vdr-femon 2.4.0 - en to fi translation catalogue (98 entries)

en: DVB Signal Information Monitor (OSD)
fi: Signaalimittari (OSD)

en: Signal Information
fi: Signaalimittari

en: Femon not available
fi: Signaalimittari ei ole käytettävissä

en: Video
fi: Kuva

en: Audio
fi: Ääni

en: Transponder Information
fi: Transponderin tiedot

en: Apid
fi: Ääni-PID

en: Dpid
fi: Dolby-PID

en: Spid
fi: Tekstitys-PID

en: Nid
fi: Verkko-ID

en: Tid
fi: TS-ID

en: Rid
fi: Radio-ID

en: Coderate
fi: Suojaustaso

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Bitrate
fi: Bittinopeus

en: Stream Information
fi: Lähetteen tiedot

en: Video Stream
fi: Kuvaraita

en: Codec
fi: Koodekki

en: Aspect Ratio
fi: Kuvasuhde

en: Frame Rate
fi: Ruudunpäivitystaajuus

en: Video Format
fi: Kuvaformaatti

en: Resolution
fi: Resoluutio

en: Audio Stream
fi: Ääniraita

en: Channel Mode
fi: Kanavatila

en: Sampling Frequency
fi: Näytteenottotaajuus

en: AC-3 Stream
fi: AC-3-ääniraita

en: Bit Stream Mode
fi: Lähetteen tyyppi

en: Audio Coding Mode
fi: Äänikoodaus

en: Center Mix Level
fi: Keskikanavan taso

en: Surround Mix Level
fi: Tehostekanavien taso

en: Dolby Surround Mode
fi: Dolby Surround -tehoste

en: Low Frequency Effects
fi: LFE-kanava

en: Dialogue Normalization
fi: Dialogin normalisointi

en: basic
fi: perus

en: transponder
fi: transponderi

en: stream
fi: lähete

en: Classic
fi: Klassinen

en: Hide main menu entry
fi: Piilota valinta päävalikosta

en: Define whether the main menu entry is hidden.
fi: Määrittele, näytetäänkö laajennoksen valinta päävalikossa.

en: Default display mode
fi: Oletusnäyttötila

en: Define the default display mode at startup.
fi: Määrittele käytettävä näyttötila käynnistettäessä.

en: Define the used OSD skin.
fi: Määrittele käytettävä ulkoasu näytölle.

en: Define the used OSD theme.
fi: Määrittele käytettävä väriteema näytölle.

en: Position
fi: Sijainti

en: Define the position of OSD.
fi: Määrittele näytön sijainti.

en: Downscale OSD size [%]
fi: Pienennä näytön kokoa [%]

en: Define the downscale ratio for OSD size.
fi: Määrittele näytön pienennyssuhde.

en: Red limit [%]
fi: Punaisen taso [%]

en: Define a limit for red bar, which is used to indicate a bad signal.
fi: Määrittele taso punaiselle palkille, jota käytetään huonon signaalin ilmaisimena.

en: Green limit [%]
fi: Vihreän taso [%]

en: Define a limit for green bar, which is used to indicate a good signal.
fi: Määrittele taso vihreälle palkille, jota käytetään hyvän signaalin ilmaisimena.

en: OSD update interval [0.1s]
fi: Näytön päivitysväli [0.1s]

en: Define an interval for OSD updates. The smaller interval generates higher CPU load.
fi: Määrittele näytönvirkistystaajuus. Mitä pienempi arvo, sitä suurempi CPU-kuorma.

en: Analyze stream
fi: Lähetteen analysointi

en: Define whether the DVB stream is analyzed and bitrates calculated.
fi: Määrittele, analysoidaanko DVB-lähetettä ja lasketaanko bittinopeuksia.

en: Calculation interval [0.1s]
fi: Laskennan päivitysväli [0.1s]

en: Define an interval for calculation. The bigger interval generates more stable values.
fi: Määrittele laskentaikkunan koko. Mitä suurempi laskentaikkuna, sitä todenmukaisemmat lopputulokset.

en: Use SVDRP service
fi: Käytä SVDRP-palvelua

en: Define whether the SVDRP service is used in client/server setups.
fi: Määrittele käytetäänkö SVDRP-palvelua asiakas/palvelin-kokoonpanoissa.

en: SVDRP service port
fi: SVDRP-palvelun portti

en: Define the port number of SVDRP service.
fi: Määrittele SVDRP-palvelun käyttämä portti.

en: SVDRP service IP
fi: SVDRP-palvelun IP-osoite

en: Define the IP address of SVDRP service.
fi: Määrittele SVDRP-palvelun käyttämä IP-osoite.

en: Help
fi: Opaste

en: Fixed
fi: kiinteä

en: Analog
fi: analoginen

en: MPEG-1 Layer I
fi: MPEG-1 kerros I

en: MPEG-1 Layer II
fi: MPEG-1 kerros II

en: MPEG-1 Layer III
fi: MPEG-1 kerros III

en: MPEG-2 Layer I
fi: MPEG-2 kerros I

en: MPEG-2 Layer II
fi: MPEG-2 kerros II

en: MPEG-2 Layer III
fi: MPEG-2 kerros III

en: joint Stereo
fi: joint-stereo

en: dual
fi: kaksikanavainen

en: interlaced
fi: lomiteltu

en: progressive
fi: lomittelematon

en: reserved
fi: varattu

en: extended
fi: laajennettu

en: unknown
fi: tuntematon

en: component
fi: komponentti

en: Complete Main (CM)
fi: Pääasiallinen (CM)

en: Music and Effects (ME)
fi: Musiikki ja tehosteet (ME)

en: Visually Impaired (VI)
fi: Näkörajoitteinen (VI)

en: Hearing Impaired (HI)
fi: Kuulorajoitteinen (HI)

en: Dialogue (D)
fi: Vuoropuhelu (D)

en: Commentary (C)
fi: Kommentointi (C)

en: Emergency (E)
fi: Hätätiedote (E)

en: Voice Over (VO)
fi: Päälle puhuttu (VO)

en: Ch1
fi: kan. 1

en: Ch2
fi: kan. 2

en: C
fi: K

en: L
fi: V

en: R
fi: O

en: S
fi: T

en: SL
fi: TV

en: SR
fi: TO

en: not indicated
fi: ei ilmaistu

en: free
fi: vapaa
