VDR 1.5.7 - en to it translation catalogue (36 entries)

en: X11 overlay
it: Overlay (X11)

en: Blend clipped
it: Trasparenza fissa

en: Blend scaled LQ
it: Trasparenza scalata LQ

en: Blend scaled HQ
it: Trasparenza scalata HQ

en: Blend scaled SHQ
it: Trasparenza scalata SHQ

en: Blend scaled Auto
it: Trasparenza scalata in automatico

en: Yes (by hardware)
it: Sì (tramite hardware)

en: Yes (by software)
it: Sì (tramite software)

en: Ignore
it: Ignora

en: Execute
it: Esegui

en: Simulate
it: Simula

en: Buffer hysteresis [frames]
it: Buffer isteresi [frames]

en: Buffer monitoring duration [s]
it: Durata monitoraggio buffer [s]

en: Buffer monitoring mode
it: Modalità monitoraggio buffer

en: Once
it: Una volta

en: Continuous
it: Continuo

en: OSD display mode
it: Modalità visualizzazione OSD

en: OSD gamma correction [ 123 => 1.23 ]
it: Correzione gamma OSD [ 123 => 1.23 ]

en: OSD extent X
it: Limite OSD X

en: OSD extent Y
it: Limite OSD Y

en: 4:3 image zoom X [%]
it: Ingrandimento X [%] immagine 4:3

en: 4:3 image zoom Y [%]
it: Ingrandimento Y [%] immagine 4:3

en: 16:9 image zoom X [%]
it: Ingrandimento X [%] immagine 16:9

en: 16:9 image zoom Y [%]
it: Ingrandimento Y [%] immagine 16:9

en: Audio mode
it: Modalità audio

en: Dolby off
it: Dolby disattivo

en: Dolby on
it: Dolby attivo

en: Control xine's volume
it: Regolazione volume xine

en: Muting
it: Muto

en: Get primary device when xine connects
it: Mostra interfaccia primaria all'avvio di xine

en: Yes
it: Sì

en: Support semi transparent colors
it: Supporto colori semi trasparenti

en: Connection interacts with EIT scanner
it: La connessione interagisce con lo scanner EIT

en: Switching primary DVB to %s...
it: Cambio scheda DVB primaria a %s...

en: Switched primary DVB back from %s
it: Ritorno a scheda DVD primaria da %s

en: Software based playback using xine
it: Software per riproduzione tramite xine
