VDR 1.5.7 - en to it translation catalogue (68 entries)

en: Fritz Plugin for AVM Fritz!Box
it: Plugin Fritz per AVM Fritz!Box

en: missed calls
it: chiamate perse

en: missed call
it: chiamata persa

en: Data not yet available.
it: Dati non ancora disponibili.

en: Private
it: Privato

note: TRANSLATORS: telephonebook number type: this is a one char abbreviation for "home"
en: H
it: C

en: Mobile
it: Cellulare

note: TRANSLATORS: telephonebook number type: this is a one char abbreviation for "mobile"
en: M
it: T

en: Business
it: Affari

note: TRANSLATORS: telephonebook number type: this is a one char abbreviation for "work"
en: W
it: L

en: Calling %s [%s]
it: Chiamata %s [%s]

en: Call
it: Chiama

en: Call from
it: Chiamata da

en: POTS
it: analogico

en: This phonebook is not yet available.
it: Questa rubrica non è ancora disponibile.

en: You may need to wait some minutes,
it: Potresti dover aspettare alcuni minuti,

en: otherwise there may be a network problem.
it: altrimenti ci potrebbe essere un problema di rete.

en: This phonebook is not displayable
it: Questa rubrica non è disponibile

en: > PB
it: > RU

en: Fritz!Box call list
it: Elenco chiamate Fritz!Box

en: incoming
it: in arrivo

en: missed
it: perse

en: outgoing
it: in uscita

en: unknown
it: sconosciuta

en: The call list is not yet available.
it: Elenco chiamate non ancora disponibile.

note: TRANSLATORS: this is the short form of "phone book"
en: PB
it: RU

en: Call details
it: Dettagli chiamate

en: Date
it: Data

en: Time
it: Ora

en: Duration
it: Durata

en: call was not accepted
it: chiamata non accettata

en: Extension
it: Estensione MSN

en: Callee
it: Chiamato

en: Caller
it: Chiamante

note: TRANSLATORS: these are labels for color keys in the CallDetails menu TRANSLATORS: this is the label for the button to initiate a call
en: Button$Call
it: Chiama

en: No number to call
it: Nessun numero da chiamare

en: Pick up your phone now
it: Prendi ora la telefonata

en: Error while initiating call
it: Errore avvio chiamata

en: Phone book details
it: Dettagli rubrica

en: Name
it: Nome

en: Numbers
it: Numeri

en: Default
it: Predefinito

en: Outgoing call
it: Chiamata in uscita

en: Incoming call
it: Chiamata in arrivo

en: any
it: qualsiasi

en: only incoming
it: solo in arrivo

en: only outgoing
it: solo in uscita

en: Fritz!Box URL
it: Indirizzo Fritz!Box

en: Country code
it: Codice internazionale

en: Region code
it: Codice area

en: React on calls
it: Azione alla chiamata

en: Mute on call
it: Metti in muto la chiamata

en: Pause on call
it: Metti in pausa la chiamata

en: Resume after call
it: Riprendi dopo chiamata

en: Show calls
it: Mostra chiamate

en: Show detailed call information
it: Mostra info dettagliate chiamata

en: Detailed call lists
it: Dettagli elenco chiamate

en: Group call lists by date
it: Raggruppa chiamate per data

en: Hide main menu entry
it: Nascondi voce menu principale

en: Default menu
it: Menu predefinito

en: Setup phonebooks to use...
it: Imposta rubriche da utilizzare...

en: Restrict monitor to certain extensions
it: Restringi controllo estensioni MSN

en: Number of monitored extensions
it: Num. estens. MSN controllate

en: Reload
it: Ricarica

en: Retrieving phone book
it: Recupero rubrica

en: Setup phonebooks to use
it: Imposta rubriche da utilizzare

en: More
it: Aggiungi

en: Less
it: Elimina
