VDR 1.5.9 - en to fr translation catalogue (101 entries)

en: unknown
fr: inconnu

en: Remote CDDB lookup...
fr: Consultation CDDB...

en: Select
fr: Sélectionner

en: ID3 info
fr: Info ID3

en: Scanning directory...
fr: Scanne le repertoire...

en: Error scanning directory!
fr: Erreur de parcours du répertoire!

en: Mount
fr: Monter

en: Unmount
fr: Démonter

en: Selected source is not mounted!
fr: Source sélectionnée non montée!

en: Mount failed!
fr: Echec du montage!

en: Mount succeeded
fr: Montage réussi

en: Unmount succeeded
fr: Démontage réussi

en: Unmount failed!
fr: Echec du démontage!

en: Eject failed!
fr: Echec de l'éjection!

en: Setup.MP3$Audio output mode
fr: Mode de sortie audio

en: Setup.MP3$Audio mode
fr: Mode audio

en: Round
fr: Arrondir

en: Dither
fr: Lisser

en: Setup.MP3$Use 48kHz mode only
fr: Mode 48kHz uniquement

en: classic
fr: Classique

en: via skin
fr: Par skin

en: Setup.MP3$Replay display
fr: Affichage relecture

en: Setup.MP3$Display mode
fr: Mode d'affichage

en: Black
fr: Noir

en: Setup.MP3$Background mode
fr: Arrière plan

en: Setup.MP3$Initial loop mode
fr: Mode de répétition initial

en: Setup.MP3$Initial shuffle mode
fr: Mode de lecture aléatoire initial

en: Setup.MP3$Abort player at end of list
fr: Stopper le lecteur à la fin de la liste

en: disabled
fr: désactiver

en: ID3 only
fr: Seulement ID3

en: ID3 & Level
fr: ID3 et niveau

en: Setup.MP3$Background scan
fr: Scan en tache de fond

en: Setup.MP3$Editor display mode
fr: Mode d'affichage de l'éditeur

en: Filenames
fr: Noms de fichiers

en: ID3 names
fr: Nom ID3

en: Setup.MP3$Mainmenu mode
fr: Menu principal

en: Browser
fr: Navigateur

en: Setup.MP3$Keep selection menu
fr: Afficher le menu de selection

en: Setup.MP3$Title/Artist order
fr: Trier par Titre/Artiste

en: Reversed
fr: Inversé

en: Hide mainmenu entry
fr: Cacher l entrée du menu

en: Setup.MP3$Normalizer level
fr: Niveau de normalisation

en: Setup.MP3$Limiter level
fr: Niveau limite

en: Setup.MP3$Use HTTP proxy
fr: Utiliser un Proxy HTTP

en: Setup.MP3$HTTP proxy host
fr: Nom du Proxy HTTP

en: Setup.MP3$HTTP proxy port
fr: Port du proxy HTTP

en: local only
fr: local uniquement

en: local&remote
fr: local et distant

en: Setup.MP3$CDDB for CD-Audio
fr: CDDB pour CD-Audio

en: Setup.MP3$CDDB server
fr: Serveur CDDB

en: Setup.MP3$CDDB port
fr: Port CDDB

en: ID3 information
fr: Information ID3

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Length
fr: Longueur

en: Title
fr: Titre

en: Artist
fr: Artiste

en: Year
fr: Année

en: Samplerate
fr: Fréquence

en: Directory browser
fr: Navigateur

en: Playlist editor
fr: Editeur de liste de lecture

en: Add
fr: Ajouter

en: Remove
fr: Enlever

en: Add recursivly?
fr: Ajouter récursivement?

en: Empty directory!
fr: Répertoire vide!

en: Remove entry?
fr: Enlever titre?

en: Add all
fr: Ajouter tous

en: Rename playlist
fr: Renommer la liste

en: Old name:
fr: Ancien nom:

en: New name
fr: Nouveau nom

en: Browse
fr: Parcourir

en: Rename
fr: Renommer

en: Scanning playlists...
fr: Scanne playlists...

en: Error scanning playlists!
fr: Erreur de parcours de la liste!

en: Delete playlist?
fr: Effacer liste?

en: Are you sure?
fr: Etes-vous sûr?

en: Error deleting playlist!
fr: Erreur d'effacement de la liste!

en: unnamed
fr: sansnom

en: Error creating playlist!
fr: Erreur de création de la liste!

en: Error renaming playlist!
fr: Erreur pour renommer la liste!

en: Error loading playlist!
fr: Erreur de chargement de la playlist!

en: Can't edit a WinAmp playlist!
fr: Ne peut pas éditer une liste WinAmp!

en: Loading playlist...
fr: Chargement playlist...

en: MP3 source
fr: Source MP3

en: Play all
fr: Jouer tous

en: Building playlist...
fr: Construit la playlist...

en: Error building playlist!
fr: Erreur construction playlist!

en: A versatile audio player
fr: Lecteur multiformats

en: Setup.MPlayer$Control mode
fr: Mode de controle

en: Traditional
fr: Traditionnel

en: Slave
fr: Esclave

en: global only
fr: Global seulement

en: local first
fr: Local en premier

en: Setup.MPlayer$Resume mode
fr: Reprise

en: Setup.MPlayer$Slave command key
fr: Commande esclave

en: MPlayer Audio ID
fr: Mplayer piste audio

en: Audiostream ID
fr: Canal audio

en: MPlayer browser
fr: Navigateur MPlayer

en: MPlayer source
fr: Source MPlayer

en: Summary
fr: Résumé

en: Media replay via MPlayer
fr: Lecture par MPlayer

en: Connecting to stream server ...
fr: Connexion au Serveur Stream...
