VDR 1.5.7 - en to ru translation catalogue (52 entries)

en: Timer check
ru: Проверка таймеров

en: Logos & Symbols
ru: Логотипы & символы

en: elapsed
ru: истекшие

en: remaining
ru: остальные

en: percent
ru: процент

en: never
ru: никогда

en: use size.vdr only
ru: использовать только size.vdr

en: always
ru: всегда

en: Full title width
ru: Полная ширина заголовка

en: Show VPS
ru: Показывать VPS

en: Show info area in main menu
ru: Показывать инф. обласьт в гл. меню

en: Show auxiliary information
ru: Показывать расш. информацию

en: Show recording's size
ru: Показывать размеры записей

en: Show remaining/elapsed time
ru: Показывать остав./прошед. время

en: pixel algo
ru: алгоритм пикселя

en: ratio algo
ru: алгоритм соотношения

en: zoom image
ru: Увеличить

en: only if new mail present
ru: только при новом сообщении

en: Flushing channel logo cache...
ru: Очищаю кеш...

en: Show symbols
ru: Показывать символы

en:   Show symbols in menu
ru:   Показать символы в меню

en: Show symbols in lists
ru: Показывать символы в списках

en: Show marker in lists
ru: Показывать метку в списках

en:   Show flags
ru:   Показать флаги

en:   Show mail icon
ru:   Показать значок элект. почты

en: Show event/recording images
ru: Изображения в EPG

en:   Resize images
ru:   Перерешать используя

en:   Image width
ru:   Ширина изображения

en:   Image height
ru:   Высота изображения

en:   Image format
ru:   Формат изображения

en: Show channel logos
ru: Показывать лого каналов

en:   Identify channel by
ru:   Определять канал по

en: name
ru: названию

en: data
ru: данным

en: Channel logo cache size
ru: Размер кеша логoтипов каналов

en: Button$Flush cache
ru: Очистить кеш

en: Size
ru: Размер

en: if exists
ru: если в наличии

en: Number of Reruns
ru: Количество повторений

en: Use Subtitle for reruns
ru: Использ. подзаголовки для повторения

en: Show timer conflicts
ru: Показать конфликты таймеров

en: *** Invalid Channel ***
ru: *** Неправильный канал ***

en: WARNING
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ

en: Timer conflict
ru: Конфликт таймера

en: Timer conflicts
ru: Конфликты таймеров

en: TIMERS
ru: ТАЙМЕРЫ

en: min
ru: мин

en: RERUNS OF THIS SHOW
ru: ПОВТОРЕНИЯ

en: Auxiliary information
ru: Расш. информация

en: Mute
ru: Выкл.звук

en: Volume
ru: Громкость

en: EnigmaNG skin
ru: EnigmaNG скин
