition %zu.
cs: BSD oddíl „%c“ propojen na dosový oddíl %zu.

en: Fsize
cs: Fragment

en: Bsize
cs: Blok

en: Cpg
cs: C/S

en: %s: fsync device failed
cs: %s: synchronizace zařízení selhala

en: %s: close device failed
cs: %s: uzavření zařízení selhalo

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
cs: Volám ioctl() pro znovunačtení tabulky rozdělení disku.

en: Re-reading the partition table failed.
cs: Opětovné načtení tabulky rozdělení disku selhalo.

en: The kernel still uses the old table. The new table will be used at the next reboot or after you run partprobe(8) or partx(8).
cs: Jádro stále používá starou tabulku. Nová tabulka se použije až po příštím restartu nebo po té, co spustíte partprobe(8) nebo partx(8).

en: Failed to remove partition %zu from system
cs: Ze systému se nepodařilo odstranit oddíl %zu

en: Failed to update system information about partition %zu
cs: Systémové údaje o oddílu %zu se nepodařilo zaktualizovat

en: Failed to add partition %zu to system
cs: Do systému se nepodařilo přidat oddíl %zu

en: The kernel still uses the old partitions. The new table will be used at the next reboot.
cs: Jádro stále používá staré oddíly. Nová tabulka se použije až po příštím restartu.

en: cylinder | cylinders
cs[0]: cylindr
cs[1]: cylindry
cs[2]: cylindrů

en: sector | sectors
cs[0]: sektor
cs[1]: sektory
cs[2]: sektorů

en: Incomplete geometry setting.
cs: Neúplné nastavení geometrie.

en: All primary partitions have been defined already.
cs: Již jsou definovány všechny primární oddíly.

en: Primary partition not available.
cs: Žádný primární oddíl není dostupný.

en: Failed to read extended partition table (offset=%ju)
cs: Rozšířenou tabulku rozdělení disku se nepodařilo načíst (pozice=%ju)

en: You can set geometry from the extra functions menu.
cs: Geometrii můžete nastavit z nabídky rozšiřujících funkcí.

en: DOS-compatible mode is deprecated.
cs: Režim kompatibility s DOSem je zastaralý.

en: The device presents a logical sector size that is smaller than the physical sector size. Aligning to a physical sector (or optimal I/O) size boundary is recommended, or performance may be impacted.
cs: Zařízení uvádí, že velikost logického sektoru je menší než velikost sektoru fyzického. Doporučuje se dodržet zarovnání na hranice fyzických sektorů (nebo bloků optimálních pro I/O). V opačném případě může utrpět výkon.

en: Cylinders as display units are deprecated.
cs: Zobrazování hodnot v cylindrech vyšlo z módy.

en: The size of this disk is %s (%ju bytes). DOS partition table format cannot be used on drives for volumes larger than %lu bytes for %lu-byte sectors. Use GUID partition table format (GPT).
cs: Velikost tohoto disku je %s (%'ju bajtů). Tabulka rozdělení disku typu DOS nemůže být použita na jednotkách svazků větších než %'lu bajtů při %lubajtových sektorech. Použijte tabulku rozdělení disku typu GUID (GPT).

en: Bad offset in primary extended partition.
cs: Chybný posun v primárním rozšířeném oddílu.

en: Omitting partitions after #%zu. They will be deleted if you save this partition table.
cs: Oddíly po čísle %zu budou vynechány. Pokud tuto tabulku rozdělení disku uložíte, budou ztraceny.

en: Extra link pointer in partition table %zu.
cs: Nadbytečný ukazatel na odkaz v tabulce rozdělení disku %zu.

en: Ignoring extra data in partition table %zu.
cs: Nadbytečná data v tabulce rozdělení disku %zu ignorována.

en: omitting empty partition (%zu)
cs: vynechávám prázdný oddíl (%zu)

en: Created a new DOS (MBR) disklabel with disk identifier 0x%08x.
cs: Vytvořena nová dosová tabulka rozdělení disku (MBR) s identifikátorem 0x%08x.

en: Enter the new disk identifier
cs: Zadejte nový identifikátor disku

en: Incorrect value.
cs: Nesprávná hodnota.

en: Disk identifier changed from 0x%08x to 0x%08x.
cs: Identifikátor disku změněn z 0x%08x na 0x%08x.

en: Ignoring extra extended partition %zu
cs: Nadbytečný rozšířený oddíl %zu ignorován

en: Invalid flag 0x%02x%02x of EBR (for partition %zu) will be corrected by w(rite).
cs: Chybný příznak 0x%02x%02x EBR (pro oddíl %zu) bude opraven zápisem(w).

en: Start sector %ju out of range.
cs: Začáteční sektoru%ju je mimo meze.

en: Partition %zu is already defined.  Delete it before re-adding it.
cs: Oddíl %zu je již definován. Před opětovným vytvořením jej musíte nejprve smazat.

en: No free sectors available.
cs: Nejsou žádné volné sektory.

en: Sector %ju is already allocated.
cs: Sektor %ju je již alokován.

en: Adding logical partition %zu
cs: Přidává se logický oddíl %zu

en: Partition %zu: contains sector 0
cs: Oddíl %zu: obsahuje sektor 0

en: Partition %zu: head %d greater than maximum %d
cs: Oddíl %zu: hlava %d má větší číslo než je maximum %d

en: Partition %zu: sector %d greater than maximum %ju
cs: Oddíl %zu: sektor %d má větší číslo než je maximum %ju

en: Partition %zu: cylinder %d greater than maximum %ju
cs: Oddíl %zu: cylindr %d má větší číslo než je maximum %ju

en: Partition %zu: LBA sector %u disagrees with C/H/S calculated sector %u
cs: Oddíl %zu: LBA sektor %u nesouhlasí s vypočteným C/H/S sektorem %u

en: Partition %zu: different physical/logical beginnings (non-Linux?): phys=(%d, %d, %d), logical=(%d, %d, %d)
cs: Oddíl %zu: rozdílný fyzický a logický začátek (nelinuxový?): fyzický=(%d, %d, %d), logický=(%d, %d, %d)

en: Partition %zu: different physical/logical endings: phys=(%d, %d, %d), logical=(%d, %d, %d)
cs: Oddíl %zu: rozdílný fyzický a logický konec: fyzický=(%d, %d, %d), logický=(%d, %d, %d)

en: Partition %zu: does not end on cylinder boundary.
cs: Oddíl %zu: nekončí na hranici cylindru.

en: Partition %zu: bad start-of-data.
cs: Oddíl %zu: chybný počátek dat.

en: Partition %zu: overlaps partition %zu.
cs: Oddíl %zu: přesahuje do oddílu %zu.

en: Partition %zu: empty.
cs: Oddíl %zu: je prázdný.

en: Logical partition %zu: not entirely in partition %zu.
cs: Logický oddíl %zu: zasahuje mimo oddíl %zu.

en: No errors detected.
cs: Žádné chyby neobjeveny.

en: Total allocated sectors %ju greater than the maximum %ju.
cs: Celkový počet alokovaných sektorů %'ju je větší než maximum %'ju.

en: Remaining %ju unallocated %ld-byte sectors.
cs: Zbývá %'ju nealokovaných %ldbajtových sektorů.

en: %d error detected. | %d errors detected.
cs[0]: Objevena %d chyba.
cs[1]: Objeveny %d chyby.
cs[2]: Objeveno %d chyb.

en: The maximum number of partitions has been created.
cs: Již je vytvořeno maximální množství oddílů.

en: Extended partition already exists.
cs: Rozšířený oddíl již existuje.

en: Extended partition does not exists. Failed to add logical partition.
cs: Rozšířený oddíl neexistuje. Přidání logického oddílu selhalo.

en: All primary partitions are in use.
cs: Všechny primární oddíly jsou obsazeny.

en: All space for primary partitions is in use.
cs: Veškerý prostor for primární oddíly je již použit.

note: TRANSLATORS: Try to keep this within 80 characters.
en: To create more partitions, first replace a primary with an extended partition.
cs: Chcete-li více oddílů, nejprve nahraďte primární oddíl oddílem rozšířeným.

en: Partition type
cs: Typ oddílu

en: %u primary, %d extended, %u free
cs: %u primární, %d rozšířený, %u volný

en: primary
cs: primární

en: extended
cs: rozšířený

en: container for logical partitions
cs: kontejner pro logické oddíly

en: logical
cs: logický

en: numbered from 5
cs: číslováno od 5

en: Invalid partition type `%c'.
cs: Chybný typ oddílu „%c“.

en: Cannot write sector %jd: seek failed
cs: Sektor %jd nelze zapsat: změna pozice selhala

en: Disk identifier
cs: Identifikátor disku

en: Type 0 means free space to many systems. Having partitions of type 0 is probably unwise.
cs: Na mnoha systémech typ 0 označuje volný prostor. Mít oddíly typu 0 není moudré.

en: Cannot change type of the extended partition which is already used by logical partitions. Delete logical partitions first.
cs: Typ rozšířeného oddílu, který se již používá logickým oddílem, nelze změnit. Nejprve smažte logický oddíl.

en: Partition %zu: no data area.
cs: Oddíl %zu: neobsahuje datovou oblast.

en: New beginning of data
cs: Nový začátek dat

en: The new beginning of the partition overlaps the disk label area. Be very careful when using the partition. You can lose all your partitions on the disk.
cs: Nový začátek oddílu se překrývá s tabulkou rozdělení disku. Při používání tohoto oddílu buďte velmi opatrní. Můžete přijít o všechny oddíly na disku.

en: Partition %zu: is an extended partition.
cs: Oddíl %zu: je rozšířeným oddílem.

en: The bootable flag on partition %zu is enabled now.
cs: Příznak zaveditelnosti oddílu %zu je nyní zapnut.

en: The bootable flag on partition %zu is disabled now.
cs: Příznak zaveditelnosti oddílu %zu je nyní vypnut.

en: Device
cs: Zařízení

en: Boot
cs: Zaveditelný

en: Id
cs: ID

en: Start-C/H/S
cs: Začátek-C/H/S

en: End-C/H/S
cs: Konec-C/H/S

en: Attrs
cs: Atr

en: failed to allocate GPT header
cs: alokace hlavičky GPT selhala

en: First LBA specified by script is out of range.
cs: První adresa LBA uvedená skriptem je mimo rozsah.

en: Last LBA specified by script is out of range.
cs: Poslední adresa LBA uvedená skriptem je mimo rozsah.

en: GPT PMBR size mismatch (%<PRIu64> != %<PRIu64>) will be corrected by write.
cs: Velikost GPT PMBR nesouhlasí (%<PRIu64> != %<PRIu64>), bude opravena při zápisu.

en: gpt: stat() failed
cs: GPT: volání stat() selhalo

en: gpt: cannot handle files with mode %o
cs: GPT: soubory s módem %o nelze zpracovat

en: GPT Header
cs: Hlavička GPT

en: GPT Entries
cs: Záznamy GPT

en: GPT Backup Entries
cs: Záložní záznamy GPT

en: GPT Backup Header
cs: Záložní hlavička GPT

en: First usable LBA
cs: První použitelné LBA

en: Last usable LBA
cs: Poslední použitelné LBA

note: TRANSLATORS: The LBA (Logical Block Address) of the backup GPT header.
en: Alternative LBA
cs: LBA náhrady

note: TRANSLATORS: The start of the array of partition entries.
en: Partition entries starting LBA
cs: Počáteční LBA záznamů oddílů

note: TRANSLATORS: The end of the array of partition entries.
en: Partition entries ending LBA
cs: Poslední LBA záznamů oddílů

en: Allocated partition entries
cs: Alokované záznamy oddílů

en: The backup GPT table is corrupt, but the primary appears OK, so that will be used.
cs: Záložní tabulka GPT je poškozená, avšak hlavní se zdá být v pořádku, takže ta bude použita.

en: The primary GPT table is corrupt, but the backup appears OK, so that will be used.
cs: Hlavní tabulka GPT je poškozená, avšak záložní se zdá být v pořádku, takže ta bude použita.

en: The backup GPT table is not on the end of the device.
cs: Záložní tabulka GPT není na konci zařízení.

en: The backup GPT table is not on the end of the device. This problem will be corrected by write.
cs: Záložní tabulka GPT není na konci zařízení. Problém bude opraven při zápisu.

en: Failed to recalculate backup GPT table location
cs: Umístění záložní tabulky GPT se nepodařilo přepočítat

en: unsupported GPT attribute bit '%s'
cs: nepodporovaný bit „%s“ atributu GPT

en: failed to parse GPT attribute string '%s'
cs: nezdařilo se rozebrat řetězec atributů GPT „%s“

en: Partition UUID changed from %s to %s.
cs: UUID oddílu změněno z %s na %s.

en: Failed to translate partition name, name not changed.
cs: Název oddílu se nepodařilo přeložit, název nezměněn.

en: Partition name changed from '%s' to '%.*s'.
cs: Název oddílu změněn z „%s“ na „%.*s“.

en: The start of the partition understeps FirstUsableLBA.
cs: Začátek oddílu nedosahuje FirstUsableLBA (první použitelné LBA).

en: The end of the partition oversteps LastUsableLBA.
cs: Konec oddílu překračuje LastUsableLBA (poslední použitelné LBA).

en: The device contains hybrid MBR -- writing GPT only.
cs: Zařízení obsahuje hybridní MBR – zapisuje se pouze GPT.

en: Disk does not contain a valid backup header.
cs: Disk neobsahuje korektní záložní hlavičku.

en: Invalid primary header CRC checksum.
cs: Chybný kontrolní součet primární hlavičky.

en: Invalid backup header CRC checksum.
cs: Chybný kontrolní součet záložní hlavičky.

en: Invalid partition entry checksum.
cs: Chybný kontrolní součet záznamu oddílu.

en: Invalid primary header LBA sanity checks.
cs: Kontrola správnosti primární hlavičky LBA neprošla.

en: Invalid backup header LBA sanity checks.
cs: Kontrola správnosti záložní hlavičky LBA neprošla.

en: MyLBA mismatch with real position at primary header.
cs: MyLBA se neshoduje se skutečnou pozicí v primární hlavičce.

en: MyLBA mismatch with real position at backup header.
cs: MyLBA se neshoduje se skutečnou pozicí v záložní hlavičce.

en: Disk is too small to hold all data.
cs: Disk je příliš malý, aby udržel všechna data.

en: Primary and backup header mismatch.
cs: Primární a záložní hlavička se neshodují.

en: Partition %u overlaps with partition %u.
cs: Oddíl %u přesahuje do oddílu %u.

en: Partition %u is too big for the disk.
cs: Oddíl %u je pro disk příliš velký.

en: Partition %u ends before it starts.
cs: Oddíl %u končí před svým začátkem.

en: Header version: %s
cs: Verze hlavičky: %s

en: Using %zu out of %zu partitions.
cs: Používá se %zu z %zu oddílů.

en: A total of %ju free sectors is available in %u segment. | A total of %ju free sectors is available in %u segments (the largest is %s).
cs[0]: Celkem %ju volných sektorů je dostupných v %u oblasti.
cs[1]: Celkem %ju volných sektorů je dostupných v %u oblastech (největší je %s).
cs[2]: Celkem %ju volných sektorů je dostupných v %u oblastech (největší je %s).

en: All partitions are already in use.
cs: Všechny oddíly se již používají.

en: No enough free sectors available.
cs: Není dost volných sektorů.

en: Sector %ju already used.
cs: Sektor %ju je již alokován.

en: Could not create partition %zu
cs: Oddíl %zu nebylo možné vytvořit

en: The last usable GPT sector is %ju, but %ju is requested.
cs: Poslední použitelný sektor GPT je %ju, ale požadováno bylo %ju.

en: The first usable GPT sector is %ju, but %ju is requested.
cs: První použitelný sektor GPT je %ju, ale požadováno bylo %ju

en: Created a new GPT disklabel (GUID: %s).
cs: Vytvořena nový popis disku GPT (GUID: %s).

en: The maximal number of partitions is %zu (default is %zu).
cs: Maximální množství oddílů je %zu (výchozí je %zu).

en: Enter new disk UUID (in 8-4-4-4-12 format)
cs: Zadejte nové UUID disku (formát 8-4-4-4-12)

en: Failed to parse your UUID.
cs: Vaše UUID se nepodařilo rozebrat.

en: Disk identifier changed from %s to %s.
cs: Identifikátor disku změněn z %s na %s.

en: Not enough space for new partition table!
cs: Nedostatek místa pro novou tabulku rozdělení disku!

en: Partition #%zu out of range (minimal start is %<PRIu64> sectors)
cs: Oddíl č. %zu je mimo rozsah (nejmenší počátek je %<PRIu64> sektorů)

en: Partition #%zu out of range (maximal end is %<PRIu64> sectors)
cs: Oddíl č. %zu je mimo rozsah (nejzazší konec je %<PRIu64> sektorů)

en: The partition entry size is zero.
cs: Velikost záznamu s oddílem je 0.

en: The number of the partition has to be smaller than %zu.
cs: Číslo oddílu musí být menší než %zu.

en: Cannot allocate memory!
cs: Paměť nelze alokovat!

en: Partition table length changed from %<PRIu32> to %<PRIu32>.
cs: Délka tabulky rozdělení disku změněna z %<PRIu32> na %<PRIu32>.

en: The attributes on partition %zu changed to 0x%016<PRIx64>.
cs: Atributy oddílu %zu se změnily na 0x%016<PRIx64>.

en: Enter GUID specific bit
cs: Zadejte bit specifický pro GUID

en: failed to toggle unsupported bit %lu
cs: nepodporovaný bit %lu se nepodařilo přepnout

en: The GUID specific bit %d on partition %zu is enabled now.
cs: Bit specifický pro GUID %d na oddílu %zu je nyní nastaven.

en: The GUID specific bit %d on partition %zu is disabled now.
cs: Bit specifický pro GUID %d na oddílu %zu je nyní vypnut.

en: The %s flag on partition %zu is enabled now.
cs: Příznak %s oddílu %zu je nyní zapnut.

en: The %s flag on partition %zu is disabled now.
cs: Příznak %s oddílu %zu je nyní vypnut.

en: Type-UUID
cs: Druh-UUID

en: Name
cs: Název

en: Partitions order fixed.
cs: Řazení oddílů opraveno.

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
cs: Diskové oddíly jsou již seřazeny.

en: Failed to fix partitions order.
cs: Oprava řazení oddílů selhala.

en: Free space
cs: Volný prostor

en: Failed to resize partition #%zu.
cs: Změnit velikost oddílu č. %zu se nepodařilo.

note: TRANSLATORS: unknown network interface, maximum 15 * (IF_NAMESIZE-1) bytes
en: unknown
cs: neznámý

en: The script and device sector size differ; the sizes will be recalculated to match the device.
cs: Velikost sektoru ve skriptu a na zařízení se liší. Velikosti budou přepočteny pro zařízení.

en: Can't recalculate partition start to the device sectors
cs: Začátek oddílu nelze přepočítat na sektory zařízení

en: Can't recalculate partition size to the device sectors
cs: Velikost oddílu nelze přepočítat na sektory zařízení

en: Ignore "first-lba" header due to sector size mismatch.
cs: Hlavička „first-lba“ se ignoruje kvůli nesouladu velikosti sektorů.

en: Ignore "last-lba" header due to sector size mismatch.
cs: Hlavička „last-lba“ se ignoruje kvůli nesouladu velikosti sektorů.

en: SGI volhdr
cs: Hlavička SGI svazku

en: SGI volume
cs: SGI svazek

en: SGI xfs
cs: SGI XFS

en: Linux native
cs: Linux nativní

en: SGI info created on second sector.
cs: Údaje SGI vytvořeny na druhém sektoru.

en: Detected an SGI disklabel with wrong checksum.
cs: Nalezen SGI popis disku s chybným kontrolním součtem.

en: Physical cylinders
cs: Fyzické cylindry

en: Extra sects/cyl
cs: Extra sektory/cylindr

en: Bootfile
cs: Startovací soubor

en: Invalid bootfile!  The bootfile must be an absolute non-zero pathname, e.g. "/unix" or "/unix.save".
cs: Chybný startovací soubor! Startovací soubor musí být absolutní neprázdná cesta, např. „/unix“ či “/unix.save“.

en: Name of bootfile is too long: %zu byte maximum. | Name of bootfile is too long: %zu bytes maximum.
cs[0]: Název startovacího souboru je příliš dlouhý: maximum je %zu bajt.
cs[1]: Název startovacího souboru je příliš dlouhý: maximum jsou %zu bajty.
cs[2]: Název startovacího souboru je příliš dlouhý: maximum je %zu bajtů.

en: Bootfile must have a fully qualified pathname.
cs: Startovací soubor musí být zadán s celou cestou.

en: Be aware that the bootfile is not checked for existence.  SGI's default is "/unix", and for backup "/unix.save".
cs: Uvědomte si, že existence startovacího souboru není ověřována. Výchozí nastavení SGI je „/unix“ a jako záloha „/unix.save“.

en: The current boot file is: %s
cs: Současný startovací soubor je: %s

en: Enter full path of the new boot file
cs: Zadejte celou cestu k novému startovacímu souboru

en: Boot file is unchanged.
cs: Startovací soubor nebyl změněn.

en: Bootfile has been changed to "%s".
cs: Startovací soubor byl změněn na „%s“.

en: More than one entire disk entry present.
cs: Existuje více než jeden záznam přes celý disk.

en: No partitions defined.
cs: Nejsou definovány žádné oddíly.

en: IRIX likes it when partition 11 covers the entire disk.
cs: IRIX má rád, když oddíl 11 zaujímá celý disk.

en: The entire disk partition should start at block 0, not at block %d.
cs: Diskový oddíl zaujímající celý disk by měl začínat blokem 0, nikoliv blokem %d.

en: Partition 11 should cover the entire disk.
cs: Oddíl 11 by měl zaujímat celý disk.

en: Partitions %d and %d overlap by %d sector. | Partitions %d and %d overlap by %d sectors.
cs[0]: Diskové oddíly %d a %d se navzájem překrývají %d sektorem.
cs[1]: Diskové oddíly %d a %d se navzájem překrývají %d sektory.
cs[2]: Diskové oddíly %d a %d se navzájem překrývají %d sektory.

en: Unused gap of %8u sector: sector %8u | Unused gap of %8u sectors: sectors %8u-%u
cs[0]: Nevyužívaný prostor o velikosti %'8u sektoru: sektor %8u
cs[1]: Nevyužívaný prostor o velikosti %'8u sektorů: sektory %8u-%u
cs[2]: Nevyužívaný prostor o velikosti %'8u sektorů: sektory %8u-%u

en: The boot partition does not exist.
cs: Startovací oddíl neexistuje.

en: The swap partition does not exist.
cs: Diskový oddíl pro odkládací prostor neexistuje.

en: The swap partition has no swap type.
cs: Diskový oddíl pro odkládací prostor nemá zadán typ.

en: You have chosen an unusual bootfile name.
cs: Vybrali jste si neobvyklý název pro startovací soubor.

en: Partition overlap on the disk.
cs: Překryv oddílů na disku.

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
cs: Pokouším se automaticky vytvořit položku pro celý disk.

en: The entire disk is already covered with partitions.
cs: Diskové oddíly již zabírají celý prostor disky.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
cs: Diskové oddíly se překrývají. Nejprve to opravte!

en: First %s
cs: První %s

en: It is highly recommended that the eleventh partition covers the entire disk and is of type 'SGI volume'.
cs: Doporučuje se, aby jedenáctý oddíl zaujímal celý prostor disku a byl typu „SGI svazek“

en: Last %s or +%s or +size{K,M,G,T,P}
cs: Poslední %s, +%s nebo +velikost{K,M,G,T,P}

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s. Using geometry cylinder value of %ju. This value may be truncated for devices > 33.8 GB.
cs: ioctl BLKGETSIZE selhalo na %s. Pro geometrii se použije %ju cylindrů. Tato hodnota může být zkrácena pro zařízení > 33,8 GB.

en: Created a new SGI disklabel.
cs: Vytvořen nový Sun popis disku.

en: Sorry, only for non-empty partitions you can change the tag.
cs: Je nám líto, značku lze změnit jen u neprázdných oddílů.

en: Consider leaving partition 9 as volume header (0), and partition 11 as entire volume (6), as IRIX expects it.
cs: Zvažte, zda by nebylo vhodné ponechat oddíl 9 jako hlavičku svazku (0) a oddíl 11 jako celý svazek (6), neboť IRIX to očekává.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0 is of type "SGI volhdr", the IRIX system will rely on it to retrieve from its directory standalone tools like sash and fx. Only the "SGI volume" entire disk section may violate this. Are you sure about tagging this partition differently?
cs: Doporučuje se, aby oddíl začínající na pozici 0 byl typu „SGI volhdr“.  IRIX jej používá k přístupu k nástrojům jako je sash a fx. Výjimkou je pouze „SGI svazek“ zaujímající celý disk. Jste si jisti, že tento oddíl chcete označit jinak?

en: Unassigned
cs: Nepřiřazeno

en: Whole disk
cs: Celý disk

en: SunOS alt sectors
cs: Náhr. sektory SunOS

en: SunOS reserved
cs: Vyhrazeno pro SunOS

en: #%zu: start cylinder overflows Sun label limits
cs: #%zu: počáteční cylindr přesahuje možnosti popisu disku Sun

en: #%zu: number of sectors overflow Sun label limits
cs: #%zu: počet sektorů přesahuje možnosti popisu disku Sun

en: Detected sun disklabel with wrong checksum. Probably you'll have to set all the values, e.g. heads, sectors, cylinders and partitions or force a fresh label (s command in main menu)
cs: Nalezen Sun popis disku s chybných kontrolním součtem. Pravděpodobně budete muset nastavit všechny hodnoty jako hlavy, sektory, cylindry a oddíly, nebo vytvořit novou tabulku (příkaz „s“ v hlavní nabídce)

en: Detected sun disklabel with wrong version [%d].
cs: Nalezen sunovský popis disku s chybnou verzí [%d].

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.sanity [0x%08x].
cs: Nalezen sunovský popis disku s chybným „vtoc.sanity“ [0x%08x].

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.nparts [%u].
cs: Nalezen sunovský popis disku s chybným vtoc.nparts [%u].

en: Warning: Wrong values need to be fixed up and will be corrected by w(rite)
cs: Pozor: Chybné hodnoty musí být opraveny a bude tak učiněno při zápisu (w)

en: Heads
cs: Hlavy

en: Sectors/track
cs: Sektorů/stopu

en: Created a new Sun disklabel.
cs: Vytvořen nový Sun popis disku.

en: Partition %u doesn't end on cylinder boundary.
cs: Oddíl %u nekončí na hranici cylindru.

en: Partition %u overlaps with others in sectors %u-%u.
cs: Oddíl %u přesahuje do jiných v sektorech %u–%u.

en: Unused gap - sectors 0-%u.
cs: Nevyužívaný prostor - sektory 0-%u.

en: Unused gap - sectors %u-%u.
cs: Nevyužívaný prostor - sektory %u-%u.

en: Other partitions already cover the whole disk. Delete some/shrink them before retry.
cs: Jiné oddíly již zaujímají celý disk. Smažte/zmenšete nějaké a zkuste to znovu.

en: It is highly recommended that the third partition covers the whole disk and is of type `Whole disk'
cs: Velmi se doporučuje, aby třetí oddíl zaujímal celý prostor disku a byl typu „Celý disk“

en: Aligning the first sector from %u to %u to be on cylinder boundary.
cs: Zarovnává se první sektor z %u na %u, aby se nacházel na hranici cylindru.

en: Sector %d is already allocated
cs: Sektor %d je již alokován

en: Last %s or +/-%s or +/-size{K,M,G,T,P}
cs: Poslední %s, +/-%s nebo +/-velikost{K,M,G,T,P}

en: You haven't covered the whole disk with the 3rd partition, but your value
    %lu %s covers some other partition. Your entry has been changed
    to %lu %s
cs: Třetí oddíl nezabírá celý disk, ale vaše hodnota %lu %s
    zasahuje jiné oddíly. Vaše údaje byly změněny na %lu %s

en: If you want to maintain SunOS/Solaris compatibility, consider leaving this partition as Whole disk (5), starting at 0, with %u sectors
cs: Pokud chcete zachovat kompatibilitu se SunOS/Solarisem, zvažte ponechání tohoto oddílu jako Celého disku (5), začínajícího na 0, o délce %u sektorů

en: Label ID
cs: ID popisu

en: Volume ID
cs: ID svazku

en: Alternate cylinders
cs: Alternativní cylindry

en: Number of alternate cylinders
cs: Počet alternativních cylindrů

en: Extra sectors per cylinder
cs: Extra sektory na cylindr

en: Interleave factor
cs: Interleave faktor

en: Rotation speed (rpm)
cs: Rychlost otáčení (otm)

en: Number of physical cylinders
cs: Počet fyzických cylindrů

en: Consider leaving partition 3 as Whole disk (5),
    as SunOS/Solaris expects it and even Linux likes it.
cs: Zvažte zda by nebylo vhodné ponechat oddíl 3 jako Celý disk (5),
    neboť SunOS/Solaris to očekává a i Linux tomu dává přednost.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is UFS, EXT2FS filesystem or SunOS swap. Putting Linux swap
    there may destroy your partition table and bootblock.
    Are you sure you want to tag the partition as Linux swap?
cs: Doporučuje se, aby oddíl začínající na posunu 0 byl typu
    UFS, EXT2FS či SunOS swap. Vytvoření odkládacího prostoru pro Linux
    na tomto místě by mohlo zničit tabulku rozdělení disku a startovací blok.
    Jste si jisti, že chcete tento oddíl označit jako odkládací prostor pro
    Linux?

en: %s: %s contains invalid numerical value: %s
cs: %s: %s obsahuje neplatnou číselnou hodnotu: %s

en: Error reading login.defs: %s
cs: Chyba při čtení login.defs: %s

en: couldn't fetch %s: %s
cs: %s nebylo možné získat: %s

en: hush login status: restore original IDs failed
cs: stav tichého přihlášení: obnovení původních ID selhalo

en: operation failed: %m
cs: operace selhala: %m

en: WARNING: failed to apply propagation flags
cs: POZOR: příznaky propagace se nepodařilo nastavit

en: WARNING: source write-protected, mounted read-only
cs: POZOR: zdroj je chráněn proti zápisu, připojen pouze pro čtení

en: operation permitted for root only
cs: operace je dovolena pouze superuživateli

en: %s is already mounted
cs: %s je již připojeno

en: can't find in %s
cs: v %s nelze nalézt

en: can't find mount point in %s
cs: bod připojení nelze v %s nalézt

en: can't find mount source %s in %s
cs: zdroj připojení %s nelze v %s nalézt

en: more filesystems detected on %s; use -t <type> or wipefs(8)
cs: na %s objeveno více souborových systémů, použijte -t <druh> nebo wipefs(8)

en: failed to determine filesystem type
cs: nepodařilo se určit druh souborového systému

en: no valid filesystem type specified
cs: nezadán žádný platný druh souborového systému

en: can't find %s
cs: %s nelze nalézt

en: no mount source specified
cs: nezadán žádný zdroj připojení

en: failed to parse mount options '%s': %m
cs: nezdařilo se rozebrat volby připojení „%s“: %m

en: failed to parse mount options '%s'
cs: nezdařilo se rozebrat volby připojení „%s“

en: failed to parse mount options: %m
cs: nezdařilo se rozebrat volby připojení: %m

en: failed to parse mount options
cs: nezdařilo se rozebrat volby připojení

en: failed to set up loop device for %s
cs: nepodařilo se nastavit loop zařízení pro %s

en: overlapping loop device exists for %s
cs: pro %s existuje překrývající se loop zařízení

en: locking failed
cs: uzamčení selhalo

en: failed to switch namespace
cs: přepnutí jmenného prostoru selhalo

en: filesystem already mounted
cs: souborový systém je již připojen

en: mount failed: %m
cs: připojení selhalo: %m

en: filesystem was mounted, but failed to apply flags
cs: souborový systém byl připojen, ale použití příznaků selhalo

en: filesystem was mounted, but failed to update userspace mount table
cs: souborový systém byl připojen, ale aktualizace tabulky připojení v uživatelském prostoru selhala

en: filesystem was mounted, but failed to switch namespace back
cs: souborový systém byl připojen, ale přepnutí jmenného prostoru zpět selhalo

en: filesystem was mounted, but failed to change ownership: %m
cs: souborový systém byl připojen, ale změna vlastníka selhala: %m

en: filesystem was mounted, but failed to change mode: %m
cs: souborový systém byl připojen, ale změna přístupových práv selhala: %m

en: filesystem was mounted, but failed to attach idmapping
cs: souborový systém byl připojen, ale přidání mapování identifikátorů selhalo

en: filesystem was mounted, but any subsequent operation failed: %m
cs: souborový systém byl připojen, ale jakákoliv následující operace selhala: %m

en: %s() failed:
cs: volání %s() selhalo:

en: permission denied
cs: povolení zamítnuto

en: mount point is not a directory
cs: přípojný bod není adresářem

en: must be superuser to use mount
cs: mount může používat pouze superuživatel

en: mount point is busy
cs: bod připojení se používá

en: %s already mounted on %s
cs: %s je již připojeno na %s

en: %s already mounted or mount point busy
cs: %s je již připojeno či bod připojení je zaneprázdněn

en: mount point does not exist
cs: přípojný bod neexistuje

en: mount point is a symbolic link to nowhere
cs: přípojný bod je symbolickým odkazem, jenž nikam nevede

en: special device %s does not exist
cs: zvláštní zařízení %s neexistuje

en: special device %s does not exist (a path prefix is not a directory)
cs: zvláštní zařízení %s neexistuje (název cesty nezačíná adresářem)

en: mount point not mounted or bad option
cs: přípojný bod není připojen či chybný přepínač

en: not mount point or bad option
cs: není bodem připojení či chybný přepínač

en: bad option; moving a mount residing under a shared mount is unsupported
cs: špatný přepínač, přesun přípojného bodu zpod sdíleného bodu není podporováno

en: bad option; for several filesystems (e.g. nfs, cifs) you might need a /sbin/mount.<type> helper program
cs: špatný přepínač, pro většinou souborových systému (např. nfs, cifs) budete potřebovat pomocný program /sbin/mount.<TYP>

en: wrong fs type, bad option, bad superblock on %s, missing codepage or helper program, or other error
cs: chybný typ souborového systému, chybný přepínač, chybný superblok na %s, chybí kódová stránka nebo pomocný program nebo jiná chyba

en: mount table full
cs: tabulka připojení je plná

en: can't read superblock on %s
cs: superblok na %s nelze přečíst

en: unknown filesystem type '%s'
cs: neznámý typ systému souborů „%s“

en: unknown filesystem type
cs: neznámý typ systému souborů

en: %s is not a block device, and stat(2) fails?
cs: %s není blokovým zařízením a volání stat(2-) selhalo?

en: the kernel does not recognize %s as a block device; maybe "modprobe driver" is necessary
cs: jádro nezná %s jako blokové zařízení, možná je třeba „modprobe ovladač“

en: %s is not a block device; try "-o loop"
cs: %s není blokovým zařízením, zkuste „-o loop“

en: %s is not a block device
cs: %s není blokovým zařízením

en: %s is not a valid block device
cs: %s není platným blokovým zařízením

en: cannot mount %s read-only
cs: %s nelze připojit v režimu pouze pro čtení

en: %s is write-protected but explicit read-write mode requested
cs: %s je chráněno proti zápisu, třebaže byl požadován režim i pro zápis

en: cannot remount %s read-write, is write-protected
cs: %s nelze znovu připojit pro čtení i zápis, protože je chráněno proti zápisu

en: bind %s failed
cs: vázané připojení %s selhalo

en: no medium found on %s
cs: v %s nenalezeno žádné médium

en: cannot mount; probably corrupted filesystem on %s
cs: nelze připojit; asi poškozený systém souborů v „%s“

en: %s() failed: %m
cs: volání %s() selhalo: %m

en: not mounted
cs: nepřipojeno

en: umount failed: %m
cs: odpojení selhalo: %m

en: filesystem was unmounted, but failed to update userspace mount table
cs: souborový systém byl odpojen, ale aktualizace tabulky připojení v uživatelském prostoru selhala

en: filesystem was unmounted, but failed to switch namespace back
cs: souborový systém byl odpojen, ale přepnutí jmenného prostoru zpět selhala

en: filesystem was unmounted, but any subsequent operation failed: %m
cs: souborový systém byl odpojen, ale jakákoliv následující operace selhala: %m

en: invalid block device
cs: neplatné blokové zařízení

en: can't write superblock
cs: superblok nelze zapsat

en: target is busy
cs: cíl se používá

en: no mount point specified
cs: nezadán žádný bod připojení

en: must be superuser to unmount
cs: musíte být superuživatelem, abyste mohli odpojovat

en: block devices are not permitted on filesystem
cs: bloková zařízení nejsou na systému souborů povolena

en: umount(2) system call failed: %m
cs: volání umount(2) selhalo: %m

note: TRANSLATORS: Don't translate "e ". It's a message classifier.
en: e cannot set ID-mapping: %m
cs: e mapování ID nelze nastavit: %m

note: TRANSLATORS: Do not translate "e ". It is a message classifier.
en: e device node %s (%u:%u) is lost
cs: e uzel zařízení %s (%u:%u) je ztracen

note: TRANSLATORS: Don't translate "e ". It's a message classifier.
en: e device's hash does not match with root hash
cs: e otisk zařízení se neshoduje s otiskem kořene

note: TRANSLATORS: Don't translate "e ". It's a message classifier.
en: e device and mount have to either be both opened with signature or both without
cs: e jak zařízení, tak bod připojení musí oba být otevřeny s heslem, nebo oba bez něj

en: failed to statx() pidfd
cs: volání statx() nad deskriptorem PID selhalo

en: failed to obtain a valid file descriptor for PID %d
cs: deskriptor PID %d se nepodařilo získat

en: failed to parse PID argument '%s'
cs: argument PID „%s“ se nepodařilo rozebrat

en: cannot open UNIX socket
cs: nelze otevřít unixový socket

en: cannot set option for UNIX socket
cs: unixovému socketu nelze změnit nastavení

en: cannot connect on UNIX socket
cs: k unixovému soketu se nelze připojit

en: the plymouth request %c is not implemented
cs: požadavek Plymouthu %c není implementován

en: getrandom() function
cs: funkce getrandom()

en: libc pseudo-random functions
cs: pseudonáhodné funkce libc

en: Cannot parse shells files: %s
cs: Soubory s shelly nelze rozebrat: %s

en: Cannot evaluate entries in shells files: %s
cs: Položky v souborech s shelly nelze vyhodnotit: %s

en: unsupported argument: %s
cs: nepodporovaný argument: %s

en: invalid argument of --hyperlink: %s
cs: neplatný argument přepínače --hyperlink: %s

en: invalid argument of --annotate: %s
cs: neplatný argument přepínače --annotate: %s

en: unsupported option format: %s
cs: nepodporovaný formát parametru: %s

en: %s: unable to probe device
cs: %s: zařízení nelze vyzkoušet

en: %s: ambiguous probing result; use wipefs(8)
cs: %s: nejednoznačný výsledek zkoušky, použijte wipefs(8)

en: %s: not a valid swap partition
cs: %s: není neplatným odkládacím oddílem

en: %s: unsupported swap version '%s'
cs: %s: nepodporovaná verze odkládacího prostoru „%s“

en: format_iso_time: buffer overflow.
cs: format_iso_time: přetečení vyrovnávací paměti.

en: time %<PRId64> is out of range.
cs: čas %<PRId64> je mimo rozsah.

en: format_reltime: buffer overflow.
cs: format_reltime: přetečení vyrovnávací paměti.

en:  %s [options] [<username>|<UID>]
cs:  %s [přepínače] [<uživatel>|<UID>]

en: Change your finger information.
cs: Změní finger informace o uživateli.

en:  -f, --full-name <full-name>  real name
cs:  -f, --full-name <celé_jméno>  skutečné jméno

en:  -o, --office <office>        office number
cs:  -o, --office <kancelář>       číslo kanceláře

en:  -p, --office-phone <phone>   office phone number
cs:  -p, --office-phone <telefon>  telefonní číslo do kanceláře

en:  -h, --home-phone <phone>     home phone number
cs:  -h, --home-phone <telefon>    telefonní číslo domů

en: field %s is too long
cs: položka %s je příliš dlouhá

en: %s: has illegal characters
cs: %s: má zakázané znaky

en: login.defs forbids setting %s
cs: login.defs zakazuje nastavování %s

en: Office
cs: Kancelář

en: Office Phone
cs: Telefon do práce

en: Home Phone
cs: Telefon domů

en: cannot handle multiple usernames or UIDs
cs: více uživatelských jmen nebo UID nelze zpracovat

en: Aborted.
cs: Ukončen.

en: %s: CHFN_RESTRICT has unexpected value: %s
cs: %s: CHFN_RESTRICT má neočekávanou hodnotu: %s

en: %s: CHFN_RESTRICT does not allow any changes
cs: %s: CHFN_RESTRICT nedovoluje žádné změny

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
cs: Finger informace *NEBYLY* změněny. Zkuste to opět později.

en: Finger information changed.
cs: Finger informace byly změněny.

en: your user %d does not exist
cs: váš uživatel %d neexistujete

en: user "%s" does not exist
cs: uživatel „%s“ neexistuje

en: can only change local entries
cs: měnit lze pouze místní záznamy

en: %s is not authorized to change the finger info of %s
cs: %s nemá dovoleno měnit finger informace o uživateli %s

en: Unknown user context
cs: Neznámý kontext uživatele

en: can't set default context for %s
cs: výchozí kontext pro %s nelze nastavit

en: running UID doesn't match UID of the user you are attempting to alter, change denied
cs: aktuální UID se neshoduje s UID uživatele, kterého se pokoušíte změnit, změna zamítnuta

en: Changing finger information for %s.
cs: Měním finger informace o uživateli %s.

en: Finger information not changed.
cs: Finger informace nebyly změněny.

en: Change your login shell.
cs: Změní váš přihlašovací shell.

en:  -s, --shell <shell>  specify login shell
cs:  -s, --shell <shell>  nastaví přihlašovací shell

en:  -l, --list-shells    print list of shells and exit
cs:  -l, --list-shells    vypíše seznam shellů a skončí

en: cannot handle multiple usernames
cs: více uživatelských jmen nelze zpracovat

en: shell must be a full path name
cs: shell musí být zadán úplným jménem cesty

en: "%s" does not exist
cs: „%s“ neexistuje

en: "%s" is not executable
cs: „%s“ není spustitelným souborem

en: Warning: "%s" is not listed in %s.
cs: Pozor: „%s“ není uveden v %s.

en: "%s" is not listed in %s.
    Use %s -l to see list.
cs: „%s“ není uveden v %s.
    Seznam lze zobrazit pomocí „%s -l“.

en: you (user %d) don't exist.
cs: vy (uživatel %d) neexistujete.

en: user "%s" does not exist.
cs: uživatel „%s“ neexistuje.

en: %s is not authorized to change the shell of %s
cs: %s není oprávněn měnit shell uživatele %s

en: running UID doesn't match UID of user we're altering, shell change denied
cs: aktuální UID se neshoduje s UID uživatele, kterého chceme změnit, změna shellu zamítnuta

en: your shell is not in %s, shell change denied
cs: váš shell není v %s, změna shellu zamítnuta

en: Changing shell for %s.
cs: Měním shell pro %s.

en: New shell
cs: Nový shell

en: Shell not changed.
cs: Shell nebyl změněn.

en: Shell *NOT* changed.  Try again later.
cs: Shell *NEBYL* změněn. Zkuste to později znovu.

en: setpwnam failed
    Shell *NOT* changed.  Try again later.
cs: setpwnam selhal
    Shell *NEBYL* změněn. Zkuste to později znovu.

en: Shell changed.
cs: Shell byl změněn.

en: Usage: %s <passwordfile> <username>...
cs: Použití: %s <soubor_s_heslem> <uživatel>…

en: unknown time format: %s
cs: neznámý formát času: %s

en: preallocation size exceeded
cs: předalokovaná velikost překročena

en:  %s [options] [<username>...] [<tty>...]
cs:  %s [přepínače] [<uživatel>…] [<tty>…]

en: Show a listing of last logged in users.
cs: Ukáže výpis naposledy přihlášených uživatelů.

en:  -<number>            how many lines to show
cs:  -<počet>             kolik řádků ukáže

en:  -a, --hostlast       display hostnames in the last column
cs:  -a, --hostlast       v posledním sloupci zobrazí název stroje

en:  -d, --dns            translate the IP number back into a hostname
cs:  -d, --dns            překládá IP adresy zpět na název stroje

en:  -f, --file <file>    use a specific file instead of %s
cs:  -f, --file <soubor>  použije zadaný soubor místo %s

en:  -F, --fulltimes      print full login and logout times and dates
cs:  -F, --fulltimes      vypíše celé časy a data přihlášení a odhlášení

en:  -i, --ip             display IP numbers in numbers-and-dots notation
cs:  -i, --ip             vypíše IP adresy v tečkovém formátu

en:  -n, --limit <number> how many lines to show
cs:  -n, --limit <číslo>  kolik řádků ukázat

en:  -p, --present <time> display who were present at the specified time
cs:  -p, --present <čas>  zobrazí, kdo byl v zadaný čas přítomen

en:  -R, --nohostname     don't display the hostname field
cs:  -R, --nohostname     nezobrazí položku s názvem stroje

en:  -s, --since <time>   display the lines since the specified time
cs:  -s, --since <čas>    zobrazí řádky od zadaného času

en:  -t, --until <time>   display the lines until the specified time
cs:  -t, --until <čas>    zobrazí řádky do zadaného času vyjma

en:  -T, --tab-separated  use tabs as delimiters
cs:  -T, --tab-separated  použije tabulátory jako oddělovače

en:      --time-format <format>  show timestamps in the specified <format>:
                                   notime|short|full|iso
cs:      --time-format <formát>  zobrazí časové údaje v daném formátu:
                                 notime, short, full, iso
                                 (žádný, krátký, celý, ISO)

en:  -w, --fullnames      display full user and domain names
cs:  -w, --fullnames      zobrazí celá uživatelská jména a názvy domén

en:  -x, --system         display system shutdown entries and run level changes
cs:  -x, --system         zobrazí záznamy s vypnutím systému a změn běhové úrovně

en: 
    %s begins %s
cs: 
    %s začíná %s

en: failed to parse number
cs: číslo se nezdařilo rozebrat

en: invalid time value "%s"
cs: chybná hodnota času „%s“

en: Couldn't drop group privileges
cs: Nebylo možné se zbavit skupinových oprávnění

en: libuser initialization failed: %s.
cs: inicializace libuser se nezdařila: %s

en: changing user attribute failed
cs: změna vlastnosti uživatele se nezdařila

en: user attribute not changed: %s
cs: vlastnost uživatele nezměněna: %s

en: You have new mail.
cs: Máte novou poštu.

en: You have mail.
cs: Máte starou poštu.

en: FATAL: can't reopen tty: %m
cs: FATÁLNÍ: TTY nelze znovu otevřít: %m

en: FATAL: %s is not a terminal
cs: FATÁLNÍ: %s není terminálem

en: chown (%s, %u, %u) failed: %m
cs: volání chown(%s, %u, %u) selhalo: %m

en: chmod (%s, %u) failed: %m
cs: volání chdir(%s, %u) selhalo: %m

en: FATAL: bad tty
cs: FATÁLNÍ: špatné TTY

en: TIOCGWINSZ ioctl failed: %m
cs: TIOCGWINSZ: volání ioctl selhalo: %m

en: FATAL: %s: change permissions failed: %m
cs: FATÁLNÍ: %s: změna přístupových práv selhala: %m

en: TIOCSWINSZ ioctl failed: %m
cs: TIOCSWINSZ: volání ioctl selhalo: %m

en: Last login: %.*s
cs: Poslední přihlášení: %.*s

en: from %s
cs: z %s

en: on %s
cs: na %s

en: write lastlog failed
cs: zápis do protokolu přihlášení (lastlog) se nezdařil

en: DIALUP AT %s BY %s
cs: PŘÍSTUP UŽIVATELE %2$s VYTÁČENOU LINKOU NA TTY %1$s

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
cs: PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE ROOT Z %2$s NA TTY %1$s

en: ROOT LOGIN ON %s
cs: PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE ROOT NA TTY %s

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
cs: PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE %2$s Z %3$s NA TTY %1$s

en: LOGIN ON %s BY %s
cs: PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE %2$s NA TTY %1$s

en: login:
cs: Přihlašovací jméno:

en: PAM failure, aborting: %s
cs: chyba PAM, končí se: %s

en: Couldn't initialize PAM: %s
cs: PAM nelze inicializovat: %s

en: FAILED LOGIN %u FROM %s FOR %s, %s
cs: %1$u. CHYBNÉ PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE %3$s Z %2$s, %4$s

en: Login incorrect
cs: Chybné přihlášení

en: Password incorrect
cs: Chybné heslo

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%u) FROM %s FOR %s, %s
cs: PŘÍLIŠ MNOHO (%1$u) POKUSŮ UŽIVATELE %3$s O PŘIHLÁŠENÍ Z %2$s, %4$s

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
cs: NEÚSPĚŠNÉ PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE %2$s Z %1$s, %3$s

en: 
    Login incorrect
cs: 
    Chybné přihlášení

en: 
    Session setup problem, abort.
cs: 
    Problém s nastavováním relace. Činnost bude ukončena.

en: NULL user name. Abort.
cs: NULLOVÉ jméno uživatele. Přerušuji činnost.

en: TIOCSCTTY failed: %m
cs: Selhalo TIOCSCTTY: %m

en: failed to set the environment variables
cs: nepodařilo se nastavit proměnné prostředí

en: failed to set the PATH environment variable
cs: nepodařilo se nastavit proměnnou prostředí PATH

en:  %s [-p] [-s <shell>] [-h <host>] [-H] [[-f] <username|UID>]
cs: %s [-p] [-s <shell>] [-h <počítač>] [-H] [-f] [<uživatel|UID>]

en: Begin a session on the system.
cs: Zahájí relaci v systému.

en:  -p                  do not destroy the environment
cs:  -p                  nezničí prostředí

en:  -f                  skip a login authentication
cs:  -f                  přeskočí autentizaci loginu

en:  -h <host>           hostname to be used for utmp logging
cs:  -h <stroj>          zapíše tento název stroje do protokolu utmp

en:  -H                  suppress hostname in the login prompt
cs:  -H                  potlačí název stroje ve výzvě k přihlášení

en:  -s, --shell <path>  define the shell to log in to
cs:  -s, --shell <shell>  určí přihlašovací shell

en: failed to initialize path context
cs: kontext cesty se nepodařilo inicializovat

note: TRANSLATORS: The standard value for %u is 60.
en: %s: timed out after %u seconds
cs: %s: vypršel časový limit %u sekund

en: login: -h is for superuser only
cs: login: přepínač -h může použít pouze superuživatel

en: Invalid user name "%s". Abort.
cs: Neplatné jméno uživatele „%s“. Přerušuji činnost.

en: groups initialization failed: %m
cs: inicializace skupin se nezdařila: %m

en: setgid() failed
cs: volání setgid() selhalo

en: setuid() failed
cs: volání setuid() selhalo

en: %s: change directory failed
cs: %s: nepodařilo se změnit adresář

en: Logging in with home = "/".
cs: Přihlašuji s domácím adresářem nastaveným na „/“.

en: no available shell
cs: žádný shell není dostupných

en: couldn't exec shell script
cs: shellový skript nelze spustit

en: no shell
cs: Žádný shell

en: no
cs: ne

en: user name
cs: uživatelské jméno

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: user ID
cs: ID uživatele

en: password not defined
cs: heslo není definováno

en: Password not required (empty)
cs: Heslo není vyžadováno (prázdné)

en: login by password disabled
cs: přihlášení heslem je zakázáno

en: Login by password disabled
cs: Přihlášení heslem je zakázáno

en: password defined, but locked
cs: heslo je definováno, ale zamknuto

en: Password is locked
cs: Heslo je zamknuto

en: password encryption method
cs: způsob šifrování hesla

en: Password encryption method
cs: Způsob šifrování hesla

en: log in disabled by nologin(8) or pam_nologin(8)
cs: přihlášení zakázáno pomocí nologin(8) nebo pam_nologin(8)

en: No login
cs: Nepřihlašovat

en: primary group name
cs: název hlavní skupiny

en: Primary group
cs: Hlavní skupina

en: primary group ID
cs: ID hlavní skupiny

en: supplementary group names
cs: názvy doplňkových skupin

en: Supplementary groups
cs: Doplňkové skupiny

en: supplementary group IDs
cs: ID doplňkových skupiny

en: Supplementary group IDs
cs: ID doplňkových skupiny

en: home directory
cs: domovský adresář

en: Home directory
cs: Domovský adresář

en: login shell
cs: přihlašovací shell

en: full user name
cs: celé jméno uživatele

en: Gecos field
cs: Položka gecos

en: date of last login
cs: datum posledního přihlášení

en: Last login
cs: Poslední přihlášení

en: last tty used
cs: naposledy použité TTY

en: Last terminal
cs: Poslední terminál

en: hostname during the last session
cs: název stroje během poslední relace

en: Last hostname
cs: Poslední název stroje

en: date of last failed login
cs: datum posledního chybného přihlášení

en: Failed login
cs: Chybné přihlášení

en: where did the login fail?
cs: kde přihlášení selhalo?

en: Failed login terminal
cs: Terminál chybného přihlášení

en: user's hush settings
cs: uživatelské nastavení ztišení

en: Hushed
cs: Ztišeno

en: days user is warned of password expiration
cs: počet dnů, po který upozorňovat uživatele na vypršení hesla

en: Password expiration warn interval
cs: Interval upozornění na vypršení hesla

en: password expiration date
cs: datum vypršení hesla

en: Password expiration
cs: Vypršení hesla

en: date of last password change
cs: datum poslední změny hesla

en: Password changed
cs: Heslo změněno

en: number of days required between changes
cs: počet dnů požadovaných mezi změnami

en: Minimum change time
cs: Minimální odstup změny

en: max number of days a password may remain unchanged
cs: maximální počet dnů, po které heslo smí zůstat nezměněné

en: Maximum change time
cs: Maximální odstup změny

en: the user's security context
cs: bezpečnostní kontext uživatele

en: Selinux context
cs: Selinuxový kontext

en: number of processes run by the user
cs: počet procesů spuštěných uživatelem

en: Running processes
cs: Spuštěné procesy

en: too many columns specified, the limit is %zu columns
cs: zadáno příliš mnoho sloupců, omezení je %zu sloupců

en: unsupported time type
cs: nepodporovaný typ času

en: failed to compose time string
cs: nezdařilo sestavit řetězec s časem

en: failed to get supplementary groups
cs: získání doplňkových skupin selhalo

en: cannot find '%s'
cs: „%s“ nelze nalézt

en: internal error: unknown column
cs: vnitřní chyba: neznámý sloupec

en: 
    Last logs:
cs: 
    Poslední protokoly:

en:  %s [options] [<username>]
cs:  %s [přepínače] [<uživatel>]

en: Display information about known users in the system.
cs: Zobrazí údaje o známých uživatelích v systému.

en:  -a, --acc-expiration     display info about passwords expiration
cs:  -a, --acc-expiration     zobrazí údaje o platnosti hesla

en:  -c, --colon-separate     display data in a format similar to /etc/passwd
cs:  -c, --colon-separate     zobrazí údaje ve tvaru podobném /etc/passwd

en:  -e, --export             display in an export-able output format
cs:  -e, --export             zobrazí výstup v exportovatelném tvaru

en:  -f, --failed             display data about the users' last failed logins
cs:  -f, --failed             zobrazí údaje o posledním chybném přihlášení uživatelů

en:  -G, --supp-groups        display information about groups
cs:  -G, --supp-groups        zobrazí údaje o skupinách

en:  -g, --groups=<groups>    display users belonging to a group in <groups>
cs:  -g, --groups=<skupiny>   zobrazí uživatele náležící do nějaké ze <skupin>

en:  -L, --last               show info about the users' last login sessions
cs:  -L, --last               zobrazí poslední přihlašovací relace uživatelů

en:  -l, --logins=<logins>    display only users from <logins>
cs:  -l, --logins=<jména>     zobrazí pouze uživatele s přihlašovacími <jmény>

en:  -n, --newline            display each piece of information on a new line
cs:  -n, --newline            zobrazí každý údaj na samostatném řádku

en:      --noheadings         don't print headings
cs:      --noheadings         nevypisuje záhlaví

en:      --notruncate         don't truncate output
cs:      --notruncate         nezkracuje výstup

en:  -o, --output[=<list>]    define the columns to output
cs:  -o, --output[=<seznam>]  určuje, které výstupní sloupce se použijí

en:      --output-all         output all columns
cs:      --output-all         vypíše všechny sloupce

en:  -p, --pwd                display information related to login by password
cs:  -p, --pwd                zobrazí údaje související s přihlášením heslem

en:  -r, --raw                display in raw mode
cs:  -r, --raw                zobrazí v neopracované podobě

en:  -J, --json               display in JSON format mode
cs:  --J, --json              zobrazí ve formátu JSON

en:  -s, --system-accs        display system accounts
cs:  -s, --system-accs        zobrazí systémové účty

en:      --time-format=<type> display dates in short, full or iso format
cs:      --time-format=<formát>  zobrazí časové údaje podle daného formátu:
                                 short (krátký), full (celý), iso (ISO)

en:  -u, --user-accs          display user accounts
cs:  -u, --user-accs          zobrazí uživatelské účty

en:  -y, --shell              use column names to be usable as shell variable identifiers
cs:  -y, --shell              zvolí názvy sloupců tak, aby je bylo možné použít
                              jako identifikátoru proměnných shellu

en:  -Z, --context            display SELinux contexts
cs:  -Z, --context            zobrazí selinuxové kontexty

en:  -z, --print0             delimit user entries with a nul character
cs:  -z, --print0             oddělí záznamy s uživateli nulovým znakem

en:      --wtmp-file <path>   set an alternate path for wtmp
cs:      --wtmp-file <cesta>  nastaví jinou cestu k wtmp

en:      --btmp-file <path>   set an alternate path for btmp
cs:      --btmp-file <cesta>  nastaví jinou cestu k btmp

en:      --lastlog-file <path>
                              set an alternate path for lastlog
cs:      --lastlog-file <cesta>
                              nastaví jinou cestu k protokolu lastlog

en:      --lastlog2-file <path>
                              set an alternate path for lastlog2
cs:      --lastlog2-file <cesta>
                              nastaví jinou cestu k protokolu lastlog2

en: failed to request selinux state
cs: nepodařilo se vyžádat stav SELinuxu

en: Only one user may be specified. Use -l for multiple users.
cs: Lze zadat pouze jednoho uživatele. Pro více uživatelů použijte -l.

en: could not set terminal attributes
cs: nebylo možné nastavit vlastnosti terminálu

en: getline() failed
cs: funkce getline() selhala

en: Password:
cs: Heslo:

en: crypt failed
cs: volání crypt selhalo

en:  %s <group> [[-c] <command>]
cs:  %s <skupina> [[-c] <příkaz>]

en: Log in to a new group; optionally executing a shell command.
cs: Přihlásí se do nové skupiny, volitelně spustí příkaz shellu.

en:  -c, --command <command>  pass a command to the user's shell with -c
cs:  -c, --command <příkaz>   předá příkaz shellu uživatele přes -c

en: who are you?
cs: Kdo jste?

en: no such group
cs: žádná taková skupina neexistuje

en:  %s [options]
cs:  %s [přepínač]

en: Politely refuse a login.
cs: Zdvořile odmítne přihlášení.

en:  -c, --command <command>  does nothing (for compatibility with su -c)
cs:  -c, --command <příkaz>   nedělá nic (kvůli kompatibilitě s su -c)

en: This account is currently not available.
cs: Tento účet není nyní dostupný.

en:  (core dumped)
cs:  (výpis paměti uložen)

en: change owner or mode for pseudo-terminal failed
cs: změna vlastníka nebo přístupových práv k pseudoterminálu selhala

en: failed to modify environment
cs: nepodařilo se změnit prostředí

en: may not be used by non-root users
cs: nelze použít nesuperuživatelem

en: authentication failed
cs: autentizace selhala

en: cannot open session: %s
cs: relaci nelze otevřít: %s

en: cannot block signals
cs: signály nelze zablokovat

en: cannot initialize signal mask for session
cs: nelze inicializovat masku signálů pro relaci

en: cannot initialize signal mask
cs: nelze inicializovat masku signálů

en: cannot set signal handler for session
cs: obsluhu signálu pro relaci nelze nastavit

en: cannot set signal handler
cs: obsluhu signálu nelze nastavit

en: cannot set signal mask
cs: masku signálů nelze nastavit

en: failed to create pseudo-terminal
cs: vytvoření pseudoterminálu selhalo

en: failed to initialize signals handler
cs: nepodařilo inicializovat obsluhu signálů

en: cannot set child signal handler
cs: obsluhu signálu o ukončení potomka nelze nastavit

en: cannot create child process
cs: nelze vytvořit proces pro potomka

en: cannot change directory to %s
cs: nelze přejít do adresáře %s

en: 
    Session terminated, killing shell...
cs: 
    Relace ukončena, shell bude zabit…

en:  ...killed.
cs:  …zabit.

en: failed to set environment variables
cs: nepodařilo se nastavit proměnné prostředí

en: cannot set groups
cs: skupiny nelze nastavit

en: failed to establish user credentials: %s
cs: nezdařilo se získat oprávnění uživatele: %s

en: cannot set group id
cs: číslo skupiny (GID) nelze nastavit

en: cannot set user id
cs: číslo uživatele (UID) nelze nastavit

en:  -m, -p, --preserve-environment      do not reset environment variables
cs:  -m, -p, --preserve-environment      neresetuje proměnné prostředí

en:  -w, --whitelist-environment <list>  don't reset specified variables
cs:  -w, --whitelist-environment <seznam> neresetuje zadané proměnné

en:  -g, --group <group>             specify the primary group
cs:  -g, --group <skupina>           určuje hlavní skupinu

en:  -G, --supp-group <group>        specify a supplemental group
cs:  -G, --supp-group <skupina>      určuje doplňkovou skupinu

en:  -, -l, --login                  make the shell a login shell
cs:  -, -l, --login                  učiní shell přihlašovacím shellem

en:  -c, --command <command>         pass a single command to the shell with -c
cs:  -c, --command <příkaz>          předá jediný příkaz shellu přes -c

en:  --session-command <command>     pass a single command to the shell with -c
                                       and do not create a new session
cs:  --session-command <příkaz>      předá jediný příkaz shellu přes -c
                                     a nevytvoří novou relaci

en:  -f, --fast                      pass -f to the shell (for csh or tcsh)
cs:  -f, --fast                      předá shellu -f (pro csh nebo tcsh)

en:  -s, --shell <shell>             run <shell> if /etc/shells allows it
cs:  -s, --shell <shell>             spustí <shell>, pokud jej /etc/shells dovoluje

en:  -P, --pty                       create a new pseudo-terminal
cs:  -P, --pty                       vytvoří nový pseudoterminál

en:  -T, --no-pty                    do not create a new pseudo-terminal (bad security!)
cs:  -T, --no-pty                    nevytvoří nový pseudoterminál (špatné pro
                                     bezpečnost!)

en:  %1$s [options] -u <user> [[--] <command>]
     %1$s [options] [-] [<user> [<argument>...]]
cs:  %1$s [přepínače] -u <uživatel> [[--] <příkaz>]
     %1$s [přepínače] [-] [<uživatel> [<argument>…]]

en: Run <command> with the effective user ID and group ID of <user>.  If -u is
    not given, fall back to su(1)-compatible semantics and execute standard shell.
    The options -c, -f, -l, and -s are mutually exclusive with -u.
cs: Spustí <příkaz> s efektivním ID <uživatele> a jeho skupiny. Není-li zadáno -u,
    přejde se do režimu kompatibilního s su(1) a spustí standardní shell.
    Přepínače -c, -f, -l a -s se vzájemně vylučují s přepínačem -u.

en:  -u, --user <user>               username
cs:  -u, --user <uživatel>           jméno uživatele

en:  %s [options] [-] [<user> [<argument>...]]
cs:  %s [přepínače] [-] [<uživatel> [argument…]]

en: Change the effective user ID and group ID to that of <user>.
    A mere - implies -l.  If <user> is not given, root is assumed.
cs: Změní efektivní ID uživatele a skupiny na ID daného <uživatele>.
    Samotné „-“ znamená též „-l“. Není-li <uživatel> zadán, předpokládá se root.

en: specifying more than %d supplemental group is not possible | specifying more than %d supplemental groups is not possible
cs[0]: nelze zadat více jak %d doplňkovou skupinu
cs[1]: nelze zadat více jak %d doplňkové skupiny
cs[2]: nelze zadat více jak %d doplňkových skupin

en: group %s does not exist
cs: skupina %s neexistuje

en: --pty is not supported for your system
cs: přepínač --pty není na vašem systému podporován

en: ignoring --preserve-environment, it's mutually exclusive with --login
cs: ignoruje se --preserve-environment, vzájemně se vylučuje s přepínačem --login

en: options --{shell,fast,command,session-command,login} and --user are mutually exclusive
cs: přepínače --{shell,fast,command,session-command,login} a --user se vzájemně vylučují

en: no command was specified
cs: nezadán žádný příkaz

en: only root can specify alternative groups
cs: pouze superuživatel může určit náhradní skupiny

en: user %s does not exist or the user entry does not contain all the required fields
cs: uživatel %s neexistuje nebo záznam s uživatelem neobsahuje všechny potřebné položky

en: using restricted shell %s
cs: použije se omezený shell %s

en: failed to allocate pty handler
cs: alokace deskriptoru PTY selhala

en: warning: cannot change directory to %s
cs: pozor: nelze přejít do adresáře %s

en: failed to compute seuser
cs: nepodařilo se vypočítat hodnotu seuser

en: failed to compute default context
cs: nepodařilo se vypočítat výchozí kontext

en: failed to get context of terminal %s
cs: nepodařilo se získat kontext terminálu %s

en: security class chr_file not available
cs: bezpečnostní třída chr_file není dostupná

en: failed to compute relabel context of terminal
cs: nepodařilo se vypočítat kontext pro přeznačení terminálu

en: tcgetattr failed
cs: funkce tcgetattr selhala

en: tcsetattr failed
cs: funkce tcsetattr selhala

en: %s: no entry for root
cs: %s: root nemá žádný záznam

en: %s: no entry for root
cs: %s: root nemá žádný záznam

en: %s: root password garbled
cs: %s: heslo uživatele root je poškozeno

en: 
    Cannot open access to console, the root account is locked.
    See sulogin(8) man page for more details.
    
    Press Enter to continue.
cs: 
    Přístup ke konzole nelze získat, účet roota je uzamčen.
    Podrobnosti naleznete v manuálové stránce sulogin(8).
    
    Pro pokračování stiskněte Enter.

en: Enter root password for login:
cs: Pro přihlášení zadejte heslo uživatele root:

en: Press Enter for login:
cs: Pro přihlášení stiskněte Enter:

en: Enter root password for system maintenance
cs: Pro údržbu systému zadejte heslo uživatele root

en: Press Enter for system maintenance
cs: Pro údržbu systému stiskněte Enter

en: (or press Control-D to continue):
cs: (nebo stiskněte Control-D, abyste pokračovali):

en: change directory to system root failed
cs: nepodařilo se přejít do kořenového adresáře

en: failed to set context to %s for terminal %s
cs: nezdařilo se nastavit kontext %s terminálu %s

en: failed to set exec context to %s
cs: selhalo nastavení kontextu spouštění na %s

en: failed to reset context to %s for terminal %s
cs: nezdařilo se obnovit kontext %s terminálu %s

en:  %s [options] [tty device]
cs:  %s [přepínače] <zařízení TTY>

en: Single-user login.
cs: Přihlášení v režimu jediného uživatele.

en:  -p, --login-shell        start a login shell
     -t, --timeout <seconds>  max time to wait for a password (default: no limit)
     -e, --force              examine password files directly if getpwnam(3) fails
cs:  -p, --login-shell        spustí login shell
     -t, --timeout <sekundy>  maximální doba čekání na heslo (výchozí: žádný limit)
     -e, --force              selže-li getpwnam(3), prozkoumá soubory s hesly přímo

en: invalid timeout
cs: chybný časový limit

en: only superuser can run this program
cs: tento program může spouštět jen superuživatel

en: cannot open console
cs: nelze otevřít konzolu

en: cannot open password database
cs: databázi s hesly nelze otevřít

en: cannot execute su shell
cs: shell superuživatele nelze spustit

en: Timed out
cs: Čas vypršel

en: cannot wait on su shell
cs: nelze čekat na dokončení shellu superuživatele

en: %s: cannot get file position
cs: %s: pozici v souboru nelze zjistit

en: %s: cannot add inotify watch.
cs: %s: nelze přidat sledování pomocí inotify.

en: %s: cannot read inotify events
cs: %s: události inotify nelze přečíst

en: Extraneous newline in file. Exiting.
cs: V souboru je přebytečný nový řádek. Končí se.

en:  %s [options] [filename]
cs:  %s [přepínače] [název_souboru]

en: Dump UTMP and WTMP files in raw format.
cs: Vypíše soubory UTMP a WTMP v nezpracovaném formátu.

en:  -f, --follow         output appended data as the file grows
cs:  -f, --follow         vypisuje data přidávaná to souboru

en:  -r, --reverse        write back dumped data into utmp file
cs:  -r, --reverse        zapíše výpis zpět do utmp souboru

en:  -o, --output <file>  write to file instead of standard output
cs:  -o, --output <soubor>                      zapíše do souboru místo na standardní výstup

en: following standard input is unsupported
cs: sledování standardního vstupu není podporováno

en: Utmp undump of %s
cs: Zpětný zápis utmp výpisu %s

en: Utmp dump of %s
cs: Utmp výpis %s

en: can't open temporary file
cs: dočasný soubor nelze otevřít

en: %s: create a link to %s failed
cs: %s: nelze vytvořit odkaz na %s

en: Can't get context for %s
cs: Nelze zjistit kontext pro %s

en: Can't set context for %s
cs: Nelze nastavit kontext pro %s

en: cannot write %s: %s (your changes are still in %s)
cs: %s nelze zapsat: %s (vaše změny jsou stále v %s)

en: %s unchanged
cs: %s nezměněno

en: cannot get lock
cs: zámek nelze získat

en: no changes made
cs: neprovedeny žádné změny

en: cannot chmod file
cs: souboru nelze změnit práva

en: Edit the password or group file.
cs: Edituje soubor s hesly nebo skupinami.

en: You are using shadow groups on this system.
cs: Tento systém používá stínové skupiny.

en: You are using shadow passwords on this system.
cs: Tento systém používá stínová hesla.

note: TRANSLATORS: this program uses for y and n rpmatch(3), * which means they can be translated.
en: Would you like to edit %s now [y/n]?
cs: Chcete teď editovat soubor %s [a/n]?

en: failed to allocate UID cache
cs: alokace keš UID selhala

en: class of anonymous inode
cs: třída anonymních i-uzlů

en: association between file and process
cs: vztah mezi souborem a procesem

en: block device driver name resolved by /proc/devices
cs: název ovladače blokového zařízení podle /proc/devices

en: bpf map id associated with the fd
cs: identifikátor mapy BPF spojené s deskriptorem souboru

en: bpf map type (decoded)
cs: druh mapy BPF (dekódovaný)

en: bpf map type (raw)
cs: druh mapy BPF (surový)

en: bpf object name
cs: název předmětu BPF

en: bpf program id associated with the fd
cs: identifikátor BPF programu spojeného s deskriptorem souboru

en: bpf program tag
cs: značka BPF programu

en: bpf program type (decoded)
cs: druh programu BPF (dekódovaný)

en: bpf program type (raw)
cs: druh BPF programu (surový)

en: character device driver name resolved by /proc/devices
cs: název ovladače znakového zařízení podle /proc/devices

en: command of the process opening the file
cs: příkaz procesu, který otevřel soubor

en: reachability from the file system
cs: dosažitelnost ze souborového systému

en: ID of device containing file
cs: identifikátor zařízení, které obsahuje soubor

en: device type (blk, char, or nodev)
cs: druh zařízení (blk [blokové], char [znakové], nebo nodev [není zařízením]

en: IPC endpoints information communicated with the fd
cs: údaje konců IPC, které komunikovaly s deskriptorem

en: eventfd ID
cs: identifikátor eventfd

en: file descriptors targeted by the eventpoll file
cs: deskriptory souboru popsané souborem eventpoll

en: file descriptor for the file
cs: deskriptor souboru

en: flags specified when opening the file
cs: příznaku zadané při otevření souboru

en: user ID number of the file's owner
cs: ID uživatele, který vlastní soubor

en: local IP address
cs: místní IP adresa

en: remote IP address
cs: vzdálená IP adresa

en: local IPv6 address
cs: místní IPv6 adresa

en: remote IPv6 address
cs: vzdálená IPv6 adresa

en: inode number
cs: číslo i-uzlu

en: list of monitoring inodes (cooked)
cs: seznam sledujících i-uzlů (vařené)

en: list of monitoring inodes (raw, don't decode devices)
cs: seznam sledujících i-uzlů (syrové, nedekódujte zařízení)

en: name of the file (raw)
cs: název souboru (surové)

en: opened by a kernel thread
cs: otevřené vláknem jádra

en: device ID for special, or ID of device containing file
cs: ID zařízení pro zvláštní souboru nebo ID zařízení, které obsahuje soubor

en: length of file mapping (in page)
cs: délka namapované části souboru (ve stránkách)

en: misc character device name resolved by /proc/misc
cs: název ostatního znakového zařízení podle /proc/misc

en: mount id
cs: identifikátor připojení do systému souborů

en: access mode (rwx)
cs: přístupová práva (rwx)

en: name of the file (cooked)
cs: název souboru (upravený)

en: netlink multicast groups
cs: netlinkové multicastové skupiny

en: netlink local port id
cs: identifikátor místního portu netlinku

en: netlink protocol
cs: netlinkový protokol

en: link count
cs: počet odkazů

en: name of the namespace (NS.TYPE:[INODE])
cs: název jmenného prostoru (NS.DRUH:[I-UZEL])

en: type of the namespace
cs: druh jmennému prostoru

en: owner of the file
cs: vlastník souboru

en: net interface associated with the packet socket
cs: síťové rozhraní spojené s packetovým socketem

en: L2 protocol name associated with the packet socket (decoded)
cs: název L2 protokolu spojeného s packetovým socketem (dekódováno)

en: L2 protocol number associated with the packet socket (raw)
cs: číslo L2 protokolu spojeného s packetovým socketem (surový formát)

en: block device name resolved by /proc/partition
cs: název blokového zařízení podle /proc/partition

en: PID of the process opening the file
cs: ID procesu, který otevřel soubor

en: command of the process targeted by the pidfd
cs: příkaz procesu popsaný pomocí pidfd

en: NSpid field in fdinfo of the pidfd
cs: položka NSpid ve fdinfo struktuře příslušného pidfd

en: PID of the process targeted by the pidfd
cs: ID procesu popsaný pomocí pidfd

en: ICMP echo request ID
cs: číslo požadavku na odezvu ICMP

en: file position
cs: pozice v souboru

en: tty index of the counterpart
cs: číslo TTY protějšku

en: protocol name of the raw socket (decoded)
cs: název protokolu surového socketu (dekódováno)

en: protocol number of the raw socket (raw)
cs: číslo protokolu surového socketu (surový formát)

en: device ID (if special file)
cs: ID zařízení (jde-li o zvláštní soubor)

en: masked signals
cs: zamaskované signály

en: file size
cs: velikost souboru

en: listening socket
cs: poslouchající socket

en: inode identifying network namespace where the socket belongs
cs: i-uzel identifikující síťový jmenný prostor, do kterého socket patří

en: protocol name
cs: název protokolu

en: shutdown state of socket ([-r?][-w?])
cs: stav uzavírání socketu ([-r?][-w?])

en: state of socket
cs: stav socketu

en: type of socket
cs: druh socketu

en: file system, partition, or device containing file
cs: souborový systém, oddíl nebo zařízení obsahující soubor

en: file type (raw)
cs: druh souboru (surový)

en: local TCP address (INET address:TCP port)
cs: místní TCP adresa (IP adresa:TCP port)

en: remote TCP address (INET address:TCP port)
cs: vzdálená TCP adresa (IP adresa:TCP port)

en: local TCP port
cs: místní TCP port

en: remote TCP port
cs: vzdálený TCP port

en: thread ID of the process opening the file
cs: ID vlákna, které otevřelo soubor

en: clockid
cs: IDhodin

en: remaining time
cs: zbývající čas

en: inode identifying network namespace where the device belongs
cs: i-uzel identifikující síťový jmenný prostor, do kterého socket patří

en: network interface behind the tun device
cs: síťové rozhraní za zařízením TUN

en: file type (cooked)
cs: druh souboru (upravený)

en: local UDP address (INET address:UDP port)
cs: místní UDP adresa (IP adresa:UDP port)

en: remote UDP address (INET address:UDP port)
cs: vzdálená UDP adresa (IP adresa:UDP port)

en: local UDP port
cs: místní UDP port

en: remote UDP port
cs: vzdálený UDP port

en: local UDPLite address (INET address:UDPLite port)
cs: místní UDPLite adresa (IP adresa:UDPLite port)

en: remote UDPLite address (INET address:UDPLite port)
cs: vzdálený UDPLite adresa (IP adresa:UDPLite port)

en: local UDPLite port
cs: místní UDPLite port

en: remote UDPLite port
cs: vzdálený UDPLite port

en: user ID number of the process
cs: ID uživatele procesu

en: inode number for the peer of the UNIX domain socket
cs: číslo i-uzlu protistrany unixového socketu

en: filesystem pathname for UNIX domain socket
cs: cesta v souborovém systému k unixového socketu

en: user of the process
cs: uživatel procesu

en: local VSOCK context identifier
cs: identifikátor kontextu místního VSOCK

en: remote VSOCK context identifier
cs: identifier kontextu vzdáleného VSOCK

en: local VSOCK port
cs: místní VSOCK port

en: remote VSOCK port
cs: vzdálený VSOCK port

en: local VSOCK address (CID:PORT)
cs: místní VSOCK adresa (CID:PORT)

en: remote VSOCK address (CID:PORT)
cs: vzdálená VSOCK adresa (CID:PORT)

en: extended version of MODE (rwxD[Ll]m)
cs: rozšířená verze MÓDU (rwxD[Ll]m)

en: processes
cs: procesy

en: root owned processes
cs: procesy vlastněné superuživatelem

en: kernel threads
cs: vlákna jádra

en: open files
cs: otevřené soubory

en: RO open files
cs: soubory otevřené jen pro čtení

en: WO open files
cs: soubory otevřené jen pro zápis

en: shared mappings
cs: sdílená mapování

en: RO shared mappings
cs: sdílená mapování jen pro čtení

en: WO shared mappings
cs: sdílená mapování jen pro zápis

en: regular files
cs: běžné soubory

en: directories
cs: adresáře

en: sockets
cs: sockety

en: fifos/pipes
cs: roury

en: character devices
cs: znaková zařízení

en: block devices
cs: bloková zařízení

en: unknown types
cs: neznámé druhy

en: too many columns are added via filter expression
cs: do filtrovacího výrazu bylo přidáno příliš mnoho sloupců

en: failed to allocate memory
cs: paměť nebylo možné alokovat

en: failed to apply filter
cs: použití filtru selhalo

en: failed to allocate an idcache
cs: alokace keše identifikátorů selhala

en: (unknown)
cs: (neznámý)

en: unexpected value for pid specification: %s
cs: neočekávaná hodnota pro PID: %s

en: garbage at the end of pid specification: %s
cs: smetí na konci PID: %s

en: out of range value for pid specification: %ld
cs: PID je mimo platný rozsah: %ld

en: failed to alloc procfs handler
cs: alokace deskriptoru procfs selhala

en: failed to open /proc
cs: nepodařilo se otevřít /proc

en:  -l, --threads                list in threads level
cs:  -l, --threads                vypisuje na úrovni vláken

en:  -J, --json                   use JSON output format
cs:  -J, --json                   výstup formátuje do JSONu

en:  -n, --noheadings             don't print headings
cs:  -n, --noheadings             nevypíše záhlaví

en:  -o, --output <list>          output columns (see --list-columns)
cs:  -o, --output <seznam>        zobrazí sloupce (vizte --list-columns)

en:  -r, --raw                    use raw output format
cs:  -r, --raw                    neformátovaný výstup

en:  -u, --notruncate             don't truncate text in columns
cs:  -u, --notruncate             ve sloupcích nezkracuje text

en:  -p, --pid <list>             collect information only for specified processes
cs:  -p, --pid <seznam>            shromáždí údaje jen o zadaných procesech

en:  -i[4|6], --inet[=4|=6]       list only IPv4 and/or IPv6 sockets
cs:  -i[4|6], --inet[=4|=6]       vypisuje pouze sockety IPv4 a/nebo IPv6

en:  -Q, --filter <expr>          apply display filter
cs:  -Q, --filter <výraz>         použije výstupní filtr

en:      --debug-filter           dump the internal data structure of filter and exit
cs:      --debug-filter           vypíše vnitřní údaje o filtru a skončí

en:  -C, --counter <name>:<expr>  define custom counter for --summary output
cs:  -C, --counter <název>:<výraz>
                                  definuje vlastní počítadlo ve výstupu --summary

en:      --dump-counters          dump counter definitions
cs:      --dump-counters          vypíše definice počítadel

en:      --hyperlink[=<when>]     print paths as hyperlinks (always|never|auto)
cs:      --hyperlink[=kdy]        vypíše cesty jako hyperodkazy
                                  (always [vždy]|never [nikdy]|auto)

en:      --summary[=<mode>]       print summary information (append|only|never)
cs:      --summary[=<režim>]      vypíše souhrnné údaje
                                  (append [připojit]|only [pouze]|never [nikdy])

en:      --_drop-privilege        (testing purpose) do setuid(1) just after starting
cs:      --_drop-privilege        (pro testování) provede setuid(1) ihned po startu

en: Default
cs: Výchozí

en: With --threads
cs: S --threads

en: failed to allocate filter
cs: alokace filtru selhala

en: failed to parse "%s": %s
cs: „%s“ se nezdařilo rozebrat: %s

en: too short counter specification: -C/--counter %s
cs: příliš krátká definice počítadla: -C/--counter %s

en: no name for counter: -C/--counter %s
cs: počítadlo bez názvu: -C/--counter %s

en: empty counter expression given: -C/--counter %s
cs: zadán prázdný výraz pro počítadlo: -C/--counter %s

en: don't use `{' in the name of a counter: %s
cs: v názvu počítadla nepoužívejte „{“: %s

en: failed to allocate counter
cs: alokace počítadla selhala

en: failed to allocate summary table
cs: tabulku souhrnu se nepodařilo alokovat

en: VALUE
cs: HODNOTA

en: failed to allocate summary column
cs: sloupec souhrnu se nepodařilo alokovat

en: COUNTER
cs: POČÍTADLO

en: failed to allocate summary line
cs: řádek souhrnu se nepodařilo alokovat

en: failed to add summary data
cs: přidání souhrnných údajů selhalo

en: unknown -i/--inet argument: %s
cs: neznámý argument přepínače -i/--inet: %s

en: unsupported --summary argument
cs: nepodporovaný argument --summary

en: failed to drop privilege
cs: nepodařilo se zbavit se oprávnění

en: failed to alloc path context for /var/run/netns
cs: kontext pro cestu /var/run/netns se nepodařilo alokovat

en:  %s --label <label> | --uuid <uuid>
cs:  %s --label <jmenovka> | --uuid <UUID>

en:  %s [--cache-file <file>] [-ghlLv] [--output <format>] [--match-tag <tag>] 
           [--match-token <token>] [<dev> ...]
cs:  %s [--cache-file <soubor>] [-ghlLv] [--output <formát>] [--match-tag <značka>] 
           [--match-token <token>] [<zařízení> …]

en:  %s -p [--match-tag <tag>] [--offset <offset>] [--size <size>] 
           [--output <format>] <dev> ...
cs:  %s -p [--match-tag <značka>] [--offset <posun>] [--size <velikost>] 
           [--output <formát>] <zařízení> …

en:  %s -i [--match-tag <tag>] [--output <format>] <dev> ...
cs:  %s -i [--match-tag <značka>] [--output <formát>] <zařízení> …

en:  -c, --cache-file <file>    read from <file> instead of reading from the default
                                  cache file (-c /dev/null means no cache)
cs:  -c, --cache-file <soubor>  čte ze <souboru> místo z výchozího souboru s keší
                                (-c /dev/null znamená žádnou keš)

en:  -d, --no-encoding          don't encode non-printing characters
cs:  -d, --no-encoding          nekóduje netisknutelné znaky

en:  -g, --garbage-collect      garbage collect the blkid cache
cs:  -g, --garbage-collect      uklidí keš identifikátorů blokových zařízení

en:  -o, --output <format>      output format; can be one of:
                                  value, device, export, json or full; (default: full)
cs:  -o, --output <formát>      výstupní formát, jeden z:
                                value (hodnota), device (zařízení), export, json
                                nebo full (plný); (výchozí je full)

en:  -k, --list-filesystems     list all known filesystems/RAIDs and exit
cs:  -k, --list-filesystems     vypíše všechny známé souborové systémy a disková
                                pole a skončí

en:  -s, --match-tag <tag>      show specified tag(s) (default show all tags)
cs:  -s, --match-tag <značka>   ukáže zadané značky (výchozí je všechny značky)

en:  -t, --match-token <token>  find device with a specific token (NAME=value pair)
cs:  -t, --match-token <token>  najde zařízení se zadaným tokenem (dvojice
                                NÁZEV=hodnota)

en:  -l, --list-one             look up only first device with token specified by -t
cs:  -l, --list-one             vyhledá pouze první zařízení s tokenem uvedeným v -t

en:  -L, --label <label>        convert LABEL to device name
cs:  -L, --label <jmenovka>     převede jmenovku na název zařízení

en:  -U, --uuid <uuid>          convert UUID to device name
cs:  -U, --uuid <UUID>          převede UUID na název zařízení

en: Low-level probing options:
cs: Přepínače nízkoúrovňových zkoušek:

en:  -p, --probe                low-level superblocks probing (bypass cache)
cs:  -p, --probe                nízkoúrovňové testy superbloků (obejde keš)

en:  -i, --info                 gather information about I/O limits
cs:  -i, --info                 posbírá údaje o omezeních I/O

en:  -H, --hint <value>         set hint for probing function
cs:  -H, --hint <hodnota>       nastaví nápovědu pro zkušební funkci

en:  -S, --size <size>          override device size
cs:  -S, --size <velikost>      přebije velikost zařízení

en:  -O, --offset <offset>      probe at the given offset
cs:  -O, --offset <posun>       zkouší na zadané pozici

en:  -u, --usages <list>        filter by "usage" (e.g. -u filesystem,raid)
cs:  -u, --usages <seznam>      omezí podle „použití“ (např. -u filesystem,raid)

en:  -n, --match-types <list>   filter by filesystem type (e.g. -n vfat,ext3)
cs:  -n, --match-types <seznam>
                                omezí druhu souborového systému (např. -n vfat,ext3)

en:  -D, --no-part-details      don't print info from partition table
cs:  -D, --no-part-details      nevypisuje údaje z tabulky rozdělení disku

en: <size> and <offset>
cs: <velikost> a <posun>

en:  <dev> specify device(s) to probe (default: all devices)
cs:  <zařízení> určuje zkoušené zařízení (výchozí: všechna zařízení)

en: (mounted, mtpt unknown)
cs: (připojeno, bod připojení neznám)

en: (in use)
cs: (používá se)

en: (not mounted)
cs: (nepřipojeno)

en: error: %s
cs: chyba: %s

en: %s: ambivalent result (probably more filesystems on the device, use wipefs(8) to see more details)
cs: %s: rozporuplné výsledky (snad více souborových systému na zařízení, pro podrobnosti použijte wipefs(8))

en: unknown keyword in -u <list> argument: '%s'
cs: neznámé klíčové slovo v argument -u <seznam>: „%s“

en: invalid argument: %s
cs: neplatný argument: %s

en: unsupported output format %s
cs: nepodporovaný formát výstupu %s

en: Too many tags specified
cs: Zadáno příliš mnoho značek

en: Can only search for one NAME=value pair
cs: Hledat lze pouze jednu dvojici NÁZEV=hodnota

en: -t needs NAME=value pair
cs: přepínač -t potřebuje dvojici NÁZEV=hodnota

en: %s from %s  (libblkid %s, %s)
cs: %s z %s (libblkid %s, %s)

en: The low-level probing mode does not support 'list' output format
cs: Nízkoúrovňový zkušební režim nepodporuje výstupní formát „list“

en: The low-level probing mode requires a device
cs: Nízkoúrovňový zkušební režim vyžaduje zařízení

en: The lookup option requires a search type specified using -t
cs: Volba vyhledání vyžaduje druh k hledání zadaný pomocí přepínače -t

en: Failed to use probing hint: %s
cs: Selhalo použití nápovědy pro zkušební funkci: %s

en: invalid month argument
cs: neplatný argument měsíce

en: invalid week argument
cs: neplatný argument týdne

en: illegal week value: use 1-54
cs: zakázaná hodnota pro týden: použijte 1–54

en: failed to parse columns
cs: nezdařilo rozebrat sloupce

en: failed to parse timestamp or unknown month name: %s
cs: nezdařilo se rozebrat časový údaj nebo neznámý název měsíce: %s

en: illegal day value
cs: zakázaná hodnota pro den

en: illegal day value: use 1-%d
cs: zakázaná hodnota pro den: použijte 1–%d

en: illegal month value: use 1-12
cs: zakázaná hodnota pro měsíc: použijte 1–12

en: unknown month name: %s
cs: neznámý název měsíce: %s

en: illegal year value
cs: zakázaná hodnota pro rok

en: illegal year value: use positive integer
cs: zakázaná hodnota pro rok: použijte kladné celé číslo

en: illegal week value: year %d doesn't have week %d
cs: zakázaná hodnota pro týden: rok %d nemá týden %d

en:  %s [options] [[[day] month] year]
cs:  %s [přepínače] [[[den] měsíc] rok]

en:  %s [options] <timestamp|monthname>
cs:  %s [přepínače] <časový_údaj|název_měsíce>

en: Display a calendar, or some part of it.
cs: Zobrazí kalendář nebo jeho část.

en: Without any arguments, display the current month.
cs: Bez argumentů zobrazí současný měsíc.

en:  -1, --one             show only a single month (default)
cs:  -1, --one             zobrazí pouze jeden měsíc (výchozí)

en:  -3, --three           show three months spanning the date
cs:  -3, --three           zobrazí tři měsíce

en:  -n, --months <num>    show num months starting with date's month
cs:  -n, --months <počet>  zobrazí počet měsíců počínaje zadaným datem

en:  -S, --span            span the date when displaying multiple months
cs:  -S, --span            při více měsících zobrazí okolí

en:  -s, --sunday          Sunday as first day of week
cs:  -s, --sunday          neděle jako první den týdne

en:  -m, --monday          Monday as first day of week
cs:  -m, --monday          pondělí jako první den týdne

en:  -j, --julian          use day-of-year for all calendars
cs:  -j, --julian          vypíše den v roce ve všech kalendářích

en:      --reform <val>    Gregorian reform date (1752|gregorian|iso|julian)
cs:      --reform <hodnota>
                          Datum gregoriánské reformy (1752|gregorian|iso|julian)

en:      --iso             alias for --reform=iso
cs:      --iso             stejné jako --reform=iso

en:  -y, --year            show the whole year
cs:  -y, --year            zobrazí celý rok

en:  -Y, --twelve          show the next twelve months
cs:  -Y, --twelve          zobrazí dalších dvanáct měsíců

en:  -w, --week[=<num>]    show US or ISO-8601 week numbers
cs:  -w, --week[=<číslo>]  zobrazí americká nebo ISO-8601 čísla týdnů

en:  -v, --vertical        show day vertically instead of line
cs:  -v, --vertical        zobrazí dny svisle namísto po řádkách

en:  -c, --columns <width> amount of columns to use
cs:  -c, --columns <šířka> počet sloupců, které se použijí

en:      --color[=<when>]  colorize messages (%s, %s or %s)
cs:      --color[=<kdy>]   obarví zprávy (%s, %s nebo %s)

en:  %1$s [options] <source> <destination> <range>...
cs:  %1$s [přepínače] <zdroj> <cíl> <rozsah>…

en: Copy the specified range(s) from source to destination file.
cs: Zkopíruje zadané rozsahy ze zdrojového souboru do cílového souboru.

en:  -r, --ranges <file>     read ranges separated by newlines from this file
cs:  -r, --ranges <soubor>   čte rozsahy oddělené novým řádkem z tohoto souboru

en:  -v, --verbose           verbose mode
cs:  -v, --verbose           upovídaný režim

en:  <range> is of the form <source_offset>:<destination_offset>:<length>,
     with all values in bytes. If <length> is 0, as much data as available
     is copied. When an offset is omitted, the last file position is used.
cs: <rozsah> má tvar <pozice_ve_zdroji>:<pozice_v_cíli>:<délka> se všemi
    hodnotami v bajtech. Je-li <délka> 0, zkopíruje tolik dat, kolik je jen možné.
    Je-li pozice vynechána, použijte se pozice posledního souboru.

en: %s offset %<PRId64> is beyond file size of %<PRId64>
cs: %s: pozice %<PRId64> je za velikostí souboru %<PRId64>

en: failed to copy range %<PRId64>:%<PRId64>:%ju from %s to %s with %ju remaining: %m
cs: kopie rozsahu %<PRId64>:%<PRId64>:%ju z %s do %s selhala, zbývaje %ju: %m

en: invalid range format: %s
cs: neplatný formát rozsahu: %s

en: cannot open range file %s
cs: soubor s rozsahy %s nelze otevřít

en: Empty line in range file %s is not allowed
cs: Prázdný řádek v souboru s rozsahy %s není dovolen

en: too few arguments
cs: příliš málo argumentů

en: cannot open source %s
cs: zdroj %s nelze otevřít

en: cannot determine size of source file %s
cs: nelze zjistit velikost zdrojového souboru %s

en: cannot open destination %s
cs: cíl %s nelze otevřít

en:  %s [options] <command>
cs:  %s [přepínače] <příkaz>

en: Block certain system calls while running a command.
cs: Blokuje určitá volání systému, zatímco běží příkaz.

en:  -s, --syscall <name>|<nr>    system call to block
cs:  -s, --syscall <název>|<č>    blokuje dané systémové volání

en:  -i, --ioctl <name>|<nr>      ioctl to block
cs:  -i, --ioctl <název>|<č>      blokuje dané IOCTL

en:  -l, --list                   list known system calls
cs:  -l, --list                   vypíše známá systémová volání

en:  -m, --list-ioctl             list known ioctls
cs:  -m, --list-ioctl             vypíše známá volání IOCTL

en:  -d, --dump[=<file>]          dump bytecode of seccomp filter
cs:  -d, --dump[=<soubor>]        vypíše binární kód filtru seccompu

en: Unknown errno
cs: Neznámé číslo chyby

en: Unknown syscall
cs: Neznámé volání systému

en: Could not open %s
cs: %s nebylo možné otevřít

en: filter too big
cs: filtr je příliš veliký

en: Could not dump seccomp filter
cs: Filtr seccomp nebylo možné vypsat

en: Seccomp non-functional
cs: Seccomp nefunguje

en: Could not run prctl(PR_SET_NO_NEW_PRIVS)
cs: Nebylo možné spustit prctl(PR_SET_NO_NEW_PRIVS)

en: Could not set seccomp filter
cs: Filtr seccomp nebylo možné nastavit

en: Could not exec
cs: Program nebylo možné spustit

en:  %s [options] oldpath newpath
cs:  %s [přepínače] stará_cesta nová_cesta

en: Atomically exchanges paths between two files.
cs: Atomicky prohodí cesty mezi dvěma soubory.

en: failed to exchange "%s" and "%s"
cs: nepodařilo se prohodit „%s“ a „%s“

en:  %s [options] file
cs:  %s [přepínače] soubor

en:  %s [options] --fd|-d file-descriptor
cs:  %s [přepínače] --fd|-d deskriptor_souboru

en:  -a, --advice <advice> applying advice to the file (default: "dontneed")
cs:  -a, --advice <doporučení>
                           použije doporučení na soubor (výchozí je „dontneed“
                           [netřeba])

en:  -d, --fd <num>        applying advice to the file descriptor
cs:  -d, --fd <číslo>      uplatní doporučení na deskriptoru souboru

en:  -l, --length <num>    length for range operations, in bytes
cs:  -l, --length <číslo>  délka rozsahových operací v bajtech

en:  -o, --offset <num>    offset for range operations, in bytes
cs:  -o, --offset <číslo>  pozice pro rozsahové operace v bajtech

en: 
    Available values for advice:
cs: 
    Dostupné hodnoty doporučení:

en: invalid fd argument
cs: neplatný argument s deskriptorem souboru

en: no file specified
cs: nezadán žádný soubor

en: specify either file descriptor or file name
cs: zadejte buďto deskriptor, nebo název souboru

en: specify one file descriptor or file name
cs: zadejte jeden deskriptor, nebo název souboru

en: failed to advise: %s
cs: nastavení doporučení selhalo: %s

en: file data resident in memory in pages
cs: data souborů nacházející se v paměti ve stránkách

en: file data resident in memory in bytes
cs: data souborů nacházející se v paměti v bajtech

en: size of the file
cs: velikost souboru

en: file name
cs: název souboru

en: number of dirty pages
cs: počet špinavých stránek

en: number of dirty bytes
cs: počet špinavých bajtů

en: number of pages marked for writeback
cs: počet stránek označených pro zpožděný zápis

en: number of bytes marked for writeback
cs: počet bajtů označených pro zpožděný zápis

en: number of evicted pages
cs: počet vyklizených stránek

en: number of evicted bytes
cs: počet vyklizených bajtů

en: number of recently evicted pages
cs: počet nedávno vyklizených stránek

en: number of recently evicted bytes
cs: počet nedávno vyklizených bajtů

en: failed to do mincore: %s
cs: volání mincore selhalo: %s

en: failed to do mmap: %s
cs: volání mmap selhalo: %s

en: failed to do cachestat: %s
cs: volání cachestat selhalo: %s

en: failed to open: %s
cs: nepodařilo se otevřít: %s

en: failed to do fstat: %s
cs: volání fstat selhalo: %s

en: failed ioctl to get size: %s
cs: volání ioctl pro získání velikosti selhalo: %s

en:  %s [options] file...
cs:  %s [přepínače] [soubor…]

en:  -J, --json            use JSON output format
cs:  -J, --json            výstup formátuje do JSONu

en:  -b, --bytes           print sizes in bytes rather than in human readable format
cs:  -b, --bytes           velikosti vypisuje v bajtech namísto v podobě
                           vhodné pro člověka

en:  -c, --total           produce a grand total
cs:  -c, --total           zobrazí celkový součet

en:  -n, --noheadings      don't print headings
cs:  -n, --noheadings      nevypíše záhlaví

en:  -o, --output <list>   output columns
cs:  -o, --output <seznam>
                           zobrazí zadané sloupce

en:      --output-all      output all columns
cs:      --output-all      vypíše všechny sloupce

en:  -r, --raw             use raw output format
cs:  -r, --raw             neformátovaný výstup

en:  -R, --recursive       recursively check all files in directories
cs:  -R, --recursive       rekurzivně zkontroluje v adresářích všechny soubory

en:  -C, --cachestat       force usage of cachestat syscall
cs:  -C, --cachestat       vynutí použití systémového volání cachestat

en: cachestat option is not supported
cs: přepínač --cachestat není podporován

en: recursive option is not supported
cs: přepínač --recursive není podporován

en: failed to iterate tree
cs: průchod stromem selhal

en:  %s [options] {LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL}=<value>
cs:  %s [přepínače] {LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL}=<hodnota>

en: Find a filesystem by label or UUID.
cs: Najde systému souborů podle názvu nebo UUID.

en: unable to resolve '%s'
cs: „%s“ nelze přeložit

en: action detected by --poll
cs: akce zachycené pomocí --poll

en: filesystem size available, use <number> if --bytes is given
cs: dostupná velikost souborového systému, použije <číslo>, je-li zadáno --bytes

en: dump(8) period in days [fstab only]
cs: perioda volání dump(8) ve dnech [pouze fstab]

en: filesystem root
cs: kořen souborového systému

en: filesystem type
cs: druh systému souborů

en: FS specific mount options
cs: volby připojení určené pro souborový systém

en: mount ID
cs: ID připojení

en: number of available inodes
cs: počet dostupných i-uzlů

en: total number of inodes
cs: celkový počet i-uzlů

en: number of used inodes
cs: počet použitých i-uzlů

en: percentage of INO.USED divided by INO.TOTAL
cs: procentuální poměr použitých i-uzlů k celkovému počtu

en: filesystem label
cs: jmenovka souborového systému

en: major:minor device number
cs: hlavní:vedlejší číslo zařízení

en: old mount options saved by --poll
cs: staré volby připojení uložené pomocí --poll

en: old mountpoint saved by --poll
cs: starý bod připojení uložený pomocí --poll

en: all mount options
cs: všechny volby připojení

en: optional mount fields
cs: volitelné položky připojení

en: mount parent ID
cs: ID připojení rodiče

en: partition label
cs: jmenovka oddílu

en: pass number on parallel fsck(8) [fstab only]
cs: číslo průchodu při paralelním fsck(8) [pouze fstab]

en: VFS propagation flags
cs: příznaky propagace VFS

en: filesystem size, use <number> if --bytes is given
cs: velikost souborového systému, použije <číslo>, je-li zadáno --bytes

en: all possible source devices
cs: všechna možná zdrojová zařízení

en: source device
cs: zdrojové zařízení

en: mountpoint
cs: bod připojení

en: task ID
cs: ID úlohy

en: mount 64-bit ID (requires --kernel=listmount)
cs: 64bitový identifikátor připojeni (vyžaduje --kernel=listmount)

en: filesystem size used, use <number> if --bytes is given
cs: použitá velikost souborového systému, použije <číslo>, je-li zadáno --bytes

en: filesystem use percentage
cs: využití souborového systému v procentech

en: filesystem UUID
cs: UUID souborového systému

en: VFS specific mount options
cs: volby připojení určené pro virtuální souborový systém

en: unknown action: %s
cs: neznámá akce: %s

en: mount
cs: připojení

en: umount
cs: odpojení

en: remount
cs: přepojení

en: move
cs: přesun

en: can't read %s
cs: z %s nelze číst

en: failed to allocate statmnt handler
cs: alokace obsluhy statmnt selhala

en: failed to fetch mount nodes
cs: získání přípojných uzlů selhalo

en: failed to initialize libmount iterator
cs: iterátor libmountu se nepodařilo inicializovat

en: failed to initialize libmount tabdiff
cs: tabdiff libmountu se nepodařilo inicializovat

en: poll() failed
cs: volání poll() selhalo

en:  %1$s [options]
     %1$s [options] <device> | <mountpoint>
     %1$s [options] <device> <mountpoint>
     %1$s [options] [--source <device>] [--target <path> | --mountpoint <dir>]
cs:  %1$s [volby]
     %1$s [volby] <zařízení> | <bod_připojení>
     %1$s [volby] <zařízení> <bod_připojení>
     %1$s [volby] [--source <zařízení>] [--target <cesta> | --mountpoint <adresář>]

en: Find a (mounted) filesystem.
cs: Najde (připojený) souborový systém.

en: 
    Data sources:
cs: 
    Zdroje dat:

en:  -F, --tab-file <path>  alternative file for -s, -m or -k options
cs:  -F, --tab-file <cesta> jiný soubor pro přepínače -s, -m a -k

en:  -m, --mtab             search in table of mounted filesystems
                              (includes user space mount options)
cs:  -m, --mtab             hledá v tabulce připojených souborových systémů
                            (zahrnuje volby připojení z uživatelského prostoru)

en:  -k                     an alias for '--kernel=mountinfo'
cs:  -k                     stejné jako „--kernel=mountinfo“

en:  --kernel[=<method>]    search in kernel mount table (default behavior);
                              <method> is mountinfo or listmount
cs:  --kernel[=<metoda>)    hledá v jaderné tabulce připojených souborových
                            systémů (výchozí chování), <metoda> je mountinfo nebo
                            listmount

en:  -N, --task <tid>       use alternative namespace (/proc/<tid>/mountinfo file)
cs:  -N, --task <TID>       použije jiný jmenný prostor (soubor
                            /proc/<TID>/mountinfo)

en:  -p, --poll[=<list>]    monitor changes in table of mounted filesystems
cs:  -p, --poll[=<seznam>]  sleduje změny v tabulce připojených systémů

en:  -s, --fstab            search in static table of filesystems
cs:  -s, --fstab            hledá ve statické tabulce souborových systémů

en: 
    Data filters:
cs: 
    Filtry údajů:

en:  -A, --all              disable all built-in filters, print all filesystems
cs:  -A, --all              zakáže všechny vestavěné filtry, vypíše všechny
                            souborové systémy

en:  -d, --direction <word> direction of search, 'forward' or 'backward'
cs:  -d, --direction <směr> směr vyhledávání, „forward“ (vpřed) nebo
                            „backward“ (zpět)

en:  -f, --first-only       print the first found filesystem only
cs:  -f, --first-only       vypíše pouze první nalezený souborový systém

en:  -i, --invert           invert the sense of matching
cs:  -i, --invert           obrátí význam hledání shody

en:      --id <num>         filter by mount node ID
cs:      --id <číslo>       filtruje podle ID uzlu přípojení

en:      --uniq-id <num>    filter by mount node 64-bit ID (requires --kernel=listmount)
cs:      --uniq-id <číslo>  filtruje podle 64bitového ID uzlu připojení
                            (vyžaduje --kernel=listmount)

en:      --pseudo           print only pseudo-filesystems
cs:      --pseudo           vypíše pouze pseudosouborové systémy

en:  -Q, --filter <expr>    apply display filter
cs:  -Q, --filter <výraz>   použije výstupní filtr

en:  -M, --mountpoint <dir> the mountpoint directory
cs:  -M, --mountpoint <adresář>
                            adresář bodu připojení

en:      --shadowed         print only filesystems over-mounted by another filesystem
cs:      --shadowed         vypíše pouze souborové systémy překryté jinými systémy

en:  -R, --submounts        print all submounts for the matching filesystems
cs:  -R, --submounts        vypíše všechna podřízená připojení
                            v odpovídajících souborových systémech

en:      --real             print only real filesystems
cs:      --real             vypíše pouze skutečné souborové systémy

en:  -S, --source <string>  the device to mount (by name, maj:min, 
                              LABEL=, UUID=, PARTUUID=, PARTLABEL=)
cs:  -S, --source <řetězec> zařízení k připojení (podle názvu,
                            hlavního_čísla:vedlejšího_čísla, 
                            LABEL=, UUID=, PARTUUID=, PARTLABEL=)

en:  -T, --target <path>    the path to the filesystem to use
cs:  -T, --target <cesta>   použije souborový systém na uvedené cestě

en:  -t, --types <list>     limit the set of filesystems by FS types
cs:  -t, --types <seznam>   omezí množinu souborových systémů podle jejich druhu

en:  -U, --uniq             ignore filesystems with duplicate target
cs:  -U, --uniq             ignoruje souborové systémy s opakujícím se cílem

en:  -a, --ascii            use ASCII chars for tree formatting
cs:  -a, --ascii            strom vykreslí ze znaků ASCII

en:  -b, --bytes            print sizes in bytes rather than in human readable format
cs:  -b, --bytes            velikosti vypisuje v bajtech namísto v podobě
                            vhodné pro člověka

en:  -C, --nocanonicalize   don't canonicalize when comparing paths
cs:  -C, --nocanonicalize   nenormalizuje cesty, když je porovnává

en:  -c, --canonicalize     canonicalize printed paths
cs:  -c, --canonicalize     normalizuje vypisované cesty

en:  -D, --df               imitate the output of df(1)
cs:  -D, --df               napodobí výstup df(1)

en:  -e, --evaluate         convert tags (LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL) 
                              to device names
cs:  -e, --evaluate         převede značky (LABEL, UUID, PARTUUID, PARTLABEL)
                            na názvy zařízení

en:      --hyperlink[=<when>]
                            print paths as hyperlinks (always|never|auto)
cs:      --hyperlink[=<kdy>]
                            vypíše cesty jako hyperodkazy
                            (always [vždy] | never [nikdy] | auto)

en:  -I, --dfi              imitate the output of df(1) with -i option
cs:  -I, --dfi              napodobí výstup df(1) s přepínačem -i

en:  -J, --json             use JSON output format
cs:  -J, --json             výstup formátuje do JSONu

en:  -l, --list             use list format output
cs:  -l, --list             výstup formátuje jako seznam

en:  -n, --noheadings       don't print column headings
cs:  -n, --noheadings       nevypíše záhlaví sloupců

en:  -O, --options <list>   limit the set of filesystems by mount options
cs:  -O, --options <seznam> omezí množinu souborových systémů podle voleb připojení

en:  -o, --output <list>    output columns (see --list-columns)
cs:  -o, --output <seznam>  zobrazí dané sloupce (vizte --list-columns)

en:      --output-all       output all available columns
cs:      --output-all       vypíše všechny dostupné sloupce

en:  -P, --pairs            use key="value" output format
cs:  -P, --pairs            výstup ve formátu klíč="hodnota"

en:  -r, --raw              use raw output format
cs:  -r, --raw              neformátovaný výstup

en:      --tree             enable tree format output if possible
cs:      --tree             výstup formátuje jako strom, je-li možno

en:  -u, --notruncate       don't truncate text in columns
cs:  -u, --notruncate       ve sloupcích nezkracuje text

en:  -v, --nofsroot         don't print [/dir] for bind or btrfs mounts
cs:  -v, --nofsroot         u vázaných a btrfs připojení nevypisuje [/adr]

en:  -w, --timeout <num>    upper limit in milliseconds that --poll will block
cs:  -w, --timeout <počet>  horní hranice v milisekundách, po kterou bude --poll
                            blokovat

en:  -y, --shell            use column names to be usable as shell variable identifiers
cs:  -y, --shell            zvolí názvy sloupců tak, aby je bylo možné použít jako
                            identifikátoru proměnných shellu

en:  -x, --verify           verify mount table content (default is fstab)
cs:  -x, --verify           ověří obsah tabulky připojení (výchozí je fstab)

en:      --verbose          print more details
cs:      --verbose          vypíše více podrobností

en:      --vfs-all          print all VFS options
cs:      --vfs-all          vypíše všechny volby VFS

en: %s column is requested, but --poll is not enabled
cs: Požadován je sloupce %s, ale --poll není zapnuto

en: failed to initialize filter
cs: filtr se nepodařilo inicializovat

en: unknown direction '%s'
cs: neznámý směr „%s

en: invalid --kernel argument
cs: neplatný argument přepínače --kernel

en: invalid TID argument
cs: neplatný argument přepínače --task

en: invalid id argument
cs: neplatný argument s identifikátorem

en: invalid uniq-id argument
cs: neplatný argument s jedinečným identifikátorem

en: --poll accepts only one file, but more specified by --tab-file
cs: přepínač --poll přijímá pouze jeden soubor, ale bylo jich zadáno více skrze přepínač --tab-file

en: options --kernel=listmount and --tab-file or --task can't be used together
cs: přepínač ---kernel=listmount nelze použít spolu s --tab-file a --task

en: options --target and --source can't be used together with command line element that is not an option
cs: volby --target a --source nemohou být použity společně s prvkem příkazového řádku, který není volbou

en: failed to initialize libmount cache
cs: pomocnou paměť libmountu se nepodařilo inicializovat

en: target specified more than once
cs: cíl zadán více než jednou

en: wrong order: %s specified before %s
cs: chybné pořadí: %s zadáno před %s

en: undefined target (fs_file)
cs: nedefinovaný cíl (fs_file)

en: non-canonical target path (real: %s)
cs: nekanonická cesta k cíli (skutečná: %s)

en: unreachable on boot required target: %m
cs: nedostupný cíl potřebný pro spuštění systému: %m

en: unreachable target: %m
cs: nedostupný cíl: %m

en: target is not a directory
cs: cíl není adresářem

en: target exists
cs: cíl existuje

en: unreachable on boot required source: %s=%s
cs: nedostupný zdroj potřebný pro spuštění systému: %s=%s

en: unreachable: %s=%s
cs: nedostupné: %s=%s

en: %s=%s translated to %s
cs: %s=%s přeloženo na %s

en: undefined source (fs_spec)
cs: nedefinovaný zdroj (fs_spec)

en: unsupported source tag: %s
cs: nepodporovaná značka cíle: %s

en: do not check %s source (pseudo/net)
cs: nekontroluje zdroj %s (pseudo/síť)

en: unreachable source: %s: %m
cs: nedostupný zdroj: %s: %m

en: non-bind mount source %s is a directory or regular file
cs: zdroj nevázaného připojení %s je adresář nebo běžný soubor

en: source %s is not a block device
cs: zdroj %s není blokovým zařízením

en: source %s exists
cs: zdroj %s existuje

en: VFS options: %s
cs: přepínače VFS: %s

en: FS options: %s
cs: přepínače FS: %s

en: userspace options: %s
cs: přepínače uživatelského prostoru: %s

en: unsupported swaparea discard policy: %s
cs: nepodporovaná politika zahazování pro odkládací oblast: %s

en: failed to parse swaparea priority option
cs: volbu priority odkládací oblasti se nezdařilo rozebrat

en: do not check %s FS type (pseudo/net)
cs: nekontroluje druh systém souborů %s (pseudo/síť)

en: "none" FS type is recommended for bind or move operations only
cs: druh souborového systému „none“ je doporučen jen pro operace vázání a přesunu

en: %s seems unsupported by the current kernel
cs: zdá se, že současné jádro nepodporuje %s

en: reason unknown
cs: důvod neznámý

en: cannot detect on-disk filesystem type (%s)
cs: nelze určit typ systému souborů na disku (%s)

en: %s does not match with on-disk %s
cs: %s se neshoduje s %s na disku

en: on-disk %s seems unsupported by the current kernel
cs: zdá se, že současné jádro nepodporuje %s na disku

en: FS type is %s
cs: Druh souborového systému je %s

en: recommended root FS passno is 1 (current is %d)
cs: doporučené pořadí kontroly souborového systému je 1 (současné je %d)

en: your fstab has been modified, but systemd still uses the old version;
           use 'systemctl daemon-reload' to reload
cs: váš fstab byl změněn, ale systemd stále používá starou verzi.
    k novému načtení použijte „systemctl daemon-reload“

en: %d parse error | %d parse errors
cs[0]: %d chyba rozebírání
cs[1]: %d chyby rozebírání
cs[2]: %d chyb rozebírání

en: , %d error | , %d errors
cs[0]: , %d chyba
cs[1]: , %d chyby
cs[2]: , %d chyb

en: , %d warning | , %d warnings
cs[0]: , %d varování
cs[1]: , %d varování
cs[2]: , %d varování

en: Success, no errors or warnings detected
cs: Úspěch, nenalezeny žádné chyby nebo varování

en: no appropriate ioctl for the desired namespace
cs: pro požadovaný jmenný prostor neexistuje vhodné IOCTL

en: failed to determine %s namespace for process %d
cs: pro proces %2$d se nezdařilo se určit jmenný prostor %1$s

en:  %s [options] PID[:inode]...
cs:  %s [přepínače] PID[i-uzel]…

en: Print the unique inode number of a process's file descriptor or namespace.
cs: Vypíše jedinečné číslo i-uzlu deskriptoru nebo jmenného prostoru procesu.

en:  -p, --print-pid     enable PID:inode format printing
cs:  -p, --print-pid     zapne vypisování ve tvaru PID:i-uzel

en:      --cgroupns      act on the cgroup namespace
cs:      --cgroupns      koná nad jmenným prostorem kontrolních skupin

en:      --ipcns         act on the ipc namespace
cs:      --ipcns         koná nad jmenným prostorem IPC

en:      --mntns         act on the mount namespace
cs:      --mntns         koná nad jmenným prostorem přípojných bodů

en:      --netns         act on the net namespace
cs:      --netns         koná nad jmenným prostorem sítí

en:      --pidfs         act on the pidfs file descriptor (default)
cs:      --pidfs         koná nad deskriptorem souboru pidfs (výchozí)

en:      --pidns         act on the pid namespace
cs:      --pidns         koná nad jmenným prostorem čísel procesů

en:      --timens        act on the time namespace
cs:      --timens        koná nad jmenným prostorem času

en:      --userns        act on the user namespace
cs:      --userns        koná nad jmenným prostorem uživatelů

en:      --utsns         act on the uts namespace
cs:      --utsns         koná nad jmenným prostorem UTS

en: no process specified
cs: žádný proces nebyl zadán

en: invalid PID argument '%s'
cs: neplatný argument PID „%s“

en: empty long option after -l or --long argument
cs: prázdná dlouhá volba po přepínači -l či --long

en: unknown shell after -s or --shell argument
cs: neznámý shell po přepínači -s či --shell

en:  %1$s <optstring> <parameters>
     %1$s [options] [--] <optstring> <parameters>
     %1$s [options] -o|--options <optstring> [options] [--] <parameters>
cs:  %1$s <řetězec_s_volbami> <parametry>
     %1$s [přepínače] [--] <řetězec_s_volbami> <parametry>
     %1$s [přepínače] -o|--options <řetězec_s_volbami> [přepínače] [--] <parametry>

en: Parse command options.
cs: Rozebere volby příkazu.

en:  -a, --alternative             allow long options starting with single -
cs:  -a, --alternative             přijímá dlouhé volby začínající jedním -

en:  -l, --longoptions <longopts>  the long options to be recognized
cs:  -l, --longoptions <dlouhé_volby>
                                   rozpoznávané dlouhé volby

en:  -n, --name <progname>         the name under which errors are reported
cs:  -n, --name <název_programu>   název, pod kterým jsou oznamovány chyby

en:  -o, --options <optstring>     the short options to be recognized
cs:  -o, --options <krátké_volby>  rozpoznávané krátké volby

en:  -q, --quiet                   disable error reporting by getopt(3)
cs:  -q, --quiet                   vypne oznamování chyb pomocí getopt(3)

en:  -Q, --quiet-output            no normal output
cs:  -Q, --quiet-output            žádný normální výstup

en:  -s, --shell <shell>           set quoting conventions to those of <shell>
cs:  -s, --shell <shell>           nastaví konvence uzavíraní do uvozovek
                                   podle <shellu>

en:  -T, --test                    test for getopt(1) version
cs:  -T, --test                    testuje verzi getopt(1)

en:  -u, --unquoted                do not quote the output
cs:  -u, --unquoted                neuzavře výstup do uvozovek

en:  -U, --unknown                 leave unknown options as they are (implies -q)
cs:  -U, --unknown                 nechá neznámé přepínače tak, jak jsou (zapne -q)

en: missing optstring argument
cs: chybí řetězec-s-volbami

en: internal error, contact the author.
cs: Vnitřní chyba, oznamte ji autorovi.

en: could not compile regular expression %s: %s
cs: regulární výraz %s nebylo možné přeložit: %s

en: Mode:
cs: Režim:

en: dry-run
cs: zkušební

en: real
cs: skutečný

en: Method:
cs: Způsob:

en: Files:
cs: Soubory:

en: %-25s %zu files
cs: %-25s %zu souborů

en: Linked:
cs: Vytvořeno odkazů:

en: %-25s %zu xattrs
cs: %-25s %zu rozšířených atributů

en: Compared:
cs: Porovnáno:

en: Skipped reflinks:
cs: Přeskočeno lehkých kopií:

en: Saved:
cs: Ušetřeno:

en: %-25s %<PRId64>.%06<PRId64> seconds
cs: %-25s %<PRId64>,%06<PRId64> sekund

en: Duration:
cs: Doba:

en: cannot get xattr names for %s
cs: název rozšířeného atributu pro %s nelze zjistit

en: cannot get xattr value of %s for %s
cs: hodnotu rozšířeného atributu %s pro %s nelze zjistit

en: Comparing xattrs of %s to %s
cs: Porovnávají se rozšířené atributy %s s %s

en: Reflinking failed, fallback to hardlinking
cs: Lehká kopie selhala, návrat k pevným odkazům

en: %s%sLinking %s to %s (-%s)
cs: %s%sVytváří se odkaz %s na %s (-%s)

en: [DryRun]
cs: [Zkouška]

en: cannot link %s to %s
cs: nelze vytvořit odkaz %s na %s

en: cannot rename %s to %s
cs: %s nelze přejmenovat na %s

en: Skipped (excluded subtree) %s
cs: Přeskočeno (vynechaný podstrom) %s

en: Skipped (excluded) %s
cs: Přeskočeno (vynecháno) %s

en: Skipped (smaller than configured size) %s
cs: Přeskočeno (menší než nastavená velikost) %s

en: Skipped (greater than configured size) %s
cs: Přeskočeno (větší než nastavená velikost) %s

en: Skipped (specified more than once) %s
cs: Přeskočeno (cíl zadán více než jednou) %s

en: cannot continue
cs: nelze pokračovat

en: Skipped (memory constraints) %s
cs: Přeskočeno (omezení paměti) %s

en: Skipped (attributes mismatch) %s
cs: Přeskočeno (atributy nesouhlasí) %s

en: Skipped (already reflink) %s
cs: Přeskočeno (již je lehkou kopií) %s

en: Skipped (content mismatch) %s
cs: Přeskočeno (obsah nesouhlasí) %s

en:  %s [options] <directory>|<file> ...
cs:  %s [přepínače] <adresář>|<soubor>…

en: Consolidate duplicate files using hardlinks.
cs: Konsoliduje zdvojené soubory pomocí pevných odkazů.

en:  -c, --content              compare only file contents, same as -pot
cs:  -c, --content              porovnává pouze obsah souborů, stejné jako -pot

en:  -b, --io-size <size>       I/O buffer size for file reading
                                  (speedup, using more RAM)
cs:  -b, --io-size <velikost>   velikost vyrovnávací paměti I/O pro čtení souboru
                                (zrychlení, použije více RAM)

en:  -d, --respect-dir          directory names have to be identical
cs:  -d, --respect-dir          názvy adresářů musí být totožné

en:  -f, --respect-name         filenames have to be identical
cs:  -f, --respect-name         názvy soubory musí být totožné

en:  -F, --prioritize-trees     files found in the earliest specified top-level
                                  directory have higher priority (but this has
                                  lower precedence than --maximize/--minimize)
cs:  -F, --prioritize-trees     soubory nalezené v nejčasnějším zadaném
                                vrcholovém adresáři budou mít vyšší prioritu
                                (ale má nižší prioritu než --maximize/--minimize)

en:  -i, --include <regex>      regular expression to include files/dirs
cs:  -i, --include <regvýr>     regulární výraz pro zahrnutí souborů/adresářů

en:  -l, --list-duplicates      just list paths of duplicates, don't link them
cs:  -l, --list-duplicates      pouze vypíše cesty duplikátů, nedělá na ně odkazy

en:  -m, --maximize             keep the file with the most links
cs:  -m, --maximize             ponechá soubor s nejvyšším počtem odkazů

en:  -M, --minimize             keep the file with the fewest links
cs:  -M, --minimize             ponechá soubor s nejnižším počtem odkazů

en:      --mount                stay within the same filesystem
cs:      --mount                zůstane v jednom souborovém systému

en:  -n, --dry-run              don't actually link anything
cs:  -n, --dry-run              ve skutečnosti žádné odkazy nevytvoří

en:  -o, --ignore-owner         ignore owner changes
cs:  -o, --ignore-owner         ignoruje změny vlastníka

en:  -O, --keep-oldest          keep the oldest file of multiple equal files
                                  (lower precedence than minimize/maximize)
cs:  -O, --keep-oldest          ponechá nejstarší soubor z více shodných souborů
                                (nižší priorita než minimalizace/maximalizace)

en:  -p, --ignore-mode          ignore changes of file mode
cs:  -p, --ignore-mode          ignoruje změny práv souboru

en:  -q, --quiet                quiet mode - don't print anything
cs:  -q, --quiet                tichý režim – nic nevypisuje

en:  -r, --cache-size <size>    memory limit for cached file content data
cs:  -r, --cache-size <velikost>  omezení paměti na uchování obsahu souboru

en:      --reflink[=<when>]     create clone/CoW copies (auto, always, never)
cs:      --reflink[=<kdy>]      vytváří klonované/CoW kopie (auto, always [vždy],
                                never [nikdy])

en:      --skip-reflinks        skip already cloned files (enabled on --reflink)
cs:      --skip-reflinks        přeskočit již naklonované soubory (zapnuto
                                při --reflink)

en:  -s, --minimum-size <size>  minimum size for files
cs:  -s, --minimum-size <velikost>  minimální velikost pro soubory

en:  -S, --maximum-size <size>  maximum size for files
cs:  -S, --maximum-size <velikost>  minimální velikost pro soubory

en:  -t, --ignore-time          ignore timestamps (when testing for equality)
cs:  -t, --ignore-time          ignoruje časové údaje (při testování na rovnost)

en:  -v, --verbose              verbose output (repeat for more verbosity)
cs:  -v, --verbose              podrobný výstup (opakujte pro další podrobnosti)

en:  -x, --exclude <regex>      regular expression to exclude files
cs:  -x, --exclude <regvýr>     regulární výraz pro vynechání souborů

en:      --exclude-subtree <regex>  regular expression to exclude directories
cs:      --exclude-subtree <regvýr> regulární výraz pro vynechání adresářů

en:  -X, --respect-xattrs       respect extended attributes
cs:  -X, --respect-xattrs       respektuje rozšířené atributy

en:  -y, --method <name>        file content comparison method
cs:  -y, --method <název>       způsob porovnávání obsahu souborů

en:  -z, --zero                 delimit output with NULs instead of newlines
cs:  -z, --zero                 odděluje výstup nulovými bajty místo odřádkováním

en: failed to parse minimum size
cs: minimální velikost se nezdařilo rozebrat

en: failed to parse maximum size
cs: maximální velikost se nezdařilo rozebrat

en: failed to parse cache size
cs: velikost keše se nezdařilo rozebrat

en: failed to parse I/O size
cs: velikost I/O se nezdařilo rozebrat

en: unsupported reflink mode: %s
cs: nepodporovaný režim lehkých kopií: %s

en: cannot register exit handler
cs: obsluhu ukončení nelze zaregistrovat

en: no directory or file specified
cs: nezadán ani adresář, ani soubor

en: cannot initialize %s method, use 'memcmp' fallback
cs: způsob %s nelze inicializovat, použije se „memcmp“

en: failed to initialize files comparer
cs: porovnávač souborů se nepodařilo inicializovat

en: Scanning [device/inode/links]:
cs: Prohledává se [zařízení/i-uzel/odkazy]:

en: cannot get realpath: %s
cs: reálnou cestu nelze zjistit: %s

en: cannot process %s
cs: %s nelze zpracovat

en: Pending (thread)
cs: Čekající (vlákna)

en: Pending (process)
cs: Čekající (procesy)

en: Blocked
cs: Blokované

en: Ignored
cs: Ignorované

en: Caught
cs: Zachycené

en: failed to initialize procfs handler
cs: nepodařilo inicializovat deskriptor procfs

en: cannot open /proc/%d/status
cs: /proc/%d/status nelze otevřít

en: unexpected sigmask format: %s (%s)
cs: neočekávaný formát masky signálů: %s (%s)

en: unknown signal %s; valid signals:
cs: neznámý signál %s; platné signály:

en:  %s [options] <pid>|<pid>:<pidfd_ino>|<name>...
cs:  %s [přepínače] <PID>|<PID>:<i-uzel_pidfd>|<název>…

en: Forcibly terminate a process.
cs: Násilně ukončí proces.

en:  -a, --all              do not restrict the name-to-pid conversion to processes
                              with the same uid as the present process
cs:  -a, --all              neomezuje převod z názvu na PID jen na procesy s UID
                            shodným se současným procesem

en:  -s, --signal <signal>  send this <signal> instead of SIGTERM
cs:  -s, --signal <signál>  zašle tento <signál> místo signálu SIGTERM

en:  -q, --queue <value>    use sigqueue(2), not kill(2), and pass <value> as data
cs:  -q, --queue <hodnota>  použije sigqueue(2) místo kill(2) a jako data
                            předá <hodnotu>

en:      --timeout <milliseconds> <follow-up signal>
                            wait up to timeout and send follow-up signal
cs:      --timeout <milisekundy> <následný signál>
                            počká na vypršení časového limitu a poté zašle
                            následný signál

en:  -p, --pid              print pids without signaling them
cs:  -p, --pid              vypíše čísla procesů, aniž by jim zaslal signál

en:  -l, --list[=<signal>|=0x<sigmask>]
                            list signal names, convert a signal number to a name,
                              or convert a signal mask to names
cs:  -l, --list[=<signál>|=0x<maska>]
                            vypíše seznam názvů signálů, převede číslo signálu
                            na název nebo převede masku signálů na názvy

en:  -L, --table            list signal names and numbers
cs:  -L, --table            vypíše seznam názvů a čísel signálů

en:  -r, --require-handler  do not send signal if signal handler is not present
cs:  -r, --require-handler  nepošle signál, pokud obsluha signálu není přítomna

en:  -d, --show-process-state <pid>
                            show signal related fields in /proc/<pid>/status
cs:  -d, --show-process-state <PID>
                            zobrazí položky /proc/<pid>/status vztahující se
                            k signálům

en:      --verbose          print pids that will be signaled
cs:      --verbose          vypíše čísla PID, kterým bude zaslán signál

en:  (with:
cs:  (s:

en: invalid sigmask format: %s
cs: neplatný formát masky signálů: %s

en: unknown signal: %s
cs: neznámý signál %s

en: invalid PID argument
cs: neplatný argument přepínače --pid

en: %s and %s are mutually exclusive
cs: %s a %s se vzájemně vylučují

en: argument error
cs: chyba argumentu

en: invalid signal name or number: %s
cs: neplatný název nebo číslo signálu: %s

en: pidfd_send_signal() failed
cs: volání pidfd_send_signal() selhalo

en: timeout, sending signal %d to pid %d
cs: časový limit vypršel, zasílá se signál %d procesu %d

en: sending signal %d to pid %d
cs: zasílá se signál %d procesu %d

en: sending signal to %s failed
cs: zaslání signálu procesu %s selhalo

en: not signalling pid %d, it has no userspace handler for signal %d
cs: signál procesu s PID %d nebude zaslán, v uživatelském prostoru nemá nainstalovanou obsluhu signálu %d

en: cannot find process "%s"
cs: proces „%s“ nelze nalézt

en:  -a, --active            print lastlog excluding '**Never logged in**' users
cs:  -a, --active            vypíše poslední přihlášení vyjma uživatelů, kteří
                             se *nikdy* nepřihlásili

en:  -b, --before DAYS       print only records older than DAYS
cs:  -b, --before DNY        vypíše pouze záznamy starší než DNŮ

en:  -C, --clear             clear record of a user (requires -u)
cs:  -C, --clear              vyprázdní záznam uživatele (vyžaduje -u)

en:  -d, --database FILE     use FILE as lastlog2 database
cs:  -d, --database SOUBOR   použije SOUBOR jako databázi lastlog2

en:  -i, --import FILE       import data from old lastlog file
cs:  -i, --import SOUBOR     importuje data ze starého souboru lastlog

en:  -r, --rename NEWNAME    rename existing user to NEWNAME (requires -u)
cs:  -r, --rename NOVÉ_JMÉNO přejmenuje existujícího uživatele na NOVÉ_JMÉNO
                             (vyžaduje -u)

en:  -s, --service           display PAM service
cs:  -s, --service           zobrazí službu PAM

en:  -S, --set               set lastlog record to current time (requires -u)
cs:  -S, --set               nastaví záznam lastlog na současný čas (vyžaduje -u)

en:  -t, --time DAYS         print only lastlog records more recent than DAYS
cs:  -t, --time DNY          vypíše pouze záznamy lastlog novější než DNŮ

en:  -u, --user LOGIN        print lastlog record of the specified LOGIN
cs:  -u, --user JMÉNO        vypíše záznam lastlog zadaného přihlašovacího JMÉNA

en: Cannot parse days
cs: Nelze rozebrat počet dnů

en: Option -C, -i and -S cannot be used together
cs: Přepínače -C, -i a -S nelze spolu použít

en: Couldn't initialize lastlog2 environment
cs: Nelze inicializovat prostředí lastlog2

en: Couldn't import entries from '%s'
cs: Z „%s“ nelze importovat položky

en: Options -C, -r and -S require option -u to specify the user
cs: Přepínače -C, -r a -S vyžadují určit uživatele přepínačem -u

en: User '%s' does not exist.
cs: Uživatel %s neexistuje.

en: Couldn't remove entry for '%s'
cs: Položku pro „%s“ nebylo možné odstranit

en: Could not determine current time
cs: Současný čas nebylo možné určit

en: Couldn't update login time for '%s'
cs: Čas přihlášení „%s“ nebylo možné zaktualizovat

en: Couldn't rename entry '%s' to '%s'
cs: Položku „%s“ nebylo možné přejmenovat na „%s“

en: Couldn't read entries for all users
cs: Položky pro všechny uživatele nebylo možné přečíst

en: unknown facility name: %s
cs: neznámý název oboru (facility): %s

en: unknown priority name: %s
cs: neznámý název priority: %s

en: openlog %s: pathname too long
cs: openlog %s: cesta je příliš dlouhá

en: failed to resolve name %s port %s: %s
cs: nezdařilo se přeložit název %s port %s: %s

en: failed to connect to %s port %s
cs: nezdařilo se připojit k %s port %s

en: maximum input lines (%d) exceeded
cs: maximální vstupní řádky (%d) překročeny

en: gettimeofday() failed
cs: volání gettimeofday() selhalo

en: send message failed
cs: odeslání zprávy selhalo

en: structured data ID '%s' is not unique
cs: strukturované ID dat „%s“ není jedinečné

en: --sd-id was not specified for --sd-param %s
cs: přepínač --sd-id nebyl zadán spolu s --sd-param %s

en: localtime() failed
cs: funkce localtime() selhala

en: hostname '%s' is too long
cs: název stroje „%s“ je příliš dlouhý

en: tag '%s' is too long
cs: značka „%s“ je příliš dlouhá

en: ignoring unknown option argument: %s
cs: argument neznámého přepínače se ignoruje: %s

en: invalid argument: %s: using automatic errors
cs: neplatný argument: %s: používají se automatické chyby

en:  %s [options] [<message>]
cs:  %s [přepínače] [<zpráva>]

en: Enter messages into the system log.
cs: Vkládá zprávy do systémového protokolu.

en:  -i                       log the logger command's PID
cs:  -i                       zaznamená PID protokolujícího příkazu

en:      --id[=<id>]          log the given <id>, or otherwise the PID
cs:      --id[=<ID>]          zaznamená <ID>, jinak PID

en:  -f, --file <file>        log the contents of this file
cs:  -f, --file <soubor>      zaznamená obsah tohoto souboru

en:  -e, --skip-empty         do not log empty lines when processing files
cs:  -e, --skip-empty         při zpracování souborů nezaznamenává prázdné řádku

en:      --no-act             do everything except the write the log
cs:      --no-act             udělá vše kromě zápisu protokolu

en:  -p, --priority <prio>    mark given message with this priority
cs:  -p, --priority <priorita>
                              označí zadanou zprávu touto prioritou

en:      --octet-count        use rfc6587 octet counting
cs:      --octet-count        počítá oktety podle RFC 6587

en:      --prio-prefix        look for a prefix on every line read from stdin
cs:      --prio-prefix        hledá předponu na každém řádku přečteném ze
                              standardního vstupu

en:  -s, --stderr             output message to standard error as well
cs:  -s, --stderr             zprávu vypíše rovněž na standardní chybový výstup

en:  -S, --size <size>        maximum size for a single message
cs:  -S, --size <velikost>    maximální velikost jedné zprávy

en:  -t, --tag <tag>          mark every line with this tag
cs:  -t, --tag <značka>       každému řádku přidá tuto značku

en:  -n, --server <name>      write to this remote syslog server
cs:  -n, --server <název>     zapíše do tohoto vzdáleného syslogového serveru

en:  -P, --port <port>        use this port for UDP or TCP connection
cs:  -P, --port <port>        použije tento port pro UDP nebo spojení TCP

en:  -T, --tcp                use TCP only
cs:  -T, --tcp                použije pouze TCP

en:  -d, --udp                use UDP only
cs:  -d, --udp                použije pouze UDP

en:      --rfc3164            use the obsolete BSD syslog protocol
cs:      --rfc3164            použije zastaralý protokol BSD syslogu

en:      --rfc5424[=<snip>]   use the syslog protocol (the default for remote);
                                <snip> can be notime, or notq, and/or nohost
cs:      --rfc5424[=<útržek>] použije protokol syslogu (výchozí pro vzdálený cíl),
                              <útržek> může být „notime“ nebo „notq“ a/nebo „nohost“

en:      --sd-id <id>         rfc5424 structured data ID
cs:      --sd-id <ID>         ID dat strukturovaných podle RFC 5424

en:      --sd-param <data>    rfc5424 structured data name=value
cs:      --sd-param <data>    strukturovaná data název=hodnota podle RFC 5424

en:      --msgid <msgid>      set rfc5424 message id field
cs:      --msgid <ID>         nastaví položku ID zprávy podle RFC 5424

en:  -u, --socket <socket>    write to this Unix socket
cs:  -u, --socket <socket>    zapíše do tohoto unixového socketu

en:      --socket-errors on|off|auto
                              print connection errors when using Unix sockets
cs:      --socket-errors on|off|auto
                              vypisuje chyby spojení, používají-li se unixové
                              sockety

en:      --journald[=<file>]  write journald entry
cs:      --journald[=<soubor>]
                              zapíše záznam journald

en: file %s
cs: soubor %s

en: failed to parse id
cs: ID se nezdařilo rozebrat

en: failed to parse message size
cs: velikost zprávy se nezdařilo rozebrat

en: --msgid cannot contain space
cs: --msgid nemůže obsahovat mezeru

en: invalid structured data ID: '%s'
cs: neplatné ID strukturovaných data: „%s“

en: invalid structured data parameter: '%s'
cs: chybný parametr strukturovaných dat: „%s“

en: --file <file> and <message> are mutually exclusive; file is ignored
cs: --file <soubor> a <zpráva> se vzájemně vylučují, soubor se ignoruje

en: journald entry could not be written
cs: záznam journald nebylo možné zapsat

en:  %s [options] <string> [<file>...]
cs:  %s [přepínače] <řetězec> [<soubor>…]

en: Display lines beginning with a specified string.
cs: Zobrazí řádky začínající zadaným řetězcem.

en:  -a, --alternative        use the alternative dictionary
cs:  -a, --alternative        použije náhradní slovník

en:  -d, --alphanum           compare only blanks and alphanumeric characters
cs:  -d, --alphanum           porovnává pouze bílé a alfanumerické znaky

en:  -f, --ignore-case        ignore case differences when comparing
cs:  -f, --ignore-case        při porovnávání ignoruje velikost písmen

en:  -t, --terminate <char>   define the string-termination character
cs:  -t, --terminate <znak>   určuje znak, který ukončuje řetězec

en: alignment offset
cs: posun pro zarovnání

en: udev ID (based on ID-LINK)
cs: identifikátor udevu (na základě ID-LINK)

en: the shortest udev /dev/disk/by-id link name
cs: nejkratší název udevového odkazu /dev/disk/by-id

en: discard alignment offset
cs: posun pro zahazovaní (discard)

en: dax-capable device
cs: zařízení schopné DAX

en: discard granularity, use <number> if --bytes is given
cs: stupeň zahazování, použije <číslo>, je-li zadáno --bytes

en: disk sequence number
cs: pořadové číslo blokového zařízení

en: discard max bytes, use <number> if --bytes is given
cs: maximální počet bajtů k zahození, použije <číslo>, je-li zadáno --bytes

en: discard zeroes data
cs: zahození nuluje data

en: filesystem size available for unprivileged users, use <number> if --bytes is given
cs: velikost souborového systému dostupného neprivilegovaným uživatelům, použije <číslo>, je-li zadáno --bytes

en: mounted filesystem roots
cs: kořeny připojených souborových systémů

en: filesystem version
cs: verze systému souborů

en: group name
cs: název skupiny

en: Host:Channel:Target:Lun for SCSI
cs: stroj:kanál:cíl:jednotka pro SCSI

en: removable or hotplug device (usb, pcmcia, ...)
cs: vyměnitelné nebo za běhu odpojitelné zařízení (USB, PCMCIA, …)

en: internal kernel device name
cs: vnitřní jaderný název zařízení

en: filesystem LABEL
cs: jmenovka souborového systému

en: logical sector size
cs: velikost logického sektoru

en: major device number
cs: hlavní číslo zařízení

en: minor device number
cs: vedlejší číslo zařízení

en: minimum I/O size
cs: minimální velikost I/O

en: device identifier
cs: identifikátor zařízení

en: device node permissions
cs: přístupová práva k uzlu zařízení

en: device queues
cs: fronty zařízení

en: device name
cs: název zařízení

en: optimal I/O size
cs: optimální velikost I/O

en: partition LABEL
cs: jmenovka oddílu

en: partition number as read from the partition table
cs: číslo oddílu, jak je uvedeno v tabulce rozdělení disku

en: partition type name
cs: název druhu oddílu

en: partition type code or UUID
cs: kód druhu oddílu nebo UUID

en: path to the device node
cs: cesta k uzlu se zařízením

en: physical sector size
cs: velikost fyzického sektoru

en: internal parent kernel device name
cs: vnitřní jaderný název nadřazeného zařízení

en: partition table type
cs: typ tabulky rozdělení disku

en: partition table identifier (usually UUID)
cs: identifikátor tabulky rozdělení disku (obvykle UUID)

en: adds randomness
cs: přidává náhodnost

en: read-ahead of the device
cs: přednačítání ze zařízení

en: device revision
cs: revize zařízení

en: removable device
cs: výměnné zařízení

en: rotational device
cs: otáčivé zařízení

en: read-only device
cs: zařízení pouze pro čtení

en: request queue size
cs: velikost fronty požadavků

en: I/O scheduler name
cs: název plánovače I/O

en: disk serial number
cs: sériové číslo disku

en: size of the device, use <number> if --bytes is given
cs: velikost zařízení, použije <číslo>, je-li zadáno --bytes

en: partition start offset (in 512-byte sectors)
cs: poloha začátku oddílu (v 512bajtových sektorech)

en: state of the device
cs: stav zařízení

en: de-duplicated chain of subsystems
cs: deduplikovaný řetěz podsystémů

en: all locations where device is mounted
cs: všechna místa, kam je zařízení připojeno

en: where the device is mounted
cs: kam je zařízení připojeno

en: device transport type
cs: druh transportu zařízení

en: device type
cs: druh zařízení

en: device vendor
cs: prodejce zařízení

en: write same max bytes, use <number> if --bytes is given
cs: maximální počet bajtů pro zápis stejných dat, použije <číslo>, je-li zadáno --bytes

en: unique storage identifier
cs: jedinečný identifikátor úložiště

en: zone model
cs: model zóny

en: zone size, use <number> if --bytes is given
cs: velikost zóny, použije <číslo>, je-li zadáno --bytes

en: zone write granularity, use <number> if --bytes is given
cs: granularita zápisu do zóny, použije <číslo>, je-li zadáno --bytes

en: zone append max bytes, use <number> if --bytes is given
cs: maximální množství bajtů pro připisování do zóny, použije <číslo>, je-li zadáno --bytes

en: number of zones
cs: počet zón

en: maximum number of open zones
cs: maximální počet otevřených zón

en: maximum number of active zones
cs: maximální počet aktivních zón

en: failed to allocate device
cs: alokace zařízení selhala

en: failed to open device directory in sysfs
cs: adresář zařízení v sysfs se nepodařilo otevřít

en: %s: failed to get sysfs name
cs: %s: nepodařilo se získat název v sysfs

en: %s: failed to get whole-disk device number
cs: %s: zjištění čísla zařízení celého disku selhalo

en: failed to allocate /sys handler
cs: alokace deskriptoru pro /sys selhala

en: failed to parse list '%s'
cs: nezdařilo se rozebrat seznam „%s“

note: TRANSLATORS: The standard value for %d is 256.
en: the list of excluded devices is too large (limit is %d devices)
cs: seznam vynechaných zařízení je příliš dlouhý (hranice je %d zařízení)

note: TRANSLATORS: The standard value for %d is 256.
en: the list of included devices is too large (limit is %d devices)
cs: seznam zahrnutých zařízení je příliš dlouhý (hranice je %d zařízení)

en: unexpected counter specification: %s
cs: neočekávaná specifikace počítadla: %s

en: counter not properly specified
cs: počítadlo nebylo řádně určeno

en: unsupported counter type: %s
cs: nepodporovaný druh počítadla: %s

en: Summary:
cs: Souhrn:

en:  %s [options] [<device> ...]
cs:  %s [přepínače] [<zařízení>…]

en: List information about block devices.
cs: Vypíše údaje o blokovém zařízení.

en:  -A, --noempty        don't print empty devices
cs:  -A, --noempty        nevypíše prázdná zařízení

en:  -D, --discard        print discard capabilities
cs:  -D, --discard        popíše schopnost zahazovat data (discard)

en:  -E, --dedup <column> de-duplicate output by <column>
cs:  -E, --dedup <sloupec> deduplikuje výstup podle <sloupce>

en:  -I, --include <list> show only devices with specified major numbers
cs:  -I, --include <seznam>
                          zobrazí pouze zařízení se zadanými hlavními čísly

en:  -J, --json           use JSON output format
cs:  -J, --json           výstup formátuje do JSONu

en:  -M, --merge          group parents of sub-trees (RAIDs, Multi-path)
cs:  -M, --merge          seskupí rodiče podstromů (RAID a multipath)

en:  -O, --output-all     output all columns
cs:  -O, --output-all     vypíše všechny sloupce

en:  -Q, --filter <expr>  print only lines matching the expression
cs:  -Q, --filter <výraz> vypíše pouze řádky odpovídající výrazu

en:      --highlight <expr> colorize lines matching the expression
cs:      --highlight <výraz>
                            obarví řádky odpovídající výrazu

en:      --ct-filter <expr> restrict the next counter
cs:      --ct-filter <výraz>
                            omezí další počítadlo

en:      --ct <name>[:<param>[:<func>]] define a custom counter
cs:      --ct <název>[:<parametr>[:<funkce>]]
                            definuje uživatelské počítadlo

en:  -S, --scsi           output info about SCSI devices
cs:  -S, --scsi           vypíše údaje o SCSI zařízení

en:  -N, --nvme           output info about NVMe devices
cs:  -N, --nvme           vypíše údaje o NVMe zařízení

en:  -v, --virtio         output info about virtio devices
cs:  -v, --virtio         vypíše údaje o virtio zařízení

en:  -T, --tree[=<column>] use tree format output
cs:  -T, --tree[=<sloupec>]  výstup formátuje jako strom

en:  -a, --all            print all devices
cs:  -a, --all            vypíše všechna zařízení

en:  -b, --bytes          print SIZE in bytes instead of a human-readable format
cs:  -b, --bytes          velikosti vypisuje v bajtech namísto podoby vhodné
                          pro člověka

en:  -d, --nodeps         don't print slaves or holders
cs:  -d, --nodeps         nevypíše podřízená (slave) a nadřízená (holder) zařízení

en:  -e, --exclude <list> exclude devices by major number (default: RAM disks)
cs:  -e, --exclude <seznam>
                          vynechá zařízení podle hlavního čísla (výchozí: RAM disky)

en:  -f, --fs             output info about filesystems
cs:  -f, --fs             vypíše údaje o souborovém systému

en:      --hyperlink[=<when>]
                          print paths as hyperlinks (always|never|auto)
cs:      --hyperlink[=<kdy>]
                          vypíše cesty jako hyperodkazy
                          (always [vždy] | never [nikdy] | auto)

en:  -i, --ascii          use ascii characters only
cs:  -i, --ascii          použije pouze ASCII znaky

en:  -l, --list           use list format output
cs:  -l, --list           výstup formátuje jako seznam

en:  -m, --perms          output info about permissions
cs:  -m, --perms          vypíše údaje o přístupových právech

en:  -n, --noheadings     don't print headings
cs:  -n, --noheadings     nevypíše záhlaví

en:  -o, --output <list>  output columns (see --list-columns)
cs:  -o, --output <seznam>
                          zobrazí zadané sloupce (vizte --list-columns)

en:  -p, --paths          print complete device path
cs:  -p, --paths          vypíše celou cestu k zařízení

en:  -s, --inverse        inverse dependencies
cs:  -s, --inverse        obrátí závislosti

en:  -t, --topology       output info about topology
cs:  -t, --topology       vypíše údaje o topologii

en:  -w, --width <num>    specifies output width as number of characters
cs:  -w, --width <číslo>  určuje šířku výstupu v počtu znaků

en:  -x, --sort <column>  sort output by <column>
cs:  -x, --sort <sloupec> výstup seřadí podle <sloupce>

en:  -y, --shell          use column names that can be used as shell variables
cs:  -y, --shell          zvolí názvy sloupců tak, aby se daly použít jako
                          proměnné v shellu

en:  -z, --zoned          print zone related information
cs:  -z, --zoned          vypíše údaje o zónách

en:      --sysroot <dir>  use specified directory as system root
cs:      --sysroot <adresář>  jako kořen systému použije <adresář>

en:      --properties-by <list>
                          methods used to gather data (default: file,udev,blkid)
cs:      --properties-by <seznam>
                          způsoby sběru dat (výchozí: file,udev,blkid)

en: failed to access sysfs directory: %s
cs: nezdařilo se přistoupit k adresáři v sysfs: %s

en: invalid output width number argument
cs: neplatný argument s číselnou šířkou výstupu

en: failed to allocate device tree
cs: alokace stromu zařízení selhala

en: unknown properties probing method: %s
cs: neznámá metoda prohledávání vlastností: %s

en: Unknown clock type %d
cs: Neznámý druh hodin %d

en: type
cs: druh

en: numeric id
cs: číselné ID

en: symbolic name
cs: symbolický název

en: readable name
cs: čitelný název

en: numeric time
cs: číselný čas

en: human readable ISO time
cs: ISO čas v čitelné podobě

en: human readable resolution
cs: přesnost v čitelné podobě

en: resolution
cs: přesnost

en: human readable relative time
cs: relativní čas v čitelné podobě

en: namespace offset
cs: posun jmenného prostoru

en:  -J, --json                 use JSON output format
cs:  -J, --json                 výstup formátuje do JSONu

en:  -n, --noheadings           don't print headings
cs:  -n, --noheadings           nevypíše záhlaví

en:  -o, --output <list>        output columns
cs:  -o, --output <seznam>      zobrazí zadané sloupce

en:      --output-all           output all columns
cs:      --output-all           vypíše všechny sloupce

en:  -r, --raw                  use raw output format
cs:  -r, --raw                  neformátovaný výstup

en:  -t, --time <clock>         show current time of single clock
cs:  -t, --time <hodiny>        ukáže současný čas jedněch hodin

en:  --no-discover-dynamic      do not try to discover dynamic clocks
cs:  --no-discover-dynamic      nehledá dynamické hodiny

en:  -d, --dynamic-clock <path> also display specified dynamic clock
cs:  -d, --dynamic-clock <cesta>
                                rovněž zobrazí zadané dynamické hodiny

en:  -c, --cpu-clock <pid>      also display CPU clock of specified process
cs:  -c, --cpu-clock <PID>      rovněž zobrazí procesorové hodiny zadaného procesu

en:  -x, --rtc <path>           also display specified RTC
cs:  -x, --rtc <cesta>          rovněž zobrazí zadané hodiny reálného času

en: Unknown clock: %s
cs: Neznámé hodiny: %s

en: failed to format iso time
cs: nezdařilo se vytvořit čas ve formátu ISO

en: failed to format relative time
cs: nezdařilo se vytvořit čas v relativním formátu

en: Could not glob: %d
cs: Nebylo možné expandovat názvy souborů: %d

en: ioctl(RTC_RD_NAME) to %s to read the time failed
cs: čas se pomocí volání ioctl(RTC_RD_NAME) nad %s nepodařilo zjistit

en: Could not get CPU clock of process %jd: %s
cs: Nebylo možné získat procesorového hodiny procesu %jd: %s

en: failed to get time
cs: čas se nepodařilo získat

en: command of the process holding the lock
cs: příkaz procesu, který drží zámek

en: PID of the process holding the lock
cs: ID procesu, který drží zámek

en: kind of lock
cs: druh zámku

en: size of the lock, use <number> if --bytes is given
cs: velikost zámku, použije <číslo>, je-li zadáno --bytes

en: lock access mode
cs: přístupový režim k zámku

en: mandatory state of the lock: 0 (none), 1 (set)
cs: závaznost zámku: 0 (ne), 1 (nastaveno)

en: relative byte offset of the lock
cs: relativní poloha zámku v bajtech

en: ending offset of the lock
cs: poloha konce zámku

en: path of the locked file
cs: cesta k zamknutému souboru

en: PID of the process blocking the lock
cs: ID procesu, který blokuje zámek

en: holders of the lock
cs: držitelé zámku

en: failed to parse '%s'
cs: „%s“ se nezdařilo rozebrat

en: failed to parse ID
cs: ID se nezdařilo rozebrat

en: failed to parse start
cs: začátek se nepodařilo rozebrat

en: failed to parse end
cs: konec se nepodařilo rozebrat

en: (undefined)
cs: (nedefinováno)

en: List local system locks.
cs: Vypíše zámky na místním systému.

en:  -b, --bytes            print SIZE in bytes rather than in human readable format
cs:  -b, --bytes            velikosti vypisuje v bajtech namísto v podobě vhodné
                            pro člověka

en:  -i, --noinaccessible   ignore locks without read permissions
cs:  -i, --noinaccessible   ignoruje zámky bez práv a ke čtení

en:  -n, --noheadings       don't print headings
cs:  -n, --noheadings       nevypíše záhlaví

en:      --output-all       output all columns
cs:      --output-all       vypíše všechny sloupce

en:  -p, --pid <pid>        display only locks held by this process
cs:  -p, --pid <PID>        zobrazí pouze zámky držené tímto procesem

en:  -r, --raw              use the raw output format
cs:  -r, --raw              neformátovaný výstup

en: Generate magic cookies for xauth.
cs: Vyrobí magický cookie pro program xauth.

en:  -f, --file <file>     use file as a cookie seed
cs:  -f, --file <soubor>   použije soubor jako inicializační vektor pro cookie

en:  -m, --max-size <num>  limit how much is read from seed files
cs:  -m, --max-size <číslo>
                           omezí, kolik přečíst z inicializačních souborů

en:  -v, --verbose         explain what is being done
cs:  -v, --verbose         vysvětlí, co se provádí

en: <num>
cs: <číslo>

en: Got %zu byte from %s
     | Got %zu bytes from %s
cs[0]: Obdržen %zu bajt z %s
cs[1]: Obdrženy %zu bahty z %s
cs[2]: Obdrženo %zu bajtů z %s

en: closing %s failed
cs: uzavření %s selhalo

en: failed to parse length
cs: nezdařilo se rozebrat délku

en: --max-size ignored when used without --file
cs: --max-size se ignoruje, když není použit s --file

en: Got %d byte from %s
     | Got %d bytes from %s
cs[0]: Obdržen %d bajt z %s
cs[1]: Obdrženy %d bajty z %s
cs[2]: Obdrženo %d bajtů z %s

en: failed to read symlink: %s
cs: čtení symbolického odkazu selhalo: %s

en:  %s [options] <pathname>...
cs:  %s [přepínače] <cesta>…

en: Follow a pathname until a terminal point is found.
cs: Následuje cestu dokud není nalezen konečný bod.

en:  -x, --mountpoints   show mount point directories with a 'D'
     -m, --modes         show the mode bits of each file
     -o, --owners        show owner and group name of each file
     -l, --long          use a long listing format (-m -o -v) 
     -n, --nosymlinks    don't follow symlinks
     -v, --vertical      vertical align of modes and owners
cs:  -x, --mountpoints   vyznačí adresáře bodů připojení pomocí „D“
     -m, --modes         zobrazí u každého souboru bity práv
     -o, --owners        zobrazí u každého souboru jméno vlastníka a skupiny
     -l, --long          použije dlouhý tvar výpisu (-m -o -v) 
     -n, --nosymlinks    nenásleduje symbolické odkazy
     -v, --vertical      svislé zarovnání práv a vlastníků

en:  -Z, --context       print any security context of each file
cs:  -Z, --context       vypíše bezpečnostní kontext každého souboru

en: pathname argument is missing
cs: argument s názvem cesty chybí

en: failed to allocate GID cache
cs: alokace keš GPT selhala

en: %s: exceeded limit of symlinks
cs: %s: omezení symbolických odkazů překročeno

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a system file
en: cannot parse %s
cs: %s nelze rozebrat

en:  %s [options] [--set <size>] [--] [command]
cs:  %s [přepínače] [--set <velikost>] [--] [příkaz]

en:  %s [options] --get
cs:  %s [přepínač] --get

note: TRANSLATORS: 'command' refers to a program argument
en: Set or examine pipe buffer sizes and optionally execute command.
cs: Nastaví nebo zjistí velikosti vyrovnávací paměti rour a volitelně vykoná příkaz.

en:  -g, --get          examine pipe buffers
cs:  -g, --get          prozkoumá vyrovnávací paměti rour

en:  -s, --set <size>   the buffer size to be used (default: %u)
cs:  -s, --set <velikost>
                        nastaví velikosti vyrovnávací paměti
                        (výchozí je %u)

en:  -f, --file <path>  act on a file
cs:  -f, --file <cesta> pracuje nad souborem

en:  -n, --fd <num>     act on a file descriptor
cs:  -n, --fd <číslo>   pracuje nad deskriptorem souboru

en:  -i, --stdin        act on standard input
cs:  -i, --stdin        pracuje nad standardním vstupem

en:  -o, --stdout       act on standard output
cs:  -o, --stdout       pracuje nad standardním výstupem

en:  -e, --stderr       act on standard error
cs:  -e, --stderr       pracuje nad standardním chybovým výstupem

en:  -c, --check        do not continue after an error
cs:  -c, --check        při chybě nepokračuje

en:  -q, --quiet        do not warn of non-fatal errors
cs:  -q, --quiet        potlačí varování o překonatelných chybách

en:  -v, --verbose      provide detailed output
cs:  -v, --verbose      poskytne podrobný výstup

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file
en: cannot get pipe buffer size of %s
cs: nelze zjistit velikost vyrovnávací paměti roury %s

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file
en: cannot set pipe buffer size of %s
cs: nelze nastavit velikost vyrovnávací paměti roury %s

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file, '%d' to a buffer size in bytes
en: %s pipe buffer size set to %d
cs: velkost vyrovnávací paměti roury %s nastavena na %d

en: cannot specify a command with --get
cs: spolu s přepínačem --get nelze příkaz zadat

note: TRANSLATORS: a column that contains the names of files that are unix pipes
en: pipe
cs: roura

note: TRANSLATORS: a column that contains buffer sizes in bytes
en: size
cs: velikost

note: TRANSLATORS: a column that contains an amount of data which has not been used by a program
en: unread
cs: nepřečteno

en: using last specified size
cs: použije se naposledy zadaná velikost

en: %s: overwrite `%s'?
cs: %s: přepsat „%s“?

en: %s: not accessible
cs: %s: není přístupný

en: %s: not a symbolic link
cs: %s: není symbolickým odkazem

en: %s: readlink failed
cs: %s: volání readlink selhalo

en: Skipping existing link: `%s' -> `%s'
cs: Přeskakuje se existující odkaz: „%s“ → „%s“

en: %s: unlink failed
cs: %s: volání unlink selhalo

en: %s: symlinking to %s failed
cs: %s: nebylo možné vytvořit symbolický odkaz na %s

en: Skipping existing file: `%s'
cs: Vynechává se existující soubor: „%s“

en: %s: rename to %s failed
cs: %s: přejmenování na %s selhalo

en:  %s [options] <substring> <replacement> <file>...
cs:  %s [přepínače] <podvýraz> <náhrada> <soubor>…

en: Rename files.
cs: Přejmenuje soubory.

en:  -v, --verbose       explain what is being done
cs:  -v, --verbose       vysvětlí, co se provádí

en:  -s, --symlink       act on the target of symlinks
cs:  -s, --symlink       pracuje s cílem symbolických odkazů

en:  -n, --no-act        do not make any changes
cs:  -n, --no-act        neprovede žádné změny

en:  -a, --all           replace all occurrences
cs:  -a, --all           nahradí všechny výskyty

en:  -l, --last          replace only the last occurrence
cs:  -l, --last          nahradí pouze poslední výskyt

en:  -o, --no-overwrite  don't overwrite existing files
cs:  -o, --no-overwrite  nepřepisuje existující soubory

en:  -i, --interactive   prompt before overwrite
cs:  -i, --interactive   před přepsáním se zeptá

en: failed to get terminal attributes
cs: nelze zjistit vlastnosti terminálu

en: A daemon for generating UUIDs.
cs: Démon pro vytváření identifikátorů UUID.

en:  -p, --pid <path>        path to pid file
cs:  -p, --pid <cesta>       cesta k souboru s PID

en:  -s, --socket <path>     path to socket
cs:  -s, --socket <cesta>    cesta k socketu

en:  -T, --timeout <sec>     specify inactivity timeout
cs:  -T, --timeout <sekundy> časový limit nečinnosti

en:  -k, --kill              kill running daemon
cs:  -k, --kill              zabije běžícího démona

en:  -r, --random            test random-based generation
cs:  -r, --random            otestuje generování založené na náhodě

en:  -t, --time              test time-based generation
cs:  -t, --time              otestuje generování založené na čase

en:  -n, --uuids <num>       request number of uuids
cs:  -n, --uuids <počet>     požaduje počet UUID

en:  -P, --no-pid            do not create pid file
cs:  -P, --no-pid            nevytvoří soubor s PID

en:  -F, --no-fork           do not daemonize using double-fork
cs:  -F, --no-fork           nedémonizuje se pomocí dvojitého volání fork

en:  -S, --socket-activation do not create listening socket
cs:  -S, --socket-activation nevytvoří naslouchací socket

en:  -C, --cont-clock[=<number>[hd]]
                             activate continuous clock handling
cs:  -C, --cont-clock[=<číslo>[hd]]
                             aktivuje zpracování spojitých hodin

en:  -d, --debug             run in debugging mode
cs:  -d, --debug             spustí se v ladicím režimu

en:  -q, --quiet             turn on quiet mode
cs:  -q, --quiet             zapne tichý režim

en: bad arguments
cs: chybné argumenty

en: connect
cs: připojování

en: write
cs: zápis

en: read count
cs: načtení počtu

en: bad response length
cs: chybná délka odpovědi

en: cannot lock %s
cs: %s nelze zamknout

en: couldn't create unix stream socket
cs: nebylo možné vytvořit unixový proudový socket

en: couldn't bind unix socket %s
cs: nebylo možné přilepit unixový socket %s

en: receiving signal failed
cs: příjem signálu selhalo

en: cannot set up timer
cs: časovač nelze nastavit

en: uuidd daemon is already running at pid %s
cs: démon uuidd již běží s PID %s

en: couldn't listen on unix socket %s
cs: nebylo možné zahájit naslouchání na unixovém socketu %s

en: could not truncate file: %s
cs: soubor nebylo možné zkrátit: %s

en: sd_listen_fds() failed
cs: volání sd_listen_fds() selhalo

en: no file descriptors received, check systemctl status uuidd.socket
cs: žádný deskriptor souboru nebyl přijat, zkontrolujte systemctl status uuidd.socket

en: too many file descriptors received, check uuidd.socket
cs: přijato příliš mnoho deskriptorů souborů, zkontrolujte uuidd.socket

en: poll failed
cs: volání poll() selhalo

en: timeout [%d sec]
cs: časový limit [%d sekund]

en: read failed
cs: volání read selhalo

en: error reading from client, len = %d
cs: chyba při čtení z klienta, délka = %d

en: operation %d, incoming num = %d
cs: operace %d, příchozí počet = %d

en: operation %d
cs: operace %d

en: failed to open/lock clock counter
cs: otevření/uzamknutí počítadla hodin selhalo

en: Generated time UUID: %s
cs: Vygenerované časové UUID: %s

en: Generated random UUID: %s
cs: Vygenerované náhodné UUID: %s

en: Generated time UUID %s and %d following
     | Generated time UUID %s and %d following
cs[0]: Vygenerované časové UUID %s a %d následující
cs[1]: Vygenerované časové UUID %s a %d následující
cs[2]: Vygenerované časové UUID %s a %d následujících

en: Generated %d UUID:
     | Generated %d UUIDs:
cs[0]: Vygenerováno %d UUID:
cs[1]: Vygenerována %d UUID:
cs[2]: Vygenerováno %d UUID:

en: Invalid operation %d
cs: Neplatná operace %d

en: Unexpected reply length from server %d
cs: Neočekávaná délka odpovědi od serveru %d

en: failed to parse --cont-clock/-C
cs: nezdařilo rozebrat argument --cont-clock/-C

en: failed to parse --uuids
cs: hodnotu --uuids se nezdařilo rozebrat

en: uuidd has been built without support for socket activation
cs: uuidd byl sestaven bez podpory aktivace socketem

en: failed to parse --timeout
cs: nezdařilo se rozebrat hodnotu --timeout

en: socket name too long: %s
cs: název socketu je příliš dlouhý: %s

en: Both --socket-activation and --socket specified. Ignoring --socket.
cs: Zadány přepínače --socket-activation i --socket. Ignoruje se --socket.

en: error calling uuidd daemon (%s)
cs: chyba při volání démona uuidd (%s)

en: unexpected error
cs: neočekávaná chyba

en: %s and %d subsequent UUID
     | %s and %d subsequent UUIDs
cs[0]: %s a %d následující UUID
cs[1]: %s a %d následující UUID
cs[2]: %s a %d následujících UUID

en: List of UUIDs:
cs: Seznam UUID:

en: failed to parse pid
cs: PID se nezdařilo rozebrat

en: couldn't kill uuidd running at pid %d
cs: zabít uuidd běžícího pod PID %d nebylo možné

en: Killed uuidd running at pid %d.
cs: Démon uuidd běžící pod PID %d byl zabit.

en: Create a new UUID value.
cs: Vytvoří novou hodnotu UUID.

en:  -r, --random          generate random-based uuid
cs:  -r, --random          vytvoří UUID založené na náhodě

en:  -t, --time            generate time-based uuid
cs:  -t, --time            vytvoří UUID založené na čase

en:  -n, --namespace <ns>  generate hash-based uuid in this namespace
cs:  -n, --namespace <jp>  vytvoří UUID založené na otisku v tomto jmenném prostoru

en:                         available namespaces: %s
cs:                         dostupné jmenné prostory: %s

en:  -N, --name <name>     generate hash-based uuid from this name
cs:  -N, --name <název>    vytvoří UUID založené na otisku tohoto názvu

en:  -m, --md5             generate md5 hash
cs:  -m, --md5             vytvoří otisk MD5

en:  -C, --count <num>     generate more uuids in loop
cs:  -C, --count <počet>   vytvoří ve smyčce více UUID

en:  -s, --sha1            generate sha1 hash
cs:  -s, --sha1            vytvoří otisk SHA1

en:  -6, --time-v6         generate time-based v6 uuid
cs:  -6, --time-v6         vytvoří UUID verze 6 založené na čase

en:  -7, --time-v7         generate time-based v7 uuid
cs:  -7, --time-v7         vytvoří UUID verze 7 založené na čase

en:  -x, --hex             interpret name as hex string
cs:  -x, --hex             interpretuje název jako šestnáctkový řetězec

en: not a valid hex string
cs: není platným šestnáctkovým řetězcem

en: invalid count
cs: neplatný počet

en: --namespace requires --name argument
cs: přepínač --namespace vyžaduje --name s argumentem

en: --namespace requires --md5 or --sha1
cs: přepínač --namespace vyžaduje --md5 nebo --sha1

en: --name requires --namespace argument
cs: přepínač --name vyžaduje --namespace s argumentem

en: --md5 or --sha1 requires --namespace argument
cs: přepínače --md5 a --sha1 vyžadují --namespace s argumentem

en: unknown namespace alias: '%s'
cs: neznámý alias jmenného prostoru: „%s“

en: invalid uuid for namespace: '%s'
cs: neplatné UUID pro jmenný prostor: „%s“

en: unique identifier
cs: jedinečný identifikátor

en: variant name
cs: název varianty

en: type name
cs: název typu

en: timestamp
cs: časový údaj

en:  %s [options] <uuid ...>
cs:  %s [přepínače] <UUID…>

en:  -J, --json             use JSON output format
cs:  -J, --json             výstup formátuje do JSONu

en:  -n, --noheadings       don't print headings
cs:  -n, --noheadings       nevypíše záhlaví

en:  -o, --output <list>    COLUMNS to display (see below)
cs:  -o, --output <seznam>  zobrazí dané sloupce (vizte níže)

en:  -r, --raw              use the raw output format
cs:  -r, --raw              neformátovaný výstup

en: invalid
cs: neplatné

en: other
cs: jiné

en: nil
cs: prázdné

en: time-based
cs: založené na čase

en: time-v6
cs: založené na čase veze 6

en: time-v7
cs: založené na čase verze 7

en: name-based
cs: založené na názvu

en: random
cs: náhodné

en: sha1-based
cs: založené na SHA1

en: vendor
cs: prodejce

en: failed to initialize output column
cs: výstupní sloupec se nepodařilo inicializovat

en: pidfd inode %<PRIu64> not found for PID %d
cs: i-uzel pidfd %<PRIu64> nebyl pro PID %d nalezen

en: PID %d has exited, skipping
cs: PID %d skočil, přeskakuje se

en: could not open PID %d
cs: PID %d nebylo možné otevřít

en: could not create timerfd
cs: časovač timerfd nelze vytvořit

en: could not set timer
cs: časovač nebylo možné nastavit

en: could not add timerfd
cs: časovač timerfd nebylo možné přidat

en: could not add listener
cs: nebylo možné přidat posluchače

en: failure during wait
cs: chyba při čekání

en: Timeout expired
cs: Časový limit vypršel

en: PID %d finished
cs: Proces s PID %d skončil

en:  %s [options] %s...
cs:  %s [přepínače] %s…

en:  -v, --verbose           be more verbose
cs:  -v, --verbose           vypisuje podrobné hlášky

en:  -t, --timeout=<timeout> wait at most timeout seconds
cs:  -t, --timeout=<limit>   čeká nejvýše zadaný počet sekund

en:  -e, --exited            allow exited PIDs
cs:  -e, --exited            vypíše PID ukončených procesů

en:  -c, --count=<count>     number of process exits to wait for
cs:  -c, --count=<počet>     čeká na zadaný počet ukončení procesů

en: no PIDs specified
cs: nezadán žádný PID

en: can't wait for %zu of %zu PIDs
cs: nelze čekat na %zu z %zu PID

en: could not create epoll
cs: nebylo možné vytvořit epoll

en:  %s [options] [-BMS <dir>... -f] <name>
cs:  %s [přepínače] [-BMS <adresář>… -f] <soubor>

en: Locate the binary, source, and manual-page files for a command.
cs: Najde umístění binárního, zdrojové a manuálového souboru k příkazu.

en:  -b         search only for binaries
cs:  -b         hledá pouze binární soubory

en:  -B <dirs>  define binaries lookup path
cs:  -B <adresáře>
                určuje vyhledávácí cestu pro binární soubory

en:  -m         search only for manuals and infos
cs:  -m         hledá pouze manuály a info stránky

en:  -M <dirs>  define man and info lookup path
cs:  -M <adresáře>
                určuje vyhledávací cestu pro manuálové a info stránky

en:  -s         search only for sources
cs:  -s         hledá pouze zdrojové kódy

en:  -S <dirs>  define sources lookup path
cs:  -S <adresáře>
                určuje cestu pro hledání zdrojů

en:  -f         terminate <dirs> argument list
cs:  -f         ukončuje seznam <adresářů>

en:  -u         search for unusual entries
cs:  -u         hledá neobvyklé entity

en:  -g         interpret name as glob (pathnames pattern)
cs:  -g         interpretuje název jako glob (vzor pro názvy souborů)

en:  -l         output effective lookup paths
cs:  -l         vypíše výsledné vyhledávácí cesty

en: option -f is missing
cs: chybí přepínač -f

en: partition/filesystem UUID
cs: UUID oddílu / souborového systému

en: magic string length
cs: délka magického řetězce

en: superblock type
cs: druh superbloku

en: magic string offset
cs: umístění magického řetězce

en: type description
cs: popis druhu

en: block device name
cs: název blokového zařízení

en: partition-table
cs: tabulka rozdělení disku

en: error: %s: probing initialization failed
cs: chyba: %s: inicializace testování se nezdařila

en: %s: failed to erase %s magic string at offset 0x%08jx
cs: %s: výmaz magického řetězce %s na pozici 0x%08jx selhal

en: %s: %zd byte was erased at offset 0x%08jx (%s):  | %s: %zd bytes were erased at offset 0x%08jx (%s):
cs[0]: %s: vymazán %zd bajt na pozici 0x%08jx (%s):
cs[1]: %s: vymazány %zd bajty na pozici 0x%08jx (%s):
cs[2]: %s: vymazáno %zd bajtů na pozici 0x%08jx (%s):

en: %s: failed to create a signature backup
cs: %s: zálohu vzorce se nepodařilo vytvořit

en: %s: calling ioctl to re-read partition table: %m
cs: %s: volá se ioctl() pro znovunačtení tabulky rozdělení disku: %m

en: %s: ignoring nested "%s" partition table on non-whole disk device
cs: %s: vnořená tabulka rozdělení disku „%s“ na necelodiskovém zařízení se ignoruje

en: %s: offset 0x%jx not found
cs: %s: pozice 0x%jx nenalezena

en: Use the --force option to force erase.
cs: Použijte přepínač --force k vynucení výmazu.

en: %s: cannot flush modified buffers
cs: %s: změny nelze propsat zpět na disk

en: Wipe signatures from a device.
cs: Vymaže vzorce ze zařízení.

en:  -a, --all            wipe all magic strings (BE CAREFUL!)
cs:  -a, --all            odstraní všechny magické řetězce (BUĎTE OPATRNÍ!)

en:  -b, --backup[=<dir>] create a signature backup in <dir> or $HOME
cs:  -b, --backup[=<adresář>]
                          vytvoří zálohu vzorce v <adresáři> nebo v $HOME

en:  -f, --force          force erasure
cs:  -f, --force          vynutí vymazání

en:  -i, --noheadings     don't print headings
cs:  -i, --noheadings     nevypíše záhlaví

en:  -J, --json           use JSON output format
cs:  -J, --json           výstup formátuje do JSONu

en:  -n, --no-act         do everything except the actual write() call
cs:  -n, --no-act         udělá vše kromě vlastního volání write()

en:  -o, --offset <num>   offset to erase, in bytes
cs:  -o, --offset <číslo> pozice pro vymazání, v bajtech

en:  -O, --output <list>  COLUMNS to display (see below)
cs:  -O, --output <seznam>  zobrazí SLOUPCE (vizte níže)

en:  -p, --parsable       print out in parsable instead of printable format
cs:  -p, --parsable       vypisuje ve strojově zpracovatelné podobě

en:  -q, --quiet          suppress output messages
cs:  -q, --quiet          potlačí výstupní zprávy

en:  -t, --types <list>   limit the set of filesystem, RAIDs or partition tables
cs:  -t, --types <seznam> omezí množinu souborových systémů, diskových polí a tabulek rozdělení disku

en:      --lock[=<mode>] use exclusive device lock (%s, %s or %s)
cs:      --lock[=<režim>]  použije výlučné zamykání zařízení (%s, %s nebo %s)

en: failed to create a signature backup, $HOME undefined
cs: zálohu vzorce se nepodařilo vytvořit, $HOME není definována

en: The --backup option is meaningless in this context
cs: V tomto kontextu nemá přepínač --backup smysl.

en: Show or change the real-time scheduling attributes of a process.
cs: Ukáže nebo změní atributy procesu týkající plánování v reálném čase.

en: Set policy:
     chrt [options] [<priority>] <command> [<argument>...]
     chrt --pid <policy-option> [options] [<priority>] <PID>
cs: Nastaví politiku:
      chrt [přepínače] <priorita> <příkaz> [<argument>…]
      chrt --pid <přepínač_politik> [přepínače] [<priorita>] <PID>

en: Get policy:
     chrt --pid <PID>
cs: Zjistí politiku:
      chrt --pid <PID>

en: Policy options:
cs: Přepínače politik:

en:  -b, --batch          set policy to SCHED_BATCH
cs:  -b, --batch          nastaví politiku na SCHED_BATCH

en:  -d, --deadline       set policy to SCHED_DEADLINE
cs:  -d, --deadline       nastaví politiku na SCHED_DEADLINE

en:  -e, --ext            set policy to SCHED_EXT
cs:  -e, --ext            nastaví politiku na SCHED_EXT

en:  -f, --fifo           set policy to SCHED_FIFO
cs:  -f, --fifo           nastaví politiku na SCHED_FIFO

en:  -i, --idle           set policy to SCHED_IDLE
cs:  -i, --idle           nastaví politiku na SCHED_IDLE

en:  -o, --other          set policy to SCHED_OTHER
cs:  -o, --other          nastaví politiku na SCHED_OTHER

en:  -r, --rr             set policy to SCHED_RR (default)
cs:  -r, --rr             nastaví politiky na SCHED_RR (výchozí)

en: Scheduling options:
cs: Přepínače plánování:

en:  -R, --reset-on-fork       set reset-on-fork flag
cs:  -R, --reset-on-fork       nastaví příznak resetu při volání fork

en:  -T, --sched-runtime <ns>  runtime parameter for DEADLINE
cs:  -T, --sched-runtime <ns>  parametr délka běhu pro DEADLINE

en:  -P, --sched-period <ns>   period parameter for DEADLINE
cs:  -P, --sched-period <ns>   parametr perioda pro DEADLINE

en:  -D, --sched-deadline <ns> deadline parameter for DEADLINE
cs:  -D, --sched-deadline <ns> parametr hranice pro DEADLINE

en: Other options:
cs: Další přepínače:

en:  -a, --all-tasks      operate on all the tasks (threads) for a given pid
cs:  -a, --all-tasks      pracuje nad všemi úlohami (vlákny) zadaného PID

en:  -m, --max            show min and max valid priorities
cs:  -m, --max            ukáže minimální a maximální platné priority

en:  -p, --pid            operate on existing given pid
cs:  -p, --pid            pracuje nad existujícím zadaném PID

en:  -v, --verbose        display status information
cs:  -v, --verbose        zobrazí údaje o stavu

en: SCHED_OTHER, SCHED_BATCH and SCHED_DEADLINE
cs: SCHED_OTHER, SCHED_BATCH a SCHED_DEADLINE

en: SCHED_OTHER and SCHED_BATCH
cs: SCHED_OTHER a SCHED_BATCH

en: SCHED_OTHER and SCHED_DEADLINE
cs: SCHED_OTHER a SCHED_DEADLINE

en: failed to get pid %d's policy
cs: nepodařilo se získat politiku procesu %d

en: failed to get pid %d's attributes
cs: nepodařilo se získat vlastnosti procesu %d

en: pid %d's new scheduling policy: %s
cs: nová plánovací politika procesu %d: %s

en: pid %d's current scheduling policy: %s
cs: stávající plánovací politika procesu %d: %s

en: pid %d's new scheduling priority: %d
cs: nová plánovací priorita procesu %d: %d

en: pid %d's current scheduling priority: %d
cs: stávající plánovací priorita procesu %d: %d

en: pid %d's new runtime parameter: %ju
cs: nový parametr běhu pro proces %d: %ju

en: pid %d's current runtime parameter: %ju
cs: současný parametr běhu pro proces %d: %ju

en: pid %d's new runtime/deadline/period parameters: %ju/%ju/%ju
cs: nové parametry délka běhu/hranice/perioda pro proces %d: %ju/%ju/%ju

en: pid %d's current runtime/deadline/period parameters: %ju/%ju/%ju
cs: současné parametry délka běhu/hranice/perioda pro proces %d: %ju/%ju/%ju

en: cannot obtain the list of tasks
cs: nelze získat seznam úloh

en: %s min/max priority	: %d/%d
cs: min./max. priorita %s	: %d/%d

en: %s not supported?
cs: %s není podporována?

en: failed to set tid %d's policy
cs: politiku vlákna s TID %d se nepodařilo nastavit

en: failed to set pid %d's policy
cs: politiku procesu %d se nepodařilo nastavit

en: invalid runtime argument
cs: neplatný argument délky běhu

en: invalid period argument
cs: neplatný argument periody

en: invalid deadline argument
cs: neplatný argument hranice

en: invalid priority argument
cs: neplatný argument priority

en: policy %s requires a priority argument
cs: politika %s vyžaduje argument s prioritou

en: --sched-runtime option is supported for %s
cs: přepínač --sched-runtime je podporován u politiky %s

en: --sched-{deadline,period} options are supported for SCHED_DEADLINE only
cs: přepínače --sched-{runtime,deadline,period} jsou podporovány jen u politiky SCHED_DEADLINE

en: SCHED_DEADLINE is unsupported
cs: SCHED_DEADLINE není podporována

en: unsupported priority value for the policy: %d: see --max for valid range
cs: nepodporovaná hodnota priority pro politiku: %d: pro platný rozsah vizte --max

en: no command specified
cs: nezadán žádný příkaz

en:  %s new [-t <TYPE>] --dest <PID>
cs:  %s new [-t <DRUH>] --dest <PID>

en:  %s new [-t <TYPE>] -- PROGRAM [ARGS...]
cs:  %s new [-t <DRUH>] -- PROGRAM [ARGUMENTY…]

en:  %s copy [--source <PID>] [-t <TYPE>] --dest <PID>
cs:  %s copy [--source <PID>] [-t <DRUH>] --dest <PID>

en:  %s copy [--source <PID>] [-t <TYPE>] -- PROGRAM [ARGS...]
cs:  %s copy [--source <PID>] [-t <DRUH>] -- PROGRAM [ARGUMENTY…]

en: Manage core-scheduling cookies for tasks.
cs: Spravuje údaje o plánování jader pro dané úlohy.

en:  get      retrieve the core-scheduling cookie of a PID
cs:  get      získá údaj o plánování jader pro PID

en:  new      assign a new cookie to an existing PID,
                or execute a program with a new cookie
cs:  new      přiřadí nový údaj existujícímu PID
              nebo spustí program s novým údajem

en:  copy     copy the cookie from an existing PID to another PID,
                or execute a program with that copied cookie
cs: copy      zkopíruje údaj z existujícího PID do jiného PID
              nebo spustí program s takovým zkopírovaným údajem

en:  -s, --source <PID>       which PID to get the cookie from; if this option
                                is omitted, the PID of %s itself is used
cs:  -s, --source <PID>       z kterého PID získá údaje;
                              je-li vynecháno, použije svůj vlastní PID %s

en:  -d, --dest <PID>         which PID to modify the cookie of
cs:  -d, --dest <PID>         kterého PID bude údaj upraven

en:  -t, --dest-type <TYPE>   type of the new or destination PID; can be one
                                of: pid, tgid, pgid; default: tgid
cs:  -t, --dest-type <DRUH>   druh nového cílového PID; jede z:
                              pid, tgid, pgid; výchozí je tgid

en:  -v, --verbose      verbose
cs:  -v, --verbose      podrobný režim

en: Failed to get cookie from PID %d
cs: Nepodařilo se získat údaje pro PID %d

en: Failed to create cookie for PID %d
cs: Nepodařilo se vytvořit údaje pro PID %d

en: Failed to pull cookie from PID %d
cs: Selhalo čtení údajů z PID %d

en: Failed to push cookie to PID %d
cs: Údaje se nepodařilo vložit do PID %d

en: copied cookie 0x%llx from PID %d to PID %d
cs: údaj 0x%llx zkopírován z PID %d to PID %d

en: set cookie of PID %d to 0x%llx
cs: údaj pro PID %d nastaven na 0x%llx

en: '%s' is an invalid option. Must be one of pid/tgid/pgid
cs: „%s“ není platná možnost. Musí se jednat o jednu z pid/tgid/pgid

en: invalid PID for -s/--source
cs: neplatný PID u přepínače -s/--source

en: invalid PID for -d/--dest
cs: neplatný PID u přepínače -d/--dest

en: Unknown function
cs: Neznámá funkce

en: get does not accept the --dest option
cs: funkce get nepřijímá přepínač --dest

en: new does not accept the --source option
cs: funkce new nepřijímá přepínač --source

en: bad usage of the get function
cs: chybné použití funkce get

en: new requires either a -d/--dest or a command
cs: funkce new vyžaduje buď přepínač -d/--dest, nebo příkaz

en: copy requires either a -d/--dest or a command
cs: funkce copy vyžaduje buď přepínač -d/--dest, nebo příkaz

en: Core scheduling is not supported on this system. Either SMT is unavailable or your kernel does not support CONFIG_SCHED_CORE.
cs: Plánování jader není na tomto systému podporováno. Buďto SMT není dostupné, nebo vaše jádro nepodporuje CONFIG_SCHED_CORE.

en: cookie of PID %d is 0x%llx
cs: údaj PID %d je 0x%llx

en: ioprio_get failed
cs: volání ioprio_get selhalo

en: %s: prio %lu
cs: %s: priorita %lu

en: ioprio_set failed
cs: volání ioprio_set selhalo

en:  %1$s [options] -p <pid>...
     %1$s [options] -P <pgid>...
     %1$s [options] -u <uid>...
     %1$s [options] <command>
cs:  %1$s [přepínače] -p <PID>…
     %1$s [přepínače] -P <PGID>…
     %1$s [přepínače] -u <UID>…
     %1$s [přepínače] <příkaz>

en: Show or change the I/O-scheduling class and priority of a process.
cs: Ukáže nebo změní plánovací I/O třídu a prioritu procesu.

en:  -c, --class <class>    name or number of scheduling class,
                              0: none, 1: realtime, 2: best-effort, 3: idle
cs:  -c, --class <třída>    název nebo číslo plánovací třídy
                            0: none [žádná], 1: realtime [reálný čas],
                            2: best-effort, 3: idle [zahálení]

en:  -n, --classdata <num>  priority (0..7) in the specified scheduling class,
                              only for the realtime and best-effort classes
cs:  -n, --classdata <číslo>
                            priorita (0−7) v zadané plánovací třídě,
                            pouze pro třídy reálného času a best-effort

en:  -p, --pid <pid>...     act on these already running processes
cs:  -p, --pid <PID>…       pracuje nad těmito již běžícími procesy

en:  -P, --pgid <pgrp>...   act on already running processes in these groups
cs:  -P, --pgid <PGRP>…     pracuje nad již bežícími procesy v těchto skupinách

en:  -t, --ignore           ignore failures
cs:  -t, --ignore           ignoruje selhání

en:  -u, --uid <uid>...     act on already running processes owned by these users
cs:  -u, --uid <UID>…       pracuje nad již bežícími procesy vlastněnými těmito
                            uživateli

en: invalid class data argument
cs: neplatný argument dat plánovací třídy

en: invalid class argument
cs: neplatný argument plánovací třídy

en: unknown scheduling class: '%s'
cs: neznámá plánovací třída: „%s“

en: can handle only one of pid, pgid or uid at once
cs: lze zpracovat pouze jedno PID, PGID nebo UID

en: invalid PGID argument
cs: neplatný argument PGID

en: invalid UID argument
cs: neplatný argument UID

en: ignoring given class data for none class
cs: u třídy žádná se ignorují zadaná data třídy

en: ignoring given class data for idle class
cs: u třídy zahálení [idle] se ignorují zadaná data třídy

en: unknown prio class %d
cs: neznámá prioritní třída %d

en: Usage: %s [options] [mask | cpu-list] [pid|cmd [args...]]
cs: Použití: %s [přepínače] [maska | seznam_cpu] [PID | příkaz [argument…]]

en: Show or change the CPU affinity of a process.
cs: Zobrazí nebo změní afinitu procesu k CPU.

en: Options:
     -a, --all-tasks         operate on all the tasks (threads) for a given pid
     -p, --pid               operate on existing given pid
     -c, --cpu-list          display and specify cpus in list format
cs: Přepínače:
     -a, --all-tasks         pracuje nad všemi úlohami (vlákny) zadaného PID
     -p, --pid               pracuje nad existujícím zadaným PID
     -c, --cpu-list          zobrazí a určí CPU jako seznam

en: The default behavior is to run a new command:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    You can retrieve the mask of an existing task:
        %1$s -p 700
    Or set it:
        %1$s -p 03 700
    List format uses a comma-separated list instead of a mask:
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    Ranges in list format can take a stride argument:
        e.g. 0-31:2 is equivalent to mask 0x55555555
cs: Implicitní chování je spuštění nového příkazu:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    Masku existující úlohy lze zjistit takto:
        %1$s -p 700
    Nebo ji lze nastavit:
        %1$s -p 03 700
    Zápis ve tvaru seznamu (místo masky) používá jako oddělovač čárku:
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    Rozsahy v seznamu mohou mít jako argument krok:
        např. 0-31:2 je shodné s maskou 0x55555555

en: pid %d's new affinity list: %s
cs: seznam nové afinity procesu %d: %s

en: pid %d's current affinity list: %s
cs: seznam současné afinity procesu %d: %s

en: pid %d's new affinity mask: %s
cs: maska nové afinity procesu %d: %s

en: pid %d's current affinity mask: %s
cs: maska současné afinity procesu %d: %s

en: internal error: conversion from cpuset to string failed
cs: vnitřní chyba: převod z cpuset na řetězec selhal

en: failed to set pid %d's affinity
cs: afinitu procesu %d se nepodařilo nastavit

en: failed to get pid %d's affinity
cs: nepodařilo se získat afinitu procesu s PID %d

en: affinity cannot be set due to PF_NO_SETAFFINITY flag set
cs: afinitu nelze nastavit, protože je přítomen příznak PF_NO_SETAFFINITY

en: cannot determine NR_CPUS; aborting
cs: nelze zjistit počet CPU, činnost ukončena

en: cpuset_alloc failed
cs: alokace cpuset_alloc selhala

en: failed to parse CPU list: %s
cs: seznam CPU se nezdařilo rozebrat: %s

en: failed to parse CPU mask: %s
cs: masku CPU se nezdařilo rozebrat: %s

en:  %1$s [options] --pid <pid> | <command> [<arg>...] | --system
cs:  %1$s [přepínače] --pid <PID> | <příkaz> [<argument>…] | --system

en: Show or change the utilization clamping attributes.
cs: Ukáže nebo změní atributy týkající omezování využití.

en:  -m <value>           minimum utilization value to set
cs:  -m <hodnota>         nastaví minimum využití

en:  -M <value>           maximum utilization value to set
cs:  -M <hodnota>         nastaví maximum využití

en:  -p, --pid <pid>      operate on existing given pid
cs:  -p, --pid <PID>      pracuje nad zadaným existujícím PID

en:  -s, --system         operate on system
cs:  -s, --system         pracuje nad systémem

en:  -R, --reset-on-fork  set reset-on-fork flag
cs:  -R, --reset-on-fork  nastaví příznak resetu při volání fork

en: Utilization value range is [0:1024]. Use special -1 value to reset to system's default.
cs: Rozsah hodnoty využití je 0–1024. Zvláštní hodnota -1 navrací do výchozího stavu systému.

en: failed to get pid %d's uclamp values
cs: nepodařilo se získat hodnoty uclamp procesu %d

en: %s (%d) util_clamp: min: %d max: %d
cs: %s (%d) util_clamp: minimum: %d maximum: %d

en: System util_clamp: min: %u max: %u
cs: Systémový util_clamp: minimum: %u maximum: %u

en: failed to set tid %d's uclamp values
cs: hodnoty uclamp vlákna s TID %d se nepodařilo nastavit

en: failed to set pid %d's uclamp values
cs: hodnoty uclamp procesu s PID %d se nepodařilo nastavit

en: util_min must be <= util_max
cs: util_min musí být <= util_max

en: invalid util_min argument
cs: neplatný argument util_min

en: invalid util_max argument
cs: neplatný argument util_max

en: missing -p option
cs: chybí přepínač -p

en: no cmd to execute
cs: chybí příkaz ke spuštění

en: %s: Zero-filled %<PRIu64> bytes from the offset %<PRIu64>
cs: %s: %<PRIu64> bajtů od pozice %<PRIu64> zaplněno nulami

en: %s: Discarded %<PRIu64> bytes from the offset %<PRIu64>
cs: %s: %<PRIu64> bajtů od pozice %<PRIu64> zahozeno

en: Discard the content of sectors on a device.
cs: Zahodí obsah sektorů na zařízení.

en:  -f, --force         disable all checking
cs:  -f, --force         vypne veškeré kontroly

en:  -l, --length <num>  length of bytes to discard from the offset
cs:  -l, --length <číslo>
                         počet bajtů na zahození od dané pozice

en:  -o, --offset <num>  offset in bytes to discard from
cs:  -o, --offset <číslo>
                         pozice v bajtech, od které zahájit zahazování

en:  -p, --step <num>    size of the discard iterations within the offset
cs:  -p, --step <číslo>  velikost operací zahození uvnitř pozice

en:  -q, --quiet         suppress warning messages
cs:  -q, --quiet         potlačí varovné zprávy

en:  -s, --secure        perform secure discard
cs:  -s, --secure        provede bezpečné zahození dat

en:  -v, --verbose       print aligned length and offset
cs:  -v, --verbose       vypíše zarovnanou délku a pozici

en:  -z, --zeroout       zero-fill rather than discard
cs:  -z, --zeroout       namísto zahození vyplní nulami

en: %s: %s ioctl failed
cs: %s: IOCTL volání %s selhalo

en: failed to parse offset
cs: nezdařilo se rozebrat začátek oblasti

en: failed to parse step
cs: krok se nezdařilo rozebrat

en: unexpected number of arguments
cs: neočekávaný počet argumentů

en: %s: BLKGETSIZE64 ioctl failed
cs: %s: IOCTL volání BLKGETSIZE64 selhalo

en: %s: BLKSSZGET ioctl failed
cs: %s: IOCTL volání BLKSSZGET selhalo

en: %s: offset %<PRIu64> is not aligned to sector size %i
cs: %s: začátek %<PRIu64> není zarovnán na velikost sektoru %i

en: %s: offset is greater than device size
cs: %s: začátek je větší než velikost zařízení

en: %s: length %<PRIu64> is not aligned to sector size %i
cs: %s: délka %<PRIu64> není zarovnána na velikost sektoru %i

en: Operation forced, data will be lost!
cs: Úkon vynucen, data budou ztracena!

en: This is destructive operation, data will be lost! Use the -f option to override.
cs: Toto je nevratný úkon, data budou ztracena! Vynutit lze přepínačem -f.

en: failed to probe the device
cs: průzkum zařízení selhal

en:     Only the initiator that owns the reservation can write to the device. Any
        initiator can read from the device.
cs:     Pouze iniciátor, který vlastní rezervaci, smí zapisovat do zařízení.
        Ze zařízení smí číst jakýkoliv iniciátor.

en:     Only the initiator that owns the reservation can access the device.
cs:     Pouze iniciátor, který vlastní rezervaci, smí přistupovat k zařízení.

en:     Only initiators with a registered key can write to the device, any initiator
        can read from the device.
cs:     Pouze initiator s registrovaným klíčem smí zapisovat do zařízení.
        Ze zařízení smí číst jakýkoliv initiator.

en:     Only initiators with a registered key can access the device.
cs:     Pouze iniciátor s registrovaným klíčem smí přistupovat k zařízení.

en:     Only initiators with a registered key can access the device. All initiators
        with a registered key are considered reservation holders. Please reference
        the SPC spec on the meaning of a reservation holder if you want to use this
        type.
cs:     Pouze iniciátory s registrovaným klíčem smí přistupovat k zařízení.
        Všechny iniciátory s registrovaným klíčem jsou považovány za držitele
        rezervace. Chcete-li použít tento typ, prosím, seznamte se se specifikací
        SPEC ohledně významu držitele rezervace.

en:     This command registers a new reservation if the key argument
        is non-null. If no existing reservation exists oldkey must be zero, if
        an existing reservation should be replaced oldkey must contain the old
        reservation key. If the key argument is 0 it unregisters the existing
        reservation passed in oldkey.
cs:     Tento příkaz registruje novou rezervaci, je-li argument klíče nenulový.
        Neexistuje-li rezervace, starý klíč musí být nula. Má-li být existující
        rezervace nahrazena, oldkey musí obsahovat starý rezervační klíč. Je-li
        argument klíče 0, existující rezervace předaná ve starém klíči bude
        odregistrována.

en:     This command reserves the device and thus restricts access for other devices
        based on the type argument.  The key argument must be the existing
        reservation key for the device as acquired by the register, preempt,
        preempt-abort commands.
cs:     Tento příkaz rezervuje zařízení, a tudíž omezuje přístup jiným zařízením
        na základě argumentu typu. Argument klíče musí být existující rezervační
        klíč pro zařízení, jak byl získat při příkazech register, preempt
        nebo preempt-abort.

en:     This command releases the reservation specified by key and flags and thus
        removes any access restriction implied by it.
cs:     Tento příkaz uvolňuje rezervaci určenou klíčem a příznaky, a tudíž
        odebírá omezení přístupu způsobené jí.

en:     This command releases the existing reservation referred to by old_key and
        replaces it with a new reservation of type for the reservation key key.
cs:     Tento příkaz uvolňuje existující rezervaci odkazovanou starým klíčem
        a nahrazuje ji novou rezervací typu určeného novým rezervačním klíčem.

en:     This command works like preempt except that it also aborts any outstanding
        command sent over a connection identified by oldkey.
cs:     Tento příkaz funguje jako preempt kromě toho, že také ruší přichystané
        příkazy zaslané spojením identifikovaným starým klíčem.

en:     This command unregisters both key and any other reservation key registered
        with the device and drops any existing reservation.
cs:     Tento příkaz odregistruje jak klíče, tak jakékoliv další rezervační
        klíče registrované zařízením a zbavuje se jakýchkoliv existujících
        rezervací.

en:     This command lists reservation keys currently registered with the device.
cs:     Tento příkaz vypíše rezervační klíče, které jsou nyní registrovaný
        zařízením.

en:     This command shows the current reservation.
cs:     Tento příkaz ukáže současnou rezervaci.

en:     Ignore the existing reservation key.  This is commonly supported for
        register command, and some implementation may support the flag for reserve
        command.
cs:     Ignoruje existující rezervační klíč. Toto je obecně podporováno příkazem
        register. Některé implementace podporují tento příznak u příkazu reserve.

en: No registered keys
cs: Žádný registrovaný klíč

en: Key: %#<PRIx64>
cs: Klíč: %#<PRIx64>

en: Generation: %#x
cs: Generace: %#x

en: Type: %s
cs: Druh: %s

en: No reservation
cs: Žádná rezervace

en: unknown command
cs: neznámý příkaz

en: pr ioctl failed
cs: volání ioctl trvalých rezervací selhalo

en: error code 0x%x, for more detailed information see specification of device model.
cs: chybový kód 0x%x, pro podrobnosti nahlédněte do specifikace modelu zařízení.

en: Manage persistent reservations on a device.
cs: Spravuje trvalé rezervace na zařízení.

en:  -c, --command <cmd>      command for persistent reservations
cs:  -c, --command <příkaz>   příkaz trvalých rezervací

en:  -k, --key <num>          key to operate on
cs:  -k, --key <číslo>        pracuje se zadaným klíčem

en:  -K, --oldkey <num>       old key to operate on
cs:  -K, --oldkey <číslo>     pracuje se zadaným starým klíčem

en:  -f, --flag <flag>        command flag
cs:  -f, --flag <příznak>     příznak příkazu

en:  -t, --type <type>        command type
cs:  -t, --type <druh>        druh příkazu

en:  <cmd> is a command; available commands are:
cs:  <příkaz> je jeden z těchto dostupných příkazů:

en:  <flag> is a command flag; available flags are:
cs:  <příznak> je příznak příkazu, dostupné příznaky jsou:

en:  <type> is a command type; available types are:
cs:  <druh> je druh příkazu, dostupné druhy jsou:

en: failed to parse key
cs: klíč se nepodařilo rozebrat

en: failed to parse old key
cs: starý klíč se nezdařilo rozebrat

en: unknown type
cs: neznámý druh

en: unknown flag
cs: neznámý příznak

en: Report zone information about the given device
cs: Vypíše zónové údaje o zadaném zařízení

en: Report sum of zone capacities for the given device
cs: Vypíše součet kapacit zón zadaného zařízení

en: Reset a range of zones.
cs: Resetuje rozsah zón.

en: Open a range of zones.
cs: Otevře rozsah zón.

en: Close a range of zones.
cs: Uzavře rozsah zón.

en: Set a range of zones to Full.
cs: Nastaví rozsah zón na Plno.

en: %s: failed to get number of sectors
cs: %s: nezdařilo se získat počet sektorů

en: %s: offset is greater than or equal to device size
cs: %s: začátek je větší nebo roven velikosti zařízení

en: %s: unable to determine zone size
cs: %s: velikost zóny nelze určit

en: %s: BLKREPORTZONE ioctl failed
cs: %s: IOCTL volání BLKREPORTZONE selhalo

en: Found %d zones from 0x%<PRIx64>
cs: Nenalezeno %d zón od 0x%<PRIx64>

en:   start: 0x%09<PRIx64>, len 0x%06<PRIx64>, cap 0x%06<PRIx64>, wptr %s reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [type: %u(%s)]
cs:   začátek: 0x%09<PRIx64>, délka 0x%06<PRIx64>, kapacita 0x%06<PRIx64>, uk.záp. %s reset: %u nesekv.: %u, stav: %2u (%s) [druh: %u (%s)]

en:   start: 0x%09<PRIx64>, len 0x%06<PRIx64>, wptr %s reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [type: %u(%s)]
cs:   začátek: 0x%09<PRIx64>, délka 0x%06<PRIx64>, uk.záp. %s reset: %u nesekv.: %u, stav: %2u (%s) [druh: %u (%s)]

en: %s: offset %<PRIu64> is not aligned to zone size %lu
cs: %s: začátek %<PRIu64> není zarovnán na velikost zóny %lu

en: %s: number of sectors %<PRIu64> is not aligned to zone size %lu
cs: %s: počet sektorů %<PRIu64> není zarovnán na velikost zóny %lu

en: %s: successful %s of zones in range from %<PRIu64>, to %<PRIu64>
cs: %s: úspěšný úkon %s v rozsahu od %<PRIu64> do %<PRIu64>

en:  %s <command> [options] <device>
cs:  %s <příkaz> [přepínače] <zařízení>

en: Run zone command on the given block device.
cs: Spustí zónový příkaz na zadaném blokovém zařízení.

en:  -o, --offset <sector>  start sector of zone to act (in 512-byte sectors)
cs:  -o, --offset <sektor>  pracuje od tohoto sektoru zóny (v 512bajtech sektorech)

en:  -l, --length <sectors> maximum sectors to act (in 512-byte sectors)
cs:  -l, --length <sektory> zpracuje maximum sektorů (v 512bajtových sektorech)

en:  -c, --count <number>   maximum number of zones
cs:  -c, --count <počet>    maximální počet zón

en:  -f, --force            enforce on block devices used by the system
cs:  -f, --force            vynutí na blokových zařízeních používaných systémem

en:  -v, --verbose          display more details
cs:  -v, --verbose          vypisuje více podrobností

en: <sector> and <sectors>
cs: <sektor> a <sektory>

en: %s is not valid command name
cs: %s není platným názvem příkazu

en: failed to parse number of zones
cs: nezdařilo se rozebrat počet zón

en: failed to parse number of sectors
cs: nezdařilo se rozebrat počet sektorů

en: failed to parse zone offset
cs: nezdařilo se rozebrat začátek zóny

en: CPU %u does not exist
cs: CPU %u neexistuje

en: CPU %u is not hot pluggable
cs: CPU %u není vyměnitelné za běhu

en: CPU %u is already enabled
cs: CPU %u již je zapnuto

en: CPU %u is already disabled
cs: CPU %u je již vypnuto

en: CPU %u enable failed (CPU is deconfigured)
cs: Zapnutí CPU %u selhalo (CPU je odnastaveno)

en: CPU %u enable failed
cs: Zapnutí CPU %u selhalo

en: CPU %u enabled
cs: CPU %u zapnuto

en: CPU %u disable failed (last enabled CPU)
cs: Vypnutí CPU %u selhalo (poslední zapnuté CPU)

en: CPU %u disable failed
cs: Vypnutí CPU %u selhalo

en: CPU %u disabled
cs: CPU %u vypnuto

en: This system does not support rescanning of CPUs
cs: Tento systém nepodporuje opakované hledání CPU

en: Failed to trigger rescan of CPUs
cs: Spuštění hledání CPU selhalo

en: Triggered rescan of CPUs
cs: Hledání CPU spuštěno

en: This system does not support setting the dispatching mode of CPUs
cs: Tento systém nepodporuje nastavování režimu rozhodování CPU

en: Failed to set horizontal dispatch mode
cs: Selhalo nastavení vodorovného režimu rozhodování

en: Successfully set horizontal dispatching mode
cs: Vodorovný režim rozhodování úspěšně nastaven

en: Failed to set vertical dispatch mode
cs: Selhalo nastavení svislého režimu rozhodování

en: Successfully set vertical dispatching mode
cs: Svislý režim rozhodování úspěšně nastaven

en: CPU %u is not configurable
cs: CPU %u není nastavitelné

en: CPU %u is already configured
cs: CPU %u je již nastaveno

en: CPU %u is already deconfigured
cs: CPU %u je již odnastaveno

en: CPU %u deconfigure failed (CPU is enabled)
cs: Odnastavení CPU %u selhalo (CPU je zapnuto)

en: CPU %u configure failed
cs: Nastavení CPU %u selhalo

en: CPU %u configured
cs: CPU %u nastaveno

en: CPU %u deconfigure failed
cs: Odnastavení CPU %u selhalo

en: CPU %u deconfigured
cs: CPU %u odnastaveno

en: invalid CPU number in CPU list: %s
cs: neplatné číslo CPU v seznamu CPU: %s

en: 
    Usage:
     %s [options]
cs: 
    Použití:
     %s [přepínače]

en: Configure CPUs in a multi-processor system.
cs: Nastaví jednotky CPU ve víceprocesorovém systému.

en:  -e, --enable <cpu-list>       enable cpus
     -d, --disable <cpu-list>      disable cpus
     -c, --configure <cpu-list>    configure cpus
     -g, --deconfigure <cpu-list>  deconfigure cpus
     -p, --dispatch <mode>         set dispatching mode
     -r, --rescan                  trigger rescan of cpus
cs:  -e, --enable <seznam_CPU>       zapne CPU
     -d, --disable <seznam_CPU>      vypne CPU
     -c, --configure <seznam_CPU>    nastaví CPU
     -g, --deconfigure <seznam_cpu>  odnastaví CPU
     -p, --dispatch <režim>          nastaví režim rozhodování
     -r, --rescan                    spustí hledání CPU

en: failed to initialize sysfs handler
cs: nepodařilo inicializovat deskriptor sysfs

en: Memory Block %<PRIu64> (0x%016<PRIx64>-0x%016<PRIx64>)
cs: Blok paměti %<PRIu64> (0x%016<PRIx64>–0x%016<PRIx64>)

en: Failed to parse index
cs: Index se nezdařilo rozebrat

en: %s memmap-on-memory failed
cs: mapování paměti do paměti %s selhalo

en: %s must be deconfigured before using -m option
cs: %s musí být před použitím přepínače -m odnastaveno

en: %s already configured
cs: %s je již nastaveno

en: %s must be offline before deconfiguration
cs: %s musí být před rušením nastavení odpojeno

en: %s already deconfigured
cs: %s je již odnastaveno

en: %s configure failed
cs: nastavení %s selhalo

en: %s deconfigure failed
cs: odnastavení %s selhalo

en: %s configure failed
cs: nastavení %s selhalo

en: %s deconfigure failed
cs: odnastavení %s selhalo

en: %s configured
cs: %s nastaveno

en: %s deconfigured
cs: %s odnastaveno

en: %s enable failed
cs: Zapnutí %s selhalo

en: %s disable failed
cs: Vypnutí %s selhalo

en: %s enabled
cs: %s zapnuto

en: %s disabled
cs: %s vypnuto

en: Could only enable %s of memory
cs: Bylo možné zapnout jen %s paměti

en: Could only disable %s of memory
cs: Bylo možné vypnout jen %s paměti

en: Cannot configure. Use -e instead.
cs: Nelze nastavit. Místo toho použijte -e.

en: Cannot deconfigure. Use -d instead.
cs: Nastavení nelze zrušit. Místo toho použijte -d.

en: Could only configure %s of memory
cs: Bylo možné nastavit jen %s paměti

en: Could only deconfigure %s of memory
cs: Zrušit nastavení bylo možné jen %s paměti

en: %s already enabled
cs: %s je již zapnuto

en: %s already disabled
cs: %s je již vypnuto

en: %s enable failed: Zone mismatch
cs: Zapnutí %s selhalo: neodpovídá zóna

en: %s disable failed: Zone mismatch
cs: Vypnutí %s selhalo: neodpovídá zóna

en: %s enable failed
cs: Zapnutí %s selhalo

en: %s disable failed
cs: Vypnutí %s selhalo

en: Failed to read %s
cs: %s nebylo možné přečíst

en: Failed to parse block number
cs: Číslo bloku se nezdařilo rozebrat

en: Failed to parse size
cs: Velikost se nezdařilo rozebrat

en: Size must be aligned to memory block size (%s)
cs: Velikost musí být zarovnána na velikost paměťových bloků (%s)

en: Invalid range
cs: Neplatný rozsah

en: Failed to parse start
cs: Začátek se nezdařilo rozebrat

en: Failed to parse end
cs: Konec se nezdařilo rozebrat

en: Invalid start address format: %s
cs: Neplatný formát počáteční adresy: %s

en: Invalid end address format: %s
cs: Neplatný formát koncové adresy: %s

en: Failed to parse start address
cs: Počáteční adresu se nezdařilo rozebrat

en: Failed to parse end address
cs: Koncovou adresu se nezdařilo rozebrat

en: Start address and (end address + 1) must be aligned to memory block size (%s)
cs: Počáteční adresa a (koncová + 1) musí být zarovnána na velikost paměťového bloku (%s)

en: Invalid parameter: %s
cs: Neplatný parametr: %s

en: Invalid range: %s
cs: Neplatný rozsah: %s

en:  %s [options] [SIZE|RANGE|BLOCKRANGE]
cs:  %s [přepínače] [VELIKOST|ROZSAH|ROZSAH_BLOKŮ]

en: Set a particular size or range of memory online or offline.
cs: Označí určitou velikost nebo rozsah paměti jako připojený nebo odpojený.

en:  -e, --enable       enable memory
cs:  -e, --enable       zapne paměť

en:  -d, --disable      disable memory
cs:  -d, --disable      vypne paměť

en:  -b, --blocks       use memory blocks
cs:  -b, --blocks       použije bloky paměti

en:  -z, --zone <name>  select memory zone (see below)
cs:  -z, --zone <název> vybere zónu paměti (vizte níže)

en:  -c, --configure    configure range
cs:  -c, --configure    rozsah pro konfiguraci

en:  -g, --deconfigure  deconfigure range
cs:  -g, --deconfigure  rozsah pro zrušení konfigurace

en:  -m, --memmap-on-memory select memmap-on-memory
cs:  -m, --memmap-on-memory  vybere mapování paměti do paměti

en:  -v, --verbose      verbose output
cs:  -v, --verbose      podrobný výstup

en: 
    Supported zones:
cs: 
    Podporované zóny:

en: failed to initialize %s handler
cs: nepodařilo inicializovat deskriptor %s

en: zone ignored, no valid_zones sysfs attribute present
cs: zóna ignorována, chybí sysfs atribut valid_zones

en: unknown memory zone: %s
cs: neznámá zóna paměti: %s

en:  %1$s [options] -p pid
     %1$s [options] -n number -p pid
     %1$s [options] -n number [--] command [args...]]
cs:  %1$s [přepínače] -p PID
     %1$s [přepínače] -n číslo -p PID
     %1$s [přepínače] -n číslo [--] příkaz [argumenty…]]

en: Display and adjust OOM-killer score.
cs: Zobrazí a změní skóre zabijáka OOM.

en:  -n, --adjust <num>     specify the adjust score value
cs:  -n, --adjust <číslo>   určuje hodnotu úpravy skóre

en:  -p, --pid <num>        process ID
cs:  -p, --pid <číslo>      ID procesu

en: failed to read OOM score value
cs: nezdařilo se přečíst hodnou skóre OOM

en: failed to read OOM score adjust value
cs: nezdařilo se přečíst hodnotu úpravy skóre OOM

en: invalid adjust argument
cs: neplatný argument přepínače --adjust

en: no PID or COMMAND specified
cs: nezadán žádný PID ani PŘÍKAZ

en: no OOM score adjust value specified
cs: nezadána žádná hodnota úpravy skóre OOM

en: pid %d's current OOM score: %d
cs: stávající OOM skóre procesu %d: %d

en: pid %d's current OOM score adjust value: %d
cs: stávající hodnota úpravy OOM skóre procesu %d: %d

en: failed to set score adjust value
cs: nezdařilo se nastavit hodnotu úpravy skóre

en: pid %d's OOM score adjust value changed from %d to %d
cs: hodnota úpravy OOM skóre procesu %d změněna z %d na %d

en: Set the function of the Ctrl-Alt-Del combination.
cs: Nastaví funkci kombinace kláves Ctrl-Alt-Del.

en: implicit
cs: výchozí

en: unexpected value in %s: %ju
cs: neočekávaná hodnota v %s: %ju

en: unknown argument: %s
cs: neznámý argument: %s

en: system is unusable
cs: systém je nepoužitelný

en: action must be taken immediately
cs: je třeba okamžité reakce

en: critical conditions
cs: kritický stav

en: error conditions
cs: chybový stav

en: warning conditions
cs: stav stojící za pozornost

en: normal but significant condition
cs: běžná, ale významná událost

en: informational
cs: informační

en: debug-level messages
cs: ladicí zprávy

en: kernel messages
cs: jaderné zprávy

en: random user-level messages
cs: náhodné uživatelské zprávy

en: mail system
cs: poštovní systém

en: system daemons
cs: systémoví démoni

en: security/authorization messages
cs: bezpečnostní/autorizační zprávy

en: messages generated internally by syslogd
cs: zprávy vnitřně vytvořené démonem syslogd

en: line printer subsystem
cs: tiskový podsystém

en: network news subsystem
cs: podsystém usenetu (news)

en: UUCP subsystem
cs: podsystém UUCP

en: clock daemon
cs: časový démon

en: security/authorization messages (private)
cs: bezpečnostní/autorizační zprávy (soukromé)

en: FTP daemon
cs: démon FTP

en: reserved 0
cs: rezervováno 0

en: reserved 1
cs: rezervováno 1

en: reserved 2
cs: rezervováno 2

en: reserved 3
cs: rezervováno 3

en: local use 0
cs: místní použití 0

en: local use 1
cs: místní použití 1

en: local use 2
cs: místní použití 2

en: local use 3
cs: místní použití 3

en: local use 4
cs: místní použití 4

en: local use 5
cs: místní použití 5

en: local use 6
cs: místní použití 6

en: local use 7
cs: místní použití 7

en: Display or control the kernel ring buffer.
cs: Zobrazí nebo ovládá kruhový jaderný buffer.

en:  -C, --clear                 clear the kernel ring buffer
cs:  -C, --clear                 vyprázdní kruhový buffer v jádře

en:  -c, --read-clear            read and clear all messages
cs:  -c, --read-clear            přečte a vyprázdní zprávy

en:  -D, --console-off           disable printing messages to console
cs:  -D, --console-off           vypne vypisování zpráv do konzoly

en:  -E, --console-on            enable printing messages to console
cs:  -E, --console-on            zapne vypisování zpráv do konzoly

en:  -F, --file <file>           use the file instead of the kernel log buffer
cs:  -F, --file <soubor>         použije zadaný soubor místo jaderného bufferu

en:  -K, --kmsg-file <file>      use the file in kmsg format
cs:  -K, --kmsg-file <soubor>    použije zadaný soubor ve formátu kmsg

en:  -f, --facility <list>       restrict output to defined facilities
cs:  -f, --facility <seznam>     výstup omezí na zadané obory

en:  -H, --human                 human readable output
cs:  -H, --human                 výstup čitelný pro lidi

en:  -J, --json                  use JSON output format
cs:  -J, --json                  výstup formátuje do JSONu

en:  -k, --kernel                display kernel messages
cs:  -k, --kernel                zobrazí jaderné zprávy

en:  -L, --color[=<when>]        colorize messages (%s, %s or %s)
cs:  -L, --color[=<kdy>]         obarví zprávy (%s, %s nebo %s)

en:  -l, --level <list>          restrict output to defined levels
cs:  -l, --level <seznam>        výstup omezí na zadané úrovně

en:  -n, --console-level <level> set level of messages printed to console
cs:  -n, --console-level <úroveň> nastaví úroveň zpráv vypisovaných do konzoly

en:  -P, --nopager               do not pipe output into a pager
cs:  -P, --nopager               výstup neodešle rourou do stránkovače

en:  -p, --force-prefix          force timestamp output on each line of multi-line messages
cs:  -p, --force-prefix          vypíše časový údaj na každém řádku víceřádkové
                                 zprávy

en:  -r, --raw                   print the raw message buffer
cs:  -r, --raw                   vypíše buffer zpráv v neopracované podobě

en:      --noescape              don't escape unprintable character
cs:      --noescape              neescapuje netisknutelné znaky

en:  -S, --syslog                force to use syslog(2) rather than /dev/kmsg
cs:  -S, --syslog                vynutí použití syslog(2) místo /dev/kmsg

en:  -s, --buffer-size <size>    buffer size to query the kernel ring buffer
cs:  -s, --buffer-size <velikost> velikost bufferu, na který se zeptat jaderného
                                  kruhové bufferu

en:  -u, --userspace             display userspace messages
cs:  -u, --userspace             vypíše zprávy z uživatelského prostoru

en:  -w, --follow                wait for new messages
cs:  -w, --follow                čeká na nové zprávy

en:  -W, --follow-new            wait and print only new messages
cs:  -W, --follow-new            čeká a vypisuje pouze nové zprávy

en:  -x, --decode                decode facility and level to readable string
cs:  -x, --decode                obory a úrovně převede na čitelné řetězce

en:  -d, --show-delta            show time delta between printed messages
cs:  -d, --show-delta            ukáže časové rozdíly mezi hláškami

en:  -e, --reltime               show local time and time delta in readable format
cs:  -e, --reltime               ukáže místní čas a časový rozdíl v čitelné podobě

en:  -T, --ctime                 show human-readable timestamp (may be inaccurate!)
cs:  -T, --ctime                 ukáže časové údaje v čitelné podobě (může být
                                 nepřesné!)

en:  -t, --notime                don't show any timestamp with messages
cs:  -t, --notime                neukazuje u zpráv žádní časové údaje

en:      --time-format <format>  show timestamp using the given format:
                                   [delta|reltime|ctime|notime|iso|raw]
    Suspending/resume will make ctime and iso timestamps inaccurate.
cs:      --time-format <formát>  zobrazuje časové údaje v daném formátu:
                                 [delta|reltime|ctime|notime|iso|raw]
                                 (rozdíl, relativní, čitelný, žádný, ISO, surový)
    Uspání/probuzení způsobuje nepřesnosti při formátu ctime a iso.

en:      --since <time>          display the lines since the specified time
cs:      --since <čas>           zobrazí řádky od zadaného času

en:      --until <time>          display the lines until the specified time
cs:      --until <čas>           zobrazí řádky do zadaného času vyjma

en: 
    Supported log facilities:
cs: 
    Podporované obory protokolu:

en: 
    Supported log levels (priorities):
cs: 
    Podporované úrovně (priority) protokolu:

en: failed to parse level '%s'
cs: nezdařilo se rozebrat úroveň „%s“

en: unknown level '%s'
cs: neznámá úroveň „%s“

en: failed to parse facility '%s'
cs: nezdařilo se rozebrat obor „%s“

en: unknown facility '%s'
cs: neznámý obor „%s

en: %s is too large
cs: %s je příliš velký

en: cannot mmap: %s
cs: nelze namapovat do paměti: %s

note: TRANSLATORS: dmesg uses strftime() fo generate date-time string where %a is abbreviated name of the day, %b is abbreviated month name and %e is day of the month as a decimal number. Please, set proper month/day order here
en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
cs: %a %e. %b %Y %H:%M:%S

note: TRANSLATORS: dmesg uses strftime() fo generate date-time string where: %b is abbreviated month and %e is day of the month as a decimal number. Please, set proper month/day order here.
en: %b%e %H:%M
cs: %e.%b %H:%M

en: record too large
cs: záznam je příliš velký

en: invalid buffer size argument
cs: neplatný argument velikosti bufferu

en: buffer size %s is too large (maximum is %zu)
cs: velikost vyrovnávací paměti %s je příliš velká (maximum je %zu)

en: failed to determine boot time, timestamps will be inaccurate
cs: nebylo možné určit čas startu systému, časové údaje budou nepřesné

en: --raw can be used together with --level or --facility only when reading messages from /dev/kmsg
cs: --raw lze použít spolu s --level nebo --facility pouze při čtení zpráv z /dev/kmsg

en: only kmsg supports multi-line messages
cs: pouze kmsg podporuje víceřádkové zprávy

en: read kernel buffer failed
cs: čtení z jaderného bufferu selhalo

en: clear kernel buffer failed
cs: vyprázdnění jaderného bufferu selhalo

en: klogctl failed
cs: volání klogctl selhalo

en:  %s [options] [<device>|<mountpoint>]
cs:  %s [přepínače] [<zařízení>|<bod_připojení>]

en: Eject removable media.
cs: Vysune výměnné médium.

en:  -a, --auto <on|off>         turn auto-eject feature on or off
     -c, --changerslot <slot>    switch discs on a CD-ROM changer
     -d, --default               display default device
     -f, --floppy                eject floppy
     -F, --force                 don't care about device type
     -i, --manualeject <on|off>  toggle manual eject protection on/off
     -m, --no-unmount            do not unmount device even if it is mounted
     -M, --no-partitions-unmount do not unmount another partitions
     -n, --noop                  don't eject, just show device found
     -p, --proc                  use /proc/mounts instead of /etc/mtab
     -q, --tape                  eject tape
     -r, --cdrom                 eject CD-ROM
     -s, --scsi                  eject SCSI device
     -t, --trayclose             close tray
     -T, --traytoggle            toggle tray
     -v, --verbose               enable verbose output
     -x, --cdspeed <speed>       set CD-ROM max speed
     -X, --listspeed             list CD-ROM available speeds
cs:  -a, --auto <on|off>         zapne (on) / vypne (off) automatické vysouvání
     -c, --changerslot <pozice>  vymění disk v CD-ROM měniči
     -d, --default               zobrazí výchozí zařízení
     -f, --floppy                vysune disketu
     -F, --force                 nestará se o typ zařízení
     -i, --manualeject <on|off>  zapne (on) / vypne (off) ochrnu proti ručnímu
                                 vysunutí
     -m, --no-unmount            neodpojí zařízení, i když je připojeno
     -M, --no-partitions-unmount neodpojí další oddíly
     -n, --noop                  nevysunuje, jen ukáže, jestli zařízení existuje
     -p, --proc                  použije /proc/mounts místo /etc/mtab
     -q, --tape                  vysune pásku
     -r, --cdrom                 vysune CD-ROM
     -s, --scsi                  vysune SCSI zařízení
     -t, --trayclose             zavře dvířka
     -T, --traytoggle            změní polohu dvířek
     -v, --verbose               povolí podrobná hlášení
     -x, --cdspeed <rychlost     nastaví nejvyšší rychlost CD-ROM
     -X, --listspeed             vypíše dostupné rychlosti CD-ROM

en: 
    By default tries -r, -s, -f, and -q in order until success.
cs: 
    Jako výchozí se zkouší -r, -s, -f a -q v tomto pořadí, dokud neuspěje.

en: invalid argument to --changerslot/-c option
cs: neplatný argument přepínače --changerslot/-c

en: invalid argument to --cdspeed/-x option
cs: neplatný argument přepínače --cdspeed/-x

en: CD-ROM auto-eject command failed
cs: příkaz pro automatické vysunutí CD-ROM selhal

en: CD-ROM door lock is not supported
cs: Zamykání dvířek CD-ROM není podporováno

en: other users have the drive open and not CAP_SYS_ADMIN
cs: ostatní uživatelé mají jednotku otevřenou a ne CAP_SYS_ADMIN

en: CD-ROM lock door command failed
cs: příkaz pro zamknutí dvířek CD-ROM selhal

en: CD-Drive may NOT be ejected with device button
cs: Jednotka CD NESMÍ být za pomoci tlačítka vysunována

en: CD-Drive may be ejected with device button
cs: Jednotka CD smí být za pomoci tlačítka vysunována

en: CD-ROM select disc command failed
cs: příkaz pro volbu disku CD-ROM selhal

en: CD-ROM load from slot command failed
cs: příkaz pro načtení CD-ROM ze zásobníku měniče selhal

en: IDE/ATAPI CD-ROM changer not supported by this kernel
cs: toto jádro nepodporuje IDE/ATAPI CD-ROM měnič

en: CD-ROM tray close command failed
cs: příkaz pro zavření dvířek CD-ROM selhal

en: CD-ROM tray close command not supported by this kernel
cs: toto jádro nepodporuje příkaz pro zavření dvířek CD-ROM

en: CD-ROM eject unsupported
cs: vysunování CD-ROM není podporováno

en: CD-ROM eject command failed
cs: příkaz pro vysunutí CD-ROM selhal

en: no CD-ROM information available
cs: údaje o CD-ROM nejsou dostupné

en: CD-ROM drive is not ready
cs: jednotka CD-ROM není připravena

en: CD-ROM status command failed
cs: příkaz pro zjištění stavu CD-ROM selhal

en: CD-ROM select speed command failed
cs: příkaz pro volbu rychlosti CD-ROM selhal

en: CD-ROM select speed command not supported by this kernel
cs: toto jádro nepodporuje příkaz pro volbu rychlosti CD-ROM

en: %s: failed to finding CD-ROM name
cs: %s: chyba při vyhledávání názvu CD-ROM

en: %s: failed to read speed
cs: %s: nepodařilo se přečíst rychlost

en: failed to read speed
cs: nepodařilo se přečíst rychlost

en: not an sg device, or old sg driver
cs: není SG zařízením, nebo se jedná o starý SG ovladač

en: %s: unmounting
cs: %s: odpojuje se

en: drop permissions failed
cs: zbavení se oprávnění selhalo

en: unable to fork
cs: nelze rozvětvit proces

en: unmount of `%s' did not exit normally
cs: odpojení „%s“ neskončilo normálně

en: unmount of `%s' failed
cs: odpojení „%s“ selhalo

en: failed to parse mount table
cs: tabulku připojení se nepodařilo rozebrat

en: %s: mounted on %s
cs: %s: připojeno do %s

en: setting CD-ROM speed to auto
cs: rychlost CD-ROM se nastavuje na automatickou

en: setting CD-ROM speed to %ldX
cs: rychlost CD-ROM se nastavuje na %ld×

en: default device: `%s'
cs: výchozí zařízení: „%s“

en: using default device `%s'
cs: používá se výchozí zařízení „%s“

en: unable to find device
cs: zařízení nelze nalézt

en: device name is `%s'
cs: název zařízení je „%s“

en: %s: not mounted
cs: %s: nepřipojeno

en: %s: disc device: %s (disk device will be used for eject)
cs: %s: zařízení disku: %s (zařízení disku se použije pro vysunutí)

en: %s: not found mountpoint or device with the given name
cs: %s: nebyl nalezen bod připojení nebo zařízení se zadaným jménem

en: %s: is whole-disk device
cs: %s: jedná se o zařízení přes celý disk

en: %s: is not ejectable device
cs: %s: není vysunovací zařízení

en: device is `%s'
cs: zařízení je „%s“

en: exiting due to -n/--noop option
cs: končí se na základě volby -n/--noop

en: %s: enabling auto-eject mode
cs: %s: povoluje režim automatického vysunutí

en: %s: disabling auto-eject mode
cs: %s: zakazuje se režim automatického vysunutí

en: %s: closing tray
cs: %s: zavírají se dvířka

en: %s: toggling tray
cs: %s: dvířka se přesunují

en: %s: listing CD-ROM speed
cs: %s: vypisují se rychlosti CD-ROM

en: error: %s: device in use
cs: chyba: %s: zařízení se právě používá

en: %s: selecting CD-ROM disc #%ld
cs: %s: volí se CD-ROM disk č. %ld

en: %s: trying to eject using CD-ROM eject command
cs: %s: zkouší se vysunout s použitím příkazu pro vysunutí CD-ROM

en: CD-ROM eject command succeeded
cs: příkaz pro vysunutí CD-ROM uspěl

en: %s: trying to eject using SCSI commands
cs: %s: zkouší se vysunout s použitím příkazů SCSI

en: SCSI eject succeeded
cs: příkaz SCSI pro vysunutí uspěl

en: SCSI eject failed
cs: příkaz SCSI pro vysunutí selhal

en: %s: trying to eject using floppy eject command
cs: %s: zkouší se vysunout s použitím příkazu pro vysunutí diskety

en: floppy eject command succeeded
cs: příkaz pro vysunutí diskety uspěl

en: floppy eject command failed
cs: příkaz pro vysunutí diskety selhal

en: %s: trying to eject using tape offline command
cs: %s: zkouší se vysunout s použitím příkazu pro odpojení pásky

en: tape offline command succeeded
cs: příkaz pro odpojení pásky uspěl

en: tape offline command failed
cs: příkaz pro odpojení pásky selhal

en: unable to eject
cs: nelze vysunout

en:  %s [options] <filename>
cs:  %s [přepínače] <název_souboru>

en: Preallocate space to, or deallocate space from a file.
cs: Rezervuje nebo ruší rezervaci místa v souboru.

en:  -c, --collapse-range remove a range from the file
cs:  -c, --collapse-range odstraní rozsah ze souboru

en:  -d, --dig-holes      detect zeroes and replace with holes
cs:  -d, --dig-holes      nalezne nuly a nahradí je dírami

en:  -i, --insert-range   insert a hole at range, shifting existing data
cs:  -i, --insert-range   vloží díru do rozsahu, existující data posune

en:  -l, --length <num>   length for range operations, in bytes
cs:  -l, --length <číslo> délka rozsahových operací v bajtech

en:  -n, --keep-size      maintain the apparent size of the file
cs:  -n, --keep-size      udržuje zdánlivou velikost souboru

en:  -o, --offset <num>   offset for range operations, in bytes
cs:  -o, --offset <číslo> pozice pro rozsahové operace v bajtech

en:  -p, --punch-hole     replace a range with a hole (implies -n)
cs:  -p, --punch-hole     nahradí rozsah dírou (znamená -n)

en:  -r, --report-holes   report file holes and data holes info
cs:  -r, --report-holes   hlásí údaje o dírách v souborech a datech

en:  -w, --write-zeroes   write zeroes and ensure allocation of a range
cs:  -w, --write-zeroes   zapíše nuly a zajistí alokaci rozsahu

en:  -x, --posix          use posix_fallocate(3) instead of fallocate(2)
cs:  -x, --posix          použije posix_fallocate(3) namísto fallocate(2)

en:  -z, --zero-range     zero and ensure allocation of a range
cs:  -z, --zero-range     vynuluje a zajistí alokaci rozsahu

en: fallocate failed: keep size mode is unsupported
cs: volání fallocate selhalo: režim neměnné velikosti není podporován

en: fallocate failed
cs: volání fallocate selhalo

en: file hole: offset %ju - %ju (%ju bytes)
cs: díra v souboru: poloha %ju–%ju (%ju bajtů)

en: data hole: offset %ju - %ju (%ju bytes)
cs: díra v datech: poloha %ju−%ju (%ju bajtů)

en: file holes: %ju holes, %s (%ju bytes, %.2f%% of the file)
cs: díry v souboru: %ju děr, %s (%ju bajtů, %.2f %% ze souboru)

en: data holes: %ju holes, %s (%ju bytes, %.2f%% of the file)
cs: díry v datech: %ju děr, %s (%ju bajtů, %.2f %% ze souboru)

en: %s: %ju holes, %s (%ju bytes, %.2f%% of the file) converted to sparse holes.
cs: %s: %ju děr, %s (%ju bajtů, %.2f %% ze souboru) převedeno na řídké díry.

en: %s: read failed
cs: %s: volání read selhalo

en: 
    Summary:
cs: 
    Souhrn:

en: no filename specified
cs: nezadán název souboru

en: no length argument specified
cs: nezadán argument s délkou

en: %s: %s (%ju bytes) hole created.
cs: %s: %s (%ju bajtů) díra vytvořena.

en: %s: %s (%ju bytes) removed.
cs: %s: %s (%ju bajtů) odstraněno.

en: %s: %s (%ju bytes) inserted.
cs: %s: %s (%ju bajtů) vloženo.

en: %s: %s (%ju bytes) zeroed.
cs: %s: %s (%ju bajtů) vynulováno.

en: %s: %s (%ju bytes) written as zeroes.
cs: %s: %s (%ju bajtů) zapsáno jako nuly.

en: %s: %s (%ju bytes) allocated.
cs: %s: %s (%ju bajtů) alokováno.

en:  %1$s [options] <file>|<directory> <command> [<argument>...]
     %1$s [options] <file>|<directory> -c <command>
     %1$s [options] <file descriptor number>
cs:  %1$s [přepínače] <soubor>|<adresář> <příkaz> [<argument>…]
     %1$s [přepínače] <soubor>|<adresář> -c <příkaz>
     %1$s [přepínače] <číslo deskriptoru souboru>

en: Manage file locks from shell scripts.
cs: Spravuje zámky souborů z shellových skriptů.

en:  -s, --shared             get a shared lock
cs:  -s, --shared             získá sdílený zámek

en:  -x, --exclusive          get an exclusive lock (default)
cs:  -x, --exclusive          získá výlučný zámek (výchozí)

en:  -u, --unlock             remove a lock
cs:  -u, --unlock             odstraní zámek

en:  -n, --nb, --nonblocking  fail rather than wait
cs:  -n, --nb, --nonblocking  místo čekání selže

en:  -w, --timeout <secs>     wait for a limited amount of time
cs:  -w, --timeout <sekundy>  čeká nejvýše zadanou dobu

en:  -E, --conflict-exit-code <number>  exit code after conflict or timeout
cs:  -E, --conflict-exit-code <číslo>   návratový kód při konfliktu nebo
                                        vypršení časového limitu

en:  -o, --close              close file descriptor before running command
cs:  -o, --close              před spuštěním příkazu uzavře deskriptor
                              souboru

en:  -c, --command <command>  run a single command string through the shell
cs:  -c, --command <příkaz>   spustí řetězec jako jediný příkaz shellu

en:  -F, --no-fork            execute command without forking
cs:  -F, --no-fork            vykoná příkaz bez volání fork

en:      --wait               same as --timeout
cs:      --wait               stejné jako --timeout

en:      --fcntl              use fcntl(F_OFD_SETLK) rather than flock()
cs:      --fcntl              použije fcntl(F_OFD_SETLK) namísto flock()

en:      --start <offset>     starting offset for lock (implies --fcntl)
cs:      --start <pozice>     počáteční pozice zámku (zapne --fcntl)

en:      --length <number>    number of bytes to lock (implies --fcntl)
cs:      --length <číslo>     počet bajtů na zamknutí (zapne --fcntl)

en:      --verbose            increase verbosity
cs:      --verbose            zvýší podrobnost hlášek

en: cannot open lock file %s
cs: soubor zámku %s nelze otevřít

en: internal error, unknown operation %d
cs: vnitřní chyba: neznámá operace %d

en: internal error, unknown api %d
cs: vnitřní chyba: neznámé API %d

en: invalid exit code
cs: neplatné návratový kód

en: exit code out of range (expected 0 to 255)
cs: návratový kód je mimo očekávaný rozsah (0 až 255)

en: invalid as start offset
cs: neplatné jako počáteční pozice

en: invalid as length of lock range
cs: neplatné jako délka zamknuté oblasti

en: the --no-fork and --close options are incompatible
cs: přepínače --no-fork a --close se vylučují

en: %s requires exactly one command argument
cs: přepínač %s vyžaduje přesně jeden příkazový argument

en: bad file descriptor
cs: špatný deskriptor souboru

en: requires file descriptor, file or directory
cs: vyžaduje deskriptor souboru, soubor nebo adresář

en: failed to get lock
cs: zámek se nepodařilo získat

en: timeout while waiting to get lock
cs: během čekání na zámek vypršel časový limit

en: %s: getting lock took %<PRId64>.%06<PRId64> seconds
cs: %s: získání zámku trvalo %<PRId64>,%06<PRId64> sekundy

en: %s: executing %s
cs: %s: spuštění %s

en:  %s [options] <mountpoint>
cs:  %s [přepínače] <bod_připojení>

en: Suspend access to a filesystem.
cs: Pozastaví přístup na souborový systém.

en:  -f, --freeze      freeze the filesystem
cs:  -f, --freeze      zmrazí systém souborů

en:  -u, --unfreeze    unfreeze the filesystem
cs:  -u, --unfreeze    rozmrazí systém souborů

en: neither --freeze or --unfreeze specified
cs: nezadáno ani --freeze ani --unfreeze

en: %s: is not a directory
cs: %s: není adresářem

en: %s: freeze failed
cs: %s: zmrazení se nezdařilo

en: %s: unfreeze failed
cs: %s: rozmrazení se nezdařilo

en: %s: not a directory
cs: %s: není adresářem

en: %s: 0 B (dry run) trimmed on %s
cs: %s: zahozeno 0 B (zkušební režim) v %s

en: %s: 0 B (dry run) trimmed
cs: %s: 0 B (zkušební režim) zahozeno

en: %s: FITRIM ioctl failed
cs: %s: IOCTL volání FITRIM selhalo

note: TRANSLATORS: The standard value here is a very large number.
en: %s: %s (%<PRIu64> bytes) trimmed on %s
cs: %s: %s (%'<PRIu64> bajtů) zahozeno v %s

note: TRANSLATORS: The standard value here is a very large number.
en: %s: %s (%<PRIu64> bytes) trimmed
cs: %s: %s (%'<PRIu64> bajtů) zahozeno

en: failed to parse %s
cs: %s se nezdařilo rozebrat

en: failed to allocate FS handler
cs: alokace deskriptoru souborového systému selhala

en: %s: the discard operation is not supported
cs: %s: operace zahození (discard) není podporována

en:  %s [options] -A|-a|<mountpoint>
cs:  %s [přepínače] -A|-a|<bod_připojení>

en: Discard unused blocks on a mounted filesystem.
cs: Zahodí nepoužívané bloky připojeného souborového systému.

en:  -a, --all                trim mounted filesystems
cs:  -a, --all                uklidí připojené souborové systémy

en:  -A, --fstab              trim filesystems from /etc/fstab
cs:  -A, --fstab              uklidí souborové systémy v /etc/fstab

en:  -I, --listed-in <list>   trim filesystems listed in specified files
cs:  -I, --listed-in <seznam>  uklidí souborové systémy vedené v zadaných souborech

en:  -o, --offset <num>       the offset in bytes to start discarding from
cs:  -o, --offset <číslo>     pozice v bajtech, od které zahájí úklid

en:  -l, --length <num>       the number of bytes to discard
cs:  -l, --length <číslo>     počet bajtů na úklid

en:  -m, --minimum <num>      the minimum extent length to discard
cs:  -m, --minimum <číslo>    nejmenší délka rozsahu na úklid

en:  -t, --types <list>       limit the set of filesystem types
cs:  -t, --types <seznam>     omezí množinu typů souborových systémů

en:  -v, --verbose            print number of discarded bytes
cs:  -v, --verbose            vypíše počet zahozených bajtů

en:      --quiet-unsupported  suppress error messages if trim unsupported
cs:      --quiet-unsupported  potlačí chybová hlášení, není-li zahazování
                              podporováno

en:  -n, --dry-run            does everything, but trim
cs:  -n, --dry-run            provede vše až na úklid

en: failed to parse minimum extent length
cs: nezdařilo se rozebrat délku nejmenšího rozsahu

en: no mountpoint specified
cs: nezadán žádný bod připojení

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
cs: Předpokládám, že hodiny reálného času jsou nastaveny na %s čas.

en: local
cs: místní

en: Warning: unrecognized line in adjtime file: %s
cs: Pozor: neznámý formát řádku v souboru adjtime: %s

en: Warning: unrecognized third line in adjtime file
    (Expected: `UTC' or `LOCAL' or nothing.)
cs: Pozor: neznámý formát třetího řádku v souboru adjtime
    (Očekáváno: „UTC“ nebo „LOCAL“ nebo nic.)

en: Last drift adjustment done at %<PRId64> seconds after 1969
cs: Poslední oprava posunu proběhla %<PRId64> sekund po roce 1969.

en: Last calibration done at %<PRId64> seconds after 1969
cs: Poslední kalibrace proběhla %<PRId64> sekund po roce 1969.

en: Hardware clock is on %s time
cs: Hodiny reálného času jsou nastaveny na %s čas.

en: Waiting for clock tick...
cs: čekám na tik hodin…

en: ...synchronization failed
cs: …synchronizace se nezdařila

en: ...got clock tick
cs: …hodiny tikly

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
cs: Hodiny reálného času obsahují chybné hodnoty: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> seconds since 1969
cs: Hodiny reálného času: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> sekund od roku 1969

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
cs: Hodiny reálného času ukazují %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> seconds since 1969
cs: hodiny reálného času se nastavují na %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> sekund od roku 1969

en: RTC type: '%s'
cs: Druh RTC: „%s“

en: Using delay: %.6f seconds
cs: Použije se zpoždění: %.6f sekundy

en: time jumped backward %.6f seconds to %<PRId64>.%06<PRId64> - retargeting
cs: čas skočil zpět o %.6f sekund na %<PRId64>,%06<PRId64> – znovu se zaměřuje

en: missed it - %<PRId64>.%06<PRId64> is too far past %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f > %.6f)
cs: vedle – %<PRId64>,%06<PRId64> je příliš daleko za %<PRId64>,%06<PRId64> (%.6f > %.6f)

en: %<PRId64>.%06<PRId64> is close enough to %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f < %.6f)
    Set RTC to %<PRId64> (%<PRId64> + %d; refsystime = %<PRId64>.%06<PRId64>)
cs: %<PRId64>,%06<PRId64> je dost blízko k %<PRId64>,%06<PRId64> (%.6f < %.6f)
    Nastavit RTC na %<PRId64> (%<PRId64> + %d; refsystime = %<PRId64>,%06<PRId64>)

en: Calling settimeofday(NULL, 0) to lock the warp_clock function.
cs: Volá se settimeofday(NULL, 0), aby se zamkla urychlující funkce hodin (warp).

en: Calling settimeofday(NULL, %d) to set the kernel timezone.
cs: Volá se settimeofday(NULL, %d), aby se zamkla časová zóna jádra.

en: Calling settimeofday(NULL, %d) to warp System time, set PCIL and the kernel tz.
cs: Volá se settimeofday(NULL, %d), aby se urychlil systémový čas a
    nastavilo PCIL a časová zóna jádra.

en: Calling settimeofday(%<PRId64>.%06<PRId64>, NULL) to set the System time.
cs: Volá se settimeofday(%<PRId64>.%06<PRId64>, NULL), aby se nastavil systémový čas.

en: settimeofday() failed
cs: volání settimeofday() selhalo

en: Not adjusting drift factor because the --update-drift option was not used.
cs: Míra posunu se neopraví, protože přepínač --update-drift nebyl použit.

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
cs: Míra posunu se neopraví, protože čas poslední kalibrace je nula, takže
    historie je nepoužitelná a je nutné provézt kalibraci znovu.

en: Not adjusting drift factor because it has been less than four hours since the last calibration.
cs: Míra posunu se neopraví, protože od poslední kalibrace ještě neuplynuly čtyři hodiny.

en: Clock drift factor was calculated as %f seconds/day.
    It is far too much. Resetting to zero.
cs: Systematický posun hodin byl vypočten na %f sekund/den.
    To je příliš mnoho. Nastavuje na nulu.

en: Clock drifted %f seconds in the past %f seconds
    in spite of a drift factor of %f seconds/day.
    Adjusting drift factor by %f seconds/day
cs: Hodiny se za posledních %2$f sekund rozešly o %1$f sekund,
    přestože míra posunu je nastavena na %3$f sekund/den.
    Míra posunu se opravuje na %4$f sekund/den.

en: Time since last adjustment is %<PRId64> second
     | Time since last adjustment is %<PRId64> seconds
cs[0]: Doba od poslední opravy je %<PRId64> sekunda
cs[1]: Doba od poslední opravy je %<PRId64> sekundy
cs[2]: Doba od poslední opravy je %<PRId64> sekund

en: Calculated Hardware Clock drift is %<PRId64>.%06<PRId64> seconds
cs: Vypočtený systematický posun hardwarových hodin je %<PRId64>,%06<PRId64> sekund

en: New %s data:
    %s
cs: Nová data %s:
    %s

en: cannot update %s
cs: %s nelze aktualizovat

en: Not setting clock because last adjustment time is zero, so history is bad.
cs: Hodiny nebudou nastaveny, protože čas posledního posunu je nula, takže historie je nepoužitelná.

en: Not setting clock because drift factor %f is far too high.
cs: Hodiny nebudou nastaveny, protože činitel rozchodu %f je příliš vysoký.

en: No usable clock interface found.
cs: Nebylo nalezeno žádné použitelné rozhraní k hodinám.

en: Cannot access the Hardware Clock via any known method.
cs: Žádným ze známých způsobů nelze přistoupit k hodinám reálného času.

en: Use the --verbose option to see the details of our search for an access method.
cs: Pro zjištění podrobností o přístupových metodách použijte přepínač --verbose.

en: Target date:   %<PRId64>
cs: Cílové datum:  %<PRId64>

en: Predicted RTC: %<PRId64>
cs: Předpokládaný čas v RTC: %<PRId64>

en: RTC read returned an invalid value.
cs: Čtení RTC vrátilo neplatnou hodnotu.

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
cs: Potřebná oprava je menší než 1 sekunda, proto hodiny nenastavuji.

en: unable to read the RTC epoch.
cs: nelze přečíst epochu hodin RTC.

en: The RTC epoch is set to %lu.
cs: Epocha hodin RTC je nastavena na %lu.

en: --epoch is required for --setepoch.
cs: pro přepínač --setepoch je vyžadován --epoch.

en: unable to set the RTC epoch.
cs: epochu hodin RTC nelze nastavit.

en: unable to read the RTC parameter %s
cs: nelze přečíst parametr %s hodin RTC

en: The RTC parameter 0x%jx is set to 0x%jx.
cs: Parametr 0x%jx hodin RTC je nastavena na 0x%jx.

en:  %s [function] [option...]
cs:  %s [funkce] [přepínač…]

en: Time clocks utility.
cs: Nástroj pro hodiny a čas.

en:  -r, --show                      display the RTC time
cs:  -r, --show                      zobrazí čas v RTC

en:      --get                       display drift corrected RTC time
cs:      --get                       zobrazí čas v RTC opravený o systematický posun

en:      --set                       set the RTC according to --date
cs:      --set                       nastaví RTC podle --date

en:  -s, --hctosys                   set the system time from the RTC
cs:  -s, --hctosys                   nastaví systémový čas podle hodin RTC

en:  -w, --systohc                   set the RTC from the system time
cs:  -w, --systohc                   nastaví hodiny RTC podle systémového času

en:      --systz                     send timescale configurations to the kernel
cs:      --systz                     odešle do jádra konfiguraci časové zóny

en:  -a, --adjust                    adjust the RTC to account for systematic drift
cs:  -a, --adjust                    opraví RTC o systematický posun

en:      --getepoch                  display the RTC epoch
cs:      --getepoch                  zobrazí epochu hodin RTC

en:      --setepoch                  set the RTC epoch according to --epoch
cs:      --setepoch                  nastaví epochu hodin RTC podle --epoch

en:      --param-get <param>         display the RTC parameter
cs:      --param-get <parametr>      zobrazí parametr hodin RTC

en:      --param-set <param>=<value> set the RTC parameter
cs:      --param-set <parametr>=<hodnota>  nastaví parametr hodin RTC

en:      --param-index <number>      parameter index (default 0)
cs:      --param-index <číslo>       index parametru (výchozí je 0)

en:      --vl-read                   read voltage low information
cs:      --vl-read                   přečte údaje o podpětí

en:      --vl-clear                  clear voltage low information
cs:      --vl-clear                  smaže záznam o podpětí

en:      --predict                   predict the drifted RTC time according to --date
cs:      --predict                   předpoví posunutý čas v RTC podle --date

en:  -u, --utc                       the RTC timescale is UTC
cs:  -u, --utc                       hodiny RTC běží v UTC

en:  -l, --localtime                 the RTC timescale is Local
cs:  -l, --localtime                 hodiny RTC běží v místní časové zóně

en:  -f, --rtc <file>                use an alternate file to %1$s
cs:  -f, --rtc <soubor>              použije zadaný soubor místo %1$s

en:      --directisa                 use the ISA bus instead of %1$s access
cs:      --directisa                 použije sběrnici ISA namísto přístupu %1$s

en:      --date <time>               date/time input for --set and --predict
cs:      --date <čas>                vstup času/data pro --set a --predict

en:      --delay <sec>               delay used when set new RTC time
cs:      --delay <sekundy>           zpoždění při nastavování nového času RTC

en:      --epoch <year>              epoch input for --setepoch
cs:      --epoch <rok>               určuje epochu pro --setepoch

en:      --update-drift              update the RTC drift factor
cs:      --update-drift              aktualizuje činitel systematického posunu hodin RTC

en:      --noadjfile                 do not use %1$s
cs:      --noadjfile                 nepoužije %1$s

en:      --adjfile <file>            use an alternate file to %1$s
cs:      --adjfile <soubor>          použije zadaný soubor místo %1$s

en:      --test                      dry run; implies --verbose
cs:      --test                      nic nenastaví, zapne --verbose

en:  -v, --verbose                   display more details
cs:  -v, --verbose                   vypisuje více podrobností

en:  <param> is either a numeric RTC parameter value or one of these aliases:
cs:  <parametr> je buďto číselná hodnota parametru TRC, nebo jeden z těchto názvů:

en:    See Kernel's include/uapi/linux/rtc.h for parameters and values.
cs:    Parametry a hodnoty naleznete v include/uapi/linux/rtc.h jádra.

en:  <param> and <value> accept hexadecimal values if prefixed with 0x, otherwise decimal.
cs:  <parametr> a <hodnota> jsou šestnáctkovou hodnotou, je-li uvedena předpona 0x, jinak desítkovou.

en: Unable to connect to audit system
cs: Nelze se připojit ke kontrolnímu systému

en: use --verbose, --debug has been deprecated.
cs: použije --verbose, přepínač --debug je zastaralý.

en: failed to parse param-index
cs: parametr-index se nezdařilo rozebrat

en: --update-drift requires --set or --systohc
cs: přepínač --update-drift vyžaduje --set nebo --systohc

en: With --noadjfile, you must specify either --utc or --localtime
cs: Současně s --noadjfile musíte použít buď --utc, nebo --localtime

en: --date is required for --set or --predict
cs: pro přepínače --set nebo --predict je vyžadován --date

en: invalid date '%s'
cs: neplatné datum „%s“

en: System Time: %<PRId64>.%06<PRId64>
cs: Systémový čas: %<PRId64>,%06<PRId64>

en: Test mode: nothing was changed.
cs: Zkušební režim: nice nebylo nezměněno.

en: could not send audit message
cs: auditní zprávu nebylo možné odeslat

en: ISA port access is not implemented
cs: přístup k portu ISA není implementován

en: iopl() port access failed
cs: přístup k portu pomocí iopl() selhal

en: Using direct ISA access to the clock
cs: K hodinám se přistoupí přímo přes sběrnici ISA

en: supported features
cs: nepodporované vlastnosti

en: time correction
cs: oprava času

en: backup switch mode
cs: režim přepnutí zálohy

en: Trying to open: %s
cs: Zkouší se otevřít: %s

en: cannot open rtc device
cs: zařízení RTC nelze otevřít

en: Waiting in loop for time from %s to change
cs: Čeká se ve smyčce na změnu času z %s

en: Timed out waiting for time change.
cs: V časovém limitu se nepodařilo změnit čas.

en: select() to %s to wait for clock tick timed out
cs: pomocí volání select() nad %s se nebylo možné tiku hodin dočkat

en: select() to %s to wait for clock tick failed
cs: čekání na tik hodin pomocí select() nad %s selhal

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
cs: obnovovací přerušení nelze vypnout - volání ioctl() nad %s selhalo

en: ioctl(%d, RTC_UIE_ON, 0) to %s failed
cs: volání ioctl(%d, RTC_UIE_ON, 0) nad %s selhalo

en: ioctl(RTC_SET_TIME) to %s to set the time failed
cs: nastavení času pomocí volání ioctl(RTC_SET_TIME) nad %s selhalo

en: ioctl(RTC_SET_TIME) was successful.
cs: Volání ioctl(RTC_SET_TIME) bylo úspěšné.

en: Using the rtc interface to the clock.
cs: U hodin se použije rozhraní RTC.

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) to %s failed
cs: volání ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) nad %s selhalo

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) to %s succeeded.
cs: Volání ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) nad %s uspělo.

en: invalid epoch '%s'.
cs: neplatná epocha „%s“.

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) to %s failed
cs: volání ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) nad %s selhalo

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) to %s succeeded.
cs: Volání ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) nad %s uspělo.

en: could not convert parameter name to number
cs: název parametru nebylo možné převést na číslo

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) to %s failed
cs: volání ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, parametr) nad %s selhalo

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) to %s succeeded.
cs: Volání ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, parametr) nad %s uspělo.

en: expected <param>=<value>
cs: očekáváno <parametr>=<hodnota>

en: could not convert parameter value to number
cs: hodnotu parametru nebylo možné převést na číslo

en: skipping ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) to %s: value unchanged
cs: přeskakuje se volání ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, parametr) nad %s: hodnota nezměněna

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) to %s failed
cs: volání ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, parametr) nad %s selhalo

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) to %s succeeded.
cs: Volání ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, parametr) nad %s uspělo.

en: Voltage too low, RTC data is invalid
cs: Napětí je příliš nízké, údaje RTC jsou neplatné

en: Backup voltage is low
cs: Napětí zálohy je nízké

en: Backup empty or not present
cs: Záloha je prázdná nebo nepřítomna

en: Voltage is low, RTC accuracy is reduced
cs: Napětí je nízké, přesnost RTC je snížena

en: Backup switchover happened
cs: Došlo k přepnutí na zálohu

en: ioctl(%d, RTC_VL_READ) on %s failed
cs: Volání ioctl(%d, RTC_VL_READ) nad %s selhalo

en: ioctl(%d, RTC_VL_READ) on %s returned 0x%x
cs: Volání ioctl(%d, RTC_VL_READ) nad %s vrátilo 0x%x

en: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) on %s failed
cs: Volání ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) nad %s selhalo

en: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) on %s succeeded.
cs: Volání ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) nad %s uspělo.

en: POSIX shared memory is not supported
cs: Posixová sdílená paměť není podporována

en: POSIX shared memory name: %s
cs: Název posixové sdílené paměti: %s

en: POSIX message queue is not supported
cs: Posixová fronta zpráv není nepodporována

en: POSIX message queue name: %s
cs: Název posixové fronty zpráv: %s

en: POSIX semaphore is not supported
cs: Posixový semafor není podporován

en: POSIX semaphore name: %s
cs: Název posixového semaforu: %s

en: Create various IPC resources.
cs: Vytvoří rozličné zdroje IPC.

en:  -M, --shmem <size>       create shared memory segment of size <size>
cs:  -M, --shmem <velikost>   vytvoří sdílený paměťový segment o dané <velikosti>

en:  -m, --posix-shmem <size> create POSIX shared memory segment of size <size>
cs:  -m, --posix-shmem <velikost>
                              vytvoří sdílený paměťový segment o dané <velikosti>

en:  -S, --semaphore <number> create semaphore array with <number> elements
cs:  -S, --semaphore <počet>  vytvoří pole semaforu s <počtem> prvků

en:  -s, --posix-semaphore    create POSIX semaphore
cs:  -s, --posix-semaphore    vytvoří posixový semafor

en:  -Q, --queue              create message queue
cs:  -Q, --queue              vytvoří frontu zpráv

en:  -q, --posix-mqueue       create POSIX message queue
cs:  -q, --posix-mqueue       vytvoří posixovou frontu zpráv

en:  -p, --mode <mode>        permission for the resource (default is 0644)
cs:  -p, --mode <mód>         práva pro zdroj (výchozí jsou 0644)

en:  -n, --name <name>        name of the POSIX resource
cs:  -n, --name <název>       název zdroje POSIXu

en: <size>
cs: <velikost>

en:  -n, --name <name> option is required for POSIX IPC
cs:  Přepínač -n, --name <název> je vyžadován pro posixová IPC

en: failed to parse size
cs: velikost se nezdařilo rozebrat

en: failed to parse elements
cs: elementy se nepodařilo rozebrat

en: failed to parse mode
cs: režim se nezdařilo rozebrat

en: name is required for POSIX IPC
cs: název je vyžadován pro posixová IPC

en: create share memory failed
cs: nepodařilo se vytvořit sdílenou paměť

en: Shared memory id: %d
cs: ID sdílené paměti: %d

en: create POSIX shared memory failed
cs: nepodařilo se vytvořit posixovou sdílenou paměť

en: create message queue failed
cs: nepodařilo se vytvořit frontu zpráv

en: Message queue id: %d
cs: ID fronty zpráv: %d

en: create POSIX message queue failed
cs: nepodařilo se vytvořit posixovou frontu zpráv

en: create semaphore failed
cs: nepodařilo se vytvořit semafor

en: Semaphore id: %d
cs: ID semaforu: %d

en: create POSIX semaphore failed
cs: nepodařilo se vytvořit posixový semafor

en:  %1$s [options]
     %1$s shm|msg|sem <id>...
cs:  %1$s [přepínače]
     %1$s shm|msg|sem <ID>…

en: Remove certain IPC resources.
cs: Odstraní určité IPC zdroje.

en:  -m, --shmem-id <id>           remove shared memory segment by id
cs:  -m, --shmem-id <ID>           odstraní sdílený paměťový segment podle ID

en:  -M, --shmem-key <key>         remove shared memory segment by key
cs:  -M, --shmem-key <klíč>        odstraní sdílený paměťový segment podle klíče

en:      --posix-shmem <name>      remove POSIX shared memory segment by name
cs:      --posix-shmem <název>     odstraní posixový sdílený paměťový segment podle
                                   názvu

en:  -q, --queue-id <id>           remove message queue by id
cs:  -q, --queue-id <ID>           odstraní frontu zpráv podle ID

en:  -Q, --queue-key <key>         remove message queue by key
cs:  -Q, --queue-key <klíč>        odstraní frontu zpráv podle klíče

en:      --posix-mqueue <name>     remove POSIX message queue by name
cs:      --posix-mqueue <název>    odstraní posixovou frontu zpráv podle názvu

en:  -s, --semaphore-id <id>       remove semaphore by id
cs:  -s, --semaphore-id <ID>       odstraní semafor podle ID

en:  -S, --semaphore-key <key>     remove semaphore by key
cs:  -S, --semaphore-key <klíč>    odstraní semafor podle klíče

en:      --posix-semaphore <name>  remove POSIX semaphore by name
cs:      --posix-semaphore <název> odstraní posixový semafor podle názvu

en:  -a, --all[=shm|pshm|msg|pmsg|sem|psem]
                                   remove all (in the specified category)
cs:  -a, --all[=shm|pshm|msg|pmsg|sem|psem]
                                   odstraní vše (v dané kategorii)

en:  -v, --verbose                 explain what is being done
cs:  -v, --verbose                 vysvětlí, co se děje

en: removing shared memory segment id `%d'
cs: odstraňuje se segmentu sdílené paměti s ID „%d“

en: removing message queue id `%d'
cs: odstraňuje se fronta zpráv s ID „%d“

en: removing semaphore id `%d'
cs: odstraňuje se semafor s ID „%d“

en: permission denied for key
cs: pro daný klíč přístup odmítnut

en: permission denied for id
cs: pro dané id přístup odmítnut

en: invalid key
cs: neplatný klíč

en: invalid id
cs: neplatné id

en: already removed key
cs: již odstraněný klíč

en: already removed id
cs: již odstraněné ID

en: key failed
cs: klíč selhal

en: id failed
cs: ID selhalo

en: invalid id: %s
cs: neplatné ID: %s

en: resource(s) deleted
cs: prostředky smazány

en: failed to parse argument: '%s'
cs: argument se nepodařilo rozebrat: „%s“

en: illegal key (%s)
cs: nedovolený klíč (%s)

en: removing POSIX shared memory `%s'
cs: odstraňuje se posixová sdílená paměť „%s“

en: POSIX message queues are not supported
cs: posixové fronty zpráv nejsou podporovány

en: removing POSIX message queue `%s'
cs: odstraňuje se posixová fronta zpráv „%s“

en: POSIX semaphores are not supported
cs: posixové semafory nejsou podporovány

en: removing POSIX semaphore `%s'
cs: odstraňuje se posixový semafor „%s“

en: permission denied for name `%s'
cs: pro název „%s“ přístup odmítnut

en: name `%s' not found
cs: název „%s“ nenalezen

en: name `%s' too long
cs: název „%s“ je příliš dlouhý

en: name failed
cs: název selhal

en: kernel not configured for shared memory
cs: jádro nepodporuje sdílenou paměť

en: kernel not configured for semaphores
cs: jádro nepodporuje semafory

en: kernel not configured for message queues
cs: jádro nepodporuje fronty zpráv

en:  %1$s [resource-option...] [output-option]
     %1$s -m|-q|-s -i <id>
cs:  %1$s [přepínač_prostředku…] [přepínač_výstupu]
     %1$s -m|-q|-s -i <ID>

en: Show information on IPC facilities.
cs: Poskytuje informace o prostředcích IPC.

en:  -i, --id <id>     print details on resource identified by <id>
cs:  -i, --id <ID>     zobrazí podrobnosti o prostředku určeném dle <ID>

en: Resource options:
cs: Přepínače prostředků:

en:  -m, --shmems      shared memory segments
cs:  -m, --shmems      sdílené segmenty paměti

en:  -q, --queues      message queues
cs:  -q, --queues      fronty zpráv

en:  -s, --semaphores  semaphores
cs:  -s, --semaphores  semafory

en:  -a, --all         all (default)
cs:  -a, --all         vše (výchozí)

en: Output options:
cs: Přepínače výstupu:

en:  -t, --time        show attach, detach and change times
cs:  -t, --time        zobrazí časy připojení, odpojení a změny

en:  -p, --pid         show PIDs of creator and last operator
cs:  -p, --pid         zobrazí PID tvůrce a poslední operátora

en:  -c, --creator     show creator and owner
cs:  -c, --creator     zobrazí tvůrce a vlastníka

en:  -l, --limits      show resource limits
cs:  -l, --limits      zobrazí omezení zdrojů

en:  -u, --summary     show status summary
cs:  -u, --summary     zobrazí souhrn stavů

en:      --human       show sizes in human-readable format
cs:      --human       velikosti zobrazí v podobě čitelné pro člověka

en:  -b, --bytes       show sizes in bytes
cs:  -b, --bytes       velikosti zobrazí v bajtech

en: failed to parse id argument
cs: argument ID se nepodařilo rozebrat

en: when using an ID, a single resource must be specified
cs: je-li použito ID, musí být určen jediný prostředek

en: unable to fetch shared memory limits
cs: omezení pro sdílenou paměť nelze získat

en: ------ Shared Memory Limits --------
cs: ------ Omezení pro sdílenou paměť --------

en: max number of segments = %ju
cs: maximální počet segmentů = %ju

en: max seg size
cs: maximální velikost segmentu

en: max total shared memory (kbytes)
cs: celkové maximum pro sdílenou paměť (kilobajty)

en: max total shared memory
cs: celkové maximum pro sdílenou paměť

en: min seg size
cs: minimální velikost segmentu

en: kernel not configured for shared memory
cs: jádro nepodporuje sdílenou paměť

en: ------ Shared Memory Status --------
cs: ------ Stav sdílené paměti --------

note: TRANSLATORS: This output format is maintained for backward compatibility as ipcs is used in scripts. For consistency with the rest, the translated form can follow this model: * "segments allocated = %d\n" "pages allocated = %ld\n" "pages resident = %ld\n" "pages swapped = %ld\n" "swap performance = 
en: segments allocated %d
    pages allocated %ld
    pages resident  %ld
    pages swapped   %ld
    Swap performance: %ld attempts	 %ld successes
cs: alokováno segmentů   %d
    alokováno stránek    %ld
    rezidentních stránek %ld
    odložených stránek   %ld
    účinnost odkládání:  %ld pokusů	 %ld úspěšných

en: ------ Shared Memory Segment Creators/Owners --------
cs: ------ Tvůrci/vlastníci segmentů sdílené paměti ------

en: perms
cs: práva

en: ------ Shared Memory Attach/Detach/Change Times --------
cs: ------ Časy připojení/odpojení/změny pro sdílenou paměť --------

en: owner
cs: vlastník

en: attached
cs: připojení

en: detached
cs: odpojení

en: changed
cs: změna

en: ------ Shared Memory Creator/Last-op PIDs --------
cs: ------ Tvůrce sdílené paměti/PID poslední operace --------

en: ------ Shared Memory Segments --------
cs: ------ Segmenty sdílené paměti --------

en: key
cs: klíč

en: bytes
cs: bajty

en: status
cs: stav

en: Not set
cs: Nenastaveno

en: dest
cs: cíl

en: locked
cs: zamčeno

en: unable to fetch semaphore limits
cs: omezení pro semafory se nepodařilo získat

en: ------ Semaphore Limits --------
cs: ------Omezení pro semafory --------

en: max number of arrays = %d
cs: maximální počet polí = %d

en: max semaphores per array = %d
cs: maximální počet semaforů v poli = %d

en: max semaphores system wide = %d
cs: celkový maximální počet semaforů = %d

en: max ops per semop call = %d
cs: maximální počet operací na jedno semop volání = %d

en: semaphore max value = %u
cs: maximální hodnota semaforu = %u

en: kernel not configured for semaphores
cs: jádro nepodporuje semafory

en: ------ Semaphore Status --------
cs: ------ Stav semaforu --------

en: used arrays = %d
cs: použitá pole = %d

en: allocated semaphores = %d
cs: alokované semafory = %d

en: ------ Semaphore Arrays Creators/Owners --------
cs: ------ Tvůrci/vlastníci polí semaforů --------

en: ------ Semaphore Operation/Change Times --------
cs: ------ Časy operace/změny semaforu --------

en: last-op
cs: poslední operace

en: last-changed
cs: poslední změna

en: ------ Semaphore Arrays --------
cs: ------ Pole semaforů --------

en: unable to fetch message limits
cs: omezení zpráv se nepodařilo získat

en: ------ Messages Limits --------
cs: ------ Omezení zpráv --------

en: max queues system wide = %d
cs: celkový maximální počet front = %d

en: max size of message
cs: maximální velikost zprávy

en: default max size of queue
cs: výchozí maximální velikost fronty

en: kernel not configured for message queues
cs: jádro nepodporuje fronty zpráv

en: ------ Messages Status --------
cs: ------ Stav zpráv --------

en: allocated queues = %d
cs: alokované fronty = %d

en: used headers = %d
cs: použité hlavičky = %d

en: used space
cs: použitý prostor

en:  bytes
cs:  B

en: ------ Message Queues Creators/Owners --------
cs: ------ Tvůrci/vlastníci front zpráv --------

en: ------ Message Queues Send/Recv/Change Times --------
cs: ------ Časy odeslání.příchodu/změny pro fronty zpráv --------

en: send
cs: odeslání

en: recv
cs: příjem

en: change
cs: změna

en: ------ Message Queues PIDs --------
cs: ------ PID pro fronty zpráv --------

en: ------ Message Queues --------
cs: ------ Fronty zpráv --------

en: used-bytes
cs: užité bajty

en: messages
cs: zprávy

en: id %d not found
cs: identifikátor %d nenalezen

en: 
    Shared memory Segment shmid=%d
cs: 
    shmid segmentu sdílené paměti = %d

en: mode=%#o	access_perms=%#o
cs: mód=%#o	přístupová práva=%#o

en: size=
cs: velikost=

en: bytes=
cs: bajty=

en: att_time=%-26.24s
cs: připoj_čas=%-26.24s

en: det_time=%-26.24s
cs: odpoj_čas=%-26.24s

en: change_time=%-26.24s
cs: čas_změny=%-26.24s

en: 
    Message Queue msqid=%d
cs: 
    msgid fronty zpráv=%d

en: uid=%u	gid=%u	cuid=%u	cgid=%u	mode=%#o
cs: uid=%u	gid=%u	cuid=%u	cgid=%u	mód=%#o

en: send_time=%-26.24s
cs: čas odeslání=%-26.24s

en: rcv_time=%-26.24s
cs: čas příjmu=%-26.24s

en: 
    Semaphore Array semid=%d
cs: 
    semid pole semaforů = %d

en: mode=%#o, access_perms=%#o
cs: mód=%#o, přístupová práva=%#o

en: otime = %-26.24s
cs: čas poslední operace = %-26.24s

en: ctime = %-26.24s
cs: čas změny = %-26.24s

en: value
cs: hodnota

en: %s failed
cs: Příkaz %s selhal

en: %s does not seem to be mounted. Use 'mount -t mqueue none %s' to mount it.
cs: %s zřejmě není připojen. Připojte jej příkazem „mount -t mqueue none %s“.

en: message queue name must start with '/': %s
cs: název fronty zpráv musí začínat na „/“: %s

en: %s (bytes) =
cs: %s (bajty) =

en: %s (kbytes) =
cs: %s (kilobajty) =

en: interrupts
cs: přerušení

en: total count
cs: celkový počet

en: delta count
cs: rozdíl

en: name
cs: název

en: failed to initialize output table
cs: výstupní tabulku se nepodařilo inicializovat

en: failed to add line to output
cs: přidání řádku na výstup selhalo

en: unsupported column name to sort output
cs: nepodporovaný název sloupce pro řazení výstupu

en: cpu-interrupts
cs: přerušení_CPU

en: %delta:
cs: %rozdíl:

en: irqtop | total: %ld delta: %ld | %s | %s
cs: irqtop | celkem: %ld rozdíl: %ld | %s | %s

en: cannot create timerfd
cs: časovač timerfd nelze vytvořit

en: cannot set timerfd
cs: časovač timerfd nelze nastavit

en: epoll_ctl failed
cs: volání epoll_poll() selhalo

en: sigfillset failed
cs: funkce sigfillset() selhala

en: sigprocmask failed
cs: volání sigprocmask() selhalo

en: cannot create signalfd
cs: deskriptor pro příjem signálů nelze vytvořit

en: Display kernel interrupt information.
cs: Zobrazí údaje o přerušeních jádra.

en:  -b, --batch            send tables to stdout, not to a static screen
cs:  -b, --batch            tabulky pošle na standardní výstup, ne na
                            statickou obrazovkou

en:  -c, --cpu-stat <when>  whether to show the per-cpu stats (auto|never|always)
cs:  -c, --cpu-stat <režim>
                           zda-li zobrazí statistiku pro každý procesor (auto |
                           never [nikdy] | always [vždy])

en:  -C, --cpu-list <list>  show IRQs only for the specified cpus
cs:  -C, --cpu-list <seznam> zobrazí přerušení pouze pro tato CPU

en:  -d, --delay <secs>     wait this number of seconds between updates
cs:  -d, --delay <sekundy> čeká tento počet sekund mezi aktualizacemi

en:  -J, --json             use JSON output format (implies --batch)
cs:  -J, --json             výstup formátuje do JSONu (zapne --batch)

en:  -n, --iter <number>    the maximum number of iterations
cs:  -n, --iter <počet>     maximální počet opakování

en:  -o, --output <list>    which columns to show, and in which order
cs:  -o, --output <seznam>  určuje, které sloupce a v jakém pořadí se zobrazí

en:  -s, --sort <column>    sort the table on this column
cs:  -s, --sort <sloupec>   tabulku seřadí podle tohoto sloupce

en:  -S, --softirq          show softirqs instead of interrupts
cs:  -S, --softirq          zobrazí přerušení softwarová místo hardwarových

en:  -t, --threshold <num>  show only IRQs with counters above this number
cs:  -t, --threshold <hodnota>
                            zobrazí pouze přerušení s počítadlem nad toto hodnotu

en: 
    The following interactive key commands are valid:
cs: 
    Platné jsou následující interaktivní příkazy klávesami:

en:   i      sort by IRQ
cs:   i      seřadit podle IRQ

en:   t      sort by TOTAL
cs:   t      seřadit podle CELKEM

en:   d      sort by DELTA
cs:   d      seřadit podle ROZDÍLU

en:   n      sort by NAME
cs:   n      seřadit podle NÁZVU

en:   q      quit program
cs:   q      ukončit program

en: failed to parse delay argument
cs: argument s prodlevou se nepodařilo rozebrat

en: failed to parse iter argument
cs: argument --iter se nepodařilo rozebrat

en: error: --threshold
cs: chyba: --threshold

en: invalid iflag
cs: neplatný iflag

en:  %s [options] <ldisc> <device>
cs:  %s [přepínače] <disciplína_linky> <zařízení>

en: Attach a line discipline to a serial line.
cs: Připojí linkovou disciplínu k sériové lince.

en:  -d, --debug             print verbose messages to stderr
cs:  -d, --debug             vypisuje podrobné zprávy na chybový výstup

en:  -s, --speed <value>     set serial line speed
cs:  -s, --speed <hodnota>   nastaví rychlost sériové linky

en:  -c, --intro-command <string> intro sent before ldattach
cs:  -c, --intro-command <řetězec>
                             odešle úvodní řetězec před připojením linky

en:  -p, --pause <seconds>   pause between intro and ldattach
cs:  -p, --pause <sekundy>   pauza mezi úvodním řetězcem a připojením

en:  -7, --sevenbits         set character size to 7 bits
cs:  -7, --sevenbits         nastaví velikost znaku na 7 bitů

en:  -8, --eightbits         set character size to 8 bits
cs:  -8, --eightbits         nastaví velikost znaku na 8 bitů

en:  -n, --noparity          set parity to none
cs:  -n, --noparity          nastaví paritu na žádnou

en:  -e, --evenparity        set parity to even
cs:  -e, --evenparity        nastaví paritu na sudou

en:  -o, --oddparity         set parity to odd
cs:  -o, --oddparity         nastaví paritu na lichou

en:  -1, --onestopbit        set stop bits to one
cs:  -1, --onestopbit        nastaví stop-bity na jeden

en:  -2, --twostopbits       set stop bits to two
cs:  -2, --twostopbits       nastaví stop-bity na dva

en:  -i, --iflag [-]<iflag>  set input mode flag
cs:  -i, --iflag [-]<iflag>  nastaví příznak režimu vstupu

en: 
    Options relevant to GSM0710:
cs: 
    Přepínače týkající se GSM0710:

en:  -m, --mtu <value>  set CMUX maximum frame size
cs:  -m, --mtu <hodnota>  nastaví maximální velikost rámce CMUX

en: 
    Known <ldisc> names:
cs: 
    Známá jména <linkové_disciplíny>:

en: 
    Known <iflag> names:
cs: 
    Známá jména <iflag>:

en: invalid speed argument
cs: neplatný argument rychlosti

en: invalid pause argument
cs: neplatný argument pauzy

en: invalid MTU argument
cs: neplatná hodnota MTU

en: invalid line discipline argument
cs: neplatný argument disciplíny linky

en: %s is not a serial line
cs: %s není sériovou linkou

en: cannot get terminal attributes for %s
cs: nelze zjistit vlastnosti terminálu %s

en: speed %d unsupported
cs: rychlost %d nepodporována

en: cannot set terminal attributes for %s
cs: vlastnosti terminálu %s nelze nastavit

en: cannot write intro command to %s
cs: do %s nelze zapsat úvodní příkaz

en: cannot set line discipline
cs: disciplínu linky nelze nastavit

en: cannot daemonize
cs: nelze se démonizovat

en: autoclear flag set
cs: příznak automatického úklidu nastaven

en: device backing file
cs: soubor pod zařízením

en: backing file inode number
cs: číslo i-uzlu souboru pod zařízením

en: backing file major:minor device number
cs: hlavní:vedlejší číslo zařízení, kde je podkladový soubor

en: backing file major device number
cs: hlavní číslo zařízení, kde je podkladový soubor

en: backing file minor device number
cs: vedlejší číslo zařízení, kde je podkladový soubor

en: loop device name
cs: název loop zařízení

en: offset from the beginning
cs: pozice od začátku

en: partscan flag set
cs: příznak hledání oddílů nastaven

en: loop device reference string
cs: referenční řetězec loop zařízení

en: size limit of the file in bytes
cs: omezení velikosti souboru v bajtech

en: loop device major:minor number
cs: hlavní:vedlejší číslo loop zařízení

en: loop device major number
cs: hlavní číslo loop zařízení

en: loop device minor number
cs: vedlejší číslo loop zařízení

en: access backing file with direct-io
cs: přistupovat k souboru pod zařízením přímým I/O

en: logical sector size in bytes
cs: velikost logického sektoru v bajtech

en: , offset %ju
cs: , odsazení %ju

en: , sizelimit %ju
cs: , velikostní limit %ju

en: , encryption %s (type %u)
cs: , šifrování %s (typ %u)

en: %s: detach failed
cs: %s: odpojení selhalo

en: %s: remove failed
cs: %s: odstranění se nezdařilo

en:  %1$s [options] [<loopdev>]
     %1$s [options] -f | <loopdev> <file>
cs:  %1$s [přepínače] [<loop_zařízení>]
     %1$s [přepínače] -f | <loop_zařízení> <soubor>

en: Set up and control loop devices.
cs: Nastaví a ovládá loop zařízení.

en:  -a, --all                     list all used devices
cs:  -a, --all                     vypíše všechna používaná zařízení

en:  -d, --detach <loopdev>...     detach one or more devices
cs:  -d, --detach <loop_zařízení>…
                                   odpojí jedno nebo více zařízení

en:  -D, --detach-all              detach all used devices
cs:  -D, --detach-all              odpojí všechna používaná zařízení

en:  -f, --find                    find first unused device
cs:  -f, --find                    najde první nepoužité zařízení

en:  -c, --set-capacity <loopdev>  resize the device
cs:  -c, --set-capacity <loop_zařízení>
                                   změní velikost zařízení

en:  -j, --associated <file>       list all devices associated with <file>
cs:  -j, --associated <soubor>     vypíše všechna zařízení spojená se <souborem>

en:  -L, --nooverlap               avoid possible conflict between devices
cs:  -L, --nooverlap               zabrání možným sporům mezi zařízeními

en:      --remove <loopdev>...     remove one or more devices
cs:      --remove <loop_zařízení>…  odstraní jedno nebo více zařízení

en:  -o, --offset <num>            start at offset <num> into file
cs:  -o, --offset <číslo>          v souboru začne na pozici <číslo>

en:      --sizelimit <num>         device is limited to <num> bytes of the file
cs:      --sizelimit <počet>       omezí zařízení na <počet> bajtů souboru

en:  -b, --sector-size <num>       set the logical sector size to <num>
cs:  -b, --sector-size <číslo>     nastaví velikost logického sektoru na <číslo>

en:  -P, --partscan                create a partitioned loop device
cs:  -P, --partscan                vytvoří loop zařízení rozdělené na oddíly

en:  -r, --read-only               set up a read-only loop device
cs:  -r, --read-only               nastaví loop zařízení jen pro čtení

en:      --direct-io[=<on|off>]    open backing file with O_DIRECT
cs:      --direct-io[=<on|off>]    otevře soubor pod zařízením s O_DIRECT

en:      --loop-ref <string>       loop device reference
cs:      --loop-ref <řetězec>      referenční řetězec zařízení loop

en:      --show                    print device name after setup (with -f)
cs:      --show                    vypíše název zařízení po nastavení (spolu s -f)

en:  -J, --json                    use JSON --list output format
cs:  -J, --json                    formátuje výstup do JSONu

en:  -l, --list                    list info about all or specified (default)
cs:  -l, --list                    vypíše údaje o všech nebo zadaných (výchozí)

en:  -n, --noheadings              don't print headings for --list output
cs:  -n, --noheadings              nezobrazuje záhlaví ve výpisu --list

en:  -O, --output <cols>           specify columns to output for --list
cs:  -O, --output <sloupce>        určuje sloupce ve výstupu přepínače --list

en:      --output-all              output all columns
cs:      --output-all              vypíše všechny sloupce

en:      --raw                     use raw --list output format
cs:      --raw                     neformátovaný výstup --list

en: %s: Warning: file is smaller than 512 bytes; the loop device may be useless or invisible for system tools.
cs: %s: Pozor: soubor je menší než 512 bajtů, loop zařízení možná bude nepoužitelné nebo neviditelné pro systémové nástroje.

en: %s: Warning: file does not end on a 512-byte sector boundary; the remaining end of the file will be ignored.
cs: %s: Pozor: konec soubor není zarovnán na 512bajtové sektory, zbývající konec souboru bude ignorován.

en: cannot find an unused loop device
cs: nelze nalézt nepoužité loop zařízení

en: %s: overlapping loop device exists
cs: %s: existuje překrývající se loop zařízení

en: %s: overlapping read-only loop device exists
cs: %s: existuje překrývající se loop zařízení jen pro čtení

en: %s: overlapping encrypted loop device exists
cs: %s: existuje šifrované loop zařízení

en: %s: failed to re-use loop device
cs: %s: loop zařízení se nepodařilo znovu použít

en: failed to inspect loop devices
cs: loop zařízení se nepodařilo prozkoumat

en: %s: failed to check for conflicting loop devices
cs: %s: nepodařilo zkontrolovat, jestli loop zařízení nejsou ve sporu

en: cannot set loop reference string
cs: referenční řetězec zařízení loop nelze nastavit

en: %s: failed to use backing file
cs: %s: podkladový soubor se nepodařilo použít

en: failed to parse logical block size
cs: velikost logického bloku se nepodařilo rozebrat

en: no loop device specified
cs: žádné loop zařízení nebylo zadáno

en: %s: failed to use device
cs: %s: zařízení nebylo možné použít

en: the options %s are allowed during loop device setup only
cs: přepínače %s jsou dovoleny jen při nastavování loop zařízení

en: the option --offset is not allowed in this context
cs: v tomto kontextu není přepínač --offset dovolen

en: %s: set capacity failed
cs: %s: nepodařilo se nastavit kapacitu

en: %s: set direct io failed
cs: %s: nepodařilo se nastavit přímé IO

en: %s: set logical block size failed
cs: %s: nepodařilo se nastavit velikost logické bloku

en: implementer not found
cs: implementátor nebyl nalezen

en: model not found
cs: model nenalezen

en: none
cs: žádná

en: para
cs: paravirtualizace

en: full
cs: plná

en: container
cs: kontejnerová

en: horizontal
cs: vodorovný

en: vertical
cs: svislý

en: crude measurement of CPU speed
cs: nepřesné měření rychlosti CPU

en: logical CPU number
cs: číslo logického CPU

en: logical core number
cs: číslo logického jádra

en: logical cluster number
cs: číslo logického klastru

en: logical socket number
cs: číslo logické zásuvky

en: logical NUMA node number
cs: číslo logické uzlu NUMA

en: logical book number
cs: číslo logické knihy

en: logical drawer number
cs: číslo logické zásuvky

en: shows how caches are shared between CPUs
cs: ukáže sdílení keše mezi CPU

en: CPU dispatching mode on virtual hardware
cs: režim rozhodování CPU na virtuálním hardwaru

en: physical address of a CPU
cs: fyzická adresa CPU

en: shows if the hypervisor has allocated the CPU
cs: ukáže, zda-li hypervizor alokoval CPU

en: shows if Linux currently makes use of the CPU
cs: ukáže, zda-li nyní Linux nutí používat toto CPU

en: shows the loaded CPU microcode version
cs: ukáže verzi zavedeného mikrokódu CPU

en: shows the current MHz of the CPU
cs: ukáže současnou frekvenci CPU

en: shows scaling percentage of the CPU frequency
cs: ukáže procentuální frekvenci CPU

en: shows the maximum MHz of the CPU
cs: ukáže maximální frekvenci CPU

en: shows the minimum MHz of the CPU
cs: ukáže minimální frekvenci CPU

en: shows CPU model name
cs: ukáže název modelu CPU

en: size of all system caches
cs: velikost všech systémových keší

en: cache level
cs: úroveň keše

en: cache name
cs: název keše

en: size of one cache
cs: velikost jedné keše

en: cache type
cs: typ keše

en: ways of associativity
cs: cest asociativity

en: allocation policy
cs: politika alokace

en: write policy
cs: politika zápisu

en: number of physical cache lines per cache tag
cs: počet fyzických řádků keše na značku keše

en: number of sets in the cache (lines in a set have the same cache index)
cs: počet množin v keši (řádky jedné množiny mají stejný ukazatel do keše)

en: minimum amount of data in bytes transferred from memory to cache
cs: minimální množství dat v bajtech, které lze přesunout z paměti do keše

en: failed to initialize rootfs handler
cs: nepodařilo inicializovat deskriptor kořenového souborového systému

en: failed to initialize CPUs sysfs handler
cs: nepodařilo inicializovat deskriptor sysfs pro CPU

en: Y
cs: A

en: # The following is the parsable format, which can be fed to other
    # programs. Each different item in every column has an unique ID
    # starting usually from zero.
cs: # Následuje snadno rozebratelný formát, který lze poslat do jiných
    # programů. Každá různá položka v každém sloupci má jedinečné ID,
    # které se obvykle počítá od nuly.

en: Model name:
cs: Název modelu:

en: BIOS Model name:
cs: Biosový název modelu:

en: BIOS CPU family:
cs: Biosová rodina CPU:

en: Machine type:
cs: Typ stroje:

en: CPU family:
cs: Rodina CPU:

en: Thread(s) per core:
cs: Vláken na jádro:

en: Core(s) per cluster:
cs: Jader na klastr:

en: Core(s) per socket:
cs: Jader na patici:

en: Socket(s) per book:
cs: Patic na knihu:

en: Book(s) per drawer:
cs: Knih na zásuvku:

en: Drawer(s):
cs: Zásuvky:

en: Book(s):
cs: Knihy:

en: Socket(s):
cs: Patic:

en: Cluster(s):
cs: Klastrů:

en: Microcode version:
cs: Verze mikrokódu:

en: Frequency boost:
cs: Navýšení frekvence:

en: enabled
cs: zapnuto

en: disabled
cs: vypnuto

en: CPU dynamic MHz:
cs: CPU dynamické MHz:

en: CPU static MHz:
cs: CPU statické MHz:

en: CPU(s) scaling MHz:
cs: CPU relativní MHz:

en: CPU max MHz:
cs: CPU max. MHz:

en: CPU min MHz:
cs: CPU min. MHz:

en: Dispatching mode:
cs: Režim rozhodování:

en: Physical sockets:
cs: Fyzické sockety:

en: Physical chips:
cs: Fyzické čipy:

en: Physical cores/chip:
cs: Fyzická jádra/čip:

en: Flags:
cs: Příznaky:

en: Architecture:
cs: Architektura:

en: CPU op-mode(s):
cs: Operační režim(y) CPU:

en: Address sizes:
cs: Velikost adresy:

en: Byte Order:
cs: Pořadí bajtů:

en: CPU(s):
cs: Počet CPU:

en: On-line CPU(s) mask:
cs: Maska zapnutých CPU:

en: On-line CPU(s) list:
cs: Seznam zapnutých CPU:

en: failed to allocate cpu set
cs: množinu CPU se nepodařilo alokovat

en: Off-line CPU(s) mask:
cs: Maska vypnutých CPU:

en: Off-line CPU(s) list:
cs: Seznam vypnutých CPU:

en: Vendor ID:
cs: ID výrobce:

en: BIOS Vendor ID:
cs: Biosové ID výrobce:

en: Virtualization features:
cs: Vlastnosti virtualizace:

en: Virtualization:
cs: Virtualizace:

en: Hypervisor:
cs: Hypervizor:

en: Hypervisor vendor:
cs: Výrobce hypervizoru:

en: Virtualization type:
cs: Druh virtualizace:

en: Caches (sum of all):
cs: Keše (celkový součet):

en: %s cache:
cs: %s keš:

en: %<PRIu64> (%d instance) | %<PRIu64> (%d instances)
cs[0]: %<PRIu64> (%d instance)
cs[1]: %<PRIu64> (%d instance)
cs[2]: %<PRIu64> (%d instancí)

en: %s (%d instance) | %s (%d instances)
cs[0]: %s (%d instance)
cs[1]: %s (%d instance)
cs[2]: %s (%d instancí)

en: Caches:
cs: Keše:

en: NUMA node(s):
cs: Uzly NUMA:

en: NUMA node%d CPU(s):
cs: CPU NUMA uzlu %d:

en: Vulnerabilities:
cs: Zranitelnosti:

en: Vulnerability %s:
cs: Zranitelnost %s:

en: Display information about the CPU architecture.
cs: Zobrazí údaje o architektuře CPU.

en:  -a, --all               print both online and offline CPUs (default for -e)
cs:  -a, --all               vypíše zapnutá i vypnutá CPU (výchozí pro -e)

en:  -b, --online            print online CPUs only (default for -p)
cs:  -b, --online            vypíše jen zapnutá CPUs (výchozí pro -p)

en:  -B, --bytes             print sizes in bytes rather than in human readable format
cs:  -B, --bytes             velikosti vypisuje v bajtech namísto v podobě
                             vhodné pro člověka

en:  -C, --caches[=<list>]   info about caches in extended readable format
cs:  -C, --caches[=<seznam>]  údaje o keších v rozšířeném čitelném formátu

en:  -c, --offline           print offline CPUs only
cs:  -c, --offline           vypíše jen vypnutá CPU

en:  -J, --json              use JSON for default or extended format
cs:  -J, --json              výchozí nebo rozšířený výstup formátuje do JSONu

en:  -e, --extended[=<list>] print out an extended readable format
cs:  -e, --extended[=<seznam>]  výpis v rozšířeném čitelném formátu

en:  -p, --parse[=<list>]    print out a parsable format
cs:  -p, --parse[=<seznam>]  výpis v rozebratelném formátu

en:  -r, --raw               use raw output format (for -e, -p and -C)
cs:  -r, --raw              neformátovaný výstup (pro -e, -p a -C)

en:  -s, --sysroot <dir>     use specified directory as system root
cs:  -s, --sysroot <adresář>  jako kořen systému použije <adresář>

en:  -x, --hex               print hexadecimal masks rather than lists of CPUs
cs:  -x, --hex               vypíše šestnáctkové masky namísto seznamů CPU

en:      --annotate[=<when>] annotate columns with a tooltip (always|never|auto)
cs:      --annotate[=<kdy>]  přidá ke sloupcům vysvětlivky (always [vždy] |
                             never [nikdy] | auto)

en:  -y, --physical          print physical instead of logical IDs
cs:  -y, --physical          vypíše fyzické identifikátory namísto logických

en:      --hierarchic[=when] use subsections in summary (auto, never, always)
cs:      --hierarchic[=kdy]  v souhrnu použije pododdíly (auto, never [nikdy],
                             always [vždy])

en:      --output-all        print all available columns for -e, -p or -C
cs:      --output-all        vypíše všechny dostupné sloupce u -e, -p a -C

en:      --arm-id[=<id>]     print the known ARM implementers and their names. If an id is given, print all the cores for that implementer.
cs:      --arm-id[=<id>]     vypíše známé implementátory ARM a jejich názvy.
                             Je-li zadán identifikátor, vypíše všechna jádra
                             daného implementátora.

en:      --arm-model <id>    print the name of the given ARM implementer and model. Requires --arm-id=<id>.
cs:      --arm-model <id>    vypíše název zadaného implementátora ARM a modelu.
                             Vyžaduje --arm-id=<id>.

en: Available output columns for -e or -p:
cs: Dostupné sloupce pro výstup u -e a -p:

en: 
    Available output columns for -C:
cs: 
    Dostupné sloupce pro výstup u -C:

en: unsupported --flat argument
cs: nepodporovaný argument --flat

en: failed to parse implementer id
cs: identifikátor implementátora se nepodařilo rozebrat

en: failed to parse model id
cs: identifikátor modulu se nezdařilo rozebrat

en: %s: options --all, --online and --offline may only be used with options --extended or --parse.
cs: %s: přepínače --all, --online a --offline lze použít jen
    s přepínači --extended nebo --parse.

en: --arm-model option needs to be used with --arm-id
cs: přepínač --arm-model potřebuje přepínač --arm-id

en: error: uname failed
cs: chyba: volání uname selhalo

en: failed to determine number of CPUs: %s
cs: nezdařilo se určit počet CPU: %s

en: Failed to extract the node number
cs: Získání čísla uzlu selhalo

en: cannot restore signal mask
cs: masku signálů nelze obnovit

en: cannot unblock signal
cs: signál nelze odblokovat

en: cannot restore signal handler
cs: obsluhu signálu nelze obnovit

en: Resource key
cs: Název zdroje

en: Key
cs: Klíč

en: Resource ID
cs: ID zdroje

en: Owner's username or UID
cs: Jméno nebo UID vlastníka

en: Owner
cs: Vlastník

en: Permissions
cs: Práva

en: Creator UID
cs: UID původce

en: Creator user
cs: Jméno původce

en: Creator GID
cs: GID původce

en: Creator group
cs: Skupina původce

en: User ID
cs: ID uživatele

en: User name
cs: Uživatelské jméno

en: Group ID
cs: ID skupiny

en: Group name
cs: Název skupiny

en: Time of the last change
cs: Čas poslední změny

en: Last change
cs: Poslední změna

en: POSIX resource name
cs: Posixový název zdroje

en: Time of last action
cs: Čas posledního úkonu

en: Last action
cs: Poslední úkon

en: Bytes used
cs: Použito bajtů

en: Number of messages
cs: Počet zpráv

en: Messages
cs: Zprávy

en: Time of last msg sent
cs: Čas odeslání poslední zprávy

en: Msg sent
cs: Zpráv odesláno

en: Time of last msg received
cs: Čas přijetí poslední zprávy

en: Msg received
cs: Zpráv přijato

en: PID of the last msg sender
cs: PID odesílatele poslední zprávy

en: Msg sender
cs: Odesílatel zprávy

en: PID of the last msg receiver
cs: PID příjemce poslední zprávy

en: Msg receiver
cs: Příjemce zprávy

en: Segment size
cs: Velikost bloku

en: Number of attached processes
cs: Počet připojených procesů

en: Attached processes
cs: Připojené procesy

en: Status
cs: Stav

en: Attach time
cs: Čas připojení

en: Detach time
cs: Čas odpojení

en: Creator command line
cs: Příkazový řádek původce

en: Creator command
cs: Příkaz původce

en: PID of the creator
cs: PID původce

en: Creator PID
cs: PID původce

en: PID of last user
cs: PID posledního uživatele

en: Last user PID
cs: PID posledního uživatele

en: Number of semaphores
cs: Počet semaforů

en: Semaphores
cs: Semafory

en: Time of the last operation
cs: Čas poslední operace

en: Last operation
cs: Poslední operace

en: Resource name
cs: Název zdroje

en: Resource
cs: Zdroj

en: Resource description
cs: Popis zdroje

en: Description
cs: Popis

en: Currently used
cs: Právě využito

en: Used
cs: Využito

en: Currently use percentage
cs: Využití v procentech

en: Use
cs: Užito

en: System-wide limit
cs: Omezení systému

en: Limit
cs: Omezení

en: Semaphore value
cs: Hodnota semaforu

en: Value
cs: Hodnota

en: column %s does not apply to the specified IPC
cs: sloupec %s se nevztahuje na uvedené IPC

en:  -m, --shmems             shared memory segments
cs:  -m, --shmems             sdílené segmenty paměti

en:  -M, --posix-shmems       POSIX shared memory segments
cs:  -M, --posix-shmems       posixové sdílené segmenty paměti

en:  -q, --queues             message queues
cs:  -q, --queues             fronty zpráv

en:  -Q, --posix-mqueues      POSIX message queues
cs:  -Q, --posix-mqueues      posixové fronty zpráv

en:  -s, --semaphores         semaphores
cs:  -s, --semaphores         semafory

en:  -S, --posix-semaphores   POSIX semaphores
cs:  -S, --posix-semaphores   posixové semafory

en:  -g, --global             info about system-wide usage
                                (may be used with -m, -q and -s)
cs:  -g, --global             údaje o využití celého systému
                              (lze použít s -m, -q a -s)

en:  -i, --id <id>            System V resource identified by <id>
cs:  -i, --id <ID>            prostředek System V určený dle <ID>

en:  -N, --name <name>        POSIX resource identified by <name>
cs:  -N, --name <název>       posixový prostředek určeném dle <názvu>

en:  -b, --bytes              print SIZE in bytes rather than in human-readable form
cs:  -b, --bytes            velikosti vypisuje v bajtech namísto v podobě vhodné
                            pro člověka

en:  -c, --creator            show creator and owner
cs:  -c, --creator            zobrazí tvůrce a vlastníka

en:  -J, --json               use the JSON output format
cs:  -J, --json               formátuje výstup do JSONu

en:  -l, --list               force list output format (for example with --id)
cs:  -l, --list               vynutí výstup jako seznam (například s --id)

en:  -P, --numeric-perms      print numeric permissions (PERMS column)
cs:  -P, --numeric-perms      vypisuje číselná práva (sloupec PERMS)

en:  -t, --time               show attach, detach and change times
cs:  -t, --time               zobrazí časy připojení, odpojení a změny

en:  -y, --shell              use column names to be usable as shell variables
cs:  -y, --shell              zvolí názvy sloupců tak, aby je bylo možné použít
                              jako proměnné shellu

en: 
    Generic System V columns:
cs: 
    Obecné slupce System V:

en: 
    Generic POSIX columns:
cs: 
    Obecné slupce POSIXu:

en: 
    System V Shared-memory columns (--shmems):
cs: 
    Sloupce sdílené paměti System V (--shmems):

en: 
    System V Message-queue columns (--queues):
cs: 
    Slupce fronty zpráv System V (--queues):

en: 
    System V Semaphore columns (--semaphores):
cs: 
    Slupce semaforů System V (--semaphores):

en: 
    POSIX Semaphore columns (--posix-semaphores):
cs: 
    Slupce semaforů POSIXu (--posix-semaphores):

en: 
    Summary columns (--global):
cs: 
    Sloupce souhrnu (--global):

en: Elements:
cs: Prvky:

en: failed to set data
cs: data se nepodařilo nastavit

en: Number of semaphore identifiers
cs: Počet identifikátorů semaforů

en: Total number of semaphores
cs: Celkový počet semaforů

en: Max semaphores per semaphore set.
cs: Maximum semaforů na množinu semaforů.

en: Max number of operations per semop(2)
cs: Maximální počet operací na semop(2)

en: Semaphore max value
cs: Maximální hodnota semaforu

en: message queue %s not found
cs: fronta zpráv %s nenalezena

en: Number of System V message queues
cs: Počet front zpráv System V

en: Max size of System V message (bytes)
cs: Maximální velikost zprávy System V (bajty)

en: Default max size of System V queue (bytes)
cs: Výchozí maximální velikost fronty System V (bajty)

en: Number of POSIX message queues
cs: Počet front zpráv POSIXu

en: Max size of POSIX message (bytes)
cs: Maximální velikost zprávy POSIXu (bajty)

en: Number of messages in POSIX message queue
cs: Počet zpráv ve frontě zpráv POSIXu

en: noreserve
cs: nerezervováno

en: shared memory segment %s not found
cs: segment sdílené paměti %s nenalezen

en: Shared memory segments
cs: Segmenty sdílené paměti

en: Shared memory pages
cs: Stránky sdílené paměti

en: Max size of shared memory segment (bytes)
cs: Maximální velikost segmentu sdílené paměti (bajty)

en: Min size of shared memory segment (bytes)
cs: Minimální velikost segmentu sdílené paměti (bajty)

en: failed to parse IPC identifier
cs: nezdařilo rozebrat identifikátor IPC

en: --global is mutually exclusive with --creator, --id, --name and --time
cs: --global se vzájemně vylučuje s --creator, --id, --name a --time

en: Utility to display kernel interrupt information.
cs: Nástroj pro zobrazení údaje o přerušeních jádra.

en:  -i, --input          read data from input file
cs:  -i, --input          data čte ze vstupního souboru

en:  -s, --sort <column>  specify sort column
cs:  -s, --sort <sloupec> výstup seřadí podle <sloupce>

en:  -S, --softirq        show softirqs instead of interrupts
cs:  -S, --softirq        zobrazí přerušení softwarová místo hardwarových

en:  -t, --threshold <N>  only IRQs with counters above <N>
cs:  -t, --threshold <N>  pouze přerušení s počítadlem nad <N>

en:  -C, --cpu-list <list> only show counters for these CPUs
cs:  -C, --cpu-list <seznam> zobrazí počítadla pouze pro tato CPU

en: start and end address of the memory range
cs: počáteční a koncová adresa rozsahu paměti

en: size of the memory range
cs: velikost rozsahu paměti

en: online status of the memory range
cs: stav zapojení rozsahu paměti

en: memory is removable
cs: paměť je odebíratelná

en: memory block number or blocks range
cs: číslo bloku paměti nebo rozsah bloků

en: numa node of memory
cs: uzel NUMA paměti

en: valid zones for the memory range
cs: platné zóny pro rozsahu paměti

en: configuration status of the memory range
cs: stav nastavení rozsahu paměti

en: memmap-on-memory status of the memory range
cs: stav mapování paměti do paměti rozsahu paměti

en: online
cs: připojeno

en: offline
cs: odpojeno

en: on->off
cs: připojeno → odpojeno

en: force
cs: vynuceno

en: Memory block size:
cs: Velikost paměťového bloku:

en: Total online memory:
cs: Celkem připojené paměti

en: Total offline memory:
cs: Celkem odpojené paměti:

en: Memmap on memory parameter:
cs: Parametr mapování paměti do paměti:

en: Failed to open %s
cs: %s se nepodařilo otevřít

en: failed to read memory block size
cs: přečtení velikosti bloku paměti se nepodařilo

en: This system does not support memory blocks
cs: Tento systém nepodporuje paměťové bloky

en: List the ranges of available memory with their online status.
cs: Vypíše rozsahy dostupné paměti spolu s jejich stavem připojení.

en:  -a, --all            list each individual memory block
cs:  -a, --all            vypíše každý jednotlivý paměťový blok

en:  -o, --output <list>  output columns
cs:  -o, --output <seznam>
                          zobrazí zadané sloupce

en:  -S, --split <list>   split ranges by specified columns
cs:  -S, --split <seznam> rozsahy rozdělí zadanými sloupci

en:  -s, --sysroot <dir>  use the specified directory as system root
cs:  -s, --sysroot <adresář>
                          jako kořen systému použije zadaný <adresář>

en:      --summary[=when] print summary information (never,always or only)
cs:      --summary[=kdy]  vypíše souhrnné údaje (never [nikdy], always [vždy]
                          nebo only [pouze]

en: options --{raw,json,pairs} and --summary=only are mutually exclusive
cs: přepínače --{raw,json,pairs} a --summary=only se vzájemně vylučují

en: invalid argument to --sysroot
cs: neplatný argument za --sysroot

en: namespace identifier (inode number)
cs: identifikátor jmenného prostoru (číslo i-uzlu)

en: kind of namespace
cs: druh jmenného prostoru

en: path to the namespace
cs: cesta ke jmennému prostoru

en: number of processes in the namespace
cs: počet procesů ve jmenném prostoru

en: lowest PID in the namespace
cs: nejnižší PID ve jmenném prostoru

en: PPID of the PID
cs: PPID procesu

en: command line of the PID
cs: příkazová řádka procesu

en: UID of the PID
cs: UID procesu

en: username of the PID
cs: jméno uživatele procesu

en: namespace ID as used by network subsystem
cs: ID jmenného prostoru, jak jej používá síťový podsystém

en: nsfs mountpoint (usually used network subsystem)
cs: bod připojení jmenného prostoru souborového systému (obvykle použitý síťový podsystém)

en: parent namespace identifier (inode number)
cs: identifikátor jmenného prostoru rodiče (číslo i-uzlu)

en: owner namespace identifier (inode number)
cs: identifikátor jmenného prostoru vlastníka (číslo i-uzlu)

en:  %s [options] [<namespace ID>]
cs:  %s [přepínače] [<identifikátor_jmenného_prostoru>]

en: List system namespaces.
cs: Vypíše jmenné prostory na systému.

en:  -o, --output <list>    define which output columns to use
cs:  -o, --output <seznam>
                            určuje, které výstupní sloupce se použijí

en:  -P, --persistent       namespaces without processes
cs:  -P, --persistent       jmenné prostory bez procesů

en:  -p, --task <pid>       print process namespaces
cs:  -p, --task <PID>       vypíše jmenný prostor procesu

en:  -W, --nowrap           don't use multi-line representation
cs:  -W, --nowrap           nepoužije víceřádkový formát

en:  -t, --type <name>      namespace type (mnt, net, ipc, user, pid, uts, cgroup, time)
cs:  -t, --type <název>     druh jmenného prostoru (mnt, net, ipc, user, pid, uts,
                            cgroup, time)

en:  -T, --tree[=<rel>]     use tree format (parent, owner, or process)
cs:  -T, --tree[=<vztah>]   formátuje do stromu (parent [rodič], owner [vlastník]
                            nebo process [proces])

en: unknown namespace type: %s
cs: druh jmenného prostoru není znám: %s

en: unknown tree type: %s
cs: neznámý druh stromu: %s

en: --task is mutually exclusive with <namespace>
cs: přepínač --task a <jmenný prostor> se vzájemně vylučují

en: invalid namespace argument
cs: neplatný argument se jmenným prostorem

en: --tree={parent|owner} is unsupported for your system
cs: přepínač --tree={parent|owner} není na vašem systému podporován

en: not found namespace: %ju
cs: jmenný prostor nenalezen: %ju

en: drop permissions failed.
cs: zbavení se oprávnění selhalo.

en: %s from %s (libmount %s
cs: %s z %s (libmount %s

en: failed to read mtab
cs: čtení mtab selhalo

en: %-25s: ignored
cs: %-25s: ignoruje se

en: %-25s: already mounted
cs: %-25s: již připojeno

en: %s: %s moved to %s.
cs: %s: %s přesunuto do %s.

en: %s: %s bound on %s.
cs: %s: %s připojeno způsobem bind do %s.

en: %s: %s mounted on %s.
cs: %s: %s připojeno do %s.

en: %s: %s propagation flags changed.
cs: %s: Příznaky propagace %s změněny.

en: mount: %s does not contain SELinux labels.
           You just mounted a file system that supports labels which does not
           contain labels, onto an SELinux box. It is likely that confined
           applications will generate AVC messages and not be allowed access to
           this file system.  For more details see restorecon(8) and mount(8).
cs: mount: %s neobsahuje značky SELinuxu.
           Právě jste připojili souborový systém, který značky podporuje, ale
           neobsahuje ani jednu, do stroje s podporou SELinuxu. Je pravděpodobné,
           že omezené aplikace budou generovat zprávy AVC a nebude jim dovoleno
           přistoupit na tento systém souborů. Další rady lze nalézt
           v restorecon(8) a mount(8).

en: mount: (hint) your fstab has been modified, but systemd still uses
           the old version; use 'systemctl daemon-reload' to reload.
cs: mount: (rada) váš fstab byl změněn, ale systemd stále používá starou verzi.
           Pro znovunačtení použijte „systemctl daemon-reload“.

en: mount error:
     | mount errors:
cs[0]: chyba připojení:
cs[1]: chyby připojení:
cs[2]: chyby připojení:

en: mount warning:
     | mount warnings:
cs[0]: upozornění z připojení:
cs[1]: upozornění z připojení:
cs[2]: upozornění z připojení:

en: mount info:
     | mount infos:
cs[0]: podrobnosti z připojení:
cs[1]: podrobnosti z připojení:
cs[2]: podrobnosti z připojení:

en:        dmesg(1) may have more information after failed mount system call.
cs:        dmesg(1) může obsahovat více údajů o selhaném připojení.

en: %s: failed to parse
cs: %s: rozbor se nezdařil

en: failed to append option '%s'
cs: nepodařilo se přiřetězit volby „%s“

en:  %1$s [-lhV]
     %1$s -a [options]
     %1$s [options] [--source] <source> | [--target] <directory>
     %1$s [options] <source> <directory>
     %1$s <operation> <mountpoint> [<target>]
cs:  %1$s [-lhV]
     %1$s -a [přepínače]
     %1$s [přepínače] [--source] <zdroj> | [--target] <adresář>
     %1$s [přepínače] <zdroj> <adresář>
     %1$s <operace> <bod_připojení> [<cíl>]

en: Mount a filesystem.
cs: Připojí souborový systém.

en:  -a, --all               mount all filesystems mentioned in fstab
cs:  -a, --all               připojí všechny souborové systémy uvedené ve fstabu

en:  -c, --no-canonicalize   don't canonicalize paths
cs:  -c, --no-canonicalize   nenormalizuje cesty

en:      --beneath           attach the filesystem beneath the top mount
cs:      --beneath           připojí souborový systém pod vrchní

en:      --exclusive         allow only one filesystem instance
cs:      --exclusive         dovolí pouze jednu instanci souborového systému

en:  -f, --fake              dry run; skip the mount(2) syscall
cs:  -f, --fake              zkušební režim, přeskočí systémové volání mount(2)

en:  -F, --fork              fork off for each device (use with -a)
cs:  -F, --fork              rozdvojí se pro každé zařízení (použijte s -a)

en:  -T, --fstab <path>      alternative file to /etc/fstab
cs:  -T, --fstab <cesta>     jiný soubor namísto /etc/fstab

en:  -i, --internal-only     don't call the mount.<type> helpers
cs:  -i, --internal-only     nevolá pomocné programy mount.<typ>

en:  -l, --show-labels       show also filesystem labels
cs:  -l, --show-labels       ukáže rovněž jmenovky souborových systémů

en:      --map-groups <inner>:<outer>:<count>
                             add the specified GID map to an ID-mapped mount
cs:      --map-groups <vnější>:<vnitřní>:<počet>
                             přidá zadané mapování GID přípojnému bodu s mapováním
                             identifikátorů

en:      --map-users <inner>:<outer>:<count>
                             add the specified UID map to an ID-mapped mount
cs:      --map-users <vnější>:<vnitřní>:<počet>
                             přidá zadané mapování UID přípojnému bodu s mapováním
                             identifikátorů

en:      --map-users /proc/<pid>/ns/user
                             specify the user namespace for an ID-mapped mount
cs:      --map-users /proc/<PID>/ns/user
                             určuje jmenný prostor uživatelů pro připojení
                             s mapováním identifikátorů

en:  -m, --mkdir[=<mode>]    alias to '-o X-mount.mkdir[=<mode>]'
cs:  -m, --mkdir[=<mód>]     stejné jako „-o X-mount.mkdir[=<mód>]“

en:  -n, --no-mtab           don't write to /etc/mtab
cs:  -n, --no-mtab           nezapíše do /etc/mtab

en:      --options-mode <mode>
                             what to do with options loaded from fstab
cs:      --options-mode <režim>
                             co dělat s volbami načtenými z fstabu

en:      --options-source <source>
                             mount options source
cs:      --options-source <zdroj>
                             zdroj voleb pro připojení

en:      --options-source-force
                             force use of options from fstab/mtab
cs:      --options-source-force
                             vynutí použití voleb z fstabu/mtabu

en:      --onlyonce          check if filesystem is already mounted on target
cs:      --onlyonce          zkontroluje, jestli je souborový systém již připojen
                             na cíli

en:  -o, --options <list>    comma-separated list of mount options
cs:  -o, --options <seznam>  čárkou oddělený seznam voleb pro připojení

en:  -O, --test-opts <list>  limit the set of filesystems (use with -a)
cs:  -O, --test-opts <seznam>
                             omezí množinu souborových systémů (použijte s -a)

en:  -r, --ro, --read-only   mount the filesystem read-only (same as -o ro)
cs:  -r, --ro, --read-only   připojí souborový systém jen pro čtení (rovno -o ro)

en:  -t, --types <list>      limit the set of filesystem types
cs:  -t, --types <seznam>    omezí množinu typů souborových systémů

en:      --source <src>      explicitly specifies source (path, label, uuid)
cs:      --source <zdroj>    výslovně určí zdroj (cesta, jmenovka, UUID)

en:      --target <target>   explicitly specifies mountpoint
cs:      --target <cíl>      výslovně určí bod připojení

en:      --target-prefix <path>
                             specifies path used for all mountpoints
cs:      --target-prefix <cesta>
                             určuje cestu použitou pro všechny body připojení

en:  -v, --verbose           say what is being done
cs:  -v, --verbose           vysvětlí, co se děje

en:  -w, --rw, --read-write  mount the filesystem read-write (default)
cs:  -w, --rw, --read-write  připojí souborový systém pro čtení i zápis (výchozí)

en:  -N, --namespace <ns>    perform mount in another namespace
cs:  -N, --namespace <jp>    připojí souborový systém v jiném jmenném prostoru

en: Source:
cs: Zdroje:

en:  -L, --label <label>     synonym for LABEL=<label>
cs:  -L, --label <jmenovka>  stejné jako LABEL=<jmenovka>

en:  -U, --uuid <uuid>       synonym for UUID=<uuid>
cs:  -U, --uuid <UUID>       stejné jako UUID=<uuid>

en:  LABEL=<label>           specifies device by filesystem label
cs:  LABEL=<jmenovka>        určí zařízení podle jmenovky souborového systému

en:  UUID=<uuid>             specifies device by filesystem UUID
cs:  UUID=<UUID>             určí zařízení podle UUID souborového systému

en:  PARTLABEL=<label>       specifies device by partition label
cs:  PARTLABEL=<jmenovka>    určí zařízení podle jmenovky oddílu

en:  PARTUUID=<uuid>         specifies device by partition UUID
cs:  PARTUUID=<UUID>         určí zařízení podle UUID oddílu

en:  ID=<id>                 specifies device by udev hardware ID
cs:  ID=<zařízení>           určí zařízení podle udevového identifikátoru součástky

en:  <device>                specifies device by path
cs:  <zařízení>              určí zařízení podle cesty

en:  <directory>             mountpoint for bind mounts (see --bind/rbind)
cs:  <adresář>               bod připojení pro vázaná připojení (vizte --bind/rbind)

en:  <file>                  regular file for loopdev setup
cs:  <soubor>                obyčejný soubor pro sestavení zařízení loop

en: Operations:
cs: Operace:

en:  -B, --bind              mount a subtree somewhere else (same as -o bind)
cs:  -B, --bind              připojí podstrom někam jinam (stejné jako -o bind)

en:  -M, --move              move a subtree to some other place
cs:  -M, --move              přesune podstrom na jiné místo

en:  -R, --rbind             mount a subtree and all submounts somewhere else
cs:  -R, --rbind             připojí podstrom a všechna podřízená připojení jinam

en:  --make-shared           mark a subtree as shared
cs:  --make-shared           označí podstrom za sdílený

en:  --make-slave            mark a subtree as slave
cs:  --make-slave            označí podstrom za podřízený

en:  --make-private          mark a subtree as private
cs:  --make-private          označí podstrom za soukromý

en:  --make-unbindable       mark a subtree as unbindable
cs:  --make-unbindable       označí podstrom za nevázatelný

en:  --make-rshared          recursively mark a whole subtree as shared
cs:  --make-rshared          rekurzivně označí celý podstrom za sdílený

en:  --make-rslave           recursively mark a whole subtree as slave
cs:  --make-rslave           rekurzivně označí celý podstrom za podřízený

en:  --make-rprivate         recursively mark a whole subtree as private
cs:  --make-rprivate         rekurzivně označí celý podstrom za soukromý

en:  --make-runbindable      recursively mark a whole subtree as unbindable
cs:  --make-runbindable      rekurzivně označí celý podstrom za nevázatelný

en: libmount context allocation failed
cs: alokace kontextu libmount se nezdařila

en: failed to set options pattern
cs: nepodařilo se nastavit vzorek voleb

en: failed to set target namespace to %s
cs: nastavení cílového jmenného prostoru na %s selhalo

en: source specified more than once
cs: zdroj zadán více než jednou

en: --show is not supported on this system
cs: přepínač --show není na tomto systému podporován

en:  %1$s [-qd] /path/to/directory
     %1$s -x /dev/device
cs:  %1$s [-qd] /CESTA/K/ADRESÁŘI
     %1$s -x /dev/ZAŘÍZENÍ

en: Check whether a directory or file is a mountpoint.
cs: Zjistí, jestli adresář nebo soubor je bodem připojení.

en:  -q, --quiet        quiet mode - don't print anything
         --nofollow     do not follow symlink
     -d, --fs-devno     print maj:min device number of the filesystem
     -x, --devno        print maj:min device number of the block device
         --show         print mountpoint for given path
cs:  -q, --quiet        tichý režim – nic nevypíše
         --nofollow     nenásleduje symbolické odkazy
     -d, --fs-devno     vypíše hlavní:vedlejší číslo zařízení systému souborů
     -x, --devno        vypíše hlavní:vedlejší číslo blokového zařízení
         --show         vypíše bod připojení k zadané cestě

en: %s is not a mountpoint
cs: %s není přípojným bodem

en: %s is a mountpoint
cs: %s je přípojným bodem

en:  %s [options] [<program> [<argument>...]]
cs:  %s [přepínače] <program> [<argument>…]

en: Run a program with namespaces of other processes.
cs: Spustí program se jmennými prostory jiných procesů.

en:  -a, --all                     enter all namespaces
cs:  -a, --all                     vstoupí do všech jmenných prostorů

en:  -t, --target <PID>            target process to get namespaces from
cs:  -t, --target <PID>            proces, ze kterého se má jmenný prostor získat

en:  -m, --mount[=<file>|=:<nsid>] enter mount namespace
cs:  -m, --mount[=<soubor>|=:<nsid>]  vstoupí do jmenného prostoru

en:  -u, --uts[=<file>|=:<nsid>]   enter UTS namespace (hostname etc)
cs:  -u, --uts[=<soubor>|=:<nsid>] vstoupí do jmenného prostoru UTS (název
                                   stroje atd.)

en:  -i, --ipc[=<file>|=:<nsid>]   enter System V IPC namespace
cs:  -i, --ipc[=<soubor>|=:<nsid>] vstoupí do jmenného prostoru System V IPC

en:  -n, --net[=<file>|=:<nsid>]   enter network namespace
cs:  -n, --net[=<soubor>|=:<nsid>] vstoupí do jmenného prostoru sítí

en:  -N, --net-socket <fd>         enter socket's network namespace (needs --target)
cs:  -N, --net-socket <deskriptor>
                                   vstoupí do síťového jmenného prostoru socketu
                                   (použijte s --target)

en:  -p, --pid[=<file>|=:<nsid>]   enter pid namespace
cs:  -p, --pid[=<soubor>|=:<nsid>] vstoupí do jmenného prostoru čísel procesů

en:  -C, --cgroup[=<file>|=:<nsid>]  enter cgroup namespace
cs:  -C, --cgroup[=<soubor>|=:<nsid>]
                                   vstoupí do jmenného prostoru kontrolních skupin

en:  -U, --user[=<file>|=:<nsid>]  enter user namespace
cs:  -U, --user[=<soubor>|=:<nsid>]  vstoupí do jmenného prostoru uživatelů

en:      --user-parent             enter parent user namespace
cs:      --user-parent             vstoupí do rodičovského jmenného prostoru
                                   uživatelů

en:  -T, --time[=<file>|=:<nsid>]  enter time namespace
cs:  -T, --time[=<soubor>|=:<nsid>]  vstoupí do jmenného prostoru času

en:  -S, --setuid[=<uid>]          set uid in entered namespace
cs:  -S, --setuid[=<UID>]          nastaví UID ve vstoupeném jmenném prostoru

en:  -G, --setgid[=<gid>]          set gid in entered namespace
cs:  -G, --setgid[=<GID>]          nastaví GID ve vstoupeném jmenném prostoru

en:      --preserve-credentials    do not touch uids or gids
cs:      --preserve-credentials    nesahá na čísla UID a GID

en:      --keep-caps               retain capabilities granted in user namespaces
cs:      --keep-caps               zachová kvalifikace získané ve jmenném prostoru
                                   uživatelů

en:  -r, --root[=<dir>]            set the root directory
cs:  -r, --root[=<adresář>]        nastaví kořenový adresář

en:  -w, --wd[=<dir>]              set the working directory
cs:  -w, --wd[=<adresář>]          nastaví pracovní adresář

en:  -W, --wdns <dir>              set the working directory in namespace
cs:  -W, --wdns <adresář>          nastaví pracovní adresář ve jmenném prostoru

en:  -e, --env                     inherit environment variables from target process
cs:  -e, --env                     zdědí proměnné prostředí z cílového procesu

en:  -F, --no-fork                 do not fork before exec'ing <program>
cs:  -F, --no-fork                 před spuštěním <programu> nevytvoří potomka

en:  -c, --join-cgroup             join the cgroup of the target process
cs:  -c, --join-cgroup             připojí se ke kontrolní skupině (cgroup) cílového
                                   procesu

en:  -Z, --follow-context          set SELinux context according to --target PID
cs:  -Z, --follow-context          nastaví selinuxový kontext podle --target PID

en: neither filename nor target pid supplied for %s
cs: ani název souboru ani PID cíle nebyly pro %s zadány

en: failed to parse nsid: %s
cs: identifikátor jmenného prostoru se nepodařilo rozebrat: %s

en: failed to fill namespace file handle
cs: naplnění deskriptoru souboru jmenného prostoru selhala

en: cannot open namespace of id %<PRIu64>
cs: jmenný prostor s identifikátorem %<PRIu64> nelze otevřít

en: reassociate to namespace '%s' failed
cs: opakované přidružení ke jmennému prostoru „%s“ selhalo

en: reassociate to namespaces failed
cs: opakované přidružení ke jmennému prostoru selhalo

en: failed to open parent namespace
cs: otevření rodičovského jmenného prostoru selhalo

en: failed to pidfd_open() for %d
cs: volání pidfd_open() pro %d selhalo

en: failed to get cgroup path
cs: nepodařilo se získat cestu ke kontrolní skupině

en: failed to open cgroup.procs
cs: nepodařilo se otevřít cgroup.procs

en: statfs %s failed
cs: volání statfs nad %s selhalo

en: write cgroup.procs failed
cs: zápis cgroup.procs selhal

en: failed to parse file descriptor
cs: deskriptor souboru se nepodařilo rozebrat

en: failed to parse uid
cs: UID se nezdařilo rozebrat

en: failed to parse gid
cs: GID se nezdařilo rozebrat

en: no target PID specified for --follow-context
cs: neuveden žádný cílový PID pro --follow-context

en: failed to get %d SELinux context
cs: získat selinuxový kontext %d se nepodařilo

en: failed to set exec context to '%s'
cs: selhalo nastavení kontextu spouštění na „%s“

en: no target PID specified
cs: neuveden žádný cílový PID

en: --join-cgroup is only supported in cgroup v2
cs: --join-cgroup je podporován jen s kontrolními skupinami verze 2

en: no namespace specified
cs: jmenný prostor nezadán

en: cannot open current working directory
cs: současný pracovní adresář nelze otevřít

en: change directory by root file descriptor failed
cs: nepodařilo se změnit adresář pomocí deskriptoru kořenového souboru

en: chroot failed
cs: volání chroot selhalo

en: change directory by working directory file descriptor failed
cs: nepodařilo se změnit adresář pomocí deskriptoru pracovního adresáře

en: failed to get environment variables
cs: nepodařilo se získat proměnné prostředí

en: can not get process stat
cs: nelze získat podrobnosti o procesu

en: setgroups failed
cs: volání setgroups selhalo

en:  %s [options] new_root put_old
cs:  %s [přepínače] <nový_kořen> <odložit_starý>

en: Change the root filesystem.
cs: Změní kořenový souborový systém.

en: failed to change root from `%s' to `%s'
cs: výměna kořenu z „%s“ na „%s“ selhala

en: address space limit
cs: omezení adresního prostoru

en: max core file size
cs: maximální velikost souboru s výpisem paměti

en: CPU time
cs: procesorový čas

en: seconds
cs: sekundy

en: max data size
cs: maximální velikost dat

en: max file size
cs: maximální velikost souboru

en: max number of file locks held
cs: maximální počet zámků na souborech

en: locks
cs: zámky

en: max locked-in-memory address space
cs: maximální množství uzamčené paměti

en: max bytes in POSIX mqueues
cs: maximální počet bajtů v posixových frontách zpráv

en: max nice prio allowed to raise
cs: maximální priorita nice, kterou lze zvýšit

en: max number of open files
cs: maximální počet otevřených souborů

en: files
cs: soubory

en: max number of processes
cs: maximální počet procesů

en: max resident set size
cs: maximální velikost rezidentní paměti

en: max real-time priority
cs: maximální priorita reálného času

en: timeout for real-time tasks
cs: časový limit pro úlohy reálného času

en: microsecs
cs: mikrosekundy

en: max number of pending signals
cs: maximální počet čekajících signálů

en: signals
cs: signály

en: max stack size
cs: maximální velikost zásobníku

en: resource name
cs: název zdroje

en: resource description
cs: popis zdroje

en: soft limit
cs: měkké omezení

en: hard limit (ceiling)
cs: tvrdé omezení (zastropování)

en: units
cs: jednotky

en:  %s [options] [--<resource>=<limit>] [-p PID]
cs:  %s [přepínače] [--<zdroj>=<omezení>] [-p PID]

en:  %s [options] [--<resource>=<limit>] COMMAND
cs:  %s [přepínače] [--<zdroj>=<omezení>] PŘÍKAZ

en: Show or change the resource limits of a process.
cs: Ukáže nebo změní omezení zdrojů procesu.

en:  -p, --pid <pid>        process id
     -o, --output <list>    define which output columns to use
         --noheadings       don't print headings
         --raw              use the raw output format
         --verbose          verbose output
cs:  -p, --pid <PID>        ID procesu
     -o, --output <seznam>  určuje sloupce na výstupu
         --noheadings       nevypíše záhlaví
         --raw              výpis v syrovém formátu
         --verbose          podrobný výstup

en: 
    Resources:
cs: 
    Zdroje:

en:  -c, --core             maximum size of core files created
     -d, --data             maximum size of a process's data segment
     -e, --nice             maximum nice priority allowed to raise
     -f, --fsize            maximum size of files written by the process
     -i, --sigpending       maximum number of pending signals
     -l, --memlock          maximum size a process may lock into memory
     -m, --rss              maximum resident set size
     -n, --nofile           maximum number of open files
     -q, --msgqueue         maximum bytes in POSIX message queues
     -r, --rtprio           maximum real-time scheduling priority
     -s, --stack            maximum stack size
     -t, --cpu              maximum amount of CPU time in seconds
     -u, --nproc            maximum number of user processes
     -v, --as               size of virtual memory
     -x, --locks            maximum number of file locks
     -y, --rttime           CPU time in microseconds a process scheduled
                            under real-time scheduling
cs:  -c, --core             maximální velikost vytvářených souborů s výpisem paměti
     -d, --data             maximální velikost datového segmentu procesu
     -e, --nice             maximální priorita nice, kterou je dovoleno zvýšit
     -f, --fsize            maximální velikost souborů zapsatelných procesem
     -i, --sigpending       maximální počet čekajících signálů
     -l, --memlock          maximální velikost paměti, kterou může proces zamknout
     -m, --rss              maximální velikost rezidentní paměti
     -n, --nofile           maximální počet otevřených souborů
     -q, --msgqueue         maximální počet bajtů v posixových frontách zpráv
     -r, --rtprio           maximální plánovací priorita reálného času
     -s, --stack            maximální velikost zásobníku
     -t, --cpu              maximální množství procesorového času v sekundách
     -u, --nproc            maximální počet procesů uživatele
     -v, --as               velikost virtuální paměti
     -x, --locks            maximální počet souborových zámků
     -y, --rttime           procesorový čas v mikrosekundách procesu plánovaného
                            plánovačem reálného času

en:  <limit> is defined as a range soft:hard, soft:, :hard or a value to
             define both limits (e.g. -e=0:10 -r=:10).
cs:  <omezení> je definováno jako rozsah měkké:tvrdé, měkké:, :tvrdé
    nebo hodnota, která definuje obě hranice (např. -e=0:10 -r=:10).

en: unlimited
cs: neomezeno

en: failed to get old %s limit
cs: nepodařilo se získat staré omezení na %s

en: the soft limit %s cannot exceed the hard limit
cs: měkké omezení %s nemůže překročit tvrdé omezení

en: the %s resource limit is not allowed to exceed %u (fs.nr_open)
cs: omezení zdroje %s nemá dovoleno překročit %u (fs.nr_open)

en: New %s limit for pid %d:
cs: Nové omezení %s pro PID %d:

en: failed to set the %s resource limit
cs: nepodařilo se nastavit omezení zdroje na %s

en: failed to get the %s resource limit
cs: nepodařilo se zjistit omezení zdroje na %s

en: failed to parse %s limit
cs: nezdařilo se rozebrat omezení na %s

en: option --pid may be specified only once
cs: přepínač --pid lze zadat jen jednou

en: options --pid and COMMAND are mutually exclusive
cs: přepínač --pid a PŘÍKAZ se vzájemně vylučují

en: pipe failed
cs: vytvoření roury selhalo

en: Display kernel profiling information.
cs: Zobrazí údaje z profilování jádra.

en:  -m, --mapfile <mapfile>   (defaults: "%s" and
                                          "%s")
cs:  -m, --mapfile <mapový_soubor>
                               (výchozí: „%s“ a
                                         „%s“)

en:  -p, --profile <pro-file>  (default:  "%s")
cs:  -p, --profile <soubor_profilu>
                               (výchozí: „%s“)

en:  -M, --multiplier <mult>   set the profiling multiplier to <mult>
cs:  -M, --multiplier <činitel>  nastaví <činitele> profilování

en:  -i, --info                print only info about the sampling step
cs:  -i, --info                vypíše údaje pouze o vzorkujícím kroku

en:  -v, --verbose             print verbose data
cs:  -v, --verbose             vypíše podrobné údaje

en:  -a, --all                 print all symbols, even if count is 0
cs:  -a, --all                 vypíše všechny symboly, i když jejich
                               počítadlo je 0

en:  -b, --histbin             print individual histogram-bin counts
cs:  -b, --histbin             vypíše jednotlivá počítadla histogramu programu

en:  -s, --counters            print individual counters within functions
cs:  -s, --counters            vypíše jednotlivá počítadla uvnitř funkcí

en:  -r, --reset               reset all the counters (root only)
cs:  -r, --reset               zresetuje všechny počítadla (pouze superuživatel)

en:  -n, --no-auto             disable byte order auto-detection
cs:  -n, --no-auto             vypne automatické rozpoznávání pořadí bajtů

en: failed to parse multiplier
cs: nezdařilo se rozebrat činitel

en: error writing %s
cs: chyba při zápisu %s

en: input file is empty
cs: vstupní soubor je prázdný

en: Assuming reversed byte order. Use -n to force native byte order.
cs: Předpokládá se opačné pořadí bajtů. Systémové pořadí lze vynutit pomocí -n.

en: Sampling_step: %u
cs: Profilovací_krok: %u

en: %s(%i): wrong map line
cs: %s(%i): chybný řádek v mapě

en: can't find "_stext" in %s
cs: „_stext“ nelze v %s nalézt

en: profile address out of range. Wrong map file?
cs: adresa profilu je mimo rozsah. Chybný mapovací soubor?

en: total
cs: celkem

en: process ID
cs: ID procesu

en: process group ID
cs: ID skupiny procesů

en:  %1$s [-n|--priority|--relative] <priority> [-p|--pid] <pid>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <priority>  -g|--pgrp <pgid>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <priority>  -u|--user <user>...
cs:  %1$s [-n|--priority|--relative] <priorita> [-p|--pid] <PID>…
     %1$s [-n|--priority|--relative] <priorita>  -g|--pgid <PGID>…
     %1$s [-n|--priority|--relative] <priorita>  -u|--user <uživatel>…

en: Alter the priority of running processes.
cs: Změní prioritu běžících procesů.

en:  -n <num>               specify the 'absolute' nice value,
                              but 'relative' when POSIXLY_CORRECT is set
cs:  -n <číslo>             určuje absolutní hodnotu nice, ale relativně,
                            je-li nastavena proměnná prostředí POSIXLY_CORRECT

en:  --priority <num>       specify the 'absolute' nice value
cs:  --priority <číslo>     určuje absolutní hodnotu nice

en:  --relative <num>       specify the 'relative' nice value
cs:  --relative <číslo>     určuje relativní hodnotu nice

en:  -p, --pid              interpret arguments as process ID (default)
cs:  -p, --pid              interpretuje argumenty jako ID procesu (výchozí)

en:  -g, --pgrp             interpret arguments as process group ID
cs:  -g, --pgrp             interpretuje argumenty jako ID skupiny procesů

en:  -u, --user             interpret arguments as username or user ID
cs:  -u, --user             interpretuje argumenty jako jméno nebo ID uživatele

en: failed to get priority for %d (%s)
cs: selhalo zjištění priority %d (%s)

en: failed to set priority for %d (%s)
cs: selhalo nastavení priority %d (%s)

en: %d (%s) old priority %d, new priority %d
cs: %d (%s): původní priorita %d, nová priorita %d

en: invalid priority '%s'
cs: neplatná priorita „%s“

en: unknown user %s
cs: neznámý uživatel: %s

note: TRANSLATORS: The first %s is one of the above * three ID names. Read: "bad value for %s: %s"
en: bad %s value: %s
cs: chybná hodnota %s: %s

en: kernel device name
cs: jaderný název zařízení

en: device identifier value
cs: hodnota identifikátoru zařízení

en: device type name that can be used as identifier
cs: název druhu zařízení, který lze použít jako identifikátor

en: device type description
cs: popis druhu zařízení

en: status of software block
cs: stav softwarového vypínače

en: status of hardware block
cs: stav hardwarového vypínače

en: cannot set non-blocking %s
cs: %s nelze přepnout do neblokující polohy

en: wrong size of rfkill event: %zu < %zu
cs: chybná velikost události rfkill: %zu < %zu

en: failed to poll %s
cs: dotazování %s selhalo

en: invalid identifier
cs: neplatný identifikátor

en: blocked
cs: zakázáno

en: unblocked
cs: povoleno

en: invalid identifier: %s
cs: neplatný identifikátor: %s

en:  %s [options] command [identifier ...]
cs:  %s [přepínače] příkaz [identifikátor…]

en: Tool for enabling and disabling wireless devices.
cs: Nástroj pro povolení a zakázání bezdrátového zařízení.

note: TRANSLATORS: command names should not be translated, explaining them as additional field after identifier is fine, for example * list   [identifier]   (lista [tarkenne])
en:  help
cs:  help (nápověda)

en:  event
cs:  event (událost)

en:  list   [identifier]
cs:  list   [identifikátor] (seznam)

en:  block   identifier
cs:  block   identifikátor (zakázat)

en:  unblock identifier
cs:  unblock identifikátor (povolit)

en:  toggle  identifier
cs:  toggle  identifikátor (přepnout)

en: Enter a system sleep state until a specified wakeup time.
cs: Převede systém do spánku a probudí se v určený čas.

en:  -a, --auto               reads the clock mode from adjust file (default)
cs:  -a, --auto               získá režim hodin ze souboru se systematickým
                              posunem (výchozí)

en:  -A, --adjfile <file>     specifies the path to the adjust file
                                the default is %s
cs:  -A, --adjfile <soubor>
                              určuje cestu k souboru se systematickým posunem
                              (výchozí je %s)

en:      --date <timestamp>   date time of timestamp to wake
cs:      --date <čas>         čas probuzení

en:  -d, --device <device>    select rtc device (rtc0|rtc1|...)
cs:  -d, --device <zařízení>  vybere RTC zařízení (rtc0|rtc1|…)

en:  -n, --dry-run            does everything, but suspend
cs:  -n, --dry-run            provede vše až na uspání

en:  -l, --local              RTC uses local timezone
cs:  -l, --local              RTC používá místní časovou zónu

en:      --list-modes         list available modes
cs:      --list-modes         vypíše dostupné režimy

en:  -m, --mode <mode>        standby|mem|... sleep mode
cs:  -m, --mode <režim>       režim spánku (standby|mem|…) [pohotovost|paměť|…]

en:  -s, --seconds <seconds>  seconds to sleep
cs:  -s, --seconds <sekundy>  kolik sekund bude spát

en:  -t, --time <time_t>      time to wake
cs:  -t, --time <time_t>      čas probuzení

en:  -u, --utc                RTC uses UTC
cs:  -u, --utc                RTC běží v UTC

en:  -v, --verbose            verbose messages
cs:  -v, --verbose            podrobné zprávy

en: read rtc time failed
cs: přečtení hodin RTC selhalo

en: read system time failed
cs: přečtení systémových hodin selhalo

en: convert rtc time failed
cs: převod času RTC selhal

en: set rtc wake alarm failed
cs: nastavení budíku RTC pro probuzení selhalo

en: discarding stdin
cs: zahazuje se standardní vstup

en: unexpected third line in: %s: %s
cs: neočekávaný třetí řádek v %s: %s

en: read rtc alarm failed
cs: přečtení budíku RTC selhalo

en: alarm: off
cs: budík: vypnut

en: convert time failed
cs: převod času selhal

en: alarm: on  %s
cs: budík: zapnut  %s

en: %s: unable to find device
cs: %s: zařízení nelze nalézt

en: could not read: %s
cs: nebylo možné přečíst: %s

en: unrecognized suspend state '%s'
cs: nerozpoznaný režim spánku „%s“

en: invalid seconds argument
cs: neplatný argument sekund

en: invalid time argument
cs: neplatný argument času

en: %s: assuming RTC uses UTC ...
cs: %s: předpokládám, že hodiny reálného času běží v UTC…

en: Using UTC time.
cs: Používám UTC čas.

en: Using local time.
cs: Používám místní čas.

en: must provide wake time (see --seconds, --time and --date options)
cs: je nezbytné uvést čas probuzení (vizte přepínače --seconds, --time a --date)

en: %s not enabled for wakeup events
cs: %s nemá dovoleno reagovat na probouzecí události

en: alarm %<PRId64>, sys_time %<PRId64>, rtc_time %<PRId64>, seconds %<PRIu64>
cs: budík %<PRId64>, systémový_čas %<PRId64>, reálný_čas %<PRId64>, sekund %<PRIu64>

en: time doesn't go backward to %s
cs: hodiny nedojdou pozpátku k %s

en: %s: wakeup using %s at %s
cs: %s: probuzení za pomoci %s v %s

en: %s: wakeup from "%s" using %s at %s
cs: %s: probuzení ze stavu „%s“ za pomoci %s v %s

en: suspend mode: no; leaving
cs: režim spánku: no (žádný); končí se

en: suspend mode: off; executing %s
cs: režim spánku: off (vypnuto); spouští se %s

en: failed to find shutdown command
cs: program shutdown nebylo možné nalézt

en: suspend mode: on; reading rtc
cs: režim spánky: on (zapnuto); čte se RTC

en: rtc read failed
cs: čtení hodin reálného času selhalo

en: suspend mode: disable; disabling alarm
cs: režim spánku: disable (zakázáno); budík se vypíná

en: suspend mode: show; printing alarm info
cs: režim spánku: show; zobrazí se údaje o budíku

en: suspend mode: %s; suspending system
cs: reži spánku: %s; systém bude uspán

en: disable rtc alarm interrupt failed
cs: zakázání přerušení budíku hodin reálného času selhalo

en: Switching on %s.
cs: Zapíná se %s.

en:  %s [<arch>] [options] [<program> [<argument>...]]
cs:  %s [<architektura>] [přepínače] [<program> [<argument>…]]

en: Change the reported architecture and set personality flags.
cs: Změní hlášenou architekturu a nastaví její charakteristiku.

en:  -B, --32bit              turns on ADDR_LIMIT_32BIT
cs:  -B, --32bit              zapne ADDR_LIMIT_32BIT

en:  -F, --fdpic-funcptrs     makes function pointers point to descriptors
cs:  -F, --fdpic-funcptrs     učiní ukazatele funkcí ukazující na deskriptory

en:  -I, --short-inode        turns on SHORT_INODE
cs:  -I, --short-inode        zapne SHORT_INODE

en:  -L, --addr-compat-layout changes the way virtual memory is allocated
cs:  -L, --addr-compat-layout změní způsob, jakým je virtuální paměť přidělována

en:  -R, --addr-no-randomize  disables randomization of the virtual address space
cs:  -R, --addr-no-randomize  vypne znáhodnění prostoru virtuálních adres

en:  -S, --whole-seconds      turns on WHOLE_SECONDS
cs:  -S, --whole-seconds      zapne WHOLE_SECONDS

en:  -T, --sticky-timeouts    turns on STICKY_TIMEOUTS
cs:  -T, --sticky-timeouts    zapne STICKY_TIMEOUTS

en:  -X, --read-implies-exec  turns on READ_IMPLIES_EXEC
cs:  -X, --read-implies-exec  zapne READ_IMPLIES_EXEC

en:  -Z, --mmap-page-zero     turns on MMAP_PAGE_ZERO
cs:  -Z, --mmap-page-zero     zapne MMAP_PAGE_ZERO

en:  -3, --3gb                limits the used address space to a maximum of 3 GB
cs:  -3, --3gb                omezí použitý adresní prostor hranicí 3 GB

en:      --4gb                ignored (for backward compatibility only)
cs:      --4gb                ignorováno (jen pro zpětnou kompatibilitu)

en:      --uname-2.6          turns on UNAME26
cs:      --uname-2.6          zapne UNAME26

en:  -v, --verbose            say what options are being switched on
cs:  -v, --verbose            vypisuje, které volby jsou zapínány

en:      --list               list settable architectures, and exit
cs:      --list               vypíše seznam možných architektur a skončí

en:      --show[=personality] show current or specific personality and exit
cs:      --show[=charakteristika]
                                    ukáže současnou nebo zadanou charakteristiku
                                    architektury a skončí

en:  -p, --pid=PID            show the personality of the process using with --show
cs:  -p, --pid=PID            vypíše charakteristiku procesu spolu s --show

en: Kernel cannot set architecture to %s
cs: Jádro nemůže nastavit architekturu na %s

en: Can not get current kernel personality
cs: Nelze získat současnou charakteristiku architekturu z jádra

en: Can not get the personality for process(%d)
cs: Nelze získat charakteristiku procesu (%d)

en: could not parse personality
cs: charakteristiku architekturu nebylo možné rozebrat

en: Not enough arguments
cs: Málo argumentů

en: unrecognized option '--list'
cs: nerozpoznaný přepínač „--list“

en: out of range value for pid specification: %d
cs: PID je mimo platný rozsah: %d

en: unrecognized option '%s'
cs: nerozpoznaný přepínač „%s“

en: unrecognized option '--show'
cs: nerozpoznaný přepínač „--show“

en: use -p/--pid option with --show option
cs: použijte přepínač -p/--pid spolu s přepínačem --show

en: no architecture argument or personality flags specified
cs: nezadán argument s architekturou nebo charakteristikou architektury

en: %s: Unrecognized architecture
cs:  %s: Nerozpoznaná architektura

en: failed to set personality to %s
cs: selhalo nastavení charakteristiky architektury na %s

en: Execute command `%s'.
cs: Spouští se příkaz „%s“.

en:  %s [options] <program> [<argument>...]
cs:  %s [přepínače] <program> [<argument……]

en: Run a program in a new process group.
cs: Spustí program v nové skupině procesů.

en:  -f, --foreground    Make a foreground process group
cs:  -f, --foreground    Vytvoří skupinu procesů na popředí

en: setpgid failed
cs: volání setpgid selhalo

en: sigemptyset failed
cs: funkce sigemptyset() selhala

en: sigaddset failed
cs: funkce sigaddset() selhala

en: tcsetpgrp failed
cs: funkce tcsetpgrp() selhala

en: Run a program with different privilege settings.
cs: Spustí program s jiným nastavením oprávnění.

en:  -d, --dump                  show current state (and do not exec)
cs:  -d, --dump                  zobrazí současný stav (a nic nespustí)

en:  --nnp, --no-new-privs       disallow granting new privileges
cs:  --nnp, --no-new-privs       zakáže přidávání oprávnění

en:  --ambient-caps <caps>       set ambient capabilities
cs:  --ambient-caps <kvalifikace>
                                 nastaví okolní kvalifikace

en:  --inh-caps <caps>           set inheritable capabilities
cs:  --inh-caps <kvalifikace>    nastaví děditelné kvalifikace

en:  --bounding-set <caps>       set capability bounding set
cs:  --bounding-set <kvalifikace>
                                 nastaví ohraničující množinu

en:  --ruid <uid|user>           set real uid
cs:  --ruid <UID|uživatel>       nastaví reálné UID

en:  --euid <uid|user>           set effective uid
cs:  --euid <UID|uživatel>       nastaví efektivní UID

en:  --rgid <gid|group>          set real gid
cs:  --rgid <GID|skupina>        nastaví reálné GID

en:  --egid <gid|group>          set effective gid
cs:  --egid <GID|skupina>        nastaví efektivní GID

en:  --reuid <uid|user>          set real and effective uid
cs:  --reuid <UID|uživatel>      nastaví reálné a efektivní UID

en:  --regid <gid|group>         set real and effective gid
cs:  --regid <GID|skupina>       nastaví reálné a efektivní GID

en:  --clear-groups              clear supplementary groups
cs:  --clear-groups              odstraní doplňkové skupiny

en:  --keep-groups               keep supplementary groups
cs:  --keep-groups               ponechá doplňkové skupiny

en:  --init-groups               initialize supplementary groups
cs:  --init-groups               inicializuje doplňkové skupiny

en:  --list-caps                 list all known capabilities
cs:  --list-caps                 vypíše všechny známé kvalifikace

en:  --groups <group>[,...]      set supplementary group(s) by GID or name
cs:  --groups <skupina>[,…]      nastaví doplňkové skupiny podle UID nebo jména

en:  --securebits <bits>         set securebits
cs:  --securebits <bity>         nastaví bezpečnostní bity

en:  --pdeathsig keep|clear|<signame>
                                 set or clear parent death signal
cs:  --pdeathsig keep|clear|<signame>
                                 nastaví nebo zruší signál při úmrtí rodiče

en:  --ptracer <pid>|any|none    allow ptracing from the given process
cs:  --ptracer <PID>|any|none    sledování procesu daným proces (<PID>,
                                 any [jakýkoliv], none [žádný]

en:  --selinux-label <label>     set SELinux label
cs:  --selinux-label <značka>    nastaví selinuxovou značku

en:  --apparmor-profile <pr>     set AppArmor profile
cs:  --apparmor-profile <profil>
                                 nastaví profil AppArmoru

en:  --landlock-access <access>  add Landlock access
cs:  --landlock-access <přístup> přidá přístup Landlocku

en:  --landlock-rule <rule>      add Landlock rule
cs:  --landlock-rule <pravidlo>  přidá pravidlo Landlocku

en:  --seccomp-filter <file>     load seccomp filter from file
cs:  --seccomp-filter <soubor>   zavede filtr seccomp z tohoto souboru

en: This tool can be dangerous.  Read the manpage, and be careful.
cs: Tento nástroj může být nebezpečný. Přečtěte si manuálovou stránku a buďte opatrní.

en: invalid capability type
cs: špatný druh kvalifikace

en: cap %d: libcap-ng is broken
cs: kvalifikace %d: knihovna libcap-ng je rozbitá

en: getting process secure bits failed
cs: nepodařilo se získat bezpečností bity procesu

en: Securebits:
cs: Bezpečnostní bity:

en: [none]
cs: [žádné]

en: %s: too long
cs: %s: příliš dlouhé

en: Supplementary groups:
cs: Doplňkové skupiny:

en: [none]
cs: [nic]

en: failed to get parent death signal
cs: nezdařilo získat hodnotu signálu při úmrtí rodiče

en: Parent death signal:
cs: Signál při úmrtí rodiče:

en: uid: %u
cs: UID: %u

en: euid: %u
cs: EUID: %u

en: suid: %u
cs: SUID: %u

en: getresuid failed
cs: volání getresuid selhalo

en: getresgid failed
cs: volání getresgid selhalo

en: Effective capabilities:
cs: Efektivní kvalifikace:

en: Permitted capabilities:
cs: Povolené kvalifikace:

en: Inheritable capabilities:
cs: Děditelné kvalifikace:

en: Ambient capabilities:
cs: Okolní kvalifikace:

en: [unsupported]
cs: [nepodporováno]

en: Capability bounding set:
cs: Množina ohraničující kvalifikace:

en: SELinux label
cs: Značka SELinuxu

en: AppArmor profile
cs: Profil AppArmoru

en: Invalid supplementary group id
cs: Chybné číslo doplňkové skupiny

en: setresuid failed
cs: volání setresuid selhalo

en: setresgid failed
cs: volání setresgid selhalo

en: unsupported capability type
cs: nepodporovaný druh kvalifikace

en: bad capability string
cs: špatný řetězec s kvalifikacemi

en: unknown capability "%s"
cs: neznámá kvalifikace „%s

en: unrecognized securebit set -- refusing to adjust
cs: neznámá množina bezpečnostních bitů - změna odmítnuta

en: bad securebits string
cs: špatný řetězec s bezpečnostními bity

en: +all securebits is not allowed
cs: bezpečností bity „+all“ nejsou povoleny

en: adjusting keep_caps does not make sense
cs: změna keep_caps nedává smysl

en: unrecognized securebit
cs: nerozpoznaný bezpečnostní bit

en: SELinux is not running
cs: SELinux neběží

en: close failed: %s
cs: uzavření selhalo: %s

en: invalid filter
cs: neplatný filtr

en: Could not load seccomp filter
cs: Filtr seccomp nebylo možné zavést

en: duplicate --no-new-privs option
cs: násobný přepínač --no-new-privs

en: duplicate ruid
cs: násobné efektivní UID

en: failed to parse ruid
cs: reální UID se nezdařilo rozebrat

en: duplicate euid
cs: násobné efektivní UID

en: failed to parse euid
cs: efektivní UID se nepodařilo rozebrat

en: duplicate ruid or euid
cs: násobné reálné nebo efektivní UID

en: failed to parse reuid
cs: hodnotu reuid se nezdařilo rozebrat

en: duplicate rgid
cs: násobné reálné GID

en: failed to parse rgid
cs: reálné GID se nezdařilo rozebrat

en: duplicate egid
cs: násobné efektivní GID

en: failed to parse egid
cs: efektivní GID se nepodařilo rozebrat

en: duplicate rgid or egid
cs: násobné reálné nebo efektivní GID

en: failed to parse regid
cs: hodnotu regid se nezdařilo rozebrat

en: duplicate --clear-groups option
cs: násobný přepínač --clear-groups

en: duplicate --keep-groups option
cs: násobný přepínač --keep-groups

en: duplicate --init-groups option
cs: násobný přepínač --init-groups

en: duplicate --groups option
cs: násobný přepínač --groups

en: duplicate --keep-pdeathsig option
cs: násobný přepínač --keep-pdeathsig

en: duplicate --ptracer option
cs: násobný přepínač --ptracer

en: duplicate --inh-caps option
cs: násobný přepínač --inh-caps

en: duplicate --ambient-caps option
cs: násobný přepínač --ambient-caps

en: duplicate --bounding-set option
cs: násobný přepínače --bounding-set

en: duplicate --securebits option
cs: násobný přepínač --securebits

en: duplicate --selinux-label option
cs: násobný přepínač --selinux-label

en: duplicate --apparmor-profile option
cs: násobný přepínač --apparmor-profile

en: duplicate --seccomp-filter option
cs: násobný přepínač --seccomp-filter

en: --dump is incompatible with all other options
cs: přepínač --dump není slučitelný jakýmkoliv jiným přepínačem

en: --list-caps must be specified alone
cs: přepínač --list-caps musí být zadán samostatně

en: No program specified
cs: Nezadán žádný program

en: --[re]gid requires --keep-groups, --clear-groups, --init-groups, or --groups
cs: přepínač --[re]gid vyžaduje --keep-groups, --clear-groups, --init-groups nebo --groups

en: --init-groups requires --ruid or --reuid
cs: přepínač --init-groups vyžaduje --ruid nebo --reuid

en: uid %ld not found, --init-groups requires an user that can be found on the system
cs: UID %ld nenalezeno, --init-groups vyžaduje uživatele, kterého lze v systému najít

en: disallow granting new privileges failed
cs: zakázání přidělování nových oprávnění selhalo

en: keep process capabilities failed
cs: ponechání kvalifikací procesu selhalo

en: activate capabilities
cs: aktivovat kvalifikace

en: reactivate capabilities
cs: reaktivovat kvalifikace

en: initgroups failed
cs: funkce initgroups selhala

en: set process securebits failed
cs: nastavení bezpečnostních bitů procesu selhalo

en: apply bounding set
cs: aplikovat ohraničující množinu

en: apply capabilities
cs: aplikovat kvalifikace

en: set parent death signal failed
cs: nastavení signálu při úmrtí rodiče selhalo

en: set ptracer
cs: nastavení sledování procesu

en: execute a file
cs: vykoná soubor

en: open a file with write access
cs: otevře soubor pro zápis

en: open a file with read access
cs: otevře soubor pro čtení

en: open a directory or list its content
cs: otevře adresář nebo získá jeho obsah

en: remove an empty directory or rename one
cs: odstraní prázdný adresář nebo jej přejmenuje

en: unlink (or rename) a file
cs: sníží počet odkazu na soubor (nebo jej přejmenuje)

en: create (or rename or link) a character device
cs: vytvoří (nebo přejmenuje nebo vytvoří odkaz na) znakové zařízení

en: create (or rename) a directory
cs: vytvoří (nebo přejmenuje) adresář

en: create (or rename or link) a regular file
cs: vytvoří (nebo přejmenuje nebo vytvoří odkaz) na obyčejný soubor

en: create (or rename or link) a UNIX domain socket
cs: vytvoří (nebo přejmenuje nebo vytvoří odkaz na) unixový socket

en: create (or rename or link) a named pipe
cs: vytvoří (nebo přejmenuje nebo vytvoří odkaz na) pojmenovanou rouru

en: create (or rename or link) a block device
cs: vytvoří (nebo přejmenuje nebo vytvoří odkaz na) blokové zařízení

en: create (or rename or link) a symbolic link
cs: vytvoří (nebo přejmenuje nebo vytvoří odkaz na) symbolický odkaz

en: link or rename a file from or to a different directory
cs: vytvoří odkaz na nebo přejmenuje soubor z nebo na jiný adresář

en: truncate a file with truncate(2)
cs: zkrátí soubor pomocí truncate(2)

en: invoke ioctl(2) on an opened character or block device
cs: zavolá ioctl(2) na otevřeném znakovém nebo blokovém zařízení

en: could not parse landlock fs access: %s
cs: omezení přístupu Landlock k souborovému systému nebylo možné rozebrat: %s

en: invalid landlock rule: %s
cs: neplatné pravidlo Landlocku: %s

en: could not open file for landlock: %s
cs: soubor Landlocku nebylo možné otevřít: %s

en: landlock_create_ruleset failed
cs: volání landlock_create_ruleset selhalo

en: adding landlock rule failed
cs: přidání landlockového pravidla selhalo

en: disallow granting new privileges for landlock failed
cs: zakázání přidělování nových landlockových oprávnění selhalo

en: landlock_restrict_self failed
cs: volání landlock_restrict_self selhalo

en:  <access> is a landlock access; syntax is fs[:<right>, ...>]
cs:  <přístup> jsou přístupová práva Landlocku, syntaxe je fs[:<právo>, …>]

en:  <rule> is a landlock rule; syntax is <type>:<right>:<argument>
cs:  <pravidlo> je pravidlo Landlocku, syntaxe je <typ>:<právo>:<argument>

en:  available landlock rule types are:
cs:  dostupná pravidla Landlocku jsou:

note: TRANSLATORS: Keep *{path-beneath}* untranslated, it's a type name
en:   path-beneath - filesystem based rule; <argument> is a path
cs:   path-beneath – pravidlo založené na souborovém systému, <argument> je cesta

en:  available landlock filesystems rights are:
cs:  dostupná landlocková práva souborových systémů jsou:

en: no support for landlock
cs: Landlock není podporovaný

en: Run a program in a new session.
cs: Spustí program v nové relaci.

en:  -c, --ctty     set the controlling terminal to the current one
cs:  -c, --ctty     nastaví řídicí terminál na současný

en:  -f, --fork     always fork
cs:  -f, --fork     vždy vytvoří nový proces

en:  -w, --wait     wait program to exit, and use the same return
cs:  -w, --wait     počká na ukončení programu a vrátí jeho návratovou hodnotu

en: child %d did not exit normally
cs: potomek %d neskončil normálně

en: setsid failed
cs: volání setsid selhalo

en: failed to set the controlling terminal
cs: nepodařilo se nastavit řídicí terminál

en: swapoff %s
cs: vypíná se odkládání do %s

en: Not superuser.
cs: Nejste superuživatel.

en: %s: swapoff failed
cs: %s: swapoff selhal

en:  %s [options] [<spec>]
cs:  %s [přepínače] [<specifikace>]

en: Disable devices and files for paging and swapping.
cs: Vypne stránkování a odkládání do zařízení a souborů.

en:  -a, --all              disable all swaps from /proc/swaps
     -v, --verbose          verbose mode
cs:  -a, --all              vypne všechny odkládací oblasti uvedené v /proc/swaps
     -v, --verbose          upovídaný režim

en: 
    The <spec> parameter:
     -L <label>             LABEL of device to be used
     -U <uuid>              UUID of device to be used
     LABEL=<label>          LABEL of device to be used
     UUID=<uuid>            UUID of device to be used
     <device>               name of device to be used
     <file>                 name of file to be used
cs: 
    Parametr <specifikace>:
     -L JMENOVKA            vybere zařízení podle jmenovky
     -U UUID                vybere zařízení podle UUID
     LABEL=<jmenovka>       vybere zařízení podle jmenovky
     UUID=<UUID>            vybere zařízení podle UUID
     <zařízení>             vybere zařízení
     <soubor>               vybere soubor

en: device file or partition path
cs: soubor zařízení nebo cesta k oddílu

en: type of the device
cs: druh zařízení

en: size of the swap area
cs: velikost odkládací oblasti

en: bytes in use
cs: použito bajtů

en: swap priority
cs: priorita odkládací oblasti

en: swap uuid
cs: UUID odkládací oblasti

en: swap label
cs: jmenovka odkládací oblasti

note: TRANSLATORS: The tabs make each field a multiple of 8 characters. * Please keep the translation aligned with the original.
en: Filename				Type		Size		Used		Priority
cs: Název souboru				Druh		Velikost	Použito		Priorita

en: %s: reinitializing the swap.
cs: %s: odkládací oblast se znovu inicializuje.

en: %s: lseek failed
cs: %s: volání lseek selhalo

en: %s: write signature failed
cs: %s: zápis vzorce selhal

en: %s: insecure permissions %04o, %04o suggested.
cs: %s: přístupová práva %04o nejsou bezpečná, %04o by byla lepší.

en: %s: insecure file owner %d, 0 (root) suggested.
cs: %s: vlastník souboru %d není bezpečný, 0 (root) by byl lepší.

en: %s: skipping - it appears to have holes.
cs: %s: vynechávám – zdá se, že obsahuje díry.

en: %s: get size failed
cs: %s: nepodařilo se zjistit velikost

en: %s: read swap header failed
cs: %s: nepodařilo se načíst hlavičku odkládací oblasti

en: %s: found signature [pagesize=%d, signature=%s]
cs: %s: nalezen vzorec [velikost stránky %d, vzorec %s]

en: %s: pagesize=%d, swapsize=%llu, devsize=%llu
cs: %s: velikost_stránky=%d, velikost_úložiště=%llu, velikost_zařízení=%llu

en: %s: last_page 0x%08llx is larger than actual size of swapspace
cs: %s: last_page 0x%08llx je větší než současní velikost odkládacího prostoru

en: %s: swap format pagesize does not match.
cs: %s: formát odkládacího prostoru se neshoduje ve velikosti stránky.

en: %s: swap format pagesize does not match. (Use --fixpgsz to reinitialize it.)
cs: %s: formát odkládacího prostoru se neshoduje ve velikosti stránky. (Lze ji znovu inicializovat pomocí --fixpgsz.)

en: %s: software suspend data detected. Rewriting the swap signature.
cs: %s: nalezena data ze softwarového uspání. Přepisuje se vzorec odkládací oblasti.

en: swapon %s
cs: zapíná se odkládání do %s

en: %s: swapon failed
cs: %s: swapon selhal

en: %s: noauto option -- ignored
cs: %s: volba noauto – ignoruje se

en: %s: already active -- ignored
cs: %s: již aktivní – ignoruje se

en: %s: inaccessible -- ignored
cs: %s: nepřístupný – ignoruje se

en: Enable devices and files for paging and swapping.
cs: Umožní stránkování a odkládaní do zařízení a souborů.

en:  -a, --all                enable all swaps from /etc/fstab
cs:  -a, --all                zapne všechny odkládací oblasti uvedené v /etc/fstab

en:  -d, --discard[=<policy>] enable swap discards, if supported by device
cs:  -d, --discard[=<politika>]
                              zapne zahazování stránek, je-li podporováno zařízením

en:  -e, --ifexists           silently skip devices that do not exist
cs:  -e, --ifexists           v tichosti přeskočí neexistující zařízení

en:  -f, --fixpgsz            reinitialize the swap space if necessary
cs:  -f, --fixpgsz            znovu inicializuje odkládací oblast, je-li to nutné

en:  -o, --options <list>     comma-separated list of swap options
cs:  -o, --options <seznam>   čárkou oddělený seznam voleb pro odkládací oblast

en:  -p, --priority <prio>    specify the priority of the swap device
cs:  -p, --priority <priorita>
                              určuje prioritu odkládacího zařízení

en:  -s, --summary            display summary about used swap devices (DEPRECATED)
cs:  -s, --summary            zobrazí přehled použitých odkládacích zařízení
                              (ZASTARALÉ)

en:  -T, --fstab <path>       alternative file to /etc/fstab
cs:  -T, --fstab <cesta>      jiný soubor místo /etc/fstab

en:      --show[=<columns>]   display summary in definable table
cs:      --show[=<sloupce>]  zobrazí přehled v definovatelné tabulce

en:      --output-all         output all available columns
cs:      --output-all         vypíše všechny dostupné sloupce

en:      --annotate[=<when>]  annotate columns with a tooltip (always|never|auto)
cs:      --annotate[=<kdy>]   přidá ke sloupcům vysvětlivky (always [vždy] |
                              never [nikdy] | auto)

en:      --noheadings         don't print table heading (with --show)
cs:      --noheadings         nezobrazí záhlaví tabulky (při --show)

en:      --raw                use the raw output format (with --show)
cs:      --raw                neformátovaný výstup (při --show)

en:      --bytes              display swap size in bytes in --show output
cs:      --bytes              zobrazí velikosti v bajtech ve výstupu --show

en:  -v, --verbose            verbose mode
cs:  -v, --verbose            upovídaný režim

en: 
    The <spec> parameter:
     -L <label>             synonym for LABEL=<label>
     -U <uuid>              synonym for UUID=<uuid>
     LABEL=<label>          specifies device by swap area label
     UUID=<uuid>            specifies device by swap area UUID
     PARTLABEL=<label>      specifies device by partition label
     PARTUUID=<uuid>        specifies device by partition UUID
     <device>               name of device to be used
     <file>                 name of file to be used
cs: 
    Parametr <specifikace>:
     -L <jmenovka>          stejné jako LABEL=<jmenovka>
     -U <UUID>              stejné jako UUID=<UUID>
     LABEL=<jmenovka>       vybere zařízení podle jmenovky odkládací oblasti
     UUID=<UUID>            vybere zařízení podle UUID odkládací oblasti
     PARTLABEL=<jmenovka>   vybere zařízení podle jmenovky oddílu
     PARTUUID=<UUID>        vybere zařízení podle UUID oddílu
     <zařízení>             vybere zařízení
     <soubor>               vybere soubor

en: 
    Available discard policy types (for --discard):
     once    : only single-time area discards are issued
     pages   : freed pages are discarded before they are reused
    If no policy is selected, both discard types are enabled (default).
cs: 
    Dostupné politiky zahazování (pro přepínač --discard):
     once     pouze zahodí bloky celé odkládací oblasti při zapnutí (swapon).
     pages    zahazuje bloky uvolněných stránek před jejich opětovným použitím.
     Není-li vybrána žádná politika, oba typy zahazování budou zapnuty (výchozí).

en: failed to parse priority
cs: prioritu se nezdařilo rozebrat

en: unsupported discard policy: %s
cs: nepodporovaná politika zahazování: %s

en: cannot find the device for %s
cs: nelze nalézt zařízení pro %s

en: failed to open directory
cs: adresář se nepodařilo otevřít

en: stat failed
cs: volání stat selhalo

en: failed to read directory
cs: adresáře nelze přečíst

en: failed to unlink %s
cs: %s se nepodařilo smazat

en: failed to mount moving %s to %s
cs: přesun přípojného bodu %s do %s se nezdařil

en: forcing unmount of %s
cs: vynucuje se odpojení %s

en: failed to change directory to %s
cs: nepodařilo se přejít do adresáře %s

en: failed to mount moving %s to /
cs: přesun přípojného bodu %s do / se nezdařil

en: failed to change root
cs: změna kořenu se nezdařila

en: old root filesystem is not an initramfs
cs: starý kořenový souborový systém není initramfs

en:  %s [options] <newrootdir> <init> <args to init>
cs:  %s [přepínače] <nový_kořenový_adresář> <init> <argumentu_initu>

en: Switch to another filesystem as the root of the mount tree.
cs: Přepne kořen stromu připojení do jiného souborového systému.

en: failed. Sorry.
cs: neúspěch. Je nám líto.

en: cannot access %s
cs: k %s nelze přistoupit

en: Set various parameters for the line printer.
cs: Nastaví rozličné parametry řádkové tiskárny.

en:  -i, --irq <num>              specify parallel port irq
cs:  -i, --irq <číslo>            určuje IRQ paralelní portu

en:  -t, --time <ms>              driver wait time in milliseconds
cs:  -t, --time <ms>              čekání na ovladač v milisekundách

en:  -c, --chars <num>            number of output characters before sleep
cs:  -c, --chars <číslo>          počet výstupních znaků před usnutím

en:  -w, --wait <us>              strobe wait in micro seconds
cs:  -w, --wait <µs>              čekání na signál strobe v mikrosekundách

note: TRANSLATORS: do not translate <on|off> arguments. The argument reader does not recognize locale, unless `on' is exactly that very same string.
en:  -a, --abort <on|off>         abort on error
cs:  -a, --abort <on|off>         ukončí činnost při chybě (ano|ne)

en:  -o, --check-status <on|off>  check printer status before printing
cs:  -o, --check-status <on|off>  před výpisem zkontroluje stav tiskárny (ano|ne)

en:  -C, --careful <on|off>       extra checking to status check
cs:  -C, --careful <on|off>       doplňující kontroly stavu (ano|ne)

en:  -s, --status                 query printer status
cs:  -s, --status                 dotáže se na stav tiskárny

en:  -r, --reset                  reset the port
cs:  -r, --reset                  resetuje port

en:  -q, --print-irq <on|off>     display current irq setting
cs:  -q, --print-irq <on|off>     zobrazí současné nastavení IRQ

en: %s not an lp device
cs: %s není lp zařízením

en: LPGETSTATUS error
cs: chyba LPGETSTATUS

en: %s status is %d
cs: status %s je %d

en: , busy
cs: , zaneprázdněna

en: , ready
cs: , připravena

en: , out of paper
cs: , došel papír

en: , on-line
cs: , zapnuta

en: , error
cs: , chyba

en: ioctl failed
cs: volání ioctl selhalo

en: LPGETIRQ error
cs: chyba LPGETIRQ

en: %s using IRQ %d
cs: %s používá IRQ %d

en: %s using polling
cs: %s používá poll

en:  %1$s [-hV]
     %1$s -a [options]
     %1$s [options] <source> | <directory>
cs:  %1$s [-hV]
     %1$s -a [přepínače]
     %1$s [přepínače] <zdroj> | <adresář>

en: Unmount filesystems.
cs: Odpojí souborové systémy.

en:  -a, --all               unmount all filesystems
cs:  -a, --all               odpojí všechny souborové systémy

en:  -A, --all-targets       unmount all mountpoints for the given device in the
                               current namespace
cs:  -A, --all-targets       odpojí všechny body přípojení pro zadané zařízení
                             v aktuálním jmenném prostoru

en:  -d, --detach-loop       if mounted loop device, also free this loop device
cs:  -d, --detach-loop       je-li připojeno loop zařízení, rovněž jej uvolní

en:      --fake              dry run; skip the umount(2) syscall
cs:      --fake              zkušební režim, přeskočí systémové volání umount(2)

en:  -f, --force             force unmount (in case of an unreachable NFS system)
cs:  -f, --force             vynutí odpojení (pro případ nedostupného NFS)

en:  -i, --internal-only     don't call the umount.<type> helpers
cs:  -i, --internal-only     nevolá pomocné programy umount.<typ>

en:  -l, --lazy              detach the filesystem now, clean up things later
cs:  -l, --lazy              souborový systém odpojí teď, uklidí později

en:  -R, --recursive         recursively unmount a target with all its children
cs:  -R, --recursive         rekurzivně odpojí cíl včetně všech jeho potomků

en:  -r, --read-only         in case unmounting fails, try to remount read-only
cs:  -r, --read-only         selže-li odpojení, zkusí souborový systém přepojit
                             jen pro čtení

en:  -q, --quiet             suppress 'not mounted' error messages
cs:  -q, --quiet             potlačí chybovou hlášku „nepřipojeno“

en:  -N, --namespace <ns>    perform umount in another namespace
cs:  -N, --namespace <jp>    odpojí souborový systém v jiném jmenném prostoru

en: %s (%s) unmounted
cs: %s (%s) odpojen

en: %s unmounted
cs: %s odpojen

en: failed to set umount target
cs: nezdařilo se nastavit cíl odpojení

en: libmount table allocation failed
cs: alokace tabulky libmountu se nezdařila

en: libmount iterator allocation failed
cs: alokace iterátoru libmountu se nezdařila

en: failed to get child fs of %s
cs: nepodařilo se získat souborový systém potomka %s

en: %s: not found
cs: %s: nenalezeno

en: %s: failed to determine source (--all-targets is unsupported on systems with regular mtab file).
cs: %s: určení zdroje selhalo (--all-targets není podporováno na systémech s běžným souborem mtab).

en: unsupported --setgroups argument '%s'
cs: nepodporovaný argument --setgroups: „%s“

en: write failed %s
cs: zápis do %s selhal

en: unsupported propagation mode: %s
cs: nepodporovaný režim propagace: %s

en: cannot change root filesystem propagation
cs: propagaci kořenového souborového systému nelze změnit

en: mount %s on %s failed
cs: připojení %s do %s selhalo

en: failed to open /proc/self/timens_offsets
cs: nezdařilo se otevřít /proc/self/timens_offsets

en: failed to write to /proc/self/timens_offsets
cs: nezdařilo se zapsat do /proc/self/timens_offsets

en: eventfd failed
cs: volání eventfd selhalo

en: failed to read eventfd
cs: nepodařilo se přečíst z eventfd

en: failed to parse uid '%s'
cs: UID „%s“ se nezdařilo rozebrat

en: failed to parse gid '%s'
cs: GID „%s“ se nezdařilo rozebrat

en: invalid mapping '%s'
cs: neplatné mapování „%s“

en: could not open '%s'
cs: „%s“ nebylo možné otevřít

en: failed to parse subid map
cs: mapování subid se nezdařilo rozebrat

en: no line matching user "%s" in %s
cs: uživateli „%s“ v %s neodpovídá žádný řádek

en: %s too large for kernel 4k limit
cs: %s je příliš velký na 4k omezení jádra

en: failed to open %s
cs: %s se nepodařilo otevřít

en: failed to write %s
cs: %s se nepodařilo zapsat

en: cannot open %s/register
cs: %s/register nelze otevřít

en: write failed %s/register
cs: zápis do %s/register selhal

en: Run a program with some namespaces unshared from the parent.
cs: Spustí program s některými jmennými prostory oddělenými od rodiče.

en:  -m, --mount[=<file>]      unshare mounts namespace
cs:  -m, --mount[=<soubor>]    oddělí jmenný prostor přípojných bodů

en:  -u, --uts[=<file>]        unshare UTS namespace (hostname etc)
cs:  -u, --uts[=<soubor>]      oddělí jmenný prostoru UTS (název stroje atd.)

en:  -i, --ipc[=<file>]        unshare System V IPC namespace
cs:  -i, --ipc[=<soubor>]      oddělí jmenný prostor System V IPC

en:  -n, --net[=<file>]        unshare network namespace
cs:  -n, --net[=<soubor>]      oddělí jmenný prostoru sítí

en:  -p, --pid[=<file>]        unshare pid namespace
cs:  -p, --pid[=<soubor>]      oddělí jmenný prostoru čísel procesů

en:  -U, --user[=<file>]       unshare user namespace
cs:  -U, --user[=<soubor>]     oddělí jmenný prostor uživatelů

en:  -C, --cgroup[=<file>]     unshare cgroup namespace
cs:  -C, --cgroup[=<soubor>]   oddělí jmenný prostor kontrolních skupin

en:  -T, --time[=<file>]       unshare time namespace
cs:  -T, --time[=<soubor>]     oddělí jmenný prostoru času

en:  --mount-proc[=<dir>]      mount proc filesystem first (implies --mount)
cs:  --mount-proc[=<adresář>]  nejprve připojí souborový systém proc
                               (znamená --mount)

en:  --mount-binfmt[=<dir>]    mount binfmt filesystem first (implies --user and --mount)
cs:  --mount-binfmt[=<adresář>]
                               nejprve připojí souborový systém binfmt
                               (znamená --user a --mount)

en:  -l, --load-interp <file>  load binfmt definition in the namespace (implies --mount-binfmt)
cs:  -l, --load-interp <soubor>  zavede do jmenného prostoru definici binfmt
                                 (znamená --mount-binfmt)

en:  --propagation slave|shared|private|unchanged
                               modify mount propagation in mount namespace
cs:  --propagation slave|shared|private|unchanged
                               změní propagaci připojení ve jmenném prostoru
                               přípojných bodů („slave“ podřízená,
                               „shared“ sdílená, „private“ soukromá,
                               „unchanged“ nezměněná

en:  -R, --root <dir>          run the command with root directory set to <dir>
cs:  -R, --root <adresář>      spustí příkaz s kořenovým adresářem nastaveným na
                               <adresář>

en:  -w, --wd <dir>            change working directory to <dir>
cs:  -w, --wd <adresář>        změní pracovní adresář na <adresář>

en:  -S, --setuid <uid>        set uid in entered namespace
cs:  -S, --setuid <UID>        nastaví UID ve vstoupeném jmenném prostoru

en:  -G, --setgid <gid>        set gid in entered namespace
cs:  -G, --setgid <GID>        nastaví GID ve vstoupeném jmenném prostoru

en:  --map-user <uid>|<name>   map current user to uid (implies --user)
cs:  --map-user <UID>|<jméno>  namapuje současného uživatele na UID
                               (znamená --user)

en:  --map-group <gid>|<name>  map current group to gid (implies --user)
cs:  --map-group <GID>|<název>  namapuje současnou skupinu na GID
                                (znamená --user)

en:  -r, --map-root-user       map current user to root (implies --user)
cs:  -r, --map-root-user       namapuje současného uživatele na uživatele root
                               (znamená --user)

en:  -c, --map-current-user    map current user to itself (implies --user)
cs:  -c, --map-current-user    namapuje současného uživatele na sebe
                               (znamená --user)

en:  --map-auto                map users and groups automatically (implies --user)
cs:  --map-auto                namapuje uživatele a skupiny automaticky
                               (znamená --user)

en:  --map-subids              map the first block of user IDs owned by euid (implies --user)
cs:  --map-subids             namapuje první blok ID uživatelů vlastněných EUID
                              (znamená --user)

en:  --map-users <inneruid>:<outeruid>:<count>
                               map count users from outeruid to inneruid (implies --user)
cs:  --map-users <vnější_UID>:<vnitřní_UID>:<počet>
                               namapuje počet uživatelů z vnějšího_UID na
                               vnitřní_UID (znamená --user)

en:  --map-groups <innergid>:<outergid>:<count>
                               map count groups from outergid to innergid (implies --user)
cs:  --map-groups <vnější_GID>:<vnitřní_GID>:<počet>
                               namapuje počet skupin z vnějšího_GID na vnitřní_GID
                               (znamená --user)

en:  --owner <uid>:<gid>       set the user namespace owner (implies --user)
cs:  --owner <UID>:<GID>       nastaví vlastníka jmenného prostoru uživatelů
                               (znamená --user)

en:  -f, --fork                fork before launching <program>
cs:  -f, --fork                před spuštěním <programu> vytvoří potomka

en:  --kill-child[=<signame>]  when dying, kill the forked child (implies --fork)
                                 defaults to SIGKILL
cs:  --kill-child[=<název_signálu>]
                               při ukončení zabije potomky (zapne --fork);
                               výchozí je SIGKILL

en:  --forward-signals         forward SIGTERM and SIGINT to child (implies --fork)
cs:  --forward-signals         přepošle SIGINT a SIGINT potomkovi (znamená --fork)

en:  --setgroups allow|deny    control the setgroups syscall in user namespaces
cs:  --setgroups allow|deny    řídí volání setgroups ve jmenných prostorech
                               uživatele („allow“ povolí, „deny“ zakáže)

en:  --keep-caps               retain capabilities granted in user namespaces
cs:  --keep-caps               zachová kvalifikace získané ve jmenném prostoru
                               uživatelů

en:  --monotonic <offset>      set clock monotonic offset (seconds) in time namespaces
cs:  --monotonic <posun>       nastaví posun monotónních hodin (v sekundách) ve
                               jmenném prostoru času

en:  --boottime <offset>       set clock boottime offset (seconds) in time namespaces
cs:  --boottime <posun>        nastaví posun hodin zahrnujících spánek (v sekundách
                               ve jmenném prostoru času

en: failed to parse owner
cs: vlastníka se nezdařilo rozebrat

en: failed to parse monotonic offset
cs: nezdařilo se rozebrat monotónní posun

en: failed to parse boottime offset
cs: nezdařilo se rozebrat posun se spánkem

en: options --monotonic and --boottime require unsharing of a time namespace (-T)
cs: přepínače --monotonic a --boottime vyžadují oddělení jmenného prostoru času (-T)

en: unshare failed
cs: volání unshare selhalo

en: sigaction SIGTERM failed
cs: volaní sigaction pro SIGTERM selhalo

en: sigaction SIGINT failed
cs: volaní sigaction pro SIGINT selhalo

en: sigprocmask block failed
cs: blokování pomocí sigprocmask() selhalo

en: pidfd_open failed
cs: volání pidfd_open() selhalo

en: sigprocmask restore failed
cs: obnovení pomocí sigprocmask() selhalo

en: signal handler reset failed
cs: resetování obsluhy signálu selhalo

en: sigprocmask unblock failed
cs: odblokování pomocí sigprocmask() selhalo

en: child exit failed
cs: ukončení potomka selhalo

en: options --setgroups=allow and --map-group are mutually exclusive
cs: přepínače --setgroups=allow a --map-group se vzájemně vylučují

en: mount %s failed
cs: připojení %s se nezdařilo

en: cannot change root directory to '%s'
cs: kořenový adresáře nelze změnit na „%s“

en: cannot change %s filesystem propagation
cs: propagaci souborového systému %s nelze změnit

en: Card previously reset the CPU
cs: Karta naposledy resetovala CPU

en: External relay 1
cs: Vnější relé 1

en: External relay 2
cs: Vnější relé 2

en: Fan failed
cs: Selhal větrák

en: Keep alive ping reply
cs: Odpověď na keep-alive ping

en: Supports magic close char
cs: Podporuje magický znak uzavření

en: Reset due to CPU overheat
cs: Reset kvůli přehřátí CPU

en: Power over voltage
cs: Přepětí

en: Power bad/power fault
cs: Podpětí / výpadek napájení

en: Pretimeout (in seconds)
cs: Prvotní časový limit (v sekundách)

en: Set timeout (in seconds)
cs: Nastavení časového limitu (v sekundách)

en: Not trigger reboot
cs: Nezpůsobí reboot

en: flag name
cs: název příznaku

en: flag description
cs: popis příznaku

en: flag status
cs: stav příznaku

en: flag boot status
cs: stav příznaku startu systému

en: watchdog device name
cs: název hlídacího zařízení

en: unknown flag: %s
cs: neznámý příznak: %s

en: Show the status of the hardware watchdog.
cs: Ukáže stav hardwarového hlídacího zařízení.

en:  -f, --flags <list>     print selected flags only
     -F, --noflags          don't print information about flags
     -I, --noident          don't print watchdog identity information
     -n, --noheadings       don't print headings for flags table
     -O, --oneline          print all information on one line
     -o, --output <list>    output columns of the flags
     -p, --setpretimeout <sec> set watchdog pre-timeout
     -g, --setpregovernor <name> set pre-timeout governor
     -r, --raw              use raw output format for flags table
     -T, --notimeouts       don't print watchdog timeouts
     -s, --settimeout <sec> set watchdog timeout
     -x, --flags-only       print only flags table (same as -I -T)
cs:  -f, --flags <seznam>   vypíše pouze vybrané příznaky
     -F, --noflags          nevypisuje údaje o příznacích
     -I, --noident          nevypisuje identifikační údaje sledovacího zařízení
     -n, --noheadings       nevypisuje záhlaví tabulky příznaků
     -O, --oneline          vypíše všechny údaje na jeden řádek
     -o, --output <seznam>  vypíše sloupce příznaků
     -p, --setpretimeout <sekundy>
                            nastaví upozornění na časový limit sledovacího zařízení
     -g, --setpregovernor <název>
                            nastaví správce upozornění na časový limit
     -r, --raw              tabulku příznaků neformátuje
     -T, --notimeouts       nevypisuje časové limity hlídacího zařízení
     -s, --settimeout <sekundy>
                            nastaví časový limit hlídacího zařízení
     -x, --flags-only       vypíše jen tabulku příznaků (stejné jako -I -T)

en: The default device is %s.
cs: Výchozí zařízení je %s.

en: No default device is available.
cs: Žádné výchozí zařízení není dostupné.

en: %s: unknown flags 0x%x
cs: %s: neznámý příznak 0x%x

en: %s: watchdog already in use, terminating.
cs: %s: hlídací zařízení se již používá, končí se.

en: %s: failed to disarm watchdog
cs: %s: hlídací zařízení se nepodařilo vypnout

en: cannot set timeout for %s
cs: časový limit pro %s nelze nastavit

en: Timeout has been set to %d second.
     | Timeout has been set to %d seconds.
cs[0]: Časový limit je nastaven na %d sekundu.
cs[1]: Časový limit je nastaven na %d sekundy.
cs[2]: Časový limit je nastaven na %d sekund.

en: cannot set pretimeout for %s
cs: upozornění na časový limit pro %s nelze nastavit

en: Pre-timeout has been set to %d second.
     | Pre-timeout has been set to %d seconds.
cs[0]: Upozornění na časový limit je nastaveno na %d sekundu.
cs[1]: Upozornění na časový limit je nastaveno na %d sekundy.
cs[2]: Upozornění na časový limit je nastaveno na %d sekund.

en: cannot set pre-timeout governor
cs: správce upozornění na časový limit nelze nastavit

en: %s: failed to get information about watchdog
cs: %s: získání údajů o hlídacím zařízení selhalo

en: cannot read information about %s
cs: údaje o %s nelze přečíst

en: %-14s %2i second
     | %-14s %2i seconds
cs[0]: %-14s %2i sekunda
cs[1]: %-14s %2i sekundy
cs[2]: %-14s %2i sekund

en: Timeout:
cs: Časový limit:

en: Timeleft:
cs: Zbývá času:

en: Pre-timeout:
cs: Prvotní časový limit

en: Pre-timeout governor:
cs: Správce upozornění na časový limit:

en: Available pre-timeout governors:
cs: Dostupní správci na upozornění na časový limit:

en: Device:
cs: Zařízení:

en: Identity:
cs: Identita:

en: version
cs: verze

en: invalid pretimeout
cs: neplatné upozornění na časový limit

en: No default device is available.
cs: Žádné výchozí zařízení není dostupné.

en: zram device name
cs: název zařízení zram

en: limit on the uncompressed amount of data
cs: omezení na množství nekomprimovaných dat

en: uncompressed size of stored data
cs: nekomprimovaná velikost uložených dat

en: compressed size of stored data
cs: komprimovaná velikost uložených dat

en: the selected compression algorithm
cs: vybraný kompresní algoritmus

en: number of concurrent compress operations
cs: počet souběžných kompresních operací

en: empty pages with no allocated memory
cs: prázdné stránky bez alokované paměti

en: all memory including allocator fragmentation and metadata overhead
cs: veškerá paměť včetně fragmentace alokátoru a režie metadat

en: memory limit used to store compressed data
cs: omezení paměti použito na uložení komprimovaných dat

en: peak memory usage to store compressed data
cs: špičkové využití paměti při ukládání komprimovaných dat

en: number of objects migrated by compaction
cs: počet objektů přestěhovaných při slučování

en: compression ratio: DATA/TOTAL
cs: poměr komprese: DATA/CELKEM

en: Failed to parse mm_stat
cs: Nepodařilo se rozebrat mm_stat

en:  %1$s [options] <device>
     %1$s -r <device> [...]
     %1$s [options] -f | <device> -s <size>
cs:  %1$s [přepínače] <zařízení>
     %1$s -r <zařízení> […]
     %1$s [přepínače] -f | <zařízení> -s <velikost>

en: Set up and control zram devices.
cs: Nastaví a ovládá zram zařízení.

en:  -a, --algorithm <alg>     compression algorithm to use
cs:  -a, --algorithm <algoritmus>
                               použije vybraný kompresní algoritmus

en:  -b, --bytes               print sizes in bytes, not in human-readable form
cs:  -b, --bytes               velikosti vypisuje v bajtech namísto v podobě
                               vhodné pro člověka

en:  -f, --find                find a free device
cs:  -f, --find                najde volné zařízení

en:  -n, --noheadings          don't print headings
cs:  -n, --noheadings          nevypíše záhlaví

en:  -o, --output <list>       columns to use for status output
cs:  -o, --output <seznam>     určuje, které výstupní sloupce se použijí

en:      --output-all          output all columns
cs:      --output-all          vypíše všechny sloupce

en:  -p, --algorithm-params <parameter>...
                               parameters for the compression algorithm
cs:  -p, --algorithm-params <parametr>…
                               parametry pro kompresní algoritmus

en:  -r, --reset <device>...   reset the specified zram devices
cs:  -r, --reset <zařízení>…   resetuje zadaná zařízení zram

en:      --raw                 use raw status output format
cs:      --raw                 neformátovaný výstup stavu

en:  -s, --size <size>         device size
cs:  -s, --size <velikost>     velikost zařízení

en:  -t, --streams <number>    number of compression streams
cs:  -t, --streams <počet>     počet kompresních proudů

en:  <alg> is the name of an algorithm; supported are:
cs:  Názvy podporovaných <algoritmů> jsou:

en:    (List may be inaccurate, consult man page.)
cs:    (Seznam může být nepřesný. Vizte manuálovou stránku.)

en: failed to parse streams
cs: proudy se nepodařilo rozebrat

en: option --find is mutually exclusive with <device>
cs: přepínač --find a <zařízení> se vzájemně vylučují

en: only one <device> at a time is allowed
cs: současně lze zadat pouze jedno <zařízení>

en: options --algorithm, --algorithm-params, and --streams must be combined with --size
cs: přepínače --algorithm, --algorithm-params a --streams musí být použity se --size

en: %s: failed to reset
cs: %s: reset se nezdařil

en: no free zram device found
cs: nenalezeno žádné volné zram zařízení

en: %s: failed to wait for initialized
cs: %s: čekání na inicializaci selhalo

en: %s: failed to lock
cs: %s: uzamknutí se nepodařilo

en: %s: failed to set number of streams
cs: %s: nezdařilo se nastavit počet proudů

en: %s: failed to set algorithm
cs: %s: nezdařilo se nastavit algoritmus

en: %s: failed to set algorithm params
cs: %s: nezdařilo se nastavit parametry algoritmu

en: %s: failed to set disksize (%ju bytes)
cs: %s: nezdařilo se nastavit velikost disku (%'ju bajtů)

en: %s%s (automatic login)
cs: %s%s (automatické přihlášení)

en: %s: can't change root directory %s: %m
cs: %s: nelze změnit kořenový adresář %s: %m

en: %s: can't change working directory %s: %m
cs: %s: nelze změnit pracovního adresáře %s: %m

en: %s: can't change process priority: %m
cs: %s: nelze změnit prioritu procesu: %m

en: %s: can't exec %s: %m
cs: %s: %s nelze spustit: %m

en: failed to allocate memory: %m
cs: paměť nelze alokovat: %m

en: invalid delay argument
cs: neplatný argument zpoždění

en: invalid argument of --local-line
cs: neplatný argument přepínače --local-line

en: invalid nice argument
cs: neplatný argument přepínače --nice

en: could not get terminal name: %d
cs: nebylo možné získat název terminálu: %d

en: bad speed: %s
cs: chybná rychlost %s

en: too many alternate speeds
cs: příliš mnoho alternativních rychlostí

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
cs: /dev/%s nelze otevřít jako standardní vstup: %m

en: /dev/%s: not a character device
cs: /dev/%s není znakovým zařízením

en: /dev/%s: not a tty
cs: /dev/%s: není TTY

en: /dev/%s: cannot get controlling tty: %m
cs: /dev/%s: nelze získat řídicí TTY: %m

en: /dev/%s: vhangup() failed: %m
cs: /dev/%s: volání vhangup() selhalo: %m

en: %s: not open for read/write
cs: %s: není otevřeno pro čtení/zápis

en: /dev/%s: cannot set process group: %m
cs: /dev/%s: nelze nastavit skupinu procesu: %m

en: %s: dup problem: %m
cs: %s: volání dup selhalo: %m

en: %s: failed to get terminal attributes: %m
cs: %s: nelze zjistit vlastnosti terminálu: %m

en: setting terminal attributes failed: %m
cs: vlastnosti terminálu nelze nastavit: %m

en: cannot open os-release file
cs: soubor os-release nelze otevřít

en: failed to create reload file: %s: %m
cs: vytvoření souboru pro opětovné zavedení selhalo: %s: %m

en: failed to get terminal attributes: %m
cs: nelze zjistit vlastnosti terminálu: %m

en: [press ENTER to login]
cs: [pro přihlášení stiskněte ENTER]

en: Num Lock off
cs: Num Lock vypnut

en: Num Lock on
cs: Num Lock zapnut

en: Caps Lock on
cs: Caps Lock zapnut

en: Scroll Lock on
cs: Scroll Lock zapnut

en: Hint: %s
cs: Nápověda: %s

en: %s: read: %m
cs: %s: přečteno: %m

en: %s: input overrun
cs: %s: přetečení vstupu

en: %s: invalid character conversion for login name
cs: %s: chyba při převodu znaku v přihlašovacím jméně

en: %s: invalid character 0x%x in login name
cs: %s: neplatný znak 0x%x v přihlašovacím jméně

en: %s: failed to set terminal attributes: %m
cs: %s: vlastnosti terminálu nelze nastavit: %m

en:  %1$s [options] <line> [<baud_rate>,...] [<termtype>]
     %1$s [options] <baud_rate>,... <line> [<termtype>]
cs:  %1$s [přepínače] <linka> [<baud_rate>,…] [<druh_terminálu>]
     %1$s [přepínače] <baud_rate>,… <linka> [<druh_terminálu>]

en: Open a terminal and set its mode.
cs: Otevře terminál a nastaví jeho režim.

en:  -8, --8bits                assume 8-bit tty
cs:  -8, --8bits                předpokládá 8bitové TTY

en:  -a, --autologin <user>     login the specified user automatically
cs:  -a, --autologin <uživatel> automaticky přihlásí zadaného uživatele

en:  -c, --noreset              do not reset control mode
cs:  -c, --noreset              neresetuje řídicí režim

en:  -E, --remote               use -r <hostname> for login(1)
cs:  -E, --remote               programu login(1) předá -r <název_stroje>

en:  -f, --issue-file <list>    display issue files or directories
cs:  -f, --issue-file <soubor>  zobrazí soubor nebo adresáře s vydáním

en:      --show-issue           display issue file and exit
cs:      --show-issue           zobrazí soubor s vydáním a skončí

en:  -h, --flow-control         enable hardware flow control
cs:  -h, --flow-control         povolí hardwarové řízení toku

en:  -H, --host <hostname>      specify login host
cs:  -H, --host <název_stroje>  určí název stroje při přihlášení

en:  -i, --noissue              do not display issue file
cs:  -i, --noissue              nezobrazí soubor s vydáním

en:  -I, --init-string <string> set init string
cs:  -I, --init-string <řetězec>
                                nastaví inicializační řetězec

en:  -J, --noclear              do not clear the screen before prompt
cs:  -J, --noclear              před výzvou nesmaže obrazovku

en:  -l, --login-program <file> specify login program
cs:  -l, --login-program <soubor>
                                určí program login

en:  -L, --local-line[=<mode>]  control the local line flag
cs:  -L, --local-line[=<režim>] řídí příznak místní linky

en:  -m, --extract-baud         extract baud rate during connect
cs:  -m, --extract-baud         získá baud rate z připojující se fáze

en:  -n, --skip-login           do not prompt for login
cs:  -n, --skip-login           neptá se na přihlašovací jméno

en:  -N, --nonewline            do not print a newline before issue
cs:  -N, --nonewline            neodřádkuje před výpisem vydání

en:  -o, --login-options <opts> options that are passed to login
cs:  -o, --login-options <argumenty>
                                argumenty, které budou předány programu login

en:  -p, --login-pause          wait for any key before the login
cs:  -p, --login-pause          před výzvou k přihlášení počká na stisk klávesy

en:  -r, --chroot <dir>         change root to the directory
cs:  -r, --chroot <adresář>     změní kořenový adresář na zadaný

en:  -R, --hangup               do virtually hangup on the tty
cs:  -R, --hangup               provede virtuální zavěšení linky na TTY

en:  -s, --keep-baud            try to keep baud rate after break
cs:  -s, --keep-baud            pokusí se udržet baud rate i po znaku break

en:  -t, --timeout <number>     login process timeout
cs:  -t, --timeout <číslo>      časový limit pro přihlášení

en:  -U, --detect-case          detect uppercase terminal
cs:  -U, --detect-case          rozpozná terminál podporující jen velká písmena

en:  -w, --wait-cr              wait carriage-return
cs:  -w, --wait-cr              čeká na carriage-return

en:      --nohints              do not print hints
cs:      --nohints              nezobrazí upozornění

en:      --nohostname           no hostname at all will be shown
cs:      --nohostname           nezobrazí název stroje

en:      --long-hostname        show full qualified hostname
cs:      --long-hostname        zobrazí plně kvalifikované jméno stroje

en:      --erase-chars <string> additional backspace chars
cs:      --erase-chars <řetězec>
                                další znaky fungující jako backspace

en:      --kill-chars <string>  additional kill chars
cs:      --kill-chars <řetězec> další znaky, které mažou celý řádek

en:      --chdir <directory>    chdir before the login
cs:      --chdir <adresář>      před spuštěním loginu změní pracovní adresář

en:      --delay <number>       sleep seconds before prompt
cs:      --delay <počet>        před výzvou počká počet sekund

en:      --nice <number>        run login with this priority
cs:      --nice <číslo>         spustí login s touto prioritou

en:      --reload               reload prompts on running agetty instances
cs:      --reload               běžící instance agetty znovu načtou výzvy

en:      --list-speeds          display supported baud rates
cs:      --list-speeds          vypíše podporované rychlosti baud rate

en: %d user | %d users
cs[0]: %d uživatel
cs[1]: %d uživatelé
cs[2]: %d uživatelů

en: checkname failed: %m
cs: kontrola jména neuspěla: %m

en: cannot touch file %s
cs: souboru %s nelze změnit časové razítko

en: --reload is unsupported on your system
cs: přepínač --reload není na vašem systému podporován

en: failed to open credentials directory
cs: adresář s oprávněními se nepodařilo otevřít

en:  %s [options] [y | n]
cs:  %s [přepínače] [y | n]

en: Control write access of other users to your terminal.
cs: Řídí přístup pro zápis do vašeho terminálu ostatním uživatelům.

en:  -v, --verbose  explain what is being done
cs:  -v, --verbose  vysvětlí, co se děje

en: no tty
cs: žádné TTY

en: ttyname() failed, attempting to go around using: %s
cs: funkce ttyname() selhala, místo toho se zkusí: %s

en: is y
cs: Příjem zpráv je zapnut

en: is n
cs: Příjem zpráv je vypnut

en: change %s mode failed
cs: změnit režim %s se nepodařilo

en: write access to your terminal is allowed
cs: přístup pro zápis do vašeho terminálu je povolen

en: write access to your terminal is denied
cs: přístup pro zápis do vašeho terminálu je zakázán

en:  %s [options] [<file>] [-- <command> [<argument>...]]
cs:  %s [přepínače] [<soubor>] [-- <příkaz> [<argument>…]]

en: Make a typescript of a terminal session.
cs: Zaznamená, co se dělo v relaci s terminálem.

en:  -I, --log-in <file>           log stdin to file
cs:  -I, --log-in <soubor>         zaznamená obsah standardního vstupu do souboru

en:  -O, --log-out <file>          log stdout to file (default)
cs:  -O, --log-out <soubor>        zaznamená obsah standardního výstupu do souboru
                                   (výchozí)

en:  -B, --log-io <file>           log stdin and stdout to file
cs:  -B, --log-io <soubor>         zaznamená obsah standardního vstupu a výstupu
                                   do souboru

en:  -T, --log-timing <file>       log timing information to file
cs:  -T, --log-timing <soubor>     zaznamená časové údaje do souboru

en:  -t[<file>], --timing[=<file>] deprecated alias to -T (default file is stderr)
cs:  -t[<soubor>], --timing[=<soubor>]
                                   zastaralý alias pro -T (výchozí soubor je
                                   standardní chybový výstup)

en:  -m, --logging-format <name>   force to 'classic' or 'advanced' format
cs:  -m, --logging-format <název>  vynutí „classic“ (klasický) nebo „advanced“
                                   (pokročilý) formát

en:  -a, --append                  append to the log file
cs:  -a, --append                  připojí k souboru s protokolem

en:  -c, --command <command>       run <command> rather than an interactive shell
                                     (alternative to '-- <command> [<argument...>]')
cs:  -c, --command <příkaz>        spustí <příkaz> místo interaktivního shellu
                                   (stejné jako „-- <příkaz> [<argument>…]“)

en:  -e, --return                  return exit code of the child process
cs:  -e, --return                  vrátí návratový kód procesu potomka

en:  -f, --flush                   run flush after each write
cs:  -f, --flush                   vyprázdní buffery po každém zápisu

en:      --force                   use output file even when it is a link
cs:      --force                   použije výstupní soubor i když se jedná o odkaz

en:  -E, --echo <when>             echo input in session (auto, always or never)
cs:  -E, --echo <kdy>              opisuje výstup relace (auto, always [vždy],
                                   never [nikdy])

en:  -o, --output-limit <size>     terminate if output files exceed size
cs:  -o, --output-limit <velikost>
                                   skončí, když výstupní soubor překročí velikost

en:  -q, --quiet                   be quiet
cs:  -q, --quiet                   je potichu

en: 
    Script done on %s [<%s>]
cs: 
    Script ukončen v %s [<%s>]

en: 
    Script done on %s [COMMAND_EXIT_CODE="%d"]
cs: 
    Script ukončen v %s [NÁVRATOVÝ_KÓD_PŘÍKAZU=„%d“]

en: Script started on %s [
cs: Script spuštěn v %s [

en: %*s<not executed on terminal>
cs: %*s<nespuštěn na terminálu>

en: Script terminated, max output files size %<PRIu64> exceeded.
cs: Skript ukončen, překročena maximální velikost výstupního souboru %<PRIu64>.

en: max output size exceeded
cs: maximální velikost výstupu překročena

en: output file `%s' is a link
    Use --force if you really want to use it.
    Program not started.
cs: výstupní soubor „%s“ je odkaz.
    Pokud jej opravdu chcete použít, tak použije --force.
    Program nebyl spuštěn.

en: unsupported echo mode: '%s'
cs: nepodporovaný režim opisování: „%s“

en: failed to parse output limit size
cs: nezdařilo se rozebrat omezení velikosti výstupu

en: unsupported logging format: '%s'
cs: nepodporovaný formát protokolování: „%s“

en: failed to concatenate arguments
cs: argumenty se nepodařilo zřetězit

en: log multiple streams is mutually exclusive with 'classic' format
cs: zaznamenávání více proudů se vylučuje s formátem „classic“

en: Script started
cs: Script spuštěn

en: , output log file is '%s'
cs: , protokol s výstupem je „%s“

en: , input log file is '%s'
cs: , protokol se vstupem je „%s“

en: , timing file is '%s'
cs: , protokol s časy je „%s“

en: Script done.
cs: Script ukončen.

en:  %s [options] <timingfile> <typescript>
cs: %s [přepínače] <časový_soubor> <záznam_textu>

en: Execute terminal typescript.
cs: Předvede záznam textu z terminálu.

en:  -t, --timing <file>     script timing log file
cs:  -t, --timing <soubor>   soubor s časováním scriptu

en:  -T, --log-timing <file> alias to -t
cs:  -T, --log-timing <soubor>
                             stejné jako -t

en:  -I, --log-in <file>     script stdin log file
cs:  -I, --log-in <soubor>   soubor scriptu se záznamem standardního vstupu

en:  -B, --log-io <file>     script stdin and stdout log file
cs:  -B, --log-io <soubor>   soubor scriptu se záznamem standardní vstupu a
                             výstupu

en:  -c, --command <command> run command rather than interactive shell
cs:  -c, --command <příkaz>  spustí příkaz namísto interaktivního shellu

en:  -d, --divisor <num>     speed up or slow down execution with time divisor
cs:  -d, --divisor <číslo>   zrychlí nebo zpomalí vykonávání podle dělitele času

en:  -E, --echo <when>       echo input in session (auto, always or never)
cs:  -E, --echo <kdy>        opisuje výstup relace (auto, always [vždy],
                             never [nikdy])

en:  -m, --maxdelay <num>    wait at most this many seconds between updates
cs:  -m, --maxdelay <počet>  počká nejvíce tolik sekund mezi aktualizacemi

en: failed to parse maximal delay argument
cs: argument s maximálním zpozdění se nepodařilo rozebrat

en: timing file not specified
cs: nezadán žádný soubor s časováním

en: stdin typescript file not specified
cs: nezadán žádný vstupní soubor se záznamem textu

en: >>> scriptlive: Starting your typescript execution by %s.
cs: >>> scriptlive: Začíná prezentace vašeho záznamu textu %s.

en: failed to allocate PTY handler
cs: alokace deskriptoru pseudoterminálu selhala

en: 
    >>> scriptlive: done.
cs: 
    >>> scriptlive: hotovo.

en:  %s [options] <timingfile> [<typescript> [<divisor>]]
cs: %s [přepínače] <časový_soubor> [<záznam_textu> [<dělitel>]]

en: Play back terminal typescripts, using timing information.
cs: Přehraje záznam dění na terminálu pomocí údajů o časování.

en:  -O, --log-out <file>    script stdout log file (default)
cs:  -O, --log-out <soubor>  soubor ze záznamem standardního výstupu scriptu
                             (výchozí)

en:  -s, --typescript <file> deprecated alias to -O
cs:  -s, --typescript <soubor>
                             zastaralý alias pro -O

en:      --summary           display overview about recorded session and exit
cs:      --summary           zobrazí údaje o zaznamenané relaci a skončí

en:  -x, --stream <name>     stream type (out, in, signal or info)
cs:  -x, --stream <název>    druh proudu (out [výstup], in [vstup],
                             signal [signál], info)

en:  -c, --cr-mode <type>    CR char mode (auto, never, always)
cs:  -c, --cr-mode <druh>    režim znaku CR (auto, never [nikdy], always [vždy])

en: Key bindings:
cs: Přiřazené klávesy:

en:  space        toggles between pause and play
cs:  mezerník      přepíná mezi pauzou a přehráváním

en:  up-arrow     increases playback speed with ten percent
cs:  šipka nahoru  zrychlí přehrávání o desetinu

en:  down-arrow   decreases playback speed with ten percent
cs:  šipka dolů    zpomalí přehrávání o desetinu

en: unexpected fcntl failure
cs: nečekané selhání volání fcntl

en: unexpected tcgetattr failure
cs: nečekané selhání funkce tcgetattr

en: unsupported mode name: '%s'
cs: nepodporovaný název režimu: „%s“

en: unsupported stream name: '%s'
cs: nepodporovaný název proudu: %s

en: data log file not specified
cs: nezadán žádný soubor se záznamem dat

en: %s: log file error
cs: %s: chyba v souboru se záznamem

en: %s: line %d: timing file error
cs: %s: řádek %d: chyba v souboru s časováním

en: argument error: bright color %s is not supported
cs: chyba argumentu: světlá barva %s není podporována

en: too many tabs
cs: příliš mnoho tabulátorů

en: Set the attributes of a terminal.
cs: Nastaví vlastnosti terminálu.

en:  --term <terminal_name>        override TERM environment variable
cs:  --term <název terminálu>      přebije proměnnou prostředí TERM

en:  --reset                       reset terminal to power-on state
cs:  --reset                       resetuje terminál do výchozího stavu

en:  --resize                      reset terminal rows and columns
cs:  --resize                      resetuje řádky a sloupce terminálu

en:  --initialize                  display init string, and use default settings
cs:  --initialize                  zobrazí inicializační řetězec a použije výchozí
                                   nastavení

en:  --default                     use default terminal settings
cs:  --default                     použije výchozí nastavení terminálu

en:  --store                       save current terminal settings as default
cs:  --store                       uloží současné nastavení terminálu jako výchozí

en:  --cursor on|off               display cursor
cs:  --cursor on|off               zapne (on) / vypne (off) zobrazení kurzoru

en:  --repeat on|off               keyboard repeat
cs:  --repeat on|off               opakování klávesnice

en:  --appcursorkeys on|off        cursor key application mode
cs:  --appcursorkeys on|off        režim aplikace kurzorových kláves

en:  --linewrap on|off             continue on a new line when a line is full
cs:  --linewrap on|off             pokračuje na dalším řádku, když řádek je plný

en:  --inversescreen on|off        swap colors for the whole screen
cs:  --inversescreen on|off        prohodí barvy na celé obrazovce

en:  --msg on|off                  send kernel messages to console
cs:  --msg on|off                  hlášení jádra odesílá na konzolu

en:  --msglevel <0-8>              kernel console log level
cs:  --msglevel <0–8>              úroveň protokolu jaderné konzole

en:  --foreground default|<color>  set foreground color
cs:  --foreground default|<barva>  nastaví barvu popředí („default“ je výchozí)

en:  --background default|<color>  set background color
cs:  --background default|<barva>  nastaví barvu pozadí

en:  --ulcolor [bright] <color>    set underlined text color
cs:  --ulcolor [jas] <barva>       nastaví barvu podtrženého textu

en:  --hbcolor [bright] <color>    set half-bright text color
cs:  --hbcolor [bright] <barva>    nastaví polojasnou barvu textu

en:         <color>: black blue cyan green grey magenta red white yellow
cs:         <barva>: black (černá), blue (modrá), cyan (azurová), green (zelená),
                     grey (šedivá), magenta (purpurová), red (červená),
                     white (bílá), yellow (žlutá)

en:  --bold on|off                 bold
cs:  --bold on|off                 tučnost

en:  --half-bright on|off          dim
cs:  --half-bright on|off          temnost

en:  --blink on|off                blink
cs:  --blink on|off                blikání

en:  --underline on|off            underline
cs:  --underline on|off            podtržení

en:  --reverse  on|off             swap foreground and background colors
cs:  --reverse on|off              prohodí barvy popředí a pozadí

en:  --clear[=<all|rest>]          clear screen and set cursor position
cs:  --clear[=<all|rest>]          smaže obrazovku a nastaví polohu kurzoru:
                                   all (vše), rest (zbytek)

en:  --tabs[=<number>...]          set these tab stop positions, or show them
cs:  --tabs[=<číslo>…]             nastaví tyto tabulátorové zarážky nebo je zobrazí

en:  --clrtabs[=<number>...]       clear these tab stop positions, or all
cs:  --clrtabs[=<číslo>…]          odstraní tyto nebo všechny tabulátorové zarážky

en:  --regtabs[=1-160]             set a regular tab stop interval
cs:  --regtabs[=1–160]             nastaví pravidelný rozestup tabulátorových
                                   zarážek

en:  --blank[=0-60|force|poke]     set time of inactivity before screen blanks
cs:  --blank[=0–60|force|poke]     nastaví dobu nečinnosti nutnou pro potemnění
                                   obrazovky

en:  --dump[=<number>]             write vcsa<number> console dump to file
cs:  --dump[=<číslo>]              zapíše obsah konzoly vcsa<číslo> do souboru

en:  --append <number>             append vcsa<number> console dump to file
cs:  --append [<číslo>]            připojí obsah konzoly vcsa<číslo> do souboru

en:  --file <filename>             name of the dump file
cs:  --file <soubor>               název výstupního souboru

en:  --powersave on|vsync|hsync|powerdown|off
                                   set vesa powersaving features
cs:  --powersave on|vsync|hsync|powerdown|off
                                   nastaví šetření energií VESA
                                   (on [zapnout], vsync [svislá synchronizace],
                                   hsync [vodorovná synchronizace],
                                   powerdown [vypnout napájení], off [vypnout])

en:  --powerdown[=<0-60>]          set vesa powerdown interval in minutes
cs:  --powerdown[=<0–60>]          nastaví interval v minutách pro VESA režim
                                   powerdown

en:  --blength[=<0-2000>]          duration of the bell in milliseconds
cs:  --blength[=<0–2000>]          délka zvonku v milisekundách

en:  --bfreq[=<number>]            bell frequency in Hertz
cs:  --bfreq[=<číslo>]             frekvence zvonku v hertzích

en: duplicate use of an option
cs: vícekrát použitý přepínač

en: cannot force blank
cs: režim blank nelze vynutit

en: cannot force unblank
cs: režim unblank nelze vynutit

en: cannot get blank status
cs: stav režimu blank nelze zjistit

en: cannot open dump file %s for output
cs: soubor s obsahem obrazovky %s nelze otevřít pro zápis

en: terminal %s does not support %s
cs: terminál %s nepodporuje %s

en: fcntl failed
cs: volání fcntl selhalo

en: select failed
cs: volání select selhalo

en: stdin does not refer to a terminal
cs: standardní vstup neodkazuje na terminál

en: invalid cursor position: %s
cs: neplatná poloha kurzoru: %s

en: reset failed
cs: reset selhal

en: cannot (un)set powersave mode
cs: šetřicí režim nelze vypnout/zapnout

en: klogctl error
cs: chyba klogctl

en: $TERM is not defined.
cs: Proměnná TERM není nastavena.

en: terminfo database cannot be found
cs: databázi terminfo nelze najít

en: %s: unknown terminal type
cs: %s: neznámý druh terminálu

en: terminal is hardcopy
cs: terminál je čistě výstupní (hardcopy)

en: internal error: too many iov's
cs: vnitřní chyba: příliš mnoho vektorů I/O

en: excessively long line arg
cs: příliš dlouhý řádek s argumenty

en: open failed
cs: otevření selhalo

en: cannot fork
cs: volání fork selhalo

en: fcntl failed: %s
cs: volání fcntl selhalo: %s

en: %s: BAD ERROR, message is far too long
cs: %s: OŠKLIVÁ CHYBA, zpráva je opravdu moc dlouhá

en:  %s [options] [<file> | <message>]
cs:  %s [přepínače] [<soubor> | <zpráva>]

en: Write a message to all users.
cs: Napíše zprávu všem uživatelům.

en:  -g, --group <group>     only send message to group
cs:  -g, --group <skupina>   pošle zprávu pouze skupině

en:  -n, --nobanner          do not print banner, works only for root
cs:  -n, --nobanner          nevypíše titulek, funguje jen pro superuživatele

en:  -t, --timeout <timeout> write timeout in seconds
cs:  -t, --timeout <limit>   časové omezení na zápis v sekundách

en: invalid group argument
cs: neplatný argument skupiny

en: %s: unknown gid
cs: %s: neznámý GID

en: getgrouplist found more groups than sysconf allows
cs: funkce getgrouplist nalezla více skupin než dovoluje sysconf

en: --nobanner is available only for root
cs: --nobanner je dostupný jen superuživateli

en: invalid timeout: %s
cs: chybný časový limit: %s

en: error getting sessions: %s
cs: chyba při získávání relace: %s

en: get user name failed: %s
cs: jméno uživatele se nepodařilo získat: %s

en: failed to allocate lines list
cs: seznam řádků se nepodařilo alokovat

en: cannot get passwd uid
cs: pro UID nelze získat záznam z databáze uživatelů

en: Broadcast message from %s@%s (%s) (%s):
cs: Všeobecná zpráva od %s@%s (%s) (%s):

en: will not read %s - use stdin.
cs: nebude se číst z %s – použijte standardní vstup.

en:  %s [options] <user> [<ttyname>]
cs:  %s [přepínače] <uživatel> [<název_TTY>]

en: Send a message to another user.
cs: Pošle zprávu jinému uživateli.

en: effective gid does not match group of %s
cs: efektivní GID neodpovídá skupině %s

en: %s is not logged in
cs: uživatel %s není přihlášen

en: can't find your tty's name
cs: název vašeho TTY nelze zjistit

en: %s has messages disabled
cs: uživatel %s má vypnut příjem zpráv

en: %s is logged in more than once; writing to %s
cs: uživatel %s je přihlášen vícekrát; zapíše se na %s

en: Message from %s@%s (as %s) on %s at %02d:%02d ...
cs: Zpráva od %s@%s (jako %s) na %s v %02d.%02d…

en: Message from %s@%s on %s at %02d:%02d ...
cs: Zpráva od %s@%s na %s v %02d.%02d…

en: carefulputc failed
cs: funkce carefulputc selhala

en: you have write permission turned off
cs: máte vypnut příjem zpráv

en: %s is not logged in on %s
cs: uživatel %s není na %s přihlášen

en: %s has messages disabled on %s
cs: uživatel %s má na %s vypnut příjem zpráv

en: error: cannot allocate bit mask
cs: chyba: bitovou masku nelze alokovat

en: error: invalid bit mask: %s
cs: chyba: neplatná bitová maska: %s

en: error: invalid bit list: %s
cs: chyba: neplatný seznam bitů: %s

en:  %s [options] [<mask_or_list>...]
cs:  %s [přepínače] [<maska_nebo_seznam>…]

en: Convert bit masks from/to various formats.
cs: Převede bitovou masku z/do rozličných formátů.

en:  <mask_or_list>      bits specified as a hex mask (e.g. 0xeec2)
                           or as a comma-separated list of bit IDs
cs:  <maska_nebo_seznam> bity zadané jako šestnáctková maska (např. 0xeec2)
                         nebo jako čárkou oddělený seznam identifikátorů bitu

en:  If not specified, arguments will be read from stdin.
cs:  Není-li určeno, argumenty se budou číst ze standardního vstupu.

en:  -w <num>, --width <num>
                         maximum width of bit masks (default 8192)
cs:  -w <číslo>, --width <číslo>
                         maximální šířka bitové masky (výchozí je 8192)

en: 
    Output modes:
cs: 
    Režimy výstupu:

en:  -m, --mask          display bits as a hex mask value (default)
cs:  -m, --mask          zobrazí bity jako hodnotu masky v šestnáctkové
                         soustavě (výchozí)

en:  -g, --grouped-mask  display bits as a hex mask value in 32bit
                           comma separated groups
cs:  -g, --grouped-mask  zobrazí bity jako hodnotu masky v šestnáctkové soustavě
                         v čárkou oddělených skupinách po 32 bitech

en:  -b, --binary        display bits as a binary mask value
cs:  -b, --binary        zobrazí bity jako hodnotu masky v binární soustavě

en:  -l, --list          display bits as a compressed list of bit IDs
cs:  -l, --list          zobrazí bit jako komprimovaný seznam identifikátorů bitů

en: invalid --width
cs: neplatná hodnota --width

en: cannot allocate memory
cs: paměť nelze alokovat

en: Filter out reverse line feeds from standard input.
cs: Odstraní znaky pro zpětný posun ze standardního vstupu.

en: 
    Options:
     -b, --no-backspaces    do not output backspaces
     -f, --fine             permit forward half line feeds
     -p, --pass             pass unknown control sequences
     -h, --tabs             convert spaces to tabs
     -x, --spaces           convert tabs to spaces
     -l, --lines NUM        buffer at least NUM lines
cs: 
    Přepínače:
     -b, --no-backspaces    nevypisuje znaky backspaces
     -f, --fine             povolí dopředné půlřádkové posuny
     -p, --pass             propustí neznámé řídicí znaky
     -h, --tabs             mezery převede na tabulátory
     -x, --spaces           tabulátory převede na mezery
     -l, --lines POČET      bufferuje alespoň POČET řádků

en: warning: can't back up %s.
cs: pozor: %s nelze zazálohovat.

en: past first line
cs: jsem za prvním řádkem

en: -- line already flushed
cs: -- řádek již není v bufru

en: bad -l argument
cs: chybný argument přepínače -l

en:  %s [options] [<file>...]
cs:  %s [přepínače] [<soubor…>]

en: Filter nroff output for CRT previewing.
cs: Filtruje výstup nroffu pro náhled na CRT.

en:  -,  --no-underlining    suppress all underlining
cs:  -, --no-underlining     potlačí podtrhávání

en:  -2, --half-lines        print all half-lines
cs:  -2, --half-lines        vypíše všechny půlřádky

en: 
    Usage:
     %s [startcol [endcol]]
cs: 
    Použití:
     %s [počáteční_sloupec [koncový_sloupec]]

en: Filter out the specified columns from standard input.
cs: Odstraní zadané sloupce ze standardního vstupu.

en: invalid first argument
cs: neplatný první argument

en: invalid second argument
cs: neplatný druhý argument

en: failed to parse column
cs: nezdařilo rozebrat sloupec

en: undefined column name '%s'
cs: název sloupce „%s“ není definován

en: failed to parse --table-order list
cs: nezdařilo se rozebrat seznam --table-order

en: failed to parse --table-hide list
cs: nezdařilo se rozebrat seznam --table-hide

en: failed to parse --table-right list
cs: nezdařilo se rozebrat seznam --table-right

en: failed to parse --table-trunc list
cs: nezdařilo se rozebrat seznam --table-trunc

en: failed to parse --table-noextreme list
cs: nezdařilo se rozebrat seznam --table-noextreme

en: failed to parse --table-wrap list
cs: nezdařilo se rozebrat seznam --table-wrap

en: failed to allocate column name
cs: alokace názvu sloupce selhala

en: failed to allocate input line
cs: vstupní řádek se nepodařilo alokovat

en: line %zu: for JSON the name of the column %zu is required
cs: řádek %zu: JSON vyžaduje název sloupce %zu

en: failed to allocate output data
cs: výstupní data se nepodařilo alokovat

en: Columnate lists.
cs: Vysází seznamy do sloupců.

en:  -t, --table                      create a table
cs:  -t, --table                      vytvoří tabulku

en:  -n, --table-name <name>          table name for JSON output
cs:  -n, --table-name <název>         název tabulky pro výstup v JSONu

en:  -O, --table-order <columns>      specify order of output columns
cs:  -O, --table-order <sloupec>      určuje pořadí výstupních sloupců

en:      --table-colorscheme <name>   specify color scheme name
cs:      --table-colorscheme <název>  určuje název barvového schématu

en:  -C, --table-column <properties>  define column
cs:  -C, --table-column <vlastnosti>  definuje sloupec

en:  -N, --table-columns <names>      comma separated columns names
cs:  -N, --table-columns <názvy>      čárkou oddělený seznam názvů sloupců

en:  -l, --table-columns-limit <num>  maximal number of input columns
cs:  -l, --table-columns-limit <počet>
                                      maximální počet vstupních sloupců

en:  -E, --table-noextreme <columns>  don't count long text in these columns
                                        to the column's width
cs:  -E, --table-noextreme <sloupce>  nepočítá dlouhý text v těchto sloupcích
                                      do šířky sloupců

en:  -d, --table-noheadings           don't print header
cs:  -d, --table-noheadings           nevypíše záhlaví

en:  -m, --table-maxout               fill all available space
cs:  -m, --table-maxout               vyplní všechno volné místo

en:  -e, --table-header-repeat        repeat header for each page
cs:  -e, --table-header-repeat        zopakuje záhlaví na každé stránce

en:  -K, --table-header-as-columns    use the first row as table header
cs:  -K, --table-header-as-columns    použije první řádek jako záhlaví tabulky

en:  -H, --table-hide <columns>       don't print the columns
cs:  -H, --table-hide <sloupce>       nevypisuje zadané sloupce

en:  -R, --table-right <columns>      right align text in these columns
cs:  -R, --table-right <sloupce>      v těchto sloupcích zarovná text doprava

en:  -T, --table-truncate <columns>   truncate text in the columns when necessary
cs:  -T, --table-truncate <sloupce>   v těchto sloupcích zkrátí text, bude-li třeba

en:  -W, --table-wrap <columns>       wrap text in the columns when necessary
cs:  -W, --table-wrap <sloupce>       v těchto sloupcích zalomí text, bude-li třeba

en:      --wrap-separator <string>    wrap at this separator (requires --table-wrap)
cs:      --wrap-separator <řetězec>   na tomto oddělovači zalomí text
                                      (vyžaduje --table-wrap)

en:  -L, --keep-empty-lines           don't ignore empty lines
cs:  -L, --keep-empty-lines           neignoruje prázdné řádky

en:  -J, --json                       use JSON output format for table
cs:  -J, --json                       formátuje výstup tabulek do JSONu

en:  -r, --tree <column>              column to use tree-like output for the table
cs:  -r, --tree <sloupec>             sloupec, kde se použije výstup tabulky do
                                      stromu

en:  -i, --tree-id <column>           line ID to specify child-parent relation
cs:  -i, --tree-id <sloupec>          identifikátor řádku, který určuje vztah
                                      potomek-rodič

en:  -p, --tree-parent <column>       parent to specify child-parent relation
cs:  -p, --tree-parent <sloupec>      rodič, který určuje vztah potomek-rodič

en:  -c, --output-width <width>       width of output in number of characters
cs:  -c, --output-width <šířka>       šířka výstupu v počtu znaků

en:  -o, --output-separator <string>  columns separator for table output
                                        (default is two spaces)
cs:  -o, --output-separator <řetězec>
                                      oddělovač sloupců ve výstupní tabulce
                                      (výchozí jsou dvě mezery)

en:  -s, --input-separator, --separator <string>
                                        possible table delimiters
cs:  -s, --input-separator, --separator <řetězec>
                                        možné oddělovače tabulky

en:  -x, --fillrows                   fill rows before columns
cs:  -x, --fillrows                   před sloupci vyplní řádky

en:  -S, --use-spaces <number>        minimal whitespaces between columns (no tabs)
cs:  -S, --use-spaces <počet>         minimální počet mezer mezi sloupci (žádné
                                      tabelátory)

en:      --color[=<when>]             colorize output (%s, %s or %s)
cs:      --color[=<kdy>]              obarví výstup (%s, %s nebo %s)

en: invalid columns argument
cs: neplatný argument sloupců

en: invalid columns limit argument
cs: neplatný argument u omezení počtu sloupců

en: columns limit must be greater than zero
cs: omezení na počet sloupců musí být větší než nula

en: failed to parse column names
cs: nezdařilo rozebrat názvy sloupců

en: invalid spaces argument
cs: neplatný argument s počtem sloupců

en: failed to parse input separator
cs: rozbor oddělovače vstupu selhal

en: options --tree-id and --tree-parent are required for tree formatting
cs: pro výstup do stromu jsou třeba přepínače --tree-id a --tree-parent

en: option --table required for all --table-*
cs: všechny přepínače --table-* vyžadují přepínač --table

en: option --table-columns or --table-column required for --json
cs: přepínač --table-columns nebo --table-column je vyžadován přepínačem --json

en:  %s [options] <file>...
cs:  %s [přepínače] <soubor…>

en: Display file contents in hexadecimal, decimal, octal, or ascii.
cs: Zobrazí obsah souboru v šestnáctkové, desítkové, osmičkové nebo ASCII podobě.

en:  -b, --one-byte-octal      one-byte octal display
cs:  -b, --one-byte-octal      výpis po bajtech osmičkově

en:  -X, --one-byte-hex        one-byte hexadecimal display
cs:  -X, --one-byte-hex       výpis po jednom bajtu šestnáctkově

en:  -c, --one-byte-char       one-byte character display
cs:  -c, --one-byte-char       výpis po bajtech jako znaky

en:  -C, --canonical           canonical hex+ASCII display
cs:  -C, --canonical           normovaný výpis šestnáctkově a v ASCII

en:  -d, --two-bytes-decimal   two-byte decimal display
cs:  -d, --two-bytes-decimal   výpis po dvou bajtech desítkově

en:  -o, --two-bytes-octal     two-byte octal display
cs:  -o, --two-bytes-octal     výpis po dvou bajtech osmičkově

en:  -x, --two-bytes-hex       two-byte hexadecimal display
cs:  -x, --two-bytes-hex       výpis po dvou bajtech šestnáctkově

en:  -L, --color[=<mode>]      interpret color formatting specifiers
cs:  -L, --color[=<režim>]     interpretuje formátovací sekvence barev

en:  -e, --format <format>     format string to be used for displaying data
cs:  -e, --format <formát>     formátovací řetězec použitý při výpisu dat

en:  -f, --format-file <file>  file that contains format strings
cs:  -f, --format-file <soubor>
                               soubor obsahující formátovací řetězce

en:  -n, --length <length>     interpret only length bytes of input
cs:  -n, --length <délka>      interpretuje pouze délku bajtů ze vstupu

en:  -s, --skip <offset>       skip offset bytes from the beginning
cs:  -s, --skip <pozice>       přeskočí zadaný počet bajtů na začátku vstupu

en:  -v, --no-squeezing        output identical lines
cs:  -v, --no-squeezing        ve výpisu nevynechá shodné řádky

en: <length> and <offset>
cs: <délka> a <pozice>

en: all input file arguments failed
cs: všechny argumenty vstupního souboru selhaly

en: bad byte count for conversion character %s
cs: chybný počet bajtů pro konverzní znak %s

en: %%s requires a precision or a byte count
cs: %%s vyžaduje uvedení přesnosti či počtu bajtů

en: bad format {%s}
cs: chybný formát {%s}

en: bad conversion character %%%s
cs: chybný znak v konverzi %%%s

en: byte count with multiple conversion characters
cs: počet bajtů s více než jedním konverzním znakem

en: Read one line.
cs: Načte jeden řádek.

en: Display the contents of a file in a terminal.
cs: Zobrazí obsah souboru na terminál.

en:  -d, --silent          display help instead of ringing bell
cs:  -d, --silent          zobrazí nápovědu místo zazvonění

en:  -f, --logical         count logical rather than screen lines
cs:  -f, --logical         počítá logické řádky namísto řádků obrazovky

en:  -l, --no-pause        suppress pause after form feed
cs:  -l, --no-pause        potlačí zastavení po odřádkování formuláře

en:  -c, --print-over      do not scroll, display text and clean line ends
cs:  -c, --print-over      neroluje, zobrazí text a vyčistí konce řádků

en:  -p, --clean-print     do not scroll, clean screen and display text
cs:  -p, --clean-print     neroluje, smaže obrazovku a zobrazí text

en:  -e, --exit-on-eof     exit on end-of-file
cs:  -e, --exit-on-eof     skončit na konci souboru

en:  -s, --squeeze         squeeze multiple blank lines into one
cs:  -s, --squeeze         srazí následující prázdné řádky do jediného

en:  -u, --plain           suppress underlining and bold
cs:  -u, --plain           potlačí podtrhávání a tučné písmo

en:  -n, --lines <number>  the number of lines per screenful
cs:  -n, --lines <číslo>   počet řádku na obsah obrazovky

en:  -<number>             same as --lines
cs:  -<počet>              stejné jako --lines

en:  +<number>             display file beginning from line number
cs:  +<číslo>              zobrazí soubor počínaje číslem řádku

en:  +/<pattern>           display file beginning from pattern match
cs:  +/<vzorek>              zobrazí soubor počínaje shodou se vzorkem

en: MORE environment variable
cs: Proměnné prostředí MORE

en: magic failed
cs: hádání typu souboru selhalo

en: 
    ******** %s: Not a text file ********
cs: 
    ***** %s není textovým souborem *****

en: 
    *** %s: directory ***
cs: 
    *** %s je adresář ***

en: --More--
cs: --Pokračování--

en: (Next file: %s)
cs: (Další soubor: %s)

en: (END)
cs: (KONEC)

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
cs: [Stiskněte mezerník pro pokračování, 'q' pro ukončení.]

en: 
    ...Skipping
cs: 
    …Vynechávám

en: ...Skipping to file
cs: …Přecházím na soubor

en: ...Skipping back to file
cs: …Vracím se na soubor

en: Line too long
cs: Řádek je příliš dlouhý

en: No previous command to substitute for
cs: Neexistuje žádný příkaz, jenž by bylo možno nahradit

en: [Use q or Q to quit]
cs: [Stiskněte q či Q pro ukončení]

en: exec failed
cs: volání exec selhalo

en: can't fork
cs: volání fork selhalo

en: ...skipping
cs: …vynechávám

en: 
    Pattern not found
cs: 
    Vzorek nebyl nalezen

en: Pattern not found
cs: Vzorek nebyl nalezen

en: Most commands optionally preceded by integer argument k.  Defaults in brackets.
    Star (*) indicates argument becomes new default.
cs: Většině příkazů může jako argument předcházet celé číslo k. Výchozí hodnoty
    jsou v hranatých závorkách. Hvězdička (*) znamená, že hodnota argumentu se
    stane výchozí.

en: <space>                 Display next k lines of text [current screen size]
    z                       Display next k lines of text [current screen size]*
    <return>                Display next k lines of text [1]*
    d or ctrl-D             Scroll k lines [current scroll size, initially 11]*
    q or Q or <interrupt>   Exit from more
    s                       Skip forward k lines of text [1]
    f                       Skip forward k screenfuls of text [1]
    b or ctrl-B             Skip backwards k screenfuls of text [1]
    '                       Go to place where previous search started
    =                       Display current line number
    /<regular expression>   Search for kth occurrence of regular expression [1]
    n                       Search for kth occurrence of last r.e [1]
    !<cmd> or :!<cmd>       Execute <cmd> in a subshell
    v                       Start up '%s' at current line
    ctrl-L                  Redraw screen
    :n                      Go to kth next file [1]
    :p                      Go to kth previous file [1]
    :f                      Display current file name and line number
    .                       Repeat previous command
cs: <mezerník>              Zobrazí dalších k řádků textu. [aktuální velikost
                            obrazovky]
    z                       Zobrazí dalších k řádků textu. [aktuální velikost
                            obrazovky]*
    <return>                Zobrazí dalších k řádků textu. [1]*
    d či ctrl-D             Posun o k řádků [aktuální velikost posunu, po spuštění
                            11]*
    q či Q či <interrupt>   Ukončení programu
    s                       Posun vpřed o k řádků [1]
    f                       Posun vpřed o k stran [1]
    b či ctrl-B             Posun vzad o k stran [1]
    '                       Přeskočí na místo, kde bylo zahájeno předchozí hledání
    =                       Zobrazí číslo aktuálního řádku
    /<regulární výraz>      Hledá k. výskyt regulárního výrazu [1]
    n                       Hledá k. výrazu posledního regulárního výrazu [1]
    !<příkaz> či :!<příkaz> Spustí <příkaz> v podshellu
    v                       Spustí „%s“ na aktuálním řádku
    ctrl-L                  Překreslí obrazovku
    :n                      Přeskočí na k. následující soubor [1]
    :p                      Přeskočí na k. předcházející soubor [1]
    :f                      Vypíše jméno aktuálního souboru a číslo aktuálního řádku
    .                       Zopakuje předcházející příkaz

en: ...back %d page | ...back %d pages
cs[0]: …zpět o %d stranu
cs[1]: …zpět o %d strany
cs[2]: …zpět o %d stran

en: ...skipping %d line | ...skipping %d lines
cs[0]: …přeskakuje se %d řádek
cs[1]: …přeskakují se %d řádky
cs[2]: …přeskakuje se %d řádků

en: 
    ***Back***
cs: 
    ***Zpět***

en: "%s" line %d
cs: „%s“ řádek %d

en: [Not a file] line %d
cs: [Nejedná se o soubor] řádek %d

en: No previous regular expression
cs: Žádný předchozí regulární výraz

en: Command not available in secure mode
cs: Příkaz není v bezpečném režimu dostupný

en: [Press 'h' for instructions.]
cs: [Stiskněte „h“ pro nápovědu.]

en: -------------------------------------------------------
      h                       this screen
      q or Q                  quit program
      <newline>               next page
      f                       skip a page forward
      d or ^D                 next halfpage
      l                       next line
      $                       last page
      /regex/                 search forward for regex
      ?regex? or ^regex^      search backward for regex
      . or ^L                 redraw screen
      w or z                  set page size and go to next page
      s filename              save current file to filename
      !command                shell escape
      p                       go to previous file
      n                       go to next file
    
    Many commands accept preceding numbers, for example:
    +1<newline> (next page); -1<newline> (previous page); 1<newline> (first page).
    
    See pg(1) for more information.
    -------------------------------------------------------
cs: -------------------------------------------------------
      h                       tato obrazovka
      q nebo Q                ukončit program
      <nový řádek>            další stránka
      f                       posunout se o stránku vpřed
      d nebo ^D               další půlstránka
      l                       další řádek
      $                       poslední stránka
      /regvýr/                hledat regulárním výrazem směrem dopředu
      ?regvýr? nebo ^regvýr^  hledat regulárním výrazem směrem dozadu
      . nebo ^L               překreslit obrazovku
      w nebo z                nastavit velikost stránky a přejít na další stránku
      s název_souboru         uložit současný soubor pod jménem
      !příkaz                 utéct do shellu
      p                       přejít na předchozí soubor
      n                       přejít na další soubor
    
    Mnoho příkazů přijímá předcházející čísla, na příklad: +1<nový řádek> (další
    stránka); -1<nový řádek> (předchozí stránka); 1<nový řádek> (první stránka).
    
    Podrobnosti se lze dozvědět z pg(1).
    -------------------------------------------------------

en:  %s [options] [+line] [+/pattern/] [files]
cs:  %s [přepínače] [+řádek] [+/vzor/] [soubor]

en: Browse pagewise through text files.
cs: Prochází textový souboru po stránkách.

en:  -number      lines per page
cs:  -number      řádků na stránku

en:  -c           clear screen before displaying
cs:  -c           před zobrazením smazat obrazovku

en:  -e           do not pause at end of a file
cs:  -e           nezastavit se na konci souboru

en:  -f           do not split long lines
cs:  -f           nedělit dlouhé řádky

en:  -n           terminate command with new line
cs:  -n           ukončit příkaz novým řádkem

en:  -p <prompt>  specify prompt
cs:  -p <výzva>   definuje výzvu

en:  -r           disallow shell escape
cs:  -r           zakáže útěk do shellu

en:  -s           print messages to stdout
cs:  -s           zprávy vypisuje na standardní výstup

en:  +number      start at the given line
cs:  +číslo       začne na zadaném řádku

en:  +/pattern/   start at the line containing pattern
cs:  +/vzor/      začne na řádku obsahujícím vzor

en: option requires an argument -- %s
cs: přepínač vyžaduje argument – %s

en: illegal option -- %s
cs: neplatný přepínač – %s

en: ...skipping forward
cs: …skok vpřed

en: ...skipping backward
cs: …skok vzad

en: No next file
cs: Žádný následující soubor

en: No previous file
cs: Žádný předchozí soubor

en: Read error from %s file
cs: Chyba čtení ze souboru %s

en: Unexpected EOF in %s file
cs: Neočekávaná značka konce souboru v %s

en: Unknown error in %s file
cs: Neznámá chyba v souboru %s

en: Cannot create temporary file
cs: Nelze vytvořit dočasný soubor

en: RE error:
cs: Chyba regulárního výrazu:

en: (EOF)
cs: (KONEC SOUBORU)

en: No remembered search string
cs: Žádný zapamatovaný řetězec pro vyhledání

en: cannot open
cs: nelze otevřít

en: saved
cs: uloženo

en: : !command not allowed in rflag mode.
cs: : !příkaz není dovolen v režimu rflag.

en: fork() failed, try again later
cs: fork() selhal, zkuste to později

en: (Next file:
cs: (Další soubor:

en: %s %s Copyright (c) 2000-2001 Gunnar Ritter. All rights reserved.
cs: %s %s Copyright © 2000–2001 Gunnar Ritter. Všechna práva vyhrazena.

en: failed to parse number of lines per page
cs: nezdařilo se rozebrat počet řádků na stránku

en:  %s [options] [<file> ...]
cs:  %s [přepínače] [<soubor…>]

en: Reverse lines characterwise.
cs: Obrátí pořadí znaků na řádcích.

en:  -0, --zero     use the NUL byte as line separator
cs:  -0, --zero     jako oddělovač řádků použije nulový bajt

en: Do underlining.
cs: Podtrhává.

en:  -t, -T, --terminal TERMINAL  override the TERM environment variable
cs:  -t, -T, --terminal TERMINÁL  přebije proměnnou prostředí TERM

en:  -i, --indicated              underlining is indicated via a separate line
cs:  -i, --indicated              podtržení je vyznačeno samostatným řádkem

en: unknown escape sequence in input: %o, %o
cs: neznámá posloupnost řídicích znaků na vstupu: %o, %o

en: trouble reading terminfo
cs: chyba při čtení terminfo databáze

en: terminal `%s' is not known, defaulting to `dumb'
cs: terminál „%s“ není znám, použije se „dump“
