VDR 1.5.7 - en to de translation catalogue (40 entries)

en: X11 overlay
de: Überlagern (X11)

en: Blend clipped
de: Abschneiden

en: Blend scaled LQ
de: Einpassen LQ

en: Blend scaled HQ
de: Einpassen HQ

en: Blend scaled SHQ
de: Einpassen SHQ

en: Blend scaled Auto
de: Einpassen Auto

en: No
de: Nein

en: Yes (by hardware)
de: Ja (in Hardware)

en: Yes (by software)
de: Ja (in Software)

en: Ignore
de: Ignorieren

en: Execute
de: Ausführen

en: Simulate
de: Simulieren

en: Live-TV SD video buffer [frames]
de: SD-Video Puffer für Live-TV [Bilder]

en: Live-TV HD video buffer [frames]
de: HD-Video Puffer für Live-TV [Bilder]

en: Live-TV audio buffer [frames]
de: Audio Puffer für Live-TV [Bilder]

en: Buffer hysteresis [frames]
de: Puffer-Hysterese [Bilder]

en: Buffer monitoring duration [s]
de: Puffer-Überwachungsdauer [s]

en: Buffer monitoring mode
de: Puffer-Überwachungsmodus

en: Once
de: Einmal

en: Continuous
de: Durchgehend

en: OSD display mode
de: Anzeigeart für OSD

en: OSD gamma correction [ 123 => 1.23 ]
de: OSD Gamma Korrektur [ 123 => 1.23 ]

en: OSD extent X
de: OSD Ausdehnung X

en: OSD extent Y
de: OSD Ausdehnung Y

en: 4:3 image zoom X [%]
de: 4:3 Bilder X-Skalierung [%]

en: 4:3 image zoom Y [%]
de: 4:3 Bilder Y-Skalierung [%]

en: 16:9 image zoom X [%]
de: 16:9 Bilder X-Skalierung [%]

en: 16:9 image zoom Y [%]
de: 16:9 Bilder Y-Skalierung [%]

en: Audio mode
de: Audio-Modus

en: Dolby off
de: Dolby aus

en: Dolby on
de: Dolby ein

en: Control xine's volume
de: Lautstärke in xine steuern

en: Muting
de: Stummschalten

en: Get primary device when xine connects
de: Automatisch zum primären Interface werden

en: Yes
de: Ja

en: Support semi transparent colors
de: Unterstützung für halbtransparente Farben

en: Connection interacts with EIT scanner
de: Verbindung interagiert mit EIT-Scanner

en: Switching primary DVB to %s...
de: Primäres Interface wird zu %s umgeschaltet...

en: Switched primary DVB back from %s
de: Primäres Interface wurde von %s zurückgeschaltet

en: Software based playback using xine
de: Software-basierte Wiedergabe mittels xine
