VDR 1.5.7 - en to fr translation catalogue (35 entries)

en: Call from
fr: Appelle de

en: POTS
fr: analogue

en: ISDN
fr: Numéris

en: VoIP
fr: Voix sur IP

en: You may need to wait some minutes,
fr: Vous devrez peut-être attendre quelques minutes,

en: otherwise there may be a network problem.
fr: Sinon il peut y avoir un problème de réseau

en: Fritz!Box call list
fr: Liste d'appelle de la Fritz!Box

en: incoming
fr: entrant

en: missed
fr: manqué

en: outgoing
fr: sortant

en: unknown
fr: inconnu

note: TRANSLATORS: this is the short form of "phone book"
en: PB
fr: CdA

en: Call details
fr: Détails des appels

en: Time
fr: Temps

en: Duration
fr: Durée

en: call was not accepted
fr: Appel n'a pas été accepté

en: Extension
fr: Extension MSN

en: No number to call
fr: Aucun numéro à appeler

en: Pick up your phone now
fr: Décrocher votre téléphone maintenant

en: Error while initiating call
fr: Erreur au lancement de l'appel

en: Fritz!Box URL
fr: Url de la Fritz!Box

en: Password
fr: Mot de passe

en: Mute on call
fr: Muet lors d'un appel

en: Pause on call
fr: Pause pour appel

en: Detailed call lists
fr: Listes détaillées d'appel

en: Group call lists by date
fr: Groupe appels par jour

en: Hide main menu entry
fr: Caché dans le menu principale

en: Setup phonebooks to use...
fr: Configuration de répertoires téléphoniques à utiliser...

en: Restrict monitor to certain extensions
fr: Limiter le moniteur à certaines extensions MSNs

en: Number of monitored extensions
fr: Nombre d'extensions MSNs a surveillier

en: Reload
fr: Recharger

en: Retrieving phone book
fr: Recherche du carnet d'adresse

en: Setup phonebooks to use
fr: Configuration de répertoires téléphoniques à utiliser

en: More
fr: Plus

en: Less
fr: Moins
