VDR 1.5.7 - en to de translation catalogue (71 entries)

en: Fritz Plugin for AVM Fritz!Box
de: Fritz Plugin für die AVM Fritz!Box

en: missed calls
de: verpasste Anrufe

en: missed call
de: verpasster Anruf

en: Data not yet available.
de: Daten noch nicht verfügbar.

en: Private
de: Privat

note: TRANSLATORS: telephonebook number type: this is a one char abbreviation for "home"
en: H
de: T

en: Mobile
de: Mobil

note: TRANSLATORS: telephonebook number type: this is a one char abbreviation for "mobile"
en: M
de: H

en: Business
de: Geschäftlich

note: TRANSLATORS: telephonebook number type: this is a one char abbreviation for "work"
en: W
de: F

en: Calling %s [%s]
de: Rufe %s an [%s]

en: Call
de: Anruf

en: Call from
de: Anruf von

en: POTS
de: analog

en: This phonebook is not yet available.
de: Telefonbuch noch nicht verfügbar.

en: You may need to wait some minutes,
de: Der Abruf benötigt entweder noch Zeit

en: otherwise there may be a network problem.
de: oder es besteht ein Netzwerkproblem.

en: This phonebook is not displayable
de: Keine anzeigbaren Einträge

en: > PB
de: > TB

en: Fritz!Box call list
de: Fritz!Box Gesprächsliste

en: incoming
de: eingehend

en: missed
de: verpasst

en: outgoing
de: ausgehend

en: unknown
de: unbekannt

en: The call list is not yet available.
de: Gesprächsliste noch nicht verfügbar.

note: TRANSLATORS: this is the short form of "phone book"
en: PB
de: TB

en: Call details
de: Anrufdetails

en: Date
de: Datum

en: Time
de: Uhrzeit

en: Duration
de: Dauer

en: call was not accepted
de: Anruf nicht angenommen

en: Extension
de: MSN

en: Callee
de: Ziel

en: Caller
de: Anrufer

note: TRANSLATORS: these are labels for color keys in the CallDetails menu TRANSLATORS: this is the label for the button to initiate a call
en: Button$Call
de: Anrufen

en: No number to call
de: Ohne Nummer kein Anruf möglich

en: Pick up your phone now
de: Telefon jetzt abnehmen

en: Error while initiating call
de: Fehler beim Verbindungsaufbau

en: Phone book details
de: Telefonbuchdetails

en: Numbers
de: Rufnummern

en: Default
de: Standard

en: Outgoing call
de: Ausgehender Anruf

en: Incoming call
de: Eingehender Anruf

en: any
de: alle

en: only incoming
de: nur eingehend

en: only outgoing
de: nur ausgehend

en: Username
de: Benutzername

en: Password
de: Passwort

en: Country code
de: Internationale Vorwahl

en: Region code
de: Ortsvorwahl

en: React on calls
de: Auf Anruf reagieren

en: Mute on call
de: Bei Anruf stummschalten

en: Mute only after connect
de: Nur bei Verbindung stummschalten

en: Decrease volume by [1..100%]
de: Lautstärke nur absenken [1..100%]

en: Pause on call
de: Bei Anruf Wiedergabe pausieren

en: Pause live tv
de: Auch Live TV anhalten

en: Resume after call
de: Nach Anruf Wiedergabe fortsetzen

en: Show calls
de: Anrufe anzeigen

en: Show detailed call information
de: Ausführliche Anrufinformation

en: Detailed call lists
de: Ausführliche Gesprächslisten

en: Group call lists by date
de: Anruflisten nach Datum gruppieren

en: Hide main menu entry
de: Hauptmenüeintrag verstecken

en: Default menu
de: Standardansicht

en: Setup phonebooks to use...
de: Telefonbücher auswählen...

en: Restrict monitor to certain extensions
de: Überwachte MSNs einschränken

en: Number of monitored extensions
de: Zahl der überwachten MSNs

en: Reload
de: Neu laden

en: Retrieving phone book
de: Rufe Telefonbuch ab

en: Setup phonebooks to use
de: Telefonbücher auswählen

en: More
de: Mehr

en: Less
de: Weniger
