VDR 1.5.7 - en to it translation catalogue (124 entries)

en: Channel:
it: Canale:

en: Search pattern:
it: Modello di ricerca:

en: Timer check
it: Verifica timer

en: No timer check
it: Nessuna verifica timer

en: TrueType Font
it: Car. TrueType

en: Default OSD Font
it: Car. OSD pred.

en: Default Fixed Size Font
it: Car. dim. fissa pred.

en: Default Small Font
it: Car. piccolo pred.

en: General
it: Generale

en: Logos & Symbols
it: Loghi e simboli

en: Animated Text
it: Testo animato

en: Fonts
it: Caratteri

en: elapsed
it: trascorso

en: remaining
it: rimasto

en: percent
it: percentuale

en: elapsed/remaining
it: trascorso/rimasto

en: never
it: mai

en: use size.vdr only
it: usa solo size.vdr

en: always
it: sempre

en: Last line
it: Ultima riga

en: Help buttons
it: Tasti aiuto

en: Free last line
it: Ultima riga libera

en: if required
it: se richiesto

en: Try 8bpp single area
it: Prova area singola a 8bpp

en: Round corners
it: Angoli arrotondati

en: Full title width
it: Lunghezza titolo completo

en: Show VPS
it: Mostra VPS

en: Dynamic OSD size
it: Dimensione OSD dinamica

en: Show info area in main menu
it: Mostra area info nel menu

en:   Min width of info area
it:   Larghezza min. area info

en: Show messages in menu on
it: Mostra messaggi nel menu

en: Show scrollbar in menu
it: Mostra barra scorrimento nel menu

en: EPG & Recording Details OSD
it: OSD EPG e dettagli registrazioni

en: Show auxiliary information
it: Mostra info ausiliare

en: Show recording's size
it: Mostra dimensione reg.

en: Channel Info OSD
it: OSD info canale

en: Show remaining/elapsed time
it: Mostra tempo rim./trasc.

en: Show signal info
it: Mostra info segnale

en: Show CA system as text
it: Mostra sistema CA come testo

en: pixel algo
it: algoritmo pixel

en: ratio algo
it: algoritmo medio

en: zoom image
it: ingrandisci immagine

en: only if new mail present
it: solo se presenti nuove email

en: active only
it: solo attivo

en: Flushing channel logo cache...
it: Pulizia cache loghi canali...

en: Show symbols
it: Mostra simboli

en:   Show symbols in menu
it:   Mostra simboli menu

en:   Show symbols in replay
it:   Mostra simboli esecuzione

en:   Show symbols in messages
it:   Mostra simboli messaggi

en:   Show symbols in audio
it:   Mostra simboli audio

en: Colored status symbols in EPG details
it: Simboli di stato colorati nei dettagli EPG

en: Show symbols in lists
it: Mostra simboli elenchi

en: Show progressbar in lists
it: Mostra indicatore elenchi

en: Show marker in lists
it: Mostra marcatore elenchi

en: Show status symbols
it: Mostra simboli stato

en:   Show flags
it:   Mostra bandierine

en:   Show WSS mode symbols
it:   Mostra simboli mod. WSS

en:   Show mail icon
it:   Mostra icona email

en: Show event/recording images
it: Mostra immagini evento/reg.

en:   Resize images
it:   Ridimensiona immagini

en:   Image width
it:   Larghezza immagine

en:   Image height
it:   Altezza immagine

en:   Image format
it:   Formato immagine

en: Show channel logos
it: Mostra loghi canali

en:   Identify channel by
it:   Identifica canale per

en: name
it: nome

en: data
it: dati

en: Channel logo cache size
it: Dim. cache loghi canali

en: Button$Flush cache
it: Svuota cache

en: left and right
it: sinistra e destra

en: to the left
it: verso sinistra

en: Enable
it: Abilita

en:   Scroll OSD title
it:   Scorri titolo OSD

en:   Scroll info area
it:   Scorri info area

en:   Scroll active list items
it:   Scorri elenco valori attivi

en:   Scroll other items
it:   Scorri altri valori

en:   Scroll behaviour
it:   Modalità scorrimento

en:   Scroll delay (ms)
it:   Ritardo scorrimento (ms)

en:   Scroll pause (ms)
it:   Pausa scorrimento (ms)

en:   Blink pause (ms)
it:   Pausa lampeggiante (ms)

en: Name
it: Nome

en: Size
it: Dimensione

en: Width
it: Larghezza

en: No TrueType fonts installed!
it: Nessun car. TrueType installato!

en: Fixed Font
it: Carattere fisso

en: Button$Set
it: Imposta

en: OSD title
it: Titolo OSD

en: Messages
it: Messaggi

en: Date
it: Data

en: Help keys
it: Tasti aiuto

en: Channelinfo: title
it: Info canale: titolo

en: Channelinfo: subtitle
it: Info canale: sottotitoli

en: Channelinfo: language
it: Info canale: lingua

en: List items
it: Elenco valori

en: Info area: timers title
it: Info area: titoli timer

en: Info area: timers text
it: Info area: testo timer

en: Info area: warning title
it: Info area: titolo avviso

en: Info area: warning text
it: Info area: testo avviso

en: Details: title
it: Dettagli: titolo

en: Details: subtitle
it: Dettagli: sottotitoli

en: Details: date
it: Dettagli: data

en: Details: text
it: Dettagli: testo

en: Replay: times
it: Riproduzione: volte

en: if exists
it: se esiste

en: Number of Reruns
it: Numero repliche

en: Use Subtitle for reruns
it: Utilizza sottotitoli repliche

en: Show timer conflicts
it: Mostra conflitti timer

en: Free-To-Air
it: in chiaro

en: encrypted
it: codificato

en: *** Invalid Channel ***
it: *** Canale NON valido ***

en: WARNING
it: ATTENZIONE

en: Timer conflict
it: Conflitto timer

en: Timer conflicts
it: Conflitti timer

en: TIMERS
it: TIMER

en: Content:
it: Contenuto:

en: Subtitles
it: Sottotitoli

en: RERUNS OF THIS SHOW
it: REPLICHE DI QUESTO SPETTACOLO

en: cut
it: taglia

en: Length
it: Durata

en: Format
it: Formato

en: Est. bitrate
it: Bitrate estimato

en: Auxiliary information
it: Informazione ausiliare

en: Mute
it: Muto

en: EnigmaNG skin
it: Stile interfaccia EnigmaNG
