vdr-femon 2.4.0 - en to et translation catalogue (75 entries)

en: DVB Signal Information Monitor (OSD)
et: DVB Signaalmonitor (OSD)

en: Signal Information
et: Signaaliinfo

en: Femon not available
et: Femon ei ole kättesaadav

en: Transponder Information
et: Transponderi info

en: Bitrate
et: Bitikiirus

en: Stream Information
et: Vooinfo

en: Video Stream
et: Videovoog

en: Codec
et: Koodek

en: Aspect Ratio
et: Külgsuhe

en: Frame Rate
et: Kaadrisagedus

en: Video Format
et: Videoformaat

en: Resolution
et: Resolutsioon

en: Audio Stream
et: Audiovoog

en: Channel Mode
et: Kanalimoodus

en: Sampling Frequency
et: Sämplimissagedus

en: AC-3 Stream
et: AC-3 voog

en: Bit Stream Mode
et: Bitivoo tüüp

en: Audio Coding Mode
et: Audiokodeering

en: Center Mix Level
et: Keskmise kanali tase

en: Surround Mix Level
et: Surround kanali tase

en: Dolby Surround Mode
et: Dolby Surround'i tüüp

en: Low Frequency Effects
et: LFE kanal

en: Dialogue Normalization
et: Dialoogi normalisatsioon

en: basic
et: standard

en: stream
et: voog

en: Hide main menu entry
et: Peita valik peamenüüs

en: Define whether the main menu entry is hidden.
et: Valiku peamenüüs peitmise määritlemine.

en: Default display mode
et: Vaikemoodus

en: Define the default display mode at startup.
et: Käivitamisel vaikemooduse määritlemine.

en: Define the used OSD skin.
et: Kasutatava ekraanikesta määritlemine.

en: Define the used OSD theme.
et: Kasutatava teema määritlemine.

en: Position
et: Positsioon

en: Define the position of OSD.
et: Ekraaniinfo positsiooni määritlemine.

en: Downscale OSD size [%]
et: Ekraanimenüü vähendamine [%]

en: Define the downscale ratio for OSD size.
et: Ekraanimenüü suuruse vähendamise määritlemine

en: Red limit [%]
et: Punase limiit [%]

en: Define a limit for red bar, which is used to indicate a bad signal.
et: Seaded punasele limiidile. Iseloomustab kehva signaali.

en: Green limit [%]
et: Rohelise limiit [%]

en: Define a limit for green bar, which is used to indicate a good signal.
et: Seaded rohelisele limiidile. Iseloomustab head signaali.

en: OSD update interval [0.1s]
et: Uuendusintervall [0,1s]

en: Define an interval for OSD updates. The smaller interval generates higher CPU load.
et: Ekraaniinfo uuendamise intervalli määritlemine. Väiksem intervall- suurem CPU koormus.

en: Analyze stream
et: Voo analüüs

en: Define whether the DVB stream is analyzed and bitrates calculated.
et: DVB voo bitikiiruse rehkendamise määritlemine.

en: Calculation interval [0.1s]
et: Arvutamise intervall [0,1s]

en: Define an interval for calculation. The bigger interval generates more stable values.
et: Arvutamise intervalli määritlemine. Suurem intervall annab stabiilsemaid tulemusi.

en: Use SVDRP service
et: SVDRP teenus

en: Define whether the SVDRP service is used in client/server setups.
et: SVDRP teenuse klient/server seadete määritlemine.

en: SVDRP service port
et: SVDRP port

en: Define the port number of SVDRP service.
et: SVDRP teenuse pordi määritlemine.

en: SVDRP service IP
et: SVDRP IP

en: Define the IP address of SVDRP service.
et: SVDRP teenuse IP aadressi määritlemine.

en: Help
et: Abi

en: Fixed
et: Fikseeritud

en: Analog
et: Analoog

en: MPEG-1 Layer I
et: MPEG-1 Layet I

en: joint Stereo
et: joint stereo

en: dual
et: duaalne

en: interlaced
et: ülerealaotus

en: progressive
et: progressiivne

en: reserved
et: reserv.

en: extended
et: laiendatud

en: unknown
et: tundmatu

en: component
et: komponentne

en: Complete Main (CM)
et: Täiskomplekt (CM)

en: Music and Effects (ME)
et: Muusika ja efektid (ME)

en: Visually Impaired (VI)
et: Vaegnägemine (VE)

en: Hearing Impaired (HI)
et: Vaegkuulmine (HI)

en: Dialogue (D)
et: Dialoog (D)

en: Commentary (C)
et: Kommentaar (C)

en: Emergency (E)
et: Hädateade (E)

en: Voice Over (VO)
et: Pealerääkimine (VO)

en: Ch1
et: Kan.1

en: Ch2
et: Kan.2

en: not indicated
et: märkimata

en: free
et: vaba
