Xineliboutput 1.1.0 - en to cs translation catalogue (132 entries)

en: custom
cs: uživatelský

en: tiny
cs: nejmenší

en: small
cs: malý

en: medium
cs: střední

en: large
cs: velký

en: huge
cs: největší

en: automatic
cs: automaticky

en: default
cs: výchozí

en: square
cs: čtvercový

en: anamorphic
cs: anamorfní

en: off
cs: vypnuto

en: no audio
cs: bez zvuku

en: no video
cs: bez obrazu

en: Off
cs: vypnuto

en: Goom
cs: Soutěska

en: Oscilloscope
cs: Osciloskop

en: FFT Scope
cs: FFT spektrum

en: FFT Graph
cs: FFT graf

en: Headphones 2.0
cs: Sluchátka 2.0

en: Pass Through
cs: Průchozí

en: very large
cs: velmi velký

en: Software
cs: softwarové

en: Hardware
cs: hardwarové

en: no
cs: ne

en: grayscale
cs: odstíny šedi

en: transparent
cs: průhledný

en: yes
cs: ano

en: Frontend initialization failed
cs: Inicializace rozhraní selhala

en: Server initialization failed
cs: Inicializace serveru selhala

en: Playlist
cs: Seznam stop

en: Button$Random
cs: Náhodné

en: Button$Normal
cs: Normální

en: Button$Add files
cs: Přidat soubory

en: Button$Remove
cs: Odstranit

en: Queued to playlist
cs: Přidáno do seznamu stop

en: Random play
cs: Náhodné přehrávání

en: Normal play
cs: Normální přehrávání

en: Delete image ?
cs: Smazat obrázek ?

en: Images
cs: Obrázky

en: Play music
cs: Přehrát hudbu

en: Add to playlist
cs: Přidat do seznamu stop

en: Play file
cs: Přehrát soubor

en: Button$Queue
cs: Fronta

en: Media
cs: Média

en: View images
cs: Prohlížet obrázky

en: Play DVD disc
cs: Přehrát DVD

en: Play BluRay disc
cs: Přehrát BluRay

en: Play audio CD
cs: Přehrát zvukové CD

en: Video settings
cs: Nastavení obrazu

en: Play only audio
cs: Přehrávat pouze zvuk

en: Crop letterbox 4:3 to 16:9
cs: Oříznout letterbox 4:3 na 16:9

en: Overscan (crop image borders)
cs: Overscan (ořez okrajů obrazu)

en: Audio settings
cs: Nastavení zvuku

en: Audio equalizer
cs: Korekce zvuku (ekvalizér)

en: Local Frontend
cs: Lokální rozhraní

en: Aspect ratio
cs: Poměr stran

en: Video aspect ratio
cs: Poměr stran obrazu

en: On
cs: zapnuto

en: Deinterlacing
cs: Odstranění prokládání

en: Upmix stereo to 5.1
cs: Převzorkovat stereo na 5.1

en: Downmix AC3 to surround
cs: Převzorkovat AC3 na surround

en: Default playlist not found
cs: Výchozí seznam stop nenalezen

en: Default playlist is not symlink
cs: Výchozí seznam stop není symbolický odkaz

en: Default playlist not defined
cs: Výchozí seznam stop není definován

en: Delay
cs: Zpoždění

en: xineliboutput: hotkey %s not binded
cs: xineliboutput:  horká klávesa %s není přiřazena

en: Audio
cs: Zvuk

en: Volume control
cs: Ovládání hlasitosti

en: Visualization
cs: Vizualizace

en: Width
cs: Šířka

en: px
cs: bodů

en: Height
cs: Výška

en: Speed
cs: Rychlost

en: fps
cs: snímků/sek.

en: Audio Equalizer
cs: Korekce zvuku

en: Video
cs: Obraz

en: Autodetect letterbox
cs: Automaticky detekovat letterbox

en: Crop to
cs: Oříznout na

en: Soft start
cs: Postupné zvětšení

en: Detect subtitles
cs: Detekovat titulky

en: Software scaling
cs: Softwarové škálování

en: Change aspect ratio
cs: Změna poměru stran obrazu

en: Change video size
cs: Změnit velikost obrazu

en: Allow downscaling
cs: Povolit zmenšení

en: Quality
cs: Kvalita

en: Mode
cs: Mód

en: Method
cs: Metoda

en: Cheap mode
cs: Zjednodušený mód

en: Frame rate
cs: Snímková rychlost

en: Judder Correction
cs: Korekce chvění

en: Sharpen / Blur
cs: Zaostření / rozmazání

en: 3D Denoiser
cs: 3D odstranění šumu

en: Contrast
cs: Kontrast

en: Brightness
cs: Jas

en: Smooth fast forward
cs: Plynulé přetáčení

en: On-Screen Display
cs: Obrazovkové menu

en: Hide main menu
cs: Nezobrazovat v hlavním menu

en: Show all layers
cs: Zobrazit všechny vrstvy

en: Dynamic transparency correction
cs: Úprava dynamické průhlednosti

en: Static transparency correction
cs: Úprava statické průhlednosti

en: External subtitle size
cs: Velikost externích titulků

en: Decoder
cs: Dekodér

en: Buffer size
cs: Velikost vyrovnávací paměti

en: Number of PES packets
cs: Počet PES paketů

en: Local Display Frontend
cs: Lokální zobrazovací rozhraní

en: Use keyboard
cs: Používat klávesnici

en: Driver
cs: Ovladač

en: Fullscreen mode
cs: Celoobrazovkový režim

en: Window width
cs: Šířka okna

en: Window height
cs: Výška okna

en: Window aspect
cs: Poměr stran okna

en: Scale to window size
cs: Škálovat do velikosti okna

en: Speakers
cs: Reproduktory

en: Remote Clients
cs: Vzdálení klienti

en: Allow remote clients
cs: Povolit vzdálené klienty

en: Address
cs: Adresa

en: Transmit always on
cs: Přenos stále zapnut

en: HTTP transport for media files
cs: HTTP transport pro média

en: Additional network services
cs: Další síťové služby

en: HTTP clients can control VDR
cs: HTTP klienti mohou ovládat VDR

en: RTSP clients can control VDR
cs: RTSP klienti mohou ovládat VDR

en: Playlist settings
cs: Nastavení seznamu stop

en: Show the track number
cs: Zobrazovat číslo stopy

en: Show the name of the artist
cs: Zobrazovat jméno autora

en: Show the name of the album
cs: Zobrazovat název alba

en: Scan for metainfo
cs: Vyhledávat metainfo

en: Cache metainfo
cs: Uchovávat metainfo

en: Media Player
cs: Přehrávač médií

en: Grayscale
cs: Odstíny šedi

en: Bitmap
cs: Rastr

en: Test Images
cs: Zkušební obrazce

en: X11/xine-lib output plugin
cs: X11/xine-lib výstupní plugin
