vdr-femon 2.4.0 - en to fr translation catalogue (81 entries)

en: DVB Signal Information Monitor (OSD)
fr: Moniteur sur le signal DVB

en: Signal Information
fr: Infos sur le signal DVB

en: Femon not available
fr: Femon n'est pas disponible

en: Video
fr: Vidéo

en: Transponder Information
fr: Information du transpondeur

en: Protocol
fr: Protocole

en: Bitrate
fr: Taux d'échantillonnage fixe

en: Stream Information
fr: Information sur le flux

en: Video Stream
fr: Flux vidéo

en: Aspect Ratio
fr: Format de l'image

en: Frame Rate
fr: Rafraîchissement

en: Video Format
fr: Standard vidéo

en: Resolution
fr: Résolution

en: Audio Stream
fr: Flux audio

en: Channel Mode
fr: Mode chaîne

en: Sampling Frequency
fr: Fréquence d'échantillonage

en: AC-3 Stream
fr: Flux AC-3

en: Bit Stream Mode
fr: Mode bitstream

en: Audio Coding Mode
fr: Mode de codage audio

en: Center Mix Level
fr: Niveau sonore milieu

en: Surround Mix Level
fr: Niveau sonore surround

en: Dolby Surround Mode
fr: Mode Dolby Surround

en: Low Frequency Effects
fr: Effets de basses

en: Dialogue Normalization
fr: Normalisation des dialogues

en: basic
fr: basique

en: transponder
fr: transpondeur

en: stream
fr: flux

en: Classic
fr: Classique

en: Hide main menu entry
fr: Masquer dans le menu principal

en: Define whether the main menu entry is hidden.
fr: Définit si l'entrée doit être masquée dans le menu principal.

en: Default display mode
fr: Affichage par défaut

en: Define the default display mode at startup.
fr: Définit l'affichage par défaut au démarrage.

en: Define the used OSD skin.
fr: Définit le skin OSD à utiliser.

en: Define the used OSD theme.
fr: Définit le thème OSD à utiliser.

en: Define the position of OSD.
fr: Définit la position de l'OSD.

en: Downscale OSD size [%]
fr: Réduit la taille de l'OSD (%)

en: Define the downscale ratio for OSD size.
fr: Définit le ration de réduction de l'OSD.

en: Red limit [%]
fr: Limite du rouge (%)

en: Define a limit for red bar, which is used to indicate a bad signal.
fr: Définit la limite de la barre rouge, qui est utilisé pour indiquer un mauvais signal.

en: Green limit [%]
fr: Limite du vert (%)

en: Define a limit for green bar, which is used to indicate a good signal.
fr: Définit la limite de la barre rouge, qui est utilisé pour indiquer un bon signal.

en: OSD update interval [0.1s]
fr: Intervalle de mise à jour (0,1s)

en: Define an interval for OSD updates. The smaller interval generates higher CPU load.
fr: Définit l'intervalle de mise à jour de l'OSD. Un petit intervalle génère une charge CPU plus importante.

en: Analyze stream
fr: Analyser le flux

en: Define whether the DVB stream is analyzed and bitrates calculated.
fr: Définit si le flux DVB est analysé et le taux d'échantillonnage fixe calculé.

en: Calculation interval [0.1s]
fr: Intervalle de calcul (0,1s)

en: Define an interval for calculation. The bigger interval generates more stable values.
fr: Définit l'intervalle de cacul. Un plus grand intervalle génère une valeur plus stable.

en: Use SVDRP service
fr: Utiliser le service SVDRP

en: Define whether the SVDRP service is used in client/server setups.
fr: Définit si le service SVDRP est utilisé dans la configuration client/serveur.

en: SVDRP service port
fr: Port du service SVDRP

en: Define the port number of SVDRP service.
fr: Définit le port d'écoute du service SVDRP.

en: SVDRP service IP
fr: IP du service SVDRP

en: Define the IP address of SVDRP service.
fr: Définit l'adresse IP du service SVDRP.

en: Help
fr: Aide

en: Fixed
fr: Fixe

en: Analog
fr: Analogique

en: stereo
fr: stéréo

en: dual
fr: double

en: interlaced
fr: entrelacé

en: progressive
fr: progressif

en: reserved
fr: réservé

en: extended
fr: étendu

en: unknown
fr: inconnu

en: component
fr: composant

en: Complete Main (CM)
fr: Principal (CM)

en: Music and Effects (ME)
fr: Musique et effets (ME)

en: Visually Impaired (VI)
fr: Malvoyants (VI)

en: Hearing Impaired (HI)
fr: Malentendants (HI)

en: Commentary (C)
fr: Commentaires (C)

en: Emergency (E)
fr: Urgence (E)

en: Voice Over (VO)
fr: Voix off (VO)

en: Ch1
fr: Can. 1

en: Ch2
fr: Can. 2

en: C
fr: Centre

en: L
fr: Gauche

en: R
fr: Droite

en: S
fr: Surround

en: SL
fr: Surround gauche

en: SR
fr: Surround droit

en: not indicated
fr: non indiqué

en: free
fr: libre
