vdr-femon 2.4.0 - en to pl_PL translation catalogue (77 entries)

en: DVB Signal Information Monitor (OSD)
pl_PL: Monitor sygnału DVB (OSD)

en: Signal Information
pl_PL: Informacja o sygnale

en: Femon not available
pl_PL: Femon niedostępny

en: Video
pl_PL: Obraz

en: Audio
pl_PL: Dźwięk

en: Transponder Information
pl_PL: Informacje o transponderze

en: Coderate
pl_PL: Sprawność kodowania

en: Protocol
pl_PL: Protokół

en: Bitrate
pl_PL: Przepływność

en: Stream Information
pl_PL: Informacje o strumieniu

en: Video Stream
pl_PL: Strumień obrazu

en: Codec
pl_PL: Kodek

en: Aspect Ratio
pl_PL: Proporcje obrazu

en: Frame Rate
pl_PL: Tempo wyświetlania klatek

en: Video Format
pl_PL: Format obrazu

en: Resolution
pl_PL: Rozdzielczość

en: Audio Stream
pl_PL: Strumień dźwięku

en: Channel Mode
pl_PL: Tryb kanału

en: Sampling Frequency
pl_PL: Częstotliwość próbkowania

en: AC-3 Stream
pl_PL: Strumień AC-3

en: Bit Stream Mode
pl_PL: Tryb strumienia bitów

en: Audio Coding Mode
pl_PL: Tryb kodowania dźwięku

en: Center Mix Level
pl_PL: Poziom Center Mix

en: Surround Mix Level
pl_PL: Poziom Surround Mix

en: Dolby Surround Mode
pl_PL: Tryb Dolby Surround

en: Low Frequency Effects
pl_PL: Efekty niskich frekwencji

en: Dialogue Normalization
pl_PL: Normalizacja dialogów

en: basic
pl_PL: podstawowy

en: stream
pl_PL: strumień

en: Classic
pl_PL: Klasyczna

en: Hide main menu entry
pl_PL: Ukryj pozycję w głównym menu

en: Define whether the main menu entry is hidden.
pl_PL: Określa czy pozycja w głównym menu jest ukryta.

en: Default display mode
pl_PL: Domyślny tryb wyświetlania

en: Define the default display mode at startup.
pl_PL: Określa domyślny tryb wyświetlania przy uruchamianiu.

en: Define the used OSD skin.
pl_PL: Określa używaną skórkę OSD.

en: Define the used OSD theme.
pl_PL: Określa używany motyw OSD.

en: Position
pl_PL: Pozycja

en: Define the position of OSD.
pl_PL: Określa pozycję OSD.

en: Downscale OSD size [%]
pl_PL: Zmniejsz rozmiar OSD [%]

en: Define the downscale ratio for OSD size.
pl_PL: Określa procent zmniejszenia OSD.

en: Red limit [%]
pl_PL: Czerwony - zakres [%]

en: Define a limit for red bar, which is used to indicate a bad signal.
pl_PL: Określa zakres czerwonego paska, pokazującego zły sygnał.

en: Green limit [%]
pl_PL: Zielony - zakres [%]

en: Define a limit for green bar, which is used to indicate a good signal.
pl_PL: Określa zakres zielonego paska, pokazującego dobry sygnał.

en: OSD update interval [0.1s]
pl_PL: Interwał aktualizacji OSD [0,1s]

en: Define an interval for OSD updates. The smaller interval generates higher CPU load.
pl_PL: Określa interwał aktualizacji danych w OSD. Mniejszy interwał generuje większe obciążenie CPU.

en: Analyze stream
pl_PL: Analiza strumienia

en: Define whether the DVB stream is analyzed and bitrates calculated.
pl_PL: Określa czy strumień DVB jest analizowany a przepływność obliczana.

en: Calculation interval [0.1s]
pl_PL: Interwał obliczeń [0,1s]

en: Define an interval for calculation. The bigger interval generates more stable values.
pl_PL: Określa interwał obliczeń. Większy interwał generuje stabilniejsze wartości.

en: Use SVDRP service
pl_PL: Używaj usługi SVDRP

en: Define whether the SVDRP service is used in client/server setups.
pl_PL: Określa czy używać usługi SVDRP w kownfiguracjach serwer/klient.

en: SVDRP service port
pl_PL: Port usługi SVDRP

en: Define the port number of SVDRP service.
pl_PL: Określa numer portu usługi SVDRP.

en: SVDRP service IP
pl_PL: IP usługi SVDRP

en: Define the IP address of SVDRP service.
pl_PL: Określa adres IP usługi SVDRP.

en: Help
pl_PL: Pomoc

en: Fixed
pl_PL: Stały

en: joint Stereo
pl_PL: połączone stereo

en: dual
pl_PL: podwójne

en: interlaced
pl_PL: z przeplotem

en: progressive
pl_PL: progresywne

en: reserved
pl_PL: zamknięte

en: extended
pl_PL: rozszerzone

en: unknown
pl_PL: nieznane

en: component
pl_PL: komponent

en: Music and Effects (ME)
pl_PL: Muzyka i efekty (ME)

en: Visually Impaired (VI)
pl_PL: Upośledzone wzrokowo (VI)

en: Hearing Impaired (HI)
pl_PL: Upośledzone słuchowo (HI)

en: Dialogue (D)
pl_PL: Dialog (D)

en: Commentary (C)
pl_PL: Komentarz (C)

en: Emergency (E)
pl_PL: Nagły wypadek (E)

en: Voice Over (VO)
pl_PL: Naniesiony głos (VO)

en: Ch1
pl_PL: Kan1

en: Ch2
pl_PL: Kan2

en: not indicated
pl_PL: nie podano

en: free
pl_PL: wolne
