vdr - en to de translation catalogue (36 entries)

en: markad still running
de: markad läuft noch

en: markad status
de: markad Status

en: Mark advertisements
de: Markiere Werbung

en: running
de: aktiv

en: sleeping
de: wartend

en: inactive
de: inaktiv

en: stopped
de: angehalten

en: unknown
de: unbekannt

en: Recording	 Status
de: Aufnahme	 Status

en: no running markad found
de: kein aktives markad gefunden

en: Continue
de: Weiter

en: after
de: danach

en: during
de: während

en: never
de: nie

en: disable
de: deaktivieren

en: deprecated, do not use
de: veraltet, bitte nicht verwenden

en: enable
de: aktiviert

en: execution
de: Ausführung

en: use VPS
de: verwende VPS

en: log VPS events
de: protokolliere VPS Ereignisse

en:   during another recording
de:   während einer anderen Aufnahme

en:   while replaying
de:   während einer Wiedergabe

en: scan only channels with logo
de: nur Kanäle mit Logo scannen

en: deferred shutdown
de: Herunterfahren verzögern?

en: ignore timer margins
de: Timer Vor-/Nachlauf ignorieren

en: optimize marks (overlaps and logo marks adjustments
de: Optimiere Marken (Überschneidungen und Logo Marken Optimierungen)

en: OSD message
de: OSD Meldung

en: SVDR port number
de: SVDR Port Nummer

en: verbose logging
de: ausführliches Logging

en: log to recording directory
de: Log ins Aufnahmeverzeichnis

en: hide mainmenu entry
de: Hauptmenüeintrag verstecken

en: extract logos from recording
de: extrahiere Logos aus der Aufnahme

en: full decode recording (WARNING: high cpu consumption)
de: vollständige Dekodierung der Aufnahme (WARNUNG: hoher CPU-Verbrauch)

en: show list
de: zeige Liste

en: list
de: Liste

en: back
de: zurück
