vdr-femon 2.4.0 - en to it translation catalogue (78 entries)

en: DVB Signal Information Monitor (OSD)
it: Mostra info segnale DVB (OSD)

en: Signal Information
it: Info segnale

en: Femon not available
it: Femon non disponibile

en: Transponder Information
it: Informazioni transponder

en: Apid
it: PID Audio

en: Dpid
it: PID AC3

en: Stream Information
it: Informazioni flusso

en: Video Stream
it: Flusso video

en: Codec
it: Codifica

en: Aspect Ratio
it: Formato immagine

en: Frame Rate
it: Frame rate

en: Video Format
it: Formato video

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Audio Stream
it: Flusso audio

en: Channel Mode
it: Modalità canale

en: Sampling Frequency
it: Frequenza campionamento

en: AC-3 Stream
it: Flusso AC-3

en: Bit Stream Mode
it: Modalità bitstream

en: Audio Coding Mode
it: Modalità codifica audio

en: Center Mix Level
it: Livello sonoro centrale

en: Surround Mix Level
it: Livello sonoro surround

en: Dolby Surround Mode
it: Modalità Dolby Surround

en: Low Frequency Effects
it: Effetti bassa frequenza

en: Dialogue Normalization
it: Normalizzazione dialoghi

en: basic
it: base

en: stream
it: flusso

en: Classic
it: Classico

en: Hide main menu entry
it: Nascondi voce menu principale

en: Define whether the main menu entry is hidden.
it: Definisci se la voce del menu principale è nascosta.

en: Default display mode
it: Modalità visualizz. predefinita

en: Define the default display mode at startup.
it: Definisci la modalità di visualizz. predefinita all'avvio.

en: Define the used OSD skin.
it: Definisci lo stile interfaccia OSD utilizzato.

en: Define the used OSD theme.
it: Definisci il tema OSD utilizzato.

en: Position
it: Posizione

en: Define the position of OSD.
it: Definisci la posizione dell'OSD.

en: Downscale OSD size [%]
it: Riduci dimensione OSD [%]

en: Define the downscale ratio for OSD size.
it: Definisci il rapporto di riduzione della dimensione OSD.

en: Red limit [%]
it: Limite rosso [%]

en: Define a limit for red bar, which is used to indicate a bad signal.
it: Definisci un limite per la barra rossa, usata per indicare un cattivo segnale.

en: Green limit [%]
it: Limite verde [%]

en: Define a limit for green bar, which is used to indicate a good signal.
it: Definisci un limite per la barra verde, usata per indicare un buon segnale.

en: OSD update interval [0.1s]
it: Intervallo agg. OSD [0.1s]

en: Define an interval for OSD updates. The smaller interval generates higher CPU load.
it: Definisci un intervallo per gli agg. OSD. Più piccolo è l'intervallo maggiore sarà l'uso di CPU.

en: Analyze stream
it: Analizza flusso

en: Define whether the DVB stream is analyzed and bitrates calculated.
it: Definisci se il flusso DVB è analizzato e i bitrate calcolati.

en: Calculation interval [0.1s]
it: Intervallo di calcolo [0.1s]

en: Define an interval for calculation. The bigger interval generates more stable values.
it: Definisci un intervallo di calcolo. L'intervallo più grande genera valori più stabili.

en: Use SVDRP service
it: Utilizza servizio SVDRP

en: Define whether the SVDRP service is used in client/server setups.
it: Definisci se il servizio SVDRP viene usato nelle opzioni client/server.

en: SVDRP service port
it: Porta servizio SVDRP

en: Define the port number of SVDRP service.
it: Definisci il numero di porta del servizio SVDRP.

en: SVDRP service IP
it: IP servizio SVDRP

en: Define the IP address of SVDRP service.
it: Definisci l'indirizzo IP del servizio SVDRP.

en: Help
it: Aiuto

en: Fixed
it: Fisso

en: Analog
it: Analogico

en: interlaced
it: interlacciato

en: progressive
it: progressivo

en: reserved
it: riservato

en: extended
it: esteso

en: unknown
it: sconosciuto

en: component
it: componente

en: Complete Main (CM)
it: Principale (P)

en: Music and Effects (ME)
it: Musica ed effetti (ME)

en: Visually Impaired (VI)
it: Non vedenti (NV)

en: Hearing Impaired (HI)
it: Non udenti (NU)

en: Dialogue (D)
it: Dialogui (D)

en: Commentary (C)
it: Commenti (C)

en: Emergency (E)
it: Emergenza (E)

en: Voice Over (VO)
it: Voce su (VS)

en: Ch1
it: Can. 1

en: Ch2
it: Can. 2

en: L
it: S

en: R
it: D

en: SL
it: SS

en: SR
it: SD

en: not indicated
it: non indicato

en: free
it: libero
