VDR 1.5.7 - en to ru translation catalogue (35 entries)

en: X11 overlay
ru: X11 Наложение

en: Blend clipped
ru: Обрезать

en: Blend scaled LQ
ru: Подгонка LQ

en: Blend scaled HQ
ru: Подгонка HQ

en: Blend scaled SHQ
ru: Подгонка SHQ

en: Blend scaled Auto
ru: Автоматическая подгонка

en: No
ru: Нет

en: Yes (by hardware)
ru: Да (компьютером)

en: Yes (by software)
ru: Да (программно)

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Execute
ru: Выполнить

en: Simulate
ru: Симулировать

en: Buffer hysteresis [frames]
ru: Гистерезис буфера [фреймы]

en: Buffer monitoring duration [s]
ru: Длительность мониторинга буфера [s]

en: Buffer monitoring mode
ru: Режим мониторинга буфера

en: Once
ru: Однажды

en: Continuous
ru: Постоянный

en: OSD display mode
ru: Режим отображения OSD

en: OSD gamma correction [ 123 => 1.23 ]
ru: Изменение гаммы OSD [ 123 => 1.23 ]

en: 4:3 image zoom X [%]
ru: 4:3 скалирование изображения X [%]

en: 4:3 image zoom Y [%]
ru: 4:3 скалирование изображения Y [%

en: 16:9 image zoom X [%]
ru: 16:9 скалирование изображения X [%]

en: 16:9 image zoom Y [%]
ru: 16:9 скалирование изображения Y [%]

en: Audio mode
ru: Аудио режим

en: Dolby off
ru: Dolby выкл.

en: Dolby on
ru: Dolby вкл.

en: Control xine's volume
ru: Управление xine звуком

en: Muting
ru: Без звука

en: Get primary device when xine connects
ru: Получить первичное устройство когда xine соединено

en: Yes
ru: Да

en: Support semi transparent colors
ru: Поддержка полупрозрачных красок

en: Connection interacts with EIT scanner
ru: Интерактивное подключение с EIT сканером

en: Switching primary DVB to %s...
ru: Переключение первичного DVB устройства на %s...

en: Switched primary DVB back from %s
ru: Первичное устройство DVB переключено назад с %s

en: Software based playback using xine
ru: Программное воспроизведение, используя xine
