VDR 1.5.7 - en to fr translation catalogue (104 entries)

en: Channel:
fr: Chaîne:

en: Search pattern:
fr: Modèle de recherche

en: Timer check
fr: Observation de la programmation

en: No timer check
fr: Sans surveillance

en: TrueType Font
fr: TrueType

en: Default OSD Font
fr: OSD standard

en: Default Fixed Size Font
fr: Largeur fixe standard

en: Default Small Font
fr: Petite police standard

en: General
fr: Généralité

en: Logos & Symbols
fr: Logos et symboles

en: Animated Text
fr: Texte défilant

en: Fonts
fr: Les polices

en: EPGSearch
fr: Recherche EPG

en: elapsed
fr: écoulé

en: remaining
fr: restant

en: percent
fr: Pourcentage

en: never
fr: jamais

en: use size.vdr only
fr: utiliser seulement size.vdr

en: always
fr: toujours

en: Last line
fr: Dernière ligne

en: Help buttons
fr: Button aide

en: Free last line
fr: Dernière ligne libre

en: Try 8bpp single area
fr: Essayer une surface à 8bpp

en: Full title width
fr: Largeur totale pour le titre

en: Show VPS
fr: Afficher le VPS

en: Dynamic OSD size
fr: Taille dynamique de OSD

en: Show info area in main menu
fr: Surface d'infos dans le menu principal

en: Show messages in menu on
fr: Afficher les messages dans le menu

en: Show auxiliary information
fr: Afficher informations auxiliaires

en: Show recording's size
fr: Afficher la taille des enregistrements

en: Show remaining/elapsed time
fr: Afficher le temps écoulé/restant

en: pixel algo
fr: Algorithme pixel

en: ratio algo
fr: Algorithme ratio

en: zoom image
fr: Agrandir image

en: only if new mail present
fr: juste lors d'un courriel

en: Flushing channel logo cache...
fr: Suppression du cache...

en: Show symbols
fr: Afficher symbole

en:   Show symbols in menu
fr:   dans le menu

en:   Show symbols in replay
fr:   dans lecture

en:   Show symbols in messages
fr:   dans les messages

en:   Show symbols in audio
fr:   dans audio

en: Show symbols in lists
fr: Symboles dans les listes

en: Show marker in lists
fr: Marque devant les listes

en: Show status symbols
fr: Afficher symbole de status

en:   Show flags
fr:   Afficher drapeau

en:   Show WSS mode symbols
fr:  Afficher mode symboles WSS

en:   Show mail icon
fr:   Afficher l'icône courriel

en: Show event/recording images
fr: Images dans les EPG et détails d'enregistrements

en:   Resize images
fr:   Redimensionne les images

en:   Image width
fr:   Largeur

en:   Image height
fr:   Hauteur

en:   Image format
fr:   Format d'image

en: Show channel logos
fr: Afficher logos des chaînes

en:   Identify channel by
fr:   Identifier chaîne par

en: name
fr: Nom

en: data
fr: Donnée

en: Channel logo cache size
fr: Taille du cache des logos

en: Button$Flush cache
fr: Supprimer cache

en: left and right
fr: gauche et droite

en: to the left
fr: vers la gauche

en: Enable
fr: Permettre

en:   Scroll OSD title
fr:   Défilement dans le titre du OSD

en:   Scroll info area
fr:   Barre de défilement dans la surface info

en:   Scroll active list items
fr:   Barre de défilement dans la liste active

en:   Scroll other items
fr:   Barre de défilement dans d'autres parties

en:   Scroll behaviour
fr:   Comportement de défilement

en:   Scroll delay (ms)
fr:   Délai de défilement (ms)

en:   Scroll pause (ms)
fr:   Pause de défilement (ms)

en:   Blink pause (ms)
fr:   Pause de clignotement (ms)

en: Name
fr: Nom

en: Size
fr: Taille

en: Width
fr: Largeur

en: No TrueType fonts installed!
fr: Il n'y a pas de police TrueType d'installé!

en: Fixed Font
fr: Police avec une largeur fixe

en: Button$Set
fr: Changer

en: OSD title
fr: Titre OSD

en: Messages
fr: Message

en: Help keys
fr: Touche couleur

en: Channelinfo: title
fr: Chaîne info: titre

en: Channelinfo: subtitle
fr: Chaîne info: sous-titres

en: Channelinfo: language
fr: Chaîne info: langue

en: List items
fr: Liste

en: Info area: timers title
fr: Barre d'information: Titre Progammation

en: Info area: timers text
fr: Barre d'information: Text programmation

en: Info area: warning title
fr: Barre d'information: avertissement titre

en: Info area: warning text
fr: Barre d'information: texte d'avertissement

en: Details: title
fr: Détails: Titre

en: Details: subtitle
fr: Détails: Sous-titre

en: Details: date
fr: Détails: date

en: Details: text
fr: Détails: Texte

en: Replay: times
fr: Rejouer : périodes

en: if exists
fr: si existant

en: Number of Reruns
fr: Nombre de répétitions

en: Use Subtitle for reruns
fr: Utilise sous-titres pour les répétitions

en: Show timer conflicts
fr: Afficher les conflits de programmation

en: *** Invalid Channel ***
fr: *** Chaîne non valable ***

en: WARNING
fr: ATTENTION

en: Timer conflict
fr: Conflit de programmation

en: Timer conflicts
fr: Conflits de programmation

en: TIMERS
fr: PROGRAMMATION

en: RERUNS OF THIS SHOW
fr: REPETITION

en: Auxiliary information
fr: Information auxiliare

en: Mute
fr: Silence

en: EnigmaNG skin
fr: Skin EnigmaNG
